PDA

Zobacz pełną wersję : Spoinowanie, szpachlowanie GK - kompendium



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8]

FlashBack
31-03-2015, 20:29
Może warto byłoby przytoczyć kilka cytatów do norm ? Tych najbardziej istotnych przy końcowych odbiorach. Niestety, ale normy nie są łatwo dostępne... za darmo....
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=310590&d=1427648847&thumb=1 według załączonego zdjęcia twoja ekipa prostuje to co powinno być proste? (placki ala gładz na skosie i suficie). Materiał na ten zabieg ekipa kupiła za swoje pieniądze?
pytam bo nie znam takiej technologii wykończenia, znam tylko q1, q2, q3 <<< tylko łączenia i q4. <<< cała powierzchnia.

Rom-Kon
31-03-2015, 21:28
Przy tynkach dwie górki lub dwa dołki lub górka i dołek na 2mm (ale chyba kiedyś było 3mm) przy łacie długości 2m. Szpachlowanie ścian polega na wygładzeniu powierzchni a nie na prostowaniu tynków. Gładź ma być gładka - brak widocznych skaz z odległości 1,5m przy oświetleniu rozproszonym - ciekawe kto wymyślił skośne podświetlenie halogenem :D

...ostatnio nie przeglądałem norm. Piszę to co mi zostało w pamięci sprzed paru lat gdy zgłębiałem ten temat.

GipD*
02-04-2015, 09:48
Przy tynkach dwie górki lub dwa dołki lub górka i dołek na 2mm (ale chyba kiedyś było 3mm) przy łacie długości 2m. Szpachlowanie ścian polega na wygładzeniu powierzchni a nie na prostowaniu tynków. Gładź ma być gładka - brak widocznych skaz z odległości 1,5m przy oświetleniu rozproszonym - ciekawe kto wymyślił skośne podświetlenie halogenem :D

...ostatnio nie przeglądałem norm. Piszę to co mi zostało w pamięci sprzed paru lat gdy zgłębiałem ten temat.
Stowarzyszenie Polski Gips wydało ciekawą broszurę. Zawiera podstawową wiedzę jaka jest potrzebną by wykonywać odbióry prac.

gramm
07-04-2015, 19:36
Cześć wszystkim!

Bardzo chciałbym prosić Was o rady i opinie w sprawie tego co i jak chcę zrobić :) Otóż, w moim salonie powstanie kominek - będzie to wersja "ciepła" z elementami akumulacyjnymi. W sprawie kominka zdecydowałem zdać się na specjalistę, także jego montaż jak i obudowa zostanie wykonana przez firmę, natomiast bardzo chciałbym własnymi ręcami i z Waszą radą porządnie wykończyć ścianę do której ten kominek będzie dostawiony.

Efekt końcowy ma wyglądać mniej więcej jak na projekcie poniżej:

http://i.imgur.com/9qFOkE0.jpg (http://imgur.com/9qFOkE0)

Wstępnie chciałem to obudować betonem architektonicznym, ale finalnie (ograniczenie kosztów) postanowiliśmy z narzeczoną na wybór szarej farby lub tynku udającego beton.

Na grafice poniżej podzieliłem całą bryłę na kolory:

http://i.imgur.com/aOHPfool.jpg (http://imgur.com/aOHPfoo)

Na czarno jest bryła zabudowy kominka jaką wykona dla nas firma, natomiast dwie zewnętrzne bryły w kolorze "złotawym" to zabudowa, którą chciałbym sam wykonać.

Wstępne pojęcie, jak całość złożyć do kupy mam - kilka razy zdarzyło mi się amatorsko popełnić zabudowy czy montaż płyt GK. Natomiast bardzo mi tutaj zależy na Waszych opiniach i radach na temat tego na co zwrócić szczególną uwagę przy takiej zabudowie, jakie materiały do tego polecacie.
Największa niewiadoma dla mnie na ten moment, to połączenie płaszczyzn płyt GK z obudową kominka i z sufitem, który jest pokryty jest tynkiem gipsowo wapiennym.
Zdaję sobie sprawę, że przy moim aktualnym poziomie wiedzy na temat tworzenia takiej zabudowy powinienem skorzystać z usług specjalisty ale bardzo mi zależy żeby wykonać to samemu - nie chodzi tu o koszty a raczej o satysfakcję stworzenia czegoś samemu ... z mentalnym jak i merytorycznym wsparciem forumowiczów :D

Z góry dziękuję za wszelkie komentarze :)

ola1100
10-04-2015, 10:24
312420


Witam

w jaki sposób połączyć płyty k-g z belkami , szpary maja nawet 3 cm, żeby nie było tego widać, i naturalnie zależy mi na tym, by nie wymieniać płyt na nowe :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

CzarnyIwan
10-04-2015, 10:45
Cześć wszystkim!

Bardzo chciałbym prosić Was o rady i opinie w sprawie tego co i jak chcę zrobić :) Otóż, w moim salonie powstanie kominek - będzie to wersja "ciepła" z elementami akumulacyjnymi. W sprawie kominka zdecydowałem zdać się na specjalistę, także jego montaż jak i obudowa zostanie wykonana przez firmę, natomiast bardzo chciałbym własnymi ręcami i z Waszą radą porządnie wykończyć ścianę do której ten kominek będzie dostawiony.

Efekt końcowy ma wyglądać mniej więcej jak na projekcie poniżej:

http://i.imgur.com/9qFOkE0.jpg (http://imgur.com/9qFOkE0)

Wstępnie chciałem to obudować betonem architektonicznym, ale finalnie (ograniczenie kosztów) postanowiliśmy z narzeczoną na wybór szarej farby lub tynku udającego beton.

Na grafice poniżej podzieliłem całą bryłę na kolory:

http://i.imgur.com/aOHPfool.jpg (http://imgur.com/aOHPfoo)

Na czarno jest bryła zabudowy kominka jaką wykona dla nas firma, natomiast dwie zewnętrzne bryły w kolorze "złotawym" to zabudowa, którą chciałbym sam wykonać.

Wstępne pojęcie, jak całość złożyć do kupy mam - kilka razy zdarzyło mi się amatorsko popełnić zabudowy czy montaż płyt GK. Natomiast bardzo mi tutaj zależy na Waszych opiniach i radach na temat tego na co zwrócić szczególną uwagę przy takiej zabudowie, jakie materiały do tego polecacie.
Największa niewiadoma dla mnie na ten moment, to połączenie płaszczyzn płyt GK z obudową kominka i z sufitem, który jest pokryty jest tynkiem gipsowo wapiennym.
Zdaję sobie sprawę, że przy moim aktualnym poziomie wiedzy na temat tworzenia takiej zabudowy powinienem skorzystać z usług specjalisty ale bardzo mi zależy żeby wykonać to samemu - nie chodzi tu o koszty a raczej o satysfakcję stworzenia czegoś samemu ... z mentalnym jak i merytorycznym wsparciem forumowiczów :D

Z góry dziękuję za wszelkie komentarze :)

Czekaj czy ja dobrze rozumiem że zdecydowałeś się na kominek akumulacyjny czyli taki co grzeje całą swoją obudową i zamierzasz go zabudować z dwóch stron. Czy to ma sens logiczno-ekonomiczny??? Jak zamierzasz połączyć ten akumulacyjny front kominka z frontem dwóch zabudów, wiesz że bedzie to widoczne?

Rom-Kon
10-04-2015, 12:05
312420


Witam

w jaki sposób połączyć płyty k-g z belkami , szpary maja nawet 3 cm, żeby nie było tego widać, i naturalnie zależy mi na tym, by nie wymieniać płyt na nowe :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Hmmm... szpary mają 3cm? 3mm to już dużo! Zrobiłbym ale gwarancji na to bym nie dał... nie podam jak bo zaraz sępy się zlecą i stwierdzą że to niezgodne ze sztuką. Tu na forum trzeba być bardziej papieskim od samego papieża... wymień płyty czyli zrób tak jak to powinno być.

piotrek0m
10-04-2015, 13:52
Hmmm... szpary mają 3cm? 3mm to już dużo! Zrobiłbym ale gwarancji na to bym nie dał... nie podam jak bo zaraz sępy się zlecą i stwierdzą że to niezgodne ze sztuką. Tu na forum trzeba być bardziej papieskim od samego papieża... wymień płyty czyli zrób tak jak to powinno być.

Podłączam się do pytania, też będę czymś wypełniał miejsca wejścia mieczy w sufit, szpary wprawdzie mają ok 1 cm, ale czym wypełnić - silikonem przed malowaniem ??

ola1100
10-04-2015, 14:06
Może chociaż jakaś podpowiedź, szpary 3 cm są w dwóch miejscach, reszta ma ok. 1 cm :rolleyes: na wymianę płyt niestety nie mam już czasu, bo muszę się tam niedługo wprowadzić

ZygmuntRolicz
10-04-2015, 18:06
Naklej na belkę jakąs taśmę klejącą typu "pakowa" tak aby mniej więcej jej połowa szerokości była w osi lica sufitu. Wypiankuj szpary pianką montażową. PO związaniu pianki zetnij ją równo z płaszczyzną sufitu- im ładniej dotniesz tym mniej szpachlowania będziesz miała. Na piankę nałóż fizelinę w warstwie unuflota lub Vario Rigips - zgodnie ze sztuką- czyli vario, na to fizelina i na nią znowu vario wszystko z jednego urobienia. Jak zwiąże, nałóż kolejną warstwę Vario. Jak zwiąże, nałóż wastwę masy szpachlowej. Jak zwiąże/ wyschnie wyszlifuj, zagruntuj, pomaluj. Odetnij taśmę równo z licem sufitu. Zrób akryl. i pomaluj go farbą sufitową.

Na pohybel patałachom!

kwasniak
23-04-2015, 23:20
Płyty klejone na grzebień do muru z silki wysokość 280cm jako że płyta ma 260cm mam zamiar na zmianę dokładać raz od dołu raz od góry brakujące 20cm. Pytanie czy do spinowania użyć fizeliny za 200 zł czy wydać prawie 1000 zł na TT (300m2 ściany w pionie). Wcześniej poruszany był ten temat i ludzie z branży twierdzili że przy płycie na klej fizylina wystarczy czy coś się zmieniło w tym temacie ? Drugie pytanie czy i czym gruntować silkę ?

Trzecie pytanie jak wykonać styk ramy okna i płyty ?

Rom-Kon
24-04-2015, 09:39
Płyty klejone na grzebień do muru z silki wysokość 280cm jako że płyta ma 260cm mam zamiar na zmianę dokładać raz od dołu raz od góry brakujące 20cm. Pytanie czy do spinowania użyć fizeliny za 200 zł czy wydać prawie 1000 zł na TT (300m2 ściany w pionie). Wcześniej poruszany był ten temat i ludzie z branży twierdzili że przy płycie na klej fizylina wystarczy czy coś się zmieniło w tym temacie ? Drugie pytanie czy i czym gruntować silkę ?

Trzecie pytanie jak wykonać styk ramy okna i płyty ?

????? 1000zł na Tuff Tape????? Kolego jak to liczysz???

300m2 ściany o wysokości 2,8m to około 110mb. Spoina co 1,2mb (x 2.8mb wysokości) + 110mb poprzecznie. Czyli razem około 7szt rolek po 30mb. Wiadomo że będą zakręty więc dojdzie jeszcze powiedzmy 5szt.(za dużo!) rolek. Razem 12szt rolek taśmy po niespełna 40zł/szt. U mnie wychodzi połowa tej kwoty - różnica z Twoim wyliczeniem flizeliny (nie liczyłem sam) to 300zł. Warto oszczędzać? A flizelina... no cóż... gorsze są już tylko siatki.

A przy oknach to dosuwasz płytę do ramy, tak by była tylko minimalna szczelina (max 2mm) a po zagruntowaniu - pierwszym malowaniu a przed ostatecznym dekoracyjnym malowaniem po prostu akrylujesz.

...inna sprawa to klejenie płyt na grzebień. Uważam że to jakieś wielkie nieporozumienie. Żaden producent systemów suchej zabudowy tego nie przewiduje. Proponuję uzbroić się w betoniarkę do mieszania kleju, szerokie grabie jako grzebień i rower bo na pieszo z tym klejem nie nadążysz - szczególnie jeśli użyjesz kleju T. Płyty G-K to nie glazura czy terakota. Kto to w ogóle wymyślił?

kwasniak
24-04-2015, 10:22
Ale wtopa :) nie wiem jak to policzyłem, masz rację sprawa taśmy wyjaśniona będzie TT. A co do grzebienia to sie nie upieram tylko dlaczego nie ?

Na broszurce Rigipsu przy oknie jest listwa PCV nie stosuje się jej ?

A swoją drogą gdzie kupujesz Tuffa po 40 zł w Warszawie ?

Rom-Kon
24-04-2015, 16:34
Ale wtopa :) nie wiem jak to policzyłem, masz rację sprawa taśmy wyjaśniona będzie TT. A co do grzebienia to sie nie upieram tylko dlaczego nie ?

Na broszurce Rigipsu przy oknie jest listwa PCV nie stosuje się jej ?

A swoją drogą gdzie kupujesz Tuffa po 40 zł w Warszawie ?
Dlaczego nie grzebień? Bo za mało będzie miejsca na "manewry" z płytą. Lepiej na małe placki ale gęsto. No i z grzebieniem za dużo roboty a z klejem czasu nie ma. Zbyt szybko wiąże. Chociaż są kleje dłużej wiążące i nawet dobre w cenie.

Listwy są tylko gdzie? Spotkałem je tylko na broszurach reklamowych ale w hurtowniach - nawet tych co handlują rigipsem nie ma. Jak zdobędziesz to napisz gdzie.

Taśmy TT są w normalnej cenie po około 42zł. Jeśli jest wyższa to już sprzedawcy walą w rogi. Gdzie ja kupuję? Bezpośrednio u dystrybutora ale ja jestem wykonawcą.

edit: kolega mi podpowiada że na grzebień to najpierw te ściany trzeba otynkować by równe były :D

FlashBack
25-04-2015, 16:29
Płyty klejone na grzebień do muru z silki wysokość 280cm jako że płyta ma 260cm mam zamiar na zmianę dokładać raz od dołu raz od góry brakujące 20cm. Pytanie czy do spinowania użyć fizeliny za 200 zł czy wydać prawie 1000 zł na TT (300m2 ściany w pionie). Wcześniej poruszany był ten temat i ludzie z branży twierdzili że przy płycie na klej fizylina wystarczy czy coś się zmieniło w tym temacie ? Drugie pytanie czy i czym gruntować silkę ?

Trzecie pytanie jak wykonać styk ramy okna i płyty ?
Zupełnie wystarczająca bedzie flizelina, a nawet siatka. Płyty czyli suche tynki wykonuje sie tylko na wysokosc plyty, Powinienes miec plyty 3m.
Profil do zakonczenia płyty przy np oknie nazywa się J (jotka). Jak zdupczysz klejenie narobisz szpar polamiesz plyty to TT bedzie git ona wlanie jest dla tkich co sobie nie radza.

Rom-Kon
25-04-2015, 20:52
Zupełnie wystarczająca bedzie flizelina, a nawet siatka. Płyty czyli suche tynki wykonuje sie tylko na wysokosc plyty, Powinienes miec plyty 3m.
Profil do zakonczenia płyty przy np oknie nazywa się J (jotka). Jak zdupczysz klejenie narobisz szpar polamiesz plyty to TT bedzie git ona wlanie jest dla tkich co sobie nie radza.

Jotka nie jest listwą przyokienną tylko do wykańczania krawędzi płyty... no i dodatkowo "nie wygląda"

Stary i dobry sposób na zapobieżenie pęknięciom spoin w czasach gdy robiło się tylko na siatkach to właśnie było zostawianie szpar pomiedzy płytami. Masa szpachlowa (wtedy to był szary gips Dolina Nidy) wnikał głęboko przez szczelinę (nawet 5mm!) i podpierał newralgiczne miejsce na łączeniu. Ale to tak na marginesie bo nawet ja jestem za młody by te czasy pamiętać i nigdy tego nie stosowałem. Za to kleiłem na podkładkach bo mi ściana "leciała" w pionie o 7cm!

Taśma TT jest dla tych co sobie nie radzą... i właśnie dlatego powinieneś ją propagować tu na forum bo trudno by forumowicze którzy robią swoje poddasze pierwszy i ostatni raz w życiu mieli tyle wprawy ci Ty.

kwasniak
11-05-2015, 00:20
ROM-KON robiłeś zdjęcia z klejenia płyt ?
A takie listy http://listwy.com.pl/listwa-zakonczeniowa-pcv-przyokienna-c12

Rom-Kon
11-05-2015, 08:08
Tak. Kleiliśmy płyty w piatek - trochę się zeszło. Może jeszcze dziś wrzucę.

Rom-Kon
13-05-2015, 09:52
ROM-KON robiłeś zdjęcia z klejenia płyt ?
A takie listy http://listwy.com.pl/listwa-zakonczeniowa-pcv-przyokienna-c12 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Flistwy.com.pl%2Fli stwa-zakonczeniowa-pcv-przyokienna-c12)

Tak. To są włąśnie te profile dylatacyjne do okien.

http://listwy.com.pl/img.php?w=200&h=200&src=Files/produkty/lpc12.png

...tylko znaleźć producenta to jedno a kupić w hurtowni to już inna bajka. A producent sprzedaje paczkami po 50szt.

Rom-Kon
13-05-2015, 09:57
Są fotki z klejenia płyt na placki do ściany.

https://m.ak.fbcdn.net/sphotos-e.ak/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10422587_1101130893237038_1566396897063646806_n.jp g?oh=a20ab766e119487e6b93ed8c22cb56fd&oe=55D1B34A&__gda__=1438738464_e6f34afadf6209af7cbc0b4c77c3394 3

https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xat1/v/t1.0-9/1509756_1101130979903696_1026624845698076118_n.jpg ?oh=ff5fd9dd327775e095879129366e4397&oe=56095C03

https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/988556_1101131599903634_6417915366884855166_n.jpg? oh=9ad7e1abc4fded15406df829246acfd0&oe=560CC6FB

Cały album jest w albumie na moim Facebooku - wystarczy kliknąć w ten link (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com% 2Fmedia%2Fset%2F%3Fset%3Da.1101130309903763.107374 1869.593864663963666%26type%3D1)
.

de_never
13-05-2015, 15:39
Żeby przekopać się dokładnie przez cały watek i wszystkie porady to trzeba by spędzić chyba 3 dni :eek:

Przeczytałem iż stosowałeś cekol C45 aplikowany mokro na mokro, mimo, ze producent tego nie zaleca, mógłbyś polecić ew wymienić jeszcze inne gładzie które można tak stosować? ( c45 próbowałem ale właśnie po czekaniu aż wyschnie, nakładaniu drugiej warstwy szlifowaniu później mi się rozwarstwiał czasami)- może wrócę i jeszcze raz spróbuje ale jest dla mnie za Twardy i szlifowanie go mnie trochę przeraża.
Z tych które znalazłem to Megaron classic i finish, franspol gs3, akryl putz S , jakie jeszcze byś polecił, warte do "wypróbowania" i "nauczenia" się ich dla osoby nie do końca " wprawionej" ?
Zależy mi głownie na gładziach aplikowanych mokro na mokro ponieważ bardzo często pierwsza- druga warstwa nie zawsze wychodzi dobrze. Poprawiając ubytki w domu zamiast, kłaść druga warstwie to trzeba czekać dzień aby pierwsza wyschła i jest to dość irytujące marnujące czas, gdyż po 20 minutach szpachlowania trzeba czekać cały dzień, aż pierwsza warstwa wyschnie. Nie zależy mi na gładziach które później wygładza się na mokro, raczej jako amator wole tradycyjnie szlifować.

zeusrulez
16-05-2015, 09:33
Daj sobie spokoj z tym :)
Poczekaj az wyschnie, "zeskrob" niedoskonalosci po pierwszym szpachlowaniu np kielnia i kladz druga warstwe.
Pierwsza nigdy nie wychodzi perfekcyjnie, no chyba, ze szpachlujesz plyty (chociaz idealem tego, tez bym nie nazwal)
Tak na marginesie, co Ty szpachlujesz i ile masz tych metrow, ze po 20 minutach mozesz szpachlowac to samo miejsce :p

Pozdrawiam

kamihi
16-05-2015, 09:56
Ron - ta listewka z rączką to " przyrząd " do ???? ( domyślam się że opatentowany przez ciebie :D)

Rom-Kon
16-05-2015, 21:07
Ron - ta listewka z rączką to " przyrząd " do ???? ( domyślam się że opatentowany przez ciebie :D)

Oczywiście że opatentowany! To przyrząd do klepania młotkiem. Po prostu jak dobijasz płyty samym młotkiem to je uszkodzisz. Lepiej przez podkładkę np. z deski czy łaty. A samą deskę ciężko się trzyma w ręce więc do łaty dokręciłem rączkę ze starej pacy. Kiedyś miałem fajniejszą - metalowa rączka (też z pacy) i kawałek ładnej deseczki. Ale niestety ktoś ją był stratował i się rozleciała. A że nie często klei się płyty to też potrzebna nie była. A teraz naprędce skleciłem takie coś... a po robocie poleci do śmieci. Ot i wielka filozofia.

edit: dodatkowo jako że ja kurdupel jestem to ten przyrząd pozwala mi dobijać płyty 2.6m bezpośrednio z posadzki - nie muszę się skrabać na drabinę :D

de_never
17-05-2015, 22:33
Daj sobie spokoj z tym :)
Poczekaj az wyschnie, "zeskrob" niedoskonalosci po pierwszym szpachlowaniu np kielnia i kladz druga warstwe.
Pierwsza nigdy nie wychodzi perfekcyjnie, no chyba, ze szpachlujesz plyty (chociaz idealem tego, tez bym nie nazwal)
Tak na marginesie, co Ty szpachlujesz i ile masz tych metrow, ze po 20 minutach mozesz szpachlowac to samo miejsce :p

Pozdrawiam


Napisalem, ze uzupelniam ubytki, pekniecia w scianach itp. Robie delikatny remont w mieszkaniu. Odświeżenie scian- malowaniei wypelnianie peknieć i ubytkow i te wypelnianie mnie drazni bo zazpachluje pekniecie i musze czkeac az wyschnie, pozniej znow i znow czekac. A tak by poszlo na 2x mokro na mokro i pozniej tylko poczekac az wyschnie, wyszlifowac i z glowy.

Adam1982
05-06-2015, 07:38
Witam

czy ktoś z was jest w stanie rozpoznać po zdjęciach jaka to jest taśma ?
Chodzi mi o nazwę, i czy można coś takiego dostać w Polsce

319540319541

pozdrawiam

kwasniak
15-06-2015, 08:29
W krawędzie cięte wklejać TT czy flizeline ? Połączenia poziome płyty klejone.

Rom-Kon
15-06-2015, 08:42
W krawędzie cięte wklejać TT czy flizeline ? Połączenia poziome płyty klejone.
Ja TT-etkę daje na wszystkie łączenia. To już nie jest wielki koszt a śpi się spokojniej. Chociaż jak płyta jest dobrze klejona to TT to już jest system "guma na gumę".

Rom-Kon
15-06-2015, 08:47
Witam

czy ktoś z was jest w stanie rozpoznać po zdjęciach jaka to jest taśma ?
Chodzi mi o nazwę, i czy można coś takiego dostać w Polsce

319540319541

pozdrawiam

Wygląda jak profil dylatacyjny - maskujący wklejany w szczelinę dylatacyjną na płaszczyźnie płyty. A gdzie to dostać w PL? Może jest jakiś producent...

adu7
24-07-2015, 16:04
Witam
Proszę o informację nt. akrylowania płyt k-g , jak przeczytałem tj. po pierwszym malowaniu akryluje się połączenia sufit- ściana. moje pytanie bo gdzieś mi umknęło czy akryluje się także połączenia ściana kolankowa- skos gdy kąt jest rozwarty oraz skos sufit dla kąta rozwartego.
Proszę o pomoc.

Rom-Kon
24-07-2015, 18:15
Witam
Proszę o informację nt. akrylowania płyt k-g , jak przeczytałem tj. po pierwszym malowaniu akryluje się połączenia sufit- ściana. moje pytanie bo gdzieś mi umknęło czy akryluje się także połączenia ściana kolankowa- skos gdy kąt jest rozwarty oraz skos sufit dla kąta rozwartego.
Proszę o pomoc.
Nie akrylujesz tylko tych narożników w których jest kątowo wklejona taśma. Jeśli nie są połączone płaszczyzny taśmą to noralnie akrylujesz.

adu7
25-07-2015, 14:55
Witam
dziękuję za odpowiedź.
Czy można zobaczyć na jakimś zdjęciu jak wygląda takie połączenie przy kącie rozwartym?

Rom-Kon
17-08-2015, 22:33
Witam
dziękuję za odpowiedź.
Czy można zobaczyć na jakimś zdjęciu jak wygląda takie połączenie przy kącie rozwartym?
Wejdź na mojego fejsa tam powinno coś być. Kąty różne od 90* są przy oknach i na łączeniu skos-sufit i skos - ściana kolankowa. tego na fotkach szukaj.

adu7
23-08-2015, 18:30
Dzięki
Mam jeszcze takie pytania tj.
- po wykonaniu gładzi nie ma już potrzeby gruntowania ściany CT17 od razu farbę forste jako podkład?
- sufit mam już raz pomalowany jeden raz forste, można prosić o polecenie dobrej białej farby do ostatecznego wykończenia sufitu.

Pozdrawiam

Rom-Kon
23-08-2015, 21:33
Dzięki
Mam jeszcze takie pytania tj.
- po wykonaniu gładzi nie ma już potrzeby gruntowania ściany CT17 od razu farbę forste jako podkład?
- sufit mam już raz pomalowany jeden raz forste, można prosić o polecenie dobrej białej farby do ostatecznego wykończenia sufitu.

Pozdrawiam
Wszystko zależy od tego jaka gładź, ile warstw i czy się dobrze trzyma podłoża. Są gładzie które niezbyt dobrze się trzymają i dodatkowo jeszcze rozwarstwiają się. Te akurat powinno się "przykleić" gruntem głęboko penetrującym.

adu7
23-08-2015, 22:40
Jeszcze raz dzięki
Jakich farb Pan używa do malowania sufitu na biało, tylko forste ?
Pozdrawiam

Rom-Kon
24-08-2015, 18:14
Jeszcze raz dzięki
Jakich farb Pan używa do malowania sufitu na biało, tylko forste ?
Pozdrawiam
Forste używam od czasu jak zaczęła być dostępna. A wcześniej używałem farb firmy Kabe.

adu7
28-08-2015, 11:00
Witam
Niestety musiałem w drugim pokoju usunąć farbę na suficie z płyt KG bo się odspajała podczas malowania.
Obecnej mam widok płyt . Łączenia płyt są poszpachlowane.
Kolejne kroki:
- usunąć kurz, delikatnie przemyć płyty,
- zagruntować- mam CT17
- położyć gładź na całości sufitu, czyszczenie
- ponowne gruntowanie, malowanie.
Moje pytanie: czy przed szpachlowaniem grunt CT 17 rozcieńczyć czy pomalować płyty pędzlem bez rozcieńczania.
To samo pytanie ale już po wykonaniu gładzi - ROTBAND KNAUF, rozcieńczać grunt CT17 czy nie.
Pozdrawiam.

darkob
28-08-2015, 12:23
U siebie robiąc rozrabiałem CT17 z wodą w proporcji 1:2 ,kiedy po przeszlifowaniu uznałem że trzeba jeszcze raz na całe ściany naciągać gładź.Robiłem to wałkiem a nie pedzlem. Wyszlifowaną gładź małowałem też mieszając grunt z wodą ale dolewałem też farby gruntującej by było lepiej widać gdzie ewentualnie zrobić jeszcze poprawki .Po tym malowałem już tylko farbą gruntującą i nic mi sie na wałek nie nawijało....ale każdy ma swój sbosób.

Lukas6751
28-08-2015, 19:56
Faktycznie 300zł to nie jest dużo. To nie bazuka za 7 tysi. Ale i tak na to trzeba mieć metry. No i trzeba wszystko na raz spoinować bo mycie tego też trochę czasu zajmuje.

W Polsce też jest już dostępna podobna maszynka z Australijskiej firmy - delkotools, dodatkowo jest tam możliwość wklejania taśmy w rogach. Dostępne na www.gipsowo.pl

piotrek0m
14-10-2015, 14:06
Czy taki standard zabudowy g-k jak na fotce - widok w świetle bocznym - mieści się normach? Osobiście oczekiwałbym większej estetyki i wygładzenia powierzchni, choć patrząc "normalnie" przy świetle dziennym nie widać tych fal ...

334048

FlashBack
15-10-2015, 06:25
Czy taki standard zabudowy g-k jak na fotce - widok w świetle bocznym - mieści się normach? Osobiście oczekiwałbym większej estetyki i wygładzenia powierzchni, choć patrząc "normalnie" przy świetle dziennym nie widać tych fal ...

334048
Odsyłam do norm. I byś tak odbierał cały dom to nie miał byś dziś trupa.
Jak na pudrowanie trupa to, jest za dobrze.

ZygmuntRolicz
17-10-2015, 18:12
Odsyłam do norm. I byś tak odbierał cały dom to nie miał byś dziś trupa.
Jak na pudrowanie trupa to, jest za dobrze.
Syf straszny. Odbiór w rozproszonym świetle z odległości 1 m.

Adam1982
04-12-2015, 09:07
Wygląda jak profil dylatacyjny - maskujący wklejany w szczelinę dylatacyjną na płaszczyźnie płyty. A gdzie to dostać w PL? Może jest jakiś producent...

Znalazłem producenta z Czech
https://www.youtube.com/watch?v=FBkxAmf0FiY

Te które znajduje w Polsce nie mają wkładki silikonowej, albo za słabo szukam :)

yatta
21-01-2016, 16:04
U mnie pokoj po 'fachowcu' wyglada moze nie tak tragicznie, ale przy swiecenie ledem wszystko widac. Przy swieceniu zwyklym swiatlem tego nie widac.
Pytanie czy dac sobie spokoj czy poprawiac. Zastanawiam sie nad przyklejeniem 2 warstwy gk cienkego, tylko czy to ma sens, bo nie przykleje pewnie tego po calosci rowno.

piotrek0m
22-01-2016, 10:03
Ten mój syf po "fahofcu" został wyprowadzony dzięki położeniu gładzi. generalnie wszędzie na ścianach robiłem gładzie, ponieważ struktura tynków gipsowych mi nie odpowiadała, więc przegładzenie tych skosów nie było jakimś problemem. Teraz w takim samym bocznym świetle wygląda OK.

rafał2011
26-01-2016, 20:54
Dzisiaj miałem przyjemność testować gładź Extrafinish KNAUF

344671


Szok!!! Nie wiąże w wiadrze, a jakość jak sheetrock light.

Moim zdaniem bedzie to najlepsza masa szpachlowa w proszku.

Mam nadzieje że szybko zagości na składach budowlanych:)

Rom-Kon
27-01-2016, 11:38
Dzisiaj miałem przyjemność testować gładź Extrafinish KNAUF

344671


Szok!!! Nie wiąże w wiadrze, a jakość jak sheetrock light.

Moim zdaniem bedzie to najlepsza masa szpachlowa w proszku.

Mam nadzieje że szybko zagości na składach budowlanych:)


No faktycznie SZOK że nie wiąże w wiadrze!!! Niebywałe!!!

...a tak dla Twojej informacji to takie szpachlówki nazywa się polimerowymi;)
I jest już ich trochę na rynku. Ten produkt jest kolejnym - lepszym lub gorszym ale kolejnym.

Ja teraz używam Semin ETS2 i ona też nie tężeje w wiaderku ale w szoku nie jestem - to jest
normalne przy szpachlówkach polimerowych One już tak mają ;)

rafał2011
27-01-2016, 16:31
O Romuś dziękuję za taką informacje!!!

Szok!!!

Jakość jak sheetrock LIHGT!!!

Berni1983
30-01-2016, 21:42
Witam, mam pytanie czym najlepiej zagruntować regipsy i tynk cementowo wapienny przed pierwszym malowaniem...

Już znalazłam, Forste - pozostaje już tylko zamówić!

Berni1983
31-01-2016, 10:36
Rom Kom, czy możesz napisać czym dokładnie zaspoinować regipsy i łączenia regips-sciana. Mąż sam będzie wykonywał, i chciałabym żeby były użyte dobre materiały. Z góry bardzo dziękuję

Rom-Kon
03-02-2016, 19:46
Rom Kom, czy możesz napisać czym dokładnie zaspoinować regipsy i łączenia regips-sciana. Mąż sam będzie wykonywał, i chciałabym żeby były użyte dobre materiały. Z góry bardzo dziękuję

Płytę dosuwam do ściany. Przykręcam do obwodowych profili UD. Ewentualną szczelinę wypełniam szpachlówką Vario. Po związaniu Vario daję taśmę flizelinową (z papierowej powtórnie zrezygnowałem już chyba prawie rok temu - zbyt uciążliwe w stosowaniu a flizelina w tym miejscu się sprawdza) stycznie na płytę do narożnika ze ścianą. Nie wywijam jej na ścianę! Flizelinę przyklejam na gotową, wiaderkową masę - ja używam akrylputz finish z wiaderka, trochę rozcieńczoną wodą. Na to warstwa finiszowa, szlifowanie, gruntowanie (gruntuje farbą gruntującą) i po zagruntowaniu w narożnik daję akryl z tuby, akryk wygładzam gąbeczką doi mycia naczyń maczaną w wodzie. I to cała "filozofia".

rafał2011
11-02-2016, 22:46
I kto robi na "zmywaku" :D

Kupiłem ostatnio komplet szpachelek Veller - informacja dla ludzi którzy podchodzą do tematu szpachlowania poważnie!

Szpachelki są lepsze niż się spodziewałem, z czystym sumieniem mogę polecić te szpachelki.

rafał2011
18-02-2016, 12:06
Może kogoś zainteresują aukcje ;)

http://allegro.pl/szpachelka-sheetrock-300mm-i5992024868.html

http://allegro.pl/szpachelka-sheetrock-300mm-i5992024868.html

http://allegro.pl/szpachelka-sheetrock-250mm-i5992022543.html

http://allegro.pl/szpachelka-sheetrock-250mm-i5992021613.html

http://allegro.pl/pojemnik-na-gips-sheetrock-350mm-i5992027388.html

Rom-Kon
18-02-2016, 12:09
O widzę że zmieniłeś branżę. Teraz handlujesz sprzętem? ;)

Rom-Kon
18-02-2016, 12:15
Ha! Teraz spojrzałem na aukcję! Używany sprzęt! Wyprzedajesz sie? :D

rafał2011
18-02-2016, 12:17
taki handel to nie handel;) kupiłem Vellery a sheetrocków już nie używam, pomyślałem że może komuś się jeszcze przydadzą...

budowlaniec janek
23-02-2016, 11:48
Powiedzcie mi jak i czym najlepiej połączyć płytę k-g z metalową ościeżnicą tzn czym wypełnić szczelinę.
Zwyczajny akryl z tuby sprawdzi się tutaj?

rafał2011
23-02-2016, 11:53
Ja używam w takich miejscach silikonu akrylowego TYTANA dużo lepszy od zwykłego akrylu.

budowlaniec janek
23-02-2016, 12:19
Ja używam w takich miejscach silikonu akrylowego TYTANA dużo lepszy od zwykłego akrylu.
dzieki ;-)

mery-w6
06-03-2016, 21:57
Witam, wlasnie fachowiec kończy szpachlowanie połączeń k-g. Na ostatnią warstwe byl kładzony AkrylPutz z worka. Juz nawet zagruntowane farba gruntująca sniezki. I mam kilka pytań. Czy to normalne ze są takie jakby puste pęcherze, zagłebienia porozciągane. Czy to kwestia jeszcze leprzego doszlifowania? jak sie tego pozbyć? czy sie zamaluje? Męczyć fachowca by to poprawiał czy to normalne?

kalkulatorek
06-03-2016, 22:44
Rom-Kon czy tą taśmę używasz także do łączenia płyt (płyta z płytą)?

zeusrulez
07-03-2016, 10:35
Witam, wlasnie fachowiec kończy szpachlowanie połączeń k-g. Na ostatnią warstwe byl kładzony AkrylPutz z worka. Juz nawet zagruntowane farba gruntująca sniezki. I mam kilka pytań. Czy to normalne ze są takie jakby puste pęcherze, zagłebienia porozciągane. Czy to kwestia jeszcze leprzego doszlifowania? jak sie tego pozbyć? czy sie zamaluje? Męczyć fachowca by to poprawiał czy to normalne?

Co masz na mysli ? Jakby takie "kratery", "sloneczka", czy co ?
Chyba lepiej byloby wstawic zdjecia

FlashBack
07-03-2016, 17:14
Witam, wlasnie fachowiec kończy szpachlowanie połączeń k-g. Na ostatnią warstwe byl kładzony AkrylPutz z worka. Juz nawet zagruntowane farba gruntująca sniezki. I mam kilka pytań. Czy to normalne ze są takie jakby puste pęcherze, zagłebienia porozciągane. Czy to kwestia jeszcze leprzego doszlifowania? jak sie tego pozbyć? czy sie zamaluje? Męczyć fachowca by to poprawiał czy to normalne?
to nie jest normalne. jedyne co moze pomoc, to wysuszenie całości i ponowane całościowe szpachlowanie materiałem finiszowym. do dup[y bym nakopał :D

mery-w6
07-03-2016, 19:19
to nie jest normalne. jedyne co moze pomoc, to wysuszenie całości i ponowane całościowe szpachlowanie materiałem finiszowym. do dup[y bym nakopał :D

no wlaśnie, tego sie obawiałam ze od nowa trzeba nakładać.
Ja nie wiem jak ktos kto twierdzi ze zna sie i "nie chce sobie opinii psuć" bo mieszka niedaleko, takie buble zostawia. Przecież jak nakładal to widział. Ja sama pilnuję budowy to może pomyslał sobie ze baba co mu sie mądrzyć bedzie i błędy wytkać.

jimhaumman
26-09-2017, 12:13
Witam.
Panowie mogłibyścię polecić sprzęt do spoinowania płyta k-g?
Chciałbym kupić pacę i szpachlę.(coś lepszego)
Jakie wymiary?
Pozdrawiam

riot
16-12-2017, 21:49
Czym gruntować krawedzie cięte płyt Rigips ? Producent zaleca chyba tylko lekkie zwilzenie wodą ?

riot
28-02-2018, 17:00
Widzę, że tamat umarł, ale zapytam. Co polecacie na narożniki zewnetrzne do gk. Kupiłem tasme papierowa z wkladka alu do naroznikow wew i zew, ale szczerze mówiąc jakoś mnie nie przekonuje chyba. Najlepiej chyba standardowy naroznik alu wzmocniony fizeliną ? Tylko, ze sporo odpadu przy tym i chyba tez mało trwały na uszkodzenia mechaniczne później

Michalgosc
01-03-2018, 20:42
Widzę, że tamat umarł, ale zapytam. Co polecacie na narożniki zewnetrzne do gk. Kupiłem tasme papierowa z wkladka alu do naroznikow wew i zew, ale szczerze mówiąc jakoś mnie nie przekonuje chyba. Najlepiej chyba standardowy naroznik alu wzmocniony fizeliną ? Tylko, ze sporo odpadu przy tym i chyba tez mało trwały na uszkodzenia mechaniczne później

Może to cie zainteresuje
https://youtu.be/A-5Q1ZWiEGo

riot
10-03-2018, 15:45
Jak rozwiązać sytuację z łączeniem sufit/sciana ? Sufit podwieszany na grzybkach z kreceniem do ud, a ściana z prefabrykatu- okladzina z gk, a pod nią plyta osb na sztywno przykrecona do belek drewnianych. Więc jest polaczenie gk/gk. Czy stosuje sie tutaj laczenie slizgowe jak przy ścianie masywnej ? Niestety"fachowcy nie dali taśmy do połączeń slizgowych...
Czy można wkleić w to tasme tuff tape na mase np. Vario?

Dzieki za pomoc