PDA

Zobacz pełną wersję : Cedryk bez tajemnic czyli jak wybudowaliśmy sami dom!!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

majki
07-01-2011, 09:37
majki
Na sosence tak z 3 h jak u ciebie a na węglu to nie próbowałem bo po 3 h w domu już mam 21C.
Aha.. Jaki masz przekrój komina majki? Dobrze ci ciągnie przy rozpalaniu?(sorry Netbet ale tak przy okazji);)

Net chyba zły nie będzie ;)
Komin cegła x cegła czyli jakieś 27x27, cug jak .... :)

pozdrawiam, majki

netbet
07-01-2011, 09:41
chyba nie będzie...

tomraider
07-01-2011, 11:48
Witam.
Do przemyślenia:
Z postrzeganiem mostków termicznych jest ten problem że większość kojarzy je, też słusznie, tylko i wyłącznie z utratą ciepła a mało kto przewiduje koszty ,,walki’’ z wilgocią i grzybem które powodują . To kwestia porównania skali obu niekorzystnych zjawisk w odniesieniu do inwestycji im zapobiegających, a zazwyczaj wystarczy niewielka ilość izolacji. Pomijając klęski pożaru, tornada czy powodzie to codzienne oddziaływanie wody z deszczu, z podciągania kapilarnego czy wykroplonej z pary najbardziej niszczy nasze domy.
Zawsze będę twierdził że utrata ciepła przez niewielki mostek to pikuś , ale już wymiana zawilgoconego i zagrzybionego, choćby tylko pasa czy rogu tynku czy regipsu wiążąca się z ponownym malowaniem swoje kosztuje a przede wszystkim w zamieszkałym domu jest strasznie upierdliwa.
Pozdrawiam

SSN774
07-01-2011, 11:50
łaczenie izolacji poddasza z izolacją tego "trójkąta"od wewnątrz ...ma to sens.. bo bez tego jest szansa że ciepło będzie spieprzało na strych krawędziami ściana/sufit...niewiele bo niewiele , ale zawsze coś...
Mostek "... twój wróg" :) Netbet, jakie koszta poniesiesz na ociepleniu samego dachu (mam na myśli folie, wełnę i mocowanie, bez GK i profili), liczyłeś może? Z teściem przymierzamy się w tym roku zabrać za ocieplenie naszego ale za ch.... nie wiem jaką wełnę wziąć. Folia już wybrana, ale wełna to lekki problem.

Zatrudnię chętnego do wykucia dziur pod dwa okna, mam za sobą prawie wykutą jedną i za .... mi się nie śniło że taka twarda będzie ta zaprawa między cegłami :D Przy okazji ogłuchłem na jedno ucho ;) Ale co tam w pracy usłyszę chyba nadjeżdżającego innego woźnego :D

tomraider
07-01-2011, 11:54
Witam.
skoro można to zapytam: Majki, rozpalasz piec od góry po Last Rico'wemu?
pozdrawiam

Inż.
07-01-2011, 12:18
Netbet jeśli chcesz zrobić ogrzewania gorącym powietrzem z nad kominka bez wymuszenia za pomocą wentylatora,
to jedyne rozwiązanie to otwory nawiewne z kanałów DGP muszą wychodzić w podłodze lub ze ścian ok. 0,3m od podłogi poddasza,
osiągniesz przez to zadowalający efekt... bo ciepła będzie grawitacyjnie leciało sobie do podłogi ku sufitowi i rozchodzić się będzie po pomieszczeniu...
Jak będziesz miał kanał w suficie bez wymuszenia, to powietrze będzie gromadziło się przy suficie i będzie nieefektywnie wypychane na pomieszczenia
- powstanie poduszka powietrza gorącego przy suficie, a przy podłodze będzie zimno.... sama fizyka.
Oczywiście wszystko schodzi do możliwości wykonania grawitacyjnego rozprowadzenia ciepła... rozprowadzenia ciepła...
Poza tym każda instalacja która transportuje ciepło - ulega rozciąganiu, gdy się ochładza - występuje skurcz, i instalacja trzeszczy (ktoś wspominał o tym). więc nie dość że zastosowane rury decydują o tym ale i też ich długość....
Przemyśl, popatrz, zrób:) ważne aby działało...

tomraider
07-01-2011, 12:52
Witam.
Doradzając innym niebezpieczne w skutkach oszczędności ( ok.50-100 zł) na zaworze bezpieczeństwa w wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?129893-Dom-w-Lesie&p=4389877#post4389877 w poście # 450 amstrong89 sam napisał ,,Ja mam zamontowane naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa…..’’
Bez komentarza.
Pozdrawiam

amstrong89
07-01-2011, 13:24
Daj definicje zaworu bezpieczeństwa bo coś mi halo że myślimy o czym innym.
Łopatologicznie!!!

1. Zawór bezpieczeństwa- mam przy Cwu, taki który upuszcza wodę gdy wzrośnie ciśnienie w instalacji żeby nie rozerwało CWU i tak powinno być! Chyba o to ci chodziło.
TERMOSTATYCZNY

2. ZAWÓR BEZPIECZEŃSTWA

WATTS STS 20

ZAPEWNIA BEZPIECZEŃSTWO EKSPLOATACJI KOTŁÓW NA PALIWA STAŁE ZABEZPIECZA PRZED ZAGOTOWANIEM WODY W UKŁADZIE

Czujnik jest umieszczony w tylnej części kotła, chroni kocioł przed przegrzaniem w taki sposób, że kiedy temperatura wody kotle wzrośnie powyżej 97°C(temperaturazadziałania), wpuści do pętli chłodzącej wodę z instalacji wodociągowej, która odbierze nadmiar energii i zostanie odprowadzona do kanalizacji.

Zastosowanie:Zawór zabezpieczenia odpływowego STS 20 do instalacji grzewczych jest zaworem bezpośredniego działania uruchamianym temperaturą czynnika na wylocie ze źródła ciepła.

Zawór zapobiega przed znacznym wzrostem temperatury.Zabezpiecza przed zagotowaniem wody w układzie

ZAPEWNIA BEZPIECZEŃSTWO EKSPLOATACJI KOTŁÓW W SZCZEGOLNOŚCI W ROZWIĄZANIACH UKŁADÓW ZAMKNIETYCH

To są dwie różne rzeczy!!!
Napisz może o który ci chodziło: 1 czy 2 cytując mój post na forum. Ja dokładnie napisałem o co mi chodzi. Mam koło Cwu i a zaworu bezpieczeństwa(termostatycznego) nie mam.
Taka moja rada: Na drugi raz dokładniej czytaj posty.
Bez komentarza
Pozdrawiam

netbet
07-01-2011, 15:24
...no dobra... trochę poszperałem i wiem co chce.

z tą inwestycja w kotłownię to nie jest tak strasznie...piec kosztuje mniej więcej tyle samo co kominek.
kocioł: jakiś UKS z jakimiś tam literkami później... generalni kocioł bez zasobnika ... wszytko żrący... jakiś Zębiec.. Defro.. Pleszew.. koszt ok 2500-3000 ...
ogrzewanie : podłogowe
bufor....zasobnik wody .. taki ok. 150 l
..do tego pompki, srompki, zawory, naczynka... wielkiej filozofii w tym "chyba" nie ma..

poczyałem BasH'a...jestem gotów na poświęcenia typu : pójdę i dorzucę do pieca... nawet co 12 godzin ...a co... :cool:

jak znam życie to najpierw pojawi się u nas kocioł a nie kominek... wiec jakby tu was przeprosić za to całe zamieszanie? no to po kielichu!

dobrze kombinuję???

jakiego pieca szukać??? są jakieś wytyczne? stawiam na 23 kW i zakładam że podoła ogrzać chatę nieocieploną.. jak dojdzie ocieplenie pewnie starczyłby 19....

teraz naprawdę potrzebuję opinii...

NETbet

tomraider
07-01-2011, 15:41
Daj definicje zaworu bezpieczeństwa bo coś mi halo że myślimy o czym innym.
Łopatologicznie!!!

Witam. proszę bardzo:
Wszyskie urządzenia czy systemy w miarę możliwości , ekonomi i potrzeby wyposażamy w, często wielostopniowe, zabezpieczenia , z czego OSTATNIM stopniem jest zawsze ,, takie cóś ‘’ z przymiotnikiem ,,bezpieczeństwa”.
Konstruuje i buduję się je tak , by poza KRYTYCZNIE NIEBEZPIECZNYM MOMENTEM , NIGDY NIE MUSIAŁY DZIAŁAĆ!!!!! , oczekujemy po nich niezawodności którą zapewnia prostota budowy i trwałość użytych materiałów. Dlatego pociąg nie hamuje hamulcem bezp., bezpieczniki nie regulują obciążenia sieci , nikt nie schodzi zewnętrznymi schodami p.poż itd. dopóki nie wystąpi krytyczne niebezpieczeństwo.
W otwartych instalacjach C.O z piecem na paliwo stałe , pierwszym stopniem jest pojemność cieplna odbiorników wodnych ( kalafior, podłogówka ,bufor, zasobnik CWU ) drugim naczynie wzbiorcze, trzecim ostatnim zawór bezpieczeństwa. Nawet mając podłączony w połowie zimny ogromny bufor wystarczy że podczas naszej nieobecności wystąpi realny przypadek:
- zanik napięcia, brak lub niesprawny UPS , więc nie działają pompy, brak odbioru ciepła , grawitacja działa jak jest ale zawsze jest za wolna
- piec się rozbujał bo w klapę powietrza na dzwiczkach popielnika wpadł koksik ( to się zdarza) powodujący nagły wzrost lewego powietrza
- Są mrozy a na słabo ocieplonym strychu zamarzły np. nieocieplone rury naczynia wzbiorczego.
Dopiero w tak krytycznym przypadku zadziała dobrze dobrany parametrami zawór bezpieczeństwa , jego BRAK TO EKSPLOZJA w kotłowni ( w necie są zdjęcia, straszne) .
W zamkniętym układzie z zaworem i wężownicą schładzającą wystarcza ,,raz w życiu ‘’ jednoczesny zanik napięcia ,rozbiegnięcie się pieca i brak wody z wodociągów do tego by zadziałał zawór bezpieczeństwa.
Zaś zawór bezpieczeństwa na zasilaniu zimną wodą zasobnika CWU to klasyczny przypadek ( w instalacji BEZ naczynia przeponowego i/lub reduktora ciśnienia wody) błędnego CIĄGŁEGO w czasie ( kapanie po nagrzaniu zasobnika CWU) zastosowania w brew regule którą opisałem na początku.
Reasumując ,,kochając samych siebie'' NIGDY nie rezygnujemy z żadnych urządzeń oznaczonych jako ,,bezpieczeństwa’’ .Amen .
Mam nadzieję że wszystkim wyjaśniłem o sssoooo chooodziiii.
Pozdrawiam

tomraider
07-01-2011, 18:36
...no dobra... trochę poszperałem i wiem co chce...... a teraz naprawdę potrzebuję opinii...

NETbet

Witam .
Zalecenia - kryteria do wybory kotła:
-kocioł musi pasować do przekroju komina
-wybrać popularny górniak u lokalnego dystrybutora ( gwarancja) i palić metodą Last Rico od góry.
- paliwo orzech, groch , nie polecam wszystko żrący, tylko palenie dobrym opałem jest ekonomiczne i komfortowe – stałopalne , raczej nie drewno i miał (tu rozsądnie jest stosować drogi bufor).
-kocioł z trzema osobnymi drzwiczkami : zasypowe, rusztowe i popielnika klapą powietrza, z solidnym zawiasem !!!! z izolowanym reflektorem od środka ,porządnie uszczelnione sznurem szklanym ,zasypowe otwierane 180 stopni.
-bez dmuchawy i sterownika, z miarkownikiem lub króćcem dla niego.
-bez rusztu wodnego.
-komora zasypowa najlepiej wysoka i raczej wąska.
-nie przewymiarowywać, w okresach przepalania ,i do grzania wody będziesz potrzebował może ze 2kW. Już lepiej w największe mrozy słoneczkiem dogrzać.

Niech inni też coś dodadzą.
Pozdrawiam

Inż.
07-01-2011, 20:22
Jeśli chodzi o moc kotła to bez ocieplenia da rade...
bo nie jest aż tak ważne jaką moc ma kocioł,
ale czym palisz, jaką kaloryczność ma paliwo,
w jaki sposób rozprowadzasz je po budynku,
i jak duże masz straty ciepła...
Mam nadzieję że chociaż poddasze będziesz miał ocieplone:)
Twoje ściany z samej ceramiki będą miały U=2,0W/m2*k,
a jak ocieplisz je styropianem 15 cm to U = 0,3W/m2*k...
czyli straty spadną dziesięciokrotnie:)
A w projekcie jakie masz zapotrzebowanie na ciepło - Q -
i przy jakich warunkach - powinno być podane w [W].

Zastanawia mnie bufor - 150l, co się z tym wiąże,
że jego pojemność pozwoli tylko na przejęcie ciepła chwilowego i mieszanie w podłogówce,
bo jest zbyt mały żeby np. starczał na 20h rozbioru bez palenia:)
Ale to przemyśl, taki bufor to może być wszystko,
co ma wymaganą wytrzymałość na ciśnienie
(właściwie każdy zbiornik który ma ściankę o gr. 3-4 mm),
zainstalowany będzie w układzie "wody brudnej"
nie koniecznie musi być to nówka sztuka z castoramy:)

Ja zaadaptowałem naczynie przeponowe
- chyba z 1,5 m3:) (ok. h= 2m, d=0,8m)
więc może warto poszukać, gdzieś na dobrym złomowisku,
chodź mi udało się dostać prawie nowy:)

Po za tym pytanie jak dużą masz kotłownię, czy wszystko wejdzie...
Jeszcze co do palenie w piecu, każdy wymaga dostawy paliwa,
pytanie kto lub co musi wykonać tę robotę.
W piecu na paliwo stałe bez zasobnika, trzeba pójść i podłożyć i gra gitara...
Sam od młodości tak czyniłem więc mnie to nie szokuje,
ale rozumiem co musisz czuć jaki szok, skoro pochodzisz z blokowej płyty:)
Powiem Ci na pocieszenie, że to jest nawet niezły aerobik, bo jak człowiek tak zastygnie w domu na fotelu,
to przez cały dzień chociaż do pieca pochodzi i coś spali, oprócz drewna i węgla:) a i małżonka będzie zadowolona...

netbet
07-01-2011, 20:33
zapotrzebowanie według projektu przy ociepleniu 12 cm styro jest na poziomie 11 kW..wiec nie ma tragedii... zakładając ze na "dzień dobry" zmieniamy to ocieplenie na 15 .... a po głebszym zastanowieniu na 20 ..... to... bedzie gitra...

kotłownia.... właśnie.. ma wymiary - tak z grubsza 2x2,5 metry wiec baniak o średnicy 80 cm teoretycznie się miesci.... teoretycznie...

komin... wkład ceramiczny 200 mm... wysokość komina 8,5 metra.. cug gwarantowany!

...z dokładaniem do pieca - no problemo - czasem i ja muszę się poruszać..:D
..tak se jeszcze lece wątek o spalani węgla...od góry... i zaczynam się do tego przekonywać .... i "widzieć" to..

tomraider
07-01-2011, 20:49
.....tak se jeszcze lece wątek o spalani węgla...od góry... i zaczynam się do tego przekonywać .... i "widzieć" to..
Witam.
No a kto pierwszy koleżkę namawiał na wątek o spalaniu węgal kamiennego? myślałeś że szkoda na to czasu, co? Jak przeczytasz to sam zrozumiesz ossso cooodziii z paleniem w kotle.
pozdrawiam.

netbet
07-01-2011, 20:59
Witam.
No a kto pierwszy koleżkę namawiał na wątek o spalaniu węgal kamiennego? myślałeś że szkoda na to czasu, co? Jak przeczytasz to sam zrozumiesz ossso cooodziii z paleniem w kotle.
pozdrawiam.

tia... mniej więcej kapuję... ale pewnie wszytko zrozumiem jak będę miał PIEC... to jest jak nauka pływania na plaży...niby ruchy opanowane... niby wszytko wiadomo... tylko co to jest "delfin"?

Rossa
07-01-2011, 21:38
Wszyscy jesteście zarąbiści . Jestem tu codziennie i poczytuje po cichutku.
Pozdrawiam

netbet
07-01-2011, 22:14
...gdzieś ktos wspominał o próbie przeniesienia tego dziennika do word'a..
...spróbowałem...
pierwsza strona z netu to... 22 strony druku:jawdrop: tak na szybko... po wstępnej obróbce... szok
czyli jakbym chciał wszystko se druknąć to:
dziennik - 350 stron
komenty - 1010 stron

ja pier@#$ .... podziwiam tych co chcą przez to przebrnąć :D

NETbet

p.s.
ile stron na poradnik budowlańca?:D

majki
07-01-2011, 22:46
Witam.
skoro można to zapytam: Majki, rozpalasz piec od góry po Last Rico'wemu?
pozdrawiam

Nie, zawsze palę od dołu. Próbowałem kiedyś, ale mi jakoś nie szło ... Poza tym tak jak pisałem palę samym drzewem, nawet jak rozpalę od góry to po pewnym czasie musze dołożyc opał i palę od dołu, bo wkładam świeży wsad na żar na spodzie ...
Mój piec ma funkcje palenia od dołu i góry, więc jak mi się tylko roapli, to ustawiam go "w dół" i jazda :)

pozrawiam, majki

TINEK
07-01-2011, 22:52
Witam .
Zalecenia - kryteria do wybory kotła:
-kocioł musi pasować do przekroju komina
-wybrać popularny górniak u lokalnego dystrybutora ( gwarancja) i palić metodą Last Rico od góry.
- paliwo orzech, groch , nie polecam wszystko żrący, tylko palenie dobrym opałem jest ekonomiczne i komfortowe – stałopalne , raczej nie drewno i miał (tu rozsądnie jest stosować drogi bufor).
-kocioł z trzema osobnymi drzwiczkami : zasypowe, rusztowe i popielnika klapą powietrza, z solidnym zawiasem !!!! z izolowanym reflektorem od środka ,porządnie uszczelnione sznurem szklanym ,zasypowe otwierane 180 stopni.
-bez dmuchawy i sterownika, z miarkownikiem lub króćcem dla niego.
-bez rusztu wodnego.
-komora zasypowa najlepiej wysoka i raczej wąska.
-nie przewymiarowywać, w okresach przepalania ,i do grzania wody będziesz potrzebował może ze 2kW. Już lepiej w największe mrozy słoneczkiem dogrzać.

Niech inni też coś dodadzą.
Pozdrawiam

to może ja :D

Tomraider dobrze radzi, ale mam taką propozycję, zamiast popularnego górniaka kupić kocioł z dolnym spalaniem.
W kotle takim spalanie odbywa się, upraszczając tak jak w górniaku metodą Last rico, ale "do góry nogami" są zalety, można w każdej chwili dosypać paliwa (pali się tylko dolna warstwa, na górze, jak otworzymy drzwiczki węgiel jest czarny), czyli nie ma cyklicznego spalania, załadowanie, rozpalenie, opróżnianie w popiołu i od nowa.
Kotły takie są mało popularne, nie wiem dlaczego, może dlatego, że to niby zwykły kocioł a jest do 1000 zł droższy od analogicznego górniaka, może dlatego, że nie ma dmuchaw, komputerków itp bajerów, ale uważam, że komfort obsługi dużo większy (od górniaka).
Prawie 20 lat temu kupiliśmy z ojcem taki kocioł (trochę przez przypadek), gdy 5 lat temu trzeba było kupić nowy (ten pierwszy zaczął być bezczelny ;) ) szukałem z dolnym spalaniem, skład zamawiał specjalnie dla mnie u producenta, bo właśnie z powodu tej "popularności" na składzie nie mieli takich (tylko w folderach).
Trzy lata temu po lekturze wątku Last rico dowiedziałem się urządzeniu pt "miarownik ciągu" zakupiłem taki (elektroniczny) od tego momentu:
"życie stało się prostsze"
Temperaturę mam ustawioną 50 *C, i trzyma precyzyjnie, +/- 1*C, komfort cieplny w chałupie dużo większy (stała temperatura)
Napisałem ten post, ponieważ mam kocioł, który u mnie się sprawdził i może ktoś skorzysta z mojego doświadczenia (nt kotła) :D

pozdrawiam

netbet
08-01-2011, 06:43
to może ja :D

Tomraider dobrze radzi, ale mam taką propozycję, zamiast popularnego górniaka kupić kocioł z dolnym spalaniem.

mam kocioł, który u mnie się sprawdził i może ktoś skorzysta z mojego doświadczenia (nt kotła) :D

pozdrawiam

..no właśnie...
powoli chyba dociera do mnie że ten z dolnym spalaniem jest jakby "mniej uciążliwy" ....nie musze go każdorazowo rozpalać.. wystarczy dorzucić i już...
... i pytanie: miarkownik czy wiatraczek? wiatraczki to już chyba obligatoryjne mają sterowniki, a miarkowniki? ( bo niedoczytałem ) co steruje pompą jak nie ma elektroniki?

amstrong89
08-01-2011, 09:58
Ile kosztuje taki miarownik ciągu?

tomraider
08-01-2011, 10:19
Ile kosztuje taki miarownik ciągu?

Witam.
wszysko się dowiesz tu http://juzef.idl.pl/pub/ekonomiczne-spalanie-spis.html ,napewno przeczytaj,nie pożałujesz.
pozdrawiam.

tomraider
08-01-2011, 10:20
..no właśnie...
powoli chyba dociera do mnie że ten z dolnym spalaniem jest jakby "mniej uciążliwy" ....nie musze go każdorazowo rozpalać.. wystarczy dorzucić i już...
... i pytanie: miarkownik czy wiatraczek? wiatraczki to już chyba obligatoryjne mają sterowniki, a miarkowniki? ( bo niedoczytałem ) co steruje pompą jak nie ma elektroniki?

Lepiej kupić niedrogi sterownik POMPY z czujnikiem temp.przylgowym ( przykręcanym do rury np. opaską metalową) niż czasem ,,kombinować’’ z oryginalnym z kotła by go ,,oszukać’’ po odłączeniu dmuchawy.
Tinek oczywiście masz rację dolniaki jak najbardziej są ok. Wspólne problemy z górniakami czy dolniakami powodują np :
- częste przewymiarowanie kotła
- za mały ciąg kominowy (przekrój komina)
- praca przy małych obciążeniach cieplnych ,przy przepalaniu i/lub grzaniu CWU .

TINEK
08-01-2011, 10:31
.........
... i pytanie: miarkownik czy wiatraczek? wiatraczki to już chyba obligatoryjne mają sterowniki, a miarkowniki? ( bo niedoczytałem ) co steruje pompą jak nie ma elektroniki?

Miarownik, bez wiatraczków, ten miarownik jak pisałem jest elektroniczny i ma wyjście na pompkę, programujesz temp przy której się załącza i przy jakiej temp się wyłącza (gdy temperatura na kotle spada), jeśli za długo byłby zamknięty (ciepło w mieszkaniu) to na 30 sekund otwiera dopływ powietrza coby nie wygasło, w okresie letnim co 2 tyg goni pompkę coby kamorem nie zaszła.

Miarownik kosztował 350 zł, ma też wyjście na sterownik (dodatkowy koszt wtedy 200 zł), który można w mieszkaniu zainstalować (widać wtedy temp na kotle i można ją zmieniać), ale ja nie mam tego sterownika

mam fotkę, to zapodaję

http://img407.imageshack.us/img407/9869/miarownik.jpg

Netbet, mieszkasz nie daleko, jak jesteś bliżej zainteresowany to zapraszam (wszystkim się będę chwalić, że gościłem gwiazdę forum muratora :D )

pozdrawiam

TINEK
08-01-2011, 10:35
Lepiej kupić niedrogi sterownik POMPY z czujnikiem temp.przylgowym ( przykręcanym do rury np. opaską metalową) niż czasem ,,kombinować’’ z oryginalnym z kotła by go ,,oszukać’’ po odłączeniu dmuchawy.
Tinek oczywiście masz rację dolniaki jak najbardziej są ok. Wspólne problemy z górniakami czy dolniakami powodują np :
- częste przewymiarowanie kotła
- za mały ciąg kominowy (przekrój komina)
- praca przy małych obciążeniach cieplnych ,przy przepalaniu i/lub grzaniu CWU .

Właśnie ten miarownik ma taki czujnik jak pisze wyżej Tomraider

tomraider
08-01-2011, 10:38
bo nie jest aż tak ważne jaką moc ma kocioł,
ale czym palisz, jaką kaloryczność ma paliwo,
w jaki sposób rozprowadzasz je po budynku,
i jak duże masz straty ciepła...
W piecu na paliwo stałe bez zasobnika, trzeba poprostu pójść, podłożyć i gra gitara...

Witam.
Ot piszącego merytorycznie to miło poczytać, wódeczka dla Inż. Proponuje każdemu Jego cytat wydrukować i zamieścić w projekcie domu jako pierwszą stronę działu o ogrzewaniu.

amstrong89
08-01-2011, 10:39
Coś na rozluźnienie:lol2:
http://www.youtube.com/watch?v=s7H7p80kZN8

Aż boje się pomyśleć jak można by przedstawić forumowicza muratora:cool:

amstrong89
08-01-2011, 10:45
Piszecie że przekrój komina odgrywa bardzo ważną rolę. A jego długość?

TINEK
08-01-2011, 10:55
Piszecie że przekrój komina odgrywa bardzo ważną rolę. A jego długość?

podobno długość się nie liczy ;) , podobno

(to tak przy sobocie :D )

tomraider
08-01-2011, 11:11
podobno długość się nie liczy ;) , podobno

(to tak przy sobocie :D )

A propo długości ,,komina’’ przy sobocie ;)

W dziale matrymonialnym fan czterech pancernych opisał swoje zalety:
Jestem przystojny jak Janek, silny jak Gustlik, biegam szybciej od Szarika.

Odpisała dziewczyna:
Jestem zainteresowana, mam nadzieję że …….masz również lufę jak Rudy 102.

TINEK
08-01-2011, 11:15
:) :) :)

Palik99
08-01-2011, 12:06
Witam,
właśnie przebrnąłem przez cały twój dziennik netbet - jestem pełen podziwu dla twojego zapału do budowy samemu. Zakładając że znalazłbym czas na budowę domu samemu to i tak bym się tego nie podjął - z mojej strony to by było istne szaleństwo porywać się na coś takiego:) na dzisiaj przeraża mnie nawet upilnowanie wszystkiego nie mówiąc już o budowaniu samemu... teraz właśnie przekopuje twoje komentarze - istny poradnik inwestora;] My z zoną właśnie zaczynamy realizować swoje marzenie o własnych czterech ścianach... na razie kompletujemy dokumenty... Jak wszystko pójdzie zgodnie z naszym planem to na wiosnę zaczynamy... Też mam plan dużo robić samemu ale takich rzeczy jak murowanie itp bym się nie podjął bo z moimi umiejętnościami bałbym się później spać w tym domu... hehe... :D

dodaje twój dziennik i komentarze do subskrypcji i na pewno będę tu stałym bywalcem:)

netbet
08-01-2011, 14:20
Miarownik, bez wiatraczków, ten miarownik jak pisałem jest elektroniczny i ma wyjście na pompkę, programujesz temp przy której się załącza i przy jakiej temp się wyłącza (gdy temperatura na kotle spada), jeśli za długo byłby zamknięty (ciepło w mieszkaniu) to na 30 sekund otwiera dopływ powietrza coby nie wygasło, w okresie letnim co 2 tyg goni pompkę coby kamorem nie zaszła.

Miarownik kosztował 350 zł, ma też wyjście na sterownik (dodatkowy koszt wtedy 200 zł), który można w mieszkaniu zainstalować (widać wtedy temp na kotle i można ją zmieniać), ale ja nie mam tego sterownika

mam fotkę, to zapodaję

http://img407.imageshack.us/img407/9869/miarownik.jpg

Netbet, mieszkasz nie daleko, jak jesteś bliżej zainteresowany to zapraszam (wszystkim się będę chwalić, że gościłem gwiazdę forum muratora :D )

pozdrawiam

"gwiazda" jest wielce zainteresowana oblukaniem tego pieca..a jeżeli właściciel pozwoli to i całodobowym czuwaniem z adoracjami i obserwacją...:D

netbet
08-01-2011, 14:40
Witam.
Ot piszącego merytorycznie to miło poczytać, wódeczka dla Inż. Proponuje każdemu Jego cytat wydrukować i zamieścić w projekcie domu jako pierwszą stronę działu o ogrzewaniu.

..no.... Inż.'owi to się skrzynk gorzały należy....:yes:

TINEK
08-01-2011, 14:46
"gwiazda" jest wielce zainteresowana oblukaniem tego pieca..a jeżeli właściciel pozwoli to i całodobowym czuwaniem z adoracjami i obserwacją...:D

tylko pozostaje się umówić,
na priv Ci dam namiar
a dziś nie wiem, czy jeszcze popisze/poczytam, bo oczekuję gości, chrzestna się zapowiedziała do mojej małej latorośli
a z chłopakiem przyjedzie, a on fajny, do rodziny pasuje ;) to wiesz jak się takie nocne czuwanie przy butelce kończy :)

pozdrawiam

netbet
08-01-2011, 14:52
to wiesz jak się takie nocne czuwanie przy butelce kończy :)



wiem - za dwa dni i cztery noce...:D

SSN774
08-01-2011, 15:18
cholera przestancie o tej wodzi pisac :P Nie ma z kim w domu wychylic, chyba jakas imprezke musze skrecic :)

Inż.
08-01-2011, 16:00
Netbet normalnie kusisz, ale jak by mi się kiedyś udało zbłądzić
w Twoje strony, to już się zapowiadam, że z pustymi ręcyma
nie przyjdę i będę pukał butami:)

Cieszę się, że komuś moje wywody i przemyślenia się przydadzą...
Trzeba w końcu jakoś tą naszą Polskę zbudować...

tomraider
08-01-2011, 16:12
Przy sobocie chyba można,nie?


Ale szaleje z tym mokrym śniegiem – powiedziała do mnie żonka dzisiaj na spacerze o naszej czterolatce - kiedy końcu zmądrzeje i da się grzecznie prowadzić za rączkę?
A ja na to – za jakieś czternaście lat , jak jej chłopak będzie prowadził ją na dyskotekę.

Samo życie.

SSN774
08-01-2011, 18:16
Panowie, pytanie mam, jako że lada miesiąc stanę przed wyborem zbiornika do CWU, a nie wiem który wybrać poradżcie co wybrać, podwójną wężownicę czy może spiralną czy zbiornik z płaszczem? Polecacie netbetowi co dobre to i ja poproszę o pomoc (taki mały offtopic chyba przejdzie w nieswoim temacie ;) ). Źródło ciepła to tylko kocioł gazowy. Zastanawiam się czy warto inwestować w zbiornik z podwójną wężownicą i podłączyć oba zasilenia pod piec. Czy w tym wypadku jest sens inwestować w podwójną czy pojedyńcza sprawdzi się tak samo a będzie tańszym wyborem.

Pozdro

Inż.
08-01-2011, 18:39
Odpowiedz dla SSN774:
Jeśli zamierzasz mieć tylko kocioł jako źródło ciepła
to stosowanie zbiornika z podwójną wężownicą jest bez bezsensu - powiedziała moja żona - inżynier:)...

Wywód: podwójna wężownica podłączona do pieca spowoduje tylko,
że szybciej ci się woda nagrzeje - kto bogatemu zabroni... I to jest jedyny efekt.
Z życia - pojemność zbiornika dobrana do potrzeb użytkownika niweluje szybkość jego nagrzewania.
Dobierz zbiornik o 10% większy niż Twoje potrzeby i z jedną wężownicą - (max. 60l/osobę/dobę).

Natomiast jeśli będziesz chciał w przyszłości zastosować inst. solarną to podwójna wężownica ma sens...
Ale to jest temat do rozpatrzenia pod wieloma aspektami, m.in. orientacja połaci dachowej na południe - jeśli panele na dachu.

amstrong89
08-01-2011, 18:56
SSN774
Jaki masz piec gazowy?Jeżeli nie kupiłeś jeszcze pieca gazowego to może zastanów się nad kupnem pieca z wbudowanym CWU. Termica ma całkiem fajne zbiorniki CWU ze stali nierdzewnej w rozsądnej cenie chociaż według mnie to wężownice mogli dać o trochę większej powierzchni. Gdzieś widziałem porównanie w muratorze zbiorników ze spiralą i z płaszczem wodnym. Jak znajdę to napisze co tam naskrobali.

tomraider
08-01-2011, 20:32
witam

Ponieważ kotły gazowe są ekonomiczne i wytwarzają ciepło w dowolnym momencie to w zasadzie nie skupiał bym się na wielkości wymiennika w zasobniku ale na jego pojemności. Niestety nikt poza Tobą nie ma wiedzy o Waszym trybie życia ( ilość zużywanej wody) to trudno coś doradzić. Standardy zużyć jak zwykle dobrze opisał INŻ. Na szczęście-nieszczęście standardowe stalowe zasobniki CWU ,,żyją ‘’ zaledwie jakieś 5 lat, więc zawsze można za jakiś czas lepiej dopasować pojemność zasobnika, lecz już teraz trzeba to przewidzieć rezerwując miejsce i odpowiednio rozstawiając podpóry-wieszaki na ścianie. Zasobnik powinien mieć anodę magnezową i bardzo dobre ocieplenie, i według potrzeb jeśli planujesz to: w połowie wysokości króciec do cyrkulacji, drugą wężownicę dla : solarów lub kominka z płaszczem lub kotła na paliwo stałe , grzałkę elektryczną. U samej góry przewidujęmy na wyjściu odpowietrznik, na zasilaniu zimną wodą powinny się znaleść filt sznurkowy (wkład -5mikronów, 4zł/miesiąc) naczynie przeponowe , zawór bezpieczeństwa i reduktor ciśnienia.
Pozdrawiam

majki
08-01-2011, 20:34
Panowie, pytanie mam, jako że lada miesiąc stanę przed wyborem zbiornika do CWU, a nie wiem który wybrać poradżcie co wybrać, podwójną wężownicę czy może spiralną czy zbiornik z płaszczem? Polecacie netbetowi co dobre to i ja poproszę o pomoc (taki mały offtopic chyba przejdzie w nieswoim temacie ;) ). Źródło ciepła to tylko kocioł gazowy. Zastanawiam się czy warto inwestować w zbiornik z podwójną wężownicą i podłączyć oba zasilenia pod piec. Czy w tym wypadku jest sens inwestować w podwójną czy pojedyńcza sprawdzi się tak samo a będzie tańszym wyborem.

Pozdro

Fajne to OT ;)
Mam z pojedynczą wężownicą, a mam 2 źródła grzania ;) 160 l, marka QIK, jestem jak najbardziej zadowolony :)
O, taki :)
http://qik.pl/produkty/asortyment-pozostaly/pojemnociowy-podgrzewacz

pozdrawiam, majki

SSN774
08-01-2011, 23:30
Majki fajny ten zbiorniczek, ale cena jaka znalazłem mnie troszkę przeraża, piec będzie tylko tysiąc droższy :D Póki co mierze się na Galmet`a:

SGW(L)P (http://allegro.pl/wymiennik-cwu-galmet-sgw-l-p-dwuplaszcz-140l-two-i1386788751.html)
SGW(S) (http://allegro.pl/wymiennik-cwu-galmet-kwadro-stojacy-140l-sgw-s-i1393612931.html)
SGW(S) Kwadro (http://allegro.pl/wymiennik-cwu-galmet-sgw-s-stojacy-tworzywo-140l-i1399440789.html)
SGW(S) Skay (http://allegro.pl/wymiennik-cwu-galmet-sgw-s-stojacy-skay-140l-i1399440724.html)

Ceny jeszcze do przełknięcia ;) Cały czas ten dwu płaszcz mnie zastanawia, znajomy coś wspominał że najszybciej nagrzewa wodę, ale ta cena mnie nie przekonuje skoro taki "super" jest. Jak to się ma do rzeczywistości?


Pozdro

rafal1983
09-01-2011, 08:02
Witam, wtrącę się troszkę w temat :-P


Tombrider, możesz mi powiedzieć czy podany przez ciebie link do postów od kotłów http://juzef.idl.pl/pub/ekonomiczne-spalanie-spis.html to jest wszystko to co jest zawarte w temacie "Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego" http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego

Pytam ponieważ nie można otworzyć linków z tego poradnika bo wywala błąd że nie znaleziono takiej strony :(

tomraider
09-01-2011, 09:46
Witam, wtrącę się troszkę w temat :-P


Tombrider, możesz mi powiedzieć czy podany przez ciebie link do postów od kotłów http://juzef.idl.pl/pub/ekonomiczne-spalanie-spis.html to jest wszystko to co jest zawarte w temacie "Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego" http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego

Pytam ponieważ nie można otworzyć linków z tego poradnika bo wywala błąd że nie znaleziono takiej strony :(

Tak.

BasH
09-01-2011, 10:09
Kolejny OT, chociaż nie tak bardzo, bo netbet będzie to robił niedługo:

Co sądzicie o stosowaniu folii paroizolacyjnych, budowlanych (takich 0,2) w wersjach bez atestu ITB? (atestowane są ponad dwukrotnie droższe)

netbet
09-01-2011, 15:05
BasH. gdzie są twoje komenty???? wywala mi error 404... bana dostałeś czy jak??

to i ja o coś zapytam w swoich komentach...

sytuacja:
jadę z Matką Dyrettorką i dzieciokiem na ferie zimowe na majokrę.. tak powiedzmy na miesiąc ( przecież zaoszczędziłem :D )... u nas za oknem -25 oC .. w kotłowni dolniak, wszędzie podłogówka zalana wodą a nie glikolem...
piec skończy palić się w 12 godzin... czyli jak ja będę lądował ..

zatrudnić palacza ?? przeprowadzić znajomych do nas?
jak to jest z podtrzymaniem ogrzewania na minimalnym plusie przy tak długiej nieobecności?

tomraider
09-01-2011, 15:19
BasH. gdzie są twoje komenty???? wywala mi error 404... bana dostałeś czy jak??

to i ja o coś zapytam w swoich komentach...

sytuacja:
jadę z Matką Dyrettorką i dzieciokiem na ferie zimowe na majokrę.. tak powiedzmy na miesiąc ( przecież zaoszczędziłem :D )... u nas za oknem -25 oC .. w kotłowni dolniak, wszędzie podłogówka zalana wodą a nie glikolem...
piec skończy palić się w 12 godzin... czyli jak ja będę lądował ..

zatrudnić palacza ?? przeprowadzić znajomych do nas?
jak to jest z podtrzymaniem ogrzewania na minimalnym plusie przy tak długiej nieobecności?

Witam.
No nie , nie poznaję kolegi!!!!!!!!! oczywiście zabierasz swojego ukochanego cedryka z sobą na Majorkę.
pozdrawiam.
ps.a tak na poważnie, nie mając palacza, najbezpieczniej grzać paroma dobrze zabezpieczonymi elektrycznymi kaloryferami olejowymi.

BasH
09-01-2011, 15:34
BasH. gdzie są twoje komenty???? wywala mi error 404... bana dostałeś czy jak??
jak to jest z podtrzymaniem ogrzewania na minimalnym plusie przy tak długiej nieobecności?

404... wyjaśniam...
Mam nadzieję, że nie naraziłem się redakcji : )

Co do zatrudniania palacza - ciężko widzę nauczyć kogoś tak na szybkiego dobrze napalić w piecu miałem. Ewentualnie poprosić kogoś o przepalanie raz dziennie drewnem - przy okazji sprawdzi, co w domu słychać.

Przy braku możliwości - z dwie, trzy olejówki, ale to nie daje gwarancji przy dłuższej nieobecności.

netbet
09-01-2011, 15:35
bez jaj.. PLL Lot nie maja takich dużych samolotów...:cool:

kolejne pytanie.... może głupie...

czy ktos kiedyś kombinował z podajnikiem do dolniaka? tak powiedzmy ze 120 kg? bo wyspawać to to.. to może ze trzy stówy..

chyba przekombinowałem....

netbet
09-01-2011, 15:37
Przy braku możliwości - z dwie, trzy olejówki, ale to nie daje gwarancji przy dłuższej nieobecności.

słabo to widzę.... kur#$% z takim długim wyjazdem to jest PROBLEM!

BasH
09-01-2011, 15:42
słabo to widzę.... kur#$% z takim długim wyjazdem to jest PROBLEM!

Najpewniej - dobry kolega, sąsiad, ktoś z rodziny obcykany z piecem na stałe i kumaty co do słuchania i rozumienia mowy technicznej : )
Aby zachęcić możesz takiemu komuś zrobić przy okazji zabawę "poszukaj puszeczki" i esemesami z karaibów co dwa dni podawać mu lokalizację ukrytych w domu browarków : ) Napali, poszuka i się ucieszy.

Jak na miesiąc to ew. spuszczanie wody ze wszystkich instalacji...

TINEK
09-01-2011, 15:57
A jakby tak, gdzieś w obiegu zainstalować grzałki elektryczne, pompa obiegowa pracuje cały czas, termostat pilnuje aby woda miała zadaną temp (np 15 *C) załączając grzałki.

Drugie rozwiązanie - jeżdzimy na Majorkę latem
trzecie - zatrudniamy palacz(kę), żonę i dzocioka wysyłamy na Majorkę,, my zostajemy, aby dopilnować palacz(kę) ;)



(wódko pozwól żyć)

netbet
09-01-2011, 16:06
wódka twój wróg!
lej wroga w pysk!


A jakby tak, gdzieś w obiegu zainstalować grzałki elektryczne, pompa obiegowa pracuje cały czas, termostat pilnuje aby woda miała zadaną temp (np 15 *C) załączając grzałki.

Drugie rozwiązanie - jeżdzimy na Majorkę latem
trzecie - zatrudniamy palacz(kę), żonę i dzocioka wysyłamy na Majorkę,, my zostajemy, aby dopilnować palacz(kę) ;)

(wódko pozwól żyć)

.. z tym pilnowaniem palacz(ki) to nawet mi się podoba...tylko skąd zimą wytrzasnąć gitesową palaczkę...?

compi
09-01-2011, 16:12
Cobyś nie wymyślił, zawsze dupa z tyłu. Najlepszy wydaje się kociołek elektryczny, wpięty w obieg ze sterowaniem. Jednak co gdy i prundu braknie? Ktoś musi w kominku przynajmniej rozpalić. Zdaje mi się, że chcąc nie chcąc zimą stajemy się niewolnikami domu, chyba że rodzinka czy znajomi pomogą.

tomraider
09-01-2011, 16:24
bez jaj.. PLL Lot nie maja takich dużych samolotów...:cool:

kolejne pytanie.... może głupie...

czy ktos kiedyś kombinował z podajnikiem do dolniaka? tak powiedzmy ze 120 kg? bo wyspawać to to.. to może ze trzy stówy..

chyba przekombinowałem....

Witam
Chyba nie uwierzyłeś w mit że piece z podajnikiem są bezobsługowe? W piecach z podajnikiem też trzeba czyścić i opróżniać popielnik, rozbijać spieki powstające często na palniku, co najmniej dwa razy dziennie trzeba zaglądnąć choć na minutkę do kotłowni czy wszystko jest ok, tylko rozpalasz i paliwo uzupełniasz rzadziej.
pozdrawiam.

tomraider
09-01-2011, 17:10
zatrudnić palacza ?? przeprowadzić znajomych do nas?
jak to jest z podtrzymaniem ogrzewania na minimalnym plusie przy tak długiej nieobecności?

Witam.
Nie próbowałem ale teoretycznie jak woda w sieci wodociągowej ma jakieś ( strzelam) 10 C to odpowiednio sterując i zabezpieczając można by ją puścić w kanalizę przez podłogówkę by tą zabezpieczyć przed zamarznięciem. Ciekawe jak wypadło by porównanie kosztów wody i prądu do grzania olejakiem.
pozdrawiam

amstrong89
09-01-2011, 17:26
Ja mam zostawione pół domu w mieście nie ogrzewane. Wciągu dwóch ostrych zim nic się nie stało. W chałupie ok 7C. Woda w kiblu nie zamarzła. Słoneczko też dogrzewa dom więc nie wiem czy temperatura spadła by poniżej 0. Wujo za ścianą grzeje też częściowo moje:). Netbet chyba z miesiąc to chałupa może wytrzyma. Meble, tynki, wieńce itp wszystko to nagrzewa się do określonej temperatury. Gorzej z ponownym ogrzaniem domu.

Może zostawić grzejnik elektryczny na środku domu z termostatem ustawionym na 10-15C. Tylko nie wiem czy po powrocie nie będziesz miał jesień średniowiecza jak zobaczysz rachunek za prąd.:D

netbet
09-01-2011, 19:12
Witam.
teoretycznie jak woda w sieci wodociągowej ma jakieś ( strzelam) 10 C to odpowiednio sterując i zabezpieczając można by ją puścić


..no..ale to trza jeszcze mieć wodociąg... póki co mam studnie....i to tez nie głębinową...

netbet
09-01-2011, 19:21
..to jeszcze jedno pytanie z serii głupich:

kocioł - wyjście wody i powrót - realizowane sa poprzez rury stalowe... (widziałem u TINKA na zdjęciach)... cała instalacja w podłodze jest na rurach PP i PEX..
pytanie: w którym miejscu przechodzi się z jednych rur na drugie i gdzie wypada ich łącznie? ile trzeba połączenia realizować rurami stalowymi? rozumiem iz chodzi o wytrzymałość wysokotemperaturową i niebezpieczeństwo stopienia rur PP przy podpięciu ich bezpośrednio pod kocioł....



TINEK... wiem.. wiem... najlepiej jak podjadę...ale ??

BasH
09-01-2011, 19:32
Najlepiej np miedzią do rozdzielacza a z rozdzielacza po plastiku.

tomraider
09-01-2011, 20:22
..to jeszcze jedno pytanie z serii głupich:

kocioł - wyjście wody i powrót - realizowane sa poprzez rury stalowe... (widziałem u TINKA na zdjęciach)... cała instalacja w podłodze jest na rurach PP i PEX..
pytanie: w którym miejscu przechodzi się z jednych rur na drugie i gdzie wypada ich łącznie? ile trzeba połączenia realizować rurami stalowymi? rozumiem iz chodzi o wytrzymałość wysokotemperaturową i niebezpieczeństwo stopienia rur PP przy podpięciu ich bezpośrednio pod kocioł

Witam .
Praktycznie wszystkie między kotłem i rozdzielaczami oraz z kotła do wymiennika zasobnika CWU oraz te do naczynia wzbiorczego jeśli ma być TANIO to bezszwowe szare lub droższe ocynkowane rury stalowe. Biorąc pod uwagę rozkład Twojego domu rozdzielacz dla salonu umieścił bym w kotłowni, dla kuchni i przedpokoju w toalecie. Przechodząc strop wzdłuż komina korytarzu na piętrze na ścianie przy kominie zamontował bym rozdzielacz piętra. Wszyskie rury stalowe gwintowane i skręcane, chyba że umiesz szczelnie spawać to w ,,najbliższej okolicy kotła’’ lepiej spawać. Reszta z pp w kotłowni to ZWU + CWU , napełnianie C.O. Od rozdzielaczy pex na podłogówkę lub pp do grzejnika w łazience.itd.Miedż jest estetyczna i prosta w montażu ale w dużych średnicach bardzo droga.
Pozdrawiam.
PS. to temat rzeka , dobrze zagadnienia pociąć na wątki, to nie będzie zamieszania.

majki
09-01-2011, 20:37
..to jeszcze jedno pytanie z serii głupich:

kocioł - wyjście wody i powrót - realizowane sa poprzez rury stalowe... (widziałem u TINKA na zdjęciach)... cała instalacja w podłodze jest na rurach PP i PEX..
pytanie: w którym miejscu przechodzi się z jednych rur na drugie i gdzie wypada ich łącznie? ile trzeba połączenia realizować rurami stalowymi? rozumiem iz chodzi o wytrzymałość wysokotemperaturową i niebezpieczeństwo stopienia rur PP przy podpięciu ich bezpośrednio pod kocioł....



TINEK... wiem.. wiem... najlepiej jak podjadę...ale ??

A pisałem - zajrzyj ? Tylko do Tinka sie wybierasz ... /foch/ ;)

U mnie kotłownia w miedzi, punkt przejścia nad podłogą w kotłowni, gdzie z dołu wychodzą pexy do kaloryferów, i podłogówki i tam jest przejście.

pozdrawiam, majki

atija
09-01-2011, 20:44
".... fota dla spostrzegawczych albo w mocnych pinglach.. "


Widziałam Twoje sarny :D:D... mam mocne pingle ....:lol2::lol2:

Mamy piec z podajnikiem, wyjechaliśmy przed świętami na dwa tygodnie. Szwagier co dwa , trzy dni jeździł sprawdzać co w chałupie się dzieje i uzupełniać ekogroszek .

Jeszcze tam nie mieszkamy a już nas chałupka uwiązała do siebie.;)

netbet
09-01-2011, 20:50
A pisałem - zajrzyj ? Tylko do Tinka sie wybierasz ... /foch/ ;)

pozdrawiam, majki

no wiesz...jak możesz?. i do tego focha strzela...

po tylu latach? w doli i niedoli... nie masz serca.. bój sie boga,

..ty to na 100 procków masz nas na chacie .. jak i TINEK...
u każdego pół kilo węgla / drewna dorzucić...czyli objazd w celu podpatrzenia instalacji skończę w marcu:cool:

dryndnę ..sie zgadamy.... szykuj ćipsy!

TINEK
09-01-2011, 21:28
Majki, zabieraj się z Netbetem do mnie i będą wszyscy zadowoleni :)

netbet
10-01-2011, 05:29
słuchajcie... jakieś jaja mi wychodzą przy podłogówce..

pomieszczenie 45 m2
temp pomieszczenia 22 oC
zasilanie 45oC
powrót 35 oC
moc zakładana 2700 W
moc wyliczona 2360 W
różnica -340 W
ilość obwodów 4
długość rur 450 mb
rozstaw co 10cm

KAN Qiuck Floor tak to to liczy... czyli wychodzi że nie dogrzeję? a wystarczy że zmienię temp pomieszczenie na 20 i się wyrabia....

w projekcie mam zapotrzebowanie tego pomieszczenie 3600 W :eek: nie do uzyskania według tego kalkulatora...

..tylko mnie nie odsyłajcie do OZC...kawy jeszcze nie piłem..

tomraider
10-01-2011, 11:16
...słuchajcie... jaja mi wychodzą....

Co jest kolego, dostałej za ciasne bokserki pod choinkę ?


..... to normalka..

Mpoplaw TY też ?


..... strachu nie ma....

Nooo, skoro tak twierdzisz to pewnie tak.....



Tak na poważnie:
A no właśnie , trudny do przewidzenia i wyliczenia rozstaw rur to jeden z powodów które nie czynią mnie zbyt wielkim fanem podłogówek. Podjęta decyzja o rozstawie rur to tak jak kupno z katalogu firmy wysyłkowej jednej pary butów na całe dorosłe życie, pomimo wielu rad przed kupnem do końca sam nie wiesz czy za małe nie zaczną cisnąć i ocierać a za duże spadać przy chodzeniu ze stóp. Podłogówka to wielki nierozbieralny betonowy kaloryfer po którym chodzimy i często niekorzystnie przykrywamy parkietem czy dywanem. Gdy za słabo grzeje niestety niezdrowo dla nóg jest podkręcać temperaturę a nie da się dokręcić dodatkowych żeberek. W podłogówce o grawitacji nawet nie marzymy, jak długo nie ma prądu ( już jeden dzień wystarczy i w mróz mamy w domu 18C ,a znane zeszłoroczne przypadki to 2 tygodnie), to dupa zbita i zmarżnięta. Spalający 1L=4,3zł benzyny/h agregat może kosztować 100 zł dziennie. Przemyśl. Miej sobie tą podłogówkę ale nie rezygnuj z kalafiorów.
To powiedziałem ja: Jarząbek-Tomraider.
Pozdrawiam.

tomraider
10-01-2011, 14:02
faktycznie nie wiele wiesz o podłogówkach, pomieszałeś fakty z mitami, i dodałeś jeszcze do tego opowieści wuja Zenka z imienin teściowej.

Witam.
Mpoplaw masz świętą rację. Moja niewielka wiedza o podłogówkach jest wynikiem braku większego zainteresowania tym tematem ze względu na następujące przemyślenia wuja Zenka i moje ( dotyczą one domów po np.20 latach użytkowania ):

- w żadnym OZC nie przewidzimy możliwych po czasie powstałych w mostkach termicznych strat ciepła np. spowodowanych spadkiem k zawilgoconej ściany i/lub izolacji z wełny, zużyciem ( deformacją ) uszczelek okiem czy drzwi.

- awaria – nieszczelność powstała w np. salonie ,,nie powoduje wyjście kreta z chorągiewką TO TUTAJ’’ . Pozostająca praktycznie bez ciśnienia woda z C.O będzie sobie długgggo pod warstwą betonu zbierać a wystarczą ze dwie szklanki i , w końcu przez łączenie w styropianie dostanie się na izolację poziomą , po niej zależnie od ,,mikropochylenia'' chudziaka wyjdzie u dołu na rogu ściany i podłogi ( jak mamy pecha to nie na najbliższej od nieszczelności) 4 metry dalej na ścianie ( u NETbeta pod regipsem) .I wtedy nastąpi skrobanie po głowie: Izolacja pozioma na ścianie fundamentowej? Coś nie tak z podbitką i zacieka izolacja zewnętrzna styro?A może z podłogówka z piętra gdzieś przepustem cieknie pod regipsem po ścianie?. Jak zdiagnozować ubytek np. 1 litra na parę dni z ( strzelam ) 200 litrowej będącej w pracy ( w zimie) instalacji C.O. podłogowego?.To ja wolę pod betonem zgrzaną grubościenną rurę PP do kalafiora. Może alu-pex nie pęknie po 30 latach? A jak tak. Jeszcze dziś w sprzedaży są klejone PCV , przed 10 laty chwalone i sprzedawane tonami, jaka jest ich trwałość każdy chyba wie.

- Jak zostanie już nam jeden samotny i schorowany rodzic część decyduje się na wzięcie go do siebie. Jeżeli najczęściej przesiadującej na kanapie w salonie zaczną puchnąć pełne żylaków nogi teściowej to pół biedy, a jak to nasza mama? Niezapominajcie że my sami też w końcu będziemy starzy.

- w okresach po za zimą , ze względu na bezwładność i ekonomię nie dogrzejemy wiosennym czy jesiennym wieczorem domu, konieczny będzie np.kominek z całą niepraktycznością w nim palenia.( kotłownia w salonie)

Można podać więcej przykładów, każdy sam sobie przemyśli.

Pozdrawiam.
PS. mpoplaw mam nadzieję że się nie obraziłeś o żart.

Martinezio
10-01-2011, 14:56
To ja tu wtrącę swoje 2 gr: za te dziesiąt lat, to podłoga i tak będzie do wymiany, więc przy okazji można zmienić metodę ogrzewania, jeśli się okaże, że podłogówka to nie to, co tygryski lubą najbardziej ;)

tomraider
10-01-2011, 17:56
Witam.
Skoro podłogówki liczy się bardzo łatwo TYLKO trzeba znać OZC domku to ja mam inny patent:
Jak policzyć duże stado owiec na rozległym podhalańskim pastwisku?
Owce liczy się bardzo łatwo TYLKO trzeba znać liczbę ich nóg, dzielimy przez cztery i gotowe. Proste prawda?
Niestety ta metoda jak KAŻDA ma swoje ograniczenia, zupełnie nie działa jak przynajmniej jedna z owiec jest inwalidką ( powiedzmy że wysłana przez bacę na wojnę do Wietnamu wlazła na minę) .
Z tej historii wynika prosty wniosek: jak ktoś się bardzo dobrze zna i umie to na pewno dobrze zaprojektuje swoją podłogówkę a jak nie i jest lajkonikiem, w dziedzinie podłogówek, tak jak np. ja to lepiej zastosować alternatywną ,od lat znaną ,wypróbowaną , wybaczającą błędy instalację z kalafiorami.
Pozdrawiam.

netbet
10-01-2011, 19:02
wiecie co....

wielkie dzięki za info...porady cenne...jesteście nieocenieni.. słowo... ale powiem wam jedno: mam dosyć tej jeban@#$% budowy!!! jak mógłbym to pierdol#$% bym to wszytko i dał se spokój!

bez odbioru.

Rossa
10-01-2011, 19:07
netbet weź się chłopie nie wygłupiaj , toż jesteś tu guru od samorobów , wszyscy czytają jak najlepsza książkę i biorą przykład :lol2:

compi
10-01-2011, 19:16
Netbet, dzisiaj byłem na swojej. Stoi od miesiąca i czeka na kapuchę. I powiem Ci, że gdybym miał co teraz tam robić, to nie wychodziłbym stamtąd przez następny miesiąc. K...a brakuje mi tego czegoś. Przyznaj się, znowu paluch???

TINEK
10-01-2011, 19:22
wiecie co....

wielkie dzięki za info...porady cenne...jesteście nieocenieni.. słowo... ale powiem wam jedno: mam dosyć tej jeban@#$% budowy!!! jak mógłbym to pierdol#$% bym to wszytko i dał se spokój!

bez odbioru.

znaczy się, odstres potrzebny od zaraz... w sobotę? ;)

SSN774
10-01-2011, 19:36
Ja mogę jutro zaproponować dla odważnych :) dwa dni wolnego to można poszaleć :) Memory erase to ważna rzecz :)

Bo dziś już pewnie za późno :D

P.S.

Moja połówka stwierdziła że nawet na dziś impreza nie jest problemem. Ostra jest :D Jak ktoś ma chęć proszę bardzo na priv po namiary :)

tomraider
10-01-2011, 19:49
witam.
Coś mi się zdaje że mu jakiś złodziej coś rąbnął albo zniszczył z budowy: okna ?, instalację i/lub rozdzielnicę budowlaną?
No z powodu palucha to by tak nie lamentował, zaprawiony w boju.
Obym się mylił.
pozdrawiam i życzę Ci NETbet powrotu humoru.

nitubaga
10-01-2011, 19:51
Jeśli można 3 grosze ;)


Witam.
Mpoplaw masz świętą rację. Moja niewielka wiedza o podłogówkach jest wynikiem braku większego zainteresowania tym tematem ze względu na następujące przemyślenia wuja Zenka i moje ( dotyczą one domów po np.20 latach użytkowania ):

- w żadnym OZC nie przewidzimy możliwych po czasie powstałych w mostkach termicznych strat ciepła np. spowodowanych spadkiem k zawilgoconej ściany i/lub izolacji z wełny, zużyciem ( deformacją ) uszczelek okiem czy drzwi.

- awaria – nieszczelność powstała w np. salonie ,,nie powoduje wyjście kreta z chorągiewką TO TUTAJ’’ . Pozostająca praktycznie bez ciśnienia woda z C.O będzie sobie długgggo pod warstwą betonu zbierać a wystarczą ze dwie szklanki i , w końcu przez łączenie w styropianie dostanie się na izolację poziomą , po niej zależnie od ,,mikropochylenia'' chudziaka wyjdzie u dołu na rogu ściany i podłogi ( jak mamy pecha to nie na najbliższej od nieszczelności) 4 metry dalej na ścianie ( u NETbeta pod regipsem) .I wtedy nastąpi skrobanie po głowie: Izolacja pozioma na ścianie fundamentowej? Coś nie tak z podbitką i zacieka izolacja zewnętrzna styro?A może z podłogówka z piętra gdzieś przepustem cieknie pod regipsem po ścianie?. Jak zdiagnozować ubytek np. 1 litra na parę dni z ( strzelam ) 200 litrowej będącej w pracy ( w zimie) instalacji C.O. podłogowego?.To ja wolę pod betonem zgrzaną grubościenną rurę PP do kalafiora. Może alu-pex nie pęknie po 30 latach? A jak tak. Jeszcze dziś w sprzedaży są klejone PCV , przed 10 laty chwalone i sprzedawane tonami, jaka jest ich trwałość każdy chyba wie.

ja mam dwa obiegi CO - podłogówka i grzejniki... i jesli podłogówka jest nieszczelna to natychmiast to widać ;) bo spada ciśnienie w instalacji... więc nie trzeba się głowić czy to czasem nie z dachu nam kapilarnie leci ;) owszem zostaje jeszcze kwestia miejsca przecieku ale to i tak można zlokalizowac po kilku płytkach ;)

- Jak zostanie już nam jeden samotny i schorowany rodzic część decyduje się na wzięcie go do siebie. Jeżeli najczęściej przesiadującej na kanapie w salonie zaczną puchnąć pełne żylaków nogi teściowej to pół biedy, a jak to nasza mama? Niezapominajcie że my sami też w końcu będziemy starzy.

Ale podłogówka to system grzania niskotemperaturowego :o i jak się ma prawidłowo ustawione czujniki tempetaruty to piec pilnuje tempetarure w pomieszczeniu w oparciu o odczyty czujek, to wszystko się reguluje piecem ... nic nie zaczyna puchnąć bo to nie ten zakres temperatur ;)

- w okresach po za zimą , ze względu na bezwładność i ekonomię nie dogrzejemy wiosennym czy jesiennym wieczorem domu, konieczny będzie np.kominek z całą niepraktycznością w nim palenia.( kotłownia w salonie)

hm... niepraktyczność kominka.... :o hm... jak się komus kominek wyda mocno niepraktyczny odpali na wieczór CO by mu dzieci nie zgrzytały zębami...i ustawi np na 5 h. z automatycznym wyłączaniem jak domownicy wyjdą do pracy, szkoły ;)

Można podać więcej przykładów, każdy sam sobie przemyśli.

Pozdrawiam.
PS. mpoplaw mam nadzieję że się nie obraziłeś o żart.

tomraider
10-01-2011, 20:13
Witam.
Z opisu wynika że masz instalację C.O. zamkiętą np. Kocioł gazowy z C.O. pod ciśnieniem 3 barów, a to CAŁKIEM INNA BAJKA.
Przeczytaj dziennik i komentarze a jasnym się stanie jaką instalacje zamierza mieć NETbet.
pozdrawiam

Inż.
10-01-2011, 20:15
Netbet nie łam się, co się stało... powiedź...

atija
10-01-2011, 20:20
No to teraz Netbet dopiero narobił.... rozwiązał worek z domysłami i sobie poszedł.:(
Trzymaj się Samorobie nad Samorobami :)
Cokolwiek się stało, tutaj masz życzliwych Ci ludzi.

BasH
10-01-2011, 20:48
Dokładnie - też czekam na newsy... pzdr

nitubaga
10-01-2011, 22:07
Witam.
Z opisu wynika że masz instalację C.O. zamkiętą np. Kocioł gazowy z C.O. pod ciśnieniem 3 barów, a to CAŁKIEM INNA BAJKA.
Przeczytaj dziennik i komentarze a jasnym się stanie jaką instalacje zamierza mieć NETbet.
pozdrawiam

dlatego ja się nie wypowiadam na temat pieca CO bo mam inny i nie znam się na tym, ale jak słysze, że od podłogówki puchną nogi :o to albo ktoś nigdy nie stał na podłogówce, albo co prawda stał na takowej, ale na źle wyregulowanej... ;)

pozdrwaiam równiez :)

tomraider
11-01-2011, 09:48
dlatego ja się nie wypowiadam na temat pieca CO bo mam inny i nie znam się na tym, ale jak słysze, że od podłogówki puchną nogi :o to albo ktoś nigdy nie stał na podłogówce, albo co prawda stał na takowej, ale na źle wyregulowanej... ;)

pozdrwaiam równiez :)


Witam.
Pomimo że się nie znasz bo piszesz :

- że masz piec( grzeje powietrze) a przecież masz kocioł ( grzeje wodę)
- woda LECI KAPILARNIE z dachu , nie ma takiego zjawiska,
- proponujesz NETbetowi (to jego komentarze) odpalenie i AUTOMATYCZNE WYŁĄCZENIE kotła na paliwo stałe
( U NETbeta najpewniej kotła ,,dolnego spalania’’) a one nie mają takiej funkcji ,na czas wygaśnięcie paleniska można tylko mniej więcej wpływać regulując (mierząc wiadrem-takie realia) ilość zasypywanego paliwa w odniesieniu do temp.zewnętrznej.

To i tak podjęłaś( podjeliście ) moim zdaniem bardzo rozsądną decyzję o połączeniu podłogówki i kaloryferów. Właśnie po to piszę (być może powielając mity) posty o podłogówce, bo chcę przekonać NETbeta by decydując się tylko na podłogówkę nie rezygnował z dodatkowych kaloryferów. Bardzo mi w tym pomożesz , NETbetowi może też , pisząc jakie korzyści i/lub komfort zapewniają ,poza podłogówką, dadatkowe kaloryfery w Twoim domu.
Pozdrawiam.
PS. Czy jeśli przy -30C na zewnątrz do obiegu podłogówki wpuścimy wodę +55C jak to proponowano w poprzednich postach to nadal podłogówkę można nazwać niskotemperaturowym systemem ogrzewania?

Amelia 2
11-01-2011, 09:49
Witam
Chyba nie uwierzyłeś w mit że piece z podajnikiem są bezobsługowe? W piecach z podajnikiem też trzeba czyścić i opróżniać popielnik, rozbijać spieki powstające często na palniku, co najmniej dwa razy dziennie trzeba zaglądnąć choć na minutkę do kotłowni czy wszystko jest ok, tylko rozpalasz i paliwo uzupełniasz rzadziej.
pozdrawiam.
Eeeee nie jest tak źle, mój zasypujemy raz na 7-9dni, zależnie od pogody - 6 woreczków 25kg, czyszczę go raz na tydzień ( przed sobotnią kąpielą;)) przy obecnych ustawieniach nie mam spieków które trzeba by rozbijać, są tylko drobne które same spadają a gdy cosik mu dolega to piszczy i woła o pomoc:D czasami zapominam o nim i zglądam raz na 3-4 dni ale zawsze stoi na swoim miejscu. Kiedyś zgasł gdy jeszcze nie mieszkałam i przez 2 doby w ocieplonym domku temperatura spadła tylko o 2 stopnie chociaż na zewnatrz nocą było -10st. Z opcji węglowej nie wyobrażam sobie lepszego rozwiązania. Koszt pieca Defro Duo ( z drugim normalnym paleniskiem ) po upustach 6900zł więc nie najgorzej zważywszy na wygodę, a jeszcze na wodzie się oszczędzi bo nie trzeba się szorować 2 razy dziennie po każdym dokładaniu węgla:cool:

nitubaga
11-01-2011, 09:56
:D

widze, ze się troche nie rozumiemy... ale niech tam... ;)

Pisałam, ze nie bede się wypowiadać o NetBeta kotłowi, bo to jego sprawa... pisałam o mitach związanych z podłogówką....

a o kapilarnym podsiąkaniu z dachu to taki żart był ;)

ps. przebywałes kiedyś w pomieszcznieu np 100m2 gdzie w podłogówce hula 55'C od 24h?

bo ja tak, przy wygrzewaniu podlogówki ... i sama podłoga (gres) ma tempetarure lekko ciepłą ALE NIE GORĄCĄ... natomiast z uwagi na powierzchnie tego "grzejnika" oraz to, że grzeje właśnie od dołu w stopy, wydaje się że jest w takim pomieszczeniu bardzo gorąco.... :)

A kaloryfery mam we wszystkich sypialniach... bo tam nie zasponsorowałabym sobie podłogówki, ale to z innych względów :)

Amelia 2
11-01-2011, 10:04
Też mam u siebie połączenie podłogówki z kaloryferami:yes: dzięki temu pomieszczenia szybciej się nagrzewają=piec krócej pracuje= mniej zużywa opału; łatwiej wychłodzić pomieszczenia gdy np. raptem wyjdzie słońce, zrobi się goraco a podłogówka przez kilka godzin oddaje ciepło bo rzecz jasna musi się mocno nagrzać żeby dom ogrzać - przy kombinacji: kaloryfery-podłogówka podłoga jest zaledwie letnia; lepiej się śpi w chłodnym pomieszczeniu - kaloryferek zakręcam i zaraz robi się temperatura komfortowa. Hydraulik namówił mnie na mały 40x60cm kaloryferek w niewielkim wiatrołapie oprócz podłogówki i chwała mu za to, pomieszczenie jest ciepłe mimo częstego otwierania drzwi zewnętrznych a już przyległe pomieszczenie między wiatrołapem a garażem gdzie jest tylko podłogówka ma o 3-4 stopnie zimniej:eek:

Martinezio
11-01-2011, 10:06
U mnie dokładnie takie samo rozwiązanie, jak u Nitubagi. Też w czasie wygrzewania podłogi temperatura w pomieszczeniach z podłogówką oscylowała w ok. 25-27 st C, co jest nie do wytrzymania. W przypadku zasilania podłogówki z kotła na paliwa stałe, czyli kotła wysokotemperaturowego obowiązkowo stosuje się zawory mieszające (czy to ręcznego sterowania, a najlepiej z siłownikiem kontrolowanym przez sterownik kotła, lub inny termostat), których zadaniem jest niedopuścić do wprowadzenia zbyt ciepłej wody w plastikowe rurki. Każdy dobry hydra o tym wie i nie zrobi babola w tym miejscu ;)

tomraider
11-01-2011, 10:27
Też mam u siebie połączenie podłogówki z kaloryferami:yes: dzięki temu pomieszczenia szybciej się nagrzewają=piec krócej pracuje= mniej zużywa opału; łatwiej wychłodzić pomieszczenia gdy np. raptem wyjdzie słońce, zrobi się goraco a podłogówka przez kilka godzin oddaje ciepło bo rzecz jasna musi się mocno nagrzać żeby dom ogrzać - przy kombinacji: kaloryfery-podłogówka podłoga jest zaledwie letnia; lepiej się śpi w chłodnym pomieszczeniu - kaloryferek zakręcam i zaraz robi się temperatura komfortowa. Hydraulik namówił mnie na mały 40x60cm kaloryferek w niewielkim wiatrołapie oprócz podłogówki i chwała mu za to, pomieszczenie jest ciepłe mimo częstego otwierania drzwi zewnętrznych a już przyległe pomieszczenie między wiatrołapem a garażem gdzie jest tylko podłogówka ma o 3-4 stopnie zimniej:eek:

Witam.
Jak ktoś praktycznie i merytorycznie pisze, nie pierwszy już raz, to MIŁO poczytać . Podkreślamy wężykiem ,wężykiem NETbet. ;)
Wielka wódeczka dla Amelia2 :)( tylko proszę hydraulika nie rozpijać)
pozdrawiam.

tomraider
11-01-2011, 10:45
Eeeee nie jest tak źle, mój zasypujemy raz na 7-9dni, zależnie od pogody - 6 woreczków 25kg, czyszczę go raz na tydzień ( przed sobotnią kąpielą;)) przy obecnych ustawieniach nie mam spieków które trzeba by rozbijać, są tylko drobne które same spadają

Witam.
Wszystko się zgadza, będzie tak długo (życzę oby zawsze) do póki pechowo nie trafi Ci się przerośnięty (dużo popiołu) koksujący (spieki) z kamykami ( blokowanie podajnika) opał. Wtedy niestety nie będzie już tak bezobsługowo.
pozdrawiam.

Tom Bor
11-01-2011, 11:25
Netbet wróć i to bez fochów mi tutaj!!! "bo jak zdejmę majty i przyrżnę w dupę to ci nerwy zaraz przejdą"

tomraider
11-01-2011, 11:36
...... jak zdejmę majty.......

NETbet wróć , TOM BOR bedzie majty ściągać :) jak mało to ja też ściągnę......

ps. myślicie że to go zachęci?

Amelia 2
11-01-2011, 11:47
Witam.
Wszystko się zgadza, będzie tak długo (życzę oby zawsze) do póki pechowo nie trafi Ci się przerośnięty (dużo popiołu) z kamykami ( blokowanie podajnika) opał. Wtedy niestety nie będzie już tak bezobsługowo.
pozdrawiam.

Ty mnie nie strasz, czytałam w instrukcji o możliwości zablokowania podajnika więc kupuję czysty, dobry i małopopiołowy węgiel ze sprawdzonego składu, żaden rusko-czeski ale wszystko może się zdarzyć... odpukowywam w niemalowane:cool:

tomraider
11-01-2011, 12:34
Ty mnie nie strasz, czytałam w instrukcji o możliwości zablokowania podajnika więc kupuję czysty, dobry i małopopiołowy węgiel ze sprawdzonego składu, żaden rusko-czeski ale wszystko może się zdarzyć... odpukowywam w niemalowane:cool:

Witam.
Gdyby wszyscy zatrudnili dobrego hydraulika, mieli dobrze dobrany komin,czytali instrukcje, umieli ustawić parametry kotła i kupowali dobry opał ze sprawdzonego składu to w temacie ogrzewanie nie byłoby o czym pisać. Jeszcze raz wódeczka za zdrowy rozsądek godny do naśladowania.
Pozdrawiam

Amelia 2
11-01-2011, 14:13
Urosłam..........:cool:

A gospodarza niet, w niedzielę jak widać z posta zamiast Cedryka doglądać to w ciepłym mieszkanku się wylegiwał to i coś się musiało wydarzyć......:eek:

tomraider
11-01-2011, 14:31
....A gospodarza niet, w niedzielę jak widać .... w ciepłym mieszkanku się wylegiwał to i coś się musiało wydarzyć......:eek:

Witam.
To może każdy fan napisze NETbetowi że też nie raz nie miał łatwo z budowaniem i jak sobie poradził. Ja ,jak się popstrykałem z żonką o budowę to miałem twz. MZMD* , powrót do normalności nastąpił po zadziałaniu starej jak świat zasady , opisanej przez Compi w poście # 1295.
Pozdrawiam.

PS. MZMD- (małe zakłócenie miru domowego) ;)

amstrong89
11-01-2011, 21:40
Ja też nie byłem szczęśliwy jak mi okradli chałupę surową. Nie wiem co się stało u Netbeta, ze taki wkur. Ja byłem tak wkur że .....@#$%^Wiertarki itp wszystko poszło w d....:bash: Złodziej był tak bezczelny że nasrał na środku przedsionku. Jakbym go dorwał to bym mu jaja urwał. Co by nie było to dziadek z ojcem pierdykneli takie kraty w oknach i drzwiach że twierdza hitlera się umywa:cool:Nauczka na całe zycie. Kiedyś mi ojciec opowiadał że słyszeli z jego bratem późnym wieczorem jak złodzieje ciągneli pręty żebrowane przez drogę asfaltową, albo że przez 1km lasu szli z ukradzioną z sąsiedniej wsi 12 belką drewnianą. Do dzisiaj policja tych skur..... nie złapała mimo że już prawie każdego na wsi okradli.:mad:

BasH
11-01-2011, 21:47
... też ja wmontowując okna będę od razu kablowany alarmem z gsm i kamerą z przerzutem z podglądem do domu. Jeżdzę furką z klamką gazową, a w razie wzbudzenia alarmu to oprócz ekipy ochrony będę ja z kolegami... Złodziejstwu i chamstwu mówię stanowcze nie! A tak () nawiasem to jakoś tak dziwnie na forum bez netbeta....

netbet
11-01-2011, 21:47
... zmęczenie materiału... przesilenie wiosenne... ... jak to zwał tak zwał... przeszło.

COi CWU męczymy dalej....

http://img190.imageshack.us/img190/4614/63098086.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg190.imageshack. us%2Fi%2F63098086.jpg%2F)


ja to widze tak:
- na jednym piecu..dolniaku..:cool:
- na jednej pompie CO i CWU
- na dwóch rodzielaczach
- na jednym "mieszaczu" czterodrogowym
- wszystko co w stali w kotłowni
- odległości od zawodu 4 drogowego do rozdzielaczy... ok. 4m każdy


..nie doczytałem- bo brakło czasu - czym różnią się pompy 24/40 i 24/60 poza wysokością podnoszenia...i jak je dobierać.... ale spoko - dam radę i odrobię lekcje..

nie chciało mi sie w to wmalowywać instalek od wody....

pozdro
NETbet'reaktywacja:D

atija
11-01-2011, 21:49
Noooooo.... i dzięki za reaktywację :D:D

BasH
11-01-2011, 21:49
nooooo

amstrong89
11-01-2011, 22:01
Wstępnie
Daj jeszcze rurę spustową z naczynia wzbiorczego do kotłowni żebyś wiedział kiedy się napełni i nadmiar żeby zleciał wprost do kanalizy:)
Z podłogówką niech wypowiedzą się osoby bardzej w tym temacie obcykane:stereo:

netbet
11-01-2011, 22:02
cholera... tej sygnalizacyjnej też nie wrysowałem.. ale w projekcie mam...

SSN774
11-01-2011, 22:04
Aż miło Cię ujrzeć ponownie. Piwo wypiłem sam, a myślałem że mnie ktoś dziś nawiedzi i duuupa :(

Z tego co gdzieś wyczytałem do "naszych" potrzeb wystarczają 25/40, jak to jeden z hydraulików napisał, instalacje w domkach opierał na tej właśnie pompie, wystarczał 1 bieg, przy 2 na miedzianej instalacji pojawiały się szumy przepływającej wody :) . Tak więc hejaa Grundfosa 180 jak sie nie mylę (za 307 zł widziałem) i do dzieła :)

Pozdro

amstrong89
11-01-2011, 22:07
Tak sie zastanawiam ta pompa to przed czy po zaworze 4D?:confused:

SSN774
11-01-2011, 22:08
Wg mnie przed, nie widziałem szkicu z pompą za ale może mało widziałem :)

netbet
11-01-2011, 22:10
Tak sie zastanawiam ta pompa to przed czy po zaworze 4D?:confused:

jak dla mnie to po.... znaje mi sie że
1. będzie miała do tłoczenia czynnik o nizszej temp
2. to co wraca na powrocie z instalki ma jakies tam ciśnienie.

amstrong89
11-01-2011, 22:11
Netbet
Może daj ten schemat na forum ogrzewania i zobaczymy co powiedzą tamci goście. Co dwie głowy to nie jedna:confused:

amstrong89
11-01-2011, 22:14
jak dla mnie to po.... znaje mi sie że
1. będzie miała do tłoczenia czynnik o nizszej temp
2. to co wraca na powrocie z instalki ma jakies tam ciśnienie.

Ad1. Można dać na powrocie pompe i będzie pracowała w czynniku o niższej temperaturze:)Na szkicu chyba jest na zasilaniu.
Zastanawiam się jeszcze nad jednym.
Mianowicie zawór 4D otworzy ci się przy 35C a jak temp wzrośnie do 60C. Będzie całkiem ciepła podłoga:D Nie wiem czy dobrze kombinuje. Może tak ma być?

netbet
11-01-2011, 22:16
zasilenie podłogówki czy powrót - jeden pies ... temp ok. 30 oC
na szkicu jest "zasilanie"

netbet
11-01-2011, 22:20
Aż miło Cię ujrzeć ponownie. Piwo wypiłem sam, a myślałem że mnie ktoś dziś nawiedzi i duuupa :(

Tak więc hejaa Grundfosa 180 jak sie nie mylę (za 307 zł widziałem) i do dzieła :)

Pozdro

http://img19.allegroimg.pl/photos/64x48/13/94/42/84/1394428498 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fleszn o-pompa-lfp-efekta-25-40-energooszczedna-9w-i1394428498.html) http://img19.allegroimg.pl/photos/400x300/13/94/42/84/1394428498 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fleszn o-pompa-lfp-efekta-25-40-energooszczedna-9w-i1394428498.html)
[/URL]
http://static.allegrostatic.pl/site_images/1/0/common/buy_now_ico.gif 319,90 zł
z dostawą: 333,90 zł



[URL="http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fleszn o-pompa-lfp-efekta-25-40-energooszczedna-9w-i1394428498.html"]LESZNO POMPA LFP EFEKTA 25/40 ENERGOOSZCZĘDNA 9W (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fshow_ user.php%3Fuid%3D15267988)
Nowe

siem rozglądam....:D

amstrong89
11-01-2011, 22:22
Ja mam wymiennik płytowy sensopolu(chyba) i na trzy pompy(dwie CO i CWU).W obiegu pieca CO mam 60 to w grzejnikach 40C. Może to by było lepsze rozwiązanie? Jusz kr... wszystko mi się miesza. Walne browarka na spokojnie puszcze muze i pomyśle jeszcze. Może ktoś oblatany się dołączy? Tomraider jestes na lini online?:D

netbet
11-01-2011, 22:23
Ad1.
Zastanawiam się jeszcze nad jednym.
Mianowicie zawór 4D otworzy ci się przy 35C a jak temp wzrośnie do 60C. Będzie całkiem ciepła podłoga:D Nie wiem czy dobrze kombinuje. Może tak ma być?

..a czy jego zadaniem nie jest utrzymywać zadaną temp na wyjściu ?? bez względu na wejście?

wyprostujcie mnie jak sie mylę...

amstrong89
11-01-2011, 22:26
Coś mi się chyba popier...Za dużo czystej. Ide spać. Jutro na tzreźwo przemyślę sprawe.

amstrong89
11-01-2011, 22:33
Ale ze mnie deb..Pzrecież mam taki sam na zasilaniu myjki ciśnieniowej.:goodnight:

tomraider
11-01-2011, 22:34
Witam.
Fajnie że jesteś , schemat ok, pompy(+ filtry siatkowe przed pompą) dać na powrocie(nieb),zawór bezpieczeństwa koniecznie na wyjściu(czer), pompa CWU + zawór zwrotny dodać równolegle zawór różnicowy( wymiennik CWU pójdzie grawitacyjnie) , po zaworze czterodrogowym równoległy do pompy zawór różnicowy zbędny ( nie licz na grawitację) jutro machnę jakiś schemat.
pozdrawiam

netbet
11-01-2011, 22:39
ja też :goodnight:

SSN774
12-01-2011, 00:14
http://img19.allegroimg.pl/photos/64x48/13/94/42/84/1394428498 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fleszn o-pompa-lfp-efekta-25-40-energooszczedna-9w-i1394428498.html) http://img19.allegroimg.pl/photos/400x300/13/94/42/84/1394428498 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fleszn o-pompa-lfp-efekta-25-40-energooszczedna-9w-i1394428498.html)
[/URL]
http://static.allegrostatic.pl/site_images/1/0/common/buy_now_ico.gif 319,90 zł
z dostawą: 333,90 zł



[URL="http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fleszn o-pompa-lfp-efekta-25-40-energooszczedna-9w-i1394428498.html"]LESZNO POMPA LFP EFEKTA 25/40 ENERGOOSZCZĘDNA 9W (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fshow_ user.php%3Fuid%3D15267988)
Nowe

siem rozglądam....:D
HYDRO-MAXa mam w ulubionych sprzedawcach na alledrogo, widzę że mają Grundfosa jeszcze taniej bo 302,90 z wysyłką :eek: Tyle że różnica w poborze prundu jest :) Chyba sam ją rozważę, ktoś używa takiej pompki? W końcu po co przepłacać za energie, wystarczą mi obecne rachunki :(

BasH
12-01-2011, 06:33
Odpowiem cytatem zawierającym też moje uważanie:


Od kotła do wymiennika miedź, Może być lutowanie miękkie.
Od wymiennika do rozdzielaczy może być też miedź ale już
lepiej alupex fi 20 a lepiej fi 25.

na pewno w kotłowni na paliwo stałe nie dałbym PP do zasilania rozdzielaczy


Mogą być złącza skręcane.

skręcane - wersja na pexa - LEPIEJ lutować miedź - do rozdzielaczy nie wyjdzie ci majątku)


Od rozdzielaczy do grzejników tylko wielowarstwowy pex fi 16.
Uwaga najlepiej aby wewnętrzna rura to był klasyczny pex a nie pert.
Na przykład pexb lub pexc. Wavin tak ma. Ostatnio z zainteresowaniem
się przyglądam rurze Blasol.
Z tego co ja się orientuję rury PP stosuje się do rozprowadzenia
wody zimnej a stabi PP ciepłej. Ale tam też już lepiej stosować
rury wielowarstwowe Pex. No ale o to się nie pytasz.
Jeżeli chodzi o miedź to trzeba uważać na jej połączenia z innymi
materiałami.

aluminiowe kalafiory, daj PRZYNAJMNIEJ jeden na kondygnację, chociażby dużą drabinkę w łazience.
Ja będę robił w podłogówce fi 16 alupexie skręcanym dolny korytarz, wiatrołap, łazienki, dojście do rozdzielaczy NA MIEDZI 22-28, dojścia do kalafiorów z rozdzielaczy na alupexie fi 16.

tomraider
12-01-2011, 10:57
..a czy jego zadaniem nie jest utrzymywać zadaną temp na wyjściu ?? bez względu na wejście?

wyprostujcie mnie jak sie mylę...

Witam.
Już prostuję. Zawór czterodrożny nie ma skali w stopniach C , tylko 0-10 orientacyjny uśredniony stopień mieszania, się sam nie otwiera lub zamyka, ręcznie ustawiony w dowolnym położeniu ( poza skrajnymi w których stosowanie nie ma sensu) w UŚREDNIONY sposób miesza strumienie wody ( daje to uśrednioną temperaturę) . Czyli zimą wieczorem jak zimno w salonie to lecisz do kotłowni i opierając się na doświadczeniu podkręcasz np. z 5 na 7.
DOPIERO po dodaniu siłownika ze sterownikiem ( przewidzieć współpracę z sterownikiem kotła ) można mówić o utrzymywaniu w czasie zadanej temperatury ,zyskujemy komfort i automatykę przypominającą tą znaną z np. kotłów gazowych.
NETbet pamiętaj że niektórzy producenci kotłów podają warunki jego montażu, np. zalecana średnica, odległości od kotła czy możliwa max liczba kolanek w jego ,,krótkim obiegu”
Pozdrawiam.
PS. koniecznie przeczytaj post # 1612 i przemyśl proszę.

b2211
12-01-2011, 11:33
Netbet jakiej wielkości (pojemności) planujesz zbiornik buforowy ?

tomraider
12-01-2011, 12:18
Netbet jakiej wielkości (pojemności) planujesz zbiornik buforowy ?

Chyba zasobnik CWU? , bufory są bardzo drogie.

tomraider
12-01-2011, 12:25
Witam
Zawór zwrotny za pompą CWU powinien zapobiec ,,wyciąganiu ciepła z zasobnika CWU przez podłogówkę i/lub kalafiory po wygaśnięciu pieca, na schemacie brakuje filtów siatkowych przed pompami oraz kolowych zaworów odcinających pompy, oraz zaworu bezpieczeństwa bezpośrednio na wyjściu z kotła, ale o tym chyba wiesz.
pozdrawiam.

Martinezio
12-01-2011, 13:18
aluminiowe kalafiory, ... dojście do rozdzielaczy NA MIEDZI ...
Ekhm... Czy waść dobrze się czujesz? ;) Miedź + aluminium w układzie CO = bomba wodorowa (polecam lekturę dzienniczka Mrs. Daggulki, forumowej smoczycy ;)).
Ja u siebie kotłownię mam zrobioną w stali galwanizowanej - wygląda prawie jak nierdzewka. Polecam system VSH Press czy jakoś tak się zwie. Wszystkie łączenia są zaprasowywane - żadnego skręcania, żadnego lutowania, szybko, czysto i wygodnie. Co prawda nie jest najtańszy, bo wychodzi tyle, co miedzią, ale nie ma potem bata, by podłączyć dowolne kalafiory do układu - nie trzeba lać tego inhibitora, czy jak on się tam zowie.

b2211
12-01-2011, 13:55
Myślałem o czym takim http://allegro.pl/zbiornik-buforowy-1000-l-z-wezownica-bufor-i1396695063.html lub takim http://allegro.pl/galmet-bojler-wymiennik-140l-2-x-wez-grzalka-i1410181628.html tylko nie wiem co jest bardziej ekonomiczne gdyż różnica w cenie spora

tomraider
12-01-2011, 14:29
Ekhm... Czy waść dobrze się czujesz? ;) Miedź + aluminium w układzie CO = bomba wodorowa (polecam lekturę dzienniczka Mrs. Daggulki, forumowej smoczycy ;)).
Ja u siebie kotłownię mam zrobioną w stali galwanizowanej - wygląda prawie jak nierdzewka. Polecam system VSH Press czy jakoś tak się zwie. Wszystkie łączenia są zaprasowywane - żadnego skręcania, żadnego lutowania, szybko, czysto i wygodnie. Co prawda nie jest najtańszy, bo wychodzi tyle, co miedzią, ale nie ma potem bata, by podłączyć dowolne kalafiory do układu - nie trzeba lać tego inhibitora, czy jak on się tam zowie.

Witam.
Przy łączeniu rur stosujemy trzy proste zasady:
1. Pamiętamy o liczeniu powierzchni przekroju rury , (rure 100 mm nie zastąpimy 2 X 50mm. mnożąc razy 0,71 szybko w przybliżeniu poznamy średnice każdej z dwóch rur zastępujących jedną )
2. Inaczej niż w dobrym filmie porno ,gdzie każdy może z każdą, rury ocynkowane nie łączymy z miedzianymi a te z aluminiowymi kalafiorami , gdyby jednak to stosujemy inhibitory korozji.
3. Zawsze najpierw odgałęziemy i/lub rozgałęziamy a dopiero potem redukujemy średnicę.

Podrawiam.

PS. oczywiście intalację C.O napełniamy monotlenkiem biwodoru.

BasH
12-01-2011, 15:05
Ekhm... Czy waść dobrze się czujesz? ;) Miedź + aluminium w układzie CO = bomba wodorowa ....nie trzeba lać tego inhibitora, czy jak on się tam zowie.

Kolega źle odczytał moją wypowiedź, ale to moja wina, bo za skrótowo napisałem, ale właśnie w tym sensie. Dokładny cytat ze mnie i cytatu z tłumaczeniem:



Cytat z użytkownika samm: "Jeżeli chodzi o miedź to trzeba uważać na jej połączenia z innymi materiałami."


aluminiowe kalafiory, daj PRZYNAJMNIEJ jeden na kondygnację, chociażby dużą drabinkę w łazience.
Ja będę robił w podłogówce fi 16 alupexie skręcanym dolny korytarz, wiatrołap, łazienki, dojście do rozdzielaczy NA MIEDZI 22-28, dojścia do kalafiorów z rozdzielaczy na alupexie fi 16.

ODPOWIEDŹ NIESKRÓTOWA:
wcześniej:
"Jeżeli chodzi o miedź to trzeba uważać na jej połączenia z innymi materiałami."
np. aluminiowe kalafiory (robiące konflikt z miedzią). Netbet - nie rób tylko podłogówki, daj PRZYNAJMNIEJ jeden KALAFIOR na kondygnację, chociażby dużą drabinkę w łazience (najczęściej stalowe!)
Nigdzie nie sugerowałem łączenia miedzi z alu, skrótowa wypowiedź może tak zasugerowała...

ps. czerwone fragmenty - dopisane bezskrótowce : )

tomraider
12-01-2011, 15:20
HYDRO-MAXa mam w ulubionych sprzedawcach na alledrogo, widzę że mają Grundfosa jeszcze taniej bo 302,90 z wysyłką :eek: Tyle że różnica w poborze prundu jest :) Chyba sam ją rozważę, ktoś używa takiej pompki? W końcu po co przepłacać za energie, wystarczą mi obecne rachunki :(

Witam.
Ta pompa poza wieloma zaletami ma , jak wszyskie elektroniczne, moim zdaniem jedną wadę- zabezpieczenie przed suchobiegiem, niestety uważam że to ,,niedzwiedzia przysługa" dla części użytkowników od producenta. Zazwyczaj montowana na wyjściu z kotła , w momencie jak rozbujany cieplnie kocioł awaryjnie zacznie wyrzucać parę do naczynia wzbiorczego , ,,elektroniczna'' pompa zamiast pomóc ,i wysyłać wodę do ochłodzenia do instalacji, wyczuje suchobieg i się wyłączy. Dlatego takie pompy montuje się na powrotach gdzie jest zawsze woda o niższej temperaturze.
Pozdrawiam.

netbet
12-01-2011, 16:08
wiecie co.. zaczyna to naprawdę wyglądać jak podręcznik "zrób to sam " od CO i CWU.... nie mogę się naczytać...

tom. z tym zaworem 4d to fakt - miałem na myśli taki z siłownikiem... wysterowywanym z pieca....

przeniesienie pomp na powroty..ee... chyba wystarczy ja postawić za zaworem...tam juz jest niska temp.
z tym dorysowanym grzejnikiem - ma to sens ... i malo z tym roboty. ( bez pompy nie pociągnie? to dodatkowe 2 stówy )

... ale:
- chce powiesić jeden grzejnik .. podpiąć go pod rozdzielacz i potraktować jako "pętlę" ... pewnie będzie gówniano grzał, ale jest on planowany do pomieszczenie pod schodami...coby hydrofor nie zamarzł, albo weki sie nie przeziębiły i aby ziemniaczki miały tak ze 3 stopnie na plusie...

netbet
12-01-2011, 16:32
do mieszkańców Łodzi i okolic...
GDZIE jest jakiś skład z piecami??? byłem dziś w jednym w aleksie... chciałem pogadac o dolniaku - zonk - mieli TYLKO zębiec... i nic więcej... no i cena: 3900 z miarkownikiem

netbet
12-01-2011, 16:33
Myślałem o czym takim http://allegro.pl/zbiornik-buforowy-1000-l-z-wezownica-bufor-i1396695063.html lub takim http://allegro.pl/galmet-bojler-wymiennik-140l-2-x-wez-grzalka-i1410181628.html tylko nie wiem co jest bardziej ekonomiczne gdyż różnica w cenie spora

ja nawet o tym pierwszym nie mażę... realnie pewnie zawiśnie ten drugi...bojlerek..

netbet
12-01-2011, 16:38
PS. oczywiście intalację C.O napełniamy monotlenkiem biwodoru.

chyba diwodoru...że monotlenkiem to wszyscy wiedzą..:D

tomraider
12-01-2011, 16:45
chyba diwodoru...że monotlenkiem to wszyscy wiedzą..:D

Sprawdzałem Twoją czujność, he he.

SSN774
12-01-2011, 17:43
ja nawet o tym pierwszym nie mażę... realnie pewnie zawiśnie ten drugi...bojlerek..

NEtbet, to może coś z tych dwóch
http://allegro.pl/wymiennik-cwu-galmet-sgw-l-wez-2u-300l-ps-skay-i1393618234.html
http://allegro.pl/wymiennik-typ-sgw-s-300l-ocieplony-i1397851922.html ?

Mniejsze ale duuuużo tańsze :)

mpoplaw jak możesz zerknij na PW, parę dni temu napisałem wiada :)

netbet
12-01-2011, 19:36
..a tak z ciekawości zapytam.... czy taki bufor o dowolnej pojemności powinien mieć jakieś atesty?

wieta cos n/t ?

gdzieś ktoś pisał o tym jak samemu wykonać taki bufor czyli na chłopski rozum chyba nie potrzeba.... chyba...

b2211
12-01-2011, 19:56
http://allegro.pl/wymiennik-cwu-galmet-sgw-l-wez-2u-300l-ps-skay-i1393618234.html
http://allegro.pl/wymiennik-typ-sgw-s-300l-ocieplony-i1397851922.html ?

Myślę że za 700 stówek różnicy w cenie to go można ozłocić a co dopiero ocieplić. Netbet też o tym czytałem odnośnie samodzielnego wykonania na którymś dzienników , teraz już nie pamiętam w którym ale jest na pewno.

netbet
12-01-2011, 20:09
mi to sie słabo widzi wieszanie akwarium 300 l pod sufitem... i nie maja tu znaczenie kotwy.... po prostu tego nie widzę...

no i ( pod kątem estetycznym ) znacznie lepiej wygląda TEN SAM wymiennik na stronie alledrogo od tego podawanego w ulotce...

tomraider
12-01-2011, 20:14
..a tak z ciekawości zapytam.... czy taki bufor o dowolnej pojemności powinien mieć jakieś atesty?

wieta cos n/t ?

gdzieś ktoś pisał o tym jak samemu wykonać taki bufor czyli na chłopski rozum chyba nie potrzeba.... chyba...

Witam.
Odnoszę wrażenie że w komentach mylą się dwa różne urządzenia :
1.Zasobnik (bojler) CWU – (Ciepłej Wody Użytkowej) ogrzewany wymiennikiem przez kocioł, w zasobniku jest ciepła PITNA woda.
2.Bufor ciepła – zbiornik magazynujący systemem wielu wymienników –spiral ( najczęściej nadwyżkę) ciepło z kotła i/lub solarów i/lub pompy ciepła itd. ,po to by je zgromadzone później oddać np.po wygaszeniu kotła . W buforze jest skażona bakteriami woda z obiegu C.O.
Oba urządzenia różni ilość wymienników , powłoka wewnętrzna ( zasobnik – emalia) , wielkość ( bufory są większe pionowe, zasobniki zazwyczaj poziome) warstwa ocieplenia ( bufor zawsze lepiej izolujemy niż zasobnik)
Poza instalacjami z pompą ciepła i/lub solarami korzyści i zasadność stosowania buforów ciepła nie jest wcale taka oczywista i wynika z dokładnych obliczeń. Dla przykładu do ogrzania bufora 1000L wody o 1 C trzeba 1000 calorii czyli aż 1,16 kW.
Pozdrawiam.

PS. nie wierzcie że tik-tak ma tylko 2 calorie ,to chłyt materkingowy.

tomraider
12-01-2011, 20:19
mi to sie słabo widzi wieszanie akwarium 300 l pod sufitem... i nie maja tu znaczenie kotwy.... po prostu tego nie widzę...

no i ( pod kątem estetycznym ) znacznie lepiej wygląda TEN SAM wymiennik na stronie alledrogo od tego podawanego w ulotce...

Witam.
Wymiennik jak ten ma w środku spirale i tylko pionowo może pracować bez ich zapowietrzenia. NETbet straciłeś czujność czy coś?
pozdrawiam.

tomraider
12-01-2011, 20:23
...BasH .... Czy waść dobrze się czujesz? ;) ......

Ry - zy - kan - cik . Tak fikać do BasH'a?. Chyba nie doczytałeś kolego że BasH lata furką z klamką gazową. ;)

b2211
12-01-2011, 20:24
tomraider jak zawsze łopatologicznie czyli tak jak lubię wyjaśnił sprawę, tylko przy podłogówce i kotle na paliwo stałe żeby to miało sens bufor ciepła będzie potrzebny.

tomraider
12-01-2011, 20:33
tomraider jak zawsze łopatologicznie czyli tak jak lubię wyjaśnił sprawę, tylko przy podłogówce i kotle na paliwo stałe żeby to miało sens bufor ciepła będzie potrzebny.
Witam.
Właśnie napisałem że nie zawsze jest co do bufora załadować ( jak mały kocioł który lata na np. 60 C) albo trwa to wieczność , a za mało nam odda jak damy mały ( 1000L) ale i tak drogi bufor, sens ekonomiczny nie jest oczywisty i trzeba indywidualnie liczyć bilanse cieplne.
pozdrawiam

BasH
12-01-2011, 20:43
Ry - zy - kan - cik . Tak fikać do BasH'a?. Chyba nie doczytałeś kolego że BasH lata furką z klamką gazową. ;)

Mea culpa - zbyt skrótowo opisałem : ) Furka odpoczywa, koledzy poszli, więc spokojnie : )

netbet
12-01-2011, 20:52
Witam.
Wymiennik jak ten ma w środku spirale i tylko pionowo może pracować bez ich zapowietrzenia. NETbet straciłeś czujność czy coś?
pozdrawiam.

mniemam iz chodzi o rodzaj zastosowanej "nagrzewnicy" .. spiralka albo U..
mówiłem o U.... tej przeznaczonej do powieszenia gdzie bądź...to mi sie słabo widziało.. 300 litrów pod sufitem.. czasem występuje "zmęczenie" materiału... i wszytko sru ...

do czego słuzy bufor - wiem
do czego służy zasobnik - wiem...

....i szukam własnie bufora 1000 litrów poniżej 1000 zł..:D

BasH
12-01-2011, 20:53
Duży BOILER przydaje się, gdy:
a) mamy duże zużycie CWU (mam dwie córki, żona=pluskanie)
b) mamy duże zużycie i bajerek w postaci solarków (wtedy zbiornik biwalentny)
c) ładujemy ciepłą wodą boiler, a po wygaśnięciu pieca robi a'la bufor dla ubogich zasilając kalafiory przez noc ciepłą wodą przez wymianę ciepła wężownicą do obiegu CO - tak się dzieje u mnie obecnie :/

netbet
12-01-2011, 20:53
Mea culpa - zbyt skrótowo opisałem : ) Furka odpoczywa, koledzy poszli, więc spokojnie : )

klamka tez poszła spać pod poduszkę???

netbet
12-01-2011, 20:58
ide walnąć "zimnego lecha" ( bo o nim ostatnio znuff głośno ) i...:goodnight:

normalnie zaczynam chodzić spac z kurami....:cool:

BasH
12-01-2011, 20:59
klamka tez poszła spać pod poduszkę???

Aż takiej fobii nie mam : )

tomraider
12-01-2011, 21:00
..a tak z ciekawości zapytam.... czy taki bufor o dowolnej pojemności powinien mieć jakieś atesty?

wieta cos n/t ?

gdzieś ktoś pisał o tym jak samemu wykonać taki bufor czyli na chłopski rozum chyba nie potrzeba.... chyba...

Witam.
Atesty mają zasobniki CWU ,dotyczą jakości ogrzewanej w nich wody użytkowej na którą wpływają ( też atestowane he,he ) zabezpieczenia antykorozyjne : ocynk, emaliowanie czy farby epoksydowe.
Jak sam zrobisz bufor , a ciśnienie w nim będzie jak w otwartym C.O np. góra 0,8 bara ( 8 metrowy słup wody) to atest potrzebny Ci jak rybie ręcznik.
Pozdrawiam.

BasH
12-01-2011, 21:05
Jak sam zrobisz zasobnik CWU z nierdzewki i nie założysz w domu działalności typu bar to atest potrzebny Ci jak rybie ręcznik.
Pozdrawiam.

Przy okazji atestów podnoszę moje pytanie sprzed kilkudziesięciu postów (pozostało bez odpowiedzi) - czy warto zaoszczędzić (dwukrotna różnica w cenie) na kupnie budowlanej folii izolacyjnej (pod i na styropian pod wylewki) bez atestu? Co daje atest przy foliach?

majki
12-01-2011, 21:18
Przy okazji atestów podnoszę moje pytanie sprzed kilkudziesięciu postów (pozostało bez odpowiedzi) - czy warto zaoszczędzić (dwukrotna różnica w cenie) na kupnie budowlanej folii izolacyjnej (pod i na styropian pod wylewki) bez atestu? Co daje atest przy foliach?

OT ;)
Pod styro i nad kładłem właśnię folię z atestem. Była grubsza niż "normalna" i o wiele trudniej ją było przerwać. Różnica w rolce to było około 20 zł więcej dla tej z atestem.

pozdrawiam, majki

majki
12-01-2011, 21:19
gdzieś ktoś pisał o tym jak samemu wykonać taki bufor czyli na chłopski rozum chyba nie potrzeba.... chyba...

Piczman - w swoim dzienniku.

Co do kotłów, to ja szukałem inaczej : najpierw net i wybór tego który mi pasuje, a potem poszukanie kto go sprzedaje lokalnie i dlaczego tak drogo ;)

pozdrawiam, majki

BasH
12-01-2011, 21:20
OT ;)
Pod styro i nad kładłem właśnię folię z atestem. Była grubsza niż "normalna" i o wiele trudniej ją było przerwać. Różnica w rolce to było około 20 zł więcej dla tej z atestem.

pozdrawiam, majki

Dzięki - Twoja opinia jest dla mnie cenna - liczę, że netbet za OT się nie pogniewa. One sip 4 that.

tomraider
12-01-2011, 21:28
Przy okazji atestów podnoszę moje pytanie sprzed kilkudziesięciu postów (pozostało bez odpowiedzi) - czy warto zaoszczędzić (dwukrotna różnica w cenie) na kupnie budowlanej folii izolacyjnej (pod i na styropian pod wylewki) bez atestu? Co daje atest przy foliach?

Witam.
Jaką rolę miałaby spełniać folia, jak izolacji poziomej , to musi mieć odpowiednią grubość inaczej zostanie podziurawiona w tysiącach miejsc od ostrych kamyczków chudziaka i musi dać się szczelnie i trwale połączyć z izolacją ściany fundamentowej, jeśli izolacja pozioma z papy to folia pod i nad styro jest tylko warstwą poślizgową i bez znaczenia jest atest. Więc po co ta folia i jaką masz izolację poziomą BasH.?
pozdrawiam

BasH
12-01-2011, 21:35
Folia, jak pisałem, jako izolacja pozioma pod styro i na styro (bardziej jako poślizg). Chudziak mam wylany na równo górą z bloczkami fundamentowymi, a na nich podwójna papa z zakładem właśnie na chudziak - jako, że mam pod chudziakiem sucho (zagęszczany piach) myślałem o położeniu folii atest 0.3, styro w dwóch warstwach z instalacjami, folia(nawet zwykła 0,2), wylewka...

tomraider
12-01-2011, 21:47
Folia, jak pisałem, jako izolacja pozioma pod styro i na styro (bardziej jako poślizg). Chudziak mam wylany na równo górą z bloczkami fundamentowymi, a na nich podwójna papa z zakładem właśnie na chudziak - jako, że mam pod chudziakiem sucho (zagęszczany piach) myślałem o położeniu folii atest 0.3, styro w dwóch warstwach z instalacjami, folia(nawet zwykła 0,2), wylewka...

Witam.
Niestety powierzchnia chudziaka to tysiące małych ostrych krawędzi i folia 0.3 może się podziurawić , ja jako niedowiarek dałbym podkład z papy min 3mm. Drugim problemem jest połączenie folii z zakładem z papy , zgrzewanie nie polecam napewno nie da się szczelnie , raczej lepik na gorąco chemicznie obojętny dla folii i styro ale upierdliwy w robocie. następne po izolacji warstwę taniej folii jako poślizg dajemy na styro. Atesty folii dotyczą wytrzymałości na rozciąganie,przebicie, określają stabilność własności tworzywa folii w określonym czasie i w zakresie temperatur. Dalszą dyskusję proponuję może w Twoich komentach bo jak NETbet.......
pozdrawiam

netbet
13-01-2011, 05:12
bo jak NETbet.......
pozdrawiam

bo co ja? ...nic nie zrobię bo mnie ten temat też interesuje... folia czy papa?
ze zrozumiałych względów dam folię... może dla spokojności ducha x2 ...

wszyscy kombinują z folią jak przeliczą ile kosztuje położenie 100m2 izolacji z papy...

rolka 15m papy - 8 dych?
rolka 100 m foli - 10 dych?

Martinezio
13-01-2011, 11:49
Ry - zy - kan - cik . Tak fikać do BasH'a?. Chyba nie doczytałeś kolego że BasH lata furką z klamką gazową. ;)
Hiehie, spoko - żadne tam ryzyko ;) Jeśli by się imć Bash do mnie pofatygował, to byśmy sobie kulturnie wszystko wyjaśnili przy zupce i do domciów :) Poza tym b. cenię Basha za jego profesjonalizm, stąd moje zdziwko ;) Jak widać zwykłe niedomówienie ;)

Nadiaart
13-01-2011, 12:06
Witam.
To może każdy fan napisze NETbetowi że też nie raz nie miał łatwo z budowaniem i jak sobie poradził. Ja ,jak się popstrykałem z żonką o budowę to miałem twz. MZMD* , powrót do normalności nastąpił po zadziałaniu starej jak świat zasady , opisanej przez Compi w poście # 1295.
Pozdrawiam.

PS. MZMD- (małe zakłócenie miru domowego) ;)

No nie, jak już coś nie teges to zaraz przez żonę musi być? OOOOOOOOO Dziękuję Wam bardzo.

tomraider
13-01-2011, 12:34
No nie, jak już coś nie teges to zaraz przez żonę musi być? OOOOOOOOO Dziękuję Wam bardzo.

Witam.
No tak to już jest jeżeli czasem ( bez obrazy) ,,ogon za mocno kręci psem''.
Nadiaart , a dla kogo niby MY FACECI te domy budujemy ???????
Dla WAS KOBITKI , dla WAS i jest super jak nam w tym pomagacie.

pozdrawiam.

ps. Nadiaart ,znasz na tym forum choć jednego kawalera budującego dom?

Nadiaart
13-01-2011, 13:11
Witam.
No tak to już jest jeżeli czasem ( bez obrazy) ,,ogon za mocno kręci psem''.
Nadiaart , a dla kogo niby MY FACECI te domy budujemy ???????
Dla WAS KOBITKI , dla WAS i jest super jak nam w tym pomagacie.

pozdrawiam.

ps. Nadiaart ,znasz na tym forum choć jednego kawalera budującego dom?

Osobiście nie miałam okazji poznać ale jest/była taka grupa jak "grupa samotnie budujących" nie samodzielnie a samotnie.
http://forum.muratordom.pl/group.php?do=discuss&discussionid=2657#post3926378

Zawsze baba musi być "tą złą". :p

Pozdrawiam
Nad'art jak zwykle "ciotka samozło"

tomraider
13-01-2011, 13:42
....... jest... taka grupa jak "grupa samotnie budujących"
http://forum.muratordom.pl/group.php?do=discuss&discussionid=2657#post3926378

Zawsze baba musi być "tą złą". :p

Pozdrawiam
Nad'art jak zwykle "ciotka samozło"

Witam.
Ze względu na męską solidarność proponuję Ci NETbet założenie grupy roboczej z BasH’em i Jarkiem.P by opracować monitoring na Nadiaart ( od której podstępem dowiedziałem się że już jakiś czas interesuje się samotnie budującymi).
Licho nie śpi kolego. ;)
Pozdrawiam.

Martinezio
13-01-2011, 14:26
tiaa... i kto tu mówił o narażaniu się? Co jak co, ale wolę spotkanie z gazową klameczką :>

tomraider
13-01-2011, 14:50
tiaa... i kto tu mówił o narażaniu się? Co jak co, ale wolę spotkanie z gazową klameczką :>

Witam.

Jest ryzyko - jest zabawa. ;)

pozdrawiam.

BasH
13-01-2011, 15:17
Witam.Jest ryzyko - jest zabawa. ;)pozdrawiam.

Heh - po zniknięciu netbeta na dwa dni i trosce forumowiczów:


Widziałeś zdjęcia jak się ,,rozróśł" w drugim roku budowania? Tak masywne uda i szerokie bary udżwigną nie jedno zmartwienie. Po za tym chyba się trochę uzależnił od sławy jak każdy celebryta ;)pozdrawiam

...faktycznie - coś w tym jest - budowa hartuje : )
Od młokosa i podlotka do zahartowanego budowlańca : )

Przed fundamentami:
http://img37.imageshack.us/img37/831/97452910.jpg (http://img37.imageshack.us/i/97452910.jpg/)

Przy dachu:
http://img40.imageshack.us/img40/3684/54573474.jpg (http://img40.imageshack.us/i/54573474.jpg/)

netbet
13-01-2011, 15:43
no prosze - chwile mnie nie było a tu:
- mieliście okazje pozanac i narazic sie Matce Dyrettorce
- spostrzec oznaki starzenia się .... to nie to samo co "rozrastanie" się...
(najciekawszych fot mua nie ma w necie:P )

netbet
13-01-2011, 15:50
Licho nie śpi kolego. ;)
.

...no własnie... licho nie śpi... czyta... i jak cos to ja będę miał licho :D

amstrong89
13-01-2011, 20:26
NJerzy miał dobry pomysł z tymi zbiorniczkami po piwie. Ciekawe ile taki jeden teraz kosztuje:cool:
Na złomie można dostąć niekiedy całkiem fajne rzeczy. Taki zbiornik akumulacyjny za niewielkie pieniążki:cool:

tomraider
13-01-2011, 20:42
...no własnie... licho nie śpi... czyta... i jak cos to ja będę miał licho :D

Witam.
NETbet nie strasz fanów . Po Twoim ,,zaginięciu'' obdzwoniłem wszyskie szpitale i nie było w tym czasie przyjęć z postrzeleniem z broni palnej, więc Matka Dyrektorka klamki raczej nie ma.
No chyba że skończyła się jej amunicja albo skitrałeś jej pingle do strzelania.
pozdrawiam.;)

tomraider
13-01-2011, 21:07
mi to sie słabo widzi wieszanie akwarium 300 l pod sufitem...
Witam.
Na rysunku (rys1 )jest stojak na duży baniak na ścianie, czarne rura o przekroju kwadratowym np. 50x50x5 zakończona przyspawanymi płaskownikami z otworami na kotwy , czerwone kotwy 12 mm ( żółte dodatkowe kotwy dla wyjątkowych niedowiarków), niebieskie u dołu blacha 10 mm ułatwiająca włożenie stojaka między podłogę a strop.
pozdrawiam

ps. W przypadku ( specjalnie przejaskrawionym) jak ściana działowa do zawieszenia zbiornika w kotłowni wypada w miej więcej w środkowej części budynku( bez środkowych ścian nośnych) a mocno obciążony strop (np. ciężkimi działówkami) mógłby mieć ugięcia to stojak robimy krótszy o 3 cm ( rys 2), na jego górę nachodzi rura 60x60x5 o długości 20 cm z przyspawanym płaskownikiem dla kotw, takie połączenie ,,ślizgowe’’ nie przeniesie obciążeń stropu na podłogę , co mogło by ją uszkodzić.

BasH
13-01-2011, 21:39
Nie przesadzajmy - 300l = 300kg = 2 netbety w kolejnym stadium ewolucji budowlanej :> tomraiderowska konstrukcja spokojnie pół tony i więcej przy odpowiednich profilach utrzyma. pzdr

amstrong89
13-01-2011, 22:13
trzeba uwzględnić koszt takiej konstrukcji. Czy to się w ogóle opłaca machnąć taką konstrukcję.

BasH
13-01-2011, 22:32
300 kilo to spokojnie na szpilkach na wylot, kątowniki + płaskowniki obustronnie. Konstrukcję robiłbym powyżej pół tony.

tomraider
13-01-2011, 23:05
300 kilo to spokojnie na szpilkach na wylot, kątowniki + płaskowniki obustronnie. Konstrukcję robiłbym powyżej pół tony.

Witam.
Jasne że tak też można ale pod warunkiem że ściana do zawieszenia zbiornika w kotłowni jest solidna (najlepiej jak nośna), jak mamy cienką działówkę ( np.z bloczków BK na klej) to lepiej mocować kotwami na ( np.monolitycznym) stropie i posadzce która przenosi ,zamiast ściany, cały ciężar.
Rury nie są takie znowu drogie, a ich wymiar ( 50x50x5mm) wynika z rozsądnych długości spawów . To ile wytrzymałaby taka podpora zależy raczej od jakości spawów.
pozdrawiam

Tom Bor
14-01-2011, 07:59
NetBet przyjmuje gości z innych wymiarów, no to ufo super wyglada:)

Biesia
14-01-2011, 09:36
Giezu, słyszysz ten dźwięk??? To Ciechany miodowe dla cioci wódki tak ślicznie stukają jeden o drugiego w reklamóweczce jednorazowego użytku :yes:

Biesia
14-01-2011, 13:19
[QUOTE=netbet;4506161]jak cię zaraz zdzielę bez łeb... gdzie mi tu pisze na łamach dziennika.. komenty som!!!

Łoj tam, łoj tam, zawsze możesz sobie delete zrobić. Proszę mnie nie mieszać w to sekciarskie forum popadających w nadmierny samozachwyt budowlańców amatorów i co gorsza pseudo-pisarzy Panie Ważny. Balu nie będzie, obrażona jestem, pa.

P.S. Te Ciechany to od Ciebie dla mnie za te lampkie - czyli w temacie forum.

tomraider
14-01-2011, 17:23
Witam.
Do przemyślenia.
NETbet pytasz gdzie tanio można kupić bufor 1000L. A ja się pytam po co Ci bufor?
Jeżeli kupisz ,,dolniaka’’ np. 20 kW i będziesz miał zasobnik CWU np.160 L oraz podłogówkę do ogrzania domu z OZC = 15 kW( nie znam to strzelam) i nie kupisz solarów to nie będziesz miał w zimie ŻADNEJ NADWYŻKI ciepła do akumulacji lub ładowanie bufora będzie trwało parę dni więc bez sensu go używać .
Używanie bufora u Ciebie ładowanego kotłem na paliwo stałe jest KOMFORTOWE tylko w okresach przejściowych ( wiosna , jesień) do zasilania zasobnika CWU przez palenie co parę dni ale nie daje to żadnych oszczędności węgla, a rozbudowana instalacja i sam bufor będzie na pewno drogi.
Jeśli planujesz solary za jakiś czas to odpuść sobie bufor i ALE już teraz zaplanuj dla niego miejsce w kotłowni i sposób na możliwie proste przerobienie instalacji C.O oraz zaplanuj przejścia rur z kotłowni (bufora) do solarów na dachu.
Pozdrawiam.

netbet
14-01-2011, 20:14
Witam.
Do przemyślenia.
NETbet pytasz gdzie tanio można kupić bufor 1000L. A ja się pytam po co Ci bufor?
Jeżeli kupisz ,,dolniaka’’ np. 20 kW i będziesz miał zasobnik CWU np.160 L oraz podłogówkę do ogrzania domu z OZC = 15 kW( nie znam to strzelam) i nie kupisz solarów to nie będziesz miał w zimie ŻADNEJ NADWYŻKI ciepła do akumulacji lub ładowanie bufora będzie trwało parę dni więc bez sensu go używać .
Używanie bufora u Ciebie ładowanego kotłem na paliwo stałe jest KOMFORTOWE tylko w okresach przejściowych ( wiosna , jesień) do zasilania zasobnika CWU przez palenie co parę dni ale nie daje to żadnych oszczędności węgla, a rozbudowana instalacja i sam bufor będzie na pewno drogi.
Jeśli planujesz solary za jakiś czas to odpuść sobie bufor i ALE już teraz zaplanuj dla niego miejsce w kotłowni i sposób na możliwie proste przerobienie instalacji C.O oraz zaplanuj przejścia rur z kotłowni (bufora) do solarów na dachu.
Pozdrawiam.

..no i właśnie dlatego po wyżej opłaca się siedzieć na fm.. . wielkie dzięki tom... jesteś wielki! szacun!

netbet
14-01-2011, 20:18
[QUOTE=netbet;4506161]j obrażona jestem, pa.

P.S. Te Ciechany to od Ciebie dla mnie za te lampkie - czyli w temacie forum.

..z tymi ciechanami to było zrozumiałe i bez p.s. i nie tylko za lampkie. .... i siem ciotka niech nie obraża...bo i o co?

...z tym pisarstwem to masz rację, ale jam nie literat... pisorz ... i dalekim od tego...

tomraider
14-01-2011, 20:35
.. tom... jesteś wielki....

Witam.
Nie taki znowu wielki. Raczej lepiej ubierać niż karmić i/lub przeskoczyć niż obejść , 176 cm i 90 kg mięśni ( ;) )
pozdrawiam.

netbet
14-01-2011, 20:45
..takie pytanie na szybko.... z pominięciem wszelkich izolacji , dylatacji, duperszwanców...

GDZIE???

http://img526.imageshack.us/img526/6727/wyln.jpg (http://img526.imageshack.us/i/wyln.jpg/)



..chodzi o rozmieszczenie rur do CWU....zimna i ciepła woda.... wiecie o co kaman...

Jarek.P
14-01-2011, 21:24
Górna warstwa i jest to jedynie słuszna wersja. A same rury daj w otulinie, nie w peszlu.

J.

tomraider
14-01-2011, 21:34
Górna warstwa i jest to jedynie słuszna wersja. A same rury daj w otulinie, nie w peszlu.

J.

Witam.
Potwierdzam, i dodam że ciepłą ( czerwoną) rurę izolujemu otuliną , a na nią otulinę i całość zaizolować otuliną, wtedy będzie dobrze.
pozdrawiam.

ps. po braku zainteresowania pochłaniaczem bąków , zostając przy tematach blisko związanych z kupą i nie tylko mam zamiar zainteresować Cię NETbet tematem taniego samoróbnego stelarza do kibelka podwieszanego, jaki sobie zrobiłem i działa 5 rok. Zainteresowany?

BasH
14-01-2011, 21:41
Górą, co by łodizolować chociaż trochę (piątką + otulina) łod chudziaka, co by strat ciepła było mniej.

http://img196.imageshack.us/img196/6727/wyln.jpg

netbet
15-01-2011, 06:37
PS o kompensacji wydłużenia liniowego już gadaliśmy ??

..nie ... i jestem ciekaw o ile rura ciepłej wody potrafi się wyciągnąć ... bo nigdzie nie mogę trafic na info...

BasH
15-01-2011, 06:44
Rozszerzalność termiczna mm/m·K
polietylen sieciowany PeX 0,18
polipropylen PP-R 0,15
polibutylen PB 0,13
chlorowany polichlorek winylu PVC-C 0,062
polipropylen PP-R stabi 0,030
polietylen PeX-Al-PeX 0,025
miedź Cu 0,017
stal - 0,012

netbet
15-01-2011, 06:48
polipropylen PP-R 0,15



czyli jakieś 1,5 mm na 10mb ?

BasH
15-01-2011, 07:05
Tak, ale tyle przy wzroście temperatury o JEDEN stopień. Przy wzroście o 10 stopni to już półtora centymetra, a przy wzroście z 10 stopni (zimna woda po wygaśnięciu pieca i wyczerpaniu zasobnika) to 70-ciu w zasobniku (bo ciotkasamozło musi się wygrzać pod prysznicem) robi się spore wydłużenie.
Ale:
primo: tak długie odcinki proste raczej rzadko występują w małych domach
sekundo: kompensacja na zwykłym PP jeśli robisz na nim ciepłą wodę być musi - na stabi też się uważa, ale mniej, bo ma sporo niższą rozszerzalność porównywalną z pexem (a pexa też z rozdzielacza prowadzi się nie od linijki tylko faluje).
Tyle, że jak w życiu, nie ma nic za darmo - stabi PP są trochę bardziej upierdliwe w zgrzewaniu, a właściwie przygotowywaniu do zgrzania.

tomraider
15-01-2011, 10:48
..nie ... i jestem ciekaw o ile rura ciepłej wody potrafi się wyciągnąć ... bo nigdzie nie mogę trafic na info...

Witam.
Wydłużenie rur może spowodować siły : zginanie,wyboczenie, skręcanie lub wyrywanie, proste sposoby kompensacji takich zjawisk opisują producenci w instrukcjach montażu rur, np. us metrix.
Jeżeli przyjmiemy że CWU płynąca w rurach może mieć temperatury od 20 C (np. nie pobierana w nocy i wychłodzona podłogą rano) do 55C( bierzemy prysznic lub nalewamy np.wodę do wanny - długi czas przepływu wody w rurach ) to wydłużenie 1 metra wyniesie już ponad 5 mm.
Pozdrawiam.

tomraider
15-01-2011, 11:41
.... trafiłeś kulą w płot.....

Witam.
Nie zależnie jaki płot trafiłem pisząc o OZC ( zastrzegłem się że nie znam ) to kupując 20kW kocioł na węgiel do ogrzania domu wielkości cerdryka ( przy założeniu by możliwie najszybciej zamieszkać ,koszty wykończeń i wyposażeń wnętrza mogą spowodować w niekredytowanej budowie przesunięcie ocieplenia zewnętrznego o więcej niż rok) i CWU dla trzech osób często okazuje się że kocioł pomimo optymistycznych zapewnień sprzedawców nie osiąga deklarowanych mocy a kupiony węgiel wcale nie jest tak kaloryczny, i nawet jak byśmy bardzo chcieli to nie czym w zimę ładować bufora lub trwa to parę dni. W okresach przejściowych stosowanie bufora nie daje oszczędności węgla tylko komfort który jak każdy DROGO kosztuje, sytuację diametralnie zmienia zastosowanie solarów czyli ciepła za darmoszkę i dopiero wtedy NETbet będzie potrzebował bufor.
Pozdrawiam

b2211
15-01-2011, 13:08
kompletnie nie rozumiem twojego podejścia, bufor za 1000 zł to drogi komfort, a solar za 12 tyś to darmowe ciepło ??

PS jeśli mamy już bufor za 1000zł to do tego wystarczy dostawić kominek z PW + super tanie grzałki elektryczne 300zł komplet albo zwykły tani kocioł z zwykłym miarkownikiem ciągu za 2 tyś, czyli taniej niż kocioł z podajnikiem za 5-6 tyś, więc po co ta demagogia że bufor to drogi komfort ??

A gdzie wygoda wg mojej oceny lepszy kocioł z podajnikiem i kominek DPG niż kominek z płaszczem wodnym (który jest też oczywiście droższy) też się początkowo na taki kominek napaliłem ale im więcej czytałem tym mniejszą ochotę na tą zabawkę miałem tym bardziej iż z opisów wynika że robi się po primo kotłownię z salonu po drugie podobno trzeba się nieźle napalić żeby tak naprawdę tą wodę w kominku ogrzać. Wg mojej oceny kominek może się przydać jeżeli Netbeta pogoni srogi mrozek i przy braku ocieplenia podłogówka nie wydoli i trzeba będzie grzać równocześnie kominkiem i podłogówką.
PS A już taki piękny buforek sobie planowałem. Tomraider zawsze musisz burzyć innym misterne plany wyrzucania pieniędzy w błoto ? :)

tomraider
15-01-2011, 14:03
kompletnie nie rozumiem twojego podejścia, bufor za 1000 zł to drogi komfort, a solar za 12 tyś to darmowe ciepło ??

PS jeśli mamy już bufor za 1000zł to do tego wystarczy dostawić kominek z PW + super tanie grzałki elektryczne 300zł komplet albo zwykły tani kocioł z zwykłym miarkownikiem ciągu za 2 tyś, czyli taniej niż kocioł z podajnikiem za 5-6 tyś, więc po co ta demagogia że bufor to drogi komfort ??

Witam.
NETbet do kotła dolnego spalania którym zamierzasz ogrzewać podłogówką dom i zasobnik CWU z braku liczących się nadwyżek ciepła do ładowania bufora ( za 1000zł , mpoplaw znasz dobry w takiej cenie ?) za radą mpoplaw powinieneś :

-kupić ( dostawić) dodatkowo kominek z PW ( o PW NETbet napisał że nie chce) lub drugi już tani kocioł z miarkownikiem ciągu( już planuj rozbudowę kotłowni i stawiaj drugi komin) tylko dla bufora.

-w okresach gdy w nim nie palisz do załadowania bufora użyj super tanich w zakupie grzałek na drogi w eksploatacji prąd elektryczny a potem ( zawsze ze stratami) buforem ,przy pomocy dodatkowych pomp i zaworów, załaduj zasobnik CWU ( który też ma grzałkę) bo o wykorzystaniu tak drogiego ciepła do podłogówki chyba nawet nikt myśli.

- nawet za dziesięć lat nie planuj solarów, taki za12tyś ( skad ta cena?) nie zwróci się , bo solary nie są darmowym źródłem ciepła.

Tak będzie tanio, he,he. Za komuny malowano trawniki zieloną farbą przed przyjazdem Gierka , jak trzeba to wszystko można udowodnić i zrobić tylko po co i dlaczego samemu sobie. Bez komentarza.

Pozdrawiam

PS. ciekawy jestem czyje rady przekonają NETbeta.

tomraider
15-01-2011, 14:13
..... A już taki piękny buforek sobie planowałem. Tomraider zawsze musisz burzyć innym misterne plany wyrzucania pieniędzy w błoto ? :)

Witam.
Przepraszam za burzenie planów, kupno bufora nie zawsze jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto trzeba indywidualnie rozpatrywać dla każdej instalacji, ja to zrobiłem dle założeń NETbeta. Gdyby np. napisał że dostał za darmo wszystkopalny kocioł 36kW i taki chce koniecznie mieć i palić drewnem a dom będzie dobrze ocieplony to sam doradzałbym mu bufor.Fajnie że i Tobie coś pomogłem. Wódeczka za zdrowy rozsądek.
pozdrawiam.

BasH
15-01-2011, 14:52
no to jak w końcu podobno czy na pewno ?? bo ja znam taki bufor który na pewno w realu w 4 godziny ładuje się na maksa, szczegóły jakby co, w wcześniej podlinkowanym wątku o samodzielnym skleceniu bufora... znam firmę co robi w tej cenie, i osobiście jej prezesa, nawet mogę ci podać ...

Znajomości z prezesem, netbeta ufolampy i inne czary nie ZA-GWA-RAN-TU-JĄ ładowania bufora max w 4 godziny w sezonie grzewczym. Fizyka jakoś nie chce się ugiąć i NADWYŻKA mocy z generatora (czyli pieca) puszczona w bufor go ładuje - jeśli nadwyżki nie ma (zimno, mały piec, duże straty bez skończonych izolacji), nie ma ładowania. Jeśli się nie gwizdnąłem w obliczeniach na kolanie, to w takim czasie jak piszesz uda się załadować kubikowy bufor puszczając w niego bez strat 20kW kociołek.

BasH
15-01-2011, 15:22
Czyli potwierdziłeś moje wyliczenia.

tomraider
15-01-2011, 15:37
Witam.
Kolego mpoplaw , nawet Twoja osobista znajomość z prezesem firmy produkującej bufory nie zmieni mojego zdrowo-rozsądkowego podejścia do potrzeby stosowania buforów ale tłumaczyć może Twoje( lobby). Jestem zwolennikiem wytwarzania takiej ilości ciepła do ogrzewania jaka jest aktualnie potrzebna bez używania jak się da zawsze stratnych akumulacji. Jak ja piszę ,Twoim zdaniem że 2+2 jest 5 to Ty Najlepszy Doradco udowodnij liczbami ,bilansami, logiką że jest 4. Pisz proszę o INSTALACJI NETbeta. Wszyscy , ja też, wtedy na tym skorzystamy. Ponieważ sam używasz nietechnicznych jednostek miary : np. ,,ładuje się na maksa’’( czyli ile?) to proponuję łaskawie nie docinać innym piszącym, no chyba że dla śmiechów.

Pozdrawiam

PS. Fajnie że piszesz bo czytelnicy mogą poznać dwie strony skali i sami lepiej wyciągnać wnioski.

tomraider
15-01-2011, 15:48
skoro jesteś tego taki pewny to opublikuj te fakty w wątku o buforze, ktoś tam na pewno się tym żywo zainteresuje

PS w taką pogodę jak dzisiaj +7 nadwyżka mocy z 20KW kociołka to będzie mniej więcej 17KW, czyli przez 4 godziny uzbiera się 68kWh a to jest naprawdę sporo energii i wystarczy do podniesienia temperatury 1m3 wody o 58 stopni
Witam.
Kierując się tą logiką proponuję Ci mpoplaw żebyś już dziś pojechał np.do Wrocławia , to nic że nie potrzebujesz , poprostu tak na zapas.
Bez sensu ? a jaki sens ma grzanie ,,na maksa'' kotła przy +7 by ładować bufor , jaka to ekonomia? a może jednak dla drogiego komfortu ( nie palenia w następnych dniach) o którym pisałem wcześniej?
pozdrawiam.
ps, mniej wiecej to żyd na nartach jeżdził , mniej na nartach a więcej na dupie. ;)

tomraider
15-01-2011, 19:42
rozumiem że posługuję się za dużymi skrótami myślowymi i nie nadążacie, w takim razie od początku

domek netbeta to użytkowa 134,6m2 netto 158,5m2 kubatura 596,7m3
OZC teoretycznie w najgorszym wariancie 70W/m2 * 158,5=11KW dla temperatury zewnętrznej -20




Witam.
Dowcipu nie załapałem,przyznaję Ci ,błyskający skrótami myślowymi mr.Piorunie , ja Tomraider walec drogowy. Był śmieszny, podobał mi się i tyle.
Jeżeli naprawdę wierzysz w to co piszesz , że OZC max to 11 kW to czemu już pięć stron wcześniej nie namawiałeś NETbeta na 11 kW kocioł ? Nie lubisz chłopa czy co? Naprawdę myślisz że NETbeta załamie spalenie przez 3 miesiące w roku miesięcznie 1,77 tony węgla ( jakieś 1000 zł) jeżeli teraz płaci 1500zł wynajmu przez cały rok?

Jak ma NETbet zrobić bufor za 1000 zł skoro sam piszesz że już sama rura ze złomu kosztuje 700 zł ,a króćcie ,wężownice, dekle na górę i dół , konserwacja całości , ocieplenie i spawanie , całą resztę to zrobi za 300 zł. To trzeba by Baksika skrzyżować z MacGyverem , Pewnie są tacy ale czy akurat NETbet tak umie i ma na to czas?
Pozdrawiam.

TINEK
15-01-2011, 20:38
Ktoś miał kocioł oglądać na "sto procków" czy coś mi się zdawało? :)

BasH
15-01-2011, 20:40
Przy opcji 1,5 kPln/mc za wynajem nie oglądałbym się długo i robił jak najszybciej stan pod odbiór a potem dłubał dalej z rodziną pod dachem...

tomraider
15-01-2011, 20:56
Przy opcji 1,5 kPln/mc za wynajem nie oglądałbym się długo i robił jak najszybciej stan pod odbiór a potem dłubał dalej z rodziną pod dachem...

Witam.
U mnie jak po wzroście Vat-u czynsz (za 55m2) skoczył o 10zł na 250 zł to żona narzekała. Dobre nie?
pozdrawiam

BasH
15-01-2011, 21:03
A mnie wqrza, że za prąd na budowie w budowlanej płacę miesięcznie prawie tyle, co za zużycie tu gdzie siedzę, z moimi laptopami i kupą innego sprzętu...

netbet
16-01-2011, 06:42
Ktoś miał kocioł oglądać na "sto procków" czy coś mi się zdawało? :)

TINEK... daj mi chwilę ..muszę ogarnąć czas i wtedy na bank dojadę...

netbet
16-01-2011, 07:37
po przemyśleniach stawiam na dolniaka +podłogówka + zasobnik CWU
... może i netbet constrution inc. potrafi spawać i dało by radę machnąć taki bufor, ale na razie ma inne pilniejsze zlecenia...
wiec czy bufor czy zasobnik... to odległa sprawa.. no przynajmniej do czasu zakupu kotła

miałem okazję wczoraj pogadać z fachurami przez duże F ... o instalkach, rurkach, srurkach ...
po lekturze komentów i pół litrowej pogawędce dochodzę do wniosku iż na tą chwile jedynym zbędnym elementem w całej instalce jest cyrkulacja - której nie będzie!
do najdalszego ujęcia wody jest 10m...spokojnie można obejść się bez tej rury...

solarów nie planuję - 12 koła, kominka z PW nie planuję- 8-9 koła bo to bez sensu dla mnie wypieprzona kasa... można ją wykorzystać znacznie lepiej....


domek netbeta to użytkowa 134,6m2 netto 158,5m2 kubatura 596,7m3
OZC teoretycznie w najgorszym wariancie 70W/m2 * 158,5=11KW dla temperatury zewnętrznej -20 11kw to ja mam w tej chwili w projekcie przy : styro na ścianach 12 cm i 15 cm wełny na poddaszu...wiec zakładam że jest to najgorszy wariant!
zmieniając styro na 20 .. jest poprawa i zapotrzebowanie leci w dół
zmieniając wełnę na 25... jest poprawa i zapotrzebowanie leci w dół
czyli do tych powiedzmy 8 KW można spokojnie zejść...

z podłogówką nawet jak sie pieprznę i położę z 50mb rury więcej... jaki to koszt? stówa? jak będzie problem - znajdzie się rozwiązanie coby ją "przykręcić"...

ideą ma byc TANIOŚĆ!( może nie zawsze i na każdym etapie budowy) i możliwość wykonania tego wszytkiego samemu... zaraz ktoś krzyknie że nie można tanio i dobrze... dobrze niech krzyknie... ja po prosty szukam oszczędności i optymalnych rozwiązań ... np: nie interesuje mnie miedź w instalce bo jest droga... można ją zastąpić stalą albo pexem...jest rozwiązanie? jest.

nawet jak gdzieś o czymś zapomnę ..pompce, zaworze, filtrze... to zawsze można to dołożyć...
ile na fm jest takich osób które WSZYTKO chcą samemu? ....może z 10... może ...
nikt nie zrozumie ILE trzeba ogarnąć i ile trzeba wiedzieć dopóki nie spróbuje... dlatego po raz kolejny podziękowania dla podpowiadaczy:cool:

spadam na budowę..

Jarek.P
16-01-2011, 09:15
po lekturze komentów i pół litrowej pogawędce dochodzę do wniosku iż na tą chwile jedynym zbędnym elementem w całej instalce jest cyrkulacja - której nie będzie!
do najdalszego ujęcia wody jest 10m...spokojnie można obejść się bez tej rury...


Cyrkulacji możesz nie robić, ale rurę od niej połóż Koszt tych 10m rury i paru kolanek wyjdzie pewnie na poziomie flaszki, a jak Ci się kiedyś odmieni, będziesz musiał jedynie pompę dorzucić, a bez tej rury co najwyżej plucie sobie w brodę pozostanie.
Do najdalszego ujęcia 10m, gdyby je tak dokładnie po przebiegu rury policzyć pewnie się zmieni w 15m, a to nie jest mało.

J.

tomraider
16-01-2011, 10:29
Cyrkulacji możesz nie robić, ale rurę od niej połóż Koszt tych 10m rury i paru kolanek wyjdzie pewnie na poziomie flaszki, a jak Ci się kiedyś odmieni, będziesz musiał jedynie pompę dorzucić, a bez tej rury co najwyżej plucie sobie w brodę pozostanie.
Do najdalszego ujęcia 10m, gdyby je tak dokładnie po przebiegu rury policzyć pewnie się zmieni w 15m, a to nie jest mało.

J.

Witam.
Jarek.P. dobrze radzi , raz położona rura nie będzie już więcej kosztować, dodatkowy przewód z łazienki do kotłowni ( do sterowania pompy CWUteż nie zapomnij)
pozdrawiam.

tomraider
16-01-2011, 11:21
...skoro ty w to nie wierzysz to spróbuj w liczbach wymiernych odnieść się do tego, np podaj mi przykład kogoś kto ma wybudowany dom mniej więcej 150m2 zgodnie z WT-2008 i spala aż 8Mg węgla na sezon, bo to jest bezpośredni dowód na to że potrzeba 15KW a nie 10KW


Witam.
Ja wierzę że NETbet potrzebuje kotła 20kW nie z powodu OZC ale ze względu na wielkość wymiennika . Po tym jak ściągnie dmuchawę i założy miarkownik i po ,,zarośnięciu’’ popiołem i sadzą przez parę tygodni wymiennika jego kocioł faktycznie będzie miał mniej niż 15 kW. Obecnie producenci kotłów wolą dodawać potencjalnie niebezpieczne dmuchawy niż drogą stal kotłową na wymienniki, badanie mocy przeprowadzają na b.dobrym węglu i z idealnym kominem, jak zwykle w życiu bywa inaczej. To ile NETbet spali węgla : czy 5 ton czy 8 to zależy jaki węgiel kupi i jak będzie palił zanim się nauczy . Tak jak ja , czyli dziecię z wielkiej płyty, nie ma ,poza teorią, pojęcia jak wygląda przerośnięty( zatykanie rusztu i izolowanie –zaklejanie wymiennika) koksujący( spiekanie-zawieszanie się opału w dolniaku) węgiel, a może nawet skuszony ceną kupi jakiś import.
Trochę potrwa ,nie raz zagotuje swą instalacje, zanim nauczy się ekonomicznie palić. Ale koleś jest kumaty, więc z czasem i jak ociepli cedryka to na pewno zmniejszy ilość spalanego węgla. Mpoplaw poczytaj wątek ,,masakryczne spalanie węgla kamiennego’’ sam tytuł już jest wymowny .
Praktyka życiowa, umiejętności i świadomość palącego , rodzaj opału decydują o spalaniu a dopiero później budowanie według wydumanych norm WT-2008.
Pozdrawiam
PS. denerwuje mnie ten pomysł na domu pasywne i paro litrowe bo podobnie jak auta hybrydowe miał być podobno ekologiczny a jak to w życiu bywa faktycznie jeszcze więcej obciąża ekologię ( przy hybrydach to już udowodnione) przez produkcję ( coraz bardziej szkodliwą) ich elementów składowych.Ale nie zamierzam w komentach NETbeta o tym dyskutować bo nie buduje on takiego domu.

BasH
16-01-2011, 12:05
po przemyśleniach ...miałem okazję wczoraj pogadać z fachurami przez duże F ... o instalkach, rurkach, srurkach ...
po lekturze komentów i pół litrowej pogawędce dochodzę do wniosku iż na tą chwile jedynym zbędnym elementem w całej instalce jest cyrkulacja - której nie będzie!
do najdalszego ujęcia wody jest 10m...spokojnie można obejść się bez tej rury... ... dlatego po raz kolejny podziękowania dla podpowiadaczy:cool:
spadam na budowę..


post #1456 Projekt robiłem także pod kątem maksymalnego zbliżenia łazienek do kotłowni, mam dosłownie może po trzy metry rury w dolnej i górnej łazience od zasobnika do punktów poboru, cyrkulacji NIE ZAMIERZAM robić. Profilaktycznie doprowadzę 230V pod umywalki... Na słabą przepływkę do umywalek wystarczy. Tak w razie czego.

Czyli przydaje się drążenie w głowach : ) Może w tej dziedzinie Fachura to ze mnie żaden, ale obserwacje z życia mnie utwierdzają. No chyba, że cyrkulacja miałaby być yntelygentna, z pompą, zaworem grawitacyjnym (bo przez pompkę grawitacyjnie, wolno, bo wolno ale też ucieknie). Tyle, że to kosztuje, w moim przypadku ( i zapewne NETbeta) - ekonomicznie nieuzasadnione. EWENTUALNIE można do najdalszego punktu poboru puścić sobie rurkę PP na cyrkulację i póki co mieć ją zaślepioną, zazaworowaną, a w razie potrzeby włączysz do niej cyrkulację. Rury PP są stosunkowo tanie.

hmmm. komenta pisałem o 9, ale net mi zniknął - teraz widzę, że powtórzone info, ale niech już zostanie... pozdr

tomraider
16-01-2011, 17:01
Czyli przydaje się drążenie w głowach : )

Witam.
Ponieważ instalacje w toku drążymy dalej , piszę moje przemyślenia o przekrojach w kanalizacji. Ze zmywarki i pralki leci ciepła woda z detergentem rury zawsze czyściutkie zatem fi 32 mm. ( nie trzeba na siłe podcinać ścian by schować rury)Najczęściej zatyka się rura ( lub syfon) z zlewozmywaka gdzie resztki jedzenia z detergentem tworzą gęste ,,błoto ‘’ na dnie rury , oraz rura z wanny i prysznica gdzie największą zmorą są włosy , te rury fi 50 mm.Już dziś warto pomyśleć czy zatkane damy radę wyczyścić np. wężykiem elastycznym . By zrezygnować z odpowietrzania-napowietrzania głównego pionu ( tego fi 110) kanalizacji przez kominki wentylacyjne na dachu trzeba zapobiec ,,wysysaniu wody’’ z ,,małych syfonów’’ wanny i/lub prysznica. Mając miejsce ( zawsze można podkuć lub zastosowac ,,wysoki brodzik’’) wybieramy ,,wyższy’’ syfon ( wysokość słupa wody w syfonie) niż płaski lub dodajemy szeregowo drugi wysoki syfon przed połączeniem z głównym pionem fi110 ( ale tylko jak jest możliwość jego rozkręcenia i wyczyszczenia np. dostępnym przez drzwiczki w ciągu dla instalacji) . Korzystnie jest na początku kanalizacji kuchni podpiąć zmywarkę , a w łazience pralkę. Producenci AGD podają wysokość przyłącza swoich sprzętów do kanalizacji i zazwyczaj jest to 50cm. Chcąc mieć (kiedyś) lodówkę z kostkarką lodu nie zapominamy o przyłączu z zimną wodą . ;)
Pozdrawiam.

Jarek.P
16-01-2011, 18:44
By zrezygnować z odpowietrzania-napowietrzania głównego pionu ( tego fi 110) kanalizacji przez kominki wentylacyjne na dachu.

?????

Dlaczego ma rezygnować z czegoś, co trzeba zrobić obowiązkowo?

J.

Tom Bor
16-01-2011, 18:54
jak obiecałam zdjęcia som

BasH
16-01-2011, 19:15
jak obiecałam zdjęcia som

A tak konkretniej to OCB?

netbet
16-01-2011, 19:53
jak obiecałam zdjęcia som

no widziałem.. widziałem.. znaczy jak? dzieciok znuff zastraszony?:D

netbet
16-01-2011, 19:55
?????

Dlaczego ma rezygnować z czegoś, co trzeba zrobić obowiązkowo?

J.

..w tej kwestii się jeszcze nie wypowiem - nie odrobiłem lekcji..... nie wiem po co to jest i dlaczego ma być, a dlaczego nie ma być...
nie będę ściemniał że się znam... my w bloku tego nie mamy, a przynajmniej je tego u siebie w mieszkaniu nie widzę, a na dach boje się wyjść..:D

tomraider
16-01-2011, 20:01
?????

Dlaczego ma rezygnować z czegoś, co trzeba zrobić obowiązkowo?

J.
Witam.
Jarek.P Rozwiń temat napisz doczego służy i jaki to obowiązek mieć odpowietrzanie kanalizy?
pozdrawiam
jak masz u siebie zrobione?

Jarek.P
16-01-2011, 20:01
Macie w bloku na 150%. I w domu też musicie mieć, nawet na 200% Zarówno dla życia w zgodzie z przepisami, jak i dla własnego komfortu wchodzenia do łazienki w której pachnie mydło i pachnidło, a nie... szambo.

J.

netbet
16-01-2011, 20:09
..ostatnie przemyślenia...

podłogówka ... przysiadłem...( nie do OZC - bo go kurw@#$ nie trawię ) a do projektu....
zapotrzebowanie niezmiennie ilekroć razy zajrzę - 11 kw, ale...
na podłogach na gruncie - 6 cm styro!!!
na ścianach - 12 cm styro!!!
poddasze - tu skrucha .. doczytałem - 20 cm wełny

a ja chcę:
podłoga na gruncie - 11 cm styro
na ściany - 15-20 cm styro
poddasze - 25 cm wełny

wiec...

jakbym nie położył tych cholernych rurek... nawet na pałę co 20 cm, to i tak wszystko spokojnie OGRZEJĘ!!!
na cholerę mi OZC??? zmarnować pinć dni na wklepywanie danych?? a jak piwo się rozleje na klawiaturę i wszytko szlag trafi..??? nie... ..

zdrowy rozsądek podpowiada iż 60W to ja spokojnie uzyskam z byle jakiej pętli bez wyliczeń...

natomiast mam pytanie :
podział pętli 100m / 100m /40m 35m ... rozdzielacz x5 - na zapas
podział pęlti 65m / 65m / 65m / 40m / 35m ... rozdzielacz x6 - na zapas ( zmiana długości pętli salonu z dwóch x100 m na trzy x65 m )

jak w rzeczywistości będzie działał jeden i drugi obieg? ktoś coś?
zbieram opinie o krótkich i długich pętelkach....

netbet
16-01-2011, 20:10
Macie w bloku na 150%. I w domu też musicie mieć, nawet na 200% Zarówno dla życia w zgodzie z przepisami, jak i dla własnego komfortu wchodzenia do łazienki w której pachnie mydło i pachnidło, a nie... szambo.

J.

widziałem przelotem w projekcie ze mam... znaczy będę miał... ale za chwilę...

majki
16-01-2011, 20:11
...netbet constrution inc.

poniżej prezes przy pracy
38382
a tutaj organ założycielski netbet constrution inc.
38381 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg842.imageshack. us%2Fimg842%2F8690%2F000902.jpg)
wprawnym oczom polecam przyjrzeć się na lampę tą od prawej, to pierwszy projekt netbet junior dizajn ten sam co opisany 2 strony temu

Ja w tym gorącym temacie ;) tylko dodam, ze mam kopyrajt na nazwę przędsiębiorstwa ;)
A kompletnie 100% mam kopyrajt od tych fotek, bo są hendmejd ;)
A na drugim zdjęciu jest między innymi DYREKTOR HANDLOWY, co PREZESOWI będzie robił taki pijar, że bufory produkowane po tysiaka, będziemy sprzedawali po 5 koła i jeszcze wszyscy będa pytali dlaczego tak tanio :) :) :)

best regards ;)
majki

Jarek.P
16-01-2011, 20:14
Witam.
Jarek.P Rozwiń temat napisz doczego służy i jaki to obowiązek mieć odpowietrzanie kanalizy?
pozdrawiam
jak masz u siebie zrobione?

A proszę bardzo.
Obowiązek jest narzucony przez "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.", dział IV, rozdział 2, § 125.

O szczegółach można sobie poczytać tutaj (http://www.architektura.info/index.php/prawo/warunki_techniczne_budynki/dzial_iv_wyposazenie_techniczne_budynkow/rozdzial_2_kanalizacja_sciekowa_i_deszczowa), ja tylko dodam, że przynajmniej jeden pion wentylujący kanalizację musi być. I z całą pewnością jest przewidziany w projekcie Cedryka.

Tyle przepisy, a teraz zdrowy rozsądek. Wentylacja kanalizacji pełni dwojaką funkcję:
- odprowadza smrody fermentacyjne z kanalizy, istotne to jest zwłaszcza w przypadku mania szamba.
- wyrównuje ciśnienie w pionie w przypadku spuszczania wody w kiblu na piętrze (obrazowo opisuję najbardziej typową sytuację), bez takiego wyrównania, zlatująca woda wyssałaby (z charakterystycznym bulgotem) wodę z syfonów umywalek, wanien itp i w łazience by śmierdziało potem.

Punkt drugi można ratować stosując napowietrzacze, jednak nie są one idealne no i nie zapewniają tego, o czym mówi pierwszy powód, znaczy nie wentylują.

A jak mam u siebie? Główny pion stanowiący ostatni segment rury przykanalika jest wyprowadzony do kominka wentylacyjnego pełną średnicą. dodatkowy pion, zawierający zlew kuchenny i naszą przysypialnianą łazienkę ma również swój osobny kominek, jednak jest do niego podpięty już rura 50mm.
Trzeci pion z racji obsługiwania tylko i wyłącznie brodzika na poddaszu, ma napowietrzacz.

J.

netbet
16-01-2011, 20:23
wiekopomne zdjęcie.. prezes i wice prezes na jednej fotce...i uśmiechnięci :D

tak na marginesie... znalazłem bufor 1500l - dwie wężownice... za 3,5 koła.... ale jak weźmie się za to korporacja - pewnie będzie drożej :cool:

BasH
16-01-2011, 20:35
Witam.
Jarek.P Rozwiń temat napisz doczego służy i jaki to obowiązek mieć odpowietrzanie kanalizy?

To może ja zwizualizuje - pokrótce najgówniej (:)) chodzi o to, aby przy spuszczaniu kibelka lecąca na niebiesko woda ciągnęła powietrze znad dachu,a nie z syfonu (czerwone) pod namydlającą się ciotką samozło.

http://img833.imageshack.us/img833/5766/kanalizaodp.jpg (http://img833.imageshack.us/i/kanalizaodp.jpg/)

tomraider
16-01-2011, 20:36
..ostatnie przemyślenia...


wiec...

jakbym nie położył tych cholernych rurek...

natomiast mam pytanie :
podział pętli 100m / 100m /40m 35m ... rozdzielacz x5 - na zapas
podział pęlti 65m / 65m / 65m / 40m / 35m ... rozdzielacz x6 - na zapas ( zmiana długości pętli salonu z dwóch x100 m na trzy x65 m )

jak w rzeczywistości będzie działał jeden i drugi obieg? ktoś coś?
zbieram opinie o krótkich i długich pętelkach....

Witam
co zrobić żeby akwarium nie spadło ze stołu na podłogę? położyć akwarium na podłodze.
co zrobić żeby nie mieć problemów z przepływem w pętlach o różnej długości? zrobić dla danego rozdzielacz takie same pętle( np.połączyć krótkie)
w regulacji pomagają przepływomierze ( czerwone słupki na rozdzielaczu ze zdjęcia)

tomraider
16-01-2011, 20:39
To może ja zwizualizuje - pokrótce najgówniej (:)) chodzi o to, aby przy spuszczaniu kibelka lecąca na niebiesko woda ciągnęła powietrze znad dachu,a nie z syfonu (czerwone) pod namydlającą się ciotką samozło.

http://img833.imageshack.us/img833/5766/kanalizaodp.jpg (http://img833.imageshack.us/i/kanalizaodp.jpg/)

Uwaga . w mieście jest nowy szeryf, BasH. jak ktoś podskoczy to on go namaluje.
Zajefajne , Mistrzu BasH wróciłeś do formy

netbet
16-01-2011, 20:43
Witam

co zrobić żeby nie mieć problemów z przepływem w pętlach o różnej długości? zrobić dla danego rozdzielacz takie same pętle( połączyć krótkie)
do regulacji służą przepływomierze ( czerwone słupki na rozdzielaczu ze zdjęcia)

nie no spokojnie...z rotametrami sie juz zapoznałem...
"zrobić takie same pętle dla jednego rozdzielacza" .... w praktyce niewykonalne .... albo wykonalne i łączymy kuchnię z wiatrołapem i częścią salony...tak na przykład...

chodzi mi o zasadność stosowania pętli ok 100 mb...

Jarek.P
16-01-2011, 20:45
To może ja zwizualizuje

Rewelacja :lol:

W tym jednym, prostym rysunku zawarłeś wszystkie istotne elementy problemu, jak i... hmmm... zasadnicze cechy domowników ;)

Sylwetka Netbeta w pozycji "na Małysza" - bezcenna :) Mięśnia piwnego mi tylko brakuje.

J.

netbet
16-01-2011, 20:50
To może ja zwizualizuje

a ten na dachu to kto?? kominiarz?

ja jak ja... ale Dyrettorka na cyc ze hej....:D

BasH
16-01-2011, 20:55
A na dachu niedaleko wywiewki ptactwo padłe podczas niespuszczania kibelków, czyli jak smrodek z rur ulatuje ku górze - warto go zrobić daleko od wszystkiego. Miałem w obecnym domku wyprowadzone pod deskowanie na zewnątrz i opary zżarły 5-krotny drewnochron (!). Teraz jest przerobione i wystaje z kanału wentylacyjnego.

tomraider
16-01-2011, 20:56
ale Dyrettorka ma cyc ze hej....:D

A że podciśnienie zerwało jej stringi z tyłka to nie zauważyliście?


Sylwetka Netbeta w pozycji "na Małysza" - bezcenna :) Mięśnia piwnego mi tylko brakuje.
Co ty gadasz chłopie ? NETbet to przecież pierś powabna, kibić smukła.

Jarek.P
16-01-2011, 20:56
Nie, to kot, któremu się, biedakowi zeszło w wyniku twojej działalności.

Cyca nie komentowałem, jakoś niezręcznie mi było... :)

J.

Inż.
16-01-2011, 21:19
Witam,
To się Matka Dyrektorka znowu zdenerwuje - z całym szacunkiem:)

Do tematu, jeśli chodzi o Twój NetBet sufit, to rzeczywiście wyszło drożej niż otynkowany...
Ale spójrz na temat inaczej, dwupoziomowego sufitu otynkowanego nie da się zrobić....
Na ścianach wyjdziesz na swoje, i jak zsumujesz cały interes to wyjdzie tanio a dobrze...

Twoje ogrzewanie to też wielka "niewiadoma", powiem tylko że nie musisz wszystiego kupować naraz,
Bo po co ładować kasę w coś co działa... o komforcie można pomyśleć już teraz, ale zrobić/kupić go później:)
Jesteś młody, więc możesz przez nalbiższe 10 lat biegać do pieca:) na starość sobie komfort załatwisz....
Zostaw sobie tylko możliwe odejścia do innych urządzeń (bufory, zasobniki, itp.), kupisz jak już będziesz mieszkał,
bo będziesz wiedział co Ci jest potrzebne...
Nic tak nie werfikuje naszych błędów, zachcianek jak Życie...
Trochę rozsądku i będzie dobrze...

tomraider
16-01-2011, 21:49
"zrobić takie same pętle dla jednego rozdzielacza" .... w praktyce niewykonalne .... albo wykonalne i łączymy kuchnię z wiatrołapem i częścią salony...tak na przykład...

chodzi mi o zasadność stosowania pętli ok 100 mb...

Witam.
100 metrów to żaden problem, połącz kuchnię z salonem ( 3 obwody po 80 metrów ) a wiatrołap ogrzej kalafiorem. Twoim prawdziwym problemem jest fakt że podłogówka wyjdzie Ci drożej niż kalafiory ale do tego jeszcze dojdziemy, z czasem.;)
pozdrawiam.

netbet
17-01-2011, 05:42
schemat podłogówki partery... prościej juz chyba się nie da..
rozdzielacz w kotłowni...
małe wc dogrzewane doprowadzeniami do pętli....

http://img832.imageshack.us/img832/5089/podogaparter.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg832.imageshack. us%2Fi%2Fpodogaparter.jpg%2F)

miałem dzielić salon nie na dwa obwody a na trzy , ale skoro 100 mb w jednym to nie problem.. to bedzie tak.

netbet
17-01-2011, 07:26
Witam.
Twoim prawdziwym problemem jest fakt że podłogówka wyjdzie Ci drożej niż kalafiory ale do tego jeszcze dojdziemy, z czasem.;)
pozdrawiam.

..no bo ja wiem...
na podłogówkę potrzeba ok . 300 mb rury, rozdzielacz, pompa, zaworki.. i takie tam...
wydam... tak około 2 koła...
kalafiory ... potrzeba ich na parter tak lekko 6 szt ... kazdy niech kosztuje tylko 3 stówy... i pompa, zaworki, rury.... jakis rozdzielacz tez musiałbym załozyć...
wydam... tak około 2,5 koła

podłoga wychodzi taniej...chyba że czegoś nie uwzględniłem...

netbet
17-01-2011, 07:43
Witam,


Do tematu, jeśli chodzi o Twój NetBet sufit, to rzeczywiście wyszło drożej niż otynkowany...
Ale spójrz na temat inaczej, dwupoziomowego sufitu otynkowanego nie da się zrobić....
Na ścianach wyjdziesz na swoje, i jak zsumujesz cały interes to wyjdzie tanio a dobrze...



..tak właśnie do tego trza podchodzić...albo konstrukcja wielopoziomowa , albo płaski tynk i jak trzeba będzie upychać lampy w suficie - dodatkowy stelaż...
w moim przypadku koszty podobne.. zatrudnienie tynkarza - ile?25 zyla na m2? zatrudnienie regipsiarza i podwieszenie czegoś tam ... 45 zyla za m2??

poniesione "wysokie" koszty są i tak niskie ... nawet bardzo....w stosunku do osiągniętego celu...
taniej już sie nie da... chyba...( znaczy mozna - lecimy na kołkach plasticzakach )

SSN774
17-01-2011, 08:35
skoro mam za sobą kolejny weekend ... wieści.. wieści

ciężki do opanowania dzień... na budowie pracują trzy ekipy:
1 - hydraulicy... kują i wiercą przeloty po d rury
2- elektrycy - kładą kable
3 - geripsiarze - kończą sufit ..

..a wszyscy uparli się że będą tyrać w kuchni....:cool:



Może się mylę ale Netbet to stworzenie boskie w trzech osobach :) Już niedługo pierwsze pielgrzymki na miejsce modłów będziemy organizować :)

Doskonała robota z sufitami, aż chyba sam odważę się swoje dwa obniżyć, na cholerę płacić komuś :) Oczywiście "wdepnę" po porady do mistrza :)

Pozdro

P.S. Mieliśmy wczoraj zamiar z brzdącem się wybrać w Twoje okolice na spacera, ale nie byłem pewien czy chce zakłócać spokój na budowie ;)

netbet
17-01-2011, 09:03
..trza było zachodzić...widziałes jaki tam spokój....czerwony dym!:D

SSN774
17-01-2011, 09:16
Następnym razem jak będę wiedział że atakujesz na budowę zajrzymy :)

Tom Bor
17-01-2011, 09:52
oczywiscie dzieciok wziął pod uwagę zdanie wujka NetBeta, za co z całego serce dzięki

tomraider
17-01-2011, 10:11
witam.
przy podziale kieruj się długością zwoju pexu lepiej nie łączyć pod podłogą.
pozdrawiam.
ps. takie tam plus grubsza podłoga swoje kosztują, zrób kalkulację, bo czytałem że podłogówka jest zawsze droższa od kalafiorów.

netbet
17-01-2011, 11:20
no i proszę 2 zdania i sedno twojego fanatyzmu jak na widelcu, ciebie po prostu denerwuje fakt że można zbudować dom który będzie spalać mniej węgla niż za gierka, czy ty aby przypadkiem nie masz skłądu opału i ciągle spadające obroty nadepnęły ci na odcisk ?? a może mieszkasz w domku ala wczesny gierek gdzie norma to 8Mg na sezon i denerwuje cię że inni maja 2 razy większy nowy dom a spalają góra 4Mg i w dodatku mają cieplej ??

PS Net bet zacznie spalać 8Mg węgla na sezon tylko wtedy jak wyjmie sobie okna z ram, albo jak ustawi sobie w domku na stałe temperaturę +28, albo jak dobuduje sobie drugi domek obok pierwszego

za 3,6tyś to można już kupić powietrzną PCi 3,8KW mocy grzewczej która działa do +1
http://allegro.pl/hewalex-pompa-ciepla-pcwu-3-8-i1409046742.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fhewal ex-pompa-ciepla-pcwu-3-8-i1409046742.html)
każdy solar przy czymś takim wymięka

eratta: niektóre pomieszczenia tam gdzie latasz na goloasa potrzebują znacznie więcej w okolicach 100-120W/m2 ponieważ tam chce się mieć lepszy komfort cieplny np; +24

PS netbet nie przewiduje latać na golasa na parterze czyli tam gdzie ma podłogówkę więc jego to nie dotyczy, ale ktoś kto to przeczyta może odnieść wrażenie że skoro on tak dał to inni tez tak mogą

wyjaśnię ci, samodzielnie robiona podłogówka zawsze wychodzi taniej od kaloryferów, drożej to wychodzi jak sie zamówi podłogówkę u fachowca który za samą robociznę weźmie 10tyś

dla przykładu ja u siebie wydałem 3,5tyś na wszystko, dużo wody w Wiśle upłynie nim znajdziesz tańsze kaloryfery

tez mi sie wydaje że podłoga wychodzi taniej.... na golasa na razie .. na razie.. nie planuje ganiać ... wiec rozstaw rur parteru styknie 20 cm.

jak dojdę do pomieszczeń ??? gdzie zapotrzebowanie ??? jest większe?? łazienka górna?? ... to pomyslę...
jak na razie na parterze nie widzę takich .... temp z pomieszczeniach może byc na poziomie 22 oC.., a i tak myslę że będzie za gorąco...

SSN774
17-01-2011, 11:29
Z tymi temperaturami to jest tak, sam jestem chłopem z wielkiej płyty, ale od półtora roku mieszkam w domku, starym bo starym. W blokach grzejniki zawsze na minimum ustawione bo dostawałem .... Tutaj z racji wieku domu nie mam póki co termostatów, ale temperaturę utrzymujemy na poziomie 19-20 st, jest idealnie, wczoraj będąc u znajomków w bloku, mają temp 25 st - gorący wychów małego brzdąca, gotowałem się. Myślę że netbet też pewnie skłoni się do tego aby podobną temperaturę utrzymywać co my, bo chłop temp stałą musi mieć tylko w jednym miejscu :D

tomraider
17-01-2011, 11:33
no i proszę 2 zdania i sedno twojego fanatyzmu jak na widelcu, ciebie po prostu denerwuje fakt że można zbudować dom który będzie spalać mniej węgla niż za gierka, czy ty aby przypadkiem nie masz skłądu opału i ciągle spadające obroty nadepnęły ci na odcisk ?? a może mieszkasz w domku ala wczesny gierek gdzie norma to 8Mg na sezon i denerwuje cię że inni maja 2 razy większy nowy dom a spalają góra 4Mg i w dodatku mają cieplej ??

PS Net bet zacznie spalać 8Mg węgla na sezon tylko wtedy jak wyjmie sobie okna z ram, albo jak ustawi sobie w domku na stałe temperaturę +28, albo jak dobuduje sobie drugi domek obok pierwszego





wyjaśnię ci, samodzielnie robiona podłogówka zawsze wychodzi taniej od kaloryferów, drożej to wychodzi jak sie zamówi podłogówkę u fachowca który za samą robociznę weźmie 10tyś

dla przykładu ja u siebie wydałem 3,5tyś na wszystko, dużo wody w Wiśle upłynie nim znajdziesz tańsze kaloryfery

Witam.

Dzięki za liczne wyjaśnienia, nie skorzystam, buduję dom ogrzewany dwufunkcyjnym kotłem gazowym za pomocą kaloryferów.
Pomimo całego pseudo mądrego pisania o Julach, mega gramach , całkach w OZC , buforach itp okazuje się że NETbet też z tego nie skorzysta.
Jak chcesz mi zaimponować to rozwiąż zadanie ze szkoły podstawowej ( 4lub 5 klasa) mądralo. Jak Archimedes( ponad 200 lat p.n.e.) mając sznurek, patyk. nóż, ręcznie lepione gliniane garnki, kawałek płutna (wystarczy podpowiedzi) i rzeczy pożyczone od króla ( korona itp) odkrył że złotnik oszukał na złocie przy wykonaniu korony dla króla.Do szkoły podstawowej chodziłeś ale czy zrozumiałeś? Myślę że będziesz probował się wykręcić od odpowiedzi .To jest przykład że nadal po wielu wiekach w życiu proste zasady i rozwiązania są najbardziej zrozumiałe , skuteczne i najchętniej stosowane.
pozdrawiam.
ps dzieciak z rodziny któremu daję korepetycje z matmy i fizyki rozwiązał zagadkę.

compi
17-01-2011, 12:50
Zwracasz uwagę innym, że to dziennik Netbeta. Odnieś się do tej podłogówki w czytelny sposób. Być może dasz radę przekonać innych, że to chybiony pomysł. Jeszcze niedawno miałem w sypialniach instalować tradycyjne grzejniki. Potem już na całości planowałem podłogówkę. Teraz Ty mieszasz mi w głowie. Archimedes mierzył przenikalność cieplną?

netbet
17-01-2011, 14:03
compi... a na co ty stawiasz u siebie? .. tak z ciekawości podpytuję...

tomraider
17-01-2011, 14:27
Zwracasz uwagę innym, że to dziennik Netbeta. Odnieś się do tej podłogówki w czytelny sposób. Być może dasz radę przekonać innych, że to chybiony pomysł. Jeszcze niedawno miałem w sypialniach instalować tradycyjne grzejniki. Potem już na całości planowałem podłogówkę. Teraz Ty mieszasz mi w głowie. Archimedes mierzył przenikalność cieplną?

Witam.
Zawsze chcąc coś zastosować trzeba rozważyć zalety i wady danego rozwiązania. Uważam że podłogówka najlepiej się sprawdza w dobrze izolowanych parterowych domach ogrzewanych kotłami gazowymi ,pompami ciepła oraz posiadających solary. I takie zastosowanie najczęściej stosuje się np.w Holandii.
Inne zastosowania niestety są mniej ,,szczęśliwe’’ bo wykorzystują mniej zalet a uwypuklają się wady. Wadą podłogówki u NETbeta będzie jej cena ( za jakiś czas do tego jeszcze dojdziemy, jestem pewien) , bezwładność powodująca problemy z komfortem użytkowania związanym z trybem życia , problemy ze sterowaniem ( dobre sterowanie dużo kosztuje). Pięciodniowe liczenie NETbeta OZC nic nowego nie odkryło , dopiero jak zacznie palić w kotle życie pokaże czy trafił z rozstawem rur i czy wszędzie ma temperaturę jaką chce i kiedy chce, ale wtedy nie dokręci już żadnego żeberka, nie skręci tanio ręką kaloryfera jak słońce za mocno przygrzeje w ładny zimowe południe albo przy trzaskającym -30 i nie zagrzeje wody w obiegu do 70 C. Zagadkę z Archimedesem rozwiążę pewnie sam , piszę o nim po to żeby pokazać że inteligencja i proste rozwiązania są w cenie od wieków i nie zastąpi ich żadna najbardziej zaawansowana, i najczęściej niedostępna cenowo , technika.
Pozdrawiam
ps zawsze lepiej mieszać w głowie niż zaworem czterodrogowym mieszać wodę np 60C z 30C
to jest dopiero dorabianie teorii do praktyki.

compi
17-01-2011, 14:41
Mam nadzieję, że pytasz ogólnie bo technicznie tego nawet nie mam zamiaru ogarniać. Powiedzą mi tylko jak rurki mocować i ewentualnie sklejać i skąd - dokąd.
Założenia początkowo były proste. Salon, hol, korytarz, wiatrołap, łazienki i kuchnia w podłogówce. Wszystkie pokoje i sypialnie z kalafiorem. Powód to możliwość szybkiej regulacji temperatury pomieszczeń, w których nie przebywamy ciągle. I w miarę lektury netu pomysł coraz bardziej upadał. Przyczyny to komplikowanie instalacji i cena(chociaż w łazience i garażu i tak drabinki będą, więc też "???"), opinie użytkowników o błędnej decyzji odnośnie takiego wyboru, przy okładzinach podłogowych typu panele wrażenie zimna, większa ilość kurzu przy grzejnikach. Plusy samej podłogówki to bespośredni komfort zimą i przy moim kotle olejowym dobra współpraca jednego z drugim. Minusów jest trochę: ryzyko kłopotów przy parkietach. Dedykowana docelowa w salonie ceramika zimna jest podobno z kolei w okresach przejściowych. Duża bezwładność, którą będę musiał zniwelować droższą posadzką anhydrytową(plus to szybkie i idealne podłoże pod gres). Na wiosnę nie wiem jak wyglądają gwałtowne wzrosty temperatury na zewnątrz i czy zwiększenie wymiany powietrza przez WM pomoże zbić ciepło. Aha, żona krzyczy na mnie, że w wiatrołapie grzejnik musi być, aby można było wysuszyć uszanki, walonki, jednopalczaste, grube, moherowe rękawiczki i by było do czego zmarznięty tyłek przycisnąć. Tu się chyba z nią zgodzę, chociaż obok w garażu i łazience ma drabinki zaplanowane.
Podsumowując wybiorę chyba pełną podłogówkę. Musze to skonfrontować z buforami, pompkami