PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie poddasza użytkowego



Strony : 1 2 [3] 4 5

bladyy78
24-02-2009, 19:19
FlashBack wszystko można tylko jak wczesny przed profilami mocujesz wełnę? A później znowu jak mocujesz wieszaki( szukasz jętek i wycinasz w nich wełnę na mocowanie wieszaków)? Dużo zabawy z tym jest. A tak na marginesie jak najpierw upchasz wełnę jak robisz stelaż krzyżowy? I tak musisz drugą warstwę wełny dawać między profile.

Rom-Kon o jakich odpadach mówisz ? Tniesz tak żeby nie było odpadów. A jak są odpady to wykorzystujesz je dając w profile. Wszystko się wykorzystuje. Jak tniesz wełnę z rolki masz tyle samo odpadów i łączeń jak z aku-płyty. Najlepiej zrobić tak jak proponuje FlashBack wtedy jest minimalna ilość cieć tylko że trudno to samemu zrobić. Jak zaczynałem ocieplać poddasze to robiłem tak jak ty mówisz ale niestety wełna była zgniatana żeby ja wcisnąć pod profil, a jak wiadomo wełna izoluje jak jest rozprężona wiec kolejne pokoje robiłem tak jak napisałem wcześniej.
Każda opcja jest dobra tylko trzeba ja wykonać dokładnie i na pewno nie pozwoliłbym tego robić żadnemu fachowcowi. Bo jestem przekonany że zrobił by to na odpier. A po drugie nie odmówił bym sobie tak przyjemnej i pracy po której wszytko mnie gryzło jak cholera.

FlashBack
24-02-2009, 19:47
FlashBack wszystko można tylko jak wczesny przed profilami mocujesz wełnę? A później znowu jak mocujesz wieszaki( szukasz jętek i wycinasz w nich wełnę na mocowanie wieszaków)? Dużo zabawy z tym jest. A tak na marginesie jak najpierw upchasz wełnę jak robisz stelaż krzyżowy? I tak musisz drugą warstwę wełny dawać między profile.


planuje rozklad plaszczyzn i trasuje je (kolanka, skosy, sufity)
montuje wszelkie profile obwodowe.
planuje i trasuje miejsca mocowania uchwytow, wieszakow.
mocuje uchwyty, wieszaki (pionowanie, poziomowanie, plaszczyzny).
ukladam welne midzy krokwiowo.
ukladam welne miedzy legarami, jetkami itp.
montuje profile glowne i poziomuje je (sufity).
ukladam welne na profilach glownych ostatnimi czasy czesto krzyzowo (sufity)
zakladam laczniki krzyzowe
montuje profile nosne.
naklejam tasme do mocowania paroizolacji.
montuje welne krzyzowa (docieplenie nakrokwiowe) przebijam przez wieszaki
zylkowanie do czasu zamontowania prolifi.
- jezeli ES (zima lubie ciepelko i zawsze robie to na ES) to montaz profili i dopiero welna lub kolejno welne i profile.
poprawiam/uzupelniam ew. rozdracia/braki welny.
montuje profile skosow .
-ogolne sprzatanie wszelkiego rodzaju smieci.
wykonuje paroizolacje.
wykonuje stelaz scianek kolankowych.
- sprzatanie.
slizgi
plytuje - czesto dochodza w tym czasie dodatkowe slizgi.
-sprzatanie.
przygotowywuje laczenia do spoinowania.
spoinuje osadzam narozniki itp.
nakladam warstwy finiszowe zaleznie od rezimu farby finisz calosciowy -wszystkie powierzchnie procz tych pod kafle .
szlifowanie.

przygotowanie warstwy podkladowej dla farb - ale to juz roznie czesto niby ma to wykonac firma malarska.
gruntowanie pozostawiam glazurnikom.

nie ma tu wymienionych czestych prac dodatkowych jak naprawa/uszczelnianie membran/foli, okien, kominow itp.

I welna nie jest taka straszna trzeba tylko robic to, z glowa.
pominalem pate rzeczy np.i okna, naswietla, drzwi, geberity, szyby/szachty itp.

Rom-Kon
26-02-2009, 09:32
(...)

Rom-Kon o jakich odpadach mówisz ? Tniesz tak żeby nie było odpadów. A jak są odpady to wykorzystujesz je dając w profile. Wszystko się wykorzystuje. Jak tniesz wełnę z rolki masz tyle samo odpadów i łączeń jak z aku-płyty. Najlepiej zrobić tak jak proponuje FlashBack wtedy jest minimalna ilość cieć tylko że trudno to samemu zrobić. Jak zaczynałem ocieplać poddasze to robiłem tak jak ty mówisz ale niestety wełna była zgniatana żeby ja wcisnąć pod profil, a jak wiadomo wełna izoluje jak jest rozprężona wiec kolejne pokoje robiłem tak jak napisałem wcześniej.
Każda opcja jest dobra tylko trzeba ja wykonać dokładnie i na pewno nie pozwoliłbym tego robić żadnemu fachowcowi. Bo jestem przekonany że zrobił by to na odpier. A po drugie nie odmówił bym sobie tak przyjemnej i pracy po której wszytko mnie gryzło jak cholera.

Jeśli profile daje się co 40cm to pomiędzy nimi jest 34cm... a 34cm nie stanowi żadnego modułu płyty - jakby nie obracać jej zawsze powstanie odpad... mniej lub bardziej użytkowy. Ile tego można w profile wcisnąć? A z odpadów składać ocieplenie to taki półśrodek... wełną się nie optyka tylko izoluje... widziałem optykaczy co z kawałków 5-7cm szerokości składali izolacje... Jeśli tnie się z rolki to odpad powstaje dopiero na końcu - i to jest zaleta wełny z rolki.
A jesli Tobie wełna się ściskała pod profilem to pewnie zrobiłeś za małą szczelinę... jeśli wełna ma 10cm + 1cm luzu + 3cm wysokość CD60 = 14cm i o tyle trzeba obniżyć stelaż w stosunku do krokwi. I wtedy wełnę w płytach można spokojnie wsunąć... ale np. akupłyta jest dosyć sztywna i krucha lepiej zwykłą... kruchy jest również Isower ale wystarczy trochę wprawy i wszystko można. Ja nie stosuję ES-ów (oj! już dosyć dawno przestałem je stosować) więc mi to idzie... ale przy ES-ach też można ale jest więcej zabawy więc tu rzeczywiście polecam nabijanie na wieszaki.

Są różne drogi wypracowane przez wykonawców... nie neguję żadnej która prowadzi do optymalnej izolacji i oczywiście dla mnie ważny jest również czas wykonania ale nie popieram wypełniania wełną pomiędzy profilami - najwięcej ciętych miejsc i to przy dobrze przewodzącym zimno ( :wink: wiem! nie ma czegoś takiego!)) metalowym profilu.

edit: Drodzy Inwestorzy... Wydajecie na zabudowę poddasza 25-35tyś zł a czasem więcej i żal Wam wydać 100-200zł może nawet 300zł za wełnę wyciętą w odpad! Przecież jak teraz dobrze się zaizoluje to przez najbliższe 30-40lat Wy będziecie z tego korzystać! A później może wasze dzieci i wnuki... więc zanim zbesztacie mnie za "zrobienie" odpadu zastanówcie się czy na pewno chcecie mieć to pooptykane czy zaizolowane.

Rom-Kon
26-02-2009, 10:05
(...)
na plyty g/k nie stosuje sie gladzi gipsowych. jesli cos z definicji jest suche to po co na to klasc cos mokrego? do ostatniego szpachlowania finiszowego sa odpowiednie masy szpachlowe.
No cóż... Ty możesz suchymi szpachlówkami spoinować - ja pozostanę przy mokrych...

A najwyższą jakość - zalecaną nawet przez Rigips-a uzyskuje się szpachlując całość płyt! Czym szpachlować? Można gotowymi mieszankami z wiaderek (drogie jeśli całość szpachlować) można gładzią, można nawet gipsem szpachlowym Dolina Nidy. Nie wiem... może nigdy nie doprowadzasz swojej pracy do stanu "na gotowo"? Poprawki zostawiasz malarzowi? Ja bardzo często wchodząc tylko na poddasze oddaję budynek zdatny do zamieszkania - ściany wyszpachlowane i wymalowane, podłogi, płytki, parapety czyli gotowy do zamieszkania. Przez tak długi czas mojej działalności Inwestorzy mnie nauczyli dokładności! Tak Inwestorzy nauczyli! Jak raz czy drugi Inwestor zaświecił halogenem i kazał poprawić bo płaci i to całkiem sporo to też wymaga a ja musiałem sprostać jego oczekiwaniom (poprawka!) więc trzeci raz już nie miał do czego się przyczepić! Ale dzięki temu że Inwestor jest zadowolony ja mam następną pracę - z polecenia. Inwestor "robi" mi za reklamę! I może dzięki temu chociaż w branży bryndza ja robotę mam i nie musiałem obniżyć stawek... i oby tak dalej...

... i jeszcze raz... najlepszy efekt to szpachlowanie całości płyt! Obojętnie czym ale całościowo! ...pomijam już taką technologię jak przyklejanie na całości flizy... drogie to jak na polskie warunki.

zbigmor
26-02-2009, 10:17
FlashBack wszystko można tylko jak wczesny przed profilami mocujesz wełnę? A później znowu jak mocujesz wieszaki( szukasz jętek i wycinasz w nich wełnę na mocowanie wieszaków)? Dużo zabawy z tym jest. A tak na marginesie jak najpierw upchasz wełnę jak robisz stelaż krzyżowy? I tak musisz drugą warstwę wełny dawać między profile.

Rom-Kon o jakich odpadach mówisz ? Tniesz tak żeby nie było odpadów. A jak są odpady to wykorzystujesz je dając w profile. Wszystko się wykorzystuje. Jak tniesz wełnę z rolki masz tyle samo odpadów i łączeń jak z aku-płyty. Najlepiej zrobić tak jak proponuje FlashBack wtedy jest minimalna ilość cieć tylko że trudno to samemu zrobić. Jak zaczynałem ocieplać poddasze to robiłem tak jak ty mówisz ale niestety wełna była zgniatana żeby ja wcisnąć pod profil, a jak wiadomo wełna izoluje jak jest rozprężona wiec kolejne pokoje robiłem tak jak napisałem wcześniej.
Każda opcja jest dobra tylko trzeba ja wykonać dokładnie i na pewno nie pozwoliłbym tego robić żadnemu fachowcowi. Bo jestem przekonany że zrobił by to na odpier. A po drugie nie odmówił bym sobie tak przyjemnej i pracy po której wszytko mnie gryzło jak cholera.


No to chyba ktoś twoją wiedzę musi zmienić. Wełna dachowa po ściśnięciu o kilkadziesiąt procent zyskuje na własnościach izolacyjnych, a nie traci (oczywiście do porównywalnej grubości). Dopiero od pewnej granicy ściśnięcia zaczyna je tracić. Nie jest to duża różnica, ale na pewno można to co niby "wiadomo" włożyć między bajki. Nie wiem skąd ludzie biorą takie teorie, ale jest to niewiedza dość powszechna.

bladyy78
26-02-2009, 10:29
Rom-Kon już wiem o co ci teraz chodzi- taki opis jak ty opisujesz to dobrze robi się na skosach i tak też robiłem, oraz tam gdzie obniżenie sufitu jest możliwe. Ale niestety u mnie się tak zrobić nie mogłem, jako że robiłem ruszt krzyżowy poddasze i tak mam już obniżone i nie mogłem sobie pozwolić na to żeby profile bardziej obniżać.
Jak widzę wy profile opuszczacie na tyle żeby pod nie swobodnie można było ułożyć wełnę.

Rom-Kon
26-02-2009, 11:22
Rom-Kon już wiem o co ci teraz chodzi- taki opis jak ty opisujesz to dobrze robi się na skosach i tak też robiłem, oraz tam gdzie obniżenie sufitu jest możliwe. Ale niestety u mnie się tak zrobić nie mogłem, jako że robiłem ruszt krzyżowy poddasze i tak mam już obniżone i nie mogłem sobie pozwolić na to żeby profile bardziej obniżać.
Jak widzę wy profile opuszczacie na tyle żeby pod nie swobodnie można było ułożyć wełnę.
Nieraz walczy się o 3cm... tyle obniża się profile by wsunąć pod nie wełnę... czasem tak trzeba ale w większości taka oszczędność nie popłaca.

FlashBack
26-02-2009, 18:27
(...)
na plyty g/k nie stosuje sie gladzi gipsowych. jesli cos z definicji jest suche to po co na to klasc cos mokrego? do ostatniego szpachlowania finiszowego sa odpowiednie masy szpachlowe.
No cóż... Ty możesz suchymi szpachlówkami spoinować - ja pozostanę przy mokrych...

A najwyższą jakość - zalecaną nawet przez Rigips-a uzyskuje się szpachlując całość płyt! Czym szpachlować? Można gotowymi mieszankami z wiaderek (drogie jeśli całość szpachlować) można gładzią, można nawet gipsem szpachlowym Dolina Nidy. Nie wiem... może nigdy nie doprowadzasz swojej pracy do stanu "na gotowo"? Poprawki zostawiasz malarzowi? Ja bardzo często wchodząc tylko na poddasze oddaję budynek zdatny do zamieszkania - ściany wyszpachlowane i wymalowane, podłogi, płytki, parapety czyli gotowy do zamieszkania. Przez tak długi czas mojej działalności Inwestorzy mnie nauczyli dokładności! Tak Inwestorzy nauczyli! Jak raz czy drugi Inwestor zaświecił halogenem i kazał poprawić bo płaci i to całkiem sporo to też wymaga a ja musiałem sprostać jego oczekiwaniom (poprawka!) więc trzeci raz już nie miał do czego się przyczepić! Ale dzięki temu że Inwestor jest zadowolony ja mam następną pracę - z polecenia. Inwestor "robi" mi za reklamę! I może dzięki temu chociaż w branży bryndza ja robotę mam i nie musiałem obniżyć stawek... i oby tak dalej...

... i jeszcze raz... najlepszy efekt to szpachlowanie całości płyt! Obojętnie czym ale całościowo! ...pomijam już taką technologię jak przyklejanie na całości flizy... drogie to jak na polskie warunki.
spoinowanie to nie szpachlowanie finalne wiec nie rob ludziom wody z mozgu.
reszty moge Ci tylko gratulowac. nawet tej samo reklamy.
ja biedny zuczek robie wylacznie suche zabudowy :cry:

Rom-Kon
26-02-2009, 19:14
(...)
spoinowanie to nie szpachlowanie finalne wiec nie rob ludziom wody z mozgu.
reszty moge Ci tylko gratulowac. nawet tej samo reklamy.
ja biedny zuczek robie wylacznie suche zabudowy :cry:

...a jak szeroko "rozmywasz" szpachel na łączeniach? Ile po finalnym szpachlowaniu zostaje "wolnej" płyty? Nie lepiej przejechać całą płytę i mieć święty spokój? Czy lepiej ryzykować że po finalnym malowaniu wyjdą ślady przejścia papier-szpachel... Nie przeczę sam robiłem na odp. ale to były pomieszczenia biurowe, duże metry stawka denna i nikt z halogenem nawet się nie ważył podejść! Wstyd się przyznać do tej roboty...

A co do reklamy... ja teraz pracę mam... terminy u mnie to.... 3-4miesiące. Nie przeczę pracowałem dla forumowiczów... ale nie stosuję nachalnej reklamy chociaż od Redakcji dostałem dwa ostrzeżenia za podanie nr.telefonu w stopce... dostałem się również na czarną listę - nie wyszło z jednym Inwestorem... a może Opaczność czuwała nade mną i nad niedoszłym Inwestorem? Wchodząc pierwszy raz na forum nawet mi się nie śniło by czerpać z tego jakieś korzyści! A tak po trosze to podcinam pod sobą gałąź bo sprzedaję moje doświadczenie nawet konkurencji! Doświadczenie zdobywane przez prawie 15 lat! Zresztą Ty też kształcisz sobie konkurencję!!! A z pracą nie bazuję tylko na Forum i nie poluję na Forumowiczów a jeśli od czasu do czasu wpadnie zlecenie od Forumowicza to chyba nie jest źle...

FlashBack
26-02-2009, 19:25
(...)
spoinowanie to nie szpachlowanie finalne wiec nie rob ludziom wody z mozgu.
reszty moge Ci tylko gratulowac. nawet tej samo reklamy.
ja biedny zuczek robie wylacznie suche zabudowy :cry:

...a jak szeroko "rozmywasz" szpachel na łączeniach? Ile po finalnym szpachlowaniu zostaje "wolnej" płyty? Nie lepiej przejechać całą płytę i mieć święty spokój? Czy lepiej ryzykować że po finalnym malowaniu wyjdą ślady przejścia papier-szpachel...

A co do reklamy... ja teraz pracę mam... terminy u mnie to.... 3-4miesiące. Nie przeczę pracowałem dla forumowiczów... ale nie stosuję nachalnej reklamy chociaż od Redakcji dostałem dwa ostrzeżenia za podanie nr.telefonu w stopce... dostałem się również na czarną listę - nie wyszło z jednym Inwestorem... a może Opaczność czuwała nade mną i nad niedoszłym Inwestorem? Wchodząc pierwszy raz na forum nawet mi się nie śniło by czerpać z tego jakieś korzyści! A tak po trosze to podcinam pod sobą gałąź bo sprzedaję moje doświadczenie nawet konkurencji! Doświadczenie zdobywane przez prawie 15 lat! Zresztą Ty też kształcisz sobie konkurencję!!! A z pracą nie bazuję tylko na Forum i nie poluję na Forumowiczów a jeśli od czasu do czasu wpadnie zlecenie od Forumowicza to chyba nie jest źle...

kuchnie, lazienki, sufity final to jest zawsze 100% pokrytej plyty, reszta zalezna jest od wymagan i warunkow finalnych. wiesz dobrze, ze doswiadczenia w 5 zdaniach sie nie przekaze *przez owe 15lat. ale jestem ciety na slowo gladz gipsowa w odniesieniu do plyt g/k ;)

Rom-Kon
26-02-2009, 19:57
kuchnie, lazienki, sufity final to jest zawsze 100% pokrytej plyty, reszta zalezna jest od wymagan i warunkow finalnych. wiesz dobrze, ze doswiadczenia w 5 zdaniach sie nie przekaze *przez owe 15lat. ale jestem ciety na slowo gladz gipsowa w odniesieniu do plyt g/k ;)

Obojętnie jak to nazwiesz to i tak zaciągasz całą płytę! Obojętnie czym czy to akrylputz, semicośtam czy sheetrock z wiaderka czy finisze do zarobienia (wszystkie te mają bardzo drobne ziarno i są dosyć drogie w przeliczeniu na m2) czy wyszpachlujesz c45, megaronem czy nawet Dolina Nidy (oprócz Nidy wszystkie mają grubsze ziarno i są tańsze na m2) ja po prostu zrównuję chłonność i strukturę płyty i wtedy nie straszne mi światło z plafonu czy na ścianie z modnego ostatnio kinkietu typu klepsydra... nie wspomnę o halogenikach wzdłuż ściany świecące na tą właśnie ścianę... jeśli wykańczasz takie pomieszczenia na gotowca to wiesz o czym mówię! :wink:

...nieraz inwestorzy lub projektanci dają nam popalić światłem! Oj dają...

ps. doświadczenia w pięciu zdaniach nie przekażesz ale pewne chwyty już tak... a to dla konkurencji już dużo... kiedyś sam z tego korzystałem i czasem też podpatruję konkurencję "Jak Oni To Robią" - właśnie wymyśliłem nowy teleturniej! :lol:

pigeon
02-03-2009, 15:55
Witam,

czy na:
Wieszaki kotwowe (grzybki) długie na 270mm

mozna montowac sufit podwieszany pod stropem drewnianym?
czy nie trudniej poziomowac niz na jakisc noniuszach czy innych drutach?

a jak z elastycznoscia - strop drewniany - moze kiedys bedzie uzywany - czy takie "sztywne" przelozenie nie bedzie mialo wplywu na potencjalne pekanie plyt?

czy moze za bardzo upraszczam i te wieszaki sie to tego nie nadaja?

FlashBack
02-03-2009, 16:04
Witam,

czy na:
Wieszaki kotwowe (grzybki) długie na 270mm

mozna montowac sufit podwieszany pod stropem drewnianym?
czy nie trudniej poziomowac niz na jakisc noniuszach czy innych drutach?

a jak z elastycznoscia - strop drewniany - moze kiedys bedzie uzywany - czy takie "sztywne" przelozenie nie bedzie mialo wplywu na potencjalne pekanie plyt?

czy moze za bardzo upraszczam i te wieszaki sie to tego nie nadaja?

mozna.

Zbyszek 1'
02-03-2009, 16:19
A czy na skosach na poddaszu w narożnikach wewnętrznych kooniecznie trzeba dawać profile U, Profile Cd zawieszone są na grzybkach 2 - 3 cm od końca profilu.

pigeon
02-03-2009, 16:27
a jak sie ma sytuacja w ktorej najpierw zamontowane s p lyty karton gips a dopiero potem np sa nabijane laty i kontrlaty i kladzioen jest pokrycie dachu

(np jak u mnie jest deskowanie pod papa i nie wiem czy zdaze polozyc dachowke przez plytami KG)

czy wtedy pluty np na skosach beda pekac? niezalenie od jakosci wykonania?

FlashBack
02-03-2009, 16:28
A czy na skosach na poddaszu w narożnikach wewnętrznych kooniecznie trzeba dawać profile U, Profile Cd zawieszone są na grzybkach 2 - 3 cm od końca profilu.

w koszu wszystkie wieszaki wyszly tak blisko od belki koszowej?

FlashBack
02-03-2009, 16:32
a jak sie ma sytuacja w ktorej najpierw zamontowane s p lyty karton gips a dopiero potem np sa nabijane laty i kontrlaty i kladzioen jest pokrycie dachu

(np jak u mnie jest deskowanie pod papa i nie wiem czy zdaze polozyc dachowke przez plytami KG)

czy wtedy pluty np na skosach beda pekac? niezalenie od jakosci wykonania?
no wlasnie jak sadzicie warto czekac z zabudowa poddasza, az zamkna pobliskie lotnisko.

pigeon
02-03-2009, 16:49
LOTNISKO - chyba troche nie ta skala co?

powaznie - podziel sie doswiadczeniem? bedzie mialo wplyw to pukanie mlotkiem?

Zbyszek 1'
02-03-2009, 19:05
Wieszaki przykręcałem do krokwi koszowej, wcześniej je wyginałem żeby można było zamontować na nich profil.

FlashBack
02-03-2009, 19:11
Wieszaki przykręcałem do krokwi koszowej, wcześniej je wyginałem żeby można było zamontować na nich profil.
nie wiem co poradzic.
mi sa zanane tylko dwa sposoby wykonania polaczenia w narozu (koszu). w zadnym z nich nie ma mowy o przykrecaniu roznej masci uchwytow do belki/krokwi koszowej.

TMK
05-03-2009, 22:51
Panowie

Szybkie pytanie - jakimi (konkretnie) kołkami dyblować profil UD do porotermu? W pobliżu mam z 2-3 hurtownie i "niech se pan obejrzy i wybierze" oraz markety budowlane cast, obi i lm. W casto polecali specjalne do ceramiki, jednak drogie jak cholera 4szt gdzieś za 12 zł... Co kupić do otynkowanych ścianek 11,5cm z ceramiki?

FlashBack
06-03-2009, 06:29
Panowie

Szybkie pytanie - jakimi (konkretnie) kołkami dyblować profil UD do porotermu? W pobliżu mam z 2-3 hurtownie i "niech se pan obejrzy i wybierze" oraz markety budowlane cast, obi i lm. W casto polecali specjalne do ceramiki, jednak drogie jak cholera 4szt gdzieś za 12 zł... Co kupić do otynkowanych ścianek 11,5cm z ceramiki?

wow 12zl 4szt
kupuje szybki montaz do pustych lub pelnych kazde po 12,70zl za 200szt

qauczuq
06-03-2009, 07:50
witam wszystkich, jestem tutaj nowy a trafiłem do Was ponieważ chcaiłbym wykończyć poddaszę i tam pomieszkać.

Poczytałem troche na ten temat i ciut wiecej wiem jednak moja wiedza to i tak jest niczym w porónaniu do Waszej. Dlatego chciałem prosić o opinię.

Poniżej zdjęcia rzeczonego dachu. Z moich wyliczeń będzie to łącznie jakieś 110m2.


http://images38.fotosik.pl/73/7c4d9d4b2dcbc687m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7c4d9d4b2dcbc687.html)

http://images46.fotosik.pl/77/e0743145ae05267am.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e0743145ae05267a.html)

http://images36.fotosik.pl/73/aa21715b016bec99m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/aa21715b016bec99.html)

http://images47.fotosik.pl/77/6b79aa8ae37f8221m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6b79aa8ae37f8221.html)

http://images46.fotosik.pl/77/e4708e9fd9bb0125m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e4708e9fd9bb0125.html)


Jak widzicie to nie ma foli pod blachą i moje pierwsze pytanie czy można to jakość obejść lub czy można (wystarczy) położyć tylko drugą folię pod watę?

Na zdjęciach widać także taką poprzeczną belkę czy mogę się jej pozbyć?

Odległości między krokwiami to o 70-72 cm, wysokość krokwi to 12 cm, czy zakup wełny zbliżóny do tej grubości będzie zasadny?

Jakie materiały w praktyce generują najwieksze koszta (wata, płyty, wieszaki, listwy, folia)?

Rozumiem że mogłem zapytać o coś oczywistego itp dla Was wtedy mnie zignorujcie...

Dzięki za każdą opinię.
[/u]

FlashBack
06-03-2009, 17:25
Witaj qauczuq.
Czy to ma byc jedno duze pomieszczenie (i do tego slepe), czy moze chcesz to podzielic na mniejsze pomieszczenia?
czy planujesz montaz okien/naswietli itp.?

qauczuq
06-03-2009, 18:26
nie ma tam za dużo miejsca ale będę musiał podprowadzić wodę i kanalizację aby gdzieś w rogu umieśić ubikację i obok kuchnię. Jedynie łazienka będzie osobnym pmieszczeniem reszta powierzchni będzie bez ścainek działowych. Choć dzisiaj urodziła się taka koncepcja aby zapodać taką ściąnkę z TV jak jest na tym zdjęciu:

http://images48.fotosik.pl/77/3d2710fb4aa41788m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3d2710fb4aa41788.html)


dzieki czemu odzielił bym częsc sypialną i z kompem od części dziennej powiedzmy sobie wypoczynkowej.

Z drugiej strony kuchnia jakoś wciśnięta w ten skos z dłużsym blatem (ala bar).

CHcaiłym także aby tak jak na n zdjęci upowyżej w dachu ponad belkami usztywnijącymi strych (któe chcaiłbym dodać o ile to będzie konieczne) były świetliki. POza tym planowałem 4 okna.

Dzisiaj byłem w sklepie budowalnym i mniej więcej złapałem koszta podłogi i ocieplenia z oknami - przed negocjacjami 10500 (wełna 15 cm Knauf 15 zł lub ursa 18,5, dwie folnie, wieszaki, płyta gipsowa 3,12 m2 / 19,8 pln, profle - 14,9 zł za 4m, obrysy 4m - 11zł. Panele tak 32 zł /m2, pianka - 15 zł za 4,66m2, listwy wykończeniowe - 14 zł za 2,5m. okna tak z kołnierzem po 850 za sztukę. Nie w liczyłem jeszcze rur, ścianek, świetlików, ewentualnych desek i być możę innych niespodziewanych wydatków ale mam nadzieje ze nie bedą aż tak duże.

Kuchnia to inna bajka.

Zastanawiam się teraz nad łazienką czy w tym ponieszczenia należy jakoś spoecjalnie coś dodatkowo robić z ociepleniem poddasza (inne płyty, farba, wykończenie, wentylacja)?

FlashBack
06-03-2009, 19:13
ktos musi obejzec stan dachu i stropu do zaadaptowania. rozkald lazienki dobrze dobrac pod stan faktyczny pionow by nie bawic sie w udziwnienia. okna standard w polac bez wymianow bedzie ciezko wmontowac.
materialy masz w cenach ... no maja z czego spuscic :)
samodzielne wykonanie ... czarno widze, kilo pracy przed Toba :)

qauczuq
06-03-2009, 19:36
masz rację z łazienką to tak zrobię.
Było już dwóch fachowców i ogólnie to z tej p oprzeczniej powiedzieli żę można bez problemu zrezygnować , jeden porponował dodanie belek pomiędzy stronami spadów powyżej tak 2.5-3m aby trzymały dach przed rozejściem się.

Jak uważasz ile mogą spuścić, na ile mogę naciskać 20% niżej, mieszkam na podkarpaciu więc bida z nędzą?

Czy wykończenie powierzchni podasza pod łazienkę i kuchnię należy jakoś inaczej robić?

Z czego robi się takie ścianki działowe jak ta u góry w poście wyżej na zdjęciu z tv wbudowanym?

FlashBack
06-03-2009, 19:42
masz rację z łazienką to tak zrobię.
Było już dwóch fachowców i ogólnie to z tej p oprzeczniej powiedzieli żę można bez problemu zrezygnować , jeden porponował dodanie belek pomiędzy stronami spadów powyżej tak 2.5-3m aby trzymały dach przed rozejściem się.

Jak uważasz ile mogą spuścić, na ile mogę naciskać 20% niżej, mieszkam na podkarpaciu więc bida z nędzą?

Czy wykończenie powierzchni podasza pod łazienkę i kuchnię należy jakoś inaczej robić?

Z czego robi się takie ścianki działowe jak ta u góry w poście wyżej na zdjęciu z tv wbudowanym?

na doradce do adaptacji to nie wykonawce a kogos z uprawnieniami, kogos kto fachowo sprawdzi i powie czy to sie nadaje do adaptacji co mozna a co nie przerobic. "fachowiec" (przepraszam) ale on przychodzi zarobic i "g" go obchodzi co bedzie jak wyjdzie po zakonczonej pracy.

nie wiem jakiego producenta sa materialy ale jak bedziesz dokladnie wiedzial czego i ile to zawsze cos zbijesz z ceny.
scianka hmmm :D "zwykla" dzialowka g/k
lazienka konieczna wentylacja i plyty "woda-ogien" poddasze plyta "ogien".

skosy licz smialo nie mniej jak 25 ocieplenia. wiec sporo trzeba nadbic krokwie (plus wentalacja)

JACUŚ
06-03-2009, 20:15
Cytat: W pewnych warunkach dopuszczalne ale nie zalecane. Trudno przy dzisiejszych trendach grubości ocieplenia spełnić warunek by pierwsza warstwa to nie mniej niż 2/3 później folia i druga warstwa nie więcej niż 1/3 całkowitej grubości docieplenia. Dla czego druga warstwa nie moze byc wieksz niz 1/3 ? Ja planuje zrobic u siebie 15 + 10 czy to blad?
A tak poza nawiasem szukam kogos do zabudowy poddasz, okolice Trojmiasta.
Moze ktorys z was FlashBack , Rom-Kom dziala w terenie?
Pozdrawiam. :D

FlashBack
06-03-2009, 20:48
Cytat: W pewnych warunkach dopuszczalne ale nie zalecane. Trudno przy dzisiejszych trendach grubości ocieplenia spełnić warunek by pierwsza warstwa to nie mniej niż 2/3 później folia i druga warstwa nie więcej niż 1/3 całkowitej grubości docieplenia. Dla czego druga warstwa nie moze byc wieksz niz 1/3 ? Ja planuje zrobic u siebie 15 + 10 czy to blad?
A tak poza nawiasem szukam kogos do zabudowy poddasz, okolice Trojmiasta.
Moze ktorys z was FlashBack , Rom-Kom dziala w terenie?
Pozdrawiam. :D
paroizolacja wylacznie na koncowa warstwe welny (nowy budynek). mozesz zrobic u siebie "standard" 15 miedzy krokwie a na krokwie (wlasciwie to pod :) wszak to skos do wewnatrz) dac rowniez 15cm a nawet wiecej.

Yeti
10-03-2009, 02:01
(...)mozesz zrobic u siebie "standard" 15 miedzy krokwie a na krokwie (wlasciwie to pod :) wszak to skos do wewnatrz) dac rowniez 15cm a nawet wiecej.

...no właśnie, a ile więcej?
Wyczytałem, że te wieszaki kotwowe mają długość 270mm (te dłuższe). Przyjmując 1cm luzu dla wełny + 3cm wysokości profili pozostaje nam 23cm na wełnę i na przykręcenie wieszaka do krokwi. Im dach bardziej stromy tym to ramię powinno być pewnie dłuższe(?)
Czy 20cm wełny też można zastosować w drugiej warstwie, czy graniczną grubością jest dla niej 15-18cm (przy 18cm zostaje już tylko 5cm na umocowanie wieszaków).
Są na rynku wieszaki dłuższe niż te 270mm do mocowania stelaży w skosach?
Wiem, że do podwieszenia stelaża sufitu można użyć "wieszaków z elementem rozprężnym" i wówczas drut mocujący może mieć nawet 1,5m, ale co ze skosami?

FlashBack
10-03-2009, 07:42
(...)mozesz zrobic u siebie "standard" 15 miedzy krokwie a na krokwie (wlasciwie to pod :) wszak to skos do wewnatrz) dac rowniez 15cm a nawet wiecej.

...no właśnie, a ile więcej?
Wyczytałem, że te wieszaki kotwowe mają długość 270mm (te dłuższe). Przyjmując 1cm luzu dla wełny + 3cm wysokości profili pozostaje nam 23cm na wełnę i na przykręcenie wieszaka do krokwi. Im dach bardziej stromy tym to ramię powinno być pewnie dłuższe(?)
Czy 20cm wełny też można zastosować w drugiej warstwie, czy graniczną grubością jest dla niej 15-18cm (przy 18cm zostaje już tylko 5cm na umocowanie wieszaków).
Są na rynku wieszaki dłuższe niż te 270mm do mocowania stelaży w skosach?
Wiem, że do podwieszenia stelaża sufitu można użyć "wieszaków z elementem rozprężnym" i wówczas drut mocujący może mieć nawet 1,5m, ale co ze skosami?
nie dobieram grubosci ocieplenia do wieszakow tylko odwrotnie :)
ile czego i jak masz dac znajdziesz w projekcie, mozna to oczywiosci zaktualizowac na stan aktualnych wymogow.

Yeti
10-03-2009, 10:09
Moje pytanie wynikało z cytowanej wcześniejszej twojej wypowiedzi.
Skoro więc "dobierasz wieszaki do grubości ocieplenia", to jaki wieszak zastosować do 20 (albo 25cm) wełny w drugiej (dolnej) warstwie?

W projekcie nic nie znajdę, bo chodzi o docieplenie dachu w domu z poddaszem nieużytkowym (w/g projektu ocieplony był strop).
Zresztą "nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej" :wink: , a projekty określają zwykle tylko minimum wymagane prawem. Przepisy dotyczące izolacyjności termicznej budynków są systematycznie zaostrzane (właśnie jesteśmy po zmianie). Bardzo dobre ocieplenie domu staje się coraz bardziej uzasadnione ekonomicznie wraz z tendencją spadkową cen materiałów izolacyjnych w stosunku do rosnących cen opału.

U mnie w krokwie wejdzie max. 15cm i ta wełna już jest.
Czy jest jakiś sposób, żeby podwiesić dodatkowe 20cm pod krokwiami?
Wiem, że mogę podbić deski pod krokwie, ale to dodatkowy koszt i robota. Jeśli udało by się wsunąć więcej wełny wydłużając jedynie wieszaki stelaża, to było by miło :wink:
Jest taka możliwość? -Jakie wieszaki zastosować? (Dach kopertowy, kąt 30st.)

akte
10-03-2009, 11:03
Wydaje mi się, że kiedyś ROM-KON pisał o łączeniu (nitowaniu) dwóch wieszaków grzybkowych ze sobą, więc może w ten sposób.
Tylko czy tak daleko wysunięte grzybki będą miały wystarczającą sztywność :roll: , trzeba by popróbować.

Pozrd

Trociu
10-03-2009, 15:23
Wydaje mi się, że kiedyś ROM-KON pisał o łączeniu (nitowaniu) dwóch wieszaków grzybkowych ze sobą, więc może w ten sposób.
Tylko czy tak daleko wysunięte grzybki będą miały wystarczającą sztywność :roll: , trzeba by popróbować.Zgadza się - pisał. O ile pamiętam, to pisał też o dłuższych grzybkach dostępnych w jakiejś tam specjalnej hurtowni gdzieś w okolicy Wawy.

Yeti
11-03-2009, 01:33
Te dłuższe grzybki z "jakiejś tam specjalnej hurtowni", o których pisał, miały właśnie długość 270mm - odrobiłem pracę domową i właśnie te brałem pod uwagę :wink:
(...)Wieszaki kotwowe (grzybki) długie na 270mm też mam w jednej sprawdzonej hurtowni w Markach... czasem jadę nawet 60km by kupić... ale czego się nie robi dla wygody...

Pozostawałby więc tylko sposób z nitowaniem... tylko rzeczywiście, czy będą one miały wystarczającą sztywność?... :roll: (im bardziej stromy dach - tym większe siły "łamiące")
...a czym je przedłużał?
...O! widzę, że Wielki Wódz pisał, że będzie 11.03 - to już dzisiaj, ...więc może sam mi odpowie? :D
(idę czytać teraz wątek polecany przez Wodza - może tam się czego mądrego jeszcze dowiem :wink: :D )

...aaa, jeszcze jedno pytanie do naszych forumowych fachowców:
Na którym systemie suchej zabudowy pracujecie. Które stelaże, wieszaki, płyty... polecilibyście ze względu na jakość i ...cenę? Są jakieś istotniejsze różnice między nimi?

FlashBack
11-03-2009, 06:02
Te dłuższe grzybki z "jakiejś tam specjalnej hurtowni", o których pisał, miały właśnie długość 270mm - odrobiłem pracę domową i właśnie te brałem pod uwagę :wink:
(...)Wieszaki kotwowe (grzybki) długie na 270mm też mam w jednej sprawdzonej hurtowni w Markach... czasem jadę nawet 60km by kupić... ale czego się nie robi dla wygody...

Pozostawałby więc tylko sposób z nitowaniem... tylko rzeczywiście, czy będą one miały wystarczającą sztywność?... :roll: (im bardziej stromy dach - tym większe siły "łamiące")
...a czym je przedłużał?
...O! widzę, że Wielki Wódz pisał, że będzie 11.03 - to już dzisiaj, ...więc może sam mi odpowie? :D
(idę czytać teraz wątek polecany przez Wodza - może tam się czego mądrego jeszcze dowiem :wink: :D )

...aaa, jeszcze jedno pytanie do naszych forumowych fachowców:
Na którym systemie suchej zabudowy pracujecie. Które stelaże, wieszaki, płyty... polecilibyście ze względu na jakość i ...cenę? Są jakieś istotniejsze różnice między nimi?

nie ma zadnych roznic. a pytanie powinienes zadac w dziale ogloszenia drobne. nie przeplacaj. wieszaki mozesz przedluzac.

podaj i powod dla ktorego musisz dac tak gruba warstwe ocieplenia na krokwiowego.

czy sadzisz, ze ktos bedzie inwestowal w twoj biznes?

Yeti
12-03-2009, 02:03
nie ma zadnych roznic. a pytanie powinienes zadac w dziale ogloszenia drobne. nie przeplacaj. wieszaki mozesz przedluzac. Może i mógłbym tam spytać, ale skoro już odpowiedziałeś, to znaczy, że to miejsce też było dobre :wink: (a pytanie mieściło się przecież chyba w temacie...)
Czym przedłużać te wieszaki? Przejrzałem pobieżnie ze dwie strony producentów, ale niczego przewidzianego przez nich do takich celów nie dostrzegłem.



podaj i powod dla ktorego musisz dac tak gruba warstwe ocieplenia na krokwiowego.No przecież już ten powód podałem parę postów wcześniej... Głupio samego siebie cytować, ale cóż :wink: :

(...)Przepisy dotyczące izolacyjności termicznej budynków są systematycznie zaostrzane (właśnie jesteśmy po zmianie). Bardzo dobre ocieplenie domu staje się coraz bardziej uzasadnione ekonomicznie wraz z tendencją spadkową cen materiałów izolacyjnych w stosunku do rosnących cen opału.

U mnie w krokwie wejdzie max. 15cm i ta wełna już jest.
Czy jest jakiś sposób, żeby podwiesić dodatkowe 20cm pod krokwiami?
Wiem, że mogę podbić deski pod krokwie, ale to dodatkowy koszt i robota. Jeśli udało by się wsunąć więcej wełny wydłużając jedynie wieszaki stelaża, to było by miło :wink:
Jest taka możliwość? -Jakie wieszaki zastosować? (Dach kopertowy, kąt 30st.)


czy sadzisz, ze ktos bedzie inwestowal w twoj biznes?Nie sądzę. Może ze względu na późną już trochę porę..., ale nie zajarzyłem o co biega :wink: - przecież nie szukam ani wspólnika, ani nie proszę o dotację :D . Staram się tylko rozwiązać swój problem (taki jest przecież sens istnienia tego forum). Jeśli potrafisz coś doradzić, to proszę po prostu to zrób. Szkoda atramentu na "ślizganie" się po temacie.

Więc jeszcze raz:
-zastosować grzybki z przedłużką? (jeśli tak, to z czego ją robić - są jakieś gotowce, czy muszę kombinować we własnym zakresie?)
-czy podbijać jakąś łatę czy inny wynalazek i dokładać piątkę (ewent. 10-kę wełny(?) między krokwie + 10-15cm podkrokwiowo.

FlashBack
12-03-2009, 07:18
juz mowie, grzybkow nie przedluza sie. moze sie zle wyrazilem, malo dokladnie ale to, jest czy ktos bedzie "inwestowal" w twoj biznej (ja nie mam zamiaru przychodzic i usuwac/naprawiac katastrofe i oby nikt nie ucierpial fizycznie bo ja mam rodzine wole wolnosc niz kratki).
wykonanie ocieplenia zalezne jest od "zapotrzebowania" inwestora z uwzglednieniem :/ realiow finanse, warunki jakie stawia stan faktyczny domu.
gybym je znal moglbym cos doradzic.

a na marginesie.
to forum jest dla inwestorow nie wykonawcow wiec prosze oszczedz mi podtxt.

kruszon11
12-03-2009, 10:25
Jaką jest poprawna kolejność w kładzeniu płyt GK ? Najpierw sufit i potem ściany/skosy poddasza, czy odwrotnie ?

akte
12-03-2009, 11:23
Jaką jest poprawna kolejność w kładzeniu płyt GK ? Najpierw sufit i potem ściany/skosy poddasza, czy odwrotnie ?

U siebie najpierw płytowałem ścianki, potem sufity i na końcu skosy.
Zdaje się, że któryś z producentów (chyba Rigips) zaleca również taką kolejność.

zbigmor
12-03-2009, 11:27
Jaką jest poprawna kolejność w kładzeniu płyt GK ? Najpierw sufit i potem ściany/skosy poddasza, czy odwrotnie ?


Jak komu wygodniej. U mnie były skosy-sufit-ściany(K-G klejony do ściany).

Yeti
12-03-2009, 15:09
juz mowie, grzybkow nie przedluza sie(...)Zacznę od marginesu - nie ma "podtxtów" w moich wypowiedziach (przynajmniej nie w tych) :wink:
Dziękuję za twoje odpowiedzi, natomiast czytając je, zaczynam wątpić w swoją umiejętność zadawania jasno sformułowanych pytań...
Dowiedziałem się na razie, że przy wyborze stelaża, a właściwie całego systemu nie warto zwracać uwagi na producenta (nie ma istotnych różnic) - i za to jeszcze raz dzięki.
Jeśli chodzi o przedłużanie wieszaków, to czuję się nieco ogłupiały..., bo w ostatnim poście piszesz, że się ich nie przedłuża, sugerując katastrofę budowlaną, natomiast w odpowiedzi z 11-03-2009 stwierdzasz: "wieszaki mozesz przedluzac.", co zgodne było by z podpowiedziami akte i Trocia, może też ROM-KONa, ale na razie się tu nie wypowiedział :-?
(na zdrowiu moim i mojej rodziny zależy mi równie mocno jak tobie, a może nawet bardziej... i to nie tylko ze względu na "kratki" :wink: . To dość oczywiste - dlatego właśnie pytam)

wykonanie ocieplenia zalezne jest od "zapotrzebowania" inwestora z uwzglednieniem :/ realiow finanse, warunki jakie stawia stan faktyczny domu.
gybym je znal moglbym cos doradzic.
Inwestor (znaczy: ja :wink: ) ma zapotrzebowanie na 35cm wełny, przy czym m/ krokwie wchodzi tylko 15cm i ta wełna już jest.
Pytanie: jak umocować resztę wełny?
Wiem, że mogę podbić deski pod krokwie, ale to dodatkowy koszt i robota. Jeśli udało by się wsunąć więcej wełny wydłużając jedynie wieszaki stelaża, to było by miło
Jest taka możliwość? -Jakie wieszaki zastosować? (Dach kopertowy, kąt 30st.)

FlashBack
12-03-2009, 17:30
wieszaki mozna przedluzac :) wszystko przez te nazewnictwo.
wieszaki do poddaszy "grzybki" tych sie nie przedluza :D
do zamocowania 20cm welny zastosujesz juz "grzybki" 250.
montaz "grzybkow" przy juz zalozonej welnie jest nie dosc, ze klopotliwy co ryzykowny.

FlashBack
12-03-2009, 18:12
Jaką jest poprawna kolejność w kładzeniu płyt GK ? Najpierw sufit i potem ściany/skosy poddasza, czy odwrotnie ?

a te co? zadania domowe dostajesz?

Rom-Kon
12-03-2009, 18:27
Ufff-o... nie było mnie ledwie 10 dni i już problemy..... z wieszakami...

Wieszaki długości 270mm dostępne są nie tylko w "specjalnej" hurtowni ale we wszystkich w których nie mają klienta w... głębokim poważaniu. Produkuje je znana z techniki zamocowań firma Koelner... jest to "wieszak kotwowy uniwersalny 270mm" można go zobaczyć tutaj (http://www.koelner.pl/c?lang=pl&mod=products&c=product&p1=79). Jeśli zamówicie w hurtowni to powinni sprowadzić... cena nie powinna przekroczyć 1zł/szt. W "mojej specjalnej hurtowni" jest to 76gr/szt.

kruszon11
12-03-2009, 19:46
Jaką jest poprawna kolejność w kładzeniu płyt GK ? Najpierw sufit i potem ściany/skosy poddasza, czy odwrotnie ?

a te co? zadania domowe dostajesz?

yes, yes, yes !!!

Ktoś tu humorki ma ?? :lol:

Rom-Kon
12-03-2009, 20:33
Yeti wywołał mnie do tablicy...

Wieszaki do sufitów można przedłużać na dowolną długość... obciążenie "idzie" w pionie po wieszaku... na skosach niestety są ograniczenia. Oryginalne wieszaki mają 270mm długości więc można "złożyć" z dwóch wieszaków 170mm jeden byle nie przesadzać. Obciążenie idzie skośnie więc działa również na wyrywanie... Przy odrobinie rozsądku wszystko można.

Yeti
13-03-2009, 03:20
Ufff-o... nie było mnie ledwie 10 dni i już problemy..... 10 dni... - to chyba jakieś polowanie na bizony było... -udało się? :wink: :lol:
No widzisz jesteś przykładem na to, że Wódz musi być... nawet na Forum. Kilka zwięzłych wersów i od razu świat staje się prostszy... 8) :lol:

A teraz bardziej na serio i reasumując ten przydługi, a przecież wydawało mi się, prosty temat grzybka :wink: :
- od początku chodziło jedynie o wełnę w skosach (wiem, że z sufitami podwieszanymi było by łatwiej) i o te siły wyrywające, zginające, ścinające... czy jak je tam zwał... Dodatkowo zastanawiałem się, z czystej ciekawości, nad maksymalną grubością wełny w drugiej (dolnej) warstwie - stąd pytania o przedłużki
(opisałem to już w pierwszym moim poście w tym wątku z 10go marca)
- rozumiem, że moje 20cm wełny mogę sobie podwiesić (dach kopertowy, kąt 30st.), a 3cm grzybka wystarczy na umocowanie do krokwi:
27cm - 20cm wełny - 3cm grubości profilu - 1cm luzu = 3cm
- te długie grzybki widziałem już na żywo w jakimś sklepie. Niestety sprzedawca był dosyć mało kumaty w praktycznej wiedzy montażowej. Co więcej, okazało się, że mam oddział Koelnera w swoim mieście. Jeszcze ich nie odwiedziłem (brak czasu), ale w przyszłym tygodniu zrobię to na pewno i przepytam jeszcze producenta z tematu grzybka :wink:
- pisałem, że u mnie "m/ krokwie wchodzi tylko 15cm i ta wełna już jest".
montaz "grzybkow" przy juz zalozonej welnie jest nie dosc, ze klopotliwy co ryzykowny."jest" znaczy w tym przypadku, że została już kupiona, ale nie jest jeszcze zamontowana - z przykręceniem grzybków nie będzie problemu :D

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :)

warper
13-03-2009, 16:10
Witam wszystkich przebrnąłem przez cały temat pora zaspokoić swoje niepewności, jestem przed ocieplaniem dachu ok 100 m2. Stan obecny to:
Dach pokryty papą na nią tzw"gonty", deskowanie krokwie 8x14 (a nawet 13)cm. Brak membrany pod deskowaniem.

Trochę namieszane jest w wątku może spowodowane to jest wypowiedziami różnych osób ale wersję są dwie jedna że można dać ta folię pod deski w stanie obecnym

1. I teraz pytanie jak żeby było dobrze druga wersja mówi że nie daje się tej folii w przypadku jak jest deskowanie?

2. Podobnie jest ze szczeliną pomiędzy deskowaniem a wełną. Ze względu na wysokość krokwi (14 cm) czy trzeba w tym wypadku koniecznie zostawić prześwit (wspomniane 3 - 5 cm)?

Sytuacja idealna dla mnie to wełna 150 mm pomiędzy krokwie i teraz pomiędzy rusztowanie (profile i wieszaki) 50 albo 100 mm dodatkowej wełny.
i standardowo folia (żółta) i KG.

Bardzo proszę o rozwiązanie najbardziej optymalno - ekonomiczne.

Z góry dziękuję z odpowiedzi.

FlashBack
13-03-2009, 18:01
Witam wszystkich przebrnąłem przez cały temat pora zaspokoić swoje niepewności, jestem przed ocieplaniem dachu ok 100 m2. Stan obecny to:
Dach pokryty papą na nią tzw"gonty", deskowanie krokwie 8x14 (a nawet 13)cm. Brak membrany pod deskowaniem.

Trochę namieszane jest w wątku może spowodowane to jest wypowiedziami różnych osób ale wersję są dwie jedna że można dać ta folię pod deski w stanie obecnym

1. I teraz pytanie jak żeby było dobrze druga wersja mówi że nie daje się tej folii w przypadku jak jest deskowanie?

2. Podobnie jest ze szczeliną pomiędzy deskowaniem a wełną. Ze względu na wysokość krokwi (14 cm) czy trzeba w tym wypadku koniecznie zostawić prześwit (wspomniane 3 - 5 cm)?

Sytuacja idealna dla mnie to wełna 150 mm pomiędzy krokwie i teraz pomiędzy rusztowanie (profile i wieszaki) 50 albo 100 mm dodatkowej wełny.
i standardowo folia (żółta) i KG.

Bardzo proszę o rozwiązanie najbardziej optymalno - ekonomiczne.

Z góry dziękuję z odpowiedzi.
opitmum eko dla pana to:
10 miedzy krokwie
stelaz i w nim 20cm
paroizolacja
plyty g/k

prosze bardzo.

Stanki
19-03-2009, 20:02
witam,
czy ktoś z Was mieszał wełnę ze styropianem, tzn 20 cm wełny między krokwie, i 5 lub 10 cm styropianu na stelaż. dach mam pokryty dachówką ceramiczną i folią wysoko paroizolacyjną.
czy takie rozwiązanie ma sens?
pozdrawiam

FlashBack
19-03-2009, 20:06
witam,
czy ktoś z Was mieszał wełnę ze styropianem, tzn 20 cm wełny między krokwie, i 5 lub 10 cm styropianu na stelaż. dach mam pokryty dachówką ceramiczną i folią wysoko paroizolacyjną.
czy takie rozwiązanie ma sens?
pozdrawiam

mialo by sens tylko przy wentylowaniu welny ze wzgledu na te folie wysoko paroizolacyjna.

Stanki
19-03-2009, 20:32
wentylowanie wełny tzn.... poprzez dachówki wentylacyjne? czy źle rozumiem?

FlashBack
19-03-2009, 20:47
wentylowanie wełny tzn.... poprzez dachówki wentylacyjne? czy źle rozumiem?

masz dach kryty folia wysoko paroizolacyjna pod nia masz welne i na nia chcesz polozyc kolejna paroizolacje (styropian) czyli, musisz odsunac welne od foli pod dachowka o ok. 4cm by stworzyc szczeline wentylacyjna. w kalenicy rozciac te folie ok. 5cm ponizej po kazdej ze stron kalenicy i wywalic, do kontralt nad tym wycieciem zamocowac np. membrane (ala daszek) z zakladem nad obecna folie. w okapie zapewnic wlot powietrza do szczelin

Stanki
19-03-2009, 21:17
dzięki za odpowiedz
pozdrawiam[/i]

FlashBack
20-03-2009, 06:41
dzięki za odpowiedz
pozdrawiam[/i]

tylko nie rob tego sam, to powinien zrobic np. dekarz.

Trociu
22-03-2009, 09:45
dzięki za odpowiedz
pozdrawiam

tylko nie rob tego sam, to powinien zrobic np. dekarz.No chyba że Stanki się pomyliłi ma folię wysoko ale paroprzepuszczalną ;)

FlashBack
22-03-2009, 11:33
dzięki za odpowiedz
pozdrawiam

tylko nie rob tego sam, to powinien zrobic np. dekarz.No chyba że Stanki się pomyliłi ma folię wysoko ale paroprzepuszczalną ;)
to nic nie zmienia procz zmniejszenia szczeliny miedzy welna a folia/membrana

Kris2222
23-03-2009, 21:30
może mi ktoś odpowie na nurtujące mnie pytanie
płyty przychodzą do ściany zazwyczaj cięta strona
i właśnie ,frezuje sie płytę na styku ściana /skos, albo sufit ?
jutro zaczynam płytowanie i nie wiem czy tam frezować

FlashBack
24-03-2009, 06:32
wentylowanie wełny tzn.... poprzez dachówki wentylacyjne? czy źle rozumiem?

dachowki wentylacyjne wspomagaja wentylacje przestrzeni pod dachowka.
wentylowanie welny to szczelina miedzy welna a np. deskowaniem.

TS147
20-04-2009, 08:25
Ponowię pytanie:


Proszę poradźcie jaka wełna jest lepsza... Zastanawiam się między KNAUFEM a ROCWOOLEM (obie mineralne a gfrubość 20cm)...

Tylk ow moim przypadku jest to Isover - Knauf - jak wypadają Wasze doświadczenia jeśli chodzi o wełny Knaufa? Wykonawca radzi mi Isovera, ale Knaufa (lambda 0,035) mogę dostać w dobrej cenie. Co radzicie?

FlashBack
20-04-2009, 22:46
Ponowię pytanie:


Proszę poradźcie jaka wełna jest lepsza... Zastanawiam się między KNAUFEM a ROCWOOLEM (obie mineralne a gfrubość 20cm)...

Tylk ow moim przypadku jest to Isover - Knauf - jak wypadają Wasze doświadczenia jeśli chodzi o wełny Knaufa? Wykonawca radzi mi Isovera, ale Knaufa (lambda 0,035) mogę dostać w dobrej cenie. Co radzicie?
co do wybierania czyli nie wytlumaczalnego widzi mi sie to, isover, knauf, paroc, ursa, rockwool

Włóczykije
25-04-2009, 23:20
Witam Forumowiczów!
Po przeczytaniu całego wątku nie znalazłem jednoznacznej opinii na temat jak powinno być rozwiązane ocieplenie w moim przypadku tzn. gdy mam deskowanie a na deskowaniu membranę wysokoparoprzepuszczalną? (membrana Klober Permo easy h) Co ze szczeliną wentylacyjną, wlotem i wylotem powietrza? Obecnie mam ocieplenie elewacji wykonane styropianem i wkrótce rozpoczynam ocieplenie poddasza.
Pozdrawiam
Włóczykij

FlashBack
26-04-2009, 02:27
Witam Forumowiczów!
Po przeczytaniu całego wątku nie znalazłem jednoznacznej opinii na temat jak powinno być rozwiązane ocieplenie w moim przypadku tzn. gdy mam deskowanie a na deskowaniu membranę wysokoparoprzepuszczalną? (membrana Klober Permo easy h) Co ze szczeliną wentylacyjną, wlotem i wylotem powietrza? Obecnie mam ocieplenie elewacji wykonane styropianem i wkrótce rozpoczynam ocieplenie poddasza.
Pozdrawiam
Włóczykij

szukasz wróżki a tu wykonawca na miejscu jest potrzebny (membrana hmm może i jestem staroświecki bo jak deskowanie to, wyłącznie papa. chyba, że tu ktoś pomylił lekką suchą z deskowanym dachem), co z krokwiami? (jakie wymiary jaki rozstaw), co z grubością i długością planowanego ocieplenia? uu i jeszcze tyle pytań, że chyba przeczytać ci będzie łatwiej bliźniaczy temat poddasza.

JACUŚ
26-04-2009, 10:35
Mam pytanie.
Czy przy budowie sufitu podwieszanego, mozna plyty przykrecac w taki sposob ze beda sie one stykac dluzszym bokiem wzdluz profila nosnego.
Jezeli nie, czy jest to jakis wielki blad, ktory moze grozic pekaniem na polaczeniach? (dodam ze konstrukcja sufitu bedzie montowana do stropu betonowego)

FlashBack
26-04-2009, 11:55
Mam pytanie.
Czy przy budowie sufitu podwieszanego, mozna plyty przykrecac w taki sposob ze beda sie one stykac dluzszym bokiem wzdluz profila nosnego.
Jezeli nie, czy jest to jakis wielki blad, ktory moze grozic pekaniem na polaczeniach? (dodam ze konstrukcja sufitu bedzie montowana do stropu betonowego)
czy to, w przypadku okladziny czy stelaza podwieszanego mozna, jezeli dlugosc (czy to, szerokosc) sufitu rowna sie dlugosci plyty.
tak czy inaczej korzystniej jest wykonac plytowanie w ukladzie poprzecznym plyt do profili.

JACUŚ
26-04-2009, 12:46
A co myslisz o tym aby w miejscach gdzie stykaja sie plyty a nie ma stelaza, przykrecac stelaz (slepy) ,tak aby wszystkie miejsca styku plyt byly usztywnione.

FlashBack
26-04-2009, 13:38
A co myslisz o tym aby w miejscach gdzie stykaja sie plyty a nie ma stelaza, przykrecac stelaz (slepy) ,tak aby wszystkie miejsca styku plyt byly usztywnione.
sztywnosc to, odpowiedni dobor rozstawu profili i mocowan do ciezaru okladziny i przenoszonych obciazen, prawidlowy uklad plyt, odpowiedni montaz i rozstaw wkretow. unikanie pekniec to, (j/w), odpowiednie przygotowanie plyt do spoinowanie, odpowiedni dobor mas i tasm zbrojacych.
jak to, gdzies juz przczytalem g/k to, nie filozofia kawal profila, kawal plyty przylozyc, skrecic i zaszpachlowac.

nie chce tym odciagac cie od realizacji twojego pomyslu.

justkaaa
27-04-2009, 22:43
Ja mam pytanie w temacie ocieplenia poddasza ale w kontekście wysokości ścianki kolankowej. Z tego co wiem to ostateczna (po wukończeniu)wysokośc ścianki kolankowej to mur+wieniec+murłata-wysokość posadzki (ok 10cm). Tylko nie wiem czy to się nie tyczy sytuacji gdy ocieplenie poddasza będzie jedynie miedzy krokwiami bez dodatkowej warstwy w poprzek na (pod) krokwie.
Ja chce zrobic grubiej. Krokwie maja wysokośc 16 cm więc będe wkładała między krokwie wate 15cm ale by zostawić szczeline wentylacyjna 2-3 cm między wata a deskowaniem to do krokwi będe musiała poprzybijać deski grubości ok 2 cm. Potem na ta wartstwe ocieplenia bede chciała w poprzek nalozyc druga wartstwe ok 10-15 cm i na to dopiero plyta G-K.
czy to dołożenie 10-15 cm. ocieplenia ponad (a raczej poniżej) krokwi nie obnizy mi ostatecznie poczatku skosu i tym samym obnizy ostateczna wysokośc ścianki kolankowej i jak chce mieć ostetcznie ścinake wysokości ok 110cm to czy w związku tym dodatkowym ociepleniem nie powinnam podwyższyc jej o dodatkjowe ok 10-15 cm?
Pomóżcie bo jutro zaczynaja mi murować ścianke kolankowa i musze podać ostatecznie jaka ona ma mieć wysokość?
HELP!!! :lol:

FlashBack
27-04-2009, 23:04
Ja mam pytanie w temacie ocieplenia poddasza ale w kontekście wysokości ścianki kolankowej. Z tego co wiem to ostateczna (po wukończeniu)wysokośc ścianki kolankowej to mur+wieniec+murłata-wysokość posadzki (ok 10cm). Tylko nie wiem czy to się nie tyczy sytuacji gdy ocieplenie poddasza będzie jedynie miedzy krokwiami bez dodatkowej warstwy w poprzek na (pod) krokwie.
Ja chce zrobic grubiej. Krokwie maja wysokośc 16 cm więc będe wkładała między krokwie wate 15cm ale by zostawić szczeline wentylacyjna 2-3 cm między wata a deskowaniem to do krokwi będe musiała poprzybijać deski grubości ok 2 cm. Potem na ta wartstwe ocieplenia bede chciała w poprzek nalozyc druga wartstwe ok 10-15 cm i na to dopiero plyta G-K.
czy to dołożenie 10-15 cm. ocieplenia ponad (a raczej poniżej) krokwi nie obnizy mi ostatecznie poczatku skosu i tym samym obnizy ostateczna wysokośc ścianki kolankowej i jak chce mieć ostetcznie ścinake wysokości ok 110cm to czy w związku tym dodatkowym ociepleniem nie powinnam podwyższyc jej o dodatkjowe ok 10-15 cm?
Pomóżcie bo jutro zaczynaja mi murować ścianke kolankowa i musze podać ostatecznie jaka ona ma mieć wysokość?
HELP!!! :lol:

baa podniesc 10-15 a moze i 30. kat dachu rozmiar murlaty, jak gruba sciana kolankowa, rozmiar zabka, czy cos przegapilem? a wysokosc ma byc ok. 110cm to, w takim razie styk kolankowa skos bedzie na hmm zapomnialem :D

justkaaa
27-04-2009, 23:24
baa podniesc 10-15 a moze i 30. kat dachu rozmiar murlaty, jak gruba sciana kolankowa, rozmiar zabka, czy cos przegapilem? a wysokosc ma byc ok. 110cm to, w takim razie styk kolankowa skos bedzie na hmm zapomnialem :D
No własnie. Nie wiem jak wyliczyć wysokośc ścianki kolankowej w sensie ile musi mieć w stanie surowym by miała ok 110 w stanie wykończonym (od parkietu do punktu początku skosu) :cry: . W innym wątku pisano, że ścianka kolankowa po wykończeniu ma tyle co mur (np.87cm)+wieniec (15cm) + murłata (14 cm) = 116cm. I od tego należy odjąć grubośc posadzki ok 10cm, więc ostatecznie =106cm. Tylko ja nie wiem czy ta zasada liczenia wysokości ścinaki nie dotyczy sytuacji gdy ocieplenie jest tylko między krokwiami, bez dodatkowej wartstwy w poprzek, a ja jednak będe tą warstwe w poprzek robiła ok 10-15 cm. Jutro musze powiedzieć ekipie murarskiej ile mają murować. Dla nich to obojętne a ja już sama nie wiem jak to wyliczyć. Liczę na wasza pomoc.

pam
28-04-2009, 00:00
Jak na mój niezbyt lotny rozum to jak dasz ocieplenie pod krokwiami, to zmniejszy się też ścianka kolankowa. No ale z drugiej strony to krokwie leżą na murłacie i ta tez ma swoją znaczną grubość. Eeee to juz sam nie wiem :-?

justkaaa
28-04-2009, 00:13
Mój babski rozum tez podpowiada, że jak dam ocieplenie dodatkowo pod krokwiami to wysokośc mojej ścianki się obnizy, ale widze, że mało osób może pomóc. Przecież Ci co już wykańczali poddasze powinni wiedzieć czy im ta ścianka się obniżała czy nie jak ocieplali dodatkowo różną grybością waty.
Jestem zrozpaczona :cry: :cry: :cry: bo jutro musze dać ostateczną odpowiedź ekipie murarskiej

FlashBack
28-04-2009, 07:03
Mój babski rozum tez podpowiada, że jak dam ocieplenie dodatkowo pod krokwiami to wysokośc mojej ścianki się obnizy, ale widze, że mało osób może pomóc. Przecież Ci co już wykańczali poddasze powinni wiedzieć czy im ta ścianka się obniżała czy nie jak ocieplali dodatkowo różną grybością waty.
Jestem zrozpaczona :cry: :cry: :cry: bo jutro musze dać ostateczną odpowiedź ekipie murarskiej

nie to powinno byc twoim zmartwieniem. skos/kolankowa wypadnie ok. 1m od stropu

justkaaa
28-04-2009, 07:36
nie to powinno byc twoim zmartwieniem. skos/kolankowa wypadnie ok. 1m od stropu
A co powinno być? Własnie chciałam uniknąć rozrzutu przy okresleniu wysokości ścianki kolankowej. Dla mnie 100 czy 120 to różnica i patrząc od środka i od zewnątrz na dach - by nie wyszedł za krótki albo za wysoko...
:cry:

pam
28-04-2009, 10:33
Właśnie sprawdzałem. Połać GK tak jakby przecinała ok 1/3 od dołu murłatę. Dawałem dodatkowo 10cm wełny od dołu. Mogę zmierzyć ile ma ścianka kolanowa, a ile wyszło po GK.

pam
28-04-2009, 10:37
Dolny poziom murłaty jest na 96cm, a obecnie ścianka kolankowa na styku z GK ma 109cm. Jest 5cm styro i 5cm wylewka. Ale ja jeszcze podmurowałem sobie przed murłatą jeden piziom ytonga (czyli 20cm) żeby się połacie zeszły ściany i skosu.

justkaaa
28-04-2009, 18:40
dzieki pam za info. dzis juz zlecilam murarzom jak maja budować. mam nadzieje, że bedzie ok i bede zadowolona

pam
29-04-2009, 09:30
dzieki pam za info. dzis juz zlecilam murarzom jak maja budować. mam nadzieje, że bedzie ok i bede zadowolona

Będzieee Pani zaaadowoloooona :D :D :D

majpio
11-06-2009, 22:37
Mam pytanie jak wykonać ocieplenie wokół komina.:Pytanie pewnie dla wielu banalne. :oops:

dozi
11-06-2009, 23:30
a gdzie ten komin? trzeba trochę naświetlić sytuację, co by móc podrzucić jakiś pomysł... może jakaś fotka?

majpio
12-06-2009, 08:18
Chodzi mi o ocieplenie poddasza. Czy wełna musi być od komina w jakiś sposób oddzielona?

FlashBack
12-06-2009, 12:46
Chodzi mi o ocieplenie poddasza. Czy wełna musi być od komina w jakiś sposób oddzielona?
malo, ze dochodzic to jeszcze komin powinien byc nia opasany/otulina w gore na wysokosc min. 50cm

majpio
12-06-2009, 14:36
Dzięki FlashBack za szybką odpowiedz!
Jeszcze jedno pytanko :od poniedziałku startuje z ociepleniem ,zastanawiam się tylko jakie dać warstwy wełny? Krokwie 14cm ,nad nimi folia wysokoparoprzepuszczalna.
Czy mogę śmiało w krokwie włożyć wełnę 15cm , a nią na mijanke 10cm?
Czy też między krokwie dać inny rozmiar?

FlashBack
12-06-2009, 16:16
Dzięki FlashBack za szybką odpowiedz!
Jeszcze jedno pytanko :od poniedziałku startuje z ociepleniem ,zastanawiam się tylko jakie dać warstwy wełny? Krokwie 14cm ,nad nimi folia wysokoparoprzepuszczalna.
Czy mogę śmiało w krokwie włożyć wełnę 15cm , a nią na mijanke 10cm?
Czy też między krokwie dać inny rozmiar?
jak slysze folia to koniecznie szczelina czyli welna 12cm
jak membrana to mozna ... mozna no mozna montowac welne na styk do niej tyle, ze bedzie potrzebane nadbicie krowki albo latami 1,5x6 cm albo przycietymi pasami z plyt osb o gr. 1,8-2,2cm(dzies moze sie walaja ;))

trabi-wrc
13-06-2009, 01:13
Szanowni,

porwałem się z teściem na ocieplanie poddasza i mam następujące pytania, które wystąpiły "w praniu".

Ocieplenie 20+5 cm Toprock + Superrock

20 cm już położone, zaczynamy ustawiać ruszty.

1. Czy przy 5 cm wełnie robić odstęp 5 cm do lica profilu CD60 , profile wypełniać wełną a same płyty kłaść tylko między profile?
Czy raczej zrobić ca. 5 cm miejsca pod profilem i położyć płyty (szczelnie zsunięte ze sobą) pod profile - profili nie wypełniać.

2. Jak ugryźć taką sytuację jak na zdjęciu. Zrobiliśmy ruszt ściany kolankowej, ale nie wiem jak przeciąć profile na glif okna i jak obrobić jego krawędzie.

http://i33.photobucket.com/albums/d93/trabi-wrc/Budowa/2009-06-12013m.jpg

http://i33.photobucket.com/albums/d93/trabi-wrc/Budowa/2009-06-12010m.jpg

Może ktoś na zdjęciu wrysuje kreski?

Help, help !!!!

Pozdrav

dozi
13-06-2009, 03:03
Więc tak:
ruszt ściany kolankowej rozłożyć trzeba, najpierw się robi skosy.
polecam przejrzeć "Ocieplam poddasze - krótkie pytania..."

na 19 stronie jest dość dużo poglądowych zdjęć, które Rom-Kon zrobił, a ktoś go zacytował i wszystko jest w "kupie".

Tutaj moje zdjęcie, które trochę Panom rozjaśni kwestie budowy stelaża wokół okna.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/0021cb7a91657305.html

jest ono na 20 stronie w.w wątku, a na 21 jest objaśnienie dla FlashBack, dlaczego wykombinowałem tak, a nie inaczej.

a tutaj kolejne poglądowe zdjęcie, jak wygląda druga warstwa wełny, to jest to samo pomieszczenie, co wyżej.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/333eec7b9608a893.html



1. Czy przy 5 cm wełnie robić odstęp 5 cm do lica profilu CD60 , profile wypełniać wełną a same płyty kłaść tylko między profile?
Czy raczej zrobić ca. 5 cm miejsca pod profilem i położyć płyty (szczelnie zsunięte ze sobą) pod profile - profili nie wypełniać.

ta druga opcja którą Pan nadmienia. wytłuszczona. dużo prościej niż kombinować. Ja też tak robię 2 zdjęcie

Taka mała rada: niech pan przeczyta te 20 stron postów "Ocieplam poddasze - krótkie pytania...", to zajmie może cały wieczór, ale jest tam dość konkretnie o wielu problemach. Polecam posty FlashBack i Rom-Kon - Panowie się znają na rzeczy.
Gdzieś tam się pojawily informacje o mocowaniu ES do krokwi - BROŃ BOŻE!!

jeszcze mały temat:
pytanie czy dom jest otynkowany?
w łazience na załączonym przeze mnie zdjęciu widać otynkowaną ścianę i biegnący skos.Tynkarz na wieńcu postawił wymurował kilka cegieł do poziomu belki, potem otynkował.
Pan nie myślał nad takim rozwiązaniem?

Chociaż teraz to dupa zbita, bo jak już wełna jest, to trzeba dokończyć skosy, dobrze zaizolować przed tynkowaniem.

Jeszcze raz polecam wątek "Ocieplam poddasze - krótkie pytania..."

Pozdrawiam!

FlashBack
13-06-2009, 15:45
"kolego" dozi ruszt kolankowej rozebrac trzeba ale nie dla tego, ze skos ma byc zrobiony pierwszy, a dlatego, ze jest zle wykonany.
najpierw prawidlowy stelaz kolankowej (uzyskamy przez to, odniesienie dla plaszczyzn skosu wzgledem scianki kolankowej a sufitu)

kolego trabi-wrc
ruszt na grubosc docieplenia chyba, ze sa duze rozbieznosci w licu plaszczyzny czola krokwi.

trabi-wrc
13-06-2009, 22:50
"kolego" dozi ruszt kolankowej rozebrac trzeba ale nie dla tego, ze skos ma byc zrobiony pierwszy, a dlatego, ze jest zle wykonany.
najpierw prawidlowy stelaz kolankowej (uzyskamy przez to, odniesienie dla plaszczyzn skosu wzgledem scianki kolankowej a sufitu)

kolego trabi-wrc
ruszt na grubosc docieplenia chyba, ze sa duze rozbieznosci w licu plaszczyzny czola krokwi.

FlashBack - podpowiedz mi proszę jak mam do tego podejść. Najpierw osadzilismy UD na podłodze, potem na krokwiach pilnując, żeby CD były po wsunięciu w pionie.

Rzecz w tym, że nie wiem w jaki sposób wziąć się do rzeczy nie tracąc bez sensu czasu i materiału.

Jedni mówią "najpierw kolankowa" inni mówią "najpierw skos" a ja się miotam.

Niestety czasu na przeczytanie całego wątku już brak.

Pozdrav

majpio
14-06-2009, 00:44
Witam i proszę o pomoc!
Pierwszy raz robię ocieplenie, i jak to za pierwszym razem bywa same problemy i górki.
Zrobiłem rusztowanie pod płyty, między krokwie dałem 15cm wełne.
Do tego momentu byłoby wszystko ok,gdyby nie fakt iż ruszt ustawiłem w ten sposób że lico (tak to sie chyba zwie) profila CD jest oddalone od krokwi 10cm , a zamierzam dać ocieplnie drugiej warstwy wełny właśnie 10cm.
Czy w tej sytuacji pozostaje mi już tylko zapychanie przestrzeni między profilami wełną oraz wpychanie wełny w profile, czy też mogę polecieć pełną wełną z rolki i docisnąc ją profilami.
Czy ta druga opcja jest możliwa czy też wogóle nie wchodzi w rachube?

dozi
14-06-2009, 01:09
"kolego" dozi ruszt kolankowej rozebrac trzeba ale nie dla tego, ze skos ma byc zrobiony pierwszy, a dlatego, ze jest zle wykonany.
najpierw prawidlowy stelaz kolankowej (uzyskamy przez to, odniesienie dla plaszczyzn skosu wzgledem scianki kolankowej a sufitu)

Kolego FlashBack nie nazbyt dokładne są te zdjęcia, nie ma zbyt wiele szczegółów, ale mi to wygląda na to, jakby stelaż był budowany zupełnie przy wieńcu - ja przynajmniej tak to zinterpretowałem.

w tym momencie mocowanie UW nie pozwala na prawidłowe opłytowanie wnęki okiennej.

no chyba że trabi-wrc wpadnie na pomysł zrobienia płaskiego parapetu, co jest wykonalne, ale czego jeszcze nie widziałem i nie robiłem.

stąd moja sugestia, aby najpierw robić skos, a potem ściankę kolankową. Czy to nie jest najlepsze wyjście w tej sytuacji?

potem ściana kolankowa - profile CW wtedy trzeba będzie skrócić i bedzie ona trochę niższa - i materiału wyrzucać nie trzeba.



Niestety czasu na przeczytanie całego wątku już brak.

mi przeczytanie zajęło 3 godziny.

a zresztą.... jakiś użytkownik ma ciekawy podpis. "Kto pyta, jest głupcem przez 5 minut, kto nie pyta, pozostaje nim przez całe życie"[/quote]

dozi
14-06-2009, 01:40
Witam i proszę o pomoc!
Pierwszy raz robię ocieplenie, i jak to za pierwszym razem bywa same problemy i górki.
Zrobiłem rusztowanie pod płyty, między krokwie dałem 15cm wełne.
Do tego momentu byłoby wszystko ok,gdyby nie fakt iż ruszt ustawiłem w ten sposób że lico (tak to sie chyba zwie) profila CD jest oddalone od krokwi 10cm , a zamierzam dać ocieplnie drugiej warstwy wełny właśnie 10cm.
Czy w tej sytuacji pozostaje mi już tylko zapychanie przestrzeni między profilami wełną oraz wpychanie wełny w profile, czy też mogę polecieć pełną wełną z rolki i docisnąc ją profilami.
Czy ta druga opcja jest możliwa czy też wogóle nie wchodzi w rachube?
Po pierwsze:
Wełna nie powinna być zbita, upchana, wpychana, tylko swobodnie położona, aby zachowywała swoje 10cm,
A teraz podpowiedź, jakbym sobie z tym poradził:
Wybrał bym drugą opcję, z tym że trzeba wykonać pewne dodatkowe czynności, a mianowicie po położeniu i dociśnięciu jej profilami trzeba przyłożyć nóż techniczny do ścianki profila i pociągnąć po długości profila, zrobić w wełnie nacięcie na głębokość profila właśnie, a potem "pomóc jej się ułożyć.
To cięcie oczywiście po górnej i dolnej ściance profila. Wełna wejdzie w profil, jak i go "opasa".

FlashBack
14-06-2009, 06:44
"kolego" dozi ruszt kolankowej rozebrac trzeba ale nie dla tego, ze skos ma byc zrobiony pierwszy, a dlatego, ze jest zle wykonany.
najpierw prawidlowy stelaz kolankowej (uzyskamy przez to, odniesienie dla plaszczyzn skosu wzgledem scianki kolankowej a sufitu)

kolego trabi-wrc
ruszt na grubosc docieplenia chyba, ze sa duze rozbieznosci w licu plaszczyzny czola krokwi.

FlashBack - podpowiedz mi proszę jak mam do tego podejść. Najpierw osadzilismy UD na podłodze, potem na krokwiach pilnując, żeby CD były po wsunięciu w pionie.

Rzecz w tym, że nie wiem w jaki sposób wziąć się do rzeczy nie tracąc bez sensu czasu i materiału.

Jedni mówią "najpierw kolankowa" inni mówią "najpierw skos" a ja się miotam.

Niestety czasu na przeczytanie całego wątku już brak.

Pozdrav

wykonane sa juz posdzki wiec scianke kolankowa wykonalbym jako okladzine czesciowo na ruszczie (murlata) klej do muru.
zasada ciaglosci izolacji, scianka kolankowa jak w twoim przypadku burzy ten uklad podchodzac pod same krokwie i jak chcesz w tym ukladzie wykonac prawidlowo paroizolacje a to nie jedyny rebus przed Toba.
wykonaj scianke (moze ostatecznie jako przedscianke z profilami jak teraz mocowanymi do muru za pomoca ES do wienca, obnizajac ja o tyle cm od krokwi by szczelina pozwolila na montaz ocieplenia ale zachodzila ponad plaszczyzne przyszlegoskosu). wytrasuj i nanies styk plaszczyzn kolankowa-skos, skos-sufit i wykonaj stelaz dla skosow. wyjdzie gdzie i jak wykonac podejscie glif okna-kolankowa.
problemem moze byc "zle" wykonane nadbicie krokwi. fakt wykonania wstepnego izolowania polaci tez nie ulatwia pracy bo zniszczysz sporo welny chcac wykonac stelaz na "grzybkach" (niby pozostaja ES ale co z jakosci mocowania nadbitek - do tego za waskich).

temat mimo pozoru jest dosc rozlegly a omawiac go w polowie roboty bez omowienia zasad uwazam, ze swej strony za strate czasu.

"Ciebie nagli czas" a ktos ma się tym przejmować?.

majpio
14-06-2009, 09:12
Witam i proszę o pomoc!
Pierwszy raz robię ocieplenie, i jak to za pierwszym razem bywa same problemy i górki.
Zrobiłem rusztowanie pod płyty, między krokwie dałem 15cm wełne.
Do tego momentu byłoby wszystko ok,gdyby nie fakt iż ruszt ustawiłem w ten sposób że lico (tak to sie chyba zwie) profila CD jest oddalone od krokwi 10cm , a zamierzam dać ocieplnie drugiej warstwy wełny właśnie 10cm.
Czy w tej sytuacji pozostaje mi już tylko zapychanie przestrzeni między profilami wełną oraz wpychanie wełny w profile, czy też mogę polecieć pełną wełną z rolki i docisnąc ją profilami.
Czy ta druga opcja jest możliwa czy też wogóle nie wchodzi w rachube?
Po pierwsze:
Wełna nie powinna być zbita, upchana, wpychana, tylko swobodnie położona, aby zachowywała swoje 10cm,
A teraz podpowiedź, jakbym sobie z tym poradził:
Wybrał bym drugą opcję, z tym że trzeba wykonać pewne dodatkowe czynności, a mianowicie po położeniu i dociśnięciu jej profilami trzeba przyłożyć nóż techniczny do ścianki profila i pociągnąć po długości profila, zrobić w wełnie nacięcie na głębokość profila właśnie, a potem "pomóc jej się ułożyć.
To cięcie oczywiście po górnej i dolnej ściance profila. Wełna wejdzie w profil, jak i go "opasa".

Kolego właśnie mnie uprzedziłeś swoim rozwiązaniem.Miałem już zadać pytanie czy można w tai sposób naciąć wełnę ,żeby pomóc jej się ułożyć.
Czy tak docięta wełna będzie prawidłowo spełniać swoje zadanie?

majpio
14-06-2009, 12:10
Jeszcze kilka pytanek dotyczących ocieplenia(poprostu nie jestem pewien kilku rzeczy)
1.Nigdzie nie jest jasno napisane czy do profili UD przykręcamy płyty czy też nie?
2.Jaki odstęp między płytami jest prawidłowy.
3.Jak wykonać prawidłowo ślizg przy ścianie? proszę o dokładną instrukcję.
4 jakim materiałem najlepiej łączyć połaczenia płyt i czy konieczna jest faza przy łączonych płytach?

Z góry dziękuje za wskazówki!

FlashBack
14-06-2009, 23:52
Jeszcze kilka pytanek dotyczących ocieplenia(poprostu nie jestem pewien kilku rzeczy)
1.Nigdzie nie jest jasno napisane czy do profili UD przykręcamy płyty czy też nie?
2.Jaki odstęp między płytami jest prawidłowy.
3.Jak wykonać prawidłowo ślizg przy ścianie? proszę o dokładną instrukcję.
4 jakim materiałem najlepiej łączyć połaczenia płyt i czy konieczna jest faza przy łączonych płytach?

Z góry dziękuje za wskazówki!

wszystkie wymienione czynnosci nie maja nic wspolnego zo ocieplaniem.
pkt.1 skoro nigdzie nie jest napisane.
pkt.2 zaden
pkt.3 porownac obecne u siebie polaczenie z polaczeniami w kartach katalogowych i wybrac wlasciwe.
pkt.4 (pewnie spoinowanie) masy do spoinowanie jako pierwsza warstwa (na poddaszach zawsze z zastosowaniem tasm zbrojacych papierowych badz flizeline), masy finiszowe jako ostateczna. fazuje sie tylko krawedzie ciete.

majpio
15-06-2009, 00:04
Jeszcze kilka pytanek dotyczących ocieplenia(poprostu nie jestem pewien kilku rzeczy)
1.Nigdzie nie jest jasno napisane czy do profili UD przykręcamy płyty czy też nie?
2.Jaki odstęp między płytami jest prawidłowy.
3.Jak wykonać prawidłowo ślizg przy ścianie? proszę o dokładną instrukcję.
4 jakim materiałem najlepiej łączyć połaczenia płyt i czy konieczna jest faza przy łączonych płytach?

Z góry dziękuje za wskazówki!

wszystkie wymienione czynnosci nie maja nic wspolnego zo ocieplaniem.
pkt.1 skoro nigdzie nie jest napisane.
pkt.2 zaden
pkt.3 porownac obecne u siebie polaczenie z polaczeniami w kartach katalogowych i wybrac wlasciwe.
pkt.4 (pewnie spoinowanie) masy do spoinowanie jako pierwsza warstwa (na poddaszach zawsze z zastosowaniem tasm zbrojacych papierowych badz flizeline), masy finiszowe jako ostateczna. fazuje sie tylko krawedzie ciete.


Drogi kolego czy mogę liczyć na jakieś konkrety od kilku godzin szukam informacji jak prawidłowo wykonac połączenie płyta-ściana otynkowana oraz sufit skos.
Grzebie po forum dobrych kilka godzin i nie zauważyłem konkretnych wytycznych.Czy mogę łaskawie cię prosić o jasne wskazówki tj jakie są prawidłowe etapy tychże połączeń.
Z góry dzięki za pomoc!

dozi
15-06-2009, 13:06
Jeszcze kilka pytanek dotyczących ocieplenia(poprostu nie jestem pewien kilku rzeczy)
1.Nigdzie nie jest jasno napisane czy do profili UD przykręcamy płyty czy też nie?
2.Jaki odstęp między płytami jest prawidłowy.
3.Jak wykonać prawidłowo ślizg przy ścianie? proszę o dokładną instrukcję.
4 jakim materiałem najlepiej łączyć połaczenia płyt i czy konieczna jest faza przy łączonych płytach?

Z góry dziękuje za wskazówki!

Ad1 z reguły się nie przykręca - od reguły bywają wyjątki
Ad2 z reguły odstępu się nie zostawia - jak będzie mała szparka to się nie przejmuj.
tylko mała szparka to nie 5 mm!!
Ad3 z FlashBack dał odpowiedź
Ad4 Szpachlówka spoinowa do KG z włóknami szklanymi np. Vario, Uniflot ......




Drogi kolego czy mogę liczyć na jakieś konkrety od kilku godzin szukam informacji jak prawidłowo wykonac połączenie płyta-ściana otynkowana oraz sufit skos.

stelaż ściana:
Ud do ściany na kołki szybkiego montażu

stelaż sufit - skos:
CD skosu i sufitu przy sobie

Płyty
i tu i tu muszą przylegać. Miejsca cięte fazować!

Łączenie:
szpachlówka spoinowa i w to w topić jak kto woli: flize, taśme papier, siatkę..

przy ścianie nie robię zakładki - pęknięcie kontrolowane


I jeszcze takie przemyślenie od siebie: jak chcesz żeby było dobrze, zatrudnij fachowca, bo wskazówki to jedno, a ręki nikt nie poprowadzi.

Pozdrawiam!

slawero
16-06-2009, 12:33
Witam

Remontuję mieszkanie (poddasze), które jest zaadoptowaną częścią strychu w budynku wielorodzinnym. Moje 1 pytanie brzmi:
jak i gdzie wykonać otwory do wentylacji przestrzeni nad wełną . Dach jest dwuspadowy, ale o bardzo małym kącie nachylenia ("płaski") kryty papą ( prawdopodobnie termozgrzewalną) na pełnym deskowaniu. Są trzy już istniejące otwory z jednej strony mieszkania, które zaznaczyłem na zdjęciach , i jeden otwór po przeciwległej ścianie w przestrzeni między krokwiowej
2: czy jest sens dawać nad wełnę folię wysoko paroprzepuszczalną, aby zapobiec ewentualnemu przeciekowi i zawilgoceniu wełny?
Technik budowlany, polecił mi abym wykonał (nawiercił) po kilka otworów w ściankach nad murłatą w każdej przestrzeni miedzy krokwiowej , bezpośrednio pod deskami z dwóch stron mieszkania dla zapewnienia wentylacji. Czy to rozwiązanie zda egzamin i wentylacja będzie prawidłowa. Dodam jeszcze tylko, że krokwie mają 15 cm wysokości są wzmocnione, jak będzie widać na załączonych obrazkach - do tego daje 10 cm wełny między krokwie i 5 cm miedzy metalowy stelaż w poprzek
Przepraszam za mętlik, ale chciałem szczegółowo opisać problem
Dziękuję i czekam z niecierpliwością na jakieś sugestie ( mam wyznaczony termin ukończenia)

http://images45.fotosik.pl/145/b5c9a7a53ca3a470m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=b5c9a7a53ca3a470)
http://images37.fotosik.pl/141/f9c77fe56f835be4m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f9c77fe56f835be4)
http://images39.fotosik.pl/141/fbf454de616116e3m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fbf454de616116e3)
http://images38.fotosik.pl/141/1b7a68661094fc48m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1b7a68661094fc48)
http://images43.fotosik.pl/145/ea4b57b8b188b1acm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ea4b57b8b188b1ac)
http://images46.fotosik.pl/145/7ae9b30342c9cd3dm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7ae9b30342c9cd3d)
http://images38.fotosik.pl/141/dc7d5a3ef248f72bm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=dc7d5a3ef248f72b)
http://images48.fotosik.pl/145/3d97ef2c9bf34311m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3d97ef2c9bf34311)
http://images47.fotosik.pl/145/bbf8703a43100381m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=bbf8703a43100381)
http://images46.fotosik.pl/145/9b3ecae3a8561631m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9b3ecae3a8561631)
http://images46.fotosik.pl/145/9b3ecae3a8561631m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9b3ecae3a8561631)

FlashBack
16-06-2009, 20:01
Witam

Remontuję mieszkanie (poddasze), które jest zaadoptowaną częścią strychu w budynku wielorodzinnym. Moje 1 pytanie brzmi:
jak i gdzie wykonać otwory do wentylacji przestrzeni nad wełną . Dach jest dwuspadowy, ale o bardzo małym kącie nachylenia ("płaski") kryty papą ( prawdopodobnie termozgrzewalną) na pełnym deskowaniu. Są trzy już istniejące otwory z jednej strony mieszkania, które zaznaczyłem na zdjęciach , i jeden otwór po przeciwległej ścianie w przestrzeni między krokwiowej
2: czy jest sens dawać nad wełnę folię wysoko paroprzepuszczalną, aby zapobiec ewentualnemu przeciekowi i zawilgoceniu wełny?
Technik budowlany, polecił mi abym wykonał (nawiercił) po kilka otworów w ściankach nad murłatą w każdej przestrzeni miedzy krokwiowej , bezpośrednio pod deskami z dwóch stron mieszkania dla zapewnienia wentylacji. Czy to rozwiązanie zda egzamin i wentylacja będzie prawidłowa. Dodam jeszcze tylko, że krokwie mają 15 cm wysokości są wzmocnione, jak będzie widać na załączonych obrazkach - do tego daje 10 cm wełny między krokwie i 5 cm miedzy metalowy stelaż w poprzek
Przepraszam za mętlik, ale chciałem szczegółowo opisać problem
Dziękuję i czekam z niecierpliwością na jakieś sugestie ( mam wyznaczony termin ukończenia)

proponuje
w kalenicy (szczycie dachu) miedzy kazda para krowki powinny byc umieszczone kominki wentylacyjne (wyloty dla szczeliny).
dla tej wysokosci krowkwi i nachylenia welna nie grubsza jak 10cm, na krokwiowo konieczne bedzie danie 10-15cm welny (kompromis izolacja/wysokosc mieszkalna). nie ma potrzeby (jak nie ma przeciekow) montowac dodatkowo folii nad welna by oddzielac ja od szczeliny.
przy zabudowie plyta g/k z racji, ze dom jest wielorodzinny konieczne jest wykonanie zabudowy plyta ognioochronna.

FlashBack
16-06-2009, 20:09
Jeszcze kilka pytanek dotyczących ocieplenia(poprostu nie jestem pewien kilku rzeczy)
1.Nigdzie nie jest jasno napisane czy do profili UD przykręcamy płyty czy też nie?
2.Jaki odstęp między płytami jest prawidłowy.
3.Jak wykonać prawidłowo ślizg przy ścianie? proszę o dokładną instrukcję.
4 jakim materiałem najlepiej łączyć połaczenia płyt i czy konieczna jest faza przy łączonych płytach?

Z góry dziękuje za wskazówki!

wszystkie wymienione czynnosci nie maja nic wspolnego zo ocieplaniem.
pkt.1 skoro nigdzie nie jest napisane.
pkt.2 zaden
pkt.3 porownac obecne u siebie polaczenie z polaczeniami w kartach katalogowych i wybrac wlasciwe.
pkt.4 (pewnie spoinowanie) masy do spoinowanie jako pierwsza warstwa (na poddaszach zawsze z zastosowaniem tasm zbrojacych papierowych badz flizeline), masy finiszowe jako ostateczna. fazuje sie tylko krawedzie ciete.


Drogi kolego czy mogę liczyć na jakieś konkrety od kilku godzin szukam informacji jak prawidłowo wykonac połączenie płyta-ściana otynkowana oraz sufit skos.
Grzebie po forum dobrych kilka godzin i nie zauważyłem konkretnych wytycznych.Czy mogę łaskawie cię prosić o jasne wskazówki tj jakie są prawidłowe etapy tychże połączeń.
Z góry dzięki za pomoc!
bo grzebiesz w niewlasciwym miejscu zalecane przekierowanie na strony producentow plyt (to, nie boli) tam znajdziesz wszystko co trzeba. od przepisywania tego tutaj wujek google wariuje.

maja_bury
16-06-2009, 21:59
Pytanie z innej beczki :)

(Jestem tu nowa, ale czytam od dawna. Nigdy nie potrzebowałam zadać pytania, bo na wszystko chyba jest już odpowiedź. Przepraszam, jeżeli ten temat ktoś już poruszał.)

Projektuję sobie więźbę i rozstaw krokwi ustaliłam na 1280 mm (w osi). Krokwie 16x18cm. Wymyśliłam sobie, że nie trzeba będzie ciąć wełny (producent podaje 120 cm szerokości). Mój tata zapewnił mnie, że jest kilka centymetrów szersza, więc będzie się ją idealnie układać. Ale jako projektant jest dobry w praktyce i nie wierzę, żeby kiedykolwiek układał wełnę sam. Wiedziona zasadą ograniczonego zaufania postanowiłam poradzić się szanownych forumowiczów. Może zmienić rozstaw krokwi do 1140 mm? Niby mogłam zrobić to od razu, a teraz się trochę pomęczę z lukarnami.

Dobrym rozwiązaniem byłoby pojechać do jakiegoś marketu i zmierzyć rolkę, ale nadal nie jestem pewna, jak zachowa się po rozcięciu folii.

FlashBack
16-06-2009, 22:04
Pytanie z innej beczki :)

(Jestem tu nowa, ale czytam od dawna. Nigdy nie potrzebowałam zadać pytania, bo na wszystko chyba jest już odpowiedź. Przepraszam, jeżeli ten temat ktoś już poruszał.)

Projektuję sobie więźbę i rozstaw krokwi ustaliłam na 1280 mm (w osi). Krokwie 16x18cm. Wymyśliłam sobie, że nie trzeba będzie ciąć wełny (producent podaje 120 cm szerokości). Mój tata zapewnił mnie, że jest kilka centymetrów szersza, więc będzie się ją idealnie układać. Ale jako projektant jest dobry w praktyce i nie wierzę, żeby kiedykolwiek układał wełnę sam. Wiedziona zasadą ograniczonego zaufania postanowiłam poradzić się szanownych forumowiczów. Może zmienić rozstaw krokwi do 1140 mm? Niby mogłam zrobić to od razu, a teraz się trochę pomęczę z lukarnami.

Dobrym rozwiązaniem byłoby pojechać do jakiegoś marketu i zmierzyć rolkę, ale nadal nie jestem pewna, jak zachowa się po rozcięciu folii.
o ile w gre wchodzi zabudowa poddasza w oparciu o sucha zabudowe to maksymalny rozstaw osiowy miedzy krokwiami nie powinien przekraczac 100cm.
wlena jest docinana z dlugosci rolki na wlasciwy rozstaw miedzy krokwiami.
a nawet gdyby max, rozstaw dla suchej mogl byc wiekszy to, jaka masz gwarancje, ze Twoje wymiary projektowe ciesla idealnie urzeczywistni wykonujac wiezbe.
procz tego dobrze bedzie jesli w polaci dachu maja byc okna a krokwie beda rozstaw 90cm - od boku do boku dla okna ok. 80cm, bedzie mozna dobrze wykonac izolacje okna. max edycji postu :)

maja_bury
16-06-2009, 22:17
FlashBack napisał:

o ile w gre wchodzi zabudowa poddasza w oparciu o sucha zabudowe to maksymalny rozstaw miedzy krokwiami nie powinien przekraczac 100cm.


Na czym opierasz to przekonanie?


FlashBack napisał:

wlena jest docinana z dlugosci rolki na wlasciwy rozstaw osiowy miedzy krokwiami.
a nawet gdyby max, rozstaw dla suchej mogl byc wiekszy to, jaka masz gwarancje, ze Twoje wymiary projektowe ciesla idealnie urzeczywistni wykonujac wiezbe.

Pewności nie mam, a jedynie nadzieję :) Drewno pod więźbę zamówiłam wg projektu. Powiem panu na dachu, żeby krokwie nie były od siebie oddalone o więcej niż x i będę miała nadzieję, że mnie posłucha.

I właśnie o ten x was pytam. Na razie zrozumiałam, że wiążący jest dla mnie rozstaw osiowy, czyli po 4 cm zapasu z obu stron?

FlashBack
16-06-2009, 22:35
1. bo tak i juz 8) choc moze czegos nie wiem.
2. nie jednemu co tak ukladal welne mozna zima policzyc krokwie.
welna bedzie cieta. chyba, ze dach plaski a drewno pozbawione oflisu i wysezonowane.

rolka 120cm powiedzmy tyle "gwarantuje" producent - rozstaw miedzy krokwiami 117,5-118,5cm.
ale zaraz rockwool 100cm (az na strone wszedlem ;) )

maja_bury
16-06-2009, 22:49
FLashBack napisał:
1. bo tak i juz choc moze czegos nie wiem.

Każdy z nas czegoś nie wie :) Czyli rozumiem, że masz na myśli względy wykonania izolacji, a nie na przykład konstrukcyjne.


FLashBack napisał:
rolka 120cm powiedzmy tyle "gwarantuje" producent - rozstaw miedzy krokwiami 117,5-118,5cm.

Cały czas mówimy o rozstawie osiowym?
Pragnę ograniczyć konieczność cięcia wzdłużnego wełny ze względów zdrowotnych. Słyszałam, że robi źle na cerę i paznokcie :wink:

A tak na marginesie dach mam dwuspadowy z dwoma lukarnami, więc uważam sprawę za banalnie prostą.
Dziękuję za pomoc :) Mam nadzieję, że komuś jeszcze się to przyda.

fernard_o
16-06-2009, 22:56
...Witam wszystkich:) Właśnie przekopałem cały temat i od przyszłego tygodnia mam zamiar wziąć się za ocieplanie poddasza.
Dach jest po pełnym deskowaniu i oczywiście pokryty papą.

W temacie jest troszkę namieszane i chciałbym zadać kilka pytań, a dokładnie 2

1.Jeśli krokiew ma 15cm to czy po zrobieniu szczeliny (3cm) mogę użyć wełny (prawdopodobnie Ursa DF35) 15cm pomiędzy krokwie? Czy może lepiej przybić łatę na krokwie (3cm), a następnie poziomo ułożyć 5 cm pomiędzy profile?

2.Jeśli na dole przy ścianie pomiędzy 2 krokwiami przybita jest deska i są szczeliny to czy użyć pianki czy zostawić tę szczelinę do wentylacji (szczelina wentylacyjna)?


Jeśli ktoś będzie miał czas i chęć to Proszę o Odpowiedź.
Z Góry Dzięki...

FlashBack
16-06-2009, 22:58
max. rozstaw osiowy krowki dla suchej zabudowy, dla welny jak mialaby isc z szerokosci rolki (120cm) podalem rozstaw miedzy krokwiami (nie osiowy) dla welny. tylko co z ta ew. sucha robic.. cyrk?.

FlashBack
16-06-2009, 23:03
...Witam wszystkich Formowiczów:) Właśnie przekopałem cały temat i od przyszłego tygodnia mam zamiar wziąć się za ocieplanie poddasza.
Dach jest po pełnym deskowaniu i oczywiście pokryty papą.

W temacie jest troszkę namieszane i chciałbym zadać kilka pytań, a dokładnie 2

1.Jeśli krokiew ma 15cm to czy po zrobieniu szczeliny (3cm) mogę użyć wełny (prawdopodobnie Ursa DF35) 15cm pomiędzy krokwie? Czy może lepiej przybić łatę na krokwie (3cm), a następnie poziomo ułożyć 5 cm pomiędzy profile?

2.Jeśli na dole przy ścianie pomiędzy 2 krokwiami przybita jest deska i są szczeliny to czy użyć pianki czy zostawić tę szczelinę do wentylacji (szczelina wentylacyjna)?


Jeśli ktoś będzie miał czas i chęć to Proszę o Odpowiedź.
Z Góry Dzięki...

1. nie mozna a szczelina w stosunku do dlugosci ocieplanej polaci moze byc zbyt mala.
2. zostawic a moze nawet okazac sie konieczne usuniecie tej deski.

zbigmor
17-06-2009, 08:44
...Witam wszystkich:) Właśnie przekopałem cały temat i od przyszłego tygodnia mam zamiar wziąć się za ocieplanie poddasza.
Dach jest po pełnym deskowaniu i oczywiście pokryty papą.

W temacie jest troszkę namieszane i chciałbym zadać kilka pytań, a dokładnie 2

1.Jeśli krokiew ma 15cm to czy po zrobieniu szczeliny (3cm) mogę użyć wełny (prawdopodobnie Ursa DF35) 15cm pomiędzy krokwie? Czy może lepiej przybić łatę na krokwie (3cm), a następnie poziomo ułożyć 5 cm pomiędzy profile?


Wersja druga prawidłowa

2.Jeśli na dole przy ścianie pomiędzy 2 krokwiami przybita jest deska i są szczeliny to czy użyć pianki czy zostawić tę szczelinę do wentylacji (szczelina wentylacyjna)?


A ta deska to w pionie? Jeśli tak to należy zostawić szczelinę wentylacyjną o takiej wielkości jak między wełną, a deskowaniem.


Jeśli ktoś będzie miał czas i chęć to Proszę o Odpowiedź.
Z Góry Dzięki...

slawero
17-06-2009, 09:21
Witam

Remontuję mieszkanie (poddasze), które jest zaadoptowaną częścią strychu w budynku wielorodzinnym. Moje 1 pytanie brzmi:
jak i gdzie wykonać otwory do wentylacji przestrzeni nad wełną . Dach jest dwuspadowy, ale o bardzo małym kącie nachylenia ("płaski") kryty papą ( prawdopodobnie termozgrzewalną) na pełnym deskowaniu. Są trzy już istniejące otwory z jednej strony mieszkania, które zaznaczyłem na zdjęciach , i jeden otwór po przeciwległej ścianie w przestrzeni między krokwiowej
2: czy jest sens dawać nad wełnę folię wysoko paroprzepuszczalną, aby zapobiec ewentualnemu przeciekowi i zawilgoceniu wełny?
Technik budowlany, polecił mi abym wykonał (nawiercił) po kilka otworów w ściankach nad murłatą w każdej przestrzeni miedzy krokwiowej , bezpośrednio pod deskami z dwóch stron mieszkania dla zapewnienia wentylacji. Czy to rozwiązanie zda egzamin i wentylacja będzie prawidłowa. Dodam jeszcze tylko, że krokwie mają 15 cm wysokości są wzmocnione, jak będzie widać na załączonych obrazkach - do tego daje 10 cm wełny między krokwie i 5 cm miedzy metalowy stelaż w poprzek
Przepraszam za mętlik, ale chciałem szczegółowo opisać problem
Dziękuję i czekam z niecierpliwością na jakieś sugestie ( mam wyznaczony termin ukończenia)

proponuje
w kalenicy (szczycie dachu) miedzy kazda para krowki powinny byc umieszczone kominki wentylacyjne (wyloty dla szczeliny).
dla tej wysokosci krowkwi i nachylenia welna nie grubsza jak 10cm, na krokwiowo konieczne bedzie danie 10-15cm welny (kompromis izolacja/wysokosc mieszkalna). nie ma potrzeby (jak nie ma przeciekow) montowac dodatkowo folii nad welna by oddzielac ja od szczeliny.
przy zabudowie plyta g/k z racji, ze dom jest wielorodzinny konieczne jest wykonanie zabudowy plyta ognioochronna.

Dzięki FlashBack za szybką odpowiedź, ale mam rozumieć, że nawiercenie otworów o których wspominał technik budowlany w przestrzeniach między krokwiami, nie wiele pomoże?! Z tymi kominkami wentylacyjnymi, może być ciężko bo musiałbym w dach ingerować w pokrycie dachowe, a nie za bardzo będę mógł podejrzewam, bo mieszkanie nie jest moje. Musiałbym sie starać pewnie o jakieś zezwolenia itp.

FlashBack
17-06-2009, 09:44
Slawero, wyjeciem z sytuacji moze bbyc wykonanie sufitu podwieszanego izolowanego. W przestrzeni nad sufitem a dachem latwiej bedzie wykonac/zapewnic wentylacje

fernard_o
17-06-2009, 13:45
http://img196.imageshack.us/img196/783/dsc01691ikd.jpg
http://img41.imageshack.us/img41/5737/dsc01693v.jpg


Tak wygląda szczelina pomiędzy krokwiami o której pisałem wyżej... Zostawić ją, czy może użyć pianki, albo jakieś siatki przeciw nieproszonym gościom?


I co sądzicie o wełnie Ursa DF 35? Miał już ktoś z nią do czynienia?

Proszę o odpowiedź...
Z góry dzięki

zbigmor
17-06-2009, 13:47
http://img196.imageshack.us/img196/783/dsc01691ikd.jpg
http://img41.imageshack.us/img41/5737/dsc01693v.jpg


Tak wygląda szczelina pomiędzy krokwiami o której pisałem wyżej... Zostawić ją, czy może użyć pianki?


I co sądzicie o wełnie Ursa DF 35? Miał już ktoś z nią do czynienia?

Proszę o odpowiedź...
Z góry dzięki


Powiększyć.

fernard_o
17-06-2009, 13:52
"Powiększyć" ?? a co ze szkodnikami... ?

FlashBack
17-06-2009, 13:54
fernard_o scianki dzialowe nie powinny podchodzic pod krycie dachu, powinna zostac tam przestrzen umozliwiajaca montaz ocielpenia. w sprawie szczelin to nie szczeliny wentylacyjne a szpary w deskowaniu ;). wywal te deski zakrywajace przestrzen (deskowanie-murlata) i dodatkowo tam gdzie jest mur trzeba podkuc- szczelina choc z 5cm wysokosci na calej szerokosci.

fernard_o
17-06-2009, 13:59
FlashBack ...sorki nie znam się, jestem młody i się uczę dopiero :D

Dzięki Bardzo i Pozdro :D

zbigmor
17-06-2009, 14:03
"Powiększyć" ?? a co ze szkodnikami... ?

Zabronić wchodzić :D
Szczelina powinna być nie mniejsza niż szczelina nad wełną (5cm to dużo) i ta izolacja powinna dochodzić i łączyć się z izolacją ściany. Jeśli ściana nie jest izolowana to trzeba jakoś wykończyć zakończenie. Deska mogłaby być.

kasianka36
17-06-2009, 14:40
no tak, a ja mam płyty dalej mokre :evil: :evil: nie wiem co schrzanili ci moi pseudo-fachowcy ale jak miziam te połączenia płyt g-k to mi ku...nie schnie :( :( czy możliwe że mam aż taką wilgoć w domu, że płyty zawilgotniały i nie mają zamiaru wyschnąć?? ratunku...jakiś pomysł ?? tylko nie piszcie że zerwać

nie mogę już dłużej mieszkać na budowie :x

FlashBack
17-06-2009, 16:03
no tak, a ja mam płyty dalej mokre :evil: :evil: nie wiem co schrzanili ci moi pseudo-fachowcy ale jak miziam te połączenia płyt g-k to mi ku...nie schnie :( :( czy możliwe że mam aż taką wilgoć w domu, że płyty zawilgotniały i nie mają zamiaru wyschnąć?? ratunku...jakiś pomysł ?? tylko nie piszcie że zerwać

nie mogę już dłużej mieszkać na budowie :x
czym miziasz?
hmm czy sa prowadzone prace mokre, czy budynek posiada stala wentylacje.
czy na poddaszu pod plytami jest paroizolacja

gosiabol
17-06-2009, 18:10
Wtam. Czy ktoś mógłby rozwiać moje wątpliwości?Jestem na etapie przygotowań do ocieplenia poddasza. Firma,która stawiała mi dom wraz z kryciem dachu stosuje takie rozwiązanie ocieplenia poddasza:
1.Na krokwie nabijają łaty (daje to 16cm krokwi+4cm łaty)
2.Między krokwie dają 20cm wełny
3.Robią stelaż
4.Między stelaż dają STYROPIAN 5cm
Nie wiem tylko w którym momencie daja taką żółtą folię (chyba pod styropian...?)Przyznaję,że nie widziałam aż tak dokładnie,gdyż było to na innej budowie. Nie rozumiem tylko dlaczego dają styropian i czemu on ma służyć. Nie spotkałam się nigdzie wcześniej z takim rozwiązaniem i mam ogromne wątpliwości do takiego sposobu. Kiedyś słyszałam,że nie powinno sie dawać styropianu wewnątrz pomieszczenia.Czy tak jest nadal?Jestem laikiem i jakos nie trafiają do mnie przekonania moich fachowców co do zasadności i najlepszego rozwiązania ocieplenia poddasza takim systemem.
A już zupełnie nie rozumiem tematu szczelin między ścianką kolankową a ociepleniem...Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak powinno to wyglądać?nadmienię,że ściankę mam na 1 Porotherm a całe deskowanie jest tylko do momentu jak krokwie stykają się ze ścianką kolankową. Nie wiem czy dobrze wyjaśniłam :) I w takim razie gdzie powinna byc ta przerwa do wentylacji...?

kasianka36
18-06-2009, 00:31
flashback, próba miziania była ..gipsem szpachlowym...

na dole mieszkamy, na połowie domu mamy drewniane stropy, na poddaszu wentylacja jest tylko w łazience :( przez dwa lata w zimie suszyliśmy pranie na górze :oops: no i na samej górze, na stryszku są otwory na wylot więc tam wiucha nieźle. no ale to nie ma wpływu na "wilgoć domową bo przecie jest folia paraizo

folia paraizolacyjna jest, przyklejona taśmą do stelaży, na to kręcona płyta. sugerowano mi że płyta nie może się stykać z folią i to dlatego...ale z tego co czytam, to większość ludzi tak robi i nic się nie dzieje...

suszy się to intensywnie od marca. i doopa :evil: chyba wypożyczę pochłaniacz wilgoci może on coś zdziała?? czy nie?

FlashBack
18-06-2009, 08:39
hmm jest folia paroizolacyjna :) ale czy jest paroizolacja.trudno jest ocenic stan faktyczny. wyglada to na mokra welne.
pochlaniacz nie wiele zdziala, zacznij mierzyc wilgotnosc (kup higrometr)

zbigmor
18-06-2009, 09:47
Wtam. Czy ktoś mógłby rozwiać moje wątpliwości?Jestem na etapie przygotowań do ocieplenia poddasza. Firma,która stawiała mi dom wraz z kryciem dachu stosuje takie rozwiązanie ocieplenia poddasza:
1.Na krokwie nabijają łaty (daje to 16cm krokwi+4cm łaty)
2.Między krokwie dają 20cm wełny
3.Robią stelaż
4.Między stelaż dają STYROPIAN 5cm
Nie wiem tylko w którym momencie daja taką żółtą folię (chyba pod styropian...?)Przyznaję,że nie widziałam aż tak dokładnie,gdyż było to na innej budowie. Nie rozumiem tylko dlaczego dają styropian i czemu on ma służyć. Nie spotkałam się nigdzie wcześniej z takim rozwiązaniem i mam ogromne wątpliwości do takiego sposobu. Kiedyś słyszałam,że nie powinno sie dawać styropianu wewnątrz pomieszczenia.Czy tak jest nadal?Jestem laikiem i jakos nie trafiają do mnie przekonania moich fachowców co do zasadności i najlepszego rozwiązania ocieplenia poddasza takim systemem.
A już zupełnie nie rozumiem tematu szczelin między ścianką kolankową a ociepleniem...Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak powinno to wyglądać?nadmienię,że ściankę mam na 1 Porotherm a całe deskowanie jest tylko do momentu jak krokwie stykają się ze ścianką kolankową. Nie wiem czy dobrze wyjaśniłam :) I w takim razie gdzie powinna byc ta przerwa do wentylacji...?


Żółtą folię daje się pod całą izolację. To co słyszałaś o dawaniu styropianu pod spodem ma związek z ochroną przeciwpożarową. Styropian w razie pożaru będzie paląc się skapywał na wszystko. Tak poza tym użycie styropianu w takim rozwiązaniu nie ma najmniejszego sensu. Jedyny plus jest taki, że się nie pyli, ale to plus dla ekipy montującej, a nie dla użytkownika. reszta to same minusy.
Ocieplenie dachu powinno być połączone z ociepleniem ściany. Nie wiem, gdzie masz tą szczelinę.

kasianka36
18-06-2009, 10:44
hmmm odkręciłam płytę w kilku miejscach (a w łazience nawet całą..), folia jest mokra od strony płyty, wełna jest sucha :-? więc wygląda na to że paroizolacja spełnia swoje zadanie
choć teraz już niczego nie jestem pewna.musiałoby to zamakać jakoś ...generalnie, bo ten sam problem jest na całym poddaszu. poza tym na górze jest jeszcze stryszek (nieocieplony), przyglądałam się jak tam wygląda ta membrana ale wydaje się że wszystko jest ok, tak na oko moje :P


zaraz się rozejrzę za higrometrem

FlashBack
18-06-2009, 16:49
hmmm odkręciłam płytę w kilku miejscach (a w łazience nawet całą..), folia jest mokra od strony płyty, wełna jest sucha :-? więc wygląda na to że paroizolacja spełnia swoje zadanie
choć teraz już niczego nie jestem pewna.musiałoby to zamakać jakoś ...generalnie, bo ten sam problem jest na całym poddaszu. poza tym na górze jest jeszcze stryszek (nieocieplony), przyglądałam się jak tam wygląda ta membrana ale wydaje się że wszystko jest ok, tak na oko moje :P


zaraz się rozejrzę za higrometrem
czy pomieszczenia u gory byly zima ogrzewane?
bo mi jakos ciagle ew. mostki chodza po glowie jako przyczyna.

kasianka36
18-06-2009, 19:04
no kurdę że właśnie były ogrzewane :-?

jak się wkurzę to zerwę wszystko...tylko nie wiem co dalej :evil: :evil:

FlashBack
18-06-2009, 19:40
no kurdę że właśnie były ogrzewane :-?

jak się wkurzę to zerwę wszystko...tylko nie wiem co dalej :evil: :evil:
niejednokrotnie wykonuje zabudowy poddaszy (ze wzgledu np. na sciany dzialowe) przed wykonaniem posadzek nie mam pozniejszych problemow z mokrymi plytami.
az dziw, ze nie masz jeszcze grzyba. rozkladam rece bo tylko gdybam co moze byc przyczyna.
woda na folii to jak efekt zaparowanych okien czyli brak wentylacji w miejscu o malej izolacyjnosci cieplnej.
Poczekajmy az A. Wilhelmi zajzy w temat.

gosiabol
19-06-2009, 05:17
Wtam. Czy ktoś mógłby rozwiać moje wątpliwości?Jestem na etapie przygotowań do ocieplenia poddasza. Firma,która stawiała mi dom wraz z kryciem dachu stosuje takie rozwiązanie ocieplenia poddasza:
1.Na krokwie nabijają łaty (daje to 16cm krokwi+4cm łaty)
2.Między krokwie dają 20cm wełny
3.Robią stelaż
4.Między stelaż dają STYROPIAN 5cm
Nie wiem tylko w którym momencie daja taką żółtą folię (chyba pod styropian...?)Przyznaję,że nie widziałam aż tak dokładnie,gdyż było to na innej budowie. Nie rozumiem tylko dlaczego dają styropian i czemu on ma służyć. Nie spotkałam się nigdzie wcześniej z takim rozwiązaniem i mam ogromne wątpliwości do takiego sposobu. Kiedyś słyszałam,że nie powinno sie dawać styropianu wewnątrz pomieszczenia.Czy tak jest nadal?Jestem laikiem i jakos nie trafiają do mnie przekonania moich fachowców co do zasadności i najlepszego rozwiązania ocieplenia poddasza takim systemem.
A już zupełnie nie rozumiem tematu szczelin między ścianką kolankową a ociepleniem...Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak powinno to wyglądać?nadmienię,że ściankę mam na 1 Porotherm a całe deskowanie jest tylko do momentu jak krokwie stykają się ze ścianką kolankową. Nie wiem czy dobrze wyjaśniłam :) I w takim razie gdzie powinna byc ta przerwa do wentylacji...?


Żółtą folię daje się pod całą izolację. To co słyszałaś o dawaniu styropianu pod spodem ma związek z ochroną przeciwpożarową. Styropian w razie pożaru będzie paląc się skapywał na wszystko. Tak poza tym użycie styropianu w takim rozwiązaniu nie ma najmniejszego sensu. Jedyny plus jest taki, że się nie pyli, ale to plus dla ekipy montującej, a nie dla użytkownika. reszta to same minusy.
Ocieplenie dachu powinno być połączone z ociepleniem ściany. Nie wiem, gdzie masz tą szczelinę.

W takim razie jakie są te minusy dawania tam styropianu?Bo w żaden sposób nie mogę przekonać meża do nie stosowania go wewnątrz domu...

bzykos
19-06-2009, 07:27
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8dc4e664230f703e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/31e3a83d3d41d622.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9e1520a251c52520.html

Witam! Kolega "slawero" Wstawił zdjęcia jak ma wstawione dodatkowe krokwie,żeby wzmocnić całość dachu. Chciałem zapytać jak coś takiego wykonać? Czy one są tylko nabite między murłatę a deskowanie czy są jeszcze jakoś przymocowane do murłaty i płatwi? Byłbym wdzięczny za odpowiedź...

kasianka36
19-06-2009, 11:10
flashback, ale sugestia że płyta nie może przylegać do foli paroizolacyjnej jest bez sensu? tzn Ty robisz tak że ona przylega do foli? bo już mi mieszają...
przecie jak folia izoluje, to i jeśli wilgoć pochodzi z domu to i tak spadnie na płytę spowrotem? bo raczej nie wyschnie, chyba że w tej szczelinie byłaby jakaś super wentylacja...
eee chyba już przekombinowałam 8)

jeszcze sprawdzę na fakturach ile mam tej wełny, ale wydaje mi się że 15 między krokwie i piątkę na wierzchu, więc raczej ok.

no i okna np tam nie były nigdy mokre...może delikatnie
Więc czekam z niecierpliwością (i z nadzieją) aż ktoś coś wymyśli

zbigmor
19-06-2009, 11:13
Wtam. Czy ktoś mógłby rozwiać moje wątpliwości?Jestem na etapie przygotowań do ocieplenia poddasza. Firma,która stawiała mi dom wraz z kryciem dachu stosuje takie rozwiązanie ocieplenia poddasza:
1.Na krokwie nabijają łaty (daje to 16cm krokwi+4cm łaty)
2.Między krokwie dają 20cm wełny
3.Robią stelaż
4.Między stelaż dają STYROPIAN 5cm
Nie wiem tylko w którym momencie daja taką żółtą folię (chyba pod styropian...?)Przyznaję,że nie widziałam aż tak dokładnie,gdyż było to na innej budowie. Nie rozumiem tylko dlaczego dają styropian i czemu on ma służyć. Nie spotkałam się nigdzie wcześniej z takim rozwiązaniem i mam ogromne wątpliwości do takiego sposobu. Kiedyś słyszałam,że nie powinno sie dawać styropianu wewnątrz pomieszczenia.Czy tak jest nadal?Jestem laikiem i jakos nie trafiają do mnie przekonania moich fachowców co do zasadności i najlepszego rozwiązania ocieplenia poddasza takim systemem.
A już zupełnie nie rozumiem tematu szczelin między ścianką kolankową a ociepleniem...Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak powinno to wyglądać?nadmienię,że ściankę mam na 1 Porotherm a całe deskowanie jest tylko do momentu jak krokwie stykają się ze ścianką kolankową. Nie wiem czy dobrze wyjaśniłam :) I w takim razie gdzie powinna byc ta przerwa do wentylacji...?


Żółtą folię daje się pod całą izolację. To co słyszałaś o dawaniu styropianu pod spodem ma związek z ochroną przeciwpożarową. Styropian w razie pożaru będzie paląc się skapywał na wszystko. Tak poza tym użycie styropianu w takim rozwiązaniu nie ma najmniejszego sensu. Jedyny plus jest taki, że się nie pyli, ale to plus dla ekipy montującej, a nie dla użytkownika. reszta to same minusy.
Ocieplenie dachu powinno być połączone z ociepleniem ściany. Nie wiem, gdzie masz tą szczelinę.

W takim razie jakie są te minusy dawania tam styropianu?Bo w żaden sposób nie mogę przekonać meża do nie stosowania go wewnątrz domu...

A jakie podaje mąż plusy?
Minusy to:
1. Wyższa cena
2. to co pisałem wyżej
3. Problematyczna szczelność na styku styropianu i krokwi
4. Więcej pracy
Jedyny plus jaki znam to brak pylenia w czasie montażu.

FlashBack
19-06-2009, 15:16
flashback, ale sugestia że płyta nie może przylegać do foli paroizolacyjnej jest bez sensu? tzn Ty robisz tak że ona przylega do foli? bo już mi mieszają...
przecie jak folia izoluje, to i jeśli wilgoć pochodzi z domu to i tak spadnie na płytę spowrotem? bo raczej nie wyschnie, chyba że w tej szczelinie byłaby jakaś super wentylacja...
eee chyba już przekombinowałam 8)

jeszcze sprawdzę na fakturach ile mam tej wełny, ale wydaje mi się że 15 między krokwie i piątkę na wierzchu, więc raczej ok.

no i okna np tam nie były nigdy mokre...może delikatnie
Więc czekam z niecierpliwością (i z nadzieją) aż ktoś coś wymyśli

paroizolacje wykonuje tuz pod plytami.
bo wilgoc (para) jesli nie ma ujscia to wlasnie siedzi wewnatrz "i z dnia na dzien jest jej wiecej, az w koncu sie wykrapla". nie wiem jak u Ciebie z pogoda ale zaserwuj wentylacje rozszczelniajac okna (nie na zasadzie spontanicznego poroztwierania na osciez okien w dzien a stalej umiarkowanej wentylacji).
heheh he, faktura za material nie jest gwarantem czy i jak mamy wykonana usluge (izolacje).

gosiabol
20-06-2009, 12:30
zbigmor-ale właśnie przekonują mnie,że styropian 5cm zamiast wełny będzie tańszym rozwiązaniem...
czyli nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania go wewnątrz domu...?

kasianka36
20-06-2009, 18:48
flashback, no cóż, faktycznie faktura gwarancji nie daje :D :D aż taka naiwna to nie jestem :lol:
no ale jeśli mam fakturę na 5 i 15 to właściwie wyjścia są trzy...położyli mi albo 20 albo 15 albo ...5 :lol: :lol:
wbrew pozorom przyglądałam się temu co robili. dość dokładnie...ale sam wiesz że baba na budowie jest w o wiele trudniejszej sytuacji niż facet.bo o ile do faceta (mimo że czasem nie ma pojęcia o niczym jak np mój małż) odnoszą się z szacunkiem to kobieta może co najwyżej usłyszeć że "się muratora naczytała" :) (tak mi powiedzieli jak próbowałam poruszyć kwestię dociskania lub nie wełny do foli paroprzepuszczalnej)

ehhh

FlashBack
20-06-2009, 19:38
flashback, no cóż, faktycznie faktura gwarancji nie daje :D :D aż taka naiwna to nie jestem :lol:
no ale jeśli mam fakturę na 5 i 15 to właściwie wyjścia są trzy...położyli mi albo 20 albo 15 albo ...5 :lol: :lol:
wbrew pozorom przyglądałam się temu co robili. dość dokładnie...ale sam wiesz że baba na budowie jest w o wiele trudniejszej sytuacji niż facet.bo o ile do faceta (mimo że czasem nie ma pojęcia o niczym jak np mój małż) odnoszą się z szacunkiem to kobieta może co najwyżej usłyszeć że "się muratora naczytała" :) (tak mi powiedzieli jak próbowałam poruszyć kwestię dociskania lub nie wełny do foli paroprzepuszczalnej)

ehhh
puki co wietrzyc, wietrzyc, wietrzyc.
i mierzyc te wilgotnosc.

FlashBack
20-06-2009, 19:53
zbigmor-ale właśnie przekonują mnie,że styropian 5cm zamiast wełny będzie tańszym rozwiązaniem...
czyli nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania go wewnątrz domu...?
pocieszajace jest, ze wiele osob ma wlasnie tak wykonane ocieplenie poddasza. skromnie mowiac - wykonanie przez osoby swiadome "czynu" jest na ich wylaczna odpowiedzialnosc. nie jedna fabryka, nie jeden magazyn styropianu splonely, mozemy wiec przemilczec fakt niepalnosci tego materialu.

Wirecki
21-06-2009, 22:19
Pytanie do tych, którzy ocieplali sami plus ojciec, szwagier - osoby bez doświadczenia.
Czy warto było - zaoszczędzona kasa, czas w jakim to zrobiliście, jakość wykonania, problemy po drodze... Drugi raz - robilibyście sami czy zlecenie dla fachowej firmy???

gosiabol
22-06-2009, 17:36
FlashBack-prosze wytłumaczyć mi czy takie rozwiązanie jest prawidłowe czy absolutnie nie? 20cm wełny + 5 cm styropianu? Bo juz zupełnie straciłam rozeznanie...dziękuję bardzo za pomoc

FlashBack
22-06-2009, 17:59
FlashBack-prosze wytłumaczyć mi czy takie rozwiązanie jest prawidłowe czy absolutnie nie? 20cm wełny + 5 cm styropianu? Bo juz zupełnie straciłam rozeznanie...dziękuję bardzo za pomoc
jezeli patrzec na aspekt ceny to roznica miedzy styropianem a welna dla polaci ok. 130m2 to oszczednosc rzedu 200zl. (o ile nic nie poknocilem ;) ocieplenie 5cm).
byly juz burze o ocielanie styropianem, mozesz byc w grupie ktora tak wykonala ocieplenie to, jest Twoj wybor, Twoje ryzyko.
Krotko mowiac nie ocieplaj dachu pod krokwiami styropianem.

gosiabol
22-06-2009, 18:21
FlashBack- to wytłumacz mi tak racjonalnie jak powiino wyglądać ocieplenie poddasza zrobione zgodnie ze sztuką? jeśli moge prosić o pomoc:) Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki, którymi mogłabym przekonać męża do innego sposobu ocieplenia niż styropianem...

lazik
22-06-2009, 18:25
Pytanie do tych, którzy ocieplali sami plus ojciec, szwagier - osoby bez doświadczenia.
Czy warto było - zaoszczędzona kasa, czas w jakim to zrobiliście, jakość wykonania, problemy po drodze... Drugi raz - robilibyście sami czy zlecenie dla fachowej firmy???
Wszystko zależy jak cenisz swój czas. Ja niedoświadzony swoje 230 m2 dachu załatwiłem w 2 dni po około 10h pracy - bez stelaży. W sumie tego było dla 55m2 między krokwie 10cm+8cm i pod krokwie 10cm,
a dla 175m2 między krokwie 20cm + 4cm i pod krokwie 10 cm.

Ile bym zapłacił fachowcom? Nie wiem. Jak z 500-800 zł to bym poszedł na taką cenę. Jak więcej to niech się walną w łepetynę.

janek17
22-06-2009, 19:01
to norma niemiecka....ja jestem w trakcie konczenia ocieplenia poddasza nieuzytkowego..mam polozona pierwsza warstwe 15cm i teraz pizdzi jak smok....kolega polozył tylko 20cm i ma zimno na poddaszu....uwazam ze najlepsza opcja to 2razy po 15cm

Nie jestem budowlańcem, ale swój rozum mam. Wełna wełnie nie równa, a i sposób układania ma wielkie znaczenie. Mój dalszy sąsiad ma 30 cm wełny w dachu i... pół metrowe "tunele przy oknach połaciowych :-? . Uważam, że w pewnym momencie dokładanie wełny jest już nieopłacalne, tzn. nie wiele zmienia, a kosztuje.


Normy EU mówią o: 0,16W/(m2K) ociepleniu dachu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wirecki
22-06-2009, 19:39
Wszystko zależy jak cenisz swój czas. Ja niedoświadzony swoje 230 m2 dachu załatwiłem w 2 dni po około 10h pracy - bez stelaży. W sumie tego było dla 55m2 między krokwie 10cm+8cm i pod krokwie 10cm,
a dla 175m2 między krokwie 20cm + 4cm i pod krokwie 10 cm.
Rozumiem że w sumie 3 warstwy? pierwsze dwie zasznurkowane?
a jak robiłeś tę trzecią? jak ja mocowałeś? wełna z rolki?
Robiłeś sam, czy ktoś do pomocy?

lazik
22-06-2009, 19:49
Wszystko zależy jak cenisz swój czas. Ja niedoświadzony swoje 230 m2 dachu załatwiłem w 2 dni po około 10h pracy - bez stelaży. W sumie tego było dla 55m2 między krokwie 10cm+8cm i pod krokwie 10cm,
a dla 175m2 między krokwie 20cm + 4cm i pod krokwie 10 cm.
Rozumiem że w sumie 3 warstwy? pierwsze dwie zasznurkowane?
a jak robiłeś tę trzecią? jak ja mocowałeś? wełna z rolki?
Robiłeś sam, czy ktoś do pomocy?
z małżowiną.

Ta ostatnia warstwa była już po ułożeniu stelaży i w niej też obklejenie folią było.

FlashBack
22-06-2009, 21:57
FlashBack- to wytłumacz mi tak racjonalnie jak powiino wyglądać ocieplenie poddasza zrobione zgodnie ze sztuką? jeśli moge prosić o pomoc:) Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki, którymi mogłabym przekonać męża do innego sposobu ocieplenia niż styropianem...
meza jak meza ale co na to, Wasz kierownik budowy?
czesciowy zarys zgodnosci ze sztuka jest zawarty w projekcie i tego sie mozecie trzymac lub polepszyc parametry stosujac lepsze/grubsze parametry welny.

aragorn76
23-06-2009, 10:10
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8dc4e664230f703e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/31e3a83d3d41d622.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9e1520a251c52520.html

Witam! Kolega "slawero" Wstawił zdjęcia jak ma wstawione dodatkowe krokwie,żeby wzmocnić całość dachu. Chciałem zapytać jak coś takiego wykonać? Czy one są tylko nabite między murłatę a deskowanie czy są jeszcze jakoś przymocowane do murłaty i płatwi? Byłbym wdzięczny za odpowiedź...

Witam
Krokwie przycinałem tak, żeby weszły na ciasno między murłatę a deskowanie ( tzn, żeby się zakleszczyły), ale nie zawsze się to udawało, więc trzeba było ewentualnie klina pod krokiew podbić, oprócz tego krokwie przybijałem gwoździami w 2-3 punktach do starych krokiew. Mam nadzieję, że dobrze to wykonałem, ponieważ robiłem coś takiego pierwszy raz.

FlashBack
23-06-2009, 13:03
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8dc4e664230f703e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/31e3a83d3d41d622.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9e1520a251c52520.html

Witam! Kolega "slawero" Wstawił zdjęcia jak ma wstawione dodatkowe krokwie,żeby wzmocnić całość dachu. Chciałem zapytać jak coś takiego wykonać? Czy one są tylko nabite między murłatę a deskowanie czy są jeszcze jakoś przymocowane do murłaty i płatwi? Byłbym wdzięczny za odpowiedź...

Witam
Krokwie przycinałem tak, żeby weszły na ciasno między murłatę a deskowanie ( tzn, żeby się zakleszczyły), ale nie zawsze się to udawało, więc trzeba było ewentualnie klina pod krokiew podbić, oprócz tego krokwie przybijałem gwoździami w 2-3 punktach do starych krokiew. Mam nadzieję, że dobrze to wykonałem, ponieważ robiłem coś takiego pierwszy raz.

bo to, taka improwizacja, ze niby cos sie usprawnilo, poprawilo ;)

trabi-wrc
23-06-2009, 13:17
Witajcie,

zastanawiam się, czy poprawnie podszedłem do wyznaczania skosów. Otóż:

1. Wyznaczyliśmy poziom sufitu.
2. Od miejsca styku sufitu ze skosem puściliśmy pionem punkt na podłogę
3. Przenieśliśmy go na drugą ścianę
4. Kilkadziesiąt cm w stronę ścianki kolankowej wyznaczyliśmy pion do miejsca przecięcia z linią planowanego skosu (przyjęliśmy ok. 7,5 cm > 5 cm wełna + 2,5 cm CD60)
5. poprowadziliśmy prostą przez 2 wyznaczone punkty

Dobrze, czy nie bardzo?

A jeśli nie to jak inaczej?

Pozdrav

FlashBack
23-06-2009, 13:32
Witajcie,

zastanawiam się, czy poprawnie podszedłem do wyznaczania skosów. Otóż:

1. Wyznaczyliśmy poziom sufitu.
2. Od miejsca styku sufitu ze skosem puściliśmy pionem punkt na podłogę
3. Przenieśliśmy go na drugą ścianę
4. Kilkadziesiąt cm w stronę ścianki kolankowej wyznaczyliśmy pion do miejsca przecięcia z linią planowanego skosu (przyjęliśmy ok. 7,5 cm > 5 cm wełna + 2,5 cm CD60)
5. poprowadziliśmy prostą przez 2 wyznaczone punkty

Dobrze, czy nie bardzo?

A jeśli nie to jak inaczej?

Pozdrav

nalezy wytyczyc wysokosc i poziom scianki kolankowej dalej jak wyzej robiles odnoszac sie do pierwszego skraju scianki kolankowej i przenoszac to, na druga strone.

trabi-wrc
23-06-2009, 14:04
Witajcie,

zastanawiam się, czy poprawnie podszedłem do wyznaczania skosów. Otóż:

1. Wyznaczyliśmy poziom sufitu.
2. Od miejsca styku sufitu ze skosem puściliśmy pionem punkt na podłogę
3. Przenieśliśmy go na drugą ścianę
4. Kilkadziesiąt cm w stronę ścianki kolankowej wyznaczyliśmy pion do miejsca przecięcia z linią planowanego skosu (przyjęliśmy ok. 7,5 cm > 5 cm wełna + 2,5 cm CD60)
5. poprowadziliśmy prostą przez 2 wyznaczone punkty

Dobrze, czy nie bardzo?

A jeśli nie to jak inaczej?

Pozdrav

nalezy wytyczyc wysokosc i poziom scianki kolankowej dalej jak wyzej robiles odnoszac sie do pierwszego skraju scianki kolankowej i przenoszac to, na druga strone.

Sęk w tym, że ściany kolankowe mam spartolone i trzeba je robić na plackach. Druga rzecz to to, że nie wykluczam, że pokoje nie są prostokątami.

Czy różnice w odległości do przeciwległych ścian rzędu 1 cm są znaczące, czy pomijalne?

Pozdrav

FlashBack
23-06-2009, 17:23
miewam roznice do 9cm na szerokosci pomieszczenia 3,2m pytanie jaki to ma wplyw na pion i poziom scianki kolankowej. dalej na plaszczyzny kolankowa, skos (skos wzgledem polaci), sufit?

aragorn76
24-06-2009, 13:47
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8dc4e664230f703e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/31e3a83d3d41d622.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9e1520a251c52520.html

Witam! Kolega "slawero" Wstawił zdjęcia jak ma wstawione dodatkowe krokwie,żeby wzmocnić całość dachu. Chciałem zapytać jak coś takiego wykonać? Czy one są tylko nabite między murłatę a deskowanie czy są jeszcze jakoś przymocowane do murłaty i płatwi? Byłbym wdzięczny za odpowiedź...

Witam
Krokwie przycinałem tak, żeby weszły na ciasno między murłatę a deskowanie ( tzn, żeby się zakleszczyły), ale nie zawsze się to udawało, więc trzeba było ewentualnie klina pod krokiew podbić, oprócz tego krokwie przybijałem gwoździami w 2-3 punktach do starych krokiew. Mam nadzieję, że dobrze to wykonałem, ponieważ robiłem coś takiego pierwszy raz.

bo to, taka improwizacja, ze niby cos sie usprawnilo, poprawilo ;)

nie, nie. to żeby wzmocnić krokwie doradził mi gościu który się zna na budowlance , one po prostu były przegnite i po części "zjedzone" przez kornik i kij wie co jeszcze, chyba jednak lepiej będzie, jak to obciążenie dachu będzie miało solidne podparcie ze zdrowych krokwi, aniżeli starych i zbutwiałych belek.
Oczywiście tę robotę trzeba było zrobić bez rozbierania dachu i na nowo kładzenia krokwi. ZGL robił wcześniejczęśću dachu i część krokwi powzmacniał, nie powiem, żeby było to dokładnie zrobione.

bzykos
24-06-2009, 14:54
A można by krokwie po nabiciu, przykręcić do murłaty za pomocą takich metalowych kątowników? Ps. A jakie wymiary masz tych krokwi?

aragorn76
24-06-2009, 15:08
Krokwie nowe ,tymi którymi wzmacniałem mają wymiary 15 na 5 cm, a czy można do murłaty przymocować za pomocą kątownika to szczerze mówiąc nie wiem. To już chyba Ci FlashBack będzie musiał powiedzieć

gosiabol
24-06-2009, 19:48
meza jak meza ale co na to, Wasz kierownik budowy?
czesciowy zarys zgodnosci ze sztuka jest zawarty w projekcie i tego sie mozecie trzymac lub polepszyc parametry stosujac lepsze/grubsze parametry welny.

Właśnie,że nasz Kierownik budowy robi w ten sposób (20cm wełny + 5 cm styropianu) i stąd moje pytania i wielkie wątpliwości...Bo ja-laik, nie jestem w żaden sposób przekonana do tego sposobu...Dlatego prosiłam o pomoc:)

FlashBack
24-06-2009, 20:29
meza jak meza ale co na to, Wasz kierownik budowy?
czesciowy zarys zgodnosci ze sztuka jest zawarty w projekcie i tego sie mozecie trzymac lub polepszyc parametry stosujac lepsze/grubsze parametry welny.

Właśnie,że nasz Kierownik budowy robi w ten sposób (20cm wełny + 5 cm styropianu) i stąd moje pytania i wielkie wątpliwości...Bo ja-laik, nie jestem w żaden sposób przekonana do tego sposobu...Dlatego prosiłam o pomoc:)
Coz takie zycie.

aragorn76
25-06-2009, 00:13
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8dc4e664230f703e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/31e3a83d3d41d622.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9e1520a251c52520.html

Witam! Kolega "slawero" Wstawił zdjęcia jak ma wstawione dodatkowe krokwie,żeby wzmocnić całość dachu. Chciałem zapytać jak coś takiego wykonać? Czy one są tylko nabite między murłatę a deskowanie czy są jeszcze jakoś przymocowane do murłaty i płatwi? Byłbym wdzięczny za odpowiedź...

Witam
Krokwie przycinałem tak, żeby weszły na ciasno między murłatę a deskowanie ( tzn, żeby się zakleszczyły), ale nie zawsze się to udawało, więc trzeba było ewentualnie klina pod krokiew podbić, oprócz tego krokwie przybijałem gwoździami w 2-3 punktach do starych krokiew. Mam nadzieję, że dobrze to wykonałem, ponieważ robiłem coś takiego pierwszy raz.

bo to, taka improwizacja, ze niby cos sie usprawnilo, poprawilo ;)

Z cal szacunkiem FlashBack, jakkolwiek to nazwiesz, na pewno spełni swoją rolę ( zdrowe krokwie!! więc nie trzeba być geniuszem , żeby coś tam lamentować). Pachnie tu ironią, ale starałem się więc nie ściemniaj tylko mów, czy dobrze jest zrobione czy nie.

aragorn76
25-06-2009, 00:13
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8dc4e664230f703e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/31e3a83d3d41d622.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9e1520a251c52520.html

Witam! Kolega "slawero" Wstawił zdjęcia jak ma wstawione dodatkowe krokwie,żeby wzmocnić całość dachu. Chciałem zapytać jak coś takiego wykonać? Czy one są tylko nabite między murłatę a deskowanie czy są jeszcze jakoś przymocowane do murłaty i płatwi? Byłbym wdzięczny za odpowiedź...

Witam
Krokwie przycinałem tak, żeby weszły na ciasno między murłatę a deskowanie ( tzn, żeby się zakleszczyły), ale nie zawsze się to udawało, więc trzeba było ewentualnie klina pod krokiew podbić, oprócz tego krokwie przybijałem gwoździami w 2-3 punktach do starych krokiew. Mam nadzieję, że dobrze to wykonałem, ponieważ robiłem coś takiego pierwszy raz.

bo to, taka improwizacja, ze niby cos sie usprawnilo, poprawilo ;)

Z cal szacunkiem FlashBack, jakkolwiek to nazwiesz, na pewno spełni swoją rolę ( zdrowe krokwie!! więc nie trzeba być geniuszem , żeby coś tam lamentować). Pachnie tu ironią, ale starałem się więc nie ściemniaj tylko mów, czy dobrze jest zrobione czy nie.

Rafałsz
30-06-2009, 11:15
Witam,
Mam do Was pytanko, czy macie ogoś godnego polecenia do ocieplenia poddasza + zabudowa? Chodzi o rejon Wrocławia (dokładnie koło Długołęki)

cyberbronek
07-07-2009, 11:26
Czy ktos moze mnie oswietlic kiedy przy podwieszaniu sufitu czy montazu plyt GK na poddaszu stosuje sie podwojny ruszt a kiedy pojedynczy?

FlashBack
07-07-2009, 11:44
Poddasze jezeli okladzina nie jest dalej/nizej od np.jetek o/do 14cm mozna zastosowac "grzybki" ruszt pojedynczy. Jezeli obnizenie jest wieksze to, zasadniej jest wykonac ruszt krzyzowy dla raz zwiekszenia sztywnosci plaszczyzny /duzy rozstaw wieszakow/, dwa obciazalnosc. To samo tyczy sie sufitow pod stropami.

cyberbronek
07-07-2009, 12:58
Poddasze jezeli okladzina nie jest dalej/nizej od np.jetek o/do 14cm mozna zastosowac "grzybki" ruszt pojedynczy. Jezeli obnizenie jest wieksze to, zasadniej jest wykonac ruszt krzyzowy dla raz zwiekszenia sztywnosci plaszczyzny /duzy rozstaw wieszakow/, dwa obciazalnosc. To samo tyczy sie sufitow pod stropami.

Czy jedynym kryterium jest jaka jest odleglosc od sufitu ? a powierzchnia sufitu nie ma tu znaczenia ? ... i czy prawda jest ze jezeli bedzie ruszt pojedynczy to jest wieksze prawdopodobienstwo pekniecia plyty ?

FlashBack
07-07-2009, 13:43
Poddasza i ich sufity to z regoly sa okladziny a te, wykonuje sie jako ruszt pojedynczy na "grzybkach". Jak zachodzi konecznosc obnizenia samego sufitu w gre wchodza wieszaki i taki ruszt najlepiej wykonac jako krzyzowy. Taki stelaz jest bardziej stabilny przy montazu plyt i ulatwia montaz np.izolacji, oswietlenia itp.. Jak chodzi o pekanie to, nie ma znaczenia ani rodzaj selaza ani ilosc warst plyt. Procz prawidlowosci montazu sa jeszcze czynniki trzecie ktore trzeba maksymalnie wyeliminowac przed przystapieniem do pracy.

Wirecki
07-07-2009, 21:42
Szukam ekipy do ocieplenia poddasza. wełna x2, płyta GK - taki był plan.
W rozmowach z potencjalnymi wykonawcami padły sugestie stosowania dwóch płyt lub płyty GK na cienką płytę OSB. Ma to zapobiec pękaniu na łączeniach.
Czy to dobre rozwiązania? Czy ktoś z Was stosował takie rozwiązania?

Rom-Kon
07-07-2009, 22:53
Szukam ekipy do ocieplenia poddasza. wełna x2, płyta GK - taki był plan.
W rozmowach z potencjalnymi wykonawcami padły sugestie stosowania dwóch płyt lub płyty GK na cienką płytę OSB. Ma to zapobiec pękaniu na łączeniach.
Czy to dobre rozwiązania? Czy ktoś z Was stosował takie rozwiązania?
płytę OSB pod karton-gips stosowałem....tylko w "ścianie telewizyjnej" by telewizor było do czego przykręcić. Podwójne płytowanie też już przerabiałem.... Ale nie ze względu na możliwość pękania... Dobrze zrobić na pojedynczym i też nie będzie pękać.

Moje osobiste zdanie - nie widzę w tym sensu...

kolorado
08-07-2009, 13:49
Mam pytanie o precyzję stelażu: jakie odchyłki mocowania wieszaków/profili są do przyjęcia? Pytanie czy jest sens walczyć o każdy milimetr?
Wiadomo że płyta się podda, no ale z drugiej strony chciałbym mieć ściany i sufity proste i niepękające...

Wirecki
08-07-2009, 13:54
Czy jeśli krokwie mają 18cm, można tam wepchać wełnę 20 cm. Na krokwiach jest folia paroprzepuszczalna, potem kontrłaty i dachówka.

Nie pytam o techniczną możliwość, na siłę wejdzie ale technologicznie ... ile wełny między takie krokwie?

kolorado
08-07-2009, 13:57
Fachowcem nie jestem, ale z tego co wiem, to nie ma sensu, bo "skompresowana" wełna traci na właściwościach termoizolacyjnych. Lepiej kupić albo 18cm albo 15cm i dołożyć do drugiej warstwy te 5cm (bo może wyjść cenowo lepiej).

FlashBack
08-07-2009, 14:59
Czy jeśli krokwie mają 18cm, można tam wepchać wełnę 20 cm. Na krokwiach jest folia paroprzepuszczalna, potem kontrłaty i dachówka.

Nie pytam o techniczną możliwość, na siłę wejdzie ale technologicznie ... ile wełny między takie krokwie?
Jak 18-ka to osiemnascie.

kolorado
08-07-2009, 15:02
Mam pytanie o precyzję stelażu: jakie odchyłki mocowania wieszaków/profili są do przyjęcia? Pytanie czy jest sens walczyć o każdy milimetr?
Wiadomo że płyta się podda, no ale z drugiej strony chciałbym mieć ściany i sufity proste i niepękające...
Flashback, skoro już tu jesteś, to może byś się wypowiedział w tym temacie? :)

FlashBack
08-07-2009, 15:08
Mam pytanie o precyzję stelażu: jakie odchyłki mocowania wieszaków/profili są do przyjęcia? Pytanie czy jest sens walczyć o każdy milimetr?
Wiadomo że płyta się podda, no ale z drugiej strony chciałbym mieć ściany i sufity proste i niepękające...
Przyjmiesz odchylke 0 wyjdzie od 1-2mm o'k, przyjmij 1,5 wyjdzie 2-3mm.
Luzy lacznikow, odchylki osi otworow itp. Trzymaj sie jak najblizej 0.
Inaczej, poziomy i piony to sprawa narzedzia poziomnicy. Plaszczyzny te zaleza od przyjetej tolerancji zera.

kolorado
08-07-2009, 15:12
Trzymam się zera, no i właśnie wychodzi czasem 1-2mm odchyłki. Pytanie czy z tym walczyć, czy może być?

Rom-Kon
08-07-2009, 20:04
Trzymam się zera, no i właśnie wychodzi czasem 1-2mm odchyłki. Pytanie czy z tym walczyć, czy może być?
No bez przesadyzmu... 1-2mm to normalne nawet 3mm ujdzie byle nie więcej!

Wirecki
08-07-2009, 22:22
Czy można ( i czy ma sens ) łaczenie uni-maty i super-maty (Isover)? Przykładowo uni miedzy krokwie i super w poprzek na to...

Czy ta kolejność, biorąc pod uwage współczynnik przewodzenia ciepła?

FlashBack
08-07-2009, 22:38
Czy można ( i czy ma sens ) łaczenie uni-maty i super-maty (Isover)? Przykładowo uni miedzy krokwie i super w poprzek na to...

Czy ta kolejność, biorąc pod uwage współczynnik przewodzenia ciepła?
Pierwsza warstwa welny to "durszlak" przez krokwie. Warstwa na krokwie to juz praktycznie jednolita warstwa materialu izolacyjnego, im bardziej "cieplejszy" tym lepiej. Uni w krokwie i Super na to dobry wybor. Oczywiscie marzenie to obie warstwy Super tylko kto ma dach z jednolitym rozstawem krokwi w przedziale 90-100cm.

Wirecki
08-07-2009, 23:55
Oczywiscie marzenie to obie warstwy Super tylko kto ma dach z jednolitym rozstawem krokwi w przedziale 90-100cm. Dlaczego ma to znaczenie?

FlashBack
09-07-2009, 07:12
Wiekszy rozstaw mniej mostkow , mniejsze sito. Ogromne znaczenie ma rowniez usytuowanie i wysokosc wzgledem krokwi scian szczytowych i dzialowych, tak by maksymalnie zapewnic ciaglosc izolacji dachu jak i calego budynku.

Wirecki
09-07-2009, 09:31
Zakładam, że to nie jest kwestia jakichś szczególnych właściwości które uniemożliwiają jej przycięcie na wymaganą długość... (?)

Z innej beczki - na ściany kolankowe chcę przykleić płyty GK. Będą też przykręcone na skosach, gdzie będzie ocieplenie dachu. Jak nisko na ściany kolankowe można zejść z folią pod płytę - ideałem byłoby dać ją również pod płytę GK klejoną do ściany. Czy to wykonalne?

bzykos
09-07-2009, 15:04
Z innej beczki - na ściany kolankowe chcę przykleić płyty GK

A jak zamierzasz w tej sytuacji ocieplić murłatę?

Wirecki
09-07-2009, 16:59
Z innej beczki - na ściany kolankowe chcę przykleić płyty GK

A jak zamierzasz w tej sytuacji ocieplić murłatę? A nie wiem jeszcze.... jest tam trochę miejsca, niewiele bo niewiele... A ocieplenie z zewnątrz? Poza tym warstwa ocieplenia skosu częściowo "wejdzie też na murłatę.. Temat do przemyślenia, dzięki za zwrócenie uwagi....


Z innej beczki 2 - szukam foli paroszczelnych, dorken delta reflex niezła cena ok 6zł za m2. Czy warto ???? (cena/jakość)

FlashBack
09-07-2009, 21:36
Paroizolacje mucujemy do sciany tuz pod murlata. Czy konieczne jest jej docieplanie od wewnatrz? Nie, murlata izolowana bedzie przez izolacje elewacji i dalej przez izolacje w polaci dachu. Warto zainwestowac w markowa paroizolacje wiedzac, ze bedzie prawidlowo wykonana. Sama szczelnosc to juz strona montazowa.

kolorado
10-07-2009, 14:07
Tzn. jak konkretnie mocujemy paroizolację do ściany?
Też taśmą dwustronną?

FlashBack
10-07-2009, 21:08
Stosuje zaleznie od systemu mix-f albo ds /uszczelniacze z kartusza/.

kasianka36
13-07-2009, 10:38
no to ja będę monotematyczna-dalej nie wiem jak mam wykończyć okolice murłaty- o ile to jest murłata. na wszelki wypadek wkleję zdjęcie :oops: o ile mi się to uda :lol:
http://images47.fotosik.pl/161/eec6cfd3075efa63med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images40.fotosik.pl/156/cf6ef7eb637e3b39med.jpg (http://www.fotosik.pl)
no i co z tym?? czy tu trzeba jakąś konstrukcję i płytę gk? i co z foliami?która pod spód, która na wierzch?

FlashBack
13-07-2009, 10:42
Ten zolty strzep to,co to takiego?.
I dlaczego powyzej reki jest bialy? Co tam jest?

zbigmor
13-07-2009, 10:47
Ten zolty strzep to,co to takiego?.
I dlaczego powyzej reki jest bialy? Co tam jest?


Bo powyżej ręki jest już założona płyta K-G (tak to na moim monitorze wygląda).

Wirecki
13-07-2009, 10:52
Proszę o opinie, bo mam już maly metlik od porad hurtowników.

Krokwie 17,5 cm, na tym folia wysokoparoprzepuszczalna. Planowałem wełnę 18 unimaty plus 10 supermaty.
A oto porady:
1. nie warto dawać tam 18tki - wystarczy 15 bo i tak często się rozszerza do ok 16cm. Mimo wszystko (szczelina nad folią przepuszczalną) warto zostawić minimalną szczelinę pod folią. Poza tym proponuję unimatę flex - tylko 1 zł/ m2 drożej dla 15cm - jest to produkt lepszy, nie tylko jeśli chodzi o łatwiejszy montaż.
2. proszę zamiast supermaty 10cm rozważyć termo-mata plus. 10cm. Mamy w promocji i zamiast 17 zł za super-mate można kupić termo-mate plus za 11 zł brutto za m2.

Kto ma rację? Co Wy na to?

FlashBack
13-07-2009, 11:48
Dach skosny miedzy krokwie 15cm i na krokwie 10cm all super-mata.
8-nastki nie wolno bo podniesie krycie i zamknac moze wentylacje pod dachowka.

kasianka36
13-07-2009, 13:30
Flashback no tak, żółty strzęp to folia paroizolacyjna, białe na górze to skos z płyty g-k, białe na dole to ściana kolankowa (?) z dość nieregularnie położonym tynkiem maszynowym 8) ...

FlashBack
13-07-2009, 14:57
Flashback no tak, żółty strzęp to folia paroizolacyjna, białe na górze to skos z płyty g-k, białe na dole to ściana kolankowa (?) z dość nieregularnie położonym tynkiem maszynowym 8) ...
Powiem tak, obrobienie murlaty to rzecz tych co robili skosy. Dziwi mnie tylko tak sobie pozostawiona folia bo rowniez i to powinno byc dokonczone przez te same osoby. Przy tak zakonczonym plytowaniu skosow pozostaje wykonac przedscianke z g/k na murowanej scianie kolankowej np.na profilach CD, szkoda tylko pieniedzy za tynkowanie.

kasianka36
13-07-2009, 15:10
przedściankę...hmmm znaczy się na całości kolankowej stelaż i płyta?? chyba będę musiała się całkowicie przekwalifikować :evil: ale prędzej sobie chyba w łeb strzelę :cry:
moi fachowcy wyszli z założenia że jak nie miziają tego to i nie wykańczają, prawie wszędzie mi taką wiszącą folię pozostawiali, a co gorsza w niektórych miejscach na styk...
no dobra a bardzo byłoby bez sensu jakoś konstrukcję zrobić tylko tam gdzie,,,drewno ? :lol: i do tego płytę? i w jakiej kolejności te folie?

FlashBack
13-07-2009, 15:19
Droga Pani, wykonawca nie wykonal paroizolacji wiec robota nie jest zakonczona, malo tego ma Pani nieszczelne poddasze.
Nie wiem jak gleboko jest osadzona murlata wzgledem plaszczyzny sciany by moc tam wcisnac np.profil kapeluszowy. Bez wykonania calosciowego zakrycia scianki kolankowej nie mozna zagwarantowac pewnosci montazu plyty na samej tylko murlacie. Jakiekolwiek tlumaczenie wykonawcy uwazam za bezsensowne co do pozostawienia w tym stanie roboty.

bzykos
13-07-2009, 20:59
A przy wykonaniu zabudowy g-k ścianki kolankowej np profilami UW/CW50 jak przymocować górny profil UW do krokwi,która idzie pod kątem (nie prostopadle po podłoża :wink: "?

kasianka36
13-07-2009, 22:29
nie będę przecież teraz latać za beznadziejnym fachowcem, bo jak spi...rzył to jaka jest szansa że umie to poprawić... :cry:
ok, mam nieszczelne poddasze, mogę coś tym zrobić czy lepiej od razu wyburzyć dom?
oczywiście jest taka możliwość że ktoś przyjdzie i to zrobi, tylko teraz już chciałabym wiedzieć czego chcę i na co mam zwrócić uwagę?

FlashBack
14-07-2009, 07:05
A przy wykonaniu zabudowy g-k ścianki kolankowej np profilami UW/CW50 jak przymocować górny profil UW do krokwi,która idzie pod kątem (nie prostopadle po podłoża :wink: "?
Przykrecic do krokwi ;). Majac wykonawce nie przejowal bym sie tym Jak. Pytanie jaka role ma spelniac scianka i jak bedzie wysoka.

FlashBack
14-07-2009, 07:22
nie będę przecież teraz latać za beznadziejnym fachowcem, bo jak spi...rzył to jaka jest szansa że umie to poprawić... :cry:
ok, mam nieszczelne poddasze, mogę coś tym zrobić czy lepiej od razu wyburzyć dom?
oczywiście jest taka możliwość że ktoś przyjdzie i to zrobi, tylko teraz już chciałabym wiedzieć czego chcę i na co mam zwrócić uwagę?przed grzybem nalezy sie zabezpieczac nie z nim walczyc (grzybem na wiezbie) z grzybem wewnatrz (przewiew pary przez nieszczelnosci) w narozach

kasianka36
14-07-2009, 09:25
Dziękuję Flashback, właśnie o taką rade mi chodziło :D miłego dnia :D

bzykos
14-07-2009, 14:51
Przykrecic do krokwi . Majac wykonawce nie przejowal bym sie tym Jak. Pytanie jaka role ma spelniac scianka i jak bedzie wysoka.

Ścianka ma 150cm wysokości i ma za zadanie zakryć i "ocieplić" murłatę, tylko nie wiem jak przykręcić ten górny profil UW do krokwii. Na jakichś kątownikach czy jak...? :wink:

FlashBack
14-07-2009, 21:10
A jak chce to wykonac wykonawca?

bzykos
14-07-2009, 21:19
Jak mi podpowiesz,to Ci powiem... :wink:
Po prostu stawiałem już ścianki z regipsów,ale nie po skosami,dlatego pytam jak ten profil górny zamocować.

FlashBack
14-07-2009, 21:44
Poczekam na opis wersji wykonawcy z fotka skosu ze scianka. A i czy skos juz oprofilowany?

ANNNJA
15-07-2009, 10:18
jakiej długości stosujecie wkręty do przykręcania łączników pod profilie??

FlashBack
15-07-2009, 12:05
Lacznikow jak krzyzowe i przedluzajace nie skreca sie, pytanie o jakie inne laczniki chodzi.

ANNNJA
15-07-2009, 12:08
http://www.bbww.com.pl/galerie/lacznik-krzyzowy-do-prof_491.jpg

o tutaj ten przykręcamy do krokwi i pytanie na jak długie wkręty to robić...

FlashBack
15-07-2009, 12:15
To cos to lacznik krzyzowy , otworyn sa w zupelnie innym celu, ten element sluzy do sufitow podwieszanych. Polecam uchwyt do belek tzw.grzybek.

kolorado
15-07-2009, 13:53
Lacznikow jak krzyzowe i przedluzajace nie skreca sie, pytanie o jakie inne laczniki chodzi.
Hmmm... A ja widziałem bodajże na filmie Knaufa jak skręcają profile z łącznikiem wzdłużnym.
To jak to w końcu ma być? Skręcać, czy nie? Bo już kilka skręciłem... :(

kolorado
15-07-2009, 14:07
Obejrzałem jeszcze raz film (http://www.youtube.com/watch?v=3BinZzGScDk) i coś mi się chyba pomyliło, bo tam jednak nie widać żeby skręcali.
W takim razie czy to duży błąd że mam skręcone?

bzykos
15-07-2009, 15:03
A i czy skos juz oprofilowany?

Jeszcze nie,bo nie wiem czy najpierw wykonać "przedścinkę" czy skosy.
Ale widzę Flashback,że nie wytłumaczysz mi jak przymocować ten górny profil... :( Tylko nie wiem czemu...

FlashBack
15-07-2009, 16:47
Nie wytlumacze bo, nie wiem po co wogole chcesz go mocowac do krokwi. I co z twoim wykonawca bo juz sie zaczynam gubic w wersjach. Wrzuc tu fotke tej sciany ze skosem. I dlaczego wazniejsza jest dla ciebiemurlata niz polac.

FlashBack
15-07-2009, 16:51
Obejrzałem jeszcze raz film (http://www.youtube.com/watch?v=3BinZzGScDk) i coś mi się chyba pomyliło, bo tam jednak nie widać żeby skręcali.
W takim razie czy to duży błąd że mam skręcone?
Wlasciwie to, mozesz je juz tak zostawic ale pozostalych juz nie skrecaj.

kolorado
15-07-2009, 21:04
I tak też zrobię. Dzięki!

Wirecki
16-07-2009, 14:42
Jak prawidłowo uszczelnić przejście rury kominka wentylacyjnego przez połać dachu? zakłam, że obie folie - paroprzepuszczalna i paroszczelna powinny być dokładnie przyklejone taśmami do rury kominka. Czy na coś trzeba zwrócić szczególną uwagę?

FlashBack
16-07-2009, 16:45
Kominki sa do kanalizacji, wystarczy okryc pion izolacja otulinowa /welna z folia/. kupuje sie gotowce pod srednice rury. Styknie jeden odcinek takiej otuliny.

Wirecki
16-07-2009, 16:47
One są już zamontowane. Kominek, folia paroprzepuszczalna, wycięty otwór i wisi rura - napowietrzenie kanalizacji jeszcze nie podłączone. Czy mam uszczelnić taśmą przy przejściu przez folię paroprzepuszczalną?

FlashBack
16-07-2009, 16:53
One są już zamontowane. Kominek, folia paroprzepuszczalna, wycięty otwór i wisi rura - napowietrzenie kanalizacji jeszcze nie podłączone. Czy mam uszczelnić taśmą przy przejściu przez folię paroprzepuszczalną?
Jak skonczyles juz krycie dachu i jest jeszcze na budowie dekarz to, wolaj go do roboty :) to jego dzialka. Chyba, ze montowal je gratis to, mozna mu wybaczyc ale nie odpuszczać błedu.

Wirecki
16-07-2009, 17:16
A było gratis. Byłem przy montażu. Zrobił od góry krzyżyk, przeciął folię, wsunął rurę i poszedł. rozumiem, że trzeba to uszczelnić, ale jak? Wywinąć folię do góry, żeby ew. nie gromadziła się woda, podkleić na płasko? Jak?

FlashBack
16-07-2009, 20:59
Nie wiem najczesciej zastaje wlasnie nie obrobione polaczenia, to nie moja dzialka ;) pytaj dekarza.
Tasma do membran, tasma wzmacniana, klejem uszczelniajacym elastycznym na -40 do +90 stopni cel. Jest tego cala masa.
Ale skoro dekarz nie obrobil to pewnie nie trzeba, podobnie jak wyccieta tylko na okno, dach memrana.

Wirecki
16-07-2009, 22:08
Coś znalazłem.
Zdjęcie nr 5 w pliku http://www.doerken.de/dachdetails/de/data/Allg_Verlegehinweise2.pdf
W dużym skrócie: wyciąć kołnież z tej samej folii, naciąć, nałożyć na rurę, uszczelnić jakimś delta flexx band (pewnie można też czymś innym) i po bokach również przykleić.

FlashBack
16-07-2009, 22:35
Coś znalazłem.
Zdjęcie nr 5 w pliku http://www.doerken.de/dachdetails/de/data/Allg_Verlegehinweise2.pdf
W dużym skrócie: wyciąć kołnież z tej samej folii, naciąć, nałożyć na rurę, uszczelnić jakimś delta flexx band (pewnie można też czymś innym) i po bokach również przykleić.
I co? Kolumb :)

splaton46
16-07-2009, 23:03
Możesz też docieplić stropodach granulatem wełny (http://cellu2.iswift.eu) i wtedy odpadnie Ci szereg poruszanych tu problemów.

FlashBack
18-07-2009, 10:14
Możesz też docieplić stropodach granulatem wełny i wtedy odpadnie Ci szereg poruszanych tu problemów.
Owszem można. Może wystąpić tylko kilka problemów z racji wymaganych dla granulatu grubości.

Wirecki
20-07-2009, 14:22
Kolejne pytanie - łączenie folii paroprzepuszczalnej z murem. Czy ta folia musi być tak samo szczelna jak paroizolacja? Czy należy ją lekko podnieść?

FlashBack
20-07-2009, 18:54
Kolejne pytanie - łączenie folii paroprzepuszczalnej z murem. Czy ta folia musi być tak samo szczelna jak paroizolacja? Czy należy ją lekko podnieść?
Skad sie wziela ta folia i do czego ona?

kolorado
20-07-2009, 19:36
One są już zamontowane. Kominek, folia paroprzepuszczalna, wycięty otwór i wisi rura - napowietrzenie kanalizacji jeszcze nie podłączone. Czy mam uszczelnić taśmą przy przejściu przez folię paroprzepuszczalną?
Brass ma systemowe przejście do swoich kominków, to taki pierścień z rurą. Nie jest jakoś specjalnie drogie (14pln), a powinien pasować też do innych (średnica 110 lub 125).

Wirecki
20-07-2009, 23:07
Kolejne pytanie - łączenie folii paroprzepuszczalnej z murem. Czy ta folia musi być tak samo szczelna jak paroizolacja? Czy należy ją lekko podnieść?Skad sie wziela ta folia i do czego ona? :) Folia wysokoparoprzepuszczlna, jest na krokwiach, pod kontrłatami na których z kolei ułożono dachówkę. To "górna" kromka kanapki gdzie wełna stanowi "nadzienie". Na dole będzie folia paroszczelna.

FlashBack
20-07-2009, 23:18
Kolejne pytanie - łączenie folii paroprzepuszczalnej z murem. Czy ta folia musi być tak samo szczelna jak paroizolacja? Czy należy ją lekko podnieść?Skad sie wziela ta folia i do czego ona? :) Folia wysokoparoprzepuszczlna, jest na krokwiach, pod kontrłatami na których z kolei ułożono dachówkę. To "górna" kromka kanapki gdzie wełna stanowi "nadzienie". Na dole będzie folia paroszczelna.
Hmm dosc skomplikowane i jak tu te folie z murem polaczyc?

Wirecki
21-07-2009, 01:05
Nie wiesz?

FlashBack
21-07-2009, 06:49
Nie wiesz?krycie wstepne, procz kominow nie widze powodu dla ktorego trzeba je polaczyc z murem.

Wirecki
21-07-2009, 19:18
Dzięki. Ten mur, do którego chciałem kleić membranę będzie w kolejnym etapie ocieplany z zewnątrz styropianem. Prędzej czy póżniej coś będę musiał postanowić, coś trzeba będzie z tą membraną zrobić, przykleić, wywinąć - nie wiem.

Ale mam kolejną wątpliwość... Czy folia paroszczelna ma być bezpośrednio pod płytą GK, czy pod profilem, do którego płyta jest mocowana. Wątpliwość po lekturze instrukcji montażu folii.
http://www.doerken.de/bvf-pl/service/verlegeanleitungen/dach/vh_reflexx.pdf
"...takerem lub gwoździami papowymi..." Do profila się nie da takerem... Wychodzi że do krokwi... A przecież jest druga warstwa wełny.
Najchętniej przykleiłbym taśmą dwustronną do profila i na to płyta.
Nad wełną jest membrana wysokoparoprzepuszczalna, gdyby to miało znaczenie.

FlashBack
21-07-2009, 20:22
Wciaz zachodze w glowe po jakiego grzyba chcesz te folie kleic do muru.
Paroizolacje przyklej na profile.

Wirecki
21-07-2009, 22:42
Wciaz zachodze w glowe po jakiego grzyba chcesz te folie kleic do muru. A wcale nie chcę... Ona po prostu jest: dynda, wystaje, wiatr nią szarpie, denerwuje mnie :)

Dzieki za wszystko, choc to pewnie jeszcze nie koniec....

dozi
21-07-2009, 22:57
Z innej beczki:
Fajny przykład na to, jakie niechlujstwo bywa w deweloperce i przykład, co się dzieje, kiedy... a sami zobaczcie:
http://www.bdb.com.pl/zdjecia/salon/20080705113104173978.pdf

Pozdrawiam wszystkie ekipy "nie daj się"!

FlashBack
22-07-2009, 07:00
Wciaz zachodze w glowe po jakiego grzyba chcesz te folie kleic do muru. A wcale nie chcę... Ona po prostu jest: dynda, wystaje, wiatr nią szarpie, denerwuje mnie :)

Dzieki za wszystko, choc to pewnie jeszcze nie koniec....
He przeciez to tylko efekty taniego budowania i nie widze tam nic dziwnego. Opisujacy stan rzeczy zapomnial jedynie nadmienic
, ze opakowanie po welnie rowniez zostalo zastosowane zamiast foli paroizolacyjnej. Pozostaje jeszcze pytanie skoro jest opakowanie po welnie to, gdzie ona sie podziala (welna).

Wirecki
22-07-2009, 09:19
Wciaz zachodze w glowe po jakiego grzyba chcesz te folie kleic do muru. A wcale nie chcę... Ona po prostu jest: dynda, wystaje, wiatr nią szarpie, denerwuje mnie :)

Dzieki za wszystko, choc to pewnie jeszcze nie koniec....
He przeciez to tylko efekty taniego budowania i nie widze tam nic dziwnego. Opisujacy stan rzeczy zapomnial jedynie nadmienic
, ze opakowanie po welnie rowniez zostalo zastosowane zamiast foli paroizolacyjnej. Pozostaje jeszcze pytanie skoro jest opakowanie po welnie to, gdzie ona sie podziala (welna).
Nie... opakowanie po wełnie poszło na bramę garażową... jest brudne więc nawet nie widać co w środku......

FlashBack
22-07-2009, 09:24
Wciaz zachodze w glowe po jakiego grzyba chcesz te folie kleic do muru. A wcale nie chcę... Ona po prostu jest: dynda, wystaje, wiatr nią szarpie, denerwuje mnie :)

Dzieki za wszystko, choc to pewnie jeszcze nie koniec....
He przeciez to tylko efekty taniego budowania i nie widze tam nic dziwnego. Opisujacy stan rzeczy zapomnial jedynie nadmienic
, ze opakowanie po welnie rowniez zostalo zastosowane zamiast foli paroizolacyjnej. Pozostaje jeszcze pytanie skoro jest opakowanie po welnie to, gdzie ona sie podziala (welna).
Nie... opakowanie po wełnie poszło na bramę garażową... jest brudne więc nawet nie widać co w środku......
Upss. To mial byc cytat do postu doziego.

Wirecki
22-07-2009, 22:35
No to ładnie wyszło...

A ja mam do Ciebie kolejne pytanie, jeśli można. O drugą warstwę wełny przy ociepleniu poddasza. Profile cd co 40cm, druga warstwa ma grubość 10cm.
40cm rozumiem jako odległosci miedzy osiami profila, czy tak? Wtedy szerokość "światła" miedzy profilami to 34cm. Jaka ma być szerokość wełny? 40 i wpychać pod profil, tak żeby poszczególne kawałki się stykały?

Jeśli tak (a nawet jeśli nie :) ) to czy szerokość profila, tj to 27mm "wchodzi" w warstwę wełny, cz też należy zostawić pełne 10cm, co oznacza, że czoło profila będzie prawie 13cm od krokwi?

FlashBack
23-07-2009, 06:55
Co ma rozstaw profili do welny, jak jest ona z rolki to, tniemy odpowiednia dlugosc i nakladamy na krokwie. Jak plyta rowniez. Welna 5,10,15 to tyle ma byc od czola krokwi do czola profili, czsem sa odstepstwa w gore przez, nierownosci krokwi/jetek.

Wirecki
23-07-2009, 07:54
Moim zdaniem ma - tniesz 34 czy 40 cm ?
Jeśli "poprzeczna" wełna ma być tylko między profilami to powinno się ciąć 34 cm pasy - tyle jest światła miedzy profilami. Wtedy wełna licuje się z profilem i tworzy niemalże płaszczyznę.
Jesli ma być również pod profilem - 40cm. De facto dziesiątka bedzie wtedy ściśnięta pod profil, do ok 7cm, ale będzie sie stykała z innymi kawałkami wełny pod profilem.
Czytałem w wątku o paskach wełny pod profile i zastanawiam sie czy to dobre rozwiązanie...
Profile montowane na ESach.

FlashBack
23-07-2009, 09:48
Na ES-ach to, fakt jak nie zostala wczesniej przebita to, pasami z naddatkiem ok.1cm.
ES sa dobre do okladzin i sufitow na poddasze to juz z 6lat nie krecilem. ESy powoduja opadanie zabudowy skosow. Jak juz to tylko malej dlugosci skosy ok.1,5m dluzsze to juz wylacznie klik, grzybek. Raz, ze taniej dwa szybciej, trzy pelna ciaglosc izolacji, cztery zapewnienie plywania okladzin a raczej stelaza z okladzina co przy wiezbie ma znaczenie. Na takim stelazu plywa identycznie jak na sufitach krzyzowych.

Wirecki
23-07-2009, 10:23
Przy przykręcaniu grzybków - skąd wiesz ile ma wystawać, żeby "kliknięte" na to profile tworzyły płaszczyznę/poziom pod płytę. Rozciągasz sznurki? Przykładasz długą łatę? Da się to zrobić samodzielnie?

kolorado
23-07-2009, 16:26
Ja najpierw przykręcałem do ścian profile UD i potem w tych profilach wierciłem otworki od spodu, prze które przeciągałem sznurek prze całe pomieszczenie.
No a potem to już prosta sprawa. Da się to zrobić samemu, tzn. ten etap. Całość ocieplenia to lepiej we dwójkę (albo i więcej).

FlashBack
23-07-2009, 20:06
Przy przykręcaniu grzybków - skąd wiesz ile ma wystawać, żeby "kliknięte" na to profile tworzyły płaszczyznę/poziom pod płytę. Rozciągasz sznurki? Przykładasz długą łatę? Da się to zrobić samodzielnie?
Bo pierwsza rzecza jaka sie robi to trasowanie przyszlych plaszczyzn. Klik to uchwyt do profili taki "podwojny" grzybek.

kropecka
23-07-2009, 21:09
witam, kolejny etap budowt przede mną i kolejne wątpliwości co do jakości wykonywanych przez fachowców prac, Tym razem chodzi o ocieplenie poddasza. Dzisiaj weszła nam ekipa. Kupiona wełna 15 cm i 5 cm. Byłam przekonana że to 15 cm pójdzie między krokwie, następnie 5 cm na. Po przyjeżdzie zastałam taki stan rzeczy:

- wełna w niektórych miejscach nie dochodzi do krokwi (moim zdaniem za bardzo przycięta)
- 2 warstwy wełny 15 cm i 5 cm ułożone między krokwiami (których szerokość to ok 17 cm) w związku z czym wełna wystaje ponad krokwie
- wełna ułożona do samego końca dachu (planowałam ułożenie wełny na suficie bo po co ocieplać dodatkowe m2 nieużytkowego miejsca?)

oto zdjęcia:

http://img9.imageshack.us/img9/2672/img4263x.jpg

http://img31.imageshack.us/img31/9016/img4264h.jpg

http://img43.imageshack.us/img43/5303/img4265v.jpg

http://img43.imageshack.us/img43/5620/img4267b.jpg

http://img24.imageshack.us/img24/9369/img4268i.jpg

http://img24.imageshack.us/img24/5625/img4270u.jpg

http://img15.imageshack.us/img15/3738/img4271u.jpg

mam prośbę o poradę czy to co jest zrobione jest do przyjęcia czy należy to poprawić?

coulignon
23-07-2009, 21:36
należy wywalić ekipę na zbity pysk.
Nalezy wezwać inną. Z tymi chyba nie ma nawet co dyskuytować.

FlashBack
23-07-2009, 21:37
Widac, ze ekipa nie ma bladego pojecia za co sie wziela. Wspolczuje wczesniejszym zleceniodawca. A ty sie nie martw, tego baez demontazu nie poprawi sie. A nawet jak juz too, ta ekipa lepiej niech sie juz nie dotyka welny. Cala 5cm welna na smieci :)

Wirecki
23-07-2009, 21:41
Cenię twoje rady i sporo mi pomogłeś. Za to dziękuję, pewnie bedzie procentowało przez lata... Krzynka browca jak nic sie należy.. Choć musze przyznać, że opornie czasem idzie to wyciąganie informacji. Wiem że zaczyna się od płaszczyzn... Kolorado robił na sznurek, co też przyszło mi do głowy. Pytałem jak to robią Ci którzy robią to na codzień. Pozdr.


Przy przykręcaniu grzybków - skąd wiesz ile ma wystawać, żeby "kliknięte" na to profile tworzyły płaszczyznę/poziom pod płytę. Rozciągasz sznurki? Przykładasz długą łatę? Da się to zrobić samodzielnie?
Bo pierwsza rzecza jaka sie robi to trasowanie przyszlych plaszczyzn. Klik to uchwyt do profili taki "podwojny" grzybek.

kropecka
23-07-2009, 21:53
a możecie podać jakieś konkrety co jest źle, bo mój mąż twierdzi że mam jakąś fobię i sobie wymyślam problemy

FlashBack
23-07-2009, 21:54
Profile czy same grzyby zaczyna sie od dolnego i gornego dla grzybkow rzedow. To wyznaczy plaszczyzne skosu, dla sufitu zaczyna sie od skrajnych to da plaszczyzne sufitu.