PDA

Zobacz pełną wersję : jaki przewód w ścianie do podłączenia płyty i piekarnika



pierwek
31-03-2009, 14:03
Witam

Muszę podłączyć płytę indukcyjną i piekarnik elektryczny. Płyta ma 6kW (największy palnik ma 2,2kW i to chyba w trybie booster) a piekarnik 3.2kW.

Płyta jest na 3 fazy a piekarnik na 1 fazę. W okolicę obu urządzeń mam podciągnięty do puszki przewód 5x2,5mm2.

Zastanawiam się czy te 2,5mm2 to nie jest "trochę" za mało. Kuriozum jest to że puszka podłączeniowa znajdująca się w ścianie jest może z 1,5m od głównej tablicy rozdzielczej. Można było spokojnie pociągnąć przewód 4mm2.

Mógłbym podpiąć pod jedną fazę np pole 1,2kW i piekarnik co da mi obciążenie max 4,4kW. Ale to chyba za dużo na przekrój 2,5mm2.

te moce pól indukcyjnych to chyba są w trybie booster więc chwilowe. Na tabliczce znamionowej płyty mam napisane 3000W (6000W) - to ta płyta http://www.whirlpool.pl/app.cnt/whr/pl_PL/pageid/pgproddtl001/catid/1/subcatid/3/prodid/29272

Niestety elektryk dał ciała. Na początku mówił że zawsze pod płytę podciąga 4mm2 a jak mu powiedziałem że jest 2,5mm2 to twierdzi że tak też będzie dobrze.... :-?

płytę i piekarnik będzie podłączał elektryk ale nie wiem czy zostawiać te
5x2,5mm2 czy kuć? :evil:

Nie chcę polegać tylko na elektryku bo niestety im dłużej trwa budowa tym częściej dochodzę do wniosku, że nic co zrobili mi fachowcy w domu nie jest wykonane do końca poprawnie. Zawsze jest jakieś małe lub większe ale... :o

Kuć czy nie kuć oto jest pytanie...

edit: - niecałe pół metra obok mam wydzielone gniazdo dla zmywarki (zmywarka ma max 1,05kW). Może piekarnik wpiąć w gniazdo razem ze zmywarką? - no ale to też da ponad max 4kW a przewody standardowe 2,5mm2

Bigbeat
31-03-2009, 15:15
Jak zrozumiałem, tego kabla do ewentualnej wymiany jest 1.5m ?
Jeśli tak, to kuć - zajmie Ci to może 2h razem z zaszpachlowaniem, a przynajmniej będziesz miał pewniej - 20A na jedną żyłę przewodu 5x2.5mm2 to trochę dużo.

pierwek
31-03-2009, 16:06
też się ku temu skłaniam... ale jeszcze jedno pytanko... płyta indukcyjna jest zespołem odbiorników jednofazowych (o ile dobrze to rozumiem a nie odbiornikiem trójfazowym) czyli przewodem niebieskim (neutralnym?) wraca suma prądów z każdej fazy. Dobrze rozumiem że tym przewodem będzie wracać prąd o będący sumą prądów z każdej fazy?

wtedy dałoby mi to wraz z piekarnikiem max obciążenie na tą żyłę ca 40A :o

czy ja coś źle myślę... :roll:

Bigbeat
31-03-2009, 16:14
No nie całkiem się to tak sumuje - bo jest przesunięcie fazowe między fazami ;)
Wyjdzie nieco mniej - prąd w neutralu nie będzie 2 razy większy, tylko ok. 1.73 raza większy (dokładnie pierwiastek kwadratowy z trzech). Czyli dla prądów w dwóch fazach równych 20A i w trzeciej fazie 0A, w neutralu popłynie prawie 35A.
Dlatego warto dać 4mm2 ;)

pierwek
31-03-2009, 16:26
dzięki - dzisiaj zacznę ponowną demolkę... :evil: