PDA

Zobacz pełną wersję : Hiacynty



Kasiorek
11-02-2009, 09:24
Zakupiłam do domu kilka cebul hiacyntów, pieknie kwitną i pachną ale co zrobić gdy przekwitną ?
Chciałabym je jakoś przechować do przyszłego roku, a może to roslinki jednorazowe ?

JoShi
11-02-2009, 10:03
Zakupiłam do domu kilka cebul hiacyntów, pieknie kwitną i pachną ale co zrobić gdy przekwitną ?
Chciałabym je jakoś przechować do przyszłego roku, a może to roslinki jednorazowe ?

Obsuszyć cebulki i wsadzić później do gruntu. Tak robię kiedy dostaje od taty hiacynty na dzień kobiet. Jak chcesz je mieć w przyszłym roku w domu to musisz im znaleźć chłodne miejsce do przechowania i w odpowiednim momencie zacząć pędzić. Nigdy nie próbowałam, więc nie podpowiem co i jak.

Wciornastek
11-02-2009, 10:11
Kasiorku jak masz kawałek ogródka to gdy przekwitna i zaschną po prostu wsadź je nawet wiosną do ziemi (powinno sie sadzic pod koniec lata - ale ja zawsze wtedy zapominam o przechowywanych cebulach :wink: :lol: ). Natępnej wiosny będą cieszyć oko. Jak nie masz to trochę kiepsko mozna zabawic się w skrzynce. Warunkiem kwitnienia jest odpowiednie schłodzenie cebul.
Przemysłowo robi sie tak że przez kilka lat zaleznie od wielkości cebul hoduje ise je w gruncie scinając kwiaty aby cebyla rozrosła się, i nie wysilała :roll: :wink: . Potem umieszcza się je w specjalnych szafach chłodniczych. I dopiero następnie wsadza do doniczek (tak w telegraficznym skrócie)

Kasiorek
11-02-2009, 10:46
dziękuję,
W chwili obecnej ogrodu jeszcze nie mam ale już za kilka miesięcy będę mogła powiedzieć że mam. W takim razie jak przekwitną to rozumiem że je ciacham i same cebulki do skrzynki aby obeschły a potem pod koniec lata do ziemi z nimi Tak ?

Wciornastek
11-02-2009, 11:14
dziękuję,
W chwili obecnej ogrodu jeszcze nie mam ale już za kilka miesięcy będę mogła powiedzieć że mam. W takim razie jak przekwitną to rozumiem że je ciacham i same cebulki do skrzynki aby obeschły a potem pod koniec lata do ziemi z nimi Tak ?

Nie zostaw je w doniczkach, utnij sam przekwitniety badyl. One nawet podlewane stopniowo zaczną zasychac. Bedziesz widziała jak zaczynaja żółknąc wtedy ogranicz podlewanie.Moszeż pod koniec kwitnienia jakimś nawozem podkarmic. Te liscie muszą zyc jeszcze przez jakiś czas aby podregenerowac cebulę (to ogromy wysiłek dla rośliny). Jak zaschnie zostaw w tej doniczce nic się nie stanie. A jak bedziesz miała gdzie to posadzisz.

Kasiorek
11-02-2009, 11:20
jaka jestem teraz mądra :D :D :D dziekuję

bastia03
11-02-2009, 12:12
Ja swoje ususzyłam , nie wyciagałam z doniczek i wyniosłam do ciemnego garazu,a przed bozym narodzeniem zaczeły mi puszczac paki w garazu, i na Boże narodzenie miałam hiacynty;-)
Ale z tego co zauwazyłam maja mniejsze kwiatki niz poprzednio

Wciornastek
11-02-2009, 12:25
Ale z tego co zauwazyłam maja mniejsze kwiatki niz poprzednio

Bo tak jak pisałam kwitnienie to duzy wysiłek dla rosliny. Dlatego trzeba dokarmić.

Kasiorek
12-02-2009, 15:30
A czym najlepiej dokarmiać, bo mam zwykły nawóz do roślin doniczkowych, uniwersalny. Może być ?

Wciornastek
13-02-2009, 07:49
A czym najlepiej dokarmiać, bo mam zwykły nawóz do roślin doniczkowych, uniwersalny. Może być ?
Może być.

dess1
15-02-2009, 19:36
Drobne pytanko.Kwiat już przekwitł, ale jeszcze nie uschła ta główna łodyga , czy można jeszcze zasilić nawozem czy już za późno?

Stokrotka
15-02-2009, 20:26
Drobne pytanko.Kwiat już przekwitł, ale jeszcze nie uschła ta główna łodyga , czy można jeszcze zasilić nawozem czy już za późno?

Właśnie teraz jest czas. Robi sobie zapasy w cebulce.

lgajos
15-02-2009, 21:13
Swojej żonie na dzień kobiet od wielu lat zawsze kupuję hiacynta.Po uschnięciu liści stoi w domu nie podlewany.Koniec września pażdziernik wysadzamy na rabatkę.Wiosną są dorodniejsze jak w doniczkach.Nawożenie stosujemy do wszystkiego naturalne z pokrzywy,skrzypu i kompost.