PDA

Zobacz pełną wersję : Wiatrołap - za czy przeciw?



Strony : [1] 2 3

Gajka
20-11-2002, 14:47
Wszyscy je macie?
Może ktoś wybudował dom bez tego malutkiego pomieszczenia?

Jezier
20-11-2002, 14:49
Bez się nie da. Jest taki wymóg w prawie budowlanym.

*marta*
20-11-2002, 14:51
jest taki wymóg??? ja mam projekt bez wiatrołapu...

Jezier
20-11-2002, 14:59
Prawo budowlane mówi:
§ 63. Wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu. Wymagania te nie dotyczą wejść nieprzewidzianych do stałego użytkowania.


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Jezier dnia 2002-11-20 15:00 ]</font>

Frankai
20-11-2002, 14:59
Rzeczywiście jest taki wymóg. Jeżeli nie ma, to nie powinno być wydane pozwolenie na budowę.

Ja myślę o drzwiach rozsuwanych do wiatrołapu. W ten sposób z wyjątkiem zimy ominie mnie wahlowanie zbędnymi drzwiami.

ryniu
20-11-2002, 14:59
Gajka, wyobrażasz sobie brak takiej śluzy w domu? Każde otwarcie drzwi powoduje potworny nadmuch zimnego powietrza do wnętrza domu, o śniegu w zimie nie wspominając. Od biedy może być zamknięty ganek ale coś być musi! Bezwzględnie!

Roma
20-11-2002, 15:14
Znajomi nie mają wiatrołapu ( jest w planach na przyszłość ) i jest to coś okropnego. Bezpośrednio z dworu wchodzisz do salonu. Bardzo uciążliwe.

finiszant
20-11-2002, 15:21
Wiatrołap się przydaje BARDZO (ochrania przed zimnem, stanowi miejsce na choćby ułożenie butów gdy nie ma garderoby, funkcjonalnie jest wręcz konieczny) - nieależnie od tego czy istnieje czy nie jakiś durny paragraf coś o nim mówiący. Budując dom ma się na ogół dużo ważniejszych spraw niż zaprzątanie sobie głowy tego typu paragrafami, choć (z dużym zdziwieniem) obserwuję na Forum ludzi, którzy za paragrafy "dali by sie pokroić". Warto być w zgodzie z litera prawa, ale gdzieś jest przecież granica absurdu!!!
Finiszant

Gajka
20-11-2002, 15:26
Ha, prawo budowlane tak nakazuje, no tego nie wiedziałam.
Oczywiście, że mam wiatrołapek w naszym projekcie, ale tak mi
marzy bez. Ciekawa byłam, jak Wy rozwiązujecie tę kwestię.

Ja równiez myslałam o drzwiach rozsuwanych. Zamykanych tylko w zimne dni. Czy jednak koszt takich sciano-drzwi nie będzie większy od wybudowania scian działowych?
Roma, z wejścia do salonu, poprzez hol oczywiście, dlaczego be?

*marta*
20-11-2002, 15:37
Z przykrością w takim razie od kilku minut "wprowadzam" zmianę w moim projekcie (jeszcze nie złożyłam wniosku o pozwolenie na budowę). Da się "wcisnąć" wiatrołap 1,6m x 1,7 (czy nie za mały?)

Czy muszę robić adaptację projektu, czy wystarczy, że jest tam hall właściwie oddzielony od wszystkich pomieszczeń drzwiami (w hallu są schody). Będę wdzięczna za pomoc.

Marta

szukam
20-11-2002, 15:38
On 2002-11-20 15:21, finiszant wrote:
Wiatrołap się przydaje BARDZO (ochrania przed zimnem, stanowi miejsce na choćby ułożenie butów



O, buty - zimne,wręcz lodowate wkłada sie na nogi. Niezbyt
przyjemne uczucie. Wierzchnie okrycia rownież są zimne. Brrrrrr..
Przecież te pomieszczenia są najczęściej nie ogrzewane i małe.
Ja wiem, że zatrzymują zimne powietrze, ale nie lubię tych
klitek zwanych wiatrołapem.
pozdrawiam.
Sylwia

Frankai
20-11-2002, 15:46
Szukam (Sylwia) - ja robię tam podłogówkę i poprosiłem projektanta o +15 stopni tam (w domu +20). W ten sposób nie będzie za ciepło, a przede wszystkim ciepłe będą buty stojące na podłodze :grin:

beatrix
20-11-2002, 15:48
Nie postawiłam ścianek wiatrołapowych, bo mi się nie podobały.
Myślałam, że ganek (był w projekcie)rozwiąże problem, ale nie, zimą wiało, och, wiało. Zabudowaliśmy część ganeczku luksferami, i ładnie, i jasno, no i jestem zadowolona. Ale bez wiatrołapu, bez ganku - nie. Zimno jest przecież przez pół roku.

Luna_tyk
20-11-2002, 15:50
Wiatrołap jest zbędny - w Kaliforni np., w Grecji też.
Celowo zrobiłem wiatrołap duży (ok 2,8x2,3). Pięknie weszła tam szafa zabudowana na całej jego długości, krzesła, by sobie wygodnie usiąść. I grzejniczek 300x600, by nadmiernie zimno nie było. To działa.
Pozdrawiam

finiszant
20-11-2002, 15:51
Wiatrołap nie może być klitką (ani ciemną ani zimną - często montuje się podłogówkę w wiatrołapie - rozwiązanie sprawdzone i naprawdę świetne!). Za wąski z wciśniętą szafą "w ścianie" jest rzeczywiście paskudny i niefunkcjonalny. Wiadomo, każdy oszczędza na powierzchni domu, ale te ok 4 m2 warto na niego poświęcić, i choć jest to tylko komunikacja to na pewno nie jest to przestrzeń stracona! Często widzę projekty z paradnym hollem, do którego należy "przecisnąć się" przez gardło wiatrołapu. Murator pisał wiele razy o tym, że każdy dom w miarę swojej powierzchni musi zachować proporcje. I jeszcze jedno rozwiązanie sprawdzające się - to przylegająca do wiatrołapu choćby minimalna garderoba.
Oczywiście jak zawsze nie ma rozwiązań uniwersalnych.
pozdrawiam
Finiszant

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: finiszant dnia 2002-11-20 15:53 ]</font>

Gajka
20-11-2002, 16:12
On 2002-11-20 15:51, finiszant wrote:
Często widzę projekty z paradnym hollem, do którego należy "przecisnąć się" przez gardło wiatrołapu.



Oj tak, słuszna uwaga :smile: Ja nawet miałam okazję przechodzić
przez cos takiego w nowo wybudowanym "pałacu" znajomych.
Koszmar i ubierałam zimny płaszcz :evil:
Nie było tam ciepło, oj nie.
Podobaja mi sie Wasze sugestie. Skorzystam :smile:

Alanta
20-11-2002, 16:55
Poza tym wiatrołap to taka śluza do przyjmowania gości, których nie chcemy wpuścić na salony, np inkasentów czy listonosza. Po co mają nam zaglądać do środka :smile:

am
20-11-2002, 17:28
No to ciekawe, bo ja mam projekt bez wiatrołapu i dostałem bez problemu pozwolenie na budowę. Widziałem, też kilka innych takich domów w budowie.

Prawdę mówiąc uważam to za niedoróbke mojego projektu, ale buduje z mocnym postanowieniem nie wprowadzania zmian (na razie się sprawdza :smile:) Planuje ewentualny przeszklony ganek w przyszłości jak się nie da przeżyć.
Zaintrygowaliście mnie tymi przepisami o wiatrołapie.

zbyszekP
20-11-2002, 20:27
Właśnie parę dni temu, podczas planowania następnych etapów budowy, zastanawialiśmy się nad tym czy wiatrołap jest nam naprawdę potrzebny. A tu proszę okazuje się, że ma on tyle zalet.

Gajka
21-11-2002, 09:24
Niesamowite :smile:
Tak ładnie opisaliscie wiatrołapki, az wyobrażam je sobie jako niezastapione pomieszczenie przytulno-ciepłe :razz:
pozdrówki

Wowka
21-11-2002, 10:22
Wiatrołap - KONIECZNIE. Same zalety o których pisali poprzednicy więc nie będę się powtarzał. Wad nie widzę. Chyba, że ktoś za wadę uzna stratę (wg mnie wcale to stratą nie jest)kilku m2 powierzchni. O wiatrołapie należy myśleć już podczas projektowania budynku. Potem trzeba iść na kompromis i ratować się jakimiś półśrodkami za jakie uważam np. szklane dobudówki.
pozdrawiam

pitbull
21-11-2002, 12:01
Wiatrołap - 3xYES.

ckwadrat
21-11-2002, 13:03
Dołączę się do chóru. Osczędzanie na wiatrołapie nie ma sensu. Jak na raz wchodzi większa liczba osób, choćby już 2-3 to okazuje się, że i 5 m2 wcale nie będzie za dużo. U nas w projekcie jest wiatrołap 2,1 m2 ale po wybudowaniu ścian okazało się, że to na pewno za mało. Wykroiliśmy zatem jeszcze ok. metra kosztem pomieszczenia gospodarczego. Nadal mało ;(.

Majka
21-11-2002, 13:38
U nas wiatrołap jest niezbędny. Mamy w nim miejsce na powieszenie płaszczy i kurtek, szafkę na buty. Ogrzewany jest grzejnikiem, pod płytkami el. mata /ma suszyc buty/. Chroni przed zimnem i wnoszeniem błota, "wyhamowuje" dzieci pędzące do ogrodu i z powrotem do domu. Niech żyje wiatrołap! :razz:

Frankai
21-11-2002, 14:04
Majka - w Twoim wypadku mogłabyś napisać "Niech żyje Dzieciołap" :lol:

Majka
21-11-2002, 14:10
:razz:

kgadzina
21-11-2002, 14:35
Wiatrołap - po raz kolejny TAK. My w naszym "wiatrołapku" (2,70 x 1,20 m) ostatnio wymieniliśmy drzwi prowadzące do przdpokoju. Bo:
1. Drzwi zewnętrzne mają szybę, ale to trochę za mało żeby doświetlić pomieszczenie, które jest szersze niż dłuższe więc pełne drzwi do przedpokoju zastąpiliśmy takimi z dużą szybą. Swiatło wpada więc także od wewnatrz mieszkania i jest wyraźnie jaśniej.
2. Teraz w chłodnym okresie gdy oboje drzwi do wiatrołapu (oba, obie pary? jak to sformułować?) muszą być stale zamknięte, przez szybę przynajmniej widać czy ktoś wchodzi z zewnątrz, albo czy lampa nad wejściem na zewnątrz jest zapalona czy zgaszona.

Wniosek taki: Choć wydaje się, że człowiek wszystko co dotyczy domu już skalkulował i przemyślał (no bo w końcu mieszkamy już 5 miesięcy) to i tak w użytkowaniu wychodzą różne niespodzianki. Dobrze jeżeli nie łączą się ze zbyt wielkimi kosztami, bo zaraz po zamieszkaniu kiesa najczęściej nie jest pełna .......

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: kgadzina dnia 2002-11-21 14:36 ]</font>

Wowka
22-11-2002, 08:11
Acha! Jeszcze w uzupełnieniu mojej poprzedniej wypowiedzi. Jeśli już ktoś zdecydował się na odkurzacz centralny, to warto ze względu na wnoszone na obuwiu zanieczyszczenia w wiatrołapie zainstalować szufelkę. Tak nam poradził instalator i chyba miał rację.
pozdrawiam

Gajka
22-11-2002, 10:35
Qrcze, aż tutaj ten wątek się znalazł?!

Instalacja szufelki, nie bardzo wiem o czym mowa :razz:

Miałam ochotę na pozbycie się wiatrołapu, a dzięki Waszym
odpowiedziom powiększę z 3 na 4m2 :razz:

Czyż to Forum nie jest cudownym miejscem?! :smile:

Frankai
22-11-2002, 10:59
Gajka - instalacja odkurzacza centralnego może mieć gniazda do których podłączasz wąż lub szufelki do których podmiatasz śmieci do wessania. Typowo szufelki instaluje się w kuchni.

Pomysł z szufelką godny uwagi!

Gajka
22-11-2002, 13:19
Rozumiem :smile:

Czy dużo jest chętnych na te centralne odkurzacze?
Chyba to kosztowna zabawka :smile:

Frankai
22-11-2002, 13:26
Gajka - ja kiedyś uważałem to za fanaberię. Teraz zacząłem o tym myśleć. Pono z odpowiednim osprzętem można "wynosić" nim popiół z kominka. Były podawane ceny. O ile dobrze pamiętam to minimalne ok. 1000zł.

Gajka
22-11-2002, 13:35
Poważnie? Niektóre zwykłe (może niezwykłe:razz: ) odkurzacze są droższe!
Może ten temat był juz tu poruszany tylko trzeba poszperać?

Zaintrygowało mnie to!

tomono
16-12-2002, 22:11
WIATROŁAP... zgodnie z obowiązującym "Rozporządzeniem o war. techn. jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz.U.Nr 75 poz.690" wiatrołap to konieczność!!! pozdrawiam Tomono
P.s. Jest coś takiego jak "kurtyna powietrzna" stosowana w obiektach użytkowych np.: sklepy, kawiarnie, kina etc., zastosowanie której eliminuje wiatrołap.

tomono
16-12-2002, 22:12
WIATROŁAP... zgodnie z obowiązującym "Rozporządzeniem o war. techn. jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz.U.Nr 75 poz.690" wiatrołap to konieczność!!! pozdrawiam Tomono
P.s. Jest coś takiego jak "kurtyna powietrzna" stosowana w obiektach użytkowych np.: sklepy, kawiarnie, kina etc., zastosowanie której eliminuje wiatrołap.

mrtn
04-09-2003, 12:50
Przeszukałem archiwum i nie widziałem, by ktokolwiek poruszał ten wątek.
Nieszczęsny wiatrołap. Od lat tłumaczy się nam, że jest to pomieszczenie niezbędne w POLSKICH warnkach - gdzie śnieg, deszcz i huragany szaleją.

Tą "prawdę jedyną" powtarza się potem studentom budownictwa i architektury, a projekt bez wiatrołapu od ręki idzie do poprawki.

Stoje przed koniecznością zaprojektowania łasego domu i przychodzi mi tylko jedno do głowy "Po jaką cholerę ?". Zamiast wchdozić do do dużego przestronego pomieszczenia, w którym swobodnie można oddchać i zachwycać się wielkością domu sami pakujemy się w 3-4 metrowe klitki w których trudno się poruszyć.

Odejdę triochę od tematu i wspomnę jeszcze, że czesto wochodzi się z wiatrołapu do ciemnego holu ! (to dopiero głupota !!).

Chętnie posłucham opini ludzi, którzy swiadomie zrezygnowali z wiatrołpau (często po prostu nie budując drugiej ściaankiz drzwami). Czy na prawdę tak bardzo wieje wiatr i czesto śnieg zanosi się do domu ?

A może w czasie snieżycy (3-4 dni w roku ! - mieszkam we Wrocławiu). Wchodzić przez garaż ?.

Poszukałem projektów z terenów od Polski zimniejszych, ale nie polskich np.: Kanada i co ??
http://www.globalhouseplans.com/cgi-bin/search.cgi?method=other&country=canadian

Nic ! - wiatrołap to rzadkość - chyba, że na dalekiej północy - ale i wtedy stanowi oddzielne, wygodne pomieszczenie w którym cztery osoby mogą się swobodnie rozebrać.

Czekam na opinie innych uzytkowników?
Na razie wiem jedno - na pewno trzeba przewidziec miejsce (wnękę ?) na szafę, buty i miejsce gdzie można usiąć.

siewonka
04-09-2003, 14:17
Przez jakiś czas mieszkałam w domu bez wiatrołapu i naprawdę było zimno koło drzwi wejściowych było to mało przyjemne. Jeśli chodzi o wejście od razu do salonu to wyobraź sobie że wchodzisz np z mokrymi butami jesienią do domu nawet jesli je zmienisz po wejściu to i tak masz już slady przy drzwiach jeśli wejdzie kilku domowników no to robi się niezły bałagan. I właściwie o ile do wiatrołapiu nie musisz od razu lecieć ze szmatą żeby to powycierać to siedząc w salonie nie wyobrażam sobie niepowycierania podłogi. No i weż pod uwagę że np. zeszłej zimy mrozy dochodziły do -20 stopni osobiście odradzałabym brak wiatrołapu. Straty ciepla też podejrzewam że sa dość znaczne. Ale oczywiście to ma być twój dom i to ty się masz w nim dobrze czuć więc jeśli takie rozwiązanie ci odpowiada to buduj bez wiatrołapu.
Pozdrawiam

Wowka
04-09-2003, 14:38
A kto powiedział, ze wiatrołap ma mieć 3 czy też 4 m2?
U mnie jest to pomieszczenie ok 12m2 służące jednocześnie za garderobę na ubranie wierzchnie. Można tam swobodnie zdjąc płaszcz, zmienić obuwie, a nawet usiąśc i porozmawiać.
Z tego wiatrołapu przechodzi się dwuskrzydłowymi przeszklonymi drzwiami do holu. Hol jest całkiem przyzwoicie oświetlony światłem dziennym wpadającym przez 2 okna (doświetlające zwłaszcza schody na poddasze oraz okna w salonie i jadalni (te pomieszczenia + kuchnia tworza jedna bezdrzwiową otwartą całość)

Oczywiście nie każdemu odpowiada taka koncepcja otwartych przestrzeni. Nie każdy także chciałby poswięcić "tyle" metrów na wiatrołap.
Swój post piszę tylko po to by zasygnalizować, że pobyt w wiatrołapie nie musi budzic klaustrofobii.

mrtn
04-09-2003, 14:43
Słucham twoich uwag i poniekąd sa słuszne, ale zakładam, że wejście do
nie odbywa się bezpośrednio do salony, a przez "strefę ochronną" - czyli - kafle na podłodze. A aporopo's wiatru w domu - czy to nie kwestia uszczelnienia drzwi - wiem, że kiedyś praktycznie nie było to możliwe, ale w dzisijeszych czasach ??.

http://www.artefakt.pl/img/szkic1.gif
myślę o bardziej o czymś takim

Przestrzeń, wygoda i przstrzeń - Mam niewielkie mieszkanie, (<50m2), w którym wchodzi się praktycznie od razy do dużego pokoju (26m) i wrazenie jest takie, że wszyscy się dziwią jakie to jest wielkie !? a i nam mieszka się wygodniej i jest czym oddychac :-).

Bedę miał dom marzeń, a mam miec gorzej niż w mieszkaniu !?

mrtn
04-09-2003, 14:46
Wowka: ten szkic dotyczy poprzedniego postu - Twój zgadza się dokładnie z moją opinią - jezeli już robić wiatrołap to jako sensowne pomieszczenie w którym cała rodzina się rozbierze lub ubierze i jescze się kawałek psa zmieści, buty wyschną a płaszcze ociekną.

Natomiast jezeli bede miał wejście róznież przez garaż - to tam mogę sobie poprowadzić awaryjną "brudną" ściezkę, a na codzień gości i siebie witać otwrtą przestrzenią :-).

P.S. Czekam na więcej uwag :-)

Wowka
04-09-2003, 15:03
Latem, wiosna i jesienią OK ale zima to przydałyby sie jednak drzwi oddzielające wiatrołap od salonu. W momencie otwarcia drzwi wejściowych następuje gwałtowna wymiana powietrza ciepłego na zimne.

Czy zdarzyło sie Tobie kiedykolwiek otworzyć podczas upalnego dnia szyberdach w samochodzie? I jakie było odczucie? Przyjemny chłodek no nie :P nawet podczas postoju.
Przemyśl to jeszcze raz. Niemniej decyzja nalezy tylko do Ciebie.
Pozdrawiam

finiszant
04-09-2003, 15:10
jesienią ub. roku była dyskusja pt - wiatrołapy - czy są aż tak niezbędne w forum PROJEKTY, o ile pamiętam nie zostały tam potępione - wręcz przeciwnie
Finiszant

Wowka
08-09-2003, 09:07
........."Po jaką cholerę ?". Zamiast wchdozić do do dużego przestronego pomieszczenia, w którym swobodnie można oddchać i zachwycać się wielkością domu sami pakujemy się w 3-4 metrowe klitki w których trudno się poruszyć. .................

Dodam do tej części Twojego postu tylko jeden argument za wiatrołapem.
Do twojego domu będą przychodzić nie tylko zaproszeni i mile oczekiwani goście ale także i listonosze, kurierzy, inkasenci oraz wiele innych osób którzy (w niczym nie uchybiając ich godności) nie muszą już od progu - i tu ponownie cytat z Twojej wypowiedzi zachwycać się wielkością domu i aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny.

magmi
08-09-2003, 09:46
Moi rodzice rok temu wprowadzili się do nowego domu z bardzo porządnymi drzwiami wejściowymi, natomiast bez wiatrołapu.
Po pierwszym zimowym miesiącu w trybie pilnym zabudowali wnękę przy wejściu do domu - na wiatrołap.
Ponieważ miałam okazję porównać komfort cieplny w tym samym domu bez wiatrołapu i z wiatrołapem, moge stwierdzić, że taka śluza powietrzna jest jednak bardzo dobrą rzeczą w zimnych porach roku.

am00
08-09-2003, 11:01
Wiatrołap nie powinien być duży, bo przestaje pełnić swoje zadanie śluzy. Przy każdym otwarciu drzwi ilość ciepłego powietrza równa objętości wiatrołapu ucieka z domu. Zimowe wejscie przez garaż to popularne rozwiązanie. Wiatrołap może też być demontowany i zakładany tylko na zimę (np. w formie kotary). Najlepiej gdy jest przeźroczysty. Warto zwrócić uwagę, żeby drzwi wejściowe nie były od zachodu. Bo jest to w naszych warunkach zwykle strona nawietrzna.

Alanta
08-09-2003, 13:04
Wiatrołap jest potrzebny nie tylko zimą, ale też chroni przed przeciagami. Jeśli za wiatrołapem jest pomieszczenie otwarte (bez scian) i otworzy się jednocześnie drzwi wejściowe, drzwi wiatrołapu i okno lub drzwi tarasowe - nie ma siły, żeby któreś nie trzasnęły w przeciągu...

siewonka
09-09-2003, 07:37
Pomysł z przeszklonym wiatrołapem jest niezły tylko przy dwójce dzieci chyba musiałabym no stop czyścić szyby ale coś takiego ma znajomy i naprawdę nieżle to wygląda. Latem ma te przeszklone drzwi otwarte tak że praktycznie wogóle ich nie widać.
Jeśli chodzi o to że właścnie tak miałeś w bloku i było super no to przecież w bloku od razu z dworu nie wchodziłeś do mieszkania i takie rozwiązanie mogło się sprawdzić ale w domu ...

mrtn
09-09-2003, 14:30
Wracam do watku który kiedyś zacząłem z nowymi przemyśleniami. :-)

Kiedy zastanawiam się nad jakimś elementem domu staram się odnaleźć jego historę - genezę powstania - poznać czynniki które wpłyneły na taki, a nie nie inny sposób budowania w Polsce. Uwarunkowania sa rózne - klimatyczne, historyczne, związane z wierzeniami :-).

I tu muszę przyznać rację zwolennikom wiatrołapów, ale tylko częściową - w starych domach zawsze było pomieszczenie - które "wyłapywało wiatr" -sień, ganek. Z tych najbardziej przypada do mojego gustu zaknięty ganek - oświetlony w miarę wygodny. wysunięty po za bryłe domu.

Notmiast z usłyszanym wcześniej sformułowaniem, że wiatrołpa powinnien byc mały się nie zgodzę - ciemne małe pomiesczzenie - przecież w takim nawet nie przyjmiemy wyżej wpomnianego listonosza, bo nie bedzie miesjca. Jezeli już zgodze się na wiatrołap to niech bedzie tam miejsce, gdzie można siąść i sciągnąc buty, powiesić mokry płaszcz - jezeli ma byc to klika 1-2m2 to dziękuję "wole "dyskomfort termiczny".

Natomiast dzięki wam czuję się przekonany do pomieszczenia "wejściowego" (nazwa "wiatrołap" źle mi się kojarzy). I myślę, że będzie spełniało kilka zasad, które sobie wyznaczyłem :-):
- Doświetlone oddzielnym oknem,
- Z małą ławeczką na której mogą równoczęsnie przysiąść min. 2 osoby.
- Ze stoliczkiem lub chociaż minipółeczką na której podpisze rachunek.
- Z szafa wnękową na ubrania wierzchnie na tyle przestronną by dało sie tam również "przesuszyc płaszcz" (chociaz lepiej robić to na zwykłym wieszaku).
- szafką na buty
- Z drzwiami do pomieszczenia gospodarczego, lub spiżarki

uff. - albo taki albo wcale - oczywiście każdy może budować jak chce, ale małe klaustrofobiczne wiatrołapki pozostaną moim wrogiem i już :-)

P.S. Po za tym jestem przekonany, że mały wiatrołap nie spełnia czesto swoich funkcji - ze wzgledu na ciasnotę zdarza sie, że sa otwarte dwie pary drzwi, dzieciaki pastują buty na dywanie, albo na dworze, a z mokrym płaszczem biegnę przez hall do łazienki lub suszarni :-).

gaga2
09-09-2003, 15:15
mrtn - ja też uważam, że małe wiatrołapy są nieprzyjemne, ciasne, ciemne i jako takie - mało użyteczne (poza spełnieniem funkcji śluzy powietrznej).
Stąd mój wiatrołap ma 7, 5 m2, dwa okienka, dość dużo miejsca żeby postawić laweczkę i otwartą szafkę na buty; w takim wiatrołapie goście mogą spokojnie się ubierać do wyjścia - po np. imprezie rodzinnej, bez wchodzenia sobie na głowę; Jest to też takie miejsce gdzie się odkłada mokre okrycia, zabłocone gumiaki itp. Pomiędzy wiartołapem a holem mam zamiar dać drzwi antywłamaniowe (do samego domu mają być ozdobne drewniane). Całą sprawę długo dyskutowaliśmy - uważamy że dla wygody korzystania z domu duży wiatrołap jest konieczny. Wszystko to ma jednak pewne "ale" - każdy m2 domu kosztuje, i budowa większego wiatrołapu odbywa się kosztem innych pomieszczeń - przy założeniu takiej samej kasy na wybudowanie domu. Czyli coś za coś. U nas sypialnie są na poziomie minimum 11 - 12 m2.
Pozdrawiam,
gaga2

AgnesK
09-09-2003, 21:45
Mrtn, uważam, że w domku nie ma potrzeby markowania powierzchni. Takie chwyty konieczne są właśnie w ciasnych, blokowych mieszkaniach. Jestem zdecydowanie za wiatrołapem, ale nie takim klaustrofonicznym 2,5-metrowym (jakie spotyka się w wielu projektach gotowych), lecz co najmniej cztero-, pięciometrowym, max. sześciometrowym. W moim projekcie wiatrołap ma 4,1 m2. Z niego wchodzi się do holu o powierzchni 9m2. Mnie osobiście to zadowala. Bardzo podoba mi się rozwiązanie Gagi.

mrtn
10-09-2003, 12:51
Już sobie "wrysowuję" w projekt nowy 4-5 m wiatrołap - dzisiaj jeszcze przy piwku omówię to ze swoim architektem :-).

Przekonaliście mnie do solidnego pomieszczenia :-).

Wracając jescze do potrzeby "markowania" powierzchni - to w domku niestety trzeba to czesto robić i dbać o to (przeparszam za wyrażenie) jak cholera - bo potem widzę domy po 250m2 gdzie z waitrołpau wchodzimy do nieoświtlonego holu, a z niego rozhodzimy się po pokojach i wogóle jakoś tak dziwnie i ciasno :-(. Ja sobie wyobrażam mój duży i wygodny "wiatrołap" i z niego drzwi do otwartej przestrzeni pokoju dziennego.

Kto tego nie widział w praktyce, albo nie mieszkał w takim miejscu nie zrozumie i nie będzie wiedział o co chodzi - odgrodzi pokój dzienny, kuchnię i jadalnię, porobi korytarzyki tworząc złudne wrażenie przytulności a potem nie spotka swoich dzieci przez kilka dni :-). Dom jednoridzinny - jak sama nazwa wskazuje słuzy do mieszkania rodziny a nie obcych sobie ludzi.

Dziękuję wszytkim za Pomoc - jak widać, może zdarzyć się na forum, że ktoś zamiast trzymać się uparcie swojej mysli da się przekonać argumentom - i ja się dałem :-) - co prawda jescze na etapie projektu ale jednak wiatrołap awansował z 0 do 5 m2 :-), a w sypailniach dzieci chcę mieć szafy wnękowe na całą ścianę, więc nawet 11-12 m2 zapewni przestronnośc :-).

mrtn
10-09-2003, 12:54
Przepraszam za błędy - przeczytałem teraz i się załamałem :-(. Piszę w pracy więc muszę uważać i szybciuteńko pisać, ale obiecuję, że się poprawię (uwierzcie naprawdę znam j. polski). :oops:

AgnesK
10-09-2003, 13:56
Mrtn, święta Inkwizycja Ortograficzna Forum na pewno Ci wybaczy :wink: .
A masz rację z tą siecią korytarzy. Ja miałam na myśli dom dobrze zaprojektowany, bez kątów, zakamartków trudnych do wykorzystania. Wiesz, przestronny, otwarty dół i rodzinna góra (ale bez pokoi po 7m2) (a to dla wersji domu z poddaszem użytkowym). Napisz koniecznie co wymyśliłeś ostatecznie. Pozdrowienia A.

mrtn
10-09-2003, 14:24
To co wymyślę ostatecznie pewnie pokaże, ale to potrwa - dopóki nie kupię działki nie będę miał nawet dobrze opracowanej koncepcji - powiedzmy jestem narazie w fazie założeń,a poniewaz mam w rodzinie i w okolicy (wsórd przyjaciół) kilku architektów to moje założenia będą dobrze przez nich przemielone :-)

magmi
10-09-2003, 15:04
To jest bardzo dobra rzecz: przemyśleć gruntownie swoje potrzeby, wymagania, to co się podoba lub nie podoba, a także swoje możliwości finansowe - zanim się zabierze na dobre do projektu. Oglądanie na skalę masową projektów typowych bardzo w tym pomaga - widac różne rozwiązania funkcjonalne i estetyczne, krystalizuje się człowiekowi pogląd na to czego chce, a czego nie chce, co jest absolutnie niezbędne, a z czego mozna ewentualnie zrezygnować. Sama spędziłam rok na takich analizach - uważam, że absolutnie nie był to czas stracony.
Taka bardzo przemyślana w detalach koncepcja własnego domu ma same zalety i tylko jedną wadę: z cudem graniczy znalezienie projektu typowego, który do takiej koncepcji będzie pasował. Bardzo prawdopodobne że skończy się u Ciebie na projekcie indywidulanym, co jest niestety zdecydowanie droższym rozwiązaniem.

Wowka
10-09-2003, 15:26
magmi ma rację. Obłożyliśmy się z Ewą katalogami z projektami i wybraliśmy ten jeden który najbardziej pasował do naszej koncepcji domu. Potem z biegiem dni, tygodni, miesięcy zmienialiśmy to i tamto aż wyszło to w czym mam nadzieję spedzimy najbliższą wigilie a zupełnie nie przypominało pierwowzoru z katalogu :P . Z tym, że projekt indywidualny nie był aż tak katastrofanie drogi. Raptem 2500 zł. w tym adaptacja do działki, projekt szamba (zmieniliśmy potem na oczysczalnię) oraz projekty inst. elektrycznej oraz przyłączy.

AgnesK
10-09-2003, 19:21
Wowka, cena do pozazdroszczenia! Ja zapłaciłam za projekt 1400 a za adaptację (wraz z proj. przyłączy, zagosp. działki, ZUDem) 1800, co nam daje 3200. U nas też wybieranie trwało tyle co, nie przymierzając, ciąża ... u słonia. Równo rok. I mamy wrażenie że znaleźliśmy nasz projekt. Brakowało w nim kominka, i to jedyna zmiana jaką poczyniliśmy.
Mrtn, super, że masz zaprzyjaźnionych architektów. To dla Ciebie podwójny zysk - ponieważ Ciebie i twoje upodobania znają, doskonale będą w stanie służyć Ci radą.
Radosnego i efektywnego procesu twórczego życzę.
Pozdrowienia A.

avzi
11-09-2003, 12:24
Ja zdecydowanie optuję za wiatrołapem. Nie trawię urządzania szatni na progu salonu. U mnie wiatrołap będzie także garderobą i połączeniem z kotłownią. Będzie miał ok. 7m2, więc nie powinno by ciasno.

mrtn
15-09-2003, 15:26
odkryłem jeszcze jedną przyczynę wiarołapów - klitek -> projekty gotowe. Otoż >>dobry<< projekt gotowy ma jak największy stosunek powierzchni pomieszczeń >>głównych<< takich jak salon, jadalnia i sypialnie do powierzchni całkowitej domu - przez to powierzchnia pomieszczeń >>dodakowych<< takich jak pom. gospodarcze, wiatrołapy itd. jest skandalicznie mała. Niestety jest to po cześci tez wina Nas -tj. uzytkowników -> wolimy sypialnie dla dzieci po 14-16m2 - zamiast większego wiatrołpau (w którym np.: w szafie będa wisiały kurtki naszych dzieci). Wolimy miec 4m2 dodatkowej przestrzeni w sypialni niz szerszy o 40 cm korytaż (150 cm zamiast np.: 110) itd.
oczywiście cześć z Nas (szczególnie budujących drugi dom), już wie na co patrzeć, ale nie dziwmy się architektom - projektowanie domów to ich praca, a nie misja - a praca służy do zarabiania pieniędzy (np.: na domek :-)

AgnesK
15-09-2003, 18:36
Mrtn, masz rację. Dlatego decyzję o projekcie trzeba DOBRZE przemyśleć i super, że jest Forum, na którym można doświadczeniami się podzielić :D

izat
20-09-2003, 18:20
A może kurtyna powietrzna?

AgnesK
20-09-2003, 21:16
:o A co masz na myśli?

izat
23-09-2003, 16:34
Mam na mysli takie urządzenie, które instaluje się nad wejściem. Ma ono za zadanie nie wpuszczać w płaszczyżnie równoległej do wejścia zimnego bądż gorącego powietrza. W zależności jak to ustawisz-wydziela silny badż słaby strumień powietrza.
W naszym projekcie nie ma wiatrołapu, chociaż hol ma 28m. Tak więc świadomie się na to decydujemy.

AgnesK
23-09-2003, 21:10
Ciekawe, gdzie można na ten temat znaleźć więcej informacji?

Wowka
24-09-2003, 10:45
A jak to działa to możesz sprawdzić już niedługo w pierwszym lepszym markecie lub nowoczesnym biurowcu.
Niemniej koszt eksploatacji jest znaczący.

izat
24-09-2003, 15:05
Nie przesadzajmy z tym kosztem eksploatacji. Nasze domy, to przecież nie markety gdzie ciągle ktoś wchodzi i wychodzi.

Hadraadae
04-12-2003, 13:21
Remontujemy stary dom, zastanawiamy się, czy warto robić wiatrołap.
Interesują mnie doświadczenia osób mieszkających w domach z wiatrołapem i bez niego? Czy faktycznie ma on taki duży wpływ na temperaturę w domu w zimie? Czy jednak nie?

Pozdrawiam :)

Wowka
04-12-2003, 13:24
Było już o tym na forum. Generalna konkluzja - WARTO

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=14952&highlight=wiatro+ap

04-12-2003, 13:34
Generalna konkluzja - warto/nie warto zależy od domu.Każdy dom jest inny. Ja akurat najczęściej wchodzę przez garaż. Czyli patrząc od zewnątrz. Garaż z bramą garażową wyposażoną w drzwi, dalej do kotłowni, dalej do śluzy i wchodzę do holu. Drzwiami głównymi b. rzadko wychodzę. Latem z salonu wraz z kuchnią otwartą na salon wychodzę na zewnątrz ( taras, ogród) drzwiami balkonowymi.
Tak, że wiatrołap jest mi zbędny, ... ale mam - 4m2.

Hadraadae
04-12-2003, 13:47
Wowka - dzięki serdeczne za linka, przeczytałam, ale chyba są tam głównie wypowiedzi osób, które zastanawiają się jaki projekt wybrać, z wiatrołapem czy bez. A mnie szczególnie ciekawi, jak się mieszka z wiatrołapem i bez niego.

Gościu- dzięki za wypowiedź. My niestety nie będziemy mieli wejścia od garażu. To główne wejście będzie główne :)

Bardzo chętnie poznałabym jeszcze kilka Waszych opinii.

Snowdwarf
04-12-2003, 14:00
bez wiatrołapu - i przymierzam się powoli aby go dobudować...
choxciaż drzwi wejściowe są szczelne, niestety przy mrozach każde wejście do domu powoduje niewiarygodny "zimny podmuch w okolicach kostek )
nie jest to przyjemne...
jeśli miałbym palić Co ogrzewając hol bez wiatrołapu - byłaby to ewidentna strata - u mnie hol domu jest niestety bardzo duży co powoduje ze żeby go ogrzać ....:(
wiatrołąp dobuduję - jest miejsce (malą weranda w bryle domu, otwarta)

Marek13
04-12-2003, 14:05
Mam wiatrołap i bardzo sobie chwalę. Jak miałbym się jeszcze raz budować to także z wiatrołapem.

Wowka
04-12-2003, 14:08
W tej chwili trawają ostatnie prace (uff.. :P ) w moim domu. Mam wiatrołap o pow. ok 16m2. Od głównego holu budynku wiatrołap odgrodzony jest dwuskrzydłowymi drzwiami wewnętrznymi. Przy obecnych temperaturach zewnętrznych ogrzewam dom jedynie kominkiem z rozprowadzeniem częściowym ciepłego powietrza. Do holu niestety tego doprowadzenia nie mam. Drzwi dwuskrzydłowe są przeważnie zamkniete. W budynku jest cały czas temperatura ok 16-20 0C. (palę na tzw. pół gwizdka) - nawet w tych pomieszczczeniach gdzie nie ma doprowadzenia ciepła z kominka, w wiatrołapie za to jest odczuwalny chłód.
Dodam, że drzwi wejściowe są obecnie dośc czesto otwierane przez płytkarza który docina płytki na zewnątrz budynku.
Moim zdaniem potwierdza się, że warto.

tomek1950
04-12-2003, 14:25
Też remontuję starą chałupę. W tym roku dobudowałem wiatrołap ok 12 m2. Jest jeszcze w stanie surowym zamkniętym, ale już widać różnicę. w holu który lączy się dużym pokojem (trudno powiedzieć, że to salon w chałupie :D ) jest znacznie cieplej. Moim zdaniem warto. Te 12 m to też ma znaczenie!

Hadraadae
04-12-2003, 14:36
No właśnie problem z tym wiatrołapem mamy też taki, że nie chcemy go dobudowywać na zewnątrz, żeby nie zepsuł bryły. A w środku jest dylemat: albo będzie wiatrołap w postaci małej kiszki, albo z wiatrołapu będą szły schody na poddasze bardzo użytkowe.

Byliśmy prawie zdecydowani, że jakiś musi być, ale zamieszał mi ostatni artykuło domach pasywnych, w których podobno wiatrołapów się nie stosuje i jest w porządku.

Liczę na kolejne relacje dotyczące wrażeń z posiadania/ nieposiadania wiatrołapu :)

Pearl
04-12-2003, 14:49
Warto mieć wiatrołap. U nas rozwiązaliśmy to trochę z konieczności w ten sposób, że mamy ganek-wiatrołap nr 1, nie ogrzewany, a za nim małe pomieszczenie przejściowe-wiatrołap nr 2, odizolowany solidnymi drzwiami od wiatrołapu pierwszego. To drugie pomieszczenie jest już w bryle budynku tzn. jest połączone z całą resztą, choć też nie bezpośrednio (drzwi wewnętrzne). Ogrzewane nie jest, ale temp.w nim jest tylko trochę niższa od całej reszty.
Plusy wiatrołapów: cały brud. kurz i wilgoć zostaje za drzwiami :D , a dla bałaganiarzy - kolejne miejsce do gromadzenia (nie)zbędnych przedmiotów :wink:

Pozdrawiam

Pearl

04-12-2003, 14:58
Warto mieć wiatrołap. U nas rozwiązaliśmy to trochę z konieczności w ten sposób, że mamy ganek-wiatrołap nr 1, nie ogrzewany, a za nim małe pomieszczenie przejściowe-wiatrołap nr 2, odizolowany solidnymi drzwiami od wiatrołapu pierwszego. To drugie pomieszczenie jest już w bryle budynku tzn. jest połączone z całą resztą, choć też nie bezpośrednio (drzwi wewnętrzne). Ogrzewane nie jest, ale temp.w nim jest tylko trochę niższa od całej reszty.
Plusy wiatrołapów: cały brud. kurz i wilgoć zostaje za drzwiami :D , a dla bałaganiarzy - kolejne miejsce do gromadzenia (nie)zbędnych przedmiotów :wink:

Pozdrawiam

Pearl

u mnie podobnie - z tym, że wiatrołap nr 2 jest ogrzewany ale bez drzwi wewnętrznych (coraz mocniej zastanawiam się nad ich wstawieniem) :D, a wiatrołap nr 1 (ganek) zamknąłem dopiero w tym roku - efekt - w domu zdecydowanie cieplej i nie noszą się liście, piach itp
pug

Wowka
04-12-2003, 15:00
Jeszcze jedno. Jesli ktoś zdecydował sie na instalacje odkurzacza centralnego to warto w wiatrołapie zainstalować "szufelkę"

krakauer
04-12-2003, 15:01
Mieszkałem przez parę lat w Kanadzie (Oakville pod Toronto) we własnym domu. Tak jak i inne domu tenże wiatrołapu również nie miał. Zimy w Kanadzie są ostrzejsze niż w RP i nie było żadnego problemu. Teraz buduję dom tutaj, także bez wiatrołapu. Jako że w kuchni robię ogrzewanie w podłodze, a kuchnia jest tuż obok holu wejściowego, to i w tym holu też zrobię podłogę ogrzewaną.
Krakauer

Hadraadae
04-12-2003, 15:13
No właśnie o tych kanadyjskich domach bez wiatrołapów też czytałam. O co chodzi? Może my w Polsce za szeroko i za często drzwi otwieramy? :roll:

Joasia
04-12-2003, 23:22
U moich rodziców wiatrołapu nie było (dom z lat 80-tych), był za to ganek. Przy okazji ocieplania domu rodzice zabudowali ganek - i tak powstał nieogrzewany wiatrołap. Różnica w ogrzewaniu duża, a w komforcie użytkowania domu - kolosalna: nie ciągnie po nogach gdy ktoś wchodzi do domu.
Poza tym na tym ganku stawia się teraz w chłodzie wielkie garnki z obiadem, gdy dzieci zjeżdżają na niedzielę :D . I jeszcze werandują się tam w wózeczkach wnuki (wiatrołap z oknem).
W naszym domu też będziemy mieć wiatrołap.
Joasia.

tom soyer
08-12-2003, 13:41
No właśnie problem z tym wiatrołapem mamy też taki, że nie chcemy go dobudowywać na zewnątrz, żeby nie zepsuł bryły. A w środku jest dylemat: albo będzie wiatrołap w postaci małej kiszki, albo z wiatrołapu będą szły schody na poddasze bardzo użytkowe.

mam dokladnie ten sam dylemat, bede wiec rownie wdzieczny za rady jak Hadraadae

kolejne dylematy to:
- jak duzy to wiatrolap musi byc aby mial sens?
- czy ogrzewacie wasze wiatrolapy?

am
08-12-2003, 14:50
Jeżeli mieć wiatrołap to duży - na pewno nie 2-4m. Moje obserwacje są takie - sąsiedzi mają mały wiatrołap. Jak wchodzi jedna osoba - OK działa - jak więcej niż jedna to i tak zarówno drzwi wejściowe jak i od wiatrołapu do domu są otwarte - za mało miejsca. Cholera mnie bierze jak mam ubrac trójkę małych dzieci, założyć buty i kurtki w pomieszczeniu metr na dwa.
Jeżeli jest to 12-16 m to pewnie warto.

Ja nie mam wiatrołapu - mam mozliwość założenia drzwi "tworzących wydzielony wiatrołap" ale tego nie zrobię. Moje doświadczenia są takie, że czas otwarcia drzwi jest naprawde niewielki. Goście wchodzą i zamykają drzwi. Tak samo przy wyjściu. U mnie jest duzo miejsca przy wejściu nie ma problemu z ubieraniem/rozbieraniem. Trochę swieżego powietrza - nawet zimnego nikomu nie zaszkodzi. Przesądem jest, że otwarte drzwi mogą wychłodzić dom - musiałyby być otwarte przynajmniej ze 2-3 minuty a to się nigdy nie zdarza.

Hadraadae
08-12-2003, 14:58
No właśnie cały czas się zastanawiam, czy to nie jest tak, jak pisze AM. Że może tak łatwo się mieszkanie nie wychładza, a wchodząc czy wychodząc otwiera się drzwi na moment. W sumie w mieszkaniu na parterze, do którego wchodzi się prosto z przelotowej bramy, w której chula wiatr, wcale nie odczuwam zimna w przedpokoju bez grzejnika. Więc :-? ?

Juras XR4Ti
10-12-2003, 08:15
Moje zdanie. Wiatrołap - tak. Mniejsze straty ciepła, co przekłada się na koszty ogrzewania. Poza tym względy estetyczne. Palta, buty dzieciaków pętające się po hallu nie są ozdobą. Niestety mój wiatrołap jest trochę za mały. Ale lepszy taki niż żaden !

basieczka
10-12-2003, 08:37
My mielismy wiatrołap w projekcie, ale zrezygnowaliśmy z niego. Miał mieć 2 m2 - to jak klitka blokowa.... Oglądaliśmy wiele domów w Wiedniu (tam zdecydowanie bardziej wieje niż u nas) i nikt tam nie buduje już wiatrołapów - a Ci którzy już mają - narzekają - i rezygnują - tak jak właśnie zrobiła to nasza rodzina. W wiatrołapie było zawsze wilgotno i zimno (bez ogrzewania) - groziło grzybem.
Wydaje się nam, że taka wentylacja przy otwarciu drzwi nikomu nie zaszkodzi....i nawet w szczelnym domu się przyda - ale zobaczymy za dwa tygodnie - jak się przeniesiemy.
W każdym razie nasi znajomi, którzy już się przeproadzili i nie mają wiatrołapu - nie narzekają.
A mieć wiatrołap zimny i wilgotny - i ubierać tam zimne buty rano przed wyjściem do pracy....albo mieć tam totalny bałagan "bo jest niewidoczny z domu" - to bezsensu.... :wink:

06-03-2004, 21:12
Mała chata, niecałe 100 m2 na dole. Bez wiatrołapu wdaje się być większa. Czy to małe, klaustrofobiczne pomieszczenie ze śmierdzącymi butami jest konieczne?

1212xx
06-03-2004, 21:19
Opisywał to Murator ale nie wiem w którym nr, z tego co pamietam to zgodnie z prawem jest nieobowiazkowy ale ponoć jest bardzo przydatny.

Renia
06-03-2004, 21:20
Jak dasz wentylację obok, to nie będą śmierdziały. A jak nie zrobisz wiatrołapu to będą śmierdziały w przedpokoju lub od razu w salonie. To chyba zrób ten wiatrołap. Albo nie rób a buty zostawiaj przed domem.

Renia
06-03-2004, 21:24
Możesz jeszcze dobudowac ganek i tam zostawiać buty, w zimie będą cholernie zimne, jak do takiego włożyć stópkę ?
A gdzie będziesz składował płaszcze, szaliki, czapki, parasole, kapcie itp ?
Też w salonie ?

06-03-2004, 21:24
Wy chyba ludzie upadliście na głowę,budujecie domy,a zastanawiacie się gdzie buty będą wam śmierdzieć.co to nie ma szaf,żeby nie mieć gdzie buty schować.

Renia
06-03-2004, 21:27
W szafie też będą śmierdzieć.

1212xx
06-03-2004, 21:39
Ludzie myjcie się czesciej, moczcie nogi w łupinach, buty kupujcie też częściej a nie jedną parę na 5 lat. i nie będzie problemu, a jak ktoś jest beton to można dostac takie ściskacze na nos, lub ostatecznie klamerki do suszenia prania, i siedzi sobie taki gość w eleganckim fotelu przed kominkiem na nosie ma bardzo przydatny ściskacz, a ciżmy mu dymią.

Koń też sięę śmieje.

Renia
06-03-2004, 21:53
Oj uśmiałam się dzisiaj tyle za Waszą przyczyną, że nawet o wykonawstwo mojego przyszłego domku przestałam się chwilowo martwić ! :lol: :lol: :lol:

1212xx
06-03-2004, 22:19
Jeszczee jedna bardzo ważna sprawa , ONUCA super wynalazek oj super tylko buty o jeden nr większe trzeba kupić ale onucy to nawet prać nie trzeba, tylko wystarczy przewietrzyć, a jak się złamie to nowa a co.

ONUCA - pierwotna skarpetka ale płaska prostokątna o szerokości 1.4 stopy i długości 3 x dł. stopy użytkownika.

Instrukcję obsługi odpłatnie na priiva.

A tak serio to onuce sa super, do gumiaczków sam używam, nogi myje buty też kupię od czasu do czasu i wiatrołapu może nie być.

Renia
06-03-2004, 22:32
A gdzie będziesz trzymać pozostałe okrycia wierzchnie ?
Wy mężczyźni to macie dobrze, onuce możecie sobie używać, a my bidulki jak do sandałków czy też szpileczek mamy je wkładać ?
Zawsze jesteśmy dyskryminowane, pod każdym względem !
Gdzie to równouprawnienie ?
A przepraszam, też możemy gumiaczki założyć z onucami.

RYSZARD
06-03-2004, 22:38
Jedyna odpowiedz to "KONIECZNY". Wiem bo w obecnej chwili mieszkam w dwóch domach i mam porównanie.

Renia
06-03-2004, 22:40
Ryszardzie,
a jakie masz doświadczenia z butami ? :lol: :lol: :lol:

RYSZARD
06-03-2004, 22:52
Jeżeli chodzi o buty to nie przypominam sobie przykrego doświadczenia. Sama nazwa wszystko powinna wyjaśnić, skoro wiatrołap- to powinien "łapać wiatr" szczególnie chłodny i zimowy. A jak ktoś nazwie go "śmierdziel" to wtedy może mieć problem.
Pozdrawiam.

gość23
06-03-2004, 23:05
A może tak samemu się zastanowić na potrzebą tego wynalazku i mieć trochę odwagi i podjąć decyzję w zależności od potrzeb.

Ewunia
07-03-2004, 00:08
ONUCA super wynalazek, nawet prać nie trzeba, tylko wystarczy przewietrzyćJeszcze lepsze są stare gazety, albo inny papier. Nawet wietrzyc nie trzeba, wystarczy wymienić. Najekonomiczniejsze są z programem TV - przez pierwszy tydzień sprawdza się program, a w następnym owija stopy :D

mik99
07-03-2004, 00:26
W projekcie jest takowy i chyba po przeczytaniu waszych uwag nie wyrzucę go z realizacji, a tak myślałem wcześniej.
Sąsied wspominał mi możliwych przeciągach, gdy wchodzimy domu(bez wiatrołapu), a pootwierane są okna, czy drzwi balkonowe.

07-03-2004, 00:34
W projekcie jest takowy i chyba po przeczytaniu waszych uwag nie wyrzucę go z realizacji, a tak myślałem wcześniej.
Sąsied wspominał mi możliwych przeciągach, gdy wchodzimy domu(bez wiatrołapu), a pootwierane są okna, czy drzwi balkonowe.
Witrołap jest pewnego rodzaju śluzą powietrzną czyli przy wchodzeniu zimą zimne powietrze zatrzymuje się w nim i nie przedostaje do wnętrza budynku.
Ja osobiscie nie zastanawiałem się nawet nad możliwością rezygnacji z wiatrołapu, mieszkając w bloku można zwrócić uwagę na klatki które też posiadają takie wiatrołapy(w większości oczywiście) i na róznice temperatur tam występujące.[/list]

deha
07-03-2004, 00:36
W projekcie jest takowy i chyba po przeczytaniu waszych uwag nie wyrzucę go z realizacji, a tak myślałem wcześniej.
Sąsied wspominał mi możliwych przeciągach, gdy wchodzimy domu(bez wiatrołapu), a pootwierane są okna, czy drzwi balkonowe.
Witrołap jest pewnego rodzaju śluzą powietrzną czyli przy wchodzeniu zimą zimne powietrze zatrzymuje się w nim i nie przedostaje do wnętrza budynku.
Ja osobiscie nie zastanawiałem się nawet nad możliwością rezygnacji z wiatrołapu, mieszkając w bloku można zwrócić uwagę na klatki które też posiadają takie wiatrołapy(w większości oczywiście) i na róznice temperatur tam występujące.[/list]
To byłem ja
Deha

mik99
07-03-2004, 00:40
Czyli TAK dla wiatrołapów, a NiE dla zmian w projektach.

07-03-2004, 00:43
Czyli TAK dla wiatrołapów, a NiE dla zmianw projektach.
Oczywiście, w tym przypadku jak najbardziej zgoda, ale zmian i tak nie unikniesz(oby jak najmniej).

mik99
07-03-2004, 09:54
Zgoda.
W swoim zmieniłem delikatnie rozmiar otworów okiennych, aby uzyskać nie co lepsze proporcje....moim zdaniem.

Renia
07-03-2004, 10:38
Czyli TAK dla wiatrołapów, a NiE dla zmianw projektach.



A nikt się nie wypowiada na TAK lub na NIE dla papieru gazetowego z programem czy dla onuców ? (jak się to odmienia przez przypadki ?).
Co lepsze ? :D :D :D

tomek1950
07-03-2004, 11:07
Dla wiatrołapu TAK. Wybudowałem dość duży. Będzie w nim dodatkowo mała spiżarnia i garderoba by paltociki nie wisiały w przejściu.
Jeśli chodzi o gazety to NIE. Kiedy byłem w wojsku, zawinąłem nogi we flanelowe "onuczki" które wydał szef kompanii. Na drugi dzień lekarz pułkowy dał mi zwolnienie z kamaszy i zalecił pepegi :D
W tamtych czasach nie było pampersów, a nowe, flanelowe onuce służyły dziecku jako pieluszki. W gazetę dziecka bym nie zawinął!

07-03-2004, 11:17
Zastanówmy się czy papier toaletowy tak czy nie ,a co w zamian?

Mjablo
07-03-2004, 12:00
Szukajcie a pozniej ewentualnie pytajcie!
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=14952&highlight=b+%EAdy

Renia
07-03-2004, 12:32
Dla wiatrołapu TAK. Wybudowałem dość duży. Będzie w nim dodatkowo mała spiżarnia i garderoba by paltociki nie wisiały w przejściu.
Jeśli chodzi o gazety to NIE. Kiedy byłem w wojsku, zawinąłem nogi we flanelowe "onuczki" które wydał szef kompanii. Na drugi dzień lekarz pułkowy dał mi zwolnienie z kamaszy i zalecił pepegi :D
W tamtych czasach nie było pampersów, a nowe, flanelowe onuce służyły dziecku jako pieluszki. W gazetę dziecka bym nie zawinął!


Tomku,
ja też będę miała wiekszy wiatrołap, (rezygnuję z części spiżarki na konto wiatrołapu). Uważam, że te wiszące płaszcze w przedpokoju paskudnie wyglądają i przeszkadzają, wchodząc do środka, odnosi się wrażenie nieładu, ciągle to wszystko jest na widoku.

A propos gazet, w czasie wojny -babcia mi mówiła- ludzie wkładali je pod kurtki w okolicach klatki piersiowej, grzały podobno dobrze.

07-03-2004, 12:37
Czyli TAK dla wiatrołapów, a NiE dla zmian w projektach.

07-03-2004, 12:50
Bardzo popieram wiatrołap! Przećwiczyłam przez ten sezon i naprawdę to jest bardzo dobre rozwiązanie. Różnica temperatur między wiatrołapem i holem jest wyraźna, mimo, że w wiatrołapie mam grzejnik. Poza tym, jak przychodzi listoosz, to nie musi oglądać np. bałaganu w domu lub mnie w papilotach :lol:

Kuba N.
07-03-2004, 12:59
Co do gazet to sam czasami używam gdy w długiej trasie, jadąc na motocyklu, nastąpi załamanie pogody (ochłodzenie) tylko że nie owijam nimi nóg a pakuję pod kurtkę skórzną i jest cieplej.
Co do wiatrołapu to TAK i ABSOLUTNIE Z NIEGO NIE REZYGNOWAĆ !!!!!!! bo :
-co z błotem/śniegiem nanoszonym jesienią/zimą ?
-brak powoduje duże wychłodzenie holu przy wchodzeniu
-orócz butów dziwną woń mogą wydzielać okrycia wierzchnie, zwłaszcza po pobycie w fastfoodzie/stołowce/ innej garkuchni
-wiatrołap o trochę większym metrażu służy też jako tymczasowy składzik narzędzi,owoców,a jesienią/zimą wystawiamy tam np. zupę bo garnek z reguły nie mieści się do lodówki.
-wiatrołap musi być jednak czasem sprzątany. U nas coś zaczęło śmierdzieć i dopiero wyrzucenie starych butów (pamiętających lata 80) i kosza zgniłych jabłek (a wyglądały jakby można jeszcze było z nich kompot zrobić) uratowało syuację
Pozdrawiam

KrzysiekMarusza
07-03-2004, 14:32
Mam wiatrolap (maly - 2.7 m2) w domu parterowym 100 m2 i dobrze spelnia zadanie sluzy temeraturowej -
dalem tam maly grzejnik (jakies 200 W) zeby bylo troche cieplej niz na zewnatrz -
naprawde polecam

Krzysiek

tomek1950
07-03-2004, 15:22
Gościu, troche poczucia humoru... i odwagi na zalogowanie
Pozdrawiam

Fan Pustaków
07-03-2004, 15:34
Oooo !!! kolejny PUSTAK czy ich obrońca ?!
Tomek, że masz poczucie humoru to wiem jeszcze mi tylko powiedz jakiej płci jesteś ?!
Same wesołki i kretyni. Forum sprawnych inaczej.
To mnie sie podobie.

Ponury
Też Fan Pustaków

Mjablo
07-03-2004, 16:01
Mysle ze to jest forum inetrnetowe i kazdy moze sobie pisac co mu sie tam podoba taka ma ono urode (wade). Fakt, ze czasami glupio, ale czasami tez smiesznie.
Bez nerwow :wink:

Jesli chodzi o wiatrolap.
Zabezpiecza przed:
-uderzeniem fali zimnego powietrza z zewnatrz - b. nieprzyjemne,
-strata ciepla
-przeciagami
- i reszta opisanych wyzej (wlacznie ze smierdzacymi onucami)...

jacek f.
07-03-2004, 20:17
Witam,
Uważam,że wiatrołap nie zawsze jest potrzebny. Po pierwsze:przy korzystnym ( z punktu widzenia zabezpieczenia przed wiatrem)zap rojektowaniu wejścia do domu,ten problem znika.Po drugie:na ubrania są szafy lub wnęki umieszczone w holu. Po trzeciewreszcie:wejście do domu przez ładny i przestronny hol jest rozwiązaniem bardziej estetycznym,niż przez-na ogół mały-wiatrołap.Ja więc nie poprawiam projektu i nie buduję wiatrołapu.
Pozdrawiam,jacekf.

Renia
07-03-2004, 21:11
Jestem zdumiony !!!!!!!!!!!!
Przypadkowo się nie zalogowałem z postem o "wiatrołapie" a tu patrzę śmietnik głupich odpowiedzi. Rzeczowe pytanie a Królowa-Od-Pierduł: RENIA zaśmieciła cały wątek samymi bzdurami i kilka osób, podobnych kretynów jej wtórowało.
Pusta kobieto (piszę do RENI) wynoś się z tego forum nie marnuj czasu innych, którzy mają coś do powiedzenia. FORUM, WCZEŚNIEJ MIEJSCE PORAD I WYMIANY DOŚWIDCZEŃ ZA CHWILĘ STANIE SIĘ GLĘDZENIEM PUSTAKÓW "RENIOPODOBNYCH"
Zadając pytanie trzeba przebrnąć przez stertę uwag o onucach itd aby oddzielić ziarno od plew i dotrzeć do rzeczowej odpowiedzi mądrzejszych ode mnie wiedzą i doświadczeniem.
Za wszystkie rzetelne podpowiedzi i uwagi dziękuję a wątek dla mnie jest dalej aktualny.
FAN "PUSTAKÓW"

To ja Renia. Odzywam się do Ciebie pomimo, że mnie obraziłeś. Tak się składa, że jestem bardzo konkretną kobietą, samodzielnie budującą i samodzielnie finansujacą całą budowę. Mam prawie dorosłego syna, więc możesz sobie wyobrazić w jakim mogę być wieku. Do tej pory przez ostatnie pół roku zadawałam konkretne pytania na temat budowania, jak również ja konkretnie odpowiadałam innym. Z reguły jestem poważna, nie do śmiechu mi wcale. Ale wczoraj po przeczytaniu tego nieszczęsnego postu nagle po raz pierwszy złapałam trochę humoru i zapragnęłam pożartować. Nigdy więcej nie będę publicznie żartować - boję się że takie smutasy jak Ty nie będą potrafiły takich żartów właściwie odebrać, po co ma się im podnosić przeze mnie ciśnienie ?
Dla Was będę znowu smutasem, skoro tak jest correct, a żartowac będę w innym gronie, znacznie sympatyczniejszym.
Tylko między nami jest zasadnicza różnica - ja żartując - podpisuję się, część osób na forum zna mnie osobiście.
A Ty nie masz odwagi nawet się podpisać, lubisz dołożyć innym anonimowo, myślę że to jeden ze sposobów odreagowywania (oczywiście w złym znaczeniu).
Ja przez wiele lat pracowałam nad swoim charakterem (to trudna praca), potrafię w tej chwili dzielić się z innymi tylko dobrym i ciepłym słowem, ono nic nie kosztuje, a tyle może zdziałać.......

Królowa - Od - Pierduł - Renia

chrul
07-03-2004, 21:24
Ktoś po rajtach pojechał. Swoją drogą duże dzieci a tu o onucach... Całkiem jak Piotruś Pani

Chrulik

tomek1950
07-03-2004, 22:51
Reniu, szkoda słów dla ponuraka i tchórza. Jest na forum cała masa fajnych, kulturalnych ludzi. Budowa budową, a czasami w gronie ludzi mających te same problemy (budowlane) pośmiać sie warto. Szkoda tylko, że dla niektórych, niezalogowanych "Gości" nawet takie proste dowcipy są zbyt trudne do zrozumienia.
Pozdrawiam Cię serdecznie
i życzę powodzenia w budowaniu
Tomek

Ewunia
08-03-2004, 02:35
wczoraj po przeczytaniu tego nieszczęsnego postu nagle po raz pierwszy złapałam trochę humoru i zapragnęłam pożartować I tak trzymaj :wink: :wink: :wink: :D :D :D
Nigdy więcej nie będę publicznie żartowaćŻartujesz :o :wink: :D
wątek dla mnie jest dalej aktualny Co ty nie powiesz ??? :evil:

Jasiu
08-03-2004, 08:56
Wiatrołap latem jest średnio potrzebny ale jesienią i zima bardzo sie przydaje. Z tymi zapachami to nie chodzi o śmierdzące nogi tylko o mokre kurtki, buty, itp... które odparowując wydzielaja jakieś tam zapachy. Może nie jest to smród ale fijołki to też nie są. Zamykanie tego w szafie to średni pomysł, a latanie z tym gdzieś do garażu, czy kotłowni równie niewygodne. Szczególnie jak napadnie was paru znajomych po zimowym spacerze :)

IMHO wiatrołap to użyteczne pomieszczenie.

08-03-2004, 09:32
Gościu jesteś zwykłym, pospolitym prostakiem,piszę do tego co obraził Renię.Nikt nie ma obowiązku udzielać odpowiedzi, jakiej chcesz usłyszeć.
Zatrudnij buroku jeden,architekta wnętrz,zapłać i będziesz się na niego wydzierał.Nie pasuje?Trzeba płacić,co?Tu,na forum musi być natychmiastowa,mądra rada?
A Jasio nie "zachował" się w tej sytuacji, gościu nie zasługuje na
odpowiedzi,tobie też i każdemu innemu może napluć w twarz.

Zbigniew Rudnicki
08-03-2004, 09:33
Wg moich obserwacji wentylowanie wiatrołapu nie jest prostą sprawą.
Rozwiązania są dwa :
1. Wydzielony kanał wentylacyjny z wiatrołapu na dach (kto taki ma ?) i otwory w dolnej części drzwi z wiatrołapu do hallu.
Powietrze wpływa do wiatrołapu przez te otwory i wypływa grawitacyjnie kanałem wentylacyjnym.
Ruch powietrza zapewnia wyższa temperatura w wiatrołapie niż panuje na zewnątrz.
Jeśli jednak przyłączymy wentylacje wiatrołapu do istniejącego kanału n.p. w łazience, czy wc, wentylacja taka może okazać się mało skuteczna, gdyż pierwszeństwo będzie miało cieplejsze powietrze z łazienki, czy wc.

2. Kratka wentylacyjna nad drzwiami do hallu i otwory w dolnej części drzwi. Ponieważ temperatura w wiatrołapie jest niższa niż w hallu powietrze napływa z hallu górną kratką do wiatrołapu, tam się oziębia i wypływa dolnymi otworami do hallu.
Zapachy zostaną "rozcieńczone" w powietrzu hallu i usunięte po jakimś czasie podstawową wentylacją.
Nie ma koncentracji tych zapachów w wiatrołapie.
Trochę "ciągnie chłodem" od tych dolnych otworów.

Oba sposoby podnoszą temperaturę w wiatrołapie, co powoduje jego podsuszanie.
W szczelnym, nieogrzewanym wiatrołapie jest wilgotno, co potęguje tworzenie się zapachów.

08-03-2004, 09:43
Tak panie Rudnicki,popieramy chamstwo?

wynalazca
08-03-2004, 09:50
Wiatrołap postaw gościu osobno,ze dwa metry przed wejściem i połącz go kanałem wentylacyjnym, przez który będziesz przechodził i tam się przewietrzysz przed wejściem do domu.

oburzona
08-03-2004, 10:01
Też podpisuję się pod tym,aby prostakom,którzy zachowują się po chamsku, nie odpowiadać.

Szadam
08-03-2004, 10:16
Wsród rzeczy, które bym zmienił w tym następnym domu :-? to powiększyłbym wiarołap. Oczywiście obecnie mam takowy, ale zgodnie z żoną stwierdziliśmy że powinien być troczę większy. Oprócz butów i kurtek zostawiamy w nim bród wniesiony z dworu. No i wiatr w nim łapiemy :D

nowaczka
08-03-2004, 14:36
W moim domu jest wiatrołap i wcale nie przyszło mi do głowy by z niego rezygnować.Mieszkając w małym mieszkaniu wiem,co to znaczy nie mieć dużego pomieszczenia w którym będzie miejsce nie tylko na kurtki i płaszcze,obuwie ale także na inne potrzebne rzeczy np.parasole. :wink:

Aśka
08-03-2004, 15:00
Mój architekt twierdził że polskie prawo nakazuje budowę wiatrołapu, no więc go wybudowaliśmy.

Jasiu
08-03-2004, 15:21
Chyba przesadził. :)

Uważam, że wiatrołap jest pożyteczny ale nie sądzę żeby był prawnie nakazany. Brakuje tylko, zeby prawnie nakazno nosic szalik od jesieni do wiosny ;)

mironmk
08-03-2004, 15:37
sam mam wejście przez hall (hol). Z tymi różnicami temperatur, wychładzaniem itp. to bym nie przesadzał - mieszkam w Wielkopolsce - nie widze specjalnej różnicy. Dodam, że w części wiatrołpowej hallu mam podłogówkę. Moim zdaniem jedyna niezprzeczlna zaleta wiatrołapu to przeciągi, na razie specjalnie tego nie doświadczyłem - mieszkam dopiero od listopada.
Moim zdaniem lepszy duży hall, niż maluśki wiatrołap i taki sobie hall.

Honorata
08-03-2004, 16:04
no, no autor wątku jak pisze o sobie "przypadkowo niezalogowany" i to przypadkowo po raz drugi :o , wprowadził tu w komentarzach niezły chlew wyzywając ludzi od kretynów, z takimi komentarzami anonimusie spadaj na czat onet-u albo inne śmieciowe miejsce :evil: na twoim poziomie, tu się szanuje ludzi i ich wypowiedzi, nawet te które sa rozywką a odbiegają od tematu !!! Oczywiscie ciebie przy takich tekstach szanowac nie zamierzam!

co do rzeczowej wypowiedzi w sprawie wiatrołapu, to ja mam i nigdy bym sie go nie pozbyła:
-nie ma przeciagów w domu,
-listonosze, inkasenci, domokrążcy załatwiani sa tam i nie myszkują wzrokiem po domu
-ubrania wierzchnie wisza porzadnie w szafie poza salonem
-buty (ktore tu wywołały tyle polemiki i emocji) suszą sie na metalowych drążkach przy podłogowym ogrzewaniu elektrycznym
U mnie się to sprawdza, bo prosto z wiatrołapu przechodzi się do salonu, nie mam wogóle powierzchni komunikacyjnej.

tom soyer
08-03-2004, 18:12
Jesli chodzi o wiatrolap.
Zabezpiecza przed:
-uderzeniem fali zimnego powietrza z zewnatrz - b. nieprzyjemne,

zastanawiam sie nad tym bo wiekszosc projektow np niemieckich nie ma takiego wynalazku jak wiatrolap, a ta "konstrukcja architektoniczna" pochodzi podobno od polskiej werandy


-strata ciepla

co to to na pewno nie


-przeciagami

jesli wiatrolap jest maly - a tak jest najczesciej (najwyzej dwuosobowy ;) ) - to nie zabezpiecza on przed przeciagami


- i reszta opisanych wyzej (wlacznie ze smierdzacymi onucami)...

jesli to pomieszczenie ma byc pierwszym przy wejsciu gosci do domu to zastanawiam sie czy pozwolilibyscie zeby w tym pierwszym pomieszczeniu smierdzialo ...

1212xx
08-03-2004, 18:15
Gościu śmiać mi sie chce okrutnie, radość rozpiera mą pierś,
smutas jesteś i kawał .................................................. ............pustaka,
Więcej pisał nie będę-szkoda klawiatury na Ciebie.

RENIA jest O.K. , zawsze to królowa nie ważne od czego, a jak ktoś, prostakiem się urodził, to już takim zostanie zawsze, uśmiałęm się setnie
,z biednego wiatrołapu dobre jaja zrobiliśmy.


NAJMILSZA RENIU, KRÓLOWO MA, DZIŚ 8 MARCA WIĘC :

ŻYJ NAM DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE
NIECH CI ŻYCIE MIŁO PŁYNIE
ZAMEK ŁADNY SOBIE BUDUJ
NIE ZASMUCAJ SIĘ, NIE CUDUJ



FORUMOWICZE TAK TRZYMAĆ....................

Grzegorz63
08-03-2004, 19:05
...Z tymi zapachami to nie chodzi o śmierdzące nogi tylko o mokre kurtki, buty, itp... które odparowując wydzielaja jakieś tam zapachy. Może nie jest to smród ale fijołki to też nie są...
Brawo Jasiu!!!
Z takim "poetyckim" ujęciem zwykłego smrodu z butów jeszcze nigdy się nie spotkałem... :lol: :lol: :lol:

Mjablo
08-03-2004, 19:38
Do Tom`a Soyer`a.
Rozumie, ze sie nie zgadzasz (wcale sie nie obrazam :D ).
Ale odpowiem Ci tak:
Rozporzadzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12. 04. 2002 w sprawie warunkow, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie
par. 63. Wejscia z zewnatrz do budynkow i pomieszczen przeznaczonych na pobyt ludzi nalezy chronic przed nadmiernym doplywem chlodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka kurtyny powietrznej lub innych rozwiazan nieutrudniajacych ruchu. Wymagania te nie dotyczy dodatkowych wejsc nieprzewidzianych do stalego uzytkownia.

I jeszcze jedno, widze ze masz kompleks, ze wszystko co polskie to do dupy, ale niemieckie to juz jest najlepsze i my musimy tak robic jak oni.
A ja mam Niemcow gleboko w dupie!

tom soyer
08-03-2004, 19:47
Do Tom`a Soyer`a.
Rozumie, ze sie nie zgadzasz (wcale sie nie obrazam :D ).
Ale odpowiem Ci tak:
Rozporzadzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12. 04. 2002 w sprawie warunkow, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie
par. 63. Wejscia z zewnatrz do budynkow i pomieszczen przeznaczonych na pobyt ludzi nalezy chronic przed nadmiernym doplywem chlodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka kurtyny powietrznej lub innych rozwiazan nieutrudniajacych ruchu. Wymagania te nie dotyczy dodatkowych wejsc nieprzewidzianych do stalego uzytkownia.

I jeszcze jedno, widze ze masz kompleks, ze wszystko co polskie to do dupy, ale niemieckie to juz jest najlepsze i my musimy tak robic jak oni.
A ja mam Niemcow gleboko w dupie!

zbyt latwo przypisujesz mi opinie - nie mam nic przeciwko temu co dobre polskie i co dobre niemieckie. ale nie bede dyskutowal na ten temat w zaproponowanym przez ciebie stylu.

ja mam dylemat - pewnie tak jak gosc z pierwszego postu - czy wiatrolap mimo wszystko zrobic skoro nie bedzie on spelnial tych zadan, na ktore ty sie powolujesz. normy te akurat znam ale po zaspokojeniu naszych europejskich aspiracji moze sie okazac ze ktos je zmienil.
gdyby to bylo takie oczywiste jak piszesz ten post by nie powstal.

tomek1950
08-03-2004, 19:53
Tom, klimat w Niemczech różni się od polskiego.

Mjablo
08-03-2004, 20:50
hmmm znasz te normy? tylko, ze to nie sa normy!

Poczytaj sobie tutaj odnosnie twoich argumentow.
http://dom.gazeta.pl/dom/1,50822,315680.html

Wieczór
08-03-2004, 21:26
ja mam wiatrołap oddzielony od częci mieszkalnej drzwiami, a z brzydkim zapchami ie ma problemu, musisz miec dobrą wentylacje, nie moze byz tam w zimie ciepło, i raz na dzień wietrzyc pomieszczenie. Nie moze być w zimie ciepło, bo strasznie paruje woda i nie miłosiernie smierdzi. Moj znajomy tak podsumował jeden wiatrołap w górach (gdzie było gorąco) - pomieszczenie dla narkomanów :wink:

Renia
08-03-2004, 22:52
Dziękuję WSZYSTKIM miłym forumowiczom za ciepłe słowa, również za spontaniczne życzenia (1212xx) ! Wasze odruchy sympatii i solidarności wzbudziły we mnie optymizm i przekonanie, że na naszym forum jest cała masa fajnych i kulturalnych ludzi (jak napisał Tomek 1950).
Wszyscy przez długi okres czasu borykamy się z wieloma problemami jakie niesie ze sobą budowa domu, wielu z nas czasem jest w totalnym dołku, dołują nas wykonawcy, biurokracja, nieprzychylność (upierdliwość) sąsiadów, brak gotówki, kradzieże na budowie i wiele innych rzeczy...... a mimo to budujemy dalej, wprowadzamy się do wymarzonych domów.......
W trakcie tej długiej drogi zaglądamy na forum, żeby zobaczyć jak inni sobie radzą, żeby poprosić o poradę, żeby poradzić drugiemu i .... żeby pożartować. Myślę, że na wszystko jest tutaj miejsce, byle z taktem.
Tomku 1950 masz rację, w gronie ludzi mających te same problemy (budowlane) warto się pośmiać. Czasem jest to jedyny sposób na to żeby odreagować wszelkie zło tego świata.
Więc życzę WSZYSTKIM zarówno tym kulturalnym jak i pozostałym aby budowali swoje wymarzone domy bez problemów, życzę WSZYSTKIM dużo siły do pokonywania codziennych trudności, dużo optymizmu, poczucia humoru oraz uśmiechu na co dzień.
Dla tych, którzy atakują innych na forum pod byle pretekstem mam mimo wszystko dużo wyrozumiałości i życzliwości.
No i udanych wyborów.... z wiatrołapem czy bez.
Jak się spisze na kartce wszystkie "za" i "przeciw" wybór staje się łatwiejszy.

PADI
08-03-2004, 23:12
W domu rodzicow nie ma wiatrołapu. Po wejsciu do domu jest sie w holu otwartym na solon i aneks jadalny. Ogrzewają piecem na drewno, wiec wyziebienie to raczej zaleta (czuje sie zeskie powietrze), a zimno nie jest, jak sie kopci w kominku to bardzo przyjemne odczucie. No ale oni maja tanie ogrzewanie.
Jedyna wada jest alarm. nie wiem czemu, ale jak nie ma drzwi to zawsze o nim zapominam i ładuje sie pod czujke.
W swoim domu tez zrezygnuje z wiatrolapu ( pomimo, ze w projekcie jest ) na rzecz otwartego holu. Tanie ogrzewanie.

tomek1950
08-03-2004, 23:13
Reniu, jesteś wspaniała.
Mam do Ciebie wielką prośbę, bądź na forum, bądź pełna humoru i żartuj ile wlezie.
Z uśmiechem życie jest łatwiejsze, czy z wiatrołapem - jeszcze nie wiem, ale się dowiem. :D
Tomek

Renia
08-03-2004, 23:30
Tomku 1950,
pewno będę na tym forum jeszcze długo, bo na wiosnę dopiero zaczynam budowę i bez Waszych porad chyba sobie nie poradzę.
Nawet nie wiesz ile już do tej pory skorzystałam. Postaram się w przyszłości rewanżować swoją wiedzą i doświadczeniem następnym, nowym forumowiczom, oni też będą potrzebowali i pomocy i dobrego słowa i może pożartują czasem żeby odreagować.
Pozdrawiam gorąco i życzę wszelkiej pomyślności.

tom soyer
09-03-2004, 09:18
Tom, klimat w Niemczech różni się od polskiego.


:lol:

jesli wezmiemy suwalki i saarbrucken to na pewno tak, tutaj biegun a tu zwrotnik ;)
moze sie rozni ale nie az tak bardzo aby od tego zalezala "technologia" budowania

czupurek
09-03-2004, 10:10
jestem w opozycji. :P

w pierwotnym projekcie był malutki wiatrołap i jeszcze mniejszy przedsionek (na zewnątrz zadaszenie z kolumienkami).

Po przeprojektowaniu nie ma kolumienek, przedsionka, wiatrołapu i drzwi oddzielających (wszystko połączyliśmy w jedną przestrzeń). wchodzi się bezpośrednio do przedsionka (są wnęki na szafy), a potem już do holu, który łączy się z otwartą przestrzenią dzienną (wszędzie ogrzewanie podłogowe).

tak nam się podoba i kwestie ewenualnego wyziębiania pomieszczeń wogóle nie były brane pod uwagę (coś za coś).

tom soyer
09-03-2004, 10:22
czupurek, padi
co mozecie powiedziec o wadach wynikajacych z braku wiatrolapu? czy sa one prawdziwe (wychladzanie, smrody itp)?

czupurek
09-03-2004, 10:29
no cóż, narazie w tym temacie nic nie mogę powiedzieć, trwają prace wewnątrz (zasiedlenie na wiosnę).

na tym etapie (wizyty na budowie) różnicy temperatur nie odczuwam.
ewentualne wady wyjdą jak już zamieszkam i będzie zima.

opisałam tylko, że z uwagi na wielkość pomieszczeń (czyli mikroskopijność), zdecydowaliśmy się na rezygnację z wiatrołapu i połączenie komunikacji w całość, nawet jeżeli będzie to, oznaczało wychładzanie (mam nadzieję, że podłogówka, ułożona aż do samego wejścia, zminimalizuje straty ciepła)

tom soyer
09-03-2004, 11:10
no cóż, narazie w tym temacie nic nie mogę powiedzieć, trwają prace wewnątrz (zasiedlenie na wiosnę).

na tym etapie (wizyty na budowie) różnicy temperatur nie odczuwam.
ewentualne wady wyjdą jak już zamieszkam i będzie zima.

opisałam tylko, że z uwagi na wielkość pomieszczeń (czyli mikroskopijność), zdecydowaliśmy się na rezygnację z wiatrołapu i połączenie komunikacji w całość, nawet jeżeli będzie to, oznaczało wychładzanie (mam nadzieję, że podłogówka, ułożona aż do samego wejścia, zminimalizuje straty ciepła)

straty ciepla nie zaleza od ogrzewania a od izolacji. zbyt male przedsionki w wiekszosci projektow polskich domow to wynik dostosowania sie do normy pod wzgledem projektu ale najczesciej jest to totalnie niefunkcjonalne rozwiazanie. w moim remontowanym domu mam typowa werande, wystajaca przed budynek, ale ona niestety sie rozpada dlatego zastanawiam sie czy ja odbudowywac czy tylko wyburzyc. jest nieogrzewana. rano jest tam czesto zimniej niz na zewnatrz (pn-wsch strona) i zawsze wilgotno.

Didi
09-03-2004, 20:53
Normy, normami, ale ja wolę by brud z butów został w wiatrołapie , a nie roznosił się po domu!

10-03-2004, 15:23
Nie mam wiatrołapu i nie zauważam jakiś tam szczególnych uciążliwości. Ze względu na układ byłoby trudno u mnie wygospodarować taką "dogodność" - rozważałem na początku dostawienie werandy, ale okazało się że brak wcale nie jest uciążliwy.

W kwestii zapachów:
Trochę brutalnie ale tak mi się przypomniało: w szkole lat temu xxx dyrektor (notabene cham straszny) widząc w lecie uczennice machające spódniczkami stwierdził: trzeba się myć, a nie wietrzyć! Niezłą konsternację wywołał.

BTW:Nie tylko w Niemczech, w USA też nie uświadczysz przedpokoju, korytarza, witarołapu czy jak tam to zwał (wiem, wiem inny klimat itd. - no ale chyba nie wszędzie :wink: )

BTW2: Zwróciliście uwagę: drzwi w USA nie mają uszczelniającej powierzchni przylgowej (czy jak to tam nazwać) - dlatego też tak łatwo włamują się za pomocą karty kredytowej. :lol:
Nie przeszkadzają im przeciągi i brak izolacyjności dźwiękowej?

Gierga
14-06-2004, 21:01
Z góry dziekuję za odpowiedź :)

AgnesK
14-06-2004, 22:55
Będzie. 4 m2. Zastawiamy się teraz właśnie czy wstawiać w nim drzwi wewnętrzne, bo to jednak średnio duża powierzchnia a mały grzejnik bedzie w środku.

nnatasza
14-06-2004, 23:24
no właśnie -wiatrołap ma 3,3 (ogrz. podłogowe)i też się zastanawiam, czy zrobić drzwi wew. Zaryzykuję i w tym roku tego nie zrobię - jak będzie za chłodno to zamontuje się je w przyszłym roku!

joola
14-06-2004, 23:26
Melduję, że wiatrołap (deszczołap,śniegołap :wink: )będzie.Może być jeszcze -spalinołap :wink: , bo będzie się do niego wchodziło również z garażu.
pozdrawiam

zone
15-06-2004, 10:42
u nas też, obowiązkowo :wink:

peilin
15-06-2004, 12:30
U nas bedzie, ale duzy (nie pamietam ile m2) z wejsciem do garazu i garderoby, wlasciwie to częsc holu, oddzielona tylko szklana sciana.
Pozdrawiam

neptunek
15-06-2004, 12:46
obowiazkowo jest jako przechowalnia na ubrania, buty, jako witrolap, sniegolap, blotolap, polaczony z gospodarczym ktory takze robi za spalinolapa :wink:

Anna Wiśniewska
15-06-2004, 12:50
Będzie.
Tam będą buty i kurtki. Z niego też jest wejście do gospodarczego. Drzwi wewnętrzne też już są.

kores
15-06-2004, 13:10
U mnie bedzie wiatrolap o pow. 3,7.

nurni
15-06-2004, 14:47
Oczywiście, żę będzie. :D :D
A obok mała garderoba coby było gdzie się bezkonfliktowo rozebrać.

Pozdrawiam

Batonik
15-06-2004, 16:33
Bedzie rowniez jako klatka schodowa.

pattaya
15-06-2004, 18:34
U mnie nie będzie bo i po co?Ile razy dziennie otwieracie drzwi od domu/mieszkania?Mieszkałem kilka lat w domu z wejściem do pomieszczenia typu przedpokój+jadalnia+salon o pow.ok.90m2.Nie czuć było wiatru ani zimna przy otwieraniu drzwi.Powstaje w domu na ogół mała,ciemna klita.Ja lubię przestrzeń.

_ZBYCH_
15-06-2004, 18:50
Właśnie dzisiaj byłem u klienta, który trzy lata temu wybudował dom bez wiatrołapu (wejście prosto do dużego holu otwartego na salon). Po dwóch latach mieszkania dobudował ściankę wydzielając z holu wiatrołap. Powiedział, że po dwóch latach mieszkania doszli do wniosku, że brak wiatrołapu, to nie był dobry pomysł. Po pierwsze przeciąg, po drugie bezpośredni widok salonu prosto z wejścia nie zawsze jest wskazany, po trzecie przeszkadzał im... widok butów stojących przy wejściu i widocznych z salonu :lol: .
Ponad to zdezorientowani goście wchodząc z drzwi prosto do salonu chcieli ściągać buty przed drzwiami :lol: :lol: :lol:

AgnesK
15-06-2004, 18:58
A drzwi też wstawili?

pattaya
15-06-2004, 18:58
A co to za zwyczaj ściągania butów?Bardzo nieładny i niegrzeczny w stosunku co do gości.

_ZBYCH_
15-06-2004, 20:58
A co to za zwyczaj ściągania butów?Bardzo nieładny i niegrzeczny w stosunku co do gości.

Wiedziałem, że zaraz zostanie poruszony ten temat :lol: .
Nie rozważamy tu zasadności ściągania butów przez gość :lol: .
Poza tym nie do końca się z Tobą zgodzę. Goście mają różne przyzwyczajenia i trudno ich na siłę zmuszać do chodzenia po domu w butach jeśli sami sobie tego nie życzą (bo np. maja niewygodne pantofle i chcą od nich odpocząć :wink: ). Albo dzieci, czy też muszą biegać po domu w butach? A jeśli do domu prowadzi błotnista droga? A jeśli pada śnieg? Wszystko zależy od sytuacji...

_ZBYCH_
15-06-2004, 21:01
A drzwi też wstawili?

Nie, drzwi nie wstawili. Postawili tylko ściankę oddzielającą hol od wejścia.

Jagna
15-06-2004, 21:16
Zaznaczyłam odpowiedź NIE. U naszych sąsiadów widziałam świeżo wybudowany wiatrołap o powierzchni podobnej jak u nas (ok. 3,5m2) i wydał mi się strasznie maleńki :( Ledwo tam się chyba zmieści wieszak na ubrania, nie mówiąc o szafie... W naszym domu będzie się wchodziło prosto do sporego korytarza, więc raczej zrezygnujemy z wiatrołapu.

markus_gdynia
15-06-2004, 21:55
U mnie będzie wiatrołap, chociaż po lekturze postów zaczynam się zastanawiać czy wstawić drzwi wewnętrzne (na razie są w projekcie).

Wiech
16-06-2004, 08:42
U mnie będzie ok 4 m/2.Wiech.

Jasiu
16-06-2004, 10:39
A u nas jest (niecałe 5m2 z drzwiami wewnętrznymi i wbudowaną szafą), bo:
1. Gdzieś trzeba trzymać buty, kurtki, etc.. Latem to nie problem, ale zimą...
2. Nie lubię jak mi obcy (listonosz ?) zaglądają w talerze
3. Funkcja "łapania wiatru" jest najmniej istotna. Bardziej łapacz błota i kurzu. BTW: W wiatrołapie nie powinno być za ciepło.

W sumie bardzo pożyteczne pomieszczenie

Józia S.
16-06-2004, 10:43
A u nas jest (niecałe 5m2 z drzwiami wewnętrznymi i wbudowaną szafą), bo:
1. Gdzieś trzeba trzymać buty, kurtki, etc.. Latem to nie problem, ale zimą...
2. Nie lubię jak mi obcy (listonosz ?) zaglądają w talerze
3. Funkcja "łapania wiatru" jest najmniej istotna. Bardziej łapacz błota i kurzu. BTW: W wiatrołapie nie powinno być za ciepło.

W sumie bardzo pożyteczne pomieszczenie

No właśnie :D
Tylko dlaczego nie powinno być za ciepło? :o

Jasiu
16-06-2004, 10:52
A bo ja wiem...? Tak mi się kojarzy :)

Chyba dlatego, żeby mokre (znowu jesień/zima) buty i kurtki za intensywnie nie parowały. Ogólnie IMHO wiatrołap powinien być dobrze wentylowany i raczej chłodny. Taka śluza między wnętrzem :)

_ZBYCH_
16-06-2004, 10:55
A u nas jest (niecałe 5m2 z drzwiami wewnętrznymi i wbudowaną szafą), bo:
1. Gdzieś trzeba trzymać buty, kurtki, etc.. Latem to nie problem, ale zimą...
2. Nie lubię jak mi obcy (listonosz ?) zaglądają w talerze
3. Funkcja "łapania wiatru" jest najmniej istotna. Bardziej łapacz błota i kurzu. BTW: W wiatrołapie nie powinno być za ciepło.

W sumie bardzo pożyteczne pomieszczenie

No właśnie :D
Tylko dlaczego nie powinno być za ciepło? :o

Żeby nie doznać szoku termicznego przy wejściu zimą z - 20 stopni do + 20 stopni :lol: .
Poza tym jak w wiatrołapie jest za ciepło, to śmierdzi od butów i ciuchów (szczególnie zmoczonych).

joola
16-06-2004, 11:11
Poza tym jak w wiatrołapie jest za ciepło, to śmierdzi od butów i ciuchów (szczególnie zmoczonych).
Ale jak jest ciepło to buciki i kurteczki szybciej wyschną :wink: A ewentualne zapaszki z bucików(prócz wścibskiego listonosza :wink: ) to jeszcze jeden argument za dzwiami w wiatrołapie.
pozdrawiam

Gierga
17-06-2004, 21:20
Przekonaliście mnie do tego wiatrołapu...a chciałam z niego zrezygnować.

_ZBYCH_
17-06-2004, 21:27
Poza tym jak w wiatrołapie jest za ciepło, to śmierdzi od butów i ciuchów (szczególnie zmoczonych).
Ale jak jest ciepło to buciki i kurteczki szybciej wyschną :wink: A ewentualne zapaszki z bucików(prócz wścibskiego listonosza :wink: ) to jeszcze jeden argument za dzwiami w wiatrołapie.
pozdrawiam

Oczywiście, jak wiatrołap, to tylko z drzwiami :lol: . Jestem za.
Od drzwi wejściowych zawsze "ciągnie" i jak sama nazwa wskazuje, wiatrołap ma przed tym chronić.

Jasiu
18-06-2004, 08:39
Od drzwi wejściowych zawsze "ciągnie" i jak sama nazwa wskazuje, wiatrołap ma przed tym chronić.

Eeeeeee.... to juz nie te czasy :)

Przyzwoite drzwi wejściowe mają wsp.U ~1.1 (jak okna), i uszczelki (są szczelne). Nic od nich nie ciągnie.

czupurek
18-06-2004, 09:18
u mnie nie będzie wiatrołapu. z projekcie był mały więc zrezygnowaliśmy. myslę, że dobre drzwi i ogrzewanie podłogowe zminimalizują ewentualne straty ciepła

_ZBYCH_
18-06-2004, 13:14
Od drzwi wejściowych zawsze "ciągnie" i jak sama nazwa wskazuje, wiatrołap ma przed tym chronić.

Eeeeeee.... to juz nie te czasy :)

Przyzwoite drzwi wejściowe mają wsp.U ~1.1 (jak okna), i uszczelki (są szczelne). Nic od nich nie ciągnie.

To tylko kwestia czasu :lol:

Wowka
18-06-2004, 13:25
U mnie jest - ponad 16m2. Pełni od razu funkcję wstępnej garderoby. Swobodnie możemy w nim całą rodzina przywitać odwiedzającą nas inną rodzinę.

Ew-ka
21-06-2004, 21:49
9m2 - sień ,szafy-gargeroby i schody na górę

wydaje mi się ,że tzw sień jest przydatna w domu ,pomijam kwestię butów i płaszczy, ale nie każdy wchodzący do naszego domu musi być przyjmowany na "pokojach" - pewne sprawy bez krępacji można załatwić bez zapraszania do mieszkania ( listonosz,prąd ,namolna sąsiadka-ooo... co pani dziś gotuje ,że tak ładnie pachnie??? i ....do kuchni bez żenady :evil: )

Luśka
21-06-2004, 22:54
U nas jest i bardzo sobie chwalę. Jest stamtąd wejście do garażu, mały wieszak i garderoba. Oddzielony drzwiami od holu. Układ wygodny i z powodu listonosza i ze względu na psa, co to by musiał obgryzać gości od razu, a tak to może sobie smakować powoli. No bo wchodzą pojedyńczo :lol: No i jeszcze ważna rzecz - zapachy z garażu nie docierają do wnętrza domu.

Didi
23-06-2004, 12:03
U mnie jest 2,7mkw! Oddzielony drzwiami od pozostałych pomieszczeń. Super sprawa! Jest gdzie zostawić kurtki, buty......jest gdzie otzrepać brud z butów i mie ma tego wnoszenia do domu! Jestem bardzo zadowolona! :D

modulor
26-06-2004, 01:19
jak

izat
28-06-2004, 14:34
jestem zdecydowanie na NIE
więc nie będzie

Wojtek62
28-06-2004, 17:39
obowiązkowo - uważam tak samo jak Ew-ka

adam1210
21-07-2004, 13:00
u mnie bedzie ok. 8m2. wazne zeby nie byl za maly.

woprz
21-07-2004, 15:00
a u mie b. mały muszę miec śluzę do garażu
z doświadczenia wiem że to jest na prawdę przechodnie pomieszczenie
tylko mała szfka na buty , wieszak i lustro (bez tzw gaderoby )

kroyena
21-07-2004, 15:20
U mnie nie, bo tylko deszczo i śniegołap. Od wiatrów przeważających osłoni ściana z "L".

Wojtek62
21-07-2004, 15:22
u mnie tak - przydatne pomieszczenie zwłaszcza zimą

joola
21-07-2004, 19:40
Wiatrołap 3xTAK :wink: już mam dosyć widoku butów "wchodzących" do pokoju, bo moim chłopakom nie chce się ich chować do szafki :( :wink: A tak wszystko będzie za "zamkniętymi drzwiami" :wink: Wiecie: czego oczy nie widzą...
Pozdrawiam

Marek30022
21-07-2004, 19:59
U mnie w projekcie wiatrołap jest oddzielony od holu drzwiami. Prawdopodbnie tych drzwi nie będzie bo itak byłyby prawdopodobnie cały czas otwarte ale na decyzję mam jeszcze czas.

28-07-2004, 13:32
palnujemy niewielki tylko taki aby zatrzymal pierwszy podmuch jesieni i zimy

hanusia
28-07-2004, 16:33
Wszystko zależy od rozmieszczenia salonu ,sypialni itd. względem wiatrołapu . Jeśli nie jest widoczny od strony pokoi czy nawet kuchni ( tak jak w moim projekcie ) ja bym zrezygnowała z wiatrołapu , hol byłby wtedy przestronny , znalazloby się wiecej miejsca na szafę.Jesli jest inaczej to rzeczywiscie widok z salonu na buty czy kurtki , a jeszcze jak zawieje po nogach przy kazdym otwarciu drzwi . :( Inaczej wyglada to takze w duzych domach gdzie wiatrolapy są spore ( 15-20m) i hole to samo , to wtedy rozumiem 8)

Sonika
29-07-2004, 08:08
Jestem zdecydowanie za wiarołapem.
Jest to b. dobra śluza powietrzna i jest gdzie zostawić obuwie.
Mamy malutki wiatrołap i szafę na ubrania w holu.

kajaw
28-12-2004, 18:53
Witam pytanie jak wyżej czy potrzebny jest do odbioru domu wiatrołap bo ja go nie mam ?

NatkaB
29-12-2004, 08:01
Witam pytanie jak wyżej czy potrzebny jest do odbioru domu wiatrołap bo ja go nie mam ?
jeśli go nie masz to już "po ptokach" jak mówią na Śląsku ;) Ja chciałam wiatrołap bo "lubię" mieć gdzie zdjąć płaszcz i buty :) Szkoda mi było miejsca na garderobę w hallu

maciejon
29-12-2004, 08:06
Poczytaj te wątki:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35807&highlight=wiatro%B3ap
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=5728&highlight

Magdzia
29-12-2004, 16:10
W grudniowym Muratorze jest "kompendium" wypowiedzi Forumowiczów nt. wiatrołapu. Ale czy Tobie chodzi o to, czy ten wiatrołap ma być w ogóle w domu, czy ma być zrobiony do odbioru budynku (w sensie wykończony)?

D`arek
29-12-2004, 19:56
Do odbioru domu? A dlaczego ? Przecież to jest twoja decyzja czy chcesz mieć wiatrołap czy nie. Nawet jeśli był w projekcie a zlikwidowałaś ściankę działową i go nie masz, to nie ma problemu, mało to działówek się przestawia? A tak w ogóle to wiatrołap nie jest wymaganym przez prawo budowlane elementem domu.

Magdzia
30-12-2004, 10:51
Do odbioru domu? A dlaczego ? Przecież to jest twoja decyzja czy chcesz mieć wiatrołap czy nie. Nawet jeśli był w projekcie a zlikwidowałaś ściankę działową i go nie masz, to nie ma problemu, mało to działówek się przestawia? A tak w ogóle to wiatrołap nie jest wymaganym przez prawo budowlane elementem domu.
HA! Kolor na elewacji, chodniki wokół domu, rynny spustowe czy płytki na schodkach wejściowych też nie są. A nasz kierownik budowy (z bożej łaski) nie chciał nam podpisać w dzienniku budowy jej zakończenia bo nie było ww. wymienionych dekoracji bo DOM SZPECI OTOCZENIE!!!! :evil: więc mnie już nie zdzwią ŻADNE wymysły kretynów urzędasów!

NatkaB
30-12-2004, 11:51
A nasz kierownik budowy (z bożej łaski) nie chciał nam podpisać w dzienniku budowy jej zakończenia bo nie było ww. wymienionych dekoracji bo DOM SZPECI OTOCZENIE!!!! :evil: więc mnie już nie zdzwią ŻADNE wymysły kretynów urzędasów!

nasz nie chciał podpisać bez balustrad wewnętrznych i zewnętrznych..

Magdzia
30-12-2004, 11:57
A nasz kierownik budowy (z bożej łaski) nie chciał nam podpisać w dzienniku budowy jej zakończenia bo nie było ww. wymienionych dekoracji bo DOM SZPECI OTOCZENIE!!!! :evil: więc mnie już nie zdzwią ŻADNE wymysły kretynów urzędasów!

nasz nie chciał podpisać bez balustrad wewnętrznych i zewnętrznych..
No, to joeszcze można uzasadnić wględami bezpieczeństwa. Ale kolor elewacji?? Zanzaczam, że dom jest otynkowany, tylko jeszcze nie z kolorem. No i to szpeci. Więc brak wiatrołapu też pewnie można jakoś pod coć podciągnąć. No i jeśli był w projekcie a faktycznie go nie ma, to tez sie moga przyczepić, przeciez nie można sobie dowolnie przesuwać ścianki. U mnie np. PINB przyczepili się do kształtu tarasu, bo zamiast być półokrągły jest prostokątny, trzeba było jeździć do kierownika budowy żeby naniósł zmianę (na szczęście uznali ją za nieistotną) na projekcie. A taraz nie miał żadnego znaczenia dla konstrukcji, była to zmiana czysto "kosmetyczna". Więc z nimi to nigdy nic nie wiadomo (z urzędnikami). :-?

D`arek
30-12-2004, 19:23
Pewnie macie rację, dlatego lepiej wcześniej poprosić kierownika budowy o naniesienie zmian w projekcie. My tak zrobimy bo zamiast okna mamy drzwi w pom.gospodarczym, wiatrołap też skasowaliśmy.
Na marginesie -bez wiatrołapu już od drzwi czuć przestrzeń domu a nie blokową ciasnotę. Wiadomo jednak, że każdy medal ma dwie strony i może się okazać, że wiaterek wtargnie nam czasami do domu.

02-01-2005, 10:45
U nas wiatrołap oprócz wiadomych funkcji , pełni jeszcze jedną jedną dodatkową . Jest świetną zaporą przed naszym emocjanolnym psem który zbyt żywiołowo wita naszych gości. Wiatrołap jest zamknięty, goscie się spokojnie rozbierają, a powitanie następuje później, kiedy emocje psa już nieco zelżeją.

Teska
02-01-2005, 11:27
wiatrołap jest potzrebny....w nim jest zimniej niz w domku...wiatr nie hula...a za drzwiami wiatrołapu jest i tak sporo przestrzeni.

Poza tym musi chyba byc w kazdym nowym budynku...słayszałam rozmowe w nadzorze budowlanym...

a&z
02-01-2005, 16:51
Poza tym musi chyba byc w kazdym nowym budynku...słayszałam rozmowe w nadzorze budowlanym...

To jakieś brednie. Obowiązuje w tzm względzie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r. Nr 75, poz. 690)
Reguluje on najróżniejsze aspekty obiektu , ale nie ma nic o wiatrołapach. Co do spraw praktycznych, to są też dyskusyjne, ale tu chyba należy kierować się własnym wyobrażeniem o funkcjach domu. W moim nie mam wiatrołapu , ale hol jest rozległy i w kształcie litery L , więc nie ma bezpośrednich przedmuchów.

Teska
02-01-2005, 17:46
nie wiem czy to sa brednie.......tak słyszałam w nadzorze budowlanym...klient rozmawiał z urzedniczką....i próbował byc grzeczny....

robert skitek
02-01-2005, 19:50
To jakieś brednie. Obowiązuje w tzm względzie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r. Nr 75, poz. 690)
Reguluje on najróżniejsze aspekty obiektu , ale nie ma nic o wiatrołapach. Co do spraw praktycznych, to są też dyskusyjne, ale tu chyba należy kierować się własnym wyobrażeniem o funkcjach domu. W moim nie mam wiatrołapu , ale hol jest rozległy i w kształcie litery L , więc nie ma bezpośrednich przedmuchów.

Brednie to piszesz sam. A jesli juz przytaczasz ustawę to radze najpierw się z nia zapoznać:

§ 63. Wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu. Wymagania te nie dotyczą dodatkowych wejść nieprzewidzianych do stałego użytkowania.

D`arek
02-01-2005, 22:44
W którymś z Muratorów był artykuł na ten temat . Wynikało z niego, że przepisy w kwestii wiatrołapu są niejednoznaczne i dlatego w praktyce spotyka się różne interpretacje urzędnicze. Stwierdzono tam także,że wiatrołap jako taki nie jest wymagany, mogą być inne zabezpieczenia przed wiatrem o ile dobrze pamiętam także odpowiednie usytuowanie wejścia do domu - osłonięte, we wnęce. Może ktoś czytał o tym i pamięta w którym to było numerze?

a&z
03-01-2005, 10:07
[quote=a&z]
§ 63. Wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu. Wymagania te nie dotyczą dodatkowych wejść nieprzewidzianych do stałego użytkowania.

Tyle tylko, że z zacytowanego paragrafu wcale nie wynika konieczność stosowania wiatrołapu o co pytał kajaw. Teskę przepraszam, za te "brednie". To rzeczywiście było niegrzeczne :oops:

02-03-2005, 18:53
tocze z zona dyskusje na temat wiatrołapu w naszym domu.
projekt powstał tak ze z dworu wchodzi sie bezposrednio na hall po lewo jest wejscie do lazienki dalej do pom gosp. na wprost wejscie do salonu i sypialni.
Jest tam przestrzał z dworu do salonu.
zona mówi ze tak jest fajnie ale ja wiem ze musi byc pomieszczenie posrednie , moze ganek jakis mały bo ogrzewanie bedzie kosztowało fortune.

pomocy

robert skitek
02-03-2005, 19:29
w naszym klimacie wiatrołap jest nieodzowny. Mozna zamiast niego stosowac inne rozwiązania - kurtyna powietrzna, osłony itp. Poszukaj na forum, bo kilka miesięcy temu był potężny wątek na ten temat

karina anzorge
02-03-2005, 19:34
Może i fajnie ale np. w Kaliforni nie w naszym klimacie. Mam znajomych, ktorzy maja bardzo podobne rozwiązanie do Waszego - oczywiście już mieszkaja tak kilka lat i wchodząc do nich w porze roku nieciepłej i niesuchej, czyli przez 3/4 roku przy drzwiach można spotkać szmate do wytarcia butów czy chodnik mniejsza o to, ale salon w tym momencie traci na uroku! Poza tym co- wieszak na kurtki w salonie?..
Pomieszczenie przejściowe powinno być. Może być np. z przeszklonymi drzwiami czy jakims elementem nawiazujacym do salonu, żeby było elegancko, ale przede wszystkim powinno być praktycznie. Co to za urok- goscie w mokrych buciorach w salonie..Pozdrawiam.Karina[/quote]

w40
02-03-2005, 22:25
chce zrobic dosc duzy hall (ok 12m2), duze drzwi do salonu, kuchni, ale nie robic klitki 1,5x1,5 jako "wiatrolap". Mam znajomych, ktorzy nie maja wiatrolapu , i jest bardzo przestronnie i dobrze wyglada - po lewej stronie kuchnia, po prawej lazienka i PT, potem salon.

vanderbobo
02-03-2005, 22:32
straty ciepła spowodowane brakiem wiatrołapu w wydaniu classic -czyli drzwi- drzwi są naprawdę znikome. zostaje jeszcze pytanie o walor estetyczny. ja bym chciał mieć u siebie duży wiatrołap - taki 2x3 żeby sie w nim nie przeciskać jaw domach z PRL .

Patras
08-03-2005, 15:59
jestem za wiatrolapem, jest to bardzo wygodne pomieszczenie postaraj sie przekonac zone :)

romka
08-03-2005, 19:40
a ja właśnie jestem przeciw temu.nie podoba mi się przeciskanie ,przetestowałam to u koleżanki,gdzie trzeba wchodzić rodxzinnie i ubierać sie,a póżniej wychodzić.ubrania wieszasz w garderobie/zamknietej/buty u mnie nawet teraz są na podłodze bez żadnej szmaty.nigdy mi się to nie podobało i nie ma problemu żeby to zebrać mopem/gąbką/
i dlatego u nas likwidujemy wiatrołap,będzie mały hol ,a póżniej saloooon
,a bedziemy mieć mieszka -gargamela

Jacek69
08-03-2005, 20:09
Wspieram ideę wiatrołapu, który w naszych warunkach klimatycznych jest bardzo funkcjonalny. W naszym domu na pewno będzie.
Mogę swoje racje wesprzeć dwudziestoparoletnim doświadczeniem z domu rodzinnego, w którym wiatrołap był i okazał/okazuje się nieodzowny.
Szczególnie jeśli planujecie otwartą przestrzeń na dole (jak wydaje mi się z Twojego posta) - bez wiatrołapu narażasz się na to, że każdy kto choćby tylko zajrzy Ci do domu od razu będzie w Twoim salenie - nie wpsomnę o takiej prozie jak utrata ciepla, bo to chyba oczywiste

smutna lidka
08-03-2005, 20:15
dzięki temu , że ma się wiatrołap, w holu moze być już milutko

oczywiście wiatrołap powinien być na tyle duży, żeby zmieściły się tam szafy na ubrania i buty ( wtedy parkiet w holu sie nie zniszczy, no i w holu nie straszą szafy, tylko "błyszczy" komódka, czy coś takiego)

dochodzi element zimna, ale ja się nim nie kierowałam

09-03-2005, 21:18
no własnie to mówie zonie co pisze jacek69 ... bedzie otwarta przestrzen, bedzie z drzwi widac co jest w salonie i zimno po nogach....

smutna lidka
09-03-2005, 21:23
no własnie to mówie zonie co pisze jacek69 ... bedzie otwarta przestrzen, bedzie z drzwi widac co jest w salonie i zimno po nogach....


Pablo, czy Ty naprawdę uważasz, że to ładnie się z tak młodym wiekiem obnosić ????

:lol: :lol: :lol:

Kochany, pomyśl o uczuciach innych ...

Trochę współczucia ...

:lol:

10-03-2005, 17:58
ze co ze wiek ze nie rozumiem:)

drbudzik
10-03-2005, 18:20
a zamiast ocieplonych i szczelnych drzwi wejsciowych bedziesz miec zaslone z koca ?zeby po nogach wialo... Dla proby bedzie bez wiatrolapu,chyba ze sie nie sprawdzi,to dorobimy szklane drzwi suwane.

smutna lidka
10-03-2005, 18:21
ze co ze wiek ze nie rozumiem:)


jak się zestarzejesz to zrozumiesz :D

10-03-2005, 21:24
lidka jak bede starszy to wiatrołam mi sie też przyda ?

:D

smutna lidka
10-03-2005, 22:29
lidka jak bede starszy to wiatrołam mi sie też przyda ?

:D


Pablo1979, nie udawaj, że nie rozumiesz :D
jak będziesz starszy, to wiatrołap Ci się na pewno przyda, bo stare kości zimna nie lubią ...
lidka19xx

krzyss
11-03-2005, 02:25
Ja nie zrobiłem. Wszystko zależy ile razy otwierasz drzwi. Bo jak częściej otwierasz okno... to jak by Ci to powiedzieć... Natomiast zamiast wiatrołapu (tu juz nie chodzi o utratę ciepła, tylko o funkcjonalność, to zastanów się, czy nie wydzielić wnęki jako "szatni'. Dla mnie rwelacja. To jest jedyny pozytyw z pracy mojego architekta w projelcie indywidualnym. Wniosek: nie widzę krzyści z wiatrołapu. A z charakteru jestem skąpcem...

Agnieszka1
11-03-2005, 08:35
tocze z zona dyskusje na temat wiatrołapu w naszym domu.
projekt powstał tak ze z dworu wchodzi sie bezposrednio na hall po lewo jest wejscie do lazienki dalej do pom gosp. na wprost wejscie do salonu i sypialni.
Jest tam przestrzał z dworu do salonu.
zona mówi ze tak jest fajnie ale ja wiem ze musi byc pomieszczenie posrednie , moze ganek jakis mały bo ogrzewanie bedzie kosztowało fortune.

pomocy


hihih Pablo my o to samo z mezem sie spieramy. Kiedys na forum utworzylam watek - z przedsionkiem czy bez , duzo ludzi sie wypowiedzialo, jak cie interesuje to tu jest adres do watku
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=32845&highlight=wiatro%B3ap

manykes
05-09-2005, 09:32
tak,jest funkcjonalny i ma swój urok.........

zuczek
05-09-2005, 11:20
Będzie - całe 2,7m2

arcobaleno
05-09-2005, 14:51
Jestem zdecydowanie za! Mój wiatrołap będzie miał ponad 7 m2 (prawie 2 m na prawie 4m) Uważam, że takie pomieszczenie jest bardzo przydatne, można się spokojnie rozebrać, zdjąć ubłocone buty, postawić mokry parasol.. U nas będzie tam zabudowana szafa na wszytskie okrycia wierzchnie i butki, wieszak oczywiście też, jakieś lustro :D , okno z roletką lub firaneczką i wejście do kotłowni. Drzwi jak najbardziej też będą prowadzące do dalszej dziennej części domu. W sumie to wiatrołap i kotłownia będą jedynymi pomieszczeniami na dole, które będą "ograniczone" drzwiami.Aha..no i wc oczywiście :roll: Reszta pomieszczeń jest mniej lub bardziej otwarta :D

koks
05-09-2005, 20:05
najpierw długo się przed nim broniłam i usunęliśmy go z projektu, a teraz już mamy inny projekt :lol: i właśnie "wywalczyłam" :wink: dobudowanie wiatrołapu; jeszcze nie wiem, jaki duży (nie mniej niż 3 m2), ale na pewno bedzie i się przyda nie tylko na buty, kurtki, czy parasole...
jeszcze się tylko waham, czy robić drzwi wewnętrzne, czy nie :roll:

zezo
11-09-2005, 20:49
Oj uśmiałem się setnie.
tak trzymać forumowicze.

rrmi
11-09-2005, 20:57
BTW2: Zwróciliście uwagę: drzwi w USA nie mają uszczelniającej powierzchni przylgowej (czy jak to tam nazwać) - dlatego też tak łatwo włamują się za pomocą karty kredytowej. :lol:
Nie przeszkadzają im przeciągi i brak izolacyjności dźwiękowej?
Przeciagi im nie przeszkadzaja , bo nie oszczedzaja na ogrzewaniu , a z wlamaniami to tez nie problem , kasa w banku , a wlamania to raczej problem w dzielnicach emigrantow :lol:
Temat o wiatrolapach jest super :lol:
Jestem za wiatrolapem , ale nie za bardzo ciasnym.
Moze dlatego , ze w poprzednim domu nie mialam takowego :wink:

justyna99
12-09-2005, 13:08
Byłam ostatnio w dwóch nowych domach. Jeden był z wiatrołapem, drugi bez. Jedni i drudzy byli zadowoleni. Ja jednak w swoim domu będę mieć wiatrołap, co prawda niewielki bo 1,55x 1,70m ale zawsze to coś. Założymy drzwi wewnętrzne ze szkłem mlecznym i za jednym zamachem wiatrołap doświetlę i oddzielę od reszty. Co do butów i płaszczy to mieszkam teraz w bloku i nic nie śmierdzi a przecież trzymam to wszystko w szafach.

calibra2
18-10-2005, 09:34
Przede wszystkim chroni resztę pomieszczeń przed wyziębieniem jeśłli gdzie indziej są pootwierane okna a ty będziesz wchodził z zimnego dworu a poza tym jak przyjdzie nieproszony gość albo nielubiany sąsiad na przeszpiegi to zawsze zamykasz drzwi i przyjmujesz go bez skrępowania 8)

D`arek
27-10-2005, 21:01
Zrezygnowaliśmy z wiatrołapu bo nie podobaja mi sie takowe. Ich rola izolacyjna mnie nie przekonuje. Nawet lubię jak od czasu do czasu wleci trochę świeżego powietrza. Ubrania ciepłe, buty też.Dla mnie to ciasna klitka w której tłoczą się goście . Tak miałam w bloku. Dziękuję. Teraz mam od wejścia elegancki i wygodny hol. Hol z załomem w którym jest obszerny komandor.

calibra2
28-10-2005, 08:22
blok to nie to samo co dom tym bardziej projektowany od początku. No nie wiem czy to przyjemnośc jak mroźne powietrze wpada do domu i trzaskają nowiutkie okna lub drzwi do pokoi :(

Tomek_R
02-11-2005, 21:24
U nas będzie wiatrołap zwany też hallem :) http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=28352

Agacka
03-11-2005, 09:58
będzie taki niestały... :lol:
z drzwiami rozsuwanymi na wiosnę po zimie się rozsunie i tak będzie do jesieni...

aha26
03-11-2005, 11:43
u mnie bedzie wiatrołap 6 m.

Ziarutek
03-11-2005, 15:04
koniecznie!!!


Pozdrawiam

pilpi
03-11-2005, 23:13
Rodzice mają na dole wiatrołap, w ktorym zawsze były zamknięte drzwi wewnętrzne bo zatrzymywały częśc zimna. Zawsze twierdzili że jest to niezbędnie pomieszczeniew domu do czasu, gdy......... wymienieli drzwi wejściowe do domu na nowe, szczelne o małym wspołczynniku przenikania ciepła. Teraz drzwi wewnętrznych nie zamykają chba że przed "oczami obcych".
W projekcie mojego domu jest wiatrołam ale narazie zatanawiam się nad robieniem drzwi wewnętrznych - wyjdzie w praniu.