PDA

Zobacz pełną wersję : PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

madric
29-03-2012, 06:48
Ja bym wpiął tak108510

Paweł a po co Ci te zawory. IMHO Jeden na pewno potrzebny jest do zasilania cwu. Do grzejników i podłogówki nie potrzebne bo po co. W każdym obiegu jest pompka która powoduje że ruch odbywa się tylko w jednym kierunku a kiedy jest wyłączona to pewnie już śpisz i piec wygaszony:) a wąskie średnice rur + wyłączona pompka, powoduje nie zbyt dobre warunki do grawitacji. Jak się nie mylę, był tutaj kiedyś problem z takim schematem w praktyce, ktoś ładnie miał zrobioną kotłownie ale nie działało i okazało się że pompki miały ("chyba" - nie pamiętam dokładnie) różne wydajności i powodowały różne ciśnienia. ps. Nilsan powinien pamiętać, bo radził tamtemu gościowi:).

nilsan
29-03-2012, 07:10
czyli tak
108469
lub tak?
108470

Powiedzcie mi jeszcze jak wpiąć bojler?

madric narysował poprawnie, tylko w miejsce zbędnego zaworu zwrotnego w tej konfiguracji wstawiłbym zawór termostatyczny z głowicą termostatyczną z kapilarą zakończoną sondą, którą należy włożyć do tulei zanurzeniowej w zasobniku CWU.

nilsan

madric
29-03-2012, 11:28
madric narysował poprawnie, tylko w miejsce zbędnego zaworu zwrotnego w tej konfiguracji wstawiłbym zawór termostatyczny z głowicą termostatyczną z kapilarą zakończoną sondą, którą należy włożyć do tulei zanurzeniowej w zasobniku CWU. nilsan
Faktycznie zaworu tam nie trzeba (on powinien być po stronie CWU-sorki) A z tym termostatycznym fajna sprawa nie pomyślałem. Będzie ładował wtedy kiedy trzeba

mpoplaw: z tego co pamiętam to nasz Netbet:) ma podłogówkę wszędzie. Mpoplaw. Czy możesz napisać wg. ciebie dlaczego na zdjęciu podanym powyżej są aż dwa ZZ?
pozdrawiam

nilsan
30-03-2012, 07:22
mpoplaw & 1950


Mpoplaw. Czy możesz napisać wg. ciebie dlaczego na zdjęciu podanym powyżej są aż dwa ZZ?

Też jestem bardzo ciekaw odpowiedzi na to pytanie ze strony bądź co bądź olimpów FM. Czy będzie jak zwykle ogonek pod siebie i chodu bo ktoś się o coś konkretnie zapytał?

nilsan

cysiokysio
30-03-2012, 08:23
Faktycznie zaworu tam nie trzeba (on powinien być po stronie CWU-sorki)

A mi się wdaje że jednak ten zawór jest tam potrzebny, bo gdyby go nie było to jak piec wygaśnie to grawitacja zadzia i grzejniki będą wychładzać bojler. Czy nie będzie tak ?

madric
30-03-2012, 08:55
A mi się wdaje że jednak ten zawór jest tam potrzebny, bo gdyby go nie było to jak piec wygaśnie to grawitacja zadzia i grzejniki będą wychładzać bojler. Czy nie będzie tak ?
To co miałby zrobić ten zawór to zrobi wg. mnie różnicowy + pompka. Skutecznie utrudni grawitację.
Grzejniki nie ochłodzą choćby dlatego że i tak musi obieg, czyli przejść przez piec i powyższe przeszkody

netbet
30-03-2012, 08:59
poniżej link do usera który ma już działający i przetestowany w praktyce układ dokładnie taki jak narysowałeś, tyle że na najprostszych częściach

http://img3.imageshack.us/img3/9243/20111001575.jpg


oj tam zaraz z najprostszych:cool:...weź no...

..ale fakt - instalacja chodzi bez zarzutu... nie ma tam żadnej zbędnej rzeczy...

na zdjęciu jest jeden zawór zwrotny i jeden odcinający z filtrem.
spróbuj wymienić pompę bez jednego z nich :D i nie spuszczać wody z układu

cysiokysio
30-03-2012, 09:20
To co miałby zrobić ten zawór to zrobi wg. mnie różnicowy + pompka. Skutecznie utrudni grawitację.
Grzejniki nie ochłodzą choćby dlatego że i tak musi obieg, czyli przejść przez piec i powyższe przeszkody
no właśnie nie, według mnie przy takim podłączeniu bojlera jak na rysunku tylko że bez ZZ to zrobi się obieg pomijający pompkę, piec i różnicowy.

madric
30-03-2012, 09:43
no właśnie nie, według mnie przy takim podłączeniu bojlera jak na rysunku tylko że bez ZZ to zrobi się obieg pomijający pompkę, piec i różnicowy.
I w tedy i teraz jest podobnie tylko pod inny trójnik podłączone. kwadraty oznaczają trójniki. wszystko idzie przez piec
108685..

Masz racje Netbet ale wg. mnie raczej powinno się wstawić kulowe w tych celach, choćby po chłopsku ZZ (z sprężynkami) stanowią dodatkowe opory co za tym idzie zwiększoną moc pompki. Co prawda w zwykłych są tylko 3 biegi i pewno nie widać różnicy, chyba że będzie na pograniczu biegów, ale już w auto dopasowującej się do obciążenia np. LPF maxima może dać to kilka/kilkanaście watów więcej zużycia.
108686

nilsan
30-03-2012, 10:30
To może teraz ja parę słów komentarza.
Zawór zwrotny w obiegu zasilania zasobnika jest zbędny z dwóch powodów.
Po pierwsze przepływ zwrotny w tym układzie nie jest możliwy ponieważ zablokuje go zawór różnicowy lub pracująca pompa CO.
Po drugie przepływ grawitacyjny nie jest również możliwy ze względu na zasyfonowanie układu zasobnik instalacja CO.
Po trzecie nawet jakby wystąpił, to kierunek przepływu będzie zgodny z kierunkiem otwierania ZZ i sprężynka w zaworze go nie powstrzyma.
Natomiast w tym układzie zawór ZZ powinien być zamontowany w gałęzi za pompą CO.

Sprawę zaworu ZZ w gałęzi mieszającej zaworu 3D ESBE na razie nie skomentuję inaczej niż tak, że jest to kompletna bzdura do potęgi n, gdzie n = nieskończonści. Czekam na opinię olimpów FM. Jak się nie doczekam, a jestem przekonany, że tak będzie, to wtedy wyjaśnię dlaczego tak jest.

nilsan

Liwko
30-03-2012, 10:43
Cały nilsan. Koleś pilnie szuka pomocy a ten szuka zwady. Ogarnij się chłopie i pomóż jeżeli umiesz.

nilsan
30-03-2012, 10:48
Cały nilsan. Koleś pilnie szuka pomocy a ten szuka zwady. Ogarnij się chłopie i pomóż jeżeli umiesz.

Za oknem wiosna, więc z tą pilnością to lekka przesada, a ponieważ jest to najczęściej popełniany błąd przez instalatorów, dlatego dobrze byłoby wysłuchać opinii wszechwiedzących jaśnieoświeconych olimpów FM.

nilsan

Liwko
30-03-2012, 11:01
Za oknem wiosna, więc z tą pilnością to lekka przesada, a ponieważ jest to najczęściej popełniany błąd przez instalatorów, dlatego dobrze byłoby wysłuchać opinii wszechwiedzących jaśnieoświeconych olimpów FM.

nilsan

nilsan, napiszę wprost. Na chu... tu piszesz?

madric
30-03-2012, 11:34
po trzecie: Natomiast w tym układzie zawór ZZ powinien być zamontowany w gałęzi za pompą CO.
nilsan
Nilsan po trzecie odnosi się do pierwszego zdjecia czy drugiego, przypuszczam że drugiego bo w pierwszym jest różnicowy wiec po co tam zz?
Jeśli się go wówczas wstawi to co się dzięki niemu uzyska?

nilsan
30-03-2012, 11:52
nilsan, napiszę wprost. Na chu... tu piszesz?

Po pierwsze dlatego, że się na tym znam.
Po drugie dlatego, że chcę poznać opinię ponoć światłych ludzi takich jak ty & 1950 & mpoplaw, którzy z reguły mają dużo do powiedzenia, a dzisiaj jakoś marnie im idzie. Albo unikają odpowiedzi, albo wypisują teksty bez związku z tematem.

nilsan

nilsan
30-03-2012, 11:57
Nilsan po trzecie odnosi się do pierwszego zdjecia czy drugiego, przypuszczam że drugiego bo w pierwszym jest różnicowy wiec po co tam zz?
Jeśli się go wówczas wstawi to co się dzięki niemu uzyska?

Mój komentarz odnosi się do wariantu z pierwszego schematu. Zawór różnicowy musi być. Natomiast zawór ZZ powinien być wstawiony w gałęzi z pompą CO (kotłową), bocznikującej zawór różnicowy. Zapobiegnie on przepływowi zwrotnemu poprzez gałąź z pompą.

nilsan

Liwko
30-03-2012, 12:07
Po pierwsze dlatego, że się na tym znam.
Po drugie dlatego, że chcę poznać opinię ponoć światłych ludzi takich jak ty & 1950 & mpoplaw, którzy z reguły mają dużo do powiedzenia, a dzisiaj jakoś marnie im idzie. Albo unikają odpowiedzi, albo wypisują teksty bez związku z tematem.

nilsan

nilsan, ja nigdy nie zrobiłem instalacji tymi "ręcami". Natomiast mam mózg, który potrafi czasami zareagować jak widzi prostą instalację opartą na podlogówce i spartoloną przez instalatora. Na siłę próbuje się często wcisnąć inwestorowi coś, co jest mu nie potrzebne, a za co można zgarnąć dodatkową kasę. I na to się właśnie nie godzę.

x5d
30-03-2012, 12:08
ale kocioł. ja chyba zrezygnuje z ogrzewania ;). a tak resumując, to lepsze podłogowe czy grzejniki?

netbet
30-03-2012, 12:09
Zawór różnicowy musi być. Natomiast zawór ZZ powinien być wstawiony w gałęzi z pompą CO (kotłową), bocznikującej zawór różnicowy. Zapobiegnie on przepływowi zwrotnemu poprzez gałąź z pompą.

nilsan

nilsan... tak to powinno być zrobione?

http://img842.imageshack.us/img842/9370/20120330925.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F842%2F20120330925.jpg%2F)

Liwko
30-03-2012, 12:16
ale kocioł. ja chyba zrezygnuje z ogrzewania ;). a tak resumując, to lepsze podłogowe czy grzejniki?

Podłogówka po całości (sprawdzone na własnych kościach). Jeżeli tak zrobisz, to wyjdzie i tanio i przyjemnie;)

nilsan
30-03-2012, 12:24
nilsan, ja nigdy nie zrobiłem instalacji tymi "ręcami". Natomiast mam mózg, który potrafi czasami zareagować jak widzi prostą instalację opartą na podlogówce i spartoloną przez instalatora. Na siłę próbuje się często wcisnąć inwestorowi coś, co jest mu nie potrzebne, a za co można zgarnąć dodatkową kasę. I na to się właśnie nie godzę.

Ja tego nie robię, bo i tak wszystko drogo kosztuje inwestora, kiedy kompletuje system grzewczy.
Pozostawiam mu natomiast opcję wyboru spośród kilku rozwiązań, pokazując wady i zalety każdego z nich.
Więc jeśli do mnie pijesz, to daruj sobie komentarze w stylu mpoplaw'a lub Piotrek42.

nilsan

nilsan
30-03-2012, 12:25
nilsan... tak to powinno być zrobione?

http://img842.imageshack.us/img842/9370/20120330925.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F842%2F20120330925.jpg%2F)

Tak.

nilsan

Liwko
30-03-2012, 12:29
Więc jeśli do mnie pijesz, to daruj sobie komentarze w stylu mpoplaw'a lub Piotrek42.

To zacznij wreszcie pomagać. A jeżeli nie masz racji w tym co piszesz (a często nie masz, i się zaraz nie obrażaj), to zastanów się nad argumentami innych. A nie że twoje musi być zawsze na wierzchu.

nilsan
30-03-2012, 12:40
ale kocioł. ja chyba zrezygnuje z ogrzewania ;). a tak resumując, to lepsze podłogowe czy grzejniki?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta na jaką z pozoru wygląda.
Po pierwsze podłogówki nie należy stosować wszędzie, ponieważ ogranicza swobodę aranżacji wnętrz.
Meble niestety ekranują promieniowanie podczerwone, dlatego nie projektuje się ich w małych sypialniach, gdzie większość powierzchni podłogi jest zasłonięta przez łóżko i szafki.
Po drugie sama podłogówka np. w łazienkach może być niewystarczającym źródłem ciepła na pokrycie strat bilansowych.
Po trzecie nie pod każdym rodzajem wykładziny podłogowej stosowanie podłogówki ma sens itd.

nilsan

nilsan
30-03-2012, 12:43
To zacznij wreszcie pomagać. A jeżeli nie masz racji w tym co piszesz (a często nie masz, i się zaraz nie obrażaj), to zastanów się nad argumentami innych. A nie że twoje musi być zawsze na wierzchu.

W zasadzie ten tekst odnosi się wyłącznie do ciebie.
A czy mam rację czy nie, to ocenią forumowicze, a nie ty.

Poza tym cóż ja innego robię?

nilsan

Liwko
30-03-2012, 12:47
Jeżeli meble mają nóżki to żaden problem. Do łazienek można dołożyć drabinki zasilane jako osobne pętle podłogówki. Jeżeli jakiś materiał podłogowy nie pozwala na zainstalowanie ogrzewania podłogowego, to można w tym pomieszczeniu zrobić ogrzewanie ścienne. Można też przewymiarować grzejniki i wszystko zasilać niskotemperaturowo.

Liwko
30-03-2012, 12:54
W zasadzie ten tekst odnosi się wyłącznie do ciebie.
A czy mam rację czy nie, to ocenią forumowicze, a nie ty.

Poza tym cóż ja innego robię?

nilsan

Tak, masz rację nilsan, masz rację. Dyskusja z tobą już dawno straciła sens.
Bez odbioru.

madric
30-03-2012, 12:55
no przecież panowie zawsze w sypialni pod łóżkiem można zastosować folię aluminiową paroizolacyjną, ponoć bardzo dobrze odbija promieniowanie podczerwone.:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:
mpoplaw: no ale zazwyczaj rozmawiamy o max 28mm i to na dość krótkim odcinku. Czy w takiej rurze możliwa jest twoja koncepcja?

nilsan
30-03-2012, 12:58
Tak, masz rację nilsan, masz rację. Dyskusja z tobą już dawno straciła sens.
Bez odbioru.

Nareszcie!!!!!

Ale po chwili zastanowienia jakoś nie bardzo mogę w to bez odbioru w twoim wydaniu uwierzyć.

nilsan

nilsan
30-03-2012, 13:06
Jeżeli meble mają nóżki to żaden problem.....

No właśnie, że nawet wtedy jest problem, bo dalej występuje ekranowanie i tylko podłoga trochę mniej się nagrzewa.
A w podłogówce chodzi o to, żeby nagrzewały się sufit i ściany, bo od nich dopiero rozgrzewa się powietrze na drodze przewodnictwa cieplnego w warstwie przyściennej/przysufitowej. Promieniowanie podczerwone emitowane z GP nie rozgrzewa bezpośrednio samego powietrza wewnątrz pomieszczenia. Ale ty masz przecież mózg, to pewnie o tym wiesz.

nilsan

Liwko
30-03-2012, 13:10
Tak mam mózg i mam podłogówkę w sypialni i meble na łóżkach. Zajmują ponad połowę powierzchni. Do tego mam w tej sypialni jeszcze grubą i włochatą wykładzinę. Więc jak nie wiesz to nie pier...

nilsan
30-03-2012, 13:21
Tak mam mózg i mam podłogówkę w sypialni i meble na łóżkach. Zajmują ponad połowę powierzchni. Do tego mam w tej sypialni jeszcze grubą i włochatą wykładzinę. Więc jak nie wiesz to nie pier...

No właśnie i to pisze człowiek, który ma doradzać innym jak prawidłowo wykonać i eksploatować OP.
I jak tu się dziwić, że od razu mam włochate myśli na twój temat. :yes:

nilsan

Liwko
30-03-2012, 13:24
No właśnie i to pisze człowiek, który ma doradzać innym jak prawidłowo wykonać i eksploatować OP.
I jak tu się dziwić, że od razu mam włochate myśli na twój temat. :yes:

nilsan

Ty teoretyzujesz (jak zwykle), ja to mam sprawdzone organoleptycznie. Podłogi nie powinno się zastawiać tylko w wypadku kabli grzewczych, przy wodnej ten problem jest marginalny.

nilsan
30-03-2012, 13:27
Ty teoretyzujesz (jak zwykle), ja to mam sprawdzone organoleptycznie. Podłogi nie powinno się zastawiać tylko w wypadku kabli grzewczych, przy wodnej ten problem jest marginalny.

Przecież ty podobnież masz tylko mózg. Innych organów nie stwierdzono. Dlatego nic nie możesz sprawdzić organoleptycznie, bo jak piszesz nic "tymi ręcami" nigdy nie zrobiłeś.
A tak na poważnie to bzdury wypisujesz.

nilsan

nilsan
30-03-2012, 13:34
O widzę, że kolega mpoplaw się ożywił, to może tak odpowiedziałby na konkretne pytanie kolegi madric'a, zamiast enigmatycznego rozpisywania się na temat już dawno wyjaśniony:



mpoplaw: z tego co pamiętam to nasz Netbet:) ma podłogówkę wszędzie. Mpoplaw. Czy możesz napisać wg. ciebie dlaczego na zdjęciu podanym powyżej są aż dwa ZZ?
pozdrawiam

nilsan

madric
30-03-2012, 13:48
No właśnie chciałem wezwać do uspokojenia i wrócić do tematu, bo temat znowu prawie zaciera sie:(

Liwko
30-03-2012, 13:52
A tak na poważnie to bzdury wypisujesz.

nilsan

W którym momencie?

nilsan
30-03-2012, 14:06
W którym momencie?

Na przykład pierwsze z brzegu:


Tak mam mózg i mam podłogówkę w sypialni i meble na łóżkach. Zajmują ponad połowę powierzchni. Do tego mam w tej sypialni jeszcze grubą i włochatą wykładzinę.


Podłogi nie powinno się zastawiać tylko w wypadku kabli grzewczych, przy wodnej ten problem jest marginalny.

nilsan

nilsan
30-03-2012, 14:10
No co jest mpoplaw zwykle tryskasz fontanną wiedzy i argumentów. Źródełko ci wyschło czy co?

Eeee tam, pewnie chłopak poszedł porozum do głowy i prędko nie wróci, albo kaganek oświecenia wiaterek mu zdmuchnął, a w najbliższym kiosku akurat zapałek zabrakło.

nilsan

Liwko
30-03-2012, 14:18
Posłuchaj trollu. Podałeś tylko moje cytaty. Jeżeli uważasz że piszę głupoty to się do nich odnieś. Miało być na nóżkach nie na łóżkach, ale chyba nie o to ci chodzi? Napisz wreszcie jakiś sensowny post!!!

nilsan
30-03-2012, 14:22
Przecież się odniosłem w każdy możliwy sposób tj. merytorycznie i ironicznie.

nilsan

Liwko
30-03-2012, 14:24
Przecież się odniosłem w każdy możliwy sposób tj. merytorycznie i ironicznie.

nilsan

Kup sobie siodło nilsan.

nilsan
30-03-2012, 14:31
Kup sobie siodło nilsan.

Świetny pomysł paru osłów już mam.

nilsan

Liwko
30-03-2012, 14:35
Świetny pomysł paru osłów już mam.

nilsan

Mówisz o swojej rodzinie? :lol2:

nilsan
30-03-2012, 14:39
Mówisz o swojej rodzinie? :lol2:

A to już cios poniżej pasa.

nilsan

Liwko
30-03-2012, 14:41
A to już cios poniżej pasa.

nilsan

Sam napisałeś "parę osłów już mam" :D

kemot_73
30-03-2012, 14:44
A Panowie to w jakimś konkursie na ilość BZDURNYCH OFF Topiców startujecie - moze na ubitą ziemie sie wybierzecie i przestaniecie zasmiecac to forum :D

Liwko
30-03-2012, 14:57
Masz rację kemot_73. Prosiłem tylko tego pana, by pomógł inwestorowi bez żadnych wycieczek do olimpów forum (durne określenie forumowiczów odnośnie ilości postów). Tylko tyle chciałem od niego (można to sprawdzić).
W moim wypadku EOT

Beata&Slawek
30-03-2012, 15:41
Tytuł tego tematu powinien brzmieć: problemy wychowacze - jak uniknąć błędów.

Nilsen jeszcze apropo napowietrzania domów z wentylacją grawitacyjną po początkowym entuzjazmie naszły mnie pewne wątpliwości. Na które zresztą naprowadził mnie twój post. Napisałeś, że stosowałeś te rozwiązanie w domu z kominkiem, a co się stanie jeśli kominek nagrzeje pomieszczenie i zechcemy skręcić grzejnik lub automatyka zrobi to za nas? Nie spowoduje to przy niskiej temperaturze zamarznięcia?

nilsan
30-03-2012, 16:00
Tytuł tego tematu powinien brzmieć: problemy wychowacze - jak uniknąć błędów.

Nilsen jeszcze apropo napowietrzania domów z wentylacją grawitacyjną po początkowym entuzjazmie naszły mnie pewne wątpliwości. Na które zresztą naprowadził mnie twój post. Napisałeś, że stosowałeś te rozwiązanie w domu z kominkiem, a co się stanie jeśli kominek nagrzeje pomieszczenie i zechcemy skręcić grzejnik lub automatyka zrobi to za nas? Nie spowoduje to przy niskiej temperaturze zamarznięcia?

Lesly Nielsen to aktor amerykański, ja niestety takich talentów nie posiadam.

Grzejnik konwektorowy jest dobierany do zapotrzebowania na podgrzane powietrza zewnętrznego do odpowiedniej temperatury niższej od temperatury pomieszczenia. Na wkładce termostatycznej montuje się głowicę termostatyczną z kapilarą zakończoną sondą. Sondę umieszcza się pod grillem, podobnie jak to się robi przy nagrzewnicach powietrza. Steruje ona mocą grzejnika względem temperatury zadanej na głowicy termostatycznej. Ot i cała filozofia.

nilsan

Beata&Slawek
30-03-2012, 17:47
Napisałem Nilsen ale jeśli chodzi Nielsen to mi się ono zawsze będzie kojarzyło tylko z jedną postacią, Hansem Nielsenem obok Golloba i Ricardssona najlepszy żużlowiec jakiego miałem przyjemność oglądać na polskich i nie tylko torach.

Ok rozumiem.

nilsan
30-03-2012, 17:55
i znowu masz problemy z rozumieniem czytanego tekstu, nakieruję ciebie trochę, odpowiedź już padła rano, i dodam jeszcze że każdy oprócz ciebie ją już dawno załapał

PS nie wiem jak inni ale ja twoje posty kieruję do moderacji, ich miejsce tylko w śmietniku

Pokaż gdzie, bo nie mogę się doszukać.
A do moderacji możesz zgłaszać, bo mnie to dyndo.

nilsan

nilsan
30-03-2012, 18:01
mpoplaw

Żebyś nie miał żadnych wątpliwości o które pytanie chodziło, to przytoczę ci je dzisiaj po raz trzeci:



mpoplaw: z tego co pamiętam to nasz Netbet:) ma podłogówkę wszędzie. Mpoplaw. Czy możesz napisać wg. ciebie dlaczego na zdjęciu podanym powyżej są aż dwa ZZ?
pozdrawiam

nilsan

nilsan
30-03-2012, 18:45
mpoplaw

Ty kpisz czy o drogę pytasz?
Odpowiedz na zadane pytanie, albo przyznaj się, że nie masz pojęcia o co chodzi.

nilsan

nilsan
30-03-2012, 19:00
nadal nie rozumiesz ?? nic to, może madric ci wytłumaczy

No proszę, coś nowego czyli spychologia stosowana.
Ja chcę żebyś ty mi to jasno wytłumaczył.

nilsan

nilsan
30-03-2012, 19:29
mpoplaw

Czyli rozumiem, że jest jak zwykle, konkretne pytanie i mistrz mpoplaw zawija ogon pod siebie i chodu, żeby gdzie indziej wypisywać bzdety bez związku z treścią zadawanych pytań. A licznik bije i punkciki się zbiera. Najwyższy czas żeby przestać nadawać takim forumowiczom tytuły wprowadzające bogu ducha winnych czytelników FM w błąd.

nilsan

Jani_63
01-04-2012, 18:05
A w podłogówce chodzi o to, żeby nagrzewały się sufit i ściany, bo od nich dopiero rozgrzewa się powietrze na drodze przewodnictwa cieplnego w warstwie przyściennej/przysufitowej. Promieniowanie podczerwone emitowane z GP nie rozgrzewa bezpośrednio samego powietrza wewnątrz pomieszczenia.
nilsan
Możesz rozwinąć tą Złotą Myśl
Według Ciebie, jeśli dobrze rozumiem, podłogówka poprzez promieniowanie grzeje sufit, a ten dopiero ogrzewa poprzez przewodzenie powietrze w pomieszczeniu? :o
Jak to Twoje stwierdzenie ma się do modelu temperaturowego pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym?

surgi22
01-04-2012, 22:04
Rozumiem że w/g nilsana nie można przy ogrzewaniu podłogowym zastosować sufitów obnizanych z płyt styropianowych no bo jak one się biedne nagrzeją od promieniowania i ogrzeją powietrze ?? :eek:

nilsan
02-04-2012, 07:20
Możesz rozwinąć tą Złotą Myśl
Według Ciebie, jeśli dobrze rozumiem, podłogówka poprzez promieniowanie grzeje sufit, a ten dopiero ogrzewa poprzez przewodzenie powietrze w pomieszczeniu? :o
Jak to Twoje stwierdzenie ma się do modelu temperaturowego pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym?

Zanim zaczniesz być kąśliwy, przeczytaj najpierw o czym była dyskusja. Chodziło o ekranowanie promieniowania podczerwonego emitowanego z GP poprzez łóżka i inne meble. Jest sprawą oczywistą że przede wszystkim powietrze ogrzewa się od podłogi, ponieważ tam jest źródło ciepła. Stąd taki, a nie inny rozkład temperatury, tyle że udział w tym procesie biorą również sufit i ściany, których sumaryczna powierzchnia jest wielokrotnie większa od powierzchni podłogi, co w pewnym stopniu rekompensuje niedużą gęstość mocy przejmowaną poprzez powietrze z ich powierzchni. Poza tym ma to również wpływ na temperaturę punktu rosy na powierzchni wewnętrznej przegród zewnętrznych, ponieważ padające na nie promieniowanie podczerwone podnosi temperaturę na ich powierzchni i tym samym eliminuje zjawisko powierzchniowej kondensacji pary wodnej.

nilsan

nilsan
02-04-2012, 07:25
Rozumiem że w/g nilsana nie można przy ogrzewaniu podłogowym zastosować sufitów obnizanych z płyt styropianowych no bo jak one się biedne nagrzeją od promieniowania i ogrzeją powietrze ?? :eek:

Zanim zaczniesz wypisywać brednie najpierw przeczytaj rozdział o emisji promieniowania w podręczniku z fizyki budowli.
A według ciebie co stoi na przeszkodzie żeby powietrze ogrzewało się od powierzchni samego styropianu na drodze przejmowania ciepła z jego powierzchni, jeżeli miałbyś kaprys wykonać u siebie w domu taki sufit i ściany?

nilsan

justi_p
02-04-2012, 16:33
Witam
niedawno kupiliśmy domek i niestety okazało się że podłogówka w łazience jest do poprawki. Rurki do podłogówki były na głębokości ok 25cm, skuliśmy całą posadzkę do samego stropu i nie wiem co dalej robić czy wylać jedną warstwę położyć styropian rurki i drugą wylewkę, czy część tego gruzu rozsypać położyć na to styropian rurki do podłogówki i wylewkę 10cm. Ta wylewka którą skułem to był styropian wymieszany z betonem.
Czy może mi ktoś doradzić.
Pozdrawiam

cysiokysio
02-04-2012, 22:38
wow skoro sama wylewka miała 25cm to aż boję się zapytać jaki gruby jest strop.
Ja na waszym miejscu skułbym tylko 10cm, później położył 4 cm styropianu, podłogówka i na to 6cm wylewki. Tego co niżej bym nie ruszał.
No ale jak już po ptakach to tylko beton(nie musi buś za mocny)styro i wylewka. Gruz może się z biegiem czasu powbijać w styropian i całość może usiąść powodując pęknięcia i inne takie.

Jani_63
03-04-2012, 00:02
I kto tu jest kąśliwy... ja wiem co czytam, Ty nie wiesz co piszesz.
Ujmę to tak - pogrążasz się.

Zanim zaczniesz być kąśliwy, przeczytaj najpierw o czym była dyskusja. Chodziło o ekranowanie promieniowania podczerwonego emitowanego z GP poprzez łóżka i inne meble. Jest sprawą oczywistą że przede wszystkim powietrze ogrzewa się od podłogi, ponieważ tam jest źródło ciepła. Stąd taki, a nie inny rozkład temperatury, tyle że udział w tym procesie biorą również sufit i ściany, których sumaryczna powierzchnia jest wielokrotnie większa od powierzchni podłogi, co w pewnym stopniu rekompensuje niedużą gęstość mocy przejmowanych poprzez powietrze z ich powierzchni.

To napisz jeszcze jak przebiega proces przejmowania energii poprzez promieniowanie przegrody ustawionej prostopadle (ściana) do promiennika (podłoga) i wszyscy będziemy w domu.
Aha, i skoro ściany w/g Ciebie przekazują ciepło powietrzu wnętrza, mniejsza o ten strumień mocy, to jak wyjaśnisz że temperatura ich powierzchni jest zawsze niższa lub równa temperaturze otaczającego je powietrza.
Oczywiście nie mówimy tu o ścianie przejmującej ciepło promieniowania słonecznego poprzez przeszklenia.
Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić przekazywanie ciepła z ośrodka o niższej temperaturze do ośrodka o wyższej temperaturze.
I nie mówimy tu o pompie ciepła.



Poza tym ma to również wpływ na temperaturę punktu rosy na powierzchni wewnętrznej przegród zewnętrznych, ponieważ padające na nie promieniowanie podczerwone podnosi temperaturę na ich powierzchni i tym samym eliminuje zjawisko powierzchniowej kondensacji pary wodnej.

nilsan
:eek:
No teraz to już żeś pojechał po bandzie.
Punkt rosy na powierzchni przegrody zewnętrznej izolowanej termicznie z zewnątrz w jakich warunkach może wystąpić?
Podaj te wartości, bo poza sauną parową nic innego mi nie przychodzi do głowy.

Jani_63
03-04-2012, 00:03
Zanim zaczniesz wypisywać brednie najpierw przeczytaj rozdział o emisji promieniowania w podręczniku z fizyki budowli.
A według ciebie co stoi na przeszkodzie żeby powietrze ogrzewało się od powierzchni samego styropianu na drodze przejmowania ciepła z jego powierzchni, jeżeli miałbyś kaprys wykonać u siebie w domu taki sufit i ściany?

nilsan
Pojemność cieplna styropianu?

Jani_63
03-04-2012, 00:15
Witam
Rurki do podłogówki były na głębokości ok 25cm, skuliśmy całą posadzkę do samego stropu i nie wiem co dalej robić czy wylać jedną warstwę położyć styropian rurki i drugą wylewkę, czy część tego gruzu rozsypać położyć na to styropian rurki do podłogówki i wylewkę 10cm. Ta wylewka którą skułem to był styropian wymieszany z betonem.
Czy może mi ktoś doradzić.
Pozdrawiam
Chciałby poznać tego artystę który rury podłogówki zatopił w styrobetonie i to na głębokości 25cm... brak słów.
O podsypywaniu gruzem zapomnij.
Najlepiej podaj jeszcze raz układ i grubość warstw jakie tam masz.
Jaki to typ stropu i ile masz miejsca po tym kuciu.

nilsan
03-04-2012, 07:11
I kto tu jest kąśliwy... ja wiem co czytam, Ty nie wiesz co piszesz.
Ujmę to tak - pogrążasz się.

Czyżby? A może jest na odwrót?


To napisz jeszcze jak przebiega proces przejmowania energii poprzez promieniowanie przegrody ustawionej prostopadle (ściana) do promiennika (podłoga) i wszyscy będziemy w domu.

Promieniowanie podczerwone z powierzchni płaskiej rozchodzi się w kącie 180*. Zatem nie ma problemu żeby również docierało do ścian z podłogi.


Aha, i skoro ściany w/g Ciebie przekazują ciepło powietrzu wnętrza, mniejsza o ten strumień mocy, to jak wyjaśnisz że temperatura ich powierzchni jest zawsze niższa lub równa temperaturze otaczającego je powietrza.

No właśnie w tym rzecz, że w przypadku ogrzewań promiennikowych w tym płaszczyznowych tak nie jest. W tym wypadku temperatura powierzchni wewnętrznych ścian jest zawsze wyższa od temperatury powietrza wewnętrznego.


Oczywiście nie mówimy tu o ścianie przejmującej ciepło promieniowania słonecznego poprzez przeszklenia.
Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić przekazywanie ciepła z ośrodka o niższej temperaturze do ośrodka o wyższej temperaturze.
I nie mówimy tu o pompie ciepła.

A jaka według ciebie jest różnica pomiędzy promieniowaniem podczerwonym emitowanym przez słońce i GP poza oczywiście jego natężeniem?
Również ono nie pada prostopadle na podłogę.



Jest sprawą oczywistą że przede wszystkim powietrze ogrzewa się od podłogi, ponieważ tam jest źródło ciepła. Stąd taki, a nie inny rozkład temperatury, tyle że udział w tym procesie biorą również sufit i ściany, których sumaryczna powierzchnia jest wielokrotnie większa od powierzchni podłogi, co w pewnym stopniu rekompensuje niedużą gęstość mocy przejmowaną poprzez powietrze z ich powierzchni. Poza tym ma to również wpływ na temperaturę punktu rosy na powierzchni wewnętrznej przegród zewnętrznych, ponieważ padające na nie promieniowanie podczerwone podnosi temperaturę na ich powierzchni i tym samym eliminuje zjawisko powierzchniowej kondensacji pary wodnej.

nilsan


No teraz to już żeś pojechał po bandzie.
Punkt rosy na powierzchni przegrody zewnętrznej izolowanej termicznie z zewnątrz w jakich warunkach może wystąpić?
Podaj te wartości, bo poza sauną parową nic innego mi nie przychodzi do głowy.

No jak się ma problemy w czytaniu ze zrozumieniem i braki w wykształceniu, to potem się takie bzdury wypisuje.
Chcesz przykłady, to proszę:
- kuchnie,
- łazienki,
- pralnie,
- suszarnie.

nilsan

nilsan
03-04-2012, 07:15
Pojemność cieplna styropianu?

A co ma piernik do wiatraka?
Tym razem może ty rozwiniesz tę Złotą Myśl.

nilsan

justi_p
03-04-2012, 08:00
co do kucia to były 2 powody jeden to taki że musieliśmy zmienić ustawienie instalacji a 2 taki że nie byliśmy pewni czy tam podłogówka w ogóle jest. Poprzedni właściciele mieszkali tam ponad rok i grzali- twierdzili że podłogówka jest, my po kupnie grzaliśmy dużo bardziej żeby sprawdzić czy mówią prawdę... po tygodniu porządnego grzania wylewka nadal zimna... po skuciu okazało się ze owszem podłogówka jest ale węże od niej były na głębokości około 25cm, nad nimi jakieś 15cm-20cm styropianu i 5 cm wylewki... ponieważ na tą chwilę mamy góry i doliny... planujemy doliny zalać betonem do gór+styro (grubość w zależności od tego ile miejsca nam zostanie) + folia+ podłogówka + wylewka. Powiedzcie mi jaka jest najlepsza grubość wylewki na podłogówkę 7 cm to dużo/mało? bo różnie czytałam...

cysiokysio
03-04-2012, 08:55
daje się od 4 do 6 cm oczywiście nie zapomnij o zbrojeniu

Jani_63
03-04-2012, 10:58
4cm to trochę mało dla jastrychu cementowego, chyba że mowa o wylewce anhydrytowej.
Dla łazianki 6-7cm powinno być idealnie, z tym że przy rozmierzaniu warstw podłogi pamiętaj o grubości posadzki, bo tu różnice mogą być znaczne.



Czyżby? A może jest na odwrót?
No jak się ma problemy w czytaniu ze zrozumieniem i braki w wykształceniu, to potem się takie bzdury wypisuje.

Polemika z Tobą to "sama przyjemność"... zawsze lubiłem gości którzy pozjadali wszelkie rozumy i wszem i wobec o tym zapewniali, bo na końcu zawsze się okazywało, że tam gdzie ta wiedza ma być była tylko pustka.
Nie tylko to forum zna takie przykłady



Promieniowanie podczerwone z powierzchni płaskiej rozchodzi się w kącie 180*. Zatem nie ma problemu żeby również docierało do ścian z podłogi.

No właśnie w tym rzecz, że w przypadku ogrzewań promiennikowych w tym płaszczyznowych tak nie jest. W tym wypadku temperatura powierzchni wewnętrznych ścian jest zawsze wyższa od temperatury powietrza wewnętrznego.

Między docieraniem, a możliwością przekazania energii jest spora różnica.
Do panela słonecznego położonego równolegle do promieni słonecznych też dociera jakaś część promieniowania... i co z tego wynika?
Na poparcie twierdzenia, że temperatury przegród pionowych przy ogrzewaniu podłogowym są zawsze wyższe od otoczenia dysponujesz oczywiście jakimiś danymi.



A jaka według ciebie jest różnica pomiędzy promieniowaniem podczerwonym emitowanym przez słońce i GP poza oczywiście jego natężeniem?
Również ono nie pada prostopadle na podłogę.

No nie... pod nasza szerokością geograficzną ten kąt zamyka się w przedziale od około 15st do 62st.
Prostopadle to nie jest, ale zawsze więcej niż 0st.
Tak na marginesie moc tego promieniowania odgrywa jednak rolę.



No jak się ma problemy w czytaniu ze zrozumieniem i braki w wykształceniu, to potem się takie bzdury wypisuje.
Chcesz przykłady, to proszę:
- kuchnie,
- łazienki,
- pralnie,
- suszarnie.

nilsan
No coś to tu wymodził.
Podałeś przykłady pomieszczeń w których okresowo może być podniesiona wilgotność powietrza.
Tylko co to ma wspólnego punktem rosy na powierzchni ściany dla stałych warunków bytowych, gdzie wilgotność musiałaby przekraczać 95%.
Ale brnij dalej, brnij... robi się ciekawie


A co ma piernik do wiatraka?
Tym razem może ty rozwiniesz tę Złotą Myśl.
nilsan
Już się robi
Sprawdź sobie ciepło właściwe styropianu. Z niego bierze się między innymi pojemność cieplna.
Do tego dołóż sobie strukturę budowy styropianu.

P.S.
Jeszcze kilka takich stwierdzeń jak:
"wiem ale nie powiem"
"czytać nie umiesz"
"niedouczony jesteś"
o wycieczkach zoologicznych nie wspominając,
a staniesz się ulubieńcem tego forum.

Liwko
03-04-2012, 11:32
Mylisz się, już się stał :D

nilsan
03-04-2012, 16:02
Polemika z Tobą to "sama przyjemność"... zawsze lubiłem gości którzy pozjadali wszelkie rozumy i wszem i wobec o tym zapewniali, bo na końcu zawsze się okazywało, że tam gdzie ta wiedza ma być była tylko pustka.
Nie tylko to forum zna takie przykłady.

Rozumiem, że w tym względzie masz na myśli samego siebie.



Między docieraniem, a możliwością przekazania energii jest spora różnica.

No to bardzo głęboka myśl, niemalże filozoficzna.
Ciekaw jestem jakim cudem jeśli energia dociera do jakiejś płaszczyzny, to nie może być przez nią zaabsorbowana?
Ale ty zapewne masz jakieś sensowne wytłumaczenie tego fenomenu.



Do panela słonecznego położonego równolegle do promieni słonecznych też dociera jakaś część promieniowania... i co z tego wynika?

Ano tylko tyle, że w jakiś niezrozumiały dla ciebie sposób, temperatura na powierzchni tego panela mimo wszystko wzrasta.
Cuda panie, cuda....

Po czym raczysz pisać:



No nie... pod nasza szerokością geograficzną ten kąt zamyka się w przedziale od około 15st do 62st.
Prostopadle to nie jest, ale zawsze więcej niż 0st.

Wyczuwam pewne niezdecydowanie z twojej strony. Może jakaś autorefleksja cię w końcu ogarnęła?
No właśnie od tego kąta zależy ilość energii przekazywana do płaszczyzny na którą pada owo promieniowanie oraz temperatura na jej powierzchni.



Tak na marginesie moc tego promieniowania odgrywa jednak rolę.

Nigdy nie twierdziłem, że jest inaczej. Natomiast w przypadku ogrzewania płaszczyznowego jest jej wystarczająco dużo, żeby temperatura na powierzchni ścian była wyższa od temperatury powietrza wewnętrznego.



Na poparcie twierdzenia, że temperatury przegród pionowych przy ogrzewaniu podłogowym są zawsze wyższe od otoczenia dysponujesz oczywiście jakimiś danymi..

Można to stosunkowo prosto policzyć. No ale komuś z twoim poziomem wiedzy nie wypada nawet takiej prostej myśli podsuwać.



No coś to tu wymodził.
Podałeś przykłady pomieszczeń w których okresowo może być podniesiona wilgotność powietrza.
Tylko co to ma wspólnego punktem rosy na powierzchni ściany dla stałych warunków bytowych, gdzie wilgotność musiałaby przekraczać 95%.

Po pierwsze wszystko zależy od konstrukcji (termoizolacyjności) przegrody zewnętrznej. O ile wiem nie wszystkie budynki w Polsce spełniają aktualnie obowiązujące normy termoizolacyjności. Powiedziałbym nawet, że większość ich nie spełnia. Wtedy znaczenie ma temperatura na wewnętrznej powierzchni przegrody zewnętrznej, nawet przy wilgotności bytowej 50-60%, zwłaszcza w miejscach występowania mostków termicznych.
Po drugie fakt występowania okresowej kondensacji pary wodnej w wymienionych przeze mnie pomieszczeniach, przy innym rodzaju ogrzewania niż płaszczyznowe, można właśnie zneutralizować za pomocą takiego ogrzewania i kondensacja nie wystąpi nawet przy 95% wilgotności względnej powietrza wewnętrznego.



Ale brnij dalej, brnij... robi się ciekawie
Już się robi
Sprawdź sobie ciepło właściwe styropianu. Z niego bierze się między innymi pojemność cieplna.
Do tego dołóż sobie strukturę budowy styropianu.

No właśnie ciekaw jestem co z tego faktu wynika, bo dalej nie widzę związku ze zdolnością styropianu do przekazywania ciepła do powietrza wewnętrznego na drodze przewodnictwa w warstwie przypowierzchniowej. Ale zapewne zaraz mnie oświecisz.



P.S.
Jeszcze kilka takich stwierdzeń jak:
"wiem ale nie powiem"
"czytać nie umiesz"
"niedouczony jesteś"
o wycieczkach zoologicznych nie wspominając,
a staniesz się ulubieńcem tego forum.

Do tego zmierzam wołając na tej bezkresnej pustyni dyletanctwa i pseudofachowości.

nilsan

autorus
05-04-2012, 13:27
Odnośnie podłogówki to zrobiłem po prostu projekt, (zamówiłem u kolegi z forum). I w sumie mam względnie sprawę rozwiązaną.

Redakcja
05-04-2012, 13:43
Prosimy o kulturę dyskusji!!!

nilsan
05-04-2012, 14:44
Prosimy o kulturę dyskusji!!!



Ponieważ usunęliście niektóre posty w trosce nie wiem o co, choć wasi moderatorzy mniej ode mnie obwijają w bawełnę w zakresie kultury wypowiedzi, to ja też składam wniosek.
Proszę o likwidację bzdurnie nadawanych tytułów w funkcji liczby wyprodukowanych postów w stylu:
- olimp forum - oświecona góra,
- najlepszy doradca od energooszczędzania itp.,
ponieważ nijak mają się one do wiedzy posiadanej przez ich nosicieli i wprowadzają w błąd czytelników FM.

nilsan

Redakcja
05-04-2012, 14:48
Prosimy o rozwagę. Lepiej merytorycznie dyskutować niż brać udział w konflikcie, w którym nie będzie wygranych.

Elfir
05-04-2012, 14:53
nilsan - wnioski do moderacji składa się w innej częsci forum

nilsan
05-04-2012, 14:59
Jeżeli satysfakcjonuje was opinia o FM, która głosi, że:
Jeżeli coś ci doradzą na forum muratora, to zrób dokładnie odwrotnie i wtedy będzie wszystko wykonane dobrze, to nie mam już nic więcej do dodania w tym temacie, ponieważ ja w swojej naiwności uważałem, że powinno być inaczej.
No ale cóż jak to mówią, to wasze małpy i wasze ZOO.

nilsan

nilsan
05-04-2012, 15:00
nilsan - wnioski do moderacji składa się w innej częsci forum

Wiem, ale akurat na tym wątku mnie administrator FM wkurzył.

nilsan

autorus
05-04-2012, 15:00
:) Wiec z wyliczeń projektowych wyszło mi 1680mb przewodu 16mm :) Znaczy się cała masa jak to się mówi :)

Elfir
05-04-2012, 15:02
ja nie mam takich doświadczeń.

nilsan
05-04-2012, 15:13
Elfir

Ja niestety wręcz przeciwnie, choć zaznaczam, że tylko w tematach na których się znam.
W tych na których się nie znam, z reguły nie zabieram głosu.

nilsan

nilsan
05-04-2012, 20:31
to teraz w trosce o rzetelność wypowiedzi udowodnij swoje słowa na konkretnych cytatach

ja w rewanżu naszykuję cytaty które w głosowaniu zapewnią ci tytuł największego bajkopisarza tego forum

Na twoim przykładzie można wręcz powieść na ten temat napisać z 8459 rozdziałami. Tylko komu by się chciało i to jeszcze za free.

nilsan

pawelpiwowarczyk
05-04-2012, 22:14
Dobrze. Wygarnęliście sobie to może teraz konkrety.

Nilsan, liczę na konkretną poradę.
Jak powinna wyglądać instalacja z grzejnikami tradycyjnymi i podłogówką, widziana od strony kotła jako jeden obieg?
Kocioł gazowy, posiada własną pompę. Temperatura czynnika grzewczego zmienna, sterowana sterownikiem pogodowym.

Cały czas myślałem, że zastosuję taki układ:
http://i52.tinypic.com/9ve4o4.jpg

Ale teraz nabrałem wątpliwości.
Pompa podłogówki rzeczywiście zawłaszczy sobie całą wodę i przez grzejniki nie będzie płynęło jej zbyt dużo.

Czy wystarczy ustawić na pompie w kotle wyższy bieg, niż na pompie podłogówki?
W internecie znajduje się wiele schematów, gdzie jedna pompa jest w kotle (napędzając, de facto, oba obwody), druga na odejściu podłogówki. Znalazłem jednak także takie schematy, gdzie jedna pompa jest na odnodze grzejników a druga na odnodze podłogówki. Tyle że takiego układu nie zrealizuję u siebie, kiedy pompa wbudowana jest w kocioł.

Jeszcze nie liczyłem spadków ciśnienia każdego obwodu, ale czy przy grzejnikach tradycyjnych połączonych z małą instalacją podłogówki (3 x 50m.b. rurki), w praktyce, stosuje się układ napędzany tylko jedną pompą - tą z kotła?

robdk
06-04-2012, 08:06
Dodam jeszcze, że potrzebny jest jeszcze zawór zwrotny na powrocie podłogówki przed trójnikiem podmieszania. Ponadto pompa podłogówki tłoczy wodę w obiegu wewnętrznym wyznaczonym dla podłogówki i tylko braki temperatury uzupełnia z obiegu kotłowego. Poza stanami ekstremalnymi typu wychłodzona podłogówka praca obiegu podłogówki nie będzie miała wpływu na obwód grzejników.

nilsan
06-04-2012, 08:23
Dobrze. Wygarnęliście sobie to może teraz konkrety.

Nilsan, liczę na konkretną poradę.
Jak powinna wyglądać instalacja z grzejnikami tradycyjnymi i podłogówką, widziana od strony kotła jako jeden obieg?
Kocioł gazowy, posiada własną pompę. Temperatura czynnika grzewczego zmienna, sterowana sterownikiem pogodowym.

Cały czas myślałem, że zastosuję taki układ:
http://i52.tinypic.com/9ve4o4.jpg

Ale teraz nabrałem wątpliwości.
Pompa podłogówki rzeczywiście zawłaszczy sobie całą wodę i przez grzejniki nie będzie płynęło jej zbyt dużo.

Czy wystarczy ustawić na pompie w kotle wyższy bieg, niż na pompie podłogówki?
W internecie znajduje się wiele schematów, gdzie jedna pompa jest w kotle (napędzając, de facto, oba obwody), druga na odejściu podłogówki. Znalazłem jednak także takie schematy, gdzie jedna pompa jest na odnodze grzejników a druga na odnodze podłogówki. Tyle że takiego układu nie zrealizuję u siebie, kiedy pompa wbudowana jest w kocioł.

Jeszcze nie liczyłem spadków ciśnienia każdego obwodu, ale czy przy grzejnikach tradycyjnych połączonych z małą instalacją podłogówki (3 x 50m.b. rurki), w praktyce, stosuje się układ napędzany tylko jedną pompą - tą z kotła?

Twoje wątpliwości są jak najbardziej uzasadnione. Układ przedstawiony na schemacie nie będzie działał prawidłowo, tyle że zarówno podłogówka jak i grzejniki.
Po pierwsze podłogówka w istocie odetnie grzejniki.
Po drugie pompa kotłowa wymusi nadprzepływy w zaworze 3D zmieniając kompletnie charakterystykę mieszania i autorytet zaworu.
Prawidłowy sposób podłączenia przesłałem ci na prv.
Praca OP+OG na jednej pompie kotłowej jest teoretycznie możliwa o ile wydajność pompy kotłowej będzie wystarczająca dla pokrycia wymaganych wydajności w obiegach OG i OP oraz dokonania doboru grzejników na pracę z temperaturą zasilania OP. Osobiście uważam, że przy przewadze ogrzewania OG jest to mało sensowne rozwiązanie i na dodatek mało estetyczne ze względu na konieczność zastosowania bardzo dużych grzejników.

nilsan

Liwko
06-04-2012, 08:32
Paweł, tylko wrzuć ten schemat co dostałeś na priv od nilsana tu na forum. Żeby ci czasem jakiego babola nie wysłał:)

nilsan
06-04-2012, 08:32
Dodam jeszcze, że potrzebny jest jeszcze zawór zwrotny na powrocie podłogówki przed trójnikiem podmieszania. Ponadto pompa podłogówki tłoczy wodę w obiegu wewnętrznym wyznaczonym dla podłogówki i tylko braki temperatury uzupełnia z obiegu kotłowego. Poza stanami ekstremalnymi typu wychłodzona podłogówka praca obiegu podłogówki nie będzie miała wpływu na obwód grzejników.

Według ciebie to co niby ten zawór zwrotny ma robić?

nilsan

robdk
06-04-2012, 09:20
Według ciebie to co niby ten zawór zwrotny ma robić?

nilsan

Raczysz chyba żartować?
Przemyśl jeszcze raz.
....
Właśnie jest po to by wydzielić obwód podłogówki od obwodu kotłowego.
Stwierdzenie w poście #3590 że pompa kotłowa wciśnie do podłogówki jest nieprawdziwe.
Spróbuj w rurę zakorkowaną wepchnąć coś taką pompą. Obwód jest wyłączony i nic pompa kotłowa nie zrobi.

Wiele razy się z tobą zgadzam, ale ten prosty układ komplikować nie ma sensu. Tak jak piszę, brakuje tam tylko zaworu zwrotnego który oddzieli obwody.
Jak by coś to tak to działa wszędzie i tak się robi by wydzielić obwody. Nawet w energetyce przemysłowej.

nilsan
06-04-2012, 10:09
Raczysz chyba żartować?
Przemyśl jeszcze raz.
....
Właśnie jest po to by wydzielić obwód podłogówki od obwodu kotłowego.
Stwierdzenie w poście #3590 że pompa kotłowa wciśnie do podłogówki jest nieprawdziwe.
Spróbuj w rurę zakorkowaną wepchnąć coś taką pompą. Obwód jest wyłączony i nic pompa kotłowa nie zrobi.

Wiele razy się z tobą zgadzam, ale ten prosty układ komplikować nie ma sensu. Tak jak piszę, brakuje tam tylko zaworu zwrotnego który oddzieli obwody.
Jak by coś to tak to działa wszędzie i tak się robi by wydzielić obwody. Nawet w energetyce przemysłowej.

Spróbuj to policzyć, a przekonasz się że nie masz racji.
W normalnej sytuacji pracy zaworu 3D ciśnienie w obiegu po stronie kotłowej powinno być równe spadkowi ciśnienia na zaworze 3D + opory orurowania, armatury odcinającej oraz kotła bez pompy kotłowej. W sytuacji obecności w tym obiegu pompy kotłowej oraz obiegu OG, ciśnienie dysponowane w tym miejscu będzie równe spadkowi ciśnienia w obiegu OG + na zaworze 3D, czyli około 15-18kPa. Z kolei po stronie OP spadek ciśnienia w gałęzi z zaworem zwrotnym + zawór 3D, będzie równe około 4-5kPa. Jak widać różnica ciśnień po obu stronach gałęzi podmieszania zaworu 3D spowoduje natychmiastowe zamknięcie zaworu zwrotnego, czyli utratę funkcji mieszania poprzez zawór 3D, a chyba nie o to chodzi oraz dalej wymuszenie nadprzepływu poprzez zawór 3D w celu wyrównania różnicy ciśnień i w konsekwencji odcięcie obiegu OG.

nilsan

robdk
06-04-2012, 10:28
niby racja, ale...
Zawór 3D regulowany jest w funkcji temperatury a nie ciśnienia. Odetnie on wtedy obieg gdy uzyska wymagana temperaturę i otworzy gdy ona spadnie poniżej zadanej. Po prostu będzie się szybciej otwierał i zamykał.
A zawór zwrotny na powrocie zabezpieczy wpychanie w obwód podmieszania cieplejszego powrotu z grzejników co uniemożliwiłoby poprawną regulację temperatury podłogówki.
Oczywiście, można zastosować sprzęgło wodne ale obwód grzejników musiałby mieć także swoja pompę. Tak się robi w przemysłówce, tutaj to armata na muchę.

EDIT:
Oczywiście obwód grzejnikowy musi być zabezpieczony jakimś bajpasem w przypadku gdy sa głowice termostatyczne i by wszystkie odcięły grzejniki.

mistalova
06-04-2012, 10:38
Nie trzeba czekać... w tej chwili u mnie jest układ taki jak kol. pawelpiwowarczyk narysował i wszystko działa idealnie...

PS. żeby było trudniej, to od pewnego czasu wszystkie grzejniki mają głowice termostatyczne a obwody OP siłowniki i nadal wszystko chodzi OK...

pawelpiwowarczyk
06-04-2012, 10:54
Nilsan, przesłałeś mi schemat, w którym znajduje się zawór oznaczony ZTM (pewnie zawór termostatyczny mieszający) sterowany temperaturą odczytaną z rozdzielacza podłogówki. A mnie chodzi o to, że (moim zdaniem) temperatura podłogówki powinna zależeć tylko od temperatury wody zasilającej grzejniki tradycyjne, ewentualnie korygowana temperaturą powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych przez podłogówkę.

Ja rozumiem, że piszecie o układzie, w którym do odnogi podłogówki wpływa woda o stałej temperaturze (ustalanej termostatem), a wydajność samej podłogówki regulowana jest ilością wtłoczonej wody czyli czasem pracy pompy na odnodze podłogówki.

Mnie się wydaje, że przy sterowaniu pogodowym, powinno się zastosować takie rozwiązanie, w którym układ (zarówno grzejników tradycyjnych jak i podłogówki) pracuje przez cały czas, a wydajność ogrzewania (w tym także wydajność podłogówki) regulowana jest temperaturą wody (pomijam sytuacje skrajne, np. kiedy dolna moc kotła jest zbyt duża, w stosunku do zapotrzebowania, by kocioł pracował przez cały czas).

http://i40.tinypic.com/90wt9x.jpg

Chcę uzyskać tryb pracy jak na wykresie DRUGIM.

Poszedłem tropem podanym przez nilsana i znalazłem taki schemat:
http://i42.tinypic.com/6pak3c.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fi42.tinypic.com%2F 6pak3c.jpg)
I o takie coś mi chodzi.

nilsan
06-04-2012, 11:02
niby racja, ale...
Zawór 3D regulowany jest w funkcji temperatury a nie ciśnienia. Odetnie on wtedy obieg gdy uzyska wymagana temperaturę i otworzy gdy ona spadnie poniżej zadanej. Po prostu będzie się szybciej otwierał i zamykał.

A gdzie w tym wszystkim jest regulacyjność zaworu 3D, funkcja mieszania oraz stabilizacji temperatury OP, o autorytecie nie wspomnę. Przecież to działa jak quazi kontrolowany układ wtryskowy, z dużymi amplitudami zmian temperatury zasilania OP, wtrysk wody o temperaturze zasilania OG, a następnie schładzanie wodą powrotną z OP po zamknięciu się zaworu 3D.


A zawór zwrotny na powrocie zabezpieczy wpychanie w obwód podmieszania cieplejszego powrotu z grzejników co uniemożliwiłoby poprawną regulację temperatury podłogówki.

To akurat zapewnia pompa OP.


Oczywiście, można zastosować sprzęgło wodne ale obwód grzejników musiałby mieć także swoja pompę. Tak się robi w przemysłówce, tutaj to armata na muchę.

EDIT:
Oczywiście obwód grzejnikowy musi być zabezpieczony jakimś bajpasem w przypadku gdy sa głowice termostatyczne i by wszystkie odcięły grzejniki.

Nie potrzebne jest sprzęgło hydrauliczne. Wystarczy ten bypass dać po stronie kotłowej zaworu 3D + zawór równoważący w gałęzi powrotnej pomiędzy bypassem i punktem włączenia powrotu z obiegu OG. Kotły mają wbudowane zabezpieczenia przed ograniczeniem wydajności pompy kotłowej.

nilsan

mistalova
06-04-2012, 11:05
Jak chcesz układ taki jak w linku to masz tutaj gotowe rozwiązanie:
http://www.beretta.pl/berettapl/web/pol/catalog/accessorydetail.jsp?id_accessorio=113&id_level1=4&id_level2=36

robdk
06-04-2012, 11:06
Nilsan, przesłałeś mi schemat, w którym znajduje się zawór oznaczony ZTM (pewnie zawór termostatyczny mieszający) sterowany temperaturą odczytaną z rozdzielacza podłogówki. A mnie chodzi o to, że (moim zdaniem) temperatura podłogówki powinna zależeć tylko od temperatury wody zasilającej grzejniki tradycyjne, ewentualnie korygowana temperaturą powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych przez podłogówkę.

Ja rozumiem, że piszecie o układzie, w którym do odnogi podłogówki wpływa woda o stałej temperaturze (ustalanej termostatem), a wydajność samej podłogówki regulowana jest ilością wtłoczonej wody czyli czasem pracy pompy na odnodze podłogówki.

Mnie się wydaje, że przy sterowaniu pogodowym, powinno się zastosować takie rozwiązanie, w którym układ (zarówno grzejników tradycyjnych jak i podłogówki) pracuje przez cały czas, a wydajność ogrzewania (w tym także wydajność podłogówki) regulowana jest temperaturą wody (pomijam sytuacje skrajne, np. kiedy dolna moc kotła jest zbyt duża, w stosunku do zapotrzebowania, by kocioł pracował przez cały czas).

http://i40.tinypic.com/90wt9x.jpg

Chcę uzyskać tryb pracy jak na wykresie DRUGIM.

Poszedłem tropem podanym przez nilsana i znalazłem taki schemat:
http://i42.tinypic.com/6pak3c.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fi42.tinypic.com%2F 6pak3c.jpg)
I o takie coś mi chodzi.

Schemat to akurat to samo co podałeś na początku - tylko inaczej wyrysowany.
Dla mnie zawór zwrotny dla podłogówki nie w tym miejscu.
Stosując zawór 3D z siłownikiem, możesz sterować podłogówką pogodowo, a pompa w układzie podłogówki chodzi cały czas niezależnie.

I miej na uwadze, że podłogówka ma inną temperaturę zasilania niż grzejniki

robdk
06-04-2012, 11:10
A gdzie w tym wszystkim jest regulacyjność zaworu 3D, funkcja mieszania oraz stabilizacji temperatury OP, o autorytecie nie wspomnę. Przecież to działa jak quazi kontrolowany układ wtryskowy, z dużymi amplitudami zmian temperatury zasilania OP, wtrysk wody o temperaturze zasilania OG, a następnie schładzanie wodą powrotną z OP po zamknięciu się zaworu 3D.
nilsan

Jeśli zawór 3D termostatyczny to zawsze tak działa (otwiera/zamyka) niezależnie w jakim układzie.
Zawór 3D z siłownikiem ustawi takie proporcje że będzie stałe podmieszanie. Oczywiście przy stałej temperaturze zasilania.

nilsan
06-04-2012, 11:11
Nilsan, przesłałeś mi schemat, w którym znajduje się zawór oznaczony ZTM (pewnie zawór termostatyczny mieszający) sterowany temperaturą odczytaną z rozdzielacza podłogówki. A mnie chodzi o to, że (moim zdaniem) temperatura podłogówki powinna zależeć tylko od temperatury wody zasilającej grzejniki tradycyjne, ewentualnie korygowana temperaturą powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych przez podłogówkę.

Zawór ZTM stabilizuje właśnie temperaturę na zasilaniu OP wokół wartości zadanej na głowicy termostatycznej.
Można również zastosować zawór 3D z siłownikiem i wysterować go w funkcji dwóch parametrów tj. zarówno temperatury zasilania OP jak i temperatury pomieszczenia. Wtedy uzyskasz to o co ci chodzi. Natomiast temperaturą wody kotłowej zajmie się pogodówka kotła.

PS
http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fi42.tinypic.com%2F 6pak3c.jpg

To niestety jest również błędne rozwiązanie.

nilsan

nilsan
06-04-2012, 11:15
Jeśli zawór 3D termostatyczny to zawsze tak działa (otwiera/zamyka) niezależnie w jakim układzie.
Zawór 3D z siłownikiem ustawi takie proporcje że będzie stałe podmieszanie. Oczywiście przy stałej temperaturze zasilania.

No właśnie nie, ponieważ jest to zawór mieszający, zatem pracuje w pełnym zakresie regulacyjnym, a nie tylko ON/OFF.

nilsan

robdk
06-04-2012, 11:17
No właśnie nie, ponieważ jest to zawór mieszający, zatem pracuje w pełnym zakresie regulacyjnym, a nie tylko ON/OFF.

nilsan

To nie będzie problemu. Ustawi tyle ile ma podmieszać...

pawelpiwowarczyk
06-04-2012, 11:17
Jak chcesz układ taki jak w linku to masz tutaj gotowe rozwiązanie:
http://www.beretta.pl/berettapl/web/pol/catalog/accessorydetail.jsp?id_accessorio=113&id_level1=4&id_level2=36 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.beretta.pl%2Fb erettapl%2Fweb%2Fpol%2Fcatalog%2Faccessorydetail.j sp%3Fid_accessorio%3D113%26id_level1%3D4%26id_leve l2%3D36)Mógłbym nawet kupić fabryczne rozwiązanie pod mój kocioł - Immergas D.I.M.2 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpl.immergas.com%2F options%2Fa_strefowa%2Fdim_v2%2Fdimv2_abt_opis.htm ). Tyle, że to kosztuje 2 tysiące. Chodzi o ty by zastosować rozwiązanie jak najtańsze.

Liwko
06-04-2012, 11:28
Mógłbym nawet kupić fabryczne rozwiązanie pod mój kocioł - Immergas D.I.M.2 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpl.immergas.com%2F options%2Fa_strefowa%2Fdim_v2%2Fdimv2_abt_opis.htm ). Tyle, że to kosztuje 2 tysiące. Chodzi o ty by zastosować rozwiązanie jak najtańsze.

Zrób wszędzie podłogówkę, albo przewymiaruj te kilka grzejników i będziesz miał tanio (w inwestycji i eksploatacji) i przyjemnie;) Jedna pompka i nic więcej.

pawelpiwowarczyk
06-04-2012, 11:37
PS
http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fi42.tinypic.com%2F 6pak3c.jpg
To niestety jest również błędne rozwiązanie.
nilsanKurka, przecież to rozwiązanie z oficjalnej strony De Detrich, więc jak rozumiem, rekomendowane przez nich.

Czuję, że im więcej wiem, tym mniej wiem.

OK. Spróbuję od początku. Napiszcie mi o jakim zaworze 3D piszemy.

O takim:
http://www.fachowyinstalator.pl/images/stories/instalacje/fachowiec-radzi/esbe-radzi_1.jpg

Czy o takim:

http://ogrzewnictwo.home.pl/uploaded/Image/Produkty/ESBE/Zawory%20serii%20VRG130/Zaw%C3%B3r_serii_VRG130%281%29.png

Coś mi się wydaje, że ja piszę o zaworze "drugim", Wy o "pierwszym".

nilsan
06-04-2012, 11:47
To nie będzie problemu. Ustawi tyle ile ma podmieszać...

Tyle że on nigdy nie będzie mieszał.

nilsan

pawelpiwowarczyk
06-04-2012, 11:54
Zrób wszędzie podłogówkę, albo przewymiaruj te kilka grzejników i będziesz miał tanio (w inwestycji i eksploatacji) i przyjemnie;) Jedna pompka i nic więcej.Grzejniki dobrałem wg parametrów 55/45/22, więc w stosunku do 75/65/20 są "nieco" przewymiarowane (n=2,15) plus dołożyłem jeszcze około 15%.
Podłogówki po całości zrobić nie mogę, ponieważ mam już: grzejniki kupione, parkiet kupiony (dąb 22mm).

nilsan
06-04-2012, 12:01
Kurka, przecież to rozwiązanie z oficjalnej strony De Detrich, więc jak rozumiem, rekomendowane przez nich.

To są tylko schematy ideowe, a nie gotowe rozwiązania. Na dodatek są z błędami, być może zamierzonymi przez producenta, żeby jednak układy dobierali projektanci, a nie projektantohydraulicy.


Czuję, że im więcej wiem, tym mniej wiem.

Takie dylematy mają największe umysły współczesnego świata, więc w tym względzie odosobniony nie jesteś.



OK. Spróbuję od początku. Napiszcie mi o jakim zaworze 3D piszemy.

O takim:
http://www.fachowyinstalator.pl/images/stories/instalacje/fachowiec-radzi/esbe-radzi_1.jpg

Czy o takim:

http://ogrzewnictwo.home.pl/uploaded/Image/Produkty/ESBE/Zawory%20serii%20VRG130/Zaw%C3%B3r_serii_VRG130%281%29.png

Coś mi się wydaje, że ja piszę o zaworze "drugim", Wy o "pierwszym".

W obu przypadkach chodzi o ten sam zawór. Różnica polega tylko na sposobie jego wysterowania.
W pierwszym przypadku jest to zawór 3D z głowicą zintegrowaną, za pomocą której ustawiasz temperaturę zadaną na zasilaniu OP.
Podobnie jak w moim rozwiązaniu, z tym że u mnie głowica termostatyczna jest oddzielnym elementem składowym zaworu 3D. Jest ona wyposażona w kapilarę zakończoną sondą pomiarową temperatury.
W drugim przypadku jest to zawór 3D przeznaczony do pracy z siłownikiem obrotowym wysterowanym w funkcji grupy parametrów np. temperatury zasilania OP i temperatury pomieszczenia. Siłownikiem steruje sterownik naścienny ustalając jego chwilowe położenie (wartość kąta obrotu siłownika).
Ot i cała filozofia.

nilsan

pawelpiwowarczyk
06-04-2012, 12:40
(...)Ot i cała filozofia.Nilsan, przy sterowniku pokojowym rzeczywiście będzie "ot i cała filozofia", ale przy sterowaniu pogodowym typ zastosowanego mieszacza będzie miał fundamentalne znaczenie.

nilsan
06-04-2012, 12:51
Nilsan, przy sterowniku pokojowym rzeczywiście będzie "ot i cała filozofia", ale przy sterowaniu pogodowym typ zastosowanego mieszacza będzie miał fundamentalne znaczenie.

Temperaturą na wyjściu z kotła steruje zamontowana w nim pogodówka według zadanej krzywej grzewczej w funkcji temperatury zewnętrznej oraz dodatkowo (opcjonalnie po zamontowaniu dodatkowego sterownika) w funkcji temperatury wewnętrznej. Zatem cały wash & go masz w kotle. Dla upartych można również dokładnie w taki sam sposób wysterować niezależnie samą podłogówkę wybierając odpowiedni sterownik naścienny, ale przecież szukasz taniego rozwiązania, więc po co kombinujesz jak koń pod górę.

nilsan

nilsan
06-04-2012, 13:02
Grzejniki dobrałem wg parametrów 55/45/22, więc w stosunku do 75/65/20 są "nieco" przewymiarowane (n=2,15) plus dołożyłem jeszcze około 15%.
Podłogówki po całości zrobić nie mogę, ponieważ mam już: grzejniki kupione, parkiet kupiony (dąb 22mm).

Skoro dobrałeś grzejniki na takie parametry, to choć z głęboką niechęcią, ale przyznam rację Liwko, więc wywal to wszystko co jest przed rozdzielaczem OP, zaprojektuj wężownice na parametry 55/45/10*C i odsłużysz tą małą podłogówkę + grzejniki pompą kotłową. Zamontuj na rozdzielaczu OP siłowniki, które wysterujesz w funkcji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, za pomocą regulatorów temperatury pomieszczenia, a na kotle wybierz tryb pracy podłogówka z odpowiednią krzywą grzewczą. Za zaoszczędzone pieniądze dokupisz dodatkowy moduł kotła + sterownik do pomiaru i regulacji w funkcji temperatury pomieszczenia i będziesz miał tanio i funkcjonalnie, zamiast dublować regulację temperaturową.

nilsan

Liwko
06-04-2012, 13:11
Skoro dobrałeś grzejniki na takie parametry, to choć z głęboką niechęcią, ale przyznam rację Liwko, więc wywal to wszystko co jest przed rozdzielaczem OP, zaprojektuj wężownice na parametry 55/45/10*C i odsłużysz tą małą podłogówkę + grzejniki pompą kotłową. Zamontuj na rozdzielaczu OP siłowniki, które wysterujesz w funkcji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, za pomocą regulatorów temperatury pomieszczenia, a na kotle wybierz tryb pracy podłogówka z odpowiednią krzywą grzewczą. Za zaoszczędzone pieniądze dokupisz dodatkowy moduł kotła + sterownik do pomiaru i regulacji w funkcji temperatury pomieszczenia i będziesz miał tanio i funkcjonalnie, zamiast dublować regulację temperaturową.

nilsan

Jestem w szoku, nilsan przyznał komuś rację http://emoty.blox.pl/resource/651.gif

Idziesz w dobrym kierunku nilsan, tak trzymać :)

nilsan
06-04-2012, 13:19
Jestem w szoku, nilsan przyznał komuś rację http://emoty.blox.pl/resource/651.gif

Idziesz w dobrym kierunku nilsan, tak trzymać :)

Podążam za kagankiem oświaty w tym mrocznym tunelu. :no:

nilsan

pawelpiwowarczyk
06-04-2012, 13:26
Powiało optymizmem na święta...

DEZET
06-04-2012, 19:25
"To są tylko schematy ideowe, a nie gotowe rozwiązania. Na dodatek są z błędami, być może zamierzonymi przez producenta, żeby jednak układy dobierali projektanci, a nie projektantohydraulicy."

Całe życie myślałem, że "schemat ideowy" przynajmniej w elektronice, to podstawa tej dziedziny, a tu nagle dowiaduję się, że to nie "gotowe rozwiązania" i jeszcze może być z błędami. To jak działa mój telewizor, zbudowany na podstawie schematu ideowego? Cuda, cuda... ;)
WESOŁYCH ŚWIĄT !

nilsan
07-04-2012, 13:51
Całe życie myślałem, że "schemat ideowy" przynajmniej w elektronice, to podstawa tej dziedziny, a tu nagle dowiaduję się, że to nie "gotowe rozwiązania" i jeszcze może być z błędami. To jak działa mój telewizor, zbudowany na podstawie schematu ideowego? Cuda, cuda... ;)


A kto w tej chwili sprzedaje telewizor ze schematem? Nawet serwisant nie ma przy sobie schematu, tylko przyjeżdża z modułem na wymianę, albo nowym telewizorem. Przy tak niskich cenach sprzętu RTV oraz powszechnie stosowanej technologii montażu powierzchniowego, inny rodzaj naprawy jest nieopłacalny.
Poza tym zobacz co piszą pod schematami np. w MAKROTERMIE i ATMOSIE.
W tej chwili to już norma.

WESOŁYCH ŚWIĄT

nilsan

robdk
10-04-2012, 22:26
Powiało optymizmem na święta...

Paweł - nie mogę wysłać do ciebie prywatnej wiadomości by odpowiedzieć na twoje pytania.

pawelpiwowarczyk
11-04-2012, 06:39
Paweł - nie mogę wysłać do ciebie prywatnej wiadomości by odpowiedzieć na twoje pytania.Ups. Sprawdzę skrzynkę. Jeśli możesz, prześlij na adres: pawelpiwowarczyk[at]gazeta.pl

ewa__77
25-04-2012, 19:12
witam,
mam ogrzewanie podłogowe w całym domu zasilane pompą ciepła powietrze-powietrze. Grzało całą zimę (pierwszy sezon). Wyłączylismy jakiś miesiac temu. Teraz włączylismy i okazało się ze w podłogówce brak wody. Czy ktoś ma pomysł co się mogło stać? Nigdzie nie widać było żadnej wody na podłodze jest jeszcze wylewka tylko bez kafli i parkietu. Instalacja z rur PE nigdzie nie łączona na pętlach.

Jacekss
27-04-2012, 11:38
a nie pompą powietrze-woda ?

wibart
30-04-2012, 00:59
Witam
W całym domu bede miał podłogówkę.. dlatego planuje ja sam położyć.
rury beda prawdopodobnie ROTH 17 x-pert s+. Czy to prawda ze układa sie je trudniej niż alu/pex? Nie wiem czy nie porywam sie na zbyt trudne zadanie :)
Sprawa pilna, proszę o jakąs rade.
wibart

PliP
06-05-2012, 23:44
Poszukuję prostego programu do obliczenia zapotrzebowania poddasza na ciepło.
Chodzi dokładnie o wyliczenie rozstawu rurek w podłogówce na poddaszu użytkowym
- Ściana kolankowa 1W Porotherm (1m wysokości)
- Ściany szczytowe 1W Porotherm
- dach 15+10cm wełny (ocieplenie od murłaty po kalenicę)
- sufit 30 cm wełny
- podłoga na stropie monolit 15cm styro + 4 cm wylewki.
- powierzchnia 125m2
- kubatura - 350m3.

Nie rozważamy podziału pomieszczeń itd.
Chodzi tylko o poglądowy rozstaw rurek, a tym samym o ich ilość.

Kubaman
07-05-2012, 08:36
Witam

usiłowałem przebrnąć przez cały wątek, ale nie było to możliwe na raz. Może odpowiedź się w nim znajduje, ale proszę o wyrozumiałość, nie sposób tego przetrawić na raz.

Pytanie jest takie. Robię samemu 100% podłogówki w domu o powierzchni podłogi 200m2 (poza łazienkami, tam daję maty el.). Nie mam ani jednego grzejnika - w łazienkach drabinki elektryczne, czyli nie mam układu mieszającego. Mam 12 obiegów na parter i piętro. Czy należy rozdzielić układy i zastosować dwa mniejsze rozdzielacze, czy można to ciągnąć na jednym 12 krotnym rozdzielaczu umiejscowionym na parterze?

Ewentualna odpowiedź pociąga następujące kwestie:
- jeśli jeden rozdzielacz na parterze, to chyba mogą być problemy z odpowietrzeniem układu ( wyłącznie pełne pętle, zero złączek po drodze) dla piętra
- jeśli dwa to chyba mogą wystąpić problemy z przepływami - jak podłączyć rozdzielacze by chodziły "równo", czy jest wymagana osobna pompa dla każdego podukładu?

z góry dziękuję za pomoc

autorus
07-05-2012, 08:48
kolego, powiem tak, zamow sobie projekt, to na prawde kosztuje grosze. Bedziesz mial wszystko poobliczane i sam to sobie polozysz.

bajcik
07-05-2012, 10:30
Co wy myślicie o takim pomyśle:

W skrzynce zamiast stosować jeden rozdzielacz na wszystko, to stosujemy dwa rozdzielacze, mały i duży. Mamy po kolei:
1. rury zasilające/powrotna
2. mały rozdzielacz 2sekcyjny na łazienkę + grzejnik drabinkowy
3. zawór (na zasilaniu), przedłużka (na powrotach)
4. duży rozdzielacz, na resztę kondygnacji.

Co zyskujemy? Latem jak chcemy podgrzać samą łazienkę możemy sobie zakręcić zawór pomiędzy rozdzielaczami, odpalić pompkę i grzana byłaby tylko łazienka.

Wiem że można pozakręcać zaworki, ale te wolałbym użyć przy wstępnej regulacji a potem ich nie dotykać.

Liwko
07-05-2012, 10:35
A czym będziesz grzał? Jeżeli PC to w tym momencie przydał by się dodatkowy bufor bo inaczej cykle będą zbyt krótkie (zbyt dużo start-stopów). U siebie zastosowałem dodatkowe grzałki w drabinkach, jednak dość rzadko ich używam bo nie ma zbytnio potrzeby.

bajcik
07-05-2012, 10:46
kocioł -> bufor -> mieszacz -> podłogówka więc nie powinno być tego problemu.

Pytanie do tych co mieszacze mieli w rękach: czy takie połączenie dwóch przez zaworek i przedłużkę to rutyna czy trzeba się nakombinować?

Liwko
07-05-2012, 10:49
kocioł -> bufor -> mieszacz -> podłogówka więc nie powinno być tego problemu.


Ale jaki kocioł?
Moim zdaniem przerost formy nad treścią. Straty na buforze będą większe niż grzanie okresowe zwykłymi grzałkami.

Kubaman
07-05-2012, 13:20
kolego, powiem tak, zamow sobie projekt, to na prawde kosztuje grosze. Bedziesz mial wszystko poobliczane i sam to sobie polozysz.

Aleś kolego pomógł, że tak powiem. Policzone mam, projekt sam wykonalem, pytam o techniczne rozwiązanie rozdzielacza, np. w kwestii odpowietrzenia układu. Wątek zdaje się jest taki: podłogówka samemu..?

autorus
07-05-2012, 14:58
to było do kolegi powyżej. Odnośnie odpowietrzenia było, trzeba szukać.

Liwko
07-05-2012, 16:28
Witam

usiłowałem przebrnąć przez cały wątek, ale nie było to możliwe na raz. Może odpowiedź się w nim znajduje, ale proszę o wyrozumiałość, nie sposób tego przetrawić na raz.

Pytanie jest takie. Robię samemu 100% podłogówki w domu o powierzchni podłogi 200m2 (poza łazienkami, tam daję maty el.). Nie mam ani jednego grzejnika - w łazienkach drabinki elektryczne, czyli nie mam układu mieszającego. Mam 12 obiegów na parter i piętro. Czy należy rozdzielić układy i zastosować dwa mniejsze rozdzielacze, czy można to ciągnąć na jednym 12 krotnym rozdzielaczu umiejscowionym na parterze?

Ewentualna odpowiedź pociąga następujące kwestie:
- jeśli jeden rozdzielacz na parterze, to chyba mogą być problemy z odpowietrzeniem układu ( wyłącznie pełne pętle, zero złączek po drodze) dla piętra
- jeśli dwa to chyba mogą wystąpić problemy z przepływami - jak podłączyć rozdzielacze by chodziły "równo", czy jest wymagana osobna pompa dla każdego podukładu?

z góry dziękuję za pomoc

Może na własnym przykładzie.
Mam dwa rozdzielacze i jedną pompkę 45W na 133m2. Śmiga aż miło.
Wyobraź teraz sobie prowadzenie całej wiązki rurek do góry i z powrotem. Razem będzie pewnie około 10-12 sztuk! Bez sensu. No a o odpowietrzeniu tego sam się domyśliłeś.
Co do drabinek, to możesz je zrobić jako osobne pętle i dodatkowo wpiąć w nie grzałki. Trzeba tylko pamiętać o zaworach odcinających na wejściu i wyjściu drabinki.

michal_mlody
07-05-2012, 17:41
Witam.

Zastanawiam się nad wykorzystaniem rur plastikowych (takich zgrzewanych jak do wody) jako zasilanie i powrót do rozdzielaczy podłogówki. Dokładnie od zaworu mieszającego termostatycznego do rozdzielacza no i powrót. Zastosował ktoś taką technologię? :) Co na to eksperci z tej dziedziny?

Kubaman
07-05-2012, 18:29
Witam.

Zastanawiam się nad wykorzystaniem rur plastikowych (takich zgrzewanych jak do wody) jako zasilanie i powrót do rozdzielaczy podłogówki. Dokładnie od zaworu mieszającego termostatycznego do rozdzielacza no i powrót. Zastosował ktoś taką technologię? :) Co na to eksperci z tej dziedziny?

dokładnie takie rozwiązanie widziałem u sąsiada, robione przez fachowców. Do mnie jednak nie przemawia, wolał bym już to połączyć jakimś dużym PEXem - bez połączeń, elastyczne, a i rurka trwalsza.

DEZET
07-05-2012, 18:42
Witam.

Zastanawiam się nad wykorzystaniem rur plastikowych (takich zgrzewanych jak do wody) jako zasilanie i powrót do rozdzielaczy podłogówki. Dokładnie od zaworu mieszającego termostatycznego do rozdzielacza no i powrót. Zastosował ktoś taką technologię? :) Co na to eksperci z tej dziedziny?

Ja zamierzam połączyć piec z rozdzielaczem rurą Cu 28mm- raptem wyjdzie mi po ok. 5mb na zasilanie i powrót + kilka kolanek.
Solidne i na wieki. Wolę jednak coś porządnego w tym miejscu instalacji.
A powiedz, po co taki układ- dużo taniej to wyjdzie? Czy może inna przyczyna?

michal_mlody
07-05-2012, 20:18
Cenowo na pewno taniej. Miedź droga strasznie:) Mam trochę więcej tej rury niż 5m.
Sprzęt posiadam do tych dwóch technologi także tu mnie nic nie ogranicza. Miedź mogę nawet na twardo łączyć:)
Muszę to jeszcze przeliczyć jaka dokładnie różnica wyjdzie pomiędzy tymi materiałami.

PliP
07-05-2012, 22:09
Poszukuję prostego programu do obliczenia zapotrzebowania poddasza na ciepło.
Chodzi dokładnie o wyliczenie rozstawu rurek w podłogówce na poddaszu użytkowym
- Ściana kolankowa 1W Porotherm (1m wysokości)
- Ściany szczytowe 1W Porotherm
- dach 15+10cm wełny (ocieplenie od murłaty po kalenicę)
- sufit 30 cm wełny
- podłoga na stropie monolit 15cm styro + 4 cm wylewki.
- powierzchnia 125m2
- kubatura - 350m3.

Nie rozważamy podziału pomieszczeń itd.
Chodzi tylko o poglądowy rozstaw rurek, a tym samym o ich ilość.


Ponawiam zapytanie :)

DEZET
08-05-2012, 11:46
PliP- podejrzewam, że takowego prostego nie ma bo dawno by ktoś ujawnił na forum, a odkąd pamiętam to zawsze "żyło" purmo ozc.

Kubaman
08-05-2012, 19:08
kurczę, wychodzi mi, że mi pompka z kotła (kospel) nie uciągnie takiej długości rur w układzie. Muszę dodać pompkę. Pytanie jest takie: gdzie najlepiej ją dodać, i czy ona nie będzie się 'żarła" z pompką z kotła? Czy taka pompa pracuje na okrągło czy jest jakoś sterowana (jeśli tak to jak to poskładać w systemie 100% podłogówki, bez niepotrzebnego układu mieszającego). Czy np. za mocna pompa może powodować niedogrzewanie wody w kotle, bo będzie za duży przepływ? Temat jest da mnie zupełnie nowy.

PliP
08-05-2012, 23:18
PliP- podejrzewam, że takowego prostego nie ma bo dawno by ktoś ujawnił na forum, a odkąd pamiętam to zawsze "żyło" purmo ozc.

A może ktoś policzy bo nigdy w niem nie działałem, a mam wersję 4,0 i 515 stron instrukcji.
Fachowcy podają mi w wycenach rozbieżność w rurkach od 500-900 mb na tą samą powierzchnię.
Dlatego tez chciałbym sam ustalić faktyczne zapotrzebowanie

DEZET
09-05-2012, 09:10
Poszukaj forumowicza asolt- za "drobną" opłatą zrobi Ci ozc.

RadziejS
09-05-2012, 09:20
kurczę, wychodzi mi, że mi pompka z kotła (kospel) nie uciągnie takiej długości rur w układzie. Muszę dodać pompkę. Pytanie jest takie: gdzie najlepiej ją dodać, i czy ona nie będzie się 'żarła" z pompką z kotła? Czy taka pompa pracuje na okrągło czy jest jakoś sterowana (jeśli tak to jak to poskładać w systemie 100% podłogówki, bez niepotrzebnego układu mieszającego). Czy np. za mocna pompa może powodować niedogrzewanie wody w kotle, bo będzie za duży przepływ? Temat jest da mnie zupełnie nowy.

u mnie pompka w kotle Junkers Cerapur Smart "ciągnie" 2 poziomy po ok. 100m2 - łącznie mam z 1400 mb pexa, dwa oddzielne rozdzielacze po 8 lub 9 sekcji, żadnych mieszaczy, nic - tylko sterownik pogodowy.

od kotła miedzią zasilenie do dwóch rozdzielaczy (parter, piętro), dajesz jedną rurkę, potem trójnik i odbicie do pierwszego rozdzielacza a dalej zasilenie do rozdzielacza na piętro. Jeśli będziesz miał mniej więcej zbilansowane opory to przepływy wyregulujesz sobie na rozdzielaczach przy poszczególnych pętlach.

U mnie się sprawdziło w 100%. Jedyne co, to na rotametrach nic nie widać, może przepływ jest zbyt wolny, ale jest ciepło :-)

asolt
09-05-2012, 12:12
A może ktoś policzy bo nigdy w niem nie działałem, a mam wersję 4,0 i 515 stron instrukcji.
Fachowcy podają mi w wycenach rozbieżność w rurkach od 500-900 mb na tą samą powierzchnię.
Dlatego tez chciałbym sam ustalić faktyczne zapotrzebowanie

Aby prawidłowo dobrać rozstawy rur na początek nalezy zrobic dokladne i rzetelne ozc, nastepnie mając straty ciepła dla poszczegolnych pomieszczeń mozemy dobrac te rozstawy i inne parametry takie jak temp zasilania, przechłodzenie (dT), przepływy itd.
Oprócz strat potrzebne jest okreslenie czy grzejnik podłogowy jest na podłodze na gruncie czy na stropie, jakie bedą temp w pomieszczeniu i pomieszczeniu pod lub nad, grubość izolacji i rodzaj wykonczenia podłogi. Dzięki tym wszystkim danym możemy okreslic najmniejszą mozliwą temp zasilania dla przyjętego rozstawu lub odwrotnie.

Jacekss
09-05-2012, 12:18
kurczę, wychodzi mi, że mi pompka z kotła (kospel) nie uciągnie takiej długości rur w układzie. Muszę dodać pompkę. Pytanie jest takie: gdzie najlepiej ją dodać, i czy ona nie będzie się 'żarła" z pompką z kotła? Czy taka pompa pracuje na okrągło czy jest jakoś sterowana (jeśli tak to jak to poskładać w systemie 100% podłogówki, bez niepotrzebnego układu mieszającego). Czy np. za mocna pompa może powodować niedogrzewanie wody w kotle, bo będzie za duży przepływ? Temat jest da mnie zupełnie nowy.

to zależy od ilości pętli i ich długości, jeśli zachowasz odpowiednie reguły dla wykonania podłogówki to spokojnie ci ta pompka pociągnie
u siebie mam Kospela, 11 pętli na 2 kondygnacje, 2 x rozdzielacz, z pieca idzie rurka chyba PEX fi 20 lub 26 i rozdziela sie na parter i piętro, przepływy na pętlach regulują rotametry i to wystarczy, nie ma potrzeby ekstra dławienia przepływu np na rozdzielaczu na parterze

btw. większy przepływ powoduje tylko zmniejszenie dT (zasilanie - powrót), ilość dostarczanej energii będzie taka sama
u siebie mam ustawiony bieg II i wtedy dT mam ok 8C

asolt
09-05-2012, 12:21
kurczę, wychodzi mi, że mi pompka z kotła (kospel) nie uciągnie takiej długości rur w układzie. Muszę dodać pompkę. Pytanie jest takie: gdzie najlepiej ją dodać, i czy ona nie będzie się 'żarła" z pompką z kotła? Czy taka pompa pracuje na okrągło czy jest jakoś sterowana (jeśli tak to jak to poskładać w systemie 100% podłogówki, bez niepotrzebnego układu mieszającego). Czy np. za mocna pompa może powodować niedogrzewanie wody w kotle, bo będzie za duży przepływ? Temat jest da mnie zupełnie nowy.

Jezeli moc kotła będzie równa lub większa od projektowego obciązenia cieplnego to za mocna pompa moze jedynie zmiejszyć dT który ma wpływ na moc grzejników podłogowych tzn przy tej samej temp zasilania ta moc sie zwiekszy. Czyli zwiekszając przepływ musimy nieco zmniejszyć temp zasilania

bajcik
09-05-2012, 17:24
Witam.
Zastanawiam się nad wykorzystaniem rur plastikowych (takich zgrzewanych jak do wody) jako zasilanie i powrót do rozdzielaczy podłogówki. Dokładnie od zaworu mieszającego termostatycznego do rozdzielacza no i powrót. Zastosował ktoś taką technologię? :) Co na to eksperci z tej dziedziny?

Mam zamiar zrobić tak samo. Temperatury tam są dosyć niskie, trzeba pamiętać jedynie o kompensacjach.

Kubaman
09-05-2012, 21:05
cześć

dzięki za podpowiedzi i wskazówki dla całej trójki :)

RadziejS, Jackess - wygląda że macie w zasadzie identyczne układy jak jak, taka sama ilość pętli, podobny metraż.
Kurczę, niestety Kospel nie podaje nigdzie parametrów pompy - napisałem do nich z pytaniem ale na razie cisza. Z tego co piszesz Jackess to jednak pociągnie, ja kupuję 18kW by mieć spory zapas i wyrabiać się w II taryfie.

Podłogówkę chce wykonać jak Pan Bóg przykazał - osobne pętle, bez trójników; pętle maksymalnie zbliżone długością (na ile się da), pętle nie dłuższe niż 100mb. Zwijane w ślimaka. Łazienki mi wychodziły zasadniczo inne niż reszta stąd decyzja o ogrzewaniu ich kablami ( a w zasadzie matami grzejnymi).

Myślę o połączeniu rozdzielaczy PEXem, bo robię sam, a miedzi nigdy nie lutowałem. Z tego co czytam to Jackess masz właśnie tak zrobione. Pytanie tylko mam - jak to się rozdziela na dwa obwody? trójnik? A może wchodzisz PEXem w rozdzielacz a zamiast korka masz wyjście po drugiej stronie na drugi rozdzielacz?

asolt - dzięki za wyjaśnienie, to mi wiele ułatwiło

Liwko
09-05-2012, 21:18
Łazienki mi wychodziły zasadniczo inne niż reszta stąd decyzja o ogrzewaniu ich kablami ( a w zasadzie matami grzejnymi).



Nie rozumiem. Rozwiń.

Kubaman
09-05-2012, 21:35
chodzi o długość pętli i inną temp. Zresztą i tak wolę tam kable z indywidualnym sterowaniem.

Liwko
09-05-2012, 22:04
chodzi o długość pętli i inną temp. Zresztą i tak wolę tam kable z indywidualnym sterowaniem.

Możesz zrobić i to i to. Rurki pod spód a kable na nie. To że w łazienkach będą krótsze pętle nie jest jakimś dramatem. Ten jeden krótszy obwód niewiele wpłynie na temperaturę powrotu. Ważne by położyć tam nieco gęściej.

RadziejS
10-05-2012, 10:33
Widoczny rozdzielacz na parter, przed nim rozwidlenie - trójnik z zasilaniem do górnego rozdzielacza

http://img542.imageshack.us/img542/7314/060220112750.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/542/060220112750.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Jacekss
10-05-2012, 14:22
@Kubaman

jakby co to masz jeszcze zapas w postaci III biegu (przynajmniej u mnie pompka w Kospelu ma 3 biegi)
można przełączyć, niestety trzeba zdejmować obudowę

co do PEXa do rozdzielaczy to hydraulik za piecem zrobił trójnik i 1 odpływ idzie do rozdzielacza na parter a 2 na piętro, ot i cała filozofia :)

Jacekss
10-05-2012, 14:24
Jezeli moc kotła będzie równa lub większa od projektowego obciązenia cieplnego to za mocna pompa moze jedynie zmiejszyć dT który ma wpływ na moc grzejników podłogowych tzn przy tej samej temp zasilania ta moc sie zwiekszy. Czyli zwiekszając przepływ musimy nieco zmniejszyć temp zasilania

czyli zwiększając przepływ i zmniejszając dT - w sumie zwiększamy moc podłogówki ?! hm.. jeśli tak to trzeba o tym pamiętać

Liwko
10-05-2012, 14:24
Układ genialnie prosty. I o to chodzi;)

RadziejS
10-05-2012, 15:19
Możesz zrobić i to i to. Rurki pod spód a kable na nie. To że w łazienkach będą krótsze pętle nie jest jakimś dramatem. Ten jeden krótszy obwód niewiele wpłynie na temperaturę powrotu. Ważne by położyć tam nieco gęściej.

Popieram. Skoro i tak chcesz maty grzejne zastosować, które "zmieszczą się" w warstwie kleju, to w wylewkę włóż pętlę, daj nieco gęściej (u mniej jest co ok. 8 cm).

W kolejności wg prawdopodobieństwa wystąpienia:
Gdyby było za ciepło - przykręcisz przepływy na rozdzielaczu
Gdyby było za zimno, dogrzejesz kablami, ale sporo zaoszczędzisz bo już jakaś temperatura będzie
Gdyby zaburzało inne pętle - całkowicie zakręcisz i będziesz grzał tylko kablami

Koszt tej dodatkowej pętli jest praktycznie żaden, a uzysk potencjalny jest warty zachodu.

Też starałem się robić równe pętle, ale nie zawsze się da. W rezultacie mam pętle od 70, do 110 i nic złego się nie dzieje.

autorus
10-05-2012, 16:13
A czy ktoś próbował takiego patentu że dajemy normalnie wodną podłogówkę, natomiast w łazienkach dodatkowo pod płytki w warstwie kleju kable grzejne?

Liwko
10-05-2012, 16:16
A czy ktoś próbował takiego patentu że dajemy normalnie wodną podłogówkę, natomiast w łazienkach dodatkowo pod płytki w warstwie kleju kable grzejne?

Ktoś kiedyś pisał, że tak ma i mu się sprawdza.

autorus
10-05-2012, 16:25
dzięki za info, poważniej podejdę do tematu :)

Liwko
10-05-2012, 16:46
dzięki za info, poważniej podejdę do tematu :)

Zgadnij co było częściej używane?
Albo inaczej. Co było bardzo rzadko używane?;)

autorus
10-05-2012, 17:12
no wiadomo, częściej było zwykłe ogrzewanie. Dla tego sobie to zostawiam na sam koniec , a może żonka się rozmyśli :)

michal_mlody
10-05-2012, 21:23
Mam zamiar zrobić tak samo. Temperatury tam są dosyć niskie, trzeba pamiętać jedynie o kompensacjach.

Co masz bajcik na myśli?

Kubaman
10-05-2012, 22:14
dzięki wielkie za odpowiedzi i zdjęcia!

Dostałem odpowiedź z Kospela, myślę, że może się przydać więc zacytuję.

Kotły EKCO.LN2p posiadają 6 stopniową automatyczną modulację mocy. Czyli oględnie mówiąc nie załączają się niepotrzebną mocą.

W kotłach EKCO.LN2 w zależności od mocy wstawiane są pompy o różnych paramertach. W mocach do 8kW są pompy UPSO 15-60 firmy Grundfos lub wymiennie RS-15/6-3 firmy Wilo. Powyżej 8 kW są pompy o podnoszeniu 7m UPSO 15-70 lub RS-15/7-3.



Dostałem też pliki z danymi technicznymi, ale są one dostępne na stronie producenta pompy więc nie linkuję.

bajcik
18-05-2012, 10:53
Co masz bajcik na myśli?

Mam na myśli rozszerzalność termiczną PP równą 0.15 mm/(m*K) co jest dużo w porównaniu do miedzi.
Będzie to pracować - metr rury wydłuży się 6mm przy różnicy 40st. Niby niedużo ale jakiś luz musi mieć.

bajcik
21-05-2012, 14:41
Jak prowadzić rurki jeśli jest zmiana pozimów?
http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2011.05.21-mury/.lowres/IMG_1426.JPG (http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2011.05.21-mury/IMG_1426.JPG)

Ukryć w peszlu pod docelowymi stopniami czy są na to jakies "specjalne" patenty?

edit: dodam że rozdzielacz ma być na wyższym poziomie.

michal_mlody
21-05-2012, 21:25
Standardowo niektórzy instalatorzy kują w tym betonie (płycie) i przecinają pręty zbrojeniowe :)

Pomysł przejścia pod stopniami wydaje się być OK.

zygio
21-05-2012, 22:38
witam wszystkich

w moim domu wykonałem już w całości ogrzewanie podłogowe i chciałbym podpytać się o rozwiązanie kotłowni.
Pytanie kieruje do wszystkich posiadających ogrzewanie podłogowe z piecem kondensacyjnym.
Czy podpinać piec bezpośrednio pod podłogówkę czy zastosować mieszacz?
Wybrany przeze mnie piec Vaillant EcoTec posiada min temperaturę zasilania 35. Czy to troszkę nie za dużo jak na podłogówkę.
Całość ma współpracować z sterownikiem CalorMatic pogodówka oraz z regulatorami pokojowymi.

CityMatic
21-05-2012, 22:46
witam wszystkich

w moim domu wykonałem już w całości ogrzewanie podłogowe i chciałbym podpytać się o rozwiązanie kotłowni.
Pytanie kieruje do wszystkich posiadających ogrzewanie podłogowe z piecem kondensacyjnym.
Czy podpinać piec bezpośrednio pod podłogówkę czy zastosować mieszacz?
Wybrany przeze mnie piec Vaillant EcoTec posiada min temperaturę zasilania 35. Czy to troszkę nie za dużo jak na podłogówkę.
Całość ma współpracować z sterownikiem CalorMatic pogodówka oraz z regulatorami pokojowymi.

Napisz coś o długości obwodów w tej podłogówce, temperatura nie jest za wysoka(bo chyba tym się martwisz) u mnie jest 100% podłogówki całość ok 960mb w 12 obwodach całość napędzana pompą Junkersa w piecu kondensacyjnym bez układów mieszających itp. Na piecu podczas pracy 54*C
w domu 21-22*C

zygio
21-05-2012, 22:54
Napisz coś o długości obwodów w tej podłogówce, temperatura nie jest za wysoka(bo chyba tym się martwisz) u mnie jest 100% podłogówki całość ok 960mb w 12 obwodach całość napędzana pompą Junkersa w piecu kondensacyjnym bez układów mieszających itp. Na piecu podczas pracy 54*C
w domu 21-22*C

Dwa mieszacze góra (10 sekcji)/dół (14 sekcji) wszystko razem z grzejnikami całość około 1600 metrów rury. Wszystko na jednym obiegu.
Nie pytajcie czemu tak dużo zastosowałem regułę jak niektórzy na forum rórwnomierne rozłożenie rur.
Rozwiązanie podpowiadane: dodatkowa pompa oraz sprzęgło hydrauliczne. Wszystko wpięte w piec.
Dokładnie martwię się co jak na zew będzie 10 st a ja w podłogę wale 40 stopni.

CityMatic
21-05-2012, 23:15
Dwa mieszacze góra (10 sekcji)/dół (14 sekcji) wszystko razem z grzejnikami całość około 1600 metrów rury. Wszystko na jednym obiegu.
Nie pytajcie czemu tak dużo zastosowałem regułę jak niektórzy na forum rórwnomierne rozłożenie rur.
Rozwiązanie podpowiadane: dodatkowa pompa oraz sprzęgło hydrauliczne. Wszystko wpięte w piec.
Dokładnie martwię się co jak na zew będzie 10 st a ja w podłogę wale 40 stopni.

A co może być ?- zadziała automatyka i odpowiednio wyreguluje temperaturę i na podłogówce i grzejnikach.
Pomysł ze sprzęgłem i dodatkową pompą konieczny.
Chociaż w przypadku grzejników temperatura powinna być wyższa niż 40*C.
Ja cały czas nie rozumiem czego się obawiasz? Skoro masz grzejniki to i tak piec będzie produkował wodę do CO o temperaturze wyższej niż 60-70 *C, mieszacz ma za zadanie Ci ograniczyć temperaturę na podłogówkę, grzejniki mające głowice termostatyczne ograniczą temperaturę w pomieszczeniach nimi ogrzewanymi, a pogodówka ustali krzywą grzania i odpowiednią pracę pieca zastanawia mnie tylko po co jeszcze w tym wszytkim regulator pokojowy?Te elementy "pogodówka" i tzw "pokojówka" stosuje się zamiennie nie razem.

zygio
21-05-2012, 23:25
A co może być ?- zadziała automatyka i odpowiednio wyreguluje temperaturę i na podłogówce i grzejnikach.
Pomysł ze sprzęgłem i dodatkową pompą konieczny.
Chociaż w przypadku grzejników temperatura powinna być wyższa niż 40*C.
Ja cały czas nie rozumiem czego się obawiasz? Skoro masz grzejniki to i tak piec będzie produkował wodę do CO o temperaturze wyższej niż 60-70 *C, mieszacz ma za zadanie Ci ograniczyć temperaturę na podłogówkę, grzejniki mające głowice termostatyczne ograniczą temperaturę w pomieszczeniach nimi ogrzewanymi, a pogodówka ustali krzywą grzania i odpowiednią pracę pieca zastanawia mnie tylko po co jeszcze w tym wszytkim regulator pokojowy?Te elementy "pogodówka" i tzw "pokojówka" stosuje się zamiennie nie razem.

nie za bardzo mnie zrozumiałeś wszystko chodzi na jednym obiegu grzejniki to drabinki chodzą na tym samym obiegu. Powiedzmy że ich nie ma nie o to tu chodzi. Zastanawiam się nad mieszaniem aby zmniejszyć temperaturę i móc regulować podłogówkę od tem. 25-50.
Większość z użytkowników w tym temacie wypowiadała się o niskich tem pracy podłogi dlatego też się nad tym zastanawiam.

CityMatic
22-05-2012, 00:04
Zastanawiam się nad mieszaniem aby zmniejszyć temperaturę i móc regulować podłogówkę od tem. 25-50.
Większość z użytkowników w tym temacie wypowiadała się o niskich tem pracy podłogi dlatego też się nad tym zastanawiam.

Z posiadanej wiedzy ogrzewanie podłogowe (55/45, 50/40 lub 45°/35°C) ma mieć takie parametry aby zapewnić komfort cieplny pomieszczeń ogrzewanych przez piec i następowało zjawisko, kondensacji, a tym samym optymalną pracę kotła kondensacyjnego.
Być może przy domu "pasywnym"parametry dla wody zasilającej 35*/25 *C pozwolą utrzymać komfort cieplny w pomieszczeniach, ale jakoś trudno mi w to uwierzyć zważywszy, że dla np łazienki w obliczeniach podaje się 24*C i wodą w rurkach o temp 35*( przy temperaturze ujemnej) nie jest możliwe ogrzanie tego pomieszczenia do takiej temperatury.(Chyba, że dla każdego z pomieszczeń zastosuje się jakieś maksymalne przepływy czynnika grzewczego?dodatkowe pompy? krótkie obwody? bardzo duże zagęszczenie rurek?)

Liwko
22-05-2012, 07:37
I tu się mylisz. Mam dom iluś tam litrowy i 35* spokojnie wystarczało bym miał w łazienkach +24* nawet przy dużych mrozach. W łazienkach oprócz gęściej położonej podłogówki mam jeszcze drabinki podłączone jako osobne pętle. Tu większą rolę będzie grał czas podawania tej temperatury.

autorus
22-05-2012, 08:14
to nie takie proste, temp 35st dla podlogowki jest juz wysoka, jeden z kolegow w czasie regulowania doszedl bodajze do 29st i to bylo dla jego domu optymalne. Moim zdaniem mieszacz by sie absolutnie przydal.

Liwko
22-05-2012, 08:43
to nie takie proste, temp 35st dla podlogowki jest juz wysoka, jeden z kolegow w czasie regulowania doszedl bodajze do 29st i to bylo dla jego domu optymalne. Moim zdaniem mieszacz by sie absolutnie przydal.

A czym grzeje?
Podłogówka na parametrze +35 będzie po prostu krócej pracowała niż na +29. Przy grzaniu PC ma to znaczenie, przy gazie niewielkie.
Robił bym bez mieszacza i przekonał na własnej skórze. Moim zdaniem będzie dobrze. W wątku o spalaniu gazu kilka osób tak ma i system sprawuje się świetnie.

zygio
22-05-2012, 11:39
no właśnie koledzy i koleżanki grzejący gazem dajcie znać co macie.
Mieszanie to dodatkowy koszt i dlatego takie rozterki.
Co do ocieplenia to podłoga 15cm dach 25cm ściany 20 cm styropian grafitowy.
Pasywka to nie jest ale to przez forum zacząłem się zastanawiać. Koledzy pisali od 26-35.

Liwko
22-05-2012, 11:44
no właśnie koledzy i koleżanki grzejący gazem dajcie znać co macie.
Mieszanie to dodatkowy koszt i dlatego takie rozterki.
Co do ocieplenia to podłoga 15cm dach 25cm ściany 20 cm styropian grafitowy.
Pasywka to nie jest ale to przez forum zacząłem się zastanawiać. Koledzy pisali od 26-35.

Pogadaj z RadziejS, http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie/page283

RadziejS
22-05-2012, 12:57
Jestem! :)

Mam chyba podobnie jak zygio - 2 piętra, 210 mkw pu, 2 rozdzielacze, ok. 1400mb rurki, podpięte bezpośrednio Junkersa 3-14kW. Temp. zasilania 30-39 st w największe mrozy. Komfort idealny.

Zygio mówi o innym kotle, nie wiem jaką on temp. najniższą W PRAKTYCE da, ale robiłbym bez mieszania. Raz, że taniej, dwa - sporo prościej. Acha, ocieplenie mam nieco słabsze niż zygio.

CityMatic
22-05-2012, 15:39
Koledzy ja wierzę w niższą temperaturę zasilania podłogówki, ale u mnie całość zasila pompa pieca 3-14 kW i pracuje w cyklach liczyłem w mrozy -26*C 6-7 X 12h po 15 min. Wyobrażam sobie gdyby to było tak, że pompa chodziła by sobie non stop to i pewnie temperatura zasilania była by o wiele mniejsza. Zobaczę jak drugi sezon grzewczy za ten 1482m3 od 11.10.11 do 5.04.12 (CO,CWU i gotowanie).
Wszystko da się ustawić w opcjach pieca no i obliczenia podłogówki - ja liczyłem dla 35-45 *C. Z rekuperatora lało się dziennie ok 7-10 l wody!! potem podłączyłem wszystko do kanalizacji.

Pozdrawiam

Liwko
22-05-2012, 16:00
W drugim roku, już ci się tyle lać nie będzie.

zygio
22-05-2012, 18:15
Jestem! :)

Mam chyba podobnie jak zygio - 2 piętra, 210 mkw pu, 2 rozdzielacze, ok. 1400mb rurki, podpięte bezpośrednio Junkersa 3-14kW. Temp. zasilania 30-39 st w największe mrozy. Komfort idealny.

Zygio mówi o innym kotle, nie wiem jaką on temp. najniższą W PRAKTYCE da, ale robiłbym bez mieszania. Raz, że taniej, dwa - sporo prościej. Acha, ocieplenie mam nieco słabsze niż zygio.


a czy do pieca masz jakieś sterowanie pogodówka?

RadziejS
23-05-2012, 10:42
tak, FW100, jak w podpisie. Temperatura zasilania - podałem z tego co widziałem na wyświetlaczu, nie z danych technicznych (tych nie znam)

michal_mlody
27-05-2012, 09:46
Zastanawiam się nad przekrojem rur doprowadzanych do rozdzielaczy.
Dom z poddaszem, dwa rozdzielacze, jeden 4 obwodowy na parterze drugi 7 obwodowy na piętrze. Powierzchnia po podłodze 130m2. 600mb rur Rotha x-pert 17mm.

Teraz pytanie: czy rura miedziana fi22 będzie odpowiednia czy lepiej fi28. Dodam, że całkowita długość zasilania i powrotu pod rozdzielacze to jakieś 20-25mb.
Kusi mnie jeszcze jak pisałem wcześniej rura PP zgrzewana.

RadziejS
27-05-2012, 10:47
michal_mlody, u mnie jest 22mm. Sporo tańsza była z tego co pamiętam niż 28 (jak również wszystkie kolanka, trójniki fi22). Śmiga jak należy, a sporo więcej mam do przepchnięcia. System zgrzewany mnie nie przekonuje - gruba rura, "jednorazowego użytku" (miedź możesz rozlutować i ponownie zlutować w razie co), poza tym nigdy nie wiesz jaki przekrój zostanie po sklejeniu, jak się w wewnątrz plastik rozpłynie.

michal_mlody
27-05-2012, 11:15
jakieś 10zł na mb taniej:) Chyba zrobię na tej miedzi tylko nie mam sprzętu do lutu miękkiego, może to na twardo zrobię lub zlecę znajomemu hydraulikowi:)

RadziejS
27-05-2012, 13:24
o ile pamiętam jedyny sprzęt jakiego mój ojciec używał przy składaniu miedzianych części instalacji to turystyczna butla gazowa i palnik do niej. Do tego przyrząd do obcinania rur, czyścik, pasta i lut w rolce.

DEZET
28-05-2012, 09:10
jakieś 10zł na mb taniej:) Chyba zrobię na tej miedzi tylko nie mam sprzętu do lutu miękkiego, może to na twardo zrobię lub zlecę znajomemu hydraulikowi:)

W czym problem? Lutujesz twardym lutem, to zmieniasz tylko na miękki i do tego pasta oraz czyścik i śmigasz, aż huczy.

bajcik
29-05-2012, 00:31
Jak to jest z tymi zaworkami na rozdzielaczach? Bo widziałem:

* termostatyczne np http://allegro.pl/show_item.php?item=2266669592
* i jakieś chyba zwykłe np http://allegro.pl/kan-therm-rozdzielacz-o-p-75a-8-ob-i2381077619.html
* tutaj nie wiem, bo opisane jako termostatyczne a wyglądają jak te drugie http://allegro.pl/rozdzielacz-do-podlogowki-7-przeplywomierze-termos-i2314437785.html

Planuję u siebie mieć sterownik pogodowy z mieszaczem, więc czy nie powinienem unikać zaworów termostatycznych?

michal_mlody
29-05-2012, 06:18
Z tego co się orientuję to zawór termostatyczny o których piszesz bez siłownika czy takiej głowicy jak do grzejników działa tylko na zasadzie zamknięte/otwarte.

Zwróć uwagę na rotametry. Mnie interesowały tylko takie co można nimi kręcić i regulować przepływ. Niektóre tylko pokazują:)

RadziejS
29-05-2012, 08:32
bajcik, na 95% wszystkie te rozdzielacze mają takie same zawory. Niektórzy mogą je bowiem nazywać zaworami, niektórzy wkładkami termostatycznymi. Ten plastikowy element to tylko taka nakładka na tę wkładkę/zaworek. Z wkladki/zaworka wystaje igliczka, którą ten plastik dociska/luzuje i w ten sposób można sobie wyregulować przepływ. Te plastikowe nakładki można zdjąć i zastąpić głowicami/siłownikami termostatycznymi i dzięki temu możesz mieć sterowanie poszczególnymi pętlami (np. podłączając głowice do termostatów w poszczególnych pomieszczeniach). Z tego co się orientuję taki siłownik pracuje w systemie 0-1. Każdy z wymienionych rozdzielaczy będzie dla Ciebie dobry. Takich jak tam są zaworów termostatycznych unikać nie musisz :)

Z w/w powodów nie trzeba koniecznie używać rotametrów do regulacji przepływu. Poza tym, nie wiem jak jest u innych, ale u mnie rotametry nic nie pokazują. Albo mam za wolny przepływ, albo za mocne rotametry, więc nie obiecujcie sobie po nich zbyt wiele i nie uzależniajcie tylko od nich wyboru danego rozdzielacza.
Nic mi to nie przeszkadza, żeby była jasność.

zbynek001
29-05-2012, 22:57
używa ktoś takiej (lub podobnej chodzi o zasadę) grzałki do grzejnika drabinkowego i steruje nim jakimś programatorem
http://megalazienki.pl/grzalki-do-grzejnikow-meg-1-0,92k,4773c

Liwko
29-05-2012, 23:02
używa ktoś takiej (lub podobnej chodzi o zasadę) grzałki do grzejnika drabinkowego i steruje nim jakimś programatorem
http://megalazienki.pl/grzalki-do-grzejnikow-meg-1-0,92k,4773c

Używam podobnej do tej http://allegro.pl/grzalka-biala-600-w-h3-grzejnik-lazienkowy-i2345950567.html
Nie mam programatora ale wystarczy zwykły, najtańszy wtykowy.
Ja włączam kiedy potrzebuję na godzinę przed kąpielą. Po kąpieli wyłączam.

Kubaman
30-05-2012, 21:06
ja połączenie rozdzielaczy i kotła zrobiłem na PEX 25. Banalna sprawa.

Kubaman
31-05-2012, 20:05
no to muszę prosić o pomoc i radę !

Układam podłogówkę samemu odcinając z dużego zwoju (600m) odcinki na poszczególne pętle. W zamyśle tylko pełne pętle, bez połączeń, bo robię sam i nie mam zaciskarki. Ale, pomimo dodania 15m do obwodu, trafiło mi się właśnie, że brakło 2m do rozdzielacza.. Wqrv się nie lada. A teraz mam myślenice, czy to rozebrać - 2 godziny pracy w plecy, czy może ratować się pożyczaniem zaciskarki i zrobieniem tam połączenia. Czy to bezpieczne? Czy lepiej to rozebrać i zrobić od nowa? Przy okazji - jeśli jakaś dobra dusza z okolic Krakowa mogła by pożyczyć zaciskarkę na godzinę, to będę dozgonnie wdzięczny. Rura Pert Kan Blue 18x2.

michal_mlody
31-05-2012, 20:46
Też mam zwój 600m i zastanawiam się jak to ogarnąć. Odcinać kawałki na poszczególne pętle czy kłaść bezpośrednio z tego wielkiego kłęba:)

Kubaman
31-05-2012, 21:09
z wielkiego nie dasz rady, nie a takiej opcji. Za duże za ciężkie, klamot nie do opanowania. Ja odcinam dając sobie zapas - ale jak widać raz mi nie wyszło. Ogólnie sprawa nietrudna ale bardzo wyczerpująca i żmudna. Jak masz pętle 600m to masz tę samą rurę co ja, zgadza się? Jeśli tak, to kup o 50% więcej spinek - unikniesz nerwów i przeklinania ;)

Ponawiam prośbę o poradę i ratunek !

michal_mlody
31-05-2012, 21:55
JA mam rury rotha x-pert 17mm, podobne jak twoje sam plastik:)

Co do łączeń to generalnie chyba nie stosuje się ale:
mam dwóch znajomych co mają po jednym łączeniu (uszkodzone po zrobionej wylewce) i działa już ładnych parę lat, sam nie wiem co bym zrobił:)

Może jakiś ekspert się wypowie.

Staszk
01-06-2012, 12:26
Co do łączeń to generalnie chyba nie stosuje się ale:



Jeżeli to możliwe to lepiej nie łączyć...,ale jeżeli to konieczne jak w przypadku Kubamana brak ok 2m to można pod warunkiem użycia dedykowanych do systemu kształtek http://www.kanshop.pl/pl/p/Lacznik-Push-18x2-18x2/425.

Kubaman
01-06-2012, 19:20
chyba jednak rozbiorę. Poza licznymi poradami bym jednak nie łączył, to pozostaje jeszcze problem zaciśnięcia. 18mm nie jest standardem i jak na razie nikt tego nie ma. Czy muszę kłaść folię od nowa czy taka podziurawiona ujdzie?

CityMatic
01-06-2012, 23:07
chyba jednak rozbiorę. Poza licznymi poradami bym jednak nie łączył, to pozostaje jeszcze problem zaciśnięcia. 18mm nie jest standardem i jak na razie nikt tego nie ma. Czy muszę kłaść folię od nowa czy taka podziurawiona ujdzie?

Folia jest tylko ekranem więc zaklej dziury po spinkach taśmą( ja zaklejałem aluminiową została mi z rur rekuperatora/kominka),
A ja ci doradzę jeśli można trochę inaczej - wycofaj na tyle aby skrócić obwód np o jedną niepełną pętlę lub całą pętlę, a pozostałym zwiększ w tym miejscu rozstaw - nie wierzę, że się tak nie da?

DEZET
02-06-2012, 09:24
Folia jest tylko ekranem więc zaklej dziury po spinkach taśmą( ja zaklejałem aluminiową została mi z rur rekuperatora/kominka),
A ja ci doradzę jeśli można trochę inaczej - wycofaj na tyle aby skrócić obwód np o jedną niepełną pętlę lub całą pętlę, a pozostałym zwiększ w tym miejscu rozstaw - nie wierzę, że się tak nie da?

I to jest najprostsze i najlepsze rozwiązanie ;)

Beata&Slawek
02-06-2012, 10:23
JA mam rury rotha x-pert 17mm, podobne jak twoje sam plastik:)

Co do łączeń to generalnie chyba nie stosuje się ale:
mam dwóch znajomych co mają po jednym łączeniu (uszkodzone po zrobionej wylewce) i działa już ładnych parę lat, sam nie wiem co bym zrobił:)

Może jakiś ekspert się wypowie.


Podobnie jak ty mam rure 17 mm ale uponora. Projektant powiedział, żeby w żadnym wypadku nie dawać łącznika. Tyle tylko,że ten sam projektant poprojektował mi pętle i do zestawienia materiałów podał z katalogu uponora odcinki 120 metrowe jak sie łatwo domyśleć z każdego potem zostało mi po około 40 metrów rury, Dało się to wykorzystać tylko do dwóch krótkich pętli potem wypadało albo kupić następne 120 metrów albo zastosować łącznik jak się domyślacie dałem łącznik. Kiedy zadzwoniłem do projektanta żeby go opier..c to mi powiedział,że na budowie są zawsze odpadki tylko,że mi wyszłoby ponad 120 metrów odpadków na 480m podłogówki koszt około 600 zł na śmietnik. Więc mu powiedziałem co myślę o takich "indywidualnych" projektach, wystarczyło pochylić się nad projektem i wpisać w zestawienie odcinki 240 m.
Piszę to aby przestrzec innych, żeby dwa razy policzyć pętle i dobrać najlepsze do tego odcinki rury, myślę że temat do tego jak najbardziej odpowiedni. Moja rura to PE-XA a łączznik zakładany za pomocą rozpieraka rury i tutaj ukłon w stronę uponora. Zadzwoniłem do przedstawiciela uponora na mój region (Pan Jakub Andrzejak) opowiedziałem o problemie, bo znaleźć rozpierak do tej rury graniczy z cudem. Za dwa dni przyjechał specjalnie z Poznania do Gorzowa (150 km) po to aby założyć łącznik i zdążyć przed wylaniem posadzki.

zygio
11-06-2012, 08:06
Podobnie jak ty mam rure 17 mm ale uponora. Projektant powiedział, żeby w żadnym wypadku nie dawać łącznika. Tyle tylko,że ten sam projektant poprojektował mi pętle i do zestawienia materiałów podał z katalogu uponora odcinki 120 metrowe jak sie łatwo domyśleć z każdego potem zostało mi po około 40 metrów rury, Dało się to wykorzystać tylko do dwóch krótkich pętli potem wypadało albo kupić następne 120 metrów albo zastosować łącznik jak się domyślacie dałem łącznik. Kiedy zadzwoniłem do projektanta żeby go opier..c to mi powiedział,że na budowie są zawsze odpadki tylko,że mi wyszłoby ponad 120 metrów odpadków na 480m podłogówki koszt około 600 zł na śmietnik. Więc mu powiedziałem co myślę o takich "indywidualnych" projektach, wystarczyło pochylić się nad projektem i wpisać w zestawienie odcinki 240 m.
Piszę to aby przestrzec innych, żeby dwa razy policzyć pętle i dobrać najlepsze do tego odcinki rury, myślę że temat do tego jak najbardziej odpowiedni. Moja rura to PE-XA a łączznik zakładany za pomocą rozpieraka rury i tutaj ukłon w stronę uponora. Zadzwoniłem do przedstawiciela uponora na mój region (Pan Jakub Andrzejak) opowiedziałem o problemie, bo znaleźć rozpierak do tej rury graniczy z cudem. Za dwa dni przyjechał specjalnie z Poznania do Gorzowa (150 km) po to aby założyć łącznik i zdążyć przed wylaniem posadzki.

To co zauważyłem u mnie używane były odcinki 600m. Troszkę kręciłem nosem na takie wielkości ale rzeczywiście jest coś na rzeczy bo w zasadzie odpadów minimalne ilości i resztę zabrała hurtownia. Jedyny minus to kwestia układania jak się nie ma stojaka.

michal_mlody
11-06-2012, 21:28
Z tym stojakiem to dobry pomysł. Widziałem niedawno u znajomego zrobiony z koła od rowera. Układa sam z kręgów 600m:)

Artur201
15-06-2012, 01:48
Załóżmy że przeczytałem ten temat bo od 150 strony to jakieś kłótnie i i bicie piany.

Mam takie dwa pytanka dotyczące mojej nietypowej sprawy.Może najpierw trochę opiszę budynek.
Budynek trzy kondygnacje 320 m2 pow użytkowej plus trochę garaży.Z zewnątrz szczelinówka 22cm zarapowana od wew przerwa 3 cm
następna szczelinówka 22 cm stropy max ceramiczny. Marzy mi się dom energooszczędny w miarę możliwości.Takie tam REKU podłogówka izolacja zew.

Pytanko pierwsze.
Na piętrze i poddaszu mam do dyspozycji 7 cm na stropie .Podobno jest on dobrą izolacją.Jeden cm styropianu z folią i siatka pod rurki wychodzi 5.5 - 6 cm jastrychu
czy to nie będzie pękać i czy nie za cienkie. Przy okazji jaka różnica pomiędzy alu-pex WAV i Diamond czy tylko w cenie.

Pytanko drugie.
Będzie bufor pomysłu Adama Mk .Na każdym piętrze wychodzi mi 8-9 pętli 60-80 mb każda.
Czy jedna pompa z układem mieszającym wystarczy na trzy szafki z listwami zasilanie bym stopniował np do pierwszej fi 32 potem 28 i do trzeciej 22.

Artur201
19-06-2012, 00:43
Dziękuję...

RadziejS
19-06-2012, 08:59
Artur, niestety ktoś ten wątek przeniósł do tak popularnej sekcji jak "Centrum Promocji Miedzi", do której zaglądają chyba tylko ci, którzy wiedzą, że tu ten konkretny wątek o podłogówce jest. Dla mnie to kompletnie bez sensu, bo przy podłogówce miedź jest tylko elementem uzupełniającym system.

Ad. 1 - u mnie wylewka ma od 4 do 8 cm. Jeśli wystarcza u Ciebie 1 cm styropianu, żeby zniwelować jakieś tam nierówności, można by go wg mnie zastosować, ale robiłbym wszystko, żeby dać 2 cm. Tzn. sprawdziłbym czy przy tych 2cm dałoby radę uzyskać rzetelne 4-4,5cm jastrychu. Zbrojenie włóknami, plastyfikator koniecznie.

Pexy Diamonda to produkcja chińska (co nie znaczy, że jest zła). Nie wiem jaki jest Diamond, ale jedna z różnic w tanim pexie i droższym to technologia łączenia warstwy aluminium w rurce. W droższych aluminium jest spawane laserowo, w tańszym jest łączone na zakładkę. Gdy przetniesz dwie rurki zauważysz różnicę - w tańszym warstwa aluminium ma "zgrubienie na łączeniu". Nie wiem jaki jest Diamond. Mam na nim zrobioną wodę, do podłogówki użyłem wavina. Zrobiłem to jednak dla spokoju sumienia a nie z jakichś racjonalnych powodów.

Ad. 2)

Tu się nie wypowiem, mogę gdybać. U mnie wystarcza pompa z kotła gazowego, ale ja mam tylko dwa poziomy (po 8 albo 9 sekcji, nie pamiętam). To i tak sporo jak na jedną pompę. Wydaje mi się, że u Ciebie nie dość, że 50% więcej, to jeszcze 1 poziom wyżej do podniesienia. Nie wiem co powiedzieć...

Zastanowiłbym się, czy dawać zmniejszany przekrój zasilania do kolejnych rozdzielaczy. W podłogówce system musi być zrównoważony, wydaje mi się, że takimi różnymi przekrojami to można namieszać i potem może być problem z wyregulowaniem.

bajcik
19-06-2012, 11:44
Ad "Ad. 2)"

Wysokość budynku nie ma znaczenia. Jak te pętlę zawiesimy na słupie, albo wpuścimy do studni czy położymy na trawie - praca dla pompy będzie taka sama.

RadziejS
19-06-2012, 13:37
bajcik, mógłbyś wyjaśnić dlaczego? Jeżeli mam pompę w kotle (kocioł na poziomie -1), i ta pompa miałaby napędzić rozdzielacz z pętlami na 20 piętrze, to przecież na to 20 piętro trzeba wodę wepchnąć. Chyba, że woda spływająca będzie stanowiło siłę odwrotną, która równoważy opór. O to chodzi?

Jacekss
19-06-2012, 15:51
tak chodzi o to.. w układzie zamkniętym liczą się opory jakie pompa ma pokonać a nie wysokość podnoszenia
tu potrzebne jest tylko wprawienie wody w ruch + pokonanie oporów

byry007
19-06-2012, 22:15
Ten temat naprawde nie tu gdzie trzeba ogrzewanie bylo lepsze

Artur201
19-06-2012, 23:48
Przy 4.5 cm jastrychu dawać zbrojenie a może na całość anhydrytowe a tylko w łazience cementowe.
Jeszcze nie wiem czy to będzie w układzie zamkniętym bo wtedy naczynie przeponowe musiało by mieć ze 200 litrów.
W sumie mogę powiedzieć że podłogówka będzie obwodem zamkniętym i mam w planie łazienki zrobić na stałym przepływie reszta na elektrozaworach.
Zrównoważenia przepływów nie będzie żadnego a zależy mi na sterowaniu indywidualnym w pokojach

Liwko
20-06-2012, 08:02
Zrównoważenia przepływów nie będzie żadnego a zależy mi na sterowaniu indywidualnym w pokojach

Robisz mułowaty system, a potem chcesz nim sterować. Brawo...

Artur201
21-06-2012, 00:52
Liwko
"Robisz mułowaty system, a potem chcesz nim sterować. Brawo."

Podłogówka sama z siebie jest mułowata ale ma plus niska temperatura i przy buforze niezastąpiona.

Dekrek
21-06-2012, 01:13
Witam,

Przymierzam się do wykonania podłogówki. Z góry napiszę że jestem amatorem. Próbowałem policzyć zapotrzebowanie cieplne i rozstaw rurek w programie Ovplan ale wychodzą mi tam dziwne rzeczy. Dlatego chciałbym zapytać tutaj czy moje założenia co do instalacji są poprawne i co należy zmienić, gdyż mam podejrzenia ze część założeń jest niepoprawna - przesadzona.

Więc podłogówka ma być w całym domu - parter + piętro. Powierzchnia całkowita po podłodze to ok 210m2 powierzchnia użytkowa po uwzględnieniu skosów to 185m2. Ocieplenie to 15 cm styropian parter na podłodze, elewacja 15 cm oraz wełna na dachu 25 cm. Okna 3 szybowe z ciepłą ramką.

Dom ma być grzany piecem na ekogroszek lub miał o mocy ok 20-24kw + ew kominek z płaszczem wodnym.

Dodatkowo w łazienkach będą "ręcznikowce" - łącznie 4 sztuki na cały dom.


Z wyliczeń programu wychodzi mi ponad 2000 m pexa 16. Rozstaw rurek co 10 cm w pomieszczeniach gdzie panele na podłodze (sypialnie, korytarz, salon) oraz co 15 cm tam gdzie terakota ( kuchnia, wiatrołap, łazienka). Czy to aby nie za gęsto ?

autorus
21-06-2012, 06:34
zlec zrobienie 0ZC i projekt podlogowki, koszt niewielki. U mnie przy chalupie 2x wiekszej zapotrzebowanie wyszlo 2x mniejsze, moze warto docieplic jeszcze :)

RadziejS
21-06-2012, 08:28
mpoplaw, "trochę nie za bardzo pasuje", to bardzo delikatnie powiedziane. On tu w ogóle nie powinien być i ktoś bezmyślnie go tu przesunął. Albo Ogrzewanie, albo Wymiana doświadczeń.

To się wymienię doświadczeniem:

Dekrek, mam podobny (jeśli chodzi o powierzchnię) dom, kociołek 14kW spokojnie mi wystarcza (również na przygotowanie cwu). Rurki mam co 15 cm, a tylko co 10 cm w strefie brzegowej, a można by i rzadziej dać. Przy moim ułożeniu najwyższa temp. zasilania jaką zaobserwowałem w mrozy to chyba 38 albo 39 stopni.

Dekrek
21-06-2012, 10:47
autorus
zlec zrobienie 0ZC i projekt podlogowki, koszt niewielki. U mnie przy chalupie 2x wiekszej zapotrzebowanie wyszlo 2x mniejsze, moze warto docieplic jeszcze

Gdzie i komu to można zlecić ?



mpoplaw, "trochę nie za bardzo pasuje", to bardzo delikatnie powiedziane. On tu w ogóle nie powinien być i ktoś bezmyślnie go tu przesunął. Albo Ogrzewanie, albo Wymiana doświadczeń.

To się wymienię doświadczeniem:

Dekrek, mam podobny (jeśli chodzi o powierzchnię) dom, kociołek 14kW spokojnie mi wystarcza (również na przygotowanie cwu). Rurki mam co 15 cm, a tylko co 10 cm w strefie brzegowej, a można by i rzadziej dać. Przy moim ułożeniu najwyższa temp. zasilania jaką zaobserwowałem w mrozy to chyba 38 albo 39 stopni.

Czy na podłodze są też panele czy tylko terakota ? Wystarcza rozstaw co 15 cm pod panelami ?

RadziejS
21-06-2012, 12:14
Czy na podłodze są też panele czy tylko terakota ? Wystarcza rozstaw co 15 cm pod panelami ?

głównie panele (w sypialni nawet dywan mam na sporej powierzchni), w kuchni gres, w łazience marmur, wiatrołap i korytarz - terakota. W łazience mam co ok. 8 cm.

michal_mlody
21-06-2012, 21:49
U siebie właśnie jestem po podłogówce. Salon, kuchnia i sypialnie rozstaw co 25cm, łazienki co 10cm.
Wyszło tak ze świadectwa energetycznego. Korzystałem też z tabeli ROTHA.
Ocieplenie: podłoga 20cm standard, ściana 20cm standard, poddasze 30cm wełny toprock

Jestem za przeniesieniem tego wątku :)

Artur201
22-06-2012, 00:14
jestem oczywiście za przeniesieniem na stare miejsce

bajcik
22-06-2012, 10:57
pojawił się jakiś wideoporadnik muratora jak układać podłogówkę - robiono na miedzi. Może to ma coś wspólnego? Może sponsorem przeniesienia wątku była KGHM? ;)

michal_mlody
22-06-2012, 17:29
Koledzy jakie ciśnienie mogą wytrzymać rurki do ogrzewania podłogowego?
U mnie omyłkowo (ROTH x pert) wytrzymały 4 MPa. Później zrobiłem próbę na 5 barów i było OK. Ze złączek i rozdzielacza nic nie puściło.
Nie wiem czy się martwić czy cieszyć. Prawie całą noc nie przespałem.

Ma ktoś doświadczenie w tym temacie?

Liwko
22-06-2012, 17:32
A dlaczego masz się martwić? Standardowo jest około 1,5-2MPa

michal_mlody
22-06-2012, 17:40
1MPa=10bar

A jakie ciśnienie będzie w takich rurkach. Na moich napisane jest max 6 bar

Liwko
22-06-2012, 18:25
Standardowo jest około 1,5-2MPa

Przepraszam, nie MPa a bar

asolt
22-06-2012, 21:11
Koledzy jakie ciśnienie mogą wytrzymać rurki do ogrzewania podłogowego?
U mnie omyłkowo (ROTH x pert) wytrzymały 4 MPa. Później zrobiłem próbę na 5 barów i było OK. Ze złączek i rozdzielacza nic nie puściło.
Nie wiem czy się martwić czy cieszyć. Prawie całą noc nie przespałem.

Ma ktoś doświadczenie w tym temacie?

Robiłem próby na 8 bar, instalacja była zalana pod cisnieniem 7-8 bar do wylewek przez tydzień, rury kisan

michal_mlody
22-06-2012, 22:43
to u mnie te 40 bar przez jakieś 15 minut, aż do momentu spostrzeżenia że to inna skala.

Nawiasem mówiąc to czemu taki manometr zastosowano w urządzeniu do sprawdzania/namełniania.

malux20
22-06-2012, 23:12
wychodzi na to ze dla muratora wazniejsza jest kasa od uzytkownikow
autorzy postów stanowią o wartości tego wątku a nie miedz

michal_mlody
23-06-2012, 21:27
No to będę spał spokojnie. Całość już zalana więc nie mam mowy o wymianie:)

Łukasz80
24-06-2012, 10:01
w pracy kiedyś sprawdzałem próbkę, strzeliła po długości przy 120bar....

malux20
25-06-2012, 22:22
będę miał na podłogówce drewno14mm
grzane pompą ciepla pow.
czy można założyć w podłogę jakieś czujniki temperatury żeby nie przegrzać drewna
?
czy może wystarczy skręcić na odpowiednią temperaturę wyjscie z pompy/?
mam roszstaw 10 cm i drabinki w łazienkach

Jarek EM08
26-06-2012, 06:39
Witajcie

W domu robione jest ogrzewanie podłogowe bez żadnych dodatkowych grzejników. Czyli jakieś 180 m2 podłogówki na piętrze i parterze, po 9 obwodów na kondygnację. W sumie 1300m rurki, całość zasilana oczywiście piecem kondensacyjnym .
Zawsze myślałem, że pompy mieszające na rozdzielaczach daje się tylko do współpracy z "wysokotemperaturowymi" grzejnikami. Instalator mnie jednak zaskoczył twierdząc, że rozdzielacze powinny być z pompami, bo:

1. pompa pieca może być za słaba na tak rozbudowaną instalację
2. układ mieszający powinien w instalacji działać, aby wyrównać wahania temperatury spowodowane wł/wył pieca, różnymi długościami pętli, różnymi przepływami i temperaturami w poszczególnych pętlach.

Dla mnie niefachowca brzmi to w miarę rozsądnie, tylko czy aby na pewno?

:bye:

Jarek EM08
26-06-2012, 08:34
Może trochę sam sobie odpowiadam... ;-), ale zacząłem wertować Muratory w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie powyżej i w wydaniu 12/2011 (str. 36) znalazłem coś takiego:

Ogrzewanie mieszane
Kiedy cały budynek jest ogrzewany w systemie podłogowym, odpowiednie parametry wody grzewczej wytwarzane są w kotle i taki czynnik zasila całą instalację co.
W przypadku ogrzewania mieszanego, w celu uniknięcia dużych powierzchni grzejników płytowych, kocioł zasila w wodę grzewczą 2 obiegi.... <ciach>

Wypowiedź ta potwierdza, to co zawsze wiedziałem n.t. rozdzielaczy z ukł. mieszającym, tylko co z wydajnością pompy pieca? Może być za słaba? Więc może potrzebuje jakieś wspomaganie?

I jeszcze jedno pytanie:
Jest sens inwestować w rozdzielacze z przepływomierzami? Bo projekt podaje następujące przepływy:
Parter:
Salon, jadalnia: 1.2
Kuchnia: 1.1
Hol: 0.6
Kino: 1.9, 1.6
WC: 0.1

Poddasze:
Garderoby: 0.2, 0.4, 0.1
Sypialnie: 1.0, 1.1, 0.6
Łazienki: 0.6, 0.4
Gabinet: 0.9

Przy tak małych nastawach i zakresie pomiarowym rotametrów na poziomie 8l/min one raczej nic nie będą pokazywać...

RadziejS
26-06-2012, 08:42
Jarek, brzmi może rozsądnie, ale mam bardzo podobny układ i nie mam żadnych pomp dodatkowych i działa. Co prawda nie widać żadnych wskazań na rotametrach (być może przepływ jest tak mały), ale widocznie wystarcza, żeby było ciepło.

Dla instalatora zastosowanie pomp przy rozdzielaczach jest b. wygodne, takie trochę pójście na łatwiznę. Nie może nie działać, nawet jak układ jest słabo zrównoważony itp.

jeśli natomiast masz dobrze ocieplony dom, w miarę zrównoważony układ (podobna powierzchnia OP na dole i na górze, w miarę jednakowe pętle), to możesz zaryzykować takie rozwiązanie jak u mnie. W razie potrzeby wyregulujesz przepływy, żeby osiągnąć wymagane poziomy temperatur. A gdyby okazało się, że pompa nie wyrabia, można dołożyć jedną pompę na cały układ (a nie do rozdzielacza).

Drugi argument Twojego instalatora nt. wł/wył. jest wg mnie nietrafiony. Przy kotle kondensacyjnym mieszacz nie jest potrzebny, kocioł sam dobierze parametry zasilania. Poza tym taki kocioł włącza się płynnie.

Im prostszy układ tym lepszy - takie jest moje zdanie (dwa sezony grzewcze za mną i jest super)

Jarek EM08
26-06-2012, 09:27
Dzięki za moralne wsparcie... ;) Bo ja mam właśnie odmienne zdanie, przed chwilą konsultowałem się firmą projektującą instalację (i oni mnie popierają), Twoje doświadczenia też mnie wspierają. Tylko, że instalator jest jednak doświadczonym praktykiem..., który może chce trochę dodatkowo zarobić na dużo droższych rozdzielaczach z ukł. mieszającym i rotametrami ... ;) :cool: :rotfl:

:bye:

qwert
26-06-2012, 09:43
nalezy dazyc do maksymalnego uproszczenia instalacji. Mam 2 rozdzielacze, jeden na 5 pętli, drugi na 6 pętli, wszystkie podobnej długości ale nie co do metra, to nie apteka ;)

całość zasila jedna pompa na najniższym biegu.

kluczem jest siłownik do pogodówki na zaworze 3 dr. On powoduje, że instalacja jest bezobsługowa a temp. w domu waha się w niewielkich granicach.

Im więcej pomp tym wieksze koszty użytkowania, ryzyko awarii i koszty instalacji.

RadziejS
26-06-2012, 10:00
qwert, przy kondensacie siłownika nie potrzeba (tzn. jest on wewnątrz kotła). Również popieram dążenie do prostoty, myślę że efektem jest też oszczędność w użytkowaniu.

Zgadzam się również, że pętli nie da się zrobić równo (u mnie od 70 do 100 metrów), ale małe różnice spokojnie da się wyregulować (jeśli będzie taka potrzeba)

Jarek, wg mnie zdecyduj się na rozdzielacze z zaworami termostatycznymi i z rotametrami. Przepływ pętli możesz wtedy regulować i plastikową nakładką na głowiczce termostatycznej, jak i samym rotametrem. A może u Ciebie coś pokaże :) (to kwestia siły sprężynki wewnątrz niego). Dodatkowy atut jest taki, że widać wodę w układzie przez jego przezroczystą obudowę. Koszt niewielki, a tańszy rozdzielacz z mini zaworkami kulowymi nie jest wg mnie najlepszym wyborem. Jeśli chodzi o pompy i mieszacz przy rozdzielaczach byłbym stanowczo przeciwko.

A jeszcze apropo "doświadczonych instalatorów" - jeden z takich, który zaczynał gdy mój Tata dom budował, znany, proponował mi kocioł MINIMUM 24KW na taki dom jak mój. Jak mu powiedziałem, że myślę o 14kW to się zaśmiał. Zgłębiłem temat i ja się zaśmiałem :).

bajcik
26-06-2012, 16:10
Rozdzielacze termostatyczne? Myślałem że to zwykłe pokrętła. Jak one działają? Przymykają przepływ po przekroczeniu temperatury powrotu?
Jak jest podmieszanie zaworem 3D który trzyma temperaturę zasądzoną przez sterownik - to taki termostat chyba nie jest pożądany.
[ może mam deja vu ale mam wrażenie jakbym już o to pytał ;) ]

Druga sprawa która mnie zastanawia to jak udaje się wam mieć tak podobne długości pętli (np 70-100m). Bo jak jest kibel 3m^2/ i (co 7.5cm wychodzi 34m) i połowa pokoju 12m^2 (co 20cm wychodzi 65m). Czyli jedna niemal dwa razy dłuższa od drugiej.

michal_mlody
26-06-2012, 17:28
Druga sprawa która mnie zastanawia to jak udaje się wam mieć tak podobne długości pętli (np 70-100m). Bo jak jest kibel 3m^2/ i (co 7.5cm wychodzi 34m) i połowa pokoju 12m^2 (co 20cm wychodzi 65m). Czyli jedna niemal dwa razy dłuższa od drugiej.

Ja u siebie obskoczyłem jedną pętlą WC, wiatrołap i hol.
ogólnie pętle od 50 do 80 m

bajcik
26-06-2012, 18:54
Też by mi pasowało taka jedna pętla, ale znowu czytałem że nie powinno się tak robić bo albo tu za zimnno albo tam za gorąco.

michal_mlody
26-06-2012, 21:53
Zacząłem zasilaniem w małym wc (1.3x1.5) rozstaw co 12cm, później do wiatrołapu(co 12) tam gdzie największe zapotrzebowanie na ciepło a reszta na hol (co 20cm). Jak poczekasz do sezonu zimowego to dam Ci znać czy działa poprawnie :)

RadziejS
27-06-2012, 11:44
Rozdzielacze termostatyczne? Myślałem że to zwykłe pokrętła. Jak one działają? Przymykają przepływ po przekroczeniu temperatury powrotu?
Jak jest podmieszanie zaworem 3D który trzyma temperaturę zasądzoną przez sterownik - to taki termostat chyba nie jest pożądany.
[ może mam deja vu ale mam wrażenie jakbym już o to pytał ;) ]

Druga sprawa która mnie zastanawia to jak udaje się wam mieć tak podobne długości pętli (np 70-100m). Bo jak jest kibel 3m^2/ i (co 7.5cm wychodzi 34m) i połowa pokoju 12m^2 (co 20cm wychodzi 65m). Czyli jedna niemal dwa razy dłuższa od drugiej.

chodzi mi o wkładki termostatyczne (takie z igliczką) w rozdzielaczu. Standardowo jest na nich nakładka plastikowa, którą można kręcić. Można ją ewentualnie zmienić na zawór odcinający elektromagnetyczny i wtedy termostatem możesz sterować z każdego pokoju daną pętlą.

Ja stosowałem pętle częściowo do jednego pomieszczenia, częściowo do innego, dzięki temu nie mam zbyt wielkich rozbieżności. Trzeba trochę pogłówkować, ale da się to na pewno zrobić.

malux20
28-06-2012, 21:52
musimy powoli zamawiać podłogę
nastawieni jesteśmy na drewno
w całym domu podłogówka co 10 cm
niby lepsza jest warstwówka -no ale te 4mm na wierzchu jakś dziwnie brzmi
z tego względu myślimy 0 15mm merbau-niektórzy parkieciarze mówią że będzie ok
bol głowy od decyzji czy lakierowany czy olejowany
z tego wszystkiego zaczynamy myśleć o zwyklym laminacie .
marzenie to nasze nie było no ale przynajmniej mniej problemów -czy laminaty sprawdzają się lepiej niż drewno no podłog?

Liwko
29-06-2012, 11:58
Widziałem olejowaną podłogę z merbau, jest zajebista.
Sam zrobiłem sobie szafkę pod umywalkę z tego drewna i nałożyłem kilka warstw oleju. Wygląda jak polakierowana. Strasznie ciężkie to cholerstwo:)
Jak się na nie zdecydujesz to daj znać, znam dobrze gościa z http://www.dlh-poland.com/
Będę od niego brał massarandube :D na schody zewnętrzne :)

jarek-pol1
04-07-2012, 19:45
Witam wszystkich forumowiczów.
Usiłowałem przebrnąć przez całe 188 stron tematu, ale to zadanie mnie przerosło. Zmęczyły mnie bzdury niektórych pseudo-znawców:bash:
Oczywiście przymierzam się do własnoręcznego wykonania ogrzewania podłogowego i pomimo już przyzwoitej orientacji w temacie, w chwili rozpoczęcia skupowania materiałów, dopadły mnie poważne wątpliwości. Odkryłem np., że istnieją różne układy mieszające:
1. Układ w którym zasilanie z kotła i powrót do niego są wpięte do jednej dolnej belki. Przykład pierwszy z brzegu na Allegro: http://allegro.pl/rozdzielacz-8-mieszajacy-z-bypassem-do-podlogowki-i2453544961.html
2. Układ w którym zasilanie i powrót są wpięte każde do osobnej belki rozdzielacza. Przykład pierwszy z brzegu na Allegro: http://allegro.pl/rozdzielacz-8-mieszajacy-bypass-do-podlogowki-i2439640645.html
Tu pojawia się moje pytanie. Czym różnią się te układy? Mam oczywiście na myśli zastosowanie, a nie szczegóły budowy.
Dziękuję!

RadziejS
05-07-2012, 08:29
W ogóle bym nie stosował tego typu układów. Jaki kocioł planujesz?

gp69
05-07-2012, 14:23
Jak optymalnie wyrównać podłoże, jeśli nierówności dochodzą do 4,5 cm na całej powierzchni (około 115 m2) ?
Planowałem styropian 15 cm, na to 6 cm wylewki (czyli razem 21 cm), okazuje się, że mam do dyspozycji, w zależności od miejsca 18,5 - 23 cm.

Po głowie chodzi mi wstępna, wyrównująca wylewka ze styrobetonu o grubości 3,5 - 8 cm, na to 10 cm styropianu i 5 cm jastrychu.

Mających doświadczenie w temacie, proszę o wypowiedź ...

Grzegorz

fenix2
05-07-2012, 14:31
Jak optymalnie wyrównać podłoże, jeśli nierówności dochodzą do 4,5 cm na całej powierzchni (około 115 m2) ?
Planowałem styropian 15 cm, na to 6 cm wylewki (czyli razem 21 cm), okazuje się, że mam do dyspozycji, w zależności od miejsca 18,5 - 23 cm.

Po głowie chodzi mi wstępna, wyrównująca wylewka ze styrobetonu o grubości 3,5 - 8 cm, na to 10 cm styropianu i 5 cm jastrychu.

Mających doświadczenie w temacie, proszę o wypowiedź ...

Grzegorz

A jak by zastosować wylewkę samopoziomującą??

gp69
05-07-2012, 14:40
Wylewki samopoziomujące nie są nigdy samopoziomujące :-)

1 m2 wylewki ze styrobetonu kosztuje razem z wykonaniem około 20 zł/m2.

Styrobeton ma współczynnik przewodzenia cieplnego 0,07 W/(mK) czyli całkiem niezły.

jarek-pol1
05-07-2012, 16:27
Do RadziejS
Planuję piec gazowy jednofunkcyjny, kominek z płaszczem wodnym i solary. Wszystko wpięte do multiwalentnego zbiornika, a wtedy będzie potrzebny układ mieszający.

Liwko
05-07-2012, 16:34
Do RadziejS
Planuję piec gazowy jednofunkcyjny, kominek z płaszczem wodnym i solary. Wszystko wpięte do multiwalentnego zbiornika, a wtedy będzie potrzebny układ mieszający.

Człowieku, za to wszystko do kupy, masz pompę ciepła i wszystko w d...!!!

jarek-pol1
05-07-2012, 17:20
Do Liwko.
Mogłoby to być całkiem prawdopodobne. Tylko, że np. solary to "pieśń przyszłości"(kasa), a CWU z pompy ciepła chyba nie uda się uzyskać. Więc piec i tak będzie potrzebny.

Liwko
05-07-2012, 17:22
Kto ci takich rzeczy naopowiadał, że z CWU przy pompie są problemy???