PDA

Zobacz pełną wersję : PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

mario1976
31-03-2009, 12:27
Dajcie spokój kobiecie nie jest wcale tak żle a tym bardziej nie ma powodu do wymiany całej instalacji podłogówki jakieś błędy na pewno są popełnione ale generalnie oby wszystkie Wasze podłogówki były tak zrobione

Też się przychylam....tu jest masa inwestorów co za każde uchybienie (widziane oczywiście nie u siebie bo ich budowy są idealne :wink: ) linczowaliby wykonawcę, kazali zdejmować kilkaset mb rurek (na jego KOSZT !!!!!) walić do sądu etc. A teksty typu: Tragedia, straszne, o Boże.....- to porządek dzienny.

Ja bym się specjalnie nie przejmował (fakt, że widziałem ładniej...nie wiem czy lepiej położone)- jakbyś tak jak zdecydowana reszta nie zamieszczała zdjęc (a co za tym idzie nie słuchała komentarzy) to spałabyś spokojniej :wink:

Ogniowy
31-03-2009, 13:26
Kaloryfey mam wszystkie skryzowane na 2 lub 3. To zostało zrobione za radą Jacka z firmy Aqua. Generalnie on widział tylko mozliwość odpięcia podłogówki i zrobienia na rozdzielaczach, ale trzeba by rozwalic podłogi na parterze a to nie wchodzi w rachubę. Dodatkowo stwierdził, że coś z piecem jest nie tak bo grzeje sie za szybko (około 1minuty ma 65C) a brak jest przełożenia na temperaturę kaloryferów (nie są aż tak gorące). Generalnie to mnie sie też to jakos mało podoba bo nagrzanie parteru o jakieś 2 stopnie trwa około 4-5h :o. Góra jest generalnie zminiejsza o jakies 1-1,5C niz parter.
Jest inne , łatwiejsze rozwiązanie ale wymagające nakładów finansowych. Wywaliłbym RTL, zbudował mieszacz z regulacją temperatury i zasilił to wszystko temperaturą do 55 st. C czyli dopuszczalną do podłogówki, po wyregulowaniu będzie hulać jak ta lala, a tam gdzie grzejniki za małe i nie ma podłogówki, trzeba załozyć większe.
A co do pieca to ewidentnie nie odbiera odpowiedniej ilości wody, co może oznaczać albo zdławienie gdzieś instalacji, albo nieodpowiedni wymiennik(bo jak rozumiem kominek jest podłączony przez wymiennik)Generalnie temat do sprawdzenia i ustalenia konkretnej przyczyny a nie polemizowanie. Tak szybko to nie jest ok, tym bardziej że grzejniki nie za bardzo ciepłe.
A tak na marginesie z jakich rur i jakich średnic masz wykonaną instalację???

sailor_ro
31-03-2009, 13:40
To i ja coś powiem,moja podłogówka w sumie też nie najlepiej wyglądała jak to ułożyli,ale grzeje ... wyśmienicie.Wiec posluchaj sie Niezłego i zajmij sie wyborem glazury,terakoty lub planowaniem wakacji :)

VPS
31-03-2009, 14:29
masz już wykończoną podłogę i grzejesz? czy w miejscu gdzie jest tyle tych rurek izolowanych można wyczuć, że podłoga jest chłodniejsza?
To nie jest izolacja. Jest to peszel ochronny założony na rury które przechodzą przez dylatację pomiędzy płytami grzewczymi. Długość peszla ok 40cm.
Odpowiedź - wszystko ciepłe nie ma chłodniejszych miejsc.

sure
31-03-2009, 15:37
I drugie pytanie - na razie skorzystałam z ropozycji wykonawcy, żeby rurki mocowac do siatki metalowej, co ma stanowic zbrojenie płyty (i pewnie trochę pomoc w ustalaniu odleglości - nie ma folii systemowej). Jakoś mi to wygląda "chałupniczo", ale może się czepiam. Mam wrażenie, że pex miejscami odstaje. Czy sa jakieś dopuszczalne różnice poziomu rurek, żeby to nie wplynęło na sprawność samego ogrzewania?

Ou dzizas! No sama przeczytaj to i pomyśl - nie łatwiej było wziąć jak biały człowiek folię systemową i przyczepić do styropianu?


Depi - jasne, że łatwiej! A do tego prościej, bezpieczniej, a być może i trwalej! :evil:
Problem w tym, że po prostu na tym tle mam sporą różnicę poglądów z moimi wykonawcami. Niestety, to, że tak wyszło już w tej chwili nie zalezy ode mnie (względy "pozamerytoryczne", których już nie chcę tutaj rozważać). Dlatego staram się dokąłdnie temat przerobić, by nie wpakowac się z tym ogrzewaniem w jakies powazniejsze kłopoty. Np. mam 12 cm styro pod podłogówkę (8 +2 +2 APS 100). Zastanawiam się, czy jednej z warstw 2cm nie wyrzucić, zamieniając na 2cm styro APS 200 z folią systemową. Wersja z metalową siatka jest na razie tylko w 1 pomieszczeniu 10m2, pozostalo jeszcze ze 100m2 do położenia.
Czy taka zamiana da mi jakieś wymierne korzyści?

edit-blondi
01-04-2009, 07:45
Kaloryfey mam wszystkie skryzowane na 2 lub 3. To zostało zrobione za radą Jacka z firmy Aqua. Generalnie on widział tylko mozliwość odpięcia podłogówki i zrobienia na rozdzielaczach, ale trzeba by rozwalic podłogi na parterze a to nie wchodzi w rachubę. Dodatkowo stwierdził, że coś z piecem jest nie tak bo grzeje sie za szybko (około 1minuty ma 65C) a brak jest przełożenia na temperaturę kaloryferów (nie są aż tak gorące). Generalnie to mnie sie też to jakos mało podoba bo nagrzanie parteru o jakieś 2 stopnie trwa około 4-5h :o. Góra jest generalnie zminiejsza o jakies 1-1,5C niz parter.
Jest inne , łatwiejsze rozwiązanie ale wymagające nakładów finansowych. Wywaliłbym RTL, zbudował mieszacz z regulacją temperatury i zasilił to wszystko temperaturą do 55 st. C czyli dopuszczalną do podłogówki, po wyregulowaniu będzie hulać jak ta lala, a tam gdzie grzejniki za małe i nie ma podłogówki, trzeba załozyć większe.
A co do pieca to ewidentnie nie odbiera odpowiedniej ilości wody, co może oznaczać albo zdławienie gdzieś instalacji, albo nieodpowiedni wymiennik(bo jak rozumiem kominek jest podłączony przez wymiennik)Generalnie temat do sprawdzenia i ustalenia konkretnej przyczyny a nie polemizowanie. Tak szybko to nie jest ok, tym bardziej że grzejniki nie za bardzo ciepłe.
A tak na marginesie z jakich rur i jakich średnic masz wykonaną instalację???

czy mógłbys coś więcej na temat tego rozwiązania, które proponujesz? Z tego co wiem to mieszacz do podłogówki jest założony - no bo być musi. Napisz prosze więcej szczegółów. RTL mam trzy bo są trzy pętle podłogówki.

A jeśli chodzi o piec to podobną przyczyne podała inna ekipa, którą poprosiłam o sprawdzenie instalacji. Czyli to o czym piszesz, że gdzieś za wyjściem z pieca musi być zdławienie (jakieś niepotrzebne załamanie rur czy cuś :-? ) i to może być przyczyna. Wymiennik mam alfa laval, ale do ilu kw to nie pamiętam, musiałabym poszukać na fakturze.
Rury to cholercia nie wiem jakie są grube, ale chyba są ok bo ta druga ekipa nie miała zastrzerzeń. Nie podobało im sie tylko zwężenie rur od kominka do naczynia wzbiorczego bo podobno może utrudnić to samoczynne odpowietrzanie. A tak to nie mieli zastrzeżeń.

Zaś wykonawcy instalacji tak na sucho podejrzewają, że zawór trójdrożny może szfankować. No ale dupy im sie nie chce ruszyć, żeby to sprawdzić. Koniec końców jeśli się nie pojawią to chyba wezmę inną ekipę i poproszę o zrobienie porządku z ta instalacją a rachuneczek potrącę z wynagrodzenia za wykonanie instalacji. :wink:

Ogniowy
01-04-2009, 14:27
czy mógłbys coś więcej na temat tego rozwiązania, które proponujesz? Z tego co wiem to mieszacz do podłogówki jest założony - no bo być musi. Napisz prosze więcej szczegółów. RTL mam trzy bo są trzy pętle podłogówki.

A jeśli chodzi o piec to podobną przyczyne podała inna ekipa, którą poprosiłam o sprawdzenie instalacji. Czyli to o czym piszesz, że gdzieś za wyjściem z pieca musi być zdławienie (jakieś niepotrzebne załamanie rur czy cuś :-? ) i to może być przyczyna. Wymiennik mam alfa laval, ale do ilu kw to nie pamiętam, musiałabym poszukać na fakturze.
Rury to cholercia nie wiem jakie są grube, ale chyba są ok bo ta druga ekipa nie miała zastrzerzeń. Nie podobało im sie tylko zwężenie rur od kominka do naczynia wzbiorczego bo podobno może utrudnić to samoczynne odpowietrzanie. A tak to nie mieli zastrzeżeń.

Zaś wykonawcy instalacji tak na sucho podejrzewają, że zawór trójdrożny może szfankować. No ale dupy im sie nie chce ruszyć, żeby to sprawdzić. Koniec końców jeśli się nie pojawią to chyba wezmę inną ekipę i poproszę o zrobienie porządku z ta instalacją a rachuneczek potrącę z wynagrodzenia za wykonanie instalacji. :wink:
Czekaj, czegoś nie rozumiem, masz założony mieszacz do podłogówki i do tego 3 rtl .... miałem na mysli skierowanie do grzejników pod które podłączyli ci podłogówkę wodę z mieszacza o temperaturze 35-55 stopni, czyli wpuszczenie w grzejnik takiej temperatury , żeby swobodnie przeleciała przez grzejnik i rogrzała podłogę. Nie rozumiem gdzie masz ten mieszacz??? Czy ty masz podłogówkę z mieszacza i oddzielnie podłogówkę w 3 pomieszczeniach podłączoną pod grzejniki??? RTL zakłada się na grzejnikach aby kierować do podłogi temperaturę nie wyższą niż nastawa zaworu, więc nie bardzo rozumiem jak masz to wszystko podłączone. Coś mi to nie gra... Wyjaśnij może jak , co i gdzie....:(

edit-blondi
01-04-2009, 15:07
czy mógłbys coś więcej na temat tego rozwiązania, które proponujesz? Z tego co wiem to mieszacz do podłogówki jest założony - no bo być musi. Napisz prosze więcej szczegółów. RTL mam trzy bo są trzy pętle podłogówki.

A jeśli chodzi o piec to podobną przyczyne podała inna ekipa, którą poprosiłam o sprawdzenie instalacji. Czyli to o czym piszesz, że gdzieś za wyjściem z pieca musi być zdławienie (jakieś niepotrzebne załamanie rur czy cuś :-? ) i to może być przyczyna. Wymiennik mam alfa laval, ale do ilu kw to nie pamiętam, musiałabym poszukać na fakturze.
Rury to cholercia nie wiem jakie są grube, ale chyba są ok bo ta druga ekipa nie miała zastrzerzeń. Nie podobało im sie tylko zwężenie rur od kominka do naczynia wzbiorczego bo podobno może utrudnić to samoczynne odpowietrzanie. A tak to nie mieli zastrzeżeń.

Zaś wykonawcy instalacji tak na sucho podejrzewają, że zawór trójdrożny może szfankować. No ale dupy im sie nie chce ruszyć, żeby to sprawdzić. Koniec końców jeśli się nie pojawią to chyba wezmę inną ekipę i poproszę o zrobienie porządku z ta instalacją a rachuneczek potrącę z wynagrodzenia za wykonanie instalacji. :wink:
Czekaj, czegoś nie rozumiem, masz założony mieszacz do podłogówki i do tego 3 rtl .... miałem na mysli skierowanie do grzejników pod które podłączyli ci podłogówkę wodę z mieszacza o temperaturze 35-55 stopni, czyli wpuszczenie w grzejnik takiej temperatury , żeby swobodnie przeleciała przez grzejnik i rogrzała podłogę. Nie rozumiem gdzie masz ten mieszacz??? Czy ty masz podłogówkę z mieszacza i oddzielnie podłogówkę w 3 pomieszczeniach podłączoną pod grzejniki??? RTL zakłada się na grzejnikach aby kierować do podłogi temperaturę nie wyższą niż nastawa zaworu, więc nie bardzo rozumiem jak masz to wszystko podłączone. Coś mi to nie gra... Wyjaśnij może jak , co i gdzie....:(

cholera teraz to mnie zbiiłeś z tropu. :cry: Mieszacz na pewno jest bo ostatnio ich o to pytałami o ile dobrze pamiętam to ustawiony chyba na 50c. Generalnie to mam zrobiony sytem jak to nazwała ekipa "jodełkowy". a podłogówka nie jest podłączona bezpośrednio do kaloryfera. Wygląda to tak, że biegnie sobie jakaś tam głowna rura do ogrzewania i od tego odchodzą odnogi do kaloryferów. I takie same odnogi odchodzą na podłogówkę. Przy każdej pętli mam zrobione w ścianie takie małe skrzyneczki, w których jest miejsce na założenie regulatorów(tam sie odpowietrza podłogówki i myślałam, że to właśnie tam jest RTL :-? ).

Sama juz nie wiem. Te głąby to ani się od nich cos dowiedzieć, ani dupy ruszyć nie chcą, żeby coś z tym zrobić.
Ale tak na chłopski rozum sobie myslę, że skoro jest tylko jeden obieg czyli kaloryfery i podłogówka i jest załozony mieszacz to pewnie dlatego kaloryfey nie maja takiej dużejj temperatury bo woda schładzana jest w całym obiegu :cry: Ponadto przekrój rurek do podłogówki jest sporo mniejszy od CO, więc woda leci sobie tam gdzie nie ma oporu czyli kaloryferki a przepchnąć się przez podłogówkę już nie ma siły.
dobrze kombinuję :lol:

OGC
01-04-2009, 15:53
Wygląda to tak, że biegnie sobie jakaś tam głowna rura do ogrzewania i od tego odchodzą odnogi do kaloryferów. I takie same odnogi odchodzą na podłogówkę. Przy każdej pętli mam zrobione w ścianie takie małe skrzyneczki, w których jest miejsce na założenie regulatorów(tam sie odpowietrza podłogówki i myślałam, że to właśnie tam jest RTL :-? ).


Najlepiej porób zdjęcia i zamieść na forum.
Czyli masz szafki z rozdzielaczami ?
Takie podobne coś do tego:
http://foto.icp.pl/albums/userpics/10194/normal_IMG_0021.JPG

Ogniowy
01-04-2009, 17:19
cholera teraz to mnie zbiiłeś z tropu. :cry: Mieszacz na pewno jest bo ostatnio ich o to pytałami o ile dobrze pamiętam to ustawiony chyba na 50c. Generalnie to mam zrobiony sytem jak to nazwała ekipa "jodełkowy". a podłogówka nie jest podłączona bezpośrednio do kaloryfera. Wygląda to tak, że biegnie sobie jakaś tam głowna rura do ogrzewania i od tego odchodzą odnogi do kaloryferów. I takie same odnogi odchodzą na podłogówkę. Przy każdej pętli mam zrobione w ścianie takie małe skrzyneczki, w których jest miejsce na założenie regulatorów(tam sie odpowietrza podłogówki i myślałam, że to właśnie tam jest RTL :-? ).

Sama juz nie wiem. Te głąby to ani się od nich cos dowiedzieć, ani dupy ruszyć nie chcą, żeby coś z tym zrobić.
Ale tak na chłopski rozum sobie myslę, że skoro jest tylko jeden obieg czyli kaloryfery i podłogówka i jest załozony mieszacz to pewnie dlatego kaloryfey nie maja takiej dużejj temperatury bo woda schładzana jest w całym obiegu :cry: Ponadto przekrój rurek do podłogówki jest sporo mniejszy od CO, więc woda leci sobie tam gdzie nie ma oporu czyli kaloryferki a przepchnąć się przez podłogówkę już nie ma siły.
dobrze kombinuję :lol:
Już to sobie wyobraziłem i kumam o co w tym biega, faktycznie problemem może być wyregulowanie tego systemu i jego sprawne działanie. Ogólnie na grzejniki nie idzie więcej niż 50 st. C- wynika z twojej wypowiedzi. W takim wypadku nigdy nie będziesz miała odzwierciedlenia ciepła pieca na grzejnikach w stosunku do pieca. Jeżeli grzejniki nie są powiększone do zmniejszonej temperatury zasilanie to będzie zimno. Zrób prosty eksperyment. Pozakręcaj wszystkie grzejniki i puść w ruch podłogi. Powinny w miarę szybko się rozgrzać. Daj sygnał czy tak wyszło.
A poza tym po co zakładać RTL w szafkach na każdy obieg jak z mieszacza nie ma prawa popłynąć więcej niż ustawione 50 st. Chyba że jako forma dodatkowego zabezpieczenia i dodatkowo dodatkowych oporów przepływu wody. Nie do końca to rozumiem. Masz rację , że przepływy przez grzejniki są szybsze niż przez podłogówkę. To trzeba znacznie skryzować grzejniki aby przewaliła się woda z odpowiednią prędkością przez rury w podłodze.
Pytanie: na jakiej prędkości chodzi pompa?? Jeżeli na 1, czy 2, daj na 3 i pozakręcaj kaloryfery. Czekam na info jak to się zachowało.

Sorki, teraz przeczytałem kilka postów wyżej, że po zakręceniu wszystko gra.
Powiem tak, polikwidować opory na podłogówkach, to znaczy wypieprzyć te RTL , pokryzować grzejniki w zależości od ich wielkości. W najgorszym wypadku pompa musi w tym układzie chodzić na 3 biegu, a jako zabezpieczenie założyć wyłącznik pompy po przekroczeniu np. 55 st. C. Na chwilę obecną tyle. A jeszcze mam 1 pomysła, zmniejsz temperaturę na piecu na 50 stopni i zostaw na razie tak jak jest, i zobacz jak będzie pracował piec, czy dalej będzie się włączał na 1 minutę.
Twój system nie będzie działał klik i ciepło. W tym rozwiązaniu pompę się włącza jesienią a wyłącza wiosną a temperaturę w domu zmienia się nastawą na mieszaczu. To się da wyregulować, ale bezwładność tego jest okropna i powiem ci że gdybyś zrobiła sterowanie mieszaczem przez sterownik pogodowy byłoby prawdopodobnie najłatwiej tym sterować. Ja na twoim miejscu skryzowałbym bardziej grzejniki i znalazł ustawienie pośrednie - tzn. podłoga grzeje i grzejniki grzeją, Termostaty na grzejnikach jeśli masz, napewno pomagają.

edit-blondi
02-04-2009, 07:40
Cyknę wieczorem fotkę,

edit-blondi
02-04-2009, 07:41
Wygląda to tak, że biegnie sobie jakaś tam głowna rura do ogrzewania i od tego odchodzą odnogi do kaloryferów. I takie same odnogi odchodzą na podłogówkę. Przy każdej pętli mam zrobione w ścianie takie małe skrzyneczki, w których jest miejsce na założenie regulatorów(tam sie odpowietrza podłogówki i myślałam, że to właśnie tam jest RTL :-? ).


Najlepiej porób zdjęcia i zamieść na forum.
Czyli masz szafki z rozdzielaczami ?
Takie podobne coś do tego:
http://foto.icp.pl/albums/userpics/10194/normal_IMG_0021.JPG

Grzesiu jak ja bym miała taką skrzyneczkę to nie byłoby problemu i wszystko chodziłoby jak w zegarku. Wszystko się rozchodzi o to, że tego rozdzielacza nie ma :cry:

tacim
05-04-2009, 08:34
Może nie do końca w temacie ale dzieki Waszym informacjom mam wątpliwości co do majstra od CO. Powiedział, że połaczenie kondensata 100% podłogi z kominkiem z płaszczem wodnym to zły pomysł, rury kładzie max 50m. Jak określił lepiej chodzi ogrzewanie a zrobienie zamiast 5 obiegów np 8 zaden problem o co mu kaman. ???

Ogniowy
06-04-2009, 16:21
Może nie do końca w temacie ale dzieki Waszym informacjom mam wątpliwości co do majstra od CO. Powiedział, że połaczenie kondensata 100% podłogi z kominkiem z płaszczem wodnym to zły pomysł, rury kładzie max 50m. Jak określił lepiej chodzi ogrzewanie a zrobienie zamiast 5 obiegów np 8 zaden problem o co mu kaman. ???
Możesz wyjaśnić dlaczego kondensat i kominek to zły pomysł...? Jakie są argumenty??. A powiedz mi jaka powierzchnię będziesz miał ogrzewaną podłogówką, że max 50 m rury i 8 obiegów. Powiedz coś więcej....

mariankossy
06-04-2009, 16:31
Może nie do końca w temacie ale dzieki Waszym informacjom mam wątpliwości co do majstra od CO. Powiedział, że połaczenie kondensata 100% podłogi z kominkiem z płaszczem wodnym to zły pomysł, rury kładzie max 50m. Jak określił lepiej chodzi ogrzewanie a zrobienie zamiast 5 obiegów np 8 zaden problem o co mu kaman. ???
Z tego co czytam to wychodzi że majster za bardzo " kumaty" to nie jest. :(

Ciekawe jak rozwiąże podłączenie kominka do systemu z kondensatem??

Widziałem już "ciekawe rozwiązania", :wink: :wink:
takie że gazem grzali kominek :D :D :D

tacim
06-04-2009, 19:01
Co do majstra też tak myślę. A co do kominka z płaszczem to przez wymiennik ciepła chyba trzeba bo kominek chodzi w obiegu otwartym a kondensat w zamkniętym ale wiecie to nie jest śmieszne dać dom w ręce majstra co opowiada takie rzeczy.

Ogniowy
06-04-2009, 19:56
Co do majstra też tak myślę. A co do kominka z płaszczem to przez wymiennik ciepła chyba trzeba bo kominek chodzi w obiegu otwartym a kondensat w zamkniętym ale wiecie to nie jest śmieszne dać dom w ręce majstra co opowiada takie rzeczy.
Oczywiście , że przez wymiennik. Nie widzę problemu w pdłączniu kondensata do kominka. To zupełnie normalny piec gazowy, w którym dodatkowo odzyskuje się ciepło z kondensacji pary wodnej. Jedyny problem to sprawność, gdyż jak wiemy im niższa temperatura powrotu do pieca, tym większa korzyść z kondensacji. Ale w czym ten tój majster widzi problem to ja naprawdę nie wiem. Przy odpowiednim spięciu kominka i podłogówki zasadniczo powrót do kondensata nie przekroczy 40 st. C, a jak wiadomo kondensacja wtedy nadal występuje. Obawiam się że twój majster zamierza podłączyć kominek przez piec szeregowo , bez wymiennika, i zapewne dlatego mu nie pasuje jedno do drugiego....

tacim
07-04-2009, 06:45
No dokładnie cos go boli i dlatego zmiana majstra nastąpi :)

Piczman
15-04-2009, 18:33
Ja mam taki :

http://allegro.pl/item597320566_rozdzielacz_do_ogrz_podl_z_reg_przep l_cd_473_7_ob.html

Dołóż te 30 zł i masz wszystko :wink:
No tak ale jeszcze szafka :roll: A może bez niej? Gdzie będzie rozdzielacz ?

mariankossy
15-04-2009, 19:16
Ja mam taki :

http://allegro.pl/item597320566_rozdzielacz_do_ogrz_podl_z_reg_przep l_cd_473_7_ob.html

Dołóż te 30 zł i masz wszystko :wink:
No tak ale jeszcze szafka :roll: A może bez niej? Gdzie będzie rozdzielacz ?
Taki ja mam i regulacja temperatury jest prosta na rozdzielaczu ( ustawiasz przepływ w zależnosci od temp. w pomieszczeniu)
np. salon 21 st C to pętle ustawione równo na przepływ 0,6l/nim, kuchnia 20st C to pętla ustawiona na 0,5 l/ min, itd.
Panel pogodówki mam w salonie ,sypialnia i pokoje synow na górze ustawione przepływy od 0,4 do 0,6 l/min przy temp 19 -23 st C , i chulało tak przez całą zimę. :D :D :D

Savik
15-04-2009, 21:02
Witam, czy możecie mi doradzić jakiej firmy rurki należy/można użyć do wykonania podłogówki? Jestem teraz na etapie dogadywania się ze specem i chcę mieć pewność, że mi jakiegoś kitu nie wciśnie .

Deamos
15-04-2009, 21:30
Witam, czy możecie mi doradzić jakiej firmy rurki należy/można użyć do wykonania podłogówki? Jestem teraz na etapie dogadywania się ze specem i chcę mieć pewność, że mi jakiegoś kitu nie wciśnie .

Byle o tym sporo, ale z tego co mam w glowie to WAWIN, TECE, HERZ mozesz brac spokojnie ;)

edde
15-04-2009, 21:42
znacie może dobry a niezbyt skomplikowany program do obliczenia podłogówki?
ozc mam policzone, teraz chcę policzyć resztę, tylko czym? programy firmowe sankomu typu C.O. troszkę za mocno zagmatwane, Kan Quick Floor w wersji Basic za mało dokładne a do Extended jakoś nie mogę się dobić (zero odzewu ze strony firmy Kan), mam jeszcze OVplan, z tym, że nie do końca wierzę temu oprogramowaniu, czasami po zmianie parametrów nie zmienia wyników obliczeń, znacie coś jeszcze?

mattdl
15-04-2009, 21:57
znacie może dobry a niezbyt skomplikowany program do obliczenia podłogówki?
ozc mam policzone, teraz chcę policzyć resztę, tylko czym? programy firmowe sankomu typu C.O. troszkę za mocno zagmatwane, Kan Quick Floor w wersji Basic za mało dokładne a do Extended jakoś nie mogę się dobić (zero odzewu ze strony firmy Kan), mam jeszcze OVplan, z tym, że nie do końca wierzę temu oprogramowaniu, czasami po zmianie parametrów nie zmienia wyników obliczeń, znacie coś jeszcze?
Ja na kod dostepu do Kan Quick Extended czekalem ok miesiac. Cierpliwosci...

edde
15-04-2009, 22:08
Ja na kod dostepu do Kan Quick Extended czekalem ok miesiac. Cierpliwosci...

:o :cry: o w mordę :cry:
a mozesz powiedzieć na ile użyteczny jest ten program, np. w porównaniu z Basic, jest to aplikacja zewnętrzna czy dostępna przez www?
bo jeśłi warto to bym ich trochę przycisnął telefonicznie albo osobiście nawet, niedaleko mam :wink:

mattdl
15-04-2009, 23:01
Ja na kod dostepu do Kan Quick Extended czekalem ok miesiac. Cierpliwosci...

:o :cry: o w mordę :cry:
a mozesz powiedzieć na ile użyteczny jest ten program, np. w porównaniu z Basic, jest to aplikacja zewnętrzna czy dostępna przez www?
bo jeśłi warto to bym ich trochę przycisnął telefonicznie albo osobiście nawet, niedaleko mam :wink:
Wersja extended to www
W wersji basic masz wyliczenia tylko dla rur o sr. 18 i nie masz wpływu na prawie żadne parametry. Extended daje Ci dużo więcej opcji np.zmianę grubości rury, wylewki. Wart przetestowania.

Savik
16-04-2009, 05:41
Witam, czy możecie mi doradzić jakiej firmy rurki należy/można użyć do wykonania podłogówki? Jestem teraz na etapie dogadywania się ze specem i chcę mieć pewność, że mi jakiegoś kitu nie wciśnie .

Byle o tym sporo, ale z tego co mam w glowie to WAWIN, TECE, HERZ mozesz brac spokojnie ;)

Dzięki Deamos. W piątek widzę się z instalatorem to zobaczę co on mi zapoda :)

listek
16-04-2009, 07:30
znacie może dobry a niezbyt skomplikowany program do obliczenia podłogówki?
ozc mam policzone, teraz chcę policzyć resztę, tylko czym? programy firmowe sankomu typu C.O. troszkę za mocno zagmatwane, Kan Quick Floor w wersji Basic za mało dokładne a do Extended jakoś nie mogę się dobić (zero odzewu ze strony firmy Kan), mam jeszcze OVplan, z tym, że nie do końca wierzę temu oprogramowaniu, czasami po zmianie parametrów nie zmienia wyników obliczeń, znacie coś jeszcze?

Ja liczyłem tak.

1. Zapotrzebowanie poszczególnych pomieszczeń z OZC (wg STAREJ NORMY PN a nie EU, takainformacja jest na stronie Kisan'a)
2.Obliczanie ze zworów i tabel Kisana'a.
3. "Wrysowanie" petli z rzeczywistym rozstawem rurem w programie graficznym.
4. Obliczenie z rysunku rzeczywistej długości rurek.
5Tak wykonany projet przekazałem ludkowi, który bedzie mi robił instalacje. ma dac znac czy jest ok.


Liczyłem dla jak najmniejszej temperatury zasilania w moim przypadku.
Tz-40
Tp-36
T pomieszczeń 20, łazienki 25

Pozdrawiam

Piczman
16-04-2009, 12:28
dzięki chłopy, mnie identyczna proponowali za 826zł a tutaj 420 + 45 wysyłka + 138 szafka

Bierz śmiało, firma jest ok, kupowałem na przedpłatę poza Allegro ( bo coś tam taniej ) i mnie w balona nie zrobili :lol:

Savik
16-04-2009, 14:32
Witam,
mam kolejne pytanie (widząc waszą fachowość - pewnie uznacie je za lamerskie :)) ile Wam weszło rury w podłogówkę?
Pytam bo dostaję bardzo zróżnicowane oferty:
0d 1 km do 2 km rurki.
Domek ma po podłodze ok. 246m2 z czego podłogówka będzie na 193.
Zastanawiam się skąd takie zróżnicowanie...

Savik
16-04-2009, 16:15
Zastanawiam się skąd takie zróżnicowanie...
ten pierwszy liczył średnio 50W/m2 a ten drugi z starego już mocno nieaktualnego powiedzenia 100W/m2 pewnie chłop pochodzi z dawnych czasów albo twój domek jest koszmarnie kiepsko ocieplony na granicy normy

PS ja w swoim domku mam wyliczone przez siebie 505mb rurki fi 16 na 7 obwodach o łącznej powierzchni netto 108,2m2 a brutto 136m2

Wydaje mi się, że kwestia ocieplenia to raczej standard:
- ściany Porotherm 30 +12 cm styro;
- podłoga parter 12 cm (6+6) styro, na piętrze 6 cm (3+3) styro;
- dach wełna 25 cm (15 cm + 10cm)

Zaczyna mnie to stresować, bo budżet nie z gumy, a oferty (na samą podłogówkę) wachają się od 8 do 40 kPLN, w tym robocizna od 2500 do 8500 :o

Piczman
16-04-2009, 18:24
U mnie poszło 445 mb rurki fi 16 w 8 obwodach , powierzchnia 100 m2 !

Lekko przewymiarowałem, według obliczeń poszło by ok. 400 mb !

mariankossy
16-04-2009, 20:33
Srednio 6 mb rury na 1 m2 podłogi, i nie ma co przesadzać ( dasz za mało to musisz grzać wode zasilającą rurki do wyższej temperatury)

Pętle do 100mb , przy fi 16 mm.

Na 15 pętli w domu 134m2 poszło prawie 800 mb wavina, i uważam że się to sprawdziło.

Piczman
16-04-2009, 20:57
ten rozdzielacz jest z nyplami, czy przed wkręceniem złączek odkręcałeś nyple, czy może kupiłeś te droższe złączki z gwintem wewnętrznym

Jest z nyplami na 3/4 , kupiłem złączki z gwintem wewnętrznym , coś koło 12 zł/szt. Wavina !

mariankossy
17-04-2009, 07:21
Jest z nyplami na 3/4 , kupiłem złączki z gwintem wewnętrznym , coś koło 12 zł/szt. Wavina !
gdzie to kupiłeś ?? w katalogu wavina są tylko zagniatane złaczki pex i nie mogę tam znaleźć skręcanych ??
http://content.wavin.com/WAXPL.NSF/pages/underfloorheating-pptPL/$FILE/Ogrzewanie_podlogowe_Wavin.pdf

Wystarczy podjechać do najbliższej hurtowni i poprosic o złączki skręcane do rozdzielaczy pod rury wavina fi 16 :D :D ,

Piczman
17-04-2009, 09:30
Dokładnie tak! Kupiłem w przeciętnym małym sklepie hydraulicznym !

edde
17-04-2009, 17:28
Ja na kod dostepu do Kan Quick Extended czekalem ok miesiac. Cierpliwosci...

:o :cry: o w mordę :cry:
a mozesz powiedzieć na ile użyteczny jest ten program, np. w porównaniu z Basic, jest to aplikacja zewnętrzna czy dostępna przez www?
bo jeśłi warto to bym ich trochę przycisnął telefonicznie albo osobiście nawet, niedaleko mam :wink:

no i nie było tak strasznie, jest już mail z kodem, teraz tylko wolną chwilę znaleźć i jazda :wink:

sure
05-05-2009, 19:21
Witajcie, poradźcie proszę, czy jest sensowne połozenie rurek podlogówki bez uwzględnienia stref brzegowych (dwoje drzwi balkonowych o szerokości 270cm - nie sa jakies super cieple, k = 1.1 chyba). czy nie będzie zimno? Projektant mi zaplanował rozstaw równo po 15cm pod drewnem. Niby wzięli do projektu dane dotyczące konstrukcji, ale coś mi to zbyt prosto wygląda...

Foczki
06-05-2009, 01:38
Na koniec gwóźdź do trumny. Co robi cieniutka warstwa folii w rurkach pex/al/pex?
Zmniejsza dyfuzję tlenu, stabilizuje rurę, nadaje możliwość trwałych odkształceń bez odkształceń sprężystych :) oraz zwiększa koszt o około 50% w odniesieniu do rur z barierą EVOH :P

sure, przy tak szerokim oknie wskazane strefy brzegowe.

sure
06-05-2009, 06:28
sure, przy tak szerokim oknie wskazane strefy brzegowe.
Czy można je zrobić w taki sposób, że zagęści się rurki poszczególnych petli pod oknami np. z 20cm na 15? Projekt był wykonywany z uwzględnieniem pokrycia terakotą (chyba przez pomyłkę :-? ), przy drewnie podali, żeby zmienić odległość na 15cm. Zapotrzebowanie pomieszczenia 50m2 określili na 3020 W...

channel8
06-05-2009, 08:10
Potrzebuję rady! Dopiero zaczynamy budowę, a już pojawił się problem. Chcemy w całym domku zrobić ogrzewanie podłogowe. Projekt uwzględnia "tradycyjne". Chodzi mi o fundament. Majster powiedzial, ze przy takim fundamencie i grzaniu podlogowym "jakis tam punkt zero" nie będzie zerem. Plyta fundamentowa kończy sie na czymś takim -0,07. Majster powiedział, ze do podlogówki to za wysoko. W fundamencie mam 20 cm styropianu. I jak to rozwiązać? Dać mniej styro w fundament? Wkopać sie kilka cm glębiej? czy dolozyć styropian i tym czymś ułożyc rurki od grzania podłogowego? Poradźcie, bardzo proszę.

edde
06-05-2009, 19:33
wyliczyć grubość warstw podłogi i na odpowiednim poziomie wylać chudziak (czyli pewni klika cm niżej niż zamierzano, ale to gdybanie, to zmierzyć i policzyć trzeba)

sure
11-05-2009, 11:26
Podłogówka "pod górkę" i co z tego wynika??

Właśnie okazało się, że jedna z pętli będzie 75 cm wyżej (co jest związane z konstrukcjią budynku, różnica poziomu w 2 częściach parteru). Ale z tego powodu woda do 1 pętli, łazienkowej, będzie miała od rozdzielacza drogę "pod górkę". Czy z tego może wyniknąć jakiś problem z regulacją, czy funkcjonowaniem tej instalacji? Czy wymaga to jakichś dodatkowych urządzeń?

Foczki
11-05-2009, 19:53
sure,

co do 3000 W to sporo, jak masz dobrze wykonaną izolację i budynek w nowej technologii to powinno 2000 wystarczyć. Oczywiście wymaga to dokładnych obliczeń.

Strefy brzegowe robi się dokładnie tak jak powiedziałeś, zagęszcza się rurki pod ścianami gdzie są okna. np. o 5 cm ale to również powinno wyjść z obliczeń.

Pod górkę możesz pchać na ta wysokość. Woda która będzie "spływać" będzie wytwarzać podciśnienie i "ciągnąć" wodę która ma popłynąć pod górkę :) Przy różnicy 3 metrów (cała kondygnacja) robi się rozdzielacz na każde piętro.

sure
11-05-2009, 20:02
sure,

co do 3000 W to sporo, jak masz dobrze wykonaną izolację i budynek w nowej technologii to powinno 2000 wystarczyć. Oczywiście wymaga to dokładnych obliczeń.

Strefy brzegowe robi się dokładnie tak jak powiedziałeś, zagęszcza się rurki pod ścianami gdzie są okna. np. o 5 cm ale to również powinno wyjść z obliczeń.

Pod górkę możesz pchać na ta wysokość. Woda która będzie "spływać" będzie wytwarzać podciśnienie i "ciągnąć" wodę która ma popłynąć pod górkę :) Przy różnicy 3 metrów (cała kondygnacja) robi się rozdzielacz na każde piętro.

Dzięki serdeczne, trochę rozwiałeś moje wątpliwości. Tez mi się te 3000 wydaje sporo, z drugiej strony po lekturze forum moja izolacja wydaje się dość przeciętna. Ściany z gazobetonu 24cm, styropian 14cm, strop - wełna mineralna 30cm, pod podłogą (na gruncie) 12cm styro. Czyli chyba dość przeciętnie Do tego jeszcze 2 drzwi balkonowych i okna... może rzeczywiście wyjdzie takie zapotrzebowaanie? Czy gdzieś to mogę sprawdzić?

anetabo
11-05-2009, 22:11
Tez mi się te 3000 wydaje sporo, z drugiej strony po lekturze forum moja izolacja wydaje się dość przeciętna. Ściany z gazobetonu 24cm, styropian 14cm, strop - wełna mineralna 30cm, pod podłogą (na gruncie) 12cm styro. Czyli chyba dość przeciętnie Do tego jeszcze 2 drzwi balkonowych i okna... może rzeczywiście wyjdzie takie zapotrzebowaanie? Czy gdzieś to mogę sprawdzić?

Hahaha, żarty sobie robisz?
Toż to rewelacyjna izolacja.
Na tym forum jest cała masa bajkopisarzy których jedynym celem jest przelewanie na forum swoich wyobrażeń i fantazji, także zapomnij o tych bajkac. Ja mam 10 na gruncie, 12 na ścianach i 25 wełny i jest ciepło....

sure
12-05-2009, 08:22
Czy gdzieś to mogę sprawdzić?
audytor OZC liczy takie rzeczy, powinieneś zacząć od tego, bo on potrafi też policzyć w biegu czy opłaca się dodać 5cm izolacji zgodnie z trendem coraz droższego ciepła
Nie bawiłam sie w audytora na początku, mając zaufanie, że profesjonalna firma to profesjonalnie policzy. Teraz przyznam, że żałuję. Kiedy na stronie kan liczyłam sobie zapotrzebowanie tym programem uproszczonym, przyjmując jako typ ocieplenia "przeciętny", wyszło mi podobnie - a to malo dokladny program...



mnie dla przykładu wyszło że przy 20cm styropianu na ścianach 10 na podłodze i 45cm na suficie moje zapotrzebowanie na ciepło to średnio 23W/m3 rozkład rurek podłogówki wyszedł co 35cm a strefy brzegowe są zbędne

PS u ciebie za bardzo nie ma co gdybać według tabel rotha różnica między 3KW a 2KW dla 50m2 to będzie rozstaw rurek miedzy 35 a 25cm albo podnosisz temperaturę zasilania na +55 i przy grubym dywanie na grubym parkiecie z R=0,15 masz w pokoju +22 mimo że rozstaw co 30cm

Ha, czyli to, że zmieniłam sobie rozstaw rurek z założenia "pod drewnem zagęścić wszędzie do 15 cm" (to niby miało skorygować błąd że policzyli to dla terakoty, ale wtedy pętle miały po 140m!) - ostatecznie będzie strefa brzegowa co 15cm, reszta 20 - 25. Jeśli za gęsto, rozumiem, że temp. zasilania można wziąć niższą, ew. regulować przepływy? Dla drewna to chyba nawet korzystniej?

Czy jest dostępny jakiś program OZC nie wymagający bardzo fachowej wiedzy, którym mogłabym sama sobie wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło budynku?

Piczman
12-05-2009, 08:51
Czy jest dostępny jakiś program OZC nie wymagający bardzo fachowej wiedzy, którym mogłabym sama sobie wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło budynku?

Skoro ja sobie poradziłem to i Ty dasz radę, trzeba tylko cierpliwości i matematykę w palcu :wink: Całą resztę masz tam podane na tacy, wszystkie wartości,materiały itp.
Powodzenia :P

sure
12-05-2009, 08:54
Czy jest dostępny jakiś program OZC nie wymagający bardzo fachowej wiedzy, którym mogłabym sama sobie wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło budynku?

Skoro ja sobie poradziłem to i Ty dasz radę, trzeba tylko cierpliwości i matematykę w palcu :wink: Całą resztę masz tam podane na tacy, wszystkie wartości,materiały itp.
Powodzenia :P

"Tam", czyli gdzie? Może polecisz jakąś sensowną stronę z programem? ;)

Piczman
12-05-2009, 08:59
TUTAJ (http://www.purmo.com/pl/downloads/software.htm)

Ściągnij OZC 4.0 , są w nim błędy z tego co wiem i są dodatkowe aktualizacje ale na początek sprawdź swoje siły :wink:

civic9
13-05-2009, 02:29
podręcznikowo skopana podłogówka:
http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/podlogowka-nie-do-przejscia,1304987

:)

anetabo
13-05-2009, 04:27
Ja mam 10 na gruncie, 12 na ścianach i 25 wełny i jest ciepło....
czyli masz górną granice obowiązujących dzisiaj norm, odejmij sobie po 1 cm izolacji i twój domek miałby duże problemy z odbiorem

PS osobiście zwiedzałem kiedyś domek wczesny gierek w którym koszt ogrzewania był 1000zł/miesiąc, właściciel był zadowolony, też mówił że jest ciepło i że się dobrze mieszka

Ja osobiście nawet w takim domku mieszkam... Domek wczesny wałęsa 450m2. Przed wymianą pieca koszty ogrzewania 1000-1200zł/m-c.
Nie każdy chce mieszkać w 3 litrowym domku parterowym.
A co do granic norm i minus jednego centymetra - to nie raz już było udowadniane - że dodatkowe centymetry niewiele zmieniają, na pewno mniej niż jakość izolacji, rekuperacja i dobrze wykonana podłogówka... Czy komuś to podejdzie pod kalkulator czy nie.
Sugerujesz, że jak domek będzie miał niższą kategorię energooszczędności to nie można go odebrać??? Wielką moc powierzono tym "audytorom" ;)

sure
13-05-2009, 09:42
Nie bawiłam sie w audytora na początku, mając zaufanie, że profesjonalna firma to profesjonalnie policzy
firma przyjmując zapotrzebowanie 60W/m2 okazała się jak dla mnie dość profesjonalna, u mnie jak na razie nie było jeszcze takiej która zeszła by poniżej 120W/m2 na moje zapewnienia że przeliczyłem projekt na 23W/m2 odpowiadali że to na pewno nigdy nie ogrzeje domu, proponowali 2km rurki 14 obwodów i w niektórych miejscach zagęszczenie na 8cm dla raptem 130m2 powierzchniNo nieźle! Czyli niepotrzebnie narzekam... :wink: A w moim wypadku to istotne, bo mieszkam w I strefie klimatycznej, ten program OZC wtedy uwzględnia tem. -16 C, co, zapewniam, zdarza się u nas bardzo rzadko. W razie niedoszacowania zapotrzebowania mogę np. dogrzać dom kominkiem.


Czy jest dostępny jakiś program OZC nie wymagający bardzo fachowej wiedzy, którym mogłabym sama sobie wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło budynku?
http://forum.muratordom.pl/obliczenia-w-ozc,t96412.htm
OZC to taki rozbudowany kalkulator, ty musisz tylko podstawić dane, on zrobi resztę za ciebie
ja polecam darmowego Kisana 3,0 liczy według starej normy bez uwzględniania mostków termicznych czym upraszcza sprawę przy wprowadzaniu danych w porównaniu do purmo 4,0
Niezły "kalkulator" - spędziłam nad nim wczoraj chyba dwie godziny, początkowo bez instrukcji (ale to było niewykonalne). To nawet ciekawa zabawa, choć osobie z przygotowaniem 'technicznym" pewnie byłoby łatwiej...

sure
13-05-2009, 14:08
Mam jeszcze jedno pytanie - gdzie znajdę informację, jak przeprowadzać próbę szczelności instalacji (wodną)? Pamiętam, że ma być wypełniona wodą pod odpowiednim (jakim?) ciśnieniem chyba przez 20 godzin, ale nie mogę przypomnieć sobie, gdzie to czytałam?... :-?

listek
13-05-2009, 14:32
Mam jeszcze jedno pytanie - gdzie znajdę informację, jak przeprowadzać próbę szczelności instalacji (wodną)? Pamiętam, że ma być wypełniona wodą pod odpowiednim (jakim?) ciśnieniem chyba przez 20 godzin, ale nie mogę przypomnieć sobie, gdzie to czytałam?... :-?

Zobacz na stronie kisan'a

sure
14-05-2009, 08:06
w instrukcji montażu podłogówka.pl jest informacja 5 barów przez 24h, a w dzienniku Piczman jest zdjęcie maszynki do prób
http://forum.muratordom.pl/post3230348.htm#3230348

O własnie, o to mi chodziło!

A przy okazji - czy jest sens zamiast peszli w miejscach strategicznych (przejścia pod dylatacją, podłączenie rozdzielacza) zastosować jako osłonki pexów taką typowa izolację do rur w instalacji grzewczej? A przynajmniej, czy nie ma przeciwskazań?

Piczman
14-05-2009, 08:24
Ja zrobiłem z izolacji, niektórzy nie robią wcale więc powinno być ok :wink:

PS. A tą maszynkę do ciśnień sprzedałem , jak chcesz kupić to Insbud ma taką za 200 zł !

sure
14-05-2009, 09:05
Ja zrobiłem z izolacji, niektórzy nie robią wcale więc powinno być ok :wink:

PS. A tą maszynkę do ciśnień sprzedałem , jak chcesz kupić to Insbud ma taką za 200 zł !
Przyjrzałam się bliżej, rzeczywiście, te czerwone otuliny to nie peszle - male fotki, musiałam przeoczyć. Jakie zastosowałeś?
A maszynkę chyba będę mieć, ale dzięki za wskazówkę... :)

Piczman
14-05-2009, 10:51
male fotki :o

Po otwarciu kliknij jeszcze raz na zdjęcia, są na całą stronę :wink:

Ja dałem zwykłe otuliny czerwone ,,,

sure
14-05-2009, 13:17
male fotki :o

Po otwarciu kliknij jeszcze raz na zdjęcia, są na całą stronę :wink:

Ja dałem zwykłe otuliny czerwone ,,,

No nie, oczywiście wiem, że się powiększają, ale nie miałam czasu otwierać wszystkich. A za pierwszym razem pominęłam te z otulinami, bo na małych fotkach wydawały się czymś innym. Bardzo typowa pomyłka.... ;)

Skoro jesteś tak pomocny, podaj jeszcze, proszę, z czego masz dylatacje pomiędzy pętlami? :D

Piczman
14-05-2009, 13:28
Z płyty chyba pilśniowej czy jak to się nazywa, masz taką z tyłu za meblami :D
Szwagier miał takie paski to sobie "pożyczyłem" :wink:

sure
14-05-2009, 20:01
...i czy jest sens dopłacać za rozdzielacz z przepływomierzami? Czy to w praktyce się przydaje? :-?

Piczman
15-05-2009, 07:26
Ja się dowiem dopiero w tym sezonie grzewczym :roll:
Ale nawet jak nie pokazują to na pewno dławią przepływ kiedy trzeba, ja się nawet nie zastanawiałem ,,,

rusek007
15-05-2009, 09:53
...i czy jest sens dopłacać za rozdzielacz z przepływomierzami? Czy to w praktyce się przydaje? :-?
Mam rozdzielacz z przepływomierzami, ale w sumie do regulacji nie są niezbędne, raczej to gadżet.

rusek007
15-05-2009, 10:03
Ja się dowiem dopiero w tym sezonie grzewczym :roll:
Ale nawet jak nie pokazują to na pewno dławią przepływ kiedy trzeba, ja się nawet nie zastanawiałem ,,,

Jak sama nazwa mówi, przepływomierz mierzy przepływ a nie dławi, do tego służą zawory.

listek
15-05-2009, 10:05
...i czy jest sens dopłacać za rozdzielacz z przepływomierzami? Czy to w praktyce się przydaje? :-?
Mam rozdzielacz z przepływomierzami, ale w sumie do regulacji nie są niezbędne, raczej to gadżet.

a jak chcesz to wyregulować ?

Piczman
15-05-2009, 10:06
Moje służą do regulacji przepływu, nie wiem, może są jakieś inne ? :roll:

marjucha
15-05-2009, 10:13
Moje służą do regulacji przepływu, nie wiem, może są jakieś inne ? :roll:
Mam podobnie :wink:

Piczman
15-05-2009, 10:14
Dawaj ta ziemię na podkarpacie :wink:

marjucha
15-05-2009, 10:16
Dawaj ta ziemię na podkarpacie :wink:
A przyjedź se po nią :wink: :lol: :lol:

rusek007
15-05-2009, 10:31
...i czy jest sens dopłacać za rozdzielacz z przepływomierzami? Czy to w praktyce się przydaje? :-?
Mam rozdzielacz z przepływomierzami, ale w sumie do regulacji nie są niezbędne, raczej to gadżet.

a jak chcesz to wyregulować ?

Regulacje można przeprowadzić w bardzo prosty sposób.
Przymykasz zawory dławiące, zakładasz termometr na powrotnych rurkach i mierzysz temperaturę poszczególnych pętli starając się uzyskanie podobnego wyniku na każdym powrocie. Potrzeba trochę cierpliwości i gotowe. Ostatecznie taką regulację możesz wykonać w ciągu kilku dni.

sure
15-05-2009, 11:15
...i czy jest sens dopłacać za rozdzielacz z przepływomierzami? Czy to w praktyce się przydaje? :-?
Mam rozdzielacz z przepływomierzami, ale w sumie do regulacji nie są niezbędne, raczej to gadżet.

a jak chcesz to wyregulować ?

Regulacje można przeprowadzić w bardzo prosty sposób.
Przymykasz zawory dławiące, zakładasz termometr na powrotnych rurkach i mierzysz temperaturę poszczególnych pętli starając się uzyskanie podobnego wyniku na każdym powrocie. Potrzeba trochę cierpliwości i gotowe. Ostatecznie taką regulację możesz wykonać w ciągu kilku dni.

A teraz napiszcie dla porównania - jak się reguluje z wykorzystaniem przepływomierzy?

(żebym mogła wybrać, co wygodniejsze lub łatwiejsze)

janekbo
15-05-2009, 11:47
A teraz napiszcie dla porównania - jak się reguluje z wykorzystaniem przepływomierzy?


Kręcisz taką przekładaną nakładką obserwując kulkę na sprężynce w środku przezroczystych rurek będącą wyżej lub niżej w zależności od wskazywanego przepływu. Kilka minut i masz nastawione tak jak w projekcie.
Później regulujesz w zależności od własnych subiektywnych doznań.

rusek007
15-05-2009, 12:23
Ale i tak metoda z termometrem i pomiarem temperatury powrotów jest najlepsza. Co z tego, że przy pomocy przepływomierza uzyskasz (skomensujesz opory) jednakowy przepływ cieczy, gdzie wiadomo, że dłuższa pętla bedzie bardziej oddawać ciepło niż krótsza w wyniku czego podłoga nie będzia miała jednakowej temperatury na całości płyty. Fakt, rozdzielacz z przepływomierzem wygąda bardziej fachowo i tyle.

janekbo
15-05-2009, 13:33
Ale i tak metoda z termometrem i pomiarem temperatury powrotów jest najlepsza. Co z tego, że przy pomocy przepływomierza uzyskasz (skomensujesz opory) jednakowy przepływ cieczy, gdzie wiadomo, że dłuższa pętla bedzie bardziej oddawać ciepło niż krótsza w wyniku czego podłoga nie będzia miała jednakowej temperatury na całości płyty. Fakt, rozdzielacz z przepływomierzem wygąda bardziej fachowo i tyle.

Mówimy o podłogówce zaprojektowanej i prawidłowo wykonanej czy o partyzantce wszędzie co 10cm? W projekcie masz dokładnie napisane jaki ma być przepływ.

rusek007
15-05-2009, 14:13
janekbo- co Ty wiesz na temat budowania.
Jaka partyzantka?
Jesteś pewny, że wszystkie firmy są tak dokładne i wszystko robią według książki?

anetabo
16-05-2009, 09:56
Co z tego, że przy pomocy przepływomierza uzyskasz (skomensujesz opory) jednakowy przepływ cieczy, gdzie wiadomo, że dłuższa pętla bedzie bardziej oddawać ciepło niż krótsza w wyniku czego podłoga nie będzia miała jednakowej temperatury na całości płyty. Fakt, rozdzielacz z przepływomierzem wygąda bardziej fachowo i tyle.

A po kiego grzyba wszędzie taki sam przepływ?
Chyba policzyłeś sobie wcześniej podłogówkę, żeby wiedzieć jakie mają być przepływy w każdym obwodzie?
Tu piszemy o unikaniu błędów a nie użalamy się nad sobą, że nasz rozdzielacz to niezła zabawka na wielotygodniowe zabawy z termometrem...

I z jakimi firmami i ich dokładnością książkową wyjeżdżasz skoro temat jest jak wół: podłogówka samemu...
Co Ty w ogóle wiesz o budowaniu...?

sure
16-05-2009, 12:18
Czy sa jakies ogólne zasady regulacji podłogówki z wykorzystaniem odczytu przeplywomierzy? Jezeli zmieniamy np. temp. zasilania lub nie uzyskujemy zadowalających efektów grzewczych? Choć słyszalam zdania, że raz wyregulowana podlogówka ma działać dobrze, ale podejrzewam, że różnie bywa?

listek
16-05-2009, 15:39
...i czy jest sens dopłacać za rozdzielacz z przepływomierzami? Czy to w praktyce się przydaje? :-?
Mam rozdzielacz z przepływomierzami, ale w sumie do regulacji nie są niezbędne, raczej to gadżet.

a jak chcesz to wyregulować ?

Regulacje można przeprowadzić w bardzo prosty sposób.
Przymykasz zawory dławiące, zakładasz termometr na powrotnych rurkach i mierzysz temperaturę poszczególnych pętli starając się uzyskanie podobnego wyniku na każdym powrocie. Potrzeba trochę cierpliwości i gotowe. Ostatecznie taką regulację możesz wykonać w ciągu kilku dni.

A teraz napiszcie dla porównania - jak się reguluje z wykorzystaniem przepływomierzy?

(żebym mogła wybrać, co wygodniejsze lub łatwiejsze)

Mam z przepływomierzami.
Jeszcze nie regulowałem :oops:

mattdl
16-05-2009, 23:51
Planuje na parterze układ mieszany- kaloryfery w salonie i podłogówkę w części jadalniano-kuchennej otwartej na salon. Podłogówka sterowana za pomocą termostatów pokojowych. Czy macie jakieś doświadczenia ze sterowania układu mieszanego?Jak to sensownie połapać żeby miało ręce i nogi...

NJerzy
17-05-2009, 09:47
Układ mieszany jest z założenia mało sensowny. Aby to działało poprawnie to musisz zrobić osobne sterowanie do każdej części.

sure
18-05-2009, 16:57
Układ mieszany jest z założenia mało sensowny. Aby to działało poprawnie to musisz zrobić osobne sterowanie do każdej części.
Ja mam kaloryfery tylko w sypialniach. Czy muszą mieć jakiś oddzielny system sterowania? Nie wystarczą zwykłe termostaty na zaworach? (jeśli nie mylę pojęć)

NJerzy
18-05-2009, 21:12
Podłogówka rzadko potrzebuje więcej niż 30C, a kaloryfery rzadko mniej niż 55C. Przemyśl to dobrze i zrozumiesz dlaczego układ mieszany to praktycznie dwa osobne układy CO.

sure
18-05-2009, 21:18
No, są dwa układy CO ze wspólnym kotłem. Kocioł (i podlogówka) będzie sterowana pogodowo. Czy do grzejników potrzebuję dodatkowego sterowania?

Foczki
19-05-2009, 01:23
do grzejników zakładasz termostaty i wsio

cybzolw
19-05-2009, 06:49
No dobrze jednak zadam to pytanie bo nie znalazłem informacji ( pewnie jestem ślepy :) ).

Na jakiej podstawie przyjmujecie rozstaw rurek w podłogówce. Oczywiście obliczenia w OZC mam zrobione, czyli mam zapotrzebowanie. I teraz nie wiem jakie rozstawy rurek przyjąć.

Ktoś pomoże?

Foczki
19-05-2009, 08:15
Jak masz OZC dla pomieszczenia to na jego podstawie robisz średnice i rozstaw rur. Zakładasz temperaturę zasilania i delta T (dla wszystkich pomieszczeń tak samo), ograniczasz rozstaw rurek do "co 5 cm" ograniczasz długość pętli, dobierasz wielkość płyty grzejnej i strefy brzegowej, obliczasz opory warstwy z i nad rurkami, obliczasz opór warstw pod rurkami. Przy obliczeniach pilnujsz aby temperatura podłogi nie była zbyt wysoka i opór hydrauliczny w rurkach nie był zbyt duży. Jak masz mieszaną instalacje to jeszcze pilnujesz aby uniknąć rozregulowania hydraulicznego.

Krócej się nie dało :P

Acha, metodę obliczeń wsp. przenikania najlepiej z PN-EN-ISO 6946 a nie przyjmować z tabel.
Norma do obliczeń to PN-EN 1264-1 - 1264-4
Obliczenia uproszczone rozstawu można wykonać według instrukcji producenta rur (nie będę robił reklamy więc poszukać sobie samemu linków).
Do obliczeń dokładniejszych pozostaje skorzystać z programów komputerowych.

edde
19-05-2009, 08:56
możesz skorzystać z programu Kan: w wersji tej podstawowej nieco zbyt prosty, rozszerzona troszkę więcej daje, ciekawym narzędziem może być też program OVplan firmy Oventrop, z niego właśnie sobie teraz korzystam, ma więcej zmiennych, można sobie przestawiać, kombinować, obserwować jak zmieniają się inne parametry po zmianie jednego z nich

mariankossy
19-05-2009, 09:00
No, są dwa układy CO ze wspólnym kotłem. Kocioł (i podlogówka) będzie sterowana pogodowo. Czy do grzejników potrzebuję dodatkowego sterowania?

Zeby to poprawnie hulało (ale nie musi :lol: )trzeba do ukł. podłogówki dodać układ z mieszaczem. np taki jak na zdjęciu (ok 2000zł) http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=596&cms=266

a taniej to mogą być takie problemy:

http://forum.muratordom.pl/problem-z-obiegiem-podlogowki,t95458.htm

Piczman
19-05-2009, 10:05
Na jakiej podstawie przyjmujecie rozstaw rurek w podłogówce. Oczywiście obliczenia w OZC mam zrobione, czyli mam zapotrzebowanie. I teraz nie wiem jakie rozstawy rurek przyjąć.

http://forum.muratordom.pl/post3202956.htm#3202956

Było 2 strony wcześniej :wink:

sure
24-05-2009, 10:44
No, są dwa układy CO ze wspólnym kotłem. Kocioł (i podlogówka) będzie sterowana pogodowo. Czy do grzejników potrzebuję dodatkowego sterowania?

Zeby to poprawnie hulało (ale nie musi :lol: )trzeba do ukł. podłogówki dodać układ z mieszaczem. np taki jak na zdjęciu (ok 2000zł) http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=596&cms=266

a taniej to mogą być takie problemy:

http://forum.muratordom.pl/problem-z-obiegiem-podlogowki,t95458.htm
Czyli to znaczy, że mieszacz przy rozdzielaczu jest korzystniejszy? Czy ten konkretnie system polecasz ze względu na dobrą automatykę?

RobertD69
25-05-2009, 07:54
Mam pytańko. Kupiłem rozdzielacze do podłogówki, takie jak Piczman. A teraz jest pytańko. Gdzie podłączyc zasilanie a gdzie powrót. Na górnej belce są regulowane przepływomierze a na dolnej zawory odcinające. Na stronach Purmo zasilanie podłączone było na górną belkę z przepływomierzami a np. Piczman i inni stosowali zasilanie na belkę z zaworem.

Piczman
25-05-2009, 08:22
a np. Piczman i inni stosowali zasilanie na belkę z zaworem.

Zasilanie mam na górną belkę,tam gdzie są przepływomierze,,, skąd ten pomysł że jest odwrotnie ?

RadziejS
25-05-2009, 08:58
Nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że widziałem 2 rodzaje przepływomierzy - jeden typ że daje się je na zasilaniu, inny, że na powrocie.

RobertD69
25-05-2009, 11:55
Piczman napisał:

Zasilanie mam na górną belkę,tam gdzie są przepływomierze,,, skąd ten pomysł że jest odwrotnie ?


Sory, chyba przeoczyłem.

listek
26-05-2009, 11:35
Cześć.
1. jakie dajecie do podłogówki sterowniki (pogodowe czy zwykłe)

Potrzebuje sterownik pokojowy bezprzewodowy i byc może tez pogodowy bezprzewodowy.

Jakie polecacie?

Piczman
26-05-2009, 12:21
Ja mam Taki regulator (http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/cPath/21_37/products_id/61)

Niestety spaliłem przy podłączaniu i jeszcze nie wrócił z serwisu, jak dla mnie to ma jeden podstawowy minus : brak funkcji wygrzewania podłogówki :(
Niedługo maja wprowadzić coś lepszego, podobno tańszy i doskonalszy !

Pozdr.

mariankossy
26-05-2009, 13:53
Cześć.
1. jakie dajecie do podłogówki sterowniki (pogodowe czy zwykłe)

Potrzebuje sterownik pokojowy bezprzewodowy i byc może tez pogodowy bezprzewodowy.

Jakie polecacie?

Zależy do czego?? :o
A jaki piec i rodzaj ogrzewania?
Do grzejników wystarczy pokojowy a do podłogówki najlepiej pogodowy.

listek
26-05-2009, 19:30
Cześć.
1. jakie dajecie do podłogówki sterowniki (pogodowe czy zwykłe)

Potrzebuje sterownik pokojowy bezprzewodowy i byc może tez pogodowy bezprzewodowy.

Jakie polecacie?

Zależy do czego?? :o
A jaki piec i rodzaj ogrzewania?
Do grzejników wystarczy pokojowy a do podłogówki najlepiej pogodowy.

kondensat Junkersa Smart 3,3-14kw, tylko podłogowe na parterze i poddaszu

mariankossy
26-05-2009, 21:27
Mam to samo(kondensat Junkersa Smart 3,3-14kw, tylko podłogowe na parterze i poddaszu) i pogodówka FW 100 - junkersa.
Chodzi aż miło :)

VPS
27-05-2009, 05:29
Cześć.
Potrzebuje sterownik pokojowy bezprzewodowy i byc może tez pogodowy bezprzewodowy.

Jakie polecacie?
calorMATIC 430f (http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/regulatory-2/regulatory-pogodowe/produkt_vaillant/calorMATIC_430f.html)

listek
27-05-2009, 05:39
Cześć.
Potrzebuje sterownik pokojowy bezprzewodowy i byc może tez pogodowy bezprzewodowy.

Jakie polecacie?
calorMATIC 430f (http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/regulatory-2/regulatory-pogodowe/produkt_vaillant/calorMATIC_430f.html)

dzięki, a nie "pogryzie" się z Junkresem? :oops:

listek
27-05-2009, 12:48
Cześć.
Potrzebuje sterownik pokojowy bezprzewodowy i byc może tez pogodowy bezprzewodowy.

Jakie polecacie?
calorMATIC 430f (http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/regulatory-2/regulatory-pogodowe/produkt_vaillant/calorMATIC_430f.html)

Bedzie współpracował z panelem sterowania Bosch Heatronic 3 ?

plamiak
27-05-2009, 14:02
Witam dyskutantów. Będę sam robił podłogówkę w całym domu. Z projektu wziąłem zapotrzebowanie cieplne dla pomieszczeń, wstawiłem do programu Purmo CO i wyszło: rozstaw rur: 40 cm, temp. podłogi 27,5 stopnia i 82 W/m podłogi. Trochę nie ufam obliczeniom i ponieważ chcę "uniknąć błędów " zastanawiam się nad lekkim przewymiarowaniem... Jeśli dobrze kombinuję to w przyszłości jeśli zajdzie potrzeba- zdławię przepływ w tej pętli - to chyba lepsza alternatywa wobec niedogrzania. Jak myślicie?

Piczman
27-05-2009, 14:31
wyszło: rozstaw rur: 40 cm, temp. podłogi 27,5 stopnia i 82 W/m podłogi.
:o
Sporo jak na te parametry, sprawdź to jeszcze !

U mnie jak pamiętam przy 20-30 W/m wyszło 40 cm między rurkami, a co do przewymiarowania to chyba nie wierzysz w to że ktoś tu zrobił na styk ?
Ja zamiast 35 cm dałem między 20 a 25 cm !

Pozdr.

listek
27-05-2009, 14:49
a co do przewymiarowania to chyba nie wierzysz w to że ktoś tu zrobił na styk ?
Ja zamiast 35 cm dałem między 20 a 25 cm !

Pozdr.

ja dodałem ok 10-15% do tego co wyszło z wyliczen. Poza tym mam kumatego instalatora, który sprawdził mi obliczenia i nie miał zastrzeżeń

mariankossy
27-05-2009, 19:23
Cześć.
1. jakie dajecie do podłogówki sterowniki (pogodowe czy zwykłe)

Potrzebuje sterownik pokojowy bezprzewodowy i byc może tez pogodowy bezprzewodowy.

Jakie polecacie?
Taki mam :
http://www.junkers.com/pl/pl/ek/produkty/regulacja/fw100.html

Na stronie Junkersa masz instrukcje obsługi.
A jak chcesz pełen wypas na 2 obiegi to :
http://www.junkers.com/pl/pl/ek/produkty/regulacja/fw200.html

listek
27-05-2009, 19:41
Cześć.
1. jakie dajecie do podłogówki sterowniki (pogodowe czy zwykłe)

Potrzebuje sterownik pokojowy bezprzewodowy i byc może tez pogodowy bezprzewodowy.

Jakie polecacie?
Taki mam :
http://www.junkers.com/pl/pl/ek/produkty/regulacja/fw100.html

Na stronie Junkersa masz instrukcje obsługi.
A jak chcesz pełen wypas na 2 obiegi to :
http://www.junkers.com/pl/pl/ek/produkty/regulacja/fw200.html

one sa fajne, ale ja potrzebuje bezprzewodowy.
Ten, który napisał VPS jest bezprzewodowy, ale z tego co mi wiadomo nie wpółpracuje z panelem Boscha

sure
27-05-2009, 20:03
Poradźcie mi, proszę, z czego można wykonać dylatacje pomiędzy pętlami, żeby się trzymało podczas robienia wykewek?

mariankossy
27-05-2009, 20:05
Witam dyskutantów. Będę sam robił podłogówkę w całym domu. Z projektu wziąłem zapotrzebowanie cieplne dla pomieszczeń, wstawiłem do programu Purmo CO i wyszło: rozstaw rur: 40 cm, temp. podłogi 27,5 stopnia i 82 W/m podłogi. Trochę nie ufam obliczeniom i ponieważ chcę "uniknąć błędów " zastanawiam się nad lekkim przewymiarowaniem... Jeśli dobrze kombinuję to w przyszłości jeśli zajdzie potrzeba- zdławię przepływ w tej pętli - to chyba lepsza alternatywa wobec niedogrzania. Jak myślicie?

Rura co 40 cm rozstawu to na 1m2 podłogi wychodzi 2,5 mb rury,
i te 2,5 mb rury ma oddać 82 waty ciepła.
To jaka była podana do obliczeń temp. zasilania z pieca,
(temp.powrotu 27,5 st C ) i jaka temp. pomieszczenia ( np. 20 st C)?
Cosik mi tu "nie gra" 8)

plamiak
28-05-2009, 06:41
Temperatura zasilania 50 (kocioł na ekogroszek). Obniżenie temperatury do 40 stopni powoduje obniżenie temperatury podłogi do 24, a moc grzejnika spada do 1345 W. Po tych wszystkich obliczeniach skłaniam się do rozmieszczenia rurek co 25 - 30 cm. Da mi to pętlę o długości 75 m plus transport - to będzie salon - powierzchnia grzejnika 30 m. W połączonej z nim jadalni dam jeszcze jedną krótszą pętlę.

mariankossy
28-05-2009, 07:13
Temperatura zasilania 50 (kocioł na ekogroszek). Obniżenie temperatury do 40 stopni powoduje obniżenie temperatury podłogi do 24, a moc grzejnika spada do 1345 W. Po tych wszystkich obliczeniach skłaniam się do rozmieszczenia rurek co 25 - 30 cm. Da mi to pętlę o długości 75 m plus transport - to będzie salon - powierzchnia grzejnika 30 m. W połączonej z nim jadalni dam jeszcze jedną krótszą pętlę.

Jedna pętla 75 mb rury na 30m2 podłogi, u mnie 3 pętle po ok. 90 mb na 34m2.
Warto poszukać zdjęć i popatrzeć jakie mają rozstawy rurek,
druga sprawa to różnica temperatur dwóch sąsiadujących rurek przy ulożeniu -w slimak( co 40 cm) i fale ciepło -zimno na podlodze.
Różnica temp. zasilania-powrotu nie powinna byc większa niż 10 -max 15 st C
http://www.podlogowka.pl/pliki/inst_zs.pd

Deamos
28-05-2009, 07:53
http://www.podlogowka.pl/pliki/inst_zs.pd
http://www.podlogowka.pl/pliki/inst_zs.pdf

tacim
28-05-2009, 10:57
To mi drodzy doradźcie bo już powoli zbliżam się do etapów podłogowych ile dajecie styro i jastrychu . Instalator mówi ze 10 cm styka styro i do tego 6-7 jastrych jak to widzicie z doświadczenia.

plamiak
28-05-2009, 12:49
Doświadczenia jeszcze nie mam, ale to standardowe grubości. Ja mam zamiar dać 10 cm styro na gruncie i 5 cm na stropie, na to 5-6 cm wylewki.Napisz czy to ma być na stropie, czy na gruncie.

tacim
28-05-2009, 14:36
Oczywiście i tu i tu . Tylko teraz musze podjąc decyzję o styro na gruncie a później na piętrze. Tylko tak czytam że te 10 cm to minimum obocnie i lepiej dać więcej. I tak myślałem 10+5 i na to jastrych 6 plus ok 1 cm na kafle i mamy 22 cm.

Deamos
28-05-2009, 15:58
10cm to minimum, ja u siebie bede mial 15 i to uwazam za optimum, do tej grubosci juz sa tynki, drzwi balkonowe i reszta. Wole dac wiecej, niz mniej :)

listek
28-05-2009, 16:45
Witam.
Szukam wątku o róznicy pomiedzy sterowaniem pogodowym a pokojowym podłogówki. Oszczedności, zalety, wady.


Mam sprzeczne informacje::-?
1. na infoliini junkersa zalecaja pogodówkę
2. serwisant - wystarczy w zupelności pokojowy np. eroster2020.

dzieki za odp

civic9
28-05-2009, 19:36
Witam.
Szukam wątku o róznicy pomiedzy sterowaniem pogodowym a pokojowym podłogówki. Oszczedności, zalety, wady.


Mam sprzeczne informacje::-?
1. na infoliini junkersa zalecaja pogodówkę
2. serwisant - wystarczy w zupelności pokojowy np. eroster2020.

dzieki za odp

pokojowy to praktycznie termostat. podłogówkę termostatem ciężko się steruje i/lub nieekonomicznie gdy podłogówka ma kilka h bezwładności. aczkolwiek niektórzy to praktykują (ciekawe jak to by wyglądało gdyby opomiarować i zwykresować). chyba, że Ci się uda zrobić podłogówkę o minimalnej bezwładności, od czasu do czasu ktoś tu pisze, że się da.

HenoK
28-05-2009, 20:37
pokojowy to praktycznie termostat. podłogówkę termostatem ciężko się steruje i/lub nieekonomicznie gdy podłogówka ma kilka h bezwładności. aczkolwiek niektórzy to praktykują (ciekawe jak to by wyglądało gdyby opomiarować i zwykresować). chyba, że Ci się uda zrobić podłogówkę o minimalnej bezwładności, od czasu do czasu ktoś tu pisze, że się da.Takie sterowanie może wystarczyć przy niskotemperaturowym źródle ciepła, jakim jest pompa ciepła. Przy wysokotemperaturowym źródle ciepła bardziej korzystnym rozwiązaniem jest, IMHO sterowanie pogodowe.

HenoK
28-05-2009, 20:46
Szukam wątku o róznicy pomiedzy sterowaniem pogodowym a pokojowym podłogówki. Oszczedności, zalety, wady.
Chodziło Ci o ten wątek : http://forum.muratordom.pl/pogodowka-pokojowka-nowy-watek,t9911-180.htm

Poczytaj też tutaj : http://www.muratordom.pl/instalacje/kotly-i-automatyka/sterowanie-wodna-instalacja-c_o_,6376_3219.htm

listek
29-05-2009, 08:35
Szukam wątku o róznicy pomiedzy sterowaniem pogodowym a pokojowym podłogówki. Oszczedności, zalety, wady.
Chodziło Ci o ten wątek : http://forum.muratordom.pl/pogodowka-pokojowka-nowy-watek,t9911-180.htm

Poczytaj też tutaj : http://www.muratordom.pl/instalacje/kotly-i-automatyka/sterowanie-wodna-instalacja-c_o_,6376_3219.htm

dzieki, widziałem kiedys tez inne wątki, ale nie pamietam gdzie

Serwisant odradza pogodówkę ze wzgledu na bezwaładnośc (podłogówka), natomiast zaleca przy ogrzewaniu o małej bezwładności (grzejniki).

Najprawdopodobniej kupie "pokojówke" np Eurostera 2020 (bezprzewodowy, o takim tez mówił serwisant) i zobaczę co sie bedzie działo. Najwyżej dokupię pogodówkę.

Idealnym systemem bylby system pogodowy z regulatorem wewnetrznym :-?

mariankossy
29-05-2009, 08:54
Instalator bzdyry gada , do podłogówki właśnie pogodówka.

Piczman
29-05-2009, 09:00
Dokładnie tak, przy grzejnikach bez pogodówki da się bardzo szybko zareagować na zmianę temp. zewnętrznej,natomiast ogrzewanie podłogowe ma jedną wielką wadę ( chociaż niektórzy twierdzą że to zaleta) czyli bezwładność, sterowanie pogodowe w znacznym stopniu likwiduje ten problem !

listek
29-05-2009, 09:04
Instalator bzdyry gada , do podłogówki właśnie pogodówka.

Serwisant, instalator jest ok

listek
29-05-2009, 09:07
ogrzewanie podłogowe ma jedną wielką wadę ( chociaż niektórzy twierdzą że to zaleta) czyli bezwładność, sterowanie pogodowe w znacznym stopniu likwiduje ten problem !

W jaki sposób?

Piczman
29-05-2009, 09:17
W sensie utrzymania w domu stałej temp. w okresach kiedy jest duża różnica temp. między dniem a nocą ,,, zapomniałem dodać :roll:

DODATKOWO można dać termostaty w pomieszczeniach jeśli chcesz mieć inną temp. w pokoju a inną w korytarzu np.!
Ja sobie przygotowałem peszle i puszki żeby kiedyś mieć możliwość tak to rozwiązać.
Projektowałem podłogówkę w oparciu o swoje wyliczenia w OZC, jesli będą rzeczywiste to wystarczy mi regulacja przepływem !

Zaznaczam że jestem JESZCZE teoretykiem :wink:

listek
29-05-2009, 09:25
Zaznaczam że jestem JESZCZE teoretykiem :wink:

Ja też :D

mariankossy
29-05-2009, 11:38
Zaznaczam że jestem JESZCZE teoretykiem :wink:

Ja też :D


Najprawdopodobniej kupie "pokojówke" np Eurostera 2020 (bezprzewodowy, o takim tez mówił serwisant) i zobaczę co sie bedzie działo. Najwyżej dokupię pogodówkę.

Idealnym systemem bylby system pogodowy z regulatorem wewnetrznym

W/g mnie niepotrzebny wydatek ta pokojówka, to taniej będzie bez sterownika.
Ustawiasz na piecu na np. 2 lub 3 , i po sprawie :D :D

edde
29-05-2009, 20:29
W sensie utrzymania w domu stałej temp. w okresach kiedy jest duża różnica temp. między dniem a nocą ,,, zapomniałem dodać :roll:

DODATKOWO można dać termostaty w pomieszczeniach jeśli chcesz mieć inną temp. w pokoju a inną w korytarzu np.!
Ja sobie przygotowałem peszle i puszki żeby kiedyś mieć możliwość tak to rozwiązać.
Projektowałem podłogówkę w oparciu o swoje wyliczenia w OZC, jesli będą rzeczywiste to wystarczy mi regulacja przepływem !

Zaznaczam że jestem JESZCZE teoretykiem :wink:

ja natomiast właśnie będę kładł przewód ydyp 3x1mm2 od rozdzielacza do przewidywanych miejsc montażu ewentualnych termostatów (wg Kan ponoć wystarczy przewód 2x0,75 lub 2x1), koszt chyba mniejszy niż peszle i puszki, roboty z położeniem kabla na pewno mniej i wygodniej niż kucie pod puszki i peszel (no chyba ze jakiś kanadyjczyk :wink: ), jedna robota, nie trzeba potem męczyć sie z przewodami (a peszle potrafią być złośliwe :wink: )

no i też sobie obliczyłem ozc i podłogówkę i mam nadzieję ją przepływem wyregulować ale na wszelki wypadek, co mi szkodzi te kabelki zamocować... :wink:

Piczman
30-05-2009, 09:02
Dałem te peszle dlatego że jak bym nie musiał ich użyć do regulacji podłogówki wykorzystam Je do czegoś innego, wszystko mam wyciągnięte na poddasze nieużytkowe a nie bezpośrednio do rozdzielacza :wink:

Deamos
31-05-2009, 17:25
Jaka folie dac na chudziaka?

Piczman
31-05-2009, 20:14
Tą najgrubszą, czarną :wink:

mariankossy
31-05-2009, 20:29
Jaka folie dac na chudziaka?
Conajmniej 0,4 mm grubości, najlepiej pytać w hurtowni przed kupnem.
( cena od 4zł/m2)

mariankossy
31-05-2009, 22:40
Wszystko o podłogówce - projektowanie z przykładami od str. 34

(wykresy i tabele)
http://www.e-instalacje.pl/pdf/instrukcje_montazu/20.pdf

malka
31-05-2009, 22:45
Podłogówka zbliża się wielkimi krokami i nie wiem czy sie cieszyć, czy bać.
Powiedzcie, na co zwrócić uwagę jak bedą ją robić ??
Dylatacje, długość pętli.....

Mam zakupione kilometr dwieście rurek na 96 m2 powierzchni (góra kaloryfery), moze zbyt dużo, ale wolę wiecej niz mniej, tylko czy to ma sens ??
planowany rozstaw 10 cm , w wiatrołapie i korytarzu co 6 cm.


za sugestie - dzięki :D

Deamos
31-05-2009, 23:06
planowany rozstaw 10 cm , w wiatrołapie i korytarzu co 6 cm.
Kto tak zaplanowal?
Dlaczego tak gesto?, 10cm to jest bardzo gesto i ponizej tego raczej sie nie schodzi, poza tym przydalo by sie zaczac od wyliczem przez OZC.
Polecam poczytac ten temat wstecz...

malka
31-05-2009, 23:20
poczytałam ....i nikt nie pisał (albo ślepa jestem :oops: ) o przeciwwskazaniach do gęstego ułozenia rurek (poza zaleawniem pieniędzy w jastrych).

Savik
01-06-2009, 06:19
PS skoro wolisz więcej niż mniej to przynajmniej będziesz mogła obniżyć sobie temperaturę zasilania, zamiast +50 dla rozstawu co 35cm wpuścisz sobie w rury +35 przy rozstawie co 10cm i też będziesz miała 95W/m2

Ale w sumie przy podłogówce chyba o to chodzi, żeby (oczywiście przy zachowaniu racjonalnej proporcji gęstości ułożenia) osiągnąć możliwie niską temperaturę zasilania. Dla mnie osobiście 50 w podłogówce to kosmos. Ja miałem liczone właśnie dla 35.

HenoK
01-06-2009, 06:51
do tego dochodzi problem dylatacji, przy rozstawie co 10 cm maksymalna wielkość jednego pola grzewczego to 10m2, a więc w prawie każdym pokoju wyjdą ci po 2 pętle, więc w prawie każdym pokoju będziesz musiała zaprojektować sobie poprzeczną szczelinę dylatacyjną, jeśli masz duży salon to w nim takich Lini dylatacyjnych będzie odpowiednio więcejNie ma potrzeby oddzielania poszczególnych pętli dylatacją jeżeli pomieszczenie spełnia warunki określone np. Tutaj : http://www.muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe/kiedy-dylatacja_,7220_4744.htm

malka
01-06-2009, 13:00
Bardzo Wam dziękuję, zaczyna mi się rozjaśniać......proszę o więcej :D


Otwarłam program o którym mówiliście....ale dla mnie to jest kosmos (kobieta w dodatku humanistka...wstyd, ale nie dam rady) :oops: :oops:
więc nie jestem w stanie stwierdzić, czy rozstaw co 10 jest ok, czy raczej brany na wyrost.

poczytam Was jeszcze, może mnie coś oświeci :wink:

Gratuluję wszystkim, którzy Sami zrobili podłogówkę .....

miałam wiele wyzwań w mojej chałupie, ale ta plątanina rurek to dla mnie magia :oops:

pozdrawiam

1950
01-06-2009, 14:02
robiłem ostatnio podłogówkę w granicach 230 m2,
ze względu na to, że wszędzie będzie drewno, wyszło chyba 16 powierzchni grzewczych każda w granicach 100-120 mb rury fi 16,
wprawdzie liczyłem podłogówkę ale wyobraźcie sobie moje zdziwienie gdy na pompie elektronicznej przy całkowicie zimnej podłogówce, czyli posiadającej największe opory, pobór mocy przez pompę wynosił 29 W,
w tej chwili gdy jest wygrzewana i ma temperaturę około 45C opory są rzędu 20 W,

edde
01-06-2009, 19:09
a mozesz napisać coś wiecej co to za pompa sterowana elektronicznie i na czym polega to sterowanie (tzn. co, gdzie i jak steruje tą pompą)?

1950
01-06-2009, 19:57
Grundfos Alfa 2
pompą steruje automatyka kotła

1950
01-06-2009, 20:28
a po co fi 32 :o
rury fi 26 Herz, odległość dalszego rozdzielacza około 9 m, przewyższenie 2,6 m,

kemot_73
01-06-2009, 22:42
Hi
Przymierzam sie do samodzielnego wykonania podłogówki (trochę to we mnie dojżewało) ale po obserwacji hydraulika, który robił wodę... fachowość fachowców (co nie których mnie przeraziła) na dzień dzisiejszy poprawia robotę którą miał wykonać sprawnie szybko i solidnie... wyszło tylko szybko...

W skrócie:
Projekt - guliwer 2g parter + poddasze. Ytong 24 +15cm styr. frezowanego, podłoga na gruncie 15cm styr, podłoga na poddaszu 5 cm styr., ocieplenie poddasza 25 cm rockwool 0.035.
Powierzchnia po podłodze do ogrzania to parter 70m2, poddasze 100m2, kubatura ok. 500m3 - piec planuje: Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C.

Założenie jest takie ze na całosci podłogówka (+ drabinka na dole i na górze w łazienkach na powrotach)
Dodatkowo jako że mam nadzieję to robić sam planuje zrobić podejścia pod kaloryfery:
parter - 5 szt
poddasze - 5 szt
Podejścia na dzień dzisiejszy będa martwe - zobaczymy jak sie bedzie sprawować podłogówka i GAZPROM ....

Pytanie 1:
Czy te 10 kaloryferów podłaczyć do jednej odrębnej rozdzielni, podjechać tam z zasilaniem i na razie odciać to zaworami? czy podopinać to do rozdzielni od podłogówek (zwiększajć je odpowiednio o 5 obwodów) i również na dzieńdzisiejszy poodcinać?
Wydaje mi sie że rozwiązanie z odrębna magistralą dla kaloryferów jest rozsądniejsze, ale co na to praktycy?

Podłogówkę chcę zrobić na 2 rozdzielaczach parter/poddasze odpowiednio 6 i 6 obwodów.

Pytanie 2:
Zakłądajc że piec pracuje tylko z podłogówką czyli na 50/03 (no i jeszcze oczywiście z zaspobnikiem 120l c.w.u) i na wyjściu jest już własciwa temeratura dla podłogówki - jest potrzeba dodawania pomp mieszajcych w rozdzielaczach? Rozdzielacze w odległości pierwszy 6m od pieca drugi bezpośrednio nad pierwszym 3m
Czy pompa od pieca wydoli? Amoze dołożyc 1 ekstra pompe na zasilaniu "szafek"? Czy jednak każda "szafka powina mieć swoja pompkę?

Z obliczeń w OVPLAN wychodzi mi że musze połżyć ca 900m pex 16mm

Wiem że mozę to co npisałem jest zbyt ogólen ale jakos musze zacząć rozsądne "rozrysowanie całosci na budynku", kolejne pytania się juz nasuwają...
Z góry dzięki za podpowiedzi

fenix2
02-06-2009, 21:44
...
Założenie jest takie ze na całosci podłogówka (+ drabinka na dole i na górze w łazienkach na powrotach)
...

A dlaczego na powrotach ? Ja bym dał na zasilaniu bo do grzejników lepsza wyższa temp.

edde
02-06-2009, 21:54
a ja najnormalniej w świecie podłączyłbym drabinki do rozdzielacza, osobnym pexem (obwodem)

fenix2
02-06-2009, 22:27
a ja najnormalniej w świecie podłączyłbym drabinki do rozdzielacza, osobnym pexem (obwodem)

Można i tak ja masz miejsce w rozdzielaczu.

kemot_73
03-06-2009, 07:02
W sumie racja- jak narazie nie mam rozdzielaczy więc po prostu muszę przewidzieć po jeszcze jednej sekcji na dole i górze koszt pex'a pomijalny a faktycznie bedzie toto bardziej przewidywlne/sterowalne.

Prawdobodobnie zrobię tak że bedzie 2 rozdzielacze do podłogówki i jeden wspólny na kaloryfery dla góry i dla dołu tylko pytanie:
Gdzie umieścić rozdzielacz do kaloryferów - chodzi mi o to czy ważne jest na jakim poziomie ma być (w przypadku podłogówek wiadomo ze powyzej podłogi - odpowietrzanie) czy obojętnie gdzie bo i tak w razie czego kaloryfery bedąmieć swoje odpowietrzenie a rozdzielacz dmatam gdzie jest mi "wygodnie".

fenix2
03-06-2009, 18:34
W sumie racja- jak narazie nie mam rozdzielaczy więc po prostu muszę przewidzieć po jeszcze jednej sekcji na dole i górze koszt pex'a pomijalny a faktycznie bedzie toto bardziej przewidywlne/sterowalne.

Prawdobodobnie zrobię tak że bedzie 2 rozdzielacze do podłogówki i jeden wspólny na kaloryfery dla góry i dla dołu tylko pytanie:
Gdzie umieścić rozdzielacz do kaloryferów - chodzi mi o to czy ważne jest na jakim poziomie ma być (w przypadku podłogówek wiadomo ze powyzej podłogi - odpowietrzanie) czy obojętnie gdzie bo i tak w razie czego kaloryfery bedąmieć swoje odpowietrzenie a rozdzielacz dmatam gdzie jest mi "wygodnie".\

Ja bym założył na dole osobne rozdzielacze do kaloryferów i podłogówki i u góry tak samo.
Ciągnąc np. przewody dla 5 czy 6 grzejników na górę ?? Czy jest sens?
A jeden rozdzielacz na 12 grzejników trochę duży będzie.
Ale to tylko moje zdanie. "Ty tu rządzisz.." :-)

mikim30
04-06-2009, 20:59
Dom o pow.120m2 (poddasze do zaadoptowania w przyszłości), ściana MAX 28 + 12 cm styropianu, poddasze 20cm wełny, w oknach rolety, kominek z płaszczem wodnym, kocioł elektryczny EKCO.LN..z 15kW, 90m2 podłogówki (w sypialniach grzejniki ścienne).
Zastanawiam się...
Czy przy zastosowaniu ogrzewania wyłącznie za pomocą kotła elektrycznego w taryfie nocnej akumulacja ciepła podłogówki pozwoli na zapewnienie odpowiedniej temperatury przez cały dzień?
Czy takie rozwiązanie byłoby w miarę korzystne ekonomicznie?

michalp
05-06-2009, 13:40
Witajcie,

Bardzo uproszczony schemat jest taki:

http://www.ochrona-men.pl/downloads/rys.jpg

Piec - olej ACV Delta (zbiornik w zbiorniku).

1 - Pompa CO Grunfos Aplha (ze sterowaniem elektronicznym);
2 - siłownik dwudrogowy sterowany sterownikiem pojowym (załacz / wyłącz w zależności od temperatury w pokoju wzorcowym)
3 - zawór zwrotny.
Podłogówka - kompletny zestaw z mieszaczem, pompą obiegową dla podłogówki, termostatem KAN 73A.

*********************
Siłownik steruje zaworem otwierającym bądż zamykającym ciepłą wodę dla grzejników. A więc - gdy w pokoju wzorcowym jest zimno - siłownik otwiera zawór i grzejniki grzeją.

Podłogówka chodzi cały czas.

Pompa steruje się sama, czyli jak ma odbiór, to zwiększa obroty, jak odbioru nie ma, czyli grzejniki zakręcone / zawór zakręcony / podłowka nie potrzebuje - wyłącza się całkowicie i czeka.

Będzie to działać?

hydrol
06-06-2009, 07:35
zawór załącz-wyłącz nie jest dorym rozwiązanie bo w pozycji zamknietej będzie szokowo mały odbiór ciepła z kotła i może sie gotować. Lepszym rozwiązaniem jest sterowanie temperaturą wody wychodzącej z kotła przy pompcy temperatury zewnętrznej i ewentualnie temperatury pomieszczenia wzorcowego, czyli reprezentatywnego dla budynku. To zawsze warto dać zawór czterodrogowy . Popatrz jak zamontować hre4
http://pl.heating.danfoss.com/PCMPDF/HRE-HFE%20-%20ED97A949.pdf
kotły bardzo to lubią :) bo zapobiega równiez wykraplaniu sie spalin w kotle i przeciwdziała korozji

P:)apolinek
06-06-2009, 10:54
2 - siłownik dwudrogowy sterowany sterownikiem pojowym (załacz / wyłącz w zależności od temperatury w pokoju wzorcowym)
Ta 2 to raczej odpada,zagotujesz wode, piec ze sterowaniem bedzie wariowa łwłacz/wyłacz dosc szybko.
Daj zawór termostatyczny mieszajacy 3 lub 4 drozny.

lukol-bis
06-06-2009, 11:31
Ten układ powiniem działać prawidłowo, a autorzy poprzednich wypowiedzi chyba nie zauważyli jaki kocioł będzie (jest) zainstalowany.
Pozdrawiam.

P:)apolinek
06-06-2009, 11:54
Ten układ powiniem działać prawidłowo, a autorzy poprzednich wypowiedzi chyba nie zauważyli jaki kocioł będzie (jest) zainstalowany.
Pozdrawiam.
Faktycznie -na to jaki kocioł jest nie zwruciłem uwagi.Bedzie działac bez problemowo.W tym przypadku nie ma sie problemu z nadmiarem energi.
Nie zwróciłem tez uwagi na to iz pompka steruje sie sama,to tesz ma pewnien wpływ.

hydrol
06-06-2009, 13:45
To jednak nie piec , tylko kocioł bo grzeje wodę, a wyłączenie grzejników ma na celu zmniejszenie ich mocy - czyli mniejszy odbiór ciepła z kotła - podłogówka tego nie przejmie bo działa w automacie z mieszaczem. :evil:

kropecka
08-06-2009, 08:23
mam bardzo pilną prośbę o udzielenie mi informacji, czy tak ułożona "podłogówka" jest w ogóle do przyjęcia. Hydraulik za położenie styropianu, folii i tych rurek chce 35 zł/m2 za robociznę niezależnie czy rurki idą w danym miejscu czy nie. Czytając inne dzienniki mam poważne wątpliwości co do jakości wykonanej pracy. Jutro miały wejść wylewki dlatego czekam na jak najszybsze opinie czy to jest bezwględnie do poprawy czy może tak zostać.

1) kwestia położenia styropianu - czy dopuszczalny jest tak połamany styropian w miejscach przechodzenia rur?
2) kwestia ułożenia samej podłogówki - czy coś takiego może być?

Teraz zdjęcia

Wiatrołap - 2,3 m2 - w projekcie znajduje się tam grzejnik V22 - 900/400 483 W - czy "podłogówka" wykonana w ten sposób zapewni porównywalne ciepło w pomieszczeniu i czy podłoga będzie równomiernie ogrzana?

http://img25.imageshack.us/img25/4163/img4043i.jpg

stryropian przy wejściu do domu

http://img40.imageshack.us/img40/6079/img4044.jpg


Korytarz 6 m2

http://img25.imageshack.us/img25/9320/img4046e.jpg
http://img25.imageshack.us/img25/3879/img4052e.jpg

Korytarz 2 - 3 m2

http://img25.imageshack.us/img25/7522/img4047h.jpg


puste miejsca w korytarzu

http://img25.imageshack.us/img25/3494/img4048ptq.jpg


sposób ułożenia styropianu w korytarzu między rurkami

http://img25.imageshack.us/img25/3987/img4049v.jpg


kuchnia - 11 m2 - dodam że po lewej stronie w tym pustym kwadracie nie będzie stała żadna szaka, będzie to dojście do lodówki. Hydraulik twierdzi że tam ciepło również dotrze równomiernie, mimo że żadna rurka tamtędy nie przechodzi.

http://img197.imageshack.us/img197/9963/img4050.jpg


styropian między rurkami w kuchni

http://img37.imageshack.us/img37/4597/img4051r.jpg

mała łazienka na parterze - 4,5 m2, w niej zaprojektowano grzejnik DEC 1340/500 480 W - moje pytanie analogiczne jak przy wiatrołapie

http://img40.imageshack.us/img40/2678/img4053j.jpg


styropian w łazience

http://img29.imageshack.us/img29/7091/img4054r.jpg
http://img40.imageshack.us/img40/5272/img4062v.jpg


górna łazienka - 8m2 - tutaj zaprojektowany grzejnik V22 600-1000 1004 W, analogiczne pytanie jak przy wiatrołapie, dodam że na drugim zdjęciu po prawej tam gdzie leży pusty styropian nie będzie stała na stałe żadna szafka

http://img25.imageshack.us/img25/2144/img4055i.jpg

http://img25.imageshack.us/img25/846/img4056jkb.jpg

http://img25.imageshack.us/img25/4240/img4058u.jpg


jeszcze widok z góry na korytarz i kawałek kuchni

http://img197.imageshack.us/img197/9449/img4059.jpg
http://img25.imageshack.us/img25/1334/img4061b.jpg

Bardzo proszę o pomoc!

Martinezio
08-06-2009, 08:42
Zerknij do wewontku: http://forum.muratordom.pl/post3410815.htm#3410815 ;)

listek
08-06-2009, 18:03
:o

Nie wiem za co on chce 35zł. Ja bym go za darmo nie wziął.
Masz tu porównanie.

Wiatrołap
http://lh4.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/Si1D04CnxoI/AAAAAAAAAD0/ZYPP5wd-EBU/s640/wiatrolap.jpg


Sypialnia
http://lh3.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/Si1D1PLl7mI/AAAAAAAAAD4/-1Rz2NojqyA/s640/Obraz%20071.jpg

Pavulon
08-06-2009, 18:22
to jest jakis dramat !!!!!!!!!!!!!!!!

pit79
08-06-2009, 18:35
ale masakra, styropian popękał przy wejściu np bo pierwsza warsta na odpie...l jest połozona i są puste miejsca. Ja nie jestem hydraulikiem, a robiłem u siebie sam podłogówkę i uważam że jest 100 razy lepiej położona. Ciepło w kuchni po lewej gdzie jest dojscie do logówkiwg mnie nie ma szans dotrzeć- mówimy oczywiscie o kaflach.
Kolejna sprawa to czy na styropianie aby nie powinna być folia na całej powierzchni- nie wiem- ale wydaje mi się że powinna być na całej.

- Masz rurki na wierchu, skoro spieprzył tyle rzeczy zobacz jakie są długości pętli? Po ile mają metrów?

Ja bym mu nie płacił, kazał poprawić, albo zwrócić za materiał- współczuje

Nefer
08-06-2009, 18:44
Pogoń w cholerę.

W wąskim korytarzu :

http://lh5.ggpht.com/_O2ApINdcJzQ/SZtjjr8zlZI/AAAAAAAABUw/DENY0O3W4gU/s512/2Pod%C5%82og%C3%B3wka%202008-07-14015.JPG

mała kuchnia :

http://lh6.ggpht.com/_O2ApINdcJzQ/SZtjhpZo4_I/AAAAAAAABUY/3nh3ueyyeYE/s512/2Pod%C5%82og%C3%B3wka%202008-07-14012.JPG

większa kuchnia :

http://lh5.ggpht.com/_O2ApINdcJzQ/SZtjgc_cM4I/AAAAAAAABUE/xX3V3R9tJxo/s512/2Pod%C5%82og%C3%B3wka%202008-07-14010.JPG

wąski korytarz i malutka łazienka na końcu :

http://lh3.ggpht.com/_O2ApINdcJzQ/SZtjlL87jcI/AAAAAAAABVI/qnVmTsEoKlk/s400/2Pod%C5%82og%C3%B3wka%202008-07-14018.JPG

Ktoś nieźle na Tobie przyoszczędził.
Nie uważałam , że u mnie to mistrzostwo świata , ale po Twoich zdjęciach odszczekam.

edde
08-06-2009, 19:35
absolutni nie do przyjęcia!, pokusiłbym się o teorię że do całkowitego usunięcia (bo tam przecież już pierwszy styro jest spieprzony) i zrobienia na nowo, tylko nie przez tego "fachowca", stad sie biorą potem teorie ze podłogówka jest do d..y, ale jak tak wykonana ma działać?
też uważam że gość spieprzył Ci czas, materiał i nerwy i powinien za to zapłacić

mattdl
08-06-2009, 19:55
ja pierdykam... :o

anetabo
08-06-2009, 20:00
Facet ewidentnie nie wie co to podłogówka... radosna twórczość jest czasem do przyjęcia ale in plus a nie na minus. Tych rurek jest po prostu za mało a o jakichś regularnych odstępach powodujących równomierny rozkład temperatury nie ma tutaj mowy. Podjedź do marketu kup sprężynę fi16 za 10-15zł i spytaj się czy chce tym dostać po ryju czy może masz wrócić za dwa dni i wszystko będzie poprawione na cacy. Nawet gdzieniegdzie użył folii z kratką narysowaną, żeby pokazać dobitniej jakim jest partaczem.
Za te 35zł/m2 ja bym mu się po prostu dała po pysku i zadzwoniła na policję. A co do płatności to jednak mimo wszystko kwestia umowy. Ale takie wykonanie pracy zdecydowanie zwalnia Cię z obowiązku który nakładała na Ciebie umowa (płatność).

kropecka
08-06-2009, 20:22
dzięki wielkie za odpowiedzi, upewniły mnie w przekonaniu że jest to źle wykonane. Już jesteśmy po rozmowie z hydraulikiem po której dowiedział się że kasy za to nie dostanie. Rozpoczęliśmy też rozbiórkę tego żeby od samego styropianu zacząć od nowa poprawnie układać. I tak jak już ktoś tu pisał, po zdjęciu rurek, folii i wierzchniej warstwy styropianu okazało się że pod spodem zamiast ułożonych całych płyt są powrzucane różnego rodzaju styropianowe ścinki :o wyjęłam to wszystko i ułożyłam poprawnie. Niestety brak czasu powoduje że nie możemy tej instalacji zrobić sobie samemu choć mam wrażenie że tak byłoby najlepiej i najdokładniej. Na piątek umówieni jesteśmy z innym hydraulikiem na poprawienie spapranej roboty. Rurki w łazience na górze do wyrzucenia, bo do niczego się już nie przydadzą.

Mam teraz jeszcze 3 pytanka:

1) czy ta folia po wyjęciu tych zapinek mocujących nadaje się jeszcze do użycia czy trzeba kłaść nową?
2) jak rurki od grzejników powinny iść w warstwach styropianu? Chodzi mi o to czy pierwsza warstwa styropianu powinna być wycięta i między nią powinny iść rury a potem na nią nałożona druga warstwa czy rury położone na pierwszej warstwie i druga warstwa dopiero powycinana?
3) czy odcinki folii powinny być ze sobą połączone jakąś specjalną taśmą?

pozdrawiam

mariankossy
08-06-2009, 20:23
Ten chłopo-partacz nie ma wogóle pojęcia o podłogówce :o :o :o

Skąd taki " skarb" znalazłeś???

To czysta reklama jak nie robić,
Po pierwsze odwołaj wylewki na inny termin,
po 2 styro nie może wisieć w powietrzu ( wszystke wolne przestrzenie pod styro muszą zniknąć) do poprawy ,
po 3 ułożenie rur złe i brak taśmy dykatacyjnej przy wypustach kanalizacyjnych .
tu masz instrukcje, poczytaj :
http://www.kisan.pl/page.php?action=41

mariankossy
08-06-2009, 20:33
ad 1 folie możesz jeszcze raz użyć,
ad 2 pierwsza warstwa zpelnych płyt , a w 2 (górnej wycinasz tylko na rurki) dobrze jest te rowki uzupełnić styropianem np. 2 cm ( żeby było równo pod folią),
ad 3 łączy się taśmą bezbarwną ( szer np 5cm) lub taśmą z napyloną srebrną powierzchnią (tak jak folia)

listek
08-06-2009, 20:33
Mam teraz jeszcze 3 pytanka:

1) czy ta folia po wyjęciu tych zapinek mocujących nadaje się jeszcze do użycia czy trzeba kłaść nową?


może być użyta ponownie



2) jak rurki od grzejników powinny iść w warstwach styropianu? Chodzi mi o to czy pierwsza warstwa styropianu powinna być wycięta i między nią powinny iść rury a potem na nią nałożona druga warstwa czy rury położone na pierwszej warstwie i druga warstwa dopiero powycinana?

np
styropian 1sza warstwa 4cm
instalacja ciepłej wody w peszlach
styropian 2-ga warstwa 4cm -zlicowane z rurkami
styropian 3-cia warstwa 4cm -przykrywa rurki
folia od podłogówki (z kratkami )
rurki od podłogówki



3) czy odcinki folii powinny być ze sobą połączone jakąś specjalną taśmą?

pozdrawiam

folia idzie na zakład

tu masz jeszcze do poczytania
http://forum.muratordom.pl/jaka-minimalna-grubosc-styropianu-wylewki-przy-podlogowce,t21923.htm

Jeszcze jedno.
Czy ten hydraulik też robił izolację na chudziaku?

kropecka
08-06-2009, 20:36
a jak zrobić w przypadku jak mamy 2 x 5 cm styropianu?

folię układaliśmy sami na chudziaku

Prezo
08-06-2009, 20:42
Mógłbym prosić o namiary na tego "fachowca" :evil: Należy mu się konkretny opier... 8)

kropecka
08-06-2009, 20:46
on jest jeszcze oburzony że nie chcemy mu za to zapłacić, tak jakbyśmy to my byli oszustami którzy chcą zaoszczędzić. A prawda jest taka że to my jesteśmy stratni na materiale, czasie nie mówiąc ile nas to nerwów wszystko kosztuje. Eh, nie mamy szczęścia do fachowców na naszej budowie :roll:

P:)apolinek
08-06-2009, 21:07
Jak rurki od grzejników powinny iść w warstwach styropianu? Chodzi mi o to czy pierwsza warstwa styropianu powinna być wycięta i między nią powinny iść rury a potem na nią nałożona druga warstwa czy rury położone na pierwszej warstwie i druga warstwa dopiero powycinana?

np
styropian 1sza warstwa 4cm
instalacja ciepłej wody w peszlach
styropian 2-ga warstwa 4cm -zlicowane z rurkami
styropian 3-cia warstwa 4cm -przykrywa rurki
folia od podłogówki (z kratkami )
rurki od podłogówki


Na forum był juz temat ze lepiej nie kłasc styropiany w 3 warstwach gdyz wspułczynnik uginania sie styropianu wynosi 10%



Jak rurki od grzejników powinny iść w warstwach styropianu? Chodzi mi o to czy pierwsza warstwa styropianu powinna być wycięta i między nią powinny iść rury a potem na nią nałożona druga warstwa czy rury położone na pierwszej warstwie i druga warstwa dopiero powycinana?

Folia budowlana (powinna byc podłozona pod rurki rurki kanalizacyjne jak i wody)
Styropian 1sza warstwa 5cm (w niej skrywa sie kanalizacje rurki do wody w peszlach).Jak wyciac rowki w styropianie http://forum.muratordom.pl/jak-wyciac-rowki-w-styropianie-ukladanym-pod-pod,t161549.htm
Styropian 2-ga warstwa 5cm (zkrywa wszystko)
Taśma dylatacyjna(ja ja przyklejałem co 50 cm na pianke do sciany dociskajac cegła
Folia od podłogówki (jej fragmenty powinny byc połaczone tasma w miare szczelnie )
Rurki od podłogówki

kropecka
08-06-2009, 21:14
aha, czyli folia budowlana pod rurami. Tak myślałam ale hydraulik nam powiedział żeby była na tych rurach więc tak zrobiliśmy :roll: (wtedy jeszcze uważałam go za fachowca)

odaro
08-06-2009, 22:36
aha, czyli folia budowlana pod rurami. Tak myślałam ale hydraulik nam powiedział żeby była na tych rurach więc tak zrobiliśmy :roll: (wtedy jeszcze uważałam go za fachowca)


Który hydraulik wymyślił to pierwszy, teraz prawie każdy hydraulik chce tak robić

sam takich spotkałem.

jerzy hajkowski
08-06-2009, 23:17
kaszana .pogon go

anetabo
09-06-2009, 06:12
Jak masz dużo tych ścinków to możesz się wspomóc pianką z pistoletu. Nic się nie będzie rozłaziło.

michalp
10-06-2009, 20:54
Grupowicze,

Jeszcze raz zwracam się z prośbą o rozwianie moich kilku wątpliwości. Oto omawiany w tym wątku układ w nieco lepszej formie:

http://www.ochrona-men.pl/downloads/more.jpg

Co do podłogówki, jest to kompletna rozdzielnica KAN 73A z własnym mieszaczem i pompą - na wejściu jest zawór termostatyczny z kapilarą, którego zadaniem jest zatrzymać temperaturę na wyznaczonym poziomie. Między górną a dolną belką jest pompa, której zadaniem jest stworzenie obiegu tylko podłogówki w ramach tego układu, a na powrocie jest zawór, który jest tylko nieco odkręcony, a służy do mieszania - powracająca woda z podłogówki jest zasysana przez pompę i przekazywana znów, a tylko część wraca do głównego obiegu.

Zalety:
- sterowanie temperaturą grzejników poprzez sterownik w pokoju reprezentacyjnym;
- podłogówka działająca niezależnie (ewentualnie jakieś siłowniki sterujące poszczególnymi jej obwodami, ale to w przyszłości).

Wady:
- wg mnie, ale mogę się mylić - rozumiem, że w przypadku gdy podłogówka nie będzie chciała ciepła, a siłownik dwudrogowy będzie zamknięty - pompa przejdzie w tryb oszczędny, ale trochę będzie pompować. Z racji, że ujścia nie będzie - wzrośnie nieco ciśnienie w instalacji i zacznie się przelewać przez zawór ciśnieniowo - nadmiarowy.
- może się też zdarzyć, że pompa będzie długo pracowała bez sensu, bo siłownik dwudrogowy będzie zamknięty, podłogówka nie będzie potrzebowała ciepła i tylko przez zawór nadmiatowy będzie szło. Może są jakieś inne pompy, które w przypadku braku odbioru na jakiś czas się wyłączają.

**************************

Jest rozwiązanie prostsze:

http://www.ochrona-men.pl/downloads/clasic.jpg

Różnica jest taka, że tutaj sterowanie temperaturą w pokojach odbywa się jedynie za pomocą termostatów przy grzejnikach. Pompa CO chodzi przez całą zimę. Dla zapewnienia pracy pompy - jakiś grzejnik ma na stałe uchylony przepływ, co by pompa nie pracowała na darmo.

Zalety:
- brak skoków temperatury w domu;

Wady:
- większe niż w rozwiązaniu 1 zużycie opału???

**************************

Rozwiązanie numer 1 ma tę przewagę wg mnie, że zawsze można za jego pomocą zrobić rozwiązanie numer 2. W przeciwnym kierunku to nie działa.

**************************

Docelowo w budynku będzie kominek z płaszczem wodnym - (przez wymiennik ciepła woda z kominka będzie ogrzewała wodę w zbiorniku pieca). Jak przypuszczam, zajdzie wówczas konieczność otwarcia siłownika drudrogowego, co by zapewnić odbiór ciepła z kominika mimo, że sam kominek (makroterm) będzie miał swoje sterowanie dopływem powietrza do paleniska. Wydaje mi się, że nawet mały płomień bez odbioru ciepła w postaci kaloryferów sprawi, że dojdzie do przegrzewu.

***************************

Wszystko przemawia za rozwiązaniem 1 - koszt większy o ok. 300 zł. Ale może są jakieś inne rozwiązania?

Pomóżcie,
Michał

michalp
10-06-2009, 21:57
I jeszcze jedno,

przypominam, że jest to piec OLEJOWY, a więc palnik załącza się tylko wtedy, gdy temperatura w zbiorniku spadnie poniżej pewnego progu - nie ma możliwości przegrzewu.

****************

Generalnie skłaniam się do rozwiązania 1) tyle, że:
- co zrobić, aby w przypadku zamknięcia podłogówki i grzejników przez sterownik drudrogowy - pompa po prostu się na ten czas wyłaczyła?
- zawór nadmiarowy - czy to nie słaby punkt tej instalacji?

Michał

mariankossy
11-06-2009, 14:30
W/g mnie to wszystko do d...y.

Ty chcesz tanio pogodzić 2 różne rzeczy a tego sie dobrze zrobić nie da.
Albo priorytetem ma byc podłogówka albo kaloryfery , wybieraj .

kropecka
11-06-2009, 17:53
rozpoczęliśmy dzisiaj rozbiórkę tego co było i poprawki. Kupa roboty i wiele straconego materiału. Rozbiórkę rozpoczęliśmy od kuchni. Maćkowi wydawało się że na tak dużej powierzchni to raczej styropian powinien być ok położony, zmienił zdanie jak wszedł i się zapadł. Po rozbiórce pierwszej warstwy zobaczyliśmy to

http://img3.imageshack.us/img3/4590/img4086r.jpg

po naszych poprawkach

http://img44.imageshack.us/img44/7284/img4085c.jpg

http://img3.imageshack.us/img3/7062/img4078g.jpg

http://img14.imageshack.us/img14/3418/img4089z.jpg

Po zdjęciu dolnych warstw naszym oczom ukazało się coś, czego byśmy się nie spodziewali. Panowie tnąć styropian bezpośrednio na podłodze, pocięli nam całą izolację a co więcej pocięli również otuliny rurek z wodą! :evil:

http://img31.imageshack.us/img31/8008/img4074j.jpg

http://img269.imageshack.us/img269/9664/img4075b.jpg

http://img3.imageshack.us/img3/8523/img4090l.jpg

Przecięcia były na całej długości rury w różnych miejscach :x

Dolna warstwa w małej łazience

http://img3.imageshack.us/img3/8523/img4090l.jpg

http://img3.imageshack.us/img3/8300/img4088t.jpg

Ten partacz zadzwonił dzisiaj żeby się umówić na rozliczenie. Po raz kolejny usłyszał ze za podłogówkę nie dostanie ani grosza. Wtedy się obruszył że mamy mu udowodnić że źle zrobił i że nie mieliśmy prawa rozebrać jego pracę. Jutro spotkanie, mam nadzieję że ostatnie, bo nie mam ochoty widzieć tego człowieka na oczy.

Czy ja przesadzam? :roll:

grizzli
11-06-2009, 18:27
oczywiście macie rację, że pogoniliście faceta. Szkoda, że nie rozebrał sam tej instalacji. Żal też, że aż tyle tego partactwa zdążył zrobić. Inna sprawa, że pewnie szybki był i nie zdążyliście zareagować.
Trzeba pamiętać, że pośpiech nigdy nie jest na budowie wskazany. Zawsze wychodzi na szkodę inwestora.
W rozmowie zawsze możecie się powołać na sąd konsumencki. To działa.
Głowa do góry!

P:)apolinek
11-06-2009, 18:36
rozpoczęliśmy dzisiaj rozbiórkę tego co było i poprawki. Kupa roboty i wiele straconego materiału. Rozbiórkę rozpoczęliśmy od kuchni. Maćkowi wydawało się że na tak dużej powierzchni to raczej styropian powinien być ok położony, zmienił zdanie jak wszedł i się zapadł. Po rozbiórce pierwszej warstwy zobaczyliśmy to

http://img3.imageshack.us/img3/4590/img4086r.jpg

po naszych poprawkach

http://img44.imageshack.us/img44/7284/img4085c.jpg


Układajcie styropian na przekładke(tak aby łaczenia 2 warstwy styropian nie były w tym samym miejscu co pierwsza).
http://img44.imageshack.us/img44/7284/img4085c.jpg
http://img3.imageshack.us/img3/7062/img4078g.jpg
W miescu gdzie znajduja sie rurki mozna podpiankowac szczeline kładac 2 warstwe (przyciskajac ja cegła).
Folie do podłogówki (paski) połaczcie ze soba tasma aby warstwa była w miare szczelna(wilgoc z wylewki nie powinna przedostac sie do styropianu).
Folie znajdujaca sie razem z tasma dalatacyjna przyklejcie równiez tasma do foli od podłogówki.
Otuline pozklejajcie tasma taka sama jak folie do podłogówki(najlepiej zbrojona)

bladyy78
11-06-2009, 19:22
O ja pierdziele takiej fuszery to naprawdę nie widziałem, macie ogromne szczęście że troszkę się orientujecie i napisaliście ten wątek, bo popłynęlibyście na niezłe koszty. Największe rozczarowanie spotkało by was zimą jak by w domu było 10*C zamiast 20*C.
Naprawdę nie wiem co bym zrobił takiemu partaczowi jak by się jeszcze u mnie zjawił :evil: . Niestety pozostaje wam to poprawiać na własny koszt, ale takich pseudo fachowców powinno się srogo karać za takie partactwo.

sacha
11-06-2009, 20:14
Nie wiem czy przy takiej fuszerce nie należało wezwać rzeczoznawcę, sporządzić protokół i pociągnąć partacza do sądu o odszkodowanie. Teraz grozi że nie mieliście prawa tej roboty sami rozbierać i poprawiać i nie jesteście w stanie udowodnić że była spartaczona. Facet przy dużym tupecie może was zaatakować w sądzie o zapłatę. Może do tego nie dojdzie, ale nic nie wiadomo z kim mamy do czynienia - pozdrawiam.

Elena76
11-06-2009, 20:57
Ten partacz powinien oddać Wam kasę za zmarnowany materiał. I za szkody moralne.

My też układaliśmy styropian sami, tam gdzie nie było podłogówki. Ekipie od wylewek zostawiliśmy tylko garaż i hol, ale jak zobaczyłam, jak oni się "starają" w holu to do garażu sami poszliśmy. Może nie jest idealnie, ale na pewno lepiej niż gdybyśmy im to zostawili.

monia77w1
11-06-2009, 21:04
Partanina jakich mało i jeszcze człowiek śmie domagać się zapłaty.
Pogonić, nie dac grosza i jeszcze na czarnej liście umieścić co by inni się na niego nie nadziali.

Wiórek kokosowy
12-06-2009, 14:07
I jak się sprawa rozegrała z 'wykonawcą' ?

manieq82
12-06-2009, 17:46
też jestem ciekaw jak gosć jeszcze może w oczy spojrzeć

noo chyba że on myśli...:o :o
Nieeee
On mysli że było OK :D :D
A tu inwestorzy dranie nie chcą płacić :)

Wstydźcie się :)

jajmar
12-06-2009, 20:08
http://img14.imageshack.us/img14/3418/img4089z.jpg



Ja mam pytanie o te rurki na ścianie, nie będzie wam to przeszkadzać ? Ja mam u siebie 90% rurek schowanych w ścianach, pisze 90% bo ta 10% to w kotłowni jest na wierzchu.

mcz
12-06-2009, 20:17
To co na zdjęciu to jest kuchnia i rurki będą schowane w szafkach.

A co do rozliczenia, gość przywiózł nam brakujące faktury, więc zapłaciliśmy mu za instalację grzejników (ściennych, które zrobił dobrze). Wytłumaczyliśmy mu dlaczego podłogowe było źle i nie zapłacimy i cześć.

Zazwyczaj człowiek był mocno pobudzony, dzisiaj na szczęście jakiś taki spokojny, więc po prostu się rozliczyliśmy. Wcześniej przez telefon było gorzej, musiałem być nie do końca miły.

Dodam, że poprawiliśmy z żoną folię, styro i drugą folię, a dzisiaj inni hydraulicy rozłożyli podłogówkę na nowo. Ten pierwszy położył 95m rurki, teraz mamy 195m :D Dodamy zdjęcia jak się zbierzemy.

Dziękuję za opinię i pozdrawiam.

ZBYSZEK_SK
13-06-2009, 09:43
Witam.
Proszę o radę czy mam dobrze założony zawór mieszający do podłogówki bo coś mi się wydaje że hydraulik źle go zamontował.
Zawór Honeywell V5433A Corona i siłownik M6063.
I jeszcze jedno wg Honeywella do podłogówki ten zawór nie jest zalecany.
Zalecany jest V5433G.

http://pliki.elzap.pl/zdjecia/HONEYWELL.jpg

fenix2
13-06-2009, 10:02
Witam.
Proszę o radę czy mam dobrze założony zawór mieszający do podłogówki bo coś mi się wydaje że hydraulik źle go zamontował.
Zawór Honeywell V5433A Corona i siłownik M6063.
I jeszcze jedno wg Honeywella do podłogówki ten zawór nie jest zalecany.
Zalecany jest V5433G.




Może to pomoże:

http://img25.imageshack.us/img25/4829/zawrhoneywellv5433a.th.jpg (http://img25.imageshack.us/i/zawrhoneywellv5433a.jpg/)

Wygląda że masz zamienione wyjście na podłogówkę z powrotem.

Deamos
13-06-2009, 10:28
Nie jestem pewien, ale mi to wyglada na to, ze trzeba zamienic przy zaworze zasilanie podlogowki z powrotem z podlogowki.

Na zaworze naprzeciwlegle podlaczenia to zasilanie z kotla i zasilanie z podlogowki a srodkowe to powrot z podlogowki lacznie z powrotem do kotla.

fenix2
13-06-2009, 12:58
Witam.
Proszę o radę czy mam dobrze założony zawór mieszający do podłogówki bo coś mi się wydaje że hydraulik źle go zamontował.
Zawór Honeywell V5433A Corona i siłownik M6063.
I jeszcze jedno wg Honeywella do podłogówki ten zawór nie jest zalecany.
Zalecany jest V5433G.
Może to pomoże:

http://img25.imageshack.us/img25/4829/zawrhoneywellv5433a.th.jpg (http://img25.imageshack.us/i/zawrhoneywellv5433a.jpg/)

Wygląda że masz zamienione wyjście na podłogówkę z powrotem.


Nie jestem pewien, ale mi to wyglada na to, ze trzeba zamienic przy zaworze zasilanie podlogowki z powrotem z podlogowki.

Na zaworze naprzeciwlegle podlaczenia to zasilanie z kotla i zasilanie z podlogowki a srodkowe to powrot z podlogowki lacznie z powrotem do kotla.


Nie ma jak powtórzyć wypowiedz przedmówcy. Napisać to samo tylko inaczej :-)

Deamos
13-06-2009, 20:46
Nie ma jak powtórzyć wypowiedz przedmówcy. Napisać to samo tylko inaczej :-)
Sorry, otwrzylem temat, oddalilem sie od kompa na jakis czas i odpowiedzialem nie widzac, ze Ty to zrobiles przede mna ;)

odaro
13-06-2009, 23:07
To co na zdjęciu to jest kuchnia i rurki będą schowane w szafkach.

A co do rozliczenia, gość przywiózł nam brakujące faktury, więc zapłaciliśmy mu za instalację grzejników (ściennych, które zrobił dobrze). Wytłumaczyliśmy mu dlaczego podłogowe było źle i nie zapłacimy i cześć.


Dodam, że poprawiliśmy z żoną folię, styro i drugą folię, a dzisiaj inni hydraulicy rozłożyli podłogówkę na nowo. Ten pierwszy położył 95m rurki, teraz mamy 195m :D Dodamy zdjęcia jak się zbierzemy.

Dziękuję za opinię i pozdrawiam.

Czy kropecka i mcz to ta sama budowa :)

Tak gładko się skończyło aż nie chcę mi się wierzyć.

odaro
13-06-2009, 23:13
To co na zdjęciu to jest kuchnia i rurki będą schowane w szafkach.

A co do rozliczenia, gość przywiózł nam brakujące faktury, więc zapłaciliśmy mu za instalację grzejników (ściennych, które zrobił dobrze). Wytłumaczyliśmy mu dlaczego podłogowe było źle i nie zapłacimy i cześć.


Dodam, że poprawiliśmy z żoną folię, styro i drugą folię, a dzisiaj inni hydraulicy rozłożyli podłogówkę na nowo. Ten pierwszy położył 95m rurki, teraz mamy 195m :D Dodamy zdjęcia jak się zbierzemy.

Dziękuję za opinię i pozdrawiam.

Czy kropecka i mcz to ta sama budowa :)

Tak gładko się skończyło aż nie chcę mi się wierzyć.

No i poszło 2x razy

Zawsze po 24.00 forum wolno chodzi

kropecka
14-06-2009, 06:06
Heh, tak, ta sama budowa :D .

Przy rozliczeniu z hydraulikiem na szczęście obyło się bez awantury, twardo obstawaliśmy przy swoim dlatego nie miał nic do gadania. Najlepszy tekst jaki zapamiętałam to przy moim zarzucie że pociął nam całą izolację on od razu stwierdził "tak musi być" :lol: Z zakończenia całej sprawy jesteśmy w miarę zadowoleni bo oprócz źle wykonanej podłogówki mieliśmy z nim problemy w kwestii rozliczeń finansowych. Na szczęście po wielu naszych naciskach i zagrożeniu, że nie zapłacimy nawet za grzejniki, udało nam się uzyskać fakturę za zakupione materiały.

To teraz zdjęcia:
:
http://img197.imageshack.us/img197/457/img4089d.th.jpg (http://img197.imageshack.us/my.php?image=img4089d.jpg) http://img198.imageshack.us/img198/9144/img4093t.th.jpg (http://img198.imageshack.us/my.php?image=img4093t.jpg)

I poprawiona podłogówka, jest duużo lepiej :wink:
http://img198.imageshack.us/img198/6466/img4098h.th.jpg (http://img198.imageshack.us/my.php?image=img4098h.jpg) http://img10.imageshack.us/img10/6339/img4100u.th.jpg (http://img10.imageshack.us/my.php?image=img4100u.jpg) http://img198.imageshack.us/img198/4596/img4102h.th.jpg (http://img198.imageshack.us/my.php?image=img4102h.jpg) http://img4.imageshack.us/img4/9893/img4103j.th.jpg (http://img4.imageshack.us/my.php?image=img4103j.jpg) http://img4.imageshack.us/img4/9741/img4104uht.th.jpg (http://img4.imageshack.us/my.php?image=img4104uht.jpg)

Jak wcześniej było 95 m rurki to teraz wyszło 195 m, a i w kuchni teraz leży dokładnie tam gdzie chcemy, a nie pod panelami od salonu, gdzie nie chcieliśmy już. Pomijając, że przed lodówką idą rurki, a wcześniej z niewyjaśnionych powodów nie szły.


Pozdrawiam.

ZBYSZEK_SK
14-06-2009, 12:36
Nie ma jak powtórzyć wypowiedz przedmówcy. Napisać to samo tylko inaczej :-)
Sorry, otwrzylem temat, oddalilem sie od kompa na jakis czas i odpowiedzialem nie widzac, ze Ty to zrobiles przede mna ;)
Dzięki Panowie za odpowiedź.
Schemat działania z zamieszczonego rysunku wyjaśnia wszystko.
Hydraulik się pomylił.

1950
14-06-2009, 16:58
nie czytałeś uważnie,
dalej śmiem twierdzić, że to jest źle, :-?

P:)apolinek
14-06-2009, 18:22
nie czytałeś uważnie,
dalej śmiem twierdzić, że to jest źle, :-?
Trzeci raz raczej nie bedzie ktos tego poprawiał.Jest lepiej niz było,moze nie jest super ale jest.Mysle ze temat juz jest zakonczony,bo poprawki jakies sa wniesione.

fenix2
14-06-2009, 18:52
Dzięki Panowie za odpowiedź.
Schemat działania z zamieszczonego rysunku wyjaśnia wszystko.
Hydraulik się pomylił.

Nie ma problemu.

Ale ja też mam pytanie bo przeczytałem wątek ale nie znalazłem za dużo na temat samej wylewki na podłogówce.
Możliwe że będę samemu ją wykonywał.
Czy wylewka (jastrych) może być zwykła cementowa, czyli cement + piach + plastyfikator czy jeszcze coś trzeba (można) dodać ??

listek
14-06-2009, 18:56
Czy wylewka (jastrych) może być zwykła cementowa, czyli cement + piach + plastyfikator czy jeszcze coś trzeba (można) dodać ??

Włókno lub siatka

fenix2
14-06-2009, 19:01
Czy wylewka (jastrych) może być zwykła cementowa, czyli cement + piach + plastyfikator czy jeszcze coś trzeba (można) dodać ??

Włókno lub siatka

Rozumiem że siatka pod rurki. Są do tego jakieś podkładki pod tą siatkę żeby ją podnieś ?
Włókno rozumiem do betonu dodaje.

A czy koniecznie należy zastosować włókno i/lub siatkę czy tez się obędzie bez tych dodatków?

kropecka
14-06-2009, 19:04
a co jest źle tym razem?

listek
14-06-2009, 19:25
Rozumiem że siatka pod rurki. Są do tego jakieś podkładki pod tą siatkę żeby ją podnieś ?


Są dwie szkoły:
1. Pod rurki
2 Na rurki (gdybyn dawał siatkę to chyba opcja 2).

Cenowo wyszło mnie tak samo ja włókno, to dałem włókno.



Włókno rozumiem do betonu dodaje.

Dokładnie to do wody, która dajesz poźniej do mieszanki. Przepis jest na opakowaniu



A czy koniecznie należy zastosować włókno i/lub siatkę czy tez się obędzie bez tych dodatków?

Według wszystkich informacji które dostałem od kierbuda, instalatora i wylewkarzy nalezy stosować. Może pękać wylewka pod wpływem naprężeń.

PeZet
14-06-2009, 19:46
Chodzi chyba o brak dylatacji w miejscu, gdzie łączą się pomieszczenia.

ZBYSZEK_SK
14-06-2009, 20:12
Dzięki Panowie za odpowiedź.
Schemat działania z zamieszczonego rysunku wyjaśnia wszystko.
Hydraulik się pomylił.

Nie ma problemu.

Ale ja też mam pytanie bo przeczytałem wątek ale nie znalazłem za dużo na temat samej wylewki na podłogówce.
Możliwe że będę samemu ją wykonywał.
Czy wylewka (jastrych) może być zwykła cementowa, czyli cement + piach + plastyfikator czy jeszcze coś trzeba (można) dodać ??
U mnie wylewka została wykonana z tzw.miksokreta i zatarta za gładko maszynką do zacierania.
Miksokret to taka betoniarka z pompą która tłoczy wężami mieszankę do miejsca gdzie się ją układa.
Piasek płukany + cement+plastyfikator+włokna .
Nie stosowałem siatek stalowych tylko jako zbrojenie rozproszone specjalne kawałki włókna szklanego.
Jak twierdzili wykonawcy takie włókna dają dużo lepsze efekty niż zbrojenie siatką.
Posadzki wykonane juz ponad 1,5 m-ca i jak na razie pękają tylko na dylatacjach.
Grubość wylewki 10 cm.
Na styropianie koniecznie folia.

listek
14-06-2009, 21:05
[
Nie stosowałem siatek stalowych tylko jako zbrojenie rozproszone specjalne kawałki włókna szklanego.


te włókna to nie przypadkiem polipropylenowe?

1950
14-06-2009, 21:25
tej podłogówki na pewno nikt nie liczył,
i może się okazać, że i tak będziesz miała niedogrzane niektóre pomieszczenia,
dylatacja to nie aż taki problem,

P:)apolinek
15-06-2009, 09:13
tej podłogówki na pewno nikt nie liczył,
i może się okazać, że i tak będziesz miała niedogrzane niektóre pomieszczenia,
dylatacja to nie aż taki problem,
Pewnie nikt nie liczył,chociaz 2 razem poszło dwa razy wiecej rurek pex(moze).
To chyba pytanie do autorki tematu.

kropecka
15-06-2009, 11:56
wg mnie jest dopuszczalnie, gęściej niż co 10-15 cm raczej nikt nie robi tym bardziej że zarówno w kuchni jak i w korytarzu jest to bonus z naszej strony bo tam nie było zaprojektowanego żadnego grzejnika. W łazienkach jak będzie za zimno zaopatrzymy się dodatkowo w grzejniki łazienkowe elektryczne. Na liczenie i tak już za późno, bo co innego można było zrobić oprócz zagęszczenia rozstawu rurek?

pierwek
16-06-2009, 06:33
dopiero teraz trafiłem na ten wątek i jak zacząłem oglądać zdjęcia na początku to myślałem że to jakiś ponury żart... Spranie "fachowca" po pysku naprawdę byłoby w tym wypadku jak najbardziej na miejscu. Całe szczęście, że w porę udało się wam poprawić conieco bo to, że podłogówka by nie grzała to byłby "mały pikuś" ale mielibyście gwarantowane pękanie i zapadanie się podłogi na tak "starannie" ułożonym styropianie.

manieq82
03-07-2009, 14:39
witajcie spece :D

nachodza mnie wątpliwości słuszności mojej koncepcji CO

albowiem pierwotnie cały dół miał być w podłogowym, półpiętro, garaż i góra grzejniki
dodatkowo 2 drabinki w łazienkach

próbuję wyperswadować małżonce temat podłogówki na górze - no musi być coś drewnianego! na podłodze...

po przewertowaniu kilku wątków były opowieści ludzi jakoby dali parkiet, panele i inne na podłogówce ale nikt nie napisał co dalej - jak w praktyce

tak pomyślałem że wy może coś doradzicie - jak to u was? :roll:

a tak nawiasem zacząłem zgłębiać temat po kosmicznych wycenach jakie dostałem od wykonawców za CO i chyba zdaje sie że sytuacja zmierza do samodzielnego popełnienia tegoż elementu :roll:

z góry dziękuję za głosy...

mariankossy
04-07-2009, 07:31
Jeżeli ma być bez problemów to tylko jeden typ ogrzewania, albo grzejniki albo podlogówka.
Ekonomiczniej jest grzać podlogowką (dla gazu).

manieq82
04-07-2009, 20:33
oj ja bardzo chętnie podłogówka wszędzie
bez wątpliwych ozdób jakimi są kalafiory,
będzie bufor to możnaby go nisko rozładowywać

same plusy ale
jak z tym drewnem
poczytałem
pomyślałem

podjadę pogadać z producentami -bambusik jest fajny :)

no dobra a teraz technicznie 8)

gdyby zakładając była wszędzie podłogówka, to potrzeba mi jeszcze dwa grzejniczki w łazienkach i jeden w garażu (tak na w razie co)
zasilić je z rozdzielacza podłogówki czy jak - jeden na górze dwa na dole

plany chałupki mam w dzienniczku jakby kogoś interesowało

możnaby osobny obwód dla nich tylko jak ? tu góra te dwa na dole to jeszcze ok możnaby na jakim mini rozdzielaczu
a ten górny?
można grzejnik ponad rozdzielaczem?
jak z odpowietrzeniem?

jakby ktoś miał ochotę poradzić będę dźwięczny :)

edde
04-07-2009, 22:20
ja grzejniki w łazienkach na parterze i poddaszu mam prawie w pionie, wiec zrobiłem sobie pion grzejnikowy-łazienkowy z piwnicy poprzez parter (jedna drabinka) na poddasze (druga drabinka), zostawiłem podłogówke i jej rozdzielacze bez łaczenia z grzejnikami, pion łazienkowy piwnica pociągnę do kotłowni i tam podepnę do instalacji niskotemperaturowej jednocześnie zostawiając sobie możliwość (w razie draki) zasilenia wysoką temperaturą, przed mieszaczem

a co do grzejnika nad rozdzielaczem oczywiście nie ma problemu, tylko mały odpowietrznik musi być przy grzejniku

manieq82
04-07-2009, 23:21
noo ja też mam pion
czyli co wspólna rura i regulacja termostatami na grzejnikach?

manieq82
06-07-2009, 19:59
wątpliwości ciąg dalszy... :roll:
chyba zdecydujemy się na cały dom w podłogowym, ale:
mam na półpiętrze sypialnię... a sypialnia jest nad nieogrzewanym garażem (ocielony z zewnątrz i ew. grzejniczek coby na plus temp wprowadzić)
i tak nieszczęśliwie mam schody zrobione że gdybym nie chciał ze spocznika dawać żadnego progu do sypialni to uwzględniając grubość trepu 3 cm mam 10 na całość w sypialni.
parkiet bambusowy (bo tenże jest na oku) plus jakiś podkład to zostaje nam 80 mm na wylewkę i ocieplenie...

da się tak?
Ile minimum może być wylewki? zdaje sie że 6 to wtedy symboliczne 2 ocieplenia...

kiszka :(

inna opcja to próg w drzwiach a tego chciałbym uniknąć....

przy ociepleniu 2 cm to bym grzał sufitowo garaż, to grzejniczka nie trzeba byłoby już - też jakaś opcja

co uważacie?

edde
07-07-2009, 14:40
noo ja też mam pion
czyli co wspólna rura i regulacja termostatami na grzejnikach?

regulacja przepływu kryzą w zaworze (np. termostatycznym) lub np. zaworem odcinjacym na powrocie, to zapewni pożądany rozkład zasilania na oba grzejniki w sytuacji gdy oba będą pracować na maxa, o resztę zadbają głowice termostatyczne na zaworach grzejników

ja w podobnej sytuacji z pokojem nad garażem (z tym, że z założenia nie ogrzewany, w OZC i tak wychodzą w nim temp powyżej zera przy -22st na zewnątrz) mam tak: sufit garażu ocieplony styro 3cm (powinno być 5 ale ze względu na bramę nie wejdzie), reszta styro na podłodze pokoju (6cm nieco cieplejszego L=0,035) i 6 czy 7cm wylewki, i tego nie zmieniam, poziomy schodów i spocznika ew. "wyreguluję" robiac okładzinę schodów lub jeśli sie nie da to niestety próg, ale wolę próg niż zimną podłoge i wychłodzone pomieszczenie

manieq82
21-07-2009, 08:35
hmm ponownie mam pytanie :oops:

jak najłatwiej wyrównać posadzkę pod styro - o ile chudziaka na dole mam wylanego jako tako (musze tylko poskuwać jakieś narzuty - o tyle na góze strop jest fatalnie wyrównany :(
wylewka tostraszny koszt, a wsumie nie trzeba aby było idealnie równo tylko nie były jakieś płaszczyzny i styro dolegał całą powierzchnią
może zrobić bardzo rzadkiego betonu i podlać rozciągając łatą czy takim wałkiem z mackami - sie wyrówna

jak wy postępowaliście w takim przypadku?

Piczman
21-07-2009, 08:39
Piasek ? :roll:

RadziejS
21-07-2009, 09:00
Ja miałem masakryczny strop. Górki, dołki. Aby to wyrównać wkleiłem styropian. Kupiłem najtańszą zaprawę klejową, wykorzystałem stary cement, dużo piasku sianego, czasem jakąś płytę styropianową trochę trzeba było podszlifować, rzadką zaprawę wylewałem na strop i w to wklejałem płyty.
Nic mi nie pęka, wylewka się w rogach nie buja, wg mnie rozwiązanie warte zachodu.

basia_z_lasu
21-07-2009, 22:54
Perlit wysypać?

Piczman
29-09-2009, 12:00
Kto wie jak się reguluje przepływy na rozdzielaczu?

Mam wszystkie pętle odkręcone na max i w łazience chciałbym mieć wyższą temp. Projektowana mi nie wyszła :roll: Zbyt mała powierzchnia podłogi !
Dokładnie chodzi mi o to co się stanie jak zdławię pętle od łazienki, wzrośnie temp. czy się obniży? powietrza ,,,

RadziejS
29-09-2009, 12:11
Kto wie jak się reguluje przepływy na rozdzielaczu?

Mam wszystkie pętle odkręcone na max i w łazience chciałbym mieć wyższą temp. Projektowana mi nie wyszła :roll: Zbyt mała powierzchnia podłogi !
Dokładnie chodzi mi o to co się stanie jak zdławię pętle od łazienki, wzrośnie temp. czy się obniży? powietrza ,,,

Na mój rozum po zdławieniu temp. powietrza się obniży. Należałoby zdławić wszystkie pozostałe oprócz łazienki, ewentualnie równocześnie podnieść temp. zasilania. Na mój rozum :-)

Piczman
29-09-2009, 12:45
Może jakieś podpowiedzi o ile skręcić te pętle gdzie jest cieplej ?
Czy metodą prób i błędów ?

NJerzy
29-09-2009, 16:44
Zaworki na moim rozdzielaczu mają równo 3 obroty od końca do końca, przypuszczam że Twoje tak samo. Zakręć wszystkie o jeden obrót oprócz łazienki i poobserwuj dobę temperatury - powinny się zróżnicować, Możliwe że trzeba będzie podnieść temp. zasilania, albo prościej - włączyć w pompie wyższy bieg, aby pozostałe pomieszczenia nie były niedogrzane.

mario0658
29-09-2009, 20:44
witam wszystkich

Sumiennie studiuje wiedze zawarta w tym watku ... rozumiem prawie wszystko.....
mam pytanko: ktos z Was stosowal specjalne maty do rurek ?
takie ,ze tylko wciska sie w nie rurki i nie trzeba ich przypinac.
Orientuje sie ktos jak to sie nazywa i jaka jest orientacyjna cena,czy warto sie w to pchac, chcialbym sobie sprawe uproscic o ile nie bedzie to zbyt drogie ... :)

Piczman
30-09-2009, 08:36
Daj sobie spokój, drogie to to jest bo sam się zastanawiałem :roll:
Do wciskania weź sobie jakiegoś 10-latka bo to dziecinnie proste, zrobi to za 20 zł bo będzie miał na cukierki :wink:

tacim
09-10-2009, 13:48
siemka powiedzcie czy u was grzejnik łazienkowy działa na tej samej temp co podłogówka czyli np 35 stopni i czy ma to sens bo ponoć są one zimne i nic nie dają jak to jest .

sure
09-10-2009, 15:47
ja mam mieszacz i wyzszą temperaturę zasilania grzejników...

manieq82
09-10-2009, 20:00
też się zastanawiałem...
Będę miał cały dom w podłgowym i tylko w łazienkach grzejniki - opłaca się dawać drugi obwód czy puścić na jednym?

mr6319
10-10-2009, 10:16
A powiedzcie co lepiej zastosować, oczywiście chodzi o względy zarówno cenowe jak i montażowe:

http://www.kan.com.pl/images/kan/7_OP_Systemyl/tacker/tacker_0.gif

czy tak:

http://www.kan.com.pl/images/kan/7_OP_Systemyl/profil/profil_0.jpg

Nie chodzi o ułożenie rury tylko o to co pod nią.
CZy ta czarna mata ma jeszcze jakieś właściwości?
I drugie pytanie to szwagier hydraulik co ma robić u mnie podłogówkę poleca rury Kan therm. Czy to dobry wybór?
I czy kupować wszystko od jednego producenta w tym przypadku własnie od Kan therm?

PS. Znalazłem taki ranking:

http://www.budujemydom.pl/index.php?option=com_content&task=specialblogcategory&act=view_ranking&id=17&rankingid=11191&Itemid=39

Co na to Ci co już zrobili swoje podłogówki?

Pinok
10-10-2009, 14:26
Wavina kupisz po 2,7/m, żadnych mat specjalnych nie kupuj, szkoda kasy.
Jest temat na forum o rurach do podłogówki, tam poczytaj.

out
10-10-2009, 16:30
podzielam zdanie Pinok, zresztą to samo pisze 2 posty wyżej


mario0658

witam wszystkich
Sumiennie studiuje wiedze zawarta w tym watku ... rozumiem prawie wszystko.....
mam pytanko: ktos z Was stosowal specjalne maty do rurek ?
takie ,ze tylko wciska sie w nie rurki i nie trzeba ich przypinac.


Piczman

Daj sobie spokój, drogie to to jest bo sam się zastanawiałem
Do wciskania weź sobie jakiegoś 10-latka bo to dziecinnie proste, zrobi to za 20 zł bo będzie miał na cukierki

Wirecki
10-10-2009, 16:55
Do mocowania rurek szukałem siatki. znalazlem na allegro po 4,5, pojechalem, kupilem, przywiezli. Na miejscu okazalo sie, ze siatka jest z drutu jakies 2,7 zamiast 3mm a odleglosc miedzy skrajnymi drutami to 84 zamiast 90cm. Rurki ogrzewania byly z rehau, dosc sztywne. Robota to dla majstra koszmar, siatka sie podnosila, druty pekaly (łączenia slabo trzymaly). skonczylo sie na zwrocie niewykorzystanej siatki, czesc poszla na dodatkowe zbrojenie w garazu. W efekcie kupilismy siatke z tej samej firmy co rurki. udalo sie z duzym rabatem, bo w normalnej cenie to koszmar. Siatka rewelacyjna, sztywna, rowniez prety zewnetrzne umozliwiajace łączenie tych "kratek" na styk nie na zakład.

tacim
10-10-2009, 17:31
wychodzi na to że aby mieć jeden grzejnik w domu w łazience konieczne jest grzanie wody do 50 stopni zamiast 35 czy dobrz myślę ćzy źle bo np przy CWU i tak będzie chodził na tych 50.

Pinok
10-10-2009, 19:13
Ja będę miał 2 drabinki w łazienkach ale to nie oznacza, że trzeba grzać do 50 czy więcej stopni, drabinki będą chodzić na temp. tej co podłogówka.

Wito2008
10-10-2009, 19:15
Ja będę miał 2 drabinki w łazienkach ale to nie oznacza, że trzeba grzać do 50 czy więcej stopni, drabinki będą chodzić na temp. tej co podłogówka.

też tak mam wszędzie podłogówka i dodatkowo jedna drabinka w łazience jako kolejny obwód podłogówki tak że będę mógł sobie go nagrzać nawet latem :D

mariankossy
10-10-2009, 19:51
Ja będę miał 2 drabinki w łazienkach ale to nie oznacza, że trzeba grzać do 50 czy więcej stopni, drabinki będą chodzić na temp. tej co podłogówka.

Do drabinek proponuje dokupic grzałke elektryczną i w okresie gdy nie grzejemy można suszyć " na prądzie " ręczniki.

Warto pomyśleć o gniazdku do grzałki na etapie kładzenia elektryki.

sure
11-10-2009, 10:06
Witam,
zadaję pytanie tutaj, żeby nie mnożyć niepotrzebnie wątków (choc obawiam się, ze w ten sposób może zostac niezauważone). Mam już podłogówkę (na 70% powierzchni), pętle mają rozdzielacz z przeplywomierzami. Grzejniki w 2 sypialniach, ponadto grzejniki łazienkowe dodatkowo do podłogówki. Kocioł Vitodens 300, ze sterowaniem jak poniżej:
http://img193.imageshack.us/img193/2851/1009857k.jpg
oraz zasobnik Biawar 150l (nie mam pojęcia, czy jest pompa cyrkulacyjna cwu), mieszacz Wita typ U35-26.
Potrzebuję to wszystko jakoś sterować. Myślałam o sterowaniu pogodowym. Czy wystarczy do tego zamontowac czujnik temperatury zewnętrznej, czy muszę dokupić iakiś dodatkowy regulator pogodowy, np. jakiś Vitotronic 300? Czy ten system będzie działał sensownie bez takiego regulatora?
Nie planuję żadnych czujników pokojowych, tylko zawory z termostatem na kaloryferach.
Poproszę o radę lub choćby informacje, jak rozwiazaliście to u siebie, szczególnie, jesli macie dośwaidczenia z Vitodensem?

listek
11-10-2009, 14:51
Witam.
Dane:
Kocioł - Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3 jednofunkcyjny kondensat
Podłogówka bez kalafiorów.
1 rozdzielacz na parterze - 8 sekcji
1 rozdzielacz na poddaszu - 4 sekcje
Na każdym rozdzielaczu po 2 odpowietrzniki automatyczne (na zasilaniu i powrocie)

Regulator termostatyczny na powrocie wody, który włączy pompy na rozdzielaczach (tak sie to chyba nazywa "termostat przylgowy do pompy")

http://lh5.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/StHheql9IeI/AAAAAAAAAFs/weRLu3pYRTY/termostat%20przylgowy.jpg

Instalatora będę miał za tydzień.

Układ zasilający podłogówkę taki jak na rysunku
http://lh4.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/SjIosuuPdCI/AAAAAAAAAE0/EqXQjiEMNQ8/rozdzielacz%20%281%29.JPG

Pytanie.
1.Jak to powinno byc ustawione? Czy lepiej żeby pracowała tylko pompa kotła czy również mieszacz?
2.Na jaką temperaturę ustawić termostat przylgowy, przy których ma załączać pompy?
3. Jak sprawdzić, czy układ jest odpowietrzony?

Z góry dziekuję za odp.
Pozdrawiam
[listek]

tacim
11-10-2009, 18:31
a te grzejniki na temp podłogówki nie są za zimne???

mariankossy
11-10-2009, 19:59
Witam.
Dane:
Kocioł - Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3 jednofunkcyjny kondensat
Podłogówka bez kalafiorów.
1 rozdzielacz na parterze - 8 sekcji
1 rozdzielacz na poddaszu - 4 sekcje
Na każdym rozdzielaczu po 2 odpowietrzniki automatyczne (na zasilaniu i powrocie)

Regulator termostatyczny na powrocie wody, który włączy pompy na rozdzielaczach (tak sie to chyba nazywa "termostat przylgowy do pompy")

http://lh5.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/StHheql9IeI/AAAAAAAAAFs/weRLu3pYRTY/termostat%20przylgowy.jpg

Instalatora będę miał za tydzień.

Układ zasilający podłogówkę taki jak na rysunku
http://lh4.ggpht.com/_hTpoXlqN1A0/SjIosuuPdCI/AAAAAAAAAE0/EqXQjiEMNQ8/rozdzielacz%20%281%29.JPG

Pytanie.
1.Jak to powinno byc ustawione? Czy lepiej żeby pracowała tylko pompa kotła czy również mieszacz?
2.Na jaką temperaturę ustawić termostat przylgowy, przy których ma załączać pompy?
3. Jak sprawdzić, czy układ jest odpowietrzony?

Z góry dziekuję za odp.
Pozdrawiam
[listek]
ad. 1 ,2 , 3:
To co na zdjęciach możesz spokojnie opchnąć na allegro.( to nadaje się do systemu mieszanego: podłogówka + kalafiory, gdzie pompa z zaworem 3-drożnym działa jako mieszacz obnizający temp. z kotła 70 st.C na 45 st.C do ogrzew. podłogówki)


Do samej podłogówki rozdzielacze potrzebne są takie :
http://www.allegro.pl/item760956614_rozdzielacz_c_o_z_przeplywomierzami_ komplet.html

Kocioł serwisant ustawi ci w/g instrukcji sterownika pogodowego FW100 pkt 8.3 (parametry ogrzewania )na ogrzewanie podłogowe,pompe w kotle ustawi w/g instrukcji pkt 8.3


Odpowietrzanie:
odkrecic na górnej belce rotametry o 2-3 obroty,
na dolnej belce odkręcic zaworki pętli podłogówki, następnie napełniać wodą układ odkręcając zawór na najwyższej kondygnacji.
odpowietrzenie robisz odkręcając ( po koleji) zawory spustowe na dolnej a następnie na górnej belce i powolli pod kontrolą spuszczasz powietrze aż poplynie sama woda ( na wyjście załuż kawałek wężyka gumowego i dpuszczaj do naczynia) Druga osoba w tym czasie pod kontrolą ciśnienia dopuszcza wodę z wodociagu do kotła ( zakres ciśnienia 1,3-1,6 bara)

Po zakończeniu odpowietrzania włącza sie kocioł i on dodatkowo odpowietrza się automatycznie.

listek
12-10-2009, 08:10
ad. 1 ,2 , 3:
To co na zdjęciach możesz spokojnie opchnąć na allegro.( to nadaje się do systemu mieszanego: podłogówka + kalafiory, gdzie pompa z zaworem 3-drożnym działa jako mieszacz obnizający temp. z kotła 70 st.C na 45 st.C do ogrzew. podłogówki)


Sprzedawał nie będę. Zawsze mogę pomp nie załączać.



Odpowietrzanie:
odkrecic na górnej belce rotametry o 2-3 obroty,
na dolnej belce odkręcic zaworki pętli podłogówki, następnie napełniać wodą układ odkręcając zawór na najwyższej kondygnacji.
odpowietrzenie robisz odkręcając ( po koleji) zawory spustowe na dolnej a następnie na górnej belce i powolli pod kontrolą spuszczasz powietrze aż poplynie sama woda ( na wyjście załuż kawałek wężyka gumowego i dpuszczaj do naczynia) Druga osoba w tym czasie pod kontrolą ciśnienia dopuszcza wodę z wodociagu do kotła ( zakres ciśnienia 1,3-1,6 bara)

Po zakończeniu odpowietrzania włącza sie kocioł i on dodatkowo odpowietrza się automatycznie.

Tak to zostało zrobione, ale nie jestem pewny czy do końca się odpowietrzylo

tacim
12-10-2009, 12:26
Ja będę miał 2 drabinki w łazienkach ale to nie oznacza, że trzeba grzać do 50 czy więcej stopni, drabinki będą chodzić na temp. tej co podłogówka.
rozumiem, że tak masz rozum też podpowiada takie rozwiązanie tylko czy ziomą to coś da kto tak ma i po kilku sezonach twierdzi że jest git.