PDA

Zobacz pełną wersję : Domowe zioła itp.



marekq
09-10-2008, 09:46
Jakie zioła i drobną zielonke (szczypiorek itp.) można posadzić w domu w doniczkach na zimę. Szczypiorek co roku sadzę, nie ma nic lepszego od jajecznicy ze świeżym szczypiorkiem... A macie jeszcze jakieś pomysły na takie domowe roślinki?

JoShi
09-10-2008, 09:52
Mi się udaje oregano, choć nie jest tak aromatyczne jak z ogrodu i bazylia.

marekq
09-10-2008, 09:55
Bazylie również miałem, ale jakoś nie lubię jej dodawać do potraw i nie wiem, do czego może być użyta, poza spaghetti. Ale fakt, wygląda sympatycznie i pachnie kusząco

JoShi
09-10-2008, 10:13
nie wiem, do czego może być użyta, poza spaghetti.

Do wszystkiego co ma sos pomidorowy :)

marekq
09-10-2008, 10:16
Kurcze, nie testowałem do sosów poza spaghetti, ale skusiłeś mnie, też kupie sadzonki. Zobaczymy jak będzie smakowało.

Stokrotka
09-10-2008, 11:08
I do pomidorówki, posiekana, i do zapiekanek z cukinią.

marekq
09-10-2008, 11:19
I do pomidorówki, posiekana, i do zapiekanek z cukinią.

Pomidorówka to zaraz za barszczykiem z uszkami, moja ulubiona zupa. Przyznam się mimo, że często gotuję, nigdy bazylii nie dodawałem. Skusiliście mnie, jeszcze dziś kupię krzaczek i w weekend spróbuję. Za cukinią nie przepadam, chyba że z grilla, delikatnie doprawiona do tego kiełbaska.. Mniam...

Stokrotka
09-10-2008, 16:25
A rzeżucha?
Ja sobie pędzę w naczyniu do kiełkowania, to bardzo praktyczne i czyściutkie, czasem pędzę też kiełki fasoli Mung, soi itp. ale rzeżucha jest najlepsza, bo może sobie duża urosnąć.

W ogrodzie mam lubczyk i miętę - bardzo polecam, jeśli ktoś lubi smak Maggi do zup, można taki efekt osiągnąć za pomocą gałązki lubczyku, no i bez konserwantów tudzież glutaminianu sodu. Nie wiem tylko, jak wyglądałaby hodowla lubczyku w skrzynce, to jest wieloletnia bylina, więc trzebaby ją na zimę chować do piwnicy - ale w tym temacie nie mam doświadczenia.

Aha, no i jeszcze rozmaryn - też wieloletni, można go kształtować, przycinać, świetny do potraw z mięsa i dziczyzny.

DPS
09-10-2008, 17:11
W doniczkach to jeszcze majeranek, rozmaryn, także pietruszka (natka), hyzop, mięta.

Mymyk_KSK
09-10-2008, 22:11
Ja mam w kuchni rozmaryn (o dziwo się trzyma) i drzewko laurowe - listki maja fantastyczny, intensywny zapach, nie to co suszone...

dziwny
13-10-2008, 15:49
Bazylia RZĄDZI!!! (tylko pamiętajcie żeby dodawać ją na koniec)

Z przyprawianiem potraw nie mam problemu, tylko chciałbym mieć tą roślinkę zawsze w dostatecznej ilości. Te małe sadzonki z supermarketów doprowadzają mnie do szewskiej pasji. Prawie jednorazówki a co tu mówić o większej ilości osób chętnych na wspomnianą pomidorówkę (mmmm...) ;)

Wiecie jak to hodować na trochę większą skalę, nie mówię tu od razu o hektarach ale o jakiejś konkretnej donicy? Jak ją rozmnażać? To się sieje? Sadzi? Czy potrzebny fachowiec od bioinżynierii i klonowania?

A! No i jeszcze co taki bazylek lubi? Czy raczej światło czy może lepiej cień? Wody dużo czy nie dużo... generalnie piszcie co wiecie :)

Dziękuję!
Pozdrowienia dla wszystkich miłośników roślin, zwłaszcza jadalnych :)

Cpt_Q
13-10-2008, 18:37
Bazylie również miałem, ale jakoś nie lubię jej dodawać do potraw i nie wiem, do czego może być użyta, poza spaghetti. Ale fakt, wygląda sympatycznie i pachnie kusząco
jakież to proste, a ileż uciechy :)
http://www.delicje-alicji.pl/images/0118a.jpg_pomidory.jpg

piu
13-10-2008, 21:50
mam bazylię, ale tę z marketu zawsze rozsadzam, bo jest posadzona za gęsto i faktycznie to taka jednorazówka.
Po rozsadzeniu pięknie rośnie :)
Pomidorową lubimy bez ziółek, ale czesto robimy sphagetti i potrawkę z fasolki szparagowej w sosie pomidorowym (coś a la leczo) - świeża bazylia (dodana pod koniec gotowania) jest tu niezastąpiona.

jolariska
14-10-2008, 08:03
Bazylie również miałem, ale jakoś nie lubię jej dodawać do potraw i nie wiem, do czego może być użyta, poza spaghetti. Ale fakt, wygląda sympatycznie i pachnie kusząco
jakież to proste, a ileż uciechy :)
http://www.delicje-alicji.pl/images/0118a.jpg_pomidory.jpg
Mniam to moje ulubione. Pomidorki, mozzarella i bazylia.
Ja wysiewam ziarenka bazylii do doniczki z ziemią. Podlewam i przykrywam folią, żeby szybciej wykiełkowała. Podlewam i czekam aż urośnie. Wiosną wyhodowałam w ten sposób piękne sadzonki do ogródka. Cieszyliśmy się tym cudnym aromatem całe lato. Pięknie się w gruncie rozrosły te moje krzaczki. A jaka satysfakcja, że ja je tak sama od ziarenka.. Teraz muszę przygotować sobie ze dwie doniczki na zimę. Ja używam bazylii głównie do pomidorów z mozzarellą właśnie, ale też to wszystkich sosów pomidorowych. lasagne. Latem gdy pomidorki są takie smaczne to robię taką sałatę : na dużym półmisku warstwami rozkładam : porwane liście sałaty lodowej, sos majonezowo-czosnkowo-jogurtowy, kolorowe papryki pokrojone w dużą kostkę, sos, ogórek zielony w kostkę, sól i sos,połówki pomidorków koktajlowych ( super rosną w ogródku-też wyhodowałam od ziarenek :D ) lub zwykłe pomidory w dużą kostkę, sos i na wierzch albo ser żółty starty na drobne tareczce, albo żółta mozzarella ( taka kulka ale bez zalewy ) pokrojona w słupki. Pyszota.

marekq
14-10-2008, 09:18
Pięknie to wygląda, aż głodny zrobiłem się się. W wczoraj byłem i zakupiłem parę sadzonek. Kupiłem miętę, rozmaryn, szczypiorek, bazylie (czytając Wasze opinie nie mogłem nie kupić a jak zobaczyłem to zdjęcie z pomidorkami ), pietruszkę. A wracając to apetycznie wyglądających pomidorków, zamiast mozzarelli jeszcze można zastąpić serem Feta. Troszkę bardziej na ostro.. Mniam...

Stokrotka
15-10-2008, 14:24
Co do bazylii w ogródku - ślimaki ją uwielbiają, trzeba to niestety mieć na uwadze :-(

ralf1
21-10-2008, 11:55
Mogę dodać, że w kuchni mam posadzoną melisę, a w ostatni weekend zbierałem owoce i liście z dzikiej róży. Są świetne do herbatki, jako dodatki do deserów.

magnolia
21-10-2008, 12:59
Ja co roku wiosną sieję bazylię do gruntu. Długo wschodzi- nawet 3 tygodnie. Ale potem mam zagon aż do mrozów. Bazylia lubi ciepłe, słoneczne miejsca, dobrze sie udaje na lekkiej ziemi=piaszczystej. Na glinie też, tyle że można wrzucic dla niej troche piasku i przemieszać to będzie jej lepiej. I ścinać czy uszczykiwać- wtedy nie będzie kwitła tylko wypuści mase młodych pędów.
Z 1 opakowania nasion jest tyle że 1 rodzina nie zje, więc można obdarowywać pękami bazylii .
Moje dzieci ładuje ją masowo na kanapki i do sałat z pomidorami, a ja robię pesto- pęk bazylii, pól szkalanki oliwy, kilka łyżek mielonego parmezanu, ząbek czosku. Zmiksować, dosypać kilka łyżek słonecznika i wymieszać z makaronem ( 3/4 paczki). I danie gotowe.
Tylko nie zdązyłam jej-tej bazylii ściąc i zamrozić , bo jak były teraz te zimne deszcze to mi ją spaskudziły i zrobiła się ciemna.
Byleby do wiosny.
Aha- taka bazylia z gruntu jest o wiele bardziej aromatyczna niz z supermarketu. Tylko zielona, zwykła. Ta z bordo listakami jest mało aromatyczna.

TheMoon
21-10-2008, 15:01
...a ja robię pesto- pęk bazylii, pól szkalanki oliwy, kilka łyżek mielonego parmezanu, ząbek czosku. Zmiksować, dosypać kilka łyżek słonecznika i wymieszać z makaronem ( 3/4 paczki). I danie gotowe.


no i czytając obśliniłem klawiaturę :lol: Jakież to proste! Szacunek i sława.

Dzięki za inspirację.

P.S.
dostanie się nasiona bazylii w markecie czy w ogrodniczych sklepach szukać?

magnolia
23-10-2008, 08:07
Nasiona wiosna będą i w marketach i w ogrodniczych też.
Pozdrawiam Marta

n.o.v.y.
23-10-2008, 09:03
Dzięki M. Nie ma co czekać do wiosny :) wyruszam na poszukiwania... cholerka gdzie mój kapelusz Indiany Jones`a 8) :wink:

Piotrekaa
23-10-2008, 15:01
Tak czytam ten temat i chyba też zacznę sadzić zioła w domu:)

patusia
05-11-2008, 20:37
magnolia super że podałaś przepis, uwielbiam pesto. na wiosnę biorę się do sadzenia i zamrożę zapas pesto na całą zimę. Mniam.. :D

Herbalist
13-11-2008, 11:34
Wreszcie trafiłem na temat pasujący do mego nicka.
To rzeczywiście in the nick of time :lol:
Zioła hoduję w ogrodzie od... zawsze. Były też próby ich uprawiania w doniczkach. Dlaczego próby?
Pobieżnie przejrzałem wątek i nie dostrzegłem najważniejszego
czyli wymagań jakie stawia uprawa ziół w domu. Szczegółowe instrukcje na pewno wypełniają bezmierny net.
Zwrócę tylko uwagę na dwa czynniki. Światło i wilgotność powietrza.
Krótko mówiąc stawiamy doniczki na południowym oknie. Wskazane są podkładki ze styropianu jeśli pod parapetem mamy grzejnik.
Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście modne "ogrody zimowe" czyli oranżerie przydomowe ale chłodna klatka schodowa z wystawą południową również wielu roślinom odpowiada np. rozmaryn.

A tak na koniec to zachęcam do uprawy ziół nie tylko w ogrodzie ale również w doniczkach. Ciekawa pozycja książkowa to "Zioła w doniczkach" Effie Romain, Sue Hawkey. Widziałem ją jeszcze jakiś czas temu w księgarniach internetowych. Podstawą treści tej publikacji jest aspekt zdrowotny ziół czym ja się przede wszystkim zajmuję.
W dobie powrotu do naturalnego leczenia, jak znalazł.
http://gfx.efotek.pl/images/u2x5xcpk1luol2o2sfsx.gif (http://efotek.pl/)

DPS
14-11-2008, 09:04
A czy możliwe jest przezimowanie rozmarynu w gruncie?
1950 mówi, że u niego zimuje. :o
Zawsze byłam pewna, że w naszym klimacie nie przetrwa. :roll:

Herbalist
14-11-2008, 15:08
Nigdy tego nie próbowałem ale opisywano przypadki udanego zimowania okrytych grubym stroiszem rozmarynów.
Myślę że dobrym miejscem może być inspekt. Wiele młodych roślin w doniczkach chowam do inspektu, zakopując je dodatkowo w luźnej glebie.

Karol.p
28-11-2008, 10:22
A czy możliwe jest przezimowanie rozmarynu w gruncie?
1950 mówi, że u niego zimuje. :o
Zawsze byłam pewna, że w naszym klimacie nie przetrwa. :roll:

Może jakbyś go czymś przykryła to by przetrzymał, ale pewniej będzie go wykopać i schować w cieplejsze miejsce.

Gosiek33
28-11-2008, 19:10
Kupiłam dwa lata temu rukolę w doniczce gdy prawie całą zjadłam pozostałość wysadziłam do gruntu. W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną ale u mnie co roku wysiewają się nowe roślinki. Najwięcej na kompoście. Doskonale zimuje też tymianek. Myślę, że bazylie też można przesadzić do gruntu, tylko jak z przezimowaniem tego nie wiem.

magnolia
01-12-2008, 08:46
Bazylia w sezonie przesadzona do gruntu bedzie ładnie rosła. Ale jak sie robi zimno, nawet jeszcze nie mróz czy przymrozki, zwykłe deszcze i mocno chłodne dni wtedy bazylia robi się żółta i gnije zamiast rosnąć. Niestety jest bardzo wrażliwa.
Ale oregano ładnie zimuje w gruncie. Polecam szczególnie odmianę 'Compactum' bo ma śliczny pokrój. Zwykłe oregano jest wysokie i często się pokłada, a ta odmiana ma do 25 cm. wysokości i tworzy taką ładną poduszeczkę. Teraz wciąż ma liście.
W ogrodzie ludzi lubiacych zioła nie powinno zabraknąć mięty. To zioło samo rośnie, jest bardzo łatwe w uprawie. Jedyny mankament to że potarfi sie rozłazić podziemnymi rozłogami. Ale mozna je ograniczyc wkopując coś w ziemię, albo część co jakic czas wyrwać z korzeniami. Ale polecam !

Karol.p
31-03-2009, 15:46
Odnawiam temat :D Na wiosnę co proponujecie posadzić?