PDA

Zobacz pełną wersję : Decyzje o warunkach zabudowy i plany - pomog? !!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12

aneta12
25-05-2010, 20:43
Witam ;-)
Witam ;-)
Jestem tu nowa .
Chodzi mi o Warunki Zabudowy które zostały wydane do działki o nr 22 przed podziałem , po podziale powstały dwie działki o nr. 22/1 i 22/2 jedna to działka rodziców na której już stoi ich dom drugą działkę 22/2 rodz. zapisali mi . Wniosek o WZ składał ojciec , zostały on przeniesione zgodnie z art. 63 ust.5 na moja osobę ale pojawił się problem z nr ewidencyjnym działki , ponieważ WZ są wydane dla działki nr 22 i w trakcie składania wniosku o PnB wystąpiła niezgodność ewidencyjna tych nr . co robić ??

sSiwy12
26-05-2010, 08:26
Wystąpić o WZ dla nowej działki.

Teoretycznie istnieje możliwość, że urząd "przepisze" WZ na nową działkę.

Teoretycznie i bardzo uznaniowo.

sm8137
26-05-2010, 17:51
Witam wszystkich.
Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
Zamierzam budować dom, lecz na mojej działce w planie zagospodarowania uwzględniona jest rezerwacja pod ewentualną kolej. Piszę "ewentualną" ponieważ jest ona od niepamiętnych czasów (dziadkowie wspominają, że w ich młodości już o tym słyszeli). W prawdzie Działka jest w części budowlana ale chyba średnia przyjemność planować cichy spokojny domek na wsi tuż obok głośnego pociągu. Dobrze sprzedać działki się nie da, bo pomimo, że leży koło drogi i mogłyby tam być działki budowlane, to gmina ich nie odrolni aby nie podnosić ich wartości przy ewentualnym wykupie przez PKP. Próbowałem się już coś dowiedzieć w tej sprawie i udało mi się wyczytać w dwuch różnych źródłach, iż mogę ubiegać się o odszkodowanie w gminie z tytułu rezerwacji (bo to gmina wynajmuje PKP). A kolejne źródło podaje, że jeżeli rezerwacja trwa więcej niż 7 lat i nie ruszyły żadne prace to po prostu przepada. Proszę o jakieś informację ponieważ wybieram się do szanownego pana wójta i dobrze byłoby mieć jakiegoś asa w rękawie a nie Jagiełło w kopercie.
pozdrawiam

honefoss
26-05-2010, 19:35
A kolejne źródło podaje, że jeżeli rezerwacja trwa więcej niż 7 lat i nie ruszyły żadne prace to po prostu przepada

Mogłabyś napisać z jakiego źródła to wiesz? Jestem w podobnej sytuacji a to co napisałaś brzmi bardzo obiecująco, tyle że nigdzie się z takim zapisem nie spotkałam.
Co do odszkodowania za rezerwację to być może chodzi o to:

USTAWA z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
(Dz. U. z dnia 10 maja 2003 r.)

Art. 36. 1. Jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może, z zastrzeżeniem ust. 2, żądać od gminy:
1) odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo
2) wykupienia nieruchomości lub jej części.

Tylko obawiam się, ze skoro twoja działka jest rolna, to ten przepis nie na wiele się zda a o innej mozliwości odszkodowania nie słyszałam.

Coś ciekawego dla ciebie znalazłam, radzę przeczytać:
http://samorzad.infor.pl/temat_dnia/artykuly/387113,rezerwujesz_grunty_pod_inwestycje_uwazaj_na _odszkodowanie.html

sm8137
26-05-2010, 20:05
Mogłabyś napisać z jakiego źródła to wiesz? Jestem w podobnej sytuacji a to co napisałaś brzmi bardzo obiecująco, tyle że nigdzie się z takim zapisem nie spotkałam.
odnośnie "mogłabyś" - jestem mężczyzną :cool:
Taką informację podał mi zaprzyjaźniony (niepraktykujący) radca prawny mojego kolegi dlatego też, chcąc się upewnić lub zdementować te doniesienia zadałem pytanie na forum w nadziei, że ktoś podsunie mi rozwiązanie.
jak się coś dowiesz to jeżeli nie na forum to proszę o info na [email protected] .
pozdrawiam

aneta12
26-05-2010, 20:48
Jestem po rozmowie z panią z urzędu , która mi powiedziała że wystarczy by architekt do wniosku o PnB dołączył decyzje o podziale działki , ale architekt twierdzi że to nie wystarczy , gdyż na WZ musi być konkretny nr działki do której są sporządzone te WZ . kto ma rację ? nie wiem do kogo mam udać się po poradę .

teco
27-05-2010, 06:26
Na moje to WZ są na konkretne numery działek. Decyzje podziałowie, i inne takie mogą co najwyżej przyspieszyć (ułatwić) wydawanie nowych warunków zabudowy przez urząd...

sSiwy12
27-05-2010, 09:38
Aneta, Pani w gminie najprawdopodobniej była „w zastępstwie”, to jest aktualne:


Wystąpić o WZ dla nowej działki.

Teoretycznie istnieje możliwość, że urząd "przepisze" WZ na nową działkę.

Teoretycznie i bardzo uznaniowo.

cyma2704
27-05-2010, 10:03
Na moje to WZ są na konkretne numery działek. Decyzje podziałowie, i inne takie mogą co najwyżej przyspieszyć (ułatwić) wydawanie nowych warunków zabudowy przez urząd...

Co gmina to różna interpretacja prawa.

Ja miałam WZ na dwie działki, moją i sąsiada. Następnie działki zostały podzielone i powstało 4 (dwie moje , 2 sąsiada). Złożyłam dokumenty do pozwolenia na budowę z WZ na te pierwotne 2 działki. Nikt nie kwestionował. Powiedziano mi, że to bez znaczenia bo i tak te WZ dotyczą wszystkich 4 działek po podziale.

sSiwy12
27-05-2010, 10:39
A nie były to (przypadkiem) WZ z podziałem działki?

michal86
27-05-2010, 21:42
witam mam tez maly problem z gmina gdyz nie chca mi dac zgody na zagospodarowanie terenu gdyz w planach jest droga S11 na ktora nie ma jeszcze planow jak ma biec i dokladne odleglosci od mojej dzialki i nie wiadomo kiedy stosowne plany beda miec !!!wysylaja nas od urzedu do urzedu i umywaja rece od wydania decyzji mimo ze dzialka jest w centrum osiedla czy wie ktos cos na temat rekompensaty w takiej sytuacji?

aneta12
28-05-2010, 06:16
[QUOTE=cyma2704;4137951]Co gmina to różna interpretacja prawa.

Ja miałam WZ na dwie działki, moją i sąsiada. Następnie działki zostały podzielone i powstało 4 (dwie moje , 2 sąsiada). Złożyłam dokumenty do pozwolenia na budowę z WZ na te pierwotne 2 działki. Nikt nie kwestionował. Powiedziano mi, że to bez znaczenia bo i tak te WZ dotyczą wszystkich 4 działek po podziale.

Czy we wniosku o wydanie WZ dla tej jednej działki określiłaś się że "dla działek powstałych po podziale " jeżeli tak to to jest ok . Ja we wniosku nic takiego nie napisałam, no i teraz mam problem .

cyma2704
28-05-2010, 13:14
A nie były to (przypadkiem) WZ z podziałem działki?

Nie. Ponieważ działki były jeszcze wtedy rolnymi. Dopiero w WZ napisano, że jako grunty klasy V nie podlegają odrolnieniu. Ponieważ najbliższe działki nie były zabudowane miałam wątpliwości, czy dostanę WZ. Dopiero po WZ wystąpiliśmy do gminy o zgodę na podział.

aneta12
28-05-2010, 13:32
Wystąpiłam do urzędu Gminy z pismem o zmianę decyzji ostatecznej WZ w trybie art. 155 KPA . Dam znać co mi odpiszą .

sSiwy12
28-05-2010, 13:45
Jeśli w wyniku podziału, działki miały mniej niż 3.000m2, to podział mógł być przeprowadzony tylko „na WZ” .

Nie. Ponieważ działki były jeszcze wtedy rolnymi. Dopiero w WZ napisano, że jako grunty klasy V nie podlegają odrolnieniu. Ponieważ najbliższe działki nie były zabudowane miałam wątpliwości, czy dostanę WZ. Dopiero po WZ wystąpiliśmy do gminy o zgodę na podział.

No właśnie. WZ niejako „obejmowały” podział.

W opisywanym przypadku jest zupełnie inna sytuacja.

aneta12
28-05-2010, 21:00
Mam pytanie, czy do pisma o zmianę decyzji ostatecznej muszę dołączyć zgodę osób będących stronami w postępowaniu administracyjnym . Ponieważ WZ zostały wydane na ojca, a po zapisaniu działki na mnie , wystąpiłam z pismem o przeniesienie WZ na moją osobę i pewnie ojciec będzie musiał na piśmie wyrazić takową zgodę ?

sSiwy12
29-05-2010, 08:52
Nie rozumiem ani pokazanego tu trybu, ani sposobu załatwiania tej sprawy.

Moim zdaniem, „cesję” WZ można dokonać na każdą osobę pod warunkiem, że osoba na rzecz której dokonuje się „cesji” przyjmuje wszystkie warunki zawarte w WZ – i tu sprawa jest jasna i czytelna.
Ale, w wyniku podziału działki, nastąpiła jej fizyczna i ewidencyjna likwidacja, czyli WZ „opiewa” na coś czego nie ma – oczywiście, że można też w takim przypadku dokonać „cesji”, tyle, ze nie można „przy okazji” zmieniać treści zapisu WZ, czyli zmieniać numer działki.

Zasada jest prosta – nowa działka, nowe WZ. Czyli nowa procedura, ale możliwe, że będzie „skrócona” i w zasadzie może polegać na „przepisaniu” warunków z nieaktualnej „WZ-tki”.
Oczywiście, że „cuda urzędnicze” się zdarzają, ale należy mieć na uwadze, że decyzja taka może być podważona w dalszym procesie „budowlanym”.

Moim zdaniem – rzecz jasna.

Iskiereczka78
30-05-2010, 12:55
sSiwy12 to mnie zmarwiłeś! mówisz - "nowa działka, nowe WZ" . Ja obecnie juz od 10 miesięcy czekam na decyzję o WZ. Postępowanie zostało zawieszone na 12 mc
ze wzgledu na fakt, iż gmina jest w trakcie uchwalania planu. Powiedz mi proszę, albo potwierdz moje nieszczęsne domysły: jeżeli ja po złożeniu wniosku o WZ podzieliłem działke i zamieniłem się z sąsiadem tak, że z dwóch wąskich mamy po kwadracie (krótko mówiąc), to nie dostanę WZ, bo mam dwa nowe nr działek zamiast jednego, poprzedniego?Dodam, że skladając wniosek o WZ uwzględniłem działke obok, która juz teraz do mnie należy.
Czy moge coś zrobić, bo jeśli miałbym złożyć kolejny wniosek to znowu mi zawieszą na 12mc. A jeśli bym teraz doniósł do mojego już złożonego wniosku o WZ decyzje o podziale i zamianie, to myslisz ze załatwiłoby to sprawę?Wydali by WZ na nowe nr? czy postepowanie musi sie toczyc od początku?

maks1983
31-05-2010, 10:55
Witam, mam działkę 23m szer i 55m długa. dom, który chcę rozbudować stoi w granicy z sąsiadem i 18m od drogi wojewódzkiej. wymagane jest 20m od drogi. chcę rozbudować dom w bok równolegle do drogi i zrobić poddasze. pisałam pismo do rejonu dróg wojewódzkich o zblizenie sie do drogi. dostałam negatywną decyzje ale nie ma uzasadnienia tej decyzji. gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego a nie moge nic
ruszyć jeśli nie będę mieć pozytywnej decyzji z RDW. poradżcie co mam zrobić,
Może ktoś miał podobny problem?

kolas1984
02-06-2010, 09:19
Witam,
Możecie mi poradzić co mam zrobić. Otóż w WZ jest zapis że max. szerokość elewacji od drogi gminnej może wynosić 12m natomiast budynek ma 13,3m, po mojej interwencji w gminie aby zmienili ten zapis (dołączyłem mapę 1:500 z umieszczonym zarysem budynku, rozmiarami budynku i odległościami od granic działki) zmienili na 12,5 m. Panie w gminie twierdzą że nie mają pojęcia dla czego urbanista zmienił tylko o 0,5 m.
Może macie jakiś pomysł jak wymóc tą zmianę o 1m????

alef
02-06-2010, 11:48
Sprawdź z jakiego paragrafu masz wyznaczona szerokość elewacji frontowej. Jeśli wyznaczona jest z par. 6 pkt 1 - czyli ze średniej to zgodnie z rozporządzeniem masz 20% tolerancji do wymiaru podanego w WZ...u ciebie byłoby to "do 14,4m"

alef
02-06-2010, 12:45
sSiwy12 to mnie zmarwiłeś! mówisz - "nowa działka, nowe WZ" . Ja obecnie juz od 10 miesięcy czekam na decyzję o WZ. Postępowanie zostało zawieszone na 12 mc
ze wzgledu na fakt, iż gmina jest w trakcie uchwalania planu. Powiedz mi proszę, albo potwierdz moje nieszczęsne domysły: jeżeli ja po złożeniu wniosku o WZ podzieliłem działke i zamieniłem się z sąsiadem tak, że z dwóch wąskich mamy po kwadracie (krótko mówiąc), to nie dostanę WZ, bo mam dwa nowe nr działek zamiast jednego, poprzedniego?Dodam, że skladając wniosek o WZ uwzględniłem działke obok, która juz teraz do mnie należy.
Czy moge coś zrobić, bo jeśli miałbym złożyć kolejny wniosek to znowu mi zawieszą na 12mc. A jeśli bym teraz doniósł do mojego już złożonego wniosku o WZ decyzje o podziale i zamianie, to myslisz ze załatwiłoby to sprawę?Wydali by WZ na nowe nr? czy postepowanie musi sie toczyc od początku?

wg mnie nie masz się o co martwić
dopóki nie dostałaś decyzji ustalającej WZ możesz dokonywać korekt we wniosku, także proponuję zrobić kopie decyzji podziałowej, na aktualnej mapce (z naniesionym podziałem) jeszcze raz zaznaczyć teren objęty wnioskiem i skorygować wniosek


...BTW...nie wiem skąd macie informacje, że np. nic we wniosku o ustalenie WZ nie można zmieniać, albo że nowy numer działki=nowa decyzja WZ - prawo mówi co innego

alef
02-06-2010, 12:51
Mam pytanie, czy do pisma o zmianę decyzji ostatecznej muszę dołączyć zgodę osób będących stronami w postępowaniu administracyjnym . Ponieważ WZ zostały wydane na ojca, a po zapisaniu działki na mnie , wystąpiłam z pismem o przeniesienie WZ na moją osobę i pewnie ojciec będzie musiał na piśmie wyrazić takową zgodę ?

zgodnie z aktualnym orzecznictwem WSA ty składasz wniosek o zmianę decyzji ustalającej WZ, a urząd w ramach postępowania powinien wysłać do wszystkich stron postępowania (w efekcie którego została wydana decyzja ustalająca WZ) pismo z pytaniem czy wyrażają zgodę na taką zmianę (ściślej to czy nie wnoszą sprzeciwu)

jeśli ojciec nie jest już właścicielem gruntu i przepisał na Ciebie decyzje ustalającą WZ to nie będzie już stroną postępowania

BTW...moim zdaniem w ogóle taka zmiana jest Ci nie potrzebna, a pani z urzędu dobrze ci powiedziała....architekt to nie prawnik ;-)

kolas1984
02-06-2010, 12:55
Niestety nie zaznaczyli który paragraf przypisali całą pozycje z DZ. U. nr 164 poz. 1588 tylko tyle.

Cz jeśli podali ogólnie mogę potraktować tą szerokość elewacji w odniesieniu do par.6 ???

alef
02-06-2010, 13:04
Niestety nie zaznaczyli który paragraf przypisali całą pozycje z DZ. U. nr 164 poz. 1588 tylko tyle

możesz podejść do urzędu i poprosić o wgląd do akt (nie mogą Ci tego odmówić). zerknij do analizy architektoniczno-urbanistycznej i sprawdź w jaki sposób wyznaczono szerokość elewacji frontowej. powinna być tam podstawa prawna albo jakiś "ślad" w jaki sposób zostało to zrobione. jeśli pojawi się hasło, że szerokość zostaje wyznaczona jako średnia "to jesteś w domu" ;-)
wtedy pisz wniosek o wyjaśnienie treści decyzji dot. szerokości elewacji frontowej z pytaniem czy zgodnie z par. 6 pkt 1 ww. rozporządzenia (tolerancja 20%) budynek, który chcesz tam postawić - 13,3m jest zgodna z zapisami decyzji ustalającej WZ

jeśli jednak szerokość została wyznaczona zgodnie z par. 6 pkt 2 to zostaje ci tylko procedura zmiany treści decyzji, a z tym to już może być różnie...zależy co architekt/urbanista powie

kolas1984
02-06-2010, 13:15
możesz podejść do urzędu i poprosić o wgląd do akt (nie mogą Ci tego odmówić). zerknij do analizy architektoniczno-urbanistycznej i sprawdź w jaki sposób wyznaczono szerokość elewacji frontowej. powinna być tam podstawa prawna albo jakiś "ślad" w jaki sposób zostało to zrobione. jeśli pojawi się hasło, że szerokość zostaje wyznaczona jako średnia "to jesteś w domu" ;-)
wtedy pisz wniosek o wyjaśnienie treści decyzji dot. szerokości elewacji frontowej z pytaniem czy zgodnie z par. 6 pkt 1 ww. rozporządzenia (tolerancja 20%) budynek, który chcesz tam postawić - 13,3m jest zgodna z zapisami decyzji ustalającej WZ

jeśli jednak szerokość została wyznaczona zgodnie z par. 6 pkt 2 to zostaje ci tylko procedura zmiany treści decyzji, a z tym to już może być różnie...zależy co architekt/urbanista powie

Dziękuję za pomoc :)

kolas1984
02-06-2010, 13:16
możesz podejść do urzędu i poprosić o wgląd do akt (nie mogą Ci tego odmówić). zerknij do analizy architektoniczno-urbanistycznej i sprawdź w jaki sposób wyznaczono szerokość elewacji frontowej. powinna być tam podstawa prawna albo jakiś "ślad" w jaki sposób zostało to zrobione. jeśli pojawi się hasło, że szerokość zostaje wyznaczona jako średnia "to jesteś w domu" ;-)
wtedy pisz wniosek o wyjaśnienie treści decyzji dot. szerokości elewacji frontowej z pytaniem czy zgodnie z par. 6 pkt 1 ww. rozporządzenia (tolerancja 20%) budynek, który chcesz tam postawić - 13,3m jest zgodna z zapisami decyzji ustalającej WZ

jeśli jednak szerokość została wyznaczona zgodnie z par. 6 pkt 2 to zostaje ci tylko procedura zmiany treści decyzji, a z tym to już może być różnie...zależy co architekt/urbanista powie

Dziękuję za pomoc :)

sSiwy12
02-06-2010, 15:46
wg mnie nie masz się o co martwić
...BTW...nie wiem skąd macie informacje, że np. nic we wniosku o ustalenie WZ nie można zmieniać, albo że nowy numer działki=nowa decyzja WZ - prawo mówi co innego

A możesz podać źródło (podstawę) do tego stwierdzenia?

sSiwy12
02-06-2010, 16:04
Niestety nie zaznaczyli który paragraf przypisali całą pozycje z DZ. U. nr 164 poz. 1588 tylko tyle.

Cz jeśli podali ogólnie mogę potraktować tą szerokość elewacji w odniesieniu do par.6 ???

Dla jasności:


§ 3. 1. W celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu właściwy organ wyznacza wokół działki budowlanej, której dotyczy wniosek o ustalenie warunków zabudowy, obszar analizowany i przeprowadza na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1-5 ustawy.
2. Granice obszaru analizowanego wyznacza się na kopii mapy, o której mowa w art. 52 ust. 2 pkt 1 ustawy, w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, nie mniejszej jednak niż 50 metrów.

Oraz

§ 6. 1. Szerokość elewacji frontowej, znajdującej się od strony frontu działki, wyznacza się dla nowej zabudowy na podstawie średniej szerokości elewacji frontowych istniejącej zabudowy na działkach w obszarze analizowanym, z tolerancją do 20%.
2. Dopuszcza się wyznaczenie innej szerokości elewacji frontowej, jeżeli wynika to z analizy, o której mowa w § 3 ust. 1.


Możesz sama sprawdzić na mapie jakie są szerokości budynków w analizowanym obszarze (w zgodzie z cytowanym wyżej 3.2), wyciągnij średnią i będziesz znała odpowiedź.

kolas1984
02-06-2010, 16:45
Właśnie w tym rzecz ze po drugiej stronie ulicy jest świeżo pobudowany budynek o szerokości 14,5 m:)

alef
02-06-2010, 22:19
A możesz podać źródło (podstawę) do tego stwierdzenia?

najogólniej mówiąc...Ustawa z dnia 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym :-)

zauważ, że w żadnym z artykułów ww. ustawy nie ma mowy o ustaleniu WZ dla "działki" tylko dla "terenu".
w decyzji ustalającej WZ ważny jest TEREN OBJĘTY WNIOSKIEM, a nie numery działek...chociażby dlatego że nie dość, że numery działek nie są stałe i mogą być zmieniane nawet "odgórnie" przy jakichś "porządkach" robionych w danych geodezyjnych

sSiwy12
04-06-2010, 08:46
Dość swobodnie przyjmujesz w tym przypadku pojęcie „teren”.
W tym przypadku terenem jest obszar zawarty w granicach danej działki objętej wnioskiem: tj działki np. o numerze ewidencyjnym (geodezyjnym) 784/6 o powierzchni np.3.000m2. Na działce o takiej powierzchni ma stanąć np. 1 dom mieszkalny. Dla tej działki i dla określonego we wniosku sposobu zagospodarowania tego terenu (działki) , dokonuje się analizy zagospodarowania, intensywności zabudowania itp.

W wyniku podziału powstały dwie działki o numerach np. 1024 i 1025 o powierzchni każda 1.500m2 – pomijam tu sprawę możliwości i zasady podziału.
Dla której działki jest niby „ważne” to wcześniej wydane WZ i na jakiej podstawie?
W zasadzie sprawa numeru jest drugorzędna, choć niezwykle istotna. Zmieniona jest powierzchnia działki określona we wniosku, a w związku z tym, zmieniły się istotne „parametry” np. intensywność zabudowy danej działki (terenu), zagospodarowanie działki , oraz innych uwarunkowań.

Pomijając już te interpretacje.
Decyzja o WZ została wydana w oparciu o wniosek, w którym jest wiele charakterystycznych i właściwych tylko tej (przed podziałem) działce, w tym powierzchnia działki (teren) objęty wnioskiem.

Konkludując – nie ma takiego prawa (przepisu), który, jak twierdzisz, „ mówi co innego”.
Bardzo często jest i tak, że urząd „uznaniowo” „przepisuje” na WZ nowy numer działki, ale tylko i wyłącznie w ściśle określonych okolicznościach. Nie ma natomiast takiego „prawnego” obowiązku.

alef
04-06-2010, 12:05
owszem, pojęcie teren jest bardzo pojemne, bo nigdzie nie ma ograniczenia, żeby musiała być to jedna działka. równie dobrze może to być fragment tej działki, bądź kilka działek (jedyny warunek to taki jak napisałeś - muszą być "zwarte").

wg mnie w takim przypadku jaki opisujesz nie powinno dojść do podziału działki na podstawie decyzji WZ, a jeśli doszło do niego na innej podstawie to w tym konkretnym przypadku masz rację - potrzebna będzie nowa decyzja WZ.
ale szczerze mówiąc to jest przypadek...powiedzmy "nieświadomego" inwestora.

to teraz ja podam przykład:
inwestor składa wniosek na budowę 3 budynków mieszkalnych jednorodzinnych na działce nr 123 o powierzchni 3.000m2. otrzymuje decyzje WZ, składa wniosek o podział działki nr 123 na cztery działki: 123/1, 123/2, 123/3 i 123/4. pierwsze trzy są działkami bod budynki a ostatnia to droga dojazdowa.
czy wg Ciebie w tym przypadku do wniosku o PnB (np. składane oddzielnie dla każdego budynku) też powinien mieć też decyzje WZ ze zmienioną numeracją?

sSiwy12
04-06-2010, 13:29
1. W opisywanym przypadku(#2503) i na który była odpowiedź, było WZ na 1 budynek na działce już zabudowanej – tylko i wyłącznie.
2. Po wydaniu WZ działka została podzielona.
3. Nie było podziału działki na „zasadzie” WZ (#2514).
4. Nigdzie nie było mowy o WZ z decyzją „podziałową”.
5. Działki mogą być też dzielone na innych zasadach niż WZ .

alef
04-06-2010, 13:40
...mea culpa ;-)
szczerze mówiąc to bardziej chodziło mi o nie wrzucanie wszystkich przypadków do jednego worka (skupiłem się na #2519 i #2520)

a co z moim przykładem? ;-)

mario166
04-06-2010, 15:43
Witam.
Ja mam taka sprawe z wybudowanym chciałbym sobie wybudowac dom, działke mam bardzo wąska. Jak blisko moge sie zblizyc do granicy?
Z tego co wiem to jest 1m, a mozna cos urwać z tego metra i na jakich warunkach?

student1
04-06-2010, 21:08
Witam!
Mój problem jest troszkę innej natury, ale myślę że związany z tematem...
Mam trudności z napisaniem planu do pracy magisterskiej na temat: "Prawo zabudowy. Samowola budowlana w prawie administracyjnym". Może znajdzie się ktos, kto będzie w stanie pomóc mi w tej kwestii.
Będę bardzo wdzięczna.

szczygi
07-06-2010, 09:47
Czy jeśli we wniosku o warunki zabudowy podałem dom jednokondygnacyjny / nieprzemyślanie/ to czy starając się o ewentualne pozwolenie na budowę mogę podać projekt domu jednokondygnacyjnego z zabudowanym poddaszem? Pospieszyłem się nie przemyślałem sprawy do końca.
Z tego co wiem w warunkach zabudowy podaje się dane orientacyjne.
Z góry dziękuję za odpowiedź

alef
07-06-2010, 10:51
w decyzji ustalającej WZ dostajesz klika parametrów, których nie możesz przekroczyć. m.in. max. wysokość do kalenicy, okapu (ewentualnie attyki) oraz układ połaci i kąt nachylenia dachu (najczęściej jako zakres). także jeśli w ramach tych parametrów zmieścisz domek z poddaszem użytkowym to nie sądzę, żeby ktoś robił Ci problemy. przy obecnych przepisach nie określa się ilości kondygnacji - tak było kiedyś.

szczygi
08-06-2010, 10:02
Dzień dobry.
Czy ktos może się orientuje w takiej spawie.Jeśli urząd nie wydał zgody na warunki zabudowy bo mpzp /chociaż go jeszcze nie ma tylko jest w opracowaniu/ przewiduje w miejscu mojej działki zamieszkałej od 40 lat klin zieleni miejskiej ,to czy jest jakiś przepis że w takim przypadku Miasto zobowiązane jest do zaoferowania innej działki lub odszkodowania? Wydaje mi się że to niemożliwe w naszych realiach ale tak słyszałem.
Jeśli ktoś coś wie na ten temat to proszę o odpowiedż.

honefoss
08-06-2010, 10:19
USTAWA

z dnia 27 marca 2003 r.

o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

(Dz. U. z dnia 10 maja 2003 r.)



Art. 36. 1. Jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może, z zastrzeżeniem ust. 2, żądać od gminy:
1) odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo
2) wykupienia nieruchomości lub jej części.

szczygi
08-06-2010, 10:37
Dziękuję za odpowiedź i za podanie namiarów na Dz.U

arkit
11-06-2010, 11:18
witam
czy ktos mi pomoże?
mam działkę na której w 1/3 przebiega linia zabudowy, chcę wystąpić o warunki zabudowy na reszte działki, czy jest szansa na realizację?

alef
11-06-2010, 12:55
a mogłabyś/mógłbyś sprecyzować pytanie i trochę więcej szczegółów podać, bo w takiej formie to - przynajmniej ja - nie potrafię pomóc

mickob
11-06-2010, 21:56
Może ktoś wie jak coś podobnego obejść. Jest działka której powierzchnia wynosi 850. Na tej działce znajduje się już jeden dom. Wg wszystkich innych parametrów MZP udało by się jeszcze wcisnąć na tą działkę drugi nieduży dom tym bardziej że do działki jest dojazd z dwóch stron. Jednak z tego co się dowiedziałem nie otrzymam pozwolenia na budowę tego drugiego domu właśnie ze względu na minimalną powierzchnię działki, ponieważ od razu zakłada się że jeżeli powstaje drugi dom to istnieje potrzeba wydzielenia dwóch odrębnych działek a niestety podział 850 m na 2 spowoduje niezgodność z zapisem MPZ. Może ktoś wie czy istnieje jakiś sposób na wyjście z tej patowej sytuacji.

September
14-06-2010, 11:04
Mam w MPZP taki zapis w rozdziale 2: Obowiązują następujące ustalenia dotyczące ukształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu:
p 2. nie dopuszcza się zbiorników gazu płynnego
...
I mam pytanie: czy to dotyczy też zbiorników przydomowych na które nie trzeba pozwolenia, jedynie zgłoszenie?
Dla utrudnienia dodam że na tym obszarze nie na gazu sieciowego, wszyscy sąsiedzi w ogródkach mają butle

W ogóle to ten plan to jakiś koszmar: żadnych zapisów o kacie nachylenia dachu, elewacjach granicach zabudowy sposobie ogrzewania
ale butli nie wolno. No i nakaz odprowadzenia ścieków do kanalizacji tylko że tej kanalizacji tam tez nie ma. A przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne nie przewiduje budowy kanalizacji w najbliższej przyszłości tj do roku 2015. I nie jest to działka na wsi tylko na osiedlu domków liczącym pewnie ze 100 domków w całkiem sporym mieście ;-)

co mogę zrobic w takiej sytuacji ?

sSiwy12
14-06-2010, 13:13
Może ktoś wie jak coś podobnego obejść. ... Jednak z tego co się dowiedziałem nie otrzymam pozwolenia na budowę tego drugiego domu właśnie ze względu na minimalną powierzchnię działki, ponieważ od razu zakłada się że jeżeli powstaje drugi dom to istnieje potrzeba wydzielenia dwóch odrębnych działek a niestety podział 850 m na 2 spowoduje niezgodność z zapisem MPZ. .


A nie jest tak, że „nowa zabudowa” nie trzyma parametrów % zabudowy działki lub (i) parametrów powierzchni biologicznie czynnej?

Minimalna wielkość działki w MPZP dotyczy tylko i wyłącznie działek na których chce się budować.
Podział po wybudowaniu – zupełnie inna bajka.

mickob
14-06-2010, 20:58
A nie jest tak, że „nowa zabudowa” nie trzyma parametrów % zabudowy działki lub (i) parametrów powierzchni biologicznie czynnej?

Minimalna wielkość działki w MPZP dotyczy tylko i wyłącznie działek na których chce się budować.
Podział po wybudowaniu – zupełnie inna bajka.

Wszystkie pozostałe parametry "trzyma" ponieważ drugi dom będzie mały. Jedyny problem to minimalna wielkość działki, która obecnie mieści się w granicach MPZ. Czyli nie powinno być problemów z pozwoleniem na budowę na tej działce drugiego domu? Nie ma takich przepisów, które mówią że drugi dom od razu automatycznie dzieli działkę na 2 różne? Przejdę się chyba do urzędu tylko i tak nie będę mieć pewności a boję się tylko tego że poniosę znaczne koszty przygotowania dokumentów do pozwolenia a potem otrzymam decyzję odmowną.

Agniecha289
15-06-2010, 10:37
Witam,
Wystąpiłam z wnioskiem o warunki zabudowy dla działki, na której chcę się budować. Do działki można dojechać dwiema drogami. We wniosku wskazałam możliwy dojazd obiema i decyzję, którą wybrać zostawiłam urzędniczce. Niestety ta wymusza na mnie wskazanie jednej z tych dwóch dróg jako drogi dojazdowej do drogi publicznej. Problem w tym, że obie drogi mają jakiś „feler”. Pierwsza odpada ze względu na brak zabudowań w sąsiedztwie, druga jest zbyt wąska. Stwierdziłam, że wybiorę tą drugą, zbyt wąską, bo może uda się coś w tej sprawie jeszcze zdziałać. Urzędniczka oczekuje, że zaznaczę na mapie tę drogę dojazdową, wskażę jej szerokość i działki po których będzie ona przebiegać, gdyż trzeba będzie ją poszerzyć.

Moje pytanie jest takie: jak dokładnie muszę we wniosku o WZ określać drogę dojazdową?
Czy nie wystarczy, że napiszę że do działki planuję dojeżdżać ulicą jakąś tam (droga dojazdowa do drogi publicznej ma nazwę)? Czy faktycznie muszę wykazać się kunsztem urbanisty i wyznaczać dokładnie tę drogę na mapie, określać szerokość, wskazywać działki po których ma biec itd?

Bardzo proszę o szybką odpowiedź bo urzędniczka wywiera na mnie wielką presję czasu.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

czarna_aga
16-06-2010, 17:57
Witam
szukam pomocy i mam nadzieję,że ktoś będzie w stanie mi pomóc.
Działkę kupiliśmy w 2009 r z wydanymi warunkami zabudowy. Z uwagi na fakt, że decyzja o WZ została wydana na działke 60 arów jeszcze przed podziałem na 4 mniejsze działki ( jedna z tych czterech jest nasza), przenieśliśmy tę decyzję o WZ na nowych właścicieli działek. Nie wiem, czy to zrozumiale napisałam. 3 właścicieli (jeden nabył dwie działki z podziału) mamy jedną wspólną decyzję o WZ. Obecna sytuacja jest taka, ze jesteśmy już na etapie stanu surowego otwartego. Z pewnych względów musimy zmienić decyzję o WZ, a jeden z beneficjentów tej decyzji nie chce podpisać wspólnego wniosku o zmianę. I teraz rodzi się pytanie ... czy mając już prawomocne pozwolenie na budowę możemy indywidualnie sami wystąpić o wydanie nowych WZ (zakładając te same parametry jakie mamy we wspólnej decyzji + nasza zmiana) Czy po uzyskaniu nowych WZ musimy od nowa starać się o nowe pozwolenie na budowę, czy możemy tylko aneksować pierwotne pozwolenie na budowę.

czaber
17-06-2010, 15:26
Witam.
Ja mam taka sprawe z wybudowanym chciałbym sobie wybudowac dom, działke mam bardzo wąska. Jak blisko moge sie zblizyc do granicy?
Z tego co wiem to jest 1m, a mozna cos urwać z tego metra i na jakich warunkach?


polecam wizytę u jakiegokolwiek sensownego architekta i konsultację dotyczacą możliwości zabudowy działki - za 50-100pln (a być może gratis) powinieneś mieć jasność w kwestii. po to się ci ludzie kształcą przez 8 lat, żeby potem orientować się w takich zawiłościach i wyjaśniać innym.

jeżeli chcesz samodzielnie drążyć temat, poczytaj poniższy fragment (zwłaszcza § 12.3 - przypadek wąskiej działki, zmiana w prawie obowiązująca od 07.2009)

http://malopolska.iarp.pl/index.php?page=zmienne_tresc&co=zmiany_prawo&jestem=15

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

(...)
§ 12.1. Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271 – 273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271 – 273, dopuszcza się:
1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej od 16 m,
2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem, że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej,
3) rozbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary, a także nadbudowę tak usytuowanego budynku o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych lub drzwiowych,
4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.
4. Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3, powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy – Prawo budowlane.
5. Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:
1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa,
2) 4 m do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej.
6. Budynek inwentarski lub budynek gospodarczy, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271 – 273, nie może być sytuowany ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego lub budynku użyteczności publicznej, lub takiego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
7. Odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną do podziemnej części budynku, a także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku, znajdujących się całkowicie poniżej poziomu otaczającego terenu, nie ustala się.
§ 13. 1. Odległość budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi od innych obiektów powinna umożliwiać naturalne oświetlenie tych pomieszczeń - co uznaje się za spełnione, jeżeli:
1) między ramionami kąta 60°, wyznaczonego w płaszczyźnie poziomej, z wierzchołkiem usytuowanym w wewnętrznym licu ściany na osi okna pomieszczenia przesłanianego, nie znajduje się przesłaniająca część tego samego budynku lub inny obiekt przesłaniający w odległości mniejszej niż:
a) wysokość przesłaniania - dla obiektów przesłaniających o wysokości do 35 m,
b) 35 m - dla obiektów przesłaniających o wysokości ponad 35 m,
2) zostały zachowane wymagania, o których mowa w § 57 i 60.

Tatarak
18-06-2010, 10:48
Witam,
Ja mam pytanie chyba na poziomie przedszkolnym, ale upraszam o wyrozumiałość :)
Do umowy warunkowej kupna ziemi rolnej notariusz kazał przynieść "wypis z ewidencji z mapką". Czy ja dobrze rozumuję, że chodzi o WYPIS I WYRYS, czy jest wypis, wyrys i jeszcze jakaś tajemnicza mapka? Dręczyłam tego biednego notariusza już tyloma pytaniami dzisiaj, że chyba przestanie ode mnie odbierać telefony, więc oświećcie mnie, mądrzy ludzie, proszę :)

Mariusz_K
20-06-2010, 18:40
Witam i proszę o pomoc.

W niedługim czasie dostanę pewnie Warunki Zabudowy. Wniosek o ich wydanie złożyłem jakiś czas temu. W projekcie WZ, który dostałem mam ograniczenie ścianki kolankowej do max 0,8m (dla zharmonizowania zabudowy). Czy jest szansa jeśli się do nich zgłoszę o zwiększenie tego limitu chociaż do 1,20m. Czy pozostaje tylko odwołanie do SKO?

mikołak
21-06-2010, 23:01
Witam
Proszę o pomoc w interpretacji niedopowiedzianego zapisu w decyzji o wzizt. Otóż jest sobie działka narożna, która frontową krawędź ma od ulicy Iksińskiej, zaś boczną od ulicy dojazdowej bocznej (co ciekawe - nienazwanej, jakby tylko sięgacz) do bram tejże działki i trzech następnych. Rzeczona decyzja "ustala obowiązującą linię zabudowy na przedłużeniu istniejącej linii zabudowy na działce sąsiedniej przy ul. Iksińskiej 4".
Pytanie jest następujące - czy ustalona linia zabudowy dotyczy tylko granicy działki i zabudowy wzdłuż ul. Iksińskiej, a pozostałe trzy strony mają 4m wynikające z prawa i cześć? Czy może - skoro jest to działka narożna - taki zapis powoduje, że linia zabudowy 3m dotyczy także tej granicy działki od str. sięgacza?
Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź.

alef
22-06-2010, 07:09
@ Mariusz_K
zawsze przed wydaniem decyzji WZ możesz próbować porozmawiać czy to z architektem/urbanistą, kierownikiem referatu, burmistrzem, itp. itd. Jeśli nic to nie da to zostaje Ci odwołanie do SKO...nic Cię to nie kosztuje, w "najgorszym" wypadku utrzymają decyzję w mocy...wtedy jeszcze pozostaje Ci odwołanie do WSA (tym razem już płatne)...jak tam utrzymają decyzje w mocy to przynajmniej będziesz wiedział, że tym razem "urzędasy" miały rację.

@ mikołak
czytaj decyzję literalnie - jeśli jest wyznaczona linia zabudowy tylko od ulicy Iksińskiej to przy pozostałych granicach działki obowiązują przepisy - jak to nazwałeś - 4m. Poza tym decyzja WZ oprócz części tekstowej składa się też z części graficznej, na której jednoznacznie powinna być zaznaczona linia zabudowy.

mikołak
22-06-2010, 21:44
Dziękuję za szybką odpowiedź. Takiej się zresztą spodziewałem. Do załącznika muszę dotrzeć, bo to decyzja dla znajomego i nie wszystkie papiery widziałem. Raczej nie spodziewam się po nim (po załączniku ;) ) miłych niespodzianek.
Jeszcze raz dziękuję!

czaber
24-06-2010, 10:52
Witam,
Ja mam pytanie chyba na poziomie przedszkolnym, ale upraszam o wyrozumiałość :)
Do umowy warunkowej kupna ziemi rolnej notariusz kazał przynieść "wypis z ewidencji z mapką". Czy ja dobrze rozumuję, że chodzi o WYPIS I WYRYS, czy jest wypis, wyrys i jeszcze jakaś tajemnicza mapka? Dręczyłam tego biednego notariusza już tyloma pytaniami dzisiaj, że chyba przestanie ode mnie odbierać telefony, więc oświećcie mnie, mądrzy ludzie, proszę :)

masz rację - chodzi o wypis i wyrys z rejestru gruntów

jakby notariusz wyrażał się precyzyjnie, to pewno uniknąłby mnóstwa telefonów z pytaniami ;)

(na późniejszym etapie inwestycji może być potrzebna mapka do celów opiniodawczych kupowana w wydz. geodezji i kartografii miejscowego urzędu, ale to raczej do wniosku o wzizt/dla architekta, a nie dla notariusza)

Tatarak
24-06-2010, 10:56
Dzięki za odpowiedź. Też mam to samo wrażenie, notariusze, geodeci, urzędnicy itp. rzucają jednoznacznymi dla siebie skrótami, a człowiek potem zachodzi w głowę, o co dokładnie komu chodzi...

pozdrowienia!

dwiemuchy
25-06-2010, 22:36
To i ja sie podlacze z pytaniem - nasza dzialka to 8 arow - niestety w srednio korzystnych wymiarach - szerokosc 18 metrow, lekko sie zwezajace - na jakies 47 metrow. Do tego droga idzie wzdluz dluzszego boku. Problem jest taki, ze MPZP wymaga odleglosci 6 metrow od krawedzi jezdni (no wlasnie - czy pas zieleni za ogrodzeniem - powstaly przy odsunieciu sie od drogi przy grodzeniu, a obecnie nie wchodzacy w sklad dzialki - rowniez nalezy do jezdni?).

Teraz - biorac pod uwage 6 m do krawedzi jezdni + 3 metry do sasiada (zakladajac 'slepa' sciane) - daje maksymalnie 9, a ze wzgledu na to zwezanie sie nawet 8.5 metra szerokosci domu. Biorac pod uwage, ze na sasiednich dzialkach domy usytuowane sa wlasnie cztery metry od linii ogrodzenia (ktora jest stala na calej ulicy) - zastanawiam sie czy jest jakis przepis, ktory pozwolilby nam 'podpiac sie' pod istniejaca linie wyznaczana na przyklad przez sasiednie domy (nasza dzialka znajduje sie miedzy dwoma zabudowanymi). Ewentualnie jakies inne kruczki prawne, ktorymi moznaby sie podeprzec (z MPZP zrozumialbym, ze moznaby probowac zwrocic sie do zarzadcy drogi o zaopiniowanie).

A - oczywiscie dom bez garazu w bryle, co najwyzej wolnostojacy obok (bo samochod i tak przed brama garazowa sie nie zmiesci!)

Jesli to ma znaczenie - droga dochodzaca do dzialki to droga gminna wewnetrzna, laczaca sie dalej z droga krajowa

Cytujac MPZP:

Ustala się następujące minimalne odległości budynków od dróg i ulic:
1) 25 m od linii rozgraniczającej drogi "KGP" na projektowanym odcinku obwodnicowym,
2) 35 m dla budynków mieszkalnych oraz 25 m dla pozostałych budynków od krawędzi jezdni
drogi (ulicy) "KGP" na odcinku pozostającym w dotychczasowym przebiegu,
3) 30 m dla budynków mieszkalnych oraz 20 m dla pozostałych budynków od krawędzi jezdni
drogi (ulicy) "KG",
4) 25 m od krawędzi jezdni drogi (ulicy) "KG/KZ",
5) 20 m od krawędzi jezdni drogi (ulicy) "KZ" i "KZ/KL",
6) 15 m od krawędzi jezdni drogi (ulicy) "KL"
7) 6 m od krawędzi jezdni pozostałych dróg i ulic.
Odległości, o których mowa w ust. 4, pkt 4 - 6 mogą zostać zmniejszone w obszarach istniejącej
zwartej zabudowy wsi, gdy budynek lokalizowany jest w nawiązaniu do obustronnie istniejącej linii
zabudowy, nie mogą jednak być mniejsze niż:
1) 10 m od krawędzi jezdni drogi (ulicy) "KG/KZ",
2) 8 m od krawędzi jezdni drogi (ulicy) "KZ" i "KZ/KL",
3) 6 m od krawędzi jezdni drogi (ulicy) "KL".
W szczególnie uzasadnionych przypadkach odległości, o których mowa w ust. 4 i 5 mogą być
zmniejszone po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego zarządu drogi.

alef
26-06-2010, 11:28
@ dwiemuchy
po raz kolejny...czytaj literalnie, krawędź jezdni to krawędź jezdni...nie wchodzi w to ani zieleń ani chodnik....
A poza tym zgodnie z cytatem z planu to w razie jakby 6 m od krawędzi jezdni wychodziło Ci dalej mniej korzystnie niż istniejąca linia zabudowy to pisz do zarządcy o odstępstwo - myślę, że zgodzą się bez problemu, bo nie tworzysz niczego nowego w terenie, tylko dopasowujesz się do istniejących parametrów.

pozdrawiam

dwiemuchy
26-06-2010, 11:51
dzieki za podpowiedz; to duzo pomaga - biorac pod uwage ze w "roboczej" wersji mapy syt-wys ewidentnie widac krawedz asfaltu i "pobocze". I dalej wyjdzie chyba nie tak korzystnie, bo istniejaca linia zabudowy to de facto 5m od krawedzi jezdni (czyli 4m od krawedzi dzialki).

Ogólnie to czytając ten plan jest trochę luk (piszą o "linii zabudowy" - ale poza tym paragrafem do niej się nie odnoszą); nie ma na przykład żadnych wytycznych dot. kierunku kalenicy (chyba że określają to inne przepisy). Chyba po prostu metoda "kopiuj-wklej" ma się dobrze :)

anulka4421
28-06-2010, 20:26
Witam w mojej miejscowosci przygotowywany jest plan zagospodarowania przestrzennego planowalam fizyczny podzial nieruchomosci porzez wyznaczenie kilku dzialek z jednej duzej. W urzedzie miasta poinformowano mnie ze do uchwalenia planu zagospodarowania dzialania moje sa wstrzymane. Pytanie moje brzmi czy UM ma racje wstrzymujac przez rok wydzielenie dzialek i czy jest prawna mozliwosc ominiecia decyzji UM

Tatarak
28-06-2010, 21:48
Hej,
Jeszcze jedno pytanie: co to są "mijające się kalenice"? W mpzp jest zapis, że są zakazane :/

czaber
06-07-2010, 18:55
Hej,
Jeszcze jedno pytanie: co to są "mijające się kalenice"? W mpzp jest zapis, że są zakazane :/

mijające się kalenice są wtedy, gdy jedna połać dachu jest niżej/wyżej niż druga, a pomiędzy połaciami jest kawał/ek pionowej ściany
rozwiązanie często stosowane w latach 80-tych ubiegłego wieku ;)

Tatarak
06-07-2010, 20:40
mersi boku :)

mzetka
08-07-2010, 12:12
Witam i mnie przygnało tu z problemem....może ktoś poradzi??
kilka danych na poczatek:
*działka jest odrolniona
*Działka nie ma warunków zabudowy
*jest to działka mała ok 500m granicząca z 3 dizałkami o takiej samej powierzchni na kórych jest zabudowa jenorodzinna i 3 duża diząłką na kórej jest sad + jako gratis upierdliwa sasiadka...
*od pażdizernika ubieglego roku w gminie "lezy" nasz wniosek o warunki zabudowy dostarczylismy wszystkie wymagane przez gminę "papierki" i gmina ustaliła warunki zabudowy
* od warunkó zabudowy odwołała się sąsiadka..podając absurdalny powód-"ja mam sad i i chce żeby ci pańswto mieli sad bo będa na mnie donosili jak będe pryskac sad" no ale rozumiem że odwołanie musiało być tak czy siak wysłane do SKO.
I tu sie zaczeły schody......
dostliśmy właśnie odpowiedz..że wprawdzie odwołanie sasiadki jest bezpodstawne i nie ma ona prawa wpływać na to co sie dzieje z nasza działką ale...
orzekaja uchylenie warunków zabudowy w obecnej formie poniewaz analizowany teren odziaływania inwestycji jest zbyt mały i tu zapytują dlaczego tak to zostało przeanalizowane prze urbanistę, poza tym wskazali kilka błędów np brak wpisania w analizie numerów sasiadujących dizałek, dokładnych wymiarów domów i zabudowań gospodarczych na sasiadujących dizałkach (jest ogólnie podane ze elewacje maja od 9-14 metrów)

I wszystko cofają do ponownego rozpatrzenia przez 1 instancję..
A teraz pytania...
co można teraz zrobić??
Czy to będize od pocżatku rozpatrywane i czy znowu przysługuje urbaniście okres miesiąca na ponowną analize a urzedowi 3 miesiące??Czy znowu to bedzie wysłane do przyrodnika (pierwsze było nie wiedzieć dlacego działka nie lezy na obszarze chronionym).
Prosze o pomoc, wskazówki,

alef
08-07-2010, 19:46
teoretycznie 1 instancja powinna poprawić to co wytknęło SKO i wydać nową decyzję
z tego co piszesz to urbanista powinien dokładniej sprecyzować pewne rzeczy i tyle
...kolejne teoretyczne...powinni to robić poza kolejnością, a przynajmniej tak się to u "nas" robi

Pawlo111
11-07-2010, 20:21
Witam.
Złożyliśmy wniosek 2,5 miesiąca temu. Odpowiedzi jak nie ma tak nie ma.
Przydusiliśmy gościa w gminie i pokazał nam na kompie negatywna opinie na temat naszego wniosku o warunki.
Podobno ponownie odesłał do Urbanisty. Urbanista czepił się tgzw. dobrego sąsiectwa - działki obok są nie zabudowane.
W linii prostej do najbliższego domu jest ze 250m. Dodać trzeba że działka przed podziałem miała pozytywne warunki zabudowy.
Gościu mówi czekać, czekać i czekać. Czytałem że mają 2 mies. na odpowiedz ale tez słyszałem że i pół roku i dłużej ludzie czekają.
Pomocy!

mzetka
13-07-2010, 06:19
teoretycznie 1 instancja powinna poprawić to co wytknęło SKO i wydać nową decyzję
z tego co piszesz to urbanista powinien dokładniej sprecyzować pewne rzeczy i tyle
...kolejne teoretyczne...powinni to robić poza kolejnością, a przynajmniej tak się to u "nas" robi
mo tak czyli jak zawsze wszystko jest niedoprecyzowane:/ i mozna czekac i czekac:((
Dziekuję bardzo za odpowiedż

czy komus jeszcze załatwienie warunków zabudowy zajeło 10 miesięcy????? U nas konca nie widac:(

olka_2011
15-07-2010, 09:03
Cześć,
Potrzebuję informacji gdzie znajdę informację odnośnie budowy wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Potrzebuję znależć przepisy z których wynikają wytyczne, odnośnie jakiej wielkości ma być parking oraz co innego musi się znależć w pobliżu takiego budynku, biorąc pod uwagę, że planowana budowa znajduje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Nie chcę zgłaszać się do Urzędu, ponieważ moim zadaniem jest wyszukanie odpowiednich przepisów na ten temat.

Bardzo proszę o pomoc ( czas mnie goni)

Ola


[ od moderatora: od wczoraj masz już odpowiedź ]
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?163703-Szukam-przepis%C3%B3w-odno%C5%9Bnie-budowy-wielkopowierzchniowych-obiekt%C3%B3w-handlowych

Sd***gn
20-07-2010, 11:02
Pomózcie !!!

Potrzebuję jakiegoś zapisu prawnego na której podstawie będe walczyć z gminą aby nie kazała mi cofnąc ogrodzenia 4.5 m od osi jezdni i na 10 mb zrobić zatoczkę głębokości 8 m . Zaznaczam że granica mojej działki jest tuż przy pasie drogi gminnej . Droga jest teraz szerokości 3 m. Cofnięty pas mam sama sobie utrzymywać a zatoczke zrobić żeby przed moim domem samochody mialy sie gdzie mijać. Gmina nie chce ponosić żadnych kosztów a o wykupie nawet nie ma mowy - brak środków finansowych, chcą sie zabezpieczyć wrazie poszerzenia kiedyś jezdni. Z drugiej strony drogi jest uskok ( nie ma środków równiez na usypanie go) i wszyscy już i tak zajeżdzaja na moją działke !
Ale jeszcze jeden problem bo Starostwo Powiatowe przy pozwoleniu na budowę zaakceptowało plan zagospodarowania działki z linią ogrodzenia w granicy działki i zatoka na długosci 5 m i głębokości 4.5 m.( oczywiście ten plan mi jak najbardziej odpowiada)
Chcę doprojektowac z przodu domu garaż , brama wjazdowa znajdowałaby sie metr przed brama garażową ,a w planie Mnp mam że linia zabudowy wynosi 6 m od osi jezdni a gmina kazuję mi sie cofnąc 8 m z bramą wgłąb, no to co jest grane !!!

kugart
26-07-2010, 13:05
witam.

1.
musisz zachować kolejność instancji, złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy do gminy, dopiero po ewentualnej negatywnej odpowiedzi możesz się odwołać do SKO jako instancji odwoławczej, SKO nie rozpatruje wnisków o wydanie warunków zabudowy.

2.

w kwestii zmiany przeznaczenia ziemi rolnej są dwie rzeczy do zrobienia aby ziemia rolna przekształciła się na działkę budowlaną.

1) wyłączenie z produkcji rolnej
2) odrolnienie gruntu pod budynkiem.

w Twoim przypadku może być problem z wyłączeniem z produkcji rolnej ze względu na klasę ziemi- poczytaj sobie w netcie o procedurze wyłączania z produkcij rolnej. Samo odrolnienie pod budynek jest formalnością i robi się to zawsze PO uzyskaniu Warunków Zabudowy i na etapie składania papierów o pozwolenie na budowę, aby odrolnić odpowiednią powierzchnię działki, musisz mieć projekt budowlany, aby znać tą powierzchnię, a żeby kupić projekt musisz poczekać na wz gdyż gminy potrafią narzucić parametry nie zawsze takie jak sbie wymyślisz( wiem coś o tym, własnie walczę z gminą).

Podsumowując:

Masz 2 opcje:

Opcja 1:

1. Wyłączenie z produkcji- zapytaj w gmienie lub wyżej w starostwie powiatowym jak to przeprowadzić, przy klasie gruntu II może to być trudne i kosztowne.
2. jeśli się uda załatwić, następnie wystąpić o warunki zabudowy do gminy
3. po załatwieniu 1-2 odrolnienie pod budynkiem to formalność, dowiesz się w starostwie

Opcja 2

Jeżeli napotkasz opór urzędników w kwestii wyłaczenia z produkcji rolnej, a będziesz miała wiedzę, że jest to możliwe do załatwienia
od razu złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy i czekaj co Ci napiszą odnośnie wyłączenia z produkcji rolnej .
Standardowo Starostwo powiatowe uzgadniając wójtowi gminy warunki zabudowy, dopisuje,że należy przeprowadzić wyłączenie lub że nie trzeba (w moim przypadku nie muszę bo mam grunt VI klasy i muszę tylko odrolnić pod budynkiem). Jeśli Starosta napisze,że wyłączenie jest nie możilwe i nie wyraża zgodny na ustalenie warunków zabudowy, Gmina przyśle Ci pismo, że staorosta nie uzgodnił warunków zabudowy, wiec nie mogą Ci ich wydać i muszą uzasadnić dlaczego.
Dopiero z takim otrzymanym pismem możesz walczyć dalej, KONIECZNIE musisz mieć na PIŚMIE ich stanowisko!!!!


wtedy bedziesz mogła odowoływać się do SKO, a jeśli SKO wyda decyzję negatywną, kolejną instancją jest Sąd Administracyjny, jeśli SA też wyda decyzję negatywną, pozostaje Sąd Nawyższy,ale tam już musisz mieć pełnomocnika, adwokata, sam nie możesz występować w swoje sprawi. TO JEST JEDYNY TOK WYDAWANIA DECYZJI ADMINISTARCYJNYCH, jeśli będziesz chciała złożyć tak jak pisałać do SKO i tak zostanie cofnięta do Urzędu Gminy i stracisz tylko niepotrzebnie mnóstwo czasu.



JEDNO JEST PEWNE musisz wystapić o wz do gminy bo bez tego nic nie ruszysz z miejsca, ewentualnie możesz spórbować wyłączyć z produkcji rolnej przed złożeniem, ale ja na Twoim miejscu złożyłabym odrazu wniosek o wz- będziesz miała obraz sytuacji i podstawę do działania.

Powodzenia, jakbyś miała jeszcze jakieś pytania to pisz



Witam,
Magjan - Dziękuję za radę, właśnie będę składała dokumenty do Gminy o WZ, zeszło mi się trochę ponieważ czekałam na pisma, które muszę dołączyć do wniosku.
Ziemia na moich działkach jest przede wszystkim klasy III tylko kawałek jednej działki (może 1/4) to klasa II i to od strony na której domu się nie postawi - tak jest wykazane na mapie. Dwie pierwsze działki, które mają wydane warunki zabudowy są klasy II i na pierwszej działce zaczęła się budowa. Wiem, że będzie ciężko bo wójt jest ciężki do współpracy, ale jak nie spróbuję to nic nie będę miała.
Dziękuję za radę
Pozdrawiam

katrinek27
29-07-2010, 00:52
WITAM ! Mój problem dotyczy działki rolnej o powierzchni ok 2,5 ha kl II . Położona jest przy drodze asfaltowej. Należy ona do mojego wujka, ale planuję ją kupić tylko nie wiem czy ma to jakiś sens jeżeli chciałabym wybudować na jej części dom. W gminie brak jest zagospodarowania przestrzennego na rejon tej działki. Sąsiedzi z działki obok są rolnikami i najpierw postarali się o zabudowę siedliskową. Moje pytanie jest takie : co mogę zrobić i gdzie ewentualnie szukać pomocy w przekształceniu powiedzmy 30 arów pod zabudowę? Jakie wnioski i gdzie składać ? Nadmienię iż w gminie poinformowano mnie że nie mam możliwości na takie przedsięwzięcie. Po czym dodano, że może gdybym była rolnikiem? Co mogę w tej sprawie zrobić? Czy mam specjalnie na ten cel ukończyć kurs rolniczy i przedstawić takie zaświadczenie? To nie możliwe że nie można nic z tym zrobić !!! Proszę pomóżcie, grunt mi się pod nogami wali . katrinek

Tatarak
29-07-2010, 09:28
Katrinek, mnie ostatnio notariusz powiedział, że żeby zostać rolnikiem, wystarczy mieć jakiekolwiek wyższe wykształcenie i odpowiednio duży kawałek ziemi (coś koło 2 hektarów? nie pamiętam, bo mnie to nie bardzo interesowało). W każdym razie ta ziemia nie musi być nawet w jednym fragmencie, możesz mieć po 5 arów ziemi rolnej w różnych województwach, jak się uzbiera odpowiednio dużo i masz magistra, to zostajesz rolnikiem (może trzeba się jeszcze do KRUS-u zapisać?). Jeśli możesz od wujka nabyć całe to pole, to może to jest furtka?

elik01
16-08-2010, 08:16
Witam, ja się zwracam z takim pytaniem, zakupiliśmy działkę w tym roku a warunki zabudowy zostały wyznaczone w 2007r, jest tam zapis że dł frontu może mieć max 14m, chcemy wybudować dom z podwójnym garażem i niestety ma 17m, chcieliśmy aby zmieniono ten zapis ale w urzędzie gminy powiedziano nam, że to zaostało uchwalone przez rade gminy a oni nie bedą jej ponownie wzywać bo to dla nich za duży koszt, czy są jakieś sposoby prawne aby jednak nam zmieniono WZ??????????????

roslanka
18-08-2010, 18:06
Witam,
proszę o pomoc. Już miałam odebrać decyzje o pozwoleniu na budowę gdy Pani ze starostwa zadzwoniła tylko żeby zapytać kiedy była decyzja podziałowa. Okazało się że decyzja była wydana w 2006 a plan zagospodarowania uchwalono w 2002. Na decyzji podziałowej z 2006 Prezydent miasta zgodził się na podział działek po 900 metrów z groszami mimo iż w planie było ze działka po podziale dla domu wolno-stojącego musi mieć min 1000 metrów. Na decyzji podziałowej jest uzasadnienie że jest ona zgodna z planem i dla wymienionych działek jest napisane ze tam jest zabudowa mieszkalna wolno stojąca. Teraz mi Pani powiedziała ze nie mogę postawić tam domu najwyżej bliźniak z działką obok która ma 995 metrów i brakuje jej 5 metrów. Decyzja była wydana pewnie na podstawie Art.95 ustawy o gospodarce nieruchomościami bo w wyniku podziału jedna z działek była zabudowana.
Teraz już mi brak słów bo słyszę ze plan zagospodarowania jest ważniejszym dokumentem a decyzja o podziale się nie liczy. Czy ktoś możne podpowiedzieć co zrobić?
pozdrawiam roslanka

Andzia88
20-08-2010, 19:53
Witam ja z taka dziwną sprawa..

otoz męża babcia ma pole zakwalifikowane jako rola. My chcialismy postawic na tym polu garaz blaszany ale jak sie okazalo trzeba miec normlane pozwolenie na budowe.. rece nam opadly i stwierdzilismy ze ów garaz stanie sie pom. gospodarczym majacym mniej niz 25mkw.
ale okazuje sie ze trzeba wyciagac mapki ze trzeba z tym do geodety isci w ogole zagospodaroac ten 'garaz' na mapie..
pomyslelismy ze skoro juz takie rzeczy maja miejsce to w koncu przepiszemy - tzn babcia przepisze nam to pole
no i teraz tak
pole to rola wiadomo na roli budowac nie mozna..
zapewne nie warto calego pola odralniac tylko wylaczyc pewna czesc z uzytku rolnego jesli sie nie myle to mozna to wtedy za darmo zrobic.. no i w przyszlosci podatek bedzie mniejszy..

a druga sprawa czy jesli zajdziemy do geodety i bedziemy mieli mapki mozemy na jednej mapce miec od razu projekt tego 'garazu' i naszego przyszlego domu??

no i jesli tak to czy pozniej jesli bedziemy mieli projekt na mapie to czy musimy do jakiegos czasu zaczac sie budowac?

please, help :)
zielona jestem w tych sprawach a wiadomo jak to w urzędach bywa..

dwiemuchy
15-09-2010, 22:00
dzieki za podpowiedz; to duzo pomaga - biorac pod uwage ze w "roboczej" wersji mapy syt-wys ewidentnie widac krawedz asfaltu i "pobocze". I dalej wyjdzie chyba nie tak korzystnie, bo istniejaca linia zabudowy to de facto 5m od krawedzi jezdni (czyli 4m od krawedzi dzialki).


No i adaptacja zrobiona - z założeniem 6m od krawędzi jezdni, 5m od granicy działki. Kobieta ze starostwa (skądinąd znana i powszechnie nielubiana za upierdliwość połączona z niekompetencją) przyczepiła się o schody zewnętrzne - przepisy tego nie precyzują w stosunku do drogi, ale schody nie były liczone jako 'ściana' jeśli chodzi o odległość od granicy działki z sąsiednią - więc zakładałbym, że w przypadku drogi również tak jest. No cóż, lista braków pełna jest takich kwiatkow w stylu traktowanie zapisu "zaleca się" jako wiążącego wymagania.

misiek1979
17-09-2010, 12:51
Witam ponownie
Jakiś czas temu pisałem o moich problemach w budowie domu a raczej w uzyskaniu pozwolenia na budowę i wpisie w nim który gmina zostawiła. Brzmiał on w stylu "iż posadowienie budynku należy skonsultować z GDDKiA" - chodzi o to że działka ma kolizję z planowaną budową autostrady A2 wariant 3, który wg zapewnień słownych zapewnień GDDKiA nie wejdzie w życie gdyż GDDKiA forsuje wariant 4. No ale coż nikt mi tego nie chce dać na piśmie:(. W dniu dzisiejszym w GDDKiA był człowiek któremu zleciłem pracę nad projektem jak również nad pozwoleniem na budowę i co się okazało?? że GDDKiA nie jest na dzień dzisiejszy podać miejsca posadowienia budynku gdyż jest to dopiero projekt który może ulec zmianie.
Więc Pan z GDDKiA zaproponował spotkanie z naczelnikiem we wtorek ale powiedział że dla nich to mogę stawiać ale na swoją odpowiedzialność, co to znaczy na swoją odpowiedzialność - mam rozumieć że jak będzie wariant przez mój dom to nie dostanę kasy za budynek tylko za działkę bo nie rozumiem o co im chodzi.

Proszę o radę co powinienem robić jak się przygotować
PS. Działkę mam długą ale budynku nie chciałbym stawiać 60 m od wjazdu na drugim końcu działki gdyż tam jest teren podmokły a ty bym miał piasek i sucho.

Proszę o pomoc

Dziękuję

sSiwy12
17-09-2010, 13:37
Zanim podejmiesz decyzję – ku przestrodze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?2712-Autostrada-przez-mój-nowo-budowany-dom

dixxl
21-09-2010, 23:42
Z pewnością takie pytanie juz w tym wątku padało, ale niestety nie mogę go znaleźć. Czy mógłby ktoś pomóc w następującej sprawie?
W czerwcu br. otrzymałem decyzję o warunkach zabudowy na działce rolnej. Jest więc już prawomocna.
M. in. jest w niej zapis, że: "Ustala sie dachy strome, symetryczne, 2- lub 4-spadowe, dachy o nachyleniu głównych połaci dachu minimum 25 stopni...."
W tym miesiącu otrzymałem informację, że bezpośredni sąsiad dostał decyzję o warunkach zabudowy dla swojej działki własciwie podobną do mojej z następującą różnicą w odpowiednim miejscu: " Ustala się dachy płaskie lub strome, symetrczne, 2- ........" i dalej tak jak u mnie.
Ja też chciałbym budować z dachem płaskim. Co mogę zrobić ? Czy mogę występować o zmianę decyzji w oparciu o decyzję sąsiada ?

gataka
23-09-2010, 13:33
Proszę o poradę. Jestem przed zakupem działki, działka budowlana przy drodze powiatowej. Na wysokości działki jest przepust pod drogą i woda ścieka na tę działkę. Zarząd dróg twierdzi że tak to musi być bo taki jest naturalny spad terenu i generalnie to działka ta nie powinna być pod zabudowę. ale fakt faktem, że jest., cieku, który wbiega na działkę nie ma nigdzie na mapkach. Zarząd dróg zabronił podwyższenia terenu i chce nam zrobić studnię chłonną a my mielibyśmy zrobić drenaż ale jak solidnie poleje deszcz to i tak mi ta woda wyleje się na działkę a podłaczyć jej do kanalizacji deszczowej, która jest przy tej właśnie dordze a studzienka prz naszej działce nie pozwalają. i co teraz? jakieś sensowne rozwiązanie?

Endriuszka
23-09-2010, 16:56
witam

mam wydane w 2007 roku WZ bo była potrzebne do rozbudowy domu. rozbodowan nastapiła na przeomie 2007-2008 na koncu decyzji pisze ze termin ważnośći WZ jest BEZTERMINOWY

moje pytanie jest następujące:

czy jak bym chciał znów sobie cos dobudowac lub przebudować czy majac wydane WZ w roku 2007 one czały czas obowiązują czy musze występować o nowe WZ ????

sSiwy12
23-09-2010, 17:03
Jak rozumiem, rozbudowa przeprowadzona była na podstawie otrzymanego PnB, zaś zakres tego był taki jak na WZ?

honefoss
23-09-2010, 19:15
Proszę o rozstrzygniecie wątpliwości w następującej sprawie:
Jest działka budowlana, właściciel wnioskuje o jej podział na kilka mniejszych działek. Z działki zgodnie z założeniami MPZP ma byc wykrojony pas na drogę publiczną. Po zatwierdzeniu podziału wydzielony pod drogę pas, na mocy art.98 ugn przechodzi na własność gminy. I teraz pojawia się pytanie:
Czy w opisanej sytuacji wykupiony przez gminę pas gruntu, w planie przeznaczony pod drogę publiczną, automatycznie zyskuje staus drogi publicznej ewt czy gmina ma obowiązek podjąć uchwałę o przyznaniu takiego statusu? Czy też może gmina może odmówić? Zaznacza, że nie chodzi mi o jakieś utwardzenie drogi a jedynie o kwestie formalne - czy w ten sposób mozna jakby "zmusić| gminę do ustanowienia drogi publicznej (która jest mi tam potrzebna tylko do celów biurokratycznych:))

Endriuszka
24-09-2010, 09:42
Jak rozumiem, rozbudowa przeprowadzona była na podstawie otrzymanego PnB, zaś zakres tego był taki jak na WZ?

własciciel wystapił o WZ a nastepnie na podstawie tego na PnB.

i w tych WZ na końcu jest ważność beztermonowa

aglig
24-09-2010, 10:39
własciciel wystapił o WZ a nastepnie na podstawie tego na PnB.

i w tych WZ na końcu jest ważność beztermonowa
Ważna nie jest ważność warunków a ich z zakres. Jeśli otrzymałeś warunki zabudowy zatytułowane np "rozbudowa budynku mieszkalnego o garaż" i wystąpiłeś o pozwolenie na budowe na taki sam zakres , to to pozwolenie wyczerpało zakres wzizt.

dixxl
25-09-2010, 21:40
sSiwy12
Ponawiam pytanie.
W czerwcu br. otrzymałem decyzję o warunkach zabudowy na działce rolnej. Jest więc już prawomocna.
M. in. jest w niej zapis, że: "Ustala sie dachy strome, symetryczne, 2- lub 4-spadowe, dachy o nachyleniu głównych połaci dachu minimum 25 stopni...."
W tym miesiącu otrzymałem informację, że bezpośredni sąsiad dostał decyzję o warunkach zabudowy dla swojej działki własciwie podobną do mojej z następującą różnicą w odpowiednim miejscu: " Ustala się dachy płaskie lub strome, symetrczne, 2- ........" i dalej tak jak u mnie.
Ja też chciałbym budować z dachem płaskim. Co mogę zrobić ? Czy mogę występować o zmianę decyzji w oparciu o decyzję sąsiada ?

prawdziwy.anika
26-09-2010, 07:46
decyzja o warunkach zabudowy,to nie jest decyzja dla osoby,tylko dla danego obszaru
jezeli zmienily sie warunki zabudowy,to jezeli jeszcze nie wystapiles o pozwolenie na budowe,obowiazuja Cie aktualne przepisy i mozesz budowac dach plaski
ale spojz na mapke,ktora na pewno dostales do warunkow....czy sasiad jest w tym samym obszarze co Ty?

Endriuszka
26-09-2010, 11:11
Ważna nie jest ważność warunków a ich z zakres. Jeśli otrzymałeś warunki zabudowy zatytułowane np "rozbudowa budynku mieszkalnego o garaż" i wystąpiłeś o pozwolenie na budowe na taki sam zakres , to to pozwolenie wyczerpało zakres wzizt.

poprzedni wlasciciel wystapił o WZ i w nich jest:
"rozbudowa budynku mieszkalnego o pomieszczenia mieszkalne, garaż i o pomieszczenie gospodarcze"

owy wlasciciel wykonal na podstawie tych WZ:
pomieszczenie gospodarcze
garaż
wiatrołap

wiec wg mnie wykonał tylko "pomiesczenia gospodrcze oraz garaż" a pomieszczenie mieszkalnych nie wykonał. Bo wiatrołapame nie można nazwać pomieszcze nie mieszkalne. A sądze tak ponieważ w rozporzadzeniu ministra jest zdefiniowane co to jest pomieszczenie mieszkalne:



Dział I

Przepisy ogólne

§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
.....
11) pomieszczeniu mieszkalnym - rozumie się przez to pokoje w mieszkaniach, a także sypialnie i pomieszczenia do pobytu dziennego w budynku zamieszkania zbiorowego,


oraz co to jest pobyt stały i tymczasowy



§ 4. Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi dzielą się na:
1) pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4 godziny,
2) pomieszczenia przeznaczone na czasowy pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa od 2 do 4 godzin włącznie.

§ 5. 1. Nie uważa się za przeznaczone na pobyt ludzi pomieszczeń, w których:
1) łączny czas przebywania tych samych osób jest krótszy niż 2 godziny w ciągu doby, a wykonywane czynności mają charakter dorywczy bądź też praca polega na krótkotrwałym przebywaniu związanym z dozorem oraz konserwacją maszyn i urządzeń lub utrzymaniem czystości i porządku,



wczystując i interoretując wydane WZ dobrze to interpretuje ????

bo jesli tak to nie chce ponownie jako nowy właściciel uzerac sie i czekac na nowe WZ tylko wykorzystać stare które zostały (wg mnie) wykorzystane tylko w 2/3.i moge na podstaiwe ich starac sie o pozwolenei na rozbudowe poddasza o pomieszcczenia mieszkalne

p.s. moze troche zawile wytłumaczyłem :( jesli tak to sorki :(

dixxl
26-09-2010, 17:26
decyzja o warunkach zabudowy,to nie jest decyzja dla osoby,tylko dla danego obszaru
jezeli zmienily sie warunki zabudowy,to jezeli jeszcze nie wystapiles o pozwolenie na budowe,obowiazuja Cie aktualne przepisy i mozesz budowac dach plaski
ale spojz na mapke,ktora na pewno dostales do warunkow....czy sasiad jest w tym samym obszarze co Ty?

O to właśnie chodzi, że tak, ten sam obszar 21 działek powstałych z jednej decyzji podziałowej . Działka sąsiada graniczy nawet z moją. Jak mam jednak wystąpić o PNB domu z dachem płaskim skoro w mojej decyzji jest tylko dachy strome min. 25 stopni ? Żądać w Gminie zmiany decyzji czy wydania nowej ?

the_myrdek
26-09-2010, 21:15
Witam,

jest taka sytuacja, że jest działka o powierzchni około 3ha, która należy do mojego ojca. Obecnie jest to działka rolna, a gmina w której się znajduje, nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego. Jako, że planuję założenie rodziny itd tata postanowił mi odpisać kawałek tej ziemi (konkretnie 1ha), żebym sobie pobudował dom i ewentualnie zrobił z resztą co będę chciał. Udaliśmy się do gminy, żeby się poradzić człowieka, który zajmuje się sprawami budowlanymi, jak to wszystko zrobić. Człowiek ten powiedział, że najlepiej będzie, jak tata jako rolnik, wystąpi o utworzenie na tych trzech hektarach nowego siedliska rolnego, a następnie zwrócimy się do geodety o odcięcie kawałka, który potem można będzie przepisać na mnie. Całość zaczęliśmy od udania się do starostwa powiatowego w celu uzyskania mapy wysokościowej, która miała być konieczna do uzyskania warunków zabudowy. Okazało się, że w starostwie nie posiadają takiej mapy, a właściwie mieli tylko kawałek. Ta część mapy, którą posiadają sięgała na tylko około pół hektara, czyli na połowę mojej przyszłej działki. Panie w starostwie powiedziały, że powinniśmy iść do geodety i zamówić usługę stworzenia takiej mapy na całe 3ha. Rzekomo miałoby to kosztować około 2-3tys. No ale doszliśmy do wniosku, że dom i tak będzie budowany na tej części, na którą mapa jest i zrezygnowaliśmy z tworzenia mapy i poprosiliśmy o tą część mapy, którą mają. Na podstawie tej mapy potoczyło się dalsze postępowanie i w rezultacie uzyskaliśmy warunki zabudowy na pół hektara. Ale teraz Pan z gminy ujawnił informację, że po odcięciu i przepisaniu tego hektara te warunki zabudowy będą nieważne i zaproponował, żeby oddzielić hektar, kupić projekt, uzyskać pozwolenie na budowę i dopiero wtedy przepisać ten hektar na mnie i wtedy miało by być dobrze.

No ale w międzyczasie pojawiły się nowe okoliczności. Otóż tata postanowił, że chce wydzielić i sprzedać jeszcze ze 3 działki. Mały by być wydzielone zaraz za moją działką, czyli już na tym obszarze, na który nie ma mapy wysokościowej. Rzekomo podziału można byłoby dokonać na podstawie mapy ewidencyjnej, która istnieje. No i teraz jest sprawa tego typu, że potencjalni nabywcy oczywiście będą chcieli coś budować więc znowu wraca temat mapy wysokościowej.

Obecnie jeszcze ziemia nie jest podzielona, bo chcielibyśmy wydzielić wszystko za jednym zamachem. Zastanawiamy się, czy lepiej byłoby teraz przed podziałem zrobić mapę wysokościową na całe 3ha, czy może robić potem na każdą działkę z osobna? Jeśli teraz zrobimy mapę na całość, to czy będzie potem ważna na wydzielone na tym obszarze działki? Jakiś czas temu pewien człowiek będący w tej samej sytuacji zrobił mapę wysokościową na całą ziemie, a potem po wydzieleniu i sprzedaży działki starostwo zażyczyło sobie od właściciela sprzedanej działki zrobienie na ta działkę nowej mapy wysokościowej. Oczywiście żaden geodeta się nie pojawił tylko po jakimś czasie zadzwonił, że mapa jest do odbioru. Podejrzewam, że po prostu skorzystał z mapy którą pierwotny właściciel zrobił na własny koszt i zrobił ksero, zaznaczył gdzie jest wydzielona działka, a potem zgarnął kasę jak za zrobienie mapy od zera. Oczywiście koszty zrobienia tej mapy trzeba było pokryć dwa razy.

Więc teraz nasuwa się szereg pytań:
czy starostwo może żądać zrobienia nowej mapy skoro już raz była zrobiona? Przecież oni dwa razy biorą kasę za to samo. Mam wrażenie, że pracownicy starostwa mają układ z geodetą, który funkcjonuje tam jako osobna firma-podwykonawca i napędzają klientów sobie na wzajem.
Jakim prawem geodeta, który działa jako osobna firma, korzysta z mapy, którą zamówił ktoś inny, do realizacji innego zamówienia? Skoro już jest konieczność zrobienia nowej mapy, to dlaczego nie przyjechał wszystkiego wymierzyć tylko poniekąd skorzystał z nieswojej własności?
Czy pracownik gminy nie próbuje nas wyprowadzić w pole? Bo mam wrażenie, że celowo i niepotrzebnie komplikuje sprawę.
Dlaczego nie można było najpierw wydzielić działki dla mnie ze wspomnianych 3hektarów i potem po przepisaniu jej wystąpić o warunki zabudowy?
Dlaczego mamy pokrywać koszty zrobienia mapy, z której potem będą korzystać mogli np właściciele ziemi znajdującej się w pobliżu? (w starostwie powiedzieli, że robiąc taką mapę nanosi się na nią również sąsiednie działki)

sSiwy12
27-09-2010, 09:20
decyzja o warunkach zabudowy,to nie jest decyzja dla osoby,tylko dla danego obszaru
jezeli zmienily sie warunki zabudowy,to jezeli jeszcze nie wystapiles o pozwolenie na budowe,obowiazuja Cie aktualne przepisy i mozesz budowac dach plaski
ale spojz na mapke,ktora na pewno dostales do warunkow....czy sasiad jest w tym samym obszarze co Ty?


Nie tak jest.
1. WZ dotyczy działki, ale jest wystawione na konkretną osobę, która może je „zcedować „ na inną osobę.
2. Na jedną działkę może być wystawionych kilka WZ na różne osoby, które wcale nie muszą być właścicielami danej działki.
3. Te WZ mogą się różnic między sobą, bo w zasadzie odzwierciedlają to, co wnioskodawca napisał we wniosku o wydanie WZ – oczywiście jeśli nie narusza to ogólnych ustaleń „urbanistycznych” dla tego terenu.

sSiwy12
27-09-2010, 10:12
sSiwy12
Ponawiam pytanie. …………………


Tu nie ma prostej odpowiedzi, bo zależna ona jest od tzw. „warunków miejscowych” , oraz jak pisałem wyżej od tego co było „wnioskowane”.

Może okazać się, że sprawa jest „kosmetyczna”, ale równie dobrze może wymagać nowej decyzji WZ.
Najpewniejsza będzie informacja z gminy.

aglig
27-09-2010, 12:15
do the_myrdek
Żeby móc odpowiedzieć na cześć twoich pytań potrzebne są trzy informacje.
1. Jaka jest średnia wielkość gospodarstwa w twojej gminie ?
2. Czy po wydzieleniu tego 1 h w pobliżu znajdują się jakieś zabudowania dostępne z tej samej drogi publicznej ?
3. Jaka jest klasa gruntu ?

Czy pracownik gminy nie próbuje nas wyprowadzić w pole? Bo mam wrażenie, że celowo i niepotrzebnie komplikuje sprawę
Ogólnie wydaje mi się że facet z gminy dobrze wam radzi.

the_myrdek
27-09-2010, 12:58
1. Nie wiem jaka jest średnia wielkość gospodarstwa, ale mogę powiedzieć że w tej gminie jest mało dużych gospodarstw, raczej większość to gospodarstwa małe, takie około 5ha.
2. To jest takie trochę odludzie. Do najbliższych zabudowań będzie pewnie ze 400metrów i są one przy tej samej drodze.
3. Klasa ziemi jest tam 4-5. Dokładnie nie jestem w stanie powiedzieć, gdyż nie ma na całych 3 hektarach jednej klasy, tylko kawałek jest 4 a dalej 5.

sSiwy12
27-09-2010, 13:05
Ogólnie wydaje mi się że facet z gminy dobrze wam radzi.

Co do tego przepisania PnB, mogą być komplikacje, bo nowy właściciel musi przyjąć wszystkie warunki – w tym (może się okazać) że również musi być rolnikiem ze „średnią gminną”.
Co do wymaganych map, powtórzę (na etapie WZ):


1) określenie granic terenu objętego wnioskiem, przedstawionych na kopii mapy zasadniczej lub, w przypadku jej braku, na kopii mapy katastralnej, przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, obejmujących teren, którego wniosek dotyczy, i obszaru, na który ta inwestycja będzie oddziaływać, w skali 1:500 lub 1:1000, a w stosunku do inwestycji liniowych również w skali 1:2000;

(mapa katastralna, to inaczej mapa ewidencyjna gruntów i budynków)

Natomiast projekt budowlany zawiera mapę zasadniczą lub mapę jednostkową:



Projekt zagospodarowania działki lub terenu (zawierający wielu działek
ewidencyjnych) sporządza się na kopii aktualnej mapy zasadniczej, przy czym dopuszcza się
dwukrotne pomniejszenie lub powiększenie tej mapy. W przypadku braku mapy zasadniczej
w odpowiedniej skali, projekt sporządza się na mapie jednostkowej, przyjętej do
państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Mapa jednostkowa to mapa, która
powstaje w wyniku specjalnie przeprowadzonych pomiarow geodezyjnych, nazywanych
„pomiarami dla sporządzenia mapy celów dla celów projektowych”. Należy zaznaczyć, że w
przypadku budowy pojedynczych obiektów o prostej konstrukcji, usytuowanych w granicach
jednej nieruchomości, dopuszcza się wykonanie mapy jednostkowej, w układzie lokalnym,
przyjętym dla danej inwestycji. W takim przypadku punkty, na których będzie oparty pomiar,
należy utrwalić znakami z trwałego materiału oraz sporządzić dla nich opisy topograficzne w
nawiązaniu do istniejących trwałych szczegółów sytuacyjnych.
Mapy do celów projektowych obejmują swym zasięgiem również obszar otaczający
teren inwestycji w pasie co najmniej 30 m, a w przypadku zaistnienia konieczności ustalenia
strefy ochronnej, obejmują także teren tej strefy.

aglig
27-09-2010, 14:16
Cholera popisałam i mi znikło. Dobra jeszcze raz.
Po kolei.

Czy pracownik gminy nie próbuje nas wyprowadzić w pole? Bo mam wrażenie, że celowo i niepotrzebnie komplikuje sprawę.
Dlaczego nie można było najpierw wydzielić działki dla mnie ze wspomnianych 3hektarów i potem po przepisaniu jej wystąpić o warunki zabudowy?

Jeśli nie ma planu zagospodarowania są dwie drogi otrzymania warunków zabudowy
1. Na podstawie tzw. dobrego sąsiedstwa czyli

USTAWA z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Art. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
1)co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
2)teren ma dostęp do drogi publicznej;
3)istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
4)teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
5)decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.

ponieważ sam piszesz że jest to odludzie dlatego urzednik zaproponował rozwiąznie drugie czyli
2.
4. Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.
ale do tego trzeba spełniać łącznie nastepujące warunki
a) powierzchnia gospodarstwa przekracza średnią w gminie
b)być rolnikiem
c) być zameldowanym w tej gminie lub gminie sąsiedniej
Podejrzewam, że po wydzieleniu 1 ha nie spełniasz warunku a. dlatego też urzędnik proponował żeby wszystko było na ojca.
Co do zastrzerzeń siwego

Co do tego przepisania PnB, mogą być komplikacje, bo nowy właściciel musi przyjąć wszystkie warunki – w tym (może się okazać) że również musi być rolnikiem ze „średnią gminną
Może się tak zdarzyć (chociaż podejrzewam że mogą przymknąć na to oko) ale i wtedy jest wyjście z sytuacji twój ojciec prowadzi budowę do końca i po zgłoszeniu zakończenia przepisuje na ciebie.

the_myrdek
27-09-2010, 18:22
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Tak sobie teraz rozmyślam nad pewnym rozwiązaniem:
tata uzyskał warunki zabudowy na zasadzie siedliska rolnego. A gdyby teraz podzielić tą ziemię geodezyjnie oddzielając działkę dla mnie i dalej wydzielić jeszcze ze 3 działki na sprzedaż, a następnie sprzedać działkę sąsiadującą z działką dla mnie. Nabywca tejże działki powinien uzyskać warunki zabudowy na zasadzie "dobrego sąsiedztwa", bo należąca jeszcze wtedy do taty działka ma warunki. A gdy nabywca już uzyska warunki, to tata mógłby mi odpisać moją działkę i ja na podstawie "dobrego sąsiedztwa" uzyskam warunki, bo mój sąsiad będzie już je miał.
Dobrze rozumuję?

Dla rozjaśnienia zamieszczam mapkę mojego autorstwa na której narysowałem jak to wszystko wygląda.
http://zapodaj.net/6494e7f75c96.jpg.html

prawdziwy.anika
27-09-2010, 21:28
Nie tak jest.
1. WZ dotyczy działki, ale jest wystawione na konkretną osobę, która może je „zcedować „ na inną osobę.
2. Na jedną działkę może być wystawionych kilka WZ na różne osoby, które wcale nie muszą być właścicielami danej działki.
3. Te WZ mogą się różnic między sobą, bo w zasadzie odzwierciedlają to, co wnioskodawca napisał we wniosku o wydanie WZ – oczywiście jeśli nie narusza to ogólnych ustaleń „urbanistycznych” dla tego terenu.

szczerze mowiac nie rozumiem punktu 3
jak warunki zabudowy dla jednej dzialki/jednego obszaru wystawione dla dwoch roznych osob moga sie roznic miedzy soba?
czy mozesz podac jakis krotki przyklad?

aglig
28-09-2010, 07:38
.
Dobrze rozumuję?


Źle rozumujesz gdyż na podstawie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
ustala się wymagania dla nowej zabudowy na podstawie zabudowy istniejącej na sąsiednich działkach a nie zabudowy projektowanej.
Dlatego nawet jeśli podzielicie i sprzedacie działki to nikt nie dostanie warunków do momentu kiedy twój dom będzie stał i zostanie uwidoczniony na mapach.

catrob
28-09-2010, 11:02
Witam proszę o pomoc.
Mój problem przedstawia się następująco chcieliśmy zakupić działkę na przetargu z Gminy i w decyzji o warunkach zabudowy jeden z podpunktów informował o odległości budynku od lasu tj:
,,,,,- nieprzekraczalna linia zabudowy w odległości 12 metrów od lasu zgodnie z przepisami odrębnymi. ,,,,,,
Następny punkt to :
,,,,,- dopuszcza się jedynie lokalizację budynków z dachem nie rozprzestrzeniającym ogień, ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo lasu. ,,,,,
Po za tym żadnych innych zapisów, które by ograniczały budowę domu przy lesie.
Z takimi warunkami zabudowy udaliśmy się do Starostwa, gdzie będziemy musieli uzyskać pozwolenie na budowę.
I zadaliśmy pytanie czy w ścianie graniczącej z lasem będą mogły być wstawione okna.
Według interpretacji Starostwa istniejące przepisy (art 271 ust. 8 i art. 271 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych ) nie stwierdzają jednoznacznie czy w ścianie od strony lasu mogą być okna. I w związku z tym będziemy musieli przedstawić opinię rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, z której miałoby wynikać, iż będzie można w tej ścianie wstawić okna.

Pytanie moje brzmi czy stawiając budynek 12 metrów od lasu na podstawie art 271 ust. 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury oznacza to, że ściana od strony lasu jest to ,,zwykła ściana z oknami,, i nie musi spełniać wymogów ,,,,ściany oddzielenia przeciwpożarowego ,,,,.


Proszę o wskazanie jeśli to możliwe przepisów, z których by jasno wynikało dla Starostwa, iż jest to ,,zwykła ściana budynku,, i nie potrzebne są opinie rzeczoznawców. Chyba, że się mylę i Starostwo ma rację.

sSiwy12
28-09-2010, 11:46
Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie WT:



§ 271. 1. Odległość między zewnętrznymi ścianami budynków niebędącymi ścianami oddzielenia przeciwpożarowego, a mającymi na powierzchni większej niż 65% klasę odporności ogniowej(E), określoną w § 216 ust. 1 w 5 kolumnie tabeli, nie powinna, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, być mniejsza niż odległość w metrach określona w poniższej tabeli:

8. Najmniejszą odległość budynków ZL, PM, IN od granicy lasu należy przyjmować, jak odległość ścian tych budynków od ściany budynku ZL z przekryciem dachu rozprzestrzeniającym ogień.

9. Odległości, o których mowa w ust. 1, dla budynków wymienionych w § 213, bez pomieszczeń zagrożonych wybuchem, można zmniejszyć o 25%, jeżeli są zwrócone do siebie ścianami i dachami z przekryciami nierozprzestrzeniającymi ognia, niemającymi otworów.

Przywołany:
§ 213. Wymagania dotyczące klasy odporności pożarowej budynków określone w § 212 nie dotyczą budynków:
1) do trzech kondygnacji nadziemnych włącznie:
a) mieszkalnych: jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
b) mieszkalnych i administracyjnych w gospodarstwach leśnych.



Najważniejsze pogrubiłem.

Moim zdaniem, wynika z tego że dla domów jednorodzinnych, bez pomieszczeń zagrożonych wybuchem, ze ścianą i dachem z pokryciami nierozprzestrzeniającymi ognia i bez otworów odległość może być pomniejszona o 25% (czyli do 9m), a to z kolei potwierdza, że ustawodawca pisząc o odległości budynku od lasu miał na myśli ścianę z otworami.

catrob
28-09-2010, 12:58
Czyli mam rozumieć, że mogę postawić budynek jednorodzinny w odległości 12 m od lasu i mogą w ścianie od strony lasu być okna. (zwykła ściana i okna).

the_myrdek
28-09-2010, 14:48
Źle rozumujesz gdyż na podstawie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
ustala się wymagania dla nowej zabudowy na podstawie zabudowy istniejącej na sąsiednich działkach a nie zabudowy projektowanej.
Dlatego nawet jeśli podzielicie i sprzedacie działki to nikt nie dostanie warunków do momentu kiedy twój dom będzie stał i zostanie uwidoczniony na mapach.

A jeśli mój ojciec wydzieli działki, a następnie na tej mojej wybuduje budynek gospodarczy 5mx5m taki bez planu, a jedynie zgłaszany w starostwie to to już będzie się liczyć jako zabudowa istniejąca? I wtedy sąsiednia działka dostanie warunki?

sSiwy12
28-09-2010, 16:58
A może dokładnie przeczytaj materiały źródłowe, które zacytowała aglig – wyszukała, wpisała, skomentowała, a Ty zadajesz pytania w stylu:
„czy jak stanę okrakiem na szynach i rękoma złapię za przewód – to pojadę jak tramwaj?”

sSiwy12
28-09-2010, 17:06
szczerze mowiac nie rozumiem punktu 3
jak warunki zabudowy dla jednej dzialki/jednego obszaru wystawione dla dwoch roznych osob moga sie roznic miedzy soba?
czy mozesz podac jakis krotki przyklad?

Choćby z przykładu wcześniejszego, ale wystawionego dla tej samej działki: jeden mógł wnioskować o dach płaski, drugi nie. Jeden chce dom jednorodzinny, a drugi bliźniaka, itp.

the_myrdek
28-09-2010, 17:11
Umiem czytać i czytałem zacytowane fragmenty. Jest w nich napisane m. in.:
"Art. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
1)co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu; (...)"

A moje pytanie uzasadniam tym, że nie tak do końca z tekstu wynika to co mnie interesuje. Nie wiem, czy budynek gospodarczy o wymiarach 5x5 wybudowany bez planów będzie się liczył jako obiekt umożliwiający określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy. Przecież budując taki budynek nikt mi nie narzuci, czy mam zrobić dach taki, czy inny, czy elewację taką czy inną itd. Więc nie dziw mi się, że zadaję takie pytania.

Ponawiam pytanie:
Czy budynek gospodarczy o wymiarach 5mx5m taki bez planu, a jedynie zgłaszany w starostwie, będzie się liczył jako zabudowa istniejąca do warunków zabudowy sąsiedniej działki?

sSiwy12
28-09-2010, 17:24
1. Czytasz, a nie widzisz? Wobec tego pogrubiłem:

„1)co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu; (...)".

2. Skąd pewność, że wolno budować na niezabudowanej działce budynek gospodarczy na zgłoszenie?

3. Jeśli jakimś cudem to się uda, to na sąsiedniej działce będzie można postawić też tylko taki budynek i tylko taki.

prawdziwy.anika
28-09-2010, 18:26
:cool:

sSiwy12
29-09-2010, 09:09
Podaję Ci wzór Wniosku - powinno wyjaśnić, a wynika to z Ustawy o planowaniu ….. Art.52

http://img.krn.pl/prawo_wzory/Wniosek_o_ustalenie_warunkow_zabudowy.doc

aglig
29-09-2010, 09:35
Podaję Ci wzór Wniosku - powinno wyjaśnić, a wynika to z Ustawy o planowaniu ….. Art.52

http://img.krn.pl/prawo_wzory/Wniosek_o_ustalenie_warunkow_zabudowy.doc

A dokładnie

Art. 64. 1. Przepisy art. 51 ust. 3, art. 52, art. 53 ust. 3-5a, art. 54, art. 55 i art. 56 stosuje się odpowiednio do decyzji o warunkach zabudowy.


Art. 52. 1. Ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego następuje na wniosek inwestora.
2. Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego powinien zawierać:
1)określenie granic terenu objętego wnioskiem, przedstawionych na kopii mapy zasadniczej lub, w przypadku jej braku, na kopii mapy katastralnej, przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, obejmujących teren, którego wniosek dotyczy, i obszaru, na który ta inwestycja będzie oddziaływać, w skali 1:500 lub 1:1.000, a w stosunku do inwestycji liniowych również w skali 1:2.000;
2) charakterystykę inwestycji, obejmującą:
a) określenie zapotrzebowania na wodę, energię oraz sposobu odprowadzania lub oczyszczania ścieków, a także innych potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej, a w razie potrzeby również sposobu unieszkodliwiania odpadów,
b) określenie planowanego sposobu zagospodarowania terenu oraz charakterystyki zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym przeznaczenia i gabarytów projektowanych obiektów budowlanych, przedstawione w formie opisowej i graficznej,
c) określenie charakterystycznych parametrów technicznych inwestycji oraz dane charakteryzujące jej wpływ na środowisko.

aglig
29-09-2010, 09:39
Ponawiam pytanie:
Czy budynek gospodarczy o wymiarach 5mx5m taki bez planu, a jedynie zgłaszany w starostwie, będzie się liczył jako zabudowa istniejąca do warunków zabudowy sąsiedniej działki?
Będzie się liczył ale ten kto wystąpi o warunki otrzyma je na parterowy budynek gospodarczy o wymiarach 5 x 5 m.

sSiwy12
30-09-2010, 08:05
zaczynam podejzewac,ze chyba mowie o zupelnie innej sytuacji,kolega wczesniej ma dzialke na terenie,ktory nie ma uchwalonego planu?

Dokładnie tak jest.

aglig
30-09-2010, 08:38
hmmmm
wypelnialam wniosek o wydanie mi warunkow zabudowy dla dzialki takiej,a takiej(kropka) :
Nie wypełniałaś wniosku o warunki zabudowy tylko wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania

dixxl
02-10-2010, 14:00
Dokładnie tak jest.

Tak dokładnie jest u mnie. Dziękuję za wypowiedzi w temacie.
W szczegółach to było tak.
Ja wystąpiłem wiosną br. o warunki zabudowy i wnioskowałem o dom jednorodzinny z dachem stromym 35 stopni i elewacje takiego domku dołączyłem do wniosku.
Dostałem w czerwcu br. decyzję na dachy strome min. 25 stopni. I wszystko było ok. Złożyłem juz nawet w sierpniu do Starostwa wniosek o PNB.
Sąsiad na działce graniczącej z moją wystąpił z wnioskiem w lipcu br. i wnioskował o dom jednorodzinny parterowy z dachem płaskim.
Otrzymał kilkanaście dni temu decyzję na dachy płaskie lub strome min. 25 stopni.
Jest to dowód na to co piszą forumowicze eSiwy12 i aglig, że warunki można dostać takie o jakie sie występuje z uwzględnieniem oczywiście istniejącej już w niedalekim sąsiedztwie zabudowy.
Teraz doszedłem do wniosku, że skoro sąsiad stanowczo chce budować dom parterowy z płaskim dachem to i mój parterowiec planowany dotychczas z dachem 25 stopni lepiej będzie pasował z dachem płaskim, tym bardziej , że poddasze/strych są mi niepotrzebne.
Zachodzi jednak teraz pytanie o terminy. Czy jeśli za kilka dni otrzymam PNB to jeszcze cokolwiek będę mógł poźniej zmienić w konstrukcji dachu ?

bobiczek
02-10-2010, 14:27
Teraz będzie trudniej
Warunki zabudowy miałem takie........
A dzisiaj mam tak - kogo winić?

http://x.garnek.pl/ga9268/b69a8b533bb60a11414067a3/11414067.jpg

http://x.garnek.pl/ga7283/febca22a6ba76a11414081a3/11414081.jpg

i po wydaniu warunków


http://x.garnek.pl/ga2653/9b12051240a4ea11178954a3/utwardzanie_gruntu_scierwem.jpg

http://x.garnek.pl/ga5998/ae7a0a4b83519a11000366a3/budowa_a1_w_ogrodku_pejzaz.jpg

myhouse
04-10-2010, 07:55
Witam,
mam prośbę o pomoc w interpretacji warunków zabudowy.
Widnieje w nich: "ustala się na rzecz XXX warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla zamierzenia polegającego na budowie budynku mieszkalnego, jednorodzinnego (...) pod warunkiem zachowania rolniczej funkcji planowanej inwestycji."
W dalszej części warunków w sekcji rodzaju zabudowy jest mowa o zabudowie zagrodowej i mieszkaniowej niskiej intensywności, a jako funkcję zabudowy i zagospodarowania terenu jest mowa o zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej. I nie wiem, czy zapis o rolniczej funkcji oznacza, że taka jest decyzja gminy czy o to wnioskowal wnioskodawca w swoim podaniu i dlatego to przytaczaja w "naglowku"?
Wszystko sprowadza się do jednego pytania - czy mogę budować dom bez "funkcji rolniczej"?

aglig
04-10-2010, 09:19
Było na poprzedniej stronie ale powtórze.
Jeśli nie ma planu zagospodarowania są dwie drogi otrzymania warunków zabudowy
1. Na podstawie tzw. dobrego sąsiedstwa czyli


USTAWA z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Art. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
1)co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
2)teren ma dostęp do drogi publicznej;
3)istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
4)teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
5)decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.
jeśli w tych warunkach jest zapis o zabudowie zagrodowej stosujemy drugi zapis czyli
2.

4. Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.
ale do tego trzeba spełniać łącznie nastepujące warunki
a) powierzchnia gospodarstwa przekracza średnią w gminie
b)być rolnikiem
c) być zameldowanym w tej gminie lub gminie sąsiedniej

Przy przepisaniu Warunków , mogą być komplikacje, bo nowy właściciel musi przyjąć wszystkie warunki – w tym (może się również okazać) musi być rolnikiem ze „średnią gminną "

myhouse
04-10-2010, 10:47
hmmm.. to już nie wiem, jak to wszystko rozumieć... urzędniczka z gminy odpowiedziała mi, że nie ma problemu, że będę mogła się pobudować nie będąc rolnikiem i nie stawiać gospodarstwa. Ale miałam wątpliwości, dlatego tutaj postanowiłam napisać. <br>
Czy można uzyskać od gminy formalną (na piśmie) interpretacje takich warunków? <br>
Czy jeżeli ja wystąpiłabym do gminy o warunki na budowę domu bez funkcji rolniczej, to czy gmina mogłaby wydać takie, czy jednak warunki dla danej działki dla wszystkich wnioskodawców będą takie same?

the_myrdek
04-10-2010, 11:48
Mi w gminie powiedzieli, że bez problemu dostanę warunki zabudowy. W moim przypadku działka jest w szczerym polu przy drodze powiatowej. Nie mam sąsiadów, nie jestem rolnikiem. A facet z gminy wbrew temu, co piszą ludzie tu na forum, powiedział że dostanę warunki.

aglig
04-10-2010, 12:01
Napisz jak dostaniesz warunki.

sSiwy12
04-10-2010, 12:07
Tak było 26.09.2010r.

Witam,
Udaliśmy się do gminy, żeby się poradzić człowieka, który zajmuje się sprawami budowlanymi, jak to wszystko zrobić. Człowiek ten powiedział, że najlepiej będzie, jak tata jako rolnik, wystąpi o utworzenie na tych trzech hektarach nowego siedliska rolnego,....

Dzisiaj jest tak:


Mi w gminie powiedzieli, że bez problemu dostanę warunki zabudowy. W moim przypadku działka jest w szczerym polu przy drodze powiatowej. Nie mam sąsiadów, nie jestem rolnikiem. A facet z gminy wbrew temu, co piszą ludzie tu na forum, powiedział że dostanę warunki.
A jak już dostaniesz bez problemów te warunki zabudowy, wbrew temu co napisano na Forum, a co Ty zapodałeś – nie zapomnij poinformować o tym fakcie.

aglig
04-10-2010, 13:19
hmmm.. to już nie wiem, jak to wszystko rozumieć... urzędniczka z gminy odpowiedziała mi, że nie ma problemu, że będę mogła się pobudować nie będąc rolnikiem i nie stawiać gospodarstwa. Ale miałam wątpliwości, dlatego tutaj postanowiłam napisać. <br>
Czy można uzyskać od gminy formalną (na piśmie) interpretacje takich warunków? <br>
Czy jeżeli ja wystąpiłabym do gminy o warunki na budowę domu bez funkcji rolniczej, to czy gmina mogłaby wydać takie, czy jednak warunki dla danej działki dla wszystkich wnioskodawców będą takie same?

ZA mało informacji żeby radzić .
Czy jesteś już właścicielem tej działki ?
Czy warunki przewidują oprócz budowy domu jednorodzinnego budowę budynków gospodarczych( stodoły , obory itp.) ?

myhouse
04-10-2010, 13:39
ZA mało informacji żeby radzić .
Czy jesteś już właścicielem tej działki ?
Czy warunki przewidują oprócz budowy domu jednorodzinnego budowę budynków gospodarczych( stodoły , obory itp.) ?

Nie, nie jestem wlaścicielem. WArunki zabudowy nie są wydane na moje nazwisko.
W warunkach, w skrocie, jest napisane:
"Decyzja o ustaleniu warunkow zabudowy.
Na podstawie art...(..) po rozpatrzeniu wniosku Pana XY ustala sie na rzecz Pana XY warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla zamierzenia polegającego na budowie budynku mieszkalnego, jednorodzinnego, pod warunkiem zachowania rolniczej funkcji inwestycji. (..)
Ustalenia dotyczące rodzaju zabudowy: tereny zabudowy zagrodowej i mieszkaniowej niskiej intensywności. (...)
Ustalenia dotyczące funkcji zabudowy i zagospodarowania terenu: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. (...)"
Oprócz tego oczywiście warunki dotyczące usytuowania względem drogi, spadek dachu, kolorystyka, itp.

W sekcji dotyczącej uzasadnienia widnieje, że teren objęty wnioskiem spełnia kryteria zgodne z przepisami art.61 ustawy z dn. 27.03.2003 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (warunki zabudowy można wydać w przypadku łącznego spełnienia warunków: dostęp do drogi publicznej, istniejące uzbrojenie jest wystarczające, teren nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cenie nie rolnicze i nie leśne, decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi, minimum 1 działka przy tej samej dordze publicznej jest zabudowana w sposób pozwalający określenie warunków dla nowej zabudowy).
Nie ma nigdzie wzmianek o budynkach gospodarczych.

aglig
04-10-2010, 14:29
No to nie ma żadnego problemu.
Wpisali pewnie funkcję rolniczą gdyż sąsiednia działka jest zabudową zagrodową.

LadyBird
12-10-2010, 21:20
Witam.
Jestem kompletnie zielona i dopiero zaczęłam przebijać się przez gąszcz przepisów. Marzę, żeby na wiosnę zacząć budowę domu.
Zimno mi się robi na myśl, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy może trwać do 6 (!) miesięcy. Chciałabym więc teraz złożyć wniosek o wydanie takich warunków, żeby na wiosnę móc zacząć budowę. Ale w tej chwili nie mam jeszcze wybranego projektu (mam kilka, które rozważam). Nie wiem więc, czy budynek będzie parterowy cy z poddaszem użytkowym, czy dach będzie dwu- czy czterospadowy. Czy zmiana wydanej decyzji jest trudna? Czy też może tyle trwać?

Pozdrawiam,
LB

KrzysztofLis2
13-10-2010, 07:19
Raczej na wiosnę będzie Ci trudno zacząć budowę, bo decyzja o warunkach zabudowy to dopiero sam początek drogi do wbicia łopaty.

Tak czy siak, nie marudź, że może to trwać długo i nie zastanawiaj się, tylko składaj wniosek o wydanie warunków zabudowy i czekaj. :)

LadyBird
13-10-2010, 18:47
Właśnie chcę to zrobić, tylko nie wiem, co wpisać, jeśli nie jestem jeszcze zdecydowana - parterowy (wówczas dach czterospadowy) czy z poddaszem użytkowym (wówczas dach dwuspadowy, ale budynek wyższy). Czy to jest tak, że wpisywane wartości to są wartości maksymalne, których nie mogę przekroczyć? Np. wpiszę powierzchnię użytkową 90m2, to jak wybuduję później 80m2, to nie będzie problemu? Jak wpiszę wysokość 10 m, a potem będzie 8 to też nie będzie problemu?

sSiwy12
13-10-2010, 20:08
pisz w widłach, od - do

tomek4
14-10-2010, 13:05
Miałem dokładnie taki sam problem, nie byłem gotowy na tym etapie zdecydować jak ma wyglądać mój dom. Ani ilo-spadowy dach, z piwnicą, czy bez, z garażem czy bez itp. Chciałem sobie tą decyzję zostawić na później i na spokojnie zastanowić się na projektem. Niestety pani na gminie "kazała" dołączyć do wniosku kartkę z katalogu wybranego projektu (są dostępne do druku np. w formie pdf).

I po głębszym zastanowieniu chyba zrobiła to słusznie. I tak we wniosku o WZ trzeba określić rodzaj inwestycji, szkic elewacji i wymiary.
Inna sprawa, jak ktoś w tym wątku wspominał, WZ na ogół dostaje się pod to co się chce. Tak było i u mnie.

Pomimo, iż WZ zostały przygotowane pod załączony projekt, dawały w dalszym ciągu możliwość wyboru innego projektu. Nie okreslaly podpiwniczenia, co do wysokosci, to było 9m (wnioskowane 7,5), dach dwu lub wielospadowy (we wniosku 2-spadowy) ale np. co do szerokości frontu 15m pry wnioskowanych 14,95m ;)

Tak więc polecam wybrać, na tym etapie, projekt, który najbardziej odpowiada wymaganiom i nie odstaje zbytnio od okolicznych zabudowań . Wydane WZty powinny umożliwiać w dalszym ciągu wybór z pośród innych podobnych projektów.

LadyBird
14-10-2010, 15:21
Dziękuję za odpowiedzi.
Byłam dziś w Urzędzie Miasta w Otwocku. Przemiłe Panie (stanowiące miły kontrast do nieprzyjemnej, ponurej i niekulturalnej dziewoi w Starostwie, w Wydziale Architektury) wyjaśniły mi, że to mogą być wartości maksymalne - jak będzie mniej, nic się nie stanie. Oraz że mogę podawać w przedziale (tak, jak napisał sSiwy12) albo napisać "dach dwuspadowy lub wielospadowy".
Teraz wyniknęła sprawa ze służebnością (?) drogi, ale to sprawa na nowy temat.

Dambus
25-10-2010, 14:01
Witam,
jako uczestnik forum nowy w sensie aktywności na forum i stary w kwestii wertowania forum, mam pytania odnośnie WZ.
Rodzice nabyli działkę leśną i zapadła decyzja budowy domu. Koncepcja przewiduje dom 1-rodzinny 2-lokalowy (bez garażu). Właścicielem działki są rodzice. Wniosek o wydanie warunków zabudowy składał ojciec i obecnie wydane są WZ na niego. Układ jest taki iż rodzice kupili działkę i budujemy dom dzieląc się kosztami po połowie (każdy za swoją połówkę), przynajmniej j na etapie SSZ a wykończeniówka to już każdy sobie .
Pytanie moje (pewnie jedno z wielu) dotyczy kwestii pozwolenia na budowę i dalszych tego konsekwencji. Czy ja jako jeden z mieszkańców domu (a konkretnie jednej połówki) choć na etapie wydania warunków zabudowy nie jestem wymieniony jako strona w decyzji, będę miał prawo np. do późniejszego zwrotu różnicy Vat za materiały budowlane które zakupię? Czy przy takiej inwestycji są dwa limity, jeden dla mojego ojca , drugi dla mnie? Jakie jeszcze konsekwencje wiążą się dla mnie z taką sytuacją.

Co do samych WZ to jest określone m.in. iż jest możliwość budowy jednego budynku mieszkalnego jednorodzinnego 2-lokalowago i dwóch szczelnych szamb a co do reszty to:

1. szerokość elewacji max 20m - czy można się odwołać celem możliwości poszerzenia do 20,8m (tyle wychodzi wg projektu), czy też wiąże się to z wydłużeniem całego procesu i lepiej sobie nie zawracać głowy i nieco zmodyfikować projekt (zwężenie łącznika pomiędzy połówkami o te 80cm

2. Wskaźnik wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni terenu inwestycji - 0,16 - co się wlicza w powierzchnię zabudowy oprócz budynku mieszkalnego, czy także tarasy (wg projektu drewniane na palach), schody wejściowe, schody wyjściowe z pomieszczenia technicznego na zewnątrz budynku, szambo, opaska wokół domu, śmietnik. Jak wyliczać np wymiary budynku mieszkalnego do obliczenia powierzchni zabudowy (na wysokości cokołu na poziomie gruntu, czy też na wysokości ściany ponad cokołem , która to ściana jest szersza o kilka cm z każdej strony od cokołu?)

3. Powierzchnia zainwestowania działki - max 20% (co wchodzi w ten element - chodniki, drogi wewnętrzne, wiata, śmietnik, szambo, opaska wokół domu, schody wejściowe, taras zewnętrzny)

4.”Geometria dachu - dach wielospadowy o spadku 10-45 stopni”. W projekcie który mamy wybrany dach ma 45 stopni i wygląda tak iż każda z połówek ma dach 2-spadowy z kalenica prostopadle do drogi, natomiast "łącznik" z wejściem/pom technicznym pomiędzy połówkami ma dach dwuspadowy z kalenicą równolegle do drogi i jest niższy niż połówki. Pytanie czy taki układ dachu będzie zakwalifikowany jako ten odpowiadający wymaganiom narzuconym w WZ.

5. W WZ jest wskazane iż na wykonanie urządzeń wodnych służących do odprowadzania wód opadowych do ziemi wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodno prawnego. Czy ktoś mógłby mi to wytłumaczyć. Czy np. studnie chłonne są tego typu urządzeniami, czy jakieś rozsączające urządzenia?

6. W WZ jest wskazane iż należy dokonać należy dokonać inwentaryzację z waloryzacją istniejącego drzewostanu. Prośba o wyjaśnienie, kto to ma zrobić, kiedy najlepiej , jakieś koszty się z tym wiążą? I jak wygląda wycinka drzew pod planowaną inwestycję. W gminie jak składany był wniosek powiedziano iż nie ma problemu z pozwoleniem wycinki pod budynek mieszkalny. Kto oznacza drzewa do wycinki, kto wycina (można wynająć firmę osobę z uprawnieniami, koszt wycinki). Ścięte drzewa pozostają własności właściciela działki czy też zabierają je lasy państwowe?

7. Odnośnie zieleni to są jeszcze takie zapisy:
a) Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę należy przedłożyć projekt zagospodarowania nieruchomości zawierający ukształtowanie zieleni z oznaczeniem istniejącego zadrzewienia podlegającego adaptacji lub likwidacji oraz układ projektowanej zieleni wysokiej lub niskiej.
b) Uzyskanie z Wydziału Ochrony środowiska tut. Urzędu wstępną zgodę na usunięcie drzew kolidujących z planowanym zagospodarowaniem terenu.
c) Planowaną zabudowę kubaturową wraz z mediami, drogami wewn. dostosować do cennej przyrodniczo zieleni która wpisała się w miejscowy krajobraz i przedstawia duża wartość dendrologiczną
z czym się to wiąże?

8.Umowa o wywóz śmieci - Czy musi być już na etapie składania wniosku o wydanie pozwolenia na budowę czy w momencie rozpoczęcia budowy?

9. Media – działka ma dostęp do prądu i gazu (w ulicy przy której jest działka). Woda z własnej studni (trzeba wykopać/wywiercić), szambo własne.
a) w WZ określono iż mają być dwa szamba szczelne – czy można zrobić jedno duże wspólne szambo
b) czy wniosek o przyłączenie prądu składać do STOEN-u już teraz i o podpisanie umowy czy jeszcze jest czas.
c) gazownia – czy już na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę musi być zawarta umowa , czy też można to zrobić później. Na tą chwilę mam pismo iż jest możliwość podłączenia do instalacji gazowej planowanej inwestycji.

10. Lokalizacja zjazdu z ulicy wymaga uzyskania zezwolenia zarządcy drogi do czego potrzebny jest wniosek, załączniki (?), szczegółowy plan sytuacyjny, opinia inżyniera ruchu m.st. W-wy. Ktoś mógłby mi wyjaśnić dokładniej.

11. WZ określają także ilość miejsc postojowych dla samochodów – 2 na każdy z lokali. Czy faktycznie muszę przewidzieć aż tyle, czy np. mogę powiedzieć że mam 1 samochód (bo tak jest) i dwa mi nie są potrzebne , a jak ktoś przyjedzie to sobie zaparkuje pod drzewem, czy też jest to bezwzględnie wymagane.

Wiem że zakres pytań jest b. szeroki ale może ktoś będzie w stanie przynajmniej na część nich mi odpowiedzieć. Dziękuję i pozdrawiam.

zbigor
03-11-2010, 16:02
Witam
W MPSP mam wpis o dachu kalenicowym min. 40` Urzędnicy z dzielnicy twardo obstają przy tym ze jest to nie do ruszenia. Może ktoś podpowiedzieć gdzie sie odwołać i czy ma to jakiś sens? Chodzi o Warszawe. Dodam że nie chce czekać na zmiane planu bo nie wiadomo kiedy będzie a z budową chcę ruszyć do połowy przyszłego roku. Zmiana działki nie wchodzi w grę a nie chce też mieszkać pod skosami.

efel
04-11-2010, 13:54
Witam. Mam pytanie odnośnie uzgadniania projektów decyzji o warunków zabudowy. urząd wysłał do Inspekcji Sanitarnej o uzgodnienie, a oni odpisują ze nie uzgadniają, jak w koncu wygląda sprawa tych uzgodnien w oparciu o ustawe o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z góry dziękuje z odpowiedz. Pozdrawiam

Pawel222
17-11-2010, 21:10
Witam wszystkich jestem posiadaczem działki, problem w tym, że dojazd do działki biegnie poprzez działkę Agencji Nieruchomości Rolnych. Jaki okres trwa postępowanie sądowe w sprawie wydzielenia drogi dojazdu. Dziękuje z góry za odp.Pozdrawiam.

betonix
06-01-2011, 21:00
Witam,
mam taki problem, jestem na etapie adaptacji. Domek pasował na działkę wręcz idealnie, w raz z sąsiadem podzieliliśmy z długości działki na pół, zajęliśmy frontowe a do tylnych doprowadziliśmy drogę odstępując po 2,5m, będąc przekonanym o tym, że granica mojej działki nie ulegnie zmianie. Teraz mi powiedziano że droga wewnętrzna która wciąż należy do mnie jest osobną działką i granica nie przebiega już przez jej środek lecz po płocie. Brakuje mi 1,5m działki które są w podjeździe. Projekt który kupiłem już nie pasuje na tę działkę. Co robić. Czy da się to odkręcić lub obejść.
Z góry dzięki za pomoc.

sSiwy12
07-01-2011, 09:29
Jeśli ta droga jest oddzielną ewidencyjnie działką, to niestety, granica Twojej działki „przesunęła się” .

Natomiast jeśli działka ta nie została wydzielona (formalnie) z waszych działek, czyli nie było podziału, to granice pozostały niezmienne.

boratom
08-01-2011, 10:11
Kto płaci za MPZP???
Gdy kupowaliśmy działkę rolną sprzedający wraz z naczelnikiem gminy zapewniali nas, że bez problemu otrzymamy WZ, gdy tylko sfinalizujemy transakcję. Gdy chcieliśmy złożyć wniosek - odmówiono nam jego przyjęcia, gmina właśnie rozpoczęła prace nad STUDIUM!
Cała sprawa ciągnie się już ponad rok - aktualnie na stronach UG znalazłam Ogłoszenie Burmistrza Skarszew o przystąpieniu do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru wsi Bolesławowo i Godziszewo. (08.11.2010)


(...) Stosownie do art. 17 pkt. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r. (Dz. U. Nr 80 poz. 717 z poźn. zm.) oraz uchwał Rady Miejskiej w Skarszewach Nr LI/400/10, Nr LI/401/10, Nr LI/402/10, Nr LI/403/10 Burmistrz Skarszew
zawiadamia
o przystąpieniu do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego fragmentów gminy Skarszewy obejmujących obszar:
(i tutaj występują kolejne nr działek - w tym nasza)
Przedmiotem planów jest dokonanie przekształceń funkcjonalno-przestrzennych terenu pod zabudowę mieszkaniowa jednorodzinną.
Wnioski do planów mogą być zgłaszane, w terminie 21 dni od daty otrzymania zawiadomienia, w Urzędzie Miejskim w Skarszewach, pl. Gen. J. Hallera 18, 83-250 Skarszewy.
Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.(...)

Nie otrzymaliśmy zawiadomienia w formie pisemnej, ustnej - czy może źle odbieram to pismo i dopiero takowe otrzymamy? Natomiast po wizycie na gminie poinformowano mnie, że :
- zrelaksuj się kobieto - wszystko będzie dobrze :mad:
- gdy zostanie wyłoniony w drodze przetargu URBANISTA otrzymamy wezwanie (?)
- będziemy ponosić koszt związane z tworzeniem MPZP (rozumiem, że będzie to wynagrodzenie dla urbanisty???)
- jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już pod koniec 2011 roku prace nad MPZP powinny zostać zakończone :lol2:

Gdy kupowaliśmy ziemię sprzedający dostarczył nam DECYZJĘ Powiatowego Zarządu Dróg w St. Gdańskim z 2009.08.19 ważną 3 lata od jego wydania na wybudowanie zjazdu z działki. Na jego podstawie mieliśmy wystąpić o pozwolenie na budowę bądź dokonanie zgłoszenia budowy, zrobić projekt budowy zjazdu oraz organizacji ruchu - jednak do momentu ukończenia prac nad MPZP nie otrzymamy PB.
Jakie prace, kroki możemy podjąć przed uchwaleniem MPZP, które usprawnią nam prace?
Czy musimy czekać na urbanistę? Czy nasz projektant (?) geodeta (?) może już rozpocząć działania mające na celu zbudowanie dojazdu?
Czy jeśli dostarczymy dokumenty - mapki, plany, itp. urbaniście wykonane przez naszych geodetów, projektantów - usprawni to pracę?
Czy są jakieś prace, które możemy wykonać na działce przed ukończeniem MPZP? Czy możemy już załatwiać media? Co jeszcze możemy robić? :D
Czy możemy postawić altanę, wiatę, ogrodzić teren - czy jedyne co nam pozostaje to czekać i uprawiać rolę?


Aaaa, budować się jeszcze nie możemy? :evil:

sSiwy12
08-01-2011, 10:30
Masz na piśmie odmowę przyjęcia wniosku – a w zasadzie decyzję o zawieszeniu postępowania w tym zakresie?

Reguluje to Art. 62 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu ……

boratom
08-01-2011, 12:16
Nie! Nie wiedziałam, że muszę to mieć na piśmie! Po prostu Pani powiedziała, że wstrzymano przyjmowanie wniosków... :( A ja głupia %^&* odeszłam z kwitkiem :mad:


Art. 62.
1. Postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy można zawiesić na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta podejmuje postępowanie i wydaje decyzję w sprawie ustalenia warunków zabudowy, jeżeli:
1) w ciągu dwóch miesięcy od dnia zawieszenia postępowania rada gminy nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego albo
2) w okresie zawieszenia postępowania nie uchwalono miejscowego planu lub jego zmiany.
2. Jeżeli wniosek o ustalenie warunków zabudowy dotyczy obszaru, w odniesieniu do którego istnieje obowiązek sporządzenia planu miejscowego, postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy zawiesza się do czasu uchwalenia planu.

Wnioski:
- Gdybym złożyła dokumenty (trzeba osobiście, czy można listownie za potwierdzeniem odbioru??) dziś otrzymała bym WZ!!
- Zwłaszcza, że na tym terenie nie ma obowiązku sporządzania MPZP!!!

Czy dziś mogę coś z tym zrobić?
Dlaczego Poinformowano mnie, że będę pokrywać (partycypować) koszty stworzenia MPZP?

sSiwy12
08-01-2011, 13:36
Tylko dodam, że od 01.10.2010r termin ten nie moze przekraczać 9 miesięcy.

I nie wiem skad informacja, ze będziesz partycypowac w kosztach utworzenia MPZP?

Ewentualnie moga Ci "wlepić" opłate aliaceńską (max do 50% wzrostu ceny nieruchomości)

zbigor
08-01-2011, 13:53
Opłata Adiacencka jest przy podziale, scaleniu nieruchomości lub budowie infrastruktury z udzialem środków państwowych lub samorządowych. Inaczej nie mogą jej nałożyć.
Mogą nałożyć rentę planistyczną ale tylko przy sprzedaży nieruchomości się ją pobiera.
Z tą opłatą za MPZP to chyba jakiś wymysł urzędniczki. Pisz pismo inaczej nie dowiesz sie na co się powołują.

boratom
08-01-2011, 14:17
Nie! Nie! O opłacie adiacenckiej i rencie planistycznej wiem! Tzn słyszałam, czytałam - zdaję sobie sprawę co to i z czym się wiąże.
Podział nieruchomości będzie miał miejsce (działka ma 4200 m) nie będziemy tego sprzedawać - ma to być nasze koło ratunkowe, w razie jakichś problemów finansowych, tfu... tfu...
Urzędnik wyraźnie mówił o kosztach tworzenia MPZP - że niby my jesteśmy inwestorem prywatnym ... Ale mi się wydaje, że wprowadzono nas w maliny :( Dlaczego? Gdy pojechaliśmy składać o WZ na gminę powiedziano nam, że rozpoczęto prace nad MPZP a co za tym idzie wstrzymano przyjmowanie wniosków - i bez sensu dziś dochodzić, czy rzeczywiście te pracę już rozpoczęli, czy mieli takie plany... Dostaliśmy do wypisania wniosek o stworzenie MPZP - złożyliśmy, choć nie było potrzeby (???) staliśmy się prywatnym zleceniodawcą dla gminy!!!

Naczelnik gminy obiecywał WZ przed zakupem. Urzędnik wniosku nie przyjął, podsunął papier do stworzenia MPZP, którego wypełniać nie musieliśmy - tak to jest jak człowiek nie wie o co/ jak zapytać :( Teraz będziemy pewnie płacić za wszystko co będzie nas dotyczyło :mad:
Teraz już wiem jak z nami pograli, zanim im coś zapłacę - 3 razy zapytam :evil:

Taki artykuł znalazłam : http://www.urbanistyka.info/content/udzia%C5%82-inwestora-w-finansowaniu-mpzp

sSiwy12
08-01-2011, 14:25
Rzeczony wniosek mozna wycofać - kwestia ile to może kosztować.

Wniosek o WZ też można jeszcze złozyć.

sSiwy12
08-01-2011, 14:28
Działka ma ponad 4.000m2 i ma być podzielona, a zapewne jest rolna – wszystko jasne.
Tyle, że można było uczynić to WZ.

boratom
08-01-2011, 15:08
Rzeczony wniosek mozna wycofać - kwestia ile to może kosztować.

Wniosek o WZ też można jeszcze złozyć.

Z artykułu wynika, że przepisy nie przewidują sytuacji, w której to Inwestor będzie płacił za MPZP, ale nie zakazują tego wprost. Skoro Ustawa nie nakłada obowiązku uiszczania opłat, tzn że nie daje również narzędzia do ich egzekwowania? Jeśli plan i studium jest zmieniany na nasz wniosek, a opłaty nie zostaną uiszczone, to można się spodziewać, że uchwała nie zostanie podjęta - a co za tym idzie, sprawa umrze śmiercią naturalną (???)

Zobaczymy, co nam zaproponują :) Jeśli będą to opłaty rzędu 45 tyś. dla urbanisty (jak w artykule) - to poszukamy działki w innej gminie :D
Czy musimy zgadzać się na urbanistę z urzędu? Domyślam się, że osoby decydujące w przetargu oraz urbanista podzielą się naszą opłatą :)
Czy możemy zaproponować swojego urbanistę?
Z wnioskiem o WZ spróbujemy jeszcze raz - może wysłać poleconym za potwierdzeniem odbioru bądź kurierem?


Tylko dodam, że od 01.10.2010r termin ten nie moze przekraczać 9 miesięcy.

O jakim terminie mowa?

Art. 62.
1. Postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy można zawiesić na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy. (...)
Art. 62.
1. (...) Wójt, burmistrz albo prezydent miasta podejmuje postępowanie i wydaje decyzję w sprawie ustalenia warunków zabudowy, jeżeli:
1) w ciągu dwóch miesięcy od dnia zawieszenia postępowania rada gminy nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego albo
2) w okresie zawieszenia postępowania nie uchwalono miejscowego planu lub jego zmiany.

zbigor
08-01-2011, 19:49
Wniosek złóż osobiście w sekretariacie a na kopii niech się podstęplują z datą. Ja zawsze tak robie jak coś do dzielnicy składam. Wydaje mi się że najrozsądniej będzie wycofać się z wniosku związanego z MPZP i wnieść o warunki zabudowy. Dostaniesz odpowiedź na piśmie z odpowiednimi paragrafami i wtedy będzie punkt odniesienia. Co do opłaty adiacenckiej to do chwili gdy burmistrz/ wójt nie zrobi przetargu na rzeczoznawcę majątkowego który ma wykonać operaty szacunkowe możesz spać spokojnie,. Znam to z autopsji bo niedługo będę mieć działkę po podziale i mnie to kur.... obejmie.

Kalop
08-01-2011, 20:57
Witam!

Potrzebuję pomocy w takiej sprawie:

W 2007 roku wystąpiłam o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i po 4 miesiącach od rozpoczęcia post. poinformowano mnie o konieczności ustanowienia służebności żeby był dostęp do drogi publicznej. Załatwiłam.
Potem poinformowano mnie, że wszystkie uzgodnienia dla wydania pozytywnej decyzji są i jedynie trzeba wyjaśnić kwestię zagrożenia powodziowego.
Zleciłam więc wykonanie opracowania oceny zagrożenia powodziowego, które nie wskazało na zagrożenie. Pomimo tego w 2008 już roku otrzymałam decyzję odmowną.
W związku z tym złożyłam zażalenie do SKO.
SKO uchyliło decyzję i przekazało do ponownego rozpoznania.
Prezydent miasta już w 2009 r. ustalił kolejny termin zakończenia post na koniec lutego, potem zażądano uzupełnienia wniosku o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Potem przesunięto termin wydania decyzji o kolejne 5 miesięcy wciąż uzasadniając sporządzeniem dokumentacji hydrologicznej.
następnie po 2 latach od rozpoczęcia postępowania wydano koleją decyzję odmowną.
Znów się zażaliłam i znów SKO uchyliło i przekazało.
początkiem 2010 roku otrzymałam decyzję o umorzeniu ze względu na uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania.
W mpzm moje działki są przeznaczone na tereny zielone, nie pod zabudowę.co znacznie obniżyło ich wartość.

Mam wrażenie że całe postępowanie urzędu miasta miało na celu przeciągnięcie wydania decyzji do czasu uchwalenia planu.

moje pytania są takie:
1. czy mogę w jakikolwiek sposób żądać odszkodowania od miasta za tak długie postępowanie i za jego pzeciąganie?
2. czy w związku z uchwaleniem mpzp i obniżeniem wartości moich działek mam jakieś możliwości uzyskania rekompensaty?
3. ewentualnie czy istnieje możliwość zmiany mpzp?

arkit
16-02-2011, 12:47
witam
gdzieś w necie znalazłam taki zapis:
Wniosek składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Według przepisów działka musi spełniać pewne normy: bezpośredni dostęp do drogi publicznej, możliwość podłączenia budynku do mediów, tj. wodociąg, kanalizacja, sieć gazowa i elektryczna. Kolejnym warunkiem jest tzw. dobre sąsiedztwo, oznacza to, że znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie działka musi być zabudowana lub zostały już dla niej wydane warunki zabudowy. Za działkę sąsiednią - w rozumieniu przepisów, uważa się taką, która ma wspólną granicę z gruntem, który planujemy nabyć. Jeżeli tak nie jest - nie dostaniemy warunków zabudowy, a co za tym idzie, także pozwolenia na budowę!
czy jest podstawa prawna do: działka musi być zabudowana lub zostały już dla niej wydane warunki zabudowy
pytam , ponieważ odmówiono mi WZ z powodu braku dobrego sąsiedztwa a działka sąsiednia ma WZ
Pani w UM powiedziała że w ustawie nie ma takiego zapisu o WZ na działce sąsiedniej więc nie ma tematu i dopuki się sąsiad nie wybuduje ja tych WZ nie dostanę
z góry dziękuję za odpowiedzi

aglig
16-02-2011, 17:13
Na podstawie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
ustala się wymagania dla nowej zabudowy na podstawie zabudowy istniejącej na sąsiednich działkach a nie zabudowy projektowanej.
Ale jeśli sąsiad dostał wz to znnaczy że dobre sąsiedztwo jest. Czy w odległości conajmniej trzykrotnej szerokości twojej działki jest dom istniejący dostępny z tej samej drogi publicznej ? Dobre sąsiedztwo nie oznacza że musi to być działka granicząca z twoją.Do wniosku musisz poprostu załączyć mapę o takim zakresie żeby pokazać jakiś budynek dostępny z tej samej drogi.

aksamitka
19-02-2011, 12:50
ile czasu maja instytucje ( Starosta oraz Dyrekcja Ochrony Środowiska)na wydanie opinii dot. wydania wz ?

pioter_rog
20-02-2011, 10:31
Witajcie drodzy forumowicze.
Na początku chciałbym się przywitać w tym wątku, przyznaje dosyć obszernym. Tak jak większość z was marząc o budowie domu muszę wykonać ten pierwszy krok, czyli nabyć działkę. Przygotowując się do zakupu działki prześledziłem ten wątek i wyciągnełem następujące wnioski - proszę poprawcie mnie jeśli się myle:
Przed zakupem działki musimy mieć pewność czy oby na pewno jest budowlana. I tutaj są dwie sytuacje:
1. Jest MPZP: powinno pójść dosyć szybko. Przed kupnem działki muszę zobaczyć wypis z MPZP (kto stara się o ten wypis?)
2. Brak MPZP: muszę uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu co raczej dłużej potrwa. Jeżeli sprzedający nie posiada tej decyzji co zrobić w tym wypadku. Jak mogę mieć pewność czy działka jest budowlana, może inaczej - jak mogę mieć pewność, że pozwolą mi pobudować dom na tej działce (czy opierać się na ustnej deklaracji gminy). Tutaj problemem może być tak zwane dobre sąsiedztwo o którym tyle tu słyszałem. Ciekawe, czy wszystkie gminy tak służbowo do tego podchodzą a może są jakieś odstępstwa.
Może na razie tyle. Czy możecie skomentować moją wypowiedź.
Pozdrawiam
Piotr

arkit
22-02-2011, 09:59
dom co prawda jest dostępny , ale trochę więcej niż odległość conajmniej trzykrotnej szerokości mojej działki, SKO też podtrzymało decyzję UM i już po prostu odpuściłam. już nie wiem co mam robić ręce opadają. Dziekuję za odpowiedź

arkit
22-02-2011, 10:03
ostrzegam, przed zakupem działki udałam się do UM z mapą i pytałam czy nie będzie problemu z uzyskaniem WZ, Pani powiedziała że nie bo teraz jest tyle orzeczeń sądów na temat braku sąsiedztwa także UM się dostosowują. A potem się wypieła. Teraz mam problem bo wydałam na działkę 100 tys i nic do przodu się nie posuwa. Okropny kraj

sSiwy12
22-02-2011, 10:28
To nie kraj jest okropny, tylko niefrasobliwość inwestorów.
Zapłaciłaś 100.000zł za działkę, w zasadzie na księżycu, bo ktoś Ci powiedział, że można tam wybudować dom – nie sprawdziłaś tego należycie przed zakupem.
Pretensje w tym zakresie, w zasadzie, możesz mieć tylko do siebie.

aglig
22-02-2011, 11:11
Jeśli do wniosku (pierwotnego) nie załączyłaś mapy na której naniesiony byłby budynek istniejący to pretensje tylko do siebie. Urzędnicy na podstawie dostarczonych dokumentów nie mogli wydać innej decyzji jak tylko negatywnej. Złóż wniosek ponownie dołączając "odpowiednią" mapę.


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 26 sierpnia 2003 r.
w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

§ 3. 1. W celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu właściwy organ wyznacza wokół działki budowlanej, której dotyczy wniosek o ustalenie warunków zabudowy, obszar analizowany i przeprowadza na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1-5 ustawy.
2. Granice obszaru analizowanego wyznacza się na kopii mapy, o której mowa w art. 52 ust. 2 pkt 1 ustawy, w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, nie mniejszej jednak niż 50 metrów.

Nie mniej niż ale równie dobrze może być więcej. Mapę dostarczasz ty jako załącznik do wniosku


Art. 52. 1. Ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego następuje na wniosek inwestora.
2. Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego powinien zawierać:
1) określenie granic terenu objętego wnioskiem, przedstawionych na kopii mapy zasadniczej lub, w przypadku jej braku, na kopii mapy katastralnej, przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, obejmujących teren, którego wniosek dotyczy, i obszaru, na który ta inwestycja będzie oddziaływać, w skali 1:500 lub 1:1.000, a w stosunku do inwestycji liniowych również w skali 1:2.000;

pioter_rog
22-02-2011, 18:03
To nie kraj jest okropny, tylko niefrasobliwość inwestorów.
Zapłaciłaś 100.000zł za działkę, w zasadzie na księżycu, bo ktoś Ci powiedział, że można tam wybudować dom – nie sprawdziłaś tego należycie przed zakupem.
Pretensje w tym zakresie, w zasadzie, możesz mieć tylko do siebie.

Najlepsze rozwiązanie jest wówczas gdy sprzedający posiada już decyzję o warunkach zabudowy i wtedy idzie z górki. Natomiast jeżeli jej nie posiada, wtedy ja muszę o nią wystąpić tylko na to potrzeba już troszeczkę czasu. Jeżeli trafi się na cierpliwego człowieka to ok, no ale nie zawsze tak jest.

Pozdrawiam.

cicia1967
22-02-2011, 19:29
Witam.
Mam zapytanie co do zabudowy.
Działkę zakupiłem w 2000 roku jako pastwisko a w roku 2006 działki zostały przekwalifikowane na tereny zabudowy rekreacyjnej inwidualnej i oznaczone
symbolem D4 ML i nie wytyczono dróg dojazdowych.Wszyscy sąsiedzi mają działki o tym samym symbolu i korzystają
z tej samej drogi co ja ale droga nie jest naniesiona na mapę czyli faktycznie
jej niema jest drogą polną między działkami ktorą od 100 lat miejscowi sobie wydeptali
i wszyscy mają dojazd do swoich działek,ale zmierzam do tego że wszystkie działki
mają pobudowane duże domy całoroczne i rozumiem że powinni mieć zgodę na budowę tylko
jakim prawem je dostali skoro niema prawnej drogi dojazdowej do działek.Moja działka
ma niecałe 900 m i nie myślałem o budowie domu tylko o postawieniu murowanej altany czy
domku narzędziowego do 25m lub 35m na i bez problemu mógłbym postawić na zgłoszenie tylko
nie dostałem zgody bo prawnie niema drogi dojazdowej tylko polna.
Moje zapytanie czy mam jakieś wyjście z tej sytuacji aby tą altanę wybudować.
Proszę o poradę.

asiunica
04-03-2011, 14:21
witam mam wielki problem dostalam warunki na przyłacz pradu i w szumie tych dokumentow gdzies je zgubilam,co mam teraz zrobic????:sick:

mikeonak
10-03-2011, 19:30
Witam,
Ja mam następujące pytanie. Zakupiliśmy dom z lat 60-tych przy drodze gminnej. Poprzedni właściciele nie mieli wjazdu dla samochodu. Potrzebuję teraz opinii inżyniera ruchu. Problem w tym, że w 2004 roku wygasł plan zagospodarowania przestrzennego. Czy w tym przypadku do wydania opinii wymagane są warunki zabudowy? Podobno to może trwać nawet rok na Wawrze więc na szybko się tego nie załatwi.

boratom
13-03-2011, 09:14
Zaczynam tracić cierpliwość do naszych urzędników... :( Więc zaczęliśmy z mężem się zastanawiać nad zakupem innej/nowej działki.
Wśród ofert znaleźliśmy kilka działek budowlanych o powierzchni do 10 ar - dostęp do drogi, media za płotem. Jeśli dobrze odczytuję takie ogłoszenia są to wydzielone z działek rolnych kawałki, które wg nowego MPZP zostały przeklasyfikowane na budowlane - ale co z wyłączeniem ich z produkcji rolnej? :confused: Czy kupując taką działkę będziemy musieli uiścić taką opłatę ( w zależności od klasy ziemi itd - to mniej więcej ogarniam)? Czy podlegają one przepisom (nie pamiętam dokładnie którym) że do 500 m nie ma potrzeby wyłączać itd? :rolleyes:
Jak ja bym chciała już mieć to wszystko za sobą :p
Pozdr.

Guest2
15-03-2011, 11:28
Witam
Sama nie wiem od czego zacząć i do kogo się zwrócić bo niestety gdzie się udam spotykam się z ogromnymi trudnościami i wszelkie moje działania kończą się fiaskiem!!! Mam cichą nadzieję, że może ktoś na tym forum udzieli mi pomocy za co byłabym ogromnie wdzięczna!!!
Mój mąż jest właścicielem bardzo atrakcyjnej działki znajdującej się w niemalże samym centrum miasta, zlokalizowanej jakieś 300 m od trasy przelotowej. Na działce znajduje się dom, dwa budynki gospodarcze, garaż, zadaszona wiata. W pobliżu znajduje się największa galeria handlowa w mieście, a droga biegnąca równolegle do ogrodzenia naszej działki jest główną trasą dojazdową do skupiska największych osiedli miasta, gdzie łącznie może mieszkać około 26 tys. mieszkańców.
Wszystko zaczęło się od tego, że planowaliśmy w tym miejscu wybudować budynek pod wynajem dzielności usługowych. Jakież było nasze wielkie zdziwienie gdy po wizycie w Urzędzie Miasta w Wydziale Budownictwa i Urbanistyki dowiedzieliśmy się, że na naszej działce nie możemy nic wybudować bo linia zabudowy sięga do końca działki!!! Zamówiliśmy wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i informacje te się potwierdziły. W związku z powyższym wystosowaliśmy pismo do Prezydenta Miasta w sprawie przesunięcia linii zabudowy w miejscowym planie zagospodarowania w okolicy naszej działki tak abyśmy mogli rozbudować obecny budynek mieszkalny lub wybudować nowy. W odpowiedzi na złożone pismo poinformowano nas, że działka zlokalizowana jest częściowo w pasie drogowym, a jej pozostała część usytuowana jest w terenie budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego. Z uwagi na usytuowanie istniejącego budynku w pasie drogowym brak jest możliwości jego rozbudowy!!! Po rozmowie z głównym urbanistą miasta dowiedzieliśmy się, że z naszych planów przysłowiowe „nici”, gdyż Miasto planuje w tym miejscu kiedyś poszerzenie drogi!!!, ale kiedy to nastąpi nikt nie jest w stanie określić!!!. Do tego czasu nie możemy rozbudować ani wyburzyć domu, a jedynie go remontować (co jest zupełnym absurdem, gdyż dom jest w opłakanym stanie, nie ma pod nim nawet wylanych fundamentów, jedna ściana jest drewniana – trzy murowane, ściany są popękane i ze względu na duże natężenie ruchu w tym miejscu nawet w przypadku ich wyremontowania pęknięcia spowrotem szybko się pojawią). Ale co dalej…W piśmie poinformowano nas również, że niewielki parametr przestrzenny części działki położonej w terenie zabudowy mieszkaniowej nawet przy uwzględnieniu wnioskowanego przesunięcia przewidzianej planem linii zabudowy, wyklucza możliwość usytuowania na niej budynku mieszkalnego w zgodności z wymogami przepisów prawa!!!. A więc…działka nasza od momentu wejścia planu w życie stała się nieużytkiem, za który jeszcze musimy miastu płacić podatek!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Po tych wszystkich „rewelacjach” udaliśmy się do adwokata żeby się dowiedzieć co w takiej sytuacji możemy zrobić bo oczywiście w Urzędzie Miasta nic Ci nikt nie powie!!! Dowiedzieliśmy się, że możemy złożyć pismo o wykup działki przez miasto lub odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę (w myśl ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Ok., ok. tylko…z tego co nieoficjalnie dowiedzieliśmy się miasto podobno nie ma pieniędzy na wykup nieruchomości (a biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku położyli nowy asfalt, chodniki, zrobili zatoczki dla autobusów, parkingi z pewnością poszerzenie drogi prędko to nie nastąpi). W związku z powyższym prawdopodobnie jedynym rozwiązaniem jest staranie się od odszkodowanie, które jednak trzeba miastu zwrócić gdyby zdecydowali się na wykup!!!! No totalna PARANOJA!!! Wycena działki odbywa się w ten sposób, że miasto powołuje rzeczoznawcę majątkowego, który wycenia nam działkę, ale pytanie moje brzmi…..ok taka osoba nam działkę wyceni, ale skoro miasto by jej nie kupiło, jak się ma taka wycena za kilka czy kilkanaście lat???, przecież budynki niszczeją, działka może stracić na wartości, ale może też zyskać i co wtedy??? Czy rzeczywiście jedynym rozwiązaniem jest staranie się o odszkodowanie??? Czy może istnieje jakiś sposób o którym nie wiemy??? Jak od miasta uzyskać pieniądze, za które chcielibyśmy kupić nową działkę i wybudować dom??? Słyszałam, że jest jeszcze taka możliwość, że miasto może przydzielić działkę w zamian za naszą nieruchomość, ale jak już to ja wolałabym działkę sobie wybrać, a poza tym sama działka to nie wszystko bo przecież nasza nieruchomość jest dużo więcej warta i co z tego, że mogą mi dać ziemi na kwotę 300 tys???, jak później muszę się martwić czy będę miała to komu sprzedać żeby uzyskać pieniądze na budowę, a poza tym ponieść dodatkowe koszty związane z różnego rodzaju opłatami.!!! I jeszcze jedno pytanie…czy można złożyć pismo o wykluczenie naszej działki z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego???, Czy są jakieś instancje odwoławcze, do których można się zwrócić ze skargą na plan zagospodarowania lub na samo wykonanie planu??? Bardzo proszę o pomoc i poradę co w tej beznadziejnej sytuacji zrobić???

honefoss
19-03-2011, 12:09
Nie ma innej możliwości niż ta którą zaproponował prawnik. I nie przejmuj się tak bardzo tym że gmina nie ma pieniedzy. Jeśli sąd zasądzi, to pieniądze się znajdą i to w krótkim czasie - bo jak nie, to obowiązują odsetki ustawowe a żaden urząd tego nie zaryzykuje. I radzę z tym zbytnio nie zwlekać, bo roszczenie o odszkodowanie wygasa po 10 latach od uchwalenia planu - ale o tym pewno prawnik juz was poinformował.

kugart
21-03-2011, 15:07
Witam,

Mija już prawie rok od starania się przeze mnie o wz.
Przypomnę w skrócie o co chodzi:
mam 2 działki po 3000 m2.
są to działki rolne – nie ma mpzp.
Kategoria ziemi III klasa (3 i 4 działka od drogi gminnej z wyznaczoną przy działkach drogą dochodzącą do drogi gminnej)
Mam wszystkie potrzebne zgody aby uzyskać wz.
Na pierwsze dwie działki zostały wydane wz – klasa ziemi II. Na dzień dzisiejszy został już wybudowany dom jednorodzinny na pierwszej działce a na drugiej stoi dom letniskowy.
Gmina wydała decyzję negatywną jeśli chodzi o wydanie wz na moje działki.
Złożyłam odwołanie do SKO. Czekałam 6 miesięcy na decyzję i niestety SKO podtrzymało decyzję gminy w mocy.
Co mogę zrobić dalej?
Proszę o pomoc.

aksamitka
19-04-2011, 12:18
dzis otrzymala upragniona wz, przejmie prosze o wyjasnienie 2 kwesti:

w wz mam zapis:kat nachylenia dachu około 30 stopni"
a w dalszej cześci ( wyniki analizy-ustalenia): cechy zabudowy: "kąty nachylenia dachu od 30 do 45"

tzn 25 będzie ok czy nie?

"zakazuje sie stosowanie rażącej kolorystyki elewacji i pokrycia dachowego ( zwlaszcza dachów w kolorach zoltych i niebieskich)" :
czy antracyt to szary czy niebieski?

kalenica prostopadle do drogi gminnej
moj projekt to z204 - nie wiem ktory grzbiet to kalenica?

Greenwood
19-04-2011, 17:47
Witam, liczę na twoją pomoc, bo mam problem z urzędem.
W moich ogólnikowych warunkach zabudowy jest napisane, że inwestycja obejmuje budynek mieszkalny jednorodzinny, budynek garażowy i zbiornik na nieczystości plynne. Otóż mój urząd upiera się, że musi to być budynek bez garażu. Ja mam budynek mieszkalny jednorodzinny (tak nazywa się projekt), ale z garażem i jednocześnie mam zaplanowany na działce oddzielny budynek garażowy (żeby zgadzalo się z warunkami). Czy w takim przypadku mogą mi odmówić pozwolenia na budowę. Czy gdzieś w przepisach jest napisane, że budynek mieszkalny jednorodzinny nie może mieć jednocześnie w bryle garażu?

sSiwy12
20-04-2011, 10:10
Zbyt mało danych, aby jednoznacznie odpowiedzieć;
Podaj link do projektu domu lub wrzuć rzut domu.

aksamitka
20-04-2011, 10:12
nie wiem czy to do mnie było?

http://www.z500.pl/projekt/z204,Wygodny,nowoczesny,dom,parterowy,z,dwustanowi skowym,garazem.html

boratom
20-04-2011, 15:46
Zaczynam tracić cierpliwość do naszych urzędników... :(
Pozdr.

Straciłam! Cierpliwość straciłam... tonący brzytwy się chwyta: znaleźliśmy inną działkę :D I byliśmy na gminie - nie mają w planach pisania MPZP dla tego terenu, a WZ poprzedni właściciel otrzymał w roku 2010 - my wg Pani z UG również bez problemu otrzymamy :D
Pytań jednak kilka mam - może trochę to wszystko pokręcone, no ale zanim ją kupię wolę się dopytać... Otóż:
Jeśli otrzymam WZ mogę na ich podstawie wystąpić o PnB, zebrać całą dokumentację i...
1. Kiedy takie pozwolenie traci ważność? Kiedy musimy rozpocząć budowę, aby nie załatwiać papierków od początku ( trochę to potrwa zanim będziemy mogli budować - kasa, kasa, kasa)... Dziś gmina nie planuje tworzenia MPZP - a jeśli zacznie zanim my będziemy budować, to mogą nam cofnąć PnB?
2. Co uważa się za rozpoczęcie budowy? Jak często musimy dokonywać jakichś prac i wpisów do dziennika? Jak długo możemy nic nie robić po rozpoczęciu budowy, aby PnB nie utraciło ważności?
Tak sobie wymyśliłam, że jak dostaniemy PnB to zdejmiemy humus, ewentualnie zrobimy wykopy konieczne i przerwiemy pracę do momentu uzbierania potrzebnej nam kwoty... Myślicie, że to dobry sposób na zabezpieczenie się przed tworzeniem MPZP przez gminę?

sSiwy12
20-04-2011, 16:25
Sprawdź dokładnie WZ i jeśli Ci wszystko pasi, razem z kupnem działki dokonajcie cesji WZ na Ciebie.
Jeśli cos nie pasuje, to niestety (w zasadzie) będziesz musiał wystąpić o nowe WZ.
Ad.1. PnB jest wydawane bezterminowo, ale jakieś „ruchy” budowlane muszą być minimum co 3 lata – konieczny wpis w dzienniku budowy.
Uchwalenie MPZP nie powoduje cofnięcia PnB.
Ad.2. W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś.

ziuta62
20-04-2011, 17:46
Witam! Czy w warunkach zabudowy może być wymóg określający posadowienie domu? Ponieważ podoba nam sie działka,ale jest wąska i dom musiałby stac krótszym bokiem do ulicy. I czy lepiej najpierw sprawdzić WZ,ponieważ projekt domu nie ulegnie zmianie, a działkę można znależć inną.
http://www.projekty.domow.pl/katalog/index.php?ProjectID=693&Action=Project&Section=2
Dziękuję i przepraszam jeśli się powtarzam, ale jesteśmy umówieni w sprawie działki. I to co wiemy to, że jest księga wieczysta, media itp.

boratom
21-04-2011, 19:34
Dzięki sSiwy!
Wolę się dopytać - pytałam znajomego KierBuda, jednak on nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć...
A czy WZ można scedować jeśli były wydane dla kilku działek? Tzn obecny właściciel posiada WZ dla 3 działek...

chincz
21-04-2011, 21:16
Dzień dobry
Nie wiem, czy to odpowiedni dział, więc w razie czego proszę przenieść.
Posiadam działkę z budynkami gospodarczymi, z których jeden chciałbym przebudować na budynek mieszkalny. Znajduje się on jakieś 3,5 m od granicy działki. Jest połączony z jeszcze dwoma budynkami gospodarczymi, z których jeden zbudowany jest w granicy działki, a drugi również ok. 3 m od granicy działki. Na działce sąsiada stoi w granicy budynek gospodarczy drewniany, który prawdopodobnie w tym roku będzie przebudowany na metalowy (wiata, czy coś takiego). Architekt powiedział mi, że będzie trzeba zbudować ścianę przeciwpożarową wzdłuż wszystkich ścian od strony sąsiada. Na wszystkich budynkach są dachy dwuspadowe o kącie nachylenia ok. 40 stopni, więc taka ściana byłaby jednym wielkim zbiornikiem deszczu i śniegu i bardzo chciałbym uniknąć jej budowy. Ale czy naprawdę będzie konieczna? Ja sam niestety nie potrafię zinterpretować przepisów :(
Dla większej jasności w załączniku podaję wstępny rysunek zagospodarowania działki.
Pozdrawiam53520

ziuta62
02-05-2011, 08:59
Witam! Tym razem o studni chłonnej do oczyszczalni biologicznej. Znalazłam wszelkie przepisy dotyczące budowy oczyszczalni i mam tabelke odległości oczyszczalni i drenażu od elementów zagospodarowania terenu. Jednak moja oczyszczalnia będzie połączona nie z drenażem, a studnią chłonną. I właśnie nie mogę doszukać się przepisów dotyczących usytuowania tej studni. Dziękuję serdecznie !

sSiwy12
02-05-2011, 11:18
W zasadzie są tylko wymagane dwie „odległości”;
- 30m od ujęcia (studni) wody „pitnej”,
- oraz poprzez „analogię” 3m od granicy, jeśli obudowa studni wystaje poza grunt.
Nie spotkałem (nie znam) przepisów „szczegółowych” w zakresie lokalizacji studni chłonnej – ale ten fakt może też oznaczać „radosną twórczość urzedników”.

stafka84
02-05-2011, 13:12
Witam, jeśli to możliwe proszę o podpowiedzi..
Mój stan prawny działki:
W marcu 2011 r. dostałam w darowiźnie od taty dwie działki budowlane (2400 z. kw. i 1600 m.kw.).
Działki te są tylko 2 z kilkunastu sąsiadujących, niezabudowanych jeszcze działek budowlanych.
Mniejsza działka leży przy drodze gminnej, a druga z nią graniczy i dostęp ma do drogi wewnętrznej wspólnej.
Mała działka graniczy przez drogę gminną o szer. 8 m. z cmentarzem. I tu zaczynają się schody..

Działki te zostały mojemu tacie przepisane w 1994 r. jako rolne, po 5 latach podobno stały się budowlanymi działkami. Tak mówi mój tata, choć może się mylić. Nie zna się w ogólne na tym. Ale tak mu ktoś kiedyś w Gminie powiedział i on tak uważa.
2003 r. powstał MPZP, który ustalił, że działki te są na pewno oznaczone symbolem MN. Obie i wszystkie sąsiadujące, graniczące z drogą gminną i ta wewnętrzną po drugiej stronie.

Cmentarz, którego zaznaczam nie ma - rosną tam kilkudziesięcioletnie drzewa, a ponadto jest to obszar Chojnowskiego Parku Krajobrazowego!! Tu moja wątpliwość- jakim cudem naniesiono tam cmentarz???. W Gminie powiedziano mi, że "pojawił" się on na mapie w 1989 r. Potem plan z 1995 r. go potwierdził (co ciekawe w roku 1991-92 kiedy mój dziadek kupował działki, które teraz są moje w Gminie był na planie właśnie tam cmentarz....dziadek kupił cmentarz, choć mówi że kupił działkę rolną, która potem podzielił.) Potem w 1994 r. dziadek to odpisywał na swoje dzieci i wtedy też był to cmentarz na tych działkach, a mimo to dziadek podzielił je z geodeta na kilka działek i odpisał każdemu dziecku po 1 -2 działki...
W 1995 r. powstawał nowy plan i wtedy jakimś trafem jak to powiedział Pan w Gminie- cmentarz przeniesiono za drogę gminną z naszych działek..ot tak sobie. Zaznaczam, że prosiliśmy o dokumenty odnośnie nanoszenia tego cmentarza i do dziś nie mamy odpowiedzi(2 lata), ani na piśmie ani słownej. Oni po prostu mówią że to było dawno i nie wiedzą jak to było zrobione.
Oto moje pytania:
1. Co mogę zrobić, by ten cmentarz zniesiono z planu, który powstał w 2003 r.? Jest on na prywatnej działce, właściciela nie znamy, nie ma z nim kontaktu, nikt nam nie chce powiedzieć kto nim jest, nie ma numeru księgi wieczystej w Gminie.
2. Czy tata, który był wtedy właścicielem może żądać odszkodowania za tą strefę ochronną cmentarza i obniżenie wartości ziemi? Teraz po odpisie.
3. I tata mówi, że z nikim w 2003 r. ani nigdy wcześniej nie uzgadniano usytuowania tego cmentarza. Czy teraz można coś z tym zrobić?
4. Czy można podważać MPZP w tym zakresie?
5. Czy możemy domagać się dokumentów z tamtego okresu?
6. Czy na małej działce leżącej 8-9 m mogę dostać pozwolenie na budowę domu?
7. Czy na dużej działce, która leży od 45 do 100 m. od linii cmentarza dostanę pozwolenie na budowę domu?
8. W Gminie powiedziano mi że na większą działkę dostanę pozwolenie, ale musi być na niej wodociąg...i tu kolejny problem.Wodociąg jest w odległości ok. 250 m od mojej działki. I kazano mi złożyć wniosek o przyłącze. I tu ok. Mam zapłacić 800 zł. za przyłącze.
Czy to nie za dużo??
Ponadto kazano mi pokryć koszty budowy tego odcinka wodociągu!!!! 120 zł. za metr...to daje jakieś 30000zł.! Czy to nie absurd?:bash:
9. Czy ja muszę ciągnąć ten wodociąg (czy to jest konieczne do pozwolenia na budowę, oraz czy muszę za to płacić? Czy to Gmina ciągnie, a ja płace za przyłącze? I ile za to przyłącze?
10. Czy skoro MPZP naniósł na plan że działki są budowlane oraz obok cmentarz. To czy nie powinni mi dociągnąć tego wodociągu?
11. Ponadto droga gminna pomiędzy cmentarzem a moją działką jest lasem...Czy jest jakaś możliwość zmuszenia Gminy do jej wytyczenia i doprowadzenia do stanu używalności??? Twierdzą że nie chcą tego robić.
Za każdą wskazówkę będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam

sSiwy12
02-05-2011, 14:54
W zasadzie na wszystkie Twoje pytania, odpowiedź jest w MPZP dla tego terenu.

Znajdziesz go (MPZP) na stronie gminy, a jeśli nie, to zawsze możesz poprosić o wyrys( i wypis) dla tego terenu.

Nie jest ważne co i kto mówi – ważne są ustalenia MPZP

ziuta62
02-05-2011, 20:25
Dziękuję za odpowiedż. Tak właśnie może być, że od urzednika będzie to zależało czyli rosyjska ruletka. Chyba, że tak jak planujemy wszystko zostanie wyrysowane do WZ z odległościami i uznają, że architekt się zna i tak ma być. Pozdrawiam!

ziuta62
05-05-2011, 16:04
Witam serdecznie. 15 arowa działka budowlana została podzielona na równe 2 części przez właściciela. Jednak nowe plany zagospodarowania mówią, że na tym terenie działka budowlana musi mieć minimum 10 arów. /kiedyś tych ograniczeń nie było/W agencji nieruchomości powiedziano nam, że przy kupnie działki właściciel wystawi nam oświadczenie w formie pozwolenia na użytkowanie 3 arów jego działki i wtedy z tym zaświadczeniem będziemy mogli starac się o wszelkie pozwolenia dotyczące budowy. I że jest ta forma praktykowana. Czy jest to możliwe ? Dziękuję za odpowiedż!

sSiwy12
05-05-2011, 16:45
Nie sądzę, aby to było aż tak proste.
Analogicznie Ty też masz takie „zaświadczenie” wystawić dla brakujących „arów” dla sąsiedniej dzialki ?
A może właściciel komuś sprzeda pozostałość tj 5 arów jako budowlane?

Moim zdaniem, działka dalej nie będzie spełniała warunku (definicji) wielkości działki budowlanej.

Mocno naciągane.


Ps. Na wszelki wypadek sprawdź w MPZP, czy ten zapis o minimalnej wielkości działki budowlanej, dotyczy również już istniejących (wytyczonych) działek.

ziuta62
05-05-2011, 18:16
W urzędzie była pani z agencj/ była urzędniczka/. Przemiłakobieta i tam uzyskala takie informacje. My i tak budowalibyśmy tylko na tych 7,5 arach z zachowaniem odległosci jak w przepisach , zcyli scian do granicy działki. Zostje nam przy naszym projekcie jeszcze i tak zapas. W Zadnym przypadku nie naruszalibyśmy tych dodatkowych metrów, tak aby magła kiedys cos tam wybudować czy sprzedać. Z wystawieniem takiej samej zgody dla właściciela drugiej działki nie ma problemu. Mi są kompletnie niepotrzebne dodatkowe ary. problem jednak w tym czy uzyskamy pozwolenie na budowę. Gdyby był jakis przepis mówiacy o tak polubownym załatwieniu sprawy to super. Nie mniej jednak uważam, że w żadnym przypadku nie powinno to byc ograniczone. Jeśli podział nastapił po ustaleniu nowych MPZP to był niezgodny z prawem. Bo tego już nie można nazwać działką budowlaną, a ktos to zrobił. I w drugą stronę jeśli podzielonodziałki przed nowym MPZP to te działki wcześniej podzielone nie powinny podlegać nowym przepisom, a dotyczyć nowych ewentualnych podziałów. prawo nie powinno działać wstecz.
Przepraszam, że takie wywody robię, ale cos jest bardzo nie tak. A kobita chciała jedną sprzedac, a drugą zostawić dla dziecka. Mamy papier z numerami tych działek i faktucznie są dwie. Dziękuję za zainteresowanie, ale kwota jest ogromniasta, a nie chcę kupić łąki za cenę działki budowlanej.

ziuta62
05-05-2011, 18:21
Ale narobiłam błędów! Chwała temu co to rozczyta! Nie sprawdziłam przed kliknięciem. Przepraszam, ale dzisiaj mieliśmy być u notariusza z resztą kasy w zębach./ Bo zaliczka dana/

sSiwy12
05-05-2011, 19:06
Taka uwaga.
Ta działka nie jest budowlana - na tym terenie, bo nie posiada podstawowego parametru - wymaganej wielkości.
To na wypadek, gdyby ktoś chciał zatrzymać zaliczkę.

ziuta62
05-05-2011, 20:11
Dziękuję Ci bardzo za odpowiedż i przestrogę. Mąż czuwa, ja wyję. Ach......

ziuta62
06-05-2011, 07:01
http://www.lapszenizne.pl/upload/pliki/plan_zagospodarowania/falsztyn.jpg
To jeszcze raz jaNa planie zagospodarowania przestrzennego działka nr 265/1. Czy to coś może pomóc? Ślicznie dziękuję i przepraszam za zawracanie głowy. Pozdrawiam!

aglig
06-05-2011, 08:06
Przeczytaj sobie dokłądnie tekst planu. Przede wszystkim możeszsobie tam postawić domek letniskowy a nie dom całoroczny.Działka z dwóch stron graniczy z drogami, ja bym jej w życiu nie wzieła. Są to tereny rekreacji indywidualnej, dość restrykcyjnie opisane. Proponuje wydrukować rysunek planu i jego tekst i udać się do architekta bo może okazać się że nie wybudujecie tam tego co chcecie.

USTALENIA DLA WSZYSTKICH TERENÓW BUDOWNICTWA REKREACJI INDYWIDUALNEJ
1. Tereny budownictwa rekreacji indywidualnej, oznaczone symbolami 1.ML – 28.ML. Obowiązują
następujące zasady zagospodarowania terenów:
1) Przeznaczenie podstawowe terenu – budownictwo rekreacji indywidualnej. W terenie 21 ML, działka nr 246/1
– budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne;
2) Przeznaczenie dopuszczalne terenu – usługi komercyjne związane z obsługą rekreacji, realizowane jako
obiekty i urządzenia turystyczne, zieleń urządzona, obiekty budowlane infrastruktury technicznej;
3) W terenach oznaczonych symbolami 4.ML, 9.ML, 10.ML, 11.ML, 13.ML, 14.ML, 19.ML, 23.ML, 28.ML
obowiązuje realizacja budownictwa rekreacji indywidualnej w formie wiosek rekreacyjnych;
4) W terenach oznaczonych symbolami 1.ML, 2.ML, 3.ML, dopuszcza się realizację budownictwa rekreacji
indywidualnej w formie wiosek rekreacyjnych;
5) Powierzchnia zabudowy na wydzielonej działce nie moŜe przekroczyć 30% jej powierzchni, a w wioskach
rekreacyjnych 40% powierzchni terenu;
6) Istniejące budynki i ich przeznaczenie utrzymuje się, z moŜliwością ich odbudowy, rozbudowy i nadbudowy
na zasadach określonych w przepisach odrębnych oraz ustaleniach pkt.8;
7) Budynki usługowe, zgodnie z przepisami odrębnymi mogą być realizowane wyłącznie w wioskach
rekreacyjnych. na działkach posiadających dostęp do drogi publicznej;

8 ) Obowiązują następujące zasady realizacji nowych budynków oraz odbudowy, rozbudowy lub nadbudowy
istniejących , we wszystkich terenach oznaczonych symbolami od1.ML do 28.ML:
a) realizacja budynków w zabudowie wolnostojącej, zgodnie z przepisami odrębnymi. Dopuszcza się
realizację budynków z kilkoma samodzielnymi lokalami, na wynajem, w terenach oznaczonych
symbolami 4.ML, 9.ML, 10.ML, 11.ML, 13.ML, 14.ML, 19.ML, 23.ML, 28.ML, na zasadach określonych w
ustaleniach szczegółowych dla wydzielonych terenów;
b) obowiązuje realizacja budynków rekreacji indywidualnej jako parterowych lub o dwóch kondygnacjach
nadziemnych od strony przystokowej, w tym jedna w poddaszu;
c) wysokość budynków rekreacji indywidualnej nie może przekroczyć w kalenicy wysokości 9 metrów nad
istniejący poziom terenu od strony przystokowej, a budynku mieszkaniowego jednorodzinnego 11
metrów;
d) obowiązek realizacji dachów jako dwuspadowych lub czterospadowych o kącie nachylenia połaci
pomiędzy 350 – 450 i kolorystyce pokrycia połaci dachowych, takiej jak ciemnoczerwony,
ciemnobrązowy, grafitowy, ciemnozielony;
e) obowiązuje zakaz przesuwania w pionie połaci dachowych o wspólnej kalenicy, realizacji połaci
dachowych o różnym kącie nachylenia (nie dotyczy wyglądów dachowych) i otwierania dachów jako
otwarć pulpitowych. Dopuszcza się otwarcia dachowe w formie lukarn. Szerokość jednej lukarny liczona
w najszerszym jej miejscu, nie moŜe przekroczyć ½ długości całej połaci dachowej. Łączna szerokość
lukarn nie moŜe przekroczyć 2/3 długości całej połaci dachowej. Zakaz realizacji dachów kopertowych;
f) obowiązuje dostosowanie architektury budynków do lokalnych tradycji budowlanych oraz stosowanie
miejscowych materiałów elewacyjnych i charakterystycznego dla regionu detalu (gzymsy, obramienia
okienne itp.), tradycyjnej kamieniarki oraz wyrobów kowalskich. Zakaz stosowania na elewacjach sidingu
z tworzyw;
g) zakaz stosowania agresywnej kolorystyki elewacji i intensywnych kolorów;
9) Dopuszcza się realizację garaży jako wbudowanych lub dobudowanych, zgodnie z przepisami odrębnymi.
Obowiązuje realizacja dachów o kącie nachylenia połaci pomiędzy 300 – 450 i kolorystyce pokrycia połaci
dachowych, takiej jak ciemnoczerwony, ciemnobrązowy, grafitowy, ciemnozielony;
10) Obowiązuje uwzględnienie na każdej działce lub terenie kompozycji zieleni urządzonej niskiej i wysokiej z
preferencją stosowania gatunków roślin rodzimych. Powierzchnia terenów biologicznie czynnych wynosi nie
mniej niż 50% na każdej działce, a w zespołach zabudowy (wiosce letniskowej) nie mniej niż 50% całości
terenu, za wyjątkiem terenów oznaczonych symbolem 1.ML., 2.ML, 3.ML w których powierzchnia terenów
biologicznie czynnych wynosi nie mniej niż 70% na każdej działce;
11) Obowiązek realizacji nie mniej niż 2 miejsca postojowe na każdej z nowo wydzielonych działek, a w
zespołach (wioskach rekreacyjnych) nie mniej niż 10 miejsc postojowych.

2. Tereny budownictwa rekreacji indywidualnej, oznaczone symbolami: w miejscowości Falsztyn: 5.ML –
pow. 1,88 ha, 6.ML – pow. 0,50 ha, 7.ML– pow. 0,51 ha, 12.ML – pow. 0,46 ha; w miejscowości Niedzica -
Zamek: 15.ML – pow. 0,30 ha; w miejscowości Niedzica: 16.ML– pow. 0,27 ha, 17.ML – pow. 0,09 ha,
17a.ML – pow. 1,27 ha, 18.ML – pow. 0,68 ha, 19.ML – pow. 1,63 ha, 19a.ML – pow. 0,76 ha; w
miejscowości Łapsze NiŜne: 20.ML – pow. 1,02 ha, 21.ML – pow. 1,26 ha, 22.ML– pow. 0,89 ha, 24.ML –
pow. 0,38 ha, 25.ML – pow. 0,95 ha; w miejscowości Kacwin: 26.ML– pow. 0,83 ha, 26a.ML – pow. 0,75 ha,
33
27.ML – pow. 1,55 ha. Obowiązują następujące zasady zagospodarowania dla terenów oznaczonych w/w
symbolami:
1) Dopuszcza się realizację budynków rekreacji indywidualnej o kubaturze nie większej niŜ 600 m3 kaŜdy.
Realizacja domków rekreacji indywidualnej na działkach o pow. nie mniejszej niŜ 1000 m2;
2) Zakaz realizacji więcej niŜ jednego domu rekreacji indywidualnej na nowo wydzielonej działce;
3) Dopuszcza się lokalizację placów zabaw dla dzieci, ścieŜek spacerowych, obiektów i urządzeń małej
architektury, urządzonych miejsc na ognisko itp. jako ogólnodostępnych;
4) W realizowanych budynkach, obowiązuje lokalizacja głównej kalenicy równolegle do warstwic;
5) Dostęp do terenów z ustalonych w planie i wyznaczonych na rysunku planu dróg klasy lokalnej, dojazdowej
dróg wewnętrznych oraz poprzez wewnętrzne ciągi komunikacyjne nie wyznaczone na rysunku planu,
realizowane zgodnie z przepisami odrębnymi.

aglig
06-05-2011, 08:20
To co piszesz tzn wielkość działki min 10 arów dotyczy działek oznaczonych na rysunku planu MN (paragraf 9 ust.1 pkt 1 b) a ty masz 5 ML.
Przestań wierzyć miłej Pani z agencji bo ona od sprzedaży ma prowizję a ty zostaniesz z gniotem

sSiwy12
06-05-2011, 08:39
W urzędzie była pani z agencj/ była urzędniczka/. Przemiłakobieta i tam uzyskala takie informacje. .


No cóż, nie po raz pierwszy „przemiła pani” z agencji nieruchomości miała na celu tylko sprzedaż działki w celu uzyskania prowizji – bez rękawiczek, a to nosi znamiona oszustwa – bo MPZP wyraźnie okresla przeznaczenie tej dzialki.

Bardzo "fachowa" i "profesjonalna" jest ta agencja.:rolleyes:

sSiwy12
06-05-2011, 10:10
To co piszesz tzn wielkość działki min 10 arów dotyczy działek oznaczonych na rysunku planu MN (paragraf 9 ust.1 pkt 1 b) a ty masz 5 ML.


Mam wątpliwość.



Realizacja domków rekreacji indywidualnej na działkach o pow. nie mniejszej niż 1000 m2;


Moim zdaniem, na tej działce nie można postawić nawet domu „rekreacyjnego” – co najwyżej namiot.

aglig
06-05-2011, 10:19
Masz racje siwy

ziuta62
06-05-2011, 11:16
:)Powiedzcie mi kochani jak ja wam się odwdzięczę? Nie wiem jak dotarliście do tego tekstu bo mi się tylko mapa otwiera. Faktycznie jest to dzialka rekreacyjna bez prawa do jakiejkolwiek zabudowy. Zastanawiem się czy ten świat zwariował? Plan naszego domu to dom letniskowy całoroczny. Ale okazuje się, że potrzebne nam 10 arów minimum. I takie są pobudowane za tą działką i świecą pustkami większą część roku. Jeśli wlaścicielka chciałaby sprzedać dwie działki, ale nie za cenę działek budowlanych to nadal bylibyśmy chętni. Póki co nie kupujemy, ale nie wiemy co z zaliczką, czy będziemy pokrywać jakies koszty. Wprowadzono nas w błąd podwójnie. W każdym razie działka zniknęła z ogłoszeń na gratce. Dziękuję bardzo za ekspresową pomoc! Jesteście wielcy!!!:)

ziuta62
06-05-2011, 12:40
To znowu ja, podaję jako ciekawostkę i ku przestrodze. "Moja działeczka" pojawiła się do sprzedaży tym razem jako rekreacyjna. Z prądem i wodą. Czyli w dalszym ciągu szukają kogoś na 7 arów trawy pod namiot z luksusem posiadania mediów. Na szczęście wydrukowałam pierwsze ogłoszenie, mówiące o tym, że jest to działka budowlana. Mało tego cena za metr nie uległa zmianie. Nie wiem jak to skomentować.

zbynek001
06-05-2011, 18:57
Witam,
W moim MPZP mam paragraf, że na działce muszę zapewnić dwa miejsca parkingowe. Mam dość małą działkę 8 ar. Szukałem informacji i znalazłem, że w muszą zostać zachowane odległości 7m od okien i 3m od granicy działki. Jeszcze jakby miała dojść szerokość samego miejsca parkingowego to już zupełnie ledwo się zmieszczę z domem. Te odległości bardzo ograniczają mi możliwość zagospodarowania działki. Czy można to jakoś obejść, macie jakieś doświadczenia w tym temacie ? Jedna z sąsiadujących działek jest zabudowana i dom sąsiada jest ponad sporo ponad 7 m od granicy to może mógłbym te miejsca postawić w granicy, nie wiem...
Dziękuje za porady !

akswał
06-05-2011, 20:01
U mnie też są*obowiązkowe dwa miejsca parkingowe, ale w MPZP jest wliczany w to garaż. Może zrób garaż dwustanowiskowy?

zbynek001
06-05-2011, 23:05
Niestety w projekcie nie mam garażu i żadnego obecnie nie planuję, dla mnie jest to chore że musi być odległość 7 m od okna dla "parkingu", gdzie i tak będę sobie stawiał samochód gdzie będę chciał, garaż może być pod tym samych dachem co mieszkamy... a przy jakimś miejscu parkingowym na MOJEJ działce takie warunki !!!

rafal190
07-05-2011, 10:11
§ 19. 1. Odległość wydzielonych miejsc postojowych, w tym również zadaszonych, lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym... jest 7m - kuchnia, łazienka, pom tech. i inne takie nie są klasyfikowane jako na stały pobyt.

sSiwy12
07-05-2011, 10:43
Miejsce postojowe możesz „urządzić” bezpośrednio w granicy działki z ulicą (drogą) – nie ma wymogu odległości od tej granicy.

Jeśli masz wyznaczoną linię rozgraniczającą ulicę – możesz tam umiejscowić miejsca postojowe i to bez konieczności zachowania tych wspomnianych odległości od okna i granicy z sąsiednią działką budowlaną.

zbynek001
07-05-2011, 11:17
i tutaj znowu pojawia się problem ponieważ nie mam bezpośredniej granicy z drogą, mam służebność przejazdu przez działkę sąsiada

zbynek001
07-05-2011, 11:25
§ 19. 1. Odległość wydzielonych miejsc postojowych, w tym również zadaszonych, lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym... jest 7m - kuchnia, łazienka, pom tech. i inne takie nie są klasyfikowane jako na stały pobyt.

jeżeli tak jak piszesz zakwalifikowałbym te pomieszczenia, to wtedy jaką odległość musiałbym zachować od okien tych pomieszczeń ?

sSiwy12
07-05-2011, 11:25
A ta działka (sąsiada) to budowlana ?


jeżeli tak jak piszesz zakwalifikowałbym te pomieszczenia, to wtedy jaką odległość musiałbym zachować od okien tych pomieszczeń ?

Nie ma obowiązujących odległości.

zbynek001
07-05-2011, 11:29
tak jest w tej chwili zabudowana stoi tam jego dom ale około 10 m od granicy z moja działką

sSiwy12
07-05-2011, 11:33
Może być pomocna, definicja:



POMIESZCZENIA NA POBYT LUDZI
dzielą się na:
1. Przeznaczone na stały pobyt, gdzie przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4 godziny
2. Przeznaczone na czasowy pobyt, gdzie przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa od 2 do 4 godzin.

zbynek001
07-05-2011, 11:36
A co jeżeli mam kuchnię połączoną z salonem, ale okno salonu jest już po przeciwnej stronie co okno tej kuchni.... myślę że nie zakręciłem

sSiwy12
07-05-2011, 11:36
tak jest w tej chwili zabudowana stoi tam jego dom ale około 10 m od granicy z moja działką

Nie jest istotne czy zabudowana, ważny jest „status” działki.

Może być zabudowa zagrodowa (rolnik), a wtedy działka nie jest budowlaną, tylko pozostaje rolną.

zbynek001
07-05-2011, 11:40
a co to zmienia jeżeli działka nie będzie budowlana ? jak mogę wtedy rozwiązać tę sprawę

sSiwy12
07-05-2011, 11:45
Co jest w planie (rzucie) budynku – kuchnia ?



Pomieszczenie kuchenne

Definicja

Obejmuje:
1) izby kuchenne, tj. pomieszczenia spełniające kryteria zawarte w definicji izby: bezpośrednie oświetlenie dzienne i powierzchnia podłogi nie mniejsza niż 4 m kw.,
2) pomieszczenia kuchenne nie będące izbami, tj. pomieszczenia bez okna (tzw. ciemne kuchnie) lub też nie spełniające kryterium powierzchni, czyli o powierzchni podłogi mniejszej niż 4 m kw.,
3) kuchnie stanowiące część pokoju wielofunkcyjnego, powstałego z połączenia pomieszczenia kuchennego z pokojem dziennym.





a co to zmienia jeżeli działka nie będzie budowlana ? jak mogę wtedy rozwiązać tę sprawę

Odległość 3m od granicy z sąsiednią działką budowlaną..........

zbynek001
07-05-2011, 11:50
w rzucie jest kuchnia + spiżarnia dalej w rzucie już za kuchnia jest jadalnia i pokój dzienny

sSiwy12
07-05-2011, 11:58
Tak na zupełnym marginesie – to jest zadanie dla projektanta, który będzie Ci robił projekt zagospodarowania działki.
To on będzie kombinował jak umieścić te miejsca postojowe, aby starostwo „klepnęło” projekt.
To on za to będzie brał „kasę”.

ziuta62
14-05-2011, 21:34
Działka w terenie 5ME 21 -obszar zabudowy jednorodzinnej- działki budowlane powstałe w wyniku nowego podziału powinny mieć powierzchnię i kształt umożliwiający ich prawidłowe zagospodarowanie, zapewnioną dostępność komunikacyjną oraz możliwość sukcesywnego uzbrojenia komunalnego terenu i obiektów. Zalecana powierzchnia działki w wypadku podziału terenów 1000m2. To cytat z MPZP
Działka jest naniesiona na mapce, ale nie wiemy kiedy podział nastąpił. Ma 6 arów i jest bardzo kształtna, wszystkie media w drodze/droga asfaltowa/. Co zrobić przed kupnem aby mieć pewność, ze dostaniemy pozwolenie na budowę
W pierwszym przypadku o ile sobie przypominacie były zastrzezenie w MPZP, że działki mogą być mniejsze, ale nie więcej niż 10%. Tutaj niczego takiego się nie doszukałam. Proszę o poradę.
Ps. Dzięki wam naumiałam się znajdować MPZP i mniej więcej rozumieć o co w tym biega, ale tylko mniej więcej. Pozdrawiam!!!:)

barto0o
18-05-2011, 20:30
Witam
moje pytanie odnośnie pozwolenia na budowę przy wymiarach działki o łącznej powierzchni 0,1274 ha tzn. działka ma na początku 23,21 a na końcu 23,13X55,00 a dom który chcemy postawić 15,21X16,80 czy nie będzie problemu z usytuowaniem go i uzyskaniem pozwolenia przy takich wymiarach?

ziuta62
19-05-2011, 16:25
Z tego co wiem odległość od ściany z oknami do granicy działki to 4m, wieć 8m+szerokość twego domu to akurat tyle ile ma twoja działka. Jesłi jedna z tych ścian jest bez okien to odległość 3m do granicy dzialki, tym bardziej się mieścisz.

sSiwy12
19-05-2011, 17:12
Na tej działce postawisz dom o szerokości:
- 15m przy oknach w obu ścianach z oknami,
- 16m przy jednej ścianie z oknem, a drugiej bez okna,
- 17m przy obu ścianach bez okien.

Wynika z tego, że jeśli nawet zamurujesz to okno w garażu, to i tak ten dom (M96) się nie zmieści.

ziuta62
20-05-2011, 19:15
Witam! Mam pytanie raczej techniczne ponieważ nie kumam nic z komputerowych spraw. Nie otwiera mi się strona z mapką MPZP. Pisze pobież darmowy program i nic się nie dzieje. Ładuje mi ze stron iap.pl i nic nie mogę otworzyć. Może ktoś mi pomóc? Dziękuję!!!

ziuta62
20-05-2011, 19:16
http://www.czorsztyn.pl/pl/5508/0/MPZP_Gminy_Czorsztyn.html
Tu jest mapka

Kamena
09-06-2011, 21:05
Dzień dobry. Jak każdy kto odwiedza forum, ja również czegoś szukam - potrzebuję pomocy w temacie warunków zabudowy od jakiegoś eksperta, który przez temat przebrnął lub wie jak powalczyć.

...a miało być tak pięknie...lisek prawie witał się z gąską i ja prawie łopatę wbijałam w ziemię, a tu zonk...Stan faktyczny wygląda w ten sposób, że jestem w posiadaniu działki (Wawer), ba projektu nawet i wystąpiłam o warunki zabudowy, ponieważ działka widnieje w rejestracji jako leśna, odmówiono mi wydania decyzji o warunkach zabudowy. Po jakimś czasie odwołałam się i okazało się, że działka nie wymaga odlesienia decyzją Wojewody Mazowieckiego, więc urząd gminy musi rozaptrzyć sprawę jeszcze raz. Tak długo rozpatrywał, że nie rozpatrzył, a w międzyczasie pojawił się wyrok NSA, w którym mowa o konieczności uchwalenia planów zagospodarowania i sama decyzja wojewody nie wystarczy. Urząd od 11 miesięcy kisi moją sprawę bez żadnego odzewu, a ja nie wiem, co zrobić skoro planu zagospodarowania miejscowego nie ma i nie wiadomo kiedy się pojawi. Chciałabym ruszyć z tematem, ale to jakiś impas...ktoś coś doradzi? Dziękuję.

Matilde1
09-06-2011, 21:48
Interesuje mnie temat przydomowej oczyszczalni. Koszt niemały, pewnie 12 tys. na moje grunty, plus koszty wykonania projektu, zgłoszenie, oczekiwanie na zgodę.
W moich warunkach zabudowy widnieje zapis - do czasu realizacji systemu kanalizacji dopuszcza się na terenach zabudowy realizację rozwiązań indywidualnych, dopuszcza się pozostawienie istniejących rozwiązań gospodarki gosp. ściekowej dla istniejących obiektów budowlanych do czasu realizacji systemu kanalizacji.
W gminie "na gębę" dostałam info - zgoda na oczyszczalnię będzie taka jak napisano w WZ - czyli, że wyraża się zgodę na oczyszczalnię do czasu instalacji kanalizacji.

Biorąc pod uwagę powyższe, czyli koszty i nieznany okres czasu przez jaki mogłabym używać oczyszczalnię, ciągle jesteśmy w rozterce - szambo czy oczyszczalnia. Czy możecie spojrzeć na to co napisałam i skierować mnie na właściwe tory? :-) Czy jest szansa na oczyszczalnię (bez konieczności późniejszego podpięcia pod kanalizę) czy jednak dać sobie spokój?

margo7
10-06-2011, 08:15
Witam,


Wpisów jest tak dużo, że nie zdążyłam przeszukać, ale pilnie potrzebuję pomocy oczywiście :)
Okazało sie, że do przyłacza prądu i wody potrzebuję PROJEKT DO CZASOWEJ ZMIANY ORGANIZACJI RUCHU !!!! ponieważ mamy działkę przy gminnej drodzę, a nie przy prywatnej ...

Czy ktoś z Was miał podobną sytuację ? CZy mogę liczyć na jakąś podpowiedź ?
W gminie powiedzieli nam, ze taki projekt mozna zrobic samemu, ale nie mam żadnego wzoru, na którym moznaby było sie podeprzec :)

Dajcie znac proszę :)
M.

marysia550
15-06-2011, 19:37
Witam
I ja mam kilka pytań:
mamy działkę 10ar na której stoi stary dom. Nie wiem co jeszcze z nim będziemy robić - burzyć i budować nowy, czy przebudowywać ten. Są w nim media kanalizacja, woda, prąd. Teren posiada MPZP.

Jakie są korzyści papierkowe gdybyśmy nie burzyli? I odwrotnie?

W związku z tym, że działkę wszerz i wzdłuż przecinają kanalizacja i wodociąg zanim podejmę jakiekolwiek kroki chciałabym zobaczyć mapkę z której wynika, czy istnieje jakiekolwiek inne miejsce , w którym można postawić dom oprócz tego, w którym stoi obecny. Jaka mapka, gdzie, czy wgląd kosztuje? Dodam, że ze studzienki na naszej działce jest również doprowadzona woda do domu obok. Chętnie bym się tego pozbyła- da sie jakoś, na czyj koszt?
W jakiej odległości od kanalizacyjnej i wodociągowej rury można stawiać dom?

Czy zwrot w MZPZ "nie określa się szczegółowych zasad i warunków scaleń i podziału nieruchomości" oznacza, że działek ( bo to są dwie działki) nie trzeba scalać chcąc posadowić budynek na dwóch jednocześnie?

Z góry dziękuję, Ania.

grigo
16-06-2011, 17:00
Witam,

Mam pytanie dotyczące WZ. Dostałem na współwłasność z dwoma braćmi działkę 47a. W związku z tym że w gminie wycofano plan zagospodarowania przestrzennego nie było możliwości podziału działek na mniejsze niż 30a. Złożyłem wniosek o WZ dla budowy trzech domów jednorodzinnych do którego dołączyłem plan podziału działki na trzy mnisze działki i drogę. Decyzja WZ którą otrzymałem po 6msc pozwoliła mi na podział działek i tak zrobiłem. W związku z podziałem działek zmieniły się ich numery. Czy w związku z tym muszę od nowa starać się o WZ na nowy numer działki???
Pani w gminie wypisała mi pismo wyjaśniające fakt podziału działek zgodnie z założeniami WZ. Niestety w starostwie powiatowym w Krakowie gdzie się składa papiery do pozwolenia na budowy twierdzą że to nie wystarcza i muszę się starać o nowe warunki co opóźni mi inwestycję o kolejne pół roku. Czy ktoś miał podobny przypadek?

rafal190
16-06-2011, 18:12
Możesz próbować przepisać wydane warunki na działkę po podziale. Do wniosku załącz decyzę podziałową.

mnowak355
17-06-2011, 07:31
Witam
Robiłem to samo co Ty masz zrobić, z tym że działkę mam w granicach administracyjnych Krakowa "współpraca" z ZIKiT-em istny horror. Jeśli dalej nie wiesz jak się do tego zabrać napisz.
Pozdrawiam



Witam,


Wpisów jest tak dużo, że nie zdążyłam przeszukać, ale pilnie potrzebuję pomocy oczywiście :)
Okazało sie, że do przyłacza prądu i wody potrzebuję PROJEKT DO CZASOWEJ ZMIANY ORGANIZACJI RUCHU !!!! ponieważ mamy działkę przy gminnej drodzę, a nie przy prywatnej ...

Czy ktoś z Was miał podobną sytuację ? CZy mogę liczyć na jakąś podpowiedź ?
W gminie powiedzieli nam, ze taki projekt mozna zrobic samemu, ale nie mam żadnego wzoru, na którym moznaby było sie podeprzec :)

Dajcie znac proszę :)
M.

sSiwy12
17-06-2011, 09:01
Witam,

Niestety w starostwie powiatowym w Krakowie gdzie się składa papiery do pozwolenia na budowy twierdzą że to nie wystarcza i muszę się starać o nowe warunki co opóźni mi inwestycję o kolejne pół roku. Czy ktoś miał podobny przypadek?

Masz jakieś pismo, czy tylko wynikało to z „rozmowy”?

mnowak355
18-06-2011, 04:13
Masz jakieś pismo, czy tylko wynikało to z „rozmowy”?

Nie napisałeś czy ten projekt podziału masz zaopiniowany w geodezji
Miałem podobnie. Występowałem o budowę na dwóch działkach. Geodeta wykonał projekt podziału nieruchomości i zatwierdził w geodezji. Powinieneś budować na działce jaką masz a zatwierdzony projekt podziału mieć do momentu wybudowania domów i późniejszego podziału.
Pozdrawiam

ziuta62
19-06-2011, 08:57
Witam!
O zmianie przeznaczenia gruntów niższych klas lub o mniejszym obszarze gmina decyduje samodzielnie.
To cytat dotyczący gruntów jeśli dany teren jest objęty MPZP. Dziąłka, którą mam na oku ma 17 arów i oznaczona jest jako trwałe użytki zielone/w MPZP/.
Czytałam, że działki takie muszą przylegać do drogi gminnej. Ta ma połączenie z drogą gminną drogą polną 50m. Czy to może stanowić problem?
Czy przed zakupem działki mogę złożyć wniosek o odrolnienie, czy tylko właściciel? Czy są jakieś z góry ustalone stawki za taki proces czy każda gmina ma swoje. Mogłabym ponieść koszty odrolnienia.
Zadaje tyle pytań poniewż będę tylko tydzień w Polsce i mam parę działek do zobaczenia i nie wiem czy warto w ogóle sobie zawracać głowę tą jedną. Na plus jest kształt, położenie i ukształtowanie oraz widok z działki/ Tatry,Pieniny, zalew/. Poza tym na działce jest prąd. Obok jest dość duże gospodarstwo, ale nie wiem czy bezpośrednio przylega do tej działki. Okaże się na miejscu.
Dziękuję za wszelkie sugestie i rady
Pozdrawiam!!!

darroo
19-06-2011, 11:05
Witam, chciałbym wybudować budynek gospodarczy o wymiarach 5,5x 4,5 w pełni podpiwniczony z jednospadowym dachem. Działka jest dosyć wąska bo zaledwie 16,5m i zależy mi na tym aby ten budynek usytuować jak najbliżej miedzy sąsiada i tu moje pytania: W jakiej najmniejszej odległości od sąsiada mógłbym postawić taki budynek , czy na wybudowanie takiego budynku potrzebne mi pozwolenie czy wystarczy zgłoszenie w gminie? Dodam że gmina nie posiada planu zagospodarowania. I jeszcze jedna kwestia, jeden z sąsiadów a w sumie jego rodzice postawili dom 30cm od granicy działki,gdyby kiedyś sąsiad dodał ocieplenie wyszło by niemal dokładnie na miedzy, dom jest bardzo duży i ściana od mojej strony nie ma żadnych otworów okiennych ,może od strony tego sąsiada mógłbym postawić taki budynek skoro jego dom stoi niemal na miedzy?

sSiwy12
19-06-2011, 19:22
Witam!
O zmianie przeznaczenia gruntów niższych klas lub o mniejszym obszarze gmina decyduje samodzielnie.
To cytat dotyczący gruntów jeśli dany teren jest objęty MPZP. Dziąłka, którą mam na oku ma 17 arów i oznaczona jest jako trwałe użytki zielone/w MPZP/.


Zapomnij o tej działce – zmiana przeznaczenia tej działki na budowlaną, możliwa jest jedynie poprzez uchwalenie nowego MPZP dla tego terenu.

sSiwy12
19-06-2011, 19:32
Witam, chciałbym wybudować budynek gospodarczy o wymiarach 5,5x 4,5

Możesz postawić w granicy, w odległości nie mniejszej niż 1,5m , lub 3m dla ściany bez okna – to zależy od „sytuacji”
W każdym przypadku odległości mniejszej niż 3m od granicy (dla ściany bez okna) sąsiednia działka (właściciel) jest stroną w postępowaniu.
Wolnostojący, parterowy budynek gospodarczy o pow. do 25m2 możemy wybudować w procedurze uproszczonej tj. na zgłoszenie (na 30 dni przed przewidywanym rozpoczęciem budowy).

W zasadzie postawienie takiego budynku (gospodarczego) jest możliwe tylko na działce już zabudowanej budynkiem mieszkalnym.

stokrotka.100
19-06-2011, 21:04
W zasadzie postawienie takiego budynku (gospodarczego) jest możliwe tylko na działce już zabudowanej budynkiem mieszkalnym.

a odwracajac sytuacje?
dzialka (pastwiska i las) 90 ar, na ktorej stoi juz budynek o funkcji "produkcyjna, uslugowa i gospodarcza dla rolnictwa" na przekwalifikowanym 8 ar gruncie na Bi.
punktow stycznych z dzialkami zabudowanymi brak. bedzie mozna tam budowac dom? albo mozna istniejacy budynek przekwalifikowac na mieszkalny?

ziuta62
19-06-2011, 21:18
Dziękuję sSiwy!!! Mam dużo do oglądania i tylko tydzień na to. A gdyby się trafiło coś pod oznaczeniem RM to można kupować?
Mam wykształcenie ogrodnicze, ale to chyba ma znaczenie w wypadku działek powyżej hektara lub średniej dla danej gminy. Tam też jest trochę działek właśnie w terenach RM ale też małe /do pardziesięciu arów/. Co ty na to?

sSiwy12
20-06-2011, 08:34
Nie będę oryginalny jeśli stwierdzę, że szybko to się łapie pchły.
Jedyne co mogę doradzić, to tylko zakup działki z wypisem z MPZP dla danego terenu, a w przypadku braku MPZP, z warunkami zabudowy. W obu przypadkach należy bardzo dokładnie przeanalizować dostarczone (okazane) dokumenty – nawet (i niestety zwłaszcza) jeśli zakupujemy przy pomocy „fachowca” (pośrednika).

Działka pod zabudowę zagrodową (dla rolników) to zupełnie inna bajka i posiada więcej „niewiadomych” ściśle uwarunkowanych z danym terenem.

sSiwy12
20-06-2011, 08:42
a odwracajac sytuacje?
dzialka (pastwiska i las) 90 ar, na ktorej stoi juz budynek o funkcji "produkcyjna, uslugowa i gospodarcza dla rolnictwa" na przekwalifikowanym 8 ar gruncie na Bi.
punktow stycznych z dzialkami zabudowanymi brak. bedzie mozna tam budowac dom? albo mozna istniejacy budynek przekwalifikowac na mieszkalny?

Nie można tak „odwracać sytuacji”.
To działa tylko w jedna stronę. Na działce „mieszkaniowej” można postawić budynek gospodarczy, ale to nie zmienia podstawowej „funkcji” działki.
Moim zdaniem i na podstawie Twoich 2 wpisów, ktoś „popełnił” samowolę budowlaną.
Do czasu „przekwalifikowania” tego terenu (działki) na „mieszkaniową” nie można zmienić sposobu użytkowania budynku, ani wybudować na tej działce budynku mieszkalnego.

ziuta62
20-06-2011, 09:29
Jeszcze raz ślicznie dziękuję za odpowiedż. W ogóle nie będę brała takich działek pod uwagę. Te dwie gminy gdzie szukam mają MPZP więc wystarczy nr działki, sprawdzenie jej na mapce MPZP i zaglądnięcie do księgi wieczystej. Czy jest jeszcze coś co powinnam sprawdzić przed podjęciem decyzji. Oczywiście wymiar działki czego już mnie nauczyłeś i mam wypisane to z MPZP bo jedna gmina ma minimum 8 arów, a druga mininmum 10 arów.
Pozdrawiam!

darroo
20-06-2011, 15:41
Możesz postawić w granicy, w odległości nie mniejszej niż 1,5m , lub 3m dla ściany bez okna – to zależy od „sytuacji”
W każdym przypadku odległości mniejszej niż 3m od granicy (dla ściany bez okna) sąsiednia działka (właściciel) jest stroną w postępowaniu.
Wolnostojący, parterowy budynek gospodarczy o pow. do 25m2 możemy wybudować w procedurze uproszczonej tj. na zgłoszenie (na 30 dni przed przewidywanym rozpoczęciem budowy).

W zasadzie postawienie takiego budynku (gospodarczego) jest możliwe tylko na działce już zabudowanej budynkiem mieszkalnym.

Owszem działka jest już zabudowana , dzięki bardzo za odpowiedz.

rafał&kasia
26-06-2011, 09:05
Witam. Mam na oku działkę, która w wypisie jest oznaczona jako rolna (V klasa ziemi), ale dalej w wypisie mam napisane cytuję "na terenach oznaczonych symbolem R i RL dopuszcza się budowę obiektów budowlanych, w tym budynków i budowli rolniczych, na podstawie odrębnych przepisów". Czy na takiej działce jest możliwość budowy domu jednorodzinnego?
I drugie pytanie działka ma 3000 metrów ale właściciel ma zamiar podzielić je na mniejsze po 1000 metrów. Nie za bardzo wiem jak ma to zamiar zrobić. Jutro wybieram się do Urzędu Gminy podpytać o to, ale wcześniej chciałem złapać trochę rozeznania.
Pozdrawiam.

mnowak355
26-06-2011, 11:53
Witam. Mam na oku działkę, która w wypisie jest oznaczona jako rolna (V klasa ziemi), ale dalej w wypisie mam napisane cytuję "na terenach oznaczonych symbolem R i RL dopuszcza się budowę obiektów budowlanych, w tym budynków i budowli rolniczych, na podstawie odrębnych przepisów". Czy na takiej działce jest możliwość budowy domu jednorodzinnego?
I drugie pytanie działka ma 3000 metrów ale właściciel ma zamiar podzielić je na mniejsze po 1000 metrów. Nie za bardzo wiem jak ma to zamiar zrobić. Jutro wybieram się do Urzędu Gminy podpytać o to, ale wcześniej chciałem złapać trochę rozeznania.
Pozdrawiam.

Nie chcę się mądrzyć, najprawdopodobniej zaraz odpowiedzą Ci niekwestionowani liderzy w tych sprawach :siwy lub aglig. Wygląda na to że możesz zabudować taką nieruchomość ale muszą to byś budynki związane z produkcją rolną, do takich zalicza sie także dom w którym mieszka rolnik i jego rodzina. Nie do końca sie orientuję ale chyba powinnaś mieć lub wydzierżawiać na terenie gminy gospodarstwo o pow. równej lub większej od średniej w gminie. Nie do końca wiem czy ten przepis obowiązuje gdy jest MPZP.
Pozdrawiam

sSiwy12
27-06-2011, 09:06
Witam. Mam na oku działkę, która w wypisie jest oznaczona jako rolna (V klasa ziemi), ale dalej w wypisie mam napisane cytuję "na terenach oznaczonych symbolem R i RL dopuszcza się budowę obiektów budowlanych, w tym budynków i budowli rolniczych, na podstawie odrębnych przepisów". Czy na takiej działce jest możliwość budowy domu jednorodzinnego?

Teoretycznie, budynek mieszkalny jest obiektem budowlanym.
Teoretycznie dlatego, że w tym przypadku, decydujące znaczenie mają (mogą mieć) inne zapisy („rygory”), znajdujące się w części ogólnej MPZP – co sugeruje (może sugerować) zapis o przepisach odrębnych.



I drugie pytanie działka ma 3000 metrów ale właściciel ma zamiar podzielić je na mniejsze po 1000 metrów. Nie za bardzo wiem jak ma to zamiar zrobić. Jutro wybieram się do Urzędu Gminy podpytać o to, ale wcześniej chciałem złapać trochę rozeznania.


Też teoretycznie, zapis ten sugeruje (może sugerować), że teren ten jednak jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową, bo inaczej podział tej działki byłby niemożliwy.

Najlepiej zapoznać się z całym MPZP i poszukać odnośników części ogólnej, dotyczących szczegółów dla tego terenu.


dopisalem:

"Gdybając" – wygląda to tak (na podstawie tych szczątkowych informacji), że teren ten, jest przeznaczony pod zabudowę - w tym pod budowę „przedsiębiorstw rolniczych” np. obory dla zwierząt.
Należy to dokładnie sprawdzić, bo może się okazać, że gdzieś w pobliżu, stanie jakaś ferma.

romeok01
27-06-2011, 11:16
Witam

Jakie są korzyści papierkowe gdybyśmy nie burzyli? I odwrotnie?

Nie wiem czy bedą jakies korzyści papierkowe, ale tak gdybyście chcieli budować nowy dom wymagana jest mapa do celów projektowych w skali 1:500, którą sporzadza geodeta i jej koszt to około 500 zł, w przypadku rozbudowy również wymagana jest taka mapa.
Nie jest wymaga jedynie taka mapa , gdy będziecie robić przebudowę jedynie w środku budynku, nic na zewnątrz.
bardziej trzeba spojrzeć na koszty inwestycji, bo rozbiórka i budowa nowego domu wyjdzie na pewno drożej niż rozbudowa istniejącego budynku.



W związku z tym, że działkę wszerz i wzdłuż przecinają kanalizacja i wodociąg zanim podejmę jakiekolwiek kroki chciałabym zobaczyć mapkę z której wynika, czy istnieje jakiekolwiek inne miejsce , w którym można postawić dom oprócz tego, w którym stoi obecny. Jaka mapka, gdzie, czy wgląd kosztuje?

Możesz pobrać sobie mapkę w wydziale geodezji właściwym dla usytuowania obiektu, koszt takiej mapki to około 30 zł.
Jednak na takiej mapce mogą być nie naniesione wszystkie urządzenia podziemne i obiekty, bo nie wiadomo czy wszystko na działce było inwentaryzowane i nanoszone. Dopiero zamówienie mapy do celów projektowych w skali 1:500 pokaże wszystkie obiekty podziemne i naziemne, bo geodeta ma obowiązek przyjechać, sprawdzić i nanieść wszystkie obiekty na działce.


Dodam, że ze studzienki na naszej działce jest również doprowadzona woda do domu obok. Chętnie bym się tego pozbyła- da sie jakoś, na czyj koszt?

To zależy czyj jest ten dom i czy własciciel nie będzie miał nic przeciwko usunięciu tej rury. Musisz się z nim wtedy dogadać.
Jak dom jest Twój możesz sobie wtedy usunąc rurę na swój koszt. [/QUOTE]


W jakiej odległości od kanalizacyjnej i wodociągowej rury można stawiać dom? ?

Z tego co mi wiadomo nie ma określonych odległości kanalizacji i wodociągu od budynków i można sytuować budynki na takich sieciach, trzeba to jednak uzgodnić na ZUDzie i odpowiednio zaprojektowac fundamenty.


Czy zwrot w MZPZ "nie określa się szczegółowych zasad i warunków scaleń i podziału nieruchomości" oznacza, że działek ( bo to są dwie działki) nie trzeba scalać chcąc posadowić budynek na dwóch jednocześnie?

Możesz usytuować budynek okrakiem na dwóch działkach przecinając granice międzi nimi, jak jest właścicielem tych działek.

sSiwy12
27-06-2011, 13:44
Jakie są korzyści papierkowe gdybyśmy nie burzyli? I odwrotnie?



Nie wiem czy bedą jakies korzyści papierkowe.....

Przy burzeniu - jeśli budynek jest niższy niż 8m i (lub) stoi w odległości większej niż połowa jego wysokości, należy dokonać zgłoszenia.
Jeśli jednak nie „trzyma" w/w. „parametrów” to niezbędne będzie pozwolenia na budowę (wyburzenie) z pełnymi konsekwencjami i „papierkologią” (dziennik, kierownik, itp.).

sSiwy12
27-06-2011, 14:03
Poprawiłem - dzięki

marysia550
29-06-2011, 14:22
Dziękuje. Budynek do ewentualnej rozbiórki stoi w granicy, więc odpada na zgłoszenie. Ja nadal myślę o rozbudowie czy przebudowie, czekam tymczasem na projektanta.

sSiwy12
29-06-2011, 15:38
Zanim doczekasz się na projektanta, weź wyrys (wypis) z MPZP dla tego terenu, bo tam jest napisane co na tej działce można - w skrajnym przypadku może okazać się że nic nie można wybudować (dobudować, przebudować) – pozostanie tylko remont (na zgłoszenie).

marysia550
03-07-2011, 19:59
sSiwy- szkoda, że nie przeczytałam tego wcześniej. Projektant był i oczywiście zażyczył sobie wypis i wyrys z MPZP. Nie chodzi o kwestie tego czy można, tylko nasza "posiadłość" składa się z dwóch działek, na jednej stoi omawiany dom, druga jest pusta. Ta na której stoi dom może być problem z odległością do granicy drugiej naszej działki - mała odległość ( być może zdecydujemy ciągnąć ten dom tak aby wejść na naszą drugą działkę). Oczywiście jak przebiega dokładnie granica tam to my nie mamy pojęcia.
Mam jeszcze pytanie: Czy w tym wypadku dla geodety brać wypis i wyrys z tej działki na któej stoi dom, czy z obydwóch działek?

jimminen
04-07-2011, 10:07
Witam

Ja mam pytanie może ktoś z Was miał podobny problem, otóż czekając na WZ dostałem pismo z wydziału Architektury i Urbanistyki o pomoc w ustaleniu adresu zamieszkania sąsiadów ew spadkobierców? Mam pytanie czy urząd wystawiający WZ nie ma możliwości zwrócić się o pomoc do wydziału meldunkowego ew. do Policji?.
Czy ja mam korzystając ze "znajomości" "załatwić" im te adresy?

I jeszcze jedno jeżeli okaże się, że spadkobiercy są w rozjazdach jest jakaś inna metoda na obejście zawiadomienia np ogłoszenie w prasie ogólnopolskiej itp..

pozdrawiam

lopez1983
04-07-2011, 14:32
Witam,

planuję wybudować dom ale mam następujący problem. Słup energetyczny dzieli działkę na 2 części: budowlaną 32 x 60 oraz rolną 32 x 60. Działka budowlana miała szerokość 32 x 60 m ale ale pare lat temu została sprzedana i teraz została mi działka budowlana o szerokości 12 x 60 m oraz działka rolna mieszcząca się z drugiej strony lin energetycznych o wymiarach 32 x 60. Jakie są szanse że będe mógł pobudować się na działce 12 x 60 (przy założeniu że będe miał projekt domu spełniający kryteria)? i czy jest taka możliwość żeby przez tą działke przeciągnać wszystkie media a pobudować się na tej drugiej działce rolnej z drugiej strony lin energetycznych? zaznaczam że obok działki budowlanej jest pobudowany sąsiąd. Działka moja oraz jego jest przy drodze.

sSiwy12
04-07-2011, 16:05
Raczej odwrotnie, jeśli już – media przez działkę rolną.

Jak sama nazwa wskazuje można budować tylko na budowlanej – ale o tym co można lub nie decyduje MPZP lub w przypadku jego braku WZ.

Pozostaje sprawa tego słupa energetycznego – może być i tak, ze posiada strefę ochronną i na dzialce budowlanej budynek nijak się nie zmieści.

Miej na uwadze również to, że maksymalnie możesz przybliżyć się do obu granic na odległość po 1,5m i to tylko w przypadku jeśli „zezwoli” na to lokalizacja budynku na działce zabudowanej.
Czyli „upchniesz” budynek o szer. max. 9m.

lopez1983
04-07-2011, 19:43
nawet jeśli posiada strefę ochronną to dom ewentualnie moznaby pobudować na wysokości domu sąsiada. Mamy działki położone prostopadle względem słupa.

ziuta62
18-07-2011, 16:06
Witam! Aglik i sSiwy - dziekuję wam serdecznie za pomoc!!! Zakupiłam w końcu działkę sprawdzając wszystko jak należy. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Jest piękniejsza i z panoramą na całe Tatry wysokie. Brakowało dosłownie kilku chwil, a straciłabym kupę kasy i zdrowie. Mam wielki dług wdzięczności i będę pamiętać to zawsze. Pozdrawiam!!!!

olinek okrąglinek
07-08-2011, 14:04
Witam!
Mamy działkę rolną ok. 3 ha. Chcielibysmy ją podzielić na działki budowlane i sprzedać. Jedną zostawić sobie :yes: i pobudować dom. Jest to ziemia V klasy. Nie ma PZP.
Moje pytania:
1. Od czego zacząć? jakie kroki podjąć?
2. Spełniamy warunki rolników - czy wydzielic działke na zabudowę zagrodową? Ale i tak nic nie zbudujemy, dopóki nie sprzedamy działek - brak kasy.
3. Najpierw podzielić? Ale jesli grunt rolny, to powyżej 0,3...
4. A może wystapić o WZ dla całości?

Jak to ugryźć?

W załaczeniu rysunek ilustrujący połozenie naszej ziemi. Działka ma dostep z jednego końca do drogi powiatowej, a z drugiego - do drogi gminnej. Nie graniczy z żadnymi zabudowaniami. Fioletowy kwadrat to kawałek ziemi, na której mniej więcej chcielibyśmy mieć dom. Na niebiesko - miejsce na wydzielenie drogi wewnetrznej. Szerokość działki - 33 m.

68862

kłopocik
07-08-2011, 23:46
Witam
mam pytanie odnośnie interpretacji pojęcia "zwarty obszar gruntów rolnych"
sytuacja wygląda następująco: rodzice postanowili podzielić działkę o pow 0,45ha na działkę zabudowaną ( 0,2ha) oraz na działkę przeznaczoną pod zabudowę (0,25ha) chcąc tego dokonać musieli uzyskać warunki zabudowy gdyż na danym terenie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego - takie warunki uzyskali.
Jednak gdy przepisali na mnie działkę z przeznaczeniem pod zabudowę(0,25ha) całą procedurę trzeba powtórzyć i uzyskać ponownie warunki zabudowy i tu mam kłopot Starostwo odmówiło akceptacji projektu o warunkach zabudowy powołując się na ochronę gruntów rolnych i leśnych a mianowicie na to że otrzymana przez ze mnie działka wchodzi w zwarty obszar gruntów rolnych klasy III a . moje pytanie brzmi: czy zwarty obszar to działka przed podziałem? (jeśli tak to działka ta nie przekracza 0,50ha),Czy pojęcie zwarty obszar gruntów rolnych obejmuje też działki sąsiada?