PDA

Zobacz pełną wersję : operat wodnoprawny



john7126
19-12-2008, 05:43
Panowie mam problem; mam staw o powierzchni 1ha i szykowałem sie przed świętami na odłów karpików dla siebie i rodziny,jakiś życzliwy mnie podsumował i policja odebrała mi sieci do odłowów z powodu,że nie posiadam operatu wodnoprawnego na szczególne wykorzystanie wody to także nie powinienem posiadać sieci do odłowów,czy któryś z Panów orientuje sie czy na własności potrzebny jest operat żeby wychodować kilka rybek na własne potrzeby...?

marcin714
19-12-2008, 09:56
No to po co im oddawałeś te sieci. Pierwsze słysze, żeby posiadanie sieci rybackich było zakazane i żeby mozna je było odebrać jak instalacje do wyrobu amfetaminy. No chyba, że jest to jakieś narzędzie przestępstwa popełnionego na tych twoich karpiach.

zbigmor
19-12-2008, 09:58
Panowie mam problem; mam staw o powierzchni 1ha i szykowałem sie przed świętami na odłów karpików dla siebie i rodziny,jakiś życzliwy mnie podsumował i policja odebrała mi sieci do odłowów z powodu,że nie posiadam operatu wodnoprawnego na szczególne wykorzystanie wody to także nie powinienem posiadać sieci do odłowów,czy któryś z Panów orientuje sie czy na własności potrzebny jest operat żeby wychodować kilka rybek na własne potrzeby...?

Też mnie dziwi, że policja sieci odebrała. Swoją drogą to sporą masz rodzinę, że chcesz dla nich odławiać siecią.

Cpt_Q
19-12-2008, 10:04
"A ja noszę przy sobie narzędzia gwałtu" 8)

Właśnie zasięgnąłem opinii prawnej - mieli prawo zabrać te sieci, jeżeli przy ich pomocy mogłoby zostać popełnione przestępstwo.

marcin714
19-12-2008, 10:12
i nie boisz się? :D

laspalmas
19-12-2008, 11:29
Coś chyba nie po kolei, sam operat niewiele Ci daje.
W ramach zwykłego korzystania z wód możesz amatorsko łowić ryby i do tego nie potrzebujesz żadnego operatu ani pozwolenia no chyba że ktoś Ciebie bardzo nie lubi, bo trzeba mieć trochę złej woli aby wpaść na coś takiego i stwierdzić że amatorsko nie łowisz ryby /co wykracza poza zwykłe korzystanie z wód/ i tu zgodnie z art. 37 prawa wodnego jest potrzebne pozwolenie wodno prawne na rybackie korzystanie ze śródlądowych wód powierzchniowych.

pozwolenie wodnoprawne jest potrzebne na szczególne korzystanie z wód tj. prowadzenie stawu chodowli ryb lub rybackie korzystanie ze śródlądowych wód powierzchniowych. Operat jest potrzebny do wydania tego pozwolenia /coś w rodzaju projektu budowlanego do wydania pozwolenia na budowę/, o wyjaśnienie zwruć się do starostwa powiatowego - wydział ochrony środowiska, tam powinien być człowiek który zajmuje się wodami.

john7126
19-12-2008, 15:49
Na początek dziękuje panowie za pomoc. W wodzie jest niewiele karpi ,ale nie ma innej możliwości jak odłowić je sieciami bo woda jest powierzchniowo spora.Powiedziano mi ,że jeśli nie posiadam operatu więc niema hodowli i tym samym nie wolno mi posiadać sieci ,nic nie wiedziałem o możliwości amatorskich połowów na swojej wodzie ,dla tego żle się pewnie broniłem ,sprawa tak jak pisaliście może być złośliwa ,bo nieopodal są stawy hodowlane gdzie giną ryby,tak jak u mnie ,ale ja odkryłem dla czego,wszędzie w trawie są ścieżeczki wydeptane i leżą łuski po rybach...może być złośliwe to grzebanie policji za tymi zezwoleniami...

john7126
19-12-2008, 16:21
Nie wiem tylko czy istnieje coś takiego w polskim prawie, jak sieci na amatorskie połowy ryb na swojej wodzie...gdyby coś takiego istniało to sprawę widze za rozwiązaną...

cyprinus
19-12-2008, 18:47
W Polsce może posiadac sieci tylko uprawniony do rybactwa. Aby nim zostać, trzeba zrobić operat wodno - prawny, aby uzyskać zgodę na szczególne korzystanie z wód do celow rybackich. Na takim obiekcie ustanawia się Obręb Hodowlany. I tyle. Gdyby każdy mógł sobie kupić sieci, kłusownictwo by było nie do opanowania. A i tak jest dużym problemem.
Zadziałano więc zgodnie z prawem.

john7126
19-12-2008, 20:55
To w takim razie w naszym polskim prawie jest tak,że jeżeli rolnik w tym roku sadzi buraki to kombajn powinna przejąć policja bo może sąsiadowi ukraść zboże...tak ,jak to narzędzie gwałtu... Mimo wszystko bardzo wam dziękuje panowie...

Mymyk_KSK
19-12-2008, 21:53
To w takim razie w naszym polskim prawie jest tak,że jeżeli rolnik w tym roku sadzi buraki to kombajn powinna przejąć policja bo może sąsiadowi ukraść zboże..

cudne :-)

Cpt_Q
20-12-2008, 00:13
... kombajn powinna przejąć policja bo może sąsiadowi ukraść zboże...

Jeżeli zajdzie UZASADNIONE podejrzenie, że ukradnie, to TAK.

cyprinus
22-12-2008, 08:00
Tyle tylko, że o ile kradzieże ziemiopłodów nie sa częste, to kradzieże ryb (szczególnie w stawach - duże zagęszczenie) sa zmorą właścicieli gospodarstw.
W dodatku jeśli kłusownik nie zostawi śladów na brzegu, to o kradzieżach można się dowiedzieć dopiero po odłowie stawu, czyli zazwyczaj jesienią.
Widać, ile sztuk ubyło. Całe szczęscie, że sieci nie może legalnie kupić kazdy, kto chce.

areq
24-12-2008, 14:13
Operat wodnoprawny należy nazwać na przykład:
"Remont /lub budowa/ stawu ziemnego z możliwością hodowli ryb oraz w celu uregulowania stosunków wodnych"...te hodowle ryb w nazwie możesz sobie podarować ale dopisek o uregulowaniu stosunków wodnych jest konieczny.Jak już będiesz miał pozwolenie to mozesz sobie łowić czym chcesz byle nie granatem i prądem.Bodajże na sprzedaż chyba też nie możesz łowić,ale na swoje potrzeby jak najbardziej...
Po wykonaniu takowego operatu będzie to zgodne z prawem wodnym i urzędasy będą ci mogli skoczyć na wałek.
Parę dni temu miałem podobny temat do opracowania w poznańskiem.Kolega-Urzędnik w WOŚ poradził mi już z pół roku temu,ze w przypadku takiego nazwania operatu nie będzie problemu z pozwoleniem.

john7126
30-12-2008, 08:07
Operat wodnoprawny należy nazwać na przykład:
"Remont /lub budowa/ stawu ziemnego z możliwością hodowli ryb oraz w celu uregulowania stosunków wodnych"...te hodowle ryb w nazwie możesz sobie podarować ale dopisek o uregulowaniu stosunków wodnych jest konieczny.Jak już będiesz miał pozwolenie to mozesz sobie łowić czym chcesz byle nie granatem i prądem.Bodajże na sprzedaż chyba też nie możesz łowić,ale na swoje potrzeby jak najbardziej...
Po wykonaniu takowego operatu będzie to zgodne z prawem wodnym i urzędasy będą ci mogli skoczyć na wałek.
Parę dni temu miałem podobny temat do opracowania w poznańskiem.Kolega-Urzędnik w WOŚ poradził mi już z pół roku temu,ze w przypadku takiego nazwania operatu nie będzie problemu z pozwoleniem

Tak tylko czy takie pozwolenie wyda mi WOŚ w moim mieście ,czy będę musiał robić rysunki graficzne i czekać na takie pozwolenie nie wiadomo ile czasu...Dziękuje areq za pomoc...

areq
30-12-2008, 12:09
Tak tylko czy takie pozwolenie wyda mi WOŚ w moim mieście ,czy będę musiał robić rysunki graficzne i czekać na takie pozwolenie nie wiadomo ile czasu...Dziękuje areq za pomoc..

Takowy operat musi zrobić ktoś kto się na tym zna i najlepiej miał uprawnienia /hydrolog,meliorant,inżynieria środowiska/.
Operat skłąda się z części opisowej i rysunkowej oraz wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego zgodnie z ustawą z dnia 18.07.2001r. „Prawo wodne” art. 122.1 pkt. 1 lub 3 /chyba 3!!! ,pkt 1 jest na odprowadzenie wód deszczowych...z głowy trudno wszystko zapamiętać:):)/
Na tej podstawie wnioskuje się o wydanie pozwolenia wodno – prawnego dla p.johna7126 na przykład "Remont /lub budowa/ stawu ziemnego w celu uregulowania stosunków wodnych na działce nr 455/2 w Grzęścisławicach Dolnych gmina Chrząszczyłapy".W załącznikach rysunkowych jakaś mapka poglądowa,mapka sytuacyjna z wrysowanym stawem /ewentualnie zaproponować jakieś umocnienia skarp np. przez obsianie humusem lub darniowanie,plantowanie skarp itp.../,jakiś przekroik poprzeczny takowego stawu.
W części opisowej pare mądrych zdań /troszku za dużo pisania-fachowiec będzie wiedzieć o co biega/.
Sugeruję iść do WOŚ w Twoim mieście i tam zagadać z miejscowym człowiekiem na temat wykonania takowego.Na 99% się uda.:) Aha jak będą chcieli więcej niz 3tys to rozbój.:)
Pozdrawiam i życzę udanego sylwestra
Arek

dusia2006
30-12-2008, 13:59
ja tylko dodam, że w przypadku, gdy pozwolenie wp ma obejmować również wykonanie urządzenia wodnego przedtem musi być decyzja o warunkach zabudowy, wymóg dołączenia do wniosku

areq
30-12-2008, 20:31
ja tylko dodam, że w przypadku, gdy pozwolenie wp ma obejmować również wykonanie urządzenia wodnego przedtem musi być decyzja o warunkach zabudowy, wymóg dołączenia do wniosku
Remont stawu ziemnego /przecież ten staw już tam jest!!!!!/ nie podlega decyzji o warunkach zabudowy a tym bardziej pozwoleniu na budowę.

dusia2006
30-12-2008, 20:44
ale czemu tak krzyczysz? :D wiem, że staw już jest, a gdzie ja piszę o PnB? i tak w ogóle napisałam na wszelki wypadek, żeby we wniosku przypadkiem nie pojawiło się to nieszczęsne urządzenie wodne, chyba dobrze to wiedzieć, definicję urządzeń wodnych łatwo znaleźć w przepisach, sprawdź

john7126
31-12-2008, 07:40
Remont stawu ziemnego /przecież ten staw już tam jest!!!!!/ nie podlega decyzji o warunkach zabudowy a tym bardziej pozwoleniu na budowę.


Czy to znaczy,że mnich piętrzący tam wodę trzeba nazwać urządzeniem wodnym i należy dodać decyzje o warunkach zabudowy...?


Areq prosze napisz mi ,jaka jest różnica między, tak jak sugerujesz operatem wodnoprawnym na"Remont lub budowę stawu ziemnego w celu uregulowania stosunków wodnych" a operatem wp na szczególne korzystanie z wody; piętrzenie ,magazynowanie i odprowadzenie wody wykorzystanej ze stawu do ekstensywnej hodowli ryb karpiowatych...
Czy pomiędzy tymi dwoma może być różnica w cenie ich wykonania...czy w prostocie wykonania któregoś? Dziękuje wam za czas poświęcony mojej sprawie...

karolinka
31-12-2008, 08:31
istotne pytanie w sprawie - czy woda do zasilania stawu pochodzi z rzeki czy z rowu ?

john7126
31-12-2008, 09:30
Ciężko to nazwać , jest to rowek o szerokości metra i jesienią oraz wiosną biegnie nim woda uzupełniając zbiornik...natomiast w sezonie wody opuszczają sie w stawie do 20 cm ,no i jest wybudowany przez (byłego właściciela)Spółdzielnię Ogrodniczo Pszczelarską mnich spustowy do regulacji poziomu wody...Zbiornik miał kiedyś służyć jako retencyjny do nawadniania działek ,ale te wodociągi to niewypał i hydrofor pobliski stoi pusty,nieczynny...

john7126
31-12-2008, 09:36
Z tego co mi wiadomo Spółdzielnia budując ten zbiornik przed 17 laty powinna posiadać operat na taką budowę,ale czasy były inne i podejrzewam wtedy nikt nie przywiązywał wagi do takich...

john7126
31-12-2008, 09:49
Pobór wody w cieku jest drenami z okolicznych pól ,a odprowadzana ze zbiornika do rzeki Regi...

areq
02-01-2009, 15:48
Mnich jako budowla wodna wymaga pozwolenia wp.
rybackie korzystanie ze śródlądowych wód powierzchniowych nie wymaga pozwolenia wp
budowa /remont/ stawu wymaga pwp
john7126 -różnica jest tylko w nazwie.Można nazwać tak jka Ty to napisałeś i też będzie dobrsze,w zależności od WOŚ.Jedni wymagają takiego nazwania operatu inni inaczej....
Jeśli ten staw już istnieje łatwieszy będzie operat taki jak Ty nazwałeś.
Aczkolwiek "Remont stawu..." też jest dobry...:):)

john7126
08-01-2009, 11:50
Czy Ktoś, komu byłbym wdzięczny do końca życia; miałby swój operat wodnoprawny na staw hodowlany, który można byłoby skserować i przesłać mi,żebym na jego podstawie mógł napisać swój, albo może ktoś wie, gdzieś w internecie istnieją jakieś gotowce, czy wzory do zrobienia takich...
Pomóżcie bardzo prosze .

dusia2006
09-01-2009, 12:31
z tego co piszesz chcesz zmienić funkcję - zbiornik retencyjny na staw hodowlany, czyli gospodarka rybacka. Nie wiem czy nie będziesz potrzebować na to decyzji wz jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, poza tym radzić każdy może ale to ty za to odpowiadasz. Ktoś już na ciebie doniósł, może to właściciele sąsiednich stawów, bo jeśli są "stronami" czyli sąsiadują z twoją działką to biorą udział w każdym postępowaniu, w wodnoprawnym też, są zawiadamiani
tu jest przykład jak to jest brane pod lupę w razie czego :wink:
pozwolenie wodnoprawne (http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/do/doc?d=234033CE6EECEADAC0FEDE02DE47F623F1AC3CC6)

Przy okazji Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko
stawów hodowlanych nie dotyczy

i ustawa jak masz ochotę poczytać o rybactwie śródlądowym (http://www.psr.podlasie.pl/akty.html#ustawa) chyba aktualna bo strony sejmowe nie działają :-?