PDA

Zobacz pełną wersję : zlece wykonanie obliczenia zapotrzebowania na cieplo domu



Daga&Adam
03-10-2008, 00:30
Hej!

Zlece komus z duzym doswiadczeniem i wiedza w zakresie projektowania instalacji CO i obliczania zapotrzebowania na cieplo budynkow wykonanie tegoz dla mojego domu. Dom jest z poddaszem uzytkowym i pelnym podpiwniczeniem, dach ogolnie kopertowy, dwa okna wykuszowe, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Zeby odrazu uniknac kilku "standardowych odpowiedzi" ;-) to:

1. Nie szukam nikogo, kto potrafi obslugiwac darmowy OZC krazacy w sieci. Tym softem to juz sobie sam obliczylem OZC ale chce teraz skonfrontowac to z obliczeniami kogos z doswiadczeniem.

2. Wiem, ze instalatorzy zrobiliby mi to obliczenie / projekt CO gratis przy zakupie kotla/pieca itp. Ale wiem, ze zrobiliby to "po lebkach", przyjmujac zapewne srednio XX W/m2 w zaleznosci od izolacji i tyle. Ja chce bardzo dokladne i rzetelne obliczenie z uwagi na to ze bede ogrzewal pompa ciepla.

No.. I to chyba tyle :-) Jezeli jestes instalatorem / projektantem z doswiadczeniem - odezwij sie na priv!
pozdr.

raffran
04-10-2008, 00:54
A architekt,ktory robil adaptacje projektu?

Daga&Adam
04-10-2008, 20:02
A architekt,ktory robil adaptacje projektu?

To konstruktor / projektant budowlany, nie instalator :)
Chce kogos, kto zajmuje sie na codzien tylko OZC / CO, szczegolnie "z przeznaczeniem" pod podlogowke :)
pozdr.

raffran
04-10-2008, 23:50
No wlasnie.
Wydaje mi sie ze konstruktor,architekt ma wieksza wiedze niz instalator do obliczenia bilansu cieplnego.Skad instalator ma niby wiedziec jakie sa parametry poszczegolnych przegrod,materialow,jak nalezy to prawidlowo policzyc,itd.
A przede wszystkim bedzie to bardziej obiektywne niz wykonanie przez kogos kto zrobi to nie da sie ukryc pod siebie.
Jezeli bedziesz znac bilans cieplny swojego domu,to nie bedziesz miec wiekszych problemow z doborem parametrow ogrzewania,jakie by ono nie bylo.
Pisze to na swoim przykladzie,nam wlasnie robil to architekt,ktory robil adaptacje.Cale opacowanie to ladnych kilka stron obliczen i tabeli.

Daga&Adam
06-10-2008, 01:19
No wlasnie.
Wydaje mi sie ze konstruktor,architekt ma wieksza wiedze niz instalator do obliczenia bilansu cieplnego.Skad instalator ma niby wiedziec jakie sa parametry poszczegolnych przegrod,materialow,jak nalezy to prawidlowo policzyc,itd.


Hmmmm.. A mnie sie wydaje, ze konstruktor to liczy wytrzymalosci, przekroje, projektuje pod wzgledem technicznym - a do obliczenia parametrow cieplnych jest IMHO lepszy doswiadczony instalator CO :)


A przede wszystkim bedzie to bardziej obiektywne niz wykonanie przez kogos kto zrobi to nie da sie ukryc pod siebie.

Nikt nie bedzie robil pod siebie - dlatego szukam zupelnie niezaleznej osoby tylko i wylacznie do wykonania OZC. Nic wiecej!


Jezeli bedziesz znac bilans cieplny swojego domu,to nie bedziesz miec wiekszych problemow z doborem parametrow ogrzewania,jakie by ono nie bylo.


Wiem. Ale czy ja gdzies pisalem o liczeniu ogrzewania ? :)


Pisze to na swoim przykladzie,nam wlasnie robil to architekt,ktory robil adaptacje.Cale opacowanie to ladnych kilka stron obliczen i tabeli.

Recznie toto liczyc to rzeczywiscie niezla katogra musi byc. Na szczescie jest XXI wiek i calosc wystarczy wklepac do kompa :) Tylko zupelnie nie wiem do jakiego innego programu niz OZC Sankomu.. Podobno specjalisci uzywaja czegos "zupelnie innego, bardziej profesjonalnego".. Hm ciekawe czego ? Nowy OZC 4.0 niedawno wyszedl - jest znacznie lepszy od starej wersji, chyba jeszcze raz sam wprowadze swoj domek i jak wyjdzie podobnie jak w poprzedniej wersji - moze na tym pozostane ;)
pozdr.

starn
17-10-2008, 22:32
Witam

Wersja 4.0 nie jest najnowszą wersją programu obliczeniowego,co prawda jest to najnowsza wersja ale z tych darmowych.Najnowsza wersja to 4.5 oczywiście płatna i to sporo.(mowa o pakiecie INSTAL SOFT)
Obiczenia wykonane w tej wersji będą się różnić od poprzedniej wersji ,ponieważ obliczenia wykonywane są według najnowszych ujednoliconych norm EN .
Jężeli będziesz sam wykonywał obliczenia zwróć uwagę na strumienie powietrza wentylacyjnego (planujesz rekuperacje) to bardzo istotne.
Jak Ci sie uda zaprojektuj wszędzie podłogówkę na nie więcej jak 35 stopni a jeszcze lepiej mniej,dopiero wtedy koszty eksploatacji systemu grzewczego będa naprawdę niskie.