PDA

Zobacz pełną wersję : Jak przechowywać kanny w zimie?



krzysztofh
21-10-2008, 11:13
Właśnie jak?
Ubiegłej zimy siedziały (bulwy) pozbawione ziemi w odkwaszonym torfie i to im zaszkodziło, bo na wiosnę żadna nie wyrosła, a bulwy zrobiły się czarne.
Nie wiem czy to zły sposób czy torf był trefny.
Jak sobie radzicie z tym tematem?

Mirek_Lewandowski
21-10-2008, 18:18
Piasek jest artykułem ogólnie dostępnym.

marta_B
24-10-2008, 00:15
trociny i kartonowe pudelko i juz w lutym beda startowac

dess1
28-10-2008, 21:02
A kiedy wykopać? Czy już?

ave!
28-10-2008, 21:44
ja poczekam, aż pierwszy przymrozek zwarzy liscie. na razie jeszcze dekoracyjniew wyglądają i nawet jeszcze są kwiaty.

dess1
29-10-2008, 11:13
Więc u mnie tez jeszcze są kwiaty..a znajomy ogrodnik twierdził że wykopać wtedy kiedy zaschną.Gdy przestaniemy podlewać...ale w obecnej pogodzie to prędzej zgniją niż uschną :cry:

dess1
09-11-2008, 19:24
liście jeszcze zielone...kopać nie kopać?

volder1
09-11-2008, 20:00
U mnie już przymrozek zważył liście, lekko zbrązowiały i musiałem wykopać.

marta_B
09-11-2008, 20:58
ja w ten weekend wykopałam już wszystkie
mrozu jeszcze nie było ale kwiaty juz sie nie rozwijały
a poza tym na to miejsce sadzę cebulki narcyzów

aż mi sie wierzyc nie chce, że z jednego kłącza kupionego 2 lata temu mam już teraz ponad 10

ave!
10-11-2008, 10:56
[]ja w ten weekend wykopałam już wszystkie

to w takim razie też chyba dziś za to się zabiorę - przygotowałam juz donnice z piaskiem do przechowywania- w takim razie jeszcze pytanie (bo ja ogrodnik od wiosny dopiero :oops: ) liście całkiem jeszcze "żywe" obciąć po prostu sekatorem jak najkrócej?

BOHO
10-11-2008, 13:31
Piasek jest artykułem ogólnie dostępnym.

czy piasek ma być trochę wilgotny ? czy suchy jak pieprz ?

marta_B
10-11-2008, 14:05
[]ja w ten weekend wykopałam już wszystkie

to w takim razie też chyba dziś za to się zabiorę - przygotowałam juz donnice z piaskiem do przechowywania- w takim razie jeszcze pytanie (bo ja ogrodnik od wiosny dopiero :oops: ) liście całkiem jeszcze "żywe" obciąć po prostu sekatorem jak najkrócej?

obciąć zaraz nad ziemia,
dokladnie wypłukać woda i zostawic na dzien dwa w suchym miejscu,
obcięte łodygi szybko zaczną zasychać ale będą puszczały przy tym sok, więc trzeba uważać aby w tym miejscu nie zaczęły gnić, kłąza przechowujemy w suchym materile, ja w zeszlym roku przechowywałam nawet bez niczego w suchej piwnicy na drewnianej półce i wszystko było ok,

przy wszystkich zabiegach trzeba bardzo uwazac na młodziutkie pąki bo są bardzo kruche, a to z nich na wiosne zaczną wyrastać nowe liście

ave!
10-11-2008, 17:16
już wykopałam, mam w piasku w garażu zaraz więc wyjme z piasku i jeszcze przepłukam 8)
Dzięki Marda :D

i jest i informacja dla BOHO: piasek powinien być suchy

dess1
10-11-2008, 20:10
I ja też dziękuję za rady.Jutro do łopaty :D

statysta
12-11-2008, 00:00
Piasek jest artykułem ogólnie dostępnym.
w ciepłej piwnicy w bloku - też ? a może -jak wyżej- niczym nie przysypywać, albo tylko położyć na trocinach a może będzie lepiej dokładnie je "schować" w trocinach?

Herbalist
14-11-2008, 17:27
Może pomocna będzie poniższa tabela:
http://gfx.efotek.pl/images/ssr3k3xmfoa71mg7ibj.jpg (http://efotek.pl/)

Mirek_Lewandowski
14-11-2008, 19:47
Piwnica w bloku do tego się nie nadaje.. tam jedynie to zacier można nastawić.

mayland
14-11-2008, 21:08
Czy bulwy dali też można w piachu przechować zimą?

Herbalist
15-11-2008, 13:50
Czy bulwy dali też można w piachu przechować zimą?

Jak widać na załączonej tabelce :lol: - można.

Dodam do tego moje kilkunastoletnie doświadczenie. Nie należy tylko zapominać o spryskaniu przysypanych piaskiem bulw, 1 lub 2 razy w m-cu.
Wszystko zależy od wilgotności powietrza w piwnicy. U mnie jest to w gr. 70-80.
Sa b. suche piwnice gdzie należy to robić odpowiednio częściej.

Pozdrawiam

mayland
15-11-2008, 21:18
Dziękuje bardzo. Dzisiaj zasypałam je piaskiem. :lol:

BOHO
17-11-2008, 09:14
czy bulwy czymś spryskujemy przeciwko grzybom ? tak profilaktycznie....

egry
17-11-2008, 11:33
Ja do swoich dalii stosuję metodę następującą:. Wykopuję je z bryłą ziemi. Wkładam do skrzynek (razem z ziemią), przykrywam kartonem. Zimę spedzają w niezbyt ciepłej piwnicy w bloku. W tym roku metodę tę zastosowałam do kanny (mam ją po raz pierwszy). Wiosną mogę napisać o wynnikach eksperymentu.

Herbalist
17-11-2008, 12:19
czy bulwy czymś spryskujemy przeciwko grzybom ? tak profilaktycznie....

Do dalii nie stosuję chemicznych środków, a jedynie czasami węgiel drzewny gdy wykopane bulwy są uszkodzone.
Generalnie usuwam na wstępie wszelkie widoczne "skaleczone" bulwki.
Lepiej pozostawić 3-4 zdrowe niż trzymać 6-8 bulwek z których połowa jest uszkodzona.
Wazna sprawa to przeglądanie cebul w trakcie zimy. Robię to przynajmniej 2 razy w m-cy. Odkrywam przysypane i usuwam ew. chore, podgniłe, itp

Pozdrawiam

mariuszdro
17-11-2008, 17:19
a może ktoś coś podpowie na temat przechowywania bulw begonii i liatry???
chciałabym je dotrzyma do wiosny, ale nie mam pojęcia w jakich warunkach...
ewa

gośka57
07-02-2009, 19:31
Czy ktoś wie, kiedy wysadzić kanny do doniczek? Czy to juz pora? :roll:

EZS
08-02-2009, 18:28
A co robić jak nie mam piwnicy?
Myślę, żeby coś posadzić w tym roku, ale nie mam jak potem przechować :cry:

krzysztofh
09-02-2009, 07:19
JA swoje tej zimy trzymałem w garażu bo było najchłodniej. Bulwy kann były jesienią dokładnie wypłukane strumieniem wody i takie czyściutkie czekały na osuszenie. Później planowałem je zasypać piaskiem, ale zrobiło się zimno i napadało śniegu, więc po piasek nie pojechałem, a okolicy piasku niet.
Tak bez opakowania bulwy dotrwały do chwili obecnej. W sobotę uciąłem im suche korzenie i posadziłem do doniczek z ziemią. Na razie nie podlewam, ale za jakiś tydzień zacznę lekko podlewać. Pożyjemy zobaczymy.

EZS
09-02-2009, 09:55
nie mam garażu
nie mam piwnicy
nie mam chłodnego miejsca
mam domek ogrodniczy, ale tam przecież zmarzną

może można zadołowaćw ziemi i przykryć słomą?????

Stokrotka
09-02-2009, 10:29
trociny i kartonowe pudelko i juz w lutym beda startowac

A można coś bliżej, proszę...;-)

Ja nigdy nie startowałam kann (kanien?) w domu, bo nie bardzo mam aż tyle miejsca, ale doskwiera mi fakt, że wysadzone do gruntu w maju tak późno kwitną... Jest jakaś uproszczona metoda pędzenia kann?

ANNNJA
09-02-2009, 11:02
właśnie....KANNY,
czy mam już je sadzić do doniczki?? one długo wschodzą, ale luty to chyba deko za wcześnie???
a potem kiedy wysadzamy do gruntu? czy kanny boją się przymrozków które często występuja na "ogrodników" w maju?
bo jak wiecie często jest tak że marzec- ciepławo, kwiecień prawie pełna wiosna, a maj.....2-3nocy spory mrozek!!
kto podpowie?

krzysztofh
09-02-2009, 12:18
To jest właśnie dylemat te przymrozki majowe. Kanny trzeba posadzić do doniczek w lutym, nawet już teraz ale nie podlewać. Wystarczy na początku utrzymywać nieco wilgotna ziemię. Kanny powinny się obudzić i jak poczują wilgoć powinny wzejść. Wtedy można lekko podlewać, ale nie za dużo aby nie zalać. Jak jest chłodne pomieszczenie to tam powinny stać, bo jak za ciepło to mocno ruszą.
W ubiegłym roku chyba wysadzałem w kwietniu. Jak sie szykują przymrozki można spróbować okryć porządnie geowłókniną i jeszcze czymś opatulić. Młode pędy są wrażliwe na zimno.
Alternatywa to czekanie do maja.

marta_B
10-02-2009, 20:58
Moja metoda to wsadzanie do doniczek w lutym/marcu i po nastaniu cieplych dni przeniesienie do ogrodu. Jak zapowiadaja przymrozki to doniczki przenosze na noc do domu. Do gruntu przesadzam je na miejsce po tulipanach, w drugiej polowie maja.

krzysztofh
11-02-2009, 07:58
Moja metoda to wsadzanie do doniczek w lutym/marcu i po nastaniu cieplych dni przeniesienie do ogrodu. Jak zapowiadaja przymrozki to doniczki przenosze na noc do domu. Do gruntu przesadzam je na miejsce po tulipanach, w drugiej polowie maja.

I to jest bardzo dobra koncepcja :P

dess1
15-02-2009, 20:13
Czy teraz można podzielić kępy?

krzysztofh
16-02-2009, 11:44
Jeżeli chodzi Ci o bulwy kann to można, choć wg mnie ładniej wyglądają jak rosną po kilka. Bulwy łatwo się oddzielają, więc bez problemu można je posadzić wg życzenia. Ważne tylko "zielonym do góry" :D
A dokładniej czubkami bulw, to widać wyraźnie w która stronę bulwy będą się rozwijać.

Lidka i Janusz
17-02-2009, 12:08
Niestety , załamałam sie w niedzielę, moje dwie skrzynie pelne pięknych bulw do wyrzucenia :cry: Zmarzły.. a tak sie cieszyalm, że takie ładne i już a teraz sama zgnilizna :(

ANNNJA
18-02-2009, 10:05
zmarzły w piwnicy czy późno wykopałaś??

Lidka i Janusz
18-02-2009, 20:13
Niestety w piwnicy, muszę jakieś inne miejsce wymyśleć. Zresztą nie tylko kanny poszły bo inne również :( Ale co nas nie zabije to nas wzmocni. Idzie wiosna panie sierżancie :)

magda76
25-03-2009, 08:31
Hej, jak tam wasze kanny? u mnie chyba lipa :cry: Wsadzone już miesiąc temu do doniczek i nic, cisza, zauważyłam tylko lekką pleśń na wierzchu ziemi w niektórych doniczkach. Czy one jeszcze ruszą, czy wygrzebać je z tej ziemi?

ANNNJA
25-03-2009, 09:17
ja dopiero swoje wczoraj wsadzilam do donicy,
tylko nie pamietam czy głęboko czy płytko powinnam? przykrycie ziemi tak 2-5cm, no i podłałam, bo pewnie lubią na początku wilgotno?

eska78
25-03-2009, 10:33
ja dopiero swoje wczoraj wsadzilam do donicy,
tylko nie pamietam czy głęboko czy płytko powinnam? przykrycie ziemi tak 2-5cm, no i podłałam, bo pewnie lubią na początku wilgotno?

Ja swoje Kanny wsadziałam do doniczek pod koniec lutego i już pięknie rosną :-)
Wsadzone dość płytko,podlewane 2Xw tygodniu,duży dostęp światła,temperatura pokojowa ;-)Zobaczymy jak będzie dalej.

magda76
25-03-2009, 13:28
to może ja za głęboko wsadziłam? a może za zimno mają, w garażu stoją, światła jest dość. Kurcze, chyba z 15 doniczek mam i nic?? :cry: :cry: