PDA

Zobacz pełną wersję : okna do pasywnego



Strony : [1] 2

future74
11-10-2009, 13:41
Witajcie Forumowicze,
bardzo proszę Was o doświadczenia, te najmilsze , ale i te mniej miłe z firmą ABATEX z Łodzi. Czy ktoś z Was uzyskał wycenę poszczególnych okien, jakie proponują ceny, jakie doświadczenia w negocjacjach, jak z terminami i przede wszystkim z wykonawstwem, jakością usługi i materiału? Proszę o pomoc od, mam nadzieję, że wszystkich zadowolnych, choś bardzo chętnie przyjmę info od tych niezadowlonych; chcę wybrać okna do domu pasywnego; przeczytałem różne opinie o firmię ABATEX, więc chciałbym uzyskać od Was aktualne opinię. Te różne opinie popychają mnie w poszukiwaniach w różnych firmach. Na oku mam okna Rehau (Clima-Design), Abatex (Salamander 3D) i Oknoplus (Termoplus) i Budvar (Energy Line); zacznę od ABATEX-u, zobaczę jak oni dzisiaj postępują, może przy negocjacjach będę miał argument konkurencji.

j-j
11-10-2009, 14:27
Witajcie Forumowicze,
bardzo proszę Was o doświadczenia, te najmilsze , ale i te mniej miłe z firmą ABATEX z Łodzi. Czy ktoś z Was uzyskał wycenę poszczególnych okien, jakie proponują ceny, jakie doświadczenia w negocjacjach, jak z terminami i przede wszystkim z wykonawstwem, jakością usługi i materiału? Proszę o pomoc od, mam nadzieję, że wszystkich zadowolnych, choś bardzo chętnie przyjmę info od tych niezadowlonych; chcę wybrać okna do domu pasywnego; przeczytałem różne opinie o firmię ABATEX, więc chciałbym uzyskać od Was aktualne opinię. Te różne opinie popychają mnie w poszukiwaniach w różnych firmach. Na oku mam okna Rehau (Clima-Design), Abatex (Salamander 3D) i Oknoplus (Termoplus) i Budvar (Energy Line); zacznę od ABATEX-u, zobaczę jak oni dzisiaj postępują, może przy negocjacjach będę miał argument konkurencji.

Jak kupowałem swoje to rozmawialem z Rehau i proponowali mi ciepłe ich okna ale nie pasywne bo sam gość przyznał że są diabelnie drogie. Nie wiem jak teraz.
Na stronie Abatex`u nie widzę okien pasywnych.
Ale Budvar mają niezły współ. 0,78 W/m2*K ale ciekawe jaki koszt.
O Termoplusach mało piszą na stronie.

pzdr

robo2206
11-10-2009, 17:47
Ja jestem bardzo zadowolony z obsługi jak rownież z ceny okien na profilu schuko ( ponoć najlepszy w europie ) od producenta z Czaplinka f-ma Tur-plast. Wejdż do nich na stronkę . Pozdrawiam .

Marcin_Pe
11-10-2009, 20:06
ja kupiłem u=0,6 w abatexie - moje wrażenia właśnie wpisałem tu:
http://forum.muratordom.pl/post3698242.htm#3698242

future74
11-10-2009, 21:04
Wielkie dzięki,
Wasze doświadczenia bardzo różne, ale dla mnie bardzo cenne; raczej żegnam Abatex i profile Salamander 3D; jeśli ktoś ma inne doświadczenia, albo jakieś nowe z oknami do domów pasywnych, proszę o info; mam czas do 1 grudnia 2009 r.; liczę tak ok. 12 tygodni na realizację indywidualnego zamówienia, a więc w marcu mogliby zamontować okna; może ktoś miał już wycenę, może już ktoś mieszka z dobrymi oknami (niski stopień przenikania ciepła Uf, dobre uszczelki pięć-siedem komór) i chciałby się podzielić doświadczeniami, dajcie znac. Pozdr.

szczukot
12-10-2009, 07:51
Ale Budvar mają niezły współ. 0,78 W/m2*K ale ciekawe jaki koszt.

pzdr

Te U to calego okna czy szyby ?
Ja mam "normalne" okna. "U" szyby cos kolo 0,6 a calego okna z tego wyjdzie jakies 1,0 (5 komorowe pvc)

Fantom

j-j
12-10-2009, 07:56
Ale Budvar mają niezły współ. 0,78 W/m2*K ale ciekawe jaki koszt.

pzdr

Te U to calego okna czy szyby ?
Ja mam "normalne" okna. "U" szyby cos kolo 0,6 a calego okna z tego wyjdzie jakies 1,0 (5 komorowe pvc)

Fantom

Myślę że całego okna.

pzdr

bwojtek
12-10-2009, 08:27
Tylko jakiego okna? Każde okno ma inny współczynnik przenikania ciepła! Zależy on od rozmiaru, podziałów, szprosów itp!

Jezier
12-10-2009, 08:39
Jest tak jak pisze Wojtek. U mnie dla okien Jezierski Exclusive z szybami 0,6 Uw całego okna waha się od 0,81 do 0,93.
Ale żeby nie stracić tych parametrów to okno trzeba jeszcze odpowiednio zamontować w ścianie.

szczukot
12-10-2009, 09:06
Dokladnie tak. Przy tych 7 komorach i szerszym profilu cale okno moze miec juz te U = 0,8. Ja mam normalne profile i "tylko" U = 1,0 (tak mysle, ze bedzie w tych granicach). A czesto ludzie nabieraja sie na chwyty sprzedawcow, ktorzy podaja tylko i wylacznie U szyby - np 1,0 (a cale okno ma wtedy najczesciej 1,5-1,6)

Fantom

jareko
12-10-2009, 09:08
Jezier - coś mi się wydaje że masz Uw jeszcze niższe - zmieniłeś ramkę dystansową z aluminiowej na TPS ?

j-j
12-10-2009, 09:21
Tylko jakiego okna? Każde okno ma inny współczynnik przenikania ciepła! Zależy on od rozmiaru, podziałów, szprosów itp!

Na pewno zależy to od tych elementów ale myślę że podają uśrednione.
Im większe okno (przeszklenie) tym niższy współ. i odwrotnie.

pzdr

jareko
12-10-2009, 09:36
j-j - góra jest marketing :) i podaje się Uw dla okna jednoskrzydłowego 1230/1480 (przeważnie) Inni robią jeszcze lepsze jaja podając dla takiego okna w wersji fix szklony w ościeżnicy.

Przykład niejako z mojego podwórka
Schuco CT-70:
skrzydło RU - Uw-Wert nach DIN EN 10077-1: 0.96 W/m˛K
fix w oscieznicy - Uw-Wert nach DIN EN 10077-1: 0.86 W/m˛K

i dla porównania
Schuco Si-82 Premium Ultra (nazwa Jezierskiego)
skrzydło RU: Uw-Wert nach DIN EN 10077-1: 0.86 W/m˛K
fix szklony w ościeżnicy: Uw-Wert nach DIN EN 10077-1: 0.81 W/m˛K

ale weźmy dla przykładu Si-82 Premium Ultra w wymiarze 1500/1500 i w jednym skrzydle a otrzymamy:
skrzydło RU: Uw-Wert nach DIN EN 10077-1: 0.84 W/m˛K
fix szklony w ościeżnicy: Uw-Wert nach DIN EN 10077-1: 0.79 W/m˛K
i można tak w kółko manipulować danymi by efekt na potencjalnym kliencie zrobić :lol:

j-j
12-10-2009, 09:46
j-j - góra jest marketing :) i podaje się Uw dla okna jednoskrzydłowego 1230/1480 (przeważnie) Inni robią jeszcze lepsze jaja podając dla takiego okna w wersji fix szklony w ościeżnicy.

Przykład niejako z mojego podwórka
Schuco CT-70:
skrzydło RU - Uw-Wert nach DIN EN 10077-1: 0.96 W/m˛K
fix w oscieznicy - Uw-Wert nach DIN EN 10077-1: 0.86 W/m˛K

i dla porównania
Schuco Si-82 Premium Ultra (nazwa Jezierskiego)
skrzydło RU: Uw-Wert nach DIN EN 10077-1: 0.86 W/m˛K
fix szklony w ościeżnicy: Uw-Wert nach DIN EN 10077-1: 0.81 W/m˛K

ale weźmy dla przykładu Si-82 Premium Ultra w wymiarze 1500/1500 i w jednym skrzydle a otrzymamy:
skrzydło RU: Uw-Wert nach DIN EN 10077-1: 0.84 W/m˛K
fix szklony w ościeżnicy: Uw-Wert nach DIN EN 10077-1: 0.79 W/m˛K
i można tak w kółko manipulować danymi by efekt na potencjalnym kliencie zrobić :lol:

No no, faktycznie a ja wierzyłem że uśredniają hehe. Trzeba pytać dla jakiego okna mierzone "u" było ;).

pzdr

bwojtek
12-10-2009, 09:47
Podanie jakiegokolwiek "uśrednionego" wyniku nie mówi nam nic. Ważne są konkretne wartości dla okien, które ktoś ma mieć zamontowane w swoim domu!

j-j
12-10-2009, 09:54
Podanie jakiegokolwiek "uśrednionego" wyniku nie mówi nam nic. Ważne są konkretne wartości dla okien, które ktoś ma mieć zamontowane w swoim domu!

Nie do końca bo średnia np. dla domów pasywnych i dla zwykłych okien jest istotnie inna.
Oczywiście jeśli będą to np. okna pasywne i ciepłe i dla pasywnych węźmiemy malutkie okno a dla tych cieplejszych duże to różnica może być mało widoczna ale właśnie uśrednienie dla każdych okien dałoby jakieś informacje.
Poza tym strat przez okna nie liczysz dla każdego okna osobne "u" choć możesz i tak (ja tak liczyłem ;) bo chciałem bardzo dokładnie wszystko policzyc) więc uśrednione "u" jest jak najbardziej do wykorzystania, chyba że masz okna wszystkie w jedynm wymiarze itd....
Ale nie ma co dyskutować, okna jak napoisał Jareko są "zmanipulowane" więc nie ma co, trezba po prostu wierzyć że mamy coś "ciepłego" w otworach ściennych.

pzdr

bwojtek
12-10-2009, 09:58
Do obliczeń konkretnego domu wystarczy znać średnie U wszystkich okien w tym domu i ich powierzchnię. Natomiast nie wyobrażam sobie takiego ogólnego "średniego" U dla okien danego producenta...

j-j
12-10-2009, 10:29
Do obliczeń konkretnego domu wystarczy znać średnie U wszystkich okien w tym domu i ich powierzchnię. Natomiast nie wyobrażam sobie takiego ogólnego "średniego" U dla okien danego producenta...

Chyba mnie nie zroumiałeś- średnie "u" dla okien danego typu jak np. dla okien pasywnych itp. a nie dla całego producenta :)

lolek30
12-10-2009, 10:48
..nie wiem jak w innych firmach ale w Oknoplus na wydruku oferty czy umowy jest odpwiednia rubryka i przy każdym oknie jest podawany współczynnik przenikalności cieplnej całego okna. Zmienia się w zależności jaką szybę zastosujemy , profil mają ten sam 73mmrama skrzydło 84mm ze styropianem w futrynie i skrzydle. Jest to wymóg chyba do certyfikatu CE który nakłada na produkującego obowiązek etykietowania okien etykietami z tego typu informacjami.

Myślę, że chcący ominąć jakieś kombinacje tymi współczynnikami to właśnie na to trzeba patrzeć a nie na jakieś "U średnie" które każda firma manipuluje pod siebie..

tomclav
12-10-2009, 11:13
WItam

Czy ktoś ma doświadczenia z oknami Internorm, z Austrii. Cena, jakość czas realizacji itp.

Pozdrawiam
tomclav[/b]

future74
12-10-2009, 20:35
Jestem pod wrażeniem fachowej wiedzy,
zrozumiałem, że podawane przez producentów współczynniki są podawane odrębnie dla szyb i całego okna w zależności od typu profili; sprawdziłem w ofertach producentów, że są różne wartości współczynnika; są one podawane odrębnie dla szyby oraz dla całego okna; na stronach www Rehau podane są, że okna Rehau (Clima Design), czy np. na www.Jezierski (Exclusiv) i innych - wprost jest napisane - że są do domów pasywnych; interesują mnie tylko okna o niskim współczynniku przenikania ciepła i w uczciwej cenie; chciałbym kupić np. dobre okna za dobrą cenę, a nie dobre okna za super bardzo dobą cenę; chcę zapłacić tyle i są warte, ale nie chcę bulić za coś co jest tylko jakoś nazwane i zareklamowane; dzięki Wam za fachowe info; dzięki Wam będę miał rozeznanie o co pytać przy ustalaniu właściwości oferowanych okien; może przy okazji ktoś ma realne doświadczenia z uczciwym zbywcą i montującym okna do domu pasywnego, może ktoś już kupił takie okna i poleciłby jakieś okienka. Pozdr.

gosciu01
12-10-2009, 20:56
współczynnik "U" jest ważny, ale należy także bacznie zwracać uwagę na "G", gdyż zyski słoneczne są równie ważne w domu pasywnym jak i starty.

Proponuję także zapytać małożonki, czy lubi kwiaty - te w domu, doniczkowe, bo nie w każdym przypadku wyśrubowanych parametrów szyb będą wyglądąly jak w folderach i czasopismach. Mimo wielu starań.

future74
12-10-2009, 21:06
Co to jest "G", pierwszy raz słyszę o takim współczynniku, czy dla kogoś kto chce kupić okna do domu pasywnego ten współczynnik jest ważny, czy ten współczynnik decyduje o klasie szyb i profili; wydawało mi się, że chodzi o bardzo dobrą jakość okien pod kątem oszczędności energii cieplnej, która moglaby przenikać przez mało energooszczędne elementy budynku. Czy mogę ograniczyć się do współczynnika U, gdyż nikt nie podaje wartości współczynnika "G"; proszę o info, czy okna w ofertach firm wcześniej podawanych przeze mnie uniemożliwiają hodowanie kwiatków w domu i przenikanie do budynku energii słonecznej, cennej też dla ludzi.
Pozdr.

jareko
12-10-2009, 21:37
....interesują mnie tylko okna o niskim współczynniku przenikania ciepła i w uczciwej cenie; chciałbym kupić np. dobre okna za dobrą cenę, a nie dobre okna za super bardzo dobą cenę; chcę zapłacić tyle i są warte, ....to jest piękne sformułowanie - a czym ze jest dla szanownego Forumowicza "uczciwa cena"? :lol:

future74
12-10-2009, 22:09
Witam,
chcę kupić okna do pasywnego o niskim współczynniku przenikania ciepła, też o dobrym wspołczynniku G (nie mam pojęcia o co chodzi), co najmniej sześć-siedem komór, profil co najmniej 76, może 80, może 120; chcę zapłacić tyle ile warte są takie okna, czyli zapłacę za nie jak np. za mercedesa klasy S i cena ta będzie oscylowała w granicach oferowanych przez innych producentów takich "okien"; nie chcę zapłacić za Mercedesa S jak za Mercedesa-Benz SLR McLarena; jesli płacić za Mercedesa-Benz SLR McLarena, to muszą w moich otworach stać takie okna; tylko problem, że nie wiem co jest takim Mercedesem S wśród okien, a co jest takim Mercedesem-Benz SLR McLarenem; wystarczy mi taka "S-ka" i za nią chcę zapałcić, a nie przepłacić; dlatego proszę Forumowiczow, którzy kupili na takich zasadach "S-ki" wśród okien. Pozdr.

j-j
12-10-2009, 22:10
Co to jest "G", pierwszy raz słyszę o takim współczynniku, czy dla kogoś kto chce kupić okna do domu pasywnego ten współczynnik jest ważny, czy ten współczynnik decyduje o klasie szyb i profili; wydawało mi się, że chodzi o bardzo dobrą jakość okien pod kątem oszczędności energii cieplnej, która moglaby przenikać przez mało energooszczędne elementy budynku. Czy mogę ograniczyć się do współczynnika U, gdyż nikt nie podaje wartości współczynnika "G"; proszę o info, czy okna w ofertach firm wcześniej podawanych przeze mnie uniemożliwiają hodowanie kwiatków w domu i przenikanie do budynku energii słonecznej, cennej też dla ludzi.
Pozdr.

Zapytaj żonę co to "G" ;), a powaznie to ważną rzeczą jest przepuszczalność promieni słobnecznych, dla porównania np okna ze szkła zwykłego:
okna pojedyncze: 0,8
podwójne: 0,7
potrójne 0,64
a np. Oszklenie trójkomorowa szyba zespolona z warstwami niskoemisyjnymi ma juz tylko ok. 0,5

a to parametr istotny przy uwzględnianiu zysków słonecznych


pzdr

jareko
12-10-2009, 22:14
kłania sie największy przyjaciel wszystkich którzy maja dostęp do internetu - googlarka :lol:
wystarczy ze wpiszesz "współczynnik G w oknach" i wyskakuje ci od groma linków gdzie przeczytasz miedzy innymi ze "Współczynnik "g"
współczynnik przenikalności energii i współczynnik przenikalności cieplnej
Ważne parametry szkła
Całkowity współczynnik przenikalności energii (współczynnik g) podaje ile padającej na powierzchnię energii słonecznej przenika przez przeszklenie do wnętrza pomieszczenia.
Składa się on z bezpośrednio przenikającej energii i wtórnej emisji ciepła."
Na samochodach aż tak się nie znam :lol: ale jakoś tak zawsze idzie w parze cena z wymaganiami a że "pasywność" jest modna to i ceny można kształtować powyżej przeciętnych

future74
12-10-2009, 22:47
Dzieki,
więc szukam info, doświadczeń i wiedzy o "Uf" i "G"; bardzo dzięki Wam za tyle doświadczeń, mogę samodzielnie już trochę popracować nad wyborem okien i przedem wszystkim wydaniem kasy; Pozdrawiam.

gosciu01
12-10-2009, 22:51
Straty przez okna ( niestety dużo ich będzie ) w moim projekcie/bilansie to 41% = ok. 3400 kWh całego budynku. Zyski solarne z tychże wynoszą ok. 3000 kWh.

Straty przy tym samym współczynniku U i mniejsze zyski o prawie 20% przy gorszym G, dają wiele do myślenia, a takie szyby znalazłem w dwóch różnych ofertach.
Źródło - zestawienie jednego ze starszych ( nie tak bardzo ) Muratorów.

Nie zawsze warto "fiksować się" w poszukiwaniu energii tylko na ociepleniu, rekuperatorze itp. ...

bwojtek
13-10-2009, 09:03
Straty przez okna ( niestety dużo ich będzie ) w moim projekcie/bilansie to 41% = ok. 3400 kWh całego budynku. Zyski solarne z tychże wynoszą ok. 3000 kWh.

Straty przy tym samym współczynniku U i mniejsze zyski o prawie 20% przy gorszym G, dają wiele do myślenia, a takie szyby znalazłem w dwóch różnych ofertach.
Źródło - zestawienie jednego ze starszych ( nie tak bardzo ) Muratorów.

Nie zawsze warto "fiksować się" w poszukiwaniu energii tylko na ociepleniu, rekuperatorze itp. ...
Możesz powiedzieć dla jakich warunków są wyliczone te straty/zyski? Mam na myśli jakie różnice temperatur są brane pod uwagę, jaka ilość godzin słonecznych, itp? Bo tak na chłopski rozum to od tego zależy baaardzo wiele.

Jezier
13-10-2009, 09:38
Wydaje mi się że to wychodzi z obliczeń OZC. Bierze się jakieś średnie nasłonecznienie powierzchni pionowych w zależności od strony świata, uwzględnia się stopień zacienienia, potem mnoży się przez współczynnik przepuszczania energii g, traktuje jakimś założonym współczynnikiem wykorzystania tej energii i wychodzi jakaś przybliżona ilość zysków.
Jest to tak samo orientacyjne jak liczenie całosezonowych strat.

gosciu01
13-10-2009, 13:21
dokładnie tak jak pisze Jezier,
wszystko obliczysz w OZC, tyle że ja z różnych względów sam liczyłem w excelu.
Dotarłem do danych nasłonecznienia powierzchni pionowych w moim regionie w poszczególnych miesiącach, uwzględniłem współczynniki, a dla kontroli obliczeń sprawdziłem w OZC, by móc później swobodnie liczyć różne interesujące mnie opcje.

Dane podałem dla średnich parametrów sezonu grzewczego, o ile pamiętam
20,8 oC wewnątrz domu i 2,7 oC na zewnątrz ( nietypowo, ale precyzyjnie dla mojego domu ).
Policzone wszystkie okna w calym domu, uwzględnione strony świata i pochylenie dachowych.

fido
16-10-2009, 11:11
witam
zaczynam dopiero testować mój dom pasywny
nie przypuszczałem ciekawych zachowań
więcej będę opisywał na stronie
co do okien internorms to sam je mam u siebie
jestem rózwnież ich przedstawicielem więc dla budowniczych domów pasywnych mogę mieć upust.

pozdrawiam
okna to podstawa

tomclav
22-10-2009, 11:18
Jakieś przykładowe ceny okien i drzwi mógłbyś zamieścić lub wysłać na priv?

fido
25-10-2009, 22:49
wiem że sprawa jest na tyle skomplikowana że w internormie wyceny dokonuje ZAWSZE austriacki inżynier - nie robię tego ja - ja mogę jedynie pobrać wymiary i otrzymać wycenę
owszem mogę negocjować cene ale po wycenie

w mojej praktyce sprawa wyglądała tak aby wybierać jak najwięcej fixów czyli nieotwieranych okien
są 2 x tańsze

a z tego co widzę obecnie używając te okna są świetne

Spirea
25-10-2009, 23:27
w swojej ofercie cieplejsze okna ma też Dako. Mnie satysfakcjonują jednak okna dla "energooszczędnego", więc nie wiem, czy ich parametry będą odpowiednie do pasywnego. Dostałam ofertę na okna i miałam podane U dla każdego okna. I np.
fix 2400 x 1200 szyba 0,7 a całość 0,94
fix 2400 x 900 szyba jw, a całość 0,99
okno uchylne i otwierane 1800 x 800 szyba jw a całość 1,05
To są dane pakietu szklenia:
Pakiet szklenia 4x12x4x12x4 U=0.7 Ar
W okuciach jest natomiast jakaś wkładka termiczna alphaline.
Nie wiem, czy to wystarczy na okno pasywne.

fido
26-10-2009, 12:21
ja mam U=0,7 na całe okna
na mojej stronie w galerii jest przekrój okna
http://www.iqhome.eu/images/morfeoshow/dom_pasywny-7744/big/internormsprzekroje.jpg

jareko
26-10-2009, 12:43
w swojej ofercie cieplejsze okna ma też Dako. ....
fix 2400 x 1200 szyba 0,7 a całość 0,94
taki sam fix szklony w oscieznicy Schuco Si-82 z szyba k=0,6 daje dla calego okna Uw=0,78
zas fix szklony w skrzydle Uw=0.83

fix 2400 x 900 szyba jw, a całość 0,99
taki sam fix szklony w oscieznicy Schuco Si-82 z szyba k=0,6 daje dla calego okna Uw=0,82
zas fix szklony w skrzydle Uw=0.88

okno uchylne i otwierane 1800 x 800 szyba jw a całość 1,05
to samo w Schuco Si-82 daje Uw=0,92

Pakiet szklenia 4x12x4x12x4 U=0.7 Ar
szklenie 4/14/4/14/4 U=0,6 oczywiście także z Argonem w obu komorach

am76
26-10-2009, 13:51
Czesc,

A co sądzicie o oknach Urzędowski Gallux 3-szybowy do domu pasywnego? Ostanio dostałem wycenę właśnie na te okna i na Internorm - te drugie są tak mniej więcej 2x droższe.

Pozdr

tomclav
26-10-2009, 15:00
na parterze chcę dać szklenie bez ram(czyli nie fixy tylko same szyby-mniejsza o to jak zamocowane)
pytanie brzmi czy możnaby zamontować podwójnie 2 pakiety potrojne. Powiedzmy jeden ma u=0,6 to dwa obok siebie miałyby 0,36?? pali licho ile to by ważyło i kosztowało ale czy to dałoby się zrobić i miałoby to sens?

jareko
26-10-2009, 15:27
na parterze chcę dać szklenie bez ram(czyli nie fixy tylko same szyby-mniejsza o to jak zamocowane)
pytanie brzmi czy możnaby zamontować podwójnie 2 pakiety potrojne. Powiedzmy jeden ma u=0,6 to dwa obok siebie miałyby 0,36?? pali licho ile to by ważyło i kosztowało ale czy to dałoby się zrobić i miałoby to sens?problem podstawowy jest w tym co podsumowujesz słowami: "mniejsza o to jak zamocowane" Właśnie to jest podstawa jak zamontowane.
W czasach gdy nie produkowano pakietów trzyszybowych - koniec lat 80-tych, zamówiłem takie szyby w Hucie Szkła KARA (nie wiem czy jeszcze istnieje) i wykonali mi je na zamówienie. Może tedy droga? Zamówić szkło specjalne - pakiet trzykomorowy np. 4/16/4/16/4/16/4 - jakie będzie k - wyliczysz sobie tylko ile to będzie kosztować?

jareko
26-10-2009, 15:29
ja bym zrobił inaczej - zespoliłbym ze sobą dwa fixy szklone w ościeżnicy i tylko modlił się by nigdy nie pękła mi żadna szyba zewnętrzna - wtedy totalna dewastacja wszystkiego

fido
26-10-2009, 15:39
uważam że nie ma znaczenia dla domu pasywnego jakie okna się zainstaluje (pomijam aspekt solidności wykonania i trzymania parametrów zadanych) byle by dla całego domu zapotrzebowanie odpowiadało mnie niż 15 kWh/m2 rocznie

Spirea
26-10-2009, 16:03
w swojej ofercie cieplejsze okna ma też Dako. ....
fix 2400 x 1200 szyba 0,7 a całość 0,94
taki sam fix szklony w oscieznicy Schuco Si-82 z szyba k=0,6 daje dla calego okna Uw=0,78
zas fix szklony w skrzydle Uw=0.83

fix 2400 x 900 szyba jw, a całość 0,99
taki sam fix szklony w oscieznicy Schuco Si-82 z szyba k=0,6 daje dla calego okna Uw=0,82
zas fix szklony w skrzydle Uw=0.88

okno uchylne i otwierane 1800 x 800 szyba jw a całość 1,05
to samo w Schuco Si-82 daje Uw=0,92

Pakiet szklenia 4x12x4x12x4 U=0.7 Ar
szklenie 4/14/4/14/4 U=0,6 oczywiście także z Argonem w obu komorach

czyli korzystniejsze parametry mają ościeżnice Schuco. Jak to jednak wygląda cenowo?
To, co dostałam dotyczyło z zewnątrz kolor szary a w środku biały i były to już ceny po rabacie ok. 50%:
fix 2400 x 1200 - 900
fix 2400 x 900 - 750
okno 1800 x 800 - 780

Zapytanie było orientacyjne, bo chciałam sprawdzić, czy będzie nas stać na zaprojektowane okna.

Gregory-House
26-10-2009, 18:06
Mówicie tylko o oknach PVC (no może Urzędowski) nie mniej jednak kto ma dokumenty na podstawie których może zbudować okna pasywne tak na 100% przebadane i z odpowiednimi dokumentami.
Zacząłęm badac temat i znalazłem drewniane okna pakiet 4 szybowy Ug=0,3, 3 x termoflot ramka stalowo tworzywowa. Okna są zbudowane na profilu 100 mm okucie markowe ROTO.
Mają dokumenty gdzie badania mówa iż mogą wykonać każde okno jednoskrzdłowe z współczynnikiem Uw=0,6 sami zobaczcie.( dla dociekliwych z każdego okna pojedyńczego można zbudować zestaw, a czym większe przeszklenie tym cieplejsze okno tak nawiasem przy tym rozwiązaniu, bo patrząc na Ug a Uw wydaje się być to oczywiste.
Pamiętajcie tylko o tym że bez odpowiedniego montażu to lipa z tych okien wychodzi a dając amatorom do zamontowania takie okna macie pewność że będzie więcej strat jak korzyści.


http://www.infookno.pl/NAJLEPSZE_OKNO_NA_SWIECIE.html

pod artykułem są badania a na stronie producenta znajduje się cennik.

gosciu01
26-10-2009, 21:41
Planuję w salonie okna witrynowe o wymiarach ok. 2,5x2,0 oraz 2,5x1,75 m.
Oczywiście będą także drzwi wyjściowe na taras.

Przyjąłem wspł. dla okien U=0,8 przy szybach U=0,5 i ramie z drewna ogrubości 8-10 cm.

Tak liczę sobie z proporcji, że te witryny dadzą mi U=ok. 0,6. Lub nawet mniej.
Jeszcze nie pytałem żadnego sprzedawcę, ale ta różnica w obliczeniach dla witryn w całym salonie i sypialni wpływa mi aż 10% na koszty ogrzewania.

Czy ktoś z osób sprzedających okna może potwierdzić, że przy tak dużych powierzchniach okien typu fix ( witryna ) możliwe jest osiągniecie U poniżej 0,6 ?
Czy teoria może pokryć się z praktyką ?

Okna te ze względu na ciężar nie mogą być instalowane w warstwie ocieplenia. Będa na brzegu płyty odzielone styrodurem ok. 8 cm.

tomclav
27-10-2009, 07:54
na parterze chcę dać szklenie bez ram(czyli nie fixy tylko same szyby-mniejsza o to jak zamocowane)
pytanie brzmi czy możnaby zamontować podwójnie 2 pakiety potrojne. Powiedzmy jeden ma u=0,6 to dwa obok siebie miałyby 0,36?? pali licho ile to by ważyło i kosztowało ale czy to dałoby się zrobić i miałoby to sens?problem podstawowy jest w tym co podsumowujesz słowami: "mniejsza o to jak zamocowane" Właśnie to jest podstawa jak zamontowane.
W czasach gdy nie produkowano pakietów trzyszybowych - koniec lat 80-tych, zamówiłem takie szyby w Hucie Szkła KARA (nie wiem czy jeszcze istnieje) i wykonali mi je na zamówienie. Może tedy droga? Zamówić szkło specjalne - pakiet trzykomorowy np. 4/16/4/16/4/16/4 - jakie będzie k - wyliczysz sobie tylko ile to będzie kosztować?

jako sposób montażu wymyśliłem sobie zamówić/zrobić solidną ramę z drewna(5x10cm) w którą wstawiłbym 2 x pakiet 3szybowy zakupiony u dystrybutora. tak przygotowany zestaw (który będzie ważył sporo , pytanie ile?) zamontować w ścianie(będę miał szkielet) i uszczelnić taśmą itd. Jeżeli kiedyś któraś szyba pęknie to rzeczywiście kaplica. Drugi problem to wchodzenie brudu do środka pakietu lub szczeliny między 2 pakiety. Chciałbym tak zrobić z oknem może dwoma które będą od północy domu, od południa na parterze dam podobnie montowane pakiety normalne 3 szybowe.

jak się na to Jarko zapatrujesz?

jareko
27-10-2009, 09:50
teoretyzując miedzy dwoma pakietami nic nie powinno się dziać jeśli zrobisz to czysto, w dość wysokich temperaturach powietrza ale... ale zawsze istnieje niebezpieczeństwo ze choćby poprzez materiał ramy pomiędzy pakiety dostanie się wilgoć a tym samym w pewnych warunkach termicznych szyba będzie ci zaparować. Ogólnie sadze ze jest to już lekkie przegięcie ale to moje skromne zdanie. Szyba o k=0,6 w pakiecie 4/14/4/14/4 jest już dla pasywnego wystarczająca i nawet - jak sam zauwazyles powyzej - wstawiona w oscieznice od siedmiokomorowku daje porzade Uw calego otworu
Powiem więcej, Uw będzie jeszcze niższe jesli odpowiednio zpozycjonujesz okno w konstrukcji ściany, jesli ociepleniem dodatkowo zakryjesz cześć ościeżnicy itd itd. Samo skupianie się na Uw dla teoretycznego otworu (pamiętaj ze te wszystkie współczynniki to tylko matematyka bez uwzględnienia pewnych niuansów montażowych) prowadzi często do przekłamań. Wystarczy że przy ociepleniu 20 cm okno dasz w licu ściany zamiast w warstwie ocieplenia a współczynnik liniowy strat na styku okno/mur zeżre ci wszystkie wyliczone teoretycznie Uw
Mając już takie okno o Uw poniżej 0,8 skupiłbym się bardziej na jego prawidlowym zamontowaniu niż walce o dalsze obniżenie tej wartości
Jak znajdę chwile podeśle ci dwa rysunki izoterm dla dwu sposobów montażu - w licu i w warstwie ocieplenia - to daje do myślenia - i powinno dać do myślenia wszystkim "pasywniakom" którzy później zaczynają oszczędzać na pewnych rozwiązaniach montażowych

jareko
27-10-2009, 10:04
www.jareko.pl/termika w warstwie ocieplenia.pdf/
www.jareko.pl/termika w licu muru.pdf/
przyjrzyj sie DOKLADNIE wykresowi izoterm

tomclav
27-10-2009, 10:58
dzięki za linki, ciekawe. Tylko że ja będę miał trochę inną konstrukcję ściany(choć nie będzie to miało super dużego wpływu) - u mnie w szkielecie cała ściana będzie miała około 45cm grubości z czego 40 to będzie izolacja z celulozy. Chciałbym zamontować okna zlicowane z warstwą zewnętrzna ze względów estetycznych i praktycznych ale nie do końca wiem jaki wtedy będzie rozkład temperatur. Trzeba by na szklenie nałożyć od środka izolację żeby "opatulić" okno i zminimalizować "przemarzanie" - czy dobrze myślę? Cały czas upieram się nad brakiem fiksów ze względu na różnicę kosztów i estetykę.

jareko
27-10-2009, 11:24
nie wiem tak naprawdę o jakiej różnicy kosztów mówisz - fix szklony w ościeżnicy jest najtańszy i pewny
To co chcesz zrobić własnoręcznie jest może i tańsze (choć wątpię) ale przede wszystkim niepewne
jeśli chodzi o estetykę to tak możesz wykonać elewacje by całkowicie zakryć ościeżnicę od wewnątrz tak by była widoczna tylko listwa przyszybowa
to jest rozwiązanie pewne i sprawdzone

tomclav
27-10-2009, 13:16
1.na pewno lepiej się orientujesz ode mnie ile kosztuje fix + szyba(pakiet) a pakiet(plus rama z drewna). Podaj proszę ile kosztuje przykładowy(w wybranej przez Ciebie wielkości) fix i jaki w tym jest udział ramy. Koszt szklenia 3szybowego waha się od 100 do 400zł/m2, nie wiem ile za samą ramkę.
2.Chciałbym tak zrobić elewację i wnętrze że będzie tylko szyba, żadnych ramek itp. Oczywiście w fixie też tak mogę zrobić ale tu wracam do pytania nr 1 czy to nie będzie droższe. No i ostatnia wątpliwość: co będzie lepiej zabezpieczone przed ucieczką ciepła(i jak sieto przełoży na koszty.

Wiem co chcę osiągnąć ale jeszcze nie wiem jak do tego dojść najtańszą drogą. :)

jareko
27-10-2009, 14:48
witryna z szyba 6/12/6/12/6 o k=0,7 i wymiarach 2500/2000 (o ile ktoś ci ja wogóle zrobi ;) ) to koszt ok 4 tys złotych
Powiem ci tak - tylko nie przyjmuj tego do siebie i nie jest to żadna złośliwość ale... ale powoli przekraczamy granice absurdu.
Pomijam już kwestię wagi takiej szyby, możliwości samoistnego pęknięcia szkła (co nie jest objęte żadną gwarancją), kosztów jakie przy tym się ponosi - i udziału tych kosztów w późniejszej eksploatacji domu i ponoszonych nakładów na ogrzewanie.
Zmniejszysz Uw dla całego otworu z hipotetycznego 0,78 na np.0,9 i tak naprawdę ta kasa ci się realnie nigdy nie zwróci.
No i następna sprawa, chcesz ze względów estetycznych dać okno w licu ocieplenia i już tracisz od groma na nieprawidłowym spozycjonowaniu okna w otworze - dodając lekką ręka co najmniej 20% strat więcej - szczerze powiem że nie chce mi sie tego dokładnie liczyć - nie za to mi płacą - brutalnie odpowiem
Kolejną sprawą jest jak trwale podeprzesz i stabilnie zamocujesz takie okno gdzie system JB-D, jedynie rozsądny, przewiduje maksymalne wysunięcie okna na 15 cm od lica ściany nośnej. Już nawet Niemcy nie przewidują aż takiego - sorki za słowo - wariactwa. A na Niemców przy domach pasywnych powołujecie się wielokrotnie.
Mam nadzieję że wentylacje przewidujesz mechaniczną z Reku i GWC bo już miałem kilka rozmów o podobnej treści gdzie wentylację Inwestor chciał pozostawić tradycyjna tj. grawitacyjną

tomclav
27-10-2009, 15:04
spokojnie, póki mi nie wrzucasz od najgorszych nie biorę tego personalnie :D

z tym zlicowanie: dom będzie w szkielecie z belek dwuteowych z okładziną OSB,Więc problemu z montażem w ociepleniu nie będzie, rozumiem ze zakotwienie tego okna w warstwie izolacji przy takich wymiarach i ciężarze byłoby problematyczne gdyby stosować ścianę 2W z styropianem np 30cm.

wentylacja oczywiście mechaniczna z reku i GWC - dom ma być pasywny 8)

witryna z szybą - czy mas na myśli fix?

wielkość okna: 2000x2500 to ogromna ilość szkła i kilogramów zgadzam się. U mnie planuję 650x2500 lub 1250x 2500 w układzie pionowym.

przy wymiarach o których piszesz szkło to 5m2, przy cenach o których wspominałem szkło w wersji najdroższej wyszłoby 2000pln. plus dodatki jak drewno na ramkę handmade.

i ostatnia sugestia aby połączyć zlicowanie z energooszczednością: pakiet 3 szybowy montowany w środku plus szyba lub pakiet 2szybowy w licu ściany. Co o tym sądzisz?


Dziękuję Ci za pomoc i wyrozumiałość. Masz ogrom wiedzy a ja chcę coś z niej uszczknąć :D Po prostu szukam najlepszego rozwiązania.

jareko
27-10-2009, 15:13
mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem byłoby - skoro uparłeś się na dwa pakiety :lol: - jeden usytuowany tak by os pierwszej komory wypadła w osi ściany (jak rozumiem budujesz szkieletowca) i reszta wywalona ;) w stronę zewnętrzną. Brzydko to będzie wyglądać ale pomiędzy szyby zespolone poukładałbym wysuszone w piekarniku pochłaniacze wilgoci (takie co są w torebeczkach przy chińskich zabawkach ;) ) i w jakiś sposób zabezpieczyłbym rame drewniana przed przepuszczeniem wilgoci - czy to smarując jakąś chemią czy wręcz pokrywając dokładnie silikonem bądź innym szczeliwem

tomclav
28-10-2009, 08:20
to że uparłem sie na 2 pakiety wynika z tego że chciałbym mieć szybę zlicowaną ze ścianą. Już odpuściłem zwiększanie parametrów izolacyjności :)

pozdrawiam

jareko
28-10-2009, 09:21
ok - roumiem :)
ale pamietaj o jednym - przy takim usytuowaniu obu szyb zespolonych masz 99% szansy na to ze na pierwszej bedzie wykraplac sie para wodna wiec... przemysl jeszcze raz czy gra warta swieczki :lol:

tomclav
28-10-2009, 09:32
muszę się z tobą zgodzić, szyba będzie zimna a wilgotność w warstwie izolacji ...no właśnie od jakiego poziomu wilgotności zaczyna się kondensacja, skraplanie na szybie?

podłącze ten obszar między pakietami do WM i wstawię czujnik wilgotności albo nawkładam tych pochłaniaczy z chińskich zabawek albo butów albo zrobię tam próżnię 8)

dlaczego nie można oszukać fizyki?

pozdrawiam

jareko
28-10-2009, 10:13
...dlaczego nie można oszukać fizyki?..niestety, nie da sie :(

Gregory-House
28-10-2009, 15:15
witryna z szyba 6/12/6/12/6 o k=0,7 i wymiarach 2500/2000 (o ile ktoś ci ja wogóle zrobi ;) ) to koszt ok 4 tys złotych
Powiem ci tak - tylko nie przyjmuj tego do siebie i nie jest to żadna złośliwość ale... ale powoli przekraczamy granice absurdu.
Pomijam już kwestię wagi takiej szyby, możliwości samoistnego pęknięcia szkła (co nie jest objęte żadną gwarancją), kosztów jakie przy tym się ponosi - i udziału tych kosztów w późniejszej eksploatacji domu i ponoszonych nakładów na ogrzewanie.
Zmniejszysz Uw dla całego otworu z hipotetycznego 0,78 na np.0,9 i tak naprawdę ta kasa ci się realnie nigdy nie zwróci.
No i następna sprawa, chcesz ze względów estetycznych dać okno w licu ocieplenia i już tracisz od groma na nieprawidłowym spozycjonowaniu okna w otworze - dodając lekką ręka co najmniej 20% strat więcej - szczerze powiem że nie chce mi sie tego dokładnie liczyć - nie za to mi płacą - brutalnie odpowiem
Kolejną sprawą jest jak trwale podeprzesz i stabilnie zamocujesz takie okno gdzie system JB-D, jedynie rozsądny, przewiduje maksymalne wysunięcie okna na 15 cm od lica ściany nośnej. Już nawet Niemcy nie przewidują aż takiego - sorki za słowo - wariactwa. A na Niemców przy domach pasywnych powołujecie się wielokrotnie.
Mam nadzieję że wentylacje przewidujesz mechaniczną z Reku i GWC bo już miałem kilka rozmów o podobnej treści gdzie wentylację Inwestor chciał pozostawić tradycyjna tj. grawitacyjną


Powiem tak słuchać się nie chce Uw to nie wspólczynnik przenikania otworu tylko Uw(windows) tłumacząc okna można tylko powiedzieć o tym jakie U ma cała ściana z otowrem okiennym.

Okno o wymiarach 2500x2000 dla szyby
Ug=0,5 cena około 3500,00 brutto pakiet 4T/18A/4/18A/4T 2 x termoflot i argon
Ug-0,3 cena około 4200,00 brutto pakiet 4T/12K/4T/12K/4/12K/4T 3x termoflot i krypton
na profilu drewnianym 100 mm naświetle nie otwierane (nie fix)jednak tafla nie większa jak 3m2 większe tylko maja Ug=1,0 z reguły to pakiety na szybie 6 i laminatem - możliwe zastosowanie P4
Liczyłem w programie.

Zgadzam się z wysunięciem okna poza płaszczyznę muru tak na prawdę nie powinno się tego robić z 2 powodów brak stabilności konstrukcji okna ( pasywne są ciężkie z zasady) a drugi to tzw punkt "rosy" i NIE MOŻNA POWTARZAM NIE DA SIĘ ustalić jednej zasady dla każdego ze sposobów montażu gdyż właśnie ten punkt jest indywidualnie określany w oparciu o zastosowane materiały do budowy ścian jak i izolacji . A dane te powinien dac projektant czy okno można wysunąć czy tez nie aby zachować parametry i dla przypomnienia to nie rama i szkło ma słaba izolację to połączenia dają to z tego powodu stosuje sie ramki w szkle stalowe nie aluminiowe i wypełnienia pomiędzy szkłem a ramą.

Sposobem na prawidłowy montaż (czytaj gwarantujący) poprawny montaż jest prawidłowe wyznaczenie punktu rosy jak i "schowanie" ościeżnicy za tzw węglarkiem można okno, ramę okna zlicować z płaszczyzną muru i przykryć izolacją jej cześć.

Połączenie 2 pakietów w domowych warunkach jest możliwe jak najbardziej z zastosowaniem wymiany powietrza pomiędzy nimi ( a nie o to chyba Ci chodzi) dlaczego bo nie jesteś w stanie tak tego zrobić aby obyło się bez skraplania argumentem niech będzie dla wszystkich to że gdyby to było takie proste to każdy garażowy producent robił by sam zestawy do swoich okien a tak niestety nie jest.

A odnośnie montażu to odrębna historia bo nie bez podstawnie mówi się o tym że można mieć tak duże szklenie jak dobry jest człowiek który je wstawi.

bwojtek
28-10-2009, 17:47
Okno o wymiarach 2500x2000 dla szyby
Ug=0,5 cena około 3500,00 brutto pakiet 4T/18A/4/18A/4T 2 x termoflot i argon
Ug-0,3 cena około 4200,00 brutto pakiet 4T/12K/4T/12K/4/12K/4T 3x termoflot i krypton
Chcesz przeszklenie 2500x2000 robić na szybach 4mm? Gratuluję dobrego samopoczucia :lol: :lol: :lol:

jareko
28-10-2009, 18:06
...Powiem tak słuchać się nie chce Uw to nie wspólczynnik przenikania otworu tylko Uw(windows) tłumacząc okna można tylko powiedzieć o tym jakie U ma cała ściana z otworem okiennym.
Otwór w moim pojmowaniu to okno a nie ściana w oknem. Okno czyli ościeżnica, skrzydło, współczynnik liniowych strat na styku szyba/uszczelka/profil, to zastosowana ramka dystansowa, to dosłownie wszystko co mieści się wewnątrz okna patrząc po zewnętrznych krawędziach ościeżnicy.
Podane wartości nie uzgadniają rzeczy nie związanych z oknem czyli strat powstających na styku okno/mur choćby z powodu błędów montażu czy złego usytuowania okna w ścianie

większe tylko maja Ug=1,0 z reguły to pakiety na szybie 6 i laminatem - możliwe zastosowanie P4no to muszę zmartwić - są pakiety trzyszybowe na szybach 6mm czy z zastosowaniem O-2, P-2 czy P-4 i mające k=0,7

jareko
28-10-2009, 18:13
..Chcesz przeszklenie 2500x2000 robić na szybach 4mm? Gratuluję dobrego samopoczucia :lol: :lol: :lol:no nie - bwojtek - widzisz w tym jakis problem ? :lol: :lol: :lol:
Ja wertując ostatnio kilka zapytań tego problemu nie widzę hi hi hi. Nagminnie oferowane są klientom szyb 4mm przy powierzchniach ostro przekraczających 3,0 mkw. A ostatnio to nawet pokładałem się ze śmiechu jak w odpowiedzi na swoja ofertę usłyszałem ze u mnie fix wyszedł MAKABRYCZNIE drogi, reszta cen porównywalna ale dlaczego akurat fix taki drogi? Dlaczego? No i wyszło szydło z worka - u mnie szyba 8mm zaś konkurencja bez mrugnięcia okiem puściła 4mm
O czym bwojtek mówimy - walka o klienta za wszelka cenę trwała, trwa i będzie trwać
Ostatnio zaprzyjaźniona firma na pewnej inwestycji wymienia witryny po innych którzy 4,5 mkw puścili na 4 mm. Spoko - będziemy mieli zajęcie aż do emerytury - oby więcej takich "rozwiązań"

jareko
28-10-2009, 18:18
dorzucę kwiatek z ostatniej chwili - jednoskrzydłowe drzwi balkonowe 120/240 w kolorze, z pakietem trzyszybowym (sama szyba to coś około 90 kilo), nawet w Schuco na profilu pośrednim z taka szyba już niewykonalne i co? Klient zareagował tylko na cenę a nie na fakt ze ma pięć otworów do zwężenia

Gregory-House
28-10-2009, 20:20
Okno o wymiarach 2500x2000 dla szyby
Ug=0,5 cena około 3500,00 brutto pakiet 4T/18A/4/18A/4T 2 x termoflot i argon
Ug-0,3 cena około 4200,00 brutto pakiet 4T/12K/4T/12K/4/12K/4T 3x termoflot i krypton
Chcesz przeszklenie 2500x2000 robić na szybach 4mm? Gratuluję dobrego samopoczucia :lol: :lol: :lol:

Czytaj ze zrozumieniem wyraźnie napisałem że do 3m2 jeden zespół szyb

Gregory-House
28-10-2009, 20:23
...Powiem tak słuchać się nie chce Uw to nie wspólczynnik przenikania otworu tylko Uw(windows) tłumacząc okna można tylko powiedzieć o tym jakie U ma cała ściana z otworem okiennym.
Otwór w moim pojmowaniu to okno a nie ściana w oknem. Okno czyli ościeżnica, skrzydło, współczynnik liniowych strat na styku szyba/uszczelka/profil, to zastosowana ramka dystansowa, to dosłownie wszystko co mieści się wewnątrz okna patrząc po zewnętrznych krawędziach ościeżnicy.
Podane wartości nie uzgadniają rzeczy nie związanych z oknem czyli strat powstających na styku okno/mur choćby z powodu błędów montażu czy złego usytuowania okna w ścianie

większe tylko maja Ug=1,0 z reguły to pakiety na szybie 6 i laminatem - możliwe zastosowanie P4no to muszę zmartwić - są pakiety trzyszybowe na szybach 6mm czy z zastosowaniem O-2, P-2 czy P-4 i mające k=0,7

Ad 1 jak słusznie zaznaczyłeś w Twoim pojmowaniu a nie w znaczeniu oznaczenia Uw a to może wprowadzić w błąd

Ad 2 ciekawe to co mówisz nie wiedziałem jeśli możesz podaj mi producenta tych szyb dam do analizy w dziale zakupów i technologii do opracowania i za 2 tyg. będziesz miał okienka drewniane na "półce" z cenami detalicznymi ( mówiłem całkiem serio)

future74
28-10-2009, 21:36
Okno o wymiarach 2500x2000 dla szyby Ug=0,5 cena około 3500,00 brutto pakiet 4T/18A/4/18A/4T 2 x termoflot i argon Ug-0,3 cena około 4200,00 brutto pakiet 4T/12K/4T/12K/4/12K/4T 3x termoflot i krypton

Czy ktoś mógłby rozszyfrować oznaczenia 4T .... . Nie bardzo to wszystko rozumiem? Czytam Wasze opinie i jestem pełen podziwu wiedzy i doświadczeniu. Cieszę się, że przytaczacie tak głeboką wiedzę. Proszę o wytłumaczenia powoływanych 4 mm, 6 mm i 8 mm; do czego te mm służą? Jakie oznaczenia szyb, profili i wskaźniki są najbardziej optymalne? I jeszcze jedno czy te informacje dotyczą okien drewnianych, czy aluminiowych, czy tych i tych? Pozdr.

Gregory-House
28-10-2009, 22:05
Okno o wymiarach 2500x2000 dla szyby Ug=0,5 cena około 3500,00 brutto pakiet 4T/18A/4/18A/4T 2 x termoflot i argon Ug-0,3 cena około 4200,00 brutto pakiet 4T/12K/4T/12K/4/12K/4T 3x termoflot i krypton

Czy ktoś mógłby rozszyfrować oznaczenia 4T .... . Nie bardzo to wszystko rozumiem? Czytam Wasze opinie i jestem pełen podziwu wiedzy i doświadczeniu. Cieszę się, że przytaczacie tak głeboką wiedzę. Proszę o wytłumaczenia powoływanych 4 mm, 6 mm i 8 mm; do czego te mm służą? Jakie oznaczenia szyb, profili i wskaźniki są najbardziej optymalne? I jeszcze jedno czy te informacje dotyczą okien drewnianych, czy aluminiowych, czy tych i tych? Pozdr.

T oznacza szybę z termofloatem ( termofloat to napylona cienka warstwa metali szlachetnych nanoszona w końcowym procesie produkcji szkła -odpowiadająca za niskoemisyjność szkła) aby zestaw szklenia miał aprobatę to w zespole szyb - co najmniej jedna ma termofloat. Powłoka ta jednak znacząco wpływa na przenikalność promieni słonecznych co daje zamknięte koło w poszukiwaniu odpowiedniego okna do pasywnych bo idea domu pasywnego mówi o tym ( między innymi ) aby jak najwięcej korzystać z promieni słonecznych do ogrzania i oświetlenia budynku stad w pasywnych spotyka się duże przeszklenia jednak przy obecnej technologii (niestety) niską emisyjność szkła uzyskujemy w dużej mierze dzięki powłoce termofloat.

Natomiast 4,6,8 to grubości poszczególnych szyb.
rozkoduję 4T/12K/4T/12K/4/12K/4T = 4mmszyba termofloat/ramka 12mm gaz krypton/ 4mmszyba termofloat/ramka 12mm gaz krypton/4 mm szyba/ramka 12mm gaz krypton/ 4mmszyba termofloat
są jeszcze inne gazy do wypełnienia pomiędzy szybami najczęściej argon (oznaczenie AR) oraz różne ramki od aluminiowych poprzez PVC do stalowych (najlepsze) i ich kombinacje
Każdy zespól szyb o którym mówi się że jest niskoemisyjny ma posiadać oznaczenie jakiej wartości jest badanie dla zamontowanego pakietu i jest oznaczone Ug (gdzie g oznacza glass)

Natomiast dla każdego z okien właściwości są podawane poprzez kalkulację (podstawia się konkretne wymiary do wzoru i obliczamy wartość Uw dla konkretnego okna)
Niestety większość producentów w kraju powiem więcej zdecydowana większość nie podaje tego jakie ma parametry konkretne okno a badania ma najcześciej na podstawie jednego wymiary zwykle tzw O34.

Ja osobiście nie słyszałem o oknach pasywnych aluminiowych jednak istnieje połączenie alu z drewnem gdzie aluminium pełni tylko formę okładziny zewnętrznej oraz są okna z PVC i oczywiście drewno

Okno dobre to jeśli CAŁE nie szyba ma poniżej 1,0 lepsze 0,8 natomiast standardowe okna maja około 1,5 1,7 (cały czas mowa o Uw)

future74
28-10-2009, 22:16
Dzięki za szyfr, jestem kroczek dalej. Czy istnieje jakaś zasada, która mówi, że im większa szerokość szyby np. 6mm, 8 mm, oraz wieksza wartość przestrzeni na gaz, to lepsze wskażniki Uw? Czy cena jest proporcjonalna do zwiększonych parametrów? Moje pytania i chęć nauki oczywiście wiąże się z optymalizacją wskaźników, które wcześniej podawaliście (Uw, G) do wartości (ceny) okien; będę drążył temat dotąd, aż dojdę do optymalnego rozwiązania; później poszukam ładnych profili, a na końcu chyba warto znaleźć firmę, która mi coś takiego sprzeda i oczywiście elegancko i co najmniej przyzwoicie zamontuje.

jareko
28-10-2009, 22:34
... ciekawe to co mówisz nie wiedziałem jeśli możesz podaj mi producenta tych szyb dam do analizy w dziale zakupów i technologii do opracowania i za 2 tyg. będziesz miał okienka drewniane na "półce" z cenami detalicznymi ( mówiłem całkiem serio)
"Efector" Kielce
6/12/6/12/6 k=0,7
33.1/12/4/12/4 k=0,7
44.1/12/4/12/4 k=0,7
44.2/12/4/12/4 k=0,7
44.4/12/4/12/4 k=0,7
wypełnieniem jest Argon

future - grubość szyb zależy od ich powierzchni
realnie szyby 4mm stosuje sie gdy powierzchnia całkowita okna <3,0mkw a tak naprawdę, by uniknąć zjawiska zbliżania się szyb do siebie to warto te powierzchnie jeszcze zmniejszyć. Zresztą w sieci znajdziesz tabelki gdzie podane są powierzchnie od których jakie szkło należy stosować jak i wymiary, bądź proporcje boków.

Gregory-House
28-10-2009, 22:41
Dzięki za szyfr, jestem kroczek dalej. Czy istnieje jakaś zasada, która mówi, że im większa szerokość szyby np. 6mm, 8 mm, oraz wieksza wartość przestrzeni na gaz, to lepsze wskażniki Uw? Czy cena jest proporcjonalna do zwiększonych parametrów? Moje pytania i chęć nauki oczywiście wiąże się z optymalizacją wskaźników, które wcześniej podawaliście (Uw, G) do wartości (ceny) okien; będę drążył temat dotąd, aż dojdę do optymalnego rozwiązania; później poszukam ładnych profili, a na końcu chyba warto znaleźć firmę, która mi coś takiego sprzeda i oczywiście elegancko i co najmniej przyzwoicie zamontuje.

Nie słyszałem o takiej zależności, ale podam kilka możliwości szklenia wraz z ich "k
szyba 4t/12k/4/12k/4t/12k/4t k=0,3
szyba 4/12ar/3/12ar/4term k=1,0
szyba 4/16ar/4term k=1,0
szyba 4/18ar/4term k=1,0
szyba 4term/12ar/4/12ar/4term k=0,7
szyba 4term/12kr/4/12kr/4term k=0,4
szyba 4term/18ar/4/18ar/4term k=0,5
szyba 6/16ar/6term k=1,0 ramka

Natomiast szklenie o większej grubości stosuje się głównie do większych gabarytów oraz do szkła o zwiększonej odporności na włamanie

Tak cena wraz z grubością szklenia oraz i zmniejszeniem emisji (Ug) idzie do góry.

A tak nawiasem to rozumiem że PVC a nie zastanawiałeś się nad drewnem?

Byłbym zapomniał gaz z pakietu się ulatnia w dobrym pakiecie około 1% na rok w kiepskim nawet po roku nic nie ma ale jeśli chodzi o szyby z PST to raczej ten 1% a jeśli spadnie 0 20% to właściwie nie spełnia swoich parametrów jesli chodzi o argon inaczej z kryptonem jest jeszcze ksenon ale to inna bajka ( nie słyszałem aby ktoś w kraju go stosował do pakietów okiennych

Poniżej parametry gazów
argon (przewodnictwo cieplne niższe o 33% od powietrza);
krypton (przewodnictwo cieplne niższe o 64% od powietrza);

jareko
28-10-2009, 22:47
no i człowiek sie uczy cale życie :)
nie wiedziałem ze już takie szybki się robi
4t/12k/4/12k/4t/12k/4t k=0,3 no no no :)
niebawem pakiety czteroszybowe staną się standardem :lol:
Dzieki za info Gregory :)

Gregory-House
28-10-2009, 22:57
no i człowiek sie uczy cale życie :)
nie wiedziałem ze już takie szybki się robi
4t/12k/4/12k/4t/12k/4t k=0,3 no no no :)
niebawem pakiety czteroszybowe staną się standardem :lol:
Dzieki za info Gregory :)

Od stycznia z PST stosujemy takie szklenie do naszych okien a badania zaczęliśmy w ubiegłym roku wynikiem tego jest okno które po badaniu ma Uw=0,57 z szybą właśnie Ug 0,3 (zrobiliśmy badania na każdy wymiar okna do 3,0 m2 szklenia i najgorszy wynik jaki wyszedł to Uw=0,60)

Wcześniej podałem link do recenzji nie chcę reklamować.

gosciu01
28-10-2009, 23:06
Od stycznia z PST stosujemy takie szklenie do naszych okien a badania zaczęliśmy w ubiegłym roku wynikiem tego jest okno które po badaniu ma Uw=0,57 z szybą właśnie Ug 0,3 (zrobiliśmy badania na każdy wymiar okna do 3,0 m2 szklenia i najgorszy wynik jaki wyszedł to Uw=0,60)

Wcześniej podałem link do recenzji nie chcę reklamować.

A jaką transmisję G ma to szklenie ?

evonation
29-10-2009, 15:10
Witajcie Forumowicze,
bardzo proszę Was o doświadczenia, te najmilsze , ale i te mniej miłe z firmą ABATEX z Łodzi. Czy ktoś z Was uzyskał wycenę poszczególnych okien, jakie proponują ceny, jakie doświadczenia w negocjacjach, jak z terminami i przede wszystkim z wykonawstwem, jakością usługi i materiału? Proszę o pomoc od, mam nadzieję, że wszystkich zadowolnych, choś bardzo chętnie przyjmę info od tych niezadowlonych; chcę wybrać okna do domu pasywnego; przeczytałem różne opinie o firmię ABATEX, więc chciałbym uzyskać od Was aktualne opinię. Te różne opinie popychają mnie w poszukiwaniach w różnych firmach. Na oku mam okna Rehau (Clima-Design), Abatex (Salamander 3D) i Oknoplus (Termoplus) i Budvar (Energy Line); zacznę od ABATEX-u, zobaczę jak oni dzisiaj postępują, może przy negocjacjach będę miał argument konkurencji.

sprawdz jeszcze okna internorm www.internorm.com

typowe okna passywne Austriackie, maja fabryke w Austri i chyba Czechach. Jestem na etapie oczekiwania na montarz (3 tygodnie poslizgu)
Zakupione od panow z W-wy (srednie recenzje przez forumowiczow co do serwisu)

Jak tylko zamontuja, albo jesli zamontuja to przesle kilka zdjec.

aadamuss24
29-10-2009, 16:57
witam Czy ktoś wie może jakie były parametry okien w domach pasywnych z początku lat 90 tych ? Jak sie to miało do dzisiejszych parametrów.
Pozdrawiam adam

future74
01-11-2009, 22:24
Witajcie,
cały czas szukam, analizuję i porównuję; dzięki Wam powstała w moich myślach wątpliwość, dlaczego nie drewniane; i zacząłem szukać; znalazłem szereg okien, ciekawnych, ładnych, w tym okna drewniane firmy Sokółka o nazwie GOLD PLUS i ELITE 92; pierwsze mają Uw=0,8 W/m2K, drugie składające się z pakietu 3 szyb (4TP/16Ar/4/16Ar/4TP) - Us =0,6 W/m2K i Uw=0,86W/m2K; tak więc mam do wyboru okna Rehau (energooszczędne albo pasywne) oraz Schuco; proszę o radę: które okna są najlepsze, czy jest jakaś jednolita reguła, czym się kierować; okna PVC, aluminiowe, czy drewniane, a może drewniono-aluminiowe; czy ktoś z Was optymalizował cenę do bardzo dobrych współczynników najlepszych okien; czy opłaca się kupować te z najwyższej półki; w każdym z tych rodzajów okien są ciekawe i ładne profile, o różnej cenie, o wysokich współczynnikach i różnych cechach; co powinno decydować i w jakiej kolejności.
Pozdrawiam.

future74
01-11-2009, 22:33
.... czy ktoś z Forumowiczów ma zainstalowane okna firmy Rehau (Geneo, Clima Design, Thermo Design), Schuco (Corona Si82) albo Sokółka (Elite92, Gold Plus)? Jeśli tak, proszę o info, może jakieś fotki.
Jeszcze raz pozdr.

Aston6
03-11-2009, 17:19
Ja zdecydowanie nie firmy Martom (Swarzędz) drugą siedzibę mają w Poznaniu - robią Aluplast. Po zamontowaniu reklamowałem 9 razy zanim ktoś łaskawie się zainteresował i uzupełnił braki (krzywe zawiasy). Za każdym razem słyszałem, że reklamację przyjęli i cisza. I tak przez 3 miesiące. A najlepsze, że po zimie okna przestały być szczelne. Po kolejnej batali, żeby ktoś się zainteresował (2 tyg) przyszedł pan majster i stwierdził, że tego się nie reklamuje! Napisałem pozew do sądu i czekam na rozprawę

krzyk123
03-11-2009, 17:47
Ja osobiście nie słyszałem o oknach pasywnych aluminiowych jednak istnieje połączenie alu z drewnem gdzie aluminium pełni tylko formę okładziny zewnętrznej oraz są okna z PVC i oczywiście drewno


Są profile aluminiowe o współczynniku U=1.0:
http://www.pural.com.pl/ciekawostki-4.html

Nie widzę problemów, żeby zrobić z nich okna pasywne.

gosciu01
04-11-2009, 17:45
Jeśli autor wątku nie obrazi się, a nie chcę zakałdać nowego, to chciałbym zapytać o drzwi do domu pasywnego.
Chodzi mi o namiary na producentów. Możliwe współczyniki.

Założenia.
Drewniane,
przeszklenia, nie muszą być duże.
Oprócz drzwi żona chce z obu stron takie drewniane ścianki, nie mogę tego nazwać skrzydłami, bo nie będą się raczej otwierać. Ma być ładnie!
Kurna tylko burzy mi to koncepcję niskiej energochlonności!

Ale żony trza śłuchać :-? , bo mi ( moich zabawek nie da zrobić :evil: )

Czy można zejść ze wsółczynnikiem, tak jak z oknami do ok. 0,8-1,0 ?

Dotychczas zalożylem drzwi 90' ze wspł. ok.1,2 i było git.
Jak zrobię prawie 2,5x większe to już po domu pasywnym :cry:

jareko
05-11-2009, 11:01
chcesz mieć dobre drzwi - zainwestuj w drzwi na konstrukcji profila minimum 5-komorowego z obustronna nakładką Adeco - masz 60-70mm wypełnienia o współczynniku równym styrodurowi - nie ma cieplejszych rozwiązań

budowlany_laik
05-11-2009, 11:24
chcesz mieć dobre drzwi - zainwestuj w drzwi na konstrukcji profila minimum 5-komorowego z obustronna nakładką Adeco
Nasz Forumowy Mistrzu, mógłbyś podpowiedzieć gdzie takowych szukać? adeco.pl - nie znalazłem info o U i cenie :-(

Pochwalę się moimi skromnymi poszukiwaniami ciepłych drzwi (wymiar zewn. ościeżnicy 100/210 cm) (nazwa/współczynnik U (W/m2K)/cena brutto zł):

Hormann RenoDoor (promocja z bramą)/1,1/3.900
Internorm/0,73/cena ???
Sommer/0,79/cena ???
Oknoplus Elit/0,957/5.100 (tutaj 100/220 cm)
AFB/1,05/4.000
Rehau Brillant-Design/1,7/cena ???
(poprawiłem współczynniki)

Więcej drzwi nie pamiętam :-) Osobników mających wiedzę na temat ciepłych drzwi, proszę o posty :-)

jareko
05-11-2009, 12:57
policz sobie ile wyniesie k dla 6 cm styroduru :)
Jak podasz mi tą wartość, oraz wymiary planowanych drzwi, to wyliczę ci dokładnie Uw dla całych drzwi zakładając, że wybierzesz model bez szybek
a ceny.... jeśli szukasz ceny to już na pewno nie Adeco :( choć wszystko zależy od tego jaki model wybierzesz
orientacyjnie od 6 do prawie 20 tys

budowlany_laik
05-11-2009, 16:10
policz sobie ile wyniesie k dla 6 cm styroduru :)
Jak podasz mi tą wartość, oraz wymiary planowanych drzwi, to wyliczę ci dokładnie Uw dla całych drzwi zakładając, że wybierzesz model bez szybek
Dla zakładanej lambda styroduru = 0,030 W/m*K, wsp. k dla 6 cm wyniesie 0,5 W/m2*K. Przynajmniej tak mi się zdaje :lol:
Wymiar planowany: 100x210 cm w zewn. wymiarze ościeżnicy.
Zapewne U wyjdzie Ci mniej niż 0,8...


a ceny.... jeśli szukasz ceny to już na pewno nie Adeco :( choć wszystko zależy od tego jaki model wybierzesz
orientacyjnie od 6 do prawie 20 tys
Pewnie z Adeco czy Sommer jest tak jak np. z Internorm'em - nie znajdziesz ceny w necie = cena jest wysoka :(

budowlany_laik
05-11-2009, 16:20
Nasz Forumowy Mistrzu, mógłbyś podpowiedzieć gdzie takowych szukać? adeco.pl - nie znalazłem info o U i cenie :-(
Cytować samego siebie? Też można :-)

Dopiero załapałem, że Oknoplus Elit o U = 0,957 za ok. 5.100 zł, to model dedykowany właśnie przez Adeco.

jareko
05-11-2009, 17:00
...Wymiar planowany: 100x210 cm w zewn. wymiarze ościeżnicy. Zapewne U wyjdzie Ci mniej niż 0,8......
zaskoczę - wychodzi 0,83 jeśli k dla 6 cm styroduru faktycznie ma 0,5

HenoK
06-11-2009, 07:17
Od stycznia z PST stosujemy takie szklenie do naszych okien a badania zaczęliśmy w ubiegłym roku wynikiem tego jest okno które po badaniu ma Uw=0,57 z szybą właśnie Ug 0,3 (zrobiliśmy badania na każdy wymiar okna do 3,0 m2 szklenia i najgorszy wynik jaki wyszedł to Uw=0,60)

A jaką transmisję G ma to szklenie ?Też jestem tego ciekaw. Współczynnik G jest bardzo istotny dla zysków słonecznych, które z kolei w domach pasywnych odgrywają znaczącą rolę.

aadamuss24
06-11-2009, 07:52
Przy drzwiach adecco z wypełnieniem czasami coś się może dziać ze względu na inną pracę materiału ramy a wypełnienia. Lepiej wypadają jeśli wypełnienie jest w środku tylko że na zewnątrz widać kształt ramy. pozdr adam

Koncept
06-11-2009, 22:51
Nie wiem na jakim etapie jest osoba, która rozpoczęła wątek na forum w kwestii montażu okien.

Generalnie jeśli chodzi o okna pod takie rozwiązania stosuje się pakiety okienne o głębokości zabudowy powyżej 80 mm - produkt godny polecenia w takich zastosowaniach to THermic Oknoplastu - U=0,8 dla całego okna przy szybie 0,5 W/ m kw. z termoramką.

Jeśli chodzi o samą kwestię montażu jest ona bardzo ważna w przypadku takich okien. Aby osiągnąć maksymalnie dobry efekt należało by zamontować okno w sposób niestandardowy. Mianowicie nie licujemy okna z zewnętrzną krawędzią muru lecz bliżej jego środka.

Proszę w googlach rzucić okiem na rozkład izoterm, w w/w przypadku jest on najkorzystniejszy pod kątem oszczędności energii - minusem jest ograniczona głębokość parapetu wewnętrznego.

krzyk123
07-11-2009, 11:07
Jeśli chodzi o samą kwestię montażu jest ona bardzo ważna w przypadku takich okien. Aby osiągnąć maksymalnie dobry efekt należało by zamontować okno w sposób niestandardowy. Mianowicie nie licujemy okna z zewnętrzną krawędzią muru lecz bliżej jego środka.



Dziwna koncepcja. Chyba raczej powinien zostać zrobiony ciepły montaż - w warstwie ocieplenie.

jareko
07-11-2009, 16:09
Przy drzwiach adecco z wypełnieniem czasami coś się może dziać ze względu na inną pracę materiału ramy a wypełnienia. Lepiej wypadają jeśli wypełnienie jest w środku tylko że na zewnątrz widać kształt ramy. pozdr adampolemizowałbym :)

Koncept
07-11-2009, 19:22
Jeśli chodzi o samą kwestię montażu jest ona bardzo ważna w przypadku takich okien. Aby osiągnąć maksymalnie dobry efekt należało by zamontować okno w sposób niestandardowy. Mianowicie nie licujemy okna z zewnętrzną krawędzią muru lecz bliżej jego środka.



Dziwna koncepcja. Chyba raczej powinien zostać zrobiony ciepły montaż - w warstwie ocieplenie.

Z połączeniem ciepłego montażu oraz wymienionego przeze mnie osadzeniu okna byłoby optymalnie - rzuć okiem na rozkład temperatur w fachowej lekturze i dostrzeżesz że takie połączenie jest idealne.

Dziękuję za uzupełnienie.

Arnika
07-11-2009, 19:49
Mnie wczoraj zamontowali veke 6 komorowa, trzy szybowa.
Moje pytanie brzmi, czy wystarczą kotwy, czy dodać dyby?
Montaż na kotwy, pianka, i taśmy, które z zewnątrz dokleja przed ociepleniem, czyli za ok.rok, a wewnątrz za kilka dni dokleja do murów .
Okna w otworach 150/150, 180/150, 120/150 oraz dwa okna tarasowe z ruchomym słupkiem 180/230 i tego okna się najbardziej boje czy będzie dobrze, czy dołożyć dyby?

Pozdrawiam Arnika

bwojtek
08-11-2009, 06:55
Jeżeli producent okien dopuszcza kotwy i są one odpowiednio gęsto rozmieszczone (rozsądne minimum to co 60cm i 20cm od narożników i słupków) to wystarczy. Oczywiście od dołu musi być stabilne i trwałe podparcie pod każdym oknem i drzwiami balkonowymi.

Arnika
08-11-2009, 07:50
Kotwy mam co jakiś kawałek rozmieszczone.... ale czy to wystarczy?
Producent, producentem, a montażyści montażystami...
Okna są trochę w powietrzu.... tzn teraz na piance i podparte na rogach i w środku na deskach i klinach. Okna tarasowe są podparte całe na drewnianych balach, bo nie ma jeszcze wylewek. Czyli w miarę dobrze...
Ale czy te kotwy wystarczą?
Proszę powiedzcie czy dołożyć dyble? Czy to nie będzie rozsądne? Brzydko to wygląda, i gorzej się myje, ale... może bezpieczniej. Najbardziej chodzi mi o te okna tarasowe 180/230cm.

Pozdrawiam Arnika

jareko
08-11-2009, 10:31
..Okna są trochę w powietrzu.... tzn teraz na piance i podparte na rogach i w środku na deskach i klinach. Okna tarasowe są podparte całe na drewnianych balach, bo nie ma jeszcze wylewek. Czyli w miarę dobrze...
??? deskach? jak możesz wklej tu zdjęcie tych "desek" i "bali"

Arnika
08-11-2009, 14:29
http://img30.imageshack.us/img30/9859/dsc05750t.jpg

Podparcie okien tarasowych

http://img35.imageshack.us/img35/7161/dsc05770t.jpg

http://img36.imageshack.us/img36/8541/dsc05771m.jpg

http://img4.imageshack.us/img4/1764/dsc05749f.jpg

Więcej na razie nie mam dokładnych zdjęć, postaram się zrobić później.
Co o tym sądzie? Pod oknami tarasowymi są ktokwie i małe kliny, żeby ustawić poziomy i piony, a pod mniejszymi oknami są deseczki i na nich są kliny.
Czy dawać dyble?

Koncept
08-11-2009, 20:07
O mój Boże !!

Wylewaj wylewkę, podmurówkę cokolwiek pod te okna bo lada moment pokrzywi się to wszystko. Kto wpadł na pomysł z drewnem, które świetnie ciągnie wilgoć ....

Pozostawiam to bez komentarza ..... dyble w porotermie niewiele zdziałają, kotwy montażowe powinny być gęsto rozmieszczone - ~ 30 cm po obwodzie przy zachowaniu odległości od narożników o 15 cm.

Jestem pełen uznania odwagi oraz braku profesjonalizmu osoby, która sprzedała Veke Alphaline bez żadnych podpór pod balkony.

Sam ciężar tej konstrukcji jest tak duży, że kwestia czasu aż to się wygnie.
Montaż takich okien powinien odbywać się na foliach paroszczelnych i izolacyjnych.... to też kwestia doradztwa przed zakupem ( dodatkowy koszt materiału )

Wniosek:

Dla własnego bezpieczeństwa wymuruj przestrzeń między ramą a płytą wcześniej konsultując to z wykonawcą ( żeby później nie było, że nie przyjmie reklamacji na wygiętą ramę ) podłóż styropian i wylej pseudo wylewkę na szerokość konstrukcji- to może okazać się nieskutecznym rozwiązaniem ponieważ już jest za późno.

Pytanie
Gdzie jest jakiekolwiek połączenie na stałe - Rama- Płyta ??

Reasumując tragedia .... kołki nawet przy oknach nie zostały obrócone montażyści musieli się ewidentnie spieszyć... ale balkony "mistrzostwo świata".

Jak widzę coś takiego to aż żal mi się robi.... inwestor wydał dużo $$ i może go szlag trafić po wprowadzeniu się do własnego domu.
Powodzenia

Arnika
08-11-2009, 21:02
Kotwy montowane były nie w porotermie, tylko w spoinie betonowej.....
Czyli teraz trzeba położyć styropian i zalać próg betonowy... czyli zaszalować???

My z murowania niewiele, czyli nic nie potrafimy, a majstrów już nie ma....

Taśmy są Sudal, te wewnętrzne są przyklejone do ramy okna, a zewnętrzne są w moim bagażniku, bo nikt nie wiedział, jak się zachowają na różne warunki atmosferyczne. Ocieplać będziemy we wrześniu przyszłego roku.
Tynki będą robione za ok miesiąc, potem wylewki. To myślę, że zejdzie ze dwa miesiące.....

Arnika
08-11-2009, 21:11
A o folie paro przepuszczalne i paroizolacyjne sama się upominałam, bo wiedziałam, że trzeba je dać, wiec zakup okien z taśmami to był pakiet dla mnie nierozłączny. Bo i po co mi okna takie ciepłe, gdy nie ma taśm.
Ale jedni sprzedawcy nie wiedzieli o czym mówię, albo udawali, że potrafią zakładać na taśmy....

Chodziłam od sprzedawcy do sprzedawcy i pytałam... widocznie kłamali
Zadzwonię jutro do producenta i sprzedawcy co zrobią z tymi oknami.
A ja ich pytałam czy nie trzeba wymurować szpalet i otworów okiennych, czy dawać wylewki pod okno tarasowe, czy nie mają takich podpór pod okno tarasowe mniej więcej w kształcie litery T ,itd. Powiedzieli, że nic nie trzeba robić.

jareko
08-11-2009, 21:35
załamać się można, po prostu załamać i spierniczać stąd jak najszybciej bo po co się denerwować?
A mnie klient wytknął, że moi ludzie zapomnieli w wywierconą dziurę włożyć kołka - ale takich kwiatków nigdy żadnemu klientowi nie zostawiłem
Szkoda słów i wyjaśniania co jest spierniczone.... bynajmniej taśma nie jest gwarancja ciepłego montażu ale to temat na zupełnie inne wypracowanie

Arnika
08-11-2009, 21:56
Jareko, co zatem zrobić, żeby było dobrze?
Aż tyle jest błędów?
Jak wylewać beton, jak okna wiszą i żeby wysechł beton o dało się zamontować śruby to minie dobrych kilka dni.

A ja pytałam czy mają podpory balkonowe, czy wytynkować ościeżnice, co zrobić, żeby było dobrze....

jareko
08-11-2009, 22:08
jakie podpory montażowe? Sorki Inwestorko ale nie o to tu chodzi
Okno, balkon czy czort wie co :lol: musi byc trwale podparte - TRWALE !!! a nie na deseczkach czy innych elementach nie dających gwarancji trwałego i stabilnego poparcia. A wystarczyło zastosować poszerzenia jako element podparcia balkonu i klinów z PVC czy tez elementów stalowych - można o tym poczytać i tu, i we wszelkiego rodzaju maści poradnikach montażowych (Aluplasta chociażby czy popatrzeć na zdjęcia na mojej stronie)
Po co ci taśmy paroszczelne skoro na zdjęciach z odległości widać ze samo pianowanie okien już pozostawia wiele do życzenia
Kolejna sprawa i nagminnie popełniany błąd przez Inwestorow - nie obrzucenie wnęki okiennej przy porotermie - co to za filozofia kilka razy kielnia zaprawę w dziury narzucić i nadmiar zebrać? Kotwa lepiej układa się na ścianie. Nie montuje się kołków w spoiny - kolejny błąd, zawsze zaprawa jest słabsza od materiału z którego jest wykonana ściana. Tu nie chodzi o to by była kotwa dla samego faktu "bycia" ale ma swoje zadanie spełnić a to wymaga dość mocnego mocowania. Kołek nie pracuje na wyciąganie go z otworu - tak jak to czasem się sprawdza podważając łapką kotwę starając się ja wyrwać z otworu - kolek pracuje na ścinanie i tu sztywność tego zamocowania jest ważna
Taśma ma być przyklejona a tu widzę, że na górze wisi sobie swobodnie :(

bwojtek
09-11-2009, 09:09
No i chłopaki skrytykowali i nic konstruktywnego nie podpowiedzieli co robić skoro już jest jak jest...
Co do podparcia balkonów to trzeba wywalić całe to drewniane ustrojstwo pod spodem i albo podmurować (gorsza wersja jeżeli chodzi o izolację) albo zastosować specjalnie podpory (nie mogę za cholerę znaleźć linka ale był na forum) stalowe w formie blachy mocowanej do chudziaka, przyspawanej pionowo rurki, w niej pręt gwintowany z nakrętką i na górze stopka pod okno. Podpory trzeba dać 15-20 co boków i koniecznie na środku.
Większy problem widzę z samymi okna. Po pierwsze nie mają profili montażowych i wygląda, że nie zmieszczą się parapety. Poza tym te deski pod oknami nie pozwalają zamontować parapetów. Tak samo zastanawia mnie jaki sens ma stosowanie taśmy paroszczelnej, która na dole ma być przyklejona (???) do porotermu z otwartymi otworami?
Trzeba też jak najszybciej usunąć kliny znajdujące się nad oknami bo inaczej ramy mogą się wyboczyć.
Nie widać tego na zdjęciach ale czy okna są w jakikolwiek sposób mocowane w progu?

Arnika
09-11-2009, 15:10
,,Nie widać tego na zdjęciach ale czy okna są w jakikolwiek sposób mocowane w progu?"

...W progu czego? Jeżeli chodzi o mocowanie w progu balkonu to niczym :evil:
Dlatego zwracałam montażystom uwagę podczas montażu.

dzisiaj z nim rozmawiałam i daje mi swoją gwarancje na zamontowane okna. A ja mu nadal mówie, że jak na czas wylewek wyjmę podpory, to okno będzie wisiało w powietrzu, doputy dopuki beton nie stwardnie. Powiedziałam o podporach, takich, które mogłabym potem zostawić i zalać beton... to On mi na to, że to nie wchodzi w standard montażu! Ja już tyle wydałam na okna, że to dla mnie 200zł wydać to jest nic.
Więc poprosiłam o to podpory.
Czy to dobry pomysł?
jakie i gdzie je nabyć, i czy teraz montować, czy przed wylewkami?

krzyk123
09-11-2009, 15:41
Mam nadzieję, że właściciel się nie obrazi ;-)
http://www.jar-eko.home.pl/5257/20812.html

jareko
09-11-2009, 15:52
nie :) :) :) wręcz przeciwnie :) :) :) Właściciel jest happy :) że w jakikolwiek sposób może pomóc :)

Arnika
09-11-2009, 18:18
Już wydrukowałam i dam poczytać wykonawcy.


Szukam jeszcze podpór...
Wiecie jak one się nazywają i gdzie je kupić?

Czy montować je teraz, czy przed wylewkami, czy podmurowywać częściowo, jak wyschnie, to z drugiej strony, i potem środek?

bwojtek
09-11-2009, 18:48
Odszukałem jeden link do podpór nadających się pod balkony:
http://www.grundmeierkg.de/site/p7.html
Pewnie nie da się ich u nas kupić ale można zamówić u ślusarza. Najlepsza w tym wypadku będzie ostatnia wersja na dole.

future74
09-11-2009, 19:51
Witam,
bardzo dokładnie wczytuję się w Wasze posty; bardzo ale to bardzo dużo fachowej wiedzy; świetnie, że kilka postów o montażu, to bardzo ważna rzecz, czytam je z olbrzymim zaciekawieniem, mam trochę czasu na edukację; nie chcę kadzić, ale info z obrazkami i instrukcją, to wielka sprawa; nawet w fachowych gazetach typu Budujemu Dom, M...r, itp. montaż okien i ich wybór traktowane są pobieżnie; nie ma takiej szczegółowej wiedzy; jest ona często powielana i powtarzana; ja już niedługo będę zamawiał okna, mniej więcej tak gdzieś w styczniu, bo 1-10 grudnia skończą deskować i papować dach; prawie zdecydowałem się na okna drewniane firmy Sokółka Gold Plus (Uw=0,8), ale nic nie jest jeszcze przesądzone; cieszę się też, że pojawiają się nowe elementy do domu pasywnego, np. drzwi, może w przyszłości kilka postów o ociepleniu, rekuperacji i GWC do pasywnego; może warto zmienić temat z okna pasywne na dom pasywny; warto też pokazywać swoją wiedzę, swoją działalność; oby ta wiedza była szeroko wykorzystywana przez inwestorów, ale także przez tych, którzy być może chcą zapłacić za opisywaną wiedzę i produkt; Brawo, Brawo!!! Czekam na więcej, będę zamawiał i montował, będę czytał i czytał.

Koncept
09-11-2009, 23:07
Ktoś dodał cenną uwagę - brak listw podparapetowych ... - co z parapetami będzie w przyszłości ?

Czy może okna zostały zamontowane na 5 cm od dołu bo brakło w standardzie listwy ?

Moje rozwiązanie .... przeczytaj uważnie umowę drogi inwestorze, sprawdź czy jest jakakolwiek informacja o wysokościach balkonów, jeśli nie to na drodze sądowej w razie czego wyrok będzie na Twoją korzyść ponieważ nie masz obowiązku znać się na stolarce, sztuce budowlanej itd. Wykonawca jest zobowiązany do wykonawstwa w zakresie umowy.

Podpowiedź nr 2 - zakup poszerzenia i nakaż Wykonawcy przemontowanie wszystkich balkonów w ten sposób.

Podpowiedź nr 3 - zaproś Wykonawcę na etap zalewania betonu aby podpisał się pod tym ... nie możesz ponosić odpowiedzialności za ich spartaczony montaż.

Trwałe podpory - w ramie od dołu muszą być w takiej czy innej formie - w przypadku poszerzeń powinny zawierać w środkowej komorze stal.

krzyk123
10-11-2009, 08:59
Już wydrukowałam i dam poczytać wykonawcy.


Szukam jeszcze podpór...
Wiecie jak one się nazywają i gdzie je kupić?

Czy montować je teraz, czy przed wylewkami, czy podmurowywać częściowo, jak wyschnie, to z drugiej strony, i potem środek?

Zobacz jeszcze wątek:
http://forum.muratordom.pl/co-pod-prog-okna-balkonowego,t38333.htm

Arnika
10-11-2009, 10:46
Dzięki Krzyk i inni Panowie.
Zaraz zmontujemy takie podpory z kątowników i myślę, że będzie dobrze.
Ten sposób wydaje mi się tani, a i zostanie pod oknami, co niewątpliwie będzie mocno trzymało (na takich kątownikach mamy belki stropowe przymocowane i całość się trzyma.
Potem zrobimy styropian i wylewki na sztywno, a podpory zostaną na wieki wieków w betonie.
Jak myślicie będzie dobrze?

Montażysta, niestety nie widzi w tym nic złego... Ale ja wiem, że się dopiero uczy.
Szkoda, że nie odrobił pracy domowej wcześniej..... A mówiłam, pytałam, czy tynkować, obrabiać okna... No nic poprawią...

aadamuss24
13-11-2009, 22:42
Witam. Jak lepiej zamontować okna o wysokości 230 cm. Czy od posadzki na wysokość 230 cm w górę, czy może przy posadzce dać kawałek muru np. 40 cm i okna dać pod sam sufit ? Jakie są plusy i minusy jednego i drugiego rozwiązania ? Pozdrawiam adam

stary
18-11-2009, 22:14
Dzięki Krzyk i inni Panowie.
Zaraz zmontujemy takie podpory z kątowników i myślę, że będzie dobrze.
Ten sposób wydaje mi się tani, a i zostanie pod oknami, co niewątpliwie będzie mocno trzymało (na takich kątownikach mamy belki stropowe przymocowane i całość się trzyma.
Potem zrobimy styropian i wylewki na sztywno, a podpory zostaną na wieki wieków w betonie.
Jak myślicie będzie dobrze?

Montażysta, niestety nie widzi w tym nic złego... Ale ja wiem, że się dopiero uczy.
Szkoda, że nie odrobił pracy domowej wcześniej..... A mówiłam, pytałam, czy tynkować, obrabiać okna... No nic poprawią...
Będzie dobrze pod warunkiem, że okno nie bedzie stało na podporach ruski rok jak u jednego forumowicza- bo też się wykrzywi, najprędzej do wewnątrz. Załatw szybko wylewki i będzie znacznie lepiej :lol:

krzyk123
19-11-2009, 09:54
Dzięki Krzyk i inni Panowie.
Zaraz zmontujemy takie podpory z kątowników i myślę, że będzie dobrze.
Ten sposób wydaje mi się tani, a i zostanie pod oknami, co niewątpliwie będzie mocno trzymało (na takich kątownikach mamy belki stropowe przymocowane i całość się trzyma.
Potem zrobimy styropian i wylewki na sztywno, a podpory zostaną na wieki wieków w betonie.
Jak myślicie będzie dobrze?

Montażysta, niestety nie widzi w tym nic złego... Ale ja wiem, że się dopiero uczy.
Szkoda, że nie odrobił pracy domowej wcześniej..... A mówiłam, pytałam, czy tynkować, obrabiać okna... No nic poprawią...
Będzie dobrze pod warunkiem, że okno nie bedzie stało na podporach ruski rok jak u jednego forumowicza- bo też się wykrzywi, najprędzej do wewnątrz. Załatw szybko wylewki i będzie znacznie lepiej :lol:

Dostałem wycenę podpór heicko:
http://heicko.de/katalog_img/schwellenheinz.gif
http://heicko.de/site_pol/katalogseiten/katalog.php?gl=34&kat=1403
Podpora montażowa 70-110: 204,75 EUR/ 100 szt.
Podpora montażowa 110-180: 220,50 EUR/ 100 szt.
Kątownik podtrzymujący 180 x 90: 75,10 EUR/ 100 szt.

Ceny netto. Podpory pakowane są w kartonach po 30 szt. Można kupić w siedzibie firmy w Jaworznie.

Pzdr
Krzych

Arnika
28-11-2009, 20:41
Podpory panowie przyjechali i zamontowali wczoraj wieczorową porą....
Zakotwili je mocnymi śrubami do betonu, poustawiali, pomierzyli, zbadali i poustawiali z poziomicą....
Wyglądało to jak śruba rzymska z dwóch stron przyspawane mocne blachy, na którym stoi okno, druga podstawa blachy stoi na betonie i jest zakotwiona śrubami do betonu...
Teraz wydaje mi się, że jest dobrze... (niestety ze względu na noc nie mam zdjęć i nie będę ich mieć).

Zastawili dziury pod oknami tarasowymi drewienkami i pianką, po to aby nie wiało....

Tylko nie mam pojęcia dlaczego taśmy się nie chcą kleić do ścian?
Czy taśmy mają za stary klej.... czy coś innego....
Jak sobie z tym poradzić i co robić?

Czy taśmy zewnętrzne klei się tuż przed ociepleniem, czy i ile czasu mogą być taśmy zewnętrzne bez ocieplenia i tynków? Czy coś z nimi by się stało gdyby je teraz przykleić? I czy to nie za długo byłyby narażone na warunki atmosferyczne?
Planujemy ocieplenie i tynki zewnętrzne około września/października. Dlatego sami montażyści zaproponowali mi przyklejenie taśm przed ociepleniem zewnętrznym....

Wtorek, środa wchodzą tynkarze.... Proszę poradźcie co z tymi taśmami (są z firmy Sodal).
Proszę nie krzyczcie :oops: i nie krytykujcie montażystów, bo oni też się uczą... niestety... Ale może lepiej popytać i zrobić dobrze :wink:

Pozdrawiam Arnika

jareko
28-11-2009, 21:44
sama taśma trzymać sie nie będzie :( potrzebny jest odpowiedni podkład, Primer zwiększający przyczepność taśmy do podłoża ale... ale za duza wilgoć ściany i nawet to nie pomoże :(

Arnika
28-11-2009, 21:51
No to co zrobić?
Może na gipsem budowlanym przejechać.....
Bo tego Primer to nawet nie wiem gdzie kupić i co to jest....

Jareko a co z zewnętrznymi taśmami? Poczekać do przyszłego roku?

jareko
28-11-2009, 22:03
http://www.tremco-illbruck.pl/pl/produkty/00559_index.html?markets=10&applications=50&products=921&char=P juz wiesz co to Primer :)
Jak rozumiem okna wstawione, taśma paroprzepuszczalna przyklejona do okna ale nie do muru - jeśli tak to nie czekać

Arnika
28-11-2009, 22:07
Okna wstawione ze trzy tyg. temu.
Wczoraj wstawili podpory pod okna tarasowe, i w/g mnie zrobili to dobrze...
Wczoraj też kleili taśmy, bo w przyszłym tygodniu wchodzą tynkarze, ale tasmy nie trzymają....
Gdzie można kupić ten Primer, i to na cito?
Trzeba do Krakowa jechać?

Arnika
28-11-2009, 22:08
A co zrobić z zewnętrznymi taśmami?
Zakładać je , czy czekać do przyszłego roku?
Jak się zachowują w różnych warunkach atmosferycznych?

jareko
28-11-2009, 22:10
jest dostępny (powinien być) także w składach budowlanych w których są taśmy i folie paroszczelne i paroprzepuszczalne - sorki - ale trzeba pojeździć

Arnika
28-11-2009, 22:13
Objeździłam wszystkie markety i kilkanaście składów budowlanych i nie znalazłam taśm, a co dopiero Primer. Ale do Krakowa mam blisko, (70km) to najwyżej podjadę.

Arnika
28-11-2009, 22:14
Jareko a co zrobić z tymi zewnętrznymi taśmami... kleić je, czy czekać prawie rok, i dopiero przed ociepleniem założyć je?

bwojtek
29-11-2009, 12:37
Jeżeli dom będzie ocieplany (a jak rozumiem będzie) to lepiej zastosować taśmę rozprężną pomiędzy ocieplenie a ramę okna, którą klei się w trakcie wykonywania ocieplenia. Przyklejenie taśmy na połączenie rama-mur to wg mnie niezbyt sensowne rozwiązanie.http://images48.fotosik.pl/232/8b69b999150e26d5.jpg

gul1337
07-12-2009, 03:43
Witam,

Mam w projekcie trzy duże okna o wymiarach 325x240 dwa z nich to będą fixy, a jedno będzie otwierane fix+drzwi balkonowe (ewentualnie przesuwne). Podzielić okna na dwie, lub trzy części?. Jak myślicie które rozwiązanie będzie bardziej optymalne? Szyby planuję U=0.5~0.6 W/m2. Wybór raczej padnie na okna Jezierskiego ewentualnie MS. Znacznie pogorszą się parametry Fix'ow jak zamiast Exclusive zastosuje się Elita Termo?, Czy przy takich dużych przeszkleniach będzie to miało znaczący wpływ na przenikalność cieplną okna?. Lepiej dać szyby 4mm w Exclusive dzielone na trzy części, czy lepiej szyby 6mm dzielone na dwie części w profilu Elita Termo? Wie może również ktoś jak grubość szyby wpływa na zyski solarne?

Pozdrawiam
Gul1337

orko
08-12-2009, 15:38
Połączenie 2 pakietów w domowych warunkach jest możliwe jak najbardziej z zastosowaniem wymiany powietrza pomiędzy nimi ( a nie o to chyba Ci chodzi) dlaczego bo nie jesteś w stanie tak tego zrobić aby obyło się bez skraplania argumentem niech będzie dla wszystkich to że gdyby to było takie proste to każdy garażowy producent robił by sam zestawy do swoich okien a tak niestety nie jest.

Coś słabe te twoje argumenty.
Kiedyś były okna skrzynkowe i jakoś z wykraplaniem nie było problemów.
Co poniektórzy próbują zrobić taką nowoczesną wersję okien skrzynkowych i tyle.

jareko
08-12-2009, 17:45
Witam,

Mam w projekcie trzy duże okna o wymiarach 325x240 dwa z nich to będą fixy, a jedno będzie otwierane fix+drzwi balkonowe (ewentualnie przesuwne). Podzielić okna na dwie, lub trzy części?. Jak myślicie które rozwiązanie będzie bardziej optymalne? Szyby planuję U=0.5~0.6 W/m2. Wybór raczej padnie na okna Jezierskiego ewentualnie MS. Znacznie pogorszą się parametry Fix'ow jak zamiast Exclusive zastosuje się Elita Termo?, Czy przy takich dużych przeszkleniach będzie to miało znaczący wpływ na przenikalność cieplną okna?. Lepiej dać szyby 4mm w Exclusive dzielone na trzy części, czy lepiej szyby 6mm dzielone na dwie części w profilu Elita Termo? Wie może również ktoś jak grubość szyby wpływa na zyski solarne?

Pozdrawiam
Gul1337najcieplejsza opcja dla calego okna to fix szklony w oscieznicy - ale że nie można go wstawić w ościeżnice od CT-70 trzeba użyć ościeżnicy od Si-82. Im większa powierzchnia szklenia w oknie tym Uw dla niego mniejsze - tym straty ciepła mniejsze - tym wydatki na ogrzewanie mniejsze :)

krzyk123
10-12-2009, 18:59
Tylko nie mam pojęcia dlaczego taśmy się nie chcą kleić do ścian?
Czy taśmy mają za stary klej.... czy coś innego....
Jak sobie z tym poradzić i co robić?

Czy taśmy zewnętrzne klei się tuż przed ociepleniem, czy i ile czasu mogą być taśmy zewnętrzne bez ocieplenia i tynków? Czy coś z nimi by się stało gdyby je teraz przykleić? I czy to nie za długo byłyby narażone na warunki atmosferyczne?
Planujemy ocieplenie i tynki zewnętrzne około września/października. Dlatego sami montażyści zaproponowali mi przyklejenie taśm przed ociepleniem zewnętrznym....

Wtorek, środa wchodzą tynkarze.... Proszę poradźcie co z tymi taśmami (są z firmy Sodal).

Pozdrawiam Arnika

hej. Ja jestem świeżo po montażu okien. Mam założone taśmy Illbrucka, które zostały od razu przyklejone (zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne).

Wygląda to tak:
http://chr.republika.pl/okna/DSC05366_.jpg
http://chr.republika.pl/okna/DSC05386_.jpg

stary
11-12-2009, 09:52
A co zrobić z zewnętrznymi taśmami?
Zakładać je , czy czekać do przyszłego roku?
Jak się zachowują w różnych warunkach atmosferycznych?
Nie kleić !!!!
Illbruck obecnie daje dwa miesiące gwarancji na niezakrytą folię paroprzepuszczalną (zewnętrzną)- odporność na warunki atmosferyczne, promieniowanie i starzenia.
Jeżeli ten termin jest za krótki to nie kleić lub skorzystać z taśm rozprężnych.

krzyk123
11-12-2009, 10:16
Nie kleić !!!!
Illbruck obecnie daje dwa miesiące gwarancji na niezakrytą folię paroprzepuszczalną (zewnętrzną)- odporność na warunki atmosferyczne, promieniowanie i starzenia.
Jeżeli ten termin jest za krótki to nie kleić lub skorzystać z taśm rozprężnych.

Ja (tak jak wydać na zdjęciach) mam przyklejoną folię zewnętrzną, a planuję ocieplenie za rok. Czy może być z tym problem?

stary
11-12-2009, 10:55
Nie kleić !!!!
Illbruck obecnie daje dwa miesiące gwarancji na niezakrytą folię paroprzepuszczalną (zewnętrzną)- odporność na warunki atmosferyczne, promieniowanie i starzenia.
Jeżeli ten termin jest za krótki to nie kleić lub skorzystać z taśm rozprężnych.

Ja (tak jak wydać na zdjęciach) mam przyklejoną folię zewnętrzną, a planuję ocieplenie za rok. Czy może być z tym problem?
Wczesniej na produkowane folie - zewnętrzne- zezwalali do 8 miesięcy, obecnie po zmianie komponentów na dwa miesiące.
Zadzwoń i zapytaj, moje info jest takie jak wyżej
http://www.tremco-illbruck.pl/pl/kontakt/osoba_do_kontaktu/index.html

KrzysztofLis2
11-12-2009, 14:25
Czy ktoś z Was planujących budowę domu pasywnego lub prawie-pasywnego rozważał podobną koncepcję jak moja, to znaczy:
* użycie tańszych okien, które nie są pasywne, a są po prostu rozsądne cenowo i wpuszczają dużo światła,
* zastosowanie ruchomych izolacji cieplnych, co w najprostszym wykonaniu można sobie wyobrazić jako grube styropianowe okiennice.

Okiennice to ja bym chciał zrobić takie, które będą odchylane w dół, a po otwarciu będą leżeć na ziemi (dla okien na całą wysokość ściany), albo będą oparte o ziemię jedną częścią. Dzięki temu, że byłyby wyłożone od środka folią aluminiową, mogłyby zwiększać zyski energetyczne od promieniowania słonecznego. :)

mercik
11-12-2009, 14:40
Witam,

Mam w projekcie trzy duże okna o wymiarach 325x240 dwa z nich to będą fixy, a jedno będzie otwierane fix+drzwi balkonowe (ewentualnie przesuwne). Podzielić okna na dwie, lub trzy części?. Jak myślicie które rozwiązanie będzie bardziej optymalne? Szyby planuję U=0.5~0.6 W/m2. Wybór raczej padnie na okna Jezierskiego ewentualnie MS. Znacznie pogorszą się parametry Fix'ow jak zamiast Exclusive zastosuje się Elita Termo?, Czy przy takich dużych przeszkleniach będzie to miało znaczący wpływ na przenikalność cieplną okna?. Lepiej dać szyby 4mm w Exclusive dzielone na trzy części, czy lepiej szyby 6mm dzielone na dwie części w profilu Elita Termo? Wie może również ktoś jak grubość szyby wpływa na zyski solarne?

Pozdrawiam
Gul1337najcieplejsza opcja dla calego okna to fix szklony w oscieznicy - ale że nie można go wstawić w ościeżnice od CT-70 trzeba użyć ościeżnicy od Si-82. Im większa powierzchnia szklenia w oknie tym Uw dla niego mniejsze - tym straty ciepła mniejsze - tym wydatki na ogrzewanie mniejsze :)

Potwierdzam słowa Jareko (on wie co mówi). Ja mam właśnie taki wielki fix w ościeżnicy i naprawdę świetnie to wygląda. Nie dodawaj skrzydeł; mimo że niewiele pomniejszą powierzchnię szyb, to optycznie zburzą cały efekt wieeelkiego okna.

budowlany_laik
13-12-2009, 00:54
Planuję w salonie okna witrynowe o wymiarach ok. 2,5x2,0 oraz 2,5x1,75 m.

Okna te ze względu na ciężar nie mogą być instalowane w warstwie ocieplenia. Będa na brzegu płyty odzielone styrodurem ok. 8 cm.
Ja mam w planie okno tarasowe 360x235, złożone z 4 kwater po 90 cm (2 środkowe kwatery otwierane z ruchomym słupkiem).

Czy takie okno (myślę o ciężarze) uda się prawidłowo zamocować w warstwie ocieplenia?

HenoK
13-12-2009, 19:06
Czy ktoś z Was planujących budowę domu pasywnego lub prawie-pasywnego rozważał podobną koncepcję jak moja, to znaczy:
* użycie tańszych okien, które nie są pasywne, a są po prostu rozsądne cenowo i wpuszczają dużo światła,
* zastosowanie ruchomych izolacji cieplnych, co w najprostszym wykonaniu można sobie wyobrazić jako grube styropianowe okiennice.

Okiennice to ja bym chciał zrobić takie, które będą odchylane w dół, a po otwarciu będą leżeć na ziemi (dla okien na całą wysokość ściany), albo będą oparte o ziemię jedną częścią. Dzięki temu, że byłyby wyłożone od środka folią aluminiową, mogłyby zwiększać zyski energetyczne od promieniowania słonecznego. :)Nad taką koncepcją się kiedyś zastanawiałem. Tylko co z tymi okiennicami latem? Będą dodatkowo ogrzewału pomieszczenia :(.

KrzysztofLis2
13-12-2009, 19:31
Zdemontować i tyle. :)

j-j
13-12-2009, 19:40
Czy ktoś z Was planujących budowę domu pasywnego lub prawie-pasywnego rozważał podobną koncepcję jak moja, to znaczy:
* użycie tańszych okien, które nie są pasywne, a są po prostu rozsądne cenowo i wpuszczają dużo światła,
* zastosowanie ruchomych izolacji cieplnych, co w najprostszym wykonaniu można sobie wyobrazić jako grube styropianowe okiennice.

Okiennice to ja bym chciał zrobić takie, które będą odchylane w dół, a po otwarciu będą leżeć na ziemi (dla okien na całą wysokość ściany), albo będą oparte o ziemię jedną częścią. Dzięki temu, że byłyby wyłożone od środka folią aluminiową, mogłyby zwiększać zyski energetyczne od promieniowania słonecznego. :)Nad taką koncepcją się kiedyś zastanawiałem. Tylko co z tymi okiennicami latem? Będą dodatkowo ogrzewału pomieszczenia :(.

Ja nie dawno myślalem o jakimś takim dziwnym pomyśle żeby zrobić jakieś styropianowe okinnice, byłyby lekkie i zimą zmniejszlayby straty ciepła ale jak to zrobić aby ładnie wyglądało ;).
I też zakładałem otwieranie na boki albo na dół.

Jak okiennice by grzały skoro byłyby otwarte latem to tak jakby ich ie było tak??

pzdr

gosciu01
13-12-2009, 19:41
Planuję w salonie okna witrynowe o wymiarach ok. 2,5x2,0 oraz 2,5x1,75 m.

Okna te ze względu na ciężar nie mogą być instalowane w warstwie ocieplenia. Będa na brzegu płyty odzielone styrodurem ok. 8 cm.
Ja mam w planie okno tarasowe 360x235, złożone z 4 kwater po 90 cm (2 środkowe kwatery otwierane z ruchomym słupkiem).

Czy takie okno (myślę o ciężarze) uda się prawidłowo zamocować w warstwie ocieplenia?


... tak się zastanawiam ... a może jednak są jakieś wsporniki, które umożliwiłyby tak duże witryny zainstalować w warstwie ocieplenia ?

A jeśli tak, to jak je zainstalować do płyty fundamentowej, która powstaje poprzez wylanie do "wanny" ze styropianu ?

Jezier
13-12-2009, 19:45
... tak się zastanawiam ... a może jednak są jakieś wsporniki, które umożliwiłyby tak duże witryny zainstalować w warstwie ocieplenia ?

A jeśli tak, to jak je zainstalować do płyty fundamentowej, która powstaje poprzez wylanie do "wanny" ze styropianu ?
Są wsporniki JB-DK które umożliwiają montaż nawet bardzo ciężkich okien.
Do płyty fundamentowej montuje się je tak jak do ściany fundamentowej.

HenoK
13-12-2009, 19:49
... tak się zastanawiam ... a może jednak są jakieś wsporniki, które umożliwiłyby tak duże witryny zainstalować w warstwie ocieplenia ?

A jeśli tak, to jak je zainstalować do płyty fundamentowej, która powstaje poprzez wylanie do "wanny" ze styropianu ?
Są wsporniki JB-DK które umożliwiają montaż nawet bardzo ciężkich okien.
Do płyty fundamentowej montuje się je tak jak do ściany fundamentowej.Tylko wcześniej trzeba w miejscu wspornika usunąć styropian.

Jezier
13-12-2009, 19:52
Przykład montażu ciężkiego okna
http://www.sfsintec.biz/internet/sfsmedien.nsf/5E3FDF71242FE4DCC125760F00322D67/$FILE/03_JBDK_montiert_abgedichte.jpg
Oraz sposób zamocowania kotwy:
http://www.sfsintec.biz/internet/sfsmedien.nsf/5E3FDF71242FE4DCC125760F00322D67/$FILE/JB-DK.gif

KrzysztofLis2
13-12-2009, 20:08
Jak okiennice by grzały skoro byłyby otwarte latem to tak jakby ich ie było tak??
Okiennice byłyby otwierane na dzień, i zamykane na noc. Od środka byłyby pokryte folią aluminiową, przez co odbijałyby do wnętrza domu przez okno dodatkowe promieniowanie słoneczne. Czyli latem też mogłyby dodatkowo grzać w dzień...

Jezier
13-12-2009, 20:29
Okiennice to ja bym chciał zrobić takie, które będą odchylane w dół, a po otwarciu będą leżeć na ziemi (dla okien na całą wysokość ściany), albo będą oparte o ziemię jedną częścią. Dzięki temu, że byłyby wyłożone od środka folią aluminiową, mogłyby zwiększać zyski energetyczne od promieniowania słonecznego. :)
U mnie dla okien na całą wysokość ściany nie dałoby się otworzyć takiej witryny bo po drugiej stronie (na parterze) okna mam ten sam poziom co wewnątrz i do tego tarasy. A dla okien na piętrze też nie bardzo bo wtedy zacieniałyby okno na parterze no i głupio by wyglądało. Na boki też problem bo okna mają do 360 cm szerokości.

j-j
13-12-2009, 20:46
Jak okiennice by grzały skoro byłyby otwarte latem to tak jakby ich ie było tak??
Okiennice byłyby otwierane na dzień, i zamykane na noc. Od środka byłyby pokryte folią aluminiową, przez co odbijałyby do wnętrza domu przez okno dodatkowe promieniowanie słoneczne. Czyli latem też mogłyby dodatkowo grzać w dzień...

Rozumiem, odnosiłem to do okien nad terenem a w przypadku okna do ziemi faktycznie mogłoby tak być że promieniowanie byłoby odbijane ale można otwierać na boki albo do góry :).
Otwarcie do góry dodatkowo latem by chroniło od słońca ale jakby to wyglądało ;).
Co do folii to nie wiem czy jest sens ją dawać bo szyby wewnętrzne w obecnych oknach odbijają promieniowanie.

pzdr

KrzysztofLis2
13-12-2009, 20:54
Rozumiem, odnosiłem to do okien nad terenem a w przypadku okna do ziemi faktycznie mogłoby tak być że promieniowanie byłoby odbijane ale można otwierać na boki albo do góry :).
Właśnie chodzi o to, żeby tę okiennicę wykorzystać tak bardzo, jak tylko się da. I dlatego ta folia i otwieranie w dół. :)

Otwieranie w bok też mogłoby dołożyć trochę promieniowania, zwłaszcza zimą, gdy słońce jest niewysoko...

budowlany_laik
13-12-2009, 20:55
Są wsporniki JB-DK które umożliwiają montaż nawet bardzo ciężkich okien.
Do płyty fundamentowej montuje się je tak jak do ściany fundamentowej.
Pomimo, że jareko urlopuje się na sankach, na Kolegów (i Koleżanki) z forum zawsze można liczyć :-)

Zapewne sednem rozwiązania JB-DK jest element AW opierający się o płytę fundamentową. Tylko, że:
- jak pisał HenoK, należałoby usunąć w miejscu mocowania styropian i później ładnie to uzupełnić termicznie,
- kto da gwarancję, że element AW, poprzez siły działające na płytę fundamentową, nie wgryzie się w nią? Ma ktoś jakąś szerszą wiedzę?

Dzięki fotkom Jeziera, trafiłem na stronę o JB-DK: http://www.sfsintec.biz/Internet/SFS07.nsf/PageID/JB-DK

BTW, kto ma zamocowane okno balkonowe w warstwie ocieplenia - WYSTĄP! I pokazać zdjęcia i sposób montażu! Może jakieś fotografie od sąsiadów zza zachodniej granicy?

j-j
13-12-2009, 20:59
Rozumiem, odnosiłem to do okien nad terenem a w przypadku okna do ziemi faktycznie mogłoby tak być że promieniowanie byłoby odbijane ale można otwierać na boki albo do góry :).
Właśnie chodzi o to, żeby tę okiennicę wykorzystać tak bardzo, jak tylko się da. I dlatego ta folia i otwieranie w dół. :)

Otwieranie w bok też mogłoby dołożyć trochę promieniowania, zwłaszcza zimą, gdy słońce jest niewysoko...

Hehe to można zrobić podwójne otwieranie- latem do góry a zimą na dół ;).
Ale wg mnie taki pomysł jest dobry tylko jak to zrobic aby to ładnie wyglądało ;)

pzdr

KrzysztofLis2
13-12-2009, 21:29
Hehe to można zrobić podwójne otwieranie- latem do góry a zimą na dół ;).
Ale wg mnie taki pomysł jest dobry tylko jak to zrobic aby to ładnie wyglądało ;)
Mam całą świetną książkę o ruchomych izolacjach, ale o ich dopasowaniu do wyglądu domu nie ma tam niemal nic napisane. ;)

budowlany_laik
13-12-2009, 21:43
Ze strony o JB-DK: Bei großen Fensterelementen oder sehr hohen Vertikallasten können die Montagekonsolen JB-DK ab 80 mm Auskragung zusätzlich durch den Abstützwinkel AW 75 verstärkt werden.
http://www.sfsintec.biz/Internet/SFS07.nsf/PageID/JB-DK

Jak rozumiem, o elemencie AW (wsporniku opierającym się o pionową część płyty fundamentowej), piszą przy wysunięciu powyżej 8 cm dużych lub wysokich balkonów.
Tylko czy on wtedy MUSI być, czy POWINIEN? Jest tu jakiś deutsch-lehrer?

I jak rozumieć duże lub wysokie okna tarasowe? Może ktoś zna więcej szczegółów na temat JB-DK?

Jezier
14-12-2009, 00:07
Tu możesz zobaczyć wykresy obciążenia takiej kotwy w zależności od wielkości wysunięcia okna:
http://www.veka.com/homepage/repository/Fenstertechnik/Montage/SFS/DB_JB_DK_100.pdf
http://veka.eu/homepage/repository/Fenstertechnik/Montage/SFS/DB_JB_DK_150.pdf

arekk
14-12-2009, 18:22
Podpinam się pod Wasz wątek bo mądrych warto czytać :)

KrzysztofLis2
14-12-2009, 19:08
Wiesz, że do śledzenia wystarczy kliknąć w link "śledź ten temat" i nie trzeba zabierać w nim głosu?

Nie, żebym Ci bronił się tu wypowiadać, ale tak jest szybciej. :D

arekk
14-12-2009, 19:19
Wiesz, że do śledzenia wystarczy kliknąć w link "śledź ten temat" i nie trzeba zabierać w nim głosu?

Nie, żebym Ci bronił się tu wypowiadać, ale tak jest szybciej. :D

Wiem ale wtedy jestem tajnos agentos :)

gosciu01
14-12-2009, 20:56
....

jak zwykle nieazawodny

dzięki!
:-)

jareko
18-12-2009, 09:58
...Pomimo, że jareko urlopuje się na sankach, na Kolegów (i Koleżanki) z forum zawsze można liczyć :-)...hmmm...na sanki pojade dopiero w ferie z synem a teraz ogladalem skutki tsunami i opalalem swe zwłoki nad oceanem :lol:
Na mojej stronie jest sporo zdjec z kotwami JB-D. Wspornik AW jest konieczny przy kotwach 150 a i tak obciazenie jednej nie powinno przekraczac 50kg. Mozna obyc sie bez wspornikow AW ale wtedy trzeba dac o wiele wiecej kotew - wszystko spokojnie mona wyliczyc na podstawie ich strony i dla bezpieczenstwa dac z 20% zapasu. Istotna ssprawa o ile nie najistotniejsza jest TRWALE zakotwienie samego wspornika by nam sie z podloza nie wyrwal. Tu nalezy kozystac z katownikow powodujacych mocowanie wspornika srubami od czola sciany a nie od gory jak na rysunku ukazanym przez Jeziera

budowlany_laik
18-12-2009, 10:22
Wspornik AW jest konieczny przy kotwach 150 a i tak obciazenie jednej nie powinno przekraczac 50kg. Mozna obyc sie bez wspornikow AW ale wtedy trzeba dac o wiele wiecej kotew - wszystko spokojnie mona wyliczyc na podstawie ich strony i dla bezpieczenstwa dac z 20% zapasu.
Dzięki za odzew :-) Fajnie, że można to wyliczyć ze strony i ew. mieć argumenty by rozmawiać z monterami.
Istotna ssprawa o ile nie najistotniejsza jest TRWALE zakotwienie samego wspornika by nam sie z podloza nie wyrwal. Tu nalezy kozystac z katownikow powodujacych mocowanie wspornika srubami od czola sciany a nie od gory jak na rysunku ukazanym przez Jeziera
Myślisz o czymś takim?
http://www.sfsintec.biz/internet/sfsmedien.nsf/5E3FDF71242FE4DCC125760F00322D67/$FILE/JB-DK100+ALW.jpg
http://www.sfsintec.biz/internet/sfsmedien.nsf/5E3FDF71242FE4DCC125760F00322D67/$FILE/JB-DK100+AW+ALW.jpg
Bedę miał płytę fundamentową, więc takie mocowanie chyba nie przejdzie.

Jezier
18-12-2009, 10:39
Istotna ssprawa o ile nie najistotniejsza jest TRWALE zakotwienie samego wspornika by nam sie z podloza nie wyrwal. Tu nalezy kozystac z katownikow powodujacych mocowanie wspornika srubami od czola sciany a nie od gory jak na rysunku ukazanym przez Jeziera
Myślisz o czymś takim?
http://www.sfsintec.biz/internet/sfsmedien.nsf/5E3FDF71242FE4DCC125760F00322D67/$FILE/JB-DK100+ALW.jpg
http://www.sfsintec.biz/internet/sfsmedien.nsf/5E3FDF71242FE4DCC125760F00322D67/$FILE/JB-DK100+AW+ALW.jpg
Bedę miał płytę fundamentową, więc takie mocowanie chyba nie przejdzie.
Wybór mocowania zależy od rodzaju ściany. Dodatkowe kątowniki niezbędne są np. przy ścianach z pustakow ceramicznych. W ścianach monolitycznych betonowych można mocować od góry bo da się trwale go zamocować.

jareko
18-12-2009, 10:46
hmmm...najwazniejsze jest po prostu myslec :) by nie odstawic fuszerki

krzyk123
18-12-2009, 12:59
hej. Ja jestem świeżo po montażu okien. Mam założone taśmy Illbrucka, które zostały od razu przyklejone (zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne).

Wygląda to tak:
http://chr.republika.pl/okna/DSC05366_.jpg
http://chr.republika.pl/okna/DSC05386_.jpg

Dostałem info od specjalisty z Illbrucka, że folie/membrany zewnętrzne nie mogą pozostawać nieosłonięte dłużej niż 2 miesiące.

Nasunęło mi się jeszcze inne pytanie. Jak wykonać prawidłowe docieplenie okna wykorzystując styropian i robiąc węgarek? Przecież jeśli przykleję styropian do membrany zewnętrznej i zrobię węgarek zachodzący na ramę okna to całą "oddychalność" szlag trafi...

Czy ktoś może mi wyjaśnić jak to zrobić prawidłowo?

jareko
18-12-2009, 19:16
...Czy ktoś może mi wyjaśnić jak to zrobić prawidłowo?Jesli lubisz sie bawić to każdą płytę styropianowa dotnij tak by węgarek byl idealny i zamiast folii daj taśmę rozprężną. A tak naprawdę to przy styropianie olej w cholerę taśmę paroprzepuszczalna czy taśmę rozprężną jest tu tak potrzebna jak umarłemu kadzidło.

krzyk123
18-12-2009, 19:45
...Czy ktoś może mi wyjaśnić jak to zrobić prawidłowo?Jesli lubisz sie bawić to każdą płytę styropianowa dotnij tak by węgarek byl idealny i zamiast folii daj taśmę rozprężną. A tak naprawdę to przy styropianie olej w cholerę taśmę paroprzepuszczalna czy taśmę rozprężną jest tu tak potrzebna jak umarłemu kadzidło.

No to ja już nic nie rozumiem. Czyżbyś negował sensowność stosowania systemu Illbrucka?

Czyli uważasz, że powinienem normalnie przykleić styropian do elewacji wokół okna i nie przejmować się zatkaniem klejem porów w membranie?

jareko
18-12-2009, 20:25
nie raz mówiłem tutaj ze nie należy ulegać marketingowej nagonce i promowaniu jedynie słusznego (zdaniem producentów elementów składowych systemu) sposobu montażu za jaki niektórzy uważają Illbruck I3
Przy montażu okien ważne jest by uniemożliwić penetracje wilgoci nagromadzonej wewnątrz pomieszczenia w warstwę izolacji i przede wszystkim w przypadku docieplania wełną a nie styropianem. Nikt realnie nie leje wiader wody na piane osłoniętą tynkiem :lol:
Już lepiej zrobisz dając od zewnątrz specjalna listwę dylatacyjna która zabezpieczy cie przed zjawiskiem nieuniknionym - pękaniem z biegiem czasu czy to tynku, czy kleju na styku okno-warstwa zewnętrzną
Przy "najechaniu" styropianem na ościeżnicę szanse na penetracje wilgoci w warstwie piany jest teoretycznie - podkreślę - TEORETYCZNIE - możliwa lecz praktycznie nierealna.

future74
02-01-2010, 17:54
Witajcie, rozważałem wiele okien, ostatecznie padło na drewniane; po Waszych sugestiach będę (bez rozgłosu) wizytował w W-wie i okolicach zamówienie 23 okien (przesuwne, uchylne i fix, duże, bardzo duże, mniejsze i standardowe) firmy Sokółka SA GoldPlus albo Elite92; jeśli będzie coś jednak nie tak (np. niska kultura sprzedawcy albo kulejąca wiedza), to rozważę może inne; mam nadzieję, że mnie nie zawiodą; z Waszych cennych doświadczeń wnoszę, że bardzo ważnym elementem jest także montaż okien, aby efekt okien do domu pasywnego (U=0,8 W/m2k) był zachowany; proszę o Wasze doświadczenia, aby uprzedzić ewentualne błędy w montażu i nie szukać doświadczeń po szkodzie; Wasze informacje są bardzo fachowe, chciałbym je sobie przyswoić; jeśli macie siłe jeszcze raz coś napisać, to proszę Was napiszcie na co zwrócić szczególną uwagę przy zamawianiu i zapisaniu tego w protokołach, czy umowie; czy w dokumentach zapisuje się szczegółowo rodzaj montażu, wymiarowanie okien; jakie są najlepsze metody osadzania takich okien drewnianych; czy ma znaczenie jaka pianka jest używana (czy sa różnice we wchłanianiu wody); elewacja frontowa będzie trójwarstowa, Porotherm 25P+W plus 15 szary styropian elewacyjny i cegła klinkierowa; na tej elewacji będa dwa okna; pozostałe ściany to dwuwarstowe Porotherm 25P+W i szary styropian elewacyjny 20cm; w jakich częściach i jak osadzać drewniane okna, w ktorych warstwach; mam nadzieję, że montazyści bedą wiedzieli, że mają do czynienia z osobą coś czajacą, a nie z laikiem, ktoremu mozna wcisąć okna i robotę trochę gorszej jakości. Taki laik jak ja będzie pytał jeszcze o dużo elementów, np. drzwi zewnętrzne, to później. Teraz z góry WIELKIE DZIĘKI.

tomclav
08-01-2010, 15:04
zamów specjalistę do nadzorowania montażu całej stolarki który dopilnuje montażu - zapłacisz takiemu 200pln i masz kłopot z głowy.

aadamuss24
09-01-2010, 00:30
Witam. Gdzieś już pytałęm ale odzewu nie było :( Jak lepiej zamonotować okna o wysokości 230 cm. Czy od samej posadzki, czy może kawałek podmurować i dać okna do samego sufitu ? Pozdr adam

jareko
09-01-2010, 08:59
Nie było odpowiedzi bo tak naprawdę jakiej odpowiedzi się spodziewasz? Ty będziesz tam mieszkał i ty będziesz miał jeszcze jeden dodatkowy stępień-nie my. Oba rozwiązania mają swoje wady jak i zalety. Ty musisz zdecydować-nie my

aadamuss24
09-01-2010, 09:03
Jareko, tylko proszę napisz mi jakie to wady a jakie zalety, bo ja mogę tylko napisać o wadach czy zaletach okna 150x150 :) pozdr adam

jareko
09-01-2010, 11:02
do zalet można zaliczyć:
- w przypadku balkonu i wylania go równo z poziomem stropu - dokładne jego ocieplenie
- możliwość dokładnego uszczelnienia styku taras(balkon) ze ściana
wada:
- stopień :lol:
pomyślę dalej

aadamuss24
09-01-2010, 19:42
Witam. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) Dopytywałem się tak intensywnie bo myślałem, że będzie to bardziej istotne a tu wychodzi na to, że długo trzeba szukać plusów czy minusów. Za mało dokładnie chyba opisałem o co mi chodzi. Nie pytałem o montaż drzwi przez które miałbym przechodzić tylko o okna (fixy ) na parterze. Drzwi zamontuję od poziomu posadzki a okna raczej trochę wyżej. Przy dzisiejszej pogodzie przy oknie tarasowym jest nawiane 30 cm, myślę, że można to zaliczyć do minusów :) dziękuję adam

krzyk123
11-01-2010, 10:56
Witam. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) Dopytywałem się tak intensywnie bo myślałem, że będzie to bardziej istotne a tu wychodzi na to, że długo trzeba szukać plusów czy minusów. Za mało dokładnie chyba opisałem o co mi chodzi. Nie pytałem o montaż drzwi przez które miałbym przechodzić tylko o okna (fixy ) na parterze. Drzwi zamontuję od poziomu posadzki a okna raczej trochę wyżej. Przy dzisiejszej pogodzie przy oknie tarasowym jest nawiane 30 cm, myślę, że można to zaliczyć do minusów :) dziękuję adam

Imho biorąc pod uwagę kwestie ociepleniowe to lepiej zamontować okno powyżej poziomu gruntu/tarasu. Wtedy jest montaż przypominający zwykłe okno i na dole robimy parapet, ocieplając pianką.
Dla okna do samej ziemi - typu portfenetr musimy zastosować listwę podokienną - inaczej będzie mostek. Tak jak na rysunku poniżej:
http://img188.imageshack.us/img188/3383/oknotarasowemostek2.png

tomclav
11-01-2010, 11:38
bloczek też trzeba ocieplić w takim przypadku i to nie tylko przy oknie ale na całej szerokości domu.wtedy mostek nie grozi.
Ja analogicznie przy płycie fundamentowej chce zrobić - caly bok płyty ocieplić.

krzyk123
11-01-2010, 12:00
bloczek też trzeba ocieplić w takim przypadku i to nie tylko przy oknie ale na całej szerokości domu.wtedy mostek nie grozi.
Ja analogicznie przy płycie fundamentowej chce zrobić - caly bok płyty ocieplić.

Ja planuję zrobić tak:
http://img8.imageshack.us/img8/1437/oknotarasowemojawersja5.png

aadamuss24
11-01-2010, 12:26
Ma ktoś może takie piękne zdjęcia montażu ale na płycie fundamentowej ? byłbym wdzięczny :)

tomclv przy płycie i tak bok jest obrobiony styro dookoła.

krzyk123
11-01-2010, 12:47
Zacząłem kombinować czy jednak nie lepiej dolną część okna obrobić w taki sposób:
http://img682.imageshack.us/img682/5351/oknotarasowemojawersja6.png

Zastanawiam się tylko czy ten parapecik (i styropian pod nim) nie będzie narażony na "zdeptanie" i uszkodzenia mechaniczne.

tomclav
11-01-2010, 13:36
Jak dasz jakiś polistyren to parapecik go nie ugnie, ewentualnie pod parapecik jakaś listwa rozkładająca obciążenia na większą powierzchnie - np z drewna. Minie kilka lat zanim zgnije :wink: a wtedy ją wymienisz. Ewentualnie parapecik z płytek ceramicznych

krzyk123
11-01-2010, 14:15
Jak dasz jakiś polistyren to parapecik go nie ugnie, ewentualnie pod parapecik jakaś listwa rozkładająca obciążenia na większą powierzchnie - np z drewna. Minie kilka lat zanim zgnije :wink: a wtedy ją wymienisz. Ewentualnie parapecik z płytek ceramicznych

Dobry pomysł. Myślę, że pokombinuję coś z kilkumilimetrową blachą ocynkowaną coby usztywnić ten parapet od spodu.
Styrodur tez powinien się sprawdzić

aadamuss24
16-01-2010, 18:08
Pomysł dobry. Można na styrodur dać np jakiś granitowy parapet. Granit jakoś tak bardzo drogo nie wychodzi a trwały jest.
Co do wysokości montażu okna to na plus montażu od posadzki jest jeszcze ilość słońca które wpada przez okno do pomieszczenia. Dla okna zamontowanego wyżej w pomieszczeniu po oknem jest większa strefa cienia niż przy oknio od samej posadzki. Tak więc im niżej tym lepiej :) pozdr adam

tomclav
18-01-2010, 12:51
Dostałem wycenę z Sokółki na okna itd, koszt okien 12000, koszt montażu 11700. Wy też tak mieliście że montaż kosztuje tyle co towar? :o

jareko
18-01-2010, 13:29
zapewne montaż w warstwie ocieplenia ?

tomclav
19-01-2010, 09:33
Przyszło z sokółki uzupełnienie: w cenie montażu ujęli cenę bramy garażowej i drzwi zewnętrznych, Koszt montażu to 1500pln - wg nich to:"ustawienie i pianowanie" :lol: całe 25zł za mb.

jareko
19-01-2010, 09:46
...całe 25zł za mb.standardowa stawka montażowa przy takim montażu

tomclav
19-01-2010, 10:03
standardowa czyli 2 kołki na okno i pianka... :wink:

jareko
19-01-2010, 10:51
standardowa czyli 2 kołki na okno i pianka... :wink:hmmm... standardowa miałem na mysli zgodnie z zaleceniami systemodawcy czy tez ITB a nie takie "cuś" co z montażem nie ma nic wspólnego :)

tomclav
19-01-2010, 10:58
hmmm jak tak czytam na FM przeboje ludzi z montażystami to dochodzę do wniosku że moja wersja montażu jest częściej praktykowana niż zalecenia systemodawcy.

tomclav
20-01-2010, 14:38
byłem na targach Budma także pod kątem znalezienia okien i u jednego z wystawców na moje pytanie o U okna dowiedziałem się że:
ma 0,75 ponieważ rama ma 0,8 a szyba 0,7 więc trzeba zsumować i podzielić :)

albo uzył skrótu myślowego
albo się nabijał
albo wie o oknach mniej niż ja :wink:

lolek30
20-01-2010, 14:53
byłem na targach Budma także pod kątem znalezienia okien i u jednego z wystawców na moje pytanie o U okna dowiedziałem się że:
ma 0,75 ponieważ rama ma 0,8 a szyba 0,7 więc trzeba zsumować i podzielić :)

albo uzył skrótu myślowego
albo się nabijał
albo wie o oknach mniej niż ja :wink:

..zapołniał pomnożyc przez liczbę kwater i podzielić przez sumę wszystkich komór w kwaterze :lol:


a tak serio to wcale bym się nie zdziwił jakby naprawde niewiele wiedział...

jareko
20-01-2010, 18:36
1) albo uzył skrótu myślowego
2) albo się nabijał
3) albo wie o oknach mniej niż ja :wink:obstawiam pkt.3 i bynajmniej nie jest pierwszym i nie ostatnim sprzedawca który nie ma pojęcia co mówi
Dziś widziałem kilka ofert do jednego domku, Inwestor uchylił rąbka tajemnicy i prawie wszystkie mi pokazał.
I tak się zastanawiam. Tak jak inni robić potencjalnego klienta w konia czy mówić mu ze chce zrobić głupotę decydując się na takie rozwiązania i tym samym nie mieć klienta?
W wycenie był fix szklony w ościeżnicy o powierzchni prawie 6,0 mkw - jak sadzicie - na jakiej szybie?

tomclav
21-01-2010, 07:56
albo mu chcieli wcisnąć lipę na szybach 4mm w cenie mercedesa albo wręcz przeciwnie najdroższe z możliwych rozwiązać argumentując że w innym wypadku wszystko mu się rozleci... ale to drugie to mało prawdopodobne :wink:


Odpowiadam na pierwsze pytanie: lepiej uświadomić klienta że robi głupotę 8) oczywiście mówię z pozycji inwestora...

future74
21-01-2010, 08:19
Witam Forumowiczów, cztelników tego wątku i pomagającym im,
odwiedziłem już salon firmowy okien Sokółka, Urzędowski i Jezierskiego; w związku z tym pojawiło się szereg pytań, na które mam nadzieję szanowni forumowicze pomożecie mi odpowiedzieć; po pierwsze w jednym z tych salonów uzyskałem informację, że cena okien Urzędowskiego (GaluxOro88)jest bardzo konukrencyjna (żadnej wyceny jeszcze nie uzyskałem, czekam) w stosunku do okien Sokółki (Ellite Thermo92), gdyż być może podkreślam uzyskałem tylko przypuszczenia, że Urzędowski jeden element wewnętrzyny okna zastępuje drewnem sosnowym, bo trudno na rynku uzyskać tak niskącenę dębu; czy ktoś słyszał coś podobnego, czy też jest jakaś bzdura rzucona przez konkurencję; po drugie pojawia się wątpliwość, czy te okna montuje się tylko i wyłącznie w technologii ciepłego montażu dla zachowania parametrów dla okien do domów energooszczędnych i pasywnych, czy też w tradycyjnym ale z zachowaniem parametrów; po trzecie czy w montażu na piankę i kotwy daje się na zewnątrz taśmę izolacyjną a od wewnątrz taśmę paraprzepuszczalną; tak powiedzieli, że robią w Urzędowskim jeśli chodzi o okna drewniane, to dowiedziałem się, że dąb to zimne drewno, a sosna cieplejsze; liczone Uw dla takich samych okien dająlepszy Uw dla sosny, meranti niż dla dębu i mahoniu afrykańskiego; to po co kupować drogi dąb, czy tylko i wyłącznie dla estetyki, czy też może dąb jest trwalszy; prosiłem o wycenę okien w dębie, mahoniu afrykańskim, ale chyba warto ustalić cenę meranti; w jednym z salonów w W-wie poinformowano mnie, że mahoń afrykański jest w cenie meranti; czy ktoś słyszał; no i ciekawostka; wdepnąłem do salonu Jezierskiego, aby mieć możliwość porównania współczynników, cen i estetyki, w zasadzie wszystkiego okien drewnianych i PVC; w ofercie są okna Premium 6 komorowe; osoba udzielająca mi info poinformowała, że ten 6 komorowy profil ma taki sam współczynnik Uw dla okna 150x150, czyli 0,89 jak dla okna Exclusive no i znowu powstała wątpliwość; czy okna te montuje się według jakichś uznanych metod przez f. Jezierski, gdyż Pani mnie zapytała, czy ja mam jakieś własne metody zamontowania okien w warstwie ocieplenia, ewentualnie pewnie montażysta coś tutaj pomoże.Pozdr.

finlandia
23-01-2010, 10:13
gdyż być może podkreślam uzyskałem tylko przypuszczenia, że Urzędowski jeden element wewnętrzyny okna zastępuje drewnem sosnowym, bo trudno na rynku uzyskać tak niskącenę dębu; czy ktoś słyszał coś podobnego, czy też jest jakaś bzdura rzucona przez konkurencję; .

Ufff,,
Future74 - w jedym wpisie rzuciłeś tyle pytań, że wystarczyło by ich na tydzień czytania forum.

Podkreśliłem największą bzdurę jaką słyszałeś - tam nie ma żadnej sosny. A że trudno jest uzyskać niską cenę dębu.. trudno - nie znaczy niemożliwe.
Współczynnik meranti będzie lepszy może o 0,1 po przecinku,
montaż trójwarstwowy jest zalecany dla każdego rodzaju okien jako lepszy..

jareko
23-01-2010, 11:31
...montaż trójwarstwowy jest zalecany dla każdego rodzaju okien jako lepszy.. rozwiń tą myśl - proszę. :) gdyż nie jest to do końca zgodne z prawdą w najczęściej spotykanych konstrukcjach budynków.
Lepszy na pewno jest dla montażysty - generuje wyższe koszty montażu i wyższy jego zysk :) zaś innych zalet nie ma, realnie a nie marketingowo - NIE MA :)

finlandia
23-01-2010, 13:20
...montaż trójwarstwowy jest zalecany dla każdego rodzaju okien jako lepszy.. rozwiń tą myśl - proszę. :) gdyż nie jest to do końca zgodne z prawdą w najczęściej spotykanych konstrukcjach budynków.
Lepszy na pewno jest dla montażysty - generuje wyższe koszty montażu i wyższy jego zysk :) zaś innych zalet nie ma, realnie a nie marketingowo - NIE MA :)
Jareoko,
nie ja zalecam - a napisałem "jest zalecany" -
byłem niedawno (hmm.. w sumie juz ponad rok temu) na takim szkoleniu z montażu prowadzonym przez "eksperta" z Polskiego Związku Producentów Stolarki i tak powiedział - nie śmiem obalać jego wiedzy - ale też sam nie jestem do końca przekonany, że zyski wynikające z jego zastosowania (ciepłe złącze i wynikajace z tego oszczędności) pokryją kiedykolwiek koszty jego zastosowania.
Pewne jest jednak, że źle wykonany montaż - błąd w sztuce bardziej zaszkodzi niż pomoże.

jareko
23-01-2010, 14:19
...ciepłe złącze i wynikajace z tego oszczędności....wytłumacz mi to pojęcie i ideałem byłoby podanie informacji o ile jest to cieplejsze złącze :) Bo ja wzrostu izolacyjności w tym miejscu nie widzę żadnej. Ewentualna większa szczelność takiego połączenia to zupełnie inna bajka. Ale ciepłota złącza?

future74
24-01-2010, 22:02
Witam, niestety w dzisiejszych czasach okna do pasywnego to koszt, który nie jest wart poniesienia; mam tutaj na uwadze okna f-y Sokółka Gold Plus, ale też Elite92; okna te z ciepłym montażem nie są warte zakupu, gdyż kwota jest astronomiczna i w życiu bym nawet nie myslał, że chodzi o sumy rzedu ..., ufff; np. okno meranti o wym. 2370x1770 - Uw=0,811 Wm2/k cena 3702zł; otrzymałem bardzo ciekawe oferty salonów firmy Urzędowski (też dreniane) i Jezierski (PCV); te z Urzędowskiego naprawdę ciekawe cenowo; zastanawiałem się tylko dlaczego oferty obejmują upusty tylko i aż 22-25%, a nie od razu cena ustalona tyle i tyle, albo dlaczego upust 25%, a nie 30%; co prawda powiedziano mi, że upusty te zależą od liczby okien, ich wielkości, pełnej czy częściowej wpłaty; no tak ale w ja się bardzo z tego cieszę, tylko gdybym nie miał większej liczby okien, to bym zapłacił np. 20% więcej; dzisiejszy mróz 25 stopni C mnie tak nie wzdryga, jak ewentualność zapłaty 20.000,00 zl więcej; z kolei w salonie Jezierskiego prosiłem Panią o wycenę oknien Premium i Exclusive, a Pani mi przesłała Premium i Elita Thermo, przy czym mowiła, że profile Premium składają się z 6 komór, a na stronach www jest napisane "Segment: Prawdziwy 5-komorowy profil ...", a wspołczynnik Uw niczym nie rózni się od Exclusive; te Premium i Exclusive też ciekawe, ale które wybrać; czeka mnie naprawdę podjęcie ważnej decyzji.

jareko
25-01-2010, 10:12
Jako że pan jestem dealerem Jezierskiego monakonamiej cię przepraszam za ta pania która tak jawnie wykazała się totalną niewiedzą w temacie okien które sprzedaje. Poza tym ten współczynik w Sokółce nie powala na kolana :)

finlandia
25-01-2010, 15:13
...ciepłe złącze i wynikajace z tego oszczędności....wytłumacz mi to pojęcie i ideałem byłoby podanie informacji o ile jest to cieplejsze złącze :) Bo ja wzrostu izolacyjności w tym miejscu nie widzę żadnej. Ewentualna większa szczelność takiego połączenia to zupełnie inna bajka. Ale ciepłota złącza?
Oj czepiasz się :wink: - ale ok, oczekujesz idealnych odpowiedzi - a ja swoją wiedzę oceniaj jednynie jako ogólną..
Mówiąc "ciepłe złącze" miałem na myśli jego potoczną nazwę.. A ciepłe złącze - to złącze "normalne". Montaż z tasmami może zapobiec zawilgoceniu połączenia - przez co może stać się ono zimne. A straty? Kto je obliczy - bo nie będą aż tak wielkie.

jareko
25-01-2010, 15:29
... A ciepłe złącze - to złącze "normalne". Montaż z tasmami może zapobiec zawilgoceniu połączenia - przez co może stać się ono zimne. A straty? Kto je obliczy - bo nie będą aż tak wielkie.jasne że się czepiam :) od tego jestem ;)
Zwłaszcza zawilgoceniu może ulec styropian który króluje w systemach dociepleń :lol:
ciekawe o jaką wartość wzrasta k złącza przy foli grubosci ok 0,25? Jak sądzisz? 0,0000000001? :lol: czy też o 0,0000000000000000000001? :lol: :lol: :lol:
Już o wiele większe "straty" generuje zwykła dziurka od klucza - nie sądzisz? :)

future74
08-02-2010, 22:39
miło mi przekazać, że otrzmałem kilka wycen z salonów Urzędowskiego; miło mi zakomunikować, że oferty są wg mnie b. ciekawe; bardzo dzięki finlandia za pomoc; dostałem wycenę z montażem i dodatkami po rabacie, bez wyliczania konkretnej kwoty za poszczególne okno, na kwotę 60.000 brutto i 61.900 (30 okien D1 Galux Oro, w tym 1 HS balkonowe); tak naprawdę to wycena okien premium wynosiła 48.000,00 zł, a więc niewielka różnica do D1 Galux Oro; poza tym Pani chyba nie przyłożyła się, bo trudno mi sobie wobrazić cenę OKien Exclusive, może wyszłyby drożej niż te Galux-y; mam do Was klika pytań o montaż, gdyżw cenie mam montaż na kotwy i piankę; zastanawiam się aby uzyskać jeszcze lepszy wartosci domu enegooszczędnego, już niestety nie pasywengo, czy poza taśmami Illbruck I3 izolacyjnymi i paraprzepuszczalnymi, są jeszcze jakieś dodatkowe gumy, czy też chodzi właśnie o te taśmy; od czego zależy szerokość tych taśm i czy mogę ustalić jak się je dobiera i jaka jest ich cena z montażem; znowu poruszczam mnóstwo problemów, ale tak naprawdę szczegółowe wnikanie w problem, ułatwia przede wszystkim jego szybkie i logiczne rozwiązanie, często właśnie w kontakcie ze sprzedawcą, a być może także przy wspólnych ustaleniach z montażystą; dzięki Wam i dyskusji na Forum, dotyczącej okien (Urzędowskiego, Jezierskiego) dużo łatwiej mi nawiązać kontakt ze sprzedawcami, oni wiedzą czego ja chcę, ja wiem, co oni mi mogą dać; ja mam (taką mam nadzieję) super okna i super obsługę, oni mają zadowalający ich zarobek; bardzo proszę o pomoc w poruszanych problemach.

farmi
09-02-2010, 12:48
Czy ma ktoś może doświadczenie z ciepłym montażem okien i drzwi w ścianie 3W (Suporex, izolacja 15cm i cegła). Czy wymaga to jakichś specjalnych systemów mocowań?

farmi
18-02-2010, 07:27
a jeszcze nurtuje mnie sprawa pustki wentylacyjnej (2cm) między izolacją a ścianą licową jak ten fakt wpłynie na izolacyjność okna przyklejonego do ściany licowej, jak w takim przypadku zapewnić właściwą izolację okna

am76
18-02-2010, 08:14
Aproopo taśm Illbruck I3 - czy jest sens/potrzeba stosowania tego w przypadku montażu w ścianie? Mój montarzysta powiedzaiął, że on nie widzi sensu. Ponoć te taśmy mają zapobiegać utlenianiu piany ale przecież piana jest zakryta tynkiem a więc ....?

bwojtek
18-02-2010, 08:33
http://forum.muratordom.pl/cieply-montaz,t180255.htm

jareko
18-02-2010, 09:33
Czy ma ktoś może doświadczenie z ciepłym montażem okien i drzwi w ścianie 3W (Suporex, izolacja 15cm i cegła). Czy wymaga to jakichś specjalnych systemów mocowań?
wymaga
okno powinno być zamontowane w takiej sytuacji prawie w licu warstwy ocieplenia. Nie jest to może najlepsza pozycja dla okna ale gwarantująca wygląd całości i najmniejsze kłopoty wykonawcze przy elewacji.
Przy ścianie osłonowej nie wykonywanej z klinkieru lepiej odpowiednio ta ścianę wymurować by okno wewnętrzną swa płaszczyzną było w linii zewnętrznej płaszczyzny ściany - ale kto tak robi? Niestety najpierw wymyśla się konstrukcje ściany a później muruje bez uwzględnienia późniejszego montażu okien.
Miedzy oknem a węgarkiem ściany osłonowej daje się taśmy rozprężne zaś miedzy oknem a ścianą nośną folie paroszczelne.

jareko
18-02-2010, 09:37
Aproopo taśm Illbruck I3 - czy jest sens/potrzeba stosowania tego w przypadku montażu w ścianie? Mój montarzysta powiedzaiął, że on nie widzi sensu. Ponoć te taśmy mają zapobiegać utlenianiu piany ale przecież piana jest zakryta tynkiem a więc ....?wiec jeśli ociepleniem nie jest wełna (a nawet gdy jest ;) ) to montażysta ma racje - przerost formy nad treścią
Wiesz... to tak jak z tym globalnym ociepleniem :) niby jest a jakby go nie było - podobnie tu, mówią ze powinno być a nic realnie, poza zwiększeniem kosztów, nie daje
Mówimy oczywiście o montażu okna w licu ściany (bądź z wysunięciem 5-10 mm)
Przy montażu okna w warstwie ocieplenia w przypadku wełny folia paroszczelna MUSI być, przy styropianie można to wykonać tak by nie było takiej konieczności

farmi
01-03-2010, 23:41
Zastanawia mnie jak ciepło zamontować roletę do okna pasywnego przy ścianie 3W- a może przy tak ciepłym oknie - stosowanie rolet mija sie z celem - choć np. pozostaje jeszcze funkcja zapewnienia prywatności wieczorem???
Widziałem ofertę pięknych okiennic sterowanych automatycznie ale same okiennice wychodzą drożej niż okno pasywne :o

tomclav
02-03-2010, 07:20
J-J ma ciepłe okna i stwierdził że mimo to rolety bardzo by się przydały. Najlepsze okna i tak są 2 razy gorsze od normowej ściany więc żadna rewelacja - jak będą miały 0,3 to z rolet można będzie zrezygnować :D

farmi
02-03-2010, 07:40
tylko że w ścianie 3W chyba nie ma opcji rewizji skrzynki z zewnątrz a rewizja wewnątrz staje się najzimniejszym miejscem w domu co mnie przeraża - bo byłem w takim nowym domu nawet dobrze ocieplonym z roletami bez napędów i dosłownie wiało otworami od taśmy do podnoszenia rolet a na skrzynce skraplała się woda. dodatkowo dom stał na otwartej przestrzeni i wietrzny dzień przy podniesionych roletach wiatr gwizdał w skrzynkach :evil: :evil: :evil:

aadamuss24
02-03-2010, 22:04
J-J ma ciepłe okna i stwierdził że mimo to rolety bardzo by się przydały. Najlepsze okna i tak są 2 razy gorsze od normowej ściany więc żadna rewelacja - jak będą miały 0,3 to z rolet można będzie zrezygnować :D

tomclav tylko, że J-J nie ma stref brzegowych bardziej grzanych więc tu chyba jest przyczyna dyskomfortu.

Im cieplejsze okno tym mniejsze korzyści z rolet jeśli idzie o straty ciepła. Na plus możliwości przesłonięcia przed widzami i słońcem :)

dpo
17-07-2010, 04:51
bardzo ciekawy temat - szkoda ze chyba umarl :(
future74 mozesz podac za ile m2 okien zaplaciles 60 tys? (moze jakis fotki masz)
bylem na stronie ale z samego D1 Galux Oro nie moglem skumac wymiarow - moze jakis niegramotny jestem, wybaczcie .
bardzo chce duze okna, ale jeszcze musze duuuzo poczytac.

pozdrawiam

j-j
17-07-2010, 06:43
eee jakie strefy brzegowe, jaki dyskomfort :o. Temp. jest równomierna w domciu a rolety rozpatrywałem i rozpatruję jako potrzebne w sezonie letnim jako ochrona przed słońcem coby juz o 6.00 nie dawało po oczkach ;) a nie zimą :).
A co do illbrucków i innych wynalazków z napisem: "stworzone do domow pasywnych" to przecież wystarczy wiedzieć, ze od zewnątrz paroprzepuszczalna a od wewnątrz paroszczelna i myślicie że jest tylko illbruck spełniający te wymogi :D ?

pzdr

dpo
20-07-2010, 20:09
Byłbym zapomniał gaz z pakietu się ulatnia w dobrym pakiecie około 1% na rok w kiepskim nawet po roku nic nie ma ale jeśli chodzi o szyby z PST to raczej ten 1% a jeśli spadnie 0 20% to właściwie nie spełnia swoich parametrów jesli chodzi o argon inaczej z kryptonem jest jeszcze ksenon ale to inna bajka ( nie słyszałem aby ktoś w kraju go stosował do pakietów okiennych

Poniżej parametry gazów
argon (przewodnictwo cieplne niższe o 33% od powietrza);
krypton (przewodnictwo cieplne niższe o 64% od powietrza);

CZemu inaczej z kryptonem ?
Moge prosic o wyjasnienie ? Ze mniej lotny jest niz argon i mniej sie przez to ulatnia czy co ? Nie kumam :( (jest lepszy dzieki nizszemu przewodnictwu ale co tu znow mniej zyskow cieplnych przez niego ).

Jesli idzie o te nowe szyby PST o U=3 wiesz juz jaką transmisję G ma to szklenie ?

dpo
20-07-2010, 20:17
Ktos juz pytal czy lepiej okna od sufitu czy od podlogi - mam to samo pytanie al enie odnosnie zyskow energetycznych tylko latowsci wykonania montazu.
Tu chyba jareko moze mnie oswiecic najlepiej.

1) Latwiej okno montowac (w warstwie ocieplenia) na poziomie podlogi czy jak ma pod spodem ze 2-3 pustaki ?
2) Latwiej/taniej okno montowac (w warstwie ocieplenia) przy samym suficie - do stropu - czy lepiej zeby bylo nizej i robic to do nadproza ?
(Wydzodzi mi ze lepiej bez nadproza - ale to na chlopski rozum, nie wiem jak technologicznie. Co wiecej pracuje i moze okno uszkodzic - strop czy nadproze ? )

sorki jesli to glupie pytanie ale laik jestem i dopiero sie dzieki Wam ucze.

aadamuss24
21-07-2010, 23:41
Równanie do dołu jest do dupy więc może równanie do góry będzie lepsze :)

danielw
23-08-2010, 20:51
Witam

Mam zamontowane okna drewniane profil 88 z szyba 0,5 zamontowane z wysunięciem 4 cm poza lico muru, 5 cm w ścianie (montaż na tradycyjne kotwy), sciana dwuwarstwowa, prawdopodobnie bedzie ocieplenie wełną 20 cm,
mam pytanie co do uszczelnienia taśmą paroszczelną od wewnątrz, czy jest to na tym etapie możliwe?
nie widze za bardzo możliwości przyklejenia do ramy okna a ponadto mur w otworach nie jest na tyle gładki (ceramika) aby szczelnie ją przykleic.
Przychylam się do uszczelnienia jakimś płynnym środkiem np silikon?
możecie coś podrzucic w tym temacie?

jareko
23-08-2010, 21:04
teraz po ptokach
Obetnij pianę, zabezpiecz ościeżnicę, silikon na dłoń i dokładnie pokryj świeżo obciętą pianę grubą warstwą

A dla innych na przyszłość
mur z ceramiki a szczególnie z Porotermu, na kilka dni przed montażem okien należy zarzucić tak by wnęka okienna była jedną płaszczyzną
Sposób montażu i jego zakres ustala się PRZED a nie PO montażu
I kurde, słuchać się :) tych co Wam doradzają, słuchać się i nie wymyślać na nowo prochu ;)

miloszenko
29-08-2010, 14:54
Moze troszke nie w temacie, ale nie znalazlem bardziej pasujacego...

Mam w projekcie okna balkonowe o szerokosci 3 metrow - 2sztuki. Po calym obwodzie domu polozono 1 warstwe silki. Potem dopiero kolejne uwzgledniajac otwory okienne. Teraz pozostaje pytanie:

czy klasc okna balkonowe na 1 bloczku, wtedy mam 20 cm plus wysokosc ramy na instalacje i ocieplenie podlogi czy tez pozbyc sie bloczka i dolozyc tyle ile trzeba zeby podloga w calym domu byla na wysokosci 20 cm od poziomu 0 ??

Pozdrawiam

dorkam
29-09-2010, 00:01
:welcome:
Buduję dom z bardzo dużymi oknami + rolety. Niektóre otwory okienne mają wymiary np. 2230 x 1930 lub 2460 x 1880. Drzwi (muszą być przesuwne), czyli wyjście na ogród, jeszcze większe bo 2680 x 2400. Jakie okna, profile polecacie, które będą jednocześnie oknami energooszczędnymi? Niektórzy mówią o Energeto, że zdobyły uznanie.
Proszę o pomoc, pozdrawiam :)

autorus
06-07-2011, 11:54
Faktycznie nawet jest rozmowa z internorm. Swego czasu robili mi wycenę. Myślałem ze dostanę zawału. Okno 90x120 łukowe wyszło bez montażu jakieś 1400 EUR netto. Całość domciu ok 100tys zł. Podziękowałem i nastawiam się na M&S

autorus
06-07-2011, 12:00
a rolety rozpatrywałem i rozpatruję jako potrzebne w sezonie letnim jako ochrona przed słońcem coby juz o 6.00 nie dawało po oczkach ;) a nie zimą :).
pzdr

Bardzo sensowne podejście, ja się napaliłem na rolety i mam je zamontowane ale jak dla mnie cena jest nieadekwatna do zysków.
Natomiast do zacienienie nadają się idealnie, szczególnie jak ktoś ma silniki to jest super. Ale to jednak dodatek, bardzo efektowny ale dodatek do okien.
Najlepiej porządnych i porządnie założonych okien. Amen.

HenoK
06-07-2011, 18:49
Polecam artykuł pt. Pasywne okna w różnych wariantach w darmowej gazecie budowlanej eFachowiec http://efachowiec.info/?site=numer_2011_2
Okna pasywne są tam rzeczywiście w różnych wariantach, ale tylko jednej firmy :(.
Może dla równowagi artykuł, w którym jest inny przykład okien do domów energooszczędnych - skrzynkowych 4 szybowych - http://www.energia.dczt.wroc.pl/files/3.pdf .

kajmanxxl
11-07-2011, 10:19
Okna pasywne są tam rzeczywiście w różnych wariantach, ale tylko jednej firmy :(.
Może dla równowagi artykuł, w którym jest inny przykład okien do domów energooszczędnych - skrzynkowych 4 szybowych - http://www.energia.dczt.wroc.pl/files/3.pdf .

naprawdę ciekawy pomysł dzięki Henok że to wrzuciłeś, właśnie jestem po rozmowach z zaprzyjaźnionym stolarzem, obiecał na jutro zrobić orientacyjną kalkulację takiego rozwiązania, szukam tylko teraz jak policzyć przenikalność takiego rozwiązania przynajmniej orientacyjną by mieć lepszy obraz ceny

dpo
11-07-2011, 11:40
artykul rzeczywiscie dosc ciekawy.
jak by wyszlo ze te okna maja dobre wspolczynniki to mozna by bylo przebolec 2 razy wiecej pracy przy ich myciu, bo jakby nie bylo jesli to nie fixy to trzeba oba okna myc z dwoch stron czyli w sumie z "czterech" .........(wiem, wiem - len jestem;).

jareko
11-07-2011, 11:54
podobną konstrukcję zaprezentowała kiedyś Veka, koncepcja upadła. Choć powiedzmy sobie szczerze, stosując odpowiednie zestawy poszerzeń, łączników kątowych to można z normalnego systemy stworzyć skrzynkę tylko... po co? Realnie jakie da to nam oszczędności w świetle poniesionych nakładów i bilansie cieplnym całego domu ? Powie ktoś że okna będą cieplejsze dwukrotnie - super tylko za jaką cenę ? Za cenę kłopotów użytkowych (mycie, otwieranie itp) za mniej światła wewnątrz ( cztery a nie trzy czy dwie szyby), za estetykę (dużo materiału względem powierzchni szyby) itd.
Tak się zastanawiam co jeszcze ludziska wymyślą :)

HenoK
11-07-2011, 12:02
Tak się zastanawiam co jeszcze ludziska wymyślą :)
No, Ty np. dzisiaj wymyśliłeś ekran LCD zamiast okna :).

jareko
11-07-2011, 12:06
oj nie dziś :) tylko wczoraj - ale czy to nie lepszy pomysł ? ;) i zobacz ile można wtedy zaoszczędzić - pozostaje tylko jeden otwór - drzwi wejściowe ;)

kajmanxxl
11-07-2011, 15:10
żartujecie sobie tutaj a ja szukam jakiegoś prostego wzoru jak to policzyć i narazie nie znalazłem więc może coś podpowiecie

HenoK
11-07-2011, 15:54
żartujecie sobie tutaj a ja szukam jakiegoś prostego wzoru jak to policzyć i narazie nie znalazłem więc może coś podpowiecieZ szybami można to stosunkowo prosto policzyć. Jeżeli jeden wkład 2 szybowy wypełniony argonem ma U=1,1W/(m2*K), to dwa takie wkłady są równoważne U=0,55W/(m2*K). Tylko do tego dochodzą ramy i tu już nie wygląda to tak prosto :(.
Jednak z całością powinno się udać dojść do standardu okna pasywnego, czyli Uw=0,8W/(m2*K).

jareko
11-07-2011, 15:58
nie ma takiego wzoru, po prostu okna skrzynkowe odeszły w zapomnienie i nikt w opracowanych programach na nowo ich nie uwzględnia
Moim zdaniem jest to mimo wszystko poroniony pomysł - ale to moja subiektywna ocena po kilku latach mieszkania ze skrzynką w domu - mimo iż było to prawie 40 lat temu po dziś dzień pamiętam

kajmanxxl
11-07-2011, 15:59
znalazłem i wyliczenia wychodzą niesamowicie choć nie bardzo sam wierzę w ten wynik 0,0658 W/m2K dla okna skrzynkowego z dwiema zwykłymi szybami pomiędzy którymi było by nieruchome powietrze, stolarz powiedział że przy obecnych uszczelkach niema problemu uzyskania całkowitej szczelności takiego okna, to wyliczone bez ram szyby i powietrze

jareko
11-07-2011, 16:01
...Jednak z całością powinno się udać dojść do standardu okna pasywnego, czyli Uw=0,8W/(m2*K).ależ ten standard już można osiągnąć z pakietem trzyszybowym 0,5 i przy odpowiedniej wielkości okna, ba!!! nawet zejść w okolice 0,7 a w niektórych gabarytach zbliżyć się do 0,6 bez wariactw ze skrzynką

jareko
11-07-2011, 16:04
znalazłem i wyliczenia wychodzą niesamowicie choć nie bardzo sam wierzę w ten wynik 0,0658 W/m2K dla okna skrzynkowego z dwiema zwykłymi szybami pomiędzy którymi było by nieruchome powietrze, stolarz powiedział że przy obecnych uszczelkach niema problemu uzyskania całkowitej szczelności takiego okna, to wyliczone bez ram szyby i powietrzeniech zrobi takie okno, niech da na nie gwarancję - a ty sprawdź go, ITB za niewielkie pieniądze przetestuje ci tą jego konstrukcję gdzie szczelność gwarantują uszczelki i materiał z jakiego wykona okna - czyli drewno

kajmanxxl
11-07-2011, 16:19
niech zrobi takie okno, niech da na nie gwarancję - a ty sprawdź go, ITB za niewielkie pieniądze przetestuje ci tą jego konstrukcję gdzie szczelność gwarantują uszczelki i materiał z jakiego wykona okna - czyli drewno

podpowiedz mi czy mógł wyjść mi tak niesamowity wynik, co do testu na szczelność to ja hydraulik a skrzynka to zbiornik żaden problem, a jeśli wynik jest realny przy 30cm powietrza, to warto wziąć się za perfekcyjne wykonanie

jareko
11-07-2011, 16:31
wątpie by ten wynik był prawdziwy, wręcz jestem tego pewny :) Ktoś się kropnął o miejsce po przecinku :)
Realnie poduszka powietrzna po przekroczeniu 20-30 mm nie pełni już żadnej funkcji izolacyjnej
poza tym wyliczenie jest dla jakiego okna? 2000/2000 czy branego do porównań 1230/1480 ?

jareko
11-07-2011, 16:35
podam ci kilka przykładów z szybą k-05, okno na profilu Schuco o wymiarach 1230/1480 szyba z ciepłą ramką
Si82
- jednoskrzydłowe - Uw=0,8
- fix szklony w skrzydle - Uw=0,8
- fix szklony w ościeżnicy - Uw=0,73

zamieniamy profil Si82 na Si82+ i mamy
- jednoskrzydłowe - Uw=0,75
- fix szklony w skrzydle - Uw=0,75
- fix szklony w ościeżnicy - Uw=0,70

i by było porównanie do 5 komorówki - CT70 CAVA
- jednoskrzydłowe - Uw=0,89
- fix szklony w skrzydle - Uw=0,89
- fix szklony w ościeżnicy - i tu jest problem bo w ościeżnicę 70 mm nie włoży się pakietu trzyszybowego o k=0,5 tylko 0,7 i wtedy Uw=0,94 - wynik najgorszy jaki można sobie wyobrazić

kajmanxxl
11-07-2011, 16:40
to nie był wzór typowy do okien, tylko do do ścian więc wynik może być błędny, dlaczego twierdzisz że powietrze powyżej 30mm nie pełni roli izolatora gdzie mogę coś o tym znaleźć

jareko
11-07-2011, 16:43
powietrze w takiej poduszce zaczyna krążyć i konwekcja niweluje wszelkie właściwości izolacyjne powietrza - poszperaj sobie w googlach o ile nie zetknąłeś się z tym zjawiskiem w innych publikacjach dotyczących budowania

kajmanxxl
11-07-2011, 16:54
powietrze w takiej poduszce zaczyna krążyć i konwekcja niweluje wszelkie właściwości izolacyjne powietrza - poszperaj sobie w googlach o ile nie zetknąłeś się z tym zjawiskiem w innych publikacjach dotyczących budowania

już to znalazłem i piękny plan zatrząsł się w posadach, jednak coś w tym jest jaki Niemcy to wykorzystują

jareko
11-07-2011, 17:09
tylko zanim już tak wejdziesz w te skrzyneczki pogada z tymi co z oknami skrzynkowymi mieli do czynienia - wiem... wiem.. inne czasy, inna produkcja, jakość, szczelność itp itd - tylko spójrz na takie okno po prostu użytkowo

HenoK
11-07-2011, 17:24
tylko zanim już tak wejdziesz w te skrzyneczki pogada z tymi co z oknami skrzynkowymi mieli do czynienia - wiem... wiem.. inne czasy, inna produkcja, jakość, szczelność itp itd - tylko spójrz na takie okno po prostu użytkowo
Wyszperałem też taki opis patentowy okna zespolonego nowej generacji : http://static.patsnap.com/patent/download/pdf/EP0626499B1
Można powiedzieć, że jest ono pozbawione większości wad o których piszesz.
Oba skrzydła otwierają się razem, między skrzydłami jest dodatkowa roleta termoizolacyjna.
Spotkałeś się może z konkretną realizacją podobnego pomysłu?

jareko
11-07-2011, 17:34
nie, nie spotkałem się z czymś takim
tyle tylko że od pomysłu do przemysłu.... ;)

kajmanxxl
11-07-2011, 17:36
tylko zanim już tak wejdziesz w te skrzyneczki pogada z tymi co z oknami skrzynkowymi mieli do czynienia - wiem... wiem.. inne czasy, inna produkcja, jakość, szczelność itp itd - tylko spójrz na takie okno po prostu użytkowo

użytkowo to w pasywniaku są one cały czas zamknięte bo wentylacja mechaniczna będzie, a mycie to jakoś bym przeżył te kilka razy w roku, nie daje mi jednak spokoju ten efekt izolacyjny, dawno temu jak pracowałem w Polsce w zakładzie do świetlików na hali produkcyjnej wsadziliśmy na początku zwykłą folię ogrodową by udowodnić dyrektorowi gdzie ucieka ciepło, te świetliki w przekroju to trójkąt równoramienny o ramionach 2m i długi około 80m więc powietrze tam krążyło straszliwie, a efekt miesięcznych oszczędności na energii cieplnej był równy mojej rocznej wypłacie

jareko
11-07-2011, 17:40
jeśli mają być nieotwierane to ja bym zrobił inaczej
Skontaktowałbym się bezpośrednio z producentem szyb zespolonych i zamówił pakiet 3 komorowy albo i 5 :)
Do tego jakaś konstrukcja drewniana na zamówienie by te 60-100 mm grubości szkła wsadzić do środka i by później myć tylko dwie płaszczyzny
Hmmm.... tylko czy ja widziałbym cokolwiek przez te szyby wieczorem czy też w pochmurny dzień ?
Nie wydaje wam się że zaczynamy iść stronę jakiejś paranoi?
Czy może po prosty trwają przygotowania do następnej epoki lodowcowej ?

rania
12-07-2011, 16:48
Witam!
Powoli przymierzam się do wyboru okien i na razie na tapecie są :
- Passiv Line AdamS
- MS
Czy ktoś ma okna Adams? Jak one wyglądają wizualnie tzn czy są raczej klasyczne czy nowoczesne (zależy mi na nowoczesnych).
Które okna MS są polecane do domów pasywnych? (jak wyżej tez nie chce obłych, klasycznych ram).
Oczywiście wybieram sie na wizje lokalna aby te okna poogladac, ale najpierw chciałabym sie jako tako orientowac :-)

Tomek B..
27-11-2011, 23:55
Nasz Forumowy Mistrzu, mógłbyś podpowiedzieć gdzie takowych szukać? adeco.pl - nie znalazłem info o U i cenie :-(

Pochwalę się moimi skromnymi poszukiwaniami ciepłych drzwi (wymiar zewn. ościeżnicy 100/210 cm) (nazwa/współczynnik U (W/m2K)/cena brutto zł):

Hormann RenoDoor (promocja z bramą)/1,1/3.900
Internorm/0,73/cena ???
Sommer/0,79/cena ???
Oknoplus Elit/0,957/5.100 (tutaj 100/220 cm)
AFB/1,05/4.000
Rehau Brillant-Design/1,7/cena ???
(poprawiłem współczynniki)

Więcej drzwi nie pamiętam :-) Osobników mających wiedzę na temat ciepłych drzwi, proszę o posty :-)

Czy ktoś może dostarczyć szerszej wiedzy dotyczącej energooszczędnych drzwi zewętrznych?

מרכבה
04-01-2012, 01:51
Jareko nie.
łatwo to sprawdzisz.
Prze trzy szyby widać bardzo dobrze, co najwyżej zyski od słońca spadną.
Chcę iść dalej i zrobić sobie sam taki pakiet szybowy; bo tylko fantazja i może widok dobry świata jak wspomniałeś mnie ogranicza.
Pierwsze zrobić i jakoś to przetestować czy rzeczywiście samorobne takie szyby mają sens?
Najlepsza komedia jest z tymi komorami ale nie między szybami a w ramie. Kolki można dostać jak rajcują się producenci okien ile to komór to tam w tym oknie nie ma i jak one dobrze nie izolują :D
Kurcze weź przyklej 5cm XPS,a i masz 2x tyle :D chyba mnie zlinczują producenci okien za to co napisałem.
Jednak nie lubię jak mnie ktoś nabija w ich komory ! szczególnie że do domu pasywnego otwierane okna na 99% są dla wygodnego mycia!
Druga sprawa wypełnienie. argony ksenony może neony,
nie wiem ja w tej roli widzę dwutlenek węgla ma z nich najniższe przewodzenie, pytanie czy się nie skropli :D
itp.
A i już pytałem producentów szyb ! oni więcej jak 3 nie ruszą :D no chyba że ręcznie.
Mnie się widzi dowiedzieć się jaką to tajemną i czarodziejską techniką łączą te szyby i tyle mi brakuje do szczęścia co bym sobie szyby o Ug zrobił nawet 0,1 wata na mkw x st .

ekomodern
05-01-2012, 18:52
Poznałem na targach w Berlinie przedstawiciela okien pasywnych z Niemiec. Jeśli ktoś jest zainteresowany mogę złożyć im zapytanie ofertowe. Są to okna pasywne mające certyfikat instytutu z Darmstadt. Więc mamy gwarancję że trzymają parametry które podaje producent. Same okna to wierzchołek góry lodowej, ale bardzo ważny element.



Witajcie Forumowicze,
bardzo proszę Was o doświadczenia, te najmilsze , ale i te mniej miłe z firmą ABATEX z Łodzi. Czy ktoś z Was uzyskał wycenę poszczególnych okien, jakie proponują ceny, jakie doświadczenia w negocjacjach, jak z terminami i przede wszystkim z wykonawstwem, jakością usługi i materiału? Proszę o pomoc od, mam nadzieję, że wszystkich zadowolnych, choś bardzo chętnie przyjmę info od tych niezadowlonych; chcę wybrać okna do domu pasywnego; przeczytałem różne opinie o firmię ABATEX, więc chciałbym uzyskać od Was aktualne opinię. Te różne opinie popychają mnie w poszukiwaniach w różnych firmach. Na oku mam okna Rehau (Clima-Design), Abatex (Salamander 3D) i Oknoplus (Termoplus) i Budvar (Energy Line); zacznę od ABATEX-u, zobaczę jak oni dzisiaj postępują, może przy negocjacjach będę miał argument konkurencji.

מרכבה
11-01-2012, 22:03
Mnie tylko pakiet szybowy interesuje! te ich ramki z siedmioma komorami plus troszkę XPS,a na pocieszenie !
Prosta witryna dobrze opatulona XPS,s plus pakiet szybowy max U0,5 to moje wymagania do domu pasywnego.
Od tego instaluję reku i gwc żeby nie kupować dziwacznych ramek ponad to co trzeba aby się pakiet szyb trzymał.