PDA

Zobacz pełną wersję : ściezki z kręgów drewna



AMFI
06-11-2008, 19:05
mam pytanie, czy może znacie technikę układanie ścieżek ogrodowych z kręgów drewna? jakie drewno najlepiej się do tego nadaje? czym je zaimpregnować?
Wymarzyłam sobie takie ścieżki w ogrodzie ale zastanawiam się nad ich trwałością :roll:
chodzi mi mniej więcej o taki efekt (tu akurat nie ścieżka, tylko otoczenie domu) http://img397.imageshack.us/img397/7342/53421410ke4.jpg

duduś
06-11-2008, 21:22
Moja znajoma ma taką scieżkę ( na szczęscie jedną) po deszczach i zimą jest b.bbbbb. slizka

mariuszdro
08-11-2008, 09:17
to się nazywa bruk drewniany i był już o tym wątek na forum. z tego co pamiętam, to ludzie tam polecali konkretne gatunki drewna i sposoby układania.
musisz poszukac, a na pewno go znajdziesz

ps. taki bruk widziałam w castoramie, ale jego jakośc to nie wiem

ewa

majjo
08-11-2008, 10:18
Widziałem coś takiego ale z pociętych podkładów kolejowych. Wyglądało, wierzcie mi nieźle. Nie tak uroczo jak na Twojej fotce, ale spoko. Facet twierdził, że nie konserwuje niczym. Nie dziwię się, bo śmierdziało chemikaliami z daleka. Wg mnie to super pomysł na ścieżkę w ogrodzie. Nie to co betonowe kostki. Potwierdzam, że jest śliskie po deszczu i w zimie - sam ślizgałem się na podobnych dechach.

Elfir
10-11-2008, 07:31
Podkłady kolejowe sa zakazane obecnie do stosowania w ogrodzie (jako odpad niebezpieczny dla zdrowia i środowiska). Dlatego niektórzy producenci kostek betonowych produkują bruk wyglądający niemal identycznie jak drewniane deski czy plastry:

http://betex.pl/images/produkty/brukbet/kamien_realit/drewno1.jpg

mariuszdro
10-11-2008, 11:16
jasne, że produkują, ale jakie ceny
w sezonie widziałam w Obi i cena zdaje się dochodziła do 40 zł za jedną deseczkę!!! to raczej nie na moją kieszeń :cry:
lepiej powalczy samemu i coś wykombinowac :roll:
ewa

AMFI
10-11-2008, 16:02
Podkłady kolejowe sa zakazane obecnie do stosowania w ogrodzie (jako odpad niebezpieczny dla zdrowia i środowiska). Dlatego niektórzy producenci kostek betonowych produkują bruk wyglądający niemal identycznie jak drewniane deski czy plastry

OOO, prawdę mówiąc nie słyszałam o tym aby podkłady były zakazane - skąd masz takie wieści? przecież są w wolnej sprzedaży...
co do tych kostek betonowych imitujących drewno... to tak jak z gresem imitującym drewno, wygląda całkiem OK, ale jednak ...to nie TO!

AMFI
10-11-2008, 16:03
to się nazywa bruk drewniany i był już o tym wątek na forum. z tego co pamiętam, to ludzie tam polecali konkretne gatunki drewna i sposoby układania.
musisz poszukac, a na pewno go znajdziesz

ps. taki bruk widziałam w castoramie, ale jego jakośc to nie wiem

ewa

Dzieki Ewa, poszperam jeszcze po forum :-)

EZS
11-11-2008, 21:04
OOO, prawdę mówiąc nie słyszałam o tym aby podkłady były zakazane - skąd masz takie wieści? przecież są w wolnej sprzedaży...
co do tych kostek betonowych imitujących drewno... to tak jak z gresem imitującym drewno, wygląda całkiem OK, ale jednak ...to nie TO!

Nie wiem, czy są zakazane, wiem, że impregnaty tam stosowane są rakotwórcze. Wchłaniają się przez skórę. I o ile nie przeszkadza to torom, nie jest wskazane na działce, gdzie i dzieci i bosa nogą czasem się wejdzie.

Co do płyt betonowych imitujących coś tam, byam za jeszcze do niedawna, teraz już nie. Po prostu ich kolor złazi, zostają szare, betonowe klocki. Trzeba by czymś to malować, impregnować a to też kosztuje i dużo zachodu.

Też mnie ten bruk drewniany interesuje. Czym to nasączyć, z czego by to zrobić...

Elfir
12-11-2008, 08:23
OOO, prawdę mówiąc nie słyszałam o tym aby podkłady były zakazane - skąd masz takie wieści? przecież są w wolnej sprzedaży...
co do tych kostek betonowych imitujących drewno... to tak jak z gresem imitującym drewno, wygląda całkiem OK, ale jednak ...to nie TO!

Z Muratora - Jeden z czytelników pisał w tej sprawie do czasopisma i dostał odpowiedz, ze inspektor ochrony środowiska ma prawo nakazać rozbiórkę i utylizacje podkładów wykorzystanych w ogrodzie.

A teraz przepisy - podaję za portalem wymarzony ogród:
"Rozporządzenie ministra środowiska z 27 września 2001 r. zawiera katalog odpadów i dzieli je na 20 grup. Grupa 17. to odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej (włączając glebę i ziemię z terenów zanieczyszczonych). Pod symbolem 17 02 04 zostały sklasyfikowane odpady drewna, szkła i tworzyw sztucznych zawierające lub zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (podkłady kolejowe). Dodatkowo w rozporządzeniu ta podgrupa odpadów jest oznaczona indeksem górnym w postaci gwiazdki (*) przy kodzie rodzaju odpadów, co oznacza, że są to odpady niebezpieczne. Wymagają one zatem szczególnych procedur związanych z przechowywaniem i unieszkodliwianiem. "

W UE obrót podkładami jest zabroniony, również rozporzadzenie Ministra Środowiska zakazuje PKP przekazywać podkłady innym podmiotom.

W zasadzie wolno uzyć podkładów po wykonaniu analizy chemicznej, która określi, że podkład nie ma właściwości toksycznych.

AMFI
12-11-2008, 09:50
Elfir
dzięki bardzo za te informacjie. Jestem troszkę zdziwiona, bo podkłady kolejowe bez problemu mozna wszędzie kupić :o mało tego są ostatnio często u żywane, ze względu na wysoką trwałość, jako ogrodzenia dla koni :-?


tym bardziej jestem za naturalną ścieżką z ciętych pieńków

Elfir
12-11-2008, 14:55
W Polsce nie wolno przekraczać 50 km/h w terenie zabudowanym podobno :D

Co do pieńków naturalnych - w czasopiśmie
Ogrody" posiadacze takowej ścieżki wypowiadali się negatywnie o jej uzytkowaniu. Dlatego ja nie projektuję takiego materiału na nawierzchniach.

AMFI
12-11-2008, 15:26
W Polsce nie wolno przekraczać 50 km/h w terenie zabudowanym podobno :D to prawda, ostatnio sama dostałam 500 za 119 km/h ...podobno można było 60 :oops: ale podkładów kolejowych nie używam :lol:


Co do pieńków naturalnych - w czasopiśmie
Ogrody" posiadacze takowej ścieżki wypowiadali się negatywnie o jej uzytkowaniu. Dlatego ja nie projektuję takiego materiału na nawierzchniach.

a co w takim razie proponujesz w zamian ? np. ścieżka z łupków granitowych?

Elfir
13-11-2008, 07:42
Ścieżki projektuje do stylu ogrodu. Czasem pasuje płyta kamienia, czasem zwykła kostka betonowa lub granitowa, a czasem ścieżka z kory otoczona niekorowanymi balami sosnowymi.

mynia_pynia
13-11-2008, 13:48
Oglądacie czasem "Maje w ogrodzie". Był pokazywany ogród który miał ścieżki z drewna.
Ścieżki miały 2 lata, były zrobione z gatunku drzewa polecanego, zaimpregnowane. Właściciele mieli kiepskie miny, bo ścieżki zaczęły się rozlatywać, nawet Maja nie chciała wierzyć że nie są to 10-cio letnie ścieżki.
Właściciele mówili że za rok wymieniają na coś innego.
Mówili też, że trochę szkoda kasy na coś co przetrwa tylko 3 lata.

dragasia
13-11-2008, 13:58
Ja mialam takie cos tylko z mniejszych koleczkow kolo domku letniskowego. Wytrzymalo 10lat ale tak naprawde juz po 5 zaczelo prochniec i nadawalo sie do wymiany

AMFI
13-11-2008, 15:55
Dzięki wszystkim za opinie, chyba pomyśle nad innym rozwiązaniem... a szkoda bo fajnie takie drewniane krążki wyglądają, ale faktycznie jak mem je wymieniać za 5 lat to szkoda fatygi i kasy :-?

dragasia
13-11-2008, 18:16
Wygladac fajnie wygladaja :)

popcarol
14-11-2008, 13:06
Mo tesciowie maja 4-letni bruk z sezonowanego debu. Zaczyna prochniec, jakies grzyby sie pojawily. Ostatnio potraktowalismy go zuzytym olejem silnikowym, ale jeszcze pare lat i trzeba bedzie wymienic. Nie polecam. Ale wyglada... ehh... cudnie!

słej
16-11-2008, 10:48
wątek o bruku drewnianym
http://forum.muratordom.pl/bruk-drewniany,t62143.htm