PDA

Zobacz pełną wersję : Komentarze do "troszkę innego"



pwasylcz
13-04-2009, 16:30
Raz kozie śmierć - postanowiłem w końcu założyć komentarze :-)

Może będę mógł tu odpowiedzieć na jakieś pytania, poczytać opinie...

zapraszam...

78mysz
13-04-2009, 18:02
czesc
Z checią bede zaglądac na troszke inny dom. Lubie proste formy.
Masz położony neopor na fundamentach? Widze ze warunki gruntowo-wodne też cie nie rozpieszczają. Typowe.

Nefer
13-04-2009, 18:24
Bardzo ładny dom. Będę zaglądać.
I widzę umiejętności plastyczne - coś, czego mi natura poskąpiła :):)

dobroszka
13-04-2009, 18:33
Przeczytałam , obejrzałam i podoba mi się.
Widzę,że przede mną wpisały się dwie zaprzyjaźnione dusze - nosi nas po tych samych wątkach dziewczyny :wink:

Jak nadejdzie pora to się uśmiechnę o te namiary na szambo :)

78mysz
13-04-2009, 19:00
Przeczytałam , obejrzałam i podoba mi się.
Widzę,że przede mną wpisały się dwie zaprzyjaźnione dusze - nosi nas po tych samych wątkach dziewczyny :wink:

Jak nadejdzie pora to się uśmiechnę o te namiary na szambo :)

Dobros a nie chcesz POśia?

dobroszka
13-04-2009, 19:41
u nas opcja szambo albo kanaliza. Na POSia juz naszym sąsiadom nie dali zgody :-? Kanaliza będzie mam nadzieję za 3-4 lata , jakoś się dowleczemy na szambie

78mysz
13-04-2009, 20:10
u nas opcja szambo albo kanaliza. Na POSia juz naszym sąsiadom nie dali zgody :-? Kanaliza będzie mam nadzieję za 3-4 lata , jakoś się dowleczemy na szambie
a-cha. Mowilas, wypadło mi to z łebka

dobroszka
13-04-2009, 20:17
a bo mysi łepek tak jest zapchany info o energooszczędności , że juz na dośkowe szambo miejsca nie stało :lol: :wink:

pwasylcz
13-04-2009, 21:03
Na fundamentach styrodur i srednio ciezka izolacja, ale to troche dmuchanie na zimne.

Warunki okazaly sie nadspodziewanie dobre - przy wykopie pod szambo ogladalem sobie dokladnie profil glebowy - sam piach i zwir. Choc 200 metrow dalej u sasiada podobno wybilo zrodlo przy kopaniu piwnicy...

Witam forumowiczow i forumowiczki :-) Wasze dzienniki tez sledze - poznaje po ikonkach :-)

dobroszka
13-04-2009, 21:05
jak na razie same forumowiczki Ci się tu zleciały :wink:

oresund
25-04-2009, 20:52
wchodze i wchodze tu...
i nie widze nowych zdjec...:(
a zapowiadasz sie naprawde dobrze.

pwasylcz
26-04-2009, 08:23
Cierpliwości :-)

Zdjęcia będą, na razie jest tyle prac, że nie nadążam ze wszystkim...

joanka77
25-05-2009, 10:39
Bardzo ładna, zadbana budowa. Widać, że inwestor-perfekcjonista ;)

magnolia
25-05-2009, 11:17
Bardzo mi się podoba bryła Twojego domu. Wiem że nie napiszę nic nowego- w 70 % komentarzy masz tą opinie napisaną, ale powiekszę te liczbę. Będe zagladać do dziennika, bo dom zapowiada sie świetnie.
Powodzenia.

oresund
27-05-2009, 11:13
Podoba sie twoje dzieło.

ile izolacji termicznej pod dachem zmiescisz?
pokoje nie zrobią sie wtedy za niskie?

pwasylcz
27-05-2009, 11:55
Dzięki za miłe komentarze :-) Paru osobom dom się nie podobał, więc Wasze teksty podtrzymują mnie na duchu :-)

Izolacji (raczej styropian - zainspirowały mnie teksty z forum) planuję 12 między krokwie (zostaje 4 na wentylację pod poszyciem) i 10-12 pod. Podłoga podniesie się tylko o ok. 5 cm - wylewka wyrównująca i deski - wygłuszenie planuję pod sufitem. Wysokość będzie wtedy przy ścianie ok. 235, a pod kalenicą 310. Sądzę, że powinno być ok - podobają mi się przytulne pokoje :-)

cekin
03-08-2009, 18:25
Witaj.,
bardzo podoba mi sie twoja filozofia budowania, zwlaszcza myslenie o "gonym starzeniu sie" domu.

JA co prawda nie planuje budowy domu, zbyt dobrze mieszka mi sie w centrum miasta. Niemniej jednak potrzeba posiadania kawalak zielonego jest silna:-) i mysle o budowie rekreacyjnego domku calorocznego w stylu modern barn, bo mi sie dzialka 40 km od miasta marnuje:-)

bede zagladala do Twojego dziennika, wiec prosze uzupelniaj regularnie:-)

zafrapowal mnie fragment o przesuwnych okiennicach.

powodzenia

pwasylcz
04-08-2009, 09:25
Witam :-)

Zycze powodzenia w planach budowlanych. Mi kiedys marzyła sie adaptacja stodoly, ale trudno w Polsce cos znalezc odpowiedniego...

O okiennicach juz wkrotce :-)

mackoj
05-08-2009, 08:21
Oooo! Właśnie! Okiennice mnie też bardzo interesują. Szczególnie, czy masz już wybrane jakieś firmy, które je przygotują?

pwasylcz
05-08-2009, 17:06
Ta firma to ja :-)

Okiennice beda wlasnego pomyslu, na ramie spawanej w profili aluminiowych, a do tego przerobiony profil od zaluzji metalowych i drewniane listwy...

Ja zrobie - beda fotki :-) Ale to dopiero za jakies 2 tygodnie, wiec cierpliwosci...

cekin
30-08-2009, 11:10
odnoszac sie do artykulu z DF.
tutaj massz przyklad "nowoczesnosci" po polsku. :cry:
http://forum.muratordom.pl/post3596800.htm#3596800

Monika.Sz-a
06-09-2009, 20:40
witaj..

możesz zdradzić tajemnicę z jakiej firmy zamówiłeś okna..?
tylko proszę nie pisz, że wszystkie zrobiłeś sam :-?

ciekawy projekt..taki inny..

my budujemy z poddaszem, dach spadzisty.. ale podobaja mi się bryły typu kostka- nawet z płaskim dachem-kilka projektów fajnych widziałam.. jednak "nasza" gmina nie pozostawia miejsca do popisu :wink:

podpisuję sie obiema rękami pod Twoja opinią nt. ogrodu- dopiero mamy sso, a juz rozglądam się za projektantem ogrodu- żeby posadzić chociaż jakieś większe rosliny- przykro by było wprowadzać się do domu na działce jak łysa patelnia.. zazdroszczę Tobie drzew- uwielbiam brzozy i planuję posadzic chociaż "parkę"!!
nasza działka jest z podziału pola- patelnia totalna :D

pozdrawiam i życzę przyjemnego budowania

Buszmen
07-09-2009, 23:19
Witam,

Na wstępie chciałem powiedzieć, że bardzo podoba mi się Twój projekt a szczególnie sposób w jaki do niego podszedłeś. Bardzo wiele z Twoich założeń pokrywa się z moimi, szczególnie jednak podoba mi się pomysł (którego niestety wcześniej nie wziąłem pod uwagę przy swoim projekcie) na dalszą rozbudowę i możliwość adaptacji dodatkowych funkcji w domu. Co prawda mam przewidzianą możliwość adaptacji pomieszczenia na dodatkowy pokój dziecięcy czy drzwi na parterze szerokie na 100 cm do pokoju gościnnego i łazienki (bo wiadomo różnie w życiu może być...) ale w Twoim projekcie dom może ewoluować i być dostosowany do różnych potrzeb na bardzo szeroką skalę. Naprawdę świetny pomysł.

Po przeczytaniu Twojego dziennika zdobyłem sporo pomocnych informacji, które zamierzam wykorzystać przy budowie własnego domu, ale mam też kilka pytań.
1. Wielkość okapu. Zgadzam się, że może być wykorzystywany w celu ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń w letnie upalne dni, a zimą wręcz przeciwnie :) wszystko oczywiście zależy od dobrego projektu. Mam jednak wątpliwości co do stwierdzenia, że jego istotną funkcją jest także ochrona przed deszczem. Nawet bardzo duży okap nie ochroni budynku (szczególnie piętrowego) przed deszczem przy silnym wietrze. Ponadto przy obecnej technologii, deszcze nie stanowią zagrożenia dla budynku. Kiedyś rozmawiałem z architektem, który stwierdził, że duże okapy wywodzą się z dawnych czasów kiedy budynki nie posiadały orynnowania i spływająca z dachu woda musiała opadać w jak największej odległości od domu.
W moim przypadku nadmierne nasłonecznienie nie stanowi problemu bo dom będzie w lesie. Zastanawia mnie jednak kwestia tych opadów i tego, że w moim domu praktycznie nie przewiduję okapów. Nie jestem jednak pewien czy nie popełniam błędu w tym względzie...
2. Kwestia pokrycia dachu. Chcę zastosować blachę płaską łączoną na rąbek stojący. Myślałem o blasze cynkowo tytanowej ale ostatnio, ze względu na koszty, skłaniam się raczej ku Twojemu rozwiązaniu. I tutaj chciałem zapytać o zastosowanie płyt kanalikowych z polipropylenu jako rozwiązania zastępczego dla drogich membran odprowadzających wilgoć. Jak to wygląda pod względem kosztów i skuteczności takiego rozwiązania? Możesz napisać coś więcej na ten temat?
3. Ostatnia sprawa, to kwestia drewna na więźbę. Chcę zastosować strugane drewno z modrzewia, ale Twoja opinia, że o dobre drewno tego typu jest ciężko bardzo mnie zmartwiła. Możesz podpowiedzieć, gdzie ewentualnie szukać dobrego litego drewna struganego? Czy może lepiej już pokusić się od klejone? Ale jak to przekłada się na koszty i czy warto? Będę wdzięczny za wszelkie porady.

pwasylcz
08-09-2009, 08:48
Dzien dobry,

fajny projekt, w takim stylu, jak mi sie podobaja.

Co do Twoich pytan:
1. zgadzam sie, ze okapy szczegolnie elewacji przed deszczem nie chronia i to nie jest decydujaca sprawa. Z drugiej strony, jesli zdecyduje sie na elewacje z drewna od poziomu parapetow okien na pietrze w gore, to bedzie ona niezle takim okapem chroniona i tylko w czasie duzego wiatru bedzie miala kontakt z woda.
Okapy cien daja i to juz sie sprawdza. Ja zdecydowalem sie na duze okapy miedzy innymi ze wzgledow estetycznych - zamiar byl taki, zeby dach wygladal lekko, troche jak... powiedzmy skrzydlo samolotu polozone na domu. I to sie udalo calkiem niezle - jeden znajomy sam stwierdzil, ze wyglada jak skrzydlo :-)

Jesli dom w lesie, to wazne dobrze zaprojektowane rynny, zeby nie zatykaly sie tym, co spada z drzew.

2. Rozumiem, ze chodzi Ci o mambrany z warstwa sklebionych wlokien. Sa one rzeczywiscie oblednie drogie (najtansza jaka znalazlem chyba ok. 35 zl/m.kw.). Nie wiem, jak sprawdzi sie moj pomysl - bede mogl powiedziec pewnie za 10-20 lat, jak rozbiore dach i zobacze, co sie dzieje pod blacha :-)
Teraz dalbym chyba grubsze PP kanalikowe (10 mm zamiast 5) ale i tak wydaje mi sie, ze to bedzie dzialac. Na wszelki wypadek robie tez solidna wentylacje pod pokryciem z plyt (miedzy krokwiami przeplyw powietrza 4 cm i wentylacja na przestrzal przez sciany szczytowe pod kalenica)

3. Co do drewna, trzeba szukac. Jesli jestes na Slasku, to pewnie wyprawy w gory... Sa rozne tartaki, drozsze, tansze, niektore nie chca strugac... Klejone jest super, bo dostajesz dobra jakosc, ale cena spora - rzedu 3000/m.szesc. Jak kupujesz (czyli zamawiasz) drewno, to nidy nie wiesz, co dostaniesz. I klóć sie potem ze sprzedawca, ze taki sęk to juz klasa III a nie II... Ale w koncu są pewnie i dobre miejsca do kupienia drewna, tylko ja nie znalazlem.

Zycze powodzenia w projektowaniu i budowaniu, w razie czego chetnie sie jeszcze podziele doswiadczeniami

:-)

kar_ma
31-10-2009, 19:02
Witaj,

Podziwiam Twój indywidualizm w podejściu do budowy domu. Popieram :)

Dołączam się do zapytania gdzie ostatecznie zakupiłeś okna - stoję przed identycznym dylematem - mam wycenę z 6-7 firm produkujących okna drewniane (raczej tych ogólnopolskich) i nie wiem na co się zdecydować...
Kolor okien też masz super - proszę napisz jaki to odcień.

Dzięki
kar_ma

pwasylcz
01-11-2009, 09:11
Dzien dobry,

okna w koncu kupilem w firmie Jandag z Choroszczy pod Bialymstokiem. Po pol roku wydaje mi sie, ze to byl rozsadny kompromis miedzy cena i jakoscia.

Jesli chodzi o kolor, to wybralem po prostu najjaśniejszy, jaki byl w palecie - ta firma uzywa farb nieznanej mi firmy (chyba niemieckiej) i paleta jest bardzo ograniczona, w sumie chyba z 6 kolorow lazurow. Nie jest to do konca to, co chcialem, bo jest z zolty, ale podobno na sosnie i tak z czasem wszystko zzolknie od slonca.

Zycze powodzenia w wyborach i budowaniu :-)

aadamuss24
28-11-2009, 11:10
Witam. Bardzo ciekawy dom :) Podoba się. Też jestem ciekaw okiennic. powodzenienia i pozdrawiam adam

JACUŚ
26-12-2009, 11:27
Czekamy na nowe foty

Honya
29-12-2009, 19:39
Super,że nie zapomniałeś o dzienniku.
"Pozdrawiam już prawie noworocznie wszystkich budujących i o budowaniu myślących - kto ma Discovery Travel and Living, niech koniecznie ogląda "Wielkie Projekty" (Grand Designs) z Kevinem McCloudem - bardzo inspirujące :-)"

znamy,znamy i namiętnie ogladamy od kilku lat- sporo sie powtarza,ale i tak warto obejrzec ponownie.
Piotrze ,bardzo prosze o przepis na Twoje okiennice oczywiście jeśli znajdziesz czas.
My wkrótce- mam nadzieję- założymy również dziennik i będziemy mogli pochwalic się budową.
Dzisiaj- dopiero dzisiaj, bo od lipca czekamy- geodeta dokładnie pokazał nam wbite kamienie wydzielające działki- mapki nie wiem kiedy będą.
aaa i wykarczowalismy sad
pozdrawiam

KamaG
29-12-2009, 20:54
witam, zajrzałam przypadkiem i wiem, że będę zaglądać regularnie, jestem pod wrażeniem dokładnego przemyślenia całości i konsekwencji, fajny dom się zapowiada, zwłaszcza detale bo co do bryły to ja jednak z tych bardziej stromych jestem :D
dach prezentuje się fantastycznie, a okiennice to poprostu szczęka opadła :o piękne, pewnie nie będę jedyną która poprosi o przepis :wink: i dużo zdjęć, świetnie się prezentują,

magnolia
04-01-2010, 08:45
A czy ja też mogę prosić o przepis na okiennice? Zawsze takie chcieliśmy, ale z braku funduszy daliśmy sobie spokój.Teraz zaświtało swiatełko w tunelu że można samemu je zrobić.
I mam jeszcze pytanie- sam robisz kosze gabionowe? Z jakiej grubości drutu? Też na nie chorujemy.
Juz kiedyś pisałam że bardzo nam się podoba Twoja budowa i to co powstaje.
W zamian za przepis jesli będziesz potrzebował, chętnie coś podpowiem w branży projektowo-ogrodniczej. Choć myslę że i z tym sobie dobrze poradzisz.
Pozdrawiam noworocznie- dobrego roku.
M.

Basia_KRK
19-01-2010, 00:02
Z ciekawością przeczytałam Twój dziennik. Będę śledzić postępy :D
Okiennice od środka wyglądają ekstra! Będą na wszystkich oknach? czy tylko tarasowych?

-Jurand-
10-02-2010, 20:24
Gratuluję fajnego i pomysłowego domu.
Ja bym się pisał na te rady co do okiennic przesuwanych: „3. i pierwsza przymiarka odsuwanych okiennic na okna tarasowe … i od środka … Efekt jest bardzo dobry, dla chętnych służę przepisem i listą materiałów z cenami na taką konstrukcję własnej roboty.”
A może rozglądałeś się za ile takie można kupić gotowe i gdzie??
Pisałeś coś o kominkach że dom musi mieć kominek, ja osobiście rezygnuję z tego gadżetu na rzecz bio-kominka
http://www.mcj.vel.pl/kominki/start.htm
U mnie musi być kominek na dwie strony a to by wyszło strasznie drogo do tego później roboty bym miał kupę, więc odpuszczam
U ciebie w sumie może służyć jako grzanie centralnego w połączeniu z prądem.

pwasylcz
20-02-2010, 17:19
Witam wszystkich,

strasznie dlugo nie zagladalem do komentarzy i nazbieralo sie...

Co do okiennic: produktem bazowym jest profil do zaluzji metalowych z firmy Punto Pruszynski

http://www.punto.pl/elewacje_aluminiowe_zaluzje.html

Taki profil przecinamy na pol, po czym cierpliwie w kazdym skrzydelku wiercimy (szblonem) 2 otwory na wkrety mocujace listwy, po czym kazde skrzydelko oddzielnie zaginamy pod katem 90 stopni formujac poleczke, na ktorej bedzie przykrecona listwa.

Profil jest bardzo wiotki, wiec pora na rame. Ja zdecydowalem sie na rame spwana z profili aluminowych: na gorze 5x100, na dole 4x50, po bokach katowniki 30x30x3. Do tych katownikow sa przyklejone (Epidian 53+PAC) i przynitowane profile Pruszynskiego.

Listwy sa przykrecone wkretami ze stali nierdzewnej 4x13 (nie ma krotszych, wiec musialem pod kazdy dac dwie podlkadki, zeby nie przebic sie na wylot przez listwe drewniana, ktora ma 90x12 w przekroku). Listwy drewniane (sosna) pomalowala firma od okien (za 400 PLN) taka sama lazura, jak okna.

Do gornej listwy alu przykrecamy wozki do okiennic

http://www.valcomp.pl/index.php?set=przemyslowe&id=sport3530

Nie wiem jeszcze, jak rozwiazac prowadzenie od dolu i zamykanie (klodka?), ale to dopiero, jak zamontuje taras...

pwasylcz
20-02-2010, 17:24
Okiennice planuje tylko na oknach tarasowych i moze jeszcze od frontu na parterze.

Kosze gabionowe zrobilem z siatki 150x105x3 stosowanej do zbrojenia podlog. Dwie takie siatki zlozylem razem (z przesunieciem o pol oczka) i poskrecalem w paru miejscach drutem wiazalkowym. Ogolnie, to da sie zrobic tak gabion, ale tylko maly - nie jest zbyt sztywny i trudno go zrobic bardzo dokladnie. Przy wypelnianiu kamieniami potrzebne sa strzemiona z drutu przez srodek, zeby scianki sie rozlazily.

Chetnie bym kupil pare takich koszy fabrycznych, gdybym wiedzial gdzie i cena bylaby rozsadna. W Wawie przy Grojeckiej rog Kaliskiej zbudowali pomnik z gabionow (chyba fabrycznych) wypelnionych cegla - wyglada ciekawie.

pwasylcz
20-02-2010, 17:31
Kiedys zrobilem fundament, ktory moglby poniesc kominek wazacy chyba z 5 ton, ale na razie... chyba skonczy sie na kozie :-) Mam taka, kiedys kupiona, jak sie zbiore w sobie, zeby zniesc ja z 4 pietra, to zawioze do domu.
Oddzielna sprawa to podlacznie jej do komina, a wlasciwie najpierw - zbudowanie tegoz.
Chce tu dac rure stalowa (zeby grzala przez 2 pietra), a tylko przy przejsciu przez wiezbe i dach - rure z plaszczem izolowana. Na razie nie chcialem dziurawic dachu, ale na wiosne chyba pora bedzie to zmontowac (jeszcze oczywiscie czeka mnie przewiercenie stropu, co czego sie nie pale...)

malgos2
20-02-2010, 18:32
Swietny projekt, dlaczego wczesniej nie znalazlam Twojego dziennika? :roll: :wink:

pwasylcz
21-02-2010, 11:29
Nie wiem - ja Twoj juz ogladalem dawno temu :-)

Dzieki za wszysttkie pozytywne komentarze i mysli :-)

malgos2
21-02-2010, 13:21
No prosze, cichy wielbiciel... :) :wink: Albo moze wrecz przeciwnie... :roll: W kazdym razie nie moge sie doczekac Twojej wykonczeniowki. 8)

*milek*
22-02-2010, 13:10
Cześć!

Natknęłam się na Twój wpis u Olgusieniunieczki i przybiegłam w odwiedziny :)

Jestem pod ogromnym wrażeniem całości - widać niesamowitą dokładność z jaką podchodzisz do budowy. Ciekawe, godne do naśladowania rozwiązania.
Będę czekać na ciąg dalszy - między innymi na izolację tarasu - mam taki w projekcie na nieogrzewanym garażu i już zastanawiam się nad dobrymi i nierujnującymi metodami izolacji :roll:

magnolia
22-02-2010, 13:29
Dzięki za opisy. Co do producenta koszy gabionowych, to znalazłam na allegro: http://www.allegro.pl/item927774699_kosze_gabionowe_betafence_gabiony_ga bion.html.
Pozdrawiam M.

glowac
15-03-2010, 07:55
Kurcze kolejny fajny domek :)
Z przyjemnością będe zaglądała a mój M na pewno będzie stałym bywalcem :)

malgos2
08-04-2010, 14:39
O, udalo mi sie znalezc.

aadamuss24
25-04-2010, 21:21
Ja też odnalazłem i czekam na dalsze zdjęcia. pozdr adam

aadamuss24
26-05-2010, 23:37
Masz może zdjęcia z bliska styropianu dookoła okien ? Czy nachodzi na okna ? Czy jest to uszczelniane pianką? pozdr adam

pwasylcz
28-05-2010, 17:39
Czołem Adam,

styro nachodzi na okna 3 cm, tak jak prosiłem, żeby to było zrobione. Kierowałem się głównie wyglądem (bo Inny i tak nie będzie pasywny...), żeby rama było widoczna, ale nie za bardzo. Panowie powiedzieli, że typowo robią ok. 1 cm przy plastikowych oknach, ale mogą zrobić, ile będę chciał. Tam, gdzie były szpary, poszła pianka, a potem narożniki i dalej standard. Na styk tynku z oknem Majster miał swój sposób z użyciem dwóch taśm klejących (papierowej i plastikowej) i uznałem, że niech robi po swojemu, bo było to bardzo pracochłonne, więc zakładam, że jest ok.

siekieramotyka
20-08-2010, 12:17
Witaj,

a kto kładł Ci blachę na dach ? Ja szukam od dłuższego już czasu kogoś ale bardzo cieżko o specjalistę, który kładzie na rąbek..

Pozdrawiam,
też Piotr

pwasylcz
20-08-2010, 13:10
czolem,

blache kladlem sam, ale to jest rabek zatrzaskowy - nie wymaga wielkich umiejetnosci ani sprzetu za zamykania rabka, jak przy tradycyjnym kryciu.

W okolicach Wawy znam jedna firme, ktora specjalizuje sie w rabku tradycyjnym: http://www.ekro.com.pl/

siekieramotyka
20-08-2010, 13:58
Nieźle ;-) ja jednak nie dałbym rady, wystarczy że sam z teściem i żoną deskowałem i kładłem na nim papę. A jak dałeś sobie radę z obróbkami ?

Gratuluje wytrwałości i zdolności ;)

pwasylcz
20-08-2010, 15:07
Wydaje mi sie, ze balcha na rabek zatrzaskowy jest naprawde prosta do ukladania - szczegolnie przy tak latwy dachu, jak moj...

Wlasnie dzieki temu, ze dach ma ksztalt dwoch prostokatow, wiekszosc obrobek (rynny i szczyty) bylem w stanie zamowic gotowych. Jedynie przy kominie sam majstrowalem (patrz foto) - wystarczyly nozyce do blachy, szczype do zaginania blachy i mlotek gumowy :-)

Czeka mnie jeszcze jeden komin (stalowy) i tu postanowilem zlutowac sobie kolnierz z blachy cynkowej, bo nie ufam zadnym tasmom lepiacym i kitom dekarskim (ewentualnie tylko jako uzupelnienie, tzw. druga linia obrony :-)

Analiena
22-08-2010, 20:06
Bardzo mi się Twój domek podoba :D Prosta bryła...mniam :D.
Podziwiam ze czas jaki poświęcasz budowie i za zdolności. Czekam na wykończeniówkę :D

Aga-Białystok
11-09-2010, 18:42
Pomysł z obrzeżem z blachy - genialny!!!!!!!!

pwasylcz
12-09-2010, 13:43
Pomysł nie mój - podpatrzony w parku w Wielkiej Brytanii :-) Tam dają blachę chyba jeszcze grubszą (3 mm?) na obrzeża ścieżek. Oczywiście po jakimś czasie ona zardzewieje, ale to nikomu nie przeszkadza.
W ramach ulepszeń, ja na dalszy ciąg zamierzam dać blachę 1 mm, zagiętą na górze, żeby nie miała ostrej krawędzi.

Aga-Białystok
18-09-2010, 19:13
deski na elewacji - jestem pod wrażeniem! zwykła szalówka do pięt im nie sięga. jednak dbałość o detale decyduje o całości. Brawo!

pwasylcz
21-09-2010, 20:58
Dzięki za komplement :-) staram się, jak mogę :-)))

Aga-Białystok
22-09-2010, 11:39
:)

grzeniu666
27-09-2010, 22:33
Pisałem na priva, ale (za Twoją radą) umieszczam tutaj.

JA:

Czytam Twój dziennik, gratuluję działania i efektów. Czy możesz napisać parę słów o pokryciu dachowym. Bardzo nam się podoba dach na rąbek, ale oryginalne rozwiązanie (tytan-cynk) dla nas cenowo wykluczone, przyglądamy się panelom Ruukki, czy takim jak u Ciebie (to Pruszyński PD tak?). Czy masz gdzieś zanotowane, lub może pamiętasz ile kosztowały poszczególne materiały i wykonawstwo takiego dachu? Jakie masz przewidywanie co do jego trwałości czy późniejszych konserwacji? Ciężko znaleźć opinie o takim rozwiązaniu, a wizualnie bardzo nam pasuje do projektu.
-----

PIOTR:

Tak, ja mam panele od Pruszynskiego. Co do cen, to chyba mozna sie dokopac do cennika na ich stronach - o ile pamietam, blacha na rabek kosztuje kolo 40 zl/m.kw., przy czym mi sie udalo jeszcze utargowac spory rabat (chyba z 15%) od ceny z katalogu. Obrobek mialem malo, bo dach bardoz prosty - zamowilem sobie prostokatne rynny (sa na foto) i kalenice.

Co do kosztow robocizny, to nie mam pojecia, bo robilem wszystko sam (z mala pomoca Tesciow Wydaje mi sie, ze za ukladanie nie powinni brac wiecej niz za zwykla blachodachowke, bo idzie to szybko. Widzialem ostatnio gdzies na forum, ze jakas ekipa ukladala u kogos taka blache (chyba Ruukki wlasnie), wraz z obrobieniem lukarn w dachu - moze warto poszperac...

Nie mam pojecia, jaka bedzie trwalosc tego pokrycia - glownie to zalezy chyba od jakosci wykonania blachy (ocynk). Po dwoch latach nic sie nie dzieje, poza tym, ze pojawily sie rdzawe kropki tam, gdzie nie zamiotlem dokladnie blachy po wierceniu otworow juz po ulozeniu - moje badania wykazaly, ze sa to zardzewiale opilki metalu, ktore jednak daje sie bez sladu usunac przez scieranie na mokro szmata.
-----

JA:

Dzięki za szybką odpowiedź.
Cennik na stronie jest, ale jeszcze raczkuje w tym całym morzu tematów, a nie mam pewności co obok tego składa się na pokrycie dachowe, dodatki, kosmiczne membrany, certyfikowani monterzy itp. (czasem bywa tak, że wykończenia czy dodatki potrafią drastycznie podbić koszt). Deskowania pewnie i pod dachówkę bym robił, Skoro piszesz, że "cywile" dali radę montować, to mnie zachęca. Pamiętasz może jaki wariant powłoki na panelach wybrałeś (połysk / mat / mat grub./ poliuretan)?
-----

PIOTR:

To prawda, ze dodatki bywaja drogie.
Panele prefabrykowane na rabek mozna klasc na latach, jak pod blachodachowke, ale laty musza byc bardzo gesto, zdaje sie 20-25 cm. Inna opcja to pelne deskowanie, na na to specjalna mata ze sklebionych wlokien PE - bardzo droga, ok. 40 zl/m, o ile pamietam najtansza. W wersji ze zintegrowana membrana paroprzepuszczalna jeszcze wiecej, ale mozna membrane kupic oddzielnie.
Ja robilem rozwiazanie ekperymentalne - membrana + mikro-laty z PCV kanalikowego wysokosci 5 mm z kanalikami prostopadle do kalenicy, co ok. 20 cm pasek szerokosci 5 cm. Nie moge polecic, bo jeszcze nie wiem, jak sie to sprawdzi.

Moja powloka to mat, kolor chyba RAL 7000 - jest to na pewno gdzies w dziennik
-----


Pozdrawiam i nie wypuszczam z ulubionych :)

Grzegorz

Z-35
28-09-2010, 16:00
Zajrzałam tu sobie - gratuluję pomysłów i ich realizacji. Oby tak dalej!
Pozdrawiam

Choco.Macchiato
02-10-2010, 01:27
Bardzo mi się podoba twój dom, prosty i nowoczesny. Pozdrawiam

malkul
08-11-2010, 20:35
To co lubię! Prosto i smacznie! Pozwolę sobie czasem zajrzeć :) Pozdrawiam i gratuluję ;)

Aga-Białystok
19-11-2010, 20:07
Są na tym świecie 'blachary' - czyli takie dziewczyny, co lecą na bryki. Myślę, że po lekturze tego wątku powstaje nowa kategoria. Nie wiem jak te laski będą się nazywać (ehm, tzn jak m y się będziemy nazywać), ale te dziewczyny lecą na Troszkę Inny!!

mirkapki
13-01-2011, 19:23
Łał... jestem pod wrażeniem, piękny domek i do tego tyle robisz sam, jestem pod ogromnym wrażeniem

i ta dbałość o detale... pięknie - muszę męża namówić by przeczytał Twój dziennik może nabierze inspiracji i chęci do działania.

pwasylcz
13-01-2011, 20:30
Miło mi bardzo, jeśli uda Ci się podpatrzeć u mnie coś inspirującego - na dobrej, prostej i uczciwej architekturze wszyscy tylko skorzystamy :-)
Mi robienie samemu po prostu daje radość, jak mało co...

jaremy
25-01-2011, 21:12
Witam. Dom jest super. Nie ukrywam, że mój architekt napewno zaadoptował z twojego projektu okna i barierki. Więc będę próbował zrobić je samodzielnie, oczywiście korzystając z tojego pomysłu.

anula05
25-01-2011, 22:08
Bardzo fajny dom. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, ile robisz sam. Oszczędzasz mnóstwo kasy, a efekty są świetne.
Czy możesz mi podać kontakt do firmy od konstrukcji stalowych z Milanówka?To również im dawałeś elementy do ocynkowania?
Druga sprawa - skąd wziąć takie wsporniki do podwieszania szyny do żaluzji?
Kolejne pytanie o dostawcę żwiru.
I kolejne o żywicę na podłodze - zdecydowałeś się już kto CI to wykona?
Z góry bardzo Ci dziękuję.

pwasylcz
26-01-2011, 10:04
hej,
dziekuje za dobre slowa.

jaremy - sluze rada, jak bedziesz sie zabieral za majsterkowanie, moze da sie czegos nauczyc na moich bledach :-)

Dziennik Anuli jest mi dobrze znany, ciesze sie, ze tu trafilas :-)
Odpowiadam po kolei:
- firma od konstrukcji stalowych z Milanowka to CHODOREX, do znalezienia w sieci,
- do cynkowania z kolei dawalem rzeczy w Pruszkowie w firmie Techni-Kor - tez robia konstrukcje, a do cynkowania i tak wszyscy woza to do cynkowni gdzies pod Radom,
- system prowadnic jest do obejrzenia na www.valcomp.pl i do kupienia u nich na Boruty - ja mam najmniejszy system z Mantion, nieco przerobiony (oryginalnie wieszaki sa na zewnatrz szyny, a ja dalem sruby od srodka, co jest nieprzyjemne w montazu, ale niewidoczne). Same wsporniki przykrecone do muru sa kupione w firmie ASMET w Al. Jerozolimskich - 2-3 zl.sztuke, ocynkowane,
- zwir - dostawca lokalny, jesli budujecie niedaleko Piaseczna, podam tel,
- zywice, jesli w ogole, na pewno bede robil sam - na wykonawce mnie nie stac, wydaje mi sie, ze jak zrobie 2-3 proby na podlodze w schowku pod schodami, to nie ma tu zadnej wiedzy tajemnej, a narzedzia sa zupelnie podstawowe. W przyszlym tygodniu wybieram sie do STO na zwiady w kwestii materialow.

anula05
26-01-2011, 10:37
Dziekuje!!! Szkoda, ze mij maz nie majsterkuje:)
napisz mi tel do zwiru- my tez niedaleko Piaseczna. Na marginesie- jakas sasiedzka kawa Ci sie nalezy:)
mam jeszcze pytanie o dlugosc tych zaczepow- chyba pisales ze wystaja 15 cm poza mur? U mnie musi byc min 20- 25, myslisz, ze takie tez tam kupimy? Dziekuje raz jeszcze. Z zywica-gratuluje odwagi, kiedy bedziesz to robil? Moze wpadlibysmy zobaczyc efekt...bo ja sie boje:(

pwasylcz
26-01-2011, 11:19
Zwir jest plukany, frakcja byla gdzies na forum, ze zwirowni w Jezewicach/Suchodole - mam tel do jednego z pracownikow, ale nie pamietam, czy on jest od betonu, czy ten drugi. W kazdym razie na pewno bedzie sie orientowal - 604 752 748

Co do wspornikow, to nie pamietam, czy byly dluzsze... Trzebo pojechac i zobaczyc. Zreszta ten sklep ASMETu w Alejach Jerozolimskich (przez Zone nazywany Srubexem) warto odwiedzic tak, czy inaczej przy budowie. Sa najrozniejsze przydatne rzeczy z metalu, o jakich czlowiek nawet by nie pomyslal, ze sie je produkuje i nie trzeba ich robic samemu :-)

Jak bede robil podloge na pewno sie odezwe i chetnie pokaze efekty na zywo. Ale to bedzie dopiero, jak temperatury wzrosna do ok. 10 stopni, czyli pewnie w marcu-kwietniu.

anula05
26-01-2011, 19:16
Dzięki raz jeszcze. Pomęczę Cię jeszcze chwilę - chwaliłeś się namiarem na szambo - poproszę.

pwasylcz
26-01-2011, 20:33
Mam nadzieje, ze nie jest to sprzeczne w regulaminem FM, ale i tak uwazam, ze reklamowania tu dobrych wykonawcow nigdy za wiele.
Eko-Bet 22 7270142, 605393466, koło Prażmowa

jaremy
27-01-2011, 20:20
pwasylcz napewno chcę skorzystać z twoich rad i towoich błędów, też zamierzam trochę rzeczy zrobić sam choć boje się niemiłosiernie. napewno dwóch lewych rąk nie mam to może uda mi się coś zrobić poprawnie, narazie kompletuję narzędzia i czytam (fakt, że od tego czytania jestem coraz to głupszy, ale co tam raz kozie śmierć)

pwasylcz
29-01-2011, 10:55
jaremy - zajrzalem do Twojego projektu - bardzo mi sie podoba uklad, rozmieszczenie okien i pare innych rzeczy :-)
Z moich (niewielkich) doswiadczen budowlanych wynika, ze nikt nie jest w stanie podac ceny gotowego domu z dokladnoscia wieksza niz 20-30%. Nawet gdyby zalozyc, ze ceny materialow i uslug stoja, to po prostu nie da sie przewidziec wszystkiego. I tak jest nawet na duzych budowach (moze tam blad jest nieco mniejszy - 10%), a co dopiero mowic o domku, gdzie bedziesz pewnie zmienial 100 razy decyjze w trakcie (i bardzo dobrze, oby na lepsze :-)
Zabawne jest, jak ludzie licza ile wydali na budowe, podajac pozycje typu "gwozdzie, 10 dkg - 1,43 zl". A gdzie benzyna na dojazdy, gdzie rachunki za komorke?

Generalnie - odwagi! Przy odrobinie zdrowego rozsadku, szczypcie szczecia i duzej determinacji na pewno da sie zbudowac dom, z ktorego bedziesz zadowolony. A satysfakcja z takiego projektu - nie do opisania :-)))

jaremy
29-01-2011, 20:27
projekt zdaję sobie sprawę nie jest doskonały, ale mam nadzieję że jest uszyty na miarę, ale to się okaże dopiero po czasie. determinacja jest, ale przerażenie również. zaczynam sobie dużo rzeczy przypominać (od 10 lat mieszkam w bloku) ale mam nadzieję że pamięć nie zawiedzie.

Aga-Białystok
01-02-2011, 14:38
Piotrze, ja już sama nie wiem, ile właściwie Inny ma powierzchni? :)
Pozdrawiam, w oczekiwaniu na nowe posty!! ;)

pwasylcz
01-02-2011, 15:31
Nie pamietam juz, co bylo w projekcie - kolo 100.
W czasie budowy dom sie rozciagnal o 1 m i teraz jest 6x9 m wewnatrz (minus tynki), wiec po odjeciu komina, scian dzialowych i schodow, mysle, ze bedzie jakies 102-104.

Aga-Białystok
01-02-2011, 15:48
Super! Znowu mam fazę na małe (stosunkowo, w Polsce) domy. Pielęgnuję w sobie przekonanie, że metraż oscylujący wokół stu (ze wskazaniem na <100) jest optymalny. Oczywiście teoria na swój użytek, bo sama taki domek mam ;) Czytałeś w listopadowym numerze? http://muratordom.pl/biblioteka-muratora/budowa/oni-juz-zbudowali/majstersztyk-maego-domu-z-doswiadczen,296/

martahp
02-02-2011, 00:34
Brawo!!! Budowa z taką precyzją to naprawdę unikatowa sprawa. Jestem pełna podziwu. Baaaaardzo podobają mi się drewniane elementy elewacji - rewelacja. A jaka pomysłowość. Życzę dalszych sukcesów i pozdrawiam.

pwasylcz
02-02-2011, 08:18
Aga - czytałem - bardzo mi bliski tekst :-)

Aga-Białystok
02-02-2011, 08:24
Prawda? Fajnie, że podjęli się tego tematu.

mayland
02-02-2011, 18:15
Podoba mi się Wasz doemk. Fajnie, że takie projekty są coraz czesciej realizowane :) Bedę śledzić wykończeniówkę :)

kaśka maciej
02-02-2011, 21:17
Trafiłam tu za May. Ma dziewczyna nosa do świetnych domów :)
Elewacja bajka. Ciekawa jestem co w środku planujecie ?

pwasylcz
06-02-2011, 16:06
od jaremy:

Witam. W związku z tym, że będę mial identycznie balustrady jak ty, a co za tym idzie będę chciał to zrobić tanio czyli sam, jeśli znajdziesz chwilkę proszę ci o wszelakie wskazówki jak do tego się zabrać. Ogólne info jest w twoim dziennkiku, ale wiadomo diabeł twki w szczegółach.


P.S. powiedz czy po zimie z tarasem wszystko ok, rownież podoba mi siętwoje rozwiązanie.

Od mnie:

balustardy
- najtrudniejsze jest chyba mocowanie do sciany - oczywiscie przy ociepleniu styro czy welna, wszystko musi sie trzymac na murze. Jak to zrobic w konkternym przypadku, trudno mi podpowiedziec. U mnie jest plaskownik ze stali nierdzewnej (slabo przewodzi cieplo) przybetonowany (zaprawa szybkowiazaca) i przykrecony kolkami do muru z boku (czyli na kolki dziala sila scinajaca, a nie wyrywajaca), ale za to plaskownik przechodzi az do mieszkania i problematayczne jest, czy np. w tym miejscu nie bedzie na tyle zimno, ze bedzie sie skraplac para wodna na scianie... Z kolei przy mocowaniu do muru tylko od zewnatrzkolki sa wyrywane, ale z pewnoscia mozna to tez pewnie zamocowac. Ja robilem mocowanie przed ociepleniem i to jest chyba wlasciwa kolejnosc. Otwory do mocowania szyby fi 12
- po zrobieniu mocowania bylo ocieplanie, a potem wymierzanie szyby - tutaj precycje daje tylko szablon. Moj byl z plyty HDF 3 mm (jak na tyl do szafy) - przyciety na wymiar szyby, ustawiony dokladnie tak, jak miala byc szyba, po czym odrysowalem na nim polozenie otworow. Takie dwa szablony zawiozlem do firmy szklarskiej i tam wycieli i powiercili szyby - to jest szklo klejone, niehartowane, dwie szyby 3 mm, a miedzy nimi folia butylowa specjalnie do tego celu uzywana. Po uderzeniu szyba sie potlucze, ale kawalki zawisna na tej folii. otwory w szybie rowniez fi 12
- sruby do mocowania sa wytoczone z walka ze stali nierdzewnej o srednicy 40 mm - taki jest leb od strony zewnetrznej, a potem jest czesc gwintowna M 8.
- aby sruba nie stykala sie ze szklem, pod leb oraz miedzy szybe i plaskownik jest podlozony krazek fi 40 z dziura srednicy 8 z grubej (ok.1mm) folii z miekkiego PCV (jak na kurtyny w chlodniach), a na sama srube zalozona jest rurka plastikowa (miekka, przezroczysta, chyba tez miekkie PCV) fi 8/11.
- nakretki M8, nierdzewna, samohamowne.

Co bym zrobil inaczej:
- szyba 2x4 mm (balem sie, ze bedzie za ciezka, teraz jedna tafla wazy ok. 20 kg)
- mniejsza przerwa od dolu miedzy szyba i parapetem - jest ok. 20 cm, powinno byc ok 10, by snieg mogl tam wypadac, ale nie male dziecko...
O ile pamietam, w domach jednorodzinnym minimalna wysokosc balustrady nad podloga to 90 cm, a w uzytecznosci publicznej 110 cm.

taras:

- wydaje sie, ze na razie ok, choc oczywiscie drewno bardzo sciemnialo (szczegolnie teraz, kiedy jest mokre) - moze jeszcze slonko troche je rozjasni.

pepe2009
12-02-2011, 18:30
Witam!
Domek REWELACYJNY - mam bardzo podobne przemyślenia co do Twoich - u mnie niestety moge "popłynąć" z oknami bo wstępne wyceny są bardzo wysokie...ale napewno wykorzystam kilka Twoich pomysłów i rozwiązań(taras drewniany/blacha na rąbek/rynny)...pozdrawiam i dodaję do ulubionych ;)

Oto wizualizcję "mojego" - ruszam 1 marca więc trzymajcie kciuki ;)

pwasylcz
13-02-2011, 20:55
pepe,

bryla kapitalna! Troche Ci zazdroszcze, bo chcialem zrobic takie tarasy na scianach szczytowych, ale sie jakos zagapilem...
Co do rynien, to ja bym teraz zrobil je z blachy tytan-cynk - przede wszystkim z powodu tego, ze jesli kiedys przerdzewieja, to bedzie bardzo trudno je wymienic.
Nie wiem, czy nie porwalbym sie tez na caly dach z tytan-cynku - pracuje sie z nim swietnie, mozna sobie polutowac obrobki w najtrudniejszych miejscach. No, ale materialy to ponad 100 zl/m.kw...

Kciuki trzymam, czekam na zdjecia na FM

nodan
01-03-2011, 08:46
Jestem kolejnym entuzjastą prostych domów odwiedzającym twój dziennik budowy. Bardzo mi się ten dom podoba. Sam będę dawał blachę na rąbek na dach i tu chciałbym od Ciebie uzyskać informacje, jak wyglądały warstwy od więźby do blachy, które masz ułożone na dachu(dwu spadzisty). Mam w projekcie ukrytą rynnę , ale skłaniam się ku twojej kwadratowej, wydaje mi się ,że będzie bardziej praktyczna i mniej problemowa, a równie estetyczna. Napisz proszę czy pruszyński wszystkie elementy przygotowuje pod zamówienie i czy brałeś też innych dostawców tej blachy pod uwagę? Czy montaż blachy na rąbek jest prosty?

pozdrawiam

Daniel

pwasylcz
01-03-2011, 20:02
Daniel,
warstwy dachu od dolu:
1. wiezba (krokwie 7x16), miedzy nimi i pod nimi ocieplenie,
2. plyta OSB 18, mocowana do krokwi wkretami, na niepodpartych laczeniach spinki metalowe, szczeliny 3 mm miedzy plytami, tam, gdzie widac od dolu (okap) zamiast plyty sklejka wodoodporna 18,
3. membrana paroprzepuszczalna Tyvek Solid - w strefie rynny jeszcze siatka - patrz foto w dzienniku,
4. cos na ksztalt łat: paski kanalikowego PP grubosci 5 mm, szerokosci 50 mm, rownolegle do kalenicy co ok. 20 cm. (mocowane do plyty OSB/sklejki na zszywki staplerem),
5. blacha mocowana jak każe producent na wkrety.

Rynne Pruszynski zrobil na zmowienie na podstawie moich rysunkow i tlumaczenia, jak to ma wygladac. Wbrew moim obawom nie mieli zadnych zastrzezen i problemow, wspominali chyba nawet, ze juz robili podobne rzeczy (ze spadkiem, czyli inny przekroj na jednym koncu niz na drugim).

Bralem pod uwage system Ruukki, ale jest troche drozszy i mniej mi sie podobal w detalach.

Czy kladzenie jest trudne? Wydaje mi sie, ze dach dwuspadowy pokryje kazdy, kto umie sie poslugiwac mlotkiem (gumowym :-), wkretarka i miarka. Diabel, jak zwykle, tkwi w szczegolach: jak obrobic szczyty (ja kazalem przyciac i zagiac dwa panele startowe, a dwa ostatnie zagiąłem sam na budowie, co wyszlo ok), jak obrobic kominy (tu polecam blache tytan-cynk i lutownie). Odpowiedzialnosci za efekt nie biore, ale mi sie udalo za pierwszym razem :-)

Przy takim dachu jak Twoj (o ile widzialem, bez okapow) chyba bym zrobil rynne ukryta, ale koniecznie trzeba to przemyslec w szczegolach juz na etapie wylewania wiencow (a moze nawet murowania scian, bo gdzie rury spustowe?), a potem wiezby i oczywiscie krycia. Jak bedziesz mial jakies wstepne koncepcje, to chetnie zobacze i moze cos podpowiem. Spojrze tez do moich madrych ksiazek o dachach, co pisza Niemcy na temat rynien krytych.

jaremy
06-03-2011, 20:22
Piotrze a powiedz mi co myśliśz o rąbku od pruszyńskiego. ostatnio byłem na składzie i nachalnie wciskano mi rukki twierdząc że pruszyński to chińszczyzna.

pwasylcz
07-03-2011, 11:16
Nie wiem, czy coś mogę myśleć konkretnego...
Blacha była przywieziona na czas, profesjonalnie zapakowana. O ile pamiętam, arkusze było o ok. 1,5 cm za długie w porównaniu z moim zamówieniem, ale miałem tak przemyślane krycie, żeby się zmieścić z błędem +- 2 cm.
Układało się łatwo, wygląda że jest zrobiona dokładnie.
Po dwóch zimach na dachu nie widzę żadnych kłopotów - wygląda jak pierwszego dnia po ułożeniu, tylko się przybrudziła...

Wydaje mi się, że taką blachę można ocenić (i porównać z innymi) po 20-30 latach, kiedy może się zaczynać korozja.

rasia
07-03-2011, 11:20
Jestem pod ogromnym wrażeniem... Waszej pracy, pomysłów, wykonania...:cool:
Zwłaszcza mojego marzenia... okiennic...:cool:

pwasylcz
07-03-2011, 11:25
Dzięki :-)
Wydaje mi się, że żaluzje i drewniane elementy elewacji to jest dziewiczy rynek do zagospodarowania w Polsce. Gdyby ktoś oczywiście chciał się zajmować takim biznesem - ja raczej nie :-)

rasia
07-03-2011, 11:34
A czemu nie? Zrobiłeś je znakomicie!:)
A'propos...:) Jak ciężkie wyszło Ci jedno skrzydło żaluzji?
Żebym w ogóle mogła myśleć o spełnieniu mojego marzenia muszę wymyślić jak zamocować szynę na już otynkowany dom...;)

pwasylcz
07-03-2011, 12:37
Czemu nie? Powiedzmy, że mam inny pomysł na życie :-) Przynajmniej na razie...

Skrzydło waży ok. 30-40 kg (oceniam to tylko po tym, że z trudem je podnoszę, bo nie ważyłem). Przy czym wydaje mi się, że konstrukcja metalowa powinna być zdecydowanie masywniejsza (stal, a nie alu), wiec docelowo to będzie ok. 50 kg przy ok. 3 metrach kwadratowych. System prowadnic, który mam jest, zdaje się, do max. 40 kg na jeden wózek, więc jeszcze ze sporym zapasem.

Wydaje mi się, że jedyne wyjście to mocowanie wsporników szyny do muru. Jeśli będą ze stali nierdzewnej, to nie powinny być dramatycznymi mostkami termicznymi...

sojek1
08-03-2011, 00:41
Witam, pwasylcz

Ładnie Ci to wszystko wychodzi i mam nadzieje, że będzie się trzymać 100 lat:)
Powiedz proszę jak przykręcałeś skrajne panele dachu. Pisałeś, że pierwszy i ostatni to zwykłe panele przycięte i zagięte, pytanie jak są mocowane do połaci?

grzeniu666
08-03-2011, 11:48
Witam!



Bralem pod uwage system Ruukki, ale jest troche drozszy i mniej mi sie podobal w detalach.


O których detalach piszesz? Ja się przyglądałem i akurat w Ruukki podoba mi się np. kołnierz (zagięcie) zamiast wkrętów który mocuje arkusz przy pasie rynnowym.

Co do montażu skrajnych paneli uważam (co potwierdził i podpiwiedział conieco pracownik z Ruukki) że najlepiej ich wcale nie przycinać i zamocować tak aby możliwy był ich ruch pod wpływem temperatury (z jednej strony w perforowanych podłużnych oczkach, z drugiej chyba w dorabianych szynach/"elkach") i oczywiście przykryć wiatrownicą od szczytów. Wymaga to chyba dość dokładnego (dokłądność rzędu 2cm?) zaplanowania i wykonania - zamierzam spróbować i mam nadzieję że się uda.

Dla mnie aktualnie największą zagwostką jest maksymalne usztywnienie konstrukcji bez pełnego deskowania - jak narazie zakłądam wiązary prefabrykowane i bardzo solidne stężenia (te takie "iksy").

Pozdrawiam!
Grzesiek

nodan
15-03-2011, 17:29
Przy takim dachu jak Twoj (o ile widzialem, bez okapow) chyba bym zrobil rynne ukryta, ale koniecznie trzeba to przemyslec w szczegolach juz na etapie wylewania wiencow (a moze nawet murowania scian, bo gdzie rury spustowe?), a potem wiezby i oczywiscie krycia. Jak bedziesz mial jakies wstepne koncepcje, to chetnie zobacze i moze cos podpowiem. Spojrzę tez do moich madrych ksiazek o dachach, co pisza Niemcy na temat rynien krytych.

Rury spustowe nie będą ukryte w elewacji. Co do rynny ukrytej fajnie wygląda, ale....wszyscy mi odradzają z uwagi na mogące wystąpić późniejsze problemy. Chciałbym zachować ten efekt okapu nawet przy zwykłych rynnach muszę pomyśleć o tym jeszcze. Zapytałem się warstwy na dach bo kilku "specjalistów" rożnie mi doradzało odnośnie poszycia, jedni mówili , że musi być deskowanie itp, drudzy, że niekoniecznie bo poddasze nieużytkowe jest.

pozdrawiam

Daniel

grzeniu666
15-03-2011, 20:02
Zapytałem się warstwy na dach bo kilku "specjalistów" rożnie mi doradzało odnośnie poszycia, jedni mówili , że musi być deskowanie itp, drudzy, że niekoniecznie bo poddasze nieużytkowe jest.

Danielu, ja również mam wątpliwości czy deskować. Mam poddasze nieużytkowe nieocieplane i mój pogląd na dziś jest taki - dach przy panelach powinien być maksymalnie sztywny, z tego powodu jestem niemal zdecydowany na wiązary prefabrykowane (mimo że furę rzeczy będę robił tymi rencami na budowie) ale z bardzo solidnymi stężeniami (tak to się chyba zowie, dechy lub taśmy w X) i mocną folią niskoparoprzepuszczalną (np. Dorken Dragofol, dach wentylowany od spodu) a nie z deskowaniem (i papą lub b. drogą folią?). Liczę na to że będzie równie solidnie jak z deskowaniem i po mojemu łatwiej i taniej. Jeszcze będę to konsultował z wykonawcą wiązarów.

Pozdrawiam,
Grzesiek

acca5
23-03-2011, 22:38
O rany ale fajny domek i do tego strasznie pracowity właściciel. Jak "pomysłowy Dobromir' z bajki dla dzieci. gratulacje !!!
Ja proszę o fotkę z bliska tych wsporników do żaluzji drewnianych przesuwnych- tj tego elementu mocowanego do gołego muru i elementu który wybrałeś aby zamocować wózki przesuwne. strona dobra tylko chciałabym wiedzieć jaki system wybrałeś.
drugie - jakie drewno poszło na elewację i czy narożniki w oknach łączyłeś pod katem 45 stopni? Łata pod elewację -jest gruba tak jak ocieplenie?
trzecie- i bardzo ważne - jaki to projekt domu lub podaj biuro projektowe- projekt bardzo fajny

I zapytanie -drzewo na dom-więźba - zamawiałeś jako klejonkę? czy jest to tylko ładnie oheblowana prosta więźba?
Może masz gdzieś rzuty domu?

pwasylcz
25-03-2011, 14:09
Dzięki za dobre słowa :-)

Zdjęcia wsporników są w dzienniku - same wsporniki przykręcone do muru to nie są elementy systemowe, ale ocynkowane wsporniki do nieznanych mi zastosowań kupione w sklepie metalowym.
Sam system prowadnic (szyny i wozki) jest firmy Mansion - SPORTUB® typ 3530, przy czym w kilku miejscach go przerobiłem, np. właśnie mocowanie do wsporników przy murze jest zrobione przez szynę, a nie na obejmach od góry, jak w systemie.

Na elewacji jest modrzew, narożniki są rzeczywiście klejone pod kątem 45 stopni, co jest bardzo pracochłonne - nie wyobrażam sobie, żeby jakaś firma chciała się z tym tak bawić :-)
Łata pod elewację jest o 1 cm grubsza niż ocieplenie, dzięki czemu jest wentylacja desek od tyłu - też jest foto w dzienniku.

Projekt jest indywidualny wymyślony przez mnie we współpracy z dwójka architektek (jedna z nich, to moja Mama) - jeśli się podoba, to pewnie można go rozmnożyć :-)

Więźba jest częściowo z klejonki (płatwie i murłaty), a częściowo ze struganej tarcicy (krokwie, słupy).

Rzuty (w pierwszej wersji projektu wnętrz) są gdzieś na początku dziennika.

acca5
29-03-2011, 17:52
Dziękuję za odpowiedź, znalazłam rzuty, z tymi żaluzjami to super wymyśliłeś-faktycznie rynek jest bardzo skąpy na ten temat a jak coś się znajdzie to strasznie drogi- a sam system wygląda ,że jest bardzo prosty.
Będę śledzić z zapartym tchem. Jak będę budować drugi dom to się zgłoszę po projekt- mi pasuje (obecny dom mam zamiar sprzedać- tak jakoś wyszło- :-))

Czy podawałeś czym malowałeś okładzinę drewnianą?

pwasylcz
29-03-2011, 20:06
Modrzew miedzy oknami jest raz pomalowany Tikurilla Valti Color (sama baza, niebarwiona).

oresund
14-04-2011, 18:29
A ja ...14 kwietnia...
Czekam z niecierpliwością na kolejną prezentację postępów i pomysłów.

anula05
14-04-2011, 19:40
cześć, wylałeś już żywicę?

e-mól
19-04-2011, 08:26
Podziwiam za pomysły i ich osobistą realizację.
Czekam z niecierpliwością na realizację podjazdu z obrzeży, kusi mnie ten pomysł.

rasia
23-04-2011, 10:32
http://img607.imageshack.us/img607/491/jajo.jpg

Spirea
17-05-2011, 23:07
cześć, aż wstyd, że dopiero teraz trafiłam do Twojego dziennika. A przygnały mnie Twoje wpisy u Anuli. Bardzo ładny dom, a radość jeszcze większa, że tyle pracy sam włożyłeś. Wielkie gratulacje, wyszło naprawdę pięknie :)
Pozwoliłam sobie zanotować Twoje rozwiązanie do balustrad. W przysżłym tygodniu zaczynamy ocieplanie i przypomniałam sobie, że trzeba zostawić coś na te balustrady.
Czy masz już jakieś doświadczenia potwierdzające lub zaprzeczające Twoim obawom o skraplaniu przy tych wspornikach wewnątrz domu? Mój wykonawca wspominał, ze najlepiej przymocowac szyby do profilu, bo jak dam metal i białą elewację, to potem będzie rdzewieć. Czy taki problem faktycznie istnieje, czy uzyta przez Ciebie stal nierdzewna rozwiązuje ten problem?

Zapisałam sobie też rozwiązania tarasu i obróbki przy tarasie oraz żwir dookoła domu. Dokładnie coś takiego mamy mieć u nas i dzięki Twoim zdjęciom wiem jak to zrobić i może uda się wykonać to samemu. Dziękuję za cenne opisy i dokładne zdjęcia jakie zamieszczasz w dzienniku :)
pozdrawiam

pwasylcz
18-05-2011, 10:19
hej Spirea,

ciesze sie, jak zawsze, jesli kogos zainspirowalem :-)

Co do skrpalania, to nie wiem, bo dopiero moze sie to okazac, kiedy dom bedzie ogrzewany, a na zewnatrz zimno. Na razie jeszcze takiej sytuacji nie bylo - moze w przyszlym roku...

Stal nierdzewna, jak nazwa wskazuje, rdzewiec nie powinna. W praktyce roznie to bywa, sa rozne gatunki stali, itd. U mnie sa spore okapy i praktycznie do wspornikow woda prawie nigdy bezposrednio nie dociera. Jak na razie wyglada to dokladnie tak, jak w dniu zrobienia.

oresund
27-07-2011, 21:45
masz nie tylko pomysły ale i zdolność ciekawej realizacji!

kroowka
27-07-2011, 21:56
I ja muszę powiedzieć, że lampa mnie zastrzeliła :) chyba poszukam butelek ;)
Rewelacyjne wykonanie i nawet ładniejsza niż oryginał

Podoba mi się Wasz domek, baardzo, będę zaglądać i śledzić nowości.

acca5
28-07-2011, 08:33
Lampa boska, aleś zdolniacha !!!

Aga-Białystok
28-07-2011, 09:31
OMG ale ciśnienie mi skoczyło!! lampa - PODZIWIAM, rewelacja, szok! Reszta - co tu dużo gadać, to chyba mój ulubiony dom na forum :) http://forumbrzyduli.tvshow.com.pl/img/smilies/poklon.gif

pwasylcz
29-07-2011, 19:57
Dzieki :-))) Jak bym taka jedna lampe sprzedawal miesiecznie za pol dunskiej ceny, to juz moglbym nic innego nie robic :-)

MusiSieUdac
01-08-2011, 12:04
Witam serdecznie. Zaluje, ze tak pozno tutaj trafilam, ale lepiej pozno niz wcale
Nieziemskie pomysly, jeszcze lepsze wykonanie i do tego samorobnie. Jestem pod wrazeniem i pozdrawiam :)

PS. Suwane okiennnice i szklane bariery na okna chapeau pas, musze pokazac Miskowi!

pwasylcz
01-08-2011, 13:37
Za to ja juz czytam o Waszych zmaganiach od pewnego czasu i zawsze sie usmiechne, a czasem usmieje czytajac - czekam na ciag dalszy :-)

Miszaki
14-08-2011, 11:23
Witam,
Cudowna blacha na dachu, gratulacje. Ciekawy projekt, choć nie w moim stylu, ale będę podpatrywać wnętrza bo tu czuję więcej. Widzę deski na legarach, u nas też zaczną się pojawiać, kiedy skończymy skosy :)
Pozdrawiam,
Ola

Miszaki
14-08-2011, 11:37
I jeszcze w temacie lampy, którą zrobiłeś, jest fantastyczna!
Jak ją zrobiłeś? Czekam na przepis.
Ja też planuję zmajstrować coś sama, ale myślałam o puszkach po ananasie czy brzoskwiniach, są nieco większe, niż te po kukurydzy :) Kupiłam też swego czasu klosz - kwokę, teraz szukam drobiazgów do jej ukończenia.

pwasylcz
14-08-2011, 13:09
Przepisu na lampke nie chyba nie mam - trzeba wszystko kombinowac - jak transformator zmiescic pod sufitem w obudowie, jak kable przyczepic, zeby wisialo na kablu. Ogolnie to jest projekt wielobranzowy na jakies dwa lata... :-) Tyle mi zajelo przynajmniej...

mazo
14-08-2011, 18:12
Dziękuję za odpowiedź w sprawie blachy i przepraszam za wpis w dzienniku - nie zauważyłam,gdzie się wpisuję.

pwasylcz
23-08-2011, 13:28
Odpowiadam na pytanie o samodzielne krycie na rabek zatrzaskowy:

Troche fotek jest w dzienniku - ja mam dach bardzo prosty, wiec z obrobek mialem tylko kalenice, jeden komin (ktory troche mi cieknie, ale nie mam czasu wejsc i poprawic), rynny i tyle. Wszystko maksymalnie proste. Panele szczytowe z jednej strony zamowilem od razu przyciete i zagiete, a druga strone dogialem sobie na budowie.

Trzy tygodnie temu rozmawialem ze starym dekarzem, ktory powiedzial: wszystko da sie z blachy zrobic, tylko nie trzeba sie spieszyc. Mysle, ze jesli masz troche wyobrazni (powtrafisz sobie wobrazic, jak woda splywa i jak wiatr moze zacinac) i cierpliwosci (ja robilem sobie np. modele z kartonu do niektorych obrobek kominowych), to wszystko spokojnie zrobisz sam. Potrzebne dobre nozyce do blachy (ja mam tylko jedne, uniwersalne, ale mozesz chciec lewe i prawe), prosciutka zaginarka (ja mam zrobiona z obcegow z przyspawanymi szerokim szczekami z plaskownika), mlotek gumowy, wkretarka i pare podstwowych narzedzi.

Rozwaz zrobienie obrobek z tytan-cynku - jesli umiesz lutowac, to juz nic Ci nie bedzie straszne i zrobisz kazda rzecz :-)

Kubaman
23-08-2011, 16:47
Dzięki :)

mayland
29-08-2011, 09:14
W jakim celu zrobiłeś te okrągłe otwory? Będziesz jeszcze coś do nich mocował?
Fajnie wyszedł ten słup. Jak równo beton lany! Praktycznie tylko jedno odcięcie widac.
Jak uzyskałeś to ścięcie rantu po skosie?

pwasylcz
29-08-2011, 09:32
hej,

otwory zostaly po srubach sciagajacych plyty szalunku i tak juz zamierzam je zostawic.

Do scietych naroznikow sa specjalne "listwy fazujace" z tworzywa, ktore mocuje sie do szalunku gwozdzikami.

firewall
29-08-2011, 20:22
Jak zrobiłeś taki wyraźny odcisk liścia w betonie?

pwasylcz
29-08-2011, 20:45
Nie wiem, czy nie powinienem tego zachowac jako tajemnicy warsztatowej na czasy, jak bede zyl z robienia ladnych rzeczy z betonu ;-)

Przykleilem lisc do szlunku po prostu, pociagnalem rodzielaczem i sie odcisnal - bez zadnych sztuczek, tylko trzeba dobry lisc wybrac, z wyraznymi zylkami (moj jest z pecherznicy)

mayland
29-08-2011, 21:19
Ja własnie szukam donicy betonowej, prostej, surowej, wysokiej.
Nie znalazłam ani jednej....
Chyba będę musiała też o samoróbce pomyślec....

firewall
30-08-2011, 06:24
To i z muszlami przegrzebków powinno fajnie wyjść. Co stosowałeś jako rozdzielacz?

pwasylcz
30-08-2011, 10:17
http://www.telka.eu/Plyn__olej_do_szalunkow_FBKR-463.html

firewall
30-08-2011, 12:03
Dzięki. Bardzo fajna strona, a najważniejsze że jej nie znałem ale teraz z niej skorzystam.

oresund
01-10-2011, 22:17
a pokaze jedną restauracje skandynawską w NYC...
Piotr zrobił jednak o niebo ładniejszą lampę:
http://img831.imageshack.us/img831/2366/dsc0034gl.jpg
http://img835.imageshack.us/img835/3599/dsc0037mt.jpg

pwasylcz
02-10-2011, 19:03
hej,

dzieki. Te butelki maja troche ksztalt jak po wodzie Perier - ciekawe, ale musze nieskromnie powiedziec, ze i mnie polska produckcja bardziej sie w tym wypadku podoba :-)

Juz niedlugo, mam nadzieje, dziennika ciag dalszy, bede i nowe lampy home-made.

DEZET
26-02-2012, 23:23
Witam. Fajny domek . Lampka z jajem ;) Ciekawe masz pomysły- żaluzje przesuwne, drzewo na ścianie- podobają mi się.
Obiecuję zaglądać:)

jaremy
05-03-2012, 09:15
Witam Piotrze. Mam pytanie odnośnie balustrad. Jaką masz odległość balustrady od styropianu (tzn. jaki jest prześwit, bo od dołu napisałeś że zrobiłbyś 10 cm,a boki ile -2-3 cm). Powiedz mi jeszcze teraz z perspektywy czasu jak wygląda przemarzanie tych wspornikow, skrapla się woda od środka, czy ogólnie jest jakiś efekt uboczny.

P.S. ty montowałeś wsporniki po montażu okien, a czy myślisz ze dobrym pomysłem bedzie montaz wsporników przed montażem okien, tym bardziej ze okna beda montowane w systemie ciepłego montażu na tz. taśmach. z gory dzięki za podpowiedz.

pwasylcz
05-03-2012, 14:42
Czolem,

co do skraplania sie, to wciaz nie ogrzewam domu, wiec jeszcze nie wiem, jak to bedzie...

Odleglosc od styropianu jest ok. 3-4 cm i to jest ok. Od dolu dalbym nie wiecej niz z 10 cm, zeby snieg przelatywal, a jednoczesnie, zeby nie wpadlo tam male dziecko.

Wsporniki oczywiscie mozna zalozyc przed oknami, tylko trzeba wiedziec dokladnie jak beda zamocowane okna - w tym sensie po oknach jest latwiej, bo dopasowuje sie balustrade do okna, a nie na odwrot. Ale przy dobrym wykonawcy, powinno sie udac i odwrotnie.

Powodzenia

jaremy
05-03-2012, 15:11
Pojutrze mam pomiar okna to pogadam z osciem jak on to widzi. A powiedz mi jeszcze, wsporniki robiłeś w kształcie litery Z czy L.
Ja mam mur 25 cm + 20 cm styropianu, a z tego co pamiętam ty miałeś styropian 15 i wsporniki 6x40. Jak myślisz czy przy moim styropianie wsporniki 6x45 bedą dobre czy moze dac 6x50 - (4 cm poza stropian+21 cm styropian z klejem i tynkiem + 20-25 cm mur).
Co o tym myślisz.

P.S. Czy dobrze zrozumiałem że strych ocieplasz styropianem? (jeśli tak mógłbyś puścic jakies foto)

jaremy
05-03-2012, 15:14
ach i najważniejsze wracaj do uaktualnienia dziennika.

pwasylcz
05-03-2012, 15:23
Ja mam w ksztalcie L - do muru na plasko, a zagiecie tylko przy szybie. Mysle, ze 6x40 wystarczy, na pewno wyrwie sie z muru taki plaskownik, zanim peknie czy nawet sie ugnie... Szerokosc decyduje o wygladzie, bo do niej dobieralem "nakretki" do szkla. Ja mam styro 12 w koncu na tej scianie. Najwazniejsze jest dobre mocowanie do sciany.

A strych w koncu zrobilem tradycyjnie, bo mi sie spieszylo i nie bylo czasu na poeksperymentowanie :-(

Na razie nic sie nie dzieje, ale cos napisze... :-)

jaremy
05-03-2012, 15:53
a móglbyś mi zmierzyć u siebie ile końcowo wyszło ci ocieplenie, bo 12 cm sam styropian ale do tego dochchodzi jeszcze klej pomiedzy murem a styropianem oraz siatka klej i tynk.

pwasylcz
06-03-2012, 07:59
Jasne, jesli nie zapomne, to sprobuje zmierzyc, jak bede na budowie i dam znac. Choc u mnie kleili styropian dosc nietypowo, bo ""na grzebien", czyli nakladali klej na cale plyty, jak przy klejeniu plytek ceramicznych, a nie "na placki" - byc moze to troche wplywa na grubosc...

jaremy
06-03-2012, 08:02
Dzięki bardzo za pomoc.

DEZET
06-03-2012, 12:13
a móglbyś mi zmierzyć u siebie ile końcowo wyszło ci ocieplenie, bo 12 cm sam styropian ale do tego dochchodzi jeszcze klej pomiedzy murem a styropianem oraz siatka klej i tynk.

Ta grubość to nie więcej niż 1-1,5cm zależy od zewnętrznego tynku, co będzie położone.

jaremy
13-04-2012, 15:41
Witam. mam jeszcze jedno pytanie. Ile to zagięcie ma cm u ciebie , bo ja kazałem wygiąć na 5 cm długości. Ogólnie trochę droga ta impreza, ale i tak tańsza niz kupno gotowych. Dzięki za wszelkie porady.
P.S.
Mam problem jedynie ze śrubami bo u mnie nikt nie chce się podjąć toczenia z wałka ze stali nierdzewnej a jak słyszą o gwintowaniu to za glowę się łapią. CChyba bedę musiał kupić gotowe, chyba że dałbyś mi namiary na swojego ślusarza to może korespondencyjnie z nim dobiłbym targu:))

pwasylcz
13-04-2012, 18:57
Jak patrze na stare fotki, to wydaje mi sie, ze zgiecie ma ze 6 cm - moge zmierzyc, ale nie szybko...
Jesli jestes w stanie zrobic rysunki i kupic material, to moge Ci wytoczyc te sruby moim czlowiekiem - daj znac - ale tez nie bedzie to za 2 dni, bo jestem bardzo zajety ostatnio. Realistycznie ze 2 tygodnie. Cenapewnie bedzie podobna jak u mnie, ale i tak taniej zawsze jest kupic gotowe, jesli mozesz cos dobrac.

jaremy
13-04-2012, 21:20
o fajnie. narazie mi sie nie śpieszy, dopiero okna wstawiaja. w pon. dam ci znać bo dostalem jeszcze jeden namiar do gościa co handluje takimi śrudami

jaremy
13-04-2012, 21:41
P.S.
A mógłbyś się zapytać znajomego ile kosztowało by wykonanie takich śrub - dokladnie wg twojego wzoru (robie dokładnie wg twojego przepisu): zakup wałka, toczenie, gwintowanie i wysyłka do mnie.

jaremy
13-04-2012, 21:47
ach zapomniałem potrzebuję 12szt.

DEZET
13-04-2012, 23:51
jaremy- na pewno można kupić gotowe śruby i nakrętki nierdzewki. Ja kupowałem nakrętki nierdzewki z "czapką" (takie z półkulą z jednej strony) bez problemu. Są też szpilki gwintowane nierdzewne.

jaremy
17-04-2012, 12:51
dzięki Panowie znalazłem takie śruby i to całkiem niedrogo bo po okolo 20 zesta za szt.

P.S. Ostatnia zagwozdka - w jakiej odległości od krawędzi szyby są otwory pod śruby w szybie?

pwasylcz
17-04-2012, 19:43
O ile pamietam, to moj wykonawca od szkla mowil, ze minimum 8 cm od krawedzi. Wiec pewnie bezpiecznie mozna planowac 10...

A mozesz dac namiar na sruby? Moze nawet tutaj - na pewno innym czytelnikom sie przyda.

DEZET
18-04-2012, 10:22
20zeta za śrubę?

jaremy
18-04-2012, 18:42
Proszę bardzo- link do oferty (śrudba 0052 jeśli się nie mylę). DEZET a po ile ty kupowałeś

http://www.anko.pl/elementy-mocowania-szkla.html

jaremy
18-04-2012, 18:43
ach ale teraz dopatrzyłem na rysunku technicznym że nie dokońca jest taka jak chcę, ale można ją wkorzystać sokojnie do naszych celów.
W odpowiedzi o cenę otrzymałem:
0052 wykończenie satyna 1sz/18zł brutto

comin
10-06-2012, 13:25
Nadajesz na moich częstotliwościach :-)
Jakim lakierem malowałeś deski między oknami?
Pzdr

pwasylcz
11-06-2012, 08:25
hej,

malowalem Tikurilla Valti Color bezbarwny

marynata
08-07-2012, 08:44
Witam ;-)
Okiennice przesuwne pierwsza klasa :jawdrop:

acca5
08-07-2012, 12:22
Czy można prosić o fotki aktualne domku?
Pytanie jak sa wykończone okapy od dołu i jakimi impregnatami?

pwasylcz
08-07-2012, 14:23
Widoczne czesci okapow od spodu byly impregonowane Dyrup Wood Preserver, a potem lakierem Beckersa bezbarwnym (nie pamietam nazwy). Niestety, od zachodu, gdzie sa drzewa, sklejka pokrywa sie czanym nalotem (najpewniej grzybki) i na to juz nie widze rady. Jak juz bedzie zle, to pomaluje farba.

jaremy
30-09-2012, 20:07
Pawle mam pytanie odnośnie balustrad. Powiedz mi jaka jest odległość u ciebie od styropianu (tynku) do szyby. Myślę dać jakieś 3,5 cm.

Honya
01-08-2013, 18:30
Pawle :) kawał dobrej roboty :) gratuluje :)

pwasylcz
02-08-2013, 14:40
Hej, dzieki :-) Stram sie :-)

A przy okazji, tez jestem z branzy mat-fiz. A dokladnie fiz, na caly etat od jakichs 15 lat :-)

Honya
03-08-2013, 20:42
no i wszystko jasne hahaha
pozwolę sobie do Ciebie zaglądać
pozdrawiam

oresund
02-10-2013, 22:34
a jak wyszła piwniczka, z tym wejsciem od góry,
jak to wyglada teraz?