PDA

Zobacz pełną wersję : Dom, w którym nie będę mieszkał... - komentarze



mpb1971
12-05-2009, 07:25
Pięknie Jezier, wiedziałam, że forum wciąga ale nie wiedziałam, że aż tak, żeby zacząć budowę drugiego domu :lol: . Czyżbyś na serio wziął powiedzenie, że: pierwszy dom wybuduj dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie? :wink:
Gratulacje. Projekt świetny, okolica też. Trzymamy kciuki za sprawne budowanie :lol: i rychłą przeprowadzkę.

Jezier
12-05-2009, 12:53
A nie, zmieniłem kolejność. Pierwszy dla siebie a drugi dla przyjaciela.

Żelka
12-05-2009, 16:44
Budowa uzaleznia.
Jezier po budowie wlasnego domku zajal sie budownictwem.., pare babek z forum urzadzaniem wnetrz... :P
Nam zwyczajnym pozostaje tylko zyczyc Wam jak najwiecej zadowolonych klientow. :wink:
Fajny projket. Twoj dziennik na pewno przyda sie budujacym, bo tak ladnie wszystko tlumaczysz i dokumentujesz.
No to powodzenia.

Jezier
12-05-2009, 23:27
Budowanie rzeczywiście może wciągnąć. Nawet bardziej niż forum :wink:

Nefer
12-05-2009, 23:39
najważniejsze to robić w życiu to, co się lubi :)

Jezier
13-05-2009, 00:14
Gdyby się tylko tak dało :roll:

mario_k
27-05-2009, 14:35
Którego unipora wybrałeś na ściany i jakie ma parametry cieplne?

Jezier
27-05-2009, 16:31
Na ściany wybrałem pustak HLz A/B 12-1,4 art nr 1650. Ściany mają grubość 24 cm. A współczynnik przenikania ciepła λ=0,58 W/(mK).

mario_k
27-05-2009, 17:18
Na ściany wybrałem pustak HLz A/B 12-1,4 art nr 1650. Ściany mają grubość 24 cm. A współczynnik przenikania ciepła λ=0,58 W/(mK).
Dzięki za szybką odpowiedź.
A pierwsza warstwa zasypana perlitem to co jest?
I jeszcze: nie miałeś problemów z przemieszczaniem względem siebie pustaków ściany fundamentowej podczas zalewania betonem? Rozważam możliwość wykonania ściany piwnicy w tej technologii możesz coś podpowiedzieć?

Jezier
27-05-2009, 18:22
Pierwsza warstwa to pustaki W 11 art nr 21170/A. Wymurowałem z nich też ściany dzielące garaż od domu, bo garaż będzie nieogrzewany a styropianu od strony garażu będzie tylko 5 cm. Więc materiał ścienny musiał mieć dobry współczynnik λ=0,11 W/(mK).

Pustaki szalunkowe trzeba zalewać o wysokości nie wyższej niż 4 warstwy = 1 m. Dużo zależy od pompy i operatora. Miałem raz przypadek, że przyjechała pompa gdzie gumowa końcówka miała 4 metry długości i nie była zakończona żadnym kolanem/spowalniaczem. Beton spadał z 4 metrów wysokości i niestety nabierał dużej szybkości. Do tego betoniarko/pompa przyjechała spóźniona ponad godzinę i operatorowi bardzo się spieszyło. Był tak tępy, że nie dało się go przekonać, żeby puszczał beton wolniej bo niszczy moją pracę. No i było trochę poprawek szczególnie na narożnikach gdzie trzeba szczególnie uważać bo pustaki mogą się poruszyć.
Ale na mojej budowie opisywanej w dzienniku miałem więcej szczęścia do pompy i operatora

Bramer
28-05-2009, 03:05
toż to teraz wyjdzie czarno na białym!

Jezier!
daje do "ulubionych"
w OZC to pomożesz, co nie? :oops:

Jezier
28-05-2009, 17:03
OZC nie używałem już ponad dwa lata. To jest dobry program dla zwyczajnych domów. Jednak czym bardziej dom staje się pasywny tym OZC gorzej sobie radził. Miał zbyt duże uproszczenia po stronie zysków energetycznych. Tak było w wersji 3.0. Słyszałem, że jest 4.0 której nie używałem.
Marzy mi się aby pobawić się zestawem Revit+Ecotect+Green Building Studio :roll:

Jezier
29-05-2009, 09:09
Mam pytanie praktyczne. Czy na tą warstwę pustaków dawałeś jakąś papę/folię w celu zabezpieczenia przez zawilgoceniem perlitu?
Szczególnie interesują mnie co z miejscami gdzie nad takim pustakiem wypadają otwory drzwiowe.
Nie dawałem ani folii ani papy. Nie miałem przekonania, że jest to potrzebne, że będzie się tam okresowo lub stale gromadziła wilgoć po wykończeniu domu. Ale perlitowi wilgoć nie szkodzi.
W miejscach gdzie wypadają drzwi nie ma nawet jednej warstwy ściany. Jest chudziak na który pójdzie 25 cm izolacji i wylewka.
http://www.helias.pl/stefanowka/otwory_drzwiowe.jpg

krzyk123
29-05-2009, 09:49
W miejscach gdzie wypadają drzwi nie ma nawet jednej warstwy ściany. Jest chudziak na który pójdzie 25 cm izolacji i wylewka.


A jak to wygląda w miejscu drzwi tarasowych?

Jezier
29-05-2009, 10:05
W miejscach drzwi tarasowych jest tak samo. A okna tarasowe będą zamontowane w warstwie izolacji dodatkowo na specjalnych profilach podokiennych
http://www.helias.pl/stefanowka/wykusz_wysadzenie.jpg
Od strony pomieszczenia do tego podokiennego profilu przyjdzie styropian i na nim wylewka. Na zewnątrz podobnie- profil podokienny schowany będzie w styropianie.

krzyk123
29-05-2009, 10:20
a jaka będzie u Ciebie grubość warstw nad chudziakiem?
Robisz ogrzewanie podłogowe?

Jezier
29-05-2009, 10:31
Sposobu ogrzewania jeszcze nie wybrałem. Ciągle o tym myślę. Zostawiłem 35 cm na wszystkie warstwy nad chudziakiem. 3 cm wyrównującej warstwy perlitu potem 22 cm styropianu i 10 cm reszty - wylewka i wykończenie.

krzyk123
29-05-2009, 11:19
Sposobu ogrzewania jeszcze nie wybrałem. Ciągle o tym myślę. Zostawiłem 35 cm na wszystkie warstwy nad chudziakiem. 3 cm wyrównującej warstwy perlitu potem 22 cm styropianu i 10 cm reszty - wylewka i wykończenie.

Sporo. Ja planuję nad chudziakiem.
0,5cm papa
20cm styropian
6,5cm jastrych z ogrzewaniem podłogowym
1,5cm płytka gresowa

Ale przyszedł mi do głowy jeszcze inny pomysł.
Dać pod chudziaka warstwę twardego styropianu (np. 5cm). Myślę, że zmniejszyłoby to mostki pod ścianami działowymi (u mnie silikaty). Czy takie rozwiązanie jest realne?

Pzdr
Krzych

Jezier
29-05-2009, 17:07
Takie rozwiązanie jest stosowane. Na pewno na mostki cieplne ścian działowych pomoże. Ja pod działówki chyba dam szkło spienione bo będzie go niewiele potrzeba.

krzyk123
29-05-2009, 17:28
Ja pod działówki chyba dam szkło spienione bo będzie go niewiele potrzeba.

A ile taka przyjemność kosztuje?

krzyk123
29-05-2009, 20:21
Pierwsza warstwa to pustaki W 11 art nr 21170/A. Wymurowałem z nich też ściany dzielące garaż od domu, bo garaż będzie nieogrzewany a styropianu od strony garażu będzie tylko 5 cm. Więc materiał ścienny musiał mieć dobry współczynnik λ=0,11 W/(mK).


U kogo można zamówić te pustaki w Polsce (Śląsk)?
Chętnie skopiowałbym Twoje rozwiązanie i zrobił pierwszą warstwę ścian nośnych z tych pustaków + perlit (dalej już silikaty).

Pzdr
Krzych

Jezier
29-05-2009, 21:36
Nie wiem. Właściwie to lokalizacja pośrednika nie powinna mieć znaczenia bo pustaki jadą prosto z cegielni w Niemczech. W zeszłym roku przy niskim kursie euro dużo firm ściągało materiały budowlane z Niemiec lub Austrii teraz jest ich mniej. Może na Allegro kogoś znajdziesz.

HenoK
31-05-2009, 08:16
Ta sama budowa, ale nowy dziennik ;).
http://forum.muratordom.pl/pod-kazdym-wzgledem-lepszy-komentarze,t140959.htm
Gratuluję postępów. Hasło "Pod każdym względem lepszy", chyba nadal aktualne :).

Jezier
31-05-2009, 08:36
Masz rację. Skasowałem poprzednio rozpoczęty dziennik i zacząłem jeszcze raz. :wink:

Jezier
31-05-2009, 09:50
Hasło "Pod każdym względem lepszy", chyba nadal aktualne :).
Sprawdziłem jakie zapotrzebowanie na ciepło w domu w którym mieszkam gdybym przeprowadził modernizację i dał taką izolację jaką planuję dać w tym budowanym gdybym zamontował cieplejsze okna, drzwi i wentylacja byłaby sprawniejsza.
Wyszło jakieś 25 kWh/m2/rok. To tak połowa tego co mam teraz. :D

krzyk123
31-05-2009, 16:12
Na zakończenie prac ziemnych pokażę przekrój fundamentu aby było dokładnie widać jak to wygląda.
http://www.helias.pl/stefanowka/fundament.gif

co dałeś od zewnątrz na hydromax? Geowłókninę?

Pzdr
Krzych

Jezier
31-05-2009, 21:26
Nic nie dawałem. Na razie przysypałem to piachem. Jak będę wykańczał elewację to zrobię też opaskę i może jakaś geowłóknina ale poziomo z wywinięciem na ścianę się położy.

krzyk123
01-06-2009, 08:17
A jaki sypałeś perlit do pustaków?

Na Allegro widziałem 2 rodzaje:
PERLIT o granulacji 0-1mm (EP150) w cenie 159zł za m3
PERLIT o granulacji 0-3mm (EP180) w cenie 159zł za m3

Jezier
01-06-2009, 08:47
EP 150 jest ok.

zaba_gonia
03-06-2009, 16:29
A jak to się zaczęło? Nietypowo. Najpierw kupiłem działkę potem wybrałem projekt zaadaptowałem go uzyskałem pozwolenie i mogłem zacząć kopać.

ale rechoczę :lol: :lol: :lol: :lol:

Jezier, bardzo podoba mi sie ten projekt . Dom prosty i funkcjonalny
powodzenia :D

Jezier
03-06-2009, 20:15
Witaj żabciu. :lol:

piotr.nowy
06-06-2009, 00:27
No witam Jezier!
Zaczynam Cię śledzić. Znowu ! :lol:

piotr.nowy
06-06-2009, 00:30
I od razu pytanie :
Skąd wytrzasnąłeś styropian posadzkowy o λ=0,032 W/(mK) ?
Ja szukałem , ale taki ciepły znalazłem tylko miękki - fasadowy :-?

Jezier
06-06-2009, 07:54
Do niedawna rzeczywiście nie było takiego styropianu w ofercie. Ale całkiem niedawno trafiłem na:


PLATINUM dach i podłoga
http://www.termoorganika.com.pl/pliki/produkty_zdjecia/PLATINUM_dach_podloga.gif
PLATINUM dach-podłoga, Są to płyty o najwyższych parametrach izolacji cieplnej, wyprodukowane na bazie surowca zawierającego grafit, który poprawia właściwości izolacyjne płyt. Wyrób przeznaczony do izolacji cieplnej dachów, stropów i podłóg, szczególnie w energooszczędnym budownictwie mieszkaniowym.Współczynnik przewodności cieplnej:
λdekl=0,032 W/mK
λRTQ=0,03 W/mK

piotr.nowy
06-06-2009, 08:33
A no widzisz , czyli świat idzie do przodu :wink:

Jezier
06-06-2009, 08:45
Idzie i to szybciej niż myślałem. W budowaniu domów pasywnych przeszkadza mi dzisiaj nie niedostępność materiałów ale oprogramowania.

piotr.nowy
06-06-2009, 09:24
Ja bym dodał jeszcze "świadomość" wykonawców.

Jezier
06-06-2009, 09:29
Pod tym względem mam ten komfort, że sam jestem wykonawcą. :wink:

RAPczyn
06-06-2009, 16:46
Jak rozwiążesz ogrzewanie, c.w. oraz kanalizę?

piotr.nowy
06-06-2009, 17:54
Pod tym względem mam ten komfort, że sam jestem wykonawcą. :wink:

Ja w sumie też , ale przecież nie robisz wszystkiego sam. Chyba.

Ja na początku starałem się tłumaczyć np.murarzom dlaczego tak a nie inaczej , dlaczego to że "zawsze się tak robiło panie " - nie jest dla mnie argumentem .
Szybko zrezygnowałem z uświadamiania i teraz tylko pilnuję , żeby robili tak jak ja chcę a nie wprowadzali własnych patentów . :wink:

piotr.nowy
06-06-2009, 21:03
Jezier dopiero trafiłem na Twój dziennik i muszę nadrobić zaległości w pytaniach :wink:
- czy płyty izolacyjne na ścianach fundamentowych dawałeś od poziomu ławy czy wyżej ?
- ciekawe rozwiązanie z zasypaniem bloczków ceramicznych perlitem ale dlaczego nie zastosowałeś np. pustaków cokołowych takich jak isomur JORDAHL & PFEIFER ?
- piszesz :
wybrałem materiał o najlepszych parametrach czyli ceramikę ; masz na myśli parametry cieplne czy całokształt ? W podtekście pytania - dlaczego właśnie ceramika a nie np. keramzyt , silikat , czy BK ?
- izolacja dachu - 30 cm wełny jest ok. ale czy dodatkowe płyty poliuretanowe nakrokwiowo są "uzasadnione ekonomicznie" ?

Mam nadzieję , że nie jestem za bardzo upierdliwy ?
:roll:

Jezier
06-06-2009, 22:09
Jak rozwiążesz ogrzewanie, c.w. oraz kanalizę?
Jeszcze nie wiem. Nie zacząłem nawet obliczeń zapotrzebowania na ciepło. A to będzie punkt wyjścia.

Jezier
06-06-2009, 23:04
piotr.nowy Hydromax dawałem tylko od góry ścian fundamentowych. Używałem płyt 60/120 (już takich nie robią) więc kończą się kawałek przed ławą.
Nie użyłem pustaków cokołowych isomur ponieważ ten mostek cieplny wypada w miejscy nie narażonym na zawilgocenie. To jest zwyczajna pierwsza warstwa muru która może być wykonana z każdego materiału ściennego. Nie znajduje się np pod ziemią. A parametry cieplne takich pustaków zasypanych perlitem są nie gorsze. Różnica w cenie też miała wpływ.
Wybrałem ceramikę dlatego, że jak potrzebuję to używam pustaka o lepszych parametrach izolacyjnych od betonu komórkowego a jak chcę to uzyskuję ścianę o parametrch akustycznych nie gorszych od silikatów. Nie muszę łączyć ceramiki z innym materiałem. A dostępny asortyment pustaków, kształtek, cegieł jest naprawdę spory.
Kuszą mnie te płyty z poliuretanem wyeliminowaniem mostka od krokwi a zniechęcają ceną. Dodatkowo sprawę pogarsza to, że chcę użyć płyt wykończonych OSB.

tom17
06-07-2009, 15:00
Witaj Jezier,
Gratuluję zapału i konsekwencji!
Twoje przemyślenia i doświadczenia z czasu budowy pierwszego domu miały bardzo duży wpływ na projekt mojego domu, który choć już zamieszkany to ciągle w budowie. Dzięki.
Na drugi jeszcze się nie decyduję :D ale link do Twojego dziennika przesłałem już znajomym, którzy właśnie zaczynają.
Trzymam kciuki!

Jezier
09-07-2009, 22:28
:)

djcezar
14-09-2009, 15:02
Witam Jezier
Jak możesz to zdrać ile takie drzwi wejściowe będą kosztować, na necie nie znalazłem informacji n/t temat a są interesujące.

Pozdrawiam Dj_

Jezier
14-09-2009, 20:21
Niestety nie wiem. Podobają mi się i dlatego je zamówię ale nie orientowałem się w cenach.

el_hogar
14-12-2009, 09:14
Witam,

Wielka szkoda, że dopiero teraz trafiłem na Twój dziennik.
Na pewno dach już stoi...
U mnie tez będzie filigran, ale domek na płycie Legalett.
Sam robiłem projekt zamienny (też "elka") i znalazłem firmę z Poznania BP "MOTYL"

http://www.pbpmotyl.pl/

dostałem od nich ofertę na "pies z budą i łańcuchem" czyli:
- projekt zastępczy, wycięcie na CNC z drewna KVH, montaż.

przy powierzchni dachu 215 m kw. wyszło ok 30 tys zł.
Dla mnie trochę za drogo, więc skorzystałem tylko z projektu.

możesz pokazać nieco swieższe fotki?[/img]

Jezier
14-12-2009, 19:00
Postaram się uaktualnić dziennik za jakiś czas. Chociaż postępów nie było w ostatnim czasie zbyt wiele.

Jacekss
03-06-2010, 21:32
cześć!

oglądałem twój dziennik, spoko łądnie wychodzi. zauważyłem że zastosowałeś kształtki wieńcowe. właśnie też planuje, tyle że betonowe zdobyłem - i tu mam dylemat :) czy je murować zaprawą cementową czy cienkowarstwową. Mury mam z silikatów na cienką warstwę. Czytałem co nieco i część robi tak a część tak :) Widzę też że spoin pionowych nie pokrywałeś zaprawą, tak będzie ok? Zalewałeś już strop i wieniec? Mnie to czeka za tydzień.. dlatego usilnie szukam odpowiedzi :)

pozdrawiam