PDA

Zobacz pełną wersję : Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8

maciejzi
18-12-2014, 15:17
Ja miałem małe punktowe braki w płytowaniu, a to uszkodzona krawędź płyty ( papier był cały, a srodku wykruszony gips, trzeba bylo wyciac do zdrowego i zrobila sie dziura), a to wycinanie otworu, etc. W takich sytuacjach radziłem sobie Masa naprawcza elastyczna ACRYL-PUTZ FX23 FLEX albo wypełniałem seminem szpachlą. Kupisz w leroyu. Natomiast przy ścianie, jeśli szpara jest na całej długości płyty to bym odradzał wypełnianie czymkolwiek, wszystko wyleci, płyta pracuje. Ja bym wyciął 30cm od sciany i wstawil dociety pasek płyty, oczywiście krawędzie sfazowane i zagruntowane przed spoinowaniem. Jeszcze bym sie upewnil czy ten pasek jest do czego kręcić.

ale zaraz tu bedzie ' kawaleria' i wszystko Ci wytłumaczą po fachowemu.

A jakbym pasek o szerokości 3cm dokręcił do profilu bocznego (ściennego U30), pomiędzy płytę i ścianę, a na to fizelina i szpachla? Myślisz, że pęknie?

devileczek
18-12-2014, 22:56
A jakbym pasek o szerokości 3cm dokręcił do profilu bocznego (ściennego U30), pomiędzy płytę i ścianę, a na to fizelina i szpachla? Myślisz, że pęknie?

Nie mam takiego doswiadczenia, zeby stwierdzic co definitywnie się stanie. Ale wyobraźnia podpowiada mi, ze to wszystko wykruszy sie lub popeka. Cały ruszt jest (powinien) być ruchomy względem ścian, bo konstrukcja dachu pracuje. Płytowanie na mój rozum, tak jak podłoga pływająca powinna mieć pewna swobodę ruchu. Ja zostawiałem od ścian przynajmniej 5mm szpary i maskowałem to akrylem do płyt KG. Przetrwało 2 zimy i nie ma pęknięć. Tam gdzie mi fachowcy zrobili płytowanie bez szczeliny, tylko spoinowali jak leci od sciany do sciany, wszystko popękało w kantach i rogach. Cale szczęście tylko klatka schodowa.Poza tym, przykręcanie 3 cm paska wkrętem pewnie go pokruszy, aczkolwiek jest patent, wkręcasz wkręt na lewych obrotach az dojdzie do metalu, a potem już normalnie prawe obroty.

pakoo
23-12-2014, 17:36
Przeczytałem kilka stron postu, wybaczcie że nie cały bo czytania na całe święta? :)
Fajnie było by to zebrać w jakieś kompendium jak zrobić aby było prawidłowo, czego nie robić itp :)

Moje pytanie brzmi jak zrobić prawidłowo połączenia na g-k.
Moja wizja jest taka że nakładam uniflota, w to wtapiam flizelinę, lub narożnik papierowy typu TUFF Tape i nakłądam uniflota do równości. Gdy wyschnie jest mało miejsca na gładź w miejscu oryginalnych połączeń na płytach bo cięte i tak muszą być zrobione na górkę więc nie ma problemu.
Co w przypadku gładzi, jak prawidłowo to zrobić, czy też zrobić lekka górkę aby pokryć całe połączenie gładzią, czy szlifować oryginalne połączenie do "zera" jednak w niektórych miejscach gładź zostaje zdarta do zera i wychodzi masa szpachlowa i robi się "dziura" - pewnie będzie widoczna po malowaniu?

Niektórzy nakładają gładź na flizelinę zamiast masy szpachlowej - wydaje mi się to złym pomysłem.
Może powinienem lekko nałożyć masę na zbrojenie i zostawić miejsce na gładź?
Jednak chyba ciężkim w wykonaniu bo tak packę zaciągam do równości.

Jak zrobić aby było prawidłowo, nie koniecznie szybko - robię to dla siebie :)

kamihi
01-01-2015, 18:56
Ja zawsze robię tak. szpachlowy flizelina a potem 2x gładz na całośc bo jednak same łączenia ciężko niewidoczne zrobić . światło sztuczne i słońce jest bezlitosne.

pakoo
01-01-2015, 19:03
Nakładasz cienką warstwę szpachli na to flizelina i zaciągasz do równości szpachlą czy na górę tylko gładź?

Ja przy połączeniach ciętych robię połączenie ok 40-60cm i wydaje mi się OK.
Czyli dajesz warstwę gładzi, szlifujesz i kolejna warstwa i szlifujesz?

jakiej gładzi stosować? dużo ludzi poleca semin ETS2 jednak cena tak dobra jak za uniflota :)

ZygmuntRolicz
01-01-2015, 19:17
kamihi, szpachlowym to mało bystrzy ludzie zatapiaja fizelinę.
Tak wygląda takie spojenie.

http://youtu.be/fgTZaT_mZao

ZygmuntRolicz
01-01-2015, 19:18
A tak powinno (papier)

http://youtu.be/tg3XWrPWCYU

ZygmuntRolicz
01-01-2015, 19:20
Poza tym polecam płyte z 4 krawędziami oryginalnymi. 30% szybciej wykonuje się spoinowanie i mniej materiału jest potrzebne nie wspominając o jakości.

http://youtu.be/WRUu_lOTscg

kamihi
01-01-2015, 19:27
Robię tak , flizelinę wrzucam do wody , szpachlowy nakładam (nie za gęsty), wtapiam fizeline ( wcześniej trzeba odsączyć rolkę ) , i na koniec jeszcze raz warstewka szpachlowego , póżniej gładż . Jak szpachlowy za gęsty i flizelina sucha to póżniej moga być problemy , Szpachlowy u nas KMK 100 tani i popularny coś koło 20pln za 20kg

ZygmuntRolicz
01-01-2015, 19:31
kamihi, ale to tylko o pieniądze chodzi?

kamihi
01-01-2015, 19:31
Za gęsty gips i póżniej takie efekty , Ja robię szpachlowym i nie miałem nigdy takiego kina jak na filmie , ale zdaje sobie sprawę że można spartolić flizelinę i efekty wychodzą przy malowaniu

ci_d
02-01-2015, 06:41
Powiem szczerze, że myślałem że flizeliny już nikt nie stosuje, może do napraw jakichś drobnych rys... Ale mogę się mylić ;)
Ja urzywam taśmę papierową lub wszelkie odmiany star-flexa (chyba tak się to pisze) czyli tuff tape, mild flexy itp

FlashBack
02-01-2015, 10:40
Ja zawsze robię tak. szpachlowy flizelina a potem 2x gładz na całośc bo jednak same łączenia ciężko niewidoczne zrobić . światło sztuczne i słońce jest bezlitosne.bo gładzie od góry nie służą do szpachlowania miejscowego.

rafał2011
03-01-2015, 17:23
Powiem szczerze, że myślałem że flizeliny już nikt nie stosuje, może do napraw jakichś drobnych rys... Ale mogę się mylić ;)
Ja urzywam taśmę papierową lub wszelkie odmiany star-flexa (chyba tak się to pisze) czyli tuff tape, mild flexy itp

Napisz w jakich miejscach używasz wymienionych taśm?

ci_d
03-01-2015, 22:21
O elita forum ;) szykuje się jakiś sprawdzian rozumiem ;)
Czerwona (tuff tape) do łączenia płyt i narożniki wewnętrzne przy zabudowie okna. Mild fleex - zbrojona wkładką (chyba tak się nazywa) narożniki zewnętrzne przy oknie. Żółte lub zielone (różnią się grubością i sztywnością) - narożniki wewnętrzne pomiędzy sufitem/skosem/ścianą. Papierową taśmę ze względu na jej małą grubość przy zbrojeniu płyty przy ścianie przy taśmie ślizgowej. Nazwy taśm mogę sprawdzić w razie czego...
Wiem że dla prawnego fachowca większość można zrobić taśmą papierową ale dla mnie (amatora) przy 8 m łączenia sztywna taśma ułatwia życie i pozwala wykonać równe łączenie.

ci_d
04-01-2015, 11:21
Sprawdziłem nazwy ;)
Z wkładką to mind flex, czerwona tuff tape, zielona mediume i żółta/pomarańczowa to original

rafał2011
04-01-2015, 20:04
Jak na amatora to wiesz więcej niż nie jeden fachowiec;) Co nie którzy stosują mid-flex_a w narożach wewnętrznych, dlaczego Ty zastosowałeś original/medium ?

ci_d
04-01-2015, 20:31
Mid - flex dosyć droga i gruba trochę więcej pracy wykończeniowej może wymagać (przynajmniej ode mnie) ale faktycznie też można by zastosować, choć osobiście nie wydaje mi się aby przy narożniku wewnętrznym ułatwiała wyrobienie ładnego równego łączenia (ze względu na grubość) - ale może być to tylko moje "widzi mi się". Poza tym medium i original już mam kupione na resztę pracy tak, że pewnie uważam że są najlepsze ;)
Polecam również klej/uszczelniacz i taśmę do klejenia Isovera (drogie jak zaraza ale naprawdę dobre) - nie mam z tą firmą nic wspólnego ;)

Pozdrawiam

rafał2011
04-01-2015, 21:07
Ja nigdy nie stosowałem mid-flex na wewnętrzne bo po prostu mi tam ona nie pasowała:) ale original i medium pasuje tam jak ulał i wyprowadza linie idealnie.
Pozdrawiam.

ci_d
05-01-2015, 10:00
No lepiej bym tego nie opisał ;) w narożach wewnętrznych sam narożnik taśmy mid cofnięty jest przez grubości wkładek do środka i trochę w powietrzu wyprowadzało by się narożnik, chyba nie było by to dobre rozwiązanie, przynajmniej dla mnie ;)

Rom-Kon
07-01-2015, 11:43
Jak na amatora to wiesz więcej niż nie jeden fachowiec;) Co nie którzy stosują mid-flex_a w narożach wewnętrznych, dlaczego Ty zastosowałeś original/medium ?
Oooo! jaki fachowiec-specjalista od taśm "amerykańskich" się znalazł. Od kiedy je stosujesz? ...jak mnie pamięć nie myli to dopiero od najwyżej 1,5roku. Do tej pory byłeś specjalistą od taśm papierowych. ;) Ja nie chwaląc się stosuje "amerykańce" już prawie 10lat. Oczywiście nie stale bo kiedyś cena była zabójcza ale pierwsze taśmy jakie używałem to właśnie był midfex.

Ja używam trzech rodzajów taśm. Midfex na rozwarte kąty wew. i zew. Tuff Tape na łączenia wzdłużne i poprzeczne, zwykłą papierową jako taśmę obwodową. I to mi wystarczy na poddasze.

ci_d
09-01-2015, 23:16
Rom kon nie jestem ani fachowcem ani specjalistą, ktoś zapytał a używałem to odpowiedziałem z pełną wiedzą jaką posiadałem... Jeśli coś źle opisałem to mnie popraw. Co do taśmy Mid fleex opisałem moje odczucia że zgodnie zresztą z opisem służy do narożników zewnętrznych. To że Ty je stosujesz również do wewnętrznych ... Jak wychodzi dobrze to chyba ok. Jak już pisałem jak ktoś ma sporo doświadczenia i jest specjalistą/fachowcem to i papierową narożniki wewnętrzne dobrze wyciągnie. Jeśli poruszyłem jakiś czuły punkt to przepraszam i pozdrawiam ;)

Rom-Kon
10-01-2015, 09:19
Rom kon nie jestem ani fachowcem ani specjalistą, ktoś zapytał a używałem to odpowiedziałem z pełną wiedzą jaką posiadałem... Jeśli coś źle opisałem to mnie popraw. Co do taśmy Mid fleex opisałem moje odczucia że zgodnie zresztą z opisem służy do narożników zewnętrznych. To że Ty je stosujesz również do wewnętrznych ... Jak wychodzi dobrze to chyba ok. Jak już pisałem jak ktoś ma sporo doświadczenia i jest specjalistą/fachowcem to i papierową narożniki wewnętrzne dobrze wyciągnie. Jeśli poruszyłem jakiś czuły punkt to przepraszam i pozdrawiam ;)
A gdzie to pisze że służy tylko do narożników zewnętrznych? Dostępne mi materiały "propagandowe" twierdzą że do narożników wewnętrznych i zewnętrznych. Midflex jest tańszym (i niestety trochę gorszym) odpowiednikiem taśmy Ultraflex firmy Rigips. Te taśmy są wręcz idealne to wszystkich narożników o kącie innym niż 90*. Wszystkie połączenia skos-sufit, skos-kolankowa, przy oknach itp. Midflex i Ultraflex są taśmami wybitnie sztywnymi i dobrze "wyprowadzają" te narożniki. Sprawdzają się idealnie przy oknach dachowych gdy coś trzeba skorygować bo np. okno jest krzywo osadzone i trzeba bardziej do oka a nie do poziomicy kleić taśmy. jako narożniki zewnętrzne stosuję normalne aluminiowe. jeśli mam narożnik wewnętrzny 90* i wyrabiam go na sztywno - głównie przy zabudowach - to stosuję głównie taśmę TT lub sporadycznie Original a czasem zwykłą papierową. W narożnikach skos-ściana czy sufit-ściana nie wywijam taśmy na ścianę więc nie jest to narożnik. Taśmę papierową daję na płytę i dosuwam na styk do ściany. Później to miejsce akryluję. Dodam jeszcze że przeważnie (sporadyczne wyjątki na naprawdę dużych sufitach) przykręcam płyty do profili UD na ścianach. Przy spoinowaniu taśmami pełnymi (obojętnie czy TT czy papier) ta technologia sprawdza się na 100%. Spoiny z taśmą TT robię na Vario lub Uniflot. Obrzeże taśmą papierową na gotowych-wiaderkowych masach - głównie akrylputz finisz. Taśmy Midflex na masę wiaderkową a jeśli przy oknie trzeba ją trochę obsunąć to na Uniflot lub Vario.

A ten prztyczek w nos to dostał Rafał bo jeszcze 1,5roku temu to taśmy amerykańskie wyśmiewał tak jak teraz jeszcze wyśmiewa Midflexa ale spoko. Za rok będzie wybitnym specjalistą od taśmy Midflex i Ultraflex. Tak jak teraz stał się specjalistą od TT, originala i medium. Wystarczy poczytać wcześniejsze wpisy tu w tym wątku i w sąsiednim "krótkie pytania". Nikomu nie mam za złe że zmienia, unowocześnia czy też koryguje dotychczas stosowane metody i materiały (to dobrze świadczy bo się człowiek rozwija) tylko niech już z siebie nie robi wieloletniego i wybitnego specjalistę i jeszcze do tego prześmiewczo wytyka palcem innych choć sam lepszy nie jest. Ja kiedyś robiłem spoiny na siatkach (zmodyfikowałem kładzenie siatek i u mnie się to sprawdzało) ale ja nie ukrywam tego. Jeszcze i dziś mogę zrobić spoinowanie na siatkach i dać wieloletnią gwarancję na to. Ale lepsze jest wrogiem dobrego a cena tych taśm może nie spadła ale relatywnie potaniała.10lat temu Midflex kosztował około 75-80zł (wtedy cena narożnika papierowego z wkładką aluminiową to był koszt około 20zł/30mb więc różnica znaczna) dziś też Midflex kosztuje około 80zł a taśma papierowa z wkładką AL około 30zł/30mb wiec relatywnie dużo tańsze niż kiedyś. Na standardowe poddasze (120-150m2) to 2-4szt Midflexa i 4-5szt Tuff Tape. idzie już przeżyć.

ci_d
10-01-2015, 15:16
Rom-Kon sam kożystałem z Twoich szczegółowych zdjęć przy obróbce okien dachowych (a kilka ich mam) i były bardzo pomocne... ;)
Co do mid flex to może jest kilka rodzajów tych taśm nie wiem ja mam taśmę mid flex 300 (kod kolorystycznych srebrny) i na niej opis:
Off anglles - czyli kąty zewnętrzne, bay windows - do okien, 90* outside corners - narożniki zewnętrzne 90 stopni. Tym się sugerowałem...
Na pewno produkty Rigipsa i Strait Flex są bardzo dobre, każdy kto robi to któryś tam już raz ma swoje ulubione i nimi mu się najlepiej pracuje.

rafał2011
11-01-2015, 18:32
Rom co ty bredzisz człowieku? Używam taśm od założenia działalności czyli 7 lat. Zawsze używałem mid-flex_a tylko że nie tak jak TY w narożniki wewnętrzne tylko w zewnętrzne rozwarte, original wklejałem na początku później przeszedłem na medium, taśmę papierową wklejałem na spoiny używałem też narożniki dallas na kąt prosty zewnętrzny.Weź człowieczku manipulatorze, sprawdź że tak pisałem od samego początku i nie wypisuj więcej takich bredni.

Rom-Kon
11-01-2015, 19:15
Rom co ty bredzisz człowieku? Używam taśm od założenia działalności czyli 7 lat. Zawsze używałem mid-flex_a tylko że nie tak jak TY w narożniki wewnętrzne tylko w zewnętrzne rozwarte, original wklejałem na początku później przeszedłem na medium, taśmę papierową wklejałem na spoiny używałem też narożniki dallas na kąt prosty zewnętrzny.Weź człowieczku manipulatorze, sprawdź że tak pisałem od samego początku i nie wypisuj więcej takich bredni.
No nie poznaję kolegi! Ostro ale całkiem kulturalnie i na temat! ...no pamiętam w jaki zachwyt wpadałeś przy dallasach. I pamiętam jak pisałem że to jeszcze nie ten czas - nie ta cena. Ale za chwilę tak jak z taśmami Straitflex. Relatywnie potanieją i będzie dobrze. Przyjmą się tak jak się przyjęły straitflexy. Pierwsze Midflexy kupowałem w Marsanie na Modlińskiej - tam gdzie teraz jest biedronka.

A mam jeszcze pytanie. dlaczego Ci nie pasuje midflex na kąty wewnętrzne rozwarte czyli skos-sufit? Za grube? Czy to że papierowe? Mi one leżą bo ładnie trzymają linię. Original dobrze się wkleja w narożniki wew.90*. Medium sztywniejsza ale też grubsza. Tak ogólnie to ze względu na "moc" to nawet tuff tape (najcieńsza) wołami można ciągnąć! Tyle że jest wiotka.

A co sądzisz o uno-bead i big? Uno jest gruba i sztywna z ładnymi nacięciami "chwytnymi" a BIG niestety gładka. Kiedyś nie było mdflexa i wziąłem widefex Jeszcze szersza od midflex ale cena już zabija. Cena jak za ultrafex Rigipsa.

pakoo
11-01-2015, 23:10
A jakie macie wyjście z sytuacji w przypadku
połączenia ścianki działowej g-k z ścianą otynkowaną i pokrytą gipsem szpachlowym.
1. Czy stosować taśmę dylatacyjną + uniflot/vario
2. Zaszpachlować uniflotem/vario
3. szpachlowanie + narożnik tufftape ?

Drugi problem to wypełnienie obwodu sufitu z ścianą tynkowaną i g-k. Do g-k stosuję taśmę dylatacuyjną i po szpachlowanie nacinam i odrywam to co pozostało, bez papierowego narożnika. niektórzy naklejają narożnik na taśmę, nie za bardzo rozumiem jak on się trzyma na taśmie.
W przypadku ścian tynkowanych tylko taśmę i szpachlowanie, tutaj łatwiej zerwać nadmiar taśmy bo przy g-k czasami lubi zejść z kawałkiem wierzchniej części białego papieru.

Podzielcie sie swoimi rozwiązaniami, które stosujecie.

rafał2011
12-01-2015, 07:29
No nie poznaję kolegi! Ostro ale całkiem kulturalnie i na temat! ...no pamiętam w jaki zachwyt wpadałeś przy dallasach. I pamiętam jak pisałem że to jeszcze nie ten czas - nie ta cena. Ale za chwilę tak jak z taśmami Straitflex. Relatywnie potanieją i będzie dobrze. Przyjmą się tak jak się przyjęły straitflexy. Pierwsze Midflexy kupowałem w Marsanie na Modlińskiej - tam gdzie teraz jest biedronka.

A mam jeszcze pytanie. dlaczego Ci nie pasuje midflex na kąty wewnętrzne rozwarte czyli skos-sufit? Za grube? Czy to że papierowe? Mi one leżą bo ładnie trzymają linię. Original dobrze się wkleja w narożniki wew.90*. Medium sztywniejsza ale też grubsza. Tak ogólnie to ze względu na "moc" to nawet tuff tape (najcieńsza) wołami można ciągnąć! Tyle że jest wiotka.

A co sądzisz o uno-bead i big? Uno jest gruba i sztywna z ładnymi nacięciami "chwytnymi" a BIG niestety gładka. Kiedyś nie było mdflexa i wziąłem widefex Jeszcze szersza od midflex ale cena już zabija. Cena jak za ultrafex Rigipsa.


Poćwicz jeszcze z 10lat to może będziesz znał te taśmy ;)

Rom-Kon
12-01-2015, 08:15
Poćwicz jeszcze z 10lat to może będziesz znał te taśmy ;)
O widzę że już zjadłeś batona i przestałeś gwiazdorzyć. Wreszcie jesteś sobą :D

Czyli co? jednym słowem taśmy te znasz z katalogu. Mam rację? ;) Ja jeszcze nie testowałem uno-bead i big (ale macałem je u przedstawiciela handlowego) a resztę znam i stosowałem. I stwierdzam że mi wystarczą dwie z tej całej gamy. Tuff tape i midflex. I tyle.

Rom-Kon
12-01-2015, 08:21
A jakie macie wyjście z sytuacji w przypadku
połączenia ścianki działowej g-k z ścianą otynkowaną i pokrytą gipsem szpachlowym.
1. Czy stosować taśmę dylatacyjną + uniflot/vario
2. Zaszpachlować uniflotem/vario
3. szpachlowanie + narożnik tufftape ?

Drugi problem to wypełnienie obwodu sufitu z ścianą tynkowaną i g-k. Do g-k stosuję taśmę dylatacuyjną i po szpachlowanie nacinam i odrywam to co pozostało, bez papierowego narożnika. niektórzy naklejają narożnik na taśmę, nie za bardzo rozumiem jak on się trzyma na taśmie.
W przypadku ścian tynkowanych tylko taśmę i szpachlowanie, tutaj łatwiej zerwać nadmiar taśmy bo przy g-k czasami lubi zejść z kawałkiem wierzchniej części białego papieru.

Podzielcie sie swoimi rozwiązaniami, które stosujecie.
Stosowanie taśmy seperacyjnej (żadna z niej dylatacja) powinno być poprzedzone zrozumieniem dlaczego się ją stosuje i w jakich okolicznościach. Po co, dlaczego i w jakich sytuacjach - odpowiedzi na wszystkie te pytania były już wielokrotnie zamieszczane tu i w sąsiednich tematach. Teraz akurat nie mam czasu na rozpisywanie się (a trochę pisania byłoby) bo robota czeka. Jak nikt sensownie nie odpowie a Ty nie znajdziesz to postaram się coś skrobnąć. Ale to jak znajdę czas na to.

rafał2011
12-01-2015, 10:11
O widzę że już zjadłeś batona i przestałeś gwiazdorzyć. Wreszcie jesteś sobą :D

Czyli co? jednym słowem taśmy te znasz z katalogu. Mam rację? ;) Ja jeszcze nie testowałem uno-bead i big (ale macałem je u przedstawiciela handlowego) a resztę znam i stosowałem. I stwierdzam że mi wystarczą dwie z tej całej gamy. Tuff tape i midflex. I tyle.

Pisząc brednie typu

Original dobrze się wkleja w narożniki wew.90*. Medium sztywniejsza ale też grubsza.
Mam wrażenie że je też tylko "macałeś"

rafał2011
12-01-2015, 10:32
Po za tym mid-flex_em nie wyprowadzisz tak prostej i ostrej linii jak original_em lub medium której użyłem w filmie :)

https://www.youtube.com/watch?v=tSvJd7NbVLA&feature=youtu.be

FlashBack
12-01-2015, 17:45
Po za tym mid-flex_em nie wyprowadzisz tak prostej i ostrej linii jak original_em lub medium której użyłem w filmie :)

https://www.youtube.com/watch?v=tSvJd7NbVLA&feature=youtu.be
Wow Profeska kolego Profeska. A rom... cóż pamiętam jak parę lat temu wyzywal od nawroconych hamerykanow gdy była mowa o taśmach, ale cóż on w tym czasie na spoiny kład dwa razy siatkę.

Rom-Kon
12-01-2015, 18:17
Pisząc brednie typu

Mam wrażenie że je też tylko "macałeś"
No patrzcie... zauważył że odwróciłem, kolejność taśm. Sam dopiero teraz to zauważyłem :) A co do macania. No masz po części rację bo bardzo rzadko stosuję original. Ostatnio jesienią zeszłego roku a i to tylko dwie rolki. Na następnej robocie przymierzam się do przetestowania uno-bead'a zamiast midflexa. Ale to jeszcze się zobaczy.

Rom-Kon
12-01-2015, 18:28
Wow Profeska kolego Profeska. A rom... cóż pamiętam jak parę lat temu wyzywal od nawroconych hamerykanow gdy była mowa o taśmach, ale cóż on w tym czasie na spoiny kład dwa razy siatkę.
Flash a nie wydaje Ci się że to właśnie ja rozpropagowałem amerykańce tu na forum? A co do siatki a racze dwóch siatek to masz rację. Stosowałem i do dziś mogę dalej stosować. U mnie się sprawdzało. Dziwne... nieprawdaż? A od "nawróconych amerykanów" (cokolwiek to znaczy???) to przy Rafała dallasach coś mówiłem. I parę postów wyżej to powtórzyłem.

pakoo
12-01-2015, 22:05
Stosowanie taśmy seperacyjnej (żadna z niej dylatacja) powinno być poprzedzone zrozumieniem dlaczego się ją stosuje i w jakich okolicznościach..

Ja wiem po co je stosować, w tych miejscach co wymieniłem mogą spełniać swoją rolę bo separują np dwa różne materiały które pracują.
Po prostu chciałem się dowiedzieć czy robię i myślę dobrze i jak robią bardziej profesjonalni użytkownicy forum.
Ja dokładnie używam taśmy ślizgowej od rigipsa, czy dobrze robię tego nie wiem, fajnie było by poznać profesjonalne rady bo w sieci pisze także dużo bzdur.
Nurtują mnie sprawy o których pisałem wcześniej, czyli łączenie ścianki działowej ze ścianą i wykańczanie sufitu z płytami g-k lub ścianą tynkowaną.
Osobiście używam taśmy folatapes, pewnie to zabawka dla dzieci, strasznie ciężko się ją formuje nie wiem jak sprawdza się konkurencja.

rafał2011
13-01-2015, 07:12
Kolego pakoo nie ważne czy jest to łączenie ściana ze ścianą czy taż ściana ze skosem/sufitem, w tych miejscach konstrukcja pracuje podobnie.
Więc jeśli stosujesz łączenie ślizgowe to wszędzie jednakowo. Oglądnij sobie ten filmik i rób tak jak jest na nim i będzie ok. Tylko daj wyschnąć każdemu z etapów. Czyli 1. wypełnienie ubytku miedzy płytą a ściana 2.wklejenie taśmy 3.szpachlowanie...

https://www.youtube.com/watch?v=yCZXnEQ8Ryg

ci_d
13-01-2015, 08:27
Pako wejdź na gipskartonitd (chyba tak to było) - to są filmy które Rafał wklejał bardzo fajne i pomocne.

piotras82
13-01-2015, 09:54
Witam,

nie wiem czy już to było czy nie ( jestem dopiero na ok #1200) ale mam pytanie. Robiłem sufit: profile max co 40cm, płyty kręcone prostopadle do profili, oryginalne krawędzie również prostopadle Przykręcałem jedną z płyt i nie zwróciłem do końca uwagi czy płyta jest dobrze dociśnięta do stelażu czy nie. Pod koniec kręcenia okazało się, że płyta ma minimalnie za mało miejsca, w miejscu styku z poprzednia płytą i odstaje (krawędzie oryginalne). Po dobiciu ręką weszła niby na miejsce i wygląda ok, nic nie się odkształciło, nic się nie posypało, tylko ja mam wątpliwości czy to tak zostawić, czy może jednak będą tam zbyt duże naprężenia i jest ryzyko, że pójdzie rysa? Zostawić czy poprawić? Jeżeli poprawić to jak - odkręcić cala płytę i przykręcić na nowo, czy może wystarczyłoby odkręcić okolice styku i delikatnie wyciąć jakiś minimetr lub 2 nożykiem, żeby nie było już na ścisk, krawędź cięta zagruntować i z powrotem przykręcić? A może inaczej? No i czy ciętą krawędź w tym przypadku fazować? Moim zdaniem nie ale może się mylę.

Z góry dzięki za odpowiedz, podpowiedz, opierdziel, co cokolwiek, byleby było konstruktywne ;)

Rom-Kon
13-01-2015, 13:06
Witam,

nie wiem czy już to było czy nie ( jestem dopiero na ok #1200) ale mam pytanie. Robiłem sufit: profile max co 40cm, płyty kręcone prostopadle do profili, oryginalne krawędzie również prostopadle Przykręcałem jedną z płyt i nie zwróciłem do końca uwagi czy płyta jest dobrze dociśnięta do stelażu czy nie. Pod koniec kręcenia okazało się, że płyta ma minimalnie za mało miejsca, w miejscu styku z poprzednia płytą i odstaje (krawędzie oryginalne). Po dobiciu ręką weszła niby na miejsce i wygląda ok, nic nie się odkształciło, nic się nie posypało, tylko ja mam wątpliwości czy to tak zostawić, czy może jednak będą tam zbyt duże naprężenia i jest ryzyko, że pójdzie rysa? Zostawić czy poprawić? Jeżeli poprawić to jak - odkręcić cala płytę i przykręcić na nowo, czy może wystarczyłoby odkręcić okolice styku i delikatnie wyciąć jakiś minimetr lub 2 nożykiem, żeby nie było już na ścisk, krawędź cięta zagruntować i z powrotem przykręcić? A może inaczej? No i czy ciętą krawędź w tym przypadku fazować? Moim zdaniem nie ale może się mylę.

Z góry dzięki za odpowiedz, podpowiedz, opierdziel, co cokolwiek, byleby było konstruktywne ;)
Naprężenia płyt to jeden z mitów. Płyty są elastyczne. Jak coś dziś pręży jutro już nie bo płyta odkształci się -"popłynie". Wystarczy że dostanie trochę wody przy szpachlowaniu i później przy malowaniu a wszystkie naprężenia giną. Teraz zimą płyty są wiotkie jak makaron. Przy dobrym spoinowaniu sufit czy skos tworzą praktycznie monolit. Wbiłeś? Udało się zrównać? Pewnie teraz już żadnych naprężeń nie ma a połączenie może być już luźne. A na pewno wszystko "odpuści" przy spoinowaniu. Sprawdź tylko czy pierwszy wkręt jest dokręcony czy nie trzeba go delikatnie dokręcić.

Rom-Kon
13-01-2015, 13:18
Kolego Pako, jeśli dałeś taśmę i nie przykręcałeś płyty do profila UD to jest to połączenie ślizgowe. Jeśli dałeś taśmę i przykręciłeś płytę na sztywno do profila to jest tylko taśma separacyjna. Przy połączeniu ślizgowym płyta ma prawo pracować - trzeba umożliwić ten ruch więc taśmy się nie wywija na narożniku. Jeśli jest to tylko taśma separacyjna to po wypełnieniu szczelin przy ścianie spokojnie możesz taśmę wyciąć i zrobić wywinięcie taśmy na ścianę. Jest to połączenie sztywne. Jeśli płyta jest przykręcona do profila UD a profil dobrze do ściany to raczej jak ma coś się ruszyć to z profilem i ścianą. Ja praktycznie nie zawijam taśm chyba że przy zabudowach i w oknach dachowych. Tam akurat wiążę płyty w narożnikach taśmami.

...i to są właśnie różnice pomiędzy taśmą ślizgową a taśmą separacyjną. Chociaż można stosować tą samą taśmę ale spełnia inną funkcję.

piotras82
13-01-2015, 14:12
... Przy dobrym spoinowaniu sufit czy skos tworzą praktycznie monolit. Wbiłeś? Udało się zrównać? Pewnie teraz już żadnych naprężeń nie ma a połączenie może być już luźne. A na pewno wszystko "odpuści" przy spoinowaniu. Sprawdź tylko czy pierwszy wkręt jest dokręcony czy nie trzeba go delikatnie dokręcić.

Dzięki Rom, na Twoja odpowiedź właśnie liczyłem :) Płytę wbiłem, ale na szczęście większość wkrętów przy samej krawędzi i cześć w drugim rzędzie przykręcałem dopiero po wbiciu, więc powinny być dobrze dokręcone. Na wszelki wypadek będę miał mały wkrętak w kieszeni, jak już będę spoinował.

pakoo
13-01-2015, 21:52
Nie przykręciłem do UD bo tak się nie powinno robić, sufit jest pływający wiec daje taśmę ślizgową. Jednak nie stosowałem taśmy w narożnikach, tylko zaszpachlowałem i odciałem to co wystawało, czy dobrze nie wiem. Tak gdzieś widziałem na filmikach. Kanał gipskartontdi śledzę od początku zabawy bo gość jest na prawdę profesjonalistą, jednak na temat czy dawać taśmę narożnikową czy nie nic nie widziałem. Wydawało mi się że szpachla nie klei się do taśmy (taki zamysł) to jak narożnik ma się przykleić do tej taśmy, więc zwyczajnie wystający kawałek odciąłem nożykiem do tapet. Wyszło połączenie ślizgowe zazbrojone uniflotem, więc powinno być niewidoczne kontrolowane pęknięcie.

Ja tutaj nie chcę porad jak szpachlować tylko porady jak wy robicie takie połączenia, na czym, czym wypełniacie, czy dajecie narożnik papierowy czy jakiś tufftape itp.
Jak na razie nie za wiele się dowiedziałem, tyle że kolega Rom-Kon wyjaśnił mi różnicę pomiędzy ślizgowym i separacyjnym.

Rom-Kon
14-01-2015, 09:47
Nie przykręciłem do UD bo tak się nie powinno robić, sufit jest pływający wiec daje taśmę ślizgową. (...)

Sufit pływający... następny mit który nam wcisnął głównie Rigips. A gdzie ten sufit niby ma płynąć? Jedyny ruch jaki może wykonać to góra-dół z tym że w górę nie za bardzo bo tam jest obwodowy profil UD. A w dół? A po co mu to? Jeszcze parę lat temu sam byłem ortodoksyjnie nastawiony do tego. Może przy spoinowaniu na siatkach to rzeczywiście działało? Trudno powiedzieć. Dziś po latach praktyki stwierdzam że lepiej przykręcić do obwodowego UDeka i mieć spokój z pękającym w narożniku akrylem. Ogólnie sucha zabudowa obrosła dużą ilością mitów. Począwszy od wentylacji szczeliny przy pełnym deskowaniu poprzez paroszczelność lub jej brak a na pływających sufitach kończąc. Jeszcze wspomnę - unikanie łączenia profili UD z CD za pomocą pchełek bo niby coś ma się tam ruszać...

ci_d
14-01-2015, 09:55
Pako Rom już pisał i wyjaśniał że jak robisz połączenie ślizgowe (które Ty zrobiłeś) to na krawędź płyty dajesz taśmę (najczęściej papierową) bez wywijania na ścianę w celu wzmocnienia krawędzi (jest to pokazane na filmach gipskartonitd) szachlujesz krawędź, wycinasz taśmę ślizgową jeśli ją masz lub docinasz wystającą folię, akryl i po pieśni.

Rom-Kon
14-01-2015, 10:07
(...)

Ja tutaj nie chcę porad jak szpachlować tylko porady jak wy robicie takie połączenia, na czym, czym wypełniacie, czy dajecie narożnik papierowy czy jakiś tufftape itp.
Jak na razie nie za wiele się dowiedziałem, tyle że kolega Rom-Kon wyjaśnił mi różnicę pomiędzy ślizgowym i separacyjnym.

Ja kręcę wszystko na sztywno więc u mnie taśma robi za separację. W szczelinie pomiędzy płytą a ścianą taśma uniemożliwia szpachlówce przyklejenie się do ściany. Szpachlówka przykleja się do płyty, tylko do płyty. Gdyby nie było taśmy szpachlówka mocniej przyklei się do ściany i kontrolowane pęknięcie nie wyjdzie w narożniku tylko na granicy płyty. A płyta od ściany czasem odstaje nawet na centymetr. Pęknięcie pojawi się centymetr od narożnika! Taśma separacyjna to każda taśma która chce przykleić się do ściany. Może być żółta malarska. Problemem jest tynk cem-wap. Ty trzeba kombinować z taśmami by nie zbankrutować. Dobre taśmy które się kleją do tynku są po 25zł/rolkę a tych rolek trochę idzie. Ale można przed przyklejeniem taśmy kawałek ściany dzień wcześniej zagruntować. To pomoże ale nie do końca. Dobrze jest przy oklejaniu minimalnie wjechać na profil UD. Wtedy nawet jak taśma odejdzie od ściany to nie spadnie bo będzie przyklejona do UDeka. 2-3mm wystarczą by się trzymała. dalej klei się folię. Folia luźno zwisa spod płyty. Przed szpachlowaniem obcinamy folię - lekko naprężyć i nożykiem obciąć uważając by nie obciąć taśmy separacyjnej. Szczelinę wypełniamy gipsem - ja stosuję uniflot lub vario. Dalej to już przyklejenie taśmy brzegowej. Ja stosuję tam taśmę zwykłą papierową - można flizelinę czy nawet TT. Taśmę dosuwam do ściany tak by stykała się ze ścianą ale nie zawijam jej na ścianę. Po szpachlowaniu w trakcie szlifowania taśmę separacyjną obcinam nożykiem. Po gruntowaniu (ja gruntuję farbą) narożnik wypełniam akrylem z tuby, nadmiar zbieram palcem i wyrównuję gąbeczką z wodą. Gąbeczka - myjka kuchenna... taka pakowana po ileś tam sztuk... z biedronki ;) No to tyle w temacie.

rafał2011
14-01-2015, 16:18
O Romuald stosuję już taśmę papierową obwodowo, ciekaw jestem kiedy zaczniesz robić tak wszystkie spoiny. A co najważniejsze kiedy zaczniesz pisać że to Ty rozpropagowałeś je na forum :D

Rom-Kon
14-01-2015, 17:27
O Romuald stosuję już taśmę papierową obwodowo, ciekaw jestem kiedy zaczniesz robić tak wszystkie spoiny. A co najważniejsze kiedy zaczniesz pisać że to Ty rozpropagowałeś je na forum :D
Taśmę papierową stosowałem już dawno ale nie na masę wiaderkową tylko na gipsy. A w przypadku gipsów to już gdzieś wspominałem że na 100mb wklejonej taśmy nie wiadomo dlaczego ale bywają 1-2 poprawki i to bardzo upierdliwe. Inaczej jest przy masach wiaderkowych. Tu jak się dobrze zrobi to poprawek nie ma. A taśmy papierowe kiedy zacząłem stosować? Będzie już ze 20lat a nawet więcej. Taśma papierowa na spoiny mi nie "leży" bo robię je ja gipsach - vario lub uniflot. W tym wypadku wolę TT.

Za to co zauważyłem. Dwa razy robiłem spoinowanie na gips szpachlowy Dolina Nidy (dawno to było i robota wyjątkowo po taniości i w robociźnie i materiałowo) I o dziwo! Żadnej poprawki! Żadna taśma nie zrobiła pęcherza! To mi dało dużo do myślenia. Szarak ma inną kleistość niż vario i uniflot. Ze względu że robiłem spoinowanie na szaraku wybrałem mocniejsze taśmy papierowe. Na siatkach nie odważyłem się robić. Wyszło rewelacyjnie. Jedno poddasze widziałem po paru latach bo miałem tam malowanie. I powiem że żadna taśma nie dostała pęcherza. Co to oznacza? Że ktoś nas wkręca na wysokie i drogie technologie? Że zamiast drogiego vario (130zł) można zastosować taniego szaraka -35zł? No właśnie...

Rom-Kon
14-01-2015, 17:32
Jeszcze dodam że jedno poddasze to było nieużytkowe - graciarnia. Płyty bez profili, bez stelaża. I tu też dowiedziałem się ale tylko telefonicznie że wszystko jest ok. Więc o co chodzi?

edit: dobra, napiszę o co chodzi. Te nasze kosmiczne technologie to o kant d... potłuc! Sucha zabudowa obrosła taką ilością mitów że za chwilę nie połapiemy się z tym. Będziemy kupować specjalistyczną wodę do rozrabiania gipsów i to inną do każdego. Rigips wypuści swoją wodę a knauf swoją i biada pomieszać firmy!

rafał2011
14-01-2015, 20:40
Taśmę papierową stosowałem już dawno ale nie na masę wiaderkową tylko na gipsy. A w przypadku gipsów to już gdzieś wspominałem że na 100mb wklejonej taśmy nie wiadomo dlaczego ale bywają 1-2 poprawki i to bardzo upierdliwe. Inaczej jest przy masach wiaderkowych. Tu jak się dobrze zrobi to poprawek nie ma. A taśmy papierowe kiedy zacząłem stosować? Będzie już ze 20lat a nawet więcej. Taśma papierowa na spoiny mi nie "leży" bo robię je ja gipsach - vario lub uniflot. W tym wypadku wolę TT.

Za to co zauważyłem. Dwa razy robiłem spoinowanie na gips szpachlowy Dolina Nidy (dawno to było i robota wyjątkowo po taniości i w robociźnie i materiałowo) I o dziwo! Żadnej poprawki! Żadna taśma nie zrobiła pęcherza! To mi dało dużo do myślenia. Szarak ma inną kleistość niż vario i uniflot. Ze względu że robiłem spoinowanie na szaraku wybrałem mocniejsze taśmy papierowe. Na siatkach nie odważyłem się robić. Wyszło rewelacyjnie. Jedno poddasze widziałem po paru latach bo miałem tam malowanie. I powiem że żadna taśma nie dostała pęcherza. Co to oznacza? Że ktoś nas wkręca na wysokie i drogie technologie? Że zamiast drogiego vario (130zł) można zastosować taniego szaraka -35zł? No właśnie...

Już wiem ile czasu stosujesz taśmy, choć o to nie pytałem.
A zapytam od kiedy wklejasz je obwodowo i czy moczysz lub moczyłeś przed wklejaniem ?

Rom-Kon
14-01-2015, 22:26
Już wiem ile czasu stosujesz taśmy, choć o to nie pytałem.
A zapytam od kiedy wklejasz je obwodowo i czy moczysz lub moczyłeś przed wklejaniem ?
Moczyłem i moczę je nadal. Zresztą Flash też moczył co było na filmiku ale oczywiście się wypiera że on nigdy :) A od kiedy? Od wtedy jak zacząłem stosować masę wiaderkową a nie gipsy. Midflexa zacząłem wklejać na uniflot. A to był początek jak przyjechałem na wawę. Było to już przeszło 10lat temu. Na trzeciej robocie na wawie miałem już midflexa. Później tak co 2-3 robotę... Sądzę że taśmy papierowe - dokładnie powrót papierowych to około 7lat temu. Nie później. Musiałbym sprawdzić na fotkach od kiedy są i zobaczyć kiedy miałem tą robotę. Ale niestety dużo fotek poszło wraz z awarią dwóch dysków. Teraz próbuję odzyskać fotki z oknami. Gdzieś są ale gdzie?

A co sądzisz na temat że sucha zabudowa obrosła w mity? Zgadzasz się czy też nie? Normanie nie raz czary odprawiamy! I na co to? Jedno trzeb przyznać. Dziś mamy dostępność do zaje... materiałów a przez to można spać spokojnie. Ostatnio byłem na spoinowaniu poddasza które robił sam inwestor. Przez dwa lata. Jeśli można było coś spieprzyć to było spieprzone. Elki przy drzwiach czy przy oknach? A zapomnij! Tyle taśm i vario ile tam poszło to na żadnej budowie! Praktycznie musieliśmy tynkować. Ale Inwesto nie żałował na materiale. jak powiedziałem że trzeba to kupował. Efekt? Mogę spokojnie dać gwarancję że nic nie popęka! No chyba że płyty się złamią środkiem przez pół.

rafał2011
15-01-2015, 08:07
Trochę nie mogę w to uwierzyć, robisz na wiaderkowych i wklejasz taśmy już siedem lat. Znając Ciebie trąbił byś na lewo i prawo że tak robisz o multifinishu, midflexie czy tez tt aż chuczało na forum że znasz to wszystko i jesteś w tym najlepszym znachorem. A o taśmach papierowych mało pisałeś, chyba w 2012 roku napisałeś pierwszy raz że je stosujesz obwodowo, ale o masach wiaderkowych nic nie pamiętam, No i jeszcze gdzieś zauważyłem Twoje przetyczki z siggi czy jakimś tam, gdzie nie wiedziałeś czy taśmę się moczy czy nie, pisałeś że używałeś ją dawno i nie pamiętasz, takich rzeczy raczej się nie zapomina. Więc jak to jest na prawdę z tymi taśmami??? to już chyba tylko Ty wiesz...

Rom-Kon
15-01-2015, 09:13
Trochę nie mogę w to uwierzyć, robisz na wiaderkowych i wklejasz taśmy już siedem lat. Znając Ciebie trąbił byś na lewo i prawo że tak robisz o multifinishu, midflexie czy tez tt aż chuczało na forum że znasz to wszystko i jesteś w tym najlepszym znachorem. A o taśmach papierowych mało pisałeś, chyba w 2012 roku napisałeś pierwszy raz że je stosujesz obwodowo, ale o masach wiaderkowych nic nie pamiętam, No i jeszcze gdzieś zauważyłem Twoje przetyczki z siggi czy jakimś tam, gdzie nie wiedziałeś czy taśmę się moczy czy nie, pisałeś że używałeś ją dawno i nie pamiętasz, takich rzeczy raczej się nie zapomina. Więc jak to jest na prawdę z tymi taśmami??? to już chyba tylko Ty wiesz...

Taśmę papierową z tego co pamiętam to zawsze moczyłem...( złe sformułowanie? Chodzi o moje nadużywanie stwierdzenia "z tego co pamiętam"?) no dobra, przyznam się że za Twoją namową raz na korytarzu wkleiłem na sucho... no i coś mi chyba poszło nie tak bo miałem poprawkę. Później stwierdziłem "jak stary, taki głupi" Może za mocno wycisnąłem masę? Ale wiem że jak taśmę zwilżę to takich poprawek nie mam. Mi zwilżenie taśmy nie sprawia problemu. Rolkę wkładam do wody - mam specjalne trzymadło zrobione z dwóch kołków do styropianu związanych trytytkami - i odwijam. Tyle wody co zostanie na taśmie to wystarczy. Zwijam ją w paski i by nie wysychała wkładam do reklamówki. Masę wiaderkową lekko rozcieńczoną wodą nakładam pędzlem. Moczenie taśmy było obowiązkowe jak robiło się na gipsach wiążących. Sucha taśma zbyt szybko odciągała wodę z warstwy powierzchniowej gipsu a przez to robiły się pęcherze czyli taśma się odparzała. A jak kto jeszcze umieszał zbyt gęste vario to już kaplica! I to właśnie była głównie przyczyna że ekipy nie robiły na papierze. I ja też zrezygnowałem na konto siatek z tego powodu. Nie zawsze robiłem sam osobiście a jak ktoś miał "luźne" podejście do tematu to później po malowaniu wychodziły babole. Bo pamiętaj. Możesz być najlepszym fachowcem ale robisz tylko tak dobrze jak robi najgorszy Twój pracownik. Dasz takiemu godzinówkę to robi długo i mozolnie, dasz od roboty czyli akord to najchętniej by szpachlował nie wieszając płyt - bezpośrednio na folii, byle szybko.

jeszcze wracam do taśm. Tuff Tape nie wymaga moczenia bo jest całkowicie nienasiąkliwa. To jest pasek tworzywa sztucznego. Tak samo flizeliny też się nie moczyło i nie moczy bo szkło nie nasiąka wodą. Ale flizelinę można też przykleić tak że pęcherze powstaną! Szpachlówka nie może być zbyt gęsta i nie może rozpocząć się wiązanie gipsu! Jak gips zaczyna wiązać to można najwyżej go zużyć jako wstępne wypełnienie dziur w ścianie np. przy wyprowadzeniach kaloryferów ;)

A jeśli chodzi o trąbienie o multifinishu to masz rację. Przeszkoliłem się sam, przeszkoliłem chłopaków i du... roboty na to nie było. Niespełna dwie palety wyrobiłem i koniec. Praktycznie tylko trzy roboty zrobiłem. Dobrze że nie zainwestowałem w profesjonalne pace marshalla po 250szt (komplet dla jednego ludka to około 700zł) bo by leżały. Teraz już nawet Inwestorom nie proponuję roboty multifinishem. A podobno cała Anglia tym robi. U nas to jest tania masa - sprowadzana z Anglii - jeśli u nas worek kosztował 35zł to ile u nich? Za darmo dają?

rafał2011
15-01-2015, 11:30
Rom ale co Ty mi piszesz wytyczne jak wkleja się taśmę, flizelinę, itp. Po co mi to ? Moim zdaniem to Ty potrzebujesz instrukcji jak wklejać zwykłą taśmę papierową, pisałem już wcześniej że gdybyś miał to opanowane trukał byś na lewo i prawo jak to się powinno postępować z taśmami, a tu niestety cisza!
Nie podskakujesz ani Fleshowi ani mi bo wiesz że znamy temat z taśmami a dla Ciebie fachowca z 20-sto letnim stażem ciężko jest przełknąć że ktoś inny wie więcej... A że teraz taśma jest "cool" to i Rom chce taki być:)

Rom-Kon
15-01-2015, 14:24
Rom ale co Ty mi piszesz wytyczne jak wkleja się taśmę, flizelinę, itp. Po co mi to ? Moim zdaniem to Ty potrzebujesz instrukcji jak wklejać zwykłą taśmę papierową, pisałem już wcześniej że gdybyś miał to opanowane trukał byś na lewo i prawo jak to się powinno postępować z taśmami, a tu niestety cisza!
Nie podskakujesz ani Fleshowi ani mi bo wiesz że znamy temat z taśmami a dla Ciebie fachowca z 20-sto letnim stażem ciężko jest przełknąć że ktoś inny wie więcej... A że teraz taśma jest "cool" to i Rom chce taki być:)
Do papierowych nie podskakuję jak powiadasz bo masz rację. W tym względzie jesteście lepszymi fachowcami i się nie wtrącam jak piszecie o papierze ale jak próbujesz swoje 3 grosze wcisnąć w midflexa czy TT to mnie strzykło. gdy Wy robiliście i robicie dalej na papierze ja robiłem i robię na amerykańcach. i tyle. A co do Flasha to już wcześniej stwierdziłem że mu się odmieniło. Szkoda że filmiku nie zapisałem. A wiadomo że Flash usuwa swoje stare posty by nie było śladów... zresztą już się żegnał i jakoś dalej jeszcze jest ;)

instruktarz nie był ani do ciebie ani do nikogo innego tyko opisałem jak ja to robię. Chyba wiesz że ja nie krytykuję nikogo tylko pokazuję jak ja to robię.

A mam do Ciebie jeszcze pytanie. Czy robiłeś kiedyś spoinowanie na gipsach i taśmie papierowej? Czy od zawsze jedziesz na wiaderkowych? A jeśli robiłeś papierem na gipsach czy coś się działo przy malowaniu - gruntowaniu? Chodzi mi o suche taśmy na gipsach.

Zresztą doradcy techniczni też zalecali taśmę zwilżyć wodą. I tego się trzymałem. Może to następny mit? Tak kazali i tak robiłem i robię dalej. Ale wiesz co? Na następnej budowie poświęcę się i jedno pomieszczenie zrobię suchą taśmą - po obwodzie. teraz już mam wszystko wyrobione i nie mam gdzie sprawdzić.

Za to co innego. teraz jak spoinowałem to na budowie było 4-5*C i taśmy schły 2 dni! Nie wyobrażam sobie robienia w tej temperaturze gotowymi mieszankami z wiaderka wszystkich spoin. Pewnie 3 dni zanim bym następną operację robił. A tak vario 40 minut i twarde. Następny etap i do przodu. A później nawet tydzień może schnąć.Tu jest zaleta gipsów.

Rom-Kon
15-01-2015, 15:00
(...) A że teraz taśma jest "cool" to i Rom chce taki być:)

tak pamiętam jak wszedłeś na forum i zacząłeś się chwalić jaką to nowoczesną techniką i nowoczesnymi papierami robisz :D A ja z Flashem obśmialiśmy Cię że "nowoczesne papiery" to pierwsza technologia spoinowania płyt :D Spoinowanie na papierze było już jak wprowadzali w Polsce płyty. Czyli lata '60 ubiegłego wieku. Później była dopiero siatka spoinowa i flizelina. No takie to nowoczesne papiery są :D Później z dallasami wyskoczyłeś. Mało orgazmu publicznie na forum nie miałeś i co? Zbyt wysokie progi na jak na Twe nogi? A ja spokojnie robiłem na amerykańcach i robię dalej.

Wiesz Rafał, podskakiwać możesz ale czasem z siebie robisz idiotę wciskając kit. Myślisz że tu na forum są tylko zieloni jak szczypiorek na wiosnę inwestorzy. Im możesz wcisnąć kit że to nowa technologia ale są tu też starsi od Ciebie którzy może czegoś nie robili ale dużo widzieli. W zeszłym roku podskakiwali mi na budowie styropianowcy-elewaciarze. dwa krótkie pytania i przestali :) Do dziś pewnie zastanawiają się o co mi chodziło z tą listwą z kapinosem :D Myśleli że jak od gipsów to nic innego już nie znają.

Jesteś jeszcze młody i butny. Pokora przyjdzie z wiekiem... i oby to nie było wieko trumny... już dowiedziałeś się że w budowlance różnie bywa i łaska pańska na pstrym koniu jeździ. Okupiłeś się w sprzęt, przeinwestowałeś i później na allegro się wyprzedawałeś. Na początku jakimi to narzędziami nie dysponujesz! Łoo i jeszcze lepsze! ...a później komentarz: bazuki to do mniej niż 1000m2 nie opłaca się odpalać bo za dużo mycia. OOOOooooo.... a poddasze raptem 120m2 i w dodatku 7 pomieszczeń... Spokorniejesz jeszcze bardziej... z wiekiem... uwierz mi ja też taki byłem ale realia rynku zweryfikowały moje poglądy.

rafał2011
15-01-2015, 15:08
A Ty jak zwykle ciągniesz swoje. Taśmy takie jak original,medium,mid-flex, zwykłą papierową i dallasy używam od około siedmiu lat, tyle ile prowadze działalność, wcześniej miałem też z nimi styczność, więc na temat mid-flexa mam większe pojęcie ponieważ wiem gdzie je stosować, w sumie ostatnio ci_d pisał o zastosowaniu a Ty jakoś przeszedłeś obok...

Co do mid flex to może jest kilka rodzajów tych taśm nie wiem ja mam taśmę mid flex 300 (kod kolorystycznych srebrny) i na niej opis:
Off anglles - czyli kąty zewnętrzne, bay windows - do okien, 90* outside corners - narożniki zewnętrzne 90 stopni. Tym się sugerowałem...
Widać nie trzeba mieć dziesięć lat doświadczenia aby to wiedzieć... Producent powinien wiedzieć do czego służy taśma, chyba że wiesz lepiej?
Sumując "amerykańskich" taśm oraz zwykłych papierowych używam od kiedy robię suchą zabudowę.

Co do materiałów się nie wypowiem, wyuczyłem się spoinować na w/w taśmach i sheetrocku z innych znam tylko megaron i gipsar ale to do szpachlowania po całości...

rafał2011
15-01-2015, 15:17
tak pamiętam jak wszedłeś na forum i zacząłeś się chwalić jaką to nowoczesną techniką i nowoczesnymi papierami robisz :D A ja z Flashem obśmialiśmy Cię że "nowoczesne papiery" to pierwsza technologia spoinowania płyt :D Spoinowanie na papierze było już jak wprowadzali w Polsce płyty. Czyli lata '60 ubiegłego wieku. Później była dopiero siatka spoinowa i flizelina. No takie to nowoczesne papiery są :D Później z dallasami wyskoczyłeś. Mało orgazmu publicznie na forum nie miałeś i co? Zbyt wysokie progi na jak na Twe nogi? A ja spokojnie robiłem na amerykańcach i robię dalej.

Wiesz Rafał, podskakiwać możesz ale czasem z siebie robisz idiotę wciskając kit. Myślisz że tu na forum są tylko zieloni jak szczypiorek na wiosnę inwestorzy. Im możesz wcisnąć kit że to nowa technologia ale są tu też starsi od Ciebie którzy może czegoś nie robili ale dużo widzieli. W zeszłym roku podskakiwali mi na budowie styropianowcy-elewaciarze. dwa krótkie pytania i przestali :) Do dziś pewnie zastanawiają się o co mi chodziło z tą listwą z kapinosem :D Myśleli że jak od gipsów to nic innego już nie znają.

Jesteś jeszcze młody i butny. Pokora przyjdzie z wiekiem... i oby to nie było wieko trumny... już dowiedziałeś się że w budowlance różnie bywa i łaska pańska na pstrym koniu jeździ. Okupiłeś się w sprzęt, przeinwestowałeś i później na allegro się wyprzedawałeś. Na początku jakimi to narzędziami nie dysponujesz! Łoo i jeszcze lepsze! ...a później komentarz: bazuki to do mniej niż 1000m2 nie opłaca się odpalać bo za dużo mycia. OOOOooooo.... a poddasze raptem 120m2 i w dodatku 7 pomieszczeń... Spokorniejesz jeszcze bardziej... z wiekiem... uwierz mi ja też taki byłem ale realia rynku zweryfikowały moje poglądy.


Widzisz tyle lat taśmy mamy w Polsce a Ty dopiero kilka lat używasz i to tylko obwodowo. Wolisz naciągnąć inwestora na TT i mieć dupochron niż nauczyć się wklejać papierową w spoiny:D
Co do idioty, to sobie daruję, wiem jakim jesteś przebiegłym prowokatorem.

Rom-Kon
15-01-2015, 16:24
I znów dałeś się "zmanipulować"! Oj oj oj :D

Taśma Midflex nie jest do narożników wewnętrznych? Rozumiem że inwestor-forumowicz nie dotarł do źródła ale Ty?
Katalog CenterFlex - jako że jestem słabo anglojęzyczny więc to jest po naszemu:

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/10440265_1029307770419351_8995916283907090132_n.jp g?oh=4ea35f65383fab2ed2ec313efe7c016d&oe=556F1E5D&__gda__=1433075946_1f87f75dfc8dcb2308d00364e6899ea e


https://scontent-a-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10931416_1029307773752684_5722603001000253604_n.jp g?oh=08e60089a8ca0ca8d5a19d09a8467e52&oe=5566C9E5

A tu całość katalogu - można poczytać: http://centerflex.pl/pro12.php (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcenterflex.pl%2Fpr o12.php)

Rafał, życzę miłej lektury :)

Oj ja niedobry prowokator... niedobry... oj oj oj!

rafał2011
15-01-2015, 16:47
Może Ty idź do źródła:
299095
Nie jestem poliglotą ale outside to zewnętrzny a inside to wewnętrzny, jakoś tego drugiego tam nie widzę.

Rom-Kon
15-01-2015, 17:57
Ja posługuję się katalogiem polskiego generalnego, jedynego importera i dystrybutora. A tam jak byk stoi i w wersji papierowej (odkopałem katalog!) i jak widać w wersji elektronicznej.

Taśma midflex jest trochę gorszym odpowiednikiem taśmy Easy Flex Pro następczyni taśmy Ultraflex... pewnie tylko nazwa się zmieniła. Ale to nadal jest odpowiednik.

Tu jest katalog po angielsku : http://www.certainteed.com/resources/CTG_4096_EasyFlex_PRO_SellSheet.pdf

http://www.certainteed.com/products/344427

A w nim wyraźnie pokazane na rysunku dla takiego niemoty jak ja ;)

Ale spoko. jak już wspomniałem na następnej robocie będzie Uno- Bead albo Big

rafał2011
15-01-2015, 18:13
Ja wkleiłem opis ze strony straitflexa. Osobiście uważam że midflex w narożniku wewnętrznym (w samym zagięciu) się marszy i nie wychodzi linia jak przy taśmach original i medium, co innego w narożniku zewnętrznym. Ale ja się nie znam, używam tej taśmy 1,5 roku jak pisałeś (co jest absolutną nie prawdą) i co ja mogę wiedzieć na temat taśm.

FlashBack
15-01-2015, 18:15
Rom, przez dłuższy czas będę jeszcze bez komputera i stąd zastój w kasowaniu postów. Kasowanie nie ma na celu zqcierania śladów bo nie ma co zacierać.. Udzielanie się na fm nie ma dla mnie większego sensu. To serwis komercyjny, a ja nie mam czasu na filantropie. I jeszcze raz powtórzę, nie mocze taśmy papierowej.

FlashBack
15-01-2015, 18:19
Ja wkleiłem opis ze strony straitflexa. Osobiście uważam że midflex w narożniku wewnętrznym (w samym zagięciu) się marszy i nie wychodzi linia jak przy taśmach original i medium, co innego w narożniku zewnętrznym. Ale ja się nie znam, używam tej taśmy 1,5 roku jak pisałeś (co jest absolutną nie prawdą) i co ja mogę wiedzieć na temat taśm.
Gdy mówiliśmy na fm o taśmach narzędziach to, rom szydzil z nas pisząc, że jesteśmy nawroceni... Cóż taki człowiek dziś musi wciskac, kit. Robi to naprawdę dobrze ma chłop wprawę w urabianiu ludzi.

Rom-Kon
15-01-2015, 19:03
Ja wkleiłem opis ze strony straitflexa. Osobiście uważam że midflex w narożniku wewnętrznym (w samym zagięciu) się marszy i nie wychodzi linia jak przy taśmach original i medium, co innego w narożniku zewnętrznym. Ale ja się nie znam, używam tej taśmy 1,5 roku jak pisałeś (co jest absolutną nie prawdą) i co ja mogę wiedzieć na temat taśm.

Sorry ale jak się marszczy??? Przecież trzyma linię jak aluminiowy! Wkładki chociaż pogrubiają ten narożnik to trzymają idealnie linię. Nie ukrywam że gdy jest za rzadka masa to falbanki się robią na krawędzi. ale wystarczy przejechać szpachelką i jest dobrze. nawet jak falbanka się zrobi to warstwa finiszowa przykryje bo narożnik "odbija" do płyty na przeszło 1mm. Dokładnie 1mm grubości taśmy + szpachlówka pod nim. Wiesz co mi nie pasuje przy midflexie? To że jego cena jest nieadekwatna do "myśli technicznej" w niej zawartej. No i może też że jednak jest to taśma papierowa a nie z tworzywa sztucznego jak TT i pokrewne. dlatego od dłuższego już czasu zastanawiam się nad Uno-Bead czy Big.

Rom-Kon
15-01-2015, 19:17
Rom, przez dłuższy czas będę jeszcze bez komputera i stąd zastój w kasowaniu postów. Kasowanie nie ma na celu zqcierania śladów bo nie ma co zacierać.. Udzielanie się na fm nie ma dla mnie większego sensu. To serwis komercyjny, a ja nie mam czasu na filantropie. I jeszcze raz powtórzę, nie mocze taśmy papierowej.
Z tym że jest to serwis który zarabia na naszej d... to się zgodzę. Na osłodę mam tylko paru klientów... czy się to opłaca? może tak, może nie ale nie o to chodzi. Po prostu sprawia mi to przyjemność. Ale rozumiem że chcesz też coś ze swojej wiedzy mieć. Na youtubie przynajmniej jeszcze masz parę groszy z tego. Nie potępiam Cię za to.

...ale jesli chodzi o moczenie taśm. No sorki ale jeden z Twoich byłych inwestorów zamieścił filmik z Tobą w roli głównej. Nazwał go dobra robota albo coś podobnego. Pokazywałeś jak wklejasz taśmę papierową na łączenie wzdłużne. Taśmę odwinąłeś z rolki bezpośrednio na płycie, odmierzyłeś i uciąłeś-udarłeś przy szpachelce. naniosłeś masę za pomocą szpachli i korytka a później złapałeś taśmę i wsadziłeś ją do wiaderka z wodą. I ten fakt mi utknął w pamięci! Bo albo chwilę wcześniej albo zaraz po tym filmie właśnie wypowiadałeś się na temat tego ze ja taśmy moczę. ja stwierdziłem że dziś te taśmy są jakby impregnowane bo chłoną mniej wody niż te sprzed 20lat ale i tak wolę je namoczyć. Nic to nie szkodzi a czuję się pewniej. I tyle.

Rom-Kon
15-01-2015, 19:35
Gdy mówiliśmy na fm o taśmach narzędziach to, rom szydzil z nas pisząc, że jesteśmy nawroceni... Cóż taki człowiek dziś musi wciskac, kit. Robi to naprawdę dobrze ma chłop wprawę w urabianiu ludzi.

No masz rację że trochę szydziłem. I twierdziłem że jesteście nawiedzeni a nie nawróceni ;) Ale czy nie miałem racji? Są narzędzia specjalistyczne ale typowo do robót "przemysłowych" a my tu rozmawiamy o poddaszach do 150m2 płyty. Teraz mi się trafiło poddasze około 230m2 płyty. Normalnie salony! I na takie drobne powierzchnie to nawet podnośnika nie opłaca się mieć. kolega kupił i stwierdził że to nieporozumienie. Fajne są gadżety, chciałbym też je mieć ale niestety bardzo drogie i na takich robotach nigdy się nie zwrócą. Rafał wspomniał że bazuka tak ale na 1000m2. Może przesadził ale na 100m2 płyty to się nie opłaca. Pacą hardy za 20zł tak samo szpachluję jak marshallem za 200zł. Ty Flash pracujesz głównie za granicą. Tam są inne realia. Ja pracuję w okolicach wawy. Warszawa to też już inne państwo. Ale wystarczy wyjechać 50km za wawę i tu następuje zderzenie z rzeczywistością. gdyby nie internet to praktycznie żadnego materiału nie kupię. Wiesz co jest na prowincji? Siatka, gips szpachlowy szarak, gipsar, megaron i już nic więcej. A Rafał tu o dallasach marzy! Realia, realia i jeszcze raz realia! Przecież poza wawą to nawet ciężko kupić taśmę 2-stronną wzmocnioną do wykładzin taką by folię do profili przykleić!

FlashBack
15-01-2015, 20:02
Z tym że jest to serwis który zarabia na naszej d... to się zgodzę. Na osłodę mam tylko paru klientów... czy się to opłaca? może tak, może nie ale nie o to chodzi. Po prostu sprawia mi to przyjemność. Ale rozumiem że chcesz też coś ze swojej wiedzy mieć. Na youtubie przynajmniej jeszcze masz parę groszy z tego. Nie potępiam Cię za to.

...ale jesli chodzi o moczenie taśm. No sorki ale jeden z Twoich byłych inwestorów zamieścił filmik z Tobą w roli głównej. Nazwał go dobra robota albo coś podobnego. Pokazywałeś jak wklejasz taśmę papierową na łączenie wzdłużne. Taśmę odwinąłeś z rolki bezpośrednio na płycie, odmierzyłeś i uciąłeś-udarłeś przy szpachelce. naniosłeś masę za pomocą szpachli i korytka a później złapałeś taśmę i wsadziłeś ją do wiaderka z wodą. I ten fakt mi utknął w pamięci! Bo albo chwilę wcześniej albo zaraz po tym filmie właśnie wypowiadałeś się na temat tego ze ja taśmy moczę. ja stwierdziłem że dziś te taśmy są jakby impregnowane bo chłoną mniej wody niż te sprzed 20lat ale i tak wolę je namoczyć. Nic to nie szkodzi a czuję się pewniej. I tyle.nie pojawiłem się na fm by łapać klientów, mam za dużo poważnych robót by tracić czas na fm, mówić "jak ja to robie".

YT.... Zacznij Czytać ze zrozumieniem bo, Coś ci się osoby pomyliły, no cóż starość nie radość sks we krwi. Dalej powtarzam, Nie moczę taśm!

FlashBack
15-01-2015, 20:11
No masz rację że trochę szydziłem. I twierdziłem że jesteście nawiedzeni a nie nawróceni ;) Ale czy nie miałem racji? Są narzędzia specjalistyczne ale typowo do robót "przemysłowych" a my tu rozmawiamy o poddaszach do 150m2 płyty. Teraz mi się trafiło poddasze około 230m2 płyty. Normalnie salony! I na takie drobne powierzchnie to nawet podnośnika nie opłaca się mieć. kolega kupił i stwierdził że to nieporozumienie. Fajne są gadżety, chciałbym też je mieć ale niestety bardzo drogie i na takich robotach nigdy się nie zwrócą. Rafał wspomniał że bazuka tak ale na 1000m2. Może przesadził ale na 100m2 płyty to się nie opłaca. Pacą hardy za 20zł tak samo szpachluję jak marshallem za 200zł. Ty Flash pracujesz głównie za granicą. Tam są inne realia. Ja pracuję w okolicach wawy. Warszawa to też już inne państwo. Ale wystarczy wyjechać 50km za wawę i tu następuje zderzenie z rzeczywistością. gdyby nie internet to praktycznie żadnego materiału nie kupię. Wiesz co jest na prowincji? Siatka, gips szpachlowy szarak, gipsar, megaron i już nic więcej. A Rafał tu o dallasach marzy! Realia, realia i jeszcze raz realia! Przecież poza wawą to nawet ciężko kupić taśmę 2-stronną wzmocnioną do wykładzin taką by folię do profili przykleić!

Ja nawet internetu nie potrzebuję bo fakt wszystko czego tylko dusza zapragnie kontraktor załatwia, a czy jest słodko.... po odbiorze np. zaniku 90 dni na wypłatę. Nie walą w rogi.

ci_d
15-01-2015, 20:20
Oj Panowie Panowie :)
Jesteście na forum, jesteście profesjonalistami to jesteście i trochę filantropami ;) z waszej wiedzy (dodam że wspólnej) kożystają tacy ludzie jak ja amatorzy i za to wam dziękuję :) Z wiedzy, zdjęć i porad każdego z was kożystałem - zdjęcia zabudowy okiem w galeri Rom Kom, filmy na gipskartonitd - oglądałem dziesiątki razy ;) przeczytałem dziesiątki stron forum gdzie się udzielaliście i odpowiadaliście na pytania.
Co do tego że pomagając odbieracie sobie trochę pracę chyba nie do końca bo jak się zobaczy albo filmy albo rozwiązania szczegółowe to część ludzi daje sobie spokój z własną inicjatywą ;) czasem jeszcze spróbują ale często nie wychodzi tak jak na filmie i również dają sobie spokój oddając pola fachowcą czyli wam.
Co do taśmy Mid flex (bo chyba niepotrzebnie wbiłeś kij w mrowisko) na opakowaniu napisane jest to co przetłumaczyłem a polski importer w tłumaczeniach zamieszcza że główne zastosowanie wewnętrzne a dodatkowo zewnętrzne - skąd ta rozbierzność nie wiem ale i nie zamierzam dochodzić ;) pewnie od preferencji zależy
Co do taśmy papierowej to jako amator zauważyłem że niestety nie wychodzi mi ich wklejanie tak sprawnie jak na filmach FlashBack'a (ewidętnie brak mojej wprawy i może konsystęcja masy nie taka, nie wiem) zmoczoną taśmę łatwiej mi się wklejało i chyba była mniej podatna na marszczenie no bo zmoczona już nie chlonęła wody. Suchą taśmę papierową chyba należy wkleić szybko i sprawnie aby nie poprawiać po niej szpachlą po kilka razy bo wtedy może się coś podupczyć - takie moje amatorskie przemyślenie.
Na ostatnie okna użyję tych Uno Bead, czy jak im tam ;) i wtedy podzielę się amatorską opinią na temat łatwości ich zastosowania przez niefachowców.
P.S. Wszystkie Wasze opinie są dla nas Bobów Budowniczych bardzo pomocne i potrzebne, dlatego niepotrzebne są chyba kłótnie typu ja stosuję tą taśmę (jedyną właściwą) a ktoś inny inną (napewno złą) ja moczę a ja nie itp. Wymieniajcie doświadczenia bo nie ma nic bardziej pewnego niż zmiany ;)

Rom-Kon
16-01-2015, 09:15
...ile razy mam dostawcę z taśmami na budowie tyle razy macam Uno Bead'a ale jak coś dotychczas dobrze wychodziło i człowiek się przyzwyczaił to ciężko się zdecydować na zmianę. Pod tym względem jestem konserwatystą. Jak coś działa to po co na siłę zmieniać. Tak samo było z farb gruntującą... przyzwyczaiłem się do jednej i jak dostałem na próbę inną to podchodziłem do niej jak pies do jeża. Ale okazało się że za te same pieniądze jest jeszcze lepsza. Tu chciałbym zareklamować ją bo na prawdę warto. Produkuje ją nasz forumowy kolega Coulignon. Więcej można przeczyta tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?231805-Chemia-budowlana-prosto-od-producenta!

jimhaumman
22-01-2015, 22:37
"Pacą hardy za 20zł tak samo szpachluję jak marshallem za 200zł."
Z tym to się nie zgodzę.
Wydałem 200zł z hakiem na Marshalltown Paca Dura Flex i jest ona warta każdej złotówki,w życiu nie porównałbym jej do innej pacy.
Multi-finish jest dużo łatwiejszy w wykonaniu przy jej użyciu w porównaniu do tradycyjnych pad tych po 20zł.
Używam jej też do nakładania ostatniej warstwy sheetrock w pomieszczeniach gdzie szpachluje,po prostu jest ona nie zastąpiona.

Rom-Kon
23-01-2015, 08:24
"Pacą hardy za 20zł tak samo szpachluję jak marshallem za 200zł."
Z tym to się nie zgodzę.
Wydałem 200zł z hakiem na Marshalltown Paca Dura Flex i jest ona warta każdej złotówki,w życiu nie porównałbym jej do innej pacy.
Multi-finish jest dużo łatwiejszy w wykonaniu przy jej użyciu w porównaniu do tradycyjnych pad tych po 20zł.
Używam jej też do nakładania ostatniej warstwy sheetrock w pomieszczeniach gdzie szpachluje,po prostu jest ona nie zastąpiona.

A mam pytanie. Czy jesteś zawodowcem w szpachlowaniu? Chyba nie więc każde nawet minimalne ułatwienie jest dla Ciebie cenne. Ale dla mnie to ułatwienie nie jest warte 200zł. Tym bardziej że pace nie są wieczne. Ostatnio ratowałem pacę 30cm hardy. Została uderzona czymś (kto? Kiedy? Czym?) i pisała. Parę minut szlifowania ale dało się ją uratować - małej nawet bym nie ratował... więcej mojej robocizny poszło niż 12zł. A gdyby nie? Strata 20zł nie jest wielką stratą ale 200zł? Rocznie 2-3 pace się wymienia. Różne powody, jedne zaczynają "pisać" inne spadają z drabiny lub wypadają z ręki i się rozlatują -różnie to bywa.

Jeśli chodzi o multifinish to się zgodzę bo tam potrzebne są długie pace. Nawet 450mm długości. Takie pace tylko marshall ma w swojej ofercie a cena nawet 400zł/szt Ale te pace do zwykłych gipsów się nie nadają bo na taką długość są jednoręczne... a ja Pudzianowskim nie jestem ;) Co jeszcze? A to że paca marshalla jest szorstka-matowa by rzadki multifinish nie usiekał z niej ale do zwykłych mas lepsze są polerowane. Nie chodzą tak tempo po ścianie. A właśnie hardy jest ładnie polerowany.

Pace marshalla miałem tylko raz w ręce - podczas szkolenia. Nie zdążyłem kupić bo skończyła się robota na multifinish. Zrobiłem dwa budynki w całości (ściany i płyty) a jeden budynek tylko płyty. Multifinishem poddasza się źle robi bo nie ma "rozpędu". Zbyt małe detale i trudność w idealnym wyrobieniu kątów rozwartych typu skos-sufit. Czasem tam trzeba przeszlifować by uzyskać ładną linię.

jimhaumman
23-01-2015, 09:24
Rom-Kon ja za granicą pracowałem z kolesiem który robił multi-finish około 26 lat i wiesz co miał dwie pace od kiedy zaczynał(węższe o kilka centymetrów oczywiście),ale dalej mu służyły i ich używał.Po prostu dbał o nie i pilnował ich jak oka w głowie( nie pozwalał ich nawet dotykać osobą postronnym).
Ja kupiłem kilka pac Kubala (lokalnie fachowcy sobie bardzo chwalą ) które są polerowane ale dużo lepiej nakłada się sheetrock marshalltown bo to po prostu całkiem inna stal i inaczej pracuje przy docisku(zostawia mniej linii-początek i koniec pacy)
Pisałeś że marshalltown miałeś raz w ręku skąd zatem określenie że chodzą tempo po ścianie?
Co do szerokości przy multi-finishu nie spotkałem nikogo kto by używał 405mm,do nakładania przeważnie mieli 320-350mm,a do wykańczanie 280mm-340mm.Płudzianowki tak by odpał przy robieniu sufitu na szczudłach budowlanych z pacą 405mm( i szersza tym większa siła potrzeba na docisk) a ten kloc wogóle nie ma wytrzymałości.

zeusrulez
23-01-2015, 10:14
[QUOTE=Rom-Kon;6746701]Zbyt małe detale i trudność w idealnym wyrobieniu kątów rozwartych typu skos-sufit. /QUOTE]

Dlatego tutaj wykonawcy nie robia takich przejsc skos sufit jak w PL, tu jest w "luk" mam nadzieje, ze mnie rozumiesz ;)
A nie tam jakies linie, wyprowadzenia, przenoszenie skosu na druga sciane, aby wszystko bylo jak IGLA ! hehe

Pozdrawiam !

Rom-Kon
23-01-2015, 10:20
Rom-Kon ja za granicą pracowałem z kolesiem który robił multi-finish około 26 lat i wiesz co miał dwie pace od kiedy zaczynał(węższe o kilka centymetrów oczywiście),ale dalej mu służyły i ich używał.Po prostu dbał o nie i pilnował ich jak oka w głowie( nie pozwalał ich nawet dotykać osobą postronnym).
Ja kupiłem kilka pac Kubala (lokalnie fachowcy sobie bardzo chwalą ) które są polerowane ale dużo lepiej nakłada się sheetrock marshalltown bo to po prostu całkiem inna stal i inaczej pracuje przy docisku(zostawia mniej linii-początek i koniec pacy)
Pisałeś że marshalltown miałeś raz w ręku skąd zatem określenie że chodzą tempo po ścianie?
Co do szerokości przy multi-finishu nie spotkałem nikogo kto by używał 405mm,do nakładania przeważnie mieli 320-350mm,a do wykańczanie 280mm-340mm.Płudzianowki tak by odpał przy robieniu sufitu na szczudłach budowlanych z pacą 405mm( i szersza tym większa siła potrzeba na docisk) a ten kloc wogóle nie ma wytrzymałości.

Po pierwsze, pace miałem raz ale to było szkolenie praktyczne a nie sam pokaz więc nimi pracowałem. Po drugie, właśnie ochrona narzędzia! Ja nie pracuję sam... a pacy na szyi nie będę nosić. Po trzecie jestem przyzwyczajony do pacy polerowanej i mi się dobrze nią robi. Hardy wypuścił serię blach z rączkami podobnymi do marshallowskich. Wygodne, dobrze leżą, długie na chyba 280mm. A cena jak już wcześniej napisałem bardzo przystępna. Jak będę miał zamówienia na multifinish i to w większej ilości to oczywiście zainwestuję w sprzęt. Teraz dla mnie nie jest to uzasadnione ekonomicznie.

...myślę o szczudłach ale boję się trochę. Miałem na nogach marshallowskie i fajnie się w nich chodziło ale... małe potknięcie i można się fajnie połamać. Rafał też opisywał jak ze szczudłami zaliczył glebę... i zabrał ze sobą wiaderko z wodą... a blisko był przedłużacz z prądem. Mogło być niefajnie... beton słabo amortyzuje upadek ;) na razie zostanę przy drabinie i rusztowaniu.

Rom-Kon
23-01-2015, 10:24
[QUOTE=Rom-Kon;6746701]Zbyt małe detale i trudność w idealnym wyrobieniu kątów rozwartych typu skos-sufit. /QUOTE]

Dlatego tutaj wykonawcy nie robia takich przejsc skos sufit jak w PL, tu jest w "luk" mam nadzieje, ze mnie rozumiesz ;)
A nie tam jakies linie, wyprowadzenia, przenoszenie skosu na druga sciane, aby wszystko bylo jak IGLA ! hehe

Pozdrawiam !
Czyli co? Jak kunia szła tak pługa orała :D Przejście w łuk czyli co? Butelką po winie wyrabiany? :D

zeusrulez
23-01-2015, 10:43
:)
Spotkasz tylko przejscia takie jak Ty robisz jesli spoinuja i "rozciagaja" albo na plytach z ociepleniem (cos w stylu Kingspan).
Wiekszosc jak wyzej napisalem. Pisalem w wátku o ociepleniu, to inny swiat !!:wink:

zeusrulez
23-01-2015, 10:48
A co do szczudel . . . Fajna sprawa. Teraz fajna promocje na ebay widzialem. Ale jesli naginasz na tym 8h/dzien 40h/tydz kilka lat. Wierz mi Twojeg kolana, kregoslup to odczuja . . .

Pozdrawiam

rafał2011
23-01-2015, 11:16
Moja paca ma przeszło 20lat :)i nie zamienił bym jej nawet na nowego marshala ze skórzaną rączką:) 300477

Rom-Kon
23-01-2015, 14:03
A mi wystarczą takie narzędzia:

Cały komplet

https://scontent-a-lhr.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10931371_1033393100010818_1856468181047033953_n.jp g?oh=cccbf0ffef35b48b93cb4c5926575c08&oe=552B87D6

Skośnie docięta szpachla do trudnych narożników

https://scontent-b-lhr.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/l/t1.0-9/10941825_1033393186677476_6201576602748861822_n.jp g?oh=4dbf0d5c132dd11a5f3ea54a9b78f779&oe=55608CA8

Pióro do zadań specjalnych. Przycięte po skosie - głównie do glifów okien.

https://scontent-b-lhr.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10947167_1033393243344137_4127278856706040154_n.jp g?oh=cab946296cdad4693a174b1743b94a12&oe=556F5F0F

Jak już wspomniałem rączki prawie jak w pacach Marshala

https://scontent-b-lhr.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/10414886_1033393196677475_7850585542376216546_n.jp g?oh=c960f40129cae0d739f864a90f30c91e&oe=5560A9F6

I tym kompletem mogę zrobić praktycznie wszystko. Ale mam jeszcze różne inne szpachle, kielnie sztukatorskie zwane przez nas nakładaczkami, kawałki łat trapezowych - jedna z "wąsem" do okien by ominąć zawiasy, pace 2-ręczne ale rzadko używane. Jedna to tzw. akordówa 60cm. Ale to tylko ja nią potrafię robić - umiejętność pozostała po szpachlowaniu klejem siatki na elewacjach. Mniejszych nie używaliśmy. Wtedy człowiek był młody i głupi, szarpał za trzech ale też zarabiał za trzech ;)

rafał2011
23-01-2015, 14:30
Moja 20letnia nie jest tak ufajdolona jak Twoje "sprzęciki" Nie mógł bym pracować takimi brudnymi narzędziami, u mnie zawsze gdy szpachluję jest wiadro z czystą wodą pędzel i ręcznik, co przerwa technologiczna jest mycie narzędzi... moim zdaniem przyjemniej się pracuję czystymi narzędziami.

Rom-Kon
23-01-2015, 15:42
Moja 20letnia nie jest tak ufajdolona jak Twoje "sprzęciki" Nie mógł bym pracować takimi brudnymi narzędziami, u mnie zawsze gdy szpachluję jest wiadro z czystą wodą pędzel i ręcznik, co przerwa technologiczna jest mycie narzędzi... moim zdaniem przyjemniej się pracuję czystymi narzędziami.
Jeśli pracujesz na gotowcach to owszem - łatwo się myje ale jeśli na gipsach to nie da rady. A że są brudne... nie mam czasu na pierdoły... narzędzia są używane ;)

rafał2011
23-01-2015, 15:52
Robiłem też na gipsarze i megaronie tymi narzędziami, wiec nie wmówisz mi że nie da rady. Gdybyś miał postępować tak z pacą za około 200zł to naprawdę szkoda kasy...

Rom-Kon
23-01-2015, 16:59
Już wcześniej napisałem że nie tylko ja tymi narzędziami robię. To są wspólne.

rafał2011
23-01-2015, 17:07
Rom nie tłumacz się. U mnie jak ktoś zostawia takie narzędzia to najnormalniej w świecie dostaje opierdol i są czyste;)

Rom-Kon
23-01-2015, 20:45
A spadaj! Mam co innego do roboty niż pucowanie narzędzi na błysk. Szpachelką się dwa razy przejedzie i paca czysta. To nie klej do glazury czy do styropianu. Od kleju trzeba zawsze myć na błysk.

zeusrulez
24-01-2015, 08:51
Wy to sie kochacie :P:lol2:

fenix2
24-01-2015, 10:04
Moja 20letnia nie jest tak ufajdolona jak Twoje "sprzęciki" Nie mógł bym pracować takimi brudnymi narzędziami, u mnie zawsze gdy szpachluję jest wiadro z czystą wodą pędzel i ręcznik, co przerwa technologiczna jest mycie narzędzi... moim zdaniem przyjemniej się pracuję czystymi narzędziami.

Się czepiasz chłopa. Jego narzędzi i jego sprawa jak takimi lubi pracować i mu to nie przeszkadza. Każdy ma inne priorytety.

kamihi
24-01-2015, 16:51
Mam pytanie? Atlas Rapid - jakie macie opinie o tej gotowej masie ??

Rom-Kon
24-01-2015, 19:25
Mam pytanie? Atlas Rapid - jakie macie opinie o tej gotowej masie ??
Nie znam. Ale kiedyś wpakowałem się w masę sygnowaną przez Nidę... doczytałem że niby nida ale robiona przez atlasa. Totalna porażka bo to nie była tzw. zerówka. Masa miała wyraźne ziarno i nie szło nią robić wyprawek.

kamihi
25-01-2015, 09:08
Ok, dzięki za info, Ja jak narazie master masa uważam za wygodnego dla mnie i chyba przy nim zostane .

zeusrulez
25-01-2015, 10:04
Nie są to duże pieniądze w porównaniu do konkurencji, więc wrzucam. Może komuś się przyda.

http://www.ebay.co.uk/itm/PLASTERBOARD-DRYWALL-BANJO-TAPER-MOUSE-PLASTER-TAPING-TOOL-/231224296119?pt=AU_Hand_Tools&hash=item35d60ac2b7

Pozdrawiam

ZygmuntRolicz
25-01-2015, 13:54
Opłaca się kupować jak robisz np 60m2 sufit w miesiącu lub dwóch?

Rom-Kon
25-01-2015, 15:09
Ok, dzięki za info, Ja jak narazie master masa uważam za wygodnego dla mnie i chyba przy nim zostane .

Master masem robiłem dawno... dawno, temu... może nawet będzie już 10lat więc nie pomogę bo po prostu już nie pamiętam co to sobą prezentuje. Ale jeśli Ci ona leży to ok. Ja do wklejania taśm i wyprawek używam śnieżki akrylputza ale nie polecam go do szpachlowania bo ciężko się go szlifuje maszyną - ręcznie ok. Shetterock dobrze się szlifuje. Jako warstwa finiszowa dobry jest ETS2 - sucha mieszanka. Deoga ale na każdy kilogram suchej masy dodaje się 0.45kg wody. W Liroyu 25kg ETS2 kosztuje około 90zł - ostatnia partia worków 25kg! teraz będzie największy 15kg. Wracając 25kg + min 11kg(l) wody daje nam 36kg dobrej masy polimerowej za 90zł! To bardzo dobra cena za jeszcze lepszą jakość! Kładzie się jak stiuk - na błysk! Jak się dobrze ją nałoży to praktycznie nie ma szlifowania! Mając dwie maszyny do szlifu, ETS'a szlifujemy szlifpacą ręcznie. Niestety Semin ETS2 jest trudno dostępny. Jest w Leroyu, Platformie i w nielicznych większych hurtowniach. A przez internet niestety dochodzą koszty wysyłki...

Porównanie cen: shetterock - 2,78zł/kg (78zł/28kg) a Semin ETS2 - 2,52zł/kg (91zł/25kg + 11kg wody = 36kg gotowej masy) Wychodzi na to że Semin pozornie droższy okazuje się tańszy.

Sprawdziłem na szybko. Nawet na allegro teraz nie ma! I tak to jest jak się chce robić czymś z górnej półki! W Warszawie jeszcze jakoś dostępne ale poza nią już nie.

Rom-Kon
25-01-2015, 15:29
Nie są to duże pieniądze w porównaniu do konkurencji, więc wrzucam. Może komuś się przyda.

http://www.ebay.co.uk/itm/PLASTERBOARD-DRYWALL-BANJO-TAPER-MOUSE-PLASTER-TAPING-TOOL-/231224296119?pt=AU_Hand_Tools&hash=item35d60ac2b7 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fi tm%2FPLASTERBOARD-DRYWALL-BANJO-TAPER-MOUSE-PLASTER-TAPING-TOOL-%2F231224296119%3Fpt%3DAU_Hand_Tools%26hash%3Ditem 35d60ac2b7)

Pozdrawiam
Faktycznie 300zł to nie jest dużo. To nie bazuka za 7 tysi. Ale i tak na to trzeba mieć metry. No i trzeba wszystko na raz spoinować bo mycie tego też trochę czasu zajmuje.

zeusrulez
26-01-2015, 10:01
Opłaca się kupować jak robisz np 60m2 sufit w miesiącu lub dwóch?

Kazdy musi odpowiedziec na to pytanie sobie sam . . .
Raczej nie kierowalem tego postu dla ludzi ktorzy robia 60m^2/2msc

Pozdrawiam

jimhaumman
28-01-2015, 09:31
Używam Sheetrocka jako finisz.
Rom-Kon pisałeś gdzieś że to szlifowania używać 120 siatki,a nie jakiegoś większego bo nie jest to polerowanie(znajomy w pracy który kilka lat temu się tym zajmował używał do ostatniego szlifowania siatki 200).
Ja szlifuje 120 i wydaje mi się że nie ma sensu większym bo jak to sprawdzam halogenem wydaje mi się że powierzchnia jest ok i że farba powinna wypełnić tą powierzchnię od szlifowania.
???

Rom-Kon
28-01-2015, 09:54
Używam Sheetrocka jako finisz.
Rom-Kon pisałeś gdzieś że to szlifowania używać 120 siatki,a nie jakiegoś większego bo nie jest to polerowanie(znajomy w pracy który kilka lat temu się tym zajmował używał do ostatniego szlifowania siatki 200).
Ja szlifuje 120 i wydaje mi się że nie ma sensu większym bo jak to sprawdzam halogenem wydaje mi się że powierzchnia jest ok i że farba powinna wypełnić tą powierzchnię od szlifowania.
???
Użyty papier zależy od użytego materiału. 120 to najgrubszy jaki można ale jesli na materiale pojawiają się rysy to lepiej przejść na 150 lub nawet 180. Przy szlifowaniu semina ETS2 teraz używam na maszynie a ręcznie 150. Ale semin jest bardzo mięki i jego warstwa jest bardzo cienka. Jesli papier na początku robi zbyt duże rysy to można delikatnie nim przejechać o np. posadzkę i go przaytępić.

Mam też papier 40 ale to do wstępnego szlifowania nidy start. Jak trzeba to dwa ruchy pacą i gotowe. Zaleta grubego papieru jest taka że nie zostawia na płycie drobnego pyłu a że robi rysy? I to duże rysy! Ale na to ETS i jest dobrze.

edit: najgrubszy papiej jakiego używałem do szlifowania ostatecznego to... 60! Jak spieprzyłem ścianę multifinishem. Papier 60 a i tak ciężko drapał! :D

rafał2011
29-01-2015, 07:08
Używam Sheetrocka jako finisz.
Rom-Kon pisałeś gdzieś że to szlifowania używać 120 siatki,a nie jakiegoś większego bo nie jest to polerowanie(znajomy w pracy który kilka lat temu się tym zajmował używał do ostatniego szlifowania siatki 200).
Ja szlifuje 120 i wydaje mi się że nie ma sensu większym bo jak to sprawdzam halogenem wydaje mi się że powierzchnia jest ok i że farba powinna wypełnić tą powierzchnię od szlifowania.
???

Ja szlifuję 120(papierem) na to śnieżka grunt która wyrównuję powierzchnię, farba i jest ok nawet jak przyświecisz halogenem a
wkręty szlifuję 80 praktycznie na zero.

jimhaumman
29-01-2015, 22:07
rafał2011
Dzięki.
Czy jest jakaś różnica między papierem a siatkami(120) przy szlifowaniu?
Śnieżka Grunt SUPERDOM IMPREGNAT WzMACNIAJąCO-GRUNTUJACY 5L?taki grunt?
Kupiłem farbę FORSTE, Farba biała, więcej niż farba gruntująca,która nie wymaga gruntowania,ale jeśli taki zabieg ma wyrównać powierzchnię przed malowaniem tą farbą ta zagruntuję.
pozdro

rafał2011
30-01-2015, 07:52
Nigdy nie szlifowałem siatkami, wiec nie wiem czy jest jakaś różnica.
http://www.sniezka.pl/produkty/farby-wewnetrzne/gotowe-kolory/opis/sniezka-grunt

Rom-Kon
30-01-2015, 08:15
rafał2011
Dzięki.
Czy jest jakaś różnica między papierem a siatkami(120) przy szlifowaniu?
Śnieżka Grunt SUPERDOM IMPREGNAT WzMACNIAJąCO-GRUNTUJACY 5L?taki grunt?
Kupiłem farbę FORSTE, Farba biała, więcej niż farba gruntująca,która nie wymaga gruntowania,ale jeśli taki zabieg ma wyrównać powierzchnię przed malowaniem tą farbą ta zagruntuję.
pozdro

A co chcesz wzmacniać? Grunty penetrujące są po to by wniknąć w podłoże i przez to wzmocnić ją. Stosując grunt na ścianę która tego nie wymaga możesz pogorszyć sprawę. Możesz zeszklić ścianę tak że farba będzie się po niej ślizgać. Farbą którą kupiłeś możesz malować bez gruntowania. Używając śnieżkę grunt jako podkład uważam jako bez sensu bo tak jak gruntować unigruntem pod CT 17 Czyli grunt pod grunt...

Siatki są ostrzejsze przy tej samej grubości. Przy nie umiejętnym szlifowaniu można siatką porobić drobne rowki. Jak dla mnie siatki są przereklamowane. Używam papier z metra... z rolki. Najlepszy ale i najdroższy i ciężko dostępny to Union-Fas. Ja używam -preferuję jak mam wybór - Klingspor. Unikam Gemma Flex bo ma słaby papier.

Rafał twoja porada ma taki sens... przed gruntowanie gruntem CT 17 zagruntuj ścianę gruntem Atlas Uni-Grunt.

kwasniak
30-01-2015, 09:35
Chcę ukryć karnisze w suficie podwieszanym pod wiązary tylko nie wiem czy tak jak na zdjęciu jest to wykonalne

http://i.imgur.com/IZsbNPy.jpg

Syfit od dołu wiązara będzie opuszczony ok 20cm.

Zastanawiam nad takim rozwiązaniem, między wiązary w odległości 20 cm od wieńca nabić deski (mam 7 m deski tworzącej dolny pas wiązara) do tych desek przymocować profil obwodowy. Czy to dobry pomysł ?

Chcę uniknąć półki pod sufitem.

Rom-Kon
30-01-2015, 10:31
Chcę ukryć karnisze w suficie podwieszanym pod wiązary tylko nie wiem czy tak jak na zdjęciu jest to wykonalne

http://i.imgur.com/IZsbNPy.jpg

Syfit od dołu wiązara będzie opuszczony ok 20cm.

Zastanawiam nad takim rozwiązaniem, między wiązary w odległości 20 cm od wieńca nabić deski (mam 7 m deski tworzącej dolny pas wiązara) do tych desek przymocować profil obwodowy. Czy to dobry pomysł ?

Chcę uniknąć półki pod sufitem.
Przy oknach robisz kawałek sufitu na wysokości wyższej niż całość a resztę obniżasz tak jak ma być. Nic trudnego.

kwasniak
30-01-2015, 12:55
Przy oknach robisz kawałek sufitu na wysokości wyższej niż całość a resztę obniżasz tak jak ma być. Nic trudnego.

A nie osłabi to konstrukcji takie przełamanie ? Będę miał 35cm ocieplenia. Dlatego rozważam te deski .

Dobra dam więcej wieszaków nad oknem i powinno być dobrze.

rafał2011
30-01-2015, 13:20
A co chcesz wzmacniać? Grunty penetrujące są po to by wniknąć w podłoże i przez to wzmocnić ją. Stosując grunt na ścianę która tego nie wymaga możesz pogorszyć sprawę. Możesz zeszklić ścianę tak że farba będzie się po niej ślizgać. Farbą którą kupiłeś możesz malować bez gruntowania. Używając śnieżkę grunt jako podkład uważam jako bez sensu bo tak jak gruntować unigruntem pod CT 17 Czyli grunt pod grunt...

Siatki są ostrzejsze przy tej samej grubości. Przy nie umiejętnym szlifowaniu można siatką porobić drobne rowki. Jak dla mnie siatki są przereklamowane. Używam papier z metra... z rolki. Najlepszy ale i najdroższy i ciężko dostępny to Union-Fas. Ja używam -preferuję jak mam wybór - Klingspor. Unikam Gemma Flex bo ma słaby papier.

Rafał twoja porada ma taki sens... przed gruntowanie gruntem CT 17 zagruntuj ścianę gruntem Atlas Uni-Grunt.


Robię zawsze po szlifowaniu pierwszą warstwę śnieżką z linku który wyżej wkleiłem, jak dla mnie robi ładny podkład pod farbę przy czym wyrównuję chłonność na spoinach i płytach g/k, od tego między innymi jest. Farb forste nie znam więc ich nie stosuję, dla mnie jeżeli coś jest do wszystkiego to jest do niczego...
Spróbuj papieru HITEX.

Rom-Kon
30-01-2015, 19:48
Inwestor kupił farbę do zagruntowania a Ty proponujesz by wpierw pomalować inną farbą gruntującą. Od ładnych paru lat gruntuję farbą. Farbą Kabe która ma wydajność około 80-90m2 z wiadra więc nie jest to cienkowarstwowa. też kryje drobne rysy a dodatkowo jest bardzo dobrze kryjąca czego nie można powiedzieć o śnieżce. Farbą Kabe lub Forste załatwiasz dwie sprawy a nawet trzy sprawy. Wyrównuje - likwiduje chłonność podłoża (co można zrobić unigruntem), kryje drobne niedoskonałości typu dziurki i rysy (można to zrobić śnieżką grunt) i jest ładnie białe - czego nie da się uzyska ani unigruntem ani śnieżką grunt. Farba Kabe nie ma w opisie że można nią gruntować - ale wystarczy zapytać doradcę technicznego to powie najpiewrw oficjalnie że mają specjalną farbę do tego czyli aquatex a po chwili prywatnie powie że wystarczy trochę rozcieńczyć perfektę i też będzie dobrze. A Forste ma już taką opcję wpisaną w papiery. Więc nikt mi nie zarzuci że wymyślam jakieś dziwne metody. Wyobraź sobie śnieżkę grunt - trochę rzadszą a przez to lepiej "chodzącą" po ścianie i ta śnieżka grunt ma idealną biel... i masz farbę Forste :) ...można podpowiedzieć producentowi farby że klient powinien mieć wybór... że dobrze jest zamówić wiaderka do specjalistycznej farby tylko gruntującej i lać do nich z tej samej beczki co i farbę nawierzchniową. ;) Zresztą parówki też dzielą na drobiowe, tradycyjne i odtłuszczone... klient musi mieć wybór :D

Kabe oficjalnie ma farbę którą po rozcieńczeniu 1:1 można używać jako grunt. Farba aquatex. Po rozcieńczeniu jest to rodzaj unigruntu tyle że już biały. Ale wadą tego rozwiązania jest to że nic nie przykryje - nie kryje rys ani dziurek. Ale powierzchnie chłonne są białe - zielona płyta nie tak do końca bo zbyt cienka warstwa.

...a papier kupuję najczęściej taki który jest dostępny w hurtowni. Unikam gemaflex ale nie pojadę 50km dalej by kupić ten mój wymarzony...

Zdun Darek B
30-01-2015, 19:59
Te 80-90 metrów z wiadra.. jakiej pojemności i za ile ?
Czy stosowanie płyt 4PRO na sufit daje wymierne oszczędności na wykonawstwie ?

Rom-Kon
30-01-2015, 21:05
Te 80-90 metrów z wiadra.. jakiej pojemności i za ile ?
Czy stosowanie płyt 4PRO na sufit daje wymierne oszczędności na wykonawstwie ?

Wiadro standardowe czyli 10l. A cena? Trzeba sprawdzić na bieżąco bo to się zmienia.

Jeśli chodzi o 4pro to nie robiłem i na razie nie będę robił. Na poddasza to nieporozumienie - za dużo odpadów a na sufity? No cóż... 260cm długości płyty nijak nie pasuje do profili co 40cm. Dawać profile co 43.333cm? I znów czeka nas rewolucja w instruktarzu rigipsa. Która to już za mojej kadencji? Ciekawe co teraz wymyślą i czym to umotywują :D

Rom-Kon
31-01-2015, 08:53
Właśnie kończę gruntowanie farbą Forste. Na około 230m2 wyszło 25l farby. Wydaje mi się że to dobry rezultat. Płyty pokryte praktycznie w 100%. Wszystko malowane pistoletem niskociśnieniowym HVLP.

...teraz po malowaniu trzeba zrobić wyprawki. Jest parę miejsc do poprawki - trochę rys, dziurek, gdzieś się łamie światło halogena itp. Wyprawki robię masą wiaderkową akrylputz finish. Jest to biała polimerowa masa. po przeszlifowaniu zlewa się z białą farbą i praktycznie jej nie widać. Ma to swoją wadę bo można przeoczyć taką wyprawkę. Kiedyś nawet barwiłem szpachlówkę by wyprawki było widać ale Inwestorzy patrzyli że mają plamy na białym tle. A że tej szpachlówki przed ostatecznym malowaniem nie trzeba gruntować więc tak zostawiałem. Brzydko wyglądało choć było dla mnie praktyczne. Ale wyszedłem frontem do Inwestorów ...i zrezygnowałem z barwienia masy. Trzeba po prostu mocno uważać by nie przeoczyć takiej białej wyprawki - chociaż nie przeczę że się czasem zdarzy.

Anegdota z mojego podwórka: zrobiłem poddasze, zagruntowałem na biało, wyprawki porobione i przeszlifowane. No i czas na malowanie całości. Ja już się na to nie załapałem i robili to jacyś inni malarze. Przy rozliczeniu z Inwestorem podali sporo mniej metrów niż było przewidywane. A liczenie było proste bo ilość tynków + moje poddasze i powinien wyjść całkowity metraż... no ale podali mniej... Inwestor zadowolony... później się okazało że malarze nie pomalowali sufitów bo myśleli że są już na gotowo!!! I tak Inwestor mieszka z zagruntowanymi sufitami ;) ...które wyglądają jak pomalowane na gotowo :D
...ale ekipa malarzy uczciwa bo nie wzięli pieniędzy za coś czego nie malowali.

kamihi
31-01-2015, 15:17
Muszę spróbować tej farby Forste

ZygmuntRolicz
31-01-2015, 16:46
Romek- czas wycofać się i iść na emeryturę. W twoim przypadku iść do kryminału za pracę na czarno i oszustwo Państwa.
Płyta 4pro to rewolucja. Stosuje ją od ponad 2 lat i dostrzegam wiele korzyści. Nie wiem jaki problem jest odznaczać zamiast 40cm 43,3cm. Rigips mói że rozstaw profili jest w zakresie 40-50cm. Rom Kom się przy tym gubi ale każdy kto dysponuje IQ dorosłego Mandryla poradzi sobie z tym bez problemu. Krawędź 4 PRO ma 1mm zagłębienia. Idealnie na spoinowanie papierem. Zużycie masy spoinowej na tę krawędź to 0,3kg na 1m2 spoiny. Reszta w filmie rigipsa

http://youtu.be/WRUu_lOTscg

Rom-Kon
31-01-2015, 17:41
Rolicz turlaj dropsa. A nie przyszło ci do głowy że na poddaszu przy trójkątach żeby wykorzystać zalety tej płyty czyli dopasować każdą krawędź do siebie to połowę materiału wyniesiesz na śmietnik? Jak będziesz robił poddasze z materiału własnego to mi nic do tego że praktycznie połowę wyrzucisz ale z powierzonego? Jaki inwestor na to pójdzie? Jak mu się wytłumaczysz? Ze co? Że tak wyszło? Tak bardzo nienawiść uderzyła Ci na mózg że zwój się wyprostował?

A na personalne podjazdy mam dla Ciebie lekarstwo:

http://picco.pl/pol_pl_Masc-na-bol-dupy-1341_1.jpg

FlashBack
31-01-2015, 18:04
Muszę spróbować tej farby Forste
tylko tak jak rom maluj na sucho

Zdun Darek B
31-01-2015, 18:49
Pytałem o zastosowanie 4PRO na suficie , szerokość pokoju 4,20

FlashBack
01-02-2015, 09:06
Pytałem o zastosowanie 4PRO na suficie , szerokość pokoju 4,20
Oczywiście, że ma sens. Masz do wyboru różne długości płyt.

Rom-Kon
01-02-2015, 11:17
Oczywiście, że ma sens. Masz do wyboru różne długości płyt.

Flash gdzie żyjesz. Jesteś jeszcze na Ziemi czy już na Marsie? A może w jakimś innym swoim wyimaginowanym świecie? Podaj gdzie w Polsce możesz kupić płyty 4pro o innej długości niż 2600mm? w Polsce dostępne są trzy rodzaje tych płyt. Zwykłe, woda i ogień ale wszystkie długości 2,6m ...to są dobre rady wujcia Flasha. Kończ waść karierę na Forum tak jak zapowiadasz to już od przeszło roku i wstydu sobie oszczędź.

Druga sprawa... tak się zachłystujecie płytami 4pro. Bo to Rigips! A czy wiecie że Nida Signa to takie same płyty? Też spłaszczone na końcach. Siedem lub nawet osiem lat temu robiłem nimi poddasza na dwóch budowach. <<Rolicz jeszcze w pieluchach chodził jak ja te płyty kładłem! - pamiętasz fotki gdzie na płytach kładłem multifinish? To pod nim jest Nida Signa :D >> Wtedy była promocja cenowa na nie w piaseczyńskim Wodanie. Inwestorzy kupili je bo były najtańsze. I co mogę powiedzieć po tych budowach? A no to co wcześniej napisałem. By wykorzystać zalety tych płyt to połowę wyrzuciłbym do śmieci. Są to płyty na sufity - i tu się sprawdzają chociaż i tak może się okazać że nie można wstawić odpadu z poprzedniej operacji bo właśnie krótka krawędź nie pasuje. Ale na suficie będzie znacznie mniej odpadów.

Lepiej by zrobili gdyby wymyślili płyty które nie mają prawej i lewej strony. gdybym mógł odwracać płytę na lewą stronę to byłoby jeszcze mniej odpadów... ale to nie jest po myśli producenta. Producent robi wszystko by jego towaru kupować jak najwięcej. Rolicz wspomniał że profile co 40-50cm więc można robić... jeszcze 20lat temu było co 50-60cm i też się robiło. A za chwilę będzie 30-40cm. I kto na tym straci a kto zyska ;)

Pamiętajcie drodzy Inwestorzy: żaden producent czy sprzedawca nie powie Wam że dwie sztuki wystarczą. Zawsze stwierdzi "weź pan cztery, jedna się zgubi a druga będzie w zapasie". obojętnie co kupujecie!

...Rolicz, jaki Ty młody jeszcze jesteś. "Co ty możesz wiedzieć o zabijaniu". Ciekawe czy kiedyś to zrozumiesz... ;)

edit: jedyne miejsce gdzie są różne formaty płyt i to nawet dziwne szerokości to Liroy. Nie wiem czy również w Casto są takie formatki. Ale ogólnie w hurtowniach płyty zwykłe - nie 4pro występują w długościach: 2m 2,6m i 3m. Ale to tylko w dużych hurtowniach i pewnie w okolicy Warszawy - no może jeszcze w Poznaniu.

ZygmuntRolicz
01-02-2015, 11:47
Lepsza młodość niż demencja. Szkoda, że o Napoleonie nic nie napisałeś. AT wciąż się zmieniają i bez sensu jest porównywać to co było 20 lat temu z tym co jest teraz. Chcesz? 20 lat temu w Wągrowcu srało się na dworze w budce serduszkiem a teraz większość ma kompakt podwieszany.
Ja pisząc wycenę przyjmuję przyjmuję na 1m2 - 1,05m2 płyty. Odpad musi być. U siebie też bym tak policzył. Płyta jest tania i lepiej mieć mniej łączeń i zrobić odpad niż kleić ze śmieci.

Rom-Kon
01-02-2015, 11:55
Taka nowość Rigipsa a Nida Signa była już w 2006r. Tu jest dowód na to! (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?59975-gips-karton-Nida-Signa-czy-Rigips-Pro&p=1206465&viewfull=1#post1206465)

Pozdrawiam wszystkich co dokonali odkrycia że są płyty czterostronnie fazowane!


A szczególne wyróżnienie dla Zygmunta Rolicza:

http://www.teamsandtastic.com/IMAGES/1-Gold.jpg

...młody a jak już lecisz do sklepu po fajki to kup tatusiowi piwko ;)

ZygmuntRolicz
01-02-2015, 12:31
Ale równolegle jest napisane że istnieje w 2006 roku rigips 4 PRO, młotku jeden. I przestań wklejać te picsy jak gimnazjalista bo zaśmiecasz wątek.

Rom-Kon
01-02-2015, 12:32
(...)
Ja pisząc wycenę przyjmuję przyjmuję na 1m2 - 1,05m2 płyty. Odpad musi być. U siebie też bym tak policzył. Płyta jest tania i lepiej mieć mniej łączeń i zrobić odpad niż kleić ze śmieci.

Cholerka! Dobry jesteś! 5% odpadu! chyba rzeczywiście jestem stary bo u mnie na poddaszach - takich szczególnie zakręconych odpad nawet potrafi przekroczyć 20%.

Rom-Kon
01-02-2015, 12:41
Teee młotek! A gdzie to jest napisane? Ja widzę tylko płytę z krawędzią PRO co nie oznacza że 4PRO tylko 2PRO czyli dwie krawędzie boczne PRO

Pora się nauczyć jakie krawędzie płyt występują

http://atlasfachowca.pl/sites/default/files/ckeditor/users/user1/atlas_fachowca_nr4_2012_nr5_rodzaje_krawedzi.jpg

Może lepiej tu widać?

http://th.interia.pl/51,bf7ee24094803173/2.png

Gdybyś częściej z płytami pracował to być nie miał z tym problemów ale przy betoniarce tego się nie nauczysz.

ZygmuntRolicz
01-02-2015, 12:53
Rom, w marketach, w których zaopatrujesz się na co dzień takich płyt nie uświadczysz. Jako autoryzowany montażysta firmy rigips zaświadczam ci że krawędź 4PRO istnieje. Punktu G u kobiety też nie znalazłeś co nie znaczy, że go nie ma.
Facet pyta cię o sufity płaskie a ty mu o poddaszu. Rom, piłeś- nie pisz. Zmoderuj się chłopaku.
http://www.rigips.pl/produkty-rigips,465,plyty-gipsowokartonowe-4pro.htm#1

FlashBack
01-02-2015, 13:00
Flash gdzie żyjesz. Jesteś jeszcze na Ziemi czy już na Marsie? A może w jakimś innym swoim wyimaginowanym świecie? Podaj gdzie w Polsce możesz kupić płyty 4pro o innej długości niż 2600mm? w Polsce dostępne są trzy rodzaje tych płyt. Zwykłe, woda i ogień ale wszystkie długości 2,6m ...to są dobre rady wujcia Flasha. Kończ waść karierę na Forum tak jak zapowiadasz to już od przeszło roku i wstydu sobie oszczędź.

Druga sprawa... tak się zachłystujecie płytami 4pro. Bo to Rigips! A czy wiecie że Nida Signa to takie same płyty? Też spłaszczone na końcach. Siedem lub nawet osiem lat temu robiłem nimi poddasza na dwóch budowach. <<Rolicz jeszcze w pieluchach chodził jak ja te płyty kładłem! - pamiętasz fotki gdzie na płytach kładłem multifinish? To pod nim jest Nida Signa :D >> Wtedy była promocja cenowa na nie w piaseczyńskim Wodanie. Inwestorzy kupili je bo były najtańsze. I co mogę powiedzieć po tych budowach? A no to co wcześniej napisałem. By wykorzystać zalety tych płyt to połowę wyrzuciłbym do śmieci. Są to płyty na sufity - i tu się sprawdzają chociaż i tak może się okazać że nie można wstawić odpadu z poprzedniej operacji bo właśnie krótka krawędź nie pasuje. Ale na suficie będzie znacznie mniej odpadów.

Lepiej by zrobili gdyby wymyślili płyty które nie mają prawej i lewej strony. gdybym mógł odwracać płytę na lewą stronę to byłoby jeszcze mniej odpadów... ale to nie jest po myśli producenta. Producent robi wszystko by jego towaru kupować jak najwięcej. Rolicz wspomniał że profile co 40-50cm więc można robić... jeszcze 20lat temu było co 50-60cm i też się robiło. A za chwilę będzie 30-40cm. I kto na tym straci a kto zyska ;)

Pamiętajcie drodzy Inwestorzy: żaden producent czy sprzedawca nie powie Wam że dwie sztuki wystarczą. Zawsze stwierdzi "weź pan cztery, jedna się zgubi a druga będzie w zapasie". obojętnie co kupujecie!

...Rolicz, jaki Ty młody jeszcze jesteś. "Co ty możesz wiedzieć o zabijaniu". Ciekawe czy kiedyś to zrozumiesz... ;)

edit: jedyne miejsce gdzie są różne formaty płyt i to nawet dziwne szerokości to Liroy. Nie wiem czy również w Casto są takie formatki. Ale ogólnie w hurtowniach płyty zwykłe - nie 4pro występują w długościach: 2m 2,6m i 3m. Ale to tylko w dużych hurtowniach i pewnie w okolicy Warszawy - no może jeszcze w Poznaniu.
kolejne potwierdzenie, ze sucha zajmujesz sie od niedawna :D pojecia nie masz, a twoja mantra juz jest meczaca. 20 lat temu profile co 60 :D oj. pewnie w polsce u twoich nauczycieli spod butki z pifem.

Rom-Kon
01-02-2015, 13:02
A tak przy okazji znalazłem fajne rysunki.

Dawno... dawno temu wypracowałem metodę spoinowania płyt stosując dwie siatki. Dlaczego na jednej siatce pękało wyraźnie pokazano na tym rysunku:

http://atlasfachowca.pl/sites/default/files/ckeditor/users/user1/rys._1.png

Siatka przyklejona do płyty nie zdawała egzaminu. Była w niewłaściwym miejscu. Poprawne wklejenie siatki czy innej taśmy pokazane jest na drugim rysunku

http://atlasfachowca.pl/sites/default/files/ckeditor/users/user1/rys._2.png

Taśma czy siatka jest wtopiona a nie leży na płycie. Błąd polegał że taśma siateczkowa ma klej więc można przykleić do płyty. Każda inna taśma tego kleju nie ma. Obojętnie czy jest to TT, papier czy flizelina - takie taśmy się zatapia i "leżą" na warstwie masy spoinowej.

A ja połączyłem te dwa sposoby i pierwszą siatkę naklejałem - ona już częściowo wzmacniała - a drugą taśmę wtapiałem. Połączenie tych dwóch metod u mnie sprawdzało się na 100%. Ale to już przeszłość i dziś używam taśmy TT a ta jest wtapiana i "leży" we właściwym miejscu.

podstawą jest zrozumienie mechanizmów jakie tym rządzą. A najlepszym pytaniem jest "dlaczego tak a nie inaczej". Gdy już wiemy - zrozumiemy "dlaczego" to jest już dobra droga do sukcesu.

FlashBack
01-02-2015, 13:06
Cholerka! Dobry jesteś! 5% odpadu! chyba rzeczywiście jestem stary bo u mnie na poddaszach - takich szczególnie zakręconych odpad nawet potrafi przekroczyć 20%.
No na każde 100m^ mam jakieś dwie płyty odpadu. No ale ty nic tylko płyta 2,6mb. A teraz jeszcze twoja nowość malowanie wnętrz na sucho :D

Rom-Kon
01-02-2015, 13:29
kolejne potwierdzenie, ze sucha zajmujesz sie od niedawna :D pojecia nie masz, a twoja mantra juz jest meczaca. 20 lat temu profile co 60 :D oj. pewnie w polsce u twoich nauczycieli spod butki z pifem.

Przeszło 20lat temu w Polsce a dokładniej w Poznaniu jak zaczynałem przygodę z płytami to firma Nida Gips w swoich instruktarzach zalecała rozstaw co 50cm ale dopuszczali co 60cm. Jeszcze dziś pamiętam na rysunkach profile wzdłużnie do płyt i co 60cm. Przy płytach 9mm (pamiętasz? takie też były) jeśli stelaż wzdłużny to co 40cm. Nie pamiętam czy poprzecznie też dla płyt 9mm było 40cm czy tak jak dla 12,5mm co 50cm. Przy stelażu poprzecznym zalecane było co 50cm a dopuszczalne co 60cm! A wiesz że wtedy można było robić stelaż z łat drewnianych? Wiesz że były wieszaki typu ES szerokości nie tak jak teraz 60mm do profili CD60 tylko 50mm do łat drewnianych? Czy wiesz że Nida miała technologię mocowania płyt do łat drewnianych gwoździami i młotkiem? A czy widziałeś na YT że ta technologia jeszcze istnieje? Że są specjalne młotki do płyt?


http://youtu.be/PGG1fyxOthg

cdn. bo można tylko jeden film zamieścić w poście.

Rom-Kon
01-02-2015, 13:30
A tu drugi film...


http://youtu.be/YvbkW-krbc8

Rom-Kon
01-02-2015, 13:31
A może coś powiesz na temat takich płyt? Nie będziesz ich propagował? Przecież jaka to wygoda! Płyta z metra cięta! ...ciekawe czy na budowę dostarczają ją w rolce? ;)


http://youtu.be/80KDUcXU7pc

Rom-Kon
01-02-2015, 13:38
No na każde 100m^ mam jakieś dwie płyty odpadu. No ale ty nic tylko płyta 2,6mb. A teraz jeszcze twoja nowość malowanie wnętrz na sucho :D

Na 100m2 dwie płyty odpadu... no no... a jeszcze nie tak dawno stwierdzałeś że robi się z największych kawałków jakie można dać czyli nie wstawia się znaczków pocztowych... A płyta 2,6m bo w Polsce tylko taka jest ogólnie dostępna!

...a co do malowania na sucho. Porządnie rozpędź się a ściana sama Cię spotka! Ty naprawdę już żyjesz w swoim świecie. Nawet nie myślałem że na zachodzie w szpitalach mają dostęp do internetu. Przyznaj się - przemyciłeś na oddział komórkę! Dobry jesteś!

Rom-Kon
01-02-2015, 13:51
Zamiast płyt 4PRO które generują dodatkowe koszta ze względu na większy odpad powinni wprowadzić płyty 2-stronne z krawędzią RK - u nas w Polsce (tu uwaga do Flasha - w Polsce! To jest polskie Forum i dla Inwestorów budujących też w Polsce!) ich niema. Wtedy na poddaszu przy trójkątach można by odwrócić płytę i jeszcze z odpadu coś wykorzystać. Ale niestety czasem jest kawałek płyty ale pióro nie po tej stronie. No ale jak już wspomniałem żadna firma nie dąży do zmniejszenia zużycia materiału - no chyba że w ramach marketingu... ale wtedy i tak podniosą cenę bo przecież rachunek musi się zgadzać.

Rom-Kon
01-02-2015, 14:27
Rom, w marketach, w których zaopatrujesz się na co dzień takich płyt nie uświadczysz. Jako autoryzowany montażysta firmy rigips zaświadczam ci że krawędź 4PRO istnieje. Punktu G u kobiety też nie znalazłeś co nie znaczy, że go nie ma.
Facet pyta cię o sufity płaskie a ty mu o poddaszu. Rom, piłeś- nie pisz. Zmoderuj się chłopaku.
http://www.rigips.pl/produkty-rigips,465,plyty-gipsowokartonowe-4pro.htm#1 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.rigips.pl%2Fpr odukty-rigips%2C465%2Cplyty-gipsowokartonowe-4pro.htm%231)

W marketach? To gówno leży na każdym większym składzie budowlanym! Mają teraz jakąś promocje i są te płyty w przystępnej cenie. Jak by co Mazowieckie jest opanowane przez Rigipsa. Dostępne płyty to Norgips, Siniat (dawniej Nida) i Rigips. Rzadziej Knauf. W Poznaniu macie sporo Knaufa bo generalnym dystrybutorem był El Bau - nie wiem czy nadal jest. A firma Nida Gips miała swój skład i sklep firmowy na ul. Dojazd 30. Ale wtedy to Ty jeszcze portki w zębach nosiłeś a pod stołem w kuchni była twoja baza ;)

ZygmuntRolicz
01-02-2015, 14:49
Rom, ja mam 40 lat. Opanuj się ździebko.

Rom-Kon
01-02-2015, 15:07
Rom, ja mam 40 lat. Opanuj się ździebko.
...a wyglądasz na dużo niższego. :D

A od jak długo w branży? Przedtem męczyłeś bułki w piekarni? Czy może pracowałeś u pana Brukowa... i układałeś jego kostkę ;)

I przestań pisać jak gimnazjalista! Bo wiek metrykalny u Ciebie nie pokrywa się z wiekiem rozwojowym! Bo po tym co piszesz to można sądzić że wychodzisz z wieku dojrzewania a wchodzisz dopiero w dorosłość!

ZygmuntRolicz
01-02-2015, 15:33
Rom, teksty jak typowa szara masa budowlana. Żeby uciąć ten spam napomnę, że posiadam 2 tytuły mistrzowskie w budownictwie. Nie wiem czy ty masz chociaż czeladnika. Tak więc honory dla starszego rangą. Howgh.

Rom-Kon
01-02-2015, 16:30
Muszę przyznać że teoretyczną wiedzę masz dużą ale samodzielnie myśleć nie umiesz. Jesteś wyjątkowo podatny na marketing. Dodatkowo piszesz jak nabuzowany testosteronem małolat. Gdy braknie Ci sensownych odpowiedzi zaczynasz używać epitetów. Ja po prostu mam Cię za chama i tak też będę Ciebie traktować. Wypomniałeś mi że pochodzę z Wągrowca... tak Wągrowiec ma 25tyś mieszkańców a Syców z którego pochodzisz to aż 10tyś. Więc wiem skąd u Ciebie taka kultura. I żadne pokończone przez Ciebie fakultety tego nie zmienią.
Howgh!

Zdun Darek B
01-02-2015, 20:00
To co z tym sufitem podwieszanym do stropu monolitycznego ?
Jak płyta ?
Jaki rozstaw stelaży CD ?
Czy w takim stropie można stosować kołki plastikowe ?

fenix2
01-02-2015, 20:07
To co z tym sufitem podwieszanym do stropu monolitycznego ?
Jak płyta ?
Jaki rozstaw stelaży CD ?
Czy w takim stropie można stosować kołki plastikowe ?
A co ma być?
Płyta 12.5, rozstaw 40-50, nie wolno stosować kołków plastikowych tylko dyble metalowe (wiem droższe).

rafał2011
01-02-2015, 20:23
Rom widać każdy z branży Ciebie kocha, Ty jak zwykle będziesz tłumaczył to konkurencją itp. moim zdaniem jesteś tak przez nas uwielbiany, dlatego że jesteś subtelnym chamem...:bye:

Rom-Kon
01-02-2015, 22:54
Rom widać każdy z branży Ciebie kocha, Ty jak zwykle będziesz tłumaczył to konkurencją itp. moim zdaniem jesteś tak przez nas uwielbiany, dlatego że jesteś subtelnym chamem...:bye:
W przeciwieństwie do Ciebie jestem subtelnym...

...jakbyś nie zrozumiał to Ty jesteś bez subtelności ;)

Rom-Kon
01-02-2015, 22:58
A co ma być?
Płyta 12.5, rozstaw 40-50, nie wolno stosować kołków plastikowych tylko dyble metalowe (wiem droższe).

Wszytko ok. ale jeśli sufit nie musi spełniać wymogów p.poż to kołki mogą być spokojnie plastikowe - oczywiście nie samowylatające.

rafał2011
02-02-2015, 06:57
W przeciwieństwie do Ciebie jestem subtelnym...

...jakbyś nie zrozumiał to Ty jesteś bez subtelności ;)

Tak Rom, jesteś subtelnym chamem.

piotrek0m
02-02-2015, 08:57
Witam,

Wykonuję zabudowę poddasza. Sufit podwieszany do jętek za pomocą prętów mocujących + wieszak obrotowy ze sprężyną + ruszt w układzie 2-poziomowym krzyżowym, o rozstawie 40 cm. Zastosuję dwie zwykłe płyty g-k 12,5 mm. I teraz tak... czytam, że pierwsza warstwa płyt powinna być na łączeniach bezwzględnie szpachlowana. Zabezpiecza to zewnętrzną płytę przed powstawaniem wybrzuszeń lub pęknięć. Ponoć na niezaszpachlowanym łączeniu powstanie wypukłość, która może oddziaływać na drugą warstwę płyt i spowodować nawet jej pęknięcie. Proszę o wyjaśnienie w jaki sposób szpachlowanie (bez zbrojenia taśmami - zbrojenie nie jest wymagane) ma zapobiec przenoszeniu ewentualnych naprężeń. Czy to są aż tak duże naprężenia? Trudno mi zrozumieć, żeby warstwa elastycznego spoiwa wystarczyła.

I jeszcze jedno, wykonawca stosuje listwy typu "L" na wszystkich krawędziach płyt graniczących ze ścianami... bardzo nalegał na jej zakup, przy czym nie ma interesu w sprzedaży swojego produktu, gdyż wszystkie materiały kupuję sam. Ma to cel?

Rom-Kon
02-02-2015, 11:13
Witam,

Wykonuję zabudowę poddasza. Sufit podwieszany do jętek za pomocą prętów mocujących + wieszak obrotowy ze sprężyną + ruszt w układzie 2-poziomowym krzyżowym, o rozstawie 40 cm. Zastosuję dwie zwykłe płyty g-k 12,5 mm. I teraz tak... czytam, że pierwsza warstwa płyt powinna być na łączeniach bezwzględnie szpachlowana. Zabezpiecza to zewnętrzną płytę przed powstawaniem wybrzuszeń lub pęknięć. Ponoć na niezaszpachlowanym łączeniu powstanie wypukłość, która może oddziaływać na drugą warstwę płyt i spowodować nawet jej pęknięcie. Proszę o wyjaśnienie w jaki sposób szpachlowanie (bez zbrojenia taśmami - zbrojenie nie jest wymagane) ma zapobiec przenoszeniu ewentualnych naprężeń. Czy to są aż tak duże naprężenia? Trudno mi zrozumieć, żeby warstwa elastycznego spoiwa wystarczyła.

I jeszcze jedno, wykonawca stosuje listwy typu "L" na wszystkich krawędziach płyt graniczących ze ścianami... bardzo nalegał na jej zakup, przy czym nie ma interesu w sprzedaży swojego produktu, gdyż wszystkie materiały kupuję sam. Ma to cel?Jeśli to nie jest system p.poż to dla mnie nie ma sensu dawanie 2x płyta.Że nie wspomnę o jakiś listwach. Ale to Twój wykonawca robi a nie ja. On daje na to gwarancje.

Rom-Kon
02-02-2015, 11:23
Przed szpachlowaniem należy odkurzyć spoinę miotełką zrobioną z piór czarnego kruka. Tylko z czarnego - białe się do tego nie nadają. A po zaszpachlowaniu należy stanąć twarzą w kierunku wschodnim i splunąć przez lewe ramę. Wtedy mamy pewność że płyty pękać nie będą.

devileczek
02-02-2015, 12:19
Przed szpachlowaniem należy odkurzyć spoinę miotełką zrobioną z piór czarnego kruka. Tylko z czarnego - białe się do tego nie nadają. A po zaszpachlowaniu należy stanąć twarzą w kierunku wschodnim i splunąć przez lewe ramę. Wtedy mamy pewność że płyty pękać nie będą.

Dlatego moi fachowcy tak pluli tu i tam:)

Rom-Kon, wspomniałeś o pistolecie HVLP, mozesz cos wiecej, jaki model, na sprezone powietrze, czy elektryczny ? Mam chałupę do pomalowania w jasnych kolorach, malowanie wałkiem/pędzlem mam opanowane, jeno mnie ręką boli i myślę nad alternatywa. Ile kasy trzeba by zainwestować w sensowny pistolet. Jak możesz napisz mi na priv.

devileczek
02-02-2015, 12:27
Panowie, mam taki temat. Stolarze zrobili mi schody drewniane na beton, boki i podstopnice zrobili z KG, na surowo. Czeka mnie szpachlowanie. Teraz na każdym schodku muszę wykończyć krawędzie, wkleić jakaś taśmę (moze Tuff-Tape czy może Mid-Flex, tylko ze ta dość gruba). Te odcinki taśmy będą miały ok 17 cm długości, na co je najlepiej wkleić. Widziałem taki patent AcrylPutz FX23 Flex, zbrojony włóknem, bardzo elastyczny i adhezyjny. Co Wy na to ? Mozna prosić o jakieś pomysły ?

Rom-Kon
02-02-2015, 18:09
Panowie, mam taki temat. Stolarze zrobili mi schody drewniane na beton, boki i podstopnice zrobili z KG, na surowo. Czeka mnie szpachlowanie. Teraz na każdym schodku muszę wykończyć krawędzie, wkleić jakaś taśmę (moze Tuff-Tape czy może Mid-Flex, tylko ze ta dość gruba). Te odcinki taśmy będą miały ok 17 cm długości, na co je najlepiej wkleić. Widziałem taki patent AcrylPutz FX23 Flex, zbrojony włóknem, bardzo elastyczny i adhezyjny. Co Wy na to ? Mozna prosić o jakieś pomysły ?
??? nie widzę tego. Może zapodaj jakieś fotki?

A o pistolecie to na piv.

devileczek
03-02-2015, 10:56
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=290300&d=1416587379

Nie pamiętam czy listwy podstopnicowe przykleili na amen czy nie. Jak przykleili to będzie jazda.
Mam na myśli pionowe krawędzie, styk boku schodów z podstopnicami

Zdun Darek B
03-02-2015, 11:00
Bajeranckie te schody ... no może pomijając te zabieg ... ale tralki i poręcz SUPER

Rom-Kon
03-02-2015, 11:14
Eeee tam zaraz bajeranckie. Widać że nowe a już powyginane ;)

Nie widzę jak to ma być z podstopnicą. czy tam ma być jeszcze płyta? Ale obojętnie czy tak czy nie to trzeba spoinować tak trochę mocniej. By nie pogrubiać łączeń użyłbym Vario lub Uniflot i flizelinę. Szeroką taśmę flizelinową lub z metra czyli tapeta z włókna szklanego - wtedy nie ma ograniczeń szerokości. Narożniki 90* - normalne alu. ale fliza pod nimi by nie pękało.

devileczek
03-02-2015, 11:18
Bajeranckie te schody ... no może pomijając te zabieg ... ale tralki i poręcz SUPER

Miło słyszeć, ale jak sie dobrze przyjrzysz, to zauważysz parę wpadek. Pierwsza, ze tralki na pierwszym biegu można było lepiej dociąć, brzuchy nie idą ładnie w jednej lini czy łuku. Druga, to ze druga tralka od dołu ma inny odcień. Mozna to bylo dopiescic. Tu mam jeszcze inne zdjecia, na pietrze i pare wpadek fachowcow przy plytowaniu, trzeba bylo sporo poprawiac.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302555&d=1422961251

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=290299&d=1416587333

bylo troche krzywo, jak odkrecilem wkrety to pokazala sie szpara :)

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302559&d=1422961715

takich sytuacji miałem z dziesiec

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302558&d=1422961700

devileczek
03-02-2015, 11:26
Eeee tam zaraz bajeranckie. Widać że nowe a już powyginane ;)

Nie widzę jak to ma być z podstopnicą. czy tam ma być jeszcze płyta? Ale obojętnie czy tak czy nie to trzeba spoinować tak trochę mocniej. By nie pogrubiać łączeń użyłbym Vario lub Uniflot i flizelinę. Szeroką taśmę flizelinową lub z metra czyli tapeta z włókna szklanego - wtedy nie ma ograniczeń szerokości. Narożniki 90* - normalne alu. ale fliza pod nimi by nie pękało.

Na poczatku byl beton, potem podstopnice i boki oblozono KG, na to listwy podstopnicowe drewniane( te 4 cm wysokie) , na koniec przyszli stolarze i zrobili stopnice , balustrade. Czy mam rozumieć ze cały bok schodów i podstopnice należy zaciągnąć flizelina i Vario, a potem w narożnikach zewnętrznych dodatkowo kątownik alu ?

ZygmuntRolicz
03-02-2015, 17:58
GK na podstopnicy to błąd. Pomieszkasz- przyznasz rację.

kamihi
03-02-2015, 19:06
Mam pytanie jak się nazywa i gdzie można kupić taki prostokątny pojemnik na masę szpachlową ( podobne do foremki od ciasta)?

rafał2011
03-02-2015, 19:31
http://www.marshalltown.pl/216-miski-do-gladzi

kamihi
03-02-2015, 19:33
Dzięki . Muszę zakupić bo widzę że ułatwia życie :D

devileczek
03-02-2015, 21:04
Zygmunt, Ja mogę przyznać rację juz teraz, tylko nie bardzo wiem do czego pijesz. Mógłbyś rozwinąć swoją mysl Twoja uwaga mnie intryguje. dzięki.

Rom-Kon
03-02-2015, 22:58
Zygmunt, Ja mogę przyznać rację juz teraz, tylko nie bardzo wiem do czego pijesz. Mógłbyś rozwinąć swoją mysl Twoja uwaga mnie intryguje. dzięki.

Wtrącę swoje 0,03PLN. Płyta g-k jest zbyt podatna na uszkodzenia a podstopnicę czasem się kopnie. Widziałem podstopnice otynkowane tynkiem żywicznym-mozaiką. też w paru miejscach były ubytki. Budowa stopnia też ma znaczenie - im trep bardziej wystaje tym lepiej

Oczywiście przyjmuję że płyta jest przyklejona po całości a nie na 3 placki.

devileczek
04-02-2015, 13:34
Tak, plyta byla klejona po calosci, wiec ma dobre podparcie. Majac na wzgledzie slabosc mechaniczna plyty, poprosilem o dodatkowa listwe wysokosci 4 cm, wiec tam gdzie podstopnica najbardziej jest narażona na udezenia, tam jest drewno. pozostaje nieosłonięte 13 cm KG. No i w butach w domu tez nie chodzimy, wiec musiałbym ten karton palcami zmasakrować.

Taki problem jeszcze mam. Chce zabudować stelaż od ubikacji, na to polozyc plytki i przykrecic wiszacy sedes. W instrukcji pisze ze podwojne plytowanie wystarczy, znaczy ze tak wykonana i wykończona płytkami ściana, nie podda się pod ciężarem osoby korzystającej z ubikacji. Czy rzeczywiście jest to mechanicznie wystarczające rozwiązanie ?

kamihi
05-02-2015, 14:50
Podsunie ktoś dobry patent na obrobienie schodów na strych ( styk sufitu KG z drewnianą ramką włazu) bo tam pewnie zawsze będzie pękać ???

rafał2011
05-02-2015, 15:05
Kupujesz taką gotową maskownicę 302835
albo obrabiasz listwą drewnianą.

fenix2
05-02-2015, 17:43
Mam pytanie jak się nazywa i gdzie można kupić taki prostokątny pojemnik na masę szpachlową ( podobne do foremki od ciasta)?

Kup zwykła foremkę do ciasta (chleba) za 6zł. Po co przepłacać. :-)

rafał2011
05-02-2015, 17:58
Kup zwykła foremkę do ciasta (chleba) za 6zł. Po co przepłacać. :-)

foremka to nie to samo:) w "rynience" jest ostra krawędź która czyści szpachelkę;)

kamihi
05-02-2015, 18:00
Wypieki mnie nie interesują..

ci_d
05-02-2015, 18:03
Może po to aby nie rdzewiała przy kontakcie z gipsem... W marketach też czasami występują (widziałem w Juli) ale jeśli dobra to zaproponowane wyżej lub jeszcze Stanley robi węższe z tworzywa szersze z nierdzewki (tyle że droższe)

rafał2011
05-02-2015, 18:15
Wolałbym dołożyć dyszkę i kupić sheetrocka niż stanleya z nierdzewki ...
302872302873

ci_d
05-02-2015, 18:27
on faktycznie wygląda lepiej. Ale jeśli u siebie tylko szpachluje (w sensie jedna robota) to z plastiku będzie najrozsądniej kupić (ekonomicznie) ;)

rafał2011
05-02-2015, 18:35
Wydaje mi się że nie tylko wygląda, sheetrock jako pierwszy zrobił zaokrąglone denko, jest niepodważalnym numerem jeden.
Sheetrock to pasja, stanley to kasa.

Na jedno szpachlowanie też bym kupił plastik, jest duzo lżejszy:)

Msihowk
05-02-2015, 20:42
A ja dzisiaj kupiłem sobie szpachelki firmy Veller 302892
Powiem że całkiem dobrze się nimi pracuje.
Miałem Sheetrocka 150mm ale się złamała:(

ZygmuntRolicz
05-02-2015, 20:44
Zygmunt, Ja mogę przyznać rację juz teraz, tylko nie bardzo wiem do czego pijesz. Mógłbyś rozwinąć swoją mysl Twoja uwaga mnie intryguje. dzięki.
Nawet kapciem typ "zakopiański "porobisz wgniecenia. Płyta to słaby pomysł.

rafał2011
05-02-2015, 20:46
A ja dzisiaj kupiłem sobie szpachelki firmy Veller 302892
Powiem że całkiem dobrze się nimi pracuje.
Miałem Sheetrocka 150mm ale się złamała:(

Powiem że serce mi się kraja jak widzę tak oparte szpachelki:) takie zboczenie, nie lubię jak "ostrze" dotyka ziarenek piasku. Po prostu tak mam:)

EDIT: Poza tym, niezłe sprzęty.

devileczek
05-02-2015, 22:37
Nawet kapciem typ "zakopiański "porobisz wgniecenia. Płyta to słaby pomysł.

A jaki jest dobry pomysł?

zosia - samosia
06-02-2015, 18:29
Pokażę zdjęciami jak mój ślubny odnawiał pokój na poddaszu. To był jego pierwszy prawdziwy remont. Dom drewniany, przeszło 100 lat. Wnętrze zrobiliśmy w płytach gipsowo-kartonowych. Używał listew pcv. Dlaczego nie metalowych? Dlatego że są bardziej elastyczne ale w pionie ładnie trzymały sztywność, łatwiejsze w docinaniu i ogólnie wygodniejsze i bardziej praktyczne. Widziałam, jak na początku mąż męczył się z metalowymi. Porażka! Gięły się, odkształcały i w ogóle nie polecam tego badziewia - szkoda nerwów.
Na dole płyty wykończył listwami takimi w kształcie litery J - niestety tego nie uwieczniłam, a teraz zasłaniają to komody.
303055
303058
303056
303057

EWBUD
06-02-2015, 19:28
Pokażę zdjęciami jak mój ślubny odnawiał pokój na poddaszu. To był jego pierwszy prawdziwy remont. Dom drewniany, przeszło 100 lat. Wnętrze zrobiliśmy w płytach gipsowo-kartonowych. Używał listew pcv. Dlaczego nie metalowych? Dlatego że są bardziej elastyczne ale w pionie ładnie trzymały sztywność, łatwiejsze w docinaniu i ogólnie wygodniejsze i bardziej praktyczne. Widziałam, jak na początku mąż męczył się z metalowymi. Porażka! Gięły się, odkształcały i w ogóle nie polecam tego badziewia - szkoda nerwów.
Na dole płyty wykończył listwami takimi w kształcie litery J - niestety tego nie uwieczniłam, a teraz zasłaniają to komody.
303055
303058
303056
303057

Nie szuka zleceń?
Moze mu coś kiedyś Panowie odstąpicie jak Wasz kalendarz się przepełni?
Widać, ze ma chęci i innowacje wprowadza....da radę....
:)

rafał2011
06-02-2015, 20:10
Muszę przyznać że robota rzuca się w oczy, takich szpachlarzy ze świecą szukać:)

maciejzi
06-02-2015, 21:33
Mam krótkie pytanie dot. płyt karton gips.

Mam konstrukcję z profili jednokierunkową (nie krzyżową). Profile CD60 co 50cm. Płyty w poprzek profili. Końce płyt mijają się co najmniej o jeden profil. Całość generalnie zgodnie z zaleceniami Knauf i Nida.
Na krawędziach ciętych i oryginalnych siatka z włókna szklanego 5cm. Na to gładź polimerowa Gipsar UNI (teraz już wiem, że jest nieodpowiednia).
Dookoła sufitów przy łączeniu ze ścianą też siatka i gładź, na ścianie taśma poślizgowa.

Wszyscy (3 fachowców) mi mówią, że na 100% popęka, bo zawsze sufit pęka. Tym bardziej na konstrukcji drewnianej dachu, a zwłaszcza na profilach ułożonych jednokierunkowo. Radzą połączyć sufit ze ścianą zgiętą taśmą fizelinową 10cm.

Teraz pytanie - czy popęka? Jeszcze raz zazbroić łączenia fizeliną i zastosować Uniflott czy inną masę?

rafał2011
07-02-2015, 08:42
Mam krótkie pytanie dot. płyt karton gips.

Mam konstrukcję z profili jednokierunkową (nie krzyżową). Profile CD60 co 50cm. Płyty w poprzek profili. Końce płyt mijają się co najmniej o jeden profil. Całość generalnie zgodnie z zaleceniami Knauf i Nida.
Na krawędziach ciętych i oryginalnych siatka z włókna szklanego 5cm. Na to gładź polimerowa Gipsar UNI (teraz już wiem, że jest nieodpowiednia).
Dookoła sufitów przy łączeniu ze ścianą też siatka i gładź, na ścianie taśma poślizgowa.

Wszyscy (3 fachowców) mi mówią, że na 100% popęka, bo zawsze sufit pęka. Tym bardziej na konstrukcji drewnianej dachu, a zwłaszcza na profilach ułożonych jednokierunkowo. Radzą połączyć sufit ze ścianą zgiętą taśmą fizelinową 10cm.

Teraz pytanie - czy popęka? Jeszcze raz zazbroić łączenia fizeliną i zastosować Uniflott czy inną masę?



Popęka na bank. Wklej taśmę papierową ewentualnie flizeline na uniflot, vario, gotowa masa sheetrock.

zosia - samosia
07-02-2015, 10:22
Nie szuka zleceń?
Moze mu coś kiedyś Panowie odstąpicie jak Wasz kalendarz się przepełni?
Widać, ze ma chęci i innowacje wprowadza....da radę....
:)

Dzięki, mąż robił to sobie, to może dlatego się bardziej starał żeby dobrze zrobić, tym bardziej że robił to po raz pierwszy - nie zajmuje się tym zawodowo ;-)
Ale dziękuję za słowa uznania, jak wróci z pracy pokażę mu komentarze fachowców :D

maciejzi
07-02-2015, 19:46
Popęka na bank. Wklej taśmę papierową ewentualnie flizeline na uniflot, vario, gotowa masa sheetrock.

Patrzyłem dziś - nie ma miejsca na fizelinę już.

Póki co zrobiłem drugą warstwę z Cekol C40. Na to dam ostatnią warstwę wykończeniową z gładzi finiszowej.

Rom-Kon
07-02-2015, 20:04
Mam krótkie pytanie dot. płyt karton gips.

Mam konstrukcję z profili jednokierunkową (nie krzyżową). Profile CD60 co 50cm. Płyty w poprzek profili. Końce płyt mijają się co najmniej o jeden profil. Całość generalnie zgodnie z zaleceniami Knauf i Nida.
Na krawędziach ciętych i oryginalnych siatka z włókna szklanego 5cm. Na to gładź polimerowa Gipsar UNI (teraz już wiem, że jest nieodpowiednia).
Dookoła sufitów przy łączeniu ze ścianą też siatka i gładź, na ścianie taśma poślizgowa.

Wszyscy (3 fachowców) mi mówią, że na 100% popęka, bo zawsze sufit pęka. Tym bardziej na konstrukcji drewnianej dachu, a zwłaszcza na profilach ułożonych jednokierunkowo. Radzą połączyć sufit ze ścianą zgiętą taśmą fizelinową 10cm.

Teraz pytanie - czy popęka? Jeszcze raz zazbroić łączenia fizeliną i zastosować Uniflott czy inną masę?



Dlaczego dopiero teraz zajrzałeś do tego tematu? Na pytanie czy popęka odpowiedź jest prosta... albo popęka albo nie popęka. Błędem nie było zastosowanie pojedynczej płyty i rusztu 1-poziomowego tylko dobór technologii spoinowania. By mieć pewność że nie popęka trzeba zrobić powtórne spoinowanie. Ze względu że nie ma już miejsca na grube taśmy - to już drugie spoinowanie - więc trzeba użyć materiałów cienkowarstwowych. Ja zrobiłbym to na gotowych masach wiaderkowych i flizelinie. A że już będzie ciężko trafić w którym dokładnie miejscu jest łączenie więc lepiej użyć szerszych taśm flizelinowych np. 10cm a nie standardowe 5cm. Taśmy papierowe - te które poleca Rafał - są trudne do opanowania przez amatorów.

W narożnikach sufit-ściana można dać też taśmę (tu już 5cm) stycznie do ściany a w sam narożnik dać akryl.

To powinno uratować sytuację.

Rom-Kon
07-02-2015, 20:09
Patrzyłem dziś - nie ma miejsca na fizelinę już.

Póki co zrobiłem drugą warstwę z Cekol C40. Na to dam ostatnią warstwę wykończeniową z gładzi finiszowej.

Nie ma miejsca to zrobisz trochę na górkę - flizelina jest cienka - a górkę rozprowadzisz szpachlówką na szerszą powierzchnię. jak dasz już ostatecznie gładź to wtedy czekać tylko i jak popęka to zrobić remont i technologia taka jak napisałem wyżej

...na tym etapie można jeszcze wziąć szlifierkę, gruby papier i zeszlifować wszystko co jest w spoinach. I wtedy po zagruntowaniu zacząć spoinowanie od początku.

maciejzi
07-02-2015, 20:27
Nie ma miejsca to zrobisz trochę na górkę - flizelina jest cienka - a górkę rozprowadzisz szpachlówką na szerszą powierzchnię. jak dasz już ostatecznie gładź to wtedy czekać tylko i jak popęka to zrobić remont i technologia taka jak napisałem wyżej

...na tym etapie można jeszcze wziąć szlifierkę, gruby papier i zeszlifować wszystko co jest w spoinach. I wtedy po zagruntowaniu zacząć spoinowanie od początku.

Dzięki za odpowiedź. Zapomniałem o tym wątku, nie wyświetla się w googlu na pytania o sposób spoinowania, tylko poradniki Nida i Knauf. Gipsar UNI polecił mi pan w markecie ("weźmie pan dowolną z polimerami, się nada").

Połowę mam zrobioną fizeliną, połowę siatką. Wszędzie Gipsarem UNI.
Rozumiem, że ten Gipsar UNI jest problemem, bo jest za miękki, a siatka dodatkowo pogarsza sprawę?

Czyli np. tam gdzie Gipsar UNI i fizelina, to może nie popękać, ale tam gdzie siatka, to już tak?

Rom-Kon
07-02-2015, 20:44
Dzięki za odpowiedź. Zapomniałem o tym wątku, nie wyświetla się w googlu na pytania o sposób spoinowania, tylko poradniki Nida i Knauf. Gipsar UNI polecił mi pan w markecie ("weźmie pan dowolną z polimerami, się nada").

Połowę mam zrobioną fizeliną, połowę siatką. Wszędzie Gipsarem UNI.
Rozumiem, że ten Gipsar UNI jest problemem, bo jest za miękki, a siatka dodatkowo pogarsza sprawę?

Czyli np. tam gdzie Gipsar UNI i fizelina, to może nie popękać, ale tam gdzie siatka, to już tak?

Tu jest pokazane dlaczego i w jakich warunkach siatka nie zdaje egzaminu (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126520-Spoinowanie-szpachlowanie-GK-kompendium&p=6759010&viewfull=1#post6759010)

Tiaa... "weź pan... się nada". I tak jest ze wszystkim. Sprzedawca w sklepie ma większą siłę przebicia, "większą" wiedzę niż fachowiec z 30-letnim stażem... ;)

maciejzi
07-02-2015, 21:26
Tu jest pokazane dlaczego i w jakich warunkach siatka nie zdaje egzaminu (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126520-Spoinowanie-szpachlowanie-GK-kompendium&p=6759010&viewfull=1#post6759010)

Tiaa... "weź pan... się nada". I tak jest ze wszystkim. Sprzedawca w sklepie ma większą siłę przebicia, "większą" wiedzę niż fachowiec z 30-letnim stażem... ;)

Na fizelinie warstwa Gipsara jest minimalna - czyli może położę drugą warstwę Cekolem C40, a tam gdzie mam siatkę w pierwszej warstwie, położę siatkę drugi raz i na to ten C40.
A na koniec jakaś finiszowa gładź.

Chyba tak będzie dobrze, co?

ZygmuntRolicz
08-02-2015, 08:43
Macieju, po pierwsze nie pytałeś 3 fachowców tylko pseudofachowców a to jakaś różnica o 70zł na metrze kwadratowym. Ja swoim klientom daję pisemną wieczną gwarancję na brak spękań na łączeniach płyt. Złym pomysłem jest też wywijanie czegokolwiek na rogu sufit- ściana. Juz byłoby lepiej gdybys wkleił tam mocna tasmę do narożników choć i na to wg mnie- szkoda kasy. Dałeś trochę ciała z ta masą polimerową. To może strzelić. Przygotuj się na ewentualne tapetowanie fizeliną całej płaszczyzny sufitów albo szlifierką kontową wyczyśc spoiny i zaspoinuj na nowo. Spójrz na film poniżej. Sufity przykręcone do jętek, rozstaw profili 47,5cm, szerokość profili 4,5cm. Ruszt pojedynczy.

http://youtu.be/moRbjbuNmfM



Mam krótkie pytanie dot. płyt karton gips.

Mam konstrukcję z profili jednokierunkową (nie krzyżową). Profile CD60 co 50cm. Płyty w poprzek profili. Końce płyt mijają się co najmniej o jeden profil. Całość generalnie zgodnie z zaleceniami Knauf i Nida.
Na krawędziach ciętych i oryginalnych siatka z włókna szklanego 5cm. Na to gładź polimerowa Gipsar UNI (teraz już wiem, że jest nieodpowiednia).
Dookoła sufitów przy łączeniu ze ścianą też siatka i gładź, na ścianie taśma poślizgowa.

Wszyscy (3 fachowców) mi mówią, że na 100% popęka, bo zawsze sufit pęka. Tym bardziej na konstrukcji drewnianej dachu, a zwłaszcza na profilach ułożonych jednokierunkowo. Radzą połączyć sufit ze ścianą zgiętą taśmą fizelinową 10cm.

Teraz pytanie - czy popęka? Jeszcze raz zazbroić łączenia fizeliną i zastosować Uniflott czy inną masę?

ZygmuntRolicz
08-02-2015, 09:11
A jaki jest dobry pomysł?
wyszpachlować te podstopnice czymś na bazie cementu. Jakąś masą wyrównawczą.

zeusrulez
08-02-2015, 10:34
szlifierką kontową wyczyśc spoiny i zaspoinuj na nowo

Boze na co Ty go namawiasz :) bedzie klnal w nieboglosy ;]

Rom-Kon
08-02-2015, 11:41
Boze na co Ty go namawiasz :) bedzie klnal w nieboglosy ;]
Lepiej teraz w trakcie budowy niż później jak będą mieszkać. :yes:

zeusrulez
08-02-2015, 11:46
Lepiej teraz w trakcie budowy niż później jak będą mieszkać. :yes:

Zgadza sie, ale tak czy owak bedzie klnal :)
PS Przy tej pracy trzeba byc bardzo, bardzo ostroznym.
Wolalbym juz sztywno sufit sciana, pozniej na calosc tapeta z wlokna.
O ile sprawnie idzie mu szpachlowanie.

Rom-Kon
08-02-2015, 11:52
Na fizelinie warstwa Gipsara jest minimalna - czyli może położę drugą warstwę Cekolem C40, a tam gdzie mam siatkę w pierwszej warstwie, położę siatkę drugi raz i na to ten C40.
A na koniec jakaś finiszowa gładź.

Chyba tak będzie dobrze, co?

Kolego jak nie dopilnujesz tego teraz to....

https://scontent-b.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/1959458_1043537038996424_7529617717614659147_n.jpg ?oh=b0c9e0fec2001442e9868a143ebb2a7a&oe=5549A49C

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/p417x417/1508645_1043536795663115_1837527652220904177_n.jpg ?oh=65ee31b4ef433ff96bf4d8bf13ba0f3a&oe=55581ED8&__gda__=1435643112_a51b5632329b8ed672841823041a9be 0

A później będziesz robił tak:

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/p417x417/1505079_1043537132329748_1630933738227056030_n.jpg ?oh=5e50a4a25d4887c7aa8b29069d9bc569&oe=555D3B2F&__gda__=1431267359_e49eb7be83fe00e04372284e8c8990d a

Suprajsik! Kabelek! :D

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/10984308_1043537128996415_2036459423485041472_n.jp g?oh=c2b9ec8bf80ec3b7d32c3c318937c6f0&oe=55629D0A&__gda__=1432666677_5c3e1c78422daf98812073cd7c0b124 e

https://scontent-a.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10959667_1043537135663081_1107750204690255216_n.jp g?oh=038eb0d305bda58524ba27e6524ed888&oe=554D367E

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/10422380_1043537205663074_5652784993223671376_n.jp g?oh=4502decf499ef0208ecb29e6b3747d5f&oe=554F07EE&__gda__=1430903505_54687776bb22d72336862c3bbad518f e

Nowe spoinowanie

https://scontent-a.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/p417x417/10934017_1043537378996390_6929428809752425064_n.jp g?oh=ac5dfeafd6ecc02ce575ebfcb84827dc&oe=554E7437

https://scontent-a.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/1908174_1043537458996382_2202072500897158870_n.jpg ?oh=4779eda2bb931fcb91587f0453055dc3&oe=55545E48

A tu jest cały album "Naprawa pęknięć płyt g-k. Pomieszczenie biurowe" (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com% 2Fmedia%2Fset%2F%3Fset%3Da.1043536365663158.107374 1862.593864663963666%26type%3D3%26uploaded%3D42)

...dodam że chyba wyszło dobrze bo reklamacji nie było. Spoinowanie wykonałem na taśmach flizelinowych w trzech warstwach i o różnej szerokości. Taśmy cięte z flizeliny - tapety z metra.

Rom-Kon
08-02-2015, 11:56
Zgadza sie, ale tak czy owak bedzie klnal :)
Wolalbym juz sztywno sufit sciana, pozniej na calosc tapeta z wlokna.
O ile sprawnie idzie mu szpachlowanie.
Sam się zastanawiam co ja wolałbym. Szlifować czy naciągnąć flizę po całości... sufit... trochę to upierdliwe. Z drugiej strony ten kurz... całe szczęście że wybór należy do Macieja :D

zeusrulez
08-02-2015, 12:20
Zgadza sie - upierdliwe, ale jak idzie Ci szpachlowanie to szybciej to zrobisz niz naprawa spoin.
Robilem tak jak Ty gabinet stomatologiczny i poddasze i powiedzialem sobie nigdy wiecej. Kolejne poddasze zrobilem po calosci tapeta i plyta/sciana na sztywno. Do tej pory zlego slowa nie uslyszalem. A na pewno uslyszalbym jesli cos byloby nie tak, bo prosilem Inwestora o referencje.
I zgadzam sie z Toba w 100% "cale szczescie ze wybor nalezy do Macieja"

ZygmuntRolicz
08-02-2015, 15:24
Panowie, kurz to jest jak sie sprzętu nie ma. ja jest szlifierka z odsysem to grama pyłu nie ma poza odkurzaczem.

maciejzi
08-02-2015, 17:02
Sam się zastanawiam co ja wolałbym. Szlifować czy naciągnąć flizę po całości... sufit... trochę to upierdliwe. Z drugiej strony ten kurz... całe szczęście że wybór należy do Macieja :D

Ryzyk fizyk. Na razie kładę drugą warstwę siatki tam gdzie jest jedna, tam gdzie fizelina nic nie zmieniam, a na spoiny w 2 warstwie masa do spoinowania z włóknami. Potem dam na tacę w lokalnym kościele i będę czekał na rysy ;-) Jak się pojawią to fizelina po całości

Rom-Kon
09-02-2015, 11:00
Panowie, kurz to jest jak sie sprzętu nie ma. ja jest szlifierka z odsysem to grama pyłu nie ma poza odkurzaczem.
Pokaż jak szlifierką kątową - bo żyrafą do ścian to nie pójdzie - i odkurzaczem szlifujesz bez pyłu. No chciałbym to widzieć :D

edit: nawet jak wyłapiesz 90% (chciałbym to widzieć!) pyłu to i tak te 10% zrobi swoje. Oczywiście lepiej z porządną drogą maszyną nie zaczynać bo pył zabije nawet najlepszą... lepiej zajechać jednorazówkę z Tesco. ...kolega tak załatwił boscha. Był przeszczęśliwy z tego powodu... zarobił...

Rom-Kon
09-02-2015, 11:10
no, oni oceniaja po sobie. nie kupi taki oslony bo 140 kosztuje. a tapete widzisz to, oni na gips jakby kleju nie bylo :D wszystko pod gore inaczej to by nie mogl jeden z drugim powiedziec, ze jest fachowcem.

Tak się składa że parę razy tapetę z włókna szklanego kładłem i to właśnie na klej. Ja do wykończeniówki nie trafiłem od betoniarki tylko przeszedłem z remontówki a przy remontach to tapety się kładło... różne tapety.

A jeśli chodzi o klej do tapet z włókna szklanego... najpierw się zapoznaj ile one kosztują u nas w Polsce, przelicz na metry kwadratowe a później powiedź inwestorowi ile to go będzie kosztować. Inwestor bardzo szybko kupi wiadro gotowej polimerówki, doda trochę wody, weźmie wałek, flizelinę przyklei i zaszpachluje na wiaderkowej masie. To są POLSKIE realia.

Rom-Kon
09-02-2015, 11:18
Ryzyk fizyk. Na razie kładę drugą warstwę siatki tam gdzie jest jedna, tam gdzie fizelina nic nie zmieniam, a na spoiny w 2 warstwie masa do spoinowania z włóknami. Potem dam na tacę w lokalnym kościele i będę czekał na rysy ;-) Jak się pojawią to fizelina po całości

Zamiast siatki mogłeś położyć flizelinę.

maciejzi
10-02-2015, 05:32
Zamiast siatki mogłeś położyć flizelinę.

Mogłem, ale siatka dużo łatwiejsza w obsłudze... :-)
Miałem kolejnego fachowca od szpachlowania na budowie. Mówi, że zawsze robi połączenie sufitu ze ścianami za pomocą taśmy fizelinowej o szer. 10cm (po 5 cm na sufit i na ścianę)... Tak go nauczyli w budowlance kilkanaście lat temu i od tego czasu tak robi

rafał2011
10-02-2015, 19:06
Macieju, po pierwsze nie pytałeś 3 fachowców tylko pseudofachowców a to jakaś różnica o 70zł na metrze kwadratowym. Ja swoim klientom daję pisemną wieczną gwarancję na brak spękań na łączeniach płyt. Złym pomysłem jest też wywijanie czegokolwiek na rogu sufit- ściana. Juz byłoby lepiej gdybys wkleił tam mocna tasmę do narożników choć i na to wg mnie- szkoda kasy. Dałeś trochę ciała z ta masą polimerową. To może strzelić. Przygotuj się na ewentualne tapetowanie fizeliną całej płaszczyzny sufitów albo szlifierką kontową wyczyśc spoiny i zaspoinuj na nowo. Spójrz na film poniżej. Sufity przykręcone do jętek, rozstaw profili 47,5cm, szerokość profili 4,5cm. Ruszt pojedynczy.

http://youtu.be/moRbjbuNmfM

Co flizelina na spoiny jest już nie dobra?:D

kamihi
11-02-2015, 17:45
Mam pytanie , Czy w obecnie panujących temp. Kleić płyty k-g na klej gipsowy ( mam kilka do zaaplikowaniady) budynek obecnie jeszcze nie ogrzewany ??? czy poczekać ??

Rom-Kon
11-02-2015, 21:27
Mam pytanie , Czy w obecnie panujących temp. Kleić płyty k-g na klej gipsowy ( mam kilka do zaaplikowaniady) budynek obecnie jeszcze nie ogrzewany ??? czy poczekać ??
Mam ten sam problem. Wstrzymuję wejście na robotę bo mam przykleić płyty na ścianę kolankową a budynek nie ma jeszcze z zewnątrz styropianu. Boję się że jak przyjdą mrozy to na żelbetach się odparzy. Jeszcze trzeba chwilkę poczekać.

kamihi
12-02-2015, 10:32
Ron a spoinowanie poddasza ??Też na nieco korzystniejsze warunki czekać czy można działać . Nie pali mi się ale w blokach startowych stoję :rolleyes: Płyty wiszą na sufitach i skosach .

Rom-Kon
12-02-2015, 12:01
Ron a spoinowanie poddasza ??Też na nieco korzystniejsze warunki czekać czy można działać . Nie pali mi się ale w blokach startowych stoję :rolleyes: Płyty wiszą na sufitach i skosach .

Jak utrzymasz temperaturę powyżej 0*C to tak . Najlepiej +5*C. Problemem jest długo utrzymująca się wilgoć a przez to wolno posuwają się prace. Ja robię na gipsach wiążących a tylko sporadyczne elementy na wiaderkowych więc nie czekam na całkowite wyschnięcie tylko mogę robić mokre, na mokre. Czekam tylko na wyschnięcie do szlifowania. Ale na wiaderkowych to musisz czekać aż poprzednia warstwa wyschnie - a to przy takich temperaturach trwa...

temperatura u mnie (przy mrozach na zewnątrz) to 5-7* i malowałem. Farba schła praktycznie 3 dni - mokre było na taśmach.

kamihi
12-02-2015, 12:05
No to będę musiał poczekać . Niestety barak pieca mnie przystopował deko. Ale idzie wiosna ,,,,;) dzięki za info

devileczek
13-02-2015, 20:57
wyszpachlować te podstopnice czymś na bazie cementu. Jakąś masą wyrównawczą.

Dzięki Zygmunt za rade, czyli porostu otynkować czymś mocnym,cementowym, na cienko. To chyba dopiero przy najbliższym remoncie. Puki co dokończę to co już jest.

devileczek
13-02-2015, 21:07
Tak się składa że parę razy tapetę z włókna szklanego kładłem i to właśnie na klej. Ja do wykończeniówki nie trafiłem od betoniarki tylko przeszedłem z remontówki a przy remontach to tapety się kładło... różne tapety.

A jeśli chodzi o klej do tapet z włókna szklanego... najpierw się zapoznaj ile one kosztują u nas w Polsce, przelicz na metry kwadratowe a później powiedź inwestorowi ile to go będzie kosztować. Inwestor bardzo szybko kupi wiadro gotowej polimerówki, doda trochę wody, weźmie wałek, flizelinę przyklei i zaszpachluje na wiaderkowej masie. To są POLSKIE realia.

Wracając do moich schodów. Rom, sugerowałeś żeby położyć na KG tapetę z włókna szklanego. No i pytanie, dużo tego nie mam do zrobienia, wiec na kleju.szpachli/gładzi oszczędzał nie będę. Czym najlepiej przykleić tapetę? a po wyschnięciu co na te flizelinke, żeby się dobrze trzymało ? Na budowie zawsze miałem robione szpachlowanie zbrojonym Seminem CE86 i na to gladz CE68. Wszystko fajnie sie trzyma.

dzekwj
20-02-2015, 08:47
Panowie, mam pytanie dotyczące gruntu.
Jak właściwie zagruntować ściany i sufity z płyt GK przed malowaniem. Łączenia mam zrobione, tzn. zatopione taśmy i zabieram się za położenie na nich warstwy gładzi. Z tym, że nie będę nakładał gładzi na całe powierzchnie płyt tylko na łączenia i rogi. Jak to później zagruntować, bo zauważyłem, że miejsca gdzie widać gips są bardziej chłonne niż papier na płytach. Mam te miejsca zagruntować 2x, czy całość jeden raz wystarczy. I proszę podpowiedzcie jakiego gruntu użyć i czy ew. mieszać go z farbą, jak niektórzy polecają.

Rom-Kon
20-02-2015, 09:25
Panowie, mam pytanie dotyczące gruntu.
Jak właściwie zagruntować ściany i sufity z płyt GK przed malowaniem. Łączenia mam zrobione, tzn. zatopione taśmy i zabieram się za położenie na nich warstwy gładzi. Z tym, że nie będę nakładał gładzi na całe powierzchnie płyt tylko na łączenia i rogi. Jak to później zagruntować, bo zauważyłem, że miejsca gdzie widać gips są bardziej chłonne niż papier na płytach. Mam te miejsca zagruntować 2x, czy całość jeden raz wystarczy. I proszę podpowiedzcie jakiego gruntu użyć i czy ew. mieszać go z farbą, jak niektórzy polecają.

Zasięgnij opinii u Gościa który się na tym zna.. tu znajdziesz odpowiedzi (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?231805-Chemia-budowlana-prosto-od-producenta!)

ZygmuntRolicz
21-02-2015, 07:03
Czym bys nie zagruntował, jeżeli nie szpachlujesz cało-powierzchniowo to wszystko będzie widać.


Panowie, mam pytanie dotyczące gruntu.
Jak właściwie zagruntować ściany i sufity z płyt GK przed malowaniem. Łączenia mam zrobione, tzn. zatopione taśmy i zabieram się za położenie na nich warstwy gładzi. Z tym, że nie będę nakładał gładzi na całe powierzchnie płyt tylko na łączenia i rogi. Jak to później zagruntować, bo zauważyłem, że miejsca gdzie widać gips są bardziej chłonne niż papier na płytach. Mam te miejsca zagruntować 2x, czy całość jeden raz wystarczy. I proszę podpowiedzcie jakiego gruntu użyć i czy ew. mieszać go z farbą, jak niektórzy polecają.

Rom-Kon
21-02-2015, 09:38
Czym bys nie zagruntował, jeżeli nie szpachlujesz cało-powierzchniowo to wszystko będzie widać.
Malowanie natryskiem eliminuje różnice w nakładaniu farby na miejsca mniej i bardziej chłonne. Z wałka w miejscu bardziej chłonnym więcej farby się przylepi i może być widać a przy natrysku ten problem odpada.

Ale faktycznie szpachlowanie całościowe rozwiązuje ten problem... i dodatkowo poprawia całą estetykę wykończenia.

ZygmuntRolicz
21-02-2015, 15:52
Romek, proszę nie wypowiadaj się nt rzeczy o których nie masz pojęcia.

tomasz130672
21-02-2015, 21:33
Witam

Robię sam dla siebie po godzinkach sporę poddasze (180m2 użytkowej) , ale moja wiedza na ten temat jest taka sobie.... Co prawda siedzę w budowlance, ale nie w wykończeniach, które mnie "wykańczają"

Mianowicie sprawa wygląda tak, że na ścianach jest tynk cem-wap drobnoziarnisty, na skosach i sufitach zabudowa z GK Rigpsa....

Stelaże, poszły gładko, myślę że zrobione porządnie, rozstawy profili od 30 do 38cm wychodził, Płyty zawsze łączone na profilach.... Płaszczyzny myślę spoko (max odchylenia 1-1,5mm ) na łacie 3m.

Miałem robić połączenia ślizgowe, ale namówił mnie znajomy na sztywne połączenie i taśmy straitflexa..... ( Ma w nowym domu tak zrobione i po 2 latach, żadnego pęknięcia)

Sprostujcie, jeśli robię jakiś błąd, bo wymyśliłem sobie to tak.....

1 - Gruntowanie krawędzi, gdzie będą spoiny - Tylko czym, może Ceresit CM17 ??
2 - uzupełnienie spoin - Knauf uniflott ??
3 - Wklejenie taśm - Knauf uniflott ??
Taśmy strait flex:
Płaskie łącznie - Tuff tape
Rogi wewnętrzne i zewnętrzne - Oryginal lub uno-bead
Połaczenie GK z murem - MID-FLEX 300
4 - Zaszpachlowanie "cieniowanie" - też może uniflott ??
5 - Szlifowanie całości i odpylenie
6 - Gruntowanie całości tzn, płyty, wcześniej wykonane spoiny i tynki cem-wap - znów CM17 ??
7 - Gładź, finish, zaciągnięty po całości na standard Q4... Tutaj hmm.... SHEETROCK SUPER FINISH z Kanufa, lub SHEETROCK All Purpose z norgips ??
8 - Przeszlifowanie całości
9 - Gruntowanie ?? Znów CM17 ??
10 - Farba docelowa.... prawdopodobnie coś z firmy TIKKURILA, jak fundusze pozwolą.


Chcę to zrobić porządnie, dlatego celuje w materiały z lekko wyższej półeczki, i przede wszystkim miało wygląd....

Zacząłem próby w jednym najmniejszym pokoju, i jak narazie jestem na etapie 4 Jedyne co mnie kurcze niepokoi, to że niekiedy pod taśmą, szczególnie w rogach zewnętrznych, jak by miejscami była lekka pustka, jak by masy brakło miejscem....

Próbowałem zrobić najpierw unflotem na gotowo i dopiero wklejać taśmę, a próbowałem też jak "fachowcy z usa na youtube" Za jednym zamachem bez wcześniejszego spoinowania, w obu przypadkach ten sam efekt, można powiedzieć... hmm, chyba że za bardzo chcę wycisnąć gips z pod taśmy .... no sam nie wiem.


Z góry dzięki za poradę jakiejś mądrej głowy

Rom-Kon
22-02-2015, 16:42
Romek, proszę nie wypowiadaj się nt rzeczy o których nie masz pojęcia.
Przepraszam Cię O Wielki I Wszechwiedzący Ty Tylko Znający Się na Rzeczy! ...i znów piszesz jak szczyl a nie jak facet który (podobno) ma już czterdziestkę na karku. Jak Cię brać za poważnego jak z daleka lecisz gimbazją?

Rom-Kon
22-02-2015, 16:59
Witam

Robię sam dla siebie po godzinkach sporę poddasze (180m2 użytkowej) , ale moja wiedza na ten temat jest taka sobie.... Co prawda siedzę w budowlance, ale nie w wykończeniach, które mnie "wykańczają"

Mianowicie sprawa wygląda tak, że na ścianach jest tynk cem-wap drobnoziarnisty, na skosach i sufitach zabudowa z GK Rigpsa....

Stelaże, poszły gładko, myślę że zrobione porządnie, rozstawy profili od 30 do 38cm wychodził, Płyty zawsze łączone na profilach.... Płaszczyzny myślę spoko (max odchylenia 1-1,5mm ) na łacie 3m.

Miałem robić połączenia ślizgowe, ale namówił mnie znajomy na sztywne połączenie i taśmy straitflexa..... ( Ma w nowym domu tak zrobione i po 2 latach, żadnego pęknięcia)

Sprostujcie, jeśli robię jakiś błąd, bo wymyśliłem sobie to tak.....

1 - Gruntowanie krawędzi, gdzie będą spoiny - Tylko czym, może Ceresit CM17 ??
2 - uzupełnienie spoin - Knauf uniflott ??
3 - Wklejenie taśm - Knauf uniflott ??
Taśmy strait flex:
Płaskie łącznie - Tuff tape
Rogi wewnętrzne i zewnętrzne - Oryginal lub uno-bead
Połaczenie GK z murem - MID-FLEX 300
4 - Zaszpachlowanie "cieniowanie" - też może uniflott ??
5 - Szlifowanie całości i odpylenie
6 - Gruntowanie całości tzn, płyty, wcześniej wykonane spoiny i tynki cem-wap - znów CM17 ??
7 - Gładź, finish, zaciągnięty po całości na standard Q4... Tutaj hmm.... SHEETROCK SUPER FINISH z Kanufa, lub SHEETROCK All Purpose z norgips ??
8 - Przeszlifowanie całości
9 - Gruntowanie ?? Znów CM17 ??
10 - Farba docelowa.... prawdopodobnie coś z firmy TIKKURILA, jak fundusze pozwolą.


Chcę to zrobić porządnie, dlatego celuje w materiały z lekko wyższej półeczki, i przede wszystkim miało wygląd....

Zacząłem próby w jednym najmniejszym pokoju, i jak narazie jestem na etapie 4 Jedyne co mnie kurcze niepokoi, to że niekiedy pod taśmą, szczególnie w rogach zewnętrznych, jak by miejscami była lekka pustka, jak by masy brakło miejscem....

Próbowałem zrobić najpierw unflotem na gotowo i dopiero wklejać taśmę, a próbowałem też jak "fachowcy z usa na youtube" Za jednym zamachem bez wcześniejszego spoinowania, w obu przypadkach ten sam efekt, można powiedzieć... hmm, chyba że za bardzo chcę wycisnąć gips z pod taśmy .... no sam nie wiem.


Z góry dzięki za poradę jakiejś mądrej głowy

Gdybyśmy taką metodą robili to za min. 120zł/m2 a i inwestor by na materiale zbankrutował...

Taśmy ok. tylko dlaczego midflex w narożnikach ze ścianą? Zbankrutujesz bo to najdroższa taśma!

spoiny cięte - gruntowanie i wypełnianie ok. CT17 to dobry grunt ale spokojnie można użyć tańszego.

Po wklejeniu taśm na uniflot od razu szpachlowanie finiszowe. Jeśli musisz coś przeszlifować - a robi się tak by nie trzeba było - to grubym papierem np. 40 awtedy nie zostaje drobny pył. Lekko odpylić i dalej "finiszować"

Po nałożeniu finisza - ile warstw to zależy od użytego materiału - i po całkowitym wyschnięciu szlifuje się papierem.

Po szlifowaniu odpylić - też zależy kali materiał - i można gruntować. Ja gruntuję farbą gruntującą. Po wyschnięciu robi się wyprawki gotową masą wiaderkową. I to jest dobrze przygotowane podłoże pod malowanie dekoracyjne.

Żadnych innych czarów nie używam.

Taśmy w narożniki rozwarte (skos-sufit) i proste (ściana-płyta) najlepiej wkleja się na masy wiaderkowe. Wybaczają błędy a wklejanie na uniflot czy vario to już wyższa szkoła jazdy. Te pustki mogą się odparzyć - ale wcale nie muszą ;) Tak to już bywa...

tomasz130672
22-02-2015, 22:34
Gdybyśmy taką metodą robili to za min. 120zł/m2 a i inwestor by na materiale zbankrutował...

Taśmy ok. tylko dlaczego midflex w narożnikach ze ścianą? Zbankrutujesz bo to najdroższa taśma!

spoiny cięte - gruntowanie i wypełnianie ok. CT17 to dobry grunt ale spokojnie można użyć tańszego.

Po wklejeniu taśm na uniflot od razu szpachlowanie finiszowe. Jeśli musisz coś przeszlifować - a robi się tak by nie trzeba było - to grubym papierem np. 40 awtedy nie zostaje drobny pył. Lekko odpylić i dalej "finiszować"

Po nałożeniu finisza - ile warstw to zależy od użytego materiału - i po całkowitym wyschnięciu szlifuje się papierem.

Po szlifowaniu odpylić - też zależy kali materiał - i można gruntować. Ja gruntuję farbą gruntującą. Po wyschnięciu robi się wyprawki gotową masą wiaderkową. I to jest dobrze przygotowane podłoże pod malowanie dekoracyjne.

Żadnych innych czarów nie używam.

Taśmy w narożniki rozwarte (skos-sufit) i proste (ściana-płyta) najlepiej wkleja się na masy wiaderkowe. Wybaczają błędy a wklejanie na uniflot czy vario to już wyższa szkoła jazdy. Te pustki mogą się odparzyć - ale wcale nie muszą ;) Tak to już bywa...


Dziękuję za odpowiedź...... troszkę mnie pocieszyłeś a zarazem zmartwiłeś....

Wiem, może przesadzam i "przepłacam" za materiał, ale chcę zrobić to jak najlepiej ;)

Co do masy..... byłem dziś w obi i z Knaufa mam do wyboru sheetrocka (90zł za wiadro 28kg) lub goldband ( gładź polimerowa) w cenie coś 50zł za wiadro 28kg...

Pracował ktos na tych masach ??

Rom-Kon
23-02-2015, 08:25
Obi jeden z najdroższych marketów... sheetrock jest ok. a o goldbandzie to nawet nie wiedziałem że coś takiego jest.

tomasz130672
23-02-2015, 08:44
Obi jeden z najdroższych marketów... sheetrock jest ok. a o goldbandzie to nawet nie wiedziałem że coś takiego jest.


Wiem, że najdroższy ale tylko tam znalazłem od ręki, by wziąć i spróbować na jednym pokoju.... Na lokalnym składzie mogę mieć taniej ale muszę zaczekać kilka dni i podać ilość ile tego w sumie potrzebuję ;)

kamihi
24-02-2015, 18:33
Taki problem mi się pojawił . Potrzebuje przymocować 60cm profilu UW do wylewki w której idą rury od podłogówki (dość gęsto ) I moje pomysły to na piankę montażową ? czy zły pomysł ? Jakieś propozycje ?

Rom-Kon
24-02-2015, 20:23
Taki problem mi się pojawił . Potrzebuje przymocować 60cm profilu UW do wylewki w której idą rury od podłogówki (dość gęsto ) I moje pomysły to na piankę montażową ? czy zły pomysł ? Jakieś propozycje ?
Rozumiem że to ścianka działowa. Są dwa sposoby. Pierwszy to dociąć suporeks na grubość profila UW i przykleić na klej do glazury bezpośrednio do posadzki a profil przykręcić do suporeksu a drugi sposób to tak jak profil UD na ścianie jak są kable. Tyle że na klej do glazury lub na inny np. pliuretanowy.

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/405949_644554925561306_1250782753_n.jpg?oh=6ac4908 756ffe7dabf1e3c93af4a733f&oe=55520C23&__gda__=1431454122_4cf99059533ed3a64c2f284e99b59a7 6

A tu jest cały album (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com% 2Fmedia%2Fset%2F%3Fset%3Da.644554805561318.1073741 832.593864663963666%26type%3D3) i wyjaśnione dokładnie jak się to robi.

Do suporeksu już nie przykręcać na kołki bo rozsadzają tylko na odpowiedniej długości wkręty do drewna. Jak się da gęsto to trzyma lepiej od kołków. Warunek - nie przekręcić gwintu czyli dokręcać z (u)czuciem ;)

Rom-Kon
24-02-2015, 20:28
Możesz też suporeks przykleić na piankę. Nie widzę problemu - szybciej wiąże. Pianka to spieniony klej poliuretanowy. Na piankę dziś całe domy stawiają więc i taka ścianka też się będzie trzymać ;)

kamihi
24-02-2015, 20:29
Podziękował . :D Akurat zostało mi kilka białych pustaków..... Super że są takie patenty i że są ludzie którzy się nimi dzielą ....

Rom-Kon
25-02-2015, 07:11
Jeśli to ma być ścianka jednostronna czyli okładzina to "fundament" można dać szerszy. To samo jeśli to ścianka instalacyjna czyli dwie ścianki z przerwą pośrodku. Taką ściankę instalacyjną stawiałem na silce - akurat pasowała szerokość i nic nie ciąłem.

maciejzi
01-03-2015, 12:40
Ścianę z sufitem wg zaleceń łączy się poprzez nałożenie akrylu. Ma on ukrywać ewentualne pęknięcie.

Tak zrobiłem, ok. tygodnia temu. Tylko że ten akryl pękł. Jest rysa wzdłuż, pośrodku akrylu, na ok. połowie długości spoiny.

Co teraz? Jeszcze raz nałożyć akryl? Czy silikon akrylowy?

ZygmuntRolicz
01-03-2015, 18:09
Wyrównaj temperature w pomieszczeniu i nałóż jeszcze raz akryl.

alcudia
01-03-2015, 18:55
Panowie potrzebuję porady fachowców .

Mam ściany z silikatu ,tynki cementowo wapienne , na tym gładź .Musieliśmy wykuć miejsce na wpuszczenie w ścianę metalowego płaskownika 3 cm x 60 cm .Płaskownik będzie pełnił funkcję podtrzymującą pewien element , istnieje prawdopodobieństwo że będzie się leciutko ruszał ( ruchy rzędu 2 lub 3 milimetrów lub leciutkie drżenie)
Teraz pytanie czym to zaszpachlować żeby nie pękało w przypadku minimalnych ruchów ?

Czy pomysł posmarowania gumą ( folia hydroizolacyjna ) i na to siatka i gips , byłby rozsądny ?
Czym to wypełnić żeby było dobrze ?

maciejzi
01-03-2015, 20:02
Panowie potrzebuję porady fachowców .

Mam ściany z silikatu ,tynki cementowo wapienne , na tym gładź .Musieliśmy wykuć miejsce na wpuszczenie w ścianę metalowego płaskownika 3 cm x 60 cm .Płaskownik będzie pełnił funkcję podtrzymującą pewien element , istnieje prawdopodobieństwo że będzie się leciutko ruszał ( ruchy rzędu 2 lub 3 milimetrów lub leciutkie drżenie)
Teraz pytanie czym to zaszpachlować żeby nie pękało w przypadku minimalnych ruchów ?

Czy pomysł posmarowania gumą ( folia hydroizolacyjna ) i na to siatka i gips , byłby rozsądny ?
Czym to wypełnić żeby było dobrze ?

Ja bym powiedział, że ruchu 2-3 mm to żadna szpachla nie wytrzyma i dałbym na to kawałek płyty karton gips, żeby płaskownik pod nią się ruszał. Ale to opinia laika

alcudia
01-03-2015, 21:41
Hmm... no może przesadzam z tymi 2-3 milimetrami . Na pewno będzie lekko drgać .

Z płytą dobry pomysł ale tam mam tylko około pół centymetra na gips ( płyta będzie za gruba)

Może przykleić tam jakiś cieniutki plastik oddylatowany od płaskownika ale czy na wierzch gips złapie ?

maciejzi
01-03-2015, 22:18
Może cienką sklejkę? Na to siatka z klejem gipsowym i jak wyschnie cienka warstwa gładzi finiszowej.

NAMOW
02-03-2015, 11:55
A może uda się jednak zastosować płytę 6 mm?

Rom-Kon
02-03-2015, 19:34
Nakleić po całości płytę. Na całą ścianę.

lukastob
12-03-2015, 18:39
Witam, mam pytanie odnośnie gładzi finiszowej. Spoinowanie robiłem vario, w krawędzie oryginalne wkleiłem tufftape, w cięte oraz brzegi dałem flizelinę. Teraz zastanawiam się co dać na koniec żeby całkiem nie zbankrutować, żeby było dobrze i robiło się tym w miarę łatwo bo to mój debiut :) Pytanie też czy pod masę finiszową przeszlifować spoiny papierem i całość zagruntować?

żona m
14-03-2015, 20:29
Pokażę zdjęciami jak mój ślubny odnawiał pokój na poddaszu. To był jego pierwszy prawdziwy remont. Dom drewniany, przeszło 100 lat. Wnętrze zrobiliśmy w płytach gipsowo-kartonowych. Używał listew pcv. Dlaczego nie metalowych? Dlatego że są bardziej elastyczne ale w pionie ładnie trzymały sztywność, łatwiejsze w docinaniu i ogólnie wygodniejsze i bardziej praktyczne. Widziałam, jak na początku mąż męczył się z metalowymi. Porażka! Gięły się, odkształcały i w ogóle nie polecam tego badziewia - szkoda nerwów.
Na dole płyty wykończył listwami takimi w kształcie litery J - niestety tego nie uwieczniłam, a teraz zasłaniają to komody.
303055
303058
303056
303057

Chłopie przestan nachalnie reklamować swoje wykonczeniówki, bo to szmira nad szmirami.

Sturmer
17-03-2015, 22:03
Przeczytałem sporo z tego wątku ale nie znalazłem informacji o zabudowie poddasza płytami gipsowo włóknowymi. Konkretnie chodzi mi o fermacella. W kwietniu muszę przymierzyć się do zabudowy poddasza i szukam informacji. Czy poza ceną są jakieś minusy tego rozwiązania? Czy te płyty są mniej podatne na pęknięcia na spoinach? Podobno można to od razu malować bez kładzenia gładzi więc odpada jej koszt i cena robi się bardziej przystępna.

FlashBack
19-03-2015, 05:59
Przeczytałem sporo z tego wątku ale nie znalazłem informacji o zabudowie poddasza płytami gipsowo włóknowymi. Konkretnie chodzi mi o fermacella. W kwietniu muszę przymierzyć się do zabudowy poddasza i szukam informacji. Czy poza ceną są jakieś minusy tego rozwiązania? Czy te płyty są mniej podatne na pęknięcia na spoinach? Podobno można to od razu malować bez kładzenia gładzi więc odpada jej koszt i cena robi się bardziej przystępna.
nic nie wiesz wiec jak to? chcesz? czy musisz? podaj konkret dlaczego decyzja na ta plyte to, bedzie latwiej powiedziec o roznicach.

Sturmer
19-03-2015, 10:36
Wydaje mi się, że pytanie zadane konkretnie i nie rozumiem czego w nim nie rozumiesz? Muszę zrobić zabudowę poddasza bo bez tego to chyba ciężko zamieszkać??? A decyzji jeszcze nie ma i po to jest to pytanie czy ktoś to robił i jakie są plusy i minusy i czy warto w to iść?

mercedes35
19-03-2015, 11:07
Wiem, że istnieje osobny wątek/wątki dot. ocieplania i zabudowy poddasza, ale zakładam ten, aby ugruntować wiedzę wyłącznie na temat spoinowania.

Z tego co czytam najlepiej do łączenia płyt używać taśmy papierowej lub flizeliny, ale chciałbym aby w tym wątku doświadczeni forumowicze (Rom-Kon) syntetycznie poradzili. Chciałbym aby ten wątek był pomocny, zawierający konkrety a nie bezsensowne dyskusje na milion tematów. Niestety poszukiwanie informacji na forum sprawia często problemy głównie z powodu tego, że wątek schodzi na tematy poboczne.
A więc pytania pomocnicze:

1) jak spoinować zwykłe łączenia płyt - zwykłe mam na myśli te gdzie na spoine na brzegu płyty jest lekkie wgłebienie - jakich taśm używać i jak (czy flizelinę się moczy???), jakich szpachli, czy jest sens używać szpachli niewymagających zbrojenia

2) jak spoinować płyty, które były docinane a więc jedna lub dwie krawędzie, są cięte, nie ma zatem tego wgłębienia, gdzie można zatopić taśmę i zaszpachlować. Czy należy sfrezować te krawędzie, czy inaczej oszlifować, gdzieś czytałem, że watro gruntem ten gips pociągnąć...

3) jak spoinować łączenie płyt na skosach z sufitem i tynkowaną ścianką kolankową. Czy należy zastosować łączenie ślizgowe (jak to się robi?) i pokryć akrylem, czy typowo połączyć taśmą papierową/flizeliną? Czy warto podszlifować płyty tak, żeby miały skośne krawędzie przy łączeniu z sufitem, ścianką kol.?

4) jak spoinować łączenie płyt sufitowych ze scianami działowymi (pod profilem UD)? czy ślizgowo i akryl czy inaczej? Jak?

5) jak spoinować glify okna dachowego?

6) czy warto zaciągać szpachlą całą płytę a nie tylko połączenia?

Zacząłem właśnie przykręcanie płyt u siebie, bardzo pomogły mi porady forumowiczów, ale w kwestii spoinowania mam niedosyt wiedzy. Mam nadzieję, że ten wątek pomoże mi i innym forumowiczom.

Pozdrawiam,

Radek
Witaj,
nie mam teraz na tyle czasu,żeby odpowiadać tak szczegółowo ale na pewno najlepszą taśma na łączenia płyt gk jest taśma tuff tape tzw amerykańska a szpachla to fermacel.
Polecam www.farbywarowny.pl tam możesz dokonać zakupu jak i wysłać zapytanie a fachowcy na pewno ci na nie odpowiedzą -polecam
pozdrawiam

FlashBack
19-03-2015, 17:19
Witaj,
nie mam teraz na tyle czasu,żeby odpowiadać tak szczegółowo ale na pewno najlepszą taśma na łączenia płyt gk jest taśma tuff tape tzw amerykańska a szpachla to fermacel.
Polecam # (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.farbywarowny.p l)reklama# tam możesz dokonać zakupu jak i wysłać zapytanie a fachowcy na pewno ci na nie odpowiedzą -polecam
pozdrawiam
Że jak? jakim cudem takie powiązanie?

piotrek0m
29-03-2015, 18:30
Czy połączenia pokazane na zdjęciu powinny stanowić idealną linią prostą, taką jak np. narożnik ściany z wmontowanym narożnikiem aluminiowym ?

310590

Chodzi o to, że nigdy aż tak szczegółowo nie wpatrywałem się w żadną zabudowę, może przesadzam... i zacznę oczekiwać niemożliwego od wykonawcy... Bo wpatruję się w tą zabudowę, w styk skosu z sufitem i skosu ze ścianką kolankową ... no i nie jest to super idealnie prosta linia, do jakiej przyzwyczailiśmy się w narożnikach ścian...

kamihi
29-03-2015, 18:40
powinna być prosta i to nie jest oczekiwanie nad wyrost

FlashBack
29-03-2015, 19:57
Czy połączenia pokazane na zdjęciu powinny stanowić idealną linią prostą, taką jak np. narożnik ściany z wmontowanym narożnikiem aluminiowym ?

310590

Chodzi o to, że nigdy aż tak szczegółowo nie wpatrywałem się w żadną zabudowę, może przesadzam... i zacznę oczekiwać niemożliwego od wykonawcy... Bo wpatruję się w tą zabudowę, w styk skosu z sufitem i skosu ze ścianką kolankową ... no i nie jest to super idealnie prosta linia, do jakiej przyzwyczailiśmy się w narożnikach ścian...
dobrze nie jest, powinny byc zachowane poziomy

ZygmuntRolicz
29-03-2015, 19:58
Tak to jest jak się robi poddasze za 45zl "na gotowo" ;)

piotrek0m
29-03-2015, 21:15
Nie, nie... obiektyw szerokokątny zniekształca geometrycznie obraz i nie można się sugerować linią narysowaną na zdjęciu, poziomy mierząc od podłogi mam zachowane w granicach 0,5 cm... no mówmy do 1 cm na długości 4,5 m pomieszczenia. Przy wysokości ścianki kolankowej będzie to w jednym miejscu powiedzmy 850 mm w innym 855 mm, 852 mm itp... różnicy wizualnie nie widać.

Bardziej chodzi mi o brak wizualnej ostrej krawędzi jaką daje zatopienie profilu aluminiowego w narożniku ściany ... kąty rozwarte bez profili są takie jakby z palca robione w moim odbiorze... nie wiem, może to wynikać że nie mam odniesienia do innych prac... ?

FlashBack
30-03-2015, 05:42
Nie, nie... obiektyw szerokokątny zniekształca geometrycznie obraz i nie można się sugerować linią narysowaną na zdjęciu, poziomy mierząc od podłogi mam zachowane w granicach 0,5 cm... no mówmy do 1 cm na długości 4,5 m pomieszczenia. Przy wysokości ścianki kolankowej będzie to w jednym miejscu powiedzmy 850 mm w innym 855 mm, 852 mm itp... różnicy wizualnie nie widać.

Bardziej chodzi mi o brak wizualnej ostrej krawędzi jaką daje zatopienie profilu aluminiowego w narożniku ściany ... kąty rozwarte bez profili są takie jakby z palca robione w moim odbiorze... nie wiem, może to wynikać że nie mam odniesienia do innych prac... ?powiadasz 1cm to duża nierówność.
Przykladasz 2m poziomnice pionowo od styku skosu z kolankowa w kierunku sufitu i jeżeli szczelina pomiędzy lata przekracza w którymś miejscu 2mm to jest złe.

Rom-Kon
30-03-2015, 12:27
Jeśli "na oko" jest źle - widać że coś jest krzywo to na pewno jest krzywo! I należy to poprawić. Latanie z długą - najlepiej 3 metrową łatą uważam za przesadę. Jeśli krzywizny nie widać na oko to później nikt z łatą po poddaszu nie będzie biegać. Narożniki mają trzymać linię i tyle.

GipD*
31-03-2015, 07:22
Jeśli "na oko" jest źle - widać że coś jest krzywo to na pewno jest krzywo! I należy to poprawić. Latanie z długą - najlepiej 3 metrową łatą uważam za przesadę. Jeśli krzywizny nie widać na oko to później nikt z łatą po poddaszu nie będzie biegać. Narożniki mają trzymać linię i tyle.

Tu należy zaszczepiać odbiory zgodne z przyjętymi przepisami. Każdy w końcu w umowie z wykonawcą ma zapis "prace zostaną wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną", nie dla sztuki "na oko" bądź kaprysu "bo tak " wykonawcy.

Rom-Kon
31-03-2015, 08:55
Tu należy zaszczepiać odbiory zgodne z przyjętymi przepisami. Każdy w końcu w umowie z wykonawcą ma zapis "prace zostaną wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną", nie dla sztuki "na oko" bądź kaprysu "bo tak " wykonawcy.
Dokładnie tak jak piszesz tylko... ja chciałbym robić według norm, chciałbym by moi Inwestorzy byli tylko tak wymagający by moja praca spełniała normy. Niestety tak dobrze nie jest... żadna norma nie przewiduje sprawdzania czy gazeta przejdzie pod 3m łatą albo sprawdzanie powierzchni ręczną lampą ledową przyłożoną bezpośrednio do ściany. I nie jest to wyssane z palca tylko takie sytuacje zaistniały na moich robotach. Jeszcze raz powtórzę - chciałbym (tylko) robić zgodnie z normami!

piotrek0m
31-03-2015, 13:40
Może warto byłoby przytoczyć kilka cytatów do norm ? Tych najbardziej istotnych przy końcowych odbiorach. Niestety, ale normy nie są łatwo dostępne... za darmo....

ZygmuntRolicz
31-03-2015, 17:54
Odbiór szpachlowanych ścian w jakości q3- odbiór z odległości 1.5 metra przy rozproszonym albo docelowym świetle, nieuzbrojonym okiem. Q4 jest z 1 metra.