PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt kuchni - wizualizacje



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49

sandra222
18-09-2014, 16:50
A ja ciągle jestem rozbita i nie wiem, który projekt wybrać. Zostawić to cargo między lodówką i piekarnikiem czy jednak przenieść w róg kuchni?

http://images68.fotosik.pl/193/cd7b4d59e352c741m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cd7b4d59e352c741.html)

http://images67.fotosik.pl/194/23cb2f293949f659m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/23cb2f293949f659.html)


Tym razem w projekcie widnieje cargo 30 cm.

http://images70.fotosik.pl/192/1f2b1c29a68bffb4m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1f2b1c29a68bffb4.html)

http://images66.fotosik.pl/192/c495028477cb44a4m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c495028477cb44a4.html)

Doradźcie mi , proszę :)

moniss
18-09-2014, 18:31
sandra222, skoro to rozmieszczenie szafek Tobie odpowiada, a tylko przerzucasz cargo, to zrób tak:
- jeśli obawiasz się przesłonięcia okna, to pomiędzy słupki daj cargo 30 (koło drzwi bardzo dziwnie to wygląda)
- zakryj drzwiczkami otwarte półki - mam coś takiego i makabrycznie się tam kurzy


goha07, a płyta nie w rogu, tylko na prostym odcinku blatu mogłaby być?
280515
(nie zwracaj uwagi, że w słupku piekarnikowym brak mikrofali)
Okrągły stół i krzesła także się zmieszczą.

Marysia Ro
18-09-2014, 19:28
Marysia Ro, a może taki zlew w szafce narożnej, a tuż obok (no cóż, trudno) płyta.280459


No właśnie nie jestem pewna, jaka opcja będzie najlepsza i najbardziej ergonomiczna... A pomiędzy zlewem a kuchenką przydałby się kawałek blatu, prawda?

moniss
18-09-2014, 20:42
No właśnie nie jestem pewna, jaka opcja będzie najlepsza i najbardziej ergonomiczna... A pomiędzy zlewem a kuchenką przydałby się kawałek blatu, prawda?

Tyle, że u Ciebie nigdzie nie będzie wystarczająco dużo blatu, więc może niegłupio będzie, tak po gierkowsku, umieścić płytę przy zlewie :)
Zrobię wizualkę w wolnej chwili, to zobaczymy.
Taka ścięta szafka narożna nie jest zbyt pojemna, ale dla śmietników zapewne wystarczająca :)

moniss
18-09-2014, 20:50
Ewb26,
Kilka wizualek, na razie bez okna nad blatem:
280536280537280538 280539 280540

Barek ma długości ok.140cm i szerokości 30cm. Dla 3 osób lepszy byłby dłuższy o jakieś 10cm, ale trzeba by wtedy zwęzić jadalnię,której wymiary są idealne na duże imprezy.

Marysia Ro
18-09-2014, 20:58
Tyle, że u Ciebie nigdzie nie będzie wystarczająco dużo blatu, więc może niegłupio będzie, tak po gierkowsku, umieścić płytę przy zlewie :)
Zrobię wizualkę w wolnej chwili, to zobaczymy.
Taka ścięta szafka narożna nie jest zbyt pojemna, ale dla śmietników zapewne wystarczająca :)

Wystarczająco dużo blatu nie będzie - co prawda, to prawda ;) A to co w takim razie jest bardziej pakowne - szafka standardowa, narożna czy ścięta narożna? Nie chciałabym wykorzystywać tej najlepszej opcji na śmietnik ;) Jeśli będziesz robić wizualizację, to będę wdzięczna, jeśli uwzględnisz szafki z białymi korpusami, do samego sufitu i bez nóżek, a blaty w kolorze jasnego drewna - zobaczę, czy dobrze sobie wyobrażam moją kuchnię, a chciałabym uzyskać efekt podobny do tych:

280541280542

Kuchnie forumowiczek, mam nadzieję, że się nie pogniewają ;)

moniss, tak dobrze Ci poszło projektowanie mojej mikro-kuchni, to może z łazienką też Ci się uda?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169397-Projekt-%C5%82azienki-wizualizacje&p=6612531&viewfull=1#post6612531

sandra222
18-09-2014, 22:29
sandra222, skoro to rozmieszczenie szafek Tobie odpowiada, a tylko przerzucasz cargo, to zrób tak:
- jeśli obawiasz się przesłonięcia okna, to pomiędzy słupki daj cargo 30 (koło drzwi bardzo dziwnie to wygląda)
- zakryj drzwiczkami otwarte półki - mam coś takiego i makabrycznie się tam kurzy


Moniss no chyba nie mam większego pola manewru. Lodówka raczej musi stać w rogu, płyty i okapu nie mogę ruszyć. Jedyne pole manewru mam z kranem i zmywarką. Na racro mi zależy bo jednak mam sporo żywności do przechowywania .

A te półki wymyśliłam, żeby koniec półwyspu nie był kanciasy, ze względu na dziecko. Można wykończyć drzwiczkami taki owal?

Marysia Ro, mnie też się podoba kuchnia biała bądź kremowa i do tego blaty w kolorze ciepłego drewna. Tylko zastanawiam się jaki będzie kran pasował do takiej aranżacji :)

Marysia Ro
18-09-2014, 22:40
Marysia Ro, mnie też się podoba kuchnia biała bądź kremowa i do tego blaty w kolorze ciepłego drewna. Tylko zastanawiam się jaki będzie kran pasował do takiej aranżacji :)

Myślę, że biały najlepszy. Ja na pewno wszystkie tego typu "sprzęty" - płytę, piekarnik, zlew, kran - chcę mieć właśnie w kolorze białym. Choć słyszałam już niezbyt pochlebne opinie o białym zlewie...

Zobacz kuchnię owieczki26: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?56188-Pochwalcie-si%C4%99-swoimi-kuchniami&p=6611237&viewfull=1#post6611237. Ta to dopiero zaszalała z bielą! :)

sandra222
18-09-2014, 22:47
Myślę, że biały najlepszy. Ja na pewno wszystkie tego typu "sprzęty" - płytę, piekarnik, zlew, kran - chcę mieć właśnie w kolorze białym. Choć słyszałam już niezbyt pochlebne opinie o białym zlewie...

Zobacz kuchnię owieczki26: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?56188-Pochwalcie-si%C4%99-swoimi-kuchniami&p=6611237&viewfull=1#post6611237. Ta to dopiero zaszalała z bielą! :)

Ups... ta kuchnia nie jest w moim guście. Dla mnie zbyt zimna :(

A co do kranu to ja właśnie nie chcę białego i czarnego, myślałam o piaskowym ale czy nie będzie się gryzł z drewnem? A AGD będę miała czarne, tzn tylko płytę i piekarnik, reszty nie będzie widać ;)

moniss
18-09-2014, 22:59
sandra222, nie wiem jakie są wymiary Twojej kuchni. Może by się dało ustawić wysoką zabudowę na tej ścianie z dużym oknem?

I rozumiem, że preferujesz bardziej tradycyjne rozwiązanie jakim jest stół z krzesłami, niż jakiś półwysep (z szafkami pod spodem) i niskie hokery?

Są szafki z półokrągłymi drzwiczkami, nawet przeszklonymi:
280553

Biała kuchnia z drewnianym blatem:
280554
Też pod szafkami jest zamontowana taśma LED

Marysia Ro
18-09-2014, 22:59
Piaskowy... jakoś tego nie widzę. To może srebrny?
Tu jest kompendium białych kuchni: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?144989-BIA%C5%81A-KUCHNIA-inspiracje-realizacje-opinie
:)

goha07
19-09-2014, 09:33
sandra222, skoro to rozmieszczenie szafek Tobie odpowiada, a tylko przerzucasz cargo, to zrób tak:
- jeśli obawiasz się przesłonięcia okna, to pomiędzy słupki daj cargo 30 (koło drzwi bardzo dziwnie to wygląda)
- zakryj drzwiczkami otwarte półki - mam coś takiego i makabrycznie się tam kurzy


goha07, a płyta nie w rogu, tylko na prostym odcinku blatu mogłaby być?
280515
(nie zwracaj uwagi, że w słupku piekarnikowym brak mikrofali)
Okrągły stół i krzesła także się zmieszczą.

wolałabym jednak płytę w rogu.
najgorsze jest to że przy zakładaniu prądu wymyśliłam że płyta bedzie stać w prawym rogu przy oknie. zlew pod oknem a reszta na ścianie z lewej strony i wszystkie gniazdka są pod to zrobione :( a teraz juz tego pomysłu nie widzę:( Mąż krzyczy ze wszystko trzeba bedzie przerabiać

myślę o takim okapie:

laiqua
19-09-2014, 09:47
Siedziałam wczoraj i coś tam wymyśliłam. Nie mam tylko pojęcia czy to ma ręce i nogi.

Pomocy kobietki!

I czy ktoś zna jakiś okap narożny w przyzwoitej cenie?

(na kolorystykę nie patrzcie proszę, przerabiałam wczoraj tyle układów, że brakło mi siły)
Wersja z piekarnikiem w rogu (tylko co z mikrofalą?):
280579280580
Wersja z piekarnikiem w słupku, ale nie wiem czy to już nie za daleko w pokój:
280582 280583

moniss
19-09-2014, 11:27
wolałabym jednak płytę w rogu.
najgorsze jest to że przy zakładaniu prądu wymyśliłam że płyta bedzie stać w prawym rogu przy oknie. zlew pod oknem a reszta na ścianie z lewej strony i wszystkie gniazdka są pod to zrobione :( a teraz juz tego pomysłu nie widzę:( Mąż krzyczy ze wszystko trzeba bedzie przerabiać

myślę o takim okapie:

Czyli układ pierwotny miał wyglądać tak:
280592

moniss
19-09-2014, 11:31
Siedziałam wczoraj i coś tam wymyśliłam. Nie mam tylko pojęcia czy to ma ręce i nogi.

Pomocy kobietki!

I czy ktoś zna jakiś okap narożny w przyzwoitej cenie?

(na kolorystykę nie patrzcie proszę, przerabiałam wczoraj tyle układów, że brakło mi siły)
Wersja z piekarnikiem w rogu (tylko co z mikrofalą?):
280579280580
Wersja z piekarnikiem w słupku, ale nie wiem czy to już nie za daleko w pokój:
280582 280583

A czy możesz wyburzyć ten kawałek ściany, aby wstawić słupek z piekarnikiem?
Układ szafek U jest odpowiedni w Twojej kuchni. Płyta mogłaby być nawet nie w rogu, lecz na ścianie przy wejściu (ta 166cm)

laiqua
19-09-2014, 14:09
A czy możesz wyburzyć ten kawałek ściany, aby wstawić słupek z piekarnikiem?
Układ szafek U jest odpowiedni w Twojej kuchni. Płyta mogłaby być nawet nie w rogu, lecz na ścianie przy wejściu (ta 166cm)

Chciałabym właśnie tak zrobić z płytą, mam jedna wątpliwość jak poprowadzić rurę do okapu. Wentylacji nie ruszę, mogę przesunąć nieco rurę do okapu, ale na moje oko nie zmieści się ona powyżej wentylacji (?) Chyba, że są jakieś metody?
280603
Ścianka idzie do wyburzenia z pewnością - wydaje mi się, że bardziej przestrzennie będzie.

goha07
19-09-2014, 14:31
Czyli układ pierwotny miał wyglądać tak:
280592

mniej więcej cos takiego z tym że płyta i okap były w rogu na skos :)

sandra222
20-09-2014, 22:10
sandra222, nie wiem jakie są wymiary Twojej kuchni. Może by się dało ustawić wysoką zabudowę na tej ścianie z dużym oknem?

I rozumiem, że preferujesz bardziej tradycyjne rozwiązanie jakim jest stół z krzesłami, niż jakiś półwysep (z szafkami pod spodem) i niskie hokery?

Są szafki z półokrągłymi drzwiczkami, nawet przeszklonymi:
280553

Biała kuchnia z drewnianym blatem:
280554
Też pod szafkami jest zamontowana taśma LED

Moniss podaje Ci wymiary mojej kuchni. Sciana na ktorej jest lodowka piekarnik i cargo mierzy 3,40 cm. Odleglosc sciany mierzonej od rogu tam gdzie stoi lodowka do duzego okna to 1,90cm natomiast cała długosc tej sciany to 4,16cm.

Preferuje bardziej stół bo chyba wygodniej sie siedzi, ale moze masz jeszcze jakies fajniejsze rozwiazania?

sandra222
21-09-2014, 11:50
Ja bym zlikwidowałą słupek z piekarnikiem z okolic lodówki - byłoby więcej blatu roboczego. Piekarnik dałąbym do tego drugiego słupka - przy płycie.

A tu jeszcze inne ustawienie - pewnie też masz takie wśród swoich pomysłów:
279498279499
Chociaż....jak tak teraz patrzę, to wejście omiędzy scianą a słupkiem nei jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Może by ten słupek zlikwidować, a piekarnik standardowo dać pod płytę (lub zamiast wyskiego słupka, tylko półsłupek). Na ścianie spizarki - witryny na szkło i porcelanę świąteczną itp. - jeśli ktoś potrzebuje.

Moniss tutaj wrzuciłaś wizkę komuś innemu ale układ mniej więcej też pasuje do naszej kuchni. Zaczynamy się zastanawiać czy nie zrezygnować z barku i wsadzić tam piekarnik. Bo jednak uparłam się aby był w słupku a nie pod płytą (moje dziecko ciągle do niego zagląda). Choć z drugiej strony wiem, że wygląda to średnio, tym bardziej , że przedpokój mamy wąski i ciemny wiec się jeszcze bardziej przedłuży wizualnie.


A gdyby tak zamienic miejscami plyte i zlew na tej wizce?
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=279538&d=1410551924

mozna uzyskac ciag szafek wtedy nad zlewem..

Męzowi zaś podoba sie to rozwiązanie ale w miejscu gdzie stoi wyspa, mamy grzejnik pod oknem. I pewnie sporo zachodu by zajęła przeróbka wody aby kran i zmywarka mogły być w płycie :( Za tydzień wchodzi ekipa remontowa a my dalej bez konkretnych decyzji podjętych tak na tip top. Nie sądziłam, że projektowanie swojego mieszkania jest takie wyczerpujące ;)

alicyja
21-09-2014, 15:00
sandra222, A ile cm ma ściana po lewej stronie od wejścia? Nie da się tam postawić wysokiej zabudowy o standardowej głębokości(ok.60cm)? Przykładowo tak:
1)Po lewej od wejścia słupek z piekarnikiem a po jego obu stronach cargo np.30cm, dalej na tamtej ścianie siedzisko z poduchami i nad nim szafki wiszące(np.witryny). Na środku kuchni wyspa z wysuwanym/podnoszonym blatem albo wyspa z szerszym blatem i hokerami lub po prostu duży stół(np.120x120cm) służący również za dodatkowy blat roboczy.
280851 280852 280853
2)Po lewej stronie od wejścia słupek z piekarnikiem, cargo i lodówka. Reszta lewej ściany aż do okna zabudowana płytkimi szafkami (np.niżej szuflady a powyżej witryny). Niskie szafki z blatem ustawione w "L" i półwysep z hokerami. Na wizualce blat półwyspu dochodzi do okna ale szafki pod nim nie muszą - może zostać przerwa jeśli martwisz się kaloryferem. Szafki mogą też zakręcać na trzecią ścianę i łączyć się z półwyspem i wtedy płyta może być przy ścianie obok szerszego okna a półwysep może być bez szafek pod spodem - sam blat podparty np. nogą albo płytą z tego samgo materiału co blat.
280854 280855

Jeśli chodzi o Twoje wcześniejsze projekty - lepiej to wygląda jak wysoka zabudowa nie dochodzi tak blisko do mniejszego okna czyli w tamtym miejscu albo tylko lodówka i słupek z piekarnikiem albo lodówka i cargo. Nie podoba mi się, że ociekacz zlewu wchodzi na blat w rogu. Samotne wąskie cargo po lewej stronie drzwi też wygląda dziwnie - jeśli już potrzebujesz dodatkowego miejsca na zapasy to lepiej, żeby tam stała normalna płytka szafa z otwieranymi drzwiczkami, o szerokości np. takiej jak półwysep.

PS. Nie zauważyłam, że na Twoich wizualkach duże okno dochodzi do samego rogu - trochę mi to zepsuło koncepcję ;) ale i tak wrzucam swoje projekty skoro je zrobiłam - odpadają wiszące szafki nad siedziskiem w wersji 1 i płytkie szafki(przynajmniej powyżej parapetu) z wersji 2. Przydałyby się wymiary okien, info na jakiej wysokości jest parapet i ile cm mają odcinki ścian po ich obu stronach, wymiary i położenie grzejnika. No i drzwi - ile tam jest po ich lewej stronie?

alicyja
21-09-2014, 17:18
3)Półwysep jest dość wąski (40cm, pod blatem płytkie szafki), żeby sie dało przejść obok stołu(80x120cm) do krzeseł pod oknem. Chyba, że stół postawić dłuższym bokiem przy ścianie to półwysep może mieć standardowy blat 60cm. Jeśli uznasz, że wolisz hokery i stół niepotrzebny to ten blat może mieć 90cm szerokości - pod spodem ok.60cm na szafki i 30cm na nogi osób siedzących na hokerach.
280865 280866 280867
4)Po lewej od wejścia płytkie wysokie szafy(mogą być witryny) a bliżej okna niższe szafki z blatem. Pod większym oknem duży stół, np.90x160cm.
280868 280869

qubecek
21-09-2014, 22:23
Proszę o pomoc. Mam salon z aneksem o najdłuższej ścinie 6,4m.

W pierwszej wersji aneks miał zajmować dokładnie połowę tej ściany czyli 3,2m, a teraz na chwilę przed składaniem zamówienia na meble naszły mnie wątpliwości czy czasami tego nie skrócić do 2,80cm. Poniżej rzut wersji pierwszej i drugiej.

Zmiany dotyczyły:

- zmniejszenia blatu roboczego z 90cm na 80cm poprzez przesunięcie płyty o 10cm w prawo
- zmniejszenia odległości płyty od piekarnika z 50cm na 20cm (czy to nie za mało?)


Błagam o poradę :cry:
281009281011281010

Marysia Ro
22-09-2014, 14:31
280147280148

A ja mam ze swoją kuchnią nie lada zagwozdkę. Wczoraj byłam w IKEA pooglądać mebelki i chyba nie jest możliwe ułożyć z nich coś sensownego w tak małej kuchni. Szafki narożne dolne są dość duże, górne narożne w ogóle do dolnych nie pasują... Mam znajomego stolarza, z tym że on nie zajmuje się na co dzień kuchniami (za to jest specjalistą od schodów, polecam! :)), ale powiedział, że mi to zrobi, tylko muszę mieć dokładny plan. No i tu jest problem. Nie wiem, jak to wszystko poskładać. W kuchni w dolnych szafkach na pewno musi się zmieścić zmywarka, piekarnik, płyta, zlew + segregacja. Oprócz tego potrzebowałabym choć jednej szafki lub kilku szuflad na garnki i sztućce. Reszta może być na górze. moniss zaproponowała piekarnik w słupku i nad tą opcją również się zastanawiam, ale czy wówczas nie będzie to wyglądać zbyt przytłaczająco? I czy starczy miejsca na blacie (którego tak czy siak będzie mało;))? Przypominam, że kuchnia jest 2x2m, bez okien, otwarta na przedpokój.

Elfir
22-09-2014, 20:20
http://images70.fotosik.pl/205/16a1f1de5c241d6bgen.jpg

Zlew na wyspie to zły pomysł. Siedzenie przy barku i wgapianie sie w brudne naczynia?

kemotled
22-09-2014, 21:00
http://images70.fotosik.pl/205/16a1f1de5c241d6bgen.jpg

Zlew na wyspie to zły pomysł. Siedzenie przy barku i wgapianie sie w brudne naczynia?

Całkowicie się z Tobą zgadzam :) Taki układ jest lepszy, co już wcześniej zostało napisane. Teraz przy robieniu sobie kolacji pomyślałem o tym, gdzie w takim układzie powinna stać krajalnica, czajnik, i ekspres do kawy- te 3 zawsze stoją na wierzchu. Toster, blender, i jakiś mikser będzie chowany, chyba że żona zażyczy sobie thermomixa ;)

Elfir
22-09-2014, 21:21
a ja się zastanawiam czy w ogóle ta wyspa ma sens.
Czy nie lepiej było zrobić zabudowę w U + stół

kemotled
22-09-2014, 21:29
a ja się zastanawiam czy w ogóle ta wyspa ma sens.
Czy nie lepiej było zrobić zabudowę w U + stół
Elfir a jak byś to widziała? W moim mniemaniu komórka jest zbędna przy tylu szafkach, może tam jakoś dać szafki? Czy te U tak jak jest+ pod prawym oknem?

aga2183
22-09-2014, 22:31
Witam ponownie,

mam do Was pytanie, czy myślicie, ze ta bateria będzie odpowiednia do mojej kuchni. Obawiam się, że będzie za wysoka.
Dane baterii:
BLANCO CULINA-S chrom
Wysokość: 545 mm

281257

A to moja kuchnia

281256

Elfir
22-09-2014, 23:08
ja bym pewnie zrobiła tak:
http://images67.fotosik.pl/207/1ba35fa778c04ebdgen.jpg

przy czym słupek z piekarnikiem może być zamiast spiżarni a spiżarnia tylko wąskim cargo miedzy lodówką a piekarnikiem. Wówczas w narożniku przy oknie mozna dać płytką szafkę zamykaną roletą na miksery.

kemotled
23-09-2014, 07:17
ja bym pewnie zrobiła tak:
http://images67.fotosik.pl/207/1ba35fa778c04ebdgen.jpg

przy czym słupek z piekarnikiem może być zamiast spiżarni a spiżarnia tylko wąskim cargo miedzy lodówką a piekarnikiem. Wówczas w narożniku przy oknie mozna dać płytką szafkę zamykaną roletą na miksery.

Ale czy teraz nie będzie za mało płyty roboczej przy zlewie? I czy wejście nie będzie zbyt wąskie między słupkiem a ścianą?
Pisząc o spiżarce miałem na myśli górną ścianę z drzwiami, którą można zlikwidować i zyskać 125 cm

Florka08
23-09-2014, 09:35
Witam ponownie,

mam do Was pytanie, czy myślicie, ze ta bateria będzie odpowiednia do mojej kuchni. Obawiam się, że będzie za wysoka.
Dane baterii:
BLANCO CULINA-S chrom
Wysokość: 545 mm

281257

A to moja kuchnia

281256

Aga nie wiem czy nie za wysoki ten kran? Będziesz mogła swobodnie otworzyć okno?

Mam pytanie - co masz między dolnym a górnym rzędem szafek?

Marysia Ro
23-09-2014, 10:23
A ja mam ze swoją kuchnią nie lada zagwozdkę. Wczoraj byłam w IKEA pooglądać mebelki i chyba nie jest możliwe ułożyć z nich coś sensownego w tak małej kuchni. Szafki narożne dolne są dość duże, górne narożne w ogóle do dolnych nie pasują... Mam znajomego stolarza, z tym że on nie zajmuje się na co dzień kuchniami (za to jest specjalistą od schodów, polecam! :)), ale powiedział, że mi to zrobi, tylko muszę mieć dokładny plan. No i tu jest problem. Nie wiem, jak to wszystko poskładać. W kuchni w dolnych szafkach na pewno musi się zmieścić zmywarka, piekarnik, płyta, zlew + segregacja. Oprócz tego potrzebowałabym choć jednej szafki lub kilku szuflad na garnki i sztućce. Reszta może być na górze. moniss zaproponowała piekarnik w słupku i nad tą opcją również się zastanawiam, ale czy wówczas nie będzie to wyglądać zbyt przytłaczająco? I czy starczy miejsca na blacie (którego tak czy siak będzie mało;))? Przypominam, że kuchnia jest 2x2m, bez okien, otwarta na przedpokój.


Pomóżcie, proszę :)

Elfir
23-09-2014, 12:51
nie wiem jakie są wymiary tej kuchni, rysowałam na szybko. Słupek przy wejściu mozna cofnac tak, aby był odsunięty o min. 10 cm.
Zaleta jest taka, że zlew jest ukryty.
Stoł jest blatem roboczym również.

Jak widać nie zrobiłam U, bo chciałam dac duży stoł, ale bez problemu można je zrobić.

http://images70.fotosik.pl/206/76ac6c79773c2da4gen.jpg

Elfir
23-09-2014, 12:53
Podstawowy moduł szafki to 60x60 cm. Zwykle szafki są nieco płytsze- ok 55 cm, by z tyłu było miejsce na ewentualne przyłącza - ale już ikea ma pełne 60 cm.
Czyli w kuchni 2x2 m wejdą 3 moduły i zostanie 20 cm. Z czego musisz ok. 5 cm przewidzieć na blendę - przestrzeń, która umożliwi otwieranie szafek w narożnikach.

ikea ma szafki narożne będące wielokrotnością 60 cm czyli 120 cm. Ale już BRW i inni tańsi wykonawcy ma szafki narożne 90x90 cm (z tym, że do środka nie wejdą wysuwane kosze magic corner).


http://images68.fotosik.pl/207/23ecca917be62251gen.jpg

szafka 40x60 to szafka do sufitu pełniąca główną rolę przechowywania żywności.
Szafki wiszace na bocznej ścianie.
Lodówke kupilabym niezbyt wysoką (taką ok 160 cm) i nad nią zrobiła dodatkowe szafki do przechowywania blach, mikserów itp.

Marysia Ro
23-09-2014, 13:20
Elfir, dziękuję. Szafka do sufitu raczej nie wchodzi w grę, bo muszę tu jeszcze zmieścić jakiś stolik lub blat do siedzenia. Jakoś nie przekonuje mnie umieszczanie zlewu w narożnej szafce, bo to chyba strata przestrzeni? A na środkowej ścianie nie wieszać szafek wiszących?

aga2183
23-09-2014, 13:28
Aga nie wiem czy nie za wysoki ten kran? Będziesz mogła swobodnie otworzyć okno?

Mam pytanie - co masz między dolnym a górnym rzędem szafek?

Właśnie obawiam się czy nie będzie za wysoka, co do otwarcia okna, nie powinno być problemu, bo wysokość baterii nie ma znaczenia. Bateria będzie zamontowana na środku okna i albo okno się otworzy albo będziemy mieć problem :-)

Między szafkami są płytki dostępne w OBI na dziale łazienkowym http://www.ceramika-arte.pl/kolekcja/pl/20/Perla, bardzo mi sie spodobały, ale na chwilę obecną będzie tylko farba.

Elfir
23-09-2014, 13:34
Elfir, dziękuję. Szafka do sufitu raczej nie wchodzi w grę, bo muszę tu jeszcze zmieścić jakiś stolik lub blat do siedzenia. Jakoś nie przekonuje mnie umieszczanie zlewu w narożnej szafce, bo to chyba strata przestrzeni? A na środkowej ścianie nie wieszać szafek wiszących?

Moim zdaniem to, co miałaś wrysowane wczesniej jest zbyt ciasne do normalnego uzytkowania.

Marysia Ro
23-09-2014, 13:41
Moim zdaniem to, co miałaś wrysowane wczesniej jest zbyt ciasne do normalnego uzytkowania.

Ale gdzieś zjeść trzeba :/

kemotled
23-09-2014, 16:35
nie wiem jakie są wymiary tej kuchni281343 Proszę bardzo ;)

Elfir
23-09-2014, 16:48
Ale gdzieś zjeść trzeba :/

w pokoju?

Mmelisa
23-09-2014, 16:48
Właśnie obawiam się czy nie będzie za wysoka, co do otwarcia okna, nie powinno być problemu, bo wysokość baterii nie ma znaczenia. Bateria będzie zamontowana na środku okna i albo okno się otworzy albo będziemy mieć problem :-)

Między szafkami są płytki dostępne w OBI na dziale łazienkowym http://www.ceramika-arte.pl/kolekcja/pl/20/Perla (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ceramika-arte.pl%2Fkolekcja%2Fpl%2F20%2FPerla), bardzo mi sie spodobały, ale na chwilę obecną będzie tylko farba.

kto w tych czasach otwiera okno ? predziej sie je uchyla w kuchni ;)

gdybys zobaczyla moja baterie :lol2: (tymczasowke) to zakladam sie, ze bez patrzenia wzielabys ta co pokazalas teraz :D
ja jestem pewna, ze swoja bede zmieniac na wieksza;)

Elfir
23-09-2014, 16:48
281343 Proszę bardzo ;)

Wyglada to kompletnie inaczej niż na obrazku....

juz wiem - odcięliście tył na spiżarnię?

http://images70.fotosik.pl/207/f0749a8699424b8f.jpg

(piekarnik można też zabudować nad zmywarką)

adrianad
23-09-2014, 16:51
Kemotled, ja bym sobie w tej kuchni darowała wydzielanie spiżarni. Na tamtej ścianie można wysoka zabudowę zrobić i będzie miejsce do przechowywania.

kemotled
23-09-2014, 17:04
Wyglada to kompletnie inaczej niż na obrazku....

juz wiem - odcięliście tył na spiżarnię?

Właśnie tak :) Ale jeszcze ściany nie ma, przez to pytam jak to najlepiej rozwiązać.


Kemotled, ja bym sobie w tej kuchni darowała wydzielanie spiżarni. Na tamtej ścianie można wysoka zabudowę zrobić i będzie miejsce do przechowywania.

No ja właśnie chyba też, dlatego w wcześniejszych postach już coś takiego zaznaczałem. Tylko, że w ogóle nie mam pomysłu jak to zrobić...

Elfir
23-09-2014, 17:28
zobacz powyżej wrysowałam kuchnię ze zmienioną spiżarką. Spiżarka dobra rzecz, żal rezygnować.

Tam, gdzie jest P (piekarnik) wejdzie też duża lodówka sbs, jak marzycie o takiej. I wówczas piekarnik przy płycie w słupku w narożniku

Marysia Ro
23-09-2014, 17:55
w pokoju?

No nie bardzo, bo często gotując, jem śniadanie lub parzę kawę. Nie wyobrażam sobie kuchni bez możliwości zjedzenia w niej czegokolwiek. Nawet jeśli miałoby się to wiązać z ograniczeniem przestrzeni. Kupiłam małe mieszkanie i wiem, na co się zdecydowałam. Teraz po prostu chcę jak najlepiej tę niewielką przestrzeń zagospodarować i zastanawia mnie, czy pomysł umieszczania zlewu w narożniku jest OK.

alicyja
23-09-2014, 18:51
kemotled, ja bym Twoją kuchnię widziała mnie wiecej tak:
281344 281345 281346 281347
Podobnie do propozycji Elfir ale w "L" ustawione tylko niskie szafki a wysoka zabudowa z lodówką i piekarnikiem po lewej od drzwi, za nią wnęka na szafę w pokoju a obok mała spiżarka.

Elfir
23-09-2014, 19:44
czy pomysł umieszczania zlewu w narożniku jest OK.

Zakladam, że za zmywanie odpowiedzialna będzie zmywarka.
Oczywiście, że zlew w narożniku nie jest wygodny, tak samo jak płyta przy ścianie. Ale raczej tam nie bardzo jest gdzie rozplanowywac szafki. Papier jest cierpliwy, ale jak chcesz poruszać się po kuchni w której jest tylko 80 cm przejście (przy szafkach z dwóch stron)?

Inne rozwiązanie to po prostu przejrzenie planu mieszkania na nowo i zastanowienie się czy nie daloby się inaczej rozplanowac wnętrza.

kemotled
23-09-2014, 22:04
kemotled, ja bym Twoją kuchnię widziała mnie wiecej tak:
281344 281345 281346 281347
Podobnie do propozycji Elfir ale w "L" ustawione tylko niskie szafki a wysoka zabudowa z lodówką i piekarnikiem po lewej od drzwi, za nią wnęka na szafę w pokoju a obok mała spiżarka.
Dziękuję alicyja! Wygląda super, tak mało przygnębiająco :)
Tylko tutaj po prawej 281344
zrezygnuję chyba z ściany i drzwi, dając zamiast tego na całej ścianie wysoką zabudowę. Może jakaś przeszklona witryna, albo szafki na przeróżne rzeczy które są rzadziej potrzebne.
Chyba że... ciągle siedzi mi w głowie taka wizja kuchni w L ale na prawej i dolnej ścianie. Niestety każda moja wizualizacja jest jakaś taka.. niekompletna.
A w jakim programie robisz wizualizacje?

Marysia Ro
23-09-2014, 22:20
Zakladam, że za zmywanie odpowiedzialna będzie zmywarka.
Oczywiście, że zlew w narożniku nie jest wygodny, tak samo jak płyta przy ścianie. Ale raczej tam nie bardzo jest gdzie rozplanowywac szafki. Papier jest cierpliwy, ale jak chcesz poruszać się po kuchni w której jest tylko 80 cm przejście (przy szafkach z dwóch stron)?

Inne rozwiązanie to po prostu przejrzenie planu mieszkania na nowo i zastanowienie się czy nie daloby się inaczej rozplanowac wnętrza.

Z jednej strony szafki 60cm, z drugiej 40cm, więc zostaje 100cm - sprawdzałam i nie jest tak źle. Ze zlewem w narożniku nie chodzi mi o wygodę, tylko o to, co ma się zmieścić pod nim. Szafka narożna jest dość pojemna, ale po co odbierać jej miejsce na rury itp.? Poza tym lubię jednak mieć śmietnik pod zlewem, a w tym przypadku to by było raczej mało ergonomiczne.

aga2183
23-09-2014, 22:26
kto w tych czasach otwiera okno ? predziej sie je uchyla w kuchni ;)

gdybys zobaczyla moja baterie :lol2: (tymczasowke) to zakladam sie, ze bez patrzenia wzielabys ta co pokazalas teraz :D
ja jestem pewna, ze swoja bede zmieniac na wieksza;)


Już prawie zrezygnowałam, a tu czytam :-) i znowu nie wiem. Może znajdę gdzieś w sklepie stacjonarnym i podejmę decyzję.

Flawia
24-09-2014, 08:43
Właśnie obawiam się czy nie będzie za wysoka, co do otwarcia okna, nie powinno być problemu, bo wysokość baterii nie ma znaczenia. Bateria będzie zamontowana na środku okna i albo okno się otworzy albo będziemy mieć problem :-)

Między szafkami są płytki dostępne w OBI na dziale łazienkowym http://www.ceramika-arte.pl/kolekcja/pl/20/Perla, bardzo mi sie spodobały, ale na chwilę obecną będzie tylko farba.


Już prawie zrezygnowałam, a tu czytam :-) i znowu nie wiem. Może znajdę gdzieś w sklepie stacjonarnym i podejmę decyzję.

Aga, koniecznie obejrzyj baterię przed zakupem, chociaż jakąś inną podobną gabarytowo. Ja zrezygnowałam chyba z 4 baterii, które oglądałam w sieci, po zobaczeniu ich na żywo. Były za wielkie i za toporne.

alicyja
24-09-2014, 12:06
Chyba że... ciągle siedzi mi w głowie taka wizja kuchni w L ale na prawej i dolnej ścianie. Niestety każda moja wizualizacja jest jakaś taka.. niekompletna.
A w jakim programie robisz wizualizacje?

Taki układ nie jest zły. Na blacie obok wysokiej zabudowy, pod szafkami wiszącymi, byłoby dobre miejsce na ekspres do kawy i krajalnicę
281396 281397 281398
Chyba, że wolisz zabudować równo całą lewą ścianę to w rogu możesz zrobić na blacie głęboką szafkę lub dwie np. z żaluzją lub frontem podnoszonym do góry, na drobny sprzęt AGD.
281399
Można dodatkowo pociągnąć wąski blat i płytkie szafki(może witryny albo otwarte półki) na ścianie z mniejszym oknem, co moim zdaniem skróci optycznie kuchnię i doda przytulności.
281400

Marysia Ro
24-09-2014, 13:21
Wymyśliłam jeszcze coś.

281422

Zlew jest co prawda w narożniku, ale mniejszym, przez co zaoszczędzone mam miejsce w "dużym" narożniku. Piekarnik umieściłam w słupku, dzięki czemu mam więcej szafek i szuflad, a samego blatu chyba też styknie. Jak myślicie?

Elfir
24-09-2014, 14:06
a jak taką szafkę narożną chcesz otwierać?

alicyja
24-09-2014, 14:09
a gdzie jest płyta grzejna? I co planujesz trzymać pod zlewem? Przez drzwiczki o szerokości 20cm będzie bardzo niewygodnie sięgać w głąb tej szafki... A szafka narożna to ma być symetryczna 90x90cm? Na rysunku chyba jest napisane przy jej jednym boku 60 - niezbyt wyraźne wymiary. Jeśli asymetryczna 90x60cm to jej jedyne drzwiczki będą miały ok.30cm szerokości czyli znowu sytuacja z trudnym dostępem do przestrzeni w głębi. Chyba, że to ma być szafka 90x80cm(?) z dwuczęściowymi drzwiczkami łamanymi...

Marysia Ro
24-09-2014, 14:19
No racja, racja. Nie dość, że zapomniałam o płycie, to i nie pomyślałam o otwarciu szafek narożnych. Jedna narożna to 90x60cm i tu łamane drzwiczki. A druga 60x60cm i tu nie wiem. I tam chciałam segregację, ale faktycznie 20cm na drzwiczki to dość mało. Ech :/

Marysia Ro
24-09-2014, 14:30
To w takim razie zamiast słupka byłby normalny piekarnik, a na nim płyta. Tylko co z tym nieszczęsnym zlewem...

alicyja
24-09-2014, 14:48
Już kiedyś padła taka propozycja żeby lodówkę wystawić z tej wnęki kuchennej - szafki i sprzęty da się sensowniej rozplanować. Na przykład tak:
281435
Szafka lub szuflady 30cm, piekarnik z płytą 60cm, szafka narożna asymetryczna 60x120cm(da się zamontowac bajery typu jakies wysuwane mechanizmy, kosze lub półki), zmywarka 45cm, szafka pod zlewem 90cm (z drzwiczkami 50cm jeśli dostawiona do niej będzie szafka o 40cm głebokości), płytka szafka(szuflady) 80cm i blacik ze stołkiem
Obecna łazienka ma 197cm szerokości a jeśli wyburzysz jej ścianę o grubości 15cm to wychodzi wnęka na kuchnię o głebokości ok.210cm i do tego dostosowałam wielkości szafek. Jesli chcesz się zmieścić w 200cm to szafka narożna może mieć 60x110cm a przy drugiej ścianie albo krótszy blacik albo mniejsza płytka szafka.

Elfir
24-09-2014, 14:49
No racja, racja. Nie dość, że zapomniałam o płycie, to i nie pomyślałam o otwarciu szafek narożnych. Jedna narożna to 90x60cm i tu łamane drzwiczki. A druga 60x60cm i tu nie wiem. I tam chciałam segregację, ale faktycznie 20cm na drzwiczki to dość mało. Ech :/

Znajdz najpierw szafkę narożną 90x60 i zobacz czy to jest wykonalne :D

Marysia Ro
24-09-2014, 15:02
alicyja, lodówki nie mogę przestawić do przedpokoju, bo tam będzie szafa i biurko.
ElfirZdecydowałam, że jednak będę miała kuchnię na wymiar, więc można kombinować z różnymi szerokościami szafek. W szafkach narożnych nie chcę wysuwanych półek, bo z tego co widziałam, to mieści się w nich mniej, niż na standardowych półkach.

Elfir
24-09-2014, 15:28
Marysia - ale nie chodzi o wymiar - chodzi o to, że nie da się zrobić szafki z której można korzystać w jakikolwiek sensowny sposób o takich wymiarach.
Chyba, że zrobisz sobie szafki ażurowe zasłaniane firankami - wówczas tak.

Elfir
24-09-2014, 15:34
zrób, jak narysowałam a zamiast tej szafki wstaw składany blat z malym krzesełkiem.
Najwyżej dodasz szafki wiszace.

alicyja
24-09-2014, 15:34
Nie rozumiem Cię - chcesz gotować, jeść i pracować(czyli spędzać kilka godzin dziennie) w ciemnym przedpokoju a w pokoju z oknem tylko spać i oglądać telewizję? Nie boisz się, że przyszły lokator będzie kręcić się za Twoimi plecami(a to do kuchni, a to do łazienki)jak będziesz siedzieć przy biurku? Czy może oczekujesz, że w godzinach, w których zdecydujesz się pracować spłoszony będzie siedział w swoim pokoju i to po cichutku, żeby nie przeszkadzać? Według mnie strefa przedpokój-kuchnia-łazienka powinna pozostać wspólna i niekrępująca dla obu stron.
Szafka narożna, jeśli jej jeden bok jest o szerokości korpusu zwykłej szafki(ok.55-60cm) a drugi dłuższy, to szafka asymetryczna. W takich szafkach nie zmontujesz drzwiczek łamanych a te pojedyncze drzwiczki, które będzie mieć powinny być w miarę szerokie właśnie ze względu na dostęp do głębi szafki - nieważne czy będą zwykłe półki czy wysuwane bajery. I robienie szafek na wymiar tych zasad nie zmieni.
Szafka narożna symetryczna(88x88cm) z drzwiami łamanymi(2x25cm):
http://www.ikea.com/pl/pl/images/products/metod-narozna-szafka-stojaca-z-karuzela__0184652_PE336123_S4.JPG
Szafka narożna asymetryczna(128x68cm) z pojedynczymi drzwiami(60cm):
http://www.ikea.com/pl/pl/images/products/metod-narozna-szafka-stojaca-z-poka__0181964_PE332457_S4.JPG

Marysia Ro
24-09-2014, 15:53
alicyja , co do szafek narożnych - ok. już rozumiem :)

Co do reszty - telewizorni nie planuję :) W dużym pokoju będzie również spore biurko i tam będę głównie pracować, ale chcę mieć też swój mały kącik, gdzie będę trzymać dokumenty, katalogi itp. itd. :) A współlokator nie będzie mi przeszkadzał, bo teraz też mieszkamy razem i tęskno mi, gdy nie ma go w mieszkaniu ;) Zresztą on zostanie u nas na max. 2 lata i wtedy ten mój kącik będzie w jego małym pokoju.

Cieszę się, że pokazałam Wam swoje projekty, bo dzięki temu wiem, że były nierealne i zostanę przy pierwotnej myśli:

281447

Uff.. teraz chyba lepiej, prawda? Oczywiście czekam na dalsze porady :)

alicyja
24-09-2014, 16:16
Modyfikacja układu zaproponowanego przez Elfir. Zlew w rogu bo blat w tym miejscu trudno uznać z roboczy, nie bardzo nadaje się np. do krojenia czy ogólnie szykowania potraw - do tego jest przeznaczony jako-taki kawałek blatu między zlewem a lodówką (ok.85cm). Szafka narożna symetryczna 100x100cm - zamiast drzwi dwuczęściowych łamanych może mieć dwoje niezależnie otwieranych drzwiczek (po ok.40cm szerokości) - za jednymi kosz na smieci a za drugimi półki na garnki a gdzieś w głębi rury i syfon od zlewu oraz rzadziej potrzebne rzeczy(zapas płynu do zmywania, ręczników papierowych itp). Po obu stronach kuchenki jest blat na odstawianie garnków z palników - nie cierpię układów ze zlewem i płytą zaraz obok siebie. Drzwiczki szafki stojącej po lewej stronie kuchenki otwierają się pod blatem, na końcu wąskiego blatu płytka szafka z szufadami - albo zamiast blatu i płytkiej szafki składany stolik, jak wolisz.
281448

Marysia Ro
24-09-2014, 17:05
alicyja, no i jest super, na tym mi zależało, jesteś boska! :) Myślę, że zdecyduję się na mały rozkładany stolik. Górne szafki chyba też w układzie L, żeby nie narobić misz-maszu, prawda?
I w ogóle dałaś mi do myślenia z tym biurkiem w przedpokoju! Rzeczywiście siedzenie przed nim za dnia jest bez sensu, a używałabym go chyba tylko wieczorami, gdyby mój luby zajął mi miejsce w dużym pokoju. Chyba wymyślę coś innego do tej wnęki :)

alicyja
24-09-2014, 18:33
Skoro biurko ma docelowo wylądować w mniejszym pokoju to zastanów się jeszcze nad poprzednim zaproponowanym przeze mnie układem - z lodówką "w przedpokoju" a we wnęce za nią dodatkowa większa szafa lub schowek na odkurzacz itp. Zyskasz nie tylko więcej blatu ale też lepszy efekt wizualny - wnęka kuchenna będzie bardziej otwarta a nie zastawiona od razu od wejścia wysokim sprzętem. Układ niskich szafek może być też taki jak na ostataniej wersji tylko zamiast lodówki szafka dolna i wisząca.

281460 281461 281462 281463

laiqua
24-09-2014, 20:50
Kobietki,
Orientujecie się może co można zrobić z wentylacją mechaniczną? Kartka to BXC z czujnikami wilgotności. Nie można jej ruszyć, ale czy można częściowo zbudować? Myślę o wysokiej zabudowie na tej ścianie z otwarta szafka w miejscu gdzie jest kratka. Myślicie, że to będzie ok z punktu widzenia wentylacji? Bo pewnie szafki z kratką nie można zrobić?

Marysia Ro
24-09-2014, 23:27
Skoro biurko ma docelowo wylądować w mniejszym pokoju to zastanów się jeszcze nad poprzednim zaproponowanym przeze mnie układem - z lodówką "w przedpokoju" a we wnęce za nią dodatkowa większa szafa lub schowek na odkurzacz itp. Zyskasz nie tylko więcej blatu ale też lepszy efekt wizualny - wnęka kuchenna będzie bardziej otwarta a nie zastawiona od razu od wejścia wysokim sprzętem. Układ niskich szafek może być też taki jak na ostataniej wersji tylko zamiast lodówki szafka dolna i wisząca.

281460 281461 281462 281463

Do lodówki w miejscu, gdzie ma być szafa na ubrania jakoś nie jestem przekonana, natomiast Twoje wizualizacje uzmysłowiły mi, że faktycznie dobrze by to wyglądało bez lodówki z przodu. Ponieważ mimo wszystko nie wyobrażam sobie zlewu w narożniku, to wykombinowałam sobie jeszcze coś takiego:

281482

Już nie dodawałam stolika, ale wiadomo, że będzie po lewej :)

adrianad
25-09-2014, 07:09
Marysia, szafka narożna nie moze miec 60cm glebokosci bo bys nie otworzyla zmywarki!

Marysia Ro
25-09-2014, 08:46
Marysia, szafka narożna nie moze miec 60cm glebokosci bo bys nie otworzyla zmywarki!

Tak, wiem, tam by była blenda, to samo przy lodówce po lewej strony od ściany. Zastanawiałam się jeszcze nad zamianą miejsc zmywarka-zlew, ale wówczas blat roboczy byłby za bardzo "rozdrobniony", prawda?

Flawia
25-09-2014, 08:53
Tak, wiem, tam by była blenda, to samo przy lodówce po lewej strony od ściany. Zastanawiałam się jeszcze nad zamianą miejsc zmywarka-zlew, ale wówczas blat roboczy byłby za bardzo "rozdrobniony", prawda?

Marysia, a lodówka będzie w zabudowie?

Marysia Ro
25-09-2014, 09:10
Tak, w zabudowie. Jejku, a coś znowu jest nie tak? ;) :o
Hehe, dobrze, że to forum istnieje, bo bym narobiła błędów, że ho ho! ;)

Flawia
25-09-2014, 09:26
Tak, w zabudowie. Jejku, a coś znowu jest nie tak? ;) :o
Hehe, dobrze, że to forum istnieje, bo bym narobiła błędów, że ho ho! ;)

Wydaje mi się, że będziesz potrzebowała na nią 60 cm, ale upewnij się jeszcze.

Marysia Ro
25-09-2014, 09:46
Razem z blendą wyjdzie chyba właśnie 60cm.
Znalazłam takie coś:

http://etienne.mydevil.net/alle_golmot/Amica_EBZ_EKGC_16327.jpg

Wychodzi na to, że na lodówkę 54cm potrzebuję szafki 56cm.

adrianad
25-09-2014, 10:05
W zadnym razie. Szafka na lodowke ma 60 cm i na pewno nie znajdziesz mniejszej. 56 na rysunku to swiatlo szafki + po 2 cm z kazdej strony na boki. Na twoim rysunku nie widac tez zadnych blend w szafce naroznej...

Flawia
25-09-2014, 10:06
Razem z blendą wyjdzie chyba właśnie 60cm.
Znalazłam takie coś:

http://etienne.mydevil.net/alle_golmot/Amica_EBZ_EKGC_16327.jpg

Wychodzi na to, że na lodówkę 54cm potrzebuję szafki 56cm.

Ale zauważ, że to 56 cm to jest wnętrze szafki, do tego dochodzą 2 boki, więc będzie 60 cm (bez blendy, mój stolarz mówi, że jak kuchnia na wymiar, to takie blendy to grzech :D)

AniaS79
25-09-2014, 10:08
Szafka narożna, jeśli jej jeden bok jest o szerokości korpusu zwykłej szafki(ok.55-60cm) a drugi dłuższy, to szafka asymetryczna. W takich szafkach nie zmontujesz drzwiczek łamanych
A dlaczego nie? Jeśli front łamany ma zawiasy na dłuższym boku, to nie widzę przeszkód. Poza tym jest jeszcze inne rozwiązanie: wystarczy, że front nie będzie sztywny a na zawiasach w dwóch miejscach (mam u siebie). Wtedy jeden bok możesz mieć krótszy, drugi dłuższy i w niczym to nie przeszkadza.

U mnie akurat w szafce narożnej prawie symetrycznej, ale na zdjęciu poniżej właśnie w asymetrycznej:
http://forum.leroymerlin.pl/inspiracje/medium/4591_DSC05947.1.jpg

Marysia Ro
25-09-2014, 10:20
Wobec tego wychodzi tak: blenda 5cm, lodówka 60cm, zlew 40cm, zmywarka 45cm, blenda 5cm, szafka narożna 60cm?
Lub: blenda 5cm, lodówka 60cm, zmywarka 45cm, zlew 40cm, szafka narożna 60cm.

Flawia, skoro blendy to grzech, to jak ma się otwierać lodówka na ścianę? Bo już się pogubiłam ;)

AniaS79 , no właśnie wydawało mi się, ze coś takiego już kiedyś widziałam!

Flawia
25-09-2014, 10:28
A dlaczego nie? Jeśli front łamany ma zawiasy na dłuższym boku, to nie widzę przeszkód. Poza tym jest jeszcze inne rozwiązanie: wystarczy, że front nie będzie sztywny a na zawiasach w dwóch miejscach (mam u siebie). Wtedy jeden bok możesz mieć krótszy, drugi dłuższy i w niczym to nie przeszkadza.

U mnie akurat w szafce narożnej prawie symetrycznej, ale na zdjęciu poniżej właśnie w asymetrycznej:
http://forum.leroymerlin.pl/inspiracje/medium/4591_DSC05947.1.jpg

Wydaje mi się, że chodziło o szafkę 60x90 cm, taką, jak tutaj 281500


Wobec tego wychodzi tak: blenda 5cm, lodówka 60cm, zlew 40cm, zmywarka 45cm, blenda 5cm, szafka narożna 60cm?
Lub: blenda 5cm, lodówka 60cm, zmywarka 45cm, zlew 40cm, szafka narożna 60cm.

Flawia, skoro blendy to grzech, to jak ma się otwierać lodówka na ścianę? Bo już się pogubiłam ;)

Ja muszę mieć rozrysowane ;)

Nie wiem, może przy zabudowanych lodówkach trzeba, ja będę miała wolnostojącą, ona musi od ściany odstawać 4 cm, kupię lodówkę otwieraną bezkolizyjnie pod kątem 90 stopni.

Marysia Ro
25-09-2014, 11:47
Flawia, ale to tak czy siak potrzebna jest przerwa od ściany, tyle że u Ciebie będzie "dziura", a u mnie blenda.

Rozrysowałam to sobie jeszcze raz, uwzględniając blendy (mam nadzieję, że wszystkie ;)). Na szerokość muszę się zmieścić w max. 210 cm.
Które rozwiązanie lepsze - A czy B?

A
281580

B
281581

zawadzkipiter
26-09-2014, 14:34
Witam wszystkich. Mam kilka pytań dotyczących zaprojektowania kuchni w salonie. W załączniku przesyłam plan mieszkania.
- jak widzicie wszystkie instalacji kuchenne są ustawione wzdłuż dolnej ściany salonu ( tuż przy wejściu ) i tutaj moje pytanie czy w kuchennej części pokoju powinna być inna podłoga niż w części 'salonowej'. Bo jeżeli w cześci kuchennej np. ze względu na niszczenie nie powinno być drewna tylko np. płytki to nie bardzo widzę możliwość lini połączenia obu podług. Jeżeli przed linią drzwi to pasek kuchennej podłogi będzie zbyt cienki, natomiast jeżeli za linią drzwi to pasek będzie zbyt duży.
Co uważacie o 2 różnych typach podłóg w 1 pokoju? Opisane przeze mnie granice podłogi zaznaczyłem w załączniku na pomarańczowo.

- Czy ktoś może podesłać projekt salonu z kuchnią dla pokoju podobnego do mojego ( podłużny prostokąt). Chciałbym uniknąć wizulanego efektu jeszcze większego wydłużenia pokoju. Raczej chciałbym jakoś wizualnie skrócić pokój. Czy macie jakieś porady jak to osiągnąć?

281706

AniaS79
26-09-2014, 17:29
Piter jeśli chcesz optycznie skrócić pokój, to podział podłogi może Ci w tym pomóc. I ja bym pewnie wywaliła drzwi całkiem i poszerzyła przejście otwierając tę przestrzeń bardziej. Płytki dałabym te same, w przedpokoju i w aneksie kuchennym kładąc je równo ze ścianą sypialni tak, żeby podłoga przedpokoju i aneksu kuchennego stanowiła całość.
Ewentualnie (zwłaszcza, jeśli chcesz zostawić drzwi) płytki położyłabym tylko w przedpokoju, a w salonie i aneksie położyłabym deskę warstwową albo panele (fazowane - trudniej je zniszczyć, kiedy przypadkiem wyleje się woda), ale wyjątkowo równolegle zamiast prostopadle do okna.

dmagda165
26-09-2014, 18:03
Marysia, wersja A przy otwartej zmywarce zablokujesz sobie szafkę narożną.. gdzie będziesz odkładać naczynia ze zmywarki?
inna wersja szafki naroznej - myślę o podobnej - tez mam kuchnię w L, trochę większą.. i albo karuzelę w środku albo półki (jasne co by widno w srodku było), też lodówke mam przy ścianie - myslę zrobic tam półkę na stolnicę i blachy z piekarnika, ale zobaczę co mój stolarz na to... ;]

Gosiek86
28-09-2014, 20:07
Dzień Dobry:)
Czy ja również mogłabym prosić o opinię na temat projektu kuchni.
Chodzi mi zwłaszcza o górne szafki (górne szafki będą miały ok 80 cm wysokości) która opcja będzie lepsza (pod wzg wizualnym i funkcjonalnym).
Wiem że dużo lepiej wyglądałoby wszystko jakbym przesunęła szafkę z okapem o 10 cm w prawo ale niestety wtedy płytki na ścianie nie będą symetryczne względem płyty/piekarnika.
Zastanawiam się czy w ogóle istotne jest żeby górne szafki grały z dolnymi? czy zwraca się na to uwagę?
Dodam że kwestia wizualna jest o tyle istotna że kuchnia jest częściowo otwarta na salon.
Aha uchwyty będą oczywiście wyśrodkowane (nie było w programie takiej opcji).

Pozdrawiam,

moniss
28-09-2014, 21:32
Gosiek86, jeśli kuchnia ma być w nowoczesnym stylu to lepsze będą fronty 60., jeśli w tradycyjnym to można szafki 60. zrobić z podwójnymi drzwiczkami.

Co do układu szafek dolnych, to lepiej wygląda opcja druga:
- szafki z szufladami rozsądniejszej szerokości niż 30 z pierwszej wersji
- przy zlewie jednokomorowym daj szafkę 60. ale z pojedyńczym frontem
- rozdziel płytę i zlew wstawiając tam zmywarkę (zostanei też trochę blatu nad szufladami, na wyjęcie produktów z lodówki)
- pod oknem daj dwie 60. z pojedyńczymi frontami, zamiast trzech 40.

alicyja
28-09-2014, 22:56
Dzień Dobry:)
Czy ja również mogłabym prosić o opinię na temat projektu kuchni.


Po pierwsze - zlew jest za blisko kuchenki.
Po drugie - za dużo wąskich frontów w różnych rozmiarach. Zaplanuj tak dużo jak się da (i będzie dla Ciebie wygodne) frontów 60cm a pozostałe np.30 lub 45. Czyli kombinuj z szafkami o rozmiarach 60 i 90(2x45)cm oraz 30 i 45cm - zarówno dolnymi jak i górnymi - a daruj sobie fronty 25, 40 i 50cm.
Po trzecie - "ząbek"(wcięcie) w szafkach górnych na okap nieciekawie wygląda, tak "niemodnie" ;). Zrób wszystkie szafki wiszące jednej wysokości a okap wbudowany a jeśli się boisz, że okap będzie za nisko nad płytą(jeśli gazowa) to albo zrób to wcięcie szersze albo w ogóle zostaw dość szeroką przerwę i powieś zwykły okap przyścienny.
Po czwarte - najpierw ustal gdzie będzie płyta a potem dopasuj do tego rozmieszczenie kafelków, najwyżej te w rogu się podocina jeśli mają jakiś dziwny rozmiar.

Przykład 1:
281998
Od lodówki - zmywarka 60, szafka pod zlew 60, szafka 60, szafka 30, piekarnik 60, szafka narożna 90x90, pod oknem 2x szafka z szufladami 60cm. Szafki wiszące wszystkie o szerokości 60cm.
Przykład 2:
281999
Dolne szafki bez zmian. Wiszące- nad zmywarką 60, dalej 3x45cm, pozioma 90cm z okapem, 45 i 30 w rogu przy oknie.

Do obu układów ładnie powinny się dopasować kafelki o szerokościach np. 10, 15, 20, 30, 40 lub 60cm

Doriko
28-09-2014, 23:55
Jak zwykle Alicyja dobrze gada.

Pierwsza wersja lepsza :)

moniss
29-09-2014, 00:27
Zmywarka przy lodówce (zwłaszcza wolnostojącej) nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Podczas pracy zmywarka się nagrzewa, przez co wpływa na obniżenie sprawności lodówki.

Marysia Ro
29-09-2014, 08:58
Marysia, wersja A przy otwartej zmywarce zablokujesz sobie szafkę narożną.. gdzie będziesz odkładać naczynia ze zmywarki?
inna wersja szafki naroznej - myślę o podobnej - tez mam kuchnię w L, trochę większą.. i albo karuzelę w środku albo półki (jasne co by widno w srodku było), też lodówke mam przy ścianie - myslę zrobic tam półkę na stolnicę i blachy z piekarnika, ale zobaczę co mój stolarz na to... ;]

Raczej nie będę czuła potrzeby jednoczesnego otwierania zmywarki i szafki narożnej. Naczynia będę odstawiać na zmywarkę, a stamtąd przełożę je do szafek. To otwarcie szafki narożnej z Twojej fotki bardzo mi się podoba!

Flawia
29-09-2014, 09:37
Jak zwykle Alicyja dobrze gada.

Pierwsza wersja lepsza :)

Zgadzam się :yes:


Zmywarka przy lodówce (zwłaszcza wolnostojącej) nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Podczas pracy zmywarka się nagrzewa, przez co wpływa na obniżenie sprawności lodówki.

A skąd to wiesz? Bo ja nigdzie nie znalazłam takiej informacji, lodówki stawia się teraz i przy piekarnikach, które przecież nagrzewają się o wiele bardziej.

adrianad
29-09-2014, 10:51
Naczynia będę odstawiać na zmywarkę, a stamtąd przełożę je do szafek.
Taka trochę bezsensowna podwójna robota....

Marysia Ro
29-09-2014, 11:05
Dlaczego? Przecież niekoniecznie muszę trzymać naczynia obok zmywarki i pierwszy raz słyszę o takiej zasadzie.

moniss
29-09-2014, 13:04
A skąd to wiesz? Bo ja nigdzie nie znalazłam takiej informacji, lodówki stawia się teraz i przy piekarnikach, które przecież nagrzewają się o wiele bardziej.
Wystarczy sięgnąć do instrukcji obsługi lodówki.
W instrukcji do mojej 3-letniej wolnostojącej, jest napisane:
"Urządzenie należy umieścić w odpowiedniej odległości od ściany, z dala od grzejników, kuchenek lub innych żródeł ciepła. Będą one powodować niepotrzebne uruchamianie się całego urządzenia, co prowadzi do większego zużycia energii i skrócenia jego czasu eksploatacji".

dmagda165
29-09-2014, 14:45
Marysiu, fotka znaleziona na forum gdzieś tutaj.. sama tego nie wymysliłam - czasami najprostsze rozwiązania są najtrudniejsze.. czytam forum od kilku lat.. bo tyle mi się schodzi z budową (utknęliśmy na procedurach przyłączy obecnie), ale już mam glazurnika, stolarza.. i prawie zapięty (własny) projekt kuchni.
trochę prawdy w tym jest aby projektować kuchnię stanowiskami - kubki i herbatę zaplanowałam obok czajnika, szafkę na naczynia obok zmywarki, garnki obok kuchenki itp - mnie przynajmniej odpowiada taki układ...
załączam mój projekt kuchni (trochę stary - szafki wiszące chyba inaczej) - szafka narożna oczywiście będzie, nie wiem tylko czy ten stoliczek (60x60) koło spiżarki da radę - przydałby się na odkładanie rzeczy z i do spiżarki i na szybkie śniadanko ale nie wiem czy nie zagraci się, zobaczę jak będzie... a. i chyba jednak nie będę dzielić szafek wiszących na 2 rzędy.. papier wszystko przyjmie ale chyba za dużo tego otwierania by było... i jak widać nie mogę sie zdecydować gdzie sztućce.. hehe, roboczy oczywiście projekt ale tak wybiegam co gdzie i jak...
jakieś uwagi? góra mi nie do końca odpowiada... chciałam otwierane do góry szafki - stąd 2 rzędy ale nie do końca chyba dobrze to będzie.. co sądzicie?
zgadzam się z moniss, z tego względu nie stawiam ostatecznie lodówki koło słupka z piekarnikiem - niby można ale wolę osobno... i lodówka większa.. ;]

Gosiek86
29-09-2014, 19:20
Bardzo dziękuję wszystkim za wszelkie sugestie:)
Wybór wąskich/podzielonych frontów był u mnie spowodowany tym że wydaje mi się że takie szafki są wygodniejsze w użytkowaniu ponieważ po otwarciu aż tak nie wystają;) (ma to znaczenie zwłaszcza do górnych szafek. Ale przemyślę jeszcze temat.

Jeżeli chodzi o płytki to one są już na ścianie i w tym tkwi problem:/ a przecież nie będę ich teraz skuwać ;) teoretycznie mogłabym przesunąć piekarnik o 30cm ale wtedy będzie za daleko do gniazda i wyciągu:/ także kuchenka musi zostać na swoim miejscu....




Po pierwsze - zlew jest za blisko kuchenki.
Po drugie - za dużo wąskich frontów w różnych rozmiarach. Zaplanuj tak dużo jak się da (i będzie dla Ciebie wygodne) frontów 60cm a pozostałe np.30 lub 45. Czyli kombinuj z szafkami o rozmiarach 60 i 90(2x45)cm oraz 30 i 45cm - zarówno dolnymi jak i górnymi - a daruj sobie fronty 25, 40 i 50cm.
Po trzecie - "ząbek"(wcięcie) w szafkach górnych na okap nieciekawie wygląda, tak "niemodnie" ;). Zrób wszystkie szafki wiszące jednej wysokości a okap wbudowany a jeśli się boisz, że okap będzie za nisko nad płytą(jeśli gazowa) to albo zrób to wcięcie szersze albo w ogóle zostaw dość szeroką przerwę i powieś zwykły okap przyścienny.
Po czwarte - najpierw ustal gdzie będzie płyta a potem dopasuj do tego rozmieszczenie kafelków, najwyżej te w rogu się podocina jeśli mają jakiś dziwny rozmiar.

Przykład 1:
281998
Od lodówki - zmywarka 60, szafka pod zlew 60, szafka 60, szafka 30, piekarnik 60, szafka narożna 90x90, pod oknem 2x szafka z szufladami 60cm. Szafki wiszące wszystkie o szerokości 60cm.
Przykład 2:
281999
Dolne szafki bez zmian. Wiszące- nad zmywarką 60, dalej 3x45cm, pozioma 90cm z okapem, 45 i 30 w rogu przy oknie.

Do obu układów ładnie powinny się dopasować kafelki o szerokościach np. 10, 15, 20, 30, 40 lub 60cm

alicyja
29-09-2014, 22:37
dmagda165, Potrzebna Ci ta spiżarka(mniejsza w sumie niż lodówka, co tam chcesz trzymać)? Można by w jej miejsce wstawić słupek z piekarnikiem - byłyby prawie całe dwie ściany z niskimi szafkami i jedna cała ściana na szafki wiszące - trochę więcej oddechu.
Tak czy inaczej(ze spiżarką czy bez)starałabym się ujednolicić rozmiary frontów - np dwa standardowe rodzaje(u większości producentów szafek) 45 i 60cm i ewentualnie jeden niestandardowy jako uzupełnienie. I najlepiej główny blat roboczy o sensownej długości mieć między zlewem a kuchenką(nawet kosztem blatu między lodówką a zlewem - ale to moja opinia).
Przykładowo:
282220 282221
Maleńki stolik zastawiający lodówkę średnio mi się podoba - chyba mniej by przeszkadzał jakiś trochę większy przy ścianie za kominkiem. Zresztą o stoliku możesz zadecydować już po urządzeniu kuchni, przeprowadzić najpierw próby "na żywo" gdzie Wam będzie wygodniej.
Wydaje mi się, że szafki wiszące będzie lepiej zrobić jak planujesz - w dwóch rzędach. Po co otwierać za każdym razem wysoki front jak i tak najczęściej będziesz sięgać do tych najniższych dwóch-trzech półek.

Co do rozmieszczenia wyposażenia i art.spożywczych to ogólnie (bez wskazywania konkretnego układu szafek) mogę zaproponować:
Między zlewem a kuchenką(ewentualnie wliczając miejsce nad i pod płytą)czyli w okolicy głównego blatu roboczego - garnki, talerze, miski, kubki i sztućce, tarki, obieraki, mieszadła, deski do krojenia, sitka, mikser, blender, waga kuchenna itp oraz mąka, bułka tarta, sół, cukier, pieprz, inne przyprawy, olej...
Za kuchenką(dalej od zlewu) ryż, kasze, makarony, zupki chińskie i instant, kostki rosołowe, budynie, galaretki, kotlety sojowe, gotowe posiłki w słoikach lub puszkach do podgrzania(gulasz, fasolka po bretońsku, sos do spaghetti...) - o ile korzystasz z takich rzeczy oraz podstawki pod gorące garnki i "łapki", pokrywki, tace, książki i segregatory z przepisami, itp.
Nie wszystko oczywiście uwzględniłam, dużo też zależy od stylu gotowania i przyzwyczajenia.

dmagda165
30-09-2014, 08:25
alicyja, dzięki za sugestie, bardzo ciekawe z resztą, no właśnie mysle o tych szafkach wiszących i się waham.. na rysunku spiżarka wydaje się mniejsza - w sumie jest 70x60 i na całą wysokość. brakuje mi takiego miejsca obecnie na słoiki, butelki, zapasy nie stojące w lodówce i po szafkach.. także to z taką myślą.. wersja 2 mi się podoba - z tym stolikiem to tak jak napisałaś - zobaczy się jak staną potrzebniejsze rzeczy. na razie ugrzęzłam na mediach.. zajęcie pasa przy kanalizie to jakiś horror.. - ale to już inny wątek ;]
dziękuję i pozdrawiam

Marysia Ro
30-09-2014, 09:17
trochę prawdy w tym jest aby projektować kuchnię stanowiskami - kubki i herbatę zaplanowałam obok czajnika, szafkę na naczynia obok zmywarki, garnki obok kuchenki itp - mnie przynajmniej odpowiada taki układ...

No pewnie, że ułatwianie sobie życia jest super, ale bez przesady - to, że będę musiała przenieść naczynia ze zmywarki do szafki górnej nie jest dla mnie problemem i w ogóle w życiu bym nie podejrzewała, że trzeba o tym myśleć, planując kuchnię ;) Biorę sobie do serca Wasze rady, dlatego zaplanowałam więcej blatu roboczego, "zabrałam" lodówkę z widoku, a zlew z szafki narożnej. Ale przy tak małej kuchni nie mogę zastosować wszystkich porad odnośnie ergonomii, a nawet wydaje mi się, że nie jest to konieczne - tak czy siak całą kuchnię przejdę, robiąc co najwyżej dwa kroki, więc się na pewno nie namęczę :)

Marysia Ro
02-10-2014, 15:48
A! Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - skłaniam się ku zakupowi białych sprzętów, ale właśnie porównałam ich ceny do tych czarnych i cóż... różnica jest ;) Czy bardzo popsuję pomieszczenie, "wkładając" do niego czarny piekarnik, płytę, zlew? A może właśnie by to pasowało, gdybym jeszcze dodała czarną lampę w przedpokoju albo którąś ze ścian (też w przedpokoju) pomalowała czarną farbą tablicową? Tyle że wtedy moją koncepcję marynarską szlag trafia, ale już się przyzwyczaiłam do zmiany planów ;) Jak myślicie?

moniss
02-10-2014, 16:12
A może po prostu srebrne sprzęty? Na pewno będzie taniej niż z białymi i wszystko do nich dopasujesz - także styl marynarski :)

Marysia Ro
02-10-2014, 16:26
Ale srebrnej płyty indukcyjnej to chyba nie znajdę, prawda? A wolałabym mieć wszystko w tym samym kolorze. Już jestem nawet skłonna zrezygnować ze stylu marynarskiego, gdy widzę:

http://www.onekindesign.com/wp-content/uploads/2014/05/Scandinavian-Kitchen-Designs-29-1-Kindesign.jpg

:D

Kateri
02-10-2014, 21:32
Witam, bardzo proszę o wizualizację mojej mikro kuchni:)

http://images67.fotosik.pl/239/4909d2ff371b4d65.jpg

nad ciągiem szafek jest okno, a po lewej drzwi. Zlew we wnęce.

Z góry dziękuję za pomoc:)

manhatan17
03-10-2014, 13:27
nie wiem czy wątek jest odpowiedni na zadawanie takich pytań ale zaryzykuję. w załączniku przedstawiam rzut ściany kuchennej na której będa meble, między szafki a blat pójdzie płytka gresowa 60x60. i tu pojawia sie problem jak ja układać. czy zaczynając od szafki z okapem (tak aby była wycentrowana) czy zaczynać od prawej ale wtedy przy szafce z okapem płytka wyjdzie niesymetrycznie.
obstawiam wersję z wycentrowaną względem okapu, z prawej na końcu wyjdzie docinana ok40cm a z lewej na końcu bardzo wąski kawałek. reszta domowników jest za układaniem od rogu :( doradzicie coś?

AniaS79
03-10-2014, 13:35
Jeśli już musi być na 60x60 (niewdzięczna, bo będzie mocno widać docinki), to wg mnie koniecznie względem okapu. I koniecznie z fugą w kolorze płytki.

Układanie od narożnika jest kompletnie bez sensu. To już bardziej sensowne byłoby układanie względem osi ściany (czyli na środku ściany pełna płytka albo fuga), bo wtedy docinki byłyby symetryczne z każdej strony.
Rozpoczynanie w narożniku ani nie daje symetrycznego rozłożenia glazury względem osi ani względem okapu.

Pierwsze od lewej to lodówka? Jeśli tak, to z całą pewnością trzymałabym się wersji "układamy od okapu". Nie będzie widać, że w lewym kończy się inaczej niż w prawym rogu.

fafulja
03-10-2014, 14:15
witam! Proszę o pomoc w rozmieszczeniu mebli kuchennych. Poniżej propozycja z projektu oraz najważniejsze wymiary. Dziękuję :)
282715

282716

manhatan17
04-10-2014, 08:52
Jeśli już musi być na 60x60 (niewdzięczna, bo będzie mocno widać docinki), to wg mnie koniecznie względem okapu. I koniecznie z fugą w kolorze płytki.

Układanie od narożnika jest kompletnie bez sensu. To już bardziej sensowne byłoby układanie względem osi ściany (czyli na środku ściany pełna płytka albo fuga), bo wtedy docinki byłyby symetryczne z każdej strony.
Rozpoczynanie w narożniku ani nie daje symetrycznego rozłożenia glazury względem osi ani względem okapu.

Pierwsze od lewej to lodówka? Jeśli tak, to z całą pewnością trzymałabym się wersji "układamy od okapu". Nie będzie widać, że w lewym kończy się inaczej niż w prawym rogu.

60x60 wybraliśmy aby kłaść jedną płytkę na wysokość (między blat a szafki górne), i oczywiście przesądził wygląd bo płytka idealnie pasują do zakupionych mebli i płytek podłogowych.
Pierwsze z lewej to nie lodówka tylko mikrofala wolnostojąca stojąca na blacie.
A więc postawie na swoim i płytki będą układane od okapu. dziękuje i pozdrawiam :)

alicyja
04-10-2014, 13:00
fafulja, Nie rozumiem dlaczego zlikwidowaliście wejście do kuchni od strony wiatrołapu. Naprawdę chcecie przechodzić z zakupami przez salon?
Przydałoby się wiedzieć w jakim stylu planujecie urządzić kuchnię(np. nowoczesny, rustykalny...), jakiego rodzaju sprzęty mają być(lodówka do zabudowy, wolnostojąca, sbs...), czy posiadacie dużo drobniejszych sprzętów do postawienia na blacie itp. Jakieś konkretne rozwiązania, które Ci się podobają?

1)Płyta grzejna na pówyspie zakończonym od strony jadalni ścianką ok.110-120cm wysokości, przy ścianie za kominkiem płytkie szafki-witryny.
282836
2) Wysoka zabudowa na całą ścianę, płyta na półwyspie z szerszym blatem -pod nim od strony jadalni moga być płytkie szfki, np. na obrusy, odświętną zastawę... Taki układ pasuje raczej do stylu nowoczesnego.
282838
3)Podstawowy ciąg szafek w kształcie "L". Płyta między małym oknem a oknami w jadalni . Pod ścianą z kominkiem szeroki półwysep(o.120x20cm) z dwoma rzędami szafek, lub z jednym rzędem szafek i blat ze stołkami.
282839
4) Wydzielona mała spiżarka, od strony jadalni płytkie witryny.
282840
5) Wysoka zabudowa na tyłach kominka, płyta przy ścianie wiatrołapu. Od strony jadalni półwysep, żeby był blat blisko lodówki do położenia wyjmowanych/wkładanych do niej artykułów.
282841

moniss
04-10-2014, 13:53
Dokładnie, tak jak alicyja napisała/narysowała - aż samo się prosiło aby koło komina mieć przejście do kuchni.
Warty rozważenia jest pomysł ze spiżarką, bo można tam wrzuć nie tylko produkty spożywcze, ale też wszelkie ponadwymiarowe gary oraz sprzęta rzadziej używany.

fafulja
05-10-2014, 17:50
fafulja, Nie rozumiem dlaczego zlikwidowaliście wejście do kuchni od strony wiatrołapu. Naprawdę chcecie przechodzić z zakupami przez salon? 282841

dziękuję za podpowiedzi i już wyjaśniam:) - kupiliśmy dom już w stanie deweloperskim"-"( brak stropu i pieca) reszta jest. Zastany stan to własnie brak wejścia,a od strony pierwotnego wejścia jest przewidziane podłączenie kominka- "dziura" - nie wiem czy można to na tym etapie przerobić. Styl jaki planujemy jak najbardziej nowowczesny, wrzucę wizkę z planera ikei jakby to wyglądało, gdyby wykorzystać przyłącza w miejscach, w których są obecnie. Najbardziej podoba mi się pomysł ze spiżarnią- mam teraz i ja kocham, jednak bez wejścia przy kominku chyba jej nigdzie nie upchnę- aczkolwiek dopytam jak wygląda kwestia "odtworzenia" wejścia tam,gdzie było pierwotnie
282980282981

Deysi
09-10-2014, 10:46
mam nietypowe pytanie kiedy robiliscie projekt kuchni? Pytam dlatego, ze strop jest u nas drewniany i trzeba zrobic sufity podwieszane a w nich ukryc rure do okapu proawdzącą i nie wiem dokladnie co do centymetra w którym miejscu. A nie chce na razie decydowac sie ktora firma ma robic kuchnie bo jest jeszcze troche czasu...Za miesiac sufity pewnie za dwa miesiace gladzie nie wiadomo jak długo beda sie robic i pozniej kafelki wiec kuchnia najwczesniej bedzie zamawiana za 6 miesiecy.. Takze jak rozwiazaliscie problem z ukryta rura?

AniaS79
10-10-2014, 18:13
My bardzo wcześnie. Jeszcze przed instalacją wodną ze względu na planowany półwysep. Długo przed tynkami i gładziami.

agathas
12-10-2014, 10:24
Witam wszystkich tu obecnych ponownie!
Wracam z prawie zaakceptowanym przeze mnie projektem kuchni. Proszę o poradę dotyczącą usytuowania zlewozmywaka. Jedna opcja, to umiejscowienie go w kącie ciągu roboczego (zyskuję blat roboczy, ale może być niewygodnie zmywać), druga, lepsza wizualnie - to usytuowanie go na środku (tracę przestrzeń na blacie). W szafce po lewej będzie zmywarka. Możecie mi doradzić? A może widzicie też inne błędy w projekcie? Będę wdzięczna za każdą sugestię
283906283907283908.

Sniper
13-10-2014, 02:05
@agathas
Zdecydowanie wersja nr 2. Mam zlewozmywak dosunięty do ścianki bocznej tak jak na pierwszym projekcie i strasznie mnie irytuje. Przy myciu dużej ilości produktów np. mięsa i warzyw na zupę brakuje miejsca na odstawianie umytych rzeczy. Muszę sięgać nad tymi brudnymi, chlapiąc wszędzie wodą. Syf się robi straszny. Lepiej mieć kawałek blatu odstawczego po obu stronach zlewu.

Poza tym projekt super, świetnie dobrane kolory, wszystko z głową. Widzę tylko coś przekombinowanego na suficie dookoła rury od okapu. No i chyba brakuje trochę światła. Te 2 wielkie halogeny na suficie dają marne światło i służą raczej do wyeksponowania czegoś, a nie jako światło podstawowe. Oświetlenie podszafkowe i okapowe nie oświetli całej kuchni. Brakuje tam jakiegoś dużego plafonu albo większej ilości halogenów na suficie.

alicyja
13-10-2014, 14:14
agthas, Ja mam zlew przy ściance bocznej(okrągły, średnica komory ok.38cm, na szafce 60cm) i nie odczuwam jakiegoś dyskomfortu - w tym sensie, że mam wystarczającą swobodę ruchów, łokcia sobie nie obijam ;) Skoro planujesz zmywarkę to chyba dużo tego zmywania nie będzie. Moja technika płukania np.warzyw polega(w przybliżeniu) na wrzuceniu wszystkiego do zlewu i wyjmowaniu czystych produktów na dostępny kawałek blatu, krojenie i do gara, potem tak samo mięsko itp. Ale tu już musisz odwołać się do własnych doświadczeń i przyzwyczajeń. Być może zlew 1,5 komory gorzej się sprawdzi w takim położeniu...
Jeśli chcesz większy kawałek blatu to możesz przesunąć płytę bliżej krawędzi półwyspu, na jakieś 30cm od brzegu - wypadłaby wtedy chyba równo z piekarnikiem.
Trochę dziwnie wygląda ten krótki kawałek lacobelu nad blatem od strony komina, jakoś tak się odznacza, wystaje przed linię szafek wiszących(chyba, że to tylko na wizualce) - może zamontuj lacobel na całej widocznej części komina, od podłogi lub blatu do wysokości białych frontów albo do sufitu.
284118
Albo drewniane obramowanie wysokiej zabudowy zrób szersze - żeby z prawej strony zakrywało ściankę a z lewej zakrywało fragment komina aż do blatu a nad blatem lacobel .
284119 284120


Czy jeszcze jakoś inaczej byle tych krawędzi lacobelu nie było tak widać.

Atos85
14-10-2014, 14:51
Witam

To mój pierwszy post na forum. Wkrótce rozpoczynamy w domu generalny remont. Oczywiście kuchnia obowiązkowo do wymiany.
Moja żona zamówiła projekt kuchni u znajomej. Żonie podoba się, chociaż chce wyrzucić cargo umiejscowione po prawej stronie drzwi, celem uwolnienia przestrzeni. Mówi że ma wrażenie że będzie czuła się zamknięta. To co mi się nie podoba to to, że w projekcie jest zmywarka 45 cm, I to uważam za największy problem, bo wg mnie jest zwyczajnie za mała. Czy ktoś ma jakieś pomysły na inny układ w tej kuchni, albo umiejscowienie tej zmywarki i cargo ? Dołączam szkic i zdjęcia projektu.

PS: na lewo od lodówki jest 15 cm wnęka z dojściem do instalacji gazowej.

284283284284284285284286284287
http://pl.tinypic.com/r/14ujdhd/8

marta19866
14-10-2014, 15:45
witam...

na początku chciałabym powiedziec że piękne projekty i wiualizacje przygotowujecie ąz chce się tu zaglądac!!!!

i mam ogromną prośbę...

czy mogłabym prosic o wizualizację mojej kuchni...mam dwa pomysły na nią ale nie wiem który lepszy...
zrezygnowałam z mini spiżarki na rzecz większej kuchni...kuchnia połączona z jadalnią... myślałam o meblach białych w połysku.
przesyłam rzut parteru i tego co ja naskrobałam...

284294284295284296

adrianad
14-10-2014, 15:56
Atos, jak dla mnie projekt bardzo słaby. Taki mały zlew i w takim miejscu to nieporozumienie, zmywarkę 45 też raczej odradzam. No i piekarnik umiejscowiony co najmniej dziwnie czemu ma służyć ta wnęka przy oknie?!?

Czy możesz podać wymiary drzwi i okna (odległości od ścian)?

Doriko
14-10-2014, 18:12
witam...

na początku chciałabym powiedziec że piękne projekty i wiualizacje przygotowujecie ąz chce się tu zaglądac!!!!

i mam ogromną prośbę...

czy mogłabym prosic o wizualizację mojej kuchni...mam dwa pomysły na nią ale nie wiem który lepszy...
zrezygnowałam z mini spiżarki na rzecz większej kuchni...kuchnia połączona z jadalnią... myślałam o meblach białych w połysku.
przesyłam rzut parteru i tego co ja naskrobałam...

284294284295284296

A może by tak :
- w miejscu piekarnika (na pierwszej propozycji) lodówka
- szafka
- zlew
- zmywarka no chyba że dla leworęcznych na odwrót
- kuchenka tam gdzie jest (na pierwszej propozycji)
- w miejscu lodówki słupek z piekarnikiem

RADA
Staraj się używać jak najmniejszej ilości rozmiarów szafek, Moim zdaniem najlepiej wyglądają 60cm ale dla każdego może to być inna wielkość. Ważne by inne rozmiary niż podstawowy używać tylko gdy to jest konieczne.

AniaS79
14-10-2014, 18:35
Witam

To mój pierwszy post na forum. Wkrótce rozpoczynamy w domu generalny remont. Oczywiście kuchnia obowiązkowo do wymiany.
Moja żona zamówiła projekt kuchni u znajomej. Żonie podoba się, chociaż chce wyrzucić cargo umiejscowione po prawej stronie drzwi, celem uwolnienia przestrzeni. Mówi że ma wrażenie że będzie czuła się zamknięta. To co mi się nie podoba to to, że w projekcie jest zmywarka 45 cm, I to uważam za największy problem, bo wg mnie jest zwyczajnie za mała. Czy ktoś ma jakieś pomysły na inny układ w tej kuchni, albo umiejscowienie tej zmywarki i cargo ? Dołączam szkic i zdjęcia projektu.

PS: na lewo od lodówki jest 15 cm wnęka z dojściem do instalacji gazowej.

284283284284284285284286284287
http://pl.tinypic.com/r/14ujdhd/8
Mnie się zdecydowanie nie podoba. Nie wyobrażam sobie korzystać ze zlewu, który jest wepchnięty w kąt przy lodówce. Cała prawa strona kuchni wygląda tak, jakby ktoś na czas remontu rozmontował meble i ustawił je tam przypadkiem na chwilę, bo nie było miejsca gdzie indziej.
Ciężko i bez sensu. Dobrze, że wstawiłeś projekt teraz, póki jeszcze można wszystko zmienić, bo jego realizacja nie byłaby ani ładna ani przede wszystkim funkcjonalna.

Zdun Darek B
14-10-2014, 18:41
Obok lodówki to raczej blat roboczy nie zlew.
Lodówka , blat , kuchnia , zlew.... taka kolej rzeczy przy gotowaniu .
Czy przed tym piekarnikiem w wysokiej zabudowie , gorąca szyba , będzie w oknie łatwopalna firanka ?

alicyja
14-10-2014, 18:50
Atos85, Co to za instalacja gazowa? Czy to pion gazowy - rura przechodząca przez wszystkie piętra w tym akurat kącie - i licznik? Jeśli rura z gazem jest doprowadona z klatki schodowej a w kącie jest tylko zawór to można go przenieść w bardziej dostępne miejsce.

Skoro remont generalny to może dałoby się przesunąc fragment prawej ściany - tak, żeby zaraz przy wejściu dało się postawić słupek z piekarnikiem i lodówkę?

Moje propozycje - dość ogólne i niedopracowane:

1) Słupek z piekarnikiem po lewej od wejścia, obok lodówki, ale korzystniej by było gdyby tam stała węższa szafka, np.30cm cargo a piekarnik pod płytą, albo po prostu sama lodówka. Przy prawej ścianie blat z płytą i płytszy blat ze stołkami(może być też skośny, zwężający się w stronę drzwi albo standrdowej głębokości ale krótszy i z zaokrągloną krawędzią.
284319 284320 284321 284322 284323

alicyja
14-10-2014, 18:54
2) Przy całej lewej ścianie tylko niskie szafki(i wiszące) - płyta, piekarnik, zmywarka i zlew. Po prawej zaraz przy ścianie z oknem wysoka szafka o szerokości ok.30-40cm(żeby nie zostawić wąskiej przestrzeni o szerokości parapetu jak to jest na Twojej wizualce za słupkiem) i obok lodówka a dalej do drzwi płytki blat ze stołkami. Od biedy przy oknie mógłby być słupek z piekarnikiem ale też tak dosunięty do ściany i najlepiej nie wyższy niż lodówka.
284324 284325 284326 284327 284328

mamik
14-10-2014, 19:08
witam...

na początku chciałabym powiedziec że piękne projekty i wiualizacje przygotowujecie ąz chce się tu zaglądac!!!!

i mam ogromną prośbę...

czy mogłabym prosic o wizualizację mojej kuchni...mam dwa pomysły na nią ale nie wiem który lepszy...
zrezygnowałam z mini spiżarki na rzecz większej kuchni...kuchnia połączona z jadalnią... myślałam o meblach białych w połysku.
przesyłam rzut parteru i tego co ja naskrobałam...

284294284295284296
dla mnie wersja 2 lepsza, ale bez baru/wyspy
w takim układzie domu jakoś mi takie oddzielenie nie pasuje
też przenioslabym piekarnik w miejsce lodówki, a lodówkę dałabym tam gdzie teraz jest bar

marta19866
14-10-2014, 19:44
A może by tak :
- w miejscu piekarnika (na pierwszej propozycji) lodówka
- szafka
- zlew
- zmywarka no chyba że dla leworęcznych na odwrót
- kuchenka tam gdzie jest (na pierwszej propozycji)
- w miejscu lodówki słupek z piekarnikiem

RADA
Staraj się używać jak najmniejszej ilości rozmiarów szafek, Moim zdaniem najlepiej wyglądają 60cm ale dla każdego może to być inna wielkość. Ważne by inne rozmiary niż podstawowy używać tylko gdy to jest konieczne.


Jestem leworęczna to tak trochę z tym zamierzeniem zmywarka w tym miejscu...jeśli chodzi o zamianę piekarnika z lodówką to myślę że nie ma problemu bo się nad tym zastanawialiśmy czy w tak czy odwrotnie. choć myślę że z jednej strony bliżej do lodówki byłoby jakby tu została co jest bo sądzę że częściej będziemy korzystać z tego blatu roboczego obok kuchenki...

jeśli chodzi o szafki to od kogoś słyszałam że najlepiej wtedy to tak wygląda...to tylko taki mój roboczy plan do końca nie przemyślany...tak naprawdę to nie wiem na co najbardziej powinnam zwrócić uwagę planując meble..kuchenka i zlew muszą być mniej więcej na tych ścianach...

marta19866
14-10-2014, 19:54
mamik jakoś nie bardzo widzę tą lodówkę na tej stronie taką samą...:(

ten bar czy wyspa (w sumie nie wiem jak nazwac:D) to tak z takim zamierzeniem dla dzieci na śniadanie czy siebie na poranna kawę

Atos85
14-10-2014, 20:42
Atos, jak dla mnie projekt bardzo słaby. Taki mały zlew i w takim miejscu to nieporozumienie, zmywarkę 45 też raczej odradzam. No i piekarnik umiejscowiony co najmniej dziwnie czemu ma służyć ta wnęka przy oknie?!?

Czy możesz podać wymiary drzwi i okna (odległości od ścian)?

Odległości od drzwi wejściowych: z lewej strony 85 cm, z prawej 50 cm. Szerokość drzwi 70 cm, wysokość 200 cm.
Odległości od okna: z obu stron po 62 cm


o to za instalacja gazowa? Czy to pion gazowy - rura przechodząca przez wszystkie piętra w tym akurat kącie - i licznik? Jeśli rura z gazem jest doprowadona z klatki schodowej a w kącie jest tylko zawór to można go przenieść w bardziej dostępne miejsce.

To jest pion gazowy. Nie ma licznika. Jest mały zaworek, rura wychodzi ze ściany i biegnie w dół ku podłodze.


Moje propozycje - dość ogólne i niedopracowane:

Wygląda inaczej. Tylko czy żonie się spodoba. Dwoje musi na raz :) Jestem laikiem i nie wiem czy wszystko będzie możliwe pod względem technicznym ( przesunięcia, przełożenie gazu, odpływu wody)


Skoro remont generalny to może dałoby się przesunąc fragment prawej ściany - tak, żeby zaraz przy wejściu dało się postawić słupek z piekarnikiem i lodówkę?

Ale które prawej ściany? Tej działowej za którą jest pokój, czy ta działowa która jest przy drzwiach i oddziela od korytarza? Przepraszam za moje braki, ale pierwszy raz najtrudniejszy.

mamik
14-10-2014, 22:37
mamik jakoś nie bardzo widzę tą lodówkę na tej stronie taką samą...:(

ten bar czy wyspa (w sumie nie wiem jak nazwac:D) to tak z takim zamierzeniem dla dzieci na śniadanie czy siebie na poranna kawę
teraz lodówka stoi dokładnie tak samo, tyle, ze koło kuchenki
w Twoim układzie stół masz na tyle blisko, że i kawa i śniadanie możne być przy stole, a nie musisz biegać na około baru, bar stworzy dodatkowy korytarz pomiędzy ścian a barem

marta19866
14-10-2014, 23:06
Mamik masz rację, ja myślałam o pierwszej wersji i ta lodówka że tak sama ma stac stąd moje stwierdzenie, przepraszam, pierwsza opcja miała byc że ta lodówka w tym miejscu a w koncu mysl że chyba chcielibysmy taka wyspę miec.i kurcze już sama nie wiem

adrianad
15-10-2014, 07:59
Atos, a ja pomyślałam o takim układzie:
https://dl.dropboxusercontent.com/s/om7087o5dcj6vrw/atos85-1.JPEG?dl=0
https://dl.dropboxusercontent.com/s/cthyioke0huh92e/atos85-2.JPEG?dl=0
https://dl.dropboxusercontent.com/s/b0w3wrh0lgnnifo/atos85-3.JPEG?dl=0
Oczywiście to tylko zarys bo meble trzeba dopasować do warunków (dać blendy itd). Lodówkę bym dała pod zabudowę bo zajmuje mniej miejsca.

alicyja
15-10-2014, 12:19
Ale które prawej ściany? Tej działowej za którą jest pokój, czy ta działowa która jest przy drzwiach i oddziela od korytarza? Przepraszam za moje braki, ale pierwszy raz najtrudniejszy.

Miałam na myśli przesunięcie ściany od strony pokoju, o jakieś 20-30cm, na odcinku potrzebnym do postawienia wysokiej zabudowy(lodówka i ewentualnie słupek lub cargo). Najlepiej byłoby przesunąć fragment tuż przy wejściu ale jeśli się nie da (np. przez umiejscowienie drzwi do tamtego pokoju) to można zrobić wnękę bliżej okna - podobny układ jak w mojej wersji 2 ale lodówka i słupek byłyby równo z płytszym blatem i troche dalej od blatu ze zlewem.
284394 284395
284396 284397

Zamiast płytkiego blatu mógłby być mały stolik, np składany, zamontowany do ściany.

agathas
15-10-2014, 22:04
Sniper przekombinowanie na suficie to okap sufitowy, którego projektantka nie usunęła i wstawiła na nim okap wyspowy. To tylko błąd. Co do oświetlenia to będzie duży plafon umieszczony centralnie w suficie + 2 halogeny w suficie nad półwyspem. Do tego oświetlenie pod szafkami i listwa ledowa pod barkiem od strony płyty.
alicyja płyty nie przesunę bliżej krawędzi półwyspu, bo zburzy to linie szafek w nim. No i pozostanie kwestia okapu - też nie będzie centralnie nad półwyspem. Co do lakobelu to myślałam tak go wcisnąć, aby tworzył ze ścianą równą powierzchnię. Nic by nie odstawało. Na tej ścianie u góry będzie widoczny helios (nie ma go w projekcie). Myślałam powiesić pod nim zegar. Jednakże wezmę pod uwagę poszerzenie ramek.
Dziekuję za uwagi dotyczące usytuowania zlewu. Na nich zależało mi najbardziej. Nie rozwiązują one moich dylematów. Dwie wypowiedzi i dwie sugestie :).

Doriko
15-10-2014, 22:43
Witam wszystkich tu obecnych ponownie!
Wracam z prawie zaakceptowanym przeze mnie projektem kuchni. Proszę o poradę dotyczącą usytuowania zlewozmywaka. Jedna opcja, to umiejscowienie go w kącie ciągu roboczego (zyskuję blat roboczy, ale może być niewygodnie zmywać), druga, lepsza wizualnie - to usytuowanie go na środku (tracę przestrzeń na blacie). W szafce po lewej będzie zmywarka. Możecie mi doradzić? A może widzicie też inne błędy w projekcie? Będę wdzięczna za każdą sugestię
283906283907283908.

A nie dało by się powiększyć tego aneksu o 20-30 cm? Można by wtedy dać obok zlewu kargo 20-30cm i zlew nie byłby przy samej ścianie a blat pomiędzy zlewem a kuchenką uratowany.

agathas
16-10-2014, 16:14
Doriko niestety to ostateczna granica na jaką możemy wysunąć półwysep. Do barku chcemy dostawić jeszcze stół z krzesłami. Chcemy stół rozsuwany, więc każdy cm jest w bloku na wagę złota ;). Od innego projektanta dostałam inny projekt. Nie wiem, który lepszy? Bliższy sercu jest ten z 3 rzędami wysokiej zabudowy. Tylko ta powierzchnia robocza.....
284616 284617
284618
Przepraszam za nazwę firmy - niestety nie umiem jej usunąć ze zdjęcia.

alicyja
16-10-2014, 18:05
płyty nie przesunę bliżej krawędzi półwyspu, bo zburzy to linie szafek w nim.
I co z tego, że układ frontów się zmieni - jest teraz do czegoś wyrównany? Nie wiem co by szkodziło jakby szuflady pod płytą wstawić między dwie 30-tki albo szuflady zrobić szersze a na końcu szafka 30cm(na oko bo nie znam wymiarów półwyspu). Nie ma co się za bardzo sugerować często powtarzanymi poradami, żeby wszystkie fronty były takiej samej szerokości i jak najmniej wąskich drzwiczek bo raczej dotyczy to dłuższego ciągu szafek i aneksów otwartych na salon, a u Ciebie ta część półwyspu jest widoczna tylko z aneksu i jest to krótki odcinek. Zreszą najważniejsze jest sensowne, wygodne rozplanowanie sprzętów oraz głównego blatu roboczego oraz wybór preferowanych rozwiązań i systemów a dopiero później można się zastanawiać jak zaaranżować pozostałe elementy, żeby tworzyły estetyczną całość - przynajmniej takie powinny być priorytety dla osób, które w aneksie zamierzają gotować a nie tylko podgrzewać mrożonki.


No i pozostanie kwestia okapu - też nie będzie centralnie nad półwyspemOkap można np obudować propstopadłościenną konstrukcją, wycentrowaną względem ścianki zasłaniającej półwysep(po odliczeniu głębokości szafek wiszących) i stołu - czerwony zarys na rysunku.
284636
A jakby stół postawić krótszym bokiem przy ścianie, równolegle do półwyspu, to okap mógłby być nawet niesymetrycznie powieszony nad półwyspem - byłby symetryczny względem wysokiej zabudowy, dokładnie naprzeciwko słupka z piekarnikiem. Zresztą są różne triki, żeby oszukac oko i uzyskac wrażenie symetrii albo przynajmniej jakiejś przemyślanej kompozycji, która symetryczna być nie musi.


Od innego projektanta dostałam inny projekt. Nie wiem, który lepszy? Bliższy sercu jest ten z 3 rzędami wysokiej zabudowy. Tylko ta powierzchnia robocza......
Też raczej jestem za zabudowaniem całej tylnej ściany bo ten widoczny fragment komina i wnęka między nim a słupkiem z piekarnikiem to niepotrzebne eksponowanie i tworzenie załamań ścian i nieregularnych w ksztacie powierzchni(m.in.blat) a Tobie chyba zależy na prostym i nowoczesnym wyglądzie kuchni.

agathas
16-10-2014, 21:12
alicyja dziękuję za wykład. Spróbuję pokombinować i przesunąć płytę bliżej brzegu i pozmieniać układ szafek-mam nadzieję, że projektantka zdzierży ;). Musiałabym znaleźć okap z boczną rurą i go jakoś wypośrodkować wizualnie. Niestety ponoć nie ma takich nad wyspę. Są tylko modele przyścienne, więc zastanawiam się, czy mogłabym taki obudować? Załączam zdjęcie, żeby można było zrozumieć o co mi chodzi.
284679

marta19866
16-10-2014, 21:37
Alicyja mogłabym prosic Cię o wypowiedzenie się odnośnie mojej kuchni w sensie jak proponowałabyś szafki ,oczywiście i pozostałe osoby które mają jakąs propozycje na aranżacje mojej kuchni...to co przedstawiłam wcale nie oznacza że któras z tych wersji będzie..

ziele1985
16-10-2014, 21:48
Co sądzicie o projekcie mojej przyszłej kuchni?

Jej wymiary to 279 x 225 cm

Piony znajdują się obok piekarnika.

Okno będzie wymieniane (szerokość 150cm) i chciałbym zrobić je na równo z blatem kuchennym (zamiast parapetu)

Obok lodówki chce zrobić składany mały stoł przymocowany do ściany.

Oczywiście do tego górne szafki które nie będą dochodzić do okna ze względu na jego szerokość. W pustej przestrzeni między górnymi szafkami a oknem chcę powiesić gaśnicę.

284681

wiolek_lp
17-10-2014, 12:56
Heej
To i ja przychodzę z moim najprostszym projektem kuchni, który zrobiłam sama kombinujac w jakiś programach więc jest to tylko zarys, nie umiem zrobić fajnej wizualizacji.
Jakieś rady co do układu ? Nie za wiele mogę manewrować bo pion jest w pokoju obok i podprowadzenia będą mi robić do tego planu.
Chcę fronty lakierowane na wysoki połysk białe i zastanawiam się jaki kolor dać blatu ( laminowany ), lacobelu i gresu. Mieszkanie utrzymuje w kolorach bieli i szarości i właśnie myślałam o tych elementach szarych ale czy będzie to dobrze wyglądać ? Wrzucam jeszcze plan mieszkania gdyż będzie to aneks z salonem.

Pozdrawiam

Malgosia46
17-10-2014, 15:40
Witam,

Moi drodzy, jestem tu nowa i bardzo Was prosze o pomoc. Kupiliśmy mieszkanie. Aneks kuchenny jest nie za duży i ciężko mi ustawić meble. Niestety ze wzgl. Finansowych nie chciałabym ruszać ścian. Chciałabym zmieśćić w aneksie lodówkę wysoką, zmywarkę, zlew i kuchenkę z piekarnikiem. Będę się decydować na meble ikea.

Bardzo Was prosze o pomoc i wizualizacje. Zaznaczam że chciałabym zmieścić w pokoju stół z krzesłami.


Z góry dziękuję.

alicyja
18-10-2014, 17:04
alicyja dziękuję za wykład. Spróbuję pokombinować i przesunąć płytę bliżej brzegu i pozmieniać układ szafek-mam nadzieję, że projektantka zdzierży ;). Musiałabym znaleźć okap z boczną rurą i go jakoś wypośrodkować wizualnie. Niestety ponoć nie ma takich nad wyspę. Są tylko modele przyścienne, więc zastanawiam się, czy mogłabym taki obudować? Załączam zdjęcie, żeby można było zrozumieć o co mi chodzi.
284679
Taki okap chyba szkoda zabudowywać, nie będzie tego efektu podświetlonej szyby(?). Przynajmniej na wizualce to wygląda na szybę, przez którą prześwieca światło z halogenów na suficie - na fotce samego okapu jest jakaś poświata ale zdaje się, że pochodzi z wbudowanego podświetlenia samej krawędzi tej poziomej "półki"(?).
Pisząc o zabudowaniu miałam raczej na myśli zwykły okap podszafkowy i mniej więcej taki patent jaki pokazała johana w wątku o wadach i zaletach płyty indukcyjnej na półwyspie - obudowa takiego okapu mogłaby być też np z półprzejrzystego szkła/pleksiglasu, blachy stalowej lub płyt k-g itp.

Moich wykładów nie musisz brać pod uwagę, nie zajmuje się zawodowo aranżowaniem wnętrz ale jak obudziłam jakieś wątpliwości to nie wahaj się molestować swojej projektantki - może coś wymyśli z tym okapem a może wyperswaduje Ci pomysł z przesuwaniem płyty...


Alicyja mogłabym prosic Cię o wypowiedzenie się odnośnie mojej kuchni w sensie jak proponowałabyś szafki ,oczywiście i pozostałe osoby które mają jakąs propozycje na aranżacje mojej kuchni...to co przedstawiłam wcale nie oznacza że któras z tych wersji będzie..
Ze względu na rozplanowanie pomieszczeń w części dziennej proponuję inny układ. Część kuchni bliżej wejścia jest osłonięta od strony salonu ścianą i tam według mnie jest dobre miejsce na wysoką zabudowę czyli przechowywanie sprzęówi produktów. Pozostała część kuchni jest otwarta na jadalnię i lepiej oświetlona światłem dziennym z dwóch okien więc chyba przyjemniej będzie mieć tam przestrzeń roboczą, z widokiem na ogród i domowników siedzących przy stole zamiast odwracać się do tego wszystkiego plecami. Oczywiście to tylko moje zdanie, no i nie każdemu będzie odpowiadał uklad z płytą na półwyspie i brak(lub mała ilość) szafek wiszących.
284919 284920

alicyja
18-10-2014, 18:23
Co sądzicie o projekcie mojej przyszłej kuchni?
(...)
284681

Nie podoba mi się, że lodówka stoi tak blisko wejścia - zasłania część przestrzeni(ścianę i blat po prawej od okna) i pierwsze co się widzi wchodząc do kuchni to jej bok. Zmywarka jest daleko od zlewu. Stolik przy drzwiach raczej nie będzie mógł być wystarczająco duży dla dwóch osób a i tak rozłożony utrudni wchodzenie do kuchni a poza tym siedzenie w cieniu rzucanym przez lodówkę i na dodatek w przejściu może być niezbyt przyjemne.
Lodówka w kąt zamiast słupka, piekarnik i zmywarka pod blat.
1)Blat pod oknem służący za stolik może być płytszy niż standardowy, np.30-40cm.
284934
2)W tej wersji blat ze stołkami też może byc płytszy albo zamiast niego składany stolik.
284935

agathas
18-10-2014, 20:21
alicyja dzięki za zainteresowanie. Co do zamieszczonego zdjęcia okapu to informuję, że zdjęcie w wizualizacji jest poglądowe - taki okap to wydatek około 8-9 tys, więc warto pokusić się o coś tańszego :rolleyes:. Okap owszem jest bajeczny! Pozdrawiam :bye:

ziele1985
19-10-2014, 12:04
Nie podoba mi się, że lodówka stoi tak blisko wejścia - zasłania część przestrzeni(ścianę i blat po prawej od okna) i pierwsze co się widzi wchodząc do kuchni to jej bok. Zmywarka jest daleko od zlewu. Stolik przy drzwiach raczej nie będzie mógł być wystarczająco duży dla dwóch osób a i tak rozłożony utrudni wchodzenie do kuchni a poza tym siedzenie w cieniu rzucanym przez lodówkę i na dodatek w przejściu może być niezbyt przyjemne.
Lodówka w kąt zamiast słupka, piekarnik i zmywarka pod blat.
1)Blat pod oknem służący za stolik może być płytszy niż standardowy, np.30-40cm.
284934
2)W tej wersji blat ze stołkami też może byc płytszy albo zamiast niego składany stolik.
284935


Stolik w kuchni chcę zrobić mały jednoosobowy lub nawet narożnik choć bez niego wytrzymam. Zlew pod oknem odpada, chciałbym mieć tam blat roboczy. Zgodzę się że zmywarka daleko od zlewu jest nieergonomiczna ze względu na przenoszenie naczyń ze zlewu do zmywarki. Czy można ją ustawić pod płytą gazową?
Ew. jak na projekcie niżej czyli lodówka w kąt, piekarnik pod płytę, zmywarka pod oknem, zlew w rogu (nie mogłem w programie zrobić ale byłby to jednokomorowy z miejscem na ociekać)

285240

rambaba
19-10-2014, 17:20
Mam problem z projektem kuchni (ikea). Zależy mi na piekarniku w słupu i dużej ilości blatu. Chciałam jeszcze mieć wysokie cargo, ale to już w ogóle mi się sensownie nie mieści. Projekty na tę chwilę mam dwa, macie jakieś dobre rady?
Na drugim projekcie nieudolnie zrobiłam jeszcze blat pod oknem. Tam gdzie jest puste miejsce na górze miałyby być otwarte półki (z blatu). Miejsca do siedzenia nie potrzebuję, tuż obok będzie duży stół.

285331285332285333

dorciawie
20-10-2014, 12:25
Witam,
Czy mogłby ktoś rzucić okiem na projekt kuchni, bo niby mi się podoba ale czegoś brakuje. Może ktoś z Was podpowie:)285464285465285466

marta19866
22-10-2014, 13:26
Ze względu na rozplanowanie pomieszczeń w części dziennej proponuję inny układ. Część kuchni bliżej wejścia jest osłonięta od strony salonu ścianą i tam według mnie jest dobre miejsce na wysoką zabudowę czyli przechowywanie sprzęówi produktów. Pozostała część kuchni jest otwarta na jadalnię i lepiej oświetlona światłem dziennym z dwóch okien więc chyba przyjemniej będzie mieć tam przestrzeń roboczą, z widokiem na ogród i domowników siedzących przy stole zamiast odwracać się do tego wszystkiego plecami. Oczywiście to tylko moje zdanie, no i nie każdemu będzie odpowiadał uklad z płytą na półwyspie i brak(lub mała ilość) szafek wiszących.
284919 284920

Alicyja swietny pomysł masz na moją kuchnie..tylko szkoda że nie wczesniej pomyslalam o rozplanowaniu wszystkiego...

płyta gazowa musi byc w miejscu gdzie jest wysoka zabudowa , dokładniej tu gdzie lodówke zaplanowałas, natomiast zlew będzie po prawej stronie okna,
wiedząc o umiejscowieniu zlewu i plyty gazowej zostawiłabys taki układ szafek? bo miałam wczesniej taką mysl żeby szafki były w takim układzie jak pokazałaś bez wysokiej zabudowy, i rezygnacji piekarnika w słupku bo jednak nie byłoby gdzie go wstawic...z tym że zastanawiam się czy to jednak nie za dużo będzie i kuchnia będzie ciasna...

moniss
22-10-2014, 14:56
Witam,
Czy mogłby ktoś rzucić okiem na projekt kuchni, bo niby mi się podoba ale czegoś brakuje. Może ktoś z Was podpowie:)285464285465285466

Moim zdaniem mebl ei kolory są OK. Może tylko zamieniłabym miejscami wysokie cargo ze słupkiem piekarnikowym.
Czy drzwi po prawej stronie to spiżarka? Jeśli tak to ja bym tę część od jadalni jednak zasłoniła/odgrodziła.
A możesz wrzucić rzut kuchni z wymiarami?

dorciawie
22-10-2014, 20:29
Moniss dzięki za odpowiedź. Mój m namawia mnie na ściankę z k-g oddzielającą jadalnię ale obawiam się, że to może niekoniecznie pasować:-/ Jeśli chodzi o rzuty jest to projekt Karmina Archipelagu, a kuchnia jest poszerzona o 0,5 m wzdłuż i w szerz.

moniss
22-10-2014, 21:24
dorciawie, nie wiem jakie kuchnia ma wymiary, ale układ z projektu był całkiem niezły:
- drzwi spiżarki od strony kuchni
- odgrodzenie kuchni od salonu ścianką - zwłaszcza u Was, przy powiększonej kuchni.
Nie wiem, czy macie tam też kominek tak jak w projekcie, ale jeśli nie, to byłoby tam świetne miejsce na ewentualną wysoką zabudowę: lodówka, piekarnik, witryny ze szkłem i porcelaną świąteczną itp.

dorciawie
22-10-2014, 21:52
Moniss, spiżarkę mam pomniejszoną dlatego też drzwi musiały być od salonu, natomiast ściana oddzielająca kuchnię od salonu jest ( wiem, że na zdjęciach jej nie ma ale to dla wygody wizualizacji:)).Na ścianie między spiżarką a jadalnią chcę postawić witrynę i tam trzymać szkło i zastawę.
Wymiary kuchni podam jak tylko "dorwę" się do kompa męża.

alicyja
23-10-2014, 20:18
Stolik w kuchni chcę zrobić mały jednoosobowy lub nawet narożnik choć bez niego wytrzymam. Zlew pod oknem odpada, chciałbym mieć tam blat roboczy. Zgodzę się że zmywarka daleko od zlewu jest nieergonomiczna ze względu na przenoszenie naczyń ze zlewu do zmywarki. Czy można ją ustawić pod płytą gazową?
Ew. jak na projekcie niżej czyli lodówka w kąt, piekarnik pod płytę, zmywarka pod oknem, zlew w rogu (nie mogłem w programie zrobić ale byłby to jednokomorowy z miejscem na ociekać)

285240
Szkoda, że chcesz upchnąć wszystkie podstawowe sprzęty przy jednej ścianie. A nie da rady płyty przenieść na drugą stronę jak na mojej propozycji nr1? Pociągnięcie rury z gazem to nie jest jakaś wielka filozofia(oczywiście dla przeszkolonej i uprawnionej osoby) a okap możesz mieć pracujący w trybie pochłaniacza(bez konieczności podłączenia do kanału wentylacyjnego).

Jeśli jednak znajdziesz tysiąc powodów dla nieprzenoszenia płyty to lepiej byłoby zrezygnować z blatu pod oknem lub przynajmniej go spłycić(do ok.30cm) - tak, żeby odsunąć maksymalnie zlew od kuchenki. I wtedy zmieści się zmywarka między zlewem a piekarnikiem a po jednej stronie płyty będzie te 60cm blatu na postawienie talerza z kotletami przygotowanymi do smażenia itp. Komora zlewu nie musiałaby być w rogu* albo, co gorsza, na granicy prostego kawałka blatu i narożnego**.
286005

*)Zlew w rogu podobno jest niezbyt wygodny ale osobiście nie miałam okazji z takiego korzystać i zdarza się, że czasem proponuję to rozwiązanie jak już nie ma innej, lepszej opcji.
**)Wizualna kaszana.
---------------------------------------------------------

Alicyja swietny pomysł masz na moją kuchnie..tylko szkoda że nie wczesniej pomyslalam o rozplanowaniu wszystkiego...
Ano, szkoda...


płyta gazowa musi byc w miejscu gdzie jest wysoka zabudowa , dokładniej tu gdzie lodówke zaplanowałas, natomiast zlew będzie po prawej stronie okna,
wiedząc o umiejscowieniu zlewu i plyty gazowej zostawiłabys taki układ szafek? bo miałam wczesniej taką mysl żeby szafki były w takim układzie jak pokazałaś bez wysokiej zabudowy
Masz na mysli taki układ?
286006
Podstawowe sprzęty są zaplanowane na powierzchni mniejszej niż połowa kuchni i oddzielone stosunkowo krótkimi kawałkami blatu a naprawdę długi odcinek blatu jest oddalony od lodówki, zlewu i kuchenki. Sama sobie odpowiedz na pytanie czy potrzebujesz tyle blatu w tamtym miejscu i co ewentualnie będziesz na tym blacie robić. Jak dla mnie jest to układ bez sensu.


z tym że zastanawiam się czy to jednak nie za dużo będzie i kuchnia będzie ciasna...
Optymalna przestrzeń między dwoma równoległymi blatami(np.półwysep i blat ze zlewem)to 120cm - jest wystarczająco blisko żeby stojąc pomiędzy nimi dosięgnąć do jednego i drugiego i można w miare wygodnie przenosić produkty oraz jest wystarczająco szeroko żeby dwie osoby się mogły minąć. Oczywiście jeśli w kuchni planujesz uprawiac jogę czy jakąs inną formę gimnastyki to może być za ciasno;) Półwysep mogłby byc krótszy i tym samym wejście szersze niż 90cm jeśli o to sie martwisz ale i tak układ jest bez sensu.

Lepiej już zostać przy ustawieniu szafek w kształcie "L" - z tym, że lodówka między oknami. Słupek z piekarnikiem ewentualnie na drugim końcu czyli przy wejściu, chociaż proponowałabym przy tej ścianie raczej same niskie i wiszące szafki, żeby lepiej wyeksponować płytę i okap.
286022
---------------------------------------------------------


Witam,
Czy mogłby ktoś rzucić okiem na projekt kuchni, bo niby mi się podoba ale czegoś brakuje. Może ktoś z Was podpowie:)285464285465285466
Zrobiłabym większą wyspę(głębszy blat) i bez podwyższonego barku - nie musisz przecież zasłaniać "bałaganu" na blacie bo podobno będzie ściana oddzielająca salon od kuchni, poza tym niższe stołki barowe są według mnie stabilniejsze, wygodniejsze - zwłaszcza dla dzieci. Więcej będzie można powiedzieć jak wrzucisz aktualny rzut kuchni z wymiarami. Interesuje mnie szczegolnie jaka będzie/jest długość ściany między salonem a kuchnią - dobrze by było gdyby kończyla się np. równo z którymś bokiem lodowki - od strony spiżarni albo blatu(czyli cała lodówka albo zasłonięta albo widoczna z salonu) - jesli rozpatrywac pokazany przez Ciebie układ. I napisz w jakim stadium budowy jesteście bo my tu naprodukujemy genialnych ;) projektów a się okaże, że wszystko prawie gotowe i teraz to co najwyżej płytę można 20cm w lewo przesunąć(przykładowo).

rambaba
23-10-2014, 22:35
Mam problem z projektem kuchni (ikea). Zależy mi na piekarniku w słupu i dużej ilości blatu. Chciałam jeszcze mieć wysokie cargo, ale to już w ogóle mi się sensownie nie mieści. Projekty na tę chwilę mam dwa, macie jakieś dobre rady?
Na drugim projekcie nieudolnie zrobiłam jeszcze blat pod oknem. Tam gdzie jest puste miejsce na górze miałyby być otwarte półki (z blatu). Miejsca do siedzenia nie potrzebuję, tuż obok będzie duży stół.

285331285332285333

marta19866
23-10-2014, 23:35
Alicyja chyba jednak układ w kształcie litery L najlepszy...jedynie zlew możnaby przesunąc troch ale to raczej nic nie zmieni, płyta gazowa musi zostac na tej ścianie co jest.

jeśli chodzi o ciasnotę w kuchni o której pisałam to chyba trochę przerażenie/obawa żeby taka nie była bo teraz mieszkając z teściami mamy bardzo wąską kuchnie ze najlepiej jedna osoba jak w niej przebywa :lol2:

A mogłabys mi zrobic wizualizacje , jak by to wyglądało?

alicyja
24-10-2014, 17:32
A mogłabys mi zrobic wizualizacje , jak by to wyglądało?
Wyglądałoby to jakoś tak:
Z piekarnikiem pod płytą
286104 286105

Z piekarnikiem w słupku
286106 286107 286108

marta19866
24-10-2014, 20:25
Alicyja dziękuje kochana! teraz dokładniej widzę jakby wyglądała kuchnia...teraz tylko rozplanowac jakie gdzie szafki szuflady itp

i nie dawac szafek wiszących nad zlewem? tak jest lepiej?

yaro09
25-10-2014, 12:48
Witam :)

Chciałbym prosić was o porady odnośnie rozmieszczenia szafek, aby było funkcjonalnie.
Rysunki są niewymiarowe, dlatego kwadrat wygląda jak prostokąt itp.

Projekt graficzny też nie odzwierciedla realiów, jest on jedynie poglądowy, ponieważ planuję:

- pod zlewem dwie szuflady (jedna mała na gąbki itp, druga to duży kosz na śmieci, płyny itp)
- pod indukcją prawdopodobnie 4 szuflady (3 male, 1 duża) na przyprawy, narzędzia itp
- zastanawiam się nad zamianą miejscami lodówki i słupka agd
- słupek AGD planuję zrobić tak: od ziemi szuflada 30cm, nad nią piekarnik, nad nim mikrofala i tu pytanie - czy z mikrofali na takiej wysokości da radę skorzystać osoba starsza na wózku? nie wiem czy mikrofale dać wolnostojącą na blat, czy w słupku.. Mam problem z ułożeniem tego kąta
- lodówkę dałem przy blacie, ponieważ często się z niej korzysta, poza tym przy ścianie by się nie otworzyła do końca.
- przerwa w górnych meblach koło lodówki jest wynikiem braku odpowiedniej szafki w programie. tej przerwy tam nie będzie.
- tak samo nie wiem do końca co wstawić na środku górnych szafek, na ścianie tam gdzie lodówka. wstawiłem tam mniejsze szafki, aby było zróżnicowanie. ale nie wiem czy to dobrze wygląda.
- zlew będzie 2 komorowy, po jego lewej stronie umieściłem zmywarkę
- narożnik planuję zrobić ścięty (jest w nim więcej miejsca), ale w programie graficznym nie było ściętego.
- nie wiem czy górne szafki zrobić na 60 czy na 72 cm
- fronty chyba foliowane (albo lakier, jeszcze nie wiem), na górze biały połysk, na dole ciemny brązowy mat
- czy okap skośny dobrze będzie wyglądać z boku ściany? chciałem aby był na środku, ale nie ma możliwości ustawienia mebli tak, zeby kuchenka była na środku, obok blaty, zmywarka i zlew.

Najbardziej mnie zastanawia ta lodówka z słupkiem AGD i mikrofalą, aby osoba starsza mogła z niej swobodnie skorzystać.
Chciałbym mieć też kawałek blatu roboczego pomiędzy indukcją a zlewem, dlatego wstawiłem tam zmywarkę.

Co myślicie o takiej kuchni? Wszelkie porady i pomysły będą niezwykle pomocne :)

http://s8.postimg.org/ld2e54b4k/maly.jpg
http://s8.postimg.org/ld2e54b4k/maly.jpg

http://s17.postimg.org/gbii98hlr/image.jpg
http://s17.postimg.org/gbii98hlr/image.jpg

http://s17.postimg.org/uvzl42ckf/image.jpg
http://s17.postimg.org/uvzl42ckf/image.jpg

http://s17.postimg.org/djz8imj33/image.jpg
http://s17.postimg.org/djz8imj33/image.jpg

http://s8.postimg.org/xdnu5uij9/image.jpg
http://s8.postimg.org/xdnu5uij9/image.jpg

Kalioke
27-10-2014, 09:28
Witam,
otrzymałam projekt mojej kuchni i zastanawiam się czy jeszcze coś ty nie zmienić. Kuchnia jest jak dla mnie bardzo mała i otwarta na salon. Fronty mają być białe w połysku i tu mam dylemat... bo jeden stolarz mówi, że przy dzieciach lepsze są fronty akrylowe a kolejny lakierowane... I już sama nie wiem jakie wybrać?

286435 286436 286437 286438

yaro09
27-10-2014, 09:40
lakierowane są chyba najdroższe, sam teraz wybieram meble.
slyszałem ze lakier i akryl są trwałe, ale mniej wytrzymałe np na uderzenia (moze zrobic się pęknięcie, odprysk itp).
są również fronty foliowane, najtańsze, ja chyba takie wybiorę. łatwe w utrzymaniu, ale są też najmniej trwałe
i po jakimś czasie folia może zacząć odchodzić, robią się pęcherze itp. ale nie ma reguły.
jednemu folia starczy na 20 lat, drugiemu na 5.

Kalioke
27-10-2014, 10:53
lakierowane są chyba najdroższe, sam teraz wybieram meble.
slyszałem ze lakier i akryl są trwałe, ale mniej wytrzymałe np na uderzenia (moze zrobic się pęknięcie, odprysk itp).
są również fronty foliowane, najtańsze, ja chyba takie wybiorę. łatwe w utrzymaniu, ale są też najmniej trwałe
i po jakimś czasie folia może zacząć odchodzić, robią się pęcherze itp. ale nie ma reguły.
jednemu folia starczy na 20 lat, drugiemu na 5.


No właśnie ja dostaję sprzeczne informację od stolarzy. Jedni twierdzą , że akryl nie będzie odpryskiwał inny że lakier... i bądź tu mądry...

moniss
28-10-2014, 17:39
yaro09, strasznie poszatkowałeś fronty górnych szafek, a do tego ta krótsza - można dosztać oczopląsu ;)
Jeśli chcesz na dole mieć szuflady, to ładnie u góry będą wyglądały szafki poziome otwierane do góry ( łamane w połowie), tej samej szerokości co szafki dolne.
Moim zdaniem za mało masz miejsca pomiedzy płytą a zlewem. Rozumiem, że chcesz mieć obie rzeczy w jednym rzędzie, więc proponowałabym dać przy ścianie jakąś mniejszą szafkę np. 60, a pod płytę 90. (nad płytą okap 90).
Tak ścięta szafka narożna z Twojego rysunku jest bardzo nieporęczna (moja teściowa ma taką i nie za bardzo wiadomo co w niej się znajduje). Lepsza jest z drzwiczkami łamanymi (ta z wizualizacji).

A nie myślałeś, aby w kącie z wysoką zabudową dać w jednym słupku piekarnik, a w drugim mikrofalę (zwłaszcza, że pytasz też o osobę niepelnosprawną)? Lodówkę można by dać w drugi róg L, a płytę kuchenną i okap dokładnie w miejsce, gdzie masz krótką szafkę górną.

Jak będę miałą chwilkę to wrzucę jakiś rysunek, bo jeden obraz - tysiac słów ;)

yaro09
28-10-2014, 17:49
moniss dzięki za odpowiedź :)

1. Dolna szafka narożna ścięta wydaje mi się bardziej pojemna, mam dużo garów, z tego względu zastosowałem ściętą.
2. Jeśli dam większy blat między kuchenką i zlewem, to automatycznie przesuwam okap i kuchenkę do ściany. Nie będzie głupio to wyglądać, jeśli ten okap będzie tak jakby z boku? Poza tym 60cm nie starczy tego blatu od zlewu do kuchenki?
3. z tymi słupkami to nie wiem. Chciałbym mieć je max 2. Do tego kuchenke, zlew (pomiedzy nimi blat) oraz zmywarkę chcę mieć wszystko obok siebie, aby można było wygodnie pracować. Najchętniej zostawiłbym tak jak jest, tylko czy jest jakieś rozwiązanie, żeby w jednym słupku był piekarnik + mikrofala, jednak zeby nie była za wysoko? Zawsze można postawić w słupku piekarnik, na nim mikrofale, tylko to by chyba trochę głupio wyglądało...

alicyja
28-10-2014, 18:02
yaro09,
-Moim zdaniem mikrofala powinna być na wysokości twarzy(lub niżej), zwłaszcza jeśli podgrzewane w niej będą płynne produkty(zupy, napoje) bo unoszenie misek z gorącą zawartością powyżej głowy jest niebezpieczne. Wydaje mi się też, że dla osoby niepełnosprawnej mikrofala na blacie to lepszy pomysł bo będzie w pobliżu kawałek powierzchni na odstawienie talerza/miski/kubka - po wyjęciu potrawy z mikrofali umieszczonej w słupku ta osoba musiałaby trzymać gorące naczynie i jednoczesnie manewrować wózkiem. Zresztą najlepiej zapytaj o preferencje tego poruszającego się na wózku członka rodziny.

Główne zmiany jakie wprowadziłabym w Twoim projekcie to :
- przeniesienie zlewu na drugą ścianę, bliżej lodówki, co pozwoliłoby uzyskać dłuższy blat między nim a płytą a sama płyta(i okap) mogłaby być na środku ściany.
- urozmaicenie w obrębie górnych szafek polegające na zastosowaniu oprócz szafek pionowych równiez szafek poziomych, ewentualnie może wkomponowanie kilku przeszklonych frontów(witryn) lub otwartych półek. Duża ilość samych pionowych, wąskich frontów i różnica w wysokości szafek jakoś nieciekawie się zapowiada.
- rezygnacja ze ściętego narożnika - jak dla mnie troche topornie wyglada taka szafka i blat a nie wiem czy rzeczywiście dużo więcej garnków ustawisz na półkach większych o te kilka centymetrów.

Przykładowe rozmieszczenie z szafką narożna prostokątną(120x60) i zlewem bliżej lodowki.
Od drzwi: szuflady 60+60+80(płyta)+60, front szafki narożnej 60, za zakrętem szafka pod zlew 90(2x45), zmywarka 60 i szafka 30 oraz lodówka i słupek.
Górne: poziome szafki o szerokości 60cm z przerwą 80cm nad plytą na okap, szafka narożna, nad zlewem i zmywarką dwie szafki 90cm(4 fronty 45cm).
286605 286606

Układ podobny do Twojego, ze ścięta szafka narożną.
Od drzwi: szuflady 60+80cm(płyta), zmywarka 60, szafka pod zlew 90cm, szafka narożna 90x90cm, szuflady 60+90cm, lodówka i słupek.
Górne: po obu stronach okapu poziome 60-tki, nad zlewem szafka 90cm(2x45), po obu stronach szafki narożnej szafki 30cm, nad szufladami przy lodówce poziome 60-tki i 90-tki.
286607 286608


To naprawdę przykładowe wizualki, można je jeszcze dopracować, zwłaszcza druga wersję. Przy tej ścianie z lodówką zostawiłam niezabudowane 10cm - do zasłonięcia blendą albo np stworzenia "ramki" wokół wysokiej zabudowy.

-Zostałabym przy ustawieniu z lodówką przy blacie. Ewentualnie można jeszcze dostawić wysokie waskie cargo(30-40cm) po drugiej stronie słupka z piekarnikiem żeby to ładniej wyglądało.
-jeśli zdecydujesz się na szafki górne poziome(np 36cm wysokości - moje tyle akurat mają) to pionowe mogą mieć 72 cm wysokości.
-Podziały szuflad dopasuj tak, żeby nie wprowadzać chaosu. Tu jest dużo możliwości, na przykład:
A) Drzwiczki(zmywarka, szafka narożna) mogą być podzielone poziomo na dwie równe części- taka imitacja dwóch szuflad- a w pozostałych szafkach dolna szuflada do połowy wysokości a wyżej dwie płytsze szuflady. Czyli we wszystkich szafkach zaraz nad cokołem taka sama wysokość szuflady lub "atrapy" a wyżej jak sie da lub jak Ci wygodniej.
B)Jest też taki patent, gdzie 2, 3 lub 4 szuflady są ukryte za jednym frontem i na przykład można we wszystkich szafkach zaraz pod blatem zaplanować płytką szufladę(albo atrapę lub maskowanie zlewu) a poniżej albo podział na dwie równe szuflady albo jeden front a za nim ukryte dwie szuflady.
286612
Zreszta to też w dużej mierze powinno być dostosowane od tego jakiej wysokości będą dolne szafki a raczej same korpusy(70 czy 80cm?).

yaro09
28-10-2014, 23:37
Dzięki wielkie! :) górne szafki na pewno będą zróżnicowane, właśnie np poprzez dodanie poziomych lub witryn. Nie wiem jeszcze tylko na jaki wymiar zrobić górne szafki (60 czy 72cm). blat będzie na wysokości 80cm.Też myślałem o cargo przy ścianie tam gdzie lodówka, ale tych słupków byłoby wtedy za dużo i sięgałyby prawie do połowy ściany... Rozkład szuflad to na pewno zrobię właśnie taką imitację na zmywarce itp.

Marysia Ro
29-10-2014, 13:09
Hej :)
Dostałam wizualizację mojej kuchni:

286701286702286703

Co o tym myślicie? Będzie jedna zmiana - blat, który posłuży jako stolik, będzie na równi z pozostałym blatem.
Kuchnia została wyceniona na 6500zł - mdf lakierowany na wysoki pomysł, blat Pfleiderer, cichy domyk.

Czy jest coś do zmiany?

adrianad
29-10-2014, 13:31
Marysia Ro, na pewno to wąskie cargo koło pod płytą do wywalenia i tak samo - po co Ci ta wąska półka nad? Cenowo wydaje mi się bardzo drogo.

Marysia Ro
29-10-2014, 13:41
To wąskie cargo jest po to, gdyby na płycie stało coś dużego, np. wok - wówczas nie uderzałby o słupek. Poza tym pomyślałam, że jednak przyda się jakaś przerwa między płytą a słupkiem. Wyceniłam podobny projekt w ikei i wyszło coś ok. 8-9 tys., a tutaj mam montaż w cenie, więc myślałam, że cena jest w porządku. Powinnam szukać w innym studiu kuchennym?

Edit:
wliczone w cenę:

- szuflady Modern Box (cichy domyk),
- zawiasy zintegrowane Hettich (cichy domyk),
- w szafkach podnoszonych do góry podnośniki gazowe,
- cargo 2półkowe,
- jedna szuflada pod zlewem otwierana na klik (syfon w tak wąskiej szace uniemożliwia montaż większej ilości szuflad),
- ledy pod górnymi szafkami,
- transport,
- montaż.

adrianad
29-10-2014, 14:34
Ale co ma płyta do cargo? Przecież szafki pod blatem mają się nijak do płyty. Możesz tam zrobić po prostu szuflady dłuższe.

Marysia Ro
29-10-2014, 14:44
Hmm, może i racja:) Ile powinno być Twoim zdaniem odstępu między płytą a słupkiem?
Czy szuflada pod zlewem otwierana na klik jest dużo lepsza od standardowej szafki lub szuflady otwieranej tak jak pozostałe?
I co myślisz o umiejscowieniu zlewu? Lepiej przesunąć go do lodówki i dzięki temu mieć większy blat, czy zostawić tak jak jest i mieć "poszatkowany" blat, ale za to miejsce na wyjmowanie produktów z lodówki?

adrianad
29-10-2014, 15:25
Ja w tak małej kuchni to bym przede wszystkim zrezygnowała z piekarnika w słupku, bo blatu jest tak tragicznie mało, że każdy kawałek jest na wagę złota. Ten stoliczek to do jedzenia służy? Nie w mieszkaniu innego stołu do jedzenia?

Marysia Ro
29-10-2014, 15:34
W mieszkaniu będzie inny stolik do jedzenia, ten jest do wypicia kawy na szybko lub pilnowania potraw ;)
Blatu w sumie jest 105cm po jednej stronie (jeśli zlew dosunę do lodówki) + 70cm po drugiej (gdy nie będę akurat jadła, to stolik jest blatem) lub nawet 145cm (jeśli akurat nie będę czegoś gotować na płycie). Ja raczej mało gotuję, za to lubię robić zapasy, więc im więcej szafek, tym lepiej.

marta19866
29-10-2014, 16:01
Wyglądałoby to jakoś tak:
Z piekarnikiem pod płytą
286104 286105

Z piekarnikiem w słupku
286106 286107 286108


A powiedz mi na tej drugiej ścianie nad zlewem dodac szafki wiszące czy lepiej nie?


i jak rozmiescic szafki zeby było funkcjonalnie?

kuchnia ma 2.88 x3.50m (sciana ze zlewem).

alicyja
29-10-2014, 18:24
A powiedz mi na tej drugiej ścianie nad zlewem dodac szafki wiszące czy lepiej nie?
Lepiej nie


i jak rozmiescic szafki zeby było funkcjonalnie?

kuchnia ma 2.88 x3.50m (sciana ze zlewem).
Możesz na przykład tak:
4)Od lodówki: szafka 45, zlew 90, zmywarka 60, narożna 90x90, szuflady 45, piekarnik 60, szuflady 90cm. Szafki górne 90, 45 i 60cm.
286741
5)Od lodówki: szafka 45, zlew 60, zmywarka 60, szafka narożna 120x60, szuflady 80, piekarnik 60, szuflady 80cm. Szafki górne o szerokości 60 i 80cm. Zlew i zmywarkę można zamienić miejscami jeśli uznasz,że przy lodówce jest za malo blatu a za duzo między zlewem a płytą ale wtedy zlew będzie w połowie pod oknem a w połowie pod ścianą...
286742

moniss
29-10-2014, 23:38
Marysia Ro, jeśli w międzyczasie nie poszerzyłaś w swojej kuchni, to będzie tam ciasno.
Koleżanka ma dwurzędową kuchnię, ale o 10cm szerszą niż Twoja i szafki wraz z blatem, z jednej strony ma płytsze niż 60 cm, a z kolei druga strona, standardowej głebokości, przeznaczona na zabudowę urządzeniami kuchennymi.

Także ten obniżony stoliko-blacik jakoś tam nie pasuje i zajmuje dużo powierzchni, którą można przeznaczyć na szafki. Zwłaszcza, że - jak piszesz - będzie służył tylko do wypicia kawy. Szkoda marnować miejsce na coś, co można zrobić przy blacie wysokości "szafkowej"( pod który w razie konieczności można wsunąć dodatkową szafkę).

Marysia Ro
30-10-2014, 08:58
moniss, będzie dokładnie tak jak piszesz - "stolik" będzie na równi z blatem, zresztą napisałam o tej zmianie w swoim poście :) Kuchnia na szerokość będzie mieć 210cm, oba rzędy mają głębokość 60cm, więc na środku zostaje 90cm. Wiem, że powinno być 120cm ;), ale koleżanka ma 80cm i już nieraz wspólnie testowałyśmy jej kuchnię i taka odległość daje radę - czasem po prostu trzeba iść na kompromisy :)

Interesują mnie jeszcze te sprawy:


Ile powinno być odstępu między płytą a słupkiem?
Czy szuflada pod zlewem otwierana na klik jest dużo lepsza od standardowej szafki lub szuflady otwieranej tak jak pozostałe?
I co myślisz o umiejscowieniu zlewu? Lepiej przesunąć go do lodówki i dzięki temu mieć większy blat, czy zostawić tak jak jest i mieć "poszatkowany" blat, ale za to miejsce na wyjmowanie produktów z lodówki?

moniss
30-10-2014, 13:51
moniss, będzie dokładnie tak jak piszesz - "stolik" będzie na równi z blatem, zresztą napisałam o tej zmianie w swoim poście :) Kuchnia na szerokość będzie mieć 210cm, oba rzędy mają głębokość 60cm, więc na środku zostaje 90cm. Wiem, że powinno być 120cm ;), ale koleżanka ma 80cm i już nieraz wspólnie testowałyśmy jej kuchnię i taka odległość daje radę - czasem po prostu trzeba iść na kompromisy :)


No widzisz, jakoś mi umknęło, ze blat będzie na wysokości szafkowego ;)
Więc zmniejszyłaś łazienkę na rzecz kuchni, czy pokoik?
Tutaj kuchnia (w trakcie montażu) o szer. ok. 210cm, o której wcześniej pisałam:
286870 286871
Zlew i płyta obok siebie - użytkowniczka obecnie żałuje, że nie dała zmywarki pomiędzy.
Szafka przy słupku ma 30 cm.
Na ścianie pomiędzy rzędami wisi obecnie obraz. U Ciebie też można tam dać coś przykuwającego wzrok (fototapeta?), zwłaszcza, że to naprzeciw wejścia :)

Co do odległości między słupkiem a płytą, to sądzę że te min. 20 cm powinno być.
Poza tym zamiast szafki pod płytą + cargo daj np. szuflady 80cm, a powyżej szafka też 80.(z ukrytym w niej okapem).

Co do miejsca przy lodówce...
Ze zlewu jednokomorowego tuż przy samej wys. zabudowie nie będzie się wygodnie korzystało, więc niech lepiej zostanie tam gdzie jest.
Na blacie przy lodówce można ustawić czajnik, a w szafkach u góry ulokować wszystko co potrzebne do kawy i herbaty.
Jeśli przy lodówce jest zmywarka, to lepiej przestaw ją w miejsce szafki z szufladami, lub sprawdź co na tem temat "mówi" istrukcja obsługi Twojej lodówki (w mojej: nie można stawiać przy zmywarkach, piekarnikach, grzejnikach itp.).


Czy szuflada pod zlewem otwierana na klik jest dużo lepsza od standardowej szafki lub szuflady otwieranej tak jak pozostałe?
Nie wiem, nie miałam, u nikogo nie testowałam.

Marysia Ro
30-10-2014, 14:11
moniss, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i zdjęcia! Łazienka będzie na szerokość 170cm, pokoik chyba wówczas wyjdzie 160cm.

U mnie na wolnej ścianie na wprost wejścia do mieszkania będzie taka grafika:

286872


No i dodatki pod kolor, kupiłam już nawet szklany czajnik z czerwonymi elementami :) Sprzęty białe, zlew i bateria też. Na ścianę nad blatem chciałabym dać laminat w kolorze blatu, ale jeszcze nie wiem, czy to będzie najlepsze rozwiązanie.

Zaraz obok lodówki miała być właśnie zmywarka albo zlew - ale jeśli zlew radzisz zostawić na środku, no to wtedy inaczej trzeba będzie zakombinować. Choć moja mama ma właśnie zmywarkę przy lodówce i nie było ku temu żadnych przeciwwskazań.

Tak jak mi doradzono, wyrzucę cargo i zamiast tego będą szuflady 80cm.

Wczoraj okazało się, że jednak muszę zrobić odbicie lustrzane projektu, bo podpięcie wody będzie z drugiej strony.

rambaba
30-10-2014, 21:14
Co o tym sądzicie? Kuchnia otwarta na salon. Zastanawiam się głównie, czy zostawić cargo czy wyrzucić. I co zrobić z górnymi szafkami, czy dać jakieś przeszklone. Pod oknem jest wąski (ok. 35 cm) blat bez szafek (tam też jest kaloryfer), na tym "półwyspie" są szafki wąskie na dwie strony (znaczy na kuchnię i na stół). Wszelkie rady będą bardzo pomocne.

286921

adrianad
30-10-2014, 23:31
Rambaba, strasznie głupio wygląda ta wnęka za piekarnikiem. Po co ona? Jak daleko od ściany zaczyna się okno?

yaro09
31-10-2014, 08:50
bez mikrofali?

Marysia Ro
31-10-2014, 11:16
Poradźcie - z czego powinny być boczki wysokiej zabudowy stykającej się z blatem? Myślałam, że mogą być takie jak reszta korpusów, ale w którymś wątku przeczytałam, że lepsze są lakierowane, takie jak fronty - czy chodzi tylko o względy estetyczne, czy jeszcze coś innego?

Kejt_R
31-10-2014, 14:10
bez mikrofali?

Ja bym nie inwestowała w mikrofalówkę. Jest to bardzo szkodliwy dla zdrowia sposób przygotowania posiłku. Mikrofalówki niszczą naturalne błony i zmieniają strukturę chemiczną związków odżywczych, które stają się niaznaną substancją dla naszego organizmu. Trzeba dbać o siebie, bo jeśli sami o siebie nie zadbamy, to komu ma zależeć?
Polecam poczytać na ten temat. Dokładny wykład można znaleźć w książce " Od lekarza do grabarza" - całą książkę polecam, bardzo ciekawa. Sporo jest już info w necie, tylko szukać i czytać.
http://zielonyzagonek.pl/niebezpieczna-mikrofalowka/

Elfir
31-10-2014, 15:41
Kejt - gdybyś wiedziała jak utrwala się żywność w puszkach...
Mikrofala to pikuś :)

yaro09
31-10-2014, 16:33
moze pierwsze mikrofale szkodziły. moim zdaniem nie są szkodliwe. Poza tym, zawsze patrzcie z dystansem na to co przeczytacie. Niezależne czy opinia jest pozytywna na dany temat, czy negatywna. Opinie co chwile się zmieniają. Kilka lat temu jajka (dokladnie żółtka) podnosiły zły cholesterol, teraz go obniżają. Dzisiaj mikrofala szkodzi, za 5 lat będzie leczyć. To tak jak na wsi, postawili elektrownie wiatrowe, to zaczęto mówić, że krowa przez to mleka nie daje;)

rambaba
31-10-2014, 17:28
Rambaba, strasznie głupio wygląda ta wnęka za piekarnikiem. Po co ona? Jak daleko od ściany zaczyna się okno?

Wnęka na półki. Tam mają stać książki kucharskie a pod spodem na blacie kitchen aid. Od piekarnika do ściany zostaje jakieś 35 cm, okno zaczyna się 57 cm od ściany.

Yaro - bez mikrofali, nie używamy i nie potrzebujemy.

Kejt_R
31-10-2014, 17:49
Kejt - gdybyś wiedziała jak utrwala się żywność w puszkach...
Mikrofala to pikuś :)

Elfir, na pewno masz rację. Nie za bardzo się tym tematem interesowałam.
Tak sobie filozoficznie wymyśliłam, żeby samemu sobie nie robić kuku, kiedy można tego uniknąć.
Yaro 09, ja Ci radzę rób jak chcesz ;) Ale świadomie :) Jedno pytanie do Ciebie - nie zauważyłeś, że nawet smak potraw się zmienia w mikrofali?

yaro09
31-10-2014, 20:14
Może i tak, ale ja mikrofali używam jedynie do podgrzania np wody, zupy itp.
Nie gotuję w niej, nie grilluje, bo nie mam takiej opcji :D
jedznie robię na parowarze oraz na grillu elektrycznym

hajnel
02-11-2014, 17:07
Cześć,
Kompletnie nie mam pomysłu na kuchnię. Możecie coś pomóc, macie jakieś pomysły? Nie wiem gdzie dać lodówkę....
Rzut i to co wymyśliłem, po lewej drzwi do spiżarki po prawej okno, u dołu przejście 2x2m do salonu.
https://lh5.googleusercontent.com/-Qgl3WRIZiok/VFZWNiwATuI/AAAAAAAAAO0/jHZf8kQqVZk/w640-h450-no/kuchnia1.jpg
https://lh6.googleusercontent.com/-QqEnsAYdBgU/VFZWNzZklLI/AAAAAAAAAO4/FQ3wEubvgi0/w650-h431-no/kuchnia2.jpg

monikakf
03-11-2014, 22:55
Witam, robimy z mężem generalny remont i wykańczanie zakupionego mieszkania, kompletnie nie mamy pomysłu na kuchnie :( Chcemy żeby była ciepła i przytulna mimo swoich niewielkich rozmiarów. Myslałam o bieli połączonej z drewnianym blatem, ale jestem otwarta na wszelkie propozycje, w załączeniu przesyłam rzut mieszkania. Zamurowaliśmy przejście z kuchni do salonu, a tego wystającego murka niestety nie możemy wyburzyć (brak zgody ze spółdzielni) Będę wdzięczna za wszelkie rady. Pozdrawiam 287316

alicyja
04-11-2014, 17:00
Zamurowaliśmy przejście z kuchni do salonu,

Likwidacja przejścia od strony salonu to chyba niezbyt dobry pomysł. Trzeba będzie nosić talerze na stoł przez cały długi przedpokój, wieczorem chcąc zrobić sobie np herbatę będziecie kursować przed drzwiami do pokoi dzieci, jedno z Was z kuchni będzie krzyczeć do tego drugiego siedzącego w salonie pytając np gdzie cukier, czy chce śmietanki do kawy itp.
1) kuchnia z przejściem do salonu - ściana z drzwiami przesunięta tak, żeby była na równo z kawałkiem grubej ściany a przy łazience wykrojona wnęka na lodówkę(nie wiem czy lodowka zmieściłaby się w kącie po lewej stronie okna).
287445

Jeśli mimo wszystko nie chcecie przejścia do salonu to zostawienie tej wnęki po lewej stronie okna nie ułatwia urządzenia kuchni.
2)Wnęka przerobiona tak, żeby była dostepna od strony salonu czyli w kuchni po lewej od okna prostopadła ściana jest jednolita.
287446
3)Wnęka znacznie spłycona a lewa ściana cofnięta tak, żeby dało się na niej powiesić nad płytą standardowe szafki górne(czyli ok. 30-35cm, we wnęce trochę głębsze). Od strony salonu wnęka na półki/witryny.
287447
4)Lewa ściana równo z kawałkiem grubej ściany i przy niej lodówka oraz wysokie cargo ok.45cm szerokości i trochę płyciej zabudowany kąt nad blatem po lewej od okna. Możliwa też opcja z lodówką na wprost wejścia i płytą przy lewej ścianie.
287448

marta19866
04-11-2014, 20:43
monikakf Alicyja ma rację co do zamurowania tego przejścia...trzeba będzie obchodzic całe mieszkanie i sądze że będzie uciążliwe to chodzenie z talerzami i ogólnie kontaktowanie się między kuchnią a salonem.może jeszcze przemyślcie to zamurowanie ściany czy może jednak tego nie cofnąc...

marta19866
05-11-2014, 17:34
Lepiej nie


Możesz na przykład tak:
4)Od lodówki: szafka 45, zlew 90, zmywarka 60, narożna 90x90, szuflady 45, piekarnik 60, szuflady 90cm. Szafki górne 90, 45 i 60cm.
286741
5)Od lodówki: szafka 45, zlew 60, zmywarka 60, szafka narożna 120x60, szuflady 80, piekarnik 60, szuflady 80cm. Szafki górne o szerokości 60 i 80cm. Zlew i zmywarkę można zamienić miejscami jeśli uznasz,że przy lodówce jest za malo blatu a za duzo między zlewem a płytą ale wtedy zlew będzie w połowie pod oknem a w połowie pod ścianą...
286742

Alicyja po przemyśleniu to coś takiego mi wyszło

od lodówki- szafka 40, szuflady40, lub szuflady 80 choc nie jestem do takich duzych przekonana,zmywarka 60,zlew 60, szafka narożna 90x90 , szafka 35(potrzebna mi wąska szafka na butle gazowa), szuflady 60 pod płytą gazową , szafka 40 i słupek z piekarnikiem 60.
nad górnymi jeszcze nie zastanawiałam się konkretnie.

tylko jaka długośc wyspy zrobic? 150-160cm? czy może jednak mniej?

krzychud1
08-11-2014, 14:58
Cześć,
potrzebuje porady w sprawie projektu kuchni. Mam do urządzenia malutki aneks kuchenny - 185x227cm, jak na załączonym rzucie:
288029
Ja wymyśliłem coś takiego:
288031288032288033288034
Pod oknem blat roboczy o głębokości 40m. Pod blatem grzejnik, więc szafki odpadają. Trochę się boje tej odległości między zmywarką a piekarnikiem w słupku - zostaje jakieś 60cm. Co o tym sądzicie, może macie jakieś inne wizje dla tak małej kuchni?

adrianad
08-11-2014, 18:21
60 cm pomiedzy szafkami to STANOWCZO za malo. Powinno być 120, od biedy wystarczy 90, ale przy 60 cm to sie nawet z szuflady nie da skorzystać...

kjuik
08-11-2014, 18:38
Co sadzicie o takim układzie szafek? Czy nie będzie sprawiał problemów?


http://images70.fotosik.pl/347/01c91a4ebf0389edgen.png

adrianad
08-11-2014, 22:47
Kjuik, a po co tyle wąskich szafek na dole?

Kejt_R
09-11-2014, 07:48
w tej kuchni w ogóle nie ma blatu roboczego


Może niepotrzebny ;)

yaro09
09-11-2014, 11:06
Może niepotrzebny a może będzie tam stół.
Nie wiem po co ten słupek po lewej, zabiera blat. ja bym tam szafki do końca ściany pociągnął górne i dolne. Jak za mało mebli, to można dać w lewy róg narożnik i dostawić szafki jeszcze na lewą ścianę.
2x cargo?

alicyja
09-11-2014, 12:17
Kjuik - wywal to cargo przy drzwiach balkonowych i rozsuń zlew i płytę. I jak się da szafki górne powieś w jednej linii, bez wcięcia. Na mojej wizualce szafki przykładowe bo nie wiem jakie wymiary ma komin i jaka jest długość ściany od komina do drzwi balkonowych. Ja tam wstawiłam ciąg szafek długi na 280cm- zlew 80, zmywarka 60, szuflady 40+60(płyta)+40, ale jak koniecznie chcesz zmywarkę 45cm to szuflady między nią a płytą moga być szersze(60cm).
288186

moniss
09-11-2014, 13:25
Cześć,
potrzebuje porady w sprawie projektu kuchni. Mam do urządzenia malutki aneks kuchenny - 185x227cm, jak na załączonym rzucie:
288029
Ja wymyśliłem coś takiego:
288031288032288033288034
Pod oknem blat roboczy o głębokości 40m. Pod blatem grzejnik, więc szafki odpadają. Trochę się boje tej odległości między zmywarką a piekarnikiem w słupku - zostaje jakieś 60cm. Co o tym sądzicie, może macie jakieś inne wizje dla tak małej kuchni?
U Ciebie wchodzi w grę tylko układ w kształcie L. Na układ w dwóch rzędach masz za mało miejsca.

bols86
09-11-2014, 14:09
Cześć Wszystkim, mam do Was prośbę a mianowicie proszę o jakąś dobrą radę w umeblowaniu kuchni i umieszczeniu mebli. Bardzo napaliłem się na kuchnie ze sklepu IKEA, ale będę jednał korzystał z usługi stolarza chociażby ze względu na cenę. Jestem kawalerem, bardzo zależy mi na stoliku z hokerami zamiast klasycznego stołu przy którym bym mógł jeść chociażby ze względu na ilość zaoszczędzonego miejsca. Czy nie uważacie że ściana przy drzwiach wejściowych jest zbyt mała?, może by ją przedłużyć?. Dzięki wielkie za pomoc!.

288200288201288202288203

yaro09
09-11-2014, 16:49
a ze tak spytam z ciekawości - u stolarza wychodzi taniej niż w ikei?

Sam stoję przed wyborem mebli. Firmy robiące kuchnie na wymiar podali dość wysokie ceny.
Biorę pod uwagę Ikeę, muszę obliczyć czy tam będzie taniej.

bols86
09-11-2014, 17:02
a ze tak spytam z ciekawości - u stolarza wychodzi taniej niż w ikei?

Sam stoję przed wyborem mebli. Firmy robiące kuchnie na wymiar podali dość wysokie ceny.
Biorę pod uwagę Ikeę, muszę obliczyć czy tam będzie taniej.

Stolarz u którego będę zamawiał usługę twierdzi że wychodzi taniej, będę miał dokładniejsze dane w nadchodzącym tygodniu to na pewno się podzielę. Moim zdaniem IKEA wcale nie ma tanich kuchni.

kjuik
09-11-2014, 18:11
Kjuik, a po co tyle wąskich szafek na dole?

Docelowo, nie chciałam tak robić, ale nie za bardzo widziałam wyjście. Problem powstaje przy słupku z mikrofalą i piekarnikiem bo boje się o otwieranie w tym kącie. Blatu mało - wiem i boleje, rozwiązanie jakie chodzi mi po głowie to wyspa z samym blatem. Mój projekt mało odzwierciedla wnętrze. Jest to aneks w salonie. Do tego pomieszczenia będą około 260 cm wysokości. Dokładniejsze wymiary :

http://images70.fotosik.pl/350/ed2eed6ae7b6926egen.png

O tym słupku myślałam, żeby zakończyć jakoś całość a i schować w nim coś można. Lubie mieć wszystko pochowane po szafkach ;)


Kjuik - wywal to cargo przy drzwiach balkonowych i rozsuń zlew i płytę. I jak się da szafki górne powieś w jednej linii, bez wcięcia. Na mojej wizualce szafki przykładowe bo nie wiem jakie wymiary ma komin i jaka jest długość ściany od komina do drzwi balkonowych. Ja tam wstawiłam ciąg szafek długi na 280cm- zlew 80, zmywarka 60, szuflady 40+60(płyta)+40, ale jak koniecznie chcesz zmywarkę 45cm to szuflady między nią a płytą moga być szersze(60cm).
288186

Fajna koncepcja. Zmywarka tylko 45, bo z doświadczenia wiem że u mnie 60 nie ma sensu robić ;)

Jedynym problemem jest szerokość prawej ściany. Lodówka i słupek z mikrofalalówką i piekarnikiem nie wejdzie idealnie.... Kombinujemy ją poszerzyć, lub trzeba będzie zmienić koncepcje, a zależy mi na takim ustawieniu... ;(

zagrywka6
09-11-2014, 20:13
Czy ktoś poleci jakiś bezpłatny, w miarę prosty w obsłudze program do tworzenia wizualizacji projektu kuchni? Pozdrawiam

Kejt_R
11-11-2014, 10:30
Czy ktoś poleci jakiś bezpłatny, w miarę prosty w obsłudze program do tworzenia wizualizacji projektu kuchni? Pozdrawiam

Ja próbowałam na stronie Ikei w ich plannerze i w Sweet Home 3D, ale zachwycona efektami nie jestem. Nad tym jednak trzeba trochę posiedzieć.

pinokio_a
11-11-2014, 12:44
Proszę o opinię co do rozkładu w kuchni.
- kuchenka przy kominie,
- na środku mała wyspa z szafkami,
- szafki i blat pod oknem (tam gdzie nie ma zlewu) zwężony do 45 cm. Dolne szafki na szerokość górnych.
link do projektu "dom przy Cyprysowej 14 lustro":
http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-cyprysowej-14.html#lustro

adrianad
11-11-2014, 12:57
Pinokio, a po co Ci te krzesła pod oknem jak zaraz obok masz stół?!? I absolutnie bym blatu nie zwężała, bo po co skoro jest przestrzeń na normalny, głęboki, wygodny blat? Wyspę bym sobie w tym układzie zupełnie darowała...

pinokio_a
11-11-2014, 13:54
Pinokio, a po co Ci te krzesła pod oknem jak zaraz obok masz stół?!? I absolutnie bym blatu nie zwężała, bo po co skoro jest przestrzeń na normalny, głęboki, wygodny blat? Wyspę bym sobie w tym układzie zupełnie darowała...
Dzięki za odpowiedź :)
Mi bardzo podoba się wyspa na środku. To po pobycie w Stanach, tam wszyscy mają wyspę. Poza tym jak zapraszasz ludzi na imprezę lub obiad to właśnie na tej wyspie robisz taki szwedzki stół. Każdy nakłada sobie co chce i siada z tym do stołu. Tak właśnie przyjmuje się gości w USA :) Tak też z tego nie chcę zrezygnować. ... no chyba, że mnie przekonacie ale jestem dość uparta :)
A jak wyspa na środku to blat musi być węższy, bo będzie za mało miejsc. Te krzesła to po to żeby dzieci mogły szybko śniadanie zjeść ale faktycznie może z nich zrezygnuję.
Widziałaś może oryginalny układ w kuchni z projektu, bo może jeszcze zupełnie inny układ mógłby być? Tylko z wyspą....to moje marzenie :)

pinokio_a
11-11-2014, 14:04
jeszcze obrazek mniej więcej co mi się podoba:

adrianad
11-11-2014, 17:21
Pinokio, nie wiem jakie są wymiary Twojej kuchni, ale na tym rzucie co wkleiłaś ta wyspa wygląda na upchniętą - jakie są odległości od niej do sąsiadujących blatów?

pinokio_a
11-11-2014, 17:39
Pinokio, nie wiem jakie są wymiary Twojej kuchni, ale na tym rzucie co wkleiłaś ta wyspa wygląda na upchniętą - jakie są odległości od niej do sąsiadujących blatów?

wyspa ma 70 cm/ 110 cm. Odległość wyspy do blatu (tego węższego) 70 cm, do blatu ze zlewem 85 cm. Te wymiary można trochę pozmieniać.

adrianad
11-11-2014, 17:53
wyspa ma 70 cm/ 110 cm. Odległość wyspy do blatu (tego węższego) 70 cm, do blatu ze zlewem 85 cm. Te wymiary można trochę pozmieniać.
To jest stanowczo za mało! Minimum powinno być 90 a najlepiej tak ze 110-120 cm...

pinokio_a
11-11-2014, 18:06
oj :(
Mogę zmniejszyć wyspę do 70cm/100cm i przesunąć tak żeby było do obu blatów po 85cm. Zaznaczam, że to tylko blat roboczy bez płyty. Szafki pod wyspą będą otwierane od strony kuchenki (jakby w stronę jadalni i salonu). Może jednak będzie się dało? Może jeszcze ktoś inny się wypowie?

BEWA
11-11-2014, 21:42
Bardzo proszę o pomoc w wizualizacji kuchni. W załączeniu projekt parteru oraz szkic kuchni:

Wprowadziłam się mając stare meble, lodówkę dałam do spiżarki i myślałam, że tak będzie dobrze z lodówką, gdyż koleżanka "tak ma" . Jednak wolałabym mieć lodówkę w kuchni. Denerwują mnie ciągle otwarte drzwi do spiżarki i to, że jednak tam się kurzy. Nie chciałabym zagracić kuchni, wszak mam spiżarkę ok 2,5m2. Nie wiem na którą ścianę dać lodówkę. Mam dwie propozycje:
1)na ścianę sąsiadującą ze spiżarką, ściana ma 220cm -tylko bok kuchni będzie widoczny z salonu
2)na wprost po prawej stronie płyty indukcyjnej , piekarnik byłby wówczas po płytą indukcyjną ale nie mam miejsca na mikrofalę a nie chciałabym aby stała na meblach

Jaki macie pomysł na moją nieustawną kuchnię? Kuchnia ma być nowoczesna, kolory: białe, beże , brązy


Z góry dziękuję

moniss
12-11-2014, 00:25
pinokio_a, nie sądzisz, że płyta kuchenna tak daleko od reszty kuchennych urządzeń będzie niewygodna?

BEWA, na rzucie kuchnia jest inna niż na odręcznym rysunku. Znaczy to, że wprowadzono zmiany i właściwą kuchnią jest ta z drugiego foto?

pinokio_a
12-11-2014, 14:29
[QUOTE=moniss;6667291]pinokio_a, nie sądzisz, że płyta kuchenna tak daleko od reszty kuchennych urządzeń będzie niewygodna?

Właśnie się zastanawiam ale zgodnie z zasadami lodówka powinna być w miarę blisko zlewu, dalej blat roboczy (wyspa) i kuchenka. No i tak jest. Garnki, patelnie będą w szafce pod wyspą, otwierane od strony kuchenki. Obok płyty szuflady 40cm na przyprawy, chochelki itp
Jeśli ten układ jest nie wygodny to jaki inny by mógł być? Większość ludzi w tym projekcie rezygnuje z bocznego okna w kuchni i tam ustawia kuchenkę ale wtedy z zewnątrz dom b. brzydko wygląda. Mi zależy i na oknie i na wyspie. Może jakiś inny pomysł na ustawienie urządzeń (kuchenki, lodówki)?
z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi :)

BEWA
12-11-2014, 18:02
pinokio_a, nie sądzisz, że płyta kuchenna tak daleko od reszty kuchennych urządzeń będzie niewygodna?

BEWA, na rzucie kuchnia jest inna niż na odręcznym rysunku. Znaczy to, że wprowadzono zmiany i właściwą kuchnią jest ta z drugiego foto?

Tak wprowadzono zmiany, prawidłowy jest rzut odręczny. Siedząc na kanapie mam na wprost TV, a po lewej kominek a za nim aneks.
Pokazałam cały rzut mieszkania, aby było idąc jak bardzo ta kuchnia jest widoczna z salonu. Będę bardzo wdzięczna

alicyja
13-11-2014, 14:04
BEWA
1)Wysoka zabudowa(lodówka, słupek z piekarnikiem, wąskie cargo, szafka w rogu nad blatem) na całą prawą ścianę, szafka pawlaczowa nad drzwiami do spiżarki i dobudowana ścianka od strony kominka. Zlew pod którymś oknem, płyta przy lewej ścianie, od strony salonu może być półwysep-barek albo niski murek.
288916
2)Słupek i lodówka po prawej od okna a płyta na półwyspie.
288917
3)Lodówka i słupek po lewej stronie(ale to niezbyt dobre miejsce ze względu na okna), za dobudowaną ścianką. Płyta może być tak jak masz teraz(czyli po prawej od okna) albo na przy ścianie spiżarki.
288918

moniss
13-11-2014, 20:22
[QUOTE=moniss;6667291]pinokio_a, nie sądzisz, że płyta kuchenna tak daleko od reszty kuchennych urządzeń będzie niewygodna?

Właśnie się zastanawiam ale zgodnie z zasadami lodówka powinna być w miarę blisko zlewu, dalej blat roboczy (wyspa) i kuchenka. No i tak jest. Garnki, patelnie będą w szafce pod wyspą, otwierane od strony kuchenki. Obok płyty szuflady 40cm na przyprawy, chochelki itp
Jeśli ten układ jest nie wygodny to jaki inny by mógł być? Większość ludzi w tym projekcie rezygnuje z bocznego okna w kuchni i tam ustawia kuchenkę ale wtedy z zewnątrz dom b. brzydko wygląda. Mi zależy i na oknie i na wyspie. Może jakiś inny pomysł na ustawienie urządzeń (kuchenki, lodówki)?
z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi :)
Chyba masz wprowadzone zmiany w projekcie:
- brak spizarki a wejście do kuchni jest przesunięte tak jak na Twoim obrazku?
Jakie są obecnie wymiary Twojej kuchni?

Zazwyczaj przyjmuje się, że najlepiej aby lodówka była bliżej zlewu niż płyty kuchennej, lecz nie jest to tak istotne jak odległości pomiędzy tymi sprzętami. Maksymalne oddalenie lodówki od zlewozmywaka to 210 cm, zlewozmywaka od płyty grzejnej 210 cm, lodówki od płyty grzejnej 270 cm.
Wyobraź sobie, że gotujesz makaron czy ziemniaki i biegniesz z pełnym garnkiem od zlewu do kuchenki , a póżniej znów do zlewu aby je odcedzić.

I jeszcze rysunek ze strony urzadzamy.pl
288984

BEWA
14-11-2014, 02:27
BEWA
1)Wysoka zabudowa(lodówka, słupek z piekarnikiem, wąskie cargo, szafka w rogu nad blatem) na całą prawą ścianę, szafka pawlaczowa nad drzwiami do spiżarki i dobudowana ścianka od strony kominka. Zlew pod którymś oknem, płyta przy lewej ścianie, od strony salonu może być półwysep-barek albo niski murek.
288916
2)Słupek i lodówka po prawej od okna a płyta na półwyspie.
288917
3)Lodówka i słupek po lewej stronie(ale to niezbyt dobre miejsce ze względu na okna), za dobudowaną ścianką. Płyta może być tak jak masz teraz(czyli po prawej od okna) albo na przy ścianie spiżarki.
288918

Bardzo Ci dziękuję.
Pierwsze zdjęcie odpada, obok kominka nie mogę dać lodówki-zresztą tam są wyłączniki.Położenia płyty raczej nie zmienię, gdyż tam mam już poprowadzony kabel do płyty i przygotowane odprowadzenie do okapu. Mogę trochę pomanewrować zlewozmywakiem ale tutaj niewiele nam to da. Z przedstawionych przez Ciebie wariantów najlepszy jest wariant 2, choć jak spojrzeć na położenie płyty to zmieści mi się tylko lodówka w rogu i to byłby koniec wysokiej zabudowy. Czyli na ścianie z oknem po prawej stronie byłby okap lodówka. Pytanie: jak wyglądałoby to wizualnie, czy nie byłoby "zbyt goło" ?
A co sądzisz o takim rozwiązaniu jak na zaczerpniętym na forum zdjęciu? U mnie ta ściana ma 220cm . Da się zmieścić tutaj jakąś sensowną ściankę narożną? Pozostałaby tylko pozostaje kwestia wykończenia boku. Ale czy tak kuchnia nie byłaby zagracona???

Niestety pozmieniałam sobie kuchnię , pewnych rzeczy nie przemyślałam, dziś zrobiłaby inaczej i muszę za to zapłacić. Zależy mi jednak na ładnej kuchni. Dlatego tutaj jestem......

moniss
14-11-2014, 13:58
BEWA, tutaj przykładowa wizka Twojej kuchni.
289084
Oczywiście na ścianie 2,2m zmieści się wysoka zabudowa: lodówka, piekarnik.
Narożnik może być miejscem na czajnik, ekspres do kawy czy krajalnicę.
289090
Czy chcesz lekko przesłonić kuchnię np. barkiem, ścianką itp.?
Czy okap ma być wbudowany w szafkę wiszącą, czy taki jak na wizualizacji?

BEWA
15-11-2014, 01:26
BEWA, tutaj przykładowa wizka Twojej kuchni.
289084
Oczywiście na ścianie 2,2m zmieści się wysoka zabudowa: lodówka, piekarnik.
Narożnik może być miejscem na czajnik, ekspres do kawy czy krajalnicę.
289090
Czy chcesz lekko przesłonić kuchnię np. barkiem, ścianką itp.?
Czy okap ma być wbudowany w szafkę wiszącą, czy taki jak na wizualizacji?

Moniss bardzo Ci dziękuję! Zamieniłaś miejscami zmywarkę z indukcją-indukcji nie mogę zmienić, gdyż mam już przygotowane tam płytki i miejsce pod wyciąg. Czyli okap byłby na wprost, czy możesz to zmienić? Jaki byłby ładniejszy 60cm czy 90cm, w szafce czy bez? Czy po lewej można byłoby umieścić szafki wiszące? Czy nie byłoby zbyt tłoczno, gdybym je dała?
Myślałam o małym barku-stoliczku przy którym można byłoby uszykować śniadanie,

Był u nas kiedyś znajomy, spojrzał na kuchnię i powiedział, że dałby na ścianę na wprost piękny okap 90cm i więcej nic, ewentualnie niewysoką szafkę z mikrofalą i piekarnikiem a po lewej lekkie wiszące szafki . Całość zakończona stoliczkiem-barkiem oddzielającym kuchnię od salonu. A lodówkę do spiżarki.
Ale tak powiedział, ja sama nie wiem, czy tak byłoby ładnie i czy pomieściłabym się w szafkach.
Czy mogłabyś mi pokazać jak to wyglądałoby i jakie jest Twoje zdanie?
Będę wdzięczna.

pinokio_a
15-11-2014, 09:34
[QUOTE=pinokio_a;6667718]
Chyba masz wprowadzone zmiany w projekcie:
- brak spizarki a wejście do kuchni jest przesunięte tak jak na Twoim obrazku?
Jakie są obecnie wymiary Twojej kuchni?

Maksymalne oddalenie lodówki od zlewozmywaka to 210 cm, zlewozmywaka od płyty grzejnej 210 cm, lodówki od płyty grzejnej 270 cm.
Wyobraź sobie, że gotujesz makaron czy ziemniaki i biegniesz z pełnym garnkiem od zlewu do kuchenki , a póżniej znów do zlewu aby je odcedzić.
288984

Wielkie dzięki za odpowiedź.
Tak, wprowadziłam dość duże zmiany w układzie ścianek działowych na parterze. Zrezygnowałam ze spiżarki i wiatrołapu, ale powiększyłam hol gdzie zmieści się duża szafa kosztem kotłowni.
Wymiary kuchni to 3,75 na 3,5 metra.

pinokio_a
15-11-2014, 10:25
Jeszcze raz rzut parteru po zmianach wraz z kuchnią, o którą tutaj się rozchodzi :)

pinokio_a
15-11-2014, 10:31
Jeszcze raz rzut parteru po zmianach wraz z kuchnią, o którą tutaj się rozchodzi :)

Jeszcze raz rzut parteru.

moniss
15-11-2014, 12:58
BEWA, na razie bez barku (wrzucę później), ale płyta i zlew są już zamienione.
Szafki wiszące, jak na Twojej inspiracji.

289249289250289251

Niestety nie miałam w programie odpowiedniego okapu, czyli takiego:
289248 więc musisz to sama w wyobraźni zamienić ;)

alicyja
15-11-2014, 13:14
pinokio_a, W moich propozycjach nie ma blatu pod drugim oknem co pozwoliłoby wstawić większą wyspę - długość 160-180cm, szerokość zależy od szerokości przejścia między kominem a wykuszem. Na oryginalnym rzucie to jakieś 250cm więc po zostawieniu z dwóch stron przejścia np.80-90cm wyspa może mieć 70-90cm szerokości.
1)Układ najbardziej podobny do Twojego ale przy płycie jest więcej blatu - długość zabudowy przy kominie ok.180cm(np. blat 30cm, płyta 60 i blat 90cm). Lodówka w kącie między oknami ale od biedy mogłaby być przy wejściu.
289252
2)Przy kominie wnęka na słupek z piekarnikiem i cargo, podstawowe sprzęty są w jednym ciągu, połaczone blatami - zabudowa w kształcie "L".
289253
3)Przy kominie słupek z piekarnikiem i lodówka. Płyta między oknami - ogólnie raczej nie przepadam za takim umiejscowieniem płyty i okapu, przy takim krótkim kawałku ściany, ale może znajdziesz jakieś zalety takiego układu.
289254
4)Przy kominie stworzone wnęki na szafę od strony przedpokoju, słupek z piekarnikiem i cargo od strony wyspy oraz na lodowkę od strony blatu ze zlewem.
289255

moniss
15-11-2014, 19:00
BEWA, tutaj kuchnia przysłonięta barkiem o długosci ok. 150cm i głębokości ok. 35 cm.
Pozwoliłam sobie na dodanie deczka forniru ;)

289307289308289309289310



pinokio_a, z układów zaproponowanych przez alicyja, mnie osobiście najbardziej podoba się opcja 4 (najbardziej) oraz 3.

pinokio_a
15-11-2014, 19:59
Alicyja. Bardzo dziękuję Ci za odpowiedź i nowe pomysły :) Napracowałaś się trochę.
No to mam teraz nad czymś myśleć :) Mi najbardziej chyba odpowiadałby pomysł nr 1.
Mam tylko kilka praktycznych pytań, które od razu mi się nasunęły:
-gdzie trzymać talerze, kubki, szklanki?
- czy pod wyspą dać szafki otwierane od strony okna?
- może lepiej krzesła dać od strony okna, wtedy szafki otwierałyby się w stronę płyty? i tam trzymać szklanki i kubki?
Jeszcze jedno mnie interesuje. Jak będzie wyglądało oświetlenie nad wyspą w dość małej odległości od stołu? I tu i tu chciałabym mieć ładne wiszące lampy. Nad wyspą dwie i nad stołem jedną, ale to będzie źle wyglądać. na moim planie te lampy nad wyspą byłyby w świetle okna (obu okien) i z zewnątrz domu też ładnie by to wyglądało. W tym ciągu z wąskim blatem byłyby szafki na talerze szklanki, kubki kawę, herbatę itd
Dodam jeszcze jaki styl kuchni bym chciała, bo może to też ważny. Na pewno odpadają meble na wysoki połysk, szczególnie białe, bez uchwytów. Taka nowoczesna kuchnia jest dla mnie mało domowa :) Choć wiem, że najbardziej popularna. typ wiejski też nie. Tak więc coś pośrodku, z dobrze dobranymi kolorami, roletami rzymskimi, obrazami, deskami na podłodze...
może parę inspiracji:

pinokio_a
15-11-2014, 20:04
parę inspiracji (coś mi się nie udało)

moniss
15-11-2014, 21:22
Jeśli mogę coś wtrącić... :)
pinokio_a, sądzę, że nieco zafiksowałaś się przy opcji z płytą jak w Twoim układzie. Co prawda pierwsza propozycja alicyji jest lepsza (płyta bliżej zlewu - wydłużenie tej ścianki, bardzo duża wyspa), ale daj sobie trochę czasu na przemyślenia i wyobraź sobie, że poruszasz się po kuchni z opcji 2...3...4...
Pamiętam moje zafiksowanie sprzed roku, gdzie pomimo różnych propozycji ustawienia kominka, wciąż upierałam się przy pierwszej wersji. Minęło jednak nieco czasu i wybrałam jedno z rozwiązań, które podsunęły mi dziewczyny z forum, a które wcześniej od razu odrzuciłam.


Mam tylko kilka praktycznych pytań, które od razu mi się nasunęły:
-gdzie trzymać talerze, kubki, szklanki?
- czy pod wyspą dać szafki otwierane od strony okna?
- może lepiej krzesła dać od strony okna, wtedy szafki otwierałyby się w stronę płyty?
Kubki, szklanki, filiżanki....najlepiej trzymać tam, gdzie bedziemy z nich korzystać, czyli blisko czajnika, ekspresu do kawy, kawy, herbaty, cukru. CZajnik i ekspres do przygotowania napoju potrzebują wody, więc miejsce niedaleko zlewu byłoby wskazane.
Oczywiście siedziska można ustawić z drugiej strony - od strony okna. No chyba że na ścianie z oknem powiesisz TV... ;)


Dlaczego uważam układ 4. za najlepszy?
1. lodówka przy wejściu i naprzeciw blatu, na który można wykładać produkty (tutaj też można trzymać czajnik i ekspres do kawy, a w szafce powyżej kawę, herbatę, kubki...)
2. pomiędzy zlewem a płytą jest sporo miejsca, gdzie można przygotować produkty przed obróbką cieplną (np. panierowanie kotletów)
3. przenoszenie garków z makaronem czy ziemniakami do odcedzenia nad blatem - woda się nie wychlapie na podłogę, nikt (np. rozpędzone dziecko) wchodzący do kuchni nie zderzy się z nami (co może się zdarzyć przy ustawieniu 1.)
4. dodatkowa szafa w przedpokoju ubraniowa, gospodarcza lub a'la spiżarka
5. słupek z piekarnikiem i wysokim cargo obok - z biegiem czasu zbiera się dużo rzeczy w kuchni, więc dodatkowe szafki to dobry pomysł.
Zamiast cargo może być wysoka szafka z półkami na świąteczna zastawę stołową (wazy, kieliszki itp.) - drzwiczki pełne lub przeszklone. Łatwiej jest też coś wyciagnąć stojąc niż kucając ;)


I tu i tu chciałabym mieć ładne wiszące lampy. Nad wyspą dwie i nad stołem jedną, ale to będzie źle wyglądać. na moim planie te lampy nad wyspą byłyby w świetle okna (obu okien) i z zewnątrz domu też ładnie by to wyglądało.

Nie będzie to źle wyglądało. Jeśli dobierzesz odpowiednie lampy (i wcale nie muszą być takie same nad stołem i wyspą), może to wyglądać naprawdę świetnie.
Czy masz podciąg pomiędzy kuchnią a jadalnią? Jeśli jest, to dodatkowo będzie oddzielał oba pomieszczenia i spokojnie z lampami można zaszaleć.

No i nie zwracaj uwagi na to, że lampy ma być widac z zewnątrz. Wieczorem, gdy włączamy oświetlenie, zwykle i tak zasłania się rolety, aby nikt nie podglądał ;)
Nie zapomnij jeszcze o oświetleniu ciągu kuchennego :)

BEWA
16-11-2014, 02:08
[QUOTE=moniss;6671457]BEWA, tutaj kuchnia przysłonięta barkiem o długosci ok. 150cm i głębokości ok. 35 cm.
Pozwoliłam sobie na dodanie deczka forniru ;)

289307289308289309289310



Super, bardzo dziękuję Ci, napracowałaś się, dziękuję!
Widzę, że udało się zmieścić okap 90cm. Taki chyba lepiej się będzie prezentował. Dziękuję.
Czy uważasz , że zlew lepiej dać po lewej stronie od okna? Myślałam, aby go dać pod oknem-teraz tak mam ale jeśli jakieś względy przemawiają aby go dać tam, gdzie Ty go umieściłaś to napisz.
Czy taki barek wygląda lepiej czy tez zrobić to jako niski stół?
Jak wygląda ta szafka za wysoką zabudową? Jest węższa. Czy możesz mi rzucić wizkę?

Podoba mi się kuchnia piłkarzyka66 -poniżej. Tak sobie myślałam, aby bok kuchni wykończyć tak jak on. Chyba czytałaś w moich myślach. Czy lepiej będzie pociągnąć meble w tym miejscu do samej góry czy zrobić tak jak na Twojej wizce?

moniss
16-11-2014, 02:58
Czy uważasz , że zlew lepiej dać po lewej stronie od okna? Myślałam, aby go dać pod oknem-teraz tak mam ale jeśli jakieś względy przemawiają aby go dać tam, gdzie Ty go umieściłaś to napisz.
Czy taki barek wygląda lepiej czy tez zrobić to jako niski stół?
Jak wygląda ta szafka za wysoką zabudową? Jest węższa. Czy możesz mi rzucić wizkę?

BEWA, szafka z wysoką zabudową jest dokładnie taka sama jak w wersji z kuchnią w całości w bieli:
289369

Zlew na lewo od okna ponieważ:
- nie ma kłopotu z otwieraniem okna (nie koliduje z baterią)
- blat roboczy pod oknem jest idealnie oświetlony do wszelkich prac kuchennych, a pracując można wyglądać na zewnątrz
- mając zmywarkę, przy zlewie nie stoi się już "godzinami", więc nie ma sensu go dawać w najlepiej oświetlonym miejscu (a do tego z widokiem ;)

Stół masz w wykuszu, więc nie widzę sensu przystawiać go do mebli kuchennych (gdyby nie wykusz, to można by o tym pomyśleć).
Druga sprawa, to przesłonięcie blatu kuchennego - wysoki barek jest tutaj nieoceniony!
Za barkiem przy zlewie możesz postawić czajnik czy też ekspres do kawy i nie będzi etego widać z salonu. Górne szafki powyżej idealne będą na kubki, kawę i herbatę.


Czy lepiej będzie pociągnąć meble w tym miejscu do samej góry czy zrobić tak jak na Twojej wizce?
Ja bym zostawiła tak jak jest na wizualizacji. Razej i tak byś nie korzystała z tych szafek pod sufitem, zwłaszcza, że masz pod ręką łatwo dostępną strefę przechowywania wiktuałów oraz innych różności, czyli spiżarkę ;)

Jeszcze dwie wizualizacje, z mniejszą ilością forniru na barku i szafkach wiszących:
289370289371

yaro09
16-11-2014, 10:58
a nie lepiej słupek z piekarnikiem i lodówkę zamienić miejscami?
Ja u siebie też mam podobne rozwiązanie i zamieniłem te dwa słupki miejscami.
Pomyślałem, ze z lodówki częściej korzystam niż z piekarnika i po pierwsze jest ona bliżej całej kuchni, po drugie zaraz przy lodówce mam blat na którym mogę postawić coś po wyjęciu z lodówki.
Tyle tylko, że u mnie nie ma ( w zasadzie nie będzie, bo dopiero tworzę swoją kuchnię :P ) mikrofali nad piekarnikiem (tylko na blacie = wolnostojąca).

pinokio_a
16-11-2014, 11:08
Moniss, dałaś mi do myślenia :) Wielkie dzięki. Coraz bardziej przychylam się do opcji nr 4, wymyśloną przez Alicyję. Przekonała mnie większa, wygodniejsza wyspa (zmieszczą się przy niej 3 krzesła), dodatkowa szafa w holu) i ożliwość zainstalowania kaloryfera pod oknem (czyli obejdzie się bez podłogówki) ale...Jak już pisałam wcześniej jestem trochę uparta ale też uważnie słucham innych. Tak więc widzę kompromis w takim układzie ( zdj. nr 1 ) wydaje mi się idealnym.
Dodam jeszcze, że nie jestem szczególną zwolenniczką słupków, to trochę nie mój styl. Wiem, że są modne i każdy koniecznie chce je mieć ale nie ja :) Poza tym płyta z okapem przy kominie ma jeszcze inną zaletę. Tylko tam jest wentylacja. Pytałam się kierownika budowy i powiedział, że to najlepsze miejsce na podłączenie wyciągu.
Na zdj. nr 2 zrobiłam tak jak wymyśliła Alicyja. Może jeszcze ktoś poda za i przeciw obu rozwiązań?

Jeszcze raz diękuję Alicyji i Moniss. Fajnie, że tu trafiłam :)

pinokio_a
16-11-2014, 11:18
jeszcze raz wszystkie 3 wersje:

moniss
16-11-2014, 12:20
pinokio_a, tego słupka z piekarnikiem + wysoka szafka to się nie bój. One będa wyglądały jak...no jak szafa wnękowa ;)
Obudowane z obu stron, można je pociągnąć aż do sufitu i wtedy może to wyglądać jak np. ściana ze wbudowanym piekarnikiem.
No i nie da się ukryć, że korzystanie z piekarnika umiejscowionego wyżej, jest wygodniejsze.

Hybryda wersji 1 i 4 jest nienajlepsza ze względu na małą ilość miejsca przy płycie. No i nadal daleko do zlewu i trzeba przeciąć ciąg komunikacyjny, gdzie ktoś może na nas nagle wpaść (wciąż nie mogę pozbyć się tego obrazy z głowy).

Kolejna Twoja opcja: jak wersja 4 ale ze zlewem bliżej płyty:
- pomiędzy zlewem a płytą powinno być nieco więcej miejsca, gdyż tam najczęściej przygotowuje się posiłki.

To teraz jeszcze dlaczego warto zastanowić się nad układem nr 3 od alicyji:
+ produkty z lodówki można kłaść na wyspie, tam też można robić kanapki
+ oczywiście 3 siedziska zmieszczą się przy wyspie
+ ciasto i ine potrawy do pieczenia można przygotowywać na wyspie, a gorące od razu odstawić na blat
+ inne rzeczy podobnie jak przy opisie wersji nr 4
289384

Dlaczego warto rozważyć układ nr 2 od alicyji:
+ pojemna i wygodna wyska zabudowa, której nie widać od strony jadalni
+ płyta i zlew w odpowiedniej odległości od siebie, połaczone blatem
+ w razie konieczności można będzie bardzo łatwo wyodrębnić wiatrołap
+ siedziska mogą zostać jak na obrazku, a naprzeciw na ścianie okiennej umieścić TV -będzie można popatrzeć w okno do ogrodu lub w "okno na świat" ;)
-/+ niektórzy narzekają na szafki narożne, ale jako miejsce do trzymania garnków jest całkiem niezłe
- nie widzę dobrego miejsca na kącik z kawą i herbatą: na wyspie...mało estetyczne rozwiązanie. Może zlikwidować słupki i w ich miejsce dać szafki górne i dolne. Będzie trochę daleko do zlewu, ale za to nie będzie widoczne od stroy jadalni/salonu.

289385

Dlaczego warto pomyśleć o zastosowaniu układu nr 1 od alicyji:
+ dużo miejsca przy płycie kuchenej
+ łatwe podłączenie wyciągu kuchennego do komina (jeśli jest osobny kanał)
+ kącik kawowo-herbaciany przy zlewie
+ płyta bliżej zlewu niż w Twoim pierwotnym układzie
- ale nadal przecinamy trakt komunikacyjny przenosząc coś pomiędzy zlewem a płytą
289391
Wyciąg kuchenny:

Poza tym płyta z okapem przy kominie ma jeszcze inną zaletę. Tylko tam jest wentylacja. Pytałam się kierownika budowy i powiedział, że to najlepsze miejsce na podłączenie wyciągu.
Jeśli masz już do tego gotowy komin (wyłacznie do okapu kuchennego, a nie wentylacyjny kuchni), to rzeczywiście byłoby tam odpowiednie miejsce.
Ktoś na forum radził kiedyć, że zamiast przez 2 kondygnacje ciągnąć komin wentylacyjny dla wyciągu od okapu kuchenego, można po prostu przebić ścianę zewnętrzną.
Inna możliwość, to zamiast okapu z wyciągiem można zamontować okap z pochłaniaczem.

Ogrzewanie podłogowe:
Nie wiem jak jest u Ciebie, czy macie przewidziane miejsce na ogrzewanie podłogowe wodne, czy może wszędzie grzejniki a w kuchni podłogówka (wodna lub elektrycza) to miało być zło konieczne...
Moi znajomi zrobili ogrzewanie podłogowe w łazience, holu i kuchni. Zimą, zamiast przebywać w salonie siedzą...w kuchni, bo tam jest najcieplej :)
Nauczeni doświadczeniem, gdy adaptowali poddasze to zrobili podłogówkę także w tamtym saloniku/bawialni.

marta19866
16-11-2014, 12:42
Wyglądałoby to jakoś tak:
Z piekarnikiem pod płytą
286104 286105

Z piekarnikiem w słupku
286106 286107 286108


Dziewczyny doradźcie która opcja jest lepsza? i czy któraś by coś zmieniła ewentualnie jeszcze.....


BEWA piękna wizualizacja zaproponowana przez Moniss z fornirem spodobała mi się bardzo....

czy mogłabym prosic Was dziewczyny też o taką z fornirem... dla porównania...które zestawienie byłoby ładniejsze w mojej kuchni

BEWA
16-11-2014, 12:53
BEWA, szafka z wysoką zabudową jest dokładnie taka sama jak w wersji z kuchnią w całości w bieli:
289369

Zlew na lewo od okna ponieważ:
- nie ma kłopotu z otwieraniem okna (nie koliduje z baterią)
- blat roboczy pod oknem jest idealnie oświetlony do wszelkich prac kuchennych, a pracując można wyglądać na zewnątrz
- mając zmywarkę, przy zlewie nie stoi się już "godzinami", więc nie ma sensu go dawać w najlepiej oświetlonym miejscu (a do tego z widokiem ;)

Stół masz w wykuszu, więc nie widzę sensu przystawiać go do mebli kuchennych (gdyby nie wykusz, to można by o tym pomyśleć).
Druga sprawa, to przesłonięcie blatu kuchennego - wysoki barek jest tutaj nieoceniony!
Za barkiem przy zlewie możesz postawić czajnik czy też ekspres do kawy i nie będzi etego widać z salonu. Górne szafki powyżej idealne będą na kubki, kawę i herbatę.


Ja bym zostawiła tak jak jest na wizualizacji. Razej i tak byś nie korzystała z tych szafek pod sufitem, zwłaszcza, że masz pod ręką łatwo dostępną strefę przechowywania wiktuałów oraz innych różności, czyli spiżarkę ;)

Jeszcze dwie wizualizacje, z mniejszą ilością forniru na barku i szafkach wiszących:
289370289371

Moniss, dziękuję. Zlewozmywak pod oknem nie będzie mi przeszkadzał, okno ma wysokość 120cm i jest troszkę wyżej od blatu o jakieś 20cm. Problemu z otwarciem okna nie byłoby. Czy w dalszym ciągu zostawić zaproponowany przez Ciebie układ? Myślałam, że kubki ze zmywarki hop do górnej szafki ale z drugiej strony do której szuflady mają zrobić hop sztućce i talerze? Jak rozplanować wnętrza szafek?

Wysoki barek rzeczywiście jest fajny , nie widać co na nim jest ale:
1. Po lewej stronie od ściany do ściany mam kafelki więc `ten kawałek ściany należałoby czymś przysłonić
2. U mnie w domu rzadko jemy razem posiłki, każdy wychodzi i przychodzi o innej porze i wygodnie jest mieć w kuchni takie miejsce do przygotowania kanapek dla jednej osoby. Wędrowanie z produktami spożywczymi do salonu odrzucam na początku, z kolei na wysokim stołku żle się szykuje. Stąd myślałam o lekko wysuniętym sole, wyspie, o czymś gdzie spokojnie zje jedna osoba. Jak to pogodzić?

moniss
16-11-2014, 13:42
BEWA, jeśli bardzo chcesz to możesz dać zlew po okno :)
To przecież Twoja kuchnia i to właśnie Ty będziesz tam żyła, a nie ja. Więc jeśli bardziej odpowieda Ci opcja zlewu po oknem, to nie widzę już przeciwskazań (skoro okno jest wyżej). Jest też dodatkowy plus takiego przemeblowania - zlew nieco zbliży się do płyty kuchennej i garnki z wrzątkiem będą kursowały wyłacznie nad blatami.

Poniżej kuchnia z poprawkami. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam o co chodzi z przesłonięciem płytek - ale coś tam wymyśliłam (patrz poniżej)
Gdzie dokładnie masz płytki? Tak jak na wizualizacji, czy inaczej?
289402
Te płytki już masz na ścianie i nie można ich usunąć?

Co do rozmieszczenia rzeczy w kuchni, to poniżej mały przykład:
289403

Możesz pobawić się w Panicie i rozmieścić naczynia wg. własnego pomysłu na poniższych rysunkach:
289404289405289406

moniss
16-11-2014, 14:09
Dziewczyny doradźcie która opcja jest lepsza? i czy któraś by coś zmieniła ewentualnie jeszcze.....


BEWA piękna wizualizacja zaproponowana przez Moniss z fornirem spodobała mi się bardzo....

czy mogłabym prosic Was dziewczyny też o taką z fornirem... dla porównania...które zestawienie byłoby ładniejsze w mojej kuchni

Obie opcje są dobre i wszystko zależy od tego co Tobie bardziej się podoba.
Ja wybrałabym opcję ze słupkiem, który zasłania blat od strony jadalni.

Fornir jest drogi, bo to cieniutka warstewka litego drewna, którą nakleja się na płytę meblową lub drewnianą (inego gatunku). Tańsza opcja to płtra meblowa laminowana lub foliowana o wyglądzie drewna.
Co do wizualizacji z drewnem, to najlepiej zwróc się z tym do osoby, która robiła Twoją wizualizację. Jeśli ma zapisany ten projekt, to wrzuci tylko inny kolor zamiast szarości i voilà :)

BEWA
16-11-2014, 14:22
BEWA, jeśli bardzo chcesz to możesz dać zlew po okno :)
To przecież Twoja kuchnia i to właśnie Ty będziesz tam żyła, a nie ja. Więc jeśli bardziej odpowieda Ci opcja zlewu po oknem, to nie widzę już przeciwskazań (skoro okno jest wyżej). Jest też dodatkowy plus takiego przemeblowania - zlew nieco zbliży się do płyty kuchennej i garnki z wrzątkiem będą kursowały wyłacznie nad blatami.

Poniżej kuchnia z poprawkami. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam o co chodzi z przesłonięciem płytek - ale coś tam wymyśliłam (patrz poniżej)
Gdzie dokładnie masz płytki? Tak jak na wizualizacji, czy inaczej?
289402
Te płytki już masz na ścianie i nie można ich usunąć?






Moniss, płytki są w 95% tak jak narysowałaś. Licują ze ścianą, nie ma pod nimi tynku, chcę je zostawić bo nie mam już siły bawić się w wydłubywanie ich.
Płytki zaczynają się na wysokości ok 80cm, mają wysokość 60cm, czyli kończą się na wysokości 140cm. Tak jest na tych dwóch ścianach, parapety są z płytek. Jedynie w miejscu gdzie będzie okap są dwie warstwy płytek na szerokości 90cm (z myślą o okapie 90cm). Po prawej stronie, tam gdzie wysoka zabudowa nie mam płytek.

BEWA
16-11-2014, 23:02
Dzieki forumowej Moniss mam projekt kuchni, który spędzał mi sen z oczu.

Proszę o Wasze opinie, wiem, że otrzymam tutaj lepszą podpowiedż niż niejednego Sprzedawcy.
Kuchnia otwarta na salom, dwa okna, zrobiłam zmiany w ostatniej chwili i muszę to jakość ugryźć. Styl nowoczesny. Kolorystyka : płytki na ścianie w kolorze ecru, na podłodze płytki wyglądające jak marmur, marmurowa ramka wokół kominka.

zankaaa
17-11-2014, 06:46
Dzieki forumowej Moniss mam projekt kuchni, który spędzał mi sen z oczu.

Proszę o Wasze opinie, wiem, że otrzymam tutaj lepszą podpowiedż niż niejednego Sprzedawcy.
Kuchnia otwarta na salom, dwa okna, zrobiłam zmiany w ostatniej chwili i muszę to jakość ugryźć. Styl nowoczesny. Kolorystyka : płytki na ścianie w kolorze ecru, na podłodze płytki wyglądające jak marmur, marmurowa ramka wokół kominka.

Układ zupełnie jak w mojej kuchni powyżej. Nawet okna w podobnych miejscach :)
Z doświadczenia w użytkowaniu powiem, że ciągi robocze dobrze się sprawdzają. Wszystko idealnie pod ręką.
Połączenie drewna i połysku też świetnie wygląda. Przyznam, że na początku budowy też wyobrażałam sobie takie fronty w kuchni, ale wygrał ikeowski styl.

czarownicaaa
17-11-2014, 12:08
ja mam bardzo podobna kuchnie tylko w bloku i tez myslalam o czarnym dole ale jakos ze wzgledu na maly aneks balam sie az tak ciemnej plany wiec pozostal tylko slupek z piekarnikiem z blatem. z perspektywy czasu ciesze sie ze dol jest bialy jednak mniej widac zacieki i odciski a u nie i tak w czesci kuchennej nie ma okno wiec mniejsza gra swiatla.
co zas sie tyczy szafki nad piekarnikiem ja tam trzymam zastawe stolowa oczywiscie tzw. swiateczna ktorej uzywam 2 razy w roku

marta19866
17-11-2014, 13:33
Obie opcje są dobre i wszystko zależy od tego co Tobie bardziej się podoba.
Ja wybrałabym opcję ze słupkiem, który zasłania blat od strony jadalni.

Fornir jest drogi, bo to cieniutka warstewka litego drewna, którą nakleja się na płytę meblową lub drewnianą (inego gatunku). Tańsza opcja to płtra meblowa laminowana lub foliowana o wyglądzie drewna.
Co do wizualizacji z drewnem, to najlepiej zwróc się z tym do osoby, która robiła Twoją wizualizację. Jeśli ma zapisany ten projekt, to wrzuci tylko inny kolor zamiast szarości i voilà :)


Moniss dziękuje za zainteresowanie i odpowiedź... pewnie jeśli się zdecyduje na kolor to masz racje że zamiast forniru to ta płyte laminowaną byśmy wybrali....a Ty zostałabys przy takiej wersji ustawienia szafek? płyta gazowa i zlew muszą byc na tych ścianach co są...wrzucam jeszcze raz rzut parteru i wymiary ścian w kuchni , tylko tam jest 2,88m nie 2.80, a te szafki na wymiarach to był pierwotny pomysł mój na zagospodarowanie.
może masz inny pomysł na moją kuchnie.
289551289552

moniss
17-11-2014, 14:38
marta19866, mnie się podoba ustawienie mebli z Twoich wizualizacji: lodówka bliżej zlewu, piekarnik obok płyty.

Dobrym rozwiązaniem jest półwysem oddzielający kuchnię od jadalni.
Mogą to być zwykłe szafki pod blatem, ale także niski barek do szybkich posiłków od strony kuchennej, a od jadalni przeszklone (może też podświetlone) szafki ze szkłem i porcelaną, książkami, bibelotami itp.

Wysokość półwyspu taka jak szafek kuchennych, lub można podzielić tak jak na foto poniżej (jedna z moich ulubionych inspiracji z półwyspami):
289555

Elfir
17-11-2014, 14:59
jeszcze raz wszystkie 3 wersje:

Nie rozbijaj blatów roboczych!
Jak zobie wyobrażasz odcedzanie makaronu - z garnkiem pełnym wrzątku będziesz latać po kuchni, omijajac wyspę?
Garnki przenosi się nad blatem - tak, aby w razie oparzenia, można było go szybko odlożyć.