PDA

Zobacz pełną wersję : Schody betonowe czy drewniane ?



dominika-2006
30-09-2006, 16:36
Cześć
My postanowiliśmy w domu zrobić tylko schody drewniane - skoro murowane miałyby być kryte drewnem, to po co płacić podwójnie?
Co o tym myślicie?
Ile takie drewniane schody - tylko stopnie mogą kosztować (chcemy, aby schody były max otwarte)

dzięki

Świerzak
30-09-2006, 20:21
Dominiko.... upss może zbyt pompatycznie ...
ale myślę chyba podobnie jal Ty... nie podoba mi sie beton... a juz w przypadku schodów to wogóle strata pieniędzy..
tez bede miał tylko drewniane..
co do cen to zależy jakie ci sie schody podobaja... czy całe drewniane,masywne (troszke juz odchodza w przeszłośc) czy lekkie , z elementami stalowymi... myśle że ceny zaczynaja sie od ok. 5-6 tys do góry.. poszukaj w google .. są zdjęcia różnych schodów...np. na konstrukcjii metalowej z drenianymi stopniami... stal kupic oddać do zakładu, pomalować proszkowo, stopnie dębowe zrobi stolarz a całość skręci małżonek z teściem przy połowce.... a i kasy zostanie na dwie kraty bolsa..
wariannt b)
kupic gotowe ..

powodzenia..

dominika-2006
30-09-2006, 20:35
u mnie tesc w Poznaniu, a maz ....... dwie lewe rece :(
niestety wszystko musze miec gotowe - schody z czesciami metalowymi :)
dobrze, ze jest Ktos Kto podziela moje zdanie :)

profus
30-09-2006, 21:23
Też się nad tym zastanawiam by zrobić schody lekkiej konstrukcji, nie betonowe. I chyba dochodzę do wniosku, że powinny one być zaprojektowane w fazie projektu domu.
Będę śledzić ten wątek ..... piszcie.

lutek34
01-10-2006, 09:48
Ja też zrobiłem samonośne pełne schody dębowe, całość z materiałem, robocizną i instalacją kosztowała mnie 5tyś zł w styczniu 2006.
Schody wyglądają tak http://foto.m.onet.pl/_m/4e6b5db132fdc76294c3179b2a4ce94c,10,19,0.jpg

dominika-2006
01-10-2006, 10:53
schody trzeba zaplanowac w pierwszej fazie, poniewaz na czas budowy musisz miec zastepcze ze wzgledu na koniecznosc wchodzenia na poddasze - takie prowizoryczne.
Lutek34 Twoje schody wygladaja bardzo ladnie - my natomiast myslelismy o takich pustych - tylko poziome stopnie i calkiem wiszace - bez sciany :)

lutek34
01-10-2006, 16:37
Dominika bez problemu możesz zrobić schody samonośne ażurowe. Ja swoje podałem tylko jako przykład że nie trzeba wylewać wpier schodów betonowych żeby je póżniej obkładać drewnem.
Ja swój dom kupiłem w stanie surowym zamknietym i wtym domu miał być tylko strych na który wychodziło by sie poprzez właz. Ja przerabiałem dom wewnątrz eliminując WC, jedną sciane, wycinałem otwór w płycie i montowałewm schody.

dominika-2006
01-10-2006, 18:05
super :)
przerobiles go na max :)
ale to dobrze, ze mogles przerobic Twoj dom zgodnie z Twoimi potrzebami :)
gratuluje :)

dominika-2006
01-10-2006, 18:17
super :)
przerobiles go na max :)
ale to dobrze, ze mogles przerobic Twoj dom zgodnie z Twoimi potrzebami :)
gratuluje :)

daggulka
06-11-2006, 09:20
Witam serdecznie.
Rzadko zdarza mi się zakładać nowe wątki, ale zdobyłam sie na to i postanowiłam poprosić o Wasze sprawdzone opinie.
Mam dylemat : schody wewnętrzne betonowe obłożone gresem lub drewnem albo samonośne schody drewniane?
Co jest bardziej funkcjonalne, co jest tańsze...jednym słowem za i przeciw wynikające z Waszych doświadczeń.
Tak sobie myślę, że nawet gdybym robiła samonośne schody drewniane to i tak musiałyby być bardzo zabudowane (ażurowe odpadają z powodu lęków wysokości domowników , czyli konkretnie mojego i psa :roll: ).
Moi rodzice mają schody ażurowe drewniane w swoim domku całorocznym i wiem ile kosztuje mnie na nie wchodzić pomijając fakt, że nasz pies nawet nie próbuje-okupuje tam zawsze parter :lol: .
Tak więc jakie są Wasze doświadczenia?

SAVAGE7
06-11-2006, 09:32
no i sama sobie odpowiedziałaś czy drweniane czy betonowe. poza tym drewniane schody trzeszczą co mnie akurat bardzo denerwuje. ja mam lastrikowe. moża je obłożyć drewienkiem albo ładnymi płyteczkami. no i czuć tą stabilność hehe.

daggulka
06-11-2006, 09:38
No własnie, ale widziałam gdzieś na forum schody jednej z forumowiczek -drewniane samonośne -ale były tak zabudowane i bez żadnych prześwitów na dole :wink: , że wyglądały na bardzo stabilne - w zasadzie wyglądały tak jak te betonowe obłożone drewnem.
A jak to wychodzi cenowo? Jak myślicie ?
Tak na chłopski rozum to wydaje mi się, że betonowe obłożone płytkami będą tańsze.

SławekD
06-11-2006, 10:12
No to masz niezły dylemat :lol: .
My mieliśmy schody już wylane więc pozostało nam obłożenie drewnem bo bardzo chciałem mieć dębowe schody. Stolarz ( forumowy z resztą :wink: ) stwierdził że już nie pamięta kiedy obkładał schody betonowe :roll: czyli jak widać moda jest na lite drewniane lub ażurowe. Powiem szczerze że osobiście najbardziej podobają mi się ażurowe ale to też bardzo dużo zależy od układu domu. U nas np. pod schodami mamy kocioł więc u nas akurat ażurowe by niepasowały. Co do kosztów to wydaje mi się że całe schody drewniane są tańsze niż lane obkładane drewnem ( obkładane płytkami pewnie wyjdą taniej i tez pewnie zależy od płytek ). Do całych schodów drewnianych dochodzi konstrukcja ( i tu koszt też jest różny w zależnożci od rodzaju - kosmiczne są ceny na schody gięte, ja biore pod uwagę proste ) ale sądzę że koszt konstrukcji drewnianej nie będzie wyższy od lanej ze względu na beton, zbrojenie, szalunek i robociznę.

daggulka
06-11-2006, 10:19
U nas ażurowe schody wygladałyby pięknie- dodatkowa ozdoba salonu :P ....ale aż tak się poświecać chyba nie będę ....no i psa oczywiście też nie. W końcu musielibyśmy na nie kilkanaście razy dziennie wchodzić :roll: .
Powiem wam, że w projekcie mamy drewniane, ale póki nie wybudowane to jeszcze czas zmienić :lol: .

SławekD
06-11-2006, 10:27
To osobiście zrobiłbym ażurowe drewniane 8) :lol:
A jak pies ma galara to tym lepiej bo przynajmniej nie podrapie schodów :lol:

jabko
06-11-2006, 10:48
Betonowe okładane drewnem są o wiele droższe od ażurowych.

W ażurowych nie masz podsstopnic i jeszcze czasami boczków przy których jest dużo roboty, nie musisz przyklejac stopni (pianka, kleje).

Co do trzeszczenia barierka trzeszczy wszędzie, to tylko kwestia jej traktowania :lol:
A samo trzeszczenie stopni jest mniejsze lub żadne przy betonowych okładanych.

A jak ktoś lubi schody okładane nie drewnem a jakimiś płytkami to juz jego problem

lagerfeld
06-11-2006, 10:52
my mocno cierpieliśmy, że nie mamy schodów lanych podczas budowy - inny komfort wchodzenia na poddasze. :lol:
schodów betonowych nie mamy (brak miejsca) mamy za to schody drewniane ale nie ażurowe tylko pełne. mocowane są wokół słupka oraz z drugiej strony trepów do ściany.
używamy od czerwca i nie trzeszczą. 8)
z tego co się zorientowałem schody betonowe obłożone drewnem są jedynie rzekomo tańszym rozwiązaniem. :wink:

Duży Boban
06-11-2006, 11:01
Mam dylemat : schody wewnętrzne betonowe obłożone gresem lub drewnem albo samonośne schody drewniane?

Jak masz schody wyeksponowane to oczywiścia warto zrobić drewniane bo mogą być po prostu piękne.
Ja mam schody w holu i zrobiłem je betonowe - półtora kubika betonu, trochę stali fi12, drewno na szalunek i dobra ręka majstra. O wiele lepiej się buduje mając już schody na podddasze. Na koniec schody obiję drewnem i na pewno będa tańsze od drewnianych.

daggulka
06-11-2006, 12:13
Może jeszcze ktoś napisze jakie ma schody i czy jest zadowolony?

AldonkaS
06-11-2006, 12:24
Ja mam schody ażurowe na poddasze, a do piwnicy wylane i obłożone drewnem - dom GLX19 (schody podobne do twoich).
Moje doświadczenia:
- nie skrzypią (przynajmniej na razie) - użytkuję je od maja tego roku,
- wygląd ażurowych zawsze jest lepszy od betoniaków,
- niestety koszt ażurowych ciut większy od betoniaków,
- ja nie zamieniałbym ażurowych na betoniaki (natomiast do piwnicy są OK).

W jednym z moich postów zamieściłam linka do schodów do piwnicy, jak dam radę dzis zrobić fotkę ażurowych to wkleję.

daggulka
06-11-2006, 12:28
Oki, Aldonka-dzięki bardzo i czekam na fotkę.

MaEmi
06-11-2006, 12:53
W twoim salonie schody będzie widać tylko w połowie lub jeszcze mniej ich wysokości,
w przypadku ażurowych musisz się zastanowić jak będzie ze sporzątaniem pod schodami, czy bedzie to wykonalne (bo widze że schody są ograniczone ścianami),
etap budowy i wstępnej wykończeniówki bedzie wymagał zajnstalowania dość stabilnych schodów tymczasowych
to wszystko za cenę nie powiem pięknego widoku na schody z salonu
ale czy bedzie tego "widoku" aż tak dużo

sisi
06-11-2006, 12:59
Może jeszcze ktoś napisze jakie ma schody i czy jest zadowolony?

Mamy schody zabiegowe, drewniane, ażurowe. Użytkujemy je od roku. Jestem z nich bardzo zadowolona, nie trzeszczą wchodzi się wygodnie i bezpiecznie. Jeśli chodzi o cenę to oczywiście zależy od wymagań (nasze są zupełnie zwyczajne), kosztowały 10% taniej niż stopnie + barierka u sąsiada (ma schody betonowe i trzeba jeszcze doliczyć do tego beton, stal itp.). Zarówno nasze i sąsiada robione były u tego samego stolarza.
Pozdrawiam

Jankes
06-11-2006, 13:32
Mamy pelne schody drewniane i nie zamienilibysmy ich ani na azurowe, ani na betonoweobkladane drewnem. Sa jak mebel, proste w formie, ale piekne. Inna sprawa, ze maja pewnie niedrobki, wynikajace z winy stolarza, kwestia bledow( drobnych ) kosntrukcyjnych i niechlujnosci montujacych. Ale powtarzam, nie zamienil bym ich ani na azurowe ani na betonowe. Koszt 8000 Pln- buk, bejcowany na palisander.
Pozdrawiam
Jankes

cemik1
06-11-2006, 13:54
Stolarz powiedział, że obłożenie betonowych drewnem będzie mnie kosztowało tyle samo co wstawienie drewnianych. Wybrałem więc opcję drugą. Na czas budowy wstawiłem schody tymczasowe - deski i podciągi z szalunków. Budowa ich trwała jedną sobotę a służą już pół roku.
Co do psa to raczej zaleta, że nie będzie wchodził na górę - chciałbym mieć takiego.

Marek30022
06-11-2006, 14:20
Tak sobie myślę, że nawet gdybym robiła samonośne schody drewniane to i tak musiałyby być bardzo zabudowane (ażurowe odpadają z powodu lęków wysokości domowników , czyli konkretnie mojego i psa :roll: ).
Ja mam betonowe obłożone drewnem a i tak pies (ON) tylko raz wszedł na górę. Więcej nie próbuje i bardzo dobrze

daggulka
06-11-2006, 14:24
Oooo, widzę że mój pies nie jest odosobniony wśród zwierzaków w swojej fobii :D . A myslałam że to ewenement :lol: .

casandra75
06-11-2006, 18:53
Witam :lol:
jakieś fotki zobaczymy?

casandra75
06-11-2006, 18:58
Pod schodami mam kominek ? może ktoś ma zdjęcia ?

AldonkaS
06-11-2006, 19:31
właśnie zaczęłam walkę ze zdjęciami :):):).

casandra75
06-11-2006, 19:45
No czekamy :lol: to proste :lol: 8)

AldonkaS
06-11-2006, 20:02
Proste to jest, ale ja mam radiówkę (a w taka pogodę - ciągle leje) i róznie bywa z transferem, a poza tym musiałam jeszcze wykąpac moje dziewczę :):):).

Już załaczam fotki:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e858dba66db89aff.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2d5b70dc5b41b6d8.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e34cdca62a22d0fd.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/91e91c710a647f91.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7018bcd361ffad63.html

casandra75
06-11-2006, 20:58
Twoje linki sie nie otwierają :cry: a juz myslałam iz bedę miała jakąś inspiracje na kominek pod schodami :cry:

casandra75
06-11-2006, 21:05
coś się dziej z fotosikiem wogle główna strona nie wchodzi . Sprawdze za jakis czas.
Ztym transferem to chyba masz rację :lol:

daggulka
06-11-2006, 21:06
Aldonka-linki się otwierają tylko troszkę to trwa....no, gratuluję pięknych schodów :D - to pochwal się ile za nie dałaś :wink: .
Może jeszcze ktoś da fotki, a może jakieś informacje , ceny....a może nawet namiary
:roll:
Pozdrawiam.

casandra75
06-11-2006, 21:10
umnie się nie otwierają :cry:

gorny7
06-11-2006, 21:37
schody calkim ładne .
Sam mam ażurowe ale na pietro łamane tylko pod kątem 90 stpopi tutaj jest 180.
mam dwie uwagi co do nich
mam tez mocowane z jednej strony do ściany u mnie sa z tym problemy ponieważ mam ścianę z pustaka kratówki i kołki pracyją przy wchodzeniu ,po dłuższej eksploatacji moga sie trochę obluzować dlatego osobiście wolał bym z podporami całkowicie samonośne.
Słupek o ile dobra widzę na środku też nie schodzi do dołu jako podpora i praktycznie schody trzymają się na ścianie i mocowaniu do piętra.
Koszt samonośnych z podporami (nie mocowane do ścian ).
Jeszcze zwrócił bym uwage prz kupnie aby stopnie na zakrętach były z jednej deski a nie z dwuch (równomiernie obciazony stopień)
to ok 4- tyś zł z jednym załamanie na 90st.

AldonkaS
06-11-2006, 23:07
schody są mocowane do ściany na dyblach 25cm z tego co pamiętam śrubaami 12 czy 14 (gościu sprowadza te śruby z niemiec -u nas są niedostępne - jedna sztuka kosztuje około 1EURO). Mają równiez podparcie na dole i górze (2 stropy). Na razie się nie ruszają. Gwarancję dostałam dożywotnią, natomiast nie zgodze się z twierdzeniem, że trep z jednego całego kawałka jest lepszy - on właśnie jest gorszy, bo znacznie większą tendencję do pracowania. Moje trepy sa sklejane z kawałków drewna.
A cena... no cóż - adekwatna do wyglądu i jakości. Po negocjacjach jakies 12kPLN.
namiary mogę podac tylko na priv.

Jeszcze pytanie o schody za 4kPLN - za taką kasę to można kupić ale 2m3 surowego dębu w tartaku, a nie gotowe schody.

jabko
07-11-2006, 07:47
Stopień z jednej deski - dobre to :lol:

Aldonka z tym dębem troszke przesadziłaś.
Drzewo liściaste kosztuje tyle samo niezależnie czy jest to dąb, buk czy grab.
Las ~70zł/m3
Tartak 600zł/m3

AldonkaS
07-11-2006, 07:57
jabłko - pewnie masz rację.
Podana przeze mnie cena, to kwota o jakiej mówił mi stolarz - po dęby jeździ ponad 200km, bo jak twierdzi nie każdy dąb nadaje się na schody. I jeszcze jedno stweirdził, z 1m3 drewna na schody nadaje się w porywach 40%, reszta ma zbyt duże skazy. Niektóre bale, jak się porozcina trzeba w całości potraktowac jako odpad.

jabko
07-11-2006, 08:04
To fakt.
Ostatnio stolarze jeźdżą po drzewo do suszarni.

A z drzewem jak z drzewem. Wiadomo.
Aczkolwiek mi bardzo podoba się właśnie drzewo z sękami i gdyby nie wypadały tylko takie bym brał.
Parkiety też lubię te niby nie pierwszego gatunku które maja jednakowy, zlany kolor.
Wolę taki wielobarwny

Generalnie dąb nie jest dla mnie zbyt piękny jako drzewo. Modrzew jest o wiele ładniejszy.
Ale niestety na schody trzeba brać twardziela.
Ja za to pomaluje je ciemna bejcą

daggulka
07-11-2006, 09:13
No i decyzja podjęta - doszliśmy do wniosku że ze względu na mnie i na naszego psa :wink: i biorąc pod uwagę jeszcze wiele innych aspektów jak np. wygoda podczas budowania czy większa stabilość zdecydowaliśmy się na schody betonowe. Czym będziemy je wykańczać - to decyzja do podjęcia za jakiś rok , czyli na razie nie mamy się czym martwić :D .
Dziękuję wszystkim serdecznie za wpisy i podzielenie się doświadczeniem w tej kwestii.
Pozdrawiam serdecznie-Dagmara.

miwol
07-11-2006, 10:44
Casandra75, ja również planuję (można powiedzieć że częściowo już mam) kominek pod schodami. Dokładnie rzecz ujmując mam kominek ale nie mam schodów :D

Właściwie to "kominek pod schodami" był hasłem przewodnim podczas całego procesu budowania naszego domu. Na jego potrzeby zmodyfikowaliśmy gruntownie projekt "gotowy" (przenieśliśmy schody), w wyniku czego postał projekt indywidualny :wink: A wszystko dzięki jednemu zdjęciu z miesięcznika "Cztery kąty", mamy gdzieś to zdjęcie do dziś. Aż dziw bierze, że tak się jednym zdjęciem zasugerowaliśmy, ale w końcu budowa domu to realizacja marzeń, w naszym przypadku padło akurat na takie marzenie 8)

Obecnie mamy w salonie hulający od roku wkład kominkowy i mieszkamy. Bez schodów... Bo góra to tzw. drugi etap, gdy dzieciaki podrosną a i nasz portfel złapie oddech. Plan jest taki: Schody będą pełne, zabudowane, na stelażu metalowym. Konstrukcję mam już przemyślaną. Stopnie i podstopnice drewniane, boki (ściany obudowujące m.in. wkład kominkowy) z płyt GK. Jak tylko to w jakiś sposób zwizualizuję :D to podepnę tu linka.

mbz
07-11-2006, 10:53
Hmm, ja to mam inny lek niz lek wysokosci w przypadku schodow drewnianych - w przypadku pozaru schody drewniane odcinaja calkowicie droge ucieczki z pietra - poddasza, czy nikt z Was sie tego nie obawia?

daggulka
07-11-2006, 11:18
Wiesz, ja się nie zastanawiałam jak to byłoby w wypadku pożaru bo najzwyczajniej w świecie nie biorę takiej ewentualności pod uwagę :o . Ale prawda jest taka, że nas to nie interesuje dopóki nie spotka. Ostatnio nawet u nas w okolicy (u znajomej mojej przyjaciółki) spłonął dom-mąż tej Pani był bardzo poparzony ale przeżył -reszcie nic się nie stało, ale zostali bez dachu nad głową -smutne to :cry: . A nie dalej jak 2 lata temu u mojej koleżanki wybuchł kocioł (dom w trakcie budowania), i tu także jej mąż został bardzo poparzony - długo leżał w szpitalu-przeszczepy i te sprawy :( .
I tak sobie myslę, że wypadki chodzą po ludziach ale unikamy konfrontacji z nimi dopóki nas to nie dotyczy. Taka natura człowieka-wyparcie.
Ale powód który podałaś/podałeś jest jeszcze jednym na + dla schodów betonowych- pewnie obłożę gresem zamiast drewnem i zrobię chromowane poręcze :wink: . Tak będzie najbezpieczniej :D .

miwol
07-11-2006, 11:38
Dorzucę jeszcze zdjęcie pięknych drewnianych schodów moim zdaniem (Rintal):

http://images2.fotosik.pl/236/919c14da3dd55258.jpg

Prosta forma, subtelna balustrada, jeśli takie udałoby mi się zrobić u nas to byłbym w niebie :wink:

daggulka
07-11-2006, 11:44
Bardzo ładne te drewniane schody......ale ja już mam wizję wykończenia swoich betonowych ........ piękny cieniowany gres z powłoką antypoślizgową w kolorach sredniociemnego brązu i do tego chromowane poręcze proste a zarazem klasyczne w formie. Norrrmalnie tak się napaliłam że chyba sobie to narysuję.....znaczy zaprojektuję :D .

casandra75
07-11-2006, 12:09
Casandra75, ja również planuję (można powiedzieć że częściowo już mam) kominek pod schodami. Dokładnie rzecz ujmując mam kominek ale nie mam schodów :D

Właściwie to "kominek pod schodami" był hasłem przewodnim podczas całego procesu budowania naszego domu. Na jego potrzeby zmodyfikowaliśmy gruntownie projekt "gotowy" (przenieśliśmy schody), w wyniku czego postał projekt indywidualny :wink: A wszystko dzięki jednemu zdjęciu z miesięcznika "Cztery kąty", mamy gdzieś to zdjęcie do dziś. Aż dziw bierze, że tak się jednym zdjęciem zasugerowaliśmy, ale w końcu budowa domu to realizacja marzeń, w naszym przypadku padło akurat na takie marzenie 8)

Obecnie mamy w salonie hulający od roku wkład kominkowy i mieszkamy. Bez schodów... Bo góra to tzw. drugi etap, gdy dzieciaki podrosną a i nasz portfel złapie oddech. Plan jest taki: Schody będą pełne, zabudowane, na stelażu metalowym. Konstrukcję mam już przemyślaną. Stopnie i podstopnice drewniane, boki (ściany obudowujące m.in. wkład kominkowy) z płyt GK. Jak tylko to w jakiś sposób zwizualizuję :D to podepnę tu linka.

Mam prośbę czy możesz zamiescic zdjęcie o którym piszesz?

casandra75
07-11-2006, 12:25
bardzo interesuje mnie stelaz metalowy o którym piszesz .Możesz coś więcej na ten temat ..? może masz jakiś szkic?

AldonkaS
07-11-2006, 13:46
miwol - schody RINTAL'a nieźle wyglądają na fotkach, mają również niezłe rozwiązania konstrukcyjne, tylko - spytaj ich czy zrobią Ci schody z... np. dębu i ile za to zapłacisz. Ja zanim zdecydowałam się na schody które mam, robiłam rozeznanie i....
1) RINTAL - na wstępie powiedział mi, że o takich prawdziwych dębowych to moge zapomnieć, proponują mi trepy ze sklejki wybarwionej na dąb (a jeszcze lepiej na jakiś mahoń), a cena no cóż - za coś podobnego do moich ponad 15kPLN,
2) większość stolarzy specjalizujących się w schodach na lokalnym rynku (np.: Strzałka - miejscowi wiedzą o kogo chodzi) rozpoczynała cenę (bez szczegółowego obmiaru) od 15kPLN - po obmiarze cena leciała zazwyczaj do 18-20kPLN,
3) schody na profilach stalowych robi się generalnie do takich z półzabiegiem, nie spotkałam się ze schodami z pełnym zabiegim na stalowych podporach - dla mojego kształtu schodów - pomijam tu schody zawinięte o rure wewnętrzną (w obrysie koła) - bo to inna bajka.

To tyle moich doświadczeń.

A schodziarza szukałam prawie pół roku - nad modelem schodów pracowaliśmy prawie miesiąc.

miwol
07-11-2006, 15:54
Ja raczej chciałbym robić schody sam, RINTAL i jego ładnie zdjęcia to tylko rodzaj motywacji dla mnie. Ceny na poziomie 15K PLN to dla mnie abstrakcja :-? Wierzę, że za 8-10K można naprawdę poszaleć. Wkładając w to własną pracę.

Casandra75, zdjęcia z Czterech Kątów poszukam w domu. Konstrukcję muszę sobie narysować w jakimś programiku graficznym - wtedy upublicznię.

casandra75
07-11-2006, 21:15
TO WIĘC CZEKAM NA TA FOTKĘ :lol: Nie ukrywam iz jest to temat dlamnie bardzo wazny iz bardzo mało widziałam kominków pod schodami . W muratorze chyba tylko jeden. :lol:

casandra75
09-11-2006, 11:42
Podnosze temat :lol:

casandra75
01-01-2007, 21:44
A ja znalazłam cos takiego
http://images13.fotosik.pl/1/a17d0589f285fa41m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a17d0589f285fa41.html)

casandra75
01-01-2007, 21:46
Chyba to jest to o czym myslałam :wink:

el-ka
01-01-2007, 22:06
Wadą schodów ażurowych w salonie jest to, że przy wchodzeniu zawsze sypie się jakiś brud. Ja miałam tak w poprzednim domu i był z tym problem, szczególnie, że pies niestety pokonał fobię! :wink: Pod schodami miałam kominek i półkę z granitu i niestety ciągły kurz. przy tym kominku schody wyglądają na zabudowane a i tak dalej są ładne. Mnie przekonywano, że zabudowane będą ciężko wyglądać i zagracą salon. Były ładne, ale niepraktyczne. Teraz na pewno zrobię zabudowane.

casandra75
01-01-2007, 22:55
Hej :D co do psów to..się nie dziwię :wink: mój bernardyn nawet po drabinie chciał sie uczyć wchodzić :lol: serio :lol:
Może masz jakies fotki ?

casandra75
01-01-2007, 22:59
Co do zdjęcia co wkleiłam to szkoda iz nie dużo na nim jest pokazane chętnie zobaczyłabym więcej . Napewno zabuduję je tylko martwi mnie na tym zdjeciu brak jakiejkolwiek poręczy :roll:

Ala28
02-01-2007, 10:12
Mam samonośne, ażurkowe, dębowe. Użytkuję od roku i jeszcze nie skrzypią. :D
http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/f/6/2/1/21354868_d.jpg
Pozdrawiam,
Ala

sebi ( gosc )
28-02-2007, 10:05
Mam pytanie jakie schody wstawić do domu, czy drewniane, czy murowane z nakładką na stopień drewna.
Oglądałem ostatnio sporo projektów schodów i mam dylemat.
Przy drewnianych mam obewe,że po pewnym czasie będą skrzypieć.
Wdzięczny bede za info
Sebi

Darek Rz
28-02-2007, 10:46
Witam

Konstrukcja stalowa (malowana proszkowo na dowolny kolor ) i stopnie drewniane .

pozdrawiam

sebi ( gosc )
28-02-2007, 10:52
Witam Darku

Mam pytanie, czy masz namiar na jakas firme produkujaca te schody?
Smignal bym po ich stronach internetowych
A jak w uzytkowaniu?

Darek Rz
28-02-2007, 11:51
Witam

Na temat swoich nic ci nie napiszę bo właśnie się robią :lol: . Natomiast oglądałem trochę takich schodow u znajomych i są bardzo zadowoleni . Jest to lekka ażurowa konstrukcja o delikatnym wyglądzie w porównaniu z "pancernymi" betonowymi i dodatkowo nigdy nie skrzypią . Jeśli chodzi o firmy produkujące schody to odwiedzałem je tylko po to ,aby podpatrzeć ciekawe wzory . Teraz całą konstrukcję robi mi firma ślusarska specjalizująca sie w konstrukcjach stalowych .Natomiast stopnie zrobi zaprzyjaźniony stolarz . Koszt takich schodów wyjdzie 3x mniejszy niż większość schodów gotowych . Wpisz w wyszukiwarkę słowo schody to wyskoczy ci kilku producentów schodów gotowych .

pozdrawiam

monument
28-02-2007, 12:03
Zgadzam się z poprzednikiem,schody na lekkiej stalowej konstrukcji ,ażurowe ,przepiękny mebel w domu,widziałem u kilku osób.(betonowe w domu to chyba pomyłka).Mnie koszt wyniósł 10 stopni plus 5 zabiegów plus 7m barierki( metal łączony z drewnem) ok.13 tys.Może drogo ale warto. :D
pozdrawiam

sebi ( gosc )
28-02-2007, 15:26
Witam ponownie
monument
Spytam, masz jakies zdjecia schodow u siebie?
pozdrawiam
sebi

adrian
28-02-2007, 16:26
Też będę miał takie schody. Tylko zamiast malowanej stali mam kwasówkę. Ale powiem Wam, że z ich wykonaniem to dopiero mam schody... :cry: Wykonawca męczy się, biedzi, poprawia dziesiąty raz, a ja czekam i tłumaczę. Ale jak zobaczyłem moje dębowe trepy położone na konstrukcji to widok wynagradza nerwy i czekanie.

sebi ( gosc )
28-02-2007, 16:50
Witam Panowie

Jeśli mogę prosić to dajcie mi info o ciekawych firmach.Jest tych firm sporo ale najciekawsze to sami wiecie gdzie szukać. :roll: bo macie to zgłowy.
Pozdrawiam
sebi

RYDZU
28-02-2007, 17:56
U nas przyszedł pan, poogladał i powiedział za schody 13 tysięcy :o .
Grzecznie go pożeganłem, porysowałem, kupiłem maszyny i zobiłem sobie sam.
Zdjęcia masz w moim dzienniku budowy - własnie dorabiamy do nich barierkę.

Pozdrawiam

jabko
28-02-2007, 20:50
Rydzu jakie masz profile nosne ??
Pamiętasz wymiary ??

Świerzak
28-02-2007, 21:39
rydzu.. nie znalazłem... długi watek... ale kończy sie jak by na stanie surowym..

moze przeoczyłem..

GACUŚ
28-02-2007, 21:41
rydzu.. nie znalazłem... długi watek... ale kończy sie jak by na stanie surowym..

moze przeoczyłem..

Strona 4 dziennika zupełnie na końcu .
kliknij : http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=27859&postdays=0&postorder=asc&start=180

RYDZU
28-02-2007, 21:43
Rydzu jakie masz profile nosne ??
Pamiętasz wymiary ??

Z nośnym poszedłem trochę "va banque" i wziąłem 100x100 ze ścianką 5 mm. A że na kazdym biegu mam 2 sztuki.... ;)
Schody wyszły mocne tak, że nie mam obaw by na nie puścić jednocześnie całą wycieczkę :)

Pozdrawiam

jabko
28-02-2007, 21:47
No to faktycznie smok :lol:
Profile normalnie w hurtowni stali są do kupienia ??

RYDZU
28-02-2007, 21:50
No to faktycznie smok :lol:
Profile normalnie w hurtowni stali są do kupienia ??

Bez problemu. 100x100x5 to taki standard.

pozdrawiam

Świerzak
28-02-2007, 21:50
gacuś dzieki!! kompletny ze ,mnie idiota :) nie zorientowałem sie ze sa 4 strony...

schody spox..

sebi ( gosc )
01-03-2007, 14:33
Witam ponownie

A stopnie zrobili

sebi ( gosc )
01-03-2007, 14:35
Sorki za wcześniejszą odpowiedz, coś mi komp nawala.
Wracając do wcześniejszej informacji, mam pytanie stopnie z jakiego drewna?
:evil:
Pozdrawiam
Sebi

EZS
01-03-2007, 15:48
Rydzu
Ile cię te profile wyniosły?
Ja też o takich myślę, ale mam problem. Moim marzeniem jest, żeby belki były schodkowe a nie proste. Czyli trzeba będzie spawać z kawałków :( Nie wiem, czy taka spawana konstrukcja będzie wystarczająco wytrzymała no i ja nie mogę dać tylu belek poprzecznych na spoczniku (kominy po bokach klatki schodowej) a jedynie jedną w końcu. Myślę i myślę, czy damy radę sami (no, ze spawaczem) czy jednak iść do firmy. Kasy szkoda. :cry:

RYDZU
01-03-2007, 16:04
Rydzu
Ile cię te profile wyniosły?
Ja też o takich myślę, ale mam problem. Moim marzeniem jest, żeby belki były schodkowe a nie proste. Czyli trzeba będzie spawać z kawałków :( Nie wiem, czy taka spawana konstrukcja będzie wystarczająco wytrzymała no i ja nie mogę dać tylu belek poprzecznych na spoczniku (kominy po bokach klatki schodowej) a jedynie jedną w końcu. Myślę i myślę, czy damy radę sami (no, ze spawaczem) czy jednak iść do firmy. Kasy szkoda. :cry:

Myslę, ze odpowiedź cie przekona do samodzielnej zabawy - koszty materiału (stali) to około 1300 zł. Piaskowanie przed lakierowaniem 300 zł. Lakierowanie gratis :) - no nie całkiem bo muslkałem dać dobrą flachę czyli jakieś 100 pln.
Całe schody ze stopnicami (bez barierki) wyszły mnie na gotowo 2800 zł.

Przy konstrukcji o jakiej piszesz - spawanej z krótkich kawałków, wymagane jest doświadczenie spawacza. Spawy potrafią powyginac całkiem solidnie konstrukcję. Ja na razie chyba bym sie nie podjął takiej roboty - ale w końcu kiedys musi być pierwszy raz :)

Pozdrawiam

monument
01-03-2007, 16:07
Rydzu nie obraż się ,ale takie schody jak u Ciebie miałem wycenione na ok.5 tys,cena 13 tys.odnosi się do schodów a,la Rinthal(sama poręcz ok.600 mb) to tylko w formie wyjaśnienia ,nie przechwałek :D . strona chyba www.dems.pl
pozdrawiam

RYDZU
01-03-2007, 16:47
Rydzu nie obraż się ,ale takie schody jak u Ciebie miałem wycenione na ok.5 tys,cena 13 tys.odnosi się do schodów a,la Rinthal(sama poręcz ok.600 mb) to tylko w formie wyjaśnienia ,nie przechwałek :D . strona chyba www.dems.pl


A o co sie tu obrażać? :)
Schody schodom nierówne a "prawie robi wielką róznicę" jak ktoś powiedział.
Prawie takie same schody moga kosztować naprawdę różne pieniądze.
Gdyby mnie ktoś wtedy schody wycenił na 5 tys to pewnie bym się zgodził.
Więc jak masz takiego taniego wykonawcę - tylko się chwalić :)

Pozdrawiam

jabko
01-03-2007, 20:06
Dzięki Rydzu za info.

monument wycenione przez kogos a wykonane to bardzo wielka różnica.
Ostatnio hormann montował bramę u szwagrów i słupek jest cały od ziemi a ten kawałek pod ziemią pospawany z kilku części.
Tak samo mógłby zrobić wykonawca schodów.
Może myślał ze częśc profili kupi na złomie i pospawa.

Jedno wiem na pewno.
Nikt tak porządnie nie podejdzie do zadnej czynnosci na Twojej budowie jak Ty.
Ty sobie nie będziesz składał z kawałków.
Jak tylko inwestor nie widzi to nie zrobią niczego czego później nie widać (wszelkiego malowania w środku, nagle instalatorzy nie czyszczą rurek przd lutowaniem, dekarze tną blachę gumówką itp)
Ewentualnie trzeba kogoś porządnie pilnować albo musi to być ktoś zaufany

Ja tam Rydza podziwiam i pochwalam :lol:

sebi ( gosc )
02-03-2007, 10:18
Alo 8) Witam :D Wszystkich
Mam pytanie które zadałem wczoraj, jakie drewno wybrać na stopnie
Profile to wiem jakie macie, Dzięki za info :lol: Ale jeszcze te informacje są mi potrzebne

Pozdrawiam
Sebi :wink:
[/list]

adrian
02-03-2007, 11:14
Alo 8) Witam :D Wszystkich
Mam pytanie które zadałem wczoraj, jakie drewno wybrać na stopnie
Profile to wiem jakie macie, Dzięki za info :lol: Ale jeszcze te informacje są mi potrzebne

Pozdrawiam
Sebi :wink:
[/list]
Ja mam dęba - i wg mnie wygląda super :D

RYDZU
02-03-2007, 13:26
Alo 8) Witam :D Wszystkich
Mam pytanie które zadałem wczoraj, jakie drewno wybrać na stopnie
Profile to wiem jakie macie, Dzięki za info :lol: Ale jeszcze te informacje są mi potrzebne


Nasze stopnie sa z brzozy.

Pozdrawiam

sebi ( gosc )
02-03-2007, 13:58
Panowie

Dzięki za info. :P
Musze się rozejrzeć za stolarką.
A moge o coś spytać innego :oops: takie małe pytanie
Jakie piece macie do CO
Wiem, że odbiegłem od schodów ale to tylko taka mała prośba
Wdzięczny Będe
Sebi

sebi ( gosc )
02-03-2007, 14:14
A Panowie

A jakie rozmiary tych stopni
I napewno nie skrzypią ?

Pozdrawiam
Sebi :lol:

adrian
02-03-2007, 14:39
U mnie proste trepy mają 28x95cm. Te zabiegowe to różnie :D
A co do skrzypienia to dopiero się okaże. Na razie mam konstrukcję i trepy ułożone luźno na niej dla sprawdzenia.

sebi ( gosc )
02-03-2007, 14:42
U mnie proste trepy mają 28x95cm. Te zabiegowe to różnie :D
A co do skrzypienia to dopiero się okaże. Na razie mam konstrukcję i trepy ułożone luźno na niej dla sprawdzenia.

A jaka grubość ?
Sebi

adrian
02-03-2007, 14:47
3 cm.
Klejone z wąskich elementów - każdy trep z trzech lub czterech..

sebi ( gosc )
02-03-2007, 15:10
3 cm.
Klejone z wąskich elementów - każdy trep z trzech lub czterech..

OKI

Pozdro
Sebi

RYDZU
02-03-2007, 19:16
A jakie rozmiary tych stopni
I napewno nie skrzypią ?


Moje maja 122x30 cm i 4 cm grubości. Nie skrzypią :)

Pozdrawiam

gorzkim
02-03-2007, 20:21
Ja ze swoich też jestem zadowolony :) :D
http://img50.imageshack.us/my.php?image=obraz061hy2.jpg

sebi ( gosc )
05-03-2007, 15:32
Witam Panowie

Dzieki za info.

Pozdrawiam
Sebi 8)
Miłego Dnia 8)

eilian
07-08-2008, 12:05
Chodzi oczywiście o schody wewnętrzne. Usłyszeliśmy radę, że robienie betonowych jest bez sensu, bo się przepłaca niepotrzebnie (potem i tak okłada się je drewnem) i lepiej zrobić od razu z samego drewna.
Jaka jest Wasza opinia?
Dodatkowo pod schodmi chcę wygospodarować jakiś kącik, nacjhętniej na spiżarenkę (małą, ale zależy mi na niej bo kuchnia też będzie mała) no i w zwiąku z tym nie chcę nadmiernie tego miejsca obudowywać a beton pewnie zabrałby trochę tej przestrzeni. Z drugiej strony ważne jest aby w tym miejscu było chłodno, co przy betonie chyba jest łatwiejsze.
Proszę, pomóżcie roztrzygnąć dylemat.
p.s. szukałam podobnych wątków, ale po kilku stronach się poddałam[/img]

Elfir
07-08-2008, 12:18
Jezeli wybierasz wykańczanie wnętrz na raty - betonowe. Jeśli nie wiesz jak wykończysz wnętrza (płytki, drewno, wykładzina) - betonowe.
Drewniane - o ile wybrany rodzaj drewna bedzie pasował potem do innych elementów wystroju. Drewno to tez jednorazowy duzy wydatek. Przy drewianych nie da się chyba sensownie zabudować miejsca pod nimi.

daggulka
07-08-2008, 12:30
Jest dużo wątków na ten temat ....np. tutaj:
http://forum.muratordom.pl/schody-z-betonu-czy-z-drewna,t17641.htm

07-08-2008, 12:32
... Przy drewianych nie da się chyba sensownie zabudować miejsca pod nimi.
da sie

Trociu
07-08-2008, 13:34
... Przy drewianych nie da się chyba sensownie zabudować miejsca pod nimi.
da sieAno da się. U mnie ma się pod nimi zmieścić i kibelek, i szafka na jakiś odkurzacz i legowisko dla psa.

I Harry Potter pod takimi drewnianymi też dla przykładu spał.

mario1976
07-08-2008, 13:52
Przy drewianych nie da się chyba sensownie zabudować miejsca pod nimi.

Będe miał drewniane .....zapewniam, ze da się je fajnie zabudować od dołu :wink:

zezo
07-08-2008, 21:40
w projekcie mam betonowe, po rozmowie z majstrami zmieniłem sobie na drewniane, jak poznałem ceny tych drewnianych to wróciłem do betonowych, obłożyłem je drewnem i jest OK.

Cypek
08-08-2008, 08:47
Ja zrobiłem betonowe i obłożyłem je drewnem.
Majstry nawet nie spojrzały w projekt czy one tam są czy nie tylko liczyli m2 ścian do wyceny więc robociznę jakby miałem free.
Jak policzyłem beton, stal i deski na szalunek + obłożenie wychodziło mi 10.000 zł a za samonośne chcieli 14.000 zł (ceny z 2004)

eilian
08-08-2008, 17:32
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Przejrzałam także wątek podsuniey przez Daggulkę i jak zwykle nie ma jednoznacznej odpowiedzi...
Najbardziej trapi mnie jednak kwestia tego chłodu w schowku pod schodami, czy dobrze mi się wydaje, że takie betonowe schody dadzą więcej zimna w spiżarni?
A może ktoś ma spiżarnie pod drewnianymi i jest zadowolony?

szczukot
03-11-2008, 19:53
Witam
Stoje wlasnei przed dylematem wybrania schodow : lane z betonu (i potem oczywsicie oblozone) czy tylko drewno ? Warunkiem jest, ze schody te beda musialy byc pelne a nie azurowe. Pod spodem musze miec zamkniety schowek. Czy widzial ktos moe tego typu rozwiazania konstrukcyjne drewniane (moze jakis link). Co taniej wyjdzie ?

Fantom

Sasha
04-11-2008, 01:04
betonowe i potem obłożone drewnem będą droższe, niż tylko drewniane, ale podczas budowy lepiej się sprawdzą

Depi
04-11-2008, 01:07
Ogolnie lepiej sie sprawdza, a podczas budowy BEDĄ.

Graczyk
04-11-2008, 08:54
Tylko i wyłącznie drewniane.
Betonowe drogie jak byk a za obłożenie też będziesz płacić. Dodatkowo niewiele jest ekip które umieją rozrysować dokładnie schody i przeważnie wychodzą krzywe.
Z tego to powodu rób drewniane jeśli jest taka możliwość. A na czas budowy zrobisza tymczasowe drewniane z byle desek.

Depi
04-11-2008, 09:19
Czyli rób gorsze, bo są tańsze i łatwiej je zrobić. Dobre rady - zawsze w cenie!

m.k.k
04-11-2008, 09:30
Dobre rady - zawsze w cenie!
Prawde gada :D



Czyli rób gorsze...

Rzecz indywidualnej oceny



...bo są tańsze i łatwiej je zrobić.

Parametr: cena/jakosc wazna rzecz. Zwlaszcza, gdy walory uzytkowe porownywalne.

mario1976
04-11-2008, 09:34
Witam
Stoje wlasnei przed dylematem wybrania schodow : lane z betonu (i potem oczywsicie oblozone) czy tylko drewno ? Warunkiem jest, ze schody te beda musialy byc pelne a nie azurowe. Pod spodem musze miec zamkniety schowek. Czy widzial ktos moe tego typu rozwiazania konstrukcyjne drewniane (moze jakis link). Co taniej wyjdzie ?

Fantom

Ja będę miał już za 2mc drewniane pełne dębowe i pod nimi schowek. Schody robione przez mojego poleconego wykonawce już widziałem i co konstrukcji to nie mam zastrzezeń.Nie trzeszczą, są stabilne i piekne. W projekcie były schody drewniane i jest na nie niewiele miejsca. Namawiałem wykonawcę aby mi jednak wylał ale był jakoś niechetny. Podejrzewam, że tak jak ktoś wspominał w watku bał się, że schody skrojone na centymetry źle zaszaluje, rozmierzy wyleje i bede truł mu bułe. Co do roznicy kosztów to nie wiem prawdę mówiąc bo i wykonawca i KB odradzali mi własnie lane z opisanych powyżej powodów.

A teraz minusy - drabina w czasie całej budowy to jakaś ku!@#$ tragedia. Ja daje radę ale co mniej wprawni wykonawcy z wielkimi brzuchami, zwiedzające moje włościa mamy, teściowe, ciotki, transport płytek na góre, kaloryferów, nie wspominam wchodzenia z dzieckiem na ręku po schodo-drabinie mojego pomysłu :evil: ....dobrze, że to już końcówka tej merdęgi.

Tak więc za betonem przemawia wygoda w czasie wykończeniówki.

mikolayi
04-11-2008, 09:36
tak na marginesie jak wygladają pełne schody drewniane ? moze ktoś dysponuje foto, bo jescze czegoś takiego nie widziałem...

mario1976
04-11-2008, 09:41
tak na marginesie jak wygladają pełne schody drewniane ? moze ktoś dysponuje foto, bo jescze czegoś takiego nie widziałem...

No jak to jak :wink: Tak jak obłożone betonowe. Wszędzie masz drewno. Druga opcja to wykończenie tam gdzie w ażurowych jest prześwit (nie pamiętam czy to mdf czy osb :oops: ) np na biało. Ale jak na takie schody patrzysz od przodu róznicy nie widać. Ja od tyłu będę miał je wykończone KG a pomiedzy KG i wnetrze schodyw napacham wełny z docieplenia aby je wygłuszyć jeszcze.

frupper
04-11-2008, 09:41
np. takie

http://img2.vpx.pl/up/20081104/44.jpg (http://www.vpx.pl/foto,_44135.html)

mikolayi
04-11-2008, 09:51
czyli technologicznie wszystko jest mozliwe o wykonania a pozostaje pytanie o koszta i cel, jakiemu ma służyc schowek pod schodami :)

pierwek
04-11-2008, 11:21
co do kosztów i to że schody lane są drogie... mi wykonawca powiedział, że jak chce to mi schody wyleje (w projekcie były oczywiście drewniane) - na moje pytanie ile to będzie mnie kosztowało ekstra, popatrzył tylko na mnie dziwnie i powiedział że zrobi mi to w cenie domu na jaką się umawialiśmy...
czyli koszt tych schodów jak na razie to pewnie około 200-300zł (zbrojenie + beton)

i używam sobie komfortowo już 1,5 roku schodów betonowych - wykańczał później, jak przyjdzie na to pora

Depi
04-11-2008, 12:46
Słusznie prawi pierwek. Koszt jest minimalny (trochę drewna, pare prętów, jakiś metr-dwa betonu, robocizna pare stów), a ISTNIENIE schodów (co kolega powyżej obrazowo opisał) jest na etapie budowy bezcenne). Gros kosztów pięknych schodów to ich okładzina, a nie konstrukcja.

A schody drewniane mogą nie skrzypieć _na razie_ - prędzej czy później będą.

Havena
04-11-2008, 14:29
U nas bedzie kominek 'pod schodami'. Wiec pewnie drewniane odpadaja???

Edybre
04-11-2008, 19:42
Mam wylewane betonowe. Podobnie jak przedmówcy - cena za robociznę w cenie prac murarskich - bez dopłat + trochę betonu i stali. Stolarz za stopnie i barierki wziął 2900 - nie wiem, czy pełne drewniane wyjdą taniej ale na pewno betonowe ułatwiają życie w czasie budowy.

Mirek_Lewandowski
04-11-2008, 19:50
co do kosztów i to że schody lane są drogie... mi wykonawca powiedział, że jak chce to mi schody wyleje (w projekcie były oczywiście drewniane) - na moje pytanie ile to będzie mnie kosztowało ekstra, popatrzył tylko na mnie dziwnie i powiedział że zrobi mi to w cenie domu na jaką się umawialiśmy...
czyli koszt tych schodów jak na razie to pewnie około 200-300zł (zbrojenie + beton)

i używam sobie komfortowo już 1,5 roku schodów betonowych - wykańczał później, jak przyjdzie na to pora

Planowałem drewniane. Majster w słowach niewyszukanych poinformował mnie, że na żadnej budowie, którą robił, po drabinach i prowizorkach nie latał i latać nie zamierza. Zrobione oczywiście w ogólnej cenie.

szczukot
04-11-2008, 20:02
Witam
Stoje wlasnei przed dylematem wybrania schodow : lane z betonu (i potem oczywsicie oblozone) czy tylko drewno ? Warunkiem jest, ze schody te beda musialy byc pelne a nie azurowe. Pod spodem musze miec zamkniety schowek. Czy widzial ktos moe tego typu rozwiazania konstrukcyjne drewniane (moze jakis link). Co taniej wyjdzie ?

Fantom

Ja będę miał już za 2mc drewniane pełne dębowe i pod nimi schowek. Schody robione przez mojego poleconego wykonawce już widziałem i co konstrukcji to nie mam zastrzezeń.Nie trzeszczą, są stabilne i piekne. W projekcie były schody drewniane i jest na nie niewiele miejsca. Namawiałem wykonawcę aby mi jednak wylał ale był jakoś niechetny. Podejrzewam, że tak jak ktoś wspominał w watku bał się, że schody skrojone na centymetry źle zaszaluje, rozmierzy wyleje i bede truł mu bułe. Co do roznicy kosztów to nie wiem prawdę mówiąc bo i wykonawca i KB odradzali mi własnie lane z opisanych powyżej powodów.



Mozesz dac znac ile mneij wiecej kosztowaly takie pelne ze schowkiem ? Chcialbym ze spocznikiem ale jak beda z zabiegiem tez przezyje

Fantom

szczukot
04-11-2008, 20:04
tak na marginesie jak wygladają pełne schody drewniane ? moze ktoś dysponuje foto, bo jescze czegoś takiego nie widziałem...

Np tu widac :
http://www.schody-pelne.bialic.pl/index.php?p=0
http://stolarnia-schody-drzwi.com/katalog/index.php?cPath=1

Fantom

szczukot
04-11-2008, 20:08
co do kosztów i to że schody lane są drogie... mi wykonawca powiedział, że jak chce to mi schody wyleje (w projekcie były oczywiście drewniane) - na moje pytanie ile to będzie mnie kosztowało ekstra, popatrzył tylko na mnie dziwnie i powiedział że zrobi mi to w cenie domu na jaką się umawialiśmy...
czyli koszt tych schodów jak na razie to pewnie około 200-300zł (zbrojenie + beton)

i używam sobie komfortowo już 1,5 roku schodów betonowych - wykańczał później, jak przyjdzie na to pora

No mi wyszlo, ze bede potrzebowal okolo 2 m3 betonu i 150 kg stali. Wiec to zbrojenie + beton wychodzi juz wiecej. Do tego troche szalunkow i stemple. Oczywiscie czas budowy tego to z dwa dni dla ekipy (kasa 1200 zl).

A z tym wykanczaniem "pozniej" to wlasnie najgorsze :(

Fantom

Mirek_Lewandowski
04-11-2008, 20:21
Wykończyłem sobie sam- jesion klejony. Różnice nie przekraczały 1 cm. Wiem, co mam.

mario1976
05-11-2008, 09:28
Mozesz dac znac ile mneij wiecej kosztowaly takie pelne ze schowkiem ? Chcialbym ze spocznikiem ale jak beda z zabiegiem tez przezyje

Fantom

Schowek pod schodami będzie taki kombinowany czeciowo murowany czesciow na profilach + płyta...no bardziej skomplikowana historia.

Same schody beda pełne, bez kapinosów (tak się tochywa nazywa) czyli część pionowa schodka zlicowana z tą po jakiej się chodzi. U mnie będą dwa wygodne zabiegi ale to nie miało wpływu na cenę (ze spocznikiem wychodziło tyle samo). Do tego poręcze, nakładka na murek na górze i dwie barierki zabezpieczające przed wycieczkami dzieciaków. Wszystko w takim prostym czystym stylu bez udziwnień. Całośc 10 000. Miałem jeszcze do wyboru tańszą konstrukcyjnie wersję (9000), która zabierała jednak więcej miejsca a z miejscem u mnie krucho....górale tłumaczyli mi to rok temu więc już wymazałem z pamięci :wink: .

Dawidowski
16-02-2010, 09:18
Jakie macie u siebie schody żelbetonowe czy drewniane i dlaczego takie wybraliście?

madzioras
16-02-2010, 10:20
My mamy schody betonowe. Wg mnie to kwestia gustu - nam bardziej odpowiadały takie. Są opinie że lane schody są tańsze ale ja raczej nie podzielam tej opinii. Wg mnie koszt realizacji podobny.

Charlie
16-02-2010, 10:35
W mojej opinii lane sa najlepsze. Techniki betonowania szalunkowego sa dzisiaj na tym poziomie, że można wykonać lekkie formy schodów z betonu. Nie muszą to być tradycyjne, blokowe konstrukcje.
Sprawa rozbija się o projekt i wykonawstwo. To drugie chyba jest wazniejsze w dzisiejszych reliach.
Drewno jest piekne ale szczerze powiem, że nie chodziłem po NIE TRZESZCZĄCYCH 5 letnich schodach drewnianych.

16-02-2010, 11:05
Jakie macie u siebie schody żelbetonowe czy drewniane i dlaczego takie wybraliście?

jeden bieg obłozone drewnem /cała "konstrukcja" to ramki stalowe wpuszczone w przeciwległe sciany .../
spocznik i drugi bieg - żelbetowe
dlaczego tak ? aby wiedzieć które sa lepsze ... :wink:

mynia_pynia
16-02-2010, 11:58
Mam schody na konstrukcji stalowej ze stopniami drewnianymi, coś na wzór tych:

http://images12.fotosik.pl/82/d8144da8661b8676.jpg

Takie mi się podobają, a w dodatku potrzebowałam dostępu do światła, a nad schodami są dwa okna dachowe, które rewelacyjnie doświetlają przedpokój.

Elfir
16-02-2010, 12:11
Będę miała betonowe. Drewnianych nawet nie brałam pod uwagę.

tqlis
16-02-2010, 12:15
Mam lane betonowe zawijane, ktore sam wykonalem.
W przyszlosci obuduje je drewnem.

krolik2002
16-02-2010, 12:35
drewniane schody nie trzeszczą jak są dobrze zrobione, wyglądają lżej niż betonowe, są naturalne ale....są drogie jeśli mają być dobre :-?

betonowe są bezobsługowe, stosunkowo proste (nie potrzeba megafachowca) i cenowo wydają się być atrakcyjne.

ps
Będę miał ażurowe (stal/aluminium/drewno/szkło) a betonowe nie wchodzą w grę ze względu na ich ciężki "betonowy" wygląd

mario1976
16-02-2010, 13:35
Jakie macie u siebie schody żelbetonowe czy drewniane i dlaczego takie wybraliście?

Mam drewniane. Czemu ? Pierwszy dom, w projekcie takie były i jakoś tak wyszło. Cenowo moim zdeniem wyszło bardzo podobnie. Jakościowo mam bardzo ok. Nic nie stuka, nie puka nie trzeszczy. W następnym domu wylałbym jednak schody ?

Wprowadziliśmy się z róznych przyczyn po 2 latach od wbicia łopaty. Przez cały okres wykończeniówek, KG itp. lataliśmy po drabinach a dużo robiliśmy sami. Prze******, niewygodne, czasem niebezpieczne :wink: - a tak jak pisałem za tą samą kase mogłem w komforcie chadzać po betonie.

PeZet
16-02-2010, 15:16
Mam schody drewniane, zbudowane z materiału,który został ze stawiania więźby: krokwie, murłata. Wymagają obudowania - podobnie jak betonowe - ale moim zdaniem to najtańszy sposób na schody

siwyra
16-02-2010, 15:31
masz kasiurę........zbuduj windę :D
żarty żartami ale betonowe chyba troszkę bezpieczniejsze ze względu na dzieci.

m.k.k
16-02-2010, 15:39
masz kasiurę........zbuduj windę :D
żarty żartami ale betonowe chyba troszkę bezpieczniejsze ze względu na dzieci.

No tak, jak się synek z piłą do schodów dobierze :D

A na poważnie, to skąd taka opinia?

tqlis
16-02-2010, 15:48
Ciekawie niektorzy pisza, ze betonowe zle wygladaja :)
Owszem jest to prawda, jak sie ich nie obuduje.
Schody lane betonowe mozna jak najbardziej wykonczyc drewnem i tak samo nie jest to tanie.

pawlok
16-02-2010, 15:59
Jakie macie u siebie schody żelbetonowe czy drewniane i dlaczego takie wybraliście?

Drewniane, bo schody dla nas to był jakby mebel nadający klimatu dziurze zwanej klatką schodową :-)
Zawsze podobały mi się stare domy ze starymi drewnianymi schodami i nasz dom też taki będzie za kilkadziesiąt lat :-)
pozdrawiam
Pawlok

siwyra
16-02-2010, 15:59
masz kasiurę........zbuduj windę :D
żarty żartami ale betonowe chyba troszkę bezpieczniejsze ze względu na dzieci.

No tak, jak się synek z piłą do schodów dobierze :D

A na poważnie, to skąd taka opinia?
może piłą to nie :D
ale wślizgnąć sie może między stopnie,wyobrażnia dziecięca nie ma granic.

pawlok
16-02-2010, 16:05
ale wślizgnąć sie może między stopnie,wyobrażnia dziecięca nie ma granic.

A jak drewniane z podstopniami zrobione to niby jak ? :-)
Pawlok

lilka.w
16-02-2010, 17:26
Będziemy mieli drewniane,bo obłożenie betonowych drewnem ,to prawie cena drugich schodow- wiem,bo przerobilam to w obecnym mieszkaniu.

Croolick
16-02-2010, 20:41
Mam betonowe, będę miał drewniane (jak sobie je obłożę). :D
Dlaczego? Bo takie w projekcie i będą CICHE, moge je wykończyć na kilka róznych sposobów. Także po latach.
Pozz.

joaz
17-02-2010, 09:49
Mam drewniane,między innymi dlatego,że strop jest drewniany. Znajdując sie w salonie,nadają wnętrzu specyficzny klimat. :lol:

misiakulka
17-02-2010, 10:18
będą drewniane. właśnie mi Grot wycenił na 30tyś dębowe, ażurowe na konstrukcji stal nierdzewna z balustradą ze stali nierdzewnej, typ Laura, zabiegowe 17 stopni. tak myślę że chyba drogie :( może polecicie jakąś firmę ciut tańszą :roll:

q-bis
17-02-2010, 10:30
Będę miała betonowe. Drewnianych nawet nie brałam pod uwagę.

Mam drewniane. Betonowych nawet nie brałem pod uwagę. :D

Takie były w projekcie i przeglądając te tysiące projektów, szukałem takiego, który ma w sobie przestrzeń - otwarty salon, ażurowe schody, przestronna łazienka (tu niestety była potrzebna drobna ingerencja architekta przy adaptacji).
Czasami zmiana schodów z takich na inne to ingerencja, która w jakiś sposób burzy zamysł projektantów...ale się na nią decydujemy, jak np przy podwyższaniu ścinaki kolankowej, o czym było na forum wiele razy...

siwyra
17-02-2010, 11:23
ale wślizgnąć sie może między stopnie,wyobrażnia dziecięca nie ma granic.

A jak drewniane z podstopniami zrobione to niby jak ? :-)
Pawlok
to założy maskę, chwyci piłę spalinową i porżnie schody :evil:
:lol: :lol: 8)

wojtas122
17-02-2010, 22:50
Wszystko zależy od Naszych potrzeb. Ogólnie wszystkie schody są dobre pod warunkiem dobrego wykonania. Ja u siebie mam drewniane szczelnie zabudowane ponieważ pod nimi mam ,,serce domu" czyli kuchnie :wink:

mynia_pynia
18-02-2010, 07:55
Nie przesadzajcie z tymi zabezpieczeniami konstrukcyjnymi dla dzieci.
Moja kumpela ma schody w całości drewniane i zrobiła do nich piękną masywną barierkę wypełnioną w 70% drewnem, żeby dzieci nie wypadły.
Efekt: koleżanka mało zawału nie dostała jak jej 3 letnia córcia weszła sobie jak po drabinie po tej super zamaskowanej barierce - teraz ma założoną siatkę plastikową na barierki.

Ja właśnie robię barierkę stalową gdzie różnica między elementami to 25 cm - nawet ja się przecisnę - a jak będę miała dzieci to z góry na dół pójdzie na nią siatka taka jak w siatkówce oddziela pola boiska.

q-bis
18-02-2010, 08:02
Nie przesadzajcie z tymi zabezpieczeniami konstrukcyjnymi dla dzieci.
Moja kumpela ma schody w całości drewniane i zrobiła do nich piękną masywną barierkę wypełnioną w 70% drewnem, żeby dzieci nie wypadły.
Efekt: koleżanka mało zawału nie dostała jak jej 3 letnia córcia weszła sobie jak po drabinie po tej super zamaskowanej barierce - teraz ma założoną siatkę plastikową na barierki.

Ja właśnie robię barierkę stalową gdzie różnica między elementami to 25 cm - nawet ja się przecisnę - a jak będę miała dzieci to z góry na dół pójdzie na nią siatka taka jak w siatkówce oddziela pola boiska.

Przecież po siatce można się wspiąć...moim zdaniem ryzykowny pomysł, znając dzieci...
Co to za barierka u twojej koleżanki skoro można po niej się wspiąć ?
Tzw furtka na schody powinna mieć szczebelki/tralki pionowe w odstępach uniemożliwiających nie tylko przeciśnięcie się dziecka ale także np zaklinowanie głowy pomiędzy nimi.
http://www.geuther.de/images/stories/produkte/sicherheit/left-treppenschutz.jpg

mjakob
18-02-2010, 08:36
Lane. Bo są obudowe z obu stron ścianami. Pod schodami jest piwniczka. Takie rozwiązanie wydaje się być praktyczne dość.
Jeśli schody są otwarte np. na salon to drewniane na pewno będą super wyglądać.
Lane są wygodne - jest po czym chodzić w czasie budowy. I moim zdaniem lane wychodzą taniej. Koszt betonu niewielki, a majstry którzy robią kompleksowo SSO raczej nie odliczą jakichś wielkich pieniędzy jeśli ich nie będą robić.

Dawidowski
21-02-2010, 09:51
Czeka mnie trudna decyzja nad wyborem schodów, w ciągu miesiąca muszę zdecydować jakie zrobić drewniane czy żelbetonowe. Ciągle jeszcze się waham.

CzarekT
21-02-2010, 10:32
Lane, obłożone dwoma ścianami ( a nawet trzema :) )i, wykorzystywane cały czas przy budowie, po zakończeniu wykończeniówki ostatnim elementem była zabudowa drewnem. Nie byłbym w stanie upilnować budowlańców, żeby chociaż pilnowali osłoniętego drewna. A jak pod osłonę przy budowie dostanie się trochę piasku - to makabra.

wanda33
19-06-2010, 17:19
Kochani, czy ktoś może mi podpowiedzieć (wrzucić fotki?) jakie wewnętrzne schody wyglądają ładnie? Mamy w projekcie zabiegowe drewniane, ale prawdę mówiąc jest taki wybór, że można oszaleć. Poza tym nie chcę zapłacić 20 tys tylko max 10 i szukam dobrego wykonawcy z okolic Tychów. Możecie kogoś polecić?

kevinlomax
08-07-2010, 09:39
Ile stopni masz w tych schodach? Albo jaka wysokość pietra? dwa zabiegi? czyli o 180 stopni? no i czy schody są betonowe do obłożenia drewnem czy w całości trzeba je postawić?

Gustaw Fijak
08-07-2010, 12:37
i ja sie podlącze
mam zamiar zburzyć betonowe schody z podpiwniczenia na pietro rozwalic sciane miedzy nimi i zrobic nowe schody. Czy decydowac sie na murowane czy jechac z drewnianymi?w sumie maja pojsc az pod poddasze wiec zbiegow bedzie 4 i chyba betonwe jakos tu nie pasuja jak myslicie? Jakies sugestie?

Liwko
08-07-2010, 13:27
Wprawdzie jeszcze od pół roku nie wykończone ale może komuś się spodobają.
http://picasaweb.google.com/107207850370140244581/Dom#

kevinlomax
09-07-2010, 09:20
i ja sie podlącze
mam zamiar zburzyć betonowe schody z podpiwniczenia na pietro rozwalic sciane miedzy nimi i zrobic nowe schody. Czy decydowac sie na murowane czy jechac z drewnianymi?w sumie maja pojsc az pod poddasze wiec zbiegow bedzie 4 i chyba betonwe jakos tu nie pasuja jak myslicie? Jakies sugestie?

No jeśli masz aż tyle czyli z podpiwniczenia aż po poddasze to trochę tego jest. Jeśli znajdziesz wykonawcę którego będziesz pewny że zrobi dwa piętra schodów drewnianych prawidłowo i nie będziesz się bał na to wejść to rób drewniane. Betonowe zajmą Ci dużo czasu i miejsca...i faktycznie raczej nie będą pasować...

Kowmarek
16-12-2010, 19:29
jęsli ktoś szuka ładnych schodów to wklejam kilka fotek, jeśli ktoś by chciał się dowiedzieć czegoś więcej na temat tych schodów to pytajcie na [email protected]
pozdrawiam

78mysz
16-12-2010, 22:37
jęsli ktoś szuka ładnych schodów to wklejam kilka fotek, jeśli ktos by chciał sie dowiedzieć czegoś więcej na temat tych schodów zapraszam do siebie
pozdrawiam
no i musiałes mnie zabic? Musiałes? To teraz za karę odpowiedz mi na pytanie, z jaką podłogą zestawione są pierwsze schody?To jesion?

Kowmarek
17-12-2010, 20:23
co do podłogi to tobie nie odpowiem bo te schody są tylko na wystawie, wiem że za bardzo to się nie klei to zestawienie kolorów :)

jozek131
12-01-2011, 01:41
Chłopie za 10 000,- tysięcy to nie poszalejesz z drogimi materiałami prześlij mi dane klatki schodowej lub projekt i trochę wytycznych co ci się podoba ja coś zaproponuję [email protected]

jersey
15-09-2011, 11:06
Witam,

czy to prawda, że obłożenie schodów cementowych drewnianymi stopniami, wyjdzie kosztowo niemal identycznie jak budowa całych schodów tylko z drewna ?
ile procent może być różnicy na cenie ?

a może ktoś się pochwali ile zapłacił np. w tym lub ubiegłym roku za schody, lub właśnie położenie stopni drewnianych na schodach betonowych ?

Pozdrawiam

pepe2009
15-09-2011, 11:59
Miałem robić schody lane, jednak po głębszych przemyśleniach w moim przypadku taniej wyjdą schody w całości drewniane ale to dlatego,że mam prostą klatkę schodową, bez zabiegów i stopnice będą przytwierdzone do ścianek działowych na których będą już czekać na nie kątowniki ;) (szerokośc klatki to 100cm). Myślę,że im bardziej skomplikowana klatka schodowa - tym droższe będą schody w całości drewniane....pozd.

dzabij
15-09-2011, 15:46
Ze schodami lanymi jest jeszcze taki problem, że zazwyczaj za cholerę nie wychodzą i trzeba je skuwać / dolewać, dorabiac schodki itp. Ja teraz zdecydowalbym się prawdopodobnie na schody o konstrukcji metalowej z drewnianymi trepami.

Elfir
15-09-2011, 20:01
Witam,

czy to prawda, że obłożenie schodów cementowych drewnianymi stopniami, wyjdzie kosztowo niemal identycznie jak budowa całych schodów tylko z drewna ?
ile procent może być różnicy na cenie ?


Tak, wyjdzie podobnie. Z tym, że z betonowych można korzystać już na budowie. Z drewnianymi musisz poczekać z tynkowaniem i posadzkami.
Betonowe możesz wykończyć kiedy chcesz i czym chcesz.

LasekD
15-09-2011, 20:35
Wyjdzie dużo taniej
Za schody wolno-stojące biorę tyle samo co za okładkę betonowych
Ile kosztuje wylanie schodów betonowych niech sobie każdy wyliczy
Pozostają dwa aspekty
Pierwszy
Tak jak napisał kol.@dzabij betonowe są dość często spartolone przez ekipę szalującą
Drugi
Tak jak napisała kol.@Elfir takie wylane betonowe przydają się podczas budowy jak diabli
Jest jeszcze trzeci aspekt
Betonowe są stabilniejsze ale z drugiej strony ciężko przy takich wprowadzić swoje innowacje:)
Decyzja należy do Was

Elfir
15-09-2011, 20:41
Betonowe nie trzeszczą :)

Swoje schody chcę okleić parkietem mozaikowym a nie wykonywać z pełnych desek.

Damro
16-09-2011, 01:16
napewno schody ażurowe wyjdą ci taniej niż obłożenie schodów betonowych drewnem,dolicz do wylanych schodów materiał,robocizna plus materiał wykończeniowy to się już nieuśmiecha,wiele osób zapomina o kosztach wylanych już schodów plus koszt wykończenia

Damro
16-09-2011, 01:22
i tu masz odpowiedź,bierze tyle samo tylko przy wylewanych schodach dodaj jeszcze materiał i robociznę
Wyjdzie dużo taniej
Za schody wolno-stojące biorę tyle samo co za okładkę betonowych
Ile kosztuje wylanie schodów betonowych niech sobie każdy wyliczy
Pozostają dwa aspekty
Pierwszy
Tak jak napisał kol.@dzabij betonowe są dość często spartolone przez ekipę szalującą
Drugi
Tak jak napisała kol.@Elfir takie wylane betonowe przydają się podczas budowy jak diabli
Jest jeszcze trzeci aspekt
Betonowe są stabilniejsze ale z drugiej strony ciężko przy takich wprowadzić swoje innowacje:)
Decyzja należy do Was

Damro
23-09-2011, 00:26
betonowe obłożone drewnem zapewne nie wyjdą taniej niż ażurowe,przy betonowych dochodzi też koszt podstopnic,ażurowe oprócz drewnianych mogą być drewnopodobne,plastikowe czy metalowe które są dużo tańsze.

edde
23-09-2011, 21:45
no dwoje babka wróżyła, tymi samymi argumentami można bez końca przerzucać sie w obie strony
parafrazując: betonowe mogą pozostać betonowe, moga byc obłożone materiałem drewnopodobnym, plastikowym, metalowym, wykładziną, ceramiką, gresem itp itd i wtedy są dużo tańsze... ;)

firewall
23-09-2011, 22:04
Zamiast betonowych lub drewnianych proponuję kompromis: stalowo-drewniane.Lekkie, wytrzymałe, pozbawione wad czysto drewnianych. A wygląd taki jak pełnodrewnianych.

niktspecjalny
24-09-2011, 08:02
Witam,

czy to prawda, że obłożenie schodów cementowych drewnianymi stopniami, wyjdzie kosztowo niemal identycznie jak budowa całych schodów tylko z drewna ?
ile procent może być różnicy na cenie ?

a może ktoś się pochwali ile zapłacił np. w tym lub ubiegłym roku za schody, lub właśnie położenie stopni drewnianych na schodach betonowych ?

Pozdrawiam

Witam
To może ja ci przypomnę jak powstały u mnie schody, ten bardzo ważny element komunikacyjny w naszym domu.Ze względu na wielkość i różnorodność :D prac na poddaszu użytkowym, od razu z małżą zdecydowaliśmy się na schody betonowe.Bardzo ale to bardzo pomogło to w uzbrajaniu poddasza.Tam na poddasz(skracając budowanie w ekspresowym tempie) powstały podłogi z deski barlineckiej-jesionowej.Na dole wykończenie podłóg miało taki sam finał czyli również z deski barlineckiej -jesionowej.Schody betonowe długo były obkładane wilgotnymi szmatami zanim ujrzały światło dzienne.Wtedy narodził się pomysł zresztą bardzo tani w wykonaniu.Zostało kilka paczek deski barlineckiej którą to nabyliśmy chyba po 60 zł/mkw i jeszcze nie zwróciliśmy.Mamy schody zabiegowe bez"przystanku" :D:D,dwa takie same "latawce" :D:D a reszta to dwa trójkąty i prostokąty.Oddaliśmy stolarzowi paczki z deską.Po pomiarze stwierdził ,że robi to tylko bo nas lubi.:);).Po samym montażu bez poręczy,tralek i króli usiadł i nie mógł się nadziwić ,że takiej prostocie sprostał :D.Wspomniane tralki,króle i poręcze zakupione zostały w sieci 6szt króli po 80 zł/szt,20 tralek po 15 zł/szt i 250 zł za poręcze,listwy przy schodowe t/z upiększacze 300 zł.Wszystko jesion,króle klejone na zamówienie a tralki jesionowe z inoxem.Robocizna 1400 zł.Czyli 480+300+250+300+1400=2730zł. Do tego jeszcze trzeba by dodać kleje i pianki za około 300 zł.

pzdr.

Kominki Piotr Batura
24-09-2011, 09:07
http://images38.fotosik.pl/159/6e8157aa369615e0med.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimages38.fotosik.p l%2F159%2F6e8157aa369615e0med.jpg)


Dla mnie robienie schodów betonowych ma sens tylko w sytuacji
na załączonym zdjęciu. Urok tych schodów jest niewątpliwy.

Miszaki
24-09-2011, 09:34
My mamy schody betonowe, bo zależało nam na schowku który pod nimi urządzimy i na tym, by były w wyglądzie masywne.
Wykończenie schodów będzie następujące: na 13 stopni zostanie położony naturalny dąb (podstopnice również dębowe), spocznik ok 1800 x 900 mm też w dębie, a balustrada (ponad 9 metrów bieżących) będzie kopertowa, sosnowa pomalowana na kryjącą biel, taka jak na zdjęciu poniżej. Za schody zapłacimy 6 tysięcy. Mam nadzieję, że z czasem dąb poszarzeje, bo taki wolimy najbardziej.

https://lh5.googleusercontent.com/-xjmoQvSMmyc/TXzCtzh5NwI/AAAAAAAABnw/Ju5P2MFSl2o/Screen%252520shot%2525202011-02-25%252520at%25252011.32.35%252520AM.jpg

alic
24-09-2011, 12:38
Ja też mam schody betonowe a pod nimi sporą spiżarkę,myślę,że jeżeli schody drewniane to lekkie,ażurowe,które np. znajdują się w salonie,wtedy są również dekoracją,zależy co kto lubi,bo cenowo to chyba wyjdzie podobnie.

niktspecjalny
24-09-2011, 20:30
http://images38.fotosik.pl/159/6e8157aa369615e0med.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimages38.fotosik.p l%2F159%2F6e8157aa369615e0med.jpg)


Dla mnie robienie schodów betonowych ma sens tylko w sytuacji
na załączonym zdjęciu. Urok tych schodów jest niewątpliwy.

Jedno zdjątko i jeden Piotr............Znowu cię poniosło.:D..Fotka lipa.Niczego nie wnosząca do topiku.Pietrek masz jakiś problem...????????:);):)

Kominki Piotr Batura
24-09-2011, 21:22
Problem pewnie niejeden by się znalazł . Schody z wątku , który
niech będzie teraz Twoim problemem : :D


http://forum.muratordom.pl/showthread.php?90644-Schody-betonowe-ze-stopniami-drewnianymi!!!

niktspecjalny
26-09-2011, 06:58
Problem pewnie niejeden by się znalazł . Schody z wątku , który
niech będzie teraz Twoim problemem : :D


http://forum.muratordom.pl/showthread.php?90644-Schody-betonowe-ze-stopniami-drewnianymi!!!

Temat topiku to schody drewniane czy betonowe.Wklejasz zdjęcie tłumacząc ,że sens tylko takie ,a inne be???


......czy to prawda, że obłożenie schodów cementowych drewnianymi stopniami, wyjdzie kosztowo niemal identycznie jak budowa całych schodów tylko z drewna ? ..........a może ktoś się pochwali ile zapłacił np. w tym lub ubiegłym roku za schody, lub właśnie położenie stopni drewnianych na schodach betonowych ?

Zadał konkretne pytania a ty upraszczając sprowadziłeś temat do fotki i sensu budowania schodów betonowych.ech

Kominki Piotr Batura
26-09-2011, 07:19
Temat topiku to schody drewniane czy betonowe.Wklejasz zdjęcie tłumacząc ,że sens tylko takie ,a inne be???



Zadał konkretne pytania a ty upraszczając sprowadziłeś temat do fotki i sensu budowania schodów betonowych.ech


Nikt ! Specjalnie dla Ciebie. :)

Mam takie schody jak na zdjęciu które wkleiłem (prawie identyczne).
Robocizna kosztowała 90 zł od stopnia (szalowanie, betonowanie).
Do tego cement ,żwir, stal . Niestety szły z ogólnej puli , wiec nie
wiem ile tego było. Drewno dębowe też miałem swoje . Stolarz wziął
100 zł od stopnia za wyrobienie i montaż .

W wątku wyraziłem swoją opinię , nawiązując do dyskusji , która się
rozwinęła , a jest integralną częścią wątku. Niestety wyrażanie opinii
przez osoby reklamujące się na forum jest zakazane :(. Szkoda .

niktspecjalny
26-09-2011, 11:12
Powiedz jeszcze kiedy te schody powstały.Jest to bardzo ważne w nowo powstającym domu .bo o tu tu także idzie ,dokładnie poczytaj jak wypowiadają się pozostali.Nie napisałeś ,że wybudowałeś dom a dopiero potem przyszli i zrobili ci szalunek i wylali schody.W całości inwestycji można to przyjąć jako odrębne wyliczenie ale tylko odnosząc się do całości.Ja z murarzami zgodziłem murowanie ,ściany,kominy,schody itp.


Niestety wyrażanie opinii
przez osoby reklamujące się na forum jest zakazane . Szkoda .
a do tego się nie odniosę bo nie wiem po co takie głupie teksty wklejasz.:D:D:D .Ktoś cie znowu nakręcił???:):);)

fredo79
13-10-2011, 08:54
Witam, ja również zastanawiałem się nad schodami drewnianymi vs betonowymi i wybór padł na betonowe zabiegowe. Kiedy rozmawiałem ze stolarzem ile takie schody mogą mnie kosztować to trochę mnie cena zdziwiła. Koszt moich schodów to: stal ok. 300 zł + cement ok. 200 + plastyfikator i żwir = ok 600 zł. Robocizna mnie nic nie kosztowała gdyż ojca mam fachowca i nad wszystkim panował. Koszt takich samych drewnianych schodów (niedębowe) to koszt rzędu 6-10 tys. Za taką cenę to stopnie wykończę drewnem i na pewno sporo kasy zostanie na inne rzeczy.

lukep3
13-10-2011, 09:26
jeśli drewno to można myśleć o drewnianych wolnostojących...ja akurat jestem zwolennikiem kamienia i w tym wypadku bez lanych się nie obejdzie..

hamlet
13-10-2011, 21:06
fredo79 bardzo dobry pomysł zwłaszcza jak do obłożenia wykorzystasz drewno którym szalowałeś te schody
Wtedy to już wyjdzie mega-tanio:jawdrop:

desmear
13-10-2011, 22:02
Witam, ja również zastanawiałem się nad schodami drewnianymi vs betonowymi i wybór padł na betonowe zabiegowe. Kiedy rozmawiałem ze stolarzem ile takie schody mogą mnie kosztować to trochę mnie cena zdziwiła. Koszt moich schodów to: stal ok. 300 zł + cement ok. 200 + plastyfikator i żwir = ok 600 zł. Robocizna mnie nic nie kosztowała gdyż ojca mam fachowca i nad wszystkim panował. Koszt takich samych drewnianych schodów (niedębowe) to koszt rzędu 6-10 tys. Za taką cenę to stopnie wykończę drewnem i na pewno sporo kasy zostanie na inne rzeczy.

a fundament pod te schody ?
a ich późniejsze wykończenie?

jestem zwolennikiem nie podawania faktów pod tytułem "mój ojciec jest fachowcem, nic mnie robota nie kosztuje" bo robota generalnie kosztuje a w końcu znajdzie się ktoś kto napisze "moje schody z merbau nic mnie nie kosztowały, dawałam tylko d... stolarzowi". tylko po co komu taka wiadomość na forum ?

Elfir
13-10-2011, 22:20
A mnie się podoba rozwiązanie schodów u Analieny - sztywność OSB i sklejki wykończona drewnem. Tanio a wyglądają jak z pełnego drewna.

hamlet
13-10-2011, 22:28
Elfir a gdzie te schody bo nie widzę:rolleyes:

Elfir
13-10-2011, 22:53
W jej dzienniku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162301-Dziennik-wyka%C5%84czania-Analieny/page24

desmear
14-10-2011, 08:12
A mnie się podoba rozwiązanie schodów u Analieny - sztywność OSB i sklejki wykończona drewnem. Tanio a wyglądają jak z pełnego drewna.

jak tanio ?

Elfir
14-10-2011, 11:17
a to musisz dokładnie wypytać Analienę.
W każdym razie OSB jest tańsze od twardego drewna

langdon
18-02-2015, 12:52
Odświeżę trochę wątek. Również zastanawiam się nad rodzajem schodów. Jestem już po lekturze tego artykułu: http://www.mgprojekt.com.pl/blog/schody-zelbetowe-czy-drewniane/
i chciałbym spytać jakie są wasze odczucia dziś na ten temat? Coś się zmieniło przez te kilka lat?? Mnie powoli przychodzi do głowy połączanie obu metod czy żelbeton i na to stopnie drewniane.

Zdun Darek B
18-02-2015, 22:07
Tez tak można .
W moim przypadku są to schody betonowe z okładziną gresową , wybór podyktowany minionymi planami dotyczącymi sposobu wykorzystania tego budynku / domu na cele inne od mieszkalnych , tu kłaniają się wymagania ppoż .

spchod
15-09-2015, 18:58
Każde schody mają swoje wady i zalety. I każdy lubi coś innego :) Owszem żelbetowe są trwalsze i tańsze ale trzeba długiej i dokładnej pracy aby wyglądały efektownie. A ażurowe drewniane, szklane, kamienne czy betonowe po zamontowaniu wyglądają niesamowicie :) Ale niestety to droższa opcja. Schodów nie wymieniamy co 5 - 10 lat więc warto czytać, oglądać, dowiadywać się, żeby potem nie żałować ! :) Wrzucam parę realizacji :)
330770 330771 330772 330773

most
20-09-2015, 12:24
Ja w poprzednim domu miałam schody drewniane i mam do nich sentyment. Teraz będę się przeprowadzać i sama się zastanawiam, jaką alternatywę wybrać tym razem. Moze coś nowego?

kinusp
15-12-2015, 23:28
Wg mnie wybierając schody trzeba też się zastanowić, jaka jest ich nośność. Mam pokaźnego męża i każde schody drewniane po pewnym czasie skrzypią.
Liczę, że na betonie tego uniknę :)

roberto26
17-12-2015, 09:52
Ja jestem zwolennikiem drewnianych schodów, są znacznie cieplejsze niż betonowe czy metalowe. Ale też zależy jakie jest ich przeznaczenie i styl wykończenia pomieszczenia :)

qamil3
27-02-2016, 23:24
Bardzo ciekawym i nowym sposobem na wykończenie schodów jest wyłożenie ich żywicą. Schody żywiczne wpasowują się w nowoczesne wnętrza naszych domów czy mieszkań. Wykonane są z niezwykle trwałych materiałów jakimi są żywice epoksydowe. Kolorystycznie możemy wybierać wśród na prawdę wielu barw, z palety RAL.
348126

margaret10
09-03-2016, 19:38
A ja wybrałam połączenie schodów betonowych z wykończeniem stopni drewnem. Zachwycała mnie niezwykła forma schodów polecam wszystkim.
zamieszczam link do producenta [SPAM]

Elfir
10-03-2016, 00:12
Daj lepiej zdjęcie tych rzekomych schodów, które wybrałaś.