PDA

Zobacz pełną wersję : Duże drzewa do posadzenia....?



emqwadrat
12-11-2008, 21:06
Witajcie,

Jesteśmy na etapie więźby dachowej więc o ogrodzie czas pomyśleć... a działka pusta....oooooooj puuuuuusta..... :cry:

Na wiosnę 2009 na równi z wykończaniem domu chcemy GO zrobić 8)

Nasza koncepcja jest taka co by zorganizować od razu:
1. jedno drzewo ok 10-12m wysokie- najlepiej brzoza
2. trzy-cztery drzewa trochę mniejsze tak ok 6-7 m wysokie- inne liściaste
3. ok 10 drzewek mniejszych- inne liściaste

Tak nam się chce od razu małego lasu, że wolimy wydać kasę na to niż inny luksus...

Czy ktoś z Was robił od razu gotowy ogród?
Jakie macie doświadczenia...czy tak duże drzewa się przyjmują?
Czy możecie kogoś polecić w okolicach W-wy?
Jakie to są koszty?

:D

ave!
13-11-2008, 11:23
[1

Czy ktoś z Was robił od razu gotowy ogród?

nie chcę wytykać pewnej logicznej niespójności, ale .... gotowy ogród zastaje się w danym miejscu.
Brzozy szybko rosną ale takie 12 m..... :o przesadzić.....brzoza ma płytki i rozległy system korzeniowy 8) chyba, że jakiemuś ogrodnikowi zostało tak duże drzewo w donnicy 8)
Duże drzewa do przesadzania to są ok. 3m. Takie widziałam u ogrodnika (koszt też odpowiedni)


Któryś z tuzów... - nie pamiętam chyba włoskich - przesadzał ogromne platany

emqwadrat
13-11-2008, 11:58
Oj czepialska jesteś.... :wink:

Pisząc: "gotowy", miałem na myśli taki, co bym nie musiał czekać 10-15 lat aż siądę pod cieniem drzewa.. :P

Trzy metrowe drzewa do posadzenia to standart.... koło mnie w "ogrodniku są i 4-5 metrowe... ale takie drzewo nie da mi wymażonego odpoczynku latem 2009 :cry:

Drzewo mozna przesadzić nawet 15 metrowe.... kwestia kasy. Widziałem drzewa tak duże po przesadzaniach i jest z nimi wszystko ok, ale robią to naprawdę firmy profesjonalne w miastach za gruuuube pieniądze.
My aż tak wielkiego nie chcemy ale też nie 3 metrowe....

Czy brzoza się nie nadaje....?????? Nie wiem. Dlatego piszę o swoich planach licząc na poradę. W końcu jest to forum gdzie można znaleźć pomoc..... tak przynajmniej mi się wydaje :o

mynia_pynia
13-11-2008, 13:39
drzewo wysokie na 10m jest wysokości 4 piętrowego budynku.
Myśle że 5 m to duże drzewo, a jeszcze młode.
Kolejna sprawa, to że bardzo ciężko jest utrzymać przy życiu przesadzone dorosłe drzewo.

Też w swoim ogrodzie posadze większe drzewa, ale na pewno nie 10 m!

Czasami warto przyjrzec się koronie drzewa można mieć pięknie rozłożyste 3 m i badyla o wysokości 7 m.

ave!
13-11-2008, 15:42
[

Czy brzoza się nie nadaje....??????

Brzoza jest urokliwym drzewem - tylko pamiętaj o tych korzeniach: jak jest mniejsza to jest tylko w donnicy, bo z tzw. "gołym" korzeniem większego drzewa nie wykopiesz ..... tak łatwo :wink: i jak mówi Mynia Pynia- stare drzewa mogą mieć kłopot z adaptacją. No i na początku - te ogrodnicze 3m są to rzeczywiście po prostu badyle - z czasem się rozkrzewią - no właśnie - z czasem :D
powodzenia :D
i pytaj oczywiście

dusia2006
13-11-2008, 16:17
na przykład na tej stronie ale to uk http://www.barchamonline.co.uk/default/shop/our-trees/autumn-colour/Sweet-Gum.html takie różne duże od 3 do 10m prowadzą i sprzedają http://www.barchamonline.co.uk/default/shop/our-trees.html no i mają patent na te pojemniki, cena jak widać chyba niewygórowana,
i świetną mają stronkę http://www.barcham.co.uk/about_us/barcham_dvd
może warto poszperać w necie

Mymyk_KSK
13-11-2008, 18:36
z polskich stron i firm działających u nas sprawdź boot & hortorus sp. z o. o.
www.boot-hortorus.pl

prowadzą sprzedaż większych egzemplarzy drzew (z tym, że cena też większa ;-) )

na ich stronie jest interesująca instrukcja sadzenia drzew:
http://www.boot-hortorus.pl/instrukcja.html

emqwadrat
13-11-2008, 19:44
drzewo wysokie na 10m jest wysokości 4 piętrowego budynku.
Myśle że 5 m to duże drzewo, a jeszcze młode.
Kolejna sprawa, to że bardzo ciężko jest utrzymać przy życiu przesadzone dorosłe drzewo.

Też w swoim ogrodzie posadze większe drzewa, ale na pewno nie 10 m!

Czasami warto przyjrzec się koronie drzewa można mieć pięknie rozłożyste 3 m i badyla o wysokości 7 m.

10metrów to dwu piętrowy budynek "typowy": Podwyższenie perteru 1m + parter ze stropem 2,6+0,3 + dwa piętra 2,6+0,3 + strop 0,3 = 10m :D

Teraz ja się czepiam... :cry: PRZEPRASZAM :D

Ale masz kurna rację z jednym...10 metrów to faktycznie wysoko.... mój dom będzie miał 6,7m........... chyba przesadziłem i chyba rzeczywiście najważniejsze jak napisałaś żeby nie kupić "badyla" tylko drzewko z rozłożystą koroną.

Mymyk_KSK....dzięki za namiar..... nie trafiłem na to :wink:

KASIarek
15-11-2008, 10:11
W Pleszewie jest szkółka specjalizująca się w dużych drzewach. Co prawda kawał drogi, ale oferują też transport i pomoc w sadzeniu drzew. Przy tej ilości, którą zakładasz, gra może być warta świeczki. Wybór całkiem, całkiem... Zajrzyj na stronę www.duzedrzewa.com.pl
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

emqwadrat
15-11-2008, 17:45
W Pleszewie jest szkółka specjalizująca się w dużych drzewach. Co prawda kawał drogi, ale oferują też transport i pomoc w sadzeniu drzew. Przy tej ilości, którą zakładasz, gra może być warta świeczki. Wybór całkiem, całkiem... Zajrzyj na stronę www.duzedrzewa.com.pl
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Faktycznie Ich zanalazłem, ale jakoś ta odległość ... rzeczywiście mnie przeraziła :evil:

Choć masz rację.... kto pyta nie błądzi... trzeba po prostu zadzwonić... dzięki :wink:

słej
16-11-2008, 09:58
znalazłem tego typu usługę na allegro
http://www.allegro.pl/item460511264_duze_drzewa_przesadzanie_duzych_drze w_sadzenie.html
w Pleszewie jest też coś innego
http://www.zoller.pl/

słej
16-11-2008, 10:18
maszyna do przesadzania dużych drzew jako ciekawostka
http://www.ogrobud.ig.pl/maszyny.htm

w okolicach Mszczonowa jest firma
http://szczegoly.pkt.pl/drew_smol_szkolka_drzew_przesadzanie_duzych_drzew_ 9cea941c0793ddc6e50461709a51d503.html

Iwonka27
01-12-2008, 09:11
Byłam w sobotę w ogrodniczym Green Garden - widziałam jodła kaukaską ( lub sosnę :oops: ) 4,5 tys. wysokość ok 5 m, wygląda dorodnie, plus 30% wartości za zasadzenie plus transport 200 - 300 zł bo musi być HDS...

u mnie też pusto okropnie, a njgorsze że przyłażą męty : w zeszłym roku miałam 5 już ok. 2 m choinek, to wzieli i ucieli w połowie :evil: :evil: , wczoraj się dopatrzyłam, że siatka jest przecięta i jeszcze mi z tej jednej uciętej sosny poobcinali kilka gałązek pewnie na groby sprzedawali :evil:

magnolia
01-12-2008, 09:29
Ja polecam Drewsmol z Mszczonowa. Wcześniej ktoś już ich Ci podawał ich adres. Jak jestes z okolic Warszawy to warto tam podjechać. Trochę mam w tym doświadczeń i wg. mnie mają dobrą jakość i relatywnie niskie ceny. Oni są producentami i specjalizuja się w dużych drzewach .Jakis czas temu przysłali mi swoja ofertę - drzewa 6-7 metrów z zależności od gatunku mozna było kupiś od ok. tysiąca do dwóćh tysięcy. U nich mozna tez zamówic usługę przywiezienia i posadzenia. I warto to zrobić biorąc pod uwagę rozmiary i ciężar tekiej sadzoneczki.
Pozdrawiam M.

magnolia
01-12-2008, 09:33
Aha- jeszcze nie dopisałam że przy takiej usłudze i zakupie należy pytać i oczekiwać rękojmi na jakiś rozsądny czas-np. 2-3 sezony.

Iwonka27
01-12-2008, 09:43
Pytałam o gwarancję - niby że jest, ale dzięki serdeczne za namiary.

Teraz się zasatnawiam, co z tego że za ciężką kasę kupię a przyjdzie taki jeden z drugim i ukradnie, a jak nie ukradnie to poobcina gałęzie.
Magnolia co mam robić żeby mi nie wycieli pozostałych 3 ślicznych jeszcze malutkich choineczek ale takie własnie na "wzost" akurat żeby tylko wyciąć na Święta, czym je popryskaż żeby nie zaszkodzić a zniechęcić złodziei?

magnolia
01-12-2008, 13:24
Iwonka, niestety nic mi nie przychodzi do głowy zym popryskać na złodziei. Chyba spytałabym na Twoim miejscu w sklepie ogrodniczym. Pewnie coś takiego mają.

marta_B
02-12-2008, 22:02
ja posadzilam kilka dzrzewek przy ulicy, juz za plotem, i jak troche podrosly to co swieta cos znikalo,
wpadlam wiec na pomysl aby pomalowac je w kilku widocznych miejscach farba, taka jak do malowania scian (jakis dekoral czy cos takiego, oczywiscie rozpuszczalne w wodzie)
farba igliwiu nie zaszkodzila, teraz po 3 latach juz prawie nic z niej nie zostalo, a drzewka podrosly na tyle, ze nie sa juz atrakcyjne

figga
09-06-2009, 09:42
witam :) a propos dużych drzew to ciekawa jest szkółka Van den Berk. z tego co wiem mają swoje przedstawicielstwo w Polsce od niedawna.
badaj to: www.vdberk.com

temat ciekawy ogolnie bardzo.

atacama
12-06-2009, 19:30
Mam zamiar posadzić kilka dużych drzew (parę tuj szmaragdowych, do 3-3,5m oraz iglaków). Bardzo duży wybór jest centrum ogrodniczym, które znajduje się między Konstancinem a Górą Kalwarią (przy samej drodze, nie sposób nie zauważyć).
Mają tam też b. dużo drzew liściastych. Oczywiście im drzewo wyższe i starsze tym droższe.

Transport to około 200-300 PLN HDS w granicach Warszawy.
Mogą to też posadzić, ale koszt jest b. wysoki 35% ceny drzewka (czyli za drzewko za 5000 PLN = 1750 PLN za posadzenie!)

Nie bardzo wiem jak sadzi się takie kilkumetrowe drzewko, przede wszystkim ze względu na ciężar i "gabaryty". Czy ktoś z forum może sadził duże drzewa i ma jakiś sprawdzony patent jak to powinno się robić?
PS. Kilka fotek z dzisiejszej wizyty w ww. centrum ogrodniczym zamieszczę wkrótce w moim dzienniku.

beker
20-06-2009, 16:08
Duze drzewa mozna przesadzac nawet 12 metrowe a jesli chodzi o ich przyjecie to by miec wieksza pewnosc lepiej kupic je ze szkolki gdyz sa one przesadane kilkukrotnie co pozwala utrzymac korzenie blisko pnia i wykopuje sie je razem z bryla ziemi. Wiem to z doswiadczenia

emqwadrat
27-09-2009, 10:19
Witam,

Ostatecznie kupiliśmy dzrzewa tu:

www.mpro.com.pl , oddział w Umiastowie koło Ożarowa Maz.

Baaaaaardzo duży wybór i niezłe ceny.

A tak wygląda (niestety okazało się, że drzewa przesadzone na wiosnę całe lato walczą o życie i dopiero w przyszłym roku pięknie "oblistkuje")

http://images40.fotosik.pl/206/90dd2e208f4681c8m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/90dd2e208f4681c8.html)

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim

małgosia2005
13-10-2009, 09:10
emqwadrat

piekne drzewo. Powiedz ile firma policzyła sobie za posadzenie?. Czy kupowałes coś jeszcze (prosba o zdjęcia).
My na działce mamy pustynie, myśle więc o zainwestowaniu w kilka większych egzemlarzy (troche mniejszych niz Twój takich ok. 2,5-3 m)

Czy ktos zna firme zajmujaca się sprzedażą dużych drzew (najlepiej producenta) ale w okolicach Łodzi???


pozdrawiam Gosia

Elfir
14-10-2009, 11:04
3 m to młode drzewko. Zobacz na stronie www.zszp.pl kto w twoim rejonie zajmuje sie produkcją drzewek alejowych.

emqwadrat
14-10-2009, 13:09
emqwadrat

piekne drzewo. Powiedz ile firma policzyła sobie za posadzenie?. Czy kupowałes coś jeszcze (prosba o zdjęcia).
My na działce mamy pustynie, myśle więc o zainwestowaniu w kilka większych egzemlarzy (troche mniejszych niz Twój takich ok. 2,5-3 m)

Czy ktos zna firme zajmujaca się sprzedażą dużych drzew (najlepiej producenta) ale w okolicach Łodzi???


pozdrawiam Gosia

Posadziliśmy sami - akurat kopara równała nam teren i przy okazji wykopała odpowidni dół zgodny z instrukcją szkółki...

Kupiliśmy jeszcze jedno drzewko - ok. 2,5 metra- rzeczywiście jest malutkie