PDA

Zobacz pełną wersję : TARAS DREWNIANY - jak zbudować? jakie drewno? jak pielęgnować? co polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13

MasterCheat
22-08-2016, 20:06
Jak taka żyłka może odseparować deski od legara ? ?
Chcesz podkładkę, do kładzie się ją na całej powierzchni przylegania.
A jest jaskrawa własnie po to, by widać było gdzie kręcić....

Lepszy jesz szablon, albo łata, ale tu mają taki sposob...

Nie łatwiej odkręcić pierwszy wkręt w pierwszej desce i na końcu legara tez wkręcić tymczasowy wkręt i rozciągną linkę jak już ktoś chce mieć idealnie?

Ok nieważne.

Jakie dawaliście odstępy między deskami?

myślałem żeby zrobić 6 mm bo akurat mam resztki paneli podłogowych 6 mm i były by jak znalazł na przekładki. Ale żona po przymiarkach mówi, że za duże szpary... :)

fotohobby
22-08-2016, 20:19
5mm, bo ten wymiar dawał mi idealną szerokość tarasu.

MasterCheat
22-08-2016, 20:38
i jak to wygląda na jesień ? bardzo pracuje czy znośnie? Masz modrzew czy coś innego?

MasterCheat
22-08-2016, 21:39
Jak patrzę na ten film z YT, który podesłaliście, to cieszę się, że sam montowałem sobie taras. Takie podejście 'po łebkach' u fahhoffców zawsze mnie będzie wnerwiać... Wkręcanie bez frezowania pod łeb śruby, po ucięciu deski brak jej wykończenia papierem ściernym... Aby szybko i wziąć kasę.


A można wiedzieć w jaki sposób/czym frezowałeś pod łeb śruby?

tak się właśnie zastanawiam czy to konieczne.


Wkręty niby mam samo-wiercące z podwójnym gwintem. i z małym łepkiem.
jakieś psf+ hardwood screw.

fotohobby
22-08-2016, 21:46
Teraz z 5 mm zrobiły się 4
Modrzewia nie trzeba nawiercać, przynajmniej ja nie musiałem - miałem wkręty Norskwood, ktore nawiercały otwór pod łepek.

MasterCheat
22-08-2016, 21:53
no właśnie te moje mają jakieś tam 4 żebra od spodu Łepka
http://www.pgb-europe.com/continuo/web/cmsimages/PWHTG_hardwood.png

budowlany_laik
23-08-2016, 07:15
A można wiedzieć w jaki sposób/czym frezowałeś pod łeb śruby?

tak się właśnie zastanawiam czy to konieczne.


Wkręty niby mam samo-wiercące z podwójnym gwintem. i z małym łepkiem.
jakieś psf+ hardwood screw.
Frezem od Spaxa:
365308
U mnie ze względów estetycznych było konieczne - zawsze gdy coś sam robię, wkładam w to 100% umiejętności.

Linia wkrętów, jak piszesz - odkręcasz 1. wkręt, zakładasz żyłkę, mocujesz do ostatniego, albo któregoś przy końcu.

fotohobby
23-08-2016, 10:51
A gdybys nie frezował to... ?

Ja nie frezowałem i patrząc ma mój taras od strony estetycznej, to nie wiem, co mógłby się tam zmienić po frezowaniu...

fotohobby
23-08-2016, 10:54
no właśnie te moje mają jakieś tam 4 żebra od spodu Łepka
http://www.pgb-europe.com/continuo/web/cmsimages/PWHTG_hardwood.png

U mnie tak:

http://www.polskiedrewno.pl/images/wkrety-do-tarasow-norskwood.JPG

Łepek chował sie całkowicie, krawędzie otworu były proste, bez zadziorów.

budowlany_laik
23-08-2016, 11:41
A gdybys nie frezował to... ?
To miałbym jak na tym filmiku - wystające krawędzie, jakieś małe pęknięcia - u mnie to nie przechodzi.

A krawędzie desek zaokrąglałeś i szlifowałeś, czy zostawiłeś ostre po cięciu piłą?

Te Twoje wkręty to nierdzewki jak Spax?

fotohobby
23-08-2016, 11:53
No to mogę powiedzieć, że przy tych wkretach, zadnych pęknięć, nierównych krewędzi nie zaobserwowałem.
Wkręty nie są z nierdzewki, a z jakiegoś mocniejszego gatunku stali, zabezpieczone powłoką Geomet.

Krawędzie po cięciu lekko zaokrągliłem, choć też pożyczona piła (z prowadnicą) zostawiła je czyste i bez zadziorów.

budowlany_laik
23-08-2016, 12:38
No to nie pozostaje Ci nic innego jak zakładać firmę tarasową, skoro idzie Ci lepiej (mając taką samą technikę) niż profesjonalistom z tegoż filmiku z YT :)

Z filmu:
0:47 - poszarpana krawędź wokół wkrętu,
1:26 - poszarpana deska.

fotohobby
23-08-2016, 13:02
Tak mówi każdy, kto był na tym tarasie :)

budowlany_laik
24-08-2016, 06:05
No to wrzucaj foty :)

fotohobby
24-08-2016, 08:53
Jeszcze dwa, trzy tygodni jak obrobię granitem (schodek, obrzeże) itp.

doin_oakenhelm
28-08-2016, 12:16
Witam serdecznie

Mam przed domem taras oraz balkon modrzewiowy. Teoretycznie zadaszone ale balkon niestety jest usytuowany na południe, że niestety przy każdym deszczu jest mokry. Taras i balkon zostały zrobione jakiś czas temu, ale z powodu braku czasu nie zostały niczym zabezpieczone (dom w budowie więc masa innych robót). W najbliższym czasie planuje wszystko przeszlifować i "pomalować".

(przeglądałem forum i nie znalazłem odp na moje pytanie - więc dlatego pisze)

Zastanawiam się na olejem firmy Osmo i moje pytanie czy ktoś miał do czynienia z tym produktem i jak to się sprawdza właśnie na tarasie oraz jak to wygląda po dłuższym czasie i co ile czasu trzeba przeprowadzać renowacje. Interesuje mnie olej ciemnego koloru np - Bangkirai (016). Ewentualnie czy ktoś może polecić coś innego równie dobrego. Od razu mówię, że nie interesują mnie żadne drewnochrony i tym podobne rzeczy ani preparaty z castoramy czy innego marketu.

doin_oakenhelm
29-08-2016, 13:30
Z racji tego, że nikt nie wypowiedział się w kwestii mojego zapytania to ostatecznie zdecydowałem sie na Pullex Bodenol w kolorze kongo + Pullex impragniergrund całość cenowo wychodzi prawie identycznie jak Osmo za 3,25 l (2,5l + 0,75l). Na 35 m^2 wg zalecen producenta powinno wyjść 2,5L Pullex impragniergrund i 5L Pullex Bodenol. Zobacze jaki będzie efekt postaram się wrzucić jakieś zdjęcia.

hajnel
30-08-2016, 08:34
Witam
Na moim tarasie miała być kostka, ale jak to bywa plany się zmieniły i chcemy deski. Problem jest taki, że w zasadzie wszystko przygotowałem już pod kostkę i nie ma za dużo miejsca na konstrukcję tarasu. Planuję legary w jednym poziomie osadzone na bloczkach betonowych i tu pytanie - przy rozstawie legarów 40-50cm i ich podparciu co 1m jaki można przyjąć ich minimalny przekrój? A może zastosować metalowy profil?

noc
31-08-2016, 21:15
Taras z massaranduby wykonany pół roku temu, wszystko w porządku poza jednym drobiazgiem. Mianowicie jedna z desek pękła i takie niby drzazgi sterczą, lekko unosząc się nad poziomem tarasu. Być może to pęknięcie było już przed montażem, ale montując taras wczesną wiosną w wilgoci nie zauważyłem tego.
Czy jest możliwe jakieś trwalsze sklejenie tego np. wikolem? Może to trzymać kilka lat? Bo jeśli nie, to zostaje zeszlifowanie do równego by nic nie sterczało. Ewentualnie wymiana, ale montowałem to ukrytym systemem i obawiam się problemów z wymianą. Połowu tarasu nie będę rozbierał dla 1 deski, a jakiegoś prostego sposobu wymiany nie wymyśliłem. A nie chcę mieć na 1 desce widocznych wkrętów.
Deski trochę się powyginały ale mi to nie przeszkadza. Część tarasu pod dachem nie zmieniła koloru, nie zadaszony natomiast już zszarzał nieco. Po montażu zaolejowany 1 raz, na jesień planuję drugie olejowanie. Legary ułożyłem z bangkirai, mam nadzieję że nie będę ich wymieniał do końca życia.

q-bis
01-09-2016, 13:09
Chciałbym się podzielić doświadczeniem z położenia desek na tarasie betonowym.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?294081-Jak-wyko%C5%84czy%C5%82em-taras-betonowy-drewnem&p=7251010

Natt.me
05-09-2016, 13:00
mój taras wyszedł tak:

366464

(musiałam zanonimizować widoczne twarze na zdjęciu ;)
taras jest z drzewa GARAPA, olejowany bezbarwnie, ułożony gładką stroną do góry
jestem bardzo zadowolona :)

soupie2
05-09-2016, 21:38
Witam,
jestem na etapie montażu tarasu z deski modrzewiowej, chciałbym zabezpieczyć odpowiednio drewno, jaki olej użyć ?
Czy ktoś używał beckersa a dokładnie Beckers Elit Traoila?
Druga opcja to Bona deckers oil , jest jeszcze sikkens.
Prosze o pomoc .

Barsa
06-09-2016, 19:28
U mnie tak:

http://www.polskiedrewno.pl/images/wkrety-do-tarasow-norskwood.JPG

Łepek chował sie całkowicie, krawędzie otworu były proste, bez zadziorów.

Kupiłem te same wkręty, w sumie z Twojej porady.... na razie jestem średnio zadowolony. O ile pierwsze 4 poszły ok, to piąty się złamał właśnie tam pod koniec jak są te tematy do niby frezowania. Potem już z górki, na 20 ukręciło mi się 5 (dwa tak niefortunnie, że już ich nie wykręcę - kit do drewna tam dam i tyle), i to ostatnie 4 gdy wcześniej było nawiercone... No ale daje im jeszcze szanse, bo po pierwsze mam słabą wkrętarkę i ostatnie kilka ruchów musiałem robić śrubokrętem (tak urwałem 3), po drugie widzę, że mają problem na 2-3 ostatnich legarach, a te są najlepsze/najmocniejsze.

Trochę mam zagwozdkę w związku z tym.... Chciałbym to jak najszybciej skończyć, wiec myślę nawiercać, ale jakim max wiertłem do śrub 5 mm? No i oczywiście naładuje na maxa akumulatory do wkrętarki, jak nie to pożyczę mocniejsza wiertarkę od ojca i z lepszą regulacją obrotów, bo to co ja mam to szajs, taki żeby czasem coś pod obrazek wkręcić czy półkę....

ps. tak w ogóle to Ty masz modrzew syberyjski czy europejski?

fotohobby
06-09-2016, 19:46
Mam modrzew europejski.
Ja na 300 wkrętów ukręcilem z pięć, sześć podczas wkręcania i ze trzy, jak na drugi dzień po wkręcenia chciałem go dokręcić.
Generalnie nie ma problemu, jesli płynnie wkręcisz wkręt do końca.
Jesli wkręcisz 3/4 to opór w momencie rozpoczęcie obrotu wkręta jest tak duży, że się ukręca...

Barsa
06-09-2016, 20:51
Tak jak pisałem u mnie na tych "słabszych" legarach wchodzi bez problemu, ale na tych mocniejszych dupa.... choć po przemyśleniu też uważam, że wielkie znaczenie ma "płynność wkręcania", choć jeden mi po prostu ukręcił się podczas wkręcania, przy samej końcówce procesu... Lecz pewnie gatunek drewna też ma znaczenie, syberyjski jest gęstszy i przez to ciężej to idzie.

No nic aku się ładują na maxa i jutro zobaczymy... jak nie to wiertarka od ojca.

budowlany_laik
07-09-2016, 06:18
Mam modrzew europejski.
Ja na 300 wkrętów ukręcilem z pięć, sześć podczas wkręcania i ze trzy, jak na drugi dzień po wkręcenia chciałem go dokręcić.
Generalnie nie ma problemu, jesli płynnie wkręcisz wkręt do końca.
Jesli wkręcisz 3/4 to opór w momencie rozpoczęcie obrotu wkręta jest tak duży, że się ukręca...
No i żenada. A pisałem o Spaxach. Żadnego na 1200 wkrętów nie ukręciłem. Są do tego nierdzewne. Wkrętarka ustawiona ma maksa (bez ograniczenia momentu) - dokręcałem co do ułamków milimetra.
Wychodzi stara prawda, że co tanie to drogie.

q-bis
07-09-2016, 08:51
Potwierdzam, wkręciłem ich - Spax -masę, powyżej 2 tys - nie zerwałem żadnego.

Barsa
07-09-2016, 18:19
Trochę demonizujecie pod wpływem mojego komentarza.... u mnie problem jest po pierwsze z wkrętarką która nie nadaje się do tego typu drewna oraz wkrętów 60x5 (swoją drogą 50x5 by wystarczyły, przesadziłem tutaj), po drugie problem jest na dwóch ostatnich legarach, a tak naprawdę na ostatnim - twardy jak cholera.

Jak będę miał sprzęt to zdam relację...

ps. choć oczywiście nie uważam, że te wkręty dorównują SPAX-owym, ale różnica w cenie była jak 1 do 3, wiec dwie stówy drogą nie chodzą....

PaRa
07-09-2016, 18:36
W wczoraj dostałem wycenę mojego tarasu na kwotę około 10 tyś. za 30 m2 i doszedłem do wniosku, że chyba sam go zrobię ( fotohobby - w innym wątku wszedł mi na ambicje ).

Mam zamiar zrobić taras wzdłuż domu, od południa. I tak się zastanawiam czy to dobry pomysł, drewno nie będzie zadaszone i dlatego narażone na opady i mocne słońce, czy nie będzie pracować zbyt mocno ? Zamierzam zastosować modrzew syberyjski, nie wiem jaką grubość i klasę deski polecacie ?

366728

Zamierzam zagęszczonym piaskiem uzyskać odpowiedni poziom, położyć ażurowe płyty ( tam gdzie mają być legary ) i na nich oprzeć konstrukcję. Na tym filmiku zrobili podobnie.


366770
https://www.youtube.com/watch?v=-yn-gewvSKc

fotohobby
09-09-2016, 20:32
No i żenada. A pisałem o Spaxach. Żadnego na 1200 wkrętów nie ukręciłem. Są do tego nierdzewne. Wkrętarka ustawiona ma maksa (bez ograniczenia momentu) - dokręcałem co do ułamków milimetra.
Wychodzi stara prawda, że co tanie to drogie.

Ale jaka żenada ? Co niby drogie ?
Że 10wkrętów poszło ?

Ja też wkręcałem mocną, sieciową wkrętarką bez ograniczenia.
Wolne obroty i też na milimetry.

noc
10-09-2016, 09:37
W wczoraj dostałem wycenę mojego tarasu na kwotę około 10 tyś. za 30 m2 i doszedłem do wniosku, że chyba sam go zrobię ( fotohobby - w innym wątku wszedł mi na ambicje ).

Mam zamiar zrobić taras wzdłuż domu, od południa. I tak się zastanawiam czy to dobry pomysł, drewno nie będzie zadaszone i dlatego narażone na opady i mocne słońce, czy nie będzie pracować zbyt mocno ? Zamierzam zastosować modrzew syberyjski, nie wiem jaką grubość i klasę deski polecacie ?


Zamierzam zagęszczonym piaskiem uzyskać odpowiedni poziom, położyć ażurowe płyty ( tam gdzie mają być legary ) i na nich oprzeć konstrukcję. Na tym filmiku zrobili podobnie.


]

Cena 10 tys zł za 30m2 tarasu w modrzewiu to na pewno nie jest okazja.
Wykonałem sam 36m2 tarasu w egzotyku, legary z bangkirai, deski massaranduba, system ukrytego montażu. Z 10 tys zł zostało jeszcze na letnią, kilkudniową wycieczkę, warto samemu to zrobić. Jeśli ten taras na razie nie będzie zadaszony, to tym bardziej pomyśl o egzotyku. Pomyśl także nad jakimś zadaszeniem przy najbliższej okazji, przebywanie na tarasie oświetlonym letnim słońcem nie należy do przyjemności. Do wypoczynku na nim pozostaną Ci pochmurne dni oraz wieczory i ewentualnie poranki.

PaRa
10-09-2016, 10:18
Cena 10 tys zł za 30m2 tarasu w modrzewiu to na pewno nie jest okazja.
Wykonałem sam 36m2 tarasu w egzotyku, legary z bangkirai, deski massaranduba, system ukrytego montażu. Z 10 tys zł zostało jeszcze na letnią, kilkudniową wycieczkę, warto samemu to zrobić. Jeśli ten taras na razie nie będzie zadaszony, to tym bardziej pomyśl o egzotyku. Pomyśl także nad jakimś zadaszeniem przy najbliższej okazji, przebywanie na tarasie oświetlonym letnim słońcem nie należy do przyjemności. Do wypoczynku na nim pozostaną Ci pochmurne dni oraz wieczory i ewentualnie poranki.

A możesz podać link do systemu ukrytego montażu ? Rozumiem że jesteś z niego zadowolony. Taras będzie nie zadaszony, ewentualnie jakiś żagiel namiot lub w ostateczności pergola, zależy mi na jasnym kolorze tarasu i dlatego wybór padł ma modrzew syberyjski.

Dziękuję za rady :)

noc
10-09-2016, 11:41
A możesz podać link do systemu ukrytego montażu ? Rozumiem że jesteś z niego zadowolony. Taras będzie nie zadaszony, ewentualnie jakiś żagiel namiot lub w ostateczności pergola, zależy mi na jasnym kolorze tarasu i dlatego wybór padł ma modrzew syberyjski.

Dziękuję za rady :)

Ja kupowałem u siebie na miejscu, o tutaj http://allegro.pl/taras-ukryty-montaz-deska-tarasowa-easy-fix-zestaw-i6370250001.html?reco_id=08f78eba-7741-11e6-8419-56847afe9799&ars_rule_id=201&ars_source=ars&ars_socket_id=16 .
Żadnych problemów z materiałami, nic nie pękało i wykonanie nieskomplikowane. Nie przyjrzałem się dokładnie montowanym deskom. W czasie montażu było bardzo wilgotno (marzec-kwiecień), pęknięcie na 1 desce było praktycznie niewidoczne. Po wyschnięciu w letnie upalne dni z tej deski sterczały drzazgi. Skleiłem to przed paroma dniami na wikol i przy okazji przeszlifuję to na gładko. Nie chce mi się rozbierać kilku m2 desek by wymienić 1 felerną, a montować na widoczne wkręty po wymianie, to już w ogóle nie biorę pod uwagę.
A z tego drewna jestem zadowolony, choć to pierwszy sezon. Masz także inne egzotyki w jasnym kolorze, nie musi to być modrzew. Choć ten jasny kolor to zachowasz tylko na początku, przy wysokiej dbałości o drewno. A nie warto tak chuchać i dmuchać, to ma służyć chyba do wypoczynku na luzie, nie do podziwiania. Przynajmniej mnie przyświecała taka idea. Ten jasny,czy ciemny kolor jaki by nie był, to i tak szybko zszarzeje, tym bardziej w pełnym słońcu. Kolor zachowa dłużej wyłącznie pod zadaszeniem, słońce jest bezlitosne.

PaRa
10-09-2016, 12:07
Ja kupowałem u siebie na miejscu, o tutaj http://allegro.pl/taras-ukryty-montaz-deska-tarasowa-easy-fix-zestaw-i6370250001.html?reco_id=08f78eba-7741-11e6-8419-56847afe9799&ars_rule_id=201&ars_source=ars&ars_socket_id=16 .
Żadnych problemów z materiałami, nic nie pękało i wykonanie nieskomplikowane. Nie przyjrzałem się dokładnie montowanym deskom. W czasie montażu było bardzo wilgotno (marzec-kwiecień), pęknięcie na 1 desce było praktycznie niewidoczne. Po wyschnięciu w letnie upalne dni z tej deski sterczały drzazgi. Skleiłem to przed paroma dniami na wikol i przy okazji przeszlifuję to na gładko. Nie chce mi się rozbierać kilku m2 desek by wymienić 1 felerną, a montować na widoczne wkręty po wymianie, to już w ogóle nie biorę pod uwagę.
A z tego drewna jestem zadowolony, choć to pierwszy sezon. Masz także inne egzotyki w jasnym kolorze, nie musi to być modrzew. Choć ten jasny kolor to zachowasz tylko na początku, przy wysokiej dbałości o drewno. A nie warto tak chuchać i dmuchać, to ma służyć chyba do wypoczynku na luzie, nie do podziwiania. Przynajmniej mnie przyświecała taka idea. Ten jasny,czy ciemny kolor jaki by nie był, to i tak szybko zszarzeje, tym bardziej w pełnym słońcu. Kolor zachowa dłużej wyłącznie pod zadaszeniem, słońce jest bezlitosne.

Tak właśnie myślałem, więc na razie taras spadł w moim harmonogramie na dalszy plan. Od wtorku ruszają prace brukarskie i czekam na wycenę elewacji i zadaszenia drewnianego przy drzwiach wejściowych.

Zastanawiam się czy jest jakiś drewno które nie wygląda żle pomimo tarasu bez zadaszenia od południa.

fotohobby
11-09-2016, 11:30
Modrzew szarzeje, egzotyk szarzeje.... Przy czym egzotyk gorzej pije olej, żeby tą szarość zamaskować.
Są środki do rozjaśniania zszarzałego drewna. Na ile skuteczne - nie wiem.
Wiem natomiast, że bardzo skuteczna i szybka jest szlifierka oscylacyjna z drobnoziarnistym papierem.
Tyle, że trzeba miec wtedy szerokie, płaskie ryfle.

PaRa
11-09-2016, 12:57
Wiem natomiast, że bardzo skuteczna i szybka jest szlifierka oscylacyjna z drobnoziarnistym papierem.
Tyle, że trzeba miec wtedy szerokie, płaskie ryfle.

Czyli muszę kupić grubą deskę ( 28 mm ) z modrzewia na taras i szlifierka w pakiecie.
Dobrze, że zostało mi z dachu trochę membrany EPDE, to będę miał na przekładki.

fotohobby
11-09-2016, 13:38
Ważniejsze są ryfle, niż grubość. Przekładek nie stosowałem.

kapraI
13-09-2016, 07:59
Witam,
Spróbuję ponowić swoje pytania :)


Witam,

Planuje zabrać się za zrobienie tarasu. Teren jest dobrze zagęszczony, deptany przez ponad 20 lat.
Wymiar 6m x 3m. Zastanawiałem się nad kotwami wbijanymi w ziemie (zamiast betonowych bloków), na to legary/dźwigary:
http://www.leroymerlin.pl/architektura-ogrodowa/ploty-pergole-kratki-donice-ogrodowe/kotwy-okucia-daszki/kotwa-regulowana-wbijana-s-and-garden,p254079,l313.html

Czy takie rozwiązanie ma sens? Jak gęsto powinny montowane legary/kontrlegary i jaki rozmiar powinny mieć (z tym mam największą zagwozdkę)?

Większych imprez na tarasie nie będzie, raczej chillout - stół, krzesła, leżaki, taras zadaszony.

Pozdrawiam

q-bis
13-09-2016, 08:19
Hey
wiesz ja to mam taras betonowy to doświadczenia w tym temacie nie mam..
Ale w innym wątku pisałem jak zbudowałem drewutnię, tam też użyłem kotew ale jednak osadzonych w betonie a nie bezpośrednio w podłożu. Moim zdaniem taki kotwy są za słabe, obawiałbym się tego, że jedna się zagłębi lub wysadzi [mróz - głębokość przemarzania] i cały taras będzie felerny. Tak więc nie zależy to tylko od tego czy będziesz tańczył na tarasie.
Ale to tylko moje przemyślenia, nie jestem fachowcem :)

imrahil
13-09-2016, 08:27
z moich uwag (mam taras z modrzewia europejskiego) - lepiej grubszym ryflem do góry, tak jak fotohobby. ja mam cieńszy i ma większą tendencję do zabrudzeń niż deska bez ryfla czy z grubszym ryflem. poza tym cieńsze ryflowanie to większa podatność na uszkodzenia (a nie tylko zarysowania). ale generalnie jestem zadowolony. drewno szarzeje i ciemnieje, ale na to trzeba się nastawić decydując się na taras drewniany. dziecko przynajmniej z salonu może wyjść na boso, czasem rozkładamy jakiś cienki kocyk i mała może na takim tarasie przesiadywać z zabawkami. wg mnie nie ma lepszego materiału.

ale od południa wymaga zacienienia - nie ze względu na drewno, ale użytkowników. latem po prostu jest jak na patelni.

kapraI
13-09-2016, 08:31
Hey
wiesz ja to mam taras betonowy to doświadczenia w tym temacie nie mam..
Ale w innym wątku pisałem jak zbudowałem drewutnię, tam też użyłem kotew ale jednak osadzonych w betonie a nie bezpośrednio w podłożu. Moim zdaniem taki kotwy są za słabe, obawiałbym się tego, że jedna się zagłębi lub wysadzi [mróz - głębokość przemarzania] i cały taras będzie felerny. Tak więc nie zależy to tylko od tego czy będziesz tańczył na tarasie.
Ale to tylko moje przemyślenia, nie jestem fachowcem :)

Hmm, czytając cały wątek znalazłem gdzieś informację, że jak teren jest dobrze utwardzony to można pomyśleć o takich kotwach - dlatego o tym pomyślałem. Ale mimo wszystko wolę się upewnić od bardziej doświadczonych. Tak czy inaczej dzięki, każda opinia będzie pomocna :)

Barsa
14-09-2016, 18:22
Oddaje honor @fotohobby, te wkręty są ok.... wziąłem od ojca wkrętarko wiertarkę i na jakieś 350-400 wkrętów jeden się urwał, ale to przez moją żonę bo mnie zdenerwowała :wtf:

Po zakończeniu tej "przygody" nie podjął bym się jeszcze raz tego, nie w takich warunkach, nie bez sprzętu.... jak przypomnę sobie rozrabianie betonu w wiadrze czy poziomowanie bloczków fundamentowych to aż mi się przekleństwa na usta cisną. Stolarka byłą już ok, ale że miałem piłę ukośnicę to musiałem wszystko dokładnie wymierzyć a i tak potem okazało się, że piła jest jest jakoś super dokładna i trzeba było co 5 deskę "prostować". Wkręcanie to też nie było jakieś przyjemne zajęcie, a cholernie czasochłonne...

Tak w ogóle to dzięki wszystkim za porady.

Zostało mi tak naprawdę tylko poolejować połowę tarasu i zrobić boki.... chcę zrobić tak, że deski boczne mają zakrywać front tych położonych na tarasie, ale w takim przypadku muszę chyba te deski przykręcić do desek. Niby kupiłem mniejsze wkręty 45 mm i powinno być ok.

MasterCheat
20-09-2016, 11:46
A ja skończyłem pierwszy (większy) taras. Teraz jeszcze do zrobienia drugi mniejszy jako wejście do domu...

W zasadzie to skończyłem 2,5 tygodnia temu, ale nie miałem kiedy zgrać fotek z telefonu.

Na fotkach trochę burde... ale przez robotę z tarasem nie miałem nawet kiedy trawnika ogarnąć :)

teraz dodatkowo przed tarasem jest jeszcze pergola i kratki na róże.

f.5
20-09-2016, 12:51
Czym olejowałeś ?

MasterCheat
20-09-2016, 14:09
Czym olejowałeś ?

Sadolin superdeck - mahoń

jeszcze będę dokładał po obwodzie na dole jedną deskę, tak żeby ograniczyć wpadanie śmieci pod taras.

Pierwszą imprezę już przeżył :) 10 dorosłych + 6 dzieci :)

gorbag
20-09-2016, 17:38
Sadolin superdeck - mahoń

Z czasem ten kolor mocno się zmieni. Mam modrzewia po 2 latach i chyba łącznie 4 warstwach oleju, obecnie wygląda jak ciemna czerwień. Niezależnie od lekkiego ciemnienia, z każdym malowaniem się mocniej nasycał. Jakbyś nie chciał iść w stronę czerwieni, to może teak będzie lepszy?

MasterCheat
20-09-2016, 21:29
Z czasem ten kolor mocno się zmieni. Mam modrzewia po 2 latach i chyba łącznie 4 warstwach oleju, obecnie wygląda jak ciemna czerwień. Niezależnie od lekkiego ciemnienia, z każdym malowaniem się mocniej nasycał. Jakbyś nie chciał iść w stronę czerwieni, to może teak będzie lepszy?

Tak właściwie to kolor na tą chwilę jest dla mnie za jasny. Myślałem, że po dwóch warstwach będzie taki jak kolor słupów (które są pomalowane też Sadolinem Machoń, ale impregnatem a nie olejem)

Tak więc mam nadzieję że po kolejnych olejowaniach pójdzie ten kolor właśnie w taką stronę (taki brąz wpadający w burgund).

Inna sprawa, że zdjęcia tez nie do końca oddają kolory, a przez te ryfle taras z każdej strony i w zależności od słońca wygląda nieco inaczej.

monikach
12-10-2016, 11:15
Witam,
Bardzo dawno mnie tu nie było...i to mój błąd:(
Mam kilka pytań do osób choć trochę znających się na robieniu tarasu z desek modrzewiowych ryflowanych. Taras betonowy, od strony południowej, częściowo zadaszony. Nie pytam czy należy równo docinać deski, ale czy:
-należy dawać kamienie na folię między legary?
-spękane sęki smarować silikonem?
-deski impregnować (olejować) z każdej strony, czy tylko po skończeniu z góry?
-robić podkładki między legarami, a deskami z kawałków (resztek) desek i pianki?

Pozdrawiam

q-bis
12-10-2016, 14:08
Hey
tego o foli nie bardzo przyswajam..
- nie używałbym silikonu, po czasie będzie marny efekt;
- impregnować z każdej strony;
- podkładki to raczej pod legar, żeby nie leżały w wilgoci na betonie np. po deszczu i chyba nie z pianki bo ona się degraduje...

monikach
13-10-2016, 08:57
Hey
tego o foli nie bardzo przyswajam..
- nie używałbym silikonu, po czasie będzie marny efekt;
- impregnować z każdej strony;
- podkładki to raczej pod legar, żeby nie leżały w wilgoci na betonie np. po deszczu i chyba nie z pianki bo ona się degraduje...

Dziękuję za odpowiedź:)

Folia jest na betonie, a na niej kamyki...co do podkładek, to faktycznie pod legarem, ale czy stosować gumowe? czy drewniane resztki są ok.?
Jak dogadać się z kimś, kto wykonuje ci taras za pieniądze i wbrew wszystkiemu mówi.."ale ja tak robię"...:(

q-bis
13-10-2016, 12:36
Dalej nie łapię z tą folią :D
Gumą czy plastikiem to odseparujesz od betonu/wilgoci a drewno będzie zaciągać i przekazywać na legar...
No..... potrzeba trochę asertywności ;) wiesz, typu - szanuję pana wiedzę i dobre chęci ale ja płacę i chciałbym aby było tak....:cool:

zieli
13-10-2016, 19:42
co do podkładek, to faktycznie pod legarem, ale czy stosować gumowe? czy drewniane resztki są ok.?
Jak dogadać się z kimś, kto wykonuje ci taras za pieniądze i wbrew wszystkiemu mówi.."ale ja tak robię"...:(

Drewniane podkładki nic nie dadzą legar i tak może chłonąć wilgoć może być np. papa złożona na 2/3 razy.
A co do wykonawcy Ty płacisz i Ty wymagasz... no chyba że ktoś robi Ci za darmo;)

monikach
18-10-2016, 08:10
Drewniane podkładki nic nie dadzą legar i tak może chłonąć wilgoć może być np. papa złożona na 2/3 razy.
A co do wykonawcy Ty płacisz i Ty wymagasz... no chyba że ktoś robi Ci za darmo;)

Za darmo...dobre sobie... cena była (jak dla nas) wygórowana, ale Pan powiedział, że jest droższy, ale robi porządnie i to nas przekonało.
Sądziliśmy, że rozmawiamy ze specjalistą od tarasów i nie interesowaliśmy się tym w ogóle... Prace zaczęły się na początku września i nadal końca nie widać:( Deski przyjechały z suszarni, a teraz leżą w deszczu niczym nie zaimpregnowane.

zieli
18-10-2016, 20:40
Za darmo...dobre sobie... cena była (jak dla nas) wygórowana, ale Pan powiedział, że jest droższy, ale robi porządnie i to nas przekonało.
Sądziliśmy, że rozmawiamy ze specjalistą od tarasów i nie interesowaliśmy się tym w ogóle... Prace zaczęły się na początku września i nadal końca nie widać:( Deski przyjechały z suszarni, a teraz leżą w deszczu niczym nie zaimpregnowane.

To ja bym pogonił takiego pseudo fachowca
Ja swój taras około 20m2 robiłem może cztery weekendy nie licząc zalania słupów betonowych, i powiem szczerze że poza wkręcaniem wkrętów reszta to przyjemność , a robiłem to pierwszy raz w życiu.
Jak czytam ile to się kasuje za zrobienie tarasu i w jakich mękach to się odbywa to mnie krew zalewa.
Niestety na każdym etapie budowy zdarzają się partacze i naciągacze którzy zarabiają na nas (inwestorach).

MasterCheat
19-10-2016, 21:00
Możecie mi powiedzieć czym/ w jaki sposób myjecie taras?
Szczota jakaś/szmatka/mop? woda/jakiś środek myjący?

zieli
19-10-2016, 22:00
Ja kupiłem sobie taką szczotkę http://ladnydom.pl/budowa/1,106596,10746431,Czyszczenie_betonowej_kostki.htm l do tarasu i kostki ale rzadko używam bo za długo trwa rozkładanie, jedynie na początek i na koniec sezonu a w trakcie wąż z wodą i zwykła dość twarda szczotka, tak aby wymieść piasek z ryfli.

q-bis
20-10-2016, 07:48
Zwykle używam szczotki do zamiecenia - bo myje go deszcz :)
Ale jak jest mocno zabrudzony to zmywam myjką ciśnieniową.

MasterCheat
20-10-2016, 12:49
u mnie jest zadaszony więc deszczyk nie umyje.

A teraz skończyłem właśnie drugi (jako wejście do domu), i muszę pomalować drugą warstwę oleju.
Niestety zanim zakończyłem kręcić deski to się dość mocno ubrudził (no bo do domu jakoś wchodzić trzeba (a przed wejściem mam tłuczeń).

Muszę to jakoś wyczyścić, żeby nie malować brudu. A jednocześnie nie chce za bardzo uszkodzić pierwszej warstwy oleju.

q-bis
20-10-2016, 14:51
Karszer jest o tyle fajny, że jak przyłożysz blisko to zerwiesz olej a jak wysoko to spłuczesz kurz.

fotohobby
20-10-2016, 15:11
Jak można zerwać olej ? Przecież on nie tworzy błony ?

q-bis
21-10-2016, 10:16
Taras jest pod chmurką ... i nie ma rady - po olejowaniu zawsze coś tam osiądzie [ u mnie są częste i silne wiatry], a po dwóch latach to zrywałem do czystego drewna... które później i tak zszarzało... ale wcześniejszy bród też mi nie odpowiadał...

brochas
25-10-2016, 23:44
witam

proszę o pomoc

mam u siebie ok 60m2 tarasu, taras został już wcześniej wylany i raczej nie ma mozliwości skucia
mam ok 6cm na legar + deska modrzewiowa 27mm. w związku z niewielką odległością zastanawiam się nad takim rowiązaniem

- podkładki gumowe 6mm na betonie, następnie legar kompoztowy 50x25 (kompozyt, ponieważ z racji na niewielką przestrzeń pod tarasem i niewielki spadek, boję sie o żywotność legara modrzewiowego) następnie montuję deski modrzewiowe używając ukrytego montażu (proste blaszki ze stali nierdzewnej) coś takiego:

371064371065371066371067

Czy takie rozwiązanie będzie ? zależy mi na ukrytym montażu
jakich wkrętów użyć do zamontowania "blaszek" do deski tarasowej oraz jakich aby blaszki zamontować do legara z kompozytu

z góry dziękuje za pomoc

bajcik
26-10-2016, 12:04
Jak się sprawdzają podkładki gumowe te spod pralki? Na zdjęciach mają strukture jak twarożek, porowatą - akurat żeby nasiąkło wodą i zamarzło.

scrabie
26-10-2016, 19:00
ja dałem papę i z tego co wiem to dość sprawdzony sposób, tych gumek z pod pralki to dość sporo by trzeba było, a papy dajesz pasek na cały legar i masz z głowy, nigdzie nie ciągnie wilgoci

q-bis
27-10-2016, 07:54
brochas
ja bym jednak postarał się o spadek - szczególnie jeśli taras jest bez zadaszenia. Masz tak: 27+25+6=58. Czyli już 2mm na jednym końcu. Obniżyłbym te podkładki np do 4mm i już masz drugi 2mm na drugim końcu. Czyli razem 4mm co daje 2% spadek na 2mb. A może tam uda się podnieść powyżej 60mm ? np 62 ? Albo skuć ale tylko z jednej strony aby zachować spadek. Tylko pojawia się problem bo znowu montaż ci zabierze... Ale jeśli priorytetem jest ukryty montaż to może taki z mocowaniem do bocznych ścian legara ? Wkręty - albo nierdzewki - albo dedykowane do montażu. Co do kompozytu - to zapytaj tam gdzie będziesz go kupował.

Kazimiera22
28-10-2016, 08:16
A jeśli chodzi o impregnację to nie lepiej olej? Impregnowanie ciśnieniowe zwiększa cenę drewna, a po co? ja mam u siebie podłogę dębową zaolejowaną https://best4home.pl/materialy-budowlane/oleje-i-woski/bona-craft-oil-25 i efekt zadowalający

bajcik
01-11-2016, 20:21
@q-bis
4mm różnicy na 2 metrach to będzie 0.2%

q-bis
02-11-2016, 07:31
@q-bis
4mm różnicy na 2 metrach to będzie 0.2%
No,tak...
I cały pomysł w p...u :)
Trzeba mi było sprawdzić w Excelu...

Spiderek
02-01-2017, 20:05
Witam,

Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych użytkowników...
Mam 45m2 tarasu wybrukowanego kostką (taka prostokątna). Chciałbym na wiosnę zrobić z niego drewniany.
Korzystam z wiedzy w tym wątku i buduję sobie plan co i jak.
Myślę o modrzewiu syberyjskim albo sośnie thermory.
Nie wiem jednak co zrobić z tą kostką.
Czy mogę legary położyć na tej kostce czy może powinienem całą kostkę zdemontować ?
Jakie podłoże w tym przypadku zrobić ?
Z góry dziękuję za pomoc.

przemo1
02-01-2017, 21:28
Witam,

Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych użytkowników...
Mam 45m2 tarasu wybrukowanego kostką (taka prostokątna). Chciałbym na wiosnę zrobić z niego drewniany.
Korzystam z wiedzy w tym wątku i buduję sobie plan co i jak.
Myślę o modrzewiu syberyjskim albo sośnie thermory.
Nie wiem jednak co zrobić z tą kostką.
Czy mogę legary położyć na tej kostce czy może powinienem całą kostkę zdemontować ?
Jakie podłoże w tym przypadku zrobić ?
Z góry dziękuję za pomoc.

To zależy co masz pod tą kostką i jaki poziom w stosunku do podłogi wewnątrz domu.

fotohobby
02-01-2017, 21:31
Jeśli kostka jest stabilna to można i na niej - pod warunkiem, że się zmieścisz z wysokością.

krzyzowka89
04-01-2017, 15:02
Mnie też czeka wykańczanie tarasu, ale stawiam na drewno. Zamówiłam deski kompozytowe wpc na [moderowano], bo zobaczyłam je u sąsiadki i mnie zachwyciły.

noc
04-01-2017, 20:57
Mnie też czeka wykańczanie tarasu, ale stawiam na drewno. Zamówiłam deski kompozytowe wpc na ***, bo zobaczyłam je u sąsiadki i mnie zachwyciły.

Jeśli stawiasz na drewno, to po co Ci deski kompozytowe?
Wpadasz tu tylko z głupią, nachalną reklamą?
Nikt się tym nie zachwyci,a jakiś moderator i tak to usunie!

krzyzowka89
05-01-2017, 09:27
Jeśli stawiasz na drewno, to po co Ci deski kompozytowe?
Wpadasz tu tylko z głupią, nachalną reklamą?
Nikt się tym nie zachwyci,a jakiś moderator i tak to usunie!

Nie wiem, o co ci chodzi i po co od razu ten hejt. Chciałam mieć wygląd drewna w niższej cenie i mam. Deska kompozytowa jest tańsza i prostsza w montażu, a ładnie się prezentuje. Uważam, że to dobra alternatywa, jak kogoś nie stać na prawdziwe drewno. Mimo wszystko pozdrawiam i życzę miłego dnia.

przemo1
05-01-2017, 10:13
Nie wiem, o co ci chodzi i po co od razu ten hejt. Chciałam mieć wygląd drewna w niższej cenie i mam. Deska kompozytowa jest tańsza i prostsza w montażu, a ładnie się prezentuje. Uważam, że to dobra alternatywa, jak kogoś nie stać na prawdziwe drewno. Mimo wszystko pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Uważasz, że kompozyt będzie tańszy od prawdziwego drewna?

krysiaa
05-01-2017, 12:15
My mamy do zrobienia taras w mieszkaniu. Dość duży i nie ma on zadaszenia. Zastanawiam się nad drewnem ale nie wiem czy przetrwa i czy jego impregnacja, pielęgnacja nie będzie zbyt mocno wymagająca. Jak myślicie? Mąż chce kafle ale ja tutaj nie mam zaufania, czy będą fajnie się prezentowały po kilku zimach. Oprócz tego wygląd, taki drewniany taras będzie przecież piękny.. Macie jakieś zdjęcia swoich?

przemo1
05-01-2017, 12:47
My mamy do zrobienia taras w mieszkaniu. Dość duży i nie ma on zadaszenia. Zastanawiam się nad drewnem ale nie wiem czy przetrwa i czy jego impregnacja, pielęgnacja nie będzie zbyt mocno wymagająca. Jak myślicie? Mąż chce kafle ale ja tutaj nie mam zaufania, czy będą fajnie się prezentowały po kilku zimach. Oprócz tego wygląd, taki drewniany taras będzie przecież piękny.. Macie jakieś zdjęcia swoich?

Tu mój modrzewiowy po montażu "na świeżo" - niestety z domku, nie z mieszkania :) :

377678

Pielęgnacja to co roczne (najlepiej) umycie i olejowanie (jeśli wybierzesz olej do ochrony).

fotohobby
05-01-2017, 13:34
Nie wiem, o co ci chodzi i po co od razu ten hejt. Chciałam mieć wygląd drewna w niższej cenie i mam. Deska kompozytowa jest tańsza i prostsza w montażu, a ładnie się prezentuje. Uważam, że to dobra alternatywa, jak kogoś nie stać na prawdziwe drewno. Mimo wszystko pozdrawiam i życzę miłego dnia.
Widzialem juz dwa tarasy z "tanszej deski kompozytowej" i po trzech sezonach moge powiedzieć, ze ani wyglądem, ani trwałością nie umywaja sie do drewna.
Jeden musial zostac zdemontowany, bo zagrażał zdrowiu użytkowników.
Wlaściciel zmienił na modrzew.

q-bis
09-01-2017, 07:43
My mamy do zrobienia taras w mieszkaniu. Dość duży i nie ma on zadaszenia. Zastanawiam się nad drewnem ale nie wiem czy przetrwa i czy jego impregnacja, pielęgnacja nie będzie zbyt mocno wymagająca. Jak myślicie? Mąż chce kafle ale ja tutaj nie mam zaufania, czy będą fajnie się prezentowały po kilku zimach. Oprócz tego wygląd, taki drewniany taras będzie przecież piękny.. Macie jakieś zdjęcia swoich?

Nie licz na to, że utrzymasz przez lata takie drewno jak położysz. Jeśli będą na nie działać warunki atmosferyczne to nie pomoże żaden olej - chociaż napiszą na opakowaniu cuda...
Tu daję linkę do moich doświadczeń - są zdjęcia po położeniu jak i po latach.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?294081-Jak-wyko%C5%84czy%C5%82em-taras-betonowy-drewnem

Andrzej Nowak
10-01-2017, 10:15
Dzień dobry,

kafle w naszym klimacie się na dłuższą metę nie sprawdzają (niszczy je częste przechodzenie temperatury przez punkt zero). Dodatkowo są śliskie oraz latem się mocno nagrzewają.

Co do drewna to owszem, wymaga ono corocznych zabiegów pielęgnacyjnych (nakładania nowej warstwy oleju). Dotyczy to także gatunków egzotycznych. Drewno egzotyczne, modrzew syberyjski czy termodrewno przetrwa nawet kilkanaście/kilkadziesiąt lat bez żadnej konserwacji, ale po krótkim czasie jego naturalny kolor się zmieni - drewno zacznie się pokrywać szarą patyną. Jeżeli ten efekt Pani odpowiada, to nie ma się o co martwić, jeżeli jednak nie, to corocznie należy nakładać nową warstwę oleju do drewna.

Niewątpliwą zaletą drewna jest jego naturalny charakter, piękny wygląd, drewno jest przyjemne w kontakcie ze stopą (latem nie nagrzewa się tak bardzo), nie jest śliskie jak kafelki. Jest to produkt naturalny, ekologiczny, po okresie użytkowania można go w 100% poddać recyklingowi.

Można się pokusić o samodzielny montaż drewnianego tarasu. Na youtube dostępne są filmy montażowe. Liczba zdjęć referencyjnych tarasów drewnianych w internecie jest przebogata.

Opcją do rozważenia są tarasy kompozytowe, ale proszę się ograniczyć do renomowanych producentów i zapomnieć o produktach z Chin. Kompozyt dobrej klasy kosztuje tyle samo co drewno egzotyczne dobrej klasy, więc proszę nie myśleć, że kompozyt będzie tańszy.

Andrzej Nowak

hajnel
16-02-2017, 09:10
Cześć
Planuję taras drewniany i mam do Was pytanie co ile podeprzeć legary?
Legary 5x10cm w rozstawie co 45cm. Wystarczy jak będą podparte co 2m?

zieli
16-02-2017, 18:49
Cześć
Planuję taras drewniany i mam do Was pytanie co ile podeprzeć legary?
Legary 5x10cm w rozstawie co 45cm. Wystarczy jak będą podparte co 2m?

Nie jestem fachowcem, ale według mnie za duża odległość ja mam legary 14x7 i z tego co pamiętam mam około 1,8-2m odstępu i na to kontr legary 10x5

hajnel
17-02-2017, 18:58
No jak masz kontr legary podparte co 2m to tak jak ja chce.

zieli
17-02-2017, 19:13
No jak masz kontr legary podparte co 2m to tak jak ja chce.

No tak ale ja mam legary 14x7 a kontr legary 10x5 więc to zasadnicza różnica, jeśli miałbyś legary 14x7 to na podstawie swojego doświadczenia mogę powiedzieć że w zupełności wystarczy podparcie ich co 2m, a 10x5 to już nie wiem.

Grzegorz1975
26-02-2017, 14:54
Opcją do rozważenia są tarasy kompozytowe, ale proszę się ograniczyć do renomowanych producentów i zapomnieć o produktach z Chin. Kompozyt dobrej klasy kosztuje tyle samo co drewno egzotyczne dobrej klasy, więc proszę nie myśleć, że kompozyt będzie tańszy.

Andrzej Nowak

Skąd wiedza że kompozyt chiński jest gorszy i co jest wyznacznikiem chińskości ?? Co to renomowany producent ? Czy deska kompozytowa z Casotramy Obi etc. to jest mało wartościowa chińszczyzna czy renomowany producent?
Łatwo napisać że coś chińskie to złe a renomowane dobre ale jakie logiczne przesłanki?
Pytam, bo mamy zamiar położyć taką podłogę na tarasie. Widzieliśmy u znajomych i wygląda to naprawdę nieźle.
Z innej beczki co to jest termodrewno ??

Elfir
26-02-2017, 17:04
drewno krajowe poddane wysokiej temperaturze, która zmienia nieco parametry techniczne drewna, przez co tańsze, mało wytrzymałe gatunki stają się nieco bardziej odporne na biologiczny rozkład.

Andrzej Nowak
02-03-2017, 13:40
W produktach chińskich zamiast drewna stosuje się mączkę bambusową. Jak wiadomo, bambus nie jest drewnem, tylko trawą. Drugim składnikiem tarasu kompozytowego jest polimer. W produktach europejskich najczęściej jest to PP lub PE, w produktach chińskich prawie zawsze PCV. Z reguły markety budowlane mają w ofercie produkt importowany z Chin. Produkty chińskie nie przechodzą żadnych certyfikacji. Europejskie muszą odpowiadać normom. W przypadku tych produktów nigdy nie ustali Pan, kto jest producentem, jaki jest dokładnie skład chemiczny, czy jest bezpieczny dla zdrowia itd. Proszę zadać te pytania w Castoramie.

Renomowany producent w przypadku kompozytów to taki, który ma doświadczenia w produkcji kompozytu przynajmniej kilkunastoletnie, udziela na swoje produkty pisemnej gwarancji i istnieją przesłanki co do tego, że w razie czego będzie gwarancję honorował (oferuje serwis, wizytę przedstawiciela handlowego, który reklamację rozpatrzy, a jeżeli się okaże, że partia towaru była np. wadliwa, to wycofa ją z rynku, zapłaci za to itd, ponieważ dysponuje odpowiednio wysokimi kapitałami i nie pozwoli sobie na utratę dobrego imienia, na które pracuje często kilkadziesiąt lub nawet ponad 100 lat. Renomowani producenci, których można kupić w Polsce to np. REHAU, KOVALEX.

Termodrewno do zwykłe drewno (najczęściej sosna lub jesion) poddane obróbce termicznej, dzięki czemu zyskuje parametry wyższe od tych, które posiadało przed obróbką termiczną. np. Mirako z Austrii lub wielu producentów z Estoni lub nawet kilku producentów z Polski np. Śląski Klaster Drzewny.

semcio
17-03-2017, 10:48
Witajcie,
mam do wykonania taras przed domem. Będzie wykonany z Modrzewia Syberyjskiego, deska 28x145. Całkowity wymiar tarasu to ok 4,2 x 4,5m. Niestety na połowie w podcieniu będzie musiał zostać położony na wylewce betonowej (to fragment płyty fundamentowej, więc nie do ruszenia) - mam tutaj ok 7,5cm miejsca na wysokość, a druga połowa będzie opierała się na gruncie ok 30cm niżej.

Na betonie położę legary 45x70cm na płask (a może wystarczy 35x90 na płask?), a w części ziemnej myślałem nad wywierceniem otworów pod fundamenty punktowe (0,8m , fi20cm). Legary w będą rozstawione co 57cm, w części ziemnej podparte co ok 83cm. Wyszło mi, że muszę wywiercić 24 otwory, ukręcić ok 2,5m3 betonu i jakoś to wypoziomować. I tutaj mam kilka pytań:

1. Czy rozstwy legarów oraz podparcie tych w części ziemnej będą ok?
2. Jakich legarów użyć w części ziemnej? 35x70? A może lepiej ze świerka syberyjskiego (C-24 strugane) 45x95 lub 45x120?
3. Jak to wypoziomować? Na etapie fundamentów już, czy może lepiej potem powiercić otwory na kotwy i oprzeć wszystko na prętach zakotwionych w fundament? Ktoś ma jakiś patent na to?
4. Ziemia u mnie wysadzinowa (megaglina), więc nie rozważałem położenia tego na bloczkach betonowych - może to błąd?

Będę bardzo wdzięczny za wskazówki!

prezmer
17-03-2017, 18:19
Witajcie,
mam do wykonania taras przed domem. Będzie wykonany z Modrzewia Syberyjskiego, deska 28x145. Całkowity wymiar tarasu to ok 4,2 x 4,5m. Niestety na połowie w podcieniu będzie musiał zostać położony na wylewce betonowej (to fragment płyty fundamentowej, więc nie do ruszenia) - mam tutaj ok 7,5cm miejsca na wysokość, a druga połowa będzie opierała się na gruncie ok 30cm niżej.

Na betonie położę legary 45x70cm na płask (a może wystarczy 35x90 na płask?), a w części ziemnej myślałem nad wywierceniem otworów pod fundamenty punktowe (0,8m , fi20cm). Legary w będą rozstawione co 57cm, w części ziemnej podparte co ok 83cm. Wyszło mi, że muszę wywiercić 24 otwory, ukręcić ok 2,5m3 betonu i jakoś to wypoziomować. I tutaj mam kilka pytań:

1. Czy rozstwy legarów oraz podparcie tych w części ziemnej będą ok?
2. Jakich legarów użyć w części ziemnej? 35x70? A może lepiej ze świerka syberyjskiego (C-24 strugane) 45x95 lub 45x120?
3. Jak to wypoziomować? Na etapie fundamentów już, czy może lepiej potem powiercić otwory na kotwy i oprzeć wszystko na prętach zakotwionych w fundament? Ktoś ma jakiś patent na to?
4. Ziemia u mnie wysadzinowa (megaglina), więc nie rozważałem położenia tego na bloczkach betonowych - może to błąd?



Cześć, ja robiłem u siebie taras o podobnych rozmiarach (6x4m) Rozstaw legarów (5x10) był u mnie około 50 cm. Podparcie legarów co 1m, za pomocą plastikowych regulowanych wsporników. Wsporniki postawione na fundamentach punktowych (chyba też 30 ewentualnie 25 cm średnicy) głębokość pewnie 70-80 cm. Taras działa. Zastanawiam się tylko nad grubością legarów, które chcesz dać na wylewce. Z tego co pamiętam, dobrze jest gdy wkręt ma taką długość by w legarze zostawało 2x więcej niż grubość deski. Czyli 35 mm to może być mało. No i warto chyba dać taśmę poluretanową pomiędzy deską i legarem, To pewnie też zabierze z dwa milimetry.

Zuza_25
22-03-2017, 09:33
Podczas budowy tarasu drewnianego, materiał musi być niezawodny w każdych warunkach pogodowych, niezależnie czy pada deszcz, czy świeci słońce. Dobry wybór to np. modrzew syberyjski, który jest bardzo trwałym gatunkiem drewna, posiadający naturalny jasny odcień, ale po impregnacji, np. olejem, może otrzymać dowolny odcień brązu i jest bardzo odporny na działanie grzybów i pleśni, co jest ważne, że na tarasie mamy, gdzie występuje duża wilgotność

monic167
23-03-2017, 21:21
podbijam wątek .posiadamy od roku taras o wym 6x4 m wykonany z modrzewia europejskiego.
niestety obawiamy sie wpływu warunków atmosferycznych na materiał, poza tym zaczęło nam zależeć na zadaszeniu.
czy ktoś z Was ma doświadcznie w temacie?
rozpatrujemy poliwęglan komorowy ( najtańsza opcja jednak wygląd mnie nie przekonuje)- chciałabym uzyskać efekt tafli szkła jednak z plastiku ze względu na ciężar. rozpatrujemy zatem poliwęglan lity- jednak nie wiem jakiej grubości brać pod uwagę .Dach ma spadek 2%. posiadamy zamontowane 6legarów.
martwi mnie trochę też problem śniegu zalegającego na dachu zimą...

bartus01
23-03-2017, 22:08
podbijam wątek .posiadamy od roku taras o wym 6x4 m wykonany z modrzewia europejskiego.
niestety obawiamy sie wpływu warunków atmosferycznych na materiał, poza tym zaczęło nam zależeć na zadaszeniu.
czy ktoś z Was ma doświadcznie w temacie?
rozpatrujemy poliwęglan komorowy ( najtańsza opcja jednak wygląd mnie nie przekonuje)- chciałabym uzyskać efekt tafli szkła jednak z plastiku ze względu na ciężar. rozpatrujemy zatem poliwęglan lity- jednak nie wiem jakiej grubości brać pod uwagę .Dach ma spadek 2%. posiadamy zamontowane 6legarów.
martwi mnie trochę też problem śniegu zalegającego na dachu zimą...

Przerabiałem temat parę lat temu.
Taras mam z modrzewia. Poliwęglan odpadł po wszelkich za i przeciw:)
Mam blachę i podbitką drewnianą od spodu. Mnie się to bardziej podoba, wcale nie jest ciemno.

Nie będę przekonywał do tego rozwiązania choć wg mnie poliwęglan nie jest super rozwiązaniem - brudzi się i wymaga czyszczenia ponoć , co przy np. gradzie? dla mnie nie jest to trwałe rozwiązanie...

DziadekT
24-03-2017, 08:09
Memu bratu grad załatwił poliwęglan lity (falisty) na amen. Był to co prawda ekstremalny grad (blacha na samochodzie też nieźle ucierpiała), ale i takie się zdarzają

Teska
26-03-2017, 09:43
znajomi mają szkło super to wyglada takie zadaszenie. z myciem też nie mają problemu...

monic167
29-03-2017, 20:22
Dziekuje Wam za odzew.
Co do poliwęglanu- domniemam że kwestia trwałości zależna jest w dużej mierze od jego grubości i ilości komór.
Wiem,może nie jest to estetycznie piękne,ale pod samą taflą poliwęglanu będą montowane płótna dodające uroku całemu wykończeniu.

monic167
29-03-2017, 20:22
znajomi mają szkło super to wyglada takie zadaszenie. z myciem też nie mają problemu...

szkło bardzo mi się podoba. jednak obawiam się ciężaru, już nie mówiąc o tym ,że koszt jest pewnie z 3razy większy :(

monic167
29-03-2017, 20:25
Przerabiałem temat parę lat temu.
Taras mam z modrzewia. Poliwęglan odpadł po wszelkich za i przeciw:)
Mam blachę i podbitką drewnianą od spodu. Mnie się to bardziej podoba, wcale nie jest ciemno.

Nie będę przekonywał do tego rozwiązania choć wg mnie poliwęglan nie jest super rozwiązaniem - brudzi się i wymaga czyszczenia ponoć , co przy np. gradzie? dla mnie nie jest to trwałe rozwiązanie...

zgodzę się, poliwęglan zwłaszcza komorowy będzie magazynował kurz, ale myślimy same otwory "zamknąć" bezbarwnym silikonem.
mam do zadaszenia 25mkw. na naszym dachu oryginalnie mamy papę, przeciągnięcie takiego pokrycia na sam taras zupełnie odbiega od pomysłu, niestety

PaRa
29-03-2017, 21:10
zgodzę się, poliwęglan zwłaszcza komorowy będzie magazynował kurz, ale myślimy same otwory "zamknąć" bezbarwnym silikonem.
mam do zadaszenia 25mkw. na naszym dachu oryginalnie mamy papę, przeciągnięcie takiego pokrycia na sam taras zupełnie odbiega od pomysłu, niestety

Jest jeszcze poliweglan lity, i to jest alternatywa dla szkła ( masa, cena i estetyka ) poliweglan lity nie wygląda estetycznie.

monic167
30-03-2017, 21:26
Jest jeszcze poliweglan lity, i to jest alternatywa dla szkła ( masa, cena i estetyka ) poliweglan lity nie wygląda estetycznie.

tak zgodzę się że wygląda znacznie lepie niż komorowy, ale ma tez bardzo ograniczone formaty w których jest sprzedawany - potrzebuje tami długi na minimum 4metry, a takiego nie produkują.

Grzegorz_ant
03-04-2017, 15:10
Witam wszystkich,

Mam pytanie w kwestii przygotowania drzewa.

Chcę w tym roku wykonać taras 65m2 na wylewce betonowej około 1,8m nad ziemią.
Na tym chcę położyć drzewo - konkretnie modrzew syberyjski.

drzewo zakupione u dostawcy będzie ciśnieniowo impregnowana na kolor brązowy.
Pani w tym sklepie twierdzi, że takie drzewo nadaje się od razu do kładzenia na taras i wystarczy tylko zaolejować z wierzchu zaraz po skończeniu budowy.

I co do tego mam pewne wątpliwości, bo jak czytałem materiały o budowie tarasu drewnianego to zawsze było napisane że przed ułożeniem desek należy je zaolejować z każdej strony (żeby spód desek też był zabezpieczony).

Czy olejowanie przed układaniem jest konieczne czy skoro drzewo będzie impregnowane ciśnieniowo to można pominąć ten etap i olejować tylko z góry po ułożeniu?

GB

jedrek244
25-04-2017, 20:18
Witam,

Czy kantowka strugana swierkowa 10/10 na legar i 5/7 na kontrlegar bedzie ok
pod deski z modrzewia europejskiego? Czy musi być modrzew lub ewentualnie sosna?

Rozstaw slupkow betonowych okolo 1mx1m

Dzięki za odp.

tatufym
06-05-2017, 14:42
Witam,

niestety u mnie pojawiły się czarne plamy na modrzewiowym tarasie. Drewno zaimpregnowane i zaolejowane markowymi (niemarketowymi) specyfikami.

Po 2 (!) dniach i pierwszym deszczu wyszły plamy takie jak na zdjęciach. Macie może jakieś pomysły, dlaczego tak się stało i co z tym zrobić?

Uważałem na opiłki przy dokręcaniu śrub, nic na nim nie przycinałem.

Jestem przed 2 warstwa oleju (do zrobienia został mi jeszcze schodek). Zastanawiam się nad zmiana koloru na najciemniejszy.

Z góry dzięki za odpowiedź.

388368
388369
388370
388371

przemo1
06-05-2017, 19:24
Wygląda na normalne przebarwienia przy drewnie klasy 1/2 lub 2. Nie stresuj się i dokończ drugą warstwę - z czasem i tak całość ściemnieje od słońca - a kolor przyciemnić zawsze możesz przy kolejnym olejowaniu.

przemo1
06-05-2017, 19:28
Witam,

Czy kantowka strugana swierkowa 10/10 na legar i 5/7 na kontrlegar bedzie ok
pod deski z modrzewia europejskiego? Czy musi być modrzew lub ewentualnie sosna?

Rozstaw slupkow betonowych okolo 1mx1m

Dzięki za odp.

10/10 to raczej niepotrzebne (to słupki). Lepszą sztywność uzyskasz przy prostokącie np 6/12 (ew.5/10 jeśli zachowanie wysokości jest istotne). Sosna/świerk mogą być - tylko dobrze zakonserwuj.

Barsa
13-05-2017, 16:54
Taras z modrzewia syberyjskiego zbudowany w tamtym roku, między innymi dzięki Waszym postom (ukłony w stronę tych, którzy pomogli!), ale teraz dochodzi pielęgnacja.... wreszcie zrobiło się ciepło i poolejowałbym taras lecz mam lekki zgryz czym.

Pierwszy raz olejowałem Sadolinem, teraz myślę, czy nie pójść trochę wyżej i nie wziąć Remmersa czy jednak zejść do Altaxa. Co radzicie?

Dodam, że deski i tak mi poszarzały ale jeszcze w tym roku dam bezbarwny, może za rok, za dwa wejdę w jakiś olej z kolorem.

przemo1
15-05-2017, 11:58
Ja używam Altaxa i jak dla mnie jest OK, ale nie mam porównania z innymi.

PaRa
18-05-2017, 12:41
Przymierzam się do wykonania tarasu drewnianego, na zdjęciu widać przygotowane na taras miejsce

https://images81.fotosik.pl/579/14b1072d36be35aemed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/14b1072d36be35ae)

U mnie szerokość pomiędzy ścianą a palisadą to 116 cm, na zagęszczony grunt chcę położyć bloczki fundamentowe na to podkładki i legary. cały taras będzie wykonany z modrzewia syberyjskiego. Zastanawiam się czy wystarczy dać 2 legary równolegle do domu i deski grubości 24 mm ? czy odległość pomiędzy legarami

Mam pytanie, jakie macie szerokości pomiędzy legarami ? W moim przypadku potrzebne będą chyba 3 legary, chyba że wystarczy opcja 2 legary i grubsza deska 27 mm ?

Sugerowałem się tym filmem

https://www.youtube.com/watch?v=O-iVVTGyly8&t=196s

Aneta101
08-06-2017, 10:13
Witam, właśnie robimy taras, miał być krajowy modrzew, ale pojawił się dylemat, w jednym składzie polecono nam deskę ryflowaną 28 mm sosnę szwecką, deski ładnie wykonanę podobno super wysuszone, wg sprzedawcy to deski są porównywalne do krajowego modrzewia pod względem trwałości ale ich jakość wykonania jest o niebo lepsza niż desek z krajowych tartaków. Cena około 70 zł m2 surowej, za impregnowaną ciśnieniowo około 100 zł.
Może ma ktoś taras z takiej deski?
Proszę o opinię doświadczonych w temacie, czy temat jest warty rozważenia, czy jednak zostać przy modrzewiu????

fotohobby
08-06-2017, 10:19
Sosna nie będzie tak samo trwała, poza tym to bardziej miekkie drewno, co bedzie oznaczać ślady od typowej eksploatacji (stoły, krzesła itp)...

Aneta101
11-06-2017, 07:52
Dziękuję :) fotohobby za opinię.
Co do modrzewia to obawiam się żywicy. To taras przy samym domu, od strony południowej, połowa pod dachem, połowa odkryta, więc pewnie często będziemy wychodzić w kapciach, czy na bosaka.
Proszę o wypowiedź użytkowników tarasów z modrzewia krajowego jak wygląda to w praktyce, czy żywicy jest dużo, czy jest to bardzo uciążliwe?
Czy jest jakiś sposób, żeby ograniczyć jej wypływ? Czy modrzew krajowy i syberyjski jest tak samo żywiczny? Będę wdzięczna za Wasze opinie :),
bo już sami nie wiemy co wybrać :bash:, niestety egzotyk ze względów finansowych jest poza konkurencją.

fotohobby
11-06-2017, 09:11
Mam modrzew europejski, też pokazała się żywica, ale jakoś nie była szczególnie dokuczliwa (w sensie klejąca).
Raczej kwestia estetyki.

Po roku przeszlifowałem szlifierką i jest OK

gorbag
11-06-2017, 12:02
Różne wychodzą niedoskonałości na naszym modrzewiu, ale akurat żywica się nie pojawiała.
Po roku na pełnym słońcu sęki się trochę poluzowały, pojawiły się wokół nich niewielkie szczeliny, parę pęknięć się poszerzyło, ale generalnie jest wystarczająco dobrze.

Właśnie olejowałem, w czasie pracy wyglądało tak:

https://img.wybieramprojekt.pl/wp-content/uploads/images/taras2_59384d35220d4.jpg

PaRa
11-06-2017, 12:21
Różne wychodzą niedoskonałości na naszym modrzewiu, ale akurat żywica się nie pojawiała.
Po roku na pełnym słońcu sęki się trochę poluzowały, pojawiły się wokół nich niewielkie szczeliny, parę pęknięć się poszerzyło, ale generalnie jest wystarczająco dobrze.

Właśnie olejowałem, w czasie pracy wyglądało tak:

https://img.wybieramprojekt.pl/wp-content/uploads/images/taras2_59384d35220d4.jpg

Ten taras jest taki ciemny bo tak wam pasuje czy z innego powodu ?

gorbag
11-06-2017, 14:43
Chyba głównie z powodu zdjęcia.
Tek to jeden z jaśniejszych kolorów Sadolina. Na naprawdę ciemne, jak palisander i wenge bym się nie zdecydował.

Wejście do domu mam ciemniejsze, taka sama deska, ale z olejem w kolorze mahoń.

https://img.wybieramprojekt.pl/wp-content/uploads/images/pod1_591e9162d037d.jpg

fotohobby
11-06-2017, 14:59
A oto mój - drugi rok użytkowania, dwa dni po drugim olejowaniu.
No i bezpośrednio po deszczu

https://lh3.googleusercontent.com/wzkTg76-GhkGGTmtT20qu1BH9nZMB9X0vR9f_TTRahliX3RvqwevyMI6PM CFtFgsKYPlcq_zHjsx1hQFCx1wu9CowLrfkDjR_j5HNym8DVhy 1ulkGhwcHFVcW9lpktrRscfAwhvS7mHJQm255xunYpgoCqLUTZ GEC1C2-H1W0Uw-Rt2boQARzfW24pcWH4-Vla-CIMVOvOBvcP7cH89_ndnMLzFZN2R98ysK3Hb663J2INisOPFi2 uBDYURgKHqQm6EvNwN5wbf2xXZUVJvPKNv3BfQ0Ze9VNd1MB8H hwSb-wzPv0yfH8MWM_Ym6RiZCKFTaLRjK_tkFLCEOy9fry3SXkj1yAO EvG15zMOqqq4EsEGV5VMnF0xFczF4ykE84ee_LwYVarqf8xU4Q NGgTr8DiRSZ76kTDxwobtuQLLymY-b4swSOaF50spbw_OQykY7vG5nDFle0cdIW3DUAdvo67DOgQRgM GjHSCYzGhAaN68LtVfoxzhQkuXgB10QwSBd01ewnGFhA7FkCTC jkfPGZGNNUEZgHIoObgzAJXrJse-fOrMrOSXFlaUdGHDiPQN91eRJawsBf2anaV3G-VqsqpfXToQEsbBF7sGAn-mS5kdeJWQdqB=w1480-h820-no

https://lh3.googleusercontent.com/wzkTg76-GhkGGTmtT20qu1BH9nZMB9X0vR9f_TTRahliX3RvqwevyMI6PM CFtFgsKYPlcq_zHjsx1hQFCx1wu9CowLrfkDjR_j5HNym8DVhy 1ulkGhwcHFVcW9lpktrRscfAwhvS7mHJQm255xunYpgoCqLUTZ GEC1C2-H1W0Uw-Rt2boQARzfW24pcWH4-Vla-CIMVOvOBvcP7cH89_ndnMLzFZN2R98ysK3Hb663J2INisOPFi2 uBDYURgKHqQm6EvNwN5wbf2xXZUVJvPKNv3BfQ0Ze9VNd1MB8H hwSb-wzPv0yfH8MWM_Ym6RiZCKFTaLRjK_tkFLCEOy9fry3SXkj1yAO EvG15zMOqqq4EsEGV5VMnF0xFczF4ykE84ee_LwYVarqf8xU4Q NGgTr8DiRSZ76kTDxwobtuQLLymY-b4swSOaF50spbw_OQykY7vG5nDFle0cdIW3DUAdvo67DOgQRgM GjHSCYzGhAaN68LtVfoxzhQkuXgB10QwSBd01ewnGFhA7FkCTC jkfPGZGNNUEZgHIoObgzAJXrJse-fOrMrOSXFlaUdGHDiPQN91eRJawsBf2anaV3G-VqsqpfXToQEsbBF7sGAn-mS5kdeJWQdqB=w1280-h720-no

PaRa
11-06-2017, 16:32
A jakich środków do zabezpieczenia używaliście ? Na razie mam tylko doświadczenie z olejem do blatów drewnianych OSMO i wrażenia mam pozytywne, firma robi coś takiego http://osmo.com.pl/produkt/lazura-olejna-ochrony-drewna/ ( kolor mi odpowiada ).

fotohobby
11-06-2017, 17:02
Osmo jest OK, ja z kolei używałam oleju Bona (neutralny zmieszany z kolorem Teak 50-50%)

budowlany_laik
12-06-2017, 09:07
A oto mój - drugi rok użytkowania, dwa dni po drugim olejowaniu.
No i bezpośrednio po deszczu
Wydaje się, że na krawędziach desek (między deskami) oraz w rowkach jest ciemniejszy kolor. Czy szlifowałeś górną powierzchnię?

fotohobby
12-06-2017, 10:52
#2362 :)


Mam szlifierkę oscylacyjną, na to papier o uziarnieniu 100 , dwie godzinu roboty i można olejować.
Tylko, że mam grube, głębokie ryfle, przy drobnych efektu by nie było....

budowlany_laik
12-06-2017, 11:08
Myślałem, że tylko żywicę szlifowałeś. Dlaczego szła szlifierka na całość?

Efekt super.

Mam bowiem w planie odświeżyć swój. Też mam grube ryfle do góry. Myślę wstępnie o lancy obrotowej dirt-killer do myjki ciśnieniowej.

Rozmawiałem też ze specami od piaskowania tarasów drewnianych - jak myjka nie da rady, to może ich zamówię. Tylko, że piasek bierze naprawdę grubo - razem z bielą.

Aktualnie deski niezadaszone są szare, efekt początkowy prysł po 2, 3 latach...

fotohobby
12-06-2017, 11:24
Jak już zacząlem.... to pojechałem wszystko.
Może, gdybym zaczął bardziej drobnoziarnistym papierem, to bym poprzestał tylko na żywicy, ale "100" rozjaśniła mi te deski z żywicą i pojechałem całość. Mam w planach odświeżać to co 3 lata, po pierszym roku (gdyby nie żywica) wyglądał całkiem ok (ciemniejszy, ale rysunek słoji zachowany)

Aneta101
12-06-2017, 12:51
A oto mój - drugi rok użytkowania, dwa dni po drugim olejowaniu.
No i bezpośrednio po deszczu

https://lh3.googleusercontent.com/wzkTg76-GhkGGTmtT20qu1BH9nZMB9X0vR9f_TTRahliX3RvqwevyMI6PM CFtFgsKYPlcq_zHjsx1hQFCx1wu9CowLrfkDjR_j5HNym8DVhy 1ulkGhwcHFVcW9lpktrRscfAwhvS7mHJQm255xunYpgoCqLUTZ GEC1C2-H1W0Uw-Rt2boQARzfW24pcWH4-Vla-CIMVOvOBvcP7cH89_ndnMLzFZN2R98ysK3Hb663J2INisOPFi2 uBDYURgKHqQm6EvNwN5wbf2xXZUVJvPKNv3BfQ0Ze9VNd1MB8H hwSb-wzPv0yfH8MWM_Ym6RiZCKFTaLRjK_tkFLCEOy9fry3SXkj1yAO EvG15zMOqqq4EsEGV5VMnF0xFczF4ykE84ee_LwYVarqf8xU4Q NGgTr8DiRSZ76kTDxwobtuQLLymY-b4swSOaF50spbw_OQykY7vG5nDFle0cdIW3DUAdvo67DOgQRgM GjHSCYzGhAaN68LtVfoxzhQkuXgB10QwSBd01ewnGFhA7FkCTC jkfPGZGNNUEZgHIoObgzAJXrJse-fOrMrOSXFlaUdGHDiPQN91eRJawsBf2anaV3G-VqsqpfXToQEsbBF7sGAn-mS5kdeJWQdqB=w1480-h820-no

https://lh3.googleusercontent.com/wzkTg76-GhkGGTmtT20qu1BH9nZMB9X0vR9f_TTRahliX3RvqwevyMI6PM CFtFgsKYPlcq_zHjsx1hQFCx1wu9CowLrfkDjR_j5HNym8DVhy 1ulkGhwcHFVcW9lpktrRscfAwhvS7mHJQm255xunYpgoCqLUTZ GEC1C2-H1W0Uw-Rt2boQARzfW24pcWH4-Vla-CIMVOvOBvcP7cH89_ndnMLzFZN2R98ysK3Hb663J2INisOPFi2 uBDYURgKHqQm6EvNwN5wbf2xXZUVJvPKNv3BfQ0Ze9VNd1MB8H hwSb-wzPv0yfH8MWM_Ym6RiZCKFTaLRjK_tkFLCEOy9fry3SXkj1yAO EvG15zMOqqq4EsEGV5VMnF0xFczF4ykE84ee_LwYVarqf8xU4Q NGgTr8DiRSZ76kTDxwobtuQLLymY-b4swSOaF50spbw_OQykY7vG5nDFle0cdIW3DUAdvo67DOgQRgM GjHSCYzGhAaN68LtVfoxzhQkuXgB10QwSBd01ewnGFhA7FkCTC jkfPGZGNNUEZgHIoObgzAJXrJse-fOrMrOSXFlaUdGHDiPQN91eRJawsBf2anaV3G-VqsqpfXToQEsbBF7sGAn-mS5kdeJWQdqB=w1280-h720-no

Widzę, że masz głębszy ryfel, jak się on sprawdza w czyszczeniu?
Poproszę o więcej zdjęć tarasu na sucho :-)

fotohobby
12-06-2017, 15:26
Ja się sprawdza ? Normalnie, myjesz, schnie i jest czysty :)

To zdjęcia z dzisiaj - wciaż jeszcze nie dorobiłem się wykończenie granitem, bo miałem do postawienie 35m murka oporowego widocznego w tle :)
https://lh3.googleusercontent.com/k3cxYZhka-VnJw4X4TbGEVSHBkRsXLeQwmUhul77ABtpguM47QHsSdxpGNxw 00wRljr9Bp3_Cx-pRewwoJ0yvKhdM5l7SIBOQSnw-H1mlB0Ro9e24C4F0VhT-RrYoUEjuYuSOtw4CCFXjXj7p2VoYt5PFU5bJdOyxYo5YxQGlkU g5kAn-yxhFWr-E3HzzjJMoN0p9FIZ7LjBcS_HGf52uHg1kvGroKmT5pN-F884OUScWYl0PAhgIE_OzRmJ54JWZFpUHjieTZxlGvWEnrx2xm V4wgIZ5wMZfGaZMNjvT-VwKqqlYX6WIYtxrHj_FJwBTYsH65-ZDgnTN8LcLIBxQ0yTv9Z3Td6tDKv7xWadG2d8os-Eu3nX2dkGw13HL_6hqzpEijBb3ccwRaz_dhOJt7g1OSt7rq-FE_f2NS1OvNiT_3QFMsX19K41_Y7arBf0kaz1CWGjxehuHOJqX ZBoGXMD5LfwQTee1e9pQuouG7MNRo4V3NVeYMjz4hU0sfpGUik RZEEWRdZzXP_-bCqlTN_KtgBDWUpTMT0BhIWoHclZAfN-zU-Yk_1YRuQQA8xPlpP1ayD2vblPRKlNj8bjWzg9CB1yvPCJaxB46 9CbikRxRXJ7hwmptVGZySqlHhg9xF8trtdQ8kEk1CzB1wY7Yyf kwKlrnhZm8MOQ-OeGHg=w1199-h900-no

https://lh3.googleusercontent.com/WjIF_cPKOJDZRcH-UCEB_IhEJz-yykoDJo7mNusPWapNCIlnSaoAMPd3z9QmJgNpUNjN5YA2bkjKr YlHEKy0sdEGUwiMGbITrH01xy95-FnuMmLIwGIVb7--kyBbkmIgTZpcj7V4sJ2vXa2LxsT-XEp9LUpk67HodihsTlIvEwUq6oOdOQ4lP883N-EJbNdSkYFHanxhZkQ76WqLCAruUkoYyV3jXa1SU2TbLtKHe840 KB4aos-Iz5oieoep7nfNL7JuNR15-1MHBXamURHgcrZpoe3mtHUNY2zxb3-9kPWAVcHWTb5-K61GC77HWSoAgW4gcrkYmbu2vnLhwaQCQJnZAyw7jS6O1QvwZc O582csrWo5lKR1Qsw4AuAzXFBgMKXstgt9FYeEq9UYhBxbk-rP6dDKdGd501LLk0lXkmORiiFmJ1RxOlWqmTqqXprHpkCeBMg--lVTvLvJ0Cg7OXDwydkx0KX86_UzJ3L0A8L0wyiYIvaF_IMTDT3 GbdZ3bZl4DBwYfNUBFJKf3RbPsC5CXW3OCu9PKKSsXCLEjH21m pg-3nALtU8j8DL_5Az1dNaY6IgdH1-gsjH7CXyFvRUflD5XEEIIECvw73jCbwKbjvo4HELuVtJ_zahi0 3TanMohRTCh2zuXsMPOWj_Uy_O5C1F75Rr01qFi1Cwx3w=w675-h900-no

Elfir
12-06-2017, 16:10
mam bankirai i jedna deska jest z żywicą, wiec egzotyki też nie są idealne ;)

Aneta101
13-06-2017, 07:34
Piękny taras gratuję, kolor idealny chyba zgapimy:)
Gdzie kupowałeś deski, czeka nas w piątek wycieczka po składach. Na co zwrócić uwagę wybierając deski?
Jeśli to nie tajemnica to ile wyszedł koszt m2?

fotohobby
13-06-2017, 08:25
Deski na allegro, producent Andrewex. NIestety wybór desek z szerokim, płaskim ryflem jest dość skromny.
Ceny za m2 nie pamiętam, ale sam to wykonywałem, wiec była dobra :)

q-bis
13-06-2017, 09:07
fotohobby - bardo fajne dechy :)
Ja żałuję, że położyłem drobnym ryflem do góry... nie bardzo jest czym to przeczyścić...

hektor80
13-06-2017, 09:13
Deski na allegro, producent Andrewex. NIestety wybór desek z szerokim, płaskim ryflem jest dość skromny.
Ceny za m2 nie pamiętam, ale sam to wykonywałem, wiec była dobra :)

surowe kupowałeś czy już zaimpregnowane ciśnieniowo?

fotohobby
13-06-2017, 09:29
Surowe. Nie były zbyt fajne (fakt, że nie były też drogie), część musiałem reklamowaç, dosłali nowe.

https://lh3.googleusercontent.com/-kYIom7wY0qw/V5J8YiOuVEI/AAAAAAAABYo/QOZMJcwDOw0fNYhjAO8emIaJbPozEQA9wCCo/s850/DSC00221.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-MCjSsf8sMis/V5J8b4u8pvI/AAAAAAAABYo/5JKKF4GfH3AihY8IkLtLBXj1BR_T4DtiQCCo/s850/DSC00233.jpg

To te ekstremalne przypadki. , ale reklamację uznali, dosłali nowe deski, które były już ok


Modrzewia nie impregnuje się ciśnieniowo, to ponoć ściema. Zbyt twarde drewno.

budowlany_laik
13-06-2017, 10:00
Jak możesz, to jeszcze raz po kolei... Czym początkowo pociągnąłeś deski? Olejem? Ciemniejszym niż teraz?

Chodzi mi wciąż o te ciemniejsze rowki w deskach (z aktualnych zdjęć) - czy to efekt ciemnego oleju, czy czas zrobił swoje?
Bo na tych fotach powyżej, barwa w rowkach jest jak na całej desce (zapewne to 1. olejowanie).

fotohobby
13-06-2017, 10:08
Na początku, po położeniu, przeciągnąłem dwukrotnie olejem Bona - za pierwszym razem w proporcji 75% Teak, 25% Neutral, za drugim razem w proporcji 50-50.
Po roku szlifowanie papierem o ziarnistości 100, i jednokrotne malowanie tymi samymi olejami w proporcjach 50-50%

Za rok nie będę szlifował, o ile żywica nie wyjdzie - na razie nie wychodzi.

Te zdjecia powyżej, to to spody. Spody olejowałem dwukrotnie przed położeniem, ale nie Boną, tylko jakim tanszym olejem z Casto, też s kolorze Teak

budowlany_laik
13-06-2017, 10:39
Dzięki.

No to może napiszę jak ja robiłem - raczej błędnie.

Na początek 2 razy impregnat + 2 razy olej Elit Traolja Beckers. Po roku olej, w następnym roku też olej.
I mam wrażenie, że tego oleju drewno nie chłonęło. W niektórych miejscach zrobił się grzyb/nalot/szarość (nie wiem) jakby właśnie na tym oleju. Aktualnie szarość widzę, szarość :)

Plan jest by zjechać to lancą obrotową myjką, albo ja Ty, szlifierką (choć ona nie weźmie rowków), ew. piaskowanie zlecone - się zobaczy. A później sam impregnat. Mam tak na słupach drewnianych, które też szarzały - rok temu poszła szlifierka, impregnat i jest od roku OK - żadnej szarości.

Przyznam, że szlifowanie nawet co 2, 3 lata, to nie był mój pierwotny pomysł. Miałoby raczej bezobsługowo - tylko olejowanie.
Może miałem jakiś trefny olej?

hektor80
13-06-2017, 10:48
może głupie pytanie ale czy te rowki i szczeliny między deskami są stabilnym podłożem pod stół, krzesła? nic się nie chwieje? Bardzo rysuje się deska od krzeseł i stołu?

fotohobby
13-06-2017, 10:48
Przyznam, że szlifowanie nawet co 2, 3 lata, to nie był mój pierwotny pomysł. Miałoby raczej bezobsługowo - tylko olejowanie.
Może miałem jakiś trefny olej?


Niektóre mają jakieś blokery UV, może jedne lepsze, inne gorsze.

W ogóle to najpierw rozważalem szary olej - kupiłem nawet próbkę Osmo. Ale deski po pomalowaniu nim wyglądały "plastikowo"
W deskach olejowanych rok do roku po 3,4 latach, nawet jeśli nie zszarzeją, zanika rysunek drewna i wyglądają trochę jak pomalowane farbą olejną - sąsiad olejuje co rok tym olejem, którym ja malowałem spody i tak właśnie ten taras wygląda.
Dlatego, ja mieszam kolor z bezbarwnym, żeby nie "zamalować" rysunku drewna.


może głupie pytanie ale czy te rowki i szczeliny między deskami są stabilnym podłożem pod stół, krzesła? nic się nie chwieje? Bardzo rysuje się deska od krzeseł i stołu?

Wszystko stoi stabilnie. Szuranie krzesłami powoduje drobne rysy, które znikają po kolejnym olejowaniu ale można użyć silikonowych podkładek, które redukują to ryzyko

Aneta101
16-06-2017, 13:54
Oglądaliśmy dziś ładną deskę modrzewiową o szerokości 15 cm, grubość 28 mm, jaki odstęp zrobić?

pawelkleczew
26-06-2017, 08:05
Witam,

Jestem w trakcie przygotować do budowy tarasu 3x7 m. Bloczki betonowe co 0,5 m, lagery 40x75, deska modrzew euro 30 mm.

Po przeczytaniu na prawdę wielu postów nie jestem pewien jak zabezpieczyć drewno, czy dać sam olej 2 warstwy przed położeniem i 1 po. Czy pod olej zastosować jakiś impregnat ?

Jaki olej zastosować, myślałem o 3v3, sadolin superdeck oraz Beckers Traolja Elite, kolor teak.
Czy lagery potraktować też olejem czy jakimś impregnatem ?

Pozdrawiam

fotohobby
26-06-2017, 08:52
Impregnat - np Sadolin Base - na to olej.
Zarówno na legary, jak i deski.

Barsa
02-07-2017, 09:02
Jakiś burak z góry pochlapał mi taras z modrzewia syberyjskiego (deski ryflowane) farbą olejną.... pytanko jak tego najlepiej się pozbyć? Przychodzą mi do głowy dwa pomysły, darcie tego papierem ściernym (co może być mocno utrudnione ze względu na ryfle) oraz rozpuszczalnik, ale tutaj boje się jak on zareaguje z drewnem? Może ktoś podpowie mi jakiś pomysł....

fotohobby
02-07-2017, 09:17
Drewnu rozpuszczalnik nic nie zrobi. Spróbuj na niewielkiej powierzchni

Emillka
02-07-2017, 10:23
Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga taki taras i jak często ? Powiedzmy że zadaszony . Co sądzi Pan o deskach kompozytowych? Zwolennicy twierdzą, że wymaga znacznie mniej pracy a wizualnie też jest niezły. Osobiście uwielbiam drewno i marzy mi się taki taras, ale nie chciałabym się zachetać ;)

fotohobby
02-07-2017, 10:42
Raz w roku olejuję (3h), raz na cztery lata planuje przeszlifowac (2h)

PaRa
02-07-2017, 12:16
Do końca wakacji zamierzam wykonać taras, w tym momencie mam w następujący sposób przygotowane miejsce, taras będzie od południa.

https://images81.fotosik.pl/670/a0225ca91409dcfdmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/a0225ca91409dcfd)

Planuję następujące zakupy :

- Bona Decking Oil neutralny do impregnacji i zabezpieczenia drewna - czy ten jeden środek wystarczy ?
- podkładki pod legary, polecacie jakieś konkretne ( SPAX ) czy nie ma to dużego wpływu, myślę raczej o tych grubszych, np. 8-10 mm
- legary z modrzewia 45x70 klasa ABC, czy warto dopłacać za klasę AB 2 zł za mb ?
- taśma ochronna SPAX pomiędzy legary a deskę
- deska ryflowana modrzew syberyjski 24 x 142 klasa AB
- wkręty Spax
Zastanawiam się czy muszę kupić jakiś zestaw do montażu, np. SPAX lub WOLFCRAFT ? Po zrobieniu tarasu raczej się nie przyda a nie wiem czy łatwo sie sprzeda.


Na co musze jeszcze zwrócić uwagę ?
-

jedrek244
02-07-2017, 12:30
hej, zestaw możesz sobie darowac, mozna do tego wykorzystac pasy transportowe i jakies dystanse (ja uzywalem 6mm miedzy deskami, od scian 8mm)
legary wazne zeby trzymaly wymiar (4 stronnie strugane, suszone)

jedrek244
02-07-2017, 12:44
392226

fotohobby
02-07-2017, 14:06
Tasma miedzy legary a deski też niepotrzeba.
A przydalby sie impregnat np Sadolin Base, ktory przy tym nieco redukuje zuzycie oleju.

PaRa
02-07-2017, 15:39
hej, zestaw możesz sobie darowac, mozna do tego wykorzystac pasy transportowe i jakies dystanse (ja uzywalem 6mm miedzy deskami, od scian 8mm)
legary wazne zeby trzymaly wymiar (4 stronnie strugane, suszone)

Mam znajomego stolarza, mam nadzieję, że mi pożyczy jakiś sprzęt do montażu. zakupy chcę robić w tej firmie
http://www.niedrogo.net/cennik/deska-tarasowa
za jakiś czas otwierają punkt jakieś 12 km od mojego domu. Jakimi środkami zabezpieczałeś swój taras ?


Tasma miedzy legary a deski też niepotrzeba.
A przydalby sie impregnat np Sadolin Base, ktory przy tym nieco redukuje zuzycie oleju.

Doczytałem, że jeden produkt nie wyklucza drugiego, myslałem że sam olej załatwi sprawę.

fotohobby
02-07-2017, 16:37
I polecam grubym ryflem w górę :)

jedrek244
02-07-2017, 16:40
Impregnat bezbarwny Altax, na legary olej Saturator, na deski Flugger Impredur x2 kolor Light Teak (U-605)
akurat mialem go w dobrej cenie ;)

Aneta101
04-07-2017, 07:49
Pytanie do fotohobby, czy sadolin base niweluje w jakimś stopniu szarzenie drewna? I co daje jego zastosowanie?
Przedstawiciel Bony, który również montuje tarasy twierdzi że podkład jest zbędny wystarczy tylko olej.
I jeszcze jedno czy legary mocujecie do każdego punktowego fundamentu?
Z góry dziękuję

fotohobby
04-07-2017, 08:00
Sadolin to impregnat, opóźnia korozje biologiczną drewna
Poza tym zmniejsza jego chłonnośc, więc i zużycie oleju, co niekoniecznie jest na rękę przedstawicielowi Bony :)

Ja uwazam, ze na legary, spodnią stronę desek impregnat jedt nieodzowny, a i na wierzch się przydaje.

Drugiego pytania za bardzo nie rozumiem....

Aneta101
04-07-2017, 08:45
Chodzi o mocowanie legarów za pomocą ocynkowanych kątowników do bloczków betonowych, na których leżą legary

Aneta101
04-07-2017, 09:03
Napisz proszę ile warstw impregnatu dawałeś i czy po wierzchniej stronie też? Podają, że 10m2 z 1l ma wydajność sadolin, czy w praktyce też tak wychodzi?

q-bis
04-07-2017, 09:28
Do każdego bloczka to chyba za gęsto... Ja mocowałem bezpośrednio do tarasu betonowego - co 1 m.

fotohobby
04-07-2017, 09:39
Chodzi o mocowanie legarów za pomocą ocynkowanych kątowników do bloczków betonowych, na których leżą legary

Ja mocowalem do każdego, ale nie kątownikami, tylko na szpilki i nie do bloczkow, tylko do wylanych słupków.

Dadolinem malowalem x2, z gory chyba tylko raz. Wydajność jak na opakowaniu, ale to zależy jakie drewno, jak oheblowane, itp, itd

Aneta101
04-07-2017, 10:10
Dziękuę z odpowiedź, napiszcie proszę jakich podkładek używaliście do poziomowania legarów, mam na myśli drobne korekty, bo bloczki były poziomowane na etapie osadzania

pawelkleczew
04-07-2017, 13:14
Dziękuę z odpowiedź, napiszcie proszę jakich podkładek używaliście do poziomowania legarów, mam na myśli drobne korekty, bo bloczki były poziomowane na etapie osadzania

http://allegro.pl/podkladki-gumowe-pod-legary-odpady-op-10sztuk-i6459097886.html

Polecam te, 4 zł za 10 sztuk, są okej. Troche małe ale można zamówić więcej.

bajcik
04-07-2017, 14:40
Kolega użył takich - wulkanizowanych i chwalił sobie. Brak ryzyka że się rozpadną jak woda wsiąknie i zamarznie
http://allegro.pl/podkladki-gumowe-pod-legary-80x40x8mm-tarasy-i6878873521.html

andrz6
04-07-2017, 19:31
Witam
Chciałbym się poradzić odnośnie oleju do tarasów. Jestem w trakcie budowy tarasu drewnianego, z uwagi na koszty i dużą powierzchnię tarasu zdecydowałem się na deski sosnowe gładkie, przesuszona tarcica szalunkowa. Konstrukcja tarasu jest zbudowana ze starych bali sosnowych, utrzymanych w takim rustykalnym wyglądzie. Szukam oleju, który by tym nowym deskom nadał taki właśnie rustykalny wygląd, czyli coś wpadającego w brąz i oliwkę oraz szarość, z podkreśleniem rysunku.
Czy możecie mi polecić jakiegoś producenta oleju do tarasów, który by taki kolor miał w ofercie?
Jest tego mnóstwo i gubię się już.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

BooM80
04-07-2017, 21:47
Ja mocowalem do każdego, ale nie kątownikami, tylko na szpilki i nie do bloczkow, tylko do wylanych słupków.


Te szpilki to takie zwykłe pręty gwintowane, czy coś innego ? Czy te wylane betonowe słupki są u Ciebie jakoś dodatkowo zbrojone czy tylko sam beton ? I na jaką głębokość wchodzą te słupki w grunt ?

PaRa
04-07-2017, 22:27
Zastanawia mnie sens mocowania legarów, wydaje mi się, że masa tarasu zapewni stabilność.

fotohobby
04-07-2017, 22:33
Te szpilki to takie zwykłe pręty gwintowane, czy coś innego ? Czy te wylane betonowe słupki są u Ciebie jakoś dodatkowo zbrojone czy tylko sam beton ? I na jaką głębokość wchodzą te słupki w grunt ?

Już pisałem, 80 cm
Jest zbrojenie 3x12mm. Taki pręty mi gdzieś po budowie zostały i przyjemnością je tam schowałem :)
Szpilka to pręt gwintowany.

fotohobby
04-07-2017, 22:35
Zastanawia mnie sens mocowania legarów, wydaje mi się, że masa tarasu zapewni stabilność.

Jak Ci się legary zaczną wykrzywiać, albo deski zaczna wykrzywiać legary, to ujrzysz zasadność ich mocowania :)

PaRa
05-07-2017, 06:53
Jak Ci się legary zaczną wykrzywiać, albo deski zaczna wykrzywiać legary, to ujrzysz zasadność ich mocowania :)
fotohobby ty masz solidne słupki i mocowanie do takiej podstawy ma sens, u mnie jest bloczek fundamentowy położony na suchym betonie.
Widzisz na przykładzie swojego tarasu tą " pracę " ? Widziałem, że kilka desek miałeś już nawet " przepracowanych " :-)

fotohobby
05-07-2017, 07:55
Widze, ze jeden legar, ktory mi został i dosychał pod folią, sie skręcił i lekko wygiął.
Pewnie tym pod deskami też by to grozilo, ale są chwycone co 1m kątownikami do głownych legarow i nie mają na to szans

dwiecegly
05-07-2017, 09:15
Możecie podać powierzchnie swoich tarasów i koszt ich budowy? Zakładam sam materiał bo rozumiem że robiliście sami.

fotohobby
05-07-2017, 09:32
Już nie wszystko pamietam...
Mam 24m2, deski mialem po54 zl/m2, legary, kotrlegary jakies 800zl.
Fundamenty, jak liczylem okolo 30-40zl/slupek, mam ich 15.
Wkręty 200 ??, impregnat ok. 150, olej ok 300, wypożyczenie sciskow jakies 40zł na tydzień

dwiecegly
05-07-2017, 12:41
moze glupie pytanie ale na co te sciski ?

fotohobby
05-07-2017, 13:02
http://allegro.pl/scisk-do-desek-tarasowych-i-montazu-tarasow-zestaw-i6872339016.html

Jeśli będziesz mial proste deski, to niekonieczny

budowlany_laik
05-07-2017, 13:07
Ja znów do prostowania 'poziomego' (czyli prostowania banana) używałem pasów transportowych, a do 'pionowego' ścisków stolarskich metalowych.

q-bis
05-07-2017, 14:09
Podkładki jakich użyłem pokazywałem w tym wewątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?294081-Jak-wyko%C5%84czy%C5%82em-taras-betonowy-drewnem

Aneta101
06-07-2017, 13:12
https://fitberg.istore.pl/pl/c/Podkladki-dystansowe-U/2254977
Ja znalazłam takie może się komuś przyda,
Mają one służyć do delikatnej korekty przy poziomowaniu legarów

Aneta101
06-07-2017, 14:07
Co do kosztów to na razie prognoza bo roboty w trakcie, tarasy dwa 32 i 8 m2, większy na fundamentach punktowych lanych na wierzch bloczki bo zostały z budowy (koszt około 1300 pln żwir, cement, piach, transport, geowłóknina i żwirek drenażowy ), mniejszy na dachu odwróconym specjalne wsporniki pod legary stojące na styrodurze (koszt ok. 500 zł niestety).

Dalej już całościowo drewno modrzew polski deska i legary 3900, wkręty spax wychodzi mi około 1200 szt – 600 zł dalej impregnat Sadolin base dwie warstwy legary i 1 warstwa na deski z każdej strony zakładam 15 L to koszt 300 pln i jeszcze olej legary jedna warstwa, deska spód 1 warstwa, deska wierzch wie warstwy – to jakieś 10 L oleju Bona czyli 800 PLN.

W sumie wychodzi ca. 7500 zeta, trochę sporo, co myślicie?

Jeśli coś źle liczę to proszę o korektę i cenne uwagi. Acha nie uwzględniłam kątowników, kołków do betonu i śrubek do mocowania legarów do fundamentów, ale to już chyba kosmetyczne wydatki.

Aneta101
12-07-2017, 07:56
Fotohobby, jeśli masz może zdjęcia tarasu świeżo po wykonaniu i po zimie przed odświeżeniem to proszę wrzuć na forum. Chciałabym zobaczyć różnice w kolorze, jak bardzo przyciemniły się deski?

Aneta101
12-07-2017, 08:14
Mamy dylemat, zastanawiamy się czy* olejować taras bezbarwnym, bo i tak zciemnieje, czy jednak lekko* barwić już od początku, bo może dłużej lepiej będzie wyglądał taras.
Dodam jeszcze że taras będzie od południa, pół zadaszone i pół pod niebem.
Na próbę zaolejowaliśmy dwukrotnie 3 deski (spodnia strona desek, nie szlifowane) dwukrotnie olejem Bona w proporcji 50% teak i 50% neutral i wyszło tak. Dla porównania deska tylko po impregnacie bezbarwnym Sadolin base.

Pytanie do użytkowników drewnianych tarasów, co będzie wyglądało lepiej na dłuższą metę, zakładając, że taras będzie raz na rok olejowany?

Aneta101
12-07-2017, 08:24
Niestety ze zdjęciem jest problem :-(

Aneta101
12-07-2017, 08:26
content://media/external/file/13523

gahan
22-07-2017, 13:29
Chcemy kupic modrzew syberyjski na taras. Czy ktoś mógłby mi doradzić czy kupować deski gładkie czy ryflowane? Wydaje mi się,że do czyszczenia i odświeżania powierzchni przed kolejnym olejowaniem lepsze byłyby gładkie deski niż te z ryflem. Wszędzie jednak widuję tarasy z deski ryflowanej. Czy jest lepsza?

jarek79kk
27-07-2017, 10:45
Witam, temat bardzo obszerny az 122 str...siedze w pracy nawet nie ma czasu calego czytac zeby odnalezc odpowiedzi na moje pytania. Planowana budowa tarasu z desek bangkirai, legary bangkirai. taras zupelnie na otwartym terenie. wym 5,5x5,0 (m). aby odniesc sie poziomem do wyjscia z domu oraz do istniejacego oczka wodnego wykorytowalem miejsce pod taras, rozlozylem rury, wypoziomowalem lata powierzchnie, oczywiscie zagesczone...piach. rozlozylem bloczki betonowe 40x25x12 (chyba takie) poziom prawie idealny, roznice 1-2mm i teraz mam pytanie, legary o przekroju 60x35mm ukladal bede w pionie czyli bokiem 35mm beda staly na bloczkach. jak legary mocowac do bloczkow??? czy wiercic dziure w legarze i mocowac og gory jednym kolkiem rozporowym ? czy zastosowac lacznik katowy i mocowac z 2 str po bokach legarów???

kropkakreska1234
28-07-2017, 12:41
Wiecie, co.. jakiś czas temu byłam strasznie napalona na samodzielną budowę tarasu. Kiedy miałam już odłożone pieniądze to jakoś chęci ode mnie odeszły.. :( Prawdę mówiąc - nie żałuję, bo dzięki temu znalazłam genialny projekt wiaty tarasowej [spam] , która podoba mi się znacznie bardziej niż typowe tarasy. Bardzo oryginalne i totalnie pasujące do moich upodobań. :D :yes:

fotohobby
28-07-2017, 16:25
Szkoda tylko, ze spam tak malo oryginalny :)

chopinetka
31-07-2017, 14:06
Chcemy kupic modrzew syberyjski na taras. Czy ktoś mógłby mi doradzić czy kupować deski gładkie czy ryflowane? Wydaje mi się,że do czyszczenia i odświeżania powierzchni przed kolejnym olejowaniem lepsze byłyby gładkie deski niż te z ryflem. Wszędzie jednak widuję tarasy z deski ryflowanej. Czy jest lepsza?

Witam,
u mnie deski ryflowane nie sprawdziły się. Niestety mam psy i to jest dodatkowy problem, uwielbiają wylegiwać się na tym tarasie. Ale przez to nanoszą mi sporo brudu. Są rzeczywiście gorsze do czyszczenia szczególnie gdy trzeba je raz w roku poolejować.W zimę i tak po nich nie chodzę więc argument, że jest mniejszy poślizg odpada. Dzisiaj kupiłabym nieryflowane.
pozdrawiam

chopinetka
31-07-2017, 14:14
Chcemy kupic modrzew syberyjski na taras. Czy ktoś mógłby mi doradzić czy kupować deski gładkie czy ryflowane? Wydaje mi się,że do czyszczenia i odświeżania powierzchni przed kolejnym olejowaniem lepsze byłyby gładkie deski niż te z ryflem. Wszędzie jednak widuję tarasy z deski ryflowanej. Czy jest lepsza?

Witam,
u mnie deski ryflowane nie sprawdziły się. Niestety mam psy i to jest dodatkowy problem, uwielbiają wylegiwać się na tym tarasie. Ale przez to nanoszą mi sporo brudu. Są rzeczywiście gorsze do czyszczenia szczególnie gdy trzeba je raz w roku poolejować.W zimę i tak po nich nie chodzę więc argument, że jest mniejszy poślizg odpada. Dzisiaj kupiłabym nieryflowane.
pozdrawiam

jarek79kk
01-08-2017, 07:55
[QUOTE=fotohobby;7505487] z tego co tu czytam to dosc solinie wybudowales swoj taras, czy mozesz mi powiedziec lub ktos kto juz to ma za soba kilka spraw....bloczki rozlozylem na wypoziomowanym gruncie, legar tez juz praktycznie wszystkie skonczylem mocowac. rozstaw co 55cm, teraz pytanie: jak przycinac deski, laczenie desek wychodzi miedzy legarami to docinac rowno do legara i laczyc w 1 rzedzie 2 deski na jednym legarze czy moga byc swobodnie miedzy legarami? mam nadziej ze rozumiesz o co chodzi :-)

fotohobby
01-08-2017, 14:14
Oczywiście, że na legarze

zygi72
02-08-2017, 12:37
Witam. Temat bardzo obszerny, przeczytany i nadal nie mam odpowiedzi na moje pytania. Bradzo prosze o podpowiedzi. Deski z modrzewia syberyjskiego. Jak zabezpieczyć, a właściwie to produkty jakie polecacie. Chciełbym deski naturalne niebarwione - chyba na barwienie zawsze jest czas. Z sugesti na forum planuję impregnat sadolin base, na to olej, tylko jaki? sugerujecie ze lepiej z filtrem uv (choc były też opinie ze to ściema). poleccie jaki wybrać. A możde jednak od razu jakiś kolor? proszę o podpowiedź - pilne.

zygi72
03-08-2017, 15:57
Naprawdę nikt nie podpowie? z forum wyczytałem, że wkręty Norskwood są ok, a cena również bez porównania do spax. Spróbuję myślę że przy modrzewiu dadzą radę. Martwi mnie tylko wybór oleju, bo tu nie wiem na co się zdecydować oraz nie wiem czy barwic od razu czy można zostawić naturalny kolor. Taras pod dachem ale wiadomo że i deszcz zacina i słońce świeci. Tam gdzie biorę deski (jutro po nie jadę) handlują Remmers - olej chwalony ale nie ma filtra więc.... Proszę o podpowiedź.

fotohobby
03-08-2017, 17:42
Kup jeden, jak nie bedziesz zwdowolony, to po roku zmienisz na inny... ja używan Bona, jest ok, co rok kupuje taki.

Tomek_ka
04-08-2017, 06:20
Warto "inwestować" np w spax nierdzewny? Trochę spory koszt (potrzebuję ponad 400szt), natomist nie wiem jak np wkręty z powłoką wirox będą się zachowywały po dłuższym czasie - taras otwarty, bez zadaszenia.

zieli
04-08-2017, 10:04
Warto "inwestować" np w spax nierdzewny? Trochę spory koszt (potrzebuję ponad 400szt), natomist nie wiem jak np wkręty z powłoką wirox będą się zachowywały po dłuższym czasie - taras otwarty, bez zadaszenia.

Ja mam zwykłe wkręty kupione w sklepie metalowym i po czterech latach nic się nie dzieje.

Tomek_ka
04-08-2017, 11:36
Ja mam zwykłe wkręty kupione w sklepie metalowym i po czterech latach nic się nie dzieje.

Dzięki za info :) Też chyba pójdę w coś z powłoką (oby lepszą niż zwykły ocynk), jak się kiedyś zacznie rdzewieć to najwyżej będę żałował ;)

Ktoś z Was zostawił na dłuższy czas nieolejowany modrzew syberyjski, powiedzmy na 1 sezon, do czas aż złapie ładną patynę?

Tomek_ka
10-08-2017, 11:24
Da się zamonotwać(przykręcić) deskę drewnianą (modrzew) na legarach kompozytowych?
U mnie legary będą leżeć bezpośrednio na kostce brukowej, uniknąłbym wilgocenia legarów.
- ?

jacen
10-08-2017, 21:25
FUNDAMENT PUNKTOWY SŁUPOWY - niewyjaśnione kwestie :

słupki betonowe w otworze w ziemi fi 20-30cm , głębokość posadowienia 120cm, wysokość słupka ponad grunt 0-30cm
typowy fundamencik pod wiatę, altanę , taras, mały domek drewniany - często z zabetonowanymi kotwami do drewna

1/ widziałem wykonywane w szalunku tj. tubach kartonowych lub w rurach kanalizacyjnych PCV :
PYT : dawać je do dna czy tylko wpuścić w otwór w ziemi np. na 20-30cm ? dlaczego?

2/ PYT : czy w ogóle tuba/rura polepsza sytuację bo ponoć głównym czynnikiem mocującym w przypadku słupka jest tarcie bocznych powierzchni betonu o grunt - a przecież powierzchnia rury/tuby jest gładka i to tarcie wtedy jest dużo mniejsze !
z 2 strony pisze się o tym że to mniejsze tarcie pomaga w przypadku puchnięcia gruntu w przypadku wysadzin mrozowych - puchnący grunt łatwo ślizga się po gładkiej powierzchni rury i "nie rusza" słupka

3/ PYT : zbroić słupek prętami [4-6 szt] ?

4/ PYT : pod słupek betonowy podawane są następujące opcje podsypki : ława piaskowa 5-25cm, żwirowa, chudy beton, bloczek betonowy, bez podsypki. Która jest właściwa?

5/ PYT : jaki beton do zalewania/zasypywania w przypadku użycia zbrojenia : rzadki [betonowóz lub betoniarka] czy półsuchy [z paki dostawczaka ] ?
ponoć półsuchy - nie do zagęszczenia i w ogóle jak go ubijać drewnianym kołkiem w otworze manewrując między prętami zbrojenia ?
no i półsuchy w rurze to sobie za wiele wilgoci nie pociągnie z gruntu - czyli podlewać trzeba ? warstwami? ile wody ?

niby zwykły słupek - a tyle wątpliwości ...
może ktoś odpowie na te 5 pytań ?
będę wdzięczny ...

bajcik
10-08-2017, 23:33
@jacen - dzisiaj słupki zabetonowałem, prawdopodobnie wszystko źle ;) ale i tak ciekawy jestem odpowiedzi.

fotohobby
11-08-2017, 00:12
FUNDAMENT PUNKTOWY SŁUPOWY - niewyjaśnione kwestie :

słupki betonowe w otworze w ziemi fi 20-30cm , głębokość posadowienia 120cm, wysokość słupka ponad grunt 0-30cm
typowy fundamencik pod wiatę, altanę , taras, mały domek drewniany - często z zabetonowanymi kotwami do drewna

1/ widziałem wykonywane w szalunku tj. tubach kartonowych lub w rurach kanalizacyjnych PCV :
PYT : dawać je do dna czy tylko wpuścić w otwór w ziemi np. na 20-30cm ? dlaczego?

2/ PYT : czy w ogóle tuba/rura polepsza sytuację bo ponoć głównym czynnikiem mocującym w przypadku słupka jest tarcie bocznych powierzchni betonu o grunt - a przecież powierzchnia rury/tuby jest gładka i to tarcie wtedy jest dużo mniejsze !
z 2 strony pisze się o tym że to mniejsze tarcie pomaga w przypadku puchnięcia gruntu w przypadku wysadzin mrozowych - puchnący grunt łatwo ślizga się po gładkiej powierzchni rury i "nie rusza" słupka

3/ PYT : zbroić słupek prętami [4-6 szt] ?

4/ PYT : pod słupek betonowy podawane są następujące opcje podsypki : ława piaskowa 5-25cm, żwirowa, chudy beton, bloczek betonowy, bez podsypki. Która jest właściwa?

5/ PYT : jaki beton do zalewania/zasypywania w przypadku użycia zbrojenia : rzadki [betonowóz lub betoniarka] czy półsuchy [z paki dostawczaka ] ?
ponoć półsuchy - nie do zagęszczenia i w ogóle jak go ubijać drewnianym kołkiem w otworze manewrując między prętami zbrojenia ?
no i półsuchy w rurze to sobie za wiele wilgoci nie pociągnie z gruntu - czyli podlewać trzeba ? warstwami? ile wody ?

niby zwykły słupek - a tyle wątpliwości ...
może ktoś odpowie na te 5 pytań ?
będę wdzięczny ...

Prace doktorską z tego piszesz ? :)

Wiercisz świdrem fi 160-200mm otwór na 0.8-1 m
Zalewasz betonem. Z betoniarki, z worka, obojetnie.
Ja zalewalem betonem z worka - jeden worek 12l

Jeśli potrzebujesz wyjśc ze słupem powyżej poziomu gruntu, przygotowujesz rurę kanalizacyjną fi160, wsadzasz w otwór na 20-30cm, zalewasz, popierasz. Od góry pret gwintowany, zatopiony 30cm w betonie.
Zbrojenie - niekonieczne, ale jesli wychodzi sie kilkadziesiat cm ponad poziom terenu warto dac. Ja dalem, 3x12mm, bo mi takie po budowie zostaly...

jacen
11-08-2017, 09:05
Prace doktorską z tego piszesz ? :)

Wiercis otwór na 0.8-1 m
Zalewasz betonem. Z betoniarki, z worka, obojetnie.
Ja zalewalem betonem z worka - jeden worek 12l

Zbrojenie - niekonieczne, ale jesli wychodzi sie kilkadziesiat cm ponad poziom terenu warto dac. Ja dalem, 3x12mm, bo mi takie po budowie zostaly...

dzięki!

wydaje mi się że na magisterkę temat w sam raz :)

a mógłbyś się odnieść do PYT 5? jak to zagęszczałeś - jaka konsystencja-jaki beton z worka [producent] ?

no i głębokość 80-130cm - nie każdy mieszka w Szczecinie albo na gruntach niewysadzinowych

PS : proszę o inne opinie - twórczy ferment pożądany !

dwiecegly
11-08-2017, 11:37
130cm glebokosci na słupki pod taras? Chłopie, przesadzasz o 100%. Gleba w Polsce od wielu lat nie przemarza glebiej niz na 80cm. Jak mieszkasz w okolicach Suwałk to zrób 90. A nawet jak ci przemarznie głebiej na co jest szansa bliska zeru to twojemu tarasowi to nie zrobi większej róznicy bo to elastyczna budowla.
Postaw 3-4 pręty i zalej od góry, to nie jest gęste zbrojenie jak na strop że trzeba wibrować :) Nie ważne jaki gotowy beton kupisz, twojemu tarasomi nic się nie stanie.

fotohobby
11-08-2017, 14:56
dzięki!

wydaje mi się że na magisterkę temat w sam raz :)

a mógłbyś się odnieść do PYT 5? jak to zagęszczałeś - jaka konsystencja-jaki beton z worka [producent] ?

no i głębokość 80-130cm - nie każdy mieszka w Szczecinie albo na gruntach niewysadzinowych



Mieszkam w Rybniku, zrobiłem na 70-80cm, fakt, że na piaskach gliniastych
Mieszanka betonowa Baumit B-20, mieszana w wiadrze 20l. Jeden worek, trzy litry wody, trochę plastyfikatora z Basfa - razem 12l.
Konsystencja rozpływna (S3-S4 ?)
Nie zagęszczałem specjalnie, ostukałem trochę pręty zbrojeniowe, podczas zalewania.
To nie filar mostu....

Mój taras ma jakieś 22m2, jest posadowiony na 15słupach. Do tej pory maksymajnie było na nim jednocześnie 14, czy 15 osób.
Myślisz, że 1 osoba na słup to jest jakieś znaczące obciążenie ?

jacen
11-08-2017, 16:02
130cm glebokosci na słupki pod taras? Chłopie, przesadzasz o 100%. Gleba w Polsce od wielu lat nie przemarza glebiej niz na 80cm. Jak mieszkasz w okolicach Suwałk to zrób 90."

myślę że właśnie przez ocieplenie znajomym, w 40 letnim domu, po raz pierwszy od kiedy mieszkają , podłoga betonowa się podniosła i kafelki zeskrobała ze ściany :jawdrop:

"A nawet jak ci przemarznie głebiej na co jest szansa bliska zeru to twojemu tarasowi to nie zrobi większej róznicy bo to elastyczna budowla."

ale przecież napisałem : typowy fundamencik pod wiatę, altanę , taras, mały domek drewniany - lepiej chyba zrobić coś DOBRZE i przekoszonych drzwi łomem nie podpierać żeby wejść do środka

"Postaw 3-4 pręty i zalej od góry, to nie jest gęste zbrojenie jak na strop że trzeba wibrować :) Nie ważne jaki gotowy beton kupisz, twojemu tarasomi nic się nie stanie"

być może tylko literatura budowlana mówi o min 6 prętach w przypadku słupa okrągłego :bash: poza tym oczywiście każą wibrować :rolleyes:.

ja naprawdę znam technologię którą opisujesz - ale chcę wiedzieć [a pewnie i inni] - jak to zrobić WŁAŚCIWIE - mimo że to nie most ani nawet wieżowiec
czyli tak jakby to zrobił tfu,tfu niemiec ... a nie śwagier co wszyćko umi - ich robotę znam, skopiować mogę ale liczę że ktoś jeszcze coś doda co pchnie wiedzę do przodu ...

dzięki za wpis

jacen
11-08-2017, 16:09
Mieszkam w Rybniku, zrobiłem na 70-80cm, fakt, że na piaskach gliniastych
Mieszanka betonowa Baumit B-20, mieszana w wiadrze 20l. Jeden worek, trzy litry wody, trochę plastyfikatora z Basfa - razem 12l.
Konsystencja rozpływna (S3-S4 ?)
Nie zagęszczałem specjalnie, ostukałem trochę pręty zbrojeniowe, podczas zalewania.
To nie filar mostu....

Mój taras ma jakieś 22m2, jest posadowiony na 15słupach. Do tej pory maksymajnie było na nim jednocześnie 14, czy 15 osób.
Myślisz, że 1 osoba na słup to jest jakieś znaczące obciążenie ?

dzięki ...

tu nie chodzi o gigantyczne naprężenia tylko o to jak to zrobić PORZĄDNIE a czy ktoś będzie chciał pójść na skróty metodą śwagra - to przecież jego sprawa ... jeszcze raz dzięki za wpis !

jacen
11-08-2017, 16:16
130cm glebokosci na słupki pod taras? Chłopie, przesadzasz o 100%. Gleba w Polsce od wielu lat nie przemarza glebiej niz na 80cm. Jak mieszkasz w okolicach Suwałk to zrób 90. A nawet jak ci przemarznie głebiej na co jest szansa bliska zeru to twojemu tarasowi to nie zrobi większej róznicy bo to elastyczna budowla.
Postaw 3-4 pręty i zalej od góry, to nie jest gęste zbrojenie jak na strop że trzeba wibrować :) Nie ważne jaki gotowy beton kupisz, twojemu tarasomi nic się nie stanie.

myślę że właśnie przez to ocieplenie znajomym, w 40 letnim domu, po raz pierwszy od kiedy mieszkają , podłoga betonowa się podniosła i kafelki zeskrobała ze ściany

ale przecież napisałem : typowy fundamencik pod wiatę, altanę , taras, mały domek drewniany - lepiej chyba zrobić coś DOBRZE i przekoszonych drzwi łomem nie podpierać żeby wejść do środka


być może tylko literatura budowlana mówi o min 6 prętach w przypadku słupa okrągłego poza tym oczywiście każą wibrować .

PaRa
11-08-2017, 16:16
Czy dobrze obliczam zapotrzebowanie na wkręty ?
Ma metr wypada 7 desek ( zaokrąglam w górę 100 cm / 15 cm ), do każdej deski 2 wkręty = 7x2 = 14 wkrętów na mb x 60 mb ( tyle legarów u mnie wychodzi ) = 840 szt.

I 2 pytanie, jaki kolor wkrętów SPAX pasuje do modrzewia ( ma być możliwie naturalny ) srebrny czy stare złoto ? A może wkręty innej firmy polecacie.

fotohobby
11-08-2017, 22:20
dzięki ...

tu nie chodzi o gigantyczne naprężenia tylko o to jak to zrobić PORZĄDNIE a czy ktoś będzie chciał pójść na skróty metodą śwagra - to przecież jego sprawa ... jeszcze raz dzięki za wpis !

No więc ci napisałem, nie ma sensu wydziwiać...

M.A.G.
12-08-2017, 06:42
FUNDAMENT PUNKTOWY SŁUPOWY - niewyjaśnione kwestie :

słupki betonowe w otworze w ziemi fi 20-30cm , głębokość posadowienia 120cm, wysokość słupka ponad grunt 0-30cm
typowy fundamencik pod wiatę, altanę , taras, mały domek drewniany - często z zabetonowanymi kotwami do drewna

1/ widziałem wykonywane w szalunku tj. tubach kartonowych lub w rurach kanalizacyjnych PCV :
PYT : dawać je do dna czy tylko wpuścić w otwór w ziemi np. na 20-30cm ? dlaczego?

2/ PYT : czy w ogóle tuba/rura polepsza sytuację bo ponoć głównym czynnikiem mocującym w przypadku słupka jest tarcie bocznych powierzchni betonu o grunt - a przecież powierzchnia rury/tuby jest gładka i to tarcie wtedy jest dużo mniejsze !
z 2 strony pisze się o tym że to mniejsze tarcie pomaga w przypadku puchnięcia gruntu w przypadku wysadzin mrozowych - puchnący grunt łatwo ślizga się po gładkiej powierzchni rury i "nie rusza" słupka

3/ PYT : zbroić słupek prętami [4-6 szt] ?

4/ PYT : pod słupek betonowy podawane są następujące opcje podsypki : ława piaskowa 5-25cm, żwirowa, chudy beton, bloczek betonowy, bez podsypki. Która jest właściwa?

5/ PYT : jaki beton do zalewania/zasypywania w przypadku użycia zbrojenia : rzadki [betonowóz lub betoniarka] czy półsuchy [z paki dostawczaka ] ?
ponoć półsuchy - nie do zagęszczenia i w ogóle jak go ubijać drewnianym kołkiem w otworze manewrując między prętami zbrojenia ?
no i półsuchy w rurze to sobie za wiele wilgoci nie pociągnie z gruntu - czyli podlewać trzeba ? warstwami? ile wody ?

niby zwykły słupek - a tyle wątpliwości ...
może ktoś odpowie na te 5 pytań ?
będę wdzięczny ...

1. Rura kanalizacyjna fi 200 odcinki 25cm, nie musi być do dna bo to tylko szalunek i nie ma żadnej innej funkcji. Taki odcinek zagłębiamy na te 25 cm i poziomujemy.
2. myślę że z tym ślizganiem masz zbyt daleko idące domniemania. Rura to tylko funkcja szalunku.
3. jeśli beton b20 zbrojony kruszywem to nie ma żadnej potrzeby
4. bez podsypki. Nie ma potrzeby
5. B20. Taki w sam raz - plastyczny. nie może być całkiem suchy ale też nie za rzadki bo rura będzie Ci pływać przy ustawianiu.

To jednak zwykły słupek. W zeszłym tygodniu przygotowaliśmy taką szachownicę pod ponad 100m2 tras.
80-90 cm spokojnie wystarczy. Widywałem tarasy na słupkach zagłębionych na 50-60 cm i fi 110mm (co prawda na żywym piachu) i stoją już po kilka lat i mają się dobrze.

M.A.G.
12-08-2017, 06:48
Czy dobrze obliczam zapotrzebowanie na wkręty ?
Ma metr wypada 7 desek ( zaokrąglam w górę 100 cm / 15 cm ), do każdej deski 2 wkręty = 7x2 = 14 wkrętów na mb x 60 mb ( tyle legarów u mnie wychodzi ) = 840 szt.

I 2 pytanie, jaki kolor wkrętów SPAX pasuje do modrzewia ( ma być możliwie naturalny ) srebrny czy stare złoto ? A może wkręty innej firmy polecacie.

liczy się około 35 wkrętów na m2. Moim zdaniem kolor nie ma znaczenia. Po miesiącu zapomnisz jakie były wkręty bo zachodzą brudem i nikt tego nie rozpozna :) Jeśli taras barwiony w jakiś brąz to na start stare złoto będzie bardziej grało - ale tylko na start póżniej, tak jak pisałem zajdzie brudem i nie rozpoznasz. Jeśli natomiast zostawiasz do spatynowania lub barwisz na szaro (odradzam) to zostaw zwykłego nierdzewnego. Wkręty tylko SpaX. Wcześniej dobre wkręty produkowała też Shiga ale ktoś mi mówił ze już nie istnieją.

Ps. 35szt/m2 dla deski 14,5cm !

jacen
12-08-2017, 11:25
1. Rura kanalizacyjna fi 200 odcinki 25cm, nie musi być do dna bo to tylko szalunek i nie ma żadnej innej funkcji. Taki odcinek zagłębiamy na te 25 cm i poziomujemy.
2. myślę że z tym ślizganiem masz zbyt daleko idące domniemania. Rura to tylko funkcja szalunku.
3. jeśli beton b20 zbrojony kruszywem to nie ma żadnej potrzeby
4. bez podsypki. Nie ma potrzeby
5. B20. Taki w sam raz - plastyczny. nie może być całkiem suchy ale też nie za rzadki bo rura będzie Ci pływać przy ustawianiu.

To jednak zwykły słupek. W zeszłym tygodniu przygotowaliśmy taką szachownicę pod ponad 100m2 tras.
80-90 cm spokojnie wystarczy. Widywałem tarasy na słupkach zagłębionych na 50-60 cm i fi 110mm (co prawda na żywym piachu) i stoją już po kilka lat i mają się dobrze.

dzięki wielki MAGu!

PS. te pytania to nie moje wymysły - tylko zebrane z netu i słowa drukowanego - i tylko opakowane w 1 wpis

"zagłębionych na 50-60 cm (co prawda na żywym piachu)" - no właśnie, w żywym piachu a nie w glinie ... na żywym piachu [nasypy] to chyba nawet autostrady stoją...

gahan
14-08-2017, 23:19
Panowie, co wybrać ? deskę ryflowaną czy gładką?

pecet0
17-08-2017, 20:07
Ile mniej więcej cm można wypuścić legar poza ostatni punkt wsparcia aby podłoga z desek która będzie przykręcona do legarów nie uginała się?

Innymi słowy planuję zrobić konstrukcję kratownicę, górna warstwa legarów będzie o mniejszych przekrojach niż dolna i górna będzie miała wymiar 5x10 cm, jak górne legary będą wypuszczone na odległość 60 cm poza obrys dolnych legarów to nie będzie się uginała podłoga przy takich przekrojach? 5x10 cm co pół metra?

oraz kolejne pytanie
taras będę miał zlokalizowany 100 cm nad gruntem,
fundament planuję zrobić punktowy w rurach kanalizacyjnych fi200, jeśli beton będzie wylany w rurze to jest jakiś sens zbrojenie fundamentów??

bajcik
18-08-2017, 22:01
Nie napotkałem na wyczerpujący wykład o wkrętach tarasowych.
Czy takie by się nadawały, czy tylko spax? ;) Do modrzewia krajowego 27mm
http://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/gwozdzie-i-wkrety/sruby-stalowe/wkrety-tarasowe/wkrety-tarasowe-000755/
- czy trzeba nawiercać wiertłem, czy od razu w deche (ryzykując może ułamanie wkręta i rozszczepienie deski)?
- jakaś fazkę na główkę wkręta wypada zrobić?

trais
19-08-2017, 22:06
Czy ktos ma na tarasie lub elewacji deski thermory? Sosne lub jesion??

Gawith
20-08-2017, 09:36
Witam,
planuje wykonanie tarasu pod balkonem (4x3m) na bloczkach betonowych. Legary 5x10 cm. Jaki powinny być odległości pomiędzy bloczkami pod legarami o takim wymiarze żeby konstrukcja była stabilna?
Drugie pytanie odnośnie mocowania legarów do bloczków. Planowałem podłożyć pod legary gumę EPDM 8mm, a legary do bloczków przymocować za pomocą złączy kątowych. Po jednym złączu na bloczek. Gdzieś w internecie znalazłem, że można przymocować legar do bloczka przy pomocy dwóch złączy kątowych, tak, że legar znajduje się nad bloczkiem. Pytanie który sposób jest lepszy?
Pozdrawiam

PaRa
20-08-2017, 10:59
Witam,
planuje wykonanie tarasu pod balkonem (4x3m) na bloczkach betonowych. Legary 5x10 cm. Jaki powinny być odległości pomiędzy bloczkami pod legarami o takim wymiarze żeby konstrukcja była stabilna?
Drugie pytanie odnośnie mocowania legarów do bloczków. Planowałem podłożyć pod legary gumę EPDM 8mm, a legary do bloczków przymocować za pomocą złączy kątowych. Po jednym złączu na bloczek. Gdzieś w internecie znalazłem, że można przymocować legar do bloczka przy pomocy dwóch złączy kątowych, tak, że legar znajduje się nad bloczkiem. Pytanie który sposób jest lepszy?
Pozdrawiam

U mnie z bloczków wykonano coś takiego

https://images81.fotosik.pl/670/a0225ca91409dcfdmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/a0225ca91409dcfd)

Bloczki miały być co 1 metr ale ekipa zrobiła je gęściej, na pewno nie zaszkodzi. Planuje legary z modrzewia 45x70 rozstaw co 50, 60 cm, mocowane do bloczków za pomocą kątowników, co 2,3 bloczek, wyjdzie w praniu, legary na podkładkach ( tak jest łatwiej ).

zastanawiam się tylko czy jest sens robić to w tym roku, czy spokojnie zrobić zimą zakupy, zająć się impregnacją drewna i ruszyć z pracą wiosną.

bajcik
20-08-2017, 12:27
Gdzieś w internecie znalazłem, że można przymocować legar do bloczka przy pomocy dwóch złączy kątowych, tak, że legar znajduje się nad bloczkiem.

To byłaby ciekawa opcja gdyby użyć kątówników "z regulacją" (z podłużnymi otworami) - wtedy możnaby regulować wysokość legara nad bloczkiem. Nie wiem tylko czy by się potem to nie zsuwało przy tańcach na tarasie ;) - nawet jakby mocno skręcone. Te kątowniki chyba by musiałby mieć poprzeczne karby żeby się klinowało po skręceniu.

Jest też pytanie o stabilność dwóch kontowników skręconych w "C" (albo co gorsza w "Z"). Pewno trzebaby je monotwać naprzemiennie raz z jednej, a raz z drugiej strony legara.

pecet0
20-08-2017, 20:15
potrzebuje zrobić 5 schodków z tarasu na dół na ogród,
wysokość to będzie ok 110 cm.

1). zbrojenie schodów tarasowych jest konieczne?
2) jak wykonać ewentualne zbrojenie?

mercik
21-08-2017, 12:26
Nie napotkałem na wyczerpujący wykład o wkrętach tarasowych.
Czy takie by się nadawały, czy tylko spax? ;) Do modrzewia krajowego 27mm
http://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/gwozdzie-i-wkrety/sruby-stalowe/wkrety-tarasowe/wkrety-tarasowe-000755/
- czy trzeba nawiercać wiertłem, czy od razu w deche (ryzykując może ułamanie wkręta i rozszczepienie deski)?
- jakaś fazkę na główkę wkręta wypada zrobić?

Ja robiłem spaxem i w egzotycznym, ale może ci sie przyda....
Drewno twarde, więc nawiercanie było konieczne, ale dzięki temu wkręt dużo łatwiej wchodził. I nie ma drobnych pęknięć koło wkręta. Fazkę na główkę robiłem - ładnie się wkręt chowa. Są specjalne wiertła co robią i nawiertkę, i fazkę. Ja jednak robiłem tak: Jedna wiertarka z wiertłem do robienia otworu, druga wiertarka z wiertłem do zrobienia fazki na łebek (dzięki temu nie musiałem przekładać wierteł) i wkrętarka do wkręcania wkrętów. I szło błyskawicznie.

budowlany_laik
21-08-2017, 13:08
I nie ma drobnych pęknięć koło wkręta. Fazkę na główkę robiłem - ładnie się wkręt chowa. Są specjalne wiertła co robią i nawiertkę, i fazkę. Ja jednak robiłem tak: Jedna wiertarka z wiertłem do robienia otworu, druga wiertarka z wiertłem do zrobienia fazki na łebek (dzięki temu nie musiałem przekładać wierteł) i wkrętarka do wkręcania wkrętów. I szło błyskawicznie.
W 100% też tak robiłem: 2 wiertarki + wkrętarka. Jednak nie tylko ja mam takie pomysły :)

bajcik
21-08-2017, 17:55
W końcu kupiłem te Spaxy plus jakiś frezik co nawierca i fazuje na główkę. Będzie jedna wiertarka mniej :)
Spodziwam się roboty podobnej jak przy meblach kuchennych: jedno narzędzie z wiertłem do konfirmatów a drugie z imbusem - używane naprzemiennie.
I podobnie jak tam - spodziwam się że będzie z tym więcej roboty niż się to zawczasu może wydawać ;)

domator222
11-09-2017, 06:44
Dzień dobry.
Mam balkon 3x6m w bloku i chciałbym zrobić na nim drewnianą podłoge. Zastanawiam się co mogę położyć na betonową posadzkę.
Myśłałem nad gotowymi podestami drewnianymi. Są łatwe w montażu i stosunkowo tanie. 0,5m x 1m kosztuje ok 30zł.
Myśłąłem też nad deskami tarasowymi/kompozytowymi ale je trzeba kłaść na legarach prawda? Liczyłem koszt takiego tarasu i przy deskach wychodzi ponad 3000zł więc trochę dużo.
Którą opcje wybrać? Czy może jest jakiś inny sposób?

q-bis
11-09-2017, 08:25
Zdecydowanie podesty. Poza niższą ceną będzie łatwo je zdemontować jeśli balkon będzie zasypywany śniegiem. Demontaż na okres zimowy przedłuży ich żywotność. A deski i legary podniosą wysokość podłogi - nie będzie się ciężko wchodziło na balkon ? No i przepisy - jest wyznaczona wysokość barierek a przy tym systemie obniży się znacznie [podłoga podniesie]. W budynkach wielorodzinnych minimalna wysokość takiej barierki to chyba 110cm. Chociaż, kto ci tam zmierzy...:cool:

domator222
11-09-2017, 08:32
No dokładnie.
Taras to żeby być bardziej precyzyjnym loggia, osłonięty od lewej strony ścianą betonową a z prawej siątką metalową (od strony sąsiada). Od góry w całości jest zasłonięta więc śnieg nie powinien padać do środka. Podesty wydają się najfajniejsze ale chciałbym uzyskać efekt "długich desek" a nie takich małych kwadratów 30cm x 30cm...Mało jest innych rozmiarów. A jak z ich montażem? montuje się je do betonu wkrętami?

zygi72
12-10-2017, 20:28
Odradzam wkręty Norskwood. Kupiłem takie w sklepie Polskie-drewno. Masakra. po 2 miesiącach rdza na wkrętach, a na deskach ciemne smugi wokół wkrętów. Gdy zadzwoniłem do sprzedawcy zaczęło się wymyślanie. Najpierw, że olej nieodpowiedni - gdy powiedziałem, że nie mam tych które wymieniał sprzedawca to padło na uszkodzenie wkręta zużytym bitem. Powiedziałem, że absolutnie niemożliwe bo nowe bity to następnym powodem była uszkodzona lub źle wyregulowana wkrętarka. na koniec Pan powiedział, że on nie bierze odpowiedzialności, bo jest tylko sprzedawcą, a nieproducentem.
Podsumowując. Chciałem zaoszczędzić i mam za swoje. Wkręty nie nadają się zupełnie do tarasu. Mój jest zadaszony więc deszcz może tylko zacinać. Nie wyobrażam sobie co było by przy odkrytym. Nie mam pojęcia co z tym teraz robić. Poczekam chyba do wiosny i podejmę decyzję czy trzeba będzie odkręcać deski i wymieniać na wkręty które się do tego nadają.
Nie polecam ani wkrętów NORSKWOOD ani sprzedawcy POLSKIE-DREWNO. Na stronie sklepu opis wkrętów super w rzeczywistości szajs nie nadający się do niczego.

zygi72
12-10-2017, 20:40
Muszę sprostować. Sprzedawca już nie ma wkrętów w ofercie - szybko zniknęły. 2 dni temu dzwoniłem i były w ofercie. Widać jednak jest coś na rzeczy. Zdjęcia porobione i rzeczoznawca umówiony więc zobaczymy co z tego będzie. Swoją drogą to zastanawiam się jak można zajmować się handlem i nie znać praw konsumenta. Sprzedawca w rozmowie ze mną po prostu umywał rece i odsyłał mnie do producenta. Na moją uwagę że konsument ma prawo korzystać z gwarancji lub rękojmi i niezgodności towaru z umową - nie wiedział o czym mówię.
Podsumowując sprzedawcy nie poleca za podejscie do klienta oraz znajomość sprzedawanych produktów.

fotohobby
13-10-2017, 06:31
Ja też stosowalem te wkrety, drugi rok sa w wystawionym na slonce/deszcz tarasie. Czy zardzewialy - nie wiem, bo mam taras w kolorze teak, wiec nie wyrózniaja sie specjalnie. Przygladne się temu
Na pewno drewno wokól nich nie zmienilo odcienia.

Bedziesz mial problem, by je wykrecic, bo drewno bedzie trzymac je tak mozno, ze moga ukrecać się łby.

bajcik
13-10-2017, 09:21
Apropos rdzy - drugi raz użyłbym nierdzewnych prętów gwintowanych do fundamentu punktowego.
Mam takie u siebie, legary tylko nałożone (nieprzykręcone od góry), troche popadało i jedna sztuka się ruda zrobiła na odcinku w drewnie.
Teraz pytanie mam: czy warto otwór w legarze wypełnić jakimś tawotem na przykład?

A przy okazji, status u mnie:
- łapę złamałem na lato i miałem obsuwę
- kontrlegary (? no te górne) zamówiłem w takiej długości że nie schodza się na legarze (tym dolnym), a w powietrzu. Musiałem jedną belkę domówić i dorobić rządek fundamentów.
- ta dodatkowa belka szła mi chyba ze 2 miesiące, sprzedawca (ten sam co do reszty drewna, drewpol4 z allegro)
- czekam na pogodę, i może we weekend zacznę składanie

bajcik
07-11-2017, 14:15
Budowę tarasu przeciągam na następny sezon. Kratownica zrobiona, jeszcze deski przykręcić.
Jak przezimować deski? Może wystarczy położyć je na kratownicy i przykryć pandeką?
Alternatywnie, mogę je zawieść do stodoły znajomego, żeby już mi garażu nie zastawiało.

budowlany_laik
08-11-2017, 07:12
Deski musisz spiąć mocno pasami transportowymi albo taśmami do palet. Inaczej się pokrzywią.

juzer7
12-11-2017, 15:53
Ja mam taras drewniany, zadaszony. Muszę go co roku impregnować, bo bliżej jesieni wygląda już bardzo brzydko. Mieszkam dopiero 3 sezony. Drugi raz nie zdecydowałbym się na takie rozwiązanie.

przemo1
12-11-2017, 16:08
Ja mam taras drewniany, zadaszony. Muszę go co roku impregnować, bo bliżej jesieni wygląda już bardzo brzydko. Mieszkam dopiero 3 sezony. Drugi raz nie zdecydowałbym się na takie rozwiązanie.

A to już raczej kwestia użytego drewna, przygotowania/zabezpieczenia początkowego i środków do konserwacji - lepiej zrobić raz drożej i mieć spokój na dłużej - oczywiście przy modrzewiu nie uniknie się cyklicznej konserwacji, ale coroczna nie jest obligatoryjna.

fotohobby
12-11-2017, 16:29
A to już raczej kwestia użytego drewna, przygotowania/zabezpieczenia początkowego i środków do konserwacji - lepiej zrobić raz drożej i mieć spokój na dłużej - oczywiście przy modrzewiu nie uniknie się cyklicznej konserwacji, ale coroczna nie jest obligatoryjna.

Ja zdecydowałem się na taras z modrzewia z pełną świadomośćią potrzeby jego konserwacji - i robię to co rok.
I większość sezonu "tarasowego" wygląda efektownie.

przemo1
12-11-2017, 16:34
Ja zdecydowałem się na taras z modrzewia z pełną świadomośćią potrzeby jego konserwacji - i robię to co rok.
I większość sezonu "tarasowego" wygląda efektownie.

Ja też - ale konserwuję co 2 lata.

dudek6311
09-12-2017, 20:25
Mam pytanie, czy przy budowie tarasu drewnianego na betonowych słupkach można użyć drewna świerkowego lub sosnowego na legary i kontrlegary, a deski zrobić z modrzewia.

Jinikao
11-12-2017, 17:23
Nie mam możliwośći przeczytania całego tematu, a mam pewne pytanie. Chce taras zbudować na bloczkach fundamentowych, czy mogę na nie dać legary z izolacją między nimi. Czy nie stanie się nic jak będą wolno leżały, bez żadnego mocowania na stałe, wiatr mi nie porwie tarasu?

przemo1
11-12-2017, 18:29
Ja bym zamocował - przynajmniej w kilku miejscach, nigdy nie wiadomo co się będzie działo, jak zachowa się drewno (niezamocowane legary mogą się wyginać itp, itd).

arekiewa
30-01-2018, 16:43
Ja mam taras drewniany, zadaszony. Muszę go co roku impregnować, bo bliżej jesieni wygląda już bardzo brzydko. Mieszkam dopiero 3 sezony. Drugi raz nie zdecydowałbym się na takie rozwiązanie.

A czy mógłbyś przesłać jakieś zdjęcia jak taras wygląda po kilku sezonach. Przymierzam się do budowy tarasu który będzie zadaszony i zabudowany.

arekiewa
30-01-2018, 17:02
Czy są osoby które mogłyby przesłać zdjęcia swoich tarasów po kilku sezonach. Wszyscy chwalą się nowymi.
Za miesiąc będę miał taras zadaszony a za dwa również zabudowany z przesuwanymi elementami.
Teraz myślę nad podłogą . Na początku zastanawiałem się nad deską kompozytową. zamówiłem próbki od dostępnych sprzedawców i zrobiłem test po którym zrezygnowałem z tego pokrycia.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?344041-Test-desek-kompozytowych&highlight=Test+desek+kompozytowych
Poprosiłem sprzedawców o wycenę tarasu z desek egzotycznych , sosny termo i modrzewia syberyjskiego. Na tę chwilę wygrywa gładki modrzew w desce Premium 27x120 . Przejrzałem cały wątek i niektóre osoby wstawiały zdjęcie po sezonie i powiem że nie za bardzo mi się podoba.
1. Czy jeżeli będę miał taras zadaszony i zabudowany zimą to również deska będzie tak zmieniać kolor i matowieć?

2. Czy warto teraz kupować deski - czy osoby które zajmują się tym zawodowo mogą potwierdzić że ceny zimą są niższe?

3 Jeżeli teraz zakupiłbym deski i przechowywał w blaszanym garaży spięte pasami to coś może się z nimi stać?

zdjęcie mojego obecnego tarasu406137

arekiewa
30-01-2018, 17:07
SONDA:

1. Czy po raz drugi zdecydowałabyś/zdecydowałbyś się na taras z modrzewia.

2. Jeżeli nie, to jaki inny?

3. Jeżeli tak, to czy coś zrobilibyście inaczej (sposób budowy, konserwacji, kolor etc...

Wstawcie zdjęcie waszego tarasu który ma więcej niż jeden sezon.

przemo1
30-01-2018, 17:21
Tak, zdecydowałbym się na modrzew - może tylko całość w I klasie (teraz mam mieszankę I/II).

fotohobby
30-01-2018, 17:52
Ja również, choć taras ma tylko dwa lata.
I tak, jak wybrałem - gruby ryfel.

arekiewa
30-01-2018, 18:01
A czy możecie wstawić zdjęcia , jak się prezentuje po więcej niż jednym sezonie?

przemo1
30-01-2018, 18:19
Pewnie tak - ale gotowca nie mam, a nowe to dopiero jutro/pojutrze zrobię - postaram się nie zapomnieć.

przemo1
30-01-2018, 18:34
O znalazłem coś archiwalnego:
Po ok 3 latach:
406142

A tu za nowości (dzień po olejowaniu):
406143
Niestety aparaty/warunki pogodowe/oświetleniowe też różne. Olejowany cały czas tym samym Altaxem w kolorze kasztan (jeśli nie pomyliłem z kolorem deski elewacyjnej)

arekiewa
30-01-2018, 18:40
O znalazłem coś archiwalnego:
Po ok 3 latach:
406142

A tu za nowości (dzień po olejowaniu):
406143
Niestety aparaty/warunki pogodowe/oświetleniowe też różne.

A na jakie kolory barwiłeś?

przemo1
30-01-2018, 18:58
A na jakie kolory barwiłeś?

Edytowałem mój wcześniejszy post w trakcie Twojego pytania - kolor oleju (Altax woskowy) to kasztan.

jedrek244
30-01-2018, 19:07
@arekiewa
Przeczytaj cały wątek jest wszystko chyba opisane co można powiedzie co drewnianych tarasach.
Generalnie zadaszone tarasy duzo dluzej wytrzymują utrzymanie koloru, bo sa ochronione od slonca, ale sa rowniez osoby co
zostawily tarasy zeby pokryly sie patyna, takze Ty decydujesz, sa tez lepsze i gorsze oleje, deski czy wkrety, najmniej jednak jest opini o tarasach
kompozytowych, jak sie to zachowa po latach. Sam zrobilem taras z modrzewia europejskiego, legary tez, ale mam go dopiero pol roku wiec nie wiele
moge powiedziec o trwalosci.

Pzdr

cob_ra
30-01-2018, 19:07
Czym kręcicie deskę tarasową? Wyceniałem wkręty spax, koszt pare stówek mniej niż kosztował mnie modrzew.... . Wychodzi prawie 1300zł na tarasy ok 38m2.

przemo1
30-01-2018, 19:09
Ja kupiłem jakieś "podróbki" spax na All.. - ważne, żeby były z nierdzewki.

jedrek244
30-01-2018, 19:16
Hej, ja uzywalem takich http://allegro.pl/nierdzewne-wkrety-tarasowe-do-tarasow-deski-5x60-i5685294442.html (pierwsza z brzegu aukcja, zadna reklama)
wkrety ok zadnego nie udalo mi sie zerwac, ewentualnie mozna by bylo sie zaopatrzec we wstepne wiertelko (chyba spax ma takie) zeby
robic wglebienie pod leb, bo chyba w zaleznosci od deski wkret wchodzil ladniej lub mniej estetycznie. Ale oczywiscie bez przesady zeby cos dojrzec trzeba na kolanach chodzic i sie przygladac.

mariober
30-01-2018, 20:10
Ja polecam ten system mocowania deski tarasowej https://www.youtube.com/watch?v=B2HqHGLCSqw nie wiem czy można to kupić w polskich sklepach
Jeżeli chodzi o deski tarasowe to trzeba się liczyć że drewno pokrywa patyna i zmienia kolor co ma swój urok ! pamiętać należy o tum że tarasy trzeba myć ! co do rodzaju desek to jak kupujecie najładniejsze jest termo drewno , jednak po roku wygląda najgorzej ! do tego łatwo się kruszy , jak macie ryflowane to po pierwszej zimie pełno drzazg i strach chodzić na bosaka ! Najfajniejsze i nie potrzebujące wile opieki to drewno olejowane ciśnieniowo - mimo wszystko tarasy wytrzymują jakieś 10 lat ( bez zadaszenia ).

compi
30-01-2018, 20:49
Fajny system.

cob_ra
31-01-2018, 06:49
System super, u mnie jest ten "problem", że wkręty muszę mieć min 80mm długości, deskę będę miał 40mm, ale gładka nie bedzie ryflowania. Właśnie ze względu na zbieranie się syfu.

budowlany_laik
31-01-2018, 07:09
Jak dla mnie, system średni.
Normalne wkręty nie psują wyglądu tarasu.

Od siebie polecam jednak Spax do desek tarasowych. Sama przyjemność pracy z takimi wkrętami. Żaden się nie ukręcił.