PDA

Zobacz pełną wersję : Stare trociny



grzechk
14-01-2009, 13:38
Witam,
posiadam z rozebranego strego domu trociny wymieszane z wapnem. Zastanawiam się czy można użyć tego jako kompost do ogrodu, np. tam gdzie bedą rozsły drzewka owocowe. Nie znam się na tym, a nie chcialbym zaszkodzić roślinom.
z góry dziękuję za odpowiedź.

dorkasz1
14-01-2009, 16:44
Same trociny można byłoby przekompostować, ale z wapnem... Będzie odczyn bardzo zasadowy. Bezpieczniej byłoby przekompostować w oddzielnej pryzmie, a po rozłożeniu zmierzyć odczyn. Nie sypałabym bezpośrednio pod drzewa.

dusia2006
14-01-2009, 17:25
ja znalazłam taką informację

przy produkcji kompostu absolutnie nie należy stosować wapna, gdyż pozbawilibyśmy kompost cennego azotu, który zostałby uwolniony w postaci gazowej
prawda czy fałsz?
jak prawda to może wystarczy dodać azofoski :roll:

Mirek_Lewandowski
14-01-2009, 17:29
Toto się nie nadaje do ogródka. Nie rozłoży sie i nijak nie zakwasisz.

dorkasz1
14-01-2009, 17:43
Pytanie do Mirka:
Dlaczego się nie rozłoży? Z powodu tego wapna?
Pytanie do Grzecha:
Skąd w ogóle w domu trociny z wapnem? Jaka to technologia budowy? Gdzie to się znajdowało? W ścianach czy w podłodze?

Mirek_Lewandowski
14-01-2009, 17:47
Ano tak. I w dodatku tak podniesie pH gleby, że nic nie urośnie. A znajdowało się zapewne w (na) stropie.Technologia kiedyś normalna dosyć.

dorkasz1
14-01-2009, 18:16
Dziękuję za odpowiedź. Dlatego wydawało mi się, że jak już kompletnie nie ma co z tym zrobić, a ma miejsce, to może na oddzielną pryzmę?

grzechk
15-01-2009, 07:14
Dzięki za odpowiedzi. Znajdowało się to w stropie -trociny miały byc izolacją, a wapno miało odstraszać np. myszy. Tak kiedyś się robiło. Cóż chyba będę musiał to wywieźć na śmietnisko.