PDA

Zobacz pełną wersję : TARAS DREWNIANY - jak zbudować? jakie drewno? jak pielęgnować? co polecacie?



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13

Iwek
25-02-2011, 10:31
Dzień dobry,
ponieważ za miesiąc rozpoczynamy wykonanie tarasu drewnianego chciałabym poprosić Was o zdjęcia z etapów Waszych realizacji.

Mąż będzie robił taras sam, trochę już czytaliśmy o sposobie montażu desek do legarów.
Ale chciałam "usłyszeć" :) od Was jak to było, jakie drewno, ile trwał montaż i jakie błędy popełniliście (jeśli takie oczywiście były)

Dziękuje bardzo za wsparcie zdjęciami i pomoc:)

Oby do wiosny ;)

habibiana
25-02-2011, 18:38
ooo to tak jak my. Też będę śledziła Twój temat, bo też mnie to interesuje. Chcemy już niedługo zacząć go robić, zeby jeszcze w tym roku z niego skorzystać ;)

bind
28-02-2011, 10:04
To co prawda nie jest moja realizacja, ale taki taras drewniany właśnie mi się marzy.
http://www.gardenplanet.com.pl/grafiki/galeria/73/2.jpg

Iwek
28-02-2011, 10:39
Ekstra! :D
Ale czekam na zdecydowanie więcej zdjęć, jak robiliście taras krok po kroku, czy etap po etapie! :(

Paprotnik19
01-03-2011, 13:04
Też sie zastanawiam nad wyborem materiału na taras.Pod uwage biorę równiez modrzew.Tylko tak sie zastanawiam,bo widzialem ostatnio własnie taki taras po zjechaniu na niego z dachu śniegu z kawałkami lodu.Większośc desek w miejscu gdzie to spadło zostala uszkodzona i troche mnie to ostudzilo.

Laschlo
02-03-2011, 14:22
Tylko tak sie zastanawiam,bo widzialem ostatnio własnie taki taras po zjechaniu na niego z dachu śniegu z kawałkami lodu.Większośc desek w miejscu gdzie to spadło zostala uszkodzona i troche mnie to ostudzilo.

Profilaktycznie mam zamocowane na dachu płotki" przeciwśniegowe",więc nic zjechać nie może.

nexiq
10-03-2011, 09:33
Witam Państwa!
Planuję wykonać taras w ogrodzie, który jednak z racji różnicy poziomów gruntu będzie musiał leżeć na słupach 80cm nad ziemią. Pomyślałem, że wykonam betonowe słupy z papierowych tulei zbrojonych wewnątrz. Czy biorąc 200cm rurę i wkopując ją w wywiercony otwór na głębokość 120cm nie spowoduje, że owe słupy z czasem zaczną się zapadać??
Czy może potrzebne będzie zrobienie ław, stóp pod słupami?
Wymyśliłem jeszcze coś innego - łatwego w wykonaniu tylko nie wiem czy praktycznego. Po osadzeniu tulei szalunkowych w ziemi i zazbrojeniu ich - przewiercę je 'na wylot' i przełożę stalowy profil (ceownik, kątownik itp), który będzie przechodził przez słup i dodatkowo będzie zalany betonem wkoło słupa lekko pod powierzchnią ziemi. Jednak czy podczas wlewania betonu do tulei szalunkowej nie nastąpi jej rozsadzenie przez beton? W miejscach gdzie owy profil stalowy będzie ją przebijał? Według mnie zalanie betonem wkoło słupa owego profilu spowoduje zespolenie otworów tulei z profilem.
Proszę jednak o konstruktywne uwagi.

Pozdrawiam!
Łukasz.

zibik_eng
10-03-2011, 12:53
A może zrobić wg projektu?

nexiq
10-03-2011, 13:03
projektu brak :)

zibik_eng
10-03-2011, 16:52
projektu brak :)

To może komuś zlecić?

nexiq
10-03-2011, 17:01
...ale po co?
Czy tutaj są sami teoretycy?
Czy nie można po prostu ocenić, czy taka 'stabilizacja' słupa w ziemi, zapobiegająca jego zapadaniu, jest wystarczająca?
Bez robienia projektu i całej niepotrzebnej dokumentacji.
Czy jak na działce stawiam szope na narzędzia to też musze mieć dokumentacje, żeby ktokolwiek tutaj pomógł mi ocenić czy lepiej dach pokryć papą czy blachą falistą??

:)

zibik_eng
10-03-2011, 17:09
...ale po co?
Czy nie można po prostu ocenić, czy taka 'stabilizacja' słupa w ziemi, zapobiegająca jego zapadaniu, jest wystarczająca?
Bez robienia projektu i całej niepotrzebnej dokumentacji.

Skoro jest to "niepotrzebna dokumentacja" to po co wogóle się pytasz? Rób jak uważasz... może nikt się nie zabije.

nexiq
10-03-2011, 17:14
dziękuję Panu za odpowiedź.
I podążając za Pana myślą......proponuje sprawdzić dokumentacje deski sedesowej, bo może sie wydarzyć katastrofa przy nieodpowiednim jej zamontowaniu.
Pozdrawiam !
No chyba, że to Pan zajmuje się wykonywaniem takowych 'projektów' i traktuje mnie Pan jako potencjalnego klienta;)

Pozdrawiając, życze miłego dnia!

face
10-03-2011, 17:22
w ziemi wywierc otwory o glebokosci wlasnie ok 120 cm swidrem # 30cm , wloz belke 4 # 8 ze strzemionami 15x15 cm co 25-30cm i zalej betonem

nad ziemia rury szalunkowe #200 mm kartonowe, wypionuj i zalej

osiadaniem sie nie przejmuj - to nie jest ciezka konstrukcja zelbetowa tylko lekka drewniana

jakie wymiary tarasu?

nexiq
10-03-2011, 17:41
ooo..i o to mi chodziło !!
wielkie dzięki za konstruktywne uwagi.
wymiary tarasu: 8x4m

Kilka dodatkowych pytań na Prv napisze.
Pozdrawiam!

Carpenter78
11-03-2011, 20:47
Witam Państwa!
...
Proszę jednak o konstruktywne uwagi.

Pozdrawiam!
Łukasz.

Zastanów sie czy chcesz mieć takie wystające betony z ziemii. Generalnie pod taras wykonuje się stopy betonowe bez zbrojenia zakończone równo z ziemią. Na tym stalowe łączniki a w nich osadzone słupy. Ale wszystko zależy od gustu.
W dzienniku mam projekt swojego tarasu to sobie oblukaj.

Pozdrawiam!

vega1
13-03-2011, 09:46
To może komuś zlecić?
tak!! Bardzo twórcze. To chyba po to jest też forum, żeby nie iść z każdym banałem do konstruktora czy tam architekta. Zaczynacie robić paranoje z tymi projektami. Zaraz bez projektu nie postawimy czajnika w kuchni :(

mazo
13-03-2011, 15:17
Podbijam temat - może ktos ma jakieś nowe doświadczenia z związku z impregnacją elewacji i tarasu. Ja ostatecznie decyduję się na okume na elewacji i taras z modrzewia. Chciałabym jakoś ujednolicić kolorystycznie te dwa elementy, są obok siebie - chętnie posłucham rad, jak zrobić to najlepiej. Kiedyś myślałam, że tylko olej,dzisiaj już nie jestem tego pewna...

Best.technik
15-03-2011, 13:17
Kolego perm, użytkownik Wyoming pisał o ryflach na legarach...
Ryflowanie desek jest rzeczywiście po to aby nadać im efekt antypoślizgowy. Jeśli mówimy o kompozytach, to faktycznie natychmiast po deszczu woda wsiąka. Dzieje się tak dlatego, że deski kompozytowe są produkowane w bardzo wysokich temperaturach i tym samym są pozbawiane grzybów i glonów. Dlatego też nie butwieją i nie wypaczają się

Marek-B
31-03-2011, 18:37
Pytanko dla fachowców.
Czy drewno bukowe, deski, nadają się na taras.
Czy się nie będą wyginać w dziwne strony?

perm
31-03-2011, 19:06
Wyginanie i pękanie będzie ale to pikuś. Buczyna zgnije i nie pomogą żadne woski czy lakiery. To niestety drewno baaaardzo podatne na korozję biologiczną.

Marek-B
31-03-2011, 19:31
Czyli d**a.
To z tańszych wersji..zostaje tylko , chyba ..olcha??

Parkiet
31-03-2011, 19:45
Czyli d**a.
To z tańszych wersji..zostaje tylko , chyba ..olcha??
Dobrym - trwałym drewnem jest drewno modrzewia. Pozdrawiam.

jarekkur
31-03-2011, 22:50
Pytanko dla fachowców.
Czy drewno bukowe, deski, nadają się na taras.
Czy się nie będą wyginać w dziwne strony?

Nadają się, ale termicznie modyfikowany

tufus
01-04-2011, 06:00
Witam. A co Państwo sądzą o akacji na taras. Widziałem płytki tarasowe 30x30 cm w IKEA.

tufus
04-04-2011, 12:20
Witam,

Będą w IKEA Łódź zobaczyłem płyty podłogowe z akacji

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20165486

Chciałbym to położyć na balkon, ale prosiłbym o opinię jak akacja sprawdza się na zewnątrz
i czy musiałbym to chować na zimę?

dyonizy1
06-04-2011, 19:10
olcha- widziałem kompletnie zgnitą po 2 latach

akacja w ikeji- nie jest impregnowana termicznie, mata z najtańszego plastiku podobny wyrób z Wietnamu był kiedys w leroju po 7 zł za sztukę,
Ja bym spytał w castoramie o akacje parzoną, która jest co prawda 2x droższa ale olejowana dłuzej zachowa wygląd.
Kiedyś taka akację (parzoną) przetrzymałem przez zimę bez olejowania na dworze i zrobiła się czarna ale kiedy ja przeszlifowałem papierem to wylazł zdrowy brąz.

dyonizy1
06-04-2011, 19:11
akacja w ikeji- nie jest impregnowana termicznie, mata z najtańszego plastiku podobny wyrób z Wietnamu był kiedys w leroju po 7 zł za sztukę,
Ja bym spytał w castoramie o akacje parzoną, która jest co prawda 2x droższa ale olejowana dłuzej zachowa wygląd.
Kiedyś taka akację (parzoną) przetrzymałem przez zimę bez olejowania na dworze i zrobiła się czarna ale kiedy ja przeszlifowałem papierem to wylazł zdrowy brąz

mtsw466
18-04-2011, 22:48
Witam zdecydowaliśmy się na taras drewniany. Deski planujemy modrzewiowe. Chcę go wykonac samodzielnie i stąd parę pytań.
Czy zamiast zalewania rur tekturowych betonem jako filarów stelaża można zastosować bloczki fundamentowe ułożone jako punkty podparcia na zagęszczonym piasku? Czy do stelaża nadają się grube belki, zostało nam trochę po zrobieniu więźby. Wymiary belek to 18x10 cm. Czym impregnować te belki żeby wytrzymały jak najdłużej? Czy stelaż kotwić do fundamentu i bloczków? Co ile stawiać podpory? Czytałem gdzieś że muszą być prostokąty 0,9 na 0,6 żeby deski się nie uginały. Co dać pomiędzy bloczek i belkę i pomiędzy belkę i deski? Jakieś plastikowe przekładki? I wreszcie jak powinna wyglądać prawidłowa podsypka pod tarasem? Mam już piach. Czy dac jeszcze geowłókninę i podsypać żwirem. Mamy blisko las i szanse na nieproszonych gości pod tarasem. Czy dać drobną siatkę zabezpieczającą wkopaną do ziemi i przymocowaną do tarasu od spodu? dzięki za jakieś wskazówki.

mtsw466
18-04-2011, 22:53
Jeszcze jedno. Jak ile razy i czym impregnować deski modrzewiowe od spodu przed przykręceniem do stelaża?

astronauta
19-04-2011, 09:01
no właśnie, czyli drewnianą podłogę na tarasie mogę olejować? zastanawiam się nad tym, ponieważ chcę zachowac strukturę drewna, a przy lakierze tak nie wyjdzie...jakieś porady, co do oleju, który mam wybrac?

mtsw466
19-04-2011, 20:35
???

mtsw466
20-04-2011, 17:02
Witam zdecydowaliśmy się na taras drewniany. Deski planujemy modrzewiowe. Chcę go wykonac samodzielnie i stąd parę pytań.
Czy zamiast zalewania rur tekturowych betonem jako filarów stelaża można zastosować bloczki fundamentowe ułożone jako punkty podparcia na zagęszczonym piasku? Czy do stelaża nadają się grube belki, zostało nam trochę po zrobieniu więźby. Wymiary belek to 18x10 cm. Czym impregnować te belki żeby wytrzymały jak najdłużej? Czy stelaż kotwić do fundamentu i bloczków? Co ile stawiać podpory? Czytałem gdzieś że muszą być prostokąty 0,9 na 0,6 żeby deski się nie uginały. Co dać pomiędzy bloczek i belkę i pomiędzy belkę i deski? Jakieś plastikowe przekładki? I wreszcie jak powinna wyglądać prawidłowa podsypka pod tarasem? Mam już piach. Czy dac jeszcze geowłókninę i podsypać żwirem. Mamy blisko las i szanse na nieproszonych gości pod tarasem. Czy dać drobną siatkę zabezpieczającą wkopaną do ziemi i przymocowaną do tarasu od spodu? dzięki za jakieś wskazówki.

Abigor
21-04-2011, 19:54
Bloczki betonowe czemu nie, byle wkopać je poniżej głębokości przemarzania gruntu. U siebie mam mini fundament w kształcie litery E i na nim wymurowane z bloczków filary.
Belki sosnowe raczej bym raczej odradził. Nawet dobrze zakonserwowane po 10ciu latach raczej zaczną gnić itp. A konserwować stelaża na bieżąco przeważnie nie ma jak.
Stelaż oczywiście kotwić do filarów. Konieczna izolacja pozioma pomiędzy filarami a stelażem. Typowo stalowa kotwa U.
Co ile stawiać podpory to już trzeba indywidualnie obliczyć. Zależy od konstrukcji, stelaża, desek.
Jako podsypkę pod taras mam: 5cm białego piasku, geowłóknina, 5cm białego piasku i warstwa małych otoczaków coby koty nie urządziły sobie kuwety.

Martiin
24-04-2011, 23:48
nie mozesz a wrecz powinienes : )

Martiin
24-04-2011, 23:50
a jesli chodzi o producenta to ja moge Ci polecic fluggera, maja duzo dobrych produktow do drewna w tym tez oleje

e-mól
29-04-2011, 07:57
planujemy taras z desek sosnowych gr28 dł4,8m ułożonych w poprzek domu na długości 9m.
Chcemy go ulozyć na bloczkach betonowych.
Kilka pytań.
Czy trzeba zagęszczać grunt po zdjęciu humusu?
Folia jakiego typu?
Ile i jakiego żwirku na folię?
Czy pomiędzy bloczek a legar dwać jakąś podkładkę, gumę, papę?

Co ile powinny być ułożone legary wym 4,5x9,5 i co ile pod nimi bloczki?

Jak założyłam legar co70cm i 5 bloczków pod każdym legarem to mi wyszło 70 bloczków, jakaś masakra musi być to wypoziomować i jeszcze spadek zrobić? Jakieś podpowiedzi?

JurekM
06-05-2011, 12:36
Witam!
Przymierzam się do samodzielnego zbudowania tarasu drewnianego na słupach betonowych i łatach i kontrłatach (czy jak to się nazywa).
Ale zastanawiam się co zrobić z miejscem pod drzwiami tarasowymi.
Na dziś mam styrodur i widoczną piankę montażową do tych drzwi.
Jak to zasłonić czy zabezpieczyć, by w przyszłości nie było problemu z wodą, czy innym problemem ????
Dziękuję za pomoc, a może jakieś zdjęcia ktoś ma.
pozdrawiam
Jurek

lilka.w
08-05-2011, 14:55
Mam taras z modrzewia syberyjskiego .Był w zeszłym roku po ułożeniu malowany impregnatem tikkurila.Czy w tym roku ,(trochę wytarł się miejscami), powinnam go pociągnąć tym samym ipregnatem , czy olejem? Czy ten impregnat to też olej ? Przepraszam za naiwne pytania,ale wątek jest długi i trochę się pogubiłam. Czy mogę tą ticcurilą malowac go co roku ,czy lepiej użyż czegoś innego? Będę wdzięczna za odpowiedzi.

chopinetka
08-05-2011, 20:24
Witam

Dowiedz się najpierw czy ten impregnat jest na bazie oleju. Jak nie masz etykietki to szukaj w sklepie albo w googlach. W zasadzie co roku powinno się konserwować drewniany taras, więc ważne jest czym go maźniesz po raz pierwszy.

pozdrawiam

arcobaleno
09-05-2011, 07:40
mayland - jaka swietna leżanka :)

Best.technik
09-05-2011, 11:46
Właśnie jestem świeżo po odwiedzinach u znajomych, którzy mają w mieszkaniu podłogę z paneli z drewna wenge. Podłoga ma trzy lata. Gdy kupowali deski miały one odcień "wenge" czyli kolor bardzo ciemny brąz, momentami nawet czarny. Niestety podłoga uległa niesamowitemu wybarwieniu w kierunku odcienia miodowego, jasnego orzecha oraz o zgrozo w niektórych miejscach w kierunku odcienia szarego. Żałuję, że nie można na tym forum dodać zdjęć...
Nie powiem, podłoga nadal wygląda elegancko ale jeśli ktoś zaplanował sobie dodatki również w odcieniu wenge to może być cokolwiek zdziwiony...
Nadmieniam, że ta podłoga jest ułożona w nasłonecznionym salonie i była olejowana olejem UV.
Teraz pytanie - jeśli takie cuda dzieją się z podłogą wewnątrz domu, to co będzie się działo z deskami ułożonymi na tarasie, gdzie oprócz nasłonecznienia dochodzą takie rzeczy jak deszcz, piasek, mróz, śnieg itp.
A jak wygląda sprawa olejowania? Trzeba je olejować dwa razy w roku, przed sezonem aby je oczyścić z brudu zimowego oraz po sezonie letnim aby zabezpieczyć go przed zimą. Olejowanie wygląda następująco: najpierw zmywamy powierzchnię specjalnym zmywaczem, odczekujemy kilka godzin. Następnie olejujemy raz lub dwukrotnie i znowu czekamy kilka godzin. Po 24 godzinach olej zabezpiecza drewno. Umówmy się: będzie nam się to chciało robić ? I powtarzać to co roku?
teraz już wiem, ze do salonu wybrałabym drewno ale na taras z całą pewnością deski kompozytowe.

miol
09-05-2011, 12:58
........
A jak wygląda sprawa olejowania? Trzeba je olejować dwa razy w roku, przed sezonem aby je oczyścić z brudu zimowego oraz po sezonie letnim aby zabezpieczyć go przed zimą. Olejowanie wygląda następująco: najpierw zmywamy powierzchnię specjalnym zmywaczem, odczekujemy kilka godzin. Następnie olejujemy raz lub dwukrotnie i znowu czekamy kilka godzin. Po 24 godzinach olej zabezpiecza drewno. Umówmy się: będzie nam się to chciało robić ? I powtarzać to co roku?
teraz już wiem, ze do salonu wybrałabym drewno ale na taras z całą pewnością deski kompozytowe.


Będzie się chciało, przynajmniej dla mnie. Malowanie tarasu to ok. 4h to nie jest dużo, dużo więcej czasu zajmuje mi podlewanie trawnika.

ANNNJA
09-05-2011, 14:42
Impregnat Tikurilli to bardzo dobrej jakości środek, malowałam tym ściany 3lata temu- w tym roku jeszcze nie planuję tego robić bo i nie ma takiej potrzeby,
ale przed impregnatem powinnać dać bazę olejową- też z oferty Tikurili, na opakowaniu samego impregnatu pisze o tej bazie,

ale malowanie desek które są w poziomie (a nie pion-jak u mnie) to trochę inna sprawa,

jak ja dopytywałam się czy pod olej powinnam dać impregnat to fachowiec przez tel. powiedział że absolutnie nie bo w ten sposób zamknę pory i uzyskam zupełnie inny efekt niż samym olejem-a przecież o to mi chodzi?
i dlatego swoje deski będę malowała 2razy olejem

gral71
13-05-2011, 08:38
ooo..i o to mi chodziło !!
wielkie dzięki za konstruktywne uwagi.
wymiary tarasu: 8x4m

Kilka dodatkowych pytań na Prv napisze.
Pozdrawiam!

napisz jaką opcję wybrałeś. jak idą prace ?
Przymierzam się do budowy tarasu 5 x 4 i zastanawiam się czy wylewać stopy i układać bloczki -6 sztuk nad ziemią - rozwiązanie pewne ale nie estetyczne.
takie słupy wyglądają pewnie lepiej.

antech
13-05-2011, 18:23
rób wylewane w szalunkach koszt 3m szalunku rurowego to około 80 zł, podzielisz ją na mniejsze i zalejesz, wstetycznie wyglada i trwałe

bartus01
13-05-2011, 20:31
Ja robiłem na słupach - fundament punktowy, wypuszczone szpilki fi 20 na to obejmy słupy drewniane plus cała konstrukcja pod legary .
Legary co 1 m plus wzmocnienia ale moja deska to modrzew po obróbce ca. 3,6 cm.Całość jest ponad gruntem jakieś 30 cm. Na gruncie jest żwir z 10 cm ,na foli ogrodniczej nie ma co tego zagęszczać jesli oczywiście nie układasz legarów na bloczkach. W takiej sytuacji konieczne jest zagęszczenie ale wydaje mi się że to nie będzie długo trzymać poziomu. To jednak tylko moje zdanie...

trabi-wrc
21-05-2011, 08:54
Czytałem, czytałem i się w końcu odezwę w tym wątku... ;-)
Dzisiaj mieliśmy z teściem rozpocząć akcję taras, bo materiał dojechał, urlop jest, jeszcze tylko w poniedziałek wpadnie murarz, żeby postawić 3 słupki klinkierowe, ale nie wadzi to w robieniu konstrukcji.
Taras z modrzewia prawie 40m2 połączony z ok 5 m2 płyt granitowych płomieniowanych w miejscu gdzie kiedyś w przyszłości stanie grill murowany.
Mam pytanie do doświadczonych - na instrukcji olejowania piszą, żeby go nakładać szmatką... nie bardzo sobie to wyobrażam. Na razie kupiłem ławkowca do impregnatów na całą szerokość deski. Najpierw deski impregnujemy Penetrinem a potem Altaxin olej tek (komplet z Altaxu).
Jak będę miał jakieś zdjęcia to wrzucę.

Pozdrav

kornik 1
21-05-2011, 09:18
Niestety podłoga uległa niesamowitemu wybarwieniu w kierunku odcienia miodowego, jasnego orzecha oraz o zgrozo w niektórych miejscach w kierunku odcienia szarego. Żałuję, że nie można na tym forum dodać zdjęć...
To są normalne właściwości tego drewna, ale amatorzy mówią że egzotyki tylko ciemnieją. Niestety także blakną.


Teraz pytanie - jeśli takie cuda dzieją się z podłogą wewnątrz domu, to co będzie się działo z deskami ułożonymi na tarasie
W przeważającej części gatunków będą szarzeć.

kornik 1
21-05-2011, 09:21
na instrukcji olejowania piszą, żeby go nakładać szmatką
Niech sobie tę instrukcję wsadzą w buty. Szmatką się wyciera i wciera, po nałożeniu. Szmatką to można olejować tylko bibeloty, nie duże powierzchnie. Przy dużych powierzchniach jest to mało wydajny sposób.
Musisz oleju jak najmniej zostawić na powierzchni. Pozdrawaim.

trabi-wrc
21-05-2011, 10:07
Niech sobie tę instrukcję wsadzą w buty. Szmatką się wyciera i wciera, po nałożeniu. Szmatką to można olejować tylko bibeloty, nie duże powierzchnie. Przy dużych powierzchniach jest to mało wydajny sposób.
Musisz oleju jak najmniej zostawić na powierzchni. Pozdrawaim.

W porządku, ale nakładanie pędzlem jest jak najbardziej OK ? I potem jeśli są nadmiary to zebrać szmatką? Czy źle kombunuję?

Pozdrav

kornik 1
21-05-2011, 10:11
Z grubsza dobrze kombinujesz, a co do pędzla...
Deska ma głęboki czy płytki ryfel na górze?

trabi-wrc
21-05-2011, 15:32
Z grubsza dobrze kombinujesz, a co do pędzla...
Deska ma głęboki czy płytki ryfel na górze?

Mam obustronnie płytki ryfel trapezowy.

kornik 1
21-05-2011, 17:25
Wałkiem z krótkim włosem, a nadmiar szmatką. Możesz też pędzlem ze sztywnym włosiem, jeśli ryfel będzie zbyt głęboki na wałek. Powodzenia :)

coulignon
21-05-2011, 18:09
Zastanawiam się czy tylko olej? 5 lat temy robiłem altanę ze zwykłej sosny i zabaezpieczyłem ją impregnatem Drewnochron. Po 5 latach trzeba by powtórzyć. To chyba wynik nie do uzyskania przy oleju. Czy są jakieś przeciw jesli chodzi o Drewnochron?

trabi-wrc
24-05-2011, 07:31
Może i tak, ale na altanie nie stoi woda, śniegi itp. a tu jest potrzebna ochrona przed tymi czynnikami raczej.

weteranka
25-05-2011, 10:28
Witam. Jeżeli zły dział proszę przenieść. Chcę zrobić sobie taras ze szwagrem. Tzn. ja swój i on swój. Dużo wiemy już na ten temat ale kilka rzeczy zostaje dla mnie nie wyjaśnionych. Proszę o wypowiedź jakichś fachowców lub kogoś kto miał jakieś doświadczenie.
1. Mam tylko ok 6 cm wysokości pola do popisu. Tzn. od progu balkonu do poziomu wylewki mam 6 cm. A z tego co się orientuję legary są w rozmiarach od ok 5 cm wzwyż, do tego dochodzi jeszcze mocowanie legara do wylewki i grubość deski. Jakie zastosować rozwiązanie? Żeby się zmieścić w tych 6 cm. Można dać coś innego niż legar ? coś co ma 1 lub 2 cm wysokości? i jakie mocowanie wtedy stosować? Jak to się przedstawia technologicznie.
2. Jakie stosować mocowanie legarów do wylewki? czy mogą być to kątowniki które montujemy na kołek do wylewki i na kołek z boku legara? a może przykręcić bezpośrednio legar kołkiem do wylewki?
3.Jak duża powinna być dylatacja między deską a ścianą budynku i w jakim celu ja się robi?
4. jakie stosuje sie odległości między deskami "od-do" i w jakim celu je się robi
5. Gdy już taras będzie cały to na jego końcu (strona najdalej od ściany ) jakie stosować zaślepianie tak by było ozdobne i ładnie wyglądało i nie było widać co jest pod tarasem.
Proszę o porady, Z góry dziękuję.

trabi-wrc
27-05-2011, 10:03
Kurna Olek, poleciałem pędzlem pierwsze deski i po 6 szt. długości 3,5 m zużyłem pół bańki oleju, która miała wystarczyć na 35 m2. Na dodatek kolor zamiast brązowego zrobił się taki czerwonawy (jak mahoń). Pogadałem z człowiekiem z Altaxu i mi jeszcze raz wyjaśnił krok po kroku jak malować i teraz A) mniejsze zużycie B) kolor brązowawy jak planowałem. Niestety teraz nie jestem pewien czy jest dana odpowiednia ilość oleju, ale myślę, że świat się nie zawali, a przed zimą polecę jeszcze raz ale już mopem i będzie ok.
Wczoraj majstry wymurowali klinkierowe słupki i w zasadzie dzisiaj może przykręcimy pierwszą deskę i potem sukcesywnie do końca.

Pozdrav

kornik 1
27-05-2011, 10:08
Mówiłem, żeby wałkiem robić.

jj
30-05-2011, 10:53
Mam pytanie. Czy płytę betonową pod tarasem drewninym należy czymś zabezpieczyć?

kornik 1
01-06-2011, 20:04
Ile dać deskom czasu na przeshnięcie z impregnatu?
bedzie

Czy po zaolejowaniu nie bendzie prześwitywała zielona barwa impregnatu?
bendzie

Deski olejować z dołu i z gury?
yes

Olejować po zmontowaniu czy pżed?
przy markach oleju które wybrałeś, to możesz wcale nie olejować

Co w takim razie na barierki? Lakierobejca?
tym bardziej olej

6. Wszyscy polecają Tikkurile, a co powiecie na tematu łoleju do tarasu Sadolinu?
nie wiesz co wybrać to kieruj się ceną, im droższy tym lepszy

kornik 1
02-06-2011, 08:36
Co do roboty, to uzyskałeś kompetentne porady, a co do poczucia chumoru, to cuż powjedzieć?:)
A marki oleju nie doradzę, bo reklama nie jest tu w dobrym tonie.

luiza_w
03-06-2011, 08:28
Witam!

Poszukuję informacji a najlepiej zdjęć tarasu 2- 3 letniego z bangkiraja odmiana yellow. Podobno nie ciemnieje tak bardzo jak odmiana red. Jestem w trakcie budowy tarasu i okazuje się że drewno na które się wcześniej zdecydowałam Bubinga jest niedostępne. Mój wykonawca przekonuje, że bangkirai yellow da podobny efekt. Pomoże ktoś?

chopinetka
06-06-2011, 10:58
Witam

Jeżeli chodzi o oleje to ja osobiście mam skandynawskiego producenta Ljus Trajolija, ale są jeszcze Koralana - Holzol, osmo, remmers. Trzeba pogooglować. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że deski ryflowane to nie jest najlepszy wybór. Brud niemal wżera się w te rowki, jest problem z wyczyszczeniem. Ja mam do tego jeszcze psy, które wnoszą mi na taras piasek. Jest to dość kłopotliwe w utrzymaniu czystości. Daje rade tylko myjka pod ciśnieniem. Mocno się zastanówcie nad wyborem rodzaju desek.

pozdrawiam

duduś
06-06-2011, 17:23
ja mam ryflowane , i wszystko wyciągam miękką szczotką z odkurzacza ale faktycznie ciężko wyczyścić czymś innym niż odkurzacz :))

lobo0
06-06-2011, 20:56
Witam,
Planuję wykonanie tarasu na słupach betonowych. Wykonałem projekt który prezentuję z prośbą o opinię dotyczącą konstrukcji. Czy odległości i rozmiary legarów i kontrlegarów są ok?
http://lobo.vot.pl/rozne/projekt_small.png (http://lobo.vot.pl/rozne/projekt.png)

fabrus
09-06-2011, 23:33
Witam,

Podepnę się pod temat, bo właśnie jestem na etapie projektowania i przygotowywania się do samodzielnego montażu tarasu na płytę betonową.

Taras będzie miał wymiary ok 3.5 na 3.5 metra, niestesy ukształtowanie terenu wymusiło to, że płyta betonowa pod taras ma ok 60 cm wysokości i chcę całość obudować drzewem.

Mam zamiar wykonać taraz z modrzewia, legary 30x60 mm , deska 28 mm. Legary mam zamiar położyć na gumowych podkładkach na płycie betonowej co 50 cm.

Kilka pytań
1. jak zabezpieczyć płytę betonową? Na płycie jest spadek - jakieś 1,5 - 2%. Myślałem o folii w płynie do stosowania na zewnątrz, może jest coś innego co możnaby zastosować?
2. czy pod deski do obicia boków płyty też używać takich samych legarów jak pod podłogę, czy może jakaś kantówka 20x20 wystarczy?

Załączam obrazki pokazujące jak wygląda mój taras i jak mam zamiar go obłożyć deskami.
http://img18.imageshack.us/img18/262/taras1.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/18/taras1.jpg/)

http://img715.imageshack.us/img715/5707/tarasc.jpg (http://img715.imageshack.us/i/tarasc.jpg/)


Pozdrowienia,
Rafał

ewosek
13-06-2011, 19:48
mam pytanie do tych z Was, którzy maja już swój taras i pokrywali go olejem: Czy olej w miejscach narażonych na słońce będzie blaknąć, czy wręcz przeciwnie, ciemnieć??
Nie mogę znaleźć dobrego koloru na mój taras, tzn. prawie znalazłam, ale waham się między dwoma kolorami.
Może jakiś fachowiec od drewna się wypowie ;)

m.martaw
26-06-2011, 14:07
Jeszcze jedno. Jak ile razy i czym impregnować deski modrzewiowe od spodu przed przykręceniem do stelaża?

Czy ktoś odpowie? Od kilku tygodni przetrząsam internet i pytam... nikt nie odpowiada :( Za kilka dni montujemy modrzewiowe deski a ja nie wiem jak je potraktować od spodu.
mtsw - jak zrobiłeś?

bartus01
26-06-2011, 17:54
JA mam punktowe fundamenty na głębokość przemarzania. szplki fi 20 zabetonowane na nie legary i słupy. wszystko w modrzewiu.
pod tarasem podsypka żwirowa na foli ogrodniczej. Całośc olejowana. Modrzew jest sam w sobie zaimregnowany włąsną żywicą. Olejowanie wyklucza inne oleju impregnaty w przyszłości jak równiez wyklucza wczesniejsze danie impregnatu bazowego bo "olej nie chwyci".Polecam olejowanie.
Pozdrawiam.

michal_mlody
26-06-2011, 19:03
Może pochwalicie się swoimi tarasami.
Z jakiego materiału zrobione, impregnacja itp.

POChP
27-06-2011, 13:47
Po 10 latach deski (sosna) na moim tarasie wołają o wymianę. Taras mam na konstrukcji drewnianej, niezadaszony, obrośnięty z 2 stron winobluszczem (który ładnie wygląda, ale również zacienia taras i utrudnia odparowanie wody). Stolarz zaproponował mi deski klejone – od spodu modrzew a z wierzchu dąb. Lity modrzew odradzał, ponieważ nasłonecznienie może spowodować wydobywanie się żywicy (tak było na dotychczasowym tarasie – żywica niosła się do domu i było nieciekawie). Z tego co widzę, jest to rozwiązanie „nieortodoksyjne” i nie wiem, czy zda egzamin. Czy nie będzie się taka deska rozklejać pod wpływem deszczu/słońca? Cena wyjdzie jak za tańsze drewno egzotyczne - czy deska klejona będzie od niego trwalsza?

kornik 1
27-06-2011, 15:05
W takim razie rada ode mnie, jeśli można:
Całowałbym po rękach takiego stolarza - świetny i uczciwy fachowiec Ci się trafił.

DRAGAPIO
28-06-2011, 13:44
Witam

Mam pytanie do JOAZ, który napisał:
"ad5 Cały taras powinien swobodnie spoczywać na plycie betonowej.Deski powinny być montowane na legarach o ciężarze wlaściwym zbliżonym do materialu,z którego wykonane są deski -co najmniej 850kg/m3. Montaz do legarów met. uniemożliwi naturalny proces wysychania drewna w czasie gorących letnich dni i pęcznienia podczas pogody deszczowej,co w konsekwencji moze doprowadzic do pękania drewna."

czy należy to rozumieć, że legary nie muszą być mocowane do betonowej płyty tarasu? Czy wyginające się pod wpływem warunków atmosferycznych deski nie będą ich unosiły? A jeżeli trzeba je przykręcić to jak gęsto?

I jeszcze jedno pytanie: jak gęsto należy pod legary podkładać gumowe podkładki?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
Piotr

kipsi
03-07-2011, 22:45
chopinetka z ust mi niemalże wyjęłaś kwestię ryflowania w deskach tarasowych.
własnie jestem w trakcie poszukiwania desek na nasz taras i toczę nieustanne boje ze sprzedawcami tłumacząc im, ze ja nie chcę mieć desek ryflowanych.
nie dociera za grosz.
jak dotąd nie udało mi się znaleźć desek nieryflowanych w ramach niższego lub średniego pułapu cenowego. taras chcemy robić sami, więc nie chcemy wchodzić w koszt w razie gdyby coś nie wyszło.
a Ty jakie masz drewno? (jeśli mówiłaś wcześniej to przepraszam, ale czytałam cały watek dawno temu, a dziś weszłam tylko na najświeższe posty.)

Wikeban
04-07-2011, 15:24
Witam. Właśnie zaczynam robić taras o powierzchni 20 m2, całość modrzewia syberyjskiego jedynie legary sosnowe. Część mam zamiar oprzeć na betonowej wylewce ze spadkiem a cześć na wykonanych już fundamentach punktowych. I teraz spokoju nie daje mi pytanie czy legary mocować wkrętami do podłoża betonowego poprzez metalowe kątowniki, czy położyć te lagarki np . na gumowych podkładkach. Generalnie pierwsza koncepcja to kątowniki i mocowanie co 40 cm. Czy ktoś tak ma? Czy cała konstrukcje musi być, nazwijmy to "pływająca"?? W sumie i tak muszę to przymocować do trzech słupków które są poza wylewką. Co o tym myślicie?

kipsi
04-07-2011, 21:24
powodzenia w budowaniu tarasu Wikeban! daj znać poproszę jak będą Ci się sprawdzać legary sosnowe!
gdzieś czytałam, ze legary muszą być z takiego samego drewna jak deska tarasowa. ciekawe na czym ten wymóg jest oparty...

dzabij
05-07-2011, 11:21
powodzenia w budowaniu tarasu Wikeban! daj znać poproszę jak będą Ci się sprawdzać legary sosnowe!
gdzieś czytałam, ze legary muszą być z takiego samego drewna jak deska tarasowa. ciekawe na czym ten wymóg jest oparty...

Z tego co ja czytałem to legary muszą być z materiału o tej samej lub większej gęstości co deska. A wynika to chyba z tego że jak deska zacznie pracować to może wyrwać śróby z legara. Modrzew i sosna być może będa współgrać. Natomiast legar sosna i deska jakiś egzotyk to chyba nie do końca dobre połączenie, aczkolwiek praktykiem nie jestem.

Wikeban
05-07-2011, 18:26
powodzenia w budowaniu tarasu Wikeban! daj znać poproszę jak będą Ci się sprawdzać legary sosnowe!
gdzieś czytałam, ze legary muszą być z takiego samego drewna jak deska tarasowa. ciekawe na czym ten wymóg jest oparty...

O to raczej jestem spokojny. Widziałem juz tarasy legar-sosna i deska -modrzew i wszystko było ok.Modrzew i sosna sa zaliczane do tej samej grupy drewna miekkiego. Gorzej by było gdyby legary były świerkowe ponieważ świerk jest bardzo miękki.

Ale dalej pozostaje pytanie- mocować do podłoża czy nie?

Gingeros
05-07-2011, 21:51
Wałkiem z krótkim włosem, a nadmiar szmatką. Możesz też pędzlem ze sztywnym włosiem, jeśli ryfel będzie zbyt głęboki na wałek. Powodzenia :)

Kornik !!! jakim wałkiem !! czy tyś się chłopie szaleju najadł ?? tylko pędzlem lub ławkowcem jak pędzlem to najlepiej tzw angielskim zawsze wzdłuż włókien starając się odrywając pędzel albo na końcu deski albo w momencie wykorzystania całej farby na pędzlu - tzw miękkie odrywanie w przeciwnym wypadku mogą zrobić się tzw. schody - RAZ JESZCZE ŻADNEGO WAŁKA DO OLEJU !!
no chyba że malujesz farbą olejną ( ftalową ;) )

kornik 1
06-07-2011, 08:53
Szaleju to nie, za to oleju i wina jak najbardziej xD
O jakim oleju piszesz? Jeśli o bardzo rzadkim, to błędu nie popełniasz.

chopinetka
09-07-2011, 14:53
Witam

Ja mam dechy z modrzewia i to krajowego z Makowa Podhalańskiego, kupione na allegro. Legary mam sosnowe i jak na razie wszystko gra. Natomiast olejowałam gąbkami takimi do mycia naczyń. Trochę ich poszło ale moim zdaniem są dobre do tego.

pozdrawiam

Gingeros
09-07-2011, 22:28
Szaleju to nie, za to oleju i wina jak najbardziej xD
O jakim oleju piszesz? Jeśli o bardzo rzadkim, to błędu nie popełniasz.

Kornik zapamiętaj :) że produktami transparentnymi nie maluje się wałkiem - niezależnie od konsystencji ! :) wyjątkiem są bejce do ścian w celu osiągnięcia tzw struktur ale to już całkiem inna historia drewno zawsze wzdłuż włókien pędzlem !! chyba że chcesz to zrobić dla kogoś i byle jak to możesz malować nawet natryskiem :)

coulignon
10-07-2011, 07:15
Kornik zapamiętaj :) że produktami transparentnymi nie maluje się wałkiem - niezależnie od konsystencji ! :) wyjątkiem są bejce do ścian w celu osiągnięcia tzw struktur ale to już całkiem inna historia drewno zawsze wzdłuż włókien pędzlem !! chyba że chcesz to zrobić dla kogoś i byle jak to możesz malować nawet natryskiem :)

Czemu nie natryskiem?

Gingeros
10-07-2011, 11:24
Czemu nie natryskiem?

Ano dlatego że jak pewnie dobrze wiesz drewno ma strukturę włóknistą więc należy wetrzeć preparaty w strukturę drewna a nie tylko je zakleić - wyjątkiem jest odnawianie mebli już malowanych lakierobejcą tam włókna już zostały zasklepione i nie ma potrzeby malowania pędzlem ( choć ja i tam bym malował pędzlem ;) ) natomiast malowanie impregnatami olejami powinno odbywać się zawsze przy pomocy pędzla bądź tzw ławkowca lub tapetowca ( rodzaje szczotek malarskich do dużych powierzchni drewnianych - oczywiście zawsze wzdłuż włókien !!!! )

kornik 1
10-07-2011, 13:37
Kornik zapamiętaj :) że produktami transparentnymi nie maluje się wałkiem - niezależnie od konsystencji ! :) wyjątkiem są bejce do ścian w celu osiągnięcia tzw struktur ale to już całkiem inna historia drewno zawsze wzdłuż włókien pędzlem !! chyba że chcesz to zrobić dla kogoś i byle jak to możesz malować nawet natryskiem :)
Wow!!!
To ze mnie pajac dopiero!!! Jako jedna z pierwszych osób w Polsce zacząłem wybielać podłogi olejem. Meble i przedmioty, które są na zdjęciach w moim profilu też mają zepsute olejowanie! :(
Muszę zwrócić pieniądze wszystkim dotychczasowym klientom. Oj, biada mi biada!
Jest jednak nadzieja! :)
Pojawił się arcymistrz Gingeros! On pozwoli mi uniknąć błędów w przyszłości. W podpisie ma: "O farbach wiem prawie wszystko".
Oczywiście "prawie" nie czyni żadnej różnicy...
Mistrzu, czy można przyjść do Ciebie na termin????????????????????????
Masz czas dla takiego nieboraka jak ja????
Błagam, miszczu, zapłacę Ci wszystkie pieniądze...
Chwała Bogu, że pojawił się ten wspaniały specjalista teoretyk, bo nadal szedłbym złą droga :(
To jak z tym terminem?

cobra1972
11-07-2011, 10:50
Witam wszystki forumowiczów.Jestem tutaj pierwszy raz lecz napewno nie ostatni. Bardzo zainteresował mnie temat budowy wiaty/zadaszenia tarasu. Z napisanych postów w temacie budowa zadaszenia /wiaty mógłbym już spokojnie budować zadaszenie mojego tarasu ( chodzi o przekrój belek , zastrzał.ów itp lecz jak to bywa człowiekowi ciągle mało i razem z żoną obmyśliliśmy rozbudowę tarasu , powiększenie przed zadaszeniem i tu problem gdyż taras nie jest na wysokości ziemi lecz na podwyższeniu ( jak pokazuje rys. ) strzałka pokazuje w jakim kierunku chcemy rozbudować taras, obecny jest wylewany betonem, teraz chcemy dobudować z drewna ( kupiliśmy taki dom z małym czyt. wąskim tarasem - chcemy go poszerzyć ) tak więc dochodząc do sedna jakie muszą być słupy utrzymujące podłogę nowego tarasu i jakie musi być gęste ożebrowanie pod podłogę ( chcemy aby [pod rozbudowanym tarasem była wolna przestrzeń aby móc tam coś położyć np: narzędzia rowery dzieci itp. Nadmienię również że chcemy wysunąć taras na ok 1,5m . Z góry dziękuję za pomoc.

Elfir
11-07-2011, 10:58
a może po prostu zrobisz taras poniżej?

cobra1972
11-07-2011, 19:06
a może po prostu zrobisz taras poniżej?


No fakt tak byłoby najprościej , lecz taka opcja nie wchodzi w rachubę gdyż na tej ścianie ( pod obecnym tarasem mam właz do zsypu na węgiel oraz wbudowaną skrzynkę z licznikiem na wodę oraz wyjście wody na ogród. Tak więc jak mówiłem taras musi być na wysokości obecnego:yes:

Gingeros
13-07-2011, 23:08
Wow!!!
To ze mnie pajac dopiero!!! Jako jedna z pierwszych osób w Polsce zacząłem wybielać podłogi olejem. Meble i przedmioty, które są na zdjęciach w moim profilu też mają zepsute olejowanie! :(
Muszę zwrócić pieniądze wszystkim dotychczasowym klientom. Oj, biada mi biada!
Jest jednak nadzieja! :)
Pojawił się arcymistrz Gingeros! On pozwoli mi uniknąć błędów w przyszłości. W podpisie ma: "O farbach wiem prawie wszystko".
Oczywiście "prawie" nie czyni żadnej różnicy...
Mistrzu, czy można przyjść do Ciebie na termin????????????????????????
Masz czas dla takiego nieboraka jak ja????
Błagam, miszczu, zapłacę Ci wszystkie pieniądze...
Chwała Bogu, że pojawił się ten wspaniały specjalista teoretyk, bo nadal szedłbym złą droga :(
To jak z tym terminem?


Spoko kornik - nikt nie jest doskonały :D:D a tym bardziej ktoś kto używa do "wybielania" oleju :D:D:D masz jeszcze czas zdążysz się nauczyć :D:D:D a jak już troszkę nabierzesz wprawy to użyj amoniaku do wybielenia a oleju do impregnacji i ochrony :):)
Póki co temat uważam za zamknięty szkoda mi czasu na jałowe rozmowy z kimś dla kogo moje jest mojsze :)

kornik 1
14-07-2011, 09:33
Wiedzę masz, ale spór wynikł z mej winy, ponieważ nie napisałem szczegółowo co robi się z tym wałkiem i szmatką.
Nie sprawdziłbym się jako nauczyciel.

Podajcegle
14-07-2011, 12:06
Wejdź na stronę tarassystem.pl Firma Drewex z Radzyminia robi świetne tarasy drewnanie. W systemie Click nie musisz nic kleić, jest na uchwyty wszystko. Forma robi wszystko na wymiar, poleca ekipy, które montują taras bez zbędnego śmiecenia ci w domu. Potrafią zamontować do 28 metrów w jeden dzień. Także nie musisz się męczyć i spokojnie później zrobic sobie grilika na nowym, pięknym tarasie. :)

Wikeban
15-07-2011, 08:09
Czy taras na takich podkładkach, pracując nie zacznie sie za bardzo odkształcać? Ostatnio zwrócone mi uwagę, że tak spoczywający taras może mieć tendencje do wyginania sie w góre na brzegach. Ile w tym prawdy? Jeszcze do niedawna chciałem mocować lagary do wylewki za pomocą kątowników ale od jakiegos czasu myśle od podkładkach. Dodam, że taras 20m2 będzie z modrzewia i połowa będzie nie zadaszona.


Co do podkladek to w marketach budowlanych i na allegro dostępne są różne grubości takich podkładek pod legary.

-budzik-
16-07-2011, 00:07
A czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jakie odstępy powinny być między deskami tarasowymi w miejscu ich "przedłużenia" tzn. w miejscu ich "czołowego" łączenia? (mój taras ma jeden z wymiarów 3,6m i w to miejsce wchodzą dwie równej długości deski).

Czy to się rozumie samo przez się, że ten odstęp musi być taki sam jak w przypadku bocznych krawędzi, czyli w granicach 5-10mm?
Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
pozdrawiam

kornik 1
16-07-2011, 08:09
Zero odstempu.

-budzik-
17-07-2011, 01:01
Dziękuję za informację.
Pozdrawiam

cobra1972
19-07-2011, 10:20
Witam wszystki forumowiczów.Jestem tutaj pierwszy raz lecz napewno nie ostatni. Bardzo zainteresował mnie temat budowy wiaty/zadaszenia tarasu. Z napisanych postów w temacie budowa zadaszenia /wiaty mógłbym już spokojnie budować zadaszenie mojego tarasu ( chodzi o przekrój belek , zastrzał.ów itp lecz jak to bywa człowiekowi ciągle mało i razem z żoną obmyśliliśmy rozbudowę tarasu , powiększenie przed zadaszeniem i tu problem gdyż taras nie jest na wysokości ziemi lecz na podwyższeniu ( jak pokazuje rys. ) strzałka pokazuje w jakim kierunku chcemy rozbudować taras, obecny jest wylewany betonem, teraz chcemy dobudować z drewna ( kupiliśmy taki dom z małym czyt. wąskim tarasem - chcemy go poszerzyć ) tak więc dochodząc do sedna jakie muszą być słupy utrzymujące podłogę nowego tarasu i jakie musi być gęste ożebrowanie pod podłogę ( chcemy aby [pod rozbudowanym tarasem była wolna przestrzeń aby móc tam coś położyć np: narzędzia rowery dzieci itp. Nadmienię również że chcemy wysunąć taras na ok 1,5m . Z góry dziękuję za pomoc.







Powyżej opisany mój problem
CZY JEST KTOŚ W STANIE MI POMÓC. TAK JAK PISAŁEM WCZEŚNIEJ TARAS NIE MOŻE BYĆ POŁOŻONY NA WYSOKOŚCI GRUNTU , MUSI BYĆ KONIECZNIE NA SŁUPACH ( DREWNIANYCH ) Z GÓRY DZIĘKI

q-bis
19-07-2011, 10:44
To ci pomoże?

acerowy
19-07-2011, 16:30
Hej, no podziwiam za odwagę. Tylko gorzej jak coś nie wyjdzie. Ja bym radził zlecić wykonanie tarasu profesjonalnej firmie. Tym bardziej, że jak pisałeś masz tylko 6 cm. Przynajmniej jeden z tarasów zlecić. A drugi już wykonać sam. Proponuję firmę Drewex. Przykładowo 28 metrów kwadratowych tarasu montują w jeden dzień. Obrabiają barierki, docinają jak potrzeba, montaż jest szybki i czysty. Jeśli chodzi o cenę to w systemie click metr kwadratowy tarasu kosztuje 230zł brutto.

Pozdr

Paweł +
19-07-2011, 18:10
Witam
Jeśli chodzi o taras gdzie masz 6 cm wysokości, a zakładam że deska tarasowa nie ma więcej niż 2 cm to zostaje całkiem sporo. Najlepiej w tej sytuacji nie kupować legarów tylko kilka desek więcej i przeciąć je z szerokości na dwie lub trzy części i z nich zrobić legary. Pod legary podłożyć podkładki z plastiku lub twardej gumy o grubości co najmniej 5 mm tak aby woda swobodnie pod legarami przepływała i można śmiało wiercić przez legar i mocować go bezpośrednio do posadzki (pod warunkiem że nie ma pod spodem żadnych pomieszczeń i nie zniszczysz ewentualnej izolacji. Jeśli jest jakieś pomieszczenie proponuję położyć legary bez żadnego mocowania i też będzie dobrze. Dylatacja od ściany i pomiędzy deskami powinna wynieść około 5mm i jest niezbędna ponieważ drewno puchnie i kurczy się.
Pozdrawiam

Paweł

cobra1972
19-07-2011, 18:37
To ci pomoże?
Super dzięki bardzo, lecz jeśli to możliwe to czy mógłbyś mi podać jeszcze jakie kantówki są potrzebne na słupy ( ich wymiar np : 10cm x 10cm czy większe ) tak aby utrzymały ludzi na tarasie razem z meblami ogrodowymi typu leżak stół itp. Z góryn dzięki. A jeszcze jedno pytanie, czy na taki taras potrzeba pozwolenie czy wystarczy zgłoszenie, nadmieniam że już mam część tarasu betonowego i chcę tylko dobudować około 1.5m

pepe2009
21-07-2011, 21:10
Witam..
Zamierzam zbudować taras z modrzewia europejskiego ale dopiero w przyszłym roku. Mam jednak dylemat czy nie lepiej kupić deski już teraz i "przezimować" je w ogrzewanym garażu do czasu montażu aby "podeschły", ewentualnie je dodatkowo zaimpregnować.....może ktoś coś doradzi. ;)

bartus01
21-07-2011, 21:32
Kupic teraz.
Modrzew ma tendencję do kręcenia i w związku z tym lepiej go wysuszyć przed budową.

krawietz
25-07-2011, 12:30
Witam

Jak to z kobietami bywa żona kategorycznie postanowiła zmienić plany tarasu z brukowanego na drewniany i tu pojawił się problem. Jako że taras miałbyć brukowany a działka ma dość spory spadek zostało nawiezione około 1 - 1,2m ziemi z kamieniami zdobytej z parkingu kamienistego. Teraz ma być taras drewniany i w sumie na trzy firmy które oglądały miejsce budowy każda pokazała inny sposób jego wykonania, a ja nie mam pojęcia który wybrać.
Taras ma być narożny - jedna część 522x300 i druga 600x300

Pierwszy pomysł to nawiezienie drobnego żwiru na to co jest (są duże kamienie i nie równo ale mocno ubite) i ułożeniu na bloczkach betonowych kontrlegarów, legarów i deski..

Drugi pomysł do zrobienie w tym nasypie fundamentu punktowego o głębokości 1m czyli nie w stały grunt (wyszło im prawie 70 słupków betonowych) na to legary i deski. Legary w rozstawie co 60 podparte co 120 - 125cm

Trzcia firma mówi aby zrobić belki drewniane 8x12 w rozstawie max co 150 cm podparte na końcach słupami fi 25cm 1,8 - 2m w głąb (czyli w stały grunt)
na to legary 5x10 w rozstawie co 60cm i deski..

Pierwsza opcja jest w sumie najtańsza... druga najdroższa (beton i stal + sporo roboty z wierceniem tych słupów), a co do trzeciej mam obawy czy taki taras nie będzie sie zbytnio uginać...

Krawietz

Paweł +
25-07-2011, 18:17
Witam
Pierwsza wersja jest ok. nie róbmy bunkra z tarasu.
Pozdrawiam
Paweł

marconi_piaseczno
27-07-2011, 11:48
Witam,
Ja też przymierzam się do robienia dwóch tarasów. Nad tarasami mam przewidziane w projekcie przedłużenie dachu a krawędź dachu nad tarasem wsparta jest na 3 filarach, które mają się opierać na stopach fundamentowych. W projekcie mam przewidziane tarasy betonowe jednak chcemy je zmienić na drewno. Mam tylko wątpliwość jak zrobić podparcie tarasu od strony budynku.

marconi_piaseczno
27-07-2011, 12:11
Witam,

Mam pytanie jak zrobić taras drewniany na gruncie. Wyjście na taras jest ok 60 cm. nad powierzchnią terenu. Zewnętrzna strona tarasu w projekcie domu przewiduje oparcie tarasu na 3 drewnianych filarach opartych na betonowych stopach ale w projekcie były betonowe tarasy na fundamencie. My z żoną wolelibyśmy zrobić taras drewniany o lekkiej samonośnej konstrukcji. Ma ktoś z was doświadczenia w podobnych realizacjach?

wikula7
27-07-2011, 14:43
http://www.arbiton.com/pl,page,latwy-montaz.html .
Zajrzyj tutaj .
Powinno być coś takiego .
Pozdrawiam

marconi_piaseczno
27-07-2011, 15:52
http://www.arbiton.com/pl,page,latwy-montaz.html .
Zajrzyj tutaj .
Powinno być coś takiego .
Pozdrawiam

No właśnie nie, bo to jest drewno do montażu na utwardzonej powierzchni jak beton, kostka brukowa a ja mam ziemię.

kornik 1
27-07-2011, 16:51
Ale macie problem. Dąb i akacja nadają się do kontaktu z gruntem bez żadnej izolacji, impregnacji czy innych prezerwatyw :)

marconi_piaseczno
28-07-2011, 09:23
Ale macie problem. Dąb i akacja nadają się do kontaktu z gruntem bez żadnej izolacji, impregnacji czy innych prezerwatyw :)

Tyle, że u mnie jest bardzo mokro;)

kornik 1
28-07-2011, 09:55
Nie szkodzi.

prezmer
06-08-2011, 20:14
Witam

Mam domek z balkonami pod którymi mam miejsce na minitarasy 6m x 1,2m. Balkony są oparte na słupach drewnianych i dalej na stopach fundamentowych. Drewniana ściana budynku jest cofnięta na tyle, że można na ścianie fundamentowej oprzeć jeden z legarów. Drugi legar byłby oparty o stopy fundamentowe.
Problem widzę w odległości tych legarów - 120 cm. Większość desek tarasowych ma grubość maksymalnie 28 mm. Spodziewam się, że nie uzyskam odpowiedniej sztywności takiej podłogi. Rozważałem dołożenie trzeciego "legara" który wisiałby w powietrzu i łączył w połowie wszystkie deski. W ten sposób obciążenie jednej deski przenosiłoby się poprzez legar i wkręty na pozostałe deski.

Czy takie rozwiązanie zadziała? A może są jakieś lepsze metody?

dia
15-08-2011, 13:23
Witam, Laschlo,
mam pytanie: czy Twoj taras jest nad pomieszczeniem, czy na ziemi?
Jak masz zaizolowana plyte betonowa pod spodem?

westham2
20-08-2011, 11:10
mam pytanie, po położeniu tarasu z Bangkirai pojawiły się na niim ślady jak po żywicy. uyte to było dwa czy trzy razy karcherem pojawia się znowu. czy ktoś miał taki problem i wie jak się tego pozbyć?

reni1980
20-08-2011, 20:44
ja mam taras z modrzewia na 50 m2 może 2 deski trafiły się z widoczną żywicą, użytkuję około 2 miesiecy i narazie jestem zadowolona

http://img31.imageshack.us/img31/5664/p1040478k.jpg

http://img843.imageshack.us/img843/3595/p1040475.jpg

Kinga79
06-09-2011, 13:23
Polecam dobrego montażystę tarasów drewnianych i kompozytowych p.Grzegorz Klima tel. 606 323 085.
Działa na terenie południa Polski

Matskocz
16-09-2011, 12:41
Wszelkie ślady żywicy z drewna najlepiej usuwać terpentyną. Co do samego występowania żywicy, to widziałem takie rzeczy w przypadku modrzewia, albo sosny, ale nigdy egzotyka.

Matskocz
16-09-2011, 12:47
Modrzew doskonale sprawdza się na tarasach. Zwróć tylko uwagę przy kupnie, czy sprzedawca faktycznie proponuje Ci modrzew syberyjski, a nie przypadkiem polski. Syberyjski ma więcej słojów, czerwonawe przebarwienia i ogólnie jest dużo tańszy . Co do zabezpieczania, to osobiście jestem zwolennikiem olejowania, mimo, że duże grono osób wychodzi z założenia, iż syberyjskiego nie trzeba zabezpieczać. W niczym nie przeszkodzi, a jedynie może pomóc.

rena rena
18-09-2011, 15:27
witajcie... tarasy z drewna są piękne tylko ta cena... też zastanawiamy się jak zagospodarować kawałek ogródka i najfajniej wyglądałyby deski, ale to chyba cenowe zabójstwo... widzielismy też kompozytowe czy plastikowe deski ale chyba ze 300 zl za metr... drewno pewnie jeszcze więcej... czy jest jakas alternatywa dla sensownego tarasu za kwotę do 150 zł za metr? pzdr

Paweł +
21-09-2011, 19:25
Witam

Szkoda że kolega położył deski z szerokim ryfle do góry może to być mało komfortowe i trudniejsze do utrzymania. Olej powinno się nakładać dwa razy w roku, przed zimą grubiej i zostawić bez wycierania, a na wiosnę jak już deski dobrze wyschną należy umyć taras np. myjką ciśnieniową lub twardą szczotką i nałożyć olej delikatniej, a po 20-30 min. wytrzeć z nadmiaru oleju. Przy takiej pielęgnacji taras nie będzie szarzał i będzie cieszył swoim pięknym wyglądem przez długie długie lata.
Pozdrawiam

Paweł +
21-09-2011, 19:44
Witam

Modrzew syberyjski również potrafi wypacać żywicę i wtedy jest problem bo można ją wnosić na butach do domu. Jeśli chcesz mieć taras to zrób modrzew, jeśli chcesz mieć taras elegancki, trwały i bez problemowy zrób egzotyk np. banki raj lub bardziej odporny cumaru.
Pozdrawiam

lutca
22-09-2011, 10:31
witajcie

my mamy taras z modrzewia polskiego
nie wiem jak teraz ale rok temu w tartakach namawiali na syberyjski za podwójną cenę a taki on syberyjski jak ja królowa angielska
z naszego tarasu jesteśmy bardzo zadowoleni, raz zaimpregnowany, potem warstwa oleju barwionego i druga bezbarwnego
od roku nic się z nim nie stało, nie widziałam żywicy, nie zaszkodził mu lód ani zalegający śnieg, ani słoneczko
a jaka przyjemność latem :)

Lopesjus
22-09-2011, 11:24
Taka deska z WPC kosztuje ok 87 zł brutto za 1 m2, 25 lat gwarancji...

http://www.alterled.pl/zdjecia/GREENDECK/Light%20brownm.jpg

adam998
09-10-2011, 18:51
Witam
Może kolega dać mi namiar na taką deskę za taka cenę ?
Pozdrawiam

lichu7
11-10-2011, 09:55
Posiadam taras z Daglezji ( sprzedawca zapewnił mnie, że jakościowo zbliżone do Modrzewia). Pierwszy raz taraz był pomalowany drewnochronem. Minęło już 2 lata i jak narazie nie mam zastrzeżeń. Co mnie przekonało do tej deski to jej grubość 28mm i cena. Z tego co pamiętam to ok 80 zł za m kwadratowy. Jak co to mogę wysłać zdjęcia na maila dla zainteresowanych.

sylwiap-w29
11-10-2011, 16:48
:) piękny taras reni1980

perm
11-10-2011, 17:57
witajcie

my mamy taras z modrzewia polskiego
nie wiem jak teraz ale rok temu w tartakach namawiali na syberyjski za podwójną cenę a taki on syberyjski jak ja królowa angielska
z naszego tarasu jesteśmy bardzo zadowoleni, raz zaimpregnowany, potem warstwa oleju barwionego i druga bezbarwnego
od roku nic się z nim nie stało, nie widziałam żywicy, nie zaszkodził mu lód ani zalegający śnieg, ani słoneczko
a jaka przyjemność latem :)
Dobra decyzja. Widziałem taras modrzewiowy nie konserwowany niczym który wytrzymał 50 lat. Wytarł się trochę w miejscach gdzie się najczęściej chodzi ale nie na tyle by było to rażące. Poza tym że szary i trochę spękany to wygląda jakby spokojnie miał wytrzymac drugie tyle.

sewerynslowi
25-11-2011, 09:24
no własnie, trzeba przymocować legary do podłoża betonowego, czy nie trzeba?
proszę o pomoc

Sebxyz
25-11-2011, 22:20
Witam.
Mam taras wlaśnie z modrzewia polskiego 50 m2, olejowany olejem Flugera, od lipca tego roku i nic się nie dzieje. Jak widać jeszcze trochę prac mnie czeka: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ef6f42d5fd8c5e5a.html.
Pozdrawiam
Sebxyz

bartus01
26-11-2011, 08:45
Ja też mam z modrzewia krajowego olejowanego i jestem bardzo zadowolony A jak gdzies żywica kapnie to oznaka jego naturalności i wyjątkowego charakteru drewna.

sewerynslowi
03-01-2012, 20:57
i nikt nie zna odpowiedzi?

dzabij
16-01-2012, 09:35
Witam,

gdyby ktoś szukał inspiracji kolorystycznej to zrobiłem próbę. Baza to modrzew europejski. Patrząc na deski od lewej strony zastosowałem :

- deska pierwsza -> olej Saturacyjny firmy Syntilor, kolor tek, niebieska puszka (bo syntilor robi też trochę inny olej w puszcze brązowej / pomarańczowej). Jak widać malowane odcinkami 1/2/3 warstwy
- deska druga -> drewnochron kolor orzech (malowanie na kolejnych odcinkach 1/2/3 warstwy)+ dwie warstwy bezbarwnego oleju Syntilor w brązowej puszce
- deska trzecia - na 1/3 olej bezbarwny Syntilor brązowa puszka 2 warstwy, na 2/3 deski dwie warstwy oleju Syntilor kolor palisander w brązowej puszce

http://img141.imageshack.us/img141/8672/p1130131.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/141/p1130131.jpg/)

Najlepiej aplikował się olej z "niebieskiej" puszki.

Teraz próbkę wystawiam na kilka miesięcy na dwór, zobaczymy jak kolor i powłoka będą wyglądały za jakiś czas, wtedy podejmę ostateczną decyzję czym zabezpieczam drewno. Przy okazji przetestuję też "autorski" system niewidocznego montażu na płaskownikach aluminiowych, nie ukrywam że wkręty przez deskę nie do końca mi się podobają a rozwiazania fabryczne niewidocznego montażu mają poronione ceny (~ 5 pln za jedną blaszkę a mi potrzeba ponad 1000 szt ....)

Pozostałe zdjęcia :

http://img848.imageshack.us/img848/3285/p1130132.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/848/p1130132.jpg/)

http://img42.imageshack.us/img42/5629/p1130135h.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/42/p1130135h.jpg/)

http://img407.imageshack.us/img407/4973/p1130136.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/407/p1130136.jpg/)


Pozdrawiam

Dawid

chopinetka
16-01-2012, 20:59
Witam

mamy 15 m3 desek świerkowych sezonowanych - jest w ogóle sens przeróbki tego na taras?
może przy zastosowaniu odpowiednich farb będzie wytrzymały?
dzięki za wszelkie opinie

Proponuję spróbować, dobrze zaimpregnować na pewno parę lat wytrzyma, bo nie ma się co oszukiwać dwudziestu lat nie da rady :no:
pozdrawiam

duduś
18-01-2012, 18:30
najpierw pokost lniany potem farba

Wyoming8213
09-02-2012, 21:01
aA mam konkretne pytanie do osób zajmujących się tarasami, gdzie używają niewidocznego montażu, jaki system do takiego montażu używanie i jest sprawdzony ?
Jak mocujecie "pierwszą" deskę, np. przy ścianie, lub która zaczyna taras, tak żeby nie było widać mocowania ?

artur.k
26-02-2012, 18:53
Witam,
proszę znawców o pomoc w temacie doboru przekrojów legarów pod taras wykonany z drewna sosnowego. Całość będzie zawieszona ok 1,5 metra nad powierzchnią gruntu. Podparcie legarów przewiduję co 3 metry - tzn: ściana domu -> ok 3 metry ->podparcie legaru -> 3 metry -> podparcie legaru. Legary planowałem dać w odstępie od siebie w odległości 75 cm. Na te legary pójdą jeszcze drugie legary - łaty już o mniejszym przekroju i na to dopiero deski.
Część legarów będzie tylko 3 metrowa więc tylko dwa punkty podparcia, 6 metrowe - trzy punkty podparcia.
Legar A - planuje przekrój 7x14 - odstępy co 75 cm
Legar B - planuje przekrój 4x5 - nie wiem jakie odstępy?
Belka C to punkt podparcia legarów tych 7x14
Na to pójdą deski sosnowe, myślałem o grubości 32mm.

103284
Proszę o podpowiedzi co i jak.

artur.k
28-02-2012, 07:11
Ludzie pomocy - dzisiaj muszę dostarczyć drzewo do tartaku i podać przekroje do przetarcia

kornik 1
28-02-2012, 09:20
7x14 powinno Ci wystarczyć. Nie będziesz jeździł tam czołgiem?

artur.k
28-02-2012, 09:25
nie będę jeździł czołgiem. To ma być taras o powierzchni 42m2, pierwotnie miał być zawieszony nad ziemia ale teraz już wiem że przestrzeń pod nim zasypię ziemią.

nowapodloga
28-02-2012, 21:11
14*7 wystarczą ale gurne powinny być 4x6
ale górne legary powinny być co 40/50cm zależy jaką szeroką deske chcesz położyć im szersza tym rozstaw mniejszy chodzi o prace drewna

nowapodloga
28-02-2012, 21:13
14*7 wystarczą ale górne powinny być 4x6
górne legary powinny być co 40/50cm zależy jaką szeroką deske chcesz położyć im szersza tym rozstaw mniejszy chodzi o prace drewna

artur.k
29-02-2012, 09:00
Zastanawiam się czy nie zmniejszyć odległości pomiędzy legarami 7x14 i zrezygnować z tych 4x6 a deski będą grubości 40mm

nowapodloga
29-02-2012, 10:08
musisz patrzeć na układ deski tarasowej po zmianie zmieni ci się kierunek desek
a zmniejszyć musisz do szer 40/50 cm

artur.k
29-02-2012, 12:52
ok, a co sądzicie o podparciu legarów co 3 metry po długości. Mam teraz zrobioną prowizorkę na odcinku 3 metrowym podparte w dwóch punktach - na końcach legarów i jest ok - stąd wniosek że odległości są ok.

bietka19640904
05-03-2012, 14:51
Witam.Modrzew zakupiony ale teraz mam dylemat czym go zaimpregnować? Mam domek letniskowy,legary będą na bloczkach betonowych.Podzielcie się proszę doświadczeniem i podpowiedzcie czym i w jakiej kolejności i odstępach czasowych impregnować.

bietka19640904
06-03-2012, 05:11
Jestem w tym samym punkcie co Ty wówczas.Jak rozwiązałeś przedstawione tu problemy?

aniunia81
20-03-2012, 07:57
Witam,

mamy już wylane ławy tarasu i wymurowana "obramówkę" która jest pierwszym stopniem (będą dwa i jeszcze podwyższony teren, żeby nikt nie pomyślał, ze tak wysoko mamy pierwszy stopień :)). Niestety dopiero na tym etapie stwierdziliśmy, że ten tylny taras chcemy z desek tarasowych. Dlatego proszę o poradę jak to zrobić, czy zalać taras, pokryć papa i do tego legary i deski czy jakoś można bez zalewania, tylko jak wtedy ma woda odpływać? - nie wiem, nie znam się :( Dodam jeszcze, że nie chcielibyśmy burzyć tego co jest.

Będę wdzięczna za pomoc :)

niktspecjalny
20-03-2012, 08:42
Może ja ponieważ kilka lat temu miałem podobny problem i trochę to zabałaganiłem.Tak jak u ciebie na początku był pomysł aby środek również tak jak u ciebie pozostawić pod kostkę brukową.Małża widziała ich setki......i właśnie najgorzej jak szukasz inspiracji i zaczynasz węszyć i chodzić po znajomych i podglądać.Zobaczyła kamień taki nierównomierny który ją uwiódł :D.U następnych zobaczyła drewniany i taki pozostał.Do tego stopnie ,że dach mi przedłużali by zakrył właśnie drewniany taras.Środek został zalany położono legary zrobiono spadki,pomalowano,dorobiono barierki (teraz będą jeszcze ażurowe ścianki po bokach takich jak u ciebie,by zatrzymać wiatr bo jajka wylatywały ze skorupek :D;D;D ).Zanim taras położono, małża wpadła na pomysł , aby go odkurzać pod spodem ,stolarz zrobił go podnoszonym.Więc widzisz pomysłów jest trochę.

wio
20-03-2012, 09:24
Podłoże wystarczy wyrównać i ubić. Na to warstwę klińca, tłucznia ,żwiru łupanego /kamień/ minimum 5cm.Ubić i wyrównać z minimalnym spadkiem. Dalej impregnowane łaty i impregnowane , riflowane deski ,modrzew , sosna ,mocowane wkrętami czarnymi 70 do karton gipsu. Impregnować co 3 lata .Trwałość 15-20 lat.Pozdrawiam

niktspecjalny
20-03-2012, 09:40
Podłoże. Jest nim warstwa zagęszczonego piasku (co najmniej 10 cm). Jeśli zmiesza się go na sucho z cementem w proporcji jeden worek (25 kg) na 10 m2 powierzchni, uzyska się stabilne i przepuszczalne podłoże, które po zagęszczeniu gotowe jest do ułożenia nawierzchni. Płyty układa się zazwyczaj na styk lub z niedużą szczeliną. Kostkę z kamienia lub betonu kładzie się na wyrównanej i ubitej warstwie piasku...... Deski układa się na drewnianych lub metalowych legarach i mocuje za pomocą śrub lub wkrętów. Powinny być zaimpregnowane i mieć odpowiedni przekrój. Ważne, by pozostawić między nimi odstęp (ok. 1 cm), który umożliwi prawidłową wentylację przestrzeni pod podłogą.

taki mały fachowy cytacik

pepe2009
20-03-2012, 10:36
Podłoże wystarczy wyrównać i ubić. Na to warstwę klińca, tłucznia ,żwiru łupanego /kamień/ minimum 5cm.Ubić i wyrównać z minimalnym spadkiem. Dalej impregnowane łaty i impregnowane , riflowane deski ,modrzew , sosna ,mocowane wkrętami czarnymi 70 do karton gipsu. Impregnować co 3 lata .Trwałość 15-20 lat.Pozdrawiam

Trochę mnie te wkręty zastanawiają....;)

niktspecjalny
20-03-2012, 10:39
Trochę mnie te wkręty zastanawiają....;)

Jemu chodzi o takie:

http://www.dromet.pl/pl/produkt/wkrety/wkrety-fosfatowane-do-mocowania-plyt-gipsowo-kart-z-gwintem-do-drewna-wgd

wio
20-03-2012, 12:25
Trwałość wkrętów jest wystarczająca przy drewnie iglastym , a montaż błyskawiczny przy pomocy wkrętarki. Szpary między deskami minimalne lub wcale jeśli drewno nie suszone.Pozdrawiam

nowapodloga
22-03-2012, 23:51
proszę się trochę zastanowić jak pisze się o wkrętach czy szparach w desce tarasowej


to są wkręty do pgk anie do konstrukcji drewnianej tarasu

przy mocniejszym dokręceniu łeb odpadnie po za tym woda da plame koło wkręta
do deski na zewnątrz używa się wkrętów z stali nierdzewnej albo specjalnych odo deski taras
niestety cena ich jest znacznie wyższa od gk od 54gr do 85gr szt a na każdy legar potrzeba 2 a na m2 okolo36

szpary drewno egzotyczne i krajowe w warunkach wilgotnych może przybrać nawet do 6% co daje nam przykład deska 140mm +6%=148,
nie wierzycie przejdźcie się po osiedlach i popytajcie mam teraz zleconą renowację tarasu powierzchnia bardzo duża
3 zimy nic zatrważającego się nie działo a teraz porozsadzało deski do góry ,deski aż tak ściśnięte że boki mają zmiażdżone i porozrywane do góry postaram się nie długo pokazać zdięcia

co do postu

można nic więcej nie robić położyć na dół agrowłuknine do dadkowo kilka słupków z bloczków na to legary i deski szczegóły na priv

artur.k
29-03-2012, 14:33
U mnie stanęło na razie na tym że drzewo na konstrukcje mam już na podwórku, deski tarasowe mam zamówione z sosny - grubość ok 32-35 mm. Muszę teraz przygotować ściany które będą zasypane ziemia pod ten taras i może do jesieni się wyrobię ze wszystkim na gotowo.

marconi_piaseczno
29-03-2012, 15:20
Deski należy zaimpregnować olejem do tarasów, który znacznie przedłuży trwałość konstrukcji.

Możesz polecić jakiś konkretny, przetestowany olej.
Nie chciałbym eksperymentować.

trabi-wrc
30-03-2012, 14:09
Altaxin - właśnie kupiłem puszkę, żeby zrobić wiosenną renowację;-)

pozdrav

mazo
02-04-2012, 08:36
aA mam konkretne pytanie do osób zajmujących się tarasami, gdzie używają niewidocznego montażu, jaki system do takiego montażu używanie i jest sprawdzony ?
Jak mocujecie "pierwszą" deskę, np. przy ścianie, lub która zaczyna taras, tak żeby nie było widać mocowania ?

Też mnie to interesuje, bo najprawdopodobniej mój obecny taras (roczny) jest do rozbiórki, następny planuję bez widocznych wkrętów, nie wiem tylko, jaki system wybrać i czy to ma sens.

ghost34
03-04-2012, 08:33
mozesz to zrobic dwojako albo nawiercajac spaxa tak aby lepek wszedł .okolo 2-3 mm w deske (ponizej)
albo na legar od spodu dac listwe w poprzek deski i ja wkrecic od spodu..tą zas listwe razem z deska przez szczeline pomiedzy deskami zamocowac do legara..nalepiej na takiej listwie zrobic 2-3 deski poczatkowe.

mazo
03-04-2012, 08:45
Dzięki, przekażę majstrowi, ten pierwszy sposób może nawet próbował stosować, ale chyba kiepsko mu wyszło...:
https://lh3.googleusercontent.com/-bhssRJmgUTM/T3mocVPU8II/AAAAAAAAISU/aIb52eadZeg/s720/IMGP9254.JPG

ghost34
03-04-2012, 09:11
hmm modrzew nie jest wdziecznym materialem..i po jaka cholere ci laczenia od czola..na tarasie strasznie dlugi?

jarekparkiet
03-04-2012, 09:23
Możesz polecić jakiś konkretny, przetestowany olej.
Nie chciałbym eksperymentować.

Bardzo dobrze sprawdza się olej do [ moderowano - reklama ] tarasów drewnianych firmy Woca

mazo
03-04-2012, 09:43
hmm modrzew nie jest wdziecznym materialem..i po jaka cholere ci laczenia od czola..na tarasie strasznie dlugi?

Hmm... nie bardzo rozumiem. Teraz jest tak:
https://lh3.googleusercontent.com/-yRCfz0QgHd0/T3moeczoXUI/AAAAAAAAISc/2667z3rq1ZI/s512/IMGP9255.JPG

Taras ma 15m, teraz legary mają być zburzone, wylane od nowa w innym kierunku i deski położone w drugą stronę.

ghost34
03-04-2012, 09:56
generalnie dazy sie do tego jesli jest taka mozliwosc aby taras byl na dlugosc z jednego elementu..czyli dlugosc tarasu dajmy na to 4mb ..czyli deski 4,10-4,15.dlugie..(aby potem było z czego sciac i wyrównac...

ghost34
03-04-2012, 09:56
który kosztuje za litr?..i jaka jest jego wydajnosc..

jarekparkiet
03-04-2012, 19:48
który kosztuje za litr?..i jaka jest jego wydajnosc..

Koszt 2,5 l to wydatek rzędu 235 zł, czyli 94 zł/1l, a wydajność 12-15 m2/1l

ghost34
04-04-2012, 17:28
hmm to nie takie drogie trzeba raz czy dwa razy? czy sa koloranty w nim ..w jakich deseniach wystepuje jesli sa ?

jarekparkiet
04-04-2012, 20:32
hmm to nie takie drogie trzeba raz czy dwa razy? czy sa koloranty w nim ..w jakich deseniach wystepuje jesli sa ?

W przypadku drewna chłonnego dwukrotnie, a co do kolorów gama jest spora: naturalny, bangkirai, teak, sosna, kasztanowy, modrzew, orzech, biały i jeszcze kilka innych. Sam używam często olejów tej firmy i z pełnym przekonaniem mogę je polecić.

AdrianRumia
09-04-2012, 17:26
Witam wszystkich uzytkowników, chciałbym zbudować taras a może raczej podest drewniany, ale na środku działki, niepołączony z domem. Moje pytanie brzmi: jak zbudować podest który jest praktycznie RÓWNO z podłożem a nie wystaje ponad co najmniej na szerokość deski. Wygląda to jakby deski tylko lezały na trawie. Jakie tam są legary i konstrukcja podporowa? JAkieś pomysły. linki albo schematy budowy? Z góry dziękuję
Adrian

ghost34
10-04-2012, 13:19
hmm nie za bardzo nie ma przewiewu pod spodem...

trabi-wrc
10-04-2012, 13:41
Ja bym wybrał ziemię np w kwadrat, obrobił krawędź kostką, palisadą itp.
Potem posadowiłnym bloczki, stopy fundamentowe lub podobne. Wyłożył dół agrowłókniną i przysypał żwirem. Zamocował legary, położył deski.
Ja robiłem bloczki betonowe osadzane w dołkach na zaprawie i do tego pręty gwintowane w otworach wklejane na żywicę. Od dołu i góry legara podkładka i nakrętka. Ta konstrukcja stoi od roku i nie wydaje się być wątła ;-)

Duchu, jeśli pod spodem będzie dość miejsca, to myślę, że nie powinno to stanowić problemu. Pytanie tylko jak to ma być duże, żeby zrobić spadek np 1% i jednocześnie licować to z terenem.

Pozdrav

ghost34
10-04-2012, 14:29
hmm oby mu tylko nie kisło..wyobraz sobie dobry opad..przeciez legary..bez przeswitu..i deska na poziomie..ziemi..beda w wodzie..generalnie..podnioslbym to na przynajmniej 18-22 cm (standartowa wysok schoda)..
hmm i zalezy od wlk nie jeden ale od 3 do 5 % spadek..

AdrianRumia
10-04-2012, 18:29
Dzięki za zainteresowanie i rady. W załączniku przesyłam zdjęcie poglądowe- o co mi chodzi. A tak przy okzaji może ma ktoś sprawdzonego dostawcę drewna tarasowego- sosna lub modrzew? na balkonie mam massarandubę, ale na wolnostojący taras to za dużo tego pójdzie.

Anndzia
20-04-2012, 18:38
Ja właśnie zamówiłam modrzew ryflowany w tartaku na 40 m2 tarasu. Na podkarpaciu to mogę polecić, bo transport własny;)

AdrianRumia
25-04-2012, 10:21
Mam jeszcze jedno pytanie. Zaproponowano mi w dobrej cenie deski tarasowe z modrzewia- surowe. Będą położone na taras o którym pisałem wyżej oraz na balkony. Pytanie pojawia się jak zaimpregnować deski. To, ze olejować- to wiem, mam massarandubę na innym balkonie. Ale czym ZAIPREGNOWAĆ przed olejowaniem? Jakieś sugestie? Jak przeprowadzić ten proces, czym, jakie odstępy czasowe?
Z góry dziękuję za podpowiedzi. Adrian

trabi-wrc
25-04-2012, 10:43
Cześć - ja impregnowałęm preparatem PENETRIN, a olejowałem olejem tego samego producenta - Altaxin.

Impregnacja to nie jest skomplikowana czynność - pilnuj tylko, żeby pokryć obficie (ale nie tak, żeby się lało) powierzchnię drewna. Preparat przezroczysty, nie plami jak zielone impregnaty :D

Pozdrav

AdrianRumia
27-04-2012, 15:15
Dzięki za podpowiedź. Jeszcze jedno małe pytanie: chcę zaolejować inny balkon z massaranduby. Ale olej z niej całkiem nie zszedł miejscami, w rowkach desek pełno starego oleju, zczerniał i paskudnie wyglada. Czy można to jakoś chemicznie usunąć, żeby położyć nową świeżą warstwę?

MMat
29-04-2012, 21:49
Witam,

wkrótce chciałbym wykonać taras z desek WPC.
Na razie za oknem tarasowym tylko glina. Chciałbym już przygotować podbudowę pod taki taras.
Nie chciałbym lać całej płyty.
Myślałem żeby zrobić słupy na głębokości ok 50cm a całość wyłożyć geowłókniną i podsypać żwirem, ale jak widzę, że podparcie pod legary powinno być co max 50cm to wychodzi, że może lepiej wylać wszystko.
Gdzieś widziałem że polecano zrobienie podbudowy jak pod kostkę ale znowu nie bardzo jest do czego przykręcić legary.

Tak jak pisałem u mnie na razie glina.
Proszę o praktyczne porady jak przygotować grunt pod taras z desek.

pozdr
Marcin

AdrianRumia
01-05-2012, 16:16
MAm teraz jeszcze większy problem. Zaolejowałem balkon z massaranduby olejem koloryzowanym OSMO MASSARANDUBA i... cały wygląda jakby pomalowany został ordynarną brązową farbą, efekt fatalny. Żałuję, ze nie zdecydowałem się, jak w latach poprzednich na marketowy 3V3. Czy ktoś wie, jak to naprawić? jak usunąć ten cholerny brązowy olej?

mazo
01-05-2012, 16:51
Współczuję, fachowcy zaraz na pewno zaproponują Ci środek do zmywania oleju. A olej 3v3 - rzeczywiście byłeś zadowolony? ja w tej chwili mam zaolejowany taras tym środkiem i wydaje mi się, że jest kiepski, nie wchłaniał się dobrze, zostawała taka lakieropodobna maź. Jeśli uda mi się doprowadzić do porządku mój taras, tym razem chciałam zmienić olej...

tedasss
01-05-2012, 16:54
Witam.
Ja zrobiłem taras o wymiarach 3x7m z deski ryflowanej - modrzewiowej.
Na zagęszczonym podłożu (kruszywo i gruz) ułożyłem bloczki "14". Jako obrzeże ustawiłem rolkę z kostki granitowej na podbudowie betonowej.
http://img339.imageshack.us/img339/2104/img0014pu.jpg

Do nich za pomocą kątownika stalowego i klinów plastikowych przymocowałem modrzewiowe legary o wymiarach 6x9 cm. Rozstaw legarów około 50cm.
http://img191.imageshack.us/img191/8048/img0037hn.jpg

Na górę za pomocą wkrętów zewnętrznych rawl przykręcona została deska modrzewiowa. Deska została 2 razy zaimpregnowana impregnatem Sadolin BASE i 2 razy olejem Sadolin Superdeck Palisander.
http://img689.imageshack.us/img689/2376/img0161up.jpg
http://img441.imageshack.us/img441/9665/img0163qt.jpg
http://img705.imageshack.us/img705/6364/img0157vo.jpg

Efekt ogólny jak dla mnie super. Mam nadzieję że trochę poleży:)

PS. koszt całkowity około 2500 zł.

AdrianRumia
01-05-2012, 17:48
Współczuję, fachowcy zaraz na pewno zaproponują Ci środek do zmywania oleju. A olej 3v3 - rzeczywiście byłeś zadowolony? ja w tej chwili mam zaolejowany taras tym środkiem i wydaje mi się, że jest kiepski, nie wchłaniał się dobrze, zostawała taka lakieropodobna maź. Jeśli uda mi się doprowadzić do porządku mój taras, tym razem chciałam zmienić olej...

Trzeba dobrze wytrzeć potem szmatką. Metoda mokre na mokre mi się całkiem dobrze sprawdzała.
CZekam na propozycje fachowców na temat tych środków do zmywania. Według zdjęć i instrucji poinien wyjść kolor półprzeźroczysty, z zachowaną strukturą drewna- a wyszła brązowa bejca, zaklejająca całą powierzchnię jednolitą powłoką. Jak m ożna uratować te deski?

mazo
01-05-2012, 19:19
Dzięki za radę, więc może nie olej do niczego, tylko wykonawca się nie znał...

Mikolaj5
01-05-2012, 20:45
Witam,
Prosze zarekomendujcie jakies firmy (sprawdzone) wykonujace tarasy drewniane. Ja jestem na razie na etapie projektowania domu a co do tarasu to mam metlik w glowie jak moglby on wygladac. Moze byc na PW. Budowa okolice Warszawy.
Pozdrawiam,

Anndzia
04-05-2012, 18:25
Witam. Gdzie mogę znaleźć informację jak zabezpieczyć drewno na taras. Mam kupiony deski modrzewiowe i legary też modrzewiowe. Na wierzch tarasu mam olej do tarasów tikkurila. Olej ze względu na cenę chcę dać tylko na wierzch, a spód desek i legary, które będą niewidoczne zabezpieczyć innym środkiem. Czy w ten sposób można?

I kiedy impregnować legary prze położeniem czy po? Tak samo wierzch tarasu, już gdy będzie gotowy?
Pewnie moje pytania są banalne, ale kiedyś się trzeba dowiedzieć?

A tak wygląda kawałek mojej deseczki pomalowany 1 raz olejem;

https://lh6.googleusercontent.com/-h1YqvvTk0zA/T6QQtk4nqkI/AAAAAAAAAys/kLfIyBgyiI8/s640/P1090539.JPG

Bardzo proszę o pomoc.

jaalicja
04-05-2012, 19:13
u mnie tez glina i podobny dylemat - bo taras planuje drewniany....

Olleo
05-05-2012, 19:12
Ile ma byc powierzchnia tarasu nizej od progu drzwi tarasowych?

Małgotka
06-05-2012, 19:21
Witam, moze ktos ma pomysl co zrobic z trasem wykonanym ze starych beli drewnianych, pochodzacych z rozbiorki. Wyglada urokliwie, ale na tarasie gdzie nie gdzie sa uskoki do 0,5 cm. Chcialam to wycyklinowac i potem ladnie poolejowac. Przyjechala ekipa, zobaczyla i...pojechala mowiac, ze sie nie da ich sprzetem. Za wszelkie rady bede wdzieczna, bo nawet zabezpieczyc teraz tego nie moge i moknie mi od roku:(.

Yorey
06-05-2012, 20:50
nada się? Ewentualnie czym zrobić ryfle? I czym to zabezpieczyć? Z czego zrobić legary?

Marek-B
06-05-2012, 21:20
Daj jakieś fotki tych belek . Jak duże zniszczenia? Będzie łatwiej coś doradzić.

fredi07
06-05-2012, 22:50
Nie nada się. Dąb ma barwnik (galasówka) i woda barwi go na czarno. Czarny dąb- marzenie ale na tarasie nie dojrzeje. Dąb po latach w wodzie jest czarny i twardy jak skała. Tnie się go tarczami diamentowymi. Materiał na fortepiany, pianina i ekskluzywne meble.Deska na tarasie po deszczach zrobi się tylko brunatna z zaznaczoną granicą zacieku.

Małgotka
06-05-2012, 23:54
Belki byly wczesniej scianami malej stodoly, przez kilkadziesiat lat. Odzialywalo na nie slonce, deszcz itp. Grubasne bele wlasciwie, szerokie na 30cm i grube na 20cm. Pan, ktory to robil bardzo sie staral, ale glowa muru...i ja to rozumiem. Bele sa po prostu dotkniete zebem czasu, maja dosc glebokie rowki i uskoki, ale wybralismy najzdrowsze. Nie dalo sie tylko uzyskac gladkosci jak przy nowych i zastanawiam sie czy jest jakas metoda na wygladzenie takiej starej powierzchni. Zdjecia na razie nie mam jak zrobic.

Marek-B
07-05-2012, 05:56
Zostaje tylko struganie , mozolne , strugiem elektrycznym . Trzeba zebrać tak z 1 cm przynajmniej.

Małgotka
07-05-2012, 20:44
Dzieki bardzo. Sprobuje.

Olleo
11-05-2012, 05:08
Witam,

mam czesciowo wylana plyte betonowa (ok 1m od sciany i 6m szeroko) przylegajaca do sciany budynku (czesci niepodpiwniczonej). Z roznych przyczyn nie bede jej skuwal, wiec taras z desek ryflowanych czesciowo bedzie na niej osadzony, a czesciowo na opasce betonowej lub kotwach. Poniewaz plyty skuwal nie bede, wiec zastanawiam sie nad termoizolacja pozioma 10cm XPS na plycie na calej szerokosci i dlugosci, a na to dopiero wylewka. Pytanie - ile minimum cm musze miec na legary, ktore beda do wylewki przymocowane + deski na legarach? Mam nad plyta ok. 20-21cm do poziomu zero przy drzwiach tarasowych i obawiam sie, ze nie starczy.

bilczur
20-05-2012, 19:06
Witam

Mam 7 cm aby ułożyć taras drewniany. Czy zmieszczę się w tym wymiarze ? Deska ma grubość 28mm. Wystarczy miejsca na legary ?
Taras będę układał na wylewce betonowej

Pozdrawiam

Blechert
20-05-2012, 21:52
Jeżeli legarami będą deski to zmieścisz się.

situla
22-05-2012, 08:35
Witam Wszystkich i bardzo proszę osoby doświadczone w temacie egzotyków, o pomoc.
Otóż mam od 2 lat taras z drewna egzotycznego garapia. Olejowany i odszarzany raz w roku na wiosnę. Za pierwszym razem, po roku użytkowania, taras odszarzany był przez mojego "wykonawcę" za pomocą kwasu szczawiowego. To jego metoda, twierdzi że skuteczna. Potem zaolejowany Owatrolem D1.
W tym roku odszarzaliśmy i olejowaliśmy go sami. Środkami firmy Owatrol.
Najpierw środkiem Aquanett a potem olejem D1.
Niestety jak dla mnie taras za równo rok temu jak i teraz nie uzyskał już swojej pierwotnej barwy i czystości. Jest ciemnobrązowy, miejscami deski szare, rózne plamki, jakby ciągle niedoczyszczony? Nie widać jego pięknych wzorów ani miodowego koloru takiego jak elewacja która też jest z tego samego gatunku drewna, ale nie jest tak narażona na działanie czynnników atm. więc nie poszarzała. Proszę o poradę co zrobić aby taras uzyskał swój prawdziwy kolor i jak go doczyścić?

situla
22-05-2012, 08:44
A tak wygląda teraz:(

https://lh5.googleusercontent.com/-ELafGT2Yr-4/T7i6OC8QCoI/AAAAAAAAAuE/6JMTnJdwOPc/s1024/DSC_5511.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-ZDXifOkFA4E/T7i6IMzlUhI/AAAAAAAAAtA/yCFjyqQkbeo/s1024/DSC_5504.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-B5kB5zUOsEQ/T7i6H2ouqlI/AAAAAAAAAs8/0GSi24_fbDE/s1024/DSC_5503.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-A1g1KMQA56k/T7i6KtmnKHI/AAAAAAAAAtY/tJLc8L79EEc/s1024/DSC_5506.JPG

situla
22-05-2012, 11:42
Tak wyglądał zaraz po pierwszym roku użytkowania po pierwszym olejowaniu.

https://lh4.googleusercontent.com/-6-5h4jMKKZs/T7tqcwPZDMI/AAAAAAAAAuY/0XyipR0mOxI/s112/-14172800727C3CFCF6.png

https://lh4.googleusercontent.com/-0E-DPp0Kszg/T7tqdOz8U6I/AAAAAAAAAug/_O1MsdWlvb8/s112/-141728003963412CB1.png

https://lh5.googleusercontent.com/-3onbsJ2sYQw/T7tqdWvUmrI/AAAAAAAAAuk/rM0Ywd2BpK4/s112/-14172803945C21F039.png

Akrimka
24-05-2012, 12:20
Witam
Przymierzam sie do tarasu z deski modrzewiowej 30x140x3500. Wymiary tarasu 3.5x6.1m,. Wszytko to bedzie położone na wylanym betonowym tarasie wylanym na gruncie, taras jest na solidnym fundamencie. Ponieważ jakość betonu jest nie najlepsza, to chciałem to zrobić następująco:
1. Połozyć na beton pape aby zabezpieczyć beton przed wnikaniem wilgoci,
2. Legarki chciałem zrobić z sosny (została z więźby i jest wysuszona), legarki chcę porzadnie zaimpregnować czym najlepiej? Drewnochron, Drewnokorn itp?
3. Legary mam zamiar ułożyć na klinach lub podkładkach PCV/gumowych, - jak gęsto nalezy dać podkładki jesli legar bedzie miał 6.10m długości a rozstaw około 50- 60cm, zobacze jak wyjdzie.
4. Czy legary należy przykrecić do posadzki betonowej?

5. Co myślicie aby pod deski na legary dać siatkę plastikową aby zapobiec wpadaniu drobnych przedmiotów?
6. Czym zaimpregnowac deski modrzewiowe od spodu - nie są ryflowane?
7. Ponieważ na spodzie nie ma ryfla czy wyfrezować od spodu blisko krawędzi dwa rowki aby odcnało wodę?
8. Jakie wkrety zastosowac? Specjalne "tarasowe" czy nierdzewka wystarczy? Nawercać w deskach czy bez?


Konstruktywne opinie mile widziene.
Pozdrawiam
Marcin

q-bis
24-05-2012, 12:47
Witam

1. Połozyć na beton pape aby zabezpieczyć beton przed wnikaniem wilgoci,
2. Legarki chciałem zrobić z sosny (została z więźby i jest wysuszona), legarki chcę porzadnie zaimpregnować czym..
3. Legary mam zamiar ułożyć na klinach lub podkładkach PCV/gumowych, - ....
4. Czy legary należy przykrecić do posadzki betonowej?
5. Co myślicie aby pod deski na legary dać siatkę plastikową aby zapobiec wpadaniu drobnych przedmiotów?
6. Czym zaimpregnowac deski modrzewiowe od spodu - nie są ryflowane?
7. Ponieważ na spodzie nie ma ryfla czy wyfrezować od spodu blisko krawędzi dwa rowki aby odcnało wodę?
8. Jakie wkrety zastosowac? Specjalne "tarasowe" czy nierdzewka wystarczy? Nawercać w deskach czy bez?
Marcin

Też się przymierzam...
1.Nie dam papy- mam tylko 8cm na deskę i legary, a poza tym beton jest ok- zaimpregnuję go (po raz drugi zresztą)
2.Zgodnie ze sztuką robię legary z tego samego (lub podobnego pod względem skurczliwości materiału- modrzew), ale być może da się z sosny.
3.Szukam takich podkładek-na razie znalazłem tylko SPAX-odpada sztuka 2-3zł... może ktoś podpowie...a może nie trzeba ich kłaść - jakieś inne warianty ?
4.Raczej będę przykręcał - chociaż do końca nie jestem przekonany...
5.Nie myślałem o siatce - jaką siatkę planujesz? Raczej nie powinna być widoczna...
6.Planuję całość zaimpregnować - bezbarwnym impregnantem a potem zaolejować - to przed położeniem. Potem po położeniu jeszcze raz zaolejować. Jakieś rady co do chemii ? Byle nie za droga...
7.Moja deska jest ryflowana dwustronnie.
8.Wezmę SPAX -D, w necie poniżej 50 gr/szt, w hurtowni prawie 1zł/szt, mają też inne nierdzewki po 50gr/szt ale jeśli w podobnej cenie to wezmę SPAX.

Akrimka
24-05-2012, 19:39
3.Szukam takich podkładek-na razie znalazłem tylko SPAX-odpada sztuka 2-3zł... może ktoś podpowie...a może nie trzeba ich kłaść - jakieś inne warianty ?


Myślę o takich klinach jak do okien PCV
http://allegro.pl/tanio-klin-montazowy-kliny-montazowe-19gr-kurier-i2363484864.html

q-bis
25-05-2012, 07:15
Myślę o takich klinach jak do okien PCV
http://allegro.pl/tanio-klin-montazowy-kliny-montazowe-19gr-kurier-i2363484864.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Ftanio-klin-montazowy-kliny-montazowe-19gr-kurier-i2363484864.html)

Chyba się nadadzą...Dzięki za pomysł :)

q-bis
25-05-2012, 07:20
Przeszukując net znalazłem taką stronkę, można trochę podpatrzyć jak to się robi...

http://drewniany-taras.pl/nasze-realizacje

Akrimka
30-05-2012, 14:01
Też się przymierzam...
6.Planuję całość zaimpregnować - bezbarwnym impregnantem a potem zaolejować - to przed położeniem. Potem po położeniu jeszcze raz zaolejować. Jakieś rady co do chemii ? Byle nie za droga...
7.Moja deska jest ryflowana dwustronnie.
8.Wezmę SPAX -D, w necie poniżej 50 gr/szt, w hurtowni prawie 1zł/szt, mają też inne nierdzewki po 50gr/szt ale jeśli w podobnej cenie to wezmę SPAX.

Moje deski jutro bedą u mnie w domu. W weeknd mam zamiar zrobić legary sosnowe, układanie po 7czeerwca.
Też bede impregnował, zona chce kolor braz.... a ja bezbarwny. Mam hurtownie "wszystko do drewna" co dorabiaja na miejscu kolor, 18zł/l ropuszcalnikowy impregnat, maja też olej narazie nie pytałem o sczegły. Wkrety maja na zamówienie, czekam na oferte.

Masz moze namiary na śruby SPAX w necie w dobrej cenie ? chciałbym takie 60mm długie bo deska ma 30mm.
Pozdrawiam
Marcin

Akrimka
30-05-2012, 16:09
Zadzwonili z hutowni że Spax nierdzewka 5x60 z gwintem nie do konca , moge dostać po 36zł za paczke 100szt , chyba sie zdecyduje, choć łeb wiekszy niz Spax-D ale za to modrzew powinno lepiej trzymać.
Pozdrawiam

q-bis
31-05-2012, 07:31
Moje deski jutro bedą u mnie w domu. W weeknd mam zamiar zrobić legary sosnowe, układanie po 7czeerwca.
Też bede impregnował, zona chce kolor braz.... a ja bezbarwny. Mam hurtownie "wszystko do drewna" co dorabiaja na miejscu kolor, 18zł/l ropuszcalnikowy impregnat, maja też olej narazie nie pytałem o sczegły. Wkrety maja na zamówienie, czekam na oferte.

Masz moze namiary na śruby SPAX w necie w dobrej cenie ? chciałbym takie 60mm długie bo deska ma 30mm.
Pozdrawiam
Marcin
Hey,
w tym sklepie mają po 66gr/szt(5x50):
http://sklep-prakseda.pl/category/sruby-i-wkrety-spax-spax-d
ale na allegro znalazłem ok 50 gr/szt...

Akrimka
01-06-2012, 21:36
Deski już czekaja na impregnację... tylko czym??
W sklepie gdzie kupiłem polecali Impregnat Altaxin, ze iinym nie handlują i na to olej,
A jest jeszcze:
Sadolin Extra
Jedynka do drewna z woskiem
Sadolin Clasic
Den brawen Dekorato - stosował ktoś???
Drewnochron Extra
NA tak zaimpregnowane dam olej... tylko wybór za duzy. Den brawen mi sie podoba bo jest na grzby robaki itp.

trabi-wrc
01-06-2012, 22:39
Ja impregnowałem Penetrinem produkowanym przez Altax. Na wierzch szedł olej tego samego producenta - Altaxin.
Zaplanuj duuuuużo czasu na olejowanie - ja tego etapu zdecydowanie nie doszacowałem.

Pozdrav

krzychu8
07-06-2012, 10:34
Witam wszystkich,
tez jestem na etapie prac nad drewnianym tarasem, choc jeszcze sporo czasu ubedzie do przykrecenia pierwszej deski, sledze od dluzszego czasu rozne wypowiedzie tez i z Waszego forum i
co do olejowania tarasu czesto pada nazwa 3v3 choc ja osobiscie bede olejowal olejem osmo, czytalem ze jest na bazie naturalnych skladnikow, dobrym tez olejem jest bona choc tez nie tak latwo znalezc ale na jednej stronie internetowej widzialem juz je,
co do wkretow to raczej nie montowal bym je na zwyklych nierdzewkach bo nie jestem pewien czy pod wplywem wilgoci i uplywu czasu nie weszly by w jakas reakcje z drewnem i przez to zniszczyly by kolor, juz gdzies na necie widzialem zdjecia tarasu drewnianego a w miejscach wkreconych srub czarne plamy,
te podkladki gumowe pod legary moze i jakos oddzielaja legar od betonu ale cena naprawde powala a podkladek poszlo by naprawde sporo, juz widzialem w internecie wykonanie tarasu na betonowej wylewce i rozwiazane to bylo w ten sposob ze legary opieraly sie na szpilkach skreconych sruba i podkladka z obu stron legara a przymocowane do betonu na kotwie chemicznej, takie rozwiazanie wydaje sie dobre bo mozna oddzielic i to sporo od betonu i miec pewnosc ze legar nawet przy duzej ulewie nie bedzie mial zadnego styku z woda i tak tez to wykonam choc nie tanio to wyjdzie, same szpilki m10x160mm wyjda 240zl na taras o pow 24m2 no ale coz wkoncu kazdy robi to na lata
co do papy to tez czytalem ze komus smierdziala w upalne dni tymbardziej jezeli to sciana poludniowa tak ze koncowa hydroizolacja bedzie na bazie elastycznej zaprawy uszczelniajacej
jezeli chodzi o siatki czy cos innego co mialo by wylapac cokolwkiek to bym sobie darowal, coz nam moze wpasc przez ta kilkumilimetrowa szczeline 5zl? a moze stuwa? no coz trzeba uwazac ;)
legary sosnowe to raczej kiepski pomysl wkoncu nawet najlepiej zaimpregnowana sosna jest miekka a wkoncu legar to podbudowa calego tarasu ona bedzie trzymac cale obciazenie tak ze wydanie jeszcze tych kilku zlotych na legar z tego samego gatunku to naprawde wydaje mi sie koniecznosc, wiadomo ze kazdy by uszczknal pare zlotych gdzie tylko sie da zeby wykonac taras jeszcze tego roku ale sam wiem na swoim przykladzie ze pieniadze ida naprawde szerokim strumieniem

pawko_
10-06-2012, 11:24
Witam mam pytanie czy jest sens inwestować w taras z modrzewia ? Czy jest to trwały materiał ? Jak często trzeba konserwować itd. ? Cena 250 zł za m2 na gotowo czyli robocizna + materiał- czy to dobra cena ?
Taras będzie mieć 40m2, czyli 10 tys. zł

AdrianRumia
10-06-2012, 20:46
Cześć, też jestem na etapie budowy tarasu. Mnie osobiście wydaje się trochę droga ta Twoja wycena- sama deska tarasowa modrzew to pomiedzy 50 a 100. (no chyba że budujesz jakiś skomplikowany taas ze schodami itp.) Choć 100pln to już dużo. Ja płacę u stolarza 80pln za m2 za materiał+impregnacja+położenie. Nie ma w tym olejowania, które sam zrobię. Za 200 pln to juz można spokojnie kupic deskę egzotyczną- mam na innym balkonie massarandubę- szczerze polecam. A za 50 może ktoś położy- lub samodzielnie,jesli to na przykład na wylewkę ma iść. Przejrzyj forum- ja wiele ciekawych rzeczyna temat tarasów i drewna się dowiedziałem. O modrzewiu też jest dużo.

trabi-wrc
11-06-2012, 09:37
juz widzialem w internecie wykonanie tarasu na betonowej wylewce i rozwiazane to bylo w ten sposob ze legary opieraly sie na szpilkach skreconych sruba i podkladka z obu stron legara a przymocowane do betonu na kotwie chemicznej, takie rozwiazanie wydaje sie dobre bo mozna oddzielic i to sporo od betonu i miec pewnosc ze legar nawet przy duzej ulewie nie bedzie mial zadnego styku z woda i tak tez to wykonam choc nie tanio to wyjdzie, same szpilki m10x160mm wyjda 240zl na taras o pow 24m2 no ale coz wkoncu kazdy robi to na lata

Ja mam tak zrobione, tyle że nie na betonowej wylewce, a na bloczkach betonowych osadzonych na zaprawie w piasku: bloczek, wiercony otwór, żywica fisher, pręt M10, 2x nakrętka, podkładka, legar, podkładka, nakrętka. Nie kupuj gotowych kotew, bo wydasz majątek - kup metrowe pręty i potnij je wg potrzeb.
Żywicę kupiłem na allegro a wyciskacz (specjalny dwutłoczkowy był jak raz do tego potrzebny) pożyczyłem za friko od lokalnego przedstawiciela fishera. Super rozwiązanie - wiąże w 5 min a obciążać można po 45 min. Ważne żeby w legarze zrobić od góry zagłębienia, bo inaczej nakrętka będzie wystawała. Od spodu 2x nakrętka żeby ładnie zakontrować - super łatwo dzięki takiemu rozwiązaniu regulować spadki i poziomować legary.



jezeli chodzi o siatki czy cos innego co mialo by wylapac cokolwkiek to bym sobie darowal, coz nam moze wpasc przez ta kilkumilimetrowa szczeline 5zl? a moze stuwa? no coz trzeba uwazac ;)

Dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem dwóch rzeczy: agrowłóknina pod tarasem (czasem pojawia mi się trawa pomiądzy deskami) i siatka pod deskami. Już raz odkręcałem czołową deskę, bo coś młodemu spadło - na szczęście było w zasięgu co ułatwiło sprawę. Ale gra w karty, albo układanie klocków lego na tarasie odpada. Żałuję tym bardziej, że zostało mi od groma siatki zbrojącej na elewację. Jest wytrzymała, ma drobne oczko i nie jest droga.

Pozdrav

zOOr
11-06-2012, 15:03
Dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem dwóch rzeczy: agrowłóknina pod tarasem (czasem pojawia mi się trawa pomiądzy deskami) ..............
Pozdrav
A ja żałuję, że nie zrobiłem podwójnie.
Mam geowłókninę 90g na to 5-10 cm żwiru......... i perz i skrzyp przełazi przez to i wystaje pomiędzy deskami.
Teraz bym położył geo 2x i sypnął więcej żwiru.

chopinetka
11-06-2012, 17:59
Witam
Często pytacie jakim olejem impregnować dechy. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że sprawdził mi się olej Lius Tjarolija - mam modrzew krajowy. Spód tych desek smarowałam pokostem lnianym a sosnowe tak zwane rusztowanie mąż zaimpregnował przerobionym olejem . Na razie jest ok. Ktoś jeszcze na tym forum polecał olej Koralan Holzol Spezial jak również osmo i remmers. Linki do zdjęć z budowy mojego tarasu są na 45 stronie tego wątku.

pozdrawiam

tomasz.b
11-06-2012, 20:31
Witam Wszystkich!

Mam pytanie dotyczące zakupu desek na taras. Ostatnio podczas wizyty w Castoramie napotkałem deski tarasowe, bodajże Bangkirai, jednak jak się popatrzy na taką deskę to nie jest idealnie prosta. Czy tak powinno być? Co myślicie o zakupie takich desek w markecie budowalnym?

Z góry dzięki za odpowiedź :)

bergerac
12-06-2012, 13:53
Witam,

mam dylemat dotyczący tarasu. Zamierzam wykonać taras drewniany, wersję dość budżetową, czyli z impregnowanej sosny. Deski już oglądałem, podobają mi się, natomiast mam dylemat z podłożem.
Mój taras jest przy mieszkaniu w bloku, jest to wysoki parter nad garażami. Ostatnią warstwą jest 20 cm ziemi, na której jest darń. Na początku planowałem wywieźć całą ziemię, ale jest jej dość dużo, więc zastanawiam się nad innym wariantem:
- usunięciem darni (około 5 cm)
- położeniem na całość agrowłókniny
- w miejscach podparcia legarów ułożyć płyty chodnikowe 40X40 cm
- na płyty legary (na podkładkach gumowych)
- na to deski.

Jak myślicie, czy takie rozwiązanie jest poprawne ?

Zdjęcie tarasu w załączeniu.

Akrimka
13-06-2012, 14:59
Dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem dwóch rzeczy: agrowłóknina pod tarasem (czasem pojawia mi się trawa pomiądzy deskami) i siatka pod deskami. Już raz odkręcałem czołową deskę, bo coś młodemu spadło - na szczęście było w zasięgu co ułatwiło sprawę. Ale gra w karty, albo układanie klocków lego na tarasie odpada. Żałuję tym bardziej, że zostało mi od groma siatki zbrojącej na elewację. Jest wytrzymała, ma drobne oczko i nie jest droga.

Pozdrav

Dzięki za świetny pomysł z tą siatka elewacyjna, czaiłem sie na taka zieloną, plastikową ale nie mieli z drobnym oczkiem.

Ja dorwałem kawałek gumy ok 4mm grubości, potnę go na kostki dam podwójnie jako podkładki pod legary - mam miedziane papniaki to tym przybije to od spodu jak coś.

Legarki sosonowe 5x5 już zaimpregnowałem 2x, dziś trzeci raz..:).
Deski modrzewiowe też już 1 raz tydz temu, ale słabo piją impregnat Altaxina, miałem wrazenie ze ciągle niedoschniete dziś pewne położe drugą warstwe. Czy olejować obie strony przed przykreceniem jeszcze i pozniej wierz jeszcze raz na gotowo?
Kupiłem olej Remmersa - 2.5l - 110zł, i wkrety nierdzewne spaxa 5x60 - 35gr/szt.

Zastanawiam sie zeby od razu dać szpilki abym mogł słupki balustrady zamocowac, bo był plan ze zrobie to z czoła tarasu ale nie widziałem takiego mocowania coś ala 90>deg , ale chyba lepiej dać od góry i nakrecić na to słupki.

Akrimka
13-06-2012, 16:32
Witam Wszystkich!

Mam pytanie dotyczące zakupu desek na taras. Ostatnio podczas wizyty w Castoramie napotkałem deski tarasowe, bodajże Bangkirai, jednak jak się popatrzy na taką deskę to nie jest idealnie prosta. Czy tak powinno być? Co myślicie o zakupie takich desek w markecie budowalnym?

Z góry dzięki za odpowiedź :)

Tomasz,
Co znaczy nie jest idelanie prosta?
Jęśli jest krzywa lub ma lekkie "smigło" w płaszczyźnie poziomej to dociągniesz to na śrubach. Jesli jednak jest banan patrząc na krawędz deski to już wg mnie gorzej, ale chyba to występuje, bo widze ze są specjalne maszynki do ustawienia, przyciągniecia deski przed przykręceniem.
Mogły sie pokrzywić jeśli leżą niezabezpieczone i narazone są na słońce i deszcz na zmiane.

zOOr
14-06-2012, 10:43
Tomasz,
Jesli jednak jest banan patrząc na krawędz deski to już wg mnie gorzej, ale chyba to występuje, bo widze ze są specjalne maszynki do ustawienia, przyciągniecia deski przed przykręceniem.

Do bananów dobrze się sprawdzają taśmy transportowe. 2 sztuki załatwiają sprawę.
taśmy tego typu:
http://www.topex-tools.com/PL/narzedzia/katalog/Transport_i_przechowywanie/Wozki/97X185/

owp
18-06-2012, 06:44
Ile powinienem zostawić miejsca na konstrukcje tarasu? Tzn. odległość między wylewką a powierzchnia? W googlach znalazłem raz, że 8cm, a raz, że minimum 10... Przymierzam się do robienia wylewki i muszę określić grubość.

Akrimka
18-06-2012, 09:25
Ja mam w sumie podniesone o ~9cm, 5legar+podkąłdki z gumy10mm, deska 30mm. Zostaw 10 cm, standardowe legary są chyba 4.5x6.5w a w razie czego zajdzie ci na ramę okna jak u mnie, ale i tak woda spokojnie z okna odpłynie i nie ma to takiego znaczenia jak w przypadku płytek.

Oto moje zdjęcia z weekendowej pracy przy montażu desek
120762120763120764120765120766

Układanie legarków na podkładkach gumowych to bajka, zazwyczaj dawałem dwie po 4mm, co 0.5m przybijając je miedzianym papiakiem, miejcami weszły trz, w kilku miejscach tylko jedna.
Pod deski dałem siatke z włoknna szklanego - do zatapiania na styro. Jedna uwaga - trzeba uważać aby była napięta, zszywki słabo ją trzymają
Aby dociskać do siebie deski, zrobiłem soebie prosty przyżąd na zasadzie dwigni - działą super, czas wykoanania 20min, zamieszcze zdjęcie..:)
Wkretarka skila 14.4v daje rade jednie przez około 100szt śrub na jednej pełnej baterii..:)nie zdążyłem naładować drugiego podczas pracy, do przykrecania pasowałaby szybko ładująca sie bateria lub wkretarka elektryczna. Wiertaką szybkoobrotową 700W nie daje sie dobrze dokrecić, musiałem poprawiać wkretarką.
Zakonczenie prac i schody w nadchodzącym tygodniu.

Marek-B
18-06-2012, 14:26
olej rozcieńczany piwem???:):)

A.M.O.K.
19-06-2012, 10:12
Kupiłem olej Remmersa - 2.5l - 110zł, i wkrety nierdzewne spaxa 5x60 - 35gr/szt.
Gdzie dostałaś w takej cenie wkrety spaxa?

zOOr
19-06-2012, 15:56
olej rozcieńczany piwem???:):)

pewną rękę trzeba mieć do wiercenia otworów i malowania :-)

owp
19-06-2012, 20:43
Ja mam w sumie podniesone o ~9cm, 5legar+podkąłdki z gumy10mm, deska 30mm. Zostaw 10 cm, standardowe legary są chyba 4.5x6.5w a w razie czego zajdzie ci na ramę okna jak u mnie, ale i tak woda spokojnie z okna odpłynie i nie ma to takiego znaczenia jak w przypadku płytek.

Dzieki:)

Akrimka
20-06-2012, 07:17
Gdzie dostałaś w takej cenie wkrety spaxa?

Nie kupiłem typowego wkreta do deski tarasowej z podwójnym gwintem, ale spaxa z głowką stożkową z nierdzewki A2, na torxa. Wg mnie lepiej dociąga miękką deskę modrzewiową.
http://img08.allegroimg.pl/photos/oryginal/23/62/96/85/2362968566

Kupiłem na allegro u: http://allegro.pl/sklep/6784072_bialdom

No ręka musi być pewna...:)

Pytanie, jak mocujecie deskę od czoła która zasłania legarki? Na małych legarkach czy dokręcić ją od góry desek?

Pozdrawiam
Marcin

ghost34
21-06-2012, 19:15
Pytanie, jak mocujecie deskę od czoła która zasłania legarki? Na małych legarkach czy dokręcić ją od góry desek?

Można i tak i tak jak równiez można na lkach ciesielskich..

lary79
25-06-2012, 12:13
POMOCY, POMOCY nawożenie trawy ku przestrodze dla pozostałych.

Z pomocą tego forum i informacji zamieszczonych w internecie zrobiłem taras z deski egzotycznej "grapia". Zaraz po zrobieniu tarasu (jeszcze przed olejowaniem) nawoziłem trawę granulkami długo działającymi co okazało się błędem. Granulki rozpuszczają się pod wpływem wilgoci, a chodząc po trawie część tego nawozu zarówno w formie płynnej jak i granulek zostaje na butach. Następnie wchodząc na deski tarasu zostaje na nich część tego nawozu co po kilku godzinach spowodowało czarne plamy na deskach.
To jest właśnie mój problem, co teraz??? To nie jest brud który można zmyć (próbowałem zwykłymi płynami na bazie szarego mydła), rozpuszczony nawóz spowodował reakcję ze strukturą deski - mam nadzieję że odwracalną.

XX
25-06-2012, 12:33
a ile wychodzi wam tych spaxów na m2?

XX
25-06-2012, 12:46
a ile wychodzi wam tych spaxów na m2?

trabi-wrc
25-06-2012, 12:47
A masz narysowane jak idą legary? Liczenie jest proste ilość desek x ilość legarów x 2

Do tego dodaj zależnie od tego jak będziesz wykańczała krawędzie.

Jakby co to zapraszam na wizję lokalną po sąsiedzku :D

Pozdrav

lary79
25-06-2012, 13:07
a ile wychodzi wam tych spaxów na m2?

Generalnie ilość wkrętów można wyliczyć co do sztuki trzymając się pewnych zasad:

Załóżmy deska 25x145x2000
- zalecane mocowanie do legara co 50 cm 2 wkrętami,
- potrzebne 5 legarów, co daje 10 wkrętów na deskę,
Do tego: wykończenia na boki - by nie było widać legarów i montaż samych legarów zależnie od podłoża
Co do wkrętów, również polecam tylko spaxy. Trochę kosztują, ale można nimi dociągnąć deskę do legara z pozostałych łby odlatują. Ponadto zalecam gumowe podkładki pod legary izolują wilgoś i wygłuszają.


Przypominam moje pytanie, czy ktoś może wie jak usunąć ślady po nawozie z deski tarasowej?

ghost34
26-06-2012, 10:42
liczy sie 25 szt na m/kw..oczywiscie to wszystko zalezy od gestosci legarowania wlk tarasu..i ilosci obramowek..czy schodów....plus 50szt...na obróbki..etc..
slady po nawozie spróbuj gelu z osmo do tarasów..sinizna schodzi moze to tez zniknie..ewentualnie wyszlifuj..

AdrianRumia
26-06-2012, 16:46
Witam,
Drzodzy Forumowicze
czy ktoś z Was wie, jak usunąć z drewna czarne plamy z grzyba pleśniowego? Byłbym wdzięczny za sugestie. Karcher nie działa.

gregor005
26-06-2012, 18:58
Witam Wszystkich!

Mam pytanie dotyczące zakupu desek na taras. Ostatnio podczas wizyty w Castoramie napotkałem deski tarasowe, bodajże Bangkirai, jednak jak się popatrzy na taką deskę to nie jest idealnie prosta. Czy tak powinno być? Co myślicie o zakupie takich desek w markecie budowalnym?

Z góry dzięki za odpowiedź :)


Jeśli deska już w sklepie nie jest prosta, to ja bym się obawiał ją wystawiać w ogrodzie. Trochę popada, trochę poświeci i może się skończyć tak, że zupełnie się odkształci. Ja przed zakupem swojego tarasu rozważałem wszystkie za i przeciw. Rozważałem kupno kompozytu, naturalnych desek z polskich albo egzotycznych drzew. No i skończyłem na kompozycie. Nie chciałem ryzykować że deski zmienią kolor, kształt, zgniją. Nie lubię też tracić czasu na pielęgnację. Także po zamontowaniu tarasu, zapomniałem o jego pielęgnacji. Co jakiś czas jedynie przemyję go wodą pod wysokim ciśnieniem. A taras wygląda tak pięknie, jakbym go położył wczoraj.

123021

A.M.O.K.
27-06-2012, 07:13
Ja mam pytanie - jaka jest alternatywa dla wkretów SPAX? Jakie inne czytaj tańcze rozwiązanie można zastosować?

lary79
27-06-2012, 18:32
Ja mam pytanie - jaka jest alternatywa dla wkretów SPAX? Jakie inne czytaj tańcze rozwiązanie można zastosować?

Nie ryzykuj, deski są zbyt drogie by się później denerwować z powodu urywających się łbów wkrętów. Próbowałem kilka rodzajów i tylko spax spełnił oczekiwania - (przy czym daleki jestem od reklamowania jakiegokolwiek produktu czy daremnego wydawania pieniędzy)

Akrimka
28-06-2012, 09:47
Nie ryzykuj, deski są zbyt drogie by się później denerwować z powodu urywających się łbów wkrętów. Próbowałem kilka rodzajów i tylko spax spełnił oczekiwania - (przy czym daleki jestem od reklamowania jakiegokolwiek produktu czy daremnego wydawania pieniędzy)

W lokalnych sklepach czy hurtowniach wkręt ze stali nierdzewnej A2 5x60 z gwintem nie dokonca wuchodził podbnie cenowo jak do spaxa z allegro (35-38gr.szt). Najtaniej mieli nierdzewkę ale z gwintem do konca po 18gr/szt - jednak nawircanie pod każdą śrubę byłoby konieczne, a nie wiem jak z ich jakością. Co do Spaxa to wkretarka musiała być ustawiona na 17 bieg z 20. Powiem ze nie ma siły zeby go urwac, predzej przejdzie deske na wylot. Może i inne dadzą rade, nie mam doświadczenia,

ghost34
28-06-2012, 10:43
spaxy niezmiernie rzadko sie urywaja..wkretarki..hmm do modrzewia dadza rade do egzotow juz trzeba wiertarki..

Akrimka
28-06-2012, 22:20
I to dobrej wiertarki z wolnymi obrotami i momentem dostęonym od początku. Moja 700W skila nie dawałą za abrdzo rady tak dociągnać wkręta.

ghost34
29-06-2012, 10:01
I to dobrej wiertarki z wolnymi obrotami i momentem dostęonym od początku. Moja 700W skila nie dawałą za abrdzo rady tak dociągnać wkręta.

ja mam 800watowego bosha niebieskiego specjalnie do tego kupiłem i radze sobie nawet z ipe badz massaranduba kwestia przełożeń zapewne zadna wkretarka nie da rady ..w tych gatunkach..miałem kilka rodzajow wiertrek ale oprócz hilti (2 x blisko droższa..) nie miałem bardziej uniwersalnego i lepszego sprzetu :) dam linka..
http://allegro.pl/bosch-gbh-2-24df-mlotowiertarka-17-sztuk-osprzet-i2428784692.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fbosch-gbh-2-24df-mlotowiertarka-17-sztuk-osprzet-i2428784692.html)

f.5
02-07-2012, 09:22
Witam. Poproszę o poradę.
Miejsce na taras drewniany lub z kompozytu częsciowo zadaszone.
Jak przygotować podłoże?
folia w płynie , papa , czy jakaś farba?

Ghost jako wykonawca robisz ten etap inwestorowi czy to po jego stronie leży ta robota ?

czy przy tym etapie trzeba jeszcze na coś zwrocic szczególną uwagę ?
taras jest skierowany na północny zachód czy w przyszłości po rozgrzaniu papa nie bedzie smierdziała ?
kilka fotek
http://images46.fotosik.pl/1645/f2e4206d2dd718fcmed.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images46.fotosik.pl/1645/614e8cc1250bd91emed.jpg (http://www.fotosik.pl)

jarekkur
02-07-2012, 09:59
Witam. Poproszę o poradę.
Miejsce na taras drewniany lub z kompozytu częsciowo zadaszone.
Jak przygotować podłoże?
folia w płynie , papa , czy jakaś farba?

Ghost jako wykonawca robisz ten etap inwestorowi czy to po jego stronie leży ta robota ?

czy przy tym etapie trzeba jeszcze na coś zwrocic szczególną uwagę ?
taras jest skierowany na północny zachód czy w przyszłości po rozgrzaniu papa nie bedzie smierdziała ?
kilka fotek
http://images46.fotosik.pl/1645/f2e4206d2dd718fcmed.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images46.fotosik.pl/1645/614e8cc1250bd91emed.jpg (http://www.fotosik.pl)

folia w płynie - zgodnie z kartą techniczna wyrobu - dla zabezpieczenia podłoża przed nasiąkaniem. Na to legarki i deski tarasowe.
Ważny jest skos podłoża dla spływu wody w kierunku trawnika.

Akrimka
03-07-2012, 14:04
Ja mam pape i w ostanie upały nie było jej czuć wogule, a wylegiwałem sie na deskach. Dałem pape bo miałem słbej jakosci wylewke na tarasie. Wydaje mi sie ze folia w płynei w tym przypadku będzie ok.

mazo
04-07-2012, 11:52
Witam,
Drzodzy Forumowicze
czy ktoś z Was wie, jak usunąć z drewna czarne plamy z grzyba pleśniowego? Byłbym wdzięczny za sugestie. Karcher nie działa.

My zdecydowaliśmy się na szlifowanie drewna, ale to nic nie dało - po roku grzyb wyszedł znowu. Ponoć są środki specjalnie do tego przeznaczone, np. altaxu, ale nie próbowaliśmy, może uda się reklamować deski.

jarekkur
04-07-2012, 19:27
Ja mam pape i w ostanie upały nie było jej czuć wogule, a wylegiwałem sie na deskach. Dałem pape bo miałem słbej jakosci wylewke na tarasie. Wydaje mi sie ze folia w płynei w tym przypadku będzie ok.

Pomaga ługowanie. Aby skutecznie zadziałać trzeba znać rodzaj grzyba lub pleśni.

jarekkur
04-07-2012, 19:31
My zdecydowaliśmy się na szlifowanie drewna, ale to nic nie dało - po roku grzyb wyszedł znowu. Ponoć są środki specjalnie do tego przeznaczone, np. altaxu, ale nie próbowaliśmy, może uda się reklamować deski.

Pomaga ługowanie. Aby jednak było skuteczne i można było dobrać środek należy znać gatunek drewna i rodzaj grzyba lub pleśni. Może jest to tylko sinizna?