PDA

Zobacz pełną wersję : Park, las



Jajko997
22-10-2008, 21:15
Witam mam pytanie. Jakie drzewa najszybciej rosną ponieważ mam zamiar zakupić dość duże połacie ziem na których chciałbym posadzić drzewa aby w przyszłości mieć piękny park, las a chciałbym aby stało się to jak najszybciej, ponieważ marzy mi się dom z pięknym ogrodem z dużymi drzewami(jak już pisałem) coś ala lasek, park. Jakie gatunki proponujecie?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

ave!
22-10-2008, 22:54
szybko (relatywnie) urosną Ci brzozy i modrzewie. Ale watpię, aby wyszedł z tego piękny park...
Pozostaje ci kupić duże drzewa.... albo cierpliwie poczekać 8)

Elfir
23-10-2008, 08:08
stosunkowo szybko jeszcze rosnie: sosna czarna, jodła jednobrawna, daglezja, dab czerwony, klon jesionolistny, topola (niekoniecznie musi byc kolumnowa włoska), wierzba biała, wierzba "płaczaca".

Ale najpiekniejsze polskie lasy to niestety wolno rosnące: dęby, graby, buki, lipy, klony

jaki
23-10-2008, 08:36
Elfir
Mam kilkanaście jodeł kalifornijskich coby mieć drzewa które szybko będą duże. Czytam że rosną one po 1m w sezonie. Moje mają przyrosty ok 40cm.i to nie wszystkie Czytam dalej i dowiaduje się że jest odmiana tej jodły która rośnie powoli. Jak to w końcu z nią jest. Może wiadomości w internecie są nieścisłe, każdy pisze jak mu wygodnie :lol:

jaki
23-10-2008, 09:03
Czytam dalej i z pełnym zrozumieniem /tak myślę/ i wychodzi mi że są różne odmiany. Gdy je kupowałam nie przejmowałam się jaka to odmiana.Bo nie miałam pojęcia. Dla mnie jodła miała szybko rosnąć i kropka. Sprzedawca powiedział że szybko rośnie. No i mam różne odmiany sądząc po zabarwieniach igieł.Jak trudno laikowi o właściwy wybór, a sprzedający są bardzo nierzetelni. Szlag mnie trafia na siebie samą i na sprzedawców. Mam ich około 40 sztuk i tak sobie będą rosły jedna będzie wysoka inna niska, a miało być tak pięknie. Tym bardziej że ma to być żywopłot. Mąż z lekka sobie ze mnie kpi. Szlag mnie trafia :oops:

Mymyk_KSK
23-10-2008, 13:50
Witam mam pytanie. Jakie drzewa najszybciej rosną ponieważ mam zamiar zakupić dość duże połacie ziem na których chciałbym posadzić drzewa aby w przyszłości mieć piękny park, las a chciałbym aby stało się to jak najszybciej, ponieważ marzy mi się dom z pięknym ogrodem z dużymi drzewami(jak już pisałem) coś ala lasek, park. Jakie gatunki proponujecie?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Co do gatunków i odmian Elfir się juz wypowiedziała, nie będę dublowac ;-) mam za to jedną radę-prośbę: nie sadź zbyt gęsto!! To jest taki klasyczny błąd - sadzi się gęsto "bo tak tu jakoś pusto i jeszcze tyle miejsca jest", a po 15-20 latach jest jeden bezładny, splątany gąszcz..

Piotrekaa
23-10-2008, 14:49
Brzozy są piękne i szybko rosną, ale nie ma to jak dąb, buk czy lipa.

cyprinus
23-10-2008, 20:53
Przede wszystkim dobierz gatunki do klasy gleby i zasobności w wodę.
Na mojej pustyni (VI klasa) wszystko wolno rośnie - za wyjątkiem sosen i brzóz.

Jajko997
24-10-2008, 10:44
Dzięki za odpowiedzi. Na pewno skorzystam z waszych rad.

jarkotowa
26-03-2009, 12:52
To jest taki klasyczny błąd - sadzi się gęsto "bo tak tu jakoś pusto i jeszcze tyle miejsca jest", a po 15-20 latach jest jeden bezładny, splątany gąszcz..

Robinia, jesion (szczepiony na wysokości 2m), jarzębina, klon czerwony, brzoza - w jakiej odległości od siebie należałoby posadzić takie drzewa.

Kuna
26-03-2009, 18:15
Witam mam pytanie. Jakie drzewa najszybciej rosną ponieważ mam zamiar zakupić dość duże połacie ziem na których chciałbym posadzić drzewa aby w przyszłości mieć piękny park, las a chciałbym aby stało się to jak najszybciej, ponieważ marzy mi się dom z pięknym ogrodem z dużymi drzewami(jak już pisałem) coś ala lasek, park. Jakie gatunki proponujecie?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Co do gatunków i odmian Elfir się juz wypowiedziała, nie będę dublowac ;-) mam za to jedną radę-prośbę: nie sadź zbyt gęsto!! To jest taki klasyczny błąd - sadzi się gęsto "bo tak tu jakoś pusto i jeszcze tyle miejsca jest", a po 15-20 latach jest jeden bezładny, splątany gąszcz..
A od czego są cięcia pielęgnacyjne ? Wielu ludzi myśli , że posadzę las i nic nie będę potem robił . To podstawowy błąd . W wyniku bezczynności i nieznajomości rzeczy - tematu wyrastają takie poplątane gąszcze . Uważam , że jeżeli ktoś sadzi las lub zakłada park na kilku ha to powinien przyswoić przynajmniej podstawową wiedzę z dendrologi oraz hodowli lasu . Przydała by się także wiedza z zakresu gleboznawstwa a już koniecznie znajomość klas bonitacji gleb rolniczych i klas bonitacji drzewostanów . Poza tym inaczej hoduje się park a inaczej las . Sadząc las sosnowy na VI klasie gleby sadzimy około 14000 sadzonek jednorocznych . Jak drzewostan wejdzie w wiek rębności - czyli po około 80 - 100 latach . Zostanie na 1 ha około 330 drzew .
W lesie celem nadrzędnym jest wyhodowanie jak najprostrzych drzew i uzyskanie jak najlepszego surowca z przeznaczeniem do tartaku . Dlatego sadzi się go gęsto . W parku celem nadrzędnym jest pokazanie piękna drzew . W tym wypadku drzewa docelowo mogą być bardziej rozgałęzione i mieć bardziej fantazyjny pokrój korony i pnia . Klasycznym przykładem drzewa parkowego może być okazały dąb z fantazyjne powyginanymi konarami i z prostym pniem ale o długości tego prostego odcinka w granicach 3 m , który z perspektywy leśnika nie stanowi zbyt cennego surowca drzewnego bo raptem jest go tylko 3 m .
Pozdrawiam leśnym Darz Bór Wszystkich kochajacych drzewa , lasy i parki .

dusia2006
26-03-2009, 19:29
no nie Kuna :(
sosna czarna, jodła jednobrawna, daglezja, dab czerwony, klon jesionolistny, topola (niekoniecznie musi byc kolumnowa włoska), wierzba biała, wierzba "płaczaca".....dęby, graby, buki, lipy, klony
takie drzewa rżnąć? nigdy! :D
Darz..może być Park? :D

Mymyk_KSK
26-03-2009, 21:05
Witam mam pytanie. Jakie drzewa najszybciej rosną ponieważ mam zamiar zakupić dość duże połacie ziem na których chciałbym posadzić drzewa aby w przyszłości mieć piękny park, las a chciałbym aby stało się to jak najszybciej, ponieważ marzy mi się dom z pięknym ogrodem z dużymi drzewami(jak już pisałem) coś ala lasek, park. Jakie gatunki proponujecie?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Co do gatunków i odmian Elfir się juz wypowiedziała, nie będę dublowac ;-) mam za to jedną radę-prośbę: nie sadź zbyt gęsto!! To jest taki klasyczny błąd - sadzi się gęsto "bo tak tu jakoś pusto i jeszcze tyle miejsca jest", a po 15-20 latach jest jeden bezładny, splątany gąszcz..

A od czego są cięcia pielęgnacyjne ? Wielu ludzi myśli , że posadzę las i nic nie będę potem robił . To podstawowy błąd . W wyniku bezczynności i nieznajomości rzeczy - tematu wyrastają takie poplątane gąszcze . Uważam , że jeżeli ktoś sadzi las lub zakłada park na kilku ha to powinien przyswoić przynajmniej podstawową wiedzę z dendrologi oraz hodowli lasu .
(...)
W parku celem nadrzędnym jest pokazanie piękna drzew . W tym wypadku drzewa docelowo mogą być bardziej rozgałęzione i mieć bardziej fantazyjny pokrój korony i pnia . .

Z wypowiedzi Jajko997 wynika, że chodzi mu o stworzenie koło domu parku, a nie lasu "towarowego". Jesli posadzi świerki co 1,5 m to co z tego wyrosnie? :-? Stąd moja sugestia by nie sadzić "zbyt gesto".
A poza tym, moim zdaniem, do stworzenia fajnego założenia parkowego przydalby się dobry projekt.

Elfir
27-03-2009, 07:17
Bez projektu lub przestrzennej wyobraźni powstanie luźny bezładny lasek.

jarkotowa
27-03-2009, 12:01
Elfir, ja chętnie taki parkowy projekt. Napisałam na priva.

Kuna
29-03-2009, 18:46
no nie Kuna :(
sosna czarna, jodła jednobrawna, daglezja, dab czerwony, klon jesionolistny, topola (niekoniecznie musi byc kolumnowa włoska), wierzba biała, wierzba "płaczaca".....dęby, graby, buki, lipy, klony
takie drzewa rżnąć? nigdy! :D
Darz..może być Park? :D
Tak dusia2006 takie drzewa należy nieraz ,,rżnąć " :) Nazywa się to konserwacją zieleni . Każdy ogrodnik to wie , u leśnika są to cięcia pielęgnacyjne . Jak zwał tak zwał . Czasami musisz usunąć uschłe drzewko lub gałąź . Czasami zależy ci na odpowiednim kształcie korony . Formowanie korony to między innymi jej przycinanie . A tak w ogóle to cieszę się , że są ludzie którzy kochają drzewa :) Zawsze mażyłem aby mieć piekny , okazały , rozłożysty dąb koło domu niestety nie mam działki 32 ha jak Penderecki i na niej arboretum . Ale mam za to koło domu mamutowca (sekwoja amerykańska) ma już 2 m . Mam także niedaleko do arboretum w Wirtach i Kudypach pod Olsztynem gdzie bywam co roku późną wiosną . Pozdrawiam może być Darz Park :)

Kuna
29-03-2009, 19:05
Z wypowiedzi Jajko997 wynika, że chodzi mu o stworzenie koło domu parku, a nie lasu "towarowego". Jesli posadzi świerki co 1,5 m to co z tego wyrosnie? :-? Stąd moja sugestia by nie sadzić "zbyt gesto".
A poza tym, moim zdaniem, do stworzenia fajnego założenia parkowego przydalby się dobry projekt.
Zgadzam się w stu procentach , że dobry projekt to podstawa . Najlepiej jak jest robiony przez przyszłego własciciela parku . No i uwzględnia jego preferencje botaniczne . No a jak właściciel się nie zna to pozostaje zdać się na architekta krajobrazu lub człowieka , który ma pojęcie o dendrologi . Wielu ludzi poza tym sobie nie zdaje sprawy , że drzewo jak wszystko co żyje potrzebuje jeść , pić potrzebne jest mu słońce lub cień w odpowiedniej ilości , lubi ciepło bardziej lub mniej a także ważne jest dla niego jacy sąsiedzi rosną obok niego . Poza tym park jak każda istota potrzebuje uczucia i opieki wtedy się nam odwdzięczy i pokaże całe swoje piękno .

egry
30-03-2009, 07:56
A może ogród przy dworze wiejskim?
Poelcam dzieło klasyka literatury ogrodniczej sprzed wieku:
http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=16635&from=&from=generalsearch&dirids=1&lang=pl