PDA

Zobacz pełną wersję : Sadzonki - lepiej przetrzymac na balkonie, czy posadzic?



popcarol
24-11-2008, 12:26
Z roznych powodow mam caly balkon sadzonek bylin i iglakow. Nie zdazylam ich posadzic, zamierzam w te sobote. I teraz pytanie - moze lepiej je przetrzymac do wiosny na balkonie?

Wiekszosc ma spora bryle korzeniowa i sporo ziemi, jednak czesc zwlaszcza iglaki ma gole korzenie. Tymczasowo oblozylam je mala iloscia ziemi i owinelam reklamowka foliowa, jednak chyba lepiej byloby je posadzic i podlac..
Ale z drugiej strony jak bedzie mroz zamrozi te mokra ziemie?
Co robic?

dziekuje!

hanka55
24-11-2008, 15:34
W zacisznym miejscu w ogrodzie.
Ukośnie w dołku, jedno koło drugiego, by się wzajemnie" grzały".
Korzenie zasyp kopczykiem na 30-40cm, a na korony daj cieniówkę lub agrowłokninę, by ograniczyć transpirację.
Ziemia cieplejsza w głębi, więc nie powinien się zrobić " lodowy but",
a w Waszych stronach, temperatura dodatnia.

Potem, śnieg otuli rośliny i pomoże im zasnąc. :P Jak, tu:
http://images33.fotosik.pl/410/7a0ef1b5e416f0eemed.jpg

k_i_a
26-11-2008, 08:19
Miałam ten sam dylemat. Tyle że wszystko w doniczkach. Bałam się jesienią kupić te gołe korzenie. Podobno z golasami jesienią najważniejsze to zapewnić im odpowiednio duża czasu, aby przed zimą wykształciły nowy sys. korzeniowy. A tu już zima :( Moje doniczki, kupione i z własnego rozmnożenia, zgromadziłam w zacisznej części ogrodu, poustawiałam ściśle i pomiędzy doniczki podsypałam piasek. Na to opadły liście a teraz przykryła puchowa kołderka. Pozostało mi tylko trzymać za nie kciuki. Liczę, że najbliższe zimy będą dla tej młodzieży łaskawe.

dominikams
26-11-2008, 11:15
Z roznych powodow mam caly balkon sadzonek bylin i iglakow. Nie zdazylam ich posadzic, zamierzam w te sobote. I teraz pytanie - moze lepiej je przetrzymac do wiosny na balkonie?

Wiekszosc ma spora bryle korzeniowa i sporo ziemi, jednak czesc zwlaszcza iglaki ma gole korzenie. Tymczasowo oblozylam je mala iloscia ziemi i owinelam reklamowka foliowa, jednak chyba lepiej byloby je posadzic i podlac..
Ale z drugiej strony jak bedzie mroz zamrozi te mokra ziemie?
Co robic?

dziekuje!

A co będzie, jak mróz zmrozi ci ziemię w doniczce? To bardziej prawdopodobne, jeśli doniczka nie jest zadołowana, bo zimno dociera z każdej strony, i szybciej.

Posadzenie, czy zadołowanie, to zdecydowanie najlepsze wyjście!!!.