PDA

Zobacz pełną wersję : Młody klon - jakie korzenie?



magangs
14-10-2008, 14:32
Mam kilka samosiejek klonu chyba zwyczajnego. Ok. 2 m wysokości, dość gęsto rosną. Chciałbym je trochę poprzesadzać. Ile taki klon może mieć lat i czy dużo trzeba by wykopać, żeby wyciągnąć go z korzeniami?

Barbossa
14-10-2008, 17:00
klon to chwast, rośnie jak opętany
trudno wyplenić, zagłusza wszystko
starałbym się je raczej skasować i posadzić coś innego
co do układu korzeniowego to zależy od gleby, u mnie na piaskach ma duży układ korzeniowy

barzuc
14-10-2008, 18:57
Ja też mam kilka samosiejek ale dużo mniejszych ~30-50cm (kilka kolejnych skosiłem przy porządkowaniu działki bo nie zauważyłem w trawie / chwastach) i chyba sobie z jednego zostawię :) Zawsze to jakieś zielone za które nie trzeba płacić. Muszę zdecydować gdzie miałby rosnąć żeby za kilka lat nie mieć za dużych problemów z liśćmi - czyt. będą spadały tam gdzie mi przeszkadzać nie będą - żeby nie grabić za dużo :) Decyzja odłożona do końca zimy, teraz na razie rosną tam gdzie im się chciało - pod płotem.
Wyciąć zawsze można, oczywiście póki pień nie ma za dużej średnicy.

dominikams
14-10-2008, 19:03
Nie ma dużych korzeni, znaczy taki młody. Klon to chyba w ogóle płytko się korzeni, tylko szeroko.
My wykopywaliśmy teraz taki wiosną sadzony, ze 2 m, może 2,5. Naprawdę nie trzeba było się głęboko wkopywać, chociaż może dlatego, że korzenie były skrócone przy przesadzaniu. Ale ty też możesz je podciąć. Przyjmie się na pewno.