PDA

Zobacz pełną wersję : Tryskacze na zażelazioną wodę ???????



grischa17
29-09-2008, 16:04
Witajcie,

Mamy zamiar zamontować system nawadniania naszego trawnika. Jednak -jak to w okolicach warszawy - woda jest fatalnej jakości. Chodzi głównie o jej straszne zażelazienie. Dwa lata temu zamontowaliśmy linie kroplującą pod Thujami i niestety system w całości pracował ... 3 - 4 tygodnie, później się zapchał żelazem właśnie...
System nawadniania to już jednak jakaś inwestycja i nie chcielibyśmy napytać sobie strat, stąd pytanie o rodzaje tryskaczy trawnikowych, które podołają tak "trudnej" wodzie... Słyszeliśmy, że zraszacze młoteczkowe Naan nadają się, choć niektórzy przekonują, że młoteczkowe to przeszłość bo głośne..., a dziś montuje się już przeważnie zraszacze turbinowe tzw. rotory, które mają większe otwory przepływu wody...
Co robić...?

pozdrawiam[/b]

grischa17
01-10-2008, 14:56
Podciągam... :)

zygmor
03-10-2008, 08:07
Grischa,
Musisz się postarać o odżelaziacz inaczej nic z tego nie będzie..
Ale.. możesz sobie pomóc w miarę prosty sposób i to za kwotę ok 300 zł.
Mam zrobione coś takiego i fatalną wodę i to działa.
Potrzebujesz dwa filtry dyskowe z obudowami i cztery krany kulowe.
Jeden z filtrów mocujesz przed hydroforem tu wkład dajesz wkład filtra niebieski 130mikrometrów, natomiast za hydroforem czerwony 70 mikrometrów. Zawory kulowe służą do bezstresowego wyjmowania i czyszczenia wkładów (poprzez płukanie w wodzie) i to wszystko.
Aby ten układ działał jeszcze sprawniej to pierwszy zawór za hydroforem a przed filtrem powinien być skręcony na tyle, aby woda nie kapała, ale mogło być zasysane powietrze, wtedy będzie dotleniana nieco woda i sprawność tego filtra powinna być sporo większa.
U mnie to funkcjonuje od 10 lat dlatego mogę z czystym sumieniem polecić. Działka jest duża, ponad 3tyś do podlania i tysiące litrów wody corocznie i układ działa, choć linii kroplującej nie zastosowałem, dlatego trudno mi powiedzieć jak to będzie w tym wypadku.
Oczywiście pewnie zapytasz gdzie to można kupić, ja kupiłem w Warszawie na Jutrzenki 99/101
http://www.droimpex.com.pl/filtry.htm#DYSKOWE

grischa17
03-10-2008, 08:38
Zygmor,

Dzięki serdeczne za tę poradę... Spróbuję tak pokombinować...

pozdrawiam

zygmor
03-10-2008, 09:57
Układ jest sprawdzony od lat i funkcjonuje prawie 10 lat na podlewaniu automatycznym. Studnię mam wierconą w studni kręgowej, a w koło tylko dymarki (wykopaliska), a u mnie było żelazo z manganem przekroczone tylko 35 razy w stosunku do normy. I dzięki tej prostej metodzie wszystko działa, doradzono mi to właśnie na Jutrzenki i wielkie dzięki im za to.
Układ powinieneś czyścić przygotowując wcześniej wiaderko z wodą i po zamknięciu zaworów wyjmujesz wkład luzujesz śrubę wewnętrzną, która rozluźnia krążki filtra i płuczesz przez kilkakrotne energiczne zanurzenie w wiadrze z wodą. i po wszystkim.
Ja czyszczę filtr dwa razy w sezonie.

grischa17
03-10-2008, 18:25
Super, dzięki raz jeszcze...

hvbert
08-09-2016, 14:29
Układ jest sprawdzony od lat i funkcjonuje prawie 10 lat na podlewaniu automatycznym. Studnię mam wierconą w studni kręgowej, a w koło tylko dymarki (wykopaliska), a u mnie było żelazo z manganem przekroczone tylko 35 razy w stosunku do normy. I dzięki tej prostej metodzie wszystko działa, doradzono mi to właśnie na Jutrzenki i wielkie dzięki im za to.
Układ powinieneś czyścić przygotowując wcześniej wiaderko z wodą i po zamknięciu zaworów wyjmujesz wkład luzujesz śrubę wewnętrzną, która rozluźnia krążki filtra i płuczesz przez kilkakrotne energiczne zanurzenie w wiadrze z wodą. i po wszystkim.
Ja czyszczę filtr dwa razy w sezonie.

Nie miałeś problemów z ciśnieniem w instalacji po zastosowaniu 2 filtrów? u mnie dwa filtry strasznie ograniczają ciśnienie.