PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie poddasza użytkowego



Strony : 1 [2] 3 4 5

sailor_ro
11-08-2008, 16:14
no właśnie nie,taka zwykła żółta ...

Pozdrawiam

martinb
24-08-2008, 12:46
A ja spytam trochę z innej beczki.

Mam zamiar sam ocieplić poddasze. 15cm między krokwie i 10 cm na zakładkę.
Na to folia paroizolacyjna.

sporo poczytałem, wiem prawie wszystko. niestety nie znalazłem szczegółowych informacji jak wykończyć układanie wełny przy ścianie bocznej, przy lukarnie i oknie połaciowym oraz kominie.
czy izolować wełnę od ściany jakąś taśmą, czy przyklejać folię taśmą dwustronną?

pomoże ktoś?
może jakieś linki do fachowych porad?

dodam, że na to będą później płyty G-K.

funar
24-08-2008, 13:53
http://www.ursa.pl/services_331.htm
tutaj trochę materiałów co i jak robić,
Ja zaczynam w paździrniku i powiem że bardzo pomocny jest mi ten temat,
Pozdrowienia dla wojowników poddaszy he he :wink: będę relacjonował pracę systematycznym wklejaniem fotek

martinb
24-08-2008, 15:03
http://www.ursa.pl/services_331.htm
tutaj trochę materiałów co i jak robić,
Ja zaczynam w paździrniku i powiem że bardzo pomocny jest mi ten temat,
Pozdrowienia dla wojowników poddaszy he he :wink: będę relacjonował pracę systematycznym wklejaniem fotek

tutaj nic nie znalazłem poza ogólnymi zasadami, które już mam nadzieję jako tako pojąłem.

nic o układaniu wełny/profili metalowych w styku z kominem, z oknem, czy ścianą, chociaż co do tego ostatniego, z poglądowego filmu URSA wygląda na to, że chyba się nie stosuje czegoś takiego, tylko folia jest wysunięta na zakładkę...

pero33
24-08-2008, 17:42
Tez mam pytanko:
czy taki układ ma sens
-blachodachówka -> paroprzepuszczalna -> welna 15 cm -> welna 5 cm -> deska 25 cm ( wykonawca doradzil, tez ociepli, wygluszy i podobno przytrzyma welne gdy sznurki odpadna) -> paroizolacja -> regipsy

Czy inne pomysły??

ZbysioR
26-08-2008, 01:22
Przejrzałem cały wątek i wiele innych i nie znalazłem ani grama informacji na temat: jak izolować wokół murłaty:
- czy izolacja powinna wystawać na zewnątrz na podbitkę
- czy być zawinięta za murłate
- czy tylko położona na murłate i przed murłate druga warstwa
- jak połączyć folie paroizolacyjna z otynkowaną już ścianką kolankową

Pomóżcie

funar
26-08-2008, 08:28
ja remontuje stary domek i między murłatą a blachą sa szczeliny, poradzono mi żeby wcisnąć w te szczeliny na zewnątrz pod podbitkę watę??
Pytanie jak kolega wcześniej czy dobrze??

DaroR
21-09-2008, 20:22
Witam

Zastanawiam się czy duża jest różnica pomiędzy wełną Ursa DF 40 a DF35.
Może ktoś z Was miał doświadczenia z dwoma wymienionymi przeze mnie rodzajami wełny?

Witam kolege
Przesylam moja odpowiedź z zapytania e-mailowego

Witam,
Dawno nie bylem na forum Muratora, ale najwyższy czas powrócić
Jesli chodzi o Twoje pierwsze pytanie, to folie dajesz w momencie kiedy wełnę masz już ułożoną (wszystkie warstwy). Stanowi ona ochronę wełny przed działaniem wilgoci z wewnątrz pomieszczeń. Stąd jej nazwa "paroizolacyjna" a nie "paroprzepuszczalna" (paroizolacyjna stosowana jest gdy nie ma deskowania).
Twoja izolacja powinna wygladac nastepująco:
-deskowanie
-na deskach zamocowane paski styropianu - wzdłuż krokwi, gr. okolo 3 cm. Paski styropianu stanowily beda szczeline dylatacyjna gdzie bedzie wpadalo powietrze z zewnatrz
- nastepnie układasz wełnę między krokwie. W moim przypadku miala ona 15cm, natomiast druga warstwę 10cm wełny włożyłem w stelaż od konstrukcji płyty gipsowej. Oczywiscie pierwsza warstwa wełny (15cm) konczyla sie rowno z krokwiami i trzymała się na drucie wiązałkowym. Warstwa (10cm) opiera się na stelażu. Oczywiscie ciężej jest zamocowac wełnę na stelażu, troche niewygodne do zrobienia, ale efekt koncowy jest OK.
- Jeśli mamy już uporalismy się z wełną, następnym krokiem jest zamocowanie folii paroizolacyjnej i przytwierdzenie jej do konstrukcji stelaża. Ja zrobiłem to przy użyciu taśmy dwustronnej. Folia trzyma się bez problemu. Następnie przykręcamy płytę gipsową i jest OK.
- Pozniej obrobka glifów itp i poddasze gotowe
- Moj sposob, ale nie tylko mój, a tak naprawde informacje zdobyte na forum Muratora zostaly wykonane juz w wielu domach i sie sprawdzają
- Miłej pracy

Pozdrawiam
DaroR

pam
29-09-2008, 19:17
Czytałem dwie różne instrukcje ocieplania. Jeni mówią aby dawać folię paroziolacyjną na całym poddaszu a inni że tylko w łazienkach i kuchniach. Robił ktoś może ociplenie bez tej folii w pokojach?

DaroR
30-09-2008, 09:36
Czytałem dwie różne instrukcje ocieplania. Jeni mówią aby dawać folię paroziolacyjną na całym poddaszu a inni że tylko w łazienkach i kuchniach. Robił ktoś może ociplenie bez tej folii w pokojach?

z tego co mi wiadomo, i po rozmowach z wykonawcami to folia paroizolacyjna powinna być w każdym pomieszczeniu. Oczywiście, że w pokojach mniejsza jest wilgotność niż w łazience czy kotłowni, ale w pokojach również przebywamy i sami jesteśmy emitentami wilgoci bo śpimy, niektórzy spożywają posiłki itp.
Ja bym nie ryzykował i dał poprostu wszędzie

brzankis
30-09-2008, 13:56
Chciałbym ocieplić poddasze użytkowe.
Problemem jednak jest to, że nie mam jeszcze ocieplonych ścian budynku
i obawiam się, że w miejscu zaznaczonym na obrazku dojdzie do zawilgocenia wełny.
Ocieplenie budynku przed zimą nie wchodzi w rachubę ze względów finansowych i nie tylko,
wykonanie podbitki przed ociepleniem ścian to, też chyba nie za dobry pomysł.
Pytanie –czy mogę ocieplić poddasze przed ociepleniem budynku .
http://img2.vpx.pl/up/20080930/ocieplenie.jpg

Pozdrawiam.

RadziejS
30-09-2008, 14:01
Witam,

nie mam czasu czytać całego wątku więc spytam szybciutko:

co lepiej na ściane kolankową?

Tynk gipsowy czy płyty GK? Wydaje mi się, że płytę łatwiej połączyć potem ze skosem. Ale może mi się wydaje...

pam
30-09-2008, 19:38
Czytałem dwie różne instrukcje ocieplania. Jeni mówią aby dawać folię paroziolacyjną na całym poddaszu a inni że tylko w łazienkach i kuchniach. Robił ktoś może ociplenie bez tej folii w pokojach?

z tego co mi wiadomo, i po rozmowach z wykonawcami to folia paroizolacyjna powinna być w każdym pomieszczeniu. Oczywiście, że w pokojach mniejsza jest wilgotność niż w łazience czy kotłowni, ale w pokojach również przebywamy i sami jesteśmy emitentami wilgoci bo śpimy, niektórzy spożywają posiłki itp.
Ja bym nie ryzykował i dał poprostu wszędzie

Dzięki - przeczytałem to na stronie w instrukcjach jakiegoś producenta (wełny albo płyt). Taka sypialnia bez folii na pewno miałaby lpszy mikroklimat, jeżeli tylko wełna nie będzie wilgotnieć.

DaroR
30-09-2008, 20:46
Chciałbym ocieplić poddasze użytkowe.
Problemem jednak jest to, że nie mam jeszcze ocieplonych ścian budynku
i obawiam się, że w miejscu zaznaczonym na obrazku dojdzie do zawilgocenia wełny.
Ocieplenie budynku przed zimą nie wchodzi w rachubę ze względów finansowych i nie tylko,
wykonanie podbitki przed ociepleniem ścian to, też chyba nie za dobry pomysł.
Pytanie –czy mogę ocieplić poddasze przed ociepleniem budynku .
http://img2.vpx.pl/up/20080930/ocieplenie.jpg

Pozdrawiam.
Tak, jak najbardziej możesz ocieplić poddasze przed ociepleniem budynku. Może być to w sposób narysowany przez Ciebie, czyli wysunąć wełnę poza budynek. Później wełna i tak zostanie zabudowana podbitką. Zawilgocenie wełny może tu powstać na sktuek ewentualnej mgły, ale jest to zawilgocenie tak niewielkie że nie będzie problemu aby wełna spokojnie wyschła - min. w tym celu są wloty powietrza w podbitkach.
Ja swoje ocieplenie poddasza (najdalszy wysunięty punkt ocieplenia) zakończyłem z końcem ściany budynku (nie wysuwałem poza obrys budynku) po prostu szkoda było pieniędzy. Natomiast styropian doszedł do samego dachu z pozostawieniem szczeliny wentylacyjnej, aby powietrze mogło dotrzeć do kalenicy

Izulek
30-09-2008, 21:07
Daro, a masz podbitkę?
Bo my nie mamy podbitki, tylko "nadbitkę" czy jak to się tam zwie :wink: i zastanawiamy się w jaki sposób "wykończyć" szczelinę wentylacyjną aby nie dostawały się tam owady i jacyś inni nieproszeni goście ... Co się w tym miejscu daje: jakąś siatkę, kratkę ??

DaroR
30-09-2008, 21:38
Daro, a masz podbitkę?
Bo my nie mamy podbitki, tylko "nadbitkę" czy jak to się tam zwie :wink: i zastanawiamy się w jaki sposób "wykończyć" szczelinę wentylacyjną aby nie dostawały się tam owady i jacyś inni nieproszeni goście ... Co się w tym miejscu daje: jakąś siatkę, kratkę ??

tak, mam podbitkę.
jesli chodzi o owady to od wewnątrz szczelinę dylatacyjną zabezpieczyłem siatką z włókna szklanego (taką jak się daje przy naciąganiu zaprawy na styropian) i zamocowałem ją na "zszywki". Oprócz tego podbitka posiada otwory wentylacyjne, które zabezpieczone są również siatką przed owadami.

Izulek
30-09-2008, 21:50
No właśnie wydaje mi się, że przy podbitce sprawa jest prostsza ...
Bo zabezpieczając taką siatką, jeśli nie ma się podbitki to chyba nie zbyt dobry pomysł, bo wydaje mi się, że może to być widoczne z zewnątrz ... a może się mylę ...

brzankis
30-09-2008, 22:31
Tak, jak najbardziej możesz ocieplić poddasze przed ociepleniem budynku. Może być to w sposób narysowany przez Ciebie, czyli wysunąć wełnę poza budynek. Później wełna i tak zostanie zabudowana podbitką. Zawilgocenie wełny może tu powstać na sktuek ewentualnej mgły, ale jest to zawilgocenie tak niewielkie że nie będzie problemu aby wełna spokojnie wyschła - min. w tym celu są wloty powietrza w podbitkach.
Ja swoje ocieplenie poddasza (najdalszy wysunięty punkt ocieplenia) zakończyłem z końcem ściany budynku (nie wysuwałem poza obrys budynku) po prostu szkoda było pieniędzy. Natomiast styropian doszedł do samego dachu z pozostawieniem szczeliny wentylacyjnej, aby powietrze mogło dotrzeć do kalenicy

Dzięki DaroR za odpowiedz,dokładnie tak zrobię jak napisałeś.

Pozdrawiam.

DaroR
01-10-2008, 20:53
No właśnie wydaje mi się, że przy podbitce sprawa jest prostsza ...
Bo zabezpieczając taką siatką, jeśli nie ma się podbitki to chyba nie zbyt dobry pomysł, bo wydaje mi się, że może to być widoczne z zewnątrz ... a może się mylę ...

Tak Iza, masz rację. Podbitka maskuje wszystkie tego typu rozwiązania. Przed podbitką widać było siatkę z zewnątrz, ale nie był to widok aż tak bardzo rzucający się w oczy. Musisz poprostu to sprawdzić na swoim przykładzie :)

profus
03-10-2008, 11:31
...
Bo my nie mamy podbitki, tylko "nadbitkę" czy jak to się tam zwie :wink: i zastanawiamy się w jaki sposób "wykończyć" szczelinę wentylacyjną aby nie dostawały się tam owady i jacyś inni nieproszeni goście ... Co się w tym miejscu daje: jakąś siatkę, kratkę ??

U mnie też jest nadbitka.
Od wewnątrz szczelinę obiłem siatką ocynkowaną bardzo drobną (Mucha raczej nie przejdzie).
Od zewnątrz jest styro skończony tak 2-4 cm od desek(nadbitki). Gdzieniegdzie są już gniazda ptaków.
Teraz będą mi kłaść wyprawę i nie wiem jak zakończyć tę szczelinę (zastanawiam się nad tym już pół roku - pytam różnych ociepleniowców, dekarzy, dystrybutorów akcesoriów elewacyjnych itp. i nikt nie wie jak to zrobić. Jakieś listwy kombinują ale nie wiadomo jak to będzie wyglądać bo nikt tego nie robił.

Czy tu na forum znajdzie się ktoś co coś sensownego wymyślił.

ewela
13-11-2008, 11:02
Witam,

Ma ktoś zdjęcia z wykończenia ocieplenia+folia paroizolacyjna+płyty GK wokół okna dachowego?
byłoby mi pomocne...

e.

pam
23-11-2008, 22:18
A jakie są lepsze uchwyty do profili? Takie płaskie przykręcane z boku - wtedy zanim zacznę dawać wełnę to muszę je najpierw poprzykręcać, czy takie przykręcane od czoła krokwi i doginane do odpowiedniej długości - wtedy mogę dawać wełnę od razu, a GK zajać się poźniej. Czy rodzaj tych profili ma jakieś znaczenie w póxniejszym użytkowaniu i w czasie montażu konstrukcji?

brzankis
23-11-2008, 23:26
Rozumiem,że masz na myśli grzybki (takie płaskie przykręcane z boku krokwi)
i Esy (przykręcane do czoła krokwi).
Osobiście polecam grzybki,przy esach znacznie więcej namęczysz się przy późniejszym poziomowaniu profili.

Trociu
24-11-2008, 08:38
Rozumiem,że masz na myśli grzybki (takie płaskie przykręcane z boku krokwi)
i Esy (przykręcane do czoła krokwi).
Osobiście polecam grzybki,przy esach znacznie więcej namęczysz się przy późniejszym poziomowaniu profili.Potwierdzam. Skosy mam zrobione na ESach a sufity na grzybkach. Gdybym drugi raz robił poddasze, cale zrobiłbym na grzybkach.

andrewch
24-11-2008, 18:54
Mam zamiar ocieplać poddasze na którym przewidziane są szafy wnękowe. Może ktoś może podzielić się jak rozwiązał problem wzmocnienia konstrukcji sufitu w linii montażu prowadnic szaf. Prowadnice będą biegły równolegle do jętek. To chyba nie ma znaczenia, ale jako uchwyty do profili mam zamiar zastosować grzybki. Ściany działowe są wykonane z suporexu.

pam
25-11-2008, 00:12
Rozumiem,że masz na myśli grzybki (takie płaskie przykręcane z boku krokwi)
i Esy (przykręcane do czoła krokwi).
Osobiście polecam grzybki,przy esach znacznie więcej namęczysz się przy późniejszym poziomowaniu profili.

Dzięki za radę, bo gościu w składzie właśnie namawiał mnie na te esy, że takie super, ale coś mi też nie pasowało, bo większość materiałów montażowych mówi i grzybkach. Czyli zanim zacznę zakładać wełnę, muszę poprzykręcać grzybki. Rozumiem że do wełny 10cm muszą być te dłuższe grzybki?

staffbud
25-11-2008, 00:16
Wystarcza standardowe 17 cm. ESy stosuje sie do sufitow podwieszanych do stropu.

pam
25-11-2008, 00:38
Wystarcza standardowe 17 cm. ESy stosuje sie do sufitow podwieszanych do stropu.

Dzięki, czyli już wiem co mam robić w najbliższym czasie.

Mateusz87
28-11-2008, 22:47
Witam,
Zabieram się za strych ;)

Listwy w ramach szczeliny dla powietrza przybite do odeskowania.
Pora na wełnę.
Krokwie mają 15cm.
Zastanawiałem się nad zakupem Uni-maty Isover 150mm, do tego poprzeczna 50mm.
Jednakże możliwe, że będę mógł dostać po niskich kosztach lub też zerowych wełnę 180mm, lecz nie znam teraz marki, jedyne co wiem to to, że jest gruba i "zbita".
Taka wełna nadała by się ? Koszty całego pomieszczenia dość duże(30m2), więc szukam sposobu na zaoszczędzenie grosza ;]

Z innymi pytaniami póki co poczekam.

Pozdrawiam.

Trociu
30-11-2008, 08:59
Jeżeli możesz dostać wełnę 18cm po okazyjnych cenach, to bym szedł tym tropem. Masz krokwie 15cm. Od tego minus 3 cm na pustkę wentylacyjną i zostaje Ci 12cm. Więc musisz na istniejące krokwie nadbić 6cm łat, aby zlicowały się z wełną.
Jak przejrzysz forum, to znajdziesz kilka, kilkanaście wypowiedzi jak to zrobić ;)

Mateusz87
30-11-2008, 10:29
Nie wiem czy mądrze, ale mam pomysł by tą 18stke ta nacinać by pokryła wyciętymi "schodkami" także krokwie. Ma to sens ?

Trociu
30-11-2008, 11:21
Nie wiem czy mądrze, ale mam pomysł by tą 18stke ta nacinać by pokryła wyciętymi "schodkami" także krokwie. Ma to sens ?
Dużo zabawy i dużo odpadków.
Nie wiem , czy uda Ci się to tak ładnie dokładnie ponacinać.
Ale pomysł oryginalny - jeszcze się tutaj na forum z takim nie spotkałem

Mateusz87
30-11-2008, 11:39
Czy jest ta 18tka będę wiedział dopiero w poniedziałek. Jeśli okaże się, że jest to kładę ją a na to poprzecznie wełnę 5cm ? Bo 18cm to chyba mało.

pit79
30-11-2008, 12:11
A ja z kolei mam pytanie do Zbycha lub kogoś innego o wentylację.
U mnie jest pełne deskowanie i papa.
Krokwie mam "rzeźbione" i na krokwie które stanowia okap są nabite deski heblowane(pioro-wpust) więc nie mam podbitki.
deski na ściane kolankowej dochodzą pod te z krokwi ze szczeliną powiedzmy średno 5-8mm
Krokwie 14x7 mam co metr , patent ze styropianem Zbycha :) juz zastosowalem i upchnąłem miedzy krokwie 10cm wełny narazie.
I teraz moje pytanie:

Jakiej wielkości w cm2 musi być wentylacja między dwoma krokwiami?

Bardzo proszę o poradę bo nie mam sie kogo poradzić a stoję z robotą.

Mateusz87
02-12-2008, 10:32
Mam jeszcze jedno pytanie. Co zrobić jeżeli nie da się przetransportować płyt g-k 2600mmx1200x na strych, gdyż nie przejdą schodami na górę ? Nie zmieszczą się.

Rom-Kon
02-12-2008, 12:37
Mam jeszcze jedno pytanie. Co zrobić jeżeli nie da się przetransportować płyt g-k 2600mmx1200x na strych, gdyż nie przejdą schodami na górę ? Nie zmieszczą się.

Moduł przy płytach jest 40 lub 50cm i własnie na takie moduły trzeba płytę przyciąć. Więc jeśli profile będą co 40cm to przycina się na 120cm - pozostaje 140cm. Jeśli profile będą co 50cm to płytę przycina się na 100cm - pozostaje160cm. Niestety jest więcej szpachlowania.

Mateusz87
03-12-2008, 16:37
Właśnie.. propo układania stelażu. Znajdę gdzieś instrukcję do tego jak montowac płyty do stelażu ? Wszędzie pisze po prostu przykrecenia płyt g-k. A tu przecież trzeba zachowac odpowiednie odstępy. Nie wiem jak przykręcać płyty przy ich łączeniach. One muszę się zbiegać równo na środku jednego profil CD i obie do niego przykręcać ?

pam
03-12-2008, 16:41
Tak właśnie jest. Jaką by się nie wzięło instrukcję to jak jest coś trudniejszego, to piszą żeby zwrócić szczególną uwagę. Ale jak ją zwracać to już nigdzie nie ma. :)

Mateusz87
06-12-2008, 14:22
To pomoże mi ktoś ?

glowac
07-12-2008, 18:12
między jętkami a kleszczami mam rozprowadzone rury od rekuperatora.
Żeby uniknąć jakichś strat ciepła, to chcę ocieplić wełną poddasze do samej góry (kalenicy) - żeby rury od reku też były zaizolowane.
Żeby tego było mało, chcę dać wełnę nad płytami kg pod jętkami.
I mam zagwostkę - gdzie dać paraizolację i co zrobić z wełnianym trójkątem - kalenica - jętki - połać dachu - wentylować to jakoś?
prośba o informację jak zrobić paraizolację
- czy pod jętkami?
- jeżeli tam, to czy zamykać wełniany trójkąt jętki - kalenica - połać dachu.
prośba o pomoc.

Mateusz87
09-12-2008, 14:18
Co zrobić w przypadku gdy lekko poniżej murłaty w środku pomieszczenia znajduje się rura z ciepłą wodą, gdzieś na wysokości 20cm poniżej odeskowania, 5cm pod krokwiami. Schować ją pod płytami ?

Na innej ścianie jest rura która idzie przez około 3m wzdłuż sufitu skośnego, lecz na dole jej odległość od odeskowania to 23cm, a u góry 31cm i więcej. Ukryć połowicznie czy jak... ?

Inny problem to naczyńko na wodę pod dachem, które chcę obudować płytą jeśli można.

Jak widać hydraulika namieszała...

Pozdrawiam

Mateusz87
11-12-2008, 21:21
hmm ?

Trociu
11-12-2008, 22:39
Hej
Jak wycinacie płyty na obłożenie boków okna połaciowego?
Jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak przenieść ten wielokąt nieforemny na płytę.
U mnie trzeba wyciąć 14 mniej więcej takich kształtów:
http://autonom.ict.pwr.wroc.pl/~trociu/okno.JPG
Jakieś pomysły???

Trociu
11-12-2008, 22:46
jakies problemy?jak to poprawnie "przerysować" z rzeczywistości na płytę? Jakoś nie mam pomysła. Samo mierzenie długości boków może nie być wystarczające, bo jeszcze kąty wchodzą w grę

Mateusz87
11-12-2008, 22:51
No to kątomierzem pomierz kąty i heja ;) Czy też cyrklem.

Trociu
11-12-2008, 22:53
No to kątomierzem pomierz kąty i heja ;) Czy też cyrklem.No właśnie zastanawiałem się nad zrobieniem jakiegoś kątomierza z dwóch deseczek.
Ale czekam na info jak z tym radzili sobie inni zabudowujący okna połaciowe.

pam
12-12-2008, 16:26
A z czego robicie przewody wentylacyjne do połączenia wentylacji z łazienki czy z kuchni, pod połacią dachu do kominków wentylacyjnych dachówkowych? U mnie jeden dodatkowo poleci kilka metrów po skosie w warstwie ocieplenia.

Foczki
29-12-2008, 10:21
Przeczytałem cały wątek, dziękuje wszystkim za cenne porady.

Właśnie się przymierzamy do zakupów wełny.
I chciałbym się upewnić, ponieważ mam krokwie 18 cm a na nich folię paroprzepuszczalną (droga była) i na tym dachówkę (znaczy bez deskowania) to czy kupić wełnę 15 cm i zostawić wentylację 3 cm czy też poszukać wełny 18 cm?

Drugie pytanie, w jaki sposób ułożyć grzybki do mocowania profili tak aby tworzyły płaską płaszczyznę? Pamiętam że moje krokwie nie były w 100% proste :D

thx i pozdrawiam ocieplaczy dachów :p

pam
29-12-2008, 17:33
A wie ktoś gdzie znajdę jakiś szybki "kalkulator" jak przeliczyć jaki jest wspłcz. U dla wełen o różnych parametrach. Np. czy lepiej dać 20cm supermaty czy 25cm unimaty a może toprocka z czymś tam jeszcze itd itp.

Trociu
29-12-2008, 20:52
Właśnie się przymierzamy do zakupów wełny.
I chciałbym się upewnić, ponieważ mam krokwie 18 cm a na nich folię paroprzepuszczalną (droga była) i na tym dachówkę (znaczy bez deskowania) to czy kupić wełnę 15 cm i zostawić wentylację 3 cm czy też poszukać wełny 18 cm?To, że była droga za dużo może nam nie powiedzieć. Ważniejsze jest, aby wiedzieć, czy jest wysokoparoprzepuszczalna. Jeżeli tak - to nie trzeba przerwy na wentylację. Więc może warto odgrzebać stare faktury i znaleźć nazwę tej membrany

Trociu
29-12-2008, 20:53
Drugie pytanie, w jaki sposób ułożyć grzybki do mocowania profili tak aby tworzyły płaską płaszczyznę? Pamiętam że moje krokwie nie były w 100% proste :DSznurkiem??
Mój sposób - mocujesz profile przyścienne, do nich dowiązujesz sznurek, napinasz i masz poziom odniesienia do mocowania grzybków.
Jeżeli wiesz, że masz nie w pełni proste krokwie, to przed finalnym montażem sprawdź, czy wszędzie Ci się zmieści wełna kładziona w drugiej warstwie. Albo dla pewności daj stelaż z 1-2cm niżej aniżeli planowana grubość ocieplenia

Foczki
29-12-2008, 21:07
No wiem, nie chciało mi się szukać :oops:
to był Tyvek Pro
- Paroprzepuszczalność: 3000 g/m2/24h (przy 38°C i wilg.90%)

Sposób ze sznurkiem przyjąłem do wiadomości - powinien się sprawdzić, dzięki.

I własnie doszło jeszcze jedno pytanie, ponieważ znalazłem wełnę 18 cm ale niestety droższą od 20 cm, stad naszło mnie czy nie mógłbym dać 20 cm nieco na wcisk? Czy byłaby to skończona głupota? Wełna to URSA DF40, wiem że ktoś pisał że lubi nieco się "sklapnąć" stąd mnie to naszło. Czy wystarczy dla paroprzepuszczalności podanej wyżej?

Trociu
29-12-2008, 21:11
I własnie doszło jeszcze jedno pytanie, ponieważ znalazłem wełnę 18 cm ale niestety droższą od 20 cm, stad naszło mnie czy nie mógłbym dać 20 cm nieco na wcisk? Czy byłaby to skończona głupota? Wełna to URSA DF40, wiem że ktoś pisał że lubi nieco się "sklapnąć" stąd mnie to naszło. Czy wystarczy dla paroprzepuszczalności podanej wyżej?Niestety pomysł na wcisk nie do końca dobry. Już było poruszane na forum. Pomyśl przecież, że jak wciśniesz z jednej strony, to będzie się chciało wycisnąć z drugiej strony i folia może puścić.
Jeżeli już, to możesz rozważyć nabicie ład na krokwie od spodu, aby z 18cm zrobiło się 20, ale wtedy różnica w cenie moze już nie być tak korzystna.

gorgyus
29-12-2008, 21:49
pytanie do ZBYCHA bo to on tu jest chyba guru w temacie poddasza:)
mam taki dylemat.
co zastosowac do mocowania profili CD?czy ESy sa wystrczajace?mocowane w poprzek krokwi dziala na nie sila do dolu czyli dzialaja na zginanie pod ciezarem plyty KG. lepsze byloby chyba mocowanie ich po dlugosci ale wtedy rusz musi byc na krzyz.prosze o wyjasnienie.
a drugi sposob to ten z grzybkami ,juz troche walczylem ale nie idzie mi za cholere przykrecenie ich w jednej plaszczyznie i na tej samej wysokosci.zaraz pewnie dostene odpowiedz sznurek ,sznurek ale to klopotkiwe i czasochlonne.
a teraz opisze swoj pomysl na ocieplenie ale bez mocowania bo go jeszcze nie mam
mam krokwie 15 cm welne tez mam 15 wiec rozciagnol tesciu sznureczek 2-3 cm od deszkowania na to poszla pierwsza warstwa welny twardej 5cm.
dalej chce nabic na krokwie laty 2,5 cm grube .
na ta pierwsza warswte poloze druga 10cm ale juz z rolki(pierwsza poszla z plyt)
nastepna warstwe poloze tez z rolki tylko w poprzek 10cm i na to ruszt na wieszakach nie wiem jeszcze jakich i prosba o wyjasnienie jakie?
jak juz amocuje te profile to one przycisna mi ta moja 3 warswe welny a jesli profil ma 60mm to miedzy te profile wcisne jeszcze jedna warstwe 5cm welny w plytach
no i teraz meritu moich wypocin czy cos pominolem?
czy cos zrobie zle lub zrobilem zle?
prosze o rady
pozdr Grzegorz

Rom-Kon
29-12-2008, 22:07
...poczytaj trochę tu:
ocieplam poddasze-krótkie pytania (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2954863#2954863)
Temat dosyć obszerny... na 13 stron

Foczki
29-12-2008, 23:00
I własnie doszło jeszcze jedno pytanie, ponieważ znalazłem wełnę 18 cm ale niestety droższą od 20 cm, stad naszło mnie czy nie mógłbym dać 20 cm nieco na wcisk? Czy byłaby to skończona głupota? Wełna to URSA DF40, wiem że ktoś pisał że lubi nieco się "sklapnąć" stąd mnie to naszło. Czy wystarczy dla paroprzepuszczalności podanej wyżej?Niestety pomysł na wcisk nie do końca dobry. Już było poruszane na forum. Pomyśl przecież, że jak wciśniesz z jednej strony, to będzie się chciało wycisnąć z drugiej strony i folia może puścić.
Jeżeli już, to możesz rozważyć nabicie ład na krokwie od spodu, aby z 18cm zrobiło się 20, ale wtedy różnica w cenie moze już nie być tak korzystna.
tak myślałem że nic mądrego, dzięki. Z nabijaniem to sobie podaruje wolę 1 pln dołożyć i mieć jak należy.

Rom-Kon
29-12-2008, 23:06
...nawet jeśli jest pierwsza warstwa wełny to można ją odgiąć i przykręcić wieszaki kotwowe (grzybki) a później wełnę "cofnąć"... w dzisiejszych czasach ES-y stosuje się tylko wtedy gdy już naprawdę nie można na niczym innym tego wykonać. Ja ES-y stosuję tylko przy sufitach podwieszanych do stropów i czasem pomocniczo do innych zawiłych konstrukcji.

Rom-Kon
29-12-2008, 23:23
(...)
ja np. najczesciej poddasza robie na profilach KP zero ale to zupelnie zero klopotow z ustawieniami.

Chodzi o profile kapeluszowe?

pam
29-12-2008, 23:32
Dobra a teraz od czego zacząć to mocowanie grzybków? Czyli gdzie, z czym i do czego łapać poziom.

Rom-Kon
29-12-2008, 23:40
Dobra a teraz od czego zacząć to mocowanie grzybków? Czyli gdzie, z czym i do czego łapać poziom.
A pooglądaj sobie fotki:
http://forum.muratordom.pl/ocieplam-poddasze-krotkie-pytania,t98340-480.htm

pam
29-12-2008, 23:43
Dobra a teraz od czego zacząć to mocowanie grzybków? Czyli gdzie, z czym i do czego łapać poziom.

nie poziom a plaszczyzne i do czego? a jaka bedzie grubosc ocieplenia, jaka wys. scianki kolankowej? ( EDIT: upss tu bedzie odniesienie poziomu :D ) (tu masz odpowiedz)

Jak na razie to 25+10 (ocieplenie), Scianka dokladnie nie pamiętam teraz ile, ale dokładałem jeszcze przed tynkami jednego ytonga zeby zakryć murłatę, to może być niecałe 1,2m. A z tą grubością to nie wiem czy lepiej 20cm super mata czy 25 unimata (tą mam w extra cenie).

TMK
02-01-2009, 21:07
Dziś prawie skończyłem ocieplać piętro domu i od jutra startujemy w górę na stryszku. Szybkie i ważne pytanie - jak ocieplać nad kalenicą? Dociągnąć z obydwóch stron wełnę aż się połączą czy zostawić mały "kanał wentylacyjny" nad belką?

Mateusz87
13-01-2009, 19:48
Można odcinac od rolki wełny powiedzmy po szerokosci 30cm, a 90cm x 6m polozyc wzdluz krokwi ? Pozniej na to poprzecznie drugą warstwę.

TMK
13-01-2009, 19:54
Dziś prawie skończyłem ocieplać piętro domu i od jutra startujemy w górę na stryszku. Szybkie i ważne pytanie - jak ocieplać nad kalenicą? Dociągnąć z obydwóch stron wełnę aż się połączą czy zostawić mały "kanał wentylacyjny" nad belką?

zrobiłem "na styk", ocieplenie skończone, drapanie wręcz przeciwnie :)

http://img443.imageshack.us/img443/6779/m124jv0.jpg

TMK
13-01-2009, 19:57
Można odcinac od rolki wełny powiedzmy po szerokosci 30cm, a 90cm x 6m polozyc wzdluz krokwi ? Pozniej na to poprzecznie drugą warstwę.

Szkoda materiału i już po drugiej rolce zobaczysz że to nie tak łatwo rozłożyć i przysznurkować taki pas. Łatwiej ciąć na pasy po 90cm (a długie na szerokość rolki) i tak układać. Nic się nie marnuje, idzie szybko i nie trzeba 3-4 osób do pracy.

Mateusz87
13-01-2009, 20:04
Czyli gdy roztaw krowki jest powiedzmy 1m. To Welne o wymiar 120cm x 600xm. Dzielimy na okolo 6 kawalkow o wymiarach 100x120cm.

A jesli ktos by ja obcial na takie wymiary jak mowie ? Czyli scial brzeg welny i zostawil dlugi pasek do zamontowania ?

TMK
13-01-2009, 20:08
Czyli gdy roztaw krowki jest powiedzmy 1m. To Welne o wymiar 120cm x 600xm. Dzielimy na okolo 6 kawalkow o wymiarach 100x120cm.


tak


A jesli ktos by ja obcial na takie wymiary jak mowie ? Czyli scial brzeg welny i zostawil dlugi pasek do zamontowania ?

Masz kilkanaście procent odpadów z każdej rolki. Spróbujesz i zobaczysz jak się wygodniej pracuje.

Mateusz87
13-01-2009, 20:10
Te odpady są akurat do wykorzystania miedzy krokwie zewnetrzene pomieszczenia a sciany. Jeszcze jedno "co sie stanie" jesli miedzy krokwie o rozstawie 70cm, wlozy sie taki dluugi pasek o szerokosci 100cm ?

TMK
13-01-2009, 20:14
Te odpady są akurat do wykorzystania miedzy krokwie zewnetrzene pomieszczenia a sciany. Jeszcze jedno "co sie stanie" jesli miedzy krokwie o rozstawie 70cm, wlozy sie taki dluugi pasek o szerokosci 100cm ?

tniesz w drugą stronę :) naddatek po 2cm

Mateusz87
13-01-2009, 20:16
Chodzi mi o to czy coś się stanie gdbym tak właśnie zrobil.

Wiem jak to się robi, lecz pytam o inne warianty i czy jakies szkody z nich moga wyniknac :)

TMK
13-01-2009, 20:21
Chodzi mi o to czy coś się stanie gdbym tak właśnie zrobil.

Wiem jak to się robi, lecz pytam o inne warianty i czy jakies szkody z nich moga wyniknac :)

obejrzyj:

http://pl.youtube.com/watch?v=3BinZzGScDk

nie da się włożyć wełny z naddatkiem 30cm :)

Mateusz87
13-01-2009, 20:25
To co powiesz na to http://img55.imageshack.us/img55/951/11111jh6.jpg ? ;)

TMK
13-01-2009, 20:27
To co powiesz na to http://img55.imageshack.us/img55/951/11111jh6.jpg ? ;)

To nie lepiej całe rolki przyklejać do krokwi? Czysto, szybko... 8)

ja mam tak, kombinuj jak uważasz

http://img443.imageshack.us/img443/5121/m125yw0.jpg

manieq82
13-01-2009, 20:35
Chodzi mi o to czy coś się stanie gdbym tak właśnie zrobil.

Wiem jak to się robi, lecz pytam o inne warianty i czy jakies szkody z nich moga wyniknac :)
Tak, wełna ściśnięta traci swoje właściwości :( Nie wiem w jakim stopniu ale traci. Możesz napisać do jakiegoś producenta to Ci wyjaśni.
Poza tym się zapytam jak pewnie wielu tutaj PO CO ??
Koledzy wyjaśnili jak robić najłatwiej i najlepiej :)

Mateusz87
13-01-2009, 20:37
Po co to nie wiem, ale ktos sie tak uparl i nie przetlumacze :]

manieq82
13-01-2009, 20:37
To ja się zapytam przy okazji: jakiego sznurka używacie - taki polipropylenowy może być? Taki jak się używa w gospodarstwie np. do paczkowania słomy - taki biały?
Tak myślę żeby on nie spruchniał szybko bo wtedy wełna spadnie na karton gips - chyba

manieq82
13-01-2009, 20:41
Po co to nie wiem, ale ktos sie tak uparl i nie przetlumacze :]
Jeśli Ci ta osoba płaci to wytłumacz że to źle jak nadal będzie przy swoim - zarabiaj pieniądze z zaznaczeniem że "Nie bierzesz odpowiedzialności"

TMK
13-01-2009, 20:45
To ja się zapytam przy okazji: jakiego sznurka używacie - taki polipropylenowy może być? Taki jak się używa w gospodarstwie np. do paczkowania słomy - taki biały?
Tak myślę żeby on nie spruchniał szybko bo wtedy wełna spadnie na karton gips - chyba

Jak najbardziej sztuczny. Rolniczy jest ok pod względem składu, jednak za gruby do mocowania zszywaczem. Ja kupowałem w Castoramie kłębek 1000m (z nazwy specjalny do wełny) za ok 40zł

Mateusz87
13-01-2009, 21:08
Wiec co sie stanie jesi naddatek bedzie zamaist 2cm 30cm ? ;) Ja tego nie robie, lecz ktos tak robi niemal na moich oczach. U siebie w domu. Daje Paski dlugosci rolki zwezone do 100cm - rozstaw krokwi 70cm. Wyglada to jak ciasto drozdzowe ktore nie meisci sie w foremce :lol:

Mateusz87
13-01-2009, 21:29
:lol:

Na to wiem, ze bedzie szla jeszcze juz z kostki welna poprzeczna. Swoja droga bedzie trzymac to cieplo ?

Rom-Kon
13-01-2009, 21:59
To ja się zapytam przy okazji: jakiego sznurka używacie - taki polipropylenowy może być? Taki jak się używa w gospodarstwie np. do paczkowania słomy - taki biały?
Tak myślę żeby on nie spruchniał szybko bo wtedy wełna spadnie na karton gips - chyba
....tyle to już było wałkowane że nie chce mi się po raz kolejny tego samego pisać...

Rom-Kon
13-01-2009, 22:01
To ja się zapytam przy okazji: jakiego sznurka używacie - taki polipropylenowy może być? Taki jak się używa w gospodarstwie np. do paczkowania słomy - taki biały?
Tak myślę żeby on nie spruchniał szybko bo wtedy wełna spadnie na karton gips - chyba

Jak najbardziej sztuczny. Rolniczy jest ok pod względem składu, jednak za gruby do mocowania zszywaczem. Ja kupowałem w Castoramie kłębek 1000m (z nazwy specjalny do wełny) za ok 40zł
...przepłaciłeś! w Agromie za 2000m płacę 17.50zl!
...lepiej mocować papiakami...szybciej....

manieq82
13-01-2009, 22:08
To ja się zapytam przy okazji: jakiego sznurka używacie - taki polipropylenowy może być? Taki jak się używa w gospodarstwie np. do paczkowania słomy - taki biały?
Tak myślę żeby on nie spruchniał szybko bo wtedy wełna spadnie na karton gips - chyba
....tyle to już było wałkowane że nie chce mi się po raz kolejny tego samego pisać...
Hmm szukajka nie zadziałała to napisałem,
Zamiast zbędnego komentarza mogłeś nazwę podać albo linka wkleić albo :roll:

TMK
13-01-2009, 22:10
...przepłaciłeś! w Agromie za 2000m płacę 17.50zl!
...lepiej mocować papiakami...szybciej....

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ;)

Agroma obecnie jest krócej czynna niż pracuję, a casto do 21:00 - czasami nie ma wyboru. Papiakami nie jest szybciej, mam zszywacz elektryczny na zszywki grubości 1,2mm - idzie błyskawicznie i dobrze trzyma.

Rom-Kon
13-01-2009, 22:20
...przepłaciłeś! w Agromie za 2000m płacę 17.50zl!
...lepiej mocować papiakami...szybciej....

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ;)

Agroma obecnie jest krócej czynna niż pracuję, a casto do 21:00 - czasami nie ma wyboru. Papiakami nie jest szybciej, mam zszywacz elektryczny na zszywki grubości 1,2mm - idzie błyskawicznie i dobrze trzyma.
Ćwiczyłem już z zszywaczami... trochę mi nie na rękę a na papiakach mocno naciągnę sznurek i później dobiję młotkiem. Ale nie przeczę że innym może być wygodniej inaczej robić. A co do sznurka.... wożę go 320km do Warszawy :lol: to samo z nitami - kupuję albo u siebie albo w Nadarzynie (sprawdzone-krótkie i miękkie). Wieszaki kotwowe (grzybki) długie na 270mm też mam w jednej sprawdzonej hurtowni w Markach... czasem jadę nawet 60km by kupić... ale czego się nie robi dla wygody...

Rom-Kon
13-01-2009, 22:24
To ja się zapytam przy okazji: jakiego sznurka używacie - taki polipropylenowy może być? Taki jak się używa w gospodarstwie np. do paczkowania słomy - taki biały?
Tak myślę żeby on nie spruchniał szybko bo wtedy wełna spadnie na karton gips - chyba
....tyle to już było wałkowane że nie chce mi się po raz kolejny tego samego pisać...
Hmm szukajka nie zadziałała to napisałem,
Zamiast zbędnego komentarza mogłeś nazwę podać albo linka wkleić albo :roll:
ok. tu masz 13 stron o poddaszu... fotki... instruktarz od A do Z
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2999986#2999986

manieq82
13-01-2009, 22:27
Wieszaki kotwowe (grzybki) długie na 270mm też mam w jednej sprawdzonej hurtowni w Markach... czasem jadę nawet 60km by kupić... ale czego się nie robi dla wygody...

W tych Markach pod Wawą?
Jak możesz daj adres :roll: świeży w temacie jestem jak widziałeś i każdy namiar się zda

manieq82
13-01-2009, 22:28
ok. tu masz 13 stron o poddaszu... fotki... instruktarz od A do Z
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2999986#2999986
Thank You master :)

TMK
13-01-2009, 22:32
A co do sznurka.... wożę go 320km do Warszawy :lol: to samo z nitami - kupuję albo u siebie albo w Nadarzynie (sprawdzone-krótkie i miękkie). Wieszaki kotwowe (grzybki) długie na 270mm też mam w jednej sprawdzonej hurtowni w Markach... czasem jadę nawet 60km by kupić... ale czego się nie robi dla wygody...

Dla Ciebie to praca, dla mnie jednorazowa (nie)przyjemność, ale z 4tys zaoszczędzone w kieszeni. Wrocławskie misie za wysoko śpiewały i nie zarobiły u nas wogóle 8)

Rom-Kon
13-01-2009, 22:35
W tych Markach pod Warszawą... na ul Kościuszki jest hurtownia jak dobrze pamiętam Klinkier-Dom... Wieszak do poddaszy 270mm kosztuje 0.86z/szt a w (??) Pęcicach (??) kupowałem za 1.20zł/szt!!!

pam
14-01-2009, 09:11
A czy do drugiej warstwy wełny 10cm tez jest ten wieszak 270mm?

Rom-Kon
14-01-2009, 09:46
A czy do drugiej warstwy wełny 10cm tez jest ten wieszak 270mm?
krótki wieszak ma 160mm - wełna 100mm, grubość profila CD 30mm, luz do ewentualnej niwelacji nierówności krokwi 10mm
Razem to jest 140mm. Pozostaje 20mm na zamocowanie do krokwi czyli 2 dziurki do przykręcenia... troszkę mało... jesli jeszcze trzeba skorygować geometrię skosu to może okazać się że wieszak będzie przykręcony na jeden wkręt... ja wolę już zabezpieczyć się i kupić długie... różnica w cenie to 10groszy na szt.
Tu są długie przy 10cm wełny:
http://images33.fotosik.pl/301/7d36af4528423f34.jpg

pam
14-01-2009, 10:00
Dzieki
A czy mozesz podpowiedzieć co znaczy też tajemniczy zwrot - rozplanowanie połaci? Tzn od czego mam zacząć ( gdzie pierwsza linia wieszaków, w jakiej odległości np na styku skosu z sufitem, czy dwóch połaci schodzących się itp)

Rom-Kon
14-01-2009, 10:13
...najpierw wyznacza się poziom sufitu i przebieg skosu. Skos z obu stron musi być taki sam. Ścianka kolankowa też musi być równa. Do tak wyznaczonej bazy trzeba przykręcić profile UD30... po obwodzie i to dopiero jest właściwa baza do mocowania wieszaków... wszystkie UD30 wyznaczają płaszczyzny płyt.
A dalej to już pisałem na tej stronie:
http://forum.muratordom.pl/ocieplam-poddasze-krotkie-pytania,t98340-480.htm

pam
14-01-2009, 10:35
OK - na szczęście znalazłem tam też że nie muszę najpierw przykręcać grzybków, bo można odgiąć wełnę. czyli mogę spokojnie ocieplać na razie bez profili.

Trociu
14-01-2009, 11:42
Wiec co sie stanie jesi naddatek bedzie zamaist 2cm 30cm ? ;) Ja tego nie robie, lecz ktos tak robi niemal na moich oczach. U siebie w domu. Daje Paski dlugosci rolki zwezone do 100cm - rozstaw krokwi 70cm. Wyglada to jak ciasto drozdzowe ktore nie meisci sie w foremce :lol:Takie cuda chyba tylko z wełną szklaną. Mi moja mineralna nie pozwala się za bardzo ściskać gdy ma nawet naddatek 5cm. Niejednokrotnie wyciągałem i musiałem odcinać paski, bo inaczej się mocno falowała, wybrzuszała.

HenrykZ
16-01-2009, 08:32
Witam,
Mam pytanie do tych, ktorzy samodzielnie wykonywali montaż płyt kartonowo gipsowych. Jaką zakupic wkrętarkę; nie chodzi mi o markę, lecz o możliwości.
Czy musi mieć płynna regulacje głębokości wkręcania, czy wystarczy tylko regulacja momentu obrotowego.
Dziekuję

zbigmor
16-01-2009, 09:10
Witam,
Mam pytanie do tych, ktorzy samodzielnie wykonywali montaż płyt kartonowo gipsowych. Jaką zakupic wkrętarkę; nie chodzi mi o markę, lecz o możliwości.
Czy musi mieć płynna regulacje głębokości wkręcania, czy wystarczy tylko regulacja momentu obrotowego.
Dziekuję

Testowałem różne i najbardziej byłaem zadowolony z taniej wkrętarki na 230 V z regulowaną głębokością wkręcania.

zbigmor
16-01-2009, 09:13
taaa skad to znam, ze na to bedzie jeszcze przeciez szla warstwa docieplenia :D
zawsze tak mowia nawet jak pozostawiaja szpary po 5cm w welnie wlozonej miedzy krokwie.
ta welna wypchnie membrane do dachowek, przy plenym deskowaniu zakorkuje szczeline. co sie stanie? wlena traci paroprzepuszczalnosc, bardzo szybko zamoknie od skroplin i zrobi sie niepotrzebnym wydatkiem miedzy krokwiami.

Bajek nie trzeba opowiadać. Paroprzepuszczalności wełna nie straci tylko z folią może być gorzej jeśli chodzi o ochronę przed wilgocią.
Własności izolacyjnych też nie straci jak niektórzy sugerują, ale minus jest taki, że ściśnięta i pofałdowana wełna będzie miała różną grubość w różnych miejscach.

grzechk
16-01-2009, 09:58
Witam, ja mam trochę inne pytanie. Czy na ściankach działowych trzeba dawać folię paraizolacyjna pod płyty gk?

edde
16-01-2009, 21:32
Witam, ja mam trochę inne pytanie. Czy na ściankach działowych trzeba dawać folię paraizolacyjna pod płyty gk?

a w jakim celu? :o

Trociu
17-01-2009, 07:58
Witam, ja mam trochę inne pytanie. Czy na ściankach działowych trzeba dawać folię paraizolacyjna pod płyty gk?Ja dla spokoju ducha dałem tylko w łazience. Na reszcie nie mam

FlashBack
17-01-2009, 09:02
Witam, ja mam trochę inne pytanie. Czy na ściankach działowych trzeba dawać folię paraizolacyjna pod płyty gk?
nie ma potrzeby. dziwne, ze nie pytasz o izolacje cielplno akustyczna (welne).

Rom-Kon
18-01-2009, 23:56
Witam, ja mam trochę inne pytanie. Czy na ściankach działowych trzeba dawać folię paraizolacyjna pod płyty gk?
W normalnych warunkach nie trzeba. Wyjątkiem jest sytuacja jeśli za ścianą jest pomieszczenie zimne. Wtedy trzeba to traktować tak jak sufit czy skos na poddaszu. No i oczywiście grubość wełny to nie według wymogów akustycznych tylko termicznych. W łazienkach - od strony wilgotnej też dobrze dać - ale tylko z jednej strony.

grzechk
19-01-2009, 08:49
Dzięki za odpowiedzi. Chodziło mi właśnie o to, że w niektórych pomieszczeniach jest dosyć wilgotno i zastanawiałem się, czy nie zagrozi to wełnie.

Trociu
19-01-2009, 09:29
W łazienkach - od strony wilgotnej też dobrze dać - ale tylko z jednej strony.Ja dla spokoju ducha od strony łazienki dałem folię. Z drugiej strony od pokoi jej nie ma.

Gosc_gość
20-01-2009, 20:26
Witam
Mam zagwozdkę :roll:
Dach jest taki jak fotka obok. Nachylenie 40 stopni, ścianka kolankowa prawie 107cm, a nad garażem prawie 91cm, krokwie 16x8, pełne deskowanie, krokwie połaci nie są za długie.
Wełna Toprock między krokwie, Superrock na krokwie
Ocieplenie między krokwie pod kalenicę.

Wariant 1:
2 cm szczelina wentylacyjna pod deskowaniem,między krokwie 14cm, potem na 10cm;
Pytania:
Jak jest z dostępnością wełny Toprock grubości 14cm ? będzie problem ?
Czy ta szczelina 2 cm nie będzie za mała ?

Wariant 2:
4 cm szczelina wentylacyjna, między krokwie 12cm, a potem na 10cm;
Pytania:
Jak jest z dostępnością wełny Toprock grubości 12cm ? będzie problem ?
Czy taka grubość wełny nie będzie za mała (22cm) ?

Wariant 3:
Na krokwie nabić deski grubość 2 cm na szerokość krokwi 8cm, uzyskamy w ten sposób krokwie 18cm, między krokwie 15cm, a potem 10cm.
Pytania:
Czy czasem za dużo poddasza mi nie zabierze ?
Ile dodatkowo mogą policzyć za nabijanie tych desek ?

Który wariant Waszym zdaniem będzie najbardziej optymalny ? :roll:

Trociu
20-01-2009, 20:30
Z dostępnością 12 i 14cm TopRocka nie powinno być problemów. Skoro producent je oferuje, to dlaczego miałby nie było ich być. Teraz nie ma boomu i wszystko jest do dostania. Tylko się nie ździw jak się okaże, że 12 lub 14cm jest droższe na m2 niż 15cm. Taki urok niepopularnych wymiarów.


Wymiary i pakowanie
Długość Szerokość Grubość RD opór
cieplny Ilość m2 w rolce Ilość m2
w ROCKPAK-u*
[mm] [mm] [mm] [m2K/W] [m2] [m2]
5000 1000 100 2,85 5,0 100,0
4500 1000 120 3,40 4,5 90,0
3500 1000 140 4,00 3,5 70,0
3500 1000 150 4,25 3,5 70,0
3000 1000 160 4,55 3,0 60,0
2500 1000 180 5,10 2,5 50,0
2500 1000 200 5,70 2,5 50,0

Trociu
20-01-2009, 20:32
Wariant 3:
Na krokwie nabić deski grubość 2 cm na szerokość krokwi 8cm, uzyskamy w ten sposób krokwie 18cm, między krokwie 15cm, a potem 10cm.
Pytania:
Czy czasem za dużo poddasza mi nie zabierze ?
Ile dodatkowo mogą policzyć za nabijanie tych desek ?

Wariant jak najbardziej możliwy.
Zadanie przybijania do krowkii proste jak gwoździe, których będą używać, więc nie powinni skasować za dużo. Ewentualnie można samemu to zrobić.
Tylko trzeba pamiętać, że za te wszystkie dodatkowe deski trzeba będzie zapłacić. A standardowe łaty mają wymiary 4x6...

Trociu
20-01-2009, 20:34
Wariant 2:
4 cm szczelina wentylacyjna, między krokwie 12cm, a potem na 10cm;
Pytania:
Jak jest z dostępnością wełny Toprock grubości 12cm ? będzie problem ?
Czy taka grubość wełny nie będzie za mała (22cm) ?
Lepiej dać mniej wełny z lepszymi parametrami aniżeli troszkę więcej z gorszymi parametrami. Czy 22cm to wystarczająco - trudno powiedzieć, kiedyś na pewno tak, teraz preferuje się coraz grubsze warstwy. U mnie będzie 28cm.... tak wyszło

izat
20-01-2009, 20:58
decyzja o 30 cm wełny w dachu w dwóch warstwach od 2 lat daje pozytywne rezultaty, ciepło zimą, chłodno latem :)
mniej nie polecam

ciapek33
22-01-2009, 22:22
Witam
Ja też właśnie przymierzam się do kupna wełny i widzę że wszyscy mają powyżej 25cm grubośc.
U mnie dodatkowo wyszedł stryszek na którym mam położone płytę OSB 12mm. Kozły mają 17cm więc ile potrzebuje ocieplenia ? też 30 cm ?

Gosc_gość
22-01-2009, 22:31
decyzja o 30 cm wełny w dachu w dwóch warstwach od 2 lat daje pozytywne rezultaty, ciepło zimą, chłodno latem :)
mniej nie polecam

A jaka masz konfiguracje tego 30 cm ocieplenia ? (ile między a ile na krokwie)
pełne deskowanie czy membrana ?

ciapek33
22-01-2009, 22:42
Witam
Ja też właśnie przymierzam się do kupna wełny i widzę że wszyscy mają powyżej 25cm grubośc.
U mnie dodatkowo wyszedł stryszek na którym mam położone płytę OSB 12mm. Kozły mają 17cm więc ile potrzebuje ocieplenia ? też 30 cm ?

Dodam że mam dachówkę + papa + deskowanie

kadbra
25-01-2009, 11:06
Mam dwa pytania odnośnie docieplenia poddasza:
1.W jaki sposób należy uciąć wełnę nad murłatą, aby później dało się ją połączyć ze styropianem, który dopiero będzie w przyszłości położony?

a)

http://img242.imageshack.us/img242/9929/ociepleniess3.th.jpg (http://img242.imageshack.us/my.php?image=ociepleniess3.jpg)

b)

http://img132.imageshack.us/img132/3773/ocieplenie2ln4.th.jpg (http://img132.imageshack.us/my.php?image=ocieplenie2ln4.jpg)


Chodzi mi czy przycinać wełnę pionowo z krawędzią murłaty (Rys. a) czy poziomo (Rys b), a może jeszcze jakiś inny wariant. Dach jest deskowany pokryty papą oraz blachą. Dodam jeszcze, że między murłata, a deskowaniem poprzypinałem zszywaczem siatkę, żeby mi nic nie lazło do środka którą przy wariancie b) musiałbym zdjąć.

2. Drugie pytanie dotyczy wkładania profili CD w UD. Czy są one na tyle elastyczne, że przy uchwytach grzybkowych dają się nagiąć, tak aby włożyć je w profile UD, czy może istnieje jakaś specjalna „technika”

kadbra
25-01-2009, 18:58
http://img230.imageshack.us/img230/3217/ociepleniewe2.th.jpg (http://img230.imageshack.us/my.php?image=ociepleniewe2.jpg)

Dzięki za odpowiedź. Jeszcze pytanie do punktu pierwszego. Rozumiem, że wysuwam wełnę poza murłatę. Ma być tak jak narysunku? Przy robieniu elewacji z zewnątrz ją odpowiednio podetną? Tylko jak wysunąć wełnę 15 ( styropian ma mieć 15), gdy a odległość między krawędzią murłaty, a deskowaniem wynosi 10 (nie pamiętam dokładnie) minus szczelina wentylacyjna 3 cm. Należy ją podciąć?

FlashBack
25-01-2009, 19:27
wykonaj to jak na rys. B welna bedzie wystawac ok. 8-10 cm za murlate a ewentualne korekty wykonac przy podejsciu z izolacja elewacji. dodatkowo jesli murlata posadowiona jest jak na rysunku to, bedzie jeszcze izolacja murlaty od wewnatrz wiec mostek sie wykasuje.

Rafałsz
25-01-2009, 20:41
Proszę poradźcie jaka wełna jest lepsza... Zastanawiam się między KNAUFEM a ROCWOOLEM (obie mineralne a gfrubość 20cm)...

FlashBack
25-01-2009, 23:27
Proszę poradźcie jaka wełna jest lepsza... Zastanawiam się między KNAUFEM a ROCWOOLEM (obie mineralne a gfrubość 20cm)...

z dwojga tego to, wybralbym "RockWool" sam uzywam "Paroc"

AndRe_DCF
25-01-2009, 23:30
Proszę poradźcie jaka wełna jest lepsza... Zastanawiam się między KNAUFEM a ROCWOOLEM (obie mineralne a gfrubość 20cm)...

Napisz jaką wełnę bierzesz pod uwagę
bo są różne wełny tych producentów

przy wyborze wełny zwróć uwagę na parametry wełny najważniejszy to izolacyjność (W/mK)

z knaufa najlepszą izolacyjność ma wełna Unifit 035 - 0,035 W/mK
ceny też są rózne ;)

Ja jestem w trakcie docieplania poddasza i kładę wełnę KNAUF Classic 040 o grubości 15cm między krokwie
na to ruszt z łat 5x5cm i płyty półsztywne (KNAUF TP 116) o grubości 10cm

Wybrałem knaufa ze względu na dobrą cenę.

Pozdrawiam
andrzej

Gosc_gość
25-01-2009, 23:41
Witam
Jaka grubość wełny o wskaźniku 0,035 zapewnia przyzwoity komfort na poddaszu w upalne dni latem, przy zastosowaniu również wentylacji mechanicznej z rekuperatorem ?
Biorąc pod uwagę fakt, że dachówka jest czarna i pełne deskowanie oraz papa.

Pasuje mi rozmiarowo grubość wełny 24cm (w 2 warstwach 14+10) o wskaźniku 0,035 , ale nie wiem czy czasem to nie za mało na letnie upały :roll:

FlashBack
25-01-2009, 23:50
z knaufa najlepszą izolacyjność ma wełna Unifit 035 - 0,035 W/mK
ceny też są rózne ;)

Ja jestem w trakcie docieplania poddasza i kładę wełnę KNAUF Classic 040 o grubości 15cm między krokwie
na to ruszt z łat 5x5cm i płyty półsztywne (KNAUF TP 116) o grubości 10cm

Wybrałem knaufa ze względu na dobrą cenę.

Pozdrawiam
andrzej
pobronie "RockWool" welny z lambda 0,035 i ceny wszystkich sa identyczne (dla poddaszy).cena? to juz zalezy ale rabaty sa potezne na welny ogolnie. plusem jeszcze jest to, ze ta welna jest skalna nie mineralna i lepiej sie ja uklada nie zawija sie, nie "kolduni", nie strzepi. a! zadsze sznurkowanie co zdecydowanie przyspiesza jej montaz (choc 2km sznurka to koszt 40zl :) zszywek ok. 15zl).

Rafałsz
26-01-2009, 15:16
Bardzo Wam dziękuję za wypowiedzi...

kadbra
26-01-2009, 16:46
Kolejne pytanie do praktyków. Czy można łączyć ze sobą profile UD, oczywiście wzdłuż? Do profili CD są łączniki. Przy profilach UD zostaje chyba tylko dobrze przykręcić kołkami do ściany? Czy może też są do kupienia jakieś łaczniki?

FlashBack
26-01-2009, 19:52
laczyc?
jesli jest mocowany do sciany to na styk przykrecamy kolejny profil.
przy pomocy praski, mozna laczyc ze soba profile nakladka tak by nachodzila na laczone profile po 40-50cm kazdy.

manieq82
26-01-2009, 22:24
Witam,
A ja się zapytam o taką koncepcję:
Przemyśliwam :) ocieplenie poddasza i takie mnie naszły wątpliwości. Wielu jest sceptyków jakoby na wełnie przy pełnym deskowaniu może się zdażyć iż będzie się wykraplała woda : mianowicie powietrze wentylujące wchodzące w podbitkę które wędruje między wełną a deskowaniem może wykraplać na wełnę wodę która wiadkomo co spowoduje - utrwatę właściwości samej wełny.
Wymyśliłem coby dać między krokwie styropian, zaś po wełnę. Pytania:
1. Czy takie połączenie nie ma przeciwwskazań (wełna i styropian)?
2. Jakie są styropiany do poddaszy (jakoś pomimo reklam nie widuję ich na składach a tym bardziej w sklepach)
3. Jak z docinaniem i resztkami (wełnę docina sie z krążka na szerokość między krokwie, styro jest w kawałkach) czy będzie dużo strat?
4. Czy styro można przyklejać lekko do krokwi np. pianką do styropianu żeby lepiej trzymał i może wypełniać nią wszelkie dziury itp?

Pozdrawiam ocieplających..

FlashBack
27-01-2009, 06:59
jezeli jest za mala grubosc ocieplenie (np. masa mostkow termicznych) i cieplo przenika na zewnatrz do szczeliny wentylacyjnej to mimo prawidlowo wykonanej paroizolacji wewnetrzej bedzie nastepowalo wykraplanie sie pary z powietrza wedrujacego w szczelinie na deskowaniu i czesci krowki. jezeli izolacja cieplna i paroizolacja beda prawidlowe to wedrujace w szczelinie powietrze a tym samym ew. para zostanie przeciagiem (okap-kalenica) wydmuchane. jezeli szczelina jest to wilgosc po jakims czasie zostanie odprowadzone z welny.
najgorsze co moze byc to calkowity lub niewystarczajacy rozmiar szczeliny wentylacyjnej.

Trociu
27-01-2009, 09:18
Witam,
A ja się zapytam o taką koncepcję:
Przemyśliwam :) ocieplenie poddasza i takie mnie naszły wątpliwości. Wielu jest sceptyków jakoby na wełnie przy pełnym deskowaniu może się zdażyć iż będzie się wykraplała woda : mianowicie powietrze wentylujące wchodzące w podbitkę które wędruje między wełną a deskowaniem może wykraplać na wełnę wodę która wiadkomo co spowoduje - utrwatę właściwości samej wełny.
Wymyśliłem coby dać między krokwie styropian, zaś po wełnę. Pytania:
1. Czy takie połączenie nie ma przeciwwskazań (wełna i styropian)?
2. Jakie są styropiany do poddaszy (jakoś pomimo reklam nie widuję ich na składach a tym bardziej w sklepach)
3. Jak z docinaniem i resztkami (wełnę docina sie z krążka na szerokość między krokwie, styro jest w kawałkach) czy będzie dużo strat?
4. Czy styro można przyklejać lekko do krokwi np. pianką do styropianu żeby lepiej trzymał i może wypełniać nią wszelkie dziury itp?

Pozdrawiam ocieplających..O ocieplaniu skosów styro nawet jakoś niedawno był wątek. Ogólnie sprawa śliska i do tego droższa (wyliczenia przy specjalnym styro do poddaszy) od wełny. Mieszajac dwa izolatory dajesz sobie więcej pracy. Dodatkowo na moje, jak pierwszy dasz styropian i zamontujesz go szczelnie, a potem pod niego dasz wełnę, to dopiero odetniesz ją od wentylacji. I dopiero może się problem pojawić.

Dlatego zadbaj o dobrą szczelinę wentylacyjną, dobry przepływ powietrza w szczelinie i nic się dziać nie powinno.

manieq82
27-01-2009, 18:05
Faktycznie jak odetnę styropianem to mogę zablokować ucieczkę ciepła. Ale tak się zastanawiam jak zrobić prawidłową cyrkulację powietrza w koszach
http://images35.fotosik.pl/54/69b327f97781cb64.jpg

na rysunku zaznaczyłem strałkami obszar który mnie zastanawia, jak to zrobić coby było dobrze?

przecież od podbitki powietrze może jedynie przejść prosto do kalenicy - a co z wełną między krokwiami które odchodzą od kosza?

Wito2008
27-01-2009, 18:15
zostało mi troche styropianu i wełny , czy warto to zużyć na stryszku czy nie warto sobie głowy zawracać?

Trociu
28-01-2009, 11:28
zostało mi troche styropianu i wełny , czy warto to zużyć na stryszku czy nie warto sobie głowy zawracać?A w jakim celu chcesz to użyć? I ile tego jest?

kasianka36
29-01-2009, 13:44
witam, nowa jestem o ratunek proszę :(
mam "ocieplone" poddasze od roku. w konfiguracji;
-blachodachówka
-folia paraprzepuszczalna (nie wiem czy nisko czy wysoko- kupialam dom w stanie surowym :( :( )
-według mnie brak szczeliny ("fachowcy" powiedzieli mi że tak to jest jak się baba muratora naczyta, to się czepia)
-wełna 15 na sznurkach
-wełna 5 na konstrukcji
-do konstrukcji folia żółta przyklejona taśmą
-do konstrukcji przykręcone płyty K-G
i co??
przylazł gościu robić łazienkę, zamiział złączenia płyt, 3dni minęło i to dalej mokre, odkręciliśmy płytę, żółta folia wilgotna od strony płyty, od wełny ok...
no i uradzili że folia nie może dotykać płyta, że powinna być bezpośrednio pod wełną, tzn leżeć na konstrukcji i dotykać wełny a nie płyty :( :( :(

może jakieś sugestie??? a może to mokre bo niewietrzone, słabo grzane, zatkana wentylacja?? CO MAM ZROBIĆ?HELP

Trociu
29-01-2009, 14:57
witam, nowa jestem o ratunek proszę :(
mam "ocieplone" poddasze od roku. w konfiguracji;
-blachodachówka
-folia paraprzepuszczalna (nie wiem czy nisko czy wysoko- kupialam dom w stanie surowym :( :( )
-według mnie brak szczeliny ("fachowcy" powiedzieli mi że tak to jest jak się baba muratora naczyta, to się czepia)
-wełna 15 na sznurkach
-wełna 5 na konstrukcji
-do konstrukcji folia żółta przyklejona taśmą
-do konstrukcji przykręcone płyty K-G
i co??
przylazł gościu robić łazienkę, zamiział złączenia płyt, 3dni minęło i to dalej mokre, odkręciliśmy płytę, żółta folia wilgotna od strony płyty, od wełny ok...
no i uradzili że folia nie może dotykać płyta, że powinna być bezpośrednio pod wełną, tzn leżeć na konstrukcji i dotykać wełny a nie płyty :( :( :(

może jakieś sugestie??? a może to mokre bo niewietrzone, słabo grzane, zatkana wentylacja?? CO MAM ZROBIĆ?HELPSzczeliny mieć nie potrzebujesz bo masz membranę/folię. Według mnie na 75% wysokoparoprzepuszczalną.

Co do wilgoci. Brak wentylacji - od tego bym zaczął. Woda gdzieś musi uciekać. Konstrukcja wygląda ok.

Czym on te połączenia miział? U mnie gips schnie raz dwa.

Ogrzewanie masz uruchomione?

kasianka36
29-01-2009, 15:14
ogrzewanie włączone bo na dole mieszkamy...ale z wentylacją może być kiepsko bo mój mądry małż ją pozatykał :( poza tym, wstyd przyznać...pranie tam suszyliśmy cały rok, no i jest ciut zimniej niż na dole...no i strop drewniany a pod spodem..kuchnia
ehh
nie wiem czym miział, pewnie jakim gipsem :) wrócę z pracy to mu zajrzę do wiadra :) najgorsze jest to, że się chłopina zaparł i mi chce tą folię żółtą pod profile wpychać (w sensie pod konstrukcję) "żeby nie dotykała płyty i płyta nie bedzie mokra.."
mam się nie dać???

Trociu
29-01-2009, 15:35
nie wiem czym miział, pewnie jakim gipsem :) wrócę z pracy to mu zajrzę do wiadra :) najgorsze jest to, że się chłopina zaparł i mi chce tą folię żółtą pod profile wpychać (w sensie pod konstrukcję) "żeby nie dotykała płyty i płyta nie bedzie mokra.."
mam się nie dać???Płyta mokra może nie będzie ale wilgoć i tak tam zostanie. Więc nie ma co się zwariować. Większość z nas kładzie płyty bezpośrednio na folię i nic się nie dzieje.
Zadbajcie teraz o wentylację. Uruchomcie tam ogrzewanie. Wysuszcie i pracujcie dalej.

FlashBack
29-01-2009, 17:39
juz najwyzsza pora zmienic miziarza na fachowca. bo zaczniesz przy nim kapitalny remont domu. pomizia tynki i okaze sie, ze one sa do skucia.

manieq82
29-01-2009, 20:07
Faktycznie jak odetnę styropianem to mogę zablokować ucieczkę ciepła. Ale tak się zastanawiam jak zrobić prawidłową cyrkulację powietrza w koszach
http://images35.fotosik.pl/54/69b327f97781cb64.jpg

na rysunku zaznaczyłem strałkami obszar który mnie zastanawia, jak to zrobić coby było dobrze?

przecież od podbitki powietrze może jedynie przejść prosto do kalenicy - a co z wełną między krokwiami które odchodzą od kosza?

się przypomnę ?
Ktoś coś powie w temacie?

kasianka36
30-01-2009, 09:18
Ok, będziemy się wentylować i suszyć :) :) może tego miziarza za słabo karmię i dlatego taki rozdrażniony :)
flash... prosiłam o sugestię :) zmienić miziarza na innego miziarza to nie rozwiązanie 8) bo skąd ja wezmę fachowca ??? :roll:

pablooo-exe
30-01-2009, 09:36
a ja mam znów całkiem inne pytanie otóż jeżeli zrobię ocieplenie + stelaż + folia a następnie otynkuje ściany, w wyniku czego zatynkuje ok. 0.5-.0.7mm profil UD a następnie przykręcę płyty gk, czy to będzie ok?, czy ze stelażem poczekać po tynkowaniu?

Dodam iż ściany mam równe - no może w miarę równe... 8)

Trociu
30-01-2009, 09:47
a ja mam znów całkiem inne pytanie otóż jeżeli zrobię ocieplenie + stelaż + folia a następnie otynkuje ściany, w wyniku czego zatynkuje ok. 0.5-.0.7mm profil UD a następnie przykręcę płyty gk, czy to będzie ok?, czy ze stelażem poczekać po tynkowaniu?

Dodam iż ściany mam równe - no może w miarę równe... 8)Znaczy się, boisz się, że jak tynk zakryje od zewnątrz kawałek powierzchni profila UD, do którego dolega płyta, to będzie coś nie tak?? Raczej nie bo i tak płyty nie kręcisz do UD tylko do CD.

pablooo-exe
30-01-2009, 11:54
Znaczy się, boisz się, że jak tynk zakryje od zewnątrz kawałek powierzchni profila UD, do którego dolega płyta, to będzie coś nie tak?? Raczej nie bo i tak płyty nie kręcisz do UD tylko do CD.

Dokładnie o to mi chodzi

pam
30-01-2009, 14:02
A czy ktoś się orientuje czym mogę zrobic przejściówkę w przewodzie wentylacyjnym: mam kanał wentylacyjny 12x17cm (wewnatrz) - typowy Leiera, kończy się pod skosem, i muszę puścić wzdłuż krokwi najlepiej taki płaski kanał PCV i doprowadzic do kominka wentylacyjnego w dachówce. ale czym połączyć ten Leiera z PCV? W hiperach budowlanych nic nie znalazłem, w instalacyjnym tez nie mieli.

kasianka36
30-01-2009, 14:12
a i jeszcze jedno pytanie :) co w końcu robię z ta żółtą folią (znaczy się paraizolacyjną) co mi wisi wszędzie? :D tzn spod płyt gk mi wisi...gdzieś mi coś o akrylu mignęło??? a na tej murłacie też mi wisi ta folia..ratunku...bo znając życie ktoś mi ją tu zaraz wytnie na równo z płytą, żebym się nie czepiała... :evil:

PeZet
30-01-2009, 14:42
Podciągam pytanie manieq82 - myślę, że to ważne -
i dorzucam swoje: co z fragmentem połaci za kominem w kierunku kalenicy? :o
i

(...) Jak zrobić prawidłową cyrkulację powietrza w koszach
http://images35.fotosik.pl/54/69b327f97781cb64.jpg

na rysunku zaznaczyłem strałkami obszar który mnie zastanawia, jak to zrobić coby było dobrze?

przecież od podbitki powietrze może jedynie przejść prosto do kalenicy - a co z wełną między krokwiami które odchodzą od kosza?

FlashBack
30-01-2009, 17:11
a i jeszcze jedno pytanie :) co w końcu robię z ta żółtą folią (znaczy się paraizolacyjną) co mi wisi wszędzie? :D tzn spod płyt gk mi wisi...gdzieś mi coś o akrylu mignęło??? a na tej murłacie też mi wisi ta folia..ratunku...bo znając życie ktoś mi ją tu zaraz wytnie na równo z płytą, żebym się nie czepiała... :evil:

juz po ptakach teraz pozostaje jedynie zaspoinowac i odciac nadmiar wystajacej foli. normalnie to ona powinna byc przyklejona do scian np. tasma slizgowa, klejem do floli lub tasma klejaco-uszczelniajaca (czym uzaleznione od podloza, oczywiscie pamietajac tez o klejeniu zakladow dolna warstwa na gorna).


Podciągam pytanie manieq82 - myślę, że to ważne -
i dorzucam swoje: co z fragmentem połaci za kominem w kierunku kalenicy? :o
i
przeciez macie stawiane nowe dachy co chcecie wentylowac w szczelinie?

manieq82
30-01-2009, 20:34
Jak to co?
Jest koniecznosć pozostawienia szczeliny nad wełną przy pełnym deskowaniu aby następowała wentylacja od podbitki do kalenicy. Tylko co z przestrzeniami między krokwiami które odchodzą od krokwi koszowej - ich dół jest zamknięty....
Pytałem dziś szefa ekipy od ociepleń i powiedział iż - nie jest wentylowane....
Nie miał natomiast żadnego pomysłu na to...

FlashBack
30-01-2009, 21:00
Jak to co?
Jest koniecznosć pozostawienia szczeliny nad wełną przy pełnym deskowaniu aby następowała wentylacja od podbitki do kalenicy. Tylko co z przestrzeniami między krokwiami które odchodzą od krokwi koszowej - ich dół jest zamknięty....
Pytałem dziś szefa ekipy od ociepleń i powiedział iż - nie jest wentylowane....
Nie miał natomiast żadnego pomysłu na to...

sprawa szczeliny wentylacyjnej hmm dla dachow ze spadem 6-7m powinna wynosci ok. 5-6cm, przy dachu z lamanym spadem nawet wiecej, dodatkowo welna powinna byc od niej oddzielona wiatroizolacja wysokoparoprzepuszczlana. "kalenica" zrobi swoje.
szef nie wiedzial czyli co? nie podejmie sie ocieplenia poddasza? czy zrobi i bedziesz zadowolony?

skorpio
30-01-2009, 22:41
Jak to co?
Jest koniecznosć pozostawienia szczeliny nad wełną przy pełnym deskowaniu aby następowała wentylacja od podbitki do kalenicy. Tylko co z przestrzeniami między krokwiami które odchodzą od krokwi koszowej - ich dół jest zamknięty....
Pytałem dziś szefa ekipy od ociepleń i powiedział iż - nie jest wentylowane....
Nie miał natomiast żadnego pomysłu na to...

I tu wychodzi wyższość membrany położonej na pełnym deskowaniu zamiast papy.

manieq82
31-01-2009, 02:27
Jak to co?
Jest koniecznosć pozostawienia szczeliny nad wełną przy pełnym deskowaniu aby następowała wentylacja od podbitki do kalenicy. Tylko co z przestrzeniami między krokwiami które odchodzą od krokwi koszowej - ich dół jest zamknięty....
Pytałem dziś szefa ekipy od ociepleń i powiedział iż - nie jest wentylowane....
Nie miał natomiast żadnego pomysłu na to...

sprawa szczeliny wentylacyjnej hmm dla dachow ze spadem 6-7m powinna wynosci ok. 5-6cm, przy dachu z lamanym spadem nawet wiecej, dodatkowo welna powinna byc od niej oddzielona wiatroizolacja wysokoparoprzepuszczlana. "kalenica" zrobi swoje.
szef nie wiedzial czyli co? nie podejmie sie ocieplenia poddasza? czy zrobi i bedziesz zadowolony?

spad 6-7 m? mm 37stopni jest
5-6 cm? a mówiono że 3 cm wystarczy...
A folii słyszałem, wydaje sie logiczna, ale to że kalenica zrobi swoje to już niekoniecznie. Co zrobi? Raczej nie bardzo zassie powietrza skoro to nie będzie miało skąd sie tam wziąć..

A co do szefa t skoro nie wie to oczywiście nie robi - nie docierają do mnie teksty ludzi - "Panie, dlatego że ponieważ"


@skorpio
Każda opcja ma swoje plusy i minusy - to jest niewątpliwie minus - poszukajmy nań rozwiązania sensownego....

FlashBack
31-01-2009, 10:18
kontrlaty na krokwie przed deskowaniem, przy metrowym rozstawie krokwi 2,5cm x do szerokosci krokwi, im wezej tym wyzsze. w kalenicy automatem robi sie szczelina 5cm.

jz
01-02-2009, 12:36
Wcześniej czytałem, że ktoś zaproponował cięcie wełny w chwili, kiedy jest jeszcze w folii (w opakowaniu). Jak się to ma do oszczędności ściętej wełny?
Np. wełna Isovera ma 1,2m. szerokości. Jeśli mamy rozstaw krokwi 90cm, to 30cm z każdej rolki nam zostanie...

W przykładach krok po kroku ocieplenia poddasza na stronie Isovera i Rockwoola zaproponowane jest cięcie wełny po rozwinięciu rolki z wełną, co umożliwi wykorzystanie całej rolki (nie zostanie nam 3m. wełny o szerokości 30cm).

Do tych co ocieplali: która metoda cięcia jest lepsza?

FlashBack
01-02-2009, 13:02
wersja z rozwinieciem welny i docinania odpowiednich kawalkow z dlugosci.
mamy ciagla kontrole nad dobraniem odpowiedniej szerokosci welny do faktycznego rozstawu krokwi. bywa, ze ciesli osunie sie zestaw krokwi co, w efekcie daje brak rownoleglosc sasiadujacych ze soba krokwi.

Trociu
02-02-2009, 15:50
Wcześniej czytałem, że ktoś zaproponował cięcie wełny w chwili, kiedy jest jeszcze w folii (w opakowaniu). Jak się to ma do oszczędności ściętej wełny?Raczej ma się nijak.
Co prawda ja tak ciąłem dla drugiej warstwy. Wychodziło mi jakoś tak, że rolka przecięta na pół + odcięcie pasków po 6cm dawało mi super dopasowanie pomiędzy profile i w profile. Ale jako układanie pierwszej warstwy pomiędzy krokwie sobie nie wyobrażam.

A - i teraz ocieplając stryszek też będę ciął wełnę przed rozpakowaniem, bo będę potrzebował kawałki 50cm pomiędzy legary. A że paczka ma 1m to super będzie się docinało.

iceman76p
09-02-2009, 18:22
Witam , mam pytanie czy przy izolacji poddasza użytkowego przy pełnym deskowaniu i papie muszę wykonać 2-3 cm szczelinę wentylacyjną?Dodam tylko ,że nie mam możliwości wykonania otworów wentylacyjnych w podbitce i w kalenicy ,ponieważ nie mam dostępu do tych części dachu(inny właściciel)Co sie może stać bez tej szczeliny.Moja izolacja ma wyglądać w następujący sposób:1-blacha,papa,pełne deskowanie.2 -pomędzy krokwie na deski Toprock 15cm.3 -pomiędzy stelaż płyty g/k Superrock 5 cm.4 -folia paroizolacyjna.5 -płyta g/k ogniotrwała. Prosze o podpowiedzi czy dobrze myślę i co ztą szczeliną wentylacyjną.

FlashBack
09-02-2009, 18:33
Witam , mam pytanie czy przy izolacji poddasza użytkowego przy pełnym deskowaniu i papie muszę wykonać 2-3 cm szczelinę wentylacyjną?Dodam tylko ,że nie mam możliwości wykonania otworów wentylacyjnych w podbitce i w kalenicy ,ponieważ nie mam dostępu do tych części dachu(inny właściciel)Co sie może stać bez tej szczeliny.Moja izolacja ma wyglądać w następujący sposób:1-blacha,papa,pełne deskowanie.2 -pomędzy krokwie na deski Toprock 15cm.3 -pomiędzy stelaż płyty g/k Superrock 5 cm.4 -folia paroizolacyjna.5 -płyta g/k ogniotrwała. Prosze o podpowiedzi czy dobrze myślę i co ztą szczeliną wentylacyjną.

skad ten pomysl ze szczelina 2-3cm?. jak dluga (wysoka) jest polac dachu, jaki jest wymiar krokwi i rozstaw miedzy nimi to, co do ew. szczeliny. jak wyglada (czy jest) szczelina powyzej izolacja w stropach. podane welny maja te same parametry :D jedynie jedna z rolki druga w plytach, lepiej bylo wybrac wszystko w rolkach. kolejnosc wlasciwa. plyta tak ognioochronna jezeli to dom wielorodzinny lub chcemy miec wytrzymalosc ogniowa zabudowy.

iceman76p
09-02-2009, 18:58
skad ten pomysl ze szczelina 2-3cm?. jak dluga (wysoka) jest polac dachu, jaki jest wymiar krokwi i rozstaw miedzy nimi to, co do ew. szczeliny. jak wyglada (czy jest) szczelina powyzej izolacja w stropach..

o szczelinie min 2-3 cm wyczytałem gdzies na forum.Dlugość dachu to ok. 3,5m , wys. krokwi 15 cm ,rozstaw różnie 70-80 cm.A co do szczeliny i izolacji powyżej to pierwszej raczej nie ma a izolacjaw dachu jakaś jest ale nie wiem jaka bo nie mam dostepu(miły sąsiad :-? ) a strop powyżej betonowy.Czyli interesuje mnie izolacja tylko części dachu przy mojej częsci poddasza.

FlashBack
09-02-2009, 23:16
skad ten pomysl ze szczelina 2-3cm?. jak dluga (wysoka) jest polac dachu, jaki jest wymiar krokwi i rozstaw miedzy nimi to, co do ew. szczeliny. jak wyglada (czy jest) szczelina powyzej izolacja w stropach..

o szczelinie min 2-3 cm wyczytałem gdzies na forum.Dlugość dachu to ok. 3,5m , wys. krokwi 15 cm ,rozstaw różnie 70-80 cm.A co do szczeliny i izolacji powyżej to pierwszej raczej nie ma a izolacjaw dachu jakaś jest ale nie wiem jaka bo nie mam dostepu(miły sąsiad :-? ) a strop powyżej betonowy.Czyli interesuje mnie izolacja tylko części dachu przy mojej częsci poddasza.
by izolowac "swoja" czesc musisz izolowac strop. Twoj sufit a podloga sasiada :) inaczej bedzie most.
te 3,5m masz skosu razem z sasiadem? to jak wysokie on ma mieszkanie?
liczac, ze to bedzie dach ok.7m zrob szczeline hmm min 4-5cm. czyli konieczna bedzie nadbitka z lat na czola krokwi by wykonac zasadnicza izolacje z 15cm welny. jezeli to, stary dom oddziel welne od szczeliny folia wysoko paroprzepuszczalna, wrazie prac nad pokryciem lub uszkodzeniami nie bedziesz mial narazonej welny na zamoczenie. reszta jak wymieniales.

iceman76p
10-02-2009, 00:45
skad ten pomysl ze szczelina 2-3cm?. jak dluga (wysoka) jest polac dachu, jaki jest wymiar krokwi i rozstaw miedzy nimi to, co do ew. szczeliny. jak wyglada (czy jest) szczelina powyzej izolacja w stropach..

o szczelinie min 2-3 cm wyczytałem gdzies na forum.Dlugość dachu to ok. 3,5m , wys. krokwi 15 cm ,rozstaw różnie 70-80 cm.A co do szczeliny i izolacji powyżej to pierwszej raczej nie ma a izolacjaw dachu jakaś jest ale nie wiem jaka bo nie mam dostepu(miły sąsiad :-? ) a strop powyżej betonowy.Czyli interesuje mnie izolacja tylko części dachu przy mojej częsci poddasza.
by izolowac "swoja" czesc musisz izolowac strop. Twoj sufit a podloga sasiada :) inaczej bedzie most.
te 3,5m masz skosu razem z sasiadem? to jak wysokie on ma mieszkanie?
liczac, ze to bedzie dach ok.7m zrob szczeline hmm min 4-5cm. czyli konieczna bedzie nadbitka z lat na czola krokwi by wykonac zasadnicza izolacje z 15cm welny. jezeli to, stary dom oddziel welne od szczeliny folia wysoko paroprzepuszczalna, wrazie prac nad pokryciem lub uszkodzeniami nie bedziesz mial narazonej welny na zamoczenie. reszta jak wymieniales.

Dach ma min.7,5m(czyli jakby poddasze nad poddaszem),ale nie wiem czy dobrze zrozumialem ,jeżeli nie mam dostępu do kalenicy żeby odprowadzić powietrze z wentylowanej pow. pomiędzy izolacją a deskowaniem to czy też w ogóle powinienem robić tą szczelinę wentylacyjną?Bo o ile dobrze rozumiem szczelina jest po to aby powietrze między warstwą izolacji a odeskowaniem mogło swobodnie przepływać pomiędzy podbitką a kalenicą a jeżeli takiego przepływu nie mogę zapewnić to czy jest sens robić szczelinę ,nadbijać krokwie itd.I co może się stać z izolacją jeżeli nie zastosuję szczeliny went. tylko położę wełnę bezpośrednio na odeskowanie.

FlashBack
10-02-2009, 06:51
teoretycznie nic jesli bedzie prawidlowa paroizolacja ale to tylko teoria. fakt nikt tez nie gwarantuje, ze u Twojego "gawla" izolacja ma takowa szczeline.

seba_x
10-02-2009, 07:53
>FlashBack czy konieczna jest folia paroizolacyjna jeśli będę miał wentylacje mechaniczną ? , gdzieś wyczytałem że nie ale chciałbym żebyś jako fachowiec wypowiedział się w tej sprawie .

FlashBack
10-02-2009, 17:34
bez wdawania sie w opis "por roku" zastosuj paroizolacje.

kolorado
10-02-2009, 20:48
Mam dwa szybkie pytanka:
1. Czy przy rozstawie krokwi lekko ponad 120cm można wstawiać wełnę (15cm) między jętki bezpośrednio, czy może trzeba dać jakiś wymian i dodatkową jętkę w połowie. Mam kilka takich miejsc (komin, lukarny).
2. Czy 2-gą warstwę wełny tnie się na paski 40cm żeby wstawić pomiędzy profile, czy daje się w całości przebijając ją w miejscach wieszaków i przyciskając profilem?

Z góry dzięki za odpowiedź.

FlashBack
10-02-2009, 21:45
Mam dwa szybkie pytanka:
1. Czy przy rozstawie krokwi lekko ponad 120cm można wstawiać wełnę (15cm) między jętki bezpośrednio, czy może trzeba dać jakiś wymian i dodatkową jętkę w połowie. Mam kilka takich miejsc (komin, lukarny).
2. Czy 2-gą warstwę wełny tnie się na paski 40cm żeby wstawić pomiędzy profile, czy daje się w całości przebijając ją w miejscach wieszaków i przyciskając profilem?

Z góry dzięki za odpowiedź.

ad1 mozna trzeba jedynie na wszelki wypadek sposilkowac sie sznurkowaniem (zalezy to glownie od rodzaju stosowanej welny- przy mineralnych i "skalnych" trzeba sznurkowac sa zbyt miekkie, kamienne mozna spokojnie montowac bez sznurkowania) dla izolacji miedzy krokwiami

ad2 mozna ciac i mozna tez przebijac przez ESy czy "grzybki" przed zamontowaniem profili.

dla stelazy trzeba odleglosc miedzy krokwiami/jetkami zmniejszyc, to juz przekroczylo rozstaw dla profili 0,6 (100cm) o 0,5 nie wspomne.

zbigmor
11-02-2009, 08:21
Mam dwa szybkie pytanka:
1. Czy przy rozstawie krokwi lekko ponad 120cm można wstawiać wełnę (15cm) między jętki bezpośrednio, czy może trzeba dać jakiś wymian i dodatkową jętkę w połowie. Mam kilka takich miejsc (komin, lukarny).
2. Czy 2-gą warstwę wełny tnie się na paski 40cm żeby wstawić pomiędzy profile, czy daje się w całości przebijając ją w miejscach wieszaków i przyciskając profilem?

Z góry dzięki za odpowiedź.

ad1 mozna trzeba jedynie na wszelki wypadek sposilkowac sie sznurkowaniem (zalezy to glownie od rodzaju stosowanej welny- przy mineralnych i "skalnych" trzeba sznurkowac sa zbyt miekkie, kamienne mozna spokojnie montowac bez sznurkowania) dla izolacji miedzy krokwiami

ad2 mozna ciac i mozna tez przebijac przez ESy czy "grzybki" przed zamontowaniem profili.

dla stelazy trzeba odleglosc miedzy krokwiami/jetkami zmniejszyc, to juz przekroczylo rozstaw dla profili 0,6 (100cm) o 0,5 nie wspomne.



Dla uformalizowania:
wełna mineralna dzieli się na szkalną i skalną (czasami nazywaną kamienną). Różnią się one surowcem do produkcji (szklana - piasek kwarcowy, skalna - bazalt) i technologią wytwarzania. Szklana jest bardziej "puszysta" i żółta, skalna jest bardziej szara i sztywniejsza. Skalna wytrzymuje sporo większe temperatury.

kolorado
11-02-2009, 09:19
dla stelazy trzeba odleglosc miedzy krokwiami/jetkami zmniejszyc, to juz przekroczylo rozstaw dla profili 0,6 (100cm) o 0,5 nie wspomne.
Tzn. w jaki sposób? Jednak wymian, czy inny (większy) profil?

FlashBack
11-02-2009, 17:05
dla stelazy trzeba odleglosc miedzy krokwiami/jetkami zmniejszyc, to juz przekroczylo rozstaw dla profili 0,6 (100cm) o 0,5 nie wspomne.
Tzn. w jaki sposób? Jednak wymian, czy inny (większy) profil?

wymian/y

kolorado
11-02-2009, 21:33
Dzięki! Czyli tak jak myślałem - bez wymianów ani rusz :(

raafi99
12-02-2009, 08:50
Hmm.. u mnie rozstaw krokwi średino co 95 cm, CD co 40 cm to chyba max. (wcześniej myślałem co 50 cm).

kolorado
12-02-2009, 09:35
dla stelazy trzeba odleglosc miedzy krokwiami/jetkami zmniejszyc, to juz przekroczylo rozstaw dla profili 0,6 (100cm) o 0,5 nie wspomne.
Tzn. w jaki sposób? Jednak wymian, czy inny (większy) profil?

wymian/y
Teraz właśnie skojarzyłem, że na jętki będą kładzione legary, pomiędzy nie wełna.
No i w związku z tym:

1. Czy wieszaki mogą być mocowane do tych legarów zamiast robić wymiany?

2. Planuję dać jako te legary łaty 6x4 co około 60cm, a pomiędzy nie wełna 5cm. No i na to OSB 22mm. I mam wątpliwość, czy te łaty 6x4 (postawione 'na sztorc') nie będą za małe - z dwóch powodów:
- szczelina wentylacyjna pomiędzy ociepleniem a podłogą z OSB będzie wtedy teoretycznie na 1cm, ale pewnie wełna się rozpręży i nie będzie jej wcale,
- łączenia płyt OSB będą wypadać na 4cm łacie - czy to nie za mało powierzchni podparcia, no w i wkręty wtedy będą 1cm od krawędzi łaty oraz płyty. Boję się, że to słabo będzie trzymać...

Trociu
12-02-2009, 09:42
nie przykręcaj płyt do tych skrajnych legarów i nie będzie obawy, że płyta pęknie. Wystarczy, że w kilkunastu innych miejscach płyta będzie przykręcona do legarów.
Ewentualnie możesz zrobić tak jak ja będę miał u siebie. W miejscu, gdzie mają być łączenia płyt daj dwie łaty - po jednej dla każdej płyty. I spokojnie będzie można skręcać całość.

kolorado
12-02-2009, 10:26
Ewentualnie możesz zrobić tak jak ja będę miał u siebie. W miejscu, gdzie mają być łączenia płyt daj dwie łaty - po jednej dla każdej płyty. I spokojnie będzie można skręcać całość.
Też to rozważałem, tylko trzeba będzie przekalkulować co wyjdzie taniej - czy szersze legary, czy podwójnie kładzione 6x4. Ale takie rozwiązanie tylko wtedy, jeśli 6cm wystarczy żeby dobrze wentylować wełnę. Jeśli nie - i tak trzeba będzie zamówić coś na wymiar, np. 8x6.

Trociu
12-02-2009, 11:22
Ewentualnie możesz zrobić tak jak ja będę miał u siebie. W miejscu, gdzie mają być łączenia płyt daj dwie łaty - po jednej dla każdej płyty. I spokojnie będzie można skręcać całość.
Też to rozważałem, tylko trzeba będzie przekalkulować co wyjdzie taniej - czy szersze legary, czy podwójnie kładzione 6x4. Ale takie rozwiązanie tylko wtedy, jeśli 6cm wystarczy żeby dobrze wentylować wełnę. Jeśli nie - i tak trzeba będzie zamówić coś na wymiar, np. 8x6.Zrób pomiędzy płytami OSB szczelinę i nic się nie powinno dziać. Od spodu dasz folię paroizolacyjną, która zminimalizuje ilość wilgoci, która może się przedostać do wełny.

FlashBack
12-02-2009, 17:17
dla plyty osb 22mm wkrety powinny miec dlugosc ok. 5,5 cm lata 50x40/60x40 na plask, podany przez Ciebie rozstaw jest max. dla obciazenia podlogi. plyta powinna byc przykrecona do wszystkich podpor. taki strop lepiej jest izolowac miedzy jetki i druga warstwe izolacji ukladac na suficie a nie na jetkach, uzyskasz wygluszenie stropu (izolacja miedzy jetkami bedzie spelniac zasadniczo role izolacji termicznej co prawda wytlumi dzwieki rozmow itp. ale nie odglosow poruszania sie). wieszaki raczej od spodu jetek.

nitubaga
12-02-2009, 17:46
LUDZISKA poratujcie radą :oops:

otóż kupiłam dom od developera, z wielkim trudem przy pomocy ekspertyz rzeczoznawców i prawnika zmusiłam ich do zdjęcia k-g, folii i dołożenia drugiej warstwy wełny... której nie dali... i do usunięcia mostków termicznych.

ALE... wszystko było oki do dziś... dzis się nagle okazało, że

1 - wełna będzie leżała na stelażach drewnianych nie aluminiowych, no i to ponoc jest oki, ale dodam, że z łat kapie woda :o

2 - panowie mi dziś zapowiedzieli, że nie zamierzają łączyć folii taśmą dwustronną tylko zabiją ją zszywkami :o

i teraz pytanie jakie są w tym temacie wskazówki producenta, czy jakieś normy budowlane.... niestety nie mam jak pogadać z kierbudaem o tym... a na coś muszę się powołać jak będę o tym z nimi rozmawiała ...

bardzo prosze o pomoc... bo rozmowe mam jutro

iceman76p
12-02-2009, 19:05
Proszę o radę : czy w podłodze na legarach,pomiędzy płytą OSB a izolacją z wełny mineralnej muszę dać szczelinę went. czy może być na "styk" wełna ,folia paroizolacyjna,płyta OSB.

FlashBack
12-02-2009, 19:09
Proszę o radę : czy w podłodze na legarach,pomiędzy płytą OSB a izolacją z wełny mineralnej muszę dać szczelinę went. czy może być na "styk" wełna ,folia paroizolacyjna,płyta OSB.

jaki jest rodzaj stropu?

kolorado
12-02-2009, 19:31
dla plyty osb 22mm wkrety powinny miec dlugosc ok. 5,5 cm lata 50x40/60x40 na plask, podany przez Ciebie rozstaw jest max. dla obciazenia podlogi. plyta powinna byc przykrecona do wszystkich podpor. taki strop lepiej jest izolowac miedzy jetki i druga warstwe izolacji ukladac na suficie a nie na jetkach, uzyskasz wygluszenie stropu (izolacja miedzy jetkami bedzie spelniac zasadniczo role izolacji termicznej co prawda wytlumi dzwieki rozmow itp. ale nie odglosow poruszania sie). wieszaki raczej od spodu jetek.

To ja może wytłumaczę od początku, jaka u mnie jest sytuacja. Otóż w projekcie mam 15+5 cm wełny. Ja chciałbym dołożyć jednak dodatkowe 5 cm. Ponieważ jednak wysokość pomieszczeń przy 20cm wełny ledwo osiąga 2.55m, nie chcę tego zrobić wymieniając na suficie na 10cm, tylko zrobić 5cm od spodu, a od góry dołożyć drugie 5cm. Wydawało mi się to koncepcją słuszną, bo i tak chciałem dać te legary, żeby spokojnie można było dać OSB, nie martwiąc się, że przy dużym rozstawie jętek podłoga na stryszku się zapadnie. Dając łaty w poprzek jętek co około 60cm wydaje mi się otrzymam stabilną konstrukcję, a dodatkowo można by wtedy te wieszaki do sufitu podwieszanego przymocować do tych legarów (w miejscach dużych odstępów), rezygnując z dodatkowych wymianów.
Na skosach oczywiście normalnie 15 cm między krokwie a 10cm między profile.

Wiem że rozwiązanie trochę kombinowane, ale mam nadzieję, że ma to sens?

FlashBack
12-02-2009, 19:36
dla plyty osb 22mm wkrety powinny miec dlugosc ok. 5,5 cm lata 50x40/60x40 na plask, podany przez Ciebie rozstaw jest max. dla obciazenia podlogi. plyta powinna byc przykrecona do wszystkich podpor. taki strop lepiej jest izolowac miedzy jetki i druga warstwe izolacji ukladac na suficie a nie na jetkach, uzyskasz wygluszenie stropu (izolacja miedzy jetkami bedzie spelniac zasadniczo role izolacji termicznej co prawda wytlumi dzwieki rozmow itp. ale nie odglosow poruszania sie). wieszaki raczej od spodu jetek.

To ja może wytłumaczę od początku, jaka u mnie jest sytuacja. Otóż w projekcie mam 15+5 cm wełny. Ja chciałbym dołożyć jednak dodatkowe 5 cm. Ponieważ jednak wysokość pomieszczeń przy 20cm wełny ledwo osiąga 2.55m, nie chcę tego zrobić wymieniając na suficie na 10cm, tylko zrobić 5cm od spodu, a od góry dołożyć drugie 5cm. Wydawało mi się to koncepcją słuszną, bo i tak chciałem dać te legary, żeby spokojnie można było dać OSB, nie martwiąc się, że przy dużym rozstawie jętek podłoga na stryszku się zapadnie. Dając łaty w poprzek jętek co około 60cm wydaje mi się otrzymam stabilną konstrukcję, a dodatkowo można by wtedy te wieszaki do sufitu podwieszanego przymocować do tych legarów (w miejscach dużych odstępów), rezygnując z dodatkowych wymianów.
Na skosach oczywiście normalnie 15 cm między krokwie a 10cm między profile.

Wiem że rozwiązanie trochę kombinowane, ale mam nadzieję, że ma to sens?

jezeli masz nadmiar welny to umiesc ja miedzy "legarami" ale od spodu nie kladz welny wprost pod jetki a na suficie. o'k w miejscach gdzie sa wieksze rozstawy jetek. tylko w tych miejscach daj dwa "legary" obok siebie.

kolorado
12-02-2009, 19:41
jezeli masz nadmiar welny to umiesc ja miedzy "legarami" ale od spodu nie kladz welny wprost pod jetki a na suficie. o'k w miejscach gdzie sa wieksze rozstawy jetek. tylko w tych miejscach daj dwa "legary" obok siebie.
No ale wtedy obniżę wysokość pomieszczeń, a chcę tego uniknąć poprzez dołożenie dodatkowej warstwy wełny także od góry. Czy to błąd?

iceman76p
12-02-2009, 19:56
Proszę o radę : czy w podłodze na legarach,pomiędzy płytą OSB a izolacją z wełny mineralnej muszę dać szczelinę went. czy może być na "styk" wełna ,folia paroizolacyjna,płyta OSB.

jaki jest rodzaj stropu?

Drewniane legary 18cm(pomiędzy wełna 18 ) na tym łaty 6x5 i co dalej ...?

siemka
12-02-2009, 20:26
Czy znacie producenta plyt styropianowych, ktore mozna montowac międzykrokwiowo ?
Znalazłem tylko w ofercie termoorganiki ?
Mam coraz wieksza ochotę na ocieplenie styropianem poddasza.

dorothy
12-02-2009, 21:03
Witam,chcemy również ocieplić poddasze.Przeczytałam ten temat od poczatku do końca i mam mętlik w głowie.Czy może ktoś wytłumaczyć mi to tak na chłopski rozum w paru punktach co po kolei.Będę bardzo wdzięczna.Dodam,że mam blachodachówkę +folia paroprzepuszczalna i tyle.Żadnych płyt KG,żadnego deskowania.

FlashBack
13-02-2009, 06:23
Witam,chcemy również ocieplić poddasze.Przeczytałam ten temat od poczatku do końca i mam mętlik w głowie.Czy może ktoś wytłumaczyć mi to tak na chłopski rozum w paru punktach co po kolei.Będę bardzo wdzięczna.Dodam,że mam blachodachówkę +folia paroprzepuszczalna i tyle.Żadnych płyt KG,żadnego deskowania.
i moje pytanie, chcesz ocieplic? czy zaadoptowac do celow mieszkalnych?

kolorado
13-02-2009, 14:38
jezeli masz nadmiar welny to umiesc ja miedzy "legarami" ale od spodu nie kladz welny wprost pod jetki a na suficie. o'k w miejscach gdzie sa wieksze rozstawy jetek. tylko w tych miejscach daj dwa "legary" obok siebie.
No ale wtedy obniżę wysokość pomieszczeń, a chcę tego uniknąć poprzez dołożenie dodatkowej warstwy wełny także od góry. Czy to błąd?
FlashBack: byłbym wdzięczny za potwierdzenie lub zaprzeczenie.

Jeśli tak się nie da, to zostanę raczej przy wersji z projektu 15+5 :(
Obniżać bardziej sufitu już nie chcę...

FlashBack
13-02-2009, 16:09
nie mowie, ze masz wykonywac kolejny sufit :) jedynie podpowiadam, ze od strony akustyki lepiej jest polozyc dodatkowa welne pod jetki/ a na sufit podwieszany. ukladanie jej na jetkach nie wniesie nic procz docieplenia.

kolorado
13-02-2009, 16:13
ukladanie jej na jetkach nie wniesie nic procz docieplenia.
No właśnie o to mi chodzi, żeby było cieplej. :)
Dzięki.

pam
13-02-2009, 18:13
Ale wtedy może haczyć kokiem.

kolorado
13-02-2009, 18:29
tylko kladac ja od spodu procz ocieplenia zyskujesz wytlumienie stropu.
Zgadza się, ale ja dam od spodu 5cm - tak jak jest w projekcie (15+5). Jednak chciałbym mieć nieco lepiej ocieplone poddasze, dlatego chcę dołożyć tej wełny. No i sufit obniżyłby się wtedy, chyba że dam dodatkowe 5cm od góry jętek, a nie od dołu. Wtedy mam razem 25cm.
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to mi to pasuje.

FlashBack
13-02-2009, 19:01
nom oke. strop poddasza nieuzytkowego welna w i na jetki. zwroc tylko uwage czy szczyty scian dzialowych beda mialy izolacje akustyczna dla pomieszczen ktore oddzielaja.

kolorado
13-02-2009, 19:13
nom oke. strop poddasza nieuzytkowego welna w i na jetki. zwroc tylko uwage czy szczyty scian dzialowych beda mialy izolacje akustyczna dla pomieszczen ktore oddzielaja.
:) chyba coś niejasno tłumaczę...
Poddasze użytkowe, stryszek nieużytkowy - mówimy o przegrodzie między nimi.
Na 100% będzie 15cm wełny między jętki/krokwie i 5 cm pod jętki/krokwie. Razem 20cm ocieplenia. Tak było w projekcie, ale chciałbym więcej. Dlatego planuję:
- pod krokwie dać 10cm wełny zamiast 5cm, co da razem 15+10=25cm ocieplenia,
- pod jętki więcej niż te 5cm w projektu nie chcę dawać, bo obniży mi się strop, dlatego te dodatkowe 5cm dołożyłbym - jeśli można - nad jętki;

Mam nadzieję, że teraz wszystko jasne. :)

dorothy
13-02-2009, 19:20
Flashback napisał:

i moje pytanie, chcesz ocieplic? czy zaadoptowac do celow mieszkalnych?
Chcemy zaadoptować do celów mieszkalnych.

pam
13-02-2009, 19:24
nom oke. strop poddasza nieuzytkowego welna w i na jetki. zwroc tylko uwage czy szczyty scian dzialowych beda mialy izolacje akustyczna dla pomieszczen ktore oddzielaja.

A w jaki sposób można zwrócić taką uwagę? Tzn czy jak mam tam też poupychane 15cm wełny to wystarczy?

kolorado
13-02-2009, 19:33
nom oke. strop poddasza nieuzytkowego welna w i na jetki. zwroc tylko uwage czy szczyty scian dzialowych beda mialy izolacje akustyczna dla pomieszczen ktore oddzielaja.
A w jaki sposób można zwrócić taką uwagę? Tzn czy jak mam tam też poupychane 15cm wełny to wystarczy?
Ściany działowe muszą się kończyć poniżej jętek. Jeśli masz wełnę tylko między jętkami, a pod nie, to wtedy zostaje tam taka szczelina, "mostek dźwiękowy" ;), przez którą będą przedostawać hałasy. Nawet jeśli płyta sufitowa dochodzi do ścianki działowej i tej szczeliny nie widać.

FlashBack
13-02-2009, 19:46
Flashback napisał:

i moje pytanie, chcesz ocieplic? czy zaadoptowac do celow mieszkalnych?
Chcemy zaadoptować do celów mieszkalnych.

czyli karuzela zatoczyla kolo :D

mozna zaczac od wlozenia welny, ile, jaka? powie projekt/ant dlaczego? bo trzeba policzyc w/g grubosci i rozstawu krokwi, strefy.
mozna zalozyc wstepnie, ze bedzie to nie mniej jak 25cm izolacji.
dokladnie obejzec poddasze czy folia nie jest gdzies uszkodzona, czy nie ma potencjalnych przeciekow typu obrobki okien, kominow.
jezeli pomieszczenia sa juz rozmieszczone (sciany dzialowe) to, trzeba ustalic miejsca/wysokosci ewentualnych scianek kolankowych (styk ze skosami poddasza), okreslic wysokosc sufitow - naniesc trasowania ich przebiegow i przebiegow skosow na scianach bocznych, rozplanowac przebieg profli nosnych na skosach, sufitach, oknach i naswietlach itp. ( w zaleznosci od wybranego rodzaju mocowania stelazy przystapic do mocowania i planowania wszelkich uchwytow), wykonac wszelkie stelaze pomocnicze typu glify, "zamocowac" welne miedzy krokwie/jetki/legary, wykonac montaz profli i izolacji krzyzowej (moze byc w odwrotnej kolejnosci), wykonac paroizolacje, przygotowac miejsca stykow plyt ze scianami do spoinowania, plytowac, przygotowac plytowanie do szpachlowania - wtopic wszelkie tasmy zbrojace, narozniki (spoinowac), wykonac szpachlowanie finiszowe, szlifowac, polozyc podklad pod farby. chyba tyle co?

a rozplanowac przebieg roznego rodzaju ew. rur i kabli.

FlashBack
13-02-2009, 19:48
nom oke. strop poddasza nieuzytkowego welna w i na jetki. zwroc tylko uwage czy szczyty scian dzialowych beda mialy izolacje akustyczna dla pomieszczen ktore oddzielaja.
A w jaki sposób można zwrócić taką uwagę? Tzn czy jak mam tam też poupychane 15cm wełny to wystarczy?
Ściany działowe muszą się kończyć poniżej jętek. Jeśli masz wełnę tylko między jętkami, a pod nie, to wtedy zostaje tam taka szczelina, "mostek dźwiękowy" ;), przez którą będą przedostawać hałasy. Nawet jeśli płyta sufitowa dochodzi do ścianki działowej i tej szczeliny nie widać.

dzieki kolorado :)

pam
13-02-2009, 20:30
nom oke. strop poddasza nieuzytkowego welna w i na jetki. zwroc tylko uwage czy szczyty scian dzialowych beda mialy izolacje akustyczna dla pomieszczen ktore oddzielaja.
A w jaki sposób można zwrócić taką uwagę? Tzn czy jak mam tam też poupychane 15cm wełny to wystarczy?
Ściany działowe muszą się kończyć poniżej jętek. Jeśli masz wełnę tylko między jętkami, a pod nie, to wtedy zostaje tam taka szczelina, "mostek dźwiękowy" ;), przez którą będą przedostawać hałasy. Nawet jeśli płyta sufitowa dochodzi do ścianki działowej i tej szczeliny nie widać.

no a jak ścianka działowa mija się z jętkami i krokwiami, czyli wełna leży na ścianie działowej to tak może być?

FlashBack
13-02-2009, 20:36
nie sadze by zakonczenie scian bylo idelanie rowne i dla pewnosci z jednej ze stron sciany wykonalbym przepone.

pam
13-02-2009, 20:40
nie sadze by zakonczenie scian bylo idelanie rowne i dla pewnosci z jednej ze stron sciany wykonalbym przepone.

To znaczy co? Może jakaś fotka?

FlashBack
13-02-2009, 21:03
nie sadze by zakonczenie scian bylo idelanie rowne i dla pewnosci z jednej ze stron sciany wykonalbym przepone.

To znaczy co? Może jakaś fotka?
widzisz caly temat izolacji poddasza skupia sie na welnie w krokwiach/jetkach, stelazach, paroizolacji ale nie na separacji akustycznej pomieszczen i zabudow dodatkowych poddasza. sufity mocowane niemal nad scianami.
nie jest moim interesem by inwestor musial wysluchiwac jak mu sie "rezerwuar" napelnia.

jezeli jestes pewien, ze welna umieszczona miedzy jetkami przylega jednoczesnie do calej grubosci sciany dzialowej i uwazasz, ze tak wystarczy o'k. nie? umiesc przy styku sciana welna w jetkach a stelaz sufitu pasek welny o gr. 5-10cm.

pam
13-02-2009, 21:25
Ale tam będzie przecież druga warstwa ocieplenia 10cm. Czyli teraz 15 cm wełny między jetkami opiera się o ściany działowe, a sufit GK będzie 10cm ponizej poziomu ścian murowanych. Czy tak wystarczy?

FlashBack
13-02-2009, 21:38
tak, jak sufit podwieszany bedzie izolowany po calosci.
izolacja w suficie moze np. stykac sie z izolacja miedzy jetkami (jak przy izolowaniu stropow) paroilolacja pod plytowaniem sufitu.

pam
13-02-2009, 21:48
No właśnie, czy parizolację "przeciągać" nad ścianami do drugiego pokoju, czy ucinać i jakos ją zakończyć?

FlashBack
13-02-2009, 22:10
zakoncz na styku ze scianami i podklej na sciane. jak i czym to zrobic pisalem wczesniej. wszelkie wywijanie na sciany jest niebezpieczne bo takie zakamarki jak naroza scian sa zawsze chlodniejsze od samych scian i stropow w polaczeniu z ew. przerwa w izolacji termicznej to juz prawie katastrofa.

pam
13-02-2009, 22:17
Dzięki - o tym podklejeniu pamiętam, że było, popatrzę sobie jeszcze.
A na razie pewien znajomy Majster po wizji mojego poddasza doradził mi abym zagęścił sznurkowanie bo pozjeźdża mi wełna po jakims czasie. Strasznie dużo mam tego przycinania bo dach kopertowy i do tego w L-kę, z trzema lukarnami.

FlashBack
13-02-2009, 22:34
Dzięki - o tym podklejeniu pamiętam, że było, popatrzę sobie jeszcze.
A na razie pewien znajomy Majster po wizji mojego poddasza doradził mi abym zagęścił sznurkowanie bo pozjeźdża mi wełna po jakims czasie. Strasznie dużo mam tego przycinania bo dach kopertowy i do tego w L-kę, z trzema lukarnami.
nie masz zle :) czterospad i do tego z kazdej strony bawole oko lacznie z sufitami, owalna "klatka" schodow no bylo jak w iglo :D

sznurkowanie w zaleznosci od rodzaju welny wspomaga proces jej montazu miedzy krokwie/jetki/legary zabezpieczajac przed wypadaniem.owszem, ze jak jest zle wpasowana za luzna to moze wypadac lub "wyplywac" okapem ale sznurkowanie nie ma tu wiekszego znaczenia

dorothy
13-02-2009, 22:35
Wielkie dzięki FlashBack,jesteś wielki!,bardzo nam pomogłeś :D

pam
13-02-2009, 22:38
Wielkie dzięki FlashBack,jesteś wielki!,bardzo nam pomogłeś :D

Nic dodać nic ująć - idź już może spać bo jak Cię dopadnie taka zima jak u nas to lepiej to przespać.

asasello
16-02-2009, 08:15
:) chyba coś niejasno tłumaczę...
Poddasze użytkowe, stryszek nieużytkowy - mówimy o przegrodzie między nimi.
Na 100% będzie 15cm wełny między jętki/krokwie i 5 cm pod jętki/krokwie. Razem 20cm ocieplenia. Tak było w projekcie, ale chciałbym więcej. Dlatego planuję:
- pod krokwie dać 10cm wełny zamiast 5cm, co da razem 15+10=25cm ocieplenia,
- pod jętki więcej niż te 5cm w projektu nie chcę dawać, bo obniży mi się strop, dlatego te dodatkowe 5cm dołożyłbym - jeśli można - nad jętki;

Mam nadzieję, że teraz wszystko jasne. :)

Kolorado, mam sytuacje bardzo zblizona do Twojej i rowniez planuje dac dodatkowe ocieplenie na jetki. Legary 4x6 mam juz kupione, wiec zeby nie ponosic dodatkowych wydatkow mam nastepujacy plan. Legarow nie bede kladl bezposrednio na jetki, tylko bede pod nie podkladal kawalki OSB, lub deski (tylko w miejscach laczenia jetki z legarem, wiec zuzycie materialu bardzo niewielkie) dzieki temu podniose te legary i zmiesci mi sie zarowno ocieplenie jak i szczelina wentylacyjna.
Mysle nawet, zeby podniesc te legary w ten sposob o 5 cm, wowczas nie bede sie musial bawic w docinanie tej welny pod szerokosc legarow tylko wytne w niej miejsca na te kawalki OSB pod legarami.

Petronelli
16-02-2009, 09:13
Witam
Zastanawiam się co zastosować do mocowania rusztu do krokwi czy lepsze będą grzybki czy ES oraz czy trzeba lub warto jest ewentualnie nie ma konieczności ocieplania poddasza nieużytkowego??
proszę o odpowiedź , pozdrawiam

Trociu
16-02-2009, 09:33
Witam
Zastanawiam się co zastosować do mocowania rusztu do krokwi czy lepsze będą grzybki czy ES oraz czy trzeba lub warto jest ewentualnie nie ma konieczności ocieplania poddasza nieużytkowego??
proszę o odpowiedź , pozdrawiamGrzbki czy ESy - kwestia gustu. Robiłem i tym i tym - i lepsze są grzybki jeżeli można je wykorzystać.
Poddasze nieużytkowe - lepiej nie ocieplać.

Petronelli
16-02-2009, 09:35
Witam
Zastanawiam się co zastosować do mocowania rusztu do krokwi czy lepsze będą grzybki czy ES oraz czy trzeba lub warto jest ewentualnie nie ma konieczności ocieplania poddasza nieużytkowego??
proszę o odpowiedź , pozdrawiamGrzbki czy ESy - kwestia gustu. Robiłem i tym i tym - i lepsze są grzybki jeżeli można je wykorzystać.
Poddasze nieużytkowe - lepiej nie ocieplać.
co rozumiesz przez to że można je wykorzystac??

seblo
16-02-2009, 10:07
Też się zastanawiałem.
Poczytałem troche, szczególnie wypowiedzi Rom-Kon'a i zdecydowałem na grzybki.
Mam już za sobą 2 pomieszczenia i rozumiem teraz na czym polega łatwość montażu profili do grzybków - polecam.

Co do twojego 2. pytania to się nie wypowiem, bo to jeszcze przede mną.

Trociu
16-02-2009, 10:10
Witam
Zastanawiam się co zastosować do mocowania rusztu do krokwi czy lepsze będą grzybki czy ES oraz czy trzeba lub warto jest ewentualnie nie ma konieczności ocieplania poddasza nieużytkowego??
proszę o odpowiedź , pozdrawiamGrzbki czy ESy - kwestia gustu. Robiłem i tym i tym - i lepsze są grzybki jeżeli można je wykorzystać.
Poddasze nieużytkowe - lepiej nie ocieplać.
co rozumiesz przez to że można je wykorzystac??Jeżeli masz już pierwszą warstwę wełny położoną to żeby przykręcić grzybka musiałbyś ją albo ściągnąć albo jakoś odginać / dociskać. Wtedy można rozważyć użycie ESów.

akte
16-02-2009, 10:14
Możesz zastosować i jedne i drugie. Wydaję mi się, że łatwiej poziomuje sie konstrukcję na grzybkach.
Są miejsca gdzie trudno będzie przykręcić profil do ES.

Zbyszek 1'
16-02-2009, 12:15
A co myślicie o wełnie takich firm jak
ISOROC 15cm - 0,39 kosztuje 12,75 zł za m2
ISOMAX 15 cm - 0,39 za 12 zł

Czy warto przysępić w tym wypadku ROCKWOOL MEGAROCK kosztuje 14,9 zł z a1 m2.

Czy nie kombinować i kupić wełnę znanego producenta?

FlashBack
16-02-2009, 14:38
Witam
Zastanawiam się co zastosować do mocowania rusztu do krokwi czy lepsze będą grzybki czy ES oraz czy trzeba lub warto jest ewentualnie nie ma konieczności ocieplania poddasza nieużytkowego??
proszę o odpowiedź , pozdrawiamGrzbki czy ESy - kwestia gustu. Robiłem i tym i tym - i lepsze są grzybki jeżeli można je wykorzystać.
Poddasze nieużytkowe - lepiej nie ocieplać.
co rozumiesz przez to że można je wykorzystac??Jeżeli masz już pierwszą warstwę wełny położoną to żeby przykręcić grzybka musiałbyś ją albo ściągnąć albo jakoś odginać / dociskać. Wtedy można rozważyć użycie ESów.

uchwyt ES ogranicza nas do grubosci izolacji max 10cm (jest skolei bardzo uniwersalny), wieszak krokwiowy do poddaszy "grzybek" zdecydowanie przewyzsza ES zakresem mozliwosci zastosowania welny na poddaszach, skraca sam montaz stelazy (mocowanie 2 wkrety, ES 6 wkretow i wymaga stosowanie narzedzi profesjonalnych).
osobiscie natomiast przy ostrych zimowych porach robie poddasza na ES.
nie jest dobra praktyka montowanie izolacji a nastepnie jej wyciaganie, sciskanie itp. by zamocowac "grzybek".

FlashBack
16-02-2009, 14:55
A co myślicie o wełnie takich firm jak
ISOROC 15cm - 0,39 kosztuje 12,75 zł za m2
ISOMAX 15 cm - 0,39 za 12 zł

Czy warto przysępić w tym wypadku ROCKWOOL MEGAROCK kosztuje 14,9 zł z a1 m2.

Czy nie kombinować i kupić wełnę znanego producenta?


jezeli z mysla o poddaszu to, budzet jaki proponujesz nie daje ci specjalnego wyboru i sprawia jakbys chacial zrobic poddasze byle tylko sie wprowadzic a zima mialaby byc tylko ta jedna. no chyba, ze budujesz by sprzedac to, juz dalej nie czytaj.
przysep lepiej przysep. zobacz w planach jaka masz zalecana projektowo izolacje (z kiedy projekt) i czy mozna cos usprawnic np. warstwa krzyzowa.

szukaj welny z przedzialu 0,033-0,037 i pamietaj, ze poddasze to nie tylko cieplo ale i akustyka.

Zbyszek 1'
16-02-2009, 15:48
Ale ja nigdzie nie napisałem że będę dawał 15 cm wełny. Ja tylko porównałem wełnę 3 producentów o podobnych parametrach i tej samej grubości.
A wełny na poddaszu będę miał 28 cm

Z przedziału który podajesz to rozumiem że lepiej dać Toprock między krokwie i superrock w poprzek?

Zastanawiałem się też nad opcją megarock (lub ISOROC) między krokwie ?

Czy rzeczywiście nie warto kupować niemarkowej wełny?

Zbyszek 1'
16-02-2009, 16:04
Mogłem pomylić nazwy
Myślałem że wygodniej jest układać wełnę między krokwie z płyt a na to w poprzek rozciągnąć wełnę z rolek.

Rozumiem że zły pomysł?

A którą lepiej, wygodniej się układa?

Trociu
16-02-2009, 16:26
Mogłem pomylić nazwy
Myślałem że wygodniej jest układać wełnę między krokwie z płyt a na to w poprzek rozciągnąć wełnę z rolek.

Rozumiem że zły pomysł?Ano trochę zły pomysł. Z rolki będzie mniej odpadów aniżeli z płyt w przypadku kładzenia pomiędzy krokwie. No chyba że masz je co 58-59cm ;) to wtedy bym się nie zastanawiał.

Waldek78
18-02-2009, 10:18
na skosy poddasza chcę dać między krokwie 20cm + 10cm poprzecznie

a w strop między belki 20cm - czy to wystarczy?

Trociu
18-02-2009, 12:14
na skosy poddasza chcę dać między krokwie 20cm + 10cm poprzecznie

a w strop między belki 20cm - czy to wystarczy?A dlaczego w strop chcesz dać mniej niż w skosy?? To tak jakbyś na 3 ścianach zewnętrznych dał 15cm styro a na czwartej 10cm.

Waldek78
18-02-2009, 14:15
strop - miałem na myśli podłogę poddasza użytkowego

Trociu
18-02-2009, 15:49
strop - miałem na myśli podłogę poddasza użytkowegoA ile zamierzasz dać w sufit poddasza użytkowego?

FlashBack
18-02-2009, 16:28
na skosy poddasza chcę dać między krokwie 20cm + 10cm poprzecznie

a w strop między belki 20cm - czy to wystarczy?

dobry wybor, belki stropowe doizolowalbym od spodu dla poprawy izolacji akustycznej (bebnienia stropu).

wlomac
18-02-2009, 23:04
Witam wszsytkich i proszę o poradę. Zabieram się za układanie ocieplenia i kręcenia rusztów i mam kilka pytań, może błachych ale dla mnie istotnych. Mędzy krokwie dałem 20cm, następnie kręce ruszt na wieszakach dając ok 7 cm przerwy w celu umieszczenia między rusztem 5 cm dodatkowej wełny. Czytałem w wątku że jest parę metod jedni na krowie dają paroizolacje i dopiero kręcą ruszt, ja zdecydowałem się że folię dam na ruszt( po ułożeniu 5cm wełny), nie wiem czy mądrze bo teraz zastanawiam się jak przymocować do rusztu paroizolację, szczególnie że trzeba zrobić zakład na ściany. Czy ktoś już przerabiał problem upychania drugiej tj 5 cm warstwy między ruszta??? czy nie powstanie tam za dużo przerw spowodowanych wieszakami i niemożliwościa idealnego ułożenia tej warstwy. Odstępy miedzy profilami dałem 40cm, będę musiał ciąć takie pasy i układać między rusztami, a co z przerwą podprofilami tam przecież też jakoś trzeba wcisnąć wełnę. Nie wiem czy dobrze zrobiłem decydując się na ułożenie paroizolacji na ruszta a nie na krokwie pod ruszta. Jeżeli ktoś zmagał sie z podobnymi dylematami i zna odpowiedzi na moje pytania będę super wdzieczny za porady.

FlashBack
19-02-2009, 06:04
Witam wszsytkich i proszę o poradę. Zabieram się za układanie ocieplenia i kręcenia rusztów i mam kilka pytań, może błachych ale dla mnie istotnych. Mędzy krokwie dałem 20cm, następnie kręce ruszt na wieszakach dając ok 7 cm przerwy w celu umieszczenia między rusztem 5 cm dodatkowej wełny. Czytałem w wątku że jest parę metod jedni na krowie dają paroizolacje i dopiero kręcą ruszt, ja zdecydowałem się że folię dam na ruszt( po ułożeniu 5cm wełny), nie wiem czy mądrze bo teraz zastanawiam się jak przymocować do rusztu paroizolację, szczególnie że trzeba zrobić zakład na ściany. Czy ktoś już przerabiał problem upychania drugiej tj 5 cm warstwy między ruszta??? czy nie powstanie tam za dużo przerw spowodowanych wieszakami i niemożliwościa idealnego ułożenia tej warstwy. Odstępy miedzy profilami dałem 40cm, będę musiał ciąć takie pasy i układać między rusztami, a co z przerwą podprofilami tam przecież też jakoś trzeba wcisnąć wełnę. Nie wiem czy dobrze zrobiłem decydując się na ułożenie paroizolacji na ruszta a nie na krokwie pod ruszta. Jeżeli ktoś zmagał sie z podobnymi dylematami i zna odpowiedzi na moje pytania będę super wdzieczny za porady.

glowne pytanie o paroizolacje to, jak najbardziej w tym wykonaniu mocujemy na ruszt przyklejajac ja do stelazy tasma dwustronnie klejaca. jezeli zdecydowales sie na stelaz na wieszakch krokwiowych to, wpierw wieszaki nastepnie welna miedzy krokwie. odstep rusztu (te twoej 7cm) zalezy od rozbieznosci w licu czol krokwi (sam robilbym nie wiecej jak 6cm. welne uklada krzyzowa uklada sie zaleznie w jakiej wersji jest zakupiona plyty czy rolka. sprawa rozstawu miedzy profilami nosnymi zalezy od ich grubosci, rodzaju poszycia (plyt) i dla poddasz wynosi od 30-50cm.

Waldek78
19-02-2009, 07:22
strop - miałem na myśli podłogę poddasza użytkowegoA ile zamierzasz dać w sufit poddasza użytkowego?

zastanawiam sie nad opcja pociagniecia na skosach 20cm do samego szczytu nieuzytkowego i dac tyle samo w strop między poddasze uzytkowe a nieuzytkowe
niewiem czy dobrze kombinuje

Waldek78
19-02-2009, 07:27
Witam wszsytkich i proszę o poradę. Zabieram się za układanie ocieplenia i kręcenia rusztów i mam kilka pytań, może błachych ale dla mnie istotnych. Mędzy krokwie dałem 20cm, następnie kręce ruszt na wieszakach dając ok 7 cm przerwy w celu umieszczenia między rusztem 5 cm dodatkowej wełny. Czytałem w wątku że jest parę metod jedni na krowie dają paroizolacje i dopiero kręcą ruszt, ja zdecydowałem się że folię dam na ruszt( po ułożeniu 5cm wełny), nie wiem czy mądrze bo teraz zastanawiam się jak przymocować do rusztu paroizolację, szczególnie że trzeba zrobić zakład na ściany. Czy ktoś już przerabiał problem upychania drugiej tj 5 cm warstwy między ruszta??? czy nie powstanie tam za dużo przerw spowodowanych wieszakami i niemożliwościa idealnego ułożenia tej warstwy. Odstępy miedzy profilami dałem 40cm, będę musiał ciąć takie pasy i układać między rusztami, a co z przerwą podprofilami tam przecież też jakoś trzeba wcisnąć wełnę. Nie wiem czy dobrze zrobiłem decydując się na ułożenie paroizolacji na ruszta a nie na krokwie pod ruszta. Jeżeli ktoś zmagał sie z podobnymi dylematami i zna odpowiedzi na moje pytania będę super wdzieczny za porady.

luknij sobie tutaj: http://www.rigips.pl/strony/biblioteka/03_etapy_zabudowy/03_poddasza/

Waldek78
19-02-2009, 07:29
na skosy poddasza chcę dać między krokwie 20cm + 10cm poprzecznie

a w strop między belki 20cm - czy to wystarczy?

dobry wybor, belki stropowe doizolowalbym od spodu dla poprawy izolacji akustycznej (bebnienia stropu).

czym najlepiej doizolować i jaką grubość ?

bzykos
19-02-2009, 07:33
sprawa rozstawu miedzy profilami nosnymi zalezy od ich grubosci, rodzaju poszycia (plyt) i dla poddasz wynosi od 30-50cm.

Płyty dajemy poprzecznie do profili,więc co ile cm trzeba rozstawić profile,żeby łączenie płyty było na profilu,skoro płyta ma długość 2600mm? Coś nie idzie tego podzielić na równe części po 40cm..?

agula11
19-02-2009, 16:24
Czy miał ktoś doświadczenie albo słyszał jakąś opinię na temat wełny mineralnej SAGAL ( szwajcarski producent Sager ) ??????? Czy można uznać, że to jest markowa wełna, czy nie ????

FlashBack
19-02-2009, 18:12
sprawa rozstawu miedzy profilami nosnymi zalezy od ich grubosci, rodzaju poszycia (plyt) i dla poddasz wynosi od 30-50cm.

Płyty dajemy poprzecznie do profili,więc co ile cm trzeba rozstawić profile,żeby łączenie płyty było na profilu,skoro płyta ma długość 2600mm? Coś nie idzie tego podzielić na równe części po 40cm..?

:) dostepne wymiary 2,6 i 3m plyt sa podciagniete bardziej pod wysokosci scian i scianek niz dlugosci skosow i sufitow. dostepne sa jeszcze wymiary 2m jak i dluzsze.

rozstaw zalezny jest scisle od grubosci profili i przeznaczenia sufitu.
i jaki masz problem z dlugoscia plyty a rozstawem profili?
jesli sufit ma 2,50 cm to trzeba odciac te 10cm plyty i co najwyzej lekko zagescic profile.

FlashBack
19-02-2009, 18:15
Czy miał ktoś doświadczenie albo słyszał jakąś opinię na temat wełny mineralnej SAGAL ( szwajcarski producent Sager ) ??????? Czy można uznać, że to jest markowa wełna, czy nie ????

skor wyraznie podany jest producent to raczej jest to wyrob markowy.

FlashBack
19-02-2009, 18:20
na skosy poddasza chcę dać między krokwie 20cm + 10cm poprzecznie

a w strop między belki 20cm - czy to wystarczy?

dobry wybor, belki stropowe doizolowalbym od spodu dla poprawy izolacji akustycznej (bebnienia stropu).


czym najlepiej doizolować i jaką grubość ?
sufit podwieszany i na nim dodatkowa izolacja stropu to najlepiej welna.
ile to odpowie projektant znajacy parametry stropu. to nie jest wykonanie na nosa czy typu, ze ja wszedzie tak robie i jest dobrze :D

kruszon11
19-02-2009, 19:10
Odstępy miedzy profilami dałem 40cm, będę musiał ciąć takie pasy i układać między rusztami, a co z przerwą pod profilami tam przecież też jakoś trzeba wcisnąć wełnę.

No właśnie, co z pustką pod profilami ??

FlashBack
19-02-2009, 19:15
Odstępy miedzy profilami dałem 40cm, będę musiał ciąć takie pasy i układać między rusztami, a co z przerwą pod profilami tam przecież też jakoś trzeba wcisnąć wełnę.

No właśnie, co z pustką pod profilami ??
przestrzen pod profilami? np. wypelnia sie pasami wleny

Waldek78
24-02-2009, 07:34
na skosy poddasza chcę dać między krokwie 20cm + 10cm poprzecznie

a w strop między belki 20cm - czy to wystarczy?

dobry wybor, belki stropowe doizolowalbym od spodu dla poprawy izolacji akustycznej (bebnienia stropu).


czym najlepiej doizolować i jaką grubość ?
sufit podwieszany i na nim dodatkowa izolacja stropu to najlepiej welna.
ile to odpowie projektant znajacy parametry stropu. to nie jest wykonanie na nosa czy typu, ze ja wszedzie tak robie i jest dobrze :D

Remontuje stary dom, w strop drewniany - między belki ułożyłem 20cm wełny na rozciągniętych sznurkach, pisze Pan że doizolować od spodu dla poprawy izolacji akustycznej. Projektant mi tu nie pomoże, robie wszystko sam ;D
No i mam pytanie w jaki sposób mam od spodu zawiesić tą izolację, znowu w jakiś sposób sznurować? czy też może to leżeć bezpośrednio na folii-paroizolacji, a co jeśli robi mi się na tyle "balon" i na końcu osiądzie mi to na płycie G-K?
Dzięki za odpowiedź.

zbigmor
24-02-2009, 08:43
na skosy poddasza chcę dać między krokwie 20cm + 10cm poprzecznie

a w strop między belki 20cm - czy to wystarczy?

dobry wybor, belki stropowe doizolowalbym od spodu dla poprawy izolacji akustycznej (bebnienia stropu).


czym najlepiej doizolować i jaką grubość ?
sufit podwieszany i na nim dodatkowa izolacja stropu to najlepiej welna.
ile to odpowie projektant znajacy parametry stropu. to nie jest wykonanie na nosa czy typu, ze ja wszedzie tak robie i jest dobrze :D

Remontuje stary dom, w strop drewniany - między belki ułożyłem 20cm wełny na rozciągniętych sznurkach, pisze Pan że doizolować od spodu dla poprawy izolacji akustycznej. Projektant mi tu nie pomoże, robie wszystko sam ;D
No i mam pytanie w jaki sposób mam od spodu zawiesić tą izolację, znowu w jakiś sposób sznurować? czy też może to leżeć bezpośrednio na folii-paroizolacji, a co jeśli robi mi się na tyle "balon" i na końcu osiądzie mi to na płycie G-K?
Dzięki za odpowiedź.


Mam wełnę pomiędzy belkami stropowymi bezpośrednio na płytach K-G bez sznurków. Jest jej około 2 razy więcej niż ty dawałeś pomiędzy belki (masowo) i nic się złego z tym nie dzieje już prawie rok. Rozstaw belek od 50-100cm. Płyty mocowane bezpośrednio do belek. Nie polecam tej metody, ale u mnie ze względu na wysokość pomieszczeń to było w zasadzie jedyne rozwiązanie. Jeśli masz bezpieczniejsze parametry (masa, rozstaw) to bym się nie bał i dał wełnę bezpośrednio na płyty.

Rom-Kon
24-02-2009, 10:14
Remontuje stary dom, w strop drewniany - między belki ułożyłem 20cm wełny na rozciągniętych sznurkach, pisze Pan że doizolować od spodu dla poprawy izolacji akustycznej. Projektant mi tu nie pomoże, robie wszystko sam ;D
No i mam pytanie w jaki sposób mam od spodu zawiesić tą izolację, znowu w jakiś sposób sznurować? czy też może to leżeć bezpośrednio na folii-paroizolacji, a co jeśli robi mi się na tyle "balon" i na końcu osiądzie mi to na płycie G-K?
Dzięki za odpowiedź.
pierwsza warstwa trzyma się na sznurkach a druga na profilach. Teraz tylko przymocować wieszaki i wpiąć profile. Wymierzyć by wełna weszła ponad profile - najlepiej dać 1cm luzu. No i po prostu wełnę wsunąć ponad profile. Folię paroizolacyjną dać na profile. To jest najprostszy sposób.

Fotki co prawda ze skosów ale na suficie tak samo się układa:

http://images33.fotosik.pl/301/cc9f8a61eeb4e7b1med.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images32.fotosik.pl/300/c309d0b5c178634emed.jpg (http://www.fotosik.pl)

adrianek9999
24-02-2009, 10:21
O Wielki Wodzu Jesteś
Napisz Proszę jakiej używasz masy na siatkę a jakiej gładzi na sam koniec :oops:

bladyy78
24-02-2009, 10:22
Miedzy profile najlepiej kupić wełnę isovera aku-płyta (w płytach) przycinasz ja szerzej o 2 cm i będzie się trzymała idealnie układasz ja tak jak pomiędzy krokwiami . Upchanie pod profile to ostateczność. W profile również najlepiej przed ich zamocowaniem należy dać wełny.

Rom-Kon
24-02-2009, 11:05
(...)
Napisz Proszę jakiej używasz masy na siatkę a jakiej gładzi na sam koniec :oops:
Do spoinowania tylko Vario lub Uniflot w ostateczności Cekol C40 ale to w ostateczności... jakoś nie leży mi ta szpachlówka. A do gładzi? Wszystkie gładzie z pominięciem Gipsaru (za miękki)... może być C45, Megaron. Na ścianach jeśli trzeba 2 warstwy to pierwszą wyrównującą daję z gipsu szpachlowego Dolina Nidy i na to dopiero gładź.

Waldek78
24-02-2009, 11:07
a co sądzicie o sposobie montażu wełny proponowaną przez ISOVER -
Wata / folia / wata ???
http://www.isover.pl/modules/dom_idealnych_rozwiazan/

Rom-Kon
24-02-2009, 11:12
Miedzy profile najlepiej kupić wełnę isovera aku-płyta (w płytach) przycinasz ja szerzej o 2 cm i będzie się trzymała idealnie układasz ja tak jak pomiędzy krokwiami . Upchanie pod profile to ostateczność. W profile również najlepiej przed ich zamocowaniem należy dać wełny.

...większa ilość cięć przez to więcej odpadów no i więcej mostków na cięciach i to w miejscu dobrych przewodników ciepła - profili. Czasem nie chce się trzymać (obwis pierwszej warstwy wełny) i trzeba dla podtrzymania dawać taśmę pakową przyklejaną do profili. No i akupłyta ma jakieś inne igły bo cholernie gryzie...

Rom-Kon
24-02-2009, 11:19
a co sądzicie o sposobie montażu wełny proponowaną przez ISOVER -
Wata / folia / wata ???
http://www.isover.pl/modules/dom_idealnych_rozwiazan/
W pewnych warunkach dopuszczalne ale nie zalecane. Trudno przy dzisiejszych trendach grubości ocieplenia spełnić warunek by pierwsza warstwa to nie mniej niż 2/3 później folia i druga warstwa nie więcej niż 1/3 całkowitej grubości docieplenia. Do tego trzeba stosować wieszaki typu ES od których jeśli można to się już odchodzi na konto wieszaków kotwowych - grzybków

adrianek9999
24-02-2009, 11:52
(...)
Napisz Proszę jakiej używasz masy na siatkę a jakiej gładzi na sam koniec :oops:
Do spoinowania tylko Vario lub Uniflot w ostateczności Cekol C40 ale to w ostateczności... jakoś nie leży mi ta szpachlówka. A do gładzi? Wszystkie gładzie z pominięciem Gipsaru (za miękki)... może być C45, Megaron. Na ścianach jeśli trzeba 2 warstwy to pierwszą wyrównującą daję z gipsu szpachlowego Dolina Nidy i na to dopiero gładź.
Dzięki Wielkie za wszystkie odpowiedzi :D
juz lecę szukać 8)

FlashBack
24-02-2009, 17:00
na skosy poddasza chcę dać między krokwie 20cm + 10cm poprzecznie

a w strop między belki 20cm - czy to wystarczy?

dobry wybor, belki stropowe doizolowalbym od spodu dla poprawy izolacji akustycznej (bebnienia stropu).


czym najlepiej doizolować i jaką grubość ?
sufit podwieszany i na nim dodatkowa izolacja stropu to najlepiej welna.
ile to odpowie projektant znajacy parametry stropu. to nie jest wykonanie na nosa czy typu, ze ja wszedzie tak robie i jest dobrze :D

Remontuje stary dom, w strop drewniany - między belki ułożyłem 20cm wełny na rozciągniętych sznurkach, pisze Pan że doizolować od spodu dla poprawy izolacji akustycznej. Projektant mi tu nie pomoże, robie wszystko sam ;D
No i mam pytanie w jaki sposób mam od spodu zawiesić tą izolację, znowu w jakiś sposób sznurować? czy też może to leżeć bezpośrednio na folii-paroizolacji, a co jeśli robi mi się na tyle "balon" i na końcu osiądzie mi to na płycie G-K?
Dzięki za odpowiedź.

przy sufitach welne uklada sie na profilach glownych lub nosnych - zaleznie od konstrukcji stelaza/sufitu.

FlashBack
24-02-2009, 17:01
(...)
Napisz Proszę jakiej używasz masy na siatkę a jakiej gładzi na sam koniec :oops:
Do spoinowania tylko Vario lub Uniflot w ostateczności Cekol C40 ale to w ostateczności... jakoś nie leży mi ta szpachlówka. A do gładzi? Wszystkie gładzie z pominięciem Gipsaru (za miękki)... może być C45, Megaron. Na ścianach jeśli trzeba 2 warstwy to pierwszą wyrównującą daję z gipsu szpachlowego Dolina Nidy i na to dopiero gładź.
Dzięki Wielkie za wszystkie odpowiedzi :D
juz lecę szukać 8)
na plyty g/k nie stosuje sie gladzi gipsowych. jesli cos z definicji jest suche to po co na to klasc cos mokrego? do ostatniego szpachlowania finiszowego sa odpowiednie masy szpachlowe.

FlashBack
24-02-2009, 17:03
Miedzy profile najlepiej kupić wełnę isovera aku-płyta (w płytach) przycinasz ja szerzej o 2 cm i będzie się trzymała idealnie układasz ja tak jak pomiędzy krokwiami . Upchanie pod profile to ostateczność. W profile również najlepiej przed ich zamocowaniem należy dać wełny.

owszem tylko po co upychac po montazu profili jak mozna przed :) obie warstwy welny i dopiero profile.