PDA

Zobacz pełną wersję : Pralka AMICA huczy przy wirowaniu jak odrzutowiec i nosi ją.



grave
12-10-2008, 19:33
Co może być przyczyną, ze moja prawie 5letnia pralka AMICA , przy wirowaniu huczy jak odrzutowiec rozgrzewający się do startu??? Poza tym trochę ją tez nosi...
W serwisie powiedzieli, że łozyska mogą być do wymiany i rzekomo to koszt taki, że mogę spokojnie tą "dojeździć" , bo nie opłaca już się jej naprawiać?!

Paty
12-10-2008, 21:00
witaj w klubie, moja co prawda nie amiki a INDESIT ale huczy jak odrzutowiec i gdyby nie wnęka w której stoi to by wylazła na środek łazienki. W serwisie mi powiedzieli w tym modelu pralki uszkodzone łożysko wymienia się z całym bębnem, tak ma i już . Koszt naprawy około 700 zł, a ma dopiero małpa 3 lata.......więc ją zajeżdżę na amen i kupię nową. Pranie zawsze nastawiam jak niema nikogo w domu, a francę tak słychać , że będąc na ogrodzie przy zamkniętych oknach w łazience nie da się przejść obojętnie..........ciekawe co na to sąsiedzi ?????aż muszę zapytać. :D :D :D :D

grave
12-10-2008, 21:56
heh to rzeczywiście witam w klubie! :)
Ja mieszkam w bloku na ostatnim piętrze i nawet nie myśle co sasiedzi moga sobie myslec...

Tedii
12-10-2008, 23:24
Moja Candy też zaczęła wyć.
Zajrzę niebawem co jej dolega.
Jak się uda coś zrobić to Wam odpiszę. :wink:

Nefer
12-10-2008, 23:27
zdejmij wszystkie zabiezpieczenia ?
wypoziomuj ?
kup inną ?

:):):)

grave
12-10-2008, 23:34
mnie raczej nurtuje pytanie: co jej naprawde moze dolegać i czy warto to robic.../

marzycielka74
16-10-2008, 18:10
...HE my też mamy amice z dzwiękiem odrzutowca :D ...now...ale była tania...więc mysle ze temu tak głosno wiruje ....właśnie latem tego roku nam siadła 3-letnia też AMICA ale dużo lepszej klasy...więc teraz wybralismy tanią ...zobaczymy ile pochodzi (potańcuje po łazience :lol: )

Last Rico
16-10-2008, 21:20
Gdybym tego nie rozebrał, to nigdy bym się nie dowiedział jak bardzo źle był wyważony bęben
mojej pralki (od nowości tak było), właściwie to źle napisałem. On nie był wyważony wcale. :D
Obserwując czasem pralki znajomych myślę że chyba nikt ich nie wyważa, a to ważna sprawa jest.
Bęben bije, trochę prania i pralka skacze (moja wybiła mi w końcu płytkę na ścianie). Do tego
oczywiście ten dźwięk pracującej w mieszkaniu zagęszczarki połączony z rozlatującym
się odkurzaczem. Rozebrałem pralkę, uszkodzone było łożysko. Przyczyną uszkodzenia było
wcześniejsze uszkodzenie pierścienia gumowego który miał blokować dostęp wody do łożyska.
Woda jednak się dostała i łożysko po prostu zardzewiało. Ponieważ bęben był już wyjęty, to
postanowiłem że go wyważę. Musiałem przykręcić sporej wagi śrubę (nierdzewną) żeby zrównoważyć
masę. Teraz podczas wirowania, słyszę tylko cichy szum, to szlachetny dźwięk jest... mówię wam. ;)

lbryndal
17-10-2008, 19:09
Gdybym tego nie rozebrał, to nigdy bym się nie dowiedział jak bardzo źle był wyważony bęben
mojej pralki (od nowości tak było), właściwie to źle napisałem. On nie był wyważony wcale. :D
Obserwując czasem pralki znajomych myślę że chyba nikt ich nie wyważa, a to ważna sprawa jest.
Bęben bije, trochę prania i pralka skacze (moja wybiła mi w końcu płytkę na ścianie). Do tego
oczywiście ten dźwięk pracującej w mieszkaniu zagęszczarki połączony z rozlatującym
się odkurzaczem. Rozebrałem pralkę, uszkodzone było łożysko. Przyczyną uszkodzenia było
wcześniejsze uszkodzenie pierścienia gumowego który miał blokować dostęp wody do łożyska.
Woda jednak się dostała i łożysko po prostu zardzewiało. Ponieważ bęben był już wyjęty, to
postanowiłem że go wyważę. Musiałem przykręcić sporej wagi śrubę (nierdzewną) żeby zrównoważyć
masę. Teraz podczas wirowania, słyszę tylko cichy szum, to szlachetny dźwięk jest... mówię wam. ;)
no dokładnie
jak jest pralka dobrze wyważona i wypoziomowana to nie ma problemu a jak jest zrobiona na odwal się to są problemy

no i jeszcze sprawa łożyska które samo może walnąć prędzej czy później i też są problemy

Last Rico
17-10-2008, 20:03
Myślę że przeciętnej jakości łożysko mogłoby pracować w takiej pralce przez 30 lat, obciążenie małe,
obroty małe, temperatury brak, drgań krótkich (jak w samochodach) brak. Problemem jest woda,
a właściwie to co w wodzie jest, czyli proszek. Na dłuższą metę działa on destrukcyjnie na gumę
uszczelnienia, (gorąca woda o zasadowym odczynie) uszczelka puszcza, potem woda dostaje się
do łożyska, wymywa smar i to jest już koniec łożyska........ a początek tego wątku :D

grave
17-10-2008, 20:25
Fajnie, to co teraz radzicie?

Last Rico
17-10-2008, 22:50
Osobiście radziłbym po prostu pralkę naprawić, zrobisz to samodzielnie, potrzebujesz parę kluczy
i jakiś ściągacz do łożysk, jeśli takiego nie masz, to za dwie puszki piwa pożyczysz go od pobliskiego
mechanika samochodowego. Przy okazji wyważysz bęben. Pralka po takim zabiegu będzie lepsza
od nowej. To będzie taki Mercedes wśród pralek. :), zrobi się prawie nieśmiertelna ponieważ
wałek w miejscu uszczelnienia został już dobrze wypolerowany przez starą uszczelkę i nowa guma
nie będzie się już tak ścierać (wałki w fazie produkcji powinny być polerowane w tym miejscu,
ale nie są). A za parę zaoszczędzonych stówek, możesz sobie kupić duuuuużo proszku do prania
i piwo... potrzebne do kontemplacji :D

Oli_2
18-10-2008, 09:21
do Grave
Też mam Amicę ... w której były uszkodzone łożyska + wymiana simeringu(osłony łożyska) objawem były trzaski i chrzęszczenie bębna podczas obracania ja za usługę zapłaciłem 220zł i byłem tym trochę wk... ale... przynajmniej zobaczyłem jak się do tego zabrać
rada :
konstrukcja pralki jest złożona ,taka że przy wymianie łożysk trzeba 1/2 pralki rozebrać :)
1. dokładnie nie odpowiem ale trzeba odkręcić od góry obudowę górną i następnie każdą część która jest na drodze do wyjęcia bębna poczynając od ...betonowej szarej płyty obciążenia bębna + kilka innych rzeczy
2.odkręć jeszcze obudowę dolną pod dźwiczkami to będziesz widzieć że bęben jest osadzony na 3 amortyzatorach (podczas osadzania bębna z powrotem na amortyzatorach będzie potrzebna druga osoba )
Bęben jest wyjmowany i zakładany od góry
3.przy wymianie łożysk potrzebne są wysoce wyspecjalicowane narzędzia (np ... 3kg młotek i kawałek dopasowanej rurki )
4.sprawdź czy pasek klinowy nie nadaje się do wymiany
4a.myślę że drobne sklepiki z częściami do urz gosp domowego mają jakieś katalogi dzięki którym zbierzesz wszystkie potrzebne części do pralki
5. majstrowi przy mojej pomocy zajęło to 1,5 godz
6. myślę że na dobrą sprawę dla amatorów przy samodzielnej wymianie czegokolwiek w tym typie dobrze jest zrobić kilka zdjęć podczas kolejnych etapów demontażu pralki mogą się przydać podczas składania (teraz gdy apararty foto elektroniczne są nawet w komórkach to nie będzie większy kłopot)
6. podczas demontażu zwróć baczniejszą uwagę na podłączenia elektryki i elektroniki trzeba trochę kabli odłączyć by dobrać się do bębna
7.pralka dalej huczy i skacze ... ale chrzęszczenie ustało
Majster mówił że amica jest bardziej pracochłonna w naprawie od innych pralek (może to jego sprawdzona formuła słowna)..ale 220 zł za 1,5 godz pracy gdzie sam biegałem do garażu po młotek i inne narzędzia + własna asysta to przesada (części to koszt około 20zł)

Prośba do Last Rico
Jak sprawdzić i wyważyć bęben w domowych warunkach myślę że taki opis przydałby się nie jednemu forumowiczowi

grave
18-10-2008, 10:32
do Grave
Też mam Amicę ... w której były uszkodzone łożyska + wymiana simeringu(osłony łożyska) objawem były trzaski i chrzęszczenie bębna podczas obracania ja za usługę zapłaciłem 220zł i byłem tym trochę wk... ale... przynajmniej zobaczyłem jak się do tego zabrać
7.pralka dalej huczy i skacze ... ale chrzęszczenie ustało


Oli za przeproszeniem napierniczyłeś się z robotą i pralka dalej skacze i huczy???/!!!!!!!! :o nie kumam...

Rico z Ciebie złota rączka widzę :wink: nie jesteś może z/ spod W-wy ? 8)

Oli_2
18-10-2008, 11:08
Oli za przeproszeniem napierniczyłeś się z robotą i pralka dalej skacze i huczy???/!!!!!!!! nie kumam...
Pralka huczała i skakała praktycznie od nowego
powodem do naprawy był charakterystyczny chrzęst podczas obracania bębna najpierw ledwie słyszalny a po dwóch/trzech tygodniach coraz głośniejszy
słyszalny był nawet gdy ręką zakręciło się bębnem
po rozkręceniu okazało się że przepuścił symering i jedno z łożysk zamokło
wymieniono dwa na wszelki wypadek
Przypuszczam że dziwne zachowanie pralki to przyczyna wyważenia bębna i nie miało związku z wymianą łożysk
typu pralki nie pamietam (jestem w pracy) ale jest to 5-letnia Amica 1000/obr z pojemnością 6kg prania

Last Rico
18-10-2008, 20:01
Grave, niestety dzieli nas trochę kilometrów, ale nie przejmuj się - pomogę ci zdalnie ;)

Last Rico
18-10-2008, 20:11
Jak sprawdzić i wyważyć bęben w domowych warunkach
myślę że taki opis przydałby się nie jednemu forumowiczowi

Oli_2
Wyważanie bębna pralki jest 5 x łatwiejsze niż centrowanie koła rowerowego (dobrze się zaczyna co?)
Bęben wyważymy statycznie, bo do wyważenia dynamicznego potrzebna by była specjalna maszyna,
to jednak nie będzie konieczne, wyważenie statyczne całkowicie tu wystarczy (małe obroty bębna).
Całą pracę podzielimy na dwa osobne kroki, kolejność ich jest pokazana na rysunku.
Potrzebujesz aparat cyfrowy, dość dużą płytę, sklejkę lub ścianę - po prostu coś masywnego do czego
będziesz mógł bęben przykręcić. Pralkę należy otworzyć i przed każdym ważniejszym ruchem – robić
zdjęcia, zwłaszcza przewodów elektrycznych i złączek - żeby potem móc łatwo wszystko poskładać.

Krok 1
Przed pracą koniecznie ODŁĄCZ przewód zasilający pralkę z gniazda 230V ! - musiałem to napisać.
Wyjmujemy więc bęben, USUWAMY uszczelkę, (łożyska zostawiamy, chyba że hałasowały to trzeba
je wymienić teraz). Uszczelki na razie nie zakładamy gdyż nowa uszczelka zwiększyłaby opory ruchu.
Mocujemy gotowy bęben wraz jego oryginalnym uchwytem łożyskowym do płyty OSB i poziomicą
sprawdzamy pion (samej płyty). Teraz stajemy z boku i zakręcimy bębnem. Ustalamy bicie bębna
i wadę prostujemy. Prostowanie polega na silnym ręcznym naciąganiu - napychaniu. Jeśli ten sposób
nie daje skutku (grube wzmocnienia), to trzeba użyć dość ciężkiego młotka (5kg), oczywiście
uderzamy nie wprost, a przez miękkie drewno. Czujnik zegarowy nie jest potrzebny do właściwego
ustawienia bębna, wystarczy drut wbity w płytę docierający do bębna oraz dobre oko (stosunkowo małe
obroty maszyny). Jeśli uznamy że bęben obraca się równo, przechodzimy do kroku drugiego. :)

Krok 2
Bęben mamy już WYRÓWNANY, ale jeszcze nie wyważony. Teraz tym wyważeniem się zajmiemy.
Popychamy bęben tak, żeby koniecznie wykonał jeden pełny obrót (najmniej jeden), czekamy
aż się zatrzyma i zaznaczamy kredą najniższy dolny punk na bębnie. To jest najcięższe miejsce na
obwodzie. Przykładamy pionową listwę i na górze bębna przyklejamy kawałek plasteliny. Puszczamy
bęben i badamy w którym miejscu zatrzyma się zaznaczony wcześniej kredą najcięższy punkt.
Dodając lub ujmując plastelinowe odważniki doprowadzimy w końcu do tego że bęben będzie
stawać za każdym razem w INNYM miejscu. :) To było naszym celem. :D Teraz należy dobrze
zaznaczyć miejsce przyklejonej plasteliny, następnie ją zdjąć i zważyć na wadze o dokładności
najmniej 1g. Kupujemy odpowiednią śrubę (waga) nierdzewną i przycinając ją lub dokładając
podkładki otrzymujemy wagę zdjętej plasteliny, czyli plastelinę - zastępujemy śrubą. Śrubę
przykręcamy do bębna. Po ostatecznym sprawdzeniu, odkręcamy wszystko od OSB. Teraz dopiero
można założyć nową uszczelkę. Bęben hop do pralki.

http://img264.imageshack.us/img264/5954/wywaaniebbnarg5.jpg

POWODZENIA ! :D
To mój równo tysięczny post, dziękuję, dziękuję heheee

grave
18-10-2008, 20:57
Rozwaliłeś mnie Rico.... :lol:

elutek
19-10-2008, 07:35
Last Rico - kocham Cię :D

/zaraz to wszystko sobie wydrukuję i będziemy działać/

Last Rico
19-10-2008, 09:25
:D

Charlie
19-10-2008, 21:31
Co może być przyczyną, ze moja prawie 5letnia pralka AMICA , przy wirowaniu huczy jak odrzutowiec rozgrzewający się do startu??? Poza tym trochę ją tez nosi...
W serwisie powiedzieli, że łozyska mogą być do wymiany i rzekomo to koszt taki, że mogę spokojnie tą "dojeździć" , bo nie opłaca już się jej naprawiać?!

dobij dzi.wkę i kup boscha :roll:

grave
19-10-2008, 22:23
Co może być przyczyną, ze moja prawie 5letnia pralka AMICA , przy wirowaniu huczy jak odrzutowiec rozgrzewający się do startu??? Poza tym trochę ją tez nosi...
W serwisie powiedzieli, że łozyska mogą być do wymiany i rzekomo to koszt taki, że mogę spokojnie tą "dojeździć" , bo nie opłaca już się jej naprawiać?!

dobij dzi.wkę i kup boscha :roll:

Heh, takoż będzie ! :lol:

lbryndal
20-10-2008, 07:57
Co może być przyczyną, ze moja prawie 5letnia pralka AMICA , przy wirowaniu huczy jak odrzutowiec rozgrzewający się do startu??? Poza tym trochę ją tez nosi...
W serwisie powiedzieli, że łozyska mogą być do wymiany i rzekomo to koszt taki, że mogę spokojnie tą "dojeździć" , bo nie opłaca już się jej naprawiać?!

dobij dzi.wkę i kup boscha :roll:
albo siemensa

daggulka
20-10-2008, 09:30
Last Rico - kocham Cię :D



no proszę jakie tu nam pod nosem forumowe miłostki w najlepsze kwitną :lol:

grave
20-10-2008, 20:53
Co może być przyczyną, ze moja prawie 5letnia pralka AMICA , przy wirowaniu huczy jak odrzutowiec rozgrzewający się do startu??? Poza tym trochę ją tez nosi...
W serwisie powiedzieli, że łozyska mogą być do wymiany i rzekomo to koszt taki, że mogę spokojnie tą "dojeździć" , bo nie opłaca już się jej naprawiać?!

dobij dzi.wkę i kup boscha :roll:
albo siemensa

o siemensie myślałem początkowo, bo ma ładne srebrne drzwiczki! :) niestety bardzo podatne na zarysowania, z czasem może to brzydko wyglądać... wezmę więc boscha

josephine
25-10-2008, 09:43
Moja Amica najbardziej skacze, gdy w pranie zawieruszy się jakiś twardy drobiazg, np. grosik. Pomyślałam więc teraz, że może w przypadku sporego zakamienienia bębna też tak będzie skakać, bo bęben zdecydowanie nie będzie dobrze wyważony. Spróbujcie najpierw uprać spora ilość odkamieniacza - a wodę wylejcie do jakiegoś wiadra, bo inaczej od kawałków kamienia może Wam się zapchać filtr odprowadzający - czy co tam est przy rurach...

monikaa13
20-02-2010, 13:09
Witam

Nie mam pojęcia o co chodzi ale mąż mnie prosi bym zapytała więc pytam.
Właśnie wymienia łożyska w Amice PA5560A411. Zakupił oryginalne łożyska ze strony firmowej i do tego jeden Simering (czy coś takiego). Rozkręcił pralkę, a tam były jakby dwa te Semeringi, jeden większy, a w nim jakby mniejszy. Mąż ma tylko jeden. Czy to ok. Czy to jakiś nowy i będzie dobrze, czy też czegoś nie zamówił i lepiej nie składać dalej.

Proszę o szybką odp.
Dzięki

nonusia001
26-08-2010, 09:18
""[QUOTE=grave;2719361]Co może być przyczyną, ze moja prawie 5letnia pralka AMICA , przy wirowaniu huczy jak odrzutowiec rozgrzewający się do startu??? Poza tym trochę ją tez nosi...
W serwisie powiedzieli, że łozyska mogą być do wymiany i rzekomo to koszt taki, że mogę spokojnie tą "dojeździć" , bo nie opłaca już się jej naprawiać?! " Sąsiadowi też tak powiedzieli, więc nie mając nic do stracenia, rozebrał pralke nie znając się nic na tym, kupił łożyska za 36 zł. i wymienił je! pralka działa....

Tedii
29-08-2010, 23:28
Wymieniłem łożyska,choć na forum (fachowym) grzmieli że w tym modelu jest to niemożliwe.
Dodam jeszcze skromnie że zrobiłem to bez wyciągania bębna :)

AJA123
06-09-2010, 18:11
my mamy whirlpoola i też huczała jak odrzutowiec, mąż wymienił łożyska a trzeba było całą pralkę rozkręcić ale teraz chodzi ciszej niż zaraz po kupnie

arturpi
26-11-2010, 11:19
Czy ktos wie jakie lozyska i simering pasuja do pralko-suszarki Candy Alise CLD 135 ?
Ktos juz moze przechodzil ta wymiane ?

Pawel10232
23-02-2011, 19:12
Witam wszystkich i bardzo proszę o pomoc mam amice PC5580B425 wywalała kod o zapchaniu filtra czyściłem teraz wypompowuje wodę ale tylko raz potem buczy musze puszczac wode do miski i rusza pierze jest dobrze do następnego wypompowania.Rozebrałem pompę wyczyścilem czysta jest ,węże też nie wiem czego jeszcze szukać dlaczego robi pierwsze odpompowanie a dalej nie z góry dziekuję za pomoc.

dynia
14-02-2012, 13:02
Ja zrobilem tak:
Po kolei
Zakręcamy wode,odłączmy wtyczke z sieci.
1 spuścić wode z pralki kładąc wąż na ziemi.
2 odkręcamy górna pokrywe pralki zdejmując ja.
3 odkręcamy przednia osłonę pod drzwiczkami pralki
4 wyjmujemy dozownik na proszek i odkrecamy cały zdejmujac węzyki
5 odkręcamy przedni panel sterujacy, nie musimy wypinac wtyczek zawiśnie on z boku pralki.przy okazji odkręcamy górny odwaznik
6 odkręcamy opaske na łączacą bęben z pralka.
7 odkręcamy odwaznik z przodu
8 odkręcamy reszte przedniej osłony wraz z drzwiczkami do pralki(stawiamy z boku nie wypinajac przewodów
9 wypinamy wtyczki z grzałki
10 odkręcamy osłonę bębna na około (sporo wkrętów)
11 zdejmujemy spręzyne trzymajaca pralkę z góry.
12 Wyciagamy cały beben wraz z silnikiem z obudowy pralki.zdejmujemy silnik
13 Zdejmujemy(odkrecamy) koło pasowe klucz 18 normalny gwint.radze psiknąć WD 40 wczesniej.
14 Rozdzielamy bęben od obudowy.
15 Wybijamy łozyska ,kazde na zewnątrz, przednie wyjdzie wraz z uszczelniaczem.
16 Montujemy nowe łozyska sprawdzajac wczesniej jakie były
17 Składamy wszystko do kupy odwrotnie jak rozbieraliśmy (:


Po drodze jest pare węzyków i wtyczek,radze zapamiętac ich połozenie.
Nie kupowałem łozysk wczesniej bo w serwisie Amicki powiedzieli mi ze stosowano do nich rózne łozyska i uszczelniacze.
Koszt kompletu w sklepie 35 pln w serwisie 50 pln.
Wadą pralki jest brak dostepu od jej tyłu..wszystko rozkrecamy z góry albo produ.
Życzę powodzenia (:

dynia
14-02-2012, 13:04
Pralka musi byc z POLSKIEJ fabryki!!!!

dynia
14-02-2012, 13:07
JEDEN warunek BOSCH musi byc z NIemiec albo z Lodzi (Polska) reszta to wielkie g.....