PDA

Zobacz pełną wersję : PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31

meczesiu
31-05-2016, 10:53
Jaka jest powierzchnia salonu? Dajesz co 10cm?

salon ma 28 metrów

do obliczeń wziąłem zużycie przy rozstawie 150 mm - 6,6 m rury na m2

hektor80
31-05-2016, 11:04
salon ma 28 metrów

do obliczeń wziąłem zużycie przy rozstawie 150 mm - 6,6 m rury na m2

u mnie salon 26m2 i KanSDG wyliczył mi 2 pętle po 86m przy rozstawie 15cm dlatego pytam

Okta
31-05-2016, 12:40
Proszę o weryfikację i poradę.
357241

W pierwszej kolejności ustal czy w łazience będzie wanna zabudowana czy brodzik, itp - nie ma tam wtedy potrzeby montować rurek albo przynajmniej w bardzo ograniczonym zakresie ze względu chociażby na strate przez przenikanie do gruntu albo strefę brzegową.
W drugiej kolejności robisz to samo z meblami "pewniakami" typu zabudowa w kuchni, zabudowa szaf we wnekach itp - znowu albo niepotrzebne albo minimalnie (rozstaw 20-30cm).
Następnie decydujesz czy potrzebna ci jest strefa brzegowa i tam zagęszczasz względem pozostałego rozstawu.
Na koniec decydujesz czy zróznicować rozstaw łazienkowy od pokojowych, kuchennego i wiatrołapu i zaczynasz rysować.
A potem.. Po przespaniu się z już wyrysowanymi układami rysujesz jeszcze raz :D

pozdro

Tomaszs131
31-05-2016, 13:19
Ja tam podłogówkę robiłem pod wanna, jak i pod meblami.
W razie przemeblowania nie będzie problemu z ustawieniem mebli w nowym miejscu.

Liwko
31-05-2016, 13:41
Ja tam podłogówkę robiłem pod wanna, jak i pod meblami.
W razie przemeblowania nie będzie problemu z ustawieniem mebli w nowym miejscu.

Ja to nawet pod lodówką zrobiłem :)
(miała stać w innym miejscu)

Tomaszs131
31-05-2016, 13:52
Ja to nawet pod lodówką zrobiłem :)
(miała stać w innym miejscu)

Zapomniałem o niej i o zabudowie kuchennej- tam tez mam OP :)

darianus
03-06-2016, 07:56
Mam pytanie. Czy rurki pex powinny powinno się układać bezpośrednio na folii czy powinny być "w powietrzu"? Na stronie kisana widziałem przekroje, gdzie rury pex są w powietrzu, tak żeby potem otulone były ze wszystkich stron wylewką.

plusfoto
03-06-2016, 09:00
rury pex są w powietrzu, tak żeby potem otulone były ze wszystkich stron wylewką.:yes:

Okta
03-06-2016, 10:06
Mam pytanie. Czy rurki pex powinny powinno się układać bezpośrednio na folii czy powinny być "w powietrzu"?
Są systemy gdzie układa się je w styropianem oraz takie gdzie rurka leży na spacjalnej blasze, której zadaniem jest zwiększyć powierzchnię przekazywania ciepła względem płyty
Generalnie sporo zależy od zapotrzebowania na ilość przekazanej energii do płyty. Im ma być ona większą to i rurka gesciej. W skrajnym przypadku jak juz ze względów ekonomicznych nie opłaca się zagęszczanie rozstawu to zatopione całej rurki w płycie zwiększa zdolność do przekazania ciepła do płyty. To że częściowo od spodu mogą być fragmenty odsłoniętej rurki nie oznacza ze gdzieś to ciepło "uleci". Po prostu będzie mniejsza zdolność przekazania ciepła pomiędzy rurka a płyta.
pozdro

darianus
03-06-2016, 11:06
Są systemy gdzie układa się je w styropianem oraz takie gdzie rurka leży na spacjalnej blasze, której zadaniem jest zwiększyć powierzchnię przekazywania ciepła względem płyty
Generalnie sporo zależy od zapotrzebowania na ilość przekazanej energii do płyty. Im ma być ona większą to i rurka gesciej. W skrajnym przypadku jak juz ze względów ekonomicznych nie opłaca się zagęszczanie rozstawu to zatopione całej rurki w płycie zwiększa zdolność do przekazania ciepła do płyty. To że częściowo od spodu mogą być fragmenty odsłoniętej rurki nie oznacza ze gdzieś to ciepło "uleci". Po prostu będzie mniejsza zdolność przekazania ciepła pomiędzy rurka a płyta.
pozdro
Chyba nie ma sensu bawić się podnoszenie rurki, tym bardziej, że istnieje duże ryzyko, że wylewka z mikso kreta może nie wejść pod pexa. Przy anhydrytowych bardziej się taki zabieg opłaci.

MWM
04-06-2016, 07:08
Tak informacja dla osób planujących ogrzewanie podłogowe, ja miałem dylemat czy robić na oko, czyli rurki co 10-15 cm, czy też robić projekt instalacji.
Przy pomocy firmy KAN wykonałem projekt i wyszło, że racje miał człowiek od pompy ciepła. Reasumując : nie ma sensu moim zdaniem zlecać robienia projektu.

I jaki rozstawy Ci wyszły?
Ja mam w tej chwili problem jak zaraza z punktu widzenia inwerstora.
Zrobiłem OZC budynku z Asolt.
Po lekturze forum nastawiłem się na pompy PW Panasonic.
Wysłałem dane do 5 czy nawet 6 różnych FIRM, które sprzedają pompy Panasa na alllegro w internecie lub mojej okolicy.
Teraz uwaga!
KAŻDA dobrała INNĄ pompę.
Mam dobrane różne pompy SDC i SXC.
Rozwiązania Split i All in one.
I czego już zupełnie nie potrafię zrozumieć to fakt, że mam rozstrzał w mocach od 7-9 kW.

Powiedzcie mi, jak normalny inwestor ma podjąć rozsądną decyzję?
Nie musi być perfekcyjnie ale żeby chociaż nie było potem źle.....

Podobnie rozstawy rurek podłogówki.
Tutaj naczytałem się aby broń boże nie instalować ich wszędzie co 10 cm.
Obliczenia Purmo które dostałem z projektem mówią o rozstawach 10 cm w łazienkach i większych w innych pomieszczeniach.
Natomiast jeden z dobierających pompę, którego argument brzmią przynajmniej dla mnie rozsądnie jeśli chodzi o dobór pompy, pisze, żeby dawać wszędzie co 10cm a w łazienkach nawet 8cm.
Dopiero wtedy będziemy mieli możliwość prawdziwych oszczędności w przypadku pompy PW.

Ech......

PaRa
04-06-2016, 09:32
Zrobiłem OZC budynku z Asolt.
Po lekturze forum nastawiłem się na pompy PW Panasonic.
Wysłałem dane do 5 czy nawet 6 różnych FIRM, które sprzedają pompy Panasa na alllegro w internecie lub mojej okolicy.
Teraz uwaga!
KAŻDA dobrała INNĄ pompę.
Mam dobrane różne pompy SDC i SXC.
Rozwiązania Split i All in one.
I czego już zupełnie nie potrafię zrozumieć to fakt, że mam rozstrzał w mocach od 7-9 kW.



Jeśli masz OZC to masz tam taki np. wynik
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4563 W - czyli teoretycznie na ogrzewanie potrzebuję pompę o mocy 4,6 kW

Mojemu wykonawcy wyszło odrobinę wyższe zapotrzebowanie roczne, dodał do tego CWU i zaproponował mi odrobinę mocniejszą pompę 7KW. ( Panasonic nie ma takich o mocy 6KW )



Podobnie rozstawy rurek podłogówki.
Tutaj naczytałem się aby broń boże nie instalować ich wszędzie co 10 cm.
Obliczenia Purmo które dostałem z projektem mówią o rozstawach 10 cm w łazienkach i większych w innych pomieszczeniach.
Natomiast jeden z dobierających pompę, którego argument brzmią przynajmniej dla mnie rozsądnie jeśli chodzi o dobór pompy, pisze, żeby dawać wszędzie co 10cm a w łazienkach nawet 8cm.
Dopiero wtedy będziemy mieli możliwość prawdziwych oszczędności w przypadku pompy PW.

Ech......

Przy pompie ciepła im mniejsza różnica w temperaturach tym lepiej, dasz rurki co 10 cm, to temperatura zasilająca może być niższa niż gdybyś zrobił co 20 cm. czyli lepiej. U mnie będzie wszędzie co 10 cm, temperatura w pomieszczeniach ustawiana na rozdzielaczach, jedna drabinka w łazience z grzałką elektryczną. Jeśli znajdę ładną drabinkę elektryczną to zrezygnuję z wpięcia w rozdzielacz.

MWM
05-06-2016, 07:18
Jeśli masz OZC to masz tam taki np. wynik
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4563 W - czyli teoretycznie na ogrzewanie potrzebuję pompę o mocy 4,6 kW
Mojemu wykonawcy wyszło odrobinę wyższe zapotrzebowanie roczne, dodał do tego CWU i zaproponował mi odrobinę mocniejszą pompę 7KW. ( Panasonic nie ma takich o mocy 6KW )
.

U mnie ta wartość wynosi: 4415 W
Przy czym OZC było robione w momencie zanim zdecydowałem się na zmniejszenie jednego z pomieszczeń poddasza (zabudowa skosów regipsami i wpakowanie tam ocieplenia dodatkowego). Wpłynęło to na zmniejszenie powierzchni grzanej o 10m2 i kubatury.
Jeżeli przeliczę to po prostu proporcjonalnie to będzie około: 4149 W

PaRa
05-06-2016, 08:54
U mnie ta wartość wynosi: 4415 W
Przy czym OZC było robione w momencie zanim zdecydowałem się na zmniejszenie jednego z pomieszczeń poddasza (zabudowa skosów regipsami i wpakowanie tam ocieplenia dodatkowego). Wpłynęło to na zmniejszenie powierzchni grzanej o 10m2 i kubatury.
Jeżeli przeliczę to po prostu proporcjonalnie to będzie około: 4149 W

Na mój gust to pompa 5 kW do grzania powinna Ci wystarczyć, ale musisz brać jeszcze pod uwagę CWU, nie wiem ile ciepłej wody potrzebujesz ? Ile osób ma mieszkać w domu, jaki będzie zasobnik ? Mogę zgadywać że pompa o mocy 7kW będzie dla Ciebie OK i jeszcze lekki zapas będzie.

sztolu
05-06-2016, 21:24
panowie, jakie zrobić odstępy w grzejnej płycie fundamentowej? myślę nad 10 w łazienkach i pokoje z panelami, a 15 w pomieszczeniach z kafelkami? może ktoś podpowiedzieć jaki zastosować rozdzielacz do grzejnej płyty?

PaRa
05-06-2016, 21:47
panowie, jakie zrobić odstępy w grzejnej płycie fundamentowej? myślę nad 10 w łazienkach i pokoje z panelami, a 15 w pomieszczeniach z kafelkami? może ktoś podpowiedzieć jaki zastosować rozdzielacz do grzejnej płyty?

Ja u siebie będę stosował produkty KAN-Therm, mają dobre opinie i wiem, że mają fabryki w Polsce, może nawet w części polskich właścicieli.
U siebie w wylewce będę miał wszędzie co 10 cm, w płycie zrobiłbym tak samo.

Okta
06-06-2016, 18:18
panowie, jakie zrobić odstępy w grzejnej płycie fundamentowej? myślę nad 10 w łazienkach i pokoje z panelami, a 15 w pomieszczeniach z kafelkami...
No tutaj uważaj bo panele jak i deski, parkiet czy wykładziny mają większy opór cieplny co w konsekwencji powoduje "lekkie przyblokowanie" przekazywania ciepła do pomieszczenia. W dalszej kolejności powoduje to bardziej równomiernie "rozproszenie" ciepła w płycie co oznacza możliwość mniejszego zagęszczenia rurek jeśli tylko pozostałe parametry na to pozwola. Po drugiej stronie są pomieszczenia z terakotą, ceramika bo przy ich małym oporze ciepłym i cienkiej płycie grzejnej, zbyt małym rozstawie można doprowadzić do konieczności podniesienia temp zasilania i dodatkowo do efektu występowania ciepłych i zimnych miejsc na płycie.
pozdro

asolt
06-06-2016, 18:56
... Po drugiej stronie są pomieszczenia z terakotą, ceramika bo przy ich małym oporze ciepłym i cienkiej płycie grzejnej, zbyt małym rozstawie można doprowadzić do konieczności podniesienia temp zasilania i dodatkowo do efektu występowania ciepłych i zimnych miejsc na płycie.
pozdro

Raczej przy zbyt duzym, a nie małym rozstawie

sztolu
06-06-2016, 19:44
Pojawia się problem. mam do ogrzania 119m2 podłóg na parterze. zachowując moje założenia wyszlo by mi ok 14-15 pętli, a to zdecydowanie za dużo. pojawia się więc pytanie - czy mogę w płycie fundamentowej łączyć ze sobą pokoje, a np w miejscu ścian działowych, aby nie ogrzewać ich zastsować otuline - rozcięta, zalożona i chwycona drutem wiązałkowym, bądź trytytką?

KAN-therm
06-06-2016, 22:36
Osobiście unikałbym prowadzenia rur w miejscach montażu ścian.

Jeśli wychodzi CI taka ilość obwodów grzewczych zastanów się nad rozdzieleniem ich na dwa oddzielne rozdzielacze.

KAN-therm
06-06-2016, 22:40
Ja u siebie będę stosował produkty KAN-Therm, mają dobre opinie i wiem, że mają fabryki w Polsce, może nawet w części polskich właścicieli.
U siebie w wylewce będę miał wszędzie co 10 cm, w płycie zrobiłbym tak samo.

Firma KAN-therm to w 100% polska technologia, konstruujemy, testujemy i produkujemy w Polsce, dystrybuujemy już prawie na cały świat.

Dziękujemy za zaufanie.

sztolu
10-06-2016, 22:16
macie jakiś sposób na zabezpieczenie podłogówki przed rozdeptaniem, przy układaniu górnej wartwy przez ekipę? albo przychodzi Wam jakieś ciekawe rozwiązanie? wełna/styropian? na to deski? ma ktoś jakiś ciekawy pomysł?

dziś rozłożyłem 3 pętle, rozstaw 13-15cm..

358227

Okta
13-06-2016, 10:03
Ważniejsze aby przed zalewaniem zrobić próbę ciśnieniowa i utrzymać pod ciśnieniem instalacje podczas zalewania
pozdro

sztolu
14-06-2016, 21:05
Ważniejsze aby przed zalewaniem zrobić próbę ciśnieniowa i utrzymać pod ciśnieniem instalacje podczas zalewania
pozdro

oczywiście to ważne. ale nie ma szans zrobić próby ciśnieniowej na XPS i czarnej folii budowlanej o tej porze roku. nabije przykładowo o godzinie 9 rano do 4 atm, a o 11 brakuje skali na manometrze, ze względu na gorąc jaki panuje, a dodatkowo płyta tak się nagrzewa, że problem dłużej zbrojenie utrzymać.. Chyba że to znaczy iż jest źle zrobiona próba szczelności? ktoś coś doradzi??? robiona na wodzie.

plusfoto
15-06-2016, 09:22
A po co na wodzie? Nie trzeba było zrobić powietrzem? Teraz jak nie zrobisz do zimy ogrzewania to będziesz się barował z opróżnieniem rurek i drżał czy aby na pewno dobrze je opróżniłeś.

sztolu
15-06-2016, 10:53
A po co na wodzie? Nie trzeba było zrobić powietrzem? Teraz jak nie zrobisz do zimy ogrzewania to będziesz się barował z opróżnieniem rurek i drżał czy aby na pewno dobrze je opróżniłeś.

powietrze nie zmienia swojej objętości pod wpływem ciepła?

plusfoto
15-06-2016, 13:55
Zmienia około 0,1 bara na każde 10stopni różnicy. Jeśli miałeś 3 bary przy 20 stopniach gdy napełniałeś to przy 80 powinieneś mieć około 3,8.

sztolu
15-06-2016, 20:48
widzisz, co instalator to co innego opowiada. raczej jutro rano nie wykombinuje komprsora, a o 10-11 zalewanie ;)

cezary.pl
15-06-2016, 20:56
widzisz, co instalator to co innego opowiada. raczej jutro rano nie wykombinuje komprsora, a o 10-11 zalewanie ;)

A butlę z azotem. albo dwutlenkiem węgla? + reduktor

plusfoto
16-06-2016, 09:21
Nie wierzę że instalator nie ma sprężarki. Chyba że to p. Józio.

sztolu
16-06-2016, 18:28
po zalaniu ciśnienie się ustabilizowało ;) dzięki za pomoc!

Okta
19-06-2016, 20:04
po zalaniu ciśnienie się ustabilizowało ;) dzięki za pomoc!

U mnie dzień przed wylewkami nabili do 3 barów i przez całe 24h wskazówka nie drgnęła. Podczas zalewania chodziło mi o to (jak wielu tutaj powtarza) aby zareagować na przypadkowe uszkodzenie rurki przez posadzkarza. Hydraulik do próby ciśnieniowej napełnił wszystkie obwody wodą oraz odpowietrzył. Ciśnienie stało przy zmianach temperatur wewnątrz budynku od "chłodno" w nocy do tych 20-25 st za dnia w bezpośrednim sąsiedztwie rurek.

pozdro

hektor80
22-06-2016, 08:29
W dwóch pokojach wyszły mi odwody po ok. 105m. Jest to duży problem?

_John
22-06-2016, 21:56
W dwóch pokojach wyszły mi odwody po ok. 105m. Jest to duży problem?

To zależy od pompy, która przez te pętle będzie pchać wodę.

hektor80
23-06-2016, 07:09
To zależy od pompy, która przez te pętle będzie pchać wodę.

Mam zamiar użyć pompy wbudowanej w piec Junkers lub Immergas

hajnel
23-06-2016, 07:25
W dwóch pokojach wyszły mi odwody po ok. 105m. Jest to duży problem?

Jaka rura? Ja tak mam na 18x2 i śmiga bez problemu ale na zewnętrznej pompie.

hektor80
23-06-2016, 07:56
Jaka rura? Ja tak mam na 18x2 i śmiga bez problemu ale na zewnętrznej pompie.

Rura 16. Różnie piszą np. Kisan że odwody nie powinny mieć więcej niż 120m, Kan że 100m
Te 105m to oczywiście z dobiegiem. Sam dobieg ma u mnie 20m :(

Ewentualnie mogę skrócić tą pętlę. Przy pokoju na poddaszu o powierzchni 14m2 (po podłodze 19m) i obciążenie cieplnym ok 500W zrobiłem rozstaw 20cm. Teoretycznie rozstaw 25cm również by wystarczył. Na razie będę miał gaz ale w przyszłości może będzie pompa i trochę boję się rozstawu 25cm...

hajnel
23-06-2016, 08:26
Pięć metrów wielkiej różnicy nie zrobi.

hektor80
23-06-2016, 08:34
Pięć metrów wielkiej różnicy nie zrobi.

Mi wychodzi 18m....

hajnel
23-06-2016, 10:28
Ale o czym piszesz? O różnicy pomiędzy najdłuższą, a najkrótszą pętlą?
Ja mam pętle od siedemdziesięciu kilku do stu paru metrów z jednego rozdzielacza i różnicę w przepływie rzędu 0,5m/min. Można to wyregulować.

hektor80
23-06-2016, 10:42
Ale o czym piszesz? O różnicy pomiędzy najdłuższą, a najkrótszą pętlą?
Ja mam pętle od siedemdziesięciu kilku do stu paru metrów z jednego rozdzielacza i różnicę w przepływie rzędu 0,5m/min. Można to wyregulować.

18m różnicy pomiędzy posiadanym rozstawem 20cm a potencjalnym 25cm. Czyli pętla zmalała by do ok 87m...

meczesiu
26-06-2016, 13:35
Mam rozdzoelacz 9 obwodow. W sumie ok 600 m pexa najdluzsza pentla ok 90 m. Chce jutro do rozdzielacza zamontowac rure zasilajaca. Moje pytanie czy rura pp 25 wystarczy czy musze zastosowac pp 32. Instalacje bedzie zasilala pompa z pieca gazowego

kamihi
26-06-2016, 13:53
lepsza bedzie 32

teres
26-06-2016, 13:53
W ogóle nie powinieneś używać PP do tego, użyj rury wielowarstwowej (pert'a / pex'a). Dałbym rurę fi 26.

meczesiu
26-06-2016, 14:06
W ogóle nie powinieneś używać PP do tego, użyj rury wielowarstwowej (pert'a / pex'a). Dałbym rurę fi 26.

Dlaczego nie powinno stosowac sie do tego pp?

teres
26-06-2016, 16:01
Bo nie ma szczelności tlenowej (przepuszcza tlen do instalacji) http://forum.muratordom.pl/showthread.php?249140-Do%C5%9B%C4%87-obszerny-projekt-instalacji-CO-CWU-do-sprawdzenia&p=7156572#post7156572

meczesiu
26-06-2016, 22:07
Bo nie ma szczelności tlenowej (przepuszcza tlen do instalacji)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?249140-Do%C5%9B%C4%87-obszerny-projekt-instalacji-CO-CWU-do-sprawdzenia&p=7156572#post7156572

Dzieki za odpowiedz. Widzialem wiele instalacji gdzie do rozdzielacza bylo zasilanie z pp. Czy faktynie trzeba sie tak bac tej dyfuzji. Skad ten tlen pod posadzka? Czy na odcinku 2 m pp faktycznie moze dojsc do zapowietrzenia obwodow i czy odpowietrzenia automatyczne sobie z zapowietrzeniem nie poradza?

PaRa
27-06-2016, 06:57
Dzieki za odpowiedz. Widzialem wiele instalacji gdzie do rozdzielacza bylo zasilanie z pp. Czy faktynie trzeba sie tak bac tej dyfuzji. Skad ten tlen pod posadzka? Czy na odcinku 2 m pp faktycznie moze dojsc do zapowietrzenia obwodow i czy odpowietrzenia automatyczne sobie z zapowietrzeniem nie poradza?

Może PP będzie dobra a może nie, czy warto ryzykować dla 2 metrów rury ?

KAN-therm
27-06-2016, 21:19
Kolega PaRa ma zdecydowaną rację.

Brak 100% szczelności dyfuzyjnej PP dla instalacji jest znikomy, aczkolwiek niektórzy producenci różnych wyrobów warunkują tym utrzymanie gwarancji.

Nie mniej jednak na własny domek poleciłbym zdecydowanie systemy rurowe z połączeniami typu "Press" (rury PE-RT/Al/PE-RT) a najlepiej systemy z połączeniami typu "Push" (rury PE-Xc lub PE-RT z osłoną EVOH).

Połączenia "Push" w swojej konstrukcji nie posiadają jakichkolwiek dodatkowych uszczelnień typu o-ring, a uszczelnienie połączenia następuje na całej długości króćca kształtki. Montują się zdecydowanie szybciej, wygodniej a dla niewprawionych zdecydowanie bezpieczniej.

MWM
28-06-2016, 09:12
Słuchajcie,
Niedługo będę robił sam podłogówkę.
Mam do podjęcia trudną decyzję.

Zrobiłem kiedyś OZC u Asolta.
Potem dobór długości pętli i rozstawów robiła mi PURMO już na podstawie OZC bo miałem to zapewnione za darmo jako dodatek do projektu.
Na ile dobrze to zrobili już ciężko powiedzieć.
Zaplanowali mi obwody w każdym pokoju i rozstawy rurek.
Rozstawy od 10cm w łazienkach przez 15-20 cm w pozostałych pomieszczeniach.

Jeszcze ze 3 miesiące temu byłem przekonany, że jak się zabiorę za podłogówkę to będę rozprowadzał rury właśnie z takimi rozstawami jak zaprojektowane.
Rozmawiam ostatnio z wykonawcą od PC i oni zdecydowanie sugerują jednak rozstawić rurki co 10cm.
PC ma przez to pracować bardziej wydajnie, na mniejszych temperaturach itd....

Dom mam dość dobrze ocieplony, dom.
Dla generalnej orientacji:
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 6117 kWh/rok
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 36,8 kWh/(m2·rok)

Możecie to skomentować proszę?
parę lat temu, widać to nawet po tym wątku wszyscy odchodzili od rozstawów 10cm licząc to bardziej dokładnie.
Teraz widzę, że coraz częściej znowu ludzie wracają do standardowych 10cm właśnie z powodu sprawniejszej pracy takiego układu z PC PW.

fotohobby
28-06-2016, 10:04
Obawiam się, że zrobienie rozstawu co 10cm w np sypialni, nie zmieni minimalnej temperatury zasilania, ktora bedzie potrzebna aby w mrozy ogrzać łazienkęv(w której już jest co 10cm)
Pętle w sypialni trzeba bedzie przydlawić, zeby jej nie przegrzać, więc.... dodatkowy materiał zostanie tylko zmarnowany.

MWM
28-06-2016, 11:41
Obawiam się, że zrobienie rozstawu co 10cm w np sypialni, nie zmieni minimalnej temperatury zasilania, ktora bedzie potrzebna aby w mrozy ogrzać łazienkęv(w której już jest co 10cm)
Pętle w sypialni trzeba bedzie przydlawić, zeby jej nie przegrzać, więc.... dodatkowy materiał zostanie tylko zmarnowany.
Purmo zaprojektowało mi właśnie różne rozstawy uwzględniając dodatkowo materiał wykończeniowy podłóg.
W Sypialni np. przy planowanej wykładzinie zaprojektowali 15 cm.
W łazienkach oczywiście 10cm + grzejniki bo jest niedobór.
W salonie przy płytkach dali 20cm.

MWM
28-06-2016, 11:49
Obawiam się, że zrobienie rozstawu co 10cm w np sypialni, nie zmieni minimalnej temperatury zasilania, ktora bedzie potrzebna aby w mrozy ogrzać łazienkęv(w której już jest co 10cm)
Pętle w sypialni trzeba bedzie przydlawić, zeby jej nie przegrzać, więc.... dodatkowy materiał zostanie tylko zmarnowany.

Takie głupie pytanie.
Pod pojęciem rozstawu mówimy o odległości rurka do rurki.(jedna grzejna dróga powrót.)
Czyli tak naprawdę w takim wypadku rury grzejne , a właściwie o trochę podwyższonej temperaturze (zasilanie)są co 20cm...
Dobrze to rozumiem?

fotohobby
28-06-2016, 15:55
Każdy metr rury grzeje, z tym, ze im bliżej końca pętli, tym słabiej.
Tą moc się uśrednia.

asolt
28-06-2016, 18:40
Obawiam się, że zrobienie rozstawu co 10cm w np sypialni, nie zmieni minimalnej temperatury zasilania, ktora bedzie potrzebna aby w mrozy ogrzać łazienkęv(w której już jest co 10cm)
Pętle w sypialni trzeba bedzie przydlawić, zeby jej nie przegrzać, więc.... dodatkowy materiał zostanie tylko zmarnowany.

Twoje obawy są calkowicie uzasadnione, przyjecie rozstawu 10 cm w pomieszczeniach gdzie wg obliczen ma byc 15,20,25, czy 30 cm nie zmieni dokladnie nic poza zmniejszeniem zasobnosci portfela. Jezeli ktos chce wiecej wydac niz jest to ekonomicznie uzasadnione, to jest to jego wolny wybór. Jezeli chce słuchac instalatorów pomp którzy jakoby znają sie na projektowaniu podłogówki to niech słucha, to tez jego wolny wybór. Działac przy rozstawie 10 cm będzie działało, a ze drozej inwestycyjnie to inna rzecz.

karolek75
29-06-2016, 08:23
Obawiam się, że zrobienie rozstawu co 10cm w np sypialni, nie zmieni minimalnej temperatury zasilania, ktora bedzie potrzebna aby w mrozy ogrzać łazienkęv(w której już jest co 10cm)
Pętle w sypialni trzeba bedzie przydlawić, zeby jej nie przegrzać, więc.... dodatkowy materiał zostanie tylko zmarnowany.

Ja mam wszedzie co 10 cm i jestem zadowolony. Bardzo. I trzymam temp w lazience taka jak calym domu, bo dodatkowo zainstalowalem ogrzewanie nadmuchowe - " farelke" . I to daje mega komfort, bo natychmiast mam cieplo wtedy kiedy chce. I to cieplo jak lubie czyli nie marne +2 stC tylko +5. Takze poza okresem grzewczym.
Jedna z niewielu rzeczy w ktorej skorzystalem z pisaniny TB.

MWM
29-06-2016, 12:06
Twoje obawy są calkowicie uzasadnione, przyjecie rozstawu 10 cm w pomieszczeniach gdzie wg obliczen ma byc 15,20,25, czy 30 cm nie zmieni dokladnie nic poza zmniejszeniem zasobnosci portfela. Jezeli ktos chce wiecej wydac niz jest to ekonomicznie uzasadnione, to jest to jego wolny wybór. Jezeli chce słuchac instalatorów pomp którzy jakoby znają sie na projektowaniu podłogówki to niech słucha, to tez jego wolny wybór. Działac przy rozstawie 10 cm będzie działało, a ze drozej inwestycyjnie to inna rzecz.

Czyli jednak raczej się skłaniać do wartości rozstawów obliczonych przez PURMO na podstawie OZC.
Chciałem sobie to jeszcze przeliczyć na kalkulatorach Khan term ale po wypełnieniu wszystkich danych wyskakuje mi na końcu jakiś dziwny błąd jak już ma przejść do prezentacji konkretnych wyników.

asolt
29-06-2016, 12:31
Czyli jednak raczej się skłaniać do wartości rozstawów obliczonych przez PURMO na podstawie OZC.


Jezeli Purmo to zrobi dokładnie to tak.

PaRa
29-06-2016, 15:55
Jezeli Purmo to zrobi dokładnie to tak.

A jak w projekcie jest coś takiego :

0,5 Sypialnia_b 8,07 m² b 0.10 / 0.15

To jaki rozstaw wybrać ? Co 10 czy co 15 cm ?

Okta
29-06-2016, 15:55
No i mam pierwszy błąd w wylewkach :(
Po zdjeciu foli po kilku dniach zaczęły sie uwidaczniać dylatacje. panowie robili je tak, że po położeniu (wylaniu) betonu nacinali rajbetka beton lekko go rozsuwając a potem przygładzali wierzch. Wytworzyły sie w tych miejscach wyraźne szczeliny ok 2-3 mm od góry. Niestety jedna dylatacja jest nadmiarowa - niepotrzebna, w miejscy gdzie nie miałem zabezpieczonych rurek peszlem :(.
Teraz pytanie:
Czy jest jakis środek (zywica czy cos w podobie) o silnie dyfuzyjnych właściwościach co mogło by po wlaniu w szczelinę (ok 1mb w korytarzu) "wsączyć" się w porowaty beton na grubość 1-2cm oraz dodatkowo wypełnić szczeline, a na koniec związać na tyle silnie aby przy zmianach temperatury pracowały te prawidłowe dylatacje poza tą jedną "nadmiarową"?

pozdro

asolt
29-06-2016, 17:47
A jak w projekcie jest coś takiego :

0,5 Sypialnia_b 8,07 m² b 0.10 / 0.15

To jaki rozstaw wybrać ? Co 10 czy co 15 cm ?

Moze jakis rysunek, zdjecie, nie wiem co autor miał na mysli

fotohobby
29-06-2016, 21:07
Być może strefy brzegowe są zaprojektowane

MWM
30-06-2016, 09:30
Jezeli Purmo to zrobi dokładnie to tak.

Hehe, normalnemu zwykłemu zjadaczowi chleba jak to ocenić?
Robiła to firma:
Rettig Heating Sp z.o.o
ul. Ciszewskiego 15 w Warszawie
Może ktoś zna?

To chyba oficjalny przedstawiciel PURMO bo stronę www przywołują www.PURMO.pl
jedyne co mnie niepokoi to, że temp wody zasilającej dali zbyt dużą - 40C.
NIe wiem jak to się będzie zachowywało przy temp np 37C.

asolt
30-06-2016, 10:05
Hehe, normalnemu zwykłemu zjadaczowi chleba jak to ocenić?
Robiła to firma:
Rettig Heating Sp z.o.o
ul. Ciszewskiego 15 w Warszawie
Może ktoś zna?

To chyba oficjalny przedstawiciel PURMO bo stronę www przywołują www.PURMO.pl
jedyne co mnie niepokoi to, że temp wody zasilającej dali zbyt dużą - 40C.
NIe wiem jak to się będzie zachowywało przy temp np 37C.

Oczywiscie ze zwykły zjadacz chleba nie jest w stanie tego ocenic, ale zalecana jest co najmniej ostroznosc oraz ograniczone zaufanie do do projektów wykonywanych przez dystrybutorów materiałów do podłogówek. Znam wiele przykładów gdy takie prjekty były wykonywane na tzw. sztukę bo skoro sie reklamuje ze projekt w cenie materiału to trzeba sie jakos wywiązac z oferty.
Dlaczego Tz=40 oC ? odpowiedzi moze udzielic jedynie projektant.

PaRa
01-07-2016, 07:03
Moze jakis rysunek, zdjecie, nie wiem co autor miał na mysli

http://images78.fotosik.pl/719/10b5b257747c610amed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/10b5b257747c610a)

fotohobby
01-07-2016, 10:11
Tak, jak sądziłem - strefy brzegowe ze zmniejszonym rozstawem.
Te zakreskowane obszary na planie.

asolt
01-07-2016, 11:12
http://images78.fotosik.pl/719/10b5b257747c610amed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/10b5b257747c610a)

Tak przypuszczałem, wklepano dane, program wyliczył i wyrysował. Projektant czy tez obsługujący program nie zastanawiali sie nad wynikami. kto dzisiaj daje strefy brzegowe? to relikt danych czasów gdy ocieplenia i parametry okien były słabe. Te kilkanascie lub kilkadziesiat W nic nie zmieni, a zastosowanie róznych rozstawów utrudnia układanie pętli, jak dla mnie to projekt na sztukę.

PaRa
01-07-2016, 11:36
Tak, jak sądziłem - strefy brzegowe ze zmniejszonym rozstawem.
Te zakreskowane obszary na planie.

Dziękuję za podpowiedz

Liwko
01-07-2016, 13:58
... jak dla mnie to projekt na sztukę.

Taki wystarczy, i nie trzeba tobie dodatkowo za niego płacić. Choć ze strefami brzegowymi przyznaję rację, nie ma co sobie nimi zaprzątać głowy.

asolt
01-07-2016, 16:13
Taki wystarczy, i nie trzeba tobie dodatkowo za niego płacić. Choć ze strefami brzegowymi przyznaję rację, nie ma co sobie nimi zaprzątać głowy.

To po co taki projekt?, przecież mozna wszedzie dac co 10 cm i purmo przy okazji wiecej zarobi na materiale. A projekt nie jest wbrew pozorom darmowy, cena materiału go juz obejmuje, trzeba byc wyjątkowo naiwnym aby wierzyc ze cos jest darmowe, Purmo i jej przedstawiciele nie są organizacjami charytatywnymi.

Liwko
01-07-2016, 16:28
To po co taki projekt?, przecież mozna wszedzie dac co 10 cm i purmo przy okazji wiecej zarobi na materiale. A projekt nie jest wbrew pozorom darmowy, cena materiału go juz obejmuje, trzeba byc wyjątkowo naiwnym aby wierzyc ze cos jest darmowe, Purmo i jej przedstawiciele nie są organizacjami charytatywnymi.

To bez tego projektu sprzedali by mu taniej? :D

asolt
01-07-2016, 16:44
To bez tego projektu sprzedali by mu taniej? :D

Zadzwon i zapytaj, moze przedstawią kalkulację z której wynika charytatywne czyli darmowe wykonywanie projektów. Dla mnie dobroczynnosc firmy raczej przejawia sie w inny sposób.

KAN-therm
01-07-2016, 17:37
Firma KAN wykonuje projekty dla swoich klientów nieodpłatnie - oczywiście można powiedzieć że projekt jest wkalkulowany w cenę materiału.
Nie mniej jednak zależny nam także na bezproblemowej i poprawnej pracy całego systemu grzewczego - tak aby klient był w 100% zadowolony z wyboru marki oraz konkretnego produktu.

asolt
01-07-2016, 18:12
Firma KAN wykonuje projekty dla swoich klientów nieodpłatnie - oczywiście można powiedzieć że projekt jest wkalkulowany w cenę materiału.
Nie mniej jednak zależny nam także na bezproblemowej i poprawnej pracy całego systemu grzewczego - tak aby klient był w 100% zadowolony z wyboru marki oraz konkretnego produktu.

Jak mniemam wykonujecie równiez bezpłatne ozc które jest podstawą projektu ogrzewania nie tylko podłogowego. 100% zadowolenie klienta zobowiązuje.

Arturo72
02-07-2016, 00:45
Jak mniemam wykonujecie równiez bezpłatne ozc które jest podstawą projektu ogrzewania nie tylko podłogowego. 100% zadowolenie klienta zobowiązuje.
asolt,jak pisałeś bez przegięć nie odpowiadałem ale teraz muszę bo przegiąłeś.
OZC zrobi najbliższy miejscu zamieszkania każdy audytor energetyczny czyli taki jak ty za ok.200zł czyli za mniej niż Ty to robisz a jak ktoś kumaty to OZC zrobi albo za gratis albo za ok.50zł.
KAN-therm,sądząc po stronce zrobi gratis to za co Ty bierzesz kase....

PaRa
02-07-2016, 06:28
Projekt wykonałem, bo chciałem zweryfikować informacje od instalatora, który wykona mi instalacje PC wraz z podłogówką. Produkty KAN i tak chciałem kupić, bo wiem że produkują je w regionie skąd pochodzę. U asolt koszt projektu to 450 zł, wolę wydać te pieniądze na materiał. Reakcja asolt mnie nie dziwi, bo każdy chce zarobić i będzie bronił swojego portfela.

asolt
02-07-2016, 07:46
asolt,jak pisałeś bez przegięć nie odpowiadałem ale teraz muszę bo przegiąłeś.
OZC zrobi najbliższy miejscu zamieszkania każdy audytor energetyczny czyli taki jak ty za ok.200zł czyli za mniej niż Ty to robisz a jak ktoś kumaty to OZC zrobi albo za gratis albo za ok.50zł.
KAN-therm,sądząc po stronce zrobi gratis to za co Ty bierzesz kase....

Zaczynasz podsyłac mi klientów którzy chca zrobic ozc za 200 zł, teraz jak widze chcesz aby koszt ozc był za 50 zł lub za darmo. Jak to to taki biznes zacznij ty wykonywac te obliczenia, nie podsyłaj do mnie klientów. Zaproponowałem zresztą zainteresowanemu aby sie do Ciebie zwrócił po ozc za 200 zł lub mniej po utargowaniu. Nie chciał miec tanszych ozc od Ciebie. Nie pytałem dlaczego, moze ty odpowiesz. Wystepujesz w roli regulatora cen na takie usługi, czyzby komuna sie marzyła, w której były urzedowe ceny?.
A tak przy okazji gdzie są audytorzy którzy wykonują ozc gratis?, dlaczego ich tu nie reklamujesz. Działalnosc charytatywna jest zawsze godna pochwały i nie ma powodu aby jej nie naglasniac. Dzieki twojej reklamie ci audytorzy spełnią swoją szlachetną misje i czas będą mieli wypełniony 24h na dobę.

Liwko
02-07-2016, 08:23
Firma KAN wykonuje projekty dla swoich klientów nieodpłatnie - oczywiście można powiedzieć że projekt jest wkalkulowany w cenę materiału.
Nie mniej jednak zależny nam także na bezproblemowej i poprawnej pracy całego systemu grzewczego - tak aby klient był w 100% zadowolony z wyboru marki oraz konkretnego produktu.

Brawo wy.

KAN-therm
02-07-2016, 17:51
Jak mniemam wykonujecie równiez bezpłatne ozc które jest podstawą projektu ogrzewania nie tylko podłogowego. 100% zadowolenie klienta zobowiązuje.

Wykonanie obliczeń OZC, jak sam Pan wie, jest podstawą do poprawnie wykonanego projektu instalacji grzewczej.
Tak wykonujemy także obliczenia OZC.

Bywają sytuację gdzie klienci dysponują już wykonanymi obliczeniami OZC, ale bywają także sytuacje w których te obliczenia czasami wymagają weryfikacji a nawet poprawy.

jarekpolak
03-07-2016, 17:52
Witam. Proszę o pomoc, gdyż sam chcę zrobić ogrzewanie podłogowe. Kocioł na drewno, bufor z wężownicą CWU i teraz zaczynają się problemy. Na parterze 5 obwodów a na poddaszu 8. Myślałem, żeby dać te oryginalne listwy z pompką oraz zaworem trójdrożnym, jednak pewien hydraulik zasugerował, żeby zrezygnować z mieszaczy przy pompkach a założyć jeden zawór trójdrożny na wyjściu z bufora. Jakie rozwiązanie wybrać? Jestem na etapie zamawiania części. Warto kupować rotametry i głowice termostatyczne czy na zwykłych zaworach Z-O też da się wyregulować?

KAN-therm
03-07-2016, 19:28
Wszystko zależy jak wygląda instalacja jako całość.

W instalacji gdzie znakomitą większość będzie stanowić OP warto zastanowić się nad zastosowaniem centralnego układu zmieszania, z zaworem trójdrogowym i pompą tuż za buforem - tak jak sugeruje Ci ten pewien hydraulik.

Dla zasilania pętli OP stosować tylko i wyłącznie rozdzielacze do OP, z zaworami regulacyjnymi lub przepływomierzami.
Rozdzielacze z zaworami zamknij-otwórz nie mają możliwości wykonania regulacji przepływu (regulacji hydraulicznej) i nie zapewnią poprawnej pracy całego układu OP.

Jeśli nie planujesz dodatkowego sterowania temperaturą w pomieszczeniach (automatyka pokojowa) wystarczą rozdzielacze tylko z samymi przepływomierzami na jednej z belek rozdzielacza - przykład rozdzielacz serii 55A Systemu KAN-therm (przepływomierze tylko na belce powrotnej, belka górna jest "goła").

http://pl.kan-therm.com/kan/upload/cennik-op.pdf

sony87
03-07-2016, 20:35
możecie mi powiedzieć jak powinna wyglądać moja instalacja, aby wszystko działało porządnie i oszczędnie?
chcę mieć kocioł jednofunkcyjny kondensacyjny, do ogrzania około 200m2 podłóg (blisko 80m2 parter i ok 120m2 poddasze), 100% podłogówka ale w łazienkach drabinki dodatkowo.
Jeden z hydraulików, kiedy zaprosiłem go na wizję lokalna stwierdził że powinno się zainstalować termostat w każdym z zamkniętych pokoi, tak aby móc ustawić i kontrolować temperaturę poszczególnych pomieszczeń, ale forum twierdzi co innego. ja chciałem jak najprostszą instalację ze sterownikiem pogodowym plus ewentualnie jakiś termostat wewnątrz budynku, ale on twierdzi że tak się nie da sterować bo w jednym pomieszczeniu może być gorąco a w innym zimno.
jak powiedziałem to co wyczytałem że ustawiłbym przepływy na rotametrach rozdzielaczy aby ustawić temp w pomieszczeniach to zaczął się ze mnie śmiać :) że niby tak się nie robi. Mówi że na kotle można minimalnie uzyskać 35stC a w podłogę ma iść woda o temp ok 28 st, czyli musi być koniecznie mieszacz. Twierdzi że powinien być mieszacz z dodatkową pompą albo dwie pompy i termostat w kazdym pomieszczeniu.
Sam już nie wiem jak prawidłowo powinna wyglądać taka instalacja, może ktoś mnie oświeci i napisze czego mam wymagać od wykonawcy instalacji CO?
oczekiwałbym stałej temp ok 21,5 st w łazienkach np 22-23st, ewentualnie dwa pokoje które nie będą stale zamieszkałe mogłyby rzeczywiście posiadać taki termostat aby utrzymywać tam np niższa temp kiedy nie będa wykorzystywane

fotohobby
03-07-2016, 21:32
To go oświeć, ze są kotły, które podają temperaturę CO od 25C
Niech się trochę doszkoli.
Oswieć go, że układ pogodówka+regulacja na rotametrach pozwala na uzyskanie wymaganej temperatury w wybranym pomieszczeniu.
Sprawdzone w praktyce.

Fakt, źe mniej przytuli za materiał i robociznę, ale musi to przełknąć.

jarekpolak
04-07-2016, 17:17
W domu będzie jedynie ogrzewanie podłogowe. Chciałbym zainstalować jakiś czujnik pogodowy, aby przy wzroście lub spadku temperatury na zewnątrz ogrzewanie zadziałało szybciej niż ja się zorientuję. Może jest jakieś ustrojstwo,które może wyłączyć pompkę kiedy zajdzie taka potrzeba? Znalazłem jakiś system dosyć drogi ale on steruje zaworami trójdrożnymi a skoro powinienem założyć jeden przy buforze to w jaki sposób to by miało działać? Może istnieje jakiś łatwiejszy sposób na automatyczne sterowanie całego domu jednocześnie zależnie od pogody? Poszczególne pokoje mam nadzieję, że wyreguluję manualnie na początku i tak już zostanie.

MWM
04-07-2016, 17:39
Wykonanie obliczeń OZC, jak sam Pan wie, jest podstawą do poprawnie wykonanego projektu instalacji grzewczej.
Tak wykonujemy także obliczenia OZC.

Bywają sytuację gdzie klienci dysponują już wykonanymi obliczeniami OZC, ale bywają także sytuacje w których te obliczenia czasami wymagają weryfikacji a nawet poprawy.

Mam wykonane obliczenia. Jak zrobić projekt podłogówki przez Kan-therm? Kalkulatory na stronie wyrzucają mi błędy.

jarekpolak
04-07-2016, 21:01
A może zawór termostatyczny sterowany przez tygodniowy programator przed rozdzielaczem? Tylko czy on nie ograniczy znacznie przepływu kiedy będzie potrzeba mocnego dogrzania? i jakie rozdzielacze wtedy wybrać? albo jakiś sterownik pompki z czujnikiem temperatury u programatorem w salonie? Jakieś sugestie? Może ktoś polecić jakiś rozdzielacz i co do tego podłączyć, żeby to razem śmigało? Już zgłupiałem z nadmiaru dostępnych części...

KAN-therm
05-07-2016, 20:23
Możesz zastosować rozdzielacze z zaworami termostatycznymi (pod siłowniki automatyki pokojowej) oraz przepływomierzami - w naszej ofercie są to rozdzielacze serii 75A.
Do tego można dołożyć przynajmniej jeden termostat naścienny, pokojowy (może być ze sterowaniem tygodniowym), umiejscowiony w najbardziej "zimnym" pomieszczeniu + listwa sterująca z modułem pompowy do którego podepniesz pompę obiegową instalacji OP. W przypadku gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie wartość nastawioną na termostacie, moduł pompowy wyłączy pompę obiegową.

Cały kompletny system znajdziesz w katalogu na naszej stronie internetowej.

Instaltechnic
12-07-2016, 09:15
To po co taki projekt?, przecież mozna wszedzie dac co 10 cm i purmo przy okazji wiecej zarobi na materiale. A projekt nie jest wbrew pozorom darmowy, cena materiału go juz obejmuje, trzeba byc wyjątkowo naiwnym aby wierzyc ze cos jest darmowe, Purmo i jej przedstawiciele nie są organizacjami charytatywnymi.

Czemu akurat Purmo i jej przedstawiciele?

mireckim
13-07-2016, 20:12
361070361071361072

Witam, czy którys z szanownych forumowiczów jest mi w stanie pomóc znależć błędy w mojej instalacji?
Mirek 600235317

mireckim
13-07-2016, 20:15
361077361079

PliP
17-07-2016, 22:18
Jak już zauważył hektor80 różnica w cenie pomiędzy rozdzielaczem mosiężnym (wraz z dodatkowym wyposażeniem tj. redukcją 1"x1/2" + zawór spustowo-odpowietrzajcy) a rozdzielaczem nierdzewnym kompletnym (z grupą spustowo-odpowietrzającą) to około 14 PLN w przypadku wersji 9-obwodowej na korzyść mosiądzu.

Porwało mnie do innych wiosennych prac i trochę zaniedbałem temat, który spadł na mnie jak grom z nieba!
Tak więc nadal aktualny temat do zrealizowania to: PODŁOGÓWKA 600mb rurki w 9 obwodach. Na każdym obwodzie rotometr i zawór odcinający. Do tego zawór 3D z siłownikiem. Zasilanie wodą o różnej temp. która pochodzi z bufora.
Do sterowania planuję wybrać Sterownik ST-431N

PliP
21-07-2016, 09:45
Mam 2 fajne oferty: na rozdzielacz Capricorn oraz Kan.
- Capricorn uzbrojony jako komplet z zaworami i przepływomierzami i złączkami eurokonus -tylko podłączyć grupę pompową i zawór 3D w cenie 600zł
- Kan - jako sam rozdzielacz z zaworami i przepływomierzami za 840zł + złączki eurokonus150zł + odpowietrzniki z kolanami 100zł + śrubunki 150zł = 1200zł

Oba zestawy widziałem jeden w hurtowni onninen, a drugi w innej mniejszej hurtowni.

Powiem szczerze - niczym się to nie różni. Capricorn nawet jakby solidniejszy i skręcony, a Kan trzeba montować.
Różnica spora jeden 600zł, a drugi 1200zł!!!!
Obaj sprzedawcy zapewniają, że ich najlepszy, i że to co było kilka lat temu to już historia!
Co wybrać- gdzie są różnice w tych rozdzielaczach?

fenix2
24-07-2016, 11:00
Mam dwa Capricorn i na razie bez problemów.

MWM
08-08-2016, 09:05
Mam 2 fajne oferty: na rozdzielacz Capricorn oraz Kan.
- Capricorn uzbrojony jako komplet z zaworami i przepływomierzami i złączkami eurokonus -tylko podłączyć grupę pompową i zawór 3D w cenie 600zł
- Kan - jako sam rozdzielacz z zaworami i przepływomierzami za 840zł + złączki eurokonus150zł + odpowietrzniki z kolanami 100zł + śrubunki 150zł = 1200zł

Oba zestawy widziałem jeden w hurtowni onninen, a drugi w innej mniejszej hurtowni.

Powiem szczerze - niczym się to nie różni. Capricorn nawet jakby solidniejszy i skręcony, a Kan trzeba montować.
Różnica spora jeden 600zł, a drugi 1200zł!!!!
Obaj sprzedawcy zapewniają, że ich najlepszy, i że to co było kilka lat temu to już historia!
Co wybrać- gdzie są różnice w tych rozdzielaczach?

Właśnie jestem w tym samym momencie.
Człowiek czytał o tym godzinami ale jakiś czas temu. Potem przytłacza cię bieżąca walka na budowie i nagle spada na ciebie fakt, że za 2 tygodnie będziesz robił podłogówkę. U mnie tak właśnie będzie.
Muszę na szybko decydować jakie rurki, rozdzielacze itd...
Rurka to chyba pójdę po najniższej linii oporu i kupię Wavin Tigris. NIe najgorsza, nie najlepsza w sam raz.
Jakie do tego polecacie rozdzielacze z rotametrami?

Założenia miałem takie aby układ wyregulować tylko na rotametrach, nie chcę żadnych czujników na podłogówce.
Ale chyba czegoś jeszcze nie rozumiem...
Jak wtedy układ PC reaguje na zmienne warunki atmosferyczne na zewnątrz?
Napiszcie parę zdań laikowi....

Nasza lokalna hurtownia Matex poleca rozdzielacze ich marki RED.
Czy ktoś z was tego używał?
POdobno frodukuje to FERRO
Co myślicie na ten temat?

Slawko123
08-08-2016, 10:02
RED to Webermann/Ferro

domino34
08-08-2016, 10:09
Mam drobne pytanie dotyczące dobiegów podłogówki.

Jeśli rozdzielacz mam w kotłowni i chce puścić pętle do kuchni, ale po drodze ta pętla kuchenna przechodzi przez gabinet i salon to czy owa pętla kuchenna powinna być w jakiejś otulinie albo peszlu ( w salonie są inne pętle)? Czy każdy dobieg pętli pomiędzy rozdzielaczem, a pomieszczeniem docelowym powinnen być w otulinie?

MWM
08-08-2016, 10:17
O taki na przykład.
Tylko nie wiem po co zawory termostatyczne na belce powrotnej.
Czy rotametry na górnej nie wystarczą?
http://www.red-blue.pl/system-ogrzewania-podlogowego/rozdzielacze-mosiezne-uzbrojone-166

Zawory dają dodatkową mozliwość podłączenia głowic termoelektrycznych i czujników pokojowych ale nie planowałem rozmieszczać czujników w pomieszczeniach.

MWM
08-08-2016, 10:18
RED to Webermann/Ferro

Do tej pory z Ferro nie miałem jeszcze złych doświadczeń. Mam takie rozdzielacze na wodzie ciepłej i zimnej na razie wszystko ok.

Slawko123
08-08-2016, 10:26
Jak kupowałem Webermanna to dostałem rozdzielacze RED i w opisie było, że to produkt Ferro.
Jak będę na budowie to mogę sprawdzić dokładnie. Jak na razie nie narzekam choć jeszcze instalacji nie uruchomiłem.

O taki na przykład.
Tylko nie wiem po co zawory termostatyczne na belce powrotnej.
Czy rotametry na górnej nie wystarczą?


Zawory dają dodatkową mozliwość podłączenia głowic termoelektrycznych i czujników pokojowych ale nie planowałem rozmieszczać czujników w pomieszczeniach.ja tez mam te zawory bez głowic. Zaleta ich jest, że możesz szybko wyłączyć dany obieg, nie ruszając rotametrów.
tez nie planuje zadnego sterowania ich

MWM
08-08-2016, 10:47
Jak kupowałem Webermanna to dostałem rozdzielacze RED i w opisie było, że to produkt Ferro.
Jak będę na budowie to mogę sprawdzić dokładnie. Jak na razie nie narzekam choć jeszcze instalacji nie uruchomiłem.
ja tez mam te zawory bez głowic. Zaleta ich jest, że możesz szybko wyłączyć dany obieg, nie ruszając rotametrów.
tez nie planuje zadnego sterowania ich

Slawko, jakie rurki do tego dobrałeś? W hurtowni mają RED by COMAP ale zastanawiam się nad podmianą na Wavin Tigris

MWM
08-08-2016, 11:29
Jeszcze jedno pytanie do ogółu. Czy ktoś kupował rurki Wavina w Leroy Merlin?
Mają tam Tigrisa, w opakowaniu chyba takim samym jak w hurtowniach.
Ciekawe czy rurka w środku ta sama:
http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/instalacje-wodne-i-gazowe/instalacje-polietylenowe-pex/rura-wielowarstwowa-tigris-16mm-wavin,p148081,l544.html#!oceny
Zwoje po 200 mb w takich tekturowych pudłach

Slawko123
08-08-2016, 11:32
co do rurek, to ja kupiłem Pipelife'a systemu Radopress.
kiedyś na tym forum była dyskusja nad doborem typu rurek, każdy zrobi jak uważa, ale ja nie dałbym innej rurki niż PEXb/AL/PEXb lub PEXc/AL/PEXc.
żadne PERT, PE PEHD itp.
Zewnętrzna i wewnętrzna powłoka musi być z polietylenu sieciowanego. Takie jest moje zdanie i przy nim zostanę.

domino34
08-08-2016, 11:40
Jeszcze jedno pytanie do ogółu. Czy ktoś kupował rurki Wavina w Leroy Merlin?
Mają tam Tigrisa, w opakowaniu chyba takim samym jak w hurtowniach.
Ciekawe czy rurka w środku ta sama:
http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/instalacje-wodne-i-gazowe/instalacje-polietylenowe-pex/rura-wielowarstwowa-tigris-16mm-wavin,p148081,l544.html#!oceny
Zwoje po 200 mb w takich tekturowych pudłach

Daj sobie spokój z marketową rurą, ja kupiłem w lokalnej hurtowni za 2,72/mb. Ile to drożej?? - na 1000m - 0.14zł*1000m=140zł, a masz spokój. Ta rura ma na sobie mnóstwo napisów. Dziwne, że na rurze ze sklepu hydraulicznego jest napisana specyfikacja (ciśnienie, temperatura oraz numer normy), a na marketowej nie ma tego wprost - numeru normy.

MWM
08-08-2016, 12:14
co do rurek, to ja kupiłem Pipelife'a systemu Radopress.
kiedyś na tym forum była dyskusja nad doborem typu rurek, każdy zrobi jak uważa, ale ja nie dałbym innej rurki niż PEXb/AL/PEXb lub PEXc/AL/PEXc.
żadne PERT, PE PEHD itp.
Zewnętrzna i wewnętrzna powłoka musi być z polietylenu sieciowanego. Takie jest moje zdanie i przy nim zostanę.

Wavin Tigris ma tylko wewnętrzną rurę z PE-Xc, zewnętrzna powłoka to zwykły polietylen PE.
Pojadę do innej hurtowni i zapytam się jeszcze raz o PE-Xc lub b.
Ale 3 największe hurtownie w naszym mieście zwiedziłem i jak mówiłem o PE sieciowanym to ludziska oczy robili a już jak pytałem o kategorię a,b lub c no to już kompletnie wymiękali. Jedna hurtownia miała coś chińskiego udającego PE-Xc, ale w chińszczyznę nie idę.

Jedynie onninen mi został, tam jeszcze nie byłem osobiscie.
Ale na telefonie też się lekko dziwili i powiedzieli, że muszą sprawdzić.
NIe jest więc tak łatwo z ogólną dostępnością takich rur.

A może zamówię taką rurę jaką mam w projekcie :):
http://allegro.pl/purmo-rura-pexpenta-16x2mm-240m-pex-do-podlogowki-i5971510767.html
Ale to już tylko przez neta, bo u nas na zadupiu brak dystrybutora

PeZet
09-08-2016, 09:31
Jeszcze jedno pytanie do ogółu. Czy ktoś kupował rurki Wavina w Leroy Merlin?
Mają tam Tigrisa, w opakowaniu chyba takim samym jak w hurtowniach.
Ciekawe czy rurka w środku ta sama:
http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/instalacje-wodne-i-gazowe/instalacje-polietylenowe-pex/rura-wielowarstwowa-tigris-16mm-wavin,p148081,l544.html#!oceny
Zwoje po 200 mb w takich tekturowych pudłach

Tak, ja położyłem u siebie tę rurę. Jest to normalna rura wavina. Najlepsza moim osobistym zdaniem. Położyłem 500mb tej rury, cały parter i poddasze tylko z podłogówką. Za mną dwa sezony grzewcze, raz lekko podmarznięty rozdzielacz na poddaszu i rury są bez zastrzeżeń. Oszczędzone sto kilkadziesiąt złotych jest powodem do ogromnej satysfakcji, bo tu stówa, tam stówa i dziesięć tysiaków zostaje w kieszeni, bez strat na jakości .

dopisałem:
Moja instalacja jest bezciśnieniowa, to układ otwarty. Niemniej, rurki pracowały pod ciśnieniem 4bar przez około miesiąc, kiedy robiłem próbę ciśnieniową szczelności w 2013

PaRa
09-08-2016, 16:09
Czy długość pętli około 130 m dla średnicy 16x2 to strasznie duży błąd ? Podobno dla tej średnicy maksymalna długość pętli to 120 m, i zastanawiam się czy dodatkowe 10 m zrobi różnicę. Rozdzielacz 1" z przepływomierzami (seria 75A), pozostałe 4 pętle mają od 60 do 100 metrów.

KAN-therm
09-08-2016, 20:59
Jeśli masz jeszcze taką możliwość podziel tę pętle na dwie mniejsze po 65 m.
Rozdzielacz możesz powiększyć o jeden obwód poprzez dokupienie i dokręcenie kompletnej jednej sekcji.

PliP
09-08-2016, 21:30
Mam 2 fajne oferty: na rozdzielacz Capricorn oraz Kan.
- Capricorn uzbrojony jako komplet z zaworami i przepływomierzami i złączkami eurokonus -tylko podłączyć grupę pompową i zawór 3D w cenie 600zł
- Kan - jako sam rozdzielacz z zaworami i przepływomierzami za 840zł + złączki eurokonus150zł + odpowietrzniki z kolanami 100zł + śrubunki 150zł = 1200zł

Oba zestawy widziałem jeden w hurtowni onninen, a drugi w innej mniejszej hurtowni.

Powiem szczerze - niczym się to nie różni. Capricorn nawet jakby solidniejszy i skręcony, a Kan trzeba montować.
Różnica spora jeden 600zł, a drugi 1200zł!!!!
Obaj sprzedawcy zapewniają, że ich najlepszy, i że to co było kilka lat temu to już historia!
Co wybrać- gdzie są różnice w tych rozdzielaczach?
No to jak z tymi różnicami Capricorn i Kan?

teres
09-08-2016, 22:12
Założenia miałem takie aby układ wyregulować tylko na rotametrach, nie chcę żadnych czujników na podłogówce.
Ale chyba czegoś jeszcze nie rozumiem...
Jak wtedy układ PC reaguje na zmienne warunki atmosferyczne na zewnątrz?
Układ PC cały czas dostosowuje temperaturę zasilania CO do temperatury zewnętrznej.


Mam drobne pytanie dotyczące dobiegów podłogówki.
Jeśli rozdzielacz mam w kotłowni i chce puścić pętle do kuchni, ale po drodze ta pętla kuchenna przechodzi przez gabinet i salon to czy owa pętla kuchenna powinna być w jakiejś otulinie albo peszlu ( w salonie są inne pętle)? Czy każdy dobieg pętli pomiędzy rozdzielaczem, a pomieszczeniem docelowym powinnen być w otulinie?
Jeśli wyjdzie Ci sporo rur w bliskim sąsiedztwie, to daj w otulinie. Jeśli będziesz szedł np. przez korytarz z rozstawem 20cm, to możesz pominąć.


O taki na przykład.
Tylko nie wiem po co zawory termostatyczne na belce powrotnej.
Czy rotametry na górnej nie wystarczą?
http://www.red-blue.pl/system-ogrzewania-podlogowego/rozdzielacze-mosiezne-uzbrojone-166
Zawory dają dodatkową mozliwość podłączenia głowic termoelektrycznych i czujników pokojowych ale nie planowałem rozmieszczać czujników w pomieszczeniach.
Chociażby po to, żeby łatwiej było odpowietrzać pętle podłogówki pompą.


No to jak z tymi różnicami Capricorn i Kan?
Ja jestem zrażony do Capricorn, wykonanie rotametrów jest jak dla mnie tragiczne. KAN to z kolei bardzo wysoka półka. Może znajdziesz jakieś pośrednie rozwiązanie?

BartekGD
10-08-2016, 11:57
Ma ktoś doświadczenie z Kan-owskimi rurami PERT/AL/PERT 16x2 ? Jest sens do nich dopłacać w porównaniu np. z Wawin Tigris?

Druga sprawa że często polecane do podłogówki są Blue Floor z Kan-a ale jakoś sam PERT z powłoką antydyfuzyjną (6bar i max 60*) przy różnicy cenowej 50gr/mb budzi obawy. W normalnej pracy oczywiście to nie przeszkodzi, ale jak będzie w przypadku jakiejś awarii ? Czy nawet podczas samego montażu ? Brak wkładki z aluminium = większe ryzyko uszkodzeń podczas chodzenia po rurach?

PliP
10-08-2016, 12:25
... KAN to z kolei bardzo wysoka półka. Może znajdziesz jakieś pośrednie rozwiązanie?
Nie chce pośrednich rozwiązań ma być konkretnie- ale tez chcę widzieć gdzie jest faktyczna różnica pomiędzy konkretnymi rozwiązaniami. U sprzedawców panuje standardowa zasada, że chwalą to co maja na stanie.

PaRa
10-08-2016, 16:53
Jeśli masz jeszcze taką możliwość podziel tę pętle na dwie mniejsze po 65 m.
Rozdzielacz możesz powiększyć o jeden obwód poprzez dokupienie i dokręcenie kompletnej jednej sekcji.

Poprosiłem aby wykonawca wykonał tą pętlę zgodnie z projektem, po poprawkach pętla miała niecałe 100 metrów.

KAN-therm
10-08-2016, 20:06
Nie chce pośrednich rozwiązań ma być konkretnie- ale tez chcę widzieć gdzie jest faktyczna różnica pomiędzy konkretnymi rozwiązaniami. U sprzedawców panuje standardowa zasada, że chwalą to co maja na stanie.

W rozdzielaczach KAN wykorzystujemy elementy najwyższej jakości, renomowanych producentów.
Rotametry pochodzą od renomowanej austryjacko-amerykańskiej firmy Taconova i mają możliwość pracy także w kontakcie z mieszaninami glikolowymi - o ile dobrze pamiętam rotametry Capricorn-u (dostawca mi nieznany) nie posiadają takiej możliwości i są bardziej wrażliwe na kontakt z glikolem.

Różne są także gatunki materiałów stosowanych do wykonania belek rozdzielacza oraz poszczególnych podzespołów.

Proponuje sprawdzić rozdzielacze KAN z przepływomierzami i grupą spustowo-odpowietrzającą wykonane z nierdzewki (seria N75A lub N75E) - dobry stosunek ceny do jakości, nawet w porównaniu do wersji mosiężnej.

KAN-therm
10-08-2016, 20:17
Ma ktoś doświadczenie z Kan-owskimi rurami PERT/AL/PERT 16x2 ? Jest sens do nich dopłacać w porównaniu np. z Wawin Tigris?

Druga sprawa że często polecane do podłogówki są Blue Floor z Kan-a ale jakoś sam PERT z powłoką antydyfuzyjną (6bar i max 60*) przy różnicy cenowej 50gr/mb budzi obawy. W normalnej pracy oczywiście to nie przeszkodzi, ale jak będzie w przypadku jakiejś awarii ? Czy nawet podczas samego montażu ? Brak wkładki z aluminium = większe ryzyko uszkodzeń podczas chodzenia po rurach?

Rury KAN-therm PE-RT/Al/PE-RT to rury uniwersalne, o odporności ciśnieniowej do 10 bar - w przypadku instalacji OP nigdy nie będą pracowały w takich warunkach.
Osobiście do instalacji OP polecam właśnie rury Blue Floor (Tmax=70st. C, Prob=6 bar) - jednorodna konstrukcja właśnie chroni przed nietypowymi sytuacjami jak zdeptanie rury. Chodzi o to że rury te posiadają tzw. pamięć kształtu - po przypadkowym zagnieceniu (musi zadziałać naprawdę duża siła) rura samoczynnie powraca do swojego okrągłego przekroju.
W przypadku rur z aluminium, po przypadkowym zagnieceniu rury, zwężenie pozostaje już na stałe - konieczna jest wymiana zgniecionego odcinka.

Parametry wytrzymałościowe rur Blue Floor w zupełności wystarczają (i to z zapasem) na kilkudziesięcioletnią eksploatację instalacji - w praktyce instalacja pracuje przy temp. 30-50st.C i ciśnieniu 1-2 bar.

PliP
10-08-2016, 22:21
Proponuje sprawdzić rozdzielacze KAN z przepływomierzami i grupą spustowo-odpowietrzającą wykonane z nierdzewki (seria N75A lub N75E)
No to mamy małą ulotkę http://pl.kan-therm.com/kan/upload/KAN_rozdzielacze_stal_ulotka_A4-PL-preview.pdf
To teraz tak: jedziemy z tematem i mój wybór padł na N75A - 9 obwodów i do tego już jest 600 metrów rurki
Jakie podłączenie do pompy wybrać aby podłączyć zawór 3D z siłownikiem, a ten z kolei do sterownika temperatury.
Nie chcę tam zaworu 3D termostatycznego!

Slawko123
10-08-2016, 22:37
Nie chcę tam zaworu 3D termostatycznego!dlaczego nie chcesz zaworu termostatycznego? Pytam, bo sam jestem na podobnym etapie

PliP
10-08-2016, 22:57
dlaczego nie chcesz zaworu termostatycznego? Pytam, bo sam jestem na podobnym etapie
Wodę do grzania domu biorę z bufora 1000 litrów, którego ładuję grzałka 12kW lub piecem CO.
Sterowaniem temperaturą ma zająć się http://www.techsterowniki.pl/pl/produkty/st-431n/ poszukaj lepszy opis!
Jak będę miał zawór 3D termostatyczny to będzie ustawiona np temp zasilania 35*C i tak będzie niezależnie od temperatury na zewnątrz oraz wewnątrz.
Temperatura zasilania podłogi zmieni się jak osobiście przekręcę zaworem.
Jeżeli będzie zawór 3D z siłownikiem to ustawię zakres temperatury jaki ma iść w podłogówkę zależnie od temperatury wewnątrz i np na zewnątrz.
Dodatkowo można ustawić różne temp zasilania na dzień i na noc.

stam222
11-08-2016, 04:06
Z ta temp. na dzien i na noc to bym sie tak nie rozpedzal i zbyt optymistycznie na to nie patrzyl. Jestem jeszcze przed podlogowka ale z tego co wiem juz sie wielu silowalo z tym zagadnieniem i niezbyt to kolorowo wychodzi. Podlogowka to duza bezwladnosc i akumulacyjnosc wiec ciezko tak sobie sterowac dzien/noc. Moim zdaniem ustawic jedna temperature odpowiadajaca wszystkim domownikom i zapomniec . Oczywiscie pogodynka zewnetrzna musi byc.

PliP
11-08-2016, 06:56
....ustawic jedna temperature odpowiadajaca wszystkim domownikom i zapomniec . Oczywiscie pogodynka zewnetrzna musi byc.
Skoro ustawić jedną temperaturę, to po co pogodynka? Czym ona będzie sterować skoro zawór 3D będzie termostatyczny i będzie podawał jedna i tą sama temperaturę.

asolt
11-08-2016, 07:06
Skoro ustawić jedną temperaturę, to po co pogodynka? Czym ona będzie sterować skoro zawór 3D będzie termostatyczny i będzie podawał jedna i tą sama temperaturę.

Zgadza sie, przy regulatorze tem wewnetrznej nie ma sensu łaczyc pogodówki z regulatorem, bufor to nie pompa ciepła, gdzie temp zasilania powinna byc jak najnizsza.

Brysia8
15-08-2016, 20:57
Ja trochę z innej beczki, ale nurtuje mnie pytanie: kto robi dylatację? Ekipa od podłogówki czy wylewek?
Chodzi o dylatację przy ścianach, drzwiach, przejściach

fenix2
15-08-2016, 21:02
Ja trochę z innej beczki, ale nurtuje mnie pytanie: kto robi dylatację? Ekipa od podłogówki czy wylewek?
Chodzi o dylatację przy ścianach, drzwiach, przejściach

Wylewek.

asolt
15-08-2016, 21:32
Wylewek.

Przy scianach najczesciej ekipa od podłogówki

teres
16-08-2016, 09:35
Wylewek.


Przy scianach najczesciej ekipa od podłogówki

A ja odpowiem, że różnie :D Często ci, którzy układają styropian.

redblack
16-08-2016, 09:36
Proszę o rozwiąnie moich wątpliwości:
- czy płyty styropianowe (górna warstwa) układać na wcisk przy ścianach, czy lepiej dać trochę luzu z uwagi na charakter podłogi pływającej?
- czy jeśli drzwi zewnętrzne, balkonowe/tarasowe posadowione są na poszerzeniach systemowych to można dojechać wylewką do nich (tj. do taśmy przyściennej) czy lepiej jednak oddylatować je od wylewki np. styrodurem szer. 3 cm?

hektor80
16-08-2016, 09:43
Proszę o rozwiąnie moich wątpliwości:
- czy płyty styropianowe (górna warstwa) układać na wcisk przy ścianach, czy lepiej dać trochę luzu z uwagi na charakter podłogi pływającej?
- czy jeśli drzwi zewnętrzne, balkonowe/tarasowe posadowione są na poszerzeniach systemowych to można dojechać wylewką do nich (tj. do taśmy przyściennej) czy lepiej jednak oddylatować je od wylewki np. styrodurem szer. 3 cm?

Ja robiłem na wcisk, nie wiem po co luz.. przy drzwiach balkonowych i zewnętrznych dałem XPS 3cm...

Brysia8
16-08-2016, 09:56
Wylewek.



Przy scianach najczesciej ekipa od podłogówki

Dziękuję.
Doprecyzowałam temat z ekipami i ustaliliśmy że zrobią to panowie od wylewek.

MWM
22-08-2016, 10:05
Zgadza sie, przy regulatorze tem wewnetrznej nie ma sensu łaczyc pogodówki z regulatorem, bufor to nie pompa ciepła, gdzie temp zasilania powinna byc jak najnizsza.

Jak się steruje układem w wypadku braku czujników wewnętrznych połaczunych do zaworów na rozdzielaczach?
Czy może czegoś nie rozumiem.
Może instaluje się jakiś jeden czujnik wewnętrzny np w salonie podłączony do PPW bezpośrednio?

MWM
22-08-2016, 19:59
Już doszedłem do tego, że sterować można za pomocą sterownika z czujnikiem pogodowym lub wewnętrznego z czujnikiem temperatury.

Moi instalatorzy polecają Eurostery albo Tyboxy.
Podobno pompy pcpw Panasa mają słabą automatykę i dobrze jest ją wspomóc jakimś sterownikiem zewnętrznym.
Czy ktoś używa w/w sterowników i ma coś do polecenia?

MWM
25-08-2016, 11:59
Nikt?

khaos
26-08-2016, 21:49
Witam, planuję w nowo budowanym domu (parterówka) 100% podłogówki + drabinka w łazience. Nie wiem tylko jak rozwiązać kwestię garażu, co będzie lepsze puścić tam pętlę czy może kaloryfer podpięty do rozdzielacza OP?

Tomaszs131
26-08-2016, 22:47
Najlepiej zrobisz jak zamiast ogrzewania garażu pozostawisz go bez izolacji od gruntu i zadbasz o prawidłowy montaż bramy. U mnie na gruncie po za hudziakiem, kostka. W zimie przy -15 w środku 13 oC.
Oczywiście nie byłbym sobą i profilaktycznie zainstalowałem grzejnik przy zmiękczarce. Do tej pory nie miałem jeszcze okazji by go przetestować.

fachman19
27-08-2016, 06:09
Z Podlogowka to duza bezwladnosc i akumulacyjnosc wiec ciezko tak sobie sterowac dzien/noc. .

Dużą -- to znaczy?
Podłogówka gwałtownie przestaje oddawać ciepła gdy przestaniemy je dostarczać .
Problem w tym ,że mamy rozgrzane ściany i stropy .To nie podłogówka ma bezwładność tylko dom.
Domek z betonu/ceramiki waży 300 Ton.
Zmiane temperatury o 1 stopień w takim budynku 840J/kg*K można policzyć

300000x840=252000000 J
to 70 kWh
Tyle energii trzeba dostarczyć/wypuścić aby zmienić temperaturę o 1 *C

Inaczej mówiąc potrzeba 10 godzin aby obniżyć temperaturę w budynku o 1 *C gdy jego straty cieplne wynoszą 7kW .Pod warunkiem ,że na dworze jest np -20*C
W okolicach 0 *C potrzeba 20 godzin.
Dotyczy to każdego grzejnika bo w przypadku obniżania temperatury nie pracują

fachman19
27-08-2016, 06:14
Już doszedłem do tego, że sterować można za pomocą sterownika z czujnikiem pogodowym lub wewnętrznego z czujnikiem temperatury.

Moi instalatorzy polecają Eurostery albo Tyboxy.
Podobno pompy pcpw Panasa mają słabą automatykę i dobrze jest ją wspomóc jakimś sterownikiem zewnętrznym.
Czy ktoś używa w/w sterowników i ma coś do polecenia?
Ma wystarczającą automatykę tylko trzeba ją poznać i ustawić . A termostat to ostateczność

MWM
27-08-2016, 06:34
Ma wystarczającą automatykę tylko trzeba ją poznać i ustawić . A termostat to ostateczność
U mnie będzie TCap 1 fazowy 9kW.
Może jest gdzieś w takim razie poradnik jak go ogarnąć w miarę szybko w wypadku braku dodatkowego sterownika np pogodowego?

MWM
27-08-2016, 06:35
A właśnie....
Jeżeli mam w domu 3 fazy i odpowiednie zabezpieczenie (dom 25A, główne 32A) to czy warto dopłacić te parę k do TCap 3 fazowy?
\Jaki z tego będzie zysk?

Arturo72
27-08-2016, 09:52
U mnie będzie TCap 1 fazowy 9kW.
Może jest gdzieś w takim razie poradnik jak go ogarnąć w miarę szybko w wypadku braku dodatkowego sterownika np pogodowego?
T-CAP ma pogodówkę w środku,w module zewnętrznym.
Technicznie 1f nie różni się od 3f,ja bym brał 1f.
Temp.zasilania dobiera sama pompa,Ty ustawiasz jedynie krzywą grzewczą na pompie i regulujesz na rotametrach i tylko tyle.
W pierwszym sezonie miałem też sterownik pokojowy ale wyrzuciłem go i jadę od tego momentu na krzywej grzewczej jedynie.


Moi instalatorzy polecają Eurostery albo Tyboxy.
Podobno pompy pcpw Panasa mają słabą automatykę i dobrze jest ją wspomóc jakimś sterownikiem zewnętrznym.
Czy ktoś używa w/w sterowników i ma coś do polecenia?
Miałem Tybox-a i lezy sobie zakurzony,jak coś to Ci sprzedam ;)
Nie zauważyłem skutków tej "słabej" automatyki,śmiga wszystko od 3 lat bez zarzutów :)
A jak instalatorzy nie wiedzą,że panas ma pogodówkę w sobie to zmień takich instalatorów :)

MWM
29-08-2016, 08:01
T-CAP ma pogodówkę w środku,w module zewnętrznym.
Technicznie 1f nie różni się od 3f,ja bym brał 1f.
Temp.zasilania dobiera sama pompa,Ty ustawiasz jedynie krzywą grzewczą na pompie i regulujesz na rotametrach i tylko tyle.
W pierwszym sezonie miałem też sterownik pokojowy ale wyrzuciłem go i jadę od tego momentu na krzywej grzewczej jedynie.

Miałem Tybox-a i lezy sobie zakurzony,jak coś to Ci sprzedam ;)
Nie zauważyłem skutków tej "słabej" automatyki,śmiga wszystko od 3 lat bez zarzutów :)
A jak instalatorzy nie wiedzą,że panas ma pogodówkę w sobie to zmień takich instalatorów :)

Arturo.
WIELKIE! dzięki za odpowiedzi.
Pozdrowienia,
Marcin

khaos
29-08-2016, 19:32
Najlepiej zrobisz jak zamiast ogrzewania garażu pozostawisz go bez izolacji od gruntu i zadbasz o prawidłowy montaż bramy. U mnie na gruncie po za hudziakiem, kostka. W zimie przy -15 w środku 13 oC.
Oczywiście nie byłbym sobą i profilaktycznie zainstalowałem grzejnik przy zmiękczarce. Do tej pory nie miałem jeszcze okazji by go przetestować.

Styropian już mam kupiony więc jednak będę izolował od gruntu, dlatego też nie wiem co będzie lepsze w garażu - podłogówka czy grzejnik?
Mam w garażu wodomierze i nie chciałbym zostawić go bez możliwości ogrzania.

Arturo72
29-08-2016, 19:38
Styropian już mam kupiony więc jednak będę izolował od gruntu, dlatego też nie wiem co będzie lepsze w garażu - podłogówka czy grzejnik?
Mam w garażu wodomierze i nie chciałbym zostawić go bez możliwości ogrzania.
Mam garaż w bryle,mam też tam wodomierz,nie ogrzewany garaż.
Od 3 lat temp.nie spadła tam pon.0,w najgorsze mrozy temp.utrzymuje się ok.+5.
Jak już żebyś spał spokojnie daj grzejnik.

Tomaszs131
29-08-2016, 20:15
Styropian już mam kupiony więc jednak będę izolował od gruntu, dlatego też nie wiem co będzie lepsze w garażu - podłogówka czy grzejnik?
Mam w garażu wodomierze i nie chciałbym zostawić go bez możliwości ogrzania.

Garaż mam w bryle domu i podobnie jak ty miałem kupione styro na grunt. Na szczęście w porę zrezygnowałem z tego i styro zamiast na chudziaku wylądowało na stropie garażu.;) Dla świętego spokoju zamontowałem w nim kaloryfer, u mnie powodem była zmiękczarka.
Nie zalałem go wodą, chciałem się przekonać jakie temperatury będą panować zimą w największe mrozy. Nie zdażyło się by spadły poniżej 10oC.
W kaloryferze wciąż powietrze.

klaudiusz_x
12-09-2016, 08:46
Jak wyrównać podłogę pod styro?
Mam trochę nierówne stropy żelbetowe i nie chciałbym ich dodatkowo obciążać grubszą wylewką.
Ponadto cena za anhydryt to około 900 zł za każdy dodatkowy centymetr.

Na parterze będą 8cm + 10cm styro. Piętro, jak najmniej. Może z 1cm. Mam bardzo niskie poddasze, dlatego liczy się każdy centymetr.

strusp
12-09-2016, 09:05
Użyj sypkiego i leciutkiego materiału, takiego jak perlit. Tylko delikatnie, bo jak będziesz machał, to go będziesz miał wszędzie!

St@nley
30-09-2016, 11:55
Jak by był ktoś zainteresowany to mam do odsprzedania 11 worków perlitu, taker do podłogówki i około 3000szt klipsów do niego w rozsądnych pieniądzach.

hektor80
30-09-2016, 12:59
panowie, końcem czerwca miałem robione wylewki. Nie mam jeszcze ogrzewania a płytkarz rozpoczął układanie płytek. Nie zdążyłem wygrzać wylewki. Kocioł gazowy mam zamiar zamontować w połowie października. Co mam teraz robić. Czy ułożone i zafugowane płytki są przeciwwskazaniem do procesu wygrzewania?

asolt
30-09-2016, 13:23
panowie, końcem czerwca miałem robione wylewki. Nie mam jeszcze ogrzewania a płytkarz rozpoczął układanie płytek. Nie zdążyłem wygrzać wylewki. Kocioł gazowy mam zamiar zamontować w połowie października. Co mam teraz robić. Czy ułożone i zafugowane płytki są przeciwwskazaniem do procesu wygrzewania?

Są, miałem taki przypadek, płytki ułozone na wylewce która schła naturalnie ok 6 m-cy, po rozpoczęciu ogrzewania wszystkie płytki odpadły po 2-3 dniach.

hektor80
30-09-2016, 13:31
Są, miałem taki przypadek, płytki ułozone na wylewce która schła naturalnie ok 6 m-cy, po rozpoczęciu ogrzewania wszystkie płytki odpadły po 2-3 dniach.

czyli co robić? nie fugować? nie grzać ?

asolt
30-09-2016, 13:57
czyli co robić? nie fugować? nie grzać ?

Na pewno nie fugowac i wstrzymac układanie płytek, a czy grzac??, warto sprawdzic poziom wilgotnosci wylewki i i o d tego uzaleznic wygrzewanie lub nie

hektor80
30-09-2016, 14:06
Na pewno nie fugowac i wstrzymac układanie płytek, a czy grzac??, warto sprawdzic poziom wilgotnosci wylewki i i o d tego uzaleznic wygrzewanie lub nie

Układania nie wstrzymam..nie będą fugował. A czy można w ogóle pominąć proces wygrzewania?

Liwko
30-09-2016, 14:23
Ja nie wygrzewałem i nic nie odpadło. Może to kwestia kleju.

hektor80
30-09-2016, 14:35
Ja nie wygrzewałem i nic nie odpadło. Może to kwestia kleju.

klej użyty do płytek to Mapei keraflex extra s1

Liwko
30-09-2016, 15:33
Niestety nie powiem ci jaki ja używałem.

hektor80
30-09-2016, 16:08
No to mam problem...

Instaltechnic
30-09-2016, 17:31
Są, miałem taki przypadek, płytki ułozone na wylewce która schła naturalnie ok 6 m-cy, po rozpoczęciu ogrzewania wszystkie płytki odpadły po 2-3 dniach.

Podaj powody dlaczego płytki odpadły. Jak to sprawdziłeś? Czy wszystko inne było na pewno ok?

TINEK
01-10-2016, 22:03
ja miałem wylewki w marcu, we wrześniu poszły kafle, ostatniego października odpalona kotłownia, od niskiej temp zacząłem grzać, co dzień po trochu w górę, jakie temp nie pamiętam, hydraulik tak polecił, pięć lat i wszystko OK,
prawie wszędzie podłogówka i kafle, nawet podobno takie trudne 20x100

wihajster
02-10-2016, 00:50
prawie wszędzie podłogówka i kafle, nawet podobno takie trudne 20x100
Trudne to są takie 100x300 ;)

Gorzal4
02-10-2016, 03:09
Witam. Panowie proszę o poradę odnośnie mojej instalacji grzewczej.
Pietro na samych grzejnikach z osobnym rozdzielaczem i pompą oraz parter, na którym posiadam rozdzielacz z pompą mieszającą na 5 sekcji. Chce na nim puscic 3 grzejniki oraz 2 obiegi podlogowki (6 m kw i 15 m kw).
Oczywiście zaopatrzyłem się w zawory rtl montowane na powrotach podłogowek.
I pytanie: czy błędem bylo zakupienie pompy mieszającej czy wszystko będzie ok?

Arturo72
02-10-2016, 07:40
Witam. Panowie proszę o poradę odnośnie mojej instalacji grzewczej.
Pietro na samych grzejnikach z osobnym rozdzielaczem i pompą oraz parter, na którym posiadam rozdzielacz z pompą mieszającą na 5 sekcji. Chce na nim puscic 3 grzejniki oraz 2 obiegi podlogowki (6 m kw i 15 m kw).
Oczywiście zaopatrzyłem się w zawory rtl montowane na powrotach podłogowek.
I pytanie: czy błędem bylo zakupienie pompy mieszającej czy wszystko będzie ok?
Błędem sa grzejniki ścienne a już kosmicznym błędem instalacja mieszana.

domino34
02-10-2016, 07:59
Błędem sa grzejniki ścienne a już kosmicznym błędem instalacja mieszana.

Jak zwykle odpowiedź merytoryczna, pomocna i na temat. Czasami lepiej w ogóle się nie odzywać




Witam. Panowie proszę o poradę odnośnie mojej instalacji grzewczej.
Pietro na samych grzejnikach z osobnym rozdzielaczem i pompą oraz parter, na którym posiadam rozdzielacz z pompą mieszającą na 5 sekcji. Chce na nim puscic 3 grzejniki oraz 2 obiegi podlogowki (6 m kw i 15 m kw).
Oczywiście zaopatrzyłem się w zawory rtl montowane na powrotach podłogowek.
I pytanie: czy błędem bylo zakupienie pompy mieszającej czy wszystko będzie ok?



Powiedz jaki piec i czym grzejesz (paliwo stałe, gaz, coś innego)? Domyślam się, że piec na paliwo stałe na którym masz 60 stopni?

Mi hydraulik powiedział, że rtl to trochę lipa i nie zdaje to już egzaminu w nowych instalacjach, ale działa. A pompa musi być, w przypadku kiedy druga pompa działa tylko do rozdzielacza od pietra ( o ile dobrze rozumiem). Da się to zmontować tak, aby opędzić to jedną pompą, ale to zależy od schematu instalacji. Sprawa zależy od tego jak jest umieszczona ta pompa od rozdzielacza piętra ( bo wtedy to druga pompa może być potrzebna lub nie). Przydałby się jakiś schemat, albo więcej szczegółów.

Zobacz tu masz tylko przykład jak zrobic bez rtl podłogówkę z grzejnikami
http://termomik.pl/35-rozdzielacz-dwufunkcyjny-mieszajacy-pompa-alpha

Gorzal4
02-10-2016, 10:44
Instalacja jest dopiero na etapie montażu. Wszystko ma ogrzewać piec na ekogroszek.
Co do drugiej pompy to nurtuje mnie pytanie czy ma pędzić wodę na całym systemie czy zamontować ja gdzieś na pionie piętra? Czy przy rozdzielaczu na piętrze?
Przy rozdzielaczu na parterze mam zawór mieszający esbe vta370/vta570 działający w zakresie temperatur do 65 stopni. Dobrze rozumiem, że nie pozwoli on aby moje grzejniki na tym rozdzielaczu dostały wodę cieplejszą niż te 65 stopni?

hektor80
02-10-2016, 10:56
panowie, końcem czerwca miałem robione wylewki. Nie mam jeszcze ogrzewania a płytkarz rozpoczął układanie płytek. Nie zdążyłem wygrzać wylewki. Kocioł gazowy mam zamiar zamontować w połowie października. Co mam teraz robić. Czy ułożone i zafugowane płytki są przeciwwskazaniem do procesu wygrzewania?

Panowie, opiszcie swoje doswiadczenia w tym temacie. Njabardziej interesują mnie wypowiedzi osób które nie wygrzewaly lub wygrzewaly po ułożeniu plytek i czy działo się złego..

Arturo72
02-10-2016, 11:15
Wszystko ma ogrzewać piec na ekogroszek.

No to można było przewidzieć po wypowiedzi,po grzejnikach i po instalacji mieszanej :D

Całość podlogowki to na pewno żyły wodne,konieczność kladzenia wszędzie kafli,szkodliwa dla zdrowia i tym podobne bzdury :D

Beskidziak
02-10-2016, 11:30
Panowie, opiszcie swoje doswiadczenia w tym temacie. Njabardziej interesują mnie wypowiedzi osób które nie wygrzewaly lub wygrzewaly po ułożeniu plytek i czy działo się złego..

U mnie nie było pełnego wygrzewania jak w instrukcji, brakło na to czasu. Przed kładzeniem deski drewnianej zmierzyłem wilgotność i była w już w normie bez wygrzewania Za namową znajomego przeprowadziłem jednak taki krótki program trwający coś koło 12dni. Sugerował on iż ma to służyć wyrównaniu powstających w wylewce naprężeń. Rzeczywiście uniosły się narożniki i lekko z klawiszowały płyty na dylatacjach (max 2mm). Po wychłodzeniu wszystko wróciło do normy. Mieszkamy od roku nic się nie dzieje.

domino34
02-10-2016, 20:20
Instalacja jest dopiero na etapie montażu. Wszystko ma ogrzewać piec na ekogroszek.
Co do drugiej pompy to nurtuje mnie pytanie czy ma pędzić wodę na całym systemie czy zamontować ja gdzieś na pionie piętra? Czy przy rozdzielaczu na piętrze?
Przy rozdzielaczu na parterze mam zawór mieszający esbe vta370/vta570 działający w zakresie temperatur do 65 stopni. Dobrze rozumiem, że nie pozwoli on aby moje grzejniki na tym rozdzielaczu dostały wodę cieplejszą niż te 65 stopni?

No więc wystarczy wejść na strone ESBE i w przykładowych schematach instalacji masz rozrysowane co i jak

http://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkty/termostatyczne-zawory-mieszajace/vta370-vta570

Obie opcje, o których piszesz są akceptowalne. Choć pompy z punktu praktycznego lepiej w kotlowni, razem z zaworami itp, Może być tak, że osobna pompa na grzejniki i osobna na podłogowę. Może być też tak, że jedna pompa całość, a dodatkowo mieszanie z drugą pompą. Popatrz te schematy ideowe z linku. Genrealnie i tak dwie pompy Ci potrzeba.

No tak, na grzejniki nie pójdzie woda większa niż 65 stopni. Ale te zawory wytrzymują maks 90 stopni na wejściu (chyba??) stąd jak porządnie zagotujesz wodę to nie wiem co będzie. Zawór 45 -65 stopni w ogóle nie nadaje się do podłogówki, trzeba jeszcze jeden najlepiej 20-43 stopnie, a dopiero za nim pompę.

Moim zdaniem najlepiej tak zawór 45-65 stopni i pompa na całość. A podłogówka na osobnym zaworze 20-43 i drugiej pompie. Pamiętaj o zabezpieczniu powrotu. No i co z wodą użytkową

Arturo trochę nie na temat Ci docina, ale ma trochę racji. Przemyślałeś ten ekogroszek i jesteś świadomy co robisz? Zdajesz sobie sprawę jakie są konsekwencje tego ogrzewania. Moim zdaniem już 100 razy lepiej pellet niż ekogroszek. Przynajmniej czysto i fajnie.

Okta
10-10-2016, 21:35
Poproszę o podpowiedź albo skorygowanie.

Mam podłogówkę 8 obwodów z czego 5 w miarę równych po ok 80mb i 3 ok 40 metrowe pex 16x2 ułożone meandrycznie.

Poszperałem po necie i znalazłem taką stronkę http://www.instsani.webd.pl/projco17.htm

Posługując się ta stronką spróbowałem policzyć sobie opory hydrauliczne i przepływ i wygląda to tak:

Obwody 80mb pokrywają ok 12m2 każdy. Zapotrzebowanie na każde 12m2 wychodzi średnio 400W w najgorszym przypadku ok 500W.

Zakładana przeze mnie różnica zasilania-powrót to 4*C co daje przepływ na poziomie 0,15m/s. Dla takich przepływów opór liniowy to 36Pa * 80mb ~=2,9kPa/obwód. Znalazłem informację, że powinno się przyjmować przepływy pomiędzy 0,1-0,6m/s więc wpasowałem się. Mniemam, że czym mniejszy przepływ tym woda dłużej płynie w obwodzie tym samym "mocniej" się wychładzając więc co najwyżej będę musiał zwiększyć nieznacznie temp zasilania.
Opory miejscowe przy takiej prędkości przepływowej będą pomijalne no ale niech będzie to 5% dodatkowo.
Sumarycznie daje to przepływ ok 715l/h i opór hydrauliczny ok 19.8kPa.

Jeśli do tej pory nie zrobiłem jakiegoś wielkiego babola w obliczeniach oznacza to pompę o podnoszeniu min. 2m i przepływie 700-800l/h czyli przykładowo: GRUNDFOSS ALPHA2 L 15-40 130 albo Wilo-Yonos PICO albo chińczyka za 100zł.

Podając za przykład grundfossa i zakładając, że się pomyliłem i powinienem mieć silniejszą pompę przykładowo ALPHA2 L 25-60 180 różnica w poborze energii dla punktu pracy 0,7m3 i podnoszenie 2m mam 17W dla mniejszej i 26W dla większej. Niby nic ale to 20 zł rocznie. Z jednej strony wolałbym zakupić mniejszą pompę z drugiej mam obawy czy dobrze sobie to policzyłem.

Czy ma ktoś tego typu pompy elektroniczne i mógłby się podzielić obserwacją w temacie obciążenia pompy i poboru energii?

Oczywiście istnieje jeszcze opcja zakupu taniej chińszczyzny, wyregulowania instalacji, pomierzenia co gdzie jak i dlaczego a potem wymiany na tę konkretną docelową.

pozdro

x5d
11-10-2016, 07:16
witajcie. podepnę się z pytankiem bo parę osób ma tu trzeźwe myślenie. mam wodne ogrzewanie podłogowe a na nim gres, zwykły, tani i brzydki bo pomieszczenie miało być gospodarcze. chciałbym tam zrobić jednak pokój i zastanawiam się czy gdybym położył jakąś ładniejszą tarakote na ten gres nie zaszkodził bym ogrzewaniu? gres kleiłem sam. klej na podłogę i na płytkę. nie chciał bym go skuwać, nie mam już tyle siły.

Liwko
11-10-2016, 09:25
witajcie. podepnę się z pytankiem bo parę osób ma tu trzeźwe myślenie. mam wodne ogrzewanie podłogowe a na nim gres, zwykły, tani i brzydki bo pomieszczenie miało być gospodarcze. chciałbym tam zrobić jednak pokój i zastanawiam się czy gdybym położył jakąś ładniejszą tarakote na ten gres nie zaszkodził bym ogrzewaniu? gres kleiłem sam. klej na podłogę i na płytkę. nie chciał bym go skuwać, nie mam już tyle siły.

Śmiało możesz na to kłaść.

Tomaszs131
12-10-2016, 07:44
witajcie. podepnę się z pytankiem bo parę osób ma tu trzeźwe myślenie. mam wodne ogrzewanie podłogowe a na nim gres, zwykły, tani i brzydki bo pomieszczenie miało być gospodarcze. chciałbym tam zrobić jednak pokój i zastanawiam się czy gdybym położył jakąś ładniejszą tarakote na ten gres nie zaszkodził bym ogrzewaniu? gres kleiłem sam. klej na podłogę i na płytkę. nie chciał bym go skuwać, nie mam już tyle siły.

Tak się składa, że fachowiec spaprał u mnie tarakottę i musiał ją skuwać w korytarzu. Przyznam, że poszło mu sprawnie i po paru godzinach było po wszystkim. Po skuciu udało się odzyskać 90% płytek. Więc może sprubój , przy małej powierzchni uda się sprawnie skuć, dzięki temu nie będzie róźnicy w wysokości podług. Przy okazji zaoszczędzisz parę groszy....

x5d
12-10-2016, 08:37
Pewnie i bym skuł jakoś, choć zrobiłem to chyba za dobrze, bo jedną pękniętą wykuwałem pół godziny. Tą drugą tarakotę chcę położyć sam, jak zresztą i pierwszą i ogrzewanie. Nie mam niestety umiejętności i obawiam się że o ile na równej powierzchni poszło mi zadowalająco, to na wertepach które zostaną po skuwaniu mogę mieć kłopot. To jeden z powodów dla którego najbardziej pasowało by mi położyć ją na istniejący gres. ( drugi to lenistwo ;) ). Obawy mam tylko co do wydajności ogrzewania. Na chłopski rozum to powinno być dobrze. Nagrzewać będzie się dłużej ale i stygnąć też dłużej. Czyli jakby bezwładności przybędzie. Inwestycja jakaś jest, więc wolę zasięgnąć opinii.

teres
13-10-2016, 00:03
(...)
Jeśli do tej pory nie zrobiłem jakiegoś wielkiego babola w obliczeniach oznacza to pompę o podnoszeniu min. 2m i przepływie 700-800l/h czyli przykładowo: GRUNDFOSS ALPHA2 L 15-40 130 albo Wilo-Yonos PICO albo chińczyka za 100zł.(...)
Bierz pompę z tego typoszeregu, tylko weź taką z elektroniczną regulacją.

gms
13-10-2016, 17:24
Witam,
Mam parę pytań odnośnie rozdzielaczy.
1) Jest jakaś generalna zasada co do umiejscowienia rozdzielacza i ich liczby?

2) Lepiej zastosować 1 duży rozdzielacz (niecentralnie) czy kilka mniejszych?

Mam rozterkę i nie mogę znaleźć nigdzie konkretnej odpowiedzi. Sprawa dotyczy domu parterowego i jest kłopot ułożyć centralnie rozdzielacz.
Mimo sporych rozpiętości obwody + "dolot" będą mieściły się do 100 m

KAN-therm
13-10-2016, 17:41
Wszystko zależy jak duży musi być ten rozdzielacz, w standardzie produkowane są max. do 10-12 obwodów.
Przy tych największych najlepiej aby obwody grzewcze nie były zbyt długie do 80 max. 100 m.

Jeśli to możliwe to wybierz jeden większy - mniej szafek które nie do końca ładnie komponują się w pomieszczeniach. Przy dużych rozdzielaczach jest ryzyko że zabraknie Ci przepływów z uwagi na ograniczenie rozmiaru głównej belki rozdzielacza. W swojej ofercie mamy rozdzielacze ze stali nierdzewnej z rozmiarem belki 5/4".
Natomiast, jeśli Ci to nie przeszkadza i nie żałujesz grosza, lepiej regulować dwa mniejsze.

gms
13-10-2016, 17:51
Obwodów było by do 12.

80-100 m obwodu masz na myśli z dolotem czy długość samej pętli?

Czy w przypadku wybrania jednej dużej szafki i sporych rozbieżności w długościach obwodów np 90 m i 20 m nie będzie większych kłopotów z wyregulowaniem tego?
dłuższą trzeba będzie przydławić i ewentualnie dać większą tz i powinno problem rozwiązać ?

wg39070
13-10-2016, 19:53
Obwodów było by do 12.

80-100 m obwodu masz na myśli z dolotem czy długość samej pętli?

Czy w przypadku wybrania jednej dużej szafki i sporych rozbieżności w długościach obwodów np 90 m i 20 m nie będzie większych kłopotów z wyregulowaniem tego?
dłuższą trzeba będzie przydławić i ewentualnie dać większą tz i powinno problem rozwiązać ?

Mam na parterze rozdzielacz 12-to sekcyjny, na poddaszu użytkowym taki sam. Wszystko działa jak należy, rozdzielacze oczywiście z pompami. Ogrzewanie gazowe, całość podłogówka, zero grzejników. Rozdzielacze Gorgiel z rotametrami, pompy Vilo. Na Twoim miejscu wybrał bym jeden duży i po robocie. Pozdrawiam.

Okta
14-10-2016, 08:42
80-100 m obwodu masz na myśli z dolotem czy długość samej pętli?

Czy w przypadku wybrania jednej dużej szafki i sporych rozbieżności w długościach obwodów np 90 m i 20 m nie będzie większych kłopotów z wyregulowaniem tego?
dłuższą trzeba będzie przydławić i ewentualnie dać większą tz i powinno problem rozwiązać ?

Niestety z "dolotem", doprowadzeniem a to czasami dodatkowe 10-20mb.
Liczy się opór hydrauliczny rurki (i w co wątpię aby ktoś chciał mieć po drodze : łączników, kolanek, zaworów) przy określonym przepływie medium (woda w temp. etc...) dlatego jak poszukasz po necie zobaczysz, że czym dłuższa rurka tym opór (strata) większa a co za tym idzie to raczej trzeba będzie kryzować (tłumić) przepływ w tych pętlach 20mb a nie w tych 80mb. Poza samym wyrównaniem przepływów można (będzie tak u mnie) puścić większy przepływ na przykładowo łazienki aby te 2-3 *C mieć w nich więcej - miła w dotyku stopą podłoga i szybsze odparowanie wilgoci etc, itd...

pozdro

Konsultant Viessmann
14-10-2016, 09:35
Witam, wszystkich planujących ogrzewanie podłogowe zachęcam do zapoznania się z systemem Vipex firmy Viessmann!

System ViPEX pozwala wykonać wszystkie instalacje przy użyciu tylko jednego typu rury - ViPEX , co obniża koszt inwestycji i jest gwarancją najwyższej jakości.
Zalety uniwersalnej rury 5-warstwowa ViPEX:
- wygodny i szybki montaż dzięki optymalnie dopasowanym elementom systemowym
- wysokiej jakości komponenty zapewniają wysokie bezpieczeństwo eksploatacji i długą żywotność instalacji
- system objęty jest 10-letnią gwarancją
- możliwość zastosowania do instalacji grzejników, ogrzewania podłogowego i wody użytkowej
- maksymalne parametry pracy: temperatura 95°C i ciśnienie 10 bar  minimalny promień gięcia r=5×dz (ze sprężyną 2,5×dz)
- całkowicie wykluczona dyfuzja tlenu, pełne zespolenie warstwy aluminium z zewnętrzną i wewnętrzną warstwą PE-X
- kolor biały

A do montażu polecam nasze firmy partnerskie, listę znajdziesz tutaj (www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html)

W razie pytań, jestem do dyspozycji!

Liwko
14-10-2016, 09:46
...rozdzielacze oczywiście z pompami.

A dlaczego oczywiście?

Mam dwa takie, widzisz tam jakieś pompy?

https://lh3.googleusercontent.com/QhVTLMK4tn7oJ3SGsQ_3thEEwiciShLj-CSGL2XyW34GU3qDnJc4nQAnFj5f4DIEk1EpF1bjlVNnxQ=w128 0-h1024-no

cactus
14-10-2016, 09:49
Witam
W tym wątku wypowiada się wiele osób z doświadczeniem więc mam parę pytań. Podłogówkę wykona mi firma ale w sumie jeszcze nie zdecydowałem jaka ale prawie wszystkie zalecają dodatkowy zespół pompowy mimo że mam malutki domek. Czytając podstawowe porady na necie a także tym forum większość stosuje tylko pompe w piecu bez mieszaczy itp.
Mam 96m2 do ogrzenia - piętro 58m2, parter 38m2. Wszedzie oczywiście podłogówka. Jeden grzejnik w łazience ale zasilany z pętli. Po jednym rozdzielaczu na piętro. Piec nietypowo w łazience u góry. Myslałem o czymś małym typu Imergas 12KW bo ponoć czym mniejszy tym lepiej.
Czy w tej sytuacji jest jakikolwiek sens myślenia i potrzeba dodatkowej pompy? Wysłałem zapytania do 4 firm i 3 koniecznie chcą robić z pompa i z mieszaczem. 4ta zrobi jak chce ale poleca za to termostaty. Ja ewentualnie myślałem o dwóch termostatach - po jednym na piętro i dwa siłowniki do sterownia osobno piętrami - można tak zrobić? Oczywiście pogodynka w kotle. Czy uprzeć się i zrobić to maksymalnie prosto czy jednak pomysleć o pompie ?
Wyliczono mi od 700 do 900mb rurek - 4 petle na dole i 7 pętli u góry ale to też zależy od wykonawcy.

Liwko
14-10-2016, 09:57
Moim zdaniem.
Pompa w kotle w zupełności ci wystarczy. 12kW to i tak będzie za dużo. Jaka kubatura na dole a jaka u góry/ jaka łączna długość rurek na dole a jaka u góry?

cactus
14-10-2016, 10:43
To jest pełne piętro więc na dole i u góry jest wysokość ok 2.6 po wylewkach. Nie mam teraz projektu żeby sprawdzić dokładną kubature.
Długość rurek zalezy od wyceny i wykonawcy. Na dole średnio 300-350m, u góry od 450 do 550m.
Jeden z wykonawców upiera sią na zewnątrzną pompę, twierdzi że "mała delta" i piec będzie taktował.... cokolwiek ma na myśli.

gms
14-10-2016, 15:06
Czyli lepiej wybrać jeden rozdzielacz i umiejscowić go bliżej najdłuższych obwodów (największe opory), a do tych krótszych obwodów dać dłuższe przyłącze?

asolt
14-10-2016, 15:43
Czyli lepiej wybrać jeden rozdzielacz i umiejscowić go bliżej najdłuższych obwodów (największe opory), a do tych krótszych obwodów dać dłuższe przyłącze?

Jezeli jest taka mozliwosc to tak umiejscowic rozdzielacz aby dobiegi były jak najkrótsze. Przepływy zas ustawiamy rotametrami wg obliczen dla kazdej petli.

gms
14-10-2016, 15:56
Asolt ale najkrótsze dla każdej pętli - centralnie. Czy bliżej tych najdłuższych pętli i zrobić dłuższe doloty tych krótszych pętli?

Dla sprecyzowania zdjęcie. Posadowiłbyś w miejscu centralnym (czerwony obszar) czy przesunąłbyś bliżej najdłuższej pętli - salon (niebieski obszar) aby wyrównać długości większości pętli ?

370178

Liwko
14-10-2016, 15:57
Nie potrzeba żadnych obliczeń! Trwa to po prostu nieco dłużej, ale szkoda na to kasy.

gms
14-10-2016, 16:16
Nie potrzeba żadnych obliczeń! Trwa to po prostu nieco dłużej, ale szkoda na to kasy.

Liwko Twoja odpowiedź tyczy się generalnie wykonania OP (w tym umiejscowienie rozdzielacza) czy skierowana jest do użytkownika Cactus?

Liwko
14-10-2016, 16:41
Przepływy zas ustawiamy rotametrami wg obliczen dla kazdej petli.

Tego się tyczy.

asolt
14-10-2016, 17:11
Asolt ale najkrótsze dla każdej pętli - centralnie. Czy bliżej tych najdłuższych pętli i zrobić dłuższe doloty tych krótszych pętli?

Dla sprecyzowania zdjęcie. Posadowiłbyś w miejscu centralnym (czerwony obszar) czy przesunąłbyś bliżej najdłuższej pętli - salon (niebieski obszar) aby wyrównać długości większości pętli ?

370178

Zapytaj Liwka, on udzieli wyczerpującej odpowiedzi.

gms
14-10-2016, 17:12
Liwko, jeśli można prosić .... poczuj się wywołany do odpowiedzi :)

Aslot, a pokażesz swoje stanowisko w tym konkretnym zagadnieniu?

asolt
14-10-2016, 17:21
Liwko, jeśli można prosić .... poczuj się wywołany do odpowiedzi :)

Aslot, a pokażesz swoje stanowisko w tym konkretnym zagadnieniu?

Nie, obecnosc Liwka w tym temacie nie pomaga, nie chce bałaganu w tym wątku.

Liwko
14-10-2016, 17:42
Liwko, jeśli można prosić .... poczuj się wywołany do odpowiedzi :)


Ja się odniosłem tylko do tego, że znowu ktoś (pijawka asolt) chce zarobić na czymś, co jest całkowicie zbędne.

wg39070
14-10-2016, 18:15
A dlaczego oczywiście?

Mam dwa takie, widzisz tam jakieś pompy?

https://lh3.googleusercontent.com/QhVTLMK4tn7oJ3SGsQ_3thEEwiciShLj-CSGL2XyW34GU3qDnJc4nQAnFj5f4DIEk1EpF1bjlVNnxQ=w128 0-h1024-no

Ale ja mam z pompami Vilo. Pompa na rozdzielacz. Co w tym dziwnego. Kocioł tłoczy tylko do rozdzielaczy a nie swoją pompą całą podłogówkę.

wg39070
14-10-2016, 18:25
A oto jeden z moich rozdzielaczy z pompą. Nie wiem dlaczego niektórzy się dziwią, że zastosowałem pompy.

370181

ironsmith
14-10-2016, 19:33
witam, czy montaż podłogówki na zimę przy budynku nieocieplonym nieogrzewanym do tego próba tylko pneumatyczna robić tak czy czekać do wiosny?

gms
14-10-2016, 20:00
Jeszcze mam pytanko odnośnie oporów hydraulicznych.
Czy mając źródło ciepła w piwnicy (bufor ciepła) trzeba doliczyć opory wynikające z różnicy wysokości? Czytając wątek od początku natknąłem się na stwierdzenie że nie - ale nie jestem pewien. Może ktoś potwierdzić bądź zaprzeczyć.

fotohobby
14-10-2016, 20:15
Nie

Instaltechnic
14-10-2016, 22:56
Nie

Okta
15-10-2016, 10:14
Czy mając źródło ciepła w piwnicy (bufor ciepła) trzeba doliczyć opory wynikające z różnicy wysokości?

Dobre pytanie. Ale pytaniem na pytanie: Jak obliczyć takie opory hydrauliczne? W/g mnie można by doliczyć opory liniowe i punktowe ale dla rurek przykładowo 1", kilku kolanek i zaworów będzie to znikoma część wobec reszty układu. Dlatego odpowiedź brzmi dość dziwnie bo niby NIE ale...

pozdro

asolt
15-10-2016, 11:57
Dobre pytanie. Ale pytaniem na pytanie: Jak obliczyć takie opory hydrauliczne? W/g mnie można by doliczyć opory liniowe i punktowe ale dla rurek przykładowo 1", kilku kolanek i zaworów będzie to znikoma część wobec reszty układu. Dlatego odpowiedź brzmi dość dziwnie bo niby NIE ale...

pozdro

Pytanie było jednoznaczne czy trzeba doliczac opory ze wzgledu na róznicę wysokosci, tu odpowiedz juz padła, czyli nie, pozostają tylko opory przepływu przez rury i kształtki ale o to gms nie pytał.

wg39070
15-10-2016, 14:52
Montixe, zamontowałem sterownik pokojowy bezprzewodowy Tybox 137, spalanie spada. Ustawiłem histerezę na 0,2 stopnia. Napisz jaką temperaturę ustawić na kotle bo teraz mam 35. Rozumiem, że czym więcej tym szybciej dogrzeje ale więcej gazu spali. Pozdrawiam.

Liwko
15-10-2016, 21:47
A oto jeden z moich rozdzielaczy z pompą. Nie wiem dlaczego niektórzy się dziwią, że zastosowałem pompy.

370181

Masz trzy pompy, które zużywają ile prądu? Na podobnej powierzchni mam jedną pompę, więc przestań pieprzyć o oczywistości pomp obiegowych przy rozdzielaczach. Zastanów się, bo może sam dałeś dupy :P

KAN-therm
16-10-2016, 13:50
Obwodów było by do 12.

80-100 m obwodu masz na myśli z dolotem czy długość samej pętli?

Czy w przypadku wybrania jednej dużej szafki i sporych rozbieżności w długościach obwodów np 90 m i 20 m nie będzie większych kłopotów z wyregulowaniem tego?
dłuższą trzeba będzie przydławić i ewentualnie dać większą tz i powinno problem rozwiązać ?

Długości pętli liczy się z dolotami.

Różne długości pętli grzewczych (czytaj różne opory pętli grzewczych) da się wyregulować na rozdzielaczu do OP, za pomocą zaworów regulacyjnych lub przepływomierzy (w zależności od typu rozdzielacza).

Krótkie pętle dławisz, długie zwiększasz przepływ.

KAN-therm
16-10-2016, 13:56
Czyli lepiej wybrać jeden rozdzielacz i umiejscowić go bliżej najdłuższych obwodów (największe opory), a do tych krótszych obwodów dać dłuższe przyłącze?

Dokładnie tak byłoby najlepiej.

KAN-therm
16-10-2016, 14:01
Asolt ale najkrótsze dla każdej pętli - centralnie. Czy bliżej tych najdłuższych pętli i zrobić dłuższe doloty tych krótszych pętli?

Dla sprecyzowania zdjęcie. Posadowiłbyś w miejscu centralnym (czerwony obszar) czy przesunąłbyś bliżej najdłuższej pętli - salon (niebieski obszar) aby wyrównać długości większości pętli ?

370178

Dobierz miejsce montażu rozdzielacza w taki sposób aby odcinki dosyłowe były jak najkrótsze dla dłuższych pętli zaś dłuższe dla pętli najkrótszych.
Musisz dążyć do sytuacji jak największego zrównania długości lub zmniejszenia różnicy w długościach poszczególnych pętli (oczywiście w miarę możliwości).

KAN-therm
16-10-2016, 14:26
Nie potrzeba żadnych obliczeń! Trwa to po prostu nieco dłużej, ale szkoda na to kasy.

Trudno się zgodzić z taką opinią.

Obliczenia hydrauliczne umożliwią szybką i bezproblemową regulację instalacji, zagwarantują optymalną żądaną temp. w pomieszczeniach i konieczne wartości przepływu. Dzięki niej (gotowe wartości nastaw) można też zastosować rozdzielacze z mosiężnymi zaworami regulacyjnymi (patrz Liwko) które są mniej podatne na złej jakości wodę i są zdecydowanie mniej awaryjne niż przepływomierze - niestety przy dużych różnicach długości pętli bywają uciążliwe dla hydraulików w regulacji (nie wiedzieć w sumie dlaczego skoro i tak nie znają wartości przepływów do ich ustawienia - fenomen rynku).

W przypadku pomieszczeń z dużymi przeszkleniami, czy wykładzinami typu parkiet i panel moim zdaniem jest w ogóle niezbędna - osobiście nie zaryzykowałbym bez sprawdzenia czy instalacja poradzi sobie z zapotrzebowaniem.

Dzięki niej może okazać się że nie potrzebujemy tak dużych ilości rur (wykonywanie na zapas z minimalnym możliwym rozstawem - częsta praktyka), że potrzebujemy wykonać strefy brzegowe bo niestety brakuje nam mocy.

Oczywiście cały projekt hydrauliki powinien być poprzedzony obliczeniami OZC aby dokładnie wiedzieć ile energii potrzebujemy.

Dziwne podejście panuje na rynku, ludzie zalewają w beton wyroby o niskiej jakości, oszczędzają na elementach do których trudno już będzie dostać się bez większej demolki, oszczędzają na projekcie bez którego jest później płacz i zgrzytanie zębami - cóż, jak to się mówi, biedny często płaci dwa razy.

KAN-therm
16-10-2016, 14:36
A oto jeden z moich rozdzielaczy z pompą. Nie wiem dlaczego niektórzy się dziwią, że zastosowałem pompy.

370181

Skoro w budynku będzie tylko instalacja ogrzewania podłogowego działająca na niskim parametrze i jeśli posiadamy źródło ciepła które od razy przygotuje nam taki parametr (np. pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, kocioł na paliwo stałe z buforem i centralnym trójdrogowym zaworem mieszającym) bez sensu jest stosować dodatkowe pompy i układy mieszające przy samych rozdzielaczach.

O pomstę do nieba woła praktyka podpięcia 100% instalacji OP do kotła kondensacyjnego poprzez dodatkowy układ mieszający.

Pompy muszą być jedynie dobierane, dokładane lub nie, w zależności od potrzeb instalacji pod kątem strat ciśnień i przepływów.

Liwko
16-10-2016, 17:07
Trudno się zgodzić z taką opinią.



Napisałem tylko, że nie trzeba obliczeń żeby wyregulować podłogówkę. Trwa to po prostu nieco dłużej.

ironsmith
16-10-2016, 18:45
hej odpowie mi ktoś czy robić teraz podłogówkę dom nieocieplony nieogrzewany próbę mogę zrobić pneumatyczną ale czy mróz nie zaszkodzi rurką np. jeżeli nie wyleję posadzek?

jasiek71
16-10-2016, 18:51
hej odpowie mi ktoś czy robić teraz podłogówkę dom nieocieplony nieogrzewany próbę mogę zrobić pneumatyczną ale czy mróz nie zaszkodzi rurką np. jeżeli nie wyleję posadzek?

A co ma zaszkodzić jeżeli w układzie nie ma wody ...?
W wielu składach budowlanych magazynem jest zwykła wiata i tam są przechowywane takie materiały ...

Instaltechnic
17-10-2016, 12:42
A co ma zaszkodzić jeżeli w układzie nie ma wody ...?
W wielu składach budowlanych magazynem jest zwykła wiata i tam są przechowywane takie materiały ...

Że nic się nie stanie - ok.

...ale argumentacja z czapy. Na składach też leży styropian na słońcu bez dachu i niszczeje od UV i nikogo to nie obchodzi, a w hurtowniach spożywczych napoje które nie mogę leżeć na słońcu. Jak możesz tak argumentować?

ironsmith
17-10-2016, 16:42
instaltechnic to co można rozkładać czy poczekać?

KAN-therm
17-10-2016, 17:02
hej odpowie mi ktoś czy robić teraz podłogówkę dom nieocieplony nieogrzewany próbę mogę zrobić pneumatyczną ale czy mróz nie zaszkodzi rurką np. jeżeli nie wyleję posadzek?

Można wykonać podłogówkę przed okresem zimowym, sprawdzić szczelność powietrzem a w trakcie leżakowania zabezpieczyć aby nikt jej nie deptał, nie obciążał mechanicznie, zabezpieczyć przed promieniowaniem UV.

W przypadku montażu rur przy ujemnych temp. mogą się one także wykazywać nadmierną sztywnością - należy wówczas zwracać uwagę aby jej nie załamać przy gięciu. Najlepszym sposobem jest umieszczenie zwoju rury na kilka dni przed montażem w jakimś ciepłym pomieszczeniu.

wg39070
17-10-2016, 17:21
Skoro w budynku będzie tylko instalacja ogrzewania podłogowego działająca na niskim parametrze i jeśli posiadamy źródło ciepła które od razy przygotuje nam taki
parametr (np. pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, kocioł na paliwo stałe z buforem i centralnym trójdrogowym zaworem mieszającym) bez sensu jest stosować dodatkowe pompy i układy mieszające przy samych rozdzielaczach.

O pomstę do nieba woła praktyka podpięcia 100% instalacji OP do kotła kondensacyjnego poprzez dodatkowy układ mieszający.

Pompy muszą być jedynie dobierane, dokładane lub nie, w zależności od potrzeb instalacji pod kątem strat ciśnień i przepływów.

Wszystko działa jak należy, grzeję od początku miesiąca. Jestem bardzo zadowolony z posiadania dodatkowych pomp przy rozdzielaczach. Czytałem już kilka postów brzmiących mniej więcej tak: "pomocy, brak przeplywu na rotametrach, pomieszczenia niedogrzane" itp. Ale tak to jest jak podpina się do pompy kotła 2 kilometry rurki fi 16. Oszczędność niektórych inwestorów jest przerażająca. Wasze rady są jakieś z kosmosu.

asolt
17-10-2016, 17:42
..., zabezpieczyć przed promieniowaniem UV.



W zimie w budynku z oknami i drzwiami???, jakie jest natęzenie promieniowania UV w zimie przez okna gdy slonce pada pod małym kątem i zwykle na sciany. Proszę podac jak zabezpieczyc pexa przed promieniowaniem i jakie szkody spowodują te promienie w przypadku nie zabezpieczenia. Dla przypomnienia w zimie tak w zasadzie to tylko okna południowe są oswietlane pozostałe kierunki szczątkowo a połnoc w ogole. Nie wiem po co takie rady, wystarczy sie troche zastanowic a nie pisac bezmyslnie.

Liwko
17-10-2016, 17:43
Wasze rady są jakieś z kosmosu.

Ty sam jesteś z kosmosu.
Mam jedną (45W) na 133m2 i dwa poziomy. Użytkuję już siedem lat i jakoś nie potrzebuję dwóch dodatkowych.
Ile prądu ciągną twoje trzy pompy?

franco78
17-10-2016, 17:50
@Liwko
To jak walka z wiatrakami... Ciężko ludziom przetłumaczyć, że w 99% przypadków wystarczy pompa w kotle skoro wszyscy "fachowcy" mówią, że , musi być dodatkowa pompa (pompy) i jeszcze sprzęgło do tego ;)

wg39070
17-10-2016, 18:11
Ty sam jesteś z kosmosu.
Mam jedną (45W) na 133m2 i dwa poziomy. Użytkuję już siedem lat i jakoś nie potrzebuję dwóch dodatkowych.
Ile prądu ciągną twoje trzy pompy?

Tyle co Twoja jedna. I co?

Liwko
17-10-2016, 18:16
Tyle co Twoja jedna. I co?

A ile kosztowały? Możesz podać model?

Slawko123
17-10-2016, 18:17
Tyle co Twoja jedna. I co?


:jawdrop:

ja w zastępstwie :)

wg39070
17-10-2016, 18:33
A ile kosztowały? Możesz podać model?

Wilo Yonos Pico, cena ok 500/sztuka.

Slawko123
17-10-2016, 18:55
napisz mu, ze dostałeś w prezencie za darmo.
to będzie sie pytał o wagę i objętość, wtedy wygra i bedzie szczęśliwy :)))))

Liwko
17-10-2016, 19:28
Wilo Yonos Pico, cena ok 500/sztuka.

Dziękuję, nie mam pytań. Pieniądze wywalone w błoto.
Więc nie pisz więcej, że pompki prze rozdzielaczu to oczywistość, BO TAK NIE JEST! To że ty je łyknąłeś jak owieczka, nie znaczy, że inni powinni to robić.

Liwko
17-10-2016, 19:30
napisz mu, ze dostałeś w prezencie za darmo.
to będzie sie pytał o wagę i objętość, wtedy wygra i bedzie szczęśliwy :)))))

Koń jaki jest każdy widzi, nie zamierzam się z nim kopać.

wg39070
17-10-2016, 19:40
Liwko, Ty jednak dobrze stałeś z polskiego ...ale za drzwiami!

wg39070
17-10-2016, 19:48
Dziękuję, nie mam pytań. Pieniądze wywalone w błoto.
Więc nie pisz więcej, że pompki prze rozdzielaczu to oczywistość, BO TAK NIE JEST! To że ty je łyknąłeś jak owieczka, nie znaczy, że inni powinni to robić.

Pogadamy za kilka lat baranku, jak te max obciążone pompy kotłów gazowych zaczną siadać. Oczywiście po gwarancji, bo tak umiłowany przez Polaków viessman daje tylko 2 lata.

Liwko
17-10-2016, 20:20
Pogadamy za kilka lat baranku, jak te max obciążone pompy kotłów gazowych zaczną siadać. Oczywiście po gwarancji, bo tak umiłowany przez Polaków viessman daje tylko 2 lata.

Żałosny argument. Moja pompa kosztuje około 100zł, więc mógłbym sobie ich pięć w tym czasie wymienić. Na razie moja pracuje 7 lat, jak pierwsza padnie to obiecuję cię o tym poinformować.
Jeszcze raz to powiem.
NIE PISZ GŁUPOT!, ŻE PRZY ROZDZIELACZACH DODATKOWE POMPKI TO OCZYWISTOŚĆ, BO TAK NIE JEST!
Owszem, czasami są potrzebne, ALE NIE ZAWSZE!

Drukowanymi dotarło?

wg39070
17-10-2016, 20:23
Żałosny argument. Moja pompa kosztuje około 100zł, więc mógłbym sobie ich pięć w tym czasie wymienić. Na razie moja pracuje 7 lat, jak pierwsza padnie to obiecuję cię o tym
poinformować.
Jeszcze raz to powiem.
NIE PISZ GŁUPOT!, ŻE PRZY ROZDZIELACZACH DODATKOWE POMPKI TO OCZYWISTOŚĆ, BO TAK NIE JEST!
Owszem, czasami są potrzebne, ALE NIE ZAWSZE!

Drukowanymi dotarło?

Coś Ty się chłopie czepił tej oczywistości. Napisałem ot tak a Ty zrobileś z tego wielkie halo. Nikt tylko Ty. Drukowanymi nie musisz pisac, ja bylem dobry z polskiego. A pompy przy rozdzielaczach polecam każdemu nie chytremu inwestorowi.

wg39070
17-10-2016, 20:26
Napisz jeszcze Liwko, która to pompa i do jakiego kotła kosztuje stówę oraz ile metrów podłogówki owa napędza. Może się wtedy wiele wyjaśnić.

Liwko
17-10-2016, 20:54
Czyli to nie jest już oczywistość? Uff...
Moja pompka o mocy 45W ogarnia podłogówkę na 133m2. Co tu chcesz więcej wiedzieć?

wg39070
17-10-2016, 21:05
Czyli to nie jest już oczywistość? Uff...
Moja pompka o mocy 45W ogarnia podłogówkę na 133m2. Co tu chcesz więcej wiedzieć?

Rozumiem, że te 45 watów pobiera pompa zamontowaa w kotle, bo innej "oczywiscie" nie masz. Napisz jaki to kocioł gazowy posiada tak tanią w kupnie pompę obiegową i ile metrów rurki tkwi w posadzce na tych 133 m2.

Liwko
17-10-2016, 21:17
Rozumiem, że te 45 watów pobiera pompa zamontowaa w kotle, bo innej "oczywiscie" nie masz. Napisz jaki to kocioł gazowy posiada tak tanią w kupnie pompę obiegową i ile metrów rurki tkwi w posadzce na tych 133 m2.

Przytocz mi jakąś moją wypowiedź, o jakimś kotle. Czekam.

Instaltechnic
17-10-2016, 21:20
instaltechnic to co można rozkładać czy poczekać?

można rozkładać i rozumiem wykonać potem od razu szlichtę. Zrób próbę ciśnieniową i potem przez czas wylewania i kilka dni wiązania jastrychu trzymaj ciśnienie. Nie będziesz miał rur pozaginanych podczas prac i będzie ok.

PS. Skoro dom ma przemarzać i nie będzie ogrzewany nie lepiej poczekać do wiosny? Wtedy i tak w okolicach zera stopni nie będziesz płytek układał. Szlichta bez grzania będzie sporo schła w tych temperaturach i dobrze jak by mokra nie zamarzała...

fotohobby
17-10-2016, 21:28
Przytocz mi jakąś moją wypowiedź, o jakimś kotle. Czekam.


W innym wątku poucza o czytaniu ze zrozumieniem :)

Liwko
17-10-2016, 21:32
W innym wątku poucza o czytaniu ze zrozumieniem :)

Kojarzę gościa z różnych wypisywanych bzdur, chyba niepotrzebnie tracę czas.

grzeniu666
17-10-2016, 22:28
Kojarzę gościa z różnych wypisywanych bzdur, chyba niepotrzebnie tracę czas.

Może nie tak całkiem niepotrzebnie, mniejsza szansa że ktoś te bzdury weźmie na serio. Jednak mi by się nie chciało...

Tomaszs131
18-10-2016, 07:16
U mnie jedna pompa obiegowa obsługuje podłogówkę w piwnicy i na parterze, kolejna poddasze. Wszystkie znajdują się w kotłowni. Pompy przy rozdzielaczach są nie potrzebne. Zbędny koszt zakupu, dodatkowe zużycie prądu, dla niektórych uciążliwy odgłos pracy- zwłaszcza w przypadku rozdzielaczy umieszczonych w sypialniach.
Cyrkulację poganiam 4W pompką i nie ma problemu.

Aaricia23
18-10-2016, 07:25
Jeden z wykonawców zaproponował mi podłogówkę na systemie i rurkach firmy Empur. http://www.empur.com/heatingpipes.html
Czy ktoś z was spotkał sie z takim systemem? U nas kompletnie nieznany bo szukałam na internecie, za to dość popularny w Niemczech i chyba tylko tam. Firma robiła tam przez kilka lat i próbują to też zaszczepić u nas. Cenowo wychodzi 30% mniej niż na alupexach. Na muratorze nie znalazłam ani jednego tematu o tym systemie :(

wg39070
18-10-2016, 11:11
Przytocz mi jakąś moją wypowiedź, o jakimś kotle. Czekam.

Napisałem, że mam dwa rozdzielacze z pompami to gadasz po co te pompy. Ty masz jedną pompę obiegową i tą w kotle (chyba że nie grzejesz gazem) czyli ja mam tylko o jedną więcej niż Ty. O co ten raban. Dobrze ktoś napisał żeby Ci napisać, że dostalem te pompy gratis to wtedy padł by inny zestaw pytań. Ja włączam kocioł i w mgnieniu oka woda dociera w najdalsze zakątki a wy na pompach z kotła ile czekacie i na jakich obrotach zapyla ta kotlowa. Na maxa ile fabryka dała. Powodzenia. Ludzie rozsądnie myślący nie będą żałować kasy na dodatkową pompę dlatego, gdyż są ...rozsądni.

Liwko
18-10-2016, 11:52
A ludzie głupi będą powielać, że pompa przy rozdzielaczu to rzecz oczywista.

Tak jest, czy nie jest?

fotohobby
18-10-2016, 12:29
Napisałem, że mam dwa rozdzielacze z pompami to gadasz po co te pompy. Ty masz jedną pompę obiegową i tą w kotle (chyba że nie grzejesz gazem) czyli ja mam tylko o jedną więcej niż Ty. O co ten raban. Dobrze ktoś napisał żeby Ci napisać, że dostalem te pompy gratis to wtedy padł by inny zestaw pytań. Ja włączam kocioł i w mgnieniu oka woda dociera w najdalsze zakątki a wy na pompach z kotła ile czekacie i na jakich obrotach zapyla ta kotlowa. Na maxa ile fabryka dała. Powodzenia. Ludzie rozsądnie myślący nie będą żałować kasy na dodatkową pompę dlatego, gdyż są ...rozsądni.

Liwko grzeje pompą ciepła, nie gazem i jak pisał, ma jedną pompę, a nie dwie.
Co to tego tekstu że u Ciebie woda "w mgnieniu oka" dociera w "najdalsze zakątki" to znów dajesz popis swej indolencji... :(
Możesz powiedzieć, jakie masz przepływy w instalacji, że u Ciebie jest w "mgnieniu oka" ?
Może jeszcze pokusisz się o stwierdzenie, że Twoja podłogówka grzeje szybciej....
:lol:

stefek1980
18-10-2016, 14:10
Też mam 2 rozdzielacze i pcha to wszystko pompka z pieca immergas na 1 biegu. Rury w sumie jest ponad kilometr w 16 obiegach. W domu grzane od 9 dni, wszędzie ciepło 23 pokazuje na sterowniku od pieca. Woda na podłogę idzie od 25-28stopni. Gazu poszło 24metry /9dni czyli 2,66 na dobę minus ciepła woda 0,87 ( tyle miałem średnio na dobę z sierpnia i września).

stefek1980
18-10-2016, 14:12
[QUOTE=stefek1980;7309022]Też mam 2 rozdzielacze i pcha to wszystko pompka z pieca immergas na 1 biegu. Rury w sumie jest ponad kilometr w 16 obiegach. W domu grzane od 9 dni, wszędzie ciepło 23 pokazuje na sterowniku od pieca. Woda na podłogę idzie od 25-28stopni. Gazu poszło 24metry /9dni czyli 2,66 na dobę minus ciepła woda 0,87 ( tyle miałem średnio na dobę z sierpnia i września). Czyli samo grzanie 1, 79.[/QUOTECzyli samo grzanie 1, 79.

piotrek0m
19-10-2016, 08:17
Też mam 2 rozdzielacze i pcha to wszystko pompka z pieca immergas na 1 biegu. Rury w sumie jest ponad kilometr w 16 obiegach. W domu grzane od 9 dni, wszędzie ciepło 23 pokazuje na sterowniku od pieca. Woda na podłogę idzie od 25-28stopni. Gazu poszło 24metry /9dni czyli 2,66 na dobę minus ciepła woda 0,87 ( tyle miałem średnio na dobę z sierpnia i września).

Jaka powierzchnia ogrzewana ?

mistalova
19-10-2016, 09:50
NIE PISZ GŁUPOT!, ŻE PRZY ROZDZIELACZACH DODATKOWE POMPKI TO OCZYWISTOŚĆ, BO TAK NIE JEST!
Owszem, czasami są potrzebne, ALE NIE ZAWSZE!



Liwko ma rację.
I nie ma tu o czym dyskutować.


.... Ja włączam kocioł i w mgnieniu oka woda dociera w najdalsze zakątki a wy na pompach z kotła ile czekacie i na jakich obrotach zapyla ta kotlowa. ...

W idealnej, sterowanej jakościowo (pogodowo) instalacji kocioł włącza się raz w roku - na początku sezonu grzewczego. Chyba, że masz instalację starego typu, czyli masz sterowanie ilościowe (stałotemperaturowe/mieszane).

stefek1980
19-10-2016, 10:35
Jaka powierzchnia ogrzewana ?
120m2 parterówka na płycie 10XPS pod 12 styropian grafit na, ściany 22-25 cm 0,031, strop gęstożebrowy na stropie 45cm styropian 0,037, wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

wg39070
19-10-2016, 14:24
Liwko ma rację.
I nie ma tu o czym dyskutować.



W idealnej, sterowanej jakościowo (pogodowo) instalacji kocioł włącza się raz w roku - na początku sezonu grzewczego. Chyba, że masz instalację starego typu, czyli masz sterowanie ilościowe (stałotemperaturowe/mieszane).

A co myślisz, że ja za każdym razem aby dogrzać włączam kocioł? Napisałem obrazowo ale na tym forum łapanie za słowa to norma. Kotłem steruje regulator. A jak u Ciebie włącza się raz na początku sezonu i dyma nawet na minimalnej mocy cały czas to zarąbiście. A pompy przy rozdzielaczach mam i co jest gorzej? Nie. Jest dogrzany każdy centymetr podłogi. A idealne instalacje nie istnieją.

wg39070
19-10-2016, 14:26
Też mam 2 rozdzielacze i pcha to wszystko pompka z pieca immergas na 1 biegu. Rury w sumie jest ponad kilometr w 16 obiegach. W domu grzane od 9 dni, wszędzie ciepło 23 pokazuje na sterowniku od pieca. Woda na podłogę idzie od 25-28stopni. Gazu poszło 24metry /9dni czyli 2,66 na dobę minus ciepła woda 0,87 ( tyle miałem średnio na dobę z sierpnia i września).

Z tą subtelną różnicą, że u mnie jest metrów podłogi grzanej 210 a rurek 1750.

Liwko
19-10-2016, 14:43
...łapanie za słowa to norma.

Łapanie za słowa? buahaha :D
Radzę w takim razie na przyszłość być bardziej precyzyjnym :P

Liwko
19-10-2016, 14:45
Z tą subtelną różnicą, że u mnie jest metrów podłogi grzanej 210 a rurek 1750.

No widzisz, a wystarczyło napisać, że dla takiej ilości rurek potrzebowałeś dodatkowej pompy i nie byłoby kilku stron przepychanek. Można było?

hektor80
19-10-2016, 14:52
No widzisz, a wystarczyło napisać, że dla takiej ilości rurek potrzebowałeś dodatkowej pompy i nie byłoby kilku stron przepychanek. Można było?

wydaje mi się ze nawet gdyby miał połowę tego to i tak by dodatkową pompkę zamontował coby woda błyskawicznie ogarnęła wszystkie zakamarki pexa :D

asolt
19-10-2016, 15:26
No widzisz, a wystarczyło napisać, że dla takiej ilości rurek potrzebowałeś dodatkowej pompy i nie byłoby kilku stron przepychanek. Można było?

A po co miał pisac?, jako specjalista od podłogówek powinienes wiedziec ze dla takich długosci rur są konieczne albo dwie pompy 25/4 albo jedna 25/6.