PDA

Zobacz pełną wersję : Aleja drzew - z jakich ?



jan-stan
21-09-2008, 13:44
Witam.
Dojazd do mojego domu to 70 m polnej drogi, chciałbym aby to była aleja z drzew. Dlatego proszę o komentarze z jakich drzew byłoby najlepiej ją wykonać.
Chodzi mi zarówno o uwagi praktyczne jak i estetyczne.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

skorpio
21-09-2008, 14:57
Kiedyś drogę dojazdową do prominenta obsadzano modrzewiem.

ave!
21-09-2008, 17:09
a do mniej prominentnych - lipami :D

do romantycznych - brzozami... (no i szybko rosną)szybciej chyba niż modrzewie

tadzel
21-09-2008, 17:17
Modrzew wrażliwy na choroby. Choraba lipy to rzadkosc.. A do tego latem ładnie pachnie.

skorpio
21-09-2008, 17:23
do romantycznych - brzozami... (no i szybko rosną)szybciej chyba niż modrzewie

Szybciej, choć modrzewiom też niczego nie brakuje. Mam na działce to i to - wynik: po niecałych trzech latach (oba samosiejki) brzoza ok. 5 m, modrzew ok. 3 m. Jest jeszcze sosna, ok. 2 m.

Mymyk_KSK
21-09-2008, 17:56
Pomysł świetny!

Co do gatunku - to zależy ;-)

Jeśli masz glebę cięzką, gliniastą, to sprawdzą się:
*dęby,
* kasztanowce (tylko problem ze szkodnikiem żerującym na kasztanowcach - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem - trzeba dokładnie usuwać i utylizować - spalać opadłe liście...)
*lipy
*graby
a w cieplejszych rejonach Polski też platany (naprawde imponujące...).
Na glebie zasadowej większość drzew pieknie rośnie, choć na przykład topola biała lub buki wola glebe lekko kwasną i na takiej będą rosły o wiele lepiej niż na zasadowej.

Na glebach suchych uda się robinia (np. odmiana Frisia o żółtozielonych liściach - pięknie "rozświetla" ogród), na wilgotnych brzozy...

Gdybyś chciał trochę "poeksperymentować" i stworzyć oryginalną aleję to może z tulipanowców? Albo z drzew o wąskim, kolumnowym pokroju, jak np. Dąb odm 'Fastigiata', purpurowolistny buk 'Dawyck Purple', lub własnie tulipanowiec, odm ''Fastigiatum'.

MCB
22-09-2008, 08:06
Ja planuję posadzić żywokoły.

http://bocian.org.pl/warszawa/aktualnosci/8766-Dzien-Wierzby-Glowiastej


MCB

Stokrotka
22-09-2008, 09:18
Lipy są cudowne i pachną upojnie, tylko pamiętaj o tym, że w lipcu przechadzka szpalerem lip - jako roślin miododajnych - może być cokolwiek kłopotliwa tudzież niezbyt bezpieczna - brzęczą jak wściekłe ;-)

jan-stan
22-09-2008, 10:14
Widzę, że ile osób tyle opinii. To dobrze, będę mógł sobie wypracować swoją opinię i to bez własnych doświadczeń.
Informacje dodatkowe - rejon Polska centralna a ziemia raczej piaszczysta.
Mam jeszcze pytanie, gdzie można kupić sadzonki drzew "nietypowych" takich jak Tulipanowiec, Platon, itp.
Od pewnego czasu przeglądam różne strony i jakoś nie trafiłem na informacje.
Pozdrawiam.

egry
22-09-2008, 10:32
Na stronie www.zszp.pl jest wyszukiwarka roślin. Przy wynikach wyszukiwania podane są szkółki, które deklarują w ofercie daną roślinę. Czy ją rzeczywiście produkują to już sprawdzisz telefonicznie.

Elfir
22-09-2008, 10:58
Na piaskach możesz posadzić aleje z brzóz pospolitych, dębu czerwonego, sosen, świerków srebrnych, klonu polnego, głogów, gruszy drobnoowockowej.

Nie polecam klonu jesionolistnego i robini akacjowej - konary sie łamią pod wpływem wiatru

jarkotowa
29-03-2009, 20:59
Nie polecam klonu jesionolistnego i robini akacjowej - konary sie łamią pod wpływem wiatru

To mnie zmartwiłaś. Posadziliśmy robinię. Ma w tej chwili 2.5m. Co prawda zaliczyła już nie liche wiatry, ale póki co to młodzież. Rozumiem, że jak będzie doroślejsza to grozi jej łamanko? Wiatry od Bieszczad więc czasem duje, że ho ho.

Elfir
30-03-2009, 08:56
Starsze drzewa robinii się łamią. Daje również dużo zasuszonych gałazek.

ged
31-03-2009, 20:13
Tylko lipy.

Kuna
02-04-2009, 19:14
Daglezja - bardzo szybko rośnie lub jodła .

kala67
05-04-2009, 13:01
a co myślicie o jarzębinie wzdłóż alejki????

ged
05-04-2009, 21:53
Może być.

kala67
06-04-2009, 07:02
Czy ktoś ma w swoim ogrodzie jarzębine??
czy te drzewa wysokie rosną??

czy są jakieś formy szczepionytch lub miniaturowych drzewek??
[/quote]

Elfir
06-04-2009, 07:44
Jarzębina nie jest drzewem alejowym. Posadzic ja można, ale efektu, jak np. przy lipach nie bedzie, bo jest dośc ażurowa, często asymetryczna.

Jarzębina nie jest dużym drzewem, ale jak i tak jest za duże to mozna posadzić cos z mniejszych odmian lub gatunków:
jarzębina - "Fastigiata" (wąska ale wysoka), "Pendula" - niska,szeroka, parasolowata korona
jarzab Koechego - karłowe drzewko (3-4 m wys.) o białych owocach