PDA

Zobacz pełną wersję : Ile płaciliście za wybudowanie domu w stanie surowym???



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14

Wirecki
22-07-2010, 22:44
Mam pytanko: jaka powinna być różnica w procentach przy płatności dla wykonawcy z i bez faktury - za robociznę SSO. Czy tylko 7% vatu czy więcej , bo przecież budowlaniec nie zapłaci też PIT?

Najlepiej zapytaj w Urzędzie Skarbowym, jak z matematyką na bakier.
Nie wiem jakie znaczenie ma tu "SSO", ale życzę powodzenia i do zobaczenia w wątku "jak wezwać do usunięcia usterek jeśli nie mam umowy" albo "jakie dowody załaczyć do pozwu w sprawie vs. nierzetelnemu wykonawcy"
:wtf:

Micmisio
24-07-2010, 14:18
Najlepiej zapytaj w Urzędzie Skarbowym, jak z matematyką na bakier.
Nie wiem jakie znaczenie ma tu "SSO", ale życzę powodzenia i do zobaczenia w wątku "jak wezwać do usunięcia usterek jeśli nie mam umowy" albo "jakie dowody załaczyć do pozwu w sprawie vs. nierzetelnemu wykonawcy"
:wtf:

Nie ma to jak czytać ze zrozumieniem. Czy ja gdzieś napisałem że bez umowy? Bez umowy i bez faktury to dwie różne rzeczy.

skindred
26-07-2010, 01:56
faktycznie jest mała różnica, skarbówka załatwi Cię jak wejdziesz w spór z wykonawcą na drogę sądową ; ) Faktura wynika z umowy!!
Jest umowa a nie ma faktury = prace nie zostały wykonane. Tak to widzi sąd. A skarbówka widzi to tak, że przyjeżdża pod adres i widzi dom, resztę sobie wyobraź ; )
Jeśli nie daj Boże coś się stanie z Twoim nowym domem z winy wykonawcy, skuteczne wezwanie go do naprawienia szkody może być co najmniej trudne.
Na tym się nie oszczędza. Po za tym ceny umniejsza się jedynie o VAT, nigdy o koszta działalności firmy. Musiałbyś mu w księgowość zajrzeć (kto Ci pozwoli?) jakie ma
koszta, a jaki zysk i od tego naliczyć dochodowy. POLACY to jednak "cfaniaki";) powiedz mu jeszcze że księgowej nie będzie musiał stówki płacić to tym też się po połowie podzielcie ; ))))

skindred
26-07-2010, 01:59
I mam kolejne oferty:
1.- 29tys z więźbą -
2. 43tys z więźbą
Zaczynam się zastanawiać o co chodzi z tymi cenami.

a ile za materiały wyjdzie na ten dom???

miplomar
30-07-2010, 16:43
projekt: Idalia - parterowy bez podpiwniczenia, dach skomplikowany
http://www.dobredomy.pl/projekt/idalia
technologia: silikaty + 20cm wełny, dachówka ceramiczna
powierzchnia użytkowa 118m2+22m2 (wiata w miejsce garażu) = ok. 140 m2
Robocizna brutto:
SSO (z wyłączeniem dachu) 27 000 zł
Dach (więźba, deskowanie, folia, dachówka ceram.) 65zł/m2 x 266,5m2 = 17 322,5 zł
Razem SSO = 44 322,5 zł (brutto)
ok. 317 zł/m2 brutto - powierzchni użytkowej
woj. podkarpackie
ekipa sprawdzona, solidna
faktura VAT
materiały w gestii Inwestora
realizacja 2009/10

AKK
30-07-2010, 22:43
Witam Serdecznie.
Ja będę zaczynał w przyszłym roku wiosną i powoli szukam firmy do SSO. Zależy mi na sprawności budowy, umowie i fakturze za robotę. Jeżeli to możliwe to prosiłbym o namiary do Waszej firmy.
Pozdrawiam

lukasza
31-07-2010, 23:55
Witam!
Co sądzicie o wycenie budowy SSO (bez dachu) poniższego domu:
http://www.archeton.pl/projekt-domu-petunia-464-565-opisogolny-6938188a0be0edc7f1245ae4dde75696

i murarz:
fundamenty 5500zł

wylewka betonowa 600-1200zł

ściany parter 7000zł

strop i balkon 6000zł

ściany piętra 6000zł

ścianki działowe 3000zł

kominy 2000zł

schody wewnętrzne 2000zł

schody zewnętrzne 1500zł

razem daje to 34 500. Ekipa dobra ale CZY CENA DOBRA??
Budową w Wlkp.

dla mnie drogo. Napisz mi jaka duża miejscowość. Ja w 100 tys za niemal taki sam dom (z 1 kominem, schody wewn, zewnętrzne x 2 , taras ok 4x6m, strop wylewany, plus gospodarczy 7x8 zapłaciłem 24000. To było najtaniej i sporo musiałem pilnować ekipę, ale się bardzo opłaciło. Inne ceny miałem ok 27-32 tys. Przy czym dwie ekipy za 27 i 29 tys nie zrobiły by wcale lepiej niż tą co wybrałem za 24.

Joanna&Mariusz
10-08-2010, 09:42
W mojej małej miejscowości, ok. 20 tys. lud. - ja zapłacę 38 tys., a znajomi mają fachowca za 18 tys. - nie wiem o co tu chodzi - demokracja?

rasky
10-08-2010, 10:27
2500 -FUNDAMENTY 2008
7000 - PARTER( działówki kominy strop) 2009
6500 - poddasze (działówki kominy strop ) 2009
6000 - więźba ( cały dach, styropian na stropie ,kominy)2009
6500- dachówka (220m2, + obróbka blacharska)2009
28500

daeo
17-08-2010, 19:29
Witam.
Będę budował "coś" takiego... http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-310,339,61,opis.html
Czy cena 115tys za SSO (bez dachu) z materiałami wykonawcy jest dobra?
W cenie jest tyczenie geodezyjne, kierownictwo budowy, woda i energia wykonawcy..
Nic mnie nie interesuje, sprawdzam tylko jakość i postęp prac...

Z tego co się orientowałem sama robocizna u różnych wykonawców od 27500 do 38000zł...
Tak więc co radzicie?

dekar
19-08-2010, 12:52
Projekt indywidualny
Pow mieszkalna 140m2 (bez strychu, garażu, pom. gosp.)
Pow. użytkowa 205m2
Pow. po podłodze 240m2

Technologia: Ytong 24cm, dachówka ceramiczna

Cena robocizny za całość od fundamentów (bez kopania i zasypywania) po wykończenie dachu (pod dachówką pełne deskowanie + papa)
55 tyś netto = 58,85 tyś zł brutto (rozliczanie fakturami)

W trakcie budowy drobne dodatkowe prace ok. 400zł.

Wychodzi:
423zł/m2 pow. mieszkalnej
289zł/m2 pow. użytkowej

Ekipa solidna, wysoka jakość pracy.

lokalizacja: Okolice Wrocławia

Prace trwały od września 2009 do sierpnia 2010

Anuchny
20-08-2010, 05:29
Ja również proszę o ocenę - ekipa b. dobra, sprawdzona, polecana.
Dom "Słoneczko" z Pracowni "Dobre Domy", powierzchnia użytkowa 108,2, powierzchnia zabudowy 132,85
http://www.dobredomy.pl/projekt/sloneczkoI
stan 0
ławy/wykopy, i ściany fundamentowe, izolacje - 4 000
ławy/wykopy, szalowanie, zbrojenie, zalewanie 6 000
fundamenty/murowanie, izolacja, zasypanie, chudziak 1 000

II etap
ściany parteru, wieńce, strop nad parterem 7000

III etap
ściany kolankowe z wieńcem 2000
ścianki działowe 2000
komin 2000

IV etap
więźba dachowa bez obijania deskami 7000
pokrycie dachu 9000
taras i schody z przodu 3000

Razem 43000 - czy to cena do zaakceptowania? Mogę nieco stargować przy podpisywaniu umowy ewentualnie wykłócać się o np. ułożenie kanalizacji.
Proszę o radę, budowa ok. Torunia.

Joanna&Mariusz
20-08-2010, 20:32
Drogo!

Wirecki
20-08-2010, 21:37
Ja również proszę o ocenę (...)Mogę nieco stargować przy podpisywaniu umowy ewentualnie wykłócać się o np. ułożenie kanalizacji.
Proszę o radę, budowa ok. Torunia.

Już na początek chcesz się wykłócać... to co będzie dalej.... Pozdr.

Anuchny
21-08-2010, 07:00
Już na początek chcesz się wykłócać... to co będzie dalej.... Pozdr.

No dobrze, źle sformułowałam - może lepiej targować się. Kłócić się oczywiście nie będę. Przyznaję, że zależy mi na tej ekipie - jest polecana, sprawdzona na naszym lokalnym podwórku. - rozmawiałam z inwestorami, budują sprawnie, dokładnie, porządek na budowie, są terminowi i solidni.
Dostałam jeszcze jedną wycenę na pewien etap robót, u moich faworytów za 27tys, u drugich 22tys. -jest pewna różnica.
Nie bardzo się jeszcze orientuję w cenach, więc dziękuję za wszelkie uwagi i rady. Jeśli faktycznie okaże się, że drogo się cenią, będę musiała sobie odpowiedzieć na pytanie, czy stać mnie na nich.
Pokazałam mojej architekt adaptującej wycenę robót, powiedziała, że to nie są ceny z górnej półki i takie są teraz stawki - co Wy na to?

Joanna&Mariusz
21-08-2010, 09:38
To nie jest skomplikowany, duży dom. Dach ma też prosty, nie wiem czemu taka cena,
ale ja nie jestem znawcą, dedukuję na zdrowy rozum.
Oczywiście solidnośc i profesjonalizm są w cenie...
Anuchny, my mieliśmy ten sam dylemat. Śpiewali nam takie ceny, że włos się jeżył.

monika i lukasz
24-08-2010, 13:06
A u mnie jest tak:

fundamenty, ściany, strop, kominy - 30 000 zł. Tyle, że ze względu na szkody górniecze u mnie było trochę zbrojenia. W tym przypadku miałam jedną tańszą ofertę - 43 000 z dachem. Ale przekonało mnie profesjonalne podejscie i wybraliśmy tego droższego Pana. I opatrzność nad nami czuwała, bo ta tańsza firma pozbierała zaliczki i nie pojawiała sie na placach budowy. Zero kontaktu. Z forum dowiedziałam się, że inwestorzy wchodzą na drogę sądową. Wniosek - nie zawsze taniej jest dobrze.

Gdyby ktoś szukał ekipy do SSo ze spokojem mogę polecić. Solidnie, fachowo, wszystko w terminie. Świetny kontakt. Nie mam im nic do zarzucenia.

Dach - 21 000 zł. Pan z polecenia forumowiczów. Zaczynamy 13-tego września więc narazie nie jestem w stanie powiedzieć nic więcej.

Pozdraiwam,
Monika

piohal
24-08-2010, 20:20
Dostałem wstępną wycenę domu http://www.domenaprojekt.pl/pr/opis/n/20.aspx w wersji z garażem dwustanowiskowym i uproszczonymi schodami i tarasem (bez łuków). Cena to 45 tys. bez więźby. Ekipa sprawdzona i dbająca o wszystko.

Miejsce budowy: Warszawa

Co o tym sądzicie?

Joanna&Mariusz
24-08-2010, 21:42
No cóż, Warszawa:)

Anuchny
25-08-2010, 06:24
Chyba jednak pozostanę przy swoim wyborze, po prześledzeniu wielu postów trudno jest ocenić jak cena w jakim regionie i za jaki dom jest "tak akurat".
Może zapłacę trochę drożej ale wybierając sprawdzoną i polecaną ekipę będę spokojniejsza. Spróbuję trochę jeszcze ponegocjować, może coś uda się opuścić.

Joanna&Mariusz
30-08-2010, 10:35
Drodzy Inwestorzy, to powiedzcie co obejmował wasz stan surowy otwarty?
Bo my wczoraj dowiedzieliśmy się, że za koparkę to my zapłacimy dodatkowo.
Coś mi się zdaje, że wykonawca zobaczył działkę, zorientował się, że jest dużo kopania i próbuje nas kręcic.
Wcześniej nic o koparce nie mówił. Uzgadnialiśmy ze zdjęciem humusu - to ja mam go zdjąc i jeszcze za to zapłacic?
Jeszcze nic a już nami manipuluje?
Ktoś tu pisał na forum jak trzeba potraktowac wykonawcę na dzień dobry - wydawało mi się to nieludzkie, ale chyba rozumiem uzasadnienie:bash:

dekar
30-08-2010, 14:45
Jeżeli uzgodniona cena obejmowała zdjęcie humusu to moim zdaniem próbuje wkręcić. Jak nie masz spisanej umowy to zostaje tylko "próba sił". Z doświadczenia wiem, że budowlańcy próbują takich "zagrywek" licząc na słabą orientację inwestora i dodatkową kasę. To, że zaczęli od tego "na dzień dobry" nie najlepiej o nich świadczy.

Generalnie podpytaj się jeszcze czy cena obejmuje:
1. kopanie rowów pod fundamenty
2. zasypywanie/obsypywanie fundamentów piaskiem
3. ubijanie piasku (ubijarka po ich stronie)

Anuchny
30-08-2010, 15:38
Jeżeli uzgodniona cena obejmowała zdjęcie humusu to moim zdaniem próbuje wkręcić. Jak nie masz spisanej umowy to zostaje tylko "próba sił". Z doświadczenia wiem, że budowlańcy próbują takich "zagrywek" licząc na słabą orientację inwestora i dodatkową kasę. To, że zaczęli od tego "na dzień dobry" nie najlepiej o nich świadczy.

Generalnie podpytaj się jeszcze czy cena obejmuje:
1. kopanie rowów pod fundamenty
2. zasypywanie/obsypywanie fundamentów piaskiem
3. ubijanie piasku (ubijarka po ich stronie)

U nas w przygotowanej przez wykonawcę umowie -prace ziemne, tzn. zdjęcie humusu, wykopy pod ławy, wypełnienie wykopów po wykonaniu robót poniżej poziomu zero - po stronie inwestora.
Dzisiaj spotykam się z jeszcze jednym fachmanem od SSO.

Joanna&Mariusz
30-08-2010, 16:21
No właśnie dekar też tak sobie pomyślałam, że próbuje zagrywek, bo myśli, że my nic nie wiemy, jesteśmy mili i uprzejmi, więc można po nas jechac.
I tu się myli....

dwiemuchy
30-08-2010, 17:01
A może lepiej pytać wcześniej? Z drugiej strony chyba ta koparka wszystkie ekipy z którymi rozmawiałem, od razu zaznaczały w ramach wyceny, że wykop + zasypanie są po stronie inwestora (ale już zasypanie/zagęszczenie wliczone w cenę). U mnie w cenie jest też np. rozprowadzanie kanalizacji i drenaż opaskowy - tu większość wycen tego nie obejmowała.

Ogólnie zakres wycen jakie dostałem - od polecanych ekip - wahał się od 45 do 60 tys. - ekipy polecane na forum i przez znajomych; dom 125 m2 (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-werbenach-2/m45f00d51b3d8b)pow. uz., okolice Krakowa.

lewy33
30-08-2010, 17:13
Właśnie skończyłem dom w stanie SSO .

I powiem Wam jedno na ekipie nie warto oszczędzać. a dlaczego???
A dlatego że...
Z własnego doświadczenia wiem, że wybór powinien być poparty referencjami od poprzednich inwestorów, wizją lokalną domów postawionych przez ekipe(już stojących i zamieszkałych najlepiej), konkretami w ocenie czasu pracy i umowie.

My wybraliśmy ekipe wg. powyższych zasad pomimo tego, że z 6 wycen ta była drugą najdroższą.

Budowa rozpoczęta 6 lipca i juz jest koniec SSO, moja żona w trakcie prac dokonywala pewnych zmian i panowie wykonywali je bez marudzenia i dodatkowych oplat ( no może oprócz grilla i małej wódeczki na koniec prac). Współpraca z kierownikiem doskonała. Porządek na budowie wzorowy żadnych śmieci, drzewa czy kawałków betonu, zero alkoholu i zawsze na czas. I dodam jeszcze, że cierpliwie odpowiadali na wszystkie moje pytania i wyjaśniali wątpliwości choć czasami byłem "upierdliwy"

WIĘC POLECAM SIĘ ZASTANOWIĆ NAD TYM, CZY WARTO OSZCZĘDZIĆ NP. 5OOO ZŁ. PRZY BUDOWIE DOMU, KTÓRY BUDUJE SIĘ ZAZWYCZAJ NA CAŁE ŻYCIE !!!

ŻYCZE POWODZENIA

Joanna&Mariusz
31-08-2010, 20:59
Wcześniej umawialiśmy się słownie z panem, jednak umowę będziemy dopiero teraz podpisywac.
Płacimy dużo więcej niż inni budujący na naszym terenie, ale też wychodzimy z założenia, żeby nie oszczędzac na budowie własnego domu.
Myśleliśmy też, że jak bierzemy firmę, to oddajemy jej plac budowy, odbieramy etapy, płacimy i wszyscy są zadowoleni.
Doceniam wszystkie opinie i porady - dzięki.
Pozdrawiam, Joanna

aneczka25
01-09-2010, 10:43
faktycznie jest mała różnica, skarbówka załatwi Cię jak wejdziesz w spór z wykonawcą na drogę sądową ; ) Faktura wynika z umowy!!
Jest umowa a nie ma faktury = prace nie zostały wykonane. Tak to widzi sąd. A skarbówka widzi to tak, że przyjeżdża pod adres i widzi dom, resztę sobie wyobraź ; )
Jeśli nie daj Boże coś się stanie z Twoim nowym domem z winy wykonawcy, skuteczne wezwanie go do naprawienia szkody może być co najmniej trudne.
Na tym się nie oszczędza. Po za tym ceny umniejsza się jedynie o VAT, nigdy o koszta działalności firmy. Musiałbyś mu w księgowość zajrzeć (kto Ci pozwoli?) jakie ma
koszta, a jaki zysk i od tego naliczyć dochodowy. POLACY to jednak "cfaniaki";) powiedz mu jeszcze że księgowej nie będzie musiał stówki płacić to tym też się po połowie podzielcie ; ))))

Nie rozumiem jak to z tą skarbówką to ja jestem winna, że firma mi nie wystawiła faktury, ja mam umowę i ekipę budowlaną na zdjęciach, żże to oni są winni spartaczenia roboty. Za robotę zapłąciłąm mam świadków, a faktury nie otrzymałam - czy za to może mnie skarbówka ukarać, to nie ja mam odprowadzić wat

estor
02-09-2010, 13:52
Witam, jestem po wstępnej wycenie przez firmę murarską .
Postawienie bliźniaka stan surowy otwarty bez dachu itp .
Powierzchnia użytkowa [ i ] 200,5 m2
Powierzchnia całkowita 243,7 m2
Kubatura 902,0 m3
Wysokość 8,46 m

Cena obejmuje standard czyli wykopanie fundamentów , ław, przygotowanie, zalanie, wybudowanie z bloczków , dalej cegieł porotherm , strop terriva, oraz dwa taraski z tyłu domu , kominy * 4
dom z tego projektu http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...m40f62109194eb

Cena mi zaproponowana to 30.000 zł za robociznę murarską . okolice poznania. Czy cena wygórowana ? średnia ?

co wchodzi w wyliczenie .

fundamenty - 14m3 2700 zł
ściany fundamentowe 83 m2 bloczki 3280zł
ściany parteru 25cm 205 m2 6100 zł
ściany poddasza 25cm 178 m2 6230zł
ściany działowe 12cm 43 m2 800 zł
strop terrier 128 m2 4500zł
kominy 13m3 + klinkier 1000 szt 7200 zł
balkony 700zł
podciagi żelbetowa 800zł

Joanna&Mariusz
02-09-2010, 21:35
Estor, dopytaj o izolacje pionowe na fundamentach i poziome.
Pozdrawiam, Joanna

estor
03-09-2010, 07:36
a jeśli w cenie ? to 30,000 to dobra oferta ?

Joanna&Mariusz
03-09-2010, 20:37
Myślę, że to cena standard, ale dużo czytaj o poszczególnych etapach budowy. Musisz się orientowac, bo inaczej są niedomówienia.
Chyba dobrze jest napisac umowę z harmonogramem - my tak zrobimy.
Na tym forum dużo się dowiedziałam. Powodzenia estor.
Pozdrawiam, Joanna

aneczka25
06-09-2010, 09:25
dom jednorodzinny z garażem 126 m2 powierzchni użytkowej
fundamenty zrobione krzywo 5 tys. zł dwa lata temu
inna ekipa:
Paka + 2 kominy ( gotowe) + schody + ścianki działowe 4 tys. zł
stop - szalowanie, zbrojenie, lanie betonu z gruchy ( dom z filarem ) - 4 tys. zł
ale do tego zapewniałam jedzenie obiad i kolacje ( mieli kawał drogi do domu, a pracowali od 7.00 do 20.00)
2 - 3 pomocników i trochę s[przętu, żeby każdy miał co robić. Budowa z betonu komórkowego H+H trwała 2 tygodnie.
Ja jestem zadowolona, robotnicy raczej dokładni. Woj. podkarpackie

zuzu
09-09-2010, 20:25
Domek SIELANKA - Horyzont - prosty dwuspad z garażem pojedyńczym lekko powiększonym ,plus okna dachowe, minus jeden komin , minus ścianki działowe poddasza i taras - wycena za SSO - 61 tys. - czy to nie za dużo ?? Dzięki za odp.

http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/SIELANKA/0/277/

markii
10-09-2010, 08:43
Mój domek http://www.archeton.pl/projekt-domu-calineczka2_845_opisogolny , pow. użtkowa 92,7 m 2 . Na razie ustaliłem ( umowa) 30 tyś ; płatne 10 tyś fundamenty + piwnica, 10 tyś. parter i poddasze , 10 tyś układanie więźby, deskowanie, papowanie. Na razie jestem po wylaniu posadzki pod piwnicą zapłaciłem 4 tyś. ( z dziesięciu za piwnicę i fundamenty) . Domek mały ale po adaptacji doszła piwnica - bloczki układane poprzecznie ( z fundamentami to) ok. 4000,00 szt ( jedna ekipa odmówiła podjęcia się pracy bo " będzie tu kupa dźwigania" :) w co drugiej warstwie dwa druty ( domek na skarpie), lukarna . W gestii inwestora było wykonanie wykopu (2500,00 zł - 500m.3, zasypanie 800,00 zł , zagęszczenie - skoczek 120,00 zł i kilo kiełabasy dla mnie, brata i ojca :) , izolacja tu muszę obliczyć, pielęgnacja betonu tu trochę nie dopilnowałem ale nie jest źle, oraz obecność i pomoc mojego brata na budowie - właśnie miesiąc temu obronił inżyniera budownictwa :) . Koszty dodatkowe niestandardowe inwestora to kupno agregatu - 3000,00, przyczepy kempingowej - 1800,00 , betoniarki - 300,00 zł ( na 230), sławojki - 100,00 zł , . Jak się umawiacie z wykonawcami to trzeba dokładnie ustalić co kto robi, żeby nie było właśnie nieporozumień .

dorben
16-09-2010, 12:33
u nas domek z poddaszem, bez piwnicy 135m po podłodze (123uzytkowej) + budynek gospodarczy parterowy 90m kw - 60 tys netto - oba budynki proste, z dwuspadowym dachem (dachówka betonowa). W cenie zdjecie humusu, wykop, fundamenty z ociepleniem,wylanie stanu 0, sciany, strop monolityczny w domu i drewniany w bud. gosp + cały dach z rynnami i jeszcze działówki. Ekipa jak narazie (do stropu) ekstra, choc budowa nieco sie slimaczy.

ZENEKI
17-09-2010, 15:54
dzień dobry, czy ktoś mógłby mi polecić dobrą i sprawdzoną ekipę budowlaną w legnicy

niewid
21-09-2010, 19:23
Witam,
proszę o odniesienie się do wyceny robocizny projektu APS 136 (http://archiprojekt.com.pl/projekt.php?id=219). Okolice Łodzi.
Zmiany w projekcie: dodanie 3 komina, dodanie okna, wyrównanie poziomów pomieszczeń

- fundamenty: 6500zł
- mury parteru: 7800zł
- strop teriva: 6.200zł
- schody: 1700zł
- ścianki kolankowe: 3500zł
- ścianki działowe i 3 kominy z klinkieru: 5000zł

RAZEM: 30.700 zł

dorota791
26-09-2010, 08:00
Witam.
Dostałam następującą wycenę od ekipy:
- wykopanie fundamentów, zbrojenie i zalanie 4000
- wymurowanie ławy fundamentowej 5000
- pomalowanie ławy dysperbitem, ocieplenie styropianem, zatopienie siatki i pomalowanie dysperbitem 2000
- zasypanie ławy piaskiem, zagęszczenie, położenie kanalizy, wylanie chudziaka 3000
- wymurowanie kondygnacji dolnej 8000
- położenie stropu, zbrojenie i zalanie 10000
schody 2000
- wymurowanie szczytów, ścian kolankowych, zbrojenie i zalanie wieńców 6000
- położenie więźby dachowej 8000
- wymurowanie kominów z klinkieru 2000
- wymurowanie ścianek działowych 6000
Razem 56000 brutto
Dom Familijny z MG Projekt bez garażu ok 200 m pow. użytkowej, dach czterospadowy.

Powiedzcie czy to dobra cena. Dzięki za odpowiedź.

mayykaa
28-09-2010, 19:39
witam....
dach o powierzchni 320m2...położenie więźby....ofoliowanie.....położenie dachówki ceramicznej.....orynnowanie calego domu....chyba bez podbitki!!!!
nie jestem pewna..... 9 okien Fakro....koszt 28000zł....wydaje mi sie troche za duzó?????????jak uważacie??????budowa pod Kielcami....prosze o opinie....
pogoda okropna....nie na takie roboty!!!!!pozdrawiam'-)

JLWW
05-10-2010, 13:59
Nastał ten dzień - pierwsza wycena, na razie tylko dwie kwoty ale ma być więcej szczegółów.

Projekt - http://www.tooba.pl/projekt-domu-TK-...,idp,8145.html
Za stan surowy zamknięty (fundamenty, ściany, kompletny dach,wszystko ocieplone, Porotherm30 - bez okien i drzwi)
Materiały 220 000PLN
Robocizna 60 000PLN
Co Wy na to?

bolone
05-10-2010, 20:27
U mnie dom z pracowni Z500 dokładnie Z56 z drobnymi zmianami:
Fundamenty w zeszłym roku robocizna 3000zł

Parter +strop 8000zł
Poddasze +więźba +krycie +kominy +okucia i orynnowanie 12000zł

Razem 23000zł
Polecam ekipa bardzo sprytna...;-))

Okolice Nowego Sącza

owcoral
25-10-2010, 18:16
u mnie nad morzem (zachodniopomorskie) stan surowy zamknięty 2 budynki:
1 całoroczny dom mieszkalny pow. zabudowy 58m2, całkowita ok 90m2 i
2. (7 piętrowych apartamentów ca 25m2 x 2) na wynajem 165m2 pow. zabudowy ,ok. 300m2 całkowitej, parter + 1 kondygnacja wychodzi za całość ok 240.000zł. Z porothermu 18.
W tym robota:
1. 2 x fundament z przyłączami, zasypka, chudziak = 15k
2. 2 x partery ze stropami w małym teriwa w dużym drewniany = 16k
3. piętro + więżba + dach + kominy + ścianki działowe 1piętro = 45k
Robota razem: 76k
Reszta materiały.

Nie wiem czy to dużo czy mało?

rhchp
27-10-2010, 17:29
U mnie dom projekt Z56 stan surowy otwarty (ławy, fundament, piwnica pod garażem, ściany nośne bez działowych, stropy, więźba odeskowana + papa) koszt robocizny do ręki bez rachunku, faktury - 40000 zł.

pearl3434
31-10-2010, 19:27
Czy jest ktos z okolic Piaseczna? Ile ktos placil za stan surowy z opapowaniem dachu? Moj domek 175 m2,dach skomplikowany,ale do przezycia! Czytam i czytam, nie widze nikogo z tych rejonow:(

fischcar
07-11-2010, 20:10
Czy jest ktos z okolic Piaseczna? Ile ktos placil za stan surowy z opapowaniem dachu? Moj domek 175 m2,dach skomplikowany,ale do przezycia! Czytam i czytam, nie widze nikogo z tych rejonow:(
jezeli nadal aktualne
[email protected]

grazka.okularnik
08-11-2010, 15:26
Czy jest ktoś z okolic Goleniowa? Postawiłem stan surowy, teraz szukam dobrego wykonawcy na wykończeniówkę

psuja
20-11-2010, 13:11
Dzisiaj pierwsza rozmowa z pierwszą ekipią, jak ja to nazywam zapoznawcza. Pan zaproponował ceny (bez materiałów, sama robocizna), za każdą kondygnację 9 000. W pierwszą wchodzą fundamenty i parter, druga strop i piętro, bez więźb i dachu, nie interesuje go metraż domu itp, być może dlatego że widział wbite paliki geodety. Ale tak Was czytam i czytam i cos mało mi sie wydaje, zasiegnelismy języka na temat ekipy, opinie pozytywne. Co Wy na te ceny?

Joanna&Mariusz
20-11-2010, 20:14
Trochę dziwne, ale ja nie jestem specem.
Ja wiem, że wykonawca zapoznaje się z projektem, na podstawie którego wycenia swoją pracę.
Może można inaczej.

monika i lukasz
22-11-2010, 17:45
psuja dla mnie też trochę dziwnie.... Nasz wykonawca zanim powiedział ile to zobaczył projekt, spotkał się z nami i pogadał. na wycenę robocizny miały wpływ takie rzeczy jak np. kominy - czy będą murowane czy z elementów gotowych, strop - teriva czy zwykły, schody - murowane czy drewniane. Itd Itd. Dopiero wtedy mógł nam powiedzieć konkretną kwotę za całość. Ekipa była super, wszystko ok i bez problemu.
Trochę bym się zastanowiła nad tą ekipą - po pierwsze jak dla mnie to za tanio, a po drugie trochę dziwne, że ktoś jest wstanie wycenić robotę, a wsumie nie wie co będzie robił....

psuja
23-11-2010, 15:47
No właśnie dziwne, ale wszyscy u których budował mówią że on po prostu tak ma a robotę swoją robi dobrze. W tygodniu mamy rozmowy jeszcze z dwoma ekipami, zobaczymy co oni powiedzą.

pirawawa
24-11-2010, 20:56
Planuję rozpoczęcie budowy na wiosnę 2011. Jestem na etapie poszukiwania wykonawcy, czy może ktoś polecić wykonawcę SSO. Proszę o namiary na e-mail [email protected].
Miejscowość Radzymin 30 km. od Warszawy.

roberto3011
26-11-2010, 17:31
Planuję rozpoczęcie budowy na wiosnę 2011. Jestem na etapie poszukiwania wykonawcy, czy może ktoś polecić wykonawcę SSO. Proszę o namiary na e-mail [email protected].
Miejscowość Radzymin 30 km. od Warszawy.

ja tam moge polecić swoich. stan surowy w dwa miesiace. wszystko luksus, nie pili, doradzał majster. ekipe bralem z polecenia i z cala stanowczoscia moge polecic dalej. jezeli jestescie nadal zainteresowani napiszcie na prv.

pzdr,
robert

Wirecki
26-11-2010, 21:58
A u mnie zostały po budowie stanu surowego butelki po piwie, kilka flaszek po nalewkach, a mury proste, aż się kierbud dziwił.
Może ktoś napisze ile zapłacił "za wybudowanie domu w stanie surowym" ?
Pozdr.

szybkaosa
27-11-2010, 08:14
A u mnie zostały po budowie stanu surowego butelki po piwie, kilka flaszek po nalewkach, a mury proste, aż się kierbud dziwił.
Może ktoś napisze ile zapłacił "za wybudowanie domu w stanie surowym" ?
Pozdr.

Dom 200m2 podłóg z poddaszem użytkowym. stropy monolityczne, ściany schody, mury fundamentowe [bez ław - sami zrobiliśmy], dach z deskowaniem i papowaniem, 3 kominy klinkierowe + murki klinkierowe na zewnątrz - robocizna 38 tys. dwa lata temu. Ekipa pierwsza klasa, nie trzeba było ich non stop pilnować tylko wieczorne kontrole i sprawdzanie czy wszystko ok, w razie niejasności czy poprawek poprawiali tak jak chciałem. Radom.

smigloxxx
27-11-2010, 09:37
jak ktoś chce wyceny stanu surowego w warszawie niech pisze i wysyła skany na e-mail : [email protected] w wolnym czasie odpowiem

monika i lukasz
29-11-2010, 12:16
A u mnie zostały po budowie stanu surowego butelki po piwie, kilka flaszek po nalewkach, a mury proste, aż się kierbud dziwił.
Może ktoś napisze ile zapłacił "za wybudowanie domu w stanie surowym" ?
Pozdr.

Dom 150 m2 + garaż - stan surowy do dachu 30 000 zł. Dach 21 000 zł.
Jeżeli chodzi o pierwszą ekipę to wychwalam gdzie się da i polecam każdemu. Murarze lubili przy pracy machnąć piwko czy dwa, ale nie było żadnych problemów. pracowali szybko, sprawnie, z wszystkim można się było dogadać, szef ciągle pod telefonem. Ściany proste, na budowie czysto. Fajne chłopaki. Do tego szef się z nami uczciwie rozliczał co do zł, chociaż jakby zaokrąglał w górę to i tak nie mielibyśmy nic przeciwko, bo bardzo dużo nam pomagał i robił rzeczy, których nie miał w umowie - jak np. pomoc w szukaniu tańszych materiałów.
jeżeli chodzi o dach - cena dobra, robota dobrze robiona. Widać, że się przykładają i robią porządnie. Niestety bardzo długo - bo od 13 września jeszcze nie skończyli. Kiepski kontakt telefoniczny i trudny w sposobie bycia szef. Ale jak widze niektóre spaprane dachy to zaciskam zęby, bo źle nie trafiłam.

tomazawa
01-12-2010, 19:32
dom 150 m2 cena 45000 pln

Spirea
03-12-2010, 18:33
w końcu i ja mogę się dopisać za ile wybudowałam SSO. Ze względu na pogodę utknęliśmy na dachu, ale wiem ile jeszcze będzie to kosztować.
Dom 228 m2 pow. całkowitej, 177 m2 pow. użytkowej, kubatura zgodnie z projektem 1094m3, powierzchnia dachu 206m2. Dom co do zasady prosty na planie prostokąta, dach dwuspadowy, ściany z ceramiki poryzowanej 25cm, działówki poryzowana 11 cm, 8 cmm i niektóre na poddaszu z ytonga. Koszty dodatkowe w postaci konstrukcji stalowej na dachu, większego zbrojenia generowała pustka nad salonem, wysoka ścianka kolankowa i dach bezokapowy. Z wykonawcą do dachu byłam umówiona na płatność za robociznę i materiały razem. Dach rozliczamy już osobno.
- stan zero 33500 (bez ocieplenia, będzie robione razem z ociepleniem murów),
- parter 31500
- strop 24000
- poddasze (bez ścianek działowych) 22470
- ścianki działowe poddasza 10 000
- dach materiały 53 400 zł (dachówka ceramiczna Meyer Holsen Piano, blachy i rynny Rheinzink, okna dachowe Roto Designo R48 - 5 szt.) robocizna 17 000 zł

Razem 191 470 zł. Jest to średnio 838 zł/m2 (wg jakiegoś wątku na forum nie jest to wysoka stawka przy generalnym wykonawcy)

Zaznaczam, że wykonawca, poza głównymi materiałami na dach, zajmował się wszystkim. Facet bardzo solidny, uczciwy. Nas na budowie prawie nie było, jak się udało, to przyjeżdzaliśmy wieczorami albo w weekend. Takie było założenie, że zapłacimy trochę więcej, ale nie będziemy biegać i załatwiać materiały. Myślę, że nie dostalibyśmy niższych cen materiałów. Dołożyliśmy trochę na robociźnie. Nie było jednak do niej zastrzeżeń (do momentu dachu, ale to już sprawa dekarza).

Lechiti
04-12-2010, 18:29
Witam,

Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi wykonawcami i chciałem się poradzić..
S.S.O. dom Z101 z pracowni Z500 - ok.100 m2 na planie prostokąta, dach dwuspadowy. Poddasze użytkowe.

Pierwsza z ofert to 70,000 PLN za samą robociznę.. wydaje mi się to dość dużo. Czekamy na kalkulację od innych ekip ale w międzyczasie może ktoś z Was może się wypowie.

Okolice Żywca..

makawel
04-12-2010, 19:19
Dużo my za domek jak w stopce płaciliśmy 60 tyś za robocizne

Spirea
04-12-2010, 20:49
Witam,

Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi wykonawcami i chciałem się poradzić..
S.S.O. dom Z101 z pracowni Z500 - ok.100 m2 na planie prostokąta, dach dwuspadowy. Poddasze użytkowe.

Pierwsza z ofert to 70,000 PLN za samą robociznę.. wydaje mi się to dość dużo. Czekamy na kalkulację od innych ekip ale w międzyczasie może ktoś z Was może się wypowie.

Okolice Żywca..

Raczej dużo, my za dwa razy taką powierzchnię mieliśmy oferty w okolicach 60-70 tys.

helixwroclaw2005
05-12-2010, 15:46
Lechiti wartość brutto robocizny nie powinna przekroczyć w Twoim przypadku 36 tys. za stan surowy otwarty a więc fundament, ściany parteru, poddasza nośne i działowe, strop, komin i dach kompleksowo a do tego jeszcze schody wewnętrzne zabiegowe o ile są żelbetowe. Przykładowo robocizna za sam dach kompleksowo to max. 8 tys.

stella_duda
06-12-2010, 06:39
Razem z meżem bedziemy budowac dom LK&441
http://domeria.eu:81/pictures/004/4ea/view_500.jpg
http://www.tooba.pl/i/p/13/4030,66558_med.jpg
Ile moze kosztowc nas robocizna za postawienie takiego domu w stanie surowym?

# Pow. użytkowa (bez garażu i strychu): 125,12m²
# Pow. zabudowy: 129,76m²
# Min. wymiary działki: 22,52 x 19,35m
# Poddasze: użytkowe
# Piwnica: nie
# Garaż: jednostanowiskowy
# Rodzaj dachu: dwuspadowy
# Powierzchnia dachu: 213m²
# Nachylenie dachu: 40°
# Wysokość domu: 8m

PILAR
06-12-2010, 14:27
Za podobny domek sąsiad zapłacił 37tys SSO

helixwroclaw2005
07-12-2010, 14:35
PILAR i to jest bardzo dobra cena nawet netto

arturo70
11-12-2010, 12:34
Witam !
Na wiosnę buduję w okolicach Wrocławia dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej149 m2 + garaż 32m2,ściana dwuwarstwowa (Poro 25+ styropian),dach wielospadowy, karpiówka w łuskę.Jaka cena za SSO na wiosnę 2011.

P.S. projekt Alabaster 2g z Krajobrazów

helixwroclaw2005
11-12-2010, 17:18
arturo70 nie pytaj tylko napisz za ile będziesz budował na wiosnę. Z postu wynika, że masz już wszystko dograne.
Ja wiem za ile ja mógłbym go postawić dziś.

arturo70
11-12-2010, 21:44
arturo70 nie pytaj tylko napisz za ile będziesz budował na wiosnę. Z postu wynika, że masz już wszystko dograne.
Ja wiem za ile ja mógłbym go postawić dziś.

Jestem na etapie poszukiwań ekipy budowlanej !
Nie podpisałem z nikim umowy.Mam narazie jedną wycenę,czekam na drugą,więc moje pytanie jest zasadne.
pozdrawiam

helixwroclaw2005
12-12-2010, 08:32
arturo70 Teraz Twój post jest dla mnie czytelny. Dla Ciebie każda oferta na którą zwiążesz się umową poniżej 65 tysięcy netto z karpiówką na dachu przy takiej powierzchni będzie rewelacją.
Daj ogłoszenie na portalu "szukaj fachowca" a dostaniesz 20 ofert w dwa dni od 30 do 100tys. za robociznę.

Magik Cz-wa
12-12-2010, 20:28
Na wiosnę chce wystartować z budową domu
Użytkowa 171m, na prostokącie, dach dwuspadowy, dom standardowy bez wydziwnień.
Mam na razie jedną wycenę robocizny -bez dachu i bez ocieplenia ścian bo fundamenty tak.
"po znajomości" 35 tyś . Czy to dużo ? mało czy może normalna cena?
Czekam na jeszcze dwie wyceny.

helixwroclaw2005
13-12-2010, 06:42
Magik Cz-wa jak możesz to wklej link do projektu o ile jest to projekt powtarzalny.
Poproś o typową wycenę za SSO

Magik Cz-wa
13-12-2010, 12:09
helix nie jest to "gotowy" projekt wiec linku nie mam.

Dodatkowe info które moze pomóc
-sciany max 30 + 15 styropian
- działowe kratówka
-strop akerman
-jeden balkon

lukas183
13-12-2010, 21:39
Buduje w dolnośląskim i ceny są bardzo zróżnicowane. Kiedy szukałem ekipy otrzymywałem kosztorysy w granicach 35 - 55 tyś zł wraz z dachem. Różnice były znaczne. W ostateczności zdecydowałem sie na sprawdzoną przez innych w okolicy ekipę, która w cenie ok 37 tyś zł

Spirea
14-12-2010, 09:48
ja miałam porównywalne oferty 60-65 tys. Wszystkie od ekip polecanych. Lukas183 wyszła Ci bardzo dobra stawka, skoro to z ociepleniem. Ale całości czy poddasza? Szczególnie za dach. U mnie za 200 m2 jest 17 tys. 14k typowe robocizny dachowe, a 3k za konstrukcję stalową i w tym jest jakaś marża generalnego wykonawcy.

azalka
15-12-2010, 21:23
No super... Wszyscy mają tanio - a ja nie :) SSO parterówki na planie krzyża z garażem w bryle, niepodpiwniczonej i bez jakiegokolwiek poddasza, budowanej z Silki, dach Braasa w Cisarze z podrzeźbianą nadbitką, bdb folia, 2 kominy systemowe obmurowywane rozbiórką, 3 słupy i 1 maluśka ścianka z rozbiórkowej (cegła rozbiórkowa nasza), rynny najskromniejszy tytan-cynk.. Ekipa zaje-super-fajna i fachowa i dom na tym etapie bardzo dobrze wybudowany (odchyłki w ścianach w jednym czy dwóch miejscach max do 1 cm...), dachówka leży "od linijki", nie pili, pracowali szybko, solidnie i czysto.
Domek ma metraż 120 p.użytkowej + 20m2 garaż, pow. zabudowy 174m2. Bez tarasów.
-156 tys. z materiałem
Domu jest solidny, równy i mocny, ale czytam Wasze wyceny i.. idę się utopić...
Nie była to najwyższa wycena...

paula M
17-12-2010, 19:49
Witam,

Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi wykonawcami i chciałabym się poradzić..
S.S.O. dom - http://gotowe-projekty-domow.dom.pl/kr_retro.htm
Powiększyliśmy go trochę z 183m2 do 250m2 powierzchni całkowitej.
Będziemy budować w Bielsku-Białej.
Stan S.S.O. (wykopy,fundament,drenaż,ściany nośne parteru i poddasza,strop,kominy,
dach kompleksowo kryty dachówką ceramiczną,
schody zewnętrzne i wewnętrzne + taras 40m2 )
4 wyceny po 60tyś - 2 wyceny po 55tyś - za robocizne
(Wyceny po 55tyś to od sprawdzowych firm znajomych)
Co sądzicie o tych wycenach - wydaje mi się że 55tyś to dobra cena i niewiem czy szukać dalej za mniej ?

owp
18-12-2010, 07:52
azalka - ale Twoja cena z materiałem, więc nie jest zła, tym bardziej, że jesteś zadowolona z ekipy. Czasem warto zapłacić trochę więcej za święty spokój.

daniel 45
18-12-2010, 19:57
Stan surowy Otwarty. Dom z pracowni Archon. Ławy fumdamentowe - 4 000 zł.
Ściany fundamentowe - 5 000zł. Były trochę wyższe niż normalnie 1,6m wysokości.
Ściany parteru, schody zew i wew, ściany działowe, strop żelbetowy,podłoga na gruncie,izolacje -11 000zł. Ścianka kolankowa, wieniec, sciany działowe poddasza, dwa kominy - 4 000zł.
Więźba, membrana, dachówka ceramiczna, rynny,obróbka blacharska, dach czterospadowy - 12 000zł.
12 km od Krakowa wykonanie lato, jesień 2010r. Pow. całkowita - 177m2
Pow. użytkowa - 125m2
Pow. dachu - 208m2 razem - 36 000zł. cena netto.

lukas183
21-12-2010, 21:00
Swój domek 158 m kw wraz z garażem w bryle budynku wybudowałem (tzn. ekipa wybudowala) za 37tyś zł
- bez piwnicy
- bez faktury
- konstrukcja dość prosta
- dach dwuspadowy
- na mojej głowie zapewnienie materiałow i agregatu, można spokojnie połączyś pracę z tymi obowi azkami bez L4 i urlopów :)

Całość SSZ (z oknami bez drzwi i bramy garażowej) -ok 1000 zł m kw.

Nie oceniam innych przepłacających.

Spirea
22-12-2010, 14:56
Nie oceniam innych przepłacających.

już to chyba zrobiłeś :)

cdx
23-12-2010, 21:04
Witam,

wycena dla domu wg projektu http://www.mgprojekt.com.pl/domki/szpak/rzuty.php który powiększony będzie o 10m2 powierzchni użytkowej. Cena SSO 35 tyś. złotych. Nie za dużo? jak myślicie?

helixwroclaw2005
24-12-2010, 10:16
cdx sam dach to ok. 10tys.zł bruttp a więc 25tys. za fundament, ściany nośne i działowe i strop drewniany to za dużo. Polecam portal "szukaj fachowca" a w ciągu kilku dni przekonasz się o realnej wartości robocizny. Realizacja SSO powinna zamknąć się w 45 dniach roboczych

cdx
27-12-2010, 19:00
Witam,

helixwrocław2005 dzięki za odpowiedź. Za Twoją poradą skorzystałem z serwisu i dostałem sporo ofert. Jednak żadna z nich nie jest na niższą wartość niżeli ta wskazana. oscylują w granicach 39.000 - 50.000 zł. Może jednak nie jest to taka droga oferta?

helixwroclaw2005
27-12-2010, 19:42
cdx z doświadczenia wiem, że większość poprosiła Cię o przesłanie projektu w pdf-ie Niektórzy bez projektu podają cenę ...
Za taką cenę jak podałeś realizuje się znacznie większe projekty. Spróbuj popytać w składzie budowlanym magika, który może wyceniał Ci materiał na budowę czy zna solidną ekipę. Sposobów jest wiele.

sonny1
28-12-2010, 14:30
Sam chcesz stawiać dom ? Lepiej zatrudnij jakąś brygadę, bedzie szybciej i bezpieczniej...

owp
29-12-2010, 20:01
Witam. Chciałbym się Was zapytać, czy są jakieś 'miny' podczas wycen SSO ? Bo mam kilka, część bardziej szczegółowych, część mniej. No i nie wiem, czy się nie okaże w trakcie budowy, że trzeba jeszcze to i tamto...

helixwroclaw2005
30-12-2010, 08:02
owp zależy to w dużej mierze od tego co Ty sam rozumiesz pod pojęciem SSO. Mając kilka wycen sam możesz odpowiedzieć na swoje pytanie. Zasadniczo wszystko co jest w obrysie zewnętrznym muru od fundamentu po dach kompleksowo (w tym okna dachowe, wyłazy itp.) i kominy + to co jest w środku murowane, włącznie ze schodami o ile są żelbetowe. SSZ to ten stan + stolarka okienna i zew. drzwiowa.
SSO = realizacja projektu wg rzutów konstrukcyjnych

owp
02-01-2011, 19:05
A co z uziemieniem albo kanalizacją ?

petervdo
02-01-2011, 20:49
A co z uziemieniem albo kanalizacją ?
jeżeli masz wycenę to zobacz co obejmuje
lub wypunktuj co chcesz i pytaj czy cena to zawiera ?
ja chce w formie załącznika zapisać dokładny zakres prac, żeby uniknąc sytuacji np. komin był czy nie był ujęty ;)

helixwroclaw2005
02-01-2011, 21:47
owp tak, to w ramach "zera" + wszystkie przepusty: prąd, woda, zasilanie kominka ale to standard.

lukaszja
02-01-2011, 23:34
Witam wszystkich!
Zaczynam budowę na wiosnę, tuż pod Wrocławiem.
Obecnie rozglądam się za ekipą do SSO.
Jaki dom? 165m2 użytkowej, prawie 200 całkowitej, praktycznie na planie kwadratu, dach dwuspadowy (dachówka ceramiczna), okna tylko w ścianach szczytowych, bez wykuszy, podcieni, balkonów itp. Maksymalna prostota. Tylko 1 komin (kominek) bo będzie wentylacja mechaniczna. Silikaty. No i płyta funadamentowa. Ile za takie cuś? Najchętniej z rozbiciem na SSO z płytą i osobno wycena płyty (ok 10x10m)? Pierwsza oferta to 36 tys bez płyty fundamentowej i bez dachu! Chyba drogo...
Z góry dzięki za odpowiedzi!
PS Aha - jakby ktoś miał sprawdzoną ekipę to poproszę o namiar!
Łukasz

helixwroclaw2005
03-01-2011, 06:54
... Maksymalna prostota. ...
bardzo odważne stwierdzenie :)

a ja bym zapytał w zakresie tej prostoty:
Jaki projekt
Jakie warunki glebowe
Jaka głębokość posadowienia płyty
Jaka konstrukcja płyty
Jakie szalunki tracone
...
Jaki silikat
...
Jaki termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji
Jaki sposób płatności
...

zupełnie proste pytania i jeszcze takie np.: kto zapłaci za wsypanie setek ton, jakiejś frakcji żwiru na podbudowę płyty
Jeszcze pewnie nie chcesz pamiętać o opasce przeciw wysadzinowej i drenażu ...

lukaszja
03-01-2011, 09:08
bardzo odważne stwierdzenie :)


Podobno do odważnych świat należy :-)



a ja bym zapytał w zakresie tej prostoty:
Jaki projekt


A taki:
http://img534.imageshack.us/img534/2107/p1020529x.jpg
http://img214.imageshack.us/img214/9618/p1020528k.jpg
http://img405.imageshack.us/img405/6940/p1020531k.jpg
http://img502.imageshack.us/img502/9987/p10205270.jpg

Jak to nie jest prosty projekt, to już nie wiem, co mogłoby być proste...

Do wyceny NIE wchodzi garaż/wiata i drewniany balkon - to dobuduję później!



Jakie warunki glebowe
Jaka głębokość posadowienia płyty
Jaka konstrukcja płyty
Jakie szalunki tracone


To wszystko pytania odnośnie płyty. W skrócie - dokładnie taka, jak Legalett tylko bez systemu grzewczego (20cm grubość płyty, 30 cm styro pod nią).
Z uwagi na prawa autorskie/dogadanie się z projektantem nie mogę wkleić projektu płyty.
Zauważ proszę, że prosiłem o ocenę/wycenę robót również BEZ płyty!



Jaki silikat


Nie wiem, czy ma to tak istotne znaczenie ale niech będzie - Xella.



Jaki termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji


Start - wiosna 2011. Koniec - SSO - tego samego roku, oczywiście.



Jaki sposób płatności


Tu nie wiem o co dokładnie pytasz?




zupełnie proste pytania i jeszcze takie np.: kto zapłaci za wsypanie setek ton, jakiejś frakcji żwiru na podbudowę płyty
Jeszcze pewnie nie chcesz pamiętać o opasce przeciw wysadzinowej i drenażu ...

Niepotrzebny sarkazm. Projekt płyty wszystko to uwzględnia. Nie wiem tylko, skąd wziąłeś te "setki ton".
Pole płyty 10x10m x 0,4m (humus) = 40 m3. Te dwie, trzy wywrotki jakoś przeżyję...
Jeśli możesz - pomiń płytę. Ile za resztę? (SSO bez płyty + dach - najchętniej z rozbiciem SSO bez płyty i dach osobno)
Z góry dzięki, pozdrawiam, Łukasz

barszczu
03-01-2011, 10:04
Za dom (projekt indywidualny) o powierzchni całkowitej z garażem i pomieszczeniami gospodarczymi w jednej bryle ok 290 m. i powierzchni zabudowy 182 m mam umówione 46.000 zł netto bez dachu.
W cenie: wykopy, stopy i ławy, fundamenty murowane z bloczków - szalunek tracony, wieniec na fundamentach + zbrojenie ław, ścian i wieńca fund., wypełnienie fundamentów pospółką (poszło tego ok 150 ton!) i utwardzenie, chudy beton; ściany parteru - w tym szalowanie i wylanie 11 słupów i 4 belek - podciągów; montaż nadproży zfe-ziegel; schody betonowe, wymurowanie dwóch kominów schiedel; zbrojenie płyt nad parterem - 2 poziomy - podwójne zbrojenie; balkony = 15 m.; wymurowanie ścian szczytowych, kolankowych, działowych, dodatkowa mała płyta nad schodami i strychem = 40 m kw., wieńce na parterze i poddaszu + ich ocieplenie styrodurem 5 cm, pomalowanie fundamentów i ław dysperbitem i ich ocieplenie styrodurem 5 cm na piance, szalowanie, zbrojenie i wylanie 16 słupów na poddaszu + 2 podciągi; ocieplenie wszystkich 27 słupów styrodurem 5 cm.

Ten sam wykonawca wycenił dach (270 m kw.) na ca 19.000 zł netto

Wykonawca twierdzi, że to półdarmo i że niedoszacował. Roboty trwają od 5 września i obecnie stawiają konstrukcję dachową (więźbę). Mur jest jednowarstwowy - ytong energo 36,5 cm, stąd ocieplenia wieńców i słupów.

monix78
03-01-2011, 14:54
my zaczynamy na wiosnę, mamy umówioną ekipę, projekt Opałek2G http://www.extradom.pl/projekt-domu-opalek-2g-bsb1033.aspx
od fundamentów po dach (dachówka) ma być brutto 53 tys.
na śląsku
co Wy na to?

helixwroclaw2005
03-01-2011, 15:33
Pole płyty 10x10m x 0,4m (humus) = 40 m3. Te dwie, trzy wywrotki jakoś przeżyję...

Jak mnie przekonasz do Twoich powyższych obliczeń to możemy dalej kontynuować wymianę informacji :)
Pozdrawiam

lukaszja
03-01-2011, 18:23
Jak mnie przekonasz do Twoich powyższych obliczeń to możemy dalej kontynuować wymianę informacji :)
Pozdrawiam

Nie lubię się bawić w ciuciubabkę. Chcesz/możesz pomóc - zrób to. Nie chcesz - trudno. Do niczego nie będę Cię przekonywał, każdy ma kalkulator. Prosiłem m. in. o wycenę BEZ płyty a Ty ciągle do niej wracasz. Łukasz

jan_z_wolna
03-01-2011, 18:54
Nie lubię się bawić w ciuciubabkę. Chcesz/możesz pomóc - zrób to. Nie chcesz - trudno. Do niczego nie będę Cię przekonywał, każdy ma kalkulator. Prosiłem m. in. o wycenę BEZ płyty a Ty ciągle do niej wracasz. Łukasz

Ej koledze pewnie chodziło, że te 40m3 to jakieś +/- 70 ton czyli około 6 mniejszych wywrotek. Ale żeby było zabawnie zawsze wychodzi 20% więcej.
:-)

lukaszja
03-01-2011, 20:25
Ale na Boga, jakie to ma znaczenie przy ocenie kosztów SSO? Mówimy pewnie o o 40-50tys zł. a liczymy kilkaset zł?! Aż takiej dokładności potrzeba przy szacowaniu kosztów?! No super! I skąd założenie, że mówimy o wywrotkach 16-18t a nie 24t-26t? Kilka razy pisałem też, aby NIE brać pod uwagę kosztów płyty, jeśli jest to takie trudne! Ciśnie mi się na myśl tylko jedno słowo - czepialstwo.
PS Dostałem na PW kilka bardzo cennych informacji, za które serdecznie dziękuję!

Sebastian_J
05-01-2011, 18:33
Witam dzielnych forumowiczów.
Chodzi mi po głowie budowa domu według poniższego projektu:
http://pprojekt.pl/projekt468-skowronek.html
Fajny, czyż nie? ;-)
Lokalizacja: okolice Warszawy, 15km na południe
Biorąc pod uwagę bieżące doświadczenia budowniczych mam kilka pytań. Na ile byście oszacowali wycenę poszczególnych etapów budowy tego domu. Wiem, że będą to widełki cenowe w zależności od rodzaju materiałów i kosztów robocizny, ale pomoże mi to w ogólnej orientacji. Może już ktoś przeszedł przez budowę takiego domu i będzie miał dobre rozeznanie...
Zamierzam zmienić materiał ścian nośnych na gazobeton, żeby już w momencie budowy spełniał wymaganą normę przenikalności cieplnej. Ewentualne dodatkowe docieplenie byłoby wykonane raczej później. Pokrycie dachowe może być zmienione z ceramiki na blachodachówkę. Wykończone dwa pomieszczenia: kuchnia + 1 pokój, bo chyba taki jest wymóg.
Jakie byście szacowali koszty etapów takiej inwestycji?
1) fundamenty
2) ściany
3) dach pokryty blachodachówką
4) stan surowy otwarty
5) stan surowy zamknięty
W jakich kosztach mogę się zmieścić z takim domem: stan zamknięty, dach z blachodachówki, otynkowany od wewnątrz, bez docieplenia zewnętrznego i zewnętrznych tynków, kuchnia i pokój wykończone, instalacje wewnętrzne: prąd, gaz, woda, kanalizacja.
Czy jest szansa zmieścić się w budżecie 250,000 - 300,000 pln
Może za dużo pytań postawiłem w tym miejscu. Wybaczcie jednak...
Będę ogromnie wdzięczny za pomoc
Pozdrawiam

IMUG
06-01-2011, 14:05
Witam
Będę budował do Hermes 3 w odbiciu lustrzanym i dzisiaj dostałem wycenę stanu otwartego z dachem

stan zero : wykopy fundamentowe, zbrojenie, zalanie betonu b-20,murowanie ścian z bloczków b20,izolacja pionowa wewnętrzna i zewnętrzna,układanie rur wodno-kanalizacyjnych,zagęszczenie żwiru pod chudziak,wylanie betonu b-15 - 14250 ,-

Murowanie ścian nośnych ,ścian szczytowych i kolankowych wraz z wieńcem + nadproża - 10300,-

strop : wykonanie wieńca ,szalowanie ,zbrojenie,stęplowanie,murowanie kominów,szalowanie klatki schodowej,wykonanie balkonów,wylanie betonu b-20 - 14000,-

dach: wykonanie więżby ,foliowanie,łacenie,murowanie kominów z cegły klinkierowej,układanie dachówki,montaż okien dachowych,montaż rynien - 25900,-


całkowity koszt usługi : 64450,-

Budowa będzie 30 km od Wrocławia
Pozdrawiam

Anuchny
06-01-2011, 17:48
Ja również proszę o ocenę - ekipa b. dobra, sprawdzona, polecana.
Dom "Słoneczko" z Pracowni "Dobre Domy", powierzchnia użytkowa 108,2, powierzchnia zabudowy 132,85
http://www.dobredomy.pl/projekt/sloneczkoI
stan 0
ławy/wykopy, i ściany fundamentowe, izolacje - 4 000
ławy/wykopy, szalowanie, zbrojenie, zalewanie 6 000
fundamenty/murowanie, izolacja, zasypanie, chudziak 1 000

II etap
ściany parteru, wieńce, strop nad parterem 7000

III etap
ściany kolankowe z wieńcem 2000
ścianki działowe 2000
komin 2000

IV etap
więźba dachowa bez obijania deskami 7000
pokrycie dachu 9000
taras i schody z przodu 3000

Razem 43000 - czy to cena do zaakceptowania? Mogę nieco stargować przy podpisywaniu umowy ewentualnie wykłócać się o np. ułożenie kanalizacji.
Proszę o radę, budowa ok. Torunia.

Mój domek już stoi - tzn. ściany zewnętrzne, wewnętrzne, komin, pełne deskowanie, papa. Szukałam, szukałam i znalazłam - murarz wziął 12,5 tys. za swoją robotę ( od wykopów po komin), cieśle za wykonanie więźby, pięknie rzeźbione krokwie, pełne deskowanie i papę 7 tys. Jestem zadowolona bardzo, miałam ogromne szczęście trafić na wspaniałych ludzi, którzy kochają swoją pracę. Zaczęłam na koniec września, przed 1 listopada dziękowałam wykonawcom. Budowa okolice Torunia.

ppred
06-01-2011, 21:25
Niepotrzebny sarkazm. Projekt płyty wszystko to uwzględnia. Nie wiem tylko, skąd wziąłeś te "setki ton".
Pole płyty 10x10m x 0,4m (humus) = 40 m3. Te dwie, trzy wywrotki jakoś przeżyję...
Jeśli możesz - pomiń płytę. Ile za resztę? (SSO bez płyty + dach - najchętniej z rozbiciem SSO bez płyty i dach osobno)
Z góry dzięki, pozdrawiam, Łukasz
Tak na szybko:
a) dom raczej ma 11x11 m
b) trzeba dodać do tego opaskę przeciwwysadzinową pewnie z + 1m z każdej strony
c) nie wiem czy idealnie wyjdzie Ci 40 cm - bezpieczniej przyjąć 0,5m
I zrobiło się 13x13x0,5=85 m3 czyli ok 170 ton
Aha na podbudowę to raczej pospółka niż piasek
Ciesz się ze nie musisz wymieniać ponad metra gruntu (właściwie gruzu ziemno-ceglanego) tak jak ja :)
pozdrawiam,
ppred

Lechiti
08-01-2011, 08:24
S.S.O. dom Z101 z pracowni Z500 - ok.100 m2 na planie prostokąta, dach dwuspadowy. Poddasze użytkowe.
Pierwsza z ofert to 70,000 PLN za samą robociznę..

Zeszliśmy do 50,000 PLN i wydaje nam się, że jest to do zaakceptowania biorąc pod uwagę pełen zakres robót z rynnami włącznie...

pearl3434
08-01-2011, 12:33
Zeszliśmy do 50,000 PLN i wydaje nam się, że jest to do zaakceptowania biorąc pod uwagę pełen zakres robót z rynnami włącznie...

Co to znaczy pelen zakres robot? Wlacznie z polozeniem dachowki np? Czy tylko do papowania dachu a potem juz wchodza dekarze?

owp
08-01-2011, 15:21
Zeszliśmy do 50,000 PLN i wydaje nam się, że jest to do zaakceptowania biorąc pod uwagę pełen zakres robót z rynnami włącznie...

Nie wiem, co oznacza pełen zakres, ale ja za dom z102 otrzymałem tylko jedną ofertę przekraczającą 40tys. Chodzi oczywiście o smą robociznę - od fundamentów (bez wykopów) po dach z przykryciem. Okolice Katowic.

Lechiti
08-01-2011, 22:31
Zatem uściślam.. S.S.O z wykopami, fundamentami, ścianami, przykryciem dachu dachówką... okolice Żywca..

owp
09-01-2011, 07:53
helixwroclaw2005 - dzięki za odpowiedź, wątek tak pędzi, że nie zauważyłem :-)

Lechiti - zastanawiam się, czy dla Warszawiaków nie dają wyższych cen. Mam ze 20 wycen i tylko jedna jest ponad 40tys. Ale jak ekipa dobra to pewno warto... Wbrew teoriom budowlańców, na rynku nie jest teraz tak różowo (dla nich) i ludzie garną się do zleceń.

Lechiti
09-01-2011, 11:04
helixwroclaw2005 - dzięki za odpowiedź, wątek tak pędzi, że nie zauważyłem :-)

Lechiti - zastanawiam się, czy dla Warszawiaków nie dają wyższych cen. Mam ze 20 wycen i tylko jedna jest ponad 40tys. Ale jak ekipa dobra to pewno warto... Wbrew teoriom budowlańców, na rynku nie jest teraz tak różowo (dla nich) i ludzie garną się do zleceń.


No też mnie to zastanawiało, ale tu ekipa jest z polecenia i - jak na razie - robi bardzo dobre wrażenie, a mam puknt odniesienia do dwóch innych, do których już na tym etapie nie można się było dodzwonić, o nic dopytać, nic uściślić.. więc w tym przypadku kosztorys na czas, na każde pytanie odpowiedź i żadnego problemu z kontaktem - no i sprawdzeni przez innych. W porównianiu do innych ekip drożsi o 5,000 PLN ale chyba wolę wydac więcej i mieć spokój... Zobaczymy jak sprawdzą się juz na placu.. póki co przygotowujemy umowę... pozdrawiam!

helixwroclaw2005
10-01-2011, 08:39
całkowity koszt usługi : 64450,-
Budowa będzie 30 km od Wrocławia
Pozdrawiam
IMUG proponuję zamieścić zlecenie na portalu szukaj fachowca. Będziesz miał w parę dni kilkanaście ofert.
Ta wartość usługi (brutto mam nadzieję) jest dobra na pewno dla wykonawcy. Tą końcówkę 4450 spokojnie zaoszczędzisz. M2 dachu za 100zł to przesada uwzględniając nawet kominy.
Cena netto do przyjęcia to ok. 54tys.zł

Luccca
10-01-2011, 20:21
IMUG proponuję zamieścić zlecenie na portalu szukaj fachowca. Będziesz miał w parę dni kilkanaście ofert.
Ta wartość usługi (brutto mam nadzieję) jest dobra na pewno dla wykonawcy. Tą końcówkę 4450 spokojnie zaoszczędzisz. M2 dachu za 100zł to przesada uwzględniając nawet kominy.
Cena netto do przyjęcia to ok. 54tys.zł

20 km od wroclawia SSO (dom parterowy z poddaszem = 140m2) = 58tys brutto

pirawawa
13-01-2011, 21:13
Witam

Budowa domu 200 m SSO dach koperta + ułożenie dachówki z wykończeniem 45 tys. zł Ekipa z polecenia Radzymin k/Warszawy

czekereke
14-01-2011, 08:17
mam pierwszą wycenę "domu w morelach":

Cena za stan:
- Surowy otwarty z kompletnym dachem 46000zł sama robocizna
- wykonanie stanu zero
- izolacja oraz ocieplenie przyziemia
- ściany nośne parteru
- strop
- ściany nośne poddasza
- ściany działowe
- schody na poddasze jeśli nie są drewniane
- kominy
- kompletny dach bez podbitki

- Kierownik budowy 3000zł

Podane ceny netto
Możliwe dalsze wykończenie pod klucz. Na wykonane prace budowlane
udzielamy 60m-cy gwarancji, wykończeniowe 36m-cy.

beton komórkowy, teriva, blachodachówka

dużo?

dardurdka
14-01-2011, 10:10
Czekereke - dużo - to mały domek. W naszej okolicy można dużo taniej, np. kierownik budowy 1000zł... Reszta myślę, że max 35tys.

czekereke
15-01-2011, 10:24
dardurdka PW do Ciebie nie można wysłać, usuń wiadomości bo skrzynka full

dardurdka
15-01-2011, 15:35
Się robi ;-)

msdracula
19-01-2011, 13:32
Witam! może troszkę nie na temat, ale widze, że jest tu mnóstwo ludzi, którzy wybudowali już swoje domki i orientują się w cenach :) a więc budujemy domek dom w werbenach g2p już na pierwszy rzut oka widać, że tani to on nie będzie, ale do rzeczy:
Piszecie ,że średnio stan surowy wychodzi 150-200tyś, my będziemy budować dużo sami z pomocą znajomego murarza, dach z robocizną już liczę na oko, ok. 50tyś. ( do tego zatrudnimy dekarza) wykończeniówka wykonana samodzielnie ( oprócz tynków i posadzek) czyli wszystkie instalacje, parapety, płytki, ocieplenia itp. robocizna własna.
Jak myslicie jak bardzo to obniży koszty budowy? za ile mniej więcej uda się w tym domku zamieszkać?

koszt budowy domu systemem gosp. wg projektu to 370tyś. czy da się za mniej?

golob_
19-01-2011, 14:36
Witam,

na wiosnę chcę zacząć budowę tego domku:

http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-539-Roleks-Bis,594,lustro.html#rzuty

Istotne zmiany jakie wprowadzam to poszerzenie garażu do dwustanowiskowego (o ok.3m) oraz z drugiej strony poszerzenie o ok.1m.

Mam różne wyceny robocizny za SSO od 20tys (bez dachu) do 65tys z dachem. Ekipa która mi pasuje pod kilkoma względami (m.in. robiła u sąsiada, więc dobrze wiem co i jak), chce 30tyś bez dachu, ale z kominami, działówkami, schodami lanymi.

Czy taka cena jest sensowna? Budowa 20km od Wrocławia.

sero0
20-01-2011, 12:06
Dostałem taką oto wycenę budowy SSO. warto ją rozważyć ?
http://screenshooter.net/9215182/qqpejdd

projekt http://www.domywstylu.eu/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/sopran_2/

golob_
20-01-2011, 14:09
sero0 - 28tys netto za robociznę z dachem to chyba bardzo tanio

owp
20-01-2011, 17:30
no plus 8 tys 'zysk', co to jest kp ?

dworek wiejski
20-01-2011, 21:53
Proszę o opinie:
czy 22 tys. netto za wybudowanie domu 130 m2(pow.użytkowa) parterowy, bez użytkowego poddasza, nie licząc fundamentów (bo już są zrobione)- to sensowna cena?? dodam ze to malutka miejscowość na lubelszczyźnie... Prace obejmują podmurówkę, ściany i dach łącznie z orynnowaniem etc. -na gotowo SSO
Jak myślicie??

ann i pawel
22-01-2011, 18:28
golob 30tys za sso bez dachu w okolicach Wrocławia o ile to polecona firma to nie jest źle,chociaż można znaleźć taniej, tylko,że jak firma jest tańsza to przeważnie ma wiele zleceń i często ma jakieś opóźnienia bo łączy te budowy i trochę będą u ciebie a trochę u reszty...u nas tak było,chociaż w rezultacie jestem zadowolona:)a i jeszcze dokładnie zwracaj uwagę co cena zawiera...czasem to co pozornie jest droższe wyjdzie taniej bo może zawiera już koparko-ładowarkę, ubijarkę,stemple czy inne takie rzeczy....
pozdrawiam i życzę sukcesów na budowie:)

pciborow
23-01-2011, 11:54
Witam

Jesteśmy na etapie wyboru ekipy budowlanej. Dostaliśmy wstępna wycenę za robociznę naszego domku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164477-Witam-co-s%C4%85dzicie-o-naszym-indywidualnym-projekcie-kt%C3%B3ry-nazwali%C5%9Bmy-zuzan-%29&highlight=zuzan.
Stan surowy: 36000zł
Stan surowy +konstrukcja więźby: 41000zł

Ekipa jest sprawdzona. Nie trzeba jej pilnować, kupując materiały przez właściciela firmy zyskamy około 5-6tys zł.

Dom będziemy budowali w woj.podlaskim.

Mam pytanie czy cena za robociznę jest OK.

Pozdrawiam

golob_
27-01-2011, 20:49
golob 30tys za sso bez dachu w okolicach Wrocławia....)

Dzięki za info, udało się trochę cenę jeszcze obniżyć i parę drobiazgów dorzucić do wykonania, ekipa budowała sąsiadowi więc wiem co i jak.

pirawawa
29-01-2011, 07:04
Cześć

Podpisałem umowę z ekipą budowlaną ( z polecenia ). Dom 200 m2, dach skomplikowany kopertowy. Budowa lato 2011 - cena 44 000 zł.
W cenę wliczone wykopanie fundamentów ( koparka po ich stronie ), zasypywanie ( po ich stronie ), fundamenty, ściany, dach ( dachówka ), wykończenie dachu na gotowo.
Budowa 30 km od Warszawy

Princesa
29-01-2011, 07:46
U nas za 120 użytkowej + 60m piwnica (a co za tym idzie w sumie 2 stropy do zrobienia) 53 tys. za robociznę. W tym jest wszystko - od postawienia sławojki po dach i orynnowanie. Cena za SSZ (oczywiście okna już wstawia ekipa od okien) budowa pod Krakowem. Wybraliśmy ekipę środkową, tzn. nie najtańszą (bo mieliśmy niższe oferty) i nie najdrożdzą - ta ekipa jest z polecenia, budowali kilku znajomym. Są do rzeczy, więc myślę, że te 3 czy 4 tys. więcej warto zapłacić za jako taki komfort psychiczny.

Bad
29-01-2011, 14:10
My właśnie dostaliśmy wycenę za wybudowanie ścian (fundamenty już są w trakcie) i kominów w naszym projekcie - 12 000 PLN. Może jeszcze coś się uda urwać?

Link do projektu:
http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-dla-ciebie,361,1,0.htm?frm_search=1&id_grupy=0&symbol=m14&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=25&y=1&nr=0

helixwroclaw2005
29-01-2011, 19:31
Bad biorąc pod uwagę powierzchnię ścian nośnych i działowych ok. 240m2 to uzyskujesz poprzez tą ofertę bardzo dobrą cenę m2 w granicach 35zł (brutto myślę) Reszta to dobra cena za 2 kominy.

helixwroclaw2005
29-01-2011, 19:34
pirawawa możesz podać jaki jest termin związania umową tzn. ile dni roboczych będzie trwała budowa i jaki to projekt?

Bad
30-01-2011, 18:20
Zobaczymy, będę jeszcze starał się coś wynegocjować...

leniin
30-01-2011, 22:41
Podpisuje umowę z ekipą budowlaną ( z polecenia ). Dom 130 m2, dach dwuspadowy. Budowa jesień 2011 - cena 20 000 zł.
W cenę wliczone fundamenty, ściany, schody zewnętrzne i taras
Budowa 25 km od Opola

helixwroclaw2005
31-01-2011, 09:39
Małe OT do tematu.
Mając tyle danych w temacie i to z całej Polski aż prosi się o opracowanie szablonu, który w czysty i przejrzysty sposób przedstawi zainteresowanym userom wartość nakładów finansowych w poszczególnych etapach budowy w zakresie robocizny jak i samych materiałów. Jeżeli jest taka osoba to chętnie z nią opracuję taki szablon :)

adamfcb
02-02-2011, 07:45
Witam,
czy ktos moglby mi zrobic wycene takiego domku SSO i SSZ??
http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/domy-z-poddaszem/S-GL-508-Rafaello,577,lustro.html#dodatkowe_informacje
Planuje budowe na przyszly rok ale chcialbym sie rozeznac, miejscowosc Marki pod wawa,
Pirawawa daj znac jak idzie budowa i dalbys jakis link do twojego projektu bo chyba go niebylo?? mieszkamy niedaleko od siebie a mysle ze cene masz chyba niezla

karolinka1201
02-02-2011, 07:57
Pirawawa - ja tez buduję się pod Warszawą - mam zamiar na jesieni lub na wiosnę 2012. Czy możesz dać mi dane Twojej ekipy. DZięki

helixwroclaw2005
02-02-2011, 16:37
adamfcb SSO to nie więcej jak 38tys. brutto a do SSZ dodaj stolarkę okienną i drzwi zewnętrzne.

daroski
02-02-2011, 16:59
Okolice Włocławka. Projekt Delta z Dobrych Domów 140 m2 plus 20 m2 garażu - 40 tys

zakres:

lawy szalowane
sciany piwnic z bloczkow betonowych z izolacja i dociepleniem
chudziak parteru na podsypce piaskowej
sciany nadziemia z BK
strop teriva
schody wylewane
wiezba
pokrycie dachowka ze wszystkimi obrobkami, orynnowaniem i oknami dachowymi
scianki dzialowe (na poddaszu tez murowane)
tarasy w stanie surowym

pozdrawiam
Darek

helixwroclaw2005
02-02-2011, 18:51
daroski http://www.davidcopperfield.com/html/

daroski
02-02-2011, 19:08
daroski http://www.davidcopperfield.com/html/

:)
przepraszam
zapomnialem napisac, ze te 40 tys. to tylko robocizna
nie sadziłem, że ktos to tak odczyta :)

D.

pirawawa
02-02-2011, 19:28
Mi w umowie zależało kiedy umowa ma się skończyć - 30 listopad 2011. Przy rozpoczęciu dałem wolna rękę (jak pisałem z polecenia ekipa) przed moja budową mają 2, lipiec - sierpień 2011 Projekt indywidualny wzorowany na http://www.archipelag.pl/projekty-domow/pola/

pirawawa
02-02-2011, 19:32
karolinka 1201 Oczywiście ale w momencie gdy mój sąsiad podpisze z nimi umowę.
Umówiony jest w połowie lutego (nie chcę przez dodatkowych chętnych osłabiać jego negocjacji)
Ja jestem 3 w roku 2011, sąsiad będzie 1 w roku 2012 – jeśli Cie taki termin interesuje daj znać w połowie lutego
[email protected]

pirawawa
02-02-2011, 19:37
Witam,
czy ktos moglby mi zrobic wycene takiego domku SSO i SSZ??
http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/domy-z-poddaszem/S-GL-508-Rafaello,577,lustro.html#dodatkowe_informacje
Planuje budowe na przyszly rok ale chcialbym sie rozeznac, miejscowosc Marki pod wawa,
Pirawawa daj znac jak idzie budowa i dalbys jakis link do twojego projektu bo chyba go niebylo?? mieszkamy niedaleko od siebie a mysle ze cene masz chyba niezla

Na dom Praktyczny 2 z Domów z Wizją mój sąsiad miał wyceny 20 000 ( ktoś z Suwałk) do 60 000 (ktoś z podkarpacia). Standartowo wyceny były 30-40 tys.
Jest na etapie podpisywania umowy 36 tys. Link do projektu wysłałem wczesniej

adamfcb
02-02-2011, 19:50
36 tys za taki projekt to nieduzo, to chyba moj bylby jeszcze tanszy

pirawawa
02-02-2011, 20:44
36 tys za taki projekt to nieduzo, to chyba moj bylby jeszcze tanszy

A zapomniałem dodać fundamenty i robi dach na gotowo (blachodachówka)

adamfcb
03-02-2011, 09:06
taka cena wraz z polozeniem dachowki?? to super, jak za taki dach

t_ku
04-02-2011, 21:01
Witam.
Właśnie złożyłem wniosek o pozwolenie na budowę.
Będę budował w Wawie.
Prosty dom parterowy z poddaszem mieszkalnym z dwuspadowym dachem.
Powierzchnia netto 224 a h>1,9 211.
Czekam na wycenę budowlańców dla SSO.
Z Waszego doświadczenia jaki przedział cenowy wchodzi w grę?

t_ku
06-02-2011, 10:58
Dodam jeszcze tylko, że poprosiłem o wycenę SSO z dachem (więźba + przekrycie dachówką ceramiczną).

aldonaklejmont
06-02-2011, 11:48
Witajcie,
jak widać pojawiam się tutaj po raz pierwszy ale na pewno nie ostatni. zakupiliśmy projekt Murator Przemyślany M42c i planujemy zacząć budowę w kwietniu, już zaczęliśmy wszystkie papierowe załatwienia. ale nie o tym. chciałabym zapytać czy ktoś z was buduje lub zbudował w ostatnim czasie ten dom, interesuje mnie kosztorys, taki ogólny, ile mniej więcej może wynieść stan surowy zamknięty tego przedsięwzięcia( jak macie dokładny to jeszcze lepiej). jeśli ktoś mi może pomóc to będę wdzięczna.

Lynxlyxnx
07-02-2011, 22:44
Witam,

Właśnie jestem na etapie poszukiwania ekipy do budowy domku wg projektu Studia Atrium http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-454-Koralik,493.html

Dostałem oferty na robociznę od 55 do 75 tys., różnią się one szczegółami.

Skłaniam się do podpisania umowy z firmą, która oferuje budowę SSO z kompletnym dachem z rynnami i obłożeniem kominów klinkierem "połówką", schodami zewnętrznymi, tarasem, ściankami działowymi za 67 tys. Po mojej stronie miałoby być jedynie zdjęcie humusu.

Czy to rozsądna cena?

Dodam jeszcze, że działka jest lekko pochyła więc może być nieco więcej pracy przy robotach ziemnych i zasypywaniu ścian fundamentowych.

helixwroclaw2005
08-02-2011, 17:02
Lynxlyxnx 55 tys. netto za SSO Taka byłaby moja oferta.

RD2011
08-02-2011, 20:06
Witaj helixwroclaw2005 ! Nawiązując do Twego "Małe OT do tematu" o opracowaniu szablonu o wartościach nakładów finansowych,
byłaby to WIELKA SPRAWA. Tylko żeby jeszcze ktoś chciał Ci w tym pomóc. Jak widać jestem "świeżynką" na forum i wiele korzystam
z rad doświadczonych forumowiczów przygotowując się do budowy. Pozdrawiam !

helixwroclaw2005
09-02-2011, 07:22
RD2011 zdecydowałem :) Pomyślę o takim szablonie na swojej stronie internetowej.

fanta001
09-02-2011, 07:38
Za wybudowanie stanu surowego z dachem bez dachówki za robociznę wzięli od nas 42 tysiące. Projekt Ambrozja 2 z drobnymi zmianami. Całe wykonanie jak to określił mój tata praktycznie perfekcyjne. Nie ma się do czego przyczepić. Nie pili w pracy, robota zorganizowana. Żadnych przesunięć w terminach. Może miał wpływ na to fakt iż mój tata przez cały czas był tam razem z nimi.

Województwo warm-mazurskie (olsztyn, szczytno)

RD2011
09-02-2011, 10:49
Witaj ! helixwroclaw2005 ! Od razu raźniej człowiekowi. Fakt , że dużo pracy wymaga taki szablon, więc wielkie dzięki !
Pozdrowienia i trzymam kciuki.!

t_ku
10-02-2011, 17:51
Witam,

Właśnie jestem na etapie poszukiwania ekipy do budowy domku wg projektu Studia Atrium http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-454-Koralik,493.html

Dostałem oferty na robociznę od 55 do 75 tys., różnią się one szczegółami.

Skłaniam się do podpisania umowy z firmą, która oferuje budowę SSO z kompletnym dachem z rynnami i obłożeniem kominów klinkierem "połówką", schodami zewnętrznymi, tarasem, ściankami działowymi za 67 tys. Po mojej stronie miałoby być jedynie zdjęcie humusu.

Czy to rozsądna cena?

Dodam jeszcze, że działka jest lekko pochyła więc może być nieco więcej pracy przy robotach ziemnych i zasypywaniu ścian fundamentowych.

Hej.
Ja się zdecydowałem na ekipę, która za SSO dokładnie opisany przez Ciebie chce 65 tys.
Będę budował dom o powierzchni 220 m2, bez balkonów, z dachem dwuspadowym, tarasem i schodami.
Będę budował w Warszawie i ten zakres cenowy jest optymalny.
Oczywiscie cena brutto.

dizzy71
10-02-2011, 23:22
Witam, posiadam pomieszczenie gospodarcze+garaż (POW OK 48m2 - 8mx6m). Zbudowany jest on z pustaków i ocieplony styropianem..kiedyś ktoś pomyślał i wylał pod to fundamenty :) zastanawia mnie jaki byłby szacunkowy koszt przekształcenia tego na mały domek, z dobudowaniem użytkowego poddasza do całości? obrzeża Wrocławia

tomax27
11-02-2011, 11:02
witam
za dom o powierzchni 137m2+25m2 garaż+90m2 piwnica, czyli ściany fundamentowe z ociepleniem i izolacjami i odwodnieniem, ściany parteru i piętra, 2 stropy, schody wylewane, murowanie 2 kominów, schody zewnętrzne i taras 28600 zł czy to dużo?
więźba dachowa, folia paroprzepuszczalna i ułożenie blachodachówki na dwuspadowym dachu z 1 lukarną pow 275m2-7500 zł

helixwroclaw2005
11-02-2011, 16:04
27 zł z m2 dachu Nie wiem czy mam się śmiać, płakać czy gratulować
Jeżeli to prawda to zrobił to jakiś desperat lub szaleniec z nożem na gardle. Okaże się pewnie, że to wujek z kolegą w wolne soboty i po południu. Oczywiście bez papierów i gwarancji. Bo jakżeby inaczej.

sorry za małe OT

tomax27
11-02-2011, 17:23
to nie wujek z kolegą gość ma certyfikaty ze szkoleń m.in. ruukki ludzie którym kładł dach nie skarżyli się, oczywiście jak będzie to zobaczymy miałem też dwie oferty po 8500 zł poza tym nigdzie nie jest napisane że jak najdrożej to najlepiej

helixwroclaw2005
11-02-2011, 17:49
tomax27 podaj mi nr tego gościa. Chętnie nawiążę z nim współpracę.
Mam wrażenie, że podałeś cenę za położenie blachodachówki a nie cały dach. Zaraz pewnie odpowiesz, że tak.

tomax27
12-02-2011, 04:16
cena jest za cały dach, ja mam zaimpregnować drzewo reszta należy do niego czyli więźba, folia, blachodachówka, rynny, podbitka i daszek nad tarasem, buduję na podkarpaciu może dlatego cena Cię dziwi, co do numeru muszę najpierw zapytać czy gość nie będzie miał nic przeciwko

KR Omega
15-02-2011, 19:02
Witam ile może kosztować robocizna za wybudowanie domu 112m Budynek niepodpiwniczony piętrowy z garażem. Na parterze zaprojektowano pokój dzienny, kuchnię ze spiżarką, dodatkowy pokój z łazienką i pomieszczenie gospodarcze. Na poddaszu znajdują się trzy pokoje oraz łazienka,w województwie lubuskim,region Zielonej Góry

helixwroclaw2005
16-02-2011, 10:00
KR Omega nie czekaj aż ktoś Ci tu coś napisze, bo to mija się z celem Twojego pytania. Najprościej wstaw ogłoszenie w portalu "szukaj fachowca" i bądź gotowy do przesyłania e-mailem plików z rzutami konstrukcyjnymi: fundamentu, parteru, piętra, więźby i przekrojów A-A, B-B itd
W ogłoszeniu koniecznie termin rozpoczęcia prac, miejsce realizacji ...
To jest jedyna rozsądna moja odpowiedź. Jeżeli będziesz miał pytania to napisz na pw :)

Debet
22-02-2011, 19:12
KR OMEGA u mnie Omega stan surowy zamknięty ok. 100k

hajmal
23-02-2011, 08:29
tomax27 witaj
ja również buduje dom na podkarpaciu, cenę o której mówisz te 28 600zł wydaje mi się dość dobra, osobiście miałam wykonawców którzy policzyli nam mniej ale za to dość sporo pomagaliśmy, za nasz dach zapłaciliśmy (żeby było jasne za więźbę i krycie ) 5000 zł i podobnie jak i u Ciebie robiła nam to profesjonalna firma mająca certyfikaty.
ceny o których mówi helixwroclaw2005 są na pewno nie z naszego rejonu. Jak dla mnie bardzo wygórowane. Zobacz jak buduje np netbet cedryka robi to sam i nic się nie dzieje. Daje rade, dlatego dla mnie takie porównywania wykonawców z desperatami są śmieszne.

hajmal
23-02-2011, 08:33
KR OMEGA u mnie stan surowy to 85 tyś , nie mam schodów mam jeden strop, powierzchnię łączną 200m2

jak będziesz budował systemem gospodarczym to na pewno zapłacisz mniej niż ja
trzeba tylko pytać pytać i szukać

beata300
23-02-2011, 18:13
Witam, mam pytanko ile może kosztować SSO za dobudowę 30m2 Użytkowych okolice Warszawy. Jedna firma wyceniła nam dobudowę na 13500 robocizna

helixwroclaw2005
23-02-2011, 18:24
beata300 rozsądna cena to ok. 11200 brutto
Poproś o kosztorys szczegółowy w cenie brutto
Będziesz miała jakieś pytania napisz na pw

milkowska
24-02-2011, 08:37
Witam,
Prosze o pomoc, dostalam wycene rozbudowy domu, czesciowo podpiwniczony , dom z uzytkowym poddaszem pow. parteru to 105m a piwnicy 40m2.
WYcena ze wszystkim oprocz pracy koparkowego, do tego jeszcze zdjecie starego dachu i polozenie nowego wraz z opapowaniem. Cena 75tys netto.
Wg mnie to bardzo duzo, prosze poradzcie.
pzdr

jacekpoznan
26-02-2011, 20:08
Witam

Przymierzam się do budowania domu wg projektu:
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/turkus/turkus.php#opis

W Poznaniu

Możecie udzielić info ile mniej więcej muszę przeznaczyć na SSO? - kosztorys na stronie projektanta jest dziwaczny.

Pozdrawiam.

burundi
02-03-2011, 17:39
Na dom Praktyczny 2 z Domów z Wizją mój sąsiad miał wyceny 20 000 ( ktoś z Suwałk) do 60 000 (ktoś z podkarpacia). Standartowo wyceny były 30-40 tys.
Jest na etapie podpisywania umowy 36 tys. Link do projektu wysłałem wczesniej

Zazdroszczę Wam tych cen.W okolicach Sznao cenie poniżej 60 tys za domek 150 m kw, nie ma co marzyć:(

helena-vondrackova
03-03-2011, 14:47
Witam, nowa jestem.
Dzisiaj powiedziałałam OK wykonawcy na 100 K.
Na granicy Warszawy, dom 300 m2 pow. całkowitej, projekt własny. Dom bez podpiwniczenia, fundament wylewany więc z ułożeniem szalunków i zbrojenia, kopanie gliny w cenie, Porotherm 38 P+W, pełny strop nad parterem gęstożebrowy, na fragmencie wylewany, na połowie domu piętro przekryte stropem też gęsożebrowym, Dach główny płatwiowo-kleszczowy, kopertowy nad piętrem i łamany w kalienicy na 3, krycie dachówką na deskowaniu pełnym, dwa dachy boczne nad parterem i garażem kopertowe, dachówka ceramiczna, obróbki blacharskie, orynnowanie, 3 kominy tradycyjne murowane, podłoga na gruncie oraz instalacja podposadzkowa, schody zelbetowe wylewane wewnetrzne i zewnetrzne wejściowe, taras wylewany.
Nie robią ocieplenia powyżej parteru, klinkieru oraz tynków. Muszę w trakcie inną ekipę dograć, bo dach nad parterem i garazem dochodzi do ściany.
Czy to dużo czy mało, powiedzieli, ze w 3 miesiące zrobią, u kolegi w 1,5 zrobili i nie ma problemów od 3 lat.

pearl3434
03-03-2011, 16:56
Rozumiem,ze to sama robocizna? :)

pilkarzyk66
09-03-2011, 22:30
sądze,że zdecydowanie sama robocizna przecież to 300m2 zatem analogicznie powiem ze 3 dni temu rozpocząłem budowe Pelikana ze studia atrium 148m2 ugadany jestem na 50tyś robocizna noi materiały wyniosły mnie 100tyś ale mam duuży dach więc koszta robicizny wzrastaja dosyc szybko. Na koniec powiem ze buduje w dolnosląskim a dokładnie dawnym jeleniogórskim

tbe
10-03-2011, 09:45
Witam,

Niedlugo (bardzo niedlugo) planuje rozpoczecie budowy domu z projektu Archonu "Dom w Pauliniach 2". Projekt praktycznie nie zmieniony:

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-pauliniach-2/m47038065b037b,2

Dziala na ktorej planuje budowe jest lekko pochyla w zwiazku z czym prace ziemne oraz stan zero moga byc dosc zaawansowane (tak mi sie przynajmniej wydaje).
Budowa w Krakowie.

Dostalem kilka ofert od roznych firm, praktycznie kazdorazowo opiewaly na kwote ~ 250 000 netto za SSO wraz z materialami. Nie wydaje sie Wam, ze to zbyt duzo?

Kosztorys szczegolowy firmy, ktora wydaje sie byc najsensowniejsza:

http://x.strefa.pl/kosztorys.pdf

Ekipa ta budowala juz ze znajomymi i sa BARDZO z nich zadowoleni. Ogolnie kontakt z firma rewelacyjny, bardzo profesjonalnie.. tylko ta cena zastanawiajaca. Wlasciwie zdecydowalismy sie na nich na podstawie roznych kosztorysow ktore otrzymalismy rownolegle. Wszystkie podobne wiec.. po co ryzykowac, lepiej budowac z kims sprawdzonym.
Budowe chcemy prowadzic "firma", nie systemem gospodarczym. Niestety na taki system nie mamy najnormalniej w swiecie czasu (taka praca).
Prosze o opinie, co myslicie o cenie? O kosztorysie?

Zapomnialem dodac, ze kosztorys ten obejmuje takze wybudowanie piwnicy pod tarasem (okolo 50m2). Do ceny dochodzi kierownik budowy 2,5k..

Problemem jest fakt, iz budowe planujemy zaczac JUZ. Teoretycznie dogadalismy sie z firma na start w Marcu, umowy wprawdzie nie podpisalismy jeszcze ale.. "na gebe" zostali klepnieci. Umowa ma byc podpisana w Poniedzialek. Kazda opinia bedzie dla nas wazna, a im szybciej -- tym lepiej :-)

--

p.

korekk
10-03-2011, 15:47
Witam, nie jestem ekspertem ale sam buduję SSO, co prawda dom mniejszy (ok. 160m2 licząc bez garażu) ale też z podpiwniczaniem. Ekipa 47,5k zł, materiał ok. 70-90 tyś zł (porotherm 30 na ściany zewn., w środku 25 i 11.5, stropy monolityczne, dachówka ceramiczna, dach wielospadowy - dość skomplikowany jak u Ciebie)
Wszystkie ceny brutto, razem liczę że powinno wyjść 120-130 tyś zł MAX !

mada230
16-03-2011, 09:51
Witam . Jaki koszt orientacyjny dom 137m2 + garaż w Bielsku dzielnica Lipnik mam 1 wycenę strop nad piwnicą ściany zew.i działowe strop z schodami na poddasze użytkowe ściany zew.i działowe poddasze+ więźba 38tyś! Co myślicie? Dużo? mało?Dach dwuspadowy kąt 40st. nad garażem taras, schody i strop nad piwnica lany tradycyjnie( zbrojenie itp będzie robić ekipa ) a ten na piętrze to z gotowych elementów Dodam że garaż będzie dobudowywany do istniejącego domu.

psuja
17-03-2011, 19:05
No i zdecydowaliśmy na naszego pierwszego murarza, ale im dalej w las tym bardziej oczy mi wychodzą ...9 tys za kondygnacje, w cene wchodzi zbrojenie, kominy, ściany wewnętrzne, schody .... no i gratisem dostaliśmy ocieplenie domu. Opinię ma pozytywne, zobaczymy co to będzie

plawgo
07-04-2011, 22:02
Witam wszystkich forumowiczów! To jest mój pierwszy post, dlatego proszę o wyrozumiałość.
Jestem na etapie pozwolenia NA BUDOWĘ i szukaniu ekipy wykonawczej,
Domek wg projektu indywidualnego : pow. zabudowy 195 m2, pow. użytkowa 319 m2( garaż 2st.+ strych).Dach 2 spadowy kryty blachodachówką w kształcie litery L.Budowa z bloczków keramzytobetonowych 1W.

I wycena : 100 k SSO - robocizna.
Co Wy sądzicie o tym?

narama
11-04-2011, 21:23
Witam, czy ktos stawial w zeszlym roku dom w rododendronach 6n w okolicy krakowa? Chetnie zapytam jaki koszt budowy, jaka firma i na co zwrocic uwage przy budowie tego domu pozdrawiam

pirawawa
16-04-2011, 07:00
Koszt budowy domu 205 m2 (projekt indywidualny - skąplikowany). Podpisana umowa styczeń 2011. Fundamenty (wykopy, zagęszczenie po stronie ekipy), ytong, strop tradycyjny, dach skąplikowany (tylko więźba) okol. Warszawy - 29 000 zł. Robocizna dachu inna ekipa 10 000 zł.
Ekipa z polecenia, sprawdzona

helixwroclaw2005
17-04-2011, 19:53
pirawawa zdecyduj się w końcu. W innym wątku napisałeś, że w styczniu podpisałeś umowę na 44tys.zł

pirawawa
19-04-2011, 05:37
helixwroclaw2055 - wyjaśniam obniżenie kosztów robocizny.
W styczniu faktycznie była umowa na 44 tys., ze względu że sąsiad potrzebował w tym roku postawić dom a ekipa nie dała by rady z budową 2 całych domów, podpisałem aneks do umowy bez dachówki. Dach wykona firma która sprzedaje dachówkę za 10 645 zł (przepraszam nie zakodowałem końcówki 645 zł). Inna firma na robociznę przysłała ofertę 9 830zł.

Dla lepszego humoru znajomy w niedziele który prowadzi firmą budowlaną ma w tym roku mniej zleceń, polecał część swojej ekipy na wybudowanie mojego domu za 20 tys.
Niestety w zeszlym roku miał 3 ekipy, teraz pracy wystarczy na jedną.
Nie wiem dlaczego cena udowy domu z dachem za ok. 40 tys. tak bardzo Cię irytuje. Każdy ma prawo wybudować za ile chce, a inwestor wybrać kogo chce.
Ofert za 40 tys w grudniu miałem kilka - wybrałem ekipę z polecenia za 44 tys.

konstruktorbud
21-04-2011, 17:56
Witam.
Jeżlei moge się wypowiedzieć w tym temacie.
Jeżeli Państwo zlecacie w biurze projektów wykonanie dokumnetacji projektowej do pozwolenia na budowę, żądajcie również wykonania kosztorysu do budowy Waszego budynku (sznujące się biura projektów wykonują takie rozliczenia za symboliczne pieniadze, niektórzy za darmo). Pozycje kosztorysowe wykonuje się w programach typu Norma, Panta itp (kiedyś wykonywało się je ręcznie na podstawie KNR-ów - papierowych ksiażek) a ceny aktualizuje co kwartał z dostępnych katalogów cenowych dostarczanych na płytach cd firmom posiadającym stosowne oprogramowanie - takze zmiana cen i uaktualnienie Państwa kosztorysów (w przypadku podjecia decyzji o budowie np. za rok) jest chwilą i nie stanowi problemów. Wykonanie takiego kosztorysu nie jest drogie a będziecie mogli Państwo dokonać wyboru między firmami wykonawczymi (budowlanymi) na podstawie kosztów np. wykonanie stanu surowego otwartego, wykonanie więźby dachowej itp oraz dobrać sobie ekipy budowlane (np. wykonawcy stanu surowego otwartego, osobni wykonawcy więźby, inni wykonawcy tynków i gładzi gipsowych etc) w taki sposób aby zaoszczędzić oraz miec kontrolę nad wydatkami a nie ulegać namowom firmom, które wykonują wszystko na raz i są tzw. "złotymi rączkami" naciagając na koniec na koszta dodatkowe biorąc do tego koszta wykonania poszczególnych robót z "chmur".
Pozdrawiam serdecznie.
Aleksander Kamiński.
p.s
aktualne rozpasanie i brak kontroli ze strony Inwestora (rozumiem, że Inwestor nie musi sie na wszystkim znać a ufa wykonawcy czy inspektorowi nadzoru inwstorskiemu, którego najął do nadzorowania robót) firm wykonawczych sprzyja podnoszeniu i sztucznemu podbijaniu cen na rynku. Uzależnione jest to oczywiscie od "ruchu w budownictwie".

ziuta62
22-04-2011, 21:02
Witam? Czy znajdzie się ktoś chętny do podania ceny z aobociznę mojego domku? Chodzi o stan suowy otwarty. Tak jak w projekcie bez piwnic, ale strop drewniane/ grube bale/. Dach-blachodachówka Decra Stratos. Z ociepleniem fundamentów jak w "książce" pokazują. Chodzi mi o Icopal, bez krzywienia się, ze coś mi jest niepotrzebne i zbędne.
http://www.projekty.domow.pl/katalog/index.php?ProjectID=693&Action=Project&Section=2
Sciany2 warstwowe Silka +wełna. Dziękuję i pozdrawiam.

miska_wroc
22-04-2011, 21:15
Witam,
mam pytanie bardziej ogólne- czy kosztorysy podawane na stronach z projektami np. na www.archon.pl mają się jakoś sensownie do rzeczywistości? Czy trzeba doliczyć do nich np. 10-30%?

plawgo
22-04-2011, 22:51
Witam.
Jeżlei moge się wypowiedzieć w tym temacie.
Jeżeli Państwo zlecacie w biurze projektów wykonanie dokumnetacji projektowej do pozwolenia na budowę, żądajcie również wykonania kosztorysu do budowy Waszego budynku (sznujące się biura projektów wykonują takie rozliczenia za symboliczne pieniadze, niektórzy za darmo). Pozycje kosztorysowe wykonuje się w programach typu Norma, Panta itp (kiedyś wykonywało się je ręcznie na podstawie KNR-ów - papierowych ksiażek) a ceny aktualizuje co kwartał z dostępnych katalogów cenowych dostarczanych na płytach cd firmom posiadającym stosowne oprogramowanie - takze zmiana cen i uaktualnienie Państwa kosztorysów (w przypadku podjecia decyzji o budowie np. za rok) jest chwilą i nie stanowi problemów. Wykonanie takiego kosztorysu nie jest drogie a będziecie mogli Państwo dokonać wyboru między firmami wykonawczymi (budowlanymi) na podstawie kosztów np. wykonanie stanu surowego otwartego, wykonanie więźby dachowej itp oraz dobrać sobie ekipy budowlane (np. wykonawcy stanu surowego otwartego, osobni wykonawcy więźby, inni wykonawcy tynków i gładzi gipsowych etc) w taki sposób aby zaoszczędzić oraz miec kontrolę nad wydatkami a nie ulegać namowom firmom, które wykonują wszystko na raz i są tzw. "złotymi rączkami" naciagając na koniec na koszta dodatkowe biorąc do tego koszta wykonania poszczególnych robót z "chmur".
Pozdrawiam serdecznie.
Aleksander Kamiński.
p.s
aktualne rozpasanie i brak kontroli ze strony Inwestora (rozumiem, że Inwestor nie musi sie na wszystkim znać a ufa wykonawcy czy inspektorowi nadzoru inwstorskiemu, którego najął do nadzorowania robót) firm wykonawczych sprzyja podnoszeniu i sztucznemu podbijaniu cen na rynku. Uzależnione jest to oczywiscie od "ruchu w budownictwie".

Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości! Otrzymałem pełen kosztorys inwestorski na kilkudziesięciu kartkach z dokładnym wyszczególnieniem ,co i za ile wraz z robocizną .Teraz wiem ,gdzie mogę ewentualnie coś zaoszczędzić.
Pozdro

pirawawa
23-04-2011, 06:29
Kosztorysy z biur projektowych są orientacyjne, m2 mnożony przez metraż. Można doliczyć 30%, odjąć 30% i tak dokładnie nic Ci to nie powie.
Można zamówić zestawienie materiałów (w niektórych biurach są darmowe), wpisać aktualne ceny, doliczyć robociznę i mamy systemem gospodarczym.
A najlepiej zlecić budowę firmie do stanu deweloperskiego i co ustalicie w umowie - taka będzie cena

pionan
23-04-2011, 22:01
sądze,że zdecydowanie sama robocizna przecież to 300m2 zatem analogicznie powiem ze 3 dni temu rozpocząłem budowe Pelikana ze studia atrium 148m2 ugadany jestem na 50tyś robocizna noi materiały wyniosły mnie 100tyś ale mam duuży dach więc koszta robicizny wzrastaja dosyc szybko. Na koniec powiem ze buduje w dolnosląskim a dokładnie dawnym jeleniogórskim

heh, ja też zacząłem w dawnym jeleniogórskim. Projekt WB-3303 ze studia Agrobisp. 102,5m2 + garaż. Za SSO 37 tys. robocizna. Płatne w 3 etapach.
W środe zakończony fundament. Koszt ok. 25 tys., w tym 10 tys. dla ekipy. Ławy lane w szalunkach, potem ściany z bloczków. Izolacje poziome (2 x papa termozgrzewalna), pionowe (2 x dysperbit, styropian zaciągnięty klejem i na to kubełkowa. W cenie drenaż opaskowy budynku i system łapania deszczówki z przyszłego dachu. Teraz pójdą sciany nośne, kominy, stropy, więżba wraz z pokryciem dachówka ceramiczną, obróbkami blacharskimi i orynnowaniem. Za to wszystko, tak jak napisałem wcześniej, 37 tys.

Sofii
28-04-2011, 17:36
Witam,

w najbliższym czasie mam zamiar zacząć budowę (dom jednorodzinny wolno stojący, podpiwniczony z użytkowym poddaszem i garażem jednostanowiskowym - metraż domu 88 m kw.), jednak zatrzymałam się w momencie, gdy firma, którą wybrałam przedstawiła mi kosztorys. Okazało się, że jest to koszt 160 tys. (!!!), bez położenia dachu - stan surowy otwarty. Ja rozumiem, że wszystko kosztuje, jednak cena wydaje mi się dość wygórowana. Tym bardziej, że nie buduję w Warszawie, ale w dość małej miejscowości. Proszę, o radę, bo już sama nie wiem co mam zrobić.

pirawawa
28-04-2011, 18:19
A dlaczego w Warszawie ma być drożej?
Zbierz kilka ofert, porównaj je. Będziesz miała orientację w cenie, a i tak warto wybrać ekipę z polecenia. Nie ma pomyłki w metrach?
Systemem gospodarczym będzie taniej.

deathgs
30-04-2011, 12:22
Mam cenę za SSO dom 170 (130 użytkowa, 40 garaż, gospodarcze) 67 tpln robocizna a z materiałem razem 180 tpln cena chora?

konstruktorbud
01-05-2011, 23:18
Witam,

w najbliższym czasie mam zamiar zacząć budowę (dom jednorodzinny wolno stojący, podpiwniczony z użytkowym poddaszem i garażem jednostanowiskowym - metraż domu 88 m kw.), jednak zatrzymałam się w momencie, gdy firma, którą wybrałam przedstawiła mi kosztorys. Okazało się, że jest to koszt 160 tys. (!!!), bez położenia dachu - stan surowy otwarty. Ja rozumiem, że wszystko kosztuje, jednak cena wydaje mi się dość wygórowana. Tym bardziej, że nie buduję w Warszawie, ale w dość małej miejscowości. Proszę, o radę, bo już sama nie wiem co mam zrobić.

Witam.
Jak sama Pani pisze, wybrała Pani firmę, która przedstawiła Pani kosztorys (ich kosztorys) wykonania robót.
Warto mieć kosztorys wykonany przez biuro projektów, które opracowywało dokumentację projektową do pozwolenia na budowę.
Jeżeli nie potrafią wykonać takiego kosztorysu, prosiłbym podejść do pierwszego lepszego budowlańca - najlepiej kierownika budowy (może Pani podczas przejazdu np. autem podejść np. koło nowobudowanego domu jednorodzinnego i przeczytać z tablicy informacyjnej - żółta, przy ogrodzeniu - imię i nazwisko oraz nr telefonu kierownika budowy, przedzwonić i zapytać sie czy nie zrobi kosztorysu pod budowę domu - może i z chęcią zostałby inspektorem przy budowie domu, co pomoże przy szukaniu oszczędnosci podczas budowy - bardzo wiele firm oszukuje i "naciaga" na roboty dodatkowe, wrcajac do tematu wykonania kosztorysu - cena za pozycje to około 5-7zł netto, więc nie są to duże koszta (pozycji kosztorysowych na wykonanie stanu "zamknietego" nie jest wiele) a będzie mogła Pani niezależnie skonfrontować "oferty" firm, co za tym idzie negocjować ceny przy wykonaniu robót oraz wybierać wykonawców do poszczególnych robót, w przeciwnym wypadku jest Pani narażona na oszustwa i naciaganie - na niewiedzy wielu ludzi zarabia).
Co jeszcze moge podpowiedzieć...??? hmmm... 88m2 ... taki domek to rzeczywiscie bardzo dużo jak za stan surowy otwarty (koszta dodatkowe generują tutaj piwnice i garaż) - wykonanie stanu surowego otwartego to najprostrze (i najtańsze jeśli chodzi o wykonawstwo) co moze być w budownictwie (i wielu laików - samozwańczych "budowlańców" podejmuje się jego wykonania, biorąc kierownika budowy - figuranta, który "wpada" na budowę raz na dwa miesiące na umowę o dzieło - warto co nieco więcej sie dowiedzieć o takiej "firmie" - tzn. czy pracuja w niej osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, uprawnieniami itp). Cena szacunkowa z budynku 120m2 który ostatnio budowałem - lipiec/grudzień 2010r stan surowy otwarty - cena: 120tyś zł - Warszawa (Bemowo), budynek niepodpiwniczony, ściana porotherm (Winebergera), stropy monolityczne 14cm + schody na poddasze użytkowe, (gdyby dodać do niego piwnice, byłoby w okolicach 150-160tys zł).
Pozdrawiam.
Aleksander Kamiński
p.s
warto negocjowac cenę do 140tyś zł - ta cena jest realna.

deathgs
02-05-2011, 11:50
w końcu i ja mogę się dopisać za ile wybudowałam SSO. Ze względu na pogodę utknęliśmy na dachu, ale wiem ile jeszcze będzie to kosztować.
Dom 228 m2 pow. całkowitej, 177 m2 pow. użytkowej, kubatura zgodnie z projektem 1094m3, powierzchnia dachu 206m2. Dom co do zasady prosty na planie prostokąta, dach dwuspadowy, ściany z ceramiki poryzowanej 25cm, działówki poryzowana 11 cm, 8 cmm i niektóre na poddaszu z ytonga. Koszty dodatkowe w postaci konstrukcji stalowej na dachu, większego zbrojenia generowała pustka nad salonem, wysoka ścianka kolankowa i dach bezokapowy. Z wykonawcą do dachu byłam umówiona na płatność za robociznę i materiały razem. Dach rozliczamy już osobno.
- stan zero 33500 (bez ocieplenia, będzie robione razem z ociepleniem murów),
- parter 31500
- strop 24000
- poddasze (bez ścianek działowych) 22470
- ścianki działowe poddasza 10 000
- dach materiały 53 400 zł (dachówka ceramiczna Meyer Holsen Piano, blachy i rynny Rheinzink, okna dachowe Roto Designo R48 - 5 szt.) robocizna 17 000 zł

Razem 191 470 zł. Jest to średnio 838 zł/m2 (wg jakiegoś wątku na forum nie jest to wysoka stawka przy generalnym wykonawcy)

Zaznaczam, że wykonawca, poza głównymi materiałami na dach, zajmował się wszystkim. Facet bardzo solidny, uczciwy. Nas na budowie prawie nie było, jak się udało, to przyjeżdzaliśmy wieczorami albo w weekend. Takie było założenie, że zapłacimy trochę więcej, ale nie będziemy biegać i załatwiać materiały. Myślę, że nie dostalibyśmy niższych cen materiałów. Dołożyliśmy trochę na robociźnie. Nie było jednak do niej zastrzeżeń (do momentu dachu, ale to już sprawa dekarza).


Witam ja mam za SSO z kimpletnym dachem 182 tpln za domek 130 + 40 garaż. To co ty masz to taniocha pzy takich rozmiarach. Jakie to okilice, że taka cena?

konstruktorbud
02-05-2011, 21:42
"@konstruktorbud - aż ciarki przechodzą jak czyta się głupoty pisane przez Pana.."
to nie są głupoty tylko doświadczenie z życia codziennego na budowach i biurach projektów, wyniesione z pracy, poza tym kim Pan jest i co sobą Pan prezentuje, żeby podważać to co piszę? (nie ma Pan nawet na swoim profilu zdjecia, swoich danych itp. - nie jest Pan osobą wiarygodną).
"1. Pozycji kosztorysowych w domku ~100m2 wcale nie ma "mało" - dobry kosztorys zaczyna się od 150-200 pozycji"
Co Pan rozumie przez słowo "dobry kosztorys"? wg Pana są też i "złe kosztorysy"? Jaki byłby wtedy sens robienia kosztorysu (i jaki cel) jeśliby miał być "złym kosztorysem". To czy kosztorysant potrafi stan surowy zamknięty wycenić i "zamknąć" w np. 80ciu pozycjach a nie w 150ciu czy 200tu pozycjach (niepotrzebnych w przypadku domu jednorodzinnego, no chyba, że ktoś wycenia budynek wielorodzinny:) zalezy tylko od jego doświadczenia i umiejętnosci oceniania wykonania przyszłych prac związanych z wykonaniem tegoż stanu surowego zamkniętego.
"2. Biuro projektowe które nie posiada kosztorysanta lub z nim nie współpracuje ? Są takie ???????"
oczywiście, że są (znam to z doswiadczenia a wspópracuje z różnymi biurami z całego kraju) a najczęściej w biurach zakładanych przez ludzi młodych (zaraz po studiach) bez doświadczenia, nastawionych na projektowanie i "kasowanie", niekoniecznie znających się w temacie budownictwa (różne rzeczy widziałem i nie jest to miejsce na takie dyskusje). Nie ma co się dziwić, widać małe doświadczenie ma Pan w budownictwie (wykonawstwo, projektowanie), że zadaje takie dziwne pytania.
"3. Zgadzam się iż podstawą w budownictwie są ludzie z odpowiednimi papierami tj murarze, zbrojarze, betoniarze etc etc ale o jakich uprawnieniach Pan tu pisze? Jedynym posiadaczem uprawnień ma być kierownik budowy"
Uprawnieniach - napisałem w skrócie, wiadomo o co chodzi, nawet Pan sie domyslił, pozatym "uprawnieniami" nazywa się także stosowne "papiery" mistrzowskie - np. murarz.
"4. Cena 140 tys jest REALNA tak samo jak i 200 tys albo i więcej - tak swoją pracę wyceniła ta firma i nic do tego ile "ktoś" i "gdzieś" rok temu płacił... Może zatrudniają samych fachowców i mistrzów murarskich, których musi rzetenie wynagradzać a nie przypadkową zbieraninę - tego Pan NIE WIE.
Jedyne co można stwierdzić to czy cena jest za wysoka na kieszeń inwestora - stąd konieczność posiadania kosztorysu"
Jeżeli ma Pan jakieś choćby minimalne podstawy wyceny tzw. kosztorysowania (a po tym co Pan pisze sądzę że nie ma i nie wie Pan o czym pisze - czyli pisanie byleby cokolwiek napisać) to wiedziałby Pan, że wykonanie np. typowego budynku 100m2 (bez udziwnień w konstrukcji) to koszta rzędu X (no ale na to trzeba też niestety doświadczenia), w przypadku wykonania kosztorysu, który moze mieć różne narzuty (Kz, Kp itp) oraz umiejętnosci kosztorysowania (doświadczenia) osoby tworzącej kosztorys moga sie zawahać w kilku tysiacach złotych (a nie w kilkudziesięciu tysiacach złotych!!!(przy tak małej inwestycji jaką jest dom jednorodzinny!!!!) - w takim przypadku nie jest to kosztorysant tylko nieudacznik (nie znający zasad kosztorysowania) lub człowiek który świadomie kombinuje z ceną końcową). Pozatym, budynek o którym wspomniałem wyżej został zakończony w grudniu - dokładnie 16.XII.2010 roku - wtedy zostało zapłacone za wybudowanie w/wym. budynku. Nie sądzę (to też z doświadczenia z budowy wielu domów), żeby ceny np. materiałów "wzrosły" w przeciągu kilku miesięcy lub Państwo Polskie wynagordzenie minimalne podniosło x2.
" Cena 140 tys jest REALNA tak samo jak i 200 tys albo i więcej - tak swoją pracę wyceniła ta firma i nic do tego ile "ktoś" i "gdzieś" rok temu płacił... "
Te wspomniane 200tyś zł zapłaci głupiec, który nie porówna firm, ich wykonawstwa i cen które "oferują" (na to liczą wykonawcy, którzy "drą" skórę z ludzi w przypadku ich niewiedzy). Po to się robi kosztorysy, aby oszustów naciagających ludzi wykluczyć oraz wyrugować z rynku jako firmy nierzetelne.
"...Może zatrudniają samych fachowców i mistrzów murarskich, których musi rzetenie wynagradzać a nie przypadkową zbieraninę - tego Pan NIE WIE..."
Akurat to mnie najmniej interesuje - jaką ekipę posiada firma i ile płaci poszczególnym pracownikom (czy duzo, czy mało) mnie jako inwestora najmniej obchodzi (są to rozwiązania wewnętrzne firmy). Z tego co Pan napisał wnioskuję, że ktoś kto realnie (rzetelnie) wyceni np. wybudowanie domu np. na te wspomniane przeze mnie 140tyś zł posiada "niefachowców" i "niemistrzów" murarskich jak w tej firmie która posiada "fachowców" i chce 200tyś zł za wykonanie tej samej roboty. Bzdury Pan wypisuje, "...wynagradzać a nie przypadkową zbieraninę - tego Pan NIE WIE...." i akurat orientuję się w temacie bo jestem od wielu lat inspektorem nadzoru na takich i większych budowach. To czy firma posiada "przypadkową zbieranine" i tą właśnie "zbieraniną" wykonuje prace, mnie jako inwestora czy inspektora nadzoru kompletnie nie interesuje, byleby potrafił wykonac nalezycie (i w terminie wykazanym w umowie) prace budowlane.
"...Jedyne co można stwierdzić to czy cena jest za wysoka na kieszeń inwestora - stąd konieczność posiadania kosztorysu..."
Nie posiada Pan żadnej wiedzy (śmiem stwierdzić formalnie, po tym co Pan napisał) z zakresu wykonywania kosztorysów budowlanych, ich potrzeby wykonania i ich celu w procesie budowlanym. Po to jest kosztorys przygotowany przez kosztorysanta, aby inwestor wiedział jakie są koszta związane z realizacją zamierzonej inwestycji i mógł na podstawie tegoż kosztorysu szukać na rynku takiego wykonawcy aby nie zapłacił przykładowych (Pańskich) 200tyś zł za robotę którą można wykonać za 140tyś zł, bądź w cenie oscylujacej - czyli +/- kilka tyś zł (a nie kilkudziesięciu tyś zł :).
Pozdrawiam
Aleksander Kamiński
p.s
Proponowałbym Panu nie wypowiadać się w tematach w których nie ma Pan ani wiedzy ani doświadczenia.
(No chyba że jest Pan wykonawcą (nierzetelnym) i celowo Pan bzdury ludziom wypisuje).

michal0712
02-05-2011, 22:10
"@konstruktorbud - aż ciarki przechodzą jak czyta się głupoty pisane przez Pana.."
to nie są głupoty tylko doświadczenie z życia codziennego na budowach i biurach projektów i wyniesione z pracy, poza tym kim Pan jest i co sobą Pan prezentuje, żeby podważać to co piszę? (nie ma Pan nawet na swoim profilu zdjecia, swoich danych itp. - nie jest Pan osobą wiarygodną).
"1. Pozycji kosztorysowych w domku ~100m2 wcale nie ma "mało" - dobry kosztorys zaczyna się od 150-200 pozycji"
Co Pan rozumie przez słowo "dobry kosztorys"? wg Pana są też i "złe kosztorysy"? Jaki byłby wtedy sens robienia kosztorysu (i jaki cel) jeśliby miał być "złym kosztorysem". To czy kosztorysant potrafi stan surowy zamknięty wycenić w np. 80ciu pozycjach a nie w 150ciu pozycjach (niepotrzebnych) zalezy tylko od jego doświadczenia i umiejętnosci oceniania wykonania przyszłych prac związanych z wykonaniem tegoż stanu surowego zamkniętego.
"2. Biuro projektowe które nie posiada kosztorysanta lub z nim nie współpracuje ? Są takie ???????"
oczywiście, że są (znam to z doswiadczenia a wspópracuje z różnymi biurami z całego kraju) a najczęściej w biurach zakładanych przez ludzi młodych (zaraz po studiach) bez doświadczenia, nastawionych na projektowanie i "kasowanie", niekoniecznie znających się w temacie budownictwa (różne rzeczy widziałem i nie jest to miejsce na takie dyskusje). Nie ma co się dziwić, widać małe doświadczenie ma Pan w budownictwie (wykonawstwo, projektowanie), że zadaje takie dziwne pytania.
"3. Zgadzam się iż podstawą w budownictwie są ludzie z odpowiednimi papierami tj murarze, zbrojarze, betoniarze etc etc ale o jakich uprawnieniach Pan tu pisze? Jedynym posiadaczem uprawnień ma być kierownik budowy"
Uprawnieniach - napisałem w skrócie, wiadomo o co chodzi, nawet Pan sie domyslił, pozatym "uprawnieniami" nazywa się także stosowne "papiery" mistrzowskie - np. murarz.
"4. Cena 140 tys jest REALNA tak samo jak i 200 tys albo i więcej - tak swoją pracę wyceniła ta firma i nic do tego ile "ktoś" i "gdzieś" rok temu płacił... Może zatrudniają samych fachowców i mistrzów murarskich, których musi rzetenie wynagradzać a nie przypadkową zbieraninę - tego Pan NIE WIE.
Jedyne co można stwierdzić to czy cena jest za wysoka na kieszeń inwestora - stąd konieczność posiadania kosztorysu"
Jeżeli ma Pan jakieś choćby minimalne podstawy wyceny tzw. kosztorysowania (a po tym co Pan pisze sądzę że nie ma i nie wie Pan o czym pisze - czyli pisanie byleby cokolwiek napisać) to wiedziałby Pan, że wykonanie np. typowego budynku 100m2 (bez udziwnień w konstrukcji) to koszta rzędu X, w przypadku wykonania kosztorysu, który moze mieć różne narzuty (Kz, Kp itp) oraz umiejętnosci kosztorysowania (doświadczenia) osoby tworzącej kosztorys moga sie zawahać w kilku tysiacach złotych (a nie w kilkudziesięciu tysiacach złotych!!! - w takim przypadku nie jest to kosztorysant tylko nieudacznik (nie znający zasad kosztorysowania) lub człowiek który świadomie kombinuje z ceną końcową). Pozatym, budynek o którym wspomniałem wyżej został zakończony w grudniu - dokładnie 16.XII.2010 roku - wtedy zostało zapłacone za wybudowanie w/wym. budynku. Nie sądzę (to też z doświadczenia z budowy wielu domów), żeby ceny np. materiałów "wzrosły" w przeciągu kilku miesięcy.
" Cena 140 tys jest REALNA tak samo jak i 200 tys albo i więcej - tak swoją pracę wyceniła ta firma i nic do tego ile "ktoś" i "gdzieś" rok temu płacił... "
Te wspomniane 200tyś zł zapłaci głupiec, który nie porówna firm, ich wykonawstwa i cen (na to liczą wykonawcy, którzy "drą" skórę z ludzi w przypadku ich niewiedzy). Po to się robi kosztorysy, aby oszustów naciagających ludzi wykluczyć.
"...Może zatrudniają samych fachowców i mistrzów murarskich, których musi rzetenie wynagradzać a nie przypadkową zbieraninę - tego Pan NIE WIE..."
Akurat to mnie najmniej interesuje - jaką ekipę posiada firma i ile płaci poszczególnym pracownikom (czy duzo, czy mało) mnie jako inwestora najmniej obchodzi (są to rozwiązania wewnętrzne firmy). Z tego co Pan napisał wnioskuję, że ktoś kto realnie (rzetelnie) wyceni np. wybudowanie domu np. na te wspomniane przeze mnie 140tyś zł posiada "niefachowców" i "niemistrzów" murarskich jak w tej firmie która posiada "fachowców" i chce 200tyś zł za wykonanie tej samej roboty. Bzdury Pan wypisuje, "...wynagradzać a nie przypadkową zbieraninę - tego Pan NIE WIE...." i akurat orientuję się w temacie bo jestem od wielu lat inspektorem nadzoru na takich i większych budowach. To czy firma posiada "przypadkową zbieranine" i tą właśnie "zbieraniną" wykonuje prace, mnie jako inwestora czy inspektora nadzoru kompletnie nie interesuje, byleby potrafił wykonac nalezycie (i w terminie wykazanym w umowie) prace budowlane.
"...Jedyne co można stwierdzić to czy cena jest za wysoka na kieszeń inwestora - stąd konieczność posiadania kosztorysu..."
Nie posiada Pan żadnej wiedzy (śmiem stwierdzić formalnie, po tym co Pan napisał) z zakresu wykonywania kosztorysów budowlanych, ich potrzeby wykonania i ich celu w procesie budowlanym. Po to jest kosztorys przygotowany przez kosztorysanta, aby inwestor wiedział jakie są koszta związane z realizacją zamierzonej inwestycji i mógł na podstawie tegoż kosztorysu szukać na rynku takiego wykonawcy aby nie zapłacił przykładowych (Pańskich) 200tyś zł za robotę którą można wykonać za 140tyś zł, bądź w cenie oscylujacej - czyli +/- 10-15tyś zł.
Pozdrawiam
Aleksander Kamiński
p.s
Proponowałbym Panu nie wypowiadać się w tematach w których nie ma Pan ani wiedzy ani doświadczenia.

kosztorysowanie budowy domu to śliski temat - ceny w katalogach typu secocenbud są trochę zawyżone ( jeżeli chodzi o moje okolice to na początek - 20%, a jeżeli chodzi o ostateczną ofertę to wszystko zależy od nabywcy - jego zaangażowania w negocjacje i wkład własny w wykonawstwo )

konstruktorbud
02-05-2011, 22:26
"kosztorysowanie budowy domu to śliski temat - ceny w katalogach typu secocenbud są trochę zawyżone ( jeżeli chodzi o moje okolice to na początek - 20%, a jeżeli chodzi o ostateczną ofertę to wszystko zależy od nabywcy - jego zaangażowania w negocjacje i wkład własny w wykonawstwo "
Tak Pan sądzi?
A co powiedziałby Pan na skosztorysowanie wieżowca 15 kondygnacyjnego z dwupoziomowymi halami garażowymi (od zera do stanu wykończeniowego), bo i takie kosztorysy robię.
Wykonanie kosztorysu domu jednorodzinnego to praktycznie utarty schemat (i każdy z doswiadczonych projektantów o tym wie, nie mówie już tutaj o kierowniku budowy czy inspektorze nadzoru inwestorskiego).
Co do cen podanych w np. "Błyskawicy" czy wspomnianych "Sekocenbudach" to oczywiscie, ceny są zawyżane - nawet te średnie.
Pozatym nakłady w KNR-ach też są zawyżane, więc jak bardzo "śliskie" jest wykonanie schematycznego, prostego kosztorysu prostego domu jednorodzinnego gdzie ceny poszczególnych robót, wykonania poszczególnych elementów konstr. etc można przewidzieć z dokładnością do kilku setek złotych?
Ma Pan: zawyżone nakłady w KNR-ach, zawyzone ceny w "Sekocenbudzie" = kosztorys i tak wychodzi "zawyzony", więc zawyzanie jeszcze bardziej kosztorysu jaki ma sens? (chodzi mi o rzetelność - (bo tak zakładam jak osobiście się biorę do pracy) wykonującego kosztorys).
Oczywiście "...a jeżeli chodzi o ostateczną ofertę to wszystko zależy od nabywcy - jego zaangażowania w negocjacje i wkład własny w wykonawstwo..." to na końcu o czym Pan wspomina to już rola inwestora, czyli ile uda mu się utargować porównując najpierw oferty firm i innych wykonawców, ale nie mówmy bzdur jak powyżej człowiek bez doswiadczenia napisał, że: "Cena 140 tys jest REALNA tak samo jak i 200 tys albo i więcej " bo co za głupek (inwestor) wyda 200tys zł za robotę którą firma y wykona rzetelnie i fachowo w terminie za 140tyś zł.
pozdrawiam
Aleksander Kamiński
p.s
Chyba, że firma która robi projekt wykonuje nierzetelny (zawyżony) kosztorys (tłumacząc się że takie są ceny, bazując na niewiedzy inwestora) a potem buduje (bo taką umowę z inwestorem zawarła) - wtedy "zdziera" z klienta a klient płaci zamiast 140tys zł - 200tyś zł. Pozostawiam Państwu do własnych przemyśleń.

ziuta62
04-05-2011, 06:42
Witam,! Po przeanalizowaniu postów forumowiczów ja przyjęłam cenę za metr kwadratowy powierzchni całkowitej 900zł i tego będę się trzymać przy porównywaniu ofert od firm.Oczywiście można sobie dodać, a nawet trzeba 20% na wszelki wypadek, ale lepiej trzymać się tej podanej kwoty. Oczywiście robocizna i materiał.

plawgo
04-05-2011, 09:23
Mam do Was dość prozaiczne pytanie.Chodzi mi o naliczanie Vat-u do materiałów kupowanych przez firmę budowlaną w ramach zleconej budowy czy jest to 23 czy 8%.

deathgs
07-05-2011, 19:44
Powinni Ci policzyć, wewnątrz budynku 8%, instalacje zewnętrzne 23% ale fv muszą iść na nich.

plawgo
08-05-2011, 12:04
Powinni Ci policzyć, wewnątrz budynku 8%, instalacje zewnętrzne 23% ale fv muszą iść na nich.

Wielkie dzięki! To trochę mi wyjaśniło.
Pozdro

ggaall
09-05-2011, 11:29
Witam,
niedługo zaczynam budowę domu wg. projektu Porfirion (E-421) http://www.archeton.pl/projekt-domu-porfirion_578_opisogolny zmiany w projekcie obejmują zmianę nachylenia kąta dachu do 43 st. pow. użytkowa ok. 143 m2
dostałem wycenę robocizny na 40 tyś., która zawiera wykonanie ław + murów z ociepleniem do stanu 0 + wykonaniem chudego betonu stanu 0, ścian nośnych stropu teriva, schodów betonowych wew. wykonanie kominów nad więźbę, ścianek działowych piętra oraz kanalizacji. Cena nie obejmuje wynajęcia koparki, materiałów. Teren szkód górniczych - w projekcie dodatkowo wykonanie ściągów w fundamentach - cena obejmuje prace bez materiału.
Chciałbym się dowiedzieć czy cena jest atrakcyjna (tak wiem zależy od kieszeni inwestora, a w mojej stado węży ;)
pozdrawiam

Wirecki
11-05-2011, 22:50
Wielkie dzięki! To trochę mi wyjaśniło.
Pozdro A trochę nie?
Dziś trochę dojechałem do pracy. Pozdr.

adammpl
12-05-2011, 11:38
witam,

I ja dostalem wycene stanu surowego w Lodzi / Ksawerow
Planuje budowe domu z projektu Avalon http://projekty.lipinscy.pl/Avalon/

Powierzchnia domu: 217,3 m2
+Garaż: 38,3 m2
Powierzchnia netto: 289,6 m2
Powierzchnia zabudowy: 203,8 m2
Minimalna szerokość działki: 23,2 m

Koszt stanu surowego to 35 tys bez poloznie dachowki, czy to rozsadna cena, jak uwazacie ?

Pozdrawiam

izolda7604
12-05-2011, 15:47
Witam!
Potrzebuję pomocy: ile może kosztować wybudowanie SSO domku 103m3 parterowgo z poddaszem użytkowym wg projektu Pracowni "Krajobrazy" SALSA bez garażu? Pan, który prawdopodobnie będzie go budował zażyczył sobie 27 tys. za robociznę ale bez więźby, tylko same fundamenty i mury. Nie wiem, czy to dużo czy mało, czy w sam raz... Może ktoś się orientuje ile może kosztować materiał na taki domek? Może ktoś też budował SALSĘ i mógłby coś podpowiedzieć?
Pozdrawiam!

plawgo
12-05-2011, 22:48
A trochę nie?
Dziś trochę dojechałem do pracy. Pozdr.

:confused:

pirawawa
17-05-2011, 14:02
witam,

I ja dostalem wycene stanu surowego w Lodzi / Ksawerow
Planuje budowe domu z projektu Avalon http://projekty.lipinscy.pl/Avalon/

Powierzchnia domu: 217,3 m2
+Garaż: 38,3 m2
Powierzchnia netto: 289,6 m2
Powierzchnia zabudowy: 203,8 m2
Minimalna szerokość działki: 23,2 m

Koszt stanu surowego to 35 tys bez poloznie dachowki, czy to rozsadna cena, jak uwazacie ?



Pozdrawiam

Cena wykonania nie jest wysoka, ale za co płacisz nie napisałeś.
Znam wykonawców którzy dodatkowo pobierają opłatę za:
- wykopanie fundamentów
- zasypanie fundamentów
- wykonanie schodów i tarasów
- wykonanie ścian działowych
- wieźba
itd.
i jeszcze są wykonawcy i tacy co po nich się poprawia

pirawawa
17-05-2011, 14:05
Witam!
Potrzebuję pomocy: ile może kosztować wybudowanie SSO domku 103m3 parterowgo z poddaszem użytkowym wg projektu Pracowni "Krajobrazy" SALSA bez garażu? Pan, który prawdopodobnie będzie go budował zażyczył sobie 27 tys. za robociznę ale bez więźby, tylko same fundamenty i mury. Nie wiem, czy to dużo czy mało, czy w sam raz... Może ktoś się orientuje ile może kosztować materiał na taki domek? Może ktoś też budował SALSĘ i mógłby coś podpowiedzieć?
Pozdrawiam!

Zleć wykonanie zlecenia na http://www.szukajfachowca.pl/
Cenę będziesz miał, ale niepewność z fachowości wykonania zostanie

adammpl
18-05-2011, 13:44
Cena wykonania nie jest wysoka, ale za co płacisz nie napisałeś.
Znam wykonawców którzy dodatkowo pobierają opłatę za:
- wykopanie fundamentów
- zasypanie fundamentów
- wykonanie schodów i tarasów
- wykonanie ścian działowych
- wieźba
itd.
i jeszcze są wykonawcy i tacy co po nich się poprawia

jedynie czego nie robia to dachu, tzn za kolejne 5tys zrobia wiezbe dachowa i pokryja papa ale nie ukladaj dachowki
Ekipa z polecenia i robi dobre wrazenie.

lukasz.sokol
21-05-2011, 09:46
Zauważyłem że większość inwestorów przy wybieraniu oferta sugeruje się jedynie ceną w przeliczeniu na m2. Jako generalny wykonawca sugeruję aby oprócz porównywania ceny zagłębić się w zakres rzeczowy realizacji. Z doświadczenia wiem że niewielu Klientów to robi i otrzymując np. od nas ofertę nawet nie czują potrzeby dowiedzieć się co dokładnie ona obejmuje i jak technologicznie będą prowadzone prace.
Na budowach które mamy okazję obserwować często spotykamy się z niesamowitą inwencją twórczą wykonawców co w przypadku z poszukiwaniem oszczędności przez Inwestora i brakiem nadzoru przez Kierownika Budowy (w ramach negocjacji zminimalizowanym jedynie do około 10 wizyt, lub jedynie wpisów w dzienniku) prowadzi do kosztownych, lub nawet tragicznych konsekwencji. W internecie można znaleźć mnóstwo fotorelacji dotyczących napraw nieprawidłowo wykonanych izolacji ścian fundamentowych, balkonów i tarasów, ocieplenia ścian, pokrycia dachów, itp...
Szanowni Inwestorzy spójrzcie na wasze inwestycje z dystansem i zastanówcie się nad tym na ile lat budujecie swoje domki. Min. żywotność budynku to 50 lat, gwarancje udzielane przez wykonawców 3-5 lat. W najgorszym przypadku niektóre firmy w okresie gwarancji przestaną w ogóle istnieć, jednak co planujecie robić przez kolejne 45 lat ? Czy oszczędzając w trakcie budowy rzeczywiście chcecie aby wasz domek stał się skarbonką bez dna ?
W zarządzaniu funkcjonuje zasada trzech jedności: Czas=Jakość=Wartość.
Jeśli coś ma być wybudowane szybko i dobrze to musi kosztować.
Jeśli coś ma być wybudowane szybko i tanio to musi być gorszej jakości.
Jeśli coś ma być wybudowane dobrze i tanio to musi trwać dłużej.
Od tej zasady nie ma ucieczki więc nie łudźcie się że ktoś oferuje wam niską cenę chce wam coś sprezentować. Po prostu znajdzie oszczędności tam gdzie nie będziecie tego świadomi.

konstruktorbud
21-05-2011, 17:16
te "trzy zasady jedności":
"... Jeśli coś ma być wybudowane szybko i dobrze to musi kosztować.
Jeśli coś ma być wybudowane szybko i tanio to musi być gorszej jakości.
Jeśli coś ma być wybudowane dobrze i tanio to musi trwać dłużej...."
wymyślone są przez Polaków i to tylko przez tę część spekulującą.
Radzę pojechać za granicę np. do Niemiec i nauczyć się pracy, etyki pracy itp.
Zacytowanie "trzech zasad jedności" inwestorowi niemieckiemu czy np. angielskiemu spowodowałoby jedną zasadę "spier... Pan" a robotę otrzymałby ten co zna się na robocie i umiejętności negocjacji a nie na umoralnianiu innych.
Takie pitolenie o "zasadach" jest możliwe tylko i wyłącznie w naszym kraju, gdzie porobiło się wielu "znawców" (uczących się najczęściej na błędach podczas prowadzenia swojej "działalnosci" - często bez żadnego doświadczenia, ukończonej szkoły, nie mówię już o stażu czy uprawnieniach a nie w firmach na stanowiskach ze stażem i stosownymi uprawnieniami), którzy robią fuchy i chałtury. Przypominam o jednym, inwestor nie musi znać się na sztuce budowlanej (i nie ma sensu wymagać tego od niego). Dobry budowlaniec, projektant, inspektor czy kierownik budowy wysłucha inwestora, przemyśli, podyskutuje na dany temat (pouczy jeśli zajdzie potrzeba) a nie umoralnia. Co do kierownika, który na budowie pojawia się 10 razy lub mniej - to żaden kierownik a partacz.

lukasz.sokol
21-05-2011, 17:51
te "trzy zasady jedności":
"... Jeśli coś ma być wybudowane szybko i dobrze to musi kosztować.
Jeśli coś ma być wybudowane szybko i tanio to musi być gorszej jakości.
Jeśli coś ma być wybudowane dobrze i tanio to musi trwać dłużej...."
wymyślone są przez Polaków i to tylko przez tę część spekulującą.
Radzę pojechać za granicę np. do Niemiec i nauczyć się pracy, etyki pracy itp.
Zacytowanie "trzech zasad jedności" inwestorowi niemieckiemu czy np. angielskiemu spowodowałoby jedną zasadę "spier... Pan" a robotę otrzymałby ten co zna się na robocie i umiejętności negocjacji a nie na umoralnianiu innych.
Takie pitolenie o "zasadach" jest możliwe tylko i wyłącznie w naszym kraju, gdzie porobiło się wielu "znawców" (uczących się najczęściej na błędach podczas prowadzenia swojej "działalnosci" - często bez żadnego doświadczenia, ukończonej szkoły, nie mówię już o stażu czy uprawnieniach a nie w firmach na stanowiskach ze stażem i stosownymi uprawnieniami), którzy robią fuchy i chałtury. Przypominam o jednym, inwestor nie musi znać się na sztuce budowlanej (i nie ma sensu wymagać tego od niego). Dobry budowlaniec, projektant, inspektor czy kierownik budowy wysłucha inwestora, przemyśli, podyskutuje na dany temat (pouczy jeśli zajdzie potrzeba) a nie umoralnia. Co do kierownika, który na budowie pojawia się 10 razy lub mniej - to żaden kierownik a partacz.

Na Pańskiej stronie niestety nie ma zbyt wielu informacji o realizacjach na których zdobywał Pan swoje doświadczenie, więc trudno mi ocenić czy rzeczywiście jest Pan takim specjalistą, za jakiego Pan się uważa.
Co do zasady to jest to międzynarodowy standard. Jako inspektor, projektant może nie ma Pan o tym zbyt wiele pojęcia. Jeśli rzeczywiście twierdzi Pan że to spekulacja to proszę o odpowiedź co Pan powie Klientowi który się do Pana zgłasza po projekt Galerii Handlowej jednak projekt musi być zrobiony w dosyć krótkim czasie, Pan jest zawalony innymi projektami, jednak Klient naciska aby to właśnie Pan projektował. Rezygnuje Pan z tego zlecenia czy wprowadza korekty w harmonogramie realizacji innych zleceń, a z tytułu ekspresowego opracowania dokumentacji dolicza sobie ekstra wynagrodzenie ?
Za granicę nie muszę wyjeżdżać. Współpraca z zagranicznymi Klientami układa mi się bardzo dobrze w naszym kraju i właśnie doświadczenie w zakresie zarządzania zdobywałem na zagranicznych inwestycjach i były to zagraniczne standardy.
Skoro twierdzi Pan że Inwestor nie musi się znać na budowaniu, to zapewne nie musi znać się również na weryfikacji ofert na budowę. Przy zakupie samochodu na rynku wtórnym zazwyczaj ludzie korzystają z usług mechanika aby nie trafić na auto uszkodzone. Dlaczego w tym przypadku sami kierują się jedynie ceną ? W końcu wartość auta to około 10% wartości domku.

konstruktorbud
29-05-2011, 22:38
"Na Pańskiej stronie niestety nie ma zbyt wielu informacji o realizacjach na których zdobywał Pan swoje doświadczenie, więc trudno mi ocenić czy rzeczywiście jest Pan takim specjalistą, za jakiego Pan się uważa"
od tego są moje świadectwa pracy, listy referencyjne, decyzje uprawnień, zaświadczenia z wielu kursów i szkoleń itp. z założenia wychodziłem (i wychodzę) że zanim człowiek za coś się w życiu weźmie musi nabrać odpowiedniej praktyki, odpowiedniego stażu (nie tylko takiego co jest potrzebny do uprawnień) żeby na dany temat się wypowiadać i coś sobą prezentować a nie od razu zakładać firmę i szefczyć bo akurat jest na to moda i pieniążki można na naiwności i niewiedzy innych zarobić.


"Co do zasady to jest to międzynarodowy standard. Jako inspektor, projektant może nie ma Pan o tym zbyt wiele pojęcia".
czytał Pan moją stronę i słabo Pan ją czytał - kierownikiem na budowach również byłem i jestem.

"Jeśli rzeczywiście twierdzi Pan że to spekulacja to proszę o odpowiedź co Pan powie Klientowi który się do Pana zgłasza po projekt Galerii Handlowej jednak projekt musi być zrobiony w dosyć krótkim czasie, Pan jest zawalony innymi projektami, jednak Klient naciska aby to właśnie Pan projektował"
Powiem Panu jedno, w życiu trzeba się nauczyć czasem odpuścić a nie łapać wszystko jak leci bo ma sie z tego kasę (takie jest założenie większosci ludzi), bo można się za przeproszeniem posrać. "musi być zrobiony w dosyć krótkim czasie" - klientowi zawsze będzie wszystko "długo" trwać - chociażby dlatego, że chce jak najszybciej np. wybudować wspomniany przez Pana pawilon, żeby być konkurencyjny na rynku etc. Akurat pośpiech u mnie nigdy nie wchodził i nie wchodzi w grę - znam i wiem ile czasu potrzeba na wykonanie danej roboty (budowa, projekt etc) i w tym przypadku "naciski", "pośpiech" ze strony inwestora interesuja mnie najmniej - mam bardzo duzo roboty (nadzory, projekty, budowy, oceny techniczne, wyceny etc) że nigdy na takie rzeczy akurat nie zwracałem uwagi (to wszystko zależy od sposobu radzenia sobie ze znalezieniem zleceń itp), więc inwestor (jak najbardziej) moze szukać kogoś innego do wykonania budowy, projektu itp. (nikt mu tego nie broni). inną sprawą jest to, że wielu ludzi a zwłaszcza u takich, którzy posiadają mało doswiadczenia w pracy, czy mało zleceń "łapią" co się da i ile się da niejednokrotnie oszukując inwestorów co do wykonania np. projektu - czasu wykonania, ceny etc. (niestety, kłania się tu staż, doświadczenie i wiele innych czynników które nabywa się z czasem).
"Rezygnuje Pan z tego zlecenia czy wprowadza korekty w harmonogramie realizacji innych zleceń, a z tytułu ekspresowego opracowania dokumentacji dolicza sobie ekstra wynagrodzenie ?" rezygnuję z takiego zlecenia (jak pisałem wyzej mam masę zleceń, nie jestem łasy na "kasę" takze bolączek z tego tytułu nie posiadam żadnych) albo informuję inwestora zlecającego o możliwości wykonania np. projektu w innym czasie, lub przez inną osobę (akurat mojego znajomego) lub polecam inne biuro projektów.
"Skoro twierdzi Pan że Inwestor nie musi się znać na budowaniu, to zapewne nie musi znać się również na weryfikacji ofert na budowę"
oczywiscie że nie musi. od tego jest chociażby inspektor nadzoru inwestorskiego, którego mozna zatrudnic za 1500zł/m-c na budowie.
przestańmy ze zwykłych ludzi (nie budowlańców) robić ludzi, którzy musza być wszechwiedzący i znajacy sie także na budownictwie.
gdyby znał Pan choć trochę ustawę prawo budowlane (a to z pracy w inspektoracie znam, że wielu budowlańców, nawet z uprawnieniami nie zna się w ogóle na przepisach) wiedziałby Pan jakie obowiązki spoczywają na inwestorze (radzę wziąć się za naukę przepisów - choć tych podstawowych jak prawo budowlane, jeśli ma Pan zamiar wypowiadać się w takich tematach).
"Przy zakupie samochodu na rynku wtórnym zazwyczaj ludzie korzystają z usług mechanika aby nie trafić na auto uszkodzone. Dlaczego w tym przypadku sami kierują się jedynie ceną ? W końcu wartość auta to około 10% wartości domku" czyżby był Pan mechanikiem samochodowym z wykształcenia, który z racji boomu w budownictwie w latach 2005-2008 stwierdził, że najlepiej jest otworzyć "firmę" budowlaną i świadczyć usługi? :)
Ludzie zazwyczaj nie korzystają z usług mechanika kupując używany samochód - może jest ich 5-8 na 100 osób dlatego tak łatwo w naszym kraju trupy z zachodu sprzedają. Sam Pan widzi, że gdyby inwestor skorzystał z usług i zatrudnił na swojej budowie inspektora nadzoru inwestorskiego to by i problemów nie miał z chałturnikami, nie musiałby sie zajmować "weryfikacją ofert na budowie" (te "oferty" najczęściej przygotowywują ludzie, którzy nawet nie wiedzą co to znaczy słowo kosztorys czy pozycja z KNR-u oraz nie mają podstaw kosztorysowania w budownictwie - w takich "ofertach" jako inspektor wyrzucam 20-30% cen bo przy rozmowach oferent nie potrafi czasem sam powiedzieć co za roboty przewiduje i za ile i dlaczego właśnie za tyle a nie za inną cenę).
"Dlaczego w tym przypadku sami kierują się jedynie ceną ?" prosta odpowiedz, bo w dzisiejszych czasach ludzie nie mają umiaru we wszystkim (sami w większości przypadków nie mają ani wystarczajacego stażu ani doswiadczenia - chociaż do tego sie nie przyznają, byleby tylko kasować) a tym bardziej w braniu należności za wykonaną robote/projekt itp. kiedyś to normowały i regulowały normy, KNR-y, cenniki (np. sekocenbud, błyskawica, orgbud) a dzisiaj panuje: "jak chcesz to bierz, nie chcesz? spadaj". Pozatym... dłuuugo musiałbym Panu na ten temat odpisywać, tłumaczyć ale i tak to nie ma sensu.
Pozdrawiam
p.s
nie ma sensu, ponieważ ludzie sami muszą to zrozumieć (uczą sie na błędach - tłumacząc sobie jeden drugiemu choćby na takich forach jak to, co i jak, jakie błędy popełnił budując sam, na co trzeba zwracać uwagę itp - wszystko wynika z chęci maxymalnej oszczędnosci - poniekąd to rozumiem, ale niestety inwestor nie jest budowlańcem i niestety nie zna kruczków, obejść itp. które pozwolą mu na normalne zaoszczędzenie w pewnych robotach - od tego jest inspektor, który ma taką świadomość i wiedzę ), wprowadzić w życie (kolejność wykonywania robót, czas poświęcony na wykonanie danej pracy etc) a do tego powrócić do wyceny robót/wykonania projektów (wg cenników za roboczogodzinę itp). w przeciwnym wypadku mamy małpie ceny, "złote rączki" do roboty (dawni pomocnicy na budowie) i ogólne otumanienie (spowodowane chęcią szybkiego dorobienia się lub zdarcia pieniadza z osoby która akurat w tym momencie go posiada na konkretny cel - czasem jest dobrze zrobić troche taniej a będziemy polecani itp).
p.s 2
"W końcu wartość auta to około 10% wartości domku."
czasem tak nie jest.
przykład - posiadam auto (4letnie) za 170tyś zł a mieszkam w domku wartym 480tyś zł (150m2 - w zeszłym roku wybudowany). no, chyba, że chodziło Panu o szrot z zagranicy ale ja zegoś takiego nie uważam za "auto" (nie chodzi mi tu o cenę a o wiek, wyekspoatowanie itp).

wibart
03-06-2011, 10:20
witam,

I ja dostalem wycene stanu surowego w Lodzi / Ksawerow
Planuje budowe domu z projektu Avalon http://projekty.lipinscy.pl/Avalon/

Powierzchnia domu: 217,3 m2
+Garaż: 38,3 m2
Powierzchnia netto: 289,6 m2
Powierzchnia zabudowy: 203,8 m2
Minimalna szerokość działki: 23,2 m

Koszt stanu surowego to 35 tys bez poloznie dachowki, czy to rozsadna cena, jak uwazacie ?

Pozdrawiam

Bardzo rozsądna cena, moge prosic na priv kontakt do tej formy?

Basia1977
08-06-2011, 14:14
Witam Wszystkich.
Jestem nowa na forum i czytałam wiele wpisów na temat wyceny robocizny różnych domów. My w tym roku budujemy Aloes 2
http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/aloes_2/#view Jesteśmy na etapie stanu surowego otwatrego. Daliśmy wycene robocizny do trzech firm z okręgu i cena wahała się od 38 do 50 tyś za SSO. Mąż jest świeżym emerytem górniczym i ma dużo wolnego czasu a znajomy polecił mu człowieka, których zagwarantował wszystkie narzędzia i własną wiedzę i pracę. W taki sposób wybudowaliśmy sami (mąż, ja i brat męża :)) nasz wymarzony domek z pomocą Pana Michała. Nie było łatwo bo praca na budowie jest bardzo ciężka i sza po ba dla wszystkich budowlańców. Wszystko robiliśmy sami: szlowaliśmy, zbroiliśmy i murować nawet się maż nauczył :) Jedynie przy dachu nasz młody "majster" wziął sobie jednego człowieka bo zależało mu na czasie.
I w ten sposób budowa SSO trwała 2,5 miesiaca i kosztowała nas 12 tyś + wykop. Kierownik budowy to partacz z poprzedniej epoki ale często był na budowie bo majster nie wyręczał go w niczym. Zatrudniliśmy również Inspektora Nadzoru, który jest człowiekiem obytym z tematem dużo może doradzić.

Dom stoi prosto, dach nie przcieka a zaoszczędziliśmy dużo już na starcie. Jeżeli ktoś ma czas i sam może wybudować dom to polecam taką formę budowy. Oczywiście jest ktoś potrzebny kto bedzie sprawował pieczę nad budową ale satysfakcja z takiego domu jest ogromna.

ziuta62
08-06-2011, 20:39
:jawdrop:Adam! Przepiękny dom. Mam nadzieję, że nic nie będziesz zmieniał. Załóż dziennik. Będzie hit!!!

AQQUA
09-06-2011, 22:50
witam

jakie orientacyjnie koszty budowy ssz

http://projekty.muratordom.pl/projekt_smukly,87,1,0.htm?frm_search=1&id_grupy=1&powierzchnia_od=80&powierzchnia_do=120&technologia=2&bryla=1&kat_nach_od=&kat_nach_do=&wysokosc_w_kalenicy_od=&wysokosc_w_kalenicy_do=&szer_dzia_od=&szer_dzia_do=16&gleb_dzia_od=&gleb_dzia_do=&wym_el_front_od=&wym_el_front_do=&wym_el_bocznej_od=&wym_el_bocznej_do=&garaz=0&pokoje_bez_salonu_input=&author_id=&x=26&y=10&nr=1

lub

http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/greta_ii/435/opis

malopolska

dzieki za odpowiedz

greyzone
10-06-2011, 07:38
I w ten sposób budowa SSO trwała 2,5 miesiaca i kosztowała nas 12 tyś + wykop. Kierownik budowy to partacz z poprzedniej epoki ale często był na budowie bo majster nie wyręczał go w niczym. Zatrudniliśmy również Inspektora Nadzoru, który jest człowiekiem obytym z tematem dużo może doradzić.

Dom stoi prosto, dach nie przcieka a zaoszczędziliśmy dużo już na starcie. Jeżeli ktoś ma czas i sam może wybudować dom to polecam taką formę budowy. Oczywiście jest ktoś potrzebny kto bedzie sprawował pieczę nad budową ale satysfakcja z takiego domu jest ogromna.

I tak trzymać, nie dać się naciągać na absurdalne kwoty.
Mnie kosztował sso 8800 pln

konstruktorbud
12-06-2011, 23:29
nauczcie się ludzie chociaż brać na wasze budowy inspektora. zaoszczędzicie wiecej pieniędzy, a tzw. złote rączki gońcie precz.
co do projektów, wasze projekty domów to koszta rzędu 5-7tysł zł i nie dajcie sie wmanewrować architektom że takie projekty kosztują 10-15tys zł.
zacznijcie myśleć bo nikt za was mysleć nie bedzie.
to tyle z mojej strony.
więcej nie będę wam radził (podobno w dzisiejszych czasach za rady się płaci i to spore pieniadze, więc myślcie nad tym co robicie bo to wasze pieniadze i nie dajcie się oszukać).
życzę powodzenia.
a.k

zibik_eng
13-06-2011, 08:09
nauczcie się ludzie chociaż brać na wasze budowy inspektora. zaoszczędzicie wiecej pieniędzy, a tzw. złote rączki gońcie precz.
co do projektów, wasze projekty domów to koszta rzędu 5-7tysł zł i nie dajcie sie wmanewrować architektom że takie projekty kosztują 10-15tys zł.

Wpierw piszesz o koniecznosci powrotu do cenników a pozniej sam sobie przeczysz - koszt dobrze opracowanego projektu to min 2-3% kosztów budowy (to są kwoty z tychże cenników). Za 5-7 tys to można kupić indywidualnie opracowanego "katalogowca" opracownego przez studentów/absowlentów bez uprawnień (i klepnięty czyjąś pieczątką) lub bardzo marnego projektanta - co widać w koło w postaci domków-potworków, które nawet proporcji geometrycznej nie potrafią zachować...

Pełny projekt budowlany i wykonawczy zwyczajnie musi kosztować ze względu na ilość poświęconych roboczogodzin...

photos
13-06-2011, 10:18
Zauważyłem na Tym forum (dziwną?) tendencję. Otóż Wszyscy wykonawcy, właściciele firm, architekci odradzają własnoręczną pracę. Według nich tylko oni się na tym znają, Kogoś kto ma chęci i zdolności każą gonić precz. Bo na zachodzie to....... i co z tego to jest Polska. każdy chciałby zapłacić wszystkim tyle na ile faktycznie zasługuje ich praca przy budowie, wziąć kierownika i inspektora z prawdziwego zdarzenia itd. Ale prawda jest taka że większości z nas na to nie stać i niczym dziwnym jest szukanie oszczędności. W elementach konstrukcyjnych rzecz jasna ich nie powinno być i musi ktoś sprawować nad tym pieczę, ale już w samej robociźnie, a konkretnie w murowaniu nie widzę nic trudnego. Trochę dokładności,siły fizycznej, umiejętności czytania projektu i nie ma rzeczy niemożliwych. Szanowni wykonawcy czy uważacie że tylko Wy wiecie gdzie dokładnie powinno znajdować się oczko w poziomicy?? Dorabiacie sobie kupę ideologii. Oczywiście nie ujmując nikomu bo jest to ciężka i wymagająca wielu umiejętności praca ale w wielu przypadkach prace ekip są o wiele gorzej wykonane a niżeli tzw złotych rączek, które budują same dla siebie. Budowy prowadzone przez Was mogą być wykonane znacznie szybciej z racji zgrania ekipy i doświadczenia, o jakości można już dyskutować. Ale ktoś kto buduje sam, z racji braku doświadczenia będzie to robił wolniej ale niejednokrotnie staranniej i zgodnie z projektem, bo nie ma jeszcze smykałek, które tak często można zauważyć u naszych wykonawców. Ja swój dom także postawiłem własnoręcznie ale każdy szczegół był przemyślany i wykonany z należytą uwagą. A wiedzę teoretyczną również mam, z wykształcenia jestem budowlańcem. Dlatego czasem jak oglądam domy u znajomych którzy zatrudniali najlepsze ekipy to aż żal ściska. Oczywiście na pytanie "i jak?" odpowiadam okej, no bo cóż można powiedzieć. Wiem jednak że u siebie nie zrobiłbym w podobny sposób wielu rzeczy. Znajduje błędy właśnie u renomowanych ekip, ale zamień słowo z majstrem to powie jaki to on jest fachowiec. Nie chcę być źle zrozumiany, ja nie twierdzę że wszyscy to partacze, bo tak na pewno nie jest, nie może być, ale wypisywanie tu na forum ciągle dyrdymałów że samemu nie należy nic robić, a do wszystkiego zatrudniać ekipy jest co najmniej nie na miejscu. To jest wyraźny brak szacunku nie tylko dla wiedzy, ale też i umiejętności innych ludzi, którzy na forum opisują swoje budowy, chcąc też przy okazji czegoś się dowiedzieć, dopytać. A tu niejednokrotnie dowiadują się że trzeba było wziąć ekipę, zapłacić i nie zawracać "doradcom" cennego czasu. A ja tam zawsze jak mam chwilę i wiedzę na dany temat to podpowiem bez zbędnych złośliwości.
Reasumując opamiętania życzę

zibik_eng
13-06-2011, 18:05
Zauważyłem na Tym forum (dziwną?) tendencję. Otóż Wszyscy wykonawcy, właściciele firm, architekci odradzają własnoręczną pracę. Według nich tylko oni się na tym znają...

Bo niestety mają rację... czemu nie wycinacie sobie samemu wyrostka robaczkowego czy nie pląbujecie algamatem samodzielnie zębów przed lusterkiempo przeczytaniu jednego artykułu w czasopiśmie medycznym? Dlaczego nie wymieniacie samodzielnie rozrządu w aucie tylko idziecie ze wszyskim (poza budownictwem) do fachowców w swojej dziedzinie?

W Polsce wszystkim wydaje się że budownictwo jest proste i "każdy" jest urodzonym mistrzem murarskim/ciesielskim/zbrojarskim/dekarskim itp w jednej osobie - niestety budownictwo jak każdy inny dział aby coś wykonać POPRAWNIE wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia zawodowego.
A jak kogoś na takie "luksusy" stawiania domu w poprawny sposób "nie stać" to nie powienien zaczynać budowy - bieda nie jest żadnym wytłumaczeniem.


Kogoś kto ma chęci i zdolności każą gonić precz.
Jest takie stare mądre przysłowie - dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane...


Bo na zachodzie to....... i co z tego to jest Polska. każdy chciałby zapłacić wszystkim tyle na ile faktycznie zasługuje ich praca przy budowie, wziąć kierownika i inspektora z prawdziwego zdarzenia itd. Ale prawda jest taka że większości z nas na to nie stać i niczym dziwnym jest szukanie oszczędności.

Podpisuje się pod tym co napisałeś wszystkimi kończynami. Aby budować dom trzeba zwyczajnie mieć na to pieniądze, które zapewnią prawidłowy proces budowlany zaczynając od kupna projektu, kupna dobrej jakości materiałów po zatrudnienie wszystkich potrzebnych do budowy jakiegokolwiek obiektu budowlanego ludzi (fachowców, prawdziwego kierownika budowy a nie takiego "na papierze", Inspektora Nadzoru Inwestorskiego).

Na budowie domu który dla 90% ludzi w Polsce jest największą inwestycją w życiu "oszczędzać" niejednokrotnie za pożyczone pieniądze na wiele dziesiąt lat ... przerpaszam ale to nie "oszczędzanie" tylko idiotyzm.

Niestety dopóki mentalność przysłowiowego kowalskiego nie zmieni się ze staropolskiego "zastaw się a postaw się" na racjonalne "w miarę możliwości"... to będzie płacz na forach, a to że coś pęka, a to że coś sie wali, a to że trzeba za ogrzewanie tyyyyyle zapłacić...

Na zachodzie domy powyżej 250 m2 budują ludzie z pokaźnymi majątkami sięgającymi niekiedy kilkuset tys euro - u nas co 2gi/3ci dom ma tyle i więcej...

pawel2210
13-06-2011, 20:05
witam jestem tu nowy w tym roku zaczynam budowe domu projekt na bazie ''ac dodi'' troche przerobiony... mam juz gotowy projekt pozwolenia i dzialke, kupilem juz bloczki betonowe, stal, material na sciany nosne i dzialowe oraz strop. chce przeznaczyc na budowe jeszcze 200tys na gotowo do wprowadzenia musze wynajac murazy do wymurowania scian i kominow reszte prac planuje zrobic samemu. myslicie ze zmieszcze sie w tej kfocie??????

zibik_eng
14-06-2011, 07:36
witam jestem tu nowy w tym roku zaczynam budowe domu projekt na bazie ''ac dodi'' troche przerobiony... mam juz gotowy projekt pozwolenia i dzialke, kupilem juz bloczki betonowe, stal, material na sciany nosne i dzialowe oraz strop. chce przeznaczyc na budowe jeszcze 200tys na gotowo do wprowadzenia musze wynajac murazy do wymurowania scian i kominow reszte prac planuje zrobic samemu. myslicie ze zmieszcze sie w tej kfocie??????

Sprzedaj działkę, materiały i kup sobie mieszkanie...

Za 200 tys to ty z trudem stan surowy otwarty postawisz... acha i zanim zaczniesz budować dom, rozkręć samochód na czynniki pierwsze i je złóż spowrotem - jak będzie jeździć to śmiało stawiaj dom "samemu".

Pozatym że pytasz się czy "starczy" nic więcej nie wiadomo - na 50m2 szopkę może starczy na 400m2 pałacyk z kolumienkami (dworek potworek) nie starczy...

photos
14-06-2011, 09:39
Bo niestety mają rację... czemu nie wycinacie sobie samemu wyrostka robaczkowego czy nie pląbujecie algamatem samodzielnie zębów przed lusterkiempo przeczytaniu jednego artykułu w czasopiśmie medycznym? Dlaczego nie wymieniacie samodzielnie rozrządu w aucie tylko idziecie ze wszyskim (poza budownictwem) do fachowców w swojej dziedzinie?

W Polsce wszystkim wydaje się że budownictwo jest proste i "każdy" jest urodzonym mistrzem murarskim/ciesielskim/zbrojarskim/dekarskim itp w jednej osobie - niestety budownictwo jak każdy inny dział aby coś wykonać POPRAWNIE wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia zawodowego.
A jak kogoś na takie "luksusy" stawiania domu w poprawny sposób "nie stać" to nie powienien zaczynać budowy - bieda nie jest żadnym wytłumaczeniem.


Jest takie stare mądre przysłowie - dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane...



Podpisuje się pod tym co napisałeś wszystkimi kończynami. Aby budować dom trzeba zwyczajnie mieć na to pieniądze, które zapewnią prawidłowy proces budowlany zaczynając od kupna projektu, kupna dobrej jakości materiałów po zatrudnienie wszystkich potrzebnych do budowy jakiegokolwiek obiektu budowlanego ludzi (fachowców, prawdziwego kierownika budowy a nie takiego "na papierze", Inspektora Nadzoru Inwestorskiego).

Na budowie domu który dla 90% ludzi w Polsce jest największą inwestycją w życiu "oszczędzać" niejednokrotnie za pożyczone pieniądze na wiele dziesiąt lat ... przerpaszam ale to nie "oszczędzanie" tylko idiotyzm.

Niestety dopóki mentalność przysłowiowego kowalskiego nie zmieni się ze staropolskiego "zastaw się a postaw się" na racjonalne "w miarę możliwości"... to będzie płacz na forach, a to że coś pęka, a to że coś sie wali, a to że trzeba za ogrzewanie tyyyyyle zapłacić...

Na zachodzie domy powyżej 250 m2 budują ludzie z pokaźnymi majątkami sięgającymi niekiedy kilkuset tys euro - u nas co 2gi/3ci dom ma tyle i więcej...
Te porównania są raczej nietrafione. Lekarz medycyny musi najpierw wiele lat zdobywać wiedzę teoretyczną. Wielu z naszych wykonawców jest samoukami, bez wykształcenia kierunkowego, o wyższym nie wspomnę co jest niezbędne przy tytule lekarza. Wielu naszych fachowców firmę założyło dzięki pomocy Unii Eu. tzn wzięli dofinansowanie, kupili kilka ramek rusztowania i już jest firma, a ich doświadczenie w branży to praca za pomocnika lub murarza na budowie u kogoś, ewentualnie za granicą. I co też dają radę. Więc dlaczego ktoś inny nie może sam wykonać takich prac. kompletny laik na pewno się za to nie bierze, ale biorą się osoby, które miały już jakieś doświadczenie na budowie. Więc dlaczego uważasz że zrobią to gorzej a niżeli pracownicy jakiejś ekipy, którzy wielokroć dorabiają na budowie, a z wykształceniem w tym kierunku nie mają nic wspólnego.
Ja nie mówię że każdy niech buduje sam i będzie extra. Ale jeżeli ktoś ma możliwość, umiejętności i niezbędna wiedzę na pewno sobie poradzi. Bo jedyna "przeszkodą" jest to że nie prowadzi działalności budowlanej, wiedzę może mieć niejednokrotnie większą niż tzw pomocnicy budowlani.

Co do wielkości tych domów to jest tak jak piszesz, choc to juz się zmienia.

pawel2210
14-06-2011, 15:46
dziekuje za odp. jesli chodzi o to co napisalem o swojej pracy to nie wymyslilem sobie ze bede sam robil tylko mam w tym jalies doswiatczenie bo juz jeden dom sam wykonczylem z stanu surowego... wiem ze to nie latwe. dysponuje wlasnie taka kwota i nie chce sie pakowac w kredyty...

pawel2210
14-06-2011, 16:40
mysle ze 200tys to nie mala kwota no i mam juz dzialke,rysunek i troche materialow... procz tego co napisalem wyzej mam jeszcze 2tony cementu i zwir wykonalem tez juz pierwsze prace ziemne to znaczy zepchnolem humus, wiekszosc maszyn i nazedzi ktore bede potrzebowal tez mam.duzym plusem tez jest to ze dzialka sasiaduje z gospodarstwem moich rodzicow. na pewno nie mam zamiaru sie wycofac.chcial bym zeby wypowiedzial sie ktos kto budowal dom systemem gospodarczym jakie prace sam wykonal i ile wydal na budowe. moj dom bedzie mial 140m pow. uzytkowej, bez pywnicy, dach dwu spadowy. projekt AC Dodi z GazetaDom.pl

pearl3434
14-06-2011, 18:48
Ja buduje systemem gospodarczym i nie ma takiej sily,zebys sie zmiescil w tej sumie.Nie bedzie to dom do zamieszkania ,ale jeszcze do wykonczenia.Takie rzeczy jak okna,piec,drzwi,rzeczy do lazienki i kuchni nie zrobisz sobie sam....Beton do wylewek tez sie sam nie zrobi.Owszem,jak jestes zdolny mozesz robocizna cos nadgonic,ale kaloryferow sobie sam nie zbudujesz,trzeba pewne rzeczy kupic.A to kosztuje.Juz nie wspomne o wykonczeniowce.I nie mowie to o jakims top standardzie.Pozdro

pawel2210
14-06-2011, 19:03
no zobaczymy najwyzej budowa potrwa rok dluzej ale jestem dobrej mysli;)... mam inny problem nie wiem czy zdaze zrobic fundamenty i zalac pierwsza warstwe betonu w dwa i pol tygodnia bo tylko tyle bede mial urlopu ale w przyszlym roku 4 miesiace to bedzie sie dzialo... dziekuje za odp.

zibik_eng
15-06-2011, 07:04
Te porównania są raczej nietrafione. Lekarz medycyny musi najpierw wiele lat zdobywać wiedzę teoretyczną. Wielu z naszych wykonawców jest samoukami, bez wykształcenia kierunkowego, o wyższym nie wspomnę co jest niezbędne przy tytule lekarza.

Porównanie jest bardzo dobre - ty go zwyczajnie nie zrozumiałeś... jednocześnie pisząc że większość "wykonawców" to przypadkowe zenki które są samoukami - "lekarzem" też można zostać będąc samoukiem, wtedy takiego zenka nazywają "znachor", "uzdrowiciel" itp.

Problem nie leży w tym że takie "zenki" funkcjonują a w tym że inwestorzy takim przypadkowym zenkom-samoukom zlecają najważniejszą inwestycje w ich życiu, podczas gdy w przypadku innych "branż" np medycznej - lecą do najlepszego i najdroższego lekarza, co jest logiczne.

W budownictwie tak jak w każdej innej dziedzinie fachowiec MUSI mieć kierunkowe wykształcenie zawodowe i doświadczenie zawodowe. Przypadkowi ludzie - twoi "samoucy" co najwyżej mogą im cegły podawać, lub piasek przenosić.

Jaki jest problem aby przy zatrudnianiu firmy poprosić o wgląd w papiery mistrzowskie pracowników? Nie ma papierów to zwyczajnie nie zatrudniam "samouków"

photos
15-06-2011, 08:42
Zbik-eng Wiem ze żyjesz z tej działalności i musisz bronić swoich racji. Ja twierdzę że budowa to nie jest żadna ciemna magia. Trzeba zrobić to tak jak jest to opisane graficznie i pisemnie w projekcie. Oczywiście trzeba potrafić prawidłowo odczytać tenże projekt. Jeśli ktos potrafi, ma możliwość szeroko rozumianą to wybuduje dom sam.

pawel2210
15-06-2011, 12:00
Zbik-eng Wiem ze żyjesz z tej działalności i musisz bronić swoich racji. Ja twierdzę że budowa to nie jest żadna ciemna magia. Trzeba zrobić to tak jak jest to opisane graficznie i pisemnie w projekcie. Oczywiście trzeba potrafić prawidłowo odczytać tenże projekt. Jeśli ktos potrafi, ma możliwość szeroko rozumianą to wybuduje dom sam.

podpisuje sie pod tym.

zibik_eng
15-06-2011, 18:20
Zbik-eng Wiem ze żyjesz z tej działalności i musisz bronić swoich racji. Ja twierdzę że budowa to nie jest żadna ciemna magia.Trzeba zrobić to tak jak jest to opisane graficznie i pisemnie w projekcie. Oczywiście trzeba potrafić prawidłowo odczytać tenże projekt. Jeśli ktos potrafi, ma możliwość szeroko rozumianą to wybuduje dom sam.

Naprawiać auta to też żadna czarna magia... wystarczy otworzyć instrukcję serwisową, poodkręcać kilka śrub, podokręcać kilka śrub... (nie ważne że do prawidłowego wykonania potrzeba specjalistycznego sprzętu...)i "tylko" trzeba "potrafić odczytać" tą instrukcję serwisową.

Gdyby to było takie "proste" to nikt by tu nie pisał żebraczych postów "Jak mam zrobić...", "Co zrobić" lub postów wynikających z postawienia domu przy braku podstawowej wiedzy zaczynających "dom mi sie wali", "ściany pękają" itd itp...
Zgodzę się że można samodzielnie postawić dom... jak najbardziej - tyle że z poprawnym wykonaniem będzie miał mało wspólnego.

Napisz co to przysłowiowy zenek ma odczytać z projektu katalogowego jak tam praktycznie nic nie ma - bo służy tylko i wyłącznie do uzyskania pozwolenia na budowę?

photos
16-06-2011, 06:39
a ty dalej swoje...no tak posiadles tajemna wiedze na temat budowania domow, kazdy inny kto tego probuje to dla ciebie przyslowiowy zenek, a pytajacy o cokolwiek na forum, ktore wlasnie temu ma sluzyc to zebracy. Co ty tu robisz?? Chcesz sie dowartosciowac?? Ze niby taki z ciebie fachowiec? Jestem pewny ze na twoich budowach znalazlbym wiele bledow. Ale jak to mowia w swoim oku belki nikt nie zobaczy.

lukasz.sokol
16-06-2011, 09:55
od tego są moje świadectwa pracy, listy referencyjne, decyzje uprawnień, zaświadczenia z wielu kursów i szkoleń itp. z założenia wychodziłem (i wychodzę) że zanim człowiek za coś się w życiu weźmie musi nabrać odpowiedniej praktyki, odpowiedniego stażu (nie tylko takiego co jest potrzebny do uprawnień) żeby na dany temat się wypowiadać i coś sobą prezentować a nie od razu zakładać firmę i szefczyć bo akurat jest na to moda i pieniążki można na naiwności i niewiedzy innych zarobić.
Wydaje mi się że w ostatnim czasie ze swojego profilu usunął Pan link do swojej strony. Chciałem ją jeszcze raz obejrzeć bo już trochę czasu minęło od mojej ostatniej wizyty na niej. Skoro jednak nie mogę jej obejrzeć będę polegał na swojej pamięci.
Z tego co kojarzę to na Pańskiej stronie były opublikowane jedynie suche informacje o inwestycjach na których Pan przebywał. Wspomina Pan coś o listach referencyjnych, zaświadczenia z kursów i szkoleń. Czy one tam były zamieszczone ?
Co do zakładania firm to są różne powody ich zakładania, ale co Pan może o tym wiedzieć. Moja firma na rynku budowlanym działa od 2004 roku i jej założenie w tym okresie nie miało nic wspólnego z modą. Być może takie trendy obowiązują teraz.


czytał Pan moją stronę i słabo Pan ją czytał - kierownikiem na budowach również byłem i jestem.
Chyba jak większość ludzi myli Pan stanowisko Kierownika Budowy ze stanowiskiem Kierownika Projektu. Dziwne że osoba dosyć długo związana z branżą budowlaną miała z tym problemy. Zakres obowiązków tych dwóch Panów jest różny, podobnie jak różne jest przygotowanie zawodowe. Zasada trzech zależności związana jest z zarządzaniem, a więc stanowiskiem Kierownika Projektu. Być może dlatego nie ma Pan o niej pojęcia.


Powiem Panu jedno, w życiu trzeba się nauczyć czasem odpuścić a nie łapać wszystko jak leci bo ma sie z tego kasę (takie jest założenie większosci ludzi), bo można się za przeproszeniem posrać. "musi być zrobiony w dosyć krótkim czasie" - klientowi zawsze będzie wszystko "długo" trwać - chociażby dlatego, że chce jak najszybciej np. wybudować wspomniany przez Pana pawilon, żeby być konkurencyjny na rynku etc. Akurat pośpiech u mnie nigdy nie wchodził i nie wchodzi w grę - znam i wiem ile czasu potrzeba na wykonanie danej roboty (budowa, projekt etc) i w tym przypadku "naciski", "pośpiech" ze strony inwestora interesuja mnie najmniej - mam bardzo duzo roboty (nadzory, projekty, budowy, oceny techniczne, wyceny etc) że nigdy na takie rzeczy akurat nie zwracałem uwagi (to wszystko zależy od sposobu radzenia sobie ze znalezieniem zleceń itp), więc inwestor (jak najbardziej) moze szukać kogoś innego do wykonania budowy, projektu itp. (nikt mu tego nie broni). inną sprawą jest to, że wielu ludzi a zwłaszcza u takich, którzy posiadają mało doswiadczenia w pracy, czy mało zleceń "łapią" co się da i ile się da niejednokrotnie oszukując inwestorów co do wykonania np. projektu - czasu wykonania, ceny etc. (niestety, kłania się tu staż, doświadczenie i wiele innych czynników które nabywa się z czasem).
Na jakiej podstawie Pan twierdzi że takie jest założenie większości ludzi ? Jedynie na podstawie swojej "jednostkowej" opinii ?
Co do Inwestora to proszę przestudiować mój poprzedni wpis. Była tam informacja o tym że chce zlecić projekt właśnie Panu i znaczenia tu nie ma niska cena (dlaczego większość ludzi jest tylko ukierunkowana na metody wyboru wykonawców zgodnie z zasadami określonymi w przetargach publicznych). Być może Inwestor spotkał się z Pańskim wcześniejszym projektem, spodobało mu się podejście do tematu, wizja, lekkość architektury, ... i dlatego chce aby to właśnie Pan zaprojektował jego budynek. Być może o tak "prozaicznych" czynnikach nie ma Pan pojęcia tłukąc na potęgę projekty domków.


rezygnuję z takiego zlecenia (jak pisałem wyzej mam masę zleceń, nie jestem łasy na "kasę" takze bolączek z tego tytułu nie posiadam żadnych) albo informuję inwestora zlecającego o możliwości wykonania np. projektu w innym czasie, lub przez inną osobę (akurat mojego znajomego) lub polecam inne biuro projektów. j.w. i jestem przekonany że gdyby inwestor wpadł do Pana z teczką pełną kasy to zmienił by Pan swoje zdanie i zaprzyjaźnionemu projektantowi oddał projekty obecnie opracowywane :)


oczywiscie że nie musi. od tego jest chociażby inspektor nadzoru inwestorskiego, którego mozna zatrudnic za 1500zł/m-c na budowie.
przestańmy ze zwykłych ludzi (nie budowlańców) robić ludzi, którzy musza być wszechwiedzący i znajacy sie także na budownictwie.
gdyby znał Pan choć trochę ustawę prawo budowlane (a to z pracy w inspektoracie znam, że wielu budowlańców, nawet z uprawnieniami nie zna się w ogóle na przepisach) wiedziałby Pan jakie obowiązki spoczywają na inwestorze (radzę wziąć się za naukę przepisów - choć tych podstawowych jak prawo budowlane, jeśli ma Pan zamiar wypowiadać się w takich tematach).
Ten wpis miał akurat charakter ironiczny, ale widzę że ma Pan problemy z czytaniem całego tekstu i zbyt buzującym w Panu poziomem emocji. Nie może się Pan powstrzymać od komentowania bez przeczytania całego tekstu ?
Wytłumaczę > przy zakupie samochodu ludzie korzystają z pomocy mechanika, przyjaciela który ocenia rzeczywistą wartość auta. Przy budowie domku (wyborze wykonawcy) sami podejmują decyzję kierując się jedynie suchą ceną nie pytając nawet o to jaki zakres prac jest objęty ofertą. Różnica pomiędzy ceną auta i domku to mniej więcej 10x.


czyżby był Pan mechanikiem samochodowym z wykształcenia, który z racji boomu w budownictwie w latach 2005-2008 stwierdził, że najlepiej jest otworzyć "firmę" budowlaną i świadczyć usługi? :)
Gdyby była Pan tak bystry za jakiego Pan się uważa bez problemu znalazł by Pan stronę PIIB i sprawdził moje przygotowanie zawodowe.


Ludzie zazwyczaj nie korzystają z usług mechanika kupując używany samochód - może jest ich 5-8 na 100 osób dlatego tak łatwo w naszym kraju trupy z zachodu sprzedają. Sam Pan widzi, że gdyby inwestor skorzystał z usług i zatrudnił na swojej budowie inspektora nadzoru inwestorskiego to by i problemów nie miał z chałturnikami, nie musiałby sie zajmować "weryfikacją ofert na budowie" (te "oferty" najczęściej przygotowywują ludzie, którzy nawet nie wiedzą co to znaczy słowo kosztorys czy pozycja z KNR-u oraz nie mają podstaw kosztorysowania w budownictwie - w takich "ofertach" jako inspektor wyrzucam 20-30% cen bo przy rozmowach oferent nie potrafi czasem sam powiedzieć co za roboty przewiduje i za ile i dlaczego właśnie za tyle a nie za inną cenę).
Zapewne te 5-8 ze 100 to osoby kupujące auta za 170 tyś. Niech Pan przestudiuje statystyki i zobaczy jakimi samochodami porusza się "Kowalski"
Co do inspektorów to miałem do czynienia również z takimi którzy budowę mieli w poważaniu, byle by tylko kasa wpływała na konto w terminie. Dla nich ważniejsze było to czy ładną torbę ze skóry wielbłąda kupili sobie na wczasach w Maroku.


prosta odpowiedz, bo w dzisiejszych czasach ludzie nie mają umiaru we wszystkim (sami w większości przypadków nie mają ani wystarczajacego stażu ani doswiadczenia - chociaż do tego sie nie przyznają, byleby tylko kasować) a tym bardziej w braniu należności za wykonaną robote/projekt itp. kiedyś to normowały i regulowały normy, KNR-y, cenniki (np. sekocenbud, błyskawica, orgbud) a dzisiaj panuje: "jak chcesz to bierz, nie chcesz? spadaj". Pozatym... dłuuugo musiałbym Panu na ten temat odpisywać, tłumaczyć ale i tak to nie ma sensu.
Tak mi się wydaje że jest to bez sensu skoro we wcześniejszych wypowiedziach pisze Pan że wyceny na podstawie KNR-ów są mocno przesadzone (zastanawiam się na jakiej podstawie Pan to stwierdza nie widząc kosztorysów od osób wypowiadających się na forum i nie wiedząc jakie narzuty/ stawki zostały uwzględnione w kosztorysie), teraz że inwestor i tak nie wie co dostaje w kosztorysie. Wobec tego jak wg Pana powinna być opracowana wycena aby była prawidłowa, uczciwa, zadowalająca obie strony ?


nie ma sensu, ponieważ ludzie sami muszą to zrozumieć (uczą sie na błędach - tłumacząc sobie jeden drugiemu choćby na takich forach jak to, co i jak, jakie błędy popełnił budując sam, na co trzeba zwracać uwagę itp - wszystko wynika z chęci maxymalnej oszczędnosci - poniekąd to rozumiem, ale niestety inwestor nie jest budowlańcem i niestety nie zna kruczków, obejść itp. które pozwolą mu na normalne zaoszczędzenie w pewnych robotach - od tego jest inspektor, który ma taką świadomość i wiedzę ), wprowadzić w życie (kolejność wykonywania robót, czas poświęcony na wykonanie danej pracy etc) a do tego powrócić do wyceny robót/wykonania projektów (wg cenników za roboczogodzinę itp). w przeciwnym wypadku mamy małpie ceny, "złote rączki" do roboty (dawni pomocnicy na budowie) i ogólne otumanienie (spowodowane chęcią szybkiego dorobienia się lub zdarcia pieniadza z osoby która akurat w tym momencie go posiada na konkretny cel - czasem jest dobrze zrobić troche taniej a będziemy polecani itp).
No to teraz proszę cofnąć się kilka stron wstecz i sprawdzić mój pierwszy wpis. Zawierał on wskazówki o tym jakie błędy popełniają inwestorzy przy wyborze ofert. Pan jednak go skrytykował, a więc teraz Pan sam sobie zaprzecza.
Wg. mnie tańszym rozwiązaniem będzie korzystanie z merytorycznych wpisów na tym forum. Dopisywanie jednak wpisów tylko po to aby się wpisać powoduje zamieszanie (m.in. w toku Pańskich komentarzy)


czasem tak nie jest.
przykład - posiadam auto (4letnie) za 170tyś zł a mieszkam w domku wartym 480tyś zł (150m2 - w zeszłym roku wybudowany). no, chyba, że chodziło Panu o szrot z zagranicy ale ja zegoś takiego nie uważam za "auto" (nie chodzi mi tu o cenę a o wiek, wyekspoatowanie itp).
j.w. co do seny samochodu nie będę się licytował. Proszę przyjąć że ma Pan samochód droższy od mojego (pomimo że jest 6 miesięczny) i wielu innych osób przebywających na forum.

lukasz.sokol
16-06-2011, 10:06
Pytanie do Inwestorów samodzielnie budujących domki. Kto potrafi obsługiwać niwelator ?

photos
16-06-2011, 11:01
Pytanie do Inwestorów samodzielnie budujących domki. Kto potrafi obsługiwać niwelator ?
Wiesz kiedyś pomiary może i był problemem...jeszcze w erze teodolitów ale nie automatycznych tylko tych co liczyły w gradach i trzeba sobie było przeliczać. Teraz niwelatory sa automatyczne, wystarczy uruchomić i sam znajduje sobie poziom po czym wyświetla laserem na ścianach...dziecinnie proste.

lukasz.sokol
16-06-2011, 13:08
Wiesz kiedyś pomiary może i był problemem...jeszcze w erze teodolitów ale nie automatycznych tylko tych co liczyły w gradach i trzeba sobie było przeliczać. Teraz niwelatory sa automatyczne, wystarczy uruchomić i sam znajduje sobie poziom po czym wyświetla laserem na ścianach...dziecinnie proste.

Zauważyłem we wcześniejszych wpisach że jesteś budowlańcem, pytanie było do Inwestorów budujących samodzielnie. Skoro jednak twierdzisz że teraz to takie proste, to zadam kolejne pytanie. Kto z Inwestorów budujących samodzielnie domek w ogóle używał niwelatora (obojętne optycznego, czy laserowego) ?
Co do samodzielnego budowania, jak również korzystania z usług firm, czy deweloperów to jedno co mi do głowy przychodzi to komentarz jednej z Klientek dla której robiliśmy odbiór domku wyrażający zaskoczenie wykrytą ilością usterek w trakcie przeglądu.

photos
17-06-2011, 10:05
Ale ja nie jestem budowlańcem czynnym. tzn pracuję w tej branży ale nie prowadzę działalności polegającej na budowie domów, wykańczaniu. A swój dom wybudowałem samodzielnie, bo po prostu bardzo lubię budowlankę, mam na ten temat wiedzę, swego czasu pracowałem też w biurze projektowym jako kreślarz więc projekt czytać potrafię. No i na mojej budowie był niwelator. Ale równie dobrze można starym sposobem nanosić poziomy...wąż wypełniony wodą też działa.
Nie wiem ilu potencjalnych samo budujących używało takich przyrządów, ale wiem że nie są one niezbędne aby postawić dobrze dom. Rozwaga, myślenie, umiejętność czytania projektu, chęci i można wybudować dom. I twierdzę nadal że wcale nie gorzej od ekip działających na naszym rynku...jedynie dłużej ale też i taniej. Dlatego tak wiele osób się na to decyduje.

lukasz.sokol
17-06-2011, 18:06
Ale ja nie jestem budowlańcem czynnym. tzn pracuję w tej branży ale nie prowadzę działalności polegającej na budowie domów, wykańczaniu. A swój dom wybudowałem samodzielnie, bo po prostu bardzo lubię budowlankę, mam na ten temat wiedzę, swego czasu pracowałem też w biurze projektowym jako kreślarz więc projekt czytać potrafię. No i na mojej budowie był niwelator. Ale równie dobrze można starym sposobem nanosić poziomy...wąż wypełniony wodą też działa.
Nie wiem ilu potencjalnych samo budujących używało takich przyrządów, ale wiem że nie są one niezbędne aby postawić dobrze dom. Rozwaga, myślenie, umiejętność czytania projektu, chęci i można wybudować dom. I twierdzę nadal że wcale nie gorzej od ekip działających na naszym rynku...jedynie dłużej ale też i taniej. Dlatego tak wiele osób się na to decyduje.
W wolnym czasie wrzucę ci fotkę budynku który buduje ekipa po sąsiedzku. Zobaczysz czy warto korzystać z niwelatora :)
Piszesz o tym że dłużej ale tanio. Mógłbym na ten temat podyskutować.
Takie moje zboczenie zawodowe że przyglądam się jeżdżąc po Polsce budowom. Sporo jest takich które rozpoczęto kilk/kilkanaście lat temu i do tej pory nie ukończono. Nie podejrzewam aby ktoś je wykończył bo częściowo zaczynają się już rozpadać. Chyba nie jest to tanie budowanie.
Często na budowę ludzie biorą kredyty. W porządku jeśli taka sytuacja ma miejsce gdy np. mieszkają z rodzicami. Co jeśli równocześnie wynajmują mieszkanie ? Muszą płacić raty kredytu i czynsz za wynajem. W takiej sytuacji budowanie tanio i długo również nie ma nic wspólnego z oszczędnościami.
Samodzielne zakupy materiałów na budowę a potem odliczanie różnicy podatku VAT. Czy ktoś z Inwestorów zastanawiał się ile będą warte te różnice w podatku VAT gdy rozliczy ostatnią ratę w US ? Czy nie lepiej już dziś odzyskać te 15% podatku zlecając realizację z materiałami ?

photos
18-06-2011, 05:38
takie straszące szkielety są skrajnościami. Różne są powody takiej sytuacji, czasem zmienia się życiowa droga a czasem jest to bezmyślność inwestora, bo domu nawet samemu za darmo wybudować się nie da. Z drugiej strony lepiej jak sam się na tym przejechał a niżeli miałby nie zapłacić jakiejś ekipie bo nie starczyło gotówki.
Z tym Vatem masz rację, ale też nie do końca. Jeżeli ty tak robisz to chwała Ci za to, bo większość firm już niestety nie. Zwyczajnie nie chcą robić sobie zamieszania.

lukasz.sokol
18-06-2011, 07:12
Z tym Vatem masz rację, ale też nie do końca. Jeżeli ty tak robisz to chwała Ci za to, bo większość firm już niestety nie. Zwyczajnie nie chcą robić sobie zamieszania.
Doszukiwał bym się innego powodu. Lepiej budować z towaru inwestora, jeśli coś się spierdzieli i trzeba będzie dokupić to koszty poniesie inwestor. Takimi praktykami zazwyczaj zajmują się firmy "krzaki". Świadczy to m.in. o profesjonalizmie wykonawcy :)
Najbardziej śmieszą mnie wpisy Inwestorów którzy chwalą się jak tanio kupili materiały korzystając z upustów w hurtowni jakie posiada firma wykonawcza. Dlaczego wobec tego firma nie zaproponowała realizacji łącznie z dostawą towarów ? Albo jest to firma która nie posiada środków na zakup towaru na budowę (popularna praca na czarno powoduje brak przychodów w księgowości, a te dokumenty w pierwszej kolejności sprawdzają hurtownie przy udzielaniu kredytów kupieckich), albo woli z siebie zdjąć obowiązek zakupu dodatkowych materiałów jeśli coś się spierdzieli/ niedokładnie oszacuje ilości (dosyć częsta sytuacja w przypadku kosztorysów biur projektowych). Inwestor z pewnością nie jest świadom ale wykonawca i tak otrzyma prowizję za sprzedaż tych materiałów przez poleconą hurtownię.
Zabawne są również wpisy inwestorów którzy piszą że chcą wybudować domek z gwarancją na 5 lat i nie potrzebują faktur. GRATULACJE za pomysłowość.
Tak przy okazji to zastanawiam sie jeszcze co wpisujecie w swoich umowach odnosnie gwarancji zlecajac np ekipie robcizne stanu surowego. Wartosc umowy 20-60 tys zł a wartość roszczeń gwarancyjnych ? Czy wykonawca ma w ramach gwarancji ponosić również za ewentualne naprawy wraz z materiałami ? To żaden problem aby koszty napraw gwarancyjnych przekroczyły wartość jego podstawowej umowy.

zibik_eng
19-06-2011, 08:10
Zabawne są również wpisy inwestorów którzy piszą że chcą wybudować domek z gwarancją na 5 lat i nie potrzebują faktur. GRATULACJE za pomysłowość.Tak przy okazji to zastanawiam sie jeszcze co wpisujecie w swoich umowach odnosnie gwarancji zlecajac np ekipie robcizne stanu surowego. Wartosc umowy 20-60 tys zł a wartość roszczeń gwarancyjnych ? Czy wykonawca ma w ramach gwarancji ponosić również za ewentualne naprawy wraz z materiałami ? To żaden problem aby koszty napraw gwarancyjnych przekroczyły wartość jego podstawowej umowy.

A z jakiej racji? Umowa z firma wykonawcza na roboty budowlane to gwarancja obejmuje wyłącznie roboty budowlane - wszyskie koszta zwiazane z materialem w takim układzie spoczywają na "pomysłowym" inwestorze...
Gwarancje związane z wadami wbudowanych materiałów daje sprzedawca i od niego musi sobie "dochodzić" roszczeń...

Łukasz80
19-06-2011, 08:33
A z jakiej racji? Umowa z firma wykonawcza na roboty budowlane to gwarancja obejmuje wyłącznie roboty budowlane - wszyskie koszta zwiazane z materialem w takim układzie spoczywają na "pomysłowym" inwestorze...
Gwarancje związane z wadami wbudowanych materiałów daje sprzedawca i od niego musi sobie "dochodzić" roszczeń...

...ale firma budowlana uzywajac material do budowy za pierwszym razem i robiac fuszerke niszczy material, wiec naprawa powinna byc po stronie firmy wykonawczej wraz z materialem....

lukasz.sokol
19-06-2011, 19:13
A z jakiej racji? Umowa z firma wykonawcza na roboty budowlane to gwarancja obejmuje wyłącznie roboty budowlane - wszyskie koszta zwiazane z materialem w takim układzie spoczywają na "pomysłowym" inwestorze...
Gwarancje związane z wadami wbudowanych materiałów daje sprzedawca i od niego musi sobie "dochodzić" roszczeń... W moim wpisie nie było mowy o tym że usterka wynika z wady materiału, lecz niefachowości wykonawcy. Dokładnie pytanie dotyczy tego w jaki sposób Inwestor planuje dochodzić swoich roszczeń reklamacyjnych jeśli podpisał umowę z wykonawcą jedynie na robociznę, a usterka spowodowana niewłaściwym wykonaniem wymaga zakupu nowych materiałów. Mamy wartość umowy podstawowej 20-60 tys zł i koszty usunięcia usterek o zbliżonej wartości, lub nawet większej.

lukasz.sokol
19-06-2011, 19:15
...ale firma budowlana uzywajac material do budowy za pierwszym razem i robiac fuszerke niszczy material, wiec naprawa powinna byc po stronie firmy wykonawczej wraz z materialem....

Możesz podać jakiś przykładowy zapis w umowie który to reguluje ? Podpisując umowę z wykonawcą na robociznę nie będziesz miał podstaw do żądania od wykonawcy napraw gwarancyjnych wraz z materiałem.

zibik_eng
19-06-2011, 20:19
W moim wpisie nie było mowy o tym że usterka wynika z wady materiału, lecz niefachowości wykonawcy.
Inwestor odpowiada za firmę, którą zatrudnia... jeżeli zatrudnia firmę (lub ludzi na czarno) za np. 1/5 stawki innych ofert powinnien być świadomy co może "otrzymać" i przeważnie to "otrzymuje".


Dokładnie pytanie dotyczy tego w jaki sposób Inwestor planuje dochodzić swoich roszczeń reklamacyjnych jeśli podpisał umowę z wykonawcą jedynie na robociznę, a usterka spowodowana niewłaściwym wykonaniem wymaga zakupu nowych materiałów. Mamy wartość umowy podstawowej 20-60 tys zł i koszty usunięcia usterek o zbliżonej wartości, lub nawet większej.

Wpierw musiałby zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego aby ten był w stanie to potwierdzić odpowiednim wpisem w dzienniku budowy zauważone usterki/wady/fuszerki. Nie ma inspektora nadzoru to może sobie pisać reklamacje na berdyczów...

photos
20-06-2011, 09:20
Jeśli inwestor ma umowę z wykonawcą to dojdzie swoich spraw. Niezależny inspektor zawsze może wykonać oględziny i wydać opinię, wcale nie musi być w "ciągłym zatrudnieniu" na budowie.

Łukasz80
20-06-2011, 10:34
(...)
Wpierw musiałby zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego aby ten był w stanie to potwierdzić odpowiednim wpisem w dzienniku budowy zauważone usterki/wady/fuszerki. Nie ma inspektora nadzoru to może sobie pisać reklamacje na berdyczów...

wg umowy firma zobowiazuje sie do wykonania powierzonego zakresu prac, jesli wykonano je niezgodnie ze sztuka to z jakiej okazji mam dwa razy kupowac metrial? Podpisujac umowe kazdy zobowiazuje sie do czegos, nie tylko do wystawiania faktur.........
Czy opinia niezaleznego rzeczoznawcy nie ma zadnej mocy...?