PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt kuchni - wizualizacje



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49

julianna16
18-01-2012, 10:27
Kami1227
Zastanawiam się nad tym, czy spiżarka zaraz przy kominku, to dobry pomysł. Będzie się nagrzewała. Ja mam teraz przy kominie z jednej strony szafę, a w drugim pokoju łóżeczko Córeczki. Gdy otwieram szafę wyjmuję z niej przyjemnie cieplutkie ubrania ;), a Córcia może spokojnie spać odkryta :). W przypadku spiżarki efekt powinien być raczej odwrotny :???: Co prawda u mnie to główny komin, ale zakładam, że Wasz kominek nie będzie jedynie do ozdoby? Pomyślcie o dobrej izolacji tej ścianki spiżarni, bo inaczej lepiej zrobić w niej saunę ;).

edit: w czasie gdy pisałam Aantenka potwierdziła moje obawy...

kami1227
18-01-2012, 10:47
Komin będzie z pełną izolacją (pytałam małżonka, bo on sprzedaje te kominy u producenta, więc powiedział, że na kominie nie oszczędzamy ;) ) PODOBNO nawet ściana przy pełnej izolacji nie jest ciepła:confused: Powiedział to jako specjalista, a że ja jestem laik w temacie pozostaje mi wierzyć. Bynajmniej jego zdaniem ta spiżarka spokojnie może zostać przy ścianie z kominem z pełną izolacją.
Komin można suwać i "położyć go wzdłuż" Ale w linii poziomej - jeśli wiecie o czym mówię ;) Wywalenie go na ścianę 240 odpada, bo na telewizor + reszta musi być około 180cm. Jak dam telewizor na 170cm, to odpada mi narożnik/dwie kanapy, bo zajmą pół i tak niedużego pokoju.
Myślałam jeszcze o tym, żeby zamienić schody na wylewane (w projekcie są drewniane) i przenieść tam spiżarkę. Pod schodami trochę podkopać niżej. Do tego ściana ze schodami jest północna. Czy myślicie, że bez tej spiżarki koło kuchni jest więcej możliwości ustawnych?

annol
18-01-2012, 11:02
Dzięki Ci wielkie. Trafiłaś w mój gust idealnie zwłaszcza jesli chodzi o kolorystykę. Planowałam kuchnie szarą lub popiel. Oczywiście podoba mi sie wersja 3. Zastanawiam sie jednak czy pasowałaby nad szafkami tapeta zamiast płytek?

królikowa
18-01-2012, 12:03
Witam, jestem na etapie projektu kuchni:wiggle: Zrobiłam wstępne ustawienie w planerze IKEA. Może komuś będzie się chciało zerknąć na moje rysunki i coś doradzić:rolleyes:. kuchnia jest otwarta na salon. w miejscu barku chciałabym cały zakryty barek, w sensie bez tych nóżek na blacie albo po prostu murek od strony salonu. Rozważam również brak wysokiej szafki cargo obok szafki z zabudowanym piekarnikiem. nie wiem gdzie umieścić zmywarkę. Jeśli ktoś miałby całkiem inny pomysł na tę kuchnię to proszę o wytyczne.




95974959759597695977

Aantenka
18-01-2012, 12:38
krolikowa

uwaga na umieszczenie plyty... rozumiem, że Ikea nie daje takich mozliwosci na wizu, zeby dac plyte na laczeniu dwoch szafek, ale zwracam uwage, żeby nie umieszczac jej tak jak na wizualce, bo sie bedziesz prawa reka obijala o wysoka zabudowe :) Z powodu ciasnosci wokol plyty odpuscilabym sobie cargo - masz sporo szafek wiszacych (mozna albo dwa rzedy poziomych w innym kolorze, albo po prostu 60x70cm). O ile zlew w rogu tak jak masz jest dla mnie akceptowalny , to ze szczerego serca doradzam wygodna ilosc miejsca w plycie.

Zmywarke w Twojej opcji ustawilabym albo obok zlewu w rogu, zlew przesuwając w stronę płyty i odwracając ociekacz na zmywarkę (wtedy zmywarka po lewej stronie zlewu)
W takim ustawieniu jak teraz na Twoim wizu zmywarkę można umieścić w części zabudowy z barkiem. Wiem, troche oddalone od zlewu i płyty, ale ponieważ przestrzeń między szafkami to 120 cm (tak szacuje) to drogi komunikacyjne i brudzenia nie są tka długie, a będziesz miała wygodny dostęp do zmywarki ze wszystkich stron do wkładania naczyń. Tzn. stoisz przy zlewie, odwracasz się w lewo wkładasz naczynia, stoisz z jednej lub drugiej strony zmywarki wkładasz naczynia odstawione na barek. Wyjmując naczynia ze zmywarki robisz krok i wkładasz je do szafek górnych oraz szuflad...

Oczywiście wszystko IMHO, bo wiadomo, że ludize różne mają prefeencje i przyzwyczajenia :)

Aha, może zajrzyj tutaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174717-mieszkanie-zamiast-domu/page2 , bo akurat nieco podobny układ szafek dolnych miała channel8 (ok. 250 na krótszym boku i okno) i u niej dokładnie rozpisywałam się nad ustawieniem szafek dolnych w przestrzeni podobnej jak u Ciebie.

Mam nadzieję, że pomogłam.

Aantenka
18-01-2012, 12:43
annol - co do pasowania lub nie to wszystko zależy od...

Wizu ma ograniczone możliwości - co jest, to się wrzuca ;).
U Ciebie - tapeta - dlaczego nie? Płytki? A i owszem. Może być i kolorowe szkło. Ważne żeby struktura, odcienie itd. mebli, blatu i zabezpieczenia ścian nad blatem się nie gryzły. A to widzisz w momencie, gdy masz wybrane meble, podłogę, i stoisz w swojej kuchni. Takie rady co pasuje, to najwyżej już ze zdjęciami wybranych rzeczy (chociaż komputery przekłamują kolory, więć to jest i tak wsystko na wyczucie...) no i może w innym wątku (tutaj mają być głównie wizualizacje)

królikowa
18-01-2012, 12:47
Aantenka
Bardzo dziękuje za szybką i szczegółową odpowiedź:) z płytą własnie wiem, że powinno być miejsce z prawej, tylko jakoś nie mogłam w programie szafek dobrać. zastanawiałam się nad zmywarką w wyspie i teraz wiem ze to możliwe do zrealizowania:) ten zlew to w zasadzie najlepiej chciałbym mieć na środku pod oknem ale pewnie to nie wyjdzie.
zastanawiałam się też nad rezygnacją całego ciągu pod oknem(wtedy brak narożnych szafek) i wstawienie zlewu po lewej od płyty. tylko wtedy trzeba zrezygnować z wysokiego cargo ale chyba juz mi tak na tym nie zależy, wieć taka opcję również biorę pod uwagę.

julianna16
18-01-2012, 12:53
Witam, jestem na etapie projektu kuchni:wiggle:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=95975&d=1326884131
A wchodzi w grę płyta na półwyspie? To byłby bardziej ergonomiczny układ i nie musiałabyś rezygnować ze słupka cargo. Nie każdy jednak lubi płytę przy barku i okap na środku...

królikowa
18-01-2012, 12:58
A wchodzi w grę płyta na półwyspie? To byłby bardziej ergonomiczny układ i nie musiałabyś rezygnować ze słupka cargo. Nie każdy jednak lubi płytę przy barku i okap na środku...


płyta na wyspie raczej nie wchodzi w grę, ponieważ te okapy wyspowe są bardzo drogie, poza tym nie chce żeby z salonu był widok na wielki okap:P chociaż niektóre są bardzo ładne i nowoczesne ale ta cena...

Aantenka
18-01-2012, 13:05
Czy myślicie, że bez tej spiżarki koło kuchni jest więcej możliwości ustawnych?

Cóż, jak wyniesiesz stamtąd spiżarkę,możesz powiększyć szafę w przedpokoju (albo na ubrania i buty albo na pierdoły domowe). Od strony kuchni zabudowa wysoka z lodówka+piekarnikiem może wtedy stanąć w miejscu wykasowanej spiżarki.

Wiesz, nie wiem, do czego tej spiżarki używasz - czy do spożywczych czy jako małą "graciarenkę" na domowe drobiazgi. Zaplanowana spiżarnia jest dość mała (w wersji Elfir przynajmniej widziałam jak mogą stać półki, w wersji wymiarów 83x100 to raczej taki schowek gospodarczy na szczotki i odkurzacze bo półek na spożywcze rzeczy sensownie chyba IMHO nie da rady tam umieścić). Tak więc ja myślę, że jeśli można, to warto pomyśleć o przeniesieniu tej spiżarni. A może sensowna zabudowa kuchenna zrekompensuje Ci brak takiej spiżarni "pod ręką"

Co do kominka, to ja bym jeszcze okno Ci w salonie przesunęła, żeby go tylko umieścić w części wypoczynkowej, ale już się może powstrzymam.;)
Nie do końca zgodzę się natomiast z tym, że zupełnie nie możę być na ścianie 170 cm. Wstawiasz tylko narożnik, tak jak jest teraz na planie oraz fotel. Fakt, jest to opcja dla osób, które TV oglądają rzadziej i wolą eksponować kominek (wtedy na reprezentacyjnej 240cm), ale zrobić się da.

Aantenka
18-01-2012, 13:14
Aantenka
ten zlew to w zasadzie najlepiej chciałbym mieć na środku pod oknem ale pewnie to nie wyjdzie.
zastanawiałam się też nad rezygnacją całego ciągu pod oknem(wtedy brak narożnych szafek) i wstawienie zlewu po lewej od płyty. tylko wtedy trzeba zrezygnować z wysokiego cargo ale chyba juz mi tak na tym nie zależy, wieć taka opcję również biorę pod uwagę.

Zlew wyjdzie, ale musisz robić meble na zamówienie. Jeśli nastawiasz się na kuchnię Ikea albo inne modułowe, to rozstaw szafek dolnych zobowiązuje.

Jeśli chcesz zrezygnować z zabudowy pod oknem, to też możesz, ale wtedy na piekarnik podwieszany (ważne, jesli lubisz piec) i cargo i płytę i zlew póltora komory to ja nie za bardzo widzę wygodne miejsce. Chyba że przeniesiesz się z całością przygotowywania na równoległe szafki z blatem, choć w praktyce jakoś sobie teog nie wyobrażam....W równoległej zabudowie Pozbywasz się szafek narożnych, masz dodatkowe 60 cm po obydwu stronach do przechowywania. Zrób sobie wizu. Zobacz i przemyśl czy warto...

Chyba że jeszce w układzie równoległym zlew na wyspę przeniesiesz.... i zmywarkę. Wtedy i cargo spokojnie i płyta. Zrób wizu, zobacz i przemyśl, czy waro :)

julianna16
18-01-2012, 13:16
płyta na wyspie raczej nie wchodzi w grę, ponieważ te okapy wyspowe są bardzo drogie, poza tym nie chce żeby z salonu był widok na wielki okap:P chociaż niektóre są bardzo ładne i nowoczesne ale ta cena...
:D wcale nie musiałby być wielki ;). Bardzo ładnie wyglądają tuby, choć z argumentem ceny nie będę polemizować ;). Jeśli to wchodzi w grę, to można postawić jakieś 120 cm ścianki między kuchnią a salonem od strony okna i tam schować płytę z okapem. Resztę zostawić na blat i barek. Od razu z płyty będziesz mogła dawać potrawy na talerze i serwować :). Wówczas bez zabudowy pod oknem, a zlew na drugiej szafce od okna na tej stronie, gdzie teraz masz płytę.

edit: no to teraz masz dużo do przemyślenia i zdziałania :D

królikowa
18-01-2012, 13:23
julianna16
Dzięki za nową koncepcję. teraz będę na nowo rozmieszczać szafki i robić wizu:) ciekawe co z tego wyjdzie;p

julianna16
18-01-2012, 13:48
julianna16
Dzięki za nową koncepcję. teraz będę na nowo rozmieszczać szafki i robić wizu:) ciekawe co z tego wyjdzie;p

No to czekamy na efekty :)

carlitobrigante
18-01-2012, 14:05
Mój pierwszy post, więc witam wszystkich serdecznie! :)
Czytam to forum już od ponad roku i generalnie wow.
Mam problem z kolorami w kuchni i mam nadzieję że będziecie łaskawi i mi pomożecie.
Wieć tak, kawalerka z osobną kuchnią bez okna... Ściany się pozbyłem gdyż było za ciemno i teraz mam pokój z aneksem.
Kuchnia ma niecałe 4m2, i mam już położone kafle... Niestety to był błąd, no ale cóż, człowiek uczy się na błędach :D
Tak wygląda kuchnia:
https://lh4.googleusercontent.com/-iYqB1pxMWjY/TvCGnyTA8AI/AAAAAAAAOTI/ykxnr_x_eFw/s512/0110.JPG
kafle tak:
https://lh6.googleusercontent.com/-ROPeFX9UqgQ/TvCGmk07_ZI/AAAAAAAAOTA/3VuieRsuExQ/s720/0108.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-E5tlNw8Li94/TvCGpRhHGMI/AAAAAAAAOTU/u2BDOs4GfHM/s720/0113.JPG

A tu link do projektu:
http://kitchenplanner.ikea.com/PL/UI/Pages/VPUI.htm?LoadDesign=7774e01277d8435fb417120653a7ce 66&UIContext=Kitchen&IsSharedDesign=1

Kuchnia na pewno będzie z IKEI. Planowałem białą z czarnym blatem i czarną szybą pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi, albo odwrotnie...
Nie wiem czy kafle pasują do tego rodzaju kuchni, więc chciałbym poznać Wasze zdanie na ten temat. Proszę doradźcie bo ja już zgłupiałem :(

Anulek2005
18-01-2012, 14:30
Nie widzę przeciwwskazań dla kafli :)
Co do projektu - będzie zmywarka? czy koniecznie chcesz mieć te otwarte półeczki? Czy będzie okap? A może szafki na lewej ścianie i okap podszafkowy?

annol
18-01-2012, 14:37
julianna16 napisz mi jeszcze prosze czy w wersji drugiej po prawej stronie okna jest szafka wisząca?

Aantenka
18-01-2012, 14:44
Mój pierwszy post, więc witam wszystkich serdecznie! :)
Czytam to forum już od ponad roku i generalnie wow.
Mam problem z kolorami w kuchni i mam nadzieję że będziecie łaskawi i mi pomożecie.
Wieć tak, kawalerka z osobną kuchnią bez okna... Ściany się pozbyłem gdyż było za ciemno i teraz mam pokój z aneksem.
Kuchnia ma niecałe 4m2, i mam już położone kafle... Niestety to był błąd, no ale cóż, człowiek uczy się na błędach :D
Tak wygląda kuchnia:
https://lh4.googleusercontent.com/-iYqB1pxMWjY/TvCGnyTA8AI/AAAAAAAAOTI/ykxnr_x_eFw/s512/0110.JPG
kafle tak:
https://lh6.googleusercontent.com/-ROPeFX9UqgQ/TvCGmk07_ZI/AAAAAAAAOTA/3VuieRsuExQ/s720/0108.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-E5tlNw8Li94/TvCGpRhHGMI/AAAAAAAAOTU/u2BDOs4GfHM/s720/0113.JPG

A tu link do projektu:
http://kitchenplanner.ikea.com/PL/UI/Pages/VPUI.htm?LoadDesign=7774e01277d8435fb417120653a7ce 66&UIContext=Kitchen&IsSharedDesign=1

Kuchnia na pewno będzie z IKEI. Planowałem białą z czarnym blatem i czarną szybą pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi, albo odwrotnie...
Nie wiem czy kafle pasują do tego rodzaju kuchni, więc chciałbym poznać Wasze zdanie na ten temat. Proszę doradźcie bo ja już zgłupiałem :(

Z programem ikea nie ma tak łatwo - bezpośrednio się nie wejdzie na Twój projekt. musisz zrobić zrzuty z ekranu - jak, od strony 240 jak przejrzysz posty to dziewczyny coś w temacie pisały, zapisać jako zdjeci na serwerze i wkelić tutaj. :(

Ja do brązów zaprezentowanych na zdjęciach nie dawałabym mebli czarno-białych. Przy takim zestawieniu tradycyjne choć praktyczne w utrzymaniu czystości brazowe maziajowe kafelki niestety beda gryzly w oczy i odbieraly kuchni uroku.

Moim zdaniem jeslii ma byc czern+ biel to trzeba by zrywać kafle... :rolleyes:

Jeśli ma być ikea i nie zrywamy kafli, to sugeruję połączenie kremowe + drewno, np Lidingo, Adel, Stat . To byłoby rozwiazanie najmniej inwazyjne. Inna opcja to jakies drewno z kremem, bo kuchnia jest mala i nie ma jej co zaciemniac.

A swoja droga, to z pytaniami odnosnie kuchni IKEA to może lepiej tutaj, czyli na watek poswiecony kuchniom ikea: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15810-Kuchnie-z-IKEI-opinie-zdj-cia-monta-etc./page82. tam też jest co poczytać i pooglądać również pod katem praktycznym...

A tutaj możemy Twój projekt poanalizować, jesli potrzebujesz.

Aantenka
18-01-2012, 14:49
julianna16 napisz mi jeszcze prosze czy w wersji drugiej po prawej stronie okna jest szafka wisząca?

jest, pozioma 90cm, jest zresztą w każdej wersji, np. do kubków ze zmwarki wyjmowanych, pod tą szafką może stać np. czajnik elektryczny i być to miejsce ro robienia herbaty.
BTW w wersji drugiej, tzn. z samym okapem, okap powinien być większy niż płyta, np. 80 lub 90 cm, żeby nie było łysej ściany

carlitobrigante
18-01-2012, 14:54
Nie widzę przeciwwskazań dla kafli :)
Co do projektu - będzie zmywarka? czy koniecznie chcesz mieć te otwarte półeczki? Czy będzie okap? A może szafki na lewej ścianie i okap podszafkowy?

Chyba dam same proste szafki na ścianie, tam gdzie one na tym projekcie się znajdują (bez narożnej i bez otwartej) a na bocznych nic nie będzie. Tzn po lewej będzie okap skośny. Poza tym nic więcej. Zmywarki brak i w szafce narożnej zlew, ale nie okrągły. Wiem że to mało praktyczne, ale coś za coś :)

Coś takiego z tym że zlew przesunięty w róg, bo nie miałbym miejsca żeby sobie coś przygotować.

https://lh5.googleusercontent.com/-OGb0Lxpo6hM/TxbQgQHJvvI/AAAAAAAAOqw/8OCdJoVbirM/s699/Kuchnia_ikea.jpg

Aantenka: Właśnie chciałem ominąć drewnopodobne produkty. Stat kompletnie do mnie nie przemawia. Lindigo już lepiej :) Natomiast zastanawiałem się nad frontami z połyskiem...
Poanalizować projekt... oczywiście, z miłą chęcia przyjmę wszelkie uwagi. :)

Aantenka
18-01-2012, 15:58
Aantenka: Właśnie chciałem ominąć drewnopodobne produkty. Stat kompletnie do mnie nie przemawia. Lindigo już lepiej :) Natomiast zastanawiałem się nad frontami z połyskiem...
Poanalizować projekt... oczywiście, z miłą chęcia przyjmę wszelkie uwagi. :)

Cóż, biorąc pod uwagę szalone :) rozmiary Twojej kuchni, to to ustawienie jest ok :) Okap wizualnie sam wygląda najlepiej, chyba że dramatycznie potrzebujesz miejsca do przechowywania, wtedy zabudowa i okap podszafkowy. To już twoja decyzja.

Zastanowiłabym się nad zlewem i przesuwaniem go w róg. Właśnie w rogu masz teraz największą przestrzeń roboczą - ja też miałam podobne ustawienie w jednym z poprzednich mieszkań i to właśnie tam u mnie szło całe przygotowanie. Teraz jest tam 90cm a jak przesuniesz zlew, to poszatkujesz sobie blat na 40 + zlew + 60... Co dla Ciebie wygodniejsze.

Rozumiem, że już pomieszczeniem nic nie podziałasz? Rozumiem, że kuchnia ma być zamknięta ścianą po lewej od płyty?

Bo ja w ramach ćwiczenia mózgu jeszcze wymyśliłam taką opcję, że skracasz ściankę po lewej stronie oddzielającej kuchnię od reszty mieszkania (wtedy przestrzeń trochę będzie optycznie większa, np. metr, zamieniasz miejscami zabudowę,tzn. lodówka i zlew idą w miejsce płyty, płyta na tej ścianie gdzie zlew, ale dolną zabudowę lekko wydłużasz (jesli jest taka możliwość). Skrócenie ściany pokazuje więcej kuchni, ale zlew masz ukryty za ścianką, natomiast dzięki skróceniu zabudowa kuchenna z płytą odrobinę wydłużona nie wystaje jak oczy krokodyla z wody za ścianki, tylko jest bardziej widoczna. A wokół kuchni się zazwyczaj mniej dzieje niż wokół zlewu.
Ponieważ nie wrzucałeś rzutu całego mieszkania, to sobie powyżej pofantazjowałam, ale może coś Cię zainspiruje....

P.S. Jak widzisz co do kolorów, to zawsze różne głosy będą :)
Ja jakbym chciała mieć nowoczesną kuchnię na połysk z czerniką i bielą to bym zrywała albo zadowoliła się klasykiem bez drewna, jeśli trzeba... Ty oczywiście możesz sam dokonać wyoboru (uff :)) :).
A przy okazji poooglądaj sobie różnych zdjęć, sporo jest realnych, nie katalogowych kuchni na stronie Ikeafans i zobacz jak tam ludzie mają podłogi do interesujących Cię frontów. W międzyczasie się jescze może inni odezwą.

P.S. 2 W programie Ikea możesz sobie też ustawić podłogę i ściany mniej więcej w kolorze Cię interesującym
I

carlitobrigante
18-01-2012, 16:22
Cóż, biorąc pod uwagę szalone :) rozmiary Twojej kuchni, to to ustawienie jest ok :) Okap wizualnie sam wygląda najlepiej, chyba że dramatycznie potrzebujesz miejsca do przechowywania, wtedy zabudowa i okap podszafkowy. To już twoja decyzja.

Zastanowiłabym się nad zlewem i przesuwaniem go w róg. Właśnie w rogu masz teraz największą przestrzeń roboczą - ja też miałam podobne ustawienie w jednym z poprzednich mieszkań i to właśnie tam u mnie szło całe przygotowanie. Teraz jest tam 90cm a jak przesuniesz zlew, to poszatkujesz sobie blat na 40 + zlew + 60... Co dla Ciebie wygodniejsze.
...
I

Co do zlewu, jeszcze nie mam ostatecznej koncepcji, ale robienie czegoś w rogu nie będzie chyba przyjemnością. Niestety zbyt mała kuchnia. A nie chcę mieć tam za dużo szafek bo będzie to przytłaczające :) minimalizm, taka moja koncepcja :P
Okap tylko sam. Nie będzie na tej ścianie żadnych szafek,a pozostałych ścian już nie będę ruszał. Ścianą otwartą jest ta na przeciw szafek wiszących.
Zdjęć przeglądam codziennie miliony, i nic do mnie nie trafia. Zbyt wybredny chyba jestem :) ale jak już robić to porzadnie.
Wiem że w programie Ikeowskim można użyć podobnego koloru, ale to jednak nie jest to samo. Te kolory nie są dość dokładnie odwzorowane, przynajmniej jeżeli chodzi o fronty.

Anulek2005
18-01-2012, 16:45
Z programem ikea nie ma tak łatwo - bezpośrednio się nie wejdzie na Twój projekt.

Ale ten projekt jest udostępniony i ja sobie na niego spokojnie weszłam :) (Linka działa bez zarzutu ;))

Bez szafeczek otwartych jest dużo lepiej ...
Dziewczyny - naprawdę sądzicie, że te kafle będą tak gryzły po oczach?

julianna16
18-01-2012, 17:09
Zmywarki brak i w szafce narożnej zlew, ale nie okrągły. Wiem że to mało praktyczne, ale coś za coś :)

https://lh5.googleusercontent.com/-OGb0Lxpo6hM/TxbQgQHJvvI/AAAAAAAAOqw/8OCdJoVbirM/s699/Kuchnia_ikea.jpg


Ja też weszłam w link - nawet nie wiedziałam, że tak można :). Super - człowiek się uczy całe życie.

A skoro już wlazłam w link, to coś tam pokombinowałam (mam nadzieję, że nie namieszałam właścicielowi?) ;).

Kilka słów komentarza. Zlewu absolutnie nie dawaj w narożnik. Zgadzam się z Aantenką, że narożnik w Twojej kuchni będzie najlepszym miejscem roboczym. Moja pewność wynika z faktu, że... dokładnie tak mam teraz i tylko ten narożnik mnie ratuje. Mój aneks ma dokładnie tyle co Twój :).
Kolory są kwestią szalenie indywidualną, ale jakoś trzeba mieć na względzie kafelki. Może jednak dasz się przekonać do drewnianego blatu? To będzie stanowiło bezpieczne nawiązanie do kafli, a reszta wg Twoich planów :).

http://img856.imageshack.us/img856/1944/maa3e.jpg

W planowaniu zwróć uwagę na miejsce uchwytów by były funkcjonalne i szafki otwierały się na kuchnię, a nie na ścianę. Ostatnią szafkę przy płycie proponuję zrobić z szufladami.

julianna16
18-01-2012, 17:15
Dziewczyny - naprawdę sądzicie, że te kafle będą tak gryzły po oczach?

Nie Aniu :), ale warto do nich nawiązać, choćby... hmm... ściereczką ;). :???:

Anulek2005
18-01-2012, 17:17
Julianno - twój pomysł z drewnianym blatem rozwiązuje sprawę :)

Aantenka
18-01-2012, 17:39
Ale ten projekt jest udostępniony i ja sobie na niego spokojnie weszłam :) (Linka działa bez zarzutu ;))
?

Jak i Julianna16 weszła... Aaa to przepraszam niezmiernie, u mnie na kompie widocznie coś jest nie tak było... :bash:
Ale jak napisała julianna człowiek się uczy przez całe życie....

Wizu Julianny jak zwykle pierwsza klasa i to w opcji blat drewno + czerń na ścianach. Zainteresowany napisał wprawdzie, że nie chce produktów drewnopodobnych. Może blat się w to nie łapał... No i jakoś mimo wszystko nie wyobrażam sobie blatów drewnianych do połysku... A jakie fronty IKEA teraz sugerujecie Wy?

carlitobrigante
18-01-2012, 17:42
Julianno - twój pomysł z drewnianym blatem rozwiązuje sprawę :)

Niby rozwiązuje ale jednak bronię się rękoma i nogami przed drewnopodobnym blatem ;)
Dziękuję za pomoc i czekam na więcej :P

Anulek2005
18-01-2012, 17:48
Niby rozwiązuje ale jednak bronię się rękoma i nogami przed drewnopodobnym blatem ;)
Dziękuję za pomoc i czekam na więcej :P

A rozważasz blat maziajowaty z innej firmy niż IKEA? Kronopol Bianka albo Selena na ten przykład?

Aantenka
18-01-2012, 18:10
Carlitobrigante - a może ty sobie w takim razie wybierz fronty, ktore Ci sie podobaja, a my Ci jakies blaty zaproponujemy? :yes:

carlitobrigante
18-01-2012, 19:07
A rozważasz blat maziajowaty z innej firmy niż IKEA? Kronopol Bianka albo Selena na ten przykład?

Nawet o tym nie myślałem. Będę musiał coś na ten temat poczytać.

Aantenka: Myślałem nad białym Abstraktem, jasno beżowym Abstraktem, a także nad Apladem białym.
Też jest opcja Nexus brązowoczarny, Jednak przystawał bym za jasnymi kolorami frontów. :D

julianna16: Całkiem ciekawy pomysł ze ścianami. A ta ściamna po prawej która łączy się z pokojem, to rówieź na ciemno? Czy ja już raczej na biało? Nie wiem jak to ugryźć.
Widzę po waszych wpisach że będę musiał przemyśleć sprawę blatu drewnopodobnego, niestety :)

Aantenka
18-01-2012, 20:45
Nawet o tym nie myślałem. Będę musiał coś na ten temat poczytać.

Aantenka: Myślałem nad białym Abstraktem, jasno beżowym Abstraktem, a także nad Apladem białym.
Też jest opcja Nexus brązowoczarny, Jednak przystawał bym za jasnymi kolorami frontów. :D

julianna16: Całkiem ciekawy pomysł ze ścianami. A ta ściamna po prawej która łączy się z pokojem, to rówieź na ciemno? Czy ja już raczej na biało? Nie wiem jak to ugryźć.
Widzę po waszych wpisach że będę musiał przemyśleć sprawę blatu drewnopodobnego, niestety :)

Ja jestem za bialym applad... jak dasz nexusa i czarne ściany to będziesz miał kuchnię - z całym szacunkiem dla zwolenników tego kierunku - w stylu "emo" ;)

A probowales opcji doswiadczalnej, tzn. zabieram plytke podłogową do sklepu i przymierzam kolor? Jak się człowiek uprze to mozna chyba i w druga strone, tzn kupuje front ikea, sprawdzam w domu i zwracam, ale trzba by dopytac jak jest z opakowaniem. Jak sobie ze dwa fronciki przystawisz to bedziesz widzial, z czym ta podloga lepiej wygląda (albo zrobisz zdjęcia i Ci podpowiemy, że Applad :D) W końcu jak już się wyda pieniądze, to lepiej być zadowolonym, niż żeby miało człowieka coś ciągle denerwować...


BTW. Jak blaty drewniane (czy drewnopodobne to jak ty nazywasz) z IKEA, to niestety trzeba na początku a potem od czasu do czasu zaimpregnować od wilgoci. Zeby nie było, że Cię wkopałyśmy w robotę dodatkową. :)

julianna16
18-01-2012, 21:05
Po awarii internetu wróciłam do żywych ;). Czuję ewidentnie objawy uzależnienia ;).
Carlitobrigante wciąż piszesz o drewnopodobnym, a przecież te blaty nie są wcale do drewna podobne tylko są naprawdę drewniane ;).
Wiem, wiem, że chodzi o kolorystykę, ale dzięki takiemu drewienku ładnie ocieplisz kuchnię :). Patrzę na te Twoje płytki i fugi i one aż się proszą o towarzystwo :).
Można jeszcze wszystko na biało łącznie z blatem, ale mnie bardziej podobało się z drewnianym blatem drewnopodobnym ;).
http://img214.imageshack.us/img214/7277/biaj.jpg

julianna16
18-01-2012, 21:11
I jeszcze wersja z jaśniejszą jedną ścianą = moje zdanie? :no: ale kuchnia Twoja :)
http://img855.imageshack.us/img855/6642/szaryy.jpg

carlitobrigante
18-01-2012, 21:16
Dobrze, drewniane blaty. Wpoję sobie to :P :)
julianna16 dwie ściany czarne? Ta co łaczy kuchnię i pokój to rozumiem biała? :)
Powoli sie przekonuję do tych DREWNIANYCH blatów, chociaż nie do końca... :) Do końca przyszłego tygodnia muszę się zdecydować, bo to już irytujące sie staje.

julianna16
18-01-2012, 21:21
:D żeby potem nie było na nas ;).

Ten ciemny kolor to taki antracyt / grafit. Na czystą czerń bym się chyba jednak nie zdecydowała. Na to możesz dać przezroczystą szybę przy piecu i ewentualnie zlewie.

Jeśli pytałeś o kolorek jaśniejszy na wizu, to jest szary.

Tutaj biały:
http://img546.imageshack.us/img546/8303/biayyy.jpg

I drewniany blat z białą ścianą :)
http://img837.imageshack.us/img837/8370/brzoza.jpg

carlitobrigante
18-01-2012, 21:34
Nie nie, ściana łacząca kuchnie i pokój to ta na przeciw okapu. Te dwie które sa na wizualizacji to zdecydowanie na grafitowo.

julianna16
18-01-2012, 21:45
Aaa... no tak, przecież chodzi o tę, którą będzie widać. Tutaj bym nie szalała i została przy białej :). Na tej części w aneksie można pomyśleć o jakimś akcencie może grafice w kolorze antracytowym? Okap oczywiście jakiś subtelniejszy ;). No i może biała płyta ceramiczna?
http://img854.imageshack.us/img854/2486/innywidok.jpg

carlitobrigante
18-01-2012, 21:54
Zdecydowanie wolałbym ciemne kolory urządzeń AGD. A na ścianie zawsze można powieśic jakieś foto kuchenne :P
Pomysły masz bardzo ciekawe...

julianna16
18-01-2012, 22:09
No dziękuję :).
A widziałeś gdzieś białą płytę i okap? Czy tak od razu feeee... z zasady?

carlitobrigante
18-01-2012, 22:25
Z zasady :D
Chociaż teraz juz moge powiedzieć że widziałem białą płytę oraz biały okap:) i teraz stają się one kolejnym punktem na mej liście, o którym muszę pomyśleć :)

julianna16
18-01-2012, 22:45
WOW :).
Ale Ci namieszałyśmy :). Mam nadzieję, że pozytywnie :). Jak tak dalej pójdzie to jeszcze te kafeleczki skujesz ;). W sumie to tylko 4m...
Myśl, myśl, a potem koniecznie pochwal się co wymyśliłeś, że nie wspomnę o zdjęciach realizacji :).

Elfir
18-01-2012, 23:50
te płytki nie pasują do czarno-białej kuchni. Jak musi być biała, daj blat z laminatu pod kolor podłogi.

kami1227
19-01-2012, 08:47
Cóż, jak wyniesiesz stamtąd spiżarkę,możesz powiększyć szafę w przedpokoju (albo na ubrania i buty albo na pierdoły domowe). Od strony kuchni zabudowa wysoka z lodówka+piekarnikiem może wtedy stanąć w miejscu wykasowanej spiżarki.

Wiesz, nie wiem, do czego tej spiżarki używasz - czy do spożywczych czy jako małą "graciarenkę" na domowe drobiazgi. Zaplanowana spiżarnia jest dość mała (w wersji Elfir przynajmniej widziałam jak mogą stać półki, w wersji wymiarów 83x100 to raczej taki schowek gospodarczy na szczotki i odkurzacze bo półek na spożywcze rzeczy sensownie chyba IMHO nie da rady tam umieścić). Tak więc ja myślę, że jeśli można, to warto pomyśleć o przeniesieniu tej spiżarni. A może sensowna zabudowa kuchenna zrekompensuje Ci brak takiej spiżarni "pod ręką"

Co do kominka, to ja bym jeszcze okno Ci w salonie przesunęła, żeby go tylko umieścić w części wypoczynkowej, ale już się może powstrzymam.;)
Nie do końca zgodzę się natomiast z tym, że zupełnie nie możę być na ścianie 170 cm. Wstawiasz tylko narożnik, tak jak jest teraz na planie oraz fotel. Fakt, jest to opcja dla osób, które TV oglądają rzadziej i wolą eksponować kominek (wtedy na reprezentacyjnej 240cm), ale zrobić się da.

:confused:
Odzywa się brak wyobraźni przestrzennej :rolleyes: Kompletnie nie wiem o czym piszesz ;D Mnie tylko łopatologicznie/rysunkowo, A po tym pości to nawet nie wiedziałam co i gdzie postawić... Jako umysł typowo ścisły czytam i czytam chyba piąty raz i nie wiem co gdzie wrysować :mad: Nie znoszę być tępą osobą...

julianna16
19-01-2012, 09:02
julianna16 napisz mi jeszcze prosze czy w wersji drugiej po prawej stronie okna jest szafka wisząca?


jest, pozioma 90cm, jest zresztą w każdej wersji, np. do kubków ze zmwarki wyjmowanych, pod tą szafką może stać np. czajnik elektryczny i być to miejsce ro robienia herbaty.
BTW w wersji drugiej, tzn. z samym okapem, okap powinien być większy niż płyta, np. 80 lub 90 cm, żeby nie było łysej ściany
Dla uzupełnienia obrazek :)
http://img10.imageshack.us/img10/8915/ao2p.jpg
http://img403.imageshack.us/img403/1514/85687237.jpg

Co do okapu, to ja chyba nie robiłabym jednak większego... "Łysa ściana" będzie lepsza, niż wielki okap w małej kuchni :???: Ja ją postrzegam jako dodanie oddechu, bo inaczej lepiej szafki niż wielki okap.

Aantenka
19-01-2012, 09:59
:confused:
Odzywa się brak wyobraźni przestrzennej :rolleyes: Kompletnie nie wiem o czym piszesz ;D Mnie tylko łopatologicznie/rysunkowo, A po tym pości to nawet nie wiedziałam co i gdzie postawić... Jako umysł typowo ścisły czytam i czytam chyba piąty raz i nie wiem co gdzie wrysować :mad: Nie znoszę być tępą osobą...

Hej, więc rysuneczek - mam nadzieję, że powie więcej niż słowa. Zwłaszcza, że posta pisałam na szybko i można było być precyzyjnieszym... ;) UWAGA! Rysunek orientacyjny, wymiary nie są zachowane!!!


http://images37.fotosik.pl/1281/74f0ee50ee8d5367med.jpg

Aantenka
19-01-2012, 10:04
Dla uzupełnienia obrazek :)

Co do okapu, to ja chyba nie robiłabym jednak większego... "Łysa ściana" będzie lepsza, niż wielki okap w małej kuchni :???: Ja ją postrzegam jako dodanie oddechu, bo inaczej lepiej szafki niż wielki okap.

Annol i jeszcze jedna rzecz...
W wersji z okapem zabudowanym w szafkach poziomych, płyta jest przysunięta bardziej w stronę okna, tzn. jest 80 cm blatu (szafka 80 cm z głębowimi szufladami)
W wersji z okapen na wierzchu, płyta i okap powinny być IMHO raczej na śroku przestrzeni pomiędzy oknem i szafką piekarnika, czyli jest tam ok. 50 cm blatu od szafki wysokiej).

królikowa
19-01-2012, 10:36
moja druga opcja kuchni, co myślicie??

Aantenka
19-01-2012, 10:58
moja druga opcja kuchni, co myślicie??

Wizualnie ok.

Funkcjonalnie - wiesz, tutaj trochę kłaniają się przyzwyczajenia danej osoby. ;)

Dla mnie w taki układzie byłoby za mało miejsca manewru przy kuchni i zlewie. Nie rekompensowałaby mi tego nawet powierzchnia robocza po drugiej stronie, ale wynika to z tego jak pracuję, tzn. np. mieszkam coś na patelni czy w garnku, tnę marchekę i rzucam okiem na stan potrawy, znowu mieszam, kończę drugą marchewkę itd. Przy takim stylu gotowania stanie plecami do płyty i przygotowywanie czegoś tam byłoby uciązliwe. Jeśli ktoś jest za to kucharzem telewizyjnym, tzn. najpierw wszystko sobie szatkuje i przygotowuje, a potem tylko wrzuca z pojemniczków, to takie ustawienie jest super...

Powyższe to był tylko przykład, ale mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi... Zapytaj siebie, jaki masz styl użytkowania kuchni i co jest dla Ciebie ważniejsze. Masz kilka możliwości aranżacyjnych, więc możesz sobie kuchnię dostosować.

PS A w takim ustawieniu to zmywarka między zlewem a płytą czy na zabudowie z barkiem.?

królikowa
19-01-2012, 11:10
Aantenka
zmywarkę wolałabym mieć właśnie między zlewem a płytą.
jeśli chodzi o blat roboczy to obecnie mam zlew od razu przy płycie i jeśli nawet musze coś szybko przygotować to robię to na części okapowej zlewu, więc nie mam z tym problemu. a w tej opcji nawet kawałek blatu będzie obok płyty
z drugiej strony robiąc jakieś dłuższe rzeczy w kuchni w stylu pierogi czy ciasto korzystając z blatu na wyspie mam możliwość zerkania na salon:)
myślałam też, żeby zlew był jak najbliżej ściany z oknem ale boje się chlapania(teraz nie mam zmywarki i może dlatego moje obawy)

królikowa
19-01-2012, 11:12
mam jeszcze pytanie do osób, które korzystają ze zlewu i mają nad nim szafki wiszące. czy one jakoś przeszkadzają? nie jestem zbyt wysoka-165cm, ale teraz mam nad głową przestrzeń, więc nie mam porównania

annol
19-01-2012, 11:35
A i pamiętaj o lekkim odsunięciu słupka z piekarnikiem od ściany.

Julianna czy w takim układzie słupek z piekarnikiem może stać tak jak to narysowałaś na wizualizacji? Czy może najpierw jakieś cargo?

Aantenka
19-01-2012, 12:04
krolikowa

Czyli sama sobie odpowiedziałaś po części na pytanie, czy taki układ jest ok. Ja bym wybrała pewnie literę U czyli zupełnie pierwszą wersję, ale nie będę Cię przekonywać... Na szczęście masz kilka możliwości ustawienia i najwyżej sobie po prostu przy remoncie za parę lat coś poprawisz. :)

Zlew może być z ociekaczem bliżej ściany, kwestia chlapania uzależniona jest znowu od tego jak pracujesz (ja chlapię jak kaczka, mąż w ogóle) i od kranu (wysokie krany bez zlewki używane nieuważnie chlapią :)) Tak więc znowu Ty musisz zadecydować. Zmywarka tu nie pomaga ani nie przeszkadza.

Przy lokalizacji zmywarki zwróć uwagę na to żeby wygodnie Ci się do niej wkładało i używało. Jeśli masz w aktualnej kuchni szuflady, to zrób sobie symulację - szuflada = kosz zmywarki i jak się do niego wkłada.

W tym układzie ustawić zmywarkę można ustawić jako pierwszą od ściany (z blendą od ściany), nastepnie zlew z ociekaczem zachodzącym na zmywarkę. Ta opcja ma jeden minus - przy otwieraniu zmywarki gorącej bucha para i przy dłuższym użyciu ściana się pewnie brudzi... Ale znowu czy wygoda czy częstsze malowanie wązniejsze musi zadecydować użytkownik. Poimędzy zlewem i płytą jakoś mi ta zmywarka nie pasuje.... Na pewno nie dawałabym tak, żeby płyta zachodziła na zmywarkę. Chyba po prostu jak się wkłada coś do zmywarki to w tej opcji blokuje się ruch wokół płyty. No i jak jedna osoba jest przy płycie, druga coś chce do zmywarki włożyć to mi tak jakoś się nie widzi. Może test z szufladą pomoże....Ty sobie zdecydujesz.

Ja mam szafki wiszące nad zlewem i zmywarką. Mnie one nie przeszkadzają, mimo że mam wzrost koszykarski. :) Szafki górne są przecież co do zasady płytsze, więc nie mają jak przeszkadzać, chyba że są zawieszone za nisko (ale wysokość to znowu decyzja użytkownika - wypadkowa wysokości szafek dolnych i odległości szafek górnych do blatu).

Zachęcam do testów praktycznych na ekspozycjach kuchennych w cenrach meblowych czy studiach kuchennych. Tam może sprawdzić i wysokości i ustawienie sprzętów i przymierzyć się do nich. Inne pole manewru to kuchnie znajomych.... :D Jeśli istnieją dobre rozwiązania , to czemu ich nie kopiować :)

Rachela_Milan
19-01-2012, 12:04
Witam wszystkich.
Czytam to forum od kilku miesięcy. Budujemy z mężem nasz pierwszy, wymarzony dom. Mamy obecnie stan surowy otwarty i nadeszła pora na środek.
W związku z tym, że trzeba będzie poprowadzić w domu instalacje zaczęliśmy od projektu kuchni.
Mamy cztery wersje rozmieszczenia sprzętów i każda z nich ma swoje plusy i minusy. Dodam tylko, że gustujemy raczej we wnętrzach nowoczesnych.
Kuchnia jest połączona z jadalnią. Mimo tego chciałabym mieć w kuchni kącik jadalny do szybkich porannych posiłków.
Błagam pomóżcie. Dyskutujemy z mężem od kilku dni, ale nie możemy dojść do konsensusu.

Poniżej projekty:
96142
96143

Podoba mi się wersja z wyspą. Tylko czy nie jest tam wciśnięta na siłę?

Aantenka
19-01-2012, 12:28
Witam wszystkich.
Czytam to forum od kilku miesięcy. Budujemy z mężem nasz pierwszy, wymarzony dom. Mamy obecnie stan surowy otwarty i nadeszła pora na środek.
W związku z tym, że trzeba będzie poprowadzić w domu instalacje zaczęliśmy od projektu kuchni.
Mamy cztery wersje rozmieszczenia sprzętów i każda z nich ma swoje plusy i minusy. Dodam tylko, że gustujemy raczej we wnętrzach nowoczesnych.
Kuchnia jest połączona z jadalnią. Mimo tego chciałabym mieć w kuchni kącik jadalny do szybkich porannych posiłków.
Błagam pomóżcie. Dyskutujemy z mężem od kilku dni, ale nie możemy dojść do konsensusu.

Poniżej projekty:
96142
96143

Podoba mi się wersja z wyspą. Tylko czy nie jest tam wciśnięta na siłę?

Hej, ja uważam, że określenie "wciśnięta na siłę" jest adekwatne do stanu :(. Jak dla mnie po prostu za mało miejsca do swobodnego korzystania ze wszystkiego.

Natomiast "swobodne korzystanie" to kwestia indywidualna.... Są podręcznikowe wytyczne dot. odległości wyspy od sprzętów (nawet kilka stron wcześniej była dyskusja nad wyspą, Elfir próbowała "upchnąć" ją u jednej z forumowiczek), ale najlepiej zrobić sobie po prostu testy fizyczne, tzn. ustawić sobie w planowanych odległościach np. szafki i stół kuchenny i sprawdzić czy wymiary z waszych planów są DLA WAS wygodne czy nie.

Ja osobiście wybrałabym wersję 1 (tylko ze zmywarką po lewej stronie zlewu, a dlaczego to w poście do krolikowej pisałam). Jest to układ bardziej klasyczny, ale jadalnia jest przestronniejsza i robią się dwa pomieszczenia tzn. kuchnia i jadalnia (w przypadku wyspu jest bardziej kuchnia z dużym aneksem jadalnym).

Tyle z mojej strony, a decyzja i tak spada na Was :)

konwalia31
19-01-2012, 12:51
Witajcie po przerwie, podczas której poznałam trochę podstaw planowania w plannerze ikea :)- poniżej efekt.
Dziewczyny doradźcie, jak Wam się widzą takie kolory ( chciałam zastosować biel i orzech).

http://www.fotoszok.pl/upload/ef8dfd92.jpg
http://www.fotoszok.pl/upload/fe651ec6.jpg
http://www.fotoszok.pl/upload/eaf1d72a.jpg

Wysoka zabudowa ma 233 wysokości i 160cm szerokości (od lewej lodówka 60, piekarnik 60, szafka 40) w kolorze ciemnego orzecha, dookoła i u góry będzie obudowana dla kontrastu białymi ściankami.
Blaty byłyby w kolorze białym (imitacja kamienia).
Szafki dolne to ciemny orzech:
- 60 szafka z półkami,
- 80 płyta z szufladami,
- 30 szafka na ściereczki, itp.
- 80 z szufladami,
- 80 pod zlew (pod spodem kosz na śmieci itp)
- 60 zmywarka

Szafki górne chciałam białe z połyskiem 60 dwudrzwiowe. Z Ikei niestety szafki do zabudowy okapu niestety tutaj nie pasują ( trzebabyłoby dorobić gdzie indziej). Chociaż okap pomiędzy szafkami według mnie nie wygląda żle?

Nie mam pomysłu na kolor stołu, bo obicie krzeseł i ich kszatałt pozostałby taki jak na projekcie. Obawiam się, że orzechowy stół będzie za ciemny i przytłoczy całość , myślicie że stół i krzesła mogłyby być z jakiegoś jasnego drzewa, czy będzie to wyglądalo niespójnie? Blat nad stołem ( na barku) też byłby biały (imitacja kamienia).

Mam też wątpliwości , jaki powinien być kolor podłogi- chciałabym w całym pomieszczeniu jednolitą podłogę- najlepiej jakieś jasne płytki drewnopodobne ( ze względu na podłogówkę)?

julianna16
19-01-2012, 13:19
moja druga opcja kuchni, co myślicie??

Aantenka napisała już to co sama mogłabym powiedzieć, więc tylko krótko się odniosę :).
Dla mnie funkcjonalnie niestety troszkę gorzej niż w pierwszej wersji. Zarówno funkcjonalnie, jak i wizualnie - wszystko jest upchnięte na jednej ścianie, a na drugiej wieje wiatr ;).
Jeśli koniecznie chcesz zostawić tak właśnie, to odwróć ociekacz w stronę ściany. Będzie choć trochę więcej miejsca między płytą a zlewem.
Jeśli chcesz jeszcze pokombinować, to wklej w post linka ze strony planera z Twoim aktualnym projektem. Jeśli uda się w niego wejść to spróbuję. Dużo szybciej pracuje się gdy jest już baza :).

Rachela_Milan
19-01-2012, 13:24
Aantenko,
bardzo dziękuję za cenne uwagi. Oczywiście zajrzę do wcześniejszych postów.
Z wyspą kuchnia wydaje się długa jak jamnik..., choć kusi mnie bardzo.
Niestety wizualizację projektantka przygotuje wizualizację tylko pod wybrany projekt :(

Elfir
19-01-2012, 13:26
zaczęliśmy od projektu kuchni.


Zabudowa w U. Po prawej wysoka zabudowa do sufitu, pod oknem zlew a po lewej płyta grzewcza.

Chciałam mieć wyspę, jak u ciebie - z odległością 100 i 90 cm od ściany.
Było ciasno i zrezygnowałam.

julianna16
19-01-2012, 13:40
Błagam pomóżcie. Dyskutujemy z mężem od kilku dni, ale nie możemy dojść do konsensusu.
Podoba mi się wersja z wyspą. Tylko czy nie jest tam wciśnięta na siłę?

Obawiam się, że wyspa potrzebuje jednak odrobinę więcej oddechu, ale jak pisała Aantenka - na upartego można ją wcisnąć.

Pierwszy układ to jakbym widziała swoją przyszłą kuchnię :).
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=96142&d=1326971022.jpg
Wszystko jest na swoim miejscu, funkcjonalnie, po kolei, wygodnie :).

królikowa
19-01-2012, 14:04
julianna16
niestety jak wklejam link to jest tylko ogólny odnośnik strony, a nie moje konto http://kitchenplanner.ikea.com/PL/UI/Pages/VPUI.htm
ale dziękuje za wszelkie rady i chęć pomocy:)

Rachela_Milan
19-01-2012, 14:07
Zabudowa w U. Po prawej wysoka zabudowa do sufitu, pod oknem zlew a po lewej płyta grzewcza.

Chciałam mieć wyspę, jak u ciebie - z odległością 100 i 90 cm od ściany.
Było ciasno i zrezygnowałam.

Komin mamy po prawej (okap ma być do niego podłączony), więc trochę determinuje umiejscowienie płyty...
Masz rację - te 90cm zdecydowanie za mało.

Myśleliśmy jeszcze o przesunięciu płyty na prawą ścianę, bliżej okna.
Wówczas wyspa byłaby tylko blatem roboczym i jej szerokość mogłaby być tylko 60cm. Ale to chyba byłoby już za bardzo przekombinowane.

Dziewczyny - chyba macie rację - najlepsze są proste rozwiązania.

annol
19-01-2012, 14:10
Julianna czy w takim układzie słupek z piekarnikiem może stać tak jak to narysowałaś na wizualizacji? Czy może najpierw jakieś cargo?

Proszę Cie o odpowiedź

annol
19-01-2012, 14:18
A i pamiętaj o lekkim odsunięciu słupka z piekarnikiem od ściany.
Chodzi mi o ta Twoją wypowiedź

Aantenka
19-01-2012, 14:27
Chodzi mi o ta Twoją wypowiedź

Wyręczę juliannę16 przy okazji

Od ściany najlepiej dać jakąs blendę np. np. 5 cm. Głównie po to, żeby swobodnie otwierały się drzwiczki mikrofalówki i szafek nad i pod piekarnikiem i nie uderzały w ścianę. Zamiast blendy może być wąskie cargo wyjeżdżane na całej długości. Rozmiary blendy czy wąskiego cargo zależą od Ciebie i Twojego rozplanowania szafek i miejsca na blacie.

Oczywiście są tacy co dają bezpośrednio przy ścianie, zwłaszczz jeśli mają cargo na dole. Na pewno rozważania o piekarniku bezpośrednio przy ścianie już na forum były, więc zachęcam do poszpearania.

julianna16
19-01-2012, 14:34
julianna16
niestety jak wklejam link to jest tylko ogólny odnośnik strony, a nie moje konto http://kitchenplanner.ikea.com/PL/UI/Pages/VPUI.htm
ale dziękuje za wszelkie rady i chęć pomocy:)
:( Szkoda.
Ciekawe jak Carlitobrigante to zrobił :???: Może tu zajrzy i pomoże oświecając nas :).

Annol
wiem, wiem, że Twoje rozterki są dla Ciebie najważniejsze :). Tymczasem dla mnie ważny był obiadek dla Córeczki :D.
Zaraz odpiszę i postaram się włożyć słupek, o którym piszesz (jeśli mi znowu internet nie odmówi posłuszeństwa).

julianna16
19-01-2012, 14:52
Wyręczę juliannę16 przy okazji


:D Dziękuję Aniu :D.
Tak gwoli ścisłości, to przypominam, że wizualizację dla Annol zrobiła właśnie Aantenka :). Ja tylko teraz w niej przestawiam i umieszczam obrazki ;).
A zatem - wersja ze słupkiem 40 od ściany. Niekoniecznie cargo.
Wygląda ok - co myślicie?
http://img10.imageshack.us/img10/1233/dwasupki.jpg
http://img84.imageshack.us/img84/1691/dwasupi2.jpg

Aaa... i chyba wspominałaś o białych płytkach na ścianie?
http://img836.imageshack.us/img836/6475/biaekaf.jpg

annol
19-01-2012, 14:53
Dzięki wielkie za wszelką pomoc.

julianna16
19-01-2012, 15:03
mam jeszcze pytanie do osób, które korzystają ze zlewu i mają nad nim szafki wiszące. czy one jakoś przeszkadzają? nie jestem zbyt wysoka-165cm, ale teraz mam nad głową przestrzeń, więc nie mam porównania
Mam tyle samo (prawie) ;), mam szafki nad zlewem i dziękuję, że są :). Nigdy mi w niczym nie przeszkadzały :).

julianna16
19-01-2012, 15:13
Dzięki wielkie za wszelką pomoc.

:) proszę.
Wklejam jeszcze dwie opcje odnośnie szafek górnych, choć ta pojedyncza jest lżejsza, to można rozważyć jeszcze takie.
http://img215.imageshack.us/img215/753/dwie.jpg
http://img198.imageshack.us/img198/7933/szafki3.jpg

carlitobrigante
19-01-2012, 16:33
Co jak zrobiłem?:)

a już wiem.

Jak jesteś zalogowana w progamie IKEI, to muszisz sobie wysłąć ten projekt na maila.
Następnie ten link co jest w mailu, będzie mogła oglądać osoba trzecia.

julianna16
19-01-2012, 16:40
Witajcie po przerwie, podczas której poznałam trochę podstaw planowania w plannerze ikea :)- poniżej efekt.


Kasiu brawo :). Zmierzyłaś się z programem i proszę jakie efekty :).
Układ dolnych szafek wg mnie ok.
Co do górnych, to mnie bardziej podobały się same szafki ukrywające okap, ale okap jest do przyjęcia :).
Kolorystyka orzechowo-biała też ok, ale wówczas pojawia się ten problem, o którym sama wspominasz z resztą mebli. Jak widzę okna u Ciebie też są brązowe (orzech?)
Jakoś na wizualizacji ten jasny stół niezbyt dobrze wygląda (ale to TYLKO wizualizacja). A może wtedy biały stół?

Jeśli myślisz o tej samej podłodze wszędzie, to przy orzechu wybrałabym szarą :D, przy białej zresztą też :D.
Można jeszcze pomyśleć o kaflach drewnopodobnych. Choć przy białej kuchni wyglądałyby chyba lepiej.
Tutaj tak na szybko przykład.
http://img638.imageshack.us/img638/4395/konwaaaaliaaa.jpg

julianna16
19-01-2012, 16:42
Co jak zrobiłem?:)

a już wiem.

Jak jesteś zalogowana w progamie IKEI, to muszisz sobie wysłąć ten projekt na maila.
Następnie ten link co jest w mailu, będzie mogła oglądać osoba trzecia.

Ooo i już wiemy :). Pięknie dziękuję za pomoc :)

królikowa
19-01-2012, 17:19
carlitobrigante wielkie dzięki:)

oto link http://kitchenplanner.ikea.com/PL/UI/Pages/VPUI.htm?LoadDesign=4db04ef6d73f482daadbbc6c9cbb72 7d&UIContext=Kitchen&IsSharedDesign=1

jeśli komuś chce się pokombinować to zapraszam

konwalia31
19-01-2012, 17:53
To ja też zapraszam do siebie :)

http://kitchenplanner.ikea.com/PL/UI/Pages/VPUI.htm?LoadDesign=9f0b4c0249e0498cb2595a5e2bd555 cd&UIContext=Kitchen&IsSharedDesign=1

Jeszcze pozostaje kwestia ściany "pod okapem" :). Ja wstawiłabym czarną ?

julianna16
19-01-2012, 18:09
Królikowa
To wizualizacja mojej propozycji, którą przedstawiłam kilka postów temu. Przepraszam, ale nie mogłam się powstrzymać by nie zmienić kolorów ścian i podłogi ;). To oczywiście pozostaje do Twojego wyboru. Dlatego chodzi głównie o ustawienie. Dzięki ściance masz schowany piec i okap. Pozostaje duuużo blatu do lepienia pierożków i spoglądania na domowników i gości w salonie. Wokół zlewu dużo miejsca. Dodatkowy słupek na szczotki lub cargo jeśli wolisz. Zwróć uwagę, że lodówkę raczej otwierałabym na stronę zlewu, bo będzie lepiej dostępna zawartość. Nad piekarnikiem zrobiłabym uchwyt centralnie by współgrał z dołem - umknęło mi, więc na wizu jest tam, gdzie było u Ciebie.
To moja propozycja :)
http://img17.imageshack.us/img17/4907/widokodsalonu.jpg
http://img853.imageshack.us/img853/1613/krlikowa1.jpg
http://img19.imageshack.us/img19/9937/krlikowa3.jpg
http://img192.imageshack.us/img192/5849/krliko6.jpg
http://img11.imageshack.us/img11/4111/krlikowa7.jpg

królikowa
19-01-2012, 18:28
julianna16
dziękuje bardzo za wizualizację, też sobie zrobiłam podobną ale nie wyszło mi tak pięknie jak tobie;/ i dlatego się zraziłam
jeśli chodzi o lodówkę to nawet nie zauważyłam, że mam źle wstawioną
zastanawiam się czy w tym położeniu mogą swobodnie dwie osoby korzystać z płyty, ale raczej tak. z drugiej strony i tak głównie ja będę gotować
muszę teraz to wszystko przemyśleć, przejść się do salonów i stolarzy i wybrać coś sensownego
jeszcze raz dziękuje wszystkim za okazaną pomoc;-)

julianna16
19-01-2012, 19:00
Cieszę się, że mogłam pomóc :). Przemyśl spokojnie. Może ktoś jeszcze podpowie inne rozwiązania :).
Wspólne gotowanie zależy od zwyczajów domowych, ale płyta nie jest przy samej ścianie.
Nie wiem jak wygląda układ reszty domu, ale taką ściankę można fajnie wykorzystać też od strony salonu. Powiesić zegar, postawić małą biblioteczkę, zrobić galerię zdjęć rodzinnych, obłożyć kamieniem lub cegłą, albo po prostu powiesić obraz ;) i dużo, dużo innych.

julianna16
19-01-2012, 19:27
To ja też zapraszam do siebie :)

http://kitchenplanner.ikea.com/PL/UI/Pages/VPUI.htm?LoadDesign=9f0b4c0249e0498cb2595a5e2bd555 cd&UIContext=Kitchen&IsSharedDesign=1

Jeszcze pozostaje kwestia ściany "pod okapem" :). Ja wstawiłabym czarną ?

Kasiu, można wiele wersji tworzyć :), ale najważniejsze jest by to Tobie się podobało. My możemy podawać jedynie propozycje, sugestie, ale to Ty będziesz korzystała z uroków kuchni, jadalni i salonu.
Wstawiam zatem jeden z przykładów w dwóch wersjach - z drewnianą podłogą (w sensie takich drewnopodobnych kafli) i szarą (w sensie szarych kafli). Ściankę w tej wersji wyróżniłam kolorem. Jeśli zdecydujesz się tylko na farbę to warto taką solidną, zmywalną. Możesz też obłożyć ścianę czymś solidniejszym - kamień, fornir, korek, cegła, itp. Co bardziej Tobie się podoba i będzie pasowało do reszty salonu.
Ścieny raczej nie robiłabym czarnej - zmieniłam za to blat i kolory krzeseł.
http://img857.imageshack.us/img857/5789/kasiakon.jpg
http://img21.imageshack.us/img21/984/kasiakon2.jpg
http://img687.imageshack.us/img687/8335/kasiaszara.jpg

noira
19-01-2012, 19:31
Hej, ja uważam, że określenie "wciśnięta na siłę" jest adekwatne do stanu :(. Jak dla mnie po prostu za mało miejsca do swobodnego korzystania ze wszystkiego.

Natomiast "swobodne korzystanie" to kwestia indywidualna.... Są podręcznikowe wytyczne dot. odległości wyspy od sprzętów (nawet kilka stron wcześniej była dyskusja nad wyspą, Elfir próbowała "upchnąć" ją u jednej z forumowiczek), ale najlepiej zrobić sobie po prostu testy fizyczne, tzn. ustawić sobie w planowanych odległościach np. szafki i stół kuchenny i sprawdzić czy wymiary z waszych planów są DLA WAS wygodne czy nie.

Ja osobiście wybrałabym wersję 1 (tylko ze zmywarką po lewej stronie zlewu, a dlaczego to w poście do krolikowej pisałam). Jest to układ bardziej klasyczny, ale jadalnia jest przestronniejsza i robią się dwa pomieszczenia tzn. kuchnia i jadalnia (w przypadku wyspu jest bardziej kuchnia z dużym aneksem jadalnym).

Tyle z mojej strony, a decyzja i tak spada na Was :)

To była moja kuchnia. Układ bardzo podobny jak u Racheli. Odradzam wyspę przy takich wymiarach. Po dyskusji na forum spędziłam weekend w mojej przyszłej kuchni na układaniu mebli ( takich na niby ze styropianu ;) ) i bezwzględnie pomysł z wyspą upadł. Będzie zabudowa w układzie U z półwyspem.

Aantenka
19-01-2012, 19:39
krolikowa

julianna16 ma złote raczki do planera, trzeba przyznać :)

Natomiast mimo pięknej wizualizacji, ja tej ścianki tam nie widzę. Po prostu dla mnie wygląda jak "ciało" obce" w Twojej generalnie otwartej kuchni. No i zabiera doświetlenie od okna, a po co, jeśli nie musi... Fakt, ustawienie teraz rozmieszczenie sprzętów jest ergonomiczne, ale w tej opcji to chyba jednak okap wyspowy (wiem że cena to cena, ale na innym wątku AGD gdzie pytałam jak ja szukałam okapu podpowiedział forumowicz, że okapy Ciarko mają przyzwoity standard w stosunku do ceny. jest to polska firma, więc może warto zerknąć)

szocik
19-01-2012, 19:52
ja tez tej ścianki nie widze - ale ja czesto zgadzam sie z Aantenka :)

julianna16
19-01-2012, 20:02
Aantenko wejdź proszę na nasze konto - jest tam ta wersja zapisana i śmiało demoluj ściankę ;). Moją propozycję znacie, ale może inne bardziej przekonają Królikową :).

Aantenka
19-01-2012, 21:50
Ja chyba nic nie wydemoluję już :) Krolikowa - tak jak jej pisalam - sama musi zdecydować, co jest dla niej w kuchni ważne Pomieszczenie jest ustawne, ma pole manewru, zarówno ode mnie jak i od Ciebie wysłuchała różnych argumentów... Teraz to już ona musi podejmować męskie tudzież damskie decyzje.. :)

Rachela_Milan
20-01-2012, 12:48
To była moja kuchnia. Układ bardzo podobny jak u Racheli. Odradzam wyspę przy takich wymiarach. Po dyskusji na forum spędziłam weekend w mojej przyszłej kuchni na układaniu mebli ( takich na niby ze styropianu ;) ) i bezwzględnie pomysł z wyspą upadł. Będzie zabudowa w układzie U z półwyspem.

Noira, chętnie podpatrzyłabym na Twoje rozwiązanie z układem U z półwyspem. Czy jest gdzieś dostępne?

Rachela_Milan
20-01-2012, 12:49
Królikowa
To wizualizacja mojej propozycji, którą przedstawiłam kilka postów temu. Przepraszam, ale nie mogłam się powstrzymać by nie zmienić kolorów ścian i podłogi ;). To oczywiście pozostaje do Twojego wyboru. Dlatego chodzi głównie o ustawienie. Dzięki ściance masz schowany piec i okap. Pozostaje duuużo blatu do lepienia pierożków i spoglądania na domowników i gości w salonie. Wokół zlewu dużo miejsca. Dodatkowy słupek na szczotki lub cargo jeśli wolisz. Zwróć uwagę, że lodówkę raczej otwierałabym na stronę zlewu, bo będzie lepiej dostępna zawartość. Nad piekarnikiem zrobiłabym uchwyt centralnie by współgrał z dołem - umknęło mi, więc na wizu jest tam, gdzie było u Ciebie.
To moja propozycja :)
http://img17.imageshack.us/img17/4907/widokodsalonu.jpg
http://img853.imageshack.us/img853/1613/krlikowa1.jpg
http://img19.imageshack.us/img19/9937/krlikowa3.jpg
http://img192.imageshack.us/img192/5849/krliko6.jpg
http://img11.imageshack.us/img11/4111/krlikowa7.jpg

Niezła robota. Doskonały pomysł z tą ścianką.

carlitobrigante
20-01-2012, 16:22
te płytki nie pasują do czarno-białej kuchni. Jak musi być biała, daj blat z laminatu pod kolor podłogi.

Kuchnia nie musi być biała. Z chęcią popatrze na inne kolory. Tylko ja jestem facetem i widzę świat na czarno biało :P
Więc jeżeli chcecie pomóc i ją jakoś kolorami załatwić - poproszę.
A jeżeli kolory to oczywiście tylko te z IKEI.

Elfir
20-01-2012, 17:09
do beży będą pasować drewniane fronty albo beżowy lakier.

noira
20-01-2012, 17:26
Noira, chętnie podpatrzyłabym na Twoje rozwiązanie z układem U z półwyspem. Czy jest gdzieś dostępne?

Niestety tylko na kartce i w mojej głowie, nie potrafię robić wizualizacji :(

xmarta27
20-01-2012, 17:58
Witam proszę o opinie96303

Elfir
20-01-2012, 18:30
a nie lepiej jedną ścianę w zabudowie a drugą w niskich szafkach.

Yerenia
20-01-2012, 20:42
Nadszedł czas i na mnie;)
Na razie to tylko plany, ale chciałabym już mieć ten temat za sobą bo wyraźnie mnie męczy...

Kuchnia nie bedzie otwarta na salon, zamykac ja beda podwojne drzwi przesuwne.

Bardzo chetnie wyslucham Waszych opini - co do ukladu, kolorow, itp.

Elfir
20-01-2012, 20:44
układ ok, kolory ok, ale czy nie będzie ci brakowało dolnych szafek?
Może jednak barkiem wykręcić w stronę przejścia?

julianna16
20-01-2012, 21:30
Nadszedł czas i na mnie;)
Na razie to tylko plany, ale chciałabym już mieć ten temat za sobą bo wyraźnie mnie męczy...

Kuchnia nie bedzie otwarta na salon, zamykac ja beda podwojne drzwi przesuwne.

Bardzo chetnie wyslucham Waszych opini - co do ukladu, kolorow, itp.

Ooo, to znowu "mój układ" z tym, że ja będę miała tak jak sugeruje Elfir - barek tworzy literę G. Rozumiem, że u Ciebie będą tam drzwi (u mnie kuchnia jest otwarta).
Układ jak najbardziej OK, kolory też ok - ciepłe, przyjemne i nawet jest szary ;) :).

Xmarta27 - propozycja Elfir uporządkuje kuchnię. Spróbuj to zwizualizować. :)

Aantenka
20-01-2012, 22:02
xmarta27 - jeśli nie ma żadnych argumentów przeciw, to spróbuj pokombinować tak jak sugerują dziewczyny i umieścić wysoką zabudowę na jednej ścianie - krótszej, a na dłuższej z oknem zlew, płytę i zabudowę dolną z szafkami górnymi . Od razu zaznaczam, że funkcjonalnie Twój projekt jest ok (zależy gdzie kto woli mieć lodówkę - biżej zlewu czy kuchenki)

Przegurupowanie niskiej i wysokiej zabudoway akurat w Twoim przypadku mogłoby to być korzystne, bo w takie opcji jak na wizualizacji robią się mury obronne, tzn. wieża (jedna wysoka zabudowa) nisko, nisko, zakręt, nisko i następna wieża. Okno pogłębia jeszcze taką lukę przestrzenną... Mam nadzieję, że zobrazowałam to na tyle, że wiesz o co mi chodzi. :)

Spróbuj chociaż sobie zwizualizować, będziesz mogła sama zdecydować co wolisz.

Yerenia
20-01-2012, 22:24
Dziękuję Wam bardzo za opinie:)
Barku nie wykluczam, ale tak jak napisałam, kuchnia ma być docelowo zamknięta i tam gdzie barek będą drzwi...
Ale wizualkę zrobię, tak jak radzicie :)

Elfir
20-01-2012, 22:33
a drzwi nie mogą być bardziej od strony lodówki?
Może jakiś rzut parteru?

julianna16
20-01-2012, 22:37
Niestety tylko na kartce i w mojej głowie, nie potrafię robić wizualizacji :(

Noira
Miałam Twoją bazę, bo kombinowałam z wyspą (rozczuliło mnie Twoje pragnienie ;)), ale nijak nie wychodziło dobrze. Skoro wyspa pozostaje w sferze marzeń, to oto wizualizacja propozycji Elfir z wcześniejszych poszukiwań rozwiązań :).

W narożniku może być po prostu narożnik dostępny od kuchni, albo tak jak w wizualizacji szuflady / szafka otwierana od strony jadalni - czasami przydaje się takie miejsce na podkładki pod talerze, serwetniki, zapas ścierek, serwetki, itp. Jeśli wolisz tam klasycznie przechowywać garnki, to oczywiście narożnik. Wstawiłam jeszcze płytką szafkę zaraz przy drzwiach. Może się przyda :).
Kolory przypadkowe :).

http://img194.imageshack.us/img194/7282/noira7.jpg
http://img849.imageshack.us/img849/6055/noiraszafka.jpg
http://img542.imageshack.us/img542/2402/noira2.jpg
http://img96.imageshack.us/img96/7161/noira3.jpg
http://img94.imageshack.us/img94/9113/noira4.jpg
http://img829.imageshack.us/img829/453/noirarzut.jpg

julianna16
20-01-2012, 23:06
i jeszcze wersja w U, z płytą na półwyspie.
Skróciłam półwysep o 20 cm, bo chyba będzie za ciasne przejście jeśli zostanie jak w poprzedniej wizualizacji.

http://img805.imageshack.us/img805/1264/noirapytaa.jpg
http://img163.imageshack.us/img163/7828/noiraaaa.jpg
http://img824.imageshack.us/img824/5885/pytanoira.jpg
http://img513.imageshack.us/img513/5159/pytanoirarzut.jpg

Yerenia
20-01-2012, 23:08
Elfir - rzut ponizej. Wejscie do salonu z dolu rzutu.
Troche trzyma mnie stol, ktory chcialabym postawic wlasnie kolo lodowki. Za bardzo nie mam go gdzie upchac. Ale jak stol stanie w tym miejscu to wejscie do kuchni musi byc tam gdzie na rzucie, wiec barek pewnie nie wejdzie w gre..

julianna16
20-01-2012, 23:16
Rachela_Milan - Twoja pierwsza wersja jest bardzo podobna do układu Yerenii. Ładnie to widać na jej wizualizacji. To bardzo sensowny układ. Nie wiem tylko jak u Ciebie z wymiarami.
Uzupełnij rzut o dokładne wymiary łącznie z częścią jadalnianą - pokombinujemy :).

noira
21-01-2012, 01:24
[QUOTE=julianna16;5139727]i jeszcze wersja w U, z płytą na półwyspie.
Skróciłam półwysep o 20 cm, bo chyba będzie za ciasne przejście jeśli zostanie jak w poprzedniej wizualizacji.

http://img805.imageshack.us/img805/1264/noirapytaa.jpg
http://img163.imageshack.us/img163/7828/noiraaaa.jpg
http://img824.imageshack.us/img824/5885/pytanoira.jpg
http://img513.imageshack.us/img513/5159/pytanoirarzut.jpg[/QUOTE

Super! Bedzie podobnie. Tylko wysoka zabudowa pójdzie na całą ścianę. Półwysep planowany na 230-240/100 cm. Kolorystyka podobna biały lakier i orzech amerykański, tylko blat z kamienia. Dzięki Ci dobra kobieto! Fajnie zobaczyć swoją kuchnię już poza wyobraźnią. Teraz magluję temat oswietlenia, bo elektrycy w poniedziałek wchodzą do kuchni ;)

Aantenka
21-01-2012, 23:23
Noira
Miałam Twoją bazę, bo kombinowałam z wyspą (rozczuliło mnie Twoje pragnienie ;)), ale nijak nie wychodziło dobrze. Skoro wyspa pozostaje w sferze marzeń, to oto wizualizacja propozycji Elfir z wcześniejszych poszukiwań rozwiązań :).

W narożniku może być po prostu narożnik dostępny od kuchni, albo tak jak w wizualizacji szuflady / szafka otwierana od strony jadalni - czasami przydaje się takie miejsce na podkładki pod talerze, serwetniki, zapas ścierek, serwetki, itp. Jeśli wolisz tam klasycznie przechowywać garnki, to oczywiście narożnik. Wstawiłam jeszcze płytką szafkę zaraz przy drzwiach. Może się przyda :).
Kolory przypadkowe :).

http://img194.imageshack.us/img194/7282/noira7.jpg
http://img849.imageshack.us/img849/6055/noiraszafka.jpg
http://img542.imageshack.us/img542/2402/noira2.jpg
http://img96.imageshack.us/img96/7161/noira3.jpg
http://img94.imageshack.us/img94/9113/noira4.jpg
http://img829.imageshack.us/img829/453/noirarzut.jpg

Taki układ jest baardzo fajny! Prawie mój wymarzony (ja chciałabym miec miejsce na jeszcze jeden rzadek szafek pod oknem na zlew).
Funkcjonwalnie wszystko gra, a ja jestem fanem bezbarkowego, bezpłytowego i bezzlewowego półwyspu z blatem roboczym.... I stol ma wystarczajaco miejsca, mozna zrobic nawet wiekszy

Nie wiem tylko jak wizualnie wygladałoby to wizualnie od strony salonu - bo chyba polwysep wchodzi wlasnie w srodek przejscia do salonu.

Julianna16 - ja chyba sobie w stopce w pisze - "Julianna16=super robota :)"

Aantenka
21-01-2012, 23:24
[QUOTE=julianna16;5139727]i jeszcze wersja w U, z płytą na półwyspie.
Skróciłam półwysep o 20 cm, bo chyba będzie za ciasne przejście jeśli zostanie jak w poprzedniej wizualizacji.

http://img805.imageshack.us/img805/1264/noirapytaa.jpg
http://img163.imageshack.us/img163/7828/noiraaaa.jpg
http://img824.imageshack.us/img824/5885/pytanoira.jpg
http://img513.imageshack.us/img513/5159/pytanoirarzut.jpg[/QUOTE

Super! Bedzie podobnie. Tylko wysoka zabudowa pójdzie na całą ścianę. Półwysep planowany na 230-240/100 cm. Kolorystyka podobna biały lakier i orzech amerykański, tylko blat z kamienia. Dzięki Ci dobra kobieto! Fajnie zobaczyć swoją kuchnię już poza wyobraźnią. Teraz magluję temat oswietlenia, bo elektrycy w poniedziałek wchodzą do kuchni ;)

No dobra, to rozwiazanie tez jest fajne :)

noira
22-01-2012, 13:53
Wybrałam drugą opcję bo tylko z zabudowaną 3m ścianą się ze wszystkim pomieszczę: lodówka szeroka na 90 cm, piekarnik, kawiarka i mikro, oraz cargo.
A półwysep wychodzi na salon mniej wiecej w połowie przejścia, chcę go zakończyć lodówką na wino.

Klub_AA
22-01-2012, 14:42
Moja wstepna wizualizacja kuchni - jakies uwagi?

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/ee049902cd5b.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fnaforum.zapodaj.ne t%2Fee049902cd5b.jpg.html)

julianna16
22-01-2012, 18:38
Moja wstepna wizualizacja kuchni - jakies uwagi?

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/ee049902cd5b.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fnaforum.zapodaj.ne t%2Fee049902cd5b.jpg.html)

Proponuję:
- zamienić miejscami lodówkę i słupek z piekarnikiem
- lodówkę zabudować w nowym miejscu w słupku

Zmiana oczywiście ze względu na funkcjonalność :)

Reszta ok :)

szocik
22-01-2012, 19:11
Tez mi to do glowy przyszło, ale pomyslałam ze właściciele mają lodówkę, której nie da się zabudować - stad ten pomysł.
Klub_AA - jak jest z ta lodówka?

Klub_AA
22-01-2012, 19:22
Witam,

Rozwazalismy dwie opcje (ladowka zabudowana i nie) i chyba jednak rzeczywiscie zdecydujemy sie ja zabudowac.
Czemu zamienic miejscami lodowke z piekarnikiem?

Adam

Aantenka
22-01-2012, 20:17
Witam,

Rozwazalismy dwie opcje (ladowka zabudowana i nie) i chyba jednak rzeczywiscie zdecydujemy sie ja zabudowac.
Czemu zamienic miejscami lodowke z piekarnikiem?

Adam

Lodówka bliżej zlewu, bo z lodówki często wykłada się rzeczy, które są do mycia np. mięso, warzywa, owoce itd. Ponadto u Ciebie lodówka tam by się pewnie wygodniej otwierała - nie na ścianę. Poza tym po zamianie masz strefę gotowania pieczenia ładnie wydzieloną, bo płyta i piekarnik są w sąsiedztwie.
Może julianna16 jeszcze jakiś argument dorzuci. :)

Oczywiście każdy ma swoje przyzwyczajenia. Tak więc jeśli nie zamienisz sprzętów miejscami, to IMHO nic się nie stanie. Najważniejsze, że płyta i zlewozmywak są wygodnie ustawione i względem siebie i mają wygodny dostęp.

Co do lodówki, może ewentualnie ja jeszcze uzależniłabym jej miejsce trochę od optyki. Ja osobiście uważam, że przy zabudowie wysokiej (już masz piekarnik + cargo) jeśli jest lodówka pojedyncza niezabudowana, to chyba fajniej wygląda jak się ją trochę schowa z głównego widoku z salonu.
A może się okazać, że będziecie chcieli jednak niezabudowaną, jak sobie porównacie rozmiary niezabudowanych i zabudowanych (zabudowane są często mniejsze i mają mniejsze zamrażalniki)

Jeśli będziesz miał ochotę, to wrzuć wymiary pomieszczenia z góry, ewentualnie podaj linka gdzie je znaleźć. Pytam z ciekawości po prostu i żeby mieć pogląd ogólny :)

Elfir
22-01-2012, 20:37
ja bym dała wysoka zabudowę tam gdzie lodówka a płytę przeniosła tam gdzie piekarnik w słupku

julianna16
22-01-2012, 23:58
Aantenka wyręczyła mnie pięknie w odpowiedzi :). Dokładnie dlatego.
Pomysł Elfir też mi się podoba :). Spróbujesz to pokazać na wizualizacji?

Rachela_Milan
23-01-2012, 10:01
Julianna - będę wdzięczna za wszelkie kombinacje.
Te wizualizacja faktycznie przypomina troszeczkę moją kuchnię :rolleyes: - świetna robota. tylko salon jest z innej strony.
Poniżej szkic kuchni i jadalni oraz projekt funkcjonalny parteru i projekt kuchni z mebelkami w G
Kuchnia jest otwarta na jadalnię, która z kolei jest otwarta na salon. Razem tworzą literę L.
Na rysunku starałam się oddać jak najwierniej wymiary poszczególnych ścian. Niestety technika rysunku nie należy do moich mocnych stron :(
Wasze wizualizacje są świetne. Zazdroszczę talentów.

96897
96898
96911
96912

Podstawowe wymiary:
kuchnia - 330x300(do komina)
jadalnia - 330x450


Będę wdzięczna za wszelkie uwagi

Rachela_Milan
23-01-2012, 10:14
Niestety tylko na kartce i w mojej głowie, nie potrafię robić wizualizacji :(
To niestety zupełnie jak ja :). Takie talenty są mi całkowicie obce.

julianna16
23-01-2012, 12:12
Ślicznie to przygotowałaś :). Napisz jeszcze proszę ile ma komin, bo chyba nie jest wliczony ani w kuchnię, ani w jadalnię?
Na jakiej wysokości od podłogi są okna w kuchni i jadalni?
Jakie kolory frontów i blatów preferujesz?
Jaki kolor będą miały okna, podłoga, ściany?
Im więcej szczegółów znamy, tym lepiej :).

Elfir
23-01-2012, 13:10
dałabym płytę na wyspie, bo teraz masz mało miejsca na wysoka zabudowę.

carlitobrigante
23-01-2012, 13:40
Cóż, biorąc pod uwagę szalone :) rozmiary Twojej kuchni, to to ustawienie jest ok :) Okap wizualnie sam wygląda najlepiej, chyba że dramatycznie potrzebujesz miejsca do przechowywania, wtedy zabudowa i okap podszafkowy. To już twoja decyzja.

Zastanowiłabym się nad zlewem i przesuwaniem go w róg. Właśnie w rogu masz teraz największą przestrzeń roboczą - ja też miałam podobne ustawienie w jednym z poprzednich mieszkań i to właśnie tam u mnie szło całe przygotowanie. Teraz jest tam 90cm a jak przesuniesz zlew, to poszatkujesz sobie blat na 40 + zlew + 60... Co dla Ciebie wygodniejsze.

Rozumiem, że już pomieszczeniem nic nie podziałasz? Rozumiem, że kuchnia ma być zamknięta ścianą po lewej od płyty?

Bo ja w ramach ćwiczenia mózgu jeszcze wymyśliłam taką opcję, że skracasz ściankę po lewej stronie oddzielającej kuchnię od reszty mieszkania (wtedy przestrzeń trochę będzie optycznie większa, np. metr, zamieniasz miejscami zabudowę,tzn. lodówka i zlew idą w miejsce płyty, płyta na tej ścianie gdzie zlew, ale dolną zabudowę lekko wydłużasz (jesli jest taka możliwość). Skrócenie ściany pokazuje więcej kuchni, ale zlew masz ukryty za ścianką, natomiast dzięki skróceniu zabudowa kuchenna z płytą odrobinę wydłużona nie wystaje jak oczy krokodyla z wody za ścianki, tylko jest bardziej widoczna. A wokół kuchni się zazwyczaj mniej dzieje niż wokół zlewu.
Ponieważ nie wrzucałeś rzutu całego mieszkania, to sobie powyżej pofantazjowałam, ale może coś Cię zainspiruje....

P.S. Jak widzisz co do kolorów, to zawsze różne głosy będą :)
Ja jakbym chciała mieć nowoczesną kuchnię na połysk z czerniką i bielą to bym zrywała albo zadowoliła się klasykiem bez drewna, jeśli trzeba... Ty oczywiście możesz sam dokonać wyoboru (uff :)) :).
A przy okazji poooglądaj sobie różnych zdjęć, sporo jest realnych, nie katalogowych kuchni na stronie Ikeafans i zobacz jak tam ludzie mają podłogi do interesujących Cię frontów. W międzyczasie się jescze może inni odezwą.

P.S. 2 W programie Ikea możesz sobie też ustawić podłogę i ściany mniej więcej w kolorze Cię interesującym
I

Drogie panie. :)
Tak sobie pomyślałem, a jakby zlew dać jednak w rogu (jednokomorowy z szuszarka 70x50 np z IKEI) z tym że komora była by przy płycie a suszarka w narożniku. Wtedy bym miał 90 cm przestrzeni na przygotowanie czegoś. Co panie myślą na ten temat?

Oczywiście w tym układzie:

https://lh5.googleusercontent.com/-OGb0Lxpo6hM/TxbQgQHJvvI/AAAAAAAAOqw/8OCdJoVbirM/s699/Kuchnia_ikea.jpg

julianna16
23-01-2012, 13:52
Uparty jesteś Carlito ;). Nie przekonują Cię nawet doświadczenia osób użytkujących powyższy układ ;). Wydaje się, że na takiej małej przestrzeni nie robi to różnicy, ale weź też pod uwagę to, co dzieje się pod blatem. Szafka w rogu służy zazwyczaj do chowania większych sprzętów, garnków, itp. Wstawiając tam zlew bardzo ograniczysz sobie dostęp do końca narożnika. Przy tak małym metrażu warto dobrze rozplanować każdy cm.

carlitobrigante
23-01-2012, 13:56
Uparty jesteś Carlito ;). Nie przekonują Cię nawet doświadczenia osób użytkujących powyższy układ ;). Wydaje się, że na takiej małej przestrzeni nie robi to różnicy, ale weź też pod uwagę to, co dzieje się pod blatem. Szafka w rogu służy zazwyczaj do chowania większych sprzętów, garnków, itp. Wstawiając tam zlew bardzo ograniczysz sobie dostęp do końca narożnika. Przy tak małym metrażu warto dobrze rozplanować każdy cm.

To moje trzecie imię ;)

Wypytać wszytkuego się trzeba, jakoś nie mogę się przekonać o wykonywania jakiś czynności w narożniku, tam będzie łączenie blatów. I u mojej matki jakoś dziwnie w narożniku się stoi :P

Elfir
23-01-2012, 14:01
ja tak mam i na narożniku jest za ciasno, by pracować, zwłaszcza jak coś stoi na gazie i można się oparzyć.
Dlatego w budowanym domu kuchnia jest bez szafek narożnych.

Aantenka
23-01-2012, 14:04
Carlito ja bede nudna - zgodze sie z julianna, że takie ustawienie zlewu jak jest tzn. wolny narożnik, jest w porządku.

Oczywiście całe szczęście możesz zrobić, tak jak Tobie się podoba. A jak koniecznie chcesz zlew w szafce narożnej, to możesz nawet i szafkę ściętą rozważyć. U ciebie cała kuchnia jest schowana więc optycznie moim zdaniem można sobie na to pozwolić. Ikea takowe szafki ścięte chyba posiada. Chociać w każdej narożnej sporo miejsca zajmuje kubeł na śmieci, chyba, że go planujesz w innym miejscu niż standardowo pod zlewem.

Jak już wdrożysz którekolwiek rozwiązanie w życie, podziel się koniecznie z nami swoimi wrażeniami z użytkowania. :)

carlitobrigante
23-01-2012, 14:15
ja tak mam i na narożniku jest za ciasno, by pracować, zwłaszcza jak coś stoi na gazie i można się oparzyć.
Dlatego w budowanym domu kuchnia jest bez szafek narożnych.

Elfir jak masz? Zlew w narożniku czy obok? Sory że się pytam ale nie połąpałem się w tej odpowiedzi :)

julianna16
23-01-2012, 14:25
To moje trzecie imię ;)

Wypytać wszytkuego się trzeba, jakoś nie mogę się przekonać o wykonywania jakiś czynności w narożniku, tam będzie łączenie blatów. I u mojej matki jakoś dziwnie w narożniku się stoi :P

:D
Hmmm... tak czy siak - będziesz stał w tym narożniku, albo krojąc marchew, albo zmywając naczynia ;). Co do łączenia blatów, to zdecyduj się jak pisała Aantenka na ścięty narożnik. Ja taki właśnie mam - łączenia są na bokach. Meble miałam robione na zamówienie, ale w planerze też takie są.
I ważna uwaga - przy ściętym narożniku masz więcej miejsca do przechowywania, ale jest trudniej dostępny jeśli chodzi o rzeczy przechowywane z tyłu.

Rachela_Milan
23-01-2012, 14:50
Ślicznie to przygotowałaś :). Napisz jeszcze proszę ile ma komin, bo chyba nie jest wliczony ani w kuchnię, ani w jadalnię?
Na jakiej wysokości od podłogi są okna w kuchni i jadalni?
Jakie kolory frontów i blatów preferujesz?
Jaki kolor będą miały okna, podłoga, ściany?
Im więcej szczegółów znamy, tym lepiej :).


Już podaję:
okno w kuchni jest na wysokości 90cm
podobnie okno w jadalni po prawej.
Natomiast to duże (180cm) to FIX, który będzie do samej podłogi.

Komin będzie miał wymiary ok. 35x60 cm.

Jeżeli chodzi o kolory oto moje inspiracje:
9694396941969449694296946

Rachela_Milan
23-01-2012, 15:15
Masz rację Elfir - płyta na wyspie byłaby wygodniejsza, tylko, że mąż nie chce się zgodzić na indukcję, a gazu z tego co wiem na środek nie da się poprowadzić :(

annNS2
23-01-2012, 15:23
u mnie jest zlew w rogu a pod nim calkowicie wykorzystana przestrzen - szafka typu magic-corner pod ociekaczem, a w szufladzie pod zlewem kubel na smieci :) moge zrobic dokladne zdjecie...ale to dopiero po uporzadkowaniu szafki ;)

julianna16
23-01-2012, 15:58
AnnNS2
Pokaż koniecznie :). To z pewnością pomoże osobom z podobnymi dylematami :). Ty masz sporą kuchnię.
U Carlito miejsca jest zdecydowanie mniej :(.

carlitobrigante
23-01-2012, 16:02
u mnie jest zlew w rogu a pod nim calkowicie wykorzystana przestrzen - szafka typu magic-corner pod ociekaczem, a w szufladzie pod zlewem kubel na smieci :) moge zrobic dokladne zdjecie...ale to dopiero po uporzadkowaniu szafki ;)

Ładna kuchnia, a zdjęcie z chęcią bym poprosił :)

Elfir
23-01-2012, 16:14
Elfir jak masz? Zlew w narożniku czy obok? Sory że się pytam ale nie połąpałem się w tej odpowiedzi :)

obok. Jakby był w narożniku tobym kompletnie nie miała miejsca na nic.

Elfir
23-01-2012, 16:33
Masz rację Elfir - płyta na wyspie byłaby wygodniejsza, tylko, że mąż nie chce się zgodzić na indukcję, a gazu z tego co wiem na środek nie da się poprowadzić :(

Da się, ale wymagałoby to elastyczniejszego podejścia - czyli albo spuszczania rurki z sufitu (obudowanej) albo zamontowania butli w szafce, albo jak jest piwnica, poprowadzenie rurki w piwnicy i przebicie stropu na wysokości wyspy.


Tutaj taki słupek:
http://www.cosiedrewnosie.pl/wp-content/uploads/2011/05/b.jpg
http://cdn31.muratordom.smcloud.net/t/photos/thumbnails/5f/45/f0/5f45f064c26e2cb7_620x0_rozmiar-niestandardowy.jpg
http://img207.imageshack.us/img207/2231/pytas.jpg
Można w niego wkomponować np. półki na przyprawy czy zamontować na nim okap.
Rurka gazowa jest naprawdę cienka i łatwo ja ukryć w dekoracji

annNS2
23-01-2012, 16:52
Ładna kuchnia, a zdjęcie z chęcią bym poprosił :)
prosze bardzo :)
magic-corner niemarkowy (swietnie sie sprawdza), baaardzo pojemny (wszelkie puszki, soczki i inne zapasy ktore nie przyjmuja zapachow);) a dodatkowo dookola kubla idealnie sie mieszcza wszelkie srodki czystosci w sprayu :) przepraszam za 'dokladne' zdjecie z zawartoscia ;)

annNS2
23-01-2012, 16:56
AnnNS2
Pokaż koniecznie :). To z pewnością pomoże osobom z podobnymi dylematami :). Ty masz sporą kuchnię.
U Carlito miejsca jest zdecydowanie mniej :(.
kuchnia moze i wieksza, ale troche podobny uklad ;) i potwierdzam - najbardziej wykorzystywana przestrzen to ta pomiedzy zlewem i plyta/kuchenka. przydaje sie rowniez kawalek blatu pomiedzy lodowka i zlewem :) jestem zadowolona z umiejscowienia zlewu i jeszcze bardziej z wykorzystaniem przestrzeni pod :)

julianna16
23-01-2012, 16:57
Chyba wcześniej upadła wersja z wyspą, bo będzie za ciasno (?)
Tymczasem układ z półwyspem barkowym. Inspiracje są piękne, ale możliwości programu dużo skromniejsze ;). Jedną ścianę celowo ożywiłam na żółto, ale to tylko na potrzeby pokazania układu w 3d :).
http://img853.imageshack.us/img853/6786/rachela.jpg
http://img190.imageshack.us/img190/6714/rachela2.jpg
http://img600.imageshack.us/img600/3931/rachela3.jpg
http://img252.imageshack.us/img252/9495/rachela4.jpg
http://img41.imageshack.us/img41/2517/rachela5.jpg
http://img268.imageshack.us/img268/6786/rachela6.jpg
http://img856.imageshack.us/img856/1275/rachelarzut.jpg

julianna16
23-01-2012, 17:00
prosze bardzo :)
magic-corner niemarkowy (swietnie sie sprawdza), baaardzo pojemny (wszelkie puszki, soczki i inne zapasy ktore nie przyjmuja zapachow);) a dodatkowo dookola kubla idealnie sie mieszcza wszelkie srodki czystosci w sprayu :) przepraszam za 'dokladne' zdjecie z zawartoscia ;)

Super :) - dziękujemy :)
Zdradź koniecznie źródło pochodzenia "niemarkowego" cuda :D

annNS2
23-01-2012, 17:05
Super :) - dziękujemy :)
Zdradź koniecznie źródło pochodzenia "niemarkowego" cuda :D
widnieje na tym napis REJS :) w porownianiu do markowych - tani jak barszcz ;)

julianna16
23-01-2012, 17:19
A więc ma jednak "imię", bo już myślałam, że to taka "targowa" oferta za stówkę ;).
Tymczasem REJS ma całkiem ciekawe rozwiązania. Jak rozumiem TO (http://rejs.eu/oferta/maxima/corner-comfort-prowadnica)jest Twoje cudo?

annNS2
23-01-2012, 17:21
A więc ma jednak "imię", bo już myślałam, że to taka "targowa" oferta za stówkę ;).
Tymczasem REJS ma całkiem ciekawe rozwiązania. Jak rozumiem TO (http://rejs.eu/oferta/maxima/corner-comfort-prowadnica)jest Twoje cudo?
wyglada podobnie...ale zdecydowanie za 1/2 ceny ;)

Aantenka
23-01-2012, 18:02
Masz rację Elfir - płyta na wyspie byłaby wygodniejsza, tylko, że mąż nie chce się zgodzić na indukcję, a gazu z tego co wiem na środek nie da się poprowadzić :(

Hej, mnie się też wydawało, że przedstawiałaś dwa projekty i jednak na wyspę to za mało miejsca by było... Ale może zmieniłaś w międzyczasie zdanie a my o tym nie wiemy i jednak robisz wyspę?

Co do indukcji i gazu - dlaczego mąż nie chce indukcji? Moim zdaniem na indukcji gotuje się baardzo podobnie jak na gazie (ceramiczne reagowały dużo wolniej, indukcyjne zwłaszcza z boostem to jak dla mnie prawie żywy ogien). Więc jeśli chodzi o samo gotowanie to ja uważam, że większych różnic nie ma. (Już się chwaliłam, że ja miałam doświadczeine ze wszystkimi płytami). Chyba że mąż po prostu prąd chce oszczędzać, bo macie tańszy gaz. Argument garnków do indukcji - wystarczy, że wszyscy "na nowy dom" przyniosą wam po jednym... Aktualnie nie są to tak horrendalne ceny.

Cóż, przy rozwiązaniu z półwyspem problem wyboru kuchenki znika sam :) Możesz robić co chcesz i bez konsekwencji.

Elfir - fajne inspiracje, nawet nie wiedziałam, ze są takie rozwiązania.

Aantenka
23-01-2012, 18:03
wyglada podobnie...ale zdecydowanie za 1/2 ceny ;)

ooo takie lubimy :) czyli rejs czy nie rejs? czy może rejs w specjalnej cenie dla specjalnych klientów :D

annNS2
23-01-2012, 18:09
ooo takie lubimy :) czyli rejs czy nie rejs? czy może rejs w specjalnej cenie dla specjalnych klientów :D

pewnie to REJS ale cena zalatwiana przez stolarza ;)

Elfir
23-01-2012, 18:16
Chyba że mąż po prostu prąd chce oszczędzać, bo macie tańszy gaz. Argument garnków do indukcji - wystarczy, że wszyscy "na nowy dom" przyniosą wam po jednym... Aktualnie nie są to tak horrendalne ceny.



"specjalne garnki do indukcji" to mit. Garnek musi być tylko z metalu przewodzącego (w dnie) i mieć płaskie dno. Cechę tę mają tanie garnki marketowe, najtańsze z IKEA czy emaliowane z Olkusza. Teraz tylko wyjątkowo można trafić garnek nie przeznaczony do indukcji.

Klub_AA
23-01-2012, 18:57
Aantenka,

W załączniku rzut kuchnii.

Pozdrawiam

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/8859c8866a87.jpg (http://naforum.zapodaj.net/8859c8866a87.jpg.html)

julianna16
23-01-2012, 19:04
pewnie to REJS ale cena zalatwiana przez stolarza ;)

No i sprawa wyjaśniona :D.

Aantenka
23-01-2012, 20:55
"specjalne garnki do indukcji" to mit. Garnek musi być tylko z metalu przewodzącego (w dnie) i mieć płaskie dno. Cechę tę mają tanie garnki marketowe, najtańsze z IKEA czy emaliowane z Olkusza. Teraz tylko wyjątkowo można trafić garnek nie przeznaczony do indukcji.

A to zależy, co kto ma na stanie.... Ja niestety musiałam prawie wszystkie garnki wymieniać. Fakt natomiast, że emaliowe garnki, które dostałam lat xyz od mamy teraz sprawdzają się świetnie.

Aantenka
23-01-2012, 21:07
Aantenka,

W załączniku rzut kuchnii.

Pozdrawiam

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/8859c8866a87.jpg (http://naforum.zapodaj.net/8859c8866a87.jpg.html)

Dzięki piękne :) Ciekawa jestem, jaką opcję zabudowy wybierzecie. :)

Rachela_Milan
23-01-2012, 22:14
julianna 16 - świetna robota z tymi wizualizacjami. Jestem pod wrażeniem. Z tym półwyspem połączymy wizję mojego męża z moimi marzeniami o wyspie :)

Aantenko - masz rację. Pomysł z wyspą upadł wcześsniej ze względu na zbyt wąską kuchnię. Projekty wrzuciłam tylko tak "ku pamięci".

Elfir - nie miałam pojęcia o takich rozwiązaniach. Pewnie będą ciekawą inspiracją dla innych - mogących pozwolić sobie na wyspę.

julianna16
23-01-2012, 22:59
Cieszę się, że pomogłam :)
Gdybyś chciała jakieś zmiany (wysokość szafek, kolor ścian, podłogi, frontów, okien, wyższy/szerszy barek itd.) to napisz.
Na tyle, ile program pozwoli można kombinować :).
Ja jutro będę na FM dopiero wieczorem, ale może AAntenka będzie miała troszkę czasu, to wie gdzie szukać Twojego projektu :).

Rachela_Milan
23-01-2012, 23:31
Jeszcze raz dziękuję. Jutro pędzę na budowę i spróbuję odtworzyć wizualizację z dostępnych tam materiałów. Wrócę wieczorem i zdam relację.
Tymczasem pozdrawiam:bye:

carlitobrigante
24-01-2012, 09:50
Hej, to znów ja :)
Wczoraj, delektując się nalewką z pigwowca, wpadłem na inną koncepcję, tzn ta koncepcja już była, ale jednak małym szczegółem się różni:

https://lh5.googleusercontent.com/-7KA4xRQdrfQ/Tx5ukYxhJwI/AAAAAAAAO3c/aA4EDgrO0Rs/s655/kiczyn.jpg

WYjaśniam bo pewnie gromy spadną na mnie zaraz :P
w rogu szafka narożna 120 cm z półką, tam zamontowany byłby zlew w okolicach 90 cm od ściany, tak że 60 cm zostaje przy lodówce. W tej szafce jakieś pierdoły typu kosze na śmieci ziemniaku i inne większe rzeczy mało wykorzystywane. Np duże gary. Chociaż wątpię czy takie będę posiadał :)
Płyta indukcyjna z dwoma polami... bo po co mi więcej? Mieszkał będę sam, gotować to jedynie ziemniaki i piersi na raz będę :P
Jeżeli założę rodzinę to przecież w kawalerce nie będę mieszkał... No i przesunąłem piekarnik.
I teraz znajdzie się dużo miejsca roboczego... przy lodówce 60 cm, między płytą a zlewem ok 70 cm.
Wiem że duża ta szafka narożna, ale jakoś się ją wykorzysta, zawsze musi być coś za coś.
Co wy powiecie na takie rozwązanie?

edit: płyta może być jeszcze odsunięta od krawędzi, ale max 15 cm, do rogu kuchenki.

Anulek2005
24-01-2012, 09:57
Całkiem niegłupie. Piekarnik + dwa pola grzejne to wg mnie całkiem wystarczająco na jedną (czasami dwie ;)) osoby.

carlitobrigante
24-01-2012, 10:11
Wilk syty i owca cała ;)

Aantenka
24-01-2012, 11:35
Hej, to znów ja :)
Wczoraj, delektując się nalewką z pigwowca, wpadłem na inną koncepcję, tzn ta koncepcja już była, ale jednak małym szczegółem się różni:

https://lh5.googleusercontent.com/-7KA4xRQdrfQ/Tx5ukYxhJwI/AAAAAAAAO3c/aA4EDgrO0Rs/s655/kiczyn.jpg

WYjaśniam bo pewnie gromy spadną na mnie zaraz :P
w rogu szafka narożna 120 cm z półką, tam zamontowany byłby zlew w okolicach 90 cm od ściany, tak że 60 cm zostaje przy lodówce. W tej szafce jakieś pierdoły typu kosze na śmieci ziemniaku i inne większe rzeczy mało wykorzystywane. Np duże gary. Chociaż wątpię czy takie będę posiadał :)
Płyta indukcyjna z dwoma polami... bo po co mi więcej? Mieszkał będę sam, gotować to jedynie ziemniaki i piersi na raz będę :P
Jeżeli założę rodzinę to przecież w kawalerce nie będę mieszkał... No i przesunąłem piekarnik.
I teraz znajdzie się dużo miejsca roboczego... przy lodówce 60 cm, między płytą a zlewem ok 70 cm.
Wiem że duża ta szafka narożna, ale jakoś się ją wykorzysta, zawsze musi być coś za coś.
Co wy powiecie na takie rozwązanie?

edit: płyta może być jeszcze odsunięta od krawędzi, ale max 15 cm, do rogu kuchenki.

Kuchenka z dwoma polami to rozwiązanie iści salomonowe :). Z szafką 120 cm to masz teraz nawet narożnik o takich samych wymiarach z jakiego ja korzystałam w poprzednim mieszkaniu. Czy teraz dasz zlew narożnikowy czy jednak może zdecydujesz się na zlew w szerszej szafce od strony lodówki, to już Twoja decyzja. ;)

Przy zlewie w rogu szafki 120 cm (okrągłym bez ociekacza?) zyskujesz na pewno miesjce na wygodną szafkę z szufladami pomiędzy szafką narożną a lodówką (albo tak jak u Ciebie na projekcie). Może dla Ciebie będize to faktycznie lepsze rozwiązanie niż zagospodarowywania szafki 120 cm. Masz szafkę z szufladami a w 120 cm możesz trzymać tylko kosz i np. wodę mineralną (garnki koło kosza jest bardziej niehigieniczne niż butelki z wodą).

Na koniec ja podzielę się po prostu doświadzceniem, jak to funkcjonwało u mnie, czyli zlew nie w szafce narożnej, tylko obok.
W kącie szafki 120 cm stał czajnik elektryczny i ekspres do kawy. Na pozostałej przestrzeni szafki 120 cm była przestrzeń do przygotowywania wszystkiego, bo jest miejsce na deskę, po lewej płyta po prawej szafki górne. W szafce 120 cm bliżej drzwi stały garnki, zapasy podstawowe - które wygodnie wyjmować, dalej rzadziej używane sprzęty (przy rozwiązaniach magic corner jest oczywiście wygodniej, ja nie miałam). W szafce 60cm zlew z małym ociekaczem, pod zlewem kosz na śmieci i miejsce na środki czystości. Po prawej, tzn. między zlewem a lodówką suszarka na naczynia (żeby nie marnować miejsca na przechowywanie w szafce górnej) Obok szafki ze zlewem, wąska szafka na sztućcie i inne pierdoły. Wszystkie zapasy, zastawa, szklanki upchane jak się da w górnych szafkach.


Aha, jak masz większe fundusze i nie pieczesz udźców baranich ani ciasteczek na dwóch blatach to możęsz oszczędzić miejsce instalując piekarnik o wysokośći 45cm. Ikea powinna mieć takie szafki, ale nie jestem pewna. Wtedy masz dodatkową przestrzeń pod piekarnikiem jeszcze.

konwalia31
24-01-2012, 11:56
Dziewczyny napiszcie jeszcze, czy jest możliwość uzyskania symetrii szafek górnych przy zabudowanym okapie? Chodzi mi głównie o uchwyty- bo ten w szafce nadokapowej ( takiej standardowej 60 ikeowskiej) uchwyt poziomy zawsze wypadnie wyżej. I jeszcze jedno, jak sprawdzają się szafki na wysokości okapu?, bo jest to ok 80 cm, czy wyciąganie kubków nie jest uciążliwe dla osoby "dość wysokiej-166 cm" :). Wiem, że temat już był poruszany, ale nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi i jestem ciekawa Waszych opinii?

Aantenka
24-01-2012, 12:17
Dziewczyny napiszcie jeszcze, czy jest możliwość uzyskania symetrii szafek górnych przy zabudowanym okapie? Chodzi mi głównie o uchwyty- bo ten w szafce nadokapowej ( takiej standardowej 60 ikeowskiej) uchwyt poziomy zawsze wypadnie wyżej. I jeszcze jedno, jak sprawdzają się szafki na wysokości okapu?, bo jest to ok 80 cm, czy wyciąganie kubków nie jest uciążliwe dla osoby "dość wysokiej-166 cm" :). Wiem, że temat już był poruszany, ale nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi i jestem ciekawa Waszych opinii?

Ja krótko i na temat.
Po pierwsze - zajrzyj może na wątek poświęcony kuchniom ikea, tam są osoby, które najróżniesze cuda kombinowały z Ikeowskimi kuchniami.

Po drugie - wysokości szafek i wygoda to kwestia względna. Rozumiem, że 80cm to wisi okap nad płytą. Czy Ci będzie wygodnie? A na jakiej wysokości masz szafki dolne? Liczysz 80 cm od blatu na wysokości 90 cm czy niżej? Bo jesli tak, to masz dolną krawędź szafki okapowej na wysokości 170cm. Czy będzie Ci wygodnie - sama sobie odpowiedz - mnie by szafka z najniższą półką ponad wysokością mojej głowy irytowała, bo wszystko jest poza wysokścią mojego wzroku. I tylko jedna półka w zasięgu ramion. A na obcasach nie chodzę w kuchni:)

aksamitka
24-01-2012, 13:25
D, jak sprawdzają się szafki na wysokości okapu?, bo jest to ok 80 cm, czy wyciąganie kubków nie jest uciążliwe dla osoby "dość wysokiej-166 cm" :).

jak dla mnie - osoby o podobnym wzroście to jest za wysoko, ja bede miec 55-60 nad blatem

julianna16
24-01-2012, 21:44
Hej, to znów ja :)
Wczoraj, delektując się nalewką z pigwowca, wpadłem na inną koncepcję, tzn ta koncepcja już była, ale jednak małym szczegółem się różni:
.
Nooo... ładnie, ładnie myśl ewoluuje :). Ta nalewka podrasowała Twój koncept ;).
Dwa pola grzewcze z pewnością wystarczą na co dzień - jestem za :). O zlewie nie powiem nic ;).
Mam coś dla Ciebie - takie 2 w 1 - mały, zgrabny piekarniczek z mikrofalówką (http://www.megamedia.pl/piekarnik-kompaktowy-z-funkcja-mikrofali-bosch-hbc-84k523.php?off=0) w kolorze białym (a jakże) ;).

http://www.megamedia.pl/_p/63/n/piekarniki-z-mikrofala-bosch-hbc-84k523-p63073.jpg
Cena zacna, ale to w sumie dwa sprzęty w jednym, więc może nie jest tak źle (?)
TU (http://www.cento.pl/pl/product/1036/1037/1038/45830)troszkę tańszy :)

87anam87
24-01-2012, 23:05
pomysł na moja kuchnie, myśe o zupełnie czarnych sprzętach tzn, piekarnik i mikrofala no i zastanawiam się nad czarną niezabudowana lodówką, do całości planuje dodać jakiś jeden akcent kolorystyczny, np czerwone dodatki lub zieleń lub pomarańcz ;) dużo do wyboru :)
widok całości pomieszczeni (tak mniej więcej jest to rozplanowane)

http://img268.imageshack.us/img268/5166/94289215.png (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F268%2F94289215.png%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)
http://img803.imageshack.us/img803/2805/95025052.png (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F803%2F95025052.png%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

http://img685.imageshack.us/img685/5816/14397307.png (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F685%2F14397307.png%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)
http://img576.imageshack.us/img576/9500/14240443.png (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F576%2F14240443.png%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

http://img12.imageshack.us/img12/2940/41164972.png (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fph oto%2Fmy-images%2F12%2F41164972.png%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

JoannaDark
24-01-2012, 23:08
Witam wszystkich!

Dobrnęłam do ślepego zaułka i nie wiem jak się z niego wydostać.:confused: Mianowicie: chciałam mieć spiżarkę. Dwóch niezależnych projektantów wpadło na ten sam pomysł urządzenia kuchni, przy czym oboje odradzali mi spiżarkę.
http://img594.imageshack.us/img594/5885/skannd.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/594/skannd.jpg/)
http://img39.imageshack.us/img39/9127/58153612.png (http://imageshack.us/photo/my-images/39/58153612.png/)
Obecnie jestem na etapie- przed instalacjami, więc teoretycznie mogę jeszcze dużo zmieniać i pojawiła się opcja wyspy w kuchni, a razem z tym mój problem. W domu nie ma miejsca na wydzielenie innego niż w kuchni miejsca na spiżarkę. Jest miejsce pod schodami, gdzie planowałam trzymać słoiki, itp, ale cały rozgardiasz kuchenny chciałam ukryć właśnie w spiżarce. Ale z drugiej strony projekt z wyspą ma wszystkie zalety wyspy i zupełnie inaczej prezentuje się z perspektywy salonu w porównaniu do "spiżarkowej bryły". Najchętniej połączyłabym oba projekty, ale chyba oswoiłam się z myślą, że się nie da. Kombinuję już na wszystkie możliwe sposoby, ale chyba potrzebuję świeżego spojrzenia na moją kuchnię. Może macie inne pomysły jak ugryźć to pomieszczenie żeby było jak najbardziej funkcjonalne? Na razie upycham wszystko w tradycyjnych szafkach, nie mam doświadczenia w korzystaniu z głębokich szuflad i dużych cargo, naprawdę są tak pakowne, że poradzę sobie bez spiżarki?:confused:

Aantenka
24-01-2012, 23:19
Witam wszystkich!

Dobrnęłam do ślepego zaułka i nie wiem jak się z niego wydostać. Mianowicie: chciałam mieć spiżarkę. Dwóch niezależnych projektantów wpadło na ten sam pomysł urządzenia kuchni, przy czym oboje odradzali mi spiżarkę.
http://img39.imageshack.us/img39/9127/58153612.png (http://imageshack.us/photo/my-images/39/58153612.png/)
http://http://imageshack.us/photo/my-images/717/skann.jpg/
Obecnie jestem na etapie- przed instalacjami, więc teoretycznie mogę jeszcze dużo zmieniać i pojawiła się opcja wyspy w kuchni, a razem z tym mój problem. W domu nie ma miejsca na wydzielenie innego niż w kuchni miejsca na spiżarkę. Jest miejsce pod schodami, gdzie planowałam trzymać słoiki, itp, ale cały rozgardiasz kuchenny chciałam ukryć właśnie w spiżarce. Ale z drugiej strony projekt z wyspą ma wszystkie zalety wyspy i zupełnie inaczej prezentuje się z perspektywy salonu w porównaniu do "spiżarkowej bryły". Najchętniej połączyłabym oba projekty, ale chyba oswoiłam się z myślą, że się nie da. Kombinuję już na wszystkie możliwe sposoby, ale chyba potrzebuję świeżego spojrzenia na moją kuchnię. Może macie inne pomysły jak ugryźć to pomieszczenie żeby było jak najbardziej funkcjonalne? Na razie upycham wszystko w tradycyjnych szafkach, nie mam doświadczenia w korzystaniu z głębokich szuflad i dużych cargo, naprawdę są tak pakowne, że poradzę sobie bez spiżarki?

Hej,

wrzuć koniecznie rzut z góry kuchni i przylegających pomieszczeń z WYRAŹNIE widocznymi wymiarami (fragmenty planów architektonicznych są najczęściej słabo czytelne). Wrzuć też pliz rzut z góry aktualnego projektu kuchni.

Wtedy będziemy myśleć :)

JoannaDark
24-01-2012, 23:47
http://archi-projekt.com.pl/images/rzuty/75_rz_parter.jpg

W tej chwili mogę dodać tylko taki rzut, nie mam dokładnych wizualizacji z wymiarami, ale już je podaje:
cała kuchnia ma szerokość- 4,5m (lewa ściana w kuchni jest "wyprostowana"- szerokość kuchni równa się szerokości reszty pomieszczenia i nie ma ścianki działowej między kuchnią a pokojem dziennym)
zaczynając od wejścia, ściana z kominem wentylacyjnym ma 3,66m, dalej od rogu do okna- 0,55m, okno 1,75m, do kolejnego rogu- 2,47m i do pierwszego okna (tam gdzie powinna kończyć się strefa kuchenna- 3,6m
W projekcie z wyspą wymiary szafek są następujące (od lewej):
82 cm- szuflady, 90 cm- zlew, 60 cm- zmywarka, 25 cm- cargo, 3 słupki po 60 cm:p (zapamiętałam)
wyspa: dł- 220cm, szerokość- nie jestem pewna, ale pewnie 60/80 + od strony pokoju dziennego szafki na głębokość 30 cm

a jeśli chodzi o spiżarkę to pamiętam, że ma wymiary 1,5m x 3,0m

Przepraszam, że w takiej postaci, ale ja z tych mniej kumatych jeśli chodzi o wszelkie programy komputerowe i te wizualizacje powstawały naprawdę w wielkich bólach:sick:

carlitobrigante
25-01-2012, 07:48
Nooo... ładnie, ładnie myśl ewoluuje :). Ta nalewka podrasowała Twój koncept ;).
Dwa pola grzewcze z pewnością wystarczą na co dzień - jestem za :). O zlewie nie powiem nic ;).
Mam coś dla Ciebie - takie 2 w 1 - mały, zgrabny piekarniczek z mikrofalówką (http://www.megamedia.pl/piekarnik-kompaktowy-z-funkcja-mikrofali-bosch-hbc-84k523.php?off=0) w kolorze białym (a jakże) ;).

http://www.megamedia.pl/_p/63/n/piekarniki-z-mikrofala-bosch-hbc-84k523-p63073.jpg
Cena zacna, ale to w sumie dwa sprzęty w jednym, więc może nie jest tak źle (?)
TU (http://www.cento.pl/pl/product/1036/1037/1038/45830)troszkę tańszy :)

Ło jezu... Droższych nie było? :P Kuchenka kosztuje tyle co cała kuchnia :) Ale ciekawe rozwiązaniem, nie powiem.

Aantenka
25-01-2012, 08:36
Ło jezu... Droższych nie było? :P Kuchenka kosztuje tyle co cała kuchnia :) Ale ciekawe rozwiązaniem, nie powiem.


Oj tam, oj tam... Prawdziwe piękno jest bezcenne :P


BTW- narożna 120cm + szuflady 60cm ustawione albo w kombinacji tak ja na rysunku, tzn. szuflady koło kuchni albo odwrotnie to IMHO najlepsze możliwe zagospodarowanie Twojej kuchni (już nie ważne gdzie zlew sobie umieścisz, czy w rogu czy nie). Nawet to małe odsunięcie płyty od ściany jest w tym przypadku akceptowalne, bo operujesz tylko na dwóch palnikach ale nie na czterech. A mam na myśli ten rysunek:
https://lh5.googleusercontent.com/-7KA4xRQdrfQ/Tx5ukYxhJwI/AAAAAAAAO3c/aA4EDgrO0Rs/s655/kiczyn.jpg

Teraz jak masz zaplanowaną płytę dwupalnikową to faktycznie możesz sobie jeszcze rozważyć, czy nie zrobić okapu podszafkowego i nie zabudować kuchni na całości szafkami górnymi. Zależy to oczywiście od tego ile faktycznie będziesz z okapu/pochłaniacza korzystał. Jeśli zabudowałbyś jeszcze górę, to generalnie na wykorzystanie szafek dolnych można by przymknąć trochę oko. Z górnymi szafkami w Twoim aneksie kuchenym znalazłoby się miejsce nawet i na frytkownicę, gofrownicę i opiekacz do kanapek itd :)

Aha, a mikrofalówki nie planujesz? Zeby nie zabierać miejsca na blacie to możesz zaplanować ją wiszącą (można zrobić albo mikro pod zabudowę, albo po prostu jakąś szafkę poziomą bez frontu zamontować). Trochę to może zmienić wizję szafek górnych :)
Ja podpowiem Ci jeszcze jedno rozwiazanie do małego mieszkania jeśli chodzi o mikrofalówkę (oprócz oczywiście opcji piekarnika z mikrofalówką :) :)), ale nie dla wszystkich - mikrofalówka na niezbudowanej lodówce (nie dla wszystkich, bo trzeba mieć wystarczająco centymetrów, żeby do mikor na lodówce móc bezproblemowo sięgnąć :) )

carlitobrigante
25-01-2012, 09:45
Hm, kuchenka nie stoi obok ściany... Tam dalej jest już "salon".

To jest ta ściana po lewej:

https://lh5.googleusercontent.com/-hkXChXXytGc/TvCGoUcjdJI/AAAAAAAAOTM/XGiKe5RkzpI/s512/0111.JPG

konwalia31
25-01-2012, 09:52
JoannaDark,

masz kuchnię wymiarami i układem podobną do mojej ( tylko odbicie lustrzane :) ) i tak sobie myślę, że może przerzuć spiżarkę na drugą stronę kuchni. Zerknij na str 233 tam dziewczyny poddały mi fajny pomysł na rozwiązanie problemu spiżarni w kuchni.

Aantenka
25-01-2012, 10:35
Hm, kuchenka nie stoi obok ściany... Tam dalej jest już "salon".

To jest ta ściana po lewej:

https://lh5.googleusercontent.com/-hkXChXXytGc/TvCGoUcjdJI/AAAAAAAAOTM/XGiKe5RkzpI/s512/0111.JPG
Hmm... cały czas myślałam, że kuchenkę chcesz zainstalować na ścianie znajdującej się na wprost wejścia do aneksu. Dopiero teraz dokładniej patrząc na rurę wystającą z podłogi widzę, że zabudowa ze zlewem i lodówką na wprost...
Wiesz, nie było rzutu z góry a ja na projekt w IKEA nie wchodziłą, i takie mi się błędne założenie zrobiło :eek:.

Cóż, wiekszej różnicy chyba to nie robi w kształtowaniu samej zabudowy kuchni. Możę faktycznie natomiast lepiej prezentowałby się okap samodzielnie niż zabudowa szafkowa, ale to kwestia Twojego gustu i potrzeb. Tylko zwróć uwagę na wybór lodówki - albo wybierz taką z prostymi drzwiami bez uchwytów, albo zaplanuj więcej miejsca na jej otwieranie na tyle duże, żeby wyjeżdżały Ci szuflady zamrażarnika i pojemniki w dolnej części chłodziarki. Ja mam lodówkę w rogu i najpierw była lodówka a potem wymiary szafek na tej ścianie.

JoannaDark
25-01-2012, 10:51
JoannaDark,

masz kuchnię wymiarami i układem podobną do mojej ( tylko odbicie lustrzane :) ) i tak sobie myślę, że może przerzuć spiżarkę na drugą stronę kuchni. Zerknij na str 233 tam dziewczyny poddały mi fajny pomysł na rozwiązanie problemu spiżarni w kuchni.

też o tym myślałam, ale po tej stronie od ściany do okna jest tylko 55 cm...

carlitobrigante
25-01-2012, 11:42
Hmm... cały czas myślałam, że kuchenkę chcesz zainstalować na ścianie znajdującej się na wprost wejścia do aneksu. Dopiero teraz dokładniej patrząc na rurę wystającą z podłogi widzę, że zabudowa ze zlewem i lodówką na wprost...
Wiesz, nie było rzutu z góry a ja na projekt w IKEA nie wchodziłą, i takie mi się błędne założenie zrobiło :eek:.

Cóż, wiekszej różnicy chyba to nie robi w kształtowaniu samej zabudowy kuchni. Możę faktycznie natomiast lepiej prezentowałby się okap samodzielnie niż zabudowa szafkowa, ale to kwestia Twojego gustu i potrzeb. Tylko zwróć uwagę na wybór lodówki - albo wybierz taką z prostymi drzwiami bez uchwytów, albo zaplanuj więcej miejsca na jej otwieranie na tyle duże, żeby wyjeżdżały Ci szuflady zamrażarnika i pojemniki w dolnej części chłodziarki. Ja mam lodówkę w rogu i najpierw była lodówka a potem wymiary szafek na tej ścianie.

Miejsce to jest uwzględnione :)

julianna16
25-01-2012, 14:00
Ło jezu... Droższych nie było? :P Kuchenka kosztuje tyle co cała kuchnia :) Ale ciekawe rozwiązaniem, nie powiem.
Pewnie, że są (http://www.agdstyle.pl/piekarnik-kompaktowy-z-funkcja-mikrofali-bosch-hbc-86p723.html);).
Tak to niestety jest, że na koszt kuchni składają się nie tylko meble, ale i ich wyposażenie, które przy małej kuchni zazwyczaj przewyższają koszt mebli :(.
Szukałeś już w ogóle konkretnych sprzętów?

julianna16
25-01-2012, 14:39
Witam wszystkich!

Dobrnęłam do ślepego zaułka i nie wiem jak się z niego wydostać.:confused: Mianowicie: chciałam mieć spiżarkę. Dwóch niezależnych projektantów wpadło na ten sam pomysł urządzenia kuchni, przy czym oboje odradzali mi spiżarkę.
http://img594.imageshack.us/img594/5885/skannd.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/594/skannd.jpg/)
http://img39.imageshack.us/img39/9127/58153612.png (http://imageshack.us/photo/my-images/39/58153612.png/)


Obie wizualizacje są bardzo ciekawe i zagospodarowują przestrzeń sensownie pod względem ergonomicznym. Skłaniam się ku rezygnacji ze spiżarki, bo obciąża kuchnię, a przestrzeń jaką Ci zaoferuje nie będzie i tak w 100% wykorzystana. Słupki dobrze przemyślane są w moim przekonaniu lepszą opcją na przechowywanie.
Co do wersji z wyspą, to mam mieszane uczucia odnośnie barku z hokerami. Wygląda bardzo ciekawie, ale obawiam się, że trudny dostęp i troska o ścianę i tak sprawią, że nie będziecie z tego korzystać.

julianna16
25-01-2012, 16:03
JoannoDark,
A może po prostu tak? Wizualizacja niestety prosta w porównaniu z Twoimi, ale ogólnie obrazuje zamysł (kolory przypadkowe). Na wyspie można dać płytę, albo zlew.
Są dwa duże słupki 60. Na upartego można jeszcze zmieścić 40, wtedy narożnik prosty (teraz jest łamany), a na blacie np. szafka żaluzjowa. To miejsce za słupkami na narożniku można zagospodarować np. czajnik. Górne szafki są duże (wys. 92 cm), więc pomieszczą dużo - można też zdecydować się na mniejsze lub poziome - jak wolisz :).
To wygodne umiejscowienie zabudowy słupkowej, bowiem najbliżej wejścia gdzie wnosi się zakupy. Jedyny minus, to lekko wchodzą w światło okna (dlatego nie można zabudować ich na całej ścianie), a jak rozumiem, okna już są wstawione (?).
Słupki można ewentualnie przerzucić na przeciwległą ścianę, ale będzie dalej.
Zlew przesunęłam tak, by nie kolidował z oknem.
W sumie masz bardzo ustawną kuchnię. Dużo przestrzeni i ścian. Można dużo wymyślać z zabudową w każdym układzie :).
http://img10.imageshack.us/img10/6288/joannaka.jpg
http://img404.imageshack.us/img404/7304/joannadark.jpg
http://img849.imageshack.us/img849/4434/joannad.jpg
http://img821.imageshack.us/img821/4774/joannarzut.jpg

JoannaDark
25-01-2012, 18:22
no właśnie, tak wymyślam, że mam wrażenie, że mój mózg zaraz eksploduje:p
Całkiem nieźle to wygląda, boje się o to okno (okna już są), ale faktycznie można by przerzucić wysoką zabudowę na drugą ścianę, muszę to zobaczyć na budowie. Wysoki słupek i kilka szafek dolnych to spory zysk, a jakie są wymiary wyspy w Twojej wizualizacji? W projekcie z wyspą na środku planowana była płyta i po dwóch stronach po 60 cm blatu, na przejścia zostawało po obu stronach troszkę ponad metr, jak zabierzemy z tego 60 cm na szafki nie będzie za ciasno na komunikację??

Bardzo dziękuję za zainteresowanie i cenne uwagi, jakoś raźniej mi się "myśli":)

julianna16
25-01-2012, 18:50
U mnie też słupki będą wchodziły w światło ok 3-5 cm, tylko będę miała nieco więcej blatu, bo robię tylko 3 słupki.
Co do wymiarów, to wyspa ma 180 x 97 (te wyższe szafki mają 37 cm głębokości i ok. 108 cm wysokości), po obu stronach płyty jest po 60 cm. Od strony ściany jest 76 cm przejścia (czyli mniej więcej tyle co w drzwiach "mieszkaniowej" łazienki), a od strony słupków 134 cm, co pozwala na swobodne operowanie w ich okolicy i przechodzenie dwóch osób. Można wyspę przesunąć w stronę słupków, ale moim zdaniem to nie jest potrzebne, bo częściej będziecie korzystać z przejścia od strony słupków (jak sądzę ) :).

Rachela_Milan
26-01-2012, 12:54
Cieszę się, że pomogłam :)
Gdybyś chciała jakieś zmiany (wysokość szafek, kolor ścian, podłogi, frontów, okien, wyższy/szerszy barek itd.) to napisz.
Na tyle, ile program pozwoli można kombinować :).
Ja jutro będę na FM dopiero wieczorem, ale może AAntenka będzie miała troszkę czasu, to wie gdzie szukać Twojego projektu :).

Julianno - byliśmy z mężem na budowie. Zebraliśmy wszelkie pomiary, rozstawiliśmy palety imitujące meble kuchenne i podjęliśmy decyzję, że jednak będzie wyspa, ale tylko z blatem roboczym i miejscami do siedzenia. Wydaje nam się, że dzięki temu całe pomieszczenie będzie lżejsze.

Bardzo podoba mi się wyspa Budowniczego30 z forum Pochwalcie się swoimi kuchniami.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?56188-pochwalcie-się-swoimi-kuchniami/page696&highlight=pochwalcie+swoimi+kuchniami

Wówczas wysoka zabudowa (piekarnik i wysokie szafki) po prawej. Na ścianie przy oknie wolnostojąca lodówka.

julianna16
26-01-2012, 19:52
Julianno - byliśmy z mężem na budowie. Zebraliśmy wszelkie pomiary, rozstawiliśmy palety imitujące meble kuchenne i podjęliśmy decyzję, że jednak będzie wyspa, ale tylko z blatem roboczym i miejscami do siedzenia. Wydaje nam się, że dzięki temu całe pomieszczenie będzie lżejsze.

Bardzo podoba mi się wyspa Budowniczego30 z forum Pochwalcie się swoimi kuchniami.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?56188-pochwalcie-się-swoimi-kuchniami/page696&highlight=pochwalcie+swoimi+kuchniami

Wówczas wysoka zabudowa (piekarnik i wysokie szafki) po prawej. Na ścianie przy oknie wolnostojąca lodówka.


Kuchnię widziałam :yes: i nawet chwaliłam :). Z tym, że na wyspie Budowniczego jest płyta ceramiczna, a Ty gdzie chcesz ją zainstalować (skoro nie na wyspie)? Najlepiej narysuj choć odręcznie swoją wizję, to nie będzie wątpliwości, bo "prawa, lewa" to rzecz relatywna od miejsca z którego patrzysz :).

kingvince
26-01-2012, 22:50
cześć Forumowicze!!!

Kierując się wcześniej udzieloną radą na forum, że pomoc zostanie mi udzielona jak tylko przedstawie jakąś wizualizacje swojej kuchni. Od razu zabrałem się do pracy, ale zajęło mi to więcej czasu niż przypuszczałem.
Jak już wcześniej wspomniałem w moim pierwszym poście jest to moja pierwsza kuchnia i oczywiście pierwsze podejście do projektowania owego pomieszczenia więc żaden ze mnie znawca w tym temacie. Dlatego zdaje się na was, ponieważ moja wiedza nie jest nawet podstawowa w tym zakresie, można powiedzieć, że dopiero zaczynam raczkować więc pewnie wiele rzeczy możecie mnie nauczyć i zwrócić mi uwagę. Mam nadzieje, że mogę liczyć na waszą wyrozumiałość, dużo rad i podpowiedzi.

Na początek załączam stan obecny pomieszczenia dla lepszego zobrazowania sytuacji.

http://images50.fotosik.pl/1339/58717b82116616bam.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=58717b82116616ba)

http://images41.fotosik.pl/1276/ea8ba43bdc81d7a5m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ea8ba43bdc81d7a5)



Jeszcze wymiary pomieszczenia.

http://images39.fotosik.pl/1276/7bba3dcf5a677f23m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7bba3dcf5a677f23)

Oto moje kilkudniowe zmagania(projekty) oraz różne układy mebli. Wszystkie zostały wykonane na Ikea Plannerze. Jak na razie proszę was o pomoc w jak najlepszym, najwygodniejszym oraz prawidłowym usytuowaniu, rozmieszczeniu samych mebli pod względem użytkowym. Ponieważ z pośród tych 5 projektów chciałbym wybrać 1, który będę mógł dopracować, mam nadzieje z waszą pomocą. Na innym programie, który daje większe możliwośc niż Ikea Planner, który nie pozwala np: na dowolne rozmieszczenie szuflat(w dolnych szafkach planuje tylko szuflady, w górnych szafkach drzwiczki poziome otwierane do góry, w kominach sam nie wiem ale to pożniej). Oczywiście jestem otwarty na inne rozwiązania, inne rozmieszczenie poszczególnych rzeczy, nawet inny układ itd.

projekt.1

http://images47.fotosik.pl/1330/b0326e6d28d1afcfm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=b0326e6d28d1afcf)

http://images49.fotosik.pl/1283/6f954799c855368am.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=6f954799c855368a)

projekt.2

http://images39.fotosik.pl/1276/17a38f4e8a68f746m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=17a38f4e8a68f746)

projekt.3

http://images49.fotosik.pl/1283/2f1665bfa4dfa919m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=2f1665bfa4dfa919)

projekt.4

http://images47.fotosik.pl/1330/b75dcef1556a0709m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=b75dcef1556a0709)

http://images49.fotosik.pl/1283/47cb48a0de963a2cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=47cb48a0de963a2c)

projekt.5

http://images46.fotosik.pl/1287/821fcc34fabe681fm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=821fcc34fabe681f)

http://images49.fotosik.pl/1283/fd6ae84a28b4239em.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fd6ae84a28b4239e)


Trochę danych oraz problemów:
-fundusz na kuchnie to 20tys.(bez sprzętu bo większości już zakupiony)
-kuchnia jest otwarta na duży pokój(czerwona ściana)
-planowany układ kuchni to litera L
• myślę, że zabraknie miejsca roboczego ale wyspa chyba się nie zmieści
-wymiary pomieszczenia w załączonym powyżej zdjęciu
-fronty
• planuje fronty białe na wysoki połysk
-blat
• nie wiem jaki kolor dobrać aby wszystko pasowało do siebie i z czego miał być wykonany
-na ścianie szkło
-czy jest w ogóle sens w montowaniu okapu w kuchni???ponieważ większość użytkowników przyznaje się, że używa go bardzo rzadko.
-sprzęty, które znajdą się w kuchni do zabudowy(wszystkie sprzęty w kolorze inox)
• Piekarnik
• Mikrofala
• Zmywarka
• Lodówka wolnostająca(chciałbym ją ładnie wmontować aby nie wyróżniała się albo pozostawić wolnostojącą tylko nie wiem, która opcja z projektów jest lepsza)
-oświetlenie tylko w szafkach ze względu oszczędności
• może polecacie jakieś rozwiązanie i model

Przepraszam za wszystkie błędy, jeśli takie się znalazł proszę o korektę. Z góry dziękuje za każdy wpis!!! Więc oddaje swoją kuchnię w wasze ręce ponieważ wiem, że sam nie dam rady ale z pomocą na pewno tak.

Aantenka
26-01-2012, 23:16
Kingvince

post pierwsza klasa. :) Brakuje jedynie wymiaru lodówki, skoro już jest i ma nie być zabudowana.

Niestety ja nie widzę zdjęć... Nie wiem czy to problem mojego komputera, czy po prostu coś Ci się nie pozałączało.... Zanim odezwą się inni forumowicze, sprawdź, czy poprawnie załączyłeś zdjęcia plizzz... :) Przypominam, że nie wrzucają się się zdjęcia bezpośrednio z własnego komputera (jest wątek o wrzucaniu grafik i zdjęć na forum)
edit już wszystko widać
Aha, jeśli robiłeś w plannerze ikea to może chciałbyś swój projekt udostępnić potencjalnym poprawiaczom? :)
Jest wtedy duużo szybciej i łatwiej proponować alternatywy na wizualizacjach.
A robi się to w ten sposób: cytat z postu użytkownika CARLITOBRIGANTE
"Jak jesteś zalogowana/y w progamie IKEI, to muszisz sobie wysłąć ten projekt na maila.
Następnie ten link co jest w mailu, będzie mogła oglądać osoba trzecia. " I ten link trzeba by wkleić do postu.

W międzyczasie polecam lekturę szacownego wątku o wizualizacjach, oczywiście jeśli tego nie zrobiłeś (przynajmniej ostatnie 30 stron, czyli najaktualniejsze wpisy - czyta się szybko, bo jest też sporo wizualizacji i inspiracji, więc się nie przerażaj :)) Poruszanych było sporo kwestii związanych z aspektami funkcjonalnymi różnych ustawień w kuchni typu wielkości blatu roboczego, wysokości szafek itd. Każdy ma swoje własne wątpliwości, ale może parę kwestii Ci się wyjaśni.

Co do okapu - odpowiem od razu - ja uważam, że warto mieć, nawet jeśli tylko w funkcji pochłaniacza. Ja używam regularnie, bo choć hałas jest większy to uważam, że pozwala zebrać część zapachów i oczyścić powietrze w bezpośrednim obszarze kuchni. Otworzyć okno nie zawsze można, więc warto mieć alternatywę i wspomaganie systemu wymiany powietrza. Ale jeśli ktoś nie używa - nie ważne z jakich względów, to faktycznie może z niego zrezygnować. To jest moje zdanie. Poszperaj na forum, podejrzewam że temat za i przeciw okapom już się pojawił. A jeśli nie, to możesz zacząć nawet oddzielny wątek (np. jest wątek za i przeciw kominki więc analogicznie...)

Elfir
27-01-2012, 00:13
ja bym zrobiła na wprost wysoka zabudowę, coby bałagan kuchenny schowac za krótkimi ściankami.

R&K
27-01-2012, 01:05
witam

to nasz 1 posty w tym wątku
prośba o komentarz - opinie i sugestie do naszego projektu kuchni

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=97742&d=1327622003

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=97743&d=1327622003

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=97744&d=1327622003

z pewnością jeszcze musimy popracować nad oświetleniem ....
2 rzecz która jest nasza bolączką to zlewozmywak ... pierwotnie nie chcieliśmy by był "na wierzchu"
niestety okazuje się że chyba nie ma innego wyjścia jak umieszczenie go pod oknem
odpływ kanalizacji mamy w prawym narożniku kuchni - musi on pogodzić zmywarkę jak i zlewozmywak oraz dolna zabudowę narożnika ...

pod zlewem kosz na śmieci z serwo drive i obok zmywarka

drzwi na prawej ścianie są do spiżarki która będzie pod schodami

co Wy o tym sądzicie??

pozdrawiamy
Renata i Konrad

Rachela_Milan
27-01-2012, 09:01
R&K Wspaniała kuchnia:)

Bardzo podoba mi się dobór kolorów.
Zastanawiam się tylko, czy blatu roboczego nie będzie zbyt mało?
Zrezygnowałabym też z tej szafki wiszącej po prawej stronie okna.

Aantenka
27-01-2012, 10:24
Kingvince - skoro już mogę podziwiać Twoje wizualizacje to kilka komentarzy z mojej strony.

Jeszcze raz brawo za wyczerpujący i szczegółowy post - ja na przykład bardzo lubię mieć na początku dużo informacji :) Odwaliłeś kawał dobrej roboty.

1. Zakładam że dobrze czytam plan i zabudowa duża wypada po prawej stronie od wnęki na salon. I tutaj muszę zgodzić się z Elfir, że korzystniejsze byłoby ustawienie zabudowy wysokiej na ścianie naprzeciwko wnęki na salon. Po prostu cały bałagan na wierzchu ładnie by się schował.

2. Aktualnie jak dla mnie wygrywa projekt nr 3.

Z powodu lodówki w świetle wnęki na salon odrzuciłabym projekty nr 1 i 4 oraz projekt nr 5, gdzie zamiast lodówki jest szafka, co mi się jeszcze mniej podoba.
Takie rozstrzelenie zabudowy
a) nie pasuje do uporządkowanej przestrzeni kuchni nowoczesnych - a w tym kierunku podążasz planując białe lakierowane fronty oraz szkło i inox
b) zabiera - IMHO niepotrzebnie światło okna.
Jeśli potrzebujesz miejsca do przechowywania to po prostu możesz wysoką zabudowę pociągnac do sufitu.

Jedyny minus projektu nr 3 to stosunkowa niewielka ilość blatu roboczego...

Projekt nr 2 to bardziej klasyczne ustawienie sprzętów, zyskujesz odrobinę blatu. Zakładam, że z powodu ograniczeń programu płyta i zlew są tak blisko komina, na pewno trzeba by je trochę odsunąć, żeby się dobrze pracowało..
Tylko, że tutaj, zwłaszcza przy otwartym salonie i niezabudowanej lodówce optycznie układ wypada kiepsko. Tutaj można by spróbować trochę zabudowę odwrócić, tzn. na ścianie widocznej z salonu dać cargo, piekarnik i płytę, a na ścianie po lewej stronie lodówkę i zlew plus wszędzie górne szafki.

Wyglądałoby to mniej więcej tak:
Szafki dolne oczywiście ustawione mniej więcej (zgodnie z mozliwościami mojego programu), zmywarka 60cm, panel odkryty, żeby było widać, gdzie jest, lodówkę miałam w swoim programie tylko zabudowaną, w tej opcji najlepiej byłoby obudować komin i zrobić go 60x60cm.

http://images41.fotosik.pl/1278/94253c583131832b.jpg

Widok z salonu:

http://images46.fotosik.pl/1290/a38dd3505390c70a.jpg

Spróbuj sobie ustawić podobnie w Twoim ikeowskim projekcie, pamiętając o powiększeniu komina do 60x60cm. Kuchnia robi zupełnie inne wrażenie optyczne niż kuchnia z wysoką zabudową. Nie ma wysokich szafek, ale za to masz miejsce do przechowywania w szafkach górnych i na pewno więcej blatu roboczego.

Teraz pytanie do Ciebie co jest dla Ciebie ważne i wygodne w kuchni. Ja na przykład lubię przestrzeń wokół siebie i wygodne użytkowanie zlewu oraz płyty są ważniejsze niż nowoczesna optyka. Dlatego pewnie wybrałabym projekt z większą ilością blatów, choć ma wygląd mniej nowocześnie atrakcyjny.
Ale jak możesz się przekonać czytając wątek, nie wszyscy potrzebują tyle miejsca co ja i wolą np. płytę czy zlew gdzieś tam ściśniętą po to, żeby mieć podwieszany piekarnik i więcej wysokich słupków.
Tutaj decyzję ostateczną zawsze musi podjąć użytkownik, bo tylko on wie, jak mu będzie najwygodniej :)

Na koniec jeszcze dwa słowa o blacie - drewniany kolor ociepla, szary lub ciemny wychładza i nadaje elegancji. A najlepiej poogląaj zdjęć kuchni w wątku pochwalcie się swoimi kuchniami. Myślę, że jeśli tam nie znajdziesz inspiracji to nie wiem gdzie :) Plusy i minusy różnych materiałów - też zachęcam do poszperania na forum.

Na wyspę w Twojej kuchni ja miejsca nie widzę.

Cóż, mam nadzieję, że trochę dostarczyłam materiału do przegryzienia intelektualnego. :D :D

aksamitka
27-01-2012, 10:27
kingvince wg mnie okap jak najbardziej potrzebny- ogranicza rozprzestrzenianie się tłustych osadów - okap nie musi byc wypasiony :)

Aantenka
27-01-2012, 10:45
witam

to nasz 1 posty w tym wątku
prośba o komentarz - opinie i sugestie do naszego projektu kuchni

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=97742&d=1327622003

z pewnością jeszcze musimy popracować nad oświetleniem ....
2 rzecz która jest nasza bolączką to zlewozmywak ... pierwotnie nie chcieliśmy by był "na wierzchu"
niestety okazuje się że chyba nie ma innego wyjścia jak umieszczenie go pod oknem
odpływ kanalizacji mamy w prawym narożniku kuchni - musi on pogodzić zmywarkę jak i zlewozmywak oraz dolna zabudowę narożnika ...

pod zlewem kosz na śmieci z serwo drive i obok zmywarka

drzwi na prawej ścianie są do spiżarki która będzie pod schodami

co Wy o tym sądzicie??

pozdrawiamy
Renata i Konrad

Kuchnia ładna, faktycznie fajne kolory. Zlew jak dacie w ciemnym konglomeracie, to wam się "schowa" ale trzeba będzie pilnować ładu, bo jest faktycznie na centralnym widoku.
O blat bym się nie martwiła, bo stół jest zlokalizowany na tyle fajnie, że można z niego korzystać jak z półwyspu.

Ja bym pokwękała na lokalizację płyty - mało miejsca i wydaje się być blisko lodówki, ale nie wiem, jak by to można było rozwiązać. Przesunąć/zmniejszyć drzwiczki do spiżarni i odsunąć lodówkę? Mniejsza lodówka? Pewnie tak będzie musiało zostać... Dajcie później najwyżej znać, jakie są plusy i minusy takiej lokalizacji płyty.

Jeśli zrobicie okap nad płytą, to również rozważyłabym rezygnację z szafki po prawej stronie okna.

R&K
27-01-2012, 11:17
okapu nie będzie - rozważaliśmy ewentualny pod szafkowy ale kolega stwierdził że szafka byłaby i tak nieużytkowa

zastanawiamy sie jeszcze nad 3 opcjami
1. przesuniecie płyty w kierunku narożnika (moze bedzie szerwsza a nie kwadratowa , bo jeszcze nie wybrana)
2. ewentualne przesuniecie zlewu w strone prawego naroznika i odwrocenie strony z suszarką lub rezygnacji z niej - wtedy szafka wiszaca bylaby z osuszaczem
3. zamiana miejsc zlewu i płyty - okno bedzie ok 40 cm w glab - wiec odległość całkiem bezpieczna ze względu na gotujące się rzeczy na płycie i pryskający tłuszcz

okno bedzie UR - ale to nie problem - mycie będzie z zewnatrz - bo parter

Renia

julianna16
27-01-2012, 11:41
okapu nie będzie - rozważaliśmy ewentualny pod szafkowy ale kolega stwierdził że szafka byłaby i tak nieużytkowa

zastanawiamy sie jeszcze nad 3 opcjami
1. przesuniecie płyty w kierunku narożnika (moze bedzie szerwsza a nie kwadratowa , bo jeszcze nie wybrana)
2. ewentualne przesuniecie zlewu w strone prawego naroznika i odwrocenie strony z suszarką lub rezygnacji z niej - wtedy szafka wiszaca bylaby z osuszaczem
3. zamiana miejsc zlewu i płyty - okno bedzie ok 40 cm w glab - wiec odległość całkiem bezpieczna ze względu na gotujące się rzeczy na płycie i pryskający tłuszcz

okno bedzie UR - ale to nie problem - mycie będzie z zewnatrz - bo parter

Renia

Wasza wizualizacja jest tak piękna, że szkoda w niej mieszać :), ale warto mieć świadomość, że wybierając taki układ - wrażenia estetyczne przedkładamy ponad funkcjonalność i ergonomię.
Skorzystałabym z tych sugestii:

Przesunąć/zmniejszyć drzwiczki do spiżarni i odsunąć lodówkę? Mniejsza lodówka?
.
Płyta ergonomicznie najlepiej pasowałaby na ścianie obok stołu.
Natomiast płyta przy oknie nie jest dobrym rozwiązaniem - para, tłuszcz i widok garnków w oknie. Zaskoczył mnie też pomysł na brak okapu. Gdzie i jaką macie wentylację? Chcecie wykorzystywać do tego okno? :)

julianna16
27-01-2012, 11:52
Jeszcze raz brawo za wyczerpujący i szczegółowy post - ja na przykład bardzo lubię mieć na początku dużo informacji :) Odwaliłeś kawał dobrej roboty.

Kingvince
:yes: ja też chwalę i doceniam :). Dzięki temu jest mniej wątpliwości i konieczności kilkukrotnego poprawiania propozycji, bo zabrakło ważnych informacji. Oszczędza się czas i energię :D



http://images41.fotosik.pl/1278/94253c583131832b.jpg

Widok z salonu:

http://images46.fotosik.pl/1290/a38dd3505390c70a.jpg


Dla mnie super - nic dodać nic ująć :D. Zgadzam się, że lodówka / szafka osobno na ścianie z oknem bardzo źle wygląda i zaburza spójność. Szkoda, że zakupy już poczynione, bo zabudowane sprzęty lepiej się prezentują tym bardziej w otwartej kuchni.

Elfir
27-01-2012, 13:49
R&K - jeśli chodzi o wygląd - piękna. No, może poza tą szafką koło okna, przy płycie.

Ale ja osobiście wole kuchnie mniej piękne a bardziej praktyczne w utrzymaniu w czystości.
Stąd dostrzegam takie rzeczy jak:
- czarny blat
- przestrzeń między szafkami wiszącymi a pół-wysoką zabudową z piekarnikiem - idealne miejsce na kurzenie się.
- półeczki nad stołem - co tam postawicie?

Ja, i to jest moja prywatna opinia, związana z moim trybem życia, nie robiłabym stołu powiązanego tak ściśle z kuchnią. Większa impreza, wigilia i stół warto wystawić na środek pokoju, a najlepiej jeszcze rozłożyć, by weszło więcej ludzi.


Acha - wydaje mi się, że zmieniając okno, można było dać je jeszcze bliżej wejścia do domu - wówczas z salonu byłaby widoczna głównie wysoka zabudowa, a zlewozmywak i płyta schowałby się za tą ścianką przy spiżarce. Ale to już po ptakach.

R&K
27-01-2012, 14:59
dziekuję za uznanie wczoraj do późna nad wizualizacją pracowaliśmy ...


Wasza wizualizacja jest tak piękna, że szkoda w niej mieszać :), ale warto mieć świadomość, że wybierając taki układ - wrażenia estetyczne przedkładamy ponad funkcjonalność i ergonomię.
Skorzystałabym z tych sugestii:

Płyta ergonomicznie najlepiej pasowałaby na ścianie obok stołu.
Natomiast płyta przy oknie nie jest dobrym rozwiązaniem - para, tłuszcz i widok w oknie - tym bardziej jeśli mieszkacie na parterze. Zaskoczył mnie też pomysł na brak okapu. Gdzie i jaką macie wentylację? Chcecie wykorzystywać do tego okno? :)

wiemy i chcemy by kuchnia miała to coś - obok kuchni mamy spiżarkę w której sporo sprzętów kuchennych jak i zapasów i gotowych produktów znajdzie swoje miejsce, wiec o brak miejsca w szafkach nie martwimy się

chcemy by kuchnia przy takim wyglądzie zachowałą maksymalną właśnie funkcjonalność i ergonomię

tak jak pisaliśmy okno będzie ok 40 cm w głąb (montaz w warstwie ocieplenia) dlatego sam tłuszcz i para od gotowania nie przeszkadzały by aż tak
płyta na ścianie lewej (obok piekarnika) nie bardzo może być - mało miejsca - blat krótszy niż po 2 stronie ...


R&K - jeśli chodzi o wygląd - piękna. No, może poza tą szafką koło okna, przy płycie.

Ale ja osobiście wole kuchnie mniej piękne a bardziej praktyczne w utrzymaniu w czystości.
Stąd dostrzegam takie rzeczy jak:
- czarny blat
- przestrzeń między szafkami wiszącymi a pół-wysoką zabudową z piekarnikiem - idealne miejsce na kurzenie się.
- półeczki nad stołem - co tam postawicie?

Ja, i to jest moja prywatna opinia, związana z moim trybem życia, nie robiłabym stołu powiązanego tak ściśle z kuchnią. Większa impreza, wigilia i stół warto wystawić na środek pokoju, a najlepiej jeszcze rozłożyć, by weszło więcej ludzi.

Elfir co do kolorystyki jeszcze decyzja nie podjęta - taką wstępnie przyjeliśmy , choć zastanawiamy się właśnie nad odwórceniem kolorów - wtedy blat byłby jasny
ta wąska przestrzeń jest również idealnym miejscem np na wypieki świateczne czy inne rzeczy - o kurz sie nie obawiamy ;)
a półeczki mają charakter czysto dekoracyjny - zastanawiamy sie tylko czy drewniane jak na projekcie czy szklane i LEDem RGB (na tle czarnego te 3 kolory pięknie by się prezentowały)

co do stołu - ten jest tylko i wyłacznie do uzytku codziennego - dla 5-6 osób lub małych kameralnych spotkań - jak wiadomo imprezy rozpoczynaja się czesto w kuchni i w kuchni sie kończą ... do wiekszych uroczystości mamy piękny stół (teraz uzywamy go w bolku) 2m ktory rozsuwa się do 3,5m i miesci przy sobie do 16-18 osób


Acha - wydaje mi się, że zmieniając okno, można było dać je jeszcze bliżej wejścia do domu - wówczas z salonu byłaby widoczna głównie wysoka zabudowa, a zlewozmywak i płyta schowałby się za tą ścianką przy spiżarce. Ale to już po ptakach.

tego nie kumamy , wytłumacz prosze bardziej precyzyjnie o co chodzi z tym oknem i wysoką zabudową ?

półkę w prawym rogu jakoś zmienimy - jeszcze nie wiem jak ... zależy gdzie finalnie wyląduje zlew a gdzie płyta - nie chcemy osuszacza na wierzchu - wiemy ze powinien byc schowany - takie wnioski z obecnej kuchni gdzie również jest zmywarka a mimo to sporo sie myje recznie i wszystko widac gdy osuszacz jest na blacie

lodowka - jeśli nie bedzie innego wyjscia bedzie zwykła 60 - ale bardzo podoba nam sie tak ... "70"
http://www.topmarket.pl/prod/big/hotpoint-ariston-quadrio-4-dx-27295_1.jpg
http://www.topmarket.pl/prod/big/hotpoint-ariston-quadrio-4-dx-27295_2.jpg

drzwi do spiżarki można o 10 cm zmiejszyć ... ale czy to coś zmieni ??

Renata i Konrad

julianna16
27-01-2012, 16:34
drzwi do spiżarki można o 10 cm zmiejszyć ... ale czy to coś zmieni ??



Lodówka pierwsza klasa :).
Te 10 cm wydaje się niewiele, ale Aantence chodziło o to (jak sądzę), że dzięki temu zyskacie więcej blatu między płytą a lodówką właśnie. Te dwa sprzęty blisko siebie powodują większe straty energii, poza tym gotując i stojąc przy płycie będzie ciaśniej z prawej strony - tutaj te 10 cm może zmniejszyć ryzyko uderzania łokciem o lodówkę podczas mieszania w garnku stojącym głębiej :). Zaleca się by za płytą było minimum 40 cm dla wygody i np. do odstawiania garnków - ile jest u Was?
To tylko nasze propozycje, którymi staramy się pomóc :).

Elfir
27-01-2012, 16:48
R&K

Chodziło mi o takie rozwiązania (głównie to drugie, chowające zlew):

http://img507.imageshack.us/img507/7254/projektlz.jpg

Wówczas zlew nie jest w świetle okna, ale blat roboczy jest doświetlony.

R&K
27-01-2012, 17:12
okna juz nie przestawimy - niestety tak to juz jest jak sie nie zrobi projektu kuchni jeszcze przed wymurowaniem ścian ...

pytal ktos jeszcze o brak opaku
wentylacja bedzie mechaniczna a płyta indukcyjna a nie gazowa tak wiec rozważaliśmy co najwyżej pochłaniacz ale nie mamy dla niego miejsca i jakoś nas nie ciśnie

ja jeszcze Elfir zastanawiam sie nad odwrotna wersją - ciezka zabudowa po calości od spiżarki do samego rogu + blat roboczy pod oknem
brak zabudowy po lewej stronie , w zamian rownoległy pas w formie wyspy/ stołu z płyta do gotowania
wtedy zlew móglby pojc do lewego naroznika pod okno - tyle kanalizacje i wode da sie zrobic

Elfir
27-01-2012, 17:27
gdyby dać szafkę przy oknie w drugą stronę, nad płytę, można byłoby zamontować okap schowany w szafce wiszącej.

R&K
27-01-2012, 17:55
tak ale w tej szawce i tak by nic nie było bo musi byc jakis przepływ powierza przez pochłaniacz

o czyms takim jeszcze myślimy - w poniedziałek lub wtorek pojdziemy do Krzysztofa i na poczekaniu to zwizualizujemy

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=97776&d=1327682923

przy takim układzie byłaby duża dowolność usytuowania zlewu i wysokiej zabudowy

julianna16
27-01-2012, 17:57
pytal ktos jeszcze o brak opaku
wentylacja bedzie mechaniczna a płyta indukcyjna a nie gazowa tak wiec rozważaliśmy co najwyżej pochłaniacz ale nie mamy dla niego miejsca i jakoś nas nie ciśnie

ja jeszcze Elfir zastanawiam sie nad odwrotna wersją - ciezka zabudowa po calości od spiżarki do samego rogu + blat roboczy pod oknem
brak zabudowy po lewej stronie , w zamian rownoległy pas w formie wyspy/ stołu z płyta do gotowania
wtedy zlew móglby pojc do lewego naroznika pod okno - tyle kanalizacje i wode da sie zrobic

Co prawda nie jestem Elfir, a tylko ktosiem ;), ale jeśli podasz wymiary pomieszczenia to pomogę Ci to "mniej więcej" zwizualizować dzisiaj :).

R&K
27-01-2012, 18:06
byłoby miło ... taki "ktosiek" WIELKI SERCEM - wymiary możesz pobrać ze strony Studia Atrium >> (http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-581-Arizona,636.html) dom mamy w lustrzanym odbiciu , nie ma komina, drzwi do spiżarki są cofnięte a okno wyśrodkowane i ma 150x150 - posadowione na wysokości blatu
ściana do drzwi tarasowych ma 4,3 wiec wymiar nieprzekraczalny to 4,1

przy połączeniu takiego blatu roboczego z miejscem do siedzenia - lekka różnica poziomów blatów i chyba max 4 miejsca (3+1)

chyba tyle szczegółów

Elfir
27-01-2012, 18:19
przy takim układzie byłaby duża dowolność usytuowania zlewu i wysokiej zabudowy

Przejście musiałoby miec ok 100 cm a ma 60 cm. Będzie bardzo ciasno i niewygodnie.

R&K
27-01-2012, 18:25
ok robiąc ten schemat nie dbałem o wymiary ... ma być 100 - będzie 100 ;)

w takim układzie zapewne szafki na ścianie od spiżarki pasowałoby zrobić chyba płytkie 40? nie 60?

PS. skoro już wałkujemy kuchnie to wykorzystam Was Wielkie Sercem Panie ... co i jak zrobić w spiżarce ? by wycisnąć z niej jak najlepszą funkcjonalność ?? widać ją na rysunkach Elfir - tylko tak jak pisałem nie ma tego wejścia "korytarzyka" tylko jest na równo ze ścianą kuchenną

Konrad

Elfir
27-01-2012, 18:27
Wówczas masz "hamerykańsko" :D

Od strony spiżarki wysoka zabudowa, pod oknem zlew, na wyspie płytę (ewentualnie z małym zlewem pomocniczym). A po drugiej stronie półwyspu albo dostawiany stół albo blat.

julianna16
27-01-2012, 18:31
Podaj mi proszę Konradzie wymiary zaznaczone na czerwono i napisz ile mają mieć drzwi do spiżarni. Znam tylko wymiar na zielono (4,3) i wymiar okna 150x150.
Bardzo ułatwisz i przyspieszysz mi pracę :). Na stronie z projektem są ogólne wymiary i metraż.
http://img842.imageshack.us/img842/1399/kuchnia2j.jpg

R&K
27-01-2012, 18:46
ściana pod oknem 3,40
ściana od spiżarki 2,45 + 70 drzwi + 25 mur
głębokość spiżarki 0,9

kingvince
27-01-2012, 20:48
Witam forumowiczów!!!

Na początku z góry dziękuje za każdy wpis a najbardziej Aantence za dużo rad i oczywiście, za projekt.
Może po kolei, na początku tak jak sugerowała Aantenka wstawiam na dole posta linki do moich projektów.
Co do wątku o wizualizacjach kuchni to oczywiście, że czytam tylko idzie mi to bardzo wolno. Wiem, że zawsze coś można podpatrzeć lub przeczytać co poźniej może się przydać więc zaczełem od 100stron wstecz.
Co do okapu to sam nie wiem bo własnie są dwa fronty: zwoleników i przeciwników(albo raczej osób, które twierdzą, że nie warto kupować czegoś co używa się dwa razy do roku). Ale jeśli zdecyduje się na kuchnie w stylu projektu Aantenki to może jednak zainwestuje w okap. Bo taki do zabudowy z jednej strony nie jest aż taki drogi.
Podaje jeszcze wymiary lodówki:
Wysokość 200 cm
Szerokość 60 cm
Głębokość 65 cm
Co do lodówki to na początku szukałem jakieś do zabudowy ale one są przestarzałe w środku, takie ubogie, poprostu wyposażenie jest takie jak w lodówkach 10letnich ale ostatecznie może dokonam jakiegoś zakupu a obecną gdzieś opchne. Może jakaś proponujecie???

Bardzo podoba mi się pomysł Elfir ale jak widać poniżej załączonym zdjęciu, ta opcja raczej odpada???. Mówie to z bólem bo od początku byłem za całkowitą zabudową jednej z wnęk, ponieważ bardzo mi się podoba takie rozwiązanie. Nie tylko ze względów estetycznych ale ze względu na to, że wysoka zabudowa daje dużo więcej miejsca do przechowywania niż wiszące szafki.Problem z tym pomysłem jest w tym, że właśnie na tej ścienie mam odpływ. Wiadomo mam znajomego hydraulika więc rury by pociągnał kawełek dalej ale trzeba je schować w ścianie a nie wiem czy można to zrobić na tym glupim kominie, który jest usytuowany w rogu. Komin to jest tam nie w pięć ni w dziesięć, wrrrryyy jak mnie ten komin denerwuje, a jestem w 100% za pomysłem Elfir.

http://images50.fotosik.pl/1339/58717b82116616bam.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=58717b82116616ba)

Jeszcze raz dziękuje Aantence za poświęcenie mi tyle czasu oraz miłe komentarze oraz dostarczenie materiału do przegryzienia intelektualnego, na pewno skorzystam:)
Oczywiście szukam takiego ustawienia, układu mebli, który da mi chociaż 80cm blatu roboczego. Ponieważ wiele ludzi podkreśla to, że w kuchni potrzebne jest chociaż 90cm blatu roboczego. W moim domu rodzinym blatu roboczego jest aż 1,20m a i tak ponoc za mało.
Rzeczywiście w projekcie nr 2 zlewozmywak oraz płyta znajdują się na samych brzegach ze względu na ograniczonia programu.
Projekt Aantenki jest bardzo ładny oczywiście jeśli odpanie wersja z zabudową całej ściany, która znajduję się na wprost salonu to chyba w taki sposób ułoże meble jak w tym projekcie a tylko odwrotnie jeśli zakupie lodówkę do zabudowy.
Oczywiście, że ważny jest dla mnie swobodny dostęp do zlewozmywaka i płyty oraz blat roboczy niż piękna ściana z zabudową. Z drugiej strony niestety jak już wcześniej pisałem jestem zwolennikiem, sympatykiem obecnie modnego słupkowego rozwiązania ale jak będę musiał zrezygnować z niego to trudno.chlip:(
Co do blatu to zastanawiałem się czy nie dobrać go pod kolor paneli w kuchni???czy dobrze kombinuje???czy lepiej dopasować kolor do całości kuchni???


Jeszcze raz dziękuje za dokonane wpisy oraz po cichu licze na nowe!!!!


http://kitchenplanner.ikea.com/PL/UI/Pages/VPUI.htm?LoadDesign=37237d24963946c3822ce095e3b729 fc&UIContext=Kitchen&IsSharedDesign=1

http://kitchenplanner.ikea.com/PL/UI/Pages/VPUI.htm?LoadDesign=e181c03e7067481db91d94776611d7 ca&UIContext=Kitchen&IsSharedDesign=1

http://kitchenplanner.ikea.com/PL/UI/Pages/VPUI.htm?LoadDesign=0f861674dcb0466b9c59898a4b0442 c4&UIContext=Kitchen&IsSharedDesign=1

http://kitchenplanner.ikea.com/PL/UI/Pages/VPUI.htm?LoadDesign=a0cfed6ed5cc4a88a49d87846c340c fb&UIContext=Kitchen&IsSharedDesign=1

http://kitchenplanner.ikea.com/PL/UI/Pages/VPUI.htm?LoadDesign=20049e6e07794fe18f92fa095ce0a1 69&UIContext=Kitchen&IsSharedDesign=1

kingvince
27-01-2012, 20:54
kingvince wg mnie okap jak najbardziej potrzebny- ogranicza rozprzestrzenianie się tłustych osadów - okap nie musi byc wypasiony :)


Dziękuje za wyrażnie opinii. Liczę to jako drugi głos na tak ponieważ pierwszy był Aantenki. Jak na razie 2:0. Więc pewnie też zmienie zdanie na TAK ale jeszcze zobaczymy!!!

kingvince
27-01-2012, 20:56
Kingvince
:yes: ja też chwalę i doceniam :). Dzięki temu jest mniej wątpliwości i konieczności kilkukrotnego poprawiania propozycji, bo zabrakło ważnych informacji. Oszczędza się czas i energię :D



Dla mnie super - nic dodać nic ująć :D. Zgadzam się, że lodówka / szafka osobno na ścianie z oknem bardzo źle wygląda i zaburza spójność. Szkoda, że zakupy już poczynione, bo zabudowane sprzęty lepiej się prezentują tym bardziej w otwartej kuchni.

Dziękuje za pochwały pod moim adresem jak również Aantenki :)

julianna16
27-01-2012, 21:14
Konradzie

Troszkę to trwało, bo program się buntował :(, ale jestem :).
Starałam się mniej więcej zachować kolorystykę. Podłogę zrobiłam szarą by meble były lepiej widoczne.
Wizualizacja niestety nie jest taka dopieszczona jak Twoja, ale chodzi tylko o rozplanowanie mebli. Ten układ jest bardziej funkcjonalny jeśli chodzi o pracę w kuchni, ale jest mniej miejsc przy barku.
Na półwyspie zainstalowałam zlew, bo:
1. wydaje mi się "bezpieczniejszy" przy wyższym barku (gdyby Wam coś przez nieuwagę spadło na płytę, to mogłaby się uszkodzić),
2. jest bliżej lodówki, a zazwyczaj produkty wyciągamy z lodówki i myjemy, płuczemy, odmrażamy, itp.
3. jest bardziej schowany nawet dla osób siedzących przy barku
4. nie wymaga okapu ani pochłaniacza ;) (może się jeszcze zdecydujecie i wówczas będzie jeszcze trudniej go zainstalować)
Minusem może być dla Was brak górnej szafki z ociekaczem, ale myślę, że suszarka na ociekaczu nie jest aż tak rażąca gdy będzie schowana (?)

W miejscu zlewu oczywiście można zainstalować płytę tak jak proponowałeś, ale wówczas raczej na jednym poziomie z częścią jadalnianą. Na wizualizacji zrobiłam płytę gazową by była lepiej widoczna na czarnym blacie.

Plusy tego rozwiązania:
1. Jest dużo blatów roboczych ułożonych ergonomicznie - między lodówką a zlewem, między zlewem a płytą i między płytą a ścianą
2. Jest miejsce na upatrzoną lodówkę - pierwszy słupek to lodówka 60 jak widać jest obok miejsce i 10 cm nie sprawi tu kłopotu
3. Swobodny dostęp do okna - można myć, otwierać i pozdrawiać sąsiadów ;).
4. Dodatkowy słupek cargo na podręczne produkty - wówczas nie przeszkadza mało-ustawna spiżarnia :)

Minusy:
1. Mniej miejsca przy barku - na siłę 4 osoby. Przy równym blacie byłoby nieco więcej.
2. Wydaje się mniej atrakcyjna wizualnie, ale wierzę, że Twój magik od wizualizacji podrasuje ten pomysł :)
3. Inne minusy sam znajdziesz (bo każdy ma swoje przyzwyczajenia) lub pomogą inni ;)

Słupki można zrobić wyższe i pomyśleć o innych szafkach wiszących, ale to kwestia Waszych potrzeb - czy potrzebujecie więcej miejsca do przechowywania, czy niekoniecznie :). Odległości w ważnych miejscach zaznaczyłam :) - Elfir mam nadzieję oceni czy wystarczą :). W moim przekonaniu spokojnie - można nawet wydłużyć nieco półwysep o 10, choć wspominałeś, że to tyle co nic ;).
Ok - koniec pisania, czas na obrazki :)

http://img193.imageshack.us/img193/9838/88650432.jpg
http://img27.imageshack.us/img27/3821/rk1s.jpg
http://img41.imageshack.us/img41/9854/rk3v.jpg
http://img830.imageshack.us/img830/866/supkirk.jpg
http://img16.imageshack.us/img16/9374/rzutrk.jpg
http://img814.imageshack.us/img814/1315/odlp.jpg
http://img832.imageshack.us/img832/8452/odl2w.jpg

Aantenka
27-01-2012, 21:26
Plusy tego rozwiązania:

http://img193.imageshack.us/img193/9838/88650432.jpg

http://img832.imageshack.us/img832/8452/odl2w.jpg

Julianna16 - miodzio :) Very miodzio wizualka :) Plus cały esej polemiczny ;) Szaleństwo:)

A co do odległości 84,9cm, to można zwęzić jeszcze jedno cargo - to od strony okna, zrobić 40 cm i wtedy automatycznie przejście się powiększy.

aksamitka
27-01-2012, 21:28
Dziękuje za wyrażnie opinii. Liczę to jako drugi głos na tak ponieważ pierwszy był Aantenki. Jak na razie 2:0. Więc pewnie też zmienie zdanie na TAK ale jeszcze zobaczymy!!!

a obecnie masz okap czy nie? bo szczerze mówiąc ja sie nie spotkałam z osoba która nie ma okapu wiec nie znam opini... jak ja gotuje to w 90% na włączonym okapie bo sobie nie wyobrazam zeby ta cala para rozprzestrzeniala sie po domu, zwlaszcza jak gotuje cos bardziej tlustego, czy saze np kotlety.....

oczywiscie to moje zdanie i sam musisz sobie odpowiedzieć: ile gotujesz, co i czy te opary nie beda Ci przeszkadzac, a zabudowane okapy teleskopowe sa na prawde fajne i niedrogie

julianna16
27-01-2012, 21:30
Julianna16 - miodzio :) Very miodzio wizualka :).

A co do odległości 84,9cm, to można zwęzić jeszcze jedno cargo - to od strony okna, zrobić 40 cm i wtedy automatycznie przejście się powiększy.
Tam jest Aniu 40. Nie ma potrzeby powiększania tego przejścia, to więcej niż standardowe drzwi, a szafki nie otwierają się na siebie :).

Aantenka
27-01-2012, 21:46
Kingvince
cieszę się, że mogłam pomóc.
Przekładanie instalacji przez kominy jest możliwe, trzeba tylko sprawdzić czy w kominie jest na to miejsce. Inna sprawa to odległość z której te podłączenia trzeba by przeciągnąć oraz na ile się to opłaca biorąc pod uwagę nowe podłogi...

Cóż, w proponowanym przeze mnie ustawieniu można po prostu zamienić tylko płytę ze zlewem i zmywarką miejscami. Zabudowa wysoka i górna tak jak jest.
Byłby wtedy piekarnik podwieszany, zmywarka 60cm (skoro piekarnik podwieszany to nie powinno przeszkadzać) zlewozmywak i jakieś szuflady na ścianie na wprost salonu. A po drugiej stronie płyta, pod nią szuflady i lodówka bez zabudowy + wąskie cargo (w tym wąskim cargo można trzymać butelki).

Cóż, nie jest to kwintesencja optymalności - trochę lepiej jest jak lodówka jest bliżej zlewu i strefa pieczenia obok siebie.
Ale z drugiej strony oszczędzasz sobie przekładania przyłączy, nie musisz pozbywać się lodówki (jeśli nie chcesz) bo chowa się z prawej strony. Kuchnia nie jest na tyle wielka, żebyś robił kilometry od lodówki do zlewu (dwa metry musisz pokonać?), zmywarkę da się ustawić rozsądnie koło zlewu i możesz wyjmować z niej naczynia bezpośrednio do szuflad i górnych szafek.

Może więc taka opcja kompromisowa?

Niestety mojego projektu nie dało się zapisać a w planera nie mogę dziś otworzyć, ale mam nadzieję, że na tyle jasno napisałam o co mi chodzi, że zmiany naniesiesz sam.

Co do blatu, to przy drewnie na podłodze może być w różnych kolorach. Podłoga jest płaszczyzną samodzielną i blat nie musi do niej nawiązywać.
tu masz blat biały http://projektkuchni.blox.pl/resource/1_biala_prosta_kuchnia.jpg

tu jest blat drewniany - ale chyba fornir,
http://img-pl1.b-dn.net/upl/xl/zdjecie62-Naturalna-biel-kuchnia-styl-medytacyjny-aranzacje-jasna-naturalna-medytacyjna-minimalistyczna-drewniana-kuchnia-biala-blyszczaca-ciepla.jpg

tutaj blat stalowy
http://bi.gazeta.pl/im/1/7872/z7872571X,Biala--minimalistyczna-kuchnia-ze-stalowym-blatem-.jpg

a tu blat ciemny
http://ewest.pl/dane/foto/REALIZACJE/k_aktyl_bialy/.resized/.resized_500x333_IMG_0723_m1.JPG

Tam gdzie będziesz kuchnię robił/zamawiał/kupował też powinni być w stanie coś Ci doradzić :)

Ale ciężar decyzji spoczywa na Tobie

Aantenka
27-01-2012, 21:50
jak ja gotuje to w 90% na włączonym okapie bo sobie nie wyobrazam zeby ta cala para rozprzestrzeniala sie po domu, zwlaszcza jak gotuje cos bardziej tlustego, czy saze np kotlety

Zgadzam się :) Ale np. omawiana równolegle kuchnia Konrada w projekcie pierwtnym nie ma okapu. Właściciele mają inne potrzeby i dlatego trzeba dopasować do potrzeb. Cóż, ja zawsze wolę pewne rzeczy mieć i rzadziej użyć (pochłaniacze podszafkowe można nabyć w dobrych cenach) niż nie mieć, a potem żałować :)

R&K
27-01-2012, 21:51
Julianno - wizualizacja całkiem całkiem ;)
muszę pokazać mojej zonie - na spokojnie musimy porozmawiać omówić za i przeciw i wtedy coś więcej napisze pewnie Renia

na razie dziekuję i odezwiemy się niebawem

julianna16
27-01-2012, 22:09
Kingvince
Zrobiłam naprędce taką wizualizację zabudowy całej ściany. Dzięki Twojej bazie było szybciej :).
Problem z przyłączami musisz sam rozeznać - czy da się coś z tym zrobić (???) No i jak już takie zmiany chcesz poczynić, to raczej zabuduj lodóweczkę, a tę śliczną srebrnolicą pożegnaj z żalem, ale w imię spójności :).
Między zlewem a płytą jest 80 cm blatu. Za płytą 40.
Wersja z Twoją lodówką (nad lodówką trzeba by dopasować lepiej szafkę :)):
http://img193.imageshack.us/img193/957/king3a.jpg
http://img856.imageshack.us/img856/556/kingo.jpg
http://img20.imageshack.us/img20/9149/king2x.jpg

A tu dla porównania wersja z zabudowaną lodówką :)
http://img15.imageshack.us/img15/3387/supkiking.jpg

julianna16
27-01-2012, 22:13
Jak rozumiem na kratka na kominie musi być odsłonięta, więc nie można jej zastawić całkowicie szafką (?), ale można troszkę pobawić się ich układem :).
http://img9.imageshack.us/img9/3770/szafkigrne.jpg

R&K
27-01-2012, 22:18
niestety z 1 prostej przyczyny ten projekt odpada ...
zlew nie moze byc na ścianie z drzwiami tarasowymi ani na środku
tylko na scianie z oknem lub od strony spiżarki

julianna16
27-01-2012, 22:27
tu jest blat drewniany - ale chyba fornir,
http://img-pl1.b-dn.net/upl/xl/zdjecie62-Naturalna-biel-kuchnia-styl-medytacyjny-aranzacje-jasna-naturalna-medytacyjna-minimalistyczna-drewniana-kuchnia-biala-blyszczaca-ciepla.jpg


Aniu super inspiracje :), a taką kolorystykę jak powyżej chciałabym u siebie (jak mi się jeszcze nie odmieni ;)).

julianna16
27-01-2012, 22:28
niestety z 1 prostej przyczyny ten projekt odpada ...
zlew nie moze byc na ścianie z drzwiami tarasowymi ani na środku
tylko na scianie z oknem lub od strony spiżarki
Rozumiem, że chodzi o przyłącza?

R&K
27-01-2012, 22:37
dom mamy na płycie funamentowej - odpływ jest zrobiony jakies 60 cm poniżej stanu ZERO - był wykonany jeszcze przed fundamentami - zmiena jego usytuowania jest niemozliwa - ozemy sie poruszac 2-3 m w prostej lini, sama woda nie jest problemem - mozna ja dowolnie poprowadzic

wiec zlew i zmywarka ...nas trzymają
takze rozkład L+I jest OK ale raczej w tym wydaniu
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=97776&d=1327682923

julianna16
28-01-2012, 09:00
W tym "wydaniu" to zrobi się bardzo ciasno :(. Słupków nie można zrobić na całą ścianę, bo jest narożnik. Między przeciwległymi szafkami dolnymi powinno być min. 120 cm odległości by można było bezkolizyjnie je otwierać. Zaraz spróbuję to sprawdzić.

julianna16
28-01-2012, 09:53
Wklejam wersję, która jest małą modyfikacją Twojej, bo jak wspomniałam potrzebujesz nieco więcej miejsca w środku między przeciwległymi szafkami. Nadal jest miejsce na Lodówkę, którą planujecie - to pierwszy słupek od spiżarni 60 + nieco miejsca przy spiżarni właśnie. Zwróć uwagę na przejście.

1. Płyta na półwyspie
http://img833.imageshack.us/img833/9746/mniejszakonrad.jpg
http://img209.imageshack.us/img209/796/mniejszakon3.jpg
http://img407.imageshack.us/img407/9501/mniejszakon2.jpg
http://img85.imageshack.us/img85/6793/konr5.jpg
http://img36.imageshack.us/img36/2585/kon6.jpg
http://img705.imageshack.us/img705/2684/konrad9.jpg

2. Dla lepszej ergonomii proponuję jednak przesunąć płytę z półwyspu na ścianę - bliżej do zlewu by odcedzić makaron czy ziemniaki, itd. płyta nie przeszkadza osobom siedzącym przy niej.
http://img823.imageshack.us/img823/2061/pytakonrad.jpg
http://img692.imageshack.us/img692/1738/rzutkonradv.jpg

3. Wersja z niższym barkiem - zależy od Waszych preferencji
http://img843.imageshack.us/img843/5194/niszybarek.jpg
http://img443.imageshack.us/img443/2570/niszyb.jpg

I co Wy na to? :)

R&K
28-01-2012, 10:28
dzięki za zwizualizowanie mojej wizji

powoli nam się sytuacja klaruje - Renacie mimo wszystko najbardziej podoba sie układ z naszej pierwotnej wizualizacji
będziemy ją dopracowywać i zmieniać jeszcze układ urządzeń i ich rozmieszczenie

widzę że największym błędem ba zmiana okna z narożnego na takie duże usytuowane na środku

w poniedziałek posiedzę z Krzysztofem z Kris Meble i coś wymodzimy jeszcze ...
oczywiście wrzucimy na FM do konsultacji społecznych :D

Renata i Konrad

szocik
28-01-2012, 10:29
Kingvince

tu jest blat drewniany - ale chyba fornir,
http://img-pl1.b-dn.net/upl/xl/zdjecie62-Naturalna-biel-kuchnia-styl-medytacyjny-aranzacje-jasna-naturalna-medytacyjna-minimalistyczna-drewniana-kuchnia-biala-blyszczaca-ciepla.jpg

ale ładnie - tez tak chce !!!!

Co to za drewno na podłodze? Super!!!

julianna16
28-01-2012, 10:58
dzięki za zwizualizowanie mojej wizji

powoli nam się sytuacja klaruje - Renacie mimo wszystko najbardziej podoba sie układ z naszej pierwotnej wizualizacji
będziemy ją dopracowywać i zmieniać jeszcze układ urządzeń i ich rozmieszczenie

widzę że największym błędem ba zmiana okna z narożnego na takie duże usytuowane na środku

w poniedziałek posiedzę z Krzysztofem z Kris Meble i coś wymodzimy jeszcze ...
oczywiście wrzucimy na FM do konsultacji społecznych :D

Renata i Konrad

No to czekamy :). Najważniejsze byście to Wy byli zadowoleni :).

jarroo
29-01-2012, 12:52
Projekt mojej kuchni zastany przez poprzedniego właściciela:

http://img16.imageshack.us/img16/3831/pietroj.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/16/pietroj.jpg/)

Chcę jednak troszkę poeksperymentować, w jakim programie wykonujecie takie piękne wizualizacje?
Jest jakiś w miarę intuicyjny program pozwalający stworzyć coś fajnego ?

Pozdrawiam

julianna16
29-01-2012, 14:21
Chcę jednak troszkę poeksperymentować, w jakim programie wykonujecie takie piękne wizualizacje?
Jest jakiś w miarę intuicyjny program pozwalający stworzyć coś fajnego ?


Spróbuj w Ikea Planer. Jeśli będziesz chciał omówić co zrobiłeś, to zapraszamy tutaj :).

Elfir
29-01-2012, 14:57
jarro - jeszcze nie przerobiłeś tego wnętrza? Widzą je na forum od roku. Wszyscy ci mówili rozbierz skośne ścianki będzie sensownie :)

jarroo
29-01-2012, 22:03
Niestety, ciągle brak czasu i zabieram się za to już kolejny raz. Jakoś nie mogę trafić na sensowny program do wizualizacji. Ścianka skośna zostanie oczywiście przerobiona i kuchnia będzie normalnie, nie pod kątem :).

R&K
31-01-2012, 23:44
jak obiecałem tak uczyniłem (no może z ta różnicą że miało być wczoraj a jest dziś i to przed północą)

tak było - 1 wizualizacja
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=98598&d=1328048894

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=98600&d=1328049098

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=98599&d=1328048987

wizualizacje z dziś
V2
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=98597&d=1328048819

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=98601&d=1328049250

V3
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=98602&d=1328049286

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=98603&d=1328049365

czekam na wszelkie podpowiedzi, sugestie , rady i opinie
kolory nie maja znaczenia , po ustaleniu finalnego projektu beda szykowane kolejne 2-3-4 wersje kolorstyczne i wybierac bedziemy miedzy nimi
liczy sie ergonomia i funkcjonalność oraz to coś

Aantenka
01-02-2012, 09:11
R&K

IMHO
wersja nr 2 zdecydowanie na NIE. Funkcjonalnie nie wyobrażam sobie korzystania ze zlewu, płtyty i lodówki w takim ścisku, podzczas gdy w drugiej cześci kuchni jest tyle miejsca. Optycznie projekt też nie zyskał.

A zatem
- jeśli potrzebujecie stołu - wersja nr 1, nieperfekcyjna funkcjonalnie ale chyba najatrakcyjniejsza optycznie

- jeśli wystarczy wam barek i nie macie oporów przed płytą na wyspie (temat "pryskających kotletów" wielokrotnie omawiany w róznych miejscach tego forum) to wersja nr 3 która moim zdaniem jest może mniej atrakcyjna wizualnie, ale mnie wydaje się być najwygodniejsza)

A propozycji Julianny16 czyli przeniesiona płyta nie braliście w ogóle pod uwagę czy są jakieś przeciw?

http://img823.imageshack.us/img823/2061/pytakonrad.jpg
http://img692.imageshack.us/img692/1738/rzutkonradv.jpg

Powyższy projekt można by zmodyfikować i połączyć z propozycją nr 2, tzn.
- stół zamiast barku,
- nastepnie "strefa gotowania": tam gdzie w projekcie nr 2 lodówka - szafka z piekarnikiem, potem płyta (przestrzeń od wysokiej szafki z piekarnikiem do rogu szafek wyszłaby chyba ociupinkę większa niż w lokalizacji na przeciwległej ścianie, bo tam musicie mieć miejsce na większą lodówkę. A w walce o blat każde 10cm się liczy :) Poza tym dla osoby praworęcznej przy ustyuowaniu płyty z tej strony byłoby wygodniej, bo mniejsza ilość miejsca jest po lewej stronie, a masz więcej miejsca na działania prawą reką)
- zlew wylądowałby pod oknem
- lodówka przy wejściu do spiżarki.

To się podzieliłam swoim pomysłem też :)

julianna16
01-02-2012, 10:02
R&K

IMHO
wersja nr 2 zdecydowanie na NIE. Funkcjonalnie nie wyobrażam sobie korzystania ze zlewu, płtyty i lodówki w takim ścisku, podzczas gdy w drugiej cześci kuchni jest tyle miejsca. Optycznie projekt też nie zyskał.

:yes: zgadzam się w pełni - o czym zresztą już wcześniej pisałam :) (chyba w Waszych komentarzach).
Wersja 3 też nie jest najszczęśliwsza :(. Po pierwsze garnki przed noskiem delektujących się potrawą (że nie wspomnę o pryskających kotletach ;)), a po drugie uważam, że jednak mniej wygodne jest wykonywanie obrotu o 180 stopni z gorącym garnkiem, z którego chcecie odcedzić wodę gotując makaron.
Oczywiście, że to kwestia przyzwyczajenia i w praktyce może Wam nie sprawiać różnicy, ale sens projektowania tkwi głównie w poszukiwaniu maksimum ergonomii. Kwestie estetyczne są również ważne, ale raczej nie powinny przysłaniać tego pierwszego :) (?).

konwalia31
01-02-2012, 16:48
Znowu wpadam po ekspertyzę :)

Jak uważacie, czy ergonomicznym wydaje się tego typu rozwiązanie układu górnej szafki i okapu:

http://www.fotoszok.pl/upload/b61f79eb.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/fd78a0da.jpg


chodzi o to czy kuchenka oddalona od bocznej ścianki o 30 cm sprawdzi się ( czy nie jest za blisko ściany) i czy odległość pomiędzy zlewem a kuchenką nie jest zbyt duża.

Myślałam też o odwrotnej kolejności ( czyli zamiana szafki górnej z okapem miejscami)-wyglądało to wizualnie nawet fajniej-tylko, że obawiam się, czy okap przy oknie to dobry pomysł?

Pozdrawiam

R&K
01-02-2012, 16:54
kuchnia z tej wizualizacji
- ma ciężką zabudowę koło spiżarki
- jest znacznie większa a co za tym idzie droga w wykonaniu
- na zarówno płytę jak i zlew na widoku
- barek, nawet po zmianie na stół będzie mogło usiąść tylko max 4 osoby
braku

widzę że nie będzie wyjścia i albo zlew albo płytą chyba będzie musiała być pod oknem

który więc byłby lepszy układ i dlaczego ? przy takim założeniu ? V1 czy V2?

Anulek2005
01-02-2012, 17:03
konwalia - ostatnio zaglądam na forum bardzo sporadycznie i "na szybciora" więc nie jestem na bieżąco - rozważałaś opcję z okapem podszafkowym? Wg mnie układ z kuchenką bliżej ściany jest ok, odległość między zlewem a kuchenką stanowi główny blat roboczy i powinien mieć przynajmniej 80 cm, więc u ciebie wygląda to bardzo w porządku. Gdybyś miała obok okna dwie szafki wiszące to od strony salonu wyglądałoby to chyba lepiej niż szafka + okap ... No ale przed chwilką dowiedziałam się, że mój układ kuchni jest kompletnie niefunkcjonalny, więc może lepiej mnie nie słuchaj ;)

julianna16
01-02-2012, 21:24
Znowu wpadam po ekspertyzę :)

Jak uważacie, czy ergonomicznym wydaje się tego typu rozwiązanie układu górnej szafki i okapu:



Kasiu, pięknie sobie radzisz w programie :). Powiem tak - jeśli pytasz o ergonomię to wg zaleceń za płytą warto mieć minimum 40 cm, między płytą a zlewem min. 80. Co masz tuż przed płytą od strony zlewu? Ja bym przesunęła właśnie o tę szafeczkę i będzie idealnie - ani okno, ani ściana z boku nie ucierpią, a blatu będziesz miała około 1 m między sprzętami. Domyślam się, że chodzi Ci o posiadanie tej poprzecznej szafki u góry, ale przemyśl to jeszcze :). Jak pamiętasz, podobnie jak Anulek2005 sugerowałam Ci okap pod szafkowy :). Może zrobisz sobie 3 poprzeczne szafki 70? Spróbuj to wrzucić w program i pokaż :).


kuchnia z tej wizualizacji
- ma ciężką zabudowę koło spiżarki
- jest znacznie większa a co za tym idzie droga w wykonaniu
- na zarówno płytę jak i zlew na widoku
- barek, nawet po zmianie na stół będzie mogło usiąść tylko max 4 osoby
braku

widzę że nie będzie wyjścia i albo zlew albo płytą chyba będzie musiała być pod oknem

który więc byłby lepszy układ i dlaczego ? przy takim założeniu ? V1 czy V2?

Konradzie, moja wizualizacja była przygotowana od serca, ale przy pomocy nieprofesjonalnego programu z ograniczeniami :). To od Was zależy wysokość zabudowy przy spiżarce. Sensownie by była taka jak wysokość lodówki, ale równie dobrze można pobawić się niższymi słupkami jak te z Waszej wersji nr 1 :).
Często piszemy o płycie i zlewie na widoku (sama to czynię), ale czy tak naprawdę kogokolwiek dziwi ten widok w kuchni? ;).
Nie będę polemizowała z kwestią wyższej ceny, bo to do mnie przemawia :). Podobnie jak z kwestią miejsca do siedzenia, bo to zależy od Waszych potrzeb i mnie pozostaje to jedynie uszanować :).
Jeśli taki wybór, to ja wybrałabym wersję 1, bo druga jest tylko jej gorszą odmianą :). Dodałabym te wspomniane chociaż 10 cm między płytą a lodówką - co już uzasadniłam :). Zaznaczam, że sama nie wybrałabym żadnej :).

Anulek2005 - idę do Ciebie poczytać o niefunkcjonalności :D

konwalia31
01-02-2012, 22:26
Dziękuję za uznanie- klikam w tym programie w każdej wolnej chwili :). Korzystając z małego ruchu na forum może trochę wykorzystam bezruch :).
Wrzucam kilka wersji. W poziomie ( z zabudowanym okapem) wygląda to chyba jakoś dziwnie ( jeszcze tak myślę, że może przy 2 rzędach poziomych szafek wyglądałoby ciekawiej- ale w sumie ta ściana nie musi być aż tak zapchana, bo mam spiżarnię). Sam okap wygląda raczej brzydko z salonu- tak "łyso" :).

wersja z trzema 60 normalnymi:
http://www.fotoszok.pl/upload/1c185596.jpg

wersja z dwiema 70 -poziomymi i 60 w środku na okap:
http://www.fotoszok.pl/upload/208b1c3b.jpg

i tu jeszcze dwie koncepcje:
http://www.fotoszok.pl/upload/e57e7693.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/b93bae1b.jpg

Aantenka
02-02-2012, 07:01
Konwalia31

podoba mi się rozwiązanie w Twojej kuchni. Mam wrażenie, że będzie się ją wygodnie użytkowało. No i masz (prawie) wszystko co chciałaś :)

moim zdaniem najlepiej przy Twojej zabudowie wyglądałyby jednak zabudowane szafki 60 cm. Ale tylko jeśli będą równe. Krótsza szafka okapowa straaasznie psuje widok (nie wiem, czy to ograniczenie programu czy kupujesz w IKEA, ja mówię ogólnie).

Jak ma być nierówne zabudowane szafki to ja sugerowałąbym rozwiazanie okap + szafka.
Wtedy optycznie albo pierwsza Twoja wersja, albo spróbowałabym wersję, której jeszcze nie było, czyli szafki (2x70 poziome) lub szafka od ściany i okap przy oknie. Ja nie widzę przeciwwskazań dla okapu blisko okna, byle nie w świetle okna. :)

konwalia31
02-02-2012, 12:33
Mój błąd dziewczyny- nie znam dobrze programu i nie zorientowałam się, że okap można wstawić w dowolną szfkę ( niekoniecznie dla niego przeznaczoną :))
Wygląda to całkiem-całkiem fajnie:

http://www.fotoszok.pl/upload/baac8962.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/07347685.jpg

Zobaczyłam coś takiego w kuchni "forumowiczki" ( kuchnia ikea)-jak dla mnie bardzo fajne zestawienie nowoczesności i klasyki :):

http://www.fotoszok.pl/upload/f79b3ece.jpg

Zastosowałam to w projekcie i w sumie chyba dobrze się zgrały klasyczne fronty z nowoczesnymi uchwytami i białym blatem ?
Elewntualnie (chyba nie będzie to jakimś uchybieniem dla całości ?) zdjęłabym nadstawkę znad szafek wiszących.

julianna16
02-02-2012, 13:03
O właśnie o to chodziło Kasiu :). Ładnie wyglądałyby też szafki poziome 70, ale tam trudniej o okap podszafkowy w IKEA. Co nie znaczy, że takich nie ma - tak na szybko znalazłam taki (http://www.megamedia.pl/okap-podszafkowy-faber-inca-smart-c-70-gr.php). Żeby to sobie zobrazować, to dodaj do szafek listwy dekoracyjne (w programie).
Nie jestem pewna o co pytasz pisząc o nadstawce nad szafkami wiszącymi - chodzi o gzyms?
A co planujesz na ściance przy stole? :)

konwalia31
02-02-2012, 14:09
Tak- chodzi mi o gzyms ( na tym ostatnim projekcie są już listwy i gzyms- szafka jednak fajniej wygląda bez tych dodatków- jakoś "lżej" i bardziej nowocześnie). Będę chciała osiągnąć kompromis pomiędzy nowoczesnością a klasyką ( ale nie chcę, żeby wyszło kiczowato, więc z ostrożności planuję zachować ascezę w tych wykończeniach, zdobieniach i witrynach :) . Przeczytałam w jednym z postów Darcy, że podstawą jest stworzenie "bazy" ( potem samymi dodatkami można manewrować i stworzyć dowolny klimat pomieszczenia) i jakoś mi to utkwiło w pamięci. Na ściance jeszcze nie wiem co będzie. Wstępnie planuję obudować ją białym lub jasnym blatem i zrobić barek. Blat nie będzie drewniany ( bo chcę "ala- drewniane" fronty, a nie chcę przesadzić z ilością drewna). Chyba jednak będzie ciemny stół i jasne ( tapicerowane) krzesła-żeby się "zgrało" :). To tyle moich wizji :) Nie mam szczerze mówiąc narazie pomysłu na ścianę pod barkiem- tzn tą, do której będzie stół przylegał ( może jakiś jasny kamień)?

Największym wyzwaniem, przy tym układzie będzie chyba oświetlenie :)

julianna16
02-02-2012, 16:26
Jestem jak najbardziej za rezygnacją z gzymsu :).
Mnie natomiast chodziło o to, żebyś pokazała szafki poziome w rozmiarze 70 nad płytą :). W programie nie można dać pod szafkami poziomymi okapu i tylko dodaniem listwy można go "udawać" ;).
Coś takiego miałam na myśli (kolory z poprzedniej wizualizacji, więc chodzi tylko o układ szafek). Tylko nie wiem jak z wymiarem - u mnie zmieszczą się na styk. Jeśli byłyby na zamówienie to nie ma problemu :).
http://desmond.imageshack.us/Himg857/scaled.php?server=857&filename=konwaliapoziome.jpg&res=medium

konwalia31
02-02-2012, 18:08
Już wiem o co chodzi.
Proszę :) - na styk, ale zdecydowanie lepiej niż poprzednio:

http://www.fotoszok.pl/upload/672309ba.jpg

To teraz trudny wybór, czy szafki mają iść w poziomie, czy w pionie :)

Anulek2005
02-02-2012, 20:32
Już wiem o co chodzi.
Proszę :) - na styk, ale zdecydowanie lepiej niż poprzednio.
To teraz trudny wybór, czy szafki mają iść w poziomie, czy w pionie :)

O to szło :) Wg mnie lepiej w poziomie, ale musisz niestety wziąć pod uwagę jak wysoko kupiony przez ciebie okap ma być nad kuchenką (pamiętaj, że okapy mają tą informacje w opisie - a przynajmniej powinny mieć).

julianna16
02-02-2012, 20:34
Mnie bardziej podoba się właśnie pozioma - jest lżejsza, ale to Ty musisz podjąć decyzję :). Takie szafki będą mniej pojemne, ale masz sporo miejsca do przechowywania, a gdyby zabrakło to można jeszcze zabudować miejsce pod barkiem :).

R&K
02-02-2012, 21:13
finalnie bedzie 1 z 2 wersji V1 lub V2 , 3 odpadla
płyta grzewcza bedzie na scianie przy spiżarce a zlew pod oknem

zastanawiamy sie tylko jak ustawic lodowke i piekarnik
jesli piekarnik damy kolo spizarki przy płycie - bedzie mało iesca - ale wiecej niż przy V1 to lodowka ma 70 cm a słupek z piekarnikiem 60 - czyli płyta bedzie o kolejne 10 cm dalej ...
wtedy lodowka , cargo 40 i może mikrofalówka w słupku po 2 stronie

czyli lodówka blat roboczy/zlew/ blat roboczy./ płyta/ blat 30-40 cm/ piekarnik

co o tym sadzicie??

julianna16
02-02-2012, 22:53
R&K
Funkcjonalnie ok :). Wizualnie chyba też da się go dobrze przemyśleć i dopracować :).
Jak rozumiem słupek z piekarnikiem będzie niższy?
Pokażesz tę wersję wizualizacji jak powstanie? :)

kingvince
03-02-2012, 20:15
Witam!!!

R&K czy mogę wiedzieć z jakiego programu korzystaliście przy projektowaniu kuchni???ponieważ chciałbym zaprezentować na forum moje nowe pomysły. Wcześniej korzystałem z Ikea Planner ale widze, że wasz program potrafi owiele wiecej!!!

Pozdrawim i z góry dziękuje za odpowiedz!!!:)

R&K
03-02-2012, 20:18
program dla profesjonalistów , zbyt wiele możliwości i umiejętności wymaga i kosztuje ok 4tys :D

nazwy nie znam
ale to co było robione przez Krzysztofa było robione na szybko i jest mocno niedopracowane

kingvince
03-02-2012, 20:37
program dla profesjonalistów , zbyt wiele możliwości i umiejętności wymaga i kosztuje ok 4tys :D

nazwy nie znam
ale to co było robione przez Krzysztofa było robione na szybko i jest mocno niedopracowane


no trudno:) zrobię w innym

Pozdrawiam

śmig_śmigalska
04-02-2012, 23:17
Witam,
mam problem z ustawieniem szafek w kuchni otwartej na salon
Rzut wygląda tak
https://lh3.googleusercontent.com/-3-ZShGi6kEk/Ty4_Ml9mryI/AAAAAAAAAT0/cnamyQ5CQnA/s640/rzut%2520kuchni3.jpg
Wszystkie zmiany są jeszcze możliwe do uwzględnienia , nośne są tylko zewnętrzne ściany. W zaplanowanej przez projektanta kuchni trudno sensownie coś ustawić (chcąc zachować przejście do spiżarni z kuchni). Chciałabym wysoki słupek z piekarnikiem i drugi z niezabudowana wysoka lodówką (nad nią może wisząca szafka 57 cm). Elfir zasugerowała wyciągnięcie spiżarni- na rzucie zielona linia. W domu będzie wentylacja mechaniczna z wywiewem i w kuchni i w spiżarni. Ponieważ jest spiżarnia, w kuchni potrzebne będą tylko szafki na najczęściej używane sprzęty.Ze wstępnych (akcent na wstępnych)wizualizacji wychodzi mi coś takiego
https://lh3.googleusercontent.com/-5msOIxHXK70/Ty4-grfiXDI/AAAAAAAAATI/YGfL5b3b44E/s800/1.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-2--gxMMkdhI/Ty49i_qulAI/AAAAAAAAATc/51Wg8a-i7f0/s640/kuchnia1.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-E0SCe5zvDnk/Ty49iIXsSiI/AAAAAAAAATw/gwmGf9XTZbg/s800/k1.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-fBNOmB6ZTKk/Ty49hALO40I/AAAAAAAAATs/lYdLJfOqBU8/s800/Bez%25C2%25A0tytu%25C5%2582u2.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-y9SOkEY4n8Q/Ty49hMrH33I/AAAAAAAAATk/Ss2XZF0O3KE/s800/Bez%25C2%25A0tytu%25C5%2582u.jpg
adres do wizualizacjiTUTAJ (http://kitchenplanner.ikea.com/PL/UI/Pages/VPUI.htm?LoadDesign=8d86923e6a9142aca35f08e967357c 9a&UIContext=Kitchen&IsSharedDesign=1)
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie
Śmig-śmigalska

R&K
04-02-2012, 23:32
smig ... co to za fotki ... ze 1/4 to grafika a reszta biale???
i jeszcze ladyja sie mi strasznie dlugo ... ?



R&KPokażesz tę wersję wizualizacji jak powstanie? :)

oczywiscie wrzucimy tutaj i do DB

śmig_śmigalska
04-02-2012, 23:42
Nie wiem :confused: dlaczego takie
kopiowałam je do Painta i wrzuciłam jako załączniki. jest inny sposób?

julianna16
05-02-2012, 10:28
Śmig-śmigalska
Brawo za wizualizację - to bardzo ułatwia ogląd :)
Masz układ bardzo podobny do R&K, więc możesz przejrzeć ostatnie strony wątku i zobaczyć propozycje :).
Weszłam w Twój projekt - a nie można wchodzić do spiżarki od strony salonu? Chcesz celowo ukryć to wejście?
I jeszcze dopytam o zmywarkę - jesteś zdecydowana na mniejszą? Czy tak po prostu wstawiłaś?

Aantenka
05-02-2012, 10:35
śmig_śmigalska

1. Wizualki są trochę średnio czytelne :( (nawet jeśli nie planujesz jakiś sprzętów, to można je zaznaczyć pogladowo na wizu, będzie czyteleniejsze). Natomiast z tego co widzę, to sam rozkład szafek i pozycja sprzętów jest ok.

IMHO ważne jest, że masz dobry dostęp do płyty sporo miejsca wokół i swobodny dostęp do zmywarki.
Ja osobiście przesunęłabym zlew jednak bliżej płyty, bo tak mi jest wygodniej pracować, ale w tym układzie zlew też może zostać, jeśli koniecznie chcesz zdjąć go ze światła okna.

Napisz może gdzie TY masz jeszcze wątpliwości, to doradztwo będzie precyzyjniejsze :)

Aha, mnie Twoja kuchnia przypomina ustawieniem kuchnię Konwalii31, omawianą tutaj ok. strony 232. Zajrzyj, może się zainspirujesz dyskusją i efektem (Konwalia też chciała ukryć zlew :)