PDA

Zobacz pełną wersję : PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31

szwedii
20-02-2015, 17:44
Ja słyszałem że rozdzielacze z capricorna mają kiepskie przepływki. Oczywiście rozdzielacz jaki by nie był będzie dział ale przestrzegano mnie przed akurat tymi. Nie wiem ile w tym prawdy. Tera zastanawiam się nad finishami gdzie sałość dławika jest z mosiądzu

Ogólnie do rozdzielaczy nic nie mam, nie można nic zarzucić,dobrze wykonane,eurokonusy w zestawie, podłączenie banalne, kompletny zestaw z zaworami termoregulacyjnymi pod siłowniki, odpowietrznikami, rotametrami, a że rotametry ze skalą 0-5l/min to już inna bajka, wiele firm robi właśnie takie rotametry. Człowiek uczy się całe życie, teraz już wiem że trzeba było zapodać z mniejszą skalą. Na koniec ciekawostka ,jako pierwszemu chyba zaczął mi cieknąć zawór termoregulacyjny, dzwoniąc z reklamacją gość był w szoku, mówił że pierwszy raz ma reklamacje na zawór. Wszystko może się zdarzyć.

Beskidziak
20-02-2015, 18:18
mam 1650m2 i spompowane jest tylko z pompki pieca i ok
Myślę że miałeś na myśli mb rurki, ja mam około 1000 i również pompa z kotła, z tym że mam ""problem" bo pompa działa na minimum (15%) i wszędzie mam przekroczone przepływy obliczone.

Adam626
20-02-2015, 21:18
tak, miałem na mysli mb, dzieki za zwrócenie uwagi:)

BTW to moze Ci pompe od hydroforu zainstalowali zamiast cyrkulacyjnej:)

fenix2
21-02-2015, 18:09
Ja słyszałem że rozdzielacze z capricorna mają kiepskie przepływki. Oczywiście rozdzielacz jaki by nie był będzie dział ale przestrzegano mnie przed akurat tymi. Nie wiem ile w tym prawdy. Tera zastanawiam się nad finishami gdzie sałość dławika jest z mosiądzu

Jakie 'przepływki'???

plusfoto
21-02-2015, 19:48
Jakie 'przepływki'???
To chyba taka "warszawka" w slangu.:D

byry007
22-02-2015, 12:38
Witam mieszkam w domu już 3 sezon grzewczy i pierwszy rok cieplutko drugi ujdzie ale trzeci tragedia w domu nie raz ciepło jak na dworze -5 C a jak cieplej to w domu zimniej
, dopiero ostatnio włączyłem pompkę na 2 bieg a wcześniej chodziła na 1 . Dlaczego tak jest ze wcześniej było dobrze na 1 biegu a teraz musi być na 2 ? 100 % w domu ogrzewanie podłogowe .

kriszbro
22-02-2015, 13:09
To chyba taka "warszawka" w slangu.:D

Możemy sobie żartować ale się nie obrażajmy:)
Ja się poprawię i nie było tematu. "Zintegrowany zawór dławiący ze wskaźnikiem natężenia przepływu cieczy".
A ze jest nie precyzyjny - posiada małą czułość przy małych przepływach tzn. nie wskazuje nic aż np. do 1 później już coś wskazuje, przy czym jak potwierdził ktoś wcześniej, urządzenia owe cechują się dużym rozrzutem parametrów, zależnie od egzemplarza.
Termin "przepływka" jest popularny nie tylko w Warszawce w branży motoryzacyjnej, nie spodziewałem się że fuzja będzie obraźliwa wśród specjalistów.

KAN-therm
22-02-2015, 15:59
Witam mieszkam w domu już 3 sezon grzewczy i pierwszy rok cieplutko drugi ujdzie ale trzeci tragedia w domu nie raz ciepło jak na dworze -5 C a jak cieplej to w domu zimniej
, dopiero ostatnio włączyłem pompkę na 2 bieg a wcześniej chodziła na 1 . Dlaczego tak jest ze wcześniej było dobrze na 1 biegu a teraz musi być na 2 ? 100 % w domu ogrzewanie podłogowe .

Jak wygląda instalacja?

Jak wyglądają filtry przy pompach? Czy pompy sprawdzone, odpowietrzone? Instalacja odpowietrzona?

CityMatic
22-02-2015, 16:26
Witam mieszkam w domu już 3 sezon grzewczy i pierwszy rok cieplutko drugi ujdzie ale trzeci tragedia w domu nie raz ciepło jak na dworze -5 C a jak cieplej to w domu zimniej
, dopiero ostatnio włączyłem pompkę na 2 bieg a wcześniej chodziła na 1 . Dlaczego tak jest ze wcześniej było dobrze na 1 biegu a teraz musi być na 2 ? 100 % w domu ogrzewanie podłogowe .

Jeśli masz czujnik pogodowy - (element na zewnątrz domu pod plastikową osłonką) sprawdź koniecznie jego połączenia zaciski kostki łączeniowej - być może termometr nie ma dobrego połączenia z piecem.

byry007
22-02-2015, 21:42
Właśnie ostatnio też pomyślałem o tych filtrach przy pompach ja ich nie ruszałem od początku, jak mam sprawdzić pompkę ? Ja mam jedną pompkę do podłogówki 8 sekcji a druga do pieca do ładowania bufora. Jak mam sprawdzić całą instalacje ze jest odpowietrzona lub nie ? Termometr pokazuje dobrą temp czy to za dnia czy w nocy ale sprawdzę to.

byry007
23-02-2015, 18:41
Jestem po czyszczeniu siatki jednej pompki od pieca tragedia przez duże T sitko całe brudne i w miejscu sitka wyczuwalne dwa kawałki czegoś . Czy czyści się jakoś instalacje raz na jakiś czas ?

CityMatic
23-02-2015, 18:59
Jestem po czyszczeniu siatki jednej pompki od pieca tragedia przez duże T sitko całe brudne i w miejscu sitka wyczuwalne dwa kawałki czegoś . Czy czyści się jakoś instalacje raz na jakiś czas ?

Raczej stosuje się filtry siatkowe, sitko na pompie nie jest filtrem w pełnym tego słowa znaczeniu, raczej zawleczką bezpieczeństwa dla wirnika pompy.
Podobno bardzo dobry jest HYDROMAG 99 ostatnio widziałem jak wyłapuje zanieczyszczenia - fajna sprawa. Instalacja była dość rozległa i stara(dawno układ otwarty zasilany paliwem stałym obecnie zamknięty) ale działał prawidłowo, chroni dość drogą pompę przed zniszczeniem. Warte zastanowienia.
Pozdrawiam

ps.filtr jest drogi!

byry007
23-02-2015, 21:01
Dziwne sitko od pompy od podłogówki delikatnie brudne ale ta od pieca to masakra ciekawe czemu jak działają w jednej wodzie ?

szwedii
23-02-2015, 21:56
Dziwne sitko od pompy od podłogówki delikatnie brudne ale ta od pieca to masakra ciekawe czemu jak działają w jednej wodzie ?

Tą od kotła masz zaraz za buforem, cały syf z bufora automatycznie pociągnęło na ta pompę, powinieneś tam zapodać filtr skośny siatkowy jak nie masz. Aż z ciekawości zobaczę jak to u mnie wygląda.

PeZet
25-02-2015, 15:56
Ja słyszałem że rozdzielacze z capricorna mają kiepskie przepływki.
Jakie kur..wa przepływki? O czym ty piszesz? Nie ma czegoś takiego.
Szwedii... jak ci zaczęło cieknąć, to niech ci ciekczy. Gdyby zaczęło ciec, to by było lepiej.
Ludzie.... Chydraulicy...

szwedii
25-02-2015, 17:05
Szwedii... jak ci zaczęło cieknąć, to niech ci ciekczy. Gdyby zaczęło ciec, to by było lepiej.
Ludzie.... Chydraulicy...[/QUOTE]

PeZet, chyba masz jakiś gorszy dzień.

ciec, cieknąć

Znaczenie słowa
Wyraz oznaczający: powoli, łagodnie się sączyć (np. małymi kroplami). Można tak mówić zatem o potoczku, strumyku, kroplach spływających z nieszczelnego kranu, nigdy: o wartkim nurcie rzeki.
Odmiana
Odmiana ciec w czasie teraźniejszym: ja cieknę, ty ciekniesz, on, ona, ono cieknie/ rzad. ciecze, my ciekniemy, wy ciekniecie, oni, one ciekną.
Odmiana cieknąć w czasie przeszłym: ja ciekłem, ciekłam, ty ciekłeś, ciekłaś, on ciekł/ cieknął, ona ciekła, ono ciekło, my ciekliśmy, ciekłyśmy, wy ciekliście, ciekłyście, oni ciekli, one ciekły.

PeZet
25-02-2015, 17:39
Hm..khm.. :) chyba tak, mam gorszy dzień. Sorki.
Wlazłem tu, bo miałem myśl dla Ciebie, a na sąsiednim forum jest jakaś jatka, zobaczyłem tu przepływkę, potem cieknąć i poooopłynęło nieskryzowane...
Tak więc,... pardons.
A chciałem tylko napisać, że Szwedii, a może kłopot jest z zaworem 3D? Bo to dziwne, że nie widzisz przepływu nawet kiedy tylko jeden obwód masz otwarty?

szwedii
26-02-2015, 20:34
Hm..khm.. :) chyba tak, mam gorszy dzień. Sorki.
Wlazłem tu, bo miałem myśl dla Ciebie, a na sąsiednim forum jest jakaś jatka, zobaczyłem tu przepływkę, potem cieknąć i poooopłynęło nieskryzowane...
Tak więc,... pardons.
A chciałem tylko napisać, że Szwedii, a może kłopot jest z zaworem 3D? Bo to dziwne, że nie widzisz przepływu nawet kiedy tylko jeden obwód masz otwarty?

Spoko na luzie, polskiego też się przy okazji naumiemy trochę;),. Zawór jest na pewno ok, wcześniej sam byka zapodałem bo myślałem że mam VTA 320 a, mam VTA572 także przepływu nie blokuje. Jak zostawię jeden rozdzielacz to rotametry pokazują przepływy, a tym bardziej jedna pętla, po włączeniu drugiego rozdzielacza przepływy zanikają, nie mówiąc już o trzecim. Obadam jeszcze tą instalację ale myślę, że to będą za duże rotametry. Dzięki za dobre chęci. Pozdro

kasiekkk
03-03-2015, 11:33
Witam, na początku proszę o wyrozumiałość:) Przeczytałam prawie cały wątek, obliczyłam ozc i z tabel dobrałam rozstaw rur. Może ktoś byłby tak miły i zerknął fachowym okiem czy to co zrobiłam ma ręcę i nogi;)

Najpierw OZC.
-dom zbudowany z Potothermu 25 P+W,
-podłoga na gruncie 10 cm styropianu 0,031, 6cm wylewki, płytki
-strop 4 cm styropianu, wylewka 6cm, panele
-stropodach wylewany tzw trumna, na to wełna 15cm
-ściany 15cm styropianu 0,31
-okna 1,27

wyniki ozc na metr kwadratowy powierzchni pod podłogówkę (po odjęciu powierzchni stałej zabudowy)
307138307139w przedpokoju miało być 43W/m2


schemat podłogówki:307141307142 pokoje na górze identyczne dlatego nie rozrysowane do końca

Obwody krótkie bo hydraulik robiąc instalację do wody zamontował bez konsultacji z nami dwa rozdzielacze po 10 obwodów(wiedział ze podłogówkę chcemy sami robića on tylko do próby szczelności i podpięcia pod piec ma przyjść). tak to zostawić pracownikó samych;)

PeZet
04-03-2015, 11:04
Kasiekk,
Ślimaki bardziej równomiernie rozkładają temperaturę, ale domyślam się, że świadomie planujesz układ meandrowy niektórych pętli.

Z mojego samorobnego doświadczenia układania podłogówki jedną tylko sugestię bym Tobie dorzucił: kwadratowe zakręty rur są tylko na ekranie kompa,a w rzeczyswistości mamy łuki.

Wynika z tego, że w rzeczywistości każdy łuk to około 25% mniej rury niż ten sam zakręt w postaci kwadratu.
Policz sobie ilość swoich łuków, a zobaczysz, że podczas układania rur, przy łącznych kilkuset metrach rury, na samych łukach może ubyć dobre kilkadziesiąt metrów rury, czyli kilkaset Watów!

Warto więc układając rury prowadzić je takoś-siakoś lekko fałdując, żeby w sumie ilość metrów bieżących rury w pętli zgodziła się z tym, co masz w projekcie.

plusfoto
04-03-2015, 11:18
Ja bym dorzucił jeszcze jedno. Dobiegówek nie licz jako powierzchnia grzejna - chyba że robisz to świadomie.

kasiekkk
04-03-2015, 12:14
Kasiekk,
Ślimaki bardziej równomiernie rozkładają temperaturę, ale domyślam się, że świadomie planujesz układ meandrowy niektórych pętli.

Z mojego samorobnego doświadczenia układania podłogówki jedną tylko sugestię bym Tobie dorzucił: kwadratowe zakręty rur są tylko na ekranie kompa,a w rzeczyswistości mamy łuki.

Wynika z tego, że w rzeczywistości każdy łuk to około 25% mniej rury niż ten sam zakręt w postaci kwadratu.
Policz sobie ilość swoich łuków, a zobaczysz, że podczas układania rur, przy łącznych kilkuset metrach rury, na samych łukach może ubyć dobre kilkadziesiąt metrów rury, czyli kilkaset Watów!

Warto więc układając rury prowadzić je takoś-siakoś lekko fałdując, żeby w sumie ilość metrów bieżących rury w pętli zgodziła się z tym, co masz w projekcie.

Meandry są pod oknami, w wiatrołapie który najwięcej ciepła traci od strony drzwi(szer140), no i łazienki ale wydaje mi się że jak zrobie strefe brzegową od okna zrobię to już nie ma sensu robić ślimaka na małej powierzchni.

Brałam pod uwagę, że pętle nie są kwadratowe, że pójdzie mniej rury ale nie pomyślałam o Watach:rolleyes: ale skoro dobór był brany z tabel że ma być np rozstaw 15 to tam chyba jest brane pod uwagę że na metrze kw nie są tylko linie proste ale też łuki? Więc nie ważniejszy jest czasem rozstaw rury a nie jej długość jeśli chodzi o Waty? I czy pętle nie będą za krótkie(jeśli wogóle występuje takie zjawisko jak za krótka pętla)?

Dobiegówki są powierzchnią grzejną korytarza;)

asolt
04-03-2015, 12:32
Dobiegówki są powierzchnią grzejną korytarza;)

W jaki sposób jest podzielona moc petli na pomieszczenie i korytarz (dobiegówki)?, wydaje mi sie ze raczej tak oko

PeZet
04-03-2015, 12:50
Ja bym dorzucił jeszcze jedno. Dobiegówek nie licz jako powierzchnia grzejna - chyba że robisz to świadomie.

A ja bym z tym się nie zgodził, chyba że odrzucamy świadomie. :)

Transfery (dobiegówki) potraktowałem jako ogrzewanie i tak też liczyłem, w związku z tym bardzo duża powierzchnia mojego domu jest grzana transferami:
cały hol,
cały wiatrołap,
cała kotłownia,
i połowa łazienki poddasza (bo rozdzielacz poddaszowy jest w łazience)

Ale to trzeba policzyć, a raczej pododawać. Sporo sumujących się klocków o różnych parametrach.

Dodam, że to działa.

plusfoto
04-03-2015, 12:52
Dobiegówki są powierzchnią grzejną korytarza;)
Błąd w rozumowaniu. Dobiegówka ma być zaizolowana. W przeciwnym wypadku twoje obliczenia będą błędne.

kasiekkk
04-03-2015, 12:53
Asolt, na schemacie korytarz zwłaszcza ten na dole jest strasznie zagracony i niechlujny w rzeczywistości będzie lepiej (mam nadzieje) w korytarzach wyszły pętle co 25-35 cm, więc pętla do wiatrołapu będzie na pewno w izolacji (z racji największego zapotrzebowania na metr dla tego pomieszczenia), dobiegówka z pralni, łazienki i kuchni powinna go ogrzać

kasiekkk
04-03-2015, 12:58
Błąd w rozumowaniu. Dobiegówka ma być zaizolowana. W przeciwnym wypadku twoje obliczenia będą błędne.

Czyli mam zaizolować wszystkie dobiegówki w korytarzu po to by wsadzić tam dodatkową pętle do grzania korytarza? Czy strata energii na tych powiedzmy 4 metrach będzie tak duża żeby obliczenia były błędne? Jeszcze przy tak krótkich pętlach?

plusfoto
04-03-2015, 13:12
Czyli mam zaizolować wszystkie dobiegówki w korytarzu po to by wsadzić tam dodatkową pętle do grzania korytarza? Czy strata energii na tych powiedzmy 4 metrach będzie tak duża żeby obliczenia były błędne? Jeszcze przy tak krótkich pętlach?
Może tym bardziej że podłogę masz kiepso izolowaną.

PS 4 i 4 to już jest 8 a to jest u ciebie 15-20% pętli.

PeZet
04-03-2015, 14:04
Czyli mam zaizolować wszystkie dobiegówki w korytarzu po to by wsadzić tam dodatkową pętle do grzania korytarza? Czy strata energii na tych powiedzmy 4 metrach będzie tak duża żeby obliczenia były błędne? Jeszcze przy tak krótkich pętlach?

Nie izoluj transferów. W instrukcjach są opisy jak uwzględnić grzanie pomieszczenia za pomocą transferów. Metr rury to średnio coś koło 6W.
Ale nie uwzględniaj powrotów. :)

Tak mam ogrzewane sień i hol:

plusfoto
04-03-2015, 14:25
Jeśli uwzględni to w obliczeniach to może nie izolować. Swojego czasu miałem podobny dylemat i zadałem pytanie Andrzejowi. Odpowiedź była jasna i prosta zamiast podanych rozstawów postarać się nieco je zagęścić. N.p. z 30 cm na 25

kasiekkk
04-03-2015, 14:42
Może tym bardziej że podłogę masz kiepso izolowaną. PS 4 i 4 to już jest 8 a to jest u ciebie 15-20% pętli. To co byś mi powiedział gdybym miała pętle 90 metrów ? ;) Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie nieizolowanie i nie liczenie powrotów. Przeliczę to i wezmę poprawkę przy rozstawie.


Jeszcze jedno, czy moc 1 mb można policzyć dzieląc max strumień cieplny przy danym rozstawie i temp zasilania przez ilość rury m/m2 czy to za duże uproszczenie?

PeZet
04-03-2015, 16:35
Jeszcze jedno, czy moc 1 mb można policzyć dzieląc max strumień cieplny przy danym rozstawie i temp zasilania przez ilość rury m/m2 czy to za duże uproszczenie?
Kasiekk,
[edit] mnożysz przyjęty strumień ciepła przez przyjęty rozstaw.

Na przykład:
Przyjęty strumień ciepła q: 95 [W/m2]
Przyjęty rozstaw rury a: 0,1 [m]
Liczysz strumień ciepła na mb rury ql = q * a
czyli
ql = 95 * 0,1 = 9,5 [W/m]

Idziemy dalej:
Określasz moc płyty w pomieszczeniu Q = powierzchnia płyty x przyjęty strumień ciepła q
Czyli
Q = 2,35m2 x 95W/m2
Wychodzi Q = 128 [W]
Pamiętaj, żeby przyjąć powierzchnię PŁYTY, a nie pomieszczenia. :)

I na koniec:

Określasz długość pętli l = dzielisz wyliczoną moc płyty Q przez wyliczony strumień na mb, czyli Q / ql
W tym przykładzie:
l = 128 / 9,5 = 13,5 [m]

I to jest ilość metrów jaka ma Ci wleźć do pomieszczenia, bez transferów.

kasiekkk
04-03-2015, 17:27
PeZet, dziękuję za dokładne rozpisanie tego co zrobiłam w wersji graficznej :) Na pewno to wykorzystam do sprawdzenia moich poczynań. Druga połowa wróci jutro z delegacji, zajmie się latoroślą a ja dopracuje spokojnie projekt:) Dziękuję za wszystkie uwagi i chętnie przeczytam więcej jeśli ktoś ma coś jeszcze do dodania;)

Salah
04-03-2015, 23:00
Układanie styropianu na chudziaku pod podłogówkę.
Mam dwa pytania:
- Zostało mi trochę perlitu i pomyślałem że zamiast pianki między rury podczas układania styropianu sypnę gdzie się da perlitem.
- Kolega mi powiedział iz niby podczas układania i klejenia pianką styro może powstać między klejonymi warstwami niechciana przestrzeń co pogorszy parametry [ mostek cieplny ] prawda to ?

fenix2
05-03-2015, 19:17
Układanie styropianu na chudziaku pod podłogówkę.
Mam dwa pytania:
- Zostało mi trochę perlitu i pomyślałem że zamiast pianki między rury podczas układania styropianu sypnę gdzie się da perlitem.
- Kolega mi powiedział iz niby podczas układania i klejenia pianką styro może powstać między klejonymi warstwami niechciana przestrzeń co pogorszy parametry [ mostek cieplny ] prawda to ?

Przestrzeń może powstać, ale mostka nie będzie. Gorzej ja ta pustka się zapadnie i pęknie wylewka.

piotrek0m
08-03-2015, 18:31
Uruchomiłem w kotle tryb wygrzewania podłogówki. W 2 dniu na piętrze czuć już ciepło, temp wody na zasilaniu 31 C, temp podłogi ok 25 C i podłoga jest wszędzie ciepła, a wszystkie rotametry są na 1/2 przepływu i reagują na ewentualne dławienie zaworem. Na parterze natomiast jest źle - podłoga dużo chłodniejsza, ok 14 C, a część rotametrów wskazuje minimalny przepływ i nie reaguje na kręcenie zaworem. Rurki powrotu są jeszcze chłodne. O co chodzi, czy niedokładnie została odpowietrzona instalacja na parterze?

aiki
08-03-2015, 18:44
Przykręć trochę górę. poczekaj kilka godzin i zobacz co się dzieje.

piotrek0m
08-03-2015, 19:15
Może zapytam o podstawy :) Proszę o taki wykład dla początkującego ... jak reguluje się takimi rozdzielaczami jak na fotce poniżej? (W chwili obecnej na belce dolnej i górnej są zamontowane odpowietrzniki i zawory spustowe - na zdjęciu jeszcze ich nie ma)

307752

Domyślam się, że kręci się karbowanym pokrętłem rotametru, żeby ustawić przepływy i patrzy się na poziom czerwonego grzybka - tak?
Grzybek na górze = mały przepływ, grzybek na dole = duży przepływ - tak? Czy kręcąc pokrętłem rotametru aby nie wykręcę go?
Natomiast czarne zawory na dolnej belce powrotu służą do zamontowania ewentualnych siłowników? Czyli jeżeli mam grzybek rotametru cały czas na górze, to znaczy, że powinienem zwiększyć przepływ kręcąc karbowanym pokrętłem, żeby opadły... bo może to jest przyczyną tego, że niektóre pętle słabo mi grzeją ...

Tomaszs131
08-03-2015, 19:20
Od razu rzuca się w oczy brak izolacji na pętlach dochodzących do rozdzielacza.
U mnie ekipa tez cos takiego chciała zostawić po sobie ale w porę zareagowałem. Sprawdź czy odpowietrzniki są odkręcone. Potem po kolei odkręcaj pętle, może masz je po prostu zdławione.

KAN-therm
09-03-2015, 21:05
Przepływ rzeczywiście regulujesz kręcąc przepływomierzem, nie powinno być możliwości aby wykręcić go maksymalnie. Jak wzrasta przepływ powinieneś widzieć na skali przepływomierza, są dwie opcje pracy/konstrukcji przepływomierzy: działające na zasilaniu - skala zazwyczaj rośnie od góry przepływomierza do dołu (do belki), działające na powrocie - skala rośnie od podstawy przepływomierza (od belki rozdzielacza) do góry.

Aby dokonać rzeczy najważniejszej tj. regulacji hydraulicznej instalacji, potrzebna jest znajomość wartości tych przepływów, zazwyczaj pętle długie mają spore przepływy, pętle krótkie stosunkowo mniejsze.

misq
11-03-2015, 22:27
Witam,

Wziąłem się za samodzielne obliczenie podłogówki i... sam nie wiem gdzie popełniam błąd.

Za przykład biorę rurki 17x2 dla pokoju 30 m2 z obliczonym OZC na 1250 W, pokrycie deska o Rλ = 0,1, temperatura zasilania 35°C, temperatura w pomieszczeniu 20°C.

Najpierw liczę na piechotę zgodnie z poradnikiem tutaj http://www.purmo.com/docs/Purmo-Poradnik-dla-projektantow-02_2015_PL.pdf:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=308257&d=1426112494

Wartość q przyjmuje z tabeli niżej:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=308258&d=1426112507

Jak widać wychodzi na to, że przy rozstawie 25 cm będę miał 1260 W z podłogi - czyli moje zapotrzebowanie zostaje pokryte :)

Potem to samo wrzucam do programu Purmo SDG 2.0 i... głupieję :rolleyes:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=308259&d=1426112516

Czy coś robię nieprawidłowo, która wartość rozstawu rurek jest realna i optymalna?

asolt
11-03-2015, 22:39
Ta druga wartosc, mała uwaga Tz nie równa sie 35 oC, to jest Tzsr, wymaganą moc uzyskasz przy ok 36,5 oC, obliczenia wykonałem dla stropu międzykondygnacyjnego i parkietu dębowego 15 mm, dn=16 mm, okreslenie "deska" niewiele mówi. Tablice są mniej dokładne i kłpotliwe w uzyciu, opór cieplny dotyczy wylewki, podkładu/kleju i samej deski.

MatixL
12-03-2015, 12:44
panowie czy ktoś może mi powiedzieć ile pompek potrzebuję do mojej instalacji podłogowej

- pompa ciepła w piwnicy WPS K-1 - ma już wbudowaną pompkę obiegową podłogówki + pompkę DZ

Dom ma 3 poziomy do ogrzania - piwnica, parter, poddasze - średnio po 67 metrów podłogi na każdym poziomie ( rozstaw co 10 cm, w łazienkach zagęszczone)

Pewnie jedna pompka z PC nie da rady tego napędzić ale jeden z magików-hydraulików chce mi tam wsadzić 3 pompki po jednej na każde piętro. To nawet dla mnie laika w hydraulice zdecydowanie za dużo. Raz że 3 x pobór prądu dwa że może to samo można napędzić jedną mocniejszą pompą lub max dwiema. Na przykład dać jedną pompę na piwnicę i parter oraz dodatkową na poddasze.

Tomaszs131
12-03-2015, 14:27
U mnie są dwie pompki WILO Yonos Pico 25/1-4 (40W max.).
Dom trzy poziomowy, piwnica i parter podłączane są do jednej, a piętro osobno do drugiej.
Uważam, ze w Twoim przypadku trzy to za dużo.

szarlejak
12-03-2015, 21:50
Cześć spróbuję ponownie,
Jestem na etapie planowania ogrzewania i w połowie czytania tego wątku, który jest skarbnicą wiedzy. Mam już dwa pytania:

1. Jeżeli będę miał dwa obiegi w pomieszczeniu i przy niższych temperaturach na dworze będę chciał grzać tylko na jednym to czy potrzebna jest dylatacja miedzy tymi obiegami ?

2. Powinno się mieć mniej więcej równe długości obiegów, tylko się zastanawiam czy tak musi być w całym domu, czy np. na parterze mogę mieć obiegi około 90 metrów a na piętrze 50 m długości, oczywiście na każdym piętrze osobny rozdzielacz ?

3. Mam dość specyficzny salon, zastanawiam się czy dylatacja jak na rysunku to najlepsze wyjście308402
Dziękuję za odpowiedź

noc
12-03-2015, 22:00
Ad1- tak potrzebna dylatacja.
Ad2- możesz tak zrobić, wyregulujesz przepływy.

piotrek0m
13-03-2015, 06:03
Dałbym więcej dylatacji.
Aktualnie wygrzewam wylewki i z praktyki już napiszę, że pomieszczenia 5 x 5 m powinny mieć jeszcze dylatację przez środek. W moim przypadku powstały w takich pomieszczeniach naturalne dylatacje właśnie w połowie pomieszczeń.

misiupl
13-03-2015, 06:55
piotrem0m: ja mam pomieszczenie 41mkw w kwadracie z 5 polami grzewczymi bez dylatacji i nic nie pękło

darianus
13-03-2015, 11:48
Czy znacie kogoś, kto zajmuję się projektowaniem podłogówki?

piotrek0m
13-03-2015, 12:32
piotrem0m: ja mam pomieszczenie 41mkw w kwadracie z 5 polami grzewczymi bez dylatacji i nic nie pękło

Wygrzewałeś ?
W programie wygrzewania jastrychu (F1:2) w kotle Viessaman temperatura wody na zasilaniu to 45 C i tak przez 6 dni. Zarysowania - bo nie są to pęknięcia - pojawiły się na początku wygrzewania ale się nie powiększają. Mimo, że wylewka jest twarda (kułem to wiem) i ma siatkę zbrojeniową i włókna rozproszone i była pielęgnowana ... Choć wszyscy twierdzą, że jak ma popękać, to lepiej teraz a nie pod płytkami...

Tomaszs131
13-03-2015, 14:41
Czy znacie kogoś, kto zajmuję się projektowaniem podłogówki?

Zapytaj się asolta.

misiupl
13-03-2015, 19:29
Wygrzewałeś ?
W programie wygrzewania jastrychu (F1:2) w kotle Viessaman temperatura wody na zasilaniu to 45 C i tak przez 6 dni. Zarysowania - bo nie są to pęknięcia - pojawiły się na początku wygrzewania ale się nie powiększają. Mimo, że wylewka jest twarda (kułem to wiem) i ma siatkę zbrojeniową i włókna rozproszone i była pielęgnowana ... Choć wszyscy twierdzą, że jak ma popękać, to lepiej teraz a nie pod płytkami...
wygrzewałem - viessmann 200-w

ElemenT
17-03-2015, 16:50
Szybkie pytanie, jakie rozdzielacze proponujecie do podłogówki i do grzejników.

Zastanawiam się czy warto dopłacać do jakiś firm, jak to zwykła belka mosiężna?

Do co chce dać Kan-Therm z serii 81 - na górze belki miejsce na odpowietrzenie, na dole na zawór spustowy + dojścia do grzejników.
Standardowo nie jest wyposażony w zawory odcinające, czy warto to dodawać?

Co do podłogówki to chcę kupić Prandelli RP-R Basic z rotometrami.

Może źle myślę, i to złe sprzęty? Może coś doradzicie?

KAN-therm
19-03-2015, 20:19
Do C.O. proponowałbym zastosowanie rozdzielacza z gotowymi nyplami - w ofercie Systemu KAN-therm oznaczone są serią 61. Dzięki nim wygodniej jest podłączać rury za pomocą śrubunków z tzw. eurokonusem. Jest to połączenie samouszczelniające się i nie wymaga stosowania jakiegokolwiek dodatkowego uszczelnienia.

Jeśli chodzi o rozdzielacze do OP to rzeczywiście muszą posiadać zawory regulacyjne lub przepływomierze (rotametry). Druga belka może być "goła" jeśli nie planujesz stosowania automatyki pokojowej (indywidualna regulacja temp. w pomieszczeniach) np. seria 75A lub 55A.

Warto dodać parę złotych na markowy produkt, jakiegokolwiek znanego producenta, jakość materiałów w tanich rozwiązaniach jest momentami wręcz porażająca - pamiętajmy że budujemy praktycznie raz na całe życie.

samboman
20-03-2015, 10:34
Mam pytanie dotyczące podłogówki i pompy jakiej zastosować. Czy jest sens stosować droższą pompkę Grundfosa Alpha2 z funkcją auto adapt, jeśli poszczególne obwody podłogówki będą wyregulowane na rozdzielaczu (poprzez rotamery)? Jak rozumiem w takim przypadku nie będzie okresowej zmiany w przepływie wody więc czy jest sens dopłacać do droższej pompki?

fenix2
20-03-2015, 12:43
Mam pytanie dotyczące podłogówki i pompy jakiej zastosować. Czy jest sens stosować droższą pompkę Grundfosa Alpha2 z funkcją auto adapt, jeśli poszczególne obwody podłogówki będą wyregulowane na rozdzielaczu (poprzez rotamery)? Jak rozumiem w takim przypadku nie będzie okresowej zmiany w przepływie wody więc czy jest sens dopłacać do droższej pompki?
Wystarczy Alpha 2L.

Ifarrg
20-03-2015, 14:35
Może ide na łatwiznę, ale na prawdę nie mam tyle czasu żeby wszystko przeczytać. W tym wątku jest pewnie odpowiedź na każde pytanie, ale czy znacie może jakąś stronkę www, gdzie laikom wytłumaczone jest, jak zrobić dobrą podłogówkę? Takie 10 złotych zasad, których trzeba przestrzegać?

A może ktoś tutaj zrobi coś takiego? Bo teraz jest tutaj 303 strony wiadomości, pomimo najszczerszych chęci nie da się tego ogarnąć w rozsądnym terminie...

fenix2
20-03-2015, 14:58
Może ide na łatwiznę, ale na prawdę nie mam tyle czasu żeby wszystko przeczytać. W tym wątku jest pewnie odpowiedź na każde pytanie, ale czy znacie może jakąś stronkę www, gdzie laikom wytłumaczone jest, jak zrobić dobrą podłogówkę? Takie 10 złotych zasad, których trzeba przestrzegać?

A może ktoś tutaj zrobi coś takiego? Bo teraz jest tutaj 303 strony wiadomości, pomimo najszczerszych chęci nie da się tego ogarnąć w rozsądnym terminie...

W zasadzie podstawowe informacje są zawarte na 10 może 20 pierwszych stronach tego wątku. Reszta to w większości wtórne wątki.
Zrobić OZC.
Dobrać rozstaw do zapotrzebowania, źródła ciepła (PC, KG) i okładzin (projekt). (Ewentualnie "na pałe" wszędzie co 15, łazienki 10).
Starać się robić pętle równej długością (60-70m), ale nie oczywiście nie musi być co do 1m.
W łazienkach zagęścić max.
Nie przekraczać długości 100m wraz z dobiegiem dla pojedynczej pętli.
Robić odpowiednie dylatacje wylewek.
Izolować dobiegi rur przy rozdzielaczu.
Rozdzielacz z rotametrami.
Najlepiej zasilać to jedną pompą (podłogówkę), ale UWAGA na wydajność! Te w kotłach czasami są za słabe. Z projektu wyjdą minimalne przepływy.

samboman
20-03-2015, 19:45
Wystarczy Alpha 2L.

A jeśli na rozdzielaczu byłyby zamontowane siłowniki sterowane termostatmi w poszczególnych pomieszczeniach...?
Lub inaczej zapytam, kiedy jest sens zastosować pompę z auto adapt?

fenix2
20-03-2015, 21:22
Przy siłownikach ma to sens.

Arturo72
21-03-2015, 01:24
W tym wątku jest pewnie odpowiedź na każde pytanie, ale czy znacie może jakąś stronkę www, gdzie laikom wytłumaczone jest, jak zrobić dobrą podłogówkę? Takie 10 złotych zasad, których trzeba przestrzegać?

A może ktoś tutaj zrobi coś takiego? Bo teraz jest tutaj 303 strony wiadomości, pomimo najszczerszych chęci nie da się tego ogarnąć w rozsądnym terminie...
Wystarczy jedna zasada,podłogówka ma być wykonana pod określoną temperaturę zasilania przy określonej temperaturze zewnętrznej dla określonej straty energii dla każdego pomieszczenia z osobna.
Ot i cała magia dobrze działającej podłogówki.

domelek
21-03-2015, 10:28
Witam,

Czy mógby kto polecić program do wykonania OZC a później instalacji podłogówki, na którym sam wykonał obliczenia a potem użytkował system i jest zadowolony?

Pozdrawiam

Radek

rwojtek
21-03-2015, 19:03
Witam,

Czy mógby kto polecić program do wykonania OZC a później instalacji podłogówki, na którym sam wykonał obliczenia a potem użytkował system i jest zadowolony?

Pozdrawiam

Radek

ASOLT-OZC.exe ver. 2.0
niedrogi a dokładny ;)

asolt
22-03-2015, 12:02
Witam,

Czy mógby kto polecić program do wykonania OZC a później instalacji podłogówki, na którym sam wykonał obliczenia a potem użytkował system i jest zadowolony?

Pozdrawiam

Radek

http://pl.sankom.net/do-pobrania/programy-demonstracyjne

1)
Audytor OZC 6.5 Pro Demo
2)
Audytor C.O. 3.8 Demo

hektor80
23-03-2015, 10:35
asolt, wysłałem Ci wiadomość na priv. zerknij proszę......

samboman
23-03-2015, 12:36
Mam pytanie dotyczące termostatów pokojowych (sterowanie siłownikami na rozdzielaczu podłogówki). Orientujecie się, który producent posiada termostaty zasilane bateryjnie? W kilku pomieszczeniach mam przygotowany przewód dwu żyłowy, a z tego co czytałem większość termostatów wymaga min 3-4 przewodów (pomijam wersje bezprzewodowe).

KAN-therm
23-03-2015, 20:58
Automatyka KAN-therm BASIC.

Listwa Basic, najlepiej z modułem pompowym: http://pl.kan-therm.com/kan/upload/instrukcja-listwy-elektryczne-basic-230-24v.pdf

Na stronie nr. 2 są rozrysowane podłączenia elektryczne poszczególnych termostatów z oferty KAN. Dla przewodu dwużyłowego mamy dwa możliwe termostaty:

Bimetaliczny (starsza konstrukcja, bez baterii) lub tygodniowy (z baterią): http://pl.kan-therm.com/kan/upload/regulator-tygodniowy.pdf

Ceny katalogowe dostępne na stronie.

szarlejak
26-03-2015, 08:25
Nasuwa mi się kolejne pytanie o przykłady jak wy macie rozwiązania, gdyż przyznam szczerze, że jestem trochę zmieszany (cały domu na podłogówkę i 2 grzejniki w łazience - całość ogrzewana kotłem na ekogroszek)
Znalazłem trzy rozwiązania:
Osobny obieg przed zaworem trójdrożnym ( na plus, można zawsze załączyć same grzejniki, ale pewnie dodatkowa pompa będzie niezbędna)
W obiegu razem z bojlerem (zaskoczyło mnie to trochę)
Suszarki podpięte pod rozdzielacze podłogowe, niższa temperatura do akceptacji ale jak się to ma do długości obwodów, które będą miał między 70 a 100m?

emmer
26-03-2015, 10:01
odniosę się tylko do ostatniego zdania. nie ma problemu - wyregulujesz przepływami.

szarlejak
27-03-2015, 06:13
odniosę się tylko do ostatniego zdania. nie ma problemu - wyregulujesz przepływami.
Dzięki
Czyli rozumiem, że każdy obieg się da wyregulować tylko im równiejsze obiegi tym jest to łatwiejsze.
Emmer masz może któreś rozwiązanie u siebie w domu, jak się sprawuje?

karolek75
27-03-2015, 09:15
.

W jaki sposób będzie odpowietrzone ogrzewanie ścienne? W jaki sposób poradziliście sobie z tym problemem jeśli w ogóle on jest. Widziałem wmontowane odpowietrzniki w ścianach w najwyższym miejscu ale to ostateczność.


Na szybko przejrzalem i nie znalazlem odpowiedzi. Poradzcie, bo koncepcja ze sciennym w lazience na poddaszu sie urodzila wczoraj a realizowana ma byc jutro :)
Odpowietrzenie? Inny niz slimakowy uklada rurek ?

emmer
30-03-2015, 08:39
tzn ja mam w całym domu podłogowe + jedną drabinkę w łazience podłączone normalnie jako obieg. od razu wszystko wystartowało na pełnych przepływach. następnie za pomocą regulacji na dolnej belce (powrót) przykręcałem te obiegi które wydawały mi się zbyt ciepłe lub zbyt szybko robiły się ciepłe.

trzeba tylko wziąść pod uwagę że reakcja podłogi jest bardzo powolna, dlatego każda korekta wiąże się z odczekaniem aż będzie efekt. jeżeli masz projekt to tam to powinno być zawarte. ja zdecydowałem zrobić się to na zasadzie prób i błędów i jestem zadowolony

piotrszym80
30-03-2015, 15:52
Na szybko przejrzalem i nie znalazlem odpowiedzi. Poradzcie, bo koncepcja ze sciennym w lazience na poddaszu sie urodzila wczoraj a realizowana ma byc jutro :)
Odpowietrzenie? Inny niz slimakowy uklada rurek ?

Instalacje z rurek fi 16 ułożyłem meandrowo od dołu do góry. W najwyższym miejscu trójnik i na poddaszu odpowietrznik. Jakby co posiadam zdjęcia.
Rurki układałem według projektu kolegi z forum. Rozstaw rurek u mnie co 10 cm. Jeśli to możliwe daj rurki na ścianie zewnętrznej.
Ja dałem część do 1,5 m na ścianie wewnętrznej pod suszenie ręczników, następnie poprowadziłem rurki na ścianę z lustrem i pod nim rozprowadziłem resztę. Mam nadzieję, że nie będzie parowało.
Ważne jest położenie tynku na rurkach.
Zastosowałem tynk cementowo wapienny (szpryc cementowy, następnie siatka Leduchowskiego (lub Rapitza), warstwa tynku do rurek i trzecia warstwa tynku na przykrycie rurek minimum 1,5 cm, tynkarze dodali dodatkowo do tynku mikrozbrojenie ).

noc
30-03-2015, 19:08
Jeśli teoretyczna wydajność OP w łazience jest nieco za niska, nie należy się tak bardzo przejmować. Naprawdę bardzo mroźne dni nie są takie częste. I te niskie temp. nie trwają zazwyczaj długo. Jest parę dni mocno mroźnych, parę dni cieplejszych itd. Współczesne domy bardzo powoli tracą temp , w środku nie odczuwa się niedomagań.
Poza tym łazienka nie jest samodzielnym budynkiem. Temperaturę wewnątrz, podtrzymują inne sąsiednie pomieszczenia poprzez ściany i drzwi. Takie niedomagania mogą być odczuwalne wyjątkowo podczas długo utrzymujących się wielkich mrozów. Przez ostatnie 3 zimy nic takiego nie miało miejsca.
Obawy mocno na wyrost. W razie "W" mogę powiesić grzejnik ścienny na prąd, zostawiłem na to miejsce (niepotrzebnie).

karolek75
31-03-2015, 13:23
Instalacje z rurek fi 16 ułożyłem meandrowo od dołu do góry. W najwyższym miejscu trójnik i na poddaszu odpowietrznik.
Ja u siebie wyprowadze cala petle na poddasze, bo chce uniknac dawania trojnika w tynku. Oczywiscie zaizoluje odpowiednio.


Ja dałem część do 1,5 m na ścianie wewnętrznej pod suszenie ręczników, następnie poprowadziłem rurki na ścianę z lustrem i pod nim rozprowadziłem resztę. Mam nadzieję, że nie będzie parowało.
Ważne jest położenie tynku na rurkach.
Zastosowałem tynk cementowo wapienny (szpryc cementowy, następnie siatka Leduchowskiego (lub Rapitza), warstwa tynku do rurek i trzecia warstwa tynku na przykrycie rurek minimum 1,5 cm, tynkarze dodali dodatkowo do tynku mikrozbrojenie ).
W moim wypadku bedzie to sciana dzialowa miedzy lazienka a pralnio-suszarnia, pokryta glazura- wiec nie spodziewam sie "problemow" z tynkiem.

memekt
31-03-2015, 15:34
W obiegu razem z bojlerem (zaskoczyło mnie to trochę)
Ja tak mam zrobione, pompka od bojlera napędza mi grzejnik w łazience. Miała pracować cały czas na najniższym biegu ale...
Okazało się, że w łazience jest wystarczająco ciepło czyli grzejnik tak naprawdę służy mi za wieszak do ręczników na którym się suszą.
Efekt jest taki, że biorąc kąpiel spuszczamy ciepłą wodę czyli po jakiejś chwili załącza się pompka CWU, która nam w tym samym czasie nagrzewa grzejnik, na którym ląduje mokry ręcznik.
ot tak to wygląda

szarlejak
01-04-2015, 21:06
Czyli jednak da się, no cóż teraz pozostaje mi wiele do przemyślenia. Dziękuję za opisanie waszych systemów zasilania suszarek.

szarlejak
04-04-2015, 21:24
tzn ja mam w całym domu podłogowe + jedną drabinkę w łazience podłączone normalnie jako obieg.
Przy okazji zapytam, jeśli można:
Jaki masz grzejnik łazienkowy i jaką temperaturę zasilania tego grzejnika?
Skoro masz w całym domu podłogówkę to jak ona wygląda w sypialniach, czy na całej powierzchni czy łóżka ominięte czy kilka obiegów?
Pytam gdyż chciałem położyć rury wszędzie oprócz miejsca pod łóżkiem, czyli na połówce pokoju. W sypialniach panele i dylatacje wyłącznie w drzwiach.

plusfoto
04-04-2015, 21:45
A co się stanie jak żona za dwa lata zadecyduje że łóżko w tym miejscu nie pasuje?

fotohobby
05-04-2015, 08:06
I w czym przezzkadzają rurki pod lóżkiem ?

fenix2
05-04-2015, 08:34
Cieki wodne i inne gusła.

szarlejak
05-04-2015, 09:14
A co się stanie jak żona za dwa lata zadecyduje że łóżko w tym miejscu nie pasuje?
Mnie to nie dotyczy - układ w domu akurat nie pozwala na inne konfiguracje, więc w grę nie wchodzi przemeblowanie.
Pewnie gdyby była taka możliwość to można podzielić pokój na dwa obiegi i grzać tylko jednym.

I w czym przezzkadzają rurki pod lóżkiem ?
Gdzieś był wątek na ten temat. Z resztą chodzi mi tu o wasze doświadczenia. Szczególnie jak wszyscy dookoła odradzają podłogowe w całym domu. :bash: ,głównie ze względu na łóżka i dzieci które bawią się na podłodze.

Cieki wodne i inne gusła.
Zgadza się są i takie teorie.

fenix2
05-04-2015, 09:32
...,głównie ze względu na łóżka i dzieci które bawią się na podłodze.

Zgadza się są i takie teorie.

Dla dzieci to akurat OK bo ciepło im będzie i 'wilka' nie dostaną.
A to pod łóżkiem trzeba kasztany rozłożyć one eliminują szkodliwe promieniowanie cieków. (tak mówią szpece)

plusfoto
05-04-2015, 10:32
Mnie to nie dotyczy - układ w domu akurat nie pozwala na inne konfiguracje, więc w grę nie wchodzi przemeblowanie.

Ja bym taki pewien nie był. Pomysłowość kobiet (oczywiście nie wszystkich) nie zna granic.;)

klaudiusz_x
06-04-2015, 10:36
A to pod łóżkiem trzeba kasztany rozłożyć one eliminują szkodliwe promieniowanie cieków. (tak mówią szpece)Tu chodzi o ruch wody w ziemi. Ta w rurach podlogowki podobno nie szkodzi. Tak mi gadal jeden co sie tym zajmuje :P

fachman19
06-04-2015, 10:47
Tu chodzi o ruch wody w ziemi. Ta w rurach podlogowki podobno nie szkodzi. Tak mi gadal jeden co sie tym zajmuje :P

Wystarczy napluć na podłogę przez lewe ramie .

Jacekss
06-04-2015, 11:08
Tu chodzi o ruch wody w ziemi. Ta w rurach podlogowki podobno nie szkodzi. Tak mi gadal jeden co sie tym zajmuje :P

dokładnie... dobrze prawisz, w OP woda w rurkach płynie bez zawirowań większych

fachman19
06-04-2015, 11:14
dokładnie... dobrze prawisz, w OP woda w rurkach płynie bez zawirowań większych

A jakież to wiry są w ziemi,Co za ciemnota .Do szkoły jakiejś to panowie chodzili .?:sick:

Jacekss
06-04-2015, 19:48
a co ty myślisz że w szkole ci wszystko powiedzą i nauczą ? jakiż to naiwny jesteś albo mocno wierzysz w ten system
poza tym gdzie to powiedziane zostało że już wszystko odkryte... i mamy wiedzę absolutną :)

_olo_
06-04-2015, 20:07
Jak wygląda sprawa z odpowietrzaniem ogrzewania ściennego - gdy wyprowadzę część obiegu podłogi na ścianę (do suszenia ręczników zamiast suszarki) i wrócę nim do podłogi i dalej powrót do rozdzielacza to siłą rzeczy najwyższy pkt będzie w ścianie, nie będzie problemów z zapowietrzaniem ?

fenix2
06-04-2015, 20:51
Jak wygląda sprawa z odpowietrzaniem ogrzewania ściennego - gdy wyprowadzę część obiegu podłogi na ścianę (do suszenia grzejników zamiast suszarki) i wrócę nim do podłogi i dalej powrót do rozdzielacza to siłą rzeczy najwyższy pkt będzie w ścianie, nie będzie problemów z zapowietrzaniem ?

Ale po co chcesz suszyć grzejniki? :)

szarlejak
06-04-2015, 21:21
A jakież to wiry są w ziemi,Co za ciemnota .Do szkoły jakiejś to panowie chodzili .?:sick:

Nie interesują mnie wasze teorie tylko jak macie to rozwiązanie u siebie. Wszyscy macie jeden obieg na całym pokoju?
Łóżko będzie zabudowane do dołu, bo ciągłe sprzątanie pod nim mnie już irytuje.

fotohobby
06-04-2015, 22:36
No wiesz, ktos ma sypialnie 11m2 i jeden obieg, inny 24m2 i trzy obiegi.
Rurki pod lózkiem nie przeszkadzają, fakt że pod zabudowanym lozkiem pokoju grzać nie bedą, ale biorac pod uwage ewentualną zmianę konfiguracji, to warto pokryc nimi całą podłogę.

emmer
07-04-2015, 10:16
to odpowiadam. podłogówka jest wszędzie. w sumie każde pomieszczenie to wychodzi jeden obieg. kuchnio/jadalnia to dwa obiegi ponieważ jest to duże pomieszczenie.. rurki nie były tylko położone w kuchni pod szafkami i w spiżarce (ponieważ tutaj akurat, już wiedziałem co i jak będzie no i w spiżarce zalecana niższa temp). pozostałe pomieszczenia - na całej powierzchni rurki.

zasilanie grzejnika w łazience - w zalezności ile idzie w podłogę - aktualnie około 33-35 stopni. to raczej nie ma zadania grzać a raczej suszyć

drugi sezon za mną. wszyscy żyją i mają się dobrze (to nawiąznie do spamu:D).

szarlejak
07-04-2015, 10:49
Dziękuję pięknie o takie coś własnie mi chodziło. Raczej na pewno też na taki wariant się zdecyduję z suszarką w łazience. W sypialni raczej pozostanę przy wersja jak w kuchni, pod meblami i zabudowanym łóżkiem bez rurek. U dzieciaków pewnie po całości, bo meble łącznie z łóżkiem mogą być już różnie.

_olo_
08-04-2015, 05:11
Ale po co chcesz suszyć grzejniki? :)

Heh, pomyłka, już poprawiona.
Ogólnie mam na myśli problemy z zapowietrzaniem/odpowietrzaniem ściennego wodnego - są jakieś problemy czy nie ma ?

greggy
08-04-2015, 10:17
Będę sam robić podłogówkę 100% zasilana z kotła kondensacyjnego, 2 pietra 12+14 obwodów w tym 2 drabinki łazienkowe, rozstaw podstawowy co 15cm, do 80 m z dobiegami, 1800mb pex 16x2
OZC robiłem, obciążenie cieplne wyszło dużo niższe (prawie 45%) niż to wyliczone przez projektanta ok 14kW.

Mam pytanie odnośnie przepływów.
Z obliczeń robionych w audytorze CO (pod zapotrzebowanie 14kW) wychodzą przepływy rzędu od 0,011 do 0,015 kg/s (czyli coś ok 0,66 do 0,90 l/min).
Mam zakupione rozdzielacze KAN z zamontowanymi rotametrami Taconova TopMeter Return o skali pomiarowej 0,6-2,4l/min
Wychodzi na to, że dla niektórych obwodów wyliczeniowy przepływ będzie w dolnej (zerowej) granicy pomiarowej przepływomierza.
Być może realne przepływy będą wyższe o 20-30%, gdyż program wyrzuca błędy o niezdławionym nadmiarze ciśnienia, które spowoduje wzrost przepływu wody w pętlach.
Zmiana dT z 10 na 5 nie zmienia zauważalnie przepływów, ale zmienia niezdławione nadmiary ciśnienia, które mają wpływ na przepływy

Czy jest ktoś w stanie wyjaśnić w skrócie jak interpretować wyniki Audytora CO?

Mam jeszcze dylemat odnośnie zasilania rozdzielaczy (pion znajduje się 6m w poziomie od kotła).
Oba rozdzielacze zasilane jednym obwodem
Mam takie opcje
1) rura miedz 28
2) rura pex 32
3) rura pp 32 lub 40

Z rurą PEX byłoby najmniej problemu (brak połączeń w posadce), ale kształtki mają spore przewężenia.
Przy konieczności zakupu całego zwoju 50mb poprowadziłbym osobno zasilanie do każdego rozdzielacza, żeby wykorzystać nadmiar materiału.

Przy PP Faser lub Stabi pytanie czy brak warstwy antydyfuzyjnej ma większe znaczenie?

domelek
08-04-2015, 23:42
Na projekcie podłogówki mam 2 rozdzielacze 5 i 6 obwodów w układzie 'back to back' czy da się je umieścić w jednej skrzynce? Zamiana na 11 obowodowy nie wchodzi w grę gdyż jak projektant napisał będą za duże opory przepływów?

KAN-therm
09-04-2015, 23:18
greggy skoro sam już liczyłeś instalację, średnice możesz sprawdzić tu:

http://sankom.pl/online/sankom/kkt/kan/pl/opory/

Przy 14 kW, dT=10, Tz=35st. C dla mnie wychodzi że Push - PE-Xc i PE-RT 32x4,4 mm, PP Glass - 40x5,5 mm, można jeszcze skorzystać z Press (PE-RT/Al/PE-RT) - 32x3 mm (ta wychodzi nawet lepiej niż Push).

Pozdrawiam

greggy
10-04-2015, 09:53
Dziękuję za link do kalkulatora.

Wczoraj jeszcze znalazłem ciekawy wątek na elektrodzie dotyczący zastosowania rur Miedzi, PP lub PEX.

Moje wnioski są takie:

Miedz:
- odpada ze względu na duży przepływ u mnie 0,6m/s co może powodować korozje erozyjną, musiałbym zrobić dwa obiegi co bardzo podraża instalację a i tak byłbym na granicy zalecanych do 0,3 m/s
- konieczność zakupu dodatkowego sprzętu; palnik, butla, pasta, topnik, przecinak
- łączenia pod posadzką trudno naprawić ze względu na sztywność rur, trudny dostęp
- problem z korozją miedź - metal
+ duża średnica wew przy małej zew

PP:
- duża rozszerzalność materiału
- łączenia pod posadzką
+ cena
+ względna łatwość montażu

PEX:
+ brak łączeń w posadzce, brak kolan, małe opory przepływu
+ antydyfuzyjność
+ zakup markowej rury fi32 w pełnej rolce 50m skłania do położenia dwóch osobnych obiegów, które można połączyć w jeden, a w razie konieczności rozdzielić i zasilać z dwóch pomp
- drogie złączki zaprasowywane wymagające praski
+ 2x tańsze złączki skręcane nie markowe, KAN jeszcze ma 32x4,4 x GZ1 PUSH ale pasująca tylko do własnych rur 32x4,4 które są 25% droższe od Purmo, Herz
+ naprawa ewentualnego uszkodzenia pod posadzką łatwiejsze niż przypadku miedzi.

karolek75
10-04-2015, 11:59
Nie pamietam czy to bylo na tym watku czy gdzies indziej: czy sa jakies przeciwskazania do mocowania trytkami pexa podlogowki do siatki zbrojacej wylewke, o oczku np 15cm ?

plusfoto
10-04-2015, 12:56
Żadne ale dobrze by było aby rurka nie miała kontaktu z drutami.

karolek75
10-04-2015, 13:40
Żadne ale dobrze by było aby rurka nie miała kontaktu z drutami.

To komplikuje sprawe, bo chcialem rurke na siatke rzucic. Jak to sensownie dylatowac ?

piotrszym80
14-04-2015, 14:47
Osobiście w 2008 roku zrobiłem podłogówkę na siatce oczka 15x15 cm. Przypiąłem paskami, jak na razie wszystko gra. Podłogówki jest 18 m2 dwa pomieszczenia.

Ostap
20-04-2015, 09:27
Witam

Przymierzam się do zakupu rozdzielaczy i mam dylemat
Czy jak na parterze potrzebuje 9 obwodów na podłogówkę (rozdzielacz umiejscowiony na klatce schodowej do piwnicy co by nie dawać go w kuchni obok lodówki) to nie lepiej zamówić 12 obwodowy.
9 obwodów do podłogówki a 3 wykorzystać na grzejniki 2 do piwnicy i jeden do garażu zamiast metr obok wieszać w kotłowni odrębny na te trzy grzejniki.
Oczywiście te 3 grzejniki będą zasilane niskotemperaturowo.
Rozumiem ze przepływ trzeba będzie zdławić na tych 3 grzejnikach.

emmer
20-04-2015, 09:54
Ciężko to przeczytać.

Ostap
20-04-2015, 10:08
To prościej.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do połączenia 9 odwodów podłogowych i 3 grzejnikowych niskoteperaturowych w jednym rozdzielaczu?

Liwko
20-04-2015, 10:17
To prościej.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do połączenia 9 odwodów podłogowych i 3 grzejnikowych niskoteperaturowych w jednym rozdzielaczu?

Żadnych.

Ostap
20-04-2015, 10:47
Ok, to teraz jeszcze pytanie o sterowanie. Łopatologicznie przedstawie jak teraz to rozumiem - poproszę o potwierdzenie lub sprostowanie.
Będzie bufor i podłogówka.
Wieszam sterownik na parterze.
- od niego przewód na zewnątrz do czujnika temp.,
- kolejny do zaworu trójdrogowego na wyjściu z bufora by sterował temp. wody do zasilania podłogówki
- do czujnika wody zasilającej
- czy pod ten sterownik podpina się pompę podłogówki wtedy sterownik potrzebuje zasilania 230V

Zastanawiam się jaki jest sens wstawienia pompy pomiędzy kotłem na paliwo stałe a buforem. Przecież grawitacyjnie tez powinno działać. Czy chodzi o szybkość naładowania bufora. Przeczytałem ok. 50 pierwszych stron i tam Piczman pokazał kotłownię.

Liwko
20-04-2015, 10:51
Budujesz system niskotemperaturowy to po co ci wysokotemperaturowe źródło ogrzewania? Daj niskotęperaturowe to i bufor będzie zbędny.

Ostap
20-04-2015, 11:02
Oferta na pompę ciepła z DZ za 60 tysi po dofinansowaniu ok. 42 tysiące - sory ale to nie dla mnie.
Gazu nie mam w ulicy a przez sąsiednią działkę i ulicę ciągnąc to nie uśmiecha mi się tez.

Liwko
20-04-2015, 11:09
Oferta na pompę ciepła z DZ za 60 tysi po dofinansowaniu ok. 42 tysiące - sory ale to nie dla mnie.


To jak duży masz ten dom, że tyle chcieli?
Kocioł+elementy kotłowni+komin+bufor+m2 kotłowni=na pewno więcej niż pompa ciepła. Może słabo szukałeś tych ofert?

Jacekss
20-04-2015, 12:40
to spróbuj z PC PW.. będzie taniej i może wystarczy ci taka.

samboman
28-04-2015, 10:38
Mam pytanie o ustawienie rotamerów podłogówki. Wczoraj miałem pierwsze uruchomienie podłogówki (budynek dosyć wyziębiony), temperatura zasilana 25 st.. Czy rotamery poszczególnych obwodów na rozdzielaczu podczas wygrzewania wylewki powinny być maksymalnie otwarte? Aktualnie mam ustawione 1l/min.

Jacekss
28-04-2015, 10:44
ustaw tak jak powinno być ustawione wg projektu.. jeśli taki posiadasz. i tak przepływy są zależne od wydajności pompki + oporów pętli OP + ustawienia rotametrów

samboman
28-04-2015, 12:25
Nie chodzi mi o ustawienia podczas eksploatacji podłogówki podczas eksploatacji (czyt. codziennego użytkowania). Jest to pierwsze uruchomienie i chcę wygrzać wylewki więc zastanawiam się czy przepływy powinny być większe niż te z projektu. Pompka jest większa niż być powinna (ster. elektronicznie).

bajcik
29-04-2015, 10:52
Ok, to teraz jeszcze pytanie o sterowanie. Łopatologicznie przedstawie jak teraz to rozumiem - poproszę o potwierdzenie lub sprostowanie.
Będzie bufor i podłogówka.
Wieszam sterownik na parterze.
- od niego przewód na zewnątrz do czujnika temp.,
- kolejny do zaworu trójdrogowego na wyjściu z bufora by sterował temp. wody do zasilania podłogówki
- do czujnika wody zasilającej
- czy pod ten sterownik podpina się pompę podłogówki wtedy sterownik potrzebuje zasilania 230V

To już zależy od sterownika. Przykładowo u mnie:
1. sterownik mierzy temperaturę zewnętrzną
2. na jej podstawie decyduje jaka powinna być temperatura wody zasilającej
3. mierzy rzeczywistą temperaturę na zasilaniu
4. jeśli odbiega za dużo, to kręci zaworem 3D w prawo lub w lewo. U mnie ten zawór jest na 230V.


Zastanawiam się jaki jest sens wstawienia pompy pomiędzy kotłem na paliwo stałe a buforem. Przecież grawitacyjnie tez powinno działać. Czy chodzi o szybkość naładowania bufora. Przeczytałem ok. 50 pierwszych stron i tam Piczman pokazał kotłownię.

Jak kocioł wysoko lub rurki nie za grube to pompa może być potrzebna.
U mnie taka jest uruchamiana termo-stycznikiem na wyjściu kotła.

Konto usunięte_1*
04-05-2015, 08:29
ja mam czysto fachowe pytanie , jakiej firmy kupić rury PEX-AL-PEX aby uniknąć kłopotów w przyszłości oraz czy złączki skręcane czy prasowane , dom około 100 m sam parter nic więcej ,kocioł w piwnicy ,podłogówka to główne ogrzewanie a rezerwowe -dodatkowe w razie dużych mrozów kominek z nadmuchem

plusfoto
04-05-2015, 08:53
W którym miejscu chcesz te złączki dawać?

Konto usunięte_1*
04-05-2015, 08:55
W którym miejscu chcesz te złączki dawać?


pewnie to żle wyraziłem chodzi mi o początkowe i końcowe zakończenia czyli podłaczenie do rozdzielacza zasilania i powrotu

fenix2
04-05-2015, 09:16
ja mam czysto fachowe pytanie , jakiej firmy kupić rury PEX-AL-PEX aby uniknąć kłopotów w przyszłości oraz czy złączki skręcane czy prasowane , dom około 100 m sam parter nic więcej ,kocioł w piwnicy ,podłogówka to główne ogrzewanie a rezerwowe -dodatkowe w razie dużych mrozów kominek z nadmuchem

PEX daj sprawdzonych producentów. WAWIN, KAN, Herz itp.
Rozdzielacze mają zwykle komplet złączek skręcanych tzw. eurokonus'y.
Jaki kocioł?

Konto usunięte_1*
04-05-2015, 09:26
PEX daj sprawdzonych producentów. WAWIN, KAN, Herz itp.
Rozdzielacze mają zwykle komplet złączek skręcanych tzw. eurokonus'y.
Jaki kocioł?

to wezmę raczej wawin-a wraz z rozdzielaczami no i mieszalnikiem a teraz się narażę ale trudno ,piec -kocioł na paliwo stałe czyli węgiel

fenix2
04-05-2015, 10:28
to wezmę raczej wawin-a wraz z rozdzielaczami no i mieszalnikiem a teraz się narażę ale trudno ,piec -kocioł na paliwo stałe czyli węgiel

Dla domku 100m to lipa.
Jaki 'mieszalnik'? A może mieszacz masz na myśli?

Konto usunięte_1*
04-05-2015, 10:38
Dla domku 100m to lipa.
Jaki 'mieszalnik'? A może mieszacz masz na myśli?

tak miałem na myśli mieszacz , nowe określenia dla mnie to tak wychodzi ja te rzeczy muszę już kompletować bo od 1 czerwca będę posiadaczem tego domu i muszę zdążyć z remontami do zimy a sama wylewka schnie miesiąc potem jeszcze muszę kafelki położyć a mistrzu w piwnicy musi mi to jakoś poskręcać ten kocioł i popodłaczać
a co miałeś na myśli że to lipa na 100m ? każde info dla mnie na wagę złota bo z kasą to tak jak 90% z nas ma pewne problemy coś mam ale nie na tyle aby ogarnąć wszystko na najwyższym poziomie więc trzeba coś pominąć w pierwszym etapie ale nie na tyle aby sobie zaszkodzić w drugim

1 duży pokój z otwartą kuchnią 36 m 2 obwody
2 sypialnia 19,5 metra 1 obwód
3 sypialnia 14,6 metra 1 obwód
4 łazienka 13,7 metra 1 obwód
5 przedsionek 14 metra 1 obwód
czyli razem 6 obwodów więc 600 metrów rurki pex-al-pex powinno wystarczyć ?

fenix2
04-05-2015, 12:04
]tak miałem na myśli mieszacz , nowe określenia dla mnie to tak wychodzi ja te rzeczy muszę już kompletować bo od 1 czerwca będę posiadaczem tego domu i muszę zdążyć z remontami do zimy a sama wylewka schnie miesiąc potem jeszcze muszę kafelki położyć a mistrzu w piwnicy musi mi to jakoś poskręcać ten kocioł i popodłaczać
a co miałeś na myśli że to lipa na 100m ? każde info dla mnie na wagę złota bo z kasą to tak jak 90% z nas ma pewne problemy coś mam ale nie na tyle aby ogarnąć wszystko na najwyższym poziomie więc trzeba coś pominąć w pierwszym etapie ale nie na tyle aby sobie zaszkodzić w drugim

1 duży pokój z otwartą kuchnią 36 m 2 obwody
2 sypialnia 19,5 metra 1 obwód
3 sypialnia 14,6 metra 1 obwód
4 łazienka 13,7 metra 1 obwód
5 przedsionek 14 metra 1 obwód
czyli razem 6 obwodów więc 600 metrów rurki pex-al-pex powinno wystarczyć ?[/SIZE]

Nie napisałeś jakie ocieplenie tego domu i jakie okna, wentylacja.
Ale zapotrzbowanie pewnie w granicach 5-6kW. Więc kocioł będzie się 'męczył'. Szukaj takiego o mocy max 10kW.
Wylewki mają schnąć miesiąc a po tym okresie należy zrobić wygrzewanie wylewek. Dopiero kleić ceramikę.
Czy starczy to zależy jak gęsto położysz rurki.
Ja proponuje ci byś dał rozstaw co 15cm. Wyjdzie około 700m rury.
Duży pokój: 3 obwody po 80m;
Sypialnia: 2 obwody po 65m;
Raszta może być 1 obwód.
Jak w łazience nie ma grzejnika to dać rozstaw co 10cm i 2 pętle, a jak jest to jedną co 15cm można obskoczyć.

Konto usunięte_1*
04-05-2015, 12:35
w łazience dam co 10 cm tak myslałem też , co do kotła to ten mój majster gadał coś między 15-20 kw bo dom nie jest ocieplony na razie to w następnym roku dopiero bym robił . jest ściana na półtorej cegły
dobrze że te rurki nie są takie drogie więc dokupienie 100 m to już pikuś
mówisz że lepiej w tej dużej sypialni oraz dużym pokoju zrobić obwody po 80m , faktycznie chyba lepiej powinno się to sprawdzić wieksza kontrola i rozpływy powinny lepiej się rozkładać
mój majster namawia mnie aby dodatkowo dać grzejniki tylko po co ?

_John
04-05-2015, 13:06
w łazience dam co 10 cm tak myslałem też , co do kotła to ten mój majster gadał coś między 15-20 kw bo dom nie jest ocieplony na razie to w następnym roku dopiero bym robił . jest ściana na półtorej cegły
A kocioł kupujesz na 1 rok, czy na 20 lat?
Lepiej się teraz awaryjnie dogrzać elektrycznymi grzejnikami, niż później 20 lat używać przewymiarowany kocioł.

fenix2
04-05-2015, 13:12
w łazience dam co 10 cm tak myslałem też , co do kotła to ten mój majster gadał coś między 15-20 kw bo dom nie jest ocieplony na razie to w następnym roku dopiero bym robił . jest ściana na półtorej cegły
dobrze że te rurki nie są takie drogie więc dokupienie 100 m to już pikuś
mówisz że lepiej w tej dużej sypialni oraz dużym pokoju zrobić obwody po 80m , faktycznie chyba lepiej powinno się to sprawdzić wieksza kontrola i rozpływy powinny lepiej się rozkładać
mój majster namawia mnie aby dodatkowo dać grzejniki tylko po co ?
Ten 10kW powinien starczyć nawet obecnie bo można wycisnąć z niego pewnie 12 do 15kW.
Max z dobiegami obwody 100m. Więc w dużym pokoju jak dasz 2 obwody to wyjdzie około 120mb jeden obwód.
Nie zrób takiej głupoty jak zakup kotła 17-20kW! Bo będziesz sobie pluł w brodę kilka ładnych lat a instalatora przeklinał.

Dla domu nie ocieplonego zapotrzebowanie 100W/m2 * 100 = 10kW.

Konto usunięte_1*
04-05-2015, 13:44
cenne uwagi panowie dzięki za nie . przeczytałem już milion postów i poradników i światli fachowcy zawsze gadają że kocioł nie może być przewymiarowany więc sugerowałem mojemu fachmanowi nieśmiało taki 10-14 KW a on że dom nie ocieplony i takie a ja mu że to podłogówka i nie mogę dać przecież 40 stopni bo mi kulasy napuchną a on a gdzie bojler

fenix2
04-05-2015, 14:04
cenne uwagi panowie dzięki za nie . przeczytałem już milion postów i poradników i światli fachowcy zawsze gadają że kocioł nie może być przewymiarowany więc sugerowałem mojemu fachmanowi nieśmiało taki 10-14 KW a on że dom nie ocieplony i takie a ja mu że to podłogówka i nie mogę dać przecież 40 stopni bo mi kulasy napuchną a on a gdzie bojler

Aha i nie daj sobie wcisnąć rozdzielacza z pompą mieszającą!
Tylko osobno rozdzielacz OP a w kotłowni pompka i zawór 3D mieszający.

Konto usunięte_1*
04-05-2015, 14:13
Aha i nie daj sobie wcisnąć rozdzielacza z pompą mieszającą!
Tylko osobno rozdzielacz OP a w kotłowni pompka i zawór 3D mieszający.

nie wiem czy mogę ale zapytam czy zrobiłbyś mi schemat tego ogrzewania podłogowego wraz z elementami potrzebnymi oczywiście za opłatą bo chyba lepiej wydać parę groszy niż całą zimę siedzieć w piwnicy i regulować coś tam a podłoga 50 stopni

szarlejak
04-05-2015, 21:00
Aha i nie daj sobie wcisnąć rozdzielacza z pompą mieszającą!
Tylko osobno rozdzielacz OP a w kotłowni pompka i zawór 3D mieszający.

Czy przy 3 poziomach w samej podłogówce (w sumie około 1200 m) plus 2 grzejniki w łazience na osobnym obwodzie, również zamiast kupować 3 rozdzielaczy z mieszaczem zainwestować w jedną pompę i zawór 3d. Zdecydowanie na plus są koszty.
Wcześniej tak myślałam, ale co fachowiec to inna teoria. I jaki sterownik wybrać, polecicie coś EUROSTER, TECH, czy coś innego.
Czy da się pogodzić pogodówkę z termostatami pokojowymi ? Mam już niezły mętlik w głowie.
Piec na ekogroszek!

emmer
05-05-2015, 07:21
Wysterujesz przepływami. Ja mam elektronike ijestem zadowolony. Ale bez tego tez by bylo ok. A sporo kasy zostanie.

szarlejak
05-05-2015, 13:33
Wysterujesz przepływami. Ja mam elektronike ijestem zadowolony. Ale bez tego tez by bylo ok. A sporo kasy zostanie.

Tak myslę, ale trochę potrzeba czasu na zabawę z przepływami. A jaką elektronikę masz jeśli można wiedzieć?
Przynajmniej pogodówka by się przydała z automatu, A na resztę( regulatory pokojowe itd.) to tylko peszle puste zostawię, myśląc o przyszłości.
chyba że ktoś inny pochwali się rozwiązaniem u siebie w domu.

emmer
06-05-2015, 07:11
Tzn ja mam kocioł kondensacyjny gazowy. Sterownik car2 dedykowany do immergasa. Pogodówka też od nich. W pokojach są sterowniki sterujące siłownikami na rozdzielaczu. Reszta obwodów czyli łazienki, hol, wiatrołap i kuchnia są regulowane tylko ręcznie na rozdzielaczu żeby zapobiegać sytuacji że wszystkie obwody zamkną się w przypadku osiągnięcia zadanej temperatury i w efekcie wyłączenia kotła.

szarlejak
06-05-2015, 14:08
Tzn ja mam kocioł kondensacyjny gazowy. Sterownik car2 dedykowany do immergasa. Pogodówka też od nich. W pokojach są sterowniki sterujące siłownikami na rozdzielaczu. Reszta obwodów czyli łazienki, hol, wiatrołap i kuchnia są regulowane tylko ręcznie na rozdzielaczu żeby zapobiegać sytuacji że wszystkie obwody zamkną się w przypadku osiągnięcia zadanej temperatury i w efekcie wyłączenia kotła.

Ja piec będę miał produkcji własnej od teścia, więc sterownik wybiorę pewnie z tej samej firmy co sterowanie. O zastosowaniu siłowników myślałem głównie w sypialni, albo w piwnicy np w pralni by łatwo było manewrować temperatura. Jednak mimo wszystko prościej jest sterować przepływami, bo siłownik to tylko zamknąć i otworzyć potrafi. Może ktoś jeszcze poleci jakiś system do sterowania łącznie z sterownikiem do ekogroszku warty zainteresowania, najlpiej jako użytkownik takiego. Najlepiej byłoby mieć podgląd na monitorze temperatury w większości pomieszczeń, to wtedy wiadomo gdzie przykręcić.

Dodatkowe pytanie o okablowanie, czy wystarczy puscic peszel pod posadzce od termostatu do rozdzielacza, czy np warto puscic tez kawalek w posadzke zeby mierzyc temperature, czy to juz zbedny bajer, oczywisice myslalc o przyszlosci.

szarlejak
12-05-2015, 20:32
Tzn ja mam kocioł kondensacyjny gazowy. Sterownik car2 dedykowany do immergasa. Pogodówka też od nich. W pokojach są sterowniki sterujące siłownikami na rozdzielaczu. Reszta obwodów czyli łazienki, hol, wiatrołap i kuchnia są regulowane tylko ręcznie na rozdzielaczu żeby zapobiegać sytuacji że wszystkie obwody zamkną się w przypadku osiągnięcia zadanej temperatury i w efekcie wyłączenia kotła.

Regulatory pokojowe masz jakiej firmy, tej samej co rozdzielacze? Masz jakiś główny panel do podglądu ich wszystkich, czy każdym sterujesz osobno?
Dzięki

Tyle tych firm, że w ciemno nie wiadomo co wybrać.

emmer
13-05-2015, 09:07
pl.kan-therm.com/system_kan_therm/automatyka_sterujaca_kan_therm/automatyka_smart_wprowadzenie.html

Takie cosik tylko że w wersji przewodowej i trochę inny wyświetlacz (starszy model). Każdy sterownik, czyli obieg/pokój sterujesz osobno.

hektor80
13-05-2015, 10:02
Jestem po lekturze całego wątku i nie zauważyłem żeby ktoś poruszył temat toksyczności paneli na ogrzewaniu podłogowym. Panele podłogowe same w sobie zawierają aldehydy, jedne mniej inne więcej. W wyniku podgrzewania paneli wzrasta poziom emisji tych toksyn. Niestety w naszej prasie próżno szukać informacji na ten temat. Znalazłem kilka informacji potwierdzających te informację. np. tu.: link (http://www.researchgate.net/publication/46426861_Formaldehyde_and_TVOC_emission_behavior_o f_laminate_flooring_by_structure_of_laminate_floor ing_and_heating_condition)

Gdyby nie te obawy, na 100% zainstalował bym ogrzewanie podłogowe w całym domu ale poddaszu będą panele i stąd moje obawy.
Wiem że zaraz pojawią się głosy że wszędzie toksyny występują ale weźcie pod uwagę to że w tych domach będziemy mieszkać do końca życia a boję się sytuacji jak z eternitem który dopiero po latach okazał się szkodliwy. Zauważyłem że pojawiły się panele na bazie nowego materiału CSF które podobno są wolne od PCV i plastyfikatorów.

Proszę Was o opinie na ten temat. Bardzo mi na tym zależy.

Jacekss
13-05-2015, 10:30
wiesz to problem generalnie całego domu, co z farbami, meblami, wszelkimi plastikami.. wszystko wkoło jest nasączone jakimiś chemikaliami.
co do paneli .. to dotyczy tylko tych sztucznych paneli podłogowych ala drewno ? czy również parkietów / klepek / desek ?
jeśli tylko paneli to jedyna rada.. zmienić to na parkiety

asolt
13-05-2015, 10:38
wiesz to problem generalnie całego domu, co z farbami, meblami, wszelkimi plastikami.. wszystko wkoło jest nasączone jakimiś chemikaliami.
co do paneli .. to dotyczy tylko tych sztucznych paneli podłogowych ala drewno ? czy również parkietów / klepek / desek ?
jeśli tylko paneli to jedyna rada.. zmienić to na parkiety

Pod warunkiem ze parkiety nie są lakierowane, lakiery tez wytwarzaja toksyny. A najlepiej miec wm która na bieżąco to usunie.

hektor80
13-05-2015, 10:52
Parkiety klei się klejami które zawierają aldehydy wiec tu również jest problem. Wiem że tyczy się to całego domu, ale może warto po kolei eliminować szkodliwe substancje.

Jacekss
13-05-2015, 10:57
no chyba w dzisiejszych czasach najważniejsze to skuteczna wentylacja

rwojtek
13-05-2015, 11:07
Parkiety klei się klejami które zawierają aldehydy wiec tu również jest problem. Wiem że tyczy się to całego domu, ale może warto po kolei eliminować szkodliwe substancje.

Ubranie, które nosisz także zawiera szkodliwą chemię.

hektor80
13-05-2015, 11:11
Ubranie, które nosisz także zawiera szkodliwą chemię.

Czy tym można wszystko usprawiedliwiać ??

rwojtek
13-05-2015, 11:30
Czy tym można wszystko usprawiedliwiać ??

Można.
Inaczej okazałoby się, że życie jest śmiertelną chorobą na którą każdy z Nas kiedyś zapadnie.

szarlejak
13-05-2015, 21:22
pl.kan-therm.com/system_kan_therm/automatyka_sterujaca_kan_therm/automatyka_smart_wprowadzenie.html

Takie cosik tylko że w wersji przewodowej i trochę inny wyświetlacz (starszy model). Każdy sterownik, czyli obieg/pokój sterujesz osobno.

Właśnie czegoś takiego szukam - termostaty pokojowe podłączone do listwy a ta do Lan-u albo jakiegoś głównego panelu sterującego. Widzę, że Kan ma takie rozwiązanie, jednak wyłącznie bezprzewodowo. Przewodowo mają tech sterowniki i do tego mógłbym mieć cały osprzęt tej firmy łącznie z sterownikiem do pieca, choć ceny nie najniższe. Innej firmy gdzie miałbym podgląd i możliwość sterowanie termostatami centralnie nie znalazłem, chyba że coś pominąłem.

Ogólnie to potrzebuję sterownika do pieca i zaworu 3d do tego listwa plus termostaty pokojowe. Oczywiście najlepiej gdyby też były centralnie zarządzane żeby po pokojach nie latać i piętrach no ale w ostateczności bez tego się obejdzie. Sterowanie najlepiej przewodowe, ktoś coś poleci?

kurczak81
19-05-2015, 10:24
Panowie mam takie pytanie co do ogrzewania podłogowego.

Ciągle zastanawiamy się czy robić na całości czy nie, ja jestem za całością, a mąż boi się o swoją alergię. To tak w ramach wstępu, może Wam uda się przekonać mojego męża na podłogówkę w całym domu :)

Pytanie dotyczy układania rurek pod meblami. Wiem, że tam gdzie będą meble w kuchni nie układa się rurek, co z np.: garderobą, szafą do zabudowy w korytarzu i np.: szafą w sypialni. Z tego co się orientuję to przy takich zabudowach wwierca się elementy w podłogę. Czy z góry ustalić już co będzie gdzie stało i np.: w pokoju ominąć to miejsce układając rury? Pod szafami w garderobie po prostu nie wrzucać podłogówki?
Jeszcze jedno pytanko, jeśli w łazience będą podwieszane bidet i WC to pod nimi można spokojnie ułożyć rurki?

Z góry dzięki za odpowiedź

p.s. ciągle czytam ten długi wątek o "podłogówce samemu", więc jeszcze mało wiem :P

BrodowskiG
19-05-2015, 10:34
zagroź zmianą męża ;p meble raz sa w w jednym miejscu a raz w drugim,więc bym się nie bawił w jakies omijanie ewentualnie możesz trochę zagęścić rurki żeby oddawana moc nie spadła, tam gdzie będziesz się wwiercała można na wszelki wypadek ominąć, stałe zabudowy są na dłużej. skoro kibel jest nad to w czym przeszkadza. To nie apteka.
PS grzejnik ma wyższą temp. więc ruch powietrza jest większy.

kurczak81
19-05-2015, 10:56
Czyli tam gdzie na stałe będę mieć meble i nie chodzi mi tu tylko o kuchnię, ale o garderobę, szafę przesuwną (mam na to odpowiednią wnękę przygotowaną w korytarzu) i np.: szafę w sypialni (tu będzie stały rozkład i się nie zmieni) ominąć te powierzchnie i będzie git.

Co do całości podłogówki powiedziałam Ukochanemu, że możemy w razie "W" doprowadzić rurki na ścianę na grzejniki i zaślepić. Jak będzie coś nie tak, to wyłączymy podłogówkę i przykręcimy sobie grzejnik.

Liwko
19-05-2015, 11:21
Panowie mam takie pytanie co do ogrzewania podłogowego.

Ciągle zastanawiamy się czy robić na całości czy nie, ja jestem za całością, a mąż boi się o swoją alergię. To tak w ramach wstępu, może Wam uda się przekonać mojego męża na podłogówkę w całym domu :)

Pytanie dotyczy układania rurek pod meblami. Wiem, że tam gdzie będą meble w kuchni nie układa się rurek, co z np.: garderobą, szafą do zabudowy w korytarzu i np.: szafą w sypialni. Z tego co się orientuję to przy takich zabudowach wwierca się elementy w podłogę. Czy z góry ustalić już co będzie gdzie stało i np.: w pokoju ominąć to miejsce układając rury? Pod szafami w garderobie po prostu nie wrzucać podłogówki?
Jeszcze jedno pytanko, jeśli w łazience będą podwieszane bidet i WC to pod nimi można spokojnie ułożyć rurki?

Z góry dzięki za odpowiedź

p.s. ciągle czytam ten długi wątek o "podłogówce samemu", więc jeszcze mało wiem :P

Mąż boi się unoszącego kurzu? Powiedz mu, że podłoga podczas dużych mrozów będzie miała 25-26 stopni (warunek ocieplony dom). Teraz niech położy trochę kurzu na swojej dłoni, która ma 37 stopni i sprawdzi czy się unosi. A teraz niech położy ten kurz na grzejniku, który ma 60-70 stopni. To powinno mu dać do myślenia.

Ja robiłem rurki wszedzie, nawet pod lodówką i wanną. Wodna podłogówka ma to do siebie, że ciepło odda w "łatwiejszym" miejscu, omijając miejsca izolowane.
Owszem z wierceniem trzeba uważać i lepiej tam gdzie wiadomo że będzie wiercone zostawić wolne miejsce a nieco zagęścić rurki gdzie indziej.

PeZet
19-05-2015, 13:45
Kurczaku81,
Liwko pięknie opisał dokłądnie to co sam chciałem Tobie przekazać, nic dodać. Nie kładź rurek tam, gdzie wiesz, że mogą zostać przewiercone. W innych miejscach nic nie stoi na przeszkodzie.

"Wodna podłogówka ma to do siebie, że ciepło odda w "łatwiejszym" miejscu, omijając miejsca izolowane. "
Na tym polega CUD podłogówki. Jeśli masz kominek i właśnie w nim palisz, to podłogówka w jego okolicy niejako wstrzyma oddawanie ciepła. Podobnie będzie w obszarze mocno nasłonecznionym i słońcem nagrzanym. Dlaczego? Bo ciepłe idzie zawsze z ośrodka cieplejszego do chłodniejszego. :)
Pod jakimś meblem temperatura mebla i podłogi wyrówna się i szlus, więcej ciepła nie pójdzie. Jednak warto mieć tu na uwadze, że szafa stanie się izolatorem, a ciepłe zacznie pchać się delikatnie w inną stronę, na przykład przez izolację ku gruntowi. Stąd wzmianka Liwka, by zabierając rurki z jednego miejsca dać to co zabrane gdzieś obok.

Alergia.
Jeden hydraulik gadał mi kiedyś, że jak zrobię podłogówkę to w tym kurzu co się wzbija nic nie będę widział. Kaloryfer to jest dopiero wiatrak dla kurzu.
Ja mam podłogówkę wszędzie i uważam że podłogówka to cud! Nie ma kaloryferów, a jest ciepło! Podłoga chłodna, a w chacie ciepło. Chłodna, ale zimą wyraźnie daje odczucie że to chłodne jest przyjemne i inne niż normalnie zimna podłoga. Duża radość ta podłogówka. Wszędzie, na poddaszu też.

Sanitariaty.
Rurki pod sanitariatami - chodzi o kołki, o ewentualne ryzyko kołkowania w przyszłości.
I nie słuchaj bzdur o wysychających syfonach.

kurczak81
19-05-2015, 14:53
PeZet dzięki za kolejne wyjaśnienia, a tak ogólnie jestem w trakcie czytania Twojego dziennika :) Fajnie się czyta.

Z tego co piszesz to nie odsuwać się ogrzewaniem podłogowym pod prysznicem od syfonu, myślałam, żeby te 20 cm się odsunąć, ale z tego co czytam, to jak ktoś codziennie bierze prysznic, to nie ma szans, aby syfon wysechł.

Będę jakoś męża namawiać na podłogówkę na całości, w ostateczności doprowadzi i zaślepi się dodatkowo rurki od grzejników.

asolt
19-05-2015, 16:31
.... w ostateczności doprowadzi i zaślepi się dodatkowo rurki od grzejników.

Któz zabroni bogatemu.

PeZet
19-05-2015, 17:09
Kurczak81, te 20 cm to się jako żywo odsuń od syfonu. Przy ścianach też nie układa się podłogówki na styk tylko robi odstęp przynajmniej 10cm.

Rurki od grzejników.
Wiesz co, Twoje obawy biegną bardzo powszechnym tropem, więc pomysł z rurkami wcale mnie nie dziwi. Ciekaw jedynie jestem, czy dojrzejesz do tego, że to jest bez sensu, czy pozostaniesz w grupie tych, co zrobili rurki pod grzejniki i nigdy ich nie wykorzystali.

Czytasz mój dziennik. To miło. Czytaj, czytaj. W dzienniku będzie i o lęku przed podłogówką (moim, kiedyś, he he)

kurczak81
19-05-2015, 17:10
Któz zabroni bogatemu.
Oj... Jak mi później ma narzekać i marudzić, że to moja wina, to chyba to będzie najlepsze rozwiązanie :(

PeZet tak wiem, że są strefy brzegowe i tam gęściej, że ogólnie 10 cm się odsuwa od ścian. Tak, czytałam, że wiele osób zrobiło dodatkowo rurki do grzejników i nigdy ich nie użyło.

asolt
19-05-2015, 17:59
Oj... Jak mi później ma narzekać i marudzić, że to moja wina, to chyba to będzie najlepsze rozwiązanie :(


Nie prosciej jest wykonac podłogówke tak, aby nie było potrzeby dodatkowych zabezbieczeń, po co wieksze rozdzielacze, szafki, rurki, podejscia?

kurczak81
19-05-2015, 18:41
Nie prosciej jest wykonac podłogówke tak, aby nie było potrzeby dodatkowych zabezbieczeń, po co wieksze rozdzielacze, szafki, rurki, podejscia?
asolt wiem o tym, mojego męża do czegoś przekonać jest bardzo ciężko. On mega się boi o swoją alergię. Czytał za i przeciw podłogówce i się zastanawia zdrowotnie, że tak powiem.

A ogólnie pewnie w niedalekim, albo i dalekim czasie i do Ciebie się zgłoszę o wyliczenie OZC itp. i zaprojektowaniem podłogówki, jeśli namówię męża :P

asolt
19-05-2015, 19:09
asolt wiem o tym, mojego męża do czegoś przekonać jest bardzo ciężko. On mega się boi o swoją alergię. Czytał za i przeciw podłogówce i się zastanawia zdrowotnie, że tak powiem.

P

Jezeli chodzi o alergię to miałem podobny przypadek u mojego klienta. Mieszkał w bloku i dzieci ciągle chorowały na pewną odmianę alergii, mnóstwo lekarstw, niestety nie pomagały. Oczywiscie w mieszkaniu w bloku ogrzewanie konwekcyjne i brak wm. Po przeprowadzce do nowego domu z 100% podłogówki i wm, dolegliwosci minęly jak reką odjął. Poniewaz nie jestem lekarzem nie jestem w stanie stwierdzić co miało wiekszy wpływ czy podłogówka czy wm, moze jedno i drugie.
Naprawdę nie trzeba wierzyc "urbans legend", gdyz one powstawały kilkanascie lat temu, wtedy izolacja była słabsza, była wyzsza temp. zasilania (niektórym szkodziła zbyt ciepła podłoga - to akurat fakt). Te lata mineły, straty zmalały, zmniejszyła sie temp zasilania podłogówki, strefy brzegowe to tez przezytek (za wyjątkiem szczegolnie duzych przeszklen). Mysle ze Twój mąz jest zbyt przewrazliwiony, moze niech zapyta tych którzy mają i podłogówkę i wm, bezposrednia rozmowa da wiecej niz zapewnienia na forum.

kurczak81
19-05-2015, 19:44
O i tu masz rację. Najlepiej, żeby zobaczył co jak działa, jak się sprawdza, porozmawiał, obejrzał :)
Jak coś będę kontaktować się z Panem na PW.

mirekaudi
20-05-2015, 06:08
Wodna podłogówka ma to do siebie, że ciepło odda w "łatwiejszym" miejscu, omijając miejsca izolowane.


BZDURA no może w twoim magicznym DOMU Z KOMINEM, wodna podłogówka omija miejsca izolowane. Nie mieszaj ludziom w głowach i idź dołóż do kominka bo ci zgaśnie.

Liwko
20-05-2015, 08:25
BZDURA no może w twoim magicznym DOMU Z KOMINEM, wodna podłogówka omija miejsca izolowane. Nie mieszaj ludziom w głowach i idź dołóż do kominka bo ci zgaśnie.

Sam jesteś bzdura Mirku z Audi :)

Wiesz co to jest mostek ciepła?

_John
20-05-2015, 09:06
BZDURA no może w twoim magicznym DOMU Z KOMINEM, wodna podłogówka omija miejsca izolowane. Nie mieszaj ludziom w głowach i idź dołóż do kominka bo ci zgaśnie.
Rozumiem, że Ty domu nie izolowałeś, bo przecież strumień ciepła się nie zmieni?

plusfoto
20-05-2015, 09:52
BZDURA no może w twoim magicznym DOMU Z KOMINEM, wodna podłogówka omija miejsca izolowane. Nie mieszaj ludziom w głowach i idź dołóż do kominka bo ci zgaśnie.Jeśli mi pokażesz coś co ma 28 stopni i oddaje ciepło do czegoś co ma 28,5 stopnia to się z tobą nawet zgodzę:lol2:

mirekaudi
20-05-2015, 17:45
Sam jesteś bzdura Mirku z Audi :)

Wiesz co to jest mostek ciepła?

Liwku z domu w którym jest KOMIN odpowiem ci, że wiem. Może dołóż do kominka i zdejmij beret to powstanie mostek intelektualny i coś dotrze do twojej głowy. Ogrzewanie jak sama nazwa wskazuje podnosi temperature stykających się z nim przedmiotów i to niezależnie czy są izolowane czy nie. Dzieje się to w mniejszym lub większym stopniu, ale tak jest. Jeśli tak nie jest to nie mamy do czynienia z ogrzewaniem lub jest ono wyłączone.

Liwko
20-05-2015, 19:56
Liwku z domu w którym jest KOMIN odpowiem ci, że wiem. Może dołóż do kominka i zdejmij beret to powstanie mostek intelektualny i coś dotrze do twojej głowy. Ogrzewanie jak sama nazwa wskazuje podnosi temperature stykających się z nim przedmiotów i to niezależnie czy są izolowane czy nie. Dzieje się to w mniejszym lub większym stopniu, ale tak jest. Jeśli tak nie jest to nie mamy do czynienia z ogrzewaniem lub jest ono wyłączone.

Buahaha :lol2:

Co ty bierzesz kolego? :D

Czyli tak naprawdę to nie ma sensu dawać izolacji pod podłogówką bo i tak się ciepło przedostanie? Buahaha :lol2:

mirekaudi
20-05-2015, 20:54
Buahaha :lol2:

Co ty bierzesz kolego? :D

Czyli tak naprawdę to nie ma sensu dawać izolacji pod podłogówką bo i tak się ciepło przedostanie? Buahaha :lol2:


czytaj ze zrozumieniem. Warto dawać izolacje, bo dzięki niej ciepła mniej ucieka. Nawiązałem do twojej wypowiedzi jak to niby i tu pozwole sobie zacytować:

"Ja robiłem rurki wszedzie, nawet pod lodówką i wanną. Wodna podłogówka ma to do siebie, że ciepło odda w "łatwiejszym" miejscu, omijając miejsca izolowane"

ciepło omija miejsca izolowane. Wydaje mi się, że cie ominęła zdolność logicznego myślenia, ale za to ogrzewasz lodówke i wanne. Wanne to bym jeszcze zrozumiał, ale lodówke? Lecz czego można oczekiwać po człowieku oczadziałym po kilkunastu latach PALENIA

Liwko
20-05-2015, 21:27
Kontroluj słowa ok?

Teraz uważaj. Przetnij lodówkę na pół, co zobaczysz??? Włącz myślenie Mirku, to na prawdę nie boli.

Arturo72
20-05-2015, 21:28
Ogrzewanie jak sama nazwa wskazuje podnosi temperature stykających się z nim przedmiotów i to niezależnie czy są izolowane czy nie. Dzieje się to w mniejszym lub większym stopniu, ale tak jest. Jeśli tak nie jest to nie mamy do czynienia z ogrzewaniem lub jest ono wyłączone.
Przyjmij do wiadomosci prawdę,ale nie taką prawdę jaką mają uzytkownicy ekosyfu ale taką realną,powiązaną z fizyką:


"Wodna podłogówka ma to do siebie, że ciepło odda w "łatwiejszym" miejscu, omijając miejsca izolowane. "
Na tym polega CUD podłogówki. Jeśli masz kominek i właśnie w nim palisz, to podłogówka w jego okolicy niejako wstrzyma oddawanie ciepła. Podobnie będzie w obszarze mocno nasłonecznionym i słońcem nagrzanym. Dlaczego? Bo ciepłe idzie zawsze z ośrodka cieplejszego do chłodniejszego. :)
Pod jakimś meblem temperatura mebla i podłogi wyrówna się i szlus, więcej ciepła nie pójdzie. Jednak warto mieć tu na uwadze, że szafa stanie się izolatorem, a ciepłe zacznie pchać się delikatnie w inną stronę, na przykład przez izolację ku gruntowi.


Je
Naprawdę nie trzeba wierzyc "urbans legend", gdyz one powstawały kilkanascie lat temu, wtedy izolacja była słabsza, była wyzsza temp. zasilania (niektórym szkodziła zbyt ciepła podłoga - to akurat fakt). Te lata mineły, straty zmalały, zmniejszyła sie temp zasilania podłogówki,.

mirekaudi
20-05-2015, 21:55
Kontroluj słowa ok?

Teraz uważaj. Przetnij lodówkę na pół, co zobaczysz??? Włącz myślenie Mirku, to na prawdę nie boli.

proszę cie Liwku z domu co ma czarny osmolony komin odpowiedz mi
- czy więcej zużyjemy energii na ogrzanie pomieszczenia zwanego kuchnią gdzie stoi lodówka jeżeli rurki od podłogówki poprowadzimy pod lodówką i innymi meblami
- czy czy wówczas gdy ominiemy te miejsca
Jeśli nasunie Ci się odpowiedź, że tyle samo to włącz myślenie i zrób obliczenia. Jak już bujniesz łepetyne to odpowiedz forumowiczom po co ponosić koszty na te rurki + robocizna skoro nic to nie daje.

Liwko
21-05-2015, 05:57
- czy więcej zużyjemy energii na ogrzanie pomieszczenia zwanego kuchnią gdzie stoi lodówka jeżeli rurki od podłogówki poprowadzimy pod lodówką i innymi meblami
- czy czy wówczas gdy ominiemy te miejsca
Jeśli nasunie Ci się odpowiedź, że tyle samo to włącz myślenie i zrób obliczenia. Jak już bujniesz łepetyne to odpowiedz forumowiczom po co ponosić koszty na te rurki + robocizna skoro nic to nie daje.

Mirku z audi, jeżeli będzie to 2-3% powierzchni domu to ile procent, tfu, promili energii zużyjemy więcej skoro pod spodem gruba izolacja? Natomiast jeżeli by to było 100% powierzchni, to jak najbardziej, ale właśnie dlatego pisałem tobie o mostkach ciepła. Jeżeli ciepło będzie miało łatwiejszą drogę, to się nią wydostanie (otwarty termos), jeżeli mu ją zamkniesz (zamknięty) to proces będzie trwał dłużej.
Nikogo nie zmuszam do dawania rurek pod lodówką, samemu dałem je trochę przez przypadek (lodówka miała stać gdzie indziej), ale absolutnie nie zauważyłem problemów z tym związanych. A to że lodówka potrafi zmienić swoje miejsce w ostatecznym rozrachunku tak jak inne meble, jestem dobitnym przykładem (zresztą nie tylko ja). I pamiętaj, to ciepło, jeżeli masz odpowiednią izolację, tak czy siak trafi do domu, bo niby gdzie ma trafić? Powtórzę jeszcze raz, ciepło zawsze wybierze "łatwiejszą" drogę bo takie są prawa fizyki i tego Mirku z audi nie zmienisz :bye:

mirekaudi
21-05-2015, 10:43
Mirku z audi, jeżeli będzie to 2-3% powierzchni domu to ile procent, tfu, promili energii zużyjemy więcej skoro pod spodem gruba izolacja? Natomiast jeżeli by to było 100% powierzchni, to jak najbardziej, ale właśnie dlatego pisałem tobie o mostkach ciepła. Jeżeli ciepło będzie miało łatwiejszą drogę, to się nią wydostanie (otwarty termos), jeżeli mu ją zamkniesz (zamknięty) to proces będzie trwał dłużej.
Nikogo nie zmuszam do dawania rurek pod lodówką, samemu dałem je trochę przez przypadek (lodówka miała stać gdzie indziej), ale absolutnie nie zauważyłem problemów z tym związanych. A to że lodówka potrafi zmienić swoje miejsce w ostatecznym rozrachunku tak jak inne meble, jestem dobitnym przykładem (zresztą nie tylko ja). I pamiętaj, to ciepło, jeżeli masz odpowiednią izolację, tak czy siak trafi do domu, bo niby gdzie ma trafić? Powtórzę jeszcze raz, ciepło zawsze wybierze "łatwiejszą" drogę bo takie są prawa fizyki i tego Mirku z audi nie zmienisz :bye:

ależ oczywiście Liwku z domu w którym dymi komin nie mam zamiaru zmieniać praw fizyki.
Prosiłem cie byś policzył jak się ma zużycie energii gdy damy rurki pod lodówką lub gdy ich tam nie damy-byłoby to pomocne inwestorom.
Nie zrobiłeś tego, to może wykonaj obliczenia jak będzie rozchodziło się ciepło z rurek wodnej podłogówki pod lodówką gdy temperatury wyrównają się, gdzie ciepło będzie miało "łatwiejszą" drogę.

Liwko
21-05-2015, 10:58
ależ oczywiście Liwku z domu w którym dymi komin nie mam zamiaru zmieniać praw fizyki.
Prosiłem cie byś policzył jak się ma zużycie energii gdy damy rurki pod lodówką lub gdy ich tam nie damy-byłoby to pomocne inwestorom.
Nie zrobiłeś tego, to może wykonaj obliczenia jak będzie rozchodziło się ciepło z rurek wodnej podłogówki pod lodówką gdy temperatury wyrównają się, gdzie ciepło będzie miało "łatwiejszą" drogę.

Zleć to asoltowi, on na pewno pomoże, jest w końcu audytorem i zrobi to chyba dobrze. Mi tylko wystarczy znajomość podstawowych praw fizyki żeby nie rozmieniać się na drobne.
W domu izolowanym i temperaturze podłogi w mroźne dni około 25-26 stopni, będą to kwestie wręcz pomijalne, ale co o tym może wiedzieć osoba, która dla śmierdziucha wybudowała osobny dom. Za darmo oczywiście.

Zrób na koniec mały eksperyment Mirku z audi. Postaw na kuchence dwa garnki z identyczną ilością wody i je podgrzewaj. Na jednym połóż drewnianą łyżkę. Obserwuj z którego garnka woda szybciej wyparuje. Jestem ciekaw twoich wniosków.

Liwko
21-05-2015, 11:08
I czego ty dalej nie rozumiesz Mirek do jasnej ciasnej, że ciepło zawsze wybierze drogę gdzie nie ma izolacji? Na prawdę tego nie rozumiesz?

asolt
21-05-2015, 11:11
... na pewno pomorze....

na pewno pomoże słownik ortograficzny,
Wracając do meritum, nie jestem zwolennikiem zostawiania powierzchni wolnej od podłogówki ze wzgledu na zabudowę (stałą i ruchomą)
Oczywiscie ze zabudowa jest w jakims stopniu izolatorem ale nawet stała zabudowa przy róznicy temp. oddaje ciepło, zyski materiałowe ze zmniejszonej powierzchni podłogówki są iluzoryczne, gdyz w wielu przypadkach trzeba zmniejszyc rozstaw a tym samym ilosc materiału jest praktycznie taka sama.

Liwko
21-05-2015, 11:22
na pewno pomoże słownik ortograficzny,

Ups...



Wracając do meritum, nie jestem zwolennikiem zostawiania powierzchni wolnej od podłogówki ze wzgledu na zabudowę (stałą i ruchomą)
Oczywiscie ze zabudowa jest w jakims stopniu izolatorem ale nawet stała zabudowa przy róznicy temp. oddaje ciepło, zyski materiałowe ze zmniejszonej powierzchni podłogówki są iluzoryczne, gdyz w wielu przypadkach trzeba zmniejszyc rozstaw a tym samym ilosc materiału jest praktycznie taka sama.

I co ty na to Mirku z audi?

fotohobby
22-05-2015, 09:09
proszę cie Liwku z domu co ma czarny osmolony komin odpowiedz mi
- czy więcej zużyjemy energii na ogrzanie pomieszczenia zwanego kuchnią gdzie stoi lodówka jeżeli rurki od podłogówki poprowadzimy pod lodówką i innymi meblami
- czy czy wówczas gdy ominiemy te miejsca
Jeśli nasunie Ci się odpowiedź, że tyle samo to włącz myślenie i zrób obliczenia. Jak już bujniesz łepetyne to odpowiedz forumowiczom po co ponosić koszty na te rurki + robocizna skoro nic to nie daje.

A to niby rury pod lodówką w kuchni zwiększają zapotrzebowanie na energię tego pomieszczenia ??

Liwko
22-05-2015, 10:10
A to niby rury pod lodówką w kuchni zwiększają zapotrzebowanie na energię tego pomieszczenia ??

Daj spokój, nie warto. Koń jaki jest każdy widzi.

wuju
22-05-2015, 22:08
Witam szanowne grono.
Buduję sobie taki domek w bergamotkach - jednorodzinny dwulokalowy razem z sąsiadem zza ściany . (przynajmniej jedna ściana jest ciągle ciepła) :) - moja prawa strona.

Mam parę pytań dotyczących podłogówki.
Mam oto takie pomieszczenia:
1. Wiatrołap 7m2
4. Kuchnia 12m2
5. Salon 46 m2
6. kotłownia 9,00 m2
8. Łazienka 4 m2
10. Garaż 18,6m2

Ocieplenie :
elewacja styropian grafitowy 18cm 0,31
Podłoga - styropian 20cm 0,36
poddasze mieszkalne wełna 20cm na skosach 0.36
Fundament ocieplony z zewnątrz 10cm XPS
Okna PCv - szyby 0,5
wentylacja grawitacyjna

W garażu nie będzie podłogówki
W programie purmo SDG wychodzi, że wszędzie będzie rozstaw rurek (pex 16) co 30cm po za łazienką w której nie starcza nawet co 10cm. Ale to dołożę grzejnik wiszący.

Moje pytanie jest takie czy nigdzie tam nie ma jakiegoś błędu. Co by zimą kopytka nie marzły i nie trzeba było przyciągać olejaka z garażu ;)
Czy łączyć kuchnię z wiatrołapem na jednym obwodzie aby wyrównać co nie co długość obwodów ? A może łazienka z kotłownią ?
aha i ogrzewanie - kocioł kondensacyjny. Liczyłem to na temp. 45 , powrót 35.+

dzięki z góry za pomoc. Poniżej link do rzutu parteru oraz zrzutu z programu SDG Purmo.

http://www.mojalbum.com.pl/Album=Y8RCD7TF

imrahil
23-05-2015, 07:52
a czym będziesz grzać i jaką planujesz temperaturę zasilania?

fotohobby
23-05-2015, 08:48
Przy temperaturze zasilania 45C spokojnie dogrzejesz przy rozstawie 30cm. Łazienka jest mała, pewnie stąd ten problem. Możesz kilkanaście metrów rury puścić w ścianach

imrahil
23-05-2015, 09:47
no tak, nie doczytałem. na pewno nie łączyłbym łazienki z kotłownią. z tą łazienką to trochę problem, bo wg mnie lepiej byłoby zaprojektować na niższą temperaturę zasilania, a łazienka stanowi problem. trochę dziwna sprawa, bo z tego co widzę, to łazienka poza gruntem nie ma kontaktu z otoczeniem zewnętrznym domu, powinno tam być niskie obciążenie cieplne (pomimo małej powierzchni).

wuju
23-05-2015, 19:30
no to sumienie uspokojone :)
a co z wielkością obiegów ? w salonie pętla około 70, kuchnia 78 więc podobne wielkości, ale hol wychodzi 35m, kotłownia 24m i łazienka 44m. Da radę to wyregulować czy kombinować nad podobną wielkością obiegów ? I czy przy rozstawie 30cm nie czuć zimnych miejsc ?

grzeniu666
23-05-2015, 21:28
@wuju,

primo nie mam pewności czy jest sens dawać pętle w kotłowni, aparatura chcąc-niechcąc trochę ciepła oddaje. Ja nie dawałem.

Moim zdaniem nie ma przeszkód aby łączyć ponmieszczenia, np. łazienkę (ją zasilać jako pierwszą) z holem. Te długpości to rozumiem z "dobiegami"? Ca. 70mb pętli to praktyczna długość, ja podzieliłem tak aby z rolek 200 robić trzy pętle (dłuższych jak 75mb nie mam). Krótsze pętle możesz zdławić, ale IMHO długości typu 30m trochę średni pomysł.

Przy kaflach 30cm pewnie można wyczuć (ale czy to dyskomfort? nie sądzę) przy panelach czy dechach raczej nie.

Ja w łazienkach zagęściłem max (praktyczny, rozstaw około 10cm), i wieszam awaryjnie drabinki zasilane prądem (a w zasadzie narazie dociągnąłem przewody). Uznałem że to najprostsze rozwiązanie a kosztowo (ekspoloatacja) nie będzie uciążliwe (o ile wogóle będzie potrzebne).


A co do wcześniejszej nawalanki: uważam że w pomieszczeniach jak kuchnia, gdzie układ mebli (zabudowy) jest często z góry określony (choćby przez podejścia kan i wody) nie ma sensu pchać rurki pod szafki, lepiej te metry przeznaczyć na nieznaczne zagęszczenie na reszcie. W pokojach (gdzie umieblowanie może się zmienić) dałem po całości.

tomkam
26-05-2015, 14:32
Panowie pytanie, wczoraj na budowie byl fachowiec, ktory ma mi robic podlogowke. Jak uslyszal, ze bede ukladal styropian sam o grub. 6cm + 5cm powiedzial, zebym skleil te arkusze ze soba, bo bedzie mial problemy w pozniejszym ulozeniu rurek, a dokladnie w przytwierdzaniu ich do styro. Tak trzeba robic, czy to jest jego jakis wymysl?

Drugie pytanko, na parterze przewidziane jest 6cm styro grafitowego EPS 100 i 5cm bialego EPS 100. Ktory dac jako pierwszy?

fenix2
27-05-2015, 08:59
Przy 5cm sie nie dźwigają rurki. Przy cieńszym może być mały problem.

plusfoto
27-05-2015, 09:12
Ja miałem 4 grafitu na spodzie w normalnym rozmiarze i 2cm 200 na wierzchu z tym że w arkuszach 1*2m i problemu nie było.

szarlejak
27-05-2015, 20:43
Kolejne pytanie, które mi się nasuwa to czy rozdzielacze, siłowniki termoelektryczne oraz regulatory pokojowe muszą być z jednej firmy, czy można to jakoś wymieszać. Tyle firm, że nie wiem na co się zdecydować, a jak jużż wybiorę rozdzielacz to niekoniecznie będę chciałz tego systemu w przyszłości korzystać

KAN-therm
27-05-2015, 21:26
Konieczności takiej nie ma ale...
Samą automatykę kupowałbym jako komplet, czasami choćby z racji tego samego języka komunikacji przy sterowaniu radiowym, sam rozdzielacz może być innej marki - jednak w tym przypadku musimy wziąć pod uwagę dwie kwestie: dopasowanie rozmiaru gwintu w siłowniku automatyki do rozmiaru gwintu zaworu odcinającego na rozdzielaczu oraz dobranie siłownika o odpowiednim skoku grzybka (musi być wystarczający aby do końca domykać zawór rozdzielacza).

Oczywiście najbezpieczniej i najpewniej jest kupować wszystko jako kompletny system - mamy gwarancję jednego producenta i wszystko jest odpowiednio dobrane i zoptymalizowane pod kątem współpracy.

szarlejak
27-05-2015, 22:46
Pytam ponieważ ostatnio byłem na mieszkaniu gdzie był taki system:318761 I z tego co zauważyłem to siłowniki były Herz-a, regulator pokojowy Auraton, a rozdzielacz wygląda mi jeszcze na inną firmę. A słyszałem, że najlepiej zakładać wszystko z jednej firmy.

emmer
28-05-2015, 07:23
Regulator auraton jest to sterownik uniwersalny. Poza tym do rozdzielacza i siłowników nie ma raczej nic bo jego zadanie to sterowanie kotłem. Ty potrzebujesz kompletu rozdzielacz, siłowniki, listwa sterująca i sterowniki pokojowe (tak zrozumiałem). I tak jak koledzy wyżej - brałbym jednego producenta. W sumie to tak mam.

szarlejak
28-05-2015, 14:02
Tylko ze względu na małe fundusze to nie chcę inwestować w cały osprzęt, a jak już wszystko ma być jednego producenta to pasowałoby wybrać rozdzielacz pod tą firmę, a nie później zmieniać. Póki co rury pex mam Herz-a, więc może też warto zostać przy tej firmie, tylko cenowo wysoko stoją. Najlepiej gdyby mieć podgląd na wszystko przez Internet albo jakimś centralnym sterownikiem. Kan ma ciekawą ofertę tylko to bezprzewodowe sterowanie do mnie nie przemawia. W końcu można się zakłócać z sąsiadem, a kabel to jednak kabel.
Do tego dojdzie sterowanie pogodówką, które pewnie i tak będzie z innej firmy, ale wszystkiego razem łączyć to już raczej nie trzeba. Tym bardziej że tak rozbudowaną ofertę to nie wszystkie firmy mają.

photos
28-05-2015, 16:27
Regulator auraton jest to sterownik uniwersalny. Poza tym do rozdzielacza i siłowników nie ma raczej nic bo jego zadanie to sterowanie kotłem.

Nie koniecznie. Może sterować też ta pompka w mieszaczu, może sterowac silownikiem do zamykania i otwierania petli.

TwojPan
30-05-2015, 13:47
na pewno pomoże słownik ortograficzny,
Wracając do meritum, nie jestem zwolennikiem zostawiania powierzchni wolnej od podłogówki ze wzgledu na zabudowę (stałą i ruchomą)
Oczywiscie ze zabudowa jest w jakims stopniu izolatorem ale nawet stała zabudowa przy róznicy temp. oddaje ciepło, zyski materiałowe ze zmniejszonej powierzchni podłogówki są iluzoryczne, gdyz w wielu przypadkach trzeba zmniejszyc rozstaw a tym samym ilosc materiału jest praktycznie taka sama.

asolt,mam pytanko.
Jaki rozstaw podłogówki w garażu,pom gospodarczych-w garażu będzie sucho,a w pom.gosp.można zimą pomajsterkować :)
I jeszcze jedno,dawałbyś izolację pod wylewką,jak płyta jest izolowana 2x12 XPS -em?
Dzięki.

asolt
30-05-2015, 15:16
asolt,mam pytanko.
Jaki rozstaw podłogówki w garażu,pom gospodarczych-w garażu będzie sucho,a w pom.gosp.można zimą pomajsterkować :)
I jeszcze jedno,dawałbyś izolację pod wylewką,jak płyta jest izolowana 2x12 XPS -em?
Dzięki.

Nie znam twojego domu, nie znam strat, ale w grazu srednio z obliczen wychodzi rozstaw ok 40-60 cm dla 12 oC, pomieszczenie gospodarcze i kotłownia w zaleznosci od temp. ok 25-30 cm. Izolowac na płycie izolowanej 24 cm xps nie ma potrzeby, ale nie zaszkodzi szczegolnie w przypadku regulacji strefowej/pomieszczeniowej, łatwiej tez jest rozkładac podłogówkę

TwojPan
30-05-2015, 18:27
Nie znam twojego domu, nie znam strat, ale w grazu srednio z obliczen wychodzi rozstaw ok 40-60 cm dla 12 oC, pomieszczenie gospodarcze i kotłownia w zaleznosci od temp. ok 25-30 cm. Izolowac na płycie izolowanej 24 cm xps nie ma potrzeby, ale nie zaszkodzi szczegolnie w przypadku regulacji strefowej/pomieszczeniowej, łatwiej tez jest rozkładac podłogówkę
Bardzo dziękuje.Zaczekam na projekt płyty,jej grubość-wtedy zdecydujemy z projektantem ,czy robić izolację pod wylewką,czy nie.I tak,poproszę Cię o OZC jak przyjdzie czas.
Pozdrawiam.

grzeniu666
30-05-2015, 19:23
Mam pytanie (np. do Kan-Therm)...

Czy "zawór spustowo - odpowietrzający" KAN 1305.11
http://www.kanshop.pl/pl/p/Zawor-spustowo-odpowietrzajacy-Kan-therm/63
to mówiąc prościej kurek do napełniania/spuszczania wody wraz z odpowietrznikiem ręcznym?

Czy ww. różni się od tego:
http://www.kanshop.pl/pl/p/Trojnik-z-odp.-automatycznym-i-zaw.-spustowym-R5541-Kan-Therm-/60
głównie odpowietrznikiem (w tym drugim automatyczny) oraz podłączeniem (w tym drugim bez redukcji 1"x1/2")?

Czy równie dobrze można montować go (ten pierwszy) do belki KAN 75A (gwint 1" z boku belki) przez redukcję 1"x1/2"
http://www.kanshop.pl/pl/p/Redukcja-rozdzielacza-1x12-Kan-Therm-4.12-/26
jak i trójnik (przy trójniku odpowietrznik o ile dobrze rozumiem byłby skierowany do góry)?

Czy aby "przepchać" pętle (każdą z osobna, na parterze i piętrze, celem ew. odpowietrzenia) wodą pod ciśnieniem (z sieci) można zastosować jeden taki kurek na zasilaniu na parterze, a drugi na powrocie na piętrze? Czy jakoś inaczej (np. po dwa na każdy rozdzielacz)?

KAN-therm
02-06-2015, 17:39
Zawór spustowo-odpowietrzający (1305.11) służy do napełniania lub opróżniania instalacji OP, ręczny zawór odpowietrzający służy do odpowietrzania instalacji/pętli grzewczych.

Trójnik z zaworem spustowym i odpowietrznikiem automatycznym pełni tę samą funkcję jak element wyżej. Różnica polega, jak sam pisałeś, na tym że odpowietrznik jest automatyczny zaś podłączenie do belki rozdzielacza (rozmiar 1") nie wymaga dodatkowych redukcji oraz uszczelnienia. Uszczelnienie połączenia uzyskuje się dzięki wbudowanej w trójnik uszczelce.

Ten pierwszy w praktyce podłącza się dzięki redukcji 1"x1/2" - zawór (odpowietrznik) zamontowany jest w pozycji poziomej.

W celu odpowietrzenia zainstaluj najlepiej cały komplet (po dwa na rozdzielacz) zaś z drugiej strony musisz mieć zawory kulowe aby także odciąć przepływ.

Osobiście stosuje (i zalecam) trójnik z zaworem spustowym i odpowietrznikiem automatycznym (R5541) - jest wygodniejszy i praktyczniejszy, odpowietrznik można zostawić w pozycji niedokręconej - przynajmniej na czas odpowietrzania.

grzeniu666
02-06-2015, 18:51
@KAN-therm, dzięki za opinię. Ten tańszy zdaje się też ma o-ring, tak jak i redukcja do niego (to dobrze, bo mam "alergię" na pakuły). Rozumiem że funkcjonalnie to jest to samo (tzn. mogę nim zarówno odpowietrzyć jak i napełnić/opróżnić instalacją)? Po prawdzie to mam 4 rozdzielacze (2 instalki parter+piętro, mniejsza o to skąd-i-po-co) więc zawsze to trochę taniej. Zawory oczywiście mam po przeciwnych stronach belek.

EDIT: hmm, ale w sumie to w tym pierwszym (tańszym) odpowietrznik będąc w poziomie chyba nie jest wyżej jak belka (jej najwyższy punky wewnątrz) - nie przysparza to problemów?

KAN-therm
02-06-2015, 21:56
Rzeczywiście punkt odpowietrzenia wypada w środku belki, ale jakoś nie widać z tym większych problemów.
To jest najtańsza kombinacja dla opcji umożliwiającej napełnianie/spust i odpowietrzanie belek rozdzielacza i inst. OP.

Można się pokusić o ciut droższą opcje z trójnikiem (R542) zamiast redukcji wkręconej w belkę i do tego zamontowany w pionie zawór spustowo-odpowietrzający (1305.11), do tego jeszcze mała zaślepka do zaślepienia trójnika od dołu (wszystkie elementy z własnym uszczelnieniem w konstrukcji) - najwyższy punkt odpowietrzenia wychodzi powyżej belki rozdzielacza.

luccass
21-06-2015, 21:07
Czesc!

Czy mialby ktos czas i ochote zerknac na moj projekt i zobaczyc czy to sie w miare trzyma kupy? :)

Wszystkie sugestie mile widziane - staralem sie pokazac najwazniejsze informacje na rysunku wynikowym :)

Ja sie najbardziej obawiam tego, ze daleko jest do typowych '15cm / 10cm' odleglosci miedzy rurami i jak nie bedzie to dzialac to bede jedynym, ktorego beda winic ;(

Dzieki :)

Linki do full size:

http://imgur.com/IYHv8PM
http://imgur.com/28PKc1K


http://i.imgur.com/IYHv8PMl.png

http://i.imgur.com/28PKc1Kl.png

PeZet
26-06-2015, 11:51
Ja sie najbardziej obawiam tego, ze daleko jest do typowych '15cm / 10cm' odleglosci miedzy rurami i jak nie bedzie to dzialac to bede jedynym, ktorego beda winic ;(

Też się tego obawiałem. Wziąłem małą poprawkę na własne błędy, zagęściłem o pińć cm tam, gdzie miałem najrzadziej i powiem ci: działa!

Z sugestii: masz rozrzucone rozdzielacze. Sugerowałbym, żebyś zastanowił się czy nie ma możliwości, by oba rozdzielacze znajdowały się jeden nad drugim. Zauważ, że wg obecnego projektu do któregoś z nich będzie dość długie podejście z rurami głównymi zasilania i powrotu. A może da się oba ustawić w centrum chaty? Wtedy ta pętla długości ponad 80 metrów skróciłaby się.

_olo_
29-06-2015, 14:33
Czy wielkim błędem jest układanie wylewki cementowej na rurkach OP bez ich napełnienia wodą ?
Z tego co wyczytałem zaleca się wykonywać jastrych na rurkach napełnionych wodą pod odpowiednim ciśnieniem - nie pamiętam teraz ale chyba 3bar.

plusfoto
29-06-2015, 14:43
Można wodą można i powietrzem. 3bar jest OK. Chodzi o to że rurki są wtedy mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne (zagniecenia).

_olo_
29-06-2015, 14:58
A jak to zrobić bez rozdzielacza. Sprawa jest taka, że chce położyć rurki w wylewce na poddaszu, na "zaś" bo ono nieużytkowe w projekcie ale można użytkowe zrobić, nie chcę montować szafki, rozdzielacza etc no i nie chcę lać do nich wody bo na razie nie będzie ogrzewane.
Sugerujesz, że mogą się rurki uszkodzić podczas wykonywania wylewek jak mi się posadzkarze będą po nich przechadzać ?

plusfoto
29-06-2015, 15:09
Jak będą zbyt frywolni i nieuważni to mogą. Po nad to bałbym się robić wylewkę na nie poddanych próbie ciśnieniowej rurkach. Teoretycznie wszystko powinno być OK ale zawsze mogło pójść coś nie tak w trakcie układania. Może ktoś nie chcący coś upuścił, może mu się trochę za mocno podgięło i.t.p. Na rozdzielacze wydasz 6 stówek i będziesz miał święty spokój. Lepsze to niż potem ewentualne prucie posadzki i robienie łączenia na pętli. Co do wody to tak jak pisałem możesz zrobić powietrzem.

PeZet
29-06-2015, 15:12
Czy wielkim błędem jest układanie wylewki cementowej na rurkach OP bez ich napełnienia wodą ?
Z tego co wyczytałem zaleca się wykonywać jastrych na rurkach napełnionych wodą pod odpowiednim ciśnieniem - nie pamiętam teraz ale chyba 3bar.

Robisz tak:
montujesz kranik i manometr.
Podłączasz do wodociągu.
Podłączasz do tego podłogówkę.
Napełniasz.
Zamykasz kranik.
Zaworkiem spustowym ulewasz aż do osiągnięcia pożądanego ciśnienia.
I wio.
_olo_, jak nie masz rozdzielaczy, to lekko cię będzie kosztować kupno trójników pex. Pospinaj obwody i podłącz do wodociągu - jak? patrz początek mego postu.

Napełniamy rurki wodą po to, by widzieć, że podczas robienia wylewki nie zrobiono DZIURY ! ! !
:)

_olo_
29-06-2015, 15:22
Cholera, jak pech to pech, nie mam jeszcze wodociągu :)

misiupl
29-06-2015, 16:15
Po co woda w rurki jak powietrze robi to samo.

Kajkomen
06-07-2015, 10:57
Witam,
mam pytanie odnoście podłogówki:
Instalator chce zrobić podejścia do pętli kawałkami pexa te wpuscic w styropian i pętle łączyć
Czy tak ktoś robi ??

fenix2
06-07-2015, 11:42
Witam,
mam pytanie odnoście podłogówki:
Instalator chce zrobić podejścia do pętli kawałkami pexa te wpuscic w styropian i pętle łączyć
Czy tak ktoś robi ??

Nie bardzo rozumiem.

Kajkomen
06-07-2015, 11:45
Od rozdzielaczy poprowadzić rury w miejsce zaczynającej się pętli tam połączyć

plusfoto
06-07-2015, 11:51
Przepraszam ale to jest instalator czy wujek? Łączenia przy podłogówce to najgorszy pomysł jaki można sobie wyobrazić.

Kajkomen
06-07-2015, 11:59
Właśnie instalator ponoć polecany :( Dlatego pytam

Tomaszs131
06-07-2015, 12:03
Należy kupić zwój Pex-a np. 600 mb i z tego układać pętle. Prawdopodobnie instalatorowi zostało trochę materiału z poprzedniej budowy.
Wiec może uda mu się wcisnąć trochę tego u Ciebie.

fenix2
06-07-2015, 13:53
Od rozdzielaczy poprowadzić rury w miejsce zaczynającej się pętli tam połączyć

Nie łączy się rur w wylewce jeśli o to pytasz.

VPS
07-07-2015, 06:31
Nie łączy się rur w wylewce jeśli o to pytasz.
Skąd to wiesz ? Informacje na temat łączenia rur w podłogówce zasłyszane czy wyczytane ?
Ja wykonuję połączenie zaprasowywane aksjalne jeśli zajdzie taka potrzeba.
323412
Po próbie ciśnieniowej zabezpieczam złaczkę.
323413
System w którym wykonuję ogrzewanie podłogowe dopuszcza takie rozwiązanie i jest pełna gwarancja ubezpieczeniowa.

_John
07-07-2015, 07:36
VPS
"PODŁOGÓWKA Samemu"
W 99% oznacza, że ktoś nie posiada nic poza kluczem do rur.
Takim osobom lepiej odradzić łączenie
Bo finał zawsze jest taki, że w Castoramie ktoś im wciśnie jakąś skręcaną złączkę.

PeZet
07-07-2015, 08:42
VPS, a druga część tytułu wątku to:
"Jak uniknąć błędów"
Z całą pewnością łączenie w wylewce jest szukaniem kłopotów. Poza tym mnie argument o gwarancji ubezpieczeniowej raczej by zajeżył niż uspokoił, gdyby mi wykonawca z czymś takim wyjechał.

plusfoto
07-07-2015, 12:14
Złączki zostały wymyślone nie po to aby łączyć kawałki rurek tylko po to aby ewentualnie wykorzystać je w przypadku awarii. Tak jak pisał PeZet w/g mnie celowe robienie podłogówki z kawałków rurek to proszenie się o kłopoty. Przy kumatym hydrauliku zostają co najwyżej 2 - 3 metrowe kawałki. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozplanowanie ułożenia rurek. Jedynym problemem może być tylko myślenie przy robocie tyle że nie którym niestety to przychodzi z trudem.;)

fenix2
07-07-2015, 18:21
Skąd to wiesz ? Informacje na temat łączenia rur w podłogówce zasłyszane czy wyczytane ?
Ja wykonuję połączenie zaprasowywane aksjalne jeśli zajdzie taka potrzeba.
323412
Po próbie ciśnieniowej zabezpieczam złaczkę.
323413
System w którym wykonuję ogrzewanie podłogowe dopuszcza takie rozwiązanie i jest pełna gwarancja ubezpieczeniowa.
Własnie jak zajdzie potrzeba czyli np. ktoś przetnie pex w wylewce. A robienie takiego partactwa jak łączenie kawałków rur od rozdzielacza to inna inszośc.

szarlejak
19-07-2015, 22:15
Witam, pochwalcie się jakiego sprzętu używacie do sterowania pogodowego!

grzeniu666
20-07-2015, 08:42
Witam, pochwalcie się jakiego sprzętu używacie do sterowania pogodowego!

Ja (i większość jak sądzę) mam pogodówkę w sterowniku kotła (dedykowanym do modelu). To chyba najprostsze i najtańsze rozwiązanie...

szarlejak
21-07-2015, 10:34
No tak ale pewnie nie dla kotła z podajnikiem.

grzeniu666
22-07-2015, 15:41
Czy naczynie przeponowe 12L do podłogówki (niskotemperaturowej, 100%) mogę podłączyć PEXem 16/2 (zostało mi, złączek też)? OP mam pojemne, a w kotle naczynie ma niecałe 6L (jest w nim też zawór bezp.).

1950
22-07-2015, 17:52
3/4" czyli alupex fi 25 lub 26 mm

grzeniu666
22-07-2015, 17:57
3/4" czyli alupex fi 25 lub 26 mm

Dzięki, że ww. będzie dobre to wiem :) Czemu służy ta średnica, czym skutkuje (może skutkować) podłączenie PEXem 16/2 (odcinek ca. 1m) w takim "łagodnym" C.O.? Ciśnienie na wejściu do naczynia będzie inne (niższe)?

pecet0
23-07-2015, 21:55
Jeśli domek ma dwie kondygnacje (parter + poddasze użytkowe)
Łączna powierzchnia użytkowa (pomijając garaż) wynosi 83 m2

to w takim domku powinny być 2 rozdzielacze? (przy zastosowaniu wszędzie podłogówki)? Oba powinny znaleźć się w kotłowni? czy jeden rozdzielacz powinien być na parterze a drugi na poddaszu?

fotohobby
23-07-2015, 21:59
Dwa rozdzielacze, na każdym piętrze jeden.

1950
24-07-2015, 05:13
może być jeden

pecet0
24-07-2015, 06:47
może być jeden

Projekt przez pracownie był pierwotnie przygotowany do standardowego ogrzewania o temp 70/50 jedynie w łazienkach była podłgówka.
Ale jest pokazane ile W każde pomieszczenie wypadałoby aby miało.

załączam ich rysunki
325289325293

przy takim układzie domu jeden rozdzielacz jest wystarczający? ile wtedy obiegów wypadałoby aby miał?

asolt
24-07-2015, 06:54
Projekt przez pracownie był pierwotnie przygotowany do standardowego ogrzewania o temp 70/50 jedynie w łazienkach była podłgówka.
Ale jest pokazane ile W każde pomieszczenie wypadałoby aby miało.

załączam ich rysunki
325289325293

przy takim układzie domu jeden rozdzielacz jest wystarczający? ile wtedy obiegów wypadałoby aby miał?

Nie jest wystarczający, będzie wiecej niz 12 obwodów licząc drabinki w łazienkach, jeden na parterze, drugi na pietrze. Po co komplikowac z jednym rozdzielaczem.

grzeniu666
24-07-2015, 09:19
Nawet jeśli 2 drabinki podpiąć do OP (osobiście bardziej mi się podoba grzałka "na żądanie"), to >10 obwodów na 83m2? Jeśli jest możliwość sensownego "przejścia" pętlami parteru na piętro, to jak dla mnie większą komplikacją są dwa rozdzielacze, ale co ja tam wiem...

asolt
24-07-2015, 09:37
Nawet jeśli 2 drabinki podpiąć do OP (osobiście bardziej mi się podoba grzałka "na żądanie"), to >10 obwodów na 83m2? Jeśli jest możliwość sensownego "przejścia" pętlami parteru na piętro, to jak dla mnie większą komplikacją są dwa rozdzielacze, ale co ja tam wiem...

Jezeli przyjmiesz Tz ok 42-45 oC i kilka pomieszczen opedzisz jedną petlą to wystarczy jeden rozdzielacz i to nieduzy, jezeli jednak ma byc dobrana jak najnizsza mozliwa temperatura zasilania i pętle w poszczegolnych pomieszczeniach to ich ilosc wzrosnie. Jezeli ma byc to konkurs na najtanszą instalację to nawet oryginalny rozdzielacz niepotrzebny, wystarczy cos skleic z PP. Co grzejników drabinkowych to zwykle są one dodane w celu uzupełnienia mocy grzejnika podłogowego oraz do suszenia. Oczywiscie mozna je zastapic elektrycznym ale po co dublowac. Jezeli ktos chce to mozna do nich dodac grzałkę i w okresach przejsciowych nią grzac gdy podłogówka jest wyłaczona.

grzeniu666
24-07-2015, 09:53
@asolt, mało wiemy o domku, ale ja tam widzę jakieś ocieplenie (obstawiam 20cm?), bez dzielenia obwodów (na pomieszczenia) na oko wychodzi 10 pętli. Nie popadajmy w skrajności, to chyba też nie konkurs na najdroższą podłogówkę?
Jak wspominałem, mi się taka rola drabinki nie widzi. Dużo sensowniej wydaje mi się wpiąć niezależną drabinkę (poza OC), dołożyć grzałkę z jakimś timerem i suszyć ręczniki kiedy chcemy (również latem, bez uruchamiania CO czy zakładania taczki automatyki). Nie widzę tu dublowania.

asolt
24-07-2015, 10:00
@asolt, mało wiemy o domku, ale ja tam widzę jakieś ocieplenie (obstawiam 20cm?), bez dzielenia obwodów (na pomieszczenia) na oko wychodzi 10 pętli. Nie popadajmy w skrajności, to chyba też nie konkurs na najdroższą podłogówkę?
Jak wspominałem, mi się taka rola drabinki nie widzi. Dużo sensowniej wydaje mi się wpiąć niezależną drabinkę (poza OC), dołożyć grzałkę z jakimś timerem i suszyć ręczniki kiedy chcemy (również latem, bez uruchamiania CO czy zakładania taczki automatyki). Nie widzę tu dublowania.

Dlatego tez wspomniałem o Tz, nie wiem jaką ty przyjmujesz, nie wiadomo czy bedzie gdziesz drewno (parkiet , a jest on coraz czesciej stosowany), bez danych dotyczących strat w poszczegolnych pomieszczeniach i rodzaju wykonczenia posadzek trudno podac dokładną ilosc pętli.
Co do drabinek to nie wszyscy muszą miec jedno zdanie.

grzeniu666
24-07-2015, 12:01
Dlatego tez wspomniałem o Tz, nie wiem jaką ty przyjmujesz, nie wiadomo czy bedzie gdziesz drewno (parkiet , a jest on coraz czesciej stosowany), bez danych dotyczących strat w poszczegolnych pomieszczeniach i rodzaju wykonczenia posadzek trudno podac dokładną ilosc pętli.

Ja odnoszę to przez analogię do forumowych doświadczeń i układów OP innych, oraz własnego OP (ok, jeszcze nie działającego), które projektowałem z nabożeństwem (a mam 240m2, w tym 1/4 z grubą dechą, na 19 pętlach / 1200 metrach rury). Ręki sobie obciąć nie dam (tego chyba @pecet0 nie oczekuje), ale IMHO na 93% ;) 10 pętli zapewni mu zadawalające działanie OP. A Ty jakie prawdopodobieństwo byś obstawał?

Ile to wg. Ciebie "najnizsza mozliwa temperatura zasilania"? Moim zdaniem, w przypadku łazienek i (tych nieszczęsnych) drabinek Tz (dla -20) w okolicy 35-40*C nie wydaje się przesadzone.

asolt
24-07-2015, 12:24
Ja odnoszę to przez analogię do forumowych doświadczeń i układów OP innych, oraz własnego OP (ok, jeszcze nie działającego), które projektowałem z nabożeństwem (a mam 240m2, w tym 1/4 z grubą dechą, na 19 pętlach / 1200 metrach rury). Ręki sobie obciąć nie dam (tego chyba @pecet0 nie oczekuje), ale IMHO na 93% ;) 10 pętli zapewni mu zadawalające działanie OP. A Ty jakie prawdopodobieństwo byś obstawał?

Ile to wg. Ciebie "najnizsza mozliwa temperatura zasilania"? Moim zdaniem, w przypadku łazienek i (tych nieszczęsnych) drabinek Tz (dla -20) w okolicy 35-40*C nie wydaje się przesadzone.

Ja nie obstawiam prawdopodobienstwa, a tylko liczę przyjmując dane z ozc czyli straty dla poszczegolnych pomieszczeń. Pojecie zadawalające jest dosc nieprecyzyjnym pojeciem, jak by sie uparł i przyjął dosc wysoką temp zasilania to pewnie byłoby mniej pętli. Ile to jest najmniejsza mozliwa temp zasilania? tyle ile wyjdzie z obliczen dla konkretnego budynku. Dla ciekawosci najmniejsza wartosc tej temperatury jaką miałem w obliczeniach to 33 oC z kolei najwieksza wartosc to 41 oC (duzo parkietu i wysoka temp. wewn. - 23 oC).
Miedzy Tz=35 oC a Tz=40 oC jest duza róznica mocy grzejnika podłogowego (drabinkowego również)

grzeniu666
24-07-2015, 12:45
Ja nie obstawiam prawdopodobienstwa, a tylko liczę przyjmując dane...

Pojecie zadawalające jest dosc nieprecyzyjnym pojeciem...

Łojezu, już wszyscy wiedzą że liczysz!
To policz to prawdopodobieństwo ;)

Chodzi o to czy w ankiecie "czy jest Pan zadowolony (tak/nie)" zakreśli pole "tak".


Nie jest wystarczający, będzie wiecej niz 12 obwodów licząc drabinki w łazienkach, jeden na parterze, drugi na pietrze.

Skoro jesteś taki niby precyzyjny, to skąd pewność że "nie jest" i że "będzie"?

EDIT: zmianiam zdanie, układ z dwoma rozdzielaczami byłby chyba prostszy (lepszy).

asolt
24-07-2015, 13:10
Łojezu, już wszyscy wiedzą że liczysz!
To policz to prawdopodobieństwo ;)

Chodzi o to czy w ankiecie "czy jest Pan zadowolony (tak/nie)" zakreśli pole "tak".


Nie liczę prawdopodobienstwa wystapienia zadowolenia uzytkowników bo i po co, nawet nie wiem jak sie do tego zabrac. To wymaga badan statystycznych zachowan ludzi, to nie moja branza.

pecet0
24-07-2015, 17:38
@asolt, mało wiemy o domku, ale ja tam widzę jakieś ocieplenie (obstawiam 20cm?).

Zgadza się.
Projekt pierwotnie miał 29 cm pustaka ceramicznego + 20 cm styropianu
jednak zamieniłem to delikatnie i buduję dom z betonu komórkowego Solbet 24 cm, a następnie obłożę dom na ścianach szarym styropianem o grubości 20 cm.
Na parterze na podłodze będę miał 18 cm styropianu, na stropie będę miał 30 cm wełny mineralnej.
Do ogrzewania podłogowego będzie używany kocioł gazowy kondensacyjny.

Odnośnie drabinki w łazience to może ona być ale też nie musi jakby co (pod tym względem nie mam jeszcze konkretnego zdania).

Co do posadzki to w łazienkach, kuchni, wiatrołapie będą to płytki ceramiczne,
w salonie i sypialniach panele podłogowe
na klatce schodowej deska.

gakr
13-08-2015, 10:28
Witam, bardzo proszę o poradę;

1. czy potrzeba jeszcze robić dylatację między jadalnią a kuchnią ( na czerwono zaznaczone są pozostałe planowane dylatacje)

327487

http://zapodaj.net/bba870fe82efd.jpg.html
<a href=http://zapodaj.net/bba870fe82efd.jpg.html>dylatacje.jpg</a>

2.Chodzi o pomieszczenia 101,102,103,104 czyli hol, wiatrołap, pom.gosp. i łazienka, pytanie
- plan mam taki połączyć pętle łazienki (rura 20) z pętlą w holu (też rura 20) oraz zrobić podłogówkę w pom. gosp i zrobić to na jednej pętli z wiatrołapem (rura 16) (może być mniejsza temp niż te 20sto. wiadomo że tam sie nie przebywa cały czas). Czyli zamiast 4 obwodów będą 2 obwody
-czy jest wogóle sens stosowania rury 20 mm do łazienki , kuchni, holu czy lepiej zastosować 16 mm jak w pozostałych pokojach.

327488
http://zapodaj.net/c026c337797e2.jpg.html
<a href=http://zapodaj.net/c026c337797e2.jpg.html>skanowanie0001.jpg</a>

Z góry dziękuję za odpowiedzi . Pozdrawiam.

tombiel
21-08-2015, 14:12
Witam. Czy sa jakies przeciwwskazania żeby zrobic rozdzielacz do podłogówki z zgrzewanych złączek PP ? Myśłe że taki rozdzielacz byłby dużo tańszy.

plusfoto
21-08-2015, 14:23
Witam. Czy sa jakies przeciwwskazania żeby zrobic rozdzielacz do podłogówki z zgrzewanych złączek PP ? Myśłe że taki rozdzielacz byłby dużo tańszy.
Dożo to znaczy ile? Na ogrzewaniu przy całkowitym koszcie za materiały około 3 - 4k chcesz zaoszczędzić 2-3 stówki? To jakaś paranoja jest.

gakr
21-08-2015, 14:30
328248

gakr
21-08-2015, 14:32
to już lepiej coś takiego bym wolał zamiast pp,

Liwko
21-08-2015, 14:37
Dożo to znaczy ile? Na ogrzewaniu przy całkowitym koszcie za materiały około 3 - 4k chcesz zaoszczędzić 2-3 stówki? To jakaś paranoja jest.

Ile? :D

http://allegro.pl/rozdzielacz-2-ogrzewania-podlogowego-do-podlogowki-i5613250774.html

tombiel
21-08-2015, 14:50
Ja będę potrzebował 2 komplety rozdzielaczy. Jeden na 6 wyjsc i drugi na 4 wyjscia. Trójniki pp sa w cenie 3-4 zl. Rury tam pójdzie może 1m. Do tego przejsciówki z pp na gwint. Szacuję, że wyjdzie to koło 150zl dla 4 rozdzielaczy. Czy warto ? to już każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Bo miec powiedzmy 400 zł i nie mieć to razem 800 :).

tombiel
21-08-2015, 14:53
Ile? :D

http://allegro.pl/rozdzielacz-2-ogrzewania-podlogowego-do-podlogowki-i5613250774.html

Ten rozdzielacz co pokazałeś to jedynie 2 sekcje

plusfoto
21-08-2015, 14:54
Dolicz do tego zawory, odpowietrzenie i ewentualnie rotametry.
Tu masz w pełni uzbrojony:
http://allegro.pl/rozdzielacz-5-ogrzewania-podlogowego-do-podlogowki-i5613248554.html
Bez rotametrów spokojnie za 2-2,5 stówki kupisz