PDA

Zobacz pełną wersję : AKWARIUM - samodzielna budowa podstawy (szafka, kontrukcja) pod akwarium



lullabysta
14-10-2003, 20:38
Czy ktoś może ma, albo wie jak można zamocować akwarium o wymiarach1.90*0.45 *0.50cm wysokie.
Wygląda na to, że będzie dosyć ciężkie po wykończeniu(szacuję,że jakieś 400-450 kg) I tutaj pytanie, na czym to można postawić, żeby było ładnie (czyli wg mnie tak gdzieś metr nad podłogą), zważywszy,że chciałbym uniknąć drewna jako podstawy.
I tak przy okazji , jakie rzeczy muszę wziąć pod uwagę przy urządzaniu tego akwarium (dostałem je na parapetówę i nie wiem co z czym się je :oops: ) może jakieś linki,ale lepsze własne doświadczenia.
pzdrw

Smok
14-10-2003, 21:35
Pod moje ( mniejsze- 100/40/40 , 160 litrów) zespawałem ramkę z kątowników. Tylną część umocowałem do ściany na kołki rozporowe (w cegle) a pod przednią przyspawałem stalowe nogi , są do kupienia w sklepach. Środek ramki wypełniłem płytą ( OSB ?) na to 1 cm styropianu i akwarium. Trzeba zastanowić się nad ilością nóg, może dać ich więcej , bo to 190 cm ( dałbym cztery z przodu i gęsto solidne kołki w ścianę.
Później sprosiłbym rodzinę i sąsiadów, by na to wleźli. :) Jeśli wytrzyma :roll: Pomyśl jak działają siły parcia wody w takim akwarium. Te siły chcą z twojego prostokąta zrobić półkulę. Największe są po środku każdej płaszczyzny Także dna
Powodzenia :)

lullabysta
14-10-2003, 22:02
dzięki, ale u mnie w miejscu zamontowania za akwarium będzie słup o śr 30 cm. czyli będę musiał dać nogi z przodu i z tyłu. co do sił parcia to te akwarium widzę ma jakieś wstawki na szybie na dole i do góryz takiej samej grubej szyby jak całe jest zbudowane, to pewnie w celu wzmocnienia.
Boję sie tylko, że nawet jak dam 8 nóg, to i tak na jedną przypadnie ok 50-60 kg. Czy wylewka da temu radę?
pzdrw

Alanta
15-10-2003, 09:10
Lepiej podmurować ściankę pod akwarium, u nas bedzie to wyglądało tak, akwarium bedzie zlicowane przednią szybą ze ścianą:

http://foto.onet.pl/upload/33/75/_164463_s.jpg

ściana ma 2 m długości...
Mozna tez zrobić szafkę na zamówienie, będzie gdzie trzymać akcesoria akwarystyczne...a jest tego całkiem sporo...

lullabysta
15-10-2003, 21:53
Fajnie to u Ciebie Alanta musi wyglądać. :)
Ale u mnie to chyba nie przejdzie, dlatego że patrząc od prawej mam ścianę w hallu przy niej schody jednobiegowe ze spocznikiem, a tuż obok nich filar fi 30cm. i za tym filarem mam zamiar postawić to akwarium. Czyli niejako będzie je można obejść za filarem pod schodami.
A poza tym Alanta, ja już mieszkam od marca i jak sobie pomyślę,że jeszcze jakiś mur, to brrr :wink: . Robię przerwę w budowaniu na jakieś hmm 15 lat :D
Myślałem bardziej o takiej ażurowej konstrukcji, która by jednocześnie zdobiła, np, z kwasówki (a'la balustrady), ale boję się o wytrzymałość wylewki (obciążenie punktowe pod nogą stolika), a podwaliny mi się nie uśmiechają.
I co tu qrczaczek wymyśleć?

Alanta
16-10-2003, 09:12
Wytrzyma, dam Ci przykład. Weź sobie typowy regał biblioteczny oparty na 4 nogach i przelicz ile waży przyjmujac cieżar ksiażek 600kg/m3 (jakoś nikomu biblioteczka się nie wgniata do wylewki) :D
Ja bym się raczej obawiała jak stężyć taki układ ze stali, żeby akwarium nie huśtało się... Przejdź sie do sklepu zoologicznego, tam często akwaria stoją na specjalnych stalowych stelażach.

lullabysta
16-10-2003, 19:47
Z tymi książkami to faktycznie racja.
Co do stężenia to w jednym punkcie przymocuję do słupa,tylko o tą wytrzymałość mi chodziło.
Dzięki i pozdrawiam

05-12-2003, 18:40
http://naszeaqwarium.webpark.pl/Akara.jpg

05-12-2003, 18:40
http://naszeaqwarium.webpark.pl/Akara.jpg

acidity
30-05-2006, 22:01
Witam
Jakich profili stalowych powinienem użyć do budowy podstawy pod akwarium 840 litrów. Do tego dojdzie nieco kamieni, piasek, filtr i inny osprzęt.
Wagę szacuję w granicach 1200-1300 kg.
Podstawa będzie spawana z profili prostokątnych. Jej wymiary to (cm)
204x80x75(wys). Konstrukcja nie ma prawa się uginać, odchylać itp. Aby dodać
stabilności zostanie zamocowana do ściany przy pomocy kotw chemicznych. W ten sposób odciążę też nieco podłogę.
Zaplanowana konstrukcja ma wyglądać mniej więcej tak:
www.krystek.pl/akwarium/fotki/podstawa_v6.png

Mam możliwość zakupu po niższych cenach profili 60x20x2, tylko czy są one wystarczająco wytrzymałe?
Jak ktoś ma jakieś uwagi, to chętnie poczytam.

--
Pozdrawiam

sebo8877
31-05-2006, 12:14
Weź pod uwagę - czy liczyłes projektant liczył takie obciążenie miejscowe na strop ????

Maxymalnie dużo tego ciązaru musisz przenieśc na ścianę.
Polecam obmurówkę z pgsa podstawe pod akwarium na to 5cm krzyżowo zbrojona płyta żelbetowa (założenie min 10cm na to 5 cm styroduru i samo akwarium.

Tak robilismy pod 1100 litrów w sklepie zoologicznym.
obmórówka zachodzi nad dno około 10 cm od wewnątrz wyścielona styrodurem.

Sebo8877

acidity
31-05-2006, 14:59
Tytułem wstępu link do projketu podstawy już działa, przez nieuwagę wstawiłem spację w nazwie pliku na serwerze :(
Tak więc ponawiam pytanie, czy profile 60x20x2 są wystarczające?


Weź pod uwagę - czy liczyłes projektant liczył takie obciążenie miejscowe na strop ????Mieszkam w wieżowcu (4 piętro). Zarówno ściany (obie żelbetonowe 18 cm, chyba nośne bo działowe mają po 5 albo 6 cm), jak i podłoga w miejscu gdzie będzie stało akwarium są bardzo solidne, dokładniej mówiąc już przetestowane bo przez kilkanaście lat stał tam regał z 3 akwariami jedno pod drugim po 300 litrów każde. Waga była zbliżona, a obciążenie znajdowało się na mniejszej powierzchni (szerokość podstawy 150x50), bez kotwienia w ścianie. Przez ten czas nie stwierdziłem żadnych pęknięć podłogi czy na suficie u sąsiadów poniżej. Zresztą przez te wszystkie lata regał ciągle trzymał poziom.


Maxymalnie dużo tego ciązaru musisz przenieśc na ścianę.Tak też planuję, stąd te kotwy. Wczoraj człowiek w warsztacie ślusarskim doradził mi, abym wypoziomował całość, następnie zamocował kotwami do ściany i dopiero wtedy zrobił wylewkę, która wypełni wolną przestrzeń pod podstawą (pod profilami). Dzięki takiemu rozwiązaniu ciężar będzie spoczywać równomiernie rozłożony. Zastanawiam się tylko, czy w tym celu skuć trochę starą posadzkę, czy wylewać na już istniejącą (drugie rozwiązanie podwyższy wagę całości).
W przypadku kucia starej posadzki mógłbym to zrobić na większym fragmencie np. 3 metry na 2 metry, uzbroić i zalać betonem. Wtedy nie dokładałbym dodatkowego ciężaru (jedynie zbrojenie) no i waga całego akwarium rozłożyłaby się na znacznie większą powierzchnię podłogi (bynajmniej tak mi się wydaje). Jak do tego zawieszę całość na ścianie tak jak radził mi ten ślusarz, to o podłogę martwić się nie będę musiał.


Polecam obmurówkę z pgsa podstawe pod akwarium na to 5cm krzyżowo zbrojona płyta żelbetowa (założenie min 10cm na to 5 cm styroduru i samo akwarium.Przepraszam za moje pytanie, ale co to jest pgsa?


Tak robilismy pod 1100 litrów w sklepie zoologicznym.
obmórówka zachodzi nad dno około 10 cm od wewnątrz wyścielona styrodurem.Dziękuję za podanie sprawdzonej metody!

sebo8877
21-07-2006, 09:32
PGS - beton komórkowy :)

grzeprzy
30-03-2009, 11:07
Witam wszystkich.

Jestem tu nowy i dlatego proszę od razu nie krzyczeć, że to nie ten dział, bo w sumie nie wiem gdzie zadać moje pytanie.
Posiadam szafkę pod akwarium 200 litrowe i z tego powodu, że mam krzywą podłogę musiałem podkładać dyktę, aby wyrównać poziom wody w akwarium. Niedługo będę robił mały remont i jest okazja, aby zamocować nóżki z regulacją wysokości i tym samym, aby akwarium stało prosto i szafka wyglądała estetycznie.
Ostatnio w sklepie zobaczyłem nóżki firmy Hettich i choć wykonane są z plastiku to producent gwarantuje udźwig 450kg dla jednej nóżki. Mam małe obawy, że to plastik i mimo zapewnień producenta jakoś podchodzę sceptycznie do tego oświadczenia o udźwigu. Z drugiej strony jeżeli dam cztery nóżki to wychodzi na to, że mam ogromny zapas i teoretycznie spokojnie mogę postawić moje akwarium na tych nóżkach.
Czy ktoś z Was stosował takie nóżki do jakiś ciężkich mebli, lub może też ma postawione na nich akwarium? Czy one faktycznie wytrzymują taki nacisk, pomimo tego, że są wykonane z plastiku i nie jest to przechwałka producenta?

Oto link do katalogu w/w nóżek (pdf)
http://www.hettich.com/blaetterkataloge/TA_2008/pl_PL/blaetterkatalog/index.html?startpage=8.4.10%20/%201734

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc i ewentualne rozwianie moich wątpliwości.
Grzegorz [/url]

zbigmor
30-03-2009, 11:44
Witam wszystkich.

Jestem tu nowy i dlatego proszę od razu nie krzyczeć, że to nie ten dział, bo w sumie nie wiem gdzie zadać moje pytanie.
Posiadam szafkę pod akwarium 200 litrowe i z tego powodu, że mam krzywą podłogę musiałem podkładać dyktę, aby wyrównać poziom wody w akwarium. Niedługo będę robił mały remont i jest okazja, aby zamocować nóżki z regulacją wysokości i tym samym, aby akwarium stało prosto i szafka wyglądała estetycznie.
Ostatnio w sklepie zobaczyłem nóżki firmy Hettich i choć wykonane są z plastiku to producent gwarantuje udźwig 450kg dla jednej nóżki. Mam małe obawy, że to plastik i mimo zapewnień producenta jakoś podchodzę sceptycznie do tego oświadczenia o udźwigu. Z drugiej strony jeżeli dam cztery nóżki to wychodzi na to, że mam ogromny zapas i teoretycznie spokojnie mogę postawić moje akwarium na tych nóżkach.
Czy ktoś z Was stosował takie nóżki do jakiś ciężkich mebli, lub może też ma postawione na nich akwarium? Czy one faktycznie wytrzymują taki nacisk, pomimo tego, że są wykonane z plastiku i nie jest to przechwałka producenta?

Oto link do katalogu w/w nóżek (pdf)
http://www.hettich.com/blaetterkataloge/TA_2008/pl_PL/blaetterkatalog/index.html?startpage=8.4.10%20/%201734

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc i ewentualne rozwianie moich wątpliwości.
Grzegorz [/url]


Chyba nie sądzisz, że ktoś z forum dla ciebie zrobi badania wytrzymałościowe takiej nóżki? Nawet jeśli ktoś ci poda, że wytrzyma (lub nie) to zaufasz mu bardziej niż producentowi? Z pewnością podawane jest maksymalne obciążenie statyczne i takie ono będzie przy akwarium. Masz taki zapas, że nie powinieneś się zastanawiać. Plastików jest wiele rodzajów o różnych właściwościach.
A może przy okazji tego małego remontu będziesz mógł wyrównać podłogę?

grzeprzy
30-03-2009, 12:03
Wcale nie liczyłem na robienie testów wytrzymałościowych, ale gdyby ktoś zrobił i do tego za darmo, to nie pogniewałbym się wcale :wink: Wiem, że to nierealne i bardziej liczyłem na to, że ktoś może posiada już takie nóżki w swoich meblach i może stwierdzić, że wytrzymują duże obciążenia i nic się z czasem z nimi nie dzieje. Nie znam tej firmy, ale z tego co widziałem to jest to firma z długim okresem istnienia na rynku i chyba robią porządne rzeczy, no właśnie "chyba", ale czy na pewno?
Co do wyrównania podłogi, to jest to na chwilę obecną nierealne, gdyż już są położone panele a mój remont obejmuje tylko postawienie ścianki działowej i przemieszczenie akwarium z szafką w inne miejsce.

zbigmor
30-03-2009, 13:18
Wcale nie liczyłem na robienie testów wytrzymałościowych, ale gdyby ktoś zrobił i do tego za darmo, to nie pogniewałbym się wcale :wink: Wiem, że to nierealne i bardziej liczyłem na to, że ktoś może posiada już takie nóżki w swoich meblach i może stwierdzić, że wytrzymują duże obciążenia i nic się z czasem z nimi nie dzieje. Nie znam tej firmy, ale z tego co widziałem to jest to firma z długim okresem istnienia na rynku i chyba robią porządne rzeczy, no właśnie "chyba", ale czy na pewno?
Co do wyrównania podłogi, to jest to na chwilę obecną nierealne, gdyż już są położone panele a mój remont obejmuje tylko postawienie ścianki działowej i przemieszczenie akwarium z szafką w inne miejsce.


Rozumiem, że sprawdziłeś czy w nowym miejscu też będziesz potrzebował tych nóżek?
Co do danych podawanych przez producenta to nawet jeśliby był z Chin to przy ponad ośmiokrotnym przewymiarowaniu nie bałbym się ryzyka. Producenta szafki pod akwarium też pytałeś o wytrzymałość?

grzeprzy
30-03-2009, 13:32
Gdyby stała sama szafka, to uznałbym, że poziom jest zadowalający i nie potrzeba regulowanych nóżek, ale szafka z akwarium musi być idealnie wypoziomowana i dlatego muszę dorobić regulowane nóżki. Wcześniej wydawało mi się, że podłoga jest równa i tak minimalna odchyłka od poziomu, jaką zmierzyłem nie będzie miała żadnego wpływu, toteż nie montowałem żadnych nóżek. To był błąd i potem musiałem ratować się lewarkiem samochodowym i podkładać kawałki dykty, aby wyrównać poziom lustra wody.
Można oczywiście postawić akwarium na źle wypoziomowanej szafce, ale trzeba się liczyć z tym, że będzie większy napór wody na którąś ze szklanych ścian i po pewnym czasie spoina silikonowa nie wytrzyma tego naporu i szklana tafla się odklei i nastąpi zalanie mieszkania.
Szafkę robiłem sam i jest widoczna poniżej. Aby zastosować te nóżki przełożę górny blat na dół i do niego przykręcę w/w nóżki, a na górę dam jeszcze grubszy blat, gdyż ten leciuteńko się ugiął i choć trwa to już kilka lat wolę przy okazji go zmienić.

http://grzeprzy.w.interii.pl/Zdjecia_na_forum/01.jpg

zbigmor
30-03-2009, 14:01
Gdyby stała sama szafka, to uznałbym, że poziom jest zadowalający i nie potrzeba regulowanych nóżek, ale szafka z akwarium musi być idealnie wypoziomowana i dlatego muszę dorobić regulowane nóżki. Wcześniej wydawało mi się, że podłoga jest równa i tak minimalna odchyłka od poziomu, jaką zmierzyłem nie będzie miała żadnego wpływu, toteż nie montowałem żadnych nóżek. To był błąd i potem musiałem ratować się lewarkiem samochodowym i podkładać kawałki dykty, aby wyrównać poziom lustra wody.
Można oczywiście postawić akwarium na źle wypoziomowanej szafce, ale trzeba się liczyć z tym, że będzie większy napór wody na którąś ze szklanych ścian i po pewnym czasie spoina silikonowa nie wytrzyma tego naporu i szklana tafla się odklei i nastąpi zalanie mieszkania.
Szafkę robiłem sam i jest widoczna poniżej. Aby zastosować te nóżki przełożę górny blat na dół i do niego przykręcę w/w nóżki, a na górę dam jeszcze grubszy blat, gdyż ten leciuteńko się ugiął i choć trwa to już kilka lat wolę przy okazji go zmienić.

http://grzeprzy.w.interii.pl/Zdjecia_na_forum/01.jpg


A może dorobisz sobie ramkę, która zniweluje przechył? W sumie wystarczą 2 beleczki heblowane na klin niwelujący brak poziomu?
Bardziej bym się martwił, że to ta szafka nie wytrzyma naporu punktowego od tych regulowanych nóżek.

grzeprzy
30-03-2009, 14:17
Szafka stoi już ładnych parę lat, więc nie obawiam się o wytrzymałość ;) a nigdy nie miałem doświadczenia z tak wytrzymałymi nóżkami plastikowymi i zawsze kojarzyło mi się, że jeżeli coś ma być wytrzymałe, to musi to być zrobione ze stali ;) W sumie masz rację, bo w dzisiejszych czasach są różne wytrzymałe "plastikowe" kompozyty i mogą być nawet bardziej wytrzymałe od metalu.
Co do wykonania ramki, to jednak wolę aby była możliwość regulacji, bo zauważyłem, że po postawieniu tej szafki, z początku trzymała poziom prawie idealnie, aby po jakimś czasie osiąść i nie stało się to zaraz po zalaniu akwarium wodą, tylko po kilku miesiącach

Dzięki i pozdrawiam

gregorygj
30-03-2009, 18:37
Witam grzeprzy jeśli chodzi o wytrzymałość plastikowych stopek to nie obawiaj się niczego. jestem stolarzem i większość mebli robiona na takich plastikowych stopkach jeszcze nie zdarzyło się żeby jakaś się złamała czy coś takiego, stoją na nich naprawdę duże i ciężkie szafy do zabudowy i jest ok. Koszt takiej jednej stopki to 0.70zł jeśli się boisz możesz dać takie metalowe okrągłe które jednak kosztują 14zł od sztuki. Jednak daj te plastikowe one spokojnie wytrzymają. Te metalowe tylko wykorzystujemy w celach estetycznych gdy meble są bez dolnych cokołów. Masz tutaj link do zdjęć tych stopek. Dokładnie takich używamy.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e6a28220c0a92f94.html

OK
31-03-2009, 01:13
Witam grzeprzy jeśli chodzi o wytrzymałość plastikowych stopek to nie obawiaj się niczego. jestem stolarzem i większość mebli robiona na takich plastikowych stopkach jeszcze nie zdarzyło się żeby jakaś się złamała czy coś takiego, stoją na nich naprawdę duże i ciężkie szafy do zabudowy i jest ok. Koszt takiej jednej stopki to 0.70zł jeśli się boisz możesz dać takie metalowe okrągłe które jednak kosztują 14zł od sztuki. Jednak daj te plastikowe one spokojnie wytrzymają. Te metalowe tylko wykorzystujemy w celach estetycznych gdy meble są bez dolnych cokołów. Masz tutaj link do zdjęć tych stopek. Dokładnie takich używamy.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e6a28220c0a92f94.html
No mi właśnie takie stopki nie wyrobiły pod meblami kuchennymi i 3cm granitu :-? Tzn. stopki się nie rozwaliły, ale regulacja wysokości już jak najbardziej - gwint do luftu, czy co? W efekcie trzeba było dodać nóżek, a tam gdzie się nie dało - poszły kliny, jak dla mnie rozwiązanie do niczego :evil:
A już akwarium na pewno bym na tym nie postawiła :o

grzeprzy
31-03-2009, 10:32
No mi właśnie takie stopki nie wyrobiły pod meblami kuchennymi i 3cm granitu :-? Tzn. stopki się nie rozwaliły, ale regulacja wysokości już jak najbardziej - gwint do luftu, czy co? W efekcie trzeba było dodać nóżek, a tam gdzie się nie dało - poszły kliny, jak dla mnie rozwiązanie do niczego :evil:
A już akwarium na pewno bym na tym nie postawiła :o

No to się trochę zmartwiłem :( A czy Twoje stopki były z gwarancją producenta, że podołają ciężarowi, czy też nie było na nich żadnej informacji?
Wczoraj kupiłem swoje, te do których podałem link wyżej i za komplet 4 sztuk dałem 17zł.
Szkoda by mi było, gdyby coś się stało, bo są fajnie rozwiązane, nawet można je regulować śrubokrętem od środka szafki. Wystarczy tylko przewiercić otwór na wylot w spodniej płycie i długim śrubokrętem idzie je wypoziomować, a w miejscu w którym postawię akwarium to będzie bardzo przydatne, bo akwarium stanie między ściankami i przez to nie będzie wygodnego dostępu do tylnych nóżek, aby je regulować tradycyjnie od spodu.
Możesz mi powiedzieć ile waży Twoja granitowa płyta i czy to były takie nóżki jak podlinkowałem, czy też jakieś niemarkowe.
Z góry dziękuję

OK
31-03-2009, 20:16
Nie wiem, czy były markowe - wyglądały tak samo, montowali panowie od kuchni, więc o cenie też nie powiem, bo płaciłam za całość :roll:
Panowie od kuchni twierdzili, że wszystko zniosą - bo pytałam o blat i o to, że czasem będę musiała na niego wleźć :D
Blat montowali inni fachowcy i ci stwierdzili, że nóżki często i nie wytrzymują i pod takie obciążenie trzeba ich zawsze dać więcej :roll: I może to jest też wyjście dla Ciebie? Na pewno zaletą jest możliwość przypięcia cokołu i schowania nadmiernej ilości w tym przypadku.


O ile dobrze pamiętam, to taki blat waży przy tej grubości ok. 80-90 kg/m2 :roll:

necvip
02-04-2009, 18:37
Nóżki które przedstawiłeś napewno są bardzo mocne a firma hettich jest jedna z najlepszych na rynku - nóżki wytrzymaja bankowo pod warunkiem ze nikt nie bedzie przesuwal tego akwarium.

Wiem coś o tym gdyż zawodowo od ponad 10 lat zajmuje sie sprzedaza akcesori do produkcji mebli choc hetticha nie sprzedaje.

Osobiscie mam akwa 200 litrowe i pod takim mam zastosowane 8 nozek aluminiowych kwadratowych H 60. Sa one dosc tanie okolo 3 zł/szt a zarazem bardzo efektowne.
Jezeli chcesz przyoszczedzic to mozesz kupic nozke typu "asa" - jest to nozka tworzywowa - koszt okolo 0,50 zł/szt

grzeprzy
02-04-2009, 21:02
Na wstępie dziękuję za poradę i ocenę tych nóżek. Wczoraj kupiłem te nóżki i dałem za komplet 4 sztuk coś koło 20 zł. Podoba mi się w nich to, że można poziomować szafkę od środka po przewierceniu otworu na grubość śrubokrętu w podstawie. Dzięki temu będę mógł naprawdę porządnie wypoziomować moją szafkę z akwarium. Akwarium z szafką z pewnością nie będzie przesuwane, gdyż będzie sobie stało we wnęce przeznaczonej tylko na akwarium i o takiej właśnie szerokości.
Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie moim tematem i odpowiedź.

Pozdrawiam
Grzegorz