PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja pionowa fundamentów - papa?!



Strony : 1 [2]

herakles
03-06-2013, 22:05
Najgorsza z możliwych technologii izolacji dachu! Stosowana powszechnie, bo tania, no i wełna huty etc.... Żygnąć pianką się powinno na ten dach i pozamiatane!

Co cię tak boli ta szczelność? Do oddychania jest wentylacja a nie beton! Gdzie tę wodę zamkniesz, przecie od wewnątrz nie ma hydroizolacji wyparuje od wewnątrz. Oj to jakie drogie badziewie mi się wydaje, do czyszczenia kieszeni ciemnocie.

Masz jakiegoś pdfa producenta do tego?

modena
03-06-2013, 22:14
Co do izolacji. Wchodzę na allegro, wpisuje Siplast fundament i mam ~280zł za 20kg, wpisuję Pecimor 2K ~240zł za 30kg,, BM92 za 28kg tyle co Pecimor. I gdzie ten icopal jest tańszy? Trzeba dobrze poszukać dystrybutora (nie tylko wokół komina) i spokojnie za te same pieniądze zrobić raz a dobrze.
Sugeruję się danymi o zużyciu i widzę że Botazitu BM92 zużywa się 4,8 kg na m2 ( izolacja p . wodna ) warstwa 4mm , a w Icopalu podali 0,7 kg na m2 przy cienkiej warstwie ( ale czy wystarczy dwie warstwy czy trzeba ze trzy?):rolleyes:
Danych o zużyciu Pecimoru 2K w ogóle nie ma :(
W tej sytuacji moja blond głowa nie jest w stanie stwierdzić czy z Botazitem zmieszczę się w kosztach porównywalnych do Icopala :rolleyes:
Musze coś wybrać , chciałabym zrobić raz a dobrze i nie drożej niż Icopal ( dlatego odrzuciłam Izohan)
No i żeby mi nie zjadło drogiego XPS:bash: :sick:

fighter1983
03-06-2013, 22:14
dobrze... nie krytykujmy rozwiazan docieplen dachowych, skupmy sie na tym o czym sobie dyskutujemy:
zagadnienie 1)
czy folia paroprzepuszczalna ma takie wlasciwosci ze wode w stanie gazowym (pare wodna) przepuszcza a jednoczesnie po skropleniu po jej wierzchniej czesci nie pozwala jej w formie cieklej wrocic do welny?
zagadnienie 2)
czy opisany przeze mnie przyklad docieplenia od wewnatrz styropianem powoduje rozwijanie sie grzyba (z powodu wilgoci pod nim) wlasnie z powodu niskiej dyfuzji pary wodnej w materiale jakim jest EPS

Co do wymiany powietrza w pomieszczeniach - zgadzam sie za to jest odpowiedzialna wentylacja, natomiast dyfuzja pary wodnej przez przegrode jest faktem a co za tym idzie w pewnych przypadkach ma znaczenie... akurat tutaj... ma.
Sama terminologia "oddychanie" materialu tez mi sie osobiscie nie podoba, a moze inaczej, nie przeszkadzalaby mi gdyby nie zostala wlasnie przez marketingowcow w ten sposob wykrzywiona. Niestety ... w handlu pracuja ludzie ktorzy jeszcze wczoraj siedzieli na kasie w biedronce (nie uwlaczajac nikomu) i nie maja pojecia o tym, co maja w ofercie, stad tez biora sie jakies plotki ktore po zweryfikowaniu okazuja sie bzdura.

Nie mniej jednak ten aspekt jest istotny w pewnych przypadkach i nalezy go brac pod uwage.

Masz jakiegoś pdfa producenta do tego? - sformuluj to zdanie w inny sposob bo nie wiem co autor mial na mysli....

co do ceny... jest drogie... i na dobra sprawe nie stosowane w budownictwie jednorodzinnym, to sa materialy do stosowania w zaporach wodnych, zbiornikach itd... badziewie... generalnie... mozesz tak uwazac, nikt Ci nie broni, natomiast dla doszczelnien betonu czasami okazuje sie jedyna metoda. Po czynach... nie po slowach...

fighter1983
03-06-2013, 22:18
modena ile masz czasu na to, w sensie na podjecie decyzji... bo dzisiaj juz mi sie liczyc nie chce... wystarczajaco sie juz naliczylem, ale to mozna przeliczyc, zuzycie icopala 0,7kg/m2 ? no wlasnie... za takie m.in rzeczy nie lubie Icopala, przeciez to jest bzdura... 0,7? malowanie i to oszczedne? to nawet czarne przy 0,7/m2 nie bedzie...

herakles
03-06-2013, 22:27
modena nie radź się handlowca, bo i tak Ci poleci to na czym jest największa marża. Jak masz kiepskie warunki wodne to zrób to dobrze!!! Jak masz dobre to zrób najtaniej.

dozrc
03-06-2013, 22:28
Sugeruję się danymi o zużyciu i widzę że Botazitu BM92 zużywa się 4,8 kg na m2 ( izolacja p . wodna ) warstwa 4mm , a w Icopalu podali 0,7 kg na m2 przy cienkiej warstwie ( ale czy wystarczy dwie warstwy czy trzeba ze trzy?):rolleyes:
Danych o zużyciu Pecimoru 2K w ogóle nie ma :(
W tej sytuacji moja blond głowa nie jest w stanie stwierdzić czy z Botazitem zmieszczę się w kosztach porównywalnych do Icopala :rolleyes:
Musze coś wybrać , chciałabym zrobić raz a dobrze i nie drożej niż Icopal ( dlatego odrzuciłam Izohan)
No i żeby mi nie zjadło drogiego XPS:bash: :sick:
Wszystkie masy KMB (w tym Pecimor) mają zużycie ok 4kg/m2 (dwie warstwy). Są grubowarstwowe (ok 4mm) i naocznie widać co chroni ścianę przed wodą. Nie można ich porównywać do zużycia 0,7kg i warstwy grubości cienkiej folii. Na logikę, jak może to chronić w ten sam sposób? Więc albo tanio, albo dobrze.W suchym miejscu, przed działaniem jedynie wody opadowej czy niespiętrzającej się wody infiltracyjnej "może" Icopal i zda egzamin...

modena
03-06-2013, 22:31
modena ile masz czasu na to, w sensie na podjecie decyzji... bo dzisiaj juz mi sie liczyc nie chce... wystarczajaco sie juz naliczylem, ale to mozna przeliczyc, zuzycie icopala 0,7kg/m2 ? no wlasnie... za takie m.in rzeczy nie lubie Icopala, przeciez to jest bzdura... 0,7? malowanie i to oszczedne? to nawet czarne przy 0,7/m2 nie bedzie...
Myślę że muszę podjąć decyzję za kilka dni do tygodnia i już coś zamawiać:rolleyes: . Choć pogoda robi się mało budowlana.

fighter1983
03-06-2013, 22:37
herakles no i po tym wpisie wlasnie zakonczylem z Toba dyskusje trwaj nadal w tym przekonaniu :) nie mam nic do dodania.... mojemu rozmowcy skonczyly sie argumenty poza wstawianiem wykrzyknikow na temat dosc niefortunnego sformulowania, ktore faktycznie powinno zostac zmienione.
tak... dla ludzi myslacych troszke inaczej niz kolega herakles i dla zweryfikowania... rozwiazania tego typu przedstawilem jako alternatywe, kiedy wiadomo bylo ze dysperbity sie nie sprawdza... wykonane izolacje ta metoda, nie ciekna ..nie ma wody.. prosze zwrocic uwage na glebokosc wykopow i obiekty ich lokalizacje w Warszawie wzgledem Wisły, wszedzie tam stosowano wlasnie tego te izolacje:
1) Metro Slodowiec (http://www.nomosbud.pl/download/realizacje/a20.pdf)
2) Bonifraterska (http://www.nomosbud.pl/download/realizacje/bonifraterska.pdf)
3) PSE (http://www.nomosbud.pl/download/realizacje/pse.pdf)
4) Czerniakowska (http://www.nomosbud.pl/download/realizacje/czerniakowska.pdf)

dalej mi sie juz nie chce linkowac... jest tego wiecej...

fighter1983
03-06-2013, 22:43
modena a po co Ci wogole izolacja przeciwwodna typu ciezkiego skoro Ty masz budynek niepodpiwniczony?
wez no cos szerzej napisz...
z czego fundamenty, jaka powierzchnia... bo tak na 1 rzut oka... to rzeczywiscie... tym nieszczesnym dysperbitem wystarczy... i skupic sie na izolacji poziomej

modena
03-06-2013, 22:53
Wszystkie masy KMB (w tym Pecimor) mają zużycie ok 4kg/m2 (dwie warstwy). Są grubowarstwowe (ok 4mm) i naocznie widać co chroni ścianę przed wodą. Nie można ich porównywać do zużycia 0,7kg i warstwy grubości cienkiej folii. Na logikę, jak może to chronić w ten sam sposób? Więc albo tanio, albo dobrze.

Ano niestety.
Pzerażają mnie tematy na forum o podciąganiu wilgoci itp. , wolę dołożyć nieco do lepszej izolacji .

fighter1983
03-06-2013, 22:58
Ano niestety.
Pzerażają mnie tematy na forum o podciąganiu wilgoci itp. , wolę dołożyć nieco do lepszej izolacji
.
Ale to akurat jest najmniejszy problem, Ty przy budynku niepodpiwniczonym w zasadzie mozesz wogole nie robic izolacji pionowej... nie ma piwnicy ktora moze Ci zalac.
A podciaganie kapilarne zatrzymasz izolacja pozioma. wiec obstawiam ze wogole mozesz z pionowej zrezygnowac. ewentualnie dla swojego wlasnego czystego sumienia sciany fundamentowe tym (tfu-dysperbitem) pomaziac... bezposrednio na bloczek/beton. a najwazniejsza i tak dla Ciebie jest izolacja pozioma.

dozrc
03-06-2013, 22:58
modena ile masz czasu na to, w sensie na podjecie decyzji... bo dzisiaj juz mi sie liczyc nie chce... wystarczajaco sie juz naliczylem, ale to mozna przeliczyc, zuzycie icopala 0,7kg/m2 ? no wlasnie... za takie m.in rzeczy nie lubie Icopala, przeciez to jest bzdura... 0,7? malowanie i to oszczedne? to nawet czarne przy 0,7/m2 nie bedzie...
O tym mówię. Malowanie gęstych mas z pędzla to realne zużycie 0,8-1kg/m2 na warstwę, żeby to było czarne potrzeba minimum 3 warstw moim zdaniem.
Przyjmując podane wyżej ceny z allegro:
Icopal kosztuje 34-42zł/m2, dla dwóch (?) warstw do 28zł/m2
Pecimor 2K - 32zł/m2
Ile masz koleżanko metrów tych fundamentów? Aż tak dużo będzie cie kosztować dobry materiał?

fighter1983
03-06-2013, 23:00
dom-zrb spojrz wyzej... to jest budynek niepodpiwniczony.... po co ta izolacja przeciwwodna? niech dziewczyna idzie spac lepiej a nie mysli o tym ...

modena
03-06-2013, 23:10
No chłopaki idę już spać dzisiaj , ale jutro tu wrócę ;) ( to mi powiecie czy u mnie ten Izohan by się nadawał;) )
Aha i jeszcze mam mieć obsypany budynek (ze spadem od budynku ) 20cm i kierownik budowy zaleca drenaż
:goodnight:

dozrc
03-06-2013, 23:13
Widzę, czytam czytam...
Ja jednak jestem zdania, że izolacja pionowa budynku niepodpiwniczonego spełnia swoje zadanie. Jeśli woda działa na niezabezpieczoną ścianę fundamentową (jeśli warunki gruntowe są takie, że woda stoi) to ona jednak eroduje w jakimś stopniu, a brak izolacji w tym pomaga. Podciąga, i co z tego że pozioma powstrzyma nam wchodzenie ponad posadzkę, jak w strefie cokołu będzie mokro. Ani to wykończyć, bo co drugą zimę odpadnie, ani opieńki hodować ;) Zgoda, że skutków braku tej izolacji nie zauważy się w pierwszych latach, dopiero znacznie później.
Pomijanie izolacji pionowej w domu niepodpiwniczonym jest równie kontrowersyjne co ocieplanie jego fundamentów. Tyle rozwiązań co specjalistów :)

fighter1983
03-06-2013, 23:21
a no widzisz... ja bym w niepodpiwniczonym temat olal zupelnie... w sensie izolacji pionowej :) i biegal jak kot z pecherzem wokol poziomej. przed ta cala woda opadowa to ten TFU.... k... jak ja nie lubie tego slowa: dysperbit w zupelnosci wystarczy.
Inwestycja w PCI, MC Bauchemie w relacji koszty/ewentualne szkody i koszty naprawy wypadaja IMHO w strone nie wykonywania tej izolacji pionowej... i nie pisze tego na przekor koledze heraklesowi... tak juz pisalem kilkanascie stron temu w tym watku

herakles
04-06-2013, 08:28
Ale to akurat jest najmniejszy problem, Ty przy budynku niepodpiwniczonym w zasadzie mozesz wogole nie robic izolacji pionowej... nie ma piwnicy ktora moze Ci zalac.
A podciaganie kapilarne zatrzymasz izolacja pozioma. wiec obstawiam ze wogole mozesz z pionowej zrezygnowac. ewentualnie dla swojego wlasnego czystego sumienia sciany fundamentowe tym (tfu-dysperbitem) pomaziac... bezposrednio na bloczek/beton. a najwazniejsza i tak dla Ciebie jest izolacja pozioma.

A ty mu jakiś syf od tuneli metra wciskałeś, to jakiej reakcji z mojej strony oczekiwałeś???

fighter1983
04-06-2013, 08:44
19:18 wczoraj:
Mam pytanie do kolegi, mianowicie zważywszy na pogodę nie ma szans na trafienie w słoneczny dzień w najbliższym czasie w mojej okolicy, czy BM92 można kłaść na co prawda zagruntowaną ale wilgotną ścianę (żelbet) i czy podczas nanoszenia tzw kapuśniaczek wyklucza prace z ww powłoką.
Drugie pytanie czy istnieje jakiś środek do stosowania poziomo izolujący stopę pod schody (są tam startery z prętów zbrojenia) więc papa jest mocno problematyczna.
pozdrawiam
moja odpowiedz zawierajaca info o xypexie: 19:40 pod katem aplikacji na wilgotne/mokre podloza
modena zadaje pytanie o 20:54
Dostaje odpowiedz nie zawierajaca informacji na temat rozwiazan jak Ty to okreslasz "syf do tuneli"
Pozniej zaczynasz atak z oddychaniem, nastepnie nie odpowieadasz na 2 zadane pytania ktore jednak tlumacza ta niewygodna terminologie, rzucasz haslami bez argumentow z wykrzyknikami, po czym stwierdzasz.... ze ma mnie nie sluchac bo jej wcisne cos co jest najdrozsze.
Chcesz dalej ciagnac ta dyskusje?

dozrc
04-06-2013, 10:24
a no widzisz... ja bym w niepodpiwniczonym temat olal zupelnie... w sensie izolacji pionowej :) i biegal jak kot z pecherzem wokol poziomej. przed ta cala woda opadowa to ten TFU.... k... jak ja nie lubie tego slowa: dysperbit w zupelnosci wystarczy.
Inwestycja w PCI, MC Bauchemie w relacji koszty/ewentualne szkody i koszty naprawy wypadaja IMHO w strone nie wykonywania tej izolacji pionowej... i nie pisze tego na przekor koledze heraklesowi... tak juz pisalem kilkanascie stron temu w tym watku
Można i tak. Jedni robią na lata i inni co lato. Co kto lubi ;)

fighter1983
04-06-2013, 10:32
Można i tak. Jedni robią na lata i inni co lato. Co kto lubi ;)

przesadzasz troche

modena
04-06-2013, 11:40
O tym mówię. Malowanie gęstych mas z pędzla to realne zużycie 0,8-1kg/m2 na warstwę, żeby to było czarne potrzeba minimum 3 warstw moim zdaniem.
Przyjmując podane wyżej ceny z allegro:
Icopal kosztuje 34-42zł/m2, dla dwóch (?) warstw do 28zł/m2
Pecimor 2K - 32zł/m2
Ile masz koleżanko metrów tych fundamentów? Aż tak dużo będzie cie kosztować dobry materiał?
Dom - zrb :)ano trochę tego będę mieć ( budynek ma mieć 10x21 ,w fundamencie dwie ściany długie i trzy krótkie + słupy itp. , jeśli dobrze liczę na oko to ok 160 m2



Ja jednak jestem zdania, że izolacja pionowa budynku niepodpiwniczonego spełnia swoje zadanie. Jeśli woda działa na niezabezpieczoną ścianę fundamentową (jeśli warunki gruntowe są takie, że woda stoi) to ona jednak eroduje w jakimś stopniu, a brak izolacji w tym pomaga. Podciąga, i co z tego że pozioma powstrzyma nam wchodzenie ponad posadzkę, jak w strefie cokołu będzie mokro. Ani to wykończyć, bo co drugą zimę odpadnie, ani opieńki hodować ;) Zgoda, że skutków braku tej izolacji nie zauważy się w pierwszych latach, dopiero znacznie później.
Pomijanie izolacji pionowej w domu niepodpiwniczonym jest równie kontrowersyjne co ocieplanie jego fundamentów. Tyle rozwiązań co specjalistów :)Też tak uważam , przeraża mnie myśl że w przyszłości musiałabym coś odkopywać i poprawiać ( zniszczyć xps żeby jeszcze raz pomalować)


i biegal jak kot z pecherzem wokol poziomej. przed ta cala woda opadowa to ten TFU.... k... jak ja nie lubie tego slowa: dysperbit w zupelnosci wystarczy.

:) , TFU ;) .... Dysperbitu:P nie chcę :no: . Toż to podobno można zmyć wodą:)

Chcę zrobić izolację pionową , ale teraz to już nie wiem czym żeby nie przesadzić w żadną stronę .
A może pomalować tym Botazitem BM 92 jeden raz ( ma to sens?) Czy lepiej coś tańszego a ze dwa trzy razy?:rolleyes
:confused:

fighter1983
04-06-2013, 13:17
hmmm
Bedzie alternatywa dla Ciebie.
Wieczorem napisze.
Rozwiazanie Botamentu ale nie BM92

dozrc
04-06-2013, 16:10
przesadzasz troche
Śmieje się (może co drugie lato), ale uwierz, że od strony wykonawczej tak to wygląda. Swoje się napatrzyłem i ładną galerię mógłbym stworzyć ze zdjęć. Tym bardziej, że warunki gruntowe się bardzo zmieniają. Mam klienta pod W-wą, który woził beczkowozem kilka lat temu wodę do polewania chudziaka jak budował dom (bo w okolicy susza w studniach), dzisiaj (znaczy zanim mu zrobiłem izolacje) miał basen w piwnicy. Niepodpiwniczone to pewnie, że mniejszy problem, ale nie pisz, że można olać izolację pionową. Potem nie będzie można się pozbyć wody ze ściany fundamentowej i trzeba będzie o pomoc prosić specjalistę z Izomuru :rolleyes: Można dywagować, że przecież ściany od wewnętrznej strony niezabezpieczone, że woda tam i tak wchodzi itd. itp. ale to nie miejsce i czas.

A Pani już odpowiadam. Położenie masy KMB w jednej warstwie nie ma sensu (nie będzie szczelności). Druga warstwa jest po to by poprawić niedoróbki pierwszej (to tak jak malowaniem. Zużycie wynika z konsystencji (po prostu nakładając pacą takie zużycie wychodzi, nie da się "cieniej"). Przy 160m2 kilka zł drożej od metra to nie są kolosalne koszty. Alternatywnie (drożej, ale szybciej czyli robocizna tańsza można pionówkę zrobić matą bitumiczną (samoprzylepną na zimno).
Ale nie naciskam, bo zaraz ktoś powie, że syf do metra wciskam ;)

fighter1983
04-06-2013, 21:20
generalnie ja popieram to co mowi dom-zrb w innych watkach, ale tutaj niestety musze sie nie zgodzic. Oczywiscie, zaproponowane rozwiazanie zdecydowanie sie sprawdzi w tym przypadku, nie mniej sam uwazam ze to akurat jest taki dokladnie przyklad jak z ta reprofilacja schodow :) i propozycja z GeoliteMagma20, tam tego jest malo... wiec mozna by bylo R4 taka reprofilacje zrobic... 100 worek i poszlo... i mozna samolotami na tym ladowac.
Podobnie tutaj z ta izolacja fundamentow jest... za solidna ta izolacja jak na budynek niepodpiwniczony. zwlaszcza ze ta powierzchnia x2.... takie wlasnie... tunelowe rozwiazania.

modena nie dopytalem, ale chyba sie domyslam: fundament z bloczka?

fighter1983
04-06-2013, 21:38
modena taki zloty srodek... wg mnie i tak za dobra ta izolacja pionowa.... w Botamencie calosc: licze dla 160m2 powierzchni, to rozwiazanie z BE901+BE89+XPS na piance tytana do XPS
chyba w excelu bedzie latwiej... o znalazlem swoj stary arkusz :) jak milo ze jeszcze jest... ostatnia opcja Cie interesuje, od razu z xpsem liczy
https://www.sugarsync.com/pf/D0345232_78719513_782972

oczywiscie w netto. Nie aktualizowalem izohana... aktualny tylko Botament

dozrc
04-06-2013, 22:17
Wszystko ładnie pięknie, ale...
Zużycie 1,1kg/m2 tego BE89 to chyba na 1mm grubości, zalecane są pewnie dwie warstwy, więc wątpliwe IMHO zmieszczenie się w tej normie na m2 (może natryskowo). Przeliczałem wiele razy takie inwestycje i najczęściej cienkowarstwowe izolacje (droższe od KMB za 1kg) wychodzą bardzo podobnie do grubowarstwowych.
Absolutnie zgadzam się, że z technologicznego punktu widzenia w domu niepodpiwniczonym powinna spełnić swoje zadanie izolacja lekka cienkowarstwowa. Dywagować można czy jest potrzeba, ale osobiście gdybym miał dołożyć kilka złotych do metra to bym to mocno rozważył. Jak to mówią lepiej czołgiem przeciwko piechocie niż z motyką na słońce ;) Ja kieruję się jedynie zasadą ekonomiczną i próbuję pokazać, że za stosunkowo niewiele większe środki można mieć produkt o niebo lepszy. To czy on będzie miał okazje się wykazać to inna para kaloszy i tego nie wiemy... Znamy jedynie opis warunków gruntowych i sytuacji. Nie jest moim zadaniem negowanie izolacji lekkiej, no chyba, ze z tego ... tfu .... dysper-coś-tam ;)
Znamienite jest dla mnie także to, że większość poważnych producentów chemii z UE wycofuje lub nie produkuje już izolacji cienkowarstwowych (wycofują się nawet z KMB 1K). Cienkowarstwowe zastępują maty bitumiczne (bo mają ok. 1,5mm), reszta z grubej rury ;)

fighter1983
04-06-2013, 22:26
tak, na 1mm przy takiej gestosci 1,05kg/dm3 daje to "malowanke" wiec przy 2 warstwach realnie uzyskamy ten 1mm stad tez takie zuzycie.
Generalnie ja bym wogole... pokusil sie o ten cudowny produkt na D :) a i to niekoniecznie....
przy czym zauwazcie ze ja zazwyczaj proponuje drogie rozwiazania... ale uzasadnione... a tu... jak nie ja ... tanie...

modena
05-06-2013, 21:40
przy czym zauwazcie ze ja zazwyczaj proponuje drogie rozwiazania... ale uzasadnione... a tu... jak nie ja ... tanie...
:D
Dziękuję fighter i dom- zrb za wszelkie podpowiedzi.
Teraz to dopiero " wiem że już nic nie wiem"
Fighter , tu i tam piętnujesz;) produkt na tfu ...D , a tu mi go polecasz :P Nie ładnie, nie ładnie;):rolleyes:
A gdybym tak załóżmy prawdopodobnie, ewentualnie, być może chciała pójść w ten Icopal siplast , to jakie jest prawdopodobieństwo że mi zeżre XPS.
Czy ma ktoś XPS położony na Icopalu ? ( jest tam jeszcze w ogóle jakiś xps)

fighter1983
05-06-2013, 21:53
pietnuje, bo to g.. straszne jest... produkcja powinna byc zakazana...
ja na Twoim miejscu wogole bym nic nie dawal... tak jak wspominalem... zebys mogla spokojniej zasnac to polozyc ten na TFU...
Oczywiscie jak chcesz na "full wypas" BE901+BM92 ale wg mnie jest to powaznie wyrzucenie pieniedzy w bloto, albo Xypexowe - syfy do metra
A ja takim typem jestem... ze zazwyczaj ludziom proponuje drogie, ale optymalne rozwiazania... niektorzy to rozumieja inni nie, a u Ciebie mozna tanio...
Betonowi woda nie szkodzi... betonowi szkodzi woda ktora zamarza i rozmarza...i to w niewielkim stopniu (proces dlugotrwaly) wiec sama woda/wilgoc dla betonu nie jest problemem. Podciaganie kapilarne - solidna izolacja pozioma (duzo kasy mozesz na pionowej zaoszczedzic, wiec latwiej ja wydac na porzadna pozioma)
Reasumujac: dom-zrb dosc ladnie to okreslil: 901+BM92 i tego typu rozwiazania to czolgiem na piechote... czy az tak trzeba... wg mnie nie
a na Icopala tez mam wysypke... nie wiem na co wieksza... czy na TFU czy na Icopala ... ale z roznych powodow :)

modena
05-06-2013, 22:28
pietnuje, bo to g.. straszne jest... produkcja powinna byc zakazana...
ja na Twoim miejscu wogole bym nic nie dawal... tak jak wspominalem... zebys mogla spokojniej zasnac to polozyc ten na TFU...
A ja takim typem jestem... ze zazwyczaj ludziom proponuje drogie, ale optymalne rozwiazania... niektorzy to rozumieja inni nie, a u Ciebie mozna tanio...
a na Icopala tez mam wysypke... nie wiem na co wieksza... czy na TFU czy na Icopala ... ale z roznych powodow :)
No nie mogę ani malować d ... ani syfem do metra tudzież innego tunelu;) ale coś tam musze zrobić w miarę dobrego ale nie za drogiego:rolleyes:
Właśnie mi się urodził malutki problem . Mam rdzenie żelbetowe 24 x24 - 10 sztuk wychodzą z ławy i pójdą przez ściany aż do wieńca. Będzie problem z porządną izolacją poziomą :(
Ciekawe czy kierownik budowy będzie miał na to jakąś mądrą rade:rolleyes:

modena
06-06-2013, 10:36
Czy ja dobrze myślę że izoluje się fundament z zewnątrz i wewnątrz? Czy tylko z zewnątrz?
Jak pomaluję bloczki z dwóch stron to jak wyjdzie wilgoć technologiczna?
:confused:

fighter1983
06-06-2013, 10:44
no przy niepodpiwniczonym budynku z zewnatrz i wewnatrz jak juz to robisz... bo przeciez woda z gruntu po zasypaniu dostanie sie od 2 strony
fakt... z wilgocia technologiczna pojawia sie w tym momencie problem, podloze musi juz byc suche
Dlatego tez odradzalem Ci to rozwiazanie... i przy niepodpiwniczonym zrezygnowalbym z tych zabiegow.
Jezeli chcesz miec izolacje przeciwwodna z obu stron i to taka aby byla przepuszczalna dla tej wilgoci.... czyli taka... gdzie woda w postaci pary wodnej moze sie wydostac swobodnie, ale jako woda w stanie cieplym sie nie dostanie. Czyli... paroprzepuszczalna i oddychajaca... znowu mi sie zaraz dostanie :)
rozwiazanie Xypexowe - to do tuneli metra wnikajace i krystalizujace w materiale
albo ewentualnie szlamowe: np. Aquafin 2K/M (powlokowo)

darianus
18-08-2013, 08:26
Witam,
Planuję budowę piwnicy, która będzie nieogrzewana, zależy mi na tym, żeby była tam w miarę niska temperatura. Co do izolacji czytając forum przekonałem się do bitumów (Izohan, Botament, Icopal lub Sopro). Jeśli chodzi o izolację poziomą planuję papę termozgrzewalną SBS z Icopala. Zastawia mnie ciągle temat ocieplenia fundamentów. Myślę, że nie ma sensu przy nie ogrzewanej piwnicy ocieplać styrodurem całych fundamentów, bardziej skłaniam się ku ociepleniu pasa ok. 1 metra pod ziemią. Nad ziemią w strefie cokołowej twardsza odmiana zwykłego styropianu (ponoć na styrodurze ciężko zrobić elewację). Obawiam się jednak, że styrodur nie będzie spełniaj swojej funkcji, jeśli nie zaizolujemy go przeciwwodnie. Inaczej między styrodur a bitum będzie wchodziła woda. Rozwiązaniem może być klejenie styroduru nie na packi, a obwodowo, tak żeby woda nie weszła pomiędzy, lub po ułożeniu XPSa izolacja bitumem styków. Co o tym sądzicie?

dozrc
18-08-2013, 14:52
Nie jest problemem dla XPSa woda czy wilgoć. Zabezpiecza się ścianę, a nie termoizolację. Nie widzę sensu martwienia się tym czy woda wniknie między bitum a XPSa bo to nie jest problem, a już na poziomie -1m to w ogóle.

ajk1983
10-09-2013, 22:55
Witam wszystkich użytkowników tego forum ,mam pytanie czy zechce się ktoś podzielić dobrymi radami jak prawidłowo położyć hydroizolację w ścianie trójwarstwowej ,głownie chodzi mi o połączenie izolacji pionowej z poziomą ,czy izolacja ma przecinać ocieplenie i czy jako pierwszą warstwę ocieplenia można zastosować styropian ? 211451

Cha3K
14-09-2013, 19:01
Witam, Prośba dla fightera oraz innych ludzi w temacie.

Szybkie streszczenie. Zrobione mam piwnice na płycie fundamentowej o grubości 30 cm.pod płytą folia i 30 cm piasku zagęszczonego. Piwnice z bloczków fundamentowych. Wysokość piwnic 220 cm. Piwnice mają być całkowicie zasypane. Wykop cały czas jest suchy po uprzednim odrenowaniu działki. Grunt piszczysto gliniasty . Co zastosować do izolacji i jak ją najpoprawniej wykonać . Piwnica z zewnątrz jest zarapowana. Płyta fundamentowa jest większa w niektórych miejscach nawet o 1.40 m . Ścian zewnętrznych jest około 130m kwadratowych. Troszkę mam mieszane uczucia odnośnie XPS, cena. Bardzo proszę o poradę. dziękuje i pozdrawiam

adi1973
22-01-2014, 18:29
Witam zastanawiam się nad izolacją i ociepleniem piwnicy sutereny w domu parterowym z poddaszem.
Zrobiłem odwierty i na 5 m nie ma wody. Z budynkiem się muszę podnieść o prawie 2 m nad teren czyli podłoga piwnicy będzie 1,5 m podziemiom. Dwie ściany bedą obsypane, dwie zostaną nieobsypane ziemią. Piwnica ma być zamieszkana więc postanowiłem ocieplić 15 cm styropianu. woda z dachu będzie odprowadzana do zbiornika deszczówki zrobię też drenaż dookoła budynku. Tak że izolacja przeciwwilgociowa nie musi być super. Co zastosować jaki styropian 15 cm EPS czy XPS

romanik99
16-02-2014, 22:00
a ja mam pytanie odnośnie izolacji fundamentów, gdzie piwnica będzie częściowa, w srodkowej czesci budynku, z lewej pod garazem zasypane i z prawej pod kuchnia i salonem tez. bo jeżeli izolowali byśmy jedynie czesc podpiwniczoną to jak potraktować cześć nie podpiwniczoną, a szczególnie styk ścian fundamentowych pomiędzy nimi.


i drugie pytanie chodzi o izolację poziomą, przy założeniu ze na izolację pionowe będę dawał izohana:
1. W części podpiwniczonej co dać za ławę, co na chudziaka w piwnicy. z karty katalogowej izohana można wyczytać ze na ławę dajemy ekofolię izohan a juz na chudziaku w piwnicy WM (FIGHTER,tego tematu nie rozwijałeś)
2. W części nie podpiwniczonej zakładając robimy tak jak mówi FIGHTER tzn olewamy pionową(traktujemy ją tylko D....em), za wyjątkiem ściany pomiędzy strefami i robimy solidną poziomą, tylko z czego. I tu znowu Izohan podaje że EKOFOLIA na ścianę fundamentową, a już na chudziaku WM. Nie wspomnę ze IZOHAN podaje ze przy braku podpiwniczenia też WM i to od zewnątrz i od środka, ale ja im się nie dziwie, przecież to jest dla nich kasa. FIGHTER pisał że papa, a jezeli papa to grzejemy ją tylko na częścią niepodpiwniczoną czy jak

Mnie przekonuje rozumowanie kolegi fighter, gdyż jakby sie zachowywał tak jak przedstawiciel to by zalecił to co jest w karcie izohana i tym samy zarobił wiecej kasy natomiast tu jest zdrowe spojrzenie na temat. jednakże momentami ta dyskusja mimo swoich 15 stron na forum przechodziła w kłótnię, w szczególności o to z której strony mają być kubełki i stosując sie do technologii podanych przez kolegę fighter, oraz przez wszystkich innych ciężko mi sobie wyobrazić jak całościowo podejść do izolacji fundamentów w budynku częściowo podpiwniczonym , np takim:

http://pracownia-projekty.dom.pl/plk-623.htm

gdzie ławy pod częścią niepodpiwniczoną pewnie będą schodkowe. Ogólnie rzecz ujmując to jestem na etapie wyboru projektu, ale kwestia izolacji jest jedną z ważniejszych i czasami moze miec wpływ na wybór samego projektu, dlatego pytam wcześniej, a projekt którego linka wrzuciłem mi sie podoba i dlatego szczególnie twn przypadek mnie interesuje

macki12
24-03-2014, 10:02
Hmmm....

Czyli u mnie panowie klada folie kubelkowa kubelkiami do sciany?...tak mi to wyglada ze zdjecia....czyli zle :roll: :roll:

http://farm4.static.flickr.com/3601/3467465491_4c32de1c08.jpg

Mamy Styrodur „10” , po dwie warstwy papy no i ta nieszczesna folie kubelkowa....

Maja

jednak producenci proponują montaż folii kubełkowej kubełkami do ściany:
http://www.plastmaster.pl/ventfol-standard,42,0,folie-fundamentowe,pl.html

http://www.tytan.pl/pl/produkty/folia-kubelkowa/#zalety

rozumiem iż się mylą?

KrissP
06-04-2014, 22:41
Witam, próbował ktoś (albo słyszał jakieś opinie) izolować i ocieplać ściany fundamentowe pianką pouliretanową zamknięto komorową, temat się przewinął w tym wątku ale nie był "rozwinięty". Rozmawiałem z firmą, która się tym zajmuje i mówią, że bezpośrednio na bloczek kładzie się 3cm warstwę z zewnątrz i wewnątrz, ponoć 100% izolacji przeciwwilgociowej i jeszcze termoizolacja, cena 30zł za m2, biorąc pod uwagę bardziej tradycyjne sposoby czyli np. gruntowanie, izolacja jakimś dobrym bitumem, styropian, to ta cena nie jest chyba super duża (oczywiście mogę się mylić w tej kwestji).

Salah
30-05-2014, 12:01
mam podobny problem jak modena

i zaproponowano mi taki produkt jako ponoć najlepszy !

[ 200m2 ściany fundamentowej - izolacja pionowa. Dom bez piwnicy na glinie ,poziom wód gruntowych około 1m, będzie robiony drenaż ]

http://www.adw.com.pl/izoplast-2k-w-dyspersyjna-masa-asfaltowo-kauczukowa-bn-produkt-138.html

lord_black
05-06-2014, 10:38
Mam problem zwiaząny z hydroizolacją ściany fundamentowej.
Ściana fundamentowa w 100letniej kamienicy wykonana z cegły. Ściana zawilgocona. Planowane pogłębienie piwnicy( wykonanie murków oporowych i płyty na spodzie wraz z izolacją) pod pomieszczenie użytkowe.
Ściana to około 22m2(11 x 2m).

Po wstępnym zebraniu wycen, mam takie opcje:
A.
1. wyczyszczenie cegły
2. Tynkowanie
3. Zagruntowanie emulsją bitumiczną
4. Bikuthan 2k
5. XPS
6. folia kubełkowa

B.
1. wyczyszczenie cegły
2. Tynkowanie
3. Dickbeschichtung2K
4. XPS
5. folia kubełkowa

C
1. Wyczyszczenie cegły
2. Papa 2mm
3. XPS
4. Folia kubełkowa

Wyceny wahają się od 7 do parunastu tysięcy.
Najdroższa jest opcją z papą, ale nie widzę jakoś możliwości dokładnego przyklejenia papy na stary mur z cegły.
Niektórzy wykonawcy wspominali jeszcze o zastosowaniu wewnątrz szlamowania Koster NB1. Czy takie coś ma sens? Czy w takim przypadku nie zostanie zamknięta wilgoć w ścianie i nie pojawi się na ścianie w pomieszczeniu na parterze? Przy izolowaniu tylko od zewnątrz mogę sobie pozwolić na nietynkowanie tej ściany wewnątrz przez rok lub więcej w celu ułatwienia wydostania się z niej wilgoci.

Może jakieś inne rozwiązanie jest warte uwagi?
Prosiłbym o zabranie głosu w tej sprawie fighter1983 (skorzystałem parę lat temu z Twoich rad na temat tynkowania elewacji i użyłem produkty Caparola, do dziś jestem bardzo zadowolony z efektu)

fighter1983
05-06-2014, 21:57
Cieszę się ze moje porady były przydatne. Nie zmam tych produktów bitumicznych. Pape bym sobie opuścił właśnie z powodu połączeń. Natomiast jeżeli chodzi o wykonanie tego i dobór materiałów sugerowalbym tutaj zwrócić się do jednej z najlepszych znanych mi firm w zakresie hydroizolacji. Nomosbud. Adam Durka. Wprawdzie oni robią zazwyczaj trudniejsze tematy ale z Adamem rozmawialem wczoraj i powoli tez zamierzają rozszerzyć ofertę także do klientów indywidualnych wiec chyba warto zadzwonić.

lord_black
05-06-2014, 22:20
Wątpie, żeby duża firma z Warszawy chciała się bawić w takie drobne zlecenie w Krakowie.
Jakie Ty byś proponował produkty?

fighter1983
05-06-2014, 22:34
Wątpie, żeby duża firma z Warszawy chciała się bawić w takie drobne zlecenie w Krakowie.
Jakie Ty byś proponował produkty?

Zadzwonić mozna . telefon niewiele kosztuje lub nic. Specyfika hydroizolacji jest taka ze oni to zrobią w jeden dzień i może przyjechać 2 ludzi małym busikiem ze sprzętem. Wiec i koszty wyjazdu nie sa duże. Dla izolacji pionowych ja polecam dwuskładnikowe izolacje bitumiczne bez rozpuszczalników jeżeli tam idzie Xps. Producenci: schomburg, sika, caparol, Botament, BASF - kolejność przypadkowa.
Tym razem poprosze o zapytanie ofertowe na materialy ale po konsultacji z wykonawca, jakiego typu izolację trzeba wykonać

fighter1983
05-06-2014, 22:48
Tak spojrzalem właśnie że w tym wątku pojawiło się kilka pytan dodatkowych które mówiąc trywialne olalem. Nie zauwazylem i gdzieś uciekło. Katalog producentów np Izohan mówi o rozwiązaniach izohana tak wiec zawsze w katalogu znajdziemy propozycje które maja w ofercie a które nie zawsze będą optymalne. Po prostu sa rozszerzeniem oferty. Dlatego tez pominalem ekofolie np sugerując zamiast niej pape jako izolację pozioma. Oczywiście sa pewne ale... Poważnie w tym wątku opisalem dość skrupulatnie podejście do izolacji termicznej i przeciw wodnej budynków podpiwniczonych.

andrzej.pindor
09-06-2014, 01:56
Fighter1983 - nie ukrywam, że zależy mi na Twojej opinii na temat izolacji pionowej i poziomej fundamentów.
Opisałem z grubsza już w tym wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?227500-Fundament-uporządkowanie-informacji&p=6510904#post6510904
i dzięki uwadze jednego z forumowiczów zacząłem dalej zgłębiać temat.

Przedstawię krócej sytuację:

grunty niespoiste
bardzo wysoki poziom wód gruntowych - 30cm okresowo dochodzące do powierzchni
brak podpiwniczenia
ławy beton B25, ściany fundamentowe z bloczków betonowych


Jak wg Ciebie wykonać poprawnie izolację pionową i poziomą fundamentu? Czy izolacja pionowa jest taka sama po zewnętrznej jak po wewnętrznej stronie ściany fundamentowej?

pozdrawiam

fighter1983
09-06-2014, 08:46
Fighter1983 - nie ukrywam, że zależy mi na Twojej opinii na temat izolacji pionowej i poziomej fundamentów.
Opisałem z grubsza już w tym wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?227500-Fundament-uporządkowanie-informacji&p=6510904#post6510904
i dzięki uwadze jednego z forumowiczów zacząłem dalej zgłębiać temat.

Przedstawię krócej sytuację:

grunty niespoiste
bardzo wysoki poziom wód gruntowych - 30cm okresowo dochodzące do powierzchni
brak podpiwniczenia
ławy beton B25, ściany fundamentowe z bloczków betonowych


Jak wg Ciebie wykonać poprawnie izolację pionową i poziomą fundamentu? Czy izolacja pionowa jest taka sama po zewnętrznej jak po wewnętrznej stronie ściany fundamentowej?

pozdrawiam
Jajmar wypowiada sie w watku i ma racje. Odpowiedzi na wszytskie swoje pytania znajdziesz w tym wlasnie watku.
w skrocie: fundament lany lub z bloczka, lepiej oczywiscie lany.
izolacja przeciwwodna na scianie fundamentowej a nie na jakims eps/xps bo to bzdura powielana na wiekszosci budow w pl... kto to wymyslil...
izolacja solidna, przeciwwodna: Botament BM92, Pecimor 2K, Sika Igolflex itp...
docieplenie XPS
folia kubelkowa - jak panienka zyczy - jako ochrona przed uszkodzeniem mechanicznym xps...lub bez
thats all ...

andrzej.pindor
09-06-2014, 09:05
Dziękuję za odpowiedź. Uchroniłem się dzięki Wam przed myślę niezłym bólem głowy :)
Ostatnie pytanie tylko w celu potwierdzenia, bo studiowanie materiałów producentów daje często dwuznaczne odpowiedzi...
Czy izolacja przeciwwodna przy wysokim stanie wód gruntowych i braku podpiwniczenia ma być zrobiona tak samo po obu stronach ściany fundamentowej - wewnętrznej i zewnętrznej?

Myślę nad zastosowaniem Izohan Izobud WL (rozcieńczony) jako grunt + 4mm Izohan Izobud WM i na to 10cm XPS. Tylko właśnie nie wiem czy tak ma być z obu stron? To brzmi trochę jak przesada, bo przecież większy napór wody będzie tylko od zewnętrznej strony (przynajmniej tak mi się wydaje). Producent dopuszcza, na bazie tych samych materiałów izolację przeciwwilgociową, po prostu cieńsza warstwa Izobud WM. Czy po prostu tak się nie robi i z obydwu stron ściany fundamentowej dać 4mm Izobudu?

Rozumiem, że na izolację poziomą dwie warstwy papy na ławie przed ścianą i dwie warstwy papy na ścianie przed Solbetem? Można papę łączyć bez problemu z tymi izolacjami płynnymi? Producenci namawiają tutaj na swoje kompleksowe rozwiązania ale są one dość drogie i nie wiem czy to nie kwestia marketingu...

Po śledzeniu wątku wyciągnąłem wniosek, że przy XPS nie będę dawał folii kubełkowej,. Mam do zasypania ładną pospółkę i postaramy się to zrobić z głową, aby nie uszkodzić niepotrzebnie przy zasypywaniu styroduru.

sm00q
10-07-2014, 16:30
Witam.
Mam pytanko dotyczące izolacji pionowej ścian fundamentowych domu niepodpiwniczonego. Czytając wątek zastanawiam się w jaki sposób ocieplić, odizolować swoje fundamenty i co byście polecili w moim przypadku. Postawione fundamenty mam tylko "wymalowane" Dysperbitem 3 razy na wysokości ponad gruntem. Teraz zastanawiam się nad odkopaniem fundamentów i zaizolowaniu termicznym fundamentów, ewentualnie wyczyścić fundamenty i pomalować ich Dysperbitem. Dom będzie podsypany tak na 20 cm widoczności fundamentów. Zastanawiam się, czy odkopywać fundamenty do ławy i zaizolować styropianem XPS 10cm stawiając bloczki na stojąco, czy przynajmniej na leżąco, czy w ogóle sobie izolację pionową odpuścić.

grend
12-10-2014, 19:00
..... po przeczytaniu watku nurtuje mnie tylko jedno pytanie - czy na łaczeniach płyt XPS nie przenika woda do ściany. Jeżeli tak to w tym momencie parametry termiczne drastycznie spadaja. Dlatego zostawianie np XPS od strony gleby bez jakies osłony jest dla mnie problematyczne.Ktoś podejmie temat ?
Moje rozwiązanie to disperbit 2 x - nie bawiłem się w coś lepszego i faktycznie wodoodpornego bo jezeli w takim stopniu wchodzi woda to moje całe zabiegi termiczne sa bezsensu. Na to XPS - jednak zrezygnowałem z np AQA ze wzgledu na przesiąkliwość w momencie ciecia (jeżeli to prawda) i na to folia 2 mm która ma dwa łączenia w całym obrysie budynku. Jest ona nakładana na XPS "na górze" i dociskana papa z izolacji poziomej w niektórych miejscach wspomagane przez lepik na zimno. Koniec jest w połowie fundamentów. Mam glebę przesiakliwą i faktycznie nie ma tam wilgoci. Gdybym miał glinę z wysokim poziomem wody to bym kombinował coś na ociepleniu a nie pod bo wtedy TAKIE ocieplenie jest według mnie bezsensu.

Odnosnie watku foli kubełkowej. Widziałem zakończenie tego czegos które jest równo z poziomem gruntu - w momencie ulewy jeżeli kubełki są do izolacji miedzy folią a styropianem robi się niezły "basen" ..... - chyba że o to w tym chodzi

herakles
12-10-2014, 20:03
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie ten problem. A jakby to co jest NA styropianie zamiast foliować, to wentylować?? Szczególnie zimą? Wyschnie na pieprz!
Latem, hmm trzebaby coś pomyśleć. Może zamknąć na lato? Wentylować tylko jeśli temp. poniżej 10st (w nocy to dość częste zjawisko).

fighter1983
12-10-2014, 21:47
grend: oczywiscie jest to jakis problem - no ale nie da sie zrobic wszystkiego tak mega szczelnie.
herakles: a jak to wentylowac? i co przy bardzo wysokim poziomie wod gruntowych gry to stoi w wodzie.

Bylaby metoda na idealna hydroizolacje i izolacje termiczna bez stosowania XPS:
zrobic lawy szersze o grubosc termoizolacji+sciana oslonowa. wykonac izolacje przestrzeni w ktorej zamknieta zostanie termoizolacja - zwykly eps..

herakles
13-10-2014, 14:12
grend: oczywiscie jest to jakis problem - no ale nie da sie zrobic wszystkiego tak mega szczelnie.
herakles: a jak to wentylowac? i co przy bardzo wysokim poziomie wod gruntowych gry to stoi w wodzie.

Bylaby metoda na idealna hydroizolacje i izolacje termiczna bez stosowania XPS:
zrobic lawy szersze o grubosc termoizolacji+sciana oslonowa. wykonac izolacje przestrzeni w ktorej zamknieta zostanie termoizolacja - zwykly eps..

A jak na górze?

fighter1983
13-10-2014, 14:22
A jak na górze?
albo zamurowac.. i "zabibitumic" ale nie bo mostek, wiec obrobka blacharska do sciany budynku powyzej poziomu gruntu, na wysokosci cokolu.
i zadnych gryzonii, uszkodzen mechanicznych etc etc...
tak sobie na szybko wymyslilem :)

endodontist
27-04-2015, 23:26
też mam dylematy w tym zakresie...
część podpiwniczona budynku to ściana żelbetowa 25cm, potem jakieś czarne mazidło w 2 warstwach [firmy Remmers, K2 Dickbeschichtung],
na to mam przyklejone 12cm XPS, a na to położona jest gruba folia kubełkowa...


314833

314834

314835

i na ile mi moja laicka wiedza pozwala, oceniam to za akceptowalne rozwiązanie.
Pytanie dotyczy niepodpiwniczonej części budynku, ławy fundamentowe od zewnątrz będą ocieplone podobnie [12 cm XPS].
Czy ocieplać też ławy i ściany fundamentowe od wewnętrznej części budynku???
Jeżeli tak to czy XPS 5cm wystarczy czy lepiej [wiem, że więcej=lepiej, ale czy sensownie] dać 12 cm XPS???


PS. mam folię położoną wypukłościami do XPS, a gdzieś przed chwilą wyczytałem że to błąd?!?!?
Że oddychać i tak tam nie ma co, a potem budynek osiada i te wypustki potrafią zniszczyć XPS...
Jak prawidłowo powinna byc ułożona folia? Wypukłościami do XPS czy na zewnątrz??? HELP!!!
Ta część, która już została zaizolowana była oblana chudym betonem.
Pozostałe odcinki fundamentów będą już tradycyjnie obsypywane piaskiem... w którą stronę dawać folię? Jak wysoko ją wyciągać? Pod górny brzeg cokołu [około 30cm] ???

Knauf Therm
30-04-2015, 02:24
Ocieplenie ścian fundamentowych od wewnętrznej strony budynku jest również wskazane, chyba że dochowamy ciągłosci izolacji podłogi na gruncie w połączeniu ze ścianą fundamentową np. stosując szkło piankowe. W takim wypadku izolacja od strony wewnętrznej nie jest konieczna.

maxus79
09-05-2015, 07:26
witam mam pytanie o izolacje pozioma sciany fundamentowej
jakie mazidlo zastosowac i jaka pape na izolacje pozioma sciany fundamentowej

pozdrawiam

NUMM
10-06-2015, 14:24
Witam Wszystkich na forum. Szczególnie Tobie fighter1983 dziękuje za wiele cennych wskazówek i bardzo proszę o szybką pomoc .
Poczytałam na forum również te stare posty, potrzebna mi szybka porada, opiszę szybciutko : teren Polska północno-wsch tzw Mazury Garbate, dom na górce z lekkim sadkiem w kierunku południowym. W wykopie podłoże suchuteńkie nie ma wody i gliny ( chyba wygrałam los na loterii z tą działką ), zdjęty humus pod spodem drobny piasek gdzieniegdzie kamień a nawet głaz bo to tereny polodowcowe . Poniżej domu na południe ( w kierunku spadku)w odległości ok 7-m stara studnia lustro wody na głębokości 6m
Dom bez podpiwniczenia, posadowienie fundamentu na głębokości 140 ze względu na przymarzanie (tak powiedziała projektant) Ława wylana (chudziak i 20tka10+33cm ), stąd pośpiech. Czy wystarczy jeśli na ławę położę papę termozgrzewalną , następnie bloczek fundamentowy na wys 1m. Ścianę z bloczka zaizoluje pionowo podwójną warstwą DYSPERBITU (wiem fighter1983 że go nie lubisz) od zewnątrz i na to folia kubełkowa ( kubełkami na zewnątrz zgadzam się w 100%) . Czy ze względu na przemarzanie powinnam dać jednak styropian fundamentowy. Jeśli tak to czy może być jakiś tańszy czy też powinien być ful wypas . Jeśli chodzi o wodę i wilgoć to myślę ze problemu nie będzie , jedynie mrozy. No i jeszcze jedno czy kotłownie z garażem też powinnam tak samo izolować i ocieplać . Z góry dziękuje za wszystkie rady

pietkowski
29-06-2015, 13:14
proszę zwrócić uwagę na możliwośc użycia NAILASTIC BIT firmy NAICI.w pełni zadawalający moim zdaniem

Robinson74
14-09-2017, 20:13
a ile dać -> tyle co w projekcie, chyba że architekt był po kilku głębszych :P, bo zdarzaja sie kosmiczne grubosci w projektach np. 20cm gdzie proces technologiczny produkcji XPS wyklucza wogole wyprodukowanie takiej grubosci i tzreba skladac z 2 warstwi. XPS jest wytlaczany w pasach w formie pianki a nie jak styropian ciety z wielkich bloków styropianowych, gdzie grubosc mozna regulowac. Xpsy produkowane sa do 14cm z tego co pamietam, powyzej pewnej grubosci plyta robi sie krzywa.Jak to wygląda z tymi grubościami XPS po kilku latach od tamtego wpisu?
Ja mam w projekcie 18cm EPS na piwnicę i 20cm EPS powyżej. Uważam, że EPS na ściany piwnicy to błąd i zamienię go na XPS, ale teraz mam wątpliwości co do grubości. W ogóle wydaje mi się, że 2cm różnicy między piwnicą a ścianami to za mało. Dlatego rozważam 15cm XPS i 20cm EPS lub 18cm XPS (może lepiej 2x10cm?) i 25cm EPS.
Co o tym sądzicie?

ag2a
14-02-2018, 22:58
Czy papa nada się na izolacje ściany fundamentowe SUPER WERNER PYEPV250 S52 gr. 5,2mm,

ag2a
18-02-2018, 11:00
Ktoś coś?

Kemotxb
18-02-2018, 12:02
To papa wierzchniego krycia, więc jest grubsza i ma grubszą posypkę. Ponoć te parametry różnią wierzchnią od podkładowej. Ogólnie na izolację pionową ściany fundamentowej to chyba lepszy jest jakiś lepik, masa bitumiczna, albo coś w ten deseń. Papa lubi pękać robią się szczeliny i przez i pod nie dostaje się woda. Jeśli chodzi o papę to musi być z dodatkiem SBS, jest znacznie wytrzymalsza i elastyczna a włókno nie może być papierowe, tak więc ten Werner by się nadał bo ma poliester tylko nie wiem czy warto płacić tyle kasy za grubość, taka podkładowa będzie tańsza a efekt ten sam.

ag2a
18-02-2018, 14:12
A coś konkretnie polecisz?

Kemotxb
18-02-2018, 14:54
Ale w sensie papy czy coś innego jako hydroizolacja ?

ee0090
26-02-2018, 08:44
Dołączę do tematu. Proszę o poradę w sprawie ocieplenia fundamentu pod domem z bali. Ponad ziemię wystają 4 bloczki fundamentowe na których jest podwalina. Podwalina wystaje ok 4 cm poza krawędź bloczków. Od środka bloczki są ocieplone styropianem 10 cm. Firma, która mi robiła fundamenty twierdziła, że na zewnątrz nic już nie trzeba ocieplać. Docelowo fundament ma być obsypany piachem na którym ma leżeć opaska z kostki. I tu się pojawia problem, jeśli chciałbym jednak ocieplić ten fundament to pewnie trzeba by dać 10 cm styro i zostawić miejsce, żeby kostka weszła pod podwalinę ale wtedy warstwa kostki przy samych bloczkach będzie leżała na styro no i będzie się stykała bezpośrednio z bloczkami co ciągle będzie mostkiem termicznym. Jeśli dam styro do samej podwaliny to nie dojadę kostką do fundamentu tylko do podwaliny, nie wiem czy podwalina stykająca się z kostką nie zacznie z czasem gnić.
Ktoś się spotkał z takim problemem?
408183

janm
25-07-2018, 09:47
W tym wątku jest omówione wiele przypadków (podpiwniczony budynek jak i bez podpiwniczenia) ale jedno mnie zastanawia - a tak będę miał w projekcie - budynek bez podpiwniczenia ale z słupami żelbetowymi od ławy aż po wieniec.

Czy trzeba zrobić porządną izolację przeciwwilgociową już ławy fundamentowej i dalej ścian fundamentowych (czyli całego fundamentu) czy można sobie to odpuścić i potraktować ten cały fundament jak domu bez piwnic dbając głównie o izolację poziomą?

A jeśli nie trzeba całej ławy izolować (całego fundamentu) i wystarczy tylko zrobić dobrze izolację poziomą (ewentualnie pionową jakiś dysperbitem) to jak zaizolować poziomo słupy żelbetowe (na górnej płaszczyźnie ściany fundamentowej)? Można po prostu położyć i zgrzać papę między prętami czy trzeba jakimś chemicznym specyfikiem wymalować beton by powstała wodoszczelna powłoka w tym miejscu?

Pablikos
14-09-2018, 08:48
Witajcie, mam pytanie. Czym wypełnić spoiny między pustakami szalunkowymi zalewanymi betonem?
Mam glinę na działce i wysoki poziom wód gruntowych (nawet 0,5m ppt) dlatego chcę podejść dobrze do tematu. Większe szczeliny przed zalaniem zostały wypełnione pianką. Będzie robiony drenaż opaskowy, ale nie wiem na ile odciągnie on wodę od ściany fundamentowej.
Środek jak widać jest już zaizolowany. Nie wiem czy dobrze, ale łączenia pustaków i szczeliny wypełniłem https://www.castorama.pl/produkty/budowa/cementy-i-zaprawy-budowlane/cementy-wapno-kruszywo/cement-specjalistyczny/zaprawa-uszczelniajaca-ultrament-25-kg.html i poszedł grunt i 2x warstwa Sika Igasol 101.

Drugie pytanie, chociaż już wałkowane kilka razy.... Przy takim terenie robić izolacje przeciwwilgociową czy już potrzeba mas KMB??

418685

bcgarage
14-09-2018, 17:06
Na moje oko papa pójdzie w ruch pionowo. Jak na sprzedaż to czarny siuwax za grosze i będzie Pan zadowolony hehe (żart)

fighter1983
17-09-2018, 09:06
wypelnienie:
albo zaprawa PCC np Kerakoll Geolite 40 (to tak na wypasie), albo zaprawa murarska (na biedaka)
izolacja: jak masz wysoki poziom wod gruntowych i gline to izolacja porzadna , KMB Cie nie minie.
to co kupiles - Ultrament to marketowa linia MC Bauchemie.
BM92 Botamentu lub RD Green da rade, nie wiem czy w tej marketowce sa "odpowiedniki"

Pablikos
17-09-2018, 10:02
Tego wypasu nie widzę u siebie w okolicy niestety... Ten ultrament w ogóle się nadaje do tego do czego go wykorzystałem w środku czyli wypełnienie szczelin między pustakami?
Ewentualnie coś lepszego od biedaka czyli zaprawy murarskiej np. https://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/zaprawy-i-tynki/zaprawy-specjalne/zaprawa-klejowa-naprawcza-sika-rep-25-kg-sika,p392237,l360.html ?

jacentyy
17-09-2018, 11:13
^^
To są drogie zaprawy , jeżeli nie musisz miec szybkiego postepu prac wystracza Ci zwykle zaprawy czy to murarska czy od biedy nawet klejem do styropianu tez.

Chodzi o to aby zaprawa w szczelinach nie byla za swieza i za slaba, te drogie zaprawy sa to zaprawy szybko sprawne plus tam zbrojone mikrowłoknami.

Na zwykłą zaprawą murarską po 2-3 dniach bez problemu możesz nakładać masę kmb i nawet ten marketowy ultrament też sie nada - w leroy nie ma ISODAMM 2K SZYBKI, ale jest w Castoramie - jest to izolacja KMB ... tylko najważniejsze w tym wszytskim jest dobre wykonanie - nic Ci z drogiej siki czy remmersa jak zrobisz to byle jak ....

Pablikos
17-09-2018, 12:17
Dzięki za odpowiedzi. W takim razie kupię zwykłą zaprawę.

Fighter pozwól, że zacytuję Twoją wypowiedź sprzed co prawda jakiegoś czasu, ale jest raptem 3 strony wcześniej w tym wątku.


Ale to akurat jest najmniejszy problem, Ty przy budynku niepodpiwniczonym w zasadzie mozesz wogole nie robic izolacji pionowej... nie ma piwnicy ktora moze Ci zalac.
A podciaganie kapilarne zatrzymasz izolacja pozioma. wiec obstawiam ze wogole mozesz z pionowej zrezygnowac. ewentualnie dla swojego wlasnego czystego sumienia sciany fundamentowe tym (tfu-dysperbitem) pomaziac... bezposrednio na bloczek/beton. a najwazniejsza i tak dla Ciebie jest izolacja pozioma.

Wcześniej pisałeś, że nie jest konieczna nawet izolacja pozioma na glinie, a mi w domu bez piwnic polecasz masy KMB. Środek jest zrobiony i na zewnątrz mam co prawda 50m2, ale to i tak daje dużą różnice w cenie między zwykłymi mazidłami (nie dysperbit), a ciężką izolacją.

jacentyy
17-09-2018, 13:02
^^
no to decyzja nalezy do Ciebie , nawet dobry jest ten isolastik z ultramentu mozesz pomalować z kilka razy powiedzmy 4 - będziesz mail coś lepiej aniżeli samo smarowanie "dysperbitem" ale gorzej niż masy kmb , masy kmb sa grubowarstwowe i stad ta roznica ale rzeczywiscie grubowarstwowe izolacje sa potrzebne tam gdzie boimy sie aby woda sie nie dostala czyli np piwnica ....

nass
17-09-2018, 13:41
Wcześniej pisałeś, że nie jest konieczna nawet izolacja pozioma na glinie, a mi w domu bez piwnic polecasz masy KMB. Środek jest zrobiony i na zewnątrz mam co prawda 50m2, ale to i tak daje dużą różnice w cenie między zwykłymi mazidłami (nie dysperbit), a ciężką izolacją.

Fighter pisał, że w zasadzie można nie robić izolacji pionowej - pozioma musi być z powodu podciągania kapilarnego.
U siebie niczym nie smarowałem fundamentów (w sensie powierzchni pionowych) a też mam glinę. Na bloczki poszedł xps klejony na piance, carbonit z siatką i tynk. Poniżej poziomu gruntu xps po prostu zasypany piaskiem. O to, żeby w domu było sucho dba izolacja pozioma pod ścianami i na chudziaku :)

arek331
16-10-2018, 07:06
Do jakiej głębokości przykleić XPS na fundamenty domu niepodpiwniczonego? 50 cm wystarczy czy ocieplić całe ściany fundamentowe i jakąś część ław fundamentowych?

Mendium
16-10-2018, 09:00
Do jakiej głębokości przykleić XPS na fundamenty domu niepodpiwniczonego? 50 cm wystarczy czy ocieplić całe ściany fundamentowe i jakąś część ław fundamentowych?

Całe ściany ociepl. Ławy nie ocieplaj.

fighter1983
16-10-2018, 21:20
Dzięki za odpowiedzi. W takim razie kupię zwykłą zaprawę.

Fighter pozwól, że zacytuję Twoją wypowiedź sprzed co prawda jakiegoś czasu, ale jest raptem 3 strony wcześniej w tym wątku.



Wcześniej pisałeś, że nie jest konieczna nawet izolacja pozioma na glinie, a mi w domu bez piwnic polecasz masy KMB. Środek jest zrobiony i na zewnątrz mam co prawda 50m2, ale to i tak daje dużą różnice w cenie między zwykłymi mazidłami (nie dysperbit), a ciężką izolacją.

to juz jest takie daleko idace rozwazanie.
pomiedzy takim szablonowym ABC i totalnie dobrze wykonanej izolacji masami KMB za "milion" ktore na pewno sie sprawdzi a wybieraniem tanszego rozwiazania bez zrobienia sobie "kuku"
jacentyy i nass zrozumieli doskonale kontekst mojej wypowiedzi.
idealnie jest dac grubo KMB + xps na etapie docieplenia fundamentu, kontynuacja to odpowiedni klej do warstwy zbrojnej laczacy sie z elewacja. ale to duzo kosztuje. i wymaga wiedzy od wykonawcy.

moj wpis zacytowany to szukanie oszczednosci gdzies po drodze, nie robiac sobie tragedii i problemu. zmniejszajac margines bezpieczenstwa. ale to mozna robic tylko wtedy kiedy mamy swiadomosc co zyskujemy ($) kosztem jakich parametrow, i gdzie jest granica bólu, kiedy to sie spierd..... i koszty napraw beda duze.

humidorek
11-11-2018, 21:12
Przeczytałem cały wątek, plus inne o izolacjach i proszę o Waszą opinię nt poniższego ich układu.

421579

Budynek bez piwnicy, woda sięga wiosną na 40cm pod ławami, grunt pod całym budynkiem zmieniony na pospółkę, więc nie podciąga kapilarnie.

Podłoga będzie równo z gruntem na zewnątrz, więc izolacja pozioma wykonana na chudziaku pod posadzką będzie się łączyć z izolacja poziomą fundamentów pod poziomem gruntu. Z tego powodu jest zastosowana druga warstwa izolacji z folii nad poziomem gruntu.

Czy taki układ jest prawidłowy?

A czy na XPS lepiej dać folię kubełkową, siatkę zbrojoną, polecana tu wcześniej mata drenarska http://www.mostydrogi.icopal.pl/?page=12, czy może nic (XPS i od razu piach)?

Gontowy
13-11-2018, 12:49
To papa wierzchniego krycia, więc jest grubsza i ma grubszą posypkę. Ponoć te parametry różnią wierzchnią od podkładowej. Ogólnie na izolację pionową ściany fundamentowej to chyba lepszy jest jakiś lepik, masa bitumiczna, albo coś w ten deseń. Papa lubi pękać robią się szczeliny i przez i pod nie dostaje się woda. Jeśli chodzi o papę to musi być z dodatkiem SBS, jest znacznie wytrzymalsza i elastyczna a włókno nie może być papierowe, tak więc ten Werner by się nadał bo ma poliester tylko nie wiem czy warto płacić tyle kasy za grubość, taka podkładowa będzie tańsza a efekt ten sam.

Placzę czytając tą wypowiedź. Proszę, nigdy, t.zn. NIGDY więcej o papach!.. :'-(

Gontowy
13-11-2018, 13:21
Przeczytałem cały wątek, plus inne o izolacjach i proszę o Waszą opinię nt poniższego ich układu.

421579

Budynek bez piwnicy, woda sięga wiosną na 40cm pod ławami, grunt pod całym budynkiem zmieniony na pospółkę, więc nie podciąga kapilarnie.

Podłoga będzie równo z gruntem na zewnątrz, więc izolacja pozioma wykonana na chudziaku pod posadzką będzie się łączyć z izolacja poziomą fundamentów pod poziomem gruntu. Z tego powodu jest zastosowana druga warstwa izolacji z folii nad poziomem gruntu.

Czy taki układ jest prawidłowy?

A czy na XPS lepiej dać folię kubełkową, siatkę zbrojoną, polecana tu wcześniej mata drenarska http://www.mostydrogi.icopal.pl/?page=12, czy może nic (XPS i od razu piach)?

Rysunek budzi wiele pytań.
Jak zrobić izolację przeciwwilgociową z zapewniąną ciągłością z 6-CIU!!! różnych produktów?!
Po co grunt glinkowo-bitumiczny pod folię? Jak folia przez lata będizę działała na Dysperbicie, zawierającym asfalt oraz odrobinę rozpuszczalniku?
Jak pewnie połączyć folię z warstwą pod słupem? To samo 'na zewnątrz'?
PO CO ta druga 'górna' warstwa, jak ona jest 'przebita' słupem i nie jest lączona z izolacją słupu?..
PO CHOLERĘ klejenie XPS na pianę jak już do izolacji zastosowano Styrbit który pięknię przyklei też?..

slawq
16-04-2019, 17:51
Witam,
odkopię temat... szykuję się do robienia elewacji w budynku starym poniemieckim domu. Izolacja pozioma zrobiona 30 lat temu - do dziś sucho. Zastanawiałem się nad zrobieniem izolacji pionowej tak na wszelki wypadek( dysperbit + folia kubełkowa ) , ale czytając wątek zaczynam mieć wątpliwości czy to potrzebne... Dom podpiwniczony, nigdy nie było w niej wody, ostatnio wymieniając przyłącze wodne po odkopaniu fundamentów ukazała się zdrowa cegła bez jakichś ubytków. Poziom wód gruntowych niski, aż za bardzo gdyż 5 metrowa studnia w odległości 8 metrów od domu powoli wysycha.

fighter1983
16-04-2019, 23:05
Witam,
odkopię temat... szykuję się do robienia elewacji w budynku starym poniemieckim domu. Izolacja pozioma zrobiona 30 lat temu - do dziś sucho. Zastanawiałem się nad zrobieniem izolacji pionowej tak na wszelki wypadek( dysperbit + folia kubełkowa ) , ale czytając wątek zaczynam mieć wątpliwości czy to potrzebne... Dom podpiwniczony, nigdy nie było w niej wody, ostatnio wymieniając przyłącze wodne po odkopaniu fundamentów ukazała się zdrowa cegła bez jakichś ubytków. Poziom wód gruntowych niski, aż za bardzo gdyż 5 metrowa studnia w odległości 8 metrów od domu powoli wysycha.
jak cos dziala to nie ruszaj bo przestanie.
i dopiero zacznie sie problem

michal_wro
18-04-2019, 23:06
Zacznijmy od tego ze ani dysperbit ani folia kubełkowe nie pełnia funkcje izolacji. Dysperbit to bardzo lekka izolacja przeciwwilgociowa, która daje tylko lepsze samopoczucie. Folia kubełkowe służy do tego żeby ochronić stryeropoan przed kamieniami itp, ale izolacja przeciwwilgociowa na pewno nie jest.

slawq
20-04-2019, 09:19
Zacznijmy od tego ze ani dysperbit ani folia kubełkowe nie pełnia funkcje izolacji. Dysperbit to bardzo lekka izolacja przeciwwilgociowa, która daje tylko lepsze samopoczucie. Folia kubełkowe służy do tego żeby ochronić stryeropoan przed kamieniami itp, ale izolacja przeciwwilgociowa na pewno nie jest.

Tak tego się dowiedziałem, przebiłem się przez cały wątek zanim napisałem posta... opisałem co było w planie.
Izolacja pionowa miała być przygotowaniem przed robieniem elewacji.Ściany grube ok 70 cm na parterze, piętro ok 40 cm.. Firma która ma to robić chce użyć styropianu 10 cm aby nie skuwać narożników które wystają ok 5 cm od płaszczyzny elewacji i zgubić to pod styro - co wy na to ?
W tej chwili też jest przy gruncie w koło opaska betonowa której chciałbym się pozbyć, pytanie co zamiast niej ?
Wg niektórych też nie jest to dobre rozwiązanie bo niby oddala wsiąkanie wody przy budynku, a z drugiej strony jak jest wilgoć w gruncie to ją zatrzymuje
pod sobą przy ścianie i nie pozwala odparować .

neromax
23-04-2019, 13:42
Witam Panów, mam proste dla was pytanie:

Jak lepiej wykonać: (wysokość fundamentu 170cm bez piwnic)

mur --> xps --> klej z siatką ---> izohan wm ---> folia kubełkowa (kubełki do ziemi)
czy
mur --> rapowanie ---> izohan wm ---> xps ---> folia kubełkowa

ja jestem za jedną wersją, murarze oraz kiero za drugą,
dzięki za pomoc.

Robinson74
23-04-2019, 17:20
Tylko i wyłącznie 2.

fighter1983
23-04-2019, 21:59
tak jest , tylko 2

neromax
24-04-2019, 06:46
Dziękuję za odpowiedź,
wykonawca jednak upiera się na dodanie siatki i kleju w celu ochrony xps przed kubełkami. (kubełki do muru w celu wentylacji) wg poniższego :

mur --> rapowanie ---> izohan wm ---> xps ---> SIATKA I KLEJ --> folia kubełkowa

zgadzać się na jego doradzanie ?

Robinson74
24-04-2019, 08:35
Kubełki w drugą stronę. Fighter też jest chyba tego samego zdania.
W przeciwnym razie rzeczywiście wypustki będą się wbijać.
Wentylację sobie odpuść. Membrana kubełkowa ma chronić przed uszkodzeniem mechanicznym XPS.
Wentylację zrobisz poprzez opaskę żwirową wokół domu.

neromax
24-04-2019, 10:31
Właśnie ta siatka i klej ma chronić xps przed uszkodzeniem kubełkami. Jest to sens i wydawanie kasy ?

Druga sprawa izohan wm (masa), mam 100m2 , wyjdzie mi tego na dwie warstwy ze 300kg tj 15 wiader tj 3tys zł .. to nie przesada ? Może lepiej izoplast rw za polowe tego ? Mam tereny podmokłe i zalewowe. Fundament ma az 170cm bez piwnic.

jacentyy
24-04-2019, 11:10
^^
To Twój dom dasz co będziesz chciał, ale później się nie dziw jak coś bedzie nie tak . Odnośnie siatki i kleju to jest to zbędna sprawa. Xps bez problemu będzie leżał w gruncie , jedynie co to można dać albo folie kubełkową albo inną grubą folię typu pcv 1mm w celu ochrony xpsa przed nadmiernym wgnaitaniem się kamyków jezeli zasypujesz to żwirem lub pospółką , jeżeli będziesz zaypywał piaskiem grubym to nawet ta folia jest zbedna. Folia kubełkowa to w oryginale była mata drenażowa , ale żeby tak było to musi być jeszcze geowłoknina. To co weszło do polskiej mody to jakieś nieporozumienie czyli folia kubełkowa bez geowłókniny....

Janekk1234
26-04-2019, 05:42
Polecam masę typu kmb, choćby najtańszą polskiego producenta izoplast. Sam typ produktu (kmb) jest jakością samą w sobie. Robi się z tego grunt po dodaniu wody i właściwą warstwę po dodaniu proszku. Szybkie i wygodne nakładanie masy za pomocą szczotki. Bardzo dobra izolacja wilgociowa a jak nakladasz grubo pacą to przeciwwodna. Żadne dysperbity do tego nie mają porównania.

neromax
26-04-2019, 10:37
Ostatecznie zdecydowałem - proszę o potwierdzenie.

Wewnątrz Izoplast RW - 1x jako grunt z wodą następnie 2x bez rozcieńczania.

na zewnątrz Izoplast RW 1:1 z wodą jako grunt na to 2x styrbit 2000 ---> (jak kleić) xps ---> folia kub.

jest ok ? Proszę o zamianę środków jeśli coś nie tak.

wys. 1,7m bez piwnic, glina i teren podmokły
429580

ławy pomalowałem Abizol R (na rozpuszczalniku) plus folia 1mm (chyba źle zrobiłem bo może reagować) , czy teraz mogę dalej jechać styrbit 2000 czy musze 2000k (na rozpuszczalniku)

fighter1983
26-04-2019, 13:26
Ostatecznie zdecydowałem - proszę o potwierdzenie.

Wewnątrz Izoplast RW - 1x jako grunt z wodą następnie 2x bez rozcieńczania.

na zewnątrz Izoplast RW 1:1 z wodą jako grunt na to 2x styrbit 2000 ---> (jak kleić) xps ---> folia kub.

jest ok ? Proszę o zamianę środków jeśli coś nie tak.

wys. 1,7m bez piwnic, glina i teren podmokły
429580

ławy pomalowałem Abizol R (na rozpuszczalniku) plus folia 1mm (chyba źle zrobiłem bo może reagować) , czy teraz mogę dalej jechać styrbit 2000 czy musze 2000k (na rozpuszczalniku)
jak masz tam xps to zabieraj rozpuszczalniki, pochwal sie cenowo, bo moze sie okazac ze bedzie podobnie do n prawde dobrych producentow a nie jakis no name (mam na mysli botament/basf np)

Gontowy
26-04-2019, 13:29
^^
To Twój dom dasz co będziesz chciał, ale później się nie dziw jak coś bedzie nie tak . Odnośnie siatki i kleju to jest to zbędna sprawa. Xps bez problemu będzie leżał w gruncie , jedynie co to można dać albo folie kubełkową albo inną grubą folię typu pcv 1mm w celu ochrony xpsa przed nadmiernym wgnaitaniem się kamyków jezeli zasypujesz to żwirem lub pospółką , jeżeli będziesz zaypywał piaskiem grubym to nawet ta folia jest zbedna. Folia kubełkowa to w oryginale była mata drenażowa , ale żeby tak było to musi być jeszcze geowłoknina. To co weszło do polskiej mody to jakieś nieporozumienie czyli folia kubełkowa bez geowłókniny....

Lajk!

neromax
29-04-2019, 07:02
a gdyby zastosować evomer grunt a później evomer powłoka z grupy TYTAN ? kojarzy ktoś ??

fighter1983
30-04-2019, 00:36
a gdyby zastosować evomer grunt a później evomer powłoka z grupy TYTAN ? kojarzy ktoś ??
a moze zastosowac SIKA, BASF, Schomburg, Botament... skad Ty to wykopujesz ?

CANADA WATERPROOF SYSTEM
09-05-2019, 19:52
Mozna rozwazyc tez gume w płynie CWS F wiecej na stronie www.cws.expert

ale to rozwiazanie jest drogie , CWS F wytrzymuje warunki wody stojacej , jest na bazie wody , nie nadgryza styropianu . Ale najwazniejsza jest opinia fachowca na miejscu budowy .

Alessandro
10-05-2019, 23:04
Właśnie ta siatka i klej ma chronić xps przed uszkodzeniem kubełkami. Jest to sens i wydawanie kasy ?

Druga sprawa izohan wm (masa), mam 100m2 , wyjdzie mi tego na dwie warstwy ze 300kg tj 15 wiader tj 3tys zł .. to nie przesada ? Może lepiej izoplast rw za polowe tego ? Mam tereny podmokłe i zalewowe. Fundament ma az 170cm bez piwnic.

430248

Folię kubełkową z geowłókniną /włoska/ można kupić w Łodzi... ceny nie znam

430249

Expert-Bud A.G.
13-05-2019, 12:19
neromax, zapytaj kierownika co ma wentylować ta folia skoro XPS jest nienasiąkliwy więc raczej dyfuzji też nie zauważysz a jak chcesz zobaczyć jak oddycha cokolwiek pod bitumem to posmaruj kierownika i zmierz czas do jego śmierci. Folie służą do ochrony izolacji właściwej podczas zakopywania fundamentu, izolacja przeciwwilgociowa musi mieć odpowiednią grubość aby spełniła swoje zadanie, izolacja termiczna również a dając folię kubełkami na zewnątrz zwiększasz powierzchnię na którą naciska grunt jednocześnie zmniejszając jego nacisk. Jak czytam to forum to po dziesięciu minutach muszę iść się czegoś mocniejszego napić bo na trzeźwo nie daję rady, większość tych rad i recept jest sprzeczna z prawami fizyki i logiką. Pozdrawiam, Grzegorz.

Expert-Bud A.G.
13-05-2019, 12:51
Drodzy forumowicze, wiem ze staracie się znaleźć złoty środek do zbudowania solidnego domu, ale wasze wycieczki technologiczne bez znajomości przedmiotu to idealny przepis na katastrofę, nawet nie macie pojęcia co to jest podciąganie kapilarne, w czym szkodzi i jak temu zapobiec ale udzielacie sobie rad nie mając pojęcia o przedmiocie sprawy. nie będę was odsyłał do jakichkolwiek pism ani publikacji internetowych ponieważ większość publikacji jest sponsorowana i na dodatek nierzetelna, pomogę wam jeśli chcecie z tymi izolacjami po kolei. Podciąganie kapilarne: pionowy transport wilgoci (wody) wewnątrz materiałów budowlanych, zjawisko występujące w przyrodzie (rośliny nie posiadają serca a transportują wodę i rozpuszczone sole mineralne od korzeni do koron w przypadku drzew, zauważcie ile potrafi pociągnąć do góry). Materiały które mają skłonność do tworzenia kapilar: cegła( a więc porotermy, poromury, max i cegła budowlana), pustaki alfa, pustaki wibrocementowe, keramzytowe, bloczki M6, piaskowiec, zaprawa murarska. Ytong i pozostałe suporexy czyli gazobeton mają zbyt wielkie pustki które uniemożliwiają podciąganie, co do silki nie będę się wypowiadał ale nie lubię tego materiału. Co do izolacji przeciwwodnych i przeciwwilgociowych to : izolacja jest przegrodą zapobiegającą wnikaniu wody i wilgoci w materiały budowlane, grubość definicja określa na nie mniejsza niż 2 mm. Co się dotyczy skuteczności izolacji, tylko połączenie prawidłowe izolacji poziomej z pionową gwarantuje należytą ochronę przed wilgocią, zadajmy sobie pytanie: po cholerę izolować fundament z bloczka M6 pod domkiem niepodpiwniczonym? Odpowiedź: przynajmniej z dwóch powodów 1) podczas zamakania okresowego i wysychania fundamentu wytrącają się sole które rozrywają materiał ścian i prowadzą do jego uszkodzeń, 2) podczas zamakania i przemarzania zimą woda zgromadzona w bloczkach powiększa swoją objętość i prowadzi do rozrywania materiału (lasowania się bloczka) a więc uszkodzenia fundamentu).
Widzicie więc jak ważne są właściwie zaizolowane fundamenty, to opoka całego domu, jak to spieprzycie to problemów będziecie mieli całą masę i nigdy nie naprawicie już błędów które na początku można wyeliminować dość małym kosztem. Inna sprawa że izolacja w każdym niemal przypadku wygląda inaczej i indywidualnie należy ją opracować w oparciu o projekt, warunki geotechniczne i ukształtowanie terenu (położenie).
Mam nadzieję że troszkę was kochani zainteresowałem tematem i pomogłem zrozumieć odrobinkę skalę problemu, zapraszam do dyskusji również przez moją stronę www.expertbud-ag.pl. Pozdrawiam, Grzegorz

rigmec
23-05-2019, 16:57
A może warto czasem zrobić burzę mózgów i znaleźć rozwiązanie o którym nikt wcześniej nie pomyślał.
Są na rynku materiały zwane polimerobetonami. Są całe systemy ale można kupić samego żywice i sobie namieszać. Od razu mówię, że nie są to materiały najtańsze ale pod względem parametrów przebijające wszystkie mazidła o głowę.
Zacytuję ze strony bautech:
"Polimerobeton jest bardziej chemoodporny - odporny na większość agresywnych substancji chemicznych, jak kwasy, zasady, oleje, benzyna. Beton żywiczny ma też wysoką wytrzymałość mechaniczną, a to dzięki zastąpieniu żywicami najsłabszego ogniwa tradycyjnego betonu (cementu). Polimerobeton jest doskonale szczelny, co predestynuje go do wszelkich zastosowań ze stojącą wodą (prefabrykaty, studzienki, zbiorniki)."
A może pewne rozwiązania się nie przyjęły bo...

rigmec
23-05-2019, 17:45
Znów sam sobie odpowiem. Gdyby wyprodukować pustak zasypowy z takiego polimerobetonu, do systemu dołożyć klej, fundament zalać betonem który sam w sobie jest wodoodporny to w zasadzie nie trzeba by tego izolować od wody bo całość była by wodoodporna. Jest pomysł? Jest.

Piotr4888
03-10-2019, 04:18
Witaj
Może mógłbyś pomóc, poczytałem troszkę tematów i się pogubiłem.
Buduje altankę 35m2 na działce,fundamenty i wylewka wylane grunt suchy.Poziom wód gruntowych głęboko.Ogolnie teren spoko.Chce przed zimą zrobić izolacje zewnątrz fundamentów.Dostalem papę termo i nie mam co z nią zrobić,Czy mogę ją przykleić na fundament a na nią na jakiś lepik bitumiczny na zimno położyć styropian 5cm aby troszkę fundamenty ocieplić?A może tylko Izohanem maznac lub dysperbitem?Zda to egzamin czy styro darować?
Proszę o sugestię.
Pozdrawiam

skrabi
07-10-2020, 19:37
Hej,
Buduję dom bez podpiwniczenia, na glinie, działka ze skosem i jakies 2m niżej jest rów do którego spływa woda, ale w rowie wody jest ledwo i w zasadzie tylko po deszczach. Przy domu wód gruntowych nie ma. Ściany obsypię z zewnątrz piachem i zrobię drenaż opaskowy żeby wody deszczowe odprowadzić w dół do rowu.

Nie robię izolacji pionowej, tylko porządnie pozioma (skłaniam się ku papie Icopal Szybki Fundament).
Na XPS tak do 10cm ponizej gruntu planuję siatkę z klejem (np. Atlas Hoter U), to będzie zasypane kryszywem a poniżej tego sam XPS zasypany piachem.

Co sądzicie o tym rozwiązaniu?

gnago
07-10-2020, 19:56
Jak masz samą glinę dobrej jakości to ona sama jest doskonałą izolacją , aby tylko ściśle przylegała do fundamentów I nie pozwolisz wodzie dostawać się pomiędzy tą glinę, a fundamenty. Zatem dla przyzwoitości i rozumu oglądających dysperbitem i dawaj glinę po kilka centymetrów udeptując i ubijając baba . Mechaniczny sprzęt się nie nadaje do ubijania gliny w standardzie, tonie i może uszkodzić fundament . Zawieszony i owszem z określeniem głębokości zagęszczenia do kilku centów na zawiesiu

gnago
07-10-2020, 20:00
"Gdyby wyprodukować pustak zasypowy z takiego polimerobetonu, do systemu dołożyć klej, fundament zalać betonem który sam w sobie jest wodoodporny to w zasadzie nie trzeba by tego izolować od wody bo całość była by wodoodporna. Jest pomysł? Jest." Są gotowe mieszanki w workach już z polimerami w składzie worek 25 od stówki za sztukę. A po co formy na pojedynczy bloczek skoro możemy wymurować ze zwykłych tanich bloczków a z tego drogiego zalać ściankę grubości tych 2 centów w szalunku traconym czy nie

skrabi
07-10-2020, 20:04
Jak masz samą glinę dobrej jakości to ona sama jest doskonałą izolacją , aby tylko ściśle przylegała do fundamentów I nie pozwolisz wodzie dostawać się pomiędzy tą glinę, a fundamenty. Zatem dla przyzwoitości dysperbitem i dawaj glinę po kilka centymetrów udeptując i ubiając baba . Mechaniczny się nie nadaje do ubijania gliny w standardzie. Zawieszony i owszem z określeniem zagęszczenia na zawiesiu
Chcę zasypac piachem zeby zrobic drenaz opaskowy. W teorii takie zasypwanie gliną powinno być ok, ale w praktyce różnie mogę wyjść. Moja glina (a w zasadzie jakie iły, pyły ilaste) są jak plastelina i nie da się tego zagęścić. Dysperbit odpada bo i tak mało daje, ale przede wszystkim mógłbym czekać nie wiem do kiedy aż fundament wyschnie żeby się go dało pomalować.

gnago
08-10-2020, 12:35
Bo źle się wyraziłem zagęszczenie, dobre rozprowadzenie aby ściśle do ścian przylegało- aby wyprowadzić powietrze miedzy grud gliny. Do tego wystarczą stopy kilku osób. Opaska przy samym murze to doprowadzenie wody do muru chyba że drogie maty wodochronne, ale cóż bogatemu z nadmiarem gotówki kto zabroni. Dysperbit wystarczy przy opasce, warunkiem dobre nałożenie bez oczek nieciągłości etc najwygodniej to osiągnąć malując dwukrotnie . W końcu woda nie ma czasu, max to tylko spływa po murze do rury drenażowej. Jeśli koniecznie chcesz inwestować w drenaż to daruj sobie piach i weź otoczaki . Nie ważna wielkość i tak woda spływa wielokrotnie szybciej niż przez piach . I chcesz aby ta woda opadowa szła do rowu, czy koniecznie napływała do opaski? Jesli to pierwsze to wydaj tą forsę na ta opaskę ale tak aby woda opadowa czy z roztopów śniegu miała małe szanse dostania się do tej opaski profilująć swoją glinianą powierzchnię działki i zabudowując drenaż od powierzchni