PDA

Zobacz pełną wersję : Piece kondensacyjne Dietrich



pawel7601
26-01-2009, 07:42
Witam,
Proszę was o opinie zwłaszcza tych, którzy ich używają do ogrzania swoich domków.
Mam na myśli model MCR 24 z zasobnikiem od 100L do 150 L.
Jak się sprawują , awaryjność dostęp do serwisu i części, jak z ekonomiką zużycia gazu itd.
Mogę taki piec zakupić ale się waham gdyż jest na świecie kilka innych bardziej znanych marek niż ta . Ja się dowiedziałem o tym producencie przedwczoraj.
Wszystkie uwagi i opinie mile widziane.
Dziękuję i pozdrawiam
Paweł

malgosia0023
26-01-2009, 08:24
no cóż nie mogę dużo o tym kotle powidzieć,bo grzejemy nim miesiac.Jak na razie bezawaryjnie i mam nadzieje że tak zostanie.Moja szwagierka kupiła w tym samym czasie i sklepie -Vissmana mercedesa wśród kotłów i jej nawalił.Myśle ze wyszstko zależy jak sie trafi i takich trafnych wyborów Ci życzę :wink:

1950
26-01-2009, 16:11
Witam,
Proszę was o opinie zwłaszcza tych, którzy ich używają do ogrzania swoich domków.
Mam na myśli model MCR 24 z zasobnikiem od 100L do 150 L.
Jak się sprawują , awaryjność dostęp do serwisu i części, jak z ekonomiką zużycia gazu itd.
Mogę taki piec zakupić ale się waham gdyż jest na świecie kilka innych bardziej znanych marek niż ta . Ja się dowiedziałem o tym producencie przedwczoraj.
Wszystkie uwagi i opinie mile widziane.
Dziękuję i pozdrawiam
Paweł
to, że Ty dowiedziałeś się przedwczoraj, to wcale nie znaczy że producent jest nieznany,
jest to jeden z największych producentów kotłów w Europie i na świecie,
w niektórych krajach jest znany jako Remeha, gdzie indziej w tym i u nas jako De Dietrich,
w dwóch nazwach występuje od paru lat, tj. od czasu fuzji z holenderską Remehą,
po prostu tam gdzie jest bardziej znany De Dietrich, występują jako De Dietrich,
gdzie bardziej znana jest Remeha, nie używają nazwy De Dietrich lecz Remeha,

betisk-a
04-02-2009, 18:32
Witam,
Proszę was o opinie zwłaszcza tych, którzy ich używają do ogrzania swoich domków.
Mam na myśli model MCR 24 z zasobnikiem od 100L do 150 L.
Jak się sprawują , awaryjność dostęp do serwisu i części, jak z ekonomiką zużycia gazu itd.
Mogę taki piec zakupić ale się waham gdyż jest na świecie kilka innych bardziej znanych marek niż ta . Ja się dowiedziałem o tym producencie przedwczoraj.
Wszystkie uwagi i opinie mile widziane.
Dziękuję i pozdrawiam
Paweł

Mamy MCR 24 z zasobnikiem 100L ACV. Piec chodzi od października , ale tak na maxa od grudnia. Słyszałam różnie opinie o tej firmie ( niestety już po zakupieniu tego pieca). Od serwisantów, którrzy u mnie byli ( dwaj panowie ), były to same superlatywy. A od osób związanych z branżą grzewczą już nie było tak słodko. My mamy duże zużycie 6m3/dobę. Mi się wydaje, że duże, ale serwisant, który był u nas dwa tygodnie temu tak nie sądził. Ciekawe co powie w piątek, bo mimo jego usilnych starań nic się nie zmieniło.

1950
04-02-2009, 18:46
jaki masz dom?
kubatura, powierzchnia, ocieplenie?
ile mieszkasz?
z tego co piszesz, to najlepiej by było, żeby kocioł produkował nie tylko ciepło ale i gaz a gazownia dopłacała za produkcję gazu,
6 m3 na dobę i jeszcze Ci źle :o
poczytaj tutaj (http://forum.muratordom.pl/ile-gazu-poszlo-wam-juz-w-tym-sezonie,t60961-1260.htm)

betisk-a
04-02-2009, 20:32
Mam dom wybudowany w 2007, wykończeniówka lato minionego roku. Kubatura jakieś 760, powierzchnia całkowita 210, w tym garaż i ponieszczenie gospodarcze nad garażem grzejnik zakręcony, czyli około 45 m2 " nieogrzewane" + spiżarnia 3m3. 17 grzejników z czego grzeje 6 w tym malutki w kotłowni ( reszta nastawiona na 16 stopni). Do tego ok 30 m2 podłogówki MIesięcznie spalamy około 1m3 derwna w kominku. Kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza do dwóch pokoi na górze.
Ocieplenie: styro 12 cm, dach 20 cm( zimny stryszek też jest ocieplony 20 cm wełny).
temperatura w domu 19-21 na dole, 17-19 na górze, woda nastawiona na 40st. KUchnia elektryczna.
Mieszkamy 2+1 od początku grudnia, ale dom ogrzewany jest od początku października. Nie chcę, żeby gazownia mi dopłacała. Jednakże rachunki na poziomie 1300 PLN za miesiąc poważnie naruszają moją kieszeń!!!!

1950
04-02-2009, 20:41
albo ja nie umiem liczyć,
albo Ty coś nie tak podałaś,
dla mnie 6 m3 x 30 dni daje 180 m3
to po ile jest u Ciebie m3 gazu?
wg mnie zużycie masz w normie,
dużo zależy od ustawień automatyki,
jaki masz sterownik?
jakie ustawienia?
czy masz pogodówkę?
napisz,
z tym, że odpowiem dopiero jak przyjadę,
to może być w piątek, lub później

betisk-a
04-02-2009, 20:58
Bardzo mnie pocieszyłeś, że zużycie mam w normie. Propan wychodzi nas 7,39 PLN za m3. W najbliższy piątek trzecie podejście robi u nas automatyk, mam sterownik eurostara, ale po zamontowaniu okazało się, że nie chodzi za dobrze, chyba jest niekompatybilny z podłogówką czy coś takiego. Mają to nam zmienić na AD 200 Dietricha. Pogodówki jeszcze nie mam, będzie w piątek. Przynajmniej mam taką nadzieję.

1950
04-02-2009, 21:07
a jaki MCR jedynka czy dwójka?
czym masz sterowaną podłogówkę?

betisk-a
04-02-2009, 22:22
Nie znam się, ale chyba jedynka MCR 24 bez żadnych oznaczeń dalej.
Przy podłogówce nam zawór trójdrożny, czy jakoś tak.

1950
05-02-2009, 06:14
Nie znam się, ale chyba jedynka MCR 24 bez żadnych oznaczeń dalej.
Przy podłogówce nam zawór trójdrożny, czy jakoś tak.
jeżeli masz wyświetlacz to masz jedynkę,

MAREK&KASIA
06-02-2009, 14:44
Witam,
Jak się sprawują , awaryjność dostęp do serwisu i części, jak z ekonomiką zużycia gazu itd.
Paweł

Sam piec super - mam go pół roku - nie miał żadnej awarii.
Natomiast sterowniki - makabra.
Co do spalania -od 1 grudnia średnio 10,6 dziennie co+cwu; (17 grzejników +70 m podłogówki) ale widzę tu spore rezerwy w tych cholernych sterownikach.
Pozdr
M

betisk-a
06-02-2009, 15:32
Co do spalania -od 1 grudnia średnio 10,6 dziennie co+cwu; (17 grzejników +70 m podłogówki) ale widzę tu spore rezerwy w tych cholernych sterownikach.

Masz gaz z sieci czy propan???

hala_k
06-02-2009, 16:18
Nie znam się, ale chyba jedynka MCR 24 bez żadnych oznaczeń dalej.
Przy podłogówce nam zawór trójdrożny, czy jakoś tak.
jeżeli masz wyświetlacz to masz jedynkę,

Chociaż w tych sprawch jestem lajkonik to wtrące swoje trzy grosze. Właśnie jestem na etapie wyboru kotła. Rozważam również MCRII, w innych krajach znany m.in. jako Remeha AvantaPlus, czy De Dietrich Vivadens MCR.
Z tego co się dowiedziałem po lekturze manuali oba modele MCRI i MCRII mają wyswietlacze!
Może należało napisać jeżeli masz duży wyświetlacz i 6 przycisków funkcyjnych to masz jedynkę, a jeżeli masz mały wyświetlacz i 4 przyciski funkcyjne to masz dwójkę.
Do tych kotłów jest dedykowany regulator pogodowy VS 5000 plus, który powinien rozwiązac sprawę automatyki i sterowania. Regulator VS 5000 plus reguluje:
• pogodowo jeden obieg grzewczy z mieszaczem (podłogówka),
• pogodowo jeden obieg grzewczy bezpośredni (grzejniki),
• przygotowywanie c.w.u. (cyrkulacja),
• pracę kotła w sposób stopniowy.
Zawór trójdrogowy przy podłogówce to właśnie jest obieg grzewczy z mieszaczem.
Odpuść sobie sam AD 200, bo to prawie to samo co euroster, czyli programowalny termostat pokojowy. Powoduje on tylko włączenie, bąź wyłączenie kotła po osiągnięciu zadanej temperatury. Tylko regulator pogodowy z czujnikiem temperatury na zewnątrz wspomagany ewentualnie czujnikiem temperatury w pomieszczeniu rozwiąże w sposób kompleksowy sterowanie dwoma obiegami grzewczymi.

PROAT1
06-02-2009, 17:48
Witam

Chciałbym u siebie zastosowac dietricha, tylko nie wiem jeszcze jaki model. Poprzednio chciałem dać MCR 24/28BIC ze zintegrowanym zasobnikiem, ale przypadkiem rozmawiałem z hydraulikiem który namieszał mi w głowie. Jako że w całym domu bede miał podłogówke mowił cos ze jest dedykowana wersja dietricha dla ogrzewania podłogowego.

Mógłby mi ktos rozjaśnić w głowie? Dom 140m2 pow. użytkowej

1950
06-02-2009, 18:24
to może tak,
jeżeli chodzi o kotły specjalnie dedykowane do podłogówki, to każdy z nich może pracować tylko zasilając podłogówkę,
to o czym wspominał instalator, to rozwiązanie takie jak w Elidensie, Ecodensie czy też Solneo, gdzie można zabudować w kotle moduł hydrauliczny dla dwóch lub trzech obiegów grzewczych,
w zasadzie zastosowanie BIC-a zależy od tego:
czy masz twardą wodę?
jeżeli tak, to nie polecam,
czy masz wystarczająco dużo miejsca na kocioł z zasobnikiem stojącym?
jeżeli tak, to pomyśl od zasobniku stojącym,
czy zużywasz dużo ciepłej wody,
jeżeli tak, to także pomyśl o zasobniku stojacym,


sprawa druga,
kwestia sterowników, tak jak kiedyś pisałem, stosowanie sterowników nie fabrycznych typu Euroster czy też Auraton, lub jakieś inne powoduje, że wprawdzie kocioł moduluje, ale jednocześnie rezygnuje się z wielu innych funkcji które mają wpływ na pracę kotła i bezpośrednio na zużycie gazu,

betisk-a w sumie nie udzieliłaś odpowiedzi,

betisk-a
06-02-2009, 19:14
Odpuść sobie sam AD 200, bo to prawie to samo co euroster, czyli programowalny termostat pokojowy. Powoduje on tylko włączenie, bąź wyłączenie kotła po osiągnięciu zadanej temperatury. Tylko regulator pogodowy z czujnikiem temperatury na zewnątrz wspomagany ewentualnie czujnikiem temperatury w pomieszczeniu rozwiąże w sposób kompleksowy sterowanie dwoma obiegami grzewczymi.

To mnie dobiłeś!!! Wyrzucam tysiaka w błoto :evil:

Nasz hydraulik stwierdził, że AD 200 to dla nas najlepsze rozwiązane, po tym jak ponad dwa tygodnie temu zamontowali nam eurostara, który nie chodzi z naszą podłogówką. Czujnika pogodowego ostatnio nie zdążyli zamontować, ale mieli dobre chęci :evil:


Może należało napisać jeżeli masz duży wyświetlacz i 6 przycisków funkcyjnych to masz jedynkę, a jeżeli masz mały wyświetlacz i 4 przyciski funkcyjne to masz dwójkę.


Mam wyświetlacz i cztery przyciski...

Dzisiaj miał przyjechać koleś zamontować nowy sterownik i czujnik pogodowy. I oczywiście nie przyjechał.

1950
06-02-2009, 20:13
tutaj coś na temat sterowania (http://forum.muratordom.pl/post3071364.htm#3071364)

1950
06-02-2009, 20:14
jaki sterownik? nie idź w nie firmowe,

hala_k
06-02-2009, 20:20
To mnie dobiłeś!!! Wyrzucam tysiaka w błoto :evil:

Nasz hydraulik stwierdził, że AD 200 to dla nas najlepsze rozwiązane, po tym jak ponad dwa tygodnie temu zamontowali nam eurostara, który nie chodzi z naszą podłogówką. Czujnika pogodowego ostatnio nie zdążyli zamontować, ale mieli dobre chęci :evil:

Zgadza się, to jest wyrzucenie pieniędzy w błoto. AD 200 niczym nie różni się w działaniu od eurostera czy innego programowalnego termostatu pokojowego. W instrukcji AD 200 pisze "Termostat reguluje zgodnie z programem temperaturę pomieszczenia i przesyła rozkaz ZAŁ/WYŁ do odbiornika zainstalowanego w pobliżu kotła." Czyli załącza lub wyłacza kocioł i nic innego nie robi. Tobie potrzebne jest sterowanie zaworem trójdrogowym inaczej zwanym mieszaczem w obiegu podłogówki. Ten zawór powinien być wyposażony w siłownik "sprzężony" z regulatorem pogodowym VS 5000. W sterowniku VS 5000 ustawisz wówczas niezależne krzywe grzewcze dla obiegu bezpośredniego (grzejniki) oraz dla obiegu z mieszaczem (podłogówka).



Mam wyświetlacz i cztery przyciski...

Dzisiaj miał przyjechać koleś zamontować nowy sterownik i czujnik pogodowy. I oczywiście nie przyjechał.

Masz MCRII, który sam w sobie ma sterowanie pogodowe (wystarczy podłączyć tylko czujnik temperatury zewnętrznej), ale funkcjonuje dobrze tylko dla jednego obiegu grzewczego np. w całym domu tylko podłogówka. Wystarczy "tylko" ustawić odpowiednią krzywą grzewczą.
Masz dwa obiegi - grzejniki i podłogówka - zainwestuj w VS 5000 plus. Cena katalogowa to 1140 zł netto, ale po rabatach można go dostać nawet za ok. 850 zł brutto. Cena katalogowa AD 200 to 855 zł netto, dużo za dużo za coś co tylko włączy lub wyłączy kocioł! Każdy euroster, czy auraton to samo potrafi.

1950
06-02-2009, 20:35
[quote="hala_k"][quote="betisk-a"]

VS 5000 plus. Cena katalogowa to 1140 zł netto, ale po rabatach można go dostać nawet za ok. 850 zł brutto. :o :o :o
gdzie?, daj namiary sam będę tam kupował :roll:

MAREK&KASIA
06-02-2009, 20:46
Co do spalania -od 1 grudnia średnio 10,6 dziennie co+cwu; (17 grzejników +70 m podłogówki) ale widzę tu spore rezerwy w tych cholernych sterownikach.

Masz gaz z sieci czy propan???

gaz z sieci GZ 50 oczywiście w m3

hala_k
06-02-2009, 20:54
VS 5000 plus. Cena katalogowa to 1140 zł netto, ale po rabatach można go dostać nawet za ok. 850 zł brutto.
gdzie?, daj namiary sam będę tam kupował


Tajemnica :D , szukałem i znalazłem.
Można też tak:
http://www.google.com/search?hl=pl&rls=com.microsoft%3Aen-US&q=vs+5500+plus&btnG=Szukaj&lr=lang_pl
I targujemy się :)
Ale w końcu dziś zamówiłem Junkersa Cerapur Smart.

MAREK&KASIA
06-02-2009, 21:09
Chociaż w tych sprawch jestem lajkonik to wtrące swoje trzy grosze.
(...)
Do tych kotłów jest dedykowany regulator pogodowy VS 5000 plus, który powinien rozwiązac sprawę automatyki i sterowania. Regulator VS 5000 plus reguluje:
• pogodowo jeden obieg grzewczy z mieszaczem (podłogówka),
(...)
Odpuść sobie sam AD 200, bo to prawie to samo co euroster, czyli programowalny termostat pokojowy. Powoduje on tylko włączenie, bąź wyłączenie kotła po osiągnięciu zadanej temperatury. Tylko regulator pogodowy z czujnikiem temperatury na zewnątrz wspomagany ewentualnie czujnikiem temperatury w pomieszczeniu rozwiąże w sposób kompleksowy sterowanie dwoma obiegami grzewczymi.

Hm jak to pięknie brzmi w ulotce reklamowej. Powinien - niestety w praktyce bywa różnie. Mi właśnie serwis wymienił Easymatic (FM50) na ten najnowszy VS 5500 plus. Niestety obydwa mają wspólną cechę - bardzo niechętnie wyłączają kocioł.
Np. przy ustawionej temp. 18 na noc; mając zmierzoną tem pomieszczenia 22 stopnie kocioł dalej grzeje w najlepsze (na najniższej modulacji). Co prawda z braku czasu VS-a jeszcze tak dokładnie n żeie przetestowałem ale juź widać szału nie ma. Na razie musiałem drastycznie zmniejszyć krzywe bo zachowywał sie jak Easymatic. Zaczyna mi się marzyć Euroster :evil:
Dla zainteresowanych szczegółami mozna o tym poczytać w wątku o wyborze kotła. Na pewno nie kupujcie Easymatica - on jest przeznaczony do kotłów CITY.

hala_k
06-02-2009, 21:50
Np. przy ustawionej temp. 18 na noc; mając zmierzoną tem pomieszczenia 22 stopnie kocioł dalej grzeje w najlepsze (na najniższej modulacji). Co prawda z braku czasu VS-a jeszcze tak dokładnie n żeie przetestowałem ale juź widać szału nie ma. Na razie musiałem drastycznie zmniejszyć krzywe bo zachowywał sie jak Easymatic. Zaczyna mi się marzyć Euroster :evil:

Za instrukcją obsługi: A jaki masz ustawiony rodzaj regulacji? Strzałka po prawej stronie na dole.
1. Regulacja pogodowa
2. Regulacja pogodowa z kompensacją temperatury pomieszczenia
3. Regulacja wg temperatury pomieszczenia
Może masz funkcję wpływu temperatury pomieszczenia wyłączoną?!
Jeśli włączona to może pomoze odpowiedno dobrać parametr 3:07.
Euroster tutaj zawsze można wykorzystać :)

MAREK&KASIA
06-02-2009, 23:18
Za instrukcją obsługi: A jaki masz ustawiony rodzaj regulacji? Strzałka po prawej stronie na dole.
1. Regulacja pogodowa
2. Regulacja pogodowa z kompensacją temperatury pomieszczenia
3. Regulacja wg temperatury pomieszczenia
Może masz funkcję wpływu temperatury pomieszczenia wyłączoną?!
Jeśli włączona to może pomoze odpowiedno dobrać parametr 3:07.
Euroster tutaj zawsze można wykorzystać :)
Reg.pogodowa z kompensacją ale próbowałem tez samej temp. wew.
Wpływ temp. pom. włączony. Parametr 3.07 dotyczy tylko podłogówki i określa jak szybko kocioł ma dążyć do zadanej temperatury pomieszczenia odpowiednio podwyższając /obniżając temp. zasilania. O wyłączeniu nic tu nie ma. U mnie wartość 3,5. Co ciekawe dla podłogówki nie zaleca się powyżej 4 a tu mozna ustawić aż do 10 .
Czy masz ten sterownik?
Pozdr
M

hala_k
07-02-2009, 09:00
Nie posiadam tego regulatora, jak i kotła MCR. Zdecydowałem się na Junkersa Cerapur Smart ze sterowaniem Bosch Heatronic. Czytałem jedną i drugą instrukcję obsługi regulatora i bardziej do mnie dociera ta Junkersa. Oprócz tego hurtownię, instalatora i serwis mam na miejscu.
Wracając do tematu w instrukcji do VS 5500 plus nie podano wszystkich kodów serwisowych, może jest jeden na poziomie 3, który odpowiada za takie działanie pieca objawiające się dalszym grzaniem pomimo osiągnięcia temperatury zadanej?! O to należy zapytać 1950 lub serwisanta De Dietrich.

ZbynioR
08-02-2009, 21:03
Chociaż w tych sprawch jestem lajkonik to wtrące swoje trzy grosze.
(...)
Do tych kotłów jest dedykowany regulator pogodowy VS 5000 plus, który powinien rozwiązac sprawę automatyki i sterowania. Regulator VS 5000 plus reguluje:
• pogodowo jeden obieg grzewczy z mieszaczem (podłogówka),
(...)
Odpuść sobie sam AD 200, bo to prawie to samo co euroster, czyli programowalny termostat pokojowy. Powoduje on tylko włączenie, bąź wyłączenie kotła po osiągnięciu zadanej temperatury. Tylko regulator pogodowy z czujnikiem temperatury na zewnątrz wspomagany ewentualnie czujnikiem temperatury w pomieszczeniu rozwiąże w sposób kompleksowy sterowanie dwoma obiegami grzewczymi.

Hm jak to pięknie brzmi w ulotce reklamowej. Powinien - niestety w praktyce bywa różnie. Mi właśnie serwis wymienił Easymatic (FM50) na ten najnowszy VS 5500 plus. Niestety obydwa mają wspólną cechę - bardzo niechętnie wyłączają kocioł.
Np. przy ustawionej temp. 18 na noc; mając zmierzoną tem pomieszczenia 22 stopnie kocioł dalej grzeje w najlepsze (na najniższej modulacji). Co prawda z braku czasu VS-a jeszcze tak dokładnie n żeie przetestowałem ale juź widać szału nie ma. Na razie musiałem drastycznie zmniejszyć krzywe bo zachowywał sie jak Easymatic. Zaczyna mi się marzyć Euroster :evil:
Dla zainteresowanych szczegółami mozna o tym poczytać w wątku o wyborze kotła. Na pewno nie kupujcie Easymatica - on jest przeznaczony do kotłów CITY.


czesc
jesli chodzi o fm50 oraz DD MCR24 to ja wlasnie posiadam i w sumie nie mam juz wiecej z nimi problemow. niestety jak sie chce troche oszczednosci i automatyki z kotlem to niestety trzeba powalczyc z instrukcja i ustawiac do skotku parametry. jesli chodzi o nie wylaczanie kotla pomimo temp w pomieszczeniu 22 st a cykl wchodzi juz w tryb noc to moze masz paramert mowiacy o ochornie przeciwzamarzeniowej ustawione na np.5 st C na zew a jak Ci spadnie ponizej to kocil bedzie grzal. musisz ten parametr obnizej do np.-8 (ja ma tak ) dopiero przy tej temp i ponizej pomio cyklu nocnego (17 stC i temp w pomieszczeniu 21) kociol dziala caly czas.

MAREK&KASIA
08-02-2009, 21:13
czesc
jesli chodzi o fm50 oraz DD MCR24 to ja wlasnie posiadam i w sumie nie mam juz wiecej z nimi problemow. niestety jak sie chce troche oszczednosci i automatyki z kotlem to niestety trzeba powalczyc z instrukcja i ustawiac do skotku parametry. jesli chodzi o nie wylaczanie kotla pomimo temp w pomieszczeniu 22 st a cykl wchodzi juz w tryb noc to moze masz paramert mowiacy o ochornie przeciwzamarzeniowej ustawione na np.5 st C na zew a jak Ci spadnie ponizej to kocil bedzie grzal. musisz ten parametr obnizej do np.-8 (ja ma tak ) dopiero przy tej temp i ponizej pomio cyklu nocnego (17 stC i temp w pomieszczeniu 21) kociol dziala caly czas.

wiem przerabiałem to, co ciekawe w VSie nie ma już tego parametru

james0011
10-02-2009, 10:54
Witam!

Pytanie do MAREK&KASIA czy zmieniliscie jakies ustawienia w VS 5500 Plus czy nadal grzeje jak chce.

Mam ten sam problem na początku z Easymatic po wymianie na VS 5500 Plus to samo czyli grzeje jak chce nie zwraca uwagi na temperature wewnątrz. ustawiona temperatura na 17 stopni wczraj w domu 25 stopni .

Pan serwisant wymienił juz drugi raz regulator VS 5500 Plus i nic sie nie zmienia w czym problem? w sumie miałem 2 easymatic i teraz drugi VS 5500 Plus i lipa.

moze macie jakies sugestie forumowicze?

james0011
10-02-2009, 11:10
Dodam jeszcze że pierwszy Easymatic w ogóle nie grzał podłogówki. Nie można było ustawic parametru B przełaczał samoczynnie na parametr A. Tylko dziwne wtedy działał jak powinien wyłaczał w dzien po przekroczeniu 1.5 stopnia powyzej zadanej temperatury i właczał grzanie po spadku 1.5 stopnia ponizej , w nocy po ok 1 stopien w dół lub 1 stopien w górę. nastepnie po wymianie na drugiego Easymatica gdy podłogówka zaczeła grzać pojawiły sie problemy!!!

Piec grzeje jak chce ile chce, nie zwraca uwagi na temperature zadaną.

Ustawienie pogodowe z uwzględnieniem temp. wewnątrz lub tylko temperatura wewnątrz nic nie zmienia!

Prośba o pomoc!

hala_k
10-02-2009, 12:51
Parametr 3.07 dotyczy tylko podłogówki i określa jak szybko kocioł ma dążyć do zadanej temperatury pomieszczenia odpowiednio podwyższając /obniżając temp. zasilania. O wyłączeniu nic tu nie ma. U mnie wartość 3,5. Co ciekawe dla podłogówki nie zaleca się powyżej 4 a tu mozna ustawić aż do 10 .
Czy masz ten sterownik?
Pozdr
M

W instrukcji jest napisane, że parametr ten (Wpływ temperatury pomieszczenia) dla VS5500 plus można zmieniać w przedziale 0 do 20. Widzę analogię do parametru 8 (WPŁYW CZUJNIKA POKOJOWEGO) w Easymaticu, w którym jest do 10 i przy ustawieniu na 10 czujnik działa jak termostat. Wł./Wył. Czyli w VS5500 analogicznie wartość ta powinna być 20, aby działał jak termostat. Dlaczego dla podłogówki producent zaleca odpoweidnio dla FM50 parametr 8 ustawić na 3 (temperatura pomieszczenia jest średnio uwzgledniana), a dla VS5500 plus przy parametrze 3:07 nie przekraczać 4!? Przy wartości 0 dla obu regulatorów pogodowych temperatura pomieszczenia nie jest uwzględniana (brak kompensacji).

Wniosek z tego, że w przypadku ogrzewania podłogowego nie wskazane jest częste włączanie i wyłączanie kotła. Tutaj należy ustawić optymalną krzywą grzewczą! Wówczas temperatura w pomieszczeniach nie będzie dużo odbiegać od oczekiwanej. Regulator pogodowy nigdy nie będzie regulatorem pokojowym typu termostat, bo byłoby to bardzo szkodliwe dla kotła i podejrzewam również kieszeni właściciela. Kocioł z regulatorem pogodowym i optymalnie ustawioną krzywą grzewczą dla danego domu nie wymaga dodatkowej kompensacji temperatury przy pomocy czujnika wewnętrznego. I co ważne, nie musimy szukać pomieszczenia reprezentatywnego dla jego umieszczenia. Ja będę miał regulator pogodowy zabudowany w kotle i uważam, że wystarczy. A jeśli nie to podepnę jeszcze posiadanego eurostera :)

To tylko moja teoria, posiadacze VS 5500 plus mogą to sprawdzić empirycznie ustawiając parametr 3:07 na 20. I wtedy z regulatora pogodowego zrobicie regulator pokojowy. Tego chcecie?

MAREK&KASIA
17-02-2009, 08:37
Parametr 3.07 ustawiłem na 20.
Po 2 dniach mozna zaobserwować że:
* kocioł rzeczywiście bardziej pilnuje temperatury zadanej
* nie jest to jednak zależność taka, że gdy temperatura pomieszczenia jest wyższa kocioł nie pracuje - często sie włącza ale na minimalnej mocy jakby testując parametry powrotu
* zuzycie gazu spadło z 11 do 7 m3 na dobę - moze to jednak wynikac z faktu że dom zaczyna się wychładzać z 22 do jakich był dogrzewany wcześniej do 18/19/20 (takie ma nastawy temp nocna, dzienna, komfortowa)
*krzywa grzewcza 0,7 na obwód mieszaczowy - krzywa na grzejniki 0,2 (testowo) bo jak jet nizsza niż mieszaczowa to i tak dostaje to co mieszacz (MCR nie ma 2 niezaleznych obwodów)
Dzięki za radę i pozdr
M

hala_k
17-02-2009, 09:16
*krzywa grzewcza 0,7 na obwód mieszaczowy - krzywa na grzejniki 0,2 (testowo) bo jak jet nizsza niż mieszaczowa to i tak dostaje to co mieszacz (MCR nie ma 2 niezaleznych obwodów)
MCR nie ma, ale po to jest chyba VS5500 plus! Jeszcze się zapytam dla pewności bo z postów to nie wynika, czy obieg podłogówki masz na zaworze trójdrogowym z siłownikiem? Spotkałem sie juz z wołaniem o pomoc bo nie działa, a potem okazało się, ze takim sterownikiem chciał regulować zespół mieszający oparty na rozdzielaczach, pompie i zaworze termostatycznym?! A z parametrem 3.07 radze wrócić na 4, niech układem steruje pogodówka z dobranymi optymalnie krzywymi grzewczymi.

MAREK&KASIA
17-02-2009, 11:43
Tak podłogówka na zaworze trojdrogowym z siłownikiem; potem rozporowadzona poprzez rozdzielacz. 2 pętle na górze. Reszta na dole.
Oprócz tego 2 rozdzielacze na grzejniki góra - dół
Pozdr
M

Miran
17-02-2009, 18:45
Witam
Ja też od listopada walczę z easymatic i MCR i tak jak piszecie kocioł ma całkowitą alergię na wyłączanie po dwóch wizytach serwisu a nawiasem mówiąc od ostatniej mineło dwa miesiące i więcej się już nie odezwali.
Zadzwoniłem do centrali do Wrocławia i pan powiedział że kocioł steruje tylko obiegiem B czyli podłogówką a do grzejników mam sobie założyć zawory termostatyczne.
Więc wywaliłem tysiąc złotych na zawory ale i tak piec się nie wyłącza lub wyłącza się na pięć minut co pięć minut ,jedynym plusem jest jednak równiejsza temperatura w domu.
Mam około180m2 ale trzy pokoje praktycznie nie grzane zużycie w tej chwili z ciepłą wodą 9-11m3 na dobę

Panowie pytanie zasadnicze jak zmusiliście serwis do wymiany easymatica na VS5500??
Mi pan z Wrocławia jak go spytałem czy mi wymienią na nowy sterownik powiedział żebym założył zawory termostatyczne to zobaczymy,muszę teraz zadzwonić zobaczymy co teraz powie??

hala_k
17-02-2009, 18:54
Panowie pytanie zasadnicze jak zmusiliście serwis do wymiany easymatica na VS5500??
Który mcr? Jedynka, czy dwójka?

Czytałeś wątek?


W instrukcji jest napisane, że parametr ten (Wpływ temperatury pomieszczenia) dla VS5500 plus można zmieniać w przedziale 0 do 20. Widzę analogię do parametru 8 (WPŁYW CZUJNIKA POKOJOWEGO) w Easymaticu, w którym jest do 10 i przy ustawieniu na 10 czujnik działa jak termostat. Wł./Wył. Czyli w VS5500 analogicznie wartość ta powinna być 20, aby działał jak termostat. Dlaczego dla podłogówki producent zaleca odpoweidnio dla FM50 parametr 8 ustawić na 3 (temperatura pomieszczenia jest średnio uwzgledniana), a dla VS5500 plus przy parametrze 3:07 nie przekraczać 4!? Przy wartości 0 dla obu regulatorów pogodowych temperatura pomieszczenia nie jest uwzględniana (brak kompensacji).

Wniosek z tego, że w przypadku ogrzewania podłogowego nie wskazane jest częste włączanie i wyłączanie kotła. Tutaj należy ustawić optymalną krzywą grzewczą! Wówczas temperatura w pomieszczeniach nie będzie dużo odbiegać od oczekiwanej. Regulator pogodowy nigdy nie będzie regulatorem pokojowym typu termostat, bo byłoby to bardzo szkodliwe dla kotła i podejrzewam również kieszeni właściciela. Kocioł z regulatorem pogodowym i optymalnie ustawioną krzywą grzewczą dla danego domu nie wymaga dodatkowej kompensacji temperatury przy pomocy czujnika wewnętrznego. I co ważne, nie musimy szukać pomieszczenia reprezentatywnego dla jego umieszczenia. Ja będę miał regulator pogodowy zabudowany w kotle i uważam, że wystarczy. A jeśli nie to podepnę jeszcze posiadanego eurostera

To tylko moja teoria, posiadacze VS 5500 plus mogą to sprawdzić empirycznie ustawiając parametr 3:07 na 20. I wtedy z regulatora pogodowego zrobicie regulator pokojowy. Tego chcecie?

Ustaw parametr 8 na 10. I zobacz czy o to chodzi?

Miran
17-02-2009, 19:38
Z tego co piszecie mam chyba jedynkę,jest wyświetlacz cztery przyciski na dole i dwa jakby z boku i manometr.
To nie jest takie proste jak ty to ujmujesz,jeżeli są dwa obiegi to easymatic może sterować bezpośrednio obiegiem podłogówki i po osiągnięciu zadanej temperatury wyłączy zasilanie podłogówki ale grzeje dalej na potrzeby zasilania grzejników według ustalonej krzywej grzewczej.Dopiero założenie zaworów termostatycznych ma spowodować że kocioł się wyłączy bo po osiągnięciu temperatury zawory się zamkną i nie będzie już zapotrzebowania na ciepło.
To teoria bo w praktyce kocioł się wyłącza ze 3-5 minut pompy mieszają i znowu się włącza i znowu się wyłącza itd. w międzyczasie trzeba zagrzać CWU a potem może trzeba dogrzać w jakimś pomieszczeniu i tak w praktyce kocioł się prawie w cale nie wyłącza.
Ogólnie ta pan we Wrocławiu powiedział mi że na tym właśnie polega komfort a komfort niestety kosztuje.

hala_k
17-02-2009, 19:48
Z tego co piszecie mam chyba jedynkę,jest wyświetlacz cztery przyciski na dole i dwa jakby z boku i manometr.

To na VS5500 plus nie wymienią, jest do MCRII. Kupowałeś w listopadzie, MCRII dostepny był od września?!



To nie jest takie proste jak ty to ujmujesz,jeżeli są dwa obiegi to easymatic może sterować bezpośrednio obiegiem podłogówki i po osiągnięciu zadanej temperatury wyłączy zasilanie podłogówki ale grzeje dalej na potrzeby zasilania grzejników według ustalonej krzywej grzewczej.Dopiero założenie zaworów termostatycznych ma spowodować że kocioł się wyłączy bo po osiągnięciu temperatury zawory się zamkną i nie będzie już zapotrzebowania na ciepło.
To teoria bo w praktyce kocioł się wyłącza ze 3-5 minut pompy mieszają i znowu się włącza i znowu się wyłącza itd. w międzyczasie trzeba zagrzać CWU a potem może trzeba dogrzać w jakimś pomieszczeniu i tak w praktyce kocioł się prawie w cale nie wyłącza.
Ogólnie ta pan we Wrocławiu powiedział mi że na tym właśnie polega komfort a komfort niestety kosztuje.
Jeszcze dużo wody.. znaczy się tutaj gazu popłynie zanim dobierzesz optymalną krzywą grzewczą i zrównoważysz układ hydraulicznie. Chcesz mieć sterowanie termostatyczne pokojowe to zmień 8 na 10. A jak pogodowe to czytaj instrukcję i dobieraj krzywe. Ad 221 lub Ad 222 jest zamontowane?

Miran
17-02-2009, 20:21
Piec kupowałem chyba w sierpniu o ile dobrze pamiętam,pierwsze uruchomienie we wrześniu a grzeję od listopada.
Mam Easyradio ,oczywiście czujnik zewnętrzny i CWU i bodajże AD222 czyli interfejs do sterowania podłogówką.
Ogólnie przetestowałem już chyba wszystkie ustawienia i jedno co mogę powiedzieć sterowanie w tych kotłach jest koszmarne nie wiem jak te nowe sterowniki może tam już jest lepiej.
W każdym razie sam kocioł nie jest najgorszy szczególnie gdy spojrzymy na cenę ale sterowanie na pewno firmie chwały nie przynosi.
No nie wiem jak z tą wymianą pan we Wrocławiu podał mi swoje nazwisko i sugerował że jeśli po założeniu termostatów będą problemy to możliwa będzie wymiana.
Mam rozumieć że ten sterownik nie będzie pracował z tym kotłem??

hala_k
18-02-2009, 10:00
Mam rozumieć że ten sterownik nie będzie pracował z tym kotłem??
Wygląda na to, ze jednak będzie pracował. Podłącza się go do listwy X9 do zacisków 7 i 8, tam gdzie obecnie masz podłączoną płytkę ad 222. Wygląda na to, że płytka z elektroniką mcrII jest taka sama jak mcrI. Schemat elektryczny nie zmienił się.

MAREK&KASIA
18-02-2009, 22:54
Mam rozumieć że ten sterownik nie będzie pracował z tym kotłem??
Wygląda na to, ze jednak będzie pracował. Podłącza się go do listwy X9 do zacisków 7 i 8, tam gdzie obecnie masz podłączoną płytkę ad 222. Wygląda na to, że płytka z elektroniką mcrII jest taka sama jak mcrI. Schemat elektryczny nie zmienił się.
Będzie - u mnie działa. Wywala się inetrfejsy do Easymatica i hula.

faneuro
19-02-2009, 10:13
A moze ktos powiedziec ile powinien spalac piec jak pracuje na minimum czyli 1300 obrotów ? I czy w ogóle jest mozliwosc ustawienia ilosci spalanego gazu przy konkretnej liczbie obrotów ?
W/g moich spostrzeżeń te spalanie to ok. 0,6 m3 na godz .

MAREK&KASIA
19-02-2009, 14:03
A moze ktos powiedziec ile powinien spalac piec jak pracuje na minimum czyli 1300 obrotów ? I czy w ogóle jest mozliwosc ustawienia ilosci spalanego gazu przy konkretnej liczbie obrotów ?
W/g moich spostrzeżeń te spalanie to ok. 0,6 m3 na godz .
Tak jeżeli chodzi non stop na minimum mocy to spali ok.15 m3 na dobę

Pozdr

MAREK&KASIA
09-04-2009, 10:55
A moze ktos powiedziec ile powinien spalac piec jak pracuje na minimum czyli 1300 obrotów ? I czy w ogóle jest mozliwosc ustawienia ilosci spalanego gazu przy konkretnej liczbie obrotów ?
W/g moich spostrzeżeń te spalanie to ok. 0,6 m3 na godz .
Ostatnio zmierzyłem - 93 litrów na 10 min - więc masz rację- 0,576 m3 /h

Michal_Maciejewski
16-04-2009, 19:59
Czy do MCR II 24/T można bezproblemowo podłączyć (oprócz Celsia20) sterownik Auraton 2005TX (bezprzewodowy).

Słyszałem że Auraton ma przewód 2-żyłowy, a MCR wyjście 3-żyłowe i trzeba się gimnastykować żeby to spiąc. PRAWDA TO?

Kasik30
03-10-2009, 19:00
Mam ogromna prosbe o rade. jestem uzytkownikiem MCR 24 od roku, po sezonie grzewczym pojawil sie problem. Piec jest mastawiony na tryb letni ( slynna parasolka) niestety co dobe lub dwie przelancza sie na AUTO. czy mozecie pomoc rozwiklac ten problem, niestety nikt z instalatorow nie wie co jest tego powodem.
Pozdrawiam

pawlok
04-10-2009, 20:29
Myślę ze w tym wątku mogę o to zapytać.
Kocioł Dietrich MRCIIT - uruchamiacz mówił że "pogodówka" to znacznie lepsze rozwiązanie niż sterownik "pokojowy"
Jak się doczytałem sterownikiem pogodowym jest Easymatic De Dietrich - jak to dokładnie działa ?, tzn rozumiem że steruje on temperatura wody w obiegu i podwyższa ją wraz ze spadkiem temperatury. Ale nie mając sterownika pokojowego w jaki sposób mogę wymusić by np w nocy nie było niepotrzebnego grzania/ pobierania gazu (akceptuje np spadek temperatury w domu z dziennej +21 na nocną 19). ?
Czy jednak pogodówka + pokojowy to jedyne sensowne rozwiązanie ?

pozdrawiam
Pawlok

fenrir
10-11-2009, 08:33
Witam,

Od około tygodnia użytkuję kocioł Dietrich MCRII, w trakcie pierwszego uruchomienia dowiedziałem się od serwisanta, że sprzedawca niepotrzebnie wcisnął mi automatykę pogodową VS 5500 plus do tego pieca, ogrzewam 150m:
* 2 grzejniki drabinkowe w lazienkach
* 9 grzejnikow w pokojach
* maksymalnie 12m ogrzewania podlogowego z powrotu grzejnikow (2 lazienki, hol, kuchnia).

Pytanie 1.
Serwisant stwierdzil ze skoro nie mam oddzielnego obiegu dla podlogowki optymalnym rozwiazaniem bedzie zwykly regulator pokojowy za 100-200PLN, i czujnik temperatury zewnetrznej ktory podlacza sie do pieca, chcialbym poznac Wasza opinie na ten temat?

Pytanie 2.
Aktualnie do pieca podlaczony mam czujnik temperatury zewnetrznej, rozumiem ze piec dostosowuje temperature zasilania CO w zaleznosci od temperatury zewnetrznej wg krzywej grzewczej?
Temperatura na zewnatrz: 8 stopni
Temperatura na regulatorze pokojowym: 21 stopni
Temperatura zasilania CO na piecu ustawia sie na ponizej 30 stopni, temperatura panujaca w domu na parterze okolo 21, na pietrze 23.
Problem w tym ze chcialbym miec wyzsza temperature w lazienkach, czy istnieja jakies mechanizmy ktore mozna zastosowac aby to osiagnac, lazienki maja ogrzewanie podlogowe z powrotu grzejnikow ale temperatura powrotu na kotle jest bardzo niska, pokretla na grzejnikach w lazienkach odkrecone sa na MAX.

Pozdrawiam
---
Sprzedam nieużywany sterownik pogodowy VS 5500 De Dietrich MCRII (http://forum.muratordom.pl/sprzedam-wawa-reg-pogodowy-de-dietrich-vs5500plus-700pln,t173673.htm)

MAREK&KASIA
11-11-2009, 08:42
Witam,

* maksymalnie 12m ogrzewania podlogowego z powrotu grzejnikow (2 lazienki, hol, kuchnia).
chyba jednak więcej - wychodzi po 3 k kw podłogówki w tych pomieszczeniach
Pytanie 1.
Serwisant stwierdzil ze skoro nie mam oddzielnego obiegu dla podlogowki optymalnym rozwiazaniem bedzie zwykly regulator pokojowy za 100-200PLN, i czujnik temperatury zewnetrznej ktory podlacza sie do pieca, chcialbym poznac Wasza opinie na ten temat?
do jednego obiegu jest vs 5500 "bez plusa"
ale rzeczywiście - jeżeli nie masz podłogówki z prawdziwego zdarzenia można sterowanie pogodowe sobie odpuścić - grzejniki mają niewielką bezwładność i szybko się dostosują do zmiany temp.
Pytanie 2.
Aktualnie do pieca podlaczony mam czujnik temperatury zewnetrznej, rozumiem ze piec dostosowuje temperature zasilania CO w zaleznosci od temperatury zewnetrznej wg krzywej grzewczej?
Temperatura na zewnatrz: 8 stopni
Temperatura na regulatorze pokojowym: 21 stopni
Temperatura zasilania CO na piecu ustawia sie na ponizej 30 stopni, temperatura panujaca w domu na parterze okolo 21, na pietrze 23.
Problem w tym ze chcialbym miec wyzsza temperature w lazienkach, czy istnieja jakies mechanizmy ktore mozna zastosowac aby to osiagnac, lazienki maja ogrzewanie podlogowe z powrotu grzejnikow ale temperatura powrotu na kotle jest bardzo niska, pokretla na grzejnikach w lazienkach odkrecone sa na MAX.
podłogówka zasilana z powrotu grzejników będzie sie sprawdzać przy wyższych temp, zasilania - czyli jak będzie mniej na zewnątrz
a jaką masz krzywą grzewczą ustawioną?
generalnie przy 4 pomieszczeniach na podłogówce powinien byc osobny obieg i rozdzielacze
Jak masz głowice termostatyczne to przykręć je - szczególnie na górze a w łazience zostaw na maks
a jak nie pomoże zrób tak jak ja - dmuchawa z Castoramy za 60 zł i masz 24 st w łazience :)

Pozdrawiam
---
Sprzedam nieużywany sterownik pogodowy VS 5500 De Dietrich MCRII (http://forum.muratordom.pl/sprzedam-wawa-reg-pogodowy-de-dietrich-vs5500plus-700pln,t173673.htm)

DaroR
27-09-2010, 12:52
Witam serdecznie,
Szukam pomocy bo mam pewien problem. Jestem użytkownikiem kotła kondensacyjnego MC25LP+czujnik pogodowy+regulator pokojowy. Niestety w okresie jesienno-wiosennym (gdzie temp. nie spada poniżej 0C) pojawiała mi się cyklicznie usterka "Uszk. Czuj. Pow. A" czyli Uszkodzony Czujnik Powrotu. Serwisant wykonujący przeglądy wymienił czujnik i nie przyniosło to efektu. Usterka nadal wystepuje. Serwisant powiedział że zorientuje sie co może być przyczyna ale jeszcze nie stwierdził jednoznacznej przyczyny. Nadmienię że nie posiadam obecnie 2 obiegów grzewczych, funkcjonuje tyko jeden (A) oraz nie mam zainstalowanego sterownika oraz zaworu mieszajacego 3-drogowego. Czy to moze być przyczyną. Dodam jeszcze że nie mam FM50, a piec współpracuje z podłogówką (~20m).
Z góry dziękuję za pomoc. Sprawa dla mnie jest bardzo pilna.
DaroR

xmsg
03-03-2011, 14:02
Obstawiam brak zaworu różnicy ciśnień przy mieszaczu podłogówki.
Termostat mieszacza zamyka przepływ i nic nie wraca do pieca,
który stwierdza za niską temperaturę powrotu.

Podłącz jakiś grzejnik, który będzie cały czas otwarty.

Pozdrawiam

rena rena
21-09-2011, 16:40
może ma ktoś doświadczenia z kotłami de dietrich ecodens DTG 1300-24 ECO/V 130 . segment ma 100 m, prawie 50 m to podłogówka...czy piec kondensacyjny to dobry wybór.. czy przy tych kotłach nadal konieczne jest stosowanie większych grzejników? spotkałam się z opinią że większe grzejniki były montowane do kotłów kondensacyjnych starszej generacji, przy takich kotłach jak ecodens montuje się grzejniki jak do kotła standardowego. Będę wdzieczna za opinie.

marynianka
10-10-2011, 22:16
Sąsiedzi mają piec kondensacyjny dietrich od ponad roku i są zadowoleni, ale mieli chyba na początku problemy z obsługą, nie jest podobno prosta. Czy warto rozważyć oferte pieców tej firmy, z góry dziękuje za wszelkie opinie użytkowników i nie tylko, ponieważ jestem przed trudnym wyborem pieca!