PDA

Zobacz pełną wersję : Się zalęgło w doniczce - help!



Stokrotka
17-09-2008, 11:26
Kochani, mój fikus beniaminek potrzebuje pomocy, co coś się go czepiło - właściwie to nie jego personalnie, tylko ziemi i doniczki. Na ziemi pojawił się na początku żółtobiały nalot, z którego powstał bąbel - ewidentnie jakiś grzyb.

Wyciągnęłam kwiatka z doniczki, wymieniłam całą ziemię, wyparzyłam doniczkę, umyłam korzenie, i co...

...i wczoraj patrzę - apiać to samo.

Jak mogę mu pomóc? Co najśmieszniejsze, kwiatkowi taki sublokator zdaje się nie przeszkadzać. Może ktoś miał z takim czymś do czynienia, podejrzewam, że trzebaby go chemią, ale jaką - w ogrodniczym pokazują mi Kaptan, Miedzian i inne takie, ale jakoś tak bez przekonania, nie chcę działać w ciemno.

Beniaminka hoduję od zaszczepki już piąty rok, przycinam, ładne z niego drzewko i myśl o rozstaniu nie napawa mnie radością :(

Mirek_Lewandowski
17-09-2008, 19:23
- w ocet
- z jajeczkiem i cebulką
- ususzyć
- zasolić
- przetestować na teściowej
A poważnie- może mniej podlewać. Choć u mnie w kolekcji kaktusów od wielu lat rośnie jakowaś żółta jak cytrynka betka, osobliwie w astrophytach, mimo raczej oszczędnego podlewania. Jak nieszkodliwe, a zapewne tak, to zebrać to z wierzchu i tyle. Warto truć, jak nie wiadomo co? Na kapeluszowe działa Amistar, ale nie kupisz małego opakowania, a za litr to by było sporo fikusów.

Stokrotka
18-09-2008, 06:55
- , a za litr to by było sporo fikusów.

Ale nie takich jak mój pieszczoch :-)
No nic, rzeczywiście toto nieszkodliwe najwyraźniej (może nawet jakiś symbiont 8) - nie podlewam go od tygodnia w ogóle...
Spróbuję jeszcze bardziej do światła przysunąć, może to coś da...