PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja c.o z rur z wk?adk? aluminiow? (np.Kissan)



qwer
12-01-2004, 12:39
Witam wszystkich.
Jestem na tym forum po raz pierwszy. Uprzejmie proszę opomoc w temacie: Grzejniki płytowe z podłączeniem bocznym mam zamiar przyłączyć do instalacji z rur Kissan.
Moje wątpliwości:
1. Czy mogę tak wygiąć rury ażeby odcinek wystający ze ściany był do niej prostopadły - chodzi o promień gięcia rur. Dodam że rury będą wkuwane w ścianę i utulone.
2. Jeżeli odpowiedź 1 jest negatywna to czy mogę w ścianie przejść na miedź i wyprowadzić przyłączenie grzejnika z miedzi.
3. Jeżeli odpowiedzi 1i 2 są negatywne to co mogę z tym fantem zrobić? :cry:
Dodam, że nie chcę grzejników z podłączeniem dolnym ze względu na ceny.
Proszę o odpowiedź. Jeżeli jest to już gdzieś na forum to przepraszam. :wink: Nie zaznajomiłem się z nim na tyle żebym w miarę krótkim czasie uzyskał odpowiedź na w/w pytania.
Pozdrawiam Marek.
p.s Zaczynam szukanie odpowiedzi na forum

qwer
13-01-2004, 07:31
Wiam.
Przeszukałem spore zasoby forum i nic nie znalazłem :cry: .
Czekam na odzew forumowiczów bo nie wiem gdzie szukać informacji.
Jeżeli ktoś cokolwiek we o proszę dać znać.
Dziękuję.
p.s sprawa pilna.

qwer
13-01-2004, 13:17
I niiiiiiiiiiiiiiiic? :x

Mario 76
13-01-2004, 20:29
A dlaczego chcesz te rury wyginać, przecież w systemie KISAN znajdują się kolanka wygięte pod kątem prostym do podłączenia grzejników.

qwer
14-01-2004, 07:32
Myślę, że muszę wygiąć. Rura będzie ułożona w bruździe w ścianie i żeby wyjść ze ściany muszę ją wygiąć. Nie słyszałem natomiast nic (przynajmniej sprzedawca nic nie mówił) że ma kolanka do połączenia rury z rurą. A jeśli już, to mam dwa złącza i ewentualne miejsca przecieków.
Do przyłączenia grzejnika, a dokładniej zaworów użyję kolanek. Przypominam chcę zamontować grzejniki z zasilaniem bocznym.
Pozdrawiam.

godul1
15-01-2004, 14:10
qwer,
W kisanie sa specjalne kolana"ustalone" takie jak do montażu baterii tylko pojedyńcze. To chyba najlepsze rozwiązanie. Musisz tylko solidnia zakotwić takie kolano abyżadne obciążenie z grzejnika nie przenosiło sie na połączenie z plastikową rurką.

niezły
18-01-2004, 17:25
Możesz to zrobić za pomocą sprężyny a zimą pamiętaj by rura miała temp. dodatnią

qwer
19-01-2004, 07:29
Wiem, że do gięcia najlepiej użyć sprężyny. ale jaki jest namniejszy promień łuku? Problem tkwi w tym czy zgięcie "zmieści" się w bruździe a wystająca do grzejnika część będzie prosta i prostopadła do ściany? Ze względu na pogodę "wstrzymałem bóle" z montażem - czekam na odwilż.

krzysztofh
19-01-2004, 07:37
Będę robił tak samo. Najlepiej zastosować rorę pex-alu-pex. Nie pamiętam dokładnie ale taka rura może być wyginana pod nie mniejszym kątem niż 7xR rury lub 7xD rury. Postaram się to sprawdzić. Na pewno nie da się ukryć całego łuku gięcia rury pod tynkiem, jeżeli rura będzie wkuta płytko. Aby było ładnie trzeba tą rurę w ścianie wkuć głębiej ok 6cm pod tynk to wtedy powinno sie udać, z resztą drugi łuk to przejście ze ściany na podłogę. Myślę, że to momżna zrobić mniej więcej jednym łukiem. Do wyginania minimalnych dozwolonych promieni trzeba zastosować sprężyną, jak to już pisali przedmówcy.

qwer
19-01-2004, 13:02
Do Krzystofh. Czyli dla fi 16 to promień gięcia wyniesie 56mm lub 112 mm. Jeżeli jest to 56 mm to jest to wykonalne - kątówka z tarczą 230 .
Dzięki za już i proszę o wiecej tj. sprawdzenie R czy D rury.

niezły
19-01-2004, 21:44
Przy odpowiednio głębokim wkuciu rur zasilających będą one wychodzić ze ściany prostopadle

qwer
21-01-2004, 10:22
Do Niezłego.
Tak, przy odpowiednio głebokim wkuciu napewno się zmieści. Ale czy wkucie ma być 112mm, czy 56, jak pisałem w poprzednim poście? Różnica jest znaczna. i to pierwsze będzie bardzo pracochłonne.
Wobec tego ponawiam prośbę do Krzysztofh o sprecyzowanie czy 7xR, czy 7xD.

niezły
21-01-2004, 21:38
Z mego doświadczenia wynika ze wystarczy około 7 cm z otuliną


http://www.purmo.com/pl/productframe.asp?folderid=234[/img]

aqwa
26-01-2004, 08:23
Dzięki za namiar na purmo. Jest tam promień gięcia rur = 5x D rury = 5x16 = 80 mm plus otulina = 100 mm .

Grzes z Krakowa
02-03-2004, 16:31
Ja robie rurami Pex c czy promien giecia jest taki sam dla tych rur?

Czy ktos wie jak tlumaczyc symbole a,b,c,d w rurach Pex?

polsan
07-03-2004, 23:10
ROBIĘ W TYM SYSTEMIE DOŚĆ DŁUGO I NA PEWNO PRZY GIĘCIU SPRĘŻYNĄ MIEŚCI SIĘ TO WBRUZDACH W ŚCIANIE .INSTALATOR PPUHPOLSAN