PDA

Zobacz pełną wersję : Czym się odgrodzić?



Kot&Fyś
02-11-2008, 10:21
Witamy,
jesteśmy nowi na forum, więc na wstępie pozdrawiamy wszystkich serdecznie.
Od kilku miesięcy szukamy dobrych drzew/krzewów na ogrodzenie naszej działki. Czytamy regularnie forum muratora i im więcej czytamy, tym mniej wiemy. Mamy do ogrodzenia ok 250 m. Odsłonięte, wietrzne pole. Chcielibyśmy coś gęstego, wysokiego na ok. 2 metry, żeby nic nie było przez to widać. Najlepiej, żeby w zimie nie traciło liści/igieł i koloru.
Myśleliśmy o tujach smaragd i chyba brabant, ale wiele osób nam to odradza. Podobno łatwo niszczeją. Teraz z kolei przyszedł nam do głowy jałowiec, np. Hibernica. Co o tym sądzicie? Co polecacie?
Z góry dziękujemy za pomoc!

Cpt_Q
02-11-2008, 12:00
... i im więcej czytamy, tym mniej wiemy...

Witajcie i się nie przejmujcie - wszyscy tak mają :)

tadzel
02-11-2008, 12:16
Ja posadziłem graby sadzonki kupowałem po 30 gr. A więc przy dużych długościach zywopłotu koszt ma znaczenie, no moze nie dla wszystkich.
Po 4 latach mam 2 metrowy żywopłot. Latem pieknie zielony, niestety zima żółtawo-brazowy przeswitujący.Zaleta podobno graby nie chorują.

mariuszdro
02-11-2008, 12:49
250m do obsadzenia tujami to niezły wydatek. zakładając, że trzeba posadzic co 50cm i 1 tuja to wydatek ok 10zł to wychodzi ci kwota rzędu 5000 PLN, a zanim urośnie i zacznie spełniac swoją funkcje ozdobną i ochronną to kupa czasu i pracy!!!
ja wolałabym zdecydowac się na coś liściastego (np. wspomniany już grab), dzięki któremu szybciej osiągniesz ładny efekt i zdecydowanie ciekawiej to wygląda. żeby było szczelniej można podsadzic innymi roslinkami.
jeśli chodzi o wścibskie spojrzenia to latem na pewno nikt nie zajrzy, a zimą gdy nie ma liści ani ty nago po ogrodzie nie latasz, ani sąsiedzi nieskorzy do siedzenia na mrozie i obserwacji :lol:
ewa

gośka57
02-11-2008, 13:10
U mnie są laurowiśnie - mają piękne "nawoskowane" liście i są zimozielone. Jeszcze są małe, ale rosną bardzo szybko (w tym roku ok. 50 cm). Podobno można je formować.

tadzel
02-11-2008, 13:17
gośka 57 Ten przyrost musisz do połowy /przynajmniej / ściąć. Inaczej sie nie zagęści.

CoolaTT
02-11-2008, 14:42
250m do obsadzenia tujami to niezły wydatek. zakładając, że trzeba posadzic co 50cm i 1 tuja to wydatek ok 10zł to wychodzi ci kwota rzędu 5000 PLN, a zanim urośnie i zacznie spełniac swoją funkcje ozdobną i ochronną to kupa czasu i pracy!!!
ja wolałabym zdecydowac się na coś liściastego (np. wspomniany już grab), dzięki któremu szybciej osiągniesz ładny efekt i zdecydowanie ciekawiej to wygląda. żeby było szczelniej można podsadzic innymi roslinkami.
jeśli chodzi o wścibskie spojrzenia to latem na pewno nikt nie zajrzy, a zimą gdy nie ma liści ani ty nago po ogrodzie nie latasz, ani sąsiedzi nieskorzy do siedzenia na mrozie i obserwacji :lol:
ewa

Może i jest tak jak piszesz,ale...........liściaste ma to do siebie że owe listki gubi, a co za tym idzie trzeba je sprzątać, dlatego w moim odczuciu lepszym rozwiązaniem są iglaki.

mariuszdro
02-11-2008, 18:02
no cóż, nie ma ogrodu bez pracy :cry:
a z drugiej strony, każde strzyżenie żywopłotu wymaga sprzątania po tym, więc w takiej opcji najlepszy chyba nieformowany o naturalnym pokroju...
ewa

tadzel
02-11-2008, 20:00
Musze powiedzieć ze moje graby mniej smieca co brzosy, czy lipy. Bardzo duża czesc lisci na grabach jest az do wiosny. opadaja na dół i są swietnym nawozem.Działanie ich przetworzeniu na humus wspomagam bakteriami uzywanymi do szamba.

Kot&Fyś
03-11-2008, 18:34
Dziękujemy bardzo za wszystkie odpowiedzi i czekamy na więcej :) Preferujemy jednak coś iglastego, ale kto wie...

Mirek_Lewandowski
03-11-2008, 18:50
Wszystkie kolumnowe odmiany J. communis rozwala mokry śnieg. Nie wyobrażam sobie związywania na zimę tej ilości.
Jeśli już, to chinensis.
Ale- 250m to dużo. Jedna odmiana- monotonia straszna. Proponuje swobodniejsze nasadzenia. Jeśli chcesz iglaki- bardzo proszę. Odmian ci dostatek. Nie ryzykujesz, że jeśli za parę lat 1 czy 2 szt. wyleci, to będzie wyglądało to jak braki w uzębieniu.
Od sąsiada sadzę sobie od paru lat to, co na szkółce niehandlowe, po podmarzło, podeschło albo piesek mi osikał. Oczywiście bez żadnej logiki, bo i trudno takowej od psa wymagać. Rośliny mają różną wysokość, barwę, pokrój- no to i co? Można oczywiście dołączyć liściaste, formy kolumnowe, o przebarwiających się jesienią liściach, kolorowych owocach zdobiących zimą.
Nie wiem jak duża działka, no bo musi to być szersze niz szpaler 'Smaragda'.
No i żeby to jakoś zaplanować, no niestety- trzeba troszkę wiedzieć o roślinach.

Stokrotka
03-11-2008, 19:16
Dziękujemy bardzo za wszystkie odpowiedzi i czekamy na więcej :) Preferujemy jednak coś iglastego, ale kto wie...

Jeżeli "kto wie" to może poczytacie:

http://forum.muratordom.pl/zywoplot-nieformowany-szukam-inspiracji,t119886.htm

Onegdaj założyłam taki wątek i otrzymałam mnóstwo ciekawych odpowiedzi. Ja mam akurat odmienne preferencje i wole rośliny liściaste, ale przecież nie jest powiedziane, że musicie mieć jeden długi rządek tego samego. Może znajdziecie tam coś, co Was zainspiruje.

Elfir
04-11-2008, 07:51
Szpalery wiatrochronne robi się najczęsciej ze świerków. Z tym, ze gdy posadzone są przy południowej granicy, beda zacieniac ogród.

mayadaski
05-11-2008, 16:26
my mamy cos takiego:
http://www.trevenacross.co.uk/shop/pics.asp?plantid=613
(zdjecia nie moje)

Trzymamy przyciete na wysokosci 3 i pol metrow. Nazywa sie Griselinia Littoralis
Nie wiedzielismy, czy w Polsce sie przyjmie, ale przywiezlismy na kaszubska dzialke wakacyjna i...z zasadzonych 3 lata temu maluchow zaden nie padl. :D

Maja

inż. Mamoń
05-11-2008, 21:43
Sąsiedzi zrobili sobie żywopłot z ognika. Urósł bardzo szybko, jest gęsty i szczelny przez większą część roku - to zalety. Ma też wadę że trzeba przycinać 2 razy w roku, a gałęzie niestety są mocno kłujące.

Kot&Fyś
08-11-2008, 08:58
A co sądzicie o choinie kanadyjskiej?

STRASS
08-11-2008, 21:21
Kocie!
Posadż świerka zwyczajnego,możesz go kupić po kilkadziesiąt groszy za sztukę w nadleśnictwach,widziałem gdzieś w necie po 1 zł.
Jeśli chcesz żeby wzrost był szybszy to świerk serbski.
Z liściastych to godny polecenia /zimozielony z czerwonymi owocami/ to ostrokrzew,ale znacznie droższy.

pati25
09-11-2008, 08:59
U nas bedzie świerk serbski i srebrny :)

gianti
11-11-2008, 07:55
a nam się podoba koncepcja posadzenia niskiej odmiany bluszczu(średnia wielkość liści) , poprzeplatanej gdzeniegdzie przez ciekawe odmiany wiciokrzewa.

Kot&Fyś
15-11-2008, 12:23
A jak z tą choiną kanadyjską? Ma ktoś z Was może taką?