PDA

Zobacz pełną wersję : Picea abies Tampa



Aneżka
06-10-2008, 16:52
Dostałam wczoraj piękną odmianę świerka Picea abies Tampa (wysokość 45 cm.). Zanim zdecydowałam się zadać to pytanie - "obszukałam" Google w nadziei, że znajdę coś na temat tej właśnie odmiany. Niestety, albo jestem kiepska w szukaniu, albo jest to jakaś nowość na rynku. Czy może ktoś z Państwa może mi podpowiedzieć, co to konkretnie za odmiana,czy jest wymagająca w utrzymaniu, jakie ma przyrosty, itd. Chciałabym ją posadzić od frontu (gdzie słońce jest tylko w godzinach porannych), ale nie wiem, czy to dobry pomysł.... Niestety, nie mam cyfrówki, aby umieścić zdjęcie, ale liczę na to, że na Forum Muratora jest tak wielu specjalistów, że zdjęcie nie jest potrzebne, aby udzielić mi odpowiedzi. Z góry będę bardzo wdzięczna. :P

Mirek_Lewandowski
06-10-2008, 19:28
Może 'Tompa'?

Aneżka
07-10-2008, 10:11
Nazwa "Tampa" widniała na karteczce dołączonej do rośliny - czyżby w szkółkach zieleni też bywały pomyłki? Oczywiście Panie Mirku, że chodzi o odmianę Tompa - po "wrzuceniu" w grafikę Google pokazuje się właśnie świerk, którym zostałam obdarowana. Czy poza informacjami, że jest to świerk, który dorasta do 1,5 m jest jeszcze coś co warto o nim wiedzieć (lub zwrócić uwagę) przy pielęgnacji? Czy nie jest on przypadkiem (tak jak świerk Conica) chętnie atakowany przez przędziorka? Jaki jest jego przyrost roczny?


Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów....

Mirek_Lewandowski
07-10-2008, 15:09
Tak sobie myślałem. Na przędziorka uważaj. Urośnie trochę większe. Żadnych specjalnych wymagań. A przyrost-zależy od warunków. Czasem i 15 cm.

Aneżka
07-10-2008, 18:15
Bardzo dziękuję Panie Mirku za odzew na mój post - jakby nie było, Pan jedyny udzielił mi odpowiedzi... Znaczy się - zna się Pan na rzeczy.... :wink: