PDA

Zobacz pełną wersję : TARAS DREWNIANY - jak zbudować? jakie drewno? jak pielęgnować? co polecacie?



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

wiorek
05-06-2007, 14:19
Czy ktoś robił taras z deski ryflowanej modrzewiowej ? Może ktoś ma namiar gdzie można kupić ? Mam na tarasie 8 lat zwykłe dechy sosnowe zabezpieczane jakimś francuskim środkiem (już nie pamiętam jak się nazywał). Niestety od intensywnego użytkowania pościerał się i niektóre dechy są do wymiany (przegniły). Ale chyba wymienię wszystkie na ryflowane. No i teraz jak je będę czymś zabezpieczać to na pewno nie ciemnym kolorem - w słońcu ciemna podłoga tak się nagrzewała, że się nie dało stanąć bosą nogą.

DPS
05-06-2007, 15:05
Warto użyć drewna modrzewiowego. Ma piękny kolor i znakomite właściwości użytkowe - na zewnątrz jest właściwie tak trwały jak dąb. Często budowano z niego łodzie, dziś robi się drogie jachty. Nie boi się wilgoci.

tomjot
05-06-2007, 18:54
Czy ktoś robił taras z deski ryflowanej modrzewiowej ? Może ktoś ma namiar gdzie można kupić ? Mam na tarasie 8 lat zwykłe dechy sosnowe zabezpieczane jakimś francuskim środkiem (już nie pamiętam jak się nazywał). Niestety od intensywnego użytkowania pościerał się i niektóre dechy są do wymiany (przegniły). Ale chyba wymienię wszystkie na ryflowane. No i teraz jak je będę czymś zabezpieczać to na pewno nie ciemnym kolorem - w słońcu ciemna podłoga tak się nagrzewała, że się nie dało stanąć bosą nogą.
Mam taki taras od kilku dni - z ryflowanego, krajowego modrzewia - jak się będzie sprawował będę mógł powiedzieć dopiero za jakiś czas; cena w porównaniu z egzotykiem - moim zdaniem rewelacja - ok. 36zł/m2

el-ka
05-06-2007, 20:41
Według mnie taras jest częścią ogrodu, nie stanowi o trwaLości konstrukcji domu, więc wcale nie musi być taki "atomowy' i wiecznotrwały. Fundamenty, ściany, nawet dach i owszem, dobrze jeśli są badrzo trwałe - na pokolenia. Dobre polskie zaimpregnowane drewno wytrzyma dobrych kilkanaście lat i starzeje się pięknie. Za ten czas nasz ogród, elewacja domu, a także jego wnętrze wymagać będzie i tak gruntownej renowacji i częściowo wymiany. Trwałość tarasu na kilkadziesiąt lat jest bez sensu - zmienią się potrzeby i moda na aranżacje ogrodu.

sebo8877
06-06-2007, 07:00
Nikt nie wspomnial jeszcze o jednej bardzo waznej rzeczy - deski na podloge tarasu koniecznie musza być ryflowane (małe złobienia) zabezpieczajce przed wypaczaniem.

Dobrze zaimpregnowany taras z sosny przeżyje Was to Wam gwarantuje

sebo8877

Sloneczko
06-06-2007, 08:39
A co myślicie o modrzewiu?
Podobno nie poddaje się kornikom, wilgoci i można go stosować nawet w łazience.

Wczoraj zamówiliśmy sztachety na płot, właśnie z modrzewia.
Jednak przydałoby się czymś go zakonserwować, choćby ze względu na utrzymanie koloru.

I tu mam problem, czym najlepiej? I czy można modrzewia wykorzystać na taras? Kto wykonuje takie ryflowanie?

Sloneczko
06-06-2007, 09:39
A tutaj można obejrzeć mnóstwo wykonanych tarasów:
http://images.google.pl/images?hl=pl&q=taras&btnG=Szukaj+obraz%C3%B3w&gbv=2

i okazuje się, że podłoga z płytek też może ładnie wyglądać :)

http://www.przepioreczka.com.pl/var/news/storage/images/prawy_pasek/hotel/taras_w_pokoju_delux/3184-1-pol-PL/taras_w_pokoju_delux_imagelarge.jpg

Tylko ja wolałabym gładką, bez wzorów i raczej z tych ciemniejszych płytek.

sebo8877
06-06-2007, 09:49
Słoneczko - ryflowanie wykonuje się w tartaku...

sebo8877

MAREK S
06-06-2007, 17:08
Witam,
Ja mam taras z deski sosnowej ryflowanej,ale teraz bym zrobil
z modrzewiowej,gdyz tego drewna sie w ogole nie konserwuje generalnie.
Moje deski polozono w stanie otrzymanym od producenta zaimpregnowane (podobno cisnieniowo) i stan tarasu na dzien dzisiejszy bez zmian,tylko zmywam czasem woda pod cisnieniem.
Podaje tez linka odnosnie innych technologii i nie tylko moze sie komus przyda.
http://www.podlogiswiata.pl/
Pozdrawiam

wiorek
06-06-2007, 20:59
Mam taki taras od kilku dni - z ryflowanego, krajowego modrzewia - jak się będzie sprawował będę mógł powiedzieć dopiero za jakiś czas; cena w porównaniu z egzotykiem - moim zdaniem rewelacja - ok. 36zł/m2
Cena rzeczywiście super. Gdzie kupiłeś deski ? I czy będziesz je czymś zabezpieczał, czy są impregnowane ciśnieniowo ?

tomjot
06-06-2007, 21:45
Mam taki taras od kilku dni - z ryflowanego, krajowego modrzewia - jak się będzie sprawował będę mógł powiedzieć dopiero za jakiś czas; cena w porównaniu z egzotykiem - moim zdaniem rewelacja - ok. 36zł/m2
Cena rzeczywiście super. Gdzie kupiłeś deski ? I czy będziesz je czymś zabezpieczał, czy są impregnowane ciśnieniowo ?
deski kupowałem w składzie drzewnym w Poznaniu, były wysuszone ale chyba nie impregnowane; pociagnąłem je kilkakrotnie olejem Beckersa (Traojla bodajże)

Sloneczko
07-06-2007, 00:05
O deski modrzewiowe pytajcie w tartakach. Właśnie zamówiłam sztachety z modrzewia na płot, a w przyszłości zamówimy płazówki na elewację i deski na taras.
W "naszym" tartaku podłogowe są po 55 zł/m2, a płazówka i boazeria po 30 zł/m2.

Widziałam je :) Są pięknie oszlifowane i wysuszone.

MAREK S
07-06-2007, 20:32
Witam,
Mam taras z deski sosnowej i w sumie nie nazekam,ale teraz bym zrobil
z modrzewiowej
patrz ten link moze ci pomoze

http://www.kvholz.pl/ trzeba do nich zadzwonic ...
Pozdrawiam

agiszonek
08-06-2007, 12:54
A gdzie ta firma ma swoja siedzibę ?

MAREK S
08-06-2007, 22:21
Witam,
wystarczy link otworzyc i juz jest................

MiA & Wojtek
11-06-2007, 12:14
piekne tarasy pokazujecie :)

podczepie w tym watku pytanie,ktore zadalam ale niestety nikt nie mi nie odpowiedzial :cry:

Czy, aby powiekszyc taras trzeba dokonac jakis formalnosci papierkowych?
Odkrylismy wlasnie,ze nasz taras to jakas porazka niby ma 13 metrow ale szerokosci 1,80 chcielibysmy cos z tym zrobic.. jednak unikajac klopotow typu zmiany w projekcie czy pozwolen jakis..
Da sie?
To nasze nieszczesne 1,80 wylane jest z betonu,ale myslimy o poszerzeniu w drewnie a najlepiej wylozeniu calosci drewnem,moze wtedy jako konstrukcja lekka nie musi byc dokumentowana? Od razu pisze,ze to moje domysly poniewaz na chwile obecna nie mam zielonego pojecia jak najprzyjazniej dla inwestora to zrobic..
Z gory dziekuje za rozjasnienie

wiem,ze najlepiej byloby zapytac kier.budowy jednak z racji miejsca zamieszkania kontakt z tym panem mamy utrudniony :-? i odpowiedz na nasze pytanie otrzymamy za jakies...prawie 2 miesiace :cry:
moze znajdzie sie tu jakas dobra dusza,wiedzaca i chcaca podzielic sie doswiadczeniem?

Barbicha
14-06-2007, 09:41
Po pierwsze to musisz wiedzedziec ze taras moze znajdowac sie 3m od granicy dzialki jest z pomniejszeniem tej odleglosci 1.3m jesli nie jest zadaszaony a jesli zadaszony to o 0.7 m

Po drugie jesli masz sasiadow ktorzy lubia donosic to z papierkologia sie musisz uporac a najwiecej sie dowiesz w urzedzie u powiatowego inspektora nadzoru budowlanego on odpowie na kazde pytanie co i jak

Pozdrawiam Barbicha

MiA & Wojtek
15-06-2007, 07:32
Barbicha dziekuje :)

dzialki nam starczy ;) w koncu tylko troszke ten taras chcemy powiekszyc :lol:
odnosnie sasiadow - celna uwaga :cry:

wiorek
18-06-2007, 20:57
Szukałam jakiegoś sensownego środka do zabezpieczenia desek tarasowych, ale nie znalazłam nic, co się nadaje na poziome płaszczyzny, a zwłaszcza przeznaczone do chodzenia. Jedyne co mi zaproponowano to olej Beckersa - użyłam, ale powierzchnia się brudziła (ślady łap psa, butów) :evil: . Poza tym po roku nie było praktycznie śladu tego oleju i trzeba było odnawiać (i tak pewnie co roku). W desperacji użyłam zwykłego Drewnochronu. Trzeba odnawiać, ale co kilka lat i taniej niż Beckers.

Sloneczko
18-06-2007, 22:54
A co myśleć o tych produktach, specjalnie na drewno zewnętrzne? http://www.osmo.com.pl/pl/produkty.php

ark
29-06-2007, 10:27
Może ktoś zna dobrą firmę z Krakowa (lub okolic) która robi drewniane tarasy? Będę wdzięczny za wszelkie namiary. Pozdrawiam

madd
02-07-2007, 15:59
Pan krzysiek Domanski - stolarz tel. 696 70 34 24. Mi robil - jest okej

ark
04-07-2007, 11:40
dzięki :D

Eskulap
10-07-2007, 10:31
Ja zastanawiałem się nad lakierem jachtowym na warstwę zewnętrzną, ale może być trochę za ślisko na taras. Ostatecznie chyba wybiorę Bondex lazura, bo prawie nie tworzy powłoki (sprawdzałem) i nie jest taki matowy jak Sadolin. Po tarasie i tak nie będę chodził w butach :)

Co Wy na to?

KaiM
10-07-2007, 15:17
Mam taki taras od kilku dni - z ryflowanego, krajowego modrzewia - jak się będzie sprawował będę mógł powiedzieć dopiero za jakiś czas; cena w porównaniu z egzotykiem - moim zdaniem rewelacja - ok. 36zł/m2
Cena rzeczywiście super. Gdzie kupiłeś deski ? I czy będziesz je czymś zabezpieczał, czy są impregnowane ciśnieniowo ?
deski kupowałem w składzie drzewnym w Poznaniu, były wysuszone ale chyba nie impregnowane; pociagnąłem je kilkakrotnie olejem Beckersa (Traojla bodajże)

Tomjot - możesz podać namiary na ten skład w Poznaniu i cenę? Może być na priva. Z góry dziękuję

tomjot
10-07-2007, 18:44
Mam taki taras od kilku dni - z ryflowanego, krajowego modrzewia - jak się będzie sprawował będę mógł powiedzieć dopiero za jakiś czas; cena w porównaniu z egzotykiem - moim zdaniem rewelacja - ok. 36zł/m2
Cena rzeczywiście super. Gdzie kupiłeś deski ? I czy będziesz je czymś zabezpieczał, czy są impregnowane ciśnieniowo ?
deski kupowałem w składzie drzewnym w Poznaniu, były wysuszone ale chyba nie impregnowane; pociagnąłem je kilkakrotnie olejem Beckersa (Traojla bodajże)

Tomjot - możesz podać namiary na ten skład w Poznaniu i cenę? Może być na priva. Z góry dziękuję
To żadna tajemnica - Jawor, ul. Lutycka 113 - zresztą masz to tutaj: http://www.jawor.com.pl/

KaiM
10-07-2007, 19:15
Bardzo dziękuję - w piątek sobie do nich podskoczę

tomjot
10-07-2007, 19:19
Bardzo dziękuję - w piątek sobie do nich podskoczę
Najpierw zadzwoń - proponuję; ten modrzew to trafił mi się chyba dość okazyjnie - mają go tylko od czasu do czasu.

Sloneczko
10-07-2007, 21:04
Tomjot, czy masz gdzieś zdjęcia ze swojej budowy?

Jak potraktowany Traojlem modrzew zmienił kolor?

tomjot
10-07-2007, 21:22
Tomjot, czy masz gdzieś zdjęcia ze swojej budowy?

Jak potraktowany Traojlem modrzew zmienił kolor?

Na razie nie mam - w wolnej chwili jak coś pstryknę - to wrzucę na net

Nefer
10-07-2007, 21:48
dobra - trochę inspiracji Kochani :

http://www.oldrose.info/image/02dec5.jpg

http://th.r24.org/677328/best5.jpg

http://www.ircnet.lu/src/request/pictures/Preszoom4.jpg

http://www.specificallyibiza.co.uk/VILLAS/S115/terrace2.jpg

http://user165000.websitewizard.com/images/bi-terrace.jpg

albo można sobie na środku trawnika pierdyknąć :
http://www.comparestoreprices.co.uk/images/unbranded/l/unbranded-large-wooden-patio-decking-circle-kit.jpg

i wyobraźcie sobie taki komineczek-kozunię na tym drewienku - pięknie :):)

http://www.plowhearth.com/plow_assets/images/shop/catalog/10048.jpg

http://torezzi.com/polishparquet/org/010.jpg

Nefer
10-07-2007, 21:52
i znalazłam jeszcze orientalny parasol:

http://oriental-decor.com/img/products/s/1304.jpg

Nefer
10-07-2007, 21:55
http://torezzi.com/polishparquet/org/012.jpg

http://torezzi.com/polishparquet/org/015.jpg

http://torezzi.com/polishparquet/org/041.jpg

http://www.muratordom.pl/zdjecia/drewno_na_tarasie3_1_.jpg

KiZ
10-07-2007, 21:58
Mnie ciekawi praktyczna strona wyciągania wszelakich drobiazgów wpadających w spore przecież szpary między deskami tarasu :-?

myciek
11-07-2007, 06:23
Mnie ciekawi praktyczna strona wyciągania wszelakich drobiazgów wpadających w spore przecież szpary między deskami tarasu :-?
Mała tresowana myszka załatwia sprawę.

A co do powyższych - niewątpliwie pięknych i inspirujących - zdjęć to mam to samo pytanie, co gdy oglądam Ogrody albo inne piękne pisma: czy którekolwiek z nich zrobiono w Polsce? A jeśli nie to dlaczego? Cena, warunki, obyczaje?

Myciek - posiadacz (od niedawna) drewnianego tarasu.

Betsi2006
11-07-2007, 20:57
Przyłączam się do pytania Mephista.
Ile może kosztować zrobienie tarasu z drewna egzotycznego-ok. 50m2.
Zastanawiam się cz starczy ok. 10 000zł?

Pisaliście wczesniej o innych firmach sprzedających deski tarasowe ( nie tylko DLH), gdzie powinnam jeszcze popytać?
Wysokośc do drzwi tarasowych jest ok 50cm. Jak to zrobić żeby ten tars nie wisiał w powietrzu tylko łączył się łągodnie z trawą?
Jak rozwiązać wejście od strony kuchni po 3 schodkach?
Może te schodki zrobić z kostki ( tak jakby ciągłość alejki) i połączyć to z drewnem na tarasie?

Bardzo bym chciała mieć taki taras jak Lagerfld czy Maxi - są na prawdę przepiękne i takie ciepłe.

znafca
12-07-2007, 20:41
witam



Aha, powiedzcie mi jeszcze proszę z czego są te legary pod deski?
legary powinny być z tego samego bądź podobnego materiału co deski tarasowe. chodzi tu o podobne właściwości czyli twardość, chłonność wody itp. ja np. legary mam ryflowane (podobnie jak deski).
z tego co usłyszałem to na legarach raczej nie można oszczędzić dając np. sosnowe pod deskę bangkirai czy masarandubę. taras mógłby siąść :wink:

Nie wiem skad masz te wiadomosci ? Sprobuj kupic teakowe legary w Polsce, chetnie od Ciebie je odkupie.
Beleczka 60x60 jaka mozna dostac w skladach nie jest legarem
Legar to belka konstrukcyjna i moze byc zrobiony nie tylko z sosny ale i z miekkiego swierku. Tarasy na legarach uklada sie tam gdzie nie ma posadzki, z oszczednosci i dla poprawy stabilnosci konstrukcji stawia sie je na slupach.Ale nie koniecznie, mozna go takze polozyc :P :P
Oczywiscie legar musi byc zabezpieczony przed wilgocia nawet ten betonowy czy stalowy. Nie wiele ma tez do rzeczy twardosc konstrukcji zblizona do podlogi. Legary mozna zrobic nawet z zelbetonu. Zapewniam Cie , ze taras z masaranduby na sosnowych legarach nie siadzie jesli bedzie zrobiony poprawnie.


z doswiadczenia stwierdzę iż tatajuba (tataszuba) potrafi poluzować 8 cm wkręt w legarze świerkowym 10x10 ... siąść nie siadło ale się podniosła deseczka.... co egzotyk to egzotyk

pozdrawiam

Andrzej L
22-07-2007, 20:01
Witam.Jestem nowym użytkownikiem forum.Śledzę stronkę ponieważ też zachorowałem na tarasik z drewna.Planuję zrobić konstrukcję stalową,a na górę legary i deski.Chciałbym aby mocowanie desek nie było widoczne więc proszę o jakąś podpowiedź.Chętnie się dowiem jak rozwiązaliście taki problem budując swoje tarasiki.Nie ukrywam że interesują mnie rozwiązania podobne do podanych wyżej firmowych patentów ale wykonane we własnym zakresie

zahir1000
22-07-2007, 20:11
deska obustronnie ryflowana , i nie trzeba konsewować - można nadać sam kolor
duduś gdzie kupie w opolskim tą deskę???. :roll:

Anisia3
22-07-2007, 21:16
Ja mam właśnie konstrukcję stalową. Na dwuteownikach będą leżały legary przykręcone z boku do przyspawanych kątowników. W moim dzienniku sa jakieś zdjęcia, gdzie już widac konstrukcję. Jutro bądż pojutrze będziemy układać deski. Wkleję fotki do dziennika.

tomjot
22-07-2007, 22:31
Choć szukałem - nie udało mi się kupić w Poznaniu deske z modrzewia syberyjskiego, kupiłem natomiast deski ryflowane z krajowego modrzewia (myślę że wytrzymają dłużej niż sosnowe) - cena 36zł/m2.
a mozna wiedziec gdzie kupowales?
jasne - www.jawor.com.pl - Poznań, ul. Obornicka.

t;
dzieki

Wczoraj widziałem dwustronnie ryflowaną deskę z modrzewia europejskiego w Castoramie w Poznaniu - cena ok. 78zł/m2

tomjot
22-07-2007, 22:42
Mnie ciekawi praktyczna strona wyciągania wszelakich drobiazgów wpadających w spore przecież szpary między deskami tarasu :-?

mnie też - powoli robi się kolekcja przedmiotów, które spadły albo zostały wyrzucone przez dzieci między deski..

sylvia1
23-07-2007, 05:57
czy mogę prosić o instrukcje jak tak taras oddylatować od domu i jak go zakotwić w ziemi? :roll:

Redwald
23-07-2007, 12:41
W ubiegłym roku zrobiłem własnoręcznie drewniany taras o ok.12mkw powierzchni - w związku z tym kilka podpowiedzi.
1. Całe drewno (deski i kantówka) kupione w tartaku po tzw. grubościówce, przeszlifowałem na gładko i pomalowałem trzy razy ciemnozielonym Sadolinem Classic - efekt super! koszty niewielkie ok. 300zł
2. Fundamenty betonowe punktowe 9 szt. (taras 3,5m na 3,5m) na głebokość ok. 50-60cm, około 5 cm wystające ponad grunt, umieszczone symetrycznie w planie kwadratu, w każdy zatopiłem kotwę taką jak do murłat, na wierzchu papa.
3. Na funadmentach pionowe słupki z kantówki drewnianej 12 cm na 12 cm osadzone kotwach
4. Na słupkach zrobiona rama w formie kraty z kantówki 12cm na 8cm, łączona na kątowniki budowlane i śruby M12 z gwintem metrycznym
5. Podłoga tarasu zrobiona z desek 1,5 calowych - legary (rama) wyszły mi co około 1 metr, jak masz drewno suche to układaj podłogę ze szparami między deskami po ok. 0,5cm-1cm, jak masz mokre (ja tak miałem) to ściskaj jedna do drugiej - jak wyschną to się rozejdą (tu mogą ci się przydać pasy do paneli - jak masz krzywe deski)
6.Używaj wkrętów tych czarnych oksydowanych do k-g i MOCNEJ min.14V wkrętarki - wolę takie rozwiązanie od "ordynardych" gwoździ
To ty było na tyle - mi sie udało, taras stoi i przetrwał zimę bez szwanku, jest mocny, a najważniejszy dużo bardziej "przyjazny" od takiego z gresem czy terakotą, ciemny kolor przyciąga promienie słoneczne więc gdy tylko trochę słoneczko poświeci można chodzić na bosaka
Aha - jeszcze jedno bardzo polecam daszek nad takim tarasem - oczywiście na drewnianym "ruszcie" i kryty przezroczystym pleksi lub poliwęglanem - rewelacja!
Pozdrawiam!


To jest opis, który mam zamiar wykorzystać. Opisał to ktoś na Forum. Wg mnie bardzo konkretny i ze wszystkimi szczegółami.
Niestety nie napisałem sobie kto to zrobił - może się zgłosi :D.

KiZ
24-07-2007, 07:39
Czy ktoś ma jakieś doświadczenie/pomysł z tarasem z jodły? Pamietam jak swgo czasu starzy górale mówili, że na dyliny (belki podłogowe w boksach dla koni) nadają się tylko jodłowe kloce. Nie muszę chyba pisać na co była narażona taka podłoga :wink:

myciek
24-07-2007, 16:51
Czy ktoś ma jakieś doświadczenie/pomysł z tarasem z jodły? Pamietam jak swgo czasu starzy górale mówili, że na dyliny (belki podłogowe w boksach dla koni) nadają się tylko jodłowe kloce. Nie muszę chyba pisać na co była narażona taka podłoga :wink:
Sam się domyślam - jak takie coś wyleci spod ogona to w najtwardszej egzotyce wydłubie dziurę ! :D

Yossarian
25-07-2007, 10:01
czy ktos robil taras z ryflowanych desek sosnowych?
znajomy ma juz 2 lata i sobie chwali. chcialbym poznac jeszcze inne opinie

Andrzej L
25-07-2007, 22:49
Dzięki za zainteresowanie.Narazie walczę ze

Andrzej L
25-07-2007, 22:56
Sorki niechcący się kliknęło.Walczę ze scianą przy której będzie taras.Poleciało okno w miejsce którego wstawilem podwojne drzwi balkonowe,wymiana okna na większe i elewacja z cegiełki.Powoli zbliżam się do konstrukcji tarasu.Za jakis czas się odezwę.

ivan.fanfara
30-07-2007, 12:28
Witam
kochani forumowicze, czy ktoś może dać namiar na skład, tartak, sklep gdzie mozna kupić deski modrzewiowe lub sosnowe. Chcę zrobić barierki tarasowe, podłogę może później, na początek chcę pobawić się z barierkami.

Pozdrawiam

ivan.fanfara
30-07-2007, 12:30
aha jeszcze jedno:
czy są jakieś standardowe grubości, długości i szerokości desek, czy to wszystko zależy od zamówienia.

Becik
02-08-2007, 11:56
W ostatnim tygodniu sierpnia ruszamy z układaniem opaski i budową tarasu. Teraz wygląda to tak że jest okno tarasowe i z niego jest bezpośrednio zeskok na ziemię. W projekcie jest nasyp ziemny ale my zdecydowaliśmy się na drewnianą platformę - drewniana konstrukcja obita deskami. Równocześnie będziemy robić opaskę z kostki.
I teraz mam dylemat - jak to ze sobą połączyć? I co z kawałkiem ziemi pod tarasem? Teraz rośnie tam trawa.
Chyba nie będzie dobrze zostawiać jej - kosiarką tam nie wjadę.
Wyłożyć całość kostką - trochę droga inwestycja na niewidoczny kawałek.
A może wylać betonem a dokoła tarasu zrobić opaskę z kostki? Podobno pod betonem lubią mieszkać szczury.
Poradźcie coś proszę
Pozdrawiam

Becik
03-08-2007, 07:10
podbijam...może dziś ktoś odpowie

Barbossa
03-08-2007, 07:50
-opaskę rób jakby tarasu nie było
-zielsko potraktuj randapem, tuż pod pow. ziemi zakop grubą folię budowlaną, zielsko nie powinno się przebić
-na szczury kup wiatrówkę: siądziesz sobie na tarasie i będziesz polować, albo obejżyj film pt. Szczurołap - tam znajdziesz instrukcje co się ze szczurami robi

duduś
05-08-2007, 21:43
deska modrzew syberyjski tartak w Zagwiżdziu za Murowem

Eskulap
08-10-2007, 10:30
http://www.tartaki.com.pl/

pierwek
08-10-2007, 11:59
a ja mam pytanie takie:

Mam taras wylany z betonu praktycznie pod płytki nie mam natomiast jeszcze drzwi tarasowych. Więc byłoby jeszcze niewielkie pole manewru...

Jaka byłaby minimalna wysokość od powierzchni tarasu do górnej powierzchni drewnianego tarsu?

Czy możnaby deski położyć na tym betonowym tarasie tylko na jakiś łatach? np 3,5x6cm? Tak żeby uzyskać 3,5+2,5(deska) = +6cm? (docelowa wysokość powierzchni tarasu wzgl płyty betonowej)

kroyena
08-10-2007, 12:56
Pewnie można, tylko pytanie jak je ułożysz.
Woda pod konstrukcją musi spływać, a nie stać. Muszisz więc zapodać jakiś spadek. Spadek ten nie moze byc przegrodzony łatami, bo inaczj łaty będziesz zmieniał co kilka lat. A i zarówno łaty, jak i deski powinny mieć kapinosy, żeby wilgoś nie zachodziła pod spód.

pierwek
08-10-2007, 13:22
no właśnie...

dobrze byłoby żeby deski były ryflowaniem do ogrodu ( i spadek do ogrodu) ale wtedy łaty byłyby w poprzek czyli czyli blokowałyby spływającą po betonie (pod tarasem) wodę

chyba żeby łaty pomocować na takich specjalnych uchwytach które się stosuje chyba w kalenicy takie U na nóżce.

Nawiercić płytę betonową (mam 15cm B20 i wbić te uchwyty a potem to zasmarować żeby woda tam nie wciekała i mróz nie rozsadził)

wtedy te łaty będą sobie wisieć nad betonem okolo 1cm np.

ale to podniesie mi taras o kolejny 1cm

ewentualnie pójść na całość i dać jakieś stalowe płaskowniki o grubości 1cm przymocowane do betonu i na to położyć i przymocować do tego łaty...

z mocowaniem nie byłoby problemu bo umiem spawać i mógłbym dospawać do tego uchwyty cięte z ceownika w które wchodziłaby łata...

slawwoj
04-01-2008, 17:41
Czyli tak: budowa samego podestu mamy nieżle opracowaną :wink:
a może coś teraz o zadaszeniu:

znalazłem

http://gardenplanet.pl/wiaty-galeria,d290.html

nieżle wygląda zadaszenie lekko wygięte - ale cena 7 tys. :evil: ...
Mam pytanie jak samodzielnie cos takiego wykonać ?

szowin
08-02-2008, 08:19
Witam,

ponieważ dom posadowiony jest na działce ze spadkiem, taras musiałby być ok. 1,7-2m ponad gruntem, w związku z czym chciałbym zrobić taras drewniany ponad gruntem.
Nie wiem jednak czy konstrukcję robić drewnianą posadowioną na betonowych fundamentach, czy robić/murować słupy betonowe i do tego przymocować legary?

Dzięki i pozdrawiam

KiZ
08-02-2008, 09:39
Nie wiem co tu ma do rzeczy spadek terenu; drewna z zasady chyba nie kładzie sie bezpośrednio na gruncie. Nie chodzi tylko o wilgoć (nawet z papą), ale nie wyobrażam sobie np wypoziomowania czy stabilności takiego tarasu.

Ja mam taras na legarach opierających się na betonowych słupkach. Słupki sa wpuszczone w grunt na około 1-1,1m i zazbrojone belkami z drutu 10 lub 12. Z każdego słupka wypuszczone są regulowane łapy w których spoczywają legary.

szowin
08-02-2008, 10:10
A jak wysoko ponad gruntem, masz ten taras?

KrzysztofLis
08-02-2008, 10:14
Zawsze marzyłem o działce ze spadkiem, byle na południe... :)

KiZ
08-02-2008, 12:01
A jak wysoko ponad gruntem, masz ten taras?

Uwzględniając niewielkie wahnięcia terenu myślę, że ok 25-50 cm nad powierzchnią.

szowin
08-02-2008, 12:07
Dzięki KiZ.

Ma ktoś jeszcze doświadczenie z budowaniem takiego tarasu?

pozdrawiam

Sp5es
10-02-2008, 18:53
budowałem, ale 50 cm nad ziemią. To trochę inne warunki (9 x 4 m) posadowiłem na 50 szt słupków do ogrodzenia w rastrze 5 x 10 szt.

Stąd mi legary (sosna impregnowana próżniowo) wyszły dość cienkie , reszta z typowych elementów - z bangkrai.

Prosta robota, jak mi zaserwowali ceny - przysiadłem, - potem kupiłem narzedzia i zrobiłem sam.

Radzę skręcać wyłącznie śrubami z kwasówki/nierdzewki np.SPAX.

Ale przy wysokości 1,75, to raczej te 50 słupków nie wchodzi w rachubę.
"Specjaliśi" radzili mi obetonować słupki wyłącznie po zewnętrznym obwodzie, ja zalałem wszystkie - to tylko 3-4 taczki betonu więcej

Gotowe projekty są na stronach amerykańskich "DiY" (do it yourself) oraz na stronach Black & Decker. Linki wygrzebałem - tu w archiwum pod hasłem "Deck"

emalin
10-02-2008, 20:45
ja mam w projekcie coś podobnego - też mam nachylenie terenu i moje "molo" będzie na końcu (czyli jakieś 7,5 m od początku) na wysokości 1,5 m.

na długość co 2,5 m trzpienie betonowe 25x25x80; na szerokość co ok. 1,2 m
czyli na pomost dł. 7,5 m i szer. 3 m. mam 12 trzpieni

na trzpieniach słupy a na nich oparte belki (taka kratownica) i na to deski.

niestety trudno mi mówić o doświadczeniach, bo to jeszcze nie powstało :)

pati25
10-02-2008, 21:21
U nas to samo ...:(wyjde z salonu a tu 1,7 m wysokości do trawki :(
Architek cos tam nabazgrała na projekcie ale w sumi nic z tego nie wiadomo:(
Też mysleliśmy o takich filarkach . Ta kratownica i deskami na to to fajny pomysł :)ja jeszcze chciłąm schodki do ogrodu :)Bo inaczej tylko drabina :(

pati25
10-02-2008, 21:30
W czy z fundamentu zostawiacie jakiś prety?By przymocować ten taras?Sorki za głupie pytanie ale mój majster coś mówił zeby zostawić prety z fundamentu ,ze jak sobie bede potem robic ten taraz to bedzie on przytwierdzony do domu :oops: Nie wiem robic czy nie robic?

emalin
10-02-2008, 23:12
u mnie to będzie samonośne, czyli nie powiązane z domem żadnymi prętami.

a co do schodków, to oczywiście będą :)

pati25
11-02-2008, 21:56
No własnie albo betonowy i musze te prety zostawić ,albo drewniany na legarach...decyzje musze podjać w tym tygodniu:(i tu problem bo totalnie nie wiem ....Ktoś doradzi?

Kaśka P
04-03-2008, 09:40
Ja też teraz szukam firmy żeby mi zrobili taras ale chyba z czego takiego jak bangkarai, to podobno drewno typowe na tarasowy, myślicie że stolarz mi to zrobi, czy raczej jakaś firma co układa podłogi?

DarekN15
20-03-2008, 07:42
To ja też z prośbą o poradę.

Chcialbym wykonać taras drewniany 4x4m, trochę wyniesiony (około 30 cm) ponad poziom terenu.
W związku z tym zamyśliłem wykonać 9 słupków i na nie położyć "ruszt" z kantówki grubszej i cieńszej ("legary") , zgrubnie jak na rysunku.

http://i9.photobucket.com/albums/a55/DarekJezdychowicz/ruszt_tarasu.jpg

Pytanie - jakiej minimalnej grubości powinna być kantówka, czy 9x9cm wystarczy?
Podobnie "legary" czy 7x4,5cm jest ok?

Na pokrycie chciałbym użyć deskę tarasową ryflowaną z modrzewia syberyjskiego 2,4x14x400.
Tutaj też mam pytanie czy klasa drewna AB i wilgotność na poziomie 16-18% jest ok? Takie dane podal mi producent deski w jednym z tartaków. Są dostępne też węższe deski 12 i 9 cm. Czy lepiej ułożyć węższe czy szersze deski?

Z góry dziękuję za porady i podpowiedzi.

KiZ
20-03-2008, 09:36
To ja też z prośbą o poradę.

Chcialbym wykonać taras drewniany 4x4m, trochę wyniesiony (około 30 cm) ponad poziom terenu.
W związku z tym zamyśliłem wykonać 9 słupków i na nie położyć "ruszt" z kantówki grubszej i cieńszej ("legary") , zgrubnie jak na rysunku.

http://i9.photobucket.com/albums/a55/DarekJezdychowicz/ruszt_tarasu.jpg

Pytanie - jakiej minimalnej grubości powinna być kantówka, czy 9x9cm wystarczy?
Podobnie "legary" czy 7x4,5cm jest ok?

Na pokrycie chciałbym użyć deskę tarasową ryflowaną z modrzewia syberyjskiego 2,4x14x400.
Tutaj też mam pytanie czy klasa drewna AB i wilgotność na poziomie 16-18% jest ok? Takie dane podal mi producent deski w jednym z tartaków. Są dostępne też węższe deski 12 i 9 cm. Czy lepiej ułożyć węższe czy szersze deski?

Z góry dziękuję za porady i podpowiedzi.

Ja mam kratownice sosnowa 9*9 i 9*4,5, deska sosnowa calówka. Słupki na obwodzie mam co metr, na nich 9*9, w poprzek cieńsze. Wg. mnie słupek co 2 m to za duzo i bedzie ci sie prawdopodobnie uginac taras. Robilem najpierw test podobnego układu jak ty masz i taras był mało stabilny. Słupki wewnatrz moga byc jak na rysunku.

Alski
20-03-2008, 11:29
Kiz - proszę wrzuć zdjęcia swojego tarasu , właśnie też jestem na etapie konstukcji .

DarekN15
20-03-2008, 12:33
Ja mam kratownice sosnowa 9*9 i 9*4,5, deska sosnowa calówka. Słupki na obwodzie mam co metr, na nich 9*9, w poprzek cieńsze. Wg. mnie słupek co 2 m to za duzo i bedzie ci sie prawdopodobnie uginac taras. Robilem najpierw test podobnego układu jak ty masz i taras był mało stabilny. Słupki wewnatrz moga byc jak na rysunku.

Dzięki za podpowiedź. Rozumiem że malo stabliny to znaczy się kantówka 9x9 trochę uginała?

W miedzyczasie porozmawiałem ze znajomym stolarzem, który stwierdził że kantówka 9x9 przy słupach co 2m to za mało i zasugerował 14x7. Raczej wolę pójść w kierunku "grubszej" kantówki niż dodawania słupków. Słupki planuję wylać z betonu w szalunku z rur fi 110 i w niej osadzić kotwę

KiZ
20-03-2008, 13:22
Ja mam kratownice sosnowa 9*9 i 9*4,5, deska sosnowa calówka. Słupki na obwodzie mam co metr, na nich 9*9, w poprzek cieńsze. Wg. mnie słupek co 2 m to za duzo i bedzie ci sie prawdopodobnie uginac taras. Robilem najpierw test podobnego układu jak ty masz i taras był mało stabilny. Słupki wewnatrz moga byc jak na rysunku.

Dzięki za podpowiedź. Rozumiem że malo stabliny to znaczy się kantówka 9x9 trochę uginała?

W miedzyczasie porozmawiałem ze znajomym stolarzem, który stwierdził że kantówka 9x9 przy słupach co 2m to za mało i zasugerował 14x7. Raczej wolę pójść w kierunku "grubszej" kantówki niż dodawania słupków. Słupki planuję wylać z betonu w szalunku z rur fi 110 i w niej osadzić kotwę

Tak, uginała się i taras sprawiał wrazenie subiektywne lekko pływajacego. Ja nie miałem grubszej kantówki. Słupki 20*20 lane do ziemi na 110cm, zbrojone pretami 12, na górze łapa.

SPOTTYGIT
25-03-2008, 12:47
Taras robia raczej stolarze ale pewnie i dobry fachowiec od podlog tez da sobie rade.

Sa to zdjecia jeszcze nie wykonczonego tarasu ale wiekszosc juz widac. Jak tylko bedzie sloneczko to zrobie zdjecia juz z oswietleniem i listwami przysciennymi. Wiele przyjemnosci podczas robienia no i po takze.

http://img213.imageshack.us/my.php?image=tarasys9.jpg

http://img213.imageshack.us/my.php?image=taras2st9.jpg

http://img141.imageshack.us/my.php?image=taras3xg0.jpg

Pozdrawiam

SPOTTYGIT

lidqa
23-04-2008, 20:21
Witam,

moze ktos bedzie mi w stanie powiedziec, czy moja konstrukcja tarasu jest dobrze wykonana :-? ? Moi wykonawcy zrobili to mianowicie tak, ze wylali slupki betonowe z zatopionymi w nich trzpieniami. Do nich poprzykrecali legary, ktore nie spoczywaja na slupkach, ale sa jakby zawieszone. W przekroju podluznym wyglada to mniej wiecej tak: slupek betonowy, kawalek trzpienia, legar, kawalek trzpienia. Do tego ma byc przykrecona podloga tarasu.
Mam pewne watpliwosci, czy jest to konstrukcja stabilna, jak sie tu rozkaladaja sily i czy mi to wszystko sie nie "wyrobi" i nie du.nie :oops: po pewnym czasie.
Bardzo prosze o porade.
Dziekuje z gory.

quincy
23-04-2008, 20:49
A czy ktoś może wkleić zdjęcia swojego tarasu z drewna? Bardzo interesuje mnie tem temat, bo właśnie zabieram się do tarasu. Jakie są minusy drewnianych tarasów? Co dzieje się po kilku latach? Czym impregnować i jak dbać żeby zachowało estetyczny wyglad przez lata? Jakiego gatunku drewna użyć? czy ziemia pod takim tarasem to może być humus czy jakaś podspółka przepuszczalna? jak wykonać odwodnienie? Proszę o opinie.

Kubulec
23-04-2008, 21:57
A czy ktoś może wkleić zdjęcia swojego tarasu z drewna?
Wrzuć do wyszukiwarki np. Google - "wood deck" lub "wooden deck" a znajdziesz setki zdjęć przepięknych tarasów z drewna.

ghost34
23-04-2008, 23:07
A czy ktoś może wkleić zdjęcia swojego tarasu z drewna? Bardzo interesuje mnie tem temat, bo właśnie zabieram się do tarasu. Jakie są minusy drewnianych tarasów? Co dzieje się po kilku latach? Czym impregnować i jak dbać żeby zachowało estetyczny wyglad przez lata? Jakiego gatunku drewna użyć? czy ziemia pod takim tarasem to może być humus czy jakaś podspółka przepuszczalna? jak wykonać odwodnienie? Proszę o opinie.

Hmm drewna takie jak bangikarai,tatajubai,teak,ipe, jesion termo,akacja, modrzew syberyjski,merbau, massaranduba,cumaru.
Minusy hmm koszta to napewno....po kilku latach nic sie nie dzieje pod warunkiem ze co roku po zimie zaolejujesz taras odpowiednim olejem zewn, jakim olejem ten kto bedzie wykonywał niechaj poradzi wykonawca...jest wiele firm produkujacych oleje zewn-tarasowe...na ziemie moim zdaniem najlepiej wysypać żwirek...taraso kształtuje sie w cenach od 220zł do nawet 600zł za metr kwadratowy....
http://img187.imageshack.us/img187/6969/taras3kostkauz3.th.jpg (http://img187.imageshack.us/my.php?image=taras3kostkauz3.jpg)


http://img231.imageshack.us/img231/5117/tarasozbangikaraicd7.th.jpg (http://img231.imageshack.us/my.php?image=tarasozbangikaraicd7.jpg)

TomD
24-04-2008, 06:50
Ja mam taras na legarach opierających się na betonowych słupkach. Słupki sa wpuszczone w grunt na około 1-1,1m i zazbrojone belkami z drutu 10 lub 12. Z każdego słupka wypuszczone są regulowane łapy w których spoczywają legary.
Czy mógłbys bliżej opisać jak są wykonane te regulowane łapy. Niedługo rozpoczynam budowę takiego tarasu i zastanawiam się jak potem dokładnie regulować wysokością zamocowania legara.

tres34
24-04-2008, 09:35
I tak dobrze i tak z tym, ze na slupkach taniej i ladniej. Fajnie ze masz ten spadek. Tu mazowsze rowne ze az przykro.

Jerzysio
08-05-2008, 12:17
... ale czy z iglastych gatunków żywica za bardzo nie "wyłazi", jak sobie z tym radzicie ?
J

Jerzysio
08-05-2008, 12:22
... małe pytanko natury technicznej.....
Jak wykonać konstrukcję nośną jeśli taras ma być 50-60 cm nad gruntem ?
Stal, betonowe prefabrykaty, drewno ?
Pzdr
J

Jerzysio
08-05-2008, 12:43
... a co sądzicie o konstrukcji stalowej zabetonowanej w ziemi ( 50 - 60 cm nad gruntem ) ?
Ktoś ma coś takiego ?
J

gpaul
08-05-2008, 13:14
Podłaczam sie do pytania.
Moze ktos ma w tym doświadczenie?

Sloneczko
08-05-2008, 13:26
Na tej stronie (braliśmy od nich Bonę do desek w dobrej cenie): http://www.parkiet-bortnowski.pl/ jest wszystko na temat konstrukcji tarasów i to z różnych materiałów :)

saabb
08-05-2008, 15:29
... małe pytanko natury technicznej.....
Jak wykonać konstrukcję nośną jeśli taras ma być 50-60 cm nad gruntem ?
Stal, betonowe prefabrykaty, drewno ?
Pzdr
J

Też się nad tym zastanawiałem i najlepiej chyba usypać ubić i gotowe :) taki taras ziemny.

chopinetka
08-05-2008, 15:59
Witam

Tu można coś zobaczyć u Arcobaleno. Z tego co wiem to konstrukcja i wykonanie własne.
http://forum.muratordom.pl/domek-arcobaleno,t71973-420.htm

pozdrawiam

ghost34
08-05-2008, 17:55
... małe pytanko natury technicznej.....
Jak wykonać konstrukcję nośną jeśli taras ma być 50-60 cm nad gruntem ?
Stal, betonowe prefabrykaty, drewno ?
Pzdr
J

Też się nad tym zastanawiałem i najlepiej chyba usypać ubić i gotowe :) taki taras ziemny.

Najlepiej wmurować parę bloczków fundamentowych i na to oprzec legary nośne pod taraso wysypać drobny żwirek... i po sprawie na legary kręcic deske tarasowa

ghost34
08-05-2008, 17:58
Będzie atom tylko ten montaż...

m&k
09-05-2008, 06:14
my prawdopodobnie użyjemy zamiennika drewna - desek kompozytowych
(kolory są chyba 3 dostępne)

http://www.plastivan.pl

z jednej strony wyglądają tak (na zdjęciu z okleiną mahoń i płytką klinkierową Wienerberger Terca kolekcja futura "Kosmo") :

http://i22.photobucket.com/albums/b324/cirri/strona2.jpg




a z drugiej tak:

http://i22.photobucket.com/albums/b324/cirri/strona1.jpg

Jerzysio
09-05-2008, 17:02
...masz w tym względzie osobiste doświadczenie ?
J

.. z nasypaniem ziemi na taras 40 m2 ( 20 - 25 m3 ! ) to będzie raczej kłopotliwe :-? :roll:

Jerzysio
09-05-2008, 17:08
...gratuluje...
znaczy się macie worek pieniędzy na zbyciu, bo od cholery to droooogie :evil:
pzdr
J

m&k
09-05-2008, 18:04
wychodzi tak samo jak drewno odpowiednio przygotowane na taras, a mniej jest roboty z dbaniem o to i jest trwalsze..

ghost34
09-05-2008, 19:15
Przeciez ja nic takiego nie proponuje???

TomD
09-05-2008, 21:11
Ja zakupiłem własnie deski i legary z modrzewia syberyjskiego na taras 40 m2 Konstrukcja będzie następująca. Dołkownikiem ( takim do wiercenia otworów pod słupki ogrodzeniowe ) wykonuję kilkadziesiąt otworów na głebokosc ok 80 cm, zalewam je betonem i wstawiam w środek pręty gwintowane 14mm. Na pręty wkręca się się specjalne uchwyty i do nich mocuje legary. Do legarów przybijam deski ze szczeliną 5-7mm. Drewno jest zaimpregnowane ciśnieniowe i dodatkowo będzie olejowane specjalnym olejem do tarasów. Olejowanie można powtarzac co kilka lat co powinno zapewnić długoletnią trwałość całej konstrukcji. Taras będzie na wys 40 cm od gruntu. Całość mam zamiar wykonać samodzielnie.

wari
09-05-2008, 23:55
wychodzi tak samo jak drewno odpowiednio przygotowane ..
Jakieś konkrety ? Bo na stronie cen nie widzę.

arcobaleno
10-05-2008, 10:59
U nas będzie z surowego sosnowego - na razie dechy schną sobie rozłożone na przygotowanej w tamtym roku konstrukcji pod taras (też sosnowej) , potem mąż będzie je obrabiał.
Pachną pięknie :D

ghost34
10-05-2008, 12:18
Olejowanie można powtarzac co kilka lat co powinno zapewnić długoletnią trwałość całej konstrukcji
Czyść i daj nowa warstwe oleju po każdej zimie...poczekaj na jakiś tydzien ciepła weź szczotkę twardą na kiju sama szczotka bez zadnej wody przetrzyj mocno ryfle i nałóż olej jesli cyklicznie rok po roku tak bedziesz robił taras w zyciu nawet rosyjska zima ci nie ruszy...

m&k
10-05-2008, 15:27
to wycena którą dostałam od nich w zeszłym roku w październiku




http://i22.photobucket.com/albums/b324/cirri/duo-fuse.jpg

m&k
10-05-2008, 15:34
http://forum.muratordom.pl/post2504418.htm#2504418

coulignon
10-05-2008, 18:40
Nikt nie wspomnial jeszcze o jednej bardzo waznej rzeczy - deski na podloge tarasu koniecznie musza być ryflowane (małe złobienia) zabezpieczajce przed wypaczaniem.

Dobrze zaimpregnowany taras z sosny przeżyje Was to Wam gwarantuje

sebo8877

czy ten zabieg jest konieczny? zastanawiam sie nad tarasem z drewna ale odrzucaja mnie ryflowane deski. Wolałbym gładkie. Czy dobrze wysuszone drewno też się wypaczy jak nie będzie ryflowane?

m&k
10-05-2008, 19:58
gładkie + odrobina wilgoci = lodowisko

joan
10-05-2008, 20:48
to PCV to drogie jednak... :o i takie....
no ale ja po prostu nie lubię sztuczności...zwłaszcza tam gdzie nie jest konieczna... :-?

i tak sobie myslę - że takie PCV szybko chyba płowieje jednak - są jakies metody na ich odświeżenie? - malowanie? :roll:

ładne deseczki ryflowane z daglezji są teraz w OBI... :lol:
dwadzieścia parę złotych za m, podsuszone już nieco... :lol: niesękate zbytnio...no ładne całkiem...

ja w nowym domku na tarasie powtórzę numer z drewnem egzotycznym...jest cudowne...przyjemne dla bosych stópek...wielofunkcyjne - można na nim leżeć.. :wink: .dla odświeżenia wystarczy zaolejować na początku sezonu- godzina pracy...i wygląda jak nowe 8)

m&k
11-05-2008, 08:59
byłam specjalnie zobaczyć w hotelu za Jelenią Górą, po 2 sezonach łącznie z mroźną zimą, odświeżaniem, częstym używaniem (taras dla gości) wyglądało tak samo..
jasne, że drewno jest jeszcze ładniejsze, ale raz, że też kosztuje a dwa, że więcej później przy nim pracy żeby ładnie wyglądało..

oczywiście nikogo nie namawiam, po prostu uważam, że z domem i ogrodem już tyle będzie roboty, że przynajmniej taras powinien być w miarę łatwy do utrzymania - więc te deski to jakiś kompromis..

joan
11-05-2008, 11:18
ja tylko zapewniam - jako użytkownik drewnianego tarasu - że nie wymaga on żadnych zabiegów - poza zaolejowaniem na początku sezonu - no i przed zimą - jesli ktoś chce (np.ja).
Używam oleju Beckers'a - chyba 80 zł za 3 l puszkę - jest rewelacyjny - bo świetnie zabezpiecza, szybko się wchłania - nie "tłuszczy się"...woda nie wsiąka - albo zdązy spłynąc ryflami albo wyparuje...
wystarczy pędzel...1 h na świeżym powietrzu... 8)

m&k
11-05-2008, 12:30
a mogę poprosić o jakąś fotkę Twojego tarasu?

joan
12-05-2008, 09:13
a mogę poprosić o jakąś fotkę Twojego tarasu?oczywiście:
+info: wykonanie własne (mąż i ja :wink: ) wkręty Spax, drewno massaranduba, II gat więc taniej (lekko nie trzymały linii - ale przy deskach 3-4 m wydało się nam to całkiem naturalne - przy wkręcaniu spinaliśmy deski taśmami dla wyrównania i było i jest ok 8) )

http://images29.fotosik.pl/211/d8ee3f366039960b.jpg (www.fotosik.pl)

http://images30.fotosik.pl/212/087b02f8e23293a0.jpg (www.fotosik.pl)

Piotr_M
12-05-2008, 10:13
[quote=m&k]a mogę poprosić o jakąś fotkę Twojego tarasu?oczywiście:
+info: wykonanie własne (mąż i ja :wink: ) wkręty Spax, drewno massaranduba, II gat więc taniej (lekko nie trzymały linii - ale przy deskach 3-4 m wydało się nam to całkiem naturalne - przy wkręcaniu spinaliśmy deski taśmami dla wyrównania i było i jest ok 8) )

Gratulacje - widzę tylko fragmenty ale wygłada extra

joan
12-05-2008, 10:59
dziękuję! :D

mam jeszcze jedna fotkę 8) (jasne smugi po lewo to tylko slońce odbite od okna tarasowego - nowe deski miały różne wybarwienia - ale po zaolejowaniu ładnie sie wyrównało 8)
http://images33.fotosik.pl/250/b7bc3b9b5a4a0af6.jpg (www.fotosik.pl)

mam jeszcze jedno miejsce w innej części ogrodu, gdzie planuję zrobic taras/podest z tej daglezji z Obi... 8) bo jak pisałam - tak "na oko" wygląda ładnie - może tez odpowiednio pielęgnowana u nas sie sprawdzi? :roll:

Mis Uszatek
12-05-2008, 21:06
Gratuluję - kawałek ładnej roboty.
Ja chyba też się wezmę sam za taras, bo w mojej okolicy trzeba się napraszać, żeby "panowie" zechcieli się pofatygować.

Nefer
12-05-2008, 21:12
Joanka, pięeeeeeeeeeeeekny taras :):) Chyba mnie zaraziłaś :)

joan
12-05-2008, 22:59
Fajnie że Wam sie podoba - Nefer - polecam - to naprawdę fajna sprawa :lol: Jest coś w tym drewnie co mnie kręci - nagrzewa się nawet w chłodne dni ale tak umiarkowanie - a w te upalne nie parzy...zawsze jest przyjemne...a ja lubię łazić na bosaka...
MisUszatek - dasz radę -jak my daliśmy...zresztą z drewnem się miło pracuje...
mój mąż nie ma specjalnych zdolności, czasu ani chęci do prac przydomowych...
ale jak mu nagadam....popodkręcam go mówiąc że... na forum... to ludzie sami tyle robią :wink: - i tarasy też... :lol: i jak mu podsunę dane techniczne- że śruby to tylko takie...i że taśmy, że taki olej, takie drewno...jak mu to wszystko zorganizuję...to juz wyjścia nie ma...i sily fizycznej użycza...choć ja też sporo sie nawkręcałam...tylko rżnąć nie lubiłam...
potem sama zaolejowałam - i jest jak jest...mąż jest teraz dumny ze swojego dzieła :wink: 8)

Sonika
13-05-2008, 05:14
Joan, piękny ten taras nie ma co :D , ale powiedz czy on jest zadaszony?

Maluszek
13-05-2008, 07:06
Joan - taras super :D
Też planuję położyć takie drewno jak Ty na swoim tarasie. Pytanie takie jak Sonika - czy Twój taras jest zadaszony? My chcemy nasz troszkę przedłużyć (tak o trzy metry) i zastanawiam się jak takie drewno wytrzymuje wystawione na deszcz, słońce, śnieg?

joan
13-05-2008, 08:59
Nasz taras nie jest zadaszony.
Jest na stronie południowej. Słońce jest na nim od rana do wieczora. Jak jest :wink:

Planowaliśmy zrobic taką ażurową drewnianą konstrukcję - do lekkiego zacieniania latem ale to nie ze względu na kondycje tarasu tylko raczej kompozycję z resztą domu :wink: 8)

Maluszek
13-05-2008, 09:03
joan - a jak długo masz położone drewno na tarasie?

joan
13-05-2008, 10:01
kładlismy pod koniec czerwca ub.roku
olejowałam zaraz po zamontowaniu, potem przed zimą i teraz - przed sezonem 8)
mamy duze okno tarasowe- a w oknach nic, więc tak naprawdę taras jest przedłużeniem naszego domu- chcąc nie chcąc widzimy go każdego dnia 8)

nic - ale to nic sie z nim nie zadziało przez gorącei mokre na przemian lato, mokrą jesień i czasem śnieżną zimę - wszystkie wkręty na swoim miejscu - nic się nie wypaczyło...co się mialo skurczyć to sie pewnie skurczyło, co rozszerzyć... no- dopasowało się do siebie :wink:

aha- fundamenty są betonowe - do tego śrubami przytwierdzony jest ruszt - z naszych sosnowych ale podsuszonych krawędziaków - oczywiście w sklepie - DLH twierdzono że Konieczne jest zakupienie także krawędziakow z drewna egzotycznego - ale chyba byli jednak malo przekonujący - a ja bylam uparta (lub skąpa?) :wink: - i jak na razie jest ok. 8)

Wito2008
13-05-2008, 14:17
kładlismy pod koniec czerwca ub.roku
olejowałam zaraz po zamontowaniu, potem przed zimą i teraz - przed sezonem 8)
mamy duze okno tarasowe- a w oknach nic, więc tak naprawdę taras jest przedłużeniem naszego domu- chcąc nie chcąc widzimy go każdego dnia 8)

nic - ale to nic sie z nim nie zadziało przez gorącei mokre na przemian lato, mokrą jesień i czasem śnieżną zimę - wszystkie wkręty na swoim miejscu - nic się nie wypaczyło...co się mialo skurczyć to sie pewnie skurczyło, co rozszerzyć... no- dopasowało się do siebie :wink:

aha- fundamenty są betonowe - do tego śrubami przytwierdzony jest ruszt - z naszych sosnowych ale podsuszonych krawędziaków - oczywiście w sklepie - DLH twierdzono że Konieczne jest zakupienie także krawędziakow z drewna egzotycznego - ale chyba byli jednak malo przekonujący - a ja bylam uparta (lub skąpa?) :wink: - i jak na razie jest ok. 8)


na ile to te deski są twarde czy jak się ktoś np będzie huśtał na krześle to czy robią się wgłębienia itp?czy takie deski nie puszczają żywicy ? czy robią się plamy od wylanych płynów?
przez szpary między deskami spadają wszelkie śmiecie pod taras , jak to czyścisz? taras wygląda super, też myślę o czymś takim ale mam powyższe obawy?

elutek
13-05-2008, 16:25
mój taras, z powodu braku środków, został zrobiony bardzo tanim kosztem -
deski sosnowe z odzysku + własna praca.
Miał być tylko "na razie" a służy już 4 lata.
Nie ma z nim problemów, wiosną kupuję tylko małą puszkę drewnochronu
/Heban/ i odświeżam kolor - to wszystko.
Może kiedyś zafunduję sobie taki jak u joan, egzotyczny... :roll: 8) :)

joan
13-05-2008, 18:27
na ile to te deski są twarde czy jak się ktoś np będzie huśtał na krześle to czy robią się wgłębienia itp?czy takie deski nie puszczają żywicy ? czy robią się plamy od wylanych płynów?
przez szpary między deskami spadają wszelkie śmiecie pod taras , jak to czyścisz? taras wygląda super, też myślę o czymś takim ale mam powyższe obawy?
deski są bardzo twarde, cięzko było nam je rżnąć - żadne wglębienia sie nie robią, ale tez nie przypominam sobie żeby ktoś się huśtał na krzesle 8)
nigdy nie puszczały żywicy - jak je kupilismy - na końcach miały jakby wosk ale nielepiący- nigdy potem się juz nie pojawil - więc moze to bylo zabezpieczenie?. Często siadamy na nim dupskiem - nie brudzi 8) .

Nie śmieci mi sie zbytnio na tarasie - ew. piasek, pył, sierść psią zmiatam po prostu wzdłuż ryfli ryżową szczotką na zewnątrz tarasu. Pod deskami mam przestrzeń - tak z 40 cm - żeby nic mi tam nie roslo - połozyłam czarną geowłókninę - czasem z boku podglądam (bo mam tam schowek na grabie, łopaty i inne widły) - i nie widzę na niej śmieci- najwyżej trochę piasku.

plamy? tego nie wiem - nie zauważylam - ale myślę że wystarczy umyć woda i szczotka ryżową 8)

duduś
13-05-2008, 21:26
JOAN - MAM PYTANIE ODNOŚNIE SŁUPÓW BETONOWYCH POD TARASEM JAK GĘSTO ROZMIESZCZONE( JAKA WOGÓLE jest wielkość waszego tarasu?) jak głęboko , z jakiego betonu (B-... ) no i ten kolor- piękny! - nadawałaś go czy już taki był . My kupiliśmy modrzew syberyjski ( ponoć nie możę być czeski ani polski - bo za miękki), jednak jest on za jasny jak na mój gust - dlatego pytam o kolor

to ja misiu
13-05-2008, 22:13
Drewniany taras każdy zrobić może, troche lepiej lub troche gorzej.
Nie ma to jak taras pod ręka, dla nogi z każdej strony domu.


http://img520.imageshack.us/img520/6196/taras1lw9.jpg
http://img505.imageshack.us/img505/7825/taras2bd9.jpg
http://img413.imageshack.us/img413/6425/taras3cj1.jpg
http://img413.imageshack.us/img413/2268/taras4pb1.jpg
http://img201.imageshack.us/img201/8756/taras5jg8.jpg
http://img89.imageshack.us/img89/7620/taras6qf2.jpg
http://img179.imageshack.us/img179/8561/taras8um2.jpg
http://img152.imageshack.us/img152/3267/taras9nl3.jpg
http://img134.imageshack.us/img134/8508/taras10xi5.jpg

Widok drewna z każdego okna dobrze wplywa na samopoczucie, nóg rowież.

ps. a-ha , drewno na taras tylko odpowiednie, czyli tarasowe.

joan
13-05-2008, 22:49
JOAN - MAM PYTANIE ODNOŚNIE SŁUPÓW BETONOWYCH POD TARASEM JAK GĘSTO ROZMIESZCZONE( JAKA WOGÓLE jest wielkość waszego tarasu?) jak głęboko , z jakiego betonu (B-... ) no i ten kolor- piękny! - nadawałaś go czy już taki był . My kupiliśmy modrzew syberyjski ( ponoć nie możę być czeski ani polski - bo za miękki), jednak jest on za jasny jak na mój gust - dlatego pytam o kolor
słupy są co metr- wzdłuż i w szerz- są z betonu...z betoniarki - znajomy nam ukręcił bo tego akurat nie potrafilismy zrobić :roll: wlewał go w formy tekturowe - takie do kolumien - tylko pocięte na częsci
taras ma ok 30 m kw - planowałam powiększenie... :cry: planowałam :-?
kolor nowych desek byl rudy...mahoniowy...po rżnieciu zostawaly piekne czerwone wiórki...olej przyciemnił je i ujednolicił...

misiu - no tak - piękny- piękny - naaaaajpiękniejszy taras na świecie... :lol:

to ja misiu
13-05-2008, 22:59
..najpiekniejsze sa sosnowe i dlatego krew mnie zalewa.

Tak wiec postanowilem zapodac sobie cos krwistego.

http://img152.imageshack.us/img152/8213/taras11cb0.jpg

a-ha , na tarasach drewnianych grilowac odradzam. Jak zapieprzymy raz, to plamy zostaja ze ho ho.

joan
13-05-2008, 23:05
no przecież napisalam że najpiękniejszy 8)
sosnowe też piekne - choć potrafią się przylepić do...futra :wink: 8)
zależy jeszcze jaka funkcja tarasu... :wink:
daglezja mi się podoba...cieplejszy odcień ma niz sosna...i wydawała mi sie twardsza jednak :roll:
ale sama nie wiem...

to ja misiu
13-05-2008, 23:19
.... jak funkcja? oczywiscie tylko odstraszania.

"Tarasowce" w najgorszym przypadku zajda natutalna patyna, a ten badziew .......szkoda nawet pisac.

joan
14-05-2008, 09:52
.... jak funkcja? oczywiscie tylko odstraszania.

"Tarasowce" w najgorszym przypadku zajda natutalna patyna, a ten badziew .......szkoda nawet pisac.
ten badziew czyli? :roll:
patynowane jest piękne - będzie pięknie wyglądalo w zarośniętym ogrodzie... :roll:
ale jak na razie po zaolejowaniu wygląda jak nowe... :roll:
interesuje mnie w którym momencie drewno oleju już nie wchłonie - ale wody tez nie - będzie sie naturalnie patynować nie tracąc nic na swych właściwościach (gęstość, odporność na czynniki pogodowe)? czy patynuje się mimo olejowania? nawet częstego? :roll:

Sp5es
14-05-2008, 18:10
Mam taras z bangkirai.
Zabezpieczone olejowaniem, teraz drugi rok, jest ok.

Deska musi być ryflowana, od dołu grubiej, od góry drobno - dokładnie się radziłem - nie robić tego odwrotnie, jakkolwiek wyglądałoby ładniej. Deska nieryflowana to pełny aqua planning w deszczu.

Wkręty koniecznie z stali szlachetnej np. Spax.

ghost34
15-05-2008, 16:57
Deska może być jednostronnie ryflowana i drobnym i wiekszym ryflem...praca tych gatunków które są polecane na tarasy drewniane jest mała spokojnie jedna strona wystarczy...(dwie oczywiście również w niczym nie przeszkadzają)..ale jednostronnie ryflowana jest o jakies 8-10 zł tańsza na metrze bieżącym...

B.Art
16-05-2008, 14:09
Nie dajmy się zwariować z tymi tarasami. Przy naszym domku budujemy taki niezakryty taras - konstrukcja pergoli jest ze świerku, podwaliny z impregnowanej sosny i zwykłe deski sosnowe na podłogę. Mam nadzieję że wszystko ładnie za jakiś czas sie zestarzeje, wyszarzeje i nie będę sobie tym zawracał głowy.
Zastanawiałem sie na jaki kolor pobejcować konstrukcję kupiłem nawet kilka puszek róźnych bejc ale w końcu zostawiłem tak jak jest -pomalowałem ja tylko bezbarwnym impregnatem - sadolin. Pergola przezimowała i nie widać żeby jakoś to wpłynęło negatywnie. Niedługo będziemy robić podłogę - póki co na razie konstrukcja. Fotki w dzienniku budowy.

ghost34
16-05-2008, 18:23
Nie daj sie zwariowac i wymieniaj co jakieś 5 -7 lat w zależności od pogody...albo najlepiej wrzuc kamien to akie cieple ...i naturalne..

ooliwka
16-05-2008, 20:18
.... jak funkcja? oczywiscie tylko odstraszania.

"Tarasowce" w najgorszym przypadku zajda natutalna patyna, a ten badziew .......szkoda nawet pisac.
ten badziew czyli? :roll:
patynowane jest piękne - będzie pięknie wyglądalo w zarośniętym ogrodzie... :roll:
ale jak na razie po zaolejowaniu wygląda jak nowe... :roll:
interesuje mnie w którym momencie drewno oleju już nie wchłonie - ale wody tez nie - będzie sie naturalnie patynować nie tracąc nic na swych właściwościach (gęstość, odporność na czynniki pogodowe)? czy patynuje się mimo olejowania? nawet częstego? :roll:


taras piekny aż zapisalam zdjecie :D

powiedz ile kosztowało Cię to 30m2 tarasu?

lidex
16-05-2008, 21:05
myślisz, że drewno się rozpadnie za 7 lat? :)
Jak zakonserwuje się impregnatem co 2 lata wytrzyma i 20. Wymiana desek sosnowych na tarasie też nie jest problemem, problemem i to kosztownym jest bejcowanie, czy lakierowanie takich desek. Wychodzą przebarwienia, lakier się uszkadza łuszczy i nie wygląda to najlepiej. Opcja z plastivanem to moim zdaniem przerost formy nad treścią.

ghost34
18-05-2008, 21:33
Ależ ja wcale nie optuję za jakimkolwiek lakierem czy tez bejcowaniem..olej zewnetrzny rok po roku ..ale drewno takie które jest przystosowane do wszelkich różnic temperaturowych i wilgotnościowych...nie świerk nie sosna...takie tarasy sa na 5-7 lat..a troche tarasów w zyciu zrobiłem...

brachol
19-05-2008, 06:29
Ależ ja wcale nie optuję za jakimkolwiek lakierem czy tez bejcowaniem..olej zewnetrzny rok po roku ..ale drewno takie które jest przystosowane do wszelkich różnic temperaturowych i wilgotnościowych...nie świerk nie sosna...takie tarasy sa na 5-7 lat..a troche tarasów w zyciu zrobiłem...
ale juz np modrzew wytrzyma dluzej niz te kilka lat

ghost34
19-05-2008, 17:34
Owszem syberyjski, amerykański jak najbardziej...tyle że np bangikrai wychodzi już taniej od modrzewia..

brachol
19-05-2008, 18:54
Owszem syberyjski, amerykański jak najbardziej...tyle że np bangikrai wychodzi już taniej od modrzewia..
a mozesz podac ceny dla porownania? caly czas wydawalo mi sie ze modrzew jest tanszy ale moze sie cos zmienilo

ghost34
19-05-2008, 20:56
Leć do Castoramy i porównaj czy tez DLH deska z Bangkirai deska 19gr/90mm szeroka długość powyżej 3mb to koszt około 12,20zł..z modrzewia poniżej 16zł nie widziałem i jak ciemnieje modrzew z czasem a jak bangkirai ...pracy tez nie ma co porównywać..

TomD
19-05-2008, 22:12
Leć do Castoramy i porównaj czy tez DLH deska z Bangkirai deska 19gr/90mm szeroka długość powyżej 3mb to koszt około 12,20zł..z modrzewia poniżej 16zł nie widziałem i jak ciemnieje modrzew z czasem a jak bangkirai ...pracy tez nie ma co porównywać..

Mnie nie stac na Bangkirai ( ok 165 zł m2 deski ) więc kupiłem modrzew za 85 zł / m2. Taniej a poza tym:
Modrzew syberyjski cechuje się wysoka wytrzymałością i dobrą naturalna odpornością na grzyby. Zgodnie z norma EN 350-2 modrzew posiada klasę wytrzymałości 3-4 (oznacza to, że drewno w skrajnie trudnych warunkach w bezpośrednim kontakcie z ziemia ma żywotność ok. 15 i więcej lat, systematycznie pielęgnowane nawet do 50 lat)). Drewno jest odporne na warunki atmosferyczne i bardzo dobrze nadaje się do zastosowania na zewnątrz. Przy prawidłowym montażu w przypadku modrzewia syberyjskiego można całkowicie zrezygnować z dodatkowej ochrony, np. środkami chemicznymi.

ghost34
19-05-2008, 22:22
Metr kwadratowy bangkirai wychodzi samej deski 97,60zł brutto 22% VAT nie pisałem o trwałości modrzewia tylko o zmianie koloru....mocno ściemnieje...w jakiej desce i wymiarach Pan zakupił tego modrzewia w tej cenie??Co sie zaś tyczy braku konserwacji polemizowałbym..

krzymi
27-05-2008, 20:57
Witam mamy taras z drzewa garapa. Jest naprawde ok.Nie zamienilbym to na zaden inny.(mysle tu o kamieniu plytkach etc.) Wybor drewna jest sprawa in-dywidualna ale tylko drewno!!!


Krzymi

Buba74
28-05-2008, 07:42
Joan,
Twój taras to absolutny miód!!!
Zaczęłam odchodzić od pomysłu drewna na korzyść jakiegoś fajnego kamienia, bo mój taras będzie niezadaszony i trochę mnie strach zżera, jak drewno zareaguje na taką ekspozycję. Ale skoro mówisz, że nic się nie dzieje... :D

Dołączam się więc do pytania Ooliwki o cene takiego cuda.

rafallogi
16-06-2008, 12:44
no właśnie...

dobrze byłoby żeby deski były ryflowaniem do ogrodu ( i spadek do ogrodu) ale wtedy łaty byłyby w poprzek czyli czyli blokowałyby spływającą po betonie (pod tarasem) wodę

chyba żeby łaty pomocować na takich specjalnych uchwytach które się stosuje chyba w kalenicy takie U na nóżce.

Nawiercić płytę betonową (mam 15cm B20 i wbić te uchwyty a potem to zasmarować żeby woda tam nie wciekała i mróz nie rozsadził)

wtedy te łaty będą sobie wisieć nad betonem okolo 1cm np.

ale to podniesie mi taras o kolejny 1cm

ewentualnie pójść na całość i dać jakieś stalowe płaskowniki o grubości 1cm przymocowane do betonu i na to położyć i przymocować do tego łaty...

z mocowaniem nie byłoby problemu bo umiem spawać i mógłbym dospawać do tego uchwyty cięte z ceownika w które wchodziłaby łata...

No i co, jak rozwiązałeś problem u siebie? U mnie podobna sytuacja i zamierzam dać łaty z tego samego materiału co deska (myślałem o bangikari), ale nieco węższe np. 4-5cm (cięcie wzdłużne deski) i posadowić je nie bezpośrednio na betonie, ale np. na plastikowych lub gumowych przekładkach (pod legarkiem nie może zbyt długo utrzymywać się woda) i dopiero kręcić deski posiadające koniecznie od spodu przynajmniej dwa grube ryfle, które stanowią doskonały kapinos dla wody spływającej z wierzchu deski. Podkładki pod legarki rozwiązują problem poprzecznie ułożonych legarów do kierunku spływu wody. No i pozostaje temat zabezpieczenia betonowej płyty tarasu. Należałoby ją zagruntować i położyć tu jakąś cienką szlichtę jakiegoś mrozoodpornego ielastycznego kleju i dopiero myśleć o wykładaniu drewna.

Sp5es
16-06-2008, 17:40
Ja mam kratownice sosnowa 9*9 i 9*4,5, deska sosnowa calówka. Słupki na obwodzie mam co metr, na nich 9*9, w poprzek cieńsze. Wg. mnie słupek co 2 m to za duzo i bedzie ci sie prawdopodobnie uginac taras. Robilem najpierw test podobnego układu jak ty masz i taras był mało stabilny. Słupki wewnatrz moga byc jak na rysunku.

Dzięki za podpowiedź. Rozumiem że malo stabliny to znaczy się kantówka 9x9 trochę uginała?

W miedzyczasie porozmawiałem ze znajomym stolarzem, który stwierdził że kantówka 9x9 przy słupach co 2m to za mało i zasugerował 14x7. Raczej wolę pójść w kierunku "grubszej" kantówki niż dodawania słupków. Słupki planuję wylać z betonu w szalunku z rur fi 110 i w niej osadzić kotwę

2 lata temu był w Muratorze program na CD do liczenia konstrukcji tarasu.
Tam wychodzi wyszystko.

wisia30
27-06-2008, 10:57
Gdzie mogę zakupić takie podkładki pod legary? Rozumiem, że te podkładki mają legary lekko unieść, żeby był odpływ wody. Czy nie uważacie że deska ryflowana na tej części górnej będzie bardziej podatna na uszkodzenia? Czy do takich normalnych desek nieryflowanych (ewentualnie z kapinosem na spodniej części) są jakieś systemy montażu żeby nie było widać tych gwoździ? Sprawdzałam w hipermarketach budowlanych i nic tam nie mają. Nabijanie od spodu myślę że jest trochę niewykonalne u mnie bo taras jest w literę L, łącznie 32 metry. Ja wiem że ludzie mają więcej, ale jakoś nie potrafię sobie wyobrazić jak to później miałoby być posadowione, chyba dźwigiem.

wisia30
27-06-2008, 11:00
I jeszcze jedno, czy ktoś już zrobił wejście do domu, czyli zewnętrzne schody i podest z drewna, proszę o odzew bo już prawie mnie odwiedli wszyscy wokoło od tego pomysłu, ale nadal mnie gdzieś kusi żeby tak zrobić. Na razie mam wylane betonowe.

Sloneczko
27-06-2008, 11:10
Na tych stronach znalazłam przydatne informacje o budowie drewnianego tarasu:

http://www.budostrada.pl/artykuly_str.php?kat_gl=&id=98

http://www.wymarzonyogrod.pl/1299_217.htm.

Też mi się marzy taki :)

wisia30
05-07-2008, 16:18
Muszę do poniedziałku zamówić drewno na taras, mam już policzone jakich desek potrzebuję i ile sztuk każdej, nie chcę natomiast ryflowanej, bo obawiam się że będzie się bardziej niszczyć od takiej gładkiej, poza tym deski będą nie wpoprzeg ale wzdłuż i nie była by spełniana funkcja antypoślizgowa. Czytałam na forum , że powinny być jednak ryflowane od spodu żeby utworzył się kapinosek. Czy mam więc zamówić jednostronnie ryflowaną czy tylko z dwoma nacięciami po bokach.
Drugie pytanie dotyczy obłożenia boków tarasu, deska będzie standardowo 14 cm, bok tarasu jakieś 30, czy zamówić deski na pióro wpust czy takie jak na taras?

Muszę złożyć zamówienie do poniedziałku, bo jak nie to poczekam na realizację 3 tygodnie dłużej, a nie mam na to czasu bo ekipa czeka. Pozdrawiam.

cesiek
18-07-2008, 06:28
słupy są co metr- wzdłuż i w szerz- są z betonu...z betoniarki - znajomy nam ukręcił bo tego akurat nie potrafilismy zrobić :roll: wlewał go w formy tekturowe - takie do kolumien - tylko pocięte na częsci
taras ma ok 30 m kw - planowałam powiększenie... :cry: planowałam :-?
kolor nowych desek byl rudy...mahoniowy...po rżnieciu zostawaly piekne czerwone wiórki...olej przyciemnił je i ujednolicił...

misiu - no tak - piękny- piękny - naaaaajpiękniejszy taras na świecie... :lol:

To ja takie pytanie pokrewne: moj architekt twierdzi, ze wykonanie tarasu drewnianego jest tansze niz tarasu betonowego. Myslicie, ze to moze byc prawda? U mnie z racji ksztaltu dzialki taras bedzie na 2,5m wysokosci nasypie wiec trzeba pewnie uwzglednic oprocz kosztu desek koszt solidnych filarow, na ktorych to sie bedzie wspierac, koszt barierek itp. No i jeszcze jedno - taras nie bedzie zadaszony...

cesiek
18-07-2008, 06:47
Ależ ja wcale nie optuję za jakimkolwiek lakierem czy tez bejcowaniem..olej zewnetrzny rok po roku ..ale drewno takie które jest przystosowane do wszelkich różnic temperaturowych i wilgotnościowych...nie świerk nie sosna...takie tarasy sa na 5-7 lat..a troche tarasów w zyciu zrobiłem...


Mam pytanie: architekt namawia mnie na taras drewniany, inni mowia, ze drewniany wyjdzie duzo drozej niz beton + plytki. U mnie taras bedzie wspieral sie na filarach poniewaz z racji ksztaltu dzialki (spadek) bedzie znajdowac sie na 2,5m wysokosci nasypie. I teraz pytanie: czy o rodzaju tarasu (beton/drewno) trzeba decydowac juz na etapie budowy fundamentow domu? Z taka opinia sie spotkalem - ze filary podpierajace musza znajdowac sie na takiej samej glebokosci, co fundamenty... Ma to sens?

ghost34
18-07-2008, 07:45
eetam ktos ciśnie bzdury...co to za problem wykopać potem pare dziur i wymurować co metr np po 3 bloczki fundamentowe na których maja sie wesprzec legary..z wysokościa trzeba uważać ale nie widze problemu w ziemi wkopać tyle zeby było dobrze...no chyba ze chcesz lac taras a potem na to dawać drewno...zalezy jakiego rodzaju to ma byc konstrukcja..

cesiek
18-07-2008, 07:53
eetam ktos ciśnie bzdury...co to za problem wykopać potem pare dziur i wymurować co metr np po 3 bloczki fundamentowe na których maja sie wesprzec legary..z wysokościa trzeba uważać ale nie widze problemu w ziemi wkopać tyle zeby było dobrze...no chyba ze chcesz lac taras a potem na to dawać drewno...zalezy jakiego rodzaju to ma byc konstrukcja..

No wlasnie tez mi sie tak wydaje. Osobiscie najbardziej podobaja mi sie tarasy cale z drewna - lacznie z podporami. A czy mozesz doradzic, kogo pytac o wycene takiego tarasu? Szukac ciesli? Stolarza? Firm, ktore sie w tym specjalizuja? Na razie chodzi mi o orientacyjny koszt, nie o dokladny kosztorys. Mysle, ze taras bedzie miec dobre 40m2.

Jacek z Otwocka
19-07-2008, 20:19
Witam forumowiczów (mój pierwszy wpis to i okazja sie pokłonić).
Czas temu pewien porzuciłem prace wewnątrzdomowe na rzecz ogrodniczych. Wystrugałem taras z sosny karelskiej (że niby z mroźnych okolic) i wygląda zupełnie przyzwoicie. Olejowałem w kolorze "TEK". Jak ktoś lubi ciepły kolor z ładnie oddanymi sękami to będzie zadowolony. Słupki betonowe zalane w tubie 30 cm, legar 5x10 (ciut mało ale dałem co metr i trzyma), wszystko własnymi ręcami. Koszt materiałów (z lakierem) 100,- za metr. Kostka pewnie tańsza, ale przynajmniej wilka nie złapię. Przy układaniu trzeba upilnować spadku 2% i właściwego wybrania strony wierzchniej deski.
Pozdrawiam.
Jacenty.

mikson
20-07-2008, 11:43
a są drewnopodobne materiały imitujące drewno z których wykonuje się "drewniane ogrodzenia" :)
czy są takowe na taras?

matam
10-08-2008, 22:21
Witam

Dla znawców :)
Co ile ma być wykonany fundament punktowy pod taras drewniany. Na stronach są lakoniczne informacje typu 1-1,5 m, znalazlem rowniez informacje ze co 80 cm. Od czego zależą te odległości.
Zamierzam fundament wkopać na około 80 cm w szalunku okrągłym.

Wito2008
11-08-2008, 20:38
Gdzie mogę zakupić takie podkładki pod legary? Rozumiem, że te podkładki mają legary lekko unieść, żeby był odpływ wody. Czy nie uważacie że deska ryflowana na tej części górnej będzie bardziej podatna na uszkodzenia? Czy do takich normalnych desek nieryflowanych (ewentualnie z kapinosem na spodniej części) są jakieś systemy montażu żeby nie było widać tych gwoździ? Sprawdzałam w hipermarketach budowlanych i nic tam nie mają. Nabijanie od spodu myślę że jest trochę niewykonalne u mnie bo taras jest w literę L, łącznie 32 metry. Ja wiem że ludzie mają więcej, ale jakoś nie potrafię sobie wyobrazić jak to później miałoby być posadowione, chyba dźwigiem.


poczytaj tu http://www.deck-dry.com/

wkręty od dołu

Slawek 9
24-08-2008, 22:21
Cześć,

mam do zrobienia dosyć dużo powierzni tarasowych z drewna.
Pomyslałem że nie ma sensu płacić po 150 zł/M2 jeśli można zrobić samemu takie deski z fakturą ryflowaną .

Czy to jest trudne?
Jakie drewno?
jakim urządzeniem zrobić taką fakturę? (tzn taką, aby woda się nie gromadziła)

slawek

anetabo
25-08-2008, 20:17
Trudne to nie jest.
Ale mało kto ma maszynę do robienia tego, my przynajmniej jeszcze nie znaleźliśmy takiego tartaku.
A szukamy drewna sosonowego przepuszczonego przez taką maszynkę - cena 40-50zł/m2 miała by sens.
To ryflowanie praktycznie całkowicie eliminuje skręcanie się desek - a przy dzisiejszej chemii - na taras sosna wystarczy.
Potrzebujemy 65m2.

BigPiotr
26-08-2008, 08:37
Ryflowanie kojarzy mi się z frezarką. Przy tej ilości można by się pokusić o frezowanie ręczne, ale trochę by to zeszło, no i wprawy by trzeba było nabrać.
Samemu mi to chodzi po głowie (jak zobaczyłem ceny desek na taras).

alpejczyk
26-08-2008, 09:05
A sosna to nie bedzie za miekka??

bulbalinski
26-08-2008, 10:26
Firma z Warszawy sprzedaje świerk impregnowany i ryflowany http://www.dombal.com.pl/content/view/582/175/
robiłem z nich taras - troche krzywe, sporo sęków ale wyszło całkiem fajnie.

anetabo
26-08-2008, 15:40
A sosna to nie bedzie za miekka??

Może bardziej świerk - ale cały urok w tym, żeby chodzić po tym tarasie boso.

androzek
26-08-2008, 16:47
A ja zrobiłem taras z desek ryflowyanych kompozytowych kupionych w Castoramie.Polecam.Trwałe ( 30 laty gwarancji ) i łatwe w montażu.

alpejczyk
26-08-2008, 18:06
A ja zrobiłem taras z desek ryflowyanych kompozytowych kupionych w Castoramie.Polecam.Trwałe ( 30 laty gwarancji ) i łatwe w montażu.
Ale jaka cena,Ja mam 60m2 tarasu

androzek
26-08-2008, 18:16
No to kiszka...same dechy 64 zł/sztukę a na m2 wchodzą 3 dechy...

agnieszkakusi
01-09-2008, 06:56
Planujemy zrobić drewniane tarasy. Dzwoniłam właśnie do tartatku. Dąb 2200zł/ m3, brzoza 950 zł/ m3, modrzew (deski specjalnie na taras, ryflowane) 1400 zł/ m3. Co wybrać?

androzek
01-09-2008, 07:13
Deski kompozytowe, nawet moga być z CASTORAMY.

agnieszkakusi
01-09-2008, 07:31
masz je u siebie?

androzek
01-09-2008, 13:23
Po długich rozważanaich wykonałem taras z kompozytu.Deski nie pracują,nie odkształcają się,nie gniją,miłe w dotyku i można je ułożyć samemu..Każdego gościa pytam z czego jest taras - zawsze odpowiedź jest " z drewna" .Postawiłem na trwałość i brak "obsługi" wczoraj myłem je "karcherem".Deski są firmy Sedpa czy coś w tym raodzaju ,ja mam w kolorze "teak"

edde
01-09-2008, 20:22
jakie drzewo na taras?

może palmę albo bonzai... :D
ładnie wygląda na tarasie z drewna... ;)

agnieszkakusi
02-09-2008, 07:18
Androżek, a ile płaciłeś za metr? Wczoraj dzwoniłam do firmy z Poznania i zaśpiewali 280 zł za mkw. Duuuuuuuuuuużo.............

Jacek1204
02-09-2008, 07:24
Może system moco.pl (www.holzverbundwerkstoffe.de ). Co sądzicie ?
cena ok. 250 PLN/m2.

waldioman
23-09-2008, 23:05
uwaga na klipsy łączniki oraz wszelkie inne bajery do montażu desek tarasowych jest niewiele gatunków drewna które nie pracują (przykurcz rozkurcz) w naszym klimacie co powoduje wyskakiwanie desek efekt tragiczny
ponadto wiele z klipsów nie posiada certyfikatów (ściągane na lewo) ogólnie lipa
Montaż na wkręty jest the best a i wkręt powinien być niebanalny (odpowiednia twardość i klasa antykorozyjności)
No i właściwa konfiguracja legar poddeskowy deska aby naprężenia nie kolidowały

wiele wykonawców sprzedawców tarasów boryka się z problemami cudują kombinują łączą systemy (klips wkręt od spodu i jeszcze klej do tego )
i tak lipa

Sloneczko
24-09-2008, 00:08
A co myślisz o tym:
http://www.allegro.pl/item436691508_nowosc_plytki_podlogowe_tarasowe_199 _zl_m2.html,
boś zdaje się fachowcem jest w tej dziedzinie ;)

jea
24-09-2008, 00:52
to na allegro dobre?

waldioman
24-09-2008, 14:00
miałem do czynienia i zdaje się ok ale to łatwizna no i trochę drogo jak na wyrób z resztek
ach podłoże musi być proste
jedną wątpliwość wzbudziła cieniutka kratka z polietylenu jako element konstrukcyjny bo po co dawać drewno co to wytrzyma 50 lat na badziewną kratkę daję jej 3 latka

ubek
24-09-2008, 15:13
A ja popełniłem to:
http://picasaweb.google.pl/tomek.bas/Taras#

waldioman
24-09-2008, 19:38
http://www.fotoszok.pl/albums/userpics/CIMG0679~1.jpg
http://www.fotoszok.pl/albums/userpics/CIMG0534.jpg


no to i moje dzieła pokazać trzeba

Maluszek
24-09-2008, 19:57
http://www.fotoszok.pl/albums/userpics/CIMG0534.jpg
waldioman - świetny jest ten taras :D :D :D
Chciałabym praktycznie tak samo zrobić u siebie wejście do domu - proszę powiedz jakie drewno jest na tym tarasie? Jak połączone jest drewno z kostką? Jest czymś oddzielone?

waldioman
24-09-2008, 20:04
To jest bangkirai drewno nie jest połączone z gruntem ani z betonem (nie powinno być) reszta to tylko kwestia pomysłu jak zrobić aby wszystko stało stabilnie wykorzystać istniejące elementy jako zapory dla konstrukcji zerknij na więcej fotek (http://drewno-bud.pl)

waldioman
24-09-2008, 20:32
http://www.fotoszok.pl/albums/userpics/12964/CIMG0524.JPG
http://www.fotoszok.pl/albums/userpics/12964/CIMG0554.JPG
http://www.fotoszok.pl/albums/userpics/12964/CIMG0544.JPG
http://www.fotoszok.pl/albums/userpics/12964/CIMG0513.JPG
jeszcze kilka fotek

Maluszek
25-09-2008, 07:36
Waldioman, dzięki za odpowiedź :D i resztę fotek :D
Na zbliżeniach wszystko teraz dokłanie widać. Piękny taras zrobiłeś :D :D :D
Chciałabym u siebie mieć podobny :D i z tego samego drewna. Czy jest ono olejowane czy czymś malowane?

Czy mógłbyś zdradzić jaki jest koszt wykonania takiego tarasu?

josephine
25-09-2008, 08:06
To jest bangkirai drewno nie jest połączone z gruntem ani z betonem (nie powinno być) reszta to tylko kwestia pomysłu jak zrobić aby wszystko stało stabilnie wykorzystać istniejące elementy jako zapory dla konstrukcji
Ja planuję drewniany taras prawie na gruncie. Zastanowiła mnie Twoja powyższa wypowiedź - jeśli drewna nie łączy się z betonem to na czy mają się wspierać deski tarasu? Czy ptrzebny jest jakiś fundament, jeśli tak, to z czego w takim razie?

waldioman
25-09-2008, 17:31
w świecie jeśli ktoś planuje taras z drewna nie wylewa ław nie wylewa/muruje fundamentów nie wylewa płyty betonowej .
Jedynie tylko u nas najpierw beton (jako konstrukcja )następnie drewno jako okładzina , a należy pamiętać że drewno jest najlepszym materiałem konstrukcyjnym.

waldioman
25-09-2008, 17:35
w zależności jak wysoko ma być umieszczony taras od gruntu stosujemy materiały o wyższej odporności , niektóre gatunki drewna można położyć bezpośrednio na grunt.

waldioman
25-09-2008, 17:51
To jest bangkirai drewno nie jest połączone z gruntem ani z betonem (nie powinno być) reszta to tylko kwestia pomysłu jak zrobić aby wszystko stało stabilnie wykorzystać istniejące elementy jako zapory dla konstrukcji
Ja planuję drewniany taras prawie na gruncie. Zastanowiła mnie Twoja powyższa wypowiedź - jeśli drewna nie łączy się z betonem to na czy mają się wspierać deski tarasu? Czy ptrzebny jest jakiś fundament, jeśli tak, to z czego w takim razie?


Aby prawidłowo zakotwić taras do gruntu należy osadzić metalowe kotwy w fundamentach słupowych (punktowych) rozstaw oraz ilość punktów kotwienia jest zależna od gatunku drewna na konstrukcję główną oraz rodzaju tej konstrukcji .

waldioman
25-09-2008, 17:56
pewnie się nie zrozumieliśmy ale stwierdzenie o nie wiązaniu się do betonu dotyczy przypadku w którym pokrywamy drewnem płytę betonową , nie kotwimy ze względu na odmienną pracę drewna i betonu

janusz_21
06-10-2008, 17:09
Witam! dwa dni temu kupiłem dechy modrzewiowe ścięte wiosną gr7cm szer 25-30cm, dł 4-5m za 600zł/m3. Wiosną pójdą na rżnięcie w celu zrobienia również desek tarasowych i innych. Też słyszałem o podobnych wariackich cenach(1200-1400/m3). Kupiłem to niedaleko Suchej B w tartaku.
Agnieszko poszukaj myślę, że dostaniesz to co chcesz w normalnej cenie. Nie wiem co warte są ryflowane dechy modzewiowe z allegro za 40zł/m2 zobacz.

mayland
20-10-2008, 10:23
Dopisze sobie wątek :lol:

masulda
27-12-2008, 09:10
Czy ktoś ma taras wyłożony drewnem egzotycznym?Jak się sprawuje po kilku sezonach-macie jakieś doświadczenia?Czy to wszystko jedno jaki gat kupię czy są tzw lepsze i gorsze.Wiem że w DLH mają kilka gat.takiego drewna na taras.Może ktoś będzie tak miły i zamieści zdjęcia.Jakie są wady takiego tarasu?Dodam, że mój taras jest odkryty, planuję zrobienie markizy przed słońcem ale generalnie nie będzie zadaszony

malgosia60
27-12-2008, 09:42
hej. dołanczam się do pytań .temat który też mnie interesuje.

ersste
02-01-2009, 18:54
jana swoim tarasie mam kratki 50*50 cm ułożone i na jesien zime trzymam w garazu ,jest to z drewna dab pomalowane na zielono impregnatem i jestem zadowolony,przymierzałem sie do bankirai jest super odporny tez ryflowany,ale jak ma lezec cały rok na dworze to trzeba systematycznie nasacać ojejem do egzotyków ,inaczej płowieja i po zimie maja malot jakby posypane sola i sa blade.

ghost34
03-01-2009, 00:24
polecam bangikirai, massarandube...regularnie pilegnowane..posłuza troszke..najstarszy jaki wykonałem..ma 6 lat nic mu sie nie dzieje jest z bangikirai..

k.kryzys
04-01-2009, 18:06
ja mam 3 lata z bangikirai i jest OK

witu102
04-01-2009, 18:15
a co znaczy regularnie pielęgnowane?? bo mnie w salonie podłóg powiedzieli, że trzeba to min 2-3razy w roku lakierować najlepiej, bo od słońca traci kolor...

ghost34
04-01-2009, 19:38
wszystko zalezy od uzytkowania i pogody wyplowiec i tak z czasem wyplowieje..ale 2x w roku minimum..tuz po zimie ..po jakims miesiacy wzglednego ciepła i przed zimą jakos w pazdzierniku listopadzie na poczatku najpóźniej...

jarekkur
04-01-2009, 20:19
wszystko zalezy od uzytkowania i pogody wyplowiec i tak z czasem wyplowieje..ale 2x w roku minimum..tuz po zimie ..po jakims miesiacy wzglednego ciepła i przed zimą jakos w pazdzierniku listopadzie na poczatku najpóźniej...

Dodam od siebie, że rozwiazanie ERSSTE jest optymalne.
Ryfle deski tarasowej nasączane olejem po okresie dwóch trzech lat nalezy
z niego oczyścic. Ryfle są pełne i brudne.
Mozna to zrobic we własnym zakresie (domek) myjką pod cisnieniem. Przed samym myciem nalezy rozprowadzic na tarasie środek usuwajacy wosk. Po 15 minutach zmyc pod ciśnieniem. Prace te nalezy wykonac w czasie gdy na tarasie nie ma słońca. Wysuszyc 1-2 dni a nastepnie zaolejowac. Przy trudnościach wymycia z ryfli oleju nalezy pomóc sobie szczotką drucianą.
PRZY MYCIU NALEŻY UWAŻAC NA OTOCZENIE. BARDZO CHLAPIE.
Metoda spradzona! W budynku kilkurodzinnym odradzam, ponieważ zachlapie się sąsiadów. Nalezy wtedy robic to ręcznie. Najpierw namoczyc środkiem do zmywania wosku i oleju, pozostawic na 15 minut a nastepnie szczotka drucianą, jeżeli idzie opornie nasączyc ponownie środkiem. Po tej wspaniałej pracy doskonale działajacej na klatkę piersiową (panie i panowie przed sezone) należy taras umyc i wysuszyc a potem wetrzec olej 2x.

waldioman
05-02-2009, 19:07
to i ja tu dołączę
http://drewno-bud.pl/CIMG0534.jpg

Justynka
05-02-2009, 19:50
ŚLICZNY!!! BOSKI!!! PRZEPIĘKNY!!! :o :o :o
ZAZDROSZCZĘ ! :oops: 8)
Jakie to drewno?

waldioman
05-02-2009, 20:57
"BANGKIRAI" BARDZO EFEKTOWNY TEN TARAS ALE MUSZĘ POWIEDZIEĆ ŻE JEST KILKA GATUNKÓW DREWNA KTÓRE WYGLĄDAJA CIEKAWIEJ

http://drewno-bud.pl/taras%20kunice%20001.jpg

Marta-Kowalska
10-02-2009, 10:22
Te zdjęcia są dowodem na to, że drewniany taras jest przepiękny. Ja niestety mam beton itd, ale teraz gdybym miała się budować to tylko i wyłącznie taki! Cudo! Również zazdroszczę!
:)

waldioman
10-02-2009, 11:06
Marta te tarasy są na betonie no niestety większość projektantów jeszcze nie posiada doświadczenia lub asekuracyjnie zakłada że beton także można pokryć drewnem.

Marta-Kowalska
11-02-2009, 09:31
Czyli ja na swój również mogę nanieść drewno. Hm, bo teraz jest sam beton, a później miały być nakładane kafelki. Waldioman, fachowcem też nie jestem, jak pewnie zauważyłam, ale to nie zmienia faktu, że bardzo ładnie to wygląda :)

waldioman
11-02-2009, 13:13
Marta
jest kilka sposobów na pokrycie tarasu betonowego drewnem :

od standardu legarki a na nie deski
do bardzo ekskluzywnych podłóg np: jak pokład jachtu
jestem jednym z niewielu wykonawców tej technologii

mayland
13-02-2009, 17:17
Mój modrzew leży sobie od jesieni i czeka :lol: Na maja będzie juz taras w modrzewiu :lol:

Mis Uszatek
14-02-2009, 17:30
waldioman - czy stosujesz "podłogę jachtową" na zewnątrz?

waldioman
14-02-2009, 18:25
Tak stosuję dlaczego pytasz

waldioman
14-02-2009, 18:27
po prawdzie jest to jedyna metoda kiedy wylewka jest wysoko np, pod płytki a klient zapragnie drewna

waldioman
14-02-2009, 18:39
no niestety wiele projektów zawiera taras jako beton jest realizowany a w trakcie wykańczania okazuje się że chciałoby się drewno no i klops miałem przypadek że klient po przeczytaniu artykułu w prasie (opis prawidłowej kinstrukcji tarasu drewnianego) zburzył swój taras (betonowy)kilkanaście wywrotek gruzu w tym miejscu postawiliśmy drewniany.

zamieściłem taką informację na mojej stronie

szybkaosa
14-02-2009, 19:51
U mnie jest kompromis między drewnem a kaflami. Czyli trochę tego trochę tego :wink:

http://images2.fotosik.pl/85/6c754b7baec5279dmed.jpg

http://images1.fotosik.pl/85/7703ead5ce45b07dmed.jpg

Przepiękny. :D

waldioman
14-02-2009, 20:03
Rzeczywiście PIĘKNIE i te okna podloga w środku też niezła

Mis Uszatek
14-02-2009, 20:48
Tak stosuję dlaczego pytasz

Czy masz na myśli deski z fugami elastycznymi, czy sposób montażu, czy jeszcze coś innego? Napisz coś więcej.

waldioman
14-02-2009, 21:29
mam na myśli wszelkie rozwiązania od: desek przyklejanych do podłoża plus fuga elastyczna przez deski na legarkach na miedzianych gwozdziach plus fuga, do gładkie deski na wkrętach do legarków kołkowane plus fuga szlif.

waldioman
14-02-2009, 21:33
http://drewno-bud.pl/20090209116.jpg

Mis Uszatek
14-02-2009, 21:34
O choroba - przyklejane do podłoża na zewnątrz?? Ja bym sie bał.

A co do fugi - czy stosujesz masy używane przez szkutników, czy budowlańców?

waldioman
14-02-2009, 21:45
Misiu

sprawdzasz czy pytasz

Używam najbardziej zaawansowanych substancji do klejenia a także do fugowania są to produkty z serji SIKA MARINE używane przy budowie jachtów na całym świecie .

Misiu praca to nie zabawa .

Mis Uszatek
14-02-2009, 21:52
A tak pytam z ciekawości.

Materiały do łodzi są przeznaczone na trochę inne problemy konstrukcyjne. Mam na myśli to klejenie do podłoża. Czy rzeczywiście zrobiłeś toś takiego i jak to działa po kilku latach?

waldioman
14-02-2009, 22:09
skoro poruszyłeś temat do łodzi -do betonu

podłoża w łodziach z laminatów poliestrowych z regóły są bardzo niestabilne uginaja się - beton nie ugina się , słona woda też z nieba nie pada

cztery lata ma najstarszy taras jest idealny leży w Norwegii
na legarkach jest sklejka wodoodporna z laminatem hpl doniej przyklejony teac 20mm gruby
jest idealna bo właściciel olejuje 2 razy do roku

wracając do betonu do wszystkiego są odpowiednie grunty zresztą to za dużo pisać o całym procesie -opiszę ci w skrócie
na beton:
- primer
- warstwa izolacyjno wiążąca
- klej
- drewno
na drewno od spodu i z boków także primer
więc troche żmudna robota ale efekt zaje...

waldioman
14-02-2009, 22:13
jeszcze jedna informacja
klej po utwardzeniu ma około 400% wydłużenie do zerwania
fuga około 300%
wg specyfikacji producenta 150 kg na cm kw - rozerwanie

waldioman
14-02-2009, 22:19
http://plind.webdms.sika.com/fileshow.do;jsessionid=91DB51A70534CBFE79443E78594 353C8?id=39

waldioman
14-02-2009, 22:21
w linku specyfikacja jednego produktu poczytaj
jest tego mnóstwo do wszzystkiego

sure
14-02-2009, 22:21
...czy każde drewno tarasowe można olejować, czy tylko egzotyki?

waldioman
14-02-2009, 22:44
każde drewno można olejować ale...
nigdy nie olejować drewna :
świerzego, zaraz po obróbce
generalnie położyć taras poczekać pół roku umyć wymyć odszarzyć umyć olejować - oto recepta

Mis Uszatek
15-02-2009, 00:44
jeszcze jedna informacja
klej po utwardzeniu ma około 400% wydłużenie do zerwania
fuga około 300%
wg specyfikacji producenta 150 kg na cm kw - rozerwanie

Znam te parametry, ale dzięki za informację. Po raz pierwszy spotkałem kogoś, kto uprawia takie techniki. Rozważałem takie rozwiązanie u siebie, ale widzę kilka mankamentów:
1) Praca drewna - przede wszystkim wichrowanie (deska stara się przybrać kształt śmigła) - klej elastyczny tego nie powstrzyma, właśnie dlatego, że jest elastyczny. Deska zacznie wystawać ponad sąsiadów. Skręcanie w płaszczyźnie poziomej - szczelina z jednej strony rośnie, z drugiej - maleje. Fuga elastyczna tego ne powstrzyma z tego samego powodu. Może Ci się to nie zdarzyło, bo trafiłeś na idealny materiał, ale nie można z tego robić reguły.
2) Straszny koszt: dodatkowego materiału (podbudowa ze sklejki i to nie bylejakiej, fuga/klej poliuretanowa - drogie) i robocizny.
3) Jeśli zakładasz, że wierzchnia warstwa będzie całkowicie szczelna (a tego nie wiem), to również - podatność na błędy wykonawcze - małe niedopatrzenie = duuużo kłopotów z powodu wnikającej wody.
4) Idealne podłoże, o które trudno czasem parkieciarzom we wnętrzu, a co dopiero mówić o tarasie.

Nie widziałem nigdy dokumentacji takiej technologii (mówię konkretnie o klejeniu do betonu/jastrychu i uszczelnianiu desek tarasowych w warunkach zewnętrznych). Czy masz jakiś punkt oparcia?

waldioman
15-02-2009, 02:33
tak myślałem uprawiasz kulturystyke teoretyczną
Widzę że temat traktujesz z góry
bez optymizmu nie ma sukcesu

pare uwag do Twojego wywodu:
fakt że klej jest elastyczny jest jego walorem:
uszczelniacz
tłumi drgania
nie pęka
itd..

Parametry znasz więc kalkulator w rękę
przykładowa deska 2cm grubość 12cm szer 100 cm długa=1200cmkw x 150kg =180000 =180 ton to test parametr do zerwania
odporność na rozciąganie 4Nmmkw 400Ncmkw- 1200cmkw x 40kg= 48000= 48 ton
to jest jedynie w przypadku przyklejenia od spodu

wkręt do deski tarasowej(nie bylejaki) ma wytrzymałość 10.2 kN czyli 1020 kg
wpakuj w metr deski 40parę wkrętów wyjdzie na to samo

pamiętaj że jeszcze fuga pełni funkcję konstrukcyjną
nie będę tego przeliczał
jeśli 48 ton dla ciebie mało to przelicze

reszta uwag
koszt wysoki i materiałów i robocizny racja
jest to topowa usługa taki taras się ma po jachcie lub tuż przed
szczelność pytasz
z takim podejściem wszystkie statki jachty łodzie trzeba by schować na zimę

myślę że po pokonaniu wszystkich trudności nieidealne podłoże to pestka

no tak jeszcze pozapunktowa uwaga

Uważam że jeśli znlazłaby się do tej technologi polska dokumentacja
jakiś malkontent szukał by dziury w całym

Na pytanie o punkt oparcia popytaj ludzi których ja pytałem

Mis Uszatek
15-02-2009, 18:20
Widzę że temat traktujesz z góry
bez optymizmu nie ma sukcesu
Traktuję temat z punktu widzenia inwestora (obowiązkowo pesymistyczny), a nie - entuzjastycznego wykonawcy.



pare uwag do Twojego wywodu:
fakt że klej jest elastyczny jest jego walorem:
uszczelniacz
tłumi drgania
nie pęka
itd..
Parametry znasz więc kalkulator w rękę
przykładowa deska 2cm grubość 12cm szer 100 cm długa=1200cmkw x 150kg =180000 =180 ton to test parametr do zerwania
odporność na rozciąganie 4Nmmkw 400Ncmkw- 1200cmkw x 40kg= 48000= 48 ton
to jest jedynie w przypadku przyklejenia od spodu

wkręt do deski tarasowej(nie bylejaki) ma wytrzymałość 10.2 kN czyli 1020 kg
wpakuj w metr deski 40parę wkrętów wyjdzie na to samo

Z tym wyjątkiem, że wkręty nie rozciągają się 400%. Nie musisz mne przekonywać o zaletach klejów/uszczelniaczy elastycznych. To jednak nie oznacza, że są dobre na wszystko. Owszem, podana przez ciebie siła zrywania jest imponująca, ale przy jej sile warstwa kleju rozciągnie się jednocześnie o 400%, a więc pracująca deska znajdzie się tam gdzie chce. Nie bez powodu parkieciarze używają sztywnych klejów dwuskładnikowych. Ale oni oczywiście nie zgodziliby się pracować na zewnątrz ani z takim, ani z żadnym klejem.




szczelność pytasz
z takim podejściem wszystkie statki jachty łodzie trzeba by schować na zimę
Trochę się wymigujesz od odpowiedzi. To ma być szczelne, czy nie?



Uważam że jeśli znlazłaby się do tej technologi polska dokumentacja
jakiś malkontent szukał by dziury w całym

Nie musi być od razu polska norma. Producenci materiałów publikują wszystko na temat kładzenia płytek na tarasie, o kładzeniu desek tarasowych też jest sporo do poczytania. A o klejeniu tarasu - nic.

No i najważniejsze - to w końcu zrobiłeś taras klejony do betonu/jastrychu, bo napisałeś tylko o takim na legarach?

waldioman
15-02-2009, 19:19
tak zrobiłem taras na betonie też jest ok ma już ze dwa i pól roku

nie pojmuje dlaczego zakładasz nieszczelność powierzchni kiedy pod spodem jest beton

może powinieneś zabłębić się mocniej w tę technologię na łodziach

wjaśnij mi swój tok rozumowania co ma podłoże do szczelności warstwy wierzchniej

tłumacząc że pokłady łodzi często zwyczajnie uginają się i mimo wszystko utrzymana jest szczelność
to na betonie ma być gorzej według ciebie?

nie rozumiesz parametrów kleju
wytrzumałość na rozciąganie jest parametrem zanim klej zacznie się wydłużać

nie wiem co w życiu porabiasz ale era sztywnych klejów do parkietu dawno za nami
porozmawiaj z fachowcami w tej dziedzinie bo i tu błądzisz

jeszcze raz proponuję poszperać na stonie "sika"

znajdziesz tam parę ciekawostek w różnych działach pokojaż fakty jeśli dasz radę poskładaj w całość i napewno ci wyjdzie

a jeśli ci mało jutro dzień roboczy wydaj parę groszy na tel. do działu technicznego wszystkiego się dowiesz

Mis Uszatek
15-02-2009, 22:39
Jeden taras i 2 sezony to nie za dużo.
Dziękuję za rady w co się powinienem zagłębić, gdzie błądzę i co w życiu porabiam - masz strasznie "osobisty" styl pisania. Spodziewałem się raczej, że dowiem się czegoś ciekawego np. w jakich wariantach podłoża i izolacji można stosować taką technologię, ale widzę, że niechcący trafiłem w słaby punkt.

nie pojmuje dlaczego zakładasz nieszczelność powierzchni kiedy pod spodem jest beton
... albo jastrych, albo jeszcze coś innego. Rozumiem, że według Ciebie beton może spokojnie zamakać wodą. Widzę, że nie zaprzątasz sobie głowy sprawami "ogólnobudowlanymi".

nie rozumiesz parametrów kleju
wytrzumałość na rozciąganie jest parametrem zanim klej zacznie się wydłużać
Wytrzymałość określa przy jakiej sile i przy jakim odkształceniu ulegnie zerwaniu spoina. To znaczy, że maksymalnej sile towarzyszy maksymalne rozciągnięcie. (wersja dla humanistów: klej nie może najpierw puścić, a potem się rozciągnąć) Czyli, że deska wstanie dlatego, że klej się rozciągnie, a nie - puści.


nie wiem co w życiu porabiasz ale era sztywnych klejów do parkietu dawno za nami porozmawiaj z fachowcami w tej dziedzinie bo i tu błądzisz
90% parkietów kładzie się na klej dwuskładnikowy. Jeśli coś mi umknęło we wczorajszych wiadomościach, to proszę o informację.

waldioman
15-02-2009, 23:00
no cóz z ogólnie sceptycznym podejściem wiedza ta jest Ci zbędna

jeszcze raz nie napisałem ile i czego wykonałem ale szkutnictwo jako hobby uprawiam od 12 lat tarasami zajmuję się od pięciu lat wszystko bez większych
trudności nowoczesne rozwiązania ćwiczę od zawsze .


uważam że nadal nie rozumiesz że ta technologia daje szczelność bezwzglendną
gdyby tak nie było - nie było by pokładów na łodziach

opisałem Ci dwa parametry kleju jeden to wytrzymałość na zerwanie drugi na to wytrzymałość na rozciąganie i ten ma znaczenie ten parametr przytrzymuje deskę

to znaczy że deska z przykładu przy sile 48 ton dopiero zacznie się rozciągać klej a przy 150 się rozerwie

a fakt że klej dwuskładnikowy z góry uważasz za twardy
to świadczy że twoja wiedza jest żadna

proponuję abyś zakończyć tę żenującą dyskusję

bo więcej wstydu sobie narobisz

Nefer
15-02-2009, 23:20
U mnie jest kompromis między drewnem a kaflami. Czyli trochę tego trochę tego :wink:

http://images2.fotosik.pl/85/6c754b7baec5279dmed.jpg

http://images1.fotosik.pl/85/7703ead5ce45b07dmed.jpg
Byłam, widziała, chodziłam po nim - zaczapisty jest :)

waldioman
15-02-2009, 23:32
naprawde gustownie no i czysto !!!

KSERO
16-02-2009, 11:25
Dobrze, ze tu trafiłam, bo te "łodziowe" rozwiązania bardzo mi się podobają :D

waldioman
16-02-2009, 11:37
co się stało z pierwszym marzeniem o domku

KSERO
16-02-2009, 13:41
co się stało z pierwszym marzeniem o domku

Trochę się zmodyfikowało :wink: Więc mieszkamy w ciągnąąąąąąąąącychsięjakflakizooooooooo olejem remontach

Na kanapki już mam :P

waldioman
16-02-2009, 14:16
no cóż nie zawsze się układa tak jak chcemy
ważne aby cieszyć się tym co się ma

Mis Uszatek
16-02-2009, 17:46
opisałem Ci dwa parametry kleju jeden to wytrzymałość na zerwanie drugi na to wytrzymałość na rozciąganie i ten ma znaczenie ten parametr przytrzymuje deskę
to znaczy że deska z przykładu przy sile 48 ton dopiero zacznie się rozciągać klej a przy 150 się rozerwie

Rozumowanie, które podajesz jest całkowicie błędne. Nie ma czegoś takiego jak "wytrzymałość na zerwanie" (przynajmniej w odniesieniu do klejów).
Podaje się wytrzymałość na 3 rodzaje sił: rozciąganie, ścinanie i rozdzieranie (co widać w tej kartcie technicznej Siki: http://plind.webdms.sika.com/fileshow.do;jsessionid=34BC9730F175714FF635EBC7049 32804?id=51). Konstruktor decyduje którą wytrzymałością się kierować znając rodzaj sił działający na element.
Drugi parametr to wydłużenie do zerwania, który mówi o tym o ile się rozciągnie spoina w momencie pękania. Obowiązuje jednakowo przy każdej z tych 3 sił.

Wracając do tematu - bo niektórzy mogliby już zapomnieć - chodziło o to, czy klej elastyczny jest w stanie utrzymać w miejscu pracujące drewno. Jak dla mnie - wciąż nie, a z kolei klej sztywny nie jest w stanie zapobiec ruchom podłoża. Pozostaję więc przy przekonaniu, że nie można na zewnątrz kleić drewna do betonu albo jastrychu.


Przepraszam innych forumowiczów za tą niepotrzebną dyskusję, ale myślałem, że szast-prast dowiem się czegoś od prawdziwego fachowca. A tu niemiła niespodzianka - kolega przyszedł tu po prostu szukać klientów.

waldioman
16-02-2009, 18:29
to co uprawiasz to jest prawdziwe molestowanie

sam podajesz że katalog zawiera odporności na trzy siły
jednak myląc się co do interpretacji parametrów

wytrzymałość na rozciąganie 4Nmm2 (jak w katalogu)
w przeliczeniu na powierzchnię przykładowej deski daje nam 48 ton

definicja wytrzymałości na rozciąganie

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wytrzyma%C5%82o%C5%9B%C4%87_na_rozci%C4%85ganie


prostym językiem wytrzymałość na rozciąganie to siła jaka została użyta zanim materiał się rozciągnął

zerwania i rozdzieranie to jedno i to samo
całe to badanie przeprowadza się jednym urządzeniem "ZRYWARKA"



Obserwatorów tego wątku proszę o opinię kto waszym zdaniem ma rację
Waldi czy Miś


ewentualnie o zakończenie tej dyskusji[/url]

Mis Uszatek
16-02-2009, 19:20
Sam się prosisz. Teraz dopiero Cię pomolestuję.


prostym językiem wytrzymałość na rozciąganie to siła jaka została użyta zanim materiał się rozciągnął
zerwania i rozdzieranie to jedno i to samo

Rozciąganie to siła działająca prostopadle "od" powierzchni spoiny a nie jakiś stan "rozciągnięcia", jak to sobie najwyraźniej wyobrażasz, skarbie. Ścinanie to siła działająca wzdłuż powierzchni spoiny, a rozdzieranie to siła w przybliżeniu "obrotowa". Każda z nich spowoduje zerwanie spoiny przy innej wartości, jednak zawsze wtedy nastąpi to samo % wydłużenie spoiny (oczywiście w różnych kierunkach).

waldioman
16-02-2009, 19:42
ISO 37 (norma dla badania kleju)
ta norma przedstawia w jaki sposób zbadana została próbka kleju
poszukaj poczytaj
nie ma tam mowy o spoinach warstwach i innych bzdurach jest jedynie próbka o określonym przekroju

z wikipedii:
Wytrzymałość na rozciąganie to naprężenie odpowiadające największej sile rozciągającej uzyskanej w czasie próby rozciągania, odniesionej do pierwotnego przekroju poprzecznego tej próbki:

Mis Uszatek
16-02-2009, 19:56
To ja już kończę, bo tam Szklana pułapka w telewizji leci.

waldioman
16-02-2009, 20:46
wyręczę cie
ISO 37
próba polega na zawieszeniu próbki o kształcie pierścienia o okteślonym przekroju w maszynie zrywającej następnie się probkę rozciąga w trakcie dokonywane są pomiary jako pierwszy jest to wytrzymałość na rozciąganie (siła jaką wykazuje aparatura pomiarowa w momencie kiedy próbka zaczyna się wydłużać )następnie granicę plastyczności (jest to siła ,która rozciągnie próbkę do stanu z krórego nie powróci do pierwotnego) oraz wydłużenie w momencie zerwania
ISO 34
Określono trzy metody oznaczania wytrzymałości gumy na rozdzieranie: metodę A, w której zastosowano prostokątną próbkę do badań, metodę B, w której zastosowano kątową próbkę do badań, z niacięciem lub bez, o określonej głębokości i metodę C, w której zastosowano łukową próbkę do badań z nacięciem. Wskazano, że uzyskana wartość wytrzymałości na rozdzieranie zależy od kształtu próbki do badań, prędkości rozciągania i temperatury badania, a także od podatności gumy do orientacji

mam nadzieję że na tym koniec

Sloneczko
19-02-2009, 12:20
Przepraszam innych forumowiczów za tą niepotrzebną dyskusję

http://img463.imageshack.us/img463/9127/miuszatekku8.jpg Nie przepraszaj, Misiu :) Czytam z zapartym tchem, a nawet co nieco zapisuję, aby pokazać mężowi. On chce płytki na taras, ja drewno ;)

waldioman
19-02-2009, 20:00
http://img463.imageshack.us/img463/9127/miuszatekku8.jpg Nie przepraszaj, Misiu :) Czytam z zapartym tchem, a nawet co nieco zapisuję, aby pokazać mężowi. On chce płytki na taras, ja drewno ;)

czy tak czy siak warto poprzeglądać produkty "sika" są pomocne żeby nie powiedzieć genialne jeśli chodzi o tarasy

krzymi
25-02-2009, 16:36
Witam Mamy taras drewniany (garapa ) .Rozkoszujemy sie juz 2 lata jest
s u p e r !!! Mieszkamy miedzy drzewami plus duza wilgotnosc i nic zlego
sie niedzieje , na scianach obok tarasu juz mamy piekne zielone przebarwienia
a tarasik jak nowy. Polecam zdecydowanie .Robilismy wstepna kalkulcje kamien-drewno i wychodzi na te same koszty.Zainteresowanym sluze detalami



Krzymi

waldioman
25-02-2009, 20:46
Mayland
w jaki sposób chcesz mocować deski??