PDA

Zobacz pełną wersję : Komentarze do dziennika budowania



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Spirea
29-03-2009, 14:07
Witam wszystkich,
jeśli ktoś ma ochotę i czas, to proszę o komentarze, uwagi i porady do nowo otwartego dziennika. Z góry za nie dziękuję.

wisla4
30-03-2009, 16:42
Witam,
My poszliśmy trochę dalej ze zmianami – na dole w salonie, pod balkonem zrobiliśmy wykusz – trochę się powiększył dzięki temu.
Na górze, z dwóch pokoi (nad salonem) zrobiliśmy jeden wielki (marzenie człowieka wychowanego w M-4 na blokowisku :D ). Pralnie zamieniliśmy na garderobę, i wejście do niej zrobiliśmy nie z korytarza, a właśnie z tego wielkiego pokoju.
W łazience na górze też drobna zmiana – przesunęliśmy ścianę obok komina (kosztem pokoju), tak, że powstała wnęka na prysznic (cały się w tej wnęce nie zmieści, ale zamierzamy zrobić jedną umywalkę, a nie dwie jak to jest w projekcie, więc miejsca na prysznic, wannę, umywalkę, ustęp, a nawet pralkę będzie dosyć).
Jeszcze nie mieszkamy, ale na razie rozkład pomieszczeń bardzo mi się podoba

Spirea
02-04-2009, 16:53
my akurat potrzebujemy cztery pokoje u góry - 2x dziecięce, sypialnia i pracownia malarska. Prysznic też rozważaliśmy, ale w końcu zdecydowaliśmy się zrobić jeden na dole, tak by ewentualni goście nocujący na dole w gabinecie/pokoju gościnnym nie musieli kręcić się po domu. Ostatnio konsultowałam projekt z rodziną, która dopiero co skończyła budowę i zasugerowali zrobienie sypialni na dole z przejściem bezpośrednim do łazienki i pozostawienie wyjścia balkonowego. Z przeniesienia sypialni nie skorzystamy, ale może rzeczywiście lepiej zostawić to wyjście na taras. Czy podnosiliście ściankę kolankową? Na jakim etapie budowy jesteście? Może macie jakieś zdjęcia całej bryły domu?

wisla4
06-04-2009, 11:18
Jeżeli chodzi o łazienkę na dole, to połączyliśmy to w jedno pomieszczenie – zmieści się prysznic, umywalka, ustęp, jest też miejsce na pralkę. Wejście do niej jest z korytarza, obok wejścia do garażu. Wyburzyliśmy ścianę, tak by nie było korytarza prowadzącego do pokoju na dole. Została tylko kolumna podpierająca strop – dzięki temu salon powiększył się o dodatkowe metry i nie ma wąskich ciemnych zakamarków. W pokoju jest niskie okno, też nie chcieliśmy mieć tam drzwi balkonowych. A w salonie zrobiliśmy 2 wyjścia na taras – jedno z wykusza, drugie, podwójne drzwi w miejscu, gdzie zgodnie z projektem były okna. Jeżeli chodzi o podniesienie domu, to u nas jest to jakieś 50 cm – pół pustaka na dole oraz pustak na górze i wieniec dla wzmocnienia konstrukcji. Zdjęcia domu wyślę na prv, bo wgranie ich na forum przekracza moje możliwości :wink:
Jesteśmy na etapie stanu surowego zamkniętego. W najbliższym miesiącu robimy tynki i wylewki.

pajogor
15-07-2009, 07:54
Witam !!

Przeczytałam Wasz dziennik. Chyba z podobnymi problemami i pytaniami boryka się każdy inwestor na początku swej budowlanej drogi ... :roll:
My tez myśleliśmy o ociepleniu domu 20 cm styropianu, ale z kim nie rozmawialiśmy to właśnie twierdził, że trudniejszy jest tego montaż, a poza tym powyżej 12 cm już różnica w ociepleniu jest znikoma. Tak więc krakowskim targiem stanęło na tym że będziemy ocieplać 15.
A co do stanu zero w tym roku to wszystko jest realne :D. My rozpoczęliśmy budowę 5 grudnia a na święta Bożego Narodzenia mieliśmy już stan "0". Wprawdzie sąsiedzi się trochę dziwnie patrzyli, że ktoś zaczyna budowę w grudniu ... :o , no ale to już inna historia. Pozdrawiam i życzę powodzenia :D

Spirea
15-07-2009, 20:24
dziękuję bardzo za słowa wsparcia. Może rzeczywiście uda się zdążyć, no i zebrać odpowiednią ilość pieniędzy, bo ten etap chcieliśmy opłacić z oszczędności.

HenoK
11-09-2009, 06:46
My tez myśleliśmy o ociepleniu domu 20 cm styropianu, ale z kim nie rozmawialiśmy to właśnie twierdził, że trudniejszy jest tego montaż, a poza tym powyżej 12 cm już różnica w ociepleniu jest znikoma. Tak więc krakowskim targiem stanęło na tym że będziemy ocieplać 15.W czym niby przyklejenie styropianu 20cm jest trudniejsze od 15cm? W domach jednorodzinnych można podarować sobie kołkowanie (no, chyba, że ktoś mieszka np. nad samym morzem), ale i ono nie jest problemem. Typowa ściana z ociepleniem 12cm to U 0,25-0,30 W/(m2K).
Przy 20cm U=0,17-0,2 W/(m2K). Różnica nie jest mała oczywiście jeżeli zadba się także o izolacyjność pozostałych elementów budynku.

Spirea
11-09-2009, 11:47
w naszym przypadku decyzja o pozostawieniu 15 cm wynika z tego, że chcemy zastosować platinum plus ze współcz. 0,031. Z porothermem 25 cm, według kalkulatora termorograniki wychodzi U ściany=0,1757. Nie jest więc źle, chyba, że ten kalkulator nie tak oblicza.

HenoK
11-09-2009, 11:55
w naszym przypadku decyzja o pozostawieniu 15 cm wynika z tego, że chcemy zastosować platinum plus ze współcz. 0,031. Z porothermem 25 cm, według kalkulatora termorograniki wychodzi U ściany=0,1757. Nie jest więc źle, chyba, że ten kalkulator nie tak oblicza.Pisałem o zwykłym styropianie.
15cm Platinium jest OK, zwłaszcza przy ogrzewaniu gazowym (przy elektrycznym radziłbym dać więcej ;) ).

Spirea
11-09-2009, 12:10
to super, dzięki za akceptację :)

Basia_KRK
26-09-2009, 07:50
ale zmiany! domek zapowiada się fantastycznie! :D

Spirea
26-09-2009, 13:37
sami jesteśmy zaskoczeni, że dom zapowiada się tak świetnie. Pierwotny projekt był w miarę dostosowany do naszych potrzeb, ale było też sporo kompromisów i w zasadzie ignorowaliśmy wygląd zewnętrzny (ważniejsze było dla nas wnętrze, bo dom z zewnątrz będziemy oglądać sporadycznie). Po zmianie architekta liczyliśmy na lepsze przystosowanie projektu do naszych oczekiwań. Przy włożeniu ogromnej sumy pieniędzy fajnie, kiedy nie trzeba decydować się na kompromisowe rozwiązania (jak np. wcześniej pralnia w pom. gosp. za garażem). Oczywiście mieliśmy nadzieję, że uda się zrobić coś ciekawego z wyglądem zewnętrznym. Efekt jednak nas zupełnie zaskoczył. Projekt wewnątrz i na zewnątrz bardzo nam się podoba. Oby tylko udało się nam go tak zrealizować.

marekmarian
26-09-2009, 20:57
bardzo mi sie podoba to co widze w miniaturce... a jeszcze jak czytam że będzie pracownia... :) popodglądam !

Spirea
26-09-2009, 23:05
zapraszam do podglądania, pracownia będzie na jakieś 25,5 m2. Do decyzji już w trakcie budowy będzie granica z antresolą - albo podwyższona balustrada (blacha lub szkło lub jakieś rurki) albo częściowo ściana i szkło albo lita ściana. Projektantka wymyśliła też, że ciekawie mogą wyglądać drzwi obrotowe zrobione z blachy takiej jak na elewacje lub perforowanej. Wejście ma 165 cm, więc musi być coś szerszego.

mazo
01-10-2009, 21:01
Niewiele widzę, ale i tak dom wygląda świetnie! Oszczędny i nowoczesny. Mieliśmy podobne założenia, z tym że nasz wyszedł nie aż tak minimalistyczny, chociaż miał taki być... A wątpliwości? Zaczęliśmy już budowę, ale mnie cały czas nie daje spokoju sprawa właśnie wentylacji mechanicznej. Zrezygnowaliśmy z niej, a właściwie mój mąż zrezygnował, z powodów, które wymieniałaś: konserwacja, ewentualne naprawy. A przede wszystkim stwierdził, że koszt jest zbyt duży w stosunku do oszczędności wynikającej z odzysku, ekonomista niby :roll: , ale wszyscy są tacy pewni, że to się opłaca :roll: Poza tym mamy nad salonem pustkę, odkrytą więźbę i co z tymi rurami? Pozostaliśmy przy 20cm styropianu i dobrych oknach.
Czekam na kolejne wizualizacje domu!

Spirea
01-10-2009, 22:19
taki właśnie oszczędny i minimalistyczny chcemy. Z tą wentylacją jest podobno tak, że rzeczywiście, aż takich oszczędności nie daje, żeby się szybko zwróciło. Szczególnie jeśli ma się tak jak my gaz ziemny. Podobno jednak jest korzystny klimat itp. Ja się obawiam tego, że skoro robimy w miarę ciepły i szczelny dom, to grawitacyjna nie będzie działać. W myśleniu tym utwierdziła mnie lektura wątku o domach 3 i 5 litrowych i odpowiedź znawców z tamtego wątku na założenia naszego projektu. My zdecydowaliśmy się także ze względu na to, że rekuperator wyciągnie nam i odda trochę ciepłego powietrza, które nagrzeje na dole koza. Niewykluczone, że w trakcie budowy, ze względów finansowych, trzeba będzie z tego zrezygnować. Trochę mi zabiłaś ćwieka z tą pustką. My też mamy pustkę i rzeczywiście nie mam pojęcia gdzie te kanały pójdą. Zapytałam już architektkę, jak to będzie zorganizowane.

mazo
02-10-2009, 07:46
Na pewno dużym plusem wentylacji mechanicznej jest przyjemny mikroklimat i dlatego mi żal, że nie będziemy jej mieli, ale mam nadzieję, że nawiewniki higrosterowalne dadzą radę.
Nie drążyliśmy za bardzo tematu, ale wentylacja poprowadzona w podłodze wiązałaby się dla nas z podniesieniem budynku (koszty) i problemami z tarasem (chcemy, żeby był bardzo nisko).

Irma
02-10-2009, 07:54
piękny domek!
dobrze, zę zmieniliście architekta :)

sure
02-10-2009, 13:18
zgadzam się z przedpiśczynią - piękny domek!

bardzo jestem ciekawa realizacji... :D

Spirea
02-10-2009, 13:34
cieszę się, że sę podoba. przekażę architektce. Co do realizacji, to musicie się uzbroić w cierpliwość, bo najwcześniej zaczniemy na wiosnę, a i to zależy od możiwości finansowych - musimy mieć na 2 tys. raty kredytu :( (zakładamy optymistycznie koszt na 400 000 zł) + dalsza spłata działki. Jestem jednak dobrej myśli.

e-mól
12-10-2009, 18:22
Piękna bryła i elewacja, rozkłąd wewn genialny, a zważywszy na rozsądny metraż to już zupełnie mistrzostwo, brawo

będę śledzić

Spirea
12-10-2009, 19:10
dziękuję bardzo. W związku z tym, że już trochę trwa ta nasza przymiarka do budowania, mieliśmy czas na przeanalizowanie czego oczekujemy i o czym marzymy, co nam jest niezbędne, a bez czego możemy się obejść. Z założenia, na tyle ile się uda, dom miał mieć nowoczesny charakter i być przestronny. Reszta - czyli prawie wszystko :) to zasługa naszej architektki, która idealnie zaaranżowała wszystko pod przedstawiony przez nas "program funkcjonalno-użytkowy".

maren100
16-10-2009, 08:35
witam
odnosnie gazowni, procedure maja taka a nie inna, ja wlasnie niestety przegapilam swoja szanse na gaz w odpowiednim czasie i teraz pozostanie nam grzac sie kominkiem po wprowadzeniu :cry:
pozdrawiam

rasia
17-10-2009, 17:05
Uwielbiam nowoczesne bryły! :D
Trzymam kciuki!!! 8)

tomclav
19-10-2009, 13:48
Bardzo bardzo ładny domek, przynajmniej z tego co widać w awatarze, tym bardziej mi się podoba bo będę miał podobną bryłkę. Co prawda technologia budowy inna ale kształ ten sam.

Jaki dach będziecie robić? Ja chcę blachę płaską bo najlepiej wg mnie komponuje się na takich prostych kształtach.

A co do ocieplenia to lepiej za dużo niż za mało, u mnie grzanie prądem więc i izolacji odpowiednio więcej,.

Trzymam kciuki i pozdrawiam

Spirea
19-10-2009, 14:45
dziękuję :)
pokrycie dachowe mamy już wskazane w decyzji o warunkach zabudowy ! Poszli tak daleko, że mamy mieć "dachówkę ceramiczną w kolorze naturalnym". Uznaliśmy, że kolor naturalny to każdy występujący w naturze i nikt nie powinien przyczepić się do szarej/grafitowej/antracytowej dachówki. W projekcie mamy właśnie ciemną szarą ceramiczną karpiówkę układaną podwójnie. Wszystko jednak okaże się przy budowie i przy kosztach. Karpiówka jest bardzo ładna, ale droga i droższe jest położenie. Podoba nam się też dachówka płaska, ale ona wychodzi jeszcze drożej, jeśli chodzi o materiał. Blachę rozważaliśmy szczególnie po tym, jak projektantka pokazała nam próbki blachy, z której mają być te elementy na elewacji -vm zinc. We Wrocławiu jest hotel, gdzie właśnie taką blachę położyli, ale nie było czasu podejść zobaczyć. Raczej nikt nie będzie sprawdzał, co mamy na tym dachu. Jeśli jednak uda się wynegocjować dobrą cenę, to ja się skłaniam właśnie do karpiówki. Znajomi mają położoną na podobnej bryle i wygląda super. Tego dachu nie powinno być jakoś też dużo.
Co do izolacji, to stanęło na 15 cm. Ma być to jednak materiał o lepszych parametrach - termoorganika platinum plus (0,0031) lub z austrotherm chyba fasada premium (0,0032). Różnica w U niewielka, a w cenie na korzyść austrotherm. Będziemy mieć gaz (gazociąg jest w drodze), więc powinno wystarczyć.

tomclav
20-10-2009, 07:53
Witaj

Obawiam się że dla nich kolor naturalny to kolor wypalonej gliny i wtedy grafitowa/antracytowa może wzbudzić ich "opór". Ale jeśli w pobliżu jest choć 1 nowy dom z takim ciemnym pokryciem to nie powinno być problemu.

Ja z dachówki najbardziej lubię mnicha i mniszkę ale to nie do takiego domu i nie na moją kieszeń:)

Spirea
20-10-2009, 08:17
witam ponownie :) no właśnie po sąsiedzku kolega już się wybudował i ma taki antracyt, więc mam nadzieję, że nie będą robić problemu. Niestety moja decyzja jest bardzo szczegółowa i już w dwóch kwestiach ją zmienialiśmy.

monjan
28-10-2009, 10:09
witaj
bardzo ciekawy projekt, jestesmy na podobnym etapie
my tez dogrywamy projekt naszego domu z płaskim dachem
chcemy na wiosnę budować-a wy?

Spirea
28-10-2009, 11:08
witam,
my też chcieliśmy z płaskim dachem, ale warunki zabudowy narzuciły nam spadowy. Wniosek o pozwolenie na budowę będzie składany najpóźniej w drugim tygodniu listopada. Czekamy tylko na projekt instalacji. Starostwo ma 65 dni, więc jak wniosek będzie poprawny, a tego pilnuje nam już architektka, powinniśmy w tym terminie je otrzymać. Na działkę mamy doprowadzoną wodę i prąd, a gaz jest w drodze. Plan jest taki, aby na wiosnę zrobić stan zero. W tym roku chcemy zaklepać kierownika budowy i poszukać wykonawcy na ten pierwszy etap. Chcemy do końca przyszłego roku postawić mury i zamknąć dachem z pokryciem lub bez. Dom się przewietrzy, osiądzie i kolejny rok będziemy szklić, zamykać i wykańczać. To daje nam niestety dopiero 2011 rok na przeprowadzkę, ale wszystko zależy od możliwości finansowania.

malgos2
29-10-2009, 00:15
Jaaaaaki zajefajny domek mnie o maly wlos ominal. :o :)

Super sie zapowiada. 8)

glowac
29-10-2009, 09:16
Zapowiada się bardzo fajny domek - rozumiem, że będzie to dom energooszczędny?

Spirea
29-10-2009, 13:52
dzięki dziewczyny :)
ano planujemy energooszczędny, bo nie cierpię płacić dużych rachunków. Projekt jest w całości przygotowany pod wentylację mechaniczną z rekuperatorem, będzie zwiększone ocieplenie. Zamierzamy też nabyć cieplejsze okna, chociaż przedstawiając moje założenia w wątku o domach 3 i 5 litrowych napisali mi, że niekoniecznie będzie opłacalne inwestowanie w okna o lepszych parametrach i w gwc. Sporo jednak firm wprowadza okna o dobrych parametrach pod kątem energooszczędności i daje korzystne ceny w ramach promocji. Okna będziemy kupować jednak dopiero na koniec przyszłego roku, albo i jeszcze później, więc teraz nie ma co się nad tym zastanawiać. Niestety najwięcej będzie zależeń od staranności wykonawcy. Nawet wymyśliłam wpisanie do umowy, że mają pilnować, aby tak budować, żeby nie było mostków, jako zweryfikowanie miało być zdjęcie kamerą termowizyjną ;) Tylko kto ze mną taką umowę podpisze :) Od razu byłby pewnie powód to podwyższenia ceny.

Ellfik
29-10-2009, 16:47
Witam.Rewelacyjny projekt .My mamy projekt w podobnym typie.W związku z tym chcialam spytac czy masz już wycenę tego okna ,które przechodzi w połaciówkę na dach?

Spirea
29-10-2009, 22:09
witaj Ellfik, wyceniałam okna, ale bez tego właśnie, bo nie wiem jak ono dokładnie ma być zrobione. Nie mam jeszcze egzemplarza projektu. Obawiam się, że może być z nim problem, szczególnie w miejscu połączenia z dachowym. Jak będziemy odbierać projekt musimy dowiedzieć się szczegółów jak to technicznie zrobić.

kju
13-11-2009, 23:00
Cześć
Fajna "stodoła" ja równiez jestem na etapie projektowania chatki. Styl podobny, nowoczesna stodoła. Czy możesz pochwalić się rzutami? Jestem ciekawy jak u Ciebie to wyszło?

pozdro

Spirea
15-11-2009, 10:53
witaj Kju, uproszczone rysunku wstawiłam do dziennika, a rzuty przesyłam na priv. Pozdrawiam

Basia_KRK
16-11-2009, 20:23
Co do realizacji, to musicie się uzbroić w cierpliwość, bo najwcześniej zaczniemy na wiosnę, a i to zależy od możiwości finansowych - musimy mieć na 2 tys. raty kredytu :( (zakładamy optymistycznie koszt na 400 000 zł) (...) Jestem jednak dobrej myśli.

Identycznie jak u Nas :D :D

kju
16-11-2009, 21:25
Cześć. Dzięki bardzo. Widze że mamy bardzo podobne domy. Jestem na etapie koncepcji, i musze trochę zmniejszyć pow. domu bo wyszł ok 230 m2 a chciałem 160-180m2. Wyszło tak chyba dlatego że na piętrze nie chciliśmy skosów tylko pełne ściany. I mam dylemat czy robić wyższą ściankę kolankową np 150 cm czy pełne piętro.

pozdro

kju
16-11-2009, 21:45
A jeszcze mam pytanko. Czytałem że ocieplasz dom styropianem Termoorganica Platinum 15 cm. Też o tym myślałem, ale boję się trochę że ściana ocieplona styropianem nie będzie oddychała. Wiesz może coś więcej na ten temat? Wełna z kolei oddycha, ale ma niższą przenikalność cieplną i trzeba dać jej min 20 cm by zapewnić energooszczędnośc budynku.
pzdr

Spirea
17-11-2009, 11:50
Cześć. Dzięki bardzo. Widze że mamy bardzo podobne domy. Jestem na etapie koncepcji, i musze trochę zmniejszyć pow. domu bo wyszł ok 230 m2 a chciałem 160-180m2. Wyszło tak chyba dlatego że na piętrze nie chciliśmy skosów tylko pełne ściany. I mam dylemat czy robić wyższą ściankę kolankową np 150 cm czy pełne piętro.

pozdro

witam ponownie :)
my zaczynaliśmy ze ścianką od 70 cm i stanęło w okolicach 150 cm. To taka wysokość, że 50 cm od ściany jest już 1,9m, pod skosem spokojnie można postawić już biurko, łózko, wannę czy toaletę. Zwróć uwagę, że pewne ograniczenia może narzucić też decyzja o warunkach zabudowy - nasza była bardzo szczegółowa i do kalenicy ma by 9 m. Z tego m.in. względu musieliśmy zejść z kątem dachu z 40 na 38. Jeśli nie chcesz przekroczyć 180, to nie ma sensu robić piętra, chyba, że masz pomysł i potrzebę na strych. To wszystko trzeba jeszcze ogrzać.


A jeszcze mam pytanko. Czytałem że ocieplasz dom styropianem Termoorganica Platinum 15 cm. Też o tym myślałem, ale boję się trochę że ściana ocieplona styropianem nie będzie oddychała. Wiesz może coś więcej na ten temat? Wełna z kolei oddycha, ale ma niższą przenikalność cieplną i trzeba dać jej min 20 cm by zapewnić energooszczędnośc budynku.
pzdr

taki jest plan, w grę wchodzi też fasada premium austrotherm. Są zwolennicy wełny i styropianu. My zdecydowaliśmy się na tym etapie na styropian na ściany i podłogę a wełnę na dach. Z tym oddychaniem były różne wątki na forum np ten
http://forum.muratordom.pl/czy-sciana-oddycha-welna-czy-styropian-mity-i-fakty,t44269.htm

z tego, co pamiętam to istotna jest wentylacja, dlatego skoro zdecydowaliśmy się na lepsze parametry ocieplenia, to będziemy robić mechaniczną

kju
17-11-2009, 20:09
cześć
dzięki za linka. Może rozwieje moje wątpliwości.
pzdr

Magdalena74
25-11-2009, 08:53
Ale fajny domek, prosta bryła, niczego nie udajaca, wpisująca sie w każde otoczenie. A najbardziej podoba mi sie kolorystyka : grafitowy dach + ta przełamana biel ścian(wiesz jaki to konkretnie kolor?) i ten czerwony smaczek przy wejściu do domu i wjeździe, mniam..

Spirea
25-11-2009, 11:03
witam serdecznie :)
dokładnego koloru nie znam i w projekcie też go nie ma. Z tego, co pamiętam, to miał to być bardzo jasny szary. Dzięki, że zwróciłaś na to uwagę, to poproszę architektkę o dokładne dane koloru.

Spirea
01-12-2009, 22:27
Ale fajny domek, prosta bryła, niczego nie udajaca, wpisująca sie w każde otoczenie. A najbardziej podoba mi sie kolorystyka : grafitowy dach + ta przełamana biel ścian(wiesz jaki to konkretnie kolor?) i ten czerwony smaczek przy wejściu do domu i wjeździe, mniam..
dzisiaj dostałam plik z kolorami - jasna elewacja to RAL 9003 - signal white, a to czerwone pod zadaszeniem to RAL 3002 - Carmine Red. Blacha na tym ozdobniku to RAL 7042 Traffic grey a (VMzink).

malgos2
01-12-2009, 22:57
Nie moge sie napatrzec na ten Twoj projekt, jest super. :)

Magdalena74
02-12-2009, 16:20
Ale fajny domek, prosta bryła, niczego nie udajaca, wpisująca sie w każde otoczenie. A najbardziej podoba mi sie kolorystyka : grafitowy dach + ta przełamana biel ścian(wiesz jaki to konkretnie kolor?) i ten czerwony smaczek przy wejściu do domu i wjeździe, mniam..
dzisiaj dostałam plik z kolorami - jasna elewacja to RAL 9003 - signal white, a to czerwone pod zadaszeniem to RAL 3002 - Carmine Red. Blacha na tym ozdobniku to RAL 7042 Traffic grey a (VMzink).
To jest czysta biel, czy przełamana? Bo na ekranie mam bardzo fajny kolor i nie wiem czy mi nie przekłamuje :lol:

Spirea
02-12-2009, 19:31
z tego, co mówiła projektantka, to miał to być bardzo jasny szary, czyli taka złamana biel. Wg nazwy jest to szara biel. Jak wrzuciłam numer do internetu, to czasami występuje on pod nazwą czysta biel. Myślę, że ostatecznie i tak trzeba będzie patrzeć na próbki kolorów konkretnych tynków.

jessi
03-12-2009, 06:07
witam
i moge tylko powiedzieć że bardzo ładny macie projekt ,podobaja mi się takie nowoczesne bryły ale u nas niestety nie dałoby sie wybudować takiego domku,bo musi byc "tradycyjny" :wink: :D ,i ja juz nie moge sie doczekąć jak wyglądaja rzuty Waszego domku :lol: ,
a przede wszystkim rzyczę cierpliwości w załatwianiu pozwolenia ,bo wiem co to znaczy :wink: :D pozdrawiam :D

Spirea
03-12-2009, 13:59
u nas też w decyzji jest o tradycyjnej zabudowie nawiązującej do historycznej zabudowy. W zasadzie to elementem "unowocześniającym" projekt jest rezygnacja z okapu. Reszta to typowa stodoła :) Rzutów nie będę wklejać. W dzienniku wstawiłam jedynie uproszczony schemat rozkładu pomieszczeń.
Mam nadzieję, że z tym pozwoleniem nie będzie problemu. Wniosek przygotowywała i składała architektka. Ma w tym doświadczenie, więc nie powinno być żadnego wzywania do uzupełnienia braków formalnych itp. Starostwo ma na to 65 dni + z dużym nakładem miesiąc na doręczenia i uprawomocnienie. Wychodzi więc początek marca. I nie dopuszczam myśli, że będzie inaczej.

:) i niniejszym postem stałam się forumowiczem :))

jessi
03-12-2009, 15:54
u nas też w decyzji jest o tradycyjnej zabudowie nawiązującej do historycznej zabudowy. W zasadzie to elementem "unowocześniającym" projekt jest rezygnacja z okapu. Reszta to typowa stodoła :) Rzutów nie będę wklejać. W dzienniku wstawiłam jedynie uproszczony schemat rozkładu pomieszczeń.
Mam nadzieję, że z tym pozwoleniem nie będzie problemu. Wniosek przygotowywała i składała architektka. Ma w tym doświadczenie, więc nie powinno być żadnego wzywania do uzupełnienia braków formalnych itp. Starostwo ma na to 65 dni + z dużym nakładem miesiąc na doręczenia i uprawomocnienie. Wychodzi więc początek marca. I nie dopuszczam myśli, że będzie inaczej.

:) i niniejszym postem stałam się forumowiczem :))

ja tez zleciłam mojemu architektowi żeby zajął sie za nas całą ta papierologia i dzieki temu uniknęłam dużo stresów i przede wszystkim latania :wink: :lol: :lol: co mnie ucieszyło hihhi ,a na pozwolenie czekałam raptem 2 tygodnie od dnia złozenia w urzedzie :wink: :wink: :D :D :D wiec może i u was też pójdzie szybko i sprawnie ,czego Wam życze :wink: :lol: :lol:

krzyk123
10-12-2009, 20:05
Rzutów nie będę wklejać. W dzienniku wstawiłam jedynie uproszczony schemat rozkładu pomieszczeń.


Szkoda, że nie wkleisz rzutów. Mam podobny projekt i chętnie bym sobie porównał to i owo ... ;-)

A co do styropianu to możesz jeszcze rozważyć lambdę swisspora. U=0,031 i cena około 160zł/m3:
http://www.icmarket.pl/swisspor-plyta-styropianowa-lambda-fasada-p-12512.html

Spirea
10-12-2009, 22:48
Projekt robiony był dla nas indywidualnie, ale w tańszej opcji (o 50%) - architekt zachował prawo do kolejnej odsprzedaży. Dlatego rzuty (świetnie wyglądają też elewacje) można już obejrzeć na www.assaprojekt.pl projekt House 07. Na początku było nam obojętne, że ktoś może mieć taki sam dom, teraz jak jest wystawiony to trochę szkoda. Wszystko było tyle razy przemyślane przez nas i przez architektkę, dopracowane, a teraz ktoś może kupić gotowca. Upust był jednak spory, więc nie ma co narzekać. Byle sąsiad obok nie postawil mi takiego samego :)

krzyk123
11-12-2009, 09:47
Hej. Obejrzałem sobie plany i muszę przyznać, że rozkład pomieszczeń i ich wielkość są fajnie przemyślane. Może tylko wielkość gabinetu jest trochę za mała.
Ja bym też osobiście nie robił antresoli. U moich rodziców jest takie rozwiązanie i wizualnie wygląda to świetnie ale pod względem akustyki ma to niestety swoje wady . Hałasy z dołu docierają do sypialni na poddaszu i wieczorem, kiedy dzieci śpią, na parterze trzeba "chodzić" na paluszkach.

Patrząc na przekrój (G1) nasunęła mi się też taka refleksja, że stosowanie styroduru na podłogę jest (z finansowego punktu widzenia) niezbyt fortunne - wystarczy zwykły styropian podłogowy. Zbyt cienka wydaje mi się też warstwa wylewki na pod kaflami/parkietem (4,5cm). Realna grubość to 7-8cm (no chyba, że nie planujecie ogrzewania podłgowego).

Jeszcze pytanie o ocieplenie dachu. Czemu jest styropian, a nie wełna? Dlaczego tylko 20cm i tylko jedna warstwa między krokwiami (brak warstwy pod krokwiami)?
Proponowałbym ocieplenie z wełny o grubości 30cm (20+10cm).
Warto też pociągnąć ocieplenie aż do kalenicy (a przynajmniej dać cienką warstwę na stryszku nieogrzewanym - między krokwiami). Wtedy poddasze nie nagrzewa się latem - znam to rozwiązanie z autopsji w domu moich rodziców.

Pzdr
Krzych

Spirea
11-12-2009, 21:17
gabinet rzeczywiście nie jest duży, ale potrzebuję tam zmieścić biurko, jakiś regał i niewielką sofę. Te niecałe 9 m powinno wystarczyć. Dzięki zmniejszeniu gabinetu, udało się tam zmieścić łazienkę i uzyskać w pełni otwartą przestrzeń dzienno-komunikacyjną. Na tym nam najbardziej zależało. Nie zakładaliśmy antresoli, chociaż zawsze coś takiego mi się podobało. Wiem, że mogą być minusy takiego rozwiązania, bo ciepło ucieka do góry, trudniej może się więc ogrzewać, głos będzie się niósł w górę. Planujemy jednak wentylację mechaniczną, mam więc nadzieję, że to trochę zmniejszy te kwestie z rozchodzeniem ciepła, bo wyciągnie to ciepło. Jeśli chodzi o głos, to ściana pokoju od strony salonu może być zrobiona z jakiegoś materiału o dobrych parametrach akustycznych. Jakoś damy sobie radę.
Sprawę ocieplenia rzuciłam na forum domów x-litrowych. Też mi powiedzieli, że na podłogę nie ma sensu dawać styroduru tylko zwykły styropian. Co do tej grubości wylewki, to zwrócę na to uwagę wykonawcy. Podłogówkę planujemy. Pod dachem rzeczywiście zaproponowano nam w projekcie styropian, ale my będziemy dawać wełnę. Razem na 30 cm dokładnie tak jak napisałeś. Chcemy uzyskać dom energooszczędny, więc tam gdzie będzie za mało ocieplenia, na pewno dorzucimy. Na ścianach mamy 15, ale chcemy dac ten tzw. "szary". Będziemy też ciągnąc ocieplenie do kalenicy. Na suficie poddasza będzie rekuperator i na forum wyczytałam, że powinien być on w miejscu ocieplonym. Dzięki za te wszystkie uwagi. A Ty na jakim jesteś etapie?

krzyk123
12-12-2009, 18:36
A Ty na jakim jesteś etapie?

Dom mamy podobny i założenia dot. energooszczędności również ;-)
Ja planuję dać na ściany 20cm styropianu z lambdą 0,031 (prawdopodobnie Swisspor lambda lub Platinum Plus Termoorganiki).
Na podłogę 20cm styropianu, na poddaszu 30cm wełny. Do tego również rekuperator i szyby 3-warstwowe.

Teraz jestem na etapie SSZ i wygląda to tak:
http://chr.republika.pl/foto/DSC05371_.jpg

Pzdr
Krzych

Spirea
12-12-2009, 20:36
super :))
mnie się wydawało, że wystarczy 15 cm tego Platinum Plus - warto więcej? A jak będziesz miał to mocowane? Na dachu to chyba dachówka płaska? Jakiej firmy? Ile wyszło Tobie za m2? W projekcie mamy właśnie płaską, a w wizualizacjach karpiówkę. Nie wiemy na którą się decydować, finalnie wybierzemy tańszy wariant.
A co będziesz miał między końcem ściany szczytowej a dachem? Tam już wchodzi ocieplenie?

krzyk123
12-12-2009, 21:56
super :))
mnie się wydawało, że wystarczy 15 cm tego Platinum Plus - warto więcej? A jak będziesz miał to mocowane?

To w sumie jest indywidualna sprawa. Niektórzy to nawet i 30cm dają ;-)
Ja mam przewidziane 20cm. Teraz tylko zostaje kwestia: 20cm czego? Myślę, że dam najlepszy styropian (o ile finanse pozwolą) żeby za kilka lat nie żałować ...
Z zamocowaniem styropianu nie przewiduję problemów. Odpowiednia listwa startowa + kilka kołków na płytę powinno załatwić sprawę.


Na dachu to chyba dachówka płaska? Jakiej firmy? Ile wyszło Tobie za m2? W projekcie mamy właśnie płaską, a w wizualizacjach karpiówkę. Nie wiemy na którą się decydować, finalnie wybierzemy tańszy wariant.

Dachówka to Creaton Domino. Kolor łupek angobowany.
Zapłaciłem około 17000 za mniej więcej 180m2 dachu (w tym dachówki podstawowe, gąsiory, szczytowe, taśmy, grzebienie itd.). Dostałem rabat na poziomie 20% od cen katalogowych.
W Twoich okolicach miałem dobre ceny od firmy:
http://www.millenniumproject.pl/
Ale ze względu na odległość wziąłem wszystko lokalnie.


A co będziesz miał między końcem ściany szczytowej a dachem? Tam już wchodzi ocieplenie?

Tak, w tę dziurę przyjdzie ocieplenie żeby wyeliminować mostek pomiędzy górną krawędzią ściny szczytowej i powierzchnią dachu.

Pzdr
Krzych

Spirea
12-12-2009, 23:53
dziękuję za wszystkie rady. Stronkę milleniumproject już sobie zapisałam. Szkoda, że nie masz dziennika, bo z chęcią pośledziłabym postępy i wybory. Pozdrawiam serdecznie

kju
13-12-2009, 13:56
Cześć
Widzę że zastanawiasz się nad wyborem dachówki. Zerknij na dachówkę Braas Tegalit. Jest tańsza od Creatona Domino. jest płaska więc super wygląda na nowoczesnej bryle. w pierwszej lepszej hurtowni dwali mi 30% rabatu od cen katalogowych (a tylko byłem zapytć bo jeszcze jestem na etapie projektowania) My raczej wybierzemy Tegalita. Grafitowy lub szary.

pozdro

kju
13-12-2009, 14:02
a co do ocieplenia, prawdopodobnie zastosuję styropian 15 sm też szary (jakiej firmy to jeszcze nie wiem, zadecyduje cena) jak znajdziecie jakiś to prosze dajcie znać. Poroton +ocieplenie 15 cm daje nam U 0,17 (tak przynajmniej podaje termoorganika na swojej stronie) Więc chyba będzie energooszczędnie ?

pozdro

krzyk123
13-12-2009, 14:29
Cześć
Widzę że zastanawiasz się nad wyborem dachówki. Zerknij na dachówkę Braas Tegalit. Jest tańsza od Creatona Domino. jest płaska więc super wygląda na nowoczesnej bryle. w pierwszej lepszej hurtowni dwali mi 30% rabatu od cen katalogowych (a tylko byłem zapytć bo jeszcze jestem na etapie projektowania) My raczej wybierzemy Tegalita. Grafitowy lub szary.

pozdro

Trzeba tylko pamiętać, że Tegalit to dachówka cementowa, a Domino ceramiczna.

Mnie osobiście do Tegalita zniechęciła (po obejrzeniu na żywca) postrzępiona dolna krawędź dachówki (ponoć wszystkie cementowe tak mają). Dekarz na budowie też coś wspominał o kiepskiej jakości produktów Braasa - ale Creaton też ma swoje za uszami. Na naszym forum jest duży wątek o spierniczonych dachówkach Creatona (moje na szczęście były bez zarzutu).

Jeszcze jedna różnica pomiędzy Tegalitem, a Dominem:
Tegalit ma jeden zamek, a Domino 2.

PS. A propos innych płaskich dachówek, dostępne są jeszcze:
- Nelskamp - Nibra G10 ( http://tadej.pl/pliki/G10.pdf )
info z forum:

Nelskampa kupiliśmy w hurtowni Wobo-pol przy ul. Skrajnej 8 we Wrocławiu, tel. 78 54 034 (nie mylić z hurtownią Wobo, która jest przy Skrajnej 8A). Na miejscu można obejrzeć zdjęcia z realizacji (zdjęcia w komputerze) albo poprosić o adresy budów, gdzie położono dachówki Nelskampa

- Imerys-Huguenot HP10 (raczej drogie)
http://www.zamarat.iq.pl/?pid=main_tresc.pl.13

- RuppCeramika - Turmalin
http://www.monier.pl/katalog-ruppceramika/dachowki/turmalin.html
cena katalogowa (szara): 86,50zł brutto/m2

- Terra Piatta (podobno marka Creaton)

Pzdr
Krzych

Spirea
13-12-2009, 19:40
my wręcz w decyzji o war. zabudowy mamy wymóg dachówki ceramicznej. To HP10 pięknie wygląda. Myślę, że będziemy wybierać właśnie między turmalin albo karpiówką. Nie wiem czy się dobrze orientuję, ale przy karpiówce trzeba dać dwie warstwy (koronkowo albo podwójnie czy jakoś tak) i dodatkowo dać gęściej te łaty (nie jestem mocna w tej terminologii dachowej, mam nadzieję, że dobrze nazwałam ten element) i dodatkowo zaizolować, bo nie ma właśnie zamków. Przez to robocizna jest droższa. Może więc to się zrównoważy z ceną za płaską.

Iwona i Mariusz
15-12-2009, 22:29
Witam sąsiadkę!
Poczytałam dziennik i już wiem, że nie mieszkamy w tym samym kierunku od Wrocławia, ale nie tak znowu strasznie daleko!
Rozmawiacie tu o dachówkach, a my właśnie wczoraj podjęliśmy decyzję o blachodachówce.
Więc temat na czasie :D .
Pozdrawiam cieplutko!

Spirea
16-12-2009, 10:29
Witam sąsiadkę!
Poczytałam dziennik i już wiem, że nie mieszkamy w tym samym kierunku od Wrocławia, ale nie tak znowu strasznie daleko!
Rozmawiacie tu o dachówkach, a my właśnie wczoraj podjęliśmy decyzję o blachodachówce.
Więc temat na czasie :D .
Pozdrawiam cieplutko!
witam serdecznie :)
nie wiem, jak z tym sąsiedztwem, bo nie wiem, gdzie Wy jesteście ;) a co do blachodachówki, to zgodnie z decyzją nie możemy, ale nawet gdyby próbować naginać, to obstajemy w końcu przy dachówce. Blacha, która nam się podoba wyszłaby drożej niż dachówka. Pozdrawiam

madmegs
20-12-2009, 02:34
http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/x/3/0/6/51835817_d.jpg

marekmarian
20-12-2009, 20:44
wiedzialem, że skads znam Twój avatarek (miniaturke) W koncu mnie olśniło. Od razu sprawdzilem i fakt ! Pisałem ponad rok temu do tego biura, ale kosztowo było poza moim zasięgiem (kilkanascie kilo za indywidualny). Widze teraz że maja wiecej ciekawych pomysłów. Ciekawe czy ceny za indywidualny projekt są na podobnym poziomie jak wówczas ? Wasz to adaptacja, wiec pewnie okolo połowę taniej.

Assa ma ogólnie dośc nowoczesne choć toporne te projekty. Podoba mi sie wasz 06 ale i najnowszy na liście czyli House I. Jak sie z Nimi/Nim/Nią współpracuje?
Widzę ze Wasz renderek jest już w PF House 07. Czy przy przekazaniu projektu dla Biura do ich sprzedaży jest taniej ?

marekmarian
20-12-2009, 20:52
bardzo fajnie że podajesz ceny. jestem na etapie kilku decyzji projektowych, ktorych kluczem jest koszt realizacji + material. Pośledzę sobie Twój dziennik :)

Spirea
21-12-2009, 00:24
witam,
Rok temu nie mogłeś widzieć avatarka :) Nasz projekt robiony był indywidualnie dla nas. Wszystko było robione od początku, konkretnie pod nas. Ze względów finansowych (cena o połowę niższa) zdecydowaliśmy się na opcję możliwości jego wielokrotnej sprzedaży przez Assa. Dlatego jak już go odebraliśmy został wystawiony jako "gotowiec". Nie jest chyba jeszcze nawet wyceniony. Różnica więc jedynie (albo aż, bo trochę szkoda) w tym, że jak ktoś będzie chciał, to może sobie kupić "nasz" projekt i wybudować taki sam dom.
Współpraca przebiegała bardzo sprawnie i konstruktywnie. Ogólnie byliśmy pod wielkim wrażeniem. Jak tylko przyszłam dowiedzieć się o szczegóły pracy z nimi, Pani Renata przekazała mi od razu sporo przydatnych informacji. Decyzję podjęliśmy w zasadzie po dwóch dniach (wcześniej musieliśmy rozstać się z poprzednim architektem). Pamiętam jak czekaliśmy na pierwsze koncepcje - liczyliśmy, że otworzymy pliki i będzie wow! Otworzyliśmy, wow nie było. Jednak jak zaczęliśmy po kolei analizować wszystkie elementy - rozkład pomieszczeń, wielkości, okna itd. to stwierdziliśmy, że wszystko zostało naprawdę idealnie zrobione pod nasze potrzeby i oczekiwczania. Poprawki były w zasadzie kosmetyczne. Wow było potem jak przyszły wizualizacje. Biuro wzięło na siebie tez formalności okołopozwoleniowe. Architektka była bardzo cierpliwa i odpowiadała na nasze wszystkie pytania i wątpliwości. Jak napisałam chyba w dzienniku, pieniądze wydane na ten projekt na pewno będą jednymi z najlepiej wydanych.

marekmarian
21-12-2009, 00:32
witaj
nie nie, rok temu to ja dopeiro na nich trafiłem, od roku tam zaglądam bo blisko mi do nich (w sensie bryły, mam dwuspad) W takim razie skoro to nowy projekt - to musiale pomylic go z jakims innym (dziwne...)
Jest wyceniony, 2,4k. Miałem taką samą propozycję jak dla Was, ale nawet to 7-8 netto było dla mnie za dużo (jestem cienki bolek). Drugim powodem było to że byłem wówczas w Krakowie (teraz jeszcze dalej) Wasza współpraca jest fajna bo miejscowa, sam takiej szukam... Trochę żal bo to jedno z niewielu biur, które specjalizuje sie w dwuspadach.
To bardzo dobrze rekomendujesz tą Panią. Dobry i zadowolony klient to bardzo ważne. Ja rozmawiałem z jakimś mężczyzną. Propozycja była ta sama, Podobało mi sie także podejście. Jednak z tego co piszesz poziom cen nie uległ zmianie. Ciesze sie że jakość obsługi jest tak dobra bo to sa ciekawe projekty (sama stronka tez jest bardzo ok)
Dziękuje za odpowiedź, i powodzenia ! pozerkam sobie jak Wam idzie. Moze na wiosnę sam zacznę.

Spirea
21-12-2009, 00:47
na pewno to, że było to na miejscu miało duże znaczenie. Z naszym poprzednim architektem mieliśmy w wiekszości kontakt mailowy i to się nie sprawdziło.
Hmm, na stronie nie ma jeszcze ceny za nasz projekt. Myślałam, że jest więcej wart :(
Po przeliczeniu wyszło nam, że zapłacimy więcej ok. 3tys. od robienia adaptacji lub kontynuowania indywidualnego u poprzedniego projektanta. Plusem Assa było to, że nie musieliśmy się niczym przejmować i dostaliśmy kompletny projekt. W pozostałych dwóch przypadkach po projekcie architektonicznym sami musielibyśmy załatwiać projekty instalacji - klepnięcie projektu instalacji z gotowca kosztowało 500 zł, a robienie od początku ok. 1200. Łącznie wyszłoby nam ok. 7-8 tys. Musieliśmy więc w zasadzie dopłacić VAT. Ogólnie było warto. Spadły nam z głowy też formalności, dostaliśmy bardzo ładne wizualki, w projekcie mamy od razu projekt wentylacji mechanicznej, a po świętach dostaniemy jeszcze kosztorys.
Opisywałam to już w dzienniku, że wcześniej i my i architekt "zamknęliśmy się" w ramach jednego gotowca i ciężko było z niego wyjść i stworzyć w pełni użyteczny rozkład i wielkość. Tutaj dostaliśmy wszystko to, co chcieliśmy, a nawet więcej. Życzę więc, aby udało Ci się znaleźć twórcze głowy i zapraszam do zaglądania. Dużo dziać się nie będzie, bo poza stanem zero, to zaczniemy coś więcej chyba dopiero jesienią. Pozdrawiam

jessi
21-12-2009, 07:22
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku !!!
http://i279.photobucket.com/albums/kk126/kamilaJ/z1792602X.jpg
życzy Jessi

marekmarian
21-12-2009, 08:41
Witaj
ja chyba coś pomyliłem, przegladalem te projekty bo szukalem cen 1 i 10 i byłem pewien że widzialem 6 w podobnej cenie. Stad tak napisalem... Widac sie pomylilem. Przepraszam. Prawdopodobnie bedzie w tych okolicach, ale i tak musza spraedac ich troche zeby sie faktycznei zwrocilo. Jedyny minus to wszystkie te 2 spady sa u nich jakby na jedno kopyto, multiplikowane odmiany. elewacja itp... mało zmian. Zerkne jeszcze na rzuty, zwlaszcza ze teraz odkreślam sobie swój. Mój dotychczasowy architekt podniósł cene z 5 na 7k netto i uznalem ze nei dam rady tego podjąć.

Jesienią? no to może i tak bedziecie szybciej ode mnie :) ja od ponad roku mam przyznany kredyt (mniejszy od Waszego) wiec na razie kupilem dzialke i kombinuje z projektem, ucze sie słowa kompromis. Po cichu pewnie zazdroszcze tym, ktorzy maja wieksze mozliwosci (majac Twoje zmiescilbym sie spokojnie)

Poki co muszę ulokować w końcu gdzieś swoje schody. Jak juz okresle sobie plan wrzuce to do swojego watku (ktory na razie zamarzł w bezproduktywnosci)

maren100
21-12-2009, 14:49
http://images38.fotosik.pl/236/ce91b7063bd8eaa7med.jpg

Magdalena74
21-12-2009, 22:41
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku !!!

Nadiaart
22-12-2009, 07:45
http://www.fothost.pl/upload/09/52/1c0244db.jpg (http://www.fothost.pl)


Życzą Nadiaart i Netbet :D

rasia
22-12-2009, 12:00
http://www.urzadzamy.pl/zdjecia/choinka_w_koronkach_601.jpg

Cieplutkich, zdrowych, spokojnych świąt bożonarodzeniowych w rodzinnej atmosferze życzy rasia.... 8)

marekmarian
22-12-2009, 19:25
i ja też :)
wszystkiego dobrego i w odpowiednich ilościach ! :)

http://img693.imageshack.us/img693/8109/sfientac.jpg

malgos2
23-12-2009, 02:42
Wesolych! :)

http://i621.photobucket.com/albums/tt294/malgos2/christmas-tree-clr2.jpg

malgos2
23-12-2009, 02:50
Wesolych! :)

http://i621.photobucket.com/albums/tt294/malgos2/christmas-tree-clr2.jpg

Iwona i Mariusz
23-12-2009, 20:46
Rodzinnych, pełnych ciepła i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia

http://pl.fotoalbum.eu/images1/200911/119914/382666/00000061.jpg

życzą Iwona i Mariusz..

Spirea
25-12-2009, 01:16
dziękuję serdecznie wszystkim za życzenia świąteczne :)http://img13.imageshack.us/img13/6824/szopka20091.jpg

Iwona i Mariusz
30-12-2009, 11:59
http://pl.fotoalbum.eu/images1/200911/119914/382666/00000056.jpeg

życzą Iwona i Mariusz..

rasia
31-12-2009, 11:01
http://www.holidays.zingerbugimages.com/NewYear/happy_new_year_reflecting_smile.gif Coby Wam się dobrze działo budowało meblowało i mieszkało!!! 8)
Życzy rasia. :D

madmegs
31-12-2009, 15:53
http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/x/0/5/9/52051812_d.jpg

kju
27-01-2010, 22:03
cześć
Kiedyś pytałem Cię o wysokość ścianki kolankowej. Masz ok 150cm. Nam też architekt taką wysokość zaproponował. Widzę w projekcie że masz okna połaciowe i tu nasuwa mi się pytanie, czy nie będzie problemu z otwieraniem tych okien i wyglądania przez nie (zaczynać będą się pewnie na wysokości ok 180 cm, 150 ścianka+30 ocieplenie) Widziałeś może takie rozwiązanie na żywca? Zastanawiam się nad tą ścianką w moim projekcie i nie wiem czy ją zmniejszyć np do 120 ale szkoda mi trochę niewykorzystanej powierzchni.

pozdro

Spirea
27-01-2010, 22:40
cześć,
nasza ścianka ma dokładnie 141,5 cm. Jak patrzę na rysunek, to wychodzi mi, że okno w zasadzie zaczyna się zaraz nad ścianką kolankową, tak mniej więcej na wysokości 1,55 - 1,6 m, a kończy na 2,77m. To są wysokości w linni prostej. Zakładając, że dobrze odczytałam to z rysunków. Okna mają mieć wysokość 1,6 m. Klamka na pewno będzie na dole. Przy takichwysokościach nie powinno być problemu z wyjrzeniem przez okno przez dorosłego, a dzieci niech się lepiej nie wychylają. Nie widziałam tego nigdzie, zakładam, że architektka wiedziała, co robi tak projektując. Jak na razie w innych sprawach się nie myliła. My chcieliśmy właśnie ściankę na maksa, a naszym ograniczeniem była m.in. wysokość kalenicy (do 9 m). Nasza ścianka została też podwyższona, aby zmieściły się te podłużne okna (chyba są na wysokości 60-70 cm). U nas ocieplenie nie koliduje z oknem. Fakt, że teraz widzę, że mamy jedynie 20 cm między krokwiami i na pewno trzeba będzie dać jeszcze 10 na to, ale to chyba nie przeszkadza, bo okno zaczyna się zaraz nad ścianką.

krzyk123
28-01-2010, 08:36
cześć,
nasza ścianka ma dokładnie 141,5 cm. Jak patrzę na rysunek, to wychodzi mi, że okno w zasadzie zaczyna się zaraz nad ścianką kolankową, tak mniej więcej na wysokości 1,55 - 1,6 m, a kończy na 2,77m. To są wysokości w linni prostej. Zakładając, że dobrze odczytałam to z rysunków. Okna mają mieć wysokość 1,6 m. Klamka na pewno będzie na dole. Przy takichwysokościach nie powinno być problemu z wyjrzeniem przez okno przez dorosłego, a dzieci niech się lepiej nie wychylają. Nie widziałam tego nigdzie, zakładam, że architektka wiedziała, co robi tak projektując. Jak na razie w innych sprawach się nie myliła. My chcieliśmy właśnie ściankę na maksa, a naszym ograniczeniem była m.in. wysokość kalenicy (do 9 m). Nasza ścianka została też podwyższona, aby zmieściły się te podłużne okna (chyba są na wysokości 60-70 cm). U nas ocieplenie nie koliduje z oknem. Fakt, że teraz widzę, że mamy jedynie 20 cm między krokwiami i na pewno trzeba będzie dać jeszcze 10 na to, ale to chyba nie przeszkadza, bo okno zaczyna się zaraz nad ścianką.

Z tymi oknami może nie być tak prosto. Wg moich dekarzy pod oknem trzeba zostawić pełną dachówkę (bez przycinek) tak więc okno pewnie pójdzie trochę w górę. No chyba, że da radę okno zainstalować bezpośrednio na murłacie (chociaż wtedy z kolei może być problem z uszczelnieniem/ociepleniem). Musisz pogadać z dekarzem.

Ja mam ściankę kol. 120cm i starałem się dać okna jak najniżej. Wyszło z tego co pamiętam 170cm do dolnej klamki.

Rozwiązaniem może być dołożenie okien kolankowych.

Pzdr

krzyk123
28-01-2010, 08:58
Tak to wygląda wewnątrz i na zewnątrz:
http://chr.republika.pl/okna/okno_w.jpg
http://chr.republika.pl/okna/okno_z.jpg

Dom nie będzie miał okapów. Mały "okapik" jest niezbędny na warstwę ocieplenia (u mnie 20cm - wklejony już został pasek styropianu pod rynnami).

Od wewnątrz mam krokwie o grubości 18cm (ocieplenie będzie miało 18cm + 12cm pod krokwiami).

Niżej ponoć nie było szans zainstalować okna ...

Pzdr

Spirea
28-01-2010, 12:08
dzięki wielkie za instrukcje i materiał poglądowy. Kwestia istotna, więc będzie trzeba pogadać z wykonawcami, a może jeszcze z architektką

kju
28-01-2010, 16:10
Witam ponownie

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedz i info. Też muszę jeszcze pogadać z architektem jak to ma wyglądać.

pozdrawiam ciepło

PS powodzenia w szukaniu ekipy :lol:

Basia_KRK
28-01-2010, 17:55
U nas ścianka kolankowa miała w koncepcji 1,5m, ale ze względu na WZkę i zmianę wysokości budynku oraz kąta nachylenia dachu wychodzi nam teraz ok.92cm...

Spirea
29-01-2010, 21:34
nam zależało, aby ścianka była jak najwyższa, by wykorzystać maksymalnie powierzchnię na poddaszu. Ze względu na WZ - kalenica do 9 m wystarczyło tylko zmniejszyć o 2 stopnie kąt dachu. Tutaj jednak pojawił się jeszcze wątek ocieplenia. Tak jak napisałam, mamy w projekcie tylko 20 cm pomiędzy krokwiami. Na pewno trzeba dać na to 10 cm, więc ten skos się trochę obniży. Trudno. Zależy nam na uzyskaniu domu energooszczędnego, więc zwiększenie ocieplenia jest konieczne.

Basia_KRK
30-01-2010, 08:10
Tak to wygląda wewnątrz i na zewnątrz:

http://chr.republika.pl/okna/okno_z.jpg


Spirea przepraszam, że w Twoim wątku, ale skoro temat tutaj się rozwija, to mam pytanie do krzyk123.
Czy przy Domino i innych płaskich, dachówki zawsze się tak "podnoszą" wokół okna, tak jak u Krzyk123?

Spirea
30-01-2010, 10:29
nie ma sprawy, sama jestem ciekawa. Na zdjęciu rzeczywiście dachówka podnosi się na kołnierzu. Może jutro uda mi się sprawdzić jak to wygląda u koleżanki, która ma karpiówkę i wkleję fotkę.

Spirea
30-01-2010, 10:38
Z tymi oknami może nie być tak prosto. Wg moich dekarzy pod oknem trzeba zostawić pełną dachówkę (bez przycinek) tak więc okno pewnie pójdzie trochę w górę. No chyba, że da radę okno zainstalować bezpośrednio na murłacie (chociaż wtedy z kolei może być problem z uszczelnieniem/ociepleniem). Musisz pogadać z dekarzem.

widzę, że Krzyk123 odpowiedział już wyżej. Z tego wychodziłoby, że zawsze będzie podwyższona.

krzyk123
30-01-2010, 11:44
Spirea przepraszam, że w Twoim wątku, ale skoro temat tutaj się rozwija, to mam pytanie do krzyk123.
Czy przy Domino i innych płaskich, dachówki zawsze się tak "podnoszą" wokół okna, tak jak u Krzyk123?

Był wątek o tym:
http://forum.muratordom.pl/dachowka-creaton-domino-wybrzuszenie,t170363.htm

U mnie zostało to trochę poprawione (wcześniejsze zdjęcie nie jest aktualne).

Teraz wygląda to tak:
http://chr.republika.pl/okna/DSC05397_.jpg

krzyk123
30-01-2010, 12:00
nie ma sprawy, sama jestem ciekawa. Na zdjęciu rzeczywiście dachówka podnosi się na kołnierzu. Może jutro uda mi się sprawdzić jak to wygląda u koleżanki, która ma karpiówkę i wkleję fotkę.

Do karpiówki jest specjalny kołnierz, który rozwiązuje ten problem:
http://chr.republika.pl/okna/karpiowka.jpg

Niestety chyba nie można zastosować go dla Domina. Konsultanci Fakro sugerują żeby stosować kołnierz do pokryć falistych (taki jak u mnie). Ale wtedy znowu jest ten problem z wybrzuszeniem ...

Pzdr

Spirea
30-01-2010, 17:37
dzięki za wyjaśnienie. My najprawdopodobniej weźmiemy karpiówkę, choć w projekcie mamy płaską. Karpiówka wyjdzie chyba mimo wszystko taniej. No i nie będzie w takim razie problemu z kołnierzami.

Basia_KRK
31-01-2010, 06:47
Dzięki za Wasze odpowiedzi :D

carla5
04-02-2010, 15:34
widze ze jestesmy na podobnym etapie "budowania":) bardzo podoba mi sie twoj projekt. My tez mamy projekt indywidulany. W przyszylym tygodniu planuje zalozyc dziennik a wiec zapraszam i do mnie pozdrawiam:)

kju
04-02-2010, 20:48
cześć

no to w miarę sprawnie Wam poszło z PNB. Gratulacje. A kiedy wbijacie pierwszą łopatę?

pozdro

Spirea
05-02-2010, 00:03
Carla5, dzięki za zaproszenie :) zajrzę na pewno.
Kju,
faktycznie, poszło całkiem sprawnie. Myślę, że to dzięki temu, że wszystkim zajęła się architektka. Była w stałym kontakcie ze starostwem. Wniosek był w zasadzie kompletny, a jak znaleźli jakiś jeden brak, dowiadywała się telefonicznie i odbierała pisma osobiście, bo miała nasze pełnomocnictwo. Nie traciliśmy więc czasu na przesyłkę. Poza tym musieli zmieścić się w czasie ustawowym, bo inaczej naliczają im kary.
Z tą łopatą to jeszcze nie wiadomo, ale planujemy na kwiecień. Musimy spotkać się z potencjalnymi ekipami. Niestety od trzech tygodni leżę z córką w szpitalu i nie ma głowy do załatwiania innych rzeczy. Najprawdopodobniej weźmiemy tę ekipę poleconą przez projektantkę, gdzie po ich stronie leży też materiał. Będziemy jednak próbować jeszcze negocjować cenę. Problem mamy z kierownikiem budowy. Ten, na którego liczyliśmy już się tym nie zajmuje. Mam kilka telefonów, ale teraz nie ma jak dzwonić. Może uda się coś załatwić w przyszłym tygodniu.

kju
05-02-2010, 16:48
Carla5, dzięki za zaproszenie :) zajrzę na pewno.
Kju,
faktycznie, poszło całkiem sprawnie. Myślę, że to dzięki temu, że wszystkim zajęła się architektka. Była w stałym kontakcie ze starostwem. Wniosek był w zasadzie kompletny, a jak znaleźli jakiś jeden brak, dowiadywała się telefonicznie i odbierała pisma osobiście, bo miała nasze pełnomocnictwo. Nie traciliśmy więc czasu na przesyłkę. Poza tym musieli zmieścić się w czasie ustawowym, bo inaczej naliczają im kary.
Z tą łopatą to jeszcze nie wiadomo, ale planujemy na kwiecień. Musimy spotkać się z potencjalnymi ekipami. Niestety od trzech tygodni leżę z córką w szpitalu i nie ma głowy do załatwiania innych rzeczy. Najprawdopodobniej weźmiemy tę ekipę poleconą przez projektantkę, gdzie po ich stronie leży też materiał. Będziemy jednak próbować jeszcze negocjować cenę. Problem mamy z kierownikiem budowy. Ten, na którego liczyliśmy już się tym nie zajmuje. Mam kilka telefonów, ale teraz nie ma jak dzwonić. Może uda się coś załatwić w przyszłym tygodniu.

I co otrzymałaś PNB???

Zdrówka dla córeczki życzę.

pozdro

Spirea
05-02-2010, 20:54
I co otrzymałaś PNB???

Zdrówka dla córeczki życzę.

pozdro
dzisiaj nie miałam wieści co PNB. dzięki za życzenia :)

mayadaski
08-02-2010, 11:51
hej Spirea,

masz piekny projekt. Bardzo podobaja mi sie takie stodoly jak Twoja...niestety u nas na dzialce nie dalo sie tego wpasowac w zaden sposob.. :lol: :lol:

na tematy dachowki: my mamy Imerys - HP10 nad ktora sie zastanawialas i tez mamy okno dachowe....hm nie zwracalam na to poprzednio zadnej uwagi...dopiero po przeczytaniu postow krzyk123 zaczelam ogladac jeszcze raz zdjecia naszego dachu... :wink: ..wydaje mi sie, ze u nas jest prosto zakonczona dachowka przy oknie dachowym:

http://farm5.static.flickr.com/4014/4340626330_16c8f56610.jpg

http://farm5.static.flickr.com/4026/4339881889_d22baec504.jpg

Niestety nie mam lepszych zdjec, gdyz mamy troche pod gorke... :lol: :lol:

Pozdrowienia,

Maja

Basia_KRK
08-02-2010, 12:08
na tematy dachowki: my mamy Imerys - HP10 nad ktora sie zastanawialas i tez mamy okno dachowe....hm nie zwracalam na to poprzednio zadnej uwagi...dopiero po przeczytaniu postow krzyk123 zaczelam ogladac jeszcze raz zdjecia naszego dachu... :wink: ..wydaje mi sie, ze u nas jest prosto zakonczona dachowka przy oknie dachowym:

Mój mąż zaczął się ostatnio zastanawiać, czy nie zrezygnować z Creatona Domino i zrobić dachówkę Imerys HP10.... :roll:

Basia_KRK
08-02-2010, 21:52
PS. A propos innych płaskich dachówek, dostępne są jeszcze:
- Nelskamp - Nibra G10 ( http://tadej.pl/pliki/G10.pdf )
info z forum:

Nelskampa kupiliśmy w hurtowni Wobo-pol przy ul. Skrajnej 8 we Wrocławiu, tel. 78 54 034 (nie mylić z hurtownią Wobo, która jest przy Skrajnej 8A). Na miejscu można obejrzeć zdjęcia z realizacji (zdjęcia w komputerze) albo poprosić o adresy budów, gdzie położono dachówki Nelskampa


Imerys odpadł :wink: (głównie ze względu na cenę).

Teraz w rywalizacji mamy Nibre G-10 i Domino :wink:

MRS.CONSTR.
10-02-2010, 10:45
Witaj

Gratuluje projektu,jest bardzo w moim guscie.My tez zaczynamy niedlugo i rowniez nowoczesny domek wedlug projektu indywidualnego......... :D

Spirea
10-02-2010, 11:18
Mayadaski i Mrs.Constr dziękuję :) mam nadzieję, że na żywo będzie podobnie :)

MRS.CONSTR.
10-02-2010, 11:24
Znalazlas juz moze Kierownika Budowy??.....bo ja tez juz zaczynam szukac :D :D :D

Spirea
10-02-2010, 11:52
mam parę telefonów, które znalazłam na forum. Dzisiaj wieczorem mam dostać jeszcze dwa i do końca tygodnia chcę podzwonić i coś ustalić. Chciałabym skonsultować się już z kierownikiem przed rozmowami z wykonawcami, aby nie zapomnieć ustalić z nimi jakiejś rzeczy (potem będą chcieli np. dodatkowe wynagrodzenie). Mrozy podobno mają puścić dopiero pod koniec marca, więc i tak pierwsze roboty będą możliwe dopiero w kwietniu.

Basia_KRK
10-02-2010, 22:13
Spirea, dużo zdrówka dla córeczki!!

Spirea
11-02-2010, 16:13
dziękuję bardzo Basiu, już jesteśmy w domu i miejmy nadzieję, że sytuacja się nie powtórzy. Taki pobyt to trauma dla dziecka, nawet jeśli jest z mamą.

*agrafka*
11-02-2010, 22:30
Witaj, cieszę się, że trafiłam na Twój dziennik - podoba mi się Twój dom (ach, ta przestrzeń na dole...) i z zainteresowaniem czytam też o Twoich pomysłach na dom energooszczędny.
A koza Irmy chodzi za mną już trzeci tydzień :wink: .

Będę tu często zaglądać. :D

krzyk123
12-02-2010, 10:03
A koza Irmy chodzi za mną już trzeci tydzień :wink: .



Rotfl :D

(to się zwierze do Ciebie przywiązało :)

*agrafka*
12-02-2010, 17:00
Rotfl :D

(to się zwierze do Ciebie przywiązało :)

Nie wiem tylko czy Irma zauważyła, że jej koza uciekła :wink:

Spirea, wybacz te dygresje.

Spirea
12-02-2010, 17:35
te kozy tak mają :) za mną też chodzi...

Spirea
21-02-2010, 18:48
Znalazlas juz moze Kierownika Budowy??.....bo ja tez juz zaczynam szukac :D :D :D
poszło na priv

malgos2
02-03-2010, 18:13
Hej, a Ty bys sie nie przejechala na forumowa imprezke 13-ego? :roll: :wink: Zapraszam serdecznie wszystkich "budowlancow". 8)

mirkapki
05-03-2010, 20:32
Hej hej, pięknie zapowiada się Wasz domek, taki prosty i oryginalny, pewnie niemożecie się doczekać rozpoczęcia budowy i widoku rosnących murów.
Widze że trafiłam na kolejnych miłośników płaskiej dachówki.

Jeśli chodzi o problem zawieszenia tablicy informacyjnej to u nas było tak, że zanim zdążyłam ją wypisać i zastanowić się gdzie zawiśnie to powstały mury i problem sam się rozwiązał :lol:

życzę powodzenia i szybkiego rozpoczęcia pracy, pewnie wszyscy czekamy na wiosnę :(

Spirea
06-03-2010, 22:06
mirkapki dzięki za odwiedziny i słowa pochwalne :)
my trochę poczekamy na mury, ale jakoś trzeba będzie tę tablicę zamontować.

mirkapki
07-03-2010, 17:52
do póki nie rozpoczniecie budowy to nie musicie jej wieszać, chyba??

a nie stawiacie jakiegoś blaszaka, na którym możnaby powiesić tablicę

Spirea
07-03-2010, 20:12
przymierzamy się do ekipy, która sama załatwia materiały. Jeśli nie będą tego od nas oczekiwać, to nie będziemy teraz wydawać kasy na blaszaki.

Basia_KRK
12-03-2010, 07:26
Spirea, fajnie, że pokazałaś ofertę na robociznę. My jeszcze czekamy.. jestem bardzo ciekawa jak to wyjdzie w porównaniu - ceny są teraz takie różne! No i rzeczywiście poddasze dość drogo wyszło. Ja też miałam przekonanie, że z porównaniem z parterem jest tańsze po prostu... :roll:

Czekam na posta z wyceną z płaską dachówką - jaka będzie w waszej wycenie?

Spirea
12-03-2010, 09:04
cześć Basiu,
ta cena za poddasze nie dawała mi spokoju i postanowiłam spróbować sama przeliczyć materiały (przynajmniej te, które będę umieć). Policzyłam więc sam porotherm na ścianki kolankowe i ścianki szczytowe + zaprawa (bez odliczania powierzchni okna), potem ścianki działowe i zaprawa (tu na wyrost, bo podarowałam sobie skosy i otwory na drzwi), beton na wieniec i stal zgodnie z projektem. Do tego doliczyłam koszty robocizny, które mielismy zaproponowane od innego wykonawcy. Razem wyszło mi 26 tys. zł. Nie wliczyłam słupów stalowych, które mają być w ściankach działowych. Nie liczyłam też sufitu nad poddaszem, bo nie wiem jak. To by oznaczało, że ta cena jakoś masakrycznie nie jest wyśrubowana. Przy tej wczesniejszej musieli się machnąć. To może mieć tez związek z tym, że mamy wysoką ściankę - ok. 1,4, z czego murowana to jakieś 1,12m.
Kosztorys mamy dostać od projektantki, ale dopiero za jakieś 2 tygodnie. Wtedy dokładnie zweryfikujemy. Będziemy próbowac negocjować ile się da. Podejrzewam jednak, że raczej bedzie to na zasadzie dorzucenia prac niz obniżenia ceny (podobno tak jest prościej). Mnie się marzyło, że postawimy SSZ za 200 tys. Taka cena jest chyba jednak nierealna przy tak dużej powierzchni i przy zdecydowaniu się na wariant wykonawcy z materiałem. Tu zawsze wyjdzie trochę drożej, bo nie my biegamy i szukamy. Ten ostatni wariant u nas nie miałby szans na realizację.

Magda 34
13-03-2010, 19:31
Spirea,

Świetny projekt. Bryła tradycyjna, a jednak taka nowoczesna. Naprawdę rewelacja. :D


Będę w uwagą sledzić postepy z budowy, tym bardziej, że jesteś gdzieś w pobliżu :wink:

Spirea
15-03-2010, 21:15
Magda, dzięki wielkie :) niedługo zaczynamy, więc zapraszam do zaglądania :)
może i sama się przypomnę, bo nie wiem, czy przesuwać okno w kuchni, a Ty chyba trudnisz się takimi sprawami?

Magda 34
15-03-2010, 21:27
Z przyjemnością pomogę :D

Efekty mojej pracy są u Haveny w dzienniku :wink:

Spirea
15-03-2010, 21:42
właśnie próbuję się do nich dostać, ale coś nie chce mi otworzyć

Magda 34
15-03-2010, 22:01
Może to coś da :wink:


http://foto.onet.pl/dazw5,ccy38ck0d3f7

Jak tam wejdziesz to naciśnij tę strzałeczkę do przeglądania (pod napisem projekty) :P

Spirea
17-03-2010, 12:40
Magdo, dziękuję, rzeczywiście lepiej widać. Bardzo ładne projekty. Powiedz mi, czy konkretne elementy wyposażenia Ty dobierasz czy są to sugestie "inwestora"? Na zdjęciach widzę "designerskie" wyposażenie, które choć piękne, to kosztowne.
pozdrawiam,

Magda 34
17-03-2010, 12:54
Magdo, dziękuję, rzeczywiście lepiej widać. Bardzo ładne projekty. Powiedz mi, czy konkretne elementy wyposażenia Ty dobierasz czy są to sugestie "inwestora"? Na zdjęciach widzę "designerskie" wyposażenie, które choć piękne, to kosztowne.
pozdrawiam,

Witaj Spireo :D

Wszystkie propozycje praktycznie wychodzą ode mnie, ale nie stosuję samowolki :D Wszystko konsultuję z inwestorem i trzymam się określonej półki cenowej.

Pozdrawiam

malgos2
17-03-2010, 13:09
I Magda robi najfajniejsze na swiecie wizualki, nie zadne tam pitu-pitu 3D tylko profesjonalne, z ktorych wszystko latwo wyczytac. Wiem po sobie, ze 3D to zabawa, a jak sie chce miec wszystko rozrysowane naprawde to tylko rzuty sie przydaja. :wink:

Magdalena74
26-03-2010, 19:46
Witaj Magda 34, wreszcie na Ciebie trafiłam kobito :D W jednym z wątków powiedziano mi że jest na tym forum Magda z takim samym avatarkiem, no i dzis miałam szczeście i trafiłam na Ciebie :D Ponieważ jesteś starsza stażem, ja chyba będe musiała zmienić swój avatar coby nas nie mylono :D Trochę żałuję bo fajny jest nie?? :D
Pozdrawiam imienniczkę

Spirea sorry że w Twoim wątku taki OT 8)

Magda 34
28-03-2010, 18:53
Witaj Magda 34, wreszcie na Ciebie trafiłam kobito :D W jednym z wątków powiedziano mi że jest na tym forum Magda z takim samym avatarkiem, no i dzis miałam szczeście i trafiłam na Ciebie :D Ponieważ jesteś starsza stażem, ja chyba będe musiała zmienić swój avatar coby nas nie mylono :D Trochę żałuję bo fajny jest nie?? :D
Pozdrawiam imienniczkę

Spirea sorry że w Twoim wątku taki OT 8)

Cześć Magdalenko. No wreszcie dwie doglądające żyrafy w jednym miejscu :lol:

Avatarki są super, ale nie zmieniaj go tylko dlatego, że jakimś zbiegiem okoliczności mamy je takie same, a do tego jeszcze takie same imiona i jesteśmy prawie w takim samym wieku. Dziewczyny już się zorientowały i myślę, że już nas nie będa mylić :roll:
Pozdrawiam i mam nadzieję, że gdzieś się jeszcze spotkamy we wontkach :wink:
Magda

ps. Spirea, przepraszam że w Twoim wątku, ale akurat tu się znalazłyśmy :D :D

Spirea
28-03-2010, 20:26
nie ma sprawy dziewczyny :)
Ja już Was rozróżniam :)

Magdalena74
29-03-2010, 17:46
Witaj Magda 34, wreszcie na Ciebie trafiłam kobito :D W jednym z wątków powiedziano mi że jest na tym forum Magda z takim samym avatarkiem, no i dzis miałam szczeście i trafiłam na Ciebie :D Ponieważ jesteś starsza stażem, ja chyba będe musiała zmienić swój avatar coby nas nie mylono :D Trochę żałuję bo fajny jest nie?? :D
Pozdrawiam imienniczkę

Spirea sorry że w Twoim wątku taki OT 8)

Cześć Magdalenko. No wreszcie dwie doglądające żyrafy w jednym miejscu :lol:

Avatarki są super, ale nie zmieniaj go tylko dlatego, że jakimś zbiegiem okoliczności mamy je takie same, a do tego jeszcze takie same imiona i jesteśmy prawie w takim samym wieku. Dziewczyny już się zorientowały i myślę, że już nas nie będa mylić :roll:
Pozdrawiam i mam nadzieję, że gdzieś się jeszcze spotkamy we wontkach :wink:
Magda

ps. Spirea, przepraszam że w Twoim wątku, ale akurat tu się znalazłyśmy :D :D
Równa z Ciebie Babka, a wiec żyrafka zostaje :D no to do zobaczenia we wontkach :D

Magda 34
29-03-2010, 20:25
Spirea, mniam, mniam ...piękne schody :D

Spirea
29-03-2010, 22:17
no właśnie piękne, a mój facet kręci nosem hmm
Wiadomo, że identycznych się nie zrobi, bo na pewno muszą mieć poręcz (dzieci) i w projekcie mamy zabiegowe (efekt więc nie będzie taki powalający). Podoba mi się też pomysł z balustradą, ale kurcze u nas też nie wypali, bo jeszcze córka przez nią wyleci. Po świętach mamy odwiedzić znajomych siostry, którzy mają stalowe schody. Mamy też namiary na klientów architektki, którzy mają schody z blachy. Zobaczymy i coś trzeba będzie wybrać. Teraz na razie rozsyłam zapytania, aby zorientować się w kosztach.

Magdalena74
31-03-2010, 13:03
Pomaleńku przez podwórze Idą dzieci kurze.
W kropki, w ciapki, malowanki, bo to miały być pisanki...
Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych.


http://kartki.net.pl/kartki/3/kartki-wielkanocne-84.jpg

Iwona i Mariusz
31-03-2010, 20:31
http://img519.imageshack.us/img519/2655/gifywielkanocne005.gif


Niech króliczek przyniesie Wam w prezencie to,
czego najbardziej pragniecie.
To coś nie musi być ani widoczne, ani dotykalne,
może nawet nie pachnieć,
ale niech będzie czymś, bez czego nie można i nie warto żyć..

Magda 34
31-03-2010, 21:19
Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych

http://foto1.m.onet.pl/_m/05bd7a2f29edada9ad4488639b273319,10,19,0.jpg

malgos2
04-04-2010, 12:00
Hej, moze rozgryziemy wspolnie to wszystko? ;-)

Spirea
06-04-2010, 21:31
Małgoś, powoli jakoś to rozgryzam i przyzwyczajam się. Na razie przerzuciłam dziennik do bloga i podmieniłam link (na tym wpisie sprawdzę czy działa). Trochę wkurzające, że trzeba na piechotę wszystko przenosić. Na szczęście nie miałam za dużo wpisów. Zaczynam też dostrzegać pozytywy nowej odsłony. Przede wszystkim zaczyna szybciej chodzić, bo po 2 kwietnia to był koszmar. Przydatne może być dawanie osobnych tytułów do każdego wpisu na blogu. Odkryłam to jednak dopiero pod koniec przerzucania dziennika. Znalazłam też ustawienia samego dziennika, w tym tytułu (ustawienia-dziennik budowy-tytuł i opis). Teraz podorzucam wątki do subskrypcji. Nie do końca jestem przekonana do tego "podglądania" kto ogląda moje strony/profil i które ja oglądam. Funkcja rodem z nk, niezbyt mnie przekonuje. Na razie zaczynam nabierać ochoty korzystania z forum. Zobaczymy jak wyjdzie użytkowanie w praktyce :) pozdrawiam.

malgos2
07-04-2010, 01:50
Moj przerzucony dziennik na razie zniknal i nie wiem, kiedy wroci, ale daje jeszcze spokoj informatykom. W zasadzie wiekszosc rzeczy mam rozgryzionych oprocz tego...

Basia_KRK
30-04-2010, 20:57
O rany, ale zmiany u Was! idziecie do przodu!

...a ile się naszukałam linka do komentarzy, żeby coś napisać... hihi :wink:

akswał
15-05-2010, 22:07
Spirea - wybrałam Twoją panią Architekt. Mam stresa, ale i tak dziękuje za namiar :)

miloszenko
24-05-2010, 09:44
Witam Krzyk123, czy bylaby mozliwosc otrzymac rysunek pogladowy (najlepiej przekroj) miejsca laczenia dachu ze sciana??

Tez planuje nie miec okapu i rozpatruje rozne rozwiazania, co by nic nie zalewalo i mostka za duzego nie bylo. (pisze tutaj bo masz pelna skrzynke :)

Pozdrawiam

Spirea
26-05-2010, 00:59
witajcie Wszyscy,
już myślałam, że na nowym forum zaginęła instytucja komentarzy w osobnym wątku i dopiero dzisiaj zajrzałam.
Basia_KRK - idzie, a raczej szło. Teraz zbieramy kasę na parter, bo boję się pójśc do banku po kredyt (ale pewnie i tak pójdę). Link mam pod swoimi postami (apel o możliwość wrzucenia linka w blogu-dzienniku gdzieś na stałe pozostał bez echa), ale nie sprawdzałam ostatnio czy działa.
Akswał - myślę, że nie będziesz żałować. Stres jest zawsze, potem mnóstwo wątpliwości, ale uważam, że warto Jej słuchać. Mnie już było głupio i przestałam zarzucać Ją mailami z pytaniami. Trochę mi szkoda, że nie było nas stać na kupienie projektu "na wyłączność". Jakoś się z nim zżyłam i trochę się wkurzam, jak widzę NASZ projekt udostępniony wszystkim. Głupie, ale tak mam.
pozdrowienia

Eiremjp
20-06-2010, 21:21
witaj :) wpadłam z rewizytą :)

Eiremjp
22-06-2010, 19:07
halo! masz jakieś wieści w sprawie kredytu?

Spirea
23-06-2010, 22:05
witam w moich skromnych progach :)
na razie zbieram papiery. Facet, który ma mnie przeprowadzić w banku przez procedurę jest do 4 lipca na urlopie. Do tego czasu chcę pozbierać wszystko. I jeszcze analizuję, czy jednak nie szukać nowego banku i spłacić działkę dopłacając kasę w związku z podwyższeniem kursu CHF. Wszystkie w zasadzie promocje banków są związane jednak z jakimś dodatkowym produktem banku. Przelew wynagrodzenia to najmniej problemowe, reszta wiąże się z ubezpieczeniami, kartami kredytowymi, lokatami itp itd. Do tego zauważyłam, że tam gdzie jest coś atrakcyjnego dość rygorystycznie liczą zdolność, szczególnie jak chce się wziąć kredyt w walucie. Po 4 lipca mam się spotkać z tym człowiekiem z banku i wywiedzieć się wszystkiego.

Eiremjp
24-06-2010, 20:51
no to troszkę czeka jeszcze przed Wami :(

wypas
02-08-2010, 21:28
trzymam kciuki a dostanie dobrego kredytu. I mam prosbe o namiar na geodete, ktory u Was dzialal.
Pozdrawiam
Tomasz

Spirea
08-08-2010, 17:29
Wypas, poszło na priv

ellik
09-08-2010, 09:47
Hej! Mi zdecydowanie bardziej odpowiada jednak stara forma dziennika i w sumie też na nią przeszłam ;)
Mam pytanie; planujecie rolety w oknach? Przynam że temat rolet mnie ostatnio trapi zwłaszcza w kontekście domu energooszczędnego.
Trzymam kciuki ze decyzje kredytowe!!! Kurcze, że też takie hocki-klocki są..

Spirea
09-08-2010, 10:11
cześć Ellik,
planujemy rolety, poglądy są na ich temat różne, ale w obecnym mieszkaniu mam rolety i jakoś trudno byłoby mi sie od nich odzwyczaić. Fizycznie bezpieczeństwa nie daje, ale psychicznie dla mnie i owszem :)
To, co udało mi się do tej pory ustalić, to to, że najlepsze rolety to w systemie integro. Do tego daje się jakieś cienkie paski styropianu chyba pomiędzy roletą a nadprożem. Jest co najmniej jeden wątek na ten temat albo warto rzucić hasło w wątku x-litrowym. Rozważamy montaż w warstwie ocieplenia. Klamka jeszcze nie zapadła, bo koszt jest bardzo duży i nie wiem, jeszcze jakie oszczędności płyną z tego korzystnego przebiegu izoterm, że ściana nie wychładza się. Jeśli jednak robi się taki montaż i daje roletę, to skrzynka wystaje na zewnątrz, a tego nie chcemy. Wtedy, robi się jakieś cofnięte nadproże. Jak widzisz mamy jeszcze parę rzeczy do sprawdzenia. Najprościej umieścić chyba okno na styku muru z ociepleniem i dać takie taśmy ILLBRUCK (ale tego też nie mam jeszcze obcykanego).

A co do kredytu.... u mnie po prostu jest zbyt wiele elementów, do których trzeba podejść indywidualnie - głównie problem z refinansowaniem działki i indywidualnym podejściem do zdolności, bo nie mam 2 lat działalności i jest zbyt duża różnica w dochodach między ubiegłym rokiem a obecnym ( w takiej sytuacji biorą ubiegły rok).

Eiremjp
10-08-2010, 20:14
właśnie czytałam jakie warunki dostałaś z Polbanku - masakra, 15000 transza a ja już myślałam, że 36000 naszego banku to przegięcie...nie wiem co się dzieje z tymi bankami, przecież jeśli przestaniesz spłacać kredyt to nie spakujesz domu do torby i nie uciekniesz na Szeszele...

ellik
13-08-2010, 09:58
Też mam obecnie rolety, co prawda wewnętrzne, ale jestem do nich bardzo przyzwyczajona, a mój mąż to już w ogóle (głownie chodzi o ochronę przed słońcem i sąsiadami ;) ) i od początku nastawialiśmy się, że będziemy mieć zewnętrzne w domu (kwestie estetyczne). Teraz czytam po kolei różne wątki na forum, zbieram informacje i też już wiem, że jeśli rolety, to tak jak piszesz - najlepsze integro - najcieplejsze i można w sposób prawidłowy zamontować okno. Natomiast trzeba pokombinować co zrobić by ukryć skrzynkę w elewacji, bo wystaje, zwłaszcza przy większych oknach. Na razie zbieram info, potem będę myśleć - mam jeszcze czas. Zastanawia mnie to cofnięcie nadproża - nie trzeba wtedy przeliczać projektu? Muszę sprawdzić na ile ta skrzynka będzie u nas wystawać i czy wystarczy maskowanie styropianem - my nie będziemy rmontować okien w warstwie ocieplenia.
W jednym miejscu na forum znalazłam info, że jeśli montaż okien w warstwie ocieplenia to integro odpada, bo jest problem z jej zamocowaniem (chyba to było na wątku o roletach?) ale to trzeba by jeszcze zweryfikować.
A co do dodatkowych zabiegów mających na celu ograniczać mostki i ich opłacaności - może dałoby się policzyć w jakimś programie do audytów energetycznych jak wychodzi dom przy danych rozwiązaniach. Może wtedy pojawi się odpowiedź czy warto dalej ładować kolejne pieniądze?

Przeczytałam o odpowiedzi z Polbanku. :( Mam nadzieję, że inne banki podejdą do Waszej sytuacji bardziej indywidualnie, bo te 15 tyś...masakra jakaś. Trzymam kciuki!

Spirea
13-08-2010, 22:34
Ellik, my chyba podarujemy sobie montaż w warstwie ocieplenia. Wyceniono mi go na ok. 8 tys. jako dodatkową opłatę do montażu. Taki montaż, aby był super wykonany kosztuje. Mam obawy, czy będzie to miało przełożenie na równie duże oszczędności. Ściągnęłam sobie program do liczenia OZC, ale tam jest tyle szczegółowych informacji, o których nie mam pojęcia, ze nie jestem w stanie sama tego zrobić. U nas jest ok. 106mb okien, więc tych mostków liniowych trochę będzie. Zrobimy na pewno montaż z uzyciem tych folii Illbruck. Mamy prawie wszystkie okna do ziemi, więc każda skrzynka rolety bedzie miała 205 mm, nawet jak damy ocieplenie 20 cm, to nie zmieści się przy montażu w warstwie ocieplenia. Zrobimy więc chyba typowy montaż zaraz przy krawędzi muru, ale z taśmami.

ellik
30-08-2010, 12:07
Hej! Gratuluję decyzji kredytowej! Czyli budujecie się dalej jeszcze w tym roku. Super! Trzymam kciuki za podpisanie umowy kredytowej.

Szkoda mi troszkę tego zadaszenia nad garażem, bo z nim bryła była taka...ciekawa, ale wiadomo, mus to mus. Bez niego też jest ok, ale...wiesz, szkoda ;).Część dachowa witryny faktycznie dużo kosztuje,więc nie dziwię się, że z niej rezygnujecie.

Ja też ściągnęłam sobie OZC i nawet przez niego przebrnełam, umęczyłam się nad tym okrutnie, ale dałam radę. EP dla mojego domku wyszło mi 80kWh/m2/rok. Myślałam, że wyjdzie mniej....:(

Spirea
30-08-2010, 15:49
Ellik, ta decyzja kredytowa jest jeszcze w wirtualnym świecie Polbanku. Dopóki nie przyjdzie w wersji papierowej nie jestem niczego pewna.
Co do zadaszenia - zajrzyj do komentarzy do bloga. Stwierdziliśmy, że robimy tak jak w projekcie, a po wykonaniu elewacji będziemy decydować, czy robimy daszek i malujemy dół na inny kolor. Nie musimy robić tego od razu, ale lepiej nie zamykać sobie drogi, bo daszek to jeden z elementów, który nas "uwiódł". Obojętnie czego się nie da na elewację i tak będzie kosztować. Martwi mnie inna rzecz - na rysunkach konstrukcyjnych wygląda tak, że drewniana konstrukcja zadaszenia jest przymocowana do porothermu. To oznacza, że przez całą długość belki powstanie potężny mostek termiczny, bo w tym miejscu nie będzie ocieplenia - tylko pod i nad belką. Takie rozwiązanie nie wchodzi w ogóle w rachubę. Nie wiem, czy zadaszenie będzie stabilne, jeśli przymocuje się śrubami przez styropian do ściany. Muszą wypowiedzieć się fachowcy.
Gratulacje z tym OZC. Jak będę miała trochę wolnego czasu, to może spróbuję przez to przebrnąć.

ellik
31-08-2010, 13:32
Fajnie, że nie zamykacie sobie drogi do tego daszku. :) Jeśli nawet nie zrobicie go od razu, możecie go wstawić za jakiś czas. A co do mostka, to faktycznie musiałabyś rozeznać temat zamocowania tego zadaszenia.
Apropos montażu okien na taśmy Illbruck - przy okazji babrania się w OZC grzebałam się w muratorowych wątkach i...na jednym z nich (bodajże poświęconemu obliczeniom w OZC) znalazłam wpis mpoplawa, że przy wentylacji mechanicznej i montowaniu okien na piankę należy przyjąć wymianę powietrza 4wymiany na godz. a przy montowaniu za pomocą taśm można przyjąć 0,5 wymiany na godzinę. Jest to związane ze szczelnością budynku. Powiem Ci, że właśnie ta ilość wymian powietrza robi różnicę. Nie pamiętam teraz ile dokładnie (siedzę w pracy), ale jak wrócę do domu mogę to sprawdzić i Ci napisać.

rasia
11-09-2010, 15:46
Wpadłam szybko w rewanżu zobaczyć co u Ciebie.:) Same dobre wieści!!! Oj dzieje się dzieje!!! :D Co do daszku... nie rezygnuj,ale zastanów się z jakimś inżynierem nad konstrukcją... Po pierwsze primo o ile pamiętasz pisałaś coś o 20cm ocieplenia... no nie chce mi się wierzyć, że masz zaprojektowaną 20-to centymetrową belkę? A tak naprawdę to może wystarczyłyby tylko kotwy? Po drugie primo, to daszek też się ociepla dookoła. Zobacz jaki ja mam daszek nad wejściem, jaki gzyms wokół domu... wszystko jest ocieplone dookoła, nie ma ani jednej przerwy w ociepleniu. Nie ma mostków termicznych. Sprawdzałam kamerą termowizyjną.
Pozdrawiam cieplutko.:)

rasia
19-09-2010, 22:36
Taka delikatna uwaga... weź swojego kierbuda pod pachę i każ sprawdzić wszystkie nadproża... moim zdaniem, ale ja się nie znam dobrze ;), skrajne okno po prawej ma stanowczo za krótkie nadproże, pozostałe też skąpe... chociaż na pełną cegłę są chyba położone...?:rolleyes:
http://img97.imageshack.us/img97/1644/obraz358s.jpg

Spirea
20-09-2010, 08:36
dzięki za radę, dzwonię, żeby podjechał. Trochę ścieło mi zdjęcie, ale one chyba wszystkie są takie. Położone są na pełnej cegle. To z prawej rzeczywiście jest lekko przesunięte, bo jest więcej zaprawy między nadprożem a pustakiem. Niech lepiej sprawdzi.

Tatarak
11-10-2010, 12:41
Hej, Spireo :)
Przeczytałam dziś - z pewną szkodą dla swojej wydajności zawodowej - cały Twój dziennik. Super się czyta i opisujesz wiele "cennych dylematów" :) Będę wracać i kibicować!
pozdrowienia!

Tatarak
11-10-2010, 18:26
Spireo,mnie ostatnio pan z firmy co robi wm i gwc na targach budowlanych odradzał w ogóle robienie gwc - uzasadnienie w komentarzach do mojego dziennika na ostatniej lub przedostatniej stronie - niestety nie mam teraz czasu szukać, ale postaram się jutro :)

Spirea
12-10-2010, 11:03
witaj Tatarak :),
cieszę się, że dobrze się czytało i komuś może się coś przydać :)
Mój czas na forum to również zwykle kosztem aktywności zawodowej albo ograniczania czasu na sen :)

Muszę zajrzeć do Ciebie z tym gwc. Nie policzyłam dokładnie, ale myślę, że nie ma sensu dopłacać.

Tatarak
12-10-2010, 11:08
Dobrze, że mi przypomniałaś. Znalazłam i przeklejam:


W paru miejscach już czytałam, że GWC właściwie nie ma wpływu na "bilans ekonomiczny ogrzewania zimą" (sama bym tego tak zgrabnie nie wymyśliła), poza tym, że zapobiega zamarzaniu rekuperatora (czy tam szronieniu) i dobrze wpływa na wilgotność powietrza (ale to tylko żwirowe). No więc nowoczesne centralki mają taki dżinks, że jak zaczynają się szronić, to okresowo zmniejszają ilość ciepła oddawanego na dom, ponieważ pozyskują je do ogrzania siebie. I podobno domownicy w żaden sposób nie odczuwają tej chwilowej zmiany. Natomiast GWC żwirowy, który miałby jeszcze ten atut, że poprawiałby wilgotność, ma bardzo duże opory powietrzne i dlatego pan od reku odradza, twierdząc, że wymagałby zwiększenia mocy że się tak wyrażę ssącej systemu, żeby te opory pokonać. Co jest nieopłacalne ze względów ekonomicznych. No a funkcję schładzania powietrza - czyli niby klimy - na okres letni można zamiast GWC załatwiać automatycznym bypassem, który sprawia, że gdy powietrze z zewnątrz jest cieplejsze od zadanej temperatury, jaką chcemy mieć wewnątrz, system je schładza, odbierając z niego ciepło za pomocą powietrza usuwanego z domu (czyli reku działa wtedy odwrotnie niż zimą).

Spirea
12-10-2010, 16:05
dzięki za wyjaśnienie :)
ciekawe z tym ochładzaniem. My mamy brać Mistral DUO i ciekawa jestem czy tam jest coś takiego.

Tatarak
12-10-2010, 20:45
Przypuszczam, że może być, skoro ma duo w nazwie

Tatarak
13-10-2010, 12:43
Ech, zazdroszczę Ci takich dylematów. u nas pokrycie dachu będzie musiało być w kolorze ceglastym lub podobnym :/ Nie ma mowy o szarościach, a bardzo nam się podobają.

Spirea
13-10-2010, 15:34
a czemu musi być ceglasty albo podobny?

Tatarak
13-10-2010, 18:11
taki zapis w mpzp i już. w "naszej" miejscowości jest zabytkowy kompleks pałacowy i kilka domów objętych nadzorem konserwatora zabytków - myślę, że z tego powodu dachy muszą być ceglaste i ze spadkiem (płaskie wykluczone), żeby w otoczeniu zabytków nie powstał chaos stylistyczny. z drugiej strony za to mamy całkowity zakaz ogrodzeń betonowych, który jest genialny i z wdzięczności jestem w stanie duuuużo wybaczyć :)

Spirea
13-10-2010, 21:54
nie wiem, jaki masz dokładnie zapis. W naszej decyzji mamy zapisane, że dachówka ceramiczna w kolorze naturalnym. Uznaliśmy, że naturalny to taki, który występuje w przyrodzie ;) Pozwolenie z szarą dachówką przeszło, na osiedlu chyba tylko jeden dom ma czerwoną dachówkę. Trzeba było też nawiązać do tradycyjnej zabudowy, więc architektka napisała, że nasz budynek nawiązuje do tradycyjnej zabudowy ogólną forma czy jakoś tak. Co do dachu płaskiego, to fakt, nic nie mogliśmy na to poradzić. Inna sprawa jeśli Wasza działka jest w zasięgu konserwatora.

Tatarak
13-10-2010, 22:09
U nas zapis brzmi dokładnie "w kolorze ceglastym" - raczej nikogo nie przekonam, że szarość jest ceglasta :) moja działka jest jeszcze rolna, czekamy na nowy plan dopiero.

Spirea
13-10-2010, 23:50
no to rzeczywiście nic z tego :(
Może złóż zastrzeżenia jak uchwalą nowy plan. Jest on wtedy wykładany do zapoznania się i jest czas zanim się uprawomocni na ewentualne żądanie zmian.

Tatarak
14-10-2010, 16:58
Nam akurat zależy, żeby się jak najszybciej uprawomocnił, więc raczej się pogodzimy z ceglastością, szczególnie że już mamy upatrzony projekt, do którego akurat taka klasyczna kolorystyka pasuje.

Archi100
17-10-2010, 14:26
Hello, właśnie pokrótce przejrzałem Wasz dziennik, sporo tam wyliczeń :)
I idziecie według planu finansowego?
Jaką bramę do garażu wybraliście? Ile będzie kosztować? Będzie na pilota?

Spirea
17-10-2010, 21:53
Archi, co do budowy SSO to raczej tak, ale to wynika z tego, że mieliśmy ceny na materiały z robocizną i mimo ich ustaleni w marcu, wykonawca do etapu poddasza je podtrzymał. Dach będzie nas kosztował trochę więcej, bo tak jak pisałam w dzienniku, wykonawca nie chciał wziąć ryzyka wzrostu cen materiałów, a przede wszystkim stali i dachówki (wycenił nam Rubina, a my chcemy płaską, która jest droższa). Biorąc pod uwagę pierwotną cenę - 66 tys. prognozujemy nieznacznie wyższy koszt, a biorąc pod uwagę ofertę wykonawcy z Creaton Domino, to wyjdzie nam znacznie niżej.
Bramę udało się zamówić w niższej cenie - 7300 zł - jest to jedna z lepszych na rynku - Normstahl EuroStyle, z napędem automatycznym na pilota 5000 x 2250. Niższa cena wynika z aktualnej promocji Normstahla. Drożej wyszły nam okna z roletami. Prognozy opierały się na wycenach, które miałam z poprzedniego roku. Wychodziło ok. 26 tys., a rolety szacowałam na ok. 10 tys. (szacunek kompletnie w ciemno). W efekcie koszt to 40 tys. zł, ale zmniejszyliśmy liczbę okien, bo pierwotna wycena wyszła na same okna prawie 50 tys.. Po zmniejszeniu i zlikwidowaniu części okien wyszło nam łącznie właśnie te 40 tys. Cena za rolety i okna, biorąc pod uwagę ich jakość jest bardzo dobra. Więcej płacimy za lepsze silniki do rolet (Somfy) i droższy montaż (specjalny, aby schować rolety integro pod ociepleniem).

Co do wyliczeń - podaję na bieżąco zakończone etapy. Może to być przydatne, bo sama często szukam konkretnych kwot po dziennikach innych. Muszę zajrzeć do Was, bo ostatnio byłam na etapie kredytów :)

salik
24-10-2010, 10:03
Poczytałem dziennik, dużo cennych uwag i wniosków dla nas :)
Budujemy też dom bezokapowy i martwimy się jak to będzie z tą izolacją dachu i ewentualnym przeciekaniem :(
Do tego mamy aktualnie te same dylematy - dotyczące wyboru dachówki (właściwie w tym samym zakresie) - u nas piano odpadło, bo czarna jest za ciemna, a szara - za jasna...
Zrezygnowaliśmy też z rolet (po rozmowie z jareko), bo trzebaby cudować z cofaniem/zmniejszaniem nadproży, jak i musielibyśmy dać większą warstwę ocieplenia (teraz też mamy 25 P+W i 20cm styropianu).
Za to ostatnio w sąsiedniej wsi odkryliśmy patent na zastępstwo rolet - takie nasuwane okiennice (elektryczne zdaje się), które szczelnie izolują okno, a nie psują tak strasznie elewacji.
Żona powiedziała stanowcze "nie" jakimkolwiek wystającym skrzynkom od rolet, więc rolet nie będzie :(
Musimy też zabrać się za zamawianie okien - ale w tym roku i tak ciągniemy tylko SSO, więc okna będą do montażu w przyszłym roku.

Spirea
24-10-2010, 14:44
witam :)
co do izolacji, to podstawą jest porzadna obróbka blacharska.
co do "zasłon' okiennych - rozważaliśmy okiennice Schuco, które są zamontowane w domu pokazowanym pracowni Archipelag Lumina w Długołęce. Nie wiem, gdzie się budujecie, jeśli w okolicach Wrocławia, to podjedźcie zobaczyć.Jeśli nie, to w necie można znaleźć zbliżenia tego rozwiązania. Są jeszcze refleksole i żaluzje zewnętrzne. Dzisiaj akurat usunęłam listę subskrypcji tych tematów, więc nie podam linków, ale były one w części o oknach. Tak jak pisałam w dzienniku - przy naszej lokalizacji obawialiśmy się rezygnacji z rolet. Część okien będzie i tak bez, ale jeśli będzie to przeszkadzac, to jak będzie kasa zrobimy albo właśnie te okiennice albo refleksole.
Powodzenia w budowaniu i przy wolnej chwili przyjdę z rewizytą :)

acca5
29-10-2010, 08:54
Boże jakie wielkie Heby- ile m ma ten najdłuższy? ile waży ta stal na dach? Chyba tylko dźwigiem można ja zamontować na dachu?
pięknie budujecie. sledze z zaciekawieniem, wasz Domek. Powodzenia.

salik
29-10-2010, 09:10
O, jednak wzięliście tytan-cynk na rynny :)
Muszę przekazać żonie coby zerknęła (kolorystycznie) na tę grafitową patynę :)
Chociaż my już prawie jesteśmy zdecydowani na stalowe Galeco...
No nic, jak zalejemy strop (dzisiaj), to będzie myśleć znowu o dachu.

Spirea
29-10-2010, 11:33
Acca5, witam serdecznie w naszych skromnych progach :)
Heby są duże - każda ma ok. 15,2 m długości i ważą łącznie ok. 1,5t. Ze słupami, poprzeczkami i stężeniami wyjdą chyba niecałe 2t.
Montaż odbył się oczywiście przy pomocy dźwigu. Dźwig miał też być przy lutowaniu, bo wszystko było lutowane na miejscu.

Salik, wczoraj wieczorem mieliśmy burzę mózgów i zapadła taka decyzja. Argumenty podałam w dzienniku. Co do kolorów, to próbki, które dostałam od kolegi mają inny kolor niż w folderach. Są bardziej zielonkawe i jaśniejsze. Możliwe, że to z czasem ciemnieje. Ale jest bardzo ładna :)

salik
29-10-2010, 12:22
Salik, wczoraj wieczorem mieliśmy burzę mózgów i zapadła taka decyzja. Argumenty podałam w dzienniku. Co do kolorów, to próbki, które dostałam od kolegi mają inny kolor niż w folderach. Są bardziej zielonkawe i jaśniejsze. Możliwe, że to z czasem ciemnieje. Ale jest bardzo ładna :)
Argumenty czytałem, ale właśnie napisałaś coś czego się obawiałem - 'bardziej zielonkawe'.
Tak samo było z którąś z płaskich dachówek które ostatnio oglądaliśmy - szara dachówka w deszczu się robiła zielonkawa (ale tylko te, bo modele innych producentów w podobnym kolorze były nadal szare).
Sam już nie wiem co wybrać, a trzeba wybierać już już bo majster mówi że dach będzie można robić za 3 tygodnie...
Aktualnie najbardziej atrakcyjnie cenowo wychodzi Nibra G10, po ostatniej wycenie płaskich dachówek koloru szarego zwątpiliśmy (ceny skoczyły o kilka tysięcy).

Spirea
29-10-2010, 12:29
nie wiem czy zaglądałeś wcześniej, ale w moim dzienniku są zdjęcia Nibry. Jak chcesz, to mogę podesłać więcej na priv. Nas urzekła Piano. Właśnie jest rozładowywana :) (a ja siedzę w pracy :( ) Piano też ma bardzo ładną szarą. Nasza wycena wyszła o 2 tys. więcej niż Nibra.

salik
29-10-2010, 12:41
Tak, widziałem właśnie u Was zdjęcia i one nas skłoniły do szczegółowego rozeznania tematu wszystkich dachówek płaskich :)
Mam taką jedną Nibrę G10 w domu i wygląda ok, zarówno przy pochmurnym, jak i słonecznym niebie.
U nas różnica między Piano, a G10 to prawie 5k (ok. 160m2 połaci dachu), ale też wasza czarna Piano jest chyba z tej tańszej linii, a szara - z droższej.
Gratuluję Wam jednego dylematu mniej i dostawy dachówki :)
U nas wszędzie słyszymy że dostawa (praktycznie dotyczy to wszystkich typów dachówek płaskich) to jakieś 2-3 tygodnie, więc zazdroszczę Wam takiej szybkiej dostawy :)

Spirea
29-10-2010, 13:00
faktycznie, od zapłaty do dostawy minęło 5 dni. Od zamówienia chyba ok. 7 .
My mamy 200 m2. Nasz kolor to schieferschwarz i jest to Linia Klassik ta tańsza. W tej linii jest też jasnoszara dachówka - platynowoszary. Droższe są dwa kolory w Linii Aktuall. W moim dzienniku jest zdjęcie z prezentacji dachówek. Kolory droższe to rząd najwyższy i najniższy. Kolory tańsze to dwa pośrodku. Nam Piano wyszło taniej niż kolor cynkowoszary z Nibry G10. Na Nibrę w czerni łupkowej i ciemnoszarej (faktycznie bardziej jasny niż ciemny był ten szary, matowy) była promocja i wychodziła dokładnie 2,6 tys. taniej (jednak więcej niż dwa tysiące). Niższa cena na piano wynikało m.in. stąd, że rozładunek jest po naszej stronie.

salik
29-10-2010, 13:14
No proszę - co sprzedawca, to inny rozrzut cen :)
Co jest śmieszne o tyle że i Piano i Nibra są dostarczane bezpośrednio z Niemiec (przynajmniej tak mi powiedziano).
Ja w tej chwili wysłałem zapytanie do sprzedawców na drugim końcu Polski, bo co za różnica kto nam to sprzeda w sumie...

Spirea
29-10-2010, 13:18
Piano jedzie do mnie bezpośrednio z Niemiec. Sprzedawca "spotka się" z towarem u mnie na budowie. A gdzie się budujecie?

salik
05-11-2010, 04:59
Życzę Wam dużo zdrowia!
I niestety rozumiem aż za dobrze dylematy decyzyjne :(
Mi kilka osób powiedziało że przy dachu bezokapowym lepiej zrobić 2 rury spustowe na każdej połaci, bo jedna może być za mało do zbierania wody przy większych deszczach.
My wczoraj mieliśmy 'burzę mózgów' odnośnie wyboru dachówki i .... ciągle nic nie mamy wybrane :(
A czas ucieka.

Spirea
05-11-2010, 21:53
dzięki za życzenia, ale mam wrażenie, że jest coraz gorzej :(
nam czas uciekł z organizacją komunikacji dachowej. Cały czas nie wiemy, jak zorganizować sprawę komina. Jedni twierdzą, że trzeba go czyścić, inni że nie. Jedni twierdzą, żeby robić wyłaz inni, że stopnie i ławy a inni że nic, bo i tak kominiarz jak wyjdzie na dach, to nie sięgnie do komina. W końcu dzisiaj okazało się, że więźba jest już prawie zrobiona, więc w zasadzie wyłaz odpada, bo nie będzie chyba na niego miejsca. Tak samo trzeba będzie robić kolanko w kominie do kozy, bo idąc prosto komin wchodzi w więźbę. Od paru dni nie mogę doczekać się odpowiedzi od instalatora, a bez tego nie wiadomo, co dalej.
Mam wrażenie, że zaczyna mnie to wszystko przerastać. A przecież to dopiero początek...
Chyba trzeba jutro jechać na budowę podładować baterie :)

Barbara74
06-11-2010, 21:15
Witam ja jeszcze na temat dachówek nam własnie przyszły dwa dni temu dachówki Domino Creatona własnie w kolorze łupka .Czekaliśmy na nie 2,5 miesiąca.Dekarze wchodzą w poniedziałek.Nie umiem coś dziennika założyć więc wam nie pokaże.Czekam na wasze rozwiązanie techniczne i na pewno coś zgapię.W tym roku kończymy na dachu,a od wiosny dalej zaczynając od okien.
Czyli jak wyczytałam okna będziecie mieć w kolorze szarym? czekam na rozwiązania kolorystyczne elewacji bo mam z tym problem.
I jeszcze dodam fajny macie ten domek!!!

Spirea
06-11-2010, 21:50
witam serdecznie i zapraszam :)
założecie dziennika jest proste i polecam. Możesz zrobić albo jako osobny wątek w dziennikach albo jako blog w swoim profilu.
Macie fuksa, że załapaliście się na Domino. Od października już go nie uwidzisz w Polsce.
Co do kolorów okien to wstępnie silbergrau, ale dopiero po dachu przyjeżdza człowiek od okien i wtedy będziemy ostatecznie wybierać kolor. Jezierski ma jeszcze antracyt, tytan i platyna.

Barbara74
07-11-2010, 21:56
Witam ponownie chyba udało mi się z tym dziennikiem, ale będę go uzupełniać dopiero po 15 listopada-niestety do tego czasu mam inne ważne sprawy.W każdym razie droga Spireo widzę że budowa będzie u was podobnie zaplanowana jak u nas.Dach robią od jutra-tzn. kłada dachówki.Nad drzwiami podobnie jak Wy też się zastanawiamy.I też wybraliśmy wstępnie renodoor w tym samym kolorze.Za chwilę sprawdzę te z adeco-bo nigdy wcześniej o nich nie słyszałam.Widziałam je na żywo i wyglądają ok.Pisz koniecznie o wyborze drzwi, bo jestem ciekawa co wybierzecie.My po dachu ruszamy dopiero na wiosnę ,a do tego czasu trzeba wszystkie inne rzeczy przygotować.Powiedz mi co z waszą łazienką na dole jakiemieliście plany,sama projektujesz czy wspomagasz się kimś?

salik
07-11-2010, 21:57
Gratuluję więźby :)
Nam za rynny Galeco wyszło coś właśnie w okolicach 2400zł, 24m rynien + 4 rury spustowe.
Pamiętajcie o dylatacji przy kominach.
A kabel antenowy, to nic wielkiego - puścicie go później.
Planujecie jakieś kolektory na dachu, czy na razie nie?
Zazdroszczę Wam że już jesteście na etapie dachu - u nas wygląda że dach wyląduje dopiero w okolicach połowy grudnia :(

Barbara74
07-11-2010, 22:06
Powiem szczerze że drzwi wydają się fajne .Wybrałam seria ecodora model veriso .Trzeba tylko porównać parametry techniczne.

Spirea
08-11-2010, 02:26
Barbaro, Adeco to podobno bardzo dobre drzwi. Czekam ciągle na wycenę tych pełnych. RenoDoor możesz zobaczyć w dzienniku Marcina Cetery.
Z łazienką na dole jest tak, że chcemy mieć tam prysznic, aby bylo drugie miejsce do kąpieli. No i mi marzył się szeroki prysznic - taki bez brodzika, z odpływem liniowym, szklaną taflą do połowy i deszczownicą. Ma być surowo. Nawet rozważam zrobienie betonu, czy farby i np. prysznica w mozaice (zresztą coś podobnego ktoś miał na forum - w wątku o łazienkach). Łazienka wielkościowo wyszła taka, na ile pozwoliły wymiary domu, a konkretnie przejścia z salonu do gabinetu - ok. 1,7 szeroka i 1,9 długa. Faktyczne wymiary trzeba sprawdzić na budowie. Jesli zrobimy prysznic na szerokość, to zostaje 0,9-1 na toaletę i umywalkę. Obojętnie jak beda rozmieszczone może to wygladac kiepsko, bo większą część zajmie ten prysznic. Na rysunku to źle nie wygląda, w realu gorzej. Na razie nie wspomagamy się nikim. I pewnie tak zostanie, bo nie mamy kasy. Z jednej strony dobrze wziąć kogoś, kto to wszystko rozmieści, zaplanuje i wymysli ciekawe rozwiązanie, z drugiej strony to też radość, że jak potem bedzie ładnie wyglądać (jeśli będzie oczywiście), to własna zasługa. Gdybyśmy mieli trochę pieniędzy na zbyciu, to pewnie pozwolilibyśmy sobie na projektanta wnętrz. W związku z tym, że dostaliśmy mniej kredytu, to są jedne z tych wydatków, które musimy uciąć. Mój mąż jest po ASP, fakt, że po malarstwie, ale ma jakieś pojęcie w tych sprawach, ja szperam w internecie, więc mam nadzieję, że jakoś sobie razem poradzimy.
Salik, jutro może uda mi się zweryfikować czy ta więźba jest czy nie. Dylatacja, jak i wyczystka są to dla mnie pojęcia niezrozumiałe, chociaż ogólnie sens pojmuję. Zapytam jutro wykonawcę, czy coś takiego zrobili. Z tą pierwszą wyceną Galeco jest więc chyba coś nie tak. U nas są 33 m rynny i też 4 spustowe. Zakładam, ze rynny mamy z głowy. Siedzimy teraz nad tym nieszczęsnym kominem do kozy.

salik
11-11-2010, 17:19
Znaczy macie Rondo Plus w kotłowni?
No to kiepsko.
My prawie, prawie wstawiliśmy Avanta do kotłowni.
Ale tknięty wpisami na forum podzwoniłem po różnych dystrybutorach kotłów kondensacyjnych i wszyscy zgodnie powiedzieli że Schiedel do kondensacyjnych się słabo nadaje (nawet Avant, niby dedykowany do tego celu).
Raz że kondensat nie spływa bezpośrednio do kotła, a dwa że średnica najmniejszego Schiedla jest i tak za dużo i powstają problemy z ciągiem.
Poza tym poczytaliśmy właśnie o tym że często się kończy tym że w takiego Schiedla i tak trzeba wstawić kwasówkę rura-w-rurze, więc murowanie Schiedla za 3.5k byłoby wywaleniem kasy w błoto :(
Nasz Avant pojechał wczoraj z powrotem do składu budowlanego, niestety wygląda że u Was się już nic z tym nie da zrobić :(
Pozostaje Wam faktycznie chyba wpuszczenie kwasówki...
Z ciekawości - co to 'komin dwupłaszczowy do kozy'?
My dzisiaj na przykład podjęliśmy decyzję, żeby zrobić trójnik odchodzący w bok ściany (równolegle do ściany przy której stoi komin), a nie prostopadle.
I też nie jestem pewien że to była dobra decyzja, ale jakąś trzeba było podjąć :)

Spirea
11-11-2010, 18:18
dwupłaszczowy do kozy, to inna nazwa na dwuścienny, czyli stal potem warstwa izolacji i znowy stal. To podłącza się do kominka wolnostojącego. Można i tak zrobić, i tak w zasadzie chcemy, że z kominka do stropu idzie sama rura stalowa z kwasówki, a nad stropem przechodzi w ten izolowany.
Wkurzyłam się z tym kominem. Nie miałam pojęcia, że robi się inny komin pod kondensat, nikt mi też nie zwrócił uwagi, żeby tego przypilnować. Muszę ustalić dokładnie z instalatorem, co teraz można zrobić i czy będą zachowane odpowiednie parametry. A potem rozmowa z wykonawcą.

acca5
11-11-2010, 20:18
Chyba się pomyliłyście - od kiedy avant nie jest do pieca kondensacyjnego? Gdzie to wyczytane i kto to powiedział- może link na forum. Mam avanta od 5 lat w kondensacie - co on nie pasi- od kiedy? Nie mam żadnych problemów z ciągiem ani nic mi nie wycieka bokami i gdzie bądź,

salik
11-11-2010, 20:33
Ja się nie pomylił_e_m ;-)
Napisałem że mieliśmy zamówionego Avanta, ale go w końcu nie zainstalowaliśmy.
Nie wiem jaki masz kocioł - być może większej mocy, więc wyjście z kotła masz większe niż klasyczne fi80.
Przy 80ce i najmniejszym rozmiarze Avanta 120, występują (potwierdzone przez różnych użytkowników) problemy z ciągiem przy niektórych typach kotłów.
A ja nie chciałem mieć sytuacji kiedy jestem zmuszony do wzięcia określonego kotła producenta XYZ, bo w innym przypadku mogą wyjść jakieś problemy...
Co więcej - wstawianie w tej sytuacji Avanta to byłoby zwykłe marnotrawstwo pieniędzy, bo to samo (a nawet lepiej) można osiągnąć wstawiając pustaki kominowe (wentylacyjne) i do nich włożyć kwasówkę.
Z kondensatem chodzi o to że w Avancie (jak i w Rondo) spływa on do specjalnego odprowadzenia, natomiast producenci kotłów zalecają aby kondensat spływał do kotła, ponieważ zwiększa to sprawność kotła.
To że masz Avanta i kocioł kondensacyjny od 5 lat i nie masz żadnych problemów - ok, rozumiem.
Ale są tacy co mają problemy, a ja jednak wolę jasne sytuacje.
BTW: Temperatura spalin z pieca kondensacyjnego to ok. 60 stopni (afair), więc ceramiczny komin Schiedla nie ma tu żadnej zalety (inaczej niż przy podpięciu kominka).

acca5
11-11-2010, 20:56
dobrze ,że mam już dom inaczej zwariowałabym od tych dylematów : - )

Spirea
11-11-2010, 21:23
salik, to mnie już całkowicie podłamałeś. Czy to oznacza, że jak włożymy do tego Rondo Plus kwasówkę, to nie dość, że finansowo wyjdzie nam więcej niż komin dedykowany do kondensata, to jeszcze obniżymy sprawność kotła?

salik
11-11-2010, 21:41
salik, to mnie już całkowicie podłamałeś. Czy to oznacza, że jak włożymy do tego Rondo Plus kwasówkę, to nie dość, że finansowo wyjdzie nam więcej niż komin dedykowany do kondensata, to jeszcze obniżymy sprawność kotła?
Nie powinno.
W waszej sytuacji Rondo Plus będzie po prostu dosyć drogim zastępstwem pustaków kominowych, natomiast kwasówka i tak będzie jako jedyna 'przekaźnikiem' spalin.
Czyli na zewnątrz kwasówki (a w środku Ronda) nie powinno być żadnych spalin/skroplin.
To co pisałem o Avancie powyżej, tyczyło się sytuacji kiedy używa się samego Avanta, bez kwasówki w środku.

Spirea
11-11-2010, 22:15
przynajmniej tyle, czyli niepotrzebnie mamy to Rondo Plus. Musimy pogadać z wykonawcą, bo w zasadzie nie powinniśmy mu za to zapłacić.

Tatarak
12-11-2010, 19:01
Spireo, takie przesuwane drzwi, nie muszą "jeździć po wierzchu" - stelaż może być zabudowany wewnątrz ścianki z płyt k-g i wtedy uzyskasz gładka scianę, z którą możesz robić, co chcesz. podałabym jakiegoś linka, ale sieć mi tu tak słabo chodzi, że nie dam rady. w każdymrazie nie rezygnuj z przesuwanych drzwi zbyt pochopnie :)

Spirea
12-11-2010, 19:20
wiem, że są takie konstrukcje, ale my tam mamy wszędzie już ścianki murowane. Tam nie ma gdzie wsunąć skrzydła. Drzwi przesuwne będą w gabinecie, ale też na szynie. Mnie się właśnie podoba, że to widać, że jest trochę "fabryczne". W przypadku tego pomieszczenia chodzi mi raczej o to, czy te drzwi, obojętnie jakie, nie są zbędne, jeśli zrobiłoby się wejście od spiżarni. Fakt, że z tym burzeniem, to trochę problemu.

salik
14-11-2010, 19:05
Ajajaj. Ale Ci mącą z tym Schiedlem :(
Wymurowanie 3m komina (od chudziaka do stropu) z 2 kanałami pustaków kominowych (fi15 każdy kanał) obudowanych Silką 12-ką, kosztowało nas ok. 160zł.
Jakim cudem 8m komin wyjdzie drożej niż Schiedel Rondo Plus, który Was (tak na oko) kosztował jakieś 3.5k?
Dziwnego masz tego wykonawcę i strasznie niezrozumiale się tłumaczy.
Jeśli nie masz w projekcie napisane 'komin wysokotemperaturowy ceramiczny', to wykonawca zwyczajnie opowiada bzdury.

Spirea
14-11-2010, 21:00
jutro będę dzwonić do projektanta, żeby wytłumaczył mi, co miał na myśli. Do tej pory z wykonawcą było wszystko ok, kierownik nie miał żadnych poważnych uwag do ich pracy. Myślę, że zawsze tak robił i nie wiedział, że trzeba inaczej, a teraz próbuje się jakoś tłumaczyć. W projekcie przy źródle ciepła mam tak:


"Ze względu na zamkniętą komorę spalania kotła grzewczego, odprowadzanie spalin z kotła
grzewczego odbywa się poprzez przewod dymowy systemu powietrzno-spalinowego ze stali
nierdzewnej, wyprowadzony z kotła grzewczego od gory i prowadzony poziomo do przewodu
dymowego (komina), zabudowanego w sąsiedztwie blokow kanałow ogolnej wentylacji grawitacyjnej
budynku. U podstawy, przewod dymowy (komin) zaopatrzony w otwor rewizyjny wyczystny z
szczelnymi zamknięciem oraz odprowadzenie kondensatu (skroplin)."

Na mój laicki gust to wyżej nie oznacza rondo plus. Muszę mieć jednak podstawy do rozmowy, żeby przestał się wykręcać i przyznał do błędu. Przynajmniej część kosztów on powinien ponieść. Facet i jego ekipa jest staranna i chcieliśmy, aby robili nam tynki itd. Nie chcemy więc iść na noże. Teraz tego i tak się już nie usunie, jednak nie chcę płacić za coś, czego równie dobrze mogłoby nie być.

Wkurza mnie, że nie wiedzieliśmy tego wcześniej. Usprawiedliwiam się, że nie jest się w stanie wiedzieć o wszystkich materiałach na budowie. Nie przyszło mi do głowy, że komin ma być inny. Uznałam, że jak systemowy i że Schiedel to ok.

salik
14-11-2010, 22:00
O.
Naprawdę masz taki opis komina do kotła kondensacyjnego?
No to w takim razie projektant imho pojechał po bandzie.
No bo jaki jest sens dawać w specyfikacji system rura w rurze doprowadzony do kotła, a potem wymieniać że _komin_ musi mieć wyczystkę i odprowadzanie kondensatu?
Przecież ten kondensat będzie w rurze kwasówce, a nie w kominie...
A wykonawca jak przeczytał "komin, wyczystka, odprowadzanie skroplin", to się nie dziwię że dał systemowy, bo pewnie taki znał.
Ech Ci projektanci.

Spirea
14-11-2010, 22:17
czyli co? Twoim zdaniem to projektant dał ciała? Instalator właśnie mówił mi, że wyczystki też nie potrzebuję...

salik
14-11-2010, 22:35
Wygląda mi na to że projektant przedobrzył :(
Znaczy nie wiem co mu przyświecało ale stworzył alpejską kombinację, którą jak najbardziej się da zrobić ale nikt tak nie robi bo jedyny efekt, to generowanie kosztów dla inwestora :(
Ale tak to już bywa z budowaniem domu - tak jak napisałaś - wszystkiego nie upilnujesz, nie można się znać na wszystkim w całym procesie budowy, szczególnie jeśli się ciągnie szybko etapami tak jak Wy (i my) to robicie.
Ja na przykład dzisiaj odkryłem że wystaje mi w jednym miejscu zbrojenie słupa z wieńca i nie wiem co z tym fantem zrobić (coby nie korodowało).
I nie mam pojęcia czemu moja ekipa nie przycięła tego zbrojenia przed zalaniem wieńca...

Spirea
14-11-2010, 23:07
ja też mam takie końcówki, ale wykonawca powiedział, że potem wszystko będą przycinać.
Kiepsko z tym kominem. Wychodzi na to, że nie mam co mieć pretensji do wykonawcy tylko do projektanta.

Madeleine
18-11-2010, 18:43
Salon wygląda świetnie, ta przestrzeń naprawdę robi wrażenie.

salik
18-11-2010, 20:53
Hej!
Nie boicie się takiego osadzenia rynien w warstwie ocieplenia?
Ja przy 'archiwizowaniu Internetu' doczytałem że ponoć powoduje to potem problemy ze szczelnością i w przypadku gdy rynna niewystarczająco zbiera wodę, przelewa się ona na styropian :(
Przy okazji - jakie wzięliście rozmiary rynien/spustowych?

Spirea
18-11-2010, 22:46
Salik, nie mamy rynien w wartwie ocieplenia. To zamieszczone zdjęcie, to "obcy" dach. Chodziło o pokazanie załatwienia sprawy przy okapie. Ale dzisiaj znalazłam rozrysowany dobry przykład. U nas rynny idą normalnie na elewacji. Rozmiary to 150 i spustowe 100. Tak wyszło z tabelek Rheinzink. 127 i 80 byłyby lekko poniżej minimum.

salik
18-11-2010, 22:52
Tak, wiem że obcy - już widziałem to zdjęcie :)
Zrozumiałem że chcecie tak jak Wasz wykonawca, czyli rynna wchodząca w ocieplenie - najwyraźniej źle zrozumiałem :)
My dzisiaj zamawiamy rynny i ciągle się właśnie zastanawiam czy brać 125/87, czy jednak 150/100 (ale u nas połać dachu to raptem 150m2, za to wolałbym chyba przewymiarować rynny).
Zresztą nawet w projekcie mamy 150/100, więc sam już nie wiem...

Spirea
18-11-2010, 23:21
u nas jedna połać to 100m2. Facet pokazał mi takie tabelki, które Rheinzink ma dla Niemiec. To są wymiary w oparciu o jakieś tam strefy opadów dla Niemiec (w oparciu o jakieś badania). Są 4 grupy. W Polsce zwykle dobierają dla 3 i 4. No i na naszą połać te 127 były za małe.

salik
25-11-2010, 20:54
Dużo musisz mieć tych okien że Wam wyszło 20k na połaciówki - i jestem zdziwiony że Ci wyszło drożej niż Thermo Fakro - pochwalisz się na priva wyceną?
Ale zastanawia mnie bardziej co innego.
Napisałaś że zaczynacie od dachówki, potem dopiero będziecie montowali blachę pod rynny, rynny i okna, tak?`
Pytam, bo rozmawiałem z kilkoma dekarzami i każdy mówił że zaczyna się od okien+blachy+rynhaków (jeszcze bez rynien), potem dachówka a na końcu rynny.
Inaczej ponoć ciężko potem porządnie zrobić blachę, o rynnach nie mówiąc.
Ale może u Was inaczej robią dachy, a u nas inaczej :)
Dużo Was będzie kosztowała robocizna dachu (sam dekarz)?
U nas lokalny fachowiec (ludzie mówią że najlepszy w okolicy) rzucił 11k.

Spirea
25-11-2010, 22:11
??? nie pisałam nic o 20k. Po rezygnacji z paru okien zostało 5 sztuk - 2 x 94 x 140 i 3 x 78 x 140. Wycenę na 438 WD dostałam na 10 tys. Fakro Thermo można dostać w moim rozmiarze można dostać z kołnierzem średnio za 2 tys., czyli też wychodzi 10 tys. Teraz już trochę za późno, bo czeka się 10 dni roboczych. GZL-e wychodzą nam ok. 6 tys. zł. Robiłam przeliczenia w OZC i wyszło mi, że dopłata 4 tys. nie zwróci się. Zastanawiamy się, czy nie wziąć więc zwykłych, a potem dokupić rolety zewnętrzne.

Co do kolejności prac, to będzie tak jak napisałeś, tzn. najpierw obróbka blacharska (dlatego musimy czekać do wtorku z dalszą pracą), potem dachówka i potem rynny. Nie wiem, w którym momencie te okna będą, bo powiedzieli mi, żeby były na poniedziałek/wtorek (na co nie ma szans), więc jakby przed dachówką. W dziennikach widziałam z kolei, że kładą dachówkę, zostawiają miejsce na okna i potem te okna. Może to zależy od tego, czy okna są już kupione czy nie.

Płacimy 85 zł za m2, czyli wyjdzie nam 17k. W tej cenie jest wszystko związane z dachem - konstrukcja stalowa (wykonawca chce tylko wykpić się z malowania stali), więźba, komin, ofoliowanie, ołacenie, obróbki blacharskie, położenie dachówki, założenie rynien i montaż okien. Nie mam pojęcia czy to dużo czy mało. Ze względu na nieprawidłowe położenie folii myślę o obniżeniu ceny o 5 zł.

Spirea
25-11-2010, 22:13
z tym Thermo, to najtańszą ofertę znalazłam na allegro - firma Sellbud z Kielc. Zadzwoniłam jednak do Saint Gobain ulicę obok nas i na telefon facet już podał mi, że mogę dostać rabat 23-25% od ceny katalogowej. W Roto zaproponowano mi 15% (przy tych 438, przy R8 ma być podobno więcej, ale z uwagi na różnicę w cenie i tak wyjdzie drożej), a Velux-y brałby mój wykonawca z rabatem 27%.

salik
26-11-2010, 00:05
??? nie pisałam nic o 20k.

Pisałaś, tylko ja źle zrozumiałem :)


Teraz już trochę za późno, bo czeka się 10 dni roboczych. GZL-e wychodzą nam ok. 6 tys. zł. Robiłam przeliczenia w OZC i wyszło mi, że dopłata 4 tys. nie zwróci się. Zastanawiamy się, czy nie wziąć więc zwykłych, a potem dokupić rolety zewnętrzne.

No to bierzcie, bierzcie bo potem będziecie mieli dach, a okien niet :(


Co do kolejności prac, to będzie tak jak napisałeś, tzn. najpierw obróbka blacharska (dlatego musimy czekać do wtorku z dalszą pracą), potem dachówka i potem rynny. Nie wiem, w którym momencie te okna będą, bo powiedzieli mi, żeby były na poniedziałek/wtorek (na co nie ma szans), więc jakby przed dachówką. W dziennikach widziałam z kolei, że kładą dachówkę, zostawiają miejsce na okna i potem te okna. Może to zależy od tego, czy okna są już kupione czy nie.

Możliwe.
U nas dekarz powiedział że potrzebuje dachówkę żeby nabić łaty i kontrłaty, bo czasami wychodzą centymetrowe różnice potem i trzeba coś przenosić, nabijać znowu i w ogóle...
Mamy taki pomysł żeby pożyczyć kilka sztuk Nibry od właścicieli jednego z domów niedaleko (w innym kolorze, ale to nie ma znaczenia), gdzie właśnie kładą dach i użyć tamtych dachówek do wyliczeń, coby nie czekać do poniedziałku na dostawę dachówki.
Ale co z tego wyjdzie - zobaczymy. Dzisiaj wylądowałem w domu o 21:30, więc ciężko było cokolwiek załatwić, bo na tamtej budowie już nikogo nie było :(


Płacimy 85 zł za m2, czyli wyjdzie nam 17k. W tej cenie jest wszystko związane z dachem - konstrukcja stalowa (wykonawca chce tylko wykpić się z malowania stali), więźba, komin, ofoliowanie, ołacenie, obróbki blacharskie, położenie dachówki, założenie rynien i montaż okien. Nie mam pojęcia czy to dużo czy mało. Ze względu na nieprawidłowe położenie folii myślę o obniżeniu ceny o 5 zł.
Aha.
U nas więźba jest w cenie robót murarskich ekipy (przychodzi do tego 'podwykonawca' - cieśla z ekipą), pełne deskowanie robi ekipa murarska, a tylko właściwy dach robiony przez dekarza 'osobno'.
Tylko u Was dachu dużo więcej, więc de facto wychodzi za prace dekarskie mniej niż u nas.
U nas folia (chyba) dzisiaj dotarła, ale jeszcze nawet nie miałem czasu iść jej zobaczyć (wzięliśmy ostatecznie Dorken Maxx Plus z Folnetu).

z tym Thermo, to najtańszą ofertę znalazłam na allegro - firma Sellbud z Kielc. Zadzwoniłam jednak do Saint Gobain ulicę obok nas i na telefon facet już podał mi, że mogę dostać rabat 23-25% od ceny katalogowej. W Roto zaproponowano mi 15% (przy tych 438, przy R8 ma być podobno więcej, ale z uwagi na różnicę w cenie i tak wyjdzie drożej), a Velux-y brałby mój wykonawca z rabatem 27%.
E, to na to Roto dostałaś prawie żaden rabat.
Się nie dziwię że wyszły takie a nie inne ceny.
I fakt - na Veluxy są z reguły największe rabaty, bo najwięcej ich schodzi.

Tatarak
26-11-2010, 07:39
Ludzie chyba czasami zostawiają dziury na okna dachowe z obawy przed kradzieżą - ponoć nagminną - szczególnie jeśli dom ma po stać po zrobieniu dachu bez reszty okien i drzwi (SSO).

Spirea
26-11-2010, 14:01
dziury wolałabym nie zostawiać, bo będzie tam padać. U kogoś w dzienniku (chyba u Claris) widziałam, że miała już położoną dachówkę i zostawione pola, w których potem przyszły okna,

salik
28-11-2010, 21:44
No to idziemy prawie łeb w łeb i wygląda to jak wielki wyścig z pogodą.
Trzymam kciuki za Waszą blachę i swoją dachówkę :)
A tego waszego Roto jestem sam ciekaw, bo faktycznie nie widać go na stronie/w katalogu.

Spirea
28-11-2010, 22:34
mam nadzieję, że się nie przejedziemy. Okna zwykłe zamawiałam przez internet, te przez telefon. Mam nadzieję, że będzie ok. :)

Co do dachu, to w podobnej sytuacji jest też Kasjot i Jarret z okolic Wrocławia. Na razie nie widzę u Nich wpisów, więc jestem ciekawa, jak idzie. Mam nadzieję, że wszyscy damy radę.
Na razie robi mi się słabo, że przyjdzie wiatr i postrąca mi dachówkę. Dzisiaj napisałam też pismo z opisaniem usterek w montażu i żądaniem naprawienia i obniżenia ceny. Zobaczymy co na to nasz wykonawca, a przede wszystkim cieśla.

monika996
28-11-2010, 22:52
witam. my dach skończyliśmy w piątek przed śniegiem! uff! mamy nibrę G10. jest fajna!!!a okna Fakro , do kitu kołnierze , szkoda ,że nie czytałam waszych postow wcześniej to bym się zdecydowała na Roto. okna mamy do porawki jest jedno nad drugim. dachowka na kolnierzach odstaje , może były złe kolonierze kdv czy coś takiego. podobno można trochę oszlifować spody. sprobujemy jak się zrobi pogoda. pozdrawiam

Spirea
28-11-2010, 23:50
witaj Moniko, z tego, co pamiętam to w ogóle jest problem z kołnierzami do dachówki płaskiej. Trochę o tym było własnie w moich komentarzach na samym początku. Te, które Velux i Fakro daje do płaskiej nadają się tylko do karpiówki, dlatego polecają brać normalnie do takiej falowanej wysokiej. Roto rzeczywiście ma specjalne do płaskiej dachówki. Zobaczymy, jak u nas wyjdzie. Jeśli wyjdzie, bo mam cały czas czarne myśli.
Super, że udało się zdążyć u Ciebie i masz spokój. Założ koniecznie dziennik i pokaż tę Nibrę na fotkach, bo na forum prawie tej dachówki nie ma (chyba znalazłam tylko jeden dziennik). Wśród płaskich króluje Creaton Domino, więc warto pokazać inne warianty.
pozdrawiam

Madeleine
29-11-2010, 07:53
trzymam kciuki, aby się udało zdążyć - będzie dobrze :)

monika996
29-11-2010, 09:03
witaj. zrobię zdjęcie jak stopnieje śnieg,dach jest wysoki i slabo widać na zdjęciu z telefonu. muszę wziąć normalny aparat. podaj mi maila wyślę coś. my nie mieliśmy wyboru , bo tylko była taka dachówka dostępna od zaraz. chcieliśmy euronit betonową bo ma fajny kolor, ale nie do zdobycia, potem było domino i tak samo, potem czeska tondach i też dostawa na przelomie list. i grudnia. więc z Wrocławia dostaliśmy Nibrę jeszcze do tego czarną, ale ona jest tak na prawdę czarno-grafitowa bardzo ładnie wygląda i super się układa. ale z tymi kupnymi oknami dachowymi to porażka. wydaje mi śię ,że trzeba do tej dachówki robić aluminiowe na zamówienie. wolę na razie się nie denerwować, bo mi się strasznie nie podoba to łączenie okna i dachówki. będziemy coś kombinować jak tylko pogoda pozwoli. jak pisałam mam 2 ogromne 90x 140 jedno nad drugim w pionie od srodka bajka, syn ma widok na kopiec Kościuszki( musiał mieć takie okna), bo sąsiadka nie zgodziła się na okno w firemurze. te okna są z ulicy nie widoczne ,tylko z ogrodu miłych sąsiadow, chowa się za lukarnę, czyli taką prostokątną jaskółkę. zrezygnowaliśmy z okien dachowych w łazienkach, żeby nie psuć estetyki dachu. łaxzienki bez okien są ok. jesteśmy przyzwyczajeni. mam jeszcze 2 Lazienki z oknami dla gości wc i dużą rekreacyjną z sauną na parterze. w sumie wyszły 4 na 300 metrach. pozrawiam podaj mi maila podeślę fotki

BetaGreta
29-11-2010, 11:46
Witam,
piszę tutaj po raz pierwszy, ale dziennik podglądam od jakiegoś czasu.
Projekt piękny.
Czytałam, że mieliście podobne przejścia z kredytem jak i my. My też wzięliśmy najpierw na działkę a później chcieliśmy brać na budowę. Oczywiście nie przewidzieliśmy, że frank tak skoczy i tak się skurczy nasza zdolność. Musieliśmy wstrzymać prace budowlane i dopiero niedawno udało się nam uzyskać kredyt. Na szczęście w między czasie nasz bank przystąpił do udzielania kredytu "rodzina na swoim". Teraz wznowiliśmy prace i liczymy na to, że zima będzie łagodna w tym roku (niestety dzisiaj za oknem tego nie widać).
Poza tym pochodzę z Wrocławia więc już czuję sympatię :)
A na dodatek miałam działkę pod Oleśnicą - w Brzeziej Łące. Niestety pognało nas do Warszawy i działkę sprzedaliśmy (niestety przed bumem cenowym więc nic nie zyskaliśmy).
Wracając do spraw budowlanych to mam nadzieję, że Ci nie zwiało dzisiaj tej dachówki.
Pozdrawiam!

Tatarak
29-11-2010, 17:29
Spireo,
kombinuję z wejściem od ściany szczytowej w Danielu (bo przecież muszę sama wszystko wymyślić, zanim pójdę do architekta, si? ;)) i pomyślałam o mniej więcej takim zadaszeniu nad wejściem jak masz na tej wizualizacji:
http://img175.imageshack.us/img175/6259/elianawidok2mini1.jpg

możesz mi zdradzić, jak to macie technicznie rozwiązane w projekcie? czy ten daszek stanowi jakoś całość ze stropem czy jest raczej "samonośny"?

(http://forum.muratordom.pl/blog.php?52600-Dziennik-budowania-i-nie-tylko)

Spirea
29-11-2010, 21:49
Moniko, adres poszedł na priv, jeśli możesz, to podeślij fotkę. Jak chcesz, to jest też wątek "pokażcie swoje dachy" i może tam wrzuć.My pierwotnie rozważaliśmy właśnie tę ciemną Nibrę, bo Domino nie było (jak wszędzie). Po kupieniu na próbę Meyer Holsen nie chciałam już z niej zrezygnować. Było to o tyle łatwe, że dostaliśmy dość dobrą cenę.
BetaGreta, witam serdecznie i jak najbardziej zapraszam i czekam na cenne uwagi :) przy dłuższej wolnej chwili przyjdę z rewizytą. A dachówki na szczęści nie zwiało. Przynajmniej do godz. 13
Tatarak, podeślij mi na priv maila i wyślę rysunek, nie pamiętam czy ten dach jest rozrysowany, wydaje mi się, że tylko ogólnie przy rzutach. Szczegółowo mam rozrysowany daszek od frontu. Może poczekaj, co architekt zaproponuje. Ja zmarnowałam mnóstwo czasu wymyślając sama, a i tak nie wymyśliłam tego, co architekt.

monika996
30-11-2010, 07:08
witaj mam zdjęcia z daleka na komórce muszę zgrać na komputer , ale dach jest zamazany, bo wysoko. my kupiliśmy działkę z projektem, ktory można było tylko kosmetycznie poprawić.dom jest wysoki. powierzchnia dachu nieduża . od wejscia ma 3 pietra, od ogrodka jedno zasypane, ponieważ dom jest na skarpie, tak już jest w Krakowie, nie ma planu zagospodorowania i wzetki bardzo są obostrzone. co do zdjęcia na forum. jeszcze nie za bardzo wiem jak to wszystko działa. jak snieg stopnieje , bo na razie się trzyma na pewno coś podeślę. maila dostałam. my mamy mieć okna w czwartek. brama garażowa czeka , ale dopiero w lutym ją zamontujemy, po tynkach wewnętrznych, poniewaz będziemy wykończać środek

Spirea
30-11-2010, 10:40
my planujemy zamknięcie na marzec. Potem elektryk, pierwsza tura prac hydraulika i tynki. Dalej podłogówka, wylewki. Po drodze (jeszcze nie wiem, gdzie to umiejscowić) ocieplenie poddasza, strop poddasza (ta muszą być położone rury do wentylacji) i sufity. No a potem wykończeniówka i w tym czasie chyba też ocieplenie i elewacja.

monika996
30-11-2010, 16:37
my tak samo hydraulik, elektryk, anteniarz,alarm, potem tynki wewnętrzne, ogrzewanie podlogowe i wylewki. ocieplenie poddasza i domu już będzie się robić. na wiosnę elewacja , ogrodzenie , zjazd, kostka ( marzec jak będzie ciepło). pod koniec stycznia bedziemy podgrzewać dom jak już będzie ogrzewanie i konczymy dalej, plytki, ścianki , sufity na poddaszu, pozdrawiam .będę w kontakcje
aha jaką planujecie szerokość drzwi wewnętrznych. ja wszędzie robię 90, do spizarni igarderób tylko inne, suwane.
Drzwi zewnętrzne mam w aluminium z szybami, takie jak tarasowe , ramy w ral 7016 gafitowe, tak jak okna. na dzwi od środka daję Zaluzje aluminiowe srebne. miałam w poprzednim domu, super wygląda.

monika996
30-11-2010, 16:59
tak to teraz wygląda. słabe zdjęcia z komórki. jeszcze przed śniegiem.
I jeszcze widok z połaciówek przed położeniem dachówki.
pozdrawiam z zaśnieżonego Krakowa

Spirea
01-12-2010, 10:38
Moniko, ale wysoki masz ten budynek. To są dwa piętra?
Napisz mi coś wiecej o tych drzwiach wejściowych. Czy rozumiem dobrze, że będziesz miała całe drzwi wypełnione szybą?

salik
01-12-2010, 13:49
Dobrze widzę (bo nie jestem pewien - raz że za małe zdjęcie, a dwa że perspektywa robi swoje) że Wam się łaty kończą przy ścianach szczytowych zaraz?
W sensie że nie wystają ponad lico ściany te kilkadziesiąt cm?
U nas dzięki pogodzie (dostawa przekładana 2 razy) dachówka ma dojechać dopiero w sobotę, a okna - "w najbliższym czasie" :-(
Dobrze chociaż że dekarz i tak nie pracuje, bo byśmy się tylko irytowali brakiem postępów....

monika996
01-12-2010, 14:14
Spirea tak mamy parter( z tyłu zasypany) , I piętro i poddasze ze ścianką kolankową na 1.10 m. podstawa 12x9. Drzwi mamy z aluminium całe przeszklone jak okna dobrze zrozumiałas . 1m skrzydło otwierane i 0.5 m stałe szklenie. już takie mieliśmy w poprzednim domu., tylko z poprzecznymi szprosami( szerokość 10 cm), wyślę zdjęcia . drzwi zamontują na dniach

Spirea
01-12-2010, 14:47
dzięki Moniko,
Salik, łaty wychodzą poza ścianę szczytową na różną długość, bo cieśli nie chciało się podocinać na równo i będą to robić dekarze. Powinno być co najmniej na 23 cm i nie strasz mnie, że tego nie ma, bo jak niby położą dachówkę??? Poza tym zastanawiam się, czemu ostatnia krokiew pojawia się u mnie wewnątrz budynku a nie na zewnątrz, ale może tak się robi i chyba tak wychodzi z projektu. Kierownik bud. też nic nie wspominał, że jest nie tak. Jak klikniesz na zdjęcie, to powinno otworzyć się większe.

Spirea
01-12-2010, 14:57
cholera, napędziłeś mi stracha, musimy tam pojechać i sprawdzić. Albo wyślę kierownika budowy, żeby to zrobił.

salik
01-12-2010, 18:18
dzięki Moniko,
Salik, łaty wychodzą poza ścianę szczytową na różną długość, bo cieśli nie chciało się podocinać na równo i będą to robić dekarze. Powinno być co najmniej na 23 cm i nie strasz mnie, że tego nie ma, bo jak niby położą dachówkę???

Ja tylko pytam - na zdjęciu słabo widać, bo robi się je z dołu, przekłamuje żabia perspektywa itd.
Cieśla Wam kładł łaty i kontrłaty?


Poza tym zastanawiam się, czemu ostatnia krokiew pojawia się u mnie wewnątrz budynku a nie na zewnątrz, ale może tak się robi i chyba tak wychodzi z projektu. Kierownik bud. też nic nie wspominał, że jest nie tak. Jak klikniesz na zdjęcie, to powinno otworzyć się większe.
My też mieliśmy ostatnią przed ścianą szczytową, ale dekarz doradził żeby zrobić jeszcze jedną poza ścianą szczytową - w warstwie ocieplenia, żeby łaty się na końcu nie uginały pod ciężarem dachówki (pomimo że mamy pełne deskowanie dachu).

Spirea
01-12-2010, 21:19
łaty i kontrłaty kładł facet, który robił więźbę i foliował dach. Nazywałam go dekarzem, do czasu kiedy okazało się, że dachówkę będzie mi kładł ktoś inny. Teraz nazywam go cieślą :)
Analizowałam te krokwie z projektem i wychodziło mi, że w projekcie jest właśnie tak zrobione. A robili wszystko zgodnie z projektem.

monika996
05-12-2010, 09:29
I co z blachą? może dziś uda mi się przerzucić zdjęcia na komputer. u nas blacha była gięta na budowie,mieli taką specjalną maszynę.

Spirea
05-12-2010, 12:02
z blachą na razie nic, bo jest u dystrybutora. On ma ją giąć, bo ma giętarkę długą na 4m i lepiej i ładniej będzie jak on to powygina, niż pracownicy na budowie. Nie mam kiedy pojechać do niego, żeby skonsultować sposób zaproponowany przez dekarza i chyba skończy się na jego wersji.