PDA

Zobacz pełną wersję : TARAS NA GRUNCIE - budowa, materiały, izolacje



ciekawy
25-09-2002, 12:42
Planuję wykonać taras przy domu - jako skarpę ziemną o wysokości około 1m. Jak skonstruować skarpę i z czego aby można było ułożyć na niej np. kostkę brukową i żeby się nie rozjechała?

miazgociąg
25-09-2002, 22:24
Mam ten sam problem . Rozwiąże go chyba tak :ziemię rozsypię podnosząc poziom działki gdyż już od roku taras jest usypany .Na miejscu nasypu postawie drewniany taras na filarach murowanych.Nie będę walczył z obsypującą sie ziemią i z rozłażącym się brukiem .Po długiej dedukcji sądzę,że taras z ziemi bedzie większą udreką niż przyjemnością.Pozdrawiam

ciekawy
26-09-2002, 06:54
A jakie wymiary ma Twój taras?
W związku z tym, że się "rozjeżdża" - jak piszesz, obrzeża muszę jakoś umocnić albo najlepiej wymuruję murki oporowe, które potem zasypię ziemią.

miazgociąg
26-09-2002, 21:23
wymiary tarasu to 14,5 x 6 metra .Wysokość 1,3m.Taras był ubijany spychczem na gąsienicach jest twardy , ale rozmywa go woda w czasie opadów.

Oldswan
19-05-2004, 10:08
Myśle wlasnie intensywnie nad wyborem tarasu - betonowy czy ziemny? I coraz bardziej skłaniam się w kierunku tarasu ziemnego. Nie wiem jednak jak zrobic to zgodnie ze sztuka - w projekcie taras jest dosc wysoko wyniesiony do poziomu podłogi w budynku tak ze zejscie do poziomu ogrodu to beda 2-3 stopnie. Czy taki wysoki taras nie bedzie narazony na rzomywanie - zlobienie woda opadowa? Na co zwrócic uwage - podpowiedzcie !!!!

Przekorek
19-05-2004, 14:36
Nie rozumiem idei tarasu ziemnego. Znaczy co: trawiasty, czy jaki?
Po mojemu straszny klopot i brud - cięcie trawy w bezposredniej okolicy domu spowoduje zasyfienie scian i naniesienie do domu scinek. Do tego śliskość, robale, dżdżownice :o , koniecznosć podlewania (woda przy samej scianie). Ee, tam. Wole betonik 8) .

Oldswan
19-05-2004, 14:58
Przekorku (nomen omen) !
Idea tarasu ziemnego jest w mojej skromnej ocenie dokładnie odwrotna. Mniej kłopotu z zaciekajaca woda, odpadajacymi płytkami narazonymi na skrajne temperatury ( w lecie + 50 w zimie - 30) . Robali i noszenia sie do domu i tak nie unikniesz - chyba ze postawisz zakaz wjazdu robalom :wink: a taras ma w mojej idei byc podsypany z ziemi a na to układa się ponoc kostke brukowa albo płyty tudziesz inny materiał do tego wybrany i przeznaczony. Interesuja mnie jedynie opiniie uzytkowników i osób które taki taras maja. Jak sie sprawdza, na co trzeba zwrócic uwage przy wykonywaniu lub pilnowaniu fachmanów
Pozdrawiam
Oldswan 8)

Dave
19-05-2004, 18:35
Tez jestem zainteresowany tarasem ziemnym z kostka. Ale chyba nie uniknie sie betonowania przynajmniej bokow i schodow. Inaczej wszystko bedzie sie sypac.

D.

zibibyk
19-05-2004, 19:28
nasz projekt też ma taras naziemny; z premedytacją zrezygnowaliśmy z tarasu lanego betonem, koszty fundamenty są okropnie wielkie,
piszesz o stopniach... też były nawet 2 sztuki. przekornie nie będzie. taras bedzie nasypany na równo z oknem balkonowym i przejście z tarasu na ogród zaopatrzymy w schodki albo... zrobimy płynne zejście na trawkę. co do brudu i rabali... każdą poiwerzchnę trzeba sprzątać
zastanawiam się tylko czy aby na pewno kostka, czy bedzie wygodnie, są takie ładne płytki klinkierowe podłogowe, niestety nie znam ceny

GrzegorzS
20-05-2004, 09:07
Mi też podobały się płytki klinkierowe, do czasu, aż zobaczyłem cenę - od 80zl/m2, a do tego trzeba przecież zrobić zazbrojoną wylewkę (podłoga na gruncie). Będzie kostka.

Jolka
20-05-2004, 09:56
U nas jest nastepująca sytuacja: Schody z tarasu, który jest w bryle domu wyszły dość wysoko, trzebaby podsypać jakieś pół metra ziemi, żeby w miarę normalnie zejść z tych schodów. W związku z tym wymyśliłam, żeby tą wysokość zniwelować właśnie ziemnym tarasem. Tym bardziej, że taras istniejący jest zadaszony, a co jak się będę chciała opalać. Ponieważ mamy sporo gruzu (dość duże bryły) z rozbiórki schrzanionych ław fundamentowych, porozkładałam te bryły, jedna obok drugiej, na całej powierzchni pod przyszły taras, całość została zasypana piaskiem, a właściwie pospółką do wysokości ok. 25 cm poniżej planowanego poziomu tarasu i narazie jest to na takim etapie.
Dalej chcę zrobić wokół tego nasypu szalunek i brzegami zalać to betonem coby się nie rozjeżdżało. Ponieważ taras i tak będzie dość wysoko, w dwóch lub trzech miejscach zrobię schodki (1 lub 2), a w pozostałych skalniak. I pozostał problem zrobienia nawierzchni tarasu. Dlatego zostawiłam ok. 25 cm bo nie wiem jakiej grubości będzie materiał nawierzchni. Najbardziej bym chciała, żeby były to otoczaki, ale nie "kocie łby" tylko takie płaskie. W 6 nr-e Muratora jest taki ogród ze scieżką, miałoby to tak wyglądać, może ktoś wie jak uzyskać taki efekt i gdzie się kupuje takie kamienie. Przymierzałam się do piaskowca, ale raz, że drogi, trudny w utrzymaniu i nie ma takiego kolorowego efektu. Piaskowiec czerwony jest ciemny, piaskowiec żółty będzie się brudził, a takie kolorowe kamyczki b. mi się podobają. Wygląda to tak jakby otoczaki były przepołowione. Otoczaków mam sporo, ale nie wiem jak je przepołowić.
I co, układać to w piasku, a przerwy wypełnić czym? grubszym żwirem? piaskiem? zalać betonem?
Podpowiedzcie.

guest
31-05-2004, 11:38
Może analiza schematów różnych typów tarasów (na gruncie, pod płytki, pod kostkę brukową, pod duże obciążenia etc.) pomoże Ci coś wybrać

Schematy można znaleźć pod adresem:

www.styrozol.pl/stosowanie

Jolka
31-05-2004, 13:17
Dzięki.

art63
31-05-2004, 16:05
Może analiza schematów różnych typów tarasów (na gruncie, pod płytki, pod kostkę brukową, pod duże obciążenia etc.) pomoże Ci coś wybrać

Schematy można znaleźć pod adresem:

www.styrozol.pl/stosowanie

Może sobie trochę odpoczniesz i nam dasz troche odpocząć od tej reklamy.
A najlepiej przenieś się do działu ogłoszeń

Pawel P.
31-05-2004, 19:45
Tylko drewniany - polecam - warto się zastanowić..... 8)
Pozdrawiam

Wojtek33
13-06-2005, 11:31
Witam

Czy pod wylewany taras na gruncie mozna wykorzystac, potluczone pustaki ceramiczne i np odpady dachowki ceramicznej?

rzyraf
13-06-2005, 13:44
Odnosze wrazenie, że pustak może zmniejszyć swoją objętość co spowoduje powstanie dziur wewnątrz wylewki, co spowoduje pekanie i zapadanie się konstrukcji.
Pozdrawiam
Paweł Adamski

Wojtek33
13-06-2005, 14:01
dokladnie mam takie same obiekcje , czy nawet mocno porozbijany niezmieni swojejobjetosci po jakims czasie:)

rzyraf
13-06-2005, 21:35
Ja bym nie ryzykował:( szczerze mówiąc.
pozdrawiam
Paweł Adamski

Wiech
11-10-2005, 11:05
Mam zrobiony taras na gruncie 4x6 m. Do tej pory mam ubity piasek ok 0.5 m oraz na to wykewka betonowa ok 10 cm.Zastanawiam sie co dalej czy dać drugą warstwę betonu z folią i przylklejać płytki klinkierowe czy układać bez klejenia kostkę brukową.Boje się że płytki klejone będą się odklejac po paru latach.Jeżeli na to kostka brukowa to jak zrobić ?Pozdrawiam Wiech

Ala.M
11-10-2005, 12:14
Ubity piasek - dobrze - a 10 cm betonowa wylewka na taras - to błąd.
A należy - w Twoim przypadku - zrobić tak:
w zależności jaki duży ma być długi i szeroki ten taras, powinieneś na jego konturach zrobić fundament szer. ok. 40 cm na gł. 80 cm (strefa przemarzania). Wnętrze fundamentu uzupełnić ubitym piaskiem, na to kratownica (chroni przed ewentualnym pękaniem, potem wylewka betonowa, potem kafelki. Należy pamiętać o zrobieniu dylatacji, o ile taras będzie dłuższy lub szerszy niż 3 m, jak i pamiętać o zachowanie jej przy ścianie budynku. Tak zrobiony taras jest droższy, ale masz gwarancję, że nie będzie pękał i nie zaszkodzi mu najsurowsza zima.
Pozdrawiam. Ala

rafallogi
11-10-2005, 13:12
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=47119
Nie przejmuj się, moim zdaniem nie ma tragedii, no chyba że wysokość Twojej 10cm wylewki będzie już problemem dla kolejnych warstw.
A powinny one wyglądać tak: na istniejącej wylewce (nazwijmy go podkładem) powinna znaleźć sie papa, łączona na gorąco, która to będzie stanowić warstwę poślizgową dla pracującej pod wpływem ciepła i zimna płyty głównej, którą powinieneś na papie wylać. Płytę główną powinieneś pomalować jakimś uszczelniaczem (np. Woder -chyba E jest zewnętrzny) w 2 warstwach i na niego możesz układać płytki na kleje elastyczne. Fugi też elastyczne.
Musisz pamiętać o odpowiednim spadku płyty i wykonaniu obróbek blacharskich- tzw. okapników z odpowiednimi kapinosami. Połączenia płytek ze ścianami proponuję wykonać za pomocą silikonów dekarskich (soudal jest chyba najlepszy).
Pamiętaj o wywinięciu papy na ściany.

Wiech
11-10-2005, 14:04
Dzięki za podpowiedzi.Zapomniałem dodać że pod bloczkami fundamentowymi w obrysie tarasu na głębokośći ok 80 cm mam wylany i zazbrojony fundament. Moje pytanie brzmi czy mogę nie przyklejać kafli klinkierowych a zamiast nich dać kostkę brukową np na ubitym piasku .Nie wiem czy wtedy nie przeszkadza ta wylana pierwsza płyta betonowa.Zostało mi jeszcze ok 12 cm na właściwą posadzkę.Pozdrawiam Wiech

am00
11-10-2005, 20:02
Mam podobny taras na gruncie. Na wszelki wypadek poprzewiercałbym tę płytę, w celu ewentualnego przepuszczenia wody co jakieś 30-50cm.

Dr.opsik
11-10-2005, 20:40
Nie chće powielać watków więc jeżeli mogę zapytac się co zrobić chcąc wymurować taras ponad gruntem np.70cm z cegły klinkierowej i na górę płytki? Jak przykleić płytki aby nie pękały na połączeniu wypelnienia tarasu z obmurówka? Obmurówka miałaby być na 12cm.

invx
11-10-2005, 21:29
jak Cie dobrze zrozumialem masz dwa wyjscaia
- wylac zbrojona plyte na fundamencie
- wyac plyte na gruncie, oddylatowana od obmurowki (obmorowka oczywiscie na fundamencie)

rozwiazanie drugie tansze, bezpieczniejsze.

Taras robisz normalnie tak jak na grncie o szczegolach poczytaj w najczesciej zadawanych pytaniach na forum :wink: jak bedziesz miec pytania pytaj.

rafallogi
12-10-2005, 07:37
Dzięki za podpowiedzi.Zapomniałem dodać że pod bloczkami fundamentowymi w obrysie tarasu na głębokośći ok 80 cm mam wylany i zazbrojony fundament. Moje pytanie brzmi czy mogę nie przyklejać kafli klinkierowych a zamiast nich dać kostkę brukową np na ubitym piasku .Nie wiem czy wtedy nie przeszkadza ta wylana pierwsza płyta betonowa.Zostało mi jeszcze ok 12 cm na właściwą posadzkę.Pozdrawiam Wiech

Tu istnieje b. duże ryzyko, że na płycie, pod piaskiem i kostką gromadzić się będzie woda, która zamieniając się w lód może wysadzać ułożoną kostkę. A poza tym wnikająca woda będzie destrukcyjnie działać na ścianki tarasu od wewnątrz. Poza tym krople deszczu wypłukują piasek z pomiędzy kostki i często osadzają go na elewacji i drzwiach tarasowych, co niezbyt ładnie wygląda. Poza tym piasek z takiego tarasu kilogramami wnosi się do środka, co ma fatalne skutki dla parkietu i paneli. podlogowych.

tczarek
12-10-2005, 07:45
Kostkę brukową można spokojnie ułożyć. Nie będzie żadnych skutków ubocznych. A w zimę kostka ma taką zaletę że nie jest śliska. Piasek z kostki nie będzie wypłukiwany jaki pisze poprzednik. Ta betonowa płyta która została wylana w niczym nie przeszkadza. Ona jak najbardziej wzmacnia podłoże.
A co do wyboru rozwiązania to już twoja sprawa.

Ew-ka
12-10-2005, 07:57
Tu istnieje b. duże ryzyko, że na płycie, pod piaskiem i kostką gromadzić się będzie woda, która zamieniając się w lód może wysadzać ułożoną kostkę. A poza tym wnikająca woda będzie destrukcyjnie działać na ścianki tarasu od wewnątrz. Poza tym krople deszczu wypłukują piasek z pomiędzy kostki i często osadzają go na elewacji i drzwiach tarasowych, co niezbyt ładnie wygląda. Poza tym piasek z takiego tarasu kilogramami wnosi się do środka, co ma fatalne skutki dla parkietu i paneli. podlogowych.
jestem w posiadaniu tarasu wyłożonego kostką brukową ( taras 3x10) i nie zauważyłam aby w więcej piasku wnosilo sie przez taras do domu, a kilogramy piasku to z lekka przesada ..... z tarasu wchodzi sie bezpośrednio na parkiet i po 4 miesiącach nie zauważyłam różnicy.

Dość sceptycznie odnosiłam sie na początku do pomysłu mojego męża aby taras jednak wyłożyć kostką ,ale po tych kilku m-cach myślę,że to był strzał w 10 !!!!

rafallogi
12-10-2005, 08:06
Poczekaj, poczekaj - 4 miesiące to niezbyt długo.
Działalność naszych pociech i zwierzątek nasila zjawisko wnoszenia piasku.

Wiech
12-10-2005, 10:19
Dzieki wszystkim.Zabiliście mi ćwieka tymi skrajnymi odpowiedziami.Zostało mi pare dni do podjęcia decyzji a ja nie wiem co zrobic.Z jednej strony żona chce kafelki gresowe przyklejane do podłoża a ja wolałbym kostkę brukową bez przyklejania .Czytam o tych odpadających kafelkach po kilku sezonach to wolałbym tego uniknąć.Może ktos jeszcze sie wypowie w tej sprawie .Pozdrawiam Wiech

tczarek
12-10-2005, 10:31
Przeciw kafelkom jakie by nie były to jak leży na nich śnieg są śliskie jak nieszczęście. Tak więc u mnie to zadecydowało o wyborze materiału na taras i schodki.

Ew-ka
12-10-2005, 20:48
Poczekaj, poczekaj - 4 miesiące to niezbyt długo.
Działalność naszych pociech i zwierzątek nasila zjawisko wnoszenia piasku.
rozumiem ,ze jesteś uzytkownikiem tarasu z kostki i jesteś tym faktem głeboko rozczarowany .
Ja po 4 miesiacach bardzo intensywnego użytkowania ( życie w okresie letnim toczyło sie praktycznie cały czas na tarasie , a odcinek taras -kuchnia był najczesciej pokonywany wlasnie przez parkiet ....)
Powiem jeszcze jedno moi znajomi ktorzy 2 lata temu wyłożyli swoj taras pieknym gresem -już załują ....po pierwsze kurz ....widoczny gołym okiem ....na kostce nie widac ,a na pewno jest :wink:
po deszczu można stracić zęby ....na kostce brak zjawiska poślizgu
zimą -HOORROORRRR ....można stracić zęby oraz połamać wszystkie kończyny.....na kostce jw... :D

:D

Dominik!
13-10-2005, 16:46
Jak tojest z tym piaskiem wnoszonym z tarasu do domu?
Co za różnica czy jest na kostce czy na płytkach?
Jak na mój gust, to jeśli nie zamieciesz od czasu do czasu tarasu, to piasek (który nawieje wiatr) wniesiesz do domu bez względu na to z czego zbudowany jest taras :)

Wojtek33
02-11-2006, 13:28
witam
czy wykonujac taras na grunice nalezy wybrac humus?

Geno
02-11-2006, 13:29
Da

Sp5es
04-11-2006, 05:52
Konieczno !

05-11-2006, 05:29
witam
czy wykonujac taras na grunice nalezy wybrac humus?
o ile masz na działce humus to mozesz na nim sporo zarobic sprzedajac go w sklepie ogrodniczym ...
obawiam sie jednak, ze masz wyłacznie zwykła ziemie ze sladowa iloscia humusu :-?
a zwykła ziemia nie przeszkadza fundamentom - po pierwsze
prawdopodobnie będziesz i tak izolował fundament jakimś dysterbitem czy abizolem - po drugie ...

pzdr

Geno
05-11-2006, 08:22
witam
czy wykonujac taras na grunice nalezy wybrac humus?
o ile masz na działce humus to mozesz na nim sporo zarobic sprzedajac go w sklepie ogrodniczym ...
obawiam sie jednak, ze masz wyłacznie zwykła ziemie ze sladowa iloscia humusu :-?
a zwykła ziemia nie przeszkadza fundamentom - po pierwsze
prawdopodobnie będziesz i tak izolował fundament jakimś dysterbitem czy abizolem - po drugie ...

pzdr

Mnie się wydaje ,że kolega pytał o wybranie humusu spod "płyty" tarsowej a w tym przypadku nie jest istotne czy to jest humus rzeczywiście czy nie i tak trzeba wymienić grunt ze względu na przemarzanie i wysadzinowość, chyba,że się akurat trafi stosunkowo czysty (nie zagliniony, bez cząstek organiicznych), gruby piasek np.

05-11-2006, 09:31
Wojtek33 rzeczywiscie nie napisał czy taras będzie na poziomie ziemi
czy na nasypie z piachu podniesiony np o 0,5 m ponad poziom gruntu

Maja68
03-10-2007, 14:49
Doradźcie, ew. skorygujcie moja koncepcję zrobienia tarasu ziemnego na nasypie o wy. ok. 80 cm, wielkość ok. 4 x 8 m, nasyp łagodnie opadający
( duża działka ). Czy koncepcja bez murka oporowego ( z bloczków lub kamieni ) będzie dobra : grunt rodzimy ( bardzo ubity), tłuczeń bazaltowy o drobnej frakcji ( ok. 30 cm ), na to gruz z budowy, kamienie, pospółka i na to wszystko ostatnia warstwa ziemi. Na ziemi podbudowa pod kostkę i kostka brukowa.
Czy to nie bedzie się rozjeżdżać ?
Chcę usypać teraz, poczekać do wiosny, na wiosnę jeszcze trochę ubijać i po ok. roku zrobić nawierzchnię tarasu.
Podobno można zastosować też geowłókninę ?
Jeśli tak to w którym miejscu ?
wszystkim dziekiję za wszelkie rady.

Barbossa
03-10-2007, 16:46
Podobno można zastosować też geowłókninę ?
Jeśli tak to w którym miejscu ?

pod warstwą podbudowy

Maja68
03-10-2007, 17:46
Czyli tak ?
grunt rodzimy -bazalt - gruz - ziemia - geowłóknina - piach + cement - kostka brukowa

Yatza
13-03-2008, 19:16
Chcemy zrobić taras ziemny 3m na 7-8m, prostokątny, przylegający do budynku, w "technologii" takiej jak opisana tutaj: http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,1351/Itemid,254/

Mam pytanie: Czy ten mini-fundament pod krawężniki, które będą trzymać kostkę lub płyty tarasowe robi się z 4 stron prostokątnego tarasu? Dokładniej, czy robi się też ścianę od strony fundamentów budynku? Oczywiście z dylatacją, wiem, ale czy robi się taką "skrzynkę" pod tarasem, czy wystarczą ściany boczne i przednia od ogrodu? Dodam, że dom jest na małym zboczu, więc powstanie wokół tarasu nasyp.

joannaj75
23-05-2008, 11:28
Witam , ponieważ nie znalazłam na temat wykonania tarasu na gruncie rozszerzonego opisu jak to wykonać i jak połączyć z domem , szczególnie przejście z domu na taras, ocieplenie fundamentu i połączenie z oknem tarasowym , proszę o zdjęcia lub opisy jak prawidłowo wykonać taki taras ....poniżej wklejam zdjęcia przykładów tarasów na gruncie, wykładanych kostką ....
http://www.dobrakostka.pl/zal_fs/FZd_683.jpg

http://www.dobrakostka.pl/zal_fs/FZd_1439.jpg

joannaj75
23-05-2008, 18:44
http://www.agm-profit.pl/images/stories/zdjecia/tychy/2.jpg

z tego co widac na zdjeciach to przeważnie jest taki parapet pomiedzy oknem a tarasem , ale czy można zrobic tak by było przejście płynne z ramy okna na płytę tarasową?
http://www.agm-profit.pl/images/stories/zdjecia/katowice-kostuchna/1.jpg

romek163
23-05-2008, 19:30
pewnie, że można tylko trzeba dobrze pomyśleć nad odprowadzeniem wody...

raydenstream
05-03-2009, 20:18
Z tej strony ma być taras.
Zastanawiam sie jak go najlepiej wykoncac.
Myslalem zeby go usypac z ziemi i pozniej ulozyc jakas kostke czy płyty i dorobić schody.

Tylko jeśli usypałbym z ziemi to mam pytanie jak najlepiej zabezpieczyc boki przed obsuwaniem ziemi.
Nie bardzo chciałbym je obmurowywac i kopac na to fundament.
Myslałem zeby boki sciagnac taka siatka zabezpieczajaca jak zabezpieczaja zbocza, nie wyszło by tego duzo.

Może ktos cos wie na ten temat. Ktos moze cos robił podobnego. Dzieki za pomoc.

róznica terenu miedzy podłogą z salonu do ziemi to ok 1 metra tyle by musiało byc nasypu.

ponizej przedstawiam zdjęcie


http://img147.imageshack.us/img147/5969/dsc04970by0.jpg

kaltam
06-03-2009, 07:51
Jeżeli chcesz robić ziemny taras to trzeba wykonać:
- izolację i dylatację od ściany budynku do której będzie dolegał,
- boki tarasu będą albo zabezpieczone np. palisadą - murem oporowym (kamień, gotowe elementy biżuterii betonowej, itp) albo będzie usypana skarpa (ale ona też musi być zabezpieczona przed np. wypłukiwaniem na styku z powierzchnią terenu),
- jest takie pojęcie przy robotach ziemnych jak kąt usypowy (chyba ?) który określa wielkość kąt zbocza dla różnego rodzaju materiału,
- ziemię na taras musisz ubić mechanicznie lub co najmniej rok poczekać aż upadnie (w tym zima) bez ubijania mechanicznego (zależ od podłoża),
- jeżeli taras będzie na gliniastym gruncie to wykonaj odwodnienie (żółty peszel odwadniający).
Gdybym robił taras ziemny wpierw zdjąłbym humus, wykonałbym fundamencik pod metrowy mur oporowy i sypał w to miejsce "złom" budowlany typu cegły, dachówki, beton - wszystko to co się nie rozkłada w ziemi a może służyć za podkład (odpadają potem koszty wywozu). Wykończenie zależy co chcesz mieć jako nawierzchnię.
Aha i rozważył bym jeżeli ziemny to np. dwupoziomowy by nie robić muru oporowego a palisadę.

Inna wersja byłaby taka, że robię kilka słupów betonowych na których robię drewniany taras - pod podłogą tarasu robię schowek np. na sprzęt ogrodniczy lub drewno kominkowe.

Koncepcji może być więcej (zobaczysz w postach) i pamiętaj o tym że ziemny taras to piasek i ziemia w pokoju a tu chodzi o to żeby nie zmieniać obuwia.

Osobiście mam taras betonowy obłożony płytkami gresowymi i być może przerobię go na podłogę drewnianą (taras jest tylko 30 cm nad trawnikiem)

Elfir
06-03-2009, 08:24
Mozesz tez zrobić drewniany na palach, jako pomost. fajnie wyglądałby taki pomost wychodzący w ogród i niknacy wśród zieleni.

pablitoo
06-03-2009, 09:52
U mnie taras wylewany , betonowy również na podsypanej ziemi - wysokośc nasypu od poziomu rodzimego gruntu to właśnie ca 1 metr.

Przez ponad rok ziemia sama osiadała - jednak pomimo tego taras jest posadowiony na siedmiu stopach fundamentowych o głębokości ca 2,5 metra czyli utopionych ponad 1,5 metra w rodzimym gruncie .

Nie mam żadnych problemow z osiadaniem tarasu .

Malobert
06-03-2009, 12:53
Przy budynku w stanie surowym pozostał mi jeszcze do wykonania taras przed wejściem do domu.
Taras na gruncie około 3m x 3m z lekkim minimalnym spadkiem w stronę podwórza.

Pytania:

1.) Jakie powinny być warstwy i jakiej grubości pod takim tarasem ?
2.) Kwestia mostka termicznego na styku taras-drzwi. Czy tam zostawia się warstwę styropianu elewacyjnego (styro ma 10cm) i na to np. jakaś płytka gresowa, czy wydłubuje się styropian i zalewa betonem dla połączenia z tarasem ?
3.) Taras będzie niemalże zlicowany z podłogą w budynku, ile muszę sobie założyć grubości na typowe płytki tarasowe plus klej, wogóle jakich płytek użyć na zewnątrz budynku, a może zrobić jakąś estetyczną wylewkę betonową ugładzoną helikopterem.
4.) W tarasie planuję zainstalować kratkę do wycierania butów, czy z takiej kratki robiliście odpływ jakimiś rurami lub nawet z syfonem, zeby przydko nie pachniało ?

Marcin_1977
03-05-2009, 15:03
Witam wszystkich!

Przymierzam się do budowy tarasu naziemnego w kształcie "litery L", będzie wyniesiony z 30 cm nad poziom ziemi (czyli będzie jeden schodek) zamierzam wykończyć taras płytami betonowymi imitującymi kamień np. Libet impressio związku z tym mam pytanie jaką konstrukcje powinna mieć podbudowa?Czy po zdjęciu humusu musi to być płyta betonowa (zbrojona lub nie) i czy musi mieć fundament, czy ewentualnie takie płyty układa się na podsypce piachowo-cementowej.

Pozdrawiam

Marcin_1977
09-05-2009, 21:16
Czy naprawdę nikt nie układał płyt betonowych na tarasie?

Tedii
09-05-2009, 22:08
Normalny fundament z płytą betonową zbrojoną prętami.
Na to kafle,płyty albo co kto woli.
Bo na podsypkę to te 30cm chyba za dużo.No i co z obramowaniem?

zezo
10-05-2009, 07:20
Ja bym zrobił tak
podsypał, ubił i ułożył to co chcesz
lub
fundament na obramowanie
jeden rząd lub dwa bloczków betonowych, środek zasypać, ubić i ułożyć płyty
:wink:
jejku ja już 2 lata myślę jak dokończyć taras :evil: :evil:
i znowu jestem na etapie gresu, były już wszystkie rozwiązania :wink:
a jak na razie mam zasypany piachem ułożone deski z szalunków a co będzie ??
NIKT NIE WIE

Trociu
10-05-2009, 16:54
To tak jak ja. Mam na obwodzie wymurowane fundamenty tarasu, całość zapisana piachem i czeka na pomysł i $

theodolit
15-07-2009, 06:53
Witam,

w końcu przyszło mi o coś zapytać ;)

Sytuacja jest taka. Taras wykonany na gruncie wyniesiony jakies 30cm nad teren, zageszczone płyty (polbruk plaza - znaczy sie plyty od wymiarow 60x40 to 20x20) ułożone na podsypce piaskowej. Na początku bez zastanawianai sie normalnie w fuge poszedł piasek. Teraz zaczynam sie zastanawiac, czy nie praktyczniej by było tą fuge wykonac np z cementowej fugi do klinkieru.

Głownie zastanawia mnie dalszy los tarasu - tzn to ze fuga piaskowa więcej wody przepuszcza pod płyty, a fuga cementowa znacznie zwiększy odpływ powierzchniowy wody ...

Z drugiej strony w obecnej sytuacji jak by coś złego się działo z tarasem to nie ma problemu coś poprawić czy naprawić, bo płyty na podsypce piaskowej bedą czyste bez zadnych frendzli z betony etc ...

Co na to nauka, bo w sumie poradników o układaniu płyt jest nie za dużo, przeważają poradniki o kostce bet, a o takim szczególe to już w ogóle nie ma jak czegoś się dowiedzieć ...

Pozdrawiam i dzięki jeżeli ktoś w ogóle przeczyta mój nieskładny post ;)

Piotrek

niktspecjalny
15-07-2009, 07:14
Obecnie jestem na etapie tarasu drewnianego.Pierwszym pomysłem było zrobienie go z kostki brukowej ale na suchym betonie.Tu fugować nie trzeba by było.Jak wpadł pomysł piaskowca to od razu fuga cementowa.Teraz bedą wspomniane drewniane i po kłopocie(oby). :wink:

czy chodzi np. o taką płytę?
http://www.archispace.pl/node/31733

Zbigniew100
15-07-2009, 07:34
Jakiej szerokości są te fugi ?
Płyty mają mocny wzór, dlatego przy ewentualnym fugowaniu należy być bardzo starannym aby nie zepsuć. :(
Efekt wizualny, z fugą, byłby lepszy. :wink:

theodolit
15-07-2009, 07:39
Jakiej szerokości są te fugi ?
Płyty mają mocny wzór, dlatego przy ewentualnym fugowaniu należy być bardzo starannym aby nie zepsuć. :(
Efekt wizualny, z fugą, byłby lepszy. :wink:

Fugi są takie jak wymuszają płyty - około 0,5-1cm gdzieś chyba wychodzi - bo krawędź pofalowana fabrycznie, płyty wypustkami dystansowymi są na styk. Efekt wizualny i tak i tak będzie ok (tak mi się wydaje) - zastanawiam sie tylko co lepsze dla trwałości tarasu ;)

W sumie skłaniam się do wykonania tej fugi, ale wole się upewnić przed niż po fakcie ;)

Zbigniew100
15-07-2009, 07:43
Technicznie rzecz biorąc nie nie ma znaczenia.
Może znajdzie się jakiś użytkownik. Poczekajmy. :wink:

dora83
29-10-2009, 21:36
Witam mam pytanie jak poprawnie wykonać taras na gruncie ok 25m2 na nim będą płytki ,czy dawać styropian i folie pod płytę tarasu jutro zaczynają go robić pytam bo nie chciałabym zeby popełnili jakieś błedy.

mariankossy
29-10-2009, 21:50
Witam mam pytanie jak poprawnie wykonać taras na gruncie ok 25m2 na nim będą płytki ,czy dawać styropian i folie pod płytę tarasu jutro zaczynają go robić pytam bo nie chciałabym zeby popełnili jakieś błedy.
Fachowcy się nie mylą, najwyżej experymentują 8) :wink:

Tu masz wszystko, poczytaj:

http://www.google.pl/search?client=opera&rls=pl&q=taras+na+gruncie&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8

sql
29-10-2009, 22:14
ja ostatnio coś takiego przerabiałem:
-fundamenty po obwodzie na -1m,
-"ścianki" po obwodzie z betonu, w środku gruz, stare gresy itp.
-pod wierzchem warstwa styroduru 80mm,
-na to jeszcze z 10cm betonu,

ponoć ten styrodur (i tak mi został z ocieplania piwnic) dobrze izoluje od gruntu i ceramika mniej się niszczy w razie ostrych zim.

dora83
29-10-2009, 22:53
A czy po zrobieniu fundamentu równo z gruntem dawać na niego izolacje poziomą i na niej dopiero wylewać ściany betonowe a jeśli tak to czy folia budowlana wystarczy ?

sql
29-10-2009, 22:57
A czy po zrobieniu fundamentu równo z gruntem dawać na niego izolacje poziomą i na niej dopiero wylewać ściany betonowe a jeśli tak to czy folia budowlana wystarczy ?
ja nie dawałem, ale pewnie można by dać.

pierwek
30-10-2009, 09:41
ponoć ten styrodur (i tak mi został z ocieplania piwnic) dobrze izoluje od gruntu i ceramika mniej się niszczy w razie ostrych zim.

A po co taras na gruncie izolować od gruntu? :o żeby ziemia pod tarasem się nie wyziębiała czy jak?

sql
30-10-2009, 10:00
A po co taras na gruncie izolować od gruntu? :o żeby ziemia pod tarasem się nie wyziębiała czy jak?
no właśnie tak,
i tak zostało mi trochę styroduru, więc poszedłem za głosem majstra, który twierdził, że potem pokrycie jest trwalsze (klej+gres),
jak jest faktycznie to nie wiem - zrobiłem jak radził majster, do którego mam spore zaufanie wynikające z wcześniejszych doświadczeń.

pablitoo
30-10-2009, 11:24
A po co taras na gruncie izolować od gruntu? :o żeby ziemia pod tarasem się nie wyziębiała czy jak?
no właśnie tak,
i tak zostało mi trochę styroduru, więc poszedłem za głosem majstra, który twierdził, że potem pokrycie jest trwalsze (klej+gres),
jak jest faktycznie to nie wiem - zrobiłem jak radził majster, do którego mam spore zaufanie wynikające z wcześniejszych doświadczeń.

Nie słuchaj bezkrytyczne swojego majstra - aby ci płytki nie odpadały od powierzchni tarasu należy zrobić poziomą izolację przeciwwilgociową oraz kleić płytki na wycisk , a nie ocieplenie tarasu styrodurem od spodu ...
Zadaj pytanie swojemu majstrowi dlaczego płytki moga odpadać od podłoża - jakie warunki muszą być spełnione aby tak sie działo - a potem nam tu nam napisz - ciekawi mnie jego teoria ...

dora83
30-10-2009, 20:40
Mój majster twierdzi zę styropian jest po to a by podłoże pod płytą nie zamarzało płyta ma tylko 10cm przy dwudziestu na minusie mróz może pójść dosyć głęboko wystarczy dać 3cm styropianu zwykłego koszt groszowy jeśli nawet przejdzie i podniesie to styropian się ściśnie a płyty nie ruszy tak więc chyba nikt mnie nie przekona ze nie warto
A propo mrozów ja osobiście pamiętam 30 na minusie
pozdrawiam
:D

Lenart
31-10-2009, 06:59
styropian nie zapobiega całkoicie przenikaniu ciepła tylko je ogranicza.
Ma duze znaczenie przy intensywnie ogrzewanych pomieszczeniach.
3 a nawet 10 cm styropianu nie zapobiegnie przemarzaniu (kwestia czasu).
Jezeli styropian sie nie zgniótł pod 10 cm wylewką i innymi obciązeniami to nie
ściśnie się tak sam z siebie nagle - raczej wysadzi do góry (chyba że będziesz
siedział na niej :lol: :lol: :lol: ) ta wylewkę.

dora83
31-10-2009, 09:18
styropian nie zapobiega całkoicie przenikaniu ciepła tylko je ogranicza.
Ma duze znaczenie przy intensywnie ogrzewanych pomieszczeniach.
3 a nawet 10 cm styropianu nie zapobiegnie przemarzaniu (kwestia czasu).
Jezeli styropian sie nie zgniótł pod 10 cm wylewką i innymi obciązeniami to nie
ściśnie się tak sam z siebie nagle - raczej wysadzi do góry (chyba że będziesz
siedział na niej :lol: :lol: :lol: ) ta wylewkę.

No niestety nie masz racji płyta nie będzie leżeć na styropianie jedynie kilka godzin podczas schnięcia betonu chyba to nie jest tak dużo na metr pewnie ze sto kilo to naprawde nie dużo z siłą jaką ma mróż który domy podnosi, płyta jest zbrojona tak samo jak strop w mieszkaniu po jakimś czasie grunt pod płytą opadnie kilka milimetrów choćby 1mm to wystarczy :D :D :D

dora83
31-10-2009, 20:46
Witam w poniedziałek taras już będzie gotowy bardzo sprawnie robota idzie mam jeszcze jedno pytanie jak zabezpieczyć taras przed wnikaniem wody z zewnątrz ponieważ płytki będą chyba układane za 1,5roku czy zakryć zwykłą folią budowlaną czy może czymś pomalować na co póżniej będzie można położyć płytki

futrzak 61
31-10-2009, 21:28
Witam. Mam betonowy taras na gruncie ponad 2 lata, na razie bez płytek. Niczym go nie zabezpieczałem, normalnie go użytkuję i nie zauważyłem żeby coś złego z nim się działo. Pozdrawiam.

diabel200
01-11-2009, 05:36
No i u mnie będzie za chwilę podobny problem. Taras nie zadaszony. Wylany fundament, na tym z bloczka fundamentowego murek ok 70 cm, wsio wypełnione piachem zasypowym. Majstry mówią aby dać styro 10 cm,i wylewka ok 5 cm zazbrojona siatką . Twierdzą że bez może w zimie go podnosić.

Kurcze dlaczego nie poszedłem do szkoły budowlanej:):)? może tam by mnie pewnych rzeczy nauczyli?

glacjusz
30-01-2010, 16:52
Witam
Na wiosne bede montowal okna w domku( jak na razie stan surowy otwarty). W pozniejszym okresie bede "rzezbil" z tarasem, konkretnie zamierzam ulozyc bruk klinkierowy na tarasie ziemnym. I moje pytanie: czy podczas "jazdy" zageszczarka nic sie nie podzieje oknom? Oczywiscie bedzie dyletacja miedzy tarasem a budynkiem. Prosze o odpowiedz, pozdrawiam.

CityMatic
30-01-2010, 16:59
Jeśli nie uderzysz maszyną to co się ma im stać?dylatacja zapewni odpowiedni odstęp, a poziom podsypki i tak będzie niżej niż dolna część okna :roll:

http://www.dobrakostka.pl/zal_fs/FZd_1362.jpg

odaro
06-04-2010, 20:38
Jak mamy taką sytuację jak na zdjęciu czyli poziom zero jest 20cm nad izolacją poziomą chudziaka i fundamentów to jak zrobimy taras ziemny z kostki brukowej to wtedy mamy poziom gruntu powyżej izolacji poziomej chudziaka i do tego poziom gruntu będzie powyżej bloczków fundamentowych i będzie wchodził na Porotherm.

I co Wy na to, jak teraz zachować prawidłowo wykonaną izolację poziomą i pionową.

Wg projektantów Archonu tak ma być ale trzeba wywinąć 2x papę termozgrzewalną co najmniej 35cm do góry. Czyli z izolacji poziomej chudziaka przechodzimy do góry jako izolacja pionowa wywijając papę termozgrzewalną do góry.

Jak macie to rozwiązane u Siebie

http://img146.imageshack.us/img146/5690/pict0048b.jpg (http://img146.imageshack.us/i/pict0048b.jpg/)

Nie wiedziałem czy wątek mam umieścić w dziale: Podłogi, schody, taras czy może Izolacje no to dałem.... tutaj tak jak to wcześniej bywało :)

odaro
06-04-2010, 20:45
Nie wiedziałem czy wątek mam umieścić w dziale: Podłogi, schody, taras czy może Izolacje no to dałem do Wymiana doświadczeń :)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?158360-Taras-ziemny-a-problem-z-izolacj%C4%85-poziom%C4%85-i-pionow%C4%85-chudziaka-i-fundament%C3%B3w&p=4052738#post4052738

odaro
06-04-2010, 20:46
Nie wiedziałem czy wątek mam umieścić w dziale: Podłogi, schody, taras czy może Izolacje no to dałem do Wymiana doświadczeń :)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?158360-Taras-ziemny-a-problem-z-izolacj%C4%85-poziom%C4%85-i-pionow%C4%85-chudziaka-i-fundament%C3%B3w&p=4052738#post4052738

panfotograf
07-04-2010, 09:39
Ja mam podobnie.
Pod samym oknem dałem blachę która wchodzi pod drzwi (u mnie w ramie drzwi był taki rowek), a na dole blacha jest wywinięta na izolację poziomą fundamentów - tak żeby woda spod drzwi "spływała" po styropianie fundamentów.

blacha ma mniej-więcej taki kształt (linia ciągła to blacha "w przekroju")
I.....
I.....
I__
.....I

Taką blachę zrobią ci w firmach sprzedających materiały na dach.
Całość przykręcasz do ścian i uszczelniasz takim kitem dekarskim (w tubie)

odaro
07-04-2010, 10:07
I tą blachą obleciałeś całą ścianę na której będzie taras ziemny.

A jak później wykonałeś elewację na tej blasze

panfotograf
07-04-2010, 14:31
Blacha jest jedynie pod drzwiami. Dalej robisz ocieplenie.
A między kostkę (tarasową) a ścianę to może jakaś papa, ale jeszcze nie doszedłem do tego etapu

Vafel
07-04-2010, 14:51
Hmm... dobre pytanie Odaro. Podłączam się, bo też mnie to czeka... Jak się nie znajdzie żadne sensowne rozwiązanie, to najwyżej zrobię taras drewniany :-)

odaro
07-04-2010, 16:10
Hmm... dobre pytanie Odaro. Podłączam się, bo też mnie to czeka... Jak się nie znajdzie żadne sensowne rozwiązanie, to najwyżej zrobię taras drewniany :-)


Taras drewniany to też pewien rodzaj tarasu ziemnego i tylko częściowo rozwiązuje problem :)

Czemu tak mało osób zabrało głos czy teraz na nowym forum już nikt nie czyta działu Wymiana doświdczeń :(

odaro
07-04-2010, 16:14
Blacha jest jedynie pod drzwiami. Dalej robisz ocieplenie.
A między kostkę (tarasową) a ścianę to może jakaś papa, ale jeszcze nie doszedłem do tego etapu

Ktoś kiedyś mówił mi że na poszerzenie dolne okien można zastosować fartuchy EPDM specjane do tego celu ale wujek google nie chce mi pomóc.

Nadal zostaje problem jak odizolować na styku ściana taras ziemny.

Vafel
07-04-2010, 16:51
Taras drewniany to też pewien rodzaj tarasu ziemnego i tylko częściowo rozwiązuje problem :)

Jak to częściowo? Ziemię podsypujesz tylko do poziomu izolacji ścian fundamentowych, a nad tym robisz taras drewniany na słupach betonowych i już. Problem z głowy, bo przecież przestrzeń masz wtedy wentylowaną...

A może się mylę?

odaro
07-04-2010, 17:09
Jak to częściowo? Ziemię podsypujesz tylko do poziomu izolacji ścian fundamentowych, a nad tym robisz taras drewniany na słupach betonowych i już. Problem z głowy, bo przecież przestrzeń masz wtedy wentylowaną...

A może się mylę?

Jak tak zrobisz to będzie OK ale nie każdy taras jest robiony na betonowych słupach

Vafel
07-04-2010, 17:19
No wiem. Ale ponieważ nie mam pomysłu jak sensownie rozwiązać problem, z którym Ty wyszedłeś w tym wątku, to zastanowię się nad takim tarasem drewnianym jeśli nikt inny nie zaproponuje sensownego rozwiązania...

odaro
07-04-2010, 21:58
No wiem. Ale ponieważ nie mam pomysłu jak sensownie rozwiązać problem, z którym Ty wyszedłeś w tym wątku, to zastanowię się nad takim tarasem drewnianym jeśli nikt inny nie zaproponuje sensownego rozwiązania...

Jakbyś coś wymyślił to daj znać.

Vafel
07-04-2010, 22:17
OK.

Hmm... jak teraz patrzę na Twoją fotkę, to przecież na ścianę przyjdzie jeszcze ocieplenie, co chyba jeszcze bardziej komplikuje całą sprawę...

odaro
07-04-2010, 23:51
OK.

Hmm... jak teraz patrzę na Twoją fotkę, to przecież na ścianę przyjdzie jeszcze ocieplenie, co chyba jeszcze bardziej komplikuje całą sprawę...

Zgada się tam będzie jeszcze ocieplenie

odaro
08-04-2010, 00:16
Wujek google coś ma dobry humor i dzisiaj wyrzucił taki link do fartuchów EPDM

http://www.ergoplus.pl/index.php?menu=fartuch

panfotograf
08-04-2010, 11:37
"Jak się nie znajdzie żadne sensowne rozwiązanie, to najwyżej zrobię taras drewniany"
Już widzę to siedlisko mrówek, robali i myszy o wilgoci i śmieciach już nie wspomnę - tarasu drewnianego bym nie robił (ale to moja opinia)

Vafel
08-04-2010, 12:11
Widzę, że masz jakieś strasznie traumatyczne przeżycia związane z tarasami drewnianymi :-) Wszystkie te elementy mogą wystąpić także w przypadku innych tarasów - wszystko zależy od sposobu wykonania tarasu i od jego użytkowników :-)

Pozdrawiam,

kasianka36
28-06-2010, 11:24
i jak tam Wasze tarasy ? może ktoś coś doradzi.. też chcę taras naziemny ..z. jakimiś płytami betonowymi pewnie. tyle, że mój musi być jakieś 50-60 cm nad ziemią więc już nie taki naziemny :) ale z "usypanymi zboczami... no i problem mam z fundamentami...bo obawiam się że powinny być i na to jakieś obrzeża czy tam bloczki betonowe...ale te fundamenty to głębokie?? nie chcę płyty tylko zagęszczony piasek (żwir wcześniej czy co tam trzeba) ale głębokość tych fundamenetów dla mnie najnbardziej istotna... no bo poprzedni "inwestor wprawdzie zrobił fundamenty pod taras ale taki 1,5 x2,5 a po co mi takie maleństwo :P

Egon
04-07-2010, 12:49
Zamierzam zrobić taras na gruncie z bruku klinkierowego i zastanawiam się, czy nie byłoby dobrze zabezpieczyć dodatkowo ocieplenie ściany fundamentowej (EPS 100-038 + siatka + tynk mineralny + dysperbit) folią kubełkową. Koszt niewielki, a zawsze lepiej ochroni przed naporem gruntu. Jak sądzicie?

Akusta
07-08-2010, 21:33
i jak tam Wasze tarasy ? może ktoś coś doradzi.. też chcę taras naziemny ..z. jakimiś płytami betonowymi pewnie. tyle, że mój musi być jakieś 50-60 cm nad ziemią więc już nie taki naziemny :) ale z "usypanymi zboczami... no i problem mam z fundamentami...bo obawiam się że powinny być i na to jakieś obrzeża czy tam bloczki betonowe...ale te fundamenty to głębokie?? nie chcę płyty tylko zagęszczony piasek (żwir wcześniej czy co tam trzeba) ale głębokość tych fundamenetów dla mnie najnbardziej istotna... no bo poprzedni "inwestor wprawdzie zrobił fundamenty pod taras ale taki 1,5 x2,5 a po co mi takie maleństwo :P

1. Płyta betonowa.
2. Wypoziomowane spady legarów i desek - najważniejsza sprawa aby woda ściekała na zewnątrz.

Nawet zastosowanie ubitego podkładu nie gwarantuje, że podkład z czasem nie opadnie o 5-10 mm i konstrukcja tarasu zacznie się "bujać".
pzdr
r.

strusp
08-08-2010, 13:54
Zajrzyj na bazę doradztwa budowlanego, tam masz schemat od a do z co trzeba zrobić i jak

rpilski
26-05-2011, 10:16
Sytuację pokazuje przekrój na załączonym rysunku. Pod taras (na gruncie) wylana jest płyta żelbetowa ze spadkiem. Dom jest na płycie fundamentowej, która w miejscach otworów drzwiowych jest nieco wypuszczona na zewnątrz (tak jak na przekroju). Drzwi tarasowe to PCV. Drzwi oparte są na klinach pcv (nie widać na przekroju) następnie jest listwa podparapetowa, profil poszerzający, tzw. profil bazowy i dalej ościeżnica drzwi).

Szukam dobrej koncepcji rozwiązania detalu miejsca styku płytek na tarasie z drzwiami tarasowymi - takiej która nie sprawi kłopotów w użytkowaniu i pozwoli na ocieplenie dolnej ramy drzwi tarasowych.
Pomiędzy płytą tarasu a drzwiami tarasowymi jest 10cm odległości więc płytka dochodząca do drzwi balkonowych musi być podparta. Jeśli podmuruję tą szczelinę między płytą tarasu a domem, to będę miał mostek termiczny.
Na razie przyszły mi do głowy 3 rozwiązania:
a) w szczelinie między płytą tarasu a drzwiami ułożyć styrodur i na nim ułożyć docięte do szerokości szczeliny płytki; w miejscu gdzie kończy się płyta żelbetowa tarasu zrobić dylatację (styrodur jest jednak bardziej ściśliwy niż żelbet i bez dylatacji płytka albo by w tym miejscu pękła albo się odspoiła od płyty żelbetowej). Nieco się jednak obawiam, czy sam styrodur na takim wąskim pasku będzie OK. Jeśli styrodur jest pod całym tarasem to ew. punktowe obciążenia (osoba 120 kg stojąca jedną nogą na płytce) są rozkładane na większą powierzchnię. W tym przypadku obciążenia byłyby przekazywane dość punktowo, chociaż tak konkretnie to nie liczyłem jak by to wyglądało.
b) w szczelinie między płytą tarasu a drzwiami zamocować do wystającej części płyty fundamentowej 3-4 pionowe wsporniki, na których umieścić jakąś listwę/kątownik/ceownik metalowy który stanowiłby oparcie dla płytek dochodzących do drzwi tarasowych. Pozostałą przestrzeń wypełnić styrodurem i uszczelnić pianą poliuretanową. Nie wiem czy w tym rozwiązaniu też nie należałoby wykonać dylatacji na krawędzi płyty żelbetowej tarasu (inna praca żelbetu i stali przy zmianach temperatury)
c) zastosowanie jakiegoś termoizolacyjnego materiału, który miałby też dużą wytrzymałość na ściskanie: szkło piankowe (nie jest powszechnie dostępne i pewnie drogie), bloczki isomur (analogicznie jak szkło piankowe)

Dla uproszczenia rysunek nie uwzględnia wcale kwestii hydroizolacji (izolacja podpłytkowa, klej, elastyczna taśma uszczelniająca, sznur dylatacyjny itd.)

Czy ktoś z doświadczeniem lub wiedzą dot. tego detalu mógłby doradzić jak to poprawnie wykonać ?

W sumie analogiczny problem będę miał też przy drzwiach wejściowych, tyle że tam szerokość szczeliny między podestem wejściowym a progiem drzwi będzie większa, bo pewnie 18cm.

gabba
04-09-2011, 08:14
Również stoję przed takim problemem. :confused:
Czy zna ktoś już rozwiązanie?

odaro
04-09-2011, 22:25
Również stoję przed takim problemem. :confused:
Czy zna ktoś już rozwiązanie?

Ja znam musiałem sam rozwiązać ten problem.

Co ciekawe nikt z budujących nie zauważa tego problemu.

dj777
17-04-2012, 13:10
Witam,
Posiadam dokładnie taką samą sytuację (połączenia na tarasie z drzwiami balkonowymi oraz przy drzwiach wejściowych)
rpilski - czy może już to wykonałeś? jeśli tak to w jaki sposób?
pozdrawiam

rpilski
17-04-2012, 13:28
Ten element nie jest jeszcze u mnie zrobiony.

odaro
21-04-2012, 09:10
Witam,
Posiadam dokładnie taką samą sytuację (połączenia na tarasie z drzwiami balkonowymi oraz przy drzwiach wejściowych)
rpilski - czy może już to wykonałeś? jeśli tak to w jaki sposób?
pozdrawiam

A jak takie połączenie wykonać w przypadku kostki brukowej?

dj777
27-04-2012, 09:27
A jak takie połączenie wykonać w przypadku kostki brukowej?

Wydaje się, że powierzchnia na zewnątrz przy drzwiach powinna być nieco wyżej i ze spadkiem, szczelna, żeby woda nie podchodziła pod drzwi balkonowe/tarasowe.
Przy stosowaniu kostki może zrób albo mały stopień z kostki na kleju z fugami albo spadek od drzwi w kier. zewn.
Nie wiem jaką masz ścianę zewn. jeśli 2 warst. (bloczek? + styropian), to styropian wystaje o całą grubość od futryny drzwi
i wówczas na tej szerokości tak żeby zlicować (15 - 20cm - zalezy od grub. styropianu), robisz stopień lub spadek 2-3cm

odaro
27-04-2012, 21:09
Wydaje się, że powierzchnia na zewnątrz przy drzwiach powinna być nieco wyżej i ze spadkiem, szczelna, żeby woda nie podchodziła pod drzwi balkonowe/tarasowe.
Przy stosowaniu kostki może zrób albo mały stopień z kostki na kleju z fugami albo spadek od drzwi w kier. zewn.
Nie wiem jaką masz ścianę zewn. jeśli 2 warst. (bloczek? + styropian), to styropian wystaje o całą grubość od futryny drzwi
i wówczas na tej szerokości tak żeby zlicować (15 - 20cm - zalezy od grub. styropianu), robisz stopień lub spadek 2-3cm


Powierzchnia na zewnątrz powinna być nieco wyżej niż co.....

dj777
02-05-2012, 09:18
Powierzchnia na zewnątrz powinna być nieco wyżej niż co.....

Może niefortunnie sformułowałem - po prostu przy drzwiach powinien być mały próg, lub podwyższenie żeby woda nie podchodziła przy dużych opadach lub z innego powodu, wystarczy wysokość 1-3 cm

*milek*
28-05-2012, 15:22
Też mnie ten problem gnębi - wszędzie podobnie radzą, ale nie dokładnie. Chciałabym ocieplić wszystkie progi - te z poszerzeniami pcv i te bez (drzwi techniczne metalowe, zewnętrzne - te prawdopodobnie będą zamontowane na bloczkach bk, bo coś cienko widzę zdobycie kilkunastu sztuk isomuru itp) - gdybym dała tyle co na ściany, miałabym pomiędzy wyjściem a tarasem pas 20cm styroduru.
Pytanie podstawowe - jak przymocować płytę (kostkę betonową) do styroduru lub ew innego materiału (pianka pur, szkło piankowe)? Kostkę układa się na mieszance piachu i betonu - jaka powinna być minimalna jej grubość, żeby płyty (kostki) się dobrze trzymały?

odaro
28-05-2012, 21:27
Też mnie ten problem gnębi - wszędzie podobnie radzą, ale nie dokładnie. Chciałabym ocieplić wszystkie progi - te z poszerzeniami pcv i te bez (drzwi techniczne metalowe, zewnętrzne - te prawdopodobnie będą zamontowane na bloczkach bk, bo coś cienko widzę zdobycie kilkunastu sztuk isomuru itp) - gdybym dała tyle co na ściany, miałabym pomiędzy wyjściem a tarasem pas 20cm styroduru.
Pytanie podstawowe - jak przymocować płytę (kostkę betonową) do styroduru lub ew innego materiału (pianka pur, szkło piankowe)? Kostkę układa się na mieszance piachu i betonu - jaka powinna być minimalna jej grubość, żeby płyty (kostki) się dobrze trzymały?


Ciekawe czy ktoś odpowie. Są takie trudne tematy mało znane bo mało osób na zwraca uwagę na które nikt nie potrafi odpowiedzieć.

*milek*
30-05-2012, 12:24
Odaro, widzę że mamy ten sam problem - jak wpadniesz na jakiś pomysł, to daj znać :rolleyes:
Ja jeszcze się zastanawiam, czy nie zastosować pianki pur - dać kilkucentymetrowej grubości pasek na te poszerzenia, bk, czy co tam pod progami będzie zamiast styroduru. Zawsze kilka cm to nie 20, mniejsza szansa że coś będzie klawiszować, czy coś innego dziać...



Odnośnie rady dj777 - chyba piszemy tu o problemie oparcia płyty/kostki z tarasu przy progu wejścia, a nie o kwestii spływania wody do domu...? Od tego jest odpowiedni spadek tarasu i sama listwa progowa? Poza tym nie po to montowałam hs-a, żeby teraz sobie fundować jakiś schodek :confused:

odaro
30-05-2012, 15:55
Odaro, widzę że mamy ten sam problem - jak wpadniesz na jakiś pomysł, to daj znać :rolleyes:
Ja jeszcze się zastanawiam, czy nie zastosować pianki pur - dać kilkucentymetrowej grubości pasek na te poszerzenia, bk, czy co tam pod progami będzie zamiast styroduru. Zawsze kilka cm to nie 20, mniejsza szansa że coś będzie klawiszować, czy coś innego dziać...





Odnośnie rady dj777 - chyba piszemy tu o problemie oparcia płyty/kostki z tarasu przy progu wejścia, a nie o kwestii spływania wody do domu...? Od tego jest odpowiedni spadek tarasu i sama listwa progowa? Poza tym nie po to montowałam hs-a, żeby teraz sobie fundować jakiś schodek :confused:


Jak przyjdzie na to pora pewnie coś wymyśle tylko że znowu fachowcy będą na mnie patrzeć jak na wariata który ciągle wymyśla rzeczy których nigdy nie widzieli na budowie.

*milek*
30-05-2012, 20:26
Ja też mam jeszcze trochę czasu - nie wcześniej niż jesienią, a możliwe że na wiosnę będzie mnie ten temat dotyczył, ale lubię mieć przynajmniej zarys planu działania ;)

marynata
08-06-2012, 21:07
Witam,to mój pierwszy post :)
Oczywiście szukałam odpowiedzi na swój problem,niestety nie znalazłam więc zakładam nowy temat(a jeżeli taki jest,proszę moderację o przeniesienie tam tego postu).
Wysoki poziom zero,po zasypaniu fundamentu odległość od gruntu do okna tarasowego wynosi trochę ponad metr.
Marzę o tarasie z płyt lub kostki na gruncie,chciałabym bardzo uniknąć dość kłopotliwego wykonywania fundamentów pod taras czy też jego obrzeża.Co mogę w takiej sytuacji zrobić? :bash: Podsypać ziemi(jakiej?),uformować skarpę i czekać aż "się ułoży",czy istnieją może jakieś wysokie opaski/obrzeża betonowe,z których można spokojnie bez dodatkowych prac ziemnych uformować bezpieczny "basen" i wypełnić go podsypką/podbudową?
Dziękuję.

Blechert
09-06-2012, 08:45
Jeśli masz dużo miejsca, a podsypka pod taras będzie łagodnie opadała do ogrodu, to możesz kłaść płyty na podbudowie wykonanej na gruncie. Robiąc podsypkę pod taras trzeba kolejne warstwy ubijać co 20-30 cm, żeby potem samo nie siadało w niekontrolowany sposób. (piach/pospółka/gruz/kamienie byle nie czarna ziemia)
Jeśli planujesz strome brzegi - zapomnij o tarasie na gruncie. Wszystko rozjedzie się. Wtedy musisz wymurować fundament po obrysie tarasu.

marynata
09-06-2012, 09:30
Dzięki jak nie wiem co :)
Mam dużo miejsca i mogę sobie pozwolić na łagodny spadek,a nawet wolę takie ukształtowanie terenu.

Balto
09-06-2012, 19:35
blechert: a zastosowanie tzw. "elki" jako umocnienie brzegu przy stromym by nic nie dało? Przecież nie powinno tego aż tak bardzo wypchać...

marynata
10-06-2012, 06:07
A czy taka ścianka nie będzie przemarzać i kruszyć się?
http://rekers.pl/sciany-oporowe-i-wyroby-nietypowe/sciany-oporowe-typu-l.html#bez_zbrojenia
Dosyć drogie rozwiązanie jak widzę,chociaż podniesienie terenu też tanie nie będzie....
elka betonowa 250/120/120cm cena 450zł netto

Blechert
10-06-2012, 19:28
"elka" ok, ale z czasem może być widać górny jej brzeg po obsypaniu ziemią stromo. Można wcale nie obsypywać, ale jest to rozwiązanie przemysłowe, raczej nie na domek. To już lepiej fundament lać.

Balto
10-06-2012, 19:57
Przemysłowe nie przemysłowe, mam taki wynalazek na działce - poziom podniesiony chyba o ok 1 czy 1,5 m, nie pamiętam grunt, że się sprawdza ;) Tyle było chyba ułatwienia, że sąsiad poniżej od swojej granicy poziom obniżył mniej więcej o 1,5 m by okna poziomu parteru nie były w ziemi... Domek / działka jest w górach a stok ma kawałek spadku...

marynata
10-06-2012, 20:25
A jak to ewentualnie łączyć ze sobą ?Czy te elki pod naporem wypełnienia nie zaczynają się "rozłazić"?

Balto
11-06-2012, 19:56
Nie bo "elka" wygląda jak drukowane "L". Jest to zbrojony element i ustawia się to jedno obok drugiego, o ile pamiętam te moje miały także miejsce na odplyw wody czy wyjście drenu. Pionowa część stanowi wzmocnienie skarpy, dłuższa część tej kreseczki u dołu jest w skarpie - co sprawia że skarpa sama swoją siłą naciska by ta "elka" się nie wykopyrtnęła, a krótsza część tego dołu to dodatkowa stabilizacja.

m.trybulec
27-06-2012, 08:49
Wg mnie w tym wypadku dylatacja na linii płyta - styrodur załatwi sprawę niejednakowej pracy obu podłoży, ale aby zapobiec pękaniu płytek na skutek nierównomiernego odkształcania sie samego styroduru - zastosowałbym na nim 5cm wylewkę zbrojoną włóknem polipropylenowym.Do tego 1-2cm przekładka styropianowa między ścianą a tarasem. Innym rozwiązaniem jest po prostu przekładka styropianowa (trochę szersza, powiedzmy 3cm) i wypełnienie pozostałej przestrzeni wylewką. Ale nawet w tym wypadku przydałaby się dylatacja na linii płyta - wylewka, bo to tak czy tak będzie różnie pracować.

pablomoc
17-02-2013, 21:01
Planuję robić u siebie taras z nasypu ziemnego na wysokość 50 cm. Zastanawiam się czy tak wysoki nasyp będzie trwały ? Chcę wykonać to tak że taras będzie łagodne przechodził do poziomy trawnika (długi spadek). Najbardziej obawiam się osuwania lub osiadania nasypu.

Jak to najlepiej zabezpieczyć ? J

akie powinny być warstwy ?

Czy piach pozostały po budowie mogę użyć jako pierwszą warstwę ?

Czy gruz ustabilizował by podłoże na tyle żeby zapobiec osuwaniu ?

Jeżeli macie jakieś pomysły i rady to proszę o pomoc. Przydadzą się też linki do stron, o ile takie są.

Mymyk_KSK
18-02-2013, 14:18
Nasyp będzie osiadać ("ubijać" się) np. glina osiada ok 11 cm na każdy metr usypany, czyli trzeba jej nasypać trochę więcej niż ma być ;)

Zabezpieczyć można np. geowebem:
http://www.mining-technology.com/contractor_images/presto/3-presto.jpg

w odpowiednio dużych komórkach możesz sadzić rośliny zadarniające, które dodatkowo wzmocnią skarpę korzeniami - np. jałowce odmian okrywowych.

pablomoc
18-02-2013, 20:33
planuję nasypywać warstwami i zagęszczać stopniowo warstwa po warstwie, na dolne warstwy będę dodawał gruz i piach, ostatnia warstwa pod kostkę piasek z cementem

co do spadków to planuję zrobić dużo łagodniej niż na fotce

ktoś coś doradzi jeszcze ?

m.trybulec
25-02-2013, 09:32
Jeśli to tylko pół metra, technologia nie powinna odbiegać od zasad wykonania tarasu na gruncie.
http://muratordom.pl/tagi/taras-na-gruncie,15875/
http://natarasie.com/blog/2012/9/27//wylewka-to-relikt-przeszlosci,1600.html
http://www.libet.pl/nie-wylewajcie-tarasow
http://www.e-ogrodek.pl/a/8013,taras-na-gruncie

bartekkolo
30-06-2013, 21:51
A ja mam taki problem. Poziom zero okien ze względu na opadającą działkę wyszedł dosyć wysoko. Chciałbym zrobić na całej długości elewacji od strony ogrodu taras tak aby poziom tarasu był zrównany w oknami balkonowymi. Stan widoczny na zdjęciu. I teraz mam dylemat które rozwiązanie wybrać:
1. Zrobić taras drewniany na palach betonowych, kotwach lub jakichś bloczkach betonowych (z tarasu zrobić schodek lub w inny sposób zejść do poziomu terenu). Nie bardzo wiem jeszcze jak ale przeraża mnie ogrom roboty, bo takie pale czy kotwy trzeba by posadowić dosyć gęsto.
2. Usypać skarpę (około 50-70 cm wysoka) wzdłuż elewacji, łagodnie opadającą w stronę ogrodu (nie chcę robić murka oporowego) a na wierzchu nasypać warstwę żwirku i na tym deski na legarach lub położyć kostkę brukową w przyszłości. W tym rozwiązaniu z kolei obawiam się że usypanie skarpy przylegającej do już istniejącej elewacji spowoduje przenikanie wilgoci w ściany i może wygenerować problemy. W jaki sposób oddzielić skarpę od elewacji aby nie było problemu z przenikaniem wody? Można to jeszcze jakoś zaizolować?
stan przedstawia zdjęcie z tym że obecnie już mam położony marmurit na cokole i tynk mineralny.
198274
Jak radzilibyście teraz wybrnąć z tego?

dozrc
01-07-2013, 08:49
Moim skromnym zdaniem taras drewniany na betonowych stopach. Te 20cm jeszcze podsyp ziemią (dokąd masz hydroizolację), daj na to włókninę i wysyp grubym żwirem by nic pod tarasem ci nie rosło.

bartekkolo
04-07-2013, 12:19
a żwirem można podsypać powyżej hydroizolacji ? nie grozi to zawilżeniem ściany? Czy można tam dać jakąś folię aby oddzielić ścianę od tego co podsypię czy to i tak nic nie pomoże?

dozrc
04-07-2013, 12:38
Żwir nie podciąga wody, więc działać na elewacje nie ma jak.

odaro
04-07-2013, 22:10
a żwirem można podsypać powyżej hydroizolacji ? nie grozi to zawilżeniem ściany? Czy można tam dać jakąś folię aby oddzielić ścianę od tego co podsypię czy to i tak nic nie pomoże?


Nie można ale nikt z budowlańców nie zwraca na to uwagi

Ja przed przyklejeniem ocieplenia zrobiłem dodatkową hydroizolacją tej części muru która będzie poniżej poziomu tarasu za pomocą hydroizolacji cementowej nie bitumicznej.

bartekkolo
11-07-2013, 22:25
Ha. Ale ja już ocieplenie zrobiłem nie myśląc wcześniej o dodatkowej hydrozolacji i główkuję co teraz. Myślałem o położeniu jakiejś foli na ścianę lub papy przed zasypaniem, ale jakoś nie jestem pewny czy to zda egzamin. Chyba rzeczywiście pozostaje uzbieranie na taras drewniany :(

KropQ
03-08-2015, 08:55
Ja mam podobna zagłostkę co bartekkolo, ale sporo wyższy taras, bo 1,5m.
Może ktoś robił coś podobnego?
Izolacja jest już przygotowana, pod folią kubełkową jest styropian (hydro). Planowaliśmy wybudować jeszcze murek oporowy z prawej, usypać, utwardzić i położyć kostkę.
Dziś nie wiem czy nie lepiej byłoby zrobić taras drewniany na betonowych słupkach.
Jakie jest wasze zdanie? Pomóżcie proszę.
A tu zdjęcie 326375

panfotograf
03-08-2015, 10:10
Wszyscy robią ten sam błąd. Niepotrzebnie podnoszą wysoko podłogę na parterze, a potem kombinują: 1 - jak zrobić schody do drzwi wejściowych, 2 - jak zrobić taras metr nad trawnikiem, 3 - jak zrobić podjazd do garażu A TO WSZYSTKO KOSZTUJE i jest uciążliwe w użytkowaniu.

Parter budowało się wyżej ponieważ pod parterem był piwnica. Dzisiaj już (praktycznie) nikt piwnic nie buduje bo są drogie, niewygodne i problematyczne.
Ja mam podłogę na parterze jakieś 30 cm nad trawnikiem. ZALETY: 1 - jeden schodek przed drzwiami wejściowymi, 2- taras z kostki (cegła klinkierowa) + obrzeża (z kawałków granitu), 3 - garaż bez podjazdu (garaż jest 10 cm nad trawnikiem).

KropQ
04-08-2015, 14:37
Mało pomocna wypowiedź Panfotograf.
Dom przebudowywaliśmy ze starego budynku, piwnica już była (BTW to bardzo użyteczne i praktyczne miejsce).
Teraz trzeba znaleźć najlepsze rozwiązanie dla tarasu...