PDA

Zobacz pełną wersję : Uszczęsliwiona sosnami



mirela99
28-10-2008, 14:46
Na dosyć dużej działce (25 arów) teść zasadził parę lat temu sosny (miał "robić interes"). Posadził je dosyć blisko siebie, dzisiaj tworzą gęsty zagajnik. Sosenki sa mniej więcej od 1,5 do 2,5 metra. Jest ich kilkadzisiąt, moze nawet więcej niż 100. Rosną na 60 % działki. W przyszłym roku ruszamy z budową i chciałabym pomyśleć też o ogrodzie. Jednak co mam zrobić z tymi sosnami ? Oczywiście kilkanascie sztuk na zagajnik chciałabym zostawić, ale co z resztą ? Czy jest szansa żeby się jeszcze przyjęły (jak znajdę oczywiście chętnego) ? Czy może jakiś inny pomysł ? Jak ewentualnie mam się ich pozbyć ? Czy jeszcze można ?

Trociu
28-10-2008, 16:20
Zależy czy są starsze aniżeli 5 lat. Jeżeli są - potrzebna zgoda na ich wycięcie od gminy.

STRASS
28-10-2008, 20:59
Możesz spróbowqć przesadzić ale z bryłą korzeniową.Najlepiej wczesną wiosną.

Bryłę korzeniową zabezpiecz siatką metalową lub workiem jutowym i w całości posadz w określonym miejscu.Siatka zardzewieje a worek jutowy zgnije .

Mirek_Lewandowski
28-10-2008, 21:14
Przesadzanie samosiewów 2 m wysokich bez sensu. To ma tak głęboko korzeń, jak jest wysokie. Siekiera i wyciąć zbędne i to czym prędzej, bo później będzie trzeba papier załatwić.

mirela99
29-10-2008, 08:50
Trociu czy to na pewno chodzi o 5 lat czy też bierze się pod uwagę objętość pnia ?
Mam także rozumiec, że jeżeli nie mam działalności pt. szkółka leśna lub jakichkolwiek "papierów" dokumentujących skąd mam dzewka, to sosenek nie mogę np. przewieźć na inną działkę ?

pati25
29-10-2008, 09:19
Boze ale zazdroszczę ;)sosny :)

dareks
29-10-2008, 09:56
Najpierw dzwonisz do gminy i nie podając swoich danych pytasz o te lata ( mi się kojarzy 7 lat ). Jak już się dowiesz to idziesz i zgłaszasz gminie, że sosny mają poniżej ... lat i będziesz je wycinała. Możesz ewentualnie napisać, że w miejsce wyciętych posadzisz świerki czy coś tam innego. Kto sprawdzi ile wyciełaś a ile posadziłaś i gdzie. Sprawdzone, sposób podpowiedziany przez pracownika gminy.

naLeśnik
29-10-2008, 10:28
Zależy czy są starsze aniżeli 5 lat. Jeżeli są - potrzebna zgoda na ich wycięcie od gminy.
Dokładnie tak jest!!


Najpierw dzwonisz do gminy i nie podając swoich danych pytasz o te lata ( mi się kojarzy 7 lat ). Jak już się dowiesz to idziesz i zgłaszasz gminie, że sosny mają poniżej ... lat i będziesz je wycinała. Możesz ewentualnie napisać, że w miejsce wyciętych posadzisz świerki czy coś tam innego. Kto sprawdzi ile wyciełaś a ile posadziłaś i gdzie. Sprawdzone, sposób podpowiedziany przez pracownika gminy.
hmmm...ja bym nie radził takiego postępowania!! ;)

Po pierwsze zawsze lepiej mieć RDS i bez względu na wiek (nawet gdy drzewka maja poniżej 5 lat) napisać do Gminy..... "życzliwych " sąsiadów nigdy nie brakuje ;)

Po drugie to spoko ten "urzędnik państwowy" który mówi że i tak tego nikt nie sprawdzi!!....a może ktoś za kilka lat sprawdzi i co??

dareks
29-10-2008, 10:42
Kodeks Postępowania Administracyjnego. Jeżeli w ciągu 14 dni nie będzie odpowiedzi gminy to wszystko ok. I nikt nie może tego kwestionować.
Pisze się oświadczenie, że drzewka mają mniej jak ...lat

naLeśnik
29-10-2008, 10:49
.....
Pisze się oświadczenie, że drzewka mają mniej jak ...lati co nikt w Gminie nawet nie pofatyguje się zęby sprawdzić czy petent napisał prawdę??

dareks
29-10-2008, 10:56
Tak było w mojej gminie. Leśnik oceni ile mają lat. Z Urzędu Gminy wątpię. A jeżeli mają 1,5 do 2,5 m to ile mogą mieć lat?

naLeśnik
29-10-2008, 11:17
Tak było w mojej gminie. Leśnik oceni ile mają lat. Z Urzędu Gminy wątpię. A jeżeli mają 1,5 do 2,5 m to ile mogą mieć lat?
Leśnik ocenił?? ...hmm z nadleśnictwa czy z gminy?

a co do wysokości to zależny sosna na otwartej powierzchni rośnie stosunkowo szybko, wszystko zależny od siedliska, zagęszczenia ale taka sosna według mnie powinna mieć ponad 5 lat!!, zwłaszcza ta 2,5m....ale wystarczy policzyć okółki i już wszystko jasne ;)

dareks
29-10-2008, 11:23
Napisałem że leśnik oceni ( będzie wiedział). OK, już się nie wypowiadam. Napisałem jak było.

Trociu
29-10-2008, 12:04
Trociu czy to na pewno chodzi o 5 lat czy też bierze się pod uwagę objętość pnia ?
Mam także rozumiec, że jeżeli nie mam działalności pt. szkółka leśna lub jakichkolwiek "papierów" dokumentujących skąd mam dzewka, to sosenek nie mogę np. przewieźć na inną działkę ?Chyba jest to 5 lat lub określony obwód pnia. Pewnie gdzieś w przepisach jest.

A drzewka możesz mieć właśnie z samosiewu. ;) Przecież wszystkich się nie pozbędziesz więc jakby co to pokażesz im pozostałe.

Trociu
29-10-2008, 12:05
.....
Pisze się oświadczenie, że drzewka mają mniej jak ...lati co nikt w Gminie nawet nie pofatyguje się zęby sprawdzić czy petent napisał prawdę??To może sprawdzić leśnik pracujący dla gminy. Jeżeli jest prawda z tymi 14 dniami na odpowiedź, to spokojnie możesz słać.
Ja niestety musiałem czekać na odpowiedź, bo miałem do wycięcia duże drzewa. I żeby sprowadzić leśnika, żeby sprawdził co chcę wyciąć, musiałem kilka razy podzwonić. Wizytę przyśpieszyła wzmianka, że ktoś w lesie obok wycina sobie drzewa.

naLeśnik
29-10-2008, 12:21
Aby rozwiać wszelakie wątpliwości pozwolę sobie wkleić tekst:

Zezwolenie na usunięcie drzew z terenów innych niż leśne są wydawane na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody Dz.U.04.92.880 :

1. Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości. Jeżeli posiadacz nieruchomości nie jest właścicielem-do wniosku dołącza się zgodę jej właściciela.
2. Wydanie zezwolenia może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów.
3. Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:
1) imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę posiadacza i właściciela nieruchomości;
2) tytuł prawny władania nieruchomością;
3) nazwę gatunku drzewa lub krzewu;
4) obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm;
5) przeznaczenia terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew;
6) przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu;
7) wielkości powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy.
4. Przepisów nie stosuje się do drzew i krzewów m.in.:
1) w lasach;
2) owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody – na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową;
3) na plantacjach drzew i krzewów;
4) których wiek nie przekracza 5 lat;
5. Posiadacz nieruchomości ponosi opłaty za usunięcie drzew lub krzewów naliczonymi zgodnie z zasadami określonymi w ustawie i na podstawie jednostkowych stawek opłat za usuwanie drzew lub krzewów.
6. W przypadkach przewidzianych w art. 86.ust 1 ustawy o ochronie przyrody nie pobiera się opłat
Nie pobiera się opłaty za usunięcie drzew:
1) na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie;
2) na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
3) jeżeli usunięcie jest związane z odnową i pielęgnacją drzew rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
4) które zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych;
5) które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz kolejowego albo bezpieczeństwu żeglugi;
6) w związku z przebudową dróg publicznych i kolejowych;
7) które posadzono lub wyrosły na nieruchomości po zakwalifikowaniu jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane;
8 ) z terenów zieleni komunalnej, parków gminnych, z ogrodów działkowych i z zadrzewień, w związku z zabiegami pielęgnacyjnymi drzew i krzewów;
9) które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie, z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości;
10) topoli o obwodzie pnia powyżej 100 cm, mierzonego na wysokości 130 cm, nienależących do gatunków rodzimych, jeżeli zostaną zastąpione w najbliższym sezonie wegetacyjnym drzewami innych gatunków;
11) jeżeli usunięcie wynika z potrzeby ochrony roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową lub ochrony siedlisk przyrodniczych;
12) z grobli stawów rybnych;
13) jeżeli usunięcie było związane z wykonywaniem i utrzymaniem urządzeń wodnych służących kształtowaniu stosunków wodnych oraz ochronie przeciwpożarowej w zakresie niezbędnym do wykonania i utrzymania tych urządzeń.

lukasz123
30-10-2008, 08:35
ja przesadzałem ... koparką :D i sie przyjeły

karolcia14m
30-10-2008, 09:08
Nie trzeba leśnika żeby oceniać wiek drzewa. Są tabele wiekowe drzew na podstawie których każdy może ocenić wiek drzewa. Nimi właśnie posługują się urzędnicy gminni.
http://www.interklasa.pl/portal/index/dokumenty/interklasa/oznaczanie_wieku_drzew.pdf?page=info&action=showdoc&oid=309261

naLeśnik
30-10-2008, 12:04
Nie trzeba leśnika żeby oceniać wiek drzewa.
W gminach z którymi ja współpracuje to właśnie leśnicy zatrudnieni w tych jednostkach dokonują takiej oceny. Ale być może nie wszędzie tak jest.


Są tabele wiekowe drzew na podstawie których każdy może ocenić wiek drzewa. Nimi właśnie posługują się urzędnicy gminni.
http://www.interklasa.pl/portal/index/dokumenty/interklasa/oznaczanie_wieku_drzew.pdf?page=info&action=showdoc&oid=309261
Przejrzałem sobie ta tabele, nie wiem czy to tylko wycinek, ale tam najmniejszy zakres średnicy to 20cm i trudno by sosna w wieku 5 lat miała taką pierśnicę.

karolcia14m
30-10-2008, 12:59
Znalazłam jeszcze inne, ale najmniejszy z podawanych obwodów wynosił 10 cm. Masz rację, pewnie co gmina to inne zwyczaje.