PDA

Zobacz pełną wersję : TARAS DREWNIANY - jak zbudować? jakie drewno? jak pielęgnować? co polecacie?



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13

waldioman
25-02-2009, 21:49
no proszę rzadko spotykane bezwarunkowe zadowolenie pozostaje pogratulować
Krzymi

duduś
27-02-2009, 18:28
krzymi a co ze zdjęciami??/

Karol N.
01-03-2009, 21:02
Ja mam podobny problem - taras nad garażem i nisko zainstalowane drzwi balkonowe - zbyt nisko by deskowanie było wyższe niz 4-6 cz. - myslałem zeby na legary uzyć tych samych desek co na deskowanie i ułozyć ja na dpdkładkach z twardej gumy.

Jezeli Jestes jeszcze zainteresowany tym rozwiazaniem to znalazlem podkladki pod plyty tarasowe ale mozna je tez klasc pod deski.

http://plattenlager.beepworld.de/holz-terrassen.htm
i te produkty na jednej z stron polskich
http://sklep.travicom.pl/podkladki-plyty-betonowe-granitowe-c-14.html

q-bis
02-03-2009, 12:56
Ciekawa rzecz na innej stronie firmy podanej przez Karol N.:
(w dolnej części strony)
http://plattenlager.beepworld.de/kur-flinsberg-polen.htm

S-i-R-o
08-03-2009, 20:31
Ciekawi mnie bardzo cena takiego tarasu ?
My mamy też taras w planach ale myśleliśmy o betonowym + płytki
Taras zadaszony.
proszę o info

JarekKRK45
11-03-2009, 10:03
Witam , mógłbys podac w przybliżeniu koszt wykonania z materiałem tego tarasu . Ja mam do zrobienia ponad 20 m2 . Pozdrawiam

krzymi
18-03-2009, 18:26
Witam . Przepraszam zainteresowanch zdjecia beda po powrocie do Domu
to po okolo 10 dniach.

Krzymi

gahan
20-03-2009, 09:45
Zwracam się do uzytkowników tarasów drewnianych ( już wprawdzie gzdieś pytałam ale nikt nie podjął tematu):

ja wygląda utzrymanie tarasu w czystości, czy deski są na tyle gładkie,że można je umyć bez problemu i szybko mopem czy ścierką na miotle, czy trzeba się "przyłożyć", bo w ryflach np zostaje brud.No i czy widać na tarasie każdy ślad, np po przejściu w zakurzonych butach z ogrodu.

krzymi
20-03-2009, 16:38
Na naszym tarasie nie widac nic .Taras przylega do ogrdu i nie przezywamy ,chodzimy caly rok i jest O.K Raz w roku pokrywam go warstwa oleju ale to nie jest konieczne.I w razie potrzeby miotla i jest dobrze.






Krzymi

Bezdomna
23-03-2009, 11:27
Jak myślicie? Czy w zwykłym tartaku można zamówić drewno na taras? Potem je zaimpregnować (czym polecacie?) i skręcić konstrukcję? Powinno wyjść dużo taniej... Nie rzucam sie na egzotyki, bo mnie nie stac, a u babci tars ze zwykłych sosnowych desek słuzy już ze 20 lat i dobrze się ma. Tyle ze jest zadaszony.
Nie wiem, czy w tym sezonie starczy mi kasy na zadaszenie - najwyżej nakryję go folią na zimę i deszcz (na to stary chodnik, żeby się nie zabić). Co myślicie?
PS Czytałam wątki o drewnianych tarasach, ale tam większość to właśnie egzotyki lub w każdym razie z gotowych desek.

artureski
23-03-2009, 12:28
Dębina - byłaby idealna... Bez zadaszenia i impregnacji wytrzyma kilka-naście lat. Obserwuję kładki w "moim" parku narodowym właśnie z dębiny. Po kilkunastu latach (15?) rozsypały się legary leżące w bagnie - deski do chodzenia nadal były ok. Nieimpregnowane, nikt tego nigdy nie odśnieżył czy inaczej zadbał. U siebie chciałbym mieć właśnie dębowy - ale muszę sprawdzić aktualne ceny. Jeśli z tartaku do dolicz suszarnię albo przetrzymaj deski przez minimum rok pod dachem. Do tego przepuścić dechy na grubościówce(wersja minimum) też kosztuje parę złociszy - chyba ze masz swoją albo dobrego sąsiada. U mnie taras wypadł w tym roku z planów - więc na razie śledzę co tutaj się wyliczy i pojawi.

mario1976
23-03-2009, 12:45
Jak myślicie? Czy w zwykłym tartaku można zamówić drewno na taras? .

Kolega tak robił. Ja będe także za kilka tygodni. Drewno z tartaku, później sam będę heblował, zabezpieczał i lakierował.

U mnie także ze względu na cenę egzotyk odpada.

Na działce rekreacyjnej u rodziców taki taras ma już ładnych pare lat (8-10 ???). W międzyczasie był dwa razy "restaurowany".

alaas
23-03-2009, 13:08
W sobotę kupiłam sosnową deskę tarasową www.konar.net.pl
Jeden skład tarcicy mają w Skindzierzu k/Białegostoku, a drugi w Jabłonowie k/Warszawy

bartus01
23-03-2009, 13:56
Ja zamówiłem modrzewia. Z krajowych iglastych jest najtrwalszy .

mayland
23-03-2009, 14:01
Ja również będę mieć modrzewia. Jachty się z nigo robi więc o czymś to świadczy. Kupiłam bale na jesieni. Teraz wyrabiane, w przyszłym miesiacu będą deski ubijane na legarach.
Zabezpieczać bedziemy olejem.

hermisz
23-03-2009, 14:24
witam. U siebie zrobiłem taras z desek sosnowych struganych czterostronnie, ryflowanych oraz impregnowanych ciśnieniowo IV kategoria - czyli materiały stosowane na zewnątrz. taras istnieje już 4 lata - jest częściowo zadaszony balkonem - nic się złego nie dzieje, nie jest niczym przykrywany na zimę. Koszt tarasu o wymiarach 5x3m wraz z konstrukcją drewnianą około 1000 zł cztewry lata temu. Materiał z tartaku Gródków koło Będzina.

Bezdomna
23-03-2009, 18:00
Mogę prosić o zdjęcie tarasu?

q-bis
24-03-2009, 11:38
A co powiecie na świerk skandynawski-deska 30mm x 145mm,ryflowana,impregnowana zanurzeniowo,cena 6,1 pln za metr bieżący brutto?
Czy to dobry materiał ? A cena ?

markiz
24-03-2009, 12:17
W sobotę kupiłam sosnową deskę tarasową www.konar.net.pl
Jeden skład tarcicy mają w Skindzierzu k/Białegostoku, a drugi w Jabłonowie k/Warszawy

Zdradzisz ile płaciłaś?

Pozdrawiam

dzabij
24-03-2009, 12:31
Ja zamówiłem modrzewia. Z krajowych iglastych jest najtrwalszy .

Możesz dać namiar na tartak / skład w którym zamówiłeś modrzew ? Twoja deska jest gładka czy ryflowana ?

Waldek78
24-03-2009, 12:54
Potem je zaimpregnować (czym polecacie?)

polecałbym impregnaty do drewna Altaxin - www.altax.pl

Barbossa
24-03-2009, 15:39
dębina jest niestabilna, podatna na huśtawkę pogodową
drewno użyte do konstrukcji odkrytej powinno być strugane i impregnowane
co, jak i czym to już do ustalenia

bartus01
24-03-2009, 21:07
Ja zamówiłem modrzewia. Z krajowych iglastych jest najtrwalszy .

Możesz dać namiar na tartak / skład w którym zamówiłeś modrzew ? Twoja deska jest gładka czy ryflowana ?


jestem z podkarpackiego , jesli nadal chcesz namiar - pisz, wyślę na priv

mayland
24-03-2009, 21:27
Ja to już zglupiałam i nie wiem co robić. :o
Chcę taras OLEJOWANY. Polecano mi olej Beckersa. Kładę modrzew. Chcę uzyskać ciemnobrązowy kolor kładąc olej z pigmentem.
Czy muszę te deski jeszcze impregnować? Jak, czym, kiedy i czy odrazu barwić?

bartus01
24-03-2009, 21:50
Ja to wyśledziłem preparaty osmo:
http://www.osmo.com.pl/pl/specjalne_oleje_do_tarasow.php

Ale drogie są, ma je od niedawna Castorama lub firma w Poznaniu, nie pamiętam nazwy. Osmo wygląda pięknie.

Albo Sadolin też chwalą ale jak to zaimpregnowac co najpierw co potem itd to nie wiem. Na pewno trzeba by najpierw porządnie zaimpregnowac głęboko, a potem olej.

mayland
24-03-2009, 21:52
I wsiąknie? :o

bartus01
24-03-2009, 22:03
W karcie technicznej piszą :

Jeśli wymagana jest dodatkowa ochrona
przed sinizną, gniciem i pleśnią, naleŜy
poddać powierzchnię obróbce wstępnej
przy uŜyciu Osmo IMPREGNATU DO
DREWNA WR* (IMPREGNAT
HYDROFOBOWY I OCHRONNY DO
DREWNA) firmy Osmo lub woskiem
impregnacyjnym Osmo PROTEKTOR
DREWNA (nie zawierającym biocydów).

Więc powinno wsiąknąć zakładając że zrobisz jak pisza czyli najpierw ich impregnat a potem ich olej .. ale wiesz to tylko moja opinia.

25-03-2009, 07:45
Jak myślicie? Czy w zwykłym tartaku można zamówić drewno na taras? ...
myśle, ze mozna
p.s.
dlaczego uzywasz terminu "zwykły tartak", a nie zwyczajnie "tartak" ? lub inaczej - czy znasz jakies tartaki niezwykłe ?

alaas
25-03-2009, 14:58
W sobotę kupiłam sosnową deskę tarasową www.konar.net.pl
Jeden skład tarcicy mają w Skindzierzu k/Białegostoku, a drugi w Jabłonowie k/Warszawy

Zdradzisz ile płaciłaś?

Pozdrawiam

Proszę bardzo
deska tarasowa 38x130 cena 1400zł/m3
Pozdrawiam

alaas
25-03-2009, 15:14
Dodam jeszcze, że jest to deska strugana, suszona, nie ryflowana.
Ryflowana 1450zł/m3

mayland
25-03-2009, 17:41
W Anonsach widziałam ogłoszenia "deska tarasowa, modrzew, 1500zł/m3" Wydawało mi sie drogo ale to chyba była przyzwoita cena. Sprzedawca z Grójca był.

Bezdomna
29-03-2009, 14:02
Pisząc "zwykły" mam na myśli raczej "zwykłe" drewno. Wydaje mi się, ze to przygotowane już na taras jest drogie, a "zwykłe" trzeba oheblować, zaimpregnować i pomalować. Innymi słowy "niezwykły" tartak to taki, który sprzedaje specjalistyczne elementy tarasowe, a ja chcę uniknąć kosztów tam, gdzie praca wydaje się do zrobienia samemu.

krzymi
19-04-2009, 16:35
Przykro mi niepotrafie wstawic zdjec,moze mi ktos pomoze lub jak ktos ma interes wysle na prywatny adres.krzymi

JoShi
20-04-2009, 10:06
http://forum.muratordom.pl/jak-dodac-zdjecia-zeby-byly-widoczne-na-forum,t63615.htm

obrok
20-04-2009, 11:24
Witajcie,

mam taras z drewna egzotycznego częściowo zadaszony. Wyczyściłem go karcherem i chciałbym teraz zakonserwować.

ALE CZYM?

Chciałbym wydobyć z tych desek kolor (mają już 15 lat, ale kiedy były mokre po czyszczeniu karcherem miały przepiękny, czerwony kolor - kiedy wysychają, to kolor znacznie zanika) i zabezpieczyć przed deszczem itp.

Olejem?
Impregnatem?

Będę wdzięczny za pomoc.

mayland
20-04-2009, 11:30
Ja swoje deski zabezpieczałam olejem Tikkurila z mieszalnika. Koszt 3 litrów to 175zł. Olej na bazie oleju lnianego. Pięknie barwi drewno i wydobywa rysunek słojów. Po przykręceniu desek do legarów (w tym tygodniu) będę je olejować drugi raz. A później jeszcze przed zimą je maznę. :roll:

obrok
20-04-2009, 13:16
Ja swoje deski zabezpieczałam olejem Tikkurila z mieszalnika. Koszt 3 litrów to 175zł. Olej na bazie oleju lnianego. Pięknie barwi drewno i wydobywa rysunek słojów. :roll:

Dzieki!
A malowałeś to olejem bezbarwnym i dał taki efekt?
Ja nie chciałbym używać żadnego koloru - dechy same w sobie są ładne.

mayland
20-04-2009, 13:18
Tak jak napisałam olej był z mieszalnika z pigmentem. Kolor ciemno brązowy mam. Kupisz bezbarwny olej gotowy w puszkach, nie musi byc z mieszalnika.

EZS
21-04-2009, 13:57
czy to olej do egzotyka czy do zwykłego liściowca? I czy deska z takim olejem sie bardzo brudzi?

Waham się między olejem a zwykłym drewnochronem, mam takie sobie zwyczajne drzewo, które muszę dobrze zabezpieczyć.

mayland
21-04-2009, 14:02
Jest to olej do stosowania na zewnatrz. Chyba uniwersalny. Po posmarowaniu olejem wyciera sie szmatką jego nadmiar i praktycznie deska odrazu jest gotowa. Nie trzeba czekać na wysychanie. Deska jest zabezpieczona i nie brudzi bo olej wsiąka w nią a nie lezy na powierzchni.
To mój olejowany modrzew.
http://lh4.ggpht.com/_5EbJjBbVicM/SejNjPVHZQI/AAAAAAAAA-s/D9qo_tIohwA/s640/DSC03479.JPG

EZS
21-04-2009, 14:28
dzięki
a ta tikurilla to z marketu (jakiego?) czy sklepu tikurilli?

mayland
21-04-2009, 14:32
Ze sklepu dla stolarzy. SPrzedają tam drewno i chemie do niego.
Poszukaj w google "mieszalnik tikkurili" w swoim mieście, zadzwoń ispytaj czy mieszają oleje do impregnacji drewna. Jeśli nie, to moze kogoś w okolicy polecą. Ja szukałam mieszalnika oleju Beckersa ale u mnei nie ma. Za to polecili mi Tikkurile-równie dobra, co potwierdziły opinie z forum.

mayland
21-04-2009, 14:43
Mayland
w jaki sposób chcesz mocować deski??
Ja mam już wylany tarasbetonowy. Wiem, ze neipotrzebnie ale zmeiniły sie plany i zrezygnowaliśmy z płytek. Na beton damy papę a na nią legary do których będą przykręcane deski.

EZS
21-04-2009, 21:52
też mam beton a na tym takie płyty drewniane mają być. Na allegro zamówiłam właśnie plastikowe podkładki pod płyty tarasowe. Sama jestem ciekawa, jak się sprawdzi taki system. Bo one mają fugi i zamierzamy płyt nie mocować tylko je połozyć na tych podkładkach, tak żeby móc zdjąć i np umyć pod spodem.

A co do tikurilli - to tradycyjnie. U jednego przedstawiciela odpowiedź, że on nie ma oleju bo za drogi ale może sprowadzić. Ale ja chcę kolor, oj to gorzej. Drugi i trzeci ma zmieniony telefon, ten ze strony tikurilli nie aktualny, reszta gdzieś w drugim końcu Łodzi, całą wyprawa więc olałam. Poszłam do marketu i kupiłam pierwszy lepszy olej do tarasów, pomalowałam już na próbę trochę, wygląda fajnie, wchłania się jak sztan, więc OK. Zobaczyny, co dalej...

Teves
22-04-2009, 20:36
Jest garaz, nad garazem strop, a nad stropem drewniany taras - ma być. Pomiedzy zaś ma być ocieplenie i izolacja wodna. Jak to ocieplic i wyizolowć żeby nie wylewać betonu nad styropianem? Może ktoś ma pomysł ?

Teves

beton44
22-04-2009, 22:16
Nie masz projektu ????



zresztą tak czy siak po kilku sezonach

dojrzejesz do przerobienia "tarasu drewnianego"
na konstrukcję daszku i położenia na niej np kilku arkuszy blachy

Teves
23-04-2009, 02:31
Projekt jest beton i płytki. Wole deski przynajmniej dadzą się spalić w przeciwienstwie do odpdajacych płytek.

Teves

krzymi
23-04-2009, 20:13
Sprobuje probuje i nic :evil: :oops:

eisenberger
26-04-2009, 13:47
witam ! mam wielką ochotę na zrobienie tarasu z drewna.... dlatego chciałbym zapytać Forumowiczów o doświadczenia w tym temacie , chodzi mi zarówno o porady techniczne co do wykonania jak i doświadczenia w użytkowaniu. np rodzaj drewna(myślę o sosnie lub jodle bo cena mi odpowiada :) , czy koniecznie deska musi być obustronnie ryflowana ? itd i czy jest sposób na położenie na legarach desek bez widocznych wkrętów? pozdrawiam

pattaya
26-04-2009, 14:34
Sam zrobiłem taras z kantówki sosnowej impregnowanej ciśnieniowo.
Bez ryflowania.
I działa

eisenberger
26-04-2009, 15:14
pattaya jakie wymiary kantówki ? nie kreci bez ryfli ? moze masz jakies zdiecia tarasu?

pattaya
26-04-2009, 15:27
Kantówka o grubości ok.5.5cm.
Rozstaw legarów co 110-130cm.
Jest przed malowaniem,pokażę jak będzie gotowy.
Nic nie kręci ale te dechy leżały ok.roku u mnie w garażu.

ghost34
26-04-2009, 16:00
witam ! mam wielką ochotę na zrobienie tarasu z drewna.... dlatego chciałbym zapytać Forumowiczów o doświadczenia w tym temacie , chodzi mi zarówno o porady techniczne co do wykonania jak i doświadczenia w użytkowaniu. np rodzaj drewna(myślę o sosnie lub jodle bo cena mi odpowiada :) , czy koniecznie deska musi być obustronnie ryflowana ? itd i czy jest sposób na położenie na legarach desek bez widocznych wkrętów? pozdrawiam
powinna byc co najmniej jednostronnie ryflowana taras robisz ze spadkiem jakies 5 stopni w kierunku ryfli..aby odprowadzaly wode..rozstaw legarow bym zagescil 1,3 to przy iglakach zdecydowanie za duzo 50-60cm od osi do osi legara jest bardzo ok ..nie bedziesz chadzal wtedy po plastycznym tarasie..bedzie sie mniej uginal..

sposob na brak srub od gory prosze bardzo..na spod desek beirzesz krecisz listwy kolkami od spodu deski rosuwasz od siebie na tej listwie na jakies 8-10mm bierzesz np po 4 dechy..obracasz i kladziesz to na legary..i w te dylatacje wkrecasz sie przez owe listwy do legarow..nierdzewnymi wkretami.poniał?

aa te listwy powinny miec nie mniessza grubosc jak 3-4cm..po taras poplynie na mniejszych legary minimum 4cm gr..pozdrawiam

aniaImariusz
26-04-2009, 16:04
popieram pomysł z drewnianym tarasem, u nas też taki będzie :lol:

tu jest malutkie co nie co o nim:
http://www.muratordom.pl/ogrod-i-otoczenie/pomysly-na-ogrod/sposob-na-drewniany-taras,6461_17758.htm

eisenberger
26-04-2009, 16:23
"sposob na brak srub od gory prosze bardzo..na spod desek beirzesz krecisz listwy kolkami od spodu deski rosuwasz od siebie na tej listwie na jakies 8-10mm bierzesz np po 4 dechy..obracasz i kladziesz to na legary..i w te dylatacje wkrecasz sie przez owe listwy do legarow..nierdzewnymi wkretami.poniał?"

nie poniał......... :roll:

ghost34
26-04-2009, 16:35
czego nie ponial po kolei

eisenberger
26-04-2009, 16:51
http://images40.fotosik.pl/107/12e8c5f3fd655e3emed.jpg

dobrze kombinuje ?

ghost34
26-04-2009, 16:53
ideal bosch funkiel nuffka jezdem s ciebie dhumny :wink: 8) :) :) :)

pattaya
26-04-2009, 16:54
Nie przesadzaj z tym uginaniem
Decha o grubości 5.5cm i długości ok.1.00-1.30m nie ugina się wcale
Mam odstępy między dechami rzędu 4mm a pod nimi pustka dla lepszej wentylacji.

ghost34
26-04-2009, 16:56
jak maszs 5.5 cm grubosci to owszem masz racje i wcale nie przesadzam pisze jak ja robie..a standardowe deski na taras maja 19-21mm grubosci..

jak robicie i ziglakow w porywach spodziewalem sie desek jednocalowych..wiec tu jakas 60-70 maks

eisenberger
26-04-2009, 17:10
tyle że mam problem bo taras mam wylany pod płytki a w trakcie wyszły desk :roll: i do progu mam 7cm troche mało na legarki poprzeczki i deski :evil:

Aedifico
26-04-2009, 20:04
tyle że mam problem bo taras mam wylany pod płytki a w trakcie wyszły desk :roll: i do progu mam 7cm troche mało na legarki poprzeczki i deski :evil:
Na Dry-Deck w sam raz.

eisenberger
26-04-2009, 20:23
pewno bardzo droge :roll:

VIP Jacek
26-04-2009, 20:51
temat ciekawy.
my też planujemy zrobić taras z drewna, a także schody zewnętrzne do domu.
Jak macie jakieś fotki, to wklejcie.

eisenberger
27-04-2009, 18:19
taki ładny :)http://www.deck-dry.com/up_files/galeria/362_52-gal1_m.jpg

Hubik_1975
27-04-2009, 21:35
Poniżej drewniany taras plus zadaszenie, które zrobiliśmy w kwietniu 2008 roku po roku zastanawiania się co położyć na taras :) Drewno sosnowe impregnowane, lakierobejca V33, sezon letni, jesienny, zimowy i wiosenny mamy za sobą - wszystko idealnie się sprawdziło. Polecam!!!
http://images37.fotosik.pl/108/a59ce0aa166dfba8med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images40.fotosik.pl/109/e6ff5025acff094emed.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images43.fotosik.pl/113/8b7db1737b7d22d9med.jpg (http://www.fotosik.pl)[/img]

eisenberger
27-04-2009, 22:24
P I E K N Y !!! napisz czy masz deski ryflowane ? i jaka grubosc?

Hubik_1975
27-04-2009, 23:44
P I E K N Y !!! napisz czy masz deski ryflowane ? i jaka grubosc?

Dziękuję za miłe słowa! Deski heblowane w tartaku (bez przesadnej dokładności) bez ryflowania, grubość 2,5cm, płaciliśmy jak za m3 drewna sosnowego na więźbę, całość położona na legarach (ze standardowych łat dachowych układanych w profilach ocynkowanych i mocowanych do betonu, który jest pod spodem - dla zabezpieczenia przed wilgocią). Podbitkę w zadaszeniu tarasu zrobiliśmy z szalówki. Cały koszt tarasu (ok.60m2) to razem z drewnem na zadaszenie i robocizną fachowców (bez dachówki) jakieś 6tys. złotych.

anetabo
28-04-2009, 06:08
...Deski heblowane w tartaku (bez przesadnej dokładności) bez ryflowania, grubość 2,5cm, płaciliśmy jak za m3 drewna sosnowego na więźbę, całość położona na legarach (ze standardowych łat dachowych układanych w profilach ocynkowanych i mocowanych do betonu, który jest pod spodem - dla zabezpieczenia przed wilgocią)...

2,5cm jest po heblowaniu, czy było przed? Czy deski są z felcem (pióro-wpust)? Jak gęsto łaty pod deskami?
Czy nie jest ślisko?
Można prosić o więcej zdjęć odkrytej części?

Twój taras jest PIĘKNY. Budujemy równie duży i rozległy tylko bez zadaszenia.

Aedifico
28-04-2009, 07:34
pewno bardzo droge :roll:

Bardzo to może nie ale tanie też nie bo drewno Bangkirai. Za to właśnie to drewno i konstrukcja powoduje dużą trwałość takiego tarasu.

Hubik_1975
28-04-2009, 21:03
2,5cm jest po heblowaniu, czy było przed? Czy deski są z felcem (pióro-wpust)? Jak gęsto łaty pod deskami?
Czy nie jest ślisko?
Można prosić o więcej zdjęć odkrytej części?

Twój taras jest PIĘKNY. Budujemy równie duży i rozległy tylko bez zadaszenia.

Witam! Wszystko pomierzyłem :)

- deski są grubości 3 cm po heblowaniu,
- szerokość desek 14cm,
- odstępy pomiędzy deskami ok. 0,5cm
- legary rozstawione co 60cm.

Załączam też poglądowo zdjęcia niewykończonego tarasu tuż po ułożeniu.
http://images44.fotosik.pl/114/4c5d129932c6a1f9med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images44.fotosik.pl/114/baec964be3893887med.jpg (http://www.fotosik.pl)

LAMP
29-04-2009, 21:32
Też przymierzam się do tarasu (ok. 30m2) ale boje się drewna sosnowego. Aczkolwiek jest ono bardzo ekonomicznie uzasadnione :lol: . Nie wiem jak będzie sprawowało się po kilku latach. Taras będzie niezadaszony. Co z konserwacją?? Ma ktoś jakieś dłuższe doświadczenia w tym temacie??

Pozdrawiam
Lech

anetabo
30-04-2009, 04:36
...
Witam! Wszystko pomierzyłem :)
...

Dzięki. 3cm po oheblowaniu to solidna podłoga w odniesieniu do popularnych calówek po szalunkach używanych na duże tarasy po ich wcześniejszym brutalnym wykorzystaniu.

Anielica
30-04-2009, 09:33
Hello!
to ja tez sie podpinam pod temat i zapytam:
a jak mam taras wylany z betonu a marzy mi sie na tym drewienko to da sie jeszcze cos wyczarowac :roll: czy juz tylko umarl w butach :( ?!

hojnorek
30-04-2009, 10:47
w jakiej odległości od siebie dawaliście słupy nośne?

Hubik_1975
30-04-2009, 11:12
Hello!
to ja tez sie podpinam pod temat i zapytam:
a jak mam taras wylany z betonu a marzy mi sie na tym drewienko to da sie jeszcze cos wyczarowac :roll: czy juz tylko umarl w butach :( ?!

Witaj, to co widać na zdjęciach jest osadzone na tarasie betonowym - rok zastanawialiśmy się czy płytki czy deski... i wybraliśmy drewno właśnie :) Legary kręcisz do betonu, za izolację robiły profile ocynkowane a na to deski i już :)

Czytam powyżej pytanie o trwałość drewna - cóż za mną pierwszy rok użytkowania, myślę jednak że nie będzie problemów w kolejnych sezonach. Drewno zaimpregnowane, następnie pomalowane lakierobejcą praktycznie nie zmieniło się po deszczach i śniegach zimowych. Czytałem wiele na temat konserwacji - cuda, wianki, olejowania... Tymczasem po roku lakierobejca sprawdza się idealnie, podobnie jak na ogrodzeniu frontowym (klinkier plus sztachety drewniane bejcowane V33) gdzie 3 rok nic a nic się nie dzieje.

Beata i Rafał
01-05-2009, 23:58
:P Piękny taras!!!!! :P Również marzy mi się drewno na tarasie. Myślę, że jak już będzie w środku jakoś urządzone to przystąpię do tarasu. Jest zadaszony i ma 24m2. Czy belki mocujące zadaszenie tarasu też macie zrobione lakierobejcą? :P U mnie jest położony drewnochron - jest to w matowym kolorze i w takim kolorze jest też wykończenie dachu. :wink:

niktspecjalny
02-05-2009, 10:14
czego nie ponial po kolei

Pomysł z drewnianym tarasem super. Co byś mi zaproponował jeżeli mój taras jest wylany betonem i mogę położyć coś nie grubszego jak 8cm.Jak go mocować?Chodzi mi po głowie coś podobnego do podestu takiego jak przy np tokarce.Rodzaj drzewa już wybrany .Impregnat również.Zostaje wymiar desek i sposób montażu na betonie.Jakieś podpowiedzi?

z góry dziękuję i pzdr.

chris-5
03-05-2009, 11:37
Witam! Wszystko pomierzyłem :)

- deski są grubości 3 cm po heblowaniu,
- szerokość desek 14cm,
- odstępy pomiędzy deskami ok. 0,5cm
- legary rozstawione co 60cm.

..a ja jeszcze pozwolę się zapytać, jak masz wymiar tarasu, który jest schowany pod dachem oraz słupów podtrzymujących ten dach nad tarasem? (właśnie jestem na etapie budowy czegoś podobnego;- ))

MAREK S
06-05-2009, 23:15
Witam,
prosze link z naszego forum moze duzo pomoc mysle...
http://forum.muratordom.pl/drewniany-taras,t25464.htm?highlight=taras

Ja mam z sosny ryflowanej i po zimie myje tylko karczerem jest jak nowy...
Pozdrawiam
Marek

Sloneczko
07-05-2009, 00:34
EZS, będziesz kłaść takie?
http://www.allegro.pl/item627171814_plytki_tarasowe_z_drewna_egzotyczneg o.html

mayland
07-05-2009, 07:51
Mój taras
http://lh3.ggpht.com/_5EbJjBbVicM/SgBUJmnoZUI/AAAAAAAABGo/f-yy2hBLVrs/s640/DSC03518.JPG

ANNNJA
07-05-2009, 09:33
Mayland:
CUDNY TARAS!!! ale chciałam dodać iż nie tylko same deski są piękne, ale całość masz niesamowicie urzekająca.....! przeuroczy ale nie przelandrynkowany, bardzo mi się u Ciebie podoba.

a ta kratka drewniana to dla osłony przed wiatrem czy podpora dla pnączy??- jakich?, a nie jest przez nią ciemniej w salonie-bo masz naprzeciwko duże okna tarasowe.

josephine
07-05-2009, 11:48
mayland czym te dechy są pomalowane (i co to za drewno?) - piękny kolor, też taki chcę.

Hauptmann
09-05-2009, 06:59
Proszę o radę czym zaizolować wylewkę tarasu. chcę na nim położyć legary i na tym impregnowaną drewnianą podłogę. w castorami i obi wydziałem jakieś masy do izolacji, ale co waszym zdaniem najlepsze?

Trociu
09-05-2009, 10:44
a od czego chciałbyś zaizolować tą wylewkę?

lee28
09-05-2009, 18:09
Po pierwsze i najważniejsze nie izoluj masami smołowymi bo będzie ci w upały na tarasie śmierdzieć smołą. Zrób wylewkę z dodatkiem plastyfikatora nie przepuszczającego wody, a potem pomaluj kilka razy folią w płynie.
Po drugie legary zawsze dawaj na dystansach tak żeby leżały jakieś 1-1,5 cm nad powierzchnią wylewki, inaczej szybko zgniją.

bzado
09-05-2009, 19:47
pomaluj 2x folia w plynie.
pod legary daj 2x pape (troche szerszy pasek niz legary)
no i oczywiscie porzadnie zaimpregnuj legary

duduś
12-05-2009, 19:28
Mam pytanie do osób mających drewniane tarasy - czy zastrzały podtrzymujące słupy macie grubości słupa czy raczej węższe ? Cieśla proponuje mi 8/14 a ja upieram się przy kwadratowym 14/ 14 - słupy mam 18/18 Jakbęzie ładniej?

martkaw1
12-05-2009, 22:39
MAREK S czy jak polozyliscie swoj taras to mocno sie do niego kleiliscie? Chodzi mi o zywicę. Pozwiedziano nam, że sosna(żywica sosnowa) mocno sie wydziela i troche nas to odstraszyło. Czy slusznie? Czy jest to do wytrzymania?

popcarol
13-05-2009, 08:59
Co myslicie o tarasie zrobionego z prfabrykatu - podestow tarasowych? Moga byc z sosny, swierka, bangkirai czy czegokolwiek innego. Wymiary 50x50 badz 100x100 cm.
Zastanawiam sie nad takim rozwiazaniem, betonu wylanego jeszcze nie mam i nie zamierzam go wylewac na razie. Kladzie sie je na plastikowych podstawkach zeby ulatwic odprowadzanie wody. Cena atrakcyjna, wychodzi 100 zl/m2 z bangkirai, sosba ok 30 zl/m2!!!
Zamierzam sobie taki strzelic - duuuzo taniej niz taras z deski tarasowej.
http://www.galeriaparkietu.pl/aukcje/images/kratka1.jpg

piu
16-05-2009, 22:27
płytki imitujące drewo - jak dla mnie genialne !

http://www.kronosceramiche.it/upload/famiglie/modulo/ebano/MG_2960.jpg

piu
16-05-2009, 22:51
http://www.kronosceramiche.it/upload/news/passerella.jpg

Mis Uszatek
17-05-2009, 21:16
Do tego jeszcze drewno imitujące płytki i pełnia szczęścia!

piu
18-05-2009, 00:17
na takim i takim poranna kawa smakuje :)

11małgosia
25-05-2009, 14:06
Podbijam temat... :D Czy uważacie, że koniecznym jest wykonanie spadku na tarasie drewnianym (konstrukcja na slupakach betonowych). Taras będzie pewnie z ryflowanego bangikarii. Problem polega na tym, że taras będzie miał kształt litery L i nie wiemy jak rozwiązać sprawę zlicowania połączenia dwóch plaszczyzn.

joan
25-05-2009, 17:45
ja nie miałam spadku i taras też w kształcie litery L . Jak mocno napadało i nie zdążyło wyparować (czyli b. rzadko) "zmiatałam" wodę wzdłuż ryfli na zewn. tarasu szczotką ze sztywnym włosiem ,na kiju. przy tej okazji oczyszczalam taras z piasku czy błotnistych śladów 8)
nie zauważyłam żeby robiły się jakieś trwałe kałuże - szczeliny pomiedzy deskami , chłonność drewna, ciepłota tarasu sprawialy że woda szybko z niego znikała

mayland
25-05-2009, 21:33
To ja może odpowiem :oops:
Boczny panel ma nas od słońca zasłonic ale też od deszczu i wiatru. Sprawdza się. Na panel pójdzie hedera-dwa kolory. To południowo zachodnia strona. Cały dzięń jest bardzo dużo słońca w salonie.
Cały taras jest z modrzewia. Kolor oleju jest z mieszalnika.
I cieszę sie bardzo, że sie spodobał nasz taras :lol:

11małgosia
26-05-2009, 13:39
Dzięki joan.. :D
Jeszcze zapytam czy koniecznym jest stosowanie metalowych podciągów. Zbudowaliśmy słupki z bloczkow betonowych jako konstrukcję nośną i planujemy oprzeć legary na tych bloczkach stosując tylko cienkie gumowe podkładki ...Pzdr.

anirac
30-05-2009, 13:36
Witam serdecznie
Chciałam Wam wyłuszczyc mój problem i zapytać co z tym fantem zrobić.
Mam piekny drewniany taras - a właściwie balkon. Dosyć długi - jakieś 11 m, w jednej części szerszy - na 2 m, w pozostałej wąski na 1 m. Wspiera się na drewnianych legarach, deski to modrzew syberyjski, szczeliny pomiędzy to ok. 2 mm.
No i teraz problem: pode mną są sąsiedzi, którzy najpierw nie chcieli się zgodzić na pełny balkon, że niby im światło zabiorę, do tego ja się obawiałam obciążenia legarów wylewką i płytkami, do tego problem z oryynnowaniem ustrojstwa. Więc stanęło na deskach, przez które światło będzie sie przesączać do sąsiadów, deszcz też się będzie rozkładać. No ale - jest do d... Sąsiedzi mają pretensje (i się im nie dziwię), że im leci z pomiędzy desek, ja sama nie mogę spokojnie zamieść balkonu bo mam stresa, że nabrudzę sąsiadom, itd. Dostałam nawet wezwanie w sprawie uszczelnienia tarasu. No i teraz co z tym zrobić??
Najbardziej mi zależy by nie narażać drewnianych legarów na zbytnią wilgoć, więc przybicie czegoś od spodu raczej odpada, zresztą znów ten nieszczęsny problem z rynną. Położenie płytek na deskach - no żal, bo to podwójne koszty.
No i wymyśliłam, że jakbym dała taki sznurek jak górale wpychają między swoje domy z bali i pociągnęła to brązowym elestycznym sylikonem - to czy takie uszczelnienie się utrzyma? i czy będzie wystarczająca wentylacja by same deski mi nie gniły?
Co o tym myślicie?
Bardzo czekam na Wasze opinie...

31-05-2009, 14:06
...Dostałam nawet wezwanie w sprawie uszczelnienia tarasu. No i teraz co z tym zrobić??...
ja oderwałbym deski, wezwał gościa ze strugiem elektrycznym z funkcja felcowania i zafelcował deski /lub frezarką sfrezowac/
po zsunięciu - przybić

anirac
31-05-2009, 14:52
Jak balkon nie jest zadaszony - drewno nie będzie gnić?
No jest to jakaś myśl - tylko trochę się obawiam pęcznienia drewna i wtedy będzie pękać :(

Xiff
31-05-2009, 15:08
ja u siebie w domu mam szczeliny 8mm. zastanawialem sie czy je zostawic czy nie.. nie chcialem ich paprac wiorami z lakierem (stara metoda) bo sie balem ze za grube szczeliny i popekaja. Nie znalazlem zadnego innego dobrego pomyslu wiec szpary zostaly, maja swoj urok bo dechy sa strasznie stare.

Po calej robocie gdzies wyczytalem, ze mozna wyfrezować szczeliny na grubosc ok 10mm i wkleic tam wysuszone listwy z jakiegos innego rodzaju drzewa, na koniec przeszlifowac i zalakierowac.. podobno fajny efekt. Napewno bym wyprobowal gdyby nie to ze znalazlem to po skonczeniu roboty :)

31-05-2009, 18:54
Jak balkon nie jest zadaszony - drewno nie będzie gnić?
będzie gnić /bez względu czy zafelcowane czy nie/ bo drewno tak ma, ze po jakimś czasie gnije
/zaimpregnowane wolniej, niezaimpregnowane szybciej, zadaszone wolniej, niezadaszone szybciej, dębowe wolniej, lipowe szybciej, itd./

No jest to jakaś myśl - tylko trochę się obawiam pęcznienia drewna i wtedy będzie pękać :(
wiec felc zrobic na wszelki wypadek głębszy a zsunąć z luzem ale bez prześwitu

zbigmor
01-06-2009, 08:44
Jak balkon nie jest zadaszony - drewno nie będzie gnić?
będzie gnić /bez względu czy zafelcowane czy nie/ bo drewno tak ma, ze po jakimś czasie gnije
/zaimpregnowane wolniej, niezaimpregnowane szybciej, zadaszone wolniej, niezadaszone szybciej, dębowe wolniej, lipowe szybciej, itd./

No jest to jakaś myśl - tylko trochę się obawiam pęcznienia drewna i wtedy będzie pękać :(
wiec felc zrobic na wszelki wypadek głębszy a zsunąć z luzem ale bez prześwitu


Gnić będzie, to fakt. Problem ten jednak nie musi dotyczyć autorki wątku.Drewno zaimpregnowane i wentylowane może wytrzymać dłużej niż inwestorka. Domy drewniane też mają po 100 lat i więcej i nadal stoją bez konieczności wymiany całego drewna użytego do budowy.
Lepiej oczywiście zadaszyć.

niktspecjalny
02-06-2009, 09:27
Odświeżę temat.

Zrezygnowałem z takiego rozwiązania bo bardzo drogo.Interesuje mnie czy ktoś z forowiczów skorzystał z ich oferty i czy jest zadowolony.

http://www.panelepcv.pl/index.php?cat_id=82

Wróciłem do desek.Zagruntowałem beton i zastanawiam się nad jakimś czernidłem albo może jakaś folia w płynie na zew.Coś takiego ażeby pod wpływem wys. temp nie capiło spod podestów jak z murzyńskiej chaty. :D :wink:
pzdr.

TS147
02-06-2009, 10:26
U mnie jest kompromis między drewnem a kaflami. Czyli trochę tego trochę tego :wink:

http://images2.fotosik.pl/85/6c754b7baec5279dmed.jpg

http://images1.fotosik.pl/85/7703ead5ce45b07dmed.jpg

Śliczne połączenie drewna i płytek - mam pytanie w jaki sposób zgrałaś wysokość wylewki pod drewno i pod płytkę? Czy drewno jest na stelażu jakimś z desek, czy bezpośrednio na wylewce?

Pzdr

agata39
03-06-2009, 21:10
Też mnie to interesuje

agata39
03-06-2009, 21:13
Zaznaczę sobie na przyszłość

It****
21-06-2009, 17:45
a co myślicie o deskach kompozytowych? jakoś nie mogę znaleźć opinii osób, które był już użytkowały taras z takich desek ...

martkaw1
23-06-2009, 22:56
Ja rowniez zamierzam robic drewniany taras. Interesuje mnie kwestia wkretow jakich uzywaliscie do montazu desek? Slyszalam rozne opinie, a jak zobaczylam cene wkretow SPAX to sie okazalo , ze wkrety wynioslyby mnie ponad 1000 zl. Czy uzywaliscie takich wkretow? Czy jest inne rozwiazanie?

Mis Uszatek
24-06-2009, 21:23
Specjalne wkręty Spax'a są rzeczywiście bardzo drogie (bodaj 45 gr/szt). Najwyraźniej nie cieszą się popularnością u wykonawców, bo sklepy nawet ich nie zamawiają.
Ja używam wkrętów nierdzewnych o łbie płaskim od spodu. Uważam, że tylko takie dają minimalną swobodę deskom, potrzebną gdy drewno kurczy się i rozszerza pod wpływem wilgoci. Wkręty o łbie stożkowym trzymają "w punkcie", więc pracująca deska może nabrać kształtu wybrzuszonego lub wklęśniętego. Tyle teorii, bo nie jestem praktykiem - mam tylko jeden taras do zrobienia.

pawlaczynski
25-06-2009, 12:50
Muszę sprawdzić jakie wkręty my mamy, ale sporo z nich straciło po zimie 'łebki' i będzie problem, żeby je wymienić. Wiem że w trakcie roboty, wykonawca sam zmieniał stosowane wkręty, ponieważ te zastosowane pierwotnie łamały się w czasie wkręcania :-(

Pozdrawiam
P.R.

ps - pamiętam, że opakowanie tych wkrętów było zielone - SPAX???

KiZ
25-06-2009, 13:36
Specjalne wkręty Spax'a są rzeczywiście bardzo drogie (bodaj 45 gr/szt). Najwyraźniej nie cieszą się popularnością u wykonawców, bo sklepy nawet ich nie zamawiają.
Ja używam wkrętów nierdzewnych o łbie płaskim od spodu. Uważam, że tylko takie dają minimalną swobodę deskom, potrzebną gdy drewno kurczy się i rozszerza pod wpływem wilgoci. Wkręty o łbie stożkowym trzymają "w punkcie", więc pracująca deska może nabrać kształtu wybrzuszonego lub wklęśniętego. Tyle teorii, bo nie jestem praktykiem - mam tylko jeden taras do zrobienia.

Ja używałem nierdzewnych ze stożkiem (jakis polski producent). Nie ma żadnego problemu z kształtem desek. Po dwóch zimach nic się nie wypacza. Mało tego, na wiosnę trzeba niektóre dokręcić, bo z biegiem czasu moja sosna robi się coraz bardziej zwarta i tworzy się delikatny luz po łbem.

Mis Uszatek
25-06-2009, 15:15
Ja używałem nierdzewnych ze stożkiem (jakis polski producent). Nie ma żadnego problemu z kształtem desek. Po dwóch zimach nic się nie wypacza. Mało tego, na wiosnę trzeba niektóre dokręcić, bo z biegiem czasu moja sosna robi się coraz bardziej zwarta i tworzy się delikatny luz po łbem.

To prawda - sosna jest miekka i się podda. Wszystko zależy od tego jak bardzo drewno pracuje - może na to mieć wpływ wiele rzeczy, nawet sposób cięcia deski z kłody. Może jestem maniakiem, ale podsuwam rozwiązanie bezpieczniejsze, chociaż nieczęsto u nas stosowane.
A z tym luzem, to interesuje mnie bardzo, czy używałeś wkrętów z pełnym gwintem, czy częściowym?

waldioman
26-06-2009, 20:36
Essve Corre Seal to alternatywa dla drogich wkrętów z A2 czyli stali kwasoodpornej jest to wkręt tarasowy o równie małym stożkowym łbie powłoce organicznej dającej odporność na korozję do klasy C4 koszt 20 zł za 250 szt produkt szwedzki rewelacyjny
niestety niewielu sprzedawców produktów ESSVE pojęcia nie ma że istnieją specjalne do tarasów poniewarz polski oddział essve nie umieścił ich w katalogu dla zainteresowanych podaję nr katalogowy ART no 558555

waldioman
26-06-2009, 20:40
http://produktinfo.byggtjeneste.no/HentPDFData.aspx?VareModulNr=26995571&DocType=BRO
a to link do ulotki niestety nie po polsku ale dane techniczne zrozumiałe dla wszystkich

Teves
05-07-2009, 19:08
Witam budowniczych tarasów :)

Co sądzicie o desce tarasowej z olchy, podobno powszechnie stosowanej na płoty. Oczywiście ryflowanej dwustronnie?

Mam do zbudowania dwa tarasy jeden ogrodowy wyniesiony 0,5 na teren i tu wszystko jest dla mnie jasne, a drugi nad garażem. Z tym drugim mam problem koncepcyjny. Nad garażem jest strop teriva, który chcę pokryć dachem odwrócony: teriva, drenaż, ocieplenie, fizelina, grys. Na grysie legary, ale ..., jeśli deski wzdłuż spadku to... legary w poprzek. Czy w takim razie legary na grysie w "poprzek stoku" nie będą zbytnio narażone na wilgoć i czy nie będą stanowiły zbytniej przeszkody dla wody?

Piotr

editta
19-07-2009, 12:36
my używaliśmy spax'ów, strasznie drogie pieroństwo. jeden wkręt wyszedł nas ok. 70 gr. :-? a weszła ich cała masa :-?


ktoś wcześniej zastanawiał się nad tarasem w kształcie L. u nas problem spadku rozwiązał się jakby sam, jeszcze przed samą realizacją, bo z góry zaplanowałam to podwyższenie. sposobem może być również częściowe obniżenie poziomów. wygląda to tak

http://lh4.ggpht.com/_HKs7_zegELE/Sl76j8NSJjI/AAAAAAAAA6k/sXvV8FosTtI/s576/drew02.jpg

http://img22.imageshack.us/img22/6108/drew03.jpg

http://img36.imageshack.us/img36/5125/drew08.jpg

http://img36.imageshack.us/img36/765/drew09.jpg

michalsiak
19-07-2009, 22:26
Witajcie

Naczytałem się o tarasach drewnianych ponieważ taki chce zbudować i zauważyłem że wszyscy budują pod nie fundamenty.
Ja chciałbym zrobić to inaczej, może ktoś mi podpowie czy nie robię błędu.

Taras będzie dostawiony do budynku w wewnętrznym narożu.

Plan jest taki:

- wykopać troche gruntu , zasypać żwirem 30 cm zagęścić mechanicznie ( 2 x 15 cm).

- na to wrzucić geowłókninę a na niej ułożyć drobne kamyszki (estetyka)

- na takie podłoże położyć samonośną kratownicę na której będą deski tarasowe

- pod kratownicę ewentualnie dać paski papy i zakotwić w gruncie choć nie wiem jeszcze jak to zrobić i czy wogóle robić

- obrys tarasu wykonać betonowym obrzeżem albo nawet dać sobie spokój.

Tak sobie myślę że czy na słupkach betonowych czy nie tak czy inaczej drewno jest narażone na takie same warunki atmosferyczne, jedynie podciąganie wilgoci z gruntu może mieć większe choć żwir, geowłóknina i kamyczki stanowią warstwę przepuszczalną dla wody

O stabilność się nie martwię

Jak myślicie da rade ?

michalsiak

OlaK
19-07-2009, 22:57
Mam nadzieję, że Ci ktoś odpowie, bo ja mam podobne pytanie :)

Ja chcę zbudowac i taras i mały domek ogrodowy na dwudziestuparu centymetrach zagęszczonego kruszywa (i tylko kruszywa, te 20++ cm kruszywa to raczej bliżej 20cm niż 30cm). Te 20++ cm to zdjęcie humusu plus odrobiny piasku, żeby wyrównac wykop. Pod humusem jest piasek, mam nadzieję, że wystarczająco natura go ubiła i że generalnie piasek plus 20++cm kruszywa wystarczy.
Myślałam o agrowłokninie pod kruszywo ale czy to ma sens? Z piachu raczej żaden chwast nie wyrośnie, co jeszcze mogłaby ta włóknina dać? Rozumiem, ze geo mocniejsza?
Jako taras chcę użyć albo desek tarasowych nabitych na legary albo podestu tarasowego ze wskazaniem na podest, bo jak mi ewentualnie podest zwiną na podpałkę to mniej mnie to będzie kosztować niż jak zwiną deski ;-)

I mam nadzieję, że jakaś mądra głowa nam odpowie czy tak może być :D


edit: acha.. z tym podmakaniem to się zastanawiam czy jakiś dobry środek (np. V33 do malowania jachtów ;-)) nie byłby rozwiązaniem. Mam zamiar dać albo papę albo ponoć lepsza jest folia basenowa pomiędzy bloczki betonowe a legary pod domek. Nie wyobrażam sobie jednak zabawy z folią pod tą 'kratownicę' czy generalnie pod legary pod deski tarasowe :-? .

djan
25-07-2009, 15:51
fajnie
a teraz jak zamontować do takiego tarasu barierkę drewnianą

joaz
28-07-2009, 11:20
Witam. W niezłej cenie możemy kupic ryflowane deski z modrzewiu syberyjskiego, jednak interesuje mnie jego trwałośc.Czy ktoś z was ma z tego taras,a jeśli tak to jak się sprawuje :lol:

mynia_pynia
28-07-2009, 11:36
A jak odróżnić modrzew syberyjski od zwykłego pospolitego?

Jak oglądam obrazki z googla to syberyjski na nich niczym się nie różni od mojego pospolitego z Polski. A wydaje mi się że słoje powinny być dużo ciaśniej ułożone.

joaz
28-07-2009, 13:48
Witam.Możemy w niezłej cenie kupic na taras ryflowane deski z modrzewiu syberyjskiego.Może wiecie jak ten materiał się sprawuje-wytrzymałośc, koniecznośc impregnacji.

miol
12-08-2009, 15:20
A ja mam pytanie odnośnie spadku, ile powinien wynosić na drewnianym tarasie, 2%?

mayland
12-08-2009, 16:24
Do tarasu na poziomie gruntu to po co barierka? :roll:

Mis Uszatek
12-08-2009, 21:25
Witam budowniczych tarasów :)
...strop teriva, który chcę pokryć dachem odwrócony: teriva, drenaż, ocieplenie, fizelina, grys. Na grysie legary, ale ..., jeśli deski wzdłuż spadku to... legary w poprzek. Czy w takim razie legary na grysie w "poprzek stoku" nie będą zbytnio narażone na wilgoć i czy nie będą stanowiły zbytniej przeszkody dla wody?


Na dachu odwróconym woda odpływa pod spodem i bieg legarów nie ma znaczenia.

Olcha jest rzeczywiście odporna na wilgoć (przynajmniej jak na krajowe gatunki), ale bardzo miekka.

Mis Uszatek
12-08-2009, 21:33
Editta - a po co to podwyższenie na rogu? Po paru latach będziesz ten schodek przeklinać. Jeśli planujesz tam zrobić "punkt wypoczynkowo-widokowy", to masz gwarantowany wiatr, który może w takim miejscu przeszkadzać.

djan
12-08-2009, 21:46
Do tarasu na poziomie gruntu to po co barierka? :roll:
choćby dla ozdoby i wypełnienie kompozycji

djan
12-08-2009, 21:48
kończę już swój taras z barierką to wkleję zdjęcia

miol
15-08-2009, 11:55
A może się orientujecie jaki jest koszt wykonania tarasu przez ekipę. Tak orientacyjnie, przybliżona cena za metr. Planowałem sam kombinować ale coraz bardziej się zastanawiam na firmą, przeraziło mnie wykonanie balustrady :( .

dyonizy1
20-08-2009, 02:53
Witam budowniczych tarasów :)

Co sądzicie o desce tarasowej z olchy, podobno powszechnie stosowanej na płoty. Oczywiście ryflowanej dwustronnie?

Mam do zbudowania dwa tarasy jeden ogrodowy wyniesiony 0,5 na teren i tu wszystko jest dla mnie jasne, a drugi nad garażem. Z tym drugim mam problem koncepcyjny. Nad garażem jest strop teriva, który chcę pokryć dachem odwrócony: teriva, drenaż, ocieplenie, fizelina, grys. Na grysie legary, ale ..., jeśli deski wzdłuż spadku to... legary w poprzek. Czy w takim razie legary na grysie w "poprzek stoku" nie będą zbytnio narażone na wilgoć i czy nie będą stanowiły zbytniej przeszkody dla wody?

Piotr

Witam.
Od razu nadmieniam, ze jestem zwiazany z importerem desek kompozytowych i wykonawcą tarasów z tego więc mógłbym byc posadzany o "chwalenie wlasnego ogonka" ale wlasnie mialem do czynienia z wymianą zaledwie 3-letniego tarasu z deski olchowej. Klient wtedy wyszedl z zalozenia , ze skoro na plocie mokną i nic sie nie dzieje to na tarasie tez wytrzymają, efekt: próchno, 1/3 tarasu polamana, strach bylo chodzic bo on byl na podniesionej konstrukcji.
jesli juz drewno to jakies twarde, egzotyczne albo i kompozyt, który w tej chwili juz jest tańszy od najtanszego egzotyka.

dyonizy1
20-08-2009, 03:02
a co myślicie o deskach kompozytowych? jakoś nie mogę znaleźć opinii osób, które był już użytkowały taras z takich desek ...

Witam!

Lojalnie nadmieniam , ze jestem chyba pierwszym w kraju importerem tych desek kompozytowych i wykonawca tarasów wiec moze sie wydawać , że chwale swoje ale warto wiedzieć, ze one staja sie coraz bardzierj popularne
bo: są juz tańsze od najtanszego bangkiraja z castoramy, montaz trwa kilkakrotnie krócej i deski są zupelnie odporne na czynniki zewnetrzne, 25 lat gwarancji itp. Są juz deski wg takiej technologii , ze z 1metra trudno odróznic od prawdziwych. Mam wiele zdjeć z realizacji, jesli jesteś zainteresowana - pisz na priva

Pzdr

olika
21-08-2009, 18:51
czy ktos moze polecic jakiegos sprawdzonego producenta deski tarasowej modrzewiowej? zalezy mi na dobrej jakosci oraz oczywiscie adekwatnej cenie !
pozdrawiam

dyonizy1
24-08-2009, 15:15
ot tak wygląda taras z kompozytu drewna i plastiku na miejscy wyrzuconych po 3 latach uzytkowania deskach olchowych.
Olcha zgniła w miejscu styku z legarami, była tam cały czas mokra i ciepła dlatego wymienilismy na kompozyt:
Zdjecia z piątku:
http://images44.fotosik.pl/187/45d80c651daecc55med.jpg
http://images44.fotosik.pl/187/c899f7765a70fe8emed.jpg

dyonizy1
24-08-2009, 15:16
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c899f7765a70fe8e.html

nastka79
25-08-2009, 12:38
Ale zaleciało autoreklamą :o :-?
Zajrzyjcie do albumu kolegi Dyonizego na fotosiku :roll:

dyonizy1
25-08-2009, 14:02
przeciez lojalnie uprzedzalem (odpowiadajac na pytanie o deski kompozytowe) , ze sie tym zajmuję, jednakże trudno mówic o jakiejs szczególnej reklamie- raczej to informacja że coś takiego jak kompozyt W OGÓLE ISTNIEJE na tarasy, nie rozumiem co ma byc na zlego w albumie na fotosiku , który dopiero wczoraj zalozylem aby móc zamieszczac wlasnoręcznie wykonane zdjęcia swoich tarasów.

W każdym razie coś takiego jest

Sloneczko
25-08-2009, 17:10
Lojalnie nadmieniam , ze jestem chyba pierwszym w kraju importerem tych desek kompozytowych i wykonawca tarasów

Nie ukrywasz i nie kombinujesz, a takich oficjalnych fachowców mamy tu wielu, choćby od dachów, kominków, ogrodów (przepraszam jeśli kogoś jeszcze nie wymieniłam :oops:).
Najważniejsze, że na każde pytanie udzielają profesjonalnych odpowiedzi i twierdzę, że są tu niezbędni.

Fachmana od tarasów kompozytowych mamy po raz pierwszy, a więc witaj na FM :)

Sloneczko
25-08-2009, 17:13
Ale zaleciało autoreklamą :o :-?
Zajrzyjcie do albumu kolegi Dyonizego na fotosiku :roll:

No i fajnie kolegę zareklamowałaś. Dzięki :D :lol:

Mis Uszatek
25-08-2009, 21:23
Od ogłaszania wszem i wobec swojej działalności jest dział "ogłoszenia drobne". Tutaj rozmawiamy o tarasach drewnianych.

dyonizy1
25-08-2009, 23:28
Od ogłaszania wszem i wobec swojej działalności jest dział "ogłoszenia drobne". Tutaj rozmawiamy o tarasach drewnianych.

Nie sądze, abym ogłaszał sie wszem i wobec- nie podałem w poście żadnych nazw itp. nawet na priva zapraszałem tylko w celu pokazania zdjęć, bo ktoś tu pytał o kompozyt, ktoś o drewno olchowe a ja własnie miałem do czynienia z tymi materialami przy ostatnim tarasie. Nie mam w stopce odnośnika do ogłoszenia itp. nie poczuwam sie wiec do jakiegos rażącego uchybienia zwyczajom tu panującym mimo że jestem zupelnie nowy na tym forum.
Watpię, żeby takie epizodyczne pojawienie sie mnie w tym wątku miało choć ulamek wartosci reklamowej dla konkretnej firmy a także w ogóle dla kompozytu jaką ten wątek przynosi bardzo popularnym rozwiazaniom drewnianym. Jeśli grzech to chyba lekki.

Gasol
26-08-2009, 00:01
Prosba o rade. Chce zbudowac taras: tanio, solidnie, tak zeby nie rozlecial sie po 5 latach. Drewno egzotyczne odpada, bo to spory wydatek. Rozwazam takie rozwiazania:

1. Zakup desek sosnowych struganych z trzech stron (lub ewentualnie z czterech - jesli naprawde warto?), drewno z tartaku, wiec niezbyt suche. Wymyslilem,a takze potwierdzil mi ktos, kto robi tarasy, ze mozna z takich desek zbudowac taras, a po ich wysuszeniu (chyba jeden sezon wystarczy) zaimpregnowac je i bedzie OK.

2. Zakup desek tarasowych sosnowych impregnowanych cisnieniowo (raczej bez ryflowania, bo wydaje mi sie, ze sa bardziej trwale ze wzgledu na brak osadzania sie zanieczyszczen w rowkach?)

3. Zakup desek tarasowych sosnowych nieimpregnowanych (raczej bez ryflowania, patrz p. 2)

4. Zakup desek z modrzewia lub daglezji (do nabycia odpowiednio w Leroy Merlin i bodajze w Obi), niestety sa drozsze od sosnowych

Co wybrac?

el-ka
26-08-2009, 00:07
Przecież wielu, nawet doradców z forum też w jakiś sposób reklamuje swoje umiejętności i usługi (nie wymawiając: Elfir, Forest - kominki, różni parkieciarze). O ile nie traktują tego jako nachalnej reklamy, a jednocześnie 'za darmo" udzielają mądrych, fachowych rad to jestem za. A jeśli mam możliwość skorzystania z ich usług, przy okazji wspierając się doświadczeniami innych forumowiczów, to jest OK. j np. mam kominek od FN, a gdybym tylko nie wymiękła kompletnie finansowo to chętnie zaprosiłabym Elfir do swojego ogrodu.
Taras interesuje mnie, gdyż mam obecnie z desek sosnowych, takich zwykłych, w sumie nie bardzo nadających, ale do takich miałam dostęp - taka samoróbka tanim kosztem, aby było na coś wyjść. Wiem, że to pewnie długo nie wytrzyma, wygląda też tak - hmmm... mocno "rustykalnie". :wink: :oops:
płytki, beton nie wchodzą w rachubę, nie mam zresztą podbudowy - fundament wokół i podsypka ze żwiru, więc zostaje drewno.
Ciekawa jestem czy kompozyt nie wygląda zbyt "plastikowo" i czy rzeczywiście jest" tańszy od najtańszego egzotyku" Jeśli nie tajemnica handlowa, to szacunkowo ile za m2 ? Z montażem - bez ?
Dyziu, napisz coś więcej o tych tarasach kompozytowych.

dyonizy1
26-08-2009, 01:13
kompozyt drewno- plastik to szeroki temat. Wymyslony 26lat temu w Stanach jako sposób recyklingu butelek plastikowych i trocin. W Hameryce to są wielomiliardowe obroty, wymienili dosłownie wszystko, nawet te płoty corral'e dla bydła. Niedawno Wojciech Cejrowski donosił z Meksyku, że przez ten kompozyt stracila pracę cała grupa spoleczna- naprawiaczy i konserwatorów kowbojskich ogrodzeń. Widziałem produkty z kilkudziesięciu fabryk i zadziwialo mnie , ze usańcy łykaja również np. deski różowe, seledynowe itp.. Jest tylu producentów , ze jakosc jest strasznie zróznicowana; widzialem deski z których słoma ryżowa wystawała, albo kawalki plastików, chińczycy sypia tam chyba wszystko co się da. Sa również piękne deski które dobrze udają drewno, zaś Japończycy opracowali bardzo drogiego rolls roycea wśród kompozytów, bardzo twardego i o naturalnym wyglądzie, ktorego to małe japonskie próbki wozili z nabożeństwem w małych japońskich puzderkach.

Zasadniczo kompozyt jest prosty do maszyny sypie się mączke drzewną do 70% i granulat polimerowy a z drugiej strony wychodzi deska. Sądze , że jest w niej mniej chemii niz w impregnowanym egzotyku. W Polsce kilka firm oferuje deski z PVC oraz z polietylenu. Te z PVC sa z reguły dość blade bo i tak zbladłyby na slońcu, te z polietylenu wybarwiaja się prawie niezauważalnie na cieplejszy ton. (Bo czysty polietylen robi sie słomkowy).
Są tez super deski własnie wg japońskiej technologii
Co do relacji kosztow z deskami drewnianymi to porównywałem je kiedyś w wielkim markecie budowlanym i po podliczeniu calości systemu bangkirai (deska,legar, wkrety, listwy itp) drewno wyszlo drożej niz znajdujacy się tam system z kompozytu. Montaż jest nieporównanie szybszy i łatwiejszy, natomiast wadą desek z kompozytu jest to, że zwykle sa krótsze (do 3,6 m) od egzotyków. Można łaczyc jeden koniec z drugim bez dylatacji bo w razie czego dopasuja się na swobodnych klipsach.

cdn.

nastka79
26-08-2009, 08:13
Dobra, zwracam honor :wink: , ale uderzyło mnie to, że Dyonizy kategorycznie odrzucił w swoim poście drewno, a wychwalał kompozyt. Myślę, że i drewno dobrego gatunku i dobrze przygotowane może poleżeć na tarasie długo, więc nie demonizujmy.

G.N.
26-08-2009, 08:52
...Rozwazam takie rozwiazania:

1. Zakup desek sosnowych struganych .....

2. Zakup desek tarasowych sosnowych impregnowanych cisnieniowo .....

3. Zakup desek tarasowych sosnowych nieimpregnowanych....

4. Zakup desek z modrzewia lub daglezji (do nabycia odpowiednio w Leroy Merlin i bodajze w Obi), niestety sa drozsze od sosnowych

Co wybrac? Z tego co proponujesz to modrzew. Droższy ale dużo twardszy od sosny i zdecydowanie odporniejszy na gnicie. Warto by sprawdzić wilgotność i ewentualnie dosuszyć albo od razu montować, bo w trakcie schnięcia lubi się skręcać (nie tak jak olcha ale jednak)

Marcin1978
26-08-2009, 08:57
.... natomiast wadą desek z kompozytu jest to, że zwykle sa krótsze (do 3,6 m) od egzotyków.

Twinson robi deski 4.5 i 6m. Wygladaja dobrze. Montaż banalny.Cena coś około 200pln/m2. Nie wiem czy to dużo czy mało(napewno taniej niż egzotyk) ale napewno nie trzeba tego konserwować co pół roku.

olika
26-08-2009, 15:31
egzotyk mozna kupic juz za 99 zl plus legary 20 zl wiec raczej taniej niz kompozyt, ale to jest dyskusja typu co bylo najpierw kura czy jajko.
Kompozyt jest zdecydowanie lepszy pod wzgledem kazdym oprocz wlasnych pragnien i odczuc :lol:

miol
26-08-2009, 18:49
Witam
Do znawców gatunków drzewa, czy duża jest różnica między modrzewiem syberyjskim a modrzewiem europejskim czyli naszym, cenowo trochę odbiega ale łatwiej dostępny i tańszy jest ten europejski. Czy wytrzymałościowo to się bardzo różnią?

el-ka
26-08-2009, 21:26
Ja jednak widzę sens kompozytu, jako materiału popularnego i praktycznego, choć nie luksusowego - i wtedy jeśli byłby zdecydowanie tańszy od dobrego drewna - podobnie jak to jest z oknami drewnianymi. Także ten sam problem - panel i parkiet, MDF i lite drewno.
Drewno jest zawsze bardziej eleganckie i luksusowe, plastik to plastik, więc musi być tańszy. Gdy nastąpi taka relacja cen na pewno bardzo zyska na popularności.
Poza tym nie wiem jak to jest w tym kompozycie, ale PCV w profilach okiennych po uszkodzeniu i spłowieniu raczej nie do odratowania, a dobre drewno można poddawać renowacji i po kilkudziesięciu latach.

G.N.
27-08-2009, 09:09
... czy duża jest różnica między modrzewiem syberyjskim a modrzewiem europejskim .... Z tego co wiem to w odporności na gnicie itd. niewielka. Syberyjski jest ciut twardszy. Podobno syberyjski mocniej pracuje, ma większe tendencje do rozsychania się, tworzenia szczelin i skręcania. No i różnią się kolorami. Syberyjski od żółtej do brunatnej, europejski raczej równomiernie czerwony. I inaczej się patynuje. Europejski raczej na brąz do prawie czarnego, a syberyjski na bardziej srebrzysto-szary. Nie ma tego wiele ale to niestety wszystko co wiem.

Mis Uszatek
27-08-2009, 09:34
W Alpach chałupy z modrzewia europejskiego stoją 100 lat i są pokryte ciemnobrązową patyną. Inna rzecz, że można ją skrobać paznokciem na grubość 1 cm.

Ja bym do tego porównania dorzucił jeszcze jedno - produkt z syberii będzie cięty i suszony według wschodnich standardów, czyli - jak najszybciej do klienta i w nogi.

kaba
27-08-2009, 09:35
Dla tych co boja sie drewna.Okolo 12 lat temu zrobilem sobie taras przy domku letniskowym, domek stal ok. 6m od jeziora w lesie czyli o wilgoc nie bylo trudno. Taras wykonalem z tarcicy budowlanej sosnowej nie impregnowanej i nie suszonej kupionej w miejscowym tartaku, legary 10x10 cm. deski 2.5x 12cm. calosc miala ok. 20m2 to wszystko zakonserwowalem czyms bezbarwnym niestety nie pamietam czym ,wiem tylko ze mieszalo sie ten srodek ze zwykla bezyna.Po 5 latach sprzedalem dzialke, ale 2lata temu przejazdem bedac w okolicy z ciekawosci zajechalem zobaczyc co sie dzieje i taras jak stal tak stoi tylko pieknie spatynowany.Niestety nie wiem czy nowy wlasciciel cos z nim robil ale wygladalo ze nie.
Obecnie przy domu zrobilem taras rowniez z desek sosnowych ale ryflowanych,suszonych i grubosci 3,2cm. zakonserwowanych dwustronnie olejem do tarasow.Taras ma 3 sezon i po tegorocznym zabiegu pielegnacyjnym tym samym olejem wyglada jak zrobiony wczoraj.
Nie juest zadaszony.
Wiekszosc ma przeciez ploty wykonane z drewna sosnowego ,swierkowego i olchy i jakos spi spokojnie ,a ja osobiscie 100 razy wolalbym wymienic te 40 desek na tarasie niz 300 sztachet w plocie.

olika
27-08-2009, 16:12
A czy jest roznica w ilosci sekow miedzy modrzewiem europejskim a syberyjskim?
jade w sobote ogladac europejski modrzew ale nie mam porownania do syberyjskiego.
Czy legary powinny byc z tego samego drewna co taras?Macie jakies doswiadczenia?
Czy taka deska modrzewiowa powinna byc jakos zakonserwowana przez producenta? np tak jak wiezba dachowa?

miol
27-08-2009, 16:24
No to jak już pytamy to do końca :lol: . Czy można kupić deski nie suszone teraz i przetrzymać je w garażu do wiosny i wtedy położyć na taras (czy to jest wykonalne w praktyce czy mi je pokręci). W ofertach widziałem określanie klas desek A/B czy to ma znaczenie. Do pytań w powyższym poście też się dołączam.

kaba
27-08-2009, 16:34
Legary powinny byc generalnie z drewna bardziej twardego od desek, ten sam rodzaj drewna to minimum .

Co do przetrzymywania mokrych desek w garazu to bym nie ryzykowal ,nawet jak je zepniesz pasami to znajac zycie i tak sie pokreca, jest jeszcze kwestia jaka szerokosc, .

Mis Uszatek
27-08-2009, 22:07
Czy można kupić deski nie suszone teraz i przetrzymać je w garażu do wiosny i wtedy położyć na taras (czy to jest wykonalne w praktyce czy mi je pokręci).
Można ale trzeba ładnie ułożyć z przekładkami, zapewnić wentylację i dociążyć. W garażu nieogrzewanym oczywiście. Co do skręcania - jak ma poskręcać, to i tak poskręca albo przed ułożeniem, albo na tarasie. Efekt netto ten sam, tylko trochę trudniej układać. W pierwszym przypadku można jeszcze odsortować najgorsze "śmigła".


Legary powinny byc generalnie z drewna bardziej twardego od desek, ten sam rodzaj drewna to minimum .
Twardosć w znaczeniu konstrukcyjnym (odporność na ugięcie).
Ważna jest też odporność na wilgoć jeśli legary będą poddane działaniu stojącej wody.

ANNNJA
28-08-2009, 10:05
a powiedzcie jakiej ceny oczekiwac za deski modrzewiowe - podłogowe, i gdzie można takie kupić? chciałam dać na poddasze sosne, ale małżonek mówi że za mięka i żebym poszukała czegoś twardszego, wpadłam na myśl że może właśnie modrzew??? może ktoś wie jak się sprawuje, i gdzie należy takich desek szukać??
dziekuje za info

maagdaa
28-08-2009, 20:45
Witajcie
Jestem zainteresowana tarasem z desek kompozytowych,czy ktoś ma może taki taras i mógłby napisać jak to się sprawuje??
jestem ciekawa czy nie blaknie na słońcu?
Mamy zrobione wylewki betonowe bo początkowo miał być taras i wejscie z przodu budynku wyłożone terakotą ale teraz zmieniła nam się koncepcja i chcemy zrobić taras z deski kompozytowej albo z modrzewia.Myśłimy szukamy oglądamy i nadal nic nie wiemy....
proszę poratujcie jakąś radą.......nie wiem czy na tych wylewkach dało by się zrobić legary i zamontować deski modrzewiowe tak żeby nie kuć całych wylewek betonowych albo czy na tych wylewkach da się w jakiś miarę łatwy i prosty sposób zamontować deski kompozytowe.tzn czy do nich trzeba jakiś stelaż żeby było do czego je umocować.Jeśli ktoś wie coś w tym temacie to proszę o rady bo już mam totalny mętlik w głowie :roll:
A może ktoś w Lublinie lub okolicach ma taki tarasik i zgodziłby się na przyjechanie i obejrzenie go?????

Sloneczko
28-08-2009, 23:04
Maagdaa, zmniejsz awatarek do max 150 px szerokości, bo zabiera miejsce na tekst i będzie zabierał wszędzie gdzie się wpiszesz ;)

dyonizy1
29-08-2009, 02:57
Witajcie
A może ktoś w Lublinie lub okolicach ma taki tarasik i zgodziłby się na przyjechanie i obejrzenie go?????

Akurat ten tarasik kumpozytowy na zdjęciu powyżej jest w Swidniku

maagdaa
29-08-2009, 09:03
Słoneczko już zmniejszyłam :)
dyonizy dzięki za kontakt.

miol
29-08-2009, 12:42
Co do relacji kosztow z deskami drewnianymi to porównywałem je kiedyś w wielkim markecie budowlanym i po podliczeniu calości systemu bangkirai (deska,legar, wkrety, listwy itp) drewno wyszlo drożej niz znajdujacy się tam system z kompozytu. Montaż jest nieporównanie szybszy i łatwiejszy, natomiast wadą desek z kompozytu jest to, że zwykle sa krótsze (do 3,6 m) od egzotyków. Można łaczyc jeden koniec z drugim bez dylatacji bo w razie czego dopasuja się na swobodnych klipsach.

cdn.
No pewnie tak, zależy kto porównuje i w jakim celu :lol: . Można porównywać najdroższe drewno egzotyczne do najtańszego kompozytu, można też odwrotnie. Jak porównam do modrzewia to na pewno wyjdzie mi taniej. Legary są potrzebne i w jednym i w drugim (przynajmniej u mnie), czy mocowanie kompozytu jest tańsze od wkrętów? Co zwiększy koszta przy drewnie to olejowanie ale z kolei dzięki temu mogę uzyskać kolor bardziej odpowiedni dla mnie, a jaka jest paleta barw przy kompozycie?
Jesteś sprzedawcą to mógłbyś podać koszt m2 takiego kompozytu i systemu zamocowań to moglibyśmy to porównać, bo jak patrzę na ceny samych desek w necie czy marketach to nijak mi nie wychodzi że są tańsze.
Co prawda jest to temat o tarasach drewnianych ale nie mam nic przeciwko otrzymania trochę informacji o ich substytutach.

B.Art
29-08-2009, 13:42
Prosba o rade. Chce zbudowac taras: tanio, solidnie, tak zeby nie rozlecial sie po 5 latach. Drewno egzotyczne odpada, bo to spory wydatek. Rozwazam takie rozwiazania:

1. Zakup desek sosnowych struganych z trzech stron (lub ewentualnie z czterech - jesli naprawde warto?), drewno z tartaku, wiec niezbyt suche. Wymyslilem,a takze potwierdzil mi ktos, kto robi tarasy, ze mozna z takich desek zbudowac taras, a po ich wysuszeniu (chyba jeden sezon wystarczy) zaimpregnowac je i bedzie OK.

2. Zakup desek tarasowych sosnowych impregnowanych cisnieniowo (raczej bez ryflowania, bo wydaje mi sie, ze sa bardziej trwale ze wzgledu na brak osadzania sie zanieczyszczen w rowkach?)

3. Zakup desek tarasowych sosnowych nieimpregnowanych (raczej bez ryflowania, patrz p. 2)

4. Zakup desek z modrzewia lub daglezji (do nabycia odpowiednio w Leroy Merlin i bodajze w Obi), niestety sa drozsze od sosnowych

Co wybrac?

Nie lepiej zrobić ze świerku? Jest tani i typowo konstrukcyjny. Wszystkie elementy drewniane mam zrobione z surowego świerku impregnowanego bezbarwnym sadolinem w tym taras i altanę. Wszystko lezy drugi sezon i jest ok.

pzdr

olika
31-08-2009, 07:54
A ja w sobote bylam u producenta deski modrzewiowej , wygladala ok, facet ma suszarnie wiec suszy do odpowiedniej wilgotnosci, drewno zdrowe.
Zaplacilam zaliczke i za miesiac mysle wstawie tu zdjecia z modrzewia europejskiego bo syberyjski jest za drogi.


B.Art ja bym nie ryzykowala mokrych desek, sprobuj jednak choc zainwetsowac w deske po suszarni

Czym teraz zaimpregnowac te moja deske modrzewiowa? mozecie polecic jakis olej?

ANNNJA
31-08-2009, 09:20
szukam modrzewia na podłogi do wnętrza, podaj prosze jaka cene ci podali za ryflowanego modrzewia i jakiej grubosci?? (chętnie na priv)
dziekuje

rafallogi
31-08-2009, 10:35
Witam budowniczych tarasów :)

Co sądzicie o desce tarasowej z olchy, podobno powszechnie stosowanej na płoty. Oczywiście ryflowanej dwustronnie?

Mam do zbudowania dwa tarasy jeden ogrodowy wyniesiony 0,5 na teren i tu wszystko jest dla mnie jasne, a drugi nad garażem. Z tym drugim mam problem koncepcyjny. Nad garażem jest strop teriva, który chcę pokryć dachem odwrócony: teriva, drenaż, ocieplenie, fizelina, grys. Na grysie legary, ale ..., jeśli deski wzdłuż spadku to... legary w poprzek. Czy w takim razie legary na grysie w "poprzek stoku" nie będą zbytnio narażone na wilgoć i czy nie będą stanowiły zbytniej przeszkody dla wody?

Piotr

Witam.
Od razu nadmieniam, ze jestem zwiazany z importerem desek kompozytowych i wykonawcą tarasów z tego więc mógłbym byc posadzany o "chwalenie wlasnego ogonka" ale wlasnie mialem do czynienia z wymianą zaledwie 3-letniego tarasu z deski olchowej. Klient wtedy wyszedl z zalozenia , ze skoro na plocie mokną i nic sie nie dzieje to na tarasie tez wytrzymają, efekt: próchno, 1/3 tarasu polamana, strach bylo chodzic bo on byl na podniesionej konstrukcji.
jesli juz drewno to jakies twarde, egzotyczne albo i kompozyt, który w tej chwili juz jest tańszy od najtanszego egzotyka.

O takdyonizy1 ma zupelną racje co do olchy. Krucha, poza tym olcha pracuje pod wpływem wilgoci i początkowo ładne deski potrafią się pałęczyć!
Osobiście odradzam.

kaba
31-08-2009, 22:04
Czym teraz zaimpregnowac te moja deske modrzewiowa? mozecie polecic jakis olej?[/quote]

Polecam Sintilor Saturator kolor drewno egzotyczne

djan
01-09-2009, 14:59
przedstawiam mój własnoręcznie wykonany taras przy domu z bali
http://picasaweb.google.pl/lh/photo/x6cx0LpvD51dDKchC56W_g?feat=directlink

djan
01-09-2009, 15:12
nie wiem dlaczego nie widać obrazu

miol
01-09-2009, 18:44
A ja w sobote bylam u producenta deski modrzewiowej , wygladala ok, facet ma suszarnie wiec suszy do odpowiedniej wilgotnosci, drewno zdrowe.
Zaplacilam zaliczke i za miesiac mysle wstawie tu zdjecia z modrzewia europejskiego bo syberyjski jest za drogi.


A mogłabyś podać cenę za metr kwadratowy takiej deski i jej wymiary (grubość, szerokość), chyba to nie tajemnica a ja miałbym jakiś odnośnik :D

olika
01-09-2009, 20:31
58 netto , 28mm grubosc i 14 cm szerokosc, dludosc desek na 3,5 metra- 4m

do tego legary z modrzewia , w m3 1300 zl , mnie wyjdzie na 60 m2 taraow okolo 0,35 m3 a wiec zaplace za legary okolo 400-500 zl
wszystko po suszarni

a jaka Ty masz cene?

kaba
01-09-2009, 21:43
N.p
http://www.allegro.pl/item724426531_deska_tarasowa_ryflowana_modrzewiowa _28x145mm.html

olika
01-09-2009, 22:18
kaba to sa deski surowe , a takich wlasnie nie chcialam ,musze je klasc na taras zaraz a nie czekac az sie wysezonuja :wink:
poza tym deski surowe traca na wymiarze takze kupujac takie, iles procent od razu musisz sobie odjac plus wszelkie deformacje ktore powstaja w procesie sezonowania
Jak pisalam wyzej nie wysuszonych desek tarasowych nigdy bym nie kupila ....

Sloneczko
02-09-2009, 01:57
nie wiem dlaczego nie widać obrazu

Musisz wybrać ten adres, w którym jest na końcu 'jpg'.

miol
02-09-2009, 06:49
58 netto , 28mm grubosc i 14 cm szerokosc, dludosc desek na 3,5 metra- 4m

do tego legary z modrzewia , w m3 1300 zl , mnie wyjdzie na 60 m2 taraow okolo 0,35 m3 a wiec zaplace za legary okolo 400-500 zl
wszystko po suszarni

a jaka Ty masz cene?
Dzięki, ja jeszcze nie mam upatrzonych desek tylko przeglądam oferty i rozbieżność jest dosyć spora od 50 nawet do 100 za m2.
Wg. mnie to Twoja cena nie jest wysoka jak za suche deski, sam jakbym znalazł jakiegoś sprawdzonego sprzedawcę w takiej cenie to też bym kupił :lol:

sure
11-09-2009, 21:57
A ja w sobote bylam u producenta deski modrzewiowej , wygladala ok, facet ma suszarnie wiec suszy do odpowiedniej wilgotnosci, drewno zdrowe.
Zaplacilam zaliczke i za miesiac mysle wstawie tu zdjecia z modrzewia europejskiego bo syberyjski jest za drogi.


B.Art ja bym nie ryzykowala mokrych desek, sprobuj jednak choc zainwetsowac w deske po suszarni

Czym teraz zaimpregnowac te moja deske modrzewiowa? mozecie polecic jakis olej?
Miesiąc jeszcze nie minął, ale może już zbadałas temat impregnatów do modrzewia? Dziś dowiedziałam się, że materiał jaki zakupili mi na taras nie jest impregnowany, trzeba coś sensownego wymyślić. Możesz/możecie podzielic się wiedzą, co dobrze się sprawdzi? Czy pod olej jest jeszcze impregnat, czy sam olej jest impregnatem?

AnetaM2
02-10-2009, 12:30
mam pytanie do posiadaczy tarasów drewnianych które nie sa zadaszone...jak zabezpieczacie je na zimę?
czy czymś to przykryć? folia może? boje się o te dechy...mamy modrzew, w planie jeszcze olejowanie przed zimą...

kaba
02-10-2009, 13:16
niczym nie przykrywaj bo nie bedzie przewiewu (woda i wilgoć i tak sie dostaną pod folie) koniecznie daj ten olej przed deszczami jeszce i nic modrzewia nie ruszy .Ja w zimie tylko dsniezam ,pamietaj tylko zeby z lopaty do odsniezania wywalic to metalowe okucie.
Na wiosne jeszcze raz olej (juz idzie go bardzo mało) i masz taras jak nowy :D

sewerynslowi
02-10-2009, 14:53
a co myślicie do schodach zewnętrznych z drewna?

ja się wlasnie nad takim rozwiązaniem zastanawiam i chciałbym się dowiedzieć czy drewno nie robi się szare, oraz czy nie widać przetarć od zwykłego użytkowania - np chodzenia

z gory thx za odpowiedzi

el-ka
02-10-2009, 20:08
Widzę często takie schody do sklepu z parkietami i deskami tarasowymi - są z jakiegoś egzotyku - jak na taras. Na wiosnę je odnawiają olejem, wyglądają OK, jak taras. Myślę, że powinno być to jakieś dość twarde drewno, twardsze nawet niz na przeciętny taras.

agaw7
04-10-2009, 21:58
58 netto , 28mm grubosc i 14 cm szerokosc, dludosc desek na 3,5 metra- 4m

do tego legary z modrzewia , w m3 1300 zl , mnie wyjdzie na 60 m2 taraow okolo 0,35 m3 a wiec zaplace za legary okolo 400-500 zl
wszystko po suszarni

a jaka Ty masz cene?



Olika czy mogłabyś podać namiary na producenta?
Pozdrawiam,
Aga

mkkafe
07-10-2009, 15:03
to moj tarasik
jeszcze nie jest skonczony - nie ma przykreconych wszystkich czolowek i zamontowanej czesci "pomostowej" prowadzacej nad oczko wodne

taras jest z modrzewia, zaolejowany "bezbarwnie" ma łącznie 40 m2
do czesci tarasu dojdzie lekka pergolka

w zaleznosci od tego jak mu zaswieci slonce ma inny kolor

http://klausfinger.com/zdjecia/dom/tar3.jpg


http://klausfinger.com/zdjecia/dom/tar.jpg

http://klausfinger.com/zdjecia/dom/aras.jpg

sure
07-10-2009, 18:50
piękny ten modrzewiowy taras... ...czym olejowany, że ma taką cieplutką barwę?

duduś
08-10-2009, 17:27
- może tak się uda
http://foto.onet.pl/dmr47,8ys86o8cbsxy,u.html
taras tylko drewniany :wink:

Sloneczko
09-10-2009, 00:25
Duduś, włóż adres zdjęcia między i :

http://foto1.m.onet.pl/_m/d765f67226e3a329dc173e42e0403839,10,19,0.jpg

mkkafe
09-10-2009, 15:05
piękny ten modrzewiowy taras... ...czym olejowany, że ma taką cieplutką barwę?

dziekuje
olej nazywa sie 3v3 - bezbarwny

duduś
09-10-2009, 19:02
:o :wink: :cry: :lol: :evil:

duduś
09-10-2009, 21:34
mkkafe - macie może zdjęcia jak zagospodorowaliście waszą skarpę???/

Sloneczko
09-10-2009, 22:15
:o :wink: :cry: :lol: :evil:

Duduś, chcesz to usunę Twoją fotkę z mojego posta. Chciałam Ci tylko pokazać efekt włożenia adresu między tagi [img].

mkkafe
10-10-2009, 10:35
narazie nawiozlam ziemi i posadze kilka zimozielonych. Wrzucilam tez kilka cebulek kwiatow - kamasija, czosnek ozdobny, narcyz. Obsadzaci aranzowac bede na wiosne
Narazie wiem ze chce miec obrzeza utrzymujace ziemie z bali drewnianych a ziemie przykryta srednio drobnymi kamyczkami - zamiast kory

duduś
10-10-2009, 15:43
ja dałam tylko znać że to co napisałaś to dla mnie czarna magia :o :) ( niestety :( ) więc cieszę się ze dałaś to zdjęcie

duduś
10-10-2009, 15:45
mmkefe - co do utrzymywania ziemi ; planuję kupić podkłady kolejowe - czy te bale drewniane wychodza taniej ,gdzie je nabędiesz?[/b]

mkkafe
10-10-2009, 22:26
dudus -te podklady sa nasycone chemia i jak sadze - osikane :x
mam ujecie wody nieopodal

bale kupie w tartaku - mam pozostalosc z wiezby i przypasowalam sobie juz je - i beda oki
podklad u mnie w miescie kosztuje 45 zl - wcale nie malo jak za taki "odpad"

Sloneczko
11-10-2009, 01:05
ja dałam tylko znać że to co napisałaś to dla mnie czarna magia :o :) ( niestety :( ) więc cieszę się ze dałaś to zdjęcie

Duduś, patrz mnie na usta :D

1) prawym przyciskiem myszy klikasz w zdjęcie. Pokazuje Ci się jego adres, który zaznaczasz i kopiujesz.

2) nad okienkiem, w którym chcesz wpisać tekst, masz po prawej stronie u góry prostokącik IMG. Klik w niego, potem od razu wklejasz adres zdjęcia i klik w tekst "zamknij tagi". Widzisz go?

3) Możesz też, zamiast cokolwiek przyciskać, sama wpisać adres zdjęcia .

4) Adres zdjęcia musi mieć na końcu rozszerzenie "jpg"

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj ten wątek:
http://forum.muratordom.pl/jak-wkleic-zdjecia,t138412.htm :)

Thermo
23-10-2009, 15:51
Jestem zdecydowany na taras drewniany i mam takie pytanie, we większości opisów konstrukcja takiego tarasu była oparat na palach lanych z betonu w ziemię bądź jakieś rury PCV., idt, a część na wylanym już betonie, a czy nie można na przygotowane wcześniej podłoże jako punkty położyć płytki chodnikowe lub nawet betonowe bloczki fundamentowe i na to oprzeć legary,
albo legary bezpośrednio położyć na kmyczki tylko od doły obłożyć legary papą albo folią?

kaba
26-10-2009, 12:01
a czy nie można na przygotowane wcześniej podłoże jako punkty położyć płytki chodnikowe lub nawet betonowe bloczki fundamentowe i na to oprzeć legary,
albo legary bezpośrednio położyć na kmyczki tylko od doły obłożyć legary papą albo folią?

z kamyczkami to bym nie polecał ,ale płytki i bloczki bedą ok. ,a jeszcze lepiej tzw. trelinki bo te dzisiejsze bloczki to straszna krucha tandeta.
Wiem ,że zaraz ktoś może wyskoczyć z przemarzaniem gruntu itp. ale to tylko teoretyzowanie, praktyka pokazuje że jest to skuteczna metoda.
Na kaszubach 90% domkow wczasowych stoi właśnie na trelinkach, niektore nawet na wysokości 2m (duze roznice terenu, wiadomo spadek do jeziora) i żeby było fajniej to te trelinki nie są nawet murowane tylko układane jedna na drugiej.

waldioman
09-11-2009, 01:19
thermo musisz pamiętać jedynie że w zimie taras poożony na bloczkach czy płytkach będzie się unosił i to sporo więc musisz posostawić odpowiednią przerwę pomiędzy np progiem do drzwi
nawiasem mówiąc po to się taras fundamentuje aby nie unosil się zimą wraz z gruntem

adam_cz-wa
06-12-2009, 12:19
witajcie

Temat o tarasach drewnianych ale ja mam pytanie dotyczące ścieżek przy domu.
Zaplanowane mam w około domu i nie tylko ścieżki z deski tarasowej które oczywiście będą narażone na działanie czynników atmosferycznych. W związku z tym chciałbym aby to było drewno egzotyczne lecz ceny są powalające :

Drewno padouk – 360 zł/m2 netto
Drewno merbau – 345 zł/m2 netto
Drewno ipe – 400 zł/m2 netto
Drewno afromosia – 490 zł/m2 netto
Drewno teak – 690 zł/m2 netto

Czy uważacie że to dobry pomysł i po kilku latach nie straci uroku?
Jedna ze ścieżek ma wyglądać tak:
http://images38.fotosik.pl/216/00b954a03a975958med.jpg (http://www.fotosik.pl)

josephine
06-12-2009, 21:46
A nie boisz się, że o deszczu taka drewniana ścieżka będzie niebezpiecznie śliska?

adam_cz-wa
06-12-2009, 22:10
Pytałem sprzedawcę a on powiedział że nie będzie ślisko co więcej zaproponował deski nie ryflowane tylko gładkie, ponoć łatwiej utrzymać w czystości...
Może był ktoś z Was na molo w Sopocie podczas deszczu ? :)
Ciężko znaleść mi jakiekolwiek realizacje podobnych projektów więc to może znaczyć że jest to bardzo droga impreza lub strasznie nie praktyczne.

josephine
07-12-2009, 16:28
Może był ktoś z Was na molo w Sopocie podczas deszczu ? :)
Nie byłam, ale ostatnio 2 razy chodziłam po wilgotnych (nawet nie po deszczu tylko po nocy) podkładach kolejowych i raz o mało się nie przewróciłam ze zwględu na poślizg- generalnie jak się szło po torach to nie było czuc tej śliskości, ale wchodząc wzdłuż podkładu było czuć bardzo mocno.

kaba
08-12-2009, 12:53
Może był ktoś z Was na molo w Sopocie podczas deszczu ? :)
Nie byłam, ale ostatnio 2 razy chodziłam po wilgotnych (nawet nie po deszczu tylko po nocy) podkładach kolejowych i raz o mało się nie przewróciłam ze zwględu na poślizg- generalnie jak się szło po torach to nie było czuc tej śliskości, ale wchodząc wzdłuż podkładu było czuć bardzo mocno.

Ja byłem, nie raz chodziłem rowniez po mokrych drewnianych pomostach i z tą sliskoscią mokrego drewna to jakiś mit

josephine
08-12-2009, 15:47
Może był ktoś z Was na molo w Sopocie podczas deszczu ? :)
Nie byłam, ale ostatnio 2 razy chodziłam po wilgotnych (nawet nie po deszczu tylko po nocy) podkładach kolejowych i raz o mało się nie przewróciłam ze zwględu na poślizg- generalnie jak się szło po torach to nie było czuc tej śliskości, ale wchodząc wzdłuż podkładu było czuć bardzo mocno.

Ja byłem, nie raz chodziłem rowniez po mokrych drewnianych pomostach i z tą sliskoscią mokrego drewna to jakiś mit
Może nie tyle mit, skoro ja się poślizgnęłam, ile kwestia jakiegoś zabezpieczenia - impregnacja specjalna czy coś?

iva_marti
08-12-2009, 16:23
Czy możecie mi napisac jaki jest orientacyjny koszt tarasu z drewna.
WDLH i powiedzieli 400zł/m2 :o
Taras około 40m2, 50-60 cm nad ziemią. Nie wiem z jakiego ma być drewna.Cś dobrego, co pielęgnowane wytrzyma kilkanaście lat. Modrzew?
Mkkafe cudowny ten taras!
Jaki jest koszt wykonania takiego tarasu przez mała firmę? Macie pewnie już rozeznanie w temacie :wink:
Czy bardzo trudno taki taras wykonać samemu? Widziałam ,ze kilka osób na forum samodzielnie stworzyło śliczne tarasy.
Jaki koszt przy pracy samodzielnej? Czy laik da radę?

malgos2
08-12-2009, 17:38
justyna_m ma na przyklad zrobiony samodzielnie przez jej meza z zaimpregnowanej sosny... :roll:

Klodziki
08-12-2009, 18:06
Podciągam się pod pytanie iva_marti

Też się zastanawiam nad tym tarasem, u mnie albo z kostki czy płyt kamiennych albo drewniany. Betonowego czymś tam obłożonego nie chcę.

Ile taki taras z modrzewia może kosztować? To modrzew syberyjski rozumiem?

brachol
08-12-2009, 18:23
same deski kosztuja jakies max 90 zl za m2 oczywiscie juz obrobione do pomalowania

kaba
08-12-2009, 19:59
Podciągam się pod pytanie iva_marti

Też się zastanawiam nad tym tarasem, u mnie albo z kostki czy płyt kamiennych albo drewniany. Betonowego czymś tam obłożonego nie chcę.

Ile taki taras z modrzewia może kosztować? To modrzew syberyjski rozumiem?
No ludzie dajcie żyć, nawet jednego tematu (ktory was inetesuje)nie chce sie Wam przeczytać :o ??

iva_marti
08-12-2009, 20:15
nie "nie chce" tylko czasu brakuje. Przeczytanie 8 stron to nie jest kilka minut.

Klodziki
08-12-2009, 20:20
Poza tym, nie tylko ten temat mnie interesuje. Cały wątek przeczytałam ale nie znalazłam konkretnej odpowiedzi. A zamiast tracić czas na taką odpowiedź chyba szybciej byłoby napisać coś na temat zadanego pytania ;)

duduś
08-12-2009, 21:10
mit , nie mit ( z tąśliskością ) jeżeli na deskach będzie zawsze czysto ( co jest możliwe na tarasie ) to nic się nie ślizga( mam taras zadaszony ), natomiast nigdy bym nie zrobiła ścieżek z drewna . ŚLISKOŚC wynika z tego że na deskach zbiera się brud , piach , liście ,błoto - to wszystko w połączeniu z deszczem daje maż która powoduje ślizganie się. A na pewno nie mam zamiaru codziennie utrzymywać czytości na jakiejś "dróżynce" :wink: z drewna

kaba
09-12-2009, 11:26
ŚLISKOŚC wynika z tego że na deskach zbiera się brud , piach , liście ,błoto - to wszystko w połączeniu z deszczem daje maż która powoduje ślizganie się. A na pewno nie mam zamiaru codziennie utrzymywać czytości na jakiejś "dróżynce" :wink: z drewna
Jezeli dobrze rozumie to według Ciebie np. na kostce lub kamieniach nie zbiera sie brud,piach, liscie i błoto?

duduś
09-12-2009, 17:09
zbiera się ale wchodzi w inną reakcję , drewno to jednak żywa natura :wink:

peterpan
14-12-2009, 21:30
Czy możecie mi napisac jaki jest orientacyjny koszt tarasu z drewna.
WDLH i powiedzieli 400zł/m2 :o
Taras około 40m2, 50-60 cm nad ziemią. Nie wiem z jakiego ma być drewna.Cś dobrego, co pielęgnowane wytrzyma kilkanaście lat. Modrzew?
Mkkafe cudowny ten taras!
Jaki jest koszt wykonania takiego tarasu przez mała firmę? Macie pewnie już rozeznanie w temacie :wink:
Czy bardzo trudno taki taras wykonać samemu? Widziałam ,ze kilka osób na forum samodzielnie stworzyło śliczne tarasy.
Jaki koszt przy pracy samodzielnej? Czy laik da radę?
Taras 8x5 m, legary 12x12 10 szt. po 4 m długości i 53 deski sosnowe 5m długości 14 cm szerokości i 5 cm grubości, ryflowane - łączny koszt materiału niecałe 2400 zł. Dodatkowo 5 l impregnatu 3v3 cedr czerwony i oczywiście praca własna.

iva_marti
15-12-2009, 01:33
Dzięki. To rzeczywiście baaardzo przyjazna cena. Obawiam sie tylko ,że sosna nie wytrzyma zbyt długo.
Może jeszcze napisze ktoś, kto ma taras z modrzewia albo z jakiegoś tańszego egzotyku.

urszulak
15-12-2009, 07:21
My mamy ok 25 mkw z bangkirai,na kratownicy z legarów4x7cm(chyba).Wszystko to skręcone jakimis specjalnymi(czytaj-drogimi wkrętami),umieszczone ok 0,6-1m nad poziomem ziemi,na wymurowanych słupkach.
Materiały kosztowaływ sumie ponad 10000(razem z bloczkami betonowymi)
Robocizna własna,tzn męża... :D

iva_marti
15-12-2009, 09:57
Dzięki. Oj drogo. Chciałam zmieścić się w 10000, a taras ma mieć około 40m2 i jeszcze schodki z trzech stron. To został jeszcze modrzew :wink: Kto robił? Proszę napisać jaki jest koszt takiego tarasu

kaba
15-12-2009, 12:25
nie "nie chce" tylko czasu brakuje. Przeczytanie 8 stron to nie jest kilka minut.
przeczytaj tylko jedną ostatnią,

iva_marti
15-12-2009, 13:38
post oliki czytałam. Owszem jest podana cena za m2 modrzewia. Wiadomo jednak ,ze w czasie robienai czegoś na budowie wychodza zawsze dodatkowe koszty,których jakoś na początku sie nie widziało. Poczekam aż Olika zrobi swój tarasik i podsumuju wydatki na niego.

kaba
15-12-2009, 14:40
post oliki czytałam. Owszem jest podana cena za m2 modrzewia. Wiadomo jednak ,ze w czasie robienai czegoś na budowie wychodza zawsze dodatkowe koszty,których jakoś na początku sie nie widziało. Poczekam aż Olika zrobi swój tarasik i podsumuju wydatki na niego.
Tak tylko kazda budowa jest inna i niewiele to wniesie, do 1zł i tak nie wycenisz.

iva_marti
15-12-2009, 14:46
kabe nie do złotówki. Napisałam do oliki na priv i cierpliwie czekam na odpowiedz

duduś
15-12-2009, 16:07
Jeszcze pytanie czy ten taras ma być zadaszony bo to już dodatkowe koszty, nie mówiąc o przemyśleniu umocowania słupów podporowych Moje deski z modrzewia kosztowały 80 zł za mkw

iva_marti
15-12-2009, 16:23
nie ma być zadaszony

sabinaaa
20-12-2009, 13:03
mnie intrygują deski na taras drewniany z dlh. Byłam już tak i bardzo mi się podobają, szczególnie ipe/lapacho. Tylko czy to wytrzyma temperaturę taką jaką mamy teraz?

staszek500
28-12-2009, 17:31
A co ma nie wytrzymać. Drzewa łamią się pod wpływem temperatury? Jedyne co to pewne gatunki drzew ciemnieją i są mniej trwalsze, np. sosna. Osobiście odradzałbym bambus, mało trwały. Ale modrzew świetnie się sprawdza.

Aluland
29-12-2009, 19:17
tom - wg mnie wystarczy sama impregnacja ciśnieniowa ale powinieneś jak najszybciej pomalować to drewno, żeby się nie niszczyło. Ja bym pomalowała jakąś lakierobejcą przeznaczoną do warunków zewnętrznych i to kilka razy a potem może jeszcze dwie lub trzy warstwy matowym lakierem dla utwardzenia.

to drewno ma bardzo fajna fakture - jest bardzo gladkie ale widac sloje. chcialbym zeby tak pozostalo. poza tym nie chcialbym aby powierzchnia byla swiecaca albo zeby po nagrzaniu sie kleila. drewno jest sosnowe.


pewnie macie tez jakis sprawdzonych producentow tych impregnatow ...
istnieją małe zakłądy stolarskie z lakierniami...moze mała pomoc z ich strony celem lakierowania gotowych elementów?

arose
03-01-2010, 16:01
ja podobnie jak sabinaaa zastanawiam się nad wytrzymałością takich desek podłogowych na taras. podobają mi się z egzotycznych drzew. Np.http://www.dlh-poland.com/Oferta/Deski+tarasowe/Merbau/opis.aspx czy one wytrzymają mróz?

kaba
05-01-2010, 13:13
ja podobnie jak sabinaaa zastanawiam się nad wytrzymałością takich desek podłogowych na taras. podobają mi się z egzotycznych drzew. Np.http://www.dlh-poland.com/Oferta/Deski+tarasowe/Merbau/opis.aspx czy one wytrzymają mróz?

Najprawdopodobniej rozpadna sie i zamienią w proch przy -10 st.

Sory ale czy nikt naprawde nie widzial zadnego pomostu nad jeziorem ,zadnego domku letniskowego z drewnianym tarasem,zadnej budy dla psa o molo w Sopocie nie wspominam nawet.

adass
05-01-2010, 23:54
Na Slowacji ,w kompleksie basenow i wyciagu narciarskiego Oravica jest mostek prowadzacy z parkingu do budynku.Mostek zrobiony jest z Bangkirai.
Nie dosc,ze wytrzymuje tatrzanska zime oraz pozostale pory roku,to jeszcze przyjmuje na siebie wielotysieczne tlumy ludzi ktorzy rocznie korzystaja z basenow.
W dodatku parking wysypany jest grysem wiec deski lekko nie maja,a w zimie jeszcze przechadza sie towarzystwo w butach narciarskich bo podgrzewana kanape na gorce tez tam maja
:wink:
Wiem ze pare lat to wytrzymaly,jak bede na nartach to spytam czy byly wymieniane czy nie,ale po tym jak wygladaly ostatnio,to jeszcze ladnych pare lat im wroze

buchcik4
08-01-2010, 23:25
Witam,jestem w trakcie budowy tarasu, bedzie to polaczenie, muru z granitu, drewna bangikarai i "czesc poreczy bedzie z stali nierdzewnej".Taras jest dosc skomplikowany, dwupoziomowy z dwoma biegami schodow,8+4, z zejsciem na ogrod. Wykozystam czesc starego betonowego tarasu, reszta bedzie oparta na slupach betonowych.Na dzien dzisiejszy mam wszystko wymurowane, drewno lezy, na wiosne zaczne budowe. Duzy taras jest na wysokosci 1,5m a podest,zejscie na 2,2m. pozdrawiam.
ps, jak mozna zalaczyc fotke?

Basia_KRK
09-01-2010, 01:00
buchcik4 - brzmi fajnie - wklej fotki :wink:
Tu masz pomocny wątek: kto mnie nauczy wklejania zdjęć (http://forum.muratordom.pl/kto-mnie-nauczy-wklejania-zdjec,t30921.htm)

buchcik4
10-01-2010, 09:54
Witam, kupilsmy dom do remontu,na dzien dzisiejszy dom w srodku jak i na zewnatrz jest gotowy, dlatego teraz zabieram sie za taras,mur z granitu jest gotowy,jak zaczne prace z bangkiraii to znow wstawie kilka fotek. Bangkirai to super drewno na zewnatrz, wytrzymale,ladne,odporne na warunki atmosferyczne,jak sie bedzie dbac to wytrzma wiecej jak 25lat.
Na poczatku byl straszny chaos, ale powoli zaczyna to "jakos wygladac"
pozdrawiam

http://www.buchcik4.republika.pl/taras1.jpg
http://www.buchcik4.republika.pl/taras2.jpg
http://www.buchcik4.republika.pl/taras3.jpg
http://www.buchcik4.republika.pl/taras4.jpg
http://www.buchcik4.republika.pl/taras5.jpg
http://www.buchcik4.republika.pl/taras6.jpg

mkkafe
15-01-2010, 15:21
post oliki czytałam. Owszem jest podana cena za m2 modrzewia. Wiadomo jednak ,ze w czasie robienai czegoś na budowie wychodza zawsze dodatkowe koszty,których jakoś na początku sie nie widziało. Poczekam aż Olika zrobi swój tarasik i podsumuju wydatki na niego.

ja deski modrzewiowe kupilam tanio, okazyjnie wiec o samym tarasie sie nie wypowiem. Ale doszedl mi koszt oleju - olejowanie ok 40 m2 dwukrotnie, jednym z tanszych olejow 3v3 - 400 zl. do tego koszt bloczkow betonowych do posadowienia tarasu na legarach - 300 zl, wloknina przeciwko chwastom - 100 zl i masa, masa wlasnej roboty - ktorej tez nie jestem w stanie wycenic. Wczesniej pod taras dano gruz i zwir, ubil sie przez 2 lata. Gdyby tego nie bylo - doszedlby jeszcze koszt kruszca jakiegos - u mnie ok 500-600 zl

baumanka
29-01-2010, 18:38
Na Slowacji ,w kompleksie basenow i wyciagu narciarskiego Oravica jest mostek prowadzacy z parkingu do budynku.Mostek zrobiony jest z Bangkirai.
Nie dosc,ze wytrzymuje tatrzanska zime oraz pozostale pory roku,to jeszcze przyjmuje na siebie wielotysieczne tlumy ludzi ktorzy rocznie korzystaja z basenow.

Wiem ze pare lat to wytrzymaly,jak bede na nartach to spytam czy byly wymieniane czy nie,ale po tym jak wygladaly ostatnio,to jeszcze ladnych pare lat im wroze

zgadzam się w całej rozciągłości! bangkirai nie tylko wytrzymuje trudne warunki atmosferyczne, ale jest odporne na ataki grzybów i szkodników. Osobiście arose zamieniłabym Merbau właśnie na bangkirai:) Myślę, ze dlh ma to w ofercie.

arose
22-02-2010, 10:49
bangkira? No cóż warto spróbować, jeśli ma mi służyć dłużej...

kgolebiowski
27-02-2010, 00:22
I jak tam sprawują się wasze drewniane tarasy,już prawie po zimie?

duduś
27-02-2010, 14:49
mój bosko tylko go zamieść

kgolebiowski
27-02-2010, 14:52
mój bosko tylko go zamieść
A z czego jest zrobiony?

kaba
27-02-2010, 20:36
I jak tam sprawują się wasze drewniane tarasy,już prawie po zimie?
moj jak nowy, ale był olejowany na jesieni.

duduś
27-02-2010, 22:24
nasz taras jest z modrzewia syberyjskiego ( 85 zł mkw ), częściowo zadaszony

waldioman
28-02-2010, 01:01
arose
merbau sobie odpuść zrobi się czarny jak smoła i poplami wszystko pod spodem
bangkhirai jak cię mogę ale szczerze polecam brazylijskie drewna są o wiele lepsze po pierwsze wytzymałość porównywalna z bangkhirai ale znacznie dłużej wyglądają świerzo

agata39
28-02-2010, 12:36
arose
merbau sobie odpuść zrobi się czarny jak smoła i poplami wszystko pod spodem
bangkhirai jak cię mogę ale szczerze polecam brazylijskie drewna są o wiele lepsze po pierwsze wytzymałość porównywalna z bangkhirai ale znacznie dłużej wyglądają świerzo
Możesz napisać o jakie brazilijskie chodzi?

arose
28-02-2010, 13:33
no właśnie tez chciałabym wiedzieć jakie to są brazylijskie?

waldioman
28-02-2010, 16:28
np. - garapa , lapacho , cumaru , massaranduba , tiger wood , importerzy sprowadzają wiele gatunków drewna przetworzonego w deski tarasowe niektóre kompletnie nie nadają się do wykożystania w naszych warunkach klimatycznych

czandra
28-02-2010, 20:07
Witajcie,
proszę o poradę, jak zamocować legary na płycie betonowej (taras mamy wylany bo miał być w płytkach) - wiercić, kleić czy po prostu położyć. Beton jest miejscami trochę pokruszony, delikatnie nierówny. Dzięki :)

waldioman
28-02-2010, 20:28
nie mocuj taras na płycie powinien leżeć swobodnie nie zapomnij o gumowych podkładkach pod legary aby woda swobodnie przepływała

tacim
28-02-2010, 20:35
a ja gdzieś czytałem że jak pod tarasem jest gleba to trzeba na 60 cm zrobic betonowe filary pod legary to jak to jest