PDA

Zobacz pełną wersję : Decyzje o warunkach zabudowy i plany - pomog? !!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12]

olinek okrąglinek
08-08-2011, 14:34
Witam!
Mamy działkę rolną ok. 3 ha. Chcielibysmy ją podzielić na działki budowlane i sprzedać. Jedną zostawić sobie :yes: i pobudować dom. Jest to ziemia V klasy. Nie ma PZP.
Moje pytania:
1. Od czego zacząć? jakie kroki podjąć?
2. Spełniamy warunki rolników - czy wydzielic działke na zabudowę zagrodową? Ale i tak nic nie zbudujemy, dopóki nie sprzedamy działek - brak kasy.
3. Najpierw podzielić? Ale jesli grunt rolny, to powyżej 0,3...
4. A może wystapić o WZ dla całości?


No to sama sobie odpowiem :yes:. Poczytałam, poszperałam i ... przedstawiam moje przemyslenia:
1. Występujemy do Gminy o WZ dla zabudowy zagrodowej. Z tego, co wyczytałam - możemy sie budować na obojetnie której działce. I teraz moje pytanie nr 1 Czy w zabudowie zagrodowej obowiązuje linia zabudowy? W naszej wsi ta linia to 100 m od drogi, chcielibyśmy dalej... Można?
2. Odralniamy 0,5 ha (bo nieodpłatnie :D) . A może sie mylę?
3. Wystepujemy o PnB
4. Wybieramy projekt domu (juz prawie wybrany :yes:) i adaptujemy.
5. I... wykonujemy "działania pozorne", bo nie mamy pieniędzy na budowę.

I co dalej? Jak najkorzystniej sprzedać pozostałą ziemie?kolejne pytania
- podzielić pozostałą część działki po 0,3 ha?
- wystapić o WZ dla sąsiedniej działki (na zasadzie dobrego sąsiedztwa) i dać ogłoszenie o sprzedaży? I tak po kolei z każdą?:(

Poradźcie!

sSiwy12
08-08-2011, 15:55
Ad1. Jeśli masz areał nie mniejszy niż średnia wielkość gospodarstwa rolnego w danej gminie, to (w zasadzie) można uzyskać inną linię zabudowy.
Ad2. Przy zabudowie zagrodowej nie ma „instytucji” odrolnienia, bo grunty nadal pozostają rolne (nawet zabudowane).

Teoretycznie można przyjąć taki tryb postępowania jak w pkt.5 i dalsze, ale obszar analizowany będzie liczony tylko w przypadku uprawomocnienie się PnB każdej z działek.

olinek okrąglinek
08-08-2011, 18:56
Dzięki za odpowiedź!
I kolejne wątpliwości;
1. Czy jesli my będziemy mieli juz np. fundamenty, to sąsiednia działka (tuz za naszą "zagrodą") dostanie pozwolenie na budowę? czyli krótko mówiąc - mozna ja sprzedac jako budowlaną (przekwalifikować? - dobre sąsiedztwo, media, droga dojazdowa). Dodam, że w Studium cała nasza działka rolna - ok. 3 ha - jest proponowana do zabudowy.
2. Na jaką odległość Zakład Energetyczny bez dodatkowych kosztów pociągnie linie energetyczną do takiej zabudowy zagrodowej? Do najbliższego zabudowania jest ok. 300m. A na naszej działce (tylko z drugiej strony niż planowany dom) stoi słup wysokiego napięcia :bash:

A tak na marginesie - wie ktoś, jak starać sie o odszkodowanie od ZE, że ten słup tam stoi?;)


Byłam dzis na wizji lokalnej na naszej działeczce. Boszszsz, jak ja bym chciała, żeby to się udało, żebym miała swój mały domek:yes:

olinek okrąglinek
08-08-2011, 19:14
I jeszcze;
[QUOTE=sSiwy12;4847239] obszar analizowany będzie liczony tylko w przypadku uprawomocnienie się PnB każdej z działek.[QUOTE]
Czyli jesli nasza zagrodowa dostanie PnB i ono się uprawomocni, to jest nadzieja, że sąsiednie też dostaną PnB i będą budowlane?

sSiwy12
08-08-2011, 21:04
I
Czyli jesli nasza zagrodowa dostanie PnB i ono się uprawomocni, to jest nadzieja, że sąsiednie też dostaną PnB i będą budowlane?

Nie. Istnieje teoretyczna możliwość wydania WZ.

olinek okrąglinek
08-08-2011, 21:39
Nie. Istnieje teoretyczna możliwość wydania WZ.

Ło matko i córko!
To do sprzedania tylko jako rolne - 0,3 ha, tak?

crab
09-08-2011, 09:30
moje pytanie brzmi: czy zwarty obszar to działka przed podziałem? (jeśli tak to działka ta nie przekracza 0,50ha),Czy pojęcie zwarty obszar gruntów rolnych obejmuje też działki sąsiada?

Jest to obszar użytku i nie ma nic wspólnego z granicami działek ewidencyjnych. Musisz poszukać na mapie zasadniczej granic użytków zazwyczaj zaznaczanych linią przerywaną, wewnątrz tego obszaru będzie oznaczenie IIIa.

mai
12-08-2011, 13:47
Witam

Ja mam pytanie może ktoś z Was miał podobny problem, otóż czekając na WZ dostałem pismo z wydziału Architektury i Urbanistyki o pomoc w ustaleniu adresu zamieszkania sąsiadów ew spadkobierców? Mam pytanie czy urząd wystawiający WZ nie ma możliwości zwrócić się o pomoc do wydziału meldunkowego ew. do Policji?.
Czy ja mam korzystając ze "znajomości" "załatwić" im te adresy?

I jeszcze jedno jeżeli okaże się, że spadkobiercy są w rozjazdach jest jakaś inna metoda na obejście zawiadomienia np ogłoszenie w prasie ogólnopolskiej itp..

pozdrawiam


Urząd ma możliwości, może i zwraca się do różnych instytucji, tylko to trwa i nie zawsze urząd jest coś w stanie ustalić, szybciej można załatwić sprawę jeżeli inwestor pomaga w szukaniu stron.
Nie dostaniesz decyzji wz jeżeli nie będzie ustalony pełny krąg stron.
Im szybciej "załatwisz" te adresy tym szybciej dostaniesz decyzję :)
Czasami wystaczy [to zależy od urzędu] jak wypełnisz oświadczenie [możesz to zrobić sam] i podasz w tym oświadczeniu albo aktualne adresy poszukiwanych albo ich spadkobierców [z adresami i stopniem pokrewieństwa].

Nie ma możliwości ogłaszania w prasie, strona postępowania musi odebrać list, potwierdzenie zwrotne ma być w aktach sprawy [wg kpa podwójne awizo jest traktowane jako list doręczony].

marcellm
13-09-2011, 15:36
brak drogi dojazdowej do działek!
Witam Mam Taki problem:
w MPZP zaprojektowano Drogę Publiczną która łączy się z drogą wewnętrzną która z kolei stanowi drogę dojazdową do działek. Właściciel gruntu na której ma przebiegać Droga Publiczna nie zgadza się na nią Co zrobić? brak drogi dojazdowej do działek?
Proszę o pomoc.

laska119
26-09-2011, 16:03
Witam, mam podobny problem co przedmówca(chyba).
Posiadam działkę rolną z dojazdem drogi publicznej 3m, która następnie lączy sie z drogą gminną. Gmina nie chce zezwolić na ustalenie warunków zabudowy z powodu wąskiej drogi. Wizawi drogi gminnej sąsiad ma działkę i nie zgadza się na poszeżenie drogi. Jest w USA i stwierdził ze może mi sprzedać ta działkę całą za kosmiczną kwotę i moge sobie robic co chce. Proszę o pomoc jak rozwiązać tę sytuację

aglig
27-09-2011, 08:08
W obydwu przypadkach wystaić do Sądu o ustanowienie służebności przejazdu, przechodu oraz dla mediów.

marysia550
27-09-2011, 09:06
Przez naszą działkę biegnie kanalizacja i woda ( do kolejnych działek). Tak jest na planach i w rzeczywistości.
Natomiast wiem też, że budynek obok (Ochotnicza Straż Pożarna) jest zasilany w wodę ujętą od rury w mojej działce, chociaż na planach i mapach jest inaczej ( tu było krócej), znaczy samowola budowlana.
Zostało zrobione to w czasie, gdy działka należała do gminy (dom, który na niej stoi był nasz), teraz działka jest już nasza. Gmina liczyła, że o działkę się nikt nie upomni.
W sumie to niech sobie ta rura będzie, nie mam w planach nic stawiać akurat w tym miejscu, chociaż z miłą chęcią zrobiłabym im na złość. Tylko jak będzie awaria na tym odcinku rury to co ONI zrobią?

aglig
27-09-2011, 10:06
eeeeeee.......... rozkopią ? :rolleyes:
No chyba ze lubisz mieć staw w ogródku.

marysia550
27-09-2011, 17:38
Eno chyba mają jakiś zawór :P

darek70
22-10-2011, 19:26
Witam. Złożyłem wniosek o wzz i dostałem decyzje odmowną. Działka ma wymiary około 27m na 200m. Jest to pole i las. Od strony pola jest droga szerokosci 3m,od strony lasu jest droga gminna szerokosci 5m. Od urzędu "w wyniku analizy ustalono: -dzialka przeznaczona pod inwestycję wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów lesnych na cele nieleśne.Działka przeznaczona pod inwestycję położona jest na gruntach rolnych i leśnych. Z uwagi na fakt, że działka jest położana w granicach administracyjnych miasta zgoda na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolne nie jest wymagana.Natomiast zgodnie z art.7 ust.2 ustawy z dnia 3 lutego 1995 o ochronie gruntów rolnych i leśnych( Dz. U. Nr 16, poz 78 z późn. zmianami) wnioskowana inwestycja wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne. Grunty leśne wymagają uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia na cele nieleśne uzyskiwaną zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - dla gruntów leśnych będących własnością prywatnąw trakcie uzyskiwania uzgodnień planu zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 5. Zgodnie z art. 61 ust. 1 wymienionej ustawy wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest tylko możliwe w przypadku łącznego spełnienia warunków określonych tym przepisie.http://zapodaj.net/6f4a1cbd234e.jpg.html Zanim udam sie do urzędu chciałbym dowiedziec się jak to można załatwić. Czy muszę odlesic całą działkę czy wystarczy tylko pas szerokości 3-4m na dojazd w głąb? pozdrawiam

sSiwy12
22-10-2011, 20:14
Może być jeszcze jeden problem – od granicy lasu (ewidencyjnej) minimalna odległość to 12m, chyba, że ściana będzie bez okien i oddzielenia p.poż.

darek70
22-10-2011, 20:42
Dziękuje za zainteresowanie. Z tym raczej nie bedzie problemu bo działka jest długa na 200m. Las konczy się po 100m. Nie mogę znalezć nigdzie w necie odnośnie tego wyłączenia z produkcji leśnej,czy wystarczy odlesic przejazd szerokosci 3-4m czy całą działkę. W tej drugiej opcji koszta były by chyba zaporowe. Pozdrawiam

aglig
23-10-2011, 10:16
Grunty leśne wymagają uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia na cele nieleśne uzyskiwaną zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - dla gruntów leśnych będących własnością prywatnąw trakcie uzyskiwania uzgodnień planu zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 5.]
Tu jest problem. NIe dostanie wzizt bo dostać nie może właśnie ze względu na ten punkt.
Sam nic nie odlesi. Wyłaczyć z produkcji rolnej mozna tylko na podstawie planu zagospodarownia.


Art. 7. 1. Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
2. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:
1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha - wymaga uzyskania zgody Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej(5) (http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/1266.htm#prz4),
2) gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa - wymaga uzyskania zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa(6) (http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/1266.htm#prz5) lub upoważnionej przez niego osoby,
3) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas IV, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 1 ha,
4) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas V i VI, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego i torfowisk, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 1 ha,
5) pozostałych gruntów leśnych
- wymaga uzyskania zgody wojewody wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.

darek70
23-10-2011, 11:08
To kiepsko to widzę. Nic to zmienia że ta działka jest w granicach administracyjnych miasta?
Może inaczej da się tą sprawę ruszyć. Droga od strony pola jest szeroka na 3m,jest to dojazd do pól,łąk. Czy dostałbym wziz dla działki siedliskowej z taką drogą dojazdową(zakładając że pozostałe warunki spełniam,średnia wielkość gospodarstwa itd). Czy wydadzą wziz dla zabudowy siedliskowej w granicach miasta? Dziękuje i pozdrawiam

sSiwy12
23-10-2011, 11:29
Moim zdaniem, są „inne” możliwości:

1. Przy zabudowie zagrodowej dojazd jest dalej gruntem rolnym – czyli nic nie trzeba „przekształcać”, co może dodatkowo się „wyrobić” jeśli fizycznie przez ten Twój las istnieje dojazd do gruntów rolnych. Jest to jednak dość ryzykowna teza i wymagająca dużo „dobrej woli” tamtejszej administracji.

2. Uzyskać służebność lub wykupić grunt (szer. około 2m)w celu „poszerzenia” tej wąskiej drogi 3m – tak aby w sumie było 5m szerokości tej drogi (3m jezdnia + 2m dojście). To rozwiązanie najbardziej realne.


I co najważniejsze (w każdym przypadku), składając wniosek o WZiZT bardzo wyraźnie zaznaczyć, że budowa będzie tylko na części działki, tylko na gruncie rolnym.

byry007
29-10-2011, 13:30
Witam zakupuje działkę i właściciel ma warunki zabudowy wydane na siebie . Nie pasuje mi jeden podpunkt w tych warunkach czy jest możliwość zmiany tylko jednego podpunktu zeby nie występować o nowe warunki bo to troche trwa a ogólnie chodzi taką zmianę :
Ustala sie maksymalny wskaźnik wielkości powierzchni zabudowy do powierzchni każdej działki budowlanej wynoszący 0,15 a ja bym chciał 0,20 lub 0,25 ??
I czy jak w tych warunkach zabudowy nie ma nic wspomniane o garażu i o budynku gospodarczym to co musze zrobić ?? wystąpić o nowe warunki zabudowy na garaż i budynek gospodarczy ?? a jak to wygląda jak bym chciał postawić najpierw budynek gospodarczy czy musze mieć zezwolenie jesli to bedzie do 25m2 ??i czy moge go postawić w granicy z sąsiadem a jak nie to ile metrów od 3m?? jak nie bedzie otworów okiennych

msilent
29-10-2011, 14:33
Witam. Złożyłem wniosek o wzz i dostałem decyzje odmowną. Działka ma wymiary około 27m na 200m. Jest to pole i las. Od strony pola jest droga szerokosci 3m,od strony lasu jest droga gminna szerokosci 5m. Od urzędu "w wyniku analizy ustalono: -dzialka przeznaczona pod inwestycję wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów lesnych na cele nieleśne.Działka przeznaczona pod inwestycję położona jest na gruntach rolnych i leśnych. Z uwagi na fakt, że działka jest położana w granicach administracyjnych miasta zgoda na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolne nie jest wymagana.Natomiast zgodnie z art.7 ust.2 ustawy z dnia 3 lutego 1995 o ochronie gruntów rolnych i leśnych( Dz. U. Nr 16, poz 78 z późn. zmianami) wnioskowana inwestycja wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne. Grunty leśne wymagają uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia na cele nieleśne uzyskiwaną zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - dla gruntów leśnych będących własnością prywatnąw trakcie uzyskiwania uzgodnień planu zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 5. Zgodnie z art. 61 ust. 1 wymienionej ustawy wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest tylko możliwe w przypadku łącznego spełnienia warunków określonych tym przepisie.http://zapodaj.net/6f4a1cbd234e.jpg.html Zanim udam sie do urzędu chciałbym dowiedziec się jak to można załatwić. Czy muszę odlesic całą działkę czy wystarczy tylko pas szerokości 3-4m na dojazd w głąb? pozdrawiam

Nie dało by rady po prostu podzielić działki na pół na część rolno leśną i rolną? Wydziel sobie pod dom np. kawałek 27x50m.

Edit.
A czyli chciałbyś wyciąć kawałek lasu by mieć drogę dojazdową? Nie dasz rady dojeżdżać tą drogą od strony pola? No chyba, że urząd przyczepi się że za wąska.

Jeżeli byłoby wymagane 5m (swoją drogą nie wiem czemu, bo ja mam dojazd drogą o szerokości 3m - z jednej strony słup, z drugiej skarpa) to spróbuj uzyskać służebność, bądź dokupić brakujące 2m. A ta droga dojazdowa 3m czyją jest własnością?

sSiwy12
29-10-2011, 20:40
Nie dało by rady po prostu podzielić działki na pół na część rolno leśną i rolną? Wydziel sobie pod dom np. kawałek 12x50m.


:no:

darek70
29-10-2011, 21:14
:no:

Jest tylko jedno wyjście. Wyłączyć z produkcji z produkcji leśnej pas o szerokości 4m na dojazd do części rolnej działki. Sprawe przekazałem prawnikowi i ma się tym zająć. Podobno jest to "do zrobienia". Poinformuje jak się sprawa rozwinie.

byry007
30-10-2011, 16:37
A podpowie mi ktoś w mojej sprawię ??

autorus
30-10-2011, 18:13
A jak ma się sprawa jeśli w warunkach zabudowy mam obiekt parterowy, a chce piętro podciągnąć jako antresolę? Konkretnie tam jest antresola definicyjna czyli nie ograniczona ścianami itd.

aglig
31-10-2011, 10:42
Jest tylko jedno wyjście. Wyłączyć z produkcji z produkcji leśnej pas o szerokości 4m na dojazd do części rolnej działki. Sprawe przekazałem prawnikowi i ma się tym zająć. Podobno jest to "do zrobienia". Poinformuje jak się sprawa rozwinie.
Chętnie się dowiem jak i za ile załatwił tę sprawę prawnik.
Jest boczna furtka ale sprawa jest ba.....rdzo trudna.

Otóż w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435, z późn. zm.) istnieje boczna furtka, która daje cień szansy na budowę w lesie.
Otóż w artykule 13 tej ustawy jest zapis: Zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów. (…) w stosunku do lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa decyzję wydaje starosta na wniosek właściciela lasu.
Jak mówi ustawa – decyduje Starosta. Ale w ustawie nie ma żadnych konkretów, co to są szczególnie uzasadnione potrzeby właściciela lasu. Dlatego decyzja starosty ma charakter całkowicie uznaniowy. Oprócz starosty, istotną rolę odgrywają tu także prowadzący takie sprawy urzędnicy powiatowych wydziałów ochrony środowiska czy Gospodarowania Środowiskiem.
Większość tych urzędników nie ma doświadczenia w szczegółach prawnych takich procedur. Tym bardziej że pod koniec roku 2008 sporo się zmieniło w tym zakresie – powołano Generalną i Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska. Także dlatego, że takich wniosków o zamianę lasu na użytek rolny jest mało, a często procedura nie znajduje pozytywnego finału i już na pierwszym etapie kończy się odmową. Przed paru laty w prasie pojawiły się artykuły piętnujące niefrasobliwość niektórych starostów.
Domyślano się także nieczystego kontekstu czy podtekstu takich decyzji. Zapewne nie tylko dlatego kryteria udzielania zgody zostały zaostrzone, pomimo braku precyzji w ustawie o lasach. Także powiatowi urzędnicy mają świadomość, że jest to boczna furtka, droga na skróty, pozwalająca ominąć skomplikowane procedury związane z realizacja MPZP. Niektórzy starostowie po prostu obawiają się posądzenia o nieczyste praktyki.
Inni dbają o lasy, ale jeszcze inni są bardziej liberalni. Sytuacja w poszczególnych powiatach jest różna. W skrajnym przypadku, teoretycznie starosta może wydać taką zgodę na ładne oczy. Z drugiej strony, w niektórych Starostwach nie było dotychczas ani jednej pozytywnej decyzji w tej sprawie.
Ogólnie biorąc, nie ma dziś dobrego klimatu do zamiany lasu na użytek rolny na mocy ustawy o lasach. Często zapis artykułu 13 jest interpretowany w ten sposób, że jeśli ma to być zamiana lasu na użytek rolny, to wnioskodawca musi być rolnikiem i jako rolnik ma dokładnie przedstawić swoje szczególnie uzasadnione potrzeby.

aglig
31-10-2011, 10:48
Witam zakupuje działkę i właściciel ma warunki zabudowy wydane na siebie . Nie pasuje mi jeden podpunkt w tych warunkach czy jest możliwość zmiany tylko jednego podpunktu zeby nie występować o nowe warunki bo to troche trwa a ogólnie chodzi taką zmianę :
Ustala sie maksymalny wskaźnik wielkości powierzchni zabudowy do powierzchni każdej działki budowlanej wynoszący 0,15 a ja bym chciał 0,20 lub 0,25 ??
Wymaga to zmiany decyzji wzizt
I czy jak w tych warunkach zabudowy nie ma nic wspomniane o garażu i o budynku gospodarczym to co musze zrobić ?? wystąpić o nowe warunki zabudowy na garaż i budynek gospodarczy ?? Tak nalezy wystąpić o wzizt dla garażu a później o pozwolenie na budowę a jak to wygląda jak bym chciał postawić najpierw budynek gospodarczy czy musze mieć zezwolenie jesli to bedzie do 25m2 ?? Musisz mieć wzizt na budynek mieszkalny i zgłosić zamiar budowy budynku gospodarczego do 25 m2 zabudowy w starostwie na min.30 dni przed planowanym rozpoczęciem .i czy moge go postawić w granicy z sąsiadem a jak nie to ile metrów od 3m?? jak nie bedzie otworów okiennych .Minimum 3 m od granicy z sąsiadem
J.w

aglig
31-10-2011, 10:58
A jak ma się sprawa jeśli w warunkach zabudowy mam obiekt parterowy, a chce piętro podciągnąć jako antresolę? Konkretnie tam jest antresola definicyjna czyli nie ograniczona ścianami itd.

Według mnie przejdzie ale wszystko jest sprawą nazewnictwa w projekcie budowlanym.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
19) antresoli - należy przez to rozumieć górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona,

Paola201
02-11-2011, 13:44
Ja mam nastepujący problem.
Mamy działkę z domem. Dom nadaje sie do rozbudowy. Jest na dzialce rowniez garaz.
I tak: musze wystapic i warunki zabudowy bo nie ma Planu Zagosp. Przesrzennego.

Dostalam wniosek i nie wiem czy najpierw udac sie do prjektanta ktory oceni stan budynki, powie co mozna zrobic jakis projekt itd..
Czy samej kombinowac jak chcemy by dom wygladał, napisać i czekac jakie warunki uzyskamy?
na działce jest aktualnie garaz( nie wiem czy jest on równiez na mapce w starostwie.. ) chcemy go rozbudowac, albo zrobic pomieszczeniem gospodarczym, nie wiem co lepsze. Ma mieć sporo bo 8mx8m. Aktualnie ma 8mx4.

Jeszcze zapytam o granice . Jesli aktualnie zarówno dom jak i działka stoją w ostrej granicy z domami obok(zreszta tam wiekszosc tak soi bo dzialki małe) to przy uzyskiwaniu PnB beda mi kazali odsuwać wszystko na wyznaczone- okreslone metry, czy to co juz pobudowane i bedzie mogło stac i bedziemy mogli rozbudować??

z gory dziekuje za odp.

autorus
02-11-2011, 13:46
Według mnie przejdzie ale wszystko jest sprawą nazewnictwa w projekcie budowlanym.
Dokładnie tak samo powiedział mi architekt :)

darth_irek
02-11-2011, 13:53
Witam
Bardzo proszę o Waszą opinię i pomoc. Jestem bliski załamania nerwowego.
Gmina wyjątkowo nastawiona antyinwestycyjnie. Ziemia rolna, klasy trzeciej. Podzielona na działki po ok 10ar (dawno ok 10 lat temu, sprzedane rok temu). Moja działka ma dostęp do drogi publicznej przez wydzieloną działkę drogową o powierzchni 1ha. Droga ta stanowi dostęp do drogi publicznej dla wielu działek. Działka spelnia warunki dobrosąsiedztwa. Początkowo Gmina próbowała je podważyć. Gdy to się jej nie udało, nie wydała warunków zabudowy powołując się na przepis (art.7 ust.2 p.1 ustawy z 3 lutego 95 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym), mówiącym, że zwarty obszar projektowy przekracza 0,5 ha. Wydała następującą decyzję: "Suma powierzchni działki rolnej mojej - grunt klasy IIIa i dzialki rolej zapewniającej dojazd dodrogi publicznej - grunt klasy IIIa i IIIb wynosi łacznie pow. 1ha". Wielki szacunek dla odpowiadająch i dzielących się swą wiedzą. Pozdrawiam.

sSiwy12
02-11-2011, 14:19
Moim zdaniem.

Teoretycznie - teoretycznie, bo raczej stanowisko sądów potwierdza taką interpretacją - można próbować „podważyć” ten „zwarty obszar”, to i tak pozostaje kwestia wydania zgody na zmianę przeznaczenia tych gruntów, a to z mocy przywołanej już ustawy, ustawy przekreśla możliwość uzyskania WZiZP :



Art. 61.
1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku
łącznego spełnienia następujących warunków:
4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych
i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną
przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie
art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;

darth_irek
02-11-2011, 14:29
Czyli, że do zwartego obszaru zalicza się droga? Bo gdyby nie to właśnie w myśl art 61 p.1.4 teren nie wymagałby zgody. Czy nie jest tak, że przecież ja występuję o warunki zabudowy do swojej działki (10ar) a nie drogi plus działki (pow. 0,5ha)?

Paola201
02-11-2011, 15:02
Pomoze ktos?

sSiwy12
02-11-2011, 15:11
Nie o to chodzi.
„Odrolnienie” może nastąpić tylko poprzez zapis w MPZP.
Jeśli nie ma i nie było MPZP, które dokonały „odrolnienia” tego terenu, to poza aglomeracjami miejskimi, jest wymagana zgoda na „odrolnienie” – zwłaszcza w przypadkach gruntów lepszych, do których zalicza się grunty III klasy i to bez względu na wielkość tego wyłączenia.
Reguluje to ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20041211266 ) , a szczegółowo jej Art.11.

sSiwy12
02-11-2011, 15:15
Pomoze ktos?

We wniosku zawrzyj wszystko co chcesz wykonać na tej działce. Gmina określi co i jak będzie można wybudować.
Innej drogi nie ma.

Paola201
02-11-2011, 15:41
Ok, to wiem ale czy najpierw radzicie zasiegnac rady architekta czy na razie napisac cokolwiek mniejwiecej co chcemy, a potem dopiero projekt.
najgorsze ną punkty typu: zuzycie pradu, wody, wysokosc kalenicy, powirzchnia zabudowy bil. czynna to wszystko musze wiedziec...

A jak z tymi odleglosciami ? wiecie cos o nich ?

sSiwy12
02-11-2011, 16:36
A jak z tymi odleglosciami ? wiecie cos o nich ?

Wiemy.
Ty też możesz się dowiedzieć - par.12
http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-z-dnia-12-kwietnia-2002-r-w-sprawie-warunkow-technicznych-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie/

rudniczek
17-11-2011, 07:57
mam pytanie dotyczące budowy na granicy działki sąsiada. Czy każdy może sobie zaplanować budowę na granicy z działką sąsiednią, bo mu tak pasuje a jego działka wymiarowo jest poniżej wym określonych w rozporządzeniu. na 278 m sąsiad chce budować dom z garażem i ściana garażu ma być posadowiona na moim płocie. Mam juz zagospodarowaną działkę, ogrodzoną i w odległości od płotu ok, 1,2 m rosną duże sosny ok. 1 m średnicy, jak z drugiej strony przytną korzenie to albo uschną albo wichura je wyrwie oczywiście w kierunku na mój dom. Mój dom jest oddalony 8 m od płotu i na tym terenie są tylko domki wolno stojące. Jak się bronić przed takim działaniem. Zgodnie z planem zagospodarowania powierzchnia zabudowy działki sąsziada mieści się na styku 1 m. Czy ma tu zastosowanie tylko rozporządzenie dot. lokalizacji budynków a sąsiad musi się na wszystko godzic????

niena1
26-11-2011, 19:59
Witam

jeśli chodzi o sprawy związane z działkami, to jestem zupełnym laikiem, proszę zatem o pomoc.
Znalazłam fajną działkę. Problem polega na tym, że jest to działka RS, czyli rolniczo-siedliskowa. Działka ma w tej chwili 44ary. Facet, który to sprzedaje, mówi, że wydzieli sobie 34arów, bo tyle musi mieć, a mi zostawi skrawek ziemi o pow. 10arów. Wszystko ma już ustalone gdzie tam trzeba, ale działka jeszcze nie jest podzielona na te dwie części (34 i 10 arów), chce ją podzielić, jak już będzie miał pewnego kupca. Pan, od ktorego chce tę działkę (10 arow) kupić, 'wyłączył z produkcji rolnej' prawie 5 arów pod budowę domu - wyłączył na powierzchni działki, która w przyszłości będzie tą 10 arową. No i w moim mniemaniu sprawa jest trochę zaplątana, nie wiem teraz, czy działka jest rolna czy budowlana, czy ja jako nierolnik mogę się tam budować, czy nadal te moje 10 arów będzie podchodziło pod działkę siedliskową. Strasznie to zamotane. Jak myślicie, jest w ogóle prawdopodobnym, że wydzielą mu 10 arów i 34 ary? czy te 10 arów będzie wtedy już odrolnione (w tej chwili jest wyłączone z produkcji rolnej i jest już na ten kawałek ziemi wydane pozwolenie na budowę).
Wybaczcie, że tak nieskładnie piszę, ale ja nic z tego już nie rozumiem, gubię się w tym.

Pozdrawiam

waflos
11-12-2011, 14:29
Witam,

Gmina nie chce wydać warunków zabudowy!!!!

- tzn. opracowuje aktualnie plan zagospodarowania przestrzennego i twierdzi że ma prawo wstrzymać się z wydaniem decyzji przez 12 miesięcy. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia, co można zrobić by zmusić gminę do wydadnia tychże warunków?
Na marginesie: działka moja jest ostatnią niezabudowaną działką wśród jednorodzinnych domków więc na moje nie powinno być problemu z warunkami.

z góry dzięki za podpowiedzi i pozdrawiam

sSiwy12
12-12-2011, 08:38
Nie na 12, tylko 9 m-cy Ustawa o planowaniu.... ( http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20030800717 )


Art. 62.
1. Postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy można
zawiesić na czas nie dłuższy niż 9 miesięcy od dnia złożenia wniosku o ustalenie
warunków zabudowy. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta podejmuje postępowanie
i wydaje decyzję w sprawie ustalenia warunków zabudowy, jeżeli:
1) w ciągu dwóch miesięcy od dnia zawieszenia postępowania rada gminy nie
podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego albo
2) w okresie zawieszenia postępowania nie uchwalono miejscowego planu lub
jego zmiany.
2. Jeżeli wniosek o ustalenie warunków zabudowy dotyczy obszaru, w odniesieniu
do którego istnieje obowiązek sporządzenia planu miejscowego, postępowanie
administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy zawiesza się do czasu
uchwalenia planu.

aglig
12-12-2011, 08:39
Mam złą i dobrą wiadomość dla ciebie. Zła to taka, ze gmina ma prawo zawiesić postępowanie dobra wiadomość jest taka, ze ustawa się zmieniła 21.10.2010 r. i mogą zwiesić nie na 12 ale na 9 miesięcy.

USTAWA z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z dnia 10 maja 2003 r. z póź. zm)


Art. 62. 1.Postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy można zawiesić na czas nie dłuższy niż 9 miesięcy od dnia złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta podejmuje postępowanie i wydaje decyzję w sprawie ustalenia warunków zabudowy, jeżeli:
1) w ciągu dwóch miesięcy od dnia zawieszenia postępowania rada gminy nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego albo
2) w okresie zawieszenia postępowania nie uchwalono miejscowego planu lub jego zmiany.
2. Jeżeli wniosek o ustalenie warunków zabudowy dotyczy obszaru, w odniesieniu do którego istnieje obowiązek sporządzenia planu miejscowego, postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy zawiesza się do czasu uchwalenia planu.
Ale uwaga nie daj się zbyć. Często Gminy sie tłumaczą że nie przyjmują wniosków o wzizt bo czekają na uchwalenie planu ( nie mogą tego robić) . Muszą przyjąć twój wniosek i wydać decyzję o zawieszeniu postepowania. Przypilnuj aby decyzję o zwieszeniu postępowania wydali jak najwcześniej.

krislord
26-12-2011, 18:00
witam.
Otrzymalem z UG zawiadomienie o przedluzeniu terminu ustalenia WZ do dnia 3.02.2012 ze wzgledu na zawilosc sprawy.
W tej samej kopercie takze bylo zawiadomienie o odmowie ustalenia WZ i pouczeniu o mozliwosci zapoznani sie z aktami sprawy.

Czy ktos z WAS moze tez z takim czym sie spotkal? Dlaczego zawiadomienie a nie decyzja?
Czy to jest standardowe postepowania majace na celu wydluzenie czasu oczekiwania na WZ?
Ile czasu moze UG przewlekac zalatwienie sprawy?

W srode pojade do UG ale chcialem wczesniej byc bogatszy o Wasze odczucia i doswiadczenia.

krislord
27-12-2011, 10:08
Dzwonilem dzis do UG z zapytaniem o co im chodzi z tymi zawiadomieniami o ktorych pisalem powyzej.
Doznalem szoku po odpowiedzi pani z urzedu - jest przygotowywana decyzja odmowna na wydanie WZ a powodem jest fakt iz droga do ktorej przylega dzialka nie spelnia jakichs wymogow dot. szerokosci (droga gruntowa) - dla mnie jakis absurd. Doslownie 50 m dalej 2 lata temu wybudowany nowy budynek, 200 m dalej w tej chwili ktos sie buduje. na moja dzialke 20 lat temu byly wydane Wz i nawet pozwolenie na budowe a teraz maja problem??
Co moge zrobic zanim otrzymam decyzje odmowna??

prosze o porade

aglig
27-12-2011, 10:18
Przed otrzymaniem decyzji odmownej nie za bardzo możesz coś uczynić. Trzeba na spokojnie poczekać na wydanie decyzji odmownej zapoznać się z jej uzasadnieniem i złożyć odwołanie.

na moja dzialke 20 lat temu byly wydane Wz i nawet pozwolenie na budowe
Przez 20 lat prawo się zmieniło i to wielokrotnie.
Czy droga gruntowa, o której piszesz jest drogą publiczną ?
Czy składając wniosek o wzizt miałeś pismo z Zarządu Dróg Publicznych o mozliwości połączenia twojej działki z drogą publiczną ? Jeśli tak jakie są tam zapisy ?

krislord
27-12-2011, 15:24
Droga gruntowa jest droga gminną.

Dziwi mnie że jednym wydali WZ nie tak dawno temu (ok 2 lat) i się budują w tej chwili za moją działką a u mnie jest problem. Pani powiedziala ze teraz bardziej restrykcyjnie podchodzą do przepisów :) czyli są równi i "równiejsi" (ci dla których przymyka się oko na pewne sprawy).
W najgorszym scenariuszu bedzie: decyzja odmowna-->SKO-->NSA-->Sąd o ustanowienie sluzebnosci drogi ???
Czy mozna to jakos inaczej zalatwic? na jakie przepisy sie powolac?

A co jesli chcialbym przeniesc wydane kiedys WZ na mnie? Dostane je? Przeciez są bezterminowe.

ja25
28-12-2011, 08:00
Witam.Mam nakaz zamurowania otworów okiennych,ponieważ znajdują się w budynku położonym około dwa i pół metra od granicy.Dom został wybudowany około roku 1978.Otwory okienne utworzono za zgodą ówczesnych właścicieli.Działka składa się a dwóch części po 14metrów każda.Czy rzeczywiście muszę te otwory okienne zamurować...???Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

aglig
28-12-2011, 08:03
Droga gruntowa jest droga gminną.

Dziwi mnie że jednym wydali WZ nie tak dawno temu (ok 2 lat) i się budują w tej chwili za moją działką a u mnie jest problem. Pani powiedziala ze teraz bardziej restrykcyjnie podchodzą do przepisów :) czyli są równi i "równiejsi" (ci dla których przymyka się oko na pewne sprawy).
A co jesli chcialbym przeniesc wydane kiedys WZ na mnie? Dostane je? Przeciez są bezterminowe.
Nie odpowiedziałeś na moje pytania a są one zasadnicze. To że droga jest gminna nie znaczy że jest publiczna ( może być drogą dojazdową do pól, drogą wewnętrzną ), co masz zapisane w uzgodnieniach z Zarządem Dróg ?
Druga kwestia nie ma równych i równiejszych, urzędnik też człowiek, szli na rękę i nie stosowali restrykcyjnie prawa dopóki nie dostali od kogoś po d...pie. Zapewne mieli jakąś sprawę gdzie ktoś się odwołał ( z sasiadów) i od tej pory są bardziej restykcyjni bojąc się powtórki z rozrywki i właśnie takich oskarżeń jak twoje o korupcje.
Czy przeniesiesz wzizt na siebie ? To zależy. Jeśli od momentu uzyskania wzizt wszedł z życie jakiś plan zagospodarowania, który później stracił ważność to nie. Ale jeśli nie było żadnego planu to masz szanse.

aglig
28-12-2011, 08:11
Witam.Mam nakaz zamurowania otworów okiennych,ponieważ znajdują się w budynku położonym około dwa i pół metra od granicy.Dom został wybudowany około roku 1978.Otwory okienne utworzono za zgodą ówczesnych właścicieli.Działka składa się a dwóch części po 14metrów każda.Czy rzeczywiście muszę te otwory okienne zamurować...???Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/6847500F65

sSiwy12
28-12-2011, 08:39
Nie odpowiedziałeś na moje pytania a są one zasadnicze. To że droga jest gminna nie znaczy że jest publiczna ( może być drogą dojazdową do pól, drogą wewnętrzną ), co masz zapisane w uzgodnieniach z Zarządem Dróg ?
Dodałbym, sprawdzenie (dokładne) jaką szerokość ma wspomniana „droga dojazdowa”.
Sprawdź również, czy to wydane wcześniej WZiZT nie „opiewa” przypadkiem na budowę siedliska (dzisiaj zabudowa zagrodowa).

Ps. Mam wątpliwość – czy wydane PnB, nie „kwituje” WZiZT ?

krislord
28-12-2011, 20:39
Zadnego uzgodnienie z zarzadu drog nie mialem bo nie bylo potrezbne do wniosku o WZ.
Droga jest gminna - gruntowa - kiedys to byl dojazd do pol i dwoch domostw.
Doczepili sie o szerokosc - gosc z gminy zmierzyl i mu wyszlo 4m , urbanista wpisal ze droga ma niby 3m. Ja sprawdzalem na mapach (ktore mam od geodety z pazdziernika) i mi wychodzi ze ma 5m.
Dzis bylem w gminie - brali linijki mierzyli i po czesci przyznali mi racje a po czesci zastanawiaja sie czy tam jest 4, moze 4,5 m a moze rzeczywiscie 5m i na ile dokladne sa te mapy (mapa zasadnicza w skali 1:1000, ja mam dodatkowo w skali 1:500)
Jutro wioze pismo o ponowne rozpatrzenie mojej sprawy zanim wydadza decyzje odmowna.

PS. Jesli stwierdza ze droga ma jednak 4m (chodzi o odcinek ok 130m) to rozumiem ze nalezalo by ustanowic sluzebnosc drogi o szerokosci 1m w miejscy gdzie ta droga jest za waska? Ale kto za to ma placic? Ja nie zamierzam bo inni i tak z tej drogi korzystaja a ja mialbym za sluzebnosc komus zaplacic? Jakie jest wyjscie z tej sytuacji?

z gory dzieki za uwagi.

aglig
29-12-2011, 08:16
O bożżesz jaki bajzel.
Po pierwsze jeśli nie masz uzgodnienia z Zarządem dróg to nie wiadomo czy jest to droga publiczna czy też nie a to ma zasadnicze znaczenie bo zgodnie z Ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Art. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
2) teren ma dostęp do drogi publicznej;
3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
5) decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.

i jeszcze to:

Art. 60. 1. Decyzję o warunkach zabudowy wydaje, z zastrzeżeniem ust. 3, wójt, burmistrz albo prezydent miasta po uzgodnieniu z organami, o których mowa w art. 53 ust. 4, i uzyskaniu uzgodnień lub decyzji wymaganych przepisami odrębnymi.

Art. 53
4. Decyzje, o których mowa w art. 51 ust. 1, wydaje się po uzgodnieniu z:
1) ministrem właściwym do spraw zdrowia - w odniesieniu do inwestycji lokalizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych, zgodnie z odrębnymi przepisami;
2) (65) wojewódzkim konserwatorem zabytków - w odniesieniu do obszarów i obiektów objętych formami ochrony zabytków, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568, z późn. zm.) oraz ujętych w gminnej ewidencji zabytków;
3) dyrektorem właściwego urzędu morskiego - w odniesieniu do obszarów pasa technicznego, pasa ochronnego oraz morskich portów i przystani;
4) właściwym organem nadzoru górniczego - w odniesieniu do terenów górniczych;
5) właściwym organem administracji geologicznej - w odniesieniu do terenów zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych;
6) (66) organami właściwymi w sprawach ochrony gruntów rolnych i leśnych oraz melioracji wodnych - w odniesieniu do gruntów wykorzystywanych na cele rolne i leśne w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami;
7) dyrektorem parku narodowego - w odniesieniu do obszarów położonych w granicach parku i jego otuliny;
8 .67) regionalnym dyrektorem ochrony środowiska - w odniesieniu do innych niż wymienione w pkt 7 obszarów objętych ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody;
9) właściwym zarządcą drogi - w odniesieniu do obszarów przyległych do pasa drogowego;
10) (69) wojewodą, marszałkiem województwa oraz starostą w zakresie zadań rządowych albo samorządowych, służących realizacji inwestycji celu publicznego, o których mowa w art. 48 - w odniesieniu do terenów, przeznaczonych na ten cel w planach miejscowych, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
10a) (70)wojewodą, marszałkiem województwa oraz starostą w zakresie zadań rządowych albo samorządowych, służących realizacji inwestycji celu publicznego, o których mowa w art. 39 ust. 3 pkt 3 - w odniesieniu do terenów, przeznaczonych na ten cel w planach miejscowych, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
11) (71) dyrektorem regionalnego zarządu gospodarki wodnej - w odniesieniu do:
a) przedsięwzięć wymagających uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, do wydania którego organem właściwym jest marszałek województwa lub dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej,
b) obszarów, o których mowa w art. 88d ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019, z późn. zm.), w zakresie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu;
Mierzenie linijką z mapki to sobie mogą wsadzić w ..........
Biorąc pod uwagę skale mapy 1:1000 to grubość kreski 1 mm to w rzeczywistości 1 metr. :bash:
Jeśli zdobędziesz uzgodnienie z Zarządem dróg, że droga jest drogą publiczną ( a jeszcze dla tumanów jak by było napisane że ma wymaganą szerokość) to cię mogą cmoknąć.
Chyba, że nie jest to droga publiczna to masz problem.

sSiwy12
29-12-2011, 09:20
Moim zdaniem.
1. Droga dojazdowa do pól jest drogą wewnętrzną, a więc nie może być drogą publiczną.

USTAWA z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych



Art. 7.
1. Do dróg gminnych zalicza się drogi o znaczeniu lokalnym niezaliczone do innych
kategorii, stanowiące uzupełniającą sieć dróg służących miejscowym potrzebom,
z wyłączeniem dróg wewnętrznych.

Art. 8.
1. Drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do
żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych
dróg są drogami wewnętrznymi.


2. Jeśli ta droga dojazdowa (do pól) jest na mapach (i istnieje faktycznie), to uzgodnienia z „drogowcami” co do zjazdu na publiczną nie jest konieczne.

3. W zasadzie jeśli szerokość tej drogi jest nie mniejsza niż 4,5m, to gmina może Cię cmoknąć.

4. Faktyczną szerokość drogi najlepiej sprawdzić w terenie – zlecić geodecie.

5. Jeśli jest mniejsza to, faktycznie służebność może okazać się rozwiązaniem problemu – przy czym służebność będzie tylko dla Twojej działki, każda inna działka musi mieć służebność oddzielną, chyba, że ich właściciele dogadają się.

krislord
29-12-2011, 09:37
Moze glupie pytanie ale kim jest Zarzad Drog? Szukalem dla miejscowosci Rokietnica p.poznanski i nie wiem. Jesli bylaby to droga powiatowa to Zarzad Drog Powiatowych. a skoro jest to droga gminna to Zarzadem Drog jest w tym wypadku Gmina? W takim wypadku u tych samych osob co WZ musialbym zalatwic ten dokument.

aglig
29-12-2011, 09:51
Jeśli to nie jest droga publiczna to ma problem i to duży, bo:
1. We wniosku musiał napisać opisać rozwiązania komunikacyjne, że posiada dostęp do drogi publicznej podać numer tej drogi i w jaki sposób np. bezpośrednio, poprzez drogę wewnętrzną , służebność itp. to jest wymagane minimum.

2. Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego powinien zawierać:
1) określenie granic terenu objętego wnioskiem, przedstawionych na kopii mapy zasadniczej lub, w przypadku jej braku, na kopii mapy katastralnej, przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, obejmujących teren, którego wniosek dotyczy, i obszaru, na który ta inwestycja będzie oddziaływać, w skali 1:500 lub 1:1.000, a w stosunku do inwestycji liniowych również w skali 1:2.000;
2) charakterystykę inwestycji, obejmującą:
a) określenie zapotrzebowania na wodę, energię oraz sposobu odprowadzania lub oczyszczania ścieków, a także innych potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej, a w razie potrzeby również sposobu unieszkodliwiania odpadów,
b) określenie planowanego sposobu zagospodarowania terenu oraz charakterystyki zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym przeznaczenia i gabarytów projektowanych obiektów budowlanych, przedstawione w formie opisowej i graficznej,
c) (63) określenie charakterystycznych parametrów technicznych inwestycji oraz dane charakteryzujące jej wpływ na środowisko.


4) "dostępie do drogi publicznej" - należy przez to rozumieć bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej;

aglig
29-12-2011, 10:10
Moze glupie pytanie ale kim jest Zarzad Drog? Szukalem dla miejscowosci Rokietnica p.poznanski i nie wiem. Jesli bylaby to droga powiatowa to Zarzad Drog Powiatowych. a skoro jest to droga gminna to Zarzadem Drog jest w tym wypadku Gmina? W takim wypadku u tych samych osob co WZ musialbym zalatwic ten dokument.


A propo fatalny wzór wniosku o wydanie warunków zabudowy.




ZADANIA REFERATU


Do zadań Referatu Inwestycji i Infrastruktury należy:






Prowadzenie spraw związanych z ustalaniem nazw miejscowości, ulic i obiektów fizjograficznych oraz numeracji nieruchomości,
Prowadzenie i nadzorowanie inwestycji gminnych:


a) budowa i remont obiektów publicznych,
b) budowa i remont infrastruktury na terenie Gminy Rokietnica w tym sieci
i przyłączy wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i deszczowej nie przekazanej innym podmiotom,
c) uzgadnianie budowy sieci i przyłączy energetycznych oraz gazowych,
d) budowa i remont oświetlenia dróg i ulic na terenie gminy.
Przygotowywanie projektów i rozstrzygnięć, wniosków i stanowisk organów Gminy, dotyczących zaliczenia dróg i ulic do poszczególnej kategorii,
Budowa, remont i modernizacja dróg,
Zarządzanie drogami gminnymi,
Określenie szczególnego korzystania z dróg w tym wykorzystywania pasów drogowych na cele niekomunikacyjne,
Wydawanie zgody na zajęcie pasa drogowego oraz ustawianie reklam w pasie dróg gminnych,
Koordynację i obsługę w współpracy z innymi zarządcami dróg publicznych,
Opracowywanie programów gospodarczych, w tym wykonywanie prac studialnych i prognostycznych,
Przygotowywanie na potrzeby Urzędu Gminy wstępnych kosztorysów budowlanych dotyczących inwestycji gminnych,
Udział w wizjach lokalnych z zakresu budownictwa,
Przygotowywanie dokumentacji związanej z planowanymi inwestycjami, remontami w zakresie zarówno zamówień z wolnej ręki jak i przetargów,
Kontrola terenowa przestrzegania przepisów z zakresu budowy i utrzymania dróg i poboczy, oświetlenia oraz samowoli budowlanych,
Opracowywanie planów inwestycyjno-remontowych i harmonogramów prac,
Przyjmowanie interesantów i załatwianie spraw związanych z ich interwencjami, zapytaniami i wnioskami z zakresu pracy referatu.

Jesli to nie jest droga publiczna ale droga wewnętrzna gminna to również zwróciłabym się do tego Pana o określenie szerokości tej drogi. Idź pogadaj z facetem i pokaż swoje mapy w skali 1:500 i poproś o ładną opinię.
A jak nie to przejdź się do samego wójta

W sprawie skarg i wniosków Wójt przyjmuje:

Poniedziałki 15.00-17.00
czwartki 10.00-12.00

krislord
29-12-2011, 10:30
Moge prosic o zedytowanie posta i usuniecie kontaktu i nazwiska tego pana? :)

Bylemn wczoraj u niego - on tez mierzyl linijka
To mu wychodzilo 4 m ale przyznal mi racje ze ta droga moze miec 5m.
Byl sklonny poprawic swoja opinie ale pani prowadzaca moja sprawe kazala zlozyc pismo z uwagami po zapoznaniu sie ze zgromadzona dokumentacja.

sSiwy12
29-12-2011, 11:15
Jeśli to nie jest droga publiczna to ma problem i to duży, bo:
1. We wniosku musiał napisać opisać rozwiązania komunikacyjne, że posiada dostęp do drogi publicznej podać numer tej drogi i w jaki sposób np. bezpośrednio, poprzez drogę wewnętrzną , służebność itp. to jest wymagane minimum.


Moim zdaniem

Niekoniecznie jest (może być) to problemem.
To, że ta droga nie jest droga publiczna w rozumieniu ustawowym, w zasadzie nie ma znaczenia. Zaliczenie do kategorii drogi publicznej jest związanie z określeniem parametrów (technicznych i użytkowych) dla danej (kategorii) drogi – drogi inne nie muszą ich spełniać.

Natomiast zgodnie z ustawą:


Art. 8.
2. Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych
oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest
zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku – do właściciela tego terenu.



A właścicielem jest gmina, czyli miejsce (teren) jest publiczne i ogólnodostępne – czyli nie ma mowy o służebności, czy też wyrażenia przez gminę zgody na korzystanie z niej (drogi wewnętrznej „upublicznionej”) – chyba, że gmina ustawiła tam ogólny zakaz np. ruchu pojazdów (a ma do tego prawo).
Czyli we wniosku pisze, że przez drogę wewnętrzną, której właścicielem jest gmina. Gmina w WZiZT może zażądać uzgodnienia sposobu „połączenia” drogi z posesją – co przedkłada się na warunek uzyskania PnB.

aglig
30-12-2011, 07:39
. Gmina w WZiZT może zażądać uzgodnienia sposobu „połączenia” drogi z posesją – co przedkłada się na warunek uzyskania PnB.
Siwy wybacz jeśli napisze głupoty ( nie piłam jeszcze dzisiaj kawy i mam podły nastrój), ale czy Gmina ma podstawę prawną do kwestionowania szerokości drogi wewnetrznej ?
Na etapie pozwolenia na budowę Starostwo może i musi to kwestionować bo wynika to z Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, ale na etpaie wzizt ?
Wydaje mi się że kiedyś prowadziliśmy już dyskusje na ten temat.

sSiwy12
30-12-2011, 08:52
Na etapie pozwolenia na budowę Starostwo może i musi to kwestionować bo wynika to z Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, ale na etpaie wzizt ?


Moim zdaniem, gmina ma wręcz taki obowiązek, a wynika to z Art.61.1.3., bo droga jest zdefiniowana jako uzbrojenie terenu, co wynika z Art.2.13 (ustawa o planowaniu .....)

Ale w tym wypadku, gmina raczej nie kwestionuje szerokości własnej drogi, tylko nie wie jaka ta szerokość jest, a co gorsze przyjmuje jej wymiary zmiennie, w zależności od okoliczności.

Moim zdaniem najprościej jest odnaleźć „słupki” graniczne leżące naprzeciwko siebie i zmierzyć odległość. Jak takowych nie ma, to poprosić o zmierzenie geodetę.
Jeśli szerokość tej drogi będzie zbyt mała, potraktować drogę jako jezdnię i „uzyskać” służebność przechodu (bo taniej wyjdzie) lub przechodu i przejazdu (dla tej działki), na brakującym odcinku drogi.

romi_25
09-01-2012, 09:49
A skąd ten nakaz, kto go wydał i na jakie przepisy się powołuje? Starasz się o pozwolenie na budowę, przebudowę, ttp.?

proton1
18-02-2012, 10:20
Witam,
Mam bardzo nietypową sprawę. Otóż pomiędzy naszymi działkami była różnica terenów około 1 metra i więcej. Sąsiad podkopał tą skarpę o kolejny metr, tak żeby miał cały teren wyrównany wokół nowo wybudowanych fundamentów (sąsiad ma pozowlenie na budowę domu). Zgłosiłem ten fakt do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i dopiero po 6 miesiącach przyjechali skontrolować budowę. O dziwo, skontrolowali dom, porównali z wpisami w książce budowy i napisali protokół, że wszystko jest jak najbardziej prawidłowo. Niestety w protokole tym nic nie wspomnieli o podkopaniu skarpy a nawet do niej nie podeszli, ponieważ zalega na nim gruba warstwa śniegu.
Inspektorzy tłumaczą się że podkopanie skarpy nie jest w ich kompetencjach i nakazują udać się z roszczeniami do Gminy wydającej takie pozowlenia. W Gminie odesłali mnie do Nadzoru Budowlanego, z tą różnicą, że w starostwie muszę poznać zakres prac przewidzianych w projekcie budowlanym. Na moje pytania, dlaczego nie sprawdzili zgodności prac wykonanych z pracami ujętymi w projekcie. Otrzymałem odpowiedz, że kierownikiem budowy jest specjalista z uprawnieniami i jemu Inspektorzy wierzą na słowo a mi karzą doszukiwać się, czy w projekcie są ujęte takie prace czy też nie. Przecież w Inspektoracie zawsze jest kopia z planami budowy. A na moje pytania, odysłają mnie do wyższej instancji jak otrzymam decyzję. Oczywiście z takiego przywileju skorzystam. Proszę o rady.

aglig
20-02-2012, 10:28
Sprawa z powództwa cywilnego. Kodeks cywilny

Art. 147. Właścicielowi nie wolno dokonywać robót ziemnych w taki sposób, żeby to groziło nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia.


Wyrok
Sądu Najwyższego
z dnia 12 kwietnia 2007 r.
III CSK 431/06
1. Dla zastosowania art. 147 k.c. nie ma znaczenia, że roboty ziemne mają być wykonywane na podstawie wydanego im przez właściwy organ administracyjny pozwolenia na budowę. Pozwolenie na budowę nie daje bowiem żadnych szczególnych uprawnień, pozwalających na wykonywanie robót ziemnych zagrażających nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia.
2. Przez użyte w art. 147 k.c. pojęcie oparcie należy rozumieć nie tylko umocnienie pionowe, które sąsiadujące ze sobą grunty wzajemnie sobie udzielają, lecz także oparcie poziome, które dają poziome warstwy ziemi.
3. Według art. 147 k.c. nie jest potrzebna pewność utraty oparcia przez nieruchomość w wyniku robót ziemnych dokonywanych na sąsiednim gruncie. Wystarczy, że w konkretnych okolicznościach można spodziewać się, że dokonywane roboty spowodują utratę oparcia przez sąsiedni grunt, przy czym niebezpieczeństwo to nie musi być bezpośrednie, bliskie. Z art. 147 k.c. wynika, że przepis ten zakazuje dokonywania robót ziemnych, grożących nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia nawet w odległej przyszłości, jeśli utrata ta będzie pozostawać w związku przyczynowym z dokonanymi robotami ziemnymi.
4. Dokonujący robót ziemnych, objętych art. 147 k.c., powinien brać pod uwagę przy ocenie siły oparcia sąsiedniego gruntu i zależnego od niej sposobu dokonywania robót ziemnych, nie tylko sam grunt, lecz także i jego części składowe. Zabezpieczenie nieruchomościom sąsiednim oparcia powinno być takie, aby nieruchomość ta wytrzymała również ciężar części składowych, których choć jeszcze nie ma lecz ze wzniesieniem których - przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności, zwłaszcza położenia nieruchomości - należy się liczyć.

Skutkiem naruszenia zakazu zawartego w normie art. 147 k.c. jest powstanie roszczenia negatoryjnego (art. 222 § 2 k.c.)
. Zatem właścicielowi nieruchomości sąsiedniej przysługuje roszczenie o zaniechanie robót zagrażających utratą oparcia, ewentualnie także o przywrócenie stanu zgodnego z prawem (a więc przywrócenia stanu poprzedniego).


Art. 222. § 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Magda3210
21-02-2012, 10:40
Witam. Mam pytanie mój narzeczony dostał od rodziców działkę rolną o pow. 3,200 metrów. Chcemy tam postawić dom. Mam pytanie co możemy zrobić jak jest aktualny plan zagospodarowania oraz na w najbliższym czasie gmina nie będzie odralniać ziemi? Działka jest położona przy drodze gminnej, jest możliwość podłączenia przyłączy oraz są w okolicy sąsiedzi (rodzice).

aglig
21-02-2012, 11:49
Witam. Mam pytanie mój narzeczony dostał od rodziców działkę rolną o pow. 3,200 metrów. Chcemy tam postawić dom. Mam pytanie co możemy zrobić jak jest aktualny plan zagospodarowania oraz na w najbliższym czasie gmina nie będzie odralniać ziemi? Działka jest położona przy drodze gminnej, jest możliwość podłączenia przyłączy oraz są w okolicy sąsiedzi (rodzice).
Jesli jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa iż działka znajduje się w terenie np.upraw rolniczych (R) i jest dodatkowy zapis o
zakazie zabudowy to nic nie jesteście wstanie zrobić. Jedynie to pisać do Gminy o zmianę planu ale procedura jest długa ( nawet kilka lat). Jeśli nie ma tak zakazu to należy zostać rolnikiem ( dokupić ziemi do 1 ha przeliczeniowego) i wystąpić o zabudowę zagrodową ( siedliskową) dla rolnika. Wszystko tak naprawdę zależy od szczegółowych zapisów planu.

Magda3210
21-02-2012, 12:22
A jakbym wzięła ziemię rolną w dzierżawę na długi okres to coś da? Rodzice posiadają ok 7ha ziemi rolnej czy istnieje jakaś możliwość aby ta ziemia została nam doliczona? Na tej ziemi prowadzimy sami uprawy. Przepisanie ziemi nie wchodzi w grę. Ewentualnie jakbyśmy chcieli rozbudować gospodarstwo rodziców i postawić dom na naszej działce bez ogrodzenia? Nie znam się na przepisach dlatego tak kombinuję :)

sSiwy12
21-02-2012, 13:34
1. Przy spełnieniu określonych warunków, wystarczy dzierżawa 1ha gruntów w tej gminie, abyście stali się rolnikami, a tym samym mogli budować na zasadzie zabudowy zagrodowej.
2. Rodzice mogą wybudować, ale tylko na działce na której stoi ich dom. Sam brak płotu nie wystarczy – najpierw zcalić, wybudować, a potem wydzielić TEORETYCZNIE.
3. Co można i jak można w MPZP dla tego terenu (tak jak napisała aglig).

Magda3210
21-02-2012, 13:51
Jakie to są warunki? Gdzie mogę taką informację uzyskać? Na tej działce dopuszcza się budowę siedlisk rolniczych... Możesz rozbudować swój pierwszy punkt?

sSiwy12
21-02-2012, 14:33
Być ustawowym rolnikiem, czyli:
- posiadać więcej niż 1ha gruntów rolnych (w danej gminie),
- być zameldowanym w danej gminie lub uznaniowo w gminie sąsiadującej,
- posiadać wykształcenie rolnicze (każde co najmniej średnie spełnia ten wymóg)
Jeśli lokalizacja działki nie spełnia wymogu „dobrego sąsiedztwa” (dla określenia warunków zabudowy), to trzeba posiadać w danej gminie, areał nie mniejszy niż średnia wielkość gospodarstwa w tej gminie.

Magda3210
22-02-2012, 07:09
Czym się różni siedlisko od zabudowy zagrodowej? Czy to nie jest jedno i to samo?

Magda3210
22-02-2012, 09:33
Jeszcze mam pytanie czy to że mój narzeczony pomagał w gospodarstwie rolnym swoich rodziców można zaliczyć do pracy/stażu aby mógł zostać rolnikiem?
Nigdy nie był zgłoszony w Krusie tylko jego rodzice. Nie ma również wykształcenia rolniczego. Jesteśmy zieloni w tej kwestii dlatego tak się dopytuje.

aglig
22-02-2012, 13:17
Być ustawowym rolnikiem, czyli:
- - posiadać wykształcenie rolnicze (każde co najmniej średnie spełnia ten wymóg)
.

Magda3210 pytasz w kilku tematach o to samo a siwy ci odpowiedział.
Jeśli masz wykształcenie średnie jakiekolwiek (np. technik elektryk, liceum) lub wyższe to jest to uznawane jako wykształcenie rolnicze.
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego z 11 kwietnia 2003 r. w artykule 6 ust. 3
jest zapis:



Uważa się, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli:
1) uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub
wykształcenie średnie lub wyższe, lub
2) osobiście prowadziła gospodarstwo rolne lub pracowała w
gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej 5 lat.


Art. 7. 1. Dowodem potwierdzającym osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego jest oświadczenie prowadzącego to gospodarstwo, poświadczone przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
2. Dowodem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji rolniczych jest:
1) w przypadku, o którym mowa w art. 6 ust. 3 pkt 1 - świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły z uzyskanym tytułem zawodowym albo dyplom uzyskania tytułu zawodowego lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe;
2) w przypadku, o którym mowa w art. 6 ust. 3 pkt 2 - oświadczenie poświadczone przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub świadectwo pracy.

rzuraff
22-02-2012, 14:08
Być ustawowym rolnikiem, czyli:
- posiadać więcej niż 1ha gruntów rolnych (w danej gminie),
- być zameldowanym w danej gminie lub uznaniowo w gminie sąsiadującej,
- posiadać wykształcenie rolnicze (każde co najmniej średnie spełnia ten wymóg)
Jeśli lokalizacja działki nie spełnia wymogu „dobrego sąsiedztwa” (dla określenia warunków zabudowy), to trzeba posiadać w danej gminie, areał nie mniejszy niż średnia wielkość gospodarstwa w tej gminie.

Witam,

mam pytanie na podstawie jakiej ustawy przytaczasz definicję rolnika?

Pytam gdyż ustawa o kstztałtowaniu ustroju rolnego z tekstem ujednoliconym na dzien dzisiejszy ma inną treść...
pozdrawiam

aglig
22-02-2012, 14:42
Wprawdzie nie do mnie tylko do siwego ale odpowiem. Ten post siwego był rozwinięciem dyskusji i jego poprzedniego postu

1. Przy spełnieniu określonych warunków, wystarczy dzierżawa 1ha gruntów w tej gminie, abyście stali się rolnikami, a tym samym mogli budować na zasadzie zabudowy zagrodowej.

I dotyczył możliwości zabudowy zagrodowej a nie stricte definicji rolnika.
Tu wchodzą w grę dwie ustawy:
1. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

rt. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
2) teren ma dostęp do drogi publicznej;
3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
5) decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.
.
4. Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.

2. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego

Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
2) "gospodarstwie rolnym" - należy przez to rozumieć gospodarstwo rolne w rozumieniu Kodeksu cywilnego o obszarze nie mniejszym niż 1 ha użytków rolnych;

magrad2
23-02-2012, 08:35
Witam.

w przyjętym w 2007r. MPZP jest zapis, że w obszarze miasta nowotworzone działki muszą mieć min. 1500m (jest to obszar miasta, objęty w całości mpzp)
W przyjętym w 2011r. studium jest z kolei zapis, że działki na obszarach gdzie uchwalane będą mpzp i tereny te są poza miastem , nowe działki muszą mieć min. 800m.

Rodzice dysponują działką w mieście o powierzchni 2400m. Chcieliśmy to podzielić i się na jednej pobudować a drugą sprzedać, ale zgodnie z MPZP podział jest niemożliwy, bo nowopowstające działki nie będą miały 1500m.
Zastanawiam się, czy nie wystąpić z inicjatywą zmiany planu dla tej działki. Wiem, że jest to długotrwałą procedura, ale nie wiem jakich kosztów należy się spodziewać.
Czy ktoś orientuje się ile by kosztowało takie przedsięwzięcie - zmiana planu dla jednej działki? jest to województwo mazowieckie. Chyba że znacie inne rozwiązania. dziękuję za pomoc.

rzuraff
23-02-2012, 12:56
Wprawdzie nie do mnie tylko do siwego ale odpowiem. Ten post siwego był rozwinięciem dyskusji i jego poprzedniego postu

I dotyczył możliwości zabudowy zagrodowej a nie stricte definicji rolnika.
Tu wchodzą w grę dwie ustawy:
1. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym


2. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego

idąc tropem za kolegą AGLIG zacytuję kodeks cywilny:

Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami
lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić
zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa
rolnego.

i w związku z tym moje pytanie - skąd bierzecie informację że trzeba mieć kwalifikacje rolnicze i być zameldowanym na terenie gminy - według mnie nie wynika to z zapisów ustaw. Owszem wymogi takie są stawiane ale rolnikowi który prowadzi gospodarstwo rodzinne i to pewnie w innym celu (dopłaty etc). Uważam że żeby dostać decyzję WZ wystarczy mieć (dzierżawić) średnią gruntu z danej gminy i tyle! nigdzie nie jest napisane że gospodarstwo rolne musi prowadzić rolnik i że tylko on może dostać WZ. chyba że się mylę?

sSiwy12
23-02-2012, 13:30
i
i w związku z tym moje pytanie - skąd bierzecie informację że trzeba mieć kwalifikacje rolnicze i być zameldowanym na terenie gminy - według mnie nie wynika to z zapisów ustaw. Owszem wymogi takie są stawiane ale rolnikowi który prowadzi gospodarstwo rodzinne i to pewnie w innym celu (dopłaty etc). Uważam że żeby dostać decyzję WZ wystarczy mieć (dzierżawić) średnią gruntu z danej gminy i tyle! nigdzie nie jest napisane że gospodarstwo rolne musi prowadzić rolnik i że tylko on może dostać WZ. chyba że się mylę?

Wynika to bezpośrednio z Rozporządzenia w sprawie WT …….;


§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
3) zabudowie zagrodowej - należy przez to rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki
gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych,

aglig
23-02-2012, 13:39
Siwy mnie wyprzedził.

§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
3) zabudowie zagrodowej - należy przez to rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych,
Ale kontynując z definicji z Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych wracamy do definicji rodzinnego gospodarstwa rolnego w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.

Art. 5. 1. Za gospodarstwo rodzinne uważa się gospodarstwo rolne:
1) prowadzone przez rolnika indywidualnego oraz
2) w którym łączna powierzchnia użytków rolnych jest nie większa niż 300 ha.
i przechodzimy do definicji gospodarstwa rolnego

2) "gospodarstwie rolnym" - należy przez to rozumieć gospodarstwo rolne w rozumieniu Kodeksu cywilnego o obszarze nie mniejszym niż 1 ha użytków rolnych;
i przechodzimy do definicji rolnika indywidualnego

Art. 6. 1. Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną, będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne, posiadającą kwalifikacje rolnicze, zamieszkałą w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.
2. Uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.
3. Uważa się, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli:
1) uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe, lub
2) osobiście prowadziła gospodarstwo rolne lub pracowała w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej 5 lat.

Łączymy to dodatkowo z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i wychodzą nam wszystkie 3 punkty co trzeba zrobić aby wybudować siedlisko ( zabudowę zagrodową) w zależności od tego czy posiadamy czy też nie posiadamy dobrego sąsiedztwa.

Muszę chyba sobie gdzieś tą ścieżkę zapisać bo tyle razy się powtarza ten temat, że tylko odnośnik będę dawać.

rzuraff
23-02-2012, 21:03
Mam jeszcze jedną wątpliwość / pytanie - czy ktoś z Szanownych kolegów / koleżanek orientuje się czy te wszystkie wymogi odnośnie bycia rolnikiem trzeba spełnić już na etapie wydania decyzji o warunkach zabudowy czy dopiero przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę? dla mnie to ważne bo żeby stać się rolnikiem muszę trochę pokombinować a czas leci... mógłbym już złożyć wniosek o WZ i np. oświadczyć że jestem rolnikiem (każdy może złożyć wniosek o WZ).

Pytam ponieważ chciałbym ten proces przeprowadzić możliwie szybko - nie wiadomo co ten nasz Donek jeszcze wymyśli z tymi przepisami a czasem możemy się obudzić z ręką w nocniku któregoś poranka jak coś pozmieniają... :)

czarownica2905
03-03-2012, 17:23
Witam
Jestem nowa na forum i przyznam od razu , że nie czytałam innych wypowiedzi gdyż zależy mi na szybkiej i rzeczowej odpowiedzi.
Przymierzamy się z mężem do zakupu działki.Działka ta posiada MPZP. w owym planie jest napisane "Zabudowa mieszkaniowa zagrodowa (RM) wraz z ogrodami przydomowymi i niezbędnymi urządzeniami towarzyszącymi" oraz
"• Ustala się wskaźnik zabudowy działki - maksymalnie 0,20,
• Ustala się wskaźnik intensywności zabudowy - maksymalnie 0,40,
• Powieszebnia biologicznie czynna działki nie może być mniejsza niż 35%"

Czy ktoś z Was może mi to wyjaśnić ? Chodzi mi konkretnie o to czy na owej działce , która ma 11 arów mogę postawić dom parterowy o pow, całkowitej 119 mkw?

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje za informacje.

mnowak355
04-03-2012, 12:48
Witam
Jestem nowa na forum i przyznam od razu , że nie czytałam innych wypowiedzi gdyż zależy mi na szybkiej i rzeczowej odpowiedzi.
Przymierzamy się z mężem do zakupu działki.Działka ta posiada MPZP. w owym planie jest napisane "Zabudowa mieszkaniowa zagrodowa (RM) wraz z ogrodami przydomowymi i niezbędnymi urządzeniami towarzyszącymi" oraz
"• Ustala się wskaźnik zabudowy działki - maksymalnie 0,20,
• Ustala się wskaźnik intensywności zabudowy - maksymalnie 0,40,
• Powieszebnia biologicznie czynna działki nie może być mniejsza niż 35%"

Czy ktoś z Was może mi to wyjaśnić ? Chodzi mi konkretnie o to czy na owej działce , która ma 11 arów mogę postawić dom parterowy o pow, całkowitej 119 mkw?

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje za informacje.

Witam
Musisz podać powierzchnię zabudowy, oraz podać powierzchnię zajętą pod wszelkiego rodzaju podjazdy ścieżki które będą zajmowały zielone czyli powierzchnię biologicznie czynną. Wtedy będzie można coś policzyć.
Z tego co mi się wydaje to powierzchnia zajęta pod budynek i wjazdy nie może być większa niż 385m2
Tyle z tego wywnioskowałem. Jeszcze pytanie czy te dwa pierwsze wskaźniki nie są podawane w procentach?
Pozdrawiam

robert skitek
05-03-2012, 22:22
Witam
Jestem nowa na forum i przyznam od razu , że nie czytałam innych wypowiedzi gdyż zależy mi na szybkiej i rzeczowej odpowiedzi.
Przymierzamy się z mężem do zakupu działki.Działka ta posiada MPZP. w owym planie jest napisane "Zabudowa mieszkaniowa zagrodowa (RM) wraz z ogrodami przydomowymi i niezbędnymi urządzeniami towarzyszącymi" oraz
"• Ustala się wskaźnik zabudowy działki - maksymalnie 0,20,
• Ustala się wskaźnik intensywności zabudowy - maksymalnie 0,40,
• Powieszebnia biologicznie czynna działki nie może być mniejsza niż 35%"

Czy ktoś z Was może mi to wyjaśnić ? Chodzi mi konkretnie o to czy na owej działce , która ma 11 arów mogę postawić dom parterowy o pow, całkowitej 119 mkw?

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje za informacje.

• wskaźnik zabudowy działki - maksymalnie 0,20, - co znaczy, że maksymalnie 20% powierzchni działki można zabudować budynkiem (budynkami, altanami itp)
• Ustala się wskaźnik intensywności zabudowy - maksymalnie 0,40 - suma powierzchni wszystkich kondygnacji po zewnętrznym obrysie nie może być większa niż 40% powierzchni działki
• Powierzchnia biologicznie czynna działki nie może być mniejsza niż 35% - generalnie chodzi o to, że co najmniej tyle powierzchni działki musi zostać niezagospodarowana budynkiem, ścieżkami, podjazdami czy innymi utwardzonymi elementami.

Więc z tą powierzchnią domu nie będzie problemu. Sprawdźcie sobie jednak dokładne zapisy dotyczące RM - co tam dokładnie można budować i czy są jakieś określone wymagania. Budowa siedliskowa (zagrodowa) ma pewne specyficzne wymogi.

marcinsgdz
06-03-2012, 07:08
Mam na oku działkę która ma wydane WZ min. określono: dom z użytkowym poddaszem, kąt nachylenia dachu i wysokość.
Ja chcę postawić dom parterowy bez użytkowego poddasza i o mniejszym kącie nachylenia dachu.
Czy takie warunki można zmienić?
Działka znajduje się kawałek od drogi asfaltowej (przy drodze gruntowej) i w jej pobliżu stoi kilka domów z poddaszem użytkowym.

stan71
14-03-2012, 06:31
Witam. Pomocy. Mam pytanie odnośnie warunków zabudowy, podziału działki ( rolnej z warunkami), sprzedaży wydzielonej działki i ewentualnego podatku vat.
Podobno zapadł niekorzystny dla podatników wyrok Trybunału Międzynarodowego i Urząd Skarbowy prowadzi kontrole odnośnie działek sprzedanych w 2008 roku.
Jeśli ktoś zetknął się z tematem i wie jak wykazać że działki rolne z WZ po podziale (nabywcy musieli w gminie występować o nowe WZ) nie są już "terenami pod zabudowę", proszę o pilny kontakt. Pozdrawiam

wp03
18-03-2012, 11:53
Witam

Do stan71: za bardzo nie umiem Ci pomóc, choć właśnie miałem w ubiegłym roku kontrolę US. Wspomniany urząd ma swoje przepisy i własna ich interpretację. Bardzo trudno ich zrozumieć, choć można z nimi próbować się dogadać. Moim zdaniem US działkę rolna z WZ będzie traktował jak budowlaną i zastosuje swoje cenniki. Dla nich wystarczy, że można budować i nic więcej ich nie obchodzi.

Pozdrawiam

wp03
18-03-2012, 11:58
Właściwie to zapomniałem, mam również własne pytanie.
Chodzi mi o to czy na terenach, dla których warunki zabudowy (planu aktualnego nie ma, jest tylko studium) przewidują zabudowę mieszkaniowo-usługową można prowadzić produkcję kostki granitowej. Obawiam się uciążliwości takiej produkcji np. hałasu.

syper
18-04-2012, 21:32
Witam.
Dostałem dzisiaj projekt decyzji o warunkach zabudowy i jest w nim punkt, który nie pokrywa się z moim wnioskiem. Dotyczy kąta nachylenia dachu - we wniosku pisałem o 27 % a w projekcie decyzji jest 30-45%. Czy da się jakoś wpłynąć na zmianę przed wydaniem oficjalnej decyzji czy muszę czekać na właściwą decyzję i dopiero wtedy wnioskować o zmianę warunków ? Może ktoś ma jakiś pomysł ?

syper
18-04-2012, 21:34
Do marcinsgdz :Musisz wystąpić do organu, który wydał warunki z wnioskiem o zmianę warunków zabudowy. To czy się zgodzą czy nie niestety jest wielką niewiadomą :confused:

Imejle
03-06-2012, 13:46
Witam, mam następujący dylemat: przy budynku jednorodzinnym chciałbym zrealizować niewielką oranżerię (ok 10.5m2) wykonaną w całości z profili pcv i szkła (również część będąca zadaszeniem oranżerii będzie szklana). Oranżeria będzie doklejona do budynku, nie będzie też kontynuacją głównej połaci dachu nad zasadniczą częścią budynku. W związku z tym, czy kąt nachylenia połaci przekrywającej oranżerię również powinien mieścić się w przedziale przewidzianym przez decyzję o warunkach zabudowy w punkcie geometria dachu (u mnie 35-53stopnie)? Czy jest to element drugorzędny, który może mieć np. dach płaski albo z inny niewielki stopień spadku np.15 stopni? Z góry dziękuję

anuskauno
19-06-2012, 09:51
Dzień dobry. Jestem nowa na forum. Moja działka rogiem sąsiaduje z cmentarzem ewangelickim sprzed I wojny. Po nagrobkach nie ma śladu było ich podobno kilkanaście. Czy nadal obowiązują mnie zasady odległości 50 m by wybudować dom?
Będę bardzo wdzięczna za informacje.

Rafal_WAG
22-06-2012, 11:13
Sprawa jest problematyczna i raczej bez wizyty w gminie się nie obejdzie – trzeba zobaczyć co planowanie przestrzenne ma do powiedzenia odnośnie tego terenu. Może ten teren został już oznaczony jakoś inaczej.

Przepisy stanowią jednak, że jeżeli cmentarz istniał i nikt nie użył tego terenu na inny cel, to nadal powinno się stosować przepisy ustawy o cmentarzach.

A co do odległości to nie zawsze 50 m.
§ 3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze
1. Odległość cmentarza od zabudowań mieszkalnych, od zakładów produkujących artykuły żywności, zakładów żywienia zbiorowego bądź zakładów przechowujących artykuły żywności oraz studzien, źródeł i strumieni, służących do czerpania wody do picia i potrzeb gospodarczych, powinna wynosić co najmniej 150 m; odległość ta może być zmniejszona do 50 m pod warunkiem, że teren w granicach od 50 do 150 m odległości od cmentarza posiada sieć wodociągową i wszystkie budynki korzystające z wody są do tej sieci podłączone.

51ruda
04-07-2012, 10:31
Witam wszystkich jako nowa użytkowniczka i proszę o pomoc do dwóch problemów:1)gmina nie realizuje uchwały z 2010r przystąpienia do zmiany planu zagospodarowania dla terenu części wsi-około 150ha,zawiązała się nieformalna grupa właścicieli i po rozmowach z burmistrzem i komisją urbanistyczną otrzymaliśmy warunki do sporządzenia koncepcji-oczywiście na nasz koszt,teraz będziemy składać to w gminie-pytanie-czy gmina może postawić warunek,że musimy zrzec się za przysłowiową 1zł ziemi na poszerzenie dróg?aby zmieniać mpzp?oczywiście na nasz koszt. Czy finansując zmianę planu(darowizna dla gminy)możemy sami wskazać firmę projektową?(mamy tanią-kwota nie wymaga przetargu)
pytanie 2)czy jest szansa otrzymać zapłatę za grunt przejęty na poszerzenie drogi w 2000r,gmina uzależniła podział pola na działki 0,10ha budowlane ?
jeżeli napisałam nie w temacie to przepraszam,ale proszę o pomoc

Tomi85
17-07-2012, 19:58
Hej jestem nowy. Pracuję w branży urbanistyczno-architektonicznej.

Odpowiedź dla 51ruda:

"1)gmina nie realizuje uchwały z 2010r przystąpienia do zmiany planu zagospodarowania dla terenu części wsi-około 150ha,zawiązała się nieformalna grupa właścicieli i po rozmowach z burmistrzem i komisją urbanistyczną otrzymaliśmy warunki do sporządzenia koncepcji"

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie wskazuje dokładnego terminu zakończenia prac nad uchwalą od momentu uchwalenia uchwały intencyjnej (...o przystąpieniu do sporządzania...) do opublikowania i wejścia w życie gotowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Teoretycznie na opieszałość w przypadku sporządzania uchwał można złożyć zażalenie do samorządowego kolegium odwoławczego, bo "Art. 35.§ 1. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. (Kodeks Postępowania Administracyjnego rozdział 7) Art. 5.§ 2.6) Ilekroć w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego jest mowa o: organach jednostek samorządu terytorialnego - rozumie się przez to organy gminy, powiatu, województwa, związków gmin, związków powiatów, wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starostę, marszałka województwa oraz kierowników służb, inspekcji i straży działających w imieniu wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty lub marszałka województwa, a ponadto samorządowe kolegia odwoławcze." Ponadto Art. 37. § 2. Organ wymieniony w § 1, uznając zażalenie za uzasadnione, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających naruszaniu terminów załatwiania spraw w przyszłości. Organ stwierdza jednocześnie, czy niezałatwienie sprawy w terminie miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa. Art. 38. Pracownik organu administracji publicznej, który z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy w terminie lub nie dopełnił obowiązku wynikającego z art. 36 albo nie załatwił sprawy w dodatkowym terminie ustalonym w myśl art. 37 § 2, podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej albo innej odpowiedzialności przewidzianej w przepisach prawa.

Tu się pojawia pytanie czy warto walczyć z wójtem, czy nie lepiej się dogadać, bo wójt w przyszłości będzie blokował wszystkie inicjatywy

oczywiście na nasz koszt,teraz będziemy składać to w gminie

Art.*21. 1. Koszty sporządzenia planu miejscowego obciążają budżet gminy, z zastrzeżeniem ust.*2.
2.*Koszty sporządzenia planu miejscowego obciążają:
1)*budżet państwa — jeżeli jest on w całości lub w części bezpośrednią konsekwencją zamiaru realizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu krajowym;
2)*budżet województwa — jeżeli jest on w całości lub w części bezpośrednią konsekwencją zamiaru realizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu wojewódzkim;
3)*budżet powiatu — jeżeli jest on w całości lub w części bezpośrednią konsekwencją zamiaru realizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu powiatowym;
4)*inwestora realizującego inwestycję celu publicznego — w części, w jakiej jest on bezpośrednią konsekwencją zamiaru realizacji tej inwestycji. (Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) (Cele publiczne definiuje Art. 6 Ustawy o gospodarce nieruchomościami)

Jednakże gminy stosują tzw. presję wobec inwestorów typu - jak chcesz mieć inwestycję to Ty płacisz za projekt w formie darowizny, w przeciwnym razie nie będzie planu, bo gmina nie ma pieniędzy

czy gmina może postawić warunek,że musimy zrzec się za przysłowiową 1zł ziemi na poszerzenie dróg?aby zmieniać mpzp?oczywiście na nasz koszt

Wszystko jest możliwe, jak się głosuje tak się ma :P.
W tym temacie trzeba trochę z wójtem wynegocjować. Otóż istotnym elementem, z punktu widzenia inwestora jest analiza kosztów i zysków inwestycji.
Mówi o tym między innymi art. 36 i 37 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który zawiera tylko część skutków finansowych.
Domyślam się, że obecnie są to grunty rolne bez prawa zabudowy. Wartość takiego gruntu za metr to zapewne od 2-7 zł/m2, w zależności od wielu czynników, przypuśćmy teren wiejski, nic w około, średnia klasa, upraszczając 5 zł/m2. Po uchwaleniu mpzp ten sam grunt można sprzedać, powiedzmy po 30zł/m2. Różnica wartości wynosi 25 zł/m2. Wójt ma prawo pobrać opłatę planistyczną w wysokości do 30% wzrostu wartości, gdy sprzedamy grunt w ciągu pięciu lat od daty uprawomocnienia się planu. Podejrzewam, że żaden inwestor nie planuje czekać, więc od 1ha sprzedanych gruntów, wójt może zażądać 75 000,00 zł. Natomiast wykup gruntów, jako forma odszkodowania następuje, gdy art. 36 Ust. o PiZP "Jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone. Oznacza to, że do wyceny kosztów wykupu należy przyjąć te 5zł/m2, bo tyle jest warty nasz grunt rolny. W przypadku inwestycji publicznych, często można wynegocjować odpowiednią kwotę.
Wracając do sedna, należy przewidzieć, czy nie lepiej jest obniżyć opłatę planistyczną np. o 10% (7.5000,00zł) i oddać te grunty pod drogę za 1zł.
Można porozmawiać z wójtem, że za 10% niższą opłatę planistyczną oddamy grunty pod drogę za 1zł/m2 np. Bardzo dobrze by było podpisać umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym regulując tą kwestię, co z punktu widzenia inwestora i wójta będzie korzystne (wójt się wytłumaczy z niższej opłaty, a Wy będziecie mieli papier :P). To jednak nie są wszystkie koszty uchwalenia mpzp. Dodatkowo wójt może zarządzić pobór opłaty adiacenkiej z tytułu podziału, scalenia i podziału nieruchomości oraz z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku budowy infrastruktury drogowej i technicznej. To jest trochę cięższy temat. Ciężko jest udowodnić wzrost wartości nieruchomości, gdy gmina wybuduje drogę utwardzoną. Dojazd na działkę był i wzrost wartości nieruchomości zależy od czynników lokalnych (zazwyczaj to jest różnica wartości gruntu z drogą utwardzoną, a gruntu z drogą nieutwardzoną, przy niezmiennych innych czynnikach, ceny brane z okolicy). Tak samo jest w przypadku podziału nieruchomości (różnica ceny za metr mniejszego gruntu i większego).

Czy finansując zmianę planu(darowizna dla gminy)możemy sami wskazać firmę projektową?(mamy tanią-kwota nie wymaga przetargu)

Moim skromnym zdaniem tak. Zależy to od przyjętych norm i specyfiki danego Urzędu. Ustawy Prawo Zamówień Publicznych nie stosuje się: "Art. 4. Ustawy nie stosuje się do:zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14 000 euro;". Taka forma "przetargu to zapytanie ofertowe. Zwyczajowo Gminy by "w papierach się zgadzało" wysyłają do min. 3 firm zapytanie o cenę.

czy jest szansa otrzymać zapłatę za grunt przejęty na poszerzenie drogi w 2000r, gmina uzależniła podział pola na działki 0,10ha budowlane ?

Nie bardzo rozumiem po słowie 2000 r.
Czy jest szansa otrzymać pieniążki za grunt przejęty na poszerzenie drogi w 2000r. Po pierwsze trzeba sprawdzić czy plan jest obecnie obowiązujący. Po drugie trzeba spełniać warunki art 36 ust. 1 i 2 Ustawy o PiZP czyli 1. Jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może, z zastrzeżeniem ust.*2, żądać od gminy:
1)*odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo
2)*wykupienia nieruchomości lub jej części.
2.*Realizacja roszczeń, o których mowa w ust 1, może nastąpić również w drodze zaoferowania przez gminę właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości zamiennej. Z dniem zawarcia umowy zamiany roszczenia wygasają.

Jeżeli to jest grunt rolny i nie nastąpiło faktyczne utrudnienie użytkowania, czyli Gmina nie poszerzyła fizycznie jezdni to będzie trudne do udowodnienia, że użytkowanie gruntu zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem jest niemożliwe lub co najmniej utrudnione. Natomiast, gdy był to grunt budowlany, można wnosić o utrudnienie w zagospodarowaniu działki, np. przesunęła się linia zabudowy, czyli muszę budować dalej od granicy działki itp. itd.

gmina uzależniła podział pola na działki 0,10ha budowlane

tu nie jestem w stanie odpowiedzieć....

Mam nadzieję, że nakreśliłem obraz. W sprawach administracyjnych nie jestem biegły, ale na papierze tak to wygląda. Pozdrawiam.

arturromarr
31-07-2012, 14:22
Mam pytanie z związku z przyleganiem terenów mieszkaniowych oraz zabudowy produkcyjnej i magazynowej.
Czy są jakieś przepisy które regulują oddziaływanie terenów przemysłowych na środowisko a w szczególności czy jest wymagany jakiś pas ochronny?
Chodzi o to że w mojej gminie chcą zmienić plan zagospodarowania i przysunąć tereny produkcyjne pod niewielkie osiedle domków jednorodzinnych stojących na terenie zabudowy mieszkaniowej, co oznacz w przyszłości możliwość pojawienia się hal produkcyjnych pod naszymi oknami. (dalej położeni sąsiedzi już je mają).
Pewien przemysłowiec systematycznie przekwalifikowuje swoje działki usługowo mieszkaniowe na przemysłowo magazynowe tak że w najnowszym planie mają się one już stykać z zabudową mieszkaniową.
Niedługo będą konsultacje społeczne w sprawie zmian w planie i chciałbym wiedzieć jak wygląda prawnie czy są wymagane jakieś pasy ochronne i raporty oddziaływania na środowisko i tp.?
Czy w naszym kraju jest tak że kupujemy działkę na terenie mieszkaniowym ujętym w planie zagospodarowania i za chwile możemy mieć 7m hale pod oknami, myślałem że one są własnie po to żeby takich sytuacji nie było, żeby planować lokalny charakter przestrzeni a nie realizować partykularne interesy właścicieli.

Proszę o jakieś wskazówki.

Anty-Che
11-08-2012, 12:27
Witam
Mam takie pytanie - wzdłuż mojej działki znajduje się działka będąca współwlasnoscią 2 sąsiadów mieszkających w głębi osiedla. Zastała wydzielona jako osobna nieruchomośc w celu zapewnienia tym osobom dostępu do drogi publicznej i podczas budowy została utwardzona gruzem. Ma szerokośc 5 metrów, powierzchnię niecałe 300. Obecnie sąsiedzi chca ją wyłoży kostką ale wbrew wcześniejszym uzgodnieniom chcą aby kostka siegała od granicy do granicy, bez pasa zieleni.
I moje pytania są następujące
1- czy dla takiej inwestycji na działce która tak naprawdę jest jeszcze nieodrolniona , potrzebują projekt i pozwolenie na budowę - jest to budowa drogi w sensie obiektu budowlanego, nawet jeżeli tylko dojazdowej do 2 domów ,
2 czy mogą na taki projekt przeznaczający 100 % powierzchni działki pod utwardzenia uzyskac to pozwolenie? Czy też są przepisy, podobnie jak w przypadku budowu domu jednorodzinnego, że jakaś częśc działki musi zostac aktywna biologicznie?
3 I co z odwodnieniem ? Nie będą mieli spadu w kierunku żadnej innej nieruchomości, co z góry zabraniają przepisy, ale przecież na tej drodze woda nie będzie wsiąkac , wiec będą zalewac otoczenie

Campeche
15-09-2012, 17:42
Witam
Mam następujący problem do rozwiązania. W planie zagospodarowania jest zapis: Maksymalnie dwie kondygnacje w tym poddasze użytkowe.
Czy jeśli wybuduję dwie pełne kondygnacje a nad nimi poddasze nieużytkowe to spełnię wymogi planu? Wysokość w szczycie na tym poddaszu będzie wynosić około 2,7m. Z góry dziękuję za odpowiedź.

KrzysztofLis2
17-09-2012, 10:30
Nie sądzisz, że lepiej byłoby zadzwonić do tego, kto będzie sprawdzać zgodność Twojego projektu z tym planem zagospodarowania?

sSiwy12
17-09-2012, 11:46
Obowiazujaca definicja :


16) kondygnacji - nale4y przez to rozumiec pozioma nadziemna lub podziemna czesc budynku, zawarta
pomiedzy powierzchnia posadzki na stropie lub najwy4ej poło4onej warstwy podłogowej na gruncie a
powierzchnia posadzki na stropie badz warstwy osłaniajacej izolacje cieplna stropu, znajdujacego sie
nad ta czescia budynku, przy czym za kondygnacje uwa4a sie tak4e poddasze z pomieszczeniami
przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz pozioma czesc budynku stanowiaca przestrzen na urzadzenia
techniczne, majaca srednia wysokosc w swietle wieksza ni4 2 m; za kondygnacje nie uznaje sie
nadbudówek ponad dachem, takich jak maszynownia dzwigu, centrala wentylacyjna, klimatyzacyjna
lub kotłownia,

Cezar_Lublin
27-09-2012, 18:35
Witam
Mam następujący problem do rozwiązania. W planie zagospodarowania jest zapis: Maksymalnie dwie kondygnacje w tym poddasze użytkowe.
Czy jeśli wybuduję dwie pełne kondygnacje a nad nimi poddasze nieużytkowe to spełnię wymogi planu? Wysokość w szczycie na tym poddaszu będzie wynosić około 2,7m. Z góry dziękuję za odpowiedź.

z interpretacja jest różnie. Podam Ci na moim przykładzie. Starostwo Lublin nie kwestionuje, natomiast Starostwo Kraśnik tak. Najlepiej zadzwoń i zapytaj do Wydziału Arch i Bud.

celtorek
28-09-2012, 08:21
Witam
Czy do zgłoszenia budowy altany lub wiaty o powierzchni 16 mkw na działce budowlanej 800 mkw, zabudowanej budynkiem mieszkalnym 72 mkw
potrzebne są WZ ? Działka nie jest objęta planem zagospodarowania.

semiramida
28-09-2012, 08:53
Tak.

sSiwy12
28-09-2012, 09:54
A to zdecydowane „tak” wynika z przepisu ….. ?

Regut1
28-09-2012, 10:23
A to zdecydowane „tak” wynika z przepisu ….. ?
U mnie przy zgłoszeniu robót budowlanych (budowa ogrodzenia od strony dorgi publicznej) żądają wz. Jako podstawę wskazując art. 30 ust. 2 w związku z ust. 6 Prawa budowlanego. Nie wiem jak jest przy altanach i budynkach gospodarczych ale może być podobnie.

sSiwy12
28-09-2012, 11:30
U mnie przy zgłoszeniu robót budowlanych ......


Bardzo dobrze napisane.
Niestety PB w tym jest niezbyt precyzyjne, bo określa (Art. 30.2.) :



….. w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.

Przeisy odrębne, też nie są jednoznaczne w tym zakresie.

A to daje urzędnikowi, możliwość wyboru co do potrzeby mania, lub nie, np. WZiZT.
W różnych urzędach jest różnie, dlatego wiążące są wymagania danego urzędu.

Regut1
28-09-2012, 12:52
Bardzo dobrze napisane.
Niestety PB w tym jest niezbyt precyzyjne, bo określa (Art. 30.2.) :


Przeisy odrębne, też nie są jednoznaczne w tym zakresie.

A to daje urzędnikowi, możliwość wyboru co do potrzeby mania, lub nie, np. WZiZT.
W różnych urzędach jest różnie, dlatego wiążące są wymagania danego urzędu.

Dlatego jak usłyszałem, że pomysłem na przyjazne państwo ma być zniesienie pozwoleń na budowe i wprowadzenie w ich miejsce zgłoszeń to włosny staneły mi dęba :o . No części by sie uprościło ;-) ale pozostali mogą nie nadążyć uzupełniać braków :no:. o terminie załatwienia nawet nie wspomnę.
A tak na marginesie totalny b....... łagan z brakiem planów. Sam wymóg wuzetki w kontekśice kryteriów kontroli zgłoszeniu (zgodność z pzp) logiczny (np. zglszenie utwardzenia 90 % terenu) ale juz wykonanie porażka, o komplikowaniu życia inwestorom w nieistotnych sprawach nawet nie wspomnę.

celtorek
28-09-2012, 15:19
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
W ubiegłym roku zgłaszałam budowę wiaty do 25 mkw do architektury powiat Radom. WZ nie były wymagane w przypadku, gdy na działce był już budynek gospodarczy.
Wczoraj chciałam zgłosić budowę altany (dotyczące innej działki) do architektury miasto Radom i właśnie pojawił się wymóg WZ. Myślałam, że panie wprowadzają mnie w błąd, właściwie byłam pewna, że się mylą.

semiramida
29-09-2012, 22:01
skoro WZ chcą dla rurki zakopanej w ziemi, łączącej gazociąg z domkiem, to jak mają nie chcieć dla czegoś, co wystaje ponad ziemię??? Ponadto może się okazać że z jakiegoś powodu nie wolno inwestować nawet w altanę... to wszystko dla waszego dobra... :-)

rydz15
30-09-2012, 19:26
Witam

Jestem nowy na forum i szukam odpowiedzi w następującej sprawie:
Posiadam działkę rolną 1 hektar która w 1/3 jest nieużytkiem, chcę postawić domek letniskowy o powierzchni 20 m2 który nie będzie na stałe związany z gruntem.
W związku z tym mam pytanie,czy jest potrzebne jakieś pozwolenie na budowę takiego domku?

semiramida
30-09-2012, 20:03
zapomnij o pojęciu że nietrwale związany z gruntem. Taki to jest samochód i nic więcej...
Trzeba dowiedzieć sie czy na Twoim terenie obowiązuje Plan Miejscowy. Jeśli nie obowiązuje to wystąp o warunki zabudowy i we wniosku opisz to co chcesz postawić ale naprawdę nie musisz pisać nic o fundamentach, że ich nie ma. Prawo naprawdę nie daje żadnych ulg dla tych co obiecują nietrwałe związanie z gruntem. To nie ma znaczenia, znaczenie ma fakt że nagle coś się buduje i potem stoi przez lata...
gdyby te obietnice nietrwałego związania z gruntem dawały jakieś bonusy to niech żyją płyty fundamentowe na styropianie... tzn na XPSie...

Grappa25
04-10-2012, 17:38
witam,
mam problem z decyzją o warunkach zabudowy.
Działka ma 500 m.kw i jest niezabudowana. Od 2 stron graniczy z drogami gminnymi, od strony południowej sąsiad ma budynek mieszkalny, a od wschodniej jest budynek użyteczności publicznej- świetlica wiejska.
Wystąpiliśmy o wydanie decyzji o WZ- dla budowy budynku gospodarczo-garażowego o wymiarach 7x7 m.
Dostaliśmy decyzję odmowną, w której powałano się na par 3 pkt 8 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie- czyli jest tam definicja budynku gospodarczego: "budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych",
oraz par. 3 pkt 2 " ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o zabudowie jednorodzinnej- należy przez to rozumieć jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub zespół takich budynków, wraz z budynkami garażowymi i gospodarczymi". Dalej w decyzji jest napisane " Funkcja gospodarcza i gazrażowa nie jest zatem funkcją samodzielną ( wiodącą), a jedynie służebną w stosunku do zabudowy istniejącej na przedmiotowej działce".
Chcemy odwołać się od tej decyzji do SKO i w uzasadnieniu podać, że jesteśmy współwłaścicielami budynku mieszkalnego wielorodzinnego leżącego na działce położonej po drugiej stronie drogi gminnej przylegającej do planowanej inwestycji i budynek garażowy ma służyć zaspokojeniu naszych potrzeb jako właścicieli 2 lokali mieszkalnych w tym budynku. Sama działka, gdzie planujemy inwestycję jest zbyt mała, żeby zmieścicć na niej budynek mieszkalny i gospodarczy, tym bardziej, że już mieszkamy "przez drogę" i od wejścia do naszego mieszkania do działki 5 arowej jest mniej niż 100 m.
Czy takie uzasadnienie jest wystarczające, czy jak każdy Polak mamy wystąpić o budowę na zgłoszenie garażu do 25 m i nie bawić się w oficjalna papierkologię. Chcemy zrobić wszystko legalnie i porządnie, ale chyba się nie da w Polsce...
Pozdrawiam
Justyna

forgetit
06-10-2012, 21:53
zapomnij o pojęciu że nietrwale związany z gruntem. Taki to jest samochód i nic więcej...

Czy ty wiesz co to znaczy nietrwale związany z gruntem, czy tylko tak sobie coś wyobrażasz?

sSiwy12
06-10-2012, 22:35
Wystąpiłbym ponownie o WZiZT i nie bawił się w odwołania, bo to raczej przegrana sprawa.
We wniosku (nowym) o WZiZT , podać działkę własną i tą na której ma być budowa – albowiem nigdzie w przepisach nie jest (rygorystycznie) zapisane, że musi to być jedna i ta sama działka, a powiązanie z istniejącą zabudową i owszem jest.

Provo
23-10-2012, 18:30
Witam,
Potrzebuję pomocy w sprawie związanej z przepisaniem WZiZT:
WZiZT zostało wydane na budowę czterech domów jednorodzinnych na jedną działkę przed podziałem na pierwotnego właściciela. Następnie działka została podzielona na cztery osobne. Każdą z części zakupili różni właściciele [osobne księgi wieczyste, wydzielone działki w ewidencji]. WZiZT zostało przeniesione przez pierwotnego właściciela na czterech nowych właścicieli.
Trzech z nich wybudowało swoje domy na trzech częściach. Czwarta część została po kilku latach kupiona przeze mnie w ostatnim czasie. Właściciel sprzedawanej części wyraził zgodę na dalsze przeniesienie WZiZT. Zostałem poinformowany, że to wystarczy. I tutaj się zaczynają prawdopodobnie schody. Urzędnik wezwał mnie do uzyskania zgody na przeniesienie WZiZT od wszystkich właścicieli [każdej z działek będących częścią pierwotnej działki na którą było wydawane WZiZT]. Niestety zgoda najbliższego sąsiada będzie wyzwaniem - ewentualna inwestycja zasłoni widoki z jego okien i pierwsze rozmowy zakończyły się fiaskiem [Nie bo nie].
Pytanie 1: czy urzędnik postępuje zgodnie z prawem? Czy do przeniesienia WZiZT potrzebna jest zgoda osób nie będących właścicielami tej konkretnej działki? Prawo do WZiZT zostało na nich przeniesione ponieważ kupili fragmenty pierwotnej działki, ale nie są w żaden sposób właścicielami mojego fragmentu działki.
Czy osoby nie będące właścicielami mogą blokować przeniesienie?
Pytanie 2: Jeżeli nie uzyskam zgody jednej z osób, to czy jako właściciel tej konkretnej działki, mogę w jakiś sposób złożyć wniosek o ponowne wydanie WZiZT dla mojej działki, pomimo obowiązywania poprzedniej? Czy mogę wnieść o unieważnienie WZiZT w części dotyczącej mojego fragmentu i składać nowy wniosek? Czy wnioski o unieważnienie lub wydanie nowej decyzji będą wymagały zgody sąsiadów będących w posiadaniu pierwotnej WZIZT dla działki sprzed podziału?

Bardzo dziękuje za każdą konstruktywną odpowiedź bo jak narazie mimo bycia pełnoprawnym właścicielem, czuję się zakładnikiem przyszłego sąsiada...

Pozdrawiam
Łukasz

Grappa25
06-11-2012, 20:58
Wystąpiłbym ponownie o WZiZT i nie bawił się w odwołania, bo to raczej przegrana sprawa.
We wniosku (nowym) o WZiZT , podać działkę własną i tą na której ma być budowa – albowiem nigdzie w przepisach nie jest (rygorystycznie) zapisane, że musi to być jedna i ta sama działka, a powiązanie z istniejącą zabudową i owszem jest.
witam,
dziękuję za odpowiedź- jednak odwołaliśmy się od decyzji do SKO- ponieważ-jak się okazało w 2004 na tą samą działkę została już wydana decyzja WZiZT na budowę garażu 3-stanowiskowego i wtedy nie było problemu. Do inwestycji wtedy nie doszło, ale wg urzędnika z naszej gminy tamta decyzja jest nadal ważna. Na razie i tak zastała nas zima, więc poczekamy co odpisze SKO ( załączyliśmy do odwołania starą decyzję). Dam znać jak coś się ruszy w sprawie. A tak w ogóle to ile czasu jest ważna decyzja o WZiZT i ile czasu ma SKO na odpowiedź?
Pozdrawiam

aglig
07-11-2012, 08:13
witam,
dziękuję za odpowiedź- jednak odwołaliśmy się od decyzji do SKO- ponieważ-jak się okazało w 2004 na tą samą działkę została już wydana decyzja WZiZT na budowę garażu 3-stanowiskowego i wtedy nie było problemu. Do inwestycji wtedy nie doszło, ale wg urzędnika z naszej gminy tamta decyzja jest nadal ważna. Na razie i tak zastała nas zima, więc poczekamy co odpisze SKO ( załączyliśmy do odwołania starą decyzję). Dam znać jak coś się ruszy w sprawie. A tak w ogóle to ile czasu jest ważna decyzja o WZiZT i ile czasu ma SKO na odpowiedź?
Pozdrawiam
Trochę późno przeczytałam twój post, ale może jeszcze to ci się kiedyś przyda.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Olsztynie z 2012-01-19, II SA/Ol 947/11
http://www.naszawokanda.pl/orzeczenie/lxitq/wsa,II-SA-Ol-947-11,budowlane_prawo/
Ogólna sentencja wyroku jest taka

Ponadto zgodzić się trzeba ze stanowiskiem Wojewody opartym na ugruntowanym orzecznictwie sądowoadministracyjnym (vide wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2010r., II OSK 691/09), iż w przypadku zgłoszenia budowy jednego obiektu, który - jak w niniejszej sprawie - ma być pierwszym obiektem zlokalizowanym na danej działce, ustawodawca nie przewidział wymogów dotyczących sposobu dotychczasowego jej zagospodarowania. Nie ma zatem żadnych podstaw do przyjęcia, że budynek przeznaczony do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu nie jest budynkiem gospodarczym w rozumieniu art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego. Przyjęcie poglądu, że budowa budynku gospodarczego na podstawie zgłoszenia robót budowlanych byłaby możliwa jedynie wówczas, gdyby obiekt ten miał powstać jako zabudowa towarzysząca innemu budynkowi mieszkalnemu lub rekreacji indywidualnej prowadziłoby do niczym nieuzasadnionej nierówności uprawnień inwestorów przy realizacji budynków gospodarczych. Budowa bowiem takiego budynku na działce niezabudowanej wymagałaby uzyskania pozwolenia na budowę, natomiast budowa takiego samego budynku na działce sąsiedniej, na której uprzednio zrealizowano już np. budynek mieszkalny, byłaby możliwa po uprzednim dokonaniu zgłoszenia zamiaru realizacji budynku gospodarczego. Ograniczeń prawa własności nie można zatem wyprowadzać z brzmienia przepisów zawartych w aktach wykonawczych, których rolą jest konkretyzacja ustawy, a nie jej uzupełnianie. Taka wykładnia prawa stanowiłaby naruszenie art. 64 ust. 3 Konstytucji RP.

emalin
16-11-2012, 15:41
Witam,

planuję nadbudowę starego budynku zgodną z WZiZT, które wcześniej otrzymałem. Przy składaniu PnB urząd wymaga mapy zasadniczej z wytyczeniem granic, ze względu na to, ze obecny budynek z jednej strony działki styka się z innym, a z drugiej jest oddalony o 3m. Podobno jest nowe rozporządzenie 11 listopada 2011 roku, które warunkuje konieczność wznowienia znaków granicznych.
To jest zrozumiałe dla nowych budynków, ale ja z nadbudową nie wychodzę poza obrys starego budynku - jest to częściowa nadbudowa.
Czy urząd ma rację czy też powinna wystarczyć zwykła mapa zasadnicza do celów projektowych?

pozdrawiam

mai
16-11-2012, 18:01
Czy do przeniesienia WZiZT potrzebna jest zgoda osób nie będących właścicielami tej konkretnej działki? Pytanie 2: Jeżeli nie uzyskam zgody jednej z osób, to czy jako właściciel tej konkretnej działki, mogę w jakiś sposób złożyć wniosek o ponowne wydanie WZiZT dla mojej działki, pomimo obowiązywania poprzedniej?



1. jeżeli pierwszy wnioskodawca przeniosł decyzję wz na kolejne osoby, to teraz te osoby są "właścicielali" wz, więc wszyscy muszą wyrazić zgodę na przeniesienie wz też na Ciebie, i nie chodzi tu o zgodę właścicieli działek bo takowa nie jest konieczna tylko o zgodę odecnych właścicieli decyzji wz
2. zawsze możesz wystąpić o wz dla swojej działki [nawet dla nie swojej działki, bo wz nie rodzi praw do terenu;)],





Grappa25
A tak w ogóle to ile czasu jest ważna decyzja o WZiZT i ile czasu ma SKO na odpowiedź?


1. decyzja wz nie ma terminu ważności, chyba że np. zacznie obowiązywać plan zagospodarowania
2. zgodnie z kpa max 2 miesiące, ale to zależy w jakim mieście jest to SKO ;)

Grappa25
26-11-2012, 19:21
Trochę późno przeczytałam twój post, ale może jeszcze to ci się kiedyś przyda.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Olsztynie z 2012-01-19, II SA/Ol 947/11
http://www.naszawokanda.pl/orzeczenie/lxitq/wsa,II-SA-Ol-947-11,budowlane_prawo/
Ogólna sentencja wyroku jest taka

dziękuję bardzo- może mi się przydać, tym bardziej, że SKO co prawda w Elblągu, ale województwo to samo.

Audytor
30-03-2013, 14:22
Witam wszystkich,
zwracam się ze swoim problemem dotyczącym WZ, mianowicie mam pytanie czy w sytuacji gdy gmina zawiesiła wydawanie WZ, jes możliwość ( jakaś procedura) uzupełnienia wydanych już wcześniej WZ o wpis dotyczący możliwości wykopania studni gdy nie ma sieci wodociągowej.
Mam warunki zabudowy wydane już ponad rok temu i w nich właśnie jest mowa o przyłączeniu budynku do sieci, jednak jak się okazuje to tej sieci tam nie ma, a starostwo upiera się że skoro w WZ nie ma mowy o studni to jej być nie może. WNiosek o uzupełnienie WZ o zapis o studni poszedł do gminy, jednak chciałbym sie przygotować na walkę w razie negatywnej odpowiedzi.
z góry dziękuję i świątecznie pozdrawiam

kris198720
26-05-2013, 22:29
Witam,jestem nowy na forum,jestem przed zakupem dzialki,w sumie w fazie poszukiwań i mam pare pytań. Po 1 zaczne od tego ze łapię sie do ustawowej definicji rolnika,mam na wlasnosc ok 10ha,posiadam "wyksztalcenie" rolnicze i mam za soba 5 letni starz rolniczy. Moj problem polega na tym ze chce kupic dzialke pod zabudowe(rolnicza i zabudowac jako siedlisko) ale nie w mojej gminie tylko gminie graniczacej z moja. Czy jesli kupie 1ha ziemi w tamtej gminie to bedzie wystarczajaca ilosc do zbudowania na niej domu siedliskowego? Gdzies czytalem ze podobno w takim przypadku sredni rozmiar posiadanych gruntow musi byc przynajmniej taki duzy jak srednia powierzchnia gospodarstw rolnych w danej gminie ale czy to sie tyczy konkretnie tej gminy czy ogolnie gruntow posiadanych przezemnie? Mam jeszcze pytanie odnosnie budulca,myslalem o postawieniu budynku na konstrukcji stalowej z plyty warstwowej. U nas w kraju to nie jest jeszcze zbyt popularne ale za ganica ten rynek bardzo szybko sie rozwija,z moich wyliczen taki budynek mozna postawic za 1/3 tego co bylo by potrzebne na budynek z cegly/pustaka itp. W zasadzie wyglad zewnetrzny nie jest dla mnie problemem,w ostatecznosci zawsze to mozna otynkowac i wtedy juz jest praktycznie nie do odroznienia od budynku z cegly,chociarz uwazam ze budynek z plyty w jakims ladnym kolorze i tak wyglada lepiej niz nieotynkowany z klasycznego budulca.
Dziekuje i pozdrawiam

klauzula
03-01-2014, 20:54
Witam
Proszę o pomoc....we wrześniu zeszłego roku kupiłam grunty rolne podzielone na 3 działki tj działka 468 o powierzchni 1451m2 oznaczona jako B/RV oraz 470 o powierzchni 1545m2 oznaczona jako Ł IV i 471o powierzchni 1508 ozn.jako Ł IV.
W grudniu zostały wznowione znaki graniczne zaakceptowane przez sąsiadów,czekamy na potwierdzenie Starostwa.

Grunty te nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i pewnie jeszcze długo nie będą ale spełniają podstawowe warunki potrzebne do wydania WZ:działki przylegają bezpośrednio do drogi publicznej,dostęp do mediów typu energia ,kanalizacja woda jest !!! oraz przylegają do sąsiadującego siedliska rolnego.

Mam natomiast dylemat czy dostanę warunki zabudowy na działkę 468 która ma zapis w ewidencji gruntów jako B /RV ponieważ NIE JESTEM ROLNIKIEM,w przyszłości chciałabym postawic tam budynek mieszkalno gospodarczy a częśc działki użytkowac pod prowadzenie sezonowej działalności gospodarczej,ponieważ jej lokalizacja wiąże się bezpośrednio z charakterem mojej działalności tj usytuowanie przy rzece w odeglości ponad 100m od koryta rzecznego (ale tą kwestię na razie zostawmy).
Wszystkie grunty posiadaja klasę od IV do V a ich całkowita powierzchnia nie przekracza 0,5 ha.Zastanawia mnie fakt czy Gmina będzie wydawac WZ w oparciu o sąsiednią zabudowę czy na warunkach zabudowy SIEDLISKOWEJ, bo jeśli w tym drugim przypadku to marne szanse skoro średnia gosp. rolnego w Gminie to 8,5 ha

Bardzo proszę o odpowiedz w tej kwestii ponieważ śledzę tak różne posty i przepisy i im więcej czytam, to dostaję plątaniny myślowej...:D

Dodam jeszcze że na tej działce usytuowany był kiedyś budynek o pow 95 m2 (pozostały tylko fundamenty) który stanowi momentalnie odrębna własnośc i dopiero po załatwieniu formalności zostanie przyłączony do działki.
Mam jeszcze kolejne pytania odnośnie koncepcji podziału regulującej granice między nieruchomościami ale to zostawię na kolejne pytanie(chodzi o wydzielenie drogi z części mojej działki 468 na rzecz istniejącego już siedliska gospodarczego)oraz podział gruntów pozostałych na mniejsze powierzchnie ,chętnie prześlę na maila plany.Bardzo proszę o odpowiedź.
Dziekuję

margo7
30-06-2014, 08:54
Witam

Pozostało mi z wykończenia 32,5 m2 gresu technicznego PARADYŻ.
Płytki sa w kolorze brązu, 30x30 , oczywiście mriozoodporne.
Chętnie sprzedam w dobrej cenie po 20 zł / m2.

Zainteresowanych prosze o kontaky 693 456 132
Płytki ew. do odbioru we własnym zakresie ( Osowiec k. Grodziska Mazowieckiego )

margo7
30-06-2014, 09:04
Jeżeli by ktoś potrzebował drzwi z ościeżnicą - takich tymczasowych na budowę, to chętnie przekażę za symboliczne 100 zł.
Plus ewentulanie drugie drzwi, pokojowe, takze z ościeznicą - można użyc jako "tymczasowe", kiedy jeszcze nie ma docelowych :),

W razie zainteresowania proszę o kontakt
Małgosia 693 456 132
Osowiec k. Grodziska Mazowieckiego

maxima12
22-07-2014, 01:01
Witam,
mam taką sytuację na działce: w 1999 r współwłaściciel rozbudował domek istniejący o drugi lokal mieszkalny -na naszym terenie możliwa jest tylko w MPZP zabudowa jednorodzinna, bez atrialnej, bliźniaczej oraz wykluczone dwa domy na jednej działce. Dlatego też pozwolenie na budowę opiewało na rozbudowę starej części do większej bryły z garażem w środku. Pozwolenie wygasło w 2001 r/przerwanie robót-stan surowy zamknięty/, obecnie temat dokończenia wraca, ale... ze zmianą w postaci wbudowania między garaż a starą część domu-ściany przeciwpożarowej, aby-na życzenie inwestora wyodrębnić 2 budynki...
Czy taka zamiana jest naruszeniem Planu /dwa domy na jednej działce/ , czy też powstanie w ten sposób zabudowa blizniacza?
pozdr

Ewa i Jacek
27-01-2015, 17:06
Witam podepnę się pod temat .Przymierzam się do zakupu działki rolnej V klasa ze studium pod zabudowę pow 10 arów.Sprzedającym jest agencja nieruchomości rolnej .W gminie brak planu zagospodarowania przestrzennego,dlatego obowiązuje studium.Jest to działka bez dojazdu przylegająca do mojej posesji .Mam pytanie jaka powinna być traktowana wartość tej działki?Jak budowlana czy jako rolna?Urzędnik gminny twierdzi że jest to twór rolny a pracownik agencji że budowlany bo studium stanowi o wartości tej działki a rożnice są znaczące.Proszę o wskazówki

mauec
28-01-2015, 23:08
Hej,

Na terenie na którym znajduje się moja działka nie ma planu zagospodarowania więc wystąpiłem o warunki zabudowy do UM, na które dostałem decyzję odmowną (podwyższony poziom hałasu ze względu na pobliskie lotnisko). Odwołałem się od tej decyzji w Kolegium Odwoławczym, jednak i tam poparli decyzję UM. Dlatego też stoję przed możliwością zaskarżenia decyzji w Sądzie Administracyjnym.

Zastanawiam się czy walka o WZ ma sens w świetle nowego prawa budowlanego - może warto poczekać aż nowe prawo wejdzie w życie i wtedy spróbować od nowa?
Czy nawet gdybym wygrał sprawę w Sądzie a nowe prawo weszłoby w życie to czy moje WZ na cokolwiek się przydadzą (skoro były załatwiane wg starego prawa)?

Proszę o poradę bo sam już tego nie ogarniam...

aglig
29-01-2015, 07:58
Hej,

Na terenie na którym znajduje się moja działka nie ma planu zagospodarowania więc wystąpiłem o warunki zabudowy do UM, na które dostałem decyzję odmowną (podwyższony poziom hałasu ze względu na pobliskie lotnisko). Odwołałem się od tej decyzji w Kolegium Odwoławczym, jednak i tam poparli decyzję UM. Dlatego też stoję przed możliwością zaskarżenia decyzji w Sądzie Administracyjnym.

Zastanawiam się czy walka o WZ ma sens w świetle nowego prawa budowlanego - może warto poczekać aż nowe prawo wejdzie w życie i wtedy spróbować od nowa?
Czy nawet gdybym wygrał sprawę w Sądzie a nowe prawo weszłoby w życie to czy moje WZ na cokolwiek się przydadzą (skoro były załatwiane wg starego prawa)?

Proszę o poradę bo sam już tego nie ogarniam...
Nowe prawo budowlane nie zwalnia cię z uzyskania decyzji wzizt.
Skarżenie decyzji nie ma sensu, nic nie uzyskasz.
A poza tym polecam wątek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232935-DZIAŁKA-PRZY-LOTNISKU-przestroga

mauec
30-01-2015, 12:51
Nowe prawo budowlane nie zwalnia cię z uzyskania decyzji wzizt.

Dzięki, właśnie takich informacji potrzebowałem

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-02-2015, 18:07
Hej,

Na terenie na którym znajduje się moja działka nie ma planu zagospodarowania więc wystąpiłem o warunki zabudowy do UM, na które dostałem decyzję odmowną (podwyższony poziom hałasu ze względu na pobliskie lotnisko). Odwołałem się od tej decyzji w Kolegium Odwoławczym, jednak i tam poparli decyzję UM. Dlatego też stoję przed możliwością zaskarżenia decyzji w Sądzie Administracyjnym.

Zastanawiam się czy walka o WZ ma sens w świetle nowego prawa budowlanego - może warto poczekać aż nowe prawo wejdzie w życie i wtedy spróbować od nowa?
Czy nawet gdybym wygrał sprawę w Sądzie a nowe prawo weszłoby w życie to czy moje WZ na cokolwiek się przydadzą (skoro były załatwiane wg starego prawa)?

Proszę o poradę bo sam już tego nie ogarniam...

"ochrona przed hałasem i drganiami" jest jednym z podstawoawych zapisów dot. projektowania, budowania i użytkowania obiektów budowlanych.
- najwyrażniej działka nie nadaje się do zabudowy mieszkalnej
- nawet gdybyś dostał WZ, najwyrażniej zapisy w nich zawarte nie byłyby możliwe do spełnienia w zakresie zgodności z Prawem Budowlanym.

karolinanowi
02-03-2015, 18:40
Witam!
Otóż rodzice kupili działkę budowlaną (na załączonym zdjęciu numer działki to 19/1). Obok działki rodziców jest działka numer 19/2 z drogą dojazdową do pól uprawnych za działką rodziców. Dalej jest działka sąsiadów o numerze 20.
Moje pytanie jest takie: W jakiej dokładnie odległości od granicy działki rodziców może stać ich przyszły dom biorąc pod uwagę fakt, że obok jest droga dojazdowa działki z polami uprawnymi?

Mam nadzieje, że ktoś zrozumie o co mi chodzi, bo trochę się zakręciłam

307070

rübezahl
02-03-2015, 18:53
Minimalne odległości od granic działek budowlanych reguluje rozporządzenie w spawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie:
1. ogległośc ścian z okanami od granicy działki budowlanej 4,00m
2. odległośc ścina bez okien od granicy działki budowlanej 3,00m
3. odległośc od drogi regulują przepisy o drogach (w zależności od kategorii drogi - gminna, wojewódzka czy krajowa) oraz ustalenia zawarte w MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy Dla dróg o małym znaczeniu typu gminne jest to zwykle 8,00m od krawędzi asfaltu, ale są miejsca gdzie ta odległośc jest znacznie mniejsza włącznie z możliwością posadawiania budynków na granicy działki
4. Przy bardzo wąskich działkach (16m) dopuszcza się sytuowanie ściany bez okien na granicy działku lub w odległości 1,5m od niej.

To tak po krótce, ale są najróżniejsze sytuacje które powodują że budynki mogą byc sytuowane w odległości mniejszej niż 3,00m od granicy działki budowlanej.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-03-2015, 19:28
W jakiej dokładnie odległości od granicy działki rodziców może stać ich przyszły dom ?
- to precyzują WT_Warunki Techniczne przytoczone przez rübezahl oraz zapisy w Planie Miejscowym ( o ile taki istnieje dla danego terenu ) lub Warunki Zabudowy ( wydawane przez Urząd na podstawie wniosku Inwestora )
- poza przytoczonymi odległościami minimalnymi z WT, Warunki Zabudowy ( lub Plan Miejscowy ) podaje dodatkowe, szczegółowe dane dotyczące lokalizacji obiektu na działce jak : linie zabudowy , powierzchnie zabudowy, odległosci od drogi, inne... wraz z możliwością ( lub jego brakiem ) lokalizacji obiektu 1,5m od granicy działki.
- przy lokalizacji obiektu na działce należy jeszcze brać pod uwagę inne elementy zagospodarowania ( śmietnik, szambo, miejsce postojowe, ... itd ) mające swoje odległości minimalne oraz oświetlenie i nasłonecznienie pomieszczeń, czy też ( oraz ) zacienianie dla obiektów istniejacych zbliżonych do granicy działki.
To jw również ma wpływ na lokalizację nowego obiektu.

lukasz1006
03-03-2015, 13:01
Witam
W MPZP mam taki zapis: "zakaz budowy wolnostojących garaży przed elewacją frontową budynku"
Czy takie usytuowanie garażu jak w załączniku może mieć wpływ na wydanie pozwolenia na budowę?
Garaż jest usytuowany po lewej stronie patrząc na elewację frontową domu.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-03-2015, 19:16
pytanie : czy MPZP definiuje " elewację frontową " ( ? )
... wg załączonego zdjęcia, garaż nie zasłania / przesłania żadnej z elewacji budynku

rübezahl
03-03-2015, 19:48
pytanie : czy MPZP definiuje " elewację frontową " ( ? )

Kiedyś to już trenowałem ze swoim starostwem. Generalnie przyjmuje się, że elewacja frontowa to ta która znajduje się od strony drogi. Wtedy problem pojawił się z powodu przebiegu drogi przy dwóch granicach. Ostatecznie podparłem się Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2002 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który definiuje front działki jako "część działki budowlanej, która przylega do drogi, z której odbywa się główny wjazd lub wejście na działkę". I tak zostało ustalone gdzie jest front działki, a co za tym idzie elewacja frontowa.
Zapis z planu może oznaczac to co pisze ŁUKASZ ŁADZIŃSKI, ale może byc także rozumiany jako zakaz budowy wolnostojących garaż znajdujących się przed elewacją frontową, może się znajdowac równolegle z nią, czy za nią, ale nie przed nią. Wiem że to dośc przewrotna interpretacja, ale pomysłowośc i inwencja urzędników są nieograniczone.

W takiej sytuacji rozmawiam z inspektorami w wydziale budownictwa, jak ocenią dane rozwiązanie, a jeżeli nie uzyskam satysfakcjonującej mnie odpowiedzi, dzwonie do autora MPZP i proszę o pisemną wykładnię zapisów w planie. Lepiej poświęcic na to dodatkowy dzień niż gimansytkowac się w trakcie postępowania jak wybraną z problemu.

lukasz1006
03-03-2015, 20:37
Dziękuje za odpowiedź. Właśnie w tym problem że mój projekt i adaptacja zostały cofnięte przez starostwo do poprawki ze względu na garaż. Według architekt adaptującej wszystko jest ok. Napisałem podanie do gminy o opinię na postawione zarzuty przez starostwo dotyczącą "zakazu budowy garaży wolnostojących przed elewacją frontową budynku".. Działka przylega do jednej drogi z której jest wjazd od południa. Czy mogę się jeszcze na coś powołać?
MPZP nie definiuje elewacji frontowej, definiuje tylko "front działki - należy przez to rozumieć bok lub boki działki przylegające do ulicy publicznej."

lukasz1006
04-03-2015, 10:16
Czy w Prawie Budowalnym znajdę definicję elewacji frontowej?

rübezahl
04-03-2015, 10:23
Nie, pośrednio jest to określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2002 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

mk CocaYna
13-04-2015, 11:51
Mam problem, w przypadku którego pożądana jest podpowiedź specjalistów od warunków zabudowy. Otóż sąsiad, właściciel hurtowni jaj, chce za granicą naszej działki budować kurnik. Mieszkańcy naszej wioski są, delikatnie mówiąc, zaniepokojeni taką perspektywą. Działka inwestora od kurnika jest położona praktycznie w centrum wsi, przy głównym jej skrzyżowaniu, gdzie zabudowania mieszkalne występują w największym zagęszczeniu. Najbliższe budynki mieszkalne (w tym nasza posesja) oraz domostwa sąsiedzkie leżą w odległości około 50 i więcej metrów od planowanej inwestycji. Obecnie inwestorzy próbują uzyskać warunki zabudowy dla planowanej fermy, oznacza wręcz katastrofę ekologiczną i przekreśla nasze szanse na normalne warunki życia. Nie chcemy zatem dopuścić do powstania jakiejkolwiek inwestycji chowu przemysłowego i chcemy skutecznie zablokować plany inwestora na obecnym etapie starań o uzyskanie WZ. Obecnie inwestor posiada na swojej działce hurtownię jaj i na potrzeby tejże hurtowni chciałby zbudować kurnik z hodowlą niosek, który zapewniłby mu towar. W naszej miejscowości nie ma
żadnej podobnej inwestycji polegającej na przemysłowym chowie, jest to wieś z typową siedliskową zabudową, dlatego pomysł aby w centrum wsi w odległości około 50/200 metrów od zabudowy mieszkaniowej, wybudować fermę kur, mocno nas bulwersuje. Czy jako mieszkańcy możemy wystąpić o naniesienie zmian w studiów, które blokowałyby tę inwestycję?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-04-2015, 17:37
wystąpienie Inwestora o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy ( przy braku Planu Miejscowego ), nie przesądza w żadnym wypadku, czy inwestycja powstanie, czy też nie, natomiast określa ( jak sama nazwa mówi ) WARUNKI ZABUDOWY. Te natomiast będą uwzgledniać zapisy Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Cytując Art.1.p2 :
" 2. W planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uwzględnia się zwłaszcza:
1) wymagania ładu przestrzennego, w tym urbanistyki i architektury;
2) walory architektoniczne i krajobrazowe;
3) wymagania ochrony środowiska, w tym gospodarowania wodami i ochrony gruntów rolnych i leśnych;
4) wymagania ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej;
5) wymagania ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa ludzi i mienia, a także potrzeby osób niepełnosprawnych;
6) walory ekonomiczne przestrzeni;
7) prawo własności;
8 ) potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa;
9) potrzeby interesu publicznego;
10) potrzeby w zakresie rozwoju infrastruktury technicznej, w szczególności sieci szerokopasmowych. "
w WZ na pewno będzie uwzględniony " zwłaszcza " p. 3 , 5 , 9 , ...

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-04-2015, 19:11
... Projekt Budowlany oczywiście musi uwzględniać w 100 % Warunki Zabudowy, poza wytycznymi Inwestora, czy cechami charakterystycznymi dla danej inwestycji, czy tematu projektowego.

bobiczek
13-04-2015, 19:38
Mam problem, w przypadku którego pożądana jest podpowiedź specjalistów od warunków zabudowy. Otóż sąsiad, właściciel hurtowni jaj, chce za granicą naszej działki budować kurnik. Mieszkańcy naszej wioski są, delikatnie mówiąc, zaniepokojeni taką perspektywą.
Czy ja Wasz problem oglądałem może w TV? Bo kojarzę że był taki.....

mk CocaYna
14-04-2015, 13:02
W TV jeszcze nie byliśmy, póki co tematem zainteresowała się lokalna prasa i radio, ale jak sami widzicie temat jest "gorący" również w przypadku innych miejscowości, gdzie ktoś planuje tego typu inwestycje... Widzę, że wrzawa wokół takich inwestycji wybucha raz po raz, w różnych miejscach Polski, a jest to skutek braku odpowiednich uregulowań prawnych dla odpowiedniego usytuowania ferm przemysłowych. Dotychczas nie wyobrażałam sobie, że można dla takiej fermy wybrać lokalizację w centralnej części wsi i w prawie brak jednoznacznych zapisów, które uniemożliwiałyby realizację takich zamierzeń....
W niektórych wypowiedziach w prasie natknęliśmy się na informacje, że jedyny skuteczny sposób, aby zablokować taką inwestycję, to odpowiednie zapisy w Studium, ale jakie działania możemy podjąć, aby je do Studium wprowadzono i jak powinny być sformułowane?

ali12
16-04-2015, 18:32
313389

Witam piszących w tym wątku.
Mam decyzję o warunkach zabudowy pozwalająca na zbliżenie sie budynkiem do granicy na odległość 1,5 metra do granicy. Czy mogę do tej granicy zbliżyć sie tylko częścią sciany( wykusz, ryzalit) a resztę poprowadzić w odległości 2 metrów?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-04-2015, 21:34
313389

Witam piszących w tym wątku.
Mam decyzję o warunkach zabudowy pozwalająca na zbliżenie sie budynkiem do granicy na odległość 1,5 metra do granicy. Czy mogę do tej granicy zbliżyć sie tylko częścią sciany( wykusz, ryzalit) a resztę poprowadzić w odległości 2 metrów?

Możliwość zbliżenia, to mozliwość tj. można, ale niekoniecznie. Zawsze bezpieczniej jest lokalizować obiekt 3m ( ściana bez okien ) i 4m ( ściana z oknami ) od granicy działki, choćby z tego powodu, że przekroczenie tych parametrów do 1,5m od gr.dz. powoduje objęcie działki sąsiedniej tzw. "obszarem oddziaływania obiektu" co niestety zaprasza sąsiada do postępowania administracyjnego.

ali12
16-04-2015, 22:11
Możliwość jest i chce z niej skorzystać. Sąsiad moze na swojej działce skorzystać z tej samej możliwości tzn przesunąć się w lewo.
Moje pytanie dotyczy czegoś innego.
Czy ściana od granicy moze być " niejdnorodna: w cześci swojej długości bliżej granicy 1,5 m a w drugiej cześci oddalona o 2 m
"
czy tez ściana musi być "płaska/prosta" na całej dlugości
.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-04-2015, 07:18
... jeśli nie ma jednoznacznego zapisu w WZ ( opisowego / rysunkowego ) , to ściana może być w części przybliżona do gr.dz. na 1,5m, w innym miejscu o większą odległość : ściana zwrócona w kierunku gr.dz. - bez okien, drzwi. Inne wymogi dla tej ściany w " ostrej granicy" powinien określić projektant obiektu i zagospodarowania.

ali12
17-04-2015, 08:12
... jeśli nie ma jednoznacznego zapisu w WZ ( opisowego / rysunkowego ) , to ściana może być w części przybliżona do gr.dz. na 1,5m, w innym miejscu o większą odległość :
Nie ma zapisu opisowego i rysunkowego poza " możliwość zbliżenia budynku do granicy północnej do 1,5 m "
Czy większa odległoć dla pozostałej części ściany jest dowolna czy musi wynosić 3 m ( tak sie upiera starostwo)?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-04-2015, 09:21
... wielkość 3m, 4m, 1,5m są wielkościami " nie mniejszej niż " co znaczy, że może być większa odległość. Proponuje jednak spotkanie z projektantem dla całościowej analizy WZ i działki budowlanej.

ali12
19-04-2015, 19:36
... wielkość 3m, 4m, 1,5m są wielkościami " nie mniejszej niż " co znaczy, że może być większa odległość. Proponuje jednak spotkanie z projektantem dla całościowej analizy WZ i działki budowlanej..
Spotkanie z projektantem było, ze starostwem też - starostwo uwaza że odległości są określone i nie może być " pomiędzy". czyli sciana 1,5 albo 3 m. nie 2 albo 2,5. Czy tak wynika z przepisów czy tylkoz interpretacji starostwa?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-04-2015, 20:17
cytując Warunki Techniczne :
" § 12. (16) 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:
1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu."
wg mnie to jw nie wymaga jakiegokolwiek komentarza, interpretacji, itp jest " czarno na białym "
... nie mniej niż 3m ( ściana bez okien ) z dopuszczeniem ... 1,5 m od granicy ... jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
- dopuszczenie to nie przymus ! można, nie trzeba.
Wyjątek może stanowić jakiś zamysł urbanistyczny w postaci np. lini zabudowy, nieprzekraczalnej lub takiej, która narzuca wprost lokalizację budynku na działce, ale też taką Linię powinieneś mieć podaną w WZ w formie graficznej z objaśnieniem opisowym. Stąd też moż wynikać taka, a nie inna interpretacja.

ali12
20-04-2015, 09:04
Dzięki bardzo, będę walczył dalej.

sSiwy12
22-04-2015, 07:46
Tak sobie czytałem, czytałem, czytałem ........................ i jestem (w sumie) porażony skalą problemu, ale bardziej, znajomością przepisów przez osoby które je znać powinny.

Podpowiadam zatem - w sposób jednoznaczny reguluje to zapis § 9.3 Rozporządzenia w sprawie WT ..........

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
22-04-2015, 09:28
§ 9.3 WT - ... mówi jak mierzyć odległość. Tyle.
... a zaraz "wejdziemy" w obszar oddziaływania obiektu, przepisy pożarowe i oczywiście odległości okapów, gzymsów, daszków, tarasu ... od granicy działki :)
- pytanie raczej było : dlaczego przy WZ określającej możliwość przybliżenia do gr.dz. na 1,5m, Urząd w swojej interpretacji wymusza lokalizację zabudowy TAK lub TAK - nic pomiędzy.

sSiwy12
22-04-2015, 10:05
Takie było pytanie - i na takie dałem odpowiedź.


313389

Witam piszących w tym wątku.
Mam decyzję o warunkach zabudowy pozwalająca na zbliżenie sie budynkiem do granicy na odległość 1,5 metra do granicy. Czy mogę do tej granicy zbliżyć sie tylko częścią sciany( wykusz, ryzalit) a resztę poprowadzić w odległości 2 metrów?

Odpowiedź brzmi - tak można, a reguluje to § 9.3 WT

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
22-04-2015, 10:24
OK - co z interpretacją Urzędu ? " 1,5 albo 3 m " :)
walczyć trzeba ...

sSiwy12
22-04-2015, 11:05
Urząd (starostwo) zapewne nie zna treści, to im zapodać:



§ 9.
3. Określone w rozporządzeniu odległości budynków od innych budynków, urządzeń budowlanych
lub granicy działki budowlanej mierzy się w poziomie w miejscu ich najmniejszego oddalenia.

anioleczekk1986
27-04-2015, 12:13
Witam,

Jestem posiadaczką działki przy drodze powiatowej. droga ta posiada chodnik i mam zrobiony wjazd na teren działki, jednakże jest on usytuowany z lewej strony, ja chcę budować dom gdzie garaż będzie usytuowany po prawej stronie. stąd moje pytanie jak najprościej rozwiązać tą zagwózdkę????? Dzwoniłam do starostwa aby spytać o formalności związane ze zrobieniem nowego zjazdu, oczywiście okazało się że jest z tym mnóstwo problemów i potrzebny będzie projektant, mapy, pozwolenia, itd... a co za tym idzie mnóstwo straconego czasu, oraz kolejne nakłady pieniędzy. a przecież przy budowie domu każdy 1.000 zł jest na wagę złota...

sSiwy12
27-04-2015, 13:25
Poczekać do lipca i rozpocząc z nowym Prawem Budowlanym - mniej formalności (w zakresie zjazdu).

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
27-04-2015, 13:42
Witam,

Jestem posiadaczką działki przy drodze powiatowej. droga ta posiada chodnik i mam zrobiony wjazd na teren działki, jednakże jest on usytuowany z lewej strony, ja chcę budować dom gdzie garaż będzie usytuowany po prawej stronie. stąd moje pytanie jak najprościej rozwiązać tą zagwózdkę????? Dzwoniłam do starostwa aby spytać o formalności związane ze zrobieniem nowego zjazdu, oczywiście okazało się że jest z tym mnóstwo problemów i potrzebny będzie projektant, mapy, pozwolenia, itd... a co za tym idzie mnóstwo straconego czasu, oraz kolejne nakłady pieniędzy. a przecież przy budowie domu każdy 1.000 zł jest na wagę złota...

wjazd ( tymczasowy ) na działkę a "zjazd drogowy" to dwie różne sprawy. Docelowo "zjazd" i tak wymaga opracowania projektu zjazdu drogowego przez projektanta drogowego na warunkach wydawanych przez Zarządcę drogi.

kolluk
28-04-2015, 14:04
Witam
Mam pytanie odnośnie działki którą widziałem na sprzedaż. Działka ma powierzchnię ponad 3 hektary jest to działka budowlana z ostateczną decyzją zabudowy na 24 domy jednorodzinne. Moje pytanie tutaj czy jest możliwość taką działkę podzielić na pojedyncze i sprzedać jako same działki budowlane bez budowania na nich domów??

bjonio
25-05-2015, 22:12
Witam!

dobrze, że znalazłem to miejsce - może tu znajdę możliwość rozwiązania swojego problemu..

W 2010 roku kupiliśmy działke w gmienie Głusk w woj. Lubelskim. Działka budowlana, prostokątna ze ściętym rogiem - przeznaczonym na kawałek drogi wewnętrznej. Działka , droga i wszystkie sąsiadujące działki należały do jednego wlasciciela, ktory podzielil ziemie i przeksztalcil w dzialki budowlane.
Działka była na tyle ścięta, że uniemożliwiało nam to postawienie domu blisko bramy wjazdowej żeby uzyskać z tyłu domu (z tyłu jest taras) duży ogród.

Dokupiliśmy ten ścięty róg, dostalismy zgodę wójta na przeznaczenie go na powiekszenie naszej działki - i tak oto stalismy sie wlascicielami dwoch dzialek. Obu budowlanych. Niestety okaząło się, że możliwość postawienia domu tak jakbysmy chcieli - czyli traktujac 2 dzialki jako 1 - pojawi sie dopiero po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego.. I tu zaczely sie schody.. Mamy 2015 rok i dalej czekamy... Plan poprawiaja latami, potem okazuje sie, ze jest duzo uwag, potem jest odrzucany itd itp. Zmienily sie obecnie przepisy i dzialki z naszej okolicy nie moga byc przeznaczone na dzialalnosc - i znow sie zaczyna rysowanie planu od nowa, zeby wykluczyc z niego dzialki, na ktorych juz ta dzialalnosc jest. Nas to wsyztsko nie dotyczy - chcemy po prostu postawic dom na SWOICH 2 BUDOWLANYCH DZIAŁKACH... Jak się okazuje jest to ogromny problem i nie da się tego obejść... Może tu znajdziemy ratunek bo 5 lat koczujemy w kawalerce - od jakiegos czasu z dzieckiem - bo czekamy na dom... Jesli jest jakas szansa na zdobycie pozwolenia warunkowego - wiedzac, ze przeciez jest zgoda wójta na połączenie działek itp itd.. albo jakakolwiek inna mozliwość, żeby postawić ten dom usytuowany tak, zeby warunki zabudowy, ktore sa brane pod uwage dotyczyly calosci dzialek prosze o pomoc.. Z góry bardzo dziękuję!!!

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
25-05-2015, 23:52
ana ma ten sam "mały" problem. Wczytaj się w dyskusję ( odp. 1945 i pozostałe ):
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233265-Rysuj%C4%99-dom-zwariowa%C5%82am-bo-si%C4%99-kompletnie-nie-znam%E2%80%93moja-droga-do-proj-indywidualnego/page98

ogólnie wystąp o wydanie Warunków Zabudowy, jeśli PM jest nie uchwalony.
Urząd powinien wydać po 9 miesiącach Warunki Zabudowy ( ale wg mnie nie jest to pewnik z uwagi na interpretację przepisów ).
Jeśli WZ będzie "zawieszona" to jest to podstawa do odwołania. Innej drogi nie widzę.
... nie ma czegoś takiego, jak : "pozwolenie warunkowe".

bjonio
26-05-2015, 22:19
ana ma ten sam "mały" problem. Wczytaj się w dyskusję ( odp. 1945 i pozostałe ):
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233265-Rysuj%C4%99-dom-zwariowa%C5%82am-bo-si%C4%99-kompletnie-nie-znam%E2%80%93moja-droga-do-proj-indywidualnego/page98

ogólnie wystąp o wydanie Warunków Zabudowy, jeśli PM jest nie uchwalony.
Urząd powinien wydać po 9 miesiącach Warunki Zabudowy ( ale wg mnie nie jest to pewnik z uwagi na interpretację przepisów ).
Jeśli WZ będzie "zawieszona" to jest to podstawa do odwołania. Innej drogi nie widzę.
... nie ma czegoś takiego, jak : "pozwolenie warunkowe".


Witam, dziękuję za odpowiedz. Mamy WZ ale na tą dużą działkę - niesetety nie da się sensownie ustawić domu bez połączenia działek.
Działka pasuje nam pod każdym względem - b. dobre usytuowanie N-S-W-E, przyjemna spokojna okolica, wszystkei lacza itp.. Tylko problem
z tym planem... To jest straszny w tym kraju, że mająć dwie własne budowlane działki sąsiadujące ze sobą trzeba czekać tyle lat żeby je zepsolić...
Szukamy wszelkich możliwych rozwiązań - jesli ktoś widzi jakiekolwiek światełko - będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie..

sSiwy12
27-05-2015, 08:45
Witam, dziękuję za odpowiedz. Mamy WZ ale na tą dużą działkę - niesetety nie da się sensownie ustawić domu bez połączenia działek..

Można budować na 2 działkach - ale trzeba na "nowy teren" "przepisać" WZiZT.

bjonio
28-05-2015, 23:02
Można budować na 2 działkach - ale trzeba na "nowy teren" "przepisać" WZiZT.

Czyli nowy plan zagospodarowania - co moze potrwac jeszcze kilka lat :/ masakra :/

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
29-05-2015, 07:21
Można budować na 2 działkach - ale trzeba na "nowy teren" "przepisać" WZiZT.

... o ile WZiZT dotyczą całości terenu.
Jeśli WZ dotyczy działki A, to nie można go przepisać na działkę A + B

bjonio
30-05-2015, 15:55
... o ile WZiZT dotyczą całości terenu.
Jeśli WZ dotyczy działki A, to nie można go przepisać na działkę A + B

no niestety warunki sa tylko dla tej duzej dzialki, ten dokupiony rog jest maly.
Czyli krotko mowiac nic nie da sie zrobic i trzeba czekac kolejne lata az laskawie gmina
uchwali nowy plan...?

pozdrawiam i dziekuje

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
30-05-2015, 21:05
bjonio

... nie wiem czy nie przesadzasz ( ? ) z tym, że
" nie da się sensownie ustawić domu bez połączenia działek. ".
- ja zawsze zakładam, że to dom dostosowujemy do działki, nie odwrotnie !
chyba, że usilnie brniesz w jakiegoś gotowca ( ? )
- jeśli masz WZ dla dużej działki, to masz mocną podstawę do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego.

pozdrawiam

kolluk
16-06-2015, 21:43
Witam
Mam pytanie odnośnie działki którą widziałem na sprzedaż. Działka ma powierzchnię ponad 3 hektary jest to działka budowlana z ostateczną decyzją zabudowy na 24 domy jednorodzinne. Moje pytanie tutaj czy jest możliwość taką działkę podzielić na pojedyncze i sprzedać jako same działki budowlane bez budowania na nich domów??

semiramida
16-06-2015, 22:02
:)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-06-2015, 22:47
Witam
Mam pytanie odnośnie działki którą widziałem na sprzedaż. Działka ma powierzchnię ponad 3 hektary jest to działka budowlana z ostateczną decyzją zabudowy na 24 domy jednorodzinne. Moje pytanie tutaj czy jest możliwość taką działkę podzielić na pojedyncze i sprzedać jako same działki budowlane bez budowania na nich domów??

... ta " ostateczna decyzja " to czego dotyczy ? Pozwolenia na budowę dla 24 domów ... ?

semiramida
17-06-2015, 07:59
bla bla bla

semiramida
17-06-2015, 08:03
bal bla bla

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-06-2015, 08:28
... pytanie było do kolluk :)
pozdrawiam

semiramida
18-06-2015, 11:57
bardzo to nieuprzejme było i grubiańskie w moim odczuciu

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
18-06-2015, 13:38
... pytanie do kolluk o doprecyzowanie pytania nie ma w sobie nic nieuprzejmego, a z "grubiaństwem" już kompletnie nie ma nic wspólnego !
- natomiast jeśli czujesz się w jakimkolwiek stopniu urażona ( - y ) to nie było to w żaden sposób moją intencją.

kolluk
24-06-2015, 17:00
No coś takiego właśnie i jako laik się pytam czy jest możliwość to podzielić i sprzedać osobno bo jak pytałem w biurze nieruchomości to powiedzieli że raczej to jest jako całość więc nie wiem.

mloda0802
06-07-2015, 08:24
Witam,
Otrzymałam informacje z UM o wstępnych WZ do wglądu i ewentualnej możliwości odwołania. Wyznaczyli linię zabudowy domu na 16 metrów wgłąb działki kierując się sąsiednimi zabudowaniami, których odległości od drogi mają równo 16, 16 oraz 14,5 metra. Zaznaczę, że sąsiednie działki są długie jak lotnisko i terenu "za domem" mają w bród. Natomiast przy naszej skromnej długości 40 metrów działki stawiając dom (15,5 metra - projekt Lawnda II A, Horyzontu) + odsunięcie od drogi 16 metrów zostaje nam śmieszne 9 metrów podwórka... Z bryły budynku wystaje garaż na jakieś 3-4 metry co powoduje iż wejście do domu jeszcze bardziej cofa się wgłąb działki. Jak umotywować pismo do urbanisty z UM aby przybliżył linie zabudowy choć o te 1,5 metra.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
06-07-2015, 12:49
- ... ale nie musisz iść w "typówkę" tylko zlecić projekt indywidualny, który z jednej strony będzie spełniał WZ, z drugiej strony Twoje potrzeby z dostosowaniem budynku do działki ( nie koniecznie z wysuniętym garażem ) i " uruchomieniem " ogrodu / otoczenia budynku korespondującego z budynkiem.
- co do Lini Zabudowy, myślę że te istniejące 14,5m jest jedyną możliwością nie wyciągania przez Urząd "średniej", tylko dostosowania się wprost do podanej odległości jako możliwej do zaistnienia w tym terenie i na tej działce.

dmnm
25-08-2015, 13:21
Dzień dobry.
Mam taki problem. Co urząd to inna odpowiedź. Ale do rzeczy. Chciałbym postawić dom wolnostojący na dwóch, obecnie działkach, zakupionych od gminy.
Mam dwie działki obok siebie 376m2 i 374m2, 12m szerokości, każda ma swoją KW. Działki te posiadają MPZP, który dopuszcza zabudowę wolnostojącą lub bliźniaczą, przy czym wg MPZP min powierzchnia dla bliźniaka to 400 a dla wolnostojących 600m2. Swoją drogą ten obszar jest w całości podzielony na działki <380m2 tak więc wg zapisów nikt nie może nic postawić ;).
Zgodnie z zapisem MPZP działka wolnostojąca musi mieć min 600m czyli te dwie łącznie spełnią warunek, tylko że najpierw wymagane będzie ich połączenie w jedną KW i jeden nr. Ale przez telefon w starostwie powiedzieli, że niekoniecznie trzeba łączyć bo to koszty. Geodeta oczywiście bardzo chętny jest do łączenia. Wypis z MPZP dostałem na bliźniak.