PDA

Zobacz pełną wersję : Wylałem tarasik i sie zaczęła kołomyja... Co robić..?



revalidon
03-12-2008, 21:36
Ale od początku... Od dłuższego czasu mieszkam już w nowym domku, a teraz pod koniec roku, zeby z czystym kontem wejść w 2009 rok postanowiłem zgłosic dom do odbioru w PINB... Już od samego początku obróbki papierów miałem problem... Projekt zatwierdzony przy pozwoleniu na budowę nie przewidywał przy jednym oknie tarsowym tarasu... Nie zwróciłem na to uwagi, no bo przecież nie musi być tarasu może być podsypana ziemia i jakies utwardzenie lub jakies inne cuda... Jednak juz po wybudowaniu domu stwierdziłem, że jednak co wylany tarasik to wylany, no i w tym miejscu zgodnie ze sztuka budowlaną taki tarasik powstał... Geodeta podczas inwentaryzacji powykonawczej go wyrysował, no a kierbud jak obrabiał papiery to zauważył i wypełnił oświadczenie 2B z zaznaczeniem zmiana nieistotna i filuternym dopiskiem "Zmiana rodzaju i wielkosci tarasu" twierdząć, że wszystko będzie ok i nawet nie trzeba podpisu projektanta bo w PINB takich szczególików sie nie czepiają...
Zawitałem więc z papierami do PINB i zonk... Od razu mnie odesłano z tymi papierami na pieterko gdzie jakiś srogi gość dał wykład jakie to skutki bdzie miało zrobienie tarasiku... No bo taki tarasik to zmiana zagospodarowania działki, a to jest zmiana istotna, a więc trzeba projekt zamienny, itd., itp... A w ogóle to prawie samowolka itd., itp... No i utknąłem w martwym punkcie, bo nie wiem co dalej robić... W sumie to nie musze robić odbioru bo gmina u mnie melduje już na gołej działce, problem tylko z ZE bo do momentu odbioru płacę za prąd budowlany, ale może warto poczekać do czasu zmiany przepisów, gdy juz ma nie być pozwoleń budowlanych... A jesli nie, to da sie to jakoś obejść..? Może jakoś zrobić tak, że tarasik został póxniej dobudowany, nie jest związany z budynkiem, albo jeszcze coś innego... Może ktoś miał taka sytuacje i wie jak wybrnąć z tego... A najśmieszniejsze jest to, że u mnie w powiecie ludzie bezkarnie wyburzają zabytki na swoich działkach, budują jakieś szkaradztwa, PINB siedzi cicho, a czepia sie tarasiku na moim włąsnym kawałku ziemi...

PS. Za posty typu "Ignorantia iuris nocet", "prawo jest prawem" z góry dziękuję, bo że to prawo jest gów...ne to wiadomo, bo bedzie już wkrótce zniesione...

lee28
04-12-2008, 05:31
Mnie się przyczepili że zrobiłem piwnicę pod całym domem a miała być tylko pod 3/4 , miałem już wykop zrobiony więc szkoda było zasypywać. Wstrzymali mi budowę na 8 miesięcy, tyle trwało zanim skompletowałem dokumenty i zatwierdzili wniosek.
I też wina jest kierownika budowy bo twierdził że to zmiana nieistotna. Najlepiej takich rzeczy nie wpisywać w dziennik budowy bo te urzędasy to sie pierdołek czepiają a poważnych zaniedbań u innych to nie widzą. Jedyne co ci mogę powiedzieć, to że PINB ma rację, zmiana zagospodarowania działki to zmiana istotna i bez zmiany projektu ci tego nie łykną.

pierwek
04-12-2008, 06:34
czyli jak powiększyłem sobie taras o 1m (4m2) to jest to zmiana istotna? :o i musze robić projekt zamienny zagospodarowania 15 arowej działki?

pablitoo
04-12-2008, 06:41
Od dłuższego czasu mieszkam już w nowym domku, (...)

W sumie to nie musze robić odbioru bo gmina u mnie melduje już na gołej działce, (...)

Nie tak do końca - meldunek to jedno , a zamieszkanie w domu to drugie - tu masz następny problem - bez odbioru budynku w PINB nie masz prawa zamieszkać w domu . Trafisz na upierdliwego sąsiada/donosiciela lub zjawi się kontrol z PINB i bedziesz miał duże kłopoty ...

revalidon
04-12-2008, 09:31
czyli jak powiększyłem sobie taras o 1m (4m2) to jest to zmiana istotna? :o i musze robić projekt zamienny zagospodarowania 15 arowej działki?

u mnier tarasik to 6 m kw.... :roll:

pluje sobie teraz w brodę, że nie przysypałem tego tarasiku ziemią jak był geodeta... teraz nie wiem co zrobić chyba najlepiej byłoby jakoś tak zrobić, że ten tarasik był później dobudowany, bo w sumie był...

a jakbym przed odbiorem domu zrobił na działce np. wędzarnię to też trzeba projekt zamienny, bo zmiana zagodpodarowania działki..???!! :roll:

bladyy78
04-12-2008, 10:07
A nie możesz tego tarasiku zlikwidować? Wiesz więcej zachodu będzie z pozwoleniami i projektami. Albo jak jest możliwość to przykryj taras folią lub czymś innym zasyp ten taras zasiej trawkę, a po odbiorze poprostu go odsypiesz i będzie po problemie. Nikt przy odbiorze nie będzie na działce przecież ganiał z łopata i sprawdzał czy ten taras został rozebrany czy tylko przysypany.

arturromarr
04-12-2008, 10:20
Tak trzeba było, ale teraz sparawa jest patowa bo wpisane w dziennik budowy.
Jak tam zaczniesz kombinować to dopiero Ci się dobiorą.

Zmiana jest istotna ponieważ przepisy określają zabudowaną powierzchnie działki i nie ważne , że jest duży zapas i tak urzędnik musi to sprawdzić i przystawić stempel.
Po co? żeby miał prace.

Nie wiem czy zmiana przepisów coś da bo nadzór budowlany pozostanie ze swoimi uprawnieniami, chyba że będą mieli wytyczne żeby się nie czepiać.

Czemu: człowiek(urzędnik) człowiekowi wilkiem? Czemu państwo jest takie nadopiekuńcze i chce kontolować wszystko co obywatel robi na własnym kawałku ziemi? Colera minie bierze jak czytam o nadzorze. W moim mieście też zabytki po nocach wyburzają i nic.

fmau
04-12-2008, 10:21
Przy wytaczaniu obrysu domu poprosiłem geodetę o przesunięcie jednej osi o 50 cm. Dzięki temu wydłużyłem sobie garaż. Projekt zagospodarowania działki tego nie obejmował.

Rozmawiałem na ten temat z KB. Wedle jego wiedzy najlepiej w dzienniku wpisywać, i tak robimy, że wszystko zgodnie z projektem. Jeśli przy odbiorze będzie problem to wtedy pojawia się mandat w wysokości około 300-500 PLN i obowiązek przygotowania projektu zamiennego. Jednakże nie warto tego zgłaszać wcześniej bo wstrzymają budowę. Wiem, że ,,wygląda to słabo'' jednakże przy budowie domu jednorodzinnego istotne zmiany są częstym przypadkiem i akceptacja tych zdarzeń powinna mieć miejsce w przeciągu tygodnia.

Przy całym szacunku dla tych, którzy potrafili zaplanować swój dom w 100% (lub nie potrafili i są teraz niezadowoleni) to nie uważam, że wprowadzanie zmian jest karygodne.

Pozdrawiam.

revalidon
04-12-2008, 11:40
Zrobiłem mały rekonesans po urzxędach i sprawa nie wygląda za ciekawie... Projekt zamienny już nie wchodzi w rachubę, bo ma być wyrysowane wszystko na nowej mapie do celów projektowych, a tam już tarasik bedzie i babol w powiecie stwierdził, że wtedy od razu zgłosi to do PINB o wszczęcie procedury... A wtedy pewnie jakaś kontrola, jeszcze się przyczepią że mieszkam bez odbioru... no cóż ciężko jest walczyć z głupimi przepisami i urzędasami dla których takie głupie przepisy sa ważniejsze niż 10 przykazań...
Znowu w PINB mi powiedzieli, że żeby to zalegalizować to będzie kosztować 7 tys. zł a i tak wtedy trzeba projekt zamienny itd., itp...
Tak więc jedyne rozwiązanie t0 "likwidacja" tarasiku... Przysypię go ziemią, zrobię jeszcze raz inwentaryzacje geodezyjną i mam nadzieję, że będzie OK... Co o tym sądzicie, czy ten plan ma jakieś słabe punkty..??

M@riusz_Radom
04-12-2008, 12:03
Wycofaj papiery, przysyp tarasik, zrób nową mapę, odczekaj z pół roku, papiery ponownie niech do PINB zaniesie matka/żona/kochanka ;)

ANNNJA
04-12-2008, 12:15
łomatko..
dla mnie to się nazywa walka z wiatrakami....

aby mieć prąd mieszkalny (- taryfe prądu mieszkalnego) nie musisz mieć odbioru domu!!!
przynajmniej u mnie powiedzieli że nie musze- musiałam mieć tylko poinstalowane wszystkie gniazdka i lampy- może ważne??: mam prąd ziemny, mapka powykonawcza z pradem była robiona przez ekipę która wygrała przetarg w ZE. na podłaczenie ze słupa do szafki- rozdzielni na mojej działce...

pierwek
04-12-2008, 12:45
mam prąd ziemny

BTW: Ma ktoś może prąd z butli w miejscu gdzie ZE nie chciał podciągnąć kabla?? :wink:

pati25
04-12-2008, 12:56
czyli jak powiększyłem sobie taras o 1m (4m2) to jest to zmiana istotna? :o i musze robić projekt zamienny zagospodarowania 15 arowej działki?

Kurcze a ja zmniejszyłam taras o jakieś 6 m2...też zle? :o

M@riusz_Radom
04-12-2008, 13:15
BTW: Ma ktoś może prąd z butli w miejscu gdzie ZE nie chciał podciągnąć kabla?? :wink:

Z butli to nie ;) ale sąsiad budował na generatorze ;)

revalidon
04-12-2008, 13:16
czyli jak powiększyłem sobie taras o 1m (4m2) to jest to zmiana istotna? :o i musze robić projekt zamienny zagospodarowania 15 arowej działki?

Kurcze a ja zmniejszyłam taras o jakieś 6 m2...też zle? :o

Samowola !!! Wymagany projekt zamienny, ale juz po ptakach, bo bedziesz potrzebował aktualnej mapy, a tam zmniejszenie będzie już wykazane, Wydz. Arch-Bud. zawiadomi PINB, przyjedzie inspekcja, wejdzie prokuratura, o ile wczesniej nie policja i spuści dwie pały na głowę... I co..?? Zachciało się obywatelowi pomniejszać tarasik..??

To żarty oczywiscie, ale prawie tak to wygląda... :(

pati25
04-12-2008, 13:37
czyli jak powiększyłem sobie taras o 1m (4m2) to jest to zmiana istotna? :o i musze robić projekt zamienny zagospodarowania 15 arowej działki?

Kurcze a ja zmniejszyłam taras o jakieś 6 m2...też zle? :o

Samowola !!! Wymagany projekt zamienny, ale juz po ptakach, bo bedziesz potrzebował aktualnej mapy, a tam zmniejszenie będzie już wykazane, Wydz. Arch-Bud. zawiadomi PINB, przyjedzie inspekcja, wejdzie prokuratura, o ile wczesniej nie policja i spuści dwie pały na głowę... I co..?? Zachciało się obywatelowi pomniejszać tarasik..??

To żarty oczywiscie, ale prawie tak to wygląda... :(

ej no co ty ..poważnie?
Nawet jak zrobię mniejszy taras niz mi go architekt wyrysowała to jakaś powazna zmiana ..? :o w sumie juz po ptokach ..taras wykonany
Wiedziłam ze nie wolno powiekszac taras ale pomnijszac ...hmm
Ktoś zna odpwiedz na to pytanie ?

pablitoo
04-12-2008, 15:15
łomatko..
dla mnie to się nazywa walka z wiatrakami....

aby mieć prąd mieszkalny (- taryfe prądu mieszkalnego) nie musisz mieć odbioru domu!!!
przynajmniej u mnie powiedzieli że nie musze- musiałam mieć tylko poinstalowane wszystkie gniazdka i lampy- może ważne??: mam prąd ziemny, mapka powykonawcza z pradem była robiona przez ekipę która wygrała przetarg w ZE. na podłaczenie ze słupa do szafki- rozdzielni na mojej działce...

Jak najbardziej się zgadza - ja od początku budowy / tj. od pierwszego wbicia łopaty pod fundamenty / miałem od razu prąd finalny - żadna taryfa budowlana .

pablitoo
04-12-2008, 15:36
czyli jak powiększyłem sobie taras o 1m (4m2) to jest to zmiana istotna? :o i musze robić projekt zamienny zagospodarowania 15 arowej działki?

u mnier tarasik to 6 m kw.... :roll:

pluje sobie teraz w brodę, że nie przysypałem tego tarasiku ziemią jak był geodeta... teraz nie wiem co zrobić chyba najlepiej byłoby jakoś tak zrobić, że ten tarasik był później dobudowany, bo w sumie był...

a jakbym przed odbiorem domu zrobił na działce np. wędzarnię to też trzeba projekt zamienny, bo zmiana zagodpodarowania działki..???!! :roll:

Panowie - weźcie jeszcze jedno pod uwagę - a mianowicie powierzchnię gruntu wyłączoną z produkcji rolnej .

Standardowo projektanci na etapie projektu zagospodarowania działki wnoszą do Starostwa o wyłaczenie z produkcji rolnej 500m2 działki / bo tyle max można wyłączyć bezpłatnie / . Jeżeli właśnie tyle projektant wyłączył na etapie projektu zagospodarowania działki , a potem inwestor zrobi np większy taras , większy podjazd do garażu czy co innego - siłą rzeczy podczas obmiarów do geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej wyjdzie ta wieksza powierzchnia gruntu zająta pod budynek z takimi przydatkami jak tarasy etc .. niż wyłaczona z produkcji rolnej na etapie projektu .
Wówczas w wydziele geodezji i katastru danej gminy od razu wyjdzie to na podstawie obmiaru geodezyjnego - i wtedy zaczynaja się poważne schody ... - kary i dodatkowe opłaty w zależności od wielkości przekroczonej powierzchni ponad rzeczone 500m2 ...

revalidon
04-12-2008, 16:05
Panowie - weźcie jeszcze jedno pod uwagę - a mianowicie powierzchnię gruntu wyłączoną z produkcji rolnej .

Standardowo projektanci na etapie projektu zagospodarowania działki wnoszą do Starostwa o wyłaczenie z produkcji rolnej 500m2 działki / bo tyle max można wyłączyć bezpłatnie / . Jeżeli właśnie tyle projektant wyłączył na etapie projektu zagospodarowania działki , a potem inwestor zrobi np większy taras , większy podjazd do garażu czy co innego - siłą rzeczy podczas obmiarów do geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej wyjdzie ta wieksza powierzchnia gruntu zająta pod budynek z takimi przydatkami jak tarasy etc .. niż wyłaczona z produkcji rolnej na etapie projektu .
Wówczas w wydziele geodezji i katastru danej gminy od razu wyjdzie to na podstawie obmiaru geodezyjnego - i wtedy zaczynaja się poważne schody ... - kary i dodatkowe opłaty w zależności od wielkości przekroczonej powierzchni ponad rzeczone 500m2 ...

U mnie to nie ma nic do rzeczy... mam działkę leśną i sam wyłączam z produkcji leśnej... Juz po tym jak zrobiłęm tarasik jescze raz zrobiłem mała inwentaryzację działki i zupdateowałem wyłaczenie z produkcji leśnej, żeby nikt mi nie zarzucił, że płacę mniejsze podatki, bo mam za mało wyłaczone z produkcji lesnej... tak wiec mój tarasik nie powstał mkosztem ograniczenia terenów leśnych naszego kraju :D

pablitoo
04-12-2008, 16:18
(...) tak wiec mój tarasik nie powstał kosztem ograniczenia terenów leśnych naszego kraju :D

:lol:

Lenart
04-12-2008, 17:42
aby mieć prąd mieszkalny (- taryfe prądu mieszkalnego) nie musisz mieć odbioru domu!!!
przynajmniej u mnie powiedzieli że nie musze- musiałam mieć tylko poinstalowane wszystkie gniazdka i lampy- może ważne??: mam prąd ziemny, mapka powykonawcza z pradem była robiona przez ekipę która wygrała przetarg w ZE. na podłaczenie ze słupa do szafki- rozdzielni na mojej działce...


Jak najbardziej się zgadza - ja od początku budowy / tj. od pierwszego wbicia łopaty pod fundamenty / miałem od razu prąd finalny - żadna taryfa budowlana .
Niestety u mnie ZE wymaga odbioru technicznego domu

listek
04-12-2008, 17:56
Niestety u mnie ZE wymaga odbioru technicznego domu

U mnie musi być tylko zadaszony.
3 tygodnie temu przeszedłem na taryfę G11

edde
04-12-2008, 18:10
czyli jak powiększyłem sobie taras o 1m (4m2) to jest to zmiana istotna? :o i musze robić projekt zamienny zagospodarowania 15 arowej działki?

Kurcze a ja zmniejszyłam taras o jakieś 6 m2...też zle? :o

Samowola !!! Wymagany projekt zamienny, ale juz po ptakach, bo bedziesz potrzebował aktualnej mapy, a tam zmniejszenie będzie już wykazane, Wydz. Arch-Bud. zawiadomi PINB, przyjedzie inspekcja, wejdzie prokuratura, o ile wczesniej nie policja i spuści dwie pały na głowę... I co..?? Zachciało się obywatelowi pomniejszać tarasik..??

To żarty oczywiscie, ale prawie tak to wygląda... :(

ej no co ty ..poważnie?
Nawet jak zrobię mniejszy taras niz mi go architekt wyrysowała to jakaś powazna zmiana ..? :o w sumie juz po ptokach ..taras wykonany
Wiedziłam ze nie wolno powiekszac taras ale pomnijszac ...hmm
Ktoś zna odpwiedz na to pytanie ?

no to mnie nastraszyliście :(
ciii... ale tak jakoś też mi się pomniejszył taras :(
no to chyba przed inwentaryzacją geodezyjną przed odbiorem wezmę i dobuduję jakąś prowizorkę choCby z drewna (czy mogę z drewna jak reszta jest z betonu, ale w projekcie nie napisano z czego ma być?)

pati25
04-12-2008, 19:13
Ja przed chwilą zapytałam kierownika budowy czy jak pomniejszyłam taras czy beda jakieś problemy .Powiedził ze to nie istotna zmiana ...
Gdzieś czytałam ze pomniejszyc mozna ale powiększyc juz nie ...gdzies na tym forum...był taki temat kiedys...

wiaterwiater
04-12-2008, 22:49
srogi gość dał wykład
Toż nie mógł przecież powiedzieć wprost.

himlaje
04-12-2008, 23:55
U mnie kierbud jak zaczynałem z nim współprace zaczął od wykłądu, że... tam gdzie jest na planie zagospodarowania taras, szambo, furtka, itp tam też to musi faktycznie być. Nawet szamba w ziemi nie można gdzie indziej wkopać niż to jest na planie. Powiedział, że oczywiście jakies drobne ruchy, w ramach rozsądku oczywiście (tylko nie wiem czyjego rozsądku, mojego czy urzędnika :lol: )można robić ale żeby np. to szambo co jest przewidziane przed domem, finalnie nie znalazło się za domem.
Ja jestem narazie na stanie zero i np. tez zamierzam powiększyć troche swój taras względem tego co jest w projekcie, ale nie wiem czy będe to gdzieś zgłaszał czy poprostu geodeta robiąc inwentaryzację wpisze mi pomiary z projektu a nie z natury.

Przy okazji zapytam jaka jest procedura jeśli troche przesunąłem w głąb działki cały bydynek względem tego co jest w projekcie zagospodarowania i chciałbym to formalnie wyprostować? Czy musze robić nowy (zamienny) projekt zagospodarowania działki? Czy mogą mi z tego powodu np. wstrzymać budowe gdyby to wykryli?

EZS
05-12-2008, 10:17
a tak przy okazji jak by była taka sytuacja (a często się zdarza)

dom zinwentaryzowany i odebrany bez tarasu
taras był w projekcie
dobudowany został później
i co z nim?

malgosia0023
05-12-2008, 10:53
kurcze,a ja chciałam sobie powiększyć tarsasik :evil: Załamka normalnie :evil:
możecie mnie oświecić jak wyglada ten cały odbiór ,bo aż sie boję :oops:

05-12-2008, 12:31
... jak wyglada ten cały odbiór ,bo aż sie boję :oops:
nie bój nic ...

Barbossa
05-12-2008, 12:50
nie popadajcie w paranoję z tymi tarasikami
szambo też można przenieść pod warunkiem zachowania obowiązujacych przepisów, od tego jest inwentaryzacja powykonawcza, bo po co innego?

jak przepisy (wydane dokumenty) nie narzucają zachowania pewnych parametrów to nie powinno być ok
ale wiadomo, kto tu "rządzi"

malgosia0023
05-12-2008, 12:55
brzoza dzieki za info :wink:

05-12-2008, 15:44
:D

pierwek
05-12-2008, 15:50
dom zinwentaryzowany i odebrany bez tarasu
taras był w projekcie
dobudowany został później
i co z nim?

musisz go po cichu w nocy rozwalić tak żeby, broń Boże, sąsiad nie zobaczył i nie zakapował PINBu ;)

lee28
05-12-2008, 16:33
czyli jak powiększyłem sobie taras o 1m (4m2) to jest to zmiana istotna? :o i musze robić projekt zamienny zagospodarowania 15 arowej działki?

Kurcze a ja zmniejszyłam taras o jakieś 6 m2...też zle? :o

Samowola !!! Wymagany projekt zamienny, ale juz po ptakach, bo bedziesz potrzebował aktualnej mapy, a tam zmniejszenie będzie już wykazane, Wydz. Arch-Bud. zawiadomi PINB, przyjedzie inspekcja, wejdzie prokuratura, o ile wczesniej nie policja i spuści dwie pały na głowę... I co..?? Zachciało się obywatelowi pomniejszać tarasik..??

To żarty oczywiscie, ale prawie tak to wygląda... :(

ej no co ty ..poważnie?
Nawet jak zrobię mniejszy taras niz mi go architekt wyrysowała to jakaś powazna zmiana ..? :o w sumie juz po ptokach ..taras wykonany
Wiedziłam ze nie wolno powiekszac taras ale pomnijszac ...hmm
Ktoś zna odpwiedz na to pytanie ?

Poważnie, przepisy nie definiują pojęcia zmniejszenie/powiększenie, tylko "zmiana", więc nie ważne co zrobisz, zmiana zagospodarowania działki to zmiana istotna, i nie słuchajcie kierowników budowy co mówią inaczej, że sie zaneksuje projekt, czy zrobi zamienny. Wiem bo ostatni rok to przerabiałem. Jak masz w dzienniku budowy wpisane istotne zmiany i zaniesiesz go do wydziału architektury to jest to samowola i jak napisał kolega powyżej oni zgłaszają to do PINB i masz po kolei :
1. nakaz wstrzymania robót
2. inspekcję z PINB,
3. decyzję o wstrzymaniu budowy
4. nakaz przywrócenia stanu zgodnego z projektem, lub jeśli sie nie da to decyzję o cofnięciu pozwolenia na budowę (ja tak miałem)
5. nakaz wykonania nowego projektu (w tym nowe uzgodnienia z energetyką, tepsą, wodociągami gazownią, nowe mapki), oraz opinie architekta o zmianach
6. składasz nowy projekt ale już nie do wydziału architektury tyko do PINB
7. po pozytywnej opinii PINB dostajesz nowe pozwolenie na budowę i możesz kontynuować
8. Płacisz karę za samowolę, ale PINB może zrezygnować z jej wymierzenia (w moim przypadku zrezygnował)

przy tego rodzaju sprawach prokuratura nie jest powiadamiana, bo to nie jest przestępstwo tylko wykroczenie

cała procedura trwa 5-6 miesięcy

lee28
05-12-2008, 16:42
nie popadajcie w paranoję z tymi tarasikami
szambo też można przenieść pod warunkiem zachowania obowiązujacych przepisów, od tego jest inwentaryzacja powykonawcza, bo po co innego?

jak przepisy (wydane dokumenty) nie narzucają zachowania pewnych parametrów to nie powinno być ok
ale wiadomo, kto tu "rządzi"

To nie jest żadna paranoja, nie przechodziłeś tego i nie wiesz więc nie pisz. Chcąc zrobić JAKĄKOLWIEK istotną zmianę w projekcie lub zagospodarowaniu działki trzeba NAJPIERW zrobić aneks do projektu i złożyć w wydziale architektury z dziennikiem budowy, ale w dzienniku budowy NIE MOŻE być wpisane że budowa jest dalej posunięta niż do momentu wykonania tej istotnej zmiany. Jeśli z dziennika wynika że ta zmiana została dokonana idzie AUTOMATYCZNIE zgłoszenie o samowoli do PINB i tego NIE COFNIESZ !

Rozwiązanie to nie wypełniać dziennika na bieżąco tylko na koniec budowy zebrać wszystkie istotne zmiany i zanieść z pustym dziennikiem do wydziału architektury, tam ci to klepną i masz OK, potem idziesz do KB, on ci uzupełnia dziennik i jesteś czysty. Takie info dostałem od miłej kobiety w wydziale architektury oczywiście nieoficjalnie.

lee28
05-12-2008, 16:44
a tak przy okazji jak by była taka sytuacja (a często się zdarza)

dom zinwentaryzowany i odebrany bez tarasu
taras był w projekcie
dobudowany został później
i co z nim?

I czym sie przejmujesz później po odbiorze na budowę to już ci nikt nie przyjdzie i możesz sobie robić co chcesz jak cie nie podkabluje jakiś sąsiad to masz spokój.

lee28
05-12-2008, 16:53
U mnie kierbud jak zaczynałem z nim współprace zaczął od wykłądu, że... tam gdzie jest na planie zagospodarowania taras, szambo, furtka, itp tam też to musi faktycznie być. Nawet szamba w ziemi nie można gdzie indziej wkopać niż to jest na planie. Powiedział, że oczywiście jakies drobne ruchy, w ramach rozsądku oczywiście (tylko nie wiem czyjego rozsądku, mojego czy urzędnika :lol: )można robić ale żeby np. to szambo co jest przewidziane przed domem, finalnie nie znalazło się za domem.
Ja jestem narazie na stanie zero i np. tez zamierzam powiększyć troche swój taras względem tego co jest w projekcie, ale nie wiem czy będe to gdzieś zgłaszał czy poprostu geodeta robiąc inwentaryzację wpisze mi pomiary z projektu a nie z natury.

Przy okazji zapytam jaka jest procedura jeśli troche przesunąłem w głąb działki cały bydynek względem tego co jest w projekcie zagospodarowania i chciałbym to formalnie wyprostować? Czy musze robić nowy (zamienny) projekt zagospodarowania działki? Czy mogą mi z tego powodu np. wstrzymać budowe gdyby to wykryli?

To masz poważny problem, jak przesunięcie jest poniżej metra, może się nikt nie zorientuje, a jak jest więcej i dodatkowo masz w pisane w dzienniku budowy że masz wylane ławy to już masz przechlapane, bo taka zmiana wyjdzie na 100% w wydziale architektury a co się potem stanie to masz opisane w moim poście powyżej.

Jurek_Z
05-12-2008, 18:01
Każda zmiana zagospodarowania działki jest zmianą istotną. Tak jest napisane w prawie budowlanym. Ja miałem przesuniętą oczyszczalnię o 0,5m i nie "dopilnowałem" geodety żeby inwentaryzacja powykonawcza zgadzała się z planem zagospodarowania. Kosztowało mnie to trochę nerwów, 2 miesiące negocjacji z PINB, nowy plan zagospodarowania działki wykonany przez architekta adaptującego projekt wraz z oświadczeniem że wszystko jest zgodne z przepisami i oczywiście trochę dobrej woli urzędników. Skończyło się ok czego i Tobie życzę.

Barbossa
05-12-2008, 18:06
a gdzie to zapisane jest?

listek
05-12-2008, 18:39
Podobno, również zmiana wysokości pomieszczeń jest zmianą istotna (zmienia sie kubatura)

mikolayi
05-12-2008, 18:43
może to
"5. Nieistotne odstapienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków
pozwolenia na budowe nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowe i jest
dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objetego projektem zagospodarowania działki lub terenu,"
ma Jurek na myśli

Prawo budowlane nie definiuje co jest zmianą istotną, prawo budowlane definiuje odstępstwa niedopuszczalne bez zmiany pozwolenia na budowę.
Zmiana wysokosci pomieszczeń jest jak najbardziej dopuszczalna. Zmiany kubatury nie można dokonać bez zmieniania decyzji o pozwoleniu na budowę

Jurek_Z
05-12-2008, 18:45
a gdzie to zapisane jest?

Art. 36a. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
…..
5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
….

Jurek_Z
05-12-2008, 18:46
może to
"5. Nieistotne odstapienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków
pozwolenia na budowe nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowe i jest
dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objetego projektem zagospodarowania działki lub terenu,"
ma Jurek na myśli

trochę się spóźniłem :D

retrofood
05-12-2008, 19:09
Gdzieś czytałam ze pomniejszyc mozna ale powiększyc juz nie ...gdzies na tym forum...był taki temat kiedys...

:D

listek
05-12-2008, 19:10
Zmiana wysokosci pomieszczeń jest jak najbardziej dopuszczalna. Zmiany kubatury nie można dokonać bez zmieniania decyzji o pozwoleniu na budowę
Kubature wylicza się chyba mnożąc wysokość x długość x szerokość
Zmieniając wysokość zmieniamy kubaturę. Zmiana istotna. :-?

mikolayi
05-12-2008, 19:29
Zmiana wysokosci pomieszczeń jest jak najbardziej dopuszczalna. Zmiany kubatury nie można dokonać bez zmieniania decyzji o pozwoleniu na budowę
Kubature wylicza się chyba mnożąc wysokość x długość x szerokość
Zmieniając wysokość zmieniamy kubaturę. Zmiana istotna. :-?

no tak... znowu widzimy tylko to co chcemy... do końca nosa i ani centymetr dalej...

civic9
05-12-2008, 19:31
To masz poważny problem, jak przesunięcie jest poniżej metra, może się nikt nie zorientuje, a jak jest więcej i dodatkowo masz w pisane w dzienniku budowy że masz wylane ławy to już masz przechlapane, bo taka zmiana wyjdzie na 100% w wydziale architektury a co się potem stanie to masz opisane w moim poście powyżej.

Ale co ma wydział architektury do wpisów w dzienniku budowy? Piszesz o tym od kilku postów.
Zawiadomienie o zakończeniu budowy składa się do nadzoru.

listek
05-12-2008, 20:10
Zmiana wysokosci pomieszczeń jest jak najbardziej dopuszczalna. Zmiany kubatury nie można dokonać bez zmieniania decyzji o pozwoleniu na budowę
Kubature wylicza się chyba mnożąc wysokość x długość x szerokość
Zmieniając wysokość zmieniamy kubaturę. Zmiana istotna. :-?

no tak... znowu widzimy tylko to co chcemy... do końca nosa i ani centymetr dalej...

co masz na myśli ?

mikolayi
05-12-2008, 20:31
Zmiana wysokosci pomieszczeń jest jak najbardziej dopuszczalna. Zmiany kubatury nie można dokonać bez zmieniania decyzji o pozwoleniu na budowę
Kubature wylicza się chyba mnożąc wysokość x długość x szerokość
Zmieniając wysokość zmieniamy kubaturę. Zmiana istotna. :-?

no tak... znowu widzimy tylko to co chcemy... do końca nosa i ani centymetr dalej...

co masz na myśli ?

jak mam sześcian o długosci boku 1m i w środku umieszczę deseczkę dzielącą go na pół, a potem przesunę ją w 1/3 wysokosci tego szescianu to co? Objętosć całkowita szescianu pozostanie taka sama, czy się zmieni? co ? I ile wynosi ?
A jak przesunę deseczkę o 10 cm w górę albo w dół to co się wydarzy z objetoscią sześcianu ?

profus
05-12-2008, 20:59
a tak przy okazji jak by była taka sytuacja (a często się zdarza)

dom zinwentaryzowany i odebrany bez tarasu
taras był w projekcie
dobudowany został później
i co z nim?

I czym sie przejmujesz później po odbiorze na budowę to już ci nikt nie przyjdzie i możesz sobie robić co chcesz jak cie nie podkabluje jakiś sąsiad to masz spokój.

...

listek
05-12-2008, 21:00
jak mam sześcian o długosci boku 1m i w środku umieszczę deseczkę dzielącą go na pół, a potem przesunę ją w 1/3 wysokosci tego szescianu to co? Objętosć całkowita szescianu pozostanie taka sama, czy się zmieni? co ? I ile wynosi ?
A jak przesunę deseczkę o 10 cm w górę albo w dół to co się wydarzy z objetoscią sześcianu ?

Chyba się nie zrozumielismy.
Jak mam wysokość pomiesczenia np 2,7m i zmienię sobie na 2,8 lub 2,6 to czy zmieni mi się kubatura?

Barbossa
05-12-2008, 21:09
a gdzie to zapisane jest?

Art. 36a. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
…..
5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
….

no to super, sama prawda, tylko gdzie tu mowa o tarasie :roll:

Barbossa
05-12-2008, 21:18
Chyba się nie zrozumielismy.
Jak mam wysokość pomiesczenia np 2,7m i zmienię sobie na 2,8 lub 2,6 to czy zmieni mi się kubatura?

tak, kwestia, czy to coś znaczy

revalidon
05-12-2008, 21:41
a gdzie to zapisane jest?

Art. 36a. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
…..
5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
….

no to super, sama prawda, tylko gdzie tu mowa o tarasie :roll:


Otóż to... to juz zahacza o paranoję... A jesli przed inwentaryzacją ktos by zrobił... np. wędzarnię... i mu później geodeta wyrysował te edzarnie na działce, a nie było jej w projekcie zagospodarowania działki przy składaniu dokumentów na budowę domu, to co..? Projekt zamienny bo się róźni zagospodarowanie działki...???

Jurek_Z
05-12-2008, 21:55
a gdzie to zapisane jest?

Art. 36a. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
…..
5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
….

no to super, sama prawda, tylko gdzie tu mowa o tarasie :roll:

Jeżeli był na projekcie taras o innej powierzchni to nie tylko nie jest zgodny plan zagospodarowania działki z inwentaryzacją powykonawczą ale dodatkowo zmienia się powierzchnia terenu zielonego. Też uważam że to nie jest istotne ale ktoś tak głupio w PB to zapisał :evil:

Jurek_Z
05-12-2008, 21:59
a gdzie to zapisane jest?

Art. 36a. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
…..
5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
….

no to super, sama prawda, tylko gdzie tu mowa o tarasie :roll:


Otóż to... to juz zahacza o paranoję... A jesli przed inwentaryzacją ktos by zrobił... np. wędzarnię... i mu później geodeta wyrysował te edzarnie na działce, a nie było jej w projekcie zagospodarowania działki przy składaniu dokumentów na budowę domu, to co..? Projekt zamienny bo się róźni zagospodarowanie działki...???

Jeżeli ta Twoja wędzarnia nie będzie trwale związana z gruntem to dla geodety tak jak by jej nie było. A jeżeli ją na trwałe zwiążesz z gruntem - fundamencik itp to nie tylko musi być na planie ale możesz jeszcze zapłacić od niej podatek od nieruchomości jak od budynków gospodarczych.

revalidon
05-12-2008, 22:19
Jeżeli ta Twoja wędzarnia nie będzie trwale związana z gruntem to dla geodety tak jak by jej nie było. A jeżeli ją na trwałe zwiążesz z gruntem - fundamencik itp to nie tylko musi być na planie ale możesz jeszcze zapłacić od niej podatek od nieruchomości jak od budynków gospodarczych.

przykład wedzarni tylko teoretyczny, jako analogia do tarasiku nie będącego wg mnie częścią budynku bo jest zdylatowany...

himlaje
05-12-2008, 22:58
U mnie kierbud jak zaczynałem z nim współprace zaczął od wykłądu, że... tam gdzie jest na planie zagospodarowania taras, szambo, furtka, itp tam też to musi faktycznie być. Nawet szamba w ziemi nie można gdzie indziej wkopać niż to jest na planie. Powiedział, że oczywiście jakies drobne ruchy, w ramach rozsądku oczywiście (tylko nie wiem czyjego rozsądku, mojego czy urzędnika :lol: )można robić ale żeby np. to szambo co jest przewidziane przed domem, finalnie nie znalazło się za domem.
Ja jestem narazie na stanie zero i np. tez zamierzam powiększyć troche swój taras względem tego co jest w projekcie, ale nie wiem czy będe to gdzieś zgłaszał czy poprostu geodeta robiąc inwentaryzację wpisze mi pomiary z projektu a nie z natury.

Przy okazji zapytam jaka jest procedura jeśli troche przesunąłem w głąb działki cały bydynek względem tego co jest w projekcie zagospodarowania i chciałbym to formalnie wyprostować? Czy musze robić nowy (zamienny) projekt zagospodarowania działki? Czy mogą mi z tego powodu np. wstrzymać budowe gdyby to wykryli?

To masz poważny problem, jak przesunięcie jest poniżej metra, może się nikt nie zorientuje, a jak jest więcej i dodatkowo masz w pisane w dzienniku budowy że masz wylane ławy to już masz przechlapane, bo taka zmiana wyjdzie na 100% w wydziale architektury a co się potem stanie to masz opisane w moim poście powyżej.

Wpisów w dzienniku jeszcze nie mam i tym bardziej chciałbym jakos to wyprostować. Co powienien zrobić? Nowy projekt zagospodarowania działki, z na nowo naniesionym budynkiem? Czy może co innego?

lee28
06-12-2008, 05:38
Wpisów w dzienniku jeszcze nie mam i tym bardziej chciałbym jakos to wyprostować. Co powienien zrobić? Nowy projekt zagospodarowania działki, z na nowo naniesionym budynkiem? Czy może co innego?

To musisz zrobić aneks do projektu, zanieść to tam gdzie składałeś wniosek o pozwolenie na budowę i za 2-3 tygodnie masz zgodę na te zmiany. Raczej sie nie czepiają, przynajmniej u nas.

mikolayi
06-12-2008, 16:51
jak mam sześcian o długosci boku 1m i w środku umieszczę deseczkę dzielącą go na pół, a potem przesunę ją w 1/3 wysokosci tego szescianu to co? Objętosć całkowita szescianu pozostanie taka sama, czy się zmieni? co ? I ile wynosi ?
A jak przesunę deseczkę o 10 cm w górę albo w dół to co się wydarzy z objetoscią sześcianu ?

Chyba się nie zrozumielismy.
Jak mam wysokość pomiesczenia np 2,7m i zmienię sobie na 2,8 lub 2,6 to czy zmieni mi się kubatura?
konkretnego pomieszczenia ? tak, a moze przestawię ścianki działowe ? I wtedy nie... Całego domku ? Niekoniecznie... vide - sześcianik... patrz w trzech wymiarach...
W projektach nie podaję kubatury konkretnych pomieszczeń...(są wyjatki, ale domków jednorodzinnych raczej nie tykają). W projekcie podaję kubaturę budynku, a z ta deseczką w środku to już nieustotne co zrobię, pod warunkiem że konstrukcji nie naruszę.

mikolayi
06-12-2008, 17:02
Jeżeli ta Twoja wędzarnia nie będzie trwale związana z gruntem to dla geodety tak jak by jej nie było. A jeżeli ją na trwałe zwiążesz z gruntem - fundamencik itp to nie tylko musi być na planie ale możesz jeszcze zapłacić od niej podatek od nieruchomości jak od budynków gospodarczych.

przykład wedzarni tylko teoretyczny, jako analogia do tarasiku nie będącego wg mnie częścią budynku bo jest zdylatowany...
jest albo nie jest, ale faktem jest że samo powiększenie, pomniejszenie tarasu zmienia zagospodarowanie i literalnie czytając PB stanowi to problem. Dodatkowo jeszcze jest rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, które mści się strasznie na tym co projekt zawierać winien. Powierzchnia tarasiku (projektowana) też powinna być podana. A potem geodeta mierzy i nijak nie wychodzi na obrazkach to samo. Trochę głupie trochę straszne a trochę też i madre, bo czasem plan przewiduje że zabudować 25% pow. działki i tarasik z projektu idealnie te 25% wyczerpuje a tarasik zrobiony już niekoniecznie.
Ale idąc tropem litery prawa jak w zagospodarowaniu wrysuję 4 drzewa że je posadzę a posadzę 3 albo nie daj szalonego pomysłu 5 no to też mam problem :D :-?

Barbossa
06-12-2008, 17:16
...jest albo nie jest, ale faktem jest że samo powiększenie, pomniejszenie tarasu zmienia zagospodarowanie i literalnie czytając PB stanowi to problem. ..
w którym miejscu PB?


Trochę głupie trochę straszne a trochę też i madre, bo czasem plan przewiduje że zabudować 25% pow. działki i tarasik z projektu idealnie te 25% wyczerpuje a tarasik zrobiony już niekoniecznie.
czasem tak, ale czy zawsze :roll:

mikolayi
06-12-2008, 17:21
Barbossa literalnie czytając, co na temat projektu zagospodarowania mówi odpowiednie rozp. (przytoczone wcześniej) powinniśmy w projekcie tegoż zamieścić liczbę z odpowiednią wartoscią. Jeśli zrobimy większy tarasik, to liczba go opisujące też powinna być większa. WIem, ze to głupie, bo patrząc okiem normalnego człowieka byłtaras i jest taras, wiec o co chodzi. Patrzac okiem czytania rozporzączenia było 30m2 jest 50m2> Zmieniło się ? Zmieniło.
PS. Ja sam poszedłbym do urzędu kłócić się, ze się zagospodarowanie nie zmieniło ;)

PS. Wyjaśniając watpliwość - użyłem niefortunnego skrótu myslowego - powinieniem oczywiscie napisać czytajac rozp. w sprawie szczegółowej.... bla bla...Mam jednak takie złe przyzwyczajenie że skracam niestety opisy rozpatrywanych ustaw do tej nadrzednej w konkretnym przypadku

Barbossa
06-12-2008, 18:51
liczbę czego?

j-j
06-12-2008, 19:32
A taras to jest element projektu zagosp. działki czy element domu?
Bo wg mnie element domu a w PB zmiany PnB jest konieczna przy zmianie kubatury, długościa nie ma nic o pow. całkowitej do której wlicza się taras.

pzdr

Jurek_Z
06-12-2008, 20:19
...jest albo nie jest, ale faktem jest że samo powiększenie, pomniejszenie tarasu zmienia zagospodarowanie i literalnie czytając PB stanowi to problem. ..
w którym miejscu PB?

Może przeczytaj to jeszcze raz i napisz czego nie rozumiesz :wink:

Art. 36a. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
…..
5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
….


A taras to jest element projektu zagosp. działki czy element domu?
Bo wg mnie element domu a w PB zmiany PnB jest konieczna przy zmianie kubatury, długościa nie ma nic o pow. całkowitej do której wlicza się taras.

pzdr
Taras masz narysowany na planie zagospodarowania działki, masz tam podane powierzchnie zabudowy, zieleni, utwardzone (drogi dojazdy) i tarasy. Jeżeli zmienisz któryś z elementów powoduje to zmianę co najmniej jednego z pozostałych i jest to zmiana zagospodarowania działki co zgodnie z przytoczonym powyżej fragmentem Prawa Budowlanego niestety jest zmianą istitną. :evil:

Barbossa
06-12-2008, 21:25
no przeczytałem, dla pewności 2x
nie ma nic na temat tarasu


Taras masz narysowany na planie zagospodarowania działki, masz tam podane powierzchnie zabudowy, zieleni, utwardzone (drogi dojazdy) i tarasy. Jeżeli zmienisz któryś z elementów powoduje to zmianę co najmniej jednego z pozostałych i jest to zmiana zagospodarowania działki co zgodnie z przytoczonym powyżej fragmentem Prawa Budowlanego niestety jest zmianą istitną.
a jak na planie nie ma pow. tarasu (ktoś ma?), a w WZiZT lub MPZP nie ma na ten temat zapisów, to co?

j-j
06-12-2008, 21:31
Taras masz narysowany na planie zagospodarowania działki, masz tam podane powierzchnie zabudowy, zieleni, utwardzone (drogi dojazdy) i tarasy. Jeżeli zmienisz któryś z elementów powoduje to zmianę co najmniej jednego z pozostałych i jest to zmiana zagospodarowania działki co zgodnie z przytoczonym powyżej fragmentem Prawa Budowlanego niestety jest zmianą istitną. :evil:

Możesz mieć rację ale ...


§ 8. 1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien zawierać część opisową oraz część rysunkową sporządzoną na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, z zastrzeżeniem § 10.
2. Część opisowa, o której mowa w ust. 1, sporządzona z uwzględnieniem § 7, powinna określać:
1) przedmiot inwestycji, a w wypadku zamierzenia budowlanego obejmującego więcej niż jeden obiekt budowlany - zakres całego zamierzenia oraz kolejność realizacji obiektów;
2) istniejący stan zagospodarowania działki lub terenu z omówieniem przewidywanych w nim zmian, w tym adaptacji i rozbiórek w zakresie niezbędnym do uzupełnienia części rysunkowej projektu zagospodarowania działki lub terenu;
3) projektowane zagospodarowanie działki lub terenu, w tym urządzenia budowlane związane z obiektami budowlanymi, układ komunikacyjny, sieci uzbrojenia terenu z przeciwpożarowym zaopatrzeniem wodnym, ukształtowanie terenu i zieleni w zakresie niezbędnym do uzupełnienia części rysunkowej projektu zagospodarowania działki lub terenu;
4) zestawienie powierzchni poszczególnych części zagospodarowania działki budowlanej lub terenu, jak powierzchnia zabudowy projektowanych i adaptowanych obiektów budowlanych, powierzchnia dróg, parkingów, placów i chodników, powierzchnia zieleni oraz innych części terenu niezbędnych do sprawdzenia zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
5) dane informujące, czy działka lub teren, na którym jest projektowany obiekt budowlany, są wpisane do rejestru zabytków oraz czy podlegają ochronie na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
6) dane określające wpływ eksploatacji górniczej na działkę lub teren zamierzenia budowlanego, znajdującego się w granicach terenu górniczego;
7) informację i dane o charakterze i cechach istniejących i przewidywanych zagrożeń dla środowiska oraz higieny i zdrowia użytkowników projektowanych obiektów budowlanych i ich otoczenia w zakresie zgodnym z przepisami odrębnymi;
8) inne konieczne dane wynikające ze specyfiki, charakteru i stopnia skomplikowania obiektu budowlanego lub robót budowlanych.
3. Część rysunkowa, o której mowa w ust. 1, sporządzona na mapie zgodnie z § 7, powinna określać:
1) orientację położenia działki lub terenu w stosunku do sąsiednich terenów i stron świata;
2) granice działki budowlanej lub terenu, usytuowanie, obrys i układ istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, w tym urządzeń budowlanych z nimi związanych, z oznaczeniem wejść i wjazdów oraz liczby kondygnacji, charakterystycznych rzędnych, wymiarów i wzajemnych odległości obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych oraz ich przeznaczenia, w nawiązaniu do istniejącej zabudowy terenów sąsiednich, rodzaj i zasięg uciążliwości, zasięg obszaru ograniczonego użytkowania, układ komunikacji wewnętrznej przedstawiony w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej komunikacji zewnętrznej, określający układ dróg wewnętrznych, dojazdów, bocznic kolejowych, parkingów, placów i chodników, w miarę potrzeby przekroje oraz profile elementów tego układu, charakterystyczne rzędne i wymiary;
3) ukształtowanie terenu, z oznaczeniem zmian w stosunku do stanu istniejącego, a w razie potrzeby charakterystyczne rzędne i przekroje pionowe terenu;
4) ukształtowanie zieleni, z oznaczeniem istniejącego zadrzewienia podlegającego adaptacji lub likwidacji, oraz układ projektowanej zieleni wysokiej i niskiej, a w razie potrzeby charakterystyczne rzędne i przekroje pionowe terenu;
5) urządzenia przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego, w tym rodzaj i wielkość źródeł, usytuowanie stanowisk czerpania wody i dojazd do nich dla samochodów straży pożarnej oraz charakterystyczne rzędne i wymiary;
6) układ sieci i przewodów uzbrojenia terenu, przedstawiony z przyłączami do odpowiednich sieci zewnętrznych i wewnętrznych oraz urządzeń budowlanych, w tym: wodociągowych, ujęć wody ze strefami ochronnymi, cieplnych, gazowych i kanalizacyjnych lub służących do oczyszczania ścieków, oraz określający sposób odprowadzania wód opadowych, z podaniem niezbędnych profili podłużnych, spadków, przekrojów przewodów oraz charakterystycznych rzędnych, wymiarów i odległości, wraz z usytuowaniem przyłączy, urządzeń i punktów pomiarowych;
7) układ linii lub przewodów elektrycznych i telekomunikacyjnych oraz związanych z nim urządzeń technicznych, przedstawiony w powiązaniu z sieciami zewnętrznymi, z oznaczeniem miejsca i rzędnych w miarę potrzeby, przyłączenia do sieci zewnętrznych i złączy z instalacją obiektów budowlanych oraz charakterystycznych elementów, punktów pomiarowych, symboli i wymiarów;
8) w razie potrzeby rezerwę i podział terenu wynikający z programu całego zamierzenia budowlanego oraz przewidywanej rozbudowy;
9) granice obszaru terenu zamkniętego i zewnętrznych stref ochronnych, na którym znajdują się obiekty budowlane służące obronności i bezpieczeństwu państwa.

jest tu gdzieś cos o tarasie?
Wg mnie taras to nie koniecznie musi być element Projektu zagospodarowania działki.

Jurek_Z
06-12-2008, 21:34
no przeczytałem, dla pewności 2x
nie ma nic na temat tarasu


Taras masz narysowany na planie zagospodarowania działki, masz tam podane powierzchnie zabudowy, zieleni, utwardzone (drogi dojazdy) i tarasy. Jeżeli zmienisz któryś z elementów powoduje to zmianę co najmniej jednego z pozostałych i jest to zmiana zagospodarowania działki co zgodnie z przytoczonym powyżej fragmentem Prawa Budowlanego niestety jest zmianą istitną.
a jak na planie nie ma pow. tarasu (ktoś ma?), a w WZiZT lub MPZP nie ma na ten temat zapisów, to co?
To ma pewierzchnię zieleni i powierzcnię ytwardzoną. Zmieniając powierzchnię tarasu zmienisz którąś z tych dwóch pozostałych, chyba że tarasik wybudujesz wewnątrz salonu :wink:

j-j
06-12-2008, 21:39
no przeczytałem, dla pewności 2x
nie ma nic na temat tarasu


Taras masz narysowany na planie zagospodarowania działki, masz tam podane powierzchnie zabudowy, zieleni, utwardzone (drogi dojazdy) i tarasy. Jeżeli zmienisz któryś z elementów powoduje to zmianę co najmniej jednego z pozostałych i jest to zmiana zagospodarowania działki co zgodnie z przytoczonym powyżej fragmentem Prawa Budowlanego niestety jest zmianą istitną.
a jak na planie nie ma pow. tarasu (ktoś ma?), a w WZiZT lub MPZP nie ma na ten temat zapisów, to co?
To ma pewierzchnię zieleni i powierzcnię ytwardzoną. Zmieniając powierzchnię tarasu zmienisz którąś z tych dwóch pozostałych, chyba że tarasik wybudujesz wewnątrz salonu :wink:

A jeśli nie zmieniasz powierzchni tylko przesuwasz taras?

pzdr

Barbossa
06-12-2008, 21:42
albo szambo?

a co do tak precyzyjnego wyszczególnienia każdej z powierzchni, to kto tak ma?

Jurek_Z
06-12-2008, 22:04
albo szambo?

a co do tak precyzyjnego wyszczególnienia każdej z powierzchni, to kto tak ma?

Ja miałem tak:

http://img185.imageshack.us/img185/8470/scan10080jk1.jpg

a


... 4) zestawienie powierzchni poszczególnych części zagospodarowania działki budowlanej lub terenu, jak powierzchnia zabudowy projektowanych i adaptowanych obiektów budowlanych, powierzchnia dróg, parkingów, placów i chodników, powierzchnia zieleni oraz innych części terenu niezbędnych do sprawdzenia zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
....

Barbossa
07-12-2008, 07:46
a taras to do czego zakwalifikujecie?

pati25
07-12-2008, 08:20
albo szambo?

a co do tak precyzyjnego wyszczególnienia każdej z powierzchni, to kto tak ma?

Ja miałem tak:

http://img185.imageshack.us/img185/8470/scan10080jk1.jpg

a


... 4) zestawienie powierzchni poszczególnych części zagospodarowania działki budowlanej lub terenu, jak powierzchnia zabudowy projektowanych i adaptowanych obiektów budowlanych, powierzchnia dróg, parkingów, placów i chodników, powierzchnia zieleni oraz innych części terenu niezbędnych do sprawdzenia zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
....
Ja mam jakoś tak dziwnie ten plan zagospodarowania .Powierzchnia tarasu nie jest podana ,ani nawet podjazdów . :o tylko śmietnik jest podany w którym miejscu i to tyle ...I powierzchnia domu ...

Barbossa
07-12-2008, 08:33
Ja mam jakoś tak dziwnie ten plan zagospodarowania .Powierzchnia tarasu nie jest podana ,ani nawet podjazdów . :o tylko śmietnik jest podany w którym miejscu i to tyle ...I powierzchnia domu ...
otóż to
im więcej bzdetów wpisane, tym większy bat na własne pupy kręcicie

Trociu
07-12-2008, 08:58
Tak popatrzyłem na ten projekt powyżej i potwierdzam co mówi Barbosa.
W moim projekcie jest tylko rys budynku, tarasu, stopnia wejściowego i szamba. Żadnych konkretnych wymiarów. Więc aby dochodzić czegoś trzeba by z konkretna linijką mierzyć.

andk
07-12-2008, 10:00
Czyli - próbując jakoś to podsumować - wszystko w rękach urzędnika wydającego PnB. PB niby jedno ale interpretacji tyle ile urzędników. Najlepiej dostać PnB na podstawie projektu zawierającego jak najmniej szczegółów - wtedy mamy więcej swobody w realizacji. Kłopot w tym, że wg jednego urzędnika zawartość projektu jest wystarczająca do wydania decyzji a u drugiego nie. Stąd też w jednych powiatach buduje się lekko łatwo i przyjemnie a w innych to gehenna...

Jurek_Z
07-12-2008, 10:09
Tak popatrzyłem na ten projekt powyżej i potwierdzam co mówi Barbosa.
W moim projekcie jest tylko rys budynku, tarasu, stopnia wejściowego i szamba. Żadnych konkretnych wymiarów. Więc aby dochodzić czegoś trzeba by z konkretna linijką mierzyć.



§ 8. 1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien zawierać część opisową oraz część rysunkową sporządzoną na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, z zastrzeżeniem § 10.
2. Część opisowa, o której mowa w ust. 1, sporządzona z uwzględnieniem § 7, powinna określać:
...
4) zestawienie powierzchni poszczególnych części zagospodarowania działki budowlanej lub terenu, jak powierzchnia zabudowy projektowanych i adaptowanych obiektów budowlanych, powierzchnia dróg, parkingów, placów i chodników, powierzchnia zieleni oraz innych części terenu niezbędnych do sprawdzenia zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;

U mnie ta część opisowa znajduje się na mapce, ale również jest opisana w dalszej części adaptacji. Może u Ciebie takie zestawienie jest w innym miejscu. Może u Was wydają Pozwolenie na budowę bez tych danych. U mnie architekt wykonujący adaptację projektu nie złożyłby dokumentów w Starostwie bez tych danych.

Trociu
07-12-2008, 10:12
Jeszcze się tak właśnie zastanawiam. Jeżeli w projekcie mam duży taras z tyłu a mały schodek przed drzwiami wejściowymi i do tego zaokrąglony, to czy jak zmniejszę taras z tyłu to ten schodek bedę mógł wykonać większy i prostokątny? Powierzchnia zabudowana całościowa nie będzie większa ;)

Barbossa
07-12-2008, 10:14
Czyli - próbując jakoś to podsumować - wszystko w rękach urzędnika wydającego PnB. PB niby jedno ale interpretacji tyle ile urzędników. Najlepiej dostać PnB na podstawie projektu zawierającego jak najmniej szczegółów - wtedy mamy więcej swobody w realizacji. Kłopot w tym, że wg jednego urzędnika zawartość projektu jest wystarczająca do wydania decyzji a u drugiego nie. Stąd też w jednych powiatach buduje się lekko łatwo i przyjemnie a w innych to gehenna...

poniekąd tak
ale po to są wydawane WZ lub jest MPZP, żeby tego się trzymać,
po co wybiegać przed orkiestrę, skoro przy większości takich inwesycji pole manewru jest dość duże, byleby sobie nie zakładać kagańca

Barbossa
07-12-2008, 10:15
Jeszcze się tak właśnie zastanawiam. Jeżeli w projekcie mam duży taras z tyłu a mały schodek przed drzwiami wejściowymi i do tego zaokrąglony, to czy jak zmniejszę taras z tyłu to ten schodek bedę mógł wykonać większy i prostokątny? Powierzchnia zabudowana całościowa nie będzie większa ;)
tarasu (takiego, o którym dyskutujemy) nie zalicza się do pow. zabudowy

j-j
07-12-2008, 11:35
Jeszcze się tak właśnie zastanawiam. Jeżeli w projekcie mam duży taras z tyłu a mały schodek przed drzwiami wejściowymi i do tego zaokrąglony, to czy jak zmniejszę taras z tyłu to ten schodek bedę mógł wykonać większy i prostokątny? Powierzchnia zabudowana całościowa nie będzie większa ;)
tarasu (takiego, o którym dyskutujemy) nie zalicza się do pow. zabudowy

Dokłądnie, taras wlicza się do całkowitej.

Barbossa
07-12-2008, 11:38
eee, chyba nie... :roll:

mikolayi
07-12-2008, 15:27
ból łba mi wreszcie puscił...

Barbossa; może i uszczegółowianie (nadmierne) projektu jest kręceniem bata na własną dupę, ale moim zdaniem spora grupa projektów, które trafiają razem z wnioskiem o pozwolenie jest śmieciem z racji braku podstawowych informacji.
Z życia: projekt budowlany stacji bazowej składany wraz z wnioskiem w UM we Wrocławiu zawiera kilkanaście stron; ten sam projekt gdybym chciał go złożyć w Poznaniu musiałby zawierać kilkadziesiąt stron.
Przepisy niby te same - w końcu i to i to Polska, ale sposób ich czytania zupełnie inny
Nie czarujmy się, że projekty domków to mistrzostwo świata w wyczerpywaniu obowiazujacych przepisów.
A co do miejscowych planów - w ich zbawczą moc tak bardzo bym nie wierzył... To jest dopiero czasami popis ułańskiej fantazji...

dabell
08-12-2008, 12:04
No to sobie poczytałam i lekko zdrętwiałam...
Jeszcze miałam nadzieję, ze coś innego powie mi moja architekt wykonująca adaptację projektu :-? .
Niestety... będziemy robić projekt zamienny w zakresie zmiany projektu zagospodarowania działki odnośnie tarasu :cry: i umiejscowienia oczyszczalni. Wszystko to co napisali poprzednicy jezeli chodzi o istotne odstępstwo, jest prawdą :evil: :cry: .
Ja mam szczęście w nieszczęściu - dziennik budowy ma właściwe zapisy (czyli ich nie ma :-)).
Niestety w moim przypadku na projekcie zagospodarowania wszystko wyliczone jest co do metra - ale to nie widzimisię architekta, tylko urzędu :evil: :evil: (powiat Trzebnica pod Wrocławiem). Musiałam do odrolnienia umieszczcać jeszcze więcej szczegółów na mapie (budynek stoi na dwóch klasach ziemi IIIa i IIIb - też musiały być wyliczone m2). Miałam więc w sumie zrobione dwie mapy zagospodarowania działki w czasie uzyskiwania dokumentów do pozwolenia na budowę. We Wrocławiu nie musiałabym tego mieć - tu nasza p. architekt zawsze robi mocno schematyczne mapy, w Trzebnicy nie przeszły :evil: .

Jedno wiem już na 100% - dobrze że jest Forum - już myślałam, że nie skorzystam z jego pomocy :-).

Trociu
08-12-2008, 12:53
We Wrocławiu nie musiałabym tego mieć - tu nasza p. architekt zawsze robi mocno schematyczne mapy, w Trzebnicy nie przeszły :evil: .To może Twoja p.archiekt wie, czy jak sobie wykonam troszeczke inny tarasik aniżeli w projekcie (zgłaszany we Wro), to będą problemy? Możesz się podpytać?

revalidon
08-12-2008, 13:41
Jeszcze się tak właśnie zastanawiam. Jeżeli w projekcie mam duży taras z tyłu a mały schodek przed drzwiami wejściowymi i do tego zaokrąglony, to czy jak zmniejszę taras z tyłu to ten schodek bedę mógł wykonać większy i prostokątny? Powierzchnia zabudowana całościowa nie będzie większa ;)
tarasu (takiego, o którym dyskutujemy) nie zalicza się do pow. zabudowy

Potwierdzam! Tarasu, -iku nie wlicza się do powierzchni zabudowy...
Tym mi właśnie KB i geodeta argumentowali, że nie będzie problemu z tarasikem...

revalidon
08-12-2008, 13:43
No to sobie poczytałam i lekko zdrętwiałam...
Jeszcze miałam nadzieję, ze coś innego powie mi moja architekt wykonująca adaptację projektu :-? .
Niestety... będziemy robić projekt zamienny w zakresie zmiany projektu zagospodarowania działki odnośnie tarasu :cry: i umiejscowienia oczyszczalni. Wszystko to co napisali poprzednicy jezeli chodzi o istotne odstępstwo, jest prawdą :evil: :cry: .
Ja mam szczęście w nieszczęściu - dziennik budowy ma właściwe zapisy (czyli ich nie ma :-)).
Niestety w moim przypadku na projekcie zagospodarowania wszystko wyliczone jest co do metra - ale to nie widzimisię architekta, tylko urzędu :evil: :evil: (powiat Trzebnica pod Wrocławiem). Musiałam do odrolnienia umieszczcać jeszcze więcej szczegółów na mapie (budynek stoi na dwóch klasach ziemi IIIa i IIIb - też musiały być wyliczone m2). Miałam więc w sumie zrobione dwie mapy zagospodarowania działki w czasie uzyskiwania dokumentów do pozwolenia na budowę. We Wrocławiu nie musiałabym tego mieć - tu nasza p. architekt zawsze robi mocno schematyczne mapy, w Trzebnicy nie przeszły :evil: .

Jedno wiem już na 100% - dobrze że jest Forum - już myślałam, że nie skorzystam z jego pomocy :-).

A jak to formalnie załatwiacie..?? Rozumiem, że teraz PINB wstrzymuje Wam budowę, plombuje i pół roku, jesli nie rok macie z głowy..???

pierwek
08-12-2008, 13:46
A jak to formalnie załatwiacie..?? Rozumiem, że teraz PINB wstrzymuje Wam budowę, plombuje i pół roku, jesli nie rok macie z głowy..???

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

khem... mógłbyś powtórzyć?

revalidon
08-12-2008, 13:58
A jak to formalnie załatwiacie..?? Rozumiem, że teraz PINB wstrzymuje Wam budowę, plombuje i pół roku, jesli nie rok macie z głowy..???

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

khem... mógłbyś powtórzyć?

Było nas początku...


Mnie się przyczepili że zrobiłem piwnicę pod całym domem a miała być tylko pod 3/4 , miałem już wykop zrobiony więc szkoda było zasypywać. Wstrzymali mi budowę na 8 miesięcy, tyle trwało zanim skompletowałem dokumenty i zatwierdzili wniosek.
I też wina jest kierownika budowy bo twierdził że to zmiana nieistotna. Najlepiej takich rzeczy nie wpisywać w dziennik budowy bo te urzędasy to sie pierdołek czepiają a poważnych zaniedbań u innych to nie widzą. Jedyne co ci mogę powiedzieć, to że PINB ma rację, zmiana zagospodarowania działki to zmiana istotna i bez zmiany projektu ci tego nie łykną.

Barbossa
08-12-2008, 19:13
dla ułatwienia - dostałeś jakąkolwiek bumagę?

Jurek_Z
08-12-2008, 19:21
Jeżeli w trakcie budowy wystąpisz do starostwa o zatwierdzenie zmian w projekcie to nic nie wstrzymuje wykonania robót. PINB nawet o tym nie wie. Po zakończeniu budowy PINB sprawdza zgodność z końcowym zatwierdzonym projektem.

*milek*
12-03-2010, 19:51
Wznawiam wątek.

Architekt złożył projekt zjazdu i plan zagospodarowania działki bez konsultacji z nami (taka niespodzianka, mimo,że prosiliśmy, żeby nic sam nie składał :( ), nie widzieliśmy też końcowego kształtu tych projektów.
Czekamy na odrębne wz na oczyszczalnię, bo chcemy zmienić z szamba (ma być na dniach). Chyba o tym zapomniał, bo wrysował zbiornik bez drenażu (drenaż się już nie zmieści w tym miejscu) i sobie złożył :o

Mam mordercze myśli :evil:

A po lekturze tego wątku doszłam do wniosku, że oprócz poś'a, tarasu ( za wąski) do poprawki będą też podjazd i ścieżka, skoro ma być tak jak docelowo (bezsens, działka zarośnięta, nie wiem nawet jak będzie z domem wyglądać, jakie drzewa i gdzie wyciąć, a mam dokładnie zaplanować podjazd, taras i ścieżki :o )

Tak więc dokumenty będą wycofane z urzędów :roll:

Skoro będę zmieniać i tak ten plan zagospodarowania działki, to taras też bym
od razu powiększyła - tylko, ze wtedy w projekcie domu też trzeba to zmienić :-?

Taras jest zaprojektowany ziemny - ma to jakieś znaczenie?

EZS
12-03-2010, 21:34
po pierwsze nie wycofuj dokumentówm tylko złóż projekt zastępczy. czas już ci leci.
Po drugie, ja taras mam też ciut inny, niż w projekcie a ścieżli to już na pewno. Geodeta w dokumentacji powykonawczej część zaznaczył a część przeszła bez zmian i jest OK (miałam odbiór z wizytą a nie taki na papierze i nic się nie stało). Jedynie ten POS trzeba podmienić i tyle

*milek*
13-03-2010, 13:07
Jestem na bardzo wstępnym etapie, na razie złożony jest projekt zjazdu do zarządu dróg i projekt zagospodarowania działki do ZUD, złożone kilka dni temu (architekt nas zaskoczył tym posunięciem). Projekt domu jeszcze nie złożony (nie zapłacone za nic). Tak więc myślę, że najlepiej jak wycofam te dokumenty, bo i tak jest tam dużo do poprawienia, a na czasie nie zyskam, bo tych kilka dni mnie nie zbawi. Skoro robię projekt indywidualny, chciałabym żeby jak najmniej było zmian i kombinacji z projektami zastępczymi, tym bardziej już na samym wstępie i w dodatku nie wynikających z naszego niezdecydowania, czy też później wynikłych w procesie budowlanym zmian, a z widzimisię projektanta.

mayland
13-03-2010, 18:01
A co w przypadku gdy PNB zostało wydane na dom+szambo. W takcie budowy jednak nastapiła zmiana i podjeto decyzję o POŚ. Jak wiadomo POŚ wymaga tylko zgłoszenia a nie PNB. Oczywiście przed budową POŚ zgłoszenie to zostało w terminie złożone i ta sama instytucja która wydawała PNB nie zgłosiła sprzeciwu przeciwko zgłoszeniu POŚ.
Chyba wszystko gra w takim przypadku? Odebrać odebrali :lol:

Elfir
13-03-2010, 19:19
Dla autora wątku już po ptakach, ale dla nowych inwestorów - nie wpisujcie/wrysowujcie tarasów do projektu, jeśli taras jest położony niemal równo z ogrodem. Potem przychodzi projektant ogrodów, patrzy krytycznym okiem i stwierdza, że taras były wygodniejszy/ładniejszy/praktyczniejszy gdyby był mniejszy/większy/inaczej położony/o innym kształcie ;)

*milek*
14-03-2010, 15:57
Hm... w projekcie mamy ziemny, ale na poziomie 30 cm od poziomu gruntu. Boję się trochę całkiem go wymazać z projektu, bo jest spory - w zasadzie są to dwa tarasy połączone w L.
A co ze śmietnikiem - jak go teraz nie umieszczę, to chyba będę mogła go w późniejszym czasie zgłosić osobno?

Elfir
14-03-2010, 16:12
Dlatego ja zakazałam architekt wrysowywać tarasy do projektu. Zrobię je potem tam, gdzie będzie najmilej mi wypoczywać.

irreality
03-04-2010, 22:13
Z tymi tarasami to jakaś paranoja kosmiczna.

Zanoszę zawiadomienie o zakończeniu budowy o gabarycie książki telefonicznej, które pani wnikliwie zaczyna czytać przy mnie jak natchniony romans jakiś i pada pytanie - "A ten przykanalik do szamba to jakoś inaczej jest niż w projekcie"... patrzę na ten gąszcz kreseczek no i mówię, że "on jakoś tu na ukos idzie i tak tu jest na mapce".

"Acha."

I ogląda dalej.

Atmosfera tak gęsta że powietrze nożem ciąć można.

No i znalazła.

"A tu miały być wejścia do budynku z tyłu. "
"To nie wejścia tylko drzwi tarasowe."
"No właśnie. A taras gdzie narysowany na mapce inwentaryzacyjnej?"

No i teraz lipa. Budowy domu nie zakończę bo nie mam tarasu namalowanego na mapce.

Taras wymyśliłem drewniany - nie przytwierdzony do gruntu. Takich ponoć się nie rysuje.

Ale mój ma być na mapce. I to betonowy. Wylany. Żelbetowy. Czołg ma postrzymać.

Bo w projekcie taki jest i w planie zagospodarowaniu też... I ani centymetr mniejszy ani większy. I narysowany być ma. I koniec.

A jak nie to mam robić projekt zamienny i zmiana pozwolenia na budowę - i to nie ważnę co chcę zmienić - materiał z jakiego jest taras czy też gabaryt jego.

No i czekam aż się te święta skończą, żeby z geodetą temat omówić... tragedia.

marcelxd2004
13-04-2010, 19:32
Z tym prawem to jakaś paranoja.
Żebym na własnej działce nie mogła dokonać dowolnej zmiany?
Z tego co tu czytam to wnioskuję że mnie to raczej zamkną lub każą wyburzyć,bo nie wiem czy mi jakiś projekt zamienny pomoże.
Przy wylewaniu fundamentów powiększyliśmy garaż żeby tam zrobić kotłownię w efekcie czego zmienił się dach i oczywiście powierzchnia domu.
Oczywiście KB stwierdził że nic się nie dzieję,na koniec budowy przed odbiorem zrobimy projekt zamienny i będzie ok,ale teraz to już się boję ;(

krzys_i_aga
15-04-2010, 09:30
Jak się zrobi to jest problem ale jak się nie zrobi to już problemu nie ma. Moim zdaniem taras nie jest zmianą istotną Ja miałem to samo z przydomową oczyszczalnia ścieków tzn. z kierunkiem rozcieńczaczy były w inną stronę. Musiałem zrobić projekt zamienny zaczekać miesiąc i po problemie. Dobrze, że geodeta nie zaznacza podjazdów bo tez zrobiłem małą zmianę.