PDA

Zobacz pełną wersję : PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Liwko
13-05-2014, 16:30
Też taki chciałem zakupić.
Wydaje mi się że nie masz przepływomierzy, czemu?
Rozdzielacz kan-therm a rury wavin :)

Bo zrobiłem najtaniej jak się dało :D
Wszystko działa jak należy ;)
Przepływomierze można dać :yes:

gentoonx
13-05-2014, 17:39
No :D

Ale od trzech lat nie dotykany :)
A kabelki to sobie tam na wieki bezczynnie zostaną :yes:

ważne, że działa

mar1973
13-05-2014, 18:52
ważne, że działa

witam

mi się podoba
właśnie - ważne, że działa

pozdrawiam

Liwko
14-05-2014, 07:43
bo on ma PCi, i nie różnicuje temperatur w poszczególnych pokojach, wszędzie ma identycznie temperatury wewnętrzne żeby podwyższyć COP


Bzdury waść opowiadasz. W każdym pomieszczeniu mam inną temperaturę. Od sypialni w której jest najchłodniej (około 20), po łazienki w których jest najcieplej (około 23)
Pierwszy sezon się trochę pobawiłem imbusem, w drugim jak dom wysechł dokonałem tylko drobnych korekt. Od trzech lat nie dotykane.

DEZET
14-05-2014, 10:30
Proste... i takie ma być. Wyregulować i zapomnieć, że jest- tak byłoby idealnie ;)

jimminen
18-05-2014, 11:09
CZeść

przepraszam za lamerskie pytanie ale podłogówkę napełniamy zwykłą kranówą? I druga sprawa, czy trzeba jakoś na stałe podpiąć się obwodem ogrzewania do wody bieżącej poprzez zawór by ew uzupełniać ewentualne niedobory kiedyś tammm??
Czy wystarczy trójnik zaworek i jakiś wężyk na podorędziu...

Liwko
18-05-2014, 11:15
CZeść

przepraszam za lamerskie pytanie ale podłogówkę napełniamy zwykłą kranówą? I druga sprawa, czy trzeba jakoś na stałe podpiąć się obwodem ogrzewania do wody bieżącej poprzez zawór by ew uzupełniać ewentualne niedobory kiedyś tammm??
Czy wystarczy trójnik zaworek i jakiś wężyk na podorędziu...

Zwyczajna kranówka :)
Mam zwyczajnym trójnikiem z zaworkiem :yes:

maciejzi
21-05-2014, 16:02
A ja na bogato - zaleję wodą odfiltrowaną metodą odwróconej osmozy.

fachman19
21-05-2014, 16:41
CZeść

przepraszam za lamerskie pytanie ale podłogówkę napełniamy zwykłą kranówą? I druga sprawa, czy trzeba jakoś na stałe podpiąć się obwodem ogrzewania do wody bieżącej poprzez zawór by ew uzupełniać ewentualne niedobory kiedyś tammm??
Czy wystarczy trójnik zaworek i jakiś wężyk na podorędziu...
Kranówka kranówce nie równa,Bywa gęsta i czerwona

lukasz90g
21-05-2014, 21:50
Witam planuję samodzielnie zrobić ogrzewanie podłogowe na piętrze tzn,łazienka i kuchnia razem jakieś 15 m2.
Pod łazienką mam kotłownie a w niej kocioł węglowy.
Mam pytanie ponieważ nieche bawic sie w rozdzielacze itp bo planuję zrobić wszystko z jednej petli oczywiscie nie przekroczy ona 100m.
W kotłowni poniżej mam wpalone zawory na zasilaniu i na powrocie z myślą własnie o tej podłogówce.

Jak rozwiązac i ugryżć ten temat jaki zawór (RTL)? Co z odpowietrzeniem obiegu ? skoro wszystkie wejscia wyjscia są ponieżej ? Proszę o pomoc

Dodam że jest to tylko i wyłącznie pion dla samej podłogi wpalony do grubych rur !

fachman19
22-05-2014, 05:02
Zamontuj odpowietrzniki na pionie i RTL na powrocie.Ale czy pompa wspólna dla instalacji da radę to wątpię.Wiec daj też małą pompkę.A jak dasz pompkę to można zrobć mieszacz na bazie RTL i wtedy będzie super.
Schemat mogę wysłać na prv

Liwko
22-05-2014, 06:29
Witam planuję samodzielnie zrobić ogrzewanie podłogowe na piętrze tzn,łazienka i kuchnia razem jakieś 15 m2.
Pod łazienką mam kotłownie a w niej kocioł węglowy.
Mam pytanie ponieważ nieche bawic sie w rozdzielacze itp bo planuję zrobić wszystko z jednej petli oczywiscie nie przekroczy ona 100m.
W kotłowni poniżej mam wpalone zawory na zasilaniu i na powrocie z myślą własnie o tej podłogówce.

Jak rozwiązac i ugryżć ten temat jaki zawór (RTL)? Co z odpowietrzeniem obiegu ? skoro wszystkie wejscia wyjscia są ponieżej ? Proszę o pomoc

Dodam że jest to tylko i wyłącznie pion dla samej podłogi wpalony do grubych rur !

Rób wszędzie podłogówkę!

jimminen
22-05-2014, 06:58
to jeszcze jedna wątpliwość naczynie przeponowe, czy piece kondensacyjne takowe mają, czy dodać, oczywiści chodzi o c.o.
aha jakby pompka mi nie wydoliła ma ponoć 489mbar tyle info z katalogu piecyka, a będzie ok 1300 m rurki, dodać pompkę, ale wtedy chyba ze sprzęgłem hydraulicznym?

autorus
22-05-2014, 16:50
w projekcie wyszło 2100m rury 16mm.
Pytanko.
Ile kupić tej rury z zapasem?

Liwko
22-05-2014, 19:49
w projekcie wyszło 2100m rury 16mm.
Pytanko.
Ile kupić tej rury z zapasem?

Kup 2100m, najwyżej dokupisz. Albo kup 2300m, najwyżej oddasz :)

Jeżeli wiesz jakiej długości będą odcinki to chyba powinieneś wiedzieć ile kupić.

autorus
26-05-2014, 09:55
Ok, a czym mocować rurki? Są spinki i haki :)
Styropian będę miał w dwóch warstwach, jedna 2cm i druga 2,5cm.

Jacekss
26-05-2014, 10:15
nie wiem jak wyglądają haki, ale spinki lubią "wychodzić" ze styropianu, nawet tego do podłogi... pewnie jakby to był jakiś xpsik to nie było by problemu
ekipa od "wylewki" będzie musiała przypilnować żeby dociskać rurki, albo raczej ty będziesz musiał ich przypilnować :) bo lubią odchodzić jak się po styro chodzi

IPSX
31-05-2014, 20:43
Witam

Padło u mnie sterowanie pompą podłogową za pomocą bezpiecznika z zegarem poniżej zdjęcie i planuje go zastąpić takim sterownikiem : http://www.kgelektronik.pl/produkty/sterowniki/cs-07.html ale ktoś podpowie gdzie i jak pod łączyć go w rozdzielaczu poniżej zdjęcie rozdzielacza.
I czy może mi ktoś objaśnić jak on działa bo porównując go z tymi podanymi 3-4 strony wcześniej z allegro mój nie ma tego bypassa i zasilenie jest od góry a powrót dołem , czy tak powinno być ?

gentoonx
31-05-2014, 21:07
skoro działało, to czemu nie kupisz drugiego zegarowego na wymianę?

IPSX
01-06-2014, 05:27
bo koszt tych dwóch elementów bezpiecznika to prawie 200 zł a koszt cyfrowego sterownika 115 zł który poza tym że jest tańszy usprawni działanie pompy bo będzie ją załączać nawet wtedy gdy na sterowniku pieca załączę słoneczko poza zaprogramowanymi godzinami załączenia. Dodatkowa zaleta sterownika to co 14 dni uruchamia pompę na kilkanaście sekund zapobiegając jej zastaniu się.

gentoonx
01-06-2014, 15:30
Tam jest tylko 230V, zasilanie pompy i czujnik - więc w czym problem z podłączeniem?

IPSX
01-06-2014, 18:37
no tylko gdzie tą sondę sterownika mam przypiąć i jaką temperaturę nastawić na tym sterowniku ?

lukasz90g
02-06-2014, 20:35
Witam planuję samodzielnie zrobić ogrzewanie podłogowe na piętrze tzn,łazienka i kuchnia razem jakieś 15 m2.
Pod łazienką mam kotłownie a w niej kocioł węglowy.
Mam pytanie ponieważ nieche bawic sie w rozdzielacze itp bo planuję zrobić wszystko z jednej petli oczywiscie nie przekroczy ona 100m.
W kotłowni poniżej mam wpalone zawory na zasilaniu i na powrocie z myślą własnie o tej podłogówce.

Jak rozwiązac i ugryżć ten temat jaki zawór (RTL)? Co z odpowietrzeniem obiegu ? skoro wszystkie wejscia wyjscia są ponieżej ? Proszę o pomoc

Dodam że jest to tylko i wyłącznie pion dla samej podłogi wpalony do grubych rur !

Witam jak sprawa się ma co do odpowietrzenia układu ?

gentoonx
02-06-2014, 21:19
no tylko gdzie tą sondę sterownika mam przypiąć i jaką temperaturę nastawić na tym sterowniku ?

abstrahując od tego, że ten sterownik do podłogówki się nie nadaje za bardzo - na powrocie

aleksus
07-06-2014, 21:42
Witam,
będę robił podłogówkę na poddaszu i mam pytanka,
czy dajecie folię pod styropian na poddaszu
czym zaizolować kanał płaski rozprowadzający ciepłe powietrzne z kominka tak aby nie zabierał mi za dużo z grubości wylewki?

EdiM
29-06-2014, 18:37
Witam
Rozprowadzam PEXa do podłogówki. Wiem, że powinno się unikać łączenia rurki w posadzce. Dlatego wymyśliłem, że jeden z obwodów połączę w rozdzielni (akurat tak pasuje). Czy można tak zrobić? Moja obawa jest o to, czy odcinek pętli na połączeniu, który będzie pewnie powyżej odpowietrznika powrotu nie będzie miał tendencji do zapowietrzania. Proszę o opinie.

Pozdrawiam
EdiM

fenix2
30-06-2014, 06:04
Witam
Rozprowadzam PEXa do podłogówki. Wiem, że powinno się unikać łączenia rurki w posadzce. Dlatego wymyśliłem, że jeden z obwodów połączę w rozdzielni (akurat tak pasuje). Czy można tak zrobić? Moja obawa jest o to, czy odcinek pętli na połączeniu, który będzie pewnie powyżej odpowietrznika powrotu nie będzie miał tendencji do zapowietrzania. Proszę o opinie.

Pozdrawiam
EdiM


Jest ryzyko że będzie się zapowietrzała. Pętle powinny być poniżej rozdzielacza. A dlaczego nie możesz dać w jednym kawałku? PEX jest w krążkach i po 200m.

fenix2
30-06-2014, 06:05
Witam,
będę robił podłogówkę na poddaszu i mam pytanka,
czy dajecie folię pod styropian na poddaszu
czym zaizolować kanał płaski rozprowadzający ciepłe powietrzne z kominka tak aby nie zabierał mi za dużo z grubości wylewki?

Daj folię.

autorus
30-06-2014, 06:37
Dokładnie , mam same kawałki po 200m.

EdiM
30-06-2014, 07:21
Oczywiście miałem w kawałkach po 200m. Akurat jak zostało ok 64 m nie wystarczyło na ten obwód i tyle, mimo, że starałem się go skrócić. Właściwie mogę spróbować zrobić połączenie poniżej dolnej listwy rozdzielacza, czy to coś zmieni?. W każdym razie będzie pętelka wystająca ponad poziom pętli głównej około 20cm.

autorus
30-06-2014, 07:34
Ja bym na jednej pętli nie oszczędzał i dokupił te 100m. To raptem 250zł.

Po***ni
30-06-2014, 22:19
Instalatorzy czy poprawnym połączeniem 2 rozdzielaczy, jest puszczenie oddzielnych obwodów (zasilanie, powrót) pex 25 do każdego rozdzielacza? Może lepiej puścić z kotłowni do 1 rozdzielacza pex 32 a do 2 rozdzielacza pez 25 ?

gentoonx
30-06-2014, 23:30
Instalatorzy czy poprawnym połączeniem 2 rozdzielaczy, jest puszczenie oddzielnych obwodów (zasilanie, powrót) pex 25 do każdego rozdzielacza? Może lepiej puścić z kotłowni do 1 rozdzielacza pex 32 a do 2 rozdzielacza pez 25 ?

Policz przepływy, spadek ciśnienia na najdłuższym obiegu i samo wyjdzie

Po***ni
01-07-2014, 05:56
Jak bym miał policzoną instalację to bym nie pytał się. Z racji "tempa" budowy nie wykonałem takowych obliczeń. Może jakaś wskazówka, podpowiedź, wzory?

powell
01-07-2014, 07:40
A to ja się pochwalę, w niedzielę skończyliśmy z żoną własnoręczne kładzenie podłogówki. Poszło bardzo dobrze, dużo więcej czasu i energii poświęciliśmy na układanie styropianu. Same rury to już właściwie przyjemność. Miałem fajny układ z hydraulikiem, który pożyczył mi wszystkie potrzebne narzędzia, między innymi zgrzewarkę do rur PP, zaciskarkę (robiłem również instalację wody użytkowej) oraz nożyce i kalibratory do pexów.
Jutro zalewanie posadzki :)
Jeśli ktoś jeszcze się waha, czy robić samemu, zachęcam. O ile nie masz dwóch lewych rąk, dasz radę, chociaż układanie styropianu na nie do końca równej podłodze nie jest tak proste i szybkie, jak może się wydawać. My robiliśmy to przez ok. 3 tygodnie, po pracy. Wracaliśmy cali obsypani białymi kulkami styropianu :D

Edit:
Mam trochę czasu, więc napiszę jeszcze trochę konkretów, dla tych, co dopiero zaczynają.
Zwoje rur 200m są dość łatwe do opanowania, niestety zdarzają się duże odpady. Ale i tak cieszę się, że nie kupiłem jednego krążka 600m, bo to by był chyba dramat z noszeniem i odwijaniem.
Po pewnym czasie wypracowaliśmy następującą metodę układania: zwój na środek pomieszczenia, kładziemy go na płasko, następnie jedna osoba kręci zwojem a druga układa "zgrubnie" rurę tam, gdzie ma przebiegać. Potem jedziemy wzdłuż drogi układania, prostujemy rurę i przypinamy spinkami. Ogólnie błędem jest "toczenie" zwoju rury po ścieżce, gdzie rura ma być umocowana ! Wtedy rura ma największą tendencję do "wstawania".
Nie robiliśmy żadnych projektów szczegółowych dot. ułożenia rur. Nie liczyliśmy nawet szerokości pomieszczenia itp - po prostu jak spiralka dochodziła do środka, w odpowiednim momencie robiliśmy nawrót. Jeśli okazywało się, że odstępy były gdzieś za duże, robiliśmy z rury "falkę", żeby uśrednić nagrzanie posadzki (np. zostało nam 25cm zamiast 20cm pomiędzy rurami, więc przez ten odcinek prowadziliśmy rurę na dwudziestym centymetrze, ale wyginaliśmy ją w sinusoidę sięgającą do dwudziestego piątego centymetra).
Listwy-uchwyty do rur podłogowych, zachwalane tutaj okazały się właściwie niepotrzebne. Posadzkarz uprzedził nas, że jeśli nie będzie wystarczającej ilości spinek przytrzymujących rury, to sam je wbije. Wystarczająco, to znaczy mniej więcej co 30cm. Dawaliśmy trochę rzadziej i faktycznie przed wylaniem anhydrytu powbijali jeszcze całe pudełko spinek. Generalnie doszedłem do wniosku, że niebezpieczeństwo "wstawania" rur podłogówki jest poważniejsze niż wyimaginowany problem "zawilgocenia" styropianu od wylewanej posadzki, więc pogodziłem się z tym dość łatwo. Spinki, owszem, dziurawią folię, ale nawet anhydryt nie przeciśnie się zbytnio przez te dziurki, za to mamy porządnie zamocowane rury i po wyschnięciu posadzki nie okaże się, że miejscami rury widać na powierzchni :eek: .......

fenix2
03-07-2014, 09:08
powell spinki wbijałeś ręcznie czy miałeś ta maszynkę?? Bo będę układał sam i nie wiem czy inwestować.

fenix2
03-07-2014, 09:12
Instalatorzy czy poprawnym połączeniem 2 rozdzielaczy, jest puszczenie oddzielnych obwodów (zasilanie, powrót) pex 25 do każdego rozdzielacza? Może lepiej puścić z kotłowni do 1 rozdzielacza pex 32 a do 2 rozdzielacza pez 25 ?

Oba rozwiązania wydają się poprawne. Jednak podajesz za mało szczegółów jak ilość pętli ich długości, powierzania ogrzewania podłogowego itp.
Przy standardowej powierzchni do 200m2 powinno być OK.

powell
03-07-2014, 09:32
Spinki wbijałem ręcznie, miałem założone rękawice i nie było problemu.
A propos spinek - znalazłem dwa rodzaje - 40mm i 50mm, te krótsze znacznie gorzej trzymały się styropianu, lepiej kupić 50mm.

Po***ni
03-07-2014, 11:26
Oba rozwiązania wydają się poprawne. Jednak podajesz za mało szczegółów jak ilość pętli ich długości, powierzania ogrzewania podłogowego itp.
Przy standardowej powierzchni do 200m2 powinno być OK.
2 rozdzielacze po 12 obwodów (w tym 3 drabinki), powierzchnia ok 230 m2, pętle po ok 60 m.

Damian85
03-07-2014, 21:21
witam
Czy ktoś już robił ogrzewanie podłogowe metodą suchą??
Czego użyliście jako konstrukcji dla paneli podłogowych (suchy jastrych) płyt OSB, k-g czy farmacell ??

piotrszym80
04-07-2014, 15:43
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Przeczytałem pierwsze i ostatnie 15 stron więc moja wiedza jest uboga. Niestety ostatnio czytałem 520 stron o buforach i czasu mi brak.
Chcę w remontowanym domu 110 m2 zrobić na parterze 55m2 ogrzewanie podłogowe, a na poddaszu zrobić ogrzewanie ścienne (prawdopodobnie też alupex 16).
Dom jest przed kompletną ociepleniem. W domu będzie kocioł na drewno z buforem by Adam_mk.
Czy ktoś ma doświadczenie w tego typu mixach?
Czy ktoś instalował ogrzewanie ścienne jako jedyne źródło ciepła w pokojach?
System taki wybrałem z kilku powodów.
- te same temperatury parter, poddasze
- podłoga drewniana której nie chcę ruszać
- popękane tynki na ścianach szczytowych, tam ma być ogrzewanie ścienne.

Pozdrawiam

fenix2
04-07-2014, 18:07
Ogrzewanie ścienne jest z powodzeniem stosowane od jakiegoś czasu więc jeżeli jest zrobione poprawnie to będzie działać.
Bufor ma gromadzić energię i jej nadmiar w przypadku palenia drewnem więc wszystko OK.
"- te same temperatury parter, poddasze" co to znaczy?

fenix2
04-07-2014, 18:09
2 rozdzielacze po 12 obwodów (w tym 3 drabinki), powierzchnia ok 230 m2, pętle po ok 60 m.


Ja bym dał do każdego rozdzielacza PEX 32.

piotrszym80
04-07-2014, 21:36
Chodzi mi o jeden mieszacz temperatury na ogrzewanie podłogowo - ścienne

cieszynianka
04-07-2014, 22:46
Czy ktoś instalował ogrzewanie ścienne jako jedyne źródło ciepła w pokojach?
Pozdrawiam
W pokojach na poddaszu mamy tylko ścienne. Jest szybsze niż podłogówka. Chodzi na tej samej temperaturze.

EdiM
09-07-2014, 08:15
Witam
Rozprowadzam PEXa do podłogówki. Wiem, że powinno się unikać łączenia rurki w posadzce. Dlatego wymyśliłem, że jeden z obwodów połączę w rozdzielni (akurat tak pasuje). Czy można tak zrobić? Moja obawa jest o to, czy odcinek pętli na połączeniu, który będzie pewnie powyżej odpowietrznika powrotu nie będzie miał tendencji do zapowietrzania.


Jednak dałem rozszerzenie rozdzielacza o kolejne 2 obwody i teraz jeden z obwodów będzie bardzo krótki - 18m. Ale to chyba żaden problem. Ograniczy się przepływ.

Chciałem za pytać jeszcze o jedną sprawę. Po przeczytaniu wielu postów doszedłem do wniosku, że nie ma potrzeby robić obiegu zamkniętego dla podłogówki. Proszę o opinie.

gentoonx
09-07-2014, 20:49
nie rób, po prostu wlewaj wodę w podłogówke i wylewaj za okno :lol2:

...

chyba że miałeś na myśli "układ zamknięty", aaaa to zmienia postać rzeczy. Jak kocioł masz stałopalny to nie koniecznie rób zamknięty - zaoszczędzisz parę złotych

Tomaszs131
13-07-2014, 18:45
Moglibyscie mi powiedziec co to jest za ustrojstwo?
http://images51.fotosik.pl/418/193b2721c5917863gen.jpg

fenix2
15-07-2014, 06:48
Moglibyscie mi powiedziec co to jest za ustrojstwo?
http://images51.fotosik.pl/418/193b2721c5917863gen.jpg

Może jakiś wymiennik.

gentoonx
15-07-2014, 09:09
zdjąć otulinkę i obejrzeć sobie

stawiam dolary przeciwko orzechom, że "to takie coś, z takim czymś, ale bez takiego czegoś" :)

Tomaszs131
15-07-2014, 10:05
Wlasnie sie dowiedzialem- jest to bufor do podlogowki.Jedyne 1300 zl:lol2:. Dla mnie zbedny wydatek I nie potrzebne ustrojstwo
w kotlowni. Wspominalem juz wczesniej instalatorowi, ze czegos takiego nie potrzebuje.
Ludzie to potrafia byc uparci w forsowaniu swoich racji.
Wedlug zapewnien bufor ma zniknac po badaniu szczelnoscI.
Dla fachowca nie ma zadnego problemu, inny inwestor juz czeka na takie rozwiazanie.

fenix2
15-07-2014, 10:51
To chyba jest buforek a nie bufor.

Liwko
15-07-2014, 11:41
Bufor??? :o

Tomaszs131
15-07-2014, 14:27
To chyba jest buforek a nie bufor.
Racja buforek, przez wykonawce okreslony jako buforek stu litrowy.
No ja tych litrow tu nie widze.
Liwko, tez jestem zdziwiony. Najwazniejsze, ze zniknie z mojej kotlowni.

plusfoto
15-07-2014, 14:34
Taka ładna skrzyneczka a ty chcesz się jej pozbyć;)

gentoonx
15-07-2014, 20:25
czyli dobrze pisałem:
"takie coś, z takim czymś, ale bez takiego czegoś"="buforek, z otulinką, kompletnie bez sensu"

prędzej jakiś taki mały kompaktowy węzeł cieplny, ale gdzie on tam te 100ltr zmieścił? pewnie WinRar'em upakował :lol2:

maciejzi
03-08-2014, 10:01
Witam wszystkich :-)

Mam położone miesiąc temu wylewki. Wykonawca w drzwiach ponacinał wylewkę, teraz te szczeliny się rozeszły do ok. 1-2 mm.

Nagle mnie olśniło, że nie założyłem na rury PEX odcinków peszli (rur karbowanych) przy przejściach przez drzwi...

Wykonawca wylewki mówi, żeby wcisnąć w szczeliny silikon. Czy to załatwi sprawę, czy też można zrobić coś jeszcze? No i czy na pewno będzie w tym miejscu ciekło? Pytam, bo widzę na forum że chyba część ludzi nie zakłada peszli na rury w przejściu przez drzwi...

:confused:

cruz
04-08-2014, 10:36
Witam wszystkich :-)

Mam położone miesiąc temu wylewki. Wykonawca w drzwiach ponacinał wylewkę, teraz te szczeliny się rozeszły do ok. 1-2 mm.

Nagle mnie olśniło, że nie założyłem na rury PEX odcinków peszli (rur karbowanych) przy przejściach przez drzwi...

Wykonawca wylewki mówi, żeby wcisnąć w szczeliny silikon. Czy to załatwi sprawę, czy też można zrobić coś jeszcze? No i czy na pewno będzie w tym miejscu ciekło? Pytam, bo widzę na forum że chyba część ludzi nie zakłada peszli na rury w przejściu przez drzwi...

:confused:

PEX ma jakąś elastyczność która może zrekompensować ten błąd. Więc może może być dobrze czas dłuższy lub dość szybko zacząć cieknąć. Naprawa tego to zrobienie podłogówki i wylewki od nowa silikon tu pomoże jak umarłemu kadzidło. Mona też z tym mieszkać ale potem wydatki będą większe tylko że nikt nie zagwarantuje daty przecieku.

Foczki
04-08-2014, 11:16
cruz - co Ty doradzasz?
Wystarczy ostrożnie odkuć przejście plus 20 cm na każdą stronę, założyć peszle i zalać ponownie wydłubaną dziurę. Lepiej teraz niż później. Silikon absolutnie nic nie da. A czy pęknie czy nie zależy od elastyczności i równeiż od kierunku ruchów, wzdłużny plus poprzeczny, a czasem i w wyniku błędów dochodzi również pionowy.

cruz
04-08-2014, 11:58
cruz - co Ty doradzasz?
Wystarczy ostrożnie odkuć przejście plus 20 cm na każdą stronę, założyć peszle i zalać ponownie wydłubaną dziu.

Właśnie że tak doradzam bo tu nie ma dobrego rozwiązania tej sytuacji. Kucie może spowodować uszkodzenie PEXa, ale nie musi.

maciejzi
04-08-2014, 12:26
PEX ma jakąś elastyczność która może zrekompensować ten błąd. Więc może może być dobrze czas dłuższy lub dość szybko zacząć cieknąć. Naprawa tego to zrobienie podłogówki i wylewki od nowa silikon tu pomoże jak umarłemu kadzidło. Mona też z tym mieszkać ale potem wydatki będą większe tylko że nikt nie zagwarantuje daty przecieku.

Dzięki za odpowiedź.
Przejścia przez ściany, od rozdzielaczy i między podziałem płyt w salonie mam w peszlach na szczęście.

Na odcinku pokój+przedpokój wylewka rozszerzy się o 0,5mm przy najwyższej temperaturze (wg rozszerzalności termicznej betonu). Może rura wytrzyma takie naprężenia. Jak nie to będę kuł w drzwiach i zakładał złączki zaprasowane i odcinki w peszlach.

Pocieszam się tym, że wykonawca naciął tylko wierzchnią warstwę wylewki, żeby powstała kontrolowana rysa skurczowa, gdyż wierzchnia warstwa szybciej wiąże i się kurczy. Myślę, że rysa nie jest na całą głębokość wylewki i efektywnie cała wylewka pracuje jako jedna płyta. Tak przynajmniej sądzę, nie wiem czy to się zgadza z rzeczywistością?

grzes124
15-08-2014, 12:32
Drogie Panie i drodzy Panowie :)
Mam pytanie dotyczące ogrzewania wodnego w płycie fundamentowej.
Czy jest sens dzielić ogrzewanie na strefy o różnych temperaturach, i czy w ogóle jest to możliwe do uzyskania (różne temp w pomieszczeniach) przy płycie która jest praktycznie monolitem?
W przypadku podłogówki na dodatkowej wylewce ma to większy sens, ale jak jest w przypadku rurek w płycie?

Z wyliczeń OZC, przy 22 st wew. i -20 st zew, mam projektowe obciążenie cieplne wysokości 22W/m2.
Wynika z tego, że nawet przy parkiecie i zasilaniu 35st wystarczy rozstaw 30cm.

gentoonx
15-08-2014, 12:50
a po co różnicować temp pomieszczeń przy takim obciążeniu? żeby rocznie spróbować zaoszczędzić 30zł?

Nie ma sensu według mnie, ale zawsze możesz zdławić przepływ tam gzie chcesz mniej. Zawsze możesz założyć termostaty pomieszczeń z siłownikami na rozdzielaczu

Wybór jest Twój

grzes124
15-08-2014, 13:06
Nie nie, w żadne sterownie poszczególnymi pokojami ala TB nie chcę się bawić ;). Z resztą w przypadku rurek w płycie fundamentowej raczej i tak by się średnio udało.

Jeszcze jedno pytanie.
Na poddaszu z użytkowych pomieszczeń mam tylko antresolę. Czy pętlę do jej ogrzewania mogę zasilić z tego samego rozdzielacza co pętlę w płycie?

asolt
15-08-2014, 14:10
a po co różnicować temp pomieszczeń przy takim obciążeniu? żeby rocznie spróbować zaoszczędzić 30zł?

Nie ma sensu według mnie, ale zawsze możesz zdławić przepływ tam gzie chcesz mniej. Zawsze możesz założyć termostaty pomieszczeń z siłownikami na rozdzielaczu

Wybór jest Twój

Jezeli rurki bedą blisko powierzchni płyty to sterowac mozna, R&K ma tak zrobiono, co prawda kable, ale sterowanie pomieszczeniowe i musie to sprawdza, dalczego by nie miało i w tym przypadku. Jezeli rurki będą głebiej to takie sterowanie da mniejsze efekty.

grzes124
15-08-2014, 14:35
Rurki planuje dać w połowie grubości płyty.
Na sterowaniu generalnie za bardzo mi nie zależy.
W całym domu poza wiatrołapem, toaletą i łazienką planuje parkiet. W wiatrołapie, toalecie i łazience będzie wylewka przemysłowa, lub posadzka żywiczna, ewentualnie płytki, więc strumień cieplny oddawany do tych pomieszczeń będzie prawie 70% większy przy tym samym rozstawie. Ewentualnie zagęszczę w łazience o 5cm.

grzes124
15-08-2014, 17:23
W katalogu ROTH'a jest napisane, że prędkość przepływu wody w rurach powinna się mieścić w zakresie od 0,1 do 0,5 m/s.
Czy tej dolnej granicy się trzeba trzymać, bo z tego co widzę w wyliczeniach SDG czy CO nieraz mam 0.05m/s?

grzes124
16-08-2014, 15:35
Zmagań z projektem podłogówki ciąg dalszy.
Toaleta sąsiaduje tylko z pom. ogrzewanymi i ma pow. ok 3.5m2 przez co ma baaardzo małe zapotrzebowanie na ogrzewanie, niecałe 7W/m2.
Pytanie czy w ogóle tam prowadzić tranzytowe rurki od pętli?
Jeśli nie puszczę tam żadnych rurek boję się, że posadzka będzie nieprzyjemnie zimna.

gentoonx
16-08-2014, 18:57
Jeszcze jedno pytanie.
Na poddaszu z użytkowych pomieszczeń mam tylko antresolę. Czy pętlę do jej ogrzewania mogę zasilić z tego samego rozdzielacza co pętlę w płycie?

Będzie trudno odpowietrzyć, ale jest wykonalne

grzes124
16-08-2014, 20:47
Będzie trudno odpowietrzyć, ale jest wykonalne

Lepiej osobny rozdzielacz?
Na dwie pętlę trochę szkoda kasy na dodatkowy rozdzielacz, ale jeśli tak będzie bezpieczniej, to tak pewnie zrobię..

laskim
17-08-2014, 21:55
Jak to jest z tymi długościami rur do podłogówki. Zleciłem wykonanie projektu podłogówki (w tym też ozc) wg którego długość rurki 16x2.0 w jednym z obiegów ma 153m długości i jest to najbardziej oddalona sypialnia od rozdzielacza. Wszędzie piszą żeby nie przekraczać 100m.. nie wiem co o tym myśleć?
Drugie pytanie zupełnie laickie. Mam dwie sypialnie o podobnej powierzchni. W jednej rurki są gęsto w drugiej zdecydowanie rzadziej. Rozumiem że chodzi o przenikanie ciepła przez ścian i sąsiedztwo np. łazienki?

asolt
17-08-2014, 22:19
Jak to jest z tymi długościami rur do podłogówki. Zleciłem wykonanie projektu podłogówki (w tym też ozc) wg którego długość rurki 16x2.0 w jednym z obiegów ma 153m długości i jest to najbardziej oddalona sypialnia od rozdzielacza. Wszędzie piszą żeby nie przekraczać 100m.. nie wiem co o tym myśleć?
Drugie pytanie zupełnie laickie. Mam dwie sypialnie o podobnej powierzchni. W jednej rurki są gęsto w drugiej zdecydowanie rzadziej. Rozumiem że chodzi o przenikanie ciepła przez ścian i sąsiedztwo np. łazienki?

Masz o czym myslec, 153 m to duzo za duzo, jezeli dobiegi sa za długe trzeba rozwazyc dodatkowy rozdzielacz blizej. Jezeli chodzi o rozstaw rur to jest on uzalezniony od strat w poszczegolnych pomieszczniach, jezeli te straty sie róznią znacznie na m2 to i rozstawy będą sie rózniły

laskim
17-08-2014, 23:02
Dobieg 36,5m. Pętla 116,5m (sypialnia z garderobą). Długości są różne (35, 102, 76, 109, 103, 64, 53, 108 i właśnie 153..) Co też mnie zastanawia czy da rade to później wyregulować? Póki co nic jeszcze nie zamawiałem a nie chciałbym popełnić błędu.

asolt
18-08-2014, 07:19
Dobieg 36,5m. Pętla 116,5m (sypialnia z garderobą). Długości są różne (35, 102, 76, 109, 103, 64, 53, 108 i właśnie 153..) Co też mnie zastanawia czy da rade to później wyregulować? Póki co nic jeszcze nie zamawiałem a nie chciałbym popełnić błędu.

Będzie potrzebna pompa obiegowa o duzej wysokosci podnoszonia, bedzie zwiekszony pobór energii. Ja bym taki projekt odrzucił i kazał przeprojektować. Skoro jeszcze nic nie zamówione to nic nie szkodzi zaprojektowac powtórnie, ja bym sprawdził obliczenia ozc do tego projektu. To ze są w nim błedy to widac, jak sa wykonane obliczenia ozc tego nie wiadomo.

grzes124
20-08-2014, 11:44
Po przemyśleniu tematu ogrzewania podłogowego oraz zabawy z purmo co i sdg, powstała pierwsza wersja podłogówki.
275846
Kolorem niebieskim zaznaczona rurka podłogowa w otulinie/izolacji.

Parametry podłogówki dobrałem na podstawie OZC od asolta.
Zapotrzebowanie na ogrzewanie oscyluje w okolicach 25kWh/(m2rok)
Największe starty występują w salonie (duże okno), ok. 27W/m2 przy temp wew 20stC i zew. -20stC

Wyszło 9 pętli o długościach od 50m do 75m, razem ok 570m rurki. Rozstaw 25cm. Większe zagęszczenie 20cm tylko w łazience.
Ponieważ toaleta ma bardzo małe straty ogrzewam ją tylko powrotami z pętli. Pytanie, czy to słuszne podejście?
Jak wspominałem wcześniej wszędzie bezie panele/parkiet, oprócz wiatrołapu, pralni, łazienki i toalety gdzie będą płytki/posadzka przemysłowa.

Porównując wyniki z Purmo CO i Purmo SDG wychodzi mi, że dla tych samych parametrów wejściowych Purmo SDG wylicza delikatnie większy strumień cieplny.
Wg Purmo SDG wystarczy dla mojej instalacji zasilanie o temp 33st, wg Purmo CO potrzeba zasilania o temp 35st.
Kiedyś, chyba mpoplaw, pisał, że SDG sporo przewymiarowuje. Może się ktoś to tego odniesie?

Zastanawiam się jeszcze nad kuchnią. Z jednej strony nie ma sensu pod meblami układać rurek, z drugiej strony tak jest bezpieczniej jeśli miałaby się w przyszłości zmienić jej aranżacja. Jakieś rady?

Wszelka krytyka mile widziana.
Jeśli widzicie jakieś rażące błędy to piszcie.

grzes124
21-08-2014, 09:53
Cisza nastała...
Jest aż tak źle, że szkoda słów, czy brak słów, bo nie ma się do czego przyczepić? ;)

Arturo72
21-08-2014, 10:14
Cisza nastała...
Jest aż tak źle, że szkoda słów, czy brak słów, bo nie ma się do czego przyczepić? ;)
Czym będziesz grzal ?Jeśli prądem to sądzę że w dwóch taryfach,czy przewidziales że przez ok.10h musisz zaopatrzyć dom w ilość energii na24h ?
Jeśli pompą ciepła,teraz czy kiedyś,brałeś pod uwage,że przez te 10h przy tych rozstawach musisz podnieść temp.zasilania a to będzie wiązało się ze spadkiem sprawności pompy ?
No chyba,że projekt od razu przewiduje grzanie dwutaryfowe.

grzes124
21-08-2014, 10:25
Tak, ogrzewanie przewiduje dwutaryfowe.
Ogrzewanie w płycie.
Podłogówkę będzie napędzał wodny bufor ciepła.
Bufor ciepła zasilany grzałką, kominkiem, może pompą/panelami

Z danych z Purmo CO wynika, że zmniejszając rozstaw z 25cm do 15cm, zdołam obniżyć temp zasilania jedynie o 2 stopnie, więc cudów nie ma.

EDIT:
Dodatkowo trzeba brać pod uwagę, że są to obliczenia dla mocno skrajnych warunków nie uwzględniających zysków.

emmer
21-08-2014, 11:00
ja ze swojego przykładu moge Ci podpowiedzieć na temat pętli pod meblami w kuchni: był projekt mebli, monterzy c.o wzięli to pod uwagę i pod nimi nie mam podłogówki. małżonce nie spodobała się jedna ostatnia szafeczka i z niej zrezygnowaliśmy. teraz mam taki kwadracik 40x40 cm nieogrzewany co czuć pod stopami w sezonie grzewczym. jak podłoga się dobrze rozgrzeje w mroźniejsze dni to jest to mniej odczuwalne ale różnica temperatur napewno jest. teraz napewno bym leciał z pętlą po całości.

Liwko
21-08-2014, 11:16
teraz napewno bym leciał z pętlą po całości.

Ja dałem wszędzie, nawet pod lodówką :)

grzes124
21-08-2014, 11:17
Dzięki emmer, też skłaniam się ku opcji równomiernego rozmieszczenia. Głównie z powodów, o których właśnie napisałeś ;)

EDIT:
Męczy mnie jedynie ta toaleta.
Jeśli będę grzał samymi powrotami, to pewnie podłoga będzie wyczuwalnie chłodniejsza.
Z drugiej strony nie chciałbym jej przegrzewać.

asolt
21-08-2014, 11:32
Tak, ogrzewanie przewiduje dwutaryfowe.
Ogrzewanie w płycie.
Podłogówkę będzie napędzał wodny bufor ciepła.
Bufor ciepła zasilany grzałką, kominkiem, może pompą/panelami

Z danych z Purmo CO wynika, że zmniejszając rozstaw z 25cm do 15cm, zdołam obniżyć temp zasilania jedynie o 2 stopnie, więc cudów nie ma.

EDIT:
Dodatkowo trzeba brać pod uwagę, że są to obliczenia dla mocno skrajnych warunków nie uwzględniających zysków.

Obliczenia ozc obejmują zyski bytowe, co prawda usrednione ale jednak

grzes124
21-08-2014, 11:46
Obliczenia ozc obejmują zyski bytowe, co prawda usrednione ale jednak

Do projektowania pętli brałem pod uwagę "całkowitą projektową stratę ciepła" dla konkretnego pomieszczenia.
Tam też są uwzględnione zyski?

Liwko
21-08-2014, 11:50
EDIT:
Męczy mnie jedynie ta toaleta.
Jeśli będę grzał samymi powrotami, to pewnie podłoga będzie wyczuwalnie chłodniejsza.
Z drugiej strony nie chciałbym jej przegrzewać.

Gorzej z brakiem regulacji. Co będzie jak będzie za zimno/ciepło? Ja bym zrobił osobną pętle idącą przez drabinkę w podłogę toalety. Bardzo łatwo byś to wyregulował.

grzes124
21-08-2014, 11:59
Asolt tak na szybko jeszcze sprawdziłem i ustawiłem sporo większe zystki, tak że dom jeśli chodzi o zapotrzebowanie na ogrzewanie stał się pasywny ;)
Natomiast projektowe obciążenie cieplne budynku, jak i całkowite starty na poszczególne pomieszczenia wg których projektowałem pętle ani drgnęły.

grzes124
21-08-2014, 12:08
Gorzej z brakiem regulacji. Co będzie jak będzie za zimno/ciepło? Ja bym zrobił osobną pętle idącą przez drabinkę w podłogę toalety. Bardzo łatwo byś to wyregulował.

Ta toaleta ma całkowitych start raptem 7W/m2. Zimno w niej nie będzie nawet jak nie puszczę tam żadnych rurek. To nie jest łazienka, aby potrzebna była wyższa temp do komfortu.

W domu w którym mieszkam obecnie (nie energooszczędnym) też mam małą toaletę, która nie jest w ogóle ogrzewana, a zimno w niej nie jest, więc się nie boje.

Liwko
21-08-2014, 12:12
No może i tak. Jak będzie za zimno to dwa razy pierniesz i będzie po problemie :)

asolt
21-08-2014, 12:38
Do projektowania pętli brałem pod uwagę "całkowitą projektową stratę ciepła" dla konkretnego pomieszczenia.
Tam też są uwzględnione zyski?

Mówiąc szczerze nie wiem, nie znam algorytmu audytora musze sie dowiedzieć u zrodła.

asolt
21-08-2014, 12:40
Asolt tak na szybko jeszcze sprawdziłem i ustawiłem sporo większe zystki, tak że dom jeśli chodzi o zapotrzebowanie na ogrzewanie stał się pasywny ;)
Natomiast projektowe obciążenie cieplne budynku, jak i całkowite starty na poszczególne pomieszczenia wg których projektowałem pętle ani drgnęły.

Nie wszystkie zyski są stałe w czasie, opcja ze ich nie ma jest bezpieczna i z zapasem do obliczen, zawsze trzeba wziac najgorszy wariant

grzes124
21-08-2014, 12:45
Nie wszystkie zyski są stałe w czasie, opcja ze ich nie ma jest bezpieczna i z zapasem do obliczen, zawsze trzeba wziac najgorszy wariant

Jasne, zgadzam się w 100%.
Chyba sam ostatnio pisałeś, że zyski mają wpływ na zapotrzebowanie na ogrzewanie, a nie na obciążenie cieplne.
Dlatego duże okna zmniejszają zapotrzebowanie, ale zwiększają obciążenie.

Jeśli coś pokręciłem to mnie popraw ;)

Dlatego też, przy projektowaniu podłogówki patrzyłem na całkowite straty a nie na zapotrzebowanie na ogrzewanie.

asolt
21-08-2014, 13:27
Tak własnie jest

cruz
21-08-2014, 21:50
Ja dałem wszędzie, nawet pod lodówką :)

Też tak mam. Bo lodówka jest dziś tu a za 5 lat to równie dobrze może być gdzie indziej. A kuchnia była niby zaprojektowana na idealnie a po zmontowaniu okazało się, że trzeba dokupić jeszcze szafkę (niektórzy pewnie kazali by kuć podłogówkę i przestawiać rurki).
Nie przemawia do mnie stwierdzenie, że ogrzewanie pod szafkami to strata. Bo jak strata to gdzie te ciepło poleci?

Liwko
22-08-2014, 06:21
Nie przemawia do mnie stwierdzenie, że ogrzewanie pod szafkami to strata. Bo jak strata to gdzie te ciepło poleci?

Przy wodnej odda gdzie indziej, przy kablach będzie gorzej.

piotrek0m
22-08-2014, 07:23
Czy rozdzielacz podłogówki można umieścić w pokoju? Będzie on bez pompy? Czy nie będzie słychać szumu? Rozdzielacz natynkowy będzie znajdował się docelowo w zabudowanej szafie... więc nie będzie widoczny...

asolt
22-08-2014, 07:27
Czy rozdzielacz podłogówki można umieścić w pokoju? Będzie on bez pompy? Czy nie będzie słychać szumu? Rozdzielacz natynkowy będzie znajdował się docelowo w zabudowanej szafie... więc nie będzie widoczny...

Mozna. Nie bedzie szumiało, szafa zabudowana to wygłuszy.

imrahil
23-08-2014, 16:03
mam dwa pytanie. po pierwsze - czy i jaki preparat dodać do wody w instalacji ogrzewania podłogowego?

drugie - wygrzewanie podłogówki. wylewki i tynki zrobione w marcu, pierwsze podłogi planuję pod koniec grudnia. ma sens jakieś wygrzewanie? ściany zostały ocieplone w maju, strop właśnie jest izolowany. do grudnia w domu będzie utrzymywana temperatura około 15*C i działać wentylacja mechaniczna.

asolt
23-08-2014, 18:18
mam dwa pytanie. po pierwsze - czy i jaki preparat dodać do wody w instalacji ogrzewania podłogowego?

drugie - wygrzewanie podłogówki. wylewki i tynki zrobione w marcu, pierwsze podłogi planuję pod koniec grudnia. ma sens jakieś wygrzewanie? ściany zostały ocieplone w maju, strop właśnie jest izolowany. do grudnia w domu będzie utrzymywana temperatura około 15*C i działać wentylacja mechaniczna.

ad1 nie ma takiej potrzeby
ad2 nie ma sensu, wystarczy utrzymywac niską temp. zasilania ok 23-25 oC przy przy układaniu płytek i paneli

imrahil
23-08-2014, 19:06
ad1 nie ma takiej potrzeby
ad2 nie ma sensu, wystarczy utrzymywac niską temp. zasilania ok 23-25 oC przy przy układaniu płytek i paneli

dzięki :)

1950
23-08-2014, 19:35
wygrzewanie podłogówki stosuje się przede wszystkim po to żeby zlikwidować naprężenia jakie są w płycie,
a nie po to żeby ją wysuszyć,
ale zrobisz jak zechcesz

piotrszym80
29-08-2014, 05:29
Witam,
ponownie wracam do tematu (przeczytałem pierwsze 15 stron oraz od 200strony) ogrzewania ściennego na piętrze oraz ogrzewania podłogowego na parterze.
Całość ma być sterowana za pomocą pogodówki która to reguluje temperaturę na mieszaczu zarówno dla podłogówki jak i na ściennego ogrzewania.
Obecnie przymierzam się do policzenia OZC i projektu.
Rozpatruję dwa rozwiązania.
1. rozdzielacz na piętrze i na parterze
2. rozdzielacz lub rozdzielacze na parterze.

Wolę drugie bo mam na parterze miejsce na to.
W jaki sposób będzie odpowietrzone ogrzewanie ścienne? W jaki sposób poradziliście sobie z tym problemem jeśli w ogóle on jest. Widziałem wmontowane odpowietrzniki w ścianach w najwyższym miejscu ale to ostateczność.
Jaki system użyliście do ściennego? Ja planuje to samo co na podłogę. Tynk cementowo- wapienny. Najpierw zarzutka, warstwa tynku aż do przykrycia rur siatka stalowa rapica i na to jeszcze warstwa 1,5 cm. Zarzutka wcześniej a dwie warstwy tynku mokre na mokre.

piotrszym80
29-08-2014, 05:36
Witam,
ponownie wracam do tematu (przeczytałem pierwsze 15 stron oraz od 200strony) ogrzewania ściennego na piętrze oraz ogrzewania podłogowego na parterze.
Całość ma być sterowana za pomocą pogodówki która to reguluje temperaturę na mieszaczu zarówno dla podłogówki jak i na ściennego ogrzewania.
Obecnie przymierzam się do policzenia OZC i projektu.
Rozpatruję dwa rozwiązania.
1. rozdzielacz na piętrze i na parterze
2. rozdzielacz lub rozdzielacze na parterze.

Wolę drugie bo mam na parterze miejsce na to.
W jaki sposób będzie odpowietrzone ogrzewanie ścienne? W jaki sposób poradziliście sobie z tym problemem jeśli w ogóle on jest. Widziałem wmontowane odpowietrzniki w ścianach w najwyższym miejscu ale to ostateczność.
Jaki system użyliście do ściennego? Ja planuje to samo co na podłogę. Tynk cementowo- wapienny. Najpierw zarzutka, warstwa tynku aż do przykrycia rur siatka stalowa rapica i na to jeszcze warstwa 1,5 cm. Zarzutka wcześniej a dwie warstwy tynku mokre na mokre.

piotrek0m
05-09-2014, 09:33
Pytanie o siatkę p-skurczową.
Czy bezwzględnie należy ją przerwać w miejscu nacinania dylatacji?

Na parterze największym pomieszczeniem będzie salon o wymiarach 8,5 m x 5,5 m. Na tej powierzchni będzie 5 pętli grzejnych. Czy wystarczy dylatacja tak jak na rysunku - czerwona, czy wskazana byłaby też z np. kuchnią - zielona ? No i czy siatkę bezwzględnie przerwać pod tą długą dylatacją?

278287

_olo_
09-09-2014, 17:14
Lepiej zastosować 2 pętle po ok 60m/pokój 15-16m2 z cieńszej rurki czy jedną ok 120m z grubszej - które rozwiązanie lepsze pod względem wydajności ogrzewania i minimalizacji mocy pompki (najlepiej, żeby jedna zapewniła poprawną pracę) przy założeniu, że będzie podgrzewane i tłoczone wody do ok 140-150m2 grzanych podłóg. Rozstaw myślę 10-15 cm wszędzie, to jeszcze muszę przeliczyć bo już zapomniałem dla jakich rozstawów wyszło mi to 120mb/16m2.

W pierwszym wariancie (pętle 60m) pętle wszystkie w przybliżeniu powinny wyjść podobnej długości - na sypialnie po 2, salon 4, małe pomieszczenia - kuchnia, łazienki po jednej, małe przedsionki są na tyle małe, że powrotów będzie tyle że się już pętle nie zmieszczą, w rozwiązaniu drugim - pętle w pokojach były by 2x dłuższe od tych w małych pomieszczeniach - czy są jakieś komplikacje z wyregulowaniem temp w takim układzie ?

Izolacja stropu żelbetowego - dawać czy nie ? O ile spadnie skuteczność grzania przy zastosowaniu rurek na folii bez styropianu ? O ile wzrośnie skuteczność chłodzenia pomieszczenia pod spodem w takich warunkach ? O ile wzrośnie akumulacyjność takiego rozwiązania do ogrzania/ochłodzenia - płyta 14+9 wylewki ?

Tomaszs131
09-09-2014, 17:38
Lepiej zastosować 2 pętle po ok 60m/pokój 15-16m2 z cieńszej rurki czy jedną ok 120m z grubszej - które rozwiązanie lepsze pod względem wydajności ogrzewania i minimalizacji mocy pompki (najlepiej, żeby jedna zapewniła poprawną pracę) przy założeniu, że będzie podgrzewane i tłoczone wody do ok 140-150m2 grzanych podłóg. Rozstaw myślę 10-15 cm wszędzie, to jeszcze muszę przeliczyć bo już zapomniałem dla jakich rozstawów wyszło mi to 120mb/16m2.

W pierwszym wariancie (pętle 60m) pętle wszystkie w przybliżeniu powinny wyjść podobnej długości - na sypialnie po 2, salon 4, małe pomieszczenia - kuchnia, łazienki po jednej, małe przedsionki są na tyle małe, że powrotów będzie tyle że się już pętle nie zmieszczą, w rozwiązaniu drugim - pętle w pokojach były by 2x dłuższe od tych w małych pomieszczeniach - czy są jakieś komplikacje z wyregulowaniem temp w takim układzie ?

Izolacja stropu żelbetowego - dawać czy nie ? O ile spadnie skuteczność grzania przy zastosowaniu rurek na folii bez styropianu ? O ile wzrośnie skuteczność chłodzenia pomieszczenia pod spodem w takich warunkach ? O ile wzrośnie akumulacyjność takiego rozwiązania do ogrzania/ochłodzenia - płyta 14+9 wylewki ?

Z tego co wiem petle nie moga przekraczac 100 mb dlugosci. Przy ogrzewaniu podlogowym petle powinny lezec na styro I foli alu.

autorus
09-09-2014, 17:49
oj tam od razu powinny. U mnie będzie na beton.

Tomaszs131
09-09-2014, 18:00
...ale pod betonem powinna byc izolacja na gruncie

karolek75
09-09-2014, 18:05
Z tego co wiem petle nie moga przekraczac 100 mb dlugosci. Przy ogrzewaniu podlogowym petle powinny lezec na styro I foli alu.

a co daje ta folia alu? Bez szczeliny powietrznej bedzie tylko rewelacyjna paroizolacja jesli jej nie podziurawisz.

autorus
09-09-2014, 18:12
...ale pod betonem powinna byc izolacja na gruncie

oczywiście

gentoonx
09-09-2014, 19:44
Lepiej zastosować 2 pętle po ok 60m/pokój 15-16m2 z cieńszej rurki czy jedną ok 120m z grubszej - które rozwiązanie lepsze pod względem wydajności ogrzewania i minimalizacji mocy pompki
...

to pierwsze

Kdens
14-09-2014, 10:54
Witam,

czy podłączał ktoś może obiegi do rozdzielaczy po wylaniu wylewek? bo chyba nie zdążę tego zrobić przed wylaniem. czy dużo więcej z tym zabawy? Osobiście wydaje mi się, że nie będzie dużo ciężej. Oczywiście zapas rury zostawiony

fotohobby
14-09-2014, 12:27
Dać się da, ale próby szczelności nie robisz ?
Warto też na czas wykonywania posadzki mieć instalację pod ciśnieniem, żeby ewentualne uszkodzenie wykryć od razu.

fotohobby
14-09-2014, 13:48
Kolektory słoneczne, to raczej domu nie ogrzeją.
Każde żródło bedzie dobre, pod warunkiem odpowiedniego wykonania instalacji.

pawel.
14-09-2014, 14:19
Dać się da, ale próby szczelności nie robisz ?
Warto też na czas wykonywania posadzki mieć instalację pod ciśnieniem, żeby ewentualne uszkodzenie wykryć od razu.

Ale robiąc instalacje rozdzielaczową bez połączeń w wylewce raczej wad nie powinno być, no chyba że jakimś cudem zrobisz dziurę w rurce...
Od jutra też zaczynam instalacje c.o. w swoim domu. Planuje zrobić na rozdzielaczu. Powiedzcie czy dobrze myślę, wszędzie pex al pex fi 16. czy może do grzejników większa rurka - dom parterowy.?? Piec będzie na paliwo stałe.

fotohobby
14-09-2014, 14:25
Ja nie. Ekipa od miksokręta.
Próbę szczelnosci zaleca chyba kazdy prodycent ogrzewania podłogowego.

cieszynianka
14-09-2014, 15:55
a z jakim sposobem ogrzewania najlepiej współpracuje ogrzewanie podłogowe??
węgiel, pellet, pompy ciepła, kolektory słoneczne?
Pompa ciepła, gaz :rolleyes:

pawel.
14-09-2014, 16:00
Czy ktoś mi wyjaśni czym różni się zaworek rozbieralny od nierozbieralnego przy rozdzielaczu.??

Liwko
15-09-2014, 08:11
Pierwszy można rozebrać, a drugiego nie :D

Tomaszs131
15-09-2014, 08:51
Liwko nie przepuscilbys takie okazji :)

Liwko
15-09-2014, 09:03
Liwko nie przepuscilbys takie okazji :)

Jakie pytanie, taka odpowiedź :)

_olo_
15-09-2014, 09:13
Pierwszy można rozebrać, a drugiego nie :D

Myślę, że to nie jest jednak poprawna odpowiedź.

Liwko
15-09-2014, 09:21
Myślę, że to nie jest jednak poprawna odpowiedź.

Twoja tym bardziej.

_olo_
15-09-2014, 09:27
Rozbieralny jest każdy. Tu chodzi o możliwość ponownego złożenia tak, by odzyskał funkcjonalność.

Liwko
15-09-2014, 09:31
Rozbieralny jest każdy. Tu chodzi o możliwość ponownego złożenia tak, by odzyskał funkcjonalność.

No to żeś teraz zabłysnął że ho ho :D

_olo_
15-09-2014, 10:29
No to żeś teraz zabłysnął że ho ho :D

Dziękuję za wyrazy uznania.

autorus
15-09-2014, 10:35
Odnośnie podłogowe to słyszałem ze niektóre kotły mają wbudowany specjalny program wygrzewania. Czy wiessman ma coś takiego ?

grzeniu666
15-09-2014, 14:49
Jak gęsto dawaliście spinki do podłogówki (co 1m, co 0,5m?), ile powinienem kupić na 1200m podłogówki?

Tomaszs131
15-09-2014, 15:24
U mnie przy 2000m poszlo ponad 2500 spinek. Zalezy tez od zageszczenia rurek.

gentoonx
15-09-2014, 19:09
Odnośnie podłogowe to słyszałem ze niektóre kotły mają wbudowany specjalny program wygrzewania. Czy wiessman ma coś takiego ?

ma, chyba z 5 różnych wersji - zciągnij ze strony V instrukcję serwisową do kotła jaki planujesz i popatrzysz - zmienne bodajże w kodowaniu 2

pawel.
15-09-2014, 19:57
279973

Czy przez ten otwór w ścianie mogę poprowadzić z czystym sumieniem rury pex al pe w otulinie, czy może powinny być zabezpieczone jakimś peszlem.??

gentoonx
15-09-2014, 20:18
otulina, peszel - byle zabezpieczone by nie obcierały

pawel.
19-09-2014, 19:48
Witam.

Mimo że nie bardzo mam pojęcie (czego można domyśleć się z moich poprzednich postów) rozpocząłem montaż instalacji c.o. w swoim domu - samemu.

280657

Czy w ten sposób wykonane podejście pod grzejnik, będzie ok.?? Wydaje mi się, że montując grzejnik (ewentualny hydraulik) przetnie w odpowiednim miejscu pex'a i połączy z grzejnikiem. Dobrze myślę.??

pawel.
20-09-2014, 18:22
Pex 16 w otulinie ma około 35mm. Robiąc wylewkę na 5 - 6cm (pex ułożony na styropianie) nad otuliną będzie ok 2 cm betonu. Czy tyle wystarczy czy może lepiej wyciąć styropian pod rurkami i ułożyć je na pierwszej warstwie styropianu.??

DEZET
21-09-2014, 11:30
Witam.

Mimo że nie bardzo mam pojęcie (czego można domyśleć się z moich poprzednich postów) rozpocząłem montaż instalacji c.o. w swoim domu - samemu.

280657

Czy w ten sposób wykonane podejście pod grzejnik, będzie ok.?? Wydaje mi się, że montując grzejnik (ewentualny hydraulik) przetnie w odpowiednim miejscu pex'a i połączy z grzejnikiem. Dobrze myślę.??

Nie będziesz tynkował przed powieszeniem grzejników? Muszą być zrobione rozstawy rur pod grzejnik, kolanko częściowo zatynkowane... chyba, że to się inaczej teraz robi:o

Kasza w spraju
21-09-2014, 19:18
Takie trzy pytanka w temacie:

1) Po co właściwie daje się taśmę brzegową?
Nie byłoby lepiej wsadzić z 10cm styro, która lepiej zaizoluje styk płyta - ściany a i pozwoli na odkształcenia płyty?

2) Czy wylewkę na podłogówkę się zbroi, chociażby siatką 10x10 kładziona na rurki?

3) Zostawia się przerwy na dylatację? Co wtedy z rurkami podłogówki - podlegają przecież sporym siłom rozrywającym...

25zł za m2 podłogówki - powariowali...

_olo_
21-09-2014, 20:13
25zł za m2 podłogówki - powariowali...

Chyba 75 raczej.

teres
21-09-2014, 21:14
Takie trzy pytanka w temacie:
1) Po co właściwie daje się taśmę brzegową?
Nie byłoby lepiej wsadzić z 10cm styro, która lepiej zaizoluje styk płyta - ściany a i pozwoli na odkształcenia płyty?
Jest taniej, szybciej i wygodniej.


2) Czy wylewkę na podłogówkę się zbroi, chociażby siatką 10x10 kładziona na rurki?
Nie


3) Zostawia się przerwy na dylatację? Co wtedy z rurkami podłogówki - podlegają przecież sporym siłom rozrywającym...

Robisz dylatacje, a rurkę puszczasz w rurce osłonowej - to wystarczy.

Kasza w spraju
22-09-2014, 08:44
Robisz dylatacje, a rurkę puszczasz w rurce osłonowej - to wystarczy.
Nie wiem czy dobrze rozumiem - czyli tylko pod rzeczywistą powierzchnią grzejną rurka PO jest bez osłony?
Inne fragmenty (transport do rozdzielnika) są w styropianie albo w osłonie, czy tak?

misiupl
22-09-2014, 08:51
Nie wiem czy dobrze rozumiem - czyli tylko pod rzeczywistą powierzchnią grzejną rurka PO jest bez osłony?
Inne fragmenty (transport do rozdzielnika) są w styropianie albo w osłonie, czy tak?

przez dylatację pex przechodzi w peszlu np takim: 281083

inne fragmenty pomiędzy pomieszczeniami mogą być w izolacji lub bez

trafal
22-09-2014, 17:51
Witam, mam pytanie do znawców tematu: czy rurki podłogówki które przechodzą przez drzwi mogą być w otulinie (taka standardowa na rurki pex niebieska, czerwona) czy koniecznie muszą być w peszlu? Czy rurki które idą w ścianę do grzejnika też mogą być w takie otulinie? Proszę o sugestie, a chciałbym uniknąć problemów. Pozdrawiam.

1950
22-09-2014, 19:15
mogą

memekt
23-09-2014, 11:18
TERES dlaczego uważasz, że nie można stosować siatki zbrojeniowej przy podłogówce?

Kasza w spraju
23-09-2014, 16:09
TERES dlaczego uważasz, że nie można stosować siatki zbrojeniowej przy podłogówce?

Tak napisał?
Z kontekstu wydaje się, że nie ma takiej konieczności.
A jak nie ma - to po co przepłacać?

memekt
23-09-2014, 16:26
Tak napisał?
Z kontekstu wydaje się, że nie ma takiej konieczności.
A jak nie ma - to po co przepłacać?

A kiedy jest taka konieczność? Ja nie dałem i muszę przyznać, że żałuję bo mi wylewka popękała w kilku miejscach.
Wszystko zależy od gruntu, jeśli chudziak potrzaskał to warto rzucić siatkę bo wylewka też pęknie.

Pozdrawiam

Tomaszs131
23-09-2014, 16:33
A kiedy jest taka konieczność? Ja nie dałem i muszę przyznać, że żałuję bo mi wylewka popękała w kilku miejscach.
Wszystko zależy od gruntu, jeśli chudziak potrzaskał to warto rzucić siatkę bo wylewka też pęknie.

Pozdrawiam
A jaka gruba miales wylewke? Jakiego uzyles piasku i cementu?

teres
23-09-2014, 17:01
TERES dlaczego uważasz, że nie można stosować siatki zbrojeniowej przy podłogówce?
Nie, że "nie można", tylko nie ma sensu, nie ma co tam wzmacniać.


A kiedy jest taka konieczność? Ja nie dałem i muszę przyznać, że żałuję bo mi wylewka popękała w kilku miejscach.
Miałeś porobione dylatacje?

Jestem zdania, że dobrze zrobiona wylewka nie powinna pękać i nie potrzeba do tego żadnych zabiegów ze zbrojeniem.

memekt
23-09-2014, 17:08
Dylatacja jest wszędzie tam gdzie powinna, cement "1", piasek też był ok, grubość to około 6-7 cm; wadą było źle wykonane podłoże pod chudziak, który później popękał. Pamiętam, że w jednym pokoju wylewka dokładnie pękła tam gdzie popękany był chudziak. Nie mówię tu o jakichś ogromnych pęknięciach, po prostu porobiły się rysy.

fotohobby
23-09-2014, 17:11
A kiedy jest taka konieczność? Ja nie dałem i muszę przyznać, że żałuję bo mi wylewka popękała w kilku miejscach.
Wszystko zależy od gruntu, jeśli chudziak potrzaskał to warto rzucić siatkę bo wylewka też pęknie.

Pozdrawiam

I myślisz, że siateczka 10x10 by się obroniła ?
Predzej lepsza klasa cementu i żwirek.

Kasza w spraju
23-09-2014, 17:12
wylewka dokładnie pękła tam gdzie popękany był chudziak. Nie mówię tu o jakichś ogromnych pęknięciach, po prostu porobiły się rysy.
Trochę dziwne że popękał chudziak...
Gdzieś wyczytałem że max do 4m2 wylewki bez dylatacji... (może się mylę).

autorus
23-09-2014, 17:16
jest spora różnica między nie wolno a nie ma takiej konieczności.

fotohobby
23-09-2014, 17:16
4m2 ??
Raczej 16-20m2

Tomaszs131
23-09-2014, 17:29
Z tego co mi fachowiec mowil to kluczowa sprawa sa cement, plukany piasek i grubosc wylewki. U mnie jest jej 10 cm z 1 klasy cementu i plukany piasku. Nie kladlem siatki wzmacniajacej. Jak narazie wszystko jest ok, nie ma znaku wycierania sie posadzki czy jej pekania.

plusfoto
23-09-2014, 17:32
Raczej 16-20m2
Zależy której - nie generalizujmy.

Adam626
23-09-2014, 21:13
z 1 klasy cementu i plukany piasku. .

ZTCW 1 klasy cementu nie stosuje się do wylewek bo za szybko wiąże. Tak mówił mi guru od wylewek

fotohobby
23-09-2014, 21:27
ZTCW 1 klasy cementu nie stosuje się do wylewek bo za szybko wiąże. Tak mówił mi guru od wylewek

Może latem nie. Jesienią, zimą ten czas wiązania i zwiekszone ciepło hydratacji to zaleta.

Tomaszs131
23-09-2014, 21:36
Wylewalem we wrzesniu, wiec nie powinno byc zle.

_olo_
23-09-2014, 21:45
Jak wylewka plastyczna to dobry plastyfikator do posadzek na żywicach naftalenowych+ melaminowych spowalniający wiązanie. Jak najmniej wody i odpowiedni cement - tu producenci podają i czasy wiązania i jakieś parametry skurczowe.
Jeżeli te pęknięcia w wyniku skurczu to można się przed tym zabezpieczyć dodając farfocli zwanych zbrojeniem rozproszonym (włókna syntetyczne lub metalowe). Jeżeli pęknięcia to wynik nie równego podłoża to albo grubsza płyta albo postarać się by to podłoże było równe. ;)

Tomaszs131
23-09-2014, 22:05
No wlasnie zapomnialem o plastyfikatorze i wluknach rozproszonych. U mnie poszlo 10 paczek wlukien i 35 litrow plastyfikatora.

autorus
24-09-2014, 05:40
ZTCW 1 klasy cementu nie stosuje się do wylewek bo za szybko wiąże. Tak mówił mi guru od wylewek

tez to słyszałem.

Tomasz Brzęczkowski
24-09-2014, 06:16
Jeżeli nie robi się kotłowni tylko pc to rurki umieszcza się na suficie. 281373 Pompę ciepła wymyślono do chłodzenia i szkoda z tej funkcji rezygnować.
Poza tym ogrzewanie powierzchni podłogi podczerwienią jest najefektywniejsze energetycznie. Grzejemy powierzchnię a nie całą płytę.
Przy sterowanie, ciepło robi się od razu.
Nie ma znaczenia co jest na podłodze, mogą być nawet grube dechy a na nich niedźwiedzia skóra.
Ogrzewanie podczerwienią podłogi jest tańsze
Latem taki układ doskonale chłodzi.
No i najważniejsze!! System taki doskonale uwzględnia zyski bytowe i słoneczne. Ponieważ ciepłe powietrze z zysków gromadzi się pod sufitem nie grzejąc podłogi!
Nie ma znaczenia czym podłoga jest wykończona.
Jaki jest sens umieszczać rurki w podłodze???

Liwko
24-09-2014, 07:00
No to teraz się zacznie :D

piotrek0m
24-09-2014, 08:49
Ponowię pytanie, czy należy przerwać siatkę pod dylatacją ?
Tak piszą w niektórych poradnikach, natomiast wykonawcy powiedzieli, że nigdy nie przerywali siatki pod nacięciem dylatacyjnym i nigdy nie mieli z tego tytułu reklamacji ? Po prostu nacięcie dylatacji dochodzi do siatki....

Dwd89
08-10-2014, 07:48
panowie polećcie kogoś z forum kto mi zrobi rzetelne obliczenie w ozc.

U siebie mam taką sytuację, parter nad ogrzewaną piwnicą, dwie ściany zewnętrzne, dwie sąsiadują z innymi ogrzewanymi mieszkaniami.

Instalacja z buforem - źródło ciepła nieistotne (kocioł na groszek i grzałki w taniej taryfie).

Od góry jadąc:

Żywica poliuretanowa lub epoksydowa. kilka mm
wylewka z rurkami pex 16mm - 5cm (nie mogę podnieść tej grubości bo się okno balkonowe nie otworzy.
rurki łapane są do siatki z stalowej z oczkiem 10x10
folia aluminiowa
styropian 4cm żeby nie było słychać w piwnicy dźwięków chodzenia itd.

Podłogówka:
Od bufora jadąc:
Pompa sterowana sterownikiem pokojowym umiejscowionym w samym centrum domu. Wentylacja mechaniczna i tak wymiesza powietrze we wszystkich pomieszczeniach.
Zawór trójdrogowy / czterodrogowy (nie wiem jaką korzyść daje zastosowanie czterodrogowego) z siłownikiem sterowanym pogodówką.
Rozdzielacz nr 1 w kotłowni na 2 sekcje ale szukam takiego z możliwością podpięcia grubych rurek pex najlepiej coś ok. 30mm

Rozdzielacz nr 2 na parterze z 8 sekcjami.
Każda sekcja ok 75-80m rury pex 16mm. Rozstaw co 10cm niezależnie od pomieszczenia.

Rozdzielacz nr 3 w piwnicy z 6 sekcjami.
Każda sekcja również 75-80m. Rozstaw jak wyżej co 10cm.

W rozdzielaczu podpinam:
sekcja 1, wlot z 1 pozycji belki zasilającej, wylot do ostatniej pozycji belki zasilającej. Analogicznie reszta.
W rozdzielaczu nr 1 - kotłowni podpinam rurki również tak jakby "na odwrót" W celu lepszej samo regulacji układu.

Powyższe rozwiązanie wyczytane w wątkach o pompach ciepła i dążeniu do jak najniższej temperatury zasilania, oraz po potwierdzeniu powyższych rozwiązań z instytutem budownictwa pasywnego i rozwiązań energooszczędnych.

Termoizolacja:
Na podłodze parteru 4cm styropianu(grubość), pomiędzy ścianą a podłogą 4cm styropianu, ponieważ nad owym styropianem jest kanał elektroinstalacyjny z przewodami. Który będzie już nad wylewką a za listwą przypodłogową. Nad kanałem 4cm tynku perlitowego wg przepisu Adam_Mk (wewnątrz pomieszczeń, zewnątrz ściana grubość 38cm + styropian grafitowy 12cm) .
W piwnicy jest lepsza izolacja bo mamy do czynienia z podłogą na gruncie.

Na materiale do wylewek nie chcę oszczędzać. Z forum dowiedziałem się że do podłóg z pokryciem żywicą stosuje się inne materiały - kruszywo o odpowiedniej frakcji. Dążenie do jak najniższej temperatury w moim przypadku ma dwa uzasadnienia.
Ad.1 Lepsze rozładowanie bufora.
Ad. 2 Mniejsza rozszerzalność wylewki.

Mimo wszystko boje się o powstanie rys i pęknięć co byłoby katastrofą przy zastosowaniu żywicy.

Czy ktoś z Was może polecić firmę od wylewek z śląska/małopolski z której pracy jest zadowolony(a).

fotohobby
08-10-2014, 08:28
Przy tej grubości wylewki, to chyba tylko anhydryt.

memekt
10-10-2014, 11:45
Witam,
powiedzcie co dawaliście pod panele przy podłogówce i się sprawdziło.

Tylko fajnie by było żeby się wypowiedziały osoby, które mają to u siebie w domu bo osób, które nie mają a polecają to jest na necie...

Dzięki,
Pozdrawiam

memekt
14-10-2014, 10:34
Witam,
powiedzcie co dawaliście pod panele przy podłogówce i się sprawdziło.

Tylko fajnie by było żeby się wypowiedziały osoby, które mają to u siebie w domu bo osób, które nie mają a polecają to jest na necie...

Dzięki,
Pozdrawiam

Nikt nie ma paneli na podłogówce?

Liwko
14-10-2014, 10:48
Nikt nie ma paneli na podłogówce?

Pyxis ma

jedrek244
14-10-2014, 10:56
jest cały wątek o podkładach pod panele
roznie polecaja podobno najlepej maty kwarcowe
bo swietnie wygluszaja panele ale troche drogawe są

pzdr

memekt
14-10-2014, 11:34
Jeśli chodzi o wygłuszenie to aż tak bardzo mi na nim nie zależy

AndrzejH
14-10-2014, 18:30
Pod panelami na ogrzewaniu podłogowym mam matę kwarcową 3 mm.
Od dwóch sezonów grzewczych. Wg. mnie sprawdza się bardzo dobrze i idealnie wygłusza panele.
Ten podkład jest ciężki i robi jednocześnie za izolację wilgościową.

grzeniu666
16-10-2014, 20:07
Jak przygotować do wylewek fragment podłogi ze słupkami od balustrady schodów? Jest sobie hol na piętrze, ca. 2.5x6m, w tych 2.5m jest około metr "dziury" schodowej i 1.5m przejścia obok niej. Przy krawędzi dziury, jakieś 6cm o niej, do góry stropu (monolit) są mocowane słupki balustrady. Myślę dać wokół tych słupków z centymetr (dwa?) taśmy dylatacyjnej (brzegowej). Co myślicie, starczy to aby ta płyta grzewcza mogła pracować należycie? Jeśli nie, to jak to wykonać? PS. Na podłodze będą panele, jeśli to ma jakieś znaczenie.

jasiek71
16-10-2014, 20:14
Jak przygotować do wylewek fragment podłogi ze słupkami od balustrady schodów? Jest sobie hol na piętrze, ca. 2.5x6m, w tych 2.5m jest około metr "dziury" schodowej i 1.5m przejścia obok niej. Przy krawędzi dziury, jakieś 6cm o niej, do góry stropu (monolit) są mocowane słupki balustrady. Myślę dać wokół tych słupków z centymetr (dwa?) taśmy dylatacyjnej (brzegowej). Co myślicie, starczy to aby ta płyta grzewcza mogła pracować należycie? Jeśli nie, to jak to wykonać? PS. Na podłodze będą panele, jeśli to ma jakieś znaczenie.
nie wiem do czego te dylatacje ...?
robisz wylewki, układasz panele i kołkami mocujesz balustradę ...

krzy27
16-10-2014, 20:18
Byle nie wierć przez rurki ogrzewania podłogowego tych kołków.

jasiek71
16-10-2014, 20:30
Byle nie wierć przez rurki ogrzewania podłogowego tych kołków.

raczej nikt normalny nie układa ich przy samej krawędzi otworu klatki schodowej ...:)

krzy27
16-10-2014, 20:33
Raczej chodziło mi o to że dziura nie jest po całości i tam gdzie ma rozpychać dwie ściany dylatacje bym dał.

grzeniu666
16-10-2014, 21:12
chłopacy, ale ta balustrada już (czyli przed wylewkami) jest zamocowana, do płyty stropowej. Sytuacja chyba podobna do np. słupów w pomieszczeniu.

gentoonx
16-10-2014, 21:44
owiń paskiem brzegowym (0,5cm) i zalewaj

grzeniu666
17-10-2014, 19:34
owiń paskiem brzegowym (0,5cm) i zalewaj

Dzięki za opinię! Tak zrobię (mam mikrogumę EPDM 10mm, nią owinę, jest bardziej elastyczna) :)

zyzolek
17-10-2014, 20:18
Dzięki za opinię! Tak zrobię (mam mikrogumę EPDM 10mm, nią owinę, jest bardziej elastyczna) :)

Tylko nie rób jak sąsiedzi.
Mam na myśli Awatar;)

gentoonx
18-10-2014, 12:23
Dzięki za opinię! Tak zrobię (mam mikrogumę EPDM 10mm, nią owinę, jest bardziej elastyczna) :)

może być ale ruch i tak będzie ograniczany przez dylatacje przy ścianach czyli jak pasek to max 05cm

mb1808
18-10-2014, 15:32
Witajcie.
Mam poważny problem. Odpaliłem tydzień temu kotłownię i niestety uklaad nie trzyma cisnienia.
Mam gdzieś nieszczelność w podłogówce.!!!!!!!!
Oczywi scie wsz edzie zrobione wylewki , w łazienkach, kuchni i innych pomieszczeniach połżóne płytki.
Będę sprawdzał powietrzem która pętla jest nieszczelna jednak co robić dalej ??????
CZy są sposoby na uszczelnienie pętli bez rozkuwania wylewek?
Jeżeli nie to jak znaleźć miejsce w którym jest przeciek ??
Pomocy !!!!!
Będę wdzięcznyza wszelkie rady.

krzy27
18-10-2014, 16:18
Czym robiłeś tą podłogówkę pex, miedź? Masz łączenia w wylewce? Może powietrze wychodzi.

autorus
18-10-2014, 16:28
Trzeba rozkuć podłączyć i zalać.
Albo się pilnuje przed albo lata po. Tekst jest również do mnie bo za tydzień kładę.

fenix2
18-10-2014, 17:54
Witajcie.
Mam poważny problem. Odpaliłem tydzień temu kotłownię i niestety uklaad nie trzyma cisnienia.
Mam gdzieś nieszczelność w podłogówce.!!!!!!!!
Oczywi scie wsz edzie zrobione wylewki , w łazienkach, kuchni i innych pomieszczeniach połżóne płytki.
Będę sprawdzał powietrzem która pętla jest nieszczelna jednak co robić dalej ??????
CZy są sposoby na uszczelnienie pętli bez rozkuwania wylewek?
Jeżeli nie to jak znaleźć miejsce w którym jest przeciek ??
Pomocy !!!!!
Będę wdzięcznyza wszelkie rady.

Skąd pewność że w podłogówce? A może gdzieś na rozdzielaczu czy innej armaturze.
Próba ciśnieniowa była przed i w trakcie wylewania?

modena
18-10-2014, 21:22
Witam.
Czy ktoś może orientuje się który zawór ( w załączniku w zakładce zawory ) nadaje się do tego grzejnika drabinkowego ?

http://enix.pl/kolekcje/grzejniki-co/hiacynt-h/ ?
Instalacja 100% podłogówka , rurki wavin tigris 16mm

Czy te zawory z Danfosa muszą kosztować 670 zł :(
Czy do łazienki 250x360 cm wystarczy grzejnik o wysokości 100cm ?

Maher
18-10-2014, 21:36
Witajcie.
Mam poważny problem. Odpaliłem tydzień temu kotłownię i niestety uklaad nie trzyma cisnienia.
Mam gdzieś nieszczelność w podłogówce.!!!!!!!!
Oczywi scie wsz edzie zrobione wylewki , w łazienkach, kuchni i innych pomieszczeniach połżóne płytki.
Będę sprawdzał powietrzem która pętla jest nieszczelna jednak co robić dalej ??????
CZy są sposoby na uszczelnienie pętli bez rozkuwania wylewek?
Jeżeli nie to jak znaleźć miejsce w którym jest przeciek ??
Pomocy !!!!!
Będę wdzięcznyza wszelkie rady.

Może też podłogówka nie była dobrze odpowietrzona i powoli się odpowietrza i spada ciśnienie. U mnie ciśnienie zeszłej zimy idealnie trzymało, ale w jednej gałedzi instalacji zbierało się powietrze i nie miało gdzie uciec i jak pompa startowała to przez chwilę słychać było bulgotanie wody z powietrzem, niedawno dorobiłem w tym miejscu odpowietrznik automatyczny i powietrza już nie słychać ale ciśnienie powoli spada. Czyli według ciebie powinienem kuć podłogi bo ciśnienie mi spada, nie tylko teraz naprawdę podłogówka zaczęła się dopiero odpowietrzać i jak się odpowietrzy to przestanie spadać ciśnienie.

Liwko
19-10-2014, 10:00
Witam.
Czy ktoś może orientuje się który zawór ( w załączniku w zakładce zawory ) nadaje się do tego grzejnika drabinkowego ?

http://enix.pl/kolekcje/grzejniki-co/hiacynt-h/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fenix.pl%2Fkolekcje %2Fgrzejniki-co%2Fhiacynt-h%2F) ?
Instalacja 100% podłogówka , rurki wavin tigris 16mm

Czy te zawory z Danfosa muszą kosztować 670 zł :(
Czy do łazienki 250x360 cm wystarczy grzejnik o wysokości 100cm ?

http://allegro.pl/zawor-grzejnikowy-zasilajacy-1-2-kat-mocn-grzejnik-i4668336086.html

A najlepiej spytaj hydraulika.

jasiek71
19-10-2014, 15:21
Witajcie.
Mam poważny problem. Odpaliłem tydzień temu kotłownię i niestety uklaad nie trzyma cisnienia.
Mam gdzieś nieszczelność w podłogówce.!!!!!!!!
Oczywi scie wsz edzie zrobione wylewki , w łazienkach, kuchni i innych pomieszczeniach połżóne płytki.
Będę sprawdzał powietrzem która pętla jest nieszczelna jednak co robić dalej ??????
CZy są sposoby na uszczelnienie pętli bez rozkuwania wylewek?
Jeżeli nie to jak znaleźć miejsce w którym jest przeciek ??
Pomocy !!!!!
Będę wdzięcznyza wszelkie rady.
najpierw porządnie odpowietrz całą instalację i obserwuj wszelkie połączenia...
jeżeli nadal systematycznie spada ciśnienie to na zasadzie eliminacji ( zakręcania poszczególnych obwodów ustal gdzie jest jakaś nieszczelność...
jak już będziesz pewny co do nieszczelności to wtedy "krzycz", coś się wymyśli ...

modena
19-10-2014, 20:49
http://allegro.pl/zawor-grzejnikowy-zasilajacy-1-2-kat-mocn-grzejnik-i4668336086.html
A najlepiej spytaj hydraulika.
Liwko jakiś mało urodziwy ten zawór :rolleyes::) , zeszpeciłby mi łazienkę :)
Hydraulik coś mówił że podłączy rurki (są przygotowane i zaślepione ) z jednej strony , zaworem trójdrożnym .

Liwko
19-10-2014, 21:20
Liwko jakiś mało urodziwy ten zawór :rolleyes::) , zeszpeciłby mi łazienkę :)
Hydraulik coś mówił że podłączy rurki (są przygotowane i zaślepione ) z jednej strony , zaworem trójdrożnym .

Mam ładniejszy ale nie mogę go nigdzie znaleźć :rolleyes:

Liwko
19-10-2014, 21:22
O taki mam

http://imers.pl/wp-content/uploads/Zawory-kantowe-chromowane.jpg

herakles
19-10-2014, 21:29
Witajcie.
Mam poważny problem. Odpaliłem tydzień temu kotłownię i niestety uklaad nie trzyma cisnienia.
Mam gdzieś nieszczelność w podłogówce.!!!!!!!!
Oczywi scie wsz edzie zrobione wylewki , w łazienkach, kuchni i innych pomieszczeniach połżóne płytki.
Będę sprawdzał powietrzem która pętla jest nieszczelna jednak co robić dalej ??????
CZy są sposoby na uszczelnienie pętli bez rozkuwania wylewek?
Jeżeli nie to jak znaleźć miejsce w którym jest przeciek ??
Pomocy !!!!!
Będę wdzięcznyza wszelkie rady.

Skąd ta pewność, że ucieka podłogówką?

piotrek0m
20-10-2014, 06:29
A tak na marginesie.
Wykonawca wykonał mi instalację ogrzewania podłogowego - rezultat jest estetyczny i zadowalający i nawet gotowy byłem go polecić na forum i wszystko byłoby ok, gdyby nie faktura...

Policzył tak:
materiały netto + koszt robocizny netto + 19 % podatku dochodowego + 8 % podatku VAT.

Z tym 19 % to jakieś kuriozum !

autorus
20-10-2014, 06:56
czy ktoś układał pola w kształcie trójkąta na listwach? myślę, jak to zrobić.

http://www.timtur.com.pl/budowa/2014/383.jpg

Tomaszs131
20-10-2014, 07:24
A tak na marginesie.
Wykonawca wykonał mi instalację ogrzewania podłogowego - rezultat jest estetyczny i zadowalający i nawet gotowy byłem go polecić na forum i wszystko byłoby ok, gdyby nie faktura...

Policzył tak:
materiały netto + koszt robocizny netto + 19 % podatku dochodowego + 8 % podatku VAT.

Z tym 19 % to jakieś kuriozum !
Nie uzgodniles ceny instalacji przed rozpoczeciem prac?

_John
20-10-2014, 08:32
czy ktoś układał pola w kształcie trójkąta na listwach? myślę, jak to zrobić.
Oj twój wykonawca to cię musi lubić.
W łazience podział na strefy wygląda rozsądniej.
Rozłożyć rury w taki trójkąt do szpica (salon) będzie bardzo ciężko.
Ludzie mają problem z ciasnym zakrętem 90st, a co dopiero z takim malutkim kątem.
Łatwiej będzie rozłożyć to w kształcie prostokątów (takich koślawych)

asolt
20-10-2014, 09:03
Oj twój wykonawca to cię musi lubić.
W łazience podział na strefy wygląda rozsądniej.
Rozłożyć rury w taki trójkąt do szpica (salon) będzie bardzo ciężko.
Ludzie mają problem z ciasnym zakrętem 90st, a co dopiero z takim malutkim kątem.
Łatwiej będzie rozłożyć to w kształcie prostokątów (takich koślawych)

To jest tylko rysunek, nikt nie wygina rur do szpica, po prostu łatwiej tak narysowac.

netbet
20-10-2014, 09:52
czy ktoś układał pola w kształcie trójkąta na listwach? myślę, jak to zrobić.

http://www.timtur.com.pl/budowa/2014/383.jpg

..to co ułozysz będzie dalekie - i to bardzo - od projektu....
wszytkie "ostre" narożniki będą miały łuki o promieniu ....8-10cm...

asolt
20-10-2014, 10:10
W tym przypadku podział pętli moze byc nieco inny byle tylko zgadzał sie rozstaw i długosc pętli. W pomieszczeniach o kształcie wycinka koła trudno jest tak ustawic, aby poszczegolne pętle miały kształt prostokątów lub kwadratów

jedrek244
20-10-2014, 10:23
Jasne jest przecież, że nikt takich szpicy nie ulozy, i tak bedzie trzeba giac na sprezynie
przy takich zakretach, na listwach tez da rede zrobic tylko trzeba sobie dobrze rozplanowac
dlugie podejscia w peszlach lajna z tym robota ;)

piotrek0m
20-10-2014, 10:34
Nie uzgodniles ceny instalacji przed rozpoczeciem prac?

Uzgodniłem cenę za 1 m2 podłogówki + materiały + 8% VAT, zaskoczył mnie tym 19 % kuriozum w rozliczeniu prac !

asolt
20-10-2014, 10:41
Jasne jest przecież, że nikt takich szpicy nie ulozy, i tak bedzie trzeba giac na sprezynie
przy takich zakretach, na listwach tez da rede zrobic tylko trzeba sobie dobrze rozplanowac
dlugie podejscia w peszlach lajna z tym robota ;)

Nie w peszlach a w otulinie, az tak zle nie jest, wystarczy nieco smarowidła do kanalizacji i mozna lekko naciągac otulinę, nie zaszkodzi jej podzielic na odcinki max 5 mb

jedrek244
20-10-2014, 10:42
no mialem na mysli otuline

fotohobby
20-10-2014, 10:52
Uzgodniłem cenę za 1 m2 podłogówki + materiały + 8% VAT, zaskoczył mnie tym 19 % kuriozum w rozliczeniu prac !

Ale te 19 procent wliczyl na fakturze do ceny netto ?

piotrek0m
20-10-2014, 12:25
Ale te 19 procent wliczyl na fakturze do ceny netto ?

Policzył tak (przykład):
materiał - 4000 netto
robocizna - 4000 netto
suma = 8000 zł
podatek 19 % - 1520
suma = 9520
8 % vat - 761
do zapłaty = 10 281

Pierwszy raz spotkałem się z takim absurdalnym rozliczeniem !

Liwko
20-10-2014, 12:47
Do materiału też podatek doliczył? :D

plusfoto
20-10-2014, 12:51
Policzył tak (przykład):
materiał - 4000 netto
robocizna - 4000 netto
suma = 8000 zł
podatek 19 % - 1520
suma = 9520
8 % vat - 761
do zapłaty = 10 281

Pierwszy raz spotkałem się z takim absurdalnym rozliczeniem !
Jeśli tak Ci policzył to poproś go aby dokładnie takie rozliczenie znalazło się na FV.
Jak Ci ją wystawi to idź do US i pokaż im tą fakturę.
Swoją drogą to czego to ludzie nie wymyślą aby jeszcze parę groszy skubnąć?:jawdrop:

autorus
20-10-2014, 12:53
Tutaj jest rozstaw co 20cm wiec ok.
W firmowej jest co 10cm wiec pętli nie 4szt a 8szt. :) powiem tak. Będzie sie działo oj będzie :)

grzeniu666
20-10-2014, 18:10
Wykonawca wykonał mi instalację ogrzewania podłogowego - rezultat jest estetyczny i zadowalający i nawet gotowy byłem go polecić na forum i wszystko byłoby ok, gdyby nie faktura...
Policzył tak:
materiały netto + koszt robocizny netto + 19 % podatku dochodowego + 8 % podatku VAT.
Z tym 19 % to jakieś kuriozum !

Wygląda na to że gość próbuje Cię nacinagnąć na 19% (również od materiałów, a chyba nawet więcej 20.5%, bo jeszcze to tego 8% VATu dolicza)! Jakaś kpina. Zrób tak: poproś go o potwierdzenie i podpisanie (!) tego (dokładnie w takiej postaci) na piśmie. Zanim cokolwiek zrobisz czy powiesz o tym "rozliczeniu".

To 19% to nie wiem skąd mu się wzięło (on powiedział?), wygląda jak podatek dochodowy, jakoś niedorzecznie liczony. Może chce wyczarować rozliczenie "na czarno", jeśli tak to nie zgadzaj się na to, choćby ze względu na gwarancję (a również ze zwyczajnej uczciwości).

grzeniu666
20-10-2014, 22:21
...i pytanie we własnej sprawie...

Robię sobie podłogówkę (u mnie 100%, w tym kąsek "ścianówki"). Rozdzielacze mam Kana (75A), rurę Kan 18x2 PERT (na ścianówce Pex/Al/PE Wavin). Czy dobrze ogarniam, że do rozdzielaczy potrzebuję: złączki eurokonus (dla rury PERT 18x2 coś takiego (http://www.hydraulikasklep.pl/towar/srubunek-przylaczny-z-niklowana-nakretka-18x2-g34-9006-59-kan/), dla Pex/Al/PE takie (http://www.hydraulikasklep.pl/towar/srubunek-przylaczeniowy-16x34)), na belkę zasilania i powrotu po trójniku z odpowietrznikiem i zawotem upustowym (http://www.hydraulikasklep.pl/towar/trojnik-z-odpowietrznikiem-automatycznym-i-zaworem-spustowym-g1-push-kan-r5541/), po drugich stronach belek po zaworze kulowym z półśrubunkiem (BTW, jaką firmę kupować aby była przyzwoita jakość i znośna cena?), i dalej już w kierunku pumpy i gazkotełła?

gentoonx
21-10-2014, 00:29
....W pomieszczeniach o kształcie wycinka koła trudno jest tak ustawic, aby poszczegolne pętle miały kształt prostokątów lub kwadratów

Eeee tam, @asolt nie słyszałeś o "kwadraturze koła" :lol2:

fenix2
21-10-2014, 04:12
...i pytanie we własnej sprawie...

Robię sobie podłogówkę (u mnie 100%, w tym kąsek "ścianówki"). Rozdzielacze mam Kana (75A), rurę Kan 18x2 PERT (na ścianówce Pex/Al/PE Wavin). Czy dobrze ogarniam, że do rozdzielaczy potrzebuję: złączki eurokonus (dla rury PERT 18x2 coś takiego (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.hydraulikaskle p.pl%2Ftowar%2Fsrubunek-przylaczny-z-niklowana-nakretka-18x2-g34-9006-59-kan%2F), dla Pex/Al/PE takie (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.hydraulikaskle p.pl%2Ftowar%2Fsrubunek-przylaczeniowy-16x34)), na belkę zasilania i powrotu po trójniku z odpowietrznikiem i zawotem upustowym (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.hydraulikaskle p.pl%2Ftowar%2Ftrojnik-z-odpowietrznikiem-automatycznym-i-zaworem-spustowym-g1-push-kan-r5541%2F), po drugich stronach belek po zaworze kulowym z półśrubunkiem (BTW, jaką firmę kupować aby była przyzwoita jakość i znośna cena?), i dalej już w kierunku pumpy i gazkotełła?

Tak potrzebujesz tych rzeczy.
JA brałem rozdzielacz Capricorn http://pl.capricorn.pl/catalog/products/1986 i wszystko było w komplecie. Tam masz rozpiskę zobacz.

piotrek0m
21-10-2014, 05:56
Wygląda na to że gość próbuje Cię nacinagnąć na 19% (również od materiałów, a chyba nawet więcej 20.5%, bo jeszcze to tego 8% VATu dolicza)! Jakaś kpina. Zrób tak: poproś go o potwierdzenie i podpisanie (!) tego (dokładnie w takiej postaci) na piśmie. Zanim cokolwiek zrobisz czy powiesz o tym "rozliczeniu".

To 19% to nie wiem skąd mu się wzięło (on powiedział?), wygląda jak podatek dochodowy, jakoś niedorzecznie liczony. Może chce wyczarować rozliczenie "na czarno", jeśli tak to nie zgadzaj się na to, choćby ze względu na gwarancję (a również ze zwyczajnej uczciwości).


Mam to na piśmie w meilu podpisane danymi firmy.
Co dalej mogę zrobić?
Urząd Kontroli Skarbowej interesuje się takimi sprawami?

autorus
21-10-2014, 06:06
Tak potrzebujesz tych rzeczy.
JA brałem rozdzielacz Capricorn http://pl.capricorn.pl/catalog/products/1986 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpl.capricorn.pl%2F catalog%2Fproducts%2F1986) i wszystko było w komplecie. Tam masz rozpiskę zobacz.


Tez mam copricorn, wczoraj przyszły kurierem.

autorus
21-10-2014, 06:08
Mam to na piśmie w meilu podpisane danymi firmy.
Co dalej mogę zrobić?
Urząd Kontroli Skarbowej interesuje się takimi sprawami?

Może najpierw pogadaj z firmą. Kurcze US to oststeczna ostatecznośc.

grzeniu666
21-10-2014, 06:44
Może najpierw pogadaj z firmą. Kurcze US to oststeczna ostatecznośc.

Ma gościa poprosić aby go nie oszukiwał? W załączniku z kwiatami czy bombonierką (bo z kawą, to raczej do US)?

PS. Ta niebieska siatka w twoim dzienniku wygląda jak siatka (knaufa) którą dawałem pod ścianówke (większe oczko jak elewacyjna),

grzeniu666
21-10-2014, 06:46
Tak potrzebujesz tych rzeczy.

Dwa rozdzielacze po dwie belki i dwie paki za odpowietrznik+korek, ale jak trzeba to trzeba. Dzięki.

DEZET
21-10-2014, 16:53
Policzył tak (przykład):
materiał - 4000 netto
robocizna - 4000 netto
suma = 8000 zł
podatek 19 % - 1520
suma = 9520
8 % vat - 761
do zapłaty = 10 281

Pierwszy raz spotkałem się z takim absurdalnym rozliczeniem !

Podatek dochodowy z materiału? Pytaj go skąd wziął ten podatek i co to w ogóle jest., bo moim zdaniem ani to podatek liniowy, ani inny. Dochodem dla niego nie jest przecież koszt materiałów, więc obliczenie z czachy ;(
Vat też źle wyliczony powinno być 761,6pln ;)

krzy27
21-10-2014, 19:59
Czepiacie się ;)
Zamieńcie słowo podatek na marża i gra.

grzeniu666
21-10-2014, 20:22
Mam to na piśmie w meilu podpisane danymi firmy.
Co dalej mogę zrobić?
Urząd Kontroli Skarbowej interesuje się takimi sprawami?

Nie znam się, ale oni raczej zainteresowaliby się gdyby gość Ci tę usługę (i materiał) sprzedał "bez papiera" (lub chciał?). To chyba bardziej sprawa dla policji (próba wyłudzenia/oszustwa?). W żadnym wypadku nie płać tych 19%. [Materiał netto + usługa netto] *1,08 (8%VAT), umowa, gwarancja, faktura. Kropka. Już prędzej Ty poproś o rabat za ten niefortunny incydent.

plusfoto
21-10-2014, 21:10
Czepiacie się ;)
Zamieńcie słowo podatek na marża i gra.
Nie no przestań - marża od robocizny? Toż to jakiś nowy termin.:bash:

Liwko
21-10-2014, 21:28
Nie no przestań - marża od robocizny? Toż to jakiś nowy termin.:bash:

Jakby się uparł, to by jeszcze parę rzeczy doliczył. Szkodliwe, fundusz pracowniczy, ZUS i od tego wszystkiego jeszcze 19% podatku :D

krzy27
21-10-2014, 21:28
Nie no że bzdura to wiem.

grzeniu666
22-10-2014, 14:11
Mam dylemat. Na podłodze piętra mam ułożone rury fi75 z wentylacją (parteru). Luki na nie (między styro) wypełniłem perlitogipsem. W tych miejscach oczywiście pexa nie zamocuję, omijam je (to nie problem), ale chciałbym nad nimi położyć dodatkowy "listek" styro (2cm?), bo w sumie styrek też jakoś separuje akustycznie te pokoje od parteru (stropu), ale ten miejscowy mix rur WM i perlitu już mniej.

Czy mogę tak zrobić? Jeśli tak, to czy to podwyższenie wykonać takim "schodkiem" (jak na rysunku niżej), czy może lepiej ukosem?

285796



może być ale ruch i tak będzie ograniczany przez dylatacje przy ścianach czyli jak pasek to max 05cm

Trzeźwa uwaga, faktycznie. Dziękuję :)

krzysztof5426
22-10-2014, 15:32
Policzył tak (przykład):
materiał - 4000 netto
robocizna - 4000 netto
suma = 8000 zł
podatek 19 % - 1520
suma = 9520
8 % vat - 761
do zapłaty = 10 281

Pierwszy raz spotkałem się z takim absurdalnym rozliczeniem !
A może facet zwyczajnie strzelił babola / się wziął i pomylił !

bob_budownik
22-10-2014, 20:15
Mam pytanie. Dom około 200m2 ogrzewanie podłogowe oczywiście, poddasze użytkowe ale ogrzewanie jego okazjonalne czyli jest srodek zimy i chcemy sobie z chłopakami raz na jakiś czas pograć w ping ponga albo na bębnach itp. Czy można zrobić jakies takie ustrojstwo/przełącznik/zawór, że przestaje grzać na dole a podgrzewa na górze do temperatury np 18-19 oC. Wymyśliłem sobie takie rozwiązanie by nie zwiększać mocy PCi tylko po to by okazjonalnie podgrzać poddasze ale mieć taką możliwość. Dzięki za rady i uwagi.

Liwko
22-10-2014, 20:28
Jest takie coś. Nazywa się farelka ;)
I wcale nie żartuję

bob_budownik
22-10-2014, 20:41
Wiedziałem, że było coś takiego i nawet to widziałem na oczy, ale załóżmy że kiedyś trzeba tam będzie zrobić jakieś minimieszkanko bo np się obrażę

Liwko
22-10-2014, 21:03
Wiedziałem, że było coś takiego i nawet to widziałem na oczy, ale załóżmy że kiedyś trzeba tam będzie zrobić jakieś minimieszkanko bo np się obrażę

Jak strop nie będzie odizolowany od dołu to i tak będziesz miał ciepło (może kilka stopni mniej). Szczerze to ja przy PC grzałbym wszędzie, bo to raptem będzie 100-200zł różnicy. Kładź rurki i jazda ;)

bob_budownik
22-10-2014, 22:49
No ale po co grzać obieg na parterze i na górze gdzie nie będę tego potrzebował, to nie musi być automatyczne czy na pilota:), mogę pójść do kotłowni i coś przekręcić, włączyć może jakąś dodatkową pompkę.
Narazie nie podobają mi sie pomysły z farelką ani z grzaniem góry przez cały czas.

W sumie moja niewielka wiedza wykluczyła te pomysły od razu zanim zadałem pytanie.

Jakieś inne opcje?:bash:

_olo_
23-10-2014, 01:08
No ale po co grzać obieg na parterze i na górze gdzie nie będę tego potrzebował, to nie musi być automatyczne czy na pilota:), mogę pójść do kotłowni i coś przekręcić, włączyć może jakąś dodatkową pompkę.
Narazie nie podobają mi sie pomysły z farelką ani z grzaniem góry przez cały czas.

W sumie moja niewielka wiedza wykluczyła te pomysły od razu zanim zadałem pytanie.

Jakieś inne opcje?:bash:

Zakręcasz te obiegi podłogówki na poddaszu zaworem i po sprawie, gdy potrzebujesz odkręcasz. Jeżeli dach masz ocieplony a zakładam, że masz skoro chcesz z tego skorzystać od czasu do czasu również latem, to raczej ujemne temp. chyba tam nie grożą więc nic się nie stanie.

Możesz też kupić najtańszą klimę i nią ogrzać/ochłodzić gdy zajdzie potrzeba, jeżeli tylko ogrzać sporadycznie to farelka albo jakieś inne ustrojstwo na prąd wyjdzie taniej.

autorus
23-10-2014, 05:45
A co wyszło z OZC? Czy twoja koncepcja została tam uwzględniona? Tzn czy podałeś, że poddasze nie będzie ogrzewane?

modena
25-10-2014, 22:33
Liwko dzięki za zawory :) Już myślałam że przyjdzie mi zbankrutować na te dedykowane :)
Czy rozmiar grzejnika drabinkowego 55x105 cm wystarczy do łazienki 250x360 ?

No i mam jeszcze jedno pytanie :) Jakie Panowie i Panie macie fugi na ogrzewaniu podłogowym ? Ile dać żeby nic złego się nie działo
Planuję płytki wielkoformatowe ;) 60x60 i 20 x120 .
Pozdrawiam

Liwko
26-10-2014, 09:50
Liwko dzięki za zawory :) Już myślałam że przyjdzie mi zbankrutować na te dedykowane :)
Czy rozmiar grzejnika drabinkowego 55x105 cm wystarczy do łazienki 250x360 ?

No i mam jeszcze jedno pytanie :) Jakie Panowie i Panie macie fugi na ogrzewaniu podłogowym ? Ile dać żeby nic złego się nie działo
Planuję płytki wielkoformatowe ;) 60x60 i 20 x120 .
Pozdrawiam

Każdy grzejnik ma swoją moc. Należy dobrać grzejnik do temperatury jaką będzie zasilany.
Klej i fuga elastyczne.

klaudiusz_x
05-11-2014, 20:03
Czy można wylewki zrobić zimą?
Mam na myśli poddasze z ułożoną wełną, folią i płytami ułożonymi na stelażach?
Trochę nie wyrobiłem z czasem, no i nie wiem.
W sumie zastanawiam się nad klima z funkcją grzania, mógłbym ją zamontować wcześniej, włączyć tryb osuszania.
Doradzicie coś?
Ps.
Jakie rurki położyć? Tz jakiej firmy, dobre, tanie.
Jak grubo dać perlito-gipsu by łapały spinki?
Co polecicie do pomiaru szczelności podłogówki? Nie mam wody, możliwy tylko kompresor.
Jaka jest możliwie najcieńsza wylewka? Może być zbrojona, betonowa.
Jeśli coś więcej się mi przypomni, dopytam.

krzy27
05-11-2014, 20:06
Nie chodzi o wyschnięcie wylewki tylko o jej związanie. Byle by temperatura nie spadła poniżej zera i będzie dobrze ;)

klaudiusz_x
05-11-2014, 20:10
Nie chodzi o wyschnięcie wylewki tylko o jej związanie. Byle by temperatura nie spadła poniżej zera i będzie dobrze ;)

Nie spadnie. Boję się tylko o poddasze i zawilgocenie wełny.
Wszystko robione we własnym zakresie.

Tomaszs131
05-11-2014, 21:08
Nie spadnie. Boję się tylko o poddasze i zawilgocenie wełny.
Wszystko robione we własnym zakresie.

Z tym to moze byc problem. Jestem w troche podobnym do Ciebie polozeniu z ta roznica iz wylewki mam juz zrobione.
Montaz PCi w najblizszym czasie, do konca nie wiem kiedy dokladnie. Po pomiarach higrometrem w lazience wyszlo 76% a w innych pomieszczeniach na poddaszu nieco mniej. W roch poszedl osuszacz i grzejniki olejowe na noc. Przez noc osuszacz wyciaga 6 l wody.
Po podgrzaniu dwoma grzejnikami rano jest okolo 19oC. Do montazu pompy i uruchomieniu podlogowki innego wyjscia raczej nie mam.
Dzieki Bogu za taka pogode.

krzy27
05-11-2014, 21:59
Nie spadnie. Boję się tylko o poddasze i zawilgocenie wełny.
Wszystko robione we własnym zakresie.

Nie rozumiem gdzie jest wełna. Jak pod dachem to powinna być paroizolacja pod nią.

PS. Jak wiedzę Twoją stopkę to za każdym razem obiecuje sobie poszukać o co chodzi z Twoim GWC i na obietnicach kończe ;)

innabajka
08-11-2014, 09:49
Witam
potrzebuje opinii na temat projektu jaki otrzymałem. Nie dokończa jestem przekonany na temat wykonanych stref brzegowych. Czy ktoś doświadczony może na to zerknąć i powiedzieć czy to będzie działać?
Założenia do projektu:
- podłoga drewniana 2 warstwowa klejona
- temperatura podkładu betonowego max 27*C
- temperatura górnej części posadzki max 25*C

Proszę o pomoc

fenix2
08-11-2014, 10:23
Witam
potrzebuje opinii na temat projektu jaki otrzymałem. Nie dokończa jestem przekonany na temat wykonanych stref brzegowych. Czy ktoś doświadczony może na to zerknąć i powiedzieć czy to będzie działać?
Założenia do projektu:
- podłoga drewniana 2 warstwowa klejona
- temperatura podkładu betonowego max 27*C
- temperatura górnej części posadzki max 25*C

Proszę o pomoc

A są tam jakieś strefy bo ja widzę prawie wszędzie co 15cm?

innabajka
08-11-2014, 13:26
A są tam jakieś strefy bo ja widzę prawie wszędzie co 15cm?

podobno za strefę brzegową ma robić ułożenie rury w sposób meandrowy, moje pytanie dotyczy głównie tych elementów czy to zadziała??
trochę mi się to nie podoba a projekt robiony przez firmę która tu się reklamuje ;/

Proszę was pomóżcie. Co z tym zrobić żeby było lepiej?

pikapika
08-11-2014, 13:36
Dla wszystkich posiadaczy instalacji z Kan-therm ostatnio pojawił sie fajny konkurs, w którym do wygrania jest wycieczka na Kanary a jedyne co trzeba zrobić to sfotografować naszą instalację i wysłac do nich, więcej informacji na stronce Kan-therm

1950
08-11-2014, 14:10
na dobrą sprawę, sb powinna być przy narożnym oknie,
przynajmniej jak bym tam zrobił,
przy ścianach zewnętrznych przy dzisiejszych ociepleniach już nie ma sensu dawać,

innabajka
08-11-2014, 15:54
na dobrą sprawę, sb powinna być przy narożnym oknie,
przynajmniej jak bym tam zrobił,
przy ścianach zewnętrznych przy dzisiejszych ociepleniach już nie ma sensu dawać,

U mnie mamy dwa miejsca gdzie są okna narożne jadalnia okno 2,5m oraz 1,8m o wysokości 2,3m oraz salon 4m oraz 2,5m o wysokości 2,3m.
Jak wykonać strefę brzegową w tych miejscach?
- czy zagęszczenie rurek co 10cm montowane w ślimaka na szerokości 60cm? czy w jakiś inny sposób?

Dodam że cała podłogówka zaprojektowana jest dla zasilania 30*C.
Może ktoś mi przypomnieć jakie daje się założenia mocy dla poszczególnych rozstawów rur i temperatury zasilania?
- rozstaw rur 15 cm temperatura zasilania 30*C - jaka to moc na m2
- rozstaw rur 10 cm temperatura zasilania 30*C - jaka to moc na m2

innabajka
08-11-2014, 22:42
nawiązując do poprzedniego postu.
Proszę o opinie który z projektów jest lepszy dla zastosowania dla podłogi drewnianej.

Pierwszy z nich zakłada strefy brzegowe 80cm z rozstawem co 10cm.
Drugi zakłada rozstaw rurek co 15 cm niezależnie od miejsca.
Zasilanie ogrzewania nie więcej jak 30*C.

innabajka
09-11-2014, 07:51
ad1. 45-50 W/m2
ad2. bez znaczenia

jestem "laikiem" w tej dziedzinie może dwa słowa wyjaśnienia ;)

asolt
11-11-2014, 09:14
ad1. 45 W/m2
ad2. 50 W/m2


Dla scisłosci warto podac warunki brzegowe dla tych wartosci:
a) dT
b) temp wewn.
c) rodzaj i grubosc jastrychu
d) rodzaj wykonczenia posadzki
e) usytuowanie (podłoga na gruncie, strop miedzykondygnacyjny, strop zewnętrzny)
f) grubosc i rodzaj izolacji termicznej pod rurami
g) srednice rur

Mysle ze to najwazniejsze parametry.

innabajka
11-11-2014, 17:27
Dla scisłosci warto podac warunki brzegowe dla tych wartosci:
a) dT
b) temp wewn.
c) rodzaj i grubosc jastrychu
d) rodzaj wykonczenia posadzki
e) usytuowanie (podłoga na gruncie, strop miedzykondygnacyjny, strop zewnętrzny)
f) grubosc i rodzaj izolacji termicznej pod rurami
g) srednice rur

Mysle ze to najwazniejsze parametry.

Zastanawiam się czy pętle brzegowe wykonać jako ślimaki czy zostawić tak jak jest. Jakoś nie ufam temu projektowi.
Do projektu nie otrzymałem przepływów dla jakich projektowane były pętle. Projektant przez telefon podał mi że przepływ powinien być na poziomie 2,5 litra na minutę. Czy to nie za dużo??

Obwody były "projektowane" dla następujących parametrów
a) ??
b) 21-22
c) miksokret 6,5 - 8 cm w zależności od miejsca
d) posadzka wykończona drewnem dąb dwuwarstwowy klejony
e) podłoga na gruncie
f) 16 cm styropianu ,031
g) 16mm

asolt
11-11-2014, 18:35
Zastanawiam się czy pętle brzegowe wykonać jako ślimaki czy zostawić tak jak jest. Jakoś nie ufam temu projektowi.
Do projektu nie otrzymałem przepływów dla jakich projektowane były pętle. Projektant przez telefon podał mi że przepływ powinien być na poziomie 2,5 litra na minutę. Czy to nie za dużo??

Obwody były "projektowane" dla następujących parametrów
a) ??
b) 21-22
c) miksokret 6,5 - 8 cm w zależności od miejsca
d) posadzka wykończona drewnem dąb dwuwarstwowy klejony
e) podłoga na gruncie
f) 16 cm styropianu ,031
g) 16mm

Obawiam sie ze moc podana przez kol. mpoplaw jest w tym przypadku zbyt optymistyczna, ten dąb powoduje ze moc będzie mniejsza.
Co do mocy wymaganej to warto miec dokładne ozc w którym są podane straty dla poszczegolnych pomieszczeń.
Rozstawy co 15 cm wszedzie swiadczą ze projektant zbytnio sie nie wysilił, a wierzyc mi sie nie chce ze są takie same na m2 dla wszystkich pomieszczen.
Rozumiem ten brak zaufania do tego projektu, mam do niego takie same wątpliwosci.

innabajka
11-11-2014, 22:01
Obawiam sie ze moc podana przez kol. mpoplaw jest w tym przypadku zbyt optymistyczna, ten dąb powoduje ze moc będzie mniejsza.
Co do mocy wymaganej to warto miec dokładne ozc w którym są podane straty dla poszczegolnych pomieszczeń.
Rozstawy co 15 cm wszedzie swiadczą ze projektant zbytnio sie nie wysilił, a wierzyc mi sie nie chce ze są takie same na m2 dla wszystkich pomieszczen.
Rozumiem ten brak zaufania do tego projektu, mam do niego takie same wątpliwosci.

Największe obawy mam ze względu na straty ciepła przy oknach tarasowych Na całym dole mam dużo okien tarasowych łączna powierzchnia 25m2 . Jak widać rozstaw rur zaproponowany w jadalni gdzie mam 10m2 jak i w pokoju biurowym gdzie jest jedno okno 2,5m2

Dom jest ocieplony 20cm grafitu ,031
podłoga ocieplona 16cm grafitu ,031
okna średnio 0,8
wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (nie wiem czy ma to jakikolwiek wpływ na temperaturę w domu)
kuchnia, jadalnia salon przedpokój to jedna otwarta przestrzeń

dokonałem małych zmian i zamierzam wykonać ogrzewanie w następujący sposób.
Wykonanie oddzielnej strefy brzegowej w jadalni z rozstawem rur co 10cm, tak samo wykonam w salonie SB z rozstawem co 10cm.

Potwierdźcie lub zaprzeczcie mi proszę czy to ma jakiś sens